AI assistant
Intrum — Earnings Release 2017
Jan 31, 2018
2930_10-k_2018-01-31_97451886-cf73-44a4-9ca6-2a798e8bbd87.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké Januari–december 2017
Bokslutskommuniké 2017
Fjärde kvartalet 2017
- Koncernens nettoomsättning fjärde kvartalet 2017 uppgick till 3 101 MSEK (1 658). Pro forma för fjärde kvartalet 2016 var nettoomsättningen 3 028 MSEK.
- Rörelseresultatet uppgick till 807 MSEK (542). Proforma för fjärde kvartalet 2016 var rörelseresultatet 958 MSEK.
- Rörelseresultatet om 807 MSEK inkluderar engångsposter om –157 MSEK (pro forma föregående år –42 MSEK) och omvärderingar om –44 MSEK (pro forma föregående år –1 MSEK). Rörelseresultatet exklusive engångsposter och omvärderingar uppgick därför till 1 008 MSEK (proforma föregående år 1 001 MSEK).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 443 MSEK (429), och resultatet per aktie var 3,37 SEK (5,90).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 1 296 MSEK (1 093).
- Det redovisade värdet av portföljinvesteringar har på pro forma-basis ökat med 29 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2016. Kvartalets portföljinvesteringar uppgick till 2 784 MSEK (pro forma föregående år 2 350). Avkastningen på portföljinvesteringar exklusive engångsposter var 15 procent (pro forma föregående år 16 procent).
- Kvartalets nettoomsättning för verksamhetsområdet Kredithantering var på pro forma-basis oförändrad jämfört med motsvarande kvartal föregående år, med en verksamhetsmarginal exklusive engångsposter på 27 procent (pro forma föregående år 32 procent).
- Starkt tillväxt i investeringar under kvartalet, med totala förvärv och portföljinvesteringar om ca SEK 4 miljarder.
- Lindorffs verksamheter i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrum Justitias verksamhet i Norge har avyttrats till attraktiv värdering.
- Intrum har etablerat en marknadsledande position på den viktiga italienska marknaden.
- Integrationsprocessen fortskrider väl med realiserade kostnadssynergier om ca 200 MSEK i årstakt vid slutet av det fjärde kvartalet.
- Strategin för 2018-2020 presenterades vid kapitalmarknadsdag med tydliga aktiviteter och prioriteringar som underlag för nya finansiella mål, inklusive att nå en tillväxt per aktie om 75% för 2020 jämfört med 2016.
- Styrelsen föreslår en utdelning på 9,50 kr (9,00) per aktie, motsvarande totalt 1 250 MSEK (651).
Kvartal 4
29%
Kvartalets pro forma förändring av bokfört värde på portföljinvesteringar
15%
Kvartalets avkastning på portföljinvesteringar
27%
Kvartalets verksamhetsmarginal exklusive engångsposter för Kredithantering
4 miljarder SEK
Kvartalets investeringar i portföljer och bolagsförvärv
200 MSEK
Realiserade kostnadssynergier (årstakt i slutet av kvartalet)
Etablering av marknadsledande position i Italien.
Helåret 2017
- Koncernens nettoomsättning 2017 uppgick till 9 434 MSEK (5 869). Pro forma uppgick nettoomsättningen till 12 219 MSEK (10 503).
- Rörelseresultatet uppgick till 2 728 MSEK (1 921). Proforma uppgick rörelseresultatet till 3 489 MSEK (3 055) MSEK.
- Rörelseresultatet pro forma om 3 489 MSEK inkluderar engångsposter om –499 MSEK (pro forma föregående år –171 MSEK), jämförelsestörande poster om 25 MSEK (pro forma föregående år –285 MSEK) och omvärderingar om 63 MSEK (proforma föregående år 57 MSEK). Rörelseresultatet exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar uppgick därför till 3 900 MSEK (proforma föregående år 3 454 MSEK).
- Nettoresultatet uppgick till 1 503 MSEK (1 468), och resultatet per aktie var 14,62 SEK (20,15).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 4 535 MSEK (3 304).
- Det redovisade värdet av portföljinvesteringar har på pro forma-basis ökat med 29 procent jämfört med 2016. Årets portföljinvesteringar pro forma uppgick till 7 804 MSEK (pro forma föregående år 4 979). Avkastningen på portföljinvesteringar exklusive engångsposter var 16 procent (pro forma föregående år 16 procent).
- Årets nettoomsättning för verksamhetsområdet Kredithantering ökade på pro forma-basis med 16 procent jämfört med föregående år, med en verksamhetsmarginal exklusive engångsposter på 28 procent (pro forma föregående år 27 procent).
- Intrum har etablerats som marknadsledare i Europa genom samgående med Lindorff, med en skala och räckvid på 24 marknader som är mycket konkurrenskraftig. Samgåendet implementerades framgångsrikt under året, inklusive omfinansiering av den nya koncernen till mycket goda villkor, avyttring av dotterbolag enligt EU-kommissionens villkor till attraktiv värdering samt lansering av nytt varumärke och ny företagsidentitiet. Hög takt och god kvalitet i integrationsarbetet för att realisera de betydande kostnadssynergier som samgåendet möjliggör.
- Etablering har skett genom förvärv på tre nya marknader under året Storbritannien, Rumänien och Grekland. Vidare har en marknadsledande position i Italien uppnåtts genom ett större tilläggsförvärv.
- Fortsatt goda marknadsförhållanden med betydande utbud av skuldportföljer samt möjligheter till förvärv inom kredithanteringstjänster.
Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017. Lindorff ingår därför i koncernens resultaträkning och balansräkning för hela tredje och fjärde kvartalet 2017. Jämförelsetal benämnda "pro forma" innebär att de redovisas med Lindorff konsoliderat sedan den 1 januari 2016. I samband med samgåendet har Intrum Justitia åtagit sig att avyttra sina norska dotterföretag samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag. Dessa dotterföretag redovisas därför som avvecklade verksamheter för det fjärde kvartalet samt jämförelseperioderna. På sid 9-13 i bokslutskommunikén kommenteras den sammanslagna koncerncens utveckling på pro forma-basis, beräknad som om Lindorff ingått i koncernen under hela delårsperioden och i jämförelsetalen .
Helåret
16%
Årets pro forma ökning av omsättningen
13%
Årets pro forma ökning av rörelseresultatet exklusive engångsposter, omvärderingar och jämförelsestörande poster.
Samgåendet med Lindorff framgångsrikt genomfört under året.
Etablering på tre nya marknader och förstärkt marknadsposition i Italien.
Fortsatt mycket goda marknadsförhållanden.
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Nettoomsättning | 3 101 | 1 658 | 8 7 |
9 434 | 5 869 | 6 1 |
| Cash EBITDA | 1 943 | 1 035 | 8 8 |
5 953 | 3 670 | 6 2 |
| EBITDA | 1 000 | 592 | 6 9 |
3 165 | 2 090 | 51 |
| EBIT | 807 | 542 | 49 | 2 728 | 1 921 | 42 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT | -157 | 5 | -397 | 10 | ||
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot | 0 | 0 | -316 | 0 | ||
| Omvärderingar av köpta fordringar | -44 | -5 | -3 | 46 | ||
| Cash EBITDA exkl NRI's | 2 100 | 1 030 | 104 | 6 351 | 3 660 | 7 4 |
| EBITDA exkl NRI's | 1 157 | 587 | 9 7 |
3 563 | 2 080 | 7 1 |
| EBIT exkl NRI's | 964 | 537 | 7 9 |
3 125 | 1 911 | 6 4 |
| Periodens resultat | 443 | 429 | 3 | 1 503 | 1 468 | 2 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 3,37 | 5,90 | 14,62 | 20,15 | ||
| Förväntad framtida inkassering, ERC | 44 603 | 17 645 | 153 | 44 603 | 17 645 | 153 |
| Portföljinvesteringar | 2 784 | 1 162 | 140 | 7 170 | 3 083 | 133 |
| Bokfört värde portföljinvesteringar | ||||||
| 21 149 | 8 605 | 146 | 21 149 | 8 605 | 146 |
Jämförelsetalen i tabellen ovan avser endast Intrum Justitia, före samgåendet med Lindorff.
Kommentar från VD och koncernchef Mikael Ericson
2017 har varit ett transformerande år, präglat av hög aktivitet och stor förändring, där vi etablerat Intrum som den obestridda marknadsledaren i Europa. Vi har under året slutfört samgåendet med Lindorff och därmed skapat en konkurrenskraftig position med oöverträffad skala och räckvidd på 24 marknader, med en unik och balanserad affärsmodell. Sedan samgåendet godkändes i juni har vi under det andra halvåret framgångsrikt nått flera viktiga milstolpar för den nya koncernen, inklusive en omfattande omfinansiering till en marknadsledande räntenivå samt en avyttring av vissa dotterbolag till en attraktiv värdering. Vi har även lanserat och inlett implementeringen av vårt nya varumärke och företagsidentitet för att svetsa samman våra anställda, stärka den nya koncernens gemensamma kultur samt underlätta för våra kunder. Vidare har vi utsett den nya koncernens samtliga ledande befattningshavare, som med stor professionalism säkerställer en effektiv integrationsprocess.
Under det fjärde kvartalet 2017 hade vi en mycket god aktivitet på flera av våra marknader med många bevis för det nya Intrums styrka, bredd och attraktivitet. Utbudet av köpta fordringar var fortsatt stort liksom potentialen för värdeskapande förvärv inom kredithanteringstjänster. Under kvartalet etablerade vi oss som en marknadsledande aktör på den viktiga italienska marknaden och vi gjorde vår första portföljinvestering i Grekland. Vår investeringstakt under det fjärde kvartalet var den högsta hittills, med totala förvärv och portföljinvesteringar om ca fyra miljarder SEK. Samtidigt såg vi goda resultat från integrationsprocessen, där vi mot slutet av det fjärde kvartalet redan realiserat kostnadssynergier om cirka 200 MSEK i årstakt.
Vår finansiella utveckling under 2017 var sammantaget god och enligt plan. Proforma för förvärvet av Lindorff och avyttrade enheter ökade koncernens intäkter med 16 procent och det underliggande rörelseresultatet med 13 procent jämfört med 2016. För det fjärde kvartalet var rörelseresultatet exklusive omvärderingar och engångsposter något högre än under samma period föregående år. Köpta fordringar hade en mycket stark utveckling för såväl tillväxt i bokfört värde som avkastning medan kredithanteringstjänster redovisade lägre marginaler jämfört med föregående år. Vår bedömning är fortsatt att vi har betydande potential att öka tillväxt och marginaler för vår tjänsteverksamhet under de kommande åren, genom främst kostnadssynergier, ökad effektivitet och förvärv.
Vi fortsatte även arbetet med vårt bidrag för att leda vägen mot en sund ekonomi i Europa. Under kvartalet publicerade vi återigen European Consumer Payment Report, som belyser den europeiska konsumentens syn på privatekonomi och möjligheterna att leva ett skuldfritt liv. I årets rapport synliggörs bland annat hur många unga föräldrar pressas att konsumera utöver sina tillgångar, till stor del på grund av av sociala medier, e-handel och lättillgängliga krediter. Vi fortsatte även att driva frågor kring behovet av utbildningsinsatser gentemot främst unga konsumenter och privatekonomi.
I december presenterade vi Intrums strategi för de kommande tre åren med mycket tydliga prioriteringar och målsättningar för tillväxt, digitalisering, effektivisering och synergier från samgåendet för Lindorff. Strategin och dess prioriteringar är i sin tur utgångspunkten för våra nya finansiella mål, där vi har en väl definierad plan för hur vi skall öka vinsten per aktie med minst 75 procent för år 2020 jämfört med 2016. Efter ett år som delvis präglats av hanteringen av samgåendet går vi in i 2018 med ännu större möjligheter att arbeta i nära partnerskap med våra kunder. Med vår starka konkurrensposition och vår strategiska plan har vi en gedigen plattform som den obestridda marknadsledaren i Europa, för fortsatt starkt värdeskapande för våra kunder, aktieägare och medarbetare. Jag ser därför med stor tillförsikt fram emot en stark utveckling för Intrum under de kommande åren.
Koncernen
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2017 |
Okt-dec 2016 |
Förändring % |
Helår 2017 |
Helår 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 101 | 1 658 | 8 7 |
9 434 | 5 869 | 6 1 |
| EBIT | 807 | 542 | 49 | 2 728 | 1 921 | 42 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 2 100 | 1 030 | 104 | 6 351 | 3 660 | 7 4 |
| EBITDA exkl NRI's | 1 157 | 587 | 9 7 |
3 563 | 2 080 | 7 1 |
| EBIT exkl NRI's | 964 | 537 | 7 9 |
3 125 | 1 911 | 6 4 |
| Finansnetto | -336 | -47 | 615 | -973 | -165 | 490 |
| Skatt | -123 | -76 | 6 2 |
-389 | -329 | 18 |
| Periodens resultat | 443 | 429 | 3 | 1 503 | 1 468 | 2 |
Omsättning och rörelseresultat
Koncernens nettoomsättning under det fjärde kvartalet uppgick till 3 101 MSEK (1 658). Koncernens rörelseresultat för det fjärde kvartalet uppgick till 807 MSEK (542). Ökningen av omsättning och rörelseresultat beror främst på främst på samgåendet med Lindorff. Utfallet för koncernens regioner samt verksamhetsområden redovisas nedan i mer detalj.
Finansnetto
Kvartalets finansnetto uppgick till –336 MSEK (–47). Räntenettot för kvartalet uppgick till –265 MSEK (–35). Kursdifferenser ingår i finansnettot med –16 MSEK (–6) och övriga finansiella poster ingår med –55 MSEK (–6). Räntenettot samt övriga finansiella poster har påverkats negativt av högre upplåning för att finansiera samgåendet med Lindorff.
Skatt
Kvartalets resultat belastas med 26 procent skatt, varigenom årets skattekostnad uppgår till 22 procent av resultatet före skatt. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' angående bedömning av framtida skattekostnad.
Kassaflöde och investeringar
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2017 |
Okt-dec 2016 |
Förändring % |
Helår 2017 |
Helår 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten Kassaflöde från investeringsverksamheten Summa kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
1 296 -3 917 -2 621 |
1 093 -1 372 -279 |
19 185 839 |
4 535 -7 547 -3 012 |
3 304 -3 745 -441 |
37 102 583 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten exkl likvida medel i förvärvade bolag |
-3 980 | -1 402 | 184 | -8 585 | -3 776 | 127 |
| Summa kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten exkl likvida medel i förvärvade bolag |
-2 684 | -309 | 769 | -4 050 | -472 | 758 |
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under det fjärde kvartalet till 1 296 MSEK (1 093). Ökningen är hänförlig till ökade kassaflöden genom samgåendet med Lindorff.
Kassaflödet från investeringsverksamheten justerat för likvida medel i förvärvade bolag uppgick under det fjärde kvartalet till –3 980 MSEK jämfört med –1 402 MSEK för samma period föregående år. Ökningen jämfört med föregående år är främst hänförlig till högre utbetalningar om 1 690 MSEK för portföljinvesteringar samt förvärv av dotterföretag.
Finansiering
| MSEK om inte annat anges |
31 dec 2017 |
31 dec 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|
| Nettoskuld | 37 322 | 7 260 | 414 |
| Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl NRI's |
4,1 | - | |
| Eget kapital | 22 439 | 4 130 | 443 |
| Likvida medel | 881 | 396 | 122 |
Koncernens nettoskuld har ökat med cirka 30 miljarder SEK jämfört med samma period föregående år till följd av ökad skuldsättning till följd samgåendet med Lindorff.
Nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA uppgick per årsskiftet till 4,1. Denna relation är beräknad genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per kvartalsskiftet i relation till pro forma Cash EBITDA inklusive verksamheter under avyttring och inklusive ett beräknat Cash EBITDA under hela perioden för större förvärvade enheter under perioden, samt exklusive engångsposter, NRI's. Nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA har ökat under det fjärde kvartalet med cirka 0,2x, främst till följd av utbetalningar för portföljinvesteringar och förvärv.
Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017 genom en apportemission där Intrum Justitia AB ställde ut 59 193 594 nya Intrum Justitia-aktier, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS, som är moderbolag i Lindorff-koncernen. Antalet utestående aktier i Intrum Justitia är därmed 131 541 320 aktier. Genomsnittligt antal utestående aktier under fjärde kvartalet 2017 är 131 541 320 och genomsnittligt antal utestående aktier under hela året 2017 är 102 674 307.
Goodwill
Koncernens goodwill uppgick till 29 565 MSEK per den 31 december 2017, att jämföra med 3 120 MSEK per den 31 december 2016. Av ökningen är 25 126 MSEK hänförligt till förvärvet av Lindorff, 1 323 MSEK till övriga förvärv och –4 MSEK till valutakursdifferenser.
Regioner
Nedan anges nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) för koncernens geografiska regioner. I samband med samgåendet med Lindorff organiserades koncernen i dessa nya geografiska regioner från den 29 juni 2017, och det bedöms inte vara meningsfullt att ange jämförelsetal enligt den nya regionsstrukturen från föregående år då koncernen inte var organiserad på det sättet.
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Helår 2017 |
|---|---|---|
| Norra Europa | 942 | 3 012 |
| Central- & Östeuropa | 801 | 2 775 |
| Väst- & Sydeuropa | 672 | 2 201 |
| Spanien | 686 | 1 445 |
| Summa nettoomsättning från | 3 101 | 9 434 |
| externa kunder |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Helår 2017 |
|---|---|---|
| Norra Europa | 287 | 1 014 |
| Central- & Östeuropa | 138 | 831 |
| Väst- & Sydeuropa | 184 | 478 |
| Spanien | 197 | 404 |
| Summa EBIT | 807 | 2 728 |
| Finansnetto | -336 | -973 |
| Resultat före skatt | 471 | 1 755 |
Samgåendet med Lindorff har påverkat siffrorna ovan från och med juli 2017.
För kommentar till den finansiella utvecklingen per geografisk region på pro forma-basis, se nedan "Kommentarer till pro forma finansiell rapportering inklusive Lindorff".
Verksamhetsområden
Nedan anges nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) för koncernens verksamhetsområden.
VERKSAMHETSOMRÅDEN – NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Okt-dec 2016 |
% | Helår 2017 |
Helår 2016 |
% |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 2 251 | 1 159 | 94 | 6 700 | 4 144 | 62 |
| Finansiella tjänster | 1 406 | 833 | 69 | 4 516 | 2 849 | 5 9 |
| Eliminering av interntransaktioner | -557 | -334 | 67 | -1 783 | -1 124 | 5 9 |
| Summa nettoomsättning | 3 101 | 1 658 | 8 7 |
9 434 | 5 869 | 6 1 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Okt-dec 2016 |
0 % |
Helår 2017 |
Helår 2016 |
% |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 552 | 306 | 80 | 1 704 | 1 072 | 5 9 |
| Finansiella tjänster | 752 | 464 | 62 | 2 456 | 1 606 | 5 3 |
| Gemensamma kostnader | -498 | -228 | 118 | -1 433 | -757 | 89 |
| Summa EBIT | 807 | 542 | 4 9 |
2 728 | 1 921 | 4 2 |
Ökningen av omsättningen och resultatet beror främst på främst på samgåendet med Lindorff. För övriga kommentarer till den finansiella utvecklingen per verksamhetsområde på pro formabasis, se nedan "Kommentarer till pro forma finansiell rapportering inklusive Lindorff".
Kommentarer till pro forma finansiell rapportering inklusive Lindorff
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Förändring % |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning Därav nettoomsättning i Euro (%) |
3 101 6 5 |
3 028 | 2 | 12 219 5 9 |
10 503 | 16 |
| Cash EBITDA EBITDA EBIT Därav EBIT i Euro (%) |
1 943 1 000 807 6 8 |
1 884 1 139 958 |
3 -12 -16 |
7 526 4 231 3 489 5 7 |
6 602 3 966 3 055 |
14 7 14 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT Engångsposter (NRI's) i finansnettot Avskrivningar på kundrelationer Omvärderingar av portföljinvesteringar |
-157 0 -90 -44 |
-42 0 -1 |
-499 -316 -362 6 3 |
-171 0 57 |
||
| Cash EBITDA exkl NRI's EBITDA exkl NRI's EBIT exkl NRI's |
2 100 1 157 964 |
1 926 1 181 1 000 |
9 -2 -4 |
8 025 4 730 3 988 |
6 773 4 137 3 226 |
18 14 24 |
| Periodens resultat CMS-tillväxt, % CMS verksamhetsmarginal exkl NRI's, % |
443 0 2 7 |
421 32 |
5 | 1 318 1 6 2 8 |
1 293 27 |
2 |
| Förväntad framtida inkassering, ERC Portföljinvesteringar Bokfört värde portföljinvesteringar Avkastning på portföljinvesteringar exkl NRI, % |
44 603 2 784 21 149 1 5 |
35 312 2 350 16 336 16 |
26 18 29 |
44 603 7 804 21 149 1 6 |
35 312 4 979 16 336 16 |
26 57 29 |
| Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl NRI's |
4,1 | n/a | 4,1 | n/a |
Den 27 juni 2017 slutfördes samgåendet med Lindorff. Pro forma finansiell rapportering för den samanslagna koncernen har tagits fram beräknad som om Lindorff ingått i koncernen under hela tolvmånadersperioden och i jämförelsetalen, och framgår av tabeller på sid 28-35. Fördelningen av rörelsesultatet per region på proforma basis för kvartal 4 och helår för 2016 och kvartal 1-2 för 2017 har korrigerats något jämfört med den information som publicerades i samband med det tredje kvartalet 2017.
Uppdaterade pro forma rörelseresultat (EBIT) per kvartal 2017 och geografisk region framgår av nedanstående tabeller:
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| MSEK | Kv1 2017 |
Kv2 2017 |
Kv3 2017 |
Kv4 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 287 | 297 | 399 | 287 |
| Central- & Östeuropa | 254 | 314 | 262 | 138 |
| Väst & Sydeuropa | 109 | 69 | 119 | 184 |
| Spanien | 190 | 185 | 197 | 197 |
| Summa EBIT | 841 | 864 | 977 | 807 |
| MSEK | Kv1 2017 |
Kv2 2017 |
Kv3 2017 |
Kv4 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 317 | 381 | 423 | 310 |
| Central- & Östeuropa | 273 | 379 | 274 | 209 |
| Väst & Sydeuropa | 119 | 102 | 127 | 194 |
| Spanien | 221 | 196 | 213 | 250 |
| Summa rörelseresultat exkl NRI's | 930 | 1 058 | 1 037 | 963 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT EXKL ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
I samband med samgåendet har Intrum åtagit sig att avyttra sina norska dotterföretag samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag. På pro forma basis redovisas därför samtliga dessa dotterföretag som avvecklade verksamheter.
Nedan kommenteras koncernens pro forma finansiella utveckling under det fjärde kvartalet 2017 utifrån omsättning och rörelseresultat samt utvecklingen inom de de geografiska regionerna och de två verksamhetsområdena.
Koncernen (pro forma)
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
| om inte annat anges | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Nettoomsättning | 3 101 | 3 028 | 2 | 12 219 | 10 503 | 16 |
| EBIT | 807 | 958 | -16 | 3 489 | 3 055 | 14 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 2 100 | 1 926 | 9 | 8 025 | 6 773 | 18 |
| EBITDA exkl NRI's | 1 157 | 1 181 | -2 | 4 730 | 4 137 | 14 |
| EBIT exkl NRI's | 964 | 1 000 | -4 | 3 988 | 3 226 | 24 |
| Finansnetto | -336 | -516 | -35 | -1 942 | -1 509 | 29 |
| Skatt | -123 | -115 | 7 | -467 | -616 | -24 |
| Periodens resultat | 443 | 421 | 5 | 1 318 | 1 293 | 2 |
Omsättning och rörelseresultat (pro forma)
Koncernens nettoomsättning under det fjärde kvartalet uppgick till 3 101 MSEK (pro forma föregående år 3 028). Detta var en ökning på pro forma-basis med 2 procent jämfört med samma period föregående år, förklarat av organisk tillväxt 2 procent, förvärvseffekter 2 procent, omvärderingar av köpta fordringar –1 procent samt valutaeffekter –1 procent.
Koncernens rörelseresultat exklusive engångsposter under det fjärde kvartalet uppgick till 807 MSEK (pro forma föregående år 958). Engångsposter påverkade rörelseresultatet negativt med –157 MSEK (–41) i det fjärde kvartalet avseende främst kostnader hänförliga till samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff. Omvärderingar av portföljinvesteringar påverkade rörelseresultatet negativt med –43 MSEK (pro forma föregående år 1) i det fjärde kvartalet. Valutaeffekter påverkade rörelseresultatet negativt i det fjärde kvartalet med –10 MSEK jämfört med föregående år.
Rörelseresultatet exklusive engångsposter och omvärderingar uppgick därför till 1 008 MSEK för det fjärde kvartalet 2017, att jämföra med 998 MSEK för samma period föregående år på pro forma-basis. Rörelseresultatet exklusive engångsposter, omvärderingar och valutapåverkan ökade därmed med 2 procent för det fjärde kvartalet jämfört med samma period föregående år på pro forma-basis. Rörelseresultatet har vidare belastats med högre kostnader jämfört med samma
period föregående år om cirka 40 MSEK för främst nedskrivning av programvara samt avskrivning av kundrelationer från förvärvet av Lindorff.
Ökningen av koncernens rörelseresultat justerat för engångposter och omvärderingar är hänförlig till förbättrade resultat inom koncernens verksamhetsområde för Finansiella tjänster medan Kredithantering haft en negativ resultatutveckling. Inom koncernens regioner har främst Väst- och Sydeuropa haft en mycket god resultatutveckling medan övriga regioner haft en intjäning i nivå med eller något lägre än samma period föregående år. Utvecklingen för koncernens regioner samt verksamhetsområden kommenteras nedan mer i detalj.
Finansnetto (pro forma)
Kvartalets finansnetto uppgick till –336 MSEK (pro forma föregående år –516). Räntenettot för kvartalet uppgick till –265 MSEK (pro forma föregående år –403). Räntenettot har påverkats negativt av en högre upplåning och positivt av en lägre genomsnittlig räntenivå jämfört med samma period föregående år. Kursdifferenser ingår i finansnettot med –16 MSEK (pro forma föregående år –38) och övriga finansiella poster ingår med –55 MSEK (pro forma föregående år –75).
Regioner (pro forma)
Där texten avseende Intrums regioner behandlar jämförelse för det fjärde kvartalet 2017 med samma period föregående år avser jämförelseperioden utfall på pro forma-basis.
Norra Europa
| Norra Europa | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||||
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Ex valuta | Helår | Helår | Förändring | Ex valuta | ||
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | ||
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 934 | 960 | - 3 |
- 1 |
3 827 | 3 716 | 3 | 2 | |
| EBIT exklusive omvärderingar och NRI's EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's, % |
302 3 2 |
342 3 6 |
-11 | -10 | 1 402 3 7 |
1 426 3 8 |
- 2 |
- 3 |
Intäkter exklusive omvärderingar och valutaeffekter för det fjärde kvartalet var i nivå med föregående år. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar och valutaeffekter minskade jämfört med samma period föregående år, främst på grund av lägre lönsamhet för Kredithantering. Regionen arbetar därför med ett flertal aktiviteter för att förbättra verksamhetsområdets marginaler och kostnadseffektivitet.
Central- & Östeuropa
| Central- & Östeuropa | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||||
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Ex valuta | Helår | Helår | Förändring | Ex valuta | ||
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | ||
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 844 | 838 | 1 | - 1 |
3 233 | 2 779 | 16 | 14 | |
| EBIT exklusive omvärderingar och NRI's EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's, % |
252 3 0 |
253 3 0 |
- 0 |
1 | 1 117 3 5 |
940 3 4 |
19 | 16 |
Intäkter exklusive omvärderingar och valutaeffekter var i nivå med med samma period föregående år men justerat för försäljning av en portfölj i det fjärde kvartalet 2016 var ökningen 8 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar och valutaeffekter var också i nivå med föregående år men justerat för en nedskrivning av programvara om cirka 15 MSEK var ökningen 7 procent. Under kvartalet slutfördes koncernens första portföljinvestering i Grekland och aktiviteter för att möjliggöra framtida inkassering i egen regi pågår. Regionen förvärvade även en mindre enhet i Tyskland, med ett bolagsvärde om ca EUR 2,4 miljoner, som kompletterar landets kunderbjudande inom Kredithantering.
Väst- & Sydeuropa
| Väst- & Sydeuropa | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||||
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Ex valuta | Helår | Helår | Förändring | Ex valuta | |
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 678 | 516 | 3 1 |
3 1 |
2 391 | 1 943 | 2 3 |
2 1 |
| EBIT exklusive omvärderingar och NRI's EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's, % |
200 2 9 |
134 2 6 |
50 | 50 | 522 2 2 |
421 2 2 |
2 4 |
2 3 |
Intäkter och rörelseresultat exklusive omvärderingar och valutaeffekter ökade signifikant jämfört med samma period föregående år främst till följd av ökade portföljinvesteringar och god inkassering. Under kvartalet etablerade regionen en marknadledande position i Italien genom förvärv av landets tredje största kredithanteringsföretaget i kombination med förvärv av en stor diversifierade bankportfölj där inkasseringen har hanterats av det förvärvade bolaget. Den totala investeringen för detta förvärv uppgick till cirka EUR 200 miljoner. Därutöver förvärvades ett mindre bolag i Italien inom Kredithantering med särskild expertis inom rättslig inkassering, vilket ytterligare stärker Intrums kunderbjudande och konkurrensförmåga i landet. Se nedan under stycket Övriga förvärv för mer information.
Spanien
| Spanien | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||||
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Ex valuta | Helår | Helår | Förändring | Ex valuta | |
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 689 | 715 | - 4 |
- 4 |
2 705 | 2 008 | 3 5 |
3 3 |
| EBIT exklusive omvärderingar och NRI's EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's, % |
253 3 7 |
274 3 8 |
- 7 |
- 8 |
883 3 3 |
382 19 |
131 | 128 |
Intäkter exklusive omvärderingar och valutaeffekter minskade något jämfört med samma period föregående år. Lönsamheten var fortsatt god främst genom en stark utveckling för Kredithantering inom säkerställda fordringar. Spanien hade en god tillväxt för portföljinvesteringar för året men med begränsad påverkan på intäkter och resultat då merparten av de ökade investeringarna inföll sent under det fjärde kvartalet. Intrums marknadsposition och en god pipeline för framtida investeringar samt aktiviteter för att minska kostnader och öka operativ effektivitet utgör en bra plattform för tillväxt i Spanien.
Verksamhetsområden (pro forma)
Där texten avseende Intrums verksamhetsområden behandlar jämförelse för det fjärde kvartalet 2017 med samma period föregående år avser jämförelseperioden utfall på pro forma-basis.
Kredithantering
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec Förändring | Ex valuta | Helår | Helår | Förändring | Ex valuta | |
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | |
| Nettoomsättning | 2 251 | 2 246 | 0 | 1 | 8 852 | 7 650 | 16 | 15 |
| Verksamhetsresultat exkl NRI's | 610 | 719 | -15 | -16 | 2 475 | 2 038 | 2 1 |
2 2 |
| Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % | 2 7 |
3 2 |
2 8 |
2 7 |
||||
Tillväxten för intäkter exklusive valutaeffekter är hänförlig till förvärv samt ökade intäkter för inkassering på koncernens egna portföljer. Försäljning av ett dotterbolag i Holland har påverkat intäkterna negativt med en procent i kvartalet och förändringen av intäkter från externa kunder var marginellt negativ under kvartalet. Verksamhetsmarginalen minskar jämfört med samma period föregående år, till följd av prispress i vissa marknader, högre kostnader för legal inkassering samt temporärt lägre intäkter från inkassering på egna portföljer. Aktiviteter för för att förbättra den framtida marginalutvecklingen pågår i linje med de prioriteringar som presenterades vid kapitalmarknadsdagen i december 2017, inklusive realisering av kostnadssynergier, förvärv och initiativ för ökad effektivitet inom inkasssering samt kostnadsbesparingar.
Finansiella tjänster
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Ex valuta | Helår | Helår | Förändring | Ex valuta |
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | |
| Nettoomsättning | 1 407 | 1 318 | 7 | 8 | 5 506 | 4 697 | 17 | 15 |
| Verksamhetsresultat | 752 | 705 | 7 | 2 957 | 2 561 | 15 | ||
| Verksamhetsresultat exkl NRI's | 743 | 639 | 16 | 15 | 2 946 | 2 483 | 19 | 2 0 |
| Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % | 5 3 |
48 | 5 4 |
5 3 |
||||
| Förväntad framtida inkassering, ERC | 44 603 | 35 312 | 2 6 |
44 603 | 35 312 | 2 6 |
||
| Portföljinvesteringar | 2 784 | 2 350 | 18 | 7 804 | 4 979 | 5 7 |
||
| Redovisat värde av portföljer | 21 149 | 16 336 | 2 9 |
21 149 | 16 336 | 2 9 |
||
| Avkastning portföljinvesteringar exkl NRI's, % |
15 | 16 | 16 | 16 |
Intäkter och resultat inom Finansiella tjänster utvecklades fortsatt mycket väl under det fjärde kvartalet och investeringsnivån var den hittills högsta i koncernens historia. Utvecklingen är ett resultat av starka marknadsförhållanden samt en god utväxling av styrkorna i det sammanslagna bolaget. Tillväxt inom investeringar i säkerställda fordringar och fordringar på små och medelstora företag bidrar också till den positiva utvecklingen, där sådana portföljer nu uppgår till cirka 15% av det totala bokförda värdet. Avkastningen på portföljinvesteringar uppgick till 15% för kvartalet men exklusive omvärderingar uppgick den till 16%, i nivå med föregående år.
Integration med Lindorff
Integrationen fortskrider enligt plan i god takt. Totalt förväntas kostnadssynergier uppgå till cirka 580 MSEK i årstakt vid utgången av 2019, av vilka cirka 200 MSEK bedöms ha uppnåtts som årstakt i slutet av 2017. De tillhörande engångskostnaderna för att realisera synergierna bedöms uppgå till total cirka 725 MSEK under 2017-2019, av vilka cirka 250 MSEK har tagits som kostnader för 2017.
Skattemässiga bedömningar
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20-25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för året om 159 MSEK (105) och ett resultat före skatt om –579 MSEK (41). Resultatförsämringen är främst hänförlig till engångsposter i rörelseresultatet och finansnettot hänförliga till samgåendet med Lindorff och koncernens nya finansiering. Moderbolaget investerade 26 MSEK (0) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 95 MSEK (8) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 57 (55).
Transaktioner med närstående
Det har under kvartalet inte i övrigt förekommit några väsentliga transaktioner mellan Intrum Justitia och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen. Koncernen förbereder sig för de ändringar i redovisningsstandards gällande finansiella instrument och intäkter från kundavtal som träder i kraft 2018 samt gällande leasingavtal som träder i kraft 2019. En översiktlig beskrivning av förändringar i redovisningsprinciper och förväntad effekt på Intrum Justitias finansiella rapporter återfinns i Not 1 i årsredovisningen för år 2016. Se även nedan angående IRS 9 och IFRS 15.
Koncernen tillämpar IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. Koncernen är av konkurrensskäl skyldig att inom en viss tid efter samgåendet med Lindorff avyttra Intrum Justitias dotterföretag i Norge samt Lindorffs dotterföretag i Sverige, Finland, Danmark och Estland. I enlighet med IFRS 5 redovisas nettoresultatet efter skatt i dessa företag på egen rad i koncernens resultaträkning, periodens resultat från avvecklade verksamheter efter skatt. Jämförelsetalen för tidigare perioder omräknas på motsvarande sätt. Tillgångar och skulder redovisas på egna rader i koncernens balansräkning, tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning, från och med det tillfälle då koncernen åtog sig att sälja bolagen. I enlighet med IFRS 5 räknas jämförelsetalen i balansräkningarna för tidigare perioder inte om.
Införande av IFRS 9 och IFRS 15
Från och med 1 januari 2018 kommer Intrum att tillämpa IFRS 9 Finansiella instrument, som bland annat innehåller nya regler för redovisning av kreditförluster, portföljinvesteringar och säkringsredovisning. De nya reglerna vad gäller kreditförluster och säkringsredovisning får ingen väsentlig effekt för koncernen. De nya reglerna för portföljinvesteringar innebär att Intrum fortsätter att redovisa dessa enligt en effektivräntemodell, fast med några mindre justeringar i tillämpningen. Den största förändringen är att förfallna fordringar enligt IFRS 9 ska kunna
redovisas till ett högre bokfört värde än anskaffningskostnaden i händelse av förändrade uppskattningar om framtida kassaflöden, vilket är en skillnad mot Intrums hittillsvarande tillämpning av motsvarande regler i IAS 39. Effekten blir preliminärt att den ingående balansen av det bokförda värdet på koncernens portföljinvesteringar ökar under 2018 med mellan 20 och 50 MSEK.
Från och med 1 januari 2018 kommer Intrum även att tillämpa IFRS 15 Intäkter från kundkontrakt, som bland annat innehåller nya regler för när i tiden en intäkt ska redovisas vid försäljning i vissa fall. De nya reglerna får ingen väsentlig effekt för koncernen.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Till följd av samgåendet med Lindorff har en analys av koncernens risker publicerats på sid 58-83 i ett dokument som publicerades 12 juni 2017 och som återfinns på koncernens hemsida:
https://www.intrum.com/globalassets/corporate/ir/ijab\_investorreport\_170612.pdf
De risker som beskrivs omfattar bland annat den makroekonomiska utvecklingen, konkurrensförhållanden, tillgången på portföljer med fordringar att köpa till attraktiva priser, kundkoncentration, Storbritanniens utträde ur EU, fel och misstag i inkassoprocessen, kundernas benägenhet att anlita externa leverantörer för inkasso, regelverk och lagstiftning, möjliga avvikelser från koncernens interna regler, geografisk bredd, kontraktsrisker, avvikelser mot inkasseringsprognos på portföljinvesteringar, fel i företagets statistiska modeller, risk att kundkontrakt inte förnyas, finansieringsrisker, beroende av banksystemet, beroende av leverantörer, komplexitet när nya tjänster erbjuds, risker hänförliga till förvärv, beroende av ITsystem, tillgång på publik information, risker hänförliga till personuppgiftslagstiftning, läckage av data, nyckelpersonberoende, svårigheter att behålla och rekrytera kompetent personal, stigande personalkostnader, tvister, skatterisker, omvärderingar av köpta fordringar, ökning av konkurser eller skuldsanering bland privatpersoner, tillgång till dokumentation om fordringar, resultatvariationer, valutarisker, strategirisker, säsongsmässighet, misstag i riskorganisationen, goodwill, risker med samgåendet med Lindorff, risker med försäljning av enheter, rättsliga risker med samgåendet, svårigheter att uppnå förväntade synergier samt integrationsrisker.
Samgående med Lindorff
Den 12 juni 2017 godkände EU-kommissionen sammanslagningen av Intrum Justitia och Lindorff. Godkännandet villkorades av att Lindorffs verksamhet i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrum Justitias verksamhet i Norge avyttras. Den 27 juni 2017 slutfördes sammanslagningen mellan Intrum Justitia och Lindorff, och Lock TopCoAS (moderbolag i Lindorffkoncernen) med samtliga dotterbolag ägs sedan dess Intrum Justita AB (publ).
Samgåendet genomfördes genom en apportemission där Intrum Justitia AB ställde ut 59 193 594 nya Intrum Justitia-aktier, med ett totalt marknadsvärde om 17 332 MSEK, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS. I samband med emissionen publicerades ett prospekt, som finns tillgängligt på bolagets hemsida.
Den preliminära förvärvsanalysen som Intrum Justitia upprättade vid förvärvet har justerats enligt följande i samband med årsbokslutet, men är fortfarande preliminär.
| Förvärvsanalys från juni 2017 |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (M SEK) |
Redovisat värde föreförvärvet |
Justeringar till verkligt värde |
Verkligt värde | Justeringar till verkligt värde |
december 2017 Verkligt värde |
|
| Immateriella tillgångar | 19 001 | -15 248 | 3 753 | -16 066 | 2 935 | |
| Databas med kreditinformation | 0 | 261 | 261 | |||
| M ateriella tillgångar |
138 | 138 | 138 | |||
| Portföljinvesteringar | 7 826 | 7 826 | 7 826 | |||
| Övriga anläggningstillgångar | 508 | 334 | 842 | 489 | 997 | |
| Omsättningstillgångar | 1 778 | 1 778 | -4 | 1 774 | ||
| Kassa och bank | 684 | 684 | 684 | |||
| Tillgångar för försäljning | 5 184 | 5 184 | 5 184 | |||
| Långfristiga skulder | -22 940 | -1 392 | -24 332 | -1 392 | -24 332 | |
| Kortfristiga skulder | -2 047 | -2 047 | -2 047 | |||
| Skulder i verksamhet för försäljning | -3 091 | -3 091 | -3 091 | |||
| N etto tillgångar |
7 041 | -16 306 | -9 265 | -16 712 | -9 671 | |
| Förvärvspris | 17 332 | 17 332 | ||||
| Goodwill | 26 597 | 27 003 | ||||
| Därav i verksamhet för försäljning | 4 255 | 1 877 | ||||
| Därav i kvarvarande verksamhet | 22 342 | 25 126 |
Datasen med kreditinformation avses skrivas av linjärt under en tioårsperiod, dvs med 26 MSEK per år i kostnad.
Övriga förvärv och avyttringar
I december förvärvades CAF S.p.A (CAF), det tredje största företaget inom kredithanteringstjänster för osäkra fordringar i Italien. I samband med detta har Intrum också förvärvat en stor diversifierad portföljinvestering där inkasseringen hanteras av CAF. Säljaren av CAF och den portfölj som CAF betjänar är bolag inom Lone Star Funds, ett globalt private equityföretag. Den totala köpeskillingen för CAF och portföljen är cirka 200 miljoner euro, på kontant och skuldfri basis. CAF sysselsätter cirka 200 personer inom kredithanteringstjänster på tre platser i Italien.
Bolagsförvärvet redovisas enligt följande i Intrums koncernredovisning:
| (M SEK) |
Redovisat värde föreförvärvet |
Justeringar till verkligt värde |
Verkligt värde |
|---|---|---|---|
| Immateriella tillgångar | 2 | 103 | 106 |
| M ateriella tillgångar |
4 | 4 | |
| Övriga anläggningstillgångar | 0 | 0 | |
| Omsättningstillgångar | 69 | 69 | |
| Kassa och bank | 63 | 63 | |
| Skulder | -77 | -29 | -106 |
| N etto tillgångar |
6 2 |
7 5 |
137 |
| Förvärvspris | 1 307 | ||
| Goodwill | 1 170 |
Under fjärde kvartalet har Intrum även förvärvat mindre enheter inom kredithantering i Tyskland och Italien.
I november tillkännagavs att Intrum ingått avtal med Lowell, ett europeiskt bolag som hanterar fordringar, om att avyttra Lindorffs verksamheter i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrum Justitias verksamhet i Norge för en uppskattad kontantlikvid på totalt ca 700 miljoner Euro. Intrums ledning bedömer att försäljningen kommer att uppfylla de åtaganden som gjordes till Europeiska kommissionen i samband med godkännandet av fusionen mellan Intrum Justitia och Lindorff den 12 juni 2017. Avyttringen förutsätter att Lowell godkänns som köpare av Europeiska kommissionen och transaktionen är föremål för andra sedvanliga konkurrensrättsliga och regulatoriska godkännanden. Efter godkännande kommer transaktionen att redovisas i Intrums koncernredovisning, med ett förväntat resultat av transaktionen nära noll, exklusive transaktionskostnader.
Intrums försäljning av det holländska dotterföretaget Buckaroo BV,till BlackFin Capital Partners, slutfördes under fjärde kvartalet.
Utdelningsförslag
Styrelsen i Intrum Justitia AB föreslår årsstämman att till aktieägarna utdela 9,50 SEK (9,00) per aktie, motsvarande totalt 1 250 MSEK (651).
Presentation av bokslutskommunikén
Bokslutskommuniké och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Mikael Ericson samt finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start den 31 januari kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-566 426 62 (SE) eller +44 20 300 898 10 (UK).
Ytterligare information
Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Erik Forsberg, finansdirektör, tel: 08-546 102 02
Erik Forsberg är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum Justitia AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 31 januari 2018 kl. 7.00 CET.
Finansiell kalender 2018
27 april 2018, delårsrapport för första kvartalet 24 juli 2018, delårsrapport för andra kvartalet 26 oktober, delårsrapport för tredje kvartalet
Intrum årsstämma 2018 hålls fredagen den 27 april 2018 kl 15.00 på bolagets kontor, Hesselmans torg 14, Nacka.
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 31 januari 2018
Mikael Ericson VD och koncernchef
Bokslutskommunikén har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Om Intrum-koncernen
Intrum är den branschledande leverantören av kredithanteringstjänster med närvaro på 24 marknader i Europa. Intrum hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar som utformats för att förbättra företagens kassaflöde och långsiktiga lönsamhet samt genom att ta hand om deras kunder. En viktig del av bolagets mission är att se till att privatpersoner och företag får det stöd de behöver för att bli skuldfria. Intrum har över 8 000 engagerade och medkännande medarbetare som hjälper omkring 80 000 företag runt om i Europa. Under 2017 hade bolaget proformaintäkter på 12,2 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på www.intrum.com.
FINANSIELLA RAPPORTER
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Okt-dec 2016 |
Helår 2017 |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 101 | 1 658 | 9 434 | 5 869 |
| Kostnad sålda tjänster | -1 734 | -866 | -5 049 | -3 069 |
| Bruttoresultat | 1 367 | 792 | 4 385 | 2 800 |
| Försäljnings-, marknadsförings- och administrationskostnader |
-573 | -247 | -1 667 | -871 |
| Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures |
13 | -3 | 10 | -8 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 807 | 542 | 2 728 | 1 921 |
| Finansnetto | -336 | -47 | -973 | -165 |
| Resultat före skatt | 471 | 495 | 1 755 | 1 756 |
| Skatt | -123 | -76 | -389 | -329 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamheter |
348 | 419 | 1 366 | 1 427 |
| Periodens resultat från avvecklade verksamheter efter skatt |
9 5 |
10 | 137 | 41 |
| Periodens resultat | 443 | 429 | 1 503 | 1 468 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 443 | 427 | 1 501 | 1 458 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 2 | 2 | 10 |
| Periodens resultat | 443 | 429 | 1 503 | 1 468 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning |
||||
| Resultat från kvarvarande verksamheter | 2,65 | 5,76 | 13,28 | 20,01 |
| Resultat från avvecklade verksamheter | 0,72 | 0,14 | 1,33 | 0,14 |
| Summa resultat per aktie före och efter utspädning |
3,37 | 5,90 | 14,62 | 20,15 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT – KONCERNEN
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Okt-dec 2016 |
Helår 2017 |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till resultatet: |
443 | 429 | 1 503 | 1 468 |
| Förändring av omräkningsreserv Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
113 | 50 | 226 | 71 |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
-16 | 0 | -16 | 27 |
| Periodens totalresultat | 540 | 479 | 1 713 | 1 566 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 540 | 420 | 1 712 | 1 554 |
| Innehav utan bestämmande inflytande Periodens totalresultat |
0 540 |
5 425 |
1 1 713 |
12 1 566 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING
| MSEK | 31 dec 2017 |
31 dec 2016 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Goodwill Aktiverade kostnader för IT-utveckling |
29 565 422 |
3 120 240 |
| och andra immateriella | ||
| anläggningstillgångar | ||
| Kundrelationer Summa immateriella |
2 703 32 690 |
63 3 423 |
| anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 245 | 104 |
| Övriga anläggningstillgångar | ||
| Aktier och andelar i joint ventures Övriga aktier och andelar |
0 3 |
12 1 |
| Portföljinvesteringar | 21 149 | 8 733 |
| Uppskjutna skattefordringar | 692 | 25 |
| Andra långfristiga fordringar | 36 | 6 |
| Summa övriga anläggningstillgångar | 21 880 | 8 777 |
| Summa anläggningstillgångar | 54 815 | 12 304 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar | 755 | 305 |
| Lager av fastigheter för försäljning Klientmedel |
93 902 |
0 588 |
| Skattefordringar | 347 | 87 |
| Övriga fordringar | 931 | 557 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
737 | 167 |
| Likvida medel | 881 | 396 |
| Summa omsättningstillgångar | 4 646 | 2 100 |
| Tillgångar i verksamhet som innehas för försäljning |
8 314 | 0 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 67 775 | 14 404 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 22 436 | 4 043 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande | 3 | 87 |
| inflytande Summa eget kapital |
22 439 | 4 130 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 2 703 | 1 520 |
| Obligationslån | 33 052 | 3 706 |
| Övriga långfristiga skulder Avsättningar för pensioner |
374 175 |
16 157 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 9 | 0 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 206 | 638 |
| Summa långfristiga skulder | 37 519 | 6 037 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 56 |
| Obligationslån | 0 | 1 077 |
| Företagscertifikat Klientmedelsskuld |
2 269 902 |
1 124 588 |
| Leverantörsskulder | 572 | 140 |
| Skatteskulder | 364 | 136 |
| Förskott från kunder Övriga kortfristiga skulder |
64 541 |
46 325 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 1 794 | 718 |
| intäkter | ||
| Övriga kortfristiga avsättningar | 143 | 27 |
| Summa kortfristiga skulder | 6 649 | 4 237 |
| Skulder i verksamhet som innehas för försäljning |
1 168 | 0 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 67 775 | 14 404 |
| SKULDER |
VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – KONCERNEN
| MSEK | 2017 | 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 4 043 | 87 | 4 130 | 3 086 | 80 | 3 166 |
| Aktieutdelning Nyemission Förvärvad minoritet Årets totalresultat |
-651 17 332 1 712 |
-85 1 |
-651 17 332 -85 1 713 |
-597 1 554 |
- 5 12 |
-602 0 0 1 566 |
| Utgående balans, 31 december | 22 436 | 3 | 22 439 | 4 043 | 8 7 |
4 130 |
KASSAFLÖDESANALYS – KONCERNEN
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Kassaflöde från kvarvarande verksamhet | ||||
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 807 | 542 | 2 728 | 1 921 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 191 | 50 | 436 | 170 |
| Amortering/omvärdering av köpta fordringar |
942 | 441 | 2 787 | 1 578 |
| Övriga justeringar för ej | -7 | 2 5 |
-23 | 31 |
| kassaflödespåverkande poster | ||||
| Erhållen ränta | -1 | 5 | 17 | 11 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader Betald inkomstskatt |
-231 -170 |
-51 -59 |
-719 -453 |
-137 -246 |
| Kassaflöde från den löpande | 1 531 | 953 | 4 773 | 3 328 |
| verksamheten före förändringar av | ||||
| rörelsekapitalet | ||||
| Förändringar i factoring-fordran | -23 | -1 | -62 | -46 |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | -212 | 141 | -176 | 2 2 |
| Kassaflöde från den löpande | 1 296 | 1 093 | 4 535 | 3 304 |
| verksamheten | ||||
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av materiella och immateriella | -57 | -39 | -172 | -142 |
| anläggningstillgångar | ||||
| Portföljinvesteringar i fordringar och lager | -2 858 | -1 169 | -7 175 | -3 357 |
| av fastigheter Förvärv av dotterföretag och |
-1 335 | -194 | -1 506 | -283 |
| intresseföretag | ||||
| Likvida medel i förvärvade dotterföretag | 63 | 30 | 1 038 | 31 |
| Avyttring av dotterföretag och | 236 | 0 | 236 | 0 |
| intresseföretag Annat kassaflöde från |
34 | 0 | 32 | 6 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Kassaflöde från | -3 917 | -1 372 | -7 547 | -3 745 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upplåning och amorteringar | 2 802 | 331 | 4 452 | 1 158 |
| Aktieutdelning till moderbolagets | 0 | 0 | -651 | -597 |
| aktieägare | ||||
| Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande |
0 | 0 | 0 | -5 |
| Kassaflöde från | 2 802 | 331 | 3 801 | 556 |
| finansieringsverksamheten | ||||
| Kassaflöden från kvarvarande | 225 | 52 | 789 | 115 |
| verksamheter | ||||
| Kassaflöden från avvecklade verksamheter | 185 | 0 | 77 | -1 |
| Summa förändring av likvida medel | 410 | 5 2 |
866 | 114 |
| Likvida medel vid periodens början | 864 | 339 | 396 | 265 |
| Kursdifferenser i likvida medel | -21 | 5 | -9 | 17 |
| Likvida medel vid periodens slut Därav likvida medel i avvecklade |
1 253 | 396 | 1 253 | 396 |
| verksamheter | 372 | 6 | 372 | 6 |
| Avvecklade verksamheter | ||||
| Kassaflöde från den löpande | 260 | 18 | 459 | 70 |
| verksamheten Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-371 | -3 | -607 | -18 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 296 | -15 | 225 | -53 |
| Koncernen totalt | ||||
| Kassaflöde från den löpande | 1 600 | 1 111 | 4 994 | 3 374 |
| verksamheten | ||||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4 288 | -1 375 | -8 154 | -3 763 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 3 098 | 316 | 4 026 | 503 |
KVARTALSÖVERSIKT – KONCERNEN
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | 2016 | 2016 | 2015 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 3 101 | 2 986 | 1 796 | 1 551 | 1 657 | 1 433 | 1 421 | 1 357 |
| Omsättningstillväxt, % | 4 | 66 | 2 6 |
14 | 2 3 |
7 | 0 | 3 |
| Cash EBITDA, MSEK | 1 943 | 2 005 | 995 | 1 011 | 1 034 | 934 | 880 | 822 |
| EBITDA, MSEK | 1 000 | 1 139 | 518 | 509 | 592 | 546 | 498 | 456 |
| EBIT, MSEK | 807 | 977 | 476 | 468 | 543 | 506 | 457 | 416 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | -157 | -60 | -163 | -17 | 5 | 15 | -10 | 0 |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK | 0 | 0 | -316 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK | -44 | 1 | 41 | - 1 |
5 | -29 | 17 | 5 |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 2 100 | 2 065 | 1 158 | 1 028 | 1 029 | 919 | 890 | 822 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 1 157 | 1 199 | 681 | 526 | 587 | 531 | 508 | 456 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 964 | 1 037 | 639 | 485 | 538 | 491 | 467 | 416 |
| Nettoresultat, MSEK | 443 | 615 | 98 | 347 | 429 | 375 | 354 | 310 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 3,37 | 4,68 | 1,32 | 4,77 | 5,90 | 5,14 | 4,85 | 4,26 |
| EPS-tillväxt, % | -43 | - 9 |
-73 | 12 | 5 7 |
14 | 11 | 3 0 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 131 541 | 74 299 | 74 299 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 348 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 541 | 131 541 | 131 541 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 348 |
| Nettoskuld, MSEK | 37 322 | 34 290 | 34 254 | 8 738 | 7 260 | 7 053 | 6 937 | 6 465 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
||||||||
| Kredithantering | 610 | 596 | 307 | 257 | 332 | 259 | 264 | 228 |
| Finansiella tjänster | 743 | 752 | 538 | 412 | 393 | 406 | 379 | 357 |
| Gemensamma kostnader | -390 | -311 | -206 | -184 | -188 | -174 | -176 | -169 |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK | 44 603 | 40 179 | 40 006 | 21 409 | 17 645 | 16 012 | 15 191 | 14 816 |
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 15 | 15 | 2 0 |
17 | 2 2 |
2 1 |
2 0 |
2 0 |
| Portföljinvesteringar, MSEK | 2 784 | 1 177 | 835 | 2 374 | 1 162 | 643 | 545 | 733 |
| Medelantal anställda | 7 806 | 8 349 | 4 369 | 4 172 | 3 993 | 3 864 | 3 832 | 3 750 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2017 Okt-dec |
2016 Okt-dec |
2015 Okt-dec |
2014 Okt-dec |
2013 Okt-dec |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 3 101 | 1 657 | 1 349 | 1 313 | 1 176 |
| Omsättningstillväxt, % | 87 | 2 3 |
3 | 12 | 13 |
| Cash EBITDA, MSEK | 1 943 | 1 034 | 835 | 750 | 707 |
| EBITDA, MSEK | 1 000 | 592 | 421 | 398 | 370 |
| EBIT, MSEK | 807 | 543 | 380 | 347 | 331 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | -157 | 5 | 0 | -35 | 0 |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK | -44 | 5 | -29 | 6 | 7 |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 2 100 | 1 029 | 835 | 785 | 707 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 1 157 | 587 | 421 | 433 | 370 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 964 | 538 | 380 | 382 | 331 |
| Nettoresultat, MSEK | 443 | 429 | 274 | 294 | 236 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 3,37 | 5,90 | 3,76 | 3,85 | 3,00 |
| EPS-tillväxt, % | -43 | 5 7 |
- 2 |
2 8 |
3 7 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 131 541 | 72 348 | 72 561 | 74 797 | 78 547 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 541 | 72 348 | 72 348 | 73 848 | 78 547 |
| Nettoskuld, MSEK | 37 322 | 7 260 | 6 026 | 5 635 | 4 328 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S PER | |||||
| VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK | |||||
| Kredithantering | 610 | 332 | 262 | 250 | 202 |
| Finansiella tjänster | 743 | 393 | 330 | 311 | 270 |
| Gemensamma kostnader | -390 | -188 | -212 | -179 | -141 |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK | 44 603 | 17 645 | 15 073 | 13 682 | 12 454 |
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 15 | 2 2 |
2 0 |
18 | 2 1 |
| Portföljinvesteringar, MSEK | 2 784 | 1 162 | 1 096 | 472 | 304 |
| Medelantal anställda | 7 806 | 3 993 | 3 732 | 3 701 | 3 492 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2017 Helår |
2016 Full Year |
2015 Full Year |
2014 Full Year |
2013 Full Year |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 9 434 | 5 869 | 5 419 | 4 958 | 4 355 |
| Omsättningstillväxt, % | 61 | 8 | 9 | 14 | 13 |
| Cash EBITDA, MSEK | 5 953 | 3 668 | 3 193 | 2 916 | 2 623 |
| EBITDA, MSEK | 3 165 | 2 090 | 1 736 | 1 546 | 1 318 |
| EBIT, MSEK | 2 728 | 1 921 | 1 577 | 1 382 | 1 168 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | -397 | 10 | -54 | 3 6 |
0 |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK | -316 | 0 | 0 | 0 | -13 |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK | - 3 |
45 | 3 2 |
3 3 |
5 |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 6 350 | 3 658 | 3 247 | 2 880 | 2 623 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 3 562 | 2 080 | 1 790 | 1 510 | 1 318 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 3 125 | 1 911 | 1 631 | 1 346 | 1 168 |
| Nettoresultat, MSEK | 1 503 | 1 468 | 1 172 | 1 041 | 819 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 14,62 | 20,15 | 15,92 | 13,48 | 10,30 |
| EPS-tillväxt, % | -27 | 2 7 |
18 | 3 1 |
41 |
| Aktieutdelning/föreslagen utdelning per aktie, SEK |
9,50 | 9,00 | 8,25 | 7,00 | 5,75 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 102 674 | 72 348 | 73 097 | 76 462 | 79 306 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 541 | 72 348 | 72 348 | 73 848 | 78 547 |
| Nettoskuld, MSEK | 37 322 | 7 260 | 6 026 | 5 635 | 4 328 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||
| Kredithantering | 1 770 | 1 098 | 998 | 868 | 761 |
| Finansiella tjänster | 2 445 | 1 521 | 1 332 | 1 190 | 958 |
| Gemensamma kostnader | -1 091 | -708 | -699 | -712 | -551 |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK | 44 603 | 17 645 | 15 073 | 13 682 | 12 454 |
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 16 | 2 0 |
2 0 |
2 0 |
2 1 |
| Portföljinvesteringar, MSEK | 7 170 | 3 084 | 2 271 | 1 909 | 2 503 |
| Medelantal anställda | 6 293 | 3 865 | 3 738 | 3 694 | 3 427 |
AVSTÄMNING NYCKELTAL
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Resultat portföljinvesteringar | 757 | 452 | 6 7 |
2 433 | 1 568 | 55 |
| Genomsnittligt redovisat värde på | 20 025 | 8 266 | 142 | 14 877 | 7 753 | 9 2 |
| portföljinvesteringar | ||||||
| Avkastning på portföljinvesteringar, | 1 5 |
2 2 |
1 6 |
2 0 |
||
| % | ||||||
| EBIT | 807 | 542 | 49 | 2 728 | 1 921 | 42 |
| Avskrivningar | 193 | 50 | 286 | 437 | 169 | 159 |
| Amortering och omvärderingar köpta | 943 | 446 | 111 | 2 788 | 1 579 | 7 7 |
| fordringar | ||||||
| Cash EBITDA | 1 943 | 1 038 | 8 7 |
5 953 | 3 669 | 6 2 |
| EBIT | 807 | 542 | 49 | 2 728 | 1 921 | 42 |
| Avskrivningar | 193 | 50 | 286 | 437 | 169 | 159 |
| EBITDA | 1 000 | 592 | 6 9 |
3 165 | 2 090 | 51 |
| Cash EBITDA | 1 943 | 1 038 | 8 7 |
5 953 | 3 669 | 6 2 |
| Engångsposter, NRI's | 157 | 5 | 3 040 | 397 | 10 | 3 870 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 2 100 | 1 043 | 101 | 6 350 | 3 679 | 7 3 |
| EBITDA | 1 000 | 592 | 6 9 |
3 165 | 2 090 | 51 |
| Engångsposter, NRI's | 157 | 5 | 3 040 | 397 | 10 | 3 870 |
| EBITDA exkl NRI's | 1 157 | 597 | 9 4 |
3 562 | 2 100 | 7 0 |
| EBIT | 807 | 542 | 49 | 2 728 | 1 921 | 42 |
| Engångsposter, NRI's | 157 | 5 | 3 040 | 397 | 10 | 3 870 |
| EBIT exkl NRI's | 964 | 547 | 7 6 |
3 125 | 1 931 | 6 2 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 703 | 1 576 | 7 2 |
2 703 | 1 576 | 7 2 |
| Obligationslån | 33 052 | 4 783 | 591 | 33 052 | 4 783 | 591 |
| Avsättningar för pensioner | 175 | 157 | 11 | 175 | 157 | 11 |
| Företagscertifikat | 2 269 | 1 124 | 102 | 2 269 | 1 124 | 102 |
| Övriga räntebärande skulder | 4 | 16 | -75 | 4 | 16 | -75 |
| Likvida medel | -881 | -396 | 122 | -881 | -396 | 122 |
| Nettoskuld | 37 322 | 7 260 | 414 | 37 322 | 7 260 | 414 |
PRO FORMA FINANSIELLA RAPPORTER
KONCERNENS RESULTATRÄKNING - PRO FORMA INKL LINDORFF
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 101 | 3 028 | 12 219 | 10 503 |
| Kostnad sålda tjänster | -1 734 | -1 547 | -6 582 | -5 765 |
| Bruttoresultat | 1 367 | 1 482 | 5 637 | 4 738 |
| Försäljnings-, marknadsförings- och administrationskostnader |
-573 | -522 | -2 157 | -1 676 |
| Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures |
13 | -2 | 10 | -8 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 807 | 958 | 3 489 | 3 055 |
| Finansnetto | -336 | -516 | -1 942 | -1 509 |
| Resultat före skatt | 471 | 442 | 1 547 | 1 546 |
| Skatt | -123 | -115 | -467 | -616 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamheter |
348 | 327 | 1 080 | 930 |
| Periodens resultat från avvecklade verksamheter efter skatt |
9 5 |
9 4 |
238 | 363 |
| Periodens resultat | 443 | 421 | 1 318 | 1 293 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 443 | 419 | 1 316 | 1 282 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 2 | 2 | 10 |
| Periodens resultat | 443 | 421 | 1 318 | 1 292 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING - PRO FORMA INKL LINDORFF
| Pro forma | ||
|---|---|---|
| MSEK | 31 dec | 31 dec |
| 2017 | 2016 | |
| TILLGÅNGAR | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 29 565 | 30 692 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling | 422 | 1 502 |
| och andra immateriella anläggningstillgångar |
||
| Kundrelationer | 2 703 | 2 651 |
| Summa immateriella | 32 690 | 34 845 |
| anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 245 | 240 |
| Övriga anläggningstillgångar | ||
| Aktier och andelar i joint ventures | 0 | 14 |
| Övriga aktier och andelar | 3 | 2 |
| Portföljinvesteringar | 21 149 | 19 995 |
| Uppskjutna skattefordringar Andra långfristiga fordringar |
692 36 |
731 162 |
| Summa övriga anläggningstillgångar | 21 880 | 20 904 |
| Summa anläggningstillgångar | 54 815 | 55 989 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar | 755 | 663 |
| Lager av fastigheter för försäljning | 93 | 0 |
| Klientmedel Skattefordringar |
902 347 |
944 183 |
| Övriga fordringar | 931 | 1 275 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 737 | 485 |
| intäkter | ||
| Likvida medel | 881 | 966 |
| Summa omsättningstillgångar | 4 646 | 4 516 |
| Tillgångar i verksamhet som innehas | 8 314 | 0 |
| för försäljning | ||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 67 775 | 60 505 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 22 436 | 22 373 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande | 3 | 180 |
| inflytande Summa eget kapital |
22 439 | 22 553 |
| Långfristiga skulder Skulder till kreditinstitut |
2 703 | 5 437 |
| Obligationslån | 33 052 | 22 989 |
| Övriga långfristiga skulder | 374 | 325 |
| Avsättningar för pensioner | 175 | 182 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 9 | 94 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 206 | 1 238 |
| Summa långfristiga skulder | 37 519 | 30 265 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 1 048 |
| Obligationslån Företagscertifikat |
0 2 269 |
1 414 1 124 |
| Klientmedelsskuld | 902 | 944 |
| Leverantörsskulder | 572 | 450 |
| Skatteskulder | 364 | 269 |
| Förskott från kunder | 64 | 46 |
| Övriga kortfristiga skulder | 541 | 1 013 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 1 794 | 1 151 |
| intäkter Övriga kortfristiga avsättningar |
143 | 228 |
| Summa kortfristiga skulder | 6 649 | 7 687 |
| Skulder i verksamhet som innehas | 1 168 | 0 |
| för försäljning | ||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 67 775 | 60 505 |
| SKULDER |
PRO FORMA RÖRELSESEGMENT
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Förändring % |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 942 | 949 | - 1 |
3 869 | 3 726 | 4 |
| Central- & Östeuropa | 801 | 840 | - 5 |
3 246 | 2 825 | 15 |
| Väst- & Sydeuropa | 672 | 518 | 3 0 |
2 410 | 1 966 | 2 3 |
| Spanien | 686 | 721 | - 5 |
2 694 | 1 986 | 3 6 |
| Summa nettoomsättning från externa kunder |
3 101 | 3 028 | 2 | 12 219 | 10 503 | 1 6 |
REGIONER – OMVÄRDERINGAR AV PORTFÖLJINVESTERINGAR
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | |
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Norra Europa | 8 | -11 | 42 | 10 | |
| Central- & Östeuropa | -43 | 2 | 13 | 46 | |
| Väst- & Sydeuropa | - 6 |
2 | 19 | 2 3 |
|
| Spanien | - 3 |
6 | -11 | -22 | |
| Summa omvärdering | -44 | - 1 |
6 3 |
5 7 |
|
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Förändring % |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 934 | 960 | - 3 |
3 827 | 3 716 | 3 |
| Central- & Östeuropa | 844 | 838 | 1 | 3 233 | 2 779 | 16 |
| Väst- & Sydeuropa | 678 | 516 | 3 1 |
2 391 | 1 943 | 2 3 |
| Spanien | 689 | 715 | - 4 |
2 705 | 2 008 | 3 5 |
| Summa nettoomsättning exkl omvärderingar |
3 145 | 3 029 | 4 | 12 156 | 10 446 | 1 6 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | |
| Norra Europa | 287 | 349 | -18 | 1 261 | 1 403 | -10 |
| Central- & Östeuropa | 138 | 295 | -53 | 971 | 1 022 | - 5 |
| Väst- & Sydeuropa | 184 | 82 | 125 | 483 | 387 | 2 5 |
| Spanien | 197 | 234 | -15 | 773 | 243 | 218 |
| Summa EBIT | 807 | 958 | -16 | 3 489 | 3 055 | 1 4 |
| Finansnetto | -336 | -516 | -35 | -1 942 | -1 509 | 2 9 |
| Resultat före skatt | 471 | 442 | 6 | 1 547 | 1 546 | 0 |
REGIONER – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | |
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Norra Europa | -23 | 18 | -183 | -33 | |
| Central- & Östeuropa | -71 | 40 | -159 | 3 6 |
|
| Väst- & Sydeuropa | -10 | -54 | -58 | -57 | |
| Spanien | -53 | -46 | -99 | -117 | |
| Summa NRI's | -157 | -42 | -499 | -171 | |
REGIONER – EBIT EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR OCH NRI'S
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Förändring % |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 302 | 342 | -11 | 1 402 | 1 426 | - 2 |
| Central- & Östeuropa | 252 | 253 | - 0 |
1 117 | 940 | 19 |
| Väst- & Sydeuropa | 200 | 134 | 5 0 |
522 | 421 | 2 4 |
| Spanien | 253 | 274 | - 7 |
883 | 382 | 131 |
| Summa EBIT exkl omvärderingar och NRI's |
1 008 | 1 001 | 1 | 3 925 | 3 169 | 2 4 |
REGIONER – EBIT-MARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR OCH NRI'S
| % | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa Central- & Östeuropa Väst- & Sydeuropa |
3 2 3 0 2 9 |
3 6 3 0 2 6 |
3 7 3 5 2 2 |
3 8 3 4 2 2 |
|
| Spanien EBIT-marginal exkl omvärderingar och NRI's för koncernen totalt |
3 7 3 2 |
3 8 3 3 |
3 3 3 2 |
19 3 0 |
REGIONER – BOKFÖRT VÄRDE PORTFÖLJINVESTERINGAR
| Pro forma | Pro forma | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | |
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Norra Europa | 6 607 | 5 825 | 6 607 | 5 825 | |
| Central- & Östeuropa | 6 915 | 6 153 | 6 915 | 6 153 | |
| Väst- & Sydeuropa | 5 004 | 2 403 | 5 004 | 2 403 | |
| Spanien | 2 623 | 1 955 | 2 623 | 1 955 | |
| Summa bokfört värde (exkl i verksamhet som innehas för försäljning) |
21 149 | 16 336 | 21 149 | 16 336 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – NETTOOMSÄTTNING
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | |
| Kredithantering | 2 251 | 2 246 | 0 | 8 852 | 7 650 | 16 |
| Finansiella tjänster | 1 407 | 1 318 | 7 | 5 506 | 4 697 | 17 |
| Eliminering av interntransaktioner | -557 | -537 | 4 | -2 138 | -1 844 | 16 |
| Summa nettoomsättning | 3 101 | 3 027 | 2 | 12 220 | 10 503 | 1 6 |
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Förändring % |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Externa kredithanteringsintäkter Inkasserade belopp på portföljinvesteringar Amortering portföljinvesteringar |
1 694 2 301 -900 |
1 709 2 034 -746 |
- 1 13 2 1 |
6 714 8 680 -3 358 |
5 806 7 235 -2 693 |
16 2 0 2 5 |
| Omvärdering portföljinvesteringar Övriga intäkter av finansiella tjänster Summa nettoomsättning |
-43 49 3 101 |
1 2 9 3 027 |
-4 400 69 2 |
63 121 12 220 |
5 7 98 10 503 |
11 2 3 1 6 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Förändring % |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 552 | 717 | -23 | 2 394 | 1 930 | 2 4 |
| Finansiella tjänster | 752 | 705 | 7 | 2 957 | 2 561 | 15 |
| Gemensamma kostnader | -498 | -464 | 7 | -1 863 | -1 436 | 3 0 |
| Summa EBIT | 807 | 958 | -16 | 3 489 | 3 055 | 1 4 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering Finansiella tjänster Gemensamma kostnader |
-58 9 -108 |
- 2 66 -105 |
-81 11 -430 |
-108 78 -141 |
|
| Summa NRI's | -157 | -41 | -500 | -171 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S
| MSEK | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Förändring % |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering Finansiella tjänster Gemensamma kostnader Summa EBIT exkl NRI's |
610 743 -390 964 |
719 639 -359 999 |
-15 16 9 - 4 |
2 475 2 946 -1 433 3 989 |
2 038 2 483 -1 295 3 226 |
2 1 19 11 2 4 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSMARGINAL EXKL NRI'S
| % | Okt-dec 2017 |
Pro forma Okt-dec 2016 |
Pro forma Helår 2017 |
Pro forma Helår 2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 2 7 |
3 2 |
2 8 |
2 7 |
|
| Finansiella tjänster | 5 3 |
48 | 5 4 |
5 3 |
|
| EBIT-marginal exkl NRI's | 3 1 |
3 3 |
3 3 |
3 1 |
|
AVSTÄMNING PRO FORMA NYCKELTAL
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
| om inte annat anges | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Resultat portföljinvesteringar | 757 | 694 | 9 | 2 979 | 2 527 | 18 |
| Genomsnittligt redovisat värde på | 20 025 | 15 569 | 29 | 18 743 | 14 910 | 26 |
| portföljinvesteringar | ||||||
| Avkastning på portföljinvesteringar, % |
1 5 |
1 8 |
1 6 |
1 7 |
||
| EBIT | 807 | 958 | -16 | 3 489 | 3 055 | 14 |
| Avskrivningar | 193 | 181 | 7 | 742 | 911 | -19 |
| Amortering och omvärderingar | 943 | 745 | 27 | 3 295 | 2 636 | 25 |
| portföljinvesteringar | ||||||
| Cash EBITDA | 1 943 | 1 884 | 3 | 7 526 | 6 602 | 14 |
| EBIT | 807 | 958 | -16 | 3 489 | 3 055 | 14 |
| Avskrivningar | 193 | 181 | 7 | 742 | 911 | -19 |
| EBITDA | 1 000 | 1 139 | -12 | 4 231 | 3 966 | 7 |
| Cash EBITDA | 1 943 | 1 884 | 3 | 7 526 | 6 602 | 14 |
| Engångsposter, NRI's | 157 | 42 | 274 | 499 | 171 | 192 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 2 100 | 1 926 | 9 | 8 025 | 6 773 | 18 |
| EBITDA | 1 000 | 1 139 | -12 | 4 231 | 3 966 | 7 |
| Engångsposter, NRI's | 157 | 42 | 274 | 499 | 171 | 192 |
| EBITDA exkl NRI's | 1 157 | 1 181 | -2 | 4 730 | 4 137 | 14 |
| EBIT | 807 | 958 | -16 | 3 489 | 3 055 | 14 |
| Engångsposter, NRI's | 157 | 42 | 274 | 499 | 171 | 192 |
| EBIT exkl NRI's | 964 | 1 000 | -4 | 3 988 | 3 226 | 24 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 703 | 6 485 | -58 | 2 703 | 6 485 | -58 |
| Obligationslån | 33 052 | 24 403 | 35 | 33 052 | 24 403 | 35 |
| Avsättningar för pensioner | 175 | 182 | -4 | 175 | 182 | -4 |
| Företagscertifikat | 2 269 | 1 124 | 102 | 2 269 | 1 124 | 102 |
| Övriga räntebärande skulder | 4 | 16 | -75 | 4 | 16 | -75 |
| Likvida medel | -881 | -966 | -9 | -881 | -966 | -9 |
| Nettoskuld | 37 322 | 31 244 | 1 9 |
37 322 | 31 244 | 1 9 |
MODERBOLAGET INTRUM JUSTITIA AB (PUBL)
RESULTATRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Nettoomsättning | 159 | 105 |
| Bruttoresultat | 159 | 105 |
| Försäljnings- och | -36 | -20 |
| marknadsföringskostnader | ||
| Administrationskostnader | -460 | -151 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -337 | -66 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 368 | 224 |
| Valutakursdifferens på monetär post | -166 | -28 |
| klassificerad som utvidgad | ||
| nettoinvestering | ||
| Finansnetto övrigt | -444 | -89 |
| Resultat före skatt | -579 | 4 1 |
| Skatt | 199 | 0 |
| Periodens resultat | -380 | 4 1 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET – MODERBOLAGET
| MSEK | Helår 2017 |
Helår 2016 |
|---|---|---|
| Periodens resultat | -380 | 41 |
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt |
47 | -210 |
| värde) | ||
| Periodens totalresultat | -333 | -169 |
BALANSRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| TILLGÅNGAR Anläggningstillgångar |
||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 53 541 | 8 333 |
| Summa anläggningstillgångar | 53 551 | 8 333 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 7 365 | 4 629 |
| Likvida medel | 95 | 8 |
| Summa omsättningstillgångar | 7 460 | 4 637 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 61 011 | 12 970 |
EGET KAPITAL OCH SKULDER
| Bundet eget kapital | 285 | 284 |
|---|---|---|
| Fritt eget kapital | 17 310 | 963 |
| Summa eget kapital | 17 595 | 1 247 |
| Långfristiga skulder | 39 006 | 7 658 |
| Kortfristiga skulder | 4 410 | 4 065 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 61 011 | 12 970 |
| SKULDER |
AKTIEKURSENS UTVECKLING
ÄGARSTRUKTUR
| 31 december 2017 | Antal aktier Kapital och | röster, % |
|---|---|---|
| Nordic Capital | 57 728 956 | 43,9 |
| SEB Fonder | 5 140 315 | 3,9 |
| Handelsbanken Fonder | 4 282 000 | 3,3 |
| Lannebo Fonder | 3 980 088 | 3,0 |
| AMF Försäkring & Fonder | 3 492 299 | 2,7 |
| Swedbank Robur Fonder | 2 855 316 | 2,2 |
| Jupiter Asset Management | 2 639 418 | 2,0 |
| Odin Fonder | 2 243 707 | 1,7 |
| Vanguard | 1 931 900 | 1,5 |
| Janus Henderson Investors | 1 810 000 | 1,4 |
| BNP Paribas Investment Partners | 1 639 110 | 1,2 |
| AFA Försäkring | 1 638 731 | 1,2 |
| NN Investment Partners | 1 476 550 | 1,1 |
| BlackRock | 1 241 581 | 0,9 |
| Baring Asset Management | 1 074 845 | 0,8 |
| Totalt, femton största ägare | 93 174 816 | 70,8 |
Totalt antal aktier: 131 541 320
aktiefonder 16,9 procentenheter, privatpersoner 4,6 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings och Intrum Andelen svenskt ägande uppgick till 26,8 procent (institutioner 5,3 procentenheter,
Definitioner
Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal
Koncernens nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, amorteringar och omvärderingar
Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
Omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal exklusive omvärderingar
Periodens omvärdering av portföljinvesteringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för den framtida resultatutvecklingen, särskilt för en enskild geografisk region. Intrum Justitia redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av köpta fordringar.
Organisk tillväxt
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljinvesteringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Verksamhetsresultat
Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithantering och Finansiella tjänster, exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.
Verksamhetsmarginal
Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning portföljinvesteringar
Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål.
Nettoskuld
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar utom portföljinvesteringar.
Cash EBITDA
Cash EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av portföljinvesteringar.
RTM
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA)
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare.
Valutajusterad förändring
När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Engångsposter (NRI's)
Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Engångsposter ("non-recurring items") inkluderar bland annat omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivarkostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler,
uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Engångposter specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.
Jämförelsestörande poster
Väsentliga resultatposter som visserligen ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som kan komma att återkomma i någon form, men som stör jämförelsen mellan tidsperioderna.
EBIT, EBITDA och Cash EBITDA exklusive NRI's
Nyckeltalen EBIT, EBITDA och Cash EBITDA enligt ovan anges även efter återläggning av engångsposter, NRI's.
Förväntad återstående inkassering, ERC
Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar.
Pro forma finansiella rapporter inklusive Lindorff
Pro forma finansiella rapporter redovisas för koncernen inklusive Lindorff som om Lindorff ingått i koncernen under hela perioden och i jämförelsetalen. Pro forma resultat har beräknats genom att addera ihop Intrum Justitias och Lindorffs faktiska resultat för respektive period, utan justering för under vilken period transaktionskostnader hade infallit om förvärvet hade skett vid en annan tidpunkt. Justeringar till verkligt värde som görs i förvärvsanalysen vid Intrum Justitias förvärv av Lindorff redovisas inte i resultatet för någon period, oaktat att de kan redovisas som kostnader i den förvärvade juridiska enheten.
Portföljinvesteringar
Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, samt investeringar i lager av fastigheter som förvärvats tillsammans med portföljer av fordringar.
Region Norra Europa
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Norge, och Sverige.
Region Central- & Östeuropa
Region Central- & Östeuropa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Grekland, Polen, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Väst- & Sydeuropa
Region Väst- & Sydeuropa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna,Portugal och Storbritannien.
Region Spanien
Region Spanien omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Spanien.