AI assistant
Intrum — Earnings Release 2015
Jan 28, 2016
2930_10-q_2016-01-28_90bd3dec-efd4-43a1-84e6-89c9bc90a04e.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2015
Fjärde kvartalet 2015
- Koncernens nettoomsättning fjärde kvartalet 2015 uppgick till 1 396 MSEK (1 370).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 385 MSEK (360). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om –36 MSEK (7). Resultatet för fjärde kvartalet 2014 belastades med jämförelsestörande poster om netto –35 MSEK. Rörelsemarginalen exklusive omvärderingar av köpta fordringar och jämförelsestörande poster var 29 procent (28).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 274 MSEK (294), och resultatet per aktie var 3,76 SEK (3,85).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 878 MSEK (784).
- Det redovisade värdet av köpta fordringar har ökat med 13 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2014. Kvartalets investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 1 130 MSEK (477).
Helåret 2015
- Koncernens nettoomsättning helåret 2015 uppgick till 5 628 MSEK (5 184).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 1 624 MSEK (1 430). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om 31 MSEK (35). Resultatet för 2014 belastades med jämförelsestörande poster om netto –35 MSEK. Rörelsemarginalen exklusive omvärderingar av köpta fordringar och jämförelsestörande poster var 28 procent (28).
- Nettoresultatet för året uppgick till 1 172 MSEK (1 041), och resultatet per aktie var 15,92 SEK (13,48).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 2 905 MSEK (2 672).
- Årets investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 2 428 MSEK (1 937).
- Styrelsen föreslår en utdelning på 8,25 kr (7,00) per aktie, motsvarande totalt 597 MSEK (514).
KVARTAL 4
18%
Tillväxt i vinst per aktie senaste tolv månaderna
7%
Förändring rörelseresultat (justerat för valuta, omvärderingar av förfallna fordringar och jämförelsestörande poster)
13% Förändring redovisat värde av köpta fordringar senaste tolv månaderna
19% Avkastning på köpta fordringar
1 130 MSEK Investeringar i köpta fordringar
731 MSEK Kassaflöde från köpta fordringar
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande torsdagen den 28 januari 2016, kl 07.00.
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Förändring % |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
1 396 1 432 |
1 370 1 363 |
2 5 |
5 628 5 597 |
5 184 5 149 |
9 9 |
| Rörelseresultat (EBIT) Rörelsemarginal, % Resultat före skatt Periodens resultat Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK |
385 28 334 274 3,76 |
360 26 306 294 3,85 |
7 9 -7 -2 |
1 624 29 1 457 1 172 15,92 |
1 430 28 1 247 1 041 13,48 |
14 17 13 18 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
878 | 784 | 12 | 2 905 | 2 672 | 9 |
| Redovisat värde köpta fordringar Avkastning på köpta fordringar, % Investeringar i köpta fordringar |
7 027 19 1 130 |
6 197 18 477 |
13 137 |
7 027 20 2 428 |
6 197 20 1 937 |
13 25 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 731 | 607 | 20 | 2 724 | 2 455 | 11 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
1,8 | 1,9 | 1,8 | 1,9 |
Kommentar från tillförordnad VD och koncernchef Erik Forsberg
Intrum Justitia utvecklades väl under det fjärde kvartalet. Rörelseresultatet ökade med 7 procent jämfört med samma period föregående år, justerat för omvärderingar, valutapåverkan och jämförelsestörande poster. Bland våra regioner är det främst Norra Europa som bidragit till resultatförbättringen och inom våra verksamhetsområden har vi ett starkt kvartal för köpta fordringar inom Finansiella Tjänster. I december kunde vi även meddela två händelser som stärker koncernen inför kommande år. Vi förvärvade två större skuldportföljer från finansiella institutioner med en total investering om ca 670 MSEK och vi ökade vår finansiella flexibilitet genom att ingå avtal om en utökad kreditfacilitet.
Vi kan se tillbaka på ett mycket framgångsrikt 2015 för Intrum Justitia, där vi agerat i enlighet med vår strategi. Vi har stärkt vår marknadsnärvaro genom tillväxt i investeringar för köpta fordringar och genom förvärv av verksamheter inom kredithanteringstjänster. Vi har utvecklat vårt kunderbjudande bland annat genom lansering av finansieringslösningar för e-handeln. Vidare har vi genom löpande förbättringsåtgärder och utökad användning av vår omfattande databas stärkt vår operativa effektivitet. Detta har resulterat i en fortsatt god finansiell utveckling för 2015 jämfört med föregående år. Vinsten per aktie har ökat med 18 procent och avkastningen på köpta fordringar var 20 procent, väl över våra finansiella mål om 10 procent respektive 15 procent. För vår kapitalstruktur har vi under året varit strax under eller i nivå med vårt finansiella mål om en nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar om 2,0-3,0.
Inför kommande år ser vi fortsatt goda möjligheter till lönsam tillväxt för Intrum Justitia. Vi har ett starkt erbjudande med en kombination av tjänster och finansiering som vi kontinuerligt utvecklar i nära samarbete med våra kunder. Vi har en solid finansiell ställning och genom en bred geografisk närvaro i olika kundsegment når vi en god affärsmässig stabilitet. Intrum Justitia skall även bidra till en sund samhällsekonomi. Genom effektiv hantering av krediter bidrar vi till livskraftiga företag med resurser att nyanställa och investera, och genom ett ansvarsfullt bemötande kan vi hjälpa konsumenter att hantera skulder på villkor som är hanterbara för individen.
Koncernen
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Förändring % |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 396 | 1 370 | 2 | 5 628 | 5 184 | 9 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 385 | 360 | 7 | 1 624 | 1 430 | 14 |
| Rörelsemarginal, % | 28 | 26 | 29 | 28 | ||
| Finansnetto | -51 | -54 | -6 | -167 | -183 | -9 |
| Skatt | -60 | -12 | 400 | -285 | -206 | 38 |
| Periodens resultat | 274 | 294 | -7 | 1 172 | 1 041 | 13 |
| Medeltal anställda | 3 841 | 3 806 | 1 | 3 846 | 3 803 | 1 |
Omsättning och resultat
Oktober-december 2015
Ökningen av koncernens nettoomsättning under det fjärde kvartalet var 2 procent och består av organisk tillväxt 3 procent, förvärvseffekter 1 procent, omvärderingar av köpta fordringar –3 procent samt valutaeffekter 1 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 7 procent under kvartalet. Omvärderingar av köpta fordringar har försämrat rörelseresultatet med 36 MSEK för det fjärde kvartalet, jämfört med en förbättring av resultatet med 7 MSEK för samma period föregående år. Jämförelsestörande poster belastade rörelseresultatet med netto 35 MSEK under det fjärde kvartalet 2014. Därmed blev ökningen av rörelseresultatet 7 procent, även efter justering för valutaeffekter, omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt jämförelsestörande poster.
Ökningen av rörelseresultatet exklusive valutaeffekter, omvärderingar och jämförelsestörande poster jämfört med samma period föregående år är främst hänförlig till ett förbättrat resultat för Finansiella Tjänster, där avkastningen på köpta fordringar varit god. Inom koncernens regioner bidrar främst Norra Europa till resultatförbättringen.
Vinsten per aktie för kvartalet minskade med 2 procent jämfört med samma period föregående år. Minskningen av vinst per aktie för det fjärde kvartalet har påverkats av en högre skattekostnad under det fjärde kvartalet 2015 jämfört med föregående år, se nedan stycket 'Skatt' för ytterligare information. Under det fjärde kvartalet har vinsten per aktie också påverkats av återköp som reducerat genomsnittligt antal utestående aktier med 3,0 procent jämfört med fjärde kvartalet 2014.
Januari-december 2015
Omsättningsökningen under helåret var 9 procent, och består av organisk tillväxt 3 procent, förvärvseffekter 2 procent samt valutaeffekter 4 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 14 procent under året, och justerat för valutaeffekter samt omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var ökningen 10 procent.
Vinsten per aktie för helåret ökade med 18 procent jämfört med föregående år. Under året har vinsten per aktie påverkats av återköp som reducerat genomsnittligt antal utestående aktier med 4,4 procent jämfört med helåret 2014.
Finansnetto
Kvartalets finansnetto uppgick till –51 MSEK (–54). Räntenettot har, främst till följd av lägre marknadsräntor, förbättrats till –29 MSEK (–42). Kursdifferenser ingår i finansnettot med –4 MSEK (–4) och övriga finansiella poster ingår med –18 MSEK (–8). Övriga finansiella poster avser huvudsakligen bankavgifter och liknande i samband med koncernens upplåning. Dessa har för fjärde kvartalet belastats med 13 MSEK avseende upplåningskostnader som tidigare aktiverats avseende bolagets tidigare lånefacilitet, men som kostnadsförts i samband med undertecknande av ny lånefacilitet.
Finansnettot för helåret uppgick till –167 MSEK (–183), och bestod av räntenetto –122 MSEK (–153), kursdifferenser –5 MSEK (1) och övriga finansiella poster –40 MSEK (–31).
Skatt
Årets skattekostnad motsvarar 20 procent av helårets resultat före skatt. Föregående års skattekostnad motsvarade 17 procent av helårets resultat före skatt och 19 procent justerat för vissa engångsposter. Kvartalets skattekostnad motsvarar 18 procent av kvartalets resultat före skatt, jämfört med 4 procent skattekostnad samma kvartal föregående år. Den lägre skattekostnaden för det fjärde kvartalet föregående år var ett resultat av vissa engångsposter i kvartalet samt en justering på grund av en för hög estimerad skattesats under tidigare kvartal.
Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' för ytterligare information om vissa pågående skattetvister samt bedömning av framtida skattekostnad.
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
878 | 784 | 12 | 2 905 | 2 672 | 9 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-1 023 | -672 | 52 | -2 497 | -2 250 | 11 |
| Betalningar för köpta fordringar | 868 | 454 | 91 | 2 186 | 1 950 | 12 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 731 | 607 | 20 | 2 724 | 2 455 | 11 |
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under fjärde kvartalet till 878 MSEK (784), där ökningen jämfört med samma period föregående år främst är hänförlig till ett högre rörelseresultat exklusive avskrivningar och amorteringar. Det negativa kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till 1 023 MSEK (672), och har belastats med utbetalningar för en större del av kvartalets förvärv av portföljer med köpta fordringar samt förvärv av företag.
Kassaflöde från köpta fordringar för fjärde kvartalet uppgick till 731 MSEK (607), definierat som inkasserade medel på köpta fordringar, 984 MSEK (902), minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering 253 MSEK (295).
Finansiering
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring |
|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2015 | 2014 | % |
| Nettoskuld | 6 026 | 5 635 | 7 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före | 1,8 | 1,9 | |
| avskrivningar och amorteringar | |||
| Eget kapital | 3 166 | 3 041 | 4 |
| Likvida medel | 265 | 266 | -0 |
Intrum Justititias nettoskuld har ökat med 0,4 miljarder SEK jämfört med samma period föregående år. Kassaflödet från den löpande verksamheten minskat med kassaflöde från investeringsverksamheten har bidragit till att minska nettoskulden med ca 0,4 miljarder SEK. Återköp av egna aktier om 0,4 miljarder SEK samt utdelning om 0,5 miljarder SEK har bidragit till att öka nettoskulden. Koncernens nettoskuld uttryckt som en multipel av rörelseresultatet före avskrivningar och amorteringar uppgår liksom föregående kvartal till 1,8 vilket är strax under intervallet för Intrum Justitias finansiella mål för denna relation om 2,0- 3,0.
Intrum Justitia återköpte under fjärde kvartalet 345 530 aktier för 100 MSEK. Genomsnittligt antal utestående aktier under fjärde kvartalet är därmed 72 560 901 aktier. Genomsnittligt antal utestående aktier under helåret är 73 096 665 aktier. Antalet utestående aktier vid slutet av året, efter avdrag för eget innehav om 1 073 602 aktier, var 72 347 726 aktier.
I december 2015 omförhandlades koncernens revolverande kreditfacilitet, i syfte att förstärka den framtida finansiella flexibiliteten. Kreditfaciliteten ökade till 7,5 miljarder SEK (tidigare 5 miljarder SEK) och förfallostrukturen förlängdes, varvid den nya faciliteten förfaller med 2,5 miljarder SEK i vardera 2018, 2019 och 2020 (tidigare 2 miljarder SEK under 2017 och 2018, samt 1 miljard SEK i 2019).
Goodwill
Koncernens goodwill uppgick till 2 810 MSEK per den 31 december 2015, att jämföra med 2 719 MSEK per den 31 december 2014. Ökningen sedan förra årsskiftet var hänförlig till förvärv i Schweiz 36 MSEK, förvärv i Portugal 111 MSEK, justering av förvärvsanalysen för förvärvet av Advis A/S i Danmark –7 MSEK, samt valutakursdifferenser –49 MSEK.
Regioner
Norra Europa
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Förändring % |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning Rörelseresultat |
617 175 |
676 167 |
-9 5 |
2 573 763 |
2 556 750 |
1 2 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
669 | 678 | -1 | 2 652 | 2 539 | 4 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
227 | 169 | 34 | 842 | 733 | 15 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
34 | 25 | 32 | 29 |
Kvartalets omsättning minskade med 9 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar minskade omsättningen med 1 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 5 procent. Justerat för valutaeffekter, omvärderingar av köpta fordringar samt jämförelsestörande poster om –35 MSEK i det fjärde kvartalet 2014 förbätttrades rörelseresultatet med 12 procent. Lönsamheten har påverkats positivt av förbättrad operativ effektivitet samt utvecklingen i regionens enheter för finansiering av fordringar innan förfall. I slutet av december förvärvades två stora skuldportföljer från två finansiella institutioner, för en total investering om cirka 670 MSEK.
Centrala Europa
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | |
| Nettoomsättning | 420 | 391 | 7 | 1 705 | 1 433 | 19 |
| Rörelseresultat | 129 | 128 | 1 | 568 | 431 | 32 |
| Nettoomsättning exklusive | 419 | 382 | 10 | 1 636 | 1 418 | 15 |
| omvärderingar | ||||||
| Rörelseresultat exklusive | 128 | 119 | 8 | 499 | 416 | 20 |
| omvärderingar | ||||||
| Rörelsemarginal exklusive | 31 | 31 | 31 | 29 | ||
| omvärderingar, % |
Kvartalets omsättning ökade med 7 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar var ökningen 4 procent.
Rörelseresultatet förbättrades med 1 procent. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar var ökningen 1 procent. Lönsamheten i regionen är fortsatt mycket god men där tillväxt i omsättning och resultat har avtagit jämfört med tidigare år på grund av en period av lägre investeringar inom köpta fordringar.
Västra Europa
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Förändring % |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 359 | 303 | 18 | 1 350 | 1 195 | 13 |
| Rörelseresultat | 81 | 65 | 25 | 293 | 249 | 18 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
344 | 303 | 14 | 1 309 | 1 192 | 10 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
66 | 65 | 2 | 252 | 246 | 2 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
19 | 21 | 19 | 21 |
Kvartalets omsättning ökade med 18 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar ökade omsättningen med 13 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 25 procent. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar var förbättringen 1 procent. Intäktsutvecklingen är god främst på grund av en positiv utveckling för köpta fordringar. Rörelseresultatet har påverkats negativt om 10 MSEK på grund av kostnader för att avveckla personal, i syfte att öka effektivitet, samt transaktionskostnader för förvärv. Integrationen av den förvärvade enheten Logicomer utvecklas enligt plan.
Verksamhetsområden
Kredithantering
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | |
| Nettoomsättning Verksamhetsresultat Verksamhetsmarginal, % |
1 160 278 24 |
1 019 246 24 |
14 13 |
4 194 1 049 25 |
3 844 912 24 |
9 15 |
Kvartalets omsättning ökade med 14 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter var ökningen 12 procent. Av denna ökning beror 9 procentenheter på en justering av koncerninterna intäkter som under tidigare kvartal under året minskat verksamhetsområdets omsättning. Därmed är den underliggande omsättningsökningen exklusive valutaeffekter 3 procent, beroende på tillväxt från förvärv samt ökning av intäkter från koncernens egna skuldportföljer. Verksamhetsresultatet förbättrades med 13 procent. Justerat för valutaeffekter samt jämförelsestörande poster om –24 MSEK i det fjärde kvartalet 2014 förbättrades verksamhetsresultatet med 1 procent. Verksamhetsmarginalen exklusive justeringen av koncerninterna intäkter i det fjärde kvartalet 2015 var i nivå med verksamhetsmarginalen i det fjärde kvartalet 2014 justerat för jämförelsestörande poster. För helåret 2015 har verksamhetsmarginalen förbättrats med 1 procentenhet, till följd av förvärvade enheter och förbättrad effektivitet.
Finansiella tjänster
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Förändring % |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 581 | 570 | 2 | 2 423 | 2 173 | 12 |
| Verksamhetsresultat | 328 | 275 | 19 | 1 345 | 1 159 | 16 |
| Verksamhetsmarginal, % | 56 | 48 | 56 | 53 | ||
| Avkastning köpta fordringar, % | 19 | 18 | 20 | 20 | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 1 130 | 477 | 137 | 2 428 | 1 937 | 25 |
| Redovisat värde, köpta fordringar | 7 027 | 6 197 | 13 | 7 027 | 6 197 | 13 |
Kvartalets omsättning ökade med 2 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar var ökningen 8 procent. Verksamhetsresultatet förbättrades med 19 procent. Justerat för valutaeffekter, omvärderingar och jämförelsestörande poster förbättrades resultatet med 17 procent. Kvartalets omvärdringar har bidragit negativt till resultatet med 36 MSEK jämfört med positivt 7 MSEK under fjärde kvartalet föregående år. Jämförelsestörande poster påverkade resultatet negativt med 38 MSEK under det fjärde kvartalet 2014.
Inkasseringen på köpta fordringar utvecklas positivt vilket genererade en god avkastning om 19 procent för det fjärde kvartalet. Investeringar i köpta fordringar för kvartalet mer än fördubblades till 1 130 MSEK (477), främst till följd av två större förvärv i Norra Europa. För 2015 ökade därmed investeringarna i köpta fordringar till 2,4 miljarder SEK, att jämföra med 1,9 miljarder SEK föregående år. Det redovisade värdet för köpta fordringar har ökat med 13 procent jämfört med föregående årsskifte, och 15 procent exklusive valutapåverkan.
Marknadsutsikter
Europa präglas av betydande regionala skillnader och osäkerheten är stor kring den makroekonomiska utvecklingen i flera länder. En väsentligt försämrad makroekonomisk situation i Europa med ökad arbetslöshet påverkar Intrum Justitia negativt.
Intrum Justitias bedömning är att koncernens strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande finansiella tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Företagens behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar och därtill ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet exempelvis genom försäljning av fordringar. Detta är trender som långsiktigt gynnar Intrum Justitia.
Skattemässiga bedömningar
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20- 25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för helåret om 102 MSEK (92) och ett resultat före skatt om 1 090 MSEK (102), inklusive aktieutdelningar och annat resultat från aktier i dotterföretag om 1 237 MSEK (221). Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 37 MSEK (12) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 54 (53).
Förändring i koncernledningen
Under kvartalet beslutade Intrum Justitias styrelse att avsluta dåvarande verkställande direktören Lars Wollungs anställning. Processen för att rekrytera en ny verkställande direktör pågår.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, förändringar i regelverk, ryktesrisker, risker hänförliga till kundkännedom och penningtvätt, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med köp av förfallna fordringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2014. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Förvärv av Logicomer
Intrum Justitia slutförde under kvartalet förvärvet av det portugiska företaget Logicomer Gestão e Recuperação de Créditos SA för en köpeskilling om ca 183 MSEK på netto skuldfri basis.
Logicomer är främst verksamt inom kredithanteringstjänster men har även en portfölj med köpta fordringar med ett nominellt värde om ca 1,2 miljarder SEK. Bolaget har 40 anställda och en omsättning om ca 45 MSEK för 2014, med en mycket god lönsamhet. Förvärvet av Logicomer förväntas bidra positivt till Intrum Justititas resultat och marknadsposition i Portugal, genom att bolaget tillför expertis inom vissa områden av inkassering.
Preliminärt redovisas företaget enligt följande i koncernredovisningen.
| Redovisat | Justering | Verkligt värde | |
|---|---|---|---|
| värde före | till verkligt | redovisat i | |
| (MSEK) | förvärvet | värde | koncernen |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 8 | 8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | |
| Köpta fordringar | 4 | 58 | 62 |
| Omsättningstillgångar | 11 | 11 | |
| Likvida medel | 13 | 13 | |
| Uppskjuten skatteskuld/fordran | 0 | -14 | -14 |
| Övriga skulder | -9 | -9 | |
| Nettotillgångar | 24 | 52 | 76 |
| Koncerngoodwill | 111 | ||
| Erlagd överförd ersättning | -187 | ||
| Förvärvade likvida medel | 13 | ||
| Nettoeeffekt på likvida medel | -174 |
Övriga förvärv
I februari förvärvade Intrum Justitia ett mindre kredithanteringsföretag i Schweiz, Credita AG, för en köpeskilling om 51 MSEK. Den preliminära förvärvsanalysen återfinns i Intrum Justitias delårsrapport för första kvartalet. Förvärvsanalysen har inte ändrats under året, men är fortfarande preliminär.
Under fjärde kvartalet förvärvades ett mindre kredithanteringsföretag i Frankrike, Cabinet PPN SAS, för en köpeskilling om 11 MSEK. Förvärvet gav inte upphov till någon goodwill i koncernbalansräkningen.
Utdelningsförslag
Styrelsen i Intrum Justitia AB föreslår årsstämman att till aktieägarna utdela 8,25 SEK (7,00) per aktie, motsvarande totalt 597 MSEK (514).
Händelser efter periodens utgång
Under 2015 har återköp av egna aktier gjorts för 400 MSEK. Styrelsen beslutade den 27 januari, i syfte att bibehålla en god finansiell flexibilitet för att kunna tillvarata möjliga investeringstillfällen i affärsverksamheten, att inte genomföra ytterligare återköp under första kvartalet 2016.
Presentation av delårsrapporten
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av tf verkställande direktör och koncernchef Erik Forsberg i en telefonkonferens med start idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-505 564 68 (SE) eller +44 20 342 628 45 (UK).
Ytterligare information
Erik Forsberg, tf VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02
Finansiell kalender 2016
20 april 2016, delårsrapport januari-mars 19 juli 2016, delårsrapport januari-juni 19 oktober 2016, delårsrapport januari-september 26 januari 2017, bokslutskommuniké januari-december 2016
Intrum Justitias årsstämma 2016 hålls onsdagen den 20 april kl 15.00 på bolagets kontor, Hesselmans torg 14, Nacka.
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 28 januari 2016
Erik Forsberg Tf VD och koncernchef
Om Intrum Justitia-koncernen
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 850 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2015 till 5,6 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid Nasdaq Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 396 | 1 370 | 5 628 | 5 184 |
| Kostnad sålda tjänster | -755 | -810 | -3 087 | -2 963 |
| Bruttoresultat | 641 | 560 | 2 541 | 2 221 |
| Försäljnings- och | -66 | -73 | -252 | -262 |
| marknadsföringskostnader | ||||
| Administrationskostnader | -188 | -180 | -661 | -585 |
| Goodwillnedskrivning | 0 | -111 | 0 | -111 |
| Återföring av skuld avseende | 0 | 164 | 0 | 164 |
| tilläggsköpeskilling för aktier i | ||||
| dotterföretag | ||||
| Resultatandelar i intresseföretag | -2 | 0 | -4 | 3 |
| och joint ventures | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 385 | 360 | 1 624 | 1 430 |
| Finansnetto | -51 | -54 | -167 | -183 |
| Resultat före skatt | 334 | 306 | 1 457 | 1 247 |
| Skatt | -60 | -12 | -285 | -206 |
| Periodens resultat | 274 | 294 | 1 172 | 1 041 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 273 | 288 | 1 164 | 1 031 |
| Innehav utan bestämmande | 1 | 6 | 8 | 10 |
| inflytande | ||||
| Periodens resultat | 274 | 294 | 1 172 | 1 041 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning |
3,76 | 3,85 | 15,92 | 13,48 |
Intrum Justitia-koncernen – Resultaträkningar
Intrum Justitia-koncernen - Rapport över totalresultat
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till resultatet: |
274 | 294 | 1 172 | 1 041 |
| Förändring av omräkningsreserv Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
-59 | 83 | -87 | 122 |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
-26 | -22 | -26 | -22 |
| Periodens totalresultat | 189 | 355 | 1 059 | 1 141 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 187 | 346 | 1 053 | 1 126 |
| Innehav utan bestämmande inflytande |
2 | 9 | 6 | 15 |
| Periodens totalresultat | 189 | 355 | 1 059 | 1 141 |
Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar
| MSEK | 31 dec 2015 |
31 dec 2014 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Immateriella anläggningstillgångar |
||
| Goodwill | 2 810 | 2 719 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella anläggningstillgångar |
219 | 221 |
| Kundrelationer | 69 | 46 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar |
3 098 | 2 986 |
| Materiella anläggningstillgångar | 118 | 127 |
| Övriga anläggningstillgångar Aktier och andelar i joint ventures Övriga aktier och andelar |
6 1 |
0 0 |
| Köpta fordringar | 7 027 | 6 197 |
| Uppskjutna skattefordringar | 33 | 35 |
| Andra långfristiga fordringar Summa övriga |
11 7 078 |
17 6 249 |
| anläggningstillgångar | ||
| Summa anläggningstillgångar | 10 294 | 9 362 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar Klientmedel |
285 569 |
307 568 |
| Skattefordringar | 42 | 48 |
| Övriga fordringar | 510 | 633 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 180 | 157 |
| intäkter | ||
| Likvida medel | 265 | 266 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 851 | 1 979 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 145 | 11 341 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 086 | 2 948 |
| Hänförligt till innehav utan | 80 | 93 |
| bestämmande inflytande | ||
| Summa eget kapital | 3 166 | 3 041 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 2 340 | 1 727 |
| Obligationslån Övriga långfristiga skulder |
3 124 3 |
3 231 4 |
| Avsättningar för pensioner | 174 | 133 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 3 | 3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 522 | 390 |
| Summa långfristiga skulder | 6 166 | 5 488 |
| Kortfristiga skulder Skulder till kreditinstitut |
17 | 85 |
| Företagscertifikat | 635 | 728 |
| Klientmedelsskuld | 569 | 568 |
| Leverantörsskulder | 139 | 159 |
| Skatteskulder | 128 | 142 |
| Förskott från kunder Övriga kortfristiga skulder |
14 613 |
16 325 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 698 | 789 |
| intäkter | ||
| Summa kortfristiga skulder | 2 813 | 2 812 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
12 145 | 11 341 |
Verkligt värde på finansiella instrument
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
Intrum Justitita-koncernen – Förändringar i eget kapital
| MSEK | 2015 | 2014 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 2 948 | 93 | 3 041 | 3 235 | 81 | 3 316 |
| Aktieutdelning | -514 | -7 | -521 | -445 | -3 | -448 |
| Förvärvad minoritet | -1 | -12 | -13 | 0 | ||
| Återköp av aktier | -400 | -400 | -968 | -968 | ||
| Årets totalresultat | 1 053 | 6 | 1 059 | 1 126 | 15 | 1 141 |
| Utgående balans, 31 december | 3 086 | 80 | 3 166 | 2 948 | 93 | 3 041 |
Intrum Justitia-koncernen – Kvartalsöversikt
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2015 | 2015 | 2015 | 2014 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 396 | 1 386 | 1 476 | 1 370 | 1 370 |
| Omsättningstillväxt, % | 2 | 6 | 13 | 14 | 11 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK |
385 421 |
452 423 |
448 403 |
339 346 |
360 353 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
29 854 |
31 846 |
28 834 |
25 748 |
26 771 |
Intrum Justitia-koncernen – Kassaflödesanalys
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 385 | 360 | 1 624 | 1 430 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 42 | 52 | 164 | 170 |
| Amortering/omvärdering av köpta | 428 | 359 | 1 495 | 1 395 |
| fordringar | ||||
| Övriga justeringar för ej | 9 | -48 | 15 | -45 |
| kassaflödespåverkande poster | ||||
| Erhållen ränta | 3 | 3 | 11 | 13 |
| Erlagd ränta och finansiella | -45 | -43 | -242 | -175 |
| kostnader | ||||
| Betald inkomstskatt | -36 | -27 | -229 | -138 |
| Kassaflöde från den löpande | 786 | 656 | 2 838 | 2 650 |
| verksamheten före förändringar | ||||
| av rörelsekapitalet | ||||
| Förändringar i factoring-fordran | 6 | -18 | -44 | -38 |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | 86 | 146 | 111 | 60 |
| Kassaflöde från den löpande | 878 | 784 | 2 905 | 2 672 |
| verksamheten | ||||
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av materiella och | -40 | -43 | -135 | -142 |
| immateriella anläggningstillgångar | ||||
| Köp av fordringar | -868 | -454 | -2 186 | -1 950 |
| Förvärv av dotterföretag och | -115 | -174 | -181 | -148 |
| intresseföretag | ||||
| Annat kassaflöde från | 0 | -1 | 5 | -10 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Kassaflöde från | -1 023 | -672 | -2 497 | -2 250 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upplåning och amorteringar | 317 | 244 | 522 | 915 |
| Återköp av egna aktier | -100 | -350 | -400 | -968 |
| Aktieutdelning till moderbolagets | 0 | 0 | -514 | -445 |
| aktieägare | ||||
| Aktieutdelning till ägare utan | 0 | 0 | -7 | -3 |
| bestämmande inflytande | ||||
| Kassaflöde från | 217 | -106 | -399 | -501 |
| finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av likvida medel | 72 | 6 | 9 | -79 |
| Likvida medel vid periodens | 201 | 259 | 266 | 340 |
| början | ||||
| Kursdifferenser i likvida medel | -8 | 1 | -10 | 5 |
| Likvida medel vid periodens slut | 265 | 266 | 265 | 266 |
Intrum Justitia-koncernen – Femårsöversikt
| 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Okt-dec | Okt-dec | Okt-dec | Okt-dec | Okt-dec | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 396 | 1 370 | 1 231 | 1 054 | 1 043 |
| Omsättningstillväxt, % | 2 | 11 | 17 | 1 | 8 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
385 421 |
360 353 |
340 333 |
230 278 |
228 234 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
29 854 |
26 771 |
27 721 |
25 631 |
22 527 |
| Resultat före skatt, MSEK | 334 | 306 | 294 | 185 | 194 |
| Nettoresultat, MSEK | 274 | 294 | 236 | 176 | 163 |
| Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
6 026 1,8 |
5 635 1,9 |
4 328 1,6 |
3 261 1,5 |
2 692 1,4 |
| Resultat per aktie, SEK | 3,76 | 3,85 | 3,00 | 2,19 | 2,04 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | -2 | 28 | 37 | 7 | 34 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 72 561 | 74 797 | 78 547 | 79 745 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 72 348 | 73 848 | 78 547 | 79 745 | 79 745 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 19 | 18 | 21 | 18 | 20 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 1 130 | 477 | 308 | 240 | 744 |
| Medelantal anställda | 3 841 | 3 806 | 3 599 | 3 391 | 3 314 |
| 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | |
| Helår | Helår | Helår | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning, MSEK | 5 628 | 5 184 | 4 566 | 4 048 | 3 950 |
| Omsättningstillväxt, % | 9 | 14 | 13 | 2 | 5 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
1 624 1 593 |
1 430 1 395 |
1 207 1 200 |
879 958 |
868 849 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
28 3 282 |
27 2 996 |
26 2 684 |
23 2 199 |
22 1 929 |
| Resultat före skatt, MSEK | 1 457 | 1 247 | 1 046 | 729 | 753 |
| Nettoresultat, MSEK | 1 172 | 1 041 | 819 | 584 | 553 |
| Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
6 026 1,8 |
5 635 1,9 |
4 328 1,6 |
3 261 1,5 |
2 692 1,4 |
| Resultat per aktie, SEK | 15,92 | 13,48 | 10,30 | 7,32 | 6,91 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 18 | 31 | 41 | 6 | 22 |
| Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, | 8,25 | 7,00 | 5,75 | 5,00 | 4,50 |
| SEK Genomsnittligt antal aktier, '000 Antal aktier vid periodens slut, '000 Avkastning på köpta fordringar, % |
73 097 72 348 20 |
76 462 73 848 20 |
79 306 78 547 21 |
79 745 79 745 17 |
79 745 79 745 21 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 2 428 | 1 937 | 2 524 | 2 132 | 1 752 |
| Medelantal anställda | 3 846 | 3 801 | 3 530 | 3 475 | 3 331 |
Jämförelsetalen för 2012 ovan är omräknade enligt IFRS 11 och IAS19R. Jämförelsetalen för tidigare år är inte omräknade.
Rörelsesegment
Regioner – Nettoomsättning från externa kunder
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | |
| Norra Europa | 617 | 676 | -9 | 2 573 | 2 556 | 1 |
| Centrala Europa | 420 | 391 | 7 | 1 705 | 1 433 | 19 |
| Västra Europa | 359 | 303 | 18 | 1 350 | 1 195 | 13 |
| Summa nettoomsättning från externa kunder |
1 396 | 1 370 | 2 | 5 628 | 5 184 | 9 |
Regioner – Koncernintern nettoomsättning
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | |
| Norra Europa | 74 | 72 | 3 | 288 | 265 | 9 |
| Centrala Europa | 78 | 70 | 11 | 295 | 261 | 13 |
| Västra Europa | 46 | 33 | 39 | 171 | 122 | 40 |
| Eliminering | -198 | -175 | 13 | -754 | -648 | 16 |
| Summa koncernintern nettoomsättning |
0 | 0 | 0 | 0 |
Regioner – Omvärderingar av köpta fordringar
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | -52 | -2 | -79 | 17 | |
| Centrala Europa | 1 | 9 | 69 | 15 | |
| Västra Europa | 15 | 0 | 41 | 3 | |
| Summa omvärdering | -36 | 7 | 31 | 35 |
Regioner – Nettoomsättning exklusive omvärderingar
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Förändring % |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 669 | 678 | -1 | 2 652 | 2 539 | 4 |
| Centrala Europa | 419 | 382 | 10 | 1 636 | 1 418 | 15 |
| Västra Europa | 344 | 303 | 14 | 1 309 | 1 192 | 10 |
| Summa nettoomsättning exkl | 1 432 | 1 363 | 5 | 5 597 | 5 149 | 9 |
| omvärderingar |
Regioner – Förvärvsrelaterade avskrivningar
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | -2 | -2 | -7 | -8 | |
| Centrala Europa | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Västra Europa | -2 | -1 | -5 | -4 | |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar/nedskrivningar |
-4 | -3 | -12 | -12 |
Regioner – Rörelseresultat (EBIT)
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | |
| Norra Europa | 175 | 167 | 5 | 763 | 750 | 2 |
| Centrala Europa | 129 | 128 | 1 | 568 | 431 | 32 |
| Västra Europa | 81 | 65 | 25 | 293 | 249 | 18 |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 385 | 360 | 7 | 1 624 | 1 430 | 14 |
| Finansnetto | -51 | -54 | -6 | -167 | -183 | -9 |
| Resultat före skatt | 334 | 306 | 9 | 1 457 | 1 247 | 17 |
Regioner – Rörelseresultat exklusive omvärderingar
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | |
| Norra Europa | 227 | 169 | 34 | 842 | 733 | 15 |
| Centrala Europa | 128 | 119 | 8 | 499 | 416 | 20 |
| Västra Europa | 66 | 65 | 2 | 252 | 246 | 2 |
| Summa rörelseresultat exkl omvärderingar |
421 | 353 | 19 | 1 593 | 1 395 | 14 |
Regioner – Rörelsemarginal exklusive omvärderingar
| % | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa Centrala Europa Västra Europa |
34 31 19 |
25 31 21 |
32 31 19 |
29 29 21 |
|
| Rörelsemarginal för koncernen totalt |
29 | 26 | 28 | 27 |
Verksamhetsområden – Nettoomsättning
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Förändring % |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 1 160 | 1 019 | 14 | 4 194 | 3 844 | 9 |
| Finansiella tjänster | 581 | 570 | 2 | 2 423 | 2 173 | 12 |
| Eliminering av interntransaktioner | -345 | -219 | 58 | -989 | -833 | 19 |
| Summa nettoomsättning | 1 396 | 1 370 | 2 | 5 628 | 5 184 | 9 |
Nettoomsättning per intäktsslag
| MSEK | Okt-dec 2015 |
Okt-dec 2014 |
Förändring % |
Helår 2015 |
Helår 2014 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Externa kredithanteringsintäkter | 815 | 800 | 2 | 3 205 | 3 011 | 6 |
| Inkasserade belopp på köpta fordringar |
984 | 902 | 9 | 3 802 | 3 469 | 10 |
| Amortering köpta fordringar | -392 | -366 | 7 | -1 526 | -1 430 | 7 |
| Omvärdering köpta fordringar | -36 | 7 | - | 31 | 35 | - |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster |
25 | 27 | -7 | 116 | 99 | 17 |
| Summa nettoomsättning | 1 396 | 1 370 | 2 | 5 628 | 5 184 | 9 |
Verksamhetsområden – Verksamhetsresultat
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | |
| Kredithantering | 278 | 246 | 13 | 1 049 | 912 | 15 |
| Finansiella tjänster | 328 | 275 | 19 | 1 345 | 1 159 | 16 |
| Gemensamma kostnader | -221 | -161 | 37 | -770 | -641 | 20 |
| Summa rörelseresultat | 385 | 360 | 7 | 1 624 | 1 430 | 14 |
Verksamhetsområden – Verksamhetsmarginal
| Helår | |
|---|---|
| 2014 | |
| 53 | |
| 28 | |
| 24 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Resultaträkningar
| MSEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| 2015 | 2014 | |
| Nettoomsättning | 102 | 92 |
| Bruttoresultat | 102 | 92 |
| Försäljnings- och | -17 | -22 |
| marknadsföringskostnader | ||
| Administrationskostnader | -152 | -130 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -67 | -60 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 1 237 | 221 |
| Finansnetto övrigt | -80 | -59 |
| Resultat före skatt | 1 090 | 102 |
| Skatt | 0 | -19 |
| Periodens resultat | 1 090 | 83 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Rapport över totalresultatet
| MSEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| 2015 | 2014 | |
| Periodens resultat | 1 090 | 83 |
| Övrigt totalresultat: Förändring av | 107 | -237 |
| omräkningsreserv (fond för verkligt | ||
| värde) | ||
| Periodens totalresultat | 1 197 | -154 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Balansräkningar
| MSEK | 31 dec 2015 |
31 dec 2014 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 536 | 7 585 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 536 | 7 585 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 4 743 | 3 570 |
| Likvida medel | 37 | 12 |
| Summa omsättningstillgångar | 4 780 | 3 582 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 316 | 11 167 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 |
| Fritt eget kapital | 1 728 | 1 445 |
| Summa eget kapital | 2 012 | 1 729 |
| Långfristiga skulder | 7 469 | 6 668 |
| Kortfristiga skulder | 2 835 | 2 770 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 12 316 | 11 167 |
| SKULDER | ||
| Ställda säkerheter | Inga | Inga |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga |
Aktiekursens utveckling
Intrum Justitia-koncernen – Ägarstruktur
| 31 december 2015 | Antal aktier Kapital och röster, % |
|
|---|---|---|
| SEB Fonder | 5 950 814 | 8,2 |
| AMF Försäkring & Fonder | 2 684 718 | 3,7 |
| Norges Bank Investment Management | 2 521 304 | 3,5 |
| Carnegie Fonder | 1 884 634 | 2,6 |
| Odin Fonder | 1 698 980 | 2,3 |
| Lannebo Fonder | 1 400 000 | 1,9 |
| Skandia Liv | 1 346 660 | 1,9 |
| Handelsbanken Fonder | 1 213 733 | 1,7 |
| Standard Life Investment Fonder | 994 835 | 1,4 |
| Enter Fonder | 732 600 | 1,0 |
| Folksam | 661 629 | 0,9 |
| DFA Fonder | 625 737 | 0,9 |
| Tredje AP-fonden | 621 087 | 0,9 |
| Skandia Fonder | 620 629 | 0,9 |
| Björn Savén | 570 036 | 0,8 |
| Totalt, femton största ägare | 23 527 396 | 32,5 |
Totalt antal aktier:
72 347 729
Eget innehav om 1 073 602 aktier ingår inte i antalet utestående aktier.
Andelen svenskt ägande uppgick till 40,1 procent (institutioner 10,5 aktiefonder 24,7 procentenheter, privatpersoner 4,8 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år.
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar. Intäkterna från köpta fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar.
Kassaflöde från köpta fordringar är inkasserade medel på köpta fordringar minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
Verksamhetsresultat är den del av rörelseresultat som kan hänföras till respektive verksamhetsområde, dvs exklusive gemensamma försäljnings- och administrationskostnader.
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Nederländerna, Norge, Polen och Sverige.
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Portugal, Spanien och Storbritannien.