AI assistant
Intrum — Earnings Release 2007
Feb 12, 2008
2930_10-k_2008-02-12_737b15de-18c1-43fe-b1fd-f1a0199fe97d.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Intrum Justitia AB (publ) Stockholm den 12 februari 2008 Organisationsnummer: 556607-7581
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia ska offentliggöra enligt lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande tisdagen 12 februari 2008, kl 07.00.
Bokslutskommuniké 2007
Fjärde kvartalet 2007:
- Koncernens nettoomsättning uppgick till 888,0 MSEK (797,5), en ökning med 11,3 procent. Organisk tillväxt uppgick till 12,3 procent (6,7).
- Rörelseresultatet (EBIT) ökade med 4,4 procent till 206,5 MSEK (197,8). Rörelseresultatet, exklusive upp- och nedvärderingar av köpta portföljer om netto 1,8 MSEK (–3,1) samt engångsposter i fjärde kvartalet 2006 om 14,4 MSEK, ökade med 9,8 procent. Rörelsemarginalen exklusive omvärderingar samt engångsposter 2006 uppgick till 23,1 procent (23,8).
- Nettoresultatet för årets fjärde kvartal ökade med 4.0 procent, till 154,7 MSEK (148,7).
- Investeringar i Köp av avskrivna fordringar, motsvarande kvartalets utbetalningar med tillägg för den tidigare meddelade, ännu ej betalda österrikiska portföljen, uppgick till 611,1 MSEK (389,9). Avkastning på köpta fordringar uppgick till 21,0 procent (14,5).
Helåret 2007:
- Koncernens nettoomsättning för 2007 uppgick till 3 225,2 MSEK (2 939,6), en ökning med 9,7 procent. Organisk tillväxt uppgick till 10,4 procent (4,3). Rörelseresultatet uppgick till 667,8 MSEK (586,7) och rörelsemarginalen var 20,7 procent (20,0).
- Resultat per aktie före utspädning uppgick till 5,86 SEK (5,09) för helåret.
- Investeringar i Köp av avskrivna fordringar, motsvarande årets utbetalningar med tillägg för den tidigare meddelade, ännu ej betalda, österrikiska portföljen, uppgick till 996,2 MSEK (869,7). Avkastning på köpta fordringar för helåret uppgick till 17,0 procent (14,4).
| MSEK, | Okt–dec | Okt–dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Nettoomsättning | 888,0 | 797,5 | 3 225,2 | 2 939,6 |
| Organisk tillväxt, % | 12,3 | 6,7 | 10,4 | 4,3 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 206,5 | 197,8 | 667,8 | 586,7 |
| Rörelsemarginal, % | 23,3 | 24,8 | 20,7 | 20,0 |
| Resultat före skatt | 186,0 | 182,0 | 595,7 | 527,1 |
| Nettoresultat | 154,7 | 148,7 | 462,0 | 407,5 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 1,96 | 1,85 | 5,86 | 5,09 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,94 | 1,83 | 5,83 | 5,04 |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 15,5 | 15,4 | 15,5 | 15,4 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 21,0 | 14,5 | 17,0 | 14,4 |
• Styrelsen föreslår utdelning om 3,25 SEK per aktie (2,75).
Michael Wolf
"Vi lämnar 2007 med att ha uppnått samtliga våra finansiella mål. Därutöver har vi gjort flera konkreta framsteg, såsom förbättrad samordning inom regionerna, gemensamt datacenter för hela koncernen och processförbättringar, vilket stärker Intrum Justitia i rollen som en professionell partner inom kredithantering. I årets fjärde kvartal kan vi glädjas åt en organisk tillväxt om 12,3 procent, och en tillväxt inom Kredithantering om 8,2 procent. Köp av avskrivna fordringar har genom investeringar ökat det utgående bokförda värdet med 43 procent jämfört med föregående år, och därtill uppnått en avkastning på investerat kapital om 21 procent för årets fjärde kvartal. Sammantaget är detta en bra bas för 2008. Under slutet av 2007 hade vi kostnader relaterade till omstrukturering och strategiska projekt, men vi är övertygade om att det finns fortsatt potential till god marginalutveckling."
| Oktober–december 2007: Omsättning och resultat |
Koncernens nettoomsättning under årets sista kvartal uppgick till 888,0 MSEK (797,5). Omsättningsökningen uppgick till 11,3 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om 12,3 procentenheter, valutaeffekter om 0,7 procentenheter, 0,2 procentenheter relaterat till portföljuppskrivning samt negativt 1,9 procent från de i fjärde kvartalet 2006 angivna icke operativa engångsposterna. I fjärde kvartalet 2006 ingående positiva engångsposter, relate rade bland annat till fastighetsförsäljning i regionen Storbritannien & Irland, uppgick till 17,4 MSEK i omsättningen samt 14,4 MSEK i rörelseresultatet. Rörelseresultatet uppgick till 206,5 MSEK (197,8). I rörelseresultatet ingår upp- och nedskrivningar av köpta portföljer om netto +1,8 MSEK (–3,1). Resultatet före skatt för kvartalet ökade med 2,2 procent till 186,0 MSEK (182,0) och periodens nettoresultat var 154,7 MSEK (148,7). |
|---|---|
| Januari–december 2007: Omsättning och resultat |
Koncernens nettoomsättning under helåret uppgick till 3 225,2 MSEK (2 939,6). Av omsätt ningsökningen om 9,7 procent svarade organisk tillväxt för 10,4 procentenheter, valutaeffekter –0,3 procentenheter, 0,1 procentenheter som en följd av uppskrivningar av portföljer samt –0,5 procent från positiva engångsposter i fjärde kvartalet 2006. Rörelseresultatet uppgick till 667,8 MSEK (586,7). Resultatet före skatt för perioden ökade med 13,0 procent, till 595,7 MSEK (527,1) och periodens nettoresultat uppgick till 462,0 MSEK (407,5). |
| KOMMENTARER TILL UTFALLET OCH HÄNDELSER AV VÄSENTLIG BETYDELSE UNDER KVARTALET |
|
| Geografiska regioner Sverige, Norge & Danmark |
Regionens omsättning under årets fjärde kvartal uppgick till 175,7 MSEK (159,9). Rörelsere sultatet uppgick till 42,6 MSEK (43,0), I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto +1,5 MSEK (0,0). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 174,2 MSEK (159,9) en ökning med 8,9 procent. Rörelseresultatet uppgick till 41,1 MSEK (43,0) en minskning med 4,4 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 23,6 procent (26,9). I rörelseresultatet ingår förluster i Norge om 3,4 MSEK samt omstruktureringskostna der i Sverige om 4,4 MSEK. Under 2008 kommer ökat fokus att läggas på regionalisering. Den norska tillsynsmyndighetens beslut att återkalla Intrum Justitias norska dotterbolags inkassolicens har överklagats. |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland |
Regionens omsättning under årets fjärde kvartal uppgick till 167,0 MSEK (162,8). Rörelsere sultatet uppgick till 42,0 MSEK (39,1). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto –1,8 MSEK (0,0). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 168,8 MSEK (162,8), en ökning med 3,7 procent. Rörelseresultatet uppgick till 43,8 MSEK (39,1), en ökning med 12,0 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 25,9 procent (24,0). Under 2007 har regionen investerat i processförbättringar och förstärkt organisation, ett arbete som kommer att fortsätta under 2008. |
| Schweiz, Österrike & Italien |
Regionens omsättning under årets fjärde kvartal uppgick till 136,5 MSEK (100,3). Rörelsere sultatet uppgick till 44,1 MSEK (19,8). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto –2,7 MSEK (–13,7). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 139,2 MSEK (114,0), en ökning med 22,1 procent. Rörelseresultatet uppgick till 46,8 MSEK (33,5), en ökning om 39,7 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 33,6 procent (29,4). I början av kvartalet förvärvades en portfölj med österrikiska förfallna banklån tillsammans med den franska investmentbanken Calyon. Portföljen består av avskrivna fordringar till ett sammanlagt kapitalbelopp om 640 MEUR (ca 6 miljarder SEK). Totalt uppgår köpeskillingen till omkring 100 MEUR, varav Intrum Justitias andel är ca 35 MEUR, motsvarande ca 330 MSEK. Köpeskillingen erläggs den första juni 2008. Den genomförda regionaliseringen mellan Schweiz, Tyskland och Österrike, med kvalitets- och effektivitetsvinster, är av väsentlig betydelse för genomförandet av förvärvet. Portföljen utvecklas enligt plan och bidrog med 18,2 MSEK till regionens omsättning samt 11,4 MSEK till regionens resultat under fjärde kvartalet. |
| Frankrike, Spanien & Portugal |
Regionens omsättning under årets fjärde kvartal uppgick till 133,0 MSEK (130,8). Rörelsere sultatet uppgick till 33,4 MSEK (40,9). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto 0,0 MSEK (+10,9). Exklusive denna omvärdering uppgår omsättningen till |
133,0 MSEK (119,9), en ökning med 10,9 procent. Rörelseresultatet uppgick till 33,4 MSEK (30,0), en ökning med 11,3 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 25,1 procent (25,0).
Finland, Estland, Lettland & Litauen Regionens omsättning under årets fjärde kvartal uppgick till 128,6 MSEK (117,5). Rörelseresultatet uppgick till 56,5 MSEK (55,3). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto –0,1 MSEK (0,0). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 128,7 MSEK (117,5), en ökning med 9,5 procent. Rörelseresultatet uppgick till 56,6 MSEK (55,3), en ökning med 2,4 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 44,0 procent (47,1). Regionens fortsätter att bredda sitt kunderbjudande, vilket är i linje med koncernens strategi och under perioden har kritisk massa uppnåtts inom tjänsten betalningsbevakning. Under 2007 har en ändring i utsökningslagen antagits om bokningsordning vid utbetalning från den finska kronofogdemyndigheten. De nya reglerna har inneburit lägre nettoomsättning och rörelseresultat om 1,1 MSEK under årets tre första kvartal. Säsongseffekter i årets fjärde kvartal, främst skatteåterbäringar, ger en ökad ärendevolym som berörs av lagändringen och därmed påverkas kvartalets resultat med –2,3 MSEK.
Storbritannien & Irland Regionens omsättning under årets fjärde kvartal uppgick till 83,3 MSEK (85,1). Rörelseresultatet uppgick till 0,2 MSEK (17,0). Varken omsättning eller resultat för kvartalet påverkades av omvärderingar av köpta portföljer, dock ingick positiva engångsposter i fjärde kvartalet 2006 om 17,4 MSEK i omsättningen och 14,4 MSEK i rörelseresultatet avseende bland annat försäljning av kontorsfastigheter i Skottland. Exklusive dessa poster ökade omsättningen med 23,0 procent. Under kvartalet har den engelska verksamheten förstärks med chefsrekryteringar inom försäljnings- och produktionsavdelningarna. Pågående omstruktureringsarbete kommer att fokusera på genomförande av "best practice" och regionalisering.
Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern Regionens omsättning under årets fjärde kvartal uppgick till 63,9 MSEK (41,1) Rörelseresultatet uppgick till 19,2 MSEK (6,6). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto 4,9 MSEK (–0,3). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 59,0 MSEK (41,4), en ökning med 42,5 procent. Rörelseresultatet uppgick till 14,3 MSEK (6,9), en ökning med 107,2 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 24,2 procent (16,7). Regionens omsättning och resultat utvecklas positivt som en följd av ökad kundaktivitet och gjorda investeringar för att öka produktiviteten.
Verksamhetsområden Kredithantering Omsättningen i verksamhetsområdet ökade från 732,2 MSEK till 773,3 MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 151,5 MSEK (175,9). I omsättningen för det fjärde kvartalet 2006 ingick positiva icke återkommande poster om 17,4 MSEK samt 14,4 MSEK i rörelseresultatet. Exklusive dessa positiva poster ökade omsättningen med 8,2 procent medan rörelseresultatet minskade med 6,2 procent. Rörelsemarginalen uppgår till 19,6 procent (22,6). Ändrade genomsnittliga interna provisionssatser på inkassering på uppdrag av verksamhetsområdet Köp av avskrivna fordringar har påverkat resultatet för Kredithantering under kvartalet negativt med ca 9,2 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år.
Köp av avskrivna fordringar Omsättningen i verksamhetsområdet ökade med 49,4 procent under årets fjärde kvartal, från 115,9 MSEK till 173,1 MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 85,5 MSEK (43,3). Rörelsemarginalen fjärde kvartalet 2007 var fortsatt hög, 49,4 procent, att jämföra med 37,4 procent samma kvartal föregående år. Omsättningsökningen påverkas positivt av den ökade investeringstakt som koncernen har haft sedan 2005.
I enlighet med IFRS tillämpas en redovisningsmodell (effektivräntemetoden) där det redovisade värdet för respektive portfölj med köpta avskrivna fordringar, och därmed kvartalets resultat, baseras på en diskontering av framtida kassaflöden som uppdateras kvartalsvis. Den diskonteringsränta som används varierar mellan olika portföljer på basis av uppskattad effektivränta vid förvärvstillfället. Vid ändringar i uppskattningarna om framtida kassaflöden kan effektivräntan justeras inom intervallet 8–25 procent, med syfte att det redovisade värdet inte ska påverkas av ändringar i kassaflödesprognoserna så länge effektivräntan ryms inom det angivna spannet. En portfölj redovisas aldrig högre än till sitt anskaffningsvärde. Det är alltså inte fråga om en marknadsvärdering av portföljerna.
Under kvartalet har det redovisade värdet av köpta avskrivna fordringar justerats till följd av förändringar i uppskattningar av framtida kassaflöden med netto 1,8 MSEK (–3,1). Justeringarna fördelas enligt följande:
| MSEK | Okt–dec | Okt–dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 1,5 | 0,0 | 10,1 | 18,6 |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | –1,8 | 0,0 | –3,6 | 0,5 |
| Schweiz, Österrike & Italien | –2,7 | –13,7 | –2,7 | –13,0 |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 0,0 | 10,9 | –1,8 | 0,0 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | –0,1 | 0,0 | 6,6 | 20,7 |
| Storbritannien & Irland | 0,0 | 0,0 | –10,6 | –24,3 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 4,9 | –0,3 | 13,5 | 4,7 |
| Total | 1,8 | –3,1 | 11,5 | 7,2 |
Justeringarna redovisas som en del av kvartalets amortering, vilket får som effekt att omsättning och rörelseresultat påverkas med samma belopp. Detta eftersom omsättningen inom Köp av avskrivna fordringar redovisas som netto av inkasserade belopp minus amorteringar. Betalningar för investeringar i portföljer uppgick under kvartalet till 281,1 MSEK (389,9). Därutöver har avtal träffats i december om förvärv av en österrikisk portfölj där Intrum Justitias andel av köpeskillingen uppgår till ca 330 MSEK. Betalningen erläggs i juni 2008. Avkastning på köpta fordringar uppgick till 21,0 procent (14,5) för kvartalet samt 17,0 procent (14,4) för helåret 2007. Koncernen hade per den 31 december ett redovisat värde av köpta portföljer om 1 882,2 MSEK (1 317,9) en ökning med 42,8 procent under året.
Centrala kostnader Centrala kostnader under årets fjärde kvartal uppgick till 31,7 MSEK (23,8). I beloppet ingår 5,0 MSEK relaterat till uppbyggnaden av ett gemensamt datacenter i Amsterdam samt kostnader för koncernstrategiska projekt om 2,0 MSEK.
Avskrivningar Fjärde kvartalets rörelseresultat belastas med avskrivningar om 25,4 MSEK (19,0). Därmed uppgår rörelseresultatet före avskrivningar till 231,9 MSEK (216,8). Övriga immateriella anläggningstillgångar som redovisats i balansräkningen och är hänförbara till omvärderingar till verkligt värde i samband med förvärv uppgår till 13,1 MSEK (14,2). De har under kvartalet skrivits av med 1,5 MSEK (1,5).
Finansnetto Kvartalets finansnetto uppgick till –20,5 MSEK (–15,8), inklusive kursdifferenser om –4,2 MSEK (–4,2). Det negativa räntenettot är högre som en följd av den högre nettoskulden.
Skatt Årets skattekostnad uppgår till 22,4 procent (22,7) av resultatet före skatt, varigenom skattesatsen för kvartalet blir 16,8 procent (18,3). Skillnaden mot under tidigare kvartal angiven genomsnittlig skattesats om ca 25 procent är bl a hänförlig till koncernbidrag som lämnats från Sverige till Italien i enlighet med EG-domstolens sk Marks & Spencer-dom och det förhandsbesked som Intrum Justitia erhöll under 2007. Skatteverket har överklagat förhandsbeskedet till Regeringsrätten.
Koncernens skattekostnad är bl a beroende av resultatets fördelning mellan dotterbolag med verksamhet i olika länder och därmed olika skattesatser. Sammantaget är bedömningen för år 2008 och framöver att skattekostnaden kommer att uppgå till omkring 25 procent av resultatet före skatt. Denna bedömning inkluderar inte ytterligare effekter av utnyttjande av förlustavdrag i Italien och inte heller några effekter av de skattetvister som koncernen är involverad i.
Koncernen är huvudsakligen involverad i skattetvister i Norge och Finland, samt sedan i december 2007 återigen i Sverige. Skattenämnden har i december fattat beslut om CFCbeskattning av ett av koncernens schweiziska bolag för inkomståret 2005 varigenom skattekostnaden i Sverige ökar med 8,9 MSEK. Bolaget har överklagat beslutet till länsrätten.
Koncernen hade vid årsskiftet förlustavdrag om total 448,1 MSEK (427,6), för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisas.
Kassaflöde och investeringar Kassaflödet från den löpande verksamheten under året ökade med 14,1 procent, till 529,1 MSEK (463,7). Utbetalningar under året för investeringar i portföljer med avskrivna fordringar uppgick till 666,2 MSEK (869,7). Beloppet inkluderar inte Intrum Justitias andel av det förvärv av en österrikisk portfölj som gjordes under fjärde kvartalet 2007. Förvärvet gjordes tillsammans med Calyon och Intrum Justitias andel uppgick till ca 330 MSEK, att erläggas i juni 2008.
Utbetalningar för investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick till 134,6 MSEK (106,1) under året, varav 1,8 MSEK är relaterat till etableringen av ett gemensamt datacenter i Amsterdam. Årets betalda inkomstskatt överstiger skattekostnaden bland annat som en konsekvens av förfallodagarna i respektive land för preliminära skatter under året.
Koncernens investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar helåret 2008 bedöms uppgå till 120–150 MSEK, varav omkring 20 MSEK i ett gemensamt datacenter i Amsterdam.
Finansiering Nettoskulden uppgick per den 31 december 2007 till 1 526,9 MSEK, att jämföra med 1 464,5 MSEK vid utgången av föregående år.
Eget kapital inklusive minoritetens andel uppgick vid årsskiftet till 1 842,5 MSEK, jämfört med 1 492,6 föregående år. Minoritetens andel har minskat från 32,8 till 0,1 MSEK genom koncernens förvärv av minoritetsaktierna i det holdingbolag som äger koncernens rörelsedrivande bolag i Polen, Tjeckien, Slovakien och Ungern. Koncernen har genom de utländska dotterföretagen betydande nettotillgångar i andra valutor än svenska kronor. Som en effekt av stigande valutakurser, framför allt för euron, har eget kapital i koncernen påverkats under året med kursdifferenser om 74,8 MSEK (–64,3).
Vid årsslutet hade koncernen likvida medel om 259,8 MSEK, jämfört med 217,4 föregående år. Outnyttjade kreditlöften uppgick till 310,3 MSEK, jämfört med 278,9 MSEK per den 31 december 2006.
- Goodwill Koncernens goodwill uppgick till 1 614,6 MSEK, att jämföra med 1 524,4 MSEK vid förra årsskiftet. Av ökningen är 24,6 MSEK hänförligt till valutakursdifferenser medan 65,6 MSEK uppkommit vid förvärvet av minoritetens aktier i Polen, Tjeckien, Slovakien och Ungern.
- Anställda Medeltalet anställda under året uppgick till 3 093 (2 954). Jämfört med motsvarande period föregående år har antalet anställda under kvartalet ökat främst i regionerna Frankrike, Spanien & Portugal och Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern och minskat i regionerna Storbritannien & Irland samt Finland, Estland, Lettland & Litauen.
- Personaloptionsprogram 2003/2009 Koncernens personaloptionsprogram 2003/2009, som antogs av den ordinarie bolagsstämman 2003, gav 20 anställda i ledande ställning inom koncernen en möjlighet att förvärva nytecknade aktier till ett lösenpris av 54,60 SEK per aktie under perioden 1 juli 2007–30 maj 2009. Koncernens resultateffekt av optionsprogrammet beräknas enligt redovisningsrekommendationen IFRS 2 Share-based Payment samt uttalandet URA 46 från Redovisningsrådets akutgrupp och uppgår till –9,9 MSEK (–17,4) för året, varav –2,1 MSEK (–6,6) under fjärde kvartalet. Den sammanlagda beräknade kostnaden under intjänandeperioden, som löpte ut i och med utgången av andra kvartalet 2007, uppgick till 40,1 MSEK. Justering har skett under tredje och fjärde kvartalet med hänsyn till verklig aktiekurs och verkliga sociala kostnader när optioner utnyttjats. Under andra halvåret har 1 133 600 aktier nytecknats genom att optioner utnyttjats, varigenom aktiekapitalet ökat från 1 559 125,02 SEK till 1 581 797,02 SEK. Intrum Justitia informerar löpande om aktiekapitalökningar som sker med anledning av att personaloptionerna utnyttjas i enlighet med tillämpliga regler. Utspädningseffekten avseende återstående optioner motsvarar 423 212 aktier vid beräkning av årets resultat per aktie.
Moderbolaget Det börsnoterade moderbolaget Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring. Moderbolaget redovisar för året en nettoomsättning på 35,3 MSEK (34,2) och ett resultat före skatt om –133,3 MSEK (–142,3). Moderbolaget investerade under året 0,2 MSEK (2,3) i anläggningstillgångar och hade vid dess utgång 0,0 MSEK (0,0) i likvida medel samt 0,0 MSEK (18,7) i kortfristiga placeringar. Medeltalet anställda uppgick till 26 (25).
- Redovisningsprinciper Denna bokslutskommuniké har, i likhet med de tidigare delårsrapporterna under räkenskapsåret, upprättats i enlighet med årsredovisningslagen samt IAS 34 Interim Financial Reporting vad gäller koncernen samt i enlighet med årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Dessa redovisningsprinciper överensstämmer med dem som användes vid upprättandet av den senaste årsredovisningen.
- Utdelningsförslag Styrelsen i Intrum Justitia AB föreslår årsstämman att till aktieägarna utdela 3,25 SEK (2,75) per aktie. Avstämningsdag för utdelning föreslås vara den 15 april 2008.
Marknadsutsikter (sista stycket är ett till till de utsikter som publicerades första De senaste fem åren har konsumentkrediter vuxit med 5–7 procent och både hushåll och företag har ökat sin skuldsättning. I det korta perspektivet finns inga tecken på att ökningen ska avta. Detta, i kombination med införandet av Basel II-reglerna, bör skapa större efterfrågan på kvalificerade kredithanteringstjänster.
gången den 15 februari 2007) Intrum Justitia uppskattar att det för närvarande endast är 10 procent av den totala marknaden som är utkontrakterad till professionella aktörer inom kredithantering. Kundernas behov är likartade oavsett geografisk marknad och Intrum Justitia gör därför bedömningen att koncernens erbjudande av tjänster med högt informationsinnehåll kommer att driva på ökningen av utkontrakteringsnivån.
Koncernens uppfattning är att det finns goda synergimöjligheter genom att etablera gemensamma affärsmodeller, processer och organisationsstrukturer.
Intrum Justitia har under de senaste åren förstärkt sin organisation inom Köp av avskrivna fordringar och verksamhetsområdet är nu etablerat i ett 20-tal länder. Som en följd av den högre aktiviteten förväntas koncernens förvärv av små och medelstora portföljer under 2008 uppgå till ca 700 MSEK, mot tidigare ambitionsnivå om 500 MSEK. Till detta belopp kommer eventuella köp av stora portföljer.
Intrum Justitiaaktien Intrum Justitias börsvärde den 31 december 2007 uppgick till 9 095 MSEK (6 918). Under perioden 1 januari–31 december 2007 steg aktiekursen från 88,75 till 115,00 SEK, en uppgång med 29,6 procent. Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2007 till 4 823 (5 087). Antalet aktier vid årets utgång uppgick till 79 089 851. Intrum Justitia AB (tickerkod: IJ) är noterat på Nordiska börsen, medelstora bolag.
Händelser efter balansdagen Efter periodens balansdag har koncernen utökat befintlig syndikerad lånefacilitet, från 210 till 310 MEUR.
Årsredovisning 2007 Årsredovisningen beräknas publiceras på koncernens webbplats, www.intrum.com, i början av mars 2008. Tryckta exemplar distribueras till aktieägare i slutet av mars månad.
| Valberedningens förslag till års stämman 2008 |
Valberedningen meddelade den 20 december 2007 att den till bolagets årsstämma den 10 april 2008 föreslår att antalet styrelseledamöter ska fortsatt vara sju och att samtliga nuvaran de ledamöter omväljs. Dessa är Matts Ekman, Helen Fasth-Gillstedt, Ársæll Hafsteinsson, Lars Förberg, Bo Ingemarson, Lars Lundquist och Lars Wollung. Vidare föreslår valbered ningen omval av Lars Lundquist som styrelsens ordförande och Bo Ingemarson som dess vice ordförande. Valberedningen föreslår även att nuvarande revisionsbolag KPMG Bohlins AB omväljs för en period om fyra år, med auktoriserade revisorn Carl Lindgren som huvudan svarig. Aktieägare som representerar ca 33 procent av aktiekapital och röstetal i bolaget har meddelat att de stödjer förslaget. Förslaget i sin helhet är tillgängligt på www.intrum.com. |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Årsstämma 2008 | Årsstämma kommer att hållas torsdagen den 10 april 2008, kl 16.00, i World Trade Center, Stockholm. |
|||||
| Kapitalmarknads dag 2008 |
Den 15 maj 2008 arrangerar Intrum Justitia en kapitalmarknadsträff för analytiker, kapitalför valtare och journalister. Plats: Stockholm. Inbjudan och preliminärt program distribueras i mitten av mars månad. |
|||||
| Bokslutskommunikén och övrig finansiell information är tillgänglig via webbplatsen, www.intrum.com. |
||||||
| This Interim Report is also available in English | ||||||
| Stockholm den 12 februari 2008 | ||||||
| Michael Wolf verkställande direktör och koncernchef |
||||||
| Presentation av boksluts kommunikén |
Bokslutskommunikén och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com > Investerare. Rapporten kommenteras av vd och koncernchef Michael Wolf och ekonomi- och finansdirektör Monika Elling i en analytikerträff och telefonkonferens idag kl 08.30. Plats: Operaterrassen i Stockholm. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-5352 6458 eller +44 20 7806 1968. Inloggningskod: 4090009. |
|||||
| Ytterligare information |
Michael Wolf, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 200 |
Intrum Justitia AB (publ) 105 24 Stockholm Tel: 08-546 10 200, fax: 08-546 10 211 |
||||
| Monika Elling, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 201, mobil: 0705 120 201 |
Webbplats: www.intrum.com E-post: [email protected] |
|||||
| Anders Antonsson, investerarrelationer tel: 08-546 10 206, mobil: 0703 367 818 |
Organisationsnummer: 556607-7581 Tickerkoder: IJ SS i Bloomberg IJ.ST i Reuters |
|||||
| Kommande rapporteringsdatum |
Delårsrapporten för första kvartalet (januari–mars) 2008 publiceras den 23 april 2008. Delårsrapporten för andra kvartalet (april–juni) 2008 publiceras den 22 juli 2008. |
|||||
| Fakta om Intrum Justitia-koncernen |
Intrum Justitia är Europas ledande företag för tjänster inom kredithantering (Credit Manage ment Services). Vårt erbjudande spänner över alla faser i denna hantering, från kreditinforma tion och fakturering vidare till reskontraservice, påminnelser och inkasso till bevakning och inkassering av avskrivna fordringar. Vi arbetar även med köp av avskrivna fordringar samt vissa specialtjänster kopplade till kredithantering. |
FINANSIELLA RAPPORTER, sida 7–15
Intrum Justitia-koncernen – Resultaträkningar
| MSEK | Oktober–december | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Nettoomsättning | 888,0 | 797,5 | 3 225,2 | 2 939,6 |
| Kostnad sålda tjänster | –498,4 | –437,0 | –1 868,9 | –1 705,9 |
| Bruttoresultat | 389,6 | 360,5 | 1 356,3 | 1 233,7 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | –79,2 | –71,6 | –285,4 | –261,9 |
| Administrationskostnader | –104,1 | –91,0 | –403,9 | –385,5 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,2 | –0,1 | 0,8 | 0,4 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 206,5 | 197,8 | 667,8 | 586,7 |
| Finansnetto | –20,5 | –15,8 | –72,1 | –59,6 |
| Resultat före skatt | 186,0 | 182,0 | 595,7 | 527,1 |
| Skatt | –31,3 | –33,3 | –133,7 | –119,6 |
| Periodens nettoresultat | 154,7 | 148,7 | 462,0 | 407,5 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 154,7 | 144,4 | 459,6 | 397,0 |
| Minoritetsintresse | 0,0 | 4,3 | 2,4 | 10,5 |
| Periodens nettoresultat | 154,7 | 148,7 | 462,0 | 407,5 |
| Intrum Justitia-koncernen – Data per aktie / antal aktier | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK | Oktober–december | Helår | |||||
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||||
| Börskurs vid utgången av perioden | 115,00 | 88,75 | 115,00 | 88,75 | |||
| Resultat per aktie före utspädning | 1,96 | 1,85 | 5,86 | 5,09 | |||
| Resultat per aktie efter utspädning | 1,94 | 1,83 | 5,83 | 5,04 | |||
| Eget kapital (substansvärde) före utspädning | 23,30 | 18,73 | 23,30 | 18,73 | |||
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 | 79 090 | 77 956 | 78 436 | 77 956 | |||
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 | 79 562 | 78 795 | 78 859 | 78 795 | |||
| Antal aktier vid periodens utgång, '000 | 79 090 | 77 956 | 79 090 | 77 956 |
Resultat per aktie före utspädning
| Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar | ||
|---|---|---|
| MSEK | 31 december | 31 december |
| 2007 | 2006 | |
| TILLGÅNGAR | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella | ||
| anläggningstillgångar | 174,0 | 130,8 |
| Goodwill | 1 614,6 | 1 524,4 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 1 788,6 | 1 655,2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 99,3 | 80,7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag | 15,1 | 5,5 |
| Köpta avskrivna fordringar | 1 882,2 | 1 317,9 |
| Uppskjutna skattefordringar | 86,3 | 39,4 |
| Andra långfristiga fordringar | 8,6 | 19,6 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 1 992,2 | 1 382,4 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 880,1 | 3 118,3 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar Klientmedel |
239,1 523,2 |
252,0 480,3 |
| Skattefordringar | 43,8 | 36,3 |
| Övriga fordringar | 304,6 | 263,7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 142,8 | 93,5 |
| Likvida medel | 259,8 | 217,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 513,3 | 1 343,2 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 5 393,4 | 4 461,5 |
Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar
| MSEK | 31 december 2007 |
31 december 2006 |
|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | ||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 842,4 | 1 459,8 |
| Hänförligt till minoriteten | 0,1 | 32,8 |
| Summa eget kapital | 1 842,5 | 1 492,6 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 1 678,3 | 1 618,6 |
| Övriga långfristiga skulder | 3,0 | 1,0 |
| Avsättningar för pensioner | 35,0 | 34,3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 44,5 | 25,4 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 0,4 | 2,1 |
| Summa långfristiga skulder | 1 761,2 | 1 681,4 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 72,4 | 27,8 |
| Klientmedelsskuld | 523,2 | 480,3 |
| Leverantörsskulder | 159,1 | 118,6 |
| Skatteskulder | 93,6 | 78,1 |
| Förskott från kunder | 32,7 | 34,9 |
| Övriga kortfristiga skulder | 521,1 | 194,7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 387,6 | 351,9 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 0,0 | 1,2 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 789,7 | 1 287,5 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 393,4 | 4 461,5 |
Bolaget är involverat i skattetvister i Norge och Finland efter taxeringsrevisioner genomförda under 2002–2003. I Norge föreligger sedan maj 2007 ett taxeringsbeslut som bolaget har överklagat till domstol. Domstolsförhandling äger rum under våren 2008. I Finland har bolaget fått rätt i första instans, men statens skatteombud har överklagat beslutet. De omtvistade skattebeloppen, utöver belopp som bolaget reserverat, uppgår till 4,8 MSEK i Norge och 21,9 MSEK i Finland. Skattetillägg och räntor kan tillkomma.
Koncernens skattekostnad minskade under 2006 med 11,1 MSEK och under 2007 med 5,0 MSEK genom att koncernbidrag lämnades från Sverige till Italien med 39,7 MSEK respektive 18,0 MSEK, där beloppen kvittades mot förlustavdrag från tidigare år. Enligt bolagets uppfattning är de lämnade koncernbidragen avdragsgilla i Sverige, i enlighet med EG-domstolens sk Marks & Spencer-dom. Bolagets tolkning av EG-reglerna bekräftas genom ett förhandsbesked som i mars 2007 erhölls från skatterättsnämnden. Skatteverket har överklagat förhandsbeskedet.
I Sverige har skattenämnden i december fattat beslut om CFC-beskattning av ett av koncernens schweiziska bolag för inkomståret 2005 varigenom skattekostnaden i Sverige ökar med 8,9 MSEK. Bolaget har överklagat beslutet till länsrätten och har inte reserverat någon tillkommande skatt i årsbokslutet.
Intrum Justitia-koncernen – Kassaflödesanalys
| MSEK | Helår | |
|---|---|---|
| 2007 | 2006 | |
| Den löpande verksamheten Rörelseresultat (EBIT) |
667,8 | 586,7 |
| Avskrivningar | 90,8 | 80,8 |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | –0,5 | 8,0 |
| Erhållen ränta | 20,0 | 14,3 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | –64,0 | –69,2 |
| Betald inkomstskatt | –153,6 | –164,5 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||
| förändringar i rörelsekapitalet | 560,5 | 456,1 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | –31,4 | 7,6 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 529,1 | 463,7 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv av materiella och immateriella anläggningstillgångar | –134,6 | –106,1 |
| Köp av avskrivna fordringar* | –666,2 | –869,7 |
| Amortering av köpta avskrivna fordringar | 484,0 | 409,8 |
| Förvärv av aktier i dotterföretag och intresseföretag | –110,1 | –1,9 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | 11,0 | –6,4 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten* | –415,9 | –574,3 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Upplåning och amorteringar | 69,6 | 321,0 |
| Nyemissioner | 61,9 | — |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | –214,4 | –175,4 |
| Aktieutdelning till minoritetsaktieägare | 0,0 | –8,7 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –82,9 | 136,9 |
| Förändring av likvida medel | 30,3 | 26,3 |
| Likvida medel vid årets början | 217,4 | 198,5 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 12,1 | –7,4 |
| Likvida medel vid periodens slut | 259,8 | 217,4 |
* Kassaflöde från investeringsverksamheten omfattar endast periodens betalningar för investeringar. Utöver årets utbetalningar om 666,2 MSEK avseende köp av avskrivna fordringar har avtal träffats i december 2007 om förvärv av en österrikisk portfölj med förfallna fordringar till ett sammanlagt kapitalbelopp om 640 MEUR (ca 6 miljarder SEK). Förvärvet genomfördes tillsammans med den franska investmentbanken Calyon och Intrum Justitias andel är ca 35 MEUR, motsvarande ca 330 MSEK. Betalningen erläggs i juni 2008.
Intrum Justitia-koncernen – Förändringar i eget kapital
| MSEK | 2007___ | 2006_____ | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Hänförligt till minoriteten |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Hänförligt till minoriteten |
Summa | |
| Ingående balans, 1 jan | 1 459,8 | 32,8 | 1 492,6 | 1 284,5 | 31,6 | 1 316,1 |
| Omräkningsdifferenser Effekt av personaloptionsprogram Nyemissioner i samband med |
74,2 1,3 |
0,6 | 74,8 1,3 |
–63,7 17,4 |
–0,6 | –64,3 17,4 |
| utnyttjande av personaloptioner Förvärv från minoritetsaktieägare Aktieutdelning |
61,9 –214,4 |
–35,7 | 61,9 –35,7 –214,4 |
–175,4 | –8,7 | 0,0 0,0 –184,1 |
| Periodens nettoresultat | 459,6 | 2,4 | 462,0 | 397,0 | 10,5 | 407,5 |
| Utgående balans, 31 dec | 1 842,4 | 0,1 | 1 842,5 | 1 459,8 | 32,8 | 1 492,6 |
Intrum Justitia-koncernen – Kvartalsöversikt
| Kvartal 4 2007 |
Kvartal 3 2007 |
Kvartal 2 2007 |
Kvartal 1 2007 |
Kvartal 4 2006 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 888,0 | 792,5 | 786,9 | 757,8 | 797,5 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 206,5 | 172,6 | 147,7 | 141,0 | 197,8 |
| Organisk tillväxt, % | 12,3 | 10,6 | 11,7 | 7,2 | 6,7 |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 15,5 | 16,1 | 15,4 | 15,3 | 15,4 |
| Totalt inkassovärde, SEK miljarder | 99,1 | 93,4 | 92,0 | 91,4 | 89,4 |
Intrum Justitia-koncernen – Femårsöversikt
| 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 3 225,2 | 2 939,6 | 2 823,2 | 2 740,5 | 2 864,6 |
| Rörelseresultat, MSEK | 667,8 | 586,7 | 503,6 | 430,6 | –93,9 |
| Resultat före skatt, MSEK | 595,7 | 527,1 | 472,2 | 394,2 | –146,8 |
| Nettoresultat, MSEK | 462,0 | 407,5 | 333,6 | 323,4 | –168,0 |
| Resultat per aktie, före utspädning, SEK | 5,86 | 5,09 | 3,84 | 3,68 | –2,12 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 7,5 | 8,1 | 11,2 | 9,3 | –1,5 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 21,1 | 21,5 | 22,3 | 21,6 | 6,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | 27,8 | 28,9 | 23,0 | 23,2 | –13,0 |
| Soliditet, % | 34,2 | 33,5 | 31,8 | 42,3 | 33,7 |
| Utdelning, SEK | 3,25* | 2,75 | 2,25 | ** | — |
| Genomsnittligt antal anställda | 3 093 | 2 954 | 2 863 | 2 945 | 2 870 |
* Föreslagen utdelning
** Under 2005 genomfördes ett inlösenprogram som innebar att aktieägarna erbjöds att lösa in var tolfte aktie i Intrum Justitia AB mot en inlösenlikvid om 84 SEK per aktie. Totalt utbetalades 590 465 652 SEK till bolagets aktieägare, motsvarande ca SEK 6,95 per aktie.
Intrum Justitia-koncernen – Nettoomsättning per geografisk region
| MSEK | Oktober–december | Förändr. | Helår | Förändr. | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | % | 2007 | 2006 | % | |
| Sverige, Norge & Danmark | 175,7 | 159,9 | 9,9 | 689,1 | 655,7 | 5,1 |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 167,0 | 162,8 | 2,6 | 625,1 | 592,3 | 5,5 |
| Schweiz, Österrike & Italien | 136,5 | 100,3 | 36,1 | 451,3 | 397,2 | 13,6 |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 133,0 | 130,8 | 1,7 | 509,5 | 445,6 | 14,3 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 128,6 | 117,5 | 9,4 | 448,5 | 414,5 | 8,2 |
| Storbritannien & Irland | 83,3 | 85,1 | –2,1 | 273,7 | 267,9 | 2,2 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 63,9 | 41,1 | 55,5 | 228,0 | 166,4 | 37,0 |
| Summa nettoomsättning | 888,0 | 797,5 | 11,3 | 3 225,2 | 2 939,6 | 9,7 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelseresultat per geografisk region
| MSEK | Oktober–december | Förändr. Helår |
Förändr. | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | % | 2007 | 2006 | % | |
| Sverige, Norge & Danmark | 42,6 | 43,0 | –0,9 | 199,4 | 192,1 | 3,8 |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 42,0 | 39,1 | 7,4 | 135,6 | 124,6 | 8,8 |
| Schweiz, Österrike & Italien | 44,1 | 19,8 | 122,7 | 121,4 | 88,3 | 37,5 |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 33,4 | 40,9 | –18,3 | 114,1 | 99,9 | 14,2 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 56,5 | 55,3 | 2,2 | 185,4 | 174,5 | 6,2 |
| Storbritannien & Irland | 0,2 | 17,0 | –98,8 | –34,0 | –33,4 | — |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 19,2 | 6,6 | 190,9 | 56,4 | 32,4 | 74,1 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,2 | –0,1 | — | 0,8 | 0,4 | 100,0 |
| Centrala kostnader | –31,7 | –23,8 | — | –111,3 | –92,1 | — |
| Summa rörelseresultat | 206,5 | 197,8 | 4,4 | 667,8 | 586,7 | 13,8 |
Rörelseresultatet för verksamhetsområden och regioner avser resultat efter avdrag för koncerngemensamma marknadsföringskostnader.
Centrala kostnader ovan inkluderar kostnader som fördelas per verksamhetsområde men inte per geografisk region.
Intrum Justitia-koncernen – Rörelsemarginal per geografisk region
| % | Oktober–december | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Sverige, Norge & Danmark | 24,2 | 26,9 | 28,9 | 29,3 | |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 25,1 | 24,0 | 21,7 | 21,0 | |
| Schweiz, Österrike & Italien | 32,3 | 19,7 | 26,9 | 22,2 | |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 25,1 | 31,3 | 22,4 | 22,4 | |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 43,9 | 47,1 | 41,3 | 42,1 | |
| Storbritannien & Irland | 0,2 | 20,0 | –12,4 | –12,5 | |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 30,0 | 16,1 | 24,7 | 19,5 | |
| Koncernen totalt | 23,3 | 24,8 | 20,7 | 20,0 |
Intrum Justitia-koncernen – Nettoomsättning per verksamhetsområde
| MSEK | Oktober–december | Förändr. | Helår | Förändr. | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | % | 2007 | 2006 | % | |
| Kredithantering | 773,3 | 732,2 | 5,6 | 2 852,1 | 2 706,6 | 5,4 |
| Köp av avskrivna fordringar | 173,1 | 115,9 | 49,4 | 573,7 | 402,3 | 42,6 |
| Eliminering av interntransaktioner | –58,4 | –50,6 | — | –200,6 | –169,3 | — |
| Summa nettoomsättning | 888,0 | 797,5 | 11,3 | 3 225,2 | 2 939,6 | 9,7 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelseresultat per verksamhetsområde
| MSEK | Oktober–december | Förändr. | Helår | Förändr. | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | % | 2007 | 2006 | % | |
| Kredithantering | 151,5 | 175,9 | –13,9 | 494,8 | 508,0 | –2,6 |
| Köp av avskrivna fordringar | 85,5 | 43,3 | 97,5 | 271,8 | 161,8 | 68,0 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,2 | –0,1 | — | 0,8 | 0,4 | 100,0 |
| Centrala kostnader | –30,7 | –21,3 | — | –99,6 | –83,5 | — |
| Summa rörelseresultat | 206,5 | 197,8 | 4,4 | 667,8 | 586,7 | 13,8 |
Rörelseresultat för verksamhetsområden och regioner avser resultat efter avdrag för koncerngemensamma marknadsföringskostnader.
| Intrum Justitia-koncernen – Rörelsemarginal per verksamhetsområde | ||||
|---|---|---|---|---|
| % | Oktober–december | Helår | ||
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Kredithantering | 19,6 | 24,0 | 17,3 | 18,8 |
| Köp av avskrivna fordringar | 49,4 | 37,4 | 47,4 | 40,2 |
| Koncernen totalt | 23,3 | 24,8 | 20,7 | 20,2 |
Intrum Justitia-koncernen – Övrig information
| Nyckeltal, procent om inget annat anges | Oktober–december | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Omsättningsökning | 11,3 | 5,0 | 9,7 | 4,1 | |
| Organisk tillväxt | 12,3 | 6,7 | 10,4 | 4,3 | |
| Förändring av rörelseresultatet | 4,4 | 64,4 | 13,8 | 16,5 | |
| Förändring av resultatet före skatt | 2,2 | 63,1 | 13,0 | 11,6 | |
| Rörelsemarginal | 23,3 | 24,8 | 20,7 | 20,0 | |
| Avkastning på operativt kapital | 25,3 | 28,1 | 21,1 | 21,5 | |
| Avkastning på eget kapital | 35,5 | 41,2 | 27,8 | 28,9 | |
| Avkastning på köpta avskrivna fordringar | 21,0 | 14,5 | 17,0 | 14,4 | |
| Nettoskuld, MSEK | 1 526,9 | 1 464,5 | 1 526,9 | 1 464,5 | |
| Nettoskuld/eget kapital | 82,9 | 98,1 | 82,9 | 98,1 | |
| Soliditet | 34,2 | 33,5 | 34,2 | 33,5 | |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 7,1 | 9,3 | 7,5 | 8,1 | |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 15,5 | 15,4 | 15,5 | 15,4 | |
| Total inkassofordran, SEK miljarder | 99,1 | 89,4 | 99,1 | 89,4 | |
| Medeltal anställda | 3 093 | 2 954 | 3 093 | 2 954 |
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år. Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning på operativt kapital utgörs av rörelseresultatet, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt operativt kapital. Operativt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Avkastning på eget kapital är periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Avkastning på köpta avskrivna fordringar är verksamhetsområdets rörelseresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta avskrivna fordringar.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Soliditet är eget kapital inklusive minoritetens andel som en procentandel av balansomslutningen.
Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Intrum Justitia-koncernen – Ägarstruktur
| 31 december 2007 | ||
|---|---|---|
| Kapital och | ||
| Totalt antal aktier: 79 089 851 | Antal aktier | röster, % |
| Landsbanki Íslands | 9 129 784 | 11,5 |
| Cevian Capital | 7 841 479 | 9,9 |
| SEB fonder | 3 975 521 | 5,0 |
| Swedbank Robur fonder | 3 146 610 | 4,0 |
| Lannebo fonder | 2 526 400 | 3,2 |
| SHB/SPP fonder | 2 168 227 | 2,7 |
| Parkerhouse Investments | 2 000 000 | 2,5 |
| Nordea fonder | 1 805 697 | 2,3 |
| Hermes Investment Management | 1 475 000 | 1,9 |
| State of New Jersey Pension Fund | 1 267 000 | 1,6 |
| Totalt, tio största ägare | 35 335 718 | 44,7 |
Andelen svenskt ägande uppgick till 40,2 procent (institutioner 10,4 procentenheter, aktiefonder 23,1 procentenheter, privatpersoner 6,7 procentenheter). Källa: VPC och SIS Aktieägarservice
Intrum Justitia AB (moderbolag) – Resultaträkningar
| MSEK | Oktober–december | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Nettoomsättning | –2,2 | –5,9 | 35,3 | 34,2 | |
| Bruttoresultat | –2,2 | –5,9 | 35,3 | 34,2 | |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | –6,8 | –3,8 | –20,5 | –15,3 | |
| Administrationskostnader | –33,7 | –40,9 | –113,5 | –120,6 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | –42,7 | –50,6 | –98,7 | –101,7 | |
| Finansnetto | –56,2 | –9,2 | –34,6 | –40,6 | |
| Resultat före skatt | –98,9 | –59,8 | –133,3 | –142,3 | |
| Skatt | 25,9 | 16,8 | 73,5 | 39,9 | |
| Periodens nettoresultat | –73,0 | –43,0 | –59,8 | –102,4 |
| Intrum Justitia AB (moderbolag) – Balansräkningar | ||||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 december | 31 december | ||
| 2007 | 2006 | |||
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1,0 | 2,6 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,5 | 0,6 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 328,7 | 7 679,7 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 7 330,2 | 7 682,9 | ||
| Omsättningstillgångar | ||||
| Kortfristiga fordringar | 1 642,2 | 1 878,6 | ||
| Kassa och bank | 0,0 | 0,0 | ||
| Kortfristiga placeringar | 0,0 | 18,7 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 642,2 | 1 897,3 | ||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 8 972,4 | 9 580,2 | ||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Summa eget kapital | 835,9 | 956,6 | ||
| Långfristiga skulder | 7 507,6 | 7 556,1 | ||
| Kortfristiga skulder | 628,9 | 1 067,5 | ||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 972,4 | 9 580,2 |