Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Annual Report 2020

Apr 6, 2021

2930_10-k_2021-04-06_7d1d753b-21bb-42db-90c8-06cfc947c4bb.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Års- och hållbarhetsredovisning 2020

Strategisk ompositionering för hållbar konkurrenskraft

Om Intrum Styrning och kontroll Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Intrum i korthet 2 Bolagsstyrningsrapport 40 Resultaträkning – Koncernen 62 Om hållbarhetsredovisningen 101
2020 i korthet 8 Styrelse 45 Balansräkning – Koncernen 63 Hållbarhetsstyrning 101
Vd-ord 10 Koncernledning 47 Kassa ödesanalys – Koncernen 64 Intressentdialog 102
Intrums styrkor 12 Rapport över förändringar i eget kapital 65 Väsentlighetsanalys 103
Att skapa hållbart värde för våra 14 Förvaltningsberättelse 51 – Koncernen Hållbarhetsmål och utfall 103
intressenter Risker och riskhantering 56 Resultaträkning – Moderbolaget 66 Agenda 2030 103
Trender, drivkrafter och intressenter 16 Balansräkning – Moderbolaget 66 Hållbarhetsdata 104
Kassa ödesanalys – Moderbolaget 67 Index enligt Årsredovisningslagen 108
Våra uppdragsgivare och kunder 22 Rapport över förändringar i eget kapital 67 Revisors rapport 109
Våra medarbetare 26 – Moderbolaget GRI Index 110
Vårt samhällsbidrag 31 Noter 68
Aktien 36 De nitioner 96
Fem år i sammandrag 38 Revisionsberättelse 98 Information till aktieägarna 111

Denna Års- och hållbarhetsredovisning inkluderar nansiell information och hållbarhetsupplysningar. Hållbarhetsrapporten har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen, och är utformad enligt GRI Standards Core.

Redovisningen utgör även Intrums Communication of Progress (COP) till FN:s Global Compact och innehåller information om hur Intrum bidrar till FN:s globala utvecklingsmål och Agenda 2030. Hållbarhetsrapporten utgörs av sidorna 22–35 och 100–110. Hållbarhetsrapporten är översiktligt granskad av EY, bestyrkanderapport nns på sidan 109.

Intrum i korthet

Innehåll

Intrums syfte är att leda vägen till en sund ekonomi. En kreditmarknad där människor och företag kan ge och ta krediter på ett e ektivt sätt är en förutsättning för att näringslivet ska fungera. Möjligheterna för ett samhälle och dess ekonomi att utvecklas positivt ökar då företag får betalt i tid så att de kan investera, anställa och växa, och då människor klarar sina betalningsåtaganden och därmed förbättrar sina livssituationer.

10 000 medarbetare har 250 000 dagliga kundkontakter

På Intrum arbetar cirka 10 000 medarbetare. Vi hjälper våra uppdragsgivare att utvecklas genom att visa omtanke om deras kunder. Det sker via de cirka 250 000 kontakter som våra medarbetare har varje dag, där vi bistår människor och företag att bli skuldfria samtidigt som våra uppdragsgivare får betalt.

Europa 2020

År 2020 vaknade Europa till en ny verklighet. I januari kom de första rapporterna om ett nytt okänt virus och det som sedan följde kommer att skrivas in i historieböckerna. Under året svepte coronapandemin över världen med stora konsekvenser för både människor, företag och samhället i stort. Aldrig har vårt syfte som kredithanteringsföretag fyllt en viktigare roll. Att leda vägen till en sund ekonomi för företag, individer och samhälle ställer stora krav på innovativa och praktiska lösningar som skapar värde för alla intressenter. Men också krav på empati och ett respektfullt bemötande av de människor och företag som hamnat i en skuldsituation. Under året gjorde vi vårt yttersta för att stödja både företag och individer tillbaka till en sund ekonomi och för att hålla Europas hjul i rullning.

50%

av Generation Z (18-21 år) sa att deras inkomster minskat till följd av covid-19

40% av Europas låginkomsttagare 64% svarade att de sparar

mer pengar nu än innan pandemin

rapporterade förlorade inkomster till följd av krisen, jämfört med 35% av medelinkomsttagare och 32% av höginkomsttagare

Pandemin drabbade alla men slog olika

Varje år står vi i daglig kontakt med hundratusentals människor i skuld. Vi vet att alla kan missa att betala en faktura. Men att förlora arbetet över en natt eller drabbas av allvarlig och långvarig sjukdom kan vara förödande för privatekonomin. Här kan en förlängd betalplan för att klara att betala en enda räkning vara helt avgörande. Under året drabbades särskilt unga av pandemins nansiella konsekvenser. Å andra sidan, ck många minskad möjlighet till konsumtion och kunde därmed spara mer. Många visade också större intresse för att öka kunskapen om privatekonomi.

Källa: Intrums European Payment Report 2020 samt European Consumer Payment Report 2020.

47% uppgav att deras

het har motiverat dem till att konsumera mindre

47%

av Europas konsumenter svarade att ekonomisk trygghet hade blivit en högsta prioritet

intresse för hållbarförsökte aktivt förbättra sina nansiella kunskaper för att förbereda sig för ekonomisk osäkerhet

Vägen mot en hållbar kreditmarknad

En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för ett starkt a ärsliv och en fungerande och växande samhällsekonomi. Vårt uppdrag är att hjälpa företag att få betalt för varor och tjänster och att se till att deras kunder kan komma ur en skuldsituation. Genom att använda vår position och våra unika insikter kan vi också vara med och leda vägen till en hållbar kreditmarknad på lång sikt. En insikt under 2020 var att många människor vill få en större förståelse av nansiella begrepp och privatekonomi. Under året var vi på plats i Bryssel för att sprida kunskap om situationen för Europas företag och konsumenter i spåren av coronapandemin. Vi deltog också i diskussioner kring kommande lagar och regleringar med påverkan på framtidens kreditmarknad. Det är en roll vi är stolta att ha och vill fortsätta att utveckla.

Livet efter pandemin

Världen efter covid-19 kommer att se annorlunda ut. I spåren av pandemin ser vi nya konsumtionsmönster växa fram med fortsatt ökad e-handel och kreditkonsumtion. Vi är övertygade om att kreditmarknaden kommer att få en allt viktigare roll i framtiden. Med vår vision om att skapa ONE Intrum, står vi redo att möta denna utveckling och utveckla nya konkurrenskraftiga lösningar som fortsätter att leda vägen till en sund ekonomi hos företag, konsumenter och i samhället i stort.

Källa: Intrums European Payment Report 2020 samt European Consumer Payment Report 2020.

" Idag är jag fri och vaknar med ett leende"

Vägen till att bli kund hos Intrum kan se ut på många olika sätt. För Kenneth började allt med en konkurs för många år sedan.

Berätta om omständigheterna som ledde till att du kontaktades av Intrum.

– För många år sedan hade jag ett företag som tyvärr gick i konkurs. Det ledde till att jag hamnade i ekonomiska svårigheter som även innebar skulder hos Kronofogden. Så en dag ck jag ett brev av Intrum, vilket blev en vändpunkt. Om jag inte hade blivit kontaktad av Intrum där och då vet jag inte vad som hade hänt. Jag hittade inte vägen ur min situation. När allt var som värst jobbade jag nästan dygnet runt och mådde inte alls bra. Idag har jag inga skulder kvar hos Kronofogden utan är helt skuldfri och har fått tillbaka mitt liv. Jag kan vakna på morgonen utan huvudvärk eller ont i magen, bara med ett leende. Jag äger till och med min egen bostad och kan se fram emot min pension.

Hade du någonsin hört talas om Intrum innan du blev kontaktad?

– Jag hade hört talas om dem, men hade ingen direkt uppfattning om företaget. Min bild av inkassoföretag generellt

var inte särskilt bra. Jag hade varit i kontakt med era andra aktörer innan Intrum och vissa var ok, men ofta kände jag mig bara som en si ra eller ännu värre, en dålig människa. Jag ck aldrig prata med samma person. Med Intrum har jag haft en kontaktperson och ingen är som Elma.

Vad krävs för att komma ur en sådan situation som du hamnade i? Vilken typ av hjälp ck du?

– Intrum stöttade mig i att göra något åt min situation på riktigt, de hjälpte mig att ta hand om mig själv under en tu period i livet. De ck mig också att känna mig som en bra människa trots mina ekonomiska problem, jag kände mig sedd. De visade att det fanns en väg ur min skuldsituation och gav konkreta råd kring vilka praktiska steg jag kunde ta. Som ett exempel berättade de hur jag skulle prata med Kronofogden och de hjälpte också till i kontakten med myndigheten. Intrum har varit ett fantastiskt stöd hela vägen.

Kan du beskriva relationen till din ärendehandläggare? – Att prata med min kontaktperson på Intrum är som att prata med en god vän. Elma lyssnar på mig och jag känner mig inte som en si ra. Efter en långvarig kontakt med samma person blir det nästan som en personlig relation. Det kändes som vi var två som löste situationen. Det går inte att beskriva. Utan henne skulle jag nog inte stå här idag.

Om du hade en vän som hade hamnat i ekonomiska svårigheter och var nervös över ett brev från Intrum, vad skulle du då säga?

– Ring Intrum. Du kommer få hjälp, och det nns en väg framåt även om det känns svårt i stunden. Jag skulle också ge rådet att vara öppen och berätta om sina ekonomiska bekymmer för sin kontaktperson, på riktigt. När man hamnar i ekonomiska svårigheter är det viktigt att inse att man har ett problem som behöver få en lösning. Om du gör det får du all hjälp du behöver.

2020 i korthet

Kassa ödesbaserade intäkter, MSEK
2020 21 377
2019 20 160
2018 17 073

Kulturindex, 0-100

2020 82
2019 80
2018 80
Nöjdhetsindex uppdragsvivare, 0-100
2020 75
2019 73
2018 73

Engagemangsindex medarbetare, 0-100

Nyckeltal

MSEK om inte annat anges 2020 2019 2018
Kassa ödesbaserade intäkter 21 377 20 160 17 073
Cash EBITDA 11 607 10 656 9 236
Cash EBIT 5 580 4 618 3 888
Cash RoIC, % 7,7 6,4 6,5
Nettoskuld/Cash EBITDA 4,0 4,3 4,3
Rörelseresultat (EBIT) 4 695 2 060 3 978
Jämförelsestörande poster –1 043 –4 148 –522
Justerat rörelseresultat 5 738 6 208 4 500
Kredithanteringstjänster
Kassa ödesbaserade intäkter 4 375 4 736 4 623
Cash EBIT 1 596 1 793 1 781
Segmentets cash RoIC, % 8,1 8,6 8,9
Strategiska marknader
Kassa ödesbaserade intäkter 5 409 4 180 2 203
Cash EBIT 2 539 1 575 1 273
Segmentets cash RoIC, % 15,0 9,3 10,3
MSEK om inte annat anges 2020 2019 2018
Portföljinvesteringar
Kassa ödesbaserade intäkter 11 593 11 406 10 248
Cash EBIT 3 190 2 817 2 315
Investeringar i portföljer 5 012 7 324 11 854
Segmentets cash RoIC, % 9,0 8,4 8,5
Hållbart företagande
Andel kvinnor/män i styrelse, % 33/67 33/67 33/67
Andel kvinnor/män i koncernledning, % 27/73 18/82 23/77
Andel kvinnor/män i hela
organisationen, % 63/37 62/38 63/37
Totalt rapporterade koldioxitutsläpp,
tCO
e
6 196 6 808 8 454
2
Aktien
Kassa ödesbaserat resultat per aktie 26,96 14,81 15,75
Utdelning per aktie, SEK 12,0 11,0 9,5
Aktiekurs vid årets slut, SEK 216,8 279,4 205,7

1) Kassa ödesbaserad avkastning på investerat kapital.

Händelser under året

Coronapandemin

Coronapandemin påverkade en hel värld under 2020 och så även Intrum. Med början i mars, gick en majoritet av Intrums medarbetare på bara några veckor över till hemarbete, och i början av april arbetade 75 procent av de anställda på distans. Detta gällde också kontaktcenters och den snabba utvecklingen ställde stora krav på omställning till ett nytt sätt att arbeta. Intrums a ärsmodell visade sig vara mycket motståndskraftig, vilket också supporterades av de cirka 10 000 lojala och dedikerade medarbetarna.

ONE Intrum

Arbetet med att harmonisera och e ektivisera verksamheten över alla marknader intensi erades under framför allt årets andra halva. En strukturerad programorganisation sjösattes med målet att skapa "ONE Intrum". Det innebär samordning och förenkling av så mycket som möjligt vad gäller system och arbetssätt, allt i syfte att vässa Intrums kunderbjudande och lägga grunden för en långsiktig organisk tillväxt. Globaliseringen av processer och stödfunktioner stärker konkurrenskraften och skalfördelarna med att vara den största aktören i Europa.

Ny vd och koncernchef

I oktober utsågs Anders Engdahl, tidigare CFO, till ny vd och koncernchef för Intrum och Mikael Ericson lämnade bolaget efter 4,5 år. I november anordnade Intrum en kapitalmarknadsdag där transformationsprogrammet ONE Intrum presenterades liksom nya nansiella mål för de kommande åren, läs mer om detta på sidorna 19–21.

Hållbarhetsarbetet

Under året fortsatte också arbetet med att integrera hållbarhetsaspekter i hela verksamheten. En tydlig strategi samt tillhörande hållbarhetsmål och nyckeltal togs fram, vilka också presenterades på kapitalmarknadsdagen.

VD-ord

ONE Intrum banar väg för långsiktig tillväxt

2020 var ett utmanande år, ett år då covid-19-pandemin förändrade förutsättningarna för en hel värld. Jag är stolt över hur vi på Intrum framgångsrikt lyckades bedriva vår verksamhet med fortsatt hög kundservice samtidigt som vi rekordsnabbt ställde om till att tre ärdedelar av våra medarbetare kunde arbeta på distans.

ONE Intrum innebär en global digital inkasseringsprocess som baseras på en gemensam infrastruktur.

Sedan pandemins utbrott i Europa i början av året, var välbe nnandet hos Intrums medarbetare vår främsta prioritet. Detta helt enkelt för att det är en förutsättning för att vi ska kunna bistå våra uppdragsgivare och kunder med relevanta tjänster och lösningar. Mot bakgrund av den utmanande tid vi fortsatt be nner oss i, är jag djupt imponerad av alla kollegors professionalism och uthålliga fokus på uppdragsgivare och kunder, vilket möjliggjorde att vi levererade ett starkt resultat för helåret 2020.

Starkt resultat trots utmanande förhållanden

Samtliga kassabaserade nyckeltal samt även förväntade avkastningsnivåer på köpta fordringar förbättrades under året jämfört med 2019 och året avslutades med en period av bra nyförsäljning inom kredithanteringssegmentet. Vi gick in i 2021 med en rekordstark pipeline för våra servicetjänster, vilket visar på en ökad relevans och intresse för vårt kunderbjudande. Inom såväl Kredithanteringstjänster som Strategiska Marknader såg vi dock något lägre in öden av nya volymer mot bakgrund av förlängda betalningstider och försenade försäljningsprocesser av portföljer med förfallna fordringar, vilket i sin tur påverkade resultatet negativt för helåret.

A ärssegmentet Strategiska marknader presterade totalt sett ett mycket bra resultat för 2020, där Grekland bidrog starkt. Den grekiska verksamheten inkluderades för första gången ett helt kalenderår och levererade i enlighet med den ursprungliga a ärsplanen, vilket är imponerande givet pandemin. Resultatet inom portföljinvesteringsverksamheten var också starkt under året inom samtliga tillgångsklasser.

I november höll vi en kapitalmarknadsdag där vi presenterade nya nansiella mål för de kommande åren (läs om dessa på sidan 21). De nya målen re ekterar väl det starka underliggande kassa ödet i vår a är och belyser den robusta utveckling vi har haft över tid. Detta gäller särskilt i perioder som under 2020 när de operationella förutsättningarna var tu a och vi trots det har en positiv utveckling på alla kassa ödesbaserade nyckeltal. Vi väljer också att visa detta i relation till hur mycket kapital vi faktiskt investe-

rat, vilket visar på den totala kassa ödesavkastning vi genererar i såväl servicea ären som portföljinvesteringsa ären.

Ökad takt mot ONE Intrum

Parallellt med att hantera och parera pandemins påverkan på vår verksamhet, fokuserade vi under framför allt andra halvan av året på att accelerera vårt transformationsprogram med fokus på harmonisering och förenkling av system, processer och arbetssätt. Intrums nuvarande integrerade a ärsmodell och starka marknadsposition har möjliggjorts genom de senaste årens tillväxt genom framförallt förvärv och strategiska partnerskap. Vår nuvarande multi-lokala operativa modell behöver dock förändras för att

stärka vår långsiktiga konkurrenskraft, skapa förutsättningar för fortsatt organisk tillväxt och god avkastning på investerat kapital. Det är grunden till att vi under året lanserade transformationsprogrammet ONE Intrum, med syfte att bli ett verkligt globalt bolag och ta tillvara på de möjligheter både på kort och medellång sikt samt inom både kredithantering och portföljinvesteringar som vi ser i marknaden.

