Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Earnings Release 2020

Jul 23, 2020

2930_ir_2020-07-23_2fdd922b-4118-48f4-af95-5f965b84904c.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport Kvartal 2 2020

Kvartal 2, april–juni 2020

  • Nettoomsättningen ökade till 3 885 MSEK (3 784) och den justerade nettoomsättningen ökade till 3 882 (3 780).
  • Rörelseresultatet uppgick till 1 348 MSEK (1 475), påverkat av jämförelsestörande poster om 3 MSEK (–86).
  • Det justerade rörelseresultatet minskade till 1 345 MSEK (1 561). Rörelsemarginalen för kvartalet uppgick till 35 procent (39) och den justerade rörelsemarginalen uppgick till 35 procent (41).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 2 899 MSEK (1 897) och tillgänglig likviditet vid kvartalets slut uppgick till 11 miljarder SEK. Skuldsättningskvoten minskade till 4,4x (4,5) tack vare ett starkt kassaflöde trots att utdelning och återköp av aktier belastat kassaflödet med 2,6 miljarder SEK under andra kvartalet.
  • För segmentet Kredithanteringstjänster minskade marginalen till 24 procent (26) medan den justerade marginalen minskade till 24 procent (26). För Strategiska marknader minskade marginalen till 27 procent (34) och den justerade marginalen minskade till 27 procent (35).
  • Avkastningen på portföljinvesteringar (ROI) uppgick till 11 procent (15) i kvartalet. Justerat för positiva portföljomvärderingar om 3 MSEK uppgick avkastningen till 11 procent (15). Kvartalets portföljinvesteringar uppgick till 1 267 MSEK (1 436).
  • Kvartalets resultat uppgick till 671 MSEK (879) och resultatet per aktie var 5,39 kr (6,26).
Rullande tolv
Andra kvartalet 6 månader månader Helår
apr–juni apr–juni Förändring jan–juni jan–juni Förändring juli 2019–
MSEK, om inte annat anges 2020 2019 % 2020 2019 % juni 2020 2019
Nettoomsättning 3 885 3 784 3 7 218 7 536 –4 15 668 15 985
Justerad nettoomsättning 3 882 3 780 3 7 852 7 341 7 16 291 15 780
Rörelseresultat (EBIT) 1 348 1 475 –9 1 807 2 822 –36 1 045 2 060
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 345 1 561 –14 2 440 2 911 –16 5 737 6 208
Resultat per aktie, SEK 5,39 6,26 –14 4,81 11,79 –59 –9,85 –2,76
Kassaflöde från löpande verksamheten 2 899 1 897 53 5 167 3 249 59 8 311 6 392
Justerat segmentsresultat Kredithanteringstjänster 383 460 –17 803 872 –8 1 724 1 793
Justerat segmentsresultat Strategiska marknader 345 337 2 447 440 2 1 125 1 118
Justerat segmentsresultat Portföljinvesteringar 1 003 1 214 –17 2 040 2 503 –18 4 484 4 947
Portföljinvesteringar 1 267 1 436 –12 2 917 2 713 8 7 528 7 324
Bokfört värde portföljinvesteringar 34 945 32 377 8 34 945 32 377 8 34 945 35 429
Avkastning portföljinvesteringar, ROI,% 11 15 8 15 11 15
Justerad avkastning portföljinvesteringar, ROI,% 11 15 11 15 13 15
Cash EBITDA 2 709 2 670 1 5 342 4 984 7 11 246 11 444
Nettoskuld /rullande tolv månaders Cash EBITDA 4,4 4,3

Från och med 1 januari 2020 rapporteras Intrum med tre affärsområden, Kredithanteringstjänster (CMS), Portföljinvesteringar (PI) och Strategiska marknader (Grekland, Italien och Spanien). Den tidigare indelningen i fyra geografiska regioner har tagits bort.

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Vd-kommentar Snabbare återhämtning och god kostnadskontroll

2020 har utvecklats på ett sätt som vi inte kunde förutspå vid årets början men tack vare en framgångsrik omställning och anpassning av verksamheten i början av pandemins utbrott har Intrum under hela första halvåret kunnat fortsätta stödja våra kunder på ett effektivt sätt. Årets andra kvartal kännetecknades av att majoriteten av samhällena i de länder där vi är verksamma stegvis öppnades upp igen, och i skrivande stund är Intrums alla kontor öppna. Vi följer dock förstås utvecklingen noggrant och är beredda att anpassa verksamhet och arbetssätt om det behövs.

I framför allt södra Europa har öppningen av samhällena gått något fortare än vad vi förutsåg i början av maj när vi publicerade siffrorna för det första kvartalet. Samtidigt har inkasseringen i vår portföljverksamhet under andra kvartalet utvecklats starkare jämfört med vår prognos och därtill har vi haft en god kostnadskontroll. Dessa tre faktorer bidrog sammantaget till ett bättre resultat för andra kvartalet än vad vi förutspådde vid första kvartalets utgång, vilket vi även kommunicerade i vår marknadsuppdatering den 10 juli.

Stabil resultatutveckling och starkt kassaflöde

Koncernens omsättning uppgick till 3 885 MSEK (3 784). Omsättningen inkluderar ett positivt bidrag från vår verksamhet i Grekland som vi konsoliderade under fjärde kvartalet 2019. Å andra sidan ser vi en något fallande organisk omsättning på koncernnivå, med en nedgång på 7 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 1 348 MSEK (1 475).

Kassaflödet från löpande verksamheten var starkt och ökade med 53 procent till 2 899 MSEK (1 897). Vår Cash EBITDA uppgick till 2 709 MSEK (2 670), motsvarande en ökning om 1 procent jämfört med föregående år. Skuldsättningskvoten uppgick till 4,4x att jämföra med 4,5x vid utgången av första kvartalet. Under det andra kvartalet har utbetalning av utdelning samt aktieåterköp ökat nettoskulden samtidigt som den svenska kronans förstärkning har minskat nettoskulden i motsvarande utsträckning.

Under kvartalet återbetalade vi 1,1 miljarder SEK i låneförfall som finansierades med existerande kreditfaciliteter samt nyemitterade företagscertifikat om 0,4 miljarder SEK. Intrums finansiella ställning är fortsatt stark och vid utgången av kvartalet hade vi en tillgänglig likviditet om 11 miljarder SEK. Samtidigt har vi mycket begränsade lånevolymer som förfaller under 2020 och 2021. Detta skapar goda förutsättningar för intressanta portföljinvesteringsmöjligheter som vi förutser komma under 2021, givet hur vår pipeline ser ut samt pågående diskussioner med våra kunder. De investeringsåtaganden vi hittills ingått sedan Covid-19s utbrott har skett till avsevärt högre avkastningsnivåer jämfört med före Covid-19, en ökning som väsentligt överstiger ökningen i refinansieringskostnad.

Stabilt kvartal inom Kredithanteringstjänster

Segmentet Kredithanteringstjänster utvecklades stabilt under perioden och rapporterade ett verksamhetsresultat om 383 MSEK (448). Andra kvartalets resultat påverkades positivt av föregående års effektivitetsprogram, men hölls samtidigt tillbaka av lägre affärsvolymer. Detta är ett resultat av att vissa uppdragsgivare infört temporära betalningslättnader för sina kunder. Vi ser detta som en förskjutning snarare än förlust av affärsvolym och vi väntar oss en justering i slutet av 2020 och under nästa år. Flertalet pågående dialoger med våra kunder understryker detta.

Den justerade verksamhetsmarginalen inom Kredithanteringstjänster uppgick till 24 procent (26) och minskningen är främst hänförlig till den lägre affärsvolymens inverkan på lönsamheten.

Snabbare återhämtning för Strategiska Marknader

Strategiska Marknader (Grekland, Italien och Spanien) utvecklades väsentligt över förväntan och rapporterade ett verksamhetsresultat om 345 MSEK (337). Resul"Samtidigt har inkasseringen i vår portföljverksamhet under andra kvartalet utvecklats starkare jämfört med vår prognos."

Q2 i korthet VD-kommentar

Koncernen översikt

Rörelsesegment översikt

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

tatet påverkades positivt av att dessa tre länder med tillhörande domstolssystem öppnade upp under maj och juni. Resultatet understöds också av en strikt intern kostnadskontroll. Kvartal två är säsongsmässigt starkt medan det tredje kvartalet innehåller semesterperioden då affärsaktiviteten i dessa länder är lugnare.

Starkare inkasseringar än väntat inom Portföljinvesteringar

Segmentet Portföljinvesteringar rapporterade ett verksamhetsresultat om 1 006 MSEK (1 215). Nedgången är framför allt hänförlig till ett lägre resultat i vår italienska SPV-portfölj, vilket ledde till att resultatet från andelar i joint ventures minskade till 102 MSEK (315).

För koncernen som helhet inkasserade vi 111 procent av Covid-19 justerad prognos och 92 procent av prognosen före Covid-19. Denna stabilitet tydliggör dels fördelarna med att ha en diversifierad verksamhet i 25 länder, dels motståndskraften i vår affärsmodell där cirka 85 procent av inkasserade belopp i våra låneportföljer genereras från automatiserade respektive online-betalningar.

Portföljinvesteringarna uppgick till 1,3 miljarder SEK (1,4) i kvartalet och till materiellt högre förväntad avkastningsnivå jämfört med såväl innan Covid-19 som första kvartalet 2020.

Covid-19 har påverkat 4 av 10 européers anställningar

I juni publicerade Intrum två olika rapporter med fokus på hur Covid-19 har påverkat företag och konsumenter i Europa. Nära 10.000 företag i 29 länder samt 5.000 privatpersoner i 24 länder tillfrågades om hur pandemins framfart påverkat deras finansiella situation. Resultaten bekräftar att kraftiga nedgångar i BNP påverkat företagens intäkter och haft en stark negativ inverkan på såväl likviditet som kassaflöde. 4 av 10 européer har fått se sina anställningar påverkas på något sätt, vilket i sin tur minskat den disponibla inkomsten för många hushåll. Som så ofta är det de samhällsgrupper med mindre marginaler, som barnfamiljer och unga, som påverkats mest. I tider som dessa påminns vi särskilt mycket om vikten av utbildning i privatekonomi, inte minst för unga.

Att snabbt få de ekonomiska hjulen att börja snurra igen i Europa är av stor betydelse. Därför är det av stort värde att både EU, enskilda stater samt centralbanker agerat både snabbt och kraftfullt i den svåra situation som uppstått. Intrums roll att verka för en sund samhällsekonomi, bygger på att vi i nära dialog med våra uppdragsgivare finner lösningar för att bistå deras kunder med att hitta betalningsupplägg som är individanpassade och resultatinriktade för alla parter. Att ständigt ha vårt syfte "att leda vägen till en sund ekonomi" och värdeskapandet för våra olika målgrupper i fokus, är kärnan i vår hållbarhetsagenda.

Dedikerade medarbetare

2020 har definitivt utvecklats på ett oväntat och på många sätt utmanande vis, och jag är både oerhört stolt och imponerad över hur Intrums medarbetare hanterat årets första sex månader. Givet de extraordinära omständigheterna är jag nöjd med första halvårets resultat. Intrums årliga medarbetarundersökning genomfördes i maj och visar på både starkare engagemangs- och teameffektivitetsindex jämfört med föregående år. Jag ser det som ett resultat av hur pandemin fått våra ledare och medarbetare att stärka såväl den interna dialogen som samarbetet, och därmed också engagemanget.

Vi fortsätter att stödja och interagera med våra uppdragsgivare och slutkunder om än på ett mer digitalt och virtuellt vis. Samtidigt har vi internt accelererat vår transformationsagenda där vi fortsätter arbetet med att harmonisera och centralisera processer, system och arbetssätt. Vi har, som den största och ledande aktören i vår bransch, unika möjligheter att vara konkurrenskraftiga genom att arbeta effektivt och möta våra kunder på ett samordnat sätt. Vi kommer att berätta mer om detta samt om reviderade finansiella målsättningar i samband med den kapitalmarknadsdag som vi planerar att hålla i det fjärde kvartalet i år.

Stockholm i juli 2020

Mikael Ericson

VD och koncernchef

"Intrums roll att verka för en sund samhällsekonomi, bygger på att vi i nära dialog med våra uppdragsgivare finner lösningar för att bistå deras kunder med att hitta betalningsupplägg som är individanpassade och resultatinriktade för alla parter."

Koncernen översikt

Utveckling under det andra kvartalet

Omsättning och rörelseresultat

Koncernens nettoomsättning under det andra kvartalet ökade till 3 885 MSEK (3 784), motsvarande en ökning på 3 procent, förklarat av organisk tillväxt –7 procent, förvärv 12 procent och valutaeffekter –2 procent. Andelen omsättning i Euro uppgick till 61 procent (60).

Koncernens rörelseresultat (EBIT) för det andra kvartalet uppgick till 1 348 MSEK (1 475), påverkat av jämförelsestörande poster på 3 MSEK (–86). Det justerade rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, minskade till 1 345 MSEK (1 561).

Jämförelsestörande poster

I kvartalets rörelseresultat ingår jämförelsestörande poster med 3 MSEK (–86).

Finansnetto

Kvartalets finansnetto uppgick till –482 MSEK (–348). Räntenettot uppgick till –423 (–352), kursdifferenser till 3 MSEK (–50) och övriga finansiella poster till –62 MSEK (–46).

Periodens resultat och skatt

Kvartalets skattekostnad uppgår till 22,5 procent av resultatet före skatt. Kvartalets resultat uppgick därmed till 671 MSEK (879), motsvarande ett resultat per aktie på 5,39 kr (6,26) före och efter utspädning.

Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.

Kassaflöde och investeringar

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under andra kvartalet till 2 899 MSEK (1 897). Ökningen beror till stor del av positiv förändring av rörelsekapital.

Bolaget har under kvartalet förvärvat 4 790 402 aktier i ett återköpsprogram under perioden den 1 april 2020 till och med den 15 april 2020. Den 2 juni 2020, i enlighet med årsstämmans beslut, har 9 829 402 aktier dragits in.

Bolagets ägde sedan tidigare 600 000 aktier, vilka nu utgör bolagets totala innehav av egna aktier, motsvarande 0,49 procent av totala antalet aktier och röster i bolaget. Dessa 600 000 aktier kan komma att överlåtas i framtiden för att infria åtaganden enligt incitamentsprogram för företagsledningen. Ingen utspädningseffekt beräknas för dessa aktier.

Tillgångar och finansiering

Totala tillgångar uppgick vid kvartalets slut till 85 miljarder kr, jämfört med 86 miljarder kr vid senaste årsskiftet. Nettoskulden uppgick till 49,7 miljarder kr, vilket är 0,6 miljarder kr mer sedan årsskiftet trots aktieåterköp och utdelning om totalt 2,5 miljarder kr. Nettoskulden i relation till tolv månaders justerat Cash EBITDA uppgick till 4,4 att jämföra med 4,3 vid senaste årsskiftet.

Under kvartalet har Intrum amorterat 1,1 miljarder kr av sina utgivna företagscertifikat och betalat dessa med kassa samt upplåning under Intrums kreditfacilitet. I slutet på kvartalet har 9,2 miljarder SEK utnyttjats av Intrums kreditfacilitet, en ökning med 1,8 miljarder SEK jämfört med första kvartalet.

Justerad omsättning, MSEK

Nettoskuld/RTM Cash EBITDA

Rörelsesegment översikt

Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar

Nyckeltal, Kvartal 2 2020

Kredithanterings Strategiska Portfölj Koncern
MSEK tjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Redovisade intäkter 1 590 1 265 1 635 –604 3 885
Jämförelsestörande poster –3 –3
Justerade intäkter 1 590 1 265 1 632 –604 3 882
Redovisat segmentsresultat 383 345 1 006 –386 1 348
Jämförelsestörande poster –3 –3
Justerat segmentsresultat 383 345 1 003 –386 1 345
Avskrivningar 80 240 2 49 371
Avskrivningar 80 240 2 49 371
EBITDA 463 585 1 008 –337 1719
Jämförelsestörande poster –3 –3
EBITDA exklusive jämförelsestörande poster 463 585 1 005 –337 1 716
Portföljavskrivningar 994 994
Justering resultat i joint ventures –102 –102
Justering kassaflöde joint ventures 101 101
Cash EBITDA 463 585 1 998 –337 2 709

Nyckeltal, Kvartal 2 2019

Kredithanterings Strategiska Portfölj Koncern
MSEK tjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Redovisade intäkter 1 741 975 1 685 –617 3 784
Jämförelsestörande poster –2 –2 –4
Justerade intäkter 1 741 973 1 683 –617 3 780
Redovisat segmentsresultat 448 334 1 215 –521 1 475
Jämförelsestörande poster 12 3 –1 72 86
Justerat segmentsresultat 460 337 1 214 –449 1 561
Avskrivningar 69 171 2 69 311
Avskrivningar 69 171 2 69 311
EBITDA 517 504 1 217 –452 1 785
Jämförelsestörande poster 12 3 –1 72 86
EBITDA exklusive jämförelsestörande poster 529 507 1 216 –380 1 872
Portföljavskrivningar 1 068 1 068
Justering resultat i joint ventures –315 –315
Justering kassaflöde joint ventures 45 45
Cash EBITDA 529 507 2 014 –380 2 670

Finansiella rapporter

Kredithanteringstjänster

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso. Segmentet inkluderar 21 av våra totalt 24 Europeiska länder där Intrum har kredithanteringsverksamhet.

Andra kvartalet Helår
apr–juni apr–juni Förändring jan–juni jan–juni Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Externa intäkter 1 048 1 194 –12 2 187 2 373 –8 4 736
Interna intäkter 542 547 –1 1 108 1 084 2 2 278
Summa omsättning 1 590 1 741 –9 3 295 3 457 –5 7 014
Jämförelsestörande poster
Justerad omsättning 1 590 1 741 –9 3 295 3 457 –5 7 014
Segmentsresultat 383 448 –15 803 844 –5 1 558
Jämförelsestörande poster 12 28 235
Justerat segmentsresultat 383 460 –17 803 872 –8 1 793
Nyckeltal
Extern organisk tillväxt, % –10 –7
Valutaeffekter,% –2 0
Förvärvad omsättning,%
Rörelsemarginal,% 24 26 –2 24 24 1 22
Justerad rörelsemarginal,% 24 26 –2 24 25 0 26

Utvecklingen för segmentet var överlag stabilt om än fortsatt divergerande mellan enskilda länder då ett fåtal länder är fortsatt påverkade av Covid-19 samtidigt som några uppdragsgivare infört temporära betalningslättnader för sina kunder. Detta har resulterat i ett temporärt lägre affärsflöde under det andra kvartalet och den organiska omsättningen från externa kunder minskade med 10 procent jämfört med föregående år.

Det justerade segmentsresultatet minskade med 17 procent jämfört med föregående år, främst som en konsekvens av den fallande organiska omsättningen och negativa valutaeffekter.

Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, %

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Strategiska marknader

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso i Italien, Spanien och Grekland.

Andra kvartalet 6 månader Helår
apr–juni apr–juni Förändring jan–juni jan–juni Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Externa intäkter 1 202 905 33 2 311 1 671 38 4 180
Interna intäkter 63 70 –10 149 138 8 256
Summa omsättning 1 265 975 30 2 459 1 809 36 4 436
Jämförelsestörande poster –2 –177 –177
Justerad omsättning 1 265 973 30 2 459 1 632 51 4 259
Segmentsresultat 345 334 3 447 575 –22 –1 974
Jämförelsestörande poster 3 –135 3 092
Justerat segmentsresultat 345 337 2 447 440 2 1 118
Nyckeltal
Extern organisk tillväxt,% –16 –25
Valutaeffekter, % 0 1
Förvärvad omsättning, % 48 62
Rörelsemarginal, % 27 34 –7 18 32 –14 –44
Justerad rörelsemarginal, % 27 35 –8 18 27 –9 26

Utvecklingen för segmentet var dynamiskt under det andra kvartalet med en svag start i april och en stark avslutning i juni. Totalt sett utvecklades segmentet (Grekland, Italien, Spanien) väsentligt över förväntan då de samhälleliga öppningarna kombinerat med strikt kostnadskontroll fick ett gott genomslag i resultatet. Omsättningen ökade med 30 procent jämfört med föregående år. Ökningen är hänförlig till de förvärvade enheterna Solvia i Spanien och serviceplattformen i Grekland som adderade 48 procent till omsättningen. Dessa enheter konsoliderades under det andra kvartalet 2019 respektive fjärde kvartalet 2019. Den underliggande externa organiska omsättningen minskade med 16 procent jämfört med föregående år.

Det justerade segmentsresultatet ökade med 2 procent jämfört med föregående år och rörelsemarginalen uppgick till 27 procent (34). Givet förutsättningarna med lägre produktivitet i verksamheten och den fallande organiska omsättningen är lönsamheten tillfredställande och supporterad av strikt kostnadskontroll. Temporära permitteringar av anställda hade en marginell inverkan på lönsamheten för kvartalet. Kvartal två är säsongsmässigt starkt medan det tredje kvartalet innehåller semesterperioden då affärsaktiviteten i dessa länder är lugnare vilket även visar sig i hur marginalutvecklingen historiskt sett ut över året.

Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, %

Portföljinvesteringar

Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums serviceverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.

Koncernen översikt

Andra kvartalet 2020 Andra kvartalet 2019
Inkassering Inkassering
förfallna Finansiella Joint Segment förfallna Finansiella Joint Segment
MSEK fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt
Inkasserade belopp 2 536 2 536 2 672 2 672
Portföljavskrivningar –994 –994 –1 068 –1 068
Portföljomvärderingar 3 3 2 2
Övrig omsättning 48 42 90 43 36 79
Omsättning 1 545 48 42 1 635 1 606 43 36 1 685
Inkasseringskostnader –673 –34 –23 –730 –733 –34 –17 –785
Resultat från joint ventures 102 102 315 315
Segmentsresultat 872 13 19 102 1 006 873 9 19 315 1 215
Jämförelsestörande poster –3 –3 –1 –1
Justerat segmentsresultat 869 13 19 102 1 003 872 9 19 315 1 214
Nyckeltal
Investeringar 1 267 31 1 299 1 436 65 1 500
Genomsnittligt bokfört värde 28 530 411 6 682 35 622 25 928 311 5 646 31 885
Bokfört värde 28 032 406 6 507 34 945 26 228 334 5 815 32 377
ERC 55 334 602 8 738 64 674 51 101 652 9 143 60 896
Kassamultipel 1.97 1.48 1.34 1.85 1.95 1.95 1.57 1.88
Inkasseringskostnader, % 27 71 28 27 80 29
Avskrivningskvot, % 39 39 40 40
Rörelsemarginal,% 57 27 61 54 21 53 72
Justerad rörelsemarginal,% 57 27 45 61 54 21 53 72
Avkastning portföljinvesteringar,
ROI%
12 13 6 11 13 12 22 15
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI% 12 13 6 11 13 12 22 15
Kassaflöde segment 1 863 13 19 102 1 997 1 939 9 19 45 2 012
Återinvesteringsnivå 1 227 1 227 1 168 1 168
Kassaflöde efter 636 636 771 771
återinvesteringsnivå

Verksamhetsområdets resultat under det andra kvartalet minskade med 17 procent jämfört med föregående år. Tillsammans med negativ valuta är resultatminskningen för segmentet hänförlig till ett lägre resultatbidrag från joint ventures där resultatet uppgick till 102 MSEK (315). Det lägre resultatet från joint ventures är främst kopplat till den italienska SPV portfölj som till viss del påverkats av en lägre aktivitet i det legala systemet i Italien såväl som en naturlig nedgång i vinstbidraget när portföljen mognar. Avkastningen (ROI) på portföljen uppgick till 11 procent (15). Portföljomvärderingar om 3 MSEK (2) hade ingen väsentlig inverkan på verksamhetsresultatet.

Inkasserade belopp om 2 536 (2 672) minskade med 5% jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Minskningen är hänförlig till dels en negativ valuta såväl som effekter från Covid-19. Inkasserade belopp var 111 procent av gällande prognos och 92 procent av prognosen före Covid-19. Vi noterar att inkasserade belopp i Strategiska Marknader (Grekland, Italien och Spanien) inkasserade strax under gällande inkasseringsprognos, medan resterande länder i gruppen inkasserade 15 procent över gällande prognos och 1 procent över ursprungliga prognosen före Covid-19. Denna stabilitet tydliggör dels fördelarna med att ha en diversifierad verksamhet i 25 länder, dels motståndskraften i vår affärsmodell där cirka 85 procent av inkasserade belopp i våra låneportföljer genereras från automatiserade respektive online-betalningar.

Portföljinvesteringarna uppgick till 1 267 MSEK (1 436) i kvartalet och vårt totala bokvärde växte med 8 procent till 34,9 miljarder SEK jämfört med föregående år.

Portföljinvesteringar, bokfört värde och justerad avkastning, Miljarder SEK

Finansiella rapporter

Portföljinvesteringar, fortsättning

6 månader 2020 6 månader 2019
Inkassering Inkassering
förfallna Finansiella Joint Segment förfallna Finansiella Joint Segment
MSEK fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt
Inkasserade belopp 5 320 5 320 5 267 5 267
Portföljavskrivningar –2 123 –2 123 –2 064 –2 064
Portföljomvärderingar –633 –633 18 18
Övrig omsättning 75 80 155 202 69 271
Omsättning 2 564 75 80 2 720 3 222 202 69 3 492
Inkasseringskostnader –1 389 –64 –43 –1 496 –1 429 –184 –34 –1 647
Resultat från joint ventures 183 183 675 675
Segmentsresultat 1 175 11 37 183 1 406 1 793 18 34 675 2 520
Jämförelsestörande poster 633 633 –17 –17
Justerat segmentsresultat 1 808 11 37 183 2 040 1 776 18 34 675 2 503
Nyckeltal
Investeringar 2,917 55 2,972 2,713 145 2,858
Genomsnittligt bokfört värde 28,270 394 6,523 35,187 25,529 1,510 5,281 32,320
Bokfört värde 28,032 406 6,507 34,945 26,228 334 5,815 32,377
ERC 55,334 602 8,738 64,674 51,101 652 9,143 60,896
Kassamultipel 1.97 1.48 1.34 1.85 1.95 1.95 1.57 1.88
Inkasseringskostnader, % 26 85 27 27 91 30
Avskrivningskvot, % 40 40 39 39
Rörelsemarginal,% 46 15 46 52 56 9 50 72
Justerad rörelsemarginal,% 57 15 46 60 55 9 50 72
Avkastning portföljinvesteringar,
ROI%
8 6 6 8 14 11 26 15
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI% 13 6 6 11 14 11 26 15
Kassaflöde segment 3,931 11 37 253 4,232 3,838 18 34 85 3,976
Återinvesteringsnivå 2,454 2,454 2,336 2,336
Kassaflöde efter 1,477 1,477 1,502 1,502
återinvesteringsnivå

Rörelsesegment översikt

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Finansiell översikt

Alternativ resultaträkning, justerade koncernsiffror

Andra kvartalet 6 månader Helår
apr–juni apr–juni Förändring jan–juni jan–juni Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Externa intäkter 2 340 2 178 7 4 654 4 138 8 9 191
Inkasserade belopp 2 536 2 672 –5 5 320 5 267 1 10 772
Kassaflöde från joint ventures 101 45 124 253 85 198 197
Kassaflödesbaserad omsättning 4 977 4 895 2 10 227 9 490 6 20 160
Kostnader –2 268 –2 225 2 –4 885 –4 506 4 –9 504
Cash EBITDA exklusive pro-forma 2 709 2 670 1 5 342 4 984 7 10 656
justeringar
Cash EBITDA-marginal exklusive pro
forma justeringar, %
54 54 0 52 53 0 53
Avskrivningar –371 –311 –19 –709 –599 –18 –1 246
Portföljavskrivningar –994 –1 068 7 –2 123 –2 064 –3 –4 183
Justering resultat i joint ventures 102 315 –68 183 675 –73 1 179
Justering kassaflöde joint ventures –101 –45 –124 –253 –85 –198 –197
Justerad EBIT 1 345 1 561 –14 2 440 2 911 –16 6 208
Kassaflöde från löpande
verksamheten till Cash EBITDA
Kassaflöde från löpande verksamhet, 2 899 1 897 53 5 167 3 249 59 6 392
Jämförelsestörande poster exklusive
nedskrivningar
88 107 1 138
Betalda finanskostnader 2 167 –99 649 721 –10 1 875
Betald skatt 131 100 31 211 213 –1 802
Förändring rörelsekapital –452 413 –209 –1 048 614 –271 371
Övriga ej kassaflödespåverkande 130 275 –53 292 670 –56 1 059
poster
Justering resultat i joint ventures –102 –315 –68 –183 –675 –73 –1 179
Justering kassaflöde joint ventures 101 45 124 253 85 198 197
Pro forma justeringar 789
Cash EBITDA 2 709 2 670 1 5 342 4 984 7 11 444

Alternativ resultaträkning, justerade segmentssiffror

Andra kvartalet 2020 6 månader 2020
Kredithan Portfölj– Kredithan Portfölj–
terings Strategiska investe Koncern terings Strategiska investe Koncern
MSEK tjänster marknader ringar gemensamt Koncernen tjänster marknader ringar gemensamt Koncernen
Externa intäkter 1 048 1 202 90 2 340 2 187 2 311 155 4 654
Inkasserade belopp 2 536 2 536 5 320 5 320
Kassaflöde från joint ventures 101 101 253 253
Kassaflödesbaserad omsättning 1 048 1 202 2 727 4 977 2 187 2 311 5 728 10 227
Kostnader –585 –617 –730 –337 –2 268 –1 225 –1 398 –1 492 –770 –4 885
Cash EBITDA 463 585 1 998 –337 2 709 962 913 4 236 –770 5 342
Avskrivningar –80 –240 –2 –49 –371 –159 –466 –4 –80 –709
Portföljavskrivningar –994 –994 –2,123 –2 123
Justering resultat i joint ventures 102 102 183 183
Justering kassaflöde joint –101 –101 –253 –253
ventures
Justerat segmentsresultat 383 345 1 003 –386 1 345 803 447 2 040 –850 2 440
Cash EBITDA-marginal, % 44 49 73 54 44 40 74 52

översikt

Finansiell översikt, fortsättning

Nettoomsättning per intäktsslag

Andra kvartalet Helår
apr–juni apr–juni Förändring jan–juni jan–juni Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Externa kredithanteringsintäkter 2 250 2 099 7 4 498 4 044 11 8 930
Inkasserade belopp 2 536 2 672 –5 5 320 5 267 1 10 772
Övriga intäkter av portföljinvesteringar 90 78 15 155 271 –43 438
Kassaflöde från joint ventures 101 45 124 253 85 198 197
Kassaflödesbaserad omsättning 4 977 4 895 2 10 227 9 667 6 20 337
Portföljavskrivningar –994 –1 068 –7 –2 123 –2 064 3 –4 183
Portföljomvärderingar 3 2 50 –633 18 –3,616 28
Justering kassaflöde från joint ventures –101 –45 –124 –253 –85 198 –197
Nettoomsättning 3 885 3 784 3 7 218 7 536 –4 15 985

Förändring i nettoomsättningen

Andra kvartalet 6 månader Helår
apr–juni apr–juni jan–juni jan–juni
Förändring i nettoomsättningen, % 2020 2019 2020 2019 2019
Organisk tillväxt –7 –14 –9 –4 –2
Förvärvad tillväxt 12 16 14 13 18
Portföljomvärdering 0 0 –9 0 0
Valutaeffekter –2 2 0 3 3
Totalt 3 4 –4 12 19

Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet

Andra kvartalet 6 månader Helår
apr–juni apr–juni jan–juni jan–juni
MSEK 2020 2019 2020 2019 2019
Positiva omvärderingar 44 294 43 414 920
portföljinvesteringar
Negativa omvärderingar –41 –292 –676 –396 –892
portföljinvesteringar
Integrationskostnader Lindorff –33 –68 –224
Transaktionskostnader förvärv –21 –111 –274
Erhållen ersättning avslutat BPO 1 147 147
Goodwillnedskrivning –2 700
Effektivitetsprogram –656
Övriga jämförelsestörande poster –35 –75 –469
Summa jämförelsestörande poster i 3 –86 –633 –89 –4 148
rörelseresultatet

Specifikation av finansnettot

Andra kvartalet Helår
apr–juni apr–juni Förändring jan–juni jan–juni Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Ränteintäkter 10 16 –38 30 22 36 63
Räntekostnader –423 –356 19 –874 –696 26 –1 512
Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 –10 –12 –17 –20 –22 –9 –43
Valutakursdifferenser 3 50 –94 1 32 –97 18
Periodisering av upplåningskostnader –22 –21 5 –40 –42 –5 –94
Engagemangsavgift –31 –16 94 –65 –29 124 –80
Övriga finansiella kostnader –9 –9 –15 –13 15 –273
Summa finansnetto –482 –348 39 –983 –748 31 –1 921

Rörelsesegment Finansiella rapporter

översikt

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Finansiell översikt, fortsättning

Kassaflöde och investeringar

Andra kvartalet 6 månader Helår
apr–juni apr–juni jan–juni jan–juni
MSEK 2020 2019 2020 2019 2019
Kassaflöde från den löpande 2 899 1 897 5 167 3 249 6 392
verksamheten
Kassaflöde från investeringsverksamheten –1 383 –3 176 –3 009 –3 418 –11 646
Total kassaflöde från löpande
och investeringsverksamheten 1 516 –1 279 2 158 –169 –5 254
Återköp av aktier –760 –86 –1 250 –86
Förändringar av skulder 976 2 265 1 525 1 132 5 838
Totalt kassaflöde för perioden 1 732 900 2 433 877 584

Tillgångar och finansiering

30 juni 30 juni 31 dec
MSEK 2020 2019 2019
Likvida medel 2 879 1 237 1 906
Portföljinvesteringar totalt 34 945 32 377 35 429
Kundrelationer 5 686 4 398 6 079
Goodwill 32 809 35 036 33 358
Övriga tillgångar 8 518 8 836 9 364
Totala tillgångar 84 837 81 884 86 136
Eget kapital 22 215 26 814 24 893
Nettoskuld 49 716 44 972 49 105
Nettoskuld/rullande tolv månaders Cash
EBITDA
4,4 4,3 4,3

översikt

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Kvartalsöversikt

Koncernen

Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3
MSEK 2020 2020 2019 2019 2019 2019 2018 2018
Nettomsättning 3 885 3 333 4 663 3 786 3 784 3 752 3 517 3 180
Justerad omsättning 3 882 3 969 4 662 3 777 3 780 3 561 3 441 3 180
Rörelseresultat (EBIT) 1 348 459 –2 137 1 375 1 475 1 347 1 003 838
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 345 1 095 1 821 1 476 1 561 1 350 1 236 1 095
Cash EBITDA 2 709 2 633 3 063 2 609 2 670 2 314 2 401 2 247
Nettoresultat 671 –33 –2 482 579 879 739 482 396
Resultat per aktie, kr 5,39 –0,25 –18,84 4,26 6,26 5,63 3,70 3,02
Räntabilitet på eget kapital, % 13 0 –42 9 13 12 8 7
Eget kapital per aktie, kr 159,46 165,62 168,12 193,28 187,54 188,55 195,16 177,58
Kassaflöde från löpande 23,88 17,37 14,03 9,97 14,47 10,30 13,81 9,25
verksamheten, per aktie, kr
Medelantal heltidsanställda 9 366 9 188 9 430 8 959 8 542 8 133 7 711 7 571

Kredithanteringstjänster

Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2020 2020 2019 2019 2019 2019
Omsättning 1 590 1 705 1 792 1 764 1 741 1 716
– varav externa kunder 1 048 1 139 1 182 1 190 1 194 1 179
– varav koncerninternt 542 566 610 574 547 537
Justerad omsättning 1 590 1 705 1 793 1 765 1 740 1 716
Segmentsresultat 383 420 255 459 448 396
Justerat segmentsresultat 383 420 430 490 460 412
Jämförelsestörande poster –176 –30 –12 –15
Justerad rörelsemarginal, % 24 25 24 28 26 24

Strategiska marknader

Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2020 2020 2019 2019 2019 2019
Omsättning 1 265 1 194 1 665 961 975 834
– varav externa kunder 1 202 1 108 1 610 899 905 766
– varav koncerninternt 63 86 55 62 70 68
Justerad omsättning 1 265 1 194 1 665 961 973 659
Segmentsresultat 345 102 –2 702 153 334 241
Justerat segmentsresultat 345 102 517 161 337 103
Jämförelsestörande poster –3 219 –8 –3 138
Justerad rörelsemarginal, % 27 9 31 17 35 16

Portföljinvesteringar

Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3
MSEK 2020 2020 2019 2019 2019 2019 2018 2018
Inkasserade belopp 2 536 2 784 2 826 2 679 2 671 2 594 2 663 2 507
Portföljavskrivningar –994 –1 129 –1 058 –1 061 –1 068 –996 –1 055 –998
Portföljomvärderingar 3 –636 1 9 2 16 76 0
Övriga intäkter av 90 66 98 68 80 193 57 50
portföljinvesteringar
Omsättning 1 635 1 085 1 867 1 695 1 685 1 807 1 741 1 558
Segmentsresultat 1 006 401 1 195 1 246 1 215 1 306 1 057 849
Justerat segmentsresultat 1 003 1 037 1 208 1 236 1 214 1 289 982 837
Investeringar i portföljer 1 267 1 650 3 780 831 1 436 1 277 5 444 927
Totalt bokfört värde 34 945 36 297 35 429 33 196 32 377 31 392 32 261 25 772
portföljinvesteringar
– varav förvärvade fordringar 28 032 29 026 28 508 26 279 26 228 25 628 24 830 23 914
– varav i joint venture 6 507 6 855 6 539 6 546 5 815 5 477 4 746 1 703
– varav fastigheter 406 416 382 371 334 287 2 685 155
Justerad avkastning 11 11 14 15 15 16 13 17
portföljinvesteringar, %
Avskrivningskvot, % 39 41 37 40 40 38 40 40
ERC 64 674 68 551 64 995 61 310 60 896 58 686 57 382 47 874
Kassamultipel 1,85 1,89 1,83 1,87 1,88 1,87 1,94 2,00
VD-kommentar

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Femårsöversikt

Koncernen

MSEK 2019 2018 2017 2016 2015
Nettomsättning 15 985 13 442 9 434 5 869 5 419
Justerad omsättning 15 780 13 131 9 437 5 824 5 387
Rörelseresultat (EBIT) 2 060 3 978 2 728 1 921 1 577
Justerat rörelseresultat (EBIT) 6 208 4 500 3 128 1 866 1 599
Nettoresultat –285 1 943 1 503 1 468 1 172
Resultat per aktie, kr –2,76 14,18 14,62 20,15 15,92
Räntabilitet på eget kapital, % –2 8 11 41 38
Eget kapital per aktie, kr 168,12 195,16 170,59 55,88 42,66
Kassaflöde från löpande 48,77 48,10 46,64 39,74
verksamheten, per aktie, kr
Medelantal heltidsanställda 8 766 7 910 6 293 3 865 3 738

Koncernen

Kvartal 2 Kvartal 2 Kvartal 2 Kvartal 2 Kvartal 2
MSEK 2020 2019 2018 2017 2016
Nettomsättning 3 885 3 784 3 630 1 796 1 421
Justerad omsättning 3 882 3 780 3 408 1 755 1 404
Rörelseresultat (EBIT) 1 348 1 475 1 240 476 457
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 345 1 561 1 241 598 450
Cash EBITDA 2 709 2 670 2 769 1 158 890
Nettoresultat 671 879 701 98 354
Resultat per aktie, kr 5,39 6,26 5,33 1,32 4,85
Räntabilitet på eget kapital, % 13 13 12 3 43
Eget kapital per aktie, kr 159,46 187,54 176,30 161,12 43,77
Kassaflöde från löpande 23,88 14,47 12,77 9,46 9,61
verksamheten, per aktie, kr
Medelantal heltidsanställda 9 366 8 542 7 886 4 369 3 832

Rörelsesegment översikt

Finansiella rapporter

information Definitioner Om Intrum

Avstämning nyckeltal

Rullande tolv
Andra kvartalet 6 månader
månader
Helår
apr–juni apr–juni jan–juni jan–juni juli 2019–
MSEK 2020 2019 2020 2019 juni 2020 2019
Jämförelsestörande poster i omsättningen
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 44 294 43 414 549 920
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar –41 –292 –676 –396 –1 172 –892
Ersättning avslutat BPO 2 177 0 177
Summa jämförelsestörande poster i omsättningen 3 4 –633 195 –623 205
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 44 294 43 414 549 920
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar –41 –292 –676 –396 –1 172 –892
Integrationskostnader Lindorff –33 –68 –156 –224
Transaktionskostnader förvärv –21 –111 –163 –274
Erhållen ersättning avslutat BPO 1 147 147
Goodwillnedskrivning 0 0 –2 700 –2 700
Effektivitetsprogram 0 0 –656 –656
Övriga jämförelsestörande poster –35 –75 –394 –469
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet 3 –86 –633 –89 –4 692 –4 148
Jämförelsestörande poster per resultaträkningsrad
Intäkter från kunder 0 177 0 177
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 44 294 43 414 549 920
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar –41 –292 –676 –396 –1 172 –892
Kostnad sålda varor och tjänster –20 –72 –747 –819
Försäljnings-, marknadsförings
och administrationskostnader –68 –212 –622 –834
Goodwillnedskrivning –2 700 –2 700
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet 3 –86 –633 –89 –4 692 –4 148
Andra jämförelsestörande poster per
verksamhetsområde
Kredithantering –12 –28 –207 –235
Strategiska marknader –3 135 –3 227 –3 092
Portföljinvesteringar –1 –1 –14 –15
Gemensamma kostnader –71 –212 –622 –834
Summa andra jämförelsestörande poster –88 –107 –4 069 –4 176
Justerad omsättning
Omsättning 3 885 3 784 7 218 7 536 15 667 15 985
Jämförelsestörande poster –3 –4 633 –195 623 –205
Justerad omsättning 3 882 3 780 7 852 7 341 16 291 15 780
Justerat rörelseresultat
Rörelseresultat 1 348 1 475 1 807 2 822 1 045 2 060
Jämförelsestörande poster –3 86 633 89 4 692 4 148
Justerat rörelseresultat 1 345 1 561 2 440 2 911 5 737 6 208

Finansiella rapporter

Avstämning nyckeltal, fortsättning

Rullande tolv
Andra kvartalet 6 månader månader Helår
apr–juni apr–juni jan–juni jan–juni juli 2019–
MSEK 2020 2019 2020 2019 juni 2020 2019
Portföljinvesteringar,
resultat exklusive omvärderingar
Resultat portföljinvesteringar 1 006 1 215 1 406 2 520 3 798 4 877
Därav omvärderingar –3 –1 633 –17 623 –28
Resultat exklusive omvärderingar 1 003 1 214 2 040 2 503 4 422 4 849
Genomsnittligt redovisat värde
Genomsnittligt redovisat värde på portföljinvesteringar
i fordringar 28 530 25 928 28 270 25 529 29 410 26 669
Genomsnittligt redovisat värde på joint venture 6 682 5 646 6 523 5 281 6 885 5 643
Genomsnittligt redovisat värde på fastigheter 411 311 394 1 510 418 1 534
Totalt genomsnittligt redovisat värde 35 622 31 885 35 187 32 320 36 714 33 846
Avkastning inklusive omvärderingar 11 15 8 15 11 15
Avkastning exklusive omvärderingar 11 15 11 15 13 15
Cash EBITDA
EBIT 1 348 1 475 1 807 2 822 1 045 2 060
Avskrivningar 371 311 709 599 1 356 1 246
Portföljavskrivningar 994 1 068 2 123 2 064 4 242 4 183
Portföljomvärderingar –3 –2 633 –18 623 –28
Justeringar enligt låneavtal
Justering resultat i joint ventures –102 –315 –183 –675 –687 –1 179
Justering kassaflöde joint ventures 101 45 253 85 365 197
Goodwillnedskrivning 2 700 2 700
Jämförelsestörande poster 88 107 1 369 1 476
Övriga pro forma-justeringar 233 789
Cash EBITDA 2 709 2 670 5 342 4 984 11 246 11 444
Nettoskuld
Skulder till kreditinstitut 9 101 9 396 9 101 9 396 9 101 6 186
Obligationslån 41 840 34 065 41 840 34 065 41 840 41 644
Avsättningar för pensioner 402 268 402 268 402 387
Företagscertifikat 1 252 2 480 1 252 2 480 1 252 2 794
Likvida medel –2 879 –1 237 –2 879 –1 237 –2 879 –1 906
Nettoskuld vid periodens slut 49 716 44 972 49 716 44 972 49 716 49 105
Nettoskuld/Cash EBITDA 4,4 4,3

information Definitioner Om Intrum

Finansiella rapporter

Koncernen översikt

Koncernens resultaträkning i sammandrag

Rullande 12
Andra kvartalet 6 månader månader Helår
apr–juni apr–juni jan–juni jan–juni juli 2019–
MSEK 2020 2019 2020 2019 juni 2020 2019
Intäkter från kunder 2 340 2 178 4 654 4 315 9 704 9 368
Intäkt på portföljinvesteringar enligt 1 542 1 604 3 197 3 203 6 586 6 589
effektivräntemetoden
Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar 44 294 43 414 549 920
Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar –41 –292 –676 –396 –1 172 –892
Summa omsättning 3 885 3 784 7 218 7 536 15 668 15 985
Kostnad sålda varor och tjänster –2 234 –2 053 –4 636 –4 189 –10 254 –9 807
Bruttoresultat 1 651 1 731 2 583 3 347 5 414 6 178
Försäljnings-, marknadsförings- och –405 –571 –959 –1 200 –2 356 –2 597
administrationskostnader
Goodwillnedskrivning –2 700 –2 700
Resultatandelar i intresseföretag och joint
ventures
102 315 183 675 687 1 179
Rörelseresultat (EBIT) 1 348 1 475 1 807 2 822 1 045 2 060
Finansnetto –482 –348 –983 –748 –2 156 –1 921
Resultat före skatt 866 1 127 824 2 074 –1 111 139
Skatt –195 –248 –185 –456 –153 –424
Periodens resultat 671 879 638 1 618 –1 265 –285
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 654 821 628 1 547 –1 281 –362
Innehav utan bestämmande inflytande 17 58 10 71 16 77
Periodens resultat 671 879 638 1 618 –1 265 –285
Genomsnittligt antal aktier före och efter
utspädning, '000
121 401 131 094 130 511 131 492 130 085 131 066
Resultat per aktie före och efter utspädning
Resultat från kvarvarande verksamheter 5,39 6,26 4,81 11,79 –9,85 –2,76
Summa resultat per aktie före och efter
utspädning
5,39 6,26 4,81 11,79 –9,85 –2,76

Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag

Andra kvartalet 6 månader Helår
MSEK apr–juni
2020
apr–juni
2019
jan–juni
2020
jan–juni
2019
Rulland 12
månader
2019
Periodens resultat 671 879 638 1 618 –1 265 –285
Övrigt totalresultat, poster som kommer att
återföras till resultatet:
Förändring av omräkningsreserv –1 019 202 –734 565 –970 318
Övrigt totalresultat, poster som inte kommer
att återföras till resultatet:
Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld 0 0 –32
Periodens totalresultat –348 1 081 –96 2 183 –2 268 1
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare –209 1 023 –119 2 112 –2 315 –94
Innehav utan bestämmande inflytande –139 58 23 71 47 95
Periodens totalresultat –348 1 081 –96 2 183 –2 268 1

Koncernens balansräkning i sammandrag

Koncernen översikt

30 juni 30 juni 31 dec
MSEK 2020 2019 2019
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 32 809 35 036 33 358
Aktiverade kostnader för IT-utveckling och
andra immateriella anläggningstillgångar 834 1 079 802
Kundrelationer
Summa immateriella anläggningstillgångar
5 687
39 330
4 398
40 513
6 079
40 239
Materiella anläggningstillgångar
Leasingrättigheter 840 676 888
Fastighetsinvesteringar 11 2 0
Andra materiella anläggningstillgångar 199 236 212
Summa materiella anläggningstillgångar 1 050 914 1 100
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i joint ventures 6 507 5 815 6 539
Övriga aktier och andelar 1 5 0
Portföljinvesteringar 28 032 26 228 28 508
Uppskjutna skattefordringar 1 326 585 1 300
Andra långfristiga fordringar 151 196 183
Summa övriga anläggningstillgångar 36 017 32 829 36 530
Summa anläggningstillgångar 76 397 74 256 77 869
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 1 288 1 647 1 860
Lager av fastigheter 395 332 382
Klientmedel 1 039 1 161 1 060
Skattefordringar 339 242 382
Övriga fordringar 1 292 1 918 1 334
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 208 1 091 1 343
Likvida medel 2 879 1 237 1 906
Summa omsättningstillgångar 8 440 7 628 8 267
SUMMA TILLGÅNGAR 84 837 81 884 86 136
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 19 313 24 433 22 014
Hänförligt till innehav utan bestämmande 2 902 2 381 2 879
inflytande
Summa eget kapital 22 215 26 814 24 893
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 9 101 9 393 6 186
Obligationslån 40 840 34 065 40 644
Långfristiga leasingskulder 650 492 474
Övriga långfristiga skulder 669 1 025 1 303
Avsättningar för pensioner 402 268 387
Övriga långfristiga avsättningar 18 45 19
Uppskjutna skatteskulder 1 388 1 981 1 938
Summa långfristiga skulder 53 068 47 269 50 951
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 0 3 0
Obligationslån 1 000 0 1 000
Företagscertifikat 1 252 2 480 2 794
Klientmedelsskuld 1 039 1 161 1 060
Leverantörsskulder 487 419 512
Skatteskulder 943 430 422
Förskott från kunder 75 95 88
Kortfristiga leasingskulder 228 199
Övriga kortfristiga skulder
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
1 491
3 000
744
2 256
443
810
3 014
Övriga kortfristiga avsättningar 39 14 149
Summa kortfristiga skulder 9 554 7 801 10 292

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital

2020 2019
Hänförligt till Hänförligt till
moderbolagets Innehav utan moderbolagets Innehav utan best.
MSEK aktieägare best. inflytande Summa aktieägare inflytande Summa
Ingående balans, 1 januari 22 014 2 879 24 893 23 666 2 006 25 672
Aktieutdelning –1 332 –1 332 –1 247 –1 247
Återköp av aktier –1 250 –1 250 –86 –86
Ändring av koncernstruktur –12 304 292
Avyttring av andelar i bolag med innehav
utan bestämmande inflytande
Periodens totalresultat –119 23 –96 2 112 71 2 183
Utgående balans, 30 juni 19 313 2 902 22 215 24 433 2 381 26 814

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Andra kvartalet 6 månader Helår
apr–juni apr–juni jan–juni jan–juni
MSEK 2020 2019 2020 2019 2019
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 1 348 1 475 1 807 2 822 2 060
Avskrivningar och nedskrivningar 371 311 709 599 4 284
Amortering/omvärdering av köpta fordringar 991 1 066 2 755 2 046 4 155
Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster –130 –275 –292 –670 –1 059
Erhållen ränta –19 16 30 22 62
Erlagd ränta 40 –137 –598 –708 –1 454
Erlagda övriga finansiella kostnader –22 –45 –80 –35 –483
Betald inkomstskatt –131 –100 –211 –213 –802
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 447 2 310 4 119 3 863 6 763
före förändringar av rörelsekapitalet
Förändringar i factoring-fordran 29 –75 23 –71 –47
Andra förändringar i rörelsekapitalet 423 –338 1 025 –543 –324
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 899 1 897 5 167 3 249 6 392
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella och immateriella anläggningstillgångar –192 –140 –315 –349 –699
Portföljinvesteringar i fordringar och lager av fastigheter –1 326 –1 416 –2 981 –2 925 –7 612
Förvärv av dotterföretag och joint ventures –6 –1 937 –6 –1 958 –5 135
Likvida medel i förvärvade/avyttrade dotterföretag 0 337 0 344 384
Avyttring av dotterföretag och intresseföretag 0 0 0 1 488 1 488
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten 141 –20 293 –18 –72
Kassaflöde från investeringsverksamheten –1 383 –3 176 –3 009 –3 418 –11 646
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar 976 2 517 1 525 1 385 7 229
Återköp av egna aktier –760 –86 –1 250 –86 –86
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare –1 332 –1 247 –1 332 –1 247 –1 247
Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande 0 –58
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –1 116 1 184 –1 057 52 5 838
Summa förändring av likvida medel 400 –95 1 101 –117 584
Likvida medel vid periodens början 2 598 1 333 1 906 1 348 1 348
Kursdifferenser i likvida medel –120 –1 –128 6 –26
Likvida medel vid periodens slut 2 879 1 237 2 879 1 237 1 906
Koncernen totalt
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 899 1 897 5 167 3 249 6 392
Kassaflöde från investeringsverksamheten –1 383 –3 176 –3 009 –3 418 –11 646
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –1 116 1 184 –1 057 52 5 838

Moderbolagets resultaträkning

Första halvåret Helår
jan–juni jan–juni
MSEK 2020 2019 2019
Nettoomsättning 271 116 402
Bruttoresultat 271 116 402
Försäljnings- och marknadsföringskostnader –12 –12 –25
Administrationskostnader –354 –348 –793
Rörelseresultat (EBIT) –95 –244 –416
Resultat från andelar i dotterföretag 114 158 1 181
Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som
utvidgad nettoinvestering samt säkringsåtgärder 268 –772 –578
Finansnetto övrigt –333 –237 –970
Resultat före skatt –46 –1 095 –783
Skatt 32 0 96
Periodens resultat –14 –1 095 –687

Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.

Moderbolagets balansräkning

MSEK 30 juni
2020
30 juni
2019
31 dec
2019
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 231 89 141
Materiella anläggningstillgångar 12 12 13
Finansiella anläggningstillgångar 70 715 51 822 69 627
Summa anläggningstillgångar 70 958 51 923 69 781
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 547 15 925 1 484
Likvida medel 636 100 220
Summa omsättningstillgångar 1 183 16 025 1 704
SUMMA TILLGÅNGAR 72 141 67 948 71 485
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital 285 285 285
Fritt eget kapital 11 546 13 735 14 142
Summa eget kapital 11 831 14 020 14 427
Långfristiga skulder 55 658 45 870 50 192
Kortfristiga skulder 4 652 8 058 6 866
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 72 141 67 948 71 485

Rörelsesegment översikt

Övrig information

Koncernen översikt

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för halvåret om 271 MSEK (116) och ett resultat före skatt om –46 MSEK (-1 095). Moderbolaget investerade 102 MSEK (61) i anläggningstillgångar under halvåret och hade vid dess utgång 636 MSEK (100) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 59 (68).

Redovisningsprinciper

Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.

Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av bokslutskommunikén.

Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med årsredovisningen 2019 och förändringar i IFRS standarder från 1 januari 2020 har inte haft någon materiell påverkan på denna kvartalsrapport.

Transaktioner med närstående

Det har under kvartalet eller helåret inte förekommit några väsentliga transaktioner mellan Intrum och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.

Marknadsutveckling och framtidsutsikter

I Intrums integrerade affärsmodell, bestående av kredithanteringstjänster och portföljinvesteringar, ser vi en god utveckling inom båda områdena även om 2020 präglas av stor makroekonomisk osäkerhet som på kort sikt påverkar våra kunders beslutsfattande. Mycket av grundarbetet har nu genomförts för att göra det möjligt för oss att påbörja en transformation av vår kredithanteringsverksamhet. Intrum kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av inkassoprocessen. De åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen framöver.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums årsredovisning 2019. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.

Ny segmentsindelning från 2020

För att återspegla Intrums tillväxt i södra Europa har ett tredje affärsområde skapats, bestående av Intrums marknader i södra Europa, parallellt med de befintliga affärsområdena Kredithanteringstjänster och Portföljinvesteringar. Från och med 2020 är Intrum därmed organiserad och rapporterar med tre affärsområden, nämligen Kredithanteringstjänster (CMS), Portföljinvesteringar (PI) och Strategiska marknader (Grekland, Italien och Spanien). Den tidigare indelningen i fyra geografiska regioner har tagits bort.

Verkligt värde på finansiella instrument

Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Utestående obligationer med ett redovisat värde per 30 juni 2020 på totalt 41 840 MSEK (34 065) beräknas dock ha ett verkligt värde på 38 591 MSEK (34 523).

Q2 i korthet VD-kommentar

Rörelsesegment översikt

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 345 MSEK (204) samt finansiella skulder om 327 MSEK (356) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.

Aktien

Intrums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 1 april– 30 juni 2020 har 75 479 916 aktier omsatts till ett värde om 11 081 MSEK, motsvarande 60 procent av totalt antal aktier vid slutet av perioden. Högsta betalkurs under perioden 1 april–30 juni 2020 var 199,70 kr (5 juni) och lägsta var 114,10 kr (2 april). Periodens sista handelsdag, den 30 juni 2020, uppgick kursen till 171 kr (senast betald). Under perioden 1 april–30 juni 2020 ökade Intrum aktiekurs med 37 procent medan Nasdaq OMX Stockholm ökade med 19 procent.

Aktiekurs, SEK

Ägare

Kapital och
30 juni 2020 Antal aktier röster, %
Nordic Capital 57 728 956 47,7
AMF Försäkring & Fonder 8 264 116 6,8
Handelsbanken Fonder 5 073 970 4,2
Swedbank Robur Fonder 5 041 271 4,2
Vanguard 2 702 898 2,2
Första AP-fonden 2 294 409 1,9
TIAA - Teachers Advisors 1 880 261 1,6
Degroof Petercam 1 708 092 1,4
Lannebo Fonder 1 445 177 1,2
Avanza Pension 1 308 659 1,1
Nordnet Pensionsförsäkring 1 241 394 1,0
C WorldWide Asset Management 1 110 941 0,9
BlackRock 1 034 130 0,9
TimesSquare Capital Management 1 016 795 0,8
Norges Bank 1 052 105 0,9
Totalt, femton största ägare 92 903 174 76,7
Totalt antal aktier exklusive eget innehav 121 120 918

Källa: Modular Finance Holdings och Intrum

Eget innehav om 600 000 aktier ingår inte i antalet utestående aktier. Andelen svenskt ägande uppgick till 33,9 procent (institutioner 6,3 procentenheter, aktiefonder 16,9 procentenheter, privatpersoner 10,7 procentenheter).

Q2 i korthet VD-kommentar

Valutakurser

Slutkurs Slutkurs Snittkurs Snittkurs Snittkurs Snittkurs
30 juni 30 juni april–juni april–juni jan–juni jan–juni
2020 2019 2020 2019 2020 2019
1 EUR=SEK 10,49 10,55 10,65 10,61 10,66 10,51
1 CHF=SEK 9,85 9,50 10,04 9,42 10,02 9,31
1 NOK=SEK 0,96 1,09 0,97 1,09 0,99 1,08
1 HUF=SEK 0,0294 0,0326 0,0303 0,0329 0,0308 0,0328

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.

Ytterligare information

Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Anders Engdahl, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02 Viktor Lindeberg, Investor Relations, tel: 08-546 102 02

Anders Engdahl är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.

Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 23 juli 2020 kl. 08.00 CET.

Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm den 23 juli 2020

Mikael Ericson VD och koncernchef

Bokslutskommunikén har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.

Finansiella rapporter

Övrig

Definitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Koncernens nettoomsättning

Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).

Rörelseresultat (EBIT)

Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Justerad nettoomsättning/omsättning

Nettoomsättning/omsättning exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.

Justerat rörelseresultat (EBIT)

Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Justerad rörelsemarginal

Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad nettoomsättning/omsättning.

Kassaflödesbaserad omsättning

Ett alternativt mått på omsättningen som inkluderar den justerade nettoomsättningen samt kassaflödena från inkasserade belopp och kassaflöde från joint ventures.

Externa intäkter

Intäkter från Intrums externa kunder samt omsättning från fastighetsverksamheten.

Interna intäkter

Avser huvudsakligen Intäkter som betalas av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster samt Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.

EBITDA

EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras vinstbidraget från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures. För rullande 12 månader och helår adderas även proforma-justeringar.

Jämförelsestörande poster

Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Inkluderar bland annat portföljomvärderingar, omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivningskostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Jämförelsestörande poster specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.

Portföljinvesteringar

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.

Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar

Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

Avskrivningsskvot

Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.

Avkastning portföljinvesteringar

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokvärde baseras på genomsnittet av kvartalen.

Förväntad återstående inkassering, ERC

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.

Kassaflöde från joint ventures

Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.

Kassamultipel

Summan av förväntad återstående inkassering (ERC) på koncernens samtliga portföljinvesteringar, som andel av nuvarande bokvärdesbelopp.

Återinvesteringsnivå

Återinvesteringsnivå definieras som ERC för kommande 12 månader dividerat med senaste 12 månaders kassamultipel (över fyra kvartal på kvartalsbasis).

Organisk tillväxt

Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för portföljomvärderingar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

RTM

Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.

Pro-forma justeringar

Verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro forma-basis under hela tolvmånadersperioden.

Nettoskuld/Cash EBITDA

Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Måtten beräknas enligt definition i koncernens låneavtal. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.

Valutajusterad förändring

När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Om Intrum

Q2 i korthet VD-kommentar

Intrum är den branschledande leverantören av kredithanteringstjänster med närvaro på 24 marknader i Europa. Intrum hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar som utformats för att förbättra företagens kassaflöde och långsiktiga lönsamhet samt genom att ta hand om deras kunder. En viktig del av bolagets mission är att se till att privatpersoner och företag får det stöd de behöver för att bli skuldfria. Intrum har cirka 10 000 engagerade medarbetare som hjälper cirka 80 000 företag runt om i Europa. Under 2019 hade bolaget intäkter på 16,0 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på www.intrum.com.

Rörelsesegment översikt

Finansiella rapporter

Övrig

Affärsmodell

Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda två typer av tjänster. Kredithanteringstjänster med fokus på sena betalningar, det vill säga inkasso, samt köp av portföljer med förfallna fordringar. Utöver detta erbjuder vi ett komplett utbud av tjänster som täcker företags hela kredithanteringskedja.

Koncernen översikt

Intrum som investering

Växande marknad – Marknaden för våra tjänster växer. Genom digitalisering ökar kreditförsäljningen, marknaden konsolideras och nya typer av fordringar säljs då företag och banker i högre utsträckning vill fokusera på sin kärnverksamhet.

Marknadsledande position – Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 24 länder. Dessutom har vi samarbetspartners i ytterligare cirka 160 länder. Tack vare vår storlek kan vi samarbeta med våra uppdragsgivare över flera marknader, vi har en bred kunskap som spänner över många branscher och vi har möjlighet att investera i ny teknologi och innovativa lösningar.

Ett komplett utbud – Intrum har ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företags hela kredithanteringskedja.

Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår syn på affärer och vår affärsmodell, och vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.

Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.

Finansiell kalender 2020

23 oktober 2020, delårsrapport för tredje kvartalet

Q4 2020, Kapitalmarknadsdag

28 januari 2021, bokslutskommuniké 2020

Intrum AB (publ) Hesselmans Torg 14, Nacka 105 24 Stockholm, Sverige Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]