Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Earnings Release 2010

Oct 26, 2010

2930_10-q_2010-10-26_7b08d5fa-70e1-455b-9aa8-f53e31b6bafe.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

  • Koncernens nettoomsättning tredje kvartalet 2010 uppgick till 922,9 MSEK (1 023,2), en minskning med 9,8 procent. Valutaeffekterna uppgick till –6,3 procent. Den organiska tillväxten uppgick till –2,2 procent (5,2).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 211,2 MSEK (147,2). Rörelseresultatet justerat för valutaeffekter samt engångsposter i region Storbritannien & Irland under tredje kvartalet 2009 steg med 11,0 procent. I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto –0,8 MSEK (–6,5).
  • Rörelsemarginalen justerat för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar uppgår till 23,0 procent, jämfört med 20,2 procent i tredje kvartalet föregående år (justerat för engångskostnader 2009).
  • Nettoresultatet för tredje kvartalet uppgick till 144,9 MSEK (98,7) och resultatet per aktie före utspädning uppgick till 1,82 SEK (1,24).
  • Utbetalningar för investeringar i Köp av avskrivna fordringar uppgick till 263,1 MSEK (179,7), en ökning med 46,4 procent.
M
SEK
om inte annat anges
Juli-sept
2010
Juli-sept
2009
Jan-sept
2010
Jan-sept
2009
Nettoomsättning 922,9 1 023,2 2 800,6 3 081,5
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 923,7 1 029,7 2 802,8 3 113,5
Organisk tillväxt, % -2,2 5,2 -1,0 4,9
Rörelseresultat (EBIT) 211,2 147,2 548,8 462,1
Rörelseresultat exklusive omvärderingar 212,0 153,7 551,0 494,1
Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % 23,0 14,9 19,7 15,9
Resultat före skatt 193,3 131,7 478,0 402,5
Periodens resultat 144,9 98,7 330,6 301,9
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,82 1,24 4,15 3,79
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,82 1,24 4,15 3,79
Antal inneliggande inkassoärenden, miljoner 17,8 16,6 17,8 16,6
Avkastning på köpta fordringar, % 15,8 15,9 16,7 14,7

* Justerat för engångskostnader om 54,1 MSEK hänförliga till regionen Storbritannien & Irland under tredje kvartalet 2009, samt valutakurseffekter om -12,4 MSEK.

Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande tisdagen den 26 oktober 2010, kl 07.00.

organisk tillväxt

förändring rörelseresultat* (justerat för valuta)

rörelseresultat exkl omvärderingar

rörelsemarginal exkl omvärderingar

resultat före skatt

resultat per aktie

avkastning på köpta

fordringar

nettoskuld/eget kapital

Intrum Justitia utvecklas väl i rådande marknad, med en långsam makroekonomisk återhämtning framförallt i Södra Europa. Vi fortsätter att förbättra rörelseresultatet i koncernen, under tredje kvartalet uppgick ökningen till 11 procent, justerat för valutaeffekter samt engångskostnader 2009. Rörelsemarginalen stärktes till 23 procent, att jämföra med 20 procent under motsvarande kvartal förra året.

Inom vårt verksamhetsområde Kredithanteringstjänster ökade rörelseresultatet med 21 procent (justerat för valuta) under tredje kvartalet och marginalen stärktes till 18 procent från 14 procent föregående år (justerat för engångskostnader i samband med omstruktureringar av verksamheten i i Storbritannien).Under året har vi gjort omfattande personalneddragningar i hela koncernen och arbetat hårt med att effektivisera verksamheten och öka marknadsaktiviteterna. Detta ger nu resultat inom vår kredithanteringsverksamhet, vilket givetvis är glädjande.

När det gäller Köp av avskrivna fordringar har vi en god utveckling av de existerande portföljerna, med en avkastning under kvartalet på 16 procent. En lägre investeringsnivå under 2009 påverkar utvecklingen av omsättning och resultat i kvartalet negativt. Vi ser dock att aktiviteten inom området åter ökar och att investeringarna under tredje kvartalet i år ökat med 46 procent jämfört med föregående år.

I region Sverige, Norge, Danmark, Finland, Baltikum och Ryssland har vi sett en mycket god utveckling under kvartalet med tillväxt av såväl omsättning som rörelseresultat. Rörelseresultatet i tredje kvartalet ökade med 10 procent justerat för valutaeffekter.Under kvartalet har arbetet med att effektivisera verksamheten och samtidigt öka säljinsatserna gett önskade resultat, framförallt i Skandinavien där vi genomfört ett omfattande omstruktureringsprogram i år. Utvecklingen inom Kredithanteringstjänster i Sverige och Finland är positiv, medan vi nu ser effekter av sänkta gäldenärsavgifter på den norska marknaden.

I region Storbritannien & Irland visar vi en stabil lönsamhet och befintliga portföljer med köpta avskrivna fordringar utvecklas enligt plan. I tredje kvartalet har vi gjort några mindre investeringar i nya portföljer men ännu har inte en återhämtning av marknaden för köpta avskrivna fordringar materialiserats.

I region Nederländerna & Belgien utvecklas

kredithanteringstjänster väl. I lokal valuta uppgick omsättningstillväxten i regionen till 6 procent justerat för förändringen i redovisningsprinciper som gjordes under andra kvartalet.

I region Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern förbättrades rörelseresultatet i tredje kvartalet till en förlust på 2 Mkr, en följd av effekter från de kostnadsreduceringsprogram som initierats under året. Investeringarna i rättsliga åtgärder ger effekt och intäkter från tidigare investeringar syns nu i resultatet. Vi fortsätter dock att öka mängden ärenden i de rättsliga systemen, framförallt i Polen, vilket ökar kostnaderna.

Region Frankrike, Spanien, Portugal & Italien tyngs fortsatt av de makroekonomiska förutsättningarna. Trots det presterar vi väl. Rörelseresultatet minskar med 15 procent justerat för valuta, en effekt av minskade investeringar i Köpta avskrivna fordringar det senaste året. Tack vare hårt arbete med intern effektivitet och intensifierade säljaktiviteter syns idag en positiv trend i lönsamheten inom Kredithantering i de flesta länderna i regionen.

I region Schweiz, Tyskland & Österrike fortsätter vi att arbeta med kostnadseffektivitet och andra åtgärder för att stärka lönsamheten i regionen. Vi ser effekter av det åtgärdsprogram som inleddes i början av året, men utvecklingen går långsammare än väntat. En lägre investeringsnivå inom Köpta avskrivna fordringar det senaste året påverkar resultat och omsättning negativt.

Under det tredje kvartalet genomförde vi det sista i en lång rad åtgärder för att skapa en stark organisation som kan möta efterfrågan på värdeadderande tjänster inom kredithantering i hela Europa. Genom att skapa tre större regioner kommer vi snabbare kunna lansera nya tjänster och dra nytta av skalfördelar inom Intrum Justitiakoncernen. De tre nya regionera utgörs av Norra Europa (Danmark, Estland, Finland, Lettland, Litauen, Norge, Polen, Sverige) Centraleuropa (Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern, Österrike) samt Västra Europa (Belgien, Frankrike, Italien, Irland, Nederländerna, Portugal, Spanien och Storbritannien)

Vi ser idag att efterfrågan på tjänster som kombinerar traditionell kredithantering med köp av avskrivna fordringar ökar. Ett marknadsledande bolag som Intrum Justitia, med ett integrerat tjänsteutbud inom dessa områden, gynnas av den här trenden.

Koncernens nettoomsättning under kvartalet uppgick till 922,9 MSEK (1 023,2). Omsättningsutvecklingen uppgick till –9,8 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om –2,2 procentenheter, valutaeffekter om –6,3 procentenheter, effekten av omvärderingar av köpta fordringar om 0,6 procentenheter samt effekten av ändrad redovisning i Nederländerna –1,9 procentenheter. Rörelseresultatet uppgick till 211,2 MSEK (147,2). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto –0,8 MSEK (–6,5).

Koncernens nettoomsättning under årets första nio månader uppgick till 2 800,6 MSEK (3 081,5). Omsättningsutvecklingen uppgick till –9,1 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om –1,0 procentenheter, valutaeffekter om –6,9 procentenheter, förvärv/avyttringseffekt om –0,7 procentenheter, effekten av omvärderingar av köpta fordringar om 1,0 procentenheter samt effekten av ändrad redovisning i Nederländerna –1,5 procentenheter. Rörelseresultatet uppgick till 548,8 MSEK (462,1). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto –2,2 MSEK (– 32,0).

Rörelseresultatet exklusive omvärderingar var 212,0 MSEK (153,7), motsvarande en rörelsemarginal om 23,0 procent (14,9). Rörelseresultatet har också belastats med förvärvsrelaterade avskrivningar på immateriella tillgångar med –3,6 MSEK (–5,4). Resultatet före skatt för kvartalet ökade till 193,3 MSEK (131,7) och nettoresultatet var 144,9 MSEK (98,7).

Rörelseresultatet exklusive omvärderingar var 551,0 MSEK (494,1), motsvarande en rörelsemarginal om 19,7 procent (15,9). Rörelseresultatet har också belastats med förvärvsrelaterade avskrivningar på immateriella tillgångar med –11,5 MSEK (–16,6). Resultatet före skatt för delårsperioden uppgick till 478,0 MSEK (402,5) och nettoresultatet var 330,6 MSEK (301,9).

Från och med 2010 tillämpar Intrum Justitia en ny princip för fördelning av centrala kostnader till regionerna. Under tidigare år har kostnaderna för koncernens huvudkontor fördelats på regionerna endast till den del de avser koncerngemensam marknadsföring och andra tjänster som utförts för regionerna, men från och med 2010 allokeras samtliga huvudkontorskostnader.

Omräknade historiska siffror är tillgängliga på koncernens webbplats www.intrum.com under fliken Investerare > Finansiella fakta > Allokering av centrala kostnader. Från och med tredje kvartalet 2010 har de två regionerna Sverige, Norge & Danmark respektive Finland, Estland, Lettland & Litauen slagits ihop till en region. I denna region ingår även Ryssland från och med detta kvartal.

resultat Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 351,2 MSEK (342,6). Omsättningen ökade i lokala valutor med 7,9 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 114,2 MSEK (109,1), motsvarande en marginal om 32,5 procent (31,8). Justerat för valutaeffekter ökar rörelseresultatet med 9,6 procent. Rörelseresultatet har belastats med allokerade centrala kostnader på –4,8 MSEK (–4,9).

Den positiva resultatutvecklingen är en konskevens av att det interna arbetet med effektivitet i framförallt Skandinavien har gett önskad effekt. Samtidigt har säljinsatserna intensifierats under 2010 och flertalet nya avtal har tecknats, vilket nu ger resultat i form av ökad omsättning. Även portföljerna med köpta avskrivna fordringar utvecklas väl under perioden. De första investeringarna i Ryssland genom samarbetet med East Capital bidrar till den positiva resultatutvecklingen.

resultat Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 133,1 MSEK (156,9). Omsättningen minskade i lokala valutor med 5,8 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 16,0 MSEK (19,1), motsvarande en marginal om 12,0 procent (12,2). Justerat för valutaeffekter minskar rörelseresultatet med –7,1 procent. Rörelseresultatet har belastats med allokerade centrala kostnader på –2,2 MSEK (–2,3).

resultat Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 190,3 MSEK (229,1). Omsättningen minskade i lokala valutor med 14.6 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 45,5 MSEK (60,1), motsvarande en marginal om 23,9 procent (26,2). Justerat för valutaeffekter minskar rörelseresultatet med –22,9 procent. Rörelseresultatet har belastats med allokerade centrala kostnader på –3,3 MSEK (–3,2).

resultat Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 178,4 MSEK (218,5). Omsättningen minskade i lokal valuta med 9,3 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 33,2 MSEK (43,0), motsvarande en marginal om 18,6 procent (19,7). Justerat för valutaeffekter minskar rörelseresultatet med –14,6 procent. Rörelseresultatet har belastats med allokerade centrala kostnader på –2,3 MSEK (–2,5).

resultat Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 23,9 MSEK (33,7). Omsättningen minskade i lokala valutor med 23,4 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 3,7 MSEK (–72,9), motsvarande en marginal om 15,5 procent. Rörelseresultatet har belastats med allokerade centrala kostnader på –0,4 MSEK (–0,2).

resultat Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 46,8 MSEK (48,9). Omsättningen steg i lokala valutor med 5,5 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till –1,7 MSEK (–4,8). Rörelseresultatet har belastats med allokerade centrala kostnader på –0,3 MSEK (–0,3).

Den underliggande verksamheten inom Kredithanteringstjänster utvecklades väl i båda länderna. En anpassning av redovisningsprinciper i denna region påverkade omsättningen negativt med –18.9 MSEK; förändringen hade dock ingen påverkan på rörelseresultatet. Omsättningen i lokal valuta och justerat för förändrade redovisningsprinciper ökade med 6 procent i tredje kvartalet.

Det effektivitetsprogram som inletts i år fortsätter att vara prioriterat i regionen. Intensifieringen i säljaktiviteter har gett positiv effekt med ökad pipe-line när det gäller nya uppdrag. Aktiviteten på marknaden för köpta avskrivna fordringar är fortsatt låg, och som en följd har Intrum Justitia haft en låg investeringsnivå under en längre tid.

Regionen utmanades fortsatt av en svag makroekonomisk situation. Intrum Justitia har arbetat proaktivt med anpassningar av verksamheten för att på bästa sätt hantera rådande marknadssituation. Portföljerna med köpta avskrivna fordringar utvecklades väl i samtliga länder men en lägre investeringsnivå förra året ger nu negativ effekt på rörelseresultatet.

Resultatet för tredje kvartalet 2009 belastades med engångskostnader om totalt –54,1 MSEK i samband med uppsägningar av personal och hyreskontrakt samt förväntade förluster avseende garantier som lämnats vid uthyrning av bolagets tidigare lokaler. Befintliga portföljer med köpta avskrivna fordringar utvecklas enligt plan, men inga större investeringsmöjligheter har ännu materialiserats.

Kostnadsbesparingsprogrammet som initierats i regionen har gett effekt och utvecklingen går åt rätt håll, med väsentligt minskade förluster som följd. Investeringarna i rättsliga åtgärder börjar ge positiva effekter, men investeringarna överstiger fortsatt intäkterna. Den kraftiga förlustsituationen i Ungern har åtgärdats och verksamheten visar ett positivt resultat i tredje kvartalet.

Omsättningen i verksamhetsområdet minskade med 7,8 procent under årets tredje kvartal, från 874,8 MSEK till 806,3 MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 145,7 MSEK (72,7), motsvarande en rörelsemarginal på 18,1 procent (8,3). Justerat för engångskostnader om –54,1 MSEK i tredje kvartalet 2009 ökade marginalen till 18,1 procent från 14,5 procent.

Omsättningen i verksamhetsområdet minskade med 14,1 procent under årets tredje kvartal, från 238,7 MSEK till 205,1 MSEK. Minskningen av omsättningen är delvis hänförlig till ändrad redovisning i Nederländerna, se nedan. Rörelseresultatet uppgick till 85,0 MSEK (93,4).

Betalningar för investeringar i Köpta avskrivna fordringar uppgick under kvartalet till 263,1 MSEK (179,7). Avkastningen på köpta fordringar uppgick till 15,8 procent (15,9) för kvartalet. Koncernen hade vid kvartalets slut ett redovisat värde av köpta fordringar om 2 138,5 MSEK (2 286,9).

De första investeringarna i ryska portföljer bidrar positivt till resultatet i tredje kvartalet.

Under kvartalet har koncernen tecknat avtal om två större portföljer med avskrivna fordringar som beräknas leda till en investeringsnivå på ca 240 MSEK den kommande 12-månadersperioden.

Vidare har ett samarbete inletts med EBRD (European Bank for Reconstruction and Development). Syftet med samarbetet är att tillsammans med EBRD och vår partner East Capital verka för en sundare ekonomi i Ryssland genom gemensamma investeringar i förfallna fordringar.

Under kvartalet uppgick den organiska omsättningsförändringen inom Kredithantering till –1,3 procent. Effekterna av de under året initierade effektiviserings- och kostnadsreduceringsprogrammen har givit önskade resultat.

I enlighet med IFRS tillämpar Intrum Justitia en redovisningsmodell (effektivräntemetoden) där det redovisade värdet för respektive portfölj med köpta avskrivna fordringar, och därmed kvartalets resultat, baseras på en diskontering av framtida kassaflöden som uppdateras kvartalsvis. Den diskonteringsränta som används varierar mellan olika portföljer på basis av uppskattad effektivränta vid förvärvstillfället. Vid ändringar i uppskattningarna om framtida kassaflöden kan effektivräntan justeras inom intervallet 8–25 procent, med syfte att det redovisade värdet inte ska påverkas av ändringar i kassaflödesprognoserna så länge effektivräntan ryms inom det angivna spannet.

En portfölj redovisas aldrig högre än till sitt anskaffningsvärde. Det är alltså inte fråga om en marknadsvärdering av portföljerna.Under kvartalet har det redovisade värdet av köpta avskrivna fordringar justerats till följd av förändringar i uppskattningar av framtida kassaflöden med netto –0,8 MSEK (–6,5). För specifikation per region, se sid 18. Justeringarna redovisas som en del av kvartalets amortering, vilket får som effekt att omsättning och rörelseresultat påverkas med samma belopp. Detta eftersom omsättningen inom Köp av avskrivna fordringar redovisas som netto av inkasserade belopp minus amorteringar.

Kvartalets rörelseresultat belastas med avskrivningar om 43,1 MSEK (40,8). Därmed uppgår rörelseresultatet före avskrivningar till 254,3 MSEK (188,0). Värdet av kundrelationer som

Kvartalets finansnetto uppgick till –17,9 MSEK (–15,5), inklusive kursdifferenser om –0,4 MSEK (–0,0).

redovisas i balansräkningen och är hänförbara till omvärderingar till verkligt värde i samband med förvärv uppgår till 58,6 MSEK (82,7). De har under kvartalet skrivits av med 3,6 MSEK (5,4).

Räntenettot har påverkats negativt av en högre genomsnittlig räntesats under kvartalet om 2,9 procent (1,5), men påverkas positivt av en lägre nettoupplåning.

Som redan beskrivits i delårsrapporten för andra kvartalet förlorade koncernen en skattetvist i Finland, och har då erlagt och kostnadsfört tillkommande skatt för 1999-2002 på 41,8 MSEK inklusive skattetillägg på 21,5 MSEK. Bolaget har överklagat skattetillägget.

Under andra kvartalet fick koncernens svenska dotterföretag också tillbaka 14,0 MSEK i skatt som kostnadsförts under 2009.

Tredje kvartalets resultat har belastats med en skattekostnad motsvarande 25 procent av resultatet före skatt.

Koncernens skattekostnad är bl a beroende av resultatets fördelning mellan dotterföretag med verksamhet i olika länder och därmed olika skattesatser.

Sammantaget kvarstår bedömningen för år 2010 och framöver att skattekostnaden kommer att uppgå till omkring 25 procent av resultatet före skatt, exklusive ovan nämnda engångsposter hänförliga till Finland och Sverige.

Den genomsnittliga skattekostnaden är bl a avhängig koncernens förmåga att uppnå positiva resultat i de länder där resultatet före skatt är negativt. I några fall finns förlustavdrag från tidigare år som kan utnyttjas mot framtida vinster. Vid utgången av 2009 uppgick sådana förlustavdrag totalt till 1 962,6 MSEK. Därav låg 287,7 MSEK till grund för uppskjutna skattefordringar om 82,0 MSEK som redovisas i balansräkningen eftersom förlustavdragen bedöms kunna utnyttjas mot skattepliktiga vinster under de närmaste åren. Av förlustavdragen avser 359,2 MSEK Storbritannien; dessa ingår inte i underlaget för uppskjuten skattefordran.

Från och med andra kvartalets delårsrapport görs en korrigering av redovisningen av klientmedel i koncernens bolag i Nederländerna. Bolaget hade sedan första kvartalet 2009 baserat klassificeringarna i balansräkningen på delvis felaktig information vilket korrigerades i balansräkningen per 30 juni 2010. Effekten var en omklassificering i balansräkningen som berör raderna övriga kortfristiga fordringar, klientmedel och kortfristiga skulder till kreditinstitut. Jämförelsetalen från 2009 har omräknats i enlighet med korrigeringen och effekten på balansräkningen per 31 december 2009 är att klientmedel på tillgångssidan och skuldsidan vardera ökar med 87,4 MSEK samt att övriga kortfristiga fordringar och kortfristiga skulder till kreditinstitut också vardera ökar med 87,4 MSEK.

Kassaflödet från den löpande verksamheten under niomånadersperioden förbättrades till 1 120,9 MSEK (899,2). Kassaflödet från den löpande verksamheten inkluderar återläggning av periodens amortering på köpta fordringar.

Samtidigt korrigeras en bruttoredovisning i resultaträkningen gällande återbetalningar av utlägg i Nederländerna. Korrigeringen har ingen effekt på rörelseresultatet. Om den nya principen tillämpats under 2009 så hade omsättningen för året varit 64,4 MSEK lägre än rapporterat, varav 5,2 MSEK under första kvartalet, 19,9 MSEK under andra kvartalet, 18,9 MSEK under tredje kvartalet och 20,4 MSEK under fjärde kvartalet.

Betalningar under perioden för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 632,2 MSEK (659,3).

Nettoskulden uppgick per den 30 september 2010 till 1 703,3 MSEK, att jämföra med 2 069,0 MSEK per den 31 december 2009. Nettoskuldens minskning är delvis valutarelaterad. Nettoskulden per 31 december 2009 är omräknad från tidigare rapporterade 1 981,6 MSEK i samband med den ovan beskrivna omklassificeringen i redovisningen, varigenom nettoskuldsättningsgraden per årsskiftet ändrades från 77,7 procent till 81,2 procent.

Eget kapital inklusive minoritetens andel uppgick till 2 496,9 MSEK, jämfört med 2 548,9 MSEK vid det senaste årsskiftet.

Per den 30 september 2010 hade koncernen likvida medel om 493,6 MSEK, jämfört med 491,4 MSEK vid årsskiftet. Outnyttjade kreditlöften uppgick till 655,0 MSEK, jämfört med 849,7 MSEK vid årsskiftet.

Koncernens syndikerade lån om 310 MEUR med löptid till februari 2010 inlöstes i januari 2010 och ersattes med ett nytt syndikerat lån om samma belopp med löptid till mars 2013.

Koncernens goodwill uppgick till 1 697,0 MSEK, jämfört med 1 825,3 MSEK per den 31 december 2009.

Medelantalet anställda under kvartalet uppgick till 3 064 (3 277).

Under 2008 infördes ett prestationsbaserat aktieprogram i enlighet med årsstämmans beslut, som var indelat i två delar med prestationsperiod 2008–2009 respektive 2008–2010. Prestationsvillkoret i form av tillväxt i resultat per aktie uppnåddes inte för delen med prestationsperiod 2008–2009, och de prestationsaktier som kunde ha utnyttjats för att förvärva aktier under 2010–2012 har förfallit utan värde. Den återstående delen av aktieprogrammet har prestationsperiod 2008-2010 och kan ge 41 anställda möjlighet att förvärva sammanlagt högst 69 025 aktier till ett lösenpris om 10,00 SEK per aktie under perioden 15 maj 2011–15 maj 2013. Antalet aktier har justerats och kan komma att justeras ytterligare med hänsyn till bland annat aktieutdelningar samt förutsätter en

Förändringen var hänförlig till valutakursdifferenser om –128,3 MSEK.

viss förutbestämd tillväxt i koncernens resultat per aktie. Det aktierelaterade ersättningsprogrammet redovisas i enlighet med IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar samt uttalandet UFR 7 från Rådet för finansiell rapportering. I enlighet härmed kan kostnaden variera mellan kvartalen beroende på bland annat aktiekursen, optionsvärdet och verkliga sociala kostnader vid utnyttjande av optionerna.

Kvartalets resultateffekt av koncernens aktierelaterade ersättningsprogram avser den del av programmet som har prestationsperiod 2008– 2010 och uppgick till en kostnad på 0,3 MSEK jämfört med en kostnad på 0,2 MSEK under motsvarande period förra året.

Det börsnoterade moderbolaget Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring. Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för niomånadersperioden om 50,9 MSEK (55,5) och ett resultat före skatt om –59,9 MSEK (1 153,9). Moderbolaget investerade 0,3 MSEK (0,5) i anläggningstillgångar under delårsperioden och hade vid dess utgång 138,9 MSEK (81,7) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 24 (25).

Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen samt IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.

Från och med 2010 gäller omarbetade versioner av IFRS 3 Rörelseförvärv och IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Dessa innehåller nya redovisningsregler för förvärv av verksamheter, som tillämpas framåtriktat på förvärv från och med 2010.

I enlighet med RFR 2.3 Redovisning för juridiska personer ska de förändringar i utformningen av finansiella rapporter som gällt sedan 2009 i tillämpliga delar användas även av moderbolaget. Det innebär att de valutakursdifferenser som påverkar moderbolagets fond för verkligt värde ska redovisas som övrigt totalresultat.

Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen, med undantag av att de ovan angivna nya standarderna har börjat tillämpas.

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom

marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av avskrivna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2009. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.

Vi ser en långsam makroekonomisk återhämtning i Europa, med betydande skillnader mellan olika regioner. Möjligheterna att lösa Intrum Justitias kunders (gäldenärers) ekonomiska problem är bättre jämfört med situationen vid den finansiella världskrisens kulmen. Inkasserbarheten är emellertid inte tillbaka på nivåerna under 2006 till första halvåret 2008. Däremot har situationen stabiliserats.

Vi ser en ökad efterfrågan på integrerade kredithanterings- och finansiella tjänster. Klienternas behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar. Vidare ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet.

Vår bedömning är att Intrum Justitias strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande och finansierande tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Vi förväntar oss en god efterfrågan på den här typen av tjänster de kommande åren.

Koncernens förvärv av små och medelstora portföljer med avskrivna fordringar förväntas långsiktigt uppgå till ca 800 MSEK per år. Till detta kommer enskilda köp av större portföljer. Intrum Justitia har en långsiktig investeringsstrategi med låg riskprofil, vars stabilitet demonstrerats under den finansiella krisen.

I nuvarande makroekonomiska miljö bör Intrum Justitias strategiska inriktning med en breddning av erbjudandet inom Kredithanteringstjänster vara än mer relevant. Befintliga och potentiella kunders medvetenhet om behovet av kvalificerad rådgivning redan vid kundprospektering och kreditbedömning ökar, vilket stärker Intrum Justitias möjligheter till ny- och merförsäljning längs hela CMS-värdekedjan. Den försämrade betalningsförmågan hos många i samhället kan förväntas innebära ett större inflöde av ärenden till Intrum Justitias inkasso- och betalningsbevakningstjänster. Med sämre betalningsförmåga följer dock att varje enskilt ärende i genomsnitt kräver större resurser för att behandla, vilket kan påverka marginalen i verksamheten negativt om den inte kompenseras för genom en volymökning och intern effektivitetsförbättring.

Verksamheten inom affärsområde Köp av avskrivna fordringar påverkas av tillgången till portföljer som uppfyller Intrum Justitias värderingskrav. Koncernens förvärv av små och medelstora portföljer förväntas långsiktigt uppgå till ca 700 MSEK per år. Till detta belopp kommer eventuella köp av stora portföljer. Intrum Justitia iakttar försiktighet vid köp av avskrivna fordringar för att bibehålla både låg riskprofil och finansiell kapacitet. Våra finansiella mål ligger fast.

Intrum Justitias börsvärde per den 30 september 2010 uppgick till 6 180 MSEK, jämfört med 7 180 MSEK vid årsskiftet. Under perioden 1 januari-30 september 2010 sjönk aktiekursen från 89,75 till 77,25 SEK, vilket inklusive aktieutdelningen på

3,75 SEK motsvarar en kursminskning på 9,7 procent. Avkastningsjusterat index, enligt SIX Return Index, steg under motsvarande period med 17,9 procent. Antalet aktieägare uppgick per den 30 september 2010 till 6 637 st.

Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com > Investerare. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Bengt Lejdström i en telefonkonferens med start

idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-5352 6439 eller +44 (0)20 7138 0825. Kod: 2575049.

Intrum Justitia AB (publ) 105 24 Stockholm

Webbplats: www.intrum.com E-post: [email protected]

Tel: 08-546 10 200, fax: 08-546 10 211

Organisationsnummer: 556607-7581

Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 202

Bengt Lejdström, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 237, mobil: 070-274 2200

Annika Billberg, IR & Kommunikationschef, Tel: 08-545 10 203, mobil: 070-267 9791

Bokslutskommuniké för 2010 publiceras den 9 februari 2011.

Ordinarie Årsstämma 2010 hålls torsdagen den 31 mars 2011, kl 16.00 på Berns Salonger i Stockholm.

Denna delårsrapport har granskats av bolagets revisorer.

Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm den 26 oktober 2010

Lars Wollung Verkställande direktör och koncernchef

Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 400 anställda i 22 länder. Koncernens omsättning uppgick 2009 till 4,1 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.

Till styrelsen i Intrum Justitia AB (publ) org nr 556607-7581

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Intrum Justitia AB (publ) för perioden januari-september 2010. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den bifogade delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 26 oktober 2010 KPMG AB

Carl Lindgren Auktoriserad revisor

Intrum Justitia-koncernen - Resultaträkningar
-- -- -----------------------------------------------
M
SEK
Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2010 2009 2010 2009 2009
Sålda tjänster 732,6 796,1 2 210,6 2 436,0 3 244,9
Inkasserade belopp på köpta fordringar 393,5 424,2 1 188,9 1 258,2 1 699,4
Amortering köpta fordringar -202,4 -190,6 -596,7 -580,7 -780,8
Omvärdering köpta fordringar -0,8 -6,5 -2,2 -32,0 -35,7
Summa netto
o
msättning
922,9 1 023,2 2 800,6 3 081,5 4 127,8
Kostnad sålda tjänster -549,6 -628,0 -1 725,0 -1 945,7 -2 599,2
B
rutto
resultat
373,3 395,2 1 075,6 1 135,8 1 528,6
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -63,3 -74,7 -226,3 -248,3 -338,2
Administrationskostnader -101,0 -172,3 -302,2 -409,5 -506,5
Avyttring av verksamhet 0,0 -1,1 0,0 -16,2 -16,0
Resultatandelar i intresseföretag 2,2 0,1 1,7 0,3 0,3
R
ö
relseresultat (EB
IT
)
211,2 147,2 548,8 462,1 668,2
Finansnetto -17,9 -15,5 -70,8 -59,6 -79,8
R
esultat fö
re skatt
193,3 131,7 478,0 402,5 588,4
Skatt -48,4 -33,0 -147,4 -100,6 -147,8
P
erio
dens netto
resultat
144,9 98,7 330,6 301,9 440,6
D
ärav hänfö
rligt till:
M
oderbolagets aktieägare
144,9 98,7 330,6 301,9 440,5
Innehav utan bestämmande inflytande 0,0 0,0 0,0 0,0 0,1
P
erio
dens resultat
144,9 98,7 330,6 301,9 440,6
Resultat per aktie före utspädning 1,82 1,24 4,15 3,79 5,53
Resultat per aktie efter utspädning 1,82 1,24 4,15 3,79 5,53
M
SEK
Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2010 2009 2010 2009 2009
Periodens resultat 144,9 98,7 330,6 301,9 440,6
Förändring av omräkningsreserv -35,2 -46,9 -83,9 -31,0 -29,5
P
erio
dens to
talresultat
109,7 51,8 246,7 270,9 411,1
D
ärav hänfö
rligt till:
M
oderbolagets aktieägare
109,7 51,8 246,7 270,9 411,0
Innehav utan bestämmande inflytande 0,0 0,0 0,0 0,0 0,1
P
erio
dens to
talresultat
109,7 51,8 246,7 270,9 411,1
SEK Juli-sept
Juli-sept
Jan-sept Jan-sept Helår
2010 2009 2010 2009 2009
Börskurs vid utgången av perioden 77,25 78,00 77,25 78,00 89,75
Resultat per aktie före utspädning 1,82 1,24 4,15 3,79 5,53
Resultat per aktie efter utspädning 1,82 1,24 4,15 3,79 5,53
Eget kapital (substansvärde) före utspädning 31,31 30,22 31,31 30,22 31,96
Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 79 745 79 745 79 745 79 630 79 659
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 79 745 79 745 79 745 79 656 79 682
Antal aktier vid periodens slut '000 79 995 79 995 79 995 79 995 79 995

Antalet aktier vid slutet av respektive period anges inklusive eget innehav 250 000 aktier.

Rörelseresultat och -marginal, rullande 12 månader

Omvärderingar av köpta fordringar, MSEK

Investeringar i köpta fordringar, MSEK

M
SEK
30 sep 30 sep 31 dec
2010 2009 2009
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra
immateriella anläggningstillgångar
318,3 332,9 357,5
Kundrelationer 58,6 82,7 78,3
Goodwill 1 697,0 1 803,4 1 825,3
Summa immateriella anläggningstillgångar 2 073,9 2 219,0 2 261,1
M
ateriella anläggningstillgångar
73,5 89,0 94,3
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag 21,5 21,9 11,3
Köpta avskrivna fordringar 2 138,5 2 286,9 2 311,9
Uppskjutna skattefordringar
Andra långfristiga fordringar
111,5
46,6
129,8
122,5
117,2
66,3
Summa ö
vriga anläggningstillgångar
2 318,1 2 561,1 2 506,7
Summa anläggningstillgångar 4 465,5 4 869,1 4 862,1
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 240,5 319,5 281,0
Klientmedel 561,1 602,2 614,3
Skattefordringar 39,8 80,6 32,1
Övriga fordringar 348,3 383,2 404,3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 147,8 126,5 113,7
Likvida medel 493,6 444,9 491,4
Summa o
msättningstillgångar
1 831,1 1 956,9 1 936,8
SUMMA TILLGÅNGAR 6 296,6 6 826,0 6 798,9
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 496,7 2 409,7 2 548,7
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 0,2 0,1 0,2
Summa eget kapital 2 496,9 2 409,8 2 548,9
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2 154,3 0,2 0,1
Övriga långfristiga skulder 2,7 2,0 3,1
Avsättningar för pensioner 37,2 40,9 39,4
Övriga långfristiga avsättningar 17,7 44,5 15,4
Uppskjutna skatteskulder 28,0 58,3 35,0
Summa långfristiga skulder 2 239,9 145,9 93,0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
4,4 2 750,4 2 519,4
Klientmedelsskuld 561,1 602,2 614,3
Leverantörsskulder 110,7 136,3 143,0
Skatteskulder 206,3 97,1 155,9
Förskott från kunder 28,4 32,1 33,2
Övriga kortfristiga skulder 189,1 199,5 208,5
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 447,5 452,7 458,4
Övriga kortfristiga avsättningar 12,3 0,0 24,3
Summa ko
rtfristiga skulder
1 559,8 4 270,3 4 157,0
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 6 296,6 6 826,0 6 798,9
M
SEK
Jan-sept Jan-sept Helår
2010 2009 2009
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 548,8 462,1 668,2
Avskrivningar 129,6 120,3 164,9
Amortering av köpta avskrivna fordringar 598,8 612,7 816,5
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster -5,3 47,3 38,0
Erhållen ränta 7,5 7,6 9,6
Erlagd ränta och finansiella kostnader -60,4 -83,5 -112,8
Betald inkomstskatt -109,7 -169,7 -124,5
Kassaflö
de från den lö
pande verksamheten

re fö
rändringar av rö
relsekapitalet
1 109,3 996,8 1 459,9
Förändringar i rörelsekapitalet 11,6 -97,6 -26,5
Kassaflö
de från den lö
pande verksamheten
1 120,9 899,2 1 433,4
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella och immateriella -110,9 -172,9 -235,9
anläggningstillgångar
Köp av avskrivna fordringar -632,2 -659,3 -870,6
Förvärv av dotterföretag och intresseföretag -10,2 0,0 0,0
Avyttring av verksamhet 0,0 7,6 7,6
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten 13,2 -36,8 22,3
Kassaflö
de från investeringsverksamheten
-740,1 -861,4 -1 076,6
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar -51,4 390,5 119,8
Erhållen teckningslikvid vid utnyttjande av
personaloptioner
0,0 22,0 22,0
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare -299,0 -278,4 -278,4
Kassaflö
de från finansieringsverksamheten
-350,4 134,1 -136,6
F
ö
rändring av likvida medel
30,4 171,9 220,2
Likvida medel vid årets bö
rjan
491,4 294,3 294,3
Kursdifferenser i likvida medel -28,2 -21,3 -23,1
Likvida medel vid perio
dens slut
493,6 444,9 491,4
MSEK 2010 2009
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa
Ingående balans, 1 januari 2 548,7 0,2 2 548,9 2 395,2 0,1 2 395,3
Periodens totalresultat
Effekt av personaloptionsprogram
246,7
0,3
246,7
0,3
270,9
0,0
270,9
0,0
Erhållen teckningslikvid vid utnyttjande
av personaloptioner
Aktieutdelning
0,0
-299,0
0,0
-299,0
22,0
-278,4
22,0
-278,4
Utgående balans, 30 september 2 496,7 0,2 2 496,9 2 409,7 0,1 2 409,8
Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3
2010 2010 2010 2009 2009
Nettoomsättning exkl omvärderingar, M
SEK
923,7 921,5 957,6 1 050,0 1 029,7
Rörelseresultat exkl omvärderingar, M
SEK
212,0 179,6 159,4 209,8 153,7
Organisk tillväxt, % -2,2 -1,2 1,4 1,6 5,2
Antal inkassoärenden, miljoner 17,8 17,1 16,9 16,9 16,6
Totalt inkassovärde, SEK miljarder 113,1 110,9 115,6 128,7 129,5
2009 2008 2007 2006 2005
H
elår
Helår Helår Helår Helår
Nettoomsättning, M
SEK
4 127,8 3 677,7 3 225,2 2 939,6 2 823,2
Nettoomsättning exkl omvärderingar, M
SEK
4 163,5 3 675,5 3 213,7 2 932,4 2 808,8
Organisk tillväxt, % 3,9 9,3 10,4 4,3 -0,2
Rörelseresultat, M
SEK
668,2 697,3 667,8 586,7 503,6
Rörelseresultat exkl omvärderingar, M
SEK
703,9 695,1 656,3 579,5 489,2
Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % 16,9 18,9 20,4 19,8 17,4
Resultat före skatt, M
SEK
588,4 569,7 595,7 527,1 472,2
Årets resultat (M
SEK)
440,6 441,7 462,0 407,5 333,6
Resultat per aktie före utspädning, SEK 5,53 5,58 5,86 5,09 3,84
Räntetäckningsgrad, ggr 7,6 4,6 7,5 8,1 11,2
Avkastning på totalt kapital, % 10,0 12,0 13,9 14,0 13,4
Avkastning på sysselsatt kapital, % 13,4 16,8 20,2 20,5 20,5
Avkastning på operativt kapital, % 14,3 17,2 21,1 21,5 22,3
Avkastning på eget kapital, % 17,8 20,8 27,8 28,9 23,0
Avkastning på köpta fordringar, % 15,6 16,6 17,0 14,4 16,1
Soliditet, % 37,5 35,5 34,2 33,5 31,8
Utdelning/föreslagen utdelning, SEK 3,75 3,50 3,25 2,75 2,25
Genomsnittligt antal anställda 3 372 3 318 3 093 2 954 2 863
2010 2009 2008 2007 2006
Juli-sept Juli-sept Juli-sept Juli-sept Juli-sept
Nettoomsättning, M
SEK
922,9 1 023,2 905,4 792,5 725,6
Nettoomsättning exkl omvärderingar, M
SEK
923,7 1 029,7 905,0 795,0 715,4
Organisk tillväxt, % -2,2 5,2 10,3 10,6 3,1
Rörelseresultat (EBIT), M
SEK
211,2 147,2 208,2 172,6 156,7
Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, M
SEK
212,0 153,7 207,8 175,1 146,5
Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % 23,0 14,9 23,0 22,0 20,5
Resultat före skatt, M
SEK
193,3 131,7 168,8 153,8 138,3
Periodens resultat, M
SEK
144,9 98,7 126,6 115,4 103,7
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,82 1,24 1,60 1,46 1,30
Räntetäckningsgrad, ggr 5,8 8,8 4,8 7,9 7,8
Avkastning på totalt kapital, % 13,7 8,5 14,3 15,0 15,7
Avkastning på sysselsatt kapital, % 18,4 11,1 19,4 20,8 22,7
Avkastning på operativt kapital, % 19,9 12,0 20,0 21,9 24,2
Avkastning på eget kapital, % 23,7 16,1 27,1 29,4 31,3
Avkastning på köpta fordringar, % 15,8 15,9 17,2 17,1 20,7
Soliditet, % 39,7 35,3 32,7 35,3 33,3
Genomsnittligt antal anställda 3 064 3 277 3 211 3 005 2 838
M
SEK
Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2010 2009 % 2010 2009 % 2009
Sverige, Norge, Danmark, Finland, Baltikum &
Ryssland
355,4 342,6 3,7 1 018,4 1 015,4 0,3 1 368,0
Nederländerna & Belgien 133,2 156,9 -15,1 417,3 476,4 -12,4 643,4
Schweiz, Tyskland & Österrike 190,6 229,1 -16,8 609,7 683,9 -10,8 917,5
Frankrike, Spanien, Portugal & Italien 175,3 217,2 -19,3 553,4 631,8 -12,4 849,0
Storbritannien & Irland 23,9 31,5 -24,1 74,4 139,9 -46,8 167,5
Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern 44,5 45,9 -3,1 127,4 134,1 -5,0 182,4
Summa netto
o
msättning från externa
kunder
922,9 1 023,2 -9,8 2 800,6 3 081,5 -9,1 4 127,8
Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2010 2009 % 2010 2009 % 2009
18,4 18,7 -1,6 58,1 53,6 8,4 76,1
1,0 1,9 -47,4 4,7 10,3 -54,4 13,6
38,1 41,5 -8,2 125,5 128,7 -2,5 174,7
16,0 20,9 -23,4 53,7 63,9 -16,0 85,1
5,1 4,7 8,5 14,7 13,8 6,5 16,9
5,1 4,9 4,1 14,0 16,6 -15,7 22,2
-83,7 -92,6 -9,6 -270,7 -286,9 -5,6 -388,6
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
M
SEK
Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2010 2009 % 2010 2009 % 2009
Sverige, Norge, Danmark, Finland, Baltikum &
Ryssland
118,4 109,1 8,5 266,1 279,6 -4,8 365,8
Nederländerna & Belgien 16,1 19,1 -15,7 60,5 61,2 -1,1 93,3
Schweiz, Tyskland & Österrike 45,8 60,1 -23,8 152,0 179,5 -15,3 228,9
Frankrike, Spanien, Portugal & Italien 30,1 41,7 -27,8 87,4 79,8 9,5 122,0
Storbritannien & Irland 3,7 -75,1 - 14,5 -114,1 - -105,4
Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern -4,0 -7,8 48,7 -30,2 -24,2 -24,8 -36,7
Resultatandelar Island 1,1 0,1 1 000,0 -1,5 0,3 - 0,3
Summa rö
relseresultat (EB
IT
)
211,2 147,2 43,5 548,8 462,1 18,8 668,2
Finansnetto -17,9 -15,5 -15,5 -70,8 -59,6 -18,8 -79,8
R
esultat fö
re skatt
193,3 131,7 46,8 478,0 402,5 18,8 588,4
M
SEK
Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2010 2009 % 2010 2009 % 2009
Sverige, Norge, Danmark, Finland, Baltikum &
Ryssland
4,2 0,0 - 6,1 5,4 13,0 4,9
Nederländerna & Belgien 0,1 0,0 - 0,1 0,0 - 0,0
Schweiz, Tyskland & Österrike 0,3 0,0 - 3,2 2,4 33,3 2,4
Frankrike, Spanien, Portugal & Italien -3,1 -1,3 - -3,4 -30,4 - -30,1
Storbritannien & Irland 0,0 -2,2 - 0,0 -2,2 - -2,1
Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern -2,3 -3,0 - -8,2 -7,2 - -10,8
Summa o
mvärdering
-0,8 -6,5 - -2,2 -32,0 - -35,7
M
SEK
Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2010 2009 % 2010 2009 % 2009
Sverige, Norge, Danmark, Finland, Baltikum &
Ryssland
0,0 -0,1 - -0,2 -0,3 -33,3 -0,4
Nederländerna & Belgien -1,1 -1,1 -0,0 -3,3 -3,6 -8,3 -4,8
Schweiz, Tyskland & Österrike 0,0 0,0 - 0,0 0,0 - 0,0
Frankrike, Spanien, Portugal & Italien -2,2 -2,5 -12,0 -6,9 -7,7 -10,4 -10,2
Storbritannien & Irland 0,0 -1,3 -100,0 0,0 -3,8 -100,0 -4,8
Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern -0,3 -0,4 -25,0 -1,1 -1,2 -8,3 -1,6
Summa fö
rvärvsrelaterade
avskrivningar/
nedskrivningar
-3,6 -5,4 -33,3 -11,5 -16,6 -30,7 -21,8
M
SEK
Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2010 2009 % 2010 2009 % 2009
Sverige, Norge, Danmark, Finland, Baltikum &
Ryssland
351,2 342,6 2,5 1 012,3 1 010,0 0,2 1 363,1
Nederländerna & Belgien 133,1 156,9 -15,2 417,2 476,4 -12,4 643,4
Schweiz, Tyskland & Österrike 190,3 229,1 -16,9 606,5 681,5 -11,0 915,1
Frankrike, Spanien, Portugal & Italien 178,4 218,5 -18,4 556,8 662,2 -15,9 879,1
Storbritannien & Irland 23,9 33,7 -29,1 74,4 142,1 -47,6 169,6
Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern 46,8 48,9 -4,3 135,6 141,3 -4,0 193,2
Summa netto
o
msättning exklusive
o
mvärderingar
923,7 1 029,7 -10,3 2 802,8 3 113,5 -10,0 4 163,5
M
SEK
Juli-sept
2010
Juli-sept
2009
Förändring
%
Jan-sept
2010
Jan-sept
2009
Förändring
%
Helår
2009
Sverige, Norge, Danmark, Finland, Baltikum &
Ryssland
114,2 109,1 4,7 260,0 274,2 -5,2 360,9
Nederländerna & Belgien 16,0 19,1 -16,2 60,4 61,2 -1,3 93,3
Schweiz, Tyskland & Österrike 45,5 60,1 -24,3 148,8 177,1 -16,0 226,5
Frankrike, Spanien, Portugal & Italien 33,2 43,0 -22,8 90,8 110,2 -17,6 152,1
Storbritannien & Irland 3,7 -72,9 - 14,5 -111,9 - -103,3
Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern -1,7 -4,8 - -22,0 -17,0 29,4 -25,9
Resultatandelar Island 1,1 0,1 1 000,0 -1,5 0,3 - 0,3
Summa rö
relseresultat exkl
o
mvärderingar
212,0 153,7 37,9 551,0 494,1 11,5 703,9
% Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2010 2009 2010 2009 2009
Sverige, Norge, Danmark, Finland, Baltikum &
Ryssland
32,5 31,8 25,7 27,1 26,5
Nederländerna & Belgien 12,0 12,2 14,5 12,8 14,5
Schweiz, Tyskland & Österrike 23,9 26,2 24,5 26,0 24,8
Frankrike, Spanien, Portugal & Italien 18,6 19,7 16,3 16,6 17,3
Storbritannien & Irland 15,5 -216,3 19,5 -78,7 -60,9
Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern -3,6 -9,8 -16,2 -12,0 -13,4
R
ö
relsemarginal fö
r ko
ncernen to
talt
23,0 14,9 19,7 15,9 16,9
M
SEK
Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2010 2009 % 2010 2009 % 2009
Kredithantering 806,3 874,8 -7,8 2 444,8 2 675,9 -8,6 3 548,3
Köp av avskrivna fordringar 205,1 238,7 -14,1 624,0 677,0 -7,8 924,1
Eliminering av interntransaktioner -88,5 -90,3 -2,0 -268,2 -271,4 -1,2 -344,6
Summa netto
o
msättning
922,9 1 023,2 -9,8 2 800,6 3 081,5 -9,1 4 127,8
M
SEK
Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2010 2009 % 2010 2009 % 2009
Kredithantering 145,7 72,7 100,4 350,8 291,8 20,2 398,3
Köp av avskrivna fordringar 85,0 93,4 -9,0 277,9 254,9 9,0 361,9
Avyttring av verksamhet 0,0 -1,1 - 0,0 -16,2 - -16,0
Resultatandelar Island 1,1 0,1 0,0 -1,5 0,3 - 0,3
Centrala kostnader -20,6 -17,9 15,1 -78,4 -68,7 14,1 -76,3
Summa rö
relseresultat
211,2 147,2 43,5 548,8 462,1 18,8 668,2
% Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2010 2009 2010 2009 2009
Kredithantering 18,1 8,3 14,3 10,9 11,2
Köp av avskrivna fordringar 41,4 39,1 44,5 37,7 39,2
Ko
ncernen to
talt
22,9 14,4 19,6 15,0 16,2
N
yckeltal
Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2010 2009 2010 2009 2009
Omsättningstillväxt, % -9,8 13,0 -9,1 15,9 12,2
Organisk tillväxt, % -2,2 5,2 -1,0 4,9 3,9
Tillväxt i rörelseresultat, % 43,5 -29,3 18,8 -16,6 -4,2
Tillväxt i resultat före skatt, % 46,8 -22,0 18,8 -12,7 3,3
Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % 23,0 14,9 19,7 15,9 16,9
Avkastning på totalt kapital, % 13,7 8,5 11,3 9,3 10,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % 18,4 11,1 15,1 12,3 13,4
Avkastning på operativt kapital, % 19,9 12,0 16,6 13,0 14,3
Avkastning på eget kapital, % 23,7 16,1 17,5 16,8 17,8
Avkastning köpta avskrivna fordringar % 15,8 15,9 16,7 14,7 15,6
Nettoskuld, M
SEK
1 703,3 2 347,0 1 703,3 2 347,0 2 069,0
Nettoskuld/eget kapital, % 68,2 97,4 68,2 97,4 81,2
Soliditet, % 39,7 35,3 39,7 35,3 37,5
Räntetäckningsgrad, ggr 7,1 8,8 9,6 6,8 7,6
Antal inkassoärenden, miljoner 17,8 16,6 17,8 16,6 16,9
Totalt inkassovärde, SEK miljarder 113,1 123,4 113,1 123,4 128,7
M
edelantal anställda
3 064 3 277 3 117 3 356 3 372

Definitioner

Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år. Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.

Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden. Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.

Avkastning på totalt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittliga totala tillgångar.

Avkastning på sysselsatt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt sysselsatt kapital. Sysselsatt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar.

Avkastning på operativt kapital utgörs av rörelseresultatet, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt operativt kapital. Operativt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Avkastning på eget kapital är periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.

Avkastning köpta avskrivna fordringar är verksamhetsområdets rörelseresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta avskrivna fordringar.

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar. Soliditet är eget kapital inklusive minoritetens andel som en procentandel av balansomslutningen.

Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.

30 september 2010 A
ntal aktier Kapital o
ch

ster, %
HQ fonder 5 108 000 6,4
Länsförsäkringar fonder 4 933 134 6,2
Lannebo fonder 3 832 832 4,8
CapM
an Oyj
3 407 550 4,3
Swedbank Robur fonder 3 362 637 4,2
Horn Fjárfestingarfélag ehf 3 129 784 3,9
Fjärde AP-fonden 2 941 064 3,7
Öresund Investment AB 2 363 000 3,0
SEB Fonder 2 142 793 2,7
Parkerhouse Investments 2 000 000 2,5
T
o
talt, tio
stö
rsta ägare
33 220 794 41,7
T
o
talt antal aktier:
79 994 651

Andelen svenskt ägande uppgick till 59,9 procent (institutioner 21,4 procentenheter, aktiefonder 31,2 procentenheter, privatpersoner 7,4 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice

Eget innehav uppgår till 250 000 aktier, och ingår i det totala antalet utestående aktier ovan.

M
SEK
Jan-sept Jan-sept Helår
2010 2009 2009
Nettoomsättning 50,9 55,5 57,7
B
rutto
resultat
50,9 55,5 57,7
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -9,4 -15,9 -21,0
Administrationskostnader -76,6 -70,5 -85,7
R
ö
relseresultat (EB
IT
)
-35,1 -30,9 -49,0
Aktieutdelningar från dotterföretag 0,0 83,5 83,5
Vinst på koncernintern aktietransaktion 0,0 1 150,8 1 150,8
Finansnetto övrigt -24,8 -49,5 -68,6
R
esultat fö
re skatt
-59,9 1 153,9 1 116,7
Skatt 0,0 0,0 74,8
P
erio
dens resultat
-59,9 1 153,9 1 191,5
M
SEK
Jan-sept Jan-sept Helår
2010 2009 2009
Periodens resultat -59,9 1 153,9 1 191,5
Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv
(fond för verkligt värde)
255,5 -156,3 -198,0
P
erio
dens to
talresultat
195,6 997,6 993,5
M
SEK
30 sep 30 sep 31 dec
2010 2009 2009
T
ILLGÅ
N
GA
R
A
nläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 0,5 0,7 0,5
M
ateriella anläggningstillgångar
0,3 0,2 0,2
Finansiella anläggningstillgångar 7 508,9 12 767,6 7 578,0
Summa anläggningstillgångar 7 509,7 12 768,5 7 578,7
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 1 731,2 1 967,8 1 851,5
Likvida medel 138,9 81,7 159,8
Summa o
msättningstillgångar
1 870,1 2 049,5 2 011,3
SUM
M
A
T
ILLGÅ
N
GA
R
9 379,8 14 818,0 9 590,0

EGET KA P IT A L OC H SKULD ER

Bundet eget kapital 284,1 284,1 284,1
Fritt eget kapital 5 128,2 4 812,8 5 231,3
Summa eget kapital 5 412,3 5 096,9 5 515,4
Avsättningar 2,3 2,0 2,3
Långfristiga skulder och avsättningar 3 035,6 6 554,0 1 230,2
Kortfristiga skulder 929,6 3 165,1 2 842,1
SUM
M
A
EGET
KA
P
IT
A
L OC
H
SKULD
ER
9 379,8 14 818,0 9 590,0
Ställda säkerheter Inga Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga