AI assistant
Intrum — Earnings Release 2008
Feb 10, 2009
2930_10-k_2009-02-10_2472ffde-7b55-476a-b1ec-a57e59484106.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Organisationsnummer: 556607-7581
Intrum Justitia AB (publ) Stockholm den 10 februari 2009
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande tisdagen den 10 februari 2009, kl 07.00.
Bokslutskommuniké 2008
Fjärde kvartalet 2008:
- Koncernens nettoomsättning uppgick till 1 020,0 MSEK (888,0), en ökning med 14,9 procent. Organisk tillväxt uppgick till 6,2 procent (12,3).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 142,9 MSEK (206,5). Resultatet har belastats med 60,7 MSEK i nedskrivning av goodwill hänförlig till koncernens verksamhet i Skottland. Exklusive goodwillnedskrivning samt upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto –4,0 MSEK (1,8) uppgick rörelseresultatet till 207,6 MSEK (204,7), en ökning med 1,4 procent, och rörelsemarginalen uppgick till 20,3 procent (23,1).
- Nettoresultatet för årets fjärde kvartal uppgick till 96,0 MSEK (154,7). Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,21 SEK (1,96).
- Investeringar i Köp av avskrivna fordringar uppgick under fjärde kvartalet till 205,1 MSEK (611,1). Avkastning på köpta fordringar uppgick till 19,6 procent (21,0).
Helåret 2008:
- Koncernens nettoomsättning för 2008 uppgick till 3 677,7 MSEK (3 225,2), en ökning med 14,0 procent. Organisk tillväxt uppgick till 9,3 procent (10,4).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 697,3 MSEK (667,8). Exklusive goodwillnedskrivning samt upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto 2,2 MSEK (11,5) uppgick rörelseresultatet till 755,8 MSEK (656,3), en ökning med 15,2 procent, och rörelsemarginalen ökade till 20,6 procent (20,4).
- Nettoresultatet uppgick till 441,7 MSEK (462,0) och resultat per aktie före utspädning uppgick till 5,58 SEK (5,86) för helåret.
- Investeringar i Köp av avskrivna fordringar uppgick under året till 871,6 MSEK (996,2) utöver betalningen under 2008 om 332,5 MSEK för den österrikiska portfölj som köptes 2007. Avkastning på köpta fordringar uppgick till 16,6 procent (17,0).
| MSEK, | Okt–dec | Okt–dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Nettoomsättning | 1 020,0 | 888,0 | 3 677,7 | 3 225,2 |
| Organisk tillväxt, % | 6,2 | 12,3 | 9,3 | 10,4 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 142,9 | 206,5 | 697,3 | 667,8 |
| Rörelseresultat före goodwillnedskrivning | 203,6 | 206,5 | 758,0 | 667,8 |
| Rörelsemarginal före goodwillnedskrivning, % | 20,0 | 23,3 | 20,6 | 20,7 |
| Resultat före skatt | 108,8 | 186,0 | 569,7 | 595,7 |
| Nettoresultat | 96,0 | 154,7 | 441,7 | 462,0 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 1,21 | 1,96 | 5,58 | 5,86 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,21 | 1,94 | 5,56 | 5,83 |
| Antal inneliggande inkassoärenden, miljoner | 16,6 | 15,5 | 16,6 | 15,5 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 19,6 | 21,0 | 16,6 | 17,0 |
• Styrelsen föreslår utdelning om 3,50 SEK per aktie (3,25).
Lars Wollung
2008:
resultat
Oktober–december 2008: Omsättning och resultat
Kommentar från VD och koncernchef Lars Wollung
"Under 2008 har vi strategiskt flyttat fram våra positioner längs CMS-värdekedjan (kredithanteringstjänster) genom att bredda och förbättra våra tjänster. Vår ambition att erbjuda kompletta CMS-lösningar är än mer relevant i dagens ekonomiska situation och innebär intressanta affärsmöjligheter. Samtidigt är vi nöjda med vår stabila PD-verksamhet som i dagens makroekonomiska situation genererat en avkastning på 19,6 procent (21,0) under det fjärde kvartalet. Vi kommer även fortsättningsvis att vara försiktiga i våra investeringsbeslut men ser samtidigt ökade affärsmöjligheter under de nästkommande åren.
Det fjärde kvartalet hamnar något under våra finansiella mål. Den organiska tillväxten under fjärde kvartalet uppgick till 6,2 procent (12,3) och rörelsemarginalen (exkl PD-omvärdering och goodwillnedskrivning) till 20,3 procent (23,1). Marginalen i CMS-verksamheten påverkades huvudsakligen av regionala snarare än övergripande makroekonomiska förhållanden."
Koncernens nettoomsättning under årets fjärde kvartal uppgick till 1 020,0 MSEK (888,0). Omsättningsökningen uppgick till 14,9 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om 6,2 procentenheter, 1,2 procentenheter relaterat till förvärv, valutaeffekter om positivt 8,2 procentenheter samt –0,7 procentenheter relaterat till portföljnedskrivning. Rörelseresultatet uppgick till 142,9 MSEK (206,5). I rörelseresultatet ingår en nedskrivning av goodwill hänförlig till verksamheten i Skottland om –60,7 MSEK samt upp- och nedskrivningar av köpta portföljer om netto –4,0 MSEK (+1,8). I region Skandinavien ingår kostnader om 9,4 MSEK i form av avgångsvederlag. Resultatet före skatt för kvartalet uppgick till 108,8 MSEK (186,0) och kvartalets nettoresultat uppgick till 96,0 MSEK (154,7). Periodens finansnetto inkluderar en mottagen utskiftning på övriga aktier om 6,2 MSEK (0,0) och påverkas i övrigt negativt av en högre skuldsättning och av orealiserade kursförluster. Skattekostnaden minskades av en uppskjuten skatteintäkt som redovisas i Sverige, motsvarande underskottsavdrag som dels uppkommit genom att koncernbidrag lämnats från Sverige till Italien, dels som en effekt av särskilda avdrag i Belgien.
Januari–december Omsättning och Koncernens nettoomsättning under helåret uppgick till 3 677,7 MSEK (3 225,2). Omsättningsökningen om 14,0 procent består av organisk tillväxt 9,3 procentenheter, förvärv 1,5 procentenheter, valutaeffekter 3,5 procentenheter samt –0,3 procentenheter som en följd av uppskrivningar av portföljer. Rörelseresultatet uppgick till 697,3 MSEK (667,8). Resultatet före skatt för året uppgick till 569,7 MSEK (595,7) och nettoresultatet uppgick till 441,7 MSEK (462,0). I rörelseresultatet ingår en nedskrivning av goodwill hänförlig till Skottland om –60,7 MSEK samt upp- och nedskrivningar av köpta fordringar om netto 2,2 MSEK (11,5).
KOMMENTARER TILL UTFALLET OCH HÄNDELSER AV VÄSENTLIG BETYDELSE UNDER KVARTALET
| Geografiska regioner Sverige, Norge & Danmark |
Regionens omsättning för årets fjärde kvartal uppgick till 174,7 MSEK (175,7), eller 175,7 MSEK (174,2) exklusive portföljomvärdering, motsvarande en ökning med 0,9 procent. Rörelseresultatet uppgick till 31,1 MSEK (42,6), eller 32,1 MSEK (41,1) exklusive portföljom värdering, motsvarande en rörelsemarginal om 18,3 procent (23,6). Resultatet har belastats med avgångsvederlag om totalt 9,4 MSEK. Exklusive omvärderingar och avgångsvederlag uppgår rörelseresultatet till 41,5 MSEK (41,1) och rörelsemarginalen till 23,6 procent (23,6). En omorganisation med tydligare kundfokus är under genomförande i Sverige. Regionalise ringen fortsätter och Danmark och Norge har nu samma produktionsplattform som Sverige. |
|---|---|
| Nederländerna, Belgien & Tyskland |
Regionens omsättning för årets fjärde kvartal uppgick till 233,1 MSEK (167,0), eller 233,1 MSEK (168,8) exklusive portföljomvärdering, motsvarande en ökning med 38,1 procent. Rörelseresultatet uppgick till 57,6 MSEK (42,0), eller 57,6 MSEK (43,8) exklusive portföljom värdering, motsvarande en rörelsemarginal om 24,7 procent (25,9). Fusionen och integrationen av det i mars 2008 förvärvade belgiska företaget Solutius är slutförd. Förvärvet har ökat marknadsandelen i Belgien till 25 procent. |
| Schweiz, Österrike & Italien |
Regionens omsättning för årets fjärde kvartal uppgick till 169,7 MSEK (136,5), eller 174,2 MSEK (139,2) exklusive portföljomvärdering, motsvarande en ökning med 25,1 procent. Rörelseresultatet uppgick till 58,6 MSEK (44,1), eller 63,1 MSEK (46,8) exklusive portföljom värdering, motsvarande en rörelsemarginal om 36,2 procent (33,6). De portföljnedskrivningar som gjorts under fjärde kvartalet är helt hänförliga till en italiensk portfölj. Den större österrikiska bankportfölj som förvärvades under Q4 2007 utvecklas fortsatt enligt plan. |
| Frankrike, Spanien & Portugal |
Regionens omsättning för årets fjärde kvartal uppgick till 170,2 MSEK (133,0), eller 170,4 MSEK (133,0) exklusive portföljomvärdering, motsvarande en ökning med 28,1 procent. Rörelseresultatet uppgick till 39,4 MSEK (33,4), eller 39,6 MSEK (33,4) exklusive portföljom värdering, motsvarande en rörelsemarginal om 23,2 procent (25,1). Den förändrade mixen med större andel CMS har lett till lägre marginaler. Förvärvet av franska Cronos-koncernen i december innebär en omsättningsökning i regionen samt en ökning av marknadsandelen i |
Frankrike till 20 procent. Finland, Estland, Lettland & Litauen Regionens omsättning för årets fjärde kvartal uppgick till 166,7 MSEK (128,6), eller 163,8 MSEK (128,7) exklusive portföljomvärdering, motsvarande en ökning med 27,3 procent. Rörelseresultatet uppgick till 68,6 MSEK (56,5), eller 65,7 MSEK (56,6) exklusive portföljomvärdering, motsvarande en rörelsemarginal om 40,1 procent (44,0). Under 2008 har investeringar gjorts i den tidigare delen av CMS-kedjan. Samarbetet med Sampo och Logica har bland annat möjliggjort ett större kontrakt avseende en komplett outsourcinglösning inom CMS och är en viktig hörnsten i utvecklingen av helhetslösningar inom verksamhetsområdet. Den redovisade förlusten i de tidiga CMS verksamhetsdelarna har påverkat den totala marginalen i CMS-verksamheten negativt med 3,0 procentenheter. Storbritannien & Irland Regionens omsättning för årets fjärde kvartal uppgick till 55,0 MSEK (83,3). Rörelseresultatet uppgick till –85,1 MSEK (+0,2), belastat med nedskrivning av goodwill hänförlig till Skottland om –60,7 MSEK (0,0) efter nedskrivningsprövning som genomförts i samband med årsbokslutet. I England har investeringar gjorts i förstärkning av ledning och säljorganisation. Omstruktureringsprogrammet i England fortgår med fokus på ökad samordning mellan regionens enheter. Under kvartalet köptes en mindre portfölj i England, vilket är den första sedan en längre tid. Den irländska verksamheten genomgår en omstrukturering med personalnedskärningar som gett upphov till kostnader under fjärde kvartalet på 2,8 MSEK. Den skotska delgivningsverksamheten undergår för närvarande en översyn. Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern Regionens omsättning för årets fjärde kvartal uppgick till 50,6 MSEK (63,9), eller 51,8 MSEK (59,0) exklusive portföljomvärdering. Rörelseresultatet uppgick till –4,4 MSEK (19,2), eller –3,2 MSEK (14,3) exklusive portföljomvärdering. Resultatet återspeglar ett lägre resultat från Köp av avskrivna fordringar än tidigare kvartal, prispress inom vissa CMS-segment samt ökade fasta kostnader. Åtgärder har genomförts för att förbättra balansen mellan prisbild och den operativa aktivitetsnivån. Verksamhetsområden Kredithantering Omsättningen i verksamhetsområdet ökade med 13,4 procent under årets fjärde kvartal, från 773,3 MSEK till 877,2 MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 121,0 MSEK (151,5), motsvarande en rörelsemarginal om 13,8 procent (19,6). Den organiska tillväxten har varit starkast i regionerna Frankrike, Spanien och Portugal; Italien, Schweiz och Österrike samt Finland och Baltikum. Marginalen under kvartalet påverkas av utvecklingen i Storbritannien och Irland, ett ökat inslag av B2B-ärenden, obalans mellan pris och tjänsteinnehåll i Centraleuropa samt ökade kostnader för legala utlägg inom inkassobevakning, exempelvis i Tyskland, som förväntas generera intäkter under kommande år. Köp av avskrivna fordringar Den rapporterade omsättningen i verksamhetsområdet uppgick för kvartalet till 223,3 MSEK (171,3). Rörelseresultatet uppgick till 108,4 MSEK (85,5). Den rapporterade rörelsemarginalen uppgick till 48,5 procent att jämföra med 49,4 procent samma kvartal föregående år. Rörelsemarginalen påverkas negativt av ändrade avräkningsprinciper mellan verksamhetsområdena. Detta avser gäldenärsarvoden som påverkar verksamhetsområdets rapporterade omsättning men inte resultatet. Tidigare har gäldenärsarvoden relaterade till verksamhetsområdet nettoredovisats medan de från och med 2008 bruttoredovisas. Värdet på de gäldenärsarvoden som bruttoredovisats uppgår för kvartalet till 25,4 MSEK. Utifrån tidigare års allokeringsprinciper ökar omsättningen för verksamhetsområdet med 15,5 procent och rörelseresultatet med 26,8 procent vilket skulle ha givit en rörelsemarginal om 54,8 procent (49,4). De ändrade avräkningsprinciperna får ingen effekt på koncernens totala omsättning eller rörelseresultat eftersom det rör sig om en interntransaktion som elimineras. I enlighet med IFRS tillämpas en redovisningsmodell (effektivräntemetoden) där det redovisade värdet för respektive portfölj med köpta avskrivna fordringar, och därmed kvartalets resultat, baseras på en diskontering av framtida kassaflöden som uppdateras kvartalsvis. Den diskonteringsränta som används varierar mellan olika portföljer på basis av uppskattad effektivränta vid förvärvstillfället. Vid ändringar i uppskattningarna om framtida kassaflöden kan effektivräntan justeras inom intervallet 8–25 procent, med syfte att det redovisade värdet inte ska påverkas av ändringar i kassaflödesprognoserna så länge effektivräntan ryms inom det angivna spannet. En portfölj redovisas aldrig högre än till sitt anskaffningsvärde. Det är alltså inte fråga om en marknadsvärdering av portföljerna. Under kvartalet har det redovisade värdet av köpta avskrivna fordringar justerats till följd av förändringar i uppskattningar av framtida kassaflöden med netto –4,0 MSEK (+1,8). Justeringarna fördelas enligt följande:
| MSEK | Okt–dec | Okt–dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
| Sverige, Norge & Danmark | –1,0 | 1,5 | –0,9 | 10,1 |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 0,0 | –1,8 | 0,0 | –3,6 |
| Schweiz, Österrike & Italien | –4,5 | –2,7 | –4,4 | –2,7 |
| Frankrike, Spanien & Portugal | –0,2 | 0,0 | –10,5 | –1,8 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 2,9 | –0,1 | 14,6 | 6,6 |
| Storbritannien & Irland | 0,0 | 0,0 | –2,6 | –10,6 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | –1,2 | 4,9 | 6,0 | 13,5 |
| Total | –4,0 | 1,8 | 2,2 | 11,5 |
Betalningar för investeringar i portföljer uppgick under kvartalet till 205,1 MSEK (611,1). För helåret uppgår betalningar för investeringar till 1 204,1 MSEK (666,2), varav 332,5 MSEK avser Intrum Justitias andel av betalningen för den större österrikiska bankportfölj som förvärvades under fjärde kvartalet 2007. Avkastning på köpta fordringar uppgick till 19,6 procent (21,0) för kvartalet, och till 16,6 procent (17,0) för helåret. Koncernen hade per årsskiftet ett redovisat värde av köpta fordringar om 2 330,3 MSEK (1 882,2) en ökning med 23,8 procent under året.
- Avskrivningar Fjärde kvartalets rörelseresultat belastas med avskrivningar om 36,8 MSEK (25,4). Därmed uppgår rörelseresultatet före avskrivningar och goodwillnedskrivning till 240,4 MSEK (231,9). Övriga immateriella anläggningstillgångar som redovisats i balansräkningen och är hänförbara till omvärderingar till verkligt värde i samband med förvärv uppgår till 105,7 MSEK (13,1). De har under kvartalet skrivits av med 3,6 MSEK (1,5).
- Finansnetto Kvartalets finansnetto uppgick till –34,1 MSEK (–20,5), inklusive kursdifferenser om –3,6 MSEK (–4,2). Periodens finansnetto inkluderar en mottagen utskiftning om 6,2 MSEK (0,0) från Netgiro International AB. Det negativa räntenettot är högre som en följd av den högre nettoskulden.
- Skatt Årets skattekostnad uppgår till 20,3 procent (22,4) av resultatet före goodwillnedskrivning och skatt, varigenom skattesatsen för kvartalet blir 7,6 procent (16,8). Skillnaden mot under tidigare kvartal angiven genomsnittlig skattesats om ca 25 procent är bl a hänförlig till en uppskjuten skatteintäkt som redovisas i Sverige, motsvarande underskottsavdrag som dels uppkommit genom att koncernbidrag lämnats från Sverige till Italien, dels som en effekt av särskilda avdrag i Belgien.
Koncernens skattekostnad är bl a beroende av resultatets fördelning mellan dotterbolag med verksamhet i olika länder och därmed olika skattesatser. Sammantaget är bedömningen för år 2009 och framöver att skattekostnaden kommer att uppgå till omkring 25 procent av resultatet före skatt. Denna bedömning inkluderar inte ytterligare effekter av utnyttjande av förlustavdrag i Italien och inte heller några eventuella effekter av koncernens pågående skattetvist i Finland. Förlustavdrag i Italien har utnyttjats under 2006–2008 genom att koncernbidrag lämnats från Sverige till Italien i enlighet med EG-domstolens sk Marks & Spencer-dom och det förhandsbesked som Intrum Justitia erhöll under 2007. Skatteverket har överklagat förhandsbeskedet till Regeringsrätten och frågan är ännu inte avgjord. Kvarvarande förlustavdrag i Italien uppgår till ca 42,5 MSEK, varav 25,0 MSEK förfaller under 2009.
Koncernens skattetvist i Finland avser ett belopp om 54,8 MSEK. Skattetillägg och räntor kan tillkomma. Finska skatteverkets yrkanden står enligt Intrum Justitias uppfattning i strid med gällande praxis och bolaget redovisar ingen skuld i balansräkningen för denna skattetvist. Koncernen hade vid årsskiftet förlustavdrag om ca 1,6 miljarder SEK för vilka uppskjuten skattefordran endast delvis redovisas.
- Kassaflöde och investeringar Kassaflödet från den löpande verksamheten under året förbättrades till 607,5 MSEK (529,1). Kassaflödet före investeringar, dvs kassaflödet från den löpande verksamheten med tillägg av årets amortering av köpta avskrivna fordringar, uppgick till 1 261,3 MSEK (1 013,1). Utbetalningar under året för investeringar i avskrivna fordringar uppgick till 1 204,1 MSEK (666,2). Under året investerades 193,6 MSEK (134,6) i materiella och immateriella anläggningstillgångar. Under 2009 förväntas investeringarna uppgå till 170–190 MSEK.
- Förvärv I december genomförde Intrum Justitia förvärvet av samtliga aktier i de franska företagen Cronos-gruppen och SSE för en sammanlagd köpeskilling om 5,8 MEUR, motsvarande ca 60,0 MSEK. Förvärvskostnader uppgår preliminärt till 1,7 MSEK. De förvärvade företagen bedriver kredithanteringsverksamhet på den franska marknaden, där Intrum Justitias marknadsandel genom förvärven ökar till 20 procent. Företagen har tillsammans 80 anställda och omsatte under 2007 totalt 7,3 MEUR med en rörelsemarginal på strax över 13 procent. Genom förvärven förstärker Intrum Justitia sin marknadsposition på den franska kredithanteringsmarknaden och synergier beräknas uppkomma genom samordning av överlappande verksamheter samt genom introduktion av Intrum Justitias scoring och tekniska plattform. Effekten på resultat per aktie, inklusive synergier, integreringskostnader och avskrivning av immateriella tillgångar, beräknas bli nära noll under 2009 vändande till svagt positiv under 2010. Under 2009 kommer en avskrivning av immateriella tillgångar om ca 10 MSEK att belasta det operativa resultatet i regionen Frankrike, Spanien & Portugal.
| (MSEK) | Redovisat värde före förvärvet |
Justering till verkligt värde |
Verkligt värde redovisat i koncernen |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,0 | 49,5 | 49,5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2,0 | 2,0 | |
| Omsättningstillgångar | 54,8 | 54,8 | |
| Likvida medel | –1,4 | –1,4 | |
| Räntebärande skulder | –2,2 | –2,2 | |
| Uppskjuten skatteskuld/fordran | –1,0 | –16,4 | –17,4 |
| Kortfristiga skulder | –62,6 | –62,6 | |
| Nettotillgångar | –10,4 | 33,1 | 22,7 |
| Koncerngoodwill | 39,0 | ||
| Summa köpeskilling och förvärvskostnader | 61,7 |
De förvärvade företagens nettotillgångar vid förvärvstidpunkten uppgick preliminärt till följande belopp:
Justering till verkligt värde avser kundrelationer.
De förvärvade företagen konsolideras i koncernredovisningen från och med 1 december och bidrar med 6,3 MSEK till koncernens omsättning och –0,2 MSEK till rörelseresultatet för fjärde kvartalet, inklusive avskrivningar om –0,8 på immateriella tillgångar som redovisats i samband med förvärvet.
Finansiering Nettoskulden uppgick per den 31 december 2008 till 2 348,4 MSEK, att jämföra med 1 526,9 MSEK vid utgången av föregående år. Eget kapital inklusive minoritetens andel uppgick vid årsskiftet till 2 395,3 MSEK, jämfört med 1 842,5 föregående år. Per den 31 december 2008 hade koncernen likvida medel om 294,3 MSEK, jämfört med 259,8 per den 31 december 2007. Outnyttjade kreditlöften uppgick till 959,0 MSEK, jämfört med 310,3 MSEK per den 31 december 2007. Koncernen har ett syndikerat lån om 310 MEUR med löptid till februari 2010. Den genomsnittliga räntekostnaden för nyttjad kredit har under kvartalet varit 5,7 procent (5,1). Nyttjad kredit per den 9 februari 2009 löpte i genomsnitt med 3,7 procent ränta.
Goodwill Koncernens goodwill uppgick till 1 895,9 MSEK, att jämföra med 1 614,6 MSEK vid förra årsskiftet. Av ökningen är 137,2 MSEK hänförligt till valutakursdifferenser medan 165,8 MSEK uppkommit genom förvärv i Belgien och 39,0 MSEK genom förvärv i Frankrike. Goodwill hänförlig till Skottland har skrivits ned med 60,7 MSEK efter genomförd nedskrivningsprövning i samband med årsbokslutet.
Anställda Medeltalet anställda under året uppgick till 3 318 (3 093). Antalet anställda har ökat i samtliga regioner.
Byte av koncernchef Michael Wolf lämnade posten som verkställande direktör och koncernchef den 30 november 2008. Den 1 februari 2009 tillträdde Lars Wollung som ny verkställande direktör och koncernchef. Under december 2008–januari 2009 har koncernens CFO Monika Elling fungerat som tillförordnad verkställande direktör och koncernchef. Michael Wolf erhöll lön från bolaget till och med 30 november 2008 inklusive rörlig ersättning samt förmåner. Han sade upp anställningen på eget initiativ och har inte erhållit något avgångsvederlag.
Personaloptionsprogram Personaloptionsprogrammet 2003/2009 gav 20 anställda i ledande ställning inom koncernenmöjlighet att förvärva sammanlagt 2 038 400 nytecknade aktier till ett lösenpris om 54,60 SEK per aktie under perioden 1 juli 2007–30 maj 2009. Per den 31 december 2008 hade teckning av 1 768 000 nya aktier påkallats och av dessa aktier hade 1 635 920 tecknats, varav 502 320 under 2008. Följaktligen återstod vid kvartalets slut optioner motsvarande 270 400 aktier. Under 2008 har ett nytt prestationsbaserat aktieprogram införts i enlighet med årsstämmans beslut, där under året fördelade prestationsaktier kan ge 43 anställda möjlighet att förvärva sammanlagt högst 144 473 aktier till ett lösenpris om 10,00 SEK per aktie under perioderna 15 maj 2010-15 maj 2012 respektive 15 maj 2011-15 maj 2013. (Antalet aktier kan komma att justeras med hänsyn till bland annat aktieutdelningar och förutsätter en viss förutbestämd tillväxt i koncernens resultat per aktie, där styrelsens bedömning för närvarande är att ca 50 procent av prestationsaktierna kommer att kunna utnyttjas för teckning av aktier.) Personaloptionsprogrammen redovisas i enlighet med IFRS 2 Share-based Payment samt uttalandet UFR 7 från Rådet för finansiell rapportering. I enlighet härmed kan kostnaden variera mellan kvartalen beroende på bland annat aktiekursen, optionsvärdet och verkliga sociala kostnader vid utnyttjande av optionerna. Årets utfall blev en kostnadsminskning om 13,1 MSEK, att jämföra med en kostnad på 9,9 MSEK föregående år, därav en kostnadsminskning om 2,3 MSEK under fjärde kvartalet, att jämföra med en kostnad på 2,1 MSEK under motsvarande kvartal föregående år.
- Moderbolaget Det börsnoterade moderbolaget Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring. Moderbolaget redovisar för året en nettoomsättning på 60,9 MSEK (35,3) och ett resultat före skatt om 4 384,3 MSEK (–133,3). Resultatet inkluderar aktieutdelningar från dotterföretag om 4 728,7 MSEK (135,6). Moderbolaget investerade under året 0,2 MSEK (0,3) i anläggningstillgångar och hade vid dess utgång 16,0 MSEK (9,3) i likvida medel. Medeltalet anställda uppgick till 26 (26).
- Redovisningsprinciper Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen samt IAS 34 Interim Financial Reporting vad gäller koncernen samt i enlighet med årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Från och med 2008 tillämpas redovisningsrekommendationen RFR 2.1 från Rådet för finansiell rapportering, p 43, varigenom moderbolaget redovisar kursdifferenser på de monetära poster som utgör del av nettoinvesteringen i utlandsverksamheter i eget kapital i stället för att som tidigare redovisa balansposterna till anskaffningskurs. Den ändrade redovisningsprincipen vad avser moderbolaget medför att ingående balans 2008 av eget kapital ökar med 16,9 MSEK. Resultatet påverkas inte. Vad gäller koncernredovisningen överensstämmer redovisningsprinciperna med dem som användes vid upprättandet av den senaste årsredovisningen.
Utdelningsförslag Styrelsen i Intrum Justitia AB föreslår årsstämman att till aktieägarna utdela 3,50 SEK (3,25) per aktie. Avstämningsdag för utdelning föreslås vara den 21 april 2009.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer Koncernens och moderbolagets risker inkluderar operativa risker relaterade bl a till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av avskrivna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2007. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Marknadsutsikter Marknadsutsikter för 2009
Uppdaterad 090210 Sedan i höstas har ekonomierna i framför allt Europa och USA präglats av kraftig finansiell turbulens. Någon ljusning syns ännu inte, de allra flesta bedömare förutspår fortsatt låg tillväxt och ökande arbetslöshet under 2009 och in i 2010.
I denna makroekonomiska miljö bör Intrum Justitias strategiska inriktning med en breddning av CMS-erbjudandet vara än mer relevant; våra befintliga och potentiella kunders medvetenhet ökar om behovet av kvalificerad kredithantering i varje kundrelation långt innan fakturan förfallit: redan vid kundprospektering och kreditbedömning. Detta bör öka våra möjligheter till både ny- och merförsäljning längs hela CMS-värdekedjan.
Intrum Justitias verksamhet är till sin natur relativt motståndskraftig mot konjunkturnedgångar, om än inte kontracyklisk. Den försämrade betalningsförmågan hos många i samhället kan förväntas innebära ett större inflöde av ärenden till Intrum Justitias inkasso- och betalningsbevakningstjänster. Med sämre betalningsförmåga följer dock att varje enskilt ärende i genomsnitt kräver större resurser för att inkassera, vilket kan påverka marginalen i verksamheten negativt om den inte är kompenserat för genom en volymökning. Analogt kan ett större utbud av portföljer med avskrivna fordringar förväntas, till ett förmodat lägre pris än under 2008. Även fordringar inom detta affärsområde kräver dock större resurser för att inkassera, vilket skulle kunna påverka både marginaler och värdering av befintliga portföljer. Intrum Justitia tillämpar dock en hög avskrivningstakt i den totala portföljen, som även håller en hög omsättningstakt samtidigt som hänsyn tas till en fortsatt svag makroekonomisk utveckling vid portföljvärdering.
Koncernens förvärv av små och medelstora portföljer förväntas långsiktigt uppgå till ca 700 MSEK per år. Till detta belopp kommer eventuella köp av stora portföljer. I rådande makroekonomiska situation iakttar Intrum Justitia största försiktighet vid köp av avskrivna fordringar för att bibehålla både låg riskprofil och finansiell kapacitet.
- Intrum Justitiaaktien Intrum Justitias börsvärde den 31 december 2008 uppgick till 6 247 MSEK (9 095). Under perioden 1 januari–31 december 2008 sjönk aktiekursen från 115,00 till 78,50 SEK, en nedgång med 31,7 procent. Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2008 till 6 320 (4 823).Intrum Justitia AB (tickerkod: IJ) är noterat på Nasdaq OMX Nordic Exchange, medelstora bolag.
- Årsredovisning 2008 Årsredovisningen beräknas publiceras på koncernens webbplats, www.intrum.com, i början av mars 2009. Tryckta exemplar distribueras till aktieägare i slutet av mars månad. Den engelska versionen av årsredovisningen finns tillgänglig på www.intrum.com från början av april.
| Valberedningens förslag till års stämman 2009 |
Valberedningen har den 27 januari 2009 meddelat Intrum Justitia att den till bolagets års stämma den 16 april 2009 föreslår att antalet styrelseledamöter fortsatt ska vara sju och att fem av de nuvarande ledamöterna omväljs. Dessa är Matts Ekman, Helen Fasth-Gillstedt, Lars Förberg, Bo Ingemarson och Lars Lundquist. Arsaell Hafsteinsson och Lars Wollung har avböjt omval. Till nya styrelseledamöter föreslår valberedningen Charlotte Strömberg och Fredrik Trägårdh. Aktieägare som representerar ca 35 procent av aktiekapital och röstetal i bolaget har medde lat att de stödjer förslaget. Förslaget i sin helhet är tillgängligt på www.intrum.com. |
|---|---|
| Årsstämma 2009 | Årsstämma kommer att hållas torsdagen den 16 april 2009, kl 16.00, i Berns Kammarsalen, Stockholm. |
| Kapitalmarknads dag 2009 |
Den 11 juni 2009 arrangerar Intrum Justitia en kapitalmarknadsträff för analytiker, kapitalför valtare och journalister. Plats: London. Inbjudan och preliminärt program distribueras i början av april månad. |
| Denna bokslutskommuniké har inte granskats av bolagets revisor. | |
| Bokslutskommunikén och övrig finansiell information är tillgänglig via webbplatsen, www.intrum.com. |
|
| This Interim Report is also available in English | |
| Stockholm den 10 februari 2009 |
Lars Wollung verkställande direktör och koncernchef
| Presentation av boksluts kommunikén |
Bokslutskommunikén och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com. Rappor ten kommenteras av VD och koncernchef Lars Wollung och ekonomi- och finansdirektör Monika Elling vid en analytikerträff och telefonkonferens idag kl 09:00. Plats: Operaterrassen i Stockholm. Presentationen kan följas via www.intrum.com eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, v g ring +44 (0)20 7138 0825 (UK) eller +46 (0)8 5051 3641 (SE), följt av kod 7546287. |
|
|---|---|---|
| Ytterligare information |
Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 200 |
Intrum Justitia AB (publ) 105 24 Stockholm |
| Monika Elling, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 201, mobil: 0705 120 201 |
Tel: 08-546 10 200, fax: 08-546 10 211 Webbplats: www.intrum.com E-post: [email protected] Organisationsnummer: 556607-7581 |
|
| Sophie Hammarskjöld, investerarrelationer tel: 08-546 10 203, mobil: 0767 68 52 63 |
Tickerkoder: IJ SS i Bloomberg IJ.ST i Reuters |
|
| Kommande rapporteringsdatum |
Delårsrapporten för första kvartalet (januari–mars) 2009 publiceras den 28 april 2009. Delårsrapporten för andra kvartalet (april–juni) 2009 publiceras den 23 juli 2009. Delårsrapporten för tredje kvartalet (juli–september) 2009 publiceras den 27 oktober 2009. |
|
| Fakta om Intrum Justitia-koncernen |
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1924 och har 3 300 anställda i 24 länder. Huvudkontoret är beläget i Nacka utanför Stockholm. Koncernens omsättning uppgick 2008 till 3,7 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat på Nasdaq OMX Nordic Exchange sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com. |
FINANSIELLA RAPPORTER, sida 8–16
Intrum Justitia-koncernen – Resultaträkningar
| MSEK | Oktober–december | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | ||
| Nettoomsättning | 1 020,0 | 888,0 | 3 677,7 | 3 225,2 | |
| Kostnad sålda tjänster | –604,7 | –498,4 | –2 186,4 | –1 868,9 | |
| Bruttoresultat | 415,3 | 389,6 | 1 491,3 | 1 356,3 | |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | –93,0 | –79,2 | –307,3 | –285,4 | |
| Administrationskostnader | –119,0 | –104,1 | –426,8 | –403,9 | |
| Nedskrivning goodwill | –60,7 | – | –60,7 | – | |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,3 | 0,2 | 0,8 | 0,8 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 142,9 | 206,5 | 697,3 | 667,8 | |
| Finansnetto | –34,1 | –20,5 | –127,6 | –72,1 | |
| Resultat före skatt | 108,8 | 186,0 | 569,7 | 595,7 | |
| Skatt | –12,8 | –31,3 | –128,0 | –133,7 | |
| Periodens nettoresultat | 96,0 | 154,7 | 441,7 | 462,0 | |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 96,0 | 154,7 | 441,7 | 459,6 | |
| Minoritetsintresse | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 2,4 | |
| Periodens nettoresultat | 96,0 | 154,7 | 441,7 | 462,0 |
Intrum Justitia-koncernen – Data per aktie / antal aktier
| SEK | 2008 | Oktober–december 2007 |
2008 | Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Börskurs vid utgången av perioden | 78,50 | 115,00 | 78,50 | 115,00 |
| Resultat per aktie före utspädning | 1,21 | 1,96 | 5,58 | 5,86 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 1,21 | 1,94 | 5,56 | 5,83 |
| Eget kapital (substansvärde) före utspädning | 30,19 | 23,30 | 30,19 | 23,30 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 | 79 222 | 79 090 | 79 148 | 78 436 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 | 79 363 | 79 562 | 79 446 | 78 859 |
| Antal aktier vid periodens utgång, '000 * | 79 592 | 79 090 | 79 592 | 79 090 |
* inklusive eget innehav 250 000 aktie
Resultat per aktie före utspädning
| Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar | ||
|---|---|---|
| MSEK | 31 december 2008 |
31 december 2007 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella | ||
| anläggningstillgångar | 289,9 | 160,9 |
| Kundrelationer redovisade vid bolagsförvärv Goodwill |
105,7 1 895,9 |
13,1 1 614,6 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 2 291,5 | 1 788,6 |
| Materiella anläggningstillgångar | 106,1 | 99,3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag | 23,3 | 15,1 |
| Köpta avskrivna fordringar | 2 330,3 | 1 882,2 |
| Uppskjutna skattefordringar | 132,8 | 86,3 |
| Andra långfristiga fordringar | 94,3 | 8,6 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 2 580,7 | 1 992,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 978,3 | 3 880,1 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar | 315,2 | 239,1 |
| Klientmedel | 618,7 | 523,2 |
| Skattefordringar | 33,9 | 43,8 |
| Övriga fordringar | 333,0 | 304,6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 167,6 | 142,8 |
| Likvida medel | 294,3 | 259,8 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 762,7 | 1 513,3 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 6 741,0 | 5 393,4 |
Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar
| MSEK | 31 december 2008 |
31 december 2007 |
|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | ||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 2 395,2 | 1 842,4 |
| Hänförligt till minoriteten | 0,1 | 0,1 |
| Summa eget kapital | 2 395,3 | 1 842,5 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 2 440,9 | 1 678,3 |
| Övriga långfristiga skulder | 2,3 | 3,0 |
| Avsättningar för pensioner | 39,4 | 35,0 |
| Uppskjutna skatteskulder | 60,5 | 44,5 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 20,8 | 0,4 |
| Summa långfristiga skulder | 2 563,9 | 1 761,2 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 161,7 | 72,4 |
| Klientmedelsskuld | 618,7 | 523,2 |
| Leverantörsskulder | 211,8 | 159,1 |
| Skatteskulder | 130,9 | 93,6 |
| Förskott från kunder | 33,3 | 32,7 |
| Övriga kortfristiga skulder | 173,8 | 521,1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 451,6 | 387,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 781,8 | 1 789,7 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 741,0 | 5 393,4 |
Bolaget är involverat i en skattetvist i Finland efter taxeringsrevision under 2002–2003. Bolaget fick rätt i skatterättelsenämnden under 2004, men skatteverket överklagade till domstol och den dom som erhölls i lägsta instans i februari 2008 var till skatteförvaltningens fördel. Domen står i strid med gällande praxis i Finland. Bolaget har överklagat och reserverar ingen kostnad. Det omtvistade skattebeloppet uppgår till 54,8 MSEK. Skattetillägg och räntor kan tillkomma.
Koncernens skattekostnad minskade under 2006 med 11,1 MSEK, under 2007 med 5,0 MSEK och under 2008 med 5,2 MSEK genom att koncernbidrag lämnades från Sverige till Italien med 39,7 MSEK, 18,0 MSEK respektive 19,6 MSEK, där beloppen kvittades mot förlustavdrag från tidigare år. Enligt bolagets uppfattning är de lämnade koncernbidragen avdragsgilla i Sverige, i enlighet med EG-domstolens s k Marks & Spencerdom. Bolagets tolkning av EG-reglerna bekräftas genom ett förhandsbesked som i mars 2007 erhölls från skatterättsnämnden. Skatteverket har överklagat förhandsbeskedet.
Intrum Justitia-koncernen – Kassaflödesanalys
| MSEK | Helår | |
|---|---|---|
| 2008 | 2007 | |
| Den löpande verksamheten | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | 758,0 | 667,8 |
| Avskrivningar | 121,5 | 90,8 |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | –25,3 | –0,5 |
| Erhållen ränta inklusive aktieutdelning/utskiftning på övriga aktier | 31,1 | 20,0 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | –93,5 | –64,0 |
| Betald inkomstskatt | –136,1 | –153,6 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||
| förändringar i rörelsekapitalet | 655,7 | 560,5 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | –48,2 | –31,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 607,5 | 529,1 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv av materiella och immateriella anläggningstillgångar | –193,6 | –134,6 |
| Köp av avskrivna fordringar* | –1 204,1 | –666,2 |
| Amortering av köpta avskrivna fordringar | 653,8 | 484,0 |
| Förvärv av aktier i dotterföretag och intresseföretag | –207,3 | –110,1 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | –41,9 | 11,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –993,1 | –415,9 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Upplåning och amorteringar | 655,8 | 69,6 |
| Erhållen teckningslikvid vid utnyttjande av personaloptioner | 27,4 | 61,9 |
| Återköp av egna aktier, "treasury shares" | –25,7 | – |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | –257,2 | –214,4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 400,3 | –82,9 |
| Förändring av likvida medel | 14,7 | 30,3 |
| Likvida medel vid årets början | 259,8 | 217,4 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 19,8 | 12,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 294,3 | 259,8 |
* Kassaflöde från investeringsverksamheten omfattar periodens faktiska betalningar för investeringar. I beloppet för köp av avskrivna fordringar under 2008 ingår 332,5 MSEK avseende den österrikiska portfölj med förfallna fordringar som förvärvades under fjärde kvartalet 2007 tillsammans med den franska investmentbanken Calyon.
Intrum Justitia-koncernen – Förändringar i eget kapital
| MSEK | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
2008___ Hänförligt till minoriteten |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Hänförligt till minoriteten |
2007_____ Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans, 1 jan | 1 842,4 | 0,1 | 1 842,5 | 1 459,8 | 32,8 | 1 492,6 |
| Omräkningsdifferenser Skatteeffekt av poster som |
334,2 | 334,2 | 74,2 | 0,6 | 74,8 | |
| redovisats direkt mot eget kapital | 47,3 | 47,3 | 0,0 | |||
| Effekt av personaloptionsprogram Nyemissioner i samband med |
–14,9 | –14,9 | 1,3 | 1,3 | ||
| utnyttjande av personaloptioner Förvärv av egna aktier, "treasury |
27,4 | 27,4 | 61,9 | 61,9 | ||
| shares" | –25,7 | –25,7 | 0,0 | |||
| Förvärv från minoritetsaktieägare | –35,7 | –35,7 | ||||
| Aktieutdelning | –257,2 | –257,2 | –214,4 | –214,4 | ||
| Periodens nettoresultat | 441,7 | 0,0 | 441,7 | 459,6 | 2,4 | 462,0 |
| Utgående balans, 31 dec | 2 395,2 | 0,1 | 2 395,3 | 1 842,4 | 0,1 | 1 842,5 |
Skatteeffekten av poster som redovisats direkt mot eget kapital uppkommer som en följd av orealiserade kursförluster i moderbolaget på långfristiga koncerninterna skulder i utländsk valuta som ger upphov till underskottsavdrag och därmed en uppskjuten skattefordran i Sverige. Denna interna exponering har avslutats under 2009.
Intrum Justitia-koncernen – Kvartalsöversikt
| Kvartal 4 2008 |
Kvartal 3 2008 |
Kvartal 2 2008 |
Kvartal 1 2008 |
Kvartal 4 2007 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 1 020,0 | 905,4 | 890,8 | 861,5 | 888,0 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 142,9 | 208,2 | 179,5 | 166,7 | 206,5 |
| Rörelseresultat före goodwillnedskrivning, | |||||
| MSEK | 203,6 | 208,2 | 179,5 | 166,7 | 206,5 |
| Organisk tillväxt, % | 6,2 | 10,3 | 10,8 | 10,5 | 12,3 |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 16,6 | 16,2 | 16,2 | 15,7 | 15,5 |
| Totalt inkassovärde, SEK miljarder | 126,3 | 112,8 | 107,3 | 104,6 | 99,1 |
Intrum Justitia-koncernen – Femårsöversikt
| 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 3 677,7 | 3 225,2 | 2 939,6 | 2 823,2 | 2 740,5 |
| Organisk tillväxt, % | 9,3 | 10,4 | 4,3 | –0,2 | 0,0 |
| Rörelseresultat, MSEK | 697,3 | 667,8 | 586,7 | 503,6 | 430,6 |
| Rörelseresultat före goodwillnedskrivning, | |||||
| MSEK | 758,0 | 667,8 | 586,7 | 503,6 | 430,6 |
| Resultat före skatt, MSEK | 569,7 | 595,7 | 527,1 | 472,2 | 394,2 |
| Nettoresultat, MSEK | 441,7 | 462,0 | 407,5 | 333,6 | 323,4 |
| Resultat per aktie, före utspädning, SEK | 5,58 | 5,86 | 5,09 | 3,84 | 3,68 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 4,6 | 7,5 | 8,1 | 11,2 | 9,3 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 12,0 | 13,9 | 14,0 | 13,4 | 12,1 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 16,8 | 20,2 | 20,5 | 20,5 | 19,2 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 17,2 | 21,1 | 21,5 | 22,3 | 21,6 |
| Avkastning på eget kapital, % | 20,8 | 27,8 | 28,9 | 23,0 | 23,2 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 16,6 | 17,0 | 14,4 | 16,1 | 21,0 |
| Soliditet, % | 35,5 | 34,2 | 33,5 | 31,8 | 42,3 |
| Utdelning/föreslaget utdelning, SEK | 3,50 | 3,25 | 2,75 | 2,25 | * |
| Genomsnittligt antal anställda | 3 318 | 3 093 | 2 954 | 2 863 | 2 945 |
* Under 2005 genomfördes ett inlösenprogram som innebar att aktieägarna erbjöds att lösa in var tolfte aktie i Intrum Justitia AB mot en inlösenlikvid om 84 SEK per aktie. Totalt utbetalades 590 465 652 SEK till bolagets aktieägare, motsvarande ca SEK 6,95 per aktie.
Intrum Justitia-koncernen – Nettoomsättning per geografisk region
| MSEK | Oktober–december | Förändr. | Helår | Förändr. | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | % | 2008 | 2007 | % | ||
| Sverige, Norge & Danmark | 174,7 | 175,7 | –0,6 | 712,3 | 689,1 | 3,4 | |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 233,1 | 167,0 | 39,6 | 819,0 | 625,1 | 31,0 | |
| Schweiz, Österrike & Italien | 169,7 | 136,5 | 24,3 | 574,7 | 451,3 | 27,3 | |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 170,2 | 133,0 | 28,0 | 572,5 | 509,5 | 12,4 | |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 166,7 | 128,6 | 29,6 | 549,1 | 448,5 | 22,4 | |
| Storbritannien & Irland | 55,0 | 83,3 | –34,0 | 223,9 | 273,7 | –18,2 | |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 50,6 | 63,9 | –20,8 | 226,2 | 228,0 | –0,8 | |
| Summa nettoomsättning | 1 020,0 | 888,0 | 14,9 | 3 677,7 | 3 225,2 | 14,0 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelseresultat per geografisk region
| MSEK | Oktober–december Förändr. |
Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | % | 2008 | 2007 | Förändr. % |
|
| Sverige, Norge & Danmark | 31,1 | 42,6 | –27,0 | 190,9 | 199,4 | –4,3 |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 57,6 | 42,0 | 37,1 | 173,3 | 135,6 | 27,8 |
| Schweiz, Österrike & Italien | 58,6 | 44,1 | 32,9 | 192,3 | 121,4 | 58,4 |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 39,4 | 33,4 | 18,0 | 108,2 | 114,1 | –5,2 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 68,6 | 56,5 | 21,4 | 231,6 | 185,4 | 24,9 |
| Storbritannien & Irland | –85,1 | 0,2 | – | –117,0 | –34,0 | 244,1 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | –4,4 | 19,2 | – | 21,7 | 56,4 | –61,5 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,3 | 0,2 | – | 0,8 | 0,8 | – |
| Centrala kostnader | –23,2 | –31,7 | – | –104,5 | –111,3 | – |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 142,9 | 206,5 | –30,8 | 697,3 | 667,8 | 4,4 |
Rörelseresultatet för verksamhetsområden och regioner avser resultat efter avdrag för koncerngemensamma marknadsföringskostnader.
Centrala kostnader ovan inkluderar kostnader som fördelas per verksamhetsområde men inte per geografisk region.
Intrum Justitia-koncernen – Rörelsemarginal per geografisk region
| % | Oktober–december | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | ||
| Sverige, Norge & Danmark | 17,8 | 24,2 | 26,8 | 28,9 | |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 24,7 | 25,1 | 21,2 | 21,7 | |
| Schweiz, Österrike & Italien | 34,5 | 32,3 | 33,5 | 26,9 | |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 23,1 | 25,1 | 18,9 | 22,4 | |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 41,2 | 43,9 | 42,2 | 41,3 | |
| Storbritannien & Irland | –154,7 | 0,2 | –52,3 | –12,4 | |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | –8,7 | 30,0 | 9,6 | 24,7 | |
| Koncernen totalt Koncernen totalt exklusive goodwill |
14,0 | 23,3 | 19,0 | 20,7 | |
| nedskrivning | 20,0 | 23,3 | 20,6 | 20,7 |
Intrum Justitia-koncernen – Nettoomsättning per verksamhetsområde
| MSEK | Oktober–december | Förändr. | Helår | Förändr. | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | % | 2008 | 2007 | % | |
| Kredithantering | 877,2 | 773,3 | 13,4 | 3 217,9 | 2 852,1 | 12,8 |
| Köp av avskrivna fordringar | 223,3 | 173,1 | 29,0 | 783,6 | 573,7 | 36,6 |
| Eliminering av interntransaktioner | –80,5 | –58,4 | – | –323,8 | –200,6 | – |
| Summa nettoomsättning | 1 020,0 | 888,0 | 14,9 | 3 677,7 | 3 225,2 | 14,0 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelseresultat per verksamhetsområde
| MSEK | Oktober–december | Förändr. | Helår | Förändr. | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | % | 2008 | 2007 | % | |
| Kredithantering | 121,0 | 151,5 | –20,1 | 509,9 | 494,8 | 3,1 |
| Köp av avskrivna fordringar | 108,4 | 85,5 | 26,8 | 349,3 | 271,8 | 28,5 |
| Nedskrivning goodwill | –60,7 | 0,0 | – | –60,7 | – | – |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,3 | 0,2 | – | 0,8 | 0,8 | – |
| Centrala kostnader | –26,1 | –30,7 | – | –102,0 | –99,6 | – |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 142,9 | 206,5 | –30,8 | 697,3 | 667,8 | 4,4 |
Rörelseresultat för verksamhetsområden och regioner avser resultat efter avdrag för koncerngemensamma marknadsföringskostnader.
Intrum Justitia-koncernen – Rörelsemarginal per verksamhetsområde % Oktober–december Helår 2008 2007 2008 2007 Kredithantering 13,8 19,6 15,8 17,3 Köp av avskrivna fordringar 48,5 49,4 44,6 47,4 Koncernen totalt 14,0 23,3 19,0 20,7 Koncernen totalt exklusive goodwillnedskrivning 20,0 23,3 20,6 20,7
Intrum Justitia-koncernen – Övrig information
| Nyckeltal, procent om inget annat anges | Oktober–december | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | ||
| Omsättningsökning | 14,9 | 11,3 | 14,0 | 9,7 | |
| Organisk tillväxt | 6,2 | 12,3 | 9,3 | 10,4 | |
| Förändring av rörelseresultatet | –30,8 | 4,4 | 4,4 | 13,8 | |
| Förändring av resultatet före skatt | –41,5 | 2,2 | –4,4 | 13,0 | |
| Rörelsemarginal | 14,0 | 23,3 | 19,0 | 20,7 | |
| Rörelsemarginal exklusive goodwillnedskrivning | 20,0 | 23,3 | 20,6 | 20,7 | |
| Avkastning på totalt kapital | 9,9 | 17,2 | 12,0 | 13,9 | |
| Avkastning på sysselsatt kapital | 13,3 | 25,4 | 16,8 | 20,2 | |
| Avkastning på operativt kapital | 12,7 | 25,3 | 17,2 | 21,1 | |
| Avkastning på eget kapital | 17,6 | 35,5 | 20,8 | 27,8 | |
| Avkastning på köpta avskrivna fordringar | 19,6 | 21,0 | 16,6 | 17,0 | |
| Nettoskuld, MSEK | 2 348,4 | 1 526,9 | 2 348,4 | 1 526,9 | |
| Nettoskuld/eget kapital | 98,0 | 82,9 | 98,0 | 82,9 | |
| Soliditet | 35,5 | 34,2 | 35,5 | 34,2 | |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 3,0 | 7,1 | 4,6 | 7,5 | |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 16,6 | 15,5 | 16,6 | 15,5 | |
| Total inkassofordran, SEK miljarder | 126,3 | 99,1 | 126,3 | 99,1 | |
| Medeltal anställda | 3 318 | 3 093 | 3 318 | 3 093 |
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år. Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning på totalt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittliga totala tillgångar.
Avkastning på sysselsatt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt sysselsatt kapital. Sysselsatt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar.
Avkastning på operativt kapital utgörs av rörelseresultatet, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt operativt kapital. Operativt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Avkastning på eget kapital är periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Avkastning på köpta avskrivna fordringar är verksamhetsområdets rörelseresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta avskrivna fordringar.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Soliditet är eget kapital inklusive minoritetens andel som en procentandel av balansomslutningen.
Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Intrum Justitia-koncernen – Ägarstruktur
| 31 december 2008 | |||
|---|---|---|---|
| -- | -- | ------------------ | -- |
| Kapital och | ||
|---|---|---|
| Totalt antal aktier: 79 592 171 | Antal aktier | röster, % |
| NBI hf (fd Landsbanki Islands hf) | 9 129 784 | 11,5 |
| Cevian Capital | 7 586 479 | 9,6 |
| SEB fonder | 4 210 253 | 5,3 |
| Swedbank Robur fonder | 3 339 563 | 4,2 |
| Andra AP-fonden | 2 998 197 | 3,8 |
| Parkerhouse Investments | 2 000 000 | 2,5 |
| SHB/SPP Funds | 1 913 469 | 2,4 |
| Fidelity Funds | 1 688 367 | 2,1 |
| Lannebo Funds | 1 537 884 | 1,9 |
| State of New Jersey Pension Fund | 1 517 000 | 1,9 |
| Totalt, tio största ägare | 35 920 996 | 45.2 |
Andelen svenskt ägande uppgick till 39,4 procent (institutioner 14,4 procentenheter, aktiefonder 18,2 procentenheter, privatpersoner 6,8 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice
Intrum Justitia AB (moderbolag) – Resultaträkningar
| MSEK | Oktober–december | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | ||
| Nettoomsättning | 17,1 | –2,2 | 60,9 | 35,3 | |
| Bruttoresultat | 17,1 | –2,2 | 60,9 | 35,3 | |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | –18,1 | –6,8 | –20,9 | –20,5 | |
| Administrationskostnader | –14,3 | –33,7 | –88,4 | –113,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | –15,3 | –42,7 | –48,4 | –98,7 | |
| Aktieutdelningar från dotterföretag | 35,0 | 0,0 | 4 728,7 | 135,6 | |
| Finansnetto | –100,3 | –56,2 | –296,0 | –170,2 | |
| Resultat före skatt | –80,6 | –98,9 | 4 384,3 | –133,3 | |
| Skatt | –60,3 | 25,9 | 3,8 | 73,5 | |
| Periodens nettoresultat | –140,9 | –73,0 | 4 388,1 | –59,8 |
| Intrum Justitia AB (moderbolag) – Balansräkningar | ||||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 december | 31 december | ||
| TILLGÅNGAR | 2008 | 2007 | ||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,4 | 0,9 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,3 | 0,6 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 360,1 | 7 334,8 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 12 360,8 | 7 336,3 | ||
| Omsättningstillgångar | ||||
| Kortfristiga fordringar | 2 284,7 | 1 642,2 | ||
| Kassa och bank | 16,0 | 9,3 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 300,7 | 1 651,5 | ||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 14 661,5 | 8 987,8 | ||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Summa eget kapital | 4 377,7 | 852,8 | ||
| Långfristiga skulder | 9 576,3 | 7 496,8 | ||
| Kortfristiga skulder | 707,5 | 638,2 | ||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 661,5 | 8 987,8 |