AI assistant
Intrum — Earnings Release 2018
Jan 30, 2019
2930_10-k_2019-01-30_b9b702aa-8aef-4f59-965a-337ccbaa8a5a.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké Januari-december 2018
intrum
Bokslutskommuniké 2018
Fjärde kvartalet 2018
- Koncernens nettoomsättning fjärde kvartalet 2018 ökade till 3 517 MSEK $(3101)$ .
- Rörelseresultatet uppgick till 1 003 MSEK (807).
- Rörelseresultatet om 1 003 MSEK inkluderar engångsposter (NRI's) om -223 MSEK (-157 MSEK), jämförelsestörande poster om -86 MSEK (0) och omvärderingar om 76 MSEK (-44 MSEK). Rörelseresultatet exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar ("justerat rörelseresultat (EBIT)") ökade därför till 1 236 MSEK (1 008 MSEK).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 482 MSEK (443), och resultatet per aktie var 3,70 SEK (3,37).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 1813 MSEK (1340).
- Det redovisade värdet av portföljinvesteringar, inklusive andelar i joint ventures men exklusive fastigheter, har ökat med 15 procent sedan slutet av föregående kvartal. Kvartalets portföljinvesteringar (exklusive förvärv av fastigheter från Ibercaja) uppgick till 5 444 MSEK (2 784). Avkastningen på portföljinvesteringar var 16 procent (15), inklusive omvärderingar. Kvartalets avkastning exklusive omvärderingar och exklusive fastigheter som förvärvats från Ibercaja var 14 procent (16).
- Inom Kredithantering var omsättningstillväxten 7 procent och verksamhetsmarginalen uppgick till 27 procent exklusive engångsposter.
- Styrelsen föreslår en utdelning på 9,50 kr (9,50) per aktie, motsvarande totalt 1247 MSEK (1250).
Kvartal 4
23%
Kvartalets ökning i justerat rörelseresultat (EBIT)
4,3
Kvartalets nettoskuld / pro forma Cash EBITDA exkl NRI's
16%
Kvartalets avkastning nå portföljinvesteringar
$27%$
Kvartalets verksamhetsmarginal exklusive engångsposter för Kredithantering
5444 MSEK
Kvartalets investeringar i portföljer
Helåret 2018
- Koncernens nettoomsättning för 2018 ökade till 13 442 MSEK (9 434). Pro forma uppgick omsättningen 2017 till 12 219 MSEK.
- Rörelseresultatet uppgick till 3 978 MSEK (2 728). Pro forma uppgick rörelseresultatet 2017 till 3 489 MSEK.
- Rörelseresultatet om 3 978 MSEK inkluderar engångsposter (NRI's) om -742 MSEK (-397 MSEK), jämförelsestörande poster om 132 MSEK (O MSEK) och omvärderingar om 88 MSEK (-3 MSEK). Rörelseresultatet exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar ("iusterat rörelseresultat (EBIT)") ökade därför till 4 500 MSEK (3 128 MSEK).Pro forma uppgick justerat rörelseresultat (EBIT) 2017 till 3 925 MSEK.
- Nettoresultatet för året uppgick till 1943 MSEK (1503), och resultatet per aktie var 14,18 SEK (14,62).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 6 327 MSEK (4 535).
- Det redovisade värdet av portföljinvesteringar, inklusive andelar i joint ventures men exklusive fastigheter, har ökat med 40 procent sedan slutet av föregående år. Årets portföljinvesteringar (exklusive förvärv av fastigheter från Ibercaja) uppgick till 11 854 MSEK (pro forma 7 857). Avkastningen på portföljinvesteringar var 15 procent (16), inklusive omvärderingar. Årets avkastning exklusive omvärderingar var också 15 procent (16).
- Inom Kredithantering var omsättningstillväxten på pro forma-basis 5 procent och verksamhetsmarginalen uppgick till 27 procent exklusive engångsposter.
Helåret
15%
Årets pro forma ökning i justerat rörelseresultat (EBIT)
4,3
Årets nettoskuld / pro forma Cash EBITDA exkl NRI's
15%
Årets avkastning på portföljinvesteringar
$27%$
Årets verksamhetsmarginal exklusive engångsposter för Kredithantering
11 854 MSEK
Årets investeringar i portföljer
Pro forma
Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017. Lindorff ingår därför i koncernens resultaträkning och balansräkning sedan andra kvartalet 2017. Jämförelsetal benämnda "pro forma" innebär att de redovisas med Lindorff konsoliderat sedan den 1 januari 2017. I samband med samgåendet åtog sig Intrum Justitia att avyttra sina norska dotterföretag samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag. Dessa dotterföretag har avyttrats under andra kvartalet 2018, och redovisas därför som avvecklade verksamheter
| Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Helår | Förändring | |
| om inte annat anges | 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | ℅ |
| Nettoomsättning | 3517 | 3 1 0 1 | 13 | 13 4 42 | 9 4 3 4 | 12 219 | 10 |
| Därav nettoomsättning i Euro (%) | 51 | 65 | 58 | 56 | 59 | ||
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | |||||||
| Cash EBITDA exkl NRI's | 1236 | 1008 | 23 | 4500 | 3 1 2 8 | 3 9 2 5 | 15 |
| 2421 | 2098 | 15 | 9 4 7 4 | 6349 | 8025 | 18 | |
| EBITDA exkl NRI's | 1442 | 1155 | 25 | 5 6 2 0 | 3 5 6 1 | 4730 | 19 |
| EBIT exkl NRI's | 1226 | 964 | 27 | 4720 | 3 1 2 5 | 3 988 | 18 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT | $-223$ | $-157$ | $-742$ | $-397$ | $-499$ | ||
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot | $\mathbf o$ | $\mathsf{O}\xspace$ | $\circ$ | $-316$ | $-316$ | ||
| Jämförelsestörande poster | -86 | O | 132 | $\circ$ | O | ||
| Omvärderingar av portföljinvesteringar | 76 | $-44$ | 88 | $-3$ | 63 | ||
| Cash EBITDA | |||||||
| EBITDA | 2 1 9 8 | 1941 | 13 | 8732 | 5 9 5 2 | 7526 | 16 |
| EBIT | 1219 | 998 | 22 | 4878 | 3 1 6 4 | 4 2 3 1 | 15 |
| 1003 | 807 | 24 | 3 978 | 2728 | 3 4 8 9 | 14 | |
| Därav EBIT i Euro (%) | 29 | 68 | 50 | 52 | 57 | ||
| Periodens resultat | 482 | 443 | 9 | 1943 | 1503 | 1318 | 47 |
| CMS-tillväxt, % | 7 | 5 | |||||
| CMS justerad verksamhetsmarginal, % | 27 | 27 | 27 | 26 | 28 | ||
| Förväntad framtida inkassering, ERC | 57 382 | 44 603 | 29 | 57 382 | 44 603 | 44 603 | 29 |
| Investeringar i portföljer med fordringar | 2164 | 2733 | $-21$ | 6849 | 7130 | 7764 | $-12$ |
| Investeringar i fastigheter exkl Ibercaja- | |||||||
| transaktionen | 41 | 51 | 103 | 93 | 93 | ||
| Investering i joint venture | 3239 | $\circ$ | 4 9 0 2 | $\Omega$ | $\Omega$ | ||
| Summa portföljinvesteringar | 5444 | 2 7 8 4 | 96 | 11 854 | 7 2 2 3 | 7857 | 51 |
| Bokfört värde portföljinvesteringar | 29576 | 21 1 49 | 40 | 29 576 | 21 1 4 9 | 21 1 4 9 | 40 |
| Avkastning på portföljinvesteringar inkl | |||||||
| fastigheter, % | 16 | 15 | 15 | 16 | 16 | ||
| Avkastning portföljinvesteringar inkl | |||||||
| fastigheter och joint ventures, % | 15 | 15 | 14 | 16 | 16 | ||
| Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl | |||||||
| NRI's | 4,3 | 4,1 | 4,3 | n/a | 4,1 |
Kommentar från VD och koncernchef Mikael Ericson
Jag är stolt över att kunna konstatera att vi levererar ett mycket stabilt resultat för 2018, i enlighet med vår strategi och våra ambitiösa mål för året. Vi avslutar året med ytterligare ett kvartal av tillväxt, och vårt justerade rörelseresultat (EBIT) ökade med 23 procent under fjärde kvartalet. Tillsammans med det goda resultatet från de första nio månaderna ger det oss ett starkt utgångsläge inför 2019, där vi kommer att öka takten mot våra mål för 2020. I vår balanserade affärsmodell, bestående av kredithanteringstjänster med fokus på sena betalningar och inkasso samt portföljinvesteringar, ser vi en stark utveckling inom båda områdena. Som en konsekvens av den stabila utvecklingen under året föreslår Intrums styrelse en utdelning i linje med föregående år, det vill säga 9,50 kr per aktie.
Marginalerna inom vår kredithanteringsverksamhet stärktes under året och uppgick till 27 procent för fjärde kvartalet. Kredithanteringsverksamheten fick också ett uppsving under fjärde kvartalet tack vare partnerskapet med Banca Intesa Sanpaolo. Samarbetet etablerar Intrum som en ledande aktör inom inkasso i Italien, en av de mest attraktiva marknaderna i Europa. I december träffade vi också avtal angående förvärv av spanska Solvia, som är inriktade på tjänster gentemot fastighetsbranschen.
Mycket av grundarbetet har nu genomförts för att göra det möjligt för oss att påbörja en transformation av vår kredithanteringsverksamhet. Vi kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av vår inkassoprocess. De åtgärder vi vidtar inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och verksamhetsmarginalen under hela 2019 och framöver.
Fortsatt hög aktivitet i Europa
Vi ser en fortsatt hög aktivitet över hela Europa på marknaden för förfallna krediter. Avkastningsnivåerna på våra investeringar var stabila under 2018, vilket var ett resultat av dels stigande räntor och höga volymer, dels vår förmåga att utnyttja vår breda geografiska närvaro. Vi förväntar oss en fortsatt stabil utveckling under 2019.
Partnerskapet med Intesa Sanpaolo bidrog till ett rekordstort kvartal av portföljinvesteringar (5,4 miljarder kr). Med tanke på den pågående snabba investeringstakten är vi nöjda med att kunna bibehålla en stabil leverans inom inkassoverksamheten och hålla avkastningen på hälsosamma nivåer (16 procent). Vår investeringsvolym under kvartalet förstärktes också genom förvärvet av en fastightsportfölj i Spanien från Ibercaja. Denna siffra kommer dock att sjunka efter att en saminvesterare samt extern finansiering kommer på plats under första kvartalet 2019.
Året avslutades således med flera stora och högprofilerade affärer, men det ska inte skymma det faktum att även 2018 som helhet blev ett viktigt och framgångsrikt år för Intrum.
Framgångsrik integration
Cirka 80 procent av de planerade integrationsaktiviteterna efter sammanslagningen av Intrum Justitia och Lindorff genomfördes under 2018, och i dagsläget har vi realiserat 540 MSEK per år. Vi ser fördelarna med att ha etablerat oss som den ledande aktören i branschen, både vad gäller synergier samt vår förmåga att ingå bilaterala och exklusiva samarbeten med några av Europas största finansiella institutioner, som Banca Intesa Sanpaolo, Sabadell och Ibercaja. Vår ledande position har också gjort det möjligt för oss att bredda oss ytterligare geografiskt (Brasilien) och vi har ökat våra investeringars bokförda värde med 40 procent till 30 miljarder kr. Betydande delar av denna tillväxt kommer från säkerställda tillgångar, vilket vi nu arbetar med i tio länder.
2018 var inte utan utmaningar. En stor kontraktförlust i Spanien i mitten av året och det faktum att de resterande BPO-avtalen (Business Process Outsourcing) går mot sitt slut, bromsade upp tillväxten i koncernen som helhet. Vi har haft stort fokus på vår skuldsättningsgrad där vi avslutade året på 4,3x som förväntat, och står fast vid vårt mål på 2,5-3,5x för 2020. Vi avser att kunna minska skuldsättningsgraden successivt under hela 2019 då vi räknar med att anpassa investeringstakten till en mer normaliserad nivå. Vi är övertygade om att investeringarna (Intesa Sanpaolo och Ibercaja) som drev fram en tillfällig ökning i slutet av 2018, är bra och riktiga utifrån de värden de kommer att skapa.
Hållbar affärsmodell
Hållbarhet är en integrerad del av Intrums strävan att leda vägen mot en sund ekonomi. Vi gör det genom att göra betalningsflöden säkra och rättvisa, genom att bidra till att företag kan växa och utvecklas samt genom att hjälpa konsumenter att betala sina skulder och planera sin hushållsekonomi på ett hållbart sätt. Med hjälp av vår kunskap inom kredithantering, både genom vår inkassoverksamhet och de betalningsrapporter vi tar fram varje år, engagerar vi oss i många viktiga initiativ som till exempel stöd till ekonomisk utbildning i skolor och bland äldre. Vi fortsätter arbetet med att integrera hållbarhetsperspektivet i vår verksamhet.
Utvecklingen inom regelefterlevnad kopplad till vår verksamhet och inte minst till marknaden för portföljer med förfallna fordringar, fortsätter i stadig takt. Vi följer detta på nära håll. Fokus ligger på att skydda bankkunder och konsumenter, och bankerna uppmuntras att minska andelen förfallna fordringar i sina balansräkningar. Intrum är ingen bank och har inte för avsikt att bli det heller. Vi ser positivt på att den regulatoriska utvecklingen fortsätter inom vårt område och att den därmed kommer att stödja en säker och sund utveckling av vår bransch.
Under 2019 kommer vi att fortsätta omvandlingen av vår kredithanteringsverksamhet genom att dra nytta av vår storlek, växla upp tillväxten genom partnerskapet med Intesa Sanpaolo samt slutföra våra integrationsaktiviteter. Vi ser fram emot att vara aktiva på en fortsatt dynamisk och attraktiv marknad över hela Europa. Intrums storlek, diversifiering och starkt kassaflödesgenererande verksamhet innebär att vi har både räckvidd och flexibilitet för att fortsätta växa. Vi kommer att investera med stor noggrannhet och säkerställa att vi styr mot våra mål inför 2020.
Koncernen
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2018 |
Okt-dec 2017 |
Förändring % |
Helår 2018 |
Helår 2017 |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 5 1 7 | 3 1 0 1 | 13 | 13 442 | 9434 | 12 219 | 10 |
| EBIT | 1003 | 807 | 24 | 3 978 | 2 7 2 8 | 3 4 8 9 | 14 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 2 4 21 | 2098 | 15 | 9474 | 6349 | 8025 | 18 |
| EBIT exkl NRI's | 1226 | 964 | 27 | 4 7 2 0 | 3 1 2 5 | 3 9 8 8 | 18 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 1236 | 1008 | 23 | 4 500 | 3 1 2 8 | 3925 | 15 |
| Finansnetto | $-367$ | -336 | 9 | $-1.363$ | $-973$ | $-1942$ | -30 |
| Skatt | $-166$ | $-123$ | 35 | $-599$ | -389 | -467 | 28 |
| Periodens resultat | 482 | 443 | 9 | 1943 | 1503 | 318 | 47 |
Omsättning och rörelseresultat
Koncernens nettoomsättning under det fjärde kvartalet ökade till 3 517 MSEK (3 101). Omsättningsökningen var 13 procent, förklarat av organisk tillväxt 1 procent, förvärvseffekter 4 procent, omvärderingar av portföljinvesteringar 4 procent samt valutaeffekter 4 procent. Koncernens rörelseresultat för det fjärde kvartalet uppgick 1 003 MSEK (807). Rörelseresultatet om 1 003 MSEK inkluderar engångsposter (NRI's) om -223 MSEK (-157 MSEK), jämförelsestörande poster om -86 MSEK (0) och omvärderingar om 76 MSEK (-44 MSEK). Rörelseresultatet exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar ("justerat rörelseresultat (EBIT)") ökade därför till 1 236 MSEK (1 008 MSEK).
Utfallet för koncernens regioner samt verksamhetsområden redovisas nedan i mer detalj.
Finansnetto
Kvartalets finansnetto uppgick till -367 MSEK (-336). Räntenettot för kvartalet uppgick till -302 MSEK (-265). Kursdifferenser ingår i finansnettot med -13 MSEK (-16), övriga finansiella poster ingår med -52 MSEK (-55). Räntenettot har påverkats negativt av en högre nettoskuld.
Skatt
Kvartalets resultat belastas med 26 procent skatt, varigenom årets skattekostnad uppgår till 23 procent av resultatet före skatt. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' angående bedömning av framtida skattekostnad.
Kassaflöde och investeringar
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2018 |
Okt-dec 2017 |
Helår 2018 |
Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
1813 | 1340 | 6 154 | 4535 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten Summa kassaflöde från den löpande verksamheten och |
-9 696 $-7883$ |
-3 919 $-2579$ |
-7 925 $-1771$ |
-7 547 $-3.012$ |
| investeringsverksamheten Kassaflöde från investeringsverksamheten exkl likvida medel i förvärvade bolag |
-9 696 | $-3982$ | -7 525 | -8 585 |
| Summa kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten exkl likvida medel i förvärvade bolag |
-7883 | $-2642$ | $-1.371$ | -4 050 |
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under det fjärde kvartalet till 1813 MSEK (1 340). Ökningen är främst hänförlig till det förbättrade rörelseresultatet och lägre utbetalningar för finansiella kostnader.
| і папэкінд | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 31 decl | 31 dec Förändring | |
| om inte annat anges | 2018 | 2017 | % |
| Nettoskuld | 42 122 | 37 322 | 13 |
| Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl | 4,3 | 4,1 | |
| NRI's | |||
| Eget kapital | 25 672 | 22 439 | 14 |
| Likvida medel | 1348 | 881 | 53 |
Koncernens nettoskuld har ökat med 4,8 miljarder SEK sedan förra årsskiftet. Försäljningslikvid har mottagits för Intrum Justitias tidigare dotterföretag i Norge samt Lindorffs tidigare dotterföretag i Sverige, Danmark, Finland och Estland då försäljningstransaktionen avslutades den 20 mars 2018, men å andra sidan har utbetalningar gjorts för årets aktieutdelning samt investeringar i portföljer, dotterföretag och joint venture.
Nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA uppgick per årets slut till 4,3. Denna relation är beräknad genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per årsskiftet i relation till pro forma Cash EBITDA inklusive beräknat Cash EBITDA under hela perioden för större förvärvade enheter under perioden, samt exklusive engångsposter, NRI's. Nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA har ökat under det fjärde kvartalet med 0,5 främst till följd av investeringar i portföljer, dotterföretag och joint venture.
Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017 genom en apportemission där Intrum Justitia AB ställde ut 59 193 594 nya Intrum-aktier, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS, som är moderbolag i Lindorff-koncernen. Antalet utestående aktier i Intrum under senare delen av 2017 var därmed 131 541 320 aktier. Under andra kvartalet 2018 återköptes 250 000 aktier för 56 MSEK. Genomsnittligt antal utestående aktier under fjärde kvartalet 2018 var därmed 131 291 320 och genomsnittligt antal utestående aktier under fjärde kvartalet 2017 var 131 541 320. Genomsnittligt antal utestående aktier under hela året var 131 390 632 jämfört med 102 674 307 föregående år.
Goodwill
Einanciaving
Koncernens goodwill uppgick till 33 055 MSEK per den 31 december 2018, att jämföra med 29 565 MSEK per den 31 december 2017. Av ökningen är 169 MSEK hänförligt till justering av förvärvsanalysen från samgåendet med Lindorff, 8 MSEK till övriga justeringar av förvärvsanalyser, 2 235 MSEK till nya förvärv under året, och 1 078 MSEK till valutakursdifferenser.
Regioner
Från och med tredje kvartalet 2018 har sammansättningen i koncernens rörelsesegment, de geografiska regionerna, ändrats. Ändringen innebär att verksamheten i Spanien, Portugal och
Brasilien redovisas i regionen Iberiska halvön & Latinamerika. Verksamheten i Portugal ingår därmed inte längre i regionen Väst- & Sydeuropa. Jämförelsetalen för 2017 har räknats om i enlighet med den nya regionsstrukturen. Omräknade siffror för alla fyra kvartalen 2017 samt de två första kvartalen 2018 har publicerats på bolagets hemsida.
Norra Europa
| Pro forma | Pro forma | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Ex valuta | Helår | Helår | Förändring | Ex valuta | |
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | |||
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 084 | 934 | 16 | 12 | 4 0 0 2 | 3827 | ||
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 385 | 302 | 27 | 23 | 425 | l 412 | $-3$ | |
| Justerad EBIT-marginal, % | 36 | 32 | 36 | 37 |
Regionen levererade ett starkt slut på året inom Kredithantering och ännu starkare inom Portföljinvesteringar. Kvartalets förbättring jämfört med motsvarande period föregående år förklaras delvis av periodiseringen av centrala kostnader under föregående år, enligt beskrivning i delårsrapporten för tredje kvartalet. Helårsresultatet är därmed ungefär på nivå med föregående år, vilket bättre motsvarar den underliggande utvecklingen. På medellång sikt kommer regionen att fokusera på effektivitet i verksamheten.
Central- & Östeuropa
| Pro forma | Pro forma | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Ex valuta | Helår | Helår | Förändring | Ex valuta | |
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | ℅ | |||
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 9861 | 844 | 13 | 3681 | 3 2 3 3 | 14 | 10 | |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 386 | 252 | 53 | 50 | 442 | 114 | 29 | 25 |
| Justerad EBIT-marginal, % | 39 | 30 | 39 | 34 |
Regionens fortsatt starka utveckling förklaras av stora investeringar och stark inkassering framför allt inom förvärvade portföljer. Stora investeringar i Grekland och Ungern bidrar starkt, och ytterligare affärsmöjligheter finns inom hela regionen. Utvecklingen av regelverken i regionens länder hålls under nära uppsikt.
Väst- & Sydeuropa
| MSEK | Okt-dec 2018 |
2017 | Okt-dec Förändring ℅ |
Ex valuta % |
Helår 2018 |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Förändring ℅ |
Ex valuta % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar Justerat rörelseresultat (EBIT) |
729 244 |
585 153 |
25 59 |
20 55 |
2622 664 |
2050 337 |
28 97 |
23 93 |
| Justerad EBIT-marginal, % | 33 | 26 | 25 | 16 |
Regionen levererar starka resultat även utanför Italien, genom att nyligen genomförda portföljköp utvecklas väl. Därutöver kommer en kraftig resultatförbättring från partnerskapet med Intesa Sanpaolo som ingår med en månad i kvartalets resultat. Integrationen framskrider enligt plan.
Iberiska halvön & Latinamerika
| MSEK | Okt-dec 2018 |
2017 | Okt-dec Förändring | Ex valuta % |
Helår 2018 |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Förändring |
Ex valuta % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar och jämförelsestörande poster |
642 | 782 | $-18$ | $-23$ | 2826 | 3046 | ٠, | $-12$ |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) Justerad EBIT-marginal, % |
221 34 |
301 38 |
$-27$ | $-32$ | 969 34 |
062 35 |
-9 | $-15$ |
Regionens nedgång förklaras av att kundkontrakt avslutats eller klingar av, vilket påverkar kvartalets resultat och marginal negativt inom verksamhetsområdet Kredithantering. Portföljinvesteringar är mindre i regionen, men utvecklas väl och bidrar tillsammans med ett kostnadsbesparingsprogram till att motverka effekten av avslutade kundkontrakt. Ännu ett kundkontrakt avslutades under fjärde kvartalet, där full ersättning erhålls under första kvartalet 2019. Förvärvet av Solvia planeras att stängas under första halvåret 2019. Solvias resultat för andra halvåret 2018 blev under förväntad nivå. Diskussioner pågår med säljaren för att nå en slutlig överenskommelse.
Verksamhetsområden
Kredithantering
| Pro forma | Pro forma | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Ex valuta | Helår | Helår | Förändring | Ex valuta | |
| 2018 | 2017 | % | % | 2018 | 2017 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive NRI's och | 2403 | 2 2 5 1 | 9 2 5 7 | 8852 | 5 | 0 | ||
| jämförelsestörande poster | ||||||||
| Verksamhetsresultat exkl NRI's och | 657 | 610 | 8 | 2489 | 2475 | $-4$ | ||
| jämförelsestörande poster | ||||||||
| Verksamhetsmarginal exkl NRI's och | 27 | 27 | 27 | 28 | ||||
| jämförelsestörande poster, % |
Kredithantering fortsätter att dras ner av negativ utveckling i Spanien, fastän förvärvet av Solvia under 2019 och konsolideringen av partnerskapet med Intesa Sanpaolo under hela första kvartalet förväntas vända till en positiv omsättningsutveckling och marginalförstärkning. Positiva tecken sågs redan mot slutet av 2018 då verksamhetsmarginalen för första gången var på samma nivå som föregående år. Ytterligare vinster från fortsatt fokus på effektivitet och förvärvssynergier förväntas höja verksamhetsmarginalen under 2019, och till över 30 procent under 2020.
Finansiella tiänster
| MSEK | Okt-dec 2018 |
Okt-dec Förändring 2017 |
% | Ex valuta % |
Helår 2018 |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Förändring % |
Ex valuta % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1741 | 406 | 24 | 20 | 6394 | 5506 | 16 | 11 |
| Verksamhetsresultat exkl NRI's | 058 | 743 | 42 | 38 | 3 6 0 4 | 2946 | 22 | 19 |
| Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % | 61 | 53 | 56 | 54 | ||||
| Förväntad framtida inkassering, ERC | 57 382 | 44 603 | 29 | 57 382 | 44 603 | 29 | ||
| Investeringar i portföljer med fordringar | 2164 | 2733 | $-21$ | 6849 | 7764 | $-12$ | ||
| Investeringar i fastigheter exkl Ibercaja- transaktionen |
41 | 51 | O | 103 | 93 | 11 | ||
| Investering i joint venture | 3 2 3 9 | $\circ$ | 4 9 0 2 | O | ||||
| Summa portföljinvesteringar | 5444 | 2784 | 96 | 11854 | 7857 | 51 | ||
| Bokfört värde portföljinvesteringar | 29 576 | 21149 | 40 | 29 576 | 21 1 4 9 | 40 | ||
| Avkastning på portföljinvesteringar inkl | 16 1 | 15 | 15 | 16 | ||||
| fastigheter, % | ||||||||
| Avkastning portföljinvesteringar inkl fastigheter och joint ventures, % |
15 | 15 | 14 | 16 |
Ännu ett starkt kvartal som förklaras av en kraftig ökning i bokfört värde och bibehållen avkastningsnivå tack vare goda inkasseringsresultat. Förvärvet från Intesa Sanpaolo har i stort en neutral påverkan på avkastningen för kvartalet då resultatet bara ingår för en månad, men förväntas bidra positivt från början av 2019. Investeringsnivåerna är höga efter justering för Intesa Sanpaolo och Ibercaja, men kommer troligen att sjunka en aning under 2019 som en följd av fokus på skuldsättning och tillväxtmål. Köpet av fastigheter från Ibercaja ingår inte i investeringar eller avkastning ovan, då innehavet förväntas övergå i ett joint venture under första kvartalet 2019 och fastighetsinnehav inte är ett strategiskt fokusområde för koncernen.
Gemensamma kostnader
Gemensamma kostnader är säsongsmässigt högre under fjärde kvartalet som en följd av högre aktivitet inom flera områden. Fjärde kvartalets kostnader är något högre än föregående år då kostnader för en tidigare förvärvstransaktion på ca 35 MSEK belastar resultatet. Under fjärde kvartalet ingår även tillkommande kostnader för partnerskapet med Intesa Sanpaolo och viss fortsatt valutaeffekt som motverkas av synergivinster.
Skattemässiga bedömningar
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20-25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisade en nettoomsättning för året om 215 MSEK (159) och ett resultat före skatt om 1 666 MSEK (-579). Resultatförbättringen beror på större resultat från andelar i dotterföretag, i samband med försäljning av dotterföretag och mottagna aktieutdelningar. Moderbolaget investerade 43 MSEK (26) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 251 MSEK (95) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 68 (57).
Transaktioner med närstående
Det har under kvartalet inte i övrigt förekommit några väsentliga transaktioner mellan Intrum och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.
Redovisningsprinciper
Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av bokslutskommunikén.
Koncernen tillämpar IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. Koncernen var av konkurrensskäl skyldig att inom en viss tid efter samgåendet med Lindorff avyttra Intrum Justitias dotterföretag i Norge samt Lindorffs dotterföretag i Sverige, Finland, Danmark och Estland. I enlighet med IFRS 5 redovisas nettoresultatet efter skatt i dessa företag på egen rad i koncernens resultaträkning, periodens resultat från avvecklade verksamheter efter skatt. Jämförelsetalen för tidigare perioder omräknas på motsvarande sätt. Tillgångar och skulder redovisas på egna rader i koncernens balansräkning, tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning, från och med det tillfälle då koncernen åtog sig att sälja bolagen. I enlighet med IFRS 5 räknas jämförelsetalen i balansräkningarna för tidigare perioder inte om.
Från 1 januari 2018 tillämpar koncernen IFRS 9 Finansiella instrument. Koncerns redovisningsprinciper har därmed ändrats vad avser Portföljinvesteringar, på så sätt att koncernens tidigare begränsning att de aldrig kunde uppvärderas till ett högre värde än anskaffningsvärdet har tagits bort. Effekten är en ökning av det redovisade värdet per 1 januari 2018 om 53 MSEK och en ökning av eget kapital om 50 MSEK. I enlighet med det undantag som anges i IFRS 9 har jämförelsetal för tidigare perioder inte räknats om. I samband med införande av IFRS 9 har även IAS 1 Utformning av finansiella rapporter justerats, varför intäkter på portföljinvesteringar enligt effektivräntemetoden samt positiva och negativa omvärderingar numera redovisas på egna rader i koncernens resultaträkning.
Från 1 januari 2018 tillämpas även IFRS 15 Intäkter från kontrakt med kunder, avseende resultaträkningsraden Intäkter från kunder. Införandet av IFRS 15 har dock inte haft någon väsentlig inverkan på koncernens resultat eller finansiella ställning. Enligt IFRS 15 ska koncernens intäkter specificeras i de finansiella rapporterna uppdelat på kategorier. Intrum redovisar intäkterna uppdelade på geografisk region, verksamhetsområde och intäktsslag. Se tabeller under rubriken 'Rörelsesegment'.
Koncernen är i färd med att införa IFRS 16 Leasingavtal som träder i kraft 2019. Se även Not 1 i årsredovisningen för år 2017. De huvudsakliga effekterna på Intrums redovisning är att koncernens balansomslutning ökar med preliminärt ca 450 MSEK, beräknat per ingången av 2019, genom att en tillgång och skuld redovisas för de leasingavtal som är i kraft vid varje tidpunkt, samt att rörelseresultatet förbättras med preliminärt 14 MSEK per år genom att den implicita räntekostnaden i leasingavtalen redovisas i finansnettot istället för i rörelseresultatet.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IToch informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med köp av fordringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums årsredovisning 2017. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Partnerskap med Banca Intesa Sanpaolo
I enlighet med beskrivning i årets tidigare delårsrapporter har Intrum i april ingått ett avtal om partnerskap med den italienska banken Banca Intesa Sanpaolo, som bidrar med en inkassoavdelning med 600 anställda samt en portfölj med förfallna fordringar som ägs tillsammans med en investerare. Transaktionen slutfördes i början av december.
Intrum redovisar sin ägarandel i den gemensamt ägda portföljen med fordringar som andelar i joint ventures, och ägandet i den gemensamma italienska inkassoverksamheten som ett dotterföretag där minoritetsandelen hänförlig till aktier ägda av Banca Intesa Sanpaolo redovisas som innehav utan bestämmande inflytande.
Vid Intrums förvärv av den gemensamma inkassoverksamheten har följande preliminära förvärvsanalys upprättats:
| Redovisat värde före |
Justeringar till verkligt |
Verkligt | |
|---|---|---|---|
| (MSEK) | förvärvet | värde | värde |
| Kundrelationer | 2065 | 2065 | |
| Anläggningstillgångar | 26 | 26 | |
| Uppskjuten skatteskuld | $-576$ | -576 | |
| Netto tillgångar | 26 | 1515 | |
| Tillskjutna bolag | 718 | ||
| Erlagt kontant | 1884 | ||
| Minoritetsintresse | 1 1 3 6 | ||
| Goodwill | 2 2 2 3 |
Förvärv av fastighetsbolag i Spanien
Intrum träffade i december avtal med Ibercaja Banco S.A. om förvärv av 6 400 fastigheter i Spanien från Ibercaja och bankens dotterbolag. Fastighetsbeståndet har överförts till ett nytt bolag, i vilket Intrum initialt kommer att vara majoritetsägare och Ibercajas dotterbolag behåller en minoritetsandel om 20 procent. Intrums slutliga investering, när finansiering och saminvesterare är på plats, kommer att uppgå till cirka 30-40 miljoner euro. Innehav av fastigheter är inte ett strategiskt fokusområde för koncernen.
Vid Intrums förvärv har följande preliminära förvärvsanalys upprättats:
| Redovisat Justeringar | |||
|---|---|---|---|
| värde före | till verkligt | Verkligt | |
| (MSEK) | förvärvet | värde | värde |
| Anläggningstillgångar | 256 | 256 | |
| Lager av fastigheter | 2 2 3 3 | 2 2 3 3 | |
| Skulder | $-530$ | -530 | |
| Netto tillgångar | 1959 | 1959 | |
| Avgår minoritetsintresse i dotterföretag | $-172$ | ||
| Netto tillgångar Intrum | 1787 | ||
| Förvärvspris | 1787 |
Förvärv av Solvia
Intrum träffade i december avtal med Banco Sabadell angående förvärv av bankens helägda dotterbolag Solvia Servicios Inmobiliaros (Solvia), som erbjuder fastighetsförvaltningstjänster på den spanska marknaden.
Förvärvet stärker såväl Intrums position på den spanska fastighetsmarknaden som samarbetet med Banco Sabadell, en av Spaniens största banker. Intrum har ingått avtal om att förvärva 80 procent av aktierna i Solvia. Banco Sabadell behåller en ägarandel om 20 procent. Solvia är ett ledande förvaltningsbolag inom fastighetstjänstesektorn i Spanien. Företaget förvaltar tillgångar för 21 miljarder euro och har ca 700 anställda. Kunderna utgörs av privatpersoner, företag och andra investerare. Solvia förvaltar ett brett spektrum av tillgångar, bl a bostadslån, företagslån, kommersiella fastigheter, säkerställda och icke säkerställda fordringar samt fastighetsportföljer. Bolagets totala företagsvärde (enterprise value) uppgår till cirka 300 miljoner euro.
Transaktionen förväntas slutföras under första halvåret 2019. Förvärvsanalys har ännu inte upprättats.
Valutakurser
| 31 dec | 31 dec | okt-dec | okt-dec | ian-dec | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| EUR | 10.26 | 9.84 | 10.32 | 9.79 | 10.26 | 9.63 |
| CHF | 9.11 | 8.42 | 9.08 | 8.42 | 8.88 | 8,67 |
| NOK | 1.03 | 1.00 | 1.07 | 1.02 | 1.07 | 1.03 |
| HUF | 0.0319 | 0.0317 | 0.0320 | 0.0314 | 0.0322 | 0.0312 |
Utdelningsförslag
Styrelsen i Intrum AB (publ) föreslår årsstämma att till aktieägarna utdela 9,50 SEK (9,50) per aktie, motsvarande totalt 1 247 MSEK (1 250).
Presentation av bokslutskommunikén
Bokslutskommuniké och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Kommunikén kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Mikael Ericson samt ekonomi- och finansdirektör Danko Maras på GT30, Grev Turegatan 30 i Stockholm, och i en telefonkonferens med start den 30 januari kl 7.00. Presentationen kan även följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-566 427 06 (SE), +44 33 3300 9271 (UK), eller +1-646-722-4903 (USA).
Ytterligare information
Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Danko Maras, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02 Thomas Moss, investor relations, tel: 08-546 102 02
Danko Maras är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om
värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 30 januari 2019 kl. 7.00 CET.
Finansiell kalender 2019
26 april 2019, delårsrapport för första kvartalet 18 juli 2019, delårsrapport för andra kvartalet 23 oktober 2019, delårsrapport för tredje kvartalet 29 januari 2020, bokslutskommuniké för helåret
Intrums årsstämma 2019 hålls fredagen den 26 april 2019 kl 15.00 på bolagets kontor, Hesselmans torg 14, Nacka.
Bokslutskommuniké och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This year-end announcement is also available in English.
Stockholm den 30 januari 2019
Mikael Ericson
VD och koncernchef
Bokslutskommunikén har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Om Intrum-koncernen
Intrum är den branschledande leverantören av kredithanteringstjänster med närvaro på 24 marknader i Europa. Intrum hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar som utformats för att förbättra företagens kassaflöde och långsiktiga lönsamhet samt genom att ta hand om deras kunder. En viktig del av bolagets mission är att se till att privatpersoner och företag får det stöd de behöver för att bli skuldfria. Intrum har över 7 500 engagerade och medkännande medarbetare som hjälper cirka 80 000 företag runt om i Europa. Under 2018 hade bolaget intäkter på 13,4 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på www.intrum.com.
FINANSIELLA RAPPORTER
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
| Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
| Intäkter från kunder | 1834 | 1743 | 7 2 4 0 | 5 0 41 | 6834 |
| Intäkt på portföljinvesteringar enligt | 1607 | 1400 | 6 1 1 4 | 4394 | 5322 |
| effektivräntemetoden | |||||
| Positiva omvärderingar av | 408 | 100 | 795 | 334 | 398 |
| portföljinvesteringar | |||||
| Negativa omvärderingar av | $-332$ | $-142$ | $-707$ | $-335$ | $-335$ |
| portföljinvesteringar | |||||
| Summa omsättning | 3517 | 3101 | 13 4 4 2 | 9434 | 12 219 |
| Kostnad sålda tjänster | $-2011$ | $-1734$ | $-7369$ | $-5049$ | $-6583$ |
| Bruttoresultat | 1506 | 1367 | 6073 | 4385 | 5636 |
| Försäljnings-, marknadsförings- och | $-609$ | $-573$ | $-2201$ | $-1667$ | $-2157$ |
| administrationskostnader | |||||
| Resultatandelar i intresseföretag och | 106 | 13 | 106 | 10 | 10 |
| joint ventures | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 1003 | 807 | 3978 | 2728 | 3489 |
| Finansnetto | $-367$ | $-336$ | $-1.363$ | $-973$ | $-1942$ |
| Resultat före skatt | 636 | 471 | 2615 | 1755 | 1547 |
| Skatt | $-166$ | $-123$ | $-599$ | $-389$ | $-467$ |
| Periodens resultat från | 470 | 348 | 2016 | 1366 | 1080 |
| kvarvarande verksamheter | |||||
| Periodens resultat från avvecklade | 12 | 95 | $-73$ | 137 | 238 |
| verksamheter efter skatt | |||||
| Periodens resultat | 482 | 443 | 1943 | 1503 | 1318 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 474 | 443 | 1936 | 1501 | 1316 |
| Innehav utan bestämmande | 8 | O | 7 | $\overline{2}$ | 2 |
| inflytande | |||||
| Periodens resultat | 482 | 443 | 1943 | 1503 | 1318 |
| 131 291 | 131 541 | 131 391 | 102 674 | ||
| Genomsnittligt antal aktier före och | |||||
| efter utspädning, '000 | |||||
| Resultat per aktie före och efter | |||||
| utspädning | |||||
| Resultat från kvarvarande | 3,61 | 2,65 | 14,73 | 13,28 | |
| verksamheter | |||||
| Resultat från avvecklade | 0,09 | 0,72 | $-0,56$ | 1,33 | |
| verksamheter | |||||
| Summa resultat per aktie före och efter utspädning |
3,70 | 3,37 | 14,18 | 14,62 | |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT – KONCERNEN
| MSEK | Okt-dec 2018 |
Okt-dec 2017 |
Helår 2018 |
Helår 2017 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 482 | 443 | 1943 | 1503 | |
| Övrigt totalresultat, poster som | |||||
| kommer att återföras till resultatet: | $-126$ | 113 | 547 | 226 | |
| Förändring av omräkningsreserv Övrigt totalresultat, poster som inte |
|||||
| kommer att återföras till resultatet: | |||||
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
6 | $-16$ | 6 | $-16$ | |
| Periodens totalresultat | 362 | 540 | 2496 | 1713 | |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 352 | 540 | 2 4 8 6 | 1712 | |
| Innehav utan bestämmande | 10 | $\circ$ | 10 | ||
| inflytande | |||||
| Periodens totalresultat | 362 | 540 | 2496 | 1713 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING
| MSEK | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| 2018 | 2017 | |
| TILLGÄNGAR | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 33055 | 29 5 6 5 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling | 456 | 422 |
| och andra immateriella | ||
| anläggningstillgångar | ||
| Kundrelationer | 3670 | 2703 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar |
37 181 | 32 690 |
| Materiella anläggningstillgångar | ||
| Fastighetsinvesteringar | 256 | 0 |
| Andra materiella anläggningstillgångar | 237 | 245 |
| Summa materiella | 493 | 245 |
| anläggningstillgångar | ||
| Övriga anläggningstillgångar | ||
| Aktier och andelar i joint ventures | 4746 | 0 |
| Ovriga aktier och andelar | 1 | 3 |
| Portföljinvesteringar Uppskjutna skattefordringar |
24 830 620 |
21149 692 |
| Andra långfristiga fordringar | 33 | 36 |
| Summa övriga anläggningstillgångar | 30 230 | 21880 |
| 67904 | 54 815 | |
| Summa anläggningstillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar Lager av fastigheter |
719 2429 |
755 93 |
| Klientmedel | 917 | 902 |
| Skattefordringar | 273 | 347 |
| Ovriga fordringar | 1553 | 931 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 890 | 737 |
| intäkter | ||
| Likvida medel | 1348 8129 |
881 4 646 |
| Summa omsättningstillgångar | ||
| Tillgångar i verksamhet som innehas | 0 | 8 3 1 4 |
| för försäljning | ||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 76033 | 67 775 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare Hänförligt till innehav utan |
23 6 6 6 2006 |
22 436 3 |
| bestämmande inflytande | ||
| Summa eget kapital | 25 672 | 22 439 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 6534 | 2703 |
| Obligationslån | 33 254 | 32052 |
| Övriga långfristiga skulder | 395 | 374 |
| Avsättningar för pensioner | 263 | 175 |
| Ovriga långfristiga avsättningar | 5 | 9 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1729 | 1 2 0 6 |
| Summa långfristiga skulder | 42180 | 36519 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 296 | 0 |
| Obligationslån | 1000 | 1000 |
| Företagscertifikat | 2123 | 2269 |
| Klientmedelsskuld Leverantörsskulder |
917 488 |
902 572 |
| Skatteskulder | 241 | 364 |
| Förskott från kunder | 59 | 64 |
| Övriga kortfristiga skulder | 852 | 541 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 2056 | 1794 |
| intäkter | ||
| Övriga kortfristiga avsättningar | 149 | 143 |
| Summa kortfristiga skulder | 8 1 8 1 | 7 649 |
| Skulder i verksamhet som innehas för | 0 | 1168 |
| försäljning | ||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 76033 | 67775 |
VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – KONCERNEN
| MSEK | 2018 | 2017 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets |
Innehav utan aktieägare best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets |
Innehav utan aktieägare best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 22 4 36 | 3 | 22 439 | 4 0 4 3 | 87 | 4 1 3 0 |
| Andrad redovisningsprincip enligt IFRS 9 |
50 | 50 | 0 | |||
| Aktieutdelning | $-1250$ | $-1250$ | -651 | -651 | ||
| Nyemission | O | 17332 | 17332 | |||
| Förvärv utan bestämmande inflytande | 1993 | 1993 | -85 | -85 | ||
| Återköp av aktier | -56 | -56 | O | |||
| Periodens totalresultat | 2486 | 10 | 2496 | 1712 | 1 713 | |
| Utgående balans, 31 december | 23 6 6 6 | 2006 | 25 672 | 22 436 | 3 | 22 439 |
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av bokslutskommunikén.
KASSAFLÖDESANALYS - KONCERNEN
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
| Kassaflöde från kvarvarande verksamhet | ||||
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 1003 | 807 | 3978 | 2728 |
| Avskrivningar och nedskrivningar Amortering/omvärdering av köpta |
216 979 |
191 942 |
900 3854 |
436 2787 |
| fordringar | ||||
| Ovriga justeringar för ej | $-134$ | -7 | -351 | $-23$ |
| kassaflödespåverkande poster | ||||
| Erhållen ränta Erlagd ränta |
17 $-144$ |
-1 $-215$ |
60 $-1244$ |
17 $-359$ |
| Erlagda övriga finansiella kostnader | 67 | $-16$ | $-42$ | -360 |
| Betald inkomstskatt | $-269$ | $-170$ | -590 | $-453$ |
| Kassaflöde från den löpande | 1735 | 1531 | 6565 | 4773 |
| verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
||||
| Förändringar i factoring-fordran | 7 | $-23$ | -67 | $-62$ |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | 71 | $-168$ | $-344$ | $-176$ |
| Kassaflöde från den löpande | 1813 | 1340 | 6154 | 4535 |
| verksamheten | ||||
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av materiella och immateriella | -82 | $-57$ | $-306$ | $-172$ |
| anläggningstillgångar Portföljinvesteringar i fordringar och |
$-2714$ | $-2858$ | $-6872$ | $-7175$ |
| lager av fastigheter | ||||
| Förvärv av dotterföretag i Brasilien | 0 | O | $-15$ | 0 |
| Förvärv av dotterföretag i Italien | $-1883$ | O | $-1883$ | O |
| Förvärv av joint venture i Italien | $-3239$ | O | $-4902$ | 0 |
| Förvärv av dotterföretag i Spanien Förvärv av övriga dotterföretag och |
$-1787$ O |
0 $-1335$ |
$-1787$ O |
0 $-1506$ |
| intresseföretag | ||||
| Likvida medel i förvärvade/avyttrade | 0 | 63 | $-400$ | 1038 |
| dotterföretag | 0 | 236 | 7511 | 236 |
| Avyttring av dotterföretag och intresseföretag |
||||
| Annat kassaflöde från | 9 | 32 | 729 | 32 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Kassaflöde från | -9696 | -3 919 | $-7925$ | $-7547$ |
| investeringsverksamheten | ||||
| Finansieringsverksamheten Upplåning och amorteringar |
7808 | 2802 | 3533 | 4452 |
| Återköp av egna aktier | 0 | O | $-56$ | 0 |
| Aktieutdelning till moderbolagets | 0 | 0 | $-1250$ | $-651$ |
| aktieägare Kassaflöde från |
7808 | 2802 | 2 2 2 7 | 3801 |
| finansieringsverksamheten | ||||
| Kassaflöden från kvarvarande | -75 | 223 | 456 | 789 |
| verksamheter | ||||
| Kassaflöden från avvecklade | 0 | 185 | -372 | 77 |
| verksamheter Summa förändring av likvida medel |
$-75$ | 408 | 84 | 866 |
| Likvida medel vid periodens början | 1450 | 864 | 1253 | 396 |
| Kursdifferenser i likvida medel | $-27$ | $-21$ | 11 | -9 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1348 | 1251 | 1348 | 1253 |
| Därav likvida medel i avvecklade verksamheter |
0 | 372 | O | 372 |
| Avvecklade verksamheter | ||||
| Kassaflöde från den löpande | 0 | 260 | 13 | 459 |
| verksamheten Kassaflöde från |
0 | -371 | -589 | -607 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Kassaflöde från | 0 | 296 | 204 | 225 |
| finansieringsverksamheten | ||||
| Koncernen totalt | ||||
| Kassaflöde från den löpande | 1813 | 1600 | 6167 | 4994 |
| verksamheten | ||||
| Kassaflöde från | -9696 | -4 290 | $-8514$ | $-8154$ |
| investeringsverksamheten Kassaflöde från |
7808 | 3098 | 2 4 31 | 4026 |
KVARTALSÖVERSIKT - KONCERNEN
| Kvartal 4 2018 |
Kvartal 3 2018 |
Kvartal 2 2018 |
Kvartal 1 2018 |
Kvartal 4 2017 |
Kvartal 3 2017 |
Kvartal 2 2017 |
Kvartal 1 2017 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 3517 | 3180 | 3 6 3 0 | 3 1 1 5 | 3 1 0 1 | 2986 | 1796 | 1551 |
| Omsättningstillväxt, % | 13 | 6 | 102 | 101 | 4 | 66 | 26 | 14 |
| Cash EBITDA, MSEK | 2198 | 1990 | 2596 | 1948 | 1943 | 2005 | 995 | 1 0 1 1 |
| EBITDA, MSEK | 1 2 1 9 | 992 | 1593 | 1074 | 1000 | 1139 | 518 | 508 |
| EBIT, MSEK | 1003 | 838 | 1240 | 897 | 807 | 977 | 476 | 468 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | $-223$ | $-257$ | $-173$ | $-89$ | $-157$ | $-61$ | $-163$ | $-17$ |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK |
0 | $\mathsf O$ | O | $\circ$ | $\circ$ | $\circ$ | $-316$ | $\circ$ |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK |
76 | 0 | $-1$ | 13 | -44 | $\mathbf{1}$ | 41 | -1 |
| Jämförelsestörande poster, MSEK | $-86$ | 0 | 218 | $\circ$ | $\circ$ | 38 | 0 | $\circ$ |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 2 4 21 | 2 2 4 7 | 2769 | 2 0 3 7 | 2 1 0 0 | 2065 | 1158 | 1028 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 1442 | 1249 | 1766 | 1163 | 1157 | 1199 | 681 | 526 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 1226 | 1095 | 1 4 1 3 | 986 | 967 | 1037 | 639 | 485 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT), MSEK | 1236 | 1095 | 1196 | 973 | 1008 | 999 | 598 | 486 |
| Nettoresultat, MSEK | 482 | 396 | 701 | 364 | 443 | 615 | 98 | 347 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 3,70 | 3,02 | 5,33 | 2,77 | 3,37 | 4,68 | 1,32 | 4,77 |
| EPS-tillväxt, % | 10 | $-35$ | 304 | $-42$ | $-43$ | $-9$ | $-73$ | 12 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 131 291 | 131 291 | 131 442 | 131 541 | 131 541 | 74 299 | 74 299 | 72 348 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 291 | 131 291 | 131 291 | 131 541 | 131 541 | 131 541 | 131 541 | 72 348 |
| Nettoskuld, MSEK | 42 122 | 34 698 | 35 265 | 32 043 | 37 322 | 34 2 9 0 | 34 254 | 8738 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER PER VERKSAMHETSOMRÅDE, |
||||||||
| MSEK | ||||||||
| Kredithantering | 657 | 597 | 687 | 548 | 585 | 596 | 307 | 257 |
| Finansiella tjänster | 1058 | 837 | 882 | 827 | 743 | 752 | 538 | 412 |
| Gemensamma kostnader | $-404$ | -338 | -363 | -400 | $-390$ | $-349$ | $-206$ | $-184$ |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK |
57 382 | 47874 | 49 313 | 46 929 | 44 603 | 40 179 | 21 409 | 17645 |
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 16 | 14 | 15 | 15 | 15 | 20 | 17 | 22 |
| Portföljinvesteringar, MSEK | 5444 | 927 | 2385 | 2784 | 1 1 7 7 | 835 | 2 3 7 4 | 1162 |
| Medelantal anställda | 7711 | 7571 | 7886 | 7806 | 8 3 4 9 | 4369 | 4 1 7 2 | 3993 |
FEMÅRSÖVERSIKT - KONCERNEN
| 2018 Okt-dec |
2017 Okt-dec |
2016 Okt-dec |
2015 Okt-dec |
2014 Okt-dec |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 3517 | 3 1 0 1 | 1657 | 1349 | 1313 |
| Omsättningstillväxt, % | 13 | 87 | 23 | 3 | 12 |
| Cash EBITDA, MSEK | 2198 | 1943 | 1034 | 835 | 750 |
| EBITDA, MSEK | 1 2 1 9 | 1000 | 592 | 421 | 398 |
| EBIT, MSEK | 1003 | 807 | 543 | 380 | 347 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | $-223$ | $-157$ | 5 | 0 | $-35$ |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK |
O | O | O | 0 | $\circ$ |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK |
76 | -44 | 5 | $-29$ | 6 |
| Jämförelsestörande poster, MSEK | -86 | 25 | n/a | n/a | n/a |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 2 4 21 | 2 1 0 0 | 1029 | 835 | 785 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 1442 | 1157 | 587 | 421 | 433 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 1226 | 967 | 538 | 380 | 382 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT), MSEK | 1236 | 1008 | 533 | 409 | 376 |
| Nettoresultat, MSEK | 482 | 443 | 429 | 274 | 294 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 3,70 | 3,37 | 5,90 | 3,76 | 3,85 |
| EPS-tillväxt, % | 10 | $-43$ | 57 | $-2$ | 28 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 131 291 | 131 541 | 72 348 | 72 5 61 | 74797 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 291 | 131 541 | 72 348 | 72 348 | 73 848 |
| Nettoskuld, MSEK | 42 122 | 37 322 | 7260 | 6026 | 5 6 3 5 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||
| Kredithantering | 657 | 610 | 332 | 262 | 250 |
| Finansiella tjänster | 1058 | 743 | 393 | 330 | 311 |
| Gemensamma kostnader | $-404$ | $-390$ | $-188$ | $-212$ | $-179$ |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK |
57 382 | 44 603 | 17 645 | 15 073 | 13 682 |
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 16 | 15 | 22 | 20 | 18 |
| Portföljinvesteringar, MSEK | 5444 | 2784 | 1162 | 1096 | 472 |
| Medelantal anställda | 7711 | 7806 | 3 9 9 3 | 3732 | 3701 |
FEMÅRSÖVERSIKT - KONCERNEN
| 2018 Helår |
2017 Full Year |
2016 Full Year |
2015 Full Year |
2014 Full Year |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK Omsättningstillväxt, % |
13 4 42 42 |
9434 61 |
5869 8 |
5 4 1 9 9 |
4958 14 |
| Cash EBITDA, MSEK | 8732 | 5 9 5 3 | 3 6 6 8 | 3 1 9 3 | 2 9 1 6 |
| EBITDA, MSEK | 4878 | 3 1 6 5 | 2090 | 1736 | 1546 |
| EBIT, MSEK | 3 9 7 8 | 2728 | 1921 | 1577 | 1382 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | $-742$ | $-397$ | 10 | -54 | 36 |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK |
0 | $-316$ | O | 0 | $\circ$ |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK |
88 | $-3$ | 45 | 32 | 33 |
| Jämförelsestörande poster, MSEK | 132 | 25 | n/a | n/a | n/a |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 9474 | 6350 | 3 6 5 8 | 3 2 4 7 | 2880 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 5 6 2 0 | 3562 | 2080 | 1790 | 1510 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 4720 | 3 1 2 5 | 1 9 1 1 | 1631 | 1346 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT), MSEK | 4500 | 3 1 0 3 | 1866 | 1599 | 1313 |
| Nettoresultat, MSEK | 1943 | 1503 | 1468 | 1 1 7 2 | 1041 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 14,18 | 14,62 | 20,15 | 15,92 | 13,48 |
| EPS-tillväxt, % | $-3$ | $-27$ | 27 | 18 | 31 |
| Aktieutdelning/föreslagen aktieutdelning per aktie, SEK |
9,50 | 9,50 | 9,00 | 8,25 | 7,00 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 131 391 | 102 674 | 72 348 | 73 097 | 76 4 62 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 291 | 131 541 | 72 348 | 72 348 | 73 848 |
| Nettoskuld, MSEK | 42 122 | 37 322 | 7260 | 6026 | 5 6 3 5 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||
| Kredithantering | 2489 | 1745 | 1098 | 998 | 868 |
| Finansiella tjänster | 3 6 0 4 | 2 4 4 5 | 1521 | 1332 | 1190 |
| Gemensamma kostnader | $-1505$ | $-1091$ | $-708$ | $-699$ | $-712$ |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK |
57 382 | 44 603 | 17 645 | 15 073 | 13 682 |
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 15 | 16 | 20 | 20 | 20 |
| Portföljinvesteringar, MSEK | 11854 | 7170 | 3084 | 2 2 7 1 | 1909 |
| Medelantal anställda | 7847 | 6293 | 3865 | 3738 | 3694 |
AVSTÄMNING NYCKELTAL
| Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Helår | Förändring | |
| om inte annat anges | 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | ℅ |
| Resultat portföljinvesteringar | 964 | 757 -44 |
27 | 3 4 6 4 | 2 4 3 3 -3 |
2 9 7 9 | 16 |
| Därav omvärderingar Genomsnittligt redovisat värde på |
76 24 372 |
19 957 | $-273$ 22 |
88 22 990 |
14 830 | 63 18 6 9 6 |
40 23 |
| portföljinvesteringar i fordringar | |||||||
| Genomsnittligt redovisat värde på | 176 | 68 | 158 | 145 | 47 | 47 | 211 |
| fastigheter exkl Ibercaja-transaktionen | |||||||
| Total | 24548 | 20 0 25 | 180 | 23 134 | 14877 | 18743 | |
| Avkastning på portföljinvesteringar | 16 | 15 | 15 | 16 | 16 | ||
| (fordringar), % | 15 | 16 | 15 | 16 | 16 | ||
| Avkastning exkl omvärderingar, % Avkastning på portföljinvesteringar |
16 | 15 | 15 | 16 | 16 | ||
| inkl fastigheter, % | |||||||
| Avkastning exkl omvärderingar, % | 14 | 16 | 15 | 16 | 16 | ||
| Resultat portföljinvesteringar | 964 | 757 | 27 | 3 4 6 4 | 2 4 3 3 | 2 979 | 16 |
| Därav omvärderingar | 76 | -44 | $-273$ | 88 | -3 | 63 | 40 |
| Resultatandelar i joint ventures | 106 | 0 | 106 | O | 0 | ||
| Summa | 1070 | 757 | 41 | 3570 | 2433 | 2979 | 20 |
| Genomsnittligt redovisat värde på | 24 372 | 19 957 | 22 | 22 990 | 14 830 | 18 6 9 6 | 23 |
| portföljinvesteringar i fordringar | |||||||
| Genomsnittligt redovisat värde på | 176 | 68 | 158 | 145 | 47 | 47 | 211 |
| fastigheter exkl Ibercaja-transaktionen | |||||||
| Genomsnittligt värde av aktier och | 3 2 2 5 | O | 2 3 7 3 | $\circ$ | O | ||
| andelar i joint ventures Summa |
27772 | 20 0 25 | 39 | 25507 | 14877 | 18743 | 36 |
| Avkastning på portföljinvesteringar | 15 | 15 | 14 | 16 | 16 | ||
| inkl fastigheter och joint ventures, % | |||||||
| Avkastning exkl omvärderingar, % | 14 | 16 | 14 | 16 | 16 | ||
| EBIT | 1003 | 807 | 24 | 3 978 | 2728 | 3 4 8 9 | 14 |
| Avskrivningar | 216 | 191 | 13 | 900 | 436 | 742 | 21 |
| Amortering och omvärderingar | 979 | 943 | 4 | 3854 | 2788 | 3 2 9 5 | 17 |
| portföljinvesteringar | |||||||
| Cash EBITDA | 2 1 9 8 | 1941 | 13 | 8732 | 5952 | 7526 | 16 |
| EBIT | 1003 | 807 | 24 | 3 978 | 2728 | 3 4 8 9 | 14 |
| Avskrivningar | 216 | 191 | 13 | 900 | 436 | 742 | 21 |
| EBITDA | 1219 | 998 | 22 | 4878 | 3164 | 4 2 3 1 | 15 |
| Cash EBITDA | 2 1 9 8 | 1941 | 13 | 8732 | 5 9 5 2 | 7526 | 16 |
| Engångsposter, NRI's | 223 | 157 | 42 | 742 | 397 | 499 | 49 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 2421 | 2098 | 15 | 9474 | 6349 | 8 0 2 5 | 18 |
| EBITDA | 1 2 1 9 | 998 | 22 | 4878 | 3 1 6 4 | 4 2 3 1 | 15 |
| Engångsposter, NRI's | 223 | 157 | 42 | 742 | 397 | 499 | 49 |
| EBITDA exkl NRI's | 1442 | 1155 | 25 | 5620 | 3561 | 4730 | 19 |
| EBIT | 1003 | 807 | 24 | 3 978 | 2728 | 3 4 8 9 | 14 |
| Engångsposter, NRI's | 223 | 157 | 42 | 742 | 397 | 499 | 49 |
| EBIT exkl NRI's | 1226 | 964 | 27 | 4720 | 3 1 2 5 | 3988 | 18 |
| EBIT | 1003 | 807 | 24 | 3 978 | 2728 | 3 4 8 9 | 14 |
| Engångsposter, NRI's | 223 | 157 | 42 | 742 | 397 | 499 | 49 |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar | $-76$ | 44 | -88 | 3 | -63 | ||
| Jämförelsestörande poster | 86 | 0 | $-132$ | 0 | 0 | ||
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 1236 | 1008 | 23 | 4500 | 3128 | 3925 | 15 |
| Skulder till kreditinstitut | 6830 | 2703 | 153 | 6830 | 2 7 0 3 | 2703 | 153 |
| Obligationslån | 34 254 | 33 052 | 4 | 34 254 | 33 052 | 33 052 | 4 |
| Avsättningar för pensioner | 263 | 175 | 50 | 263 | 175 | 175 | 50 |
| Företagscertifikat | 2 1 2 3 | 2 2 6 9 | -6 | 2 1 2 3 | 2 2 6 9 | 2 2 6 9 | -6 |
| Övriga räntebärande skulder | O | 4 | $-100$ | O | 4 | $\overline{a}$ | $-100$ |
| Likvida medel | $-1348$ | $-881$ | 53 | $-1348$ | $-881$ | $-881$ | 53 |
| Nettoskuld | 42122 | 37 322 | 13 | 42122 | 37 322 | 37 322 | 13 |
RÖRELSESEGMENT
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER
| Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Helår | Förändring | |
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | |
| Norra Europa | 1051 | 942 | 12 | 3979 | 3012 | 3869 | 3 |
| Central- & Östeuropa | 1 116 | 801 | 39 | 3790 | 2 7 7 5 | 3 2 4 6 | 17 |
| Väst- & Sydeuropa | 711 | 579 | 23 | 2564 | 1847 | 2056 | 25 |
| Iberiska halvön & Latinamerika | 639 | 779 | $-18$ | 3109 | 800 | 3048 | |
| Summa nettoomsättning från externa | 3517 | 3 1 0 1 | 13 | 13 4 4 2 | 9434 | 12 219 | 10 |
| kunder | |||||||
REGIONER – OMVÄRDERINGAR AV PORTFÖLJINVESTERINGAR
| Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Norra Europa | $-33$ | 8 | $-23$ | 18 | 42 | |
| Central- & Östeuropa | 130 l | $-43$ | 109 | $-19$ | 13 | |
| Väst- & Sydeuropa | $-18$ | -6 | -58 | O | 6 | |
| Iberiska halvön & Latinamerika | -3 | $-3$ | 60 | $-2$ | ||
| Summa omvärdering | 76 | -44 | 88 | -3 | 63 | |
REGIONER – JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER I NETTOOMSÄTTNINGEN
| Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Norra Europa | O | |||||
| Central- & Östeuropa | 0 | O | ||||
| Väst- & Sydeuropa | O | 0 | ||||
| Iberiska halvön & Latinamerika | 223 | 0 | ||||
| Summa jämförelsestörande poster | Ο | 223 |
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
| Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-decl | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Helår | Förändring | |
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | |
| Norra Europa | 1 084 | 934 | 16 | 4 0 0 2 | 2994 | 3827 | 5 |
| Central- & Osteuropa | 986I | 844 | 17 | 3 6 8 1 | 2794 | 3 2 3 3 | 14 |
| Väst- & Sydeuropa | 729 | 585 | 25 | 2622 | 1847 | 2050 | 28 |
| Iberiska halvön & Latinamerika | 642 | 782 | -18 | 2826 | 1802 | 3046 | -7 |
| Summa nettoomsättning exkl omvärderingar och jämförelsestörande poster |
3441 | 3 1 4 5 | 9 | 13 131 | 9437 | 12 156 | 8 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Helår | Förändring | |
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | |
| Norra Europa | 320 | 287 | 11 | l 294 | 1014 | 1 2 7 1 | 2 |
| Central- & Osteuropa | 469 | 138 | 240 | 1377 | 831 | 968 | 42 |
| Väst- & Sydeuropa | 108 | 137 | $-21$ | 228 | 290 | 292 | $-22$ |
| Iberiska halvön & Latinamerika | 1061 | 245 | -57 | 1 079 | 593 | 958 | 13 |
| Summa EBIT | 1003 | 807 | 24 | 3978 | 2728 | 3489 | 14 |
| Finansnetto | $-367$ | -336 | 9 | $-1.363$ | $-973$ | $-1942$ | -30 |
| Resultat före skatt | 636 | 471 | 35 | 2615 | 1755 | 1547 | 69 |
REGIONER – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
| Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Norra Europa | $-32$ | $-23$ | $-108$ | $-128$ | $-183$ | |
| Central- & Östeuropa | $-47$ | $-71$ | $-174$ | $-149$ | $-159$ | |
| Väst- & Sydeuropa | -721 | $-10$ | $-332$ | -44 | $-51$ | |
| Iberiska halvön & Latinamerika | $-72$ | $-53$ | $-128$ | -76 | $-106$ | |
| Summa NRI's | $-223$ | $-157$ | $-742$ | -397 | -499 | |
REGIONER – JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER I RÖRELSERESULTATET
| Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Norra Europa | O | |||||
| Central- & Östeuropa | 0 | O | O | |||
| Väst- & Sydeuropa | -46 | -46 | O | |||
| Iberiska halvön & Latinamerika | $-40$ | 178 | O | |||
| Summa jämförelsestörande poster | -86 | 132 | ο |
REGIONER – JUSTERAT RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-decl | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Helår | Förändring | |
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | |
| Norra Europa | 385 | 302 | 27 | 1 425 | 1 124 | l 412 | |
| Central- & Östeuropa | 386 | 252 | 53 | 1 442 | 999 | 1 114 | 29 |
| Väst- & Sydeuropa | 244 | 153 | 59 | 664 | 334 | 337 | 97 |
| Iberiska halvön & Latinamerika | 2211 | 301 | -27 | 969 | 671 | 1 062 | -9 |
| Summa justerat rörelseresultat (EBIT) | 1 236 | 1008 | 23 | 4500 | 3 1 2 8 | 3925 | 15 |
REGIONER – JUSTERAD RÖRELSEMARGINAL
| Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Norra Europa | 36 | 32 | 36 | 38 | 37 | |
| Central- & Östeuropa | 39 | 30 | 39 | 36 | 34 | |
| Väst- & Sydeuropa | 33 | 26 | 25 | 18 | 16 | |
| Iberiska halvön & Latinamerika | 34 | 38 | 34 | 37 | 35 | |
| Justerad rörelsemarginal | 36 | 32 | 34 | 33 | 32 |
REGIONER – BOKFÖRT VÄRDE PORTFÖLJINVESTERINGAR
| MSEK | 31 decl | 31 dec Förändring | 31 dec | 31 dec Förändring | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | ||
| Norra Europa | 7567 | 6607 | 15 | 7567 | 6 607 | 15 | |
| Central- & Osteuropa | 7 734 | 6916 | 12 | 7734 | 6916 | 12 | |
| Väst- & Sydeuropa | 5 6 6 6 | 4 2 3 6 | 34 | 5666 | 4 2 3 6 | 34 | |
| Iberiska halvön & Latinamerika | 3863 | 3390 | 14 | 3863 | 3390 | 14 | |
| Summa bokfört värde | 24 830 | 21 14 9 | 17 | 24 830 | 21 14 9 | 17 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | Okt-decl | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Pro forma Helår |
Pro forma Förändring |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | |
| Kredithantering | 2 4 0 3 | 2 2 5 1 | 9480 | 6700 | 8852 | ||
| Finansiella tjänster | 1 741 | 1 406 | 24 | 6394 | 4516 | 5506 | 16 |
| Eliminering av interntransaktioner | $-627$ | $-556$ | 13 | $-2432$ | $-1782$ | $-2138$ | 14 |
| Summa nettoomsättning | 3517 | 3 1 0 1 | 13 | 13 4 4 2 | 9434 | 12 2 2 0 | 10 |
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG
| Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Helår | Förändring | |
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | |
| Externa kredithanteringsintäkter | 1776 | 1695 | 5 | 7048 | 4 9 1 8 | 6714 | 5 |
| Inkasserade belopp på | 2 6 6 2 | 2 3 1 8 | 15 | 10 056 | 7198 | 8 6 8 0 | 16 |
| portföljinvesteringar | |||||||
| Amortering portföljinvesteringar | $-1055$ | -899 | 17 | -3 942 | $-2785$ | $-3.358$ | 17 |
| Omvärdering portföljinvesteringar | 76 | $-44$ | $-273$ | 88 | -3 | 63 | 40 |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster | 58 | 31 | 87 | 192 | 106 | 121 | 59 |
| Summa nettoomsättning | 3517 | 3 1 0 1 | 13 | 13 4 4 2 | 9434 | 12 2 2 0 | 10 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN - VERKSAMHETSRESULTAT
| Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-decl | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Helår | Förändring | |
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | |
| Kredithantering | 509 | 552 | -8 | 2 4 3 3 | 1 704 | 2394 | $\overline{2}$ |
| Finansiella tjänster | 057 | 752 | 41 | 3600 | 2456 | 2957 | 22 |
| Gemensamma kostnader | $-563$ | -497 | 13 | $-2055$ | $-1432$ | $-1862$ | 10 |
| Summa EBIT | 1 003 | 807 | 24 | 3978 | 2728 | 3489 | 14 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
| Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Kredithantering | -62 | -58 | $-188$ | -67 | -81 | |
| Finansiella tjänster | -1 | -4 | 11 | 11 | ||
| Gemensamma kostnader | $-159$ | $-106$ | $-550$ | $-341$ | $-429$ | |
| Summa NRI's | $-222$ | $-155$ | $-742$ | -397 | $-499$ |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER I NETTOOMSÄTTNINGEN
| Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Kredithantering | 223 | 0 | ||||
| Finansiella tjänster | 0 | |||||
| Gemensamma kostnader | 0 | |||||
| Summa jämförelsestörande poster | о | 223 | O | o |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER I VERKSAMHETSRESULTATET
| Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Kredithantering | -86 | 132 | ||||
| Finansiella tjänster | 0 | |||||
| Gemensamma kostnader | ||||||
| Summa jämförelsestörande poster | -86 | 132 | o |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
| Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-decl | Okt-dec Förändring | Helår | Helår | Helår | Förändring | |
| 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | |
| Kredithantering | 657 | 610 | 8 | 2489 | 1 771 | 2475 | |
| Finansiella tjänster | 058 | 743 | 42 | 3604 | 2445 | 2946 | 22 |
| Gemensamma kostnader | $-404$ | $-391$ | 3 | $-1505$ | $-1091$ | $-1433$ | 5 |
| Summa EBIT exkl NRI's och jämförelsestörande poster |
1 311 | 962 | 36 | 4588 | 3 1 2 5 | 3988 | 15 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSMARGINAL EXKL NRI'S OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
| Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Kredithantering | 27 | 27 | 27 | 26 | 28 | |
| Finansiella tjänster | 61 | 53 | 56 | 54 | 54 | |
| EBIT-marginal exkl NRI's och | 37 | 31 | 34 | 33 | 33 | |
| jämförelsestörande poster | ||||||
MODERBOLAGET INTRUM AB (PUBL)
RESULTATRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| 2018 | 2017 | |
| Nettoomsättning | 215 | 159 |
| Bruttoresultat | 215 | 159 |
| Försäljnings- och | -46 | -36 |
| marknadsföringskostnader | ||
| Administrationskostnader | $-726$ | -460 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -557 | -337 |
| Resultat från andelar i | 2008 | 368 |
| dotterföretag | ||
| Valutakursdifferens på monetär | 731 | $-166$ |
| post klassificerad som utvidgad | ||
| nettoinvestering | ||
| Finansnetto övrigt | -516 | -444 |
| Resultat före skatt | 1666 | $-579$ |
| Skatt | $-191$ | 199 |
| Periodens resultat | 1475 | -380 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET - MODERBOLAGET
| MSEK | Helår 2018 |
Helår 2017 |
|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
1 475 $-1320$ |
-380 47 |
| Periodens totalresultat | 155 | 333 |
BALANSRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | 31 dec 2018 |
31 dec 2017 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 43 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 54 969 | 53 541 |
| Summa anläggningstillgångar | 55 017 | 53 541 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 11 751 | 7365 |
| Likvida medel | 251 | 95 |
| Summa omsättningstillgångar | 12002 | 7460 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 67 019 | 61 001 |
EGET KAPITAL OCH SKULDER
| Bundet eget kapital | 285 | 285 |
|---|---|---|
| Fritt eget kapital | 16162 | 17310 |
| Summa eget kapital | 16 447 | 17595 |
| Långfristiga skulder | 42 995 | 38 006 |
| Kortfristiga skulder | 7577 | 5410 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
67 019 | 61011 |
AKTIEKURSENS UTVECKLING
ÄGARSTRUKTUR
| 31 december 2018 | Antal aktier Kapital och | röster, % |
|---|---|---|
| Nordic Capital | 57 728 956 | 44,0 |
| Sampo Oyj | 6864969 | 5,2 |
| NN Investment Partners | 6399125 | 4,9 |
| Handelsbanken Fonder | 5408000 | 4,1 |
| Lannebo Fonder | 3 344 027 | 2,5 |
| Jupiter Asset Management | 2 962 566 | 2,3 |
| Swedbank Robur Fonder | 2823260 | 2,2 |
| AMF Försäkring & Fonder | 2 571 940 | 2,0 |
| Odin Fonder | 2 219 730 | 1,7 |
| Nordnet Pensionsförsäkring | 2 012 915 | 1,5 |
| Vanguard | 1968 880 | 1,5 |
| BNP Paribas Asset Management | 1 894 787 | 1,4 |
| AFA Försäkring | 1 493 471 | 1,1 |
| BlackRock | 1 112 806 | 0,8 |
| TIAA - Teachers Advisors | 1 023 876 | 0,8 |
| Totalt, femton största ägare | 99 829 308 | 76,0 |
Totalt antal aktier:
131 291 320
Eget innehav om 250 000 aktier ingår inte i antalet utestående aktier.
Andelen svenskt ägande uppgick till 26,2 procent (institutioner 6,2 procentenheter, aktiefonder 12,7 procentenheter, privatpersoner 7,3 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings och Intrum
Definitioner
Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal
Koncernens nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, amorteringar och omvärderingar
Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
Omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal exklusive omvärderingar
Periodens omvärdering av portföljinvesteringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för den framtida resultatutvecklingen, särskilt för en enskild geografisk region. Intrum redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av köpta fordringar.
Organisk tillväxt
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljinvesteringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Verksamhetsresultat
Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithantering och Finansiella tjänster, exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.
Verksamhetsmarginal
Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning portföljinvesteringar
Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål.
Nettoskuld
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
FBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar utom portföljinvesteringar.
Cash EBITDA
Cash EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av portföljinvesteringar.
Justerat rörelseresultat (EBIT)
Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar, jämförelsestörande poster och engångsposter (NRI's).
RTM
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA)
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare.
Valutajusterad förändring
När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Engångsposter (NRI's)
Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Engångsposter ("non-recurring items") inkluderar
bland annat omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivarkostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Engångposter specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.
Jämförelsestörande poster
Väsentliga resultatposter som visserligen ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som kan komma att återkomma i någon form, men som stör jämförelsen mellan tidsperioderna.
EBIT, EBITDA och Cash EBITDA exklusive NRI's
Nyckeltalen EBIT, EBITDA och Cash EBITDA enligt ovan anges även efter återläggning av engångsposter, NRI's.
Förväntad återstående inkassering, ERC
Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.
Pro forma finansiella rapporter inklusive Lindorff
Pro forma finansiella rapporter redovisas för koncernen inklusive Lindorff som om Lindorff ingått i koncernen under hela perioden och i jämförelsetalen. Pro forma resultat har beräknats genom att addera ihop Intrums och Lindorffs faktiska resultat för respektive period, utan justering för under vilken period transaktionskostnader hade infallit om förvärvet hade skett vid en annan tidpunkt. Justeringar till verkligt värde som görs i förvärvsanalysen vid Intrum Justitias förvärv av Lindorff redovisas inte i resultatet för någon period, oaktat att de kan redovisas som kostnader i den förvärvade juridiska enheten.
Portföljinvesteringar
Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.
Region Norra Europa
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Norge, och Sverige.
Region Central- & Östeuropa
Region Central- & Östeuropa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Grekland, Polen, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Väst- & Sydeuropa
Region Väst- & Sydeuropa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna och Storbritannien.
Region Iberiska halvön & Latinamerika
Region Iberiska halvön & Latinamerika omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Spanien, Portugal och Brasilien.