Transformationsresan vi påbörjat är ett av de viktigaste steg som vi som företag har tagit. ONE Intrum innebär en global digital inkasseringsprocess som baseras på en gemensam infrastruktur. Som ONE Intrum kommer vi att kunna stärka vårt värdeerbjudande till uppdragsgivare och kunder och samtidigt betydligt förbättra e ektiviteten. Resultatet av transformationsprogrammet kommer att skapa en betydande hävstång när marknaden återhämtar sig från covid-19. Detta, i kombination med en förbättrad skalbarhet, kommer möjliggöra organisk tillväxt och samtidigt bibehålla en attraktiv avkastning framöver. Vi gick till exempel i slutet av året live med det erspråkiga kontaktcentret i Aten, där ärenden nu hanteras för fullt, i skrivande stund kontaktas cirka 20 000 kunder på daglig basis. Öppnandet av nya multinationella kontaktcenter i Bukarest och Malaga fortskrider enligt plan och vi är igång med rekryteringen av kvali cerade medarbe-

Aldrig tidigare har vi som kredithanteringsföretag fyllt en viktigare roll än nu, där vi bidrar till att hålla Europas ekonomiska hjul i rullning.

tare. Vad gäller våra nyckeltal för transformationen följer vi planen både vad gäller antalet migrerade ärenden och minskade inkasseringskostnader. Vi förväntar oss att se fortsatt leverans mot dessa nyckeltalsprognoser. Under andra halvan av 2021 ser vi framför oss en betydande för yttning av ärenden till den nya plattformen.

Intrums bidrag till en hållbar utveckling i Europa

Tillgång till väl fungerande nansiella tjänster för att betala, låna, nansiera, spara och placera, är en motor för samhällsekonomin och en förutsättning för tillväxt. Tillgången till likvida medel är a ärskritiskt för alla företag. Pandemin har ritat om spelreglerna och skapat en ny, och i många fall utmanande vardag, för europeiska företag där deras kunder i vissa fall har försvunnit över en natt till följd av nedstängningar. I våra egna årliga undersökningar (European Payment Reports), har vi bland annat sett att små och medelstora företag varit särskilt drabbade och vissa sektorer mer utsatta än andra. Många företag i fastighets- och byggbranschen tvingades till exempel acceptera längre betaltider än normalt för att undvika konkurs.

Aldrig tidigare har vi som kredithanteringsföretag fyllt en viktigare roll än just nu, och vi gör varje dag vårt yttersta för att bidra till att Europas ekonomiska hjul hålls i rullning. Intrums syfte, att leda vägen till en sund ekonomi, har ett stort värde för samtliga våra målgrupper: våra uppdragsgivare, deras kunder, våra medarbetare och för samhället i stort.

Vi tog under årets sista halva också fram tydliga hållbarhetsmål. De har sin starka förankring i Intrums a ärsstrategi och hur vi skapar värde för våra olika målgrupper. Det handlar bland annat om att mäta hur vi agerar gentemot våra kunder. I dessa utmanande tider är våra värderingar Empathy och Ethics viktigare än någonsin och under 2020 tog vi fram kompletterande riktlinjer för att säkerställa ett lyhört och respektfullt bemötande. Vi mäter också våra uppdragsgivares nöjdhet, vi har de nierade klimatmål och vi följer regelbundet upp hur motiverade och nöjda våra medarbetare är.

Intrum är sedan 2016 anslutet till FNs Global Compact. Vi redovisar därmed varje år hur dess tio hållbarhetsprinciper tillämpas av oss och vi arbetar hela tiden på att ytterligare integrera dessa principer i vår verksamhet. Vi fortsätter också arbetet på såväl europeisk som nationell nivå för att, tillsammans med lagstiftare och andra aktörer, utveckla vår bransch i en sund och än mer professionell riktning.

Positionerade för ökad efterfrågan med stark pipeline

Framtidsutsikterna i närtid är något osäkra mot bakgrund av pandemins fortsatta påverkan på människor, samhällen och dess följdverkningar i olika länder, till exempel olika politiska beslut kopplade till pandemin som påverkar såväl företag som privatpersoner. Samtidigt noterar vi att våra uppdragsgivare ökar sin andel obetalda fordringar samt ökar sina avsättningar för framtida kreditförluster och många kunder är noggrannare med sina betalningar.

Vi ser också början på en betydande uppbyggnad av volymer med portföljer av förfallna fordringar (NPL) i det europeiska nansiella systemet och baserat på våra samtal med uppdragsgivare förväntar vi oss att försäljningsoch servicevolymerna gradvis kommer att öka under 2021. Det känns därför mycket bra att vi tack vare vår goda omställningsförmåga lyckades hantera pandemin under 2020, och vårt transformationsprogram skapar goda förutsättningar för att tillvarata de organiska tillväxtmöjligheter som uppstår i kölvattnet av pandemin.

Stark värdedriven kultur och engagerade medarbetare

Jag är imponerad och stolt över våra medarbetare som verkligen levererat starkt i en oförutsägbar och utmanande tid. Jag vill rikta ett stort tack till dem för deras dedikerade arbete och lojalitet.

Vi ser tydliga tecken på ökade a ärsvolymer de kommande åren. När pandemins e ekter lägger sig förväntar vi oss först en normalisering och sedan en ökad efterfrågan på våra tjänster samt ett ökat utbud av portföljer med attraktiv avkastning som en följd av pandemin. Därtill har vi en tydlig vision för ett stärkt Intrum, vilket kommer att gynna våra uppdragsgivare, kunder, medarbetare, investerare och samhället. Intrum står rustat för fortsatt tillväxt med ökande avkastning och en sund balansräkning. Utifrån detta föreslår vi en utdelning per aktie om 12 SEK.

Jag ser fram emot vår mycket spännande transformationsresa mot ONE Intrum, som kommer att vara ett enkelt, skalbart, digitalt, relevant och växande företag.

Stockholm, februari 2021

Anders Engdahl Vd & koncernchef

Intrums styrkor

Vi ställer om för att fortsätta vår framgångsrika resa

Intrum har levererat stabil utdelning till sina aktieägare de senaste 15 åren. Vi transformerar nu vår verksamhet i grunden för att kunna fortsätta leverera långsiktigt hållbar och lönsam organisk tillväxt.

Stark grund för att ta nästa steg

Marknadsledare med integrerad a ärsmodell Intrum är det största bolaget i Europa inom kredithantering samt köp av förfallna fordringar. Vi är störst sett till såväl omsättning och vinst som geogra sk närvaro och antal medarbetare. Detta möjliggör konkurrenskraftiga erbjudanden till våra uppdragsgivare och vi är en "onestop-shop" för våra uppdragsgivare genom vår geogra ska diversi ering, verksamhetsbredd och fördelning av exponering mellan olika tillgångsklasser.

Bred geogra sk närvaro och starka marknadspositioner Vi är etablerade på 24 europeiska marknader (plus Brasilien) och är den ledande eller "topp-fem" aktören i alla av dessa länder. Vi täcker 98 procent av den europeiska marknaden för NPL-portföljer vilket ökar möjligheterna till portföljinvesteringar. Vår breda geogra ska närvaro gör det också möjligt att erbjuda paneuropeiska uppdragsgivare service på era marknader.

Största europeiska aktören

Bubblorna motsvarar senast rapporterade cash revenues.

One-stop shop för våra uppdragsgivare

Täckning Mervärdestjänster Produktexpertis Tjänster
Paneuropeisk Informations
tjänster
Fakturerings
och betal
ningsservice
Kredithante
ringstjänster
Fastighets
tjänster
Portfölj
investeringar
Utkontrakte
ring av tjäns
ter (BPO)/
Avknoppningar
Saminveste
ringar

Vår verksamhetsbredd och integrerade a ärsmodell möjliggör konkurrenskraftiga erbjudanden och täcker våra uppdragsgivares behov vid olika tidpunkter.

Marknadsledande i Europa

Vi täcker 98 procent av den europeiska marknaden för NPL-portföljer och är den ledande eller "toppfem" aktören i alla länder. Genom samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindor 2017 och efterföljande års förvärv och strategiska partnerskap har Intrum skapat en marknadsledande position. Marknadsledande Topp-fem

Stor och växande kundbas

Intrum är idag en prioriterad partner med en stor, växande och lojal bas av uppdragsgivare som inkluderar några av Europas ledande nansiella aktörer, stora börsnoterade bolag samt tusentals små och medelstora bolag verksamma inom olika branscher och sektorer. Vår storskalighet ökar också tillgången på data och därmed våra möjligheter att genom smart dataanalys optimera insamlingsstrategier och modeller för portföljinvesteringar.

Lång och relevant erfarenhet

Vår långa erfarenhet och expertis inom sena betalningar och analys av portföljer med förfallna fordringar är en fördel, då vi erbjuder såväl specialisering som möjligheter att hantera uppdrag över hela kredithanteringskedjan. På så sätt möter vi våra uppdragsgivares behov vid olika tidpunkter.

Beprövad leveransförmåga

Vår storlek och diversi ering stärker uthålligheten i vår a ärsmodell, vilket har visat sig värdefullt inte minst under den pågående globala covid-19-pandemin, där vårt kassa öde varit fortsatt starkt. Vårt starka underliggande kassa öde har bidragit till en stabilt ökande årlig utdelning under de senaste 15 åren.

Trender och drivkrafter stärker vår a är

Som marknadsledande, långsiktig och professionell partner har vi en viktig roll att spela i ett välfungerande nansiellt ekosystem. Snabb teknologisk utveckling, digitalisering och reglering förändrar spelplanen på marknaden. Det innebär en stor potential för oss förutsatt att vi förändrar

Utbudet av NPL-portföljer förväntas dubbleras till 2021 Utdelning, SEK

sam organisk tillväxt. 1) Föreslagen utdelning. Utbudet av europeiska NPL-portföljer förväntas dubbleras till följd av covid-19-pandemin. Sammantaget ökar behovet av långsiktiga aktörer som hanterar förfallna fordringar etiskt och professionellt.

vår verksamhet så att vi på bästa sätt möter upp mot våra intressenters förväntningar. Vårt syfte, att leda vägen till en sund ekonomi, utgör en bra grund för att uppfylla omvärldens krav på morgondagens kredithanteringsbransch.

Strategisk ompositionering för framtiden

Våra styrkor gör oss väl rustade att ta nästa steg. Genom vårt transformationsprogram ONE Intrum ska vi ställa om vår verksamhet och därmed stärka vår långsiktiga konkurrenskraft och skapa förutsättningar för fortsatt lönsam organisk tillväxt. Det är också avgörande för att vi även

Vårt starka underliggande kassa öde har bidragit till en stabilt ökande årlig utdelning de senaste 15 åren. Genom tranformationsprogrammet ONE Intrum skapar vi nu förutsättningar för fortsatt lön-

framöver ska vara förstahandsvalet för uppdragsgivare som ger oss förtroendet att hantera förfallna fordringar med empati och respekt för varje individuell kund. Att vara en förebild inom hållbarhet är en konkurrensfördel när vi ställer om. Vår hållbarhetsstrategi och strategiska hållbarhetsmål är en integrerad del av vår verksamhet, som tillsammans med våra uppdaterade nansiella mål ska bidra till att vi fortsätter att leverera enligt våra intressenters förväntningar på oss.

Läs mer om vår transformation och våra mål på sidorna 19–21.

" Intrum är marknadsledare inom kredithanteringstjänster i Europa. För att bibehålla och stärka vår position utvecklar vi nu vår operativa modell - från ett multilokalt bolag till globalt. Det är en ompositionering som krävs för att ta tillvara på de möjligheter som nns på marknaden".

Anders Engdahl, vd och koncernchef

Att skapa hållbart värde för våra intressenter

Värdeskapande a ärsmodell

Intressenters förväntningar

Vår löpande dialog med intressenter ger nya insikter och perspektiv på vår verksamhet. Detta hjälper oss att hålla fokus i arbetet och

Kunder

Våra uppdragsgivares kunder, det vill säga våra slutkunder, efterfrågar ett respektfullt bemötande när de söker stöd och råd av oss för att nå lösningar till skuldfrihet.

göra rätt prioriteringar.

Uppdragsgivare

Företag i olika storlekar från många branscher anlitar oss för att få betalt för sina varor och tjänster.

Medarbetare

Våra medarbetare vill ha ett meningsfullt, stimulerande och utvecklande arbete.

Samhället

Med vår marknadsledande position följer ett stort ansvar och vi förväntas bidra med kunskap och expertis, samt skapa socialt och nansiellt värde.

Aktieägare

Genom att generera positiva nansiella resultat och agera ansvarsfullt kan vi skapa långsiktig avkastning.

Så kan vi skapa värde för våra intressenter

Våra mest väsentliga hållbarhetsfrågor spelar stor roll för vårt långsiktjga värdeskapande.

  • Etisk inkasso
  • Sund ekonomi hos våra uppdragsgivare
  • Attrahera och bevara talanger, inkl välbe nnande hos medarbetare
  • Hantera miljöavtryck
  • Mångfald och inkludering
  • Datasäkerhet
  • Anti-korruption

• Ansvarsfullt val av uppdragsgivare och portföljer

• Sunda transaktioner

Vårt erbjudande av kredithanteringstjänster bygger på hundra års erfarenhet och spänner över en bred portfölj av lösningar som stödjer hela processen.

Kredithanteringstjänster

Uppdragsgivare Kunder

Portföljinvesteringar

• Rörelsekapital • Aktiekapital

• Lån och obligationer

Kunder

under 2020

Under året hade vi 250 000 dagliga kontakter med människor för att erbjuda vårt stöd i att hitta en hållbar avbetalningsplan, detta oavsett orsaken till skuldsättningen eller den sena betalningen.

År 2020 var ett händelserikt år. Tillsammans med våra intressenter tog vi nya steg framåt på vår resa som kredithanteringsföretag.

Exempel på aktiviteter

Uppdragsgivare

Runt 80 000 företag tog del av våra branschanpassade lösningar för kredithantering. Under året påbörjade vi en transformation som innebär att vi går mot att bli ett ännu mer marknadsdrivet bolag.

Medarbetare

Tillsammans med våra cirka 10 000 medarbetare ställde vi om till en mer digital vardag för att hantera pandemin. Vårt nya transformationsprogram utgör ett nytt kapitel på den resa vi vill erbjuda våra medarbetare, en möjlighet att växa genom att göra skillnad.

Samhället

För att bidra till utvecklingen av en hållbar kreditmarknad var vi på plats i Bryssel och förde dialog direkt med EU runt kommande lagkrav och regleringar med påverkan på branschen.

Aktieägare

Vårt nya transformationsprogram stärker våra möjligheter att skapa långsiktigt hållbar och lönsam organisk tillväxt och skapa ökat värde för våra ägare.

Exempel på värdeskapande 2020 A ärsmodell värdeskapande

si rorna nedan, läs gärna på

sidorna 19–36.

Kulturindex

Långsiktigt

Vår ambition är också att bidra positivt till samhällsutmaningar. Vårt hållbarhetsarbete fokuserar på hantering av både risker och möjligheter med fokus på hela värdekedjan. Baserat på vår nya hållbarhetsstrategi har vi identi erat tre mål i FN:s Agenda 2030 där vi ser att vi har störst År 2020 innebar både utmaningar och styrkebesked. För mer information om året som gått och om 2019 80 2020 82

möjligheter att bidra som kredithanteringsföretag. Läs mer om vårt bidrag till målen på Nöjdhetsindex uppdragsgivare

sidorna 22-34. Delmål:

5.5

JÄMSTÄLLDHET

ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR OCH EKONOMISK TILLVÄXT

" Min uppgift är att komma fram till en nyanserad, objektiv bild av bolaget"

Ramil Koria, aktieanalytiker på SEB med fokus på bland annat företag inom nanssektorn, ser att hållbarhet är den fråga som ökat mest i betydelse de senaste åren. Att proaktivt öka transparensen kring komplexa nyckelfrågor hjälper analytiker att göra en objektiv och rättvis bedömning.

Vad är viktigt för bolag att göra och kommunicera utifrån ditt perspektiv?

– Det viktigaste är att de gör det de säger att de ska göra, helt enkelt "walk the talk". Det gäller allt från att uppfylla nansiella prognoser till att genomföra kommunicerade aktiviteter och förändringar. Jag vill dock poängtera att bolagets kommunikation endast är en av bitarna i det pussel jag lägger som analytiker. Min uppgift är att sila all tillgänglig publik information och komma fram till en nyanserad, objektiv bild av bolaget.

Finns det något som bolag bör undvika att göra?

– Det är inte särskilt trovärdigt om bolagets huvudbudskap ändras allt för ofta, budskapen som förs fram måste vara konsekventa och i linje med bolagets övergripande strategi. Och återigen, att hålla det man lovat är den viktigaste nyckeln till förtroende. Rapportering av god kvalitet är en förutsättning för att vi ska kunna ta fram analysun-

derlag av hög kvalitet. De bästa bolagen har, utöver rapportering som är jämförbar över tid, hög tillgänglighet på talespersoner som bidrar med värdefull input.

Finns det någon beteendetrend hos bolagen som påverkar era bedömningar?

– Hållbarhet är den fråga i närtid som ökat allra mest i fokus. Här har alla bolag och branscher olika förutsättningar, vissa börjar från noll på 400-metersbanan, och andra branscher får ett stra varv redan i starten på grund av hög negativ påverkan på exempelvis klimatet. För skuldköpsbolag tittar vi bland annat på hur inkasseringsprocessen hanteras, där ett respektfullt kundbemötande är otroligt viktigt. Den analys som görs vid köp av förfallna fordringar är ytterligare en viktig aspekt.

Vad är din re ektion av Intrums kommunikation med kapitalmarknaden?

– Intrum verkar i en komplex bransch och bolaget har

tagit steg i rätt riktning de senaste åren för att öka transparensen, både kring sin a är och hur branschen fungerar. De presenterade nya nansiella mål nyligen, vilket i sig alltid innebär är en viss temporär utmaning. Min förhoppning är att Intrum proaktivt hjälper oss analytiker att pedagogisera målen, och att uppföljningen på lite längre sikt ökar transparensen och därmed kvalitén på vår analys.

Tankar kring Intrums strategi, potential och risker?

– Generellt ser vi att skuldköpsbolag nu i högre utsträckning ses som en del av det nansiella ekosystemet, där Intrums one-stop-shop-lösning innebär en möjlighet att bygga en bred a är med uppdragsgivarna. Min bedömning är att Intrum driver branschens utveckling i viktiga hållbarhetsfrågor. Samtidigt måste det vara en utmaning att få cirka 10 000 medarbetare att hela tiden agera i enlighet med bolagets vision och hållbarhetsstrategi.

Trender, drivkrafter och intressenter

Trender ger medvind och driver omställning

Kredithantering utgör en viktig roll i det ekonomiska systemet. Långsiktiga aktörer som professionellt och med omtanke och respekt bemöter kunderna stärker både uppdragsgivares varumärken och bidrar till en mer etisk och hållbar bransch.

2020 har varit ett dramatiskt år på grund av den globala covid-19-pandemin. E-handeln har påverkats radikalt av att människor tillbringat betydligt mer tid än normalt i sina hem, vilket med förändrade betalningsmönster påverkar antalet förfallna fordringar. Konsumenters och företags betalningsförmåga påverkas av svagare konjunktur och högre arbetslöshet, vilket gör det än viktigare för mindre

företag att hantera fordringar för att säkerställa sin likviditet. Sammantaget påverkar covid-19-pandemin utbudet av förfallna fordringar och ökar behovet av långsiktiga aktörer som hanterar dessa etiskt och professionellt.

Reglering ökar utbud av skuldportföljer och driver outsourcing

Nya regelverk, som innebär att banker i högre utsträckning behöver sälja av skuldportföljer för att minska risken i sina balansräkningar, fortsätter att öka utbudet av skuldportföljer på marknaden. Samtidigt ökar säljarnas behov av att hitta en långsiktig och stark partner, vilket gör att er faktorer än priset på portföljen har betydelse.

Påverkan på Intrum och hur vi möter upp: Som det marknadsledande kredithanteringsföretaget har vi en unik

För våra uppdragsgivare blir det allt viktigare med en långsiktig och professionell partner som bidrar till att stärka varumärket.

förmåga att möta ökande efterfrågan och nya krav från bankerna. Vi är också en av de aktörer som bjuds in till diskussioner när EU-kommissionen arbetar fram nya lagförslag och regelverk för att skapa en fungerande marknadsplats för förfallna lån.

Risk/möjlighet: Vi ser mycket goda möjligheter att vara en del i och dra nytta av den pågående marknadsutvecklingen.

Fokus på kundresan

Våra uppdragsgivare ser kredithantering som en strategisk del av kundresan. Därför blir det allt viktigare för dem med en långsiktig och professionell partner, som kan bidra till att kunderna stannar. Trenden går mot att våra uppdragsgivare vill ha med oss på ett allt tidigare stadium, för att på ett smidigt sätt hjälpa till med sena betalningar.

Påverkan på Intrum och hur vi möter upp: Vi anpassar våra IT-system och processer för att skapa smidiga övergångar för kunderna när vi tar över kredithanteringen från uppdragsgivaren. Allt för att ge bästa möjliga kundresa.

Vi leds av våra värderingar och har förståelse för varje enskild situation när vi hjälper våra kunder att hitta lösningar för att komma ur skuld.

Risk/möjlighet: Intrums system skiftar mellan olika länder, vilket innebär en risk att multinationella företag som möter oss på era geogra ska marknader upplever ett behov av större samordning. Vi arbetar därför med att strömlinjeforma våra processer till en gemensam plattform och att globalisera delar av vår ärendehantering. Vi arbetar samtidigt med att skräddarsy lösningar speci kt för olika branscher, e-handelsbolag samt små- och medelstora bolag, för att möta deras behov av smidiga lösningar.

Hållbar kredithantering

När en skuldportfölj byter ägare, eller när en uppdragsgivare anlitar oss som ombud nns en risk att uppdragsgivarens anseende påverkas om inte kunderna hanteras etiskt och bemöts med respekt hela vägen fram tills att de fått kontroll över sin ekonomiska situation. Därför blir det allt viktigare för våra uppdragsgivare att hitta en långsiktig samarbetspartner som värnar om kunderna för att stärka både kundlojalitet och varumärke.

Påverkan på Intrum och hur vi möter upp: Vi har länge arbetat för att vara en föregångare inom hållbar kredithantering och har god kännedom om de olika situationer som kan ligga bakom sena eller uteblivna betalningar. Vi leds av våra värderingar och har förståelse för varje enskild situation när vi hjälper våra kunder att hitta lösningar för att komma ur skuld.

Risk/möjlighet: Vår uppgift är att hitta lösningar som skapar ömsesidigt värde för uppdragsgivare och kund, där vi hjälper kunder att komma ur skuld samtidigt som våra uppdragsgivare får betalt för sina varor och tjänster. I detta förhållande kan det nnas risk för intressekon ikt. Som marknadsledare strävar vi alltid efter att agera som förebild genom att vara lyhörda gentemot såväl uppdragsgivare som kund. Vi vill leda vår bransch i en mer etisk och hållbar riktning med våra värderingar som utgångspunkt.

Ny teknik och nya spelare i branschen

En snabb teknikutveckling påverkar kredithanteringsbranschen och nanssektorn i stort. Nya innovationer, arti ciell intelligens, robotik och avancerade analytiska modeller möjliggör en bättre kundupplevelse och mer e ektiva processer. Nya innovationer som utmanar de traditionella sätten att arbeta går hand i hand med att nya spelare, främst kapitalmarknadsaktörer, kommer in på marknaden.

Påverkan på Intrum och hur vi möter upp: Vi utmanas av teknikutvecklingen och nya aktörer, vilket är positivt då det bidrar till vår egen utveckling och att vi tar tillvara på den nya teknikens möjligheter.

Risk/möjlighet: Vår storlek gör att vi får skalfördelar när vi nansierar investeringar i ny teknik. Vår storskalighet ökar också tillgången på data som kan användas till smart dataanalys. Genom vår storlek och långa erfarenhet kan vi också lära av varandra internt för att förbättra och e ektivisera verksamheten. Med nya aktörer på marknaden ser vi möjligheter att erbjuda vår expertis och även göra gemensamma portföljinvesteringar.

Det digitala, kontantlösa samhället

Kredithantering blir liksom mycket annat i samhället allt mer digitalt och en generell trend är att företag söker de mest innovativa digitala tjänsterna. Ständig produktutveckling krävs för att möta olika typer av uppdragsgivares och kunders behov. Digitaliseringen förändrar också betalningsbeteenden där allt er betalningar sker kontantlöst och på kredit. E-handeln, som vuxit kraftigt i Europa de senaste åren och exploderat till följd av covid-19-pandemin, förändrar konsumenters betalningsbeteenden. Detta kan leda till svårigheter att uppfylla sina betalningsåtaganden. Detta gör att kreditmarknaden blomstrar för både seriösa och mindre seriösa aktörer.

Påverkan på Intrum och hur vi möter upp: Digitaliseringen ställer krav på oss och andra att ligga i framkant vad gäller utveckling av digitala system och tjänster, exempelvis genom digitala portaler som kan integreras i uppdragsgivares egna system. Vi är noga med vilken typ av förfallna fordringar vi köper och hanterar. Vi avstår från att köpa skuldportföljer från bolag med verksamhet som medvetet eller omedvetet bidrar till att skapa eller fördjupa skuldproblematiken hos konsumenter.

Risk/möjlighet: Vi ser möjligheter i att vara en del av den digitala utveckling som driver branschen framåt. Risken är annars att förlora betydelse i förhållande till konkurrenter eller nya spelare i branschen. Genom att antalet kreditköp ökar så ökar även risken för sena betalningar. Vi bidrar genom att bistå företag med att få betalt från de kunder som av något skäl inte har betalat samt genom att på ett ansvarsfullt sätt hjälpa människor att fullgöra sina betalningsåtaganden.

Konsolidering i branschen

Vår förmåga att möta internationella uppdragsgivares behov på ett enhetligt sätt

ökar.

Ökad reglering och digitalisering driver på en konsolidering i branschen, då storlek är en förutsättning för att genomföra de investeringar som krävs och uppnå skalfördelar och kostnadse ektivitet. Det innebär att kredithanteringsbranschen, inom vilken bolag traditionellt sett varit lokalt förankrade, blir mindre fragmenterad.

Påverkan på Intrum och hur vi möter upp: Vi är marknadsledare i Europa och driver på utvecklingen genom era förvärv de senaste åren. Vår förmåga att möta internationella uppdragsgivares behov på ett enhetligt sätt över era marknader ökar också.

Risk/möjlighet: Som marknadsledare har vi förmåga att möta uppdragsgivares behov så väl lokalt som över landsgränser, med både skräddarsydda lösningar och standardiserade koncept. Vi behöver fortsätta att utveckla våra digitala plattformar för att säkerställa att vi kan fortsätta erbjuda attraktiva digitala och kostnadse ektiva lösningar.

Dialog med våra intressenter

Våra huvudintressenter är de som påverkas av vår verksamhet och vars förväntningar har en betydande inverkan på hur vi utvecklar vår verksamhet. Genom löpande dialog med våra intressenter skapar vi grunden till vår väsentlighetsanalys som i sin tur sätter ramarna för vår hållbarhetsagenda. Läs mer om hållbarhetsarbetet på sidorna 22–35.

Kunder

Kunderna är de skuldsatta individer, och ibland företag, som vi möter i vår dagliga verksamhet. Det är våra uppdragsgivares kunder, vars ärenden vi tar över när de betalar för sent eller när betalning uteblir.

Väsentliga frågor

Våra kunder efterfrågar och uppskattar ett personligt bemötande, att vi visar empati och kan hitta individuellt anpassade lösningar. Vi förväntas också tillhandahålla användarvänliga verktyg samt erbjuda god tillgänglighet.

Uppdragsgivare

Våra uppdragsgivare är företag inom olika branscher, exempelvis bank och nans, telekom, energi och konsument-

produkter, som vi hjälper att få betalt. Uppdragsgivarna omfattar allt från multinationella företag till små och medelstora företag.

Väsentliga frågor

Störst betydelse för företagen, oavsett storlek och bransch, har likviditeten. Vårt bemötande av deras kunder är också viktigt, att vi är en del av kundresan. Vidare efterfrågar uppdragsgivarna en professionell partner som erbjuder användarvänliga och anpassade lösningar.

Medarbetare Vi är cirka 10 000 medar-

der där vi är verksamma. Väsentliga frågor

Det viktiga övergripande temat för våra medarbetare är välbe nnande. Viktiga frågor är bland annat arbetsmiljö och hälsa, inkludering, kompetensförsörjning, möjligheter till utveckling och att arbeta på ett hållbart företag.

Aktieägare Våra be ntliga och potentiella aktieägare, och kreditgivare.

Väsentliga frågor

Etisk inkasso, ansvarsfullt val av uppdragsgivare och skuldportföljer, våra medarbetares välbe nnande och ett minskat klimatavtryck, hör till de frågor som framhålls som väsentliga. Allt er investerare fäster stor vikt vid vårt arbete med hållbarhetsrelaterade risker.

betare på de 25 markna-

Samhället

Samhället är en bred intressentgrupp som omfattar medborgare och beslutsfattare, konsumenter och företag, myndigheter och organisationer, för att nämna några aktörer.

Väsentliga frågor En välfungerande kreditmarknad för kreditgivare och kredittagare är det övergripande viktiga temat. Prioriterade frågor handlar om att hjälpa individer att bli skuldfria och därmed få en förbättrad levnadssituation, och samtidigt bidra till en sund ekonomi för företag. Detta med ett ansvarsfullt och etiskt förhållningssätt.

Strategi och mål

Transformation som möjliggör långsiktigt hållbar och lönsam tillväxt

Kredithanteringsbranschen utvecklas snabbt och covid-19 har påskyndat den digitala utvecklingen. Vi driver nu ett transformationsprogram för att förbli relevanta för våra uppdragsgivare och fortsätta leda branschen.

Intrums nuvarande integrerade a ärsmodell och starka marknadsposition har möjliggjorts av de senaste årens tillväxt genom framför allt förvärv och strategiska partnerskap. Vår erfarenhet och diversi ering gör oss väl rustade att analysera hur omvärldstrenderna påverkar oss och andra aktörer i branschen. Slutsatsen är att Intrums nuvarande operativa modell fundamentalt behöver förändras för att stärka vår långsiktiga konkurrenskraft, skapa förutsättningar för fortsatt organisk tillväxt och god avkastning på vårt kapital. Det är grunden till att vi nu driver ett transformationsprogram, ONE Intrum, som innebär en förändring av vår operativa modell för att ompositionera oss till ett verkligt globalt bolag och ta tillvara på de betydande möjligheter inom både kredithantering och portföljinvesteringar som vi ser på marknaden.

Intrum tar täten i nödvändig branschomställning

Idag driver vi vår verksamhet som ett multi-lokalt företag, vilket har varit en fördel när vi skräddarsytt erbjudanden till uppdragsgivare lokalt på olika marknader. Däremot har vi inte fullt ut kunnat dra nytta av de möjligheter till e ektivisering som vår storlek och geogra ska närvaro innebär, då många funktioner och processer är duplicerade mellan olika länder. Att implementera den nya teknologi som krävs för att ligga i framkant är under dessa förutsättningar väldigt dyrt och tidskrävande, då implementering och systemintegration behöver anpassas till ett stort antal inkasseringssystem.

Fokus framåt är därför att transformera vår verksamhet i grunden för att ta tillvara på den tillväxtpotential vi ser och på bästa sätt fortsätta möta våra uppdragsgivares förändrade behov. Då vi idag har en diversi erad bas av uppdragsgivare innebär detta att lösningar kommer att optimeras för olika branscher och aktörer. Läs mer om våra olika typer av uppdragsgivare och deras behov på sidorna 22–25. Vi tror att den omställning vi nu genomför kommer att omde niera hela vår bransch och vi tänker fortsätta visa vägen framåt.

ONE Intrum – as Local as needed, as Global as possible

Genom att dra nytta av vår ledande position och vårt transformationsprogram ONE Intrum har vi som mål att stärka vår långsiktiga konkurrenskraft. Den nya operativa modellen kommer att kännetecknas av ett globalt system och infrastruktur med inslag av lokal expertis, vilket gör att vi kan bygga på vår skalbarhet fullt ut. E ektivitetsförbättringarna förväntas sänka kostnaderna, och framför allt leda till konkurrenskraftiga priser och ett förbättrat kunderbjudande. Det skapar också en betydande hävstång allt eftersom marknader återhämtar sig efter covid-19. På så vis möjliggörs organisk tillväxt med attraktiv avkastning framöver.

Vi ställer alltså om vår verksamhet i grunden, för att ta vårt bolag från multi-lokalt till verkligt globalt. Omställningen gör vi genom att fokusera på följande:

1 Enkel, digital och skalbar operativ modell som möjliggör ett bättre och mer relevant erbjudande anpassat efter nuvarande och framtida behov för våra uppdragsgivare, deras kunder och samhället i stort. En skalbar modell innebär också att vi kan skapa tillväxtmöjligheter till låga marginalkostnader i alla a ärssegment och därmed ta tillvara de betydande möjligheter inom kredithantering och portföljinvesteringar som vi ser.

  • En global och digital end-to-end process där vi mer e ektivt kan allokera resurser under ett inkassoärendes hela livscykel och erbjuda en smidigare process för uppdragsgivare, kunder och medarbetare
  • Analysbaserad segmentering av kundärenden för ökad e ektivitet
  • En kombination av lokala och globala back o ce och servicecenter
  • Globala stödfunktioner som säkerställer enhetlighet

2 Ny global teknisk plattform som är enkel och skalbar i alla våra länder. Den ökade digitaliseringen kommer säkerställa att vi kan dra nytta av vår storlek och kompetens till fullo, samtidigt som det möjliggör ett mer relevant erbjudande i linje med våra uppdragsgivares och kunders efterfrågan.

  • Ett gemensamt globalt system
  • Helt digital hantering där vi oavsett land kan använda enhetlig data från standardiserade processer
  • Ökad självbetjäning via digitala portaler och mobila lösningar

3 Ny global analytisk plattform som säkerställer insiktsfull analys och ökad produktivitet.

  • En global masterdatamodell
  • En högpresterande datahubb som bearbetar Intrums stora tillgång på data kommer att möjliggöra snabbare och djupare resultatanalyser
  • Maskininlärning implementeras i samtliga insamlingsprocesser

Långsiktigt värdeskapande för oss och våra intressenter

ONE Intrum ger oss goda möjligheter till e ektivitetsvinster som ökar vår avkastning på investerat kapital. De totala utgifterna och indirekta kostnaderna kopplade till programmet väntas uppgå till cirka 1 miljard SEK, plus uppsägningskostnader1 om cirka 0,6 miljarder SEK. Vi beräknar att ONE Intrum resulterar i årliga nettobesparingar om 1 miljard SEK, med full e ekt 2023. De årliga nettobesparingarna utgörs primärt av kostnadsreducering kopplad till de lokala verksamheterna, då verksamheten successivt kommer att övergå till gemensamma servicecenter och tidigare plattformar avvecklas.

ONE Intrum gör också att vi fullt ut kan realisera vår potential och bli optimalt positionerade för att ta tillvara de tillväxtmöjligheter som marknadstrenderna innebär, trender som också förstärkts till följd av den globala covid-19-pandemin. På så sätt kommer vi kunna fortsätta leverera betydande värde till våra investerare och andra intressenter.

Uppdaterade nansiella mål

I samband med vår lansering av transformationsprogrammet ONE Intrum uppdaterade vi också våra nansiella mål, som speglar vår uppfattning att nyckeltal som fångar vårt underliggande kassa öde på bästa sätt re ekterar det värdeskapande som Intrum genererar:

Avkastning på kapital Cash RoIC

Tillväxt

>10%

programmet materialiseras.

Avkastning på investerat kapital (RoIC) ska uppgå till minst 10 procent på medellång sikt. Vi förväntar oss att Cash RoIC förbättras över tid då de positiva e ekterna av investeringar och transformationsGenomsnittlig Cash EPS

>10% p.a.

Den ökade avkastningen, i tillväxt samt skuldsättningen för verksamheten kommer att driva återkommande tillväxt av konsoliderad Cash EPS, och Intrum kommer därför ha som målsättning att växa Cash EPS med minst 10 procent årligen på medellång sikt.

Skuldsättningsgrad (Leverage) Nettoskuld/Cash EBITDA 2,5–3,5 Absolut årlig ökning

Förbättrad avkastning ska möjliggöra en skuldsättningsgrad enligt målintervallet senast i slutet av 2022, parallellt med fortsatta, selektiva tillväxtinvesteringar.

av utdelning

Intrums styrelse avser att årligen föreslå en utdelning till aktieägarna som innebär en absolut årlig ökning i linje med återkommande utdelningsbara medel över tid.

Strategiska hållbarhetsmål

Hållbarhet är integrerat i hela vår verksamhet. Vår hållbarhetsstrategi ska skapa värde för såväl uppdragsgivare och kunder som samhället i stort. Vi fokuserar på tre områden; främja hållbara betalningar, vara en respekterad aktör med högt förtroende samt att växa genom att göra skillnad. Våra strategiska hållbarhetsmål inom dessa områden är följande:

Klimatavtryck

Kulturindex

>80

Kulturindex är ett internt mått som mäter i vilken grad vi lever enligt våra värderingar. Ett högt kulturindex, som uppgår till minst 80/100, skapar ömsesidigt värde för våra kunder, uppdragsgivare, medarbetare och för hela vår verksamhet. Nöjdhetsindex uppdragsgivare

>75

Indexet mäts i vår årliga undersökning bland uppdragsgivare och är ett mått på hur nöjda de är med vår service. Ett nöjdhetsindex som uppgår till över 75/100 stärker förutsättningarna för vår a är så att vi kan fortsätta utvecklas och möta förväntningar. –20% Klimatfrågan är en av vår tids största utmaningar. Vi mäter vårt klimatavtryck i scope 1, 2 och 3 enligt Greenhouse gas protocol och har som målsättning att till 2030 reducera våra totala utsläpp med minst 20% jämfört med 2019.

Engagemangsindex medarbetare

>80

Välmående och engagerade medarbetare är en tillgång för vår förmåga att leverera på våra mål. Engagemangsindex mäts i vår årliga medarbetarundersökning och ska ligga över 80/100. Indexet mäter hur medarbetare upplever energi och motivation samt tydlighet och mål i det dagliga arbetet.

könsfördelning 40/60

Balanserad

Vi ser mångfald och inkludering som en konkurrenskraft, och en viktig aspekt för att driva utveckling. Som ett första steg strävar vi mot en mer balanserad representation mellan män och kvinnor i våra ledande befattningar och i vår organisation som helhet.

Våra uppdragsgivare och kunder

Branschanpassade lösningar som stödjer hela processen

Vårt erbjudande sträcker sig från de tidiga faserna i kredithanteringsprocessen till att vara en partner för förvärv av hela skuldportföljer. ONE Intrum-programmet innebär att vi tar nästa steg, mot ett ännu e ektivare och mer marknadsdrivet bolag.

Med en stark bas på runt 80 000 uppdragsgivare och med närmare 250 000 dagliga kundkontakter är vi en marknadsledande aktör inom kredithanteringstjänster. Våra uppdragsgivare nns i olika branscher med tonvikt på bank och nans. Vi hjälper också många företag inom telekom, energi och e-handel samt små och medelstora företag. Att agera i spelrummet mellan dessa uppdragsgivare och deras kunder ställer höga krav på såväl innovativa tjänster och en djup branschkännedom som empati och ett bemötande som tar hänsyn till varje kunds unika situation.

Mer än hundra års erfarenhet

Vårt erbjudande av kredithanteringstjänster bygger på mer än hundra års erfarenhet och möter era behov hos våra uppdragsgivare. I grunden handlar det om att skapa förutsättningar för ett stabilt kassa öde och en stark likviditet som möjliggör en god ekonomi och långsiktig tillväxt. Många av våra uppdragsgivare saknar egen kapacitet att hantera förfallna fordringar. Vidare kan det handla om företag i branscher med en stor konkurrens om kunderna, och som därför efterfrågar en partner som kan vara en del av hela kundresan.

Portfölja ären drivs främst av makroekonomiska händelser samt nya lagkrav och regulatoriska förändringar. Detta gäller inte minst inom banksektorn, som idag utgör cirka 90 procent av våra köpta skuldportföljer. Regleringarna innebär att banker i allt högre utsträckning behöver sälja av skuldportföljer för att minska risken i sina balansMed en mer global process skapar vi förutsättningar att utvecklas till ett än mer datadrivet företag där arti ciell intelligens, dataanalys och a ärsintelligens är en del av vardagen.

räkningar. Bankernas portföljer omfattar ofta både företagslån och privata lån.

Global portfölj av branschanpassade lösningar

Den transformation vi går igenom som bolag innebär att vi nu tar nästa steg i utvecklingen av vårt erbjudande mot en enhetlig global portfölj av branschanpassade lösningar som stödjer hela kredithanteringsprocessen, från den första fakturapåminnelsen till inkassotjänster och förvärv av skuldportföljer.

En förutsättning för att skapa värde som kredithanteringsföretag idag är ett fungerande systemstöd som stödjer hela kreditlivscykeln. Behoven skiljer sig åt mellan olika branscher, där våra strategiska pan-europeiska kunder även fortsättningsvis kommer att behöva skräddarsydda tjänster. Samtidigt söker exempelvis banker och tele kombolag branschanpassade tjänster som möjliggör en snabb integrering i interna system och stöd tidigt i värdekedjan. För e-handelsföretag handlar behovet primärt om skalbara plug and play-lösningar som är anpassade för centraliserade och standardiserade verksamheter med en bred geogra sk täckning och som underlättar företagens tillväxt på nya marknader. Även för små och medelstora företag, ett växande segment för Intrum, är digitala lösningar som möjliggör en enkel integrering och automatiserad rapportering av status i fakturapåminnelser och inkassoärenden en viktig konkurrensfaktor.

Långsiktig partner åt våra uppdragsgivare

Med Intrums breda internationella närvaro i 25 länder och vår nya skalbara och modulbaserade portallösning som bas, är vi väl positionerade för att möta dessa skiftande behov och fortsätta vara en långsiktig partner åt våra uppdragsgivare. Portallösningen möjliggör även nya betalsätt och er kanaler till kunderna, allt för att stärka upplevelsen av våra tjänster och underlätta för våra uppdragsgivare att få betalt för sålda varor och tjänster.

Våra branschexperter och analytiker spelar en viktig roll i värdeskapandet för våra uppdragsgivare. Den aggregerade data vi har att tillgå ger oss förutsättningar att skapa ökade insikter och ett bättre beslutsunderlag för företag i hanteringen av kreditrisker. I praktiken innebär detta exempelvis möjligheter att di erentiera och optimera kundresan för att på så sätt stärka likviditeten. Med en mer global process skapar vi också förutsättningar att utvecklas till ett än mer datadrivet företag, där arti ciell intelligens, dataanalys och a ärsintelligens är en del av vardagen.

Vi väljer våra uppdragsgivare med omsorg

Att endast samarbeta med företag som delar våra värderingar om god a ärsetik är för oss en självklarhet och vi väljer våra uppdragsgivare med omsorg. I praktiken innebär det att vi till exempel inte samarbetar med företag som använder oetiska utlåningsvillkor, har o ensiva försäljningsmetoder, eller som debiterar avgifter eller ränta som inte överensstämmer med lokala lagar eller god a ärsetik.

Baserat på ständigt ökande regleringar av den nansiella sektorn samt våra egna a ärsetiska krav görs en grundlig granskning vid förvärv av skuldportföljer. Vi går igenom risker och säkerställer att exempelvis räntenivåer och kreditprocessen i stort lever upp till våra normer och

Främja hållbara betalningar

Mål 2020 • Mäta kundnöjdhet bland våra kunder på ett
enhetligt sätt i minst 12 av våra 25 marknader
Långsiktiga
hållbarhetsmål
• Upprätthålla den höga nivån av kulturindex över
80/100 (80/100 2019).
2020–2023 • Öka genomsnittligt nöjdhetsindex bland våra
uppdragsgivare över 75/100 (73/100 2019)
Utfall 2020 • Kulturindex steg till från 80 till 82/100.
  • En leverantör har upphandlats för att under 2021 implementera en koncerngemensam undersökning bland våra kunder.
  • Nöjdhetsindex bland våra uppdragsgivare ökade från 73 till 75 av 100.

Agenda 2030

Mål 8 - Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt

  • Delmål 8.10 Tillgång till bank- och försäkringstjänster samt nansiella tjänster för alla
  • Delmål 8.3 Främja politik för nya arbetstillfällen och ökad företagsamhet
  • Nästa steg Implementera koncerngemensam undersökning bland kunder, och öka frekvensen i undersökning bland våra uppdragsgivare för att kunna bli ännu mer lyhörda och utveckla vår verksamhet i linje med kunders och uppdragsgivares förväntningar.

krav på en etisk kredithantering. I det arbetet kan också ingå att vi tar ut hela skuldportföljen för en detaljerad genomlysning av uppdragsgivarnas kunder.

Kundnöjdhet ett mått på om vi lyckats

82

Kulturindex Efter samgåendet till Intrum utarbetades nya värderingar under 2017. Sedan 2018 undersöker vi hur väl våra medarbetare upplever att vi lever våra fyra värderingar Empathy, Ethics, Dedication och Solutions i vårt dagliga arbete. Under året nådde vi 82/100 i vårt kulturidex (80) vilket är den högsta nivån

hittills.

För att förstå hur vi ska kunna skapa ökat värde, och vidareutveckla vårt erbjudande och sätt att arbeta, genomförs varje år en oberoende undersökning i syfte att förstå hur våra uppdragsgivare uppfattar vår service. Enligt den senaste undersökningen, som genomfördes hösten 2020, uppgick detta index till 75 jämfört med 73 föregående år. Sammantaget deltog nära 2 000 företag från 23 av våra marknader.

Vårt långsiktiga mål är att höja kundnöjdhetsindex till varaktigt 75 eller högre senast år 2023. Detta ställer krav på både stor lyhördhet och hög servicegrad gentemot våra uppdragsgivare. Utvecklingen av den senaste undersökningen visar att våra uppdragsgivare ser oss som en tillförlitlig partner med hög kompetens och kunskap, som hanterar deras kunder på ett respektfullt sätt. Sammantaget visar utvecklingen att vi är på rätt väg mot vårt mål.

Allt börjar med en förfallen faktura

Vi vet att skälet till att hamna i skuld och inte klara av att betala

i tid kan vara allt från en bortglömd räkning till livsomvälvande händelser och omständigheter som kan få stora ekonomiska konsekvenser. Det är inte ovanligt att de skuldsatta individer vi pratar med upplever stora sociala prövningar. Människor kan be nna sig i olika grader av skuldsättning och med skilda ekonomiska förutsättningar. Vi fäster därför stor vikt vid att alltid försöka erbjuda stöd för att hitta en hållbar lösning, oavsett orsaken till skuldsättningen eller en sen betalning.

Vår portallösning för kunder är utvecklad för att skapa en enkel och tydlig översikt av hela skuldsituationen och göra det möjligt att hitta en exibel lösning som passar individuella behov. Lösningen är tillgänglig på olika digitala plattformar, vilket skapar förutsättningar för en snabb och enkel ärendehantering samtidigt som det underlättar kontakterna med våra handläggare.

Med utgångspunkt i våra gemensamma värderingar, är målet alltid att bemöta varje kund med empati och respekt för den enskilde individens situation. Sedan vi tillsammans med våra medarbetare tog fram våra nya värderingar 2017 mäter vi hur väl vi upplever att vi lever upp till dessa - Empathy, Ethics, Dedication, Solutions i vårt dagliga arbete – (läs mer på s 27). Under 2020 nådde vårt Värderingsindex 82/100, att jämföras med 80 föregående år

och är även den högsta nivån hittills. Resultatet visar att vi under det gångna året har varit särskilt bra på att ta hänsyn till våra uppdragsgivares och kunders behov. Medarbetarundersökningen genomfördes under våren, och den positiva utvecklingen av resultatet ser vi som ett gott tecken på hur vi som organisation har hanterat den omställning som pandemin har krävt av oss.

Att leda vägen till en sund ekonomi

I kraft av vår storlek ser vi det som vårt ansvar att arbeta proaktivt och sprida kunskap till både uppdragsgivare, kunder och samhället i stort om frågor som rör en sund ekonomi. Syftet är att förebygga sena betalningar och överskuldsättning samt att främja hållbara betal öden. Vi driver era utbildningsinitiativ runtom i Europa, och i Sverige har vi utvecklat en interaktiv webblektion i privatekonomi kallad Spendido. Innehållet svarar på ett antal krav i dagens läroplan för gymnasiet och förklarar innebörden av att handla på kredit genom att belysa konsekvenserna som kan uppstå vid ett oförsiktigt förhållningssätt.

Våra årliga publika undersökningar ger oss goda insikter om privatekonomi och hur företag påverkas av sena betalningar. European Consumer Payment Report låter nära 25 000 europeiska konsumenter svara på frågor om sin privatekonomi, med fokus på kredit och belåning. I European Payment Report tillfrågas cirka 10 000 företag i Europa om deras erfarenheter av sena eller uteblivna betalningar. Rapporterna används i dialogen med våra uppdragsgivare, i seminarier, konferenser, och i samverkan med EU:s institutioner samt andra forum där vi kan dela med oss av våra insikter. Läs mer om situationen för Europas företag och konsumenter under 2020 på sidorna 3–6.

" Med Intrums lösning kan vi optimera köpprocessen för våra kunder"

Jacqueline Gehring Kenesei arbetar med redovisning på Fleurop-Inter ora i Schweiz, ett nätverk av blomsterföretag med leveranser av färska blommor över hela världen.

Berätta om Fleurop-Inter ora och hur samarbetet med Intrum startade?

– Vi är en marknadsledande blomsterleverantör med verksamhet i Schweiz och med drygt 50 000 partner orister i mer än 150 länder. Det vi är mest kända för är leverans av färska blommor direkt till dörren, det är lite av vårt signum. Samarbetet med Intrum inleddes för cirka 20 år sedan med en lösning för kreditkontroller som än idag spelar en viktig roll i vår verksamhet. I en a ärsmodell där det mesta av omsättningen genereras genom online-köp är det viktigt att kunna erbjuda kunderna era betalmetoder. Mer än hälften av våra kunder vill betala med faktura, de vill inte ange kreditkortsuppgifter på internet för att undvika kortbedrägerier. Samtidigt innebär fakturaköp ökade kreditrisker för oss som leverantör. Här fyller kreditkontrollen en viktig uppgift. Sammantaget erbjuder Intrum oss ett perfekt totalpaket, inklusive inkassohantering, och dessutom en enastående kundservice.

Beskriv kredithanteringstjänsterna lite närmare, hur går inkassoförfarandet till i praktiken?

– Våra fakturaköp löper med tio dagars betalperiod. Efter en månad skickas det ut en fakturapåminnelse och

om inte den fakturan betalas i tid går det ut en andra påminnelse. Därefter förs vårt anspråk över till Intrum som tar över hela ärendet, inklusive initiering och övervakning av inkassohanteringen. Intrum hjälper oss också med hantering av gamla skuldportföljer.

Jacqueline Gehring Kenesei, redovisning,

Hur är tjänsterna integrerade i era processer och vilken roll spelar Intrums digitala plattform?

– Kreditinformationstjänsterna passar perfekt in i våra processer och gör det bland annat möjligt att införliva våra egna betalerfarenheter av våra kunder. Kreditkontrollen är integrerad i orderprocessen och den är snabb och okomplicerad, vilket är A och O i vår verksamhet. Om du beställer före klockan 15:00 garanterar vi leverans samma dag här i Schweiz, så det nns ingen tid att förlora. Den digitala plattformen används dagligen. Här rapporterar vi in direktbetalningar från våra kunder så att Intrum hålls uppdaterade om varje enskilt ärende.

Vad är värdet av dessa kredithanteringstjänster i stort för Fleurop-Inter ora som företag?

– Förutom att göra det möjligt att erbjuda den populära betalningsmetoden "Faktura" i webbshopen, och att kunna hålla kreditförlusterna på en låg nivå, bidrar inkassotjänsterna till att vi kan koncentrera oss på vår kärnverksamhet som ju är blomsterbranschen. Vi kan fokusera våra resurser på olika projekt. Dessutom bidrar Intrums anpassade lösning till att optimera hela köpprocessen för vår typ av verksamhet.

Hur vill du beskriva värdet för era kunder?

– Kreditkontrollen innebär att de har tillgång till er betalmetoder och att vi för vissa kunder kan minska risken att ett fakturaköp utvecklas till ett inkassoärende. På så sätt bidrar vi till en sund privatekonomi. För de köp som ändå leder till inkassoförfaranden vet vi att Intrum hanterar kontakterna med våra kunder på ett professionellt och medmänskligt sätt. Lösningen gynnar bägge parter.

Våra medarbetare

Tillsammans med våra medarbetare tar vi nästa steg

År 2020 var ett händelserikt år. Arbetslivet ställdes på kort tid om till en digital vardag i spåren av coronapandemin och under hösten sjösattes vårt transformationsprogram, ONE Intrum, en förändringsresa mot ett nytt och ännu mer enat Intrum.

25

Året ställde stora krav på snabb omställning till ett nytt sätt att arbeta för våra medarbetare i 25 länder

Coronapandemin påverkade en hel värld under 2020 och så även Intrum. I början av april hade 75 procent av våra medarbetare gått över till hemarbete som en följd av nedstängningar och lokala restriktioner, inklusive medarbetare på de esta av våra callcenters. Den snabba utvecklingen ställde stora krav på en omställning till ett nytt sätt att arbeta med digitala verktyg och videomöten som det nya normala. Som arbetsgivare för cirka 10 000 medarbetare i 25 länder låg vårt primära fokus på att underlätta vardagen och säkerställa välmåendet för våra medarbetare. Nya forum för interaktion skapades och praktiska lösningar sattes på plats, exempelvis genom att erbjuda exibla arbetstider. Detta gällde särskilt i de länder där det rådde en större nedstängning i samhället.

Våra chefer spelade en viktig roll under året i att ge stöd åt våra medarbetare, se till att informations öden upprätthölls och genom att bibehålla en dynamik, engagemang och välmående i teamen. Aktiviteten och kommunikationen på vår interna kommunikationsplattform intensi erades och rörliga medier som internvideos och digitala chefsmöten spelade en allt viktigare roll under året.

En förändringsresa mot ett ännu mer enat Intrum

Transformationsprogrammet innebär starten på en förändringsresa som kommer att påverka hela Intrum de kommande åren.

Året utmärktes också av det transformationsprogram som lanserades under hösten – ONE Intrum. Läs mer på sidorna 19–20. Detta program innebär starten på en förändringsresa som kommer att påverka hela Intrum under de kommande åren. Som en del av harmoniseringen av processer och systemstöd inom bolaget kommer virtuellt arbete och samarbete över geogra ska och organisatoriska gränser att öka i betydelse. Delar av callcenterverksamheten kommer att globaliseras och i samband med detta kommer utvalda callcenters att få en bredare geogra sk täckning. Denna utveckling kommer i sin tur att

påverka Intrums framtida kompetens- och rekryteringsbehov. Som en del av transformationsprogrammet pågår en vidareutveckling av vår medarbetarstrategi. Det handlar i mångt och mycket om ett kompetensskifte, där mer av specialistkompetens kopplad till komplexare kundärenden kommer att krävas i våra lokala marknader, medan enklare ärenden i större volymer kommer att hanteras i våra globala callcenters och backo ce centers. Likaså kommer Intrums digitala utveckling att öka behovet av avancerad IT- och AI-kunskap.

Våra ledarskapsprinciper kommer att bli ett viktigt verktyg i detta transformationsprogram. Principerna knyter an till vår värdegrund och är utformade för att vägleda våra chefer i deras dagliga arbete. Principerna Trust, Clarity, Change och Growth, handlar bland annat om hur vi leder förändring i en ständigt föränderlig värld.

Att växa genom att göra skillnad

Våra medarbetare är vår viktigaste tillgång i arbetet för våra uppdragsgivare och kunder och ONE Intrum-pro-

Engagemangsindex

grammet fyller en viktig roll för att frigöra våra medarbetares fulla potential. Det bygger på tillgång till en global plattform med lokal kompetens och expertis, en gemensam verksamhetsmodell med tydliga processer, mål och ansvar, samt en gemensam plattform för kommunikation och utbyte av kunskap och erfarenheter. Att arbeta på det transformerade Intrum innebär att bli en del av en modern, tekniskt driven marknadsledare, och ger stora möjligheter att växa och utvecklas globalt. Utöver detta får varje medarbetare på Intrum chansen att bli en del av vårt syfte, att leda vägen till en sund ekonomi, och vara

Växa genom att göra skillnad

Mål 2020 • Minska personalomsättningen initierad av medarbetare från 18% till
högst 15%.
Långsiktiga
hållbarhetsmål
2020–2023
• Öka våra engagemangsindex bland våra medarbetare över 80/100
(79/100 2019)
• Uppnå en mer balanserad könsfördelning i hela bolaget (40/60) vilket
innebär ökad andel kvinnor i ledande befattning, och ökad andel män i
organisationen som helhet.
Utfall 2020 • Personalomsättning initierad av medarbetare sjönk till 13%.
• Engagemangsindex bland våra medarbetare steg från 76 till 79 av 100.
• Andelen kvinnor i styrelse är ofärändrad vid 33%. Andelen kvinnor i
koncernledningsgruppen steg från 18% 2019 till 27% 2020. Andelen
kvinnor i organisationen som helhet steg från 62% 2019 till 63% 2020
och andelen män minskade från 38 till 37%.

Agenda 2030 JÄMSTÄLLDHET

ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR OCH EKONOMISK TILLVÄXT

Mål 5 - jämställdhet

• Delmål 5.5 Säkerställ fullt deltagande för kvinnor i ledarskap och beslutsfattande

Mål 8 – Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt

• Delmål 8.8 Skydda arbetstagares rättigheter och främja trygg och säker arbetsmiljö för alla

Nästa steg • Lansering av engagemangsprogrammet "We are Intrum" och utbildning för våra medarbetare och ledare kring att leda i förändring

med och driva kredithanteringsbranschen framåt. Vi kallar det att växa genom att göra skillnad. Till detta kan vi erbjuda en företagskultur och värdegrund som är skapad av våra medarbetare och som ser till varje individ samtidigt som den utmanar och belönar varje ansträngning.

Fortsatt starkt engagemanget hos våra medarbetare

Vårt mål är att vara den mest attraktiva arbetsgivaren i vår sektor och vi arbetar kontinuerligt med att bygga vårt arbetsgivarvarumärke. För att följa upp våra medarbetares trivsel och engagemang på arbetsplatsen görs varje år en större medarbetarundersökning, My Voice, samt mindre pulsmätningar. Den senaste större undersökningen genomfördes i maj 2020 och fångade därmed upp e ekterna av coronapandemin under första vågen. Svarsfrekvensen låg på 87 procent jämfört med 84 procent året innan. Indexet över engagemang bland medarbetare

mäter energi och motivation kombinerat med hur man som medarbetare upplever tydlighet och mål i det dagliga arbetet. Under 2020 ökade detta index till 79, från 76 föregående år. Resultatet visar att vi trots den pågående pandemin under våren lyckades öka engagemanget. Det är ett gott betyg till Intrums alla chefer och den intensi erade internkommunikationen bidrog sannolikt till denna förbättring. Vi ser att det framför allt var vi-känslan inom teamen som stärktes, medan känslan av samhörighet mellan teamen minskade något då det var lättare att hålla ihop dialogen inom respektive team.

Vårt långsiktiga mål är att öka Engagemangsindex från 79 till varaktigt över 80 till år 2023. För att ytterligare stärka engagemanget i bolaget initierades bland annat ett särskilt engagemangsprogram under 2020 för vidare utrullning under 2021. Syftet är att förankra den transformation vi går igenom som bolag samt det långsiktiga

arbetet med att leda vägen till en sund ekonomi för kunder, uppdragsgivare och samhället i stort, och att vägleda medarbetare och chefer genom denna resa.

Att bygga kompetens i tider av förändring

En av våra viktigaste uppgifter som företag och arbetsgivare är att se till att våra medarbetare har tillräckliga resurser och kunskaper för att kunna utföra sitt arbete både idag och imorgon. En majoritet av våra medarbetare arbetar på callcenters, ett arbete som bland annat kräver specialistkunskaper om lokala lagar och regelverk. Dessutom krävs en stor empatisk förmåga. Att möta människor i utsatthet förutsätter att kunna lyssna och sätta sig in i en enskild individs livssituation. Det är också viktigt att vara lösningsorienterad, att hitta nya vägar som är bra och hållbara för både den enskilde individen och för företaget som ännu inte har fått betalt. Vidare krävs en analytisk förmåga och tekniska kunskaper för användning av olika typer av digitalt stöd i arbetet.

Vid de årliga utvecklingssamtalen sätts en plan upp tillsammans med närmaste chef för att planera för medarbetarens professionella och personliga utveckling. En viktig uppgift för våra chefer är också att ge frekvent och mer löpande återkoppling till våra medarbetare, särskilt i tider av förändring där exempelvis roller kan komma att ändras. Samtidigt stödjer vi en självlärande kultur där varje medarbetare med egen drivkraft och ny kenhet tar ansvar för sin långsiktiga utveckling. Vår digitala utvecklingsplattform är en del av vårt nya HR-system och innehåller både digitala och fysiska utbildningar som man frivilligt kan anmäla sig till.

Olika rekryteringsbehov i olika länder

Rekryteringsbehoven ser olika ut i olika länder. Globaliseringen av callcenterverksamheten innebär exempelvis att erspråkighet hos våra medarbetare kommer att vara mer efterfrågat. Det kommer också att ställas högre krav på våra chefer, exempelvis inom förändringsledning.

Vårt graduate program 'Next Generation Program' fyller en viktig roll för att attrahera och utveckla framtida led-

En av våra viktigaste uppgifter är att se till att våra medarbetare har resurser och kunskaper för att kunna utföra sitt arbete både idag och imorgon.

are och analytiker inom företaget. Under 2020 antogs 7 nya deltagare från olika länder och med olika bakgrund till programmet. Under tolv månader får deltagarna möjlighet att arbeta i olika delar av vår verksamhet, bygga nätverk och utvecklas. Som följd av pandemin drevs programmet digitalt under 2020 men planen framåt är att det ska innehålla fysiska möten och utbildningar när det är möjligt igen.

Vårt mål för 2020 var att minska personalomsättningen initierad av medarbetare från 18 procent till högst 15 procent. Under året minskade personalomsättningen initierad av medarbetare till 13 procent vilket är en bättre nivå än det uppsatta målet.

Ökad mångfald för ökad konkurrenskraft

Intrum är ett mångkulturellt företag och vi är stolta över att tala er än 30 språk inom bolaget. Det är vår övertygelse att denna mångfald gör oss mer konkurrenskraftiga genom att vi tillsammans bli mer lyhörda för våra uppdragsgivares och kunders behov och kan ta fram rätt lösningar i varje ny situation. Mångfald och inkludering är också en viktig del i vår transformation som företag och frågorna är integrerade i vår medarbetarstrategi. Som ett exempel innebär mer arbete över organisationsgränser och geogra ska marknader att vi har bättre förutsättningar att ta tillvara på olika perspektiv och kompetenser inom bolaget. Vidare är mångfald och inkludering en del av våra ledarskapsprinciper för att säkerställa en tydlig förankring på ledningsnivå.

Som arbetsgivare gör vi vårt yttersta för att alla våra medarbetare ska behandlas respektfullt och ges lika möjligheter till utveckling. Det förebyggande arbetet kring mångfald och inkludering styrs av vår HR-policy och uppförandekod som tillsammans skapar en grund för att alla anställda ska kunna åtnjuta sina grundläggande fri- och rättigheter som individer.

Att nå en balanserad könsfördelning

I slutet av året var andelen kvinnor i bolaget 63 procent vilket är i nivå med föregående år. Si ran är dock lägre i koncernledningsgruppen där andelen kvinnor var 27 procent vid årets slut. Vårt mål är att nå en mer balanserad könsfördelning i alla nivåer av företaget med minst 40 procent kvinnor på ledningsnivå till år 2023. Att arbeta med attityder och rätt kravställning vid rekrytering är en del. Men lika viktigt är att erbjuda exempelvis mentorskap eller exibla arbetstider. Under kommande år kommer vi att arbeta med att öka vår förståelse kring detta område.

Hantering av incidenter

Incidenter kopplade till diskriminering eller trakasserier på arbetsplatsen kan alltid rapporteras genom vår visselblåsarkanal och de hanteras då av vårt Etikråd som utvärderar inkomna ärenden och vidtar nödvändiga åtgärder.

Våra värderingar hjälper oss att leda vägen

Tillsammans har tusentals av våra medarbetare bidragit i arbetet med att formulera våra gemensamma värderingar som företag - Empathy, Ethics, Dedication och Solutions. Dessa värderingar vägleder oss i allt vi gör, från hur vi arbetar med våra uppdragsgivare till hur vi bemöter våra slutkunder.

Empathy Ethics Dedication Solutions
Vår dagliga verksamhet handlar om att skapa värde
för människor, företag och samhället. Varje situation är
unik och har sin egen ekonomiska och sociala påver
kan. Vi strävar efter att möta människor där de är och
behandla andra med värdighet och respekt. Det gäller
alla – våra uppdragsgivare, slutkunder och kollegor.
Det förhållningssättet gör det möjligt för oss att nna
mening och värde i det vi gör och att nå vår gemen
samma vision.
Våra etiska standarder och förväntningar sträcker sig
längre än vad lagen kräver. Vi agerar som förebilder
och ser det både som vårt ansvar och en möjlighet att
sätta nya standarder för att förändra människors syn
på kredithanteringsbranschen. Det innebär att vi, i alla
lägen, behandlar våra uppdragsgivares kunder med
omtanke och respekt och samarbetar med företag och
kunder som delar våra värderingar. För att uppnå detta
agerar vi rättvist och ärligt i allt vi gör.
En av våra största styrkor är våra engagerade med
arbetare. Genom att varje dag vilja vara lite bättre än
gårdagen, tar vi tar fram det bästa hos varandra. Vi
växer som individer och som team för att forma vårt
företags framtid, på så sätt ger vi ett ökat värde för
våra uppdragsgivare och deras kunder. Vår bransch
förändras konstant, vi är alltid på väg framåt och vi slu
tar aldrig att utvecklas.
Det är vår förmåga att hitta och utveckla de bästa lös
ningarna och att skapa vinn-vinn-situationer för våra
uppdragsgivare och deras kunder som utmärker oss
på marknaden. Genom att vara innovativa och hand
lingskraftiga överträ ar vi förväntningarna och tar rol
len som kunskapsledare i vår bransch.
Vi lyssnar aktivt och försöker förstå.
Vi har ett öppet sinne och är exibla.
Vi visar tålamod och erbjuder stöd.
Vi sätter hållbart företagande och samhället i fokus.
Vi tar ansvar för våra handlingar.
Vi gör det rätta – lever och verkar efter våra värde
ringar och vår uppförandekod.
Vi delar kunskap över gränserna.
Vi är engagerade i och ansvariga för vår egen
utveckling.
Vi gör det lilla extra och ger aldrig upp.
Vi fokuserar på resultat, inte problem.
Vi samarbetar för att leverera innovativa lösningar till
våra uppdragsgivare och kunder.
Vi värdesätter kvalitet och professionalitet.

" Vi gör skillnad för både företag, individer och samhället i stort"

Som analytiker hjälper Kathrine Diserud Mildal våra uppdragsgivare och förser dem med den information de behöver för att kunna ta välgrundade beslut om hanteringen av kreditrisker.

Du började på Intrum 2019, beskriv din roll och vad som ck dig att ta steget hit efter studierna?

– Jag arbetar som analytiker i analys- och riskrådgivningsgruppen på Oslo-kontoret. Vi analyserar data och förser våra uppdragsgivare med information kopplat till kreditrisker. Vi hjälper företagen att ta bättre beslut kring hanteringen av dessa risker. Den främsta anledningen till att jag började på Intrum var det positiva intryck jag ck av företaget under ansökningsprocessen – allt från den första introduktionen och de människor jag trä ade till de case-uppgifter jag ck lösa som en del av urvalsprocessen. Jag kände att här vill jag verkligen arbeta.

Var visste du om kredithanteringsbranschen innan du började? Och vad betyder Intrums syfte för dig – att leda vägen till en sund ekonomi?

– Jag visste inte så mycket om branschen innan jag började men min förståelse av kredithantering och inkasso

har ökat drastiskt sedan jag började. Framförallt insåg jag inte från början vilken kritisk roll vi spelar för att upprätt, hålla den välfungerande kreditmarknad som hela samhället vilar på idag. Vi gör det möjligt för människor, företag och organisationer att köpa och sälja varor och tjänster, eller låna ut och låna pengar, allt baserat på ett system som bygger på förtroende. Krediter kan vara helt avgörande för både individer och företag, så vår roll i ekonomin är vital.

Hur ser du att du kan bidra i din roll?

– Det nns en stark koppling mellan mitt arbete och vårt syfte som bolag. Företag använder våra insikter om kredithantering och inkasso till att bättre bevaka sina risker, vidta försiktighetsåtgärder och därigenom undvika potentiella kreditförluster. Detta underlättar för företagen att ta beslut som skyddar enskilda individer från att ta upp lån de inte kan hantera samt förebygger att för stora skulder byggs upp för enskilda individer. På så sätt bidrar vi verkligen till en sund ekonomi för både uppdragsgivare och kunder.

Du deltog i Intrums traineeprogram Next Generation Program. Vad har programmet betytt för dig?

– Intrums Next Generation Program är ett 12-månadersprogram som är utformat för att ge akademiker som jag själv möjlighet att arbeta inom olika delar av företaget, att utveckla vår bredd av färdigheter och kunskaper i olika frågor samt att bygga ett nätverk. Programmet är fantastiskt! Jag har redan hunnit med ett utbyte i Finland, där jag arbetade på informations- och analysavdelningen. Det var utmanande, men jag älskade det. Jag utmanas kontinuerligt och lär mig fortfarande.

Vilka är dina planer och drömmar för framtiden?

– I närtid vill jag fortsätta lära mig och utmana mig själv. Deltagandet i Next Generation-programmet har gett mig möjlighet att växa på många olika sätt. Ibland kan jag längta efter att se ett mer direkt resultat av det arbete jag gör, som mina kollegor på callcentren. De arbetar verkligen "hands on", och erbjuder människor omedelbar hjälp. Samtidigt inser jag att mitt team gör skillnad genom att ge våra uppdragsgivare ökade insikter, vilket är minst lika viktigt.

Vårt samhällsbidrag

Att skapa värde i ett samhälleligt perspektiv

En etisk och respektfull hantering av uppdragsgivare och kunder är en förutsättning för att skapa förtroende. Under året tog vi fram särskilda riktlinjer för ett extra lyhört bemötande av våra kunder.

Kreditmarknaden har en viktig roll som motor i det samhällsekonomiska systemet, och kanske mer än någonsin under 2020. Under hösten sa en av tre europeiska konsumenter att de fått se sitt nansiella välbe nnande försämras under året. 1 Samtidigt ck många små och medelstora företag akuta likviditetsproblem.2

Som kredithanteringsföretag ställdes förväntningarna på vår verksamhet på sin spets. Det gäller inte bara omställningen till ett mer digitalt sätt att arbeta, utan också en anpassning till en ny verklighet där en förlängd betalplan kan vara direkt avgörande för en enskild individ. Samtidigt kan förlängningar av betalplaner riskera att försätta särskilt mindre företag i likviditetskris – en hår n balansgång med stundtals utmanande avvägningar som vi som leverantör av kredithanteringstjänster behöver hantera.

Utvecklingen av en hållbar kreditmarknad

I början av 2020 fastställde Intrum en särskild instruktion för att säkra en rättvis och varsam hantering av våra

1) European Consumer Payment Report 2020 2)European Payment Report (EPR) 2020

Vi vill leda utvecklingen av en hållbar kreditmarknad.

uppdragsgivares kunder. Instruktionen gäller på samtliga marknader där Intrum agerar och är den första i sitt slag med internationell spännvidd. Den är ett konkret exempel på vår vilja att leda utvecklingen av en hållbar kreditmarknad och att våga sätta kundens bästa i allt vi gör. Den är också en konkretisering av vår etiska värdegrund, vilken är central i vår dagliga kontakt med kunder. Instruktionen stipulerar viktiga riktlinjer i vårt förhållningssätt där lyhördhet, integritet, omsorg och professionalism är viktiga delar. Ytterligare hörnstenar är en förståelig, enkel och transparent kommunikation samt rimliga och proportionerliga avgifter.

För att ge vägledning för våra medarbetare i hanteringen av speciellt utsatta kunder under coronapandemin har vi under året infört särskilda riktlinjer som ett komplement till den interna instruktionen om varsam och rättvis hantering av kunder. Dessa inkluderade möjligheter att till exempel kunna förlänga betalplaner eller tillfälligt stoppa inbetalningar för individer som direkt eller indirekt drabbats av Covid-19.

Utformning av nya lagar och regelverk

Ytterligare ett område vi engagerat oss i de senaste åren är utformningen av det eventuellt kommande EU-direktivet kring nödlidande lån (NPL, Non-Performing Loans Directive). Under 2020 fortsatte vi arbetet med att analysera, kommentera och kommunicera det liggande förslaget. Direktivet kommer på sikt att få stor påverkan på branschen om det införs och det syftar till att skapa bättre förutsättningar för banker att på ett e ektivt sätt hantera NPL och samtidigt reducera framtida risker. En del i direktivet är att införa krav på att kreditförvaltare tillämpar en policy som säkerställer att låntagarna behandlas rättvist och omsorgsfullt, med beaktande av deras ekonomiska situation och att låntagare vid behov hänvisas till skuldrådgivning eller sociala tjänster.

Flera andra regulatoriska förändringar med påverkan på vår verksamhet pågår också. Ett exempel är EU:s nya plan för att motverka penningtvätt där vi under hösten

hade en dialog med EU:s chef för avdelningen mot ekonomisk brottslighet. Där betonades vikten av att anpassa penningtvättsregelverket för kreditförvaltare med en riskbaserad utgångspunkt. Regelverket behöver vara applicerbart även för företag som Intrum, som ju agerar i ett trepartsförhållande till skillnad från bankerna.

Våra årliga rapporter ger svar

Att aktivt delta i debatten om aktuella branschfrågor, och bidra till utvecklingen av nya regelverk inom kredithantering ser vi som en av våra viktigaste uppgifter. Våra årliga rapporter om europeiska konsumenters (European Consumer Payment Report) respektive företags syn på betalningar och kredithantering (European Payment Report) har under era års tid presenterats för EU:s insti-

Vara en respekterad aktör med högt förtroende

  • Långsiktiga hållbarhetsmål 2020–2023
  • Före 2030, uppnå kli matneutralitet och reducera våra totala utsläpp med minst 20% jämfört med 2019.
  • Utfall 2020 Våra utsläpp ökade från 6808 till 11,461 efter att antalet kontor som ingår i redovisningen ökat från 90 till 180.

Agenda 2030

  • Mål 13 Bekämpa klimatförändringarna • Delmål 13.2 Integrera åtgärder mot klimatförändringar i politik och planering
  • Nästa steg: Uppdatera våra interna miljöinstruktioner såsom instruktionen för tjänstebilar för att möjliggöra minskade utsläpp framåt.

tutioner, senast under hösten 2020. EU:s institutioner har i sin tur refererat till rapporterna i bland annat Late Payment Directive (direktivet om sena betalningar).

Integrering av hållbarhet i värdekedjan

Vår värdegrund ger en stabil bas för det dagliga hållbarhetsarbetet. En löpande bedömning och hantering av våra risker och möjligheter som aktör i det nansiella ekosystemet är vitalt för att vi ska kunna ta ett samhällsansvar och bidra till en hållbar utveckling på riktigt. Sedan 2016 är vi anslutna till Global Compact och har därmed åtagit oss att stödja implementeringen av de tio principerna kring anti-korruption, mänskliga rättigheter, arbetsvillkor och miljö i vår värdekedja. Vi har också identi erat fyra mål i Agenda 2030 som vi har störst förutsättningar att kunna bidra till.

Implementering av interna regler som vägleder våra medarbetare i svåra etiska ställningstaganden är en del i det löpande hållbarhetsarbetet. Vår uppförandekod sammanfattar våra etiska regler och omfattar samtliga medarbetare och andra som representerar bolaget, inklusive leverantörer och samarbetspartners. I början av året lanserades en digital internutbildning i vår uppförandekod. Utbildningen är särskilt anpassad efter vår verksamhet och innehåller scenarier med etiska dilemman hämtade direkt från verkligheten. Målet är att samtliga medarbetare ska genomgå utbildningen minst vartannat år, vilket 52% av medarbetarna hade gjort i slutet av 2020.

Vi har också interna regler kopplat till de mest väsentliga hållbarhetsfrågorna, exempelvis miljö, dataskydd, anti-korruption och kundskydd. Kraven på leverantörer regleras via vår uppförandekod och samtliga leverantörer

ska underteckna koden som en del av leverantörsavtalet med Intrum. För att säkerställa god kontroll, riskhantering och regelefterlevnad förbehåller vi oss rätten att göra uppföljningar och revision av leverantörernas verksamheter.

Läs mer om vår hållbarhetsstyrning på sidan 101.

Med fokus på informationssäkerhet och dataskydd

Som kredithanteringsföretag hanterar vi stora mängder data åt såväl uppdragsgivare som kunder. Vi har både ett juridiskt och etiskt ansvar att hantera känsliga uppgifter på ett korrekt och ansvarfullt sätt, med respekt för den personliga integriteten och för mänskliga rättigheter gällande otillåten inblandning i privatlivet.

Koncernens Integritets- och Dataskyddsinstruktioner vägleder våra medarbetare och vi har utsett särskilda dataskyddsombud i samtliga operativa koncernbolag för att säkerställa efterlevnad av Dataskyddsförordningen (GDPR, The General Data Protection Regulation). Under 2020 ökade hemarbetet som en följd av coronapandemin och för att trygga efterlevnaden av våra Integritets- och Dataskyddsinstruktioner under dessa nya förutsättningar togs nya riktlinjer fram för lokalt bruk.

Vi har också varit pådrivande i utvecklingen av en europeisk uppförandekod för dataskydd inom inkassobranschen, som nu väntar på att bli certi erad av den Europeiska Dataskyddsstyrelsen (EDPB, European Data Protection Board). Syftet med denna kod är att skapa en gemensam praxis för hur kraven på dataskydd ska implementeras i kreditförvaltningsbolag. Under 2020 påbörjades även ett analysarbete kring att följa upp koncernens leverantörer för att kartlägga överföring av persondata till tredje land (utanför EU) i syfte att säkerställa regelefterlevnad av EDPB:s nya riktlinjer om kompletterande åtgärder för sådana överföringar.

Hantering av a ärsetiska risker

Penningtvätt är ett växande problem i samhället och risken nns alltid att företag utnyttjas för denna typ av brottslig verksamhet. Intrum arbetar proaktivt och har implementerat "Know Your Client"-processer i samtliga operativa koncernbolag. Misstänkta transaktioner rapporteras regelbundet in till behörig nanspolismyndighet. Våra instruktioner för motverkande av penningtvätt, nansiering av terrorism och sanktioner sammanfattar hur vi arbetar för att förhindra att våra verksamheter skulle kunna nyttjas på ett olovligt sätt. Vidare innehåller vårt kundvårdssystem (CRM, Client Relationsship Management) information och inbyggda kontroller för att säkerställa att a ärer inte görs med länder, företag och individer som är föremål för sanktioner.

Mutor och korruption är ett utbrett internationellt samhällsproblem som påverkar både företag och stater. Vår uppförandekod samt instruktion mot mutor och korruption kommunicerar vår nolltolerans mot korruption och vägleder medarbetare och andra som representerar företaget i hur vi ska agera för att hantera denna risk. Även om korruptionen relativt sett är mindre utbredd i Europa än i vissa andra delar av världen arbetar vi proaktivt med ett riskbaserat förhållningssätt för att motverka korruption. Under året utvärderade vi våra verksamheter och gjorde en bedömning av korruptionsrisker utifrån de länder där vi arbetar och utifrån våra olika verksamheter. En särskild utbildning togs fram och håller på att genomföras inom koncernen.

20% Vårt mål är att uppnå klimatneutralitet före 2030 och att minska våra totala utsläpp av växthusgaser med minst 20 procent jämfört med 2019.

Klimatfrågan angår alla

Som företag och samhällsmedborgare är det en självklarhet för oss att försöka minimera vårt klimatavtryck. Vårt största rapporterade klimatavtryck härrör från tjänsteresor och energiförbrukning i kontor. En mindre andel CO2 e-utsläpp kommer också från transporter med tjänstebilar. Det förebyggande miljö- och klimatarbetet regleras av vår miljöinstruktion respektive uppförandekod. Varje lokal verksamhet i koncernen har också formulerat en åtgärdsplan för att minska avtrycket på miljön och detta inkluderar bland annat möjligheten att energie ektivisera våra kontor. Planerna involverar åtgärder som att minska resandet och istället använda digitala möten, och denna utveckling har påskyndats av pandemin.

Vårt mål är att uppnå klimatneutralitet före 2030 och att minska våra totala utsläpp av växthusgaser med minst 20 procent jämfört med 2019. Under 2020 minskade våra totala rapporterade utsläpp från 6 808 ton till 6 196 ton vilket motsvarar ungefär 9%. Våra utsläpp i scope 2 har ökat från 1 815 ton 2019 till 3 532 ton i år, detta då antalet kontor som ingår i redovisningen ökade från 90 kontor till 180 kontor. Våra utsläpp i scope 3 minskade från 4 819 ton

2019 till 2 604 ton i år till följd av avsevärt minskat resande under pandemin.

Vi ser att inte bara vi har en påverkan på klimatet, utan klimatet har också en inverkan på vår verksamhet i ett längre perspektiv. Vi gör nu ett förberedande arbete kring Task Force on Climate-Related Finacial Disclosures (TCFD) för att kunna följa dess rekommendationer framåt.

Hantering av överträdelser och incidenter

Alla medarbetare och andra parter ska känna sig trygga i att rapportera in händelser som bryter mot vår uppförandekod eller andra interna regler, och vi uppmanar att anmäla misstänkta regelbrott antingen till närmaste chef eller till annan verksamhetsansvarig ex. compliancefunktionen alternativt nyttja vår visselblåsarfunktion - Code of Conduct Hotline. Denna funktion tillhandahålls av en oberoende leverantör och är tillgänglig dygnet runt genom webb och telefon, på varje nationellt språk där vi har verksamhet. Självklart nns det möjlighet för en visselblåsare som rapporterar via verktyget att förbli anonym. Rapporterade överträdelser eller incidenter hanteras kon dentiellt i vårt etikråd, som har i uppgift att utvärdera inkomna ärenden och vidta nödvändiga åtgärder.

Vårt klimatavtryck, rapporterade CO2 e1 utsläpp

e utsläpp: 6 196 2

Totalt tCO2

Scope 1 omfattar utsläpp från bilar som vi äger. Scope 2 avser utsläpp från energiförbrukning i våra kontor och omfattar elförbrukning, värme och kyla. Scope 3 omfattar utsläpp från tjänsteresor med bland annat yg och tåg.

1) Global Warming Potential 100 (The Intergovernmental Panel on Climate Change 2014). 2) Location-based. Mer information nns på sidan 108.

Under 2020 rapporterades tre incidenter i vår visselblåsarkanal som föranledde ytterligare utredning och ledde till åtgärder. I det ena fallet resulterade utredningen till ett avslut med en av våra a ärskunder. I det andra fallet ledde utredningen till stödåtgärder för berörd chef och personal. I det tredje fallet avslutades en provanställning på grund av misstänkt brott mot vår uppförandekod.

" Det handlar om ett äkta och långsiktigt engagemang"

För Kajsa Stenström, lobbyist i Bryssel, är möten på EU:s institutioner en del av vardagen. Men påverkansarbetet startar redan innan nya lagförslag läggs fram. Att skapa debatt kring en fråga är första steget.

Hur ser en typisk vardag ut som lobbyist i Bryssel?

–Mycket av min tid tillbringas i olika möten på EU:s institutioner, framförallt på kommissionen som lägger fram nya lagförslag. Men det kan också gälla deltagande i en utskottsdebatt på Europaparlamentet. Det är mycket nätverkande, både på dags- och kvällstid. Det gäller att skapa kontakter, arbeta aktivt med omvärldsbevakning, plocka upp ny information och få en förståelse för en fråga från olika perspektiv.

Hur öppet är EU? Är det lätt att komma in och vara med och påverka?

– Det är väldigt öppet i EU och inga problem att ordna möten och samtal med beslutsfattare. Viktigt är dock att identi era rätt person. Och så måste man komma in vid rätt tidpunkt och ha något vettigt att bidra med. Det gäller också att vara proaktiv. Det nns många öppna samråd man kan delta i, men för att vara med måste man känna till vilka möten som är relevanta. Återigen, man måste ha en e ektiv omvärldsbevakning.

Vad är bilden av kredithanteringsbranschen generellt? – Det nns fortfarande fördomar mot branschen, vilket bland annat beror på att det nns aktörer som arbetar oseriöst och bidrar till att ge branschen ett sämre rykte. Utöver det är kunskapen hos intressenter och beslutsfattare överlag väldigt låg. De förstår inte hur viktig denna funktion är i samhället. Det kan till exempel handla om tillgång till data och statistik eller olika utbildningsinitiativ. Samtidigt har Intrum som företag ett mycket gott renommé här i Bryssel. Just för att de har arbetat proaktivt och bjuder både på kunskap, information och tid.

Hur ser du att Intrum kan bidra till utvecklingen av en hållbar kredithanteringsmarknad?

– Det handlar om att fokusera på de viktigaste frågorna kopplat till sin egen bransch. Intrum arbetar inte bara med lagförslagen utan även med de mjuka frågorna, exempelvis överskuldsättning som är mer aktuellt än någonsin som en följd av coronapandemin. Att nå en ökad förståelse för dessa frågor är nyttigt för hela samhället och ekonomin. Och här har Intrum varit aktiva och arbetat för att skapa ett ökat engagemang i EU.

Vilket är Intrums största avtryck så här långt i Bryssel? –Intrums rapporter om situationen för företag och konsumenter, European Payment Report och European Consumer Payment Report, skulle jag säga är de största bidragen så här långt. Under 2019 tog EU-parlamentet fram en rapport om sena betalningar och där hänvisar man till Intrums statistik hela femtio gånger. Intrums rapporter är verkligen tongivande, ett tydligt bevis för att påverkansarbete fungerar.

Hur vill du beskriva Intrums bidrag som samhällsmedborgare i stort?

– Intrums engagemang i att påverka utvecklingen av en hållbar kreditmarknad lämnar stort avtryck, även här i Bryssel. Intrum är aktiva i hela kreditcykeln som ju spelar en väldigt viktig roll i dagens samhälle så som vi fungerar och konsumerar. Dessutom skapar Intrum värde i mjuka frågor, exempelvis nansiell utbildning för unga och andra grupper i samhället. Intrum engagerar sig på de områden där man innehar kunskap och kan bidra till en för yttning.

Aktien

Intrums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan juni 2002. Sedan januari 2014 ingår aktien i Nasdaq Stockholms Large Cap-lista, med bolag som har ett börsvärde över en miljard euro.

Aktiekapital

Aktiekapitalet i Intrum AB (publ) uppgick den 31 december 2020 till 2 899 805,49 SEK fördelat på 121 720 918 aktier varav 850 000 aktier utgör eget innehav. Varje aktie berättigar till en röst, och alla aktier ger samma rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst.

Börsvärde, kursutveckling och omsättning

Kursen på Intrums aktie har under 2020 minskat från 284,8 SEK till 216,8, en nedgång med 23,9 procent, justerat för en utdelning om 11,00 SEK per aktie. Under samma period ökade Stockholmsbörsens index (OMXS) med 8,8 procent. Den lägsta betalkursen för aktien under året noterades den 23 mars till 98,3 SEK och den högsta var 292,4 SEK den 5 februari. Kursen vid årets utgång motsvarade ett börsvärde på Intrum om 26 389 MSEK (36 753). Avslut i aktien skedde under samtliga börsdagar. I genomsnitt omsattes 299 285 aktier per börsdag (420 599) på Nasdaq Stockholm. Totalt omsattes 75 521 981 aktier under året. Övrig handel skedde även på börser som Chi-X, Turquoise, så kallade dark pools samt övrig OTC-handel.

Ägare

Vid utgången av 2020 hade Intrum 35 879 aktieägare, att jämföra med 22 413 föregående år. De 11 medlemmarna i koncernledningen hade ett sammanlagt innehav i Intrum om 333 387 aktier och Intrums styrelseledamöter ägde sammanlagt 75 800 aktier.

Ägarkommunikation

Intrum lägger stort fokus och trä ar regelbundet investerare samt marknadsaktörer för att öka intresset och förståelse kring företaget.

Data per aktie

2020 2019 2018 20171 2016
Resultat före och efter utspädning, SEK 15,18 -2,76 14,18 14,62 20,15
Operativt kassa öde, SEK 70,35 48,77 46,84 46,64
Eget kapital före och efter utspädning, SEK 154,28 168,12 180,26 170,59 55,88
Utdelning per aktie/föreslagen utdelning, SEK 12,0 11,0 9,5 9,5 9,0
Utdelningsandel, % 70 n/a 67 65 45
Aktiekurs vid årets slut, SEK 216,8 279,4 205,7 303,3 307,4
Direktavkastning, % 5,5 3,9 4,6 3,1 2,9
P/S-tal, ggr 1,6 2,3 2,0 3,3 3,7
P/E-tal, ggr 12,61 n/a 13,90 20,75 15,25
Antal aktier vid årets slut 120 870 918 130 941 320 131 291 320 131 541 320 72 347 726
Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning, st 123 913 717 131 065 781 131 390 632 102 674 307 72 347 726
1) Data för 2017 baseras på pro formarapportering för det kombinerade Intrum Justitia och Lindor .

Aktieåterköp

Bolaget har under åren 2013–2015 återköpt egna aktier, men under 2016 och 2017 skedde inga återköp. Under 2018 återköptes 250 000 aktier och under 2019 har 350 000 aktier återköpts. Under 2020 har ytterligare 10 070 402 aktier återköpts, varav 9 820 402 aktier terminerades i enlighet med beslut av årsstämman 2020 vilket ger totalt 850 000 aktier som utgjorde eget innehav vid årets slut.

Utdelningspolicy

Intrums styrelse har som mål att årligen föreslå en utdelning till aktieägarna baserat på en absolut ökning per år i utdelning per aktie. Vid beslut om förslag till utdelning beaktas bolagets framtida intäkter, nansiella ställning, kapitalbehov och ställning i övrigt. För räkenskapsåret 2020 föreslår styrelsen att utdelning lämnas med 12,00 SEK per aktie. Avstämningsdag för utdelning föreslås vara den 3 maj 2021.

Ägarstruktur per den 31 december, 2020

Totalt tio största ägarna 85 583 625 68,8
BlackRock 1 061 774 0,9
Norges Bank 1 181 774 0,9
Management
C WorldWide Asset 1 486 999 1,2
TIAA - Teachers Advisors 1 917 850 1,6
Första AP-fonden 2 294 409 1,7
Vanguard 2 222 567 1,8
Handelsbanken Fonder 2 520 856 2,1
Swedbank Robur Fonder 4 122 069 3,1
AMF Pension & Fonder 11 046 371 8,4
Nordic Capital 57 728 956 47,4
Totalt antal aktier 121 720 918 Antal aktier Kapital, %

Ägarfördelning efter land

Land Antal aktier1 Kapital, %
Sverige 98 184 197 78,5
USA 10 175 768 8,3
Norge 2 426 192 1,9
Danmark 1 664 100 1,4
Finland 1 316 458 1,0
Nederländerna 762 864 0,6
Belgien 701 119 0,6
Luxemburg 688 854 0,6
Storbritannien 598 402 0,5
Frankrike 570 197 0,5
Övriga 1 007 360 0,8
2001 Bolaget bildas 100 000 100 000 1 000 100
2001 Split 5000:1 0 100 000 5 000 000 0,02
2001 Nyemission1 778 729,4 878 729,4 43 936 470 0,02

Aktiekapitalets utveckling

2001 Nyemission1 778 729,4 878 729,4 43 936 470 0,02
2002 Nyemission2 208 216,72 1 086 946,12 54 347 306 0,02
2002 Nyemission3 612 765,96 1 699 712,08 84 985 604 0,02
2005 Inlösen4 –140 587,06 1 559 125,02 77 956 251 0,02
2007 Utnyttjande av personaloptioner5 22 672 1 581 797,02 79 089 851 0,02
2008 Utnyttjande av personaloptioner6 10 046,40 1 591 843,42 79 592 171 0,02
2009 Utnyttjande av personaloptioner7 8 049,60 1 599 893,02 79 994 651 0,02
2011 Nedsättning av aktiekapital8 –5 000 1 594 893,02 79 774 651 0,02
2014 Indragning av egna aktier9 0 1 594 893,02 77 360 944 0,02
2015 Indragning av egna aktier10 0 1 594 893,02 73 421 328 0,022
2016 Indragning av egna aktier11 0 1 594 893,02 72 347 726 0,022
2017 Nyemission12 1 304 912,48 2 899 405,49 131 541 320 0,022
2020 Indragning av egna aktier13 0 2 899 405,49 121 720 918 0,024

Transaktion Förändring av aktiekapitalet Totalt aktiekapital Totalt antal aktier Kvotvärde per aktie

1) Riktad till Industri Kapital 1997-fonden och Synergy till teckningskurs 0,02 SEK per aktie som ett led i en legal omstrukturering av Intrum Justitia-koncernen.

2) 1 402 228 aktier vardera till Industri Kapital 1997-fonden och Synergy till teckningskurs 4,432 SEK per aktie och 3 803 190 aktier vardera till Industri Kapital 1997-fonden och Synergy till teckningskurs 0,02 per aktie.

3) 30 638 298 aktier till allmänheten och institutionella placerare till teckningskurs 47 SEK per aktie.

4) Inlösen av 7 029 353 aktier mot kontant ersättning om 84 SEK per aktie. Förfarandet innebar att totalt 590 325 064,94 SEK utbetalades till bolagets aktieägare varvid bolagets aktiekapital nedsattes med 140 587,06 SEK samtidigt som överkursfonden nedsattes med 590 325 064,94 SEK.

5) Under perioden 1 juli – 31 december 2007 ökade Intrum Justitias aktiekapital från 1 559 152,02 SEK till 1 581 797,02 SEK, motsvarande 1 133 600 nya aktier samt lika många röster, genom att nya aktier tecknades genom utnyttjande av personaloptioner.

6) Under perioden 1 januari – 31 december 2008 ökade Intrum Justitias aktiekapital från 1 581 797,02 SEK till 1 591 843,42 SEK, motsvarande 502 320 nya aktier samt lika många röster, genom att nya aktier tecknades genom utnyttjande av personaloptioner.

7) Under perioden 1 januari – 31 december 2009 ökade Intrum Justitias aktiekapital från 1 591 843,42 SEK till 1 599 893,02 SEK, motsvarande 402 480 nya aktier samt lika många röster, genom att nya aktier tecknades genom utnyttjande av personaloptioner.

8) Det egna innehavet om 250 000 aktier makulerades under 2011.

9) Bolagets aktiekapital nedsattes med 47 674,14 SEK genom indragning av 2 383 707 egna aktier, vidare ökades aktiekapitalet genom fondemission med motsvarande belopp utan utgivande av nya aktier. Efter indragningen har bolaget totalt 77 360 944 utestående aktier motsvarande lika många röster.

10) Bolagets aktiekapital nedsattes med 81 220,13 SEK genom indragning av 3 939 616 egna aktier, vidare ökades aktiekapitalet genom fondemission med motsvarande belopp utan utgivande av nya aktier. Efter indragningen har bolaget totalt 73 421 328 utestående aktier motsvarande lika många röster.

11) Bolagets aktiekapital nedsattes med 23 322 SEK genom indragning av 1 073 602 egna aktier. Vidare ökades aktiekapitalet genom fondemission med samma belopp utan utgivande av nya aktier. Efter indragningen har bolaget totalt 72 347 726 utestående aktier motsvarande lika många röster.

12) Bolagets aktiekapital ökade med 1 304 912,43 SEK genom nyemission (apportemission) till Lindor s ägare av 59 193 594 nya aktier.

13) Bolagets aktiekapital nedsattes med 233 955 SEK genom indragning av 9 820 402 egna aktier. Vidare ökades aktiekapitalet genom fondemission med samma med samma belopp utan utgivande av nya aktier. Efter indragningen har bolaget totalt 121 720 918 utestående aktier motsvarande lika många röster.

1) Ägarfördelning efter land har inte kunnat identi eras om totalt 3 625 407 aktier och har därmed inte räknats med i tabellen.

Fem år i sammandrag

Resultaträkning
MSEK 2020 2019 2018 2017 2016
Nettoomsättning 16 848 15 985 13 442 9 434 5 869
Kostnad sålda varor och tjänster -9 501 -9 807 –7 369 –5 049 –3 069
Bruttoresultat 7 347 6 178 6 073 4 385 2 800
Försäljnings-, marknadsförings- och -1 918 -2 597 –2 201 –1 667 –871
administrationskostnader
Avyttring av verksamhet/Goodwillnedskrivning -2 700
Återföring av skuld avseende tilläggsköpeskilling
Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures -734 1 179 106 10 –8
Rörelseresultat (EBIT) 4 695 2 060 3 978 2 728 1 921
Finansnetto -2 062 -1 921 –1 363 –973 –165
Resultat före skatt 2 633 139 2 615 1 755 1 756
Skatt -555 -424 –599 –389 –329
Årets resultat från kvarvarande verksamheter 2 078 -285 2 016 1 366 1 427
Årets resultat från avvecklade verksamheter 0 0 –73 137 41
Årets resultat 2 078 -285 1 943 1 503 1 468
Därav hänförligt till moderbolagets aktieägare 1 881 -362 1 936 1 501 1 458
Innehav utan bestämmande in ytande 197 77 7 2 10
Årets resultat 2 078 -285 1 943 1 503 1 468
Balansräkning
MSEK 2020 2019 2018 2017 2016
Tillgångar
Summa anläggningstillgångar 72 975 77 869 67 904 54 815 12 304
varav Portföljinvesteringar 27 658 28 508 24 830 21 149 8 733
Summa omsättningstillgångar 7 793 8 267 8 129 4 646 2 100
Tillgångar i verksamhet som innehas för försäljning 0 0 0 8 314 0
Summa tillgångar 80 768 86 136 76 033 67 775 14 404
Eget kapital och skulder
Summa eget kapital 21 963 24 893 25 672 22 439 4 130
Summa skulder 58 806 61 243 50 361 44 168 10 274
Skulder i verksamhet som innehas för försäljning 0 0 0 1 168 0
Summa eget kapital och skulder 80 768 86 136 76 033 67 775 14 404

I enlighet med reglerna i IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter redovisas avvecklade verksamheter i resultaträkningen som avvecklade under hela femårsperioden med omräkning av jämförelsetal för tidigare år, men i balansräkningen som tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning från den tidpunkt då försäljningen beslutats, utan omräkning av jämförelsetal.

Nyckeltal

2020 2019 2018 2017 2016
Nettoomsättning, MSEK 16 848 15 985 13 442 9 434 5 869
Omsättningstillväxt, % 5 19 42 61 8
Cash EBITDA, MSEK 11 607 10 655 9 776 9 204 6 773
Cash EBIT, MSEK 5 580 4 618 3 888 3 532 3 353
Cash RoIC, % 7,7 6,4 6,5 6,2 6,5
EBITDA, MSEK 6 224 6 344 4 878 3 165 2 090
EBIT, MSEK 4 695 2 060 3 978 2 728 1 921
Jämförelsestörande poster i EBIT, MSEK -1 043 -4 176 –610 –397 10
Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK -33 28 88 –3 45
Justerat rörelseresultat (EBIT), MSEK 5 738 6 208 4 500 3 128 1 866
Nettoresultat, MSEK 2 078 -285 1 943 1 503 1 468
Nettoskuld, MSEK 46 951 49 105 42 122 37 322 7 260
Resultat per aktie, SEK 15,18 -2,76 14,18 14,62 20,15
Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, SEK 12,0 11,0 9,5 9,5 9,0
Genomsnittligt antal aktier, tusen 123 914 131 066 131 391 102 674 72 348
Antal aktier vid årets slut, tusen 120 871 130 941 131 291 131 541 72 348
Avkastning på portföljinvesteringar, % 9 15 14 16 20
Investeringar i portföljer, MSEK 5 012 7 324 11 854 7 170 3 084
Medelantal anställda 9 462 8 777 7 910 6 293 3 865

För de nitioner, se Not 37, sida 95

2020 12,0
2019 11,0
2018 9,5
2017 9,5
2016 9,0

2020 2019 2018 2017 2016 5 580 4 618 3 888 3 532 3 353

Utdelning, SEK Investeringar i portföljer, MSEK Medelantal anställda

2020 2019 2018 2017 2016 7,7 6,4 6,5 6,2 6,5

Bolagsstyrningsrapport

Intrums bolagsstyrning syftar till att stärka förtroendet hos kunder, allmänheten och kapitalmarknaden genom en tydlig ansvarsfördelning och väl avvägda regler mellan ägare, styrelse, koncernledning och de olika kontrollorganen. Intrum AB (publ) ("Intrum") är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.

Bolagsstyrning inom Intrum

Exempel på externa regelverk som påverkar styrningen av Intrum:

  • Svensk aktiebolagslag
  • Redovisningslagstiftning och rekommendationer
  • Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
  • Euronext Dublins regelverk för emittenter
  • Luxembourg Stock Exchanges regelverk för emittenter (SOL)
  • Marknadsmissbruksförordningen (MAR)
  • Svensk kod för bolagsstyrning
  • FN:s Global Compact

Exempel på interna regelverk som påverkar styrningen av Intrum:

  • Bolagsordning
  • Arbetsordning för styrelse och utskott samt VD-instruktion
  • Interna riktlinjer och regler ("Internal Rules"), såsom uppförandekod, besluts- och delegationsordning, antikorruptionspolicy, miljöpolicy, internstyrningspolicy med era.

Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet med reglerna i årsredovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden") i syfte att beskriva Intrums bolagsstyrning under 2020. Bolagsstyrningen inom Intrum omfattar strukturerna och processerna för verksamhetens styrning, ledning och kontroll och syftar till att skapa värde för bolagets ägare och andra intressenter.

Intrum tillämpar Koden sedan den 1 juli 2005. Vidare följer Intrums bolagsstyrning tillämpliga regler i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter, Aktiemarknadsnämndens avgöranden, Intrums bolagsordning samt lagar, förordningar och myndigheters föreskrifter och regler i länder där Intrumkoncernen bedriver verksamhet (i vissa fall tillståndspliktig).

Koden bygger på principen "följ eller förklara", vilket innebär att man kan avvika från Koden om förklaring kan lämnas till varför avvikelsen skett. Intrum har under den period som årsredovisningen avser följt Koden i sin helhet. Koden nns tillgänglig på www.bolagsstyrning.se, där även den svenska modellen för bolagsstyrning beskrivs.

Intrums bolagsordning nns tillgänglig på www.intrum.com.

Aktieägare 1

Intrums största aktieägare, Nordic Capital, ägde vid årsskiftet ca 47,4 procent av samtliga utestående aktier i bolaget. Se även sidan 37.

Bolagsstämma 1

Bolagsstämman är Intrums högsta beslutande organ, där aktieägarna utövar sin rätt att besluta i bolagets angelägenheter. Varje aktie motsvarar en röst. Aktieägare har rätt att få ett ärende upptaget på bolagsstämma, och på årsstämman har aktieägarna också möjlighet att ställa frågor om koncernens verksamhet.

Årsstämman hölls den 6 maj 2020 och fattade bland annat följande beslut:

  • att fastställa resultat- och balansräkningarna för bolaget och koncernen,
  • att i enlighet med styrelsens förslag lämna utdelning med 11 SEK per aktie,
  • att bevilja styrelsen och den verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2019,
  • att välja styrelse, styrelseordförande och vice styrelseordförande,
  • att välja revisor,
  • att fastställa ersättning till styrelsen och revisorn,

  • att fastställa riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare,

  • att fastställa riktlinjer för tillsättande av en ny valberedning,
  • att införa ett långsiktigt incitamentsprogram för 2020, samt förvärv och överlåtelse av egna aktier enligt programmet,
  • att bemyndiga styrelsen att återköpa (och under vissa förutsättningar överlåta) upp till 10 procent av bolagets egna aktier på Nasdaq Stockholm, samt
  • att genomföra minskning av aktiekapitalet genom indragning av återköpta aktier samt ökning av aktiekapitalet genom fondemission

Med anledning av den pågående pandemin hölls årsstämman 2020 i ett begränsat format och aktieägarna erbjöds möjlighet att utöva sin rösträtt per post (digitalt). De styrelseledamöter som var föreslagna för ny- eller omval, revisorn och valberedningens ordförande var inte närvarande. Styrelsen hade dock beredskap för att kunna svara på frågor och fatta beslut. Den verkställande direktören deltog och höll ett kort anförande.

Vid stämman var ca 67 procent av de röstberättigade aktierna representerade.

Årsstämman 2021 är planerad till den 29 april 2021.

Beslut som fattas på bolagsstämman o entliggörs i ett pressmeddelande efter stämman, och protokollet från stämman publiceras på bolagets hemsida.

Valberedning 2

Valberedningen utses enligt riktlinjer beslutade av årsstämman. Valberedningen ska, utöver att nominera styrelseledamöter och styrelseordförande, bland annat utvärdera styrelsen och dess arbete, föreslå ordförande vid årsstämman, lämna förslag till arvodering av styrelsens ledamöter och för utskottsarbete samt lämna förslag till val av revisor och ersättning till revisorn.

Vid sitt framtagande av förslag inför årsstämman 2020, och som närmare framgår av valberedningens motiverade yttrande till årsstämman 2020, tillämpade valberedningen 4.1 i Koden som mångfaldspolicy. En bedömning gjordes även beträ ande varje ledamots möjlighet att ägna styrelseuppdraget tillräckligt med tid och engagemang. Valberedningen fann inte anledning att föreslå några förändringar beträ ande styrelsens storlek eller sammansättning och bedömde att den föreslagna styrelsen tillsammans besatt den bredd, samlad kompetens och erfarenhet som krävs med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och långsiktiga behov. 33 procent av ledamöterna i den styrelse som valdes 2020 var kvinnor (oförändrat).

Vid årsstämman 2020 gavs styrelsens ordförande i uppdrag att sammankalla de fem största aktieägarna i bolaget baserat på de vid utgången av augusti kända röstetalen och erbjuda dessa att utse varsin representant till en valberedning.

Sammansättningen av valberedningen inför årsstämman 2021 o entliggjordes den 8 oktober 2020: Robert Furuhjelm (utsedd av Cidron 1748 Sarl/Nordic Capital) (ordförande), Tomas Flodén (utsedd av AMF och AMF Fonder), Helen Fasth-Gillstedt (utsedd av Handelsbanken Fonder), Pia Gisgård (utsedd av Swedbank Robur Fonder) och Ossian Ekdahl (utsedd av Första AP-fonden). Styrelsens ordförande har adjungerats till valberedningen. Koncernens chefsjurist har varit valberedningens sekreterare.

Styrelsens ordförande har redovisat resultatet av 2020 års styrelseutvärdering till valberedningen som även hållit individuella möten med samtliga styrelseledamöter samt den verkställande direktören. Aktieägarna har beretts möjlighet att lämna förslag till valberedningen. Valberedningen har när denna rapport avges haft fyra protokollförda möten. Ingen ersättning har utgått till valberedningens ledamöter.

Styrelse 3

Styrelsen har det övergripande ansvaret att förvalta Intrums angelägenheter i aktieägarnas intresse. Styrelsen ska enligt bolagsordningen bestå av lägst fem och högst nio ledamöter med högst fyra suppleanter. Styrelsen bestod från årsstämman 2019 till årsstämman 2020 av nio stämmovalda ledamöter: Per E. Larsson, Hans Larsson, Andreas Näsvik, Kristo er Melinder, Magdalena Persson, Andrés Rubio, Liv Fiksdahl, Ragnhild Wiborg och Magnus Yngen. Vid årsstämman 2020 omvaldes samma styrelseledamöter utan suppleanter. Per E. Larsson valdes till styrelsens ordförande och Magnus Yngen till vice ordförande. Styrelsen har inga arbetstagarrepresentanter. Ytterligare information om styrelsens ledamöter, inklusive aktieinnehav, nns på sidorna 45–46.

Hans Larsson, Magdalena Persson, Andrés Rubio, Liv Fiksdahl, Ragnhild Wiborg och Magnus Yngen bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt i förhållande till större aktieägare. Per E. Larsson, Andreas Näsvik och Kristo er Melinder har av valberedningen bedömts vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen men inte i förhållande till större aktieägare. Styrelsens sammansättning uppfyller därmed Kodens krav i detta avseende. Bolagets verkställande direktör ingår inte i styrelsen men deltar vid styrelsens möten, förutom när styrelsen avhandlar frågor som rör utvärdering av styrelsens arbete eller utvärdering av den verkställande direktören. Koncernens chefsjurist är styrelsens sekreterare. Styrelsen har inrättat ett revisions- och riskutskott, ett ersättningsutskott samt ett investeringsutskott.

Utskotten har huvudsakligen en beredande roll och fråntar inte styrelseledamöterna deras skyldigheter och ansvar. Utskotten presenteras närmare nedan.

Styrelsens arbetsordning

Styrelsen omprövar och fastställer varje år en arbetsordning, instruktioner till utskotten samt en instruktion till den verkställande direktören. Den sistnämnda innehåller även en instruktion för den nansiella rapporteringen. Dessa styrdokument innehåller instruktioner dels för ansvars- och arbetsfördelningen mellan styrelsen, verkställande direktören respektive styrelseutskotten, dels för formerna för bolagets löpande nansiella rapportering. Styrelsens arbetsordning bygger på aktiebolagslagens övergripande regler för ansvarsfördelning mellan styrelse respektive verkställande direktör och i övrigt på av styrelsen godkänd beslutsordning. Arbetsordningen reglerar även andra frågor, till exempel:

  • antal styrelsemöten och vilka frågor som ska avhandlas på dessa,
  • ordförandens, utskottens och den verkställande direktörens uppgifter och vilka beslutsbefogenheter de har samt en tydlig reglering av vilka frågor som kräver styrelsebeslut,
  • utvärdering av styrelsen och styrelsens arbete samt utvärdering av den verkställande direktören, samt
  • formerna för styrelsens möten och protokoll.

Styrelsens sammanträden

Styrelsen sammanträder regelbundet efter det i arbetsordningen fastställda programmet. Varje styrelsemöte följer en i förväg upprättad dagordning. Dagordningen samt underlag för varje informations- eller beslutspunkt distribueras i god tid före varje sammanträde till samtliga styrelseledamöter. Besluten i styrelsen fattas efter en öppen diskussion som leds av ordföranden. Styrelsen har under 2020 hållit 22 protokollförda sammanträden (19 föregående år). Styrelsen har under året ägnat särskild uppmärksamhet åt följande frågor:

  • en ny strategi och nya nansiella mål,
  • koncernens resultat och nansiella ställning,
  • Covid-19 och pandemins påverkan på bolaget och dess verksamhet,
  • delårsrapportering,

  • koncernens nansiering,

  • återköp av aktier,
  • bolagsstyrning, riskhantering och intern kontroll,
  • bolagsförvärv och investeringar i större fordringsportföljer, inklusive uppföljning av genomförda förvärv,
  • bolagets riskaptit och investeringsmål,
  • incitamentsprogram samt
  • utvärdering av styrelsearbetet och utvärdering av den verkställande direktören. I oktober 2020 utsågs en ny verkställande direktör.

Bolagets revisor har deltagit vid ett styrelsemöte under året (samt vid samtliga av revisions- och riskutskottens möten).

Utvärdering av styrelsen och vd

Styrelsen genomför årligen en utvärdering av styrelsens sammansättning och arbete i syfte att belysa frågor kring bland annat dess sammansättning, styrelsens fokusområden, styrelsematerial och mötesklimat samt att identi era områden för förbättring. Ordföranden har redovisat resultatet av utvärderingen för valberedningen. Styrelsen utvärderar fortlöpande den verkställande direktören och avhandlar frågan regelbundet. I oktober 2020 utsågs en ny verkställande direktör.

Närvaro vid styrelsemöten 2020

Per E Larsson 22/22 Magdalena Persson 22/22
Magnus Yngen 21/22 Ragnhild Wiborg 22/22
Andreas Näsvik 22/22 Liv Fiksdahl 22/22
Hans Larsson 20/22 Andrés Rubio 21/22
Kristo er Melinder 19/22

Styrelsens ersättning

Enligt beslut på årsstämman 2020 utgår arvode och annan ersättning till styrelsen med totalt 7 130 000 SEK, varav 1 050 000 SEK till styrelsens ordförande, 575 000 SEK till styrelsens vice ordförande, 475 000 SEK till var och en av de övriga styrelseledamöterna, 205 000 SEK till ordföranden i revisionsoch riskutskottet, 150 000 SEK vardera till de övriga två ledamöterna i revisions- och riskutskottet, 265 000 SEK till ordföranden i investeringsutskottet, 155 000 SEK vardera till de övriga åtta ledamöterna i investeringsutskottet och 85 000 SEK vardera till de två ledamöterna i ersättningsutskottet. En ytterligare ersättning för restid om 20 000 SEK per fysiskt styrelsemöte som hålls i Sverige utgår till styrelseledamoten Andrés Rubio.

Revisions- och riskutskottet 4

Revisions- och riskutskottet har en beredande roll och redovisar sitt arbete till styrelsen. I revisions- och riskutskottets uppgifter ingår bland annat att övervaka bolagets nansiella rapportering och e ektiviteten i bolagets internkontroll, internrevision samt riskhantering med avseende på den nansiella rapporteringen och i övrigt. Utskottet ska även hålla sig informerat om revisionen, granska revisorns opartiskhet och självständighet samt biträda valberedningen i samband med revisorsval. Utskottet har fastställt riktlinjer för vilka andra tjänster än revision som bolaget får upphandla från revisorn.

Revisions- och riskutskottet består sedan årsstämman 2020 av Ragnhild Wiborg (ordförande), Hans Larsson och Andreas Näsvik. De två förstnämnda bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och till större aktieägare. Andreas Näsvik bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till större aktieägare. Revisorn, bolagets verkställande direktör, ekonomi- och nansdirektören, chefen för internrevisionen, riskchefen samt koncernredovisningsdirektören deltar normalt vid utskottets sammanträden. Den sistnämnde har även fungerat som utskottets sekreterare.

Revisions- och riskutskottet har under 2020 sammanträtt fyra gånger (fyra gånger under 2019). Alla ordinarie utskottsledamöter har närvarat vid samtliga möten. Externrevisorerna har också deltagit vid samtliga möten. De frågor som varit föremål för utskottets behandling under året har bland annat rört delårsrapportering, riskhantering (bl.a. nansiella risker, operationella risker och IT-säkerhet), regelefterlevnad, internkontrollfrågor och redovisning av portföljinvesteringar. Därtill har utskottet behandlat årsbokslutet och revisionsarbetet för koncernen, rekommendation gällande val av externa revisorer vid årsstämman, skattefrågor och nansieringsfrågor samt svarat för beredningen av styrelsens arbete med att kvalitetssäkra koncernens nansiella rapportering.

Ersättningsutskottet 5

I ersättningsutskottets uppgifter ingår bland annat att bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för bolagsledningen, att följa upp och utvärdera program för rörliga ersättningar till bolagsledningen samt att följa och utvärdera generella ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer inom koncernen.

Utskottet bistår vidare styrelsen med att utforma det förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som styrelsen presenterar för årsstämman samt att följa och utvärdera tilllämpningen av dessa riktlinjer. Ersättningsutskottet består sedan årsstämman 2020 av Per E. Larsson (ordförande) och Magnus Yngen. Per E. Larsson bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare. Magