Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Earnings Release 2012

Apr 25, 2012

2930_10-q_2012-04-25_8b5cba46-a052-40b3-94cd-803d87b48dab.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

  • Koncernens nettoomsättning första kvartalet 2012 uppgick till 961,3 MSEK (931,8). Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 3 procent med en organisk tillväxt på 6 procent (1).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 160,0 MSEK (165,7). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om –40,4 MSEK (5,8). Rörelsemarginalen var 16,6 procent (17,8). Exklusive omvärderingar av portföljer med köpta fordringar uppgick rörelsemarginalen till 20,0 procent (17,3).
  • Rörelseresultatetet har belastats med en reservering för en spansk rättstvist om 43,9 MSEK, varav 41,6 MSEK redovisats som en omvärdering. Exklusive denna kostnad uppgick rörelseresultatet till 203,9 MSEK, motsvarande en valutajusterad tillväxt i rörelseresultat om 22,2 procent.
  • Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 92,2 MSEK (108,8) och resultatet per aktie var 1,16 SEK (1,35).
  • Investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 295,2 MSEK (370,0).
  • Kassaflödet från rörelsen är fortsatt starkt och uppgår till 443,1 MSEK (322,8).
M
SEK
om inte annat anges
Jan-mars
2012
Jan-mars
2011
Förändring
%
H
elår
2011
Nettoomsättning 961,3 931,8 3,2 3 949,8
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 1 001,7 926,0 8,2 3 931,0
Organisk tillväxt, % 6 1 2
Rörelseresultat (EBIT) 160,0 165,7 -3,4 867,6
Rörelsemarginal, % 16,6 17,8 22,0
Resultat före skatt 123,0 145,1 -15,2 752,8
Periodens resultat 92,2 108,8 -15,3 552,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten 443,1 322,8 37,3 1 767,6
Resultat per aktie före och efter utspädning,
SEK
1,16 1,35 -14,1 6,91
Avkastning på köpta fordringar, % 13,0 20,7 21,1
Investeringar i köpta fordringar 295,2 370,0 -20,2 1 803,6
Nettoskuld/RTM
rörelseresultat före
avskrivningar och amorteringar
1,29 1,30 1,40

*) Exklusive engångskostnader för spansk rättstvist

Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande onsdagen den 25 april 2012, kl 07.00.

Organisk tillväxt

Förändring rörelseresultat * (valutajusterat )

Rörelseresultat *

Rörelsemarginal *

Resultat per aktie

Investeringar i köpta fordringar

Avkastning på köpta fordringar *

För den operativa verksamheten har 2012 börjat bra, med en organisk tillväxt om 6 procent och en ökning av rörelseresultatet (EBIT) med 22 procent justerat för valutaeffekter samt exklusive kostnader för en spansk rättstvist.

Vi har en stark finansiell position med ett kassaflöde från rörelsen om 443 MSEK under det första kvartalet och därtill har vi under mars breddat vår lånefinansiering genom att emittera obligationer för 1 miljard SEK. Detta i kombination med vår befintliga bankupplåning gör att vi är väl rustade för att fortsätta vår expansion inom framförallt köp av fordringar.

Vårt verksamhetsområde Finansiella Tjänster, med tonvikt främst inom köp av förfallna fordringar, utvecklas fortsatt väl, med goda underliggande marginaler och avkastning. Investeringsnivån av så kallade forward-flow-kontrakt var hög under det första kvartalet, vilket skapar en stabilitet i form av återkommande intäkter, medan investeringar av engångskaraktär sjönk något under första kvartalet jämfört med samma period föregående år. Utsikterna för att expandera och utveckla den här verksamheten är fortsatt goda.

Vår Kredithanteringsverksamhet har en stabil utveckling med en tillväxt av såväl omsättning som verksamhetsresultat, trots fortsatt makroekonomisk osäkerhet i flera länder där vi är verksamma. Den ökade investeringstakten inom köpta fordringar driver ökade volymer, men även kredithanteringsverksamhet på uppdrag av externa kunder visar tillväxt. Vi fortsätter att öka våra kostnader för att ta ärenden genom de rättsliga systemen vilket bidrar till en långsiktig lönsamhet men som kortsiktigt har en negativ effekt på rörelseresultatet.

Våra geografiska regioner utvecklas i huvudsak väl under inledningen av året. I Norra och Centrala Europa har vi en god tillväxt, främst drivet av en god utveckling av portföljer med köpta fordringar. I Västra Europa har den makroekonomiska osäkerheten medfört att vi begränsat våra investeringar i förfallna fordringar, vilket minskar risken i affären men som också påverkar intäkter och marginaler negativt.

Under 2012 kommer vi att öka vårt fokus på att utveckla vårt tjänsteerbjudande till nya och befintliga kundgrupper, framför allt i den tidiga delen av betalningskedjan inom till exempel betalningsgarantier, factoringtjänster samt betalningstjänster för e-handel.

M
SEK
om inte annat anges
Jan-mars
2012
Jan-mars
2011
Förändring
%
H
elår
2011
Nettoomsättning 961,3 931,8 3,2 3 949,8
Rörelseresultat (EBIT) 160,0 165,7 -3,4 867,6
Rörelsemarginal, % 16,6 17,8 22,0
Finansnetto -37,0 -20,6 79,6 -114,8
Skatt -30,8 -36,3 -15,2 -200,1
Periodens resultat 92,2 108,8 -15,3 552,7
M
edeltal anställda
3 373 3 169 6,4 3 331

Omsättningsökningen på 3 procent består av organisk tillväxt 6 procent, förvärvseffekter 2 procent, förändring av omvärderingar av köpta fordringar –5 procent, samt valutaeffekter 0 procent. Den förbättrade organiska tillväxten är främst hänförligt till den ökade investeringsvolymen inom köp av förfallna fordringar. Exklusive engångskostnader i Spanien förbättrades rörelseresultatet till 203,9 MSEK (165,7). Det förbättrade rörelseresultatet och rörelsemarginalen är i huvudsak hänförlig till lönsam tillväxt inom köp av fordringar inom regionerna Norra Europa och Centrala Europa samt att första kvartalet föreågende år belastades med integrationskostnader för förvärv om 7,8 MSEK samt förlust vid avyttring av intressebolag om 8,1 MSEK. Se nedan för en mer detaljerad beskrivning av den operativa utvecklingen inom koncernens regioner samt verksamhetsområden.

Intrum Justitia mottog i april ett negativt utslag av en spansk domstol i en tvist rörande ett förvärv av förfallna fordringar 2008. Tvisten rör kvaliteten på vissa delar av portföljerna med fordringar, som enligt avtalet skulle övertagas av Intrum Justitia för ett i förväg överenskommet pris. Enligt domen ska Intrum Justitia förvärva de delportföljer som tvisten rör för den överenskomna köpeskillingen, cirka 5,3 MEUR, samt betala ränta på beloppet och ersätta säljaren för rättegångskostnader. Intrum Justitia delar inte domstolens uppfattning och kommer därför att överklaga domen. Intrum Justitia har reserverat för hela den potentiella kostnaden, uppgående till 50,8 MSEK, varav 41,6 MSEK redovisas som omvärderingar, 2,3 MSEK avser operativa kostnader samt 6,9 MSEK avser räntekostnader.

Kvartalets finansnetto uppgick till –37,0 (–20,6). Ökningen förklaras främst av en reservering för möjliga räntekostnader för den spanska rättstvisten om 6,9 MSEK samt en ökad lånevolym. Därutöver har kursdifferenser påverkat finansnettot med –1,6 MSEK (1,5) samt övriga finansiella poster med –6,5 MSEK (–4,3).

Kvartalets resultat belastas med 25 procent skatt, motsvarande bedömd genomsnittlig skattekostnad för helåret 2012. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' för ytterligare information om vissa pågående skattetvister.

Kassaflödet från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till 443,1 MSEK (322,8). Ökningen jämfört med föregående år är främst hänförlig till ett förbättrat rörelseresultatet exklusive avskrivningar och amorteringar Kassaflödet från investeringsverksamheten var i nivå med föregående år, om 386,5 MSEK (384,0). Betalningar under kvartalet för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 295,2 MSEK (370,0), medan förvärvet av ett holländskt bolag belastade kassaflödet med 68,7 MSEK (0,0).

M
SEK
Jan-mars Jan-mars Förändring H
elår
om inte annat anges 2012 2011 % 2011
Nettoskuld 2 609,1 2 209,5 18,1 2 691,6
Nettoskuld/RTM
rörelseresultat före
avskrivningar och amorteringar
1,29 1,30 1,40
Eget kapital 2 904,0 2 705,7 7,3 2 813,3
Likvida medel 705,8 295,0 139,3 624,8

Ökningen av koncernens nettoskuld är främst hänförlig till en hög nivå av investeringar i förfallna fordringar under de senaste tolv månaderna. Genom en god resultatutveckling och starkt kassaflöde är koncernens nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar på en oförändrat låg nivå om 1,29.

I mars genomförde bolaget en framgångsrik obligationsemission som tillförde koncernen ca 1 miljard SEK, inom ramen för ett MTN-program om upp till 3 miljarder kronor. Obligationerna är ställda utan säkerhet och löper över fem år med förfall i mars 2017. Därutöver förfogar koncernen över en syndikerad lånefacilitet om upp till 4 miljarder SEK, där outnyttjade tillgängliga krediter uppgick till ca 1,9 miljarder SEK vid kvartalets slut. För kortfristig finansiering använder sig koncernen av ett certifikatprogram med en upplåning om 616 MSEK per den 31 mars 2012.

Koncernens goodwill uppgick till 2 412,0 MSEK, jämfört med 2 204,3 MSEK per den 31 december 2011. Förändringen var hänförlig till förvärvet av Buckaroo NV, 223,8 MSEK, samt kursdifferenser på –16,1 MSEK.

M
SEK
Jan-mars Jan-mars Förändring H
elår
2012 2011 % 2011
Nettoomsättning 455,4 408,0 11,6 1 776,7
Rörelseresultat 113,0 84,8 33,3 453,2
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 453,5 405,6 11,8 1 758,7
Rörelseresultat exklusive omvärderingar 111,1 82,4 34,8 435,2
Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % 24,5 20,3 24,7

Omsättningen ökade med 12,1 procent och rörelseresultatet förbättrades i med 34,7 procent justerat för valutaeffekter. Den starka omsättningstillväxten i regionen drivs främst av en mycket god utveckling inom köp av fordringar. Integrationen av genomförda förvärv under 2010 och 2011 går enligt plan vilket bidrar till att stärka rörelseresultatet. Rörelseresultatet för första kvartalet föregående år belastades med integrationskostnader på -7,8 MSEK. I regionen fortsätter man att öka kostnaderna för rättsliga inkassoåtgärder, vilket kortsiktigt påverkar rörelseresultatet.

M
SEK
Jan-mars Jan-mars Förändring H
elår
2012 2011 % 2011
Nettoomsättning 239,6 210,4 13,9 905,9
Rörelseresultat 48,5 40,7 19,2 200,3
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 240,0 205,6 16,7 898,6
Rörelseresultat exklusive omvärderingar 48,9 35,9 36,2 193,0
Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % 20,4 17,5 21,5

Omsättningen ökade i lokala valutor med 14,2 procent och rörelseresultatet förbättrades med 31,0 procent. Såväl intäkter som rörelseresultat ökar i regionen tack vare en hög investeringsnivå inom köp av fordringar under 2011. I regionen pågår flera projekt för att öka effektiviteten i verksamheten ytterligare.

M
SEK
Jan-mars Jan-mars Förändring H
elår
2012 2011 % 2011
Nettoomsättning 266,3 313,4 -15,0 1 267,2
Rörelseresultat -1,5 49,0 -103,1 223,6
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 308,2 314,8 -2,1 1 273,7
Rörelseresultat exklusive omvärderingar 40,4 50,4 -19,8 230,1
Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % 13,1 16,0 18,1

Justerat för engångseffekter i Spanien minskade omsättningen i lokala valutor med -2,0 procent och rörelseresultatet minskade i lokala valutor med -15,2 procent, till 42,4 MSEK (49,0). Osäkerheten vad gäller den makroekonomiska utvecklingen i flera länder i regionen innebär att Intrum Justitia reducerat investeringsnivåerna sedan en tid, vilket påverkar såväl omsättning som rörelseresultat negativt. En stark kostnadskontroll och effektivitetsförbättringar är fortsatt i fokus. Integrationen av det holländska bolaget som förvärvats under kvartalet går enligt plan och flera nya tjänster utvärderas för närvarande.

M
SEK
Jan-mars Jan-mars Förändring H
elår
2012 2011 % 2011
Nettoomsättning 837,2 786,4 6,5 3 292,9
Verksamhetsresultat 197,9 192,4 2,9 843,3
Verksamhetsmarginal, % 23,6 24,5 25,6

Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 6,0 procent under kvartalet och verksamhetsresultatet ökade med 1,4 procent. Den positiva trenden från det fjärde kvartalet avseende organisk tillväxt har fortsatt även under inledningen av 2012. Verksamhetsresultatet påverkas negativt av ökade kostnader för rättsliga inkassoåtgärder. Flera koncerngemensamma initiativ för att öka effektiviteten i verksamheten är i fokus också i år.

M
SEK
Jan-mars Jan-mars Förändring H
elår
2012 2011 % 2011
Nettoomsättning 241,3 238,1 1,3 1 088,2
Verksamhetsresultat 105,6 126,3 -16,4 591,4
Verksamhetsmarginal, % 43,8 53,0 54,3
Avkastning köpta fordringar, % 13,0 20,7 21,1
Investeringar i köpta fordringar 295,2 370,0 -20,2 1 803,6
Redovisat värde, köpta fordringar 3 281,6 2 503,9 31,1 3 228,7

Exklusive engångseffekter i Spanien uppgick nettoomsättningen till 282,9 MSEK (238,1), verksamhetsresultatet till 147,2 MSEK (126,3) och verksamhetsmarginalen till 52,0 procent (53,0 procent). Aktiviteten inom köp av portföljer med fordringar är god. Under kvartalet har investeringsnivån i så kallade forward-flow-kontrakt varit fortsatt god medan investeringar i portföljer av engångskaraktär minskat jämfört med föregående år. Intrum Justitia prioriterar en stabil och god avkastning på portföljinvesteringar och därmed också en disciplinerad prissättning vid nya portföljförvärv.

För information om Intrum Justitias redovisningsprincip för köpta fordringar, se Årsredovisningen sid 57.

Europa präglas av betydande regionala skillnader och osäkerheten är stor kring den makroekonomiska utvecklingen i flera länder. I en väsentligt försämrad makroekonomisk situation i Europa med ökad arbetslöshet påverkas Intrum Justitia negativt.

Intrum Justitias bedömning är att koncernens strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande finansiella tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Företagens behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar och därtill ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet exempelvis genom försäljning av fordringar. Detta är trender som långsiktigt gynnar Intrum Justitia.

Efter skatterevision i koncernens svenska moderbolag för inkomståret 2009 beslutade Skatteverket under 2011 om skattetillägg på 19,1 MSEK. Intrum Justitia anser emellertid att någon oriktig uppgift inte har lämnats i deklarationen, varmed förutsättningen för skattetillägg inte är uppfylld. Bolaget har därför överklagat beslutet vad gäller skattetillägget och reserverade inte någon kostnad för detta.

Vid en skatterevision i Belgien ifrågasattes under 2011 bolagets rätt till avdrag för så kallad notional interest deduction. Bolaget har begärt omprövning av skattemyndigheternas beslut, men riskerar i värsta fall tillkommande skatt för inkomståren 2008 och 2009 samt skattetillägg och ränta på sammanlagt 10,5 MEUR. Enligt bolagets mening är skattemyndighetens bedömning inte korrekt, då man hänvisar till rättsfall som avser andra situationer än den aktuella. Intrum Justitia reserverade inte någon tillkommande skatt.

Intrum Justitia har under första kvartalet 2012 inte haft anledning att ändra synen på vad det troligaste utfallet är av de pågående skattetvisterna, och reserverar därför ingen tillkommande skattekostnad i kvartalsbokslutet.

Det börsnoterade moderbolaget Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för kvartalet om 17,7 MSEK (17,4) och ett resultat före skatt om –27,7 MSEK (–19,1). Moderbolaget investerade 0,0 MSEK (0,4) i anläggningstillgångar under kvartalet och hade vid dess utgång 357,5 MSEK (14,5) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 39 (28).

Intrum Justitia förvärvade den 31 januari det holländska företaget Buckaroo BV, en leverantör av faktura- och betalningslösningar, framför allt till kunder inom e-handeln, med ett flertal värdeskapande tjänster. Köpeskillingen som betalades i samband med att affären slutfördes uppgick till 8 MEUR baserat på en netto skuldfri värdering. Därtill omfattar avtalet en möjlig tilläggsköpeskilling på upp till 32 MEUR under 2013-2015, som utbetalas om vissa finansiella mål uppnås. Den största delen av tilläggsköpeskillingen kommer i sådant fall betalas ut 2015.

Förvärvet redovisas preliminärt enligt följande:

Redovisat Justering Verkligt värde
värde före till verkligt redovisat i
(M
SEK)
förvärvet värde koncernen
Immateriella anläggningstillgångar 4,8 26,8 31,6
M
ateriella anläggningstillgångar
1,5 1,5
Omsättningstillgångar 2,8 2,8
Likvida medel 3,4 3,4
Uppskjuten skatteskuld/fordran -0,4 -6,8 -7,2
Kortfristiga skulder -3,0 -3,0
Nettotillgångar 9,1 20,0 29,1
Koncerngoodwill 223,8
Summa 252,9
Erlagd överförd ersättning -72,1
Bedömd skuld till säljarna -180,8
Förvärvade likvida medel 3,4
Nettoeeffekt på likvida medel -68,7

Intrum Justitia har i april vunnit en auktionsprocess för en polsk skuldportfölj bestående av förfallna konsumentlån. Säljaren är en av de största bankerna i Polen och det totala utestående värdet på fordringarna uppgår till ca 700 M PLN (ca 1,5 miljarder SEK). Det finns inget bindande avtal mellan parterna utan auktionsprocessen följs av sedvanliga kontraktsförhandlingar under det andra kvartalet 2012.

För att ytterligare stärka Intrum Justitias koncernledning görs ett antal förändringar med verkan från den 23 april 2012.

Per Christofferson utses till Regionchef för region Centrala Europa efter att ha haft rollen som tillförordnad regionchef sedan februari 2012. Han kommer även fortsättningsvis att ansvara för vissa av de koncerngemensamma funktionerna inom verksamhetsområdet Kredithantering.

Två nya funktioner inkluderas i koncernledningen genom Jean-Luc Ferraton, HR-direktör (CHRO) samt Harry Vranjes IT –direktör (CIO). Slutligen efterträds Gijsbert Wassink av Kari Kyllönen som Direktör för köp av förfallna fordringar.

Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen samt IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.

Från och med 2012 tillämpar Intrum Justitia en ny princip avseende allokering av gemensamma kostnader mellan koncernens två verksamhetsområden, Kredithantering och Finansiella Tjänster. Verksamhetsområdenas resultat har tidigare inkluderat en allokering av merparten av koncernens gemensamma kostnader. Enligt den nya principen inkluderas endast kostnader som direkt går att hänföra till respektive enhet i verksamhetsområdets resultat, såsom produktionskostnader, ITkostnader och försäljningskostnader. Kostnader av gemensam karaktär, främst avseende marknadsföring och administration, allokeras inte ut på respektive verksamhetsområde, utan rapporteras som gemensamma kostnader. Jämförelsetalen för tidigare år har omräknats i konsekvens med den nya rapporteringsprincipen.

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av avskrivna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2011. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.

Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en video- och telefonkonferens med start idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring +46 (0) 8 505 597 72 (SE) eller +44 (0) 20 710 862 05 (UK).

Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 200

Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 200

Annika Billberg, IR & Kommunikationschef, tel: 08-545 10 203, mobil: 070-267 9791

20 juli 2012 delårsrapport januari-juni 24 oktober 2012 delårsrapport januari-september

Årsstämma 2012 hålls onsdagen den 25 april 2012 kl 15.00 på Berns Salonger i Stockholm.

Denna delårsrapport har inte granskats av bolagets revisorer.

Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm den 25 april 2012

Lars Wollung Verkställande direktör och koncernchef

Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 300 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2011 till 4 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.

M
SEK
Jan-mars Jan-mars H
elår
2012 2011 2011
Nettoomsättning 961,3 931,8 3 949,8
Kostnad sålda tjänster -624,6 -570,9 -2 362,8
B
rutto
resultat
336,7 360,9 1 587,0
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -58,2 -64,9 -242,9
Administrationskostnader -117,6 -121,7 -470,4
Avyttring av aktier i intresseföretag 0,0 -8,1 -8,8
Resultatandelar i intresseföretag -0,9 -0,5 2,7
R
ö
relseresultat (EB
IT
)
160,0 165,7 867,6
Finansnetto -37,0 -20,6 -114,8
R
esultat fö
re skatt
123,0 145,1 752,8
Skatt -30,8 -36,3 -200,1
P
erio
dens resultat
92,2 108,8 552,7
D
ärav hänfö
rligt till:
M
oderbolagets aktieägare
92,4 107,9 551,4
Innehav utan bestämmande inflytande -0,2 0,9 1,3
P
erio
dens resultat
92,2 108,8 552,7
Resultat per aktie före och efter utspädning 1,16 1,35 6,91
M
SEK
Jan-mars Jan-mars H
elår
2012 2011 2011
Periodens resultat 92,2 108,8 552,7
Förändring av omräkningsreserv -1,5 20,3 11,0
P
erio
dens to
talresultat
90,7 129,1 563,7
D
ärav hänfö
rligt till:
M
oderbolagets aktieägare
90,9 128,2 562,2
Innehav utan bestämmande inflytande -0,2 0,9 1,5
P
erio
dens to
talresultat
90,7 129,1 563,7
M
SEK
31 mar 31 mar 31 dec
2012 2011 2011
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra
280,4 301,3 306,7
immateriella anläggningstillgångar
Kundrelationer 133,9 140,7 101,9
Goodwill 2 412,0 2 136,2 2 204,3
Summa immateriella anläggningstillgångar 2 826,3 2 578,2 2 612,9
M
ateriella anläggningstillgångar
64,3 67,9 65,8
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag 11,4 13,1 12,5
Köpta fordringar 3 281,6 2 503,9 3 228,7
Uppskjutna skattefordringar 71,5 74,6 71,1
Andra långfristiga fordringar 27,0 50,2 31,8
Summa ö
vriga anläggningstillgångar
3 391,5 2 641,8 3 344,1
Summa anläggningstillgångar 6 282,1 5 287,9 6 022,8
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 264,9 251,9 265,7
Klientmedel 583,8 572,4 580,1
Skattefordringar 27,9 58,1 27,8
Övriga fordringar 252,5 308,9 266,8
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 145,0 125,0 119,3
Likvida medel 705,8 295,0 624,8
Summa o
msättningstillgångar
1 884,5
1 979,9 1 611,3
SUMMA TILLGÅNGAR 8 262,0 6 899,2 7 907,3
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 902,5 2 704,6 2 811,6
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 1,5 1,1 1,7
Summa eget kapital 2 904,0 2 705,7 2 813,3
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 1 596,7 2 395,2 2 588,1
Olbigationslån 995,1 - -
Övriga långfristiga skulder 235,3 74,4 60,8
Avsättningar för pensioner 46,7 32,5 46,0
Övriga långfristiga avsättningar 2,7 13,4 2,7
Uppskjutna skatteskulder 95,5 76,3 89,7
Summa långfristiga skulder 2 972,0 2 591,8 2 787,3
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 4,4 1,3 4,6
Företagscertifikat 616,4 - 616,6
Klientmedelsskuld 583,8 572,4 580,1
Leverantörsskulder 144,0 131,2 132,8
Skatteskulder 191,3 191,1 203,5
Förskott från kunder 24,8 26,5 27,4
Övriga kortfristiga skulder 290,0 180,2 228,7
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 524,5 489,4 505,3
Övriga kortfristiga avsättningar 6,8 9,6 7,7
Summa ko
rtfristiga skulder
2 386,0 1 601,7 2 306,7

Intrum Justitita-koncernen - Förändringar i eget kapital

MSEK 2012 2011
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa
Ingående balans, 1 januari 2811,6 1,7 2813,3 2576,4 0,2 2576,6
Periodens totalresultat 90,9 $-0,2$ 90,7 128,2 0,9 129,1
Utgående balans, 31 mars 2 9 0 2 , 5 1,5 2 9 0 4 , 0 2 704,6 1,1 2 7 0 5 , 7

Intrum Justitia-koncernen - Kassaflödesanalys

Jan-mars Jan-mars Helår
2012 2011 2011
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 160,0 165,7 867,6
Avskrivningar 42,5 42,6 173,2
Amortering av köpta avskrivna fordringar 293.3 196,3 887,8
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster 1,7 6,9 8,6
Erhållen ränta 7,8 4.6 22,3
Erlagd ränta och finansiella kostnader $-35,4$ $-19.6$ $-99.2$
Betald inkomstskatt $-48,9$ $-63,8$ -176,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten 421,0 332,7 1683,5
före förändringar av rörelsekapitalet
Förändringar i rörelsekapitalet 22,1 $-9,9$ 84,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten 443,1 322,8 1767,6
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella och immateriella
anläggningstillgångar
$-27.2$ $-21.3$ $-119.8$
Köp av fordringar $-295,2$ $-370,0$ $-1803,6$
Förvärv av dotterföretag och intresseföretag $-68,7$ 0,0 $-43,4$
A vyttring av dotterföretag och intresseföretag 0.0 3,1 3,1
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten 4,6 4,2 17,5
Kassaflöde från investeringsverksamheten $-386,5$ $-384,0$ $-1946,2$
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar 20,5 $-142.3$ 624,4
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare 0.0 0.0 $-327,0$
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 20,5 $-142,3$ 297,4
Förändring av likvida medel 77,1 $-203,5$ 118,8
Likvida medel vid årets början 624,8 507,1 507,1
Kursdifferenser i likvida medel 3,9 $-8,6$ $-1,1$

Intrum Justitia-koncernen - Kvartalsöversikt

Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
2012 2011 2011 2011 2011
Nettoomsättning, MSEK 9613 1042.4 998.1 977.5 9318
Omsättningstillväxt, % 3,2 8,0 8.1 6.0 $-2.4$
Organisk tillväxt, % 6 5 3 3
Rörelseresultat, MSEK 160.0 227.7 263.6 210.6 165.7
Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK 200.4 234.3 259.9 194.7 159.9
Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % 20,0 22,3 26.1 20.2 17.3
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar 495,8 527,4 540.2 456.7 404.6

Intrum Justitia-koncernen - Femårsöversikt

2012 2011 2010 2009 2008
Jan-mars Jan-mars Jan-mars Jan-mars Jan-mars
Nettoomsättning, MSEK 9613 931.8 955.2 1007.5 8615
Omsättningstillväxt, % 3,2 $-2,4$ $-5,2$ 16,9 13,7
Organisk tillväxt, % 6 $\mathbf{1}$ $\overline{1}$ 5 11
Rörelseresultat, MSEK 160,0 165,7 157,0 156,4 166,7
Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK 200,4 159,9 159,4 176,7 161,0
Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % 20,0 17,3 16,6 17,2 18,8
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar,
MSEK
495,8 404,6 402,9 401,1 317,2
Resultat före skatt, MSEK 123,0 145,1 133.8 130.4 142.8
Nettoresultat, MSEK 92,2 108,8 100,4 97,8 107.1
Nettoskuld, M SEK 2 609,1 2 2 0 9 , 5 1796,9 2 2 8 4 , 8 1773,0
Eget kapital, M SEK 2 904,0 2705,7 2610,8 2 509,5 1916,3
Nettoskuld/eget kapital 89,8 81,7 68,8 91,0 92,5
Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och
amorteringar
1,29 1,30 1,09 1,47 1,35
Räntetäckningsgrad 3,7 6,8 6,4 5,4 6,0
Resultat per aktie, SEK 1,16 1,35 1,26 1,23 1,35
Eget kapital per aktie, SEK 36,40 33,92 32,63 31,55 24,22
Genomsnittligt antal aktier, '000 79745 79745 79745 79532 79567
Antal aktier vid periodens slut, '000 79745 79745 79745 79787 79 131
A vkastning på köpta fordringar, % 13,0 20,7 17,2 13,7 17,1
Investeringar i köpta fordringar, MSEK 295,2 370,0 170,8 110,7 204.0
M edelantal anställda 3373 3 169 3 171 3377 3048
2011 2010 2009 2008 2007
Helår Helår Helår Helår Helår
Nettoomsättning, MSEK 3949,8 3766,0 4 127,8 3677,7 3225,2
Omsättningstillväxt, % 4,9 $-8,8$ 12,2 14,0 9,7
Organisk tillväxt, % $\overline{2}$ $-1$ $\overline{4}$ 9 10
Rörelseresultat, MSEK 867,6 730,6 668,2 697,3 667,8
Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK 848,8 727,4 703,9 695,1 656,3
Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % 21,6 19,3 16,9 18,9 20,4
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar,
MSEK
1928,9 1702,1 1649,6 1472,6 1242,6
Resultat före skatt, MSEK 752,8 639,3 588,4 569,7 595,7
Nettoresultat, MSEK 552,7 452,0 440,6 441,7 462,0
Nettoskuld, M SEK 2 691,6 2 193,3 2069,0 2 3 4 8 , 4 1526,9
Eget kapital, M SEK 2813,3 2576,6 2548,9 2 3 9 5, 3 1842,5
Nettoskuld/eget kapital 95,7 85,1 81,2 98,0 82,9
Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och 1,40 1,29 1,25 1,59 1,23
amo rteringar
Räntetäckningsgrad
6,5 7,2 7,6 4,6 7,5
Resultat per aktie, SEK
Eget kapital per aktie, SEK
6,91
35,26
5,67
32,31
5,53
31,96
5,58
30,19
5,86
23,30
Utdelning per aktie, SEK 4,50 4,10 3,75 3,50 3,25
Genomsnittligt antal aktier, '000 79745 79745 79745 79 4 46 79567
Antal aktier vid periodens slut, '000 79745 79745 79745 79592 79 090
A vkastning på köpta fordringar, % 21,1 17,8 17,7 18,8 20,2
Investeringar i köpta fordringar, MSEK 1803,6 1049,6 870,6 1204,1 666,2
M edelantal anställda 3331 3099 3372 3318 3093

Regioner - Nettoomsättning från externa kunder

MSEK Jan-mars Jan-mars Förändring Helår
2012 2011 $\%$ 2011
Norra Europa 455,4 408.0 11,6 1776,7
Centrala Europa 239,6 210,4 13,9 905,9
Västra Europa 266,3 313.4 $-15.0$ 1267,2
Summa nettoomsättning från externa
kunder
961,3 931.8 3,2 3 949.8

Regioner - Koncernintern nettoomsättning

MSEK Jan-mars Jan-mars Förändring Helår
2012 2011 $\%$ 2011
Norra Europa 34,9 23,5 48,5 115,9
Centrala Europa 51,8 40,6 27,6 191,9
Västra Europa 20,3 23,7 $-14,3$ 91,8
Eliminering $-107.0$ $-87.8$ 21.9 $-399.6$
Summa koncernintern
nettoomsättning
0, 0 0, 0 0, 0

Regioner - Omvärderingar av köpta fordringar

MSEK Jan-mars Jan-mars Helår
2012 2011 2011
Norra Europa 1,9 2,4 18,0
Centrala Europa $-0,4$ 4,8 7,3
Västra Europa $-41,9$ $-1.4$ $-6,5$
Summa omvärdering $-40,4$ 5,8 18,8

Regioner - Nettoomsättning exklusive omvärderingar

MSEK Jan-mars Jan-mars Förändring Helår
2012 2011 $\%$ 2011
Norra Europa 453,5 405,6 11,8 1758,7
Centrala Europa 240,0 205,6 16,7 898,6
Västra Europa 308,2 314.8 $-2.1$ 1273,7
Summa nettoomsättning exklusive
omvärderingar
1001,7 926.0 8,2 3 9 3 1,0

Regioner - Förvärvsrelaterade avskrivningar

MSEK Jan-mars Jan-mars Helår
2012 2011 2011
Norra Europa $-0.9$ $-1.0$ $-4,0$
Centrala Europa 0,0 0,0 0,0
Västra Europa $-3,3$ $-3.1$ $-12,6$
Summa förvärvsrelaterade
avskrivningar/nedskrivningar
$-4,2$ $-4,1$ $-16,6$

Regioner - Rörelseresultat (EBIT)

MSEK Jan-mars Jan-mars Förändring Helår
2012 2011 % 2011
Norra Europa 113,0 84,8 33,3 453,2
Centrala Europa 48,5 40,7 19,2 200,3
Västra Europa $-1,5$ 49,0 $-103,1$ 223,6
Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag 0,0 $-8,1$ $-8,8$
Resultatandelar Island 0,0 $-0,7$ $-0,7$
Summa rörelseresultat (EBIT) 160,0 165,7 $-3,4$ 867,6
Finansnetto $-37,0$ $-20,6$ 79,6 $-114.8$
Resultat före skatt 123,0 145,1 $-15,2$ 752,8

Regioner - Rörelseresultat exklusive omvärderingar

MSEK Jan-mars Jan-mars Förändring Helår
2012 2011 $\frac{0}{0}$ 2011
Norra Europa 111.1 82,4 34,8 435.2
Centrala Europa 48,9 35,9 36,2 193,0
Västra Europa 40,4 50.4 $-19.8$ 230,1
Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag 0,0 $-8,1$ $\overline{\phantom{a}}$ $-8,8$
Resultatandelar Island 0,0 $-0,7$ $\overline{\phantom{a}}$ $-0,7$
Summa rörelseresultat exkl
omvärderingar
200.4 159.9 25.3 848.8

Regioner - Rörelsemarginal exklusive omvärderingar

$\%$ Jan-mars Jan-mars Helår
2012 2011 2011
Norra Europa 24,5 20,3 24,7
Centrala Europa 20,4 17,5 21,5
Västra Europa 13,1 16,0 18,1
Rörelsemarginal för koncernen totalt 20,0 17,3 21,6

Verksamhetsområden - Nettoomsättning

MSEK Jan-mars Jan-mars Förändring Helår
2012 2011 $\%$ 2011
Kredithantering 837,2 786,4 6,5 3 2 9 2, 9
Finansiella tjänster 241,3 238,1 1,3 1088,2
Eliminering av interntransaktioner $-117.2$ $-92.7$ 26.4 $-431.3$
Summa nettoomsättning 961,3 931,8 3,2 3 949,8

Nettoomsättning per intäktsslag

MSEK Jan-mars Jan-mars Förändring Helår
2012 2011 $\frac{0}{0}$ 2011
Externa kredithanteringsintäkter 720,0 693,7 3,8 28616
Inkasserade belopp på köpta fordringar 523,6 424.1 23,5 1929,7
Amortering köpta fordringar $-252.9$ $-202.1$ 25,1 $-906.9$
Omvärdering köpta fordringar $-40,4$ 5,8 $\overline{\phantom{a}}$ 18,8
Övriga intäkter av finansiella tjänster 11.0 10.3 6,8 46,6
Summa nettoomsättning 961,3 931.8 3,2 3 949.8

Verksamhetsområden - Verksamhetsresultat

MSEK Jan-mars Jan-mars Förändring Helår
2012 2011 $\%$ 2011
Kredithantering 197,9 192,4 2,9 843,3
Finansiella tjänster 105,6 126,3 $-16.4$ 591,4
Gemensamma kostnader $-143,5$ $-153.0$ $-6.2$ $-567,1$
Summa rörelseresultat 160, 0 165.7 $-3.4$ 867,6

Verksamhetsområden - Verksamhetsmarginal

$\%$ Jan-mars Jan-mars Helår
2012 2011 2011
Kredithantering 23,6 24,5 25,6
Finansiella tjänster 43,8 53,0 54,3
Rörelsemarginal för koncernen totalt 16, 6 17,8 22,0
M
SEK
Jan-mars Jan-mars Helår
2012 2011 2011
Nettoomsättning 17,7 17,4 74,8
B
rutto
resultat
17,7 17,4 74,8
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -3,4 -3,7 -15,4
Administrationskostnader -30,0 -32,4 -140,1
R
ö
relseresultat (EB
IT
)
-15,7 -18,7 -80,7
Resultat från andelar i dotterföretag 0,0 0,0 97,4
Finansnetto övrigt -12,0 -0,4 -35,0
R
esultat fö
re skatt
-27,7 -19,1 -18,3
Skatt 0,0 0,0 -0,1
P
erio
dens resultat
-27,7 -19,1 -18,4
M
SEK
Jan-mars Jan-mars Helår
2012 2011 2011
Periodens resultat -27,7 -19,1 -18,4
Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv
(fond för verkligt värde)
25,5 45,7 21,0
P
erio
dens to
talresultat
-2,2 26,6 2,6
M
SEK
31 mar 31 mar 31 dec
2012 2011 2011
T
ILLGÅ
N
GA
R
A
nläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 0,7 0,6 0,8
M
ateriella anläggningstillgångar
0,5 0,6 0,6
Finansiella anläggningstillgångar 7 555,8 7 149,8 7 716,7
Summa anläggningstillgångar 7 557,0 7 151,0 7 718,1
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 2 300,8 2 293,1 2 473,4
Likvida medel 357,5 14,5 272,3
Summa o
msättningstillgångar
2 658,3 2 307,6 2 745,7
SUM
M
A
T
ILLGÅ
N
GA
R
10 215,3 9 458,6 10 463,8
EGET
KA
P
IT
A
L OC
H
SKULD
ER
Bundet eget kapital 284,1 284,1 284,1
Fritt eget kapital 4 574,9 4 927,0 4 577,0
Summa eget kapital 4 859,0 5 211,1 4 861,1
Avsättningar 0,0 5,0 0,0
Långfristiga skulder 3 553,3 3 249,2 3 807,0
Kortfristiga skulder 1 803,0 993,3 1 795,7
SUM
M
A
EGET
KA
P
IT
A
L OC
H
SKULD
ER
10 215,3 9 458,6 10 463,8
Ställda säkerheter Inga Inga Inga
Ansvarsförbindelser 88,5 Inga 89,5
31 mars 2012 A
ntal aktier Kapital o
ch

ster, %
Fidelity Investment M
anagement
7 981 067 10,0
Carnegie Fonder 4 796 900 5,9
Lannebo Fonder 4 626 229 5,8
CapM
an Oyj
3 607 550 4,5
State of New Jersey Pension Fund 2 500 000 3,1
SEB Fonder 2 424 108 3,0
Norska staten 2 357 939 3,0
Första AP-fonden 2 316 939 2,9
Swedbank Robur Fonder 2 275 781 2,9
Fjärde AP-fonden 2 241 789 2,8
SHB Fonder 1 749 220 2,2
Horn Fjaerfestingarfelag 1 529 784 1,9
Svenskt Näringsliv 1 400 000 1,8
Odin Fonder 1 217 981 1,5
Andra AP-fonden 973 140 1,2
T
o
talt, femto
n stö
rsta ägare
41 998 427 52,5
T
o
talt antal aktier:
79 744 651

Andelen svenskt ägande uppgick till 46,8 procent (institutioner 16,7 procentenheter,

aktiefonder 23,9 procentenheter, privatpersoner 6,2 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice

Definitioner

Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år.

Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.

Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.

Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.

Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta fordringar.

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Resultat före avskrivningar och amorteringar är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av köpta fordringar.

Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.

Verksamhetsresultat är den del av rörelseresultat som kan hänföras till respektive verksamhetsområde, dvs exklusive gemensamma försäljnings- och administrationskostnader.

Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Norge, Polen, Ryssland och Sverige.

Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.

Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien och Storbritannien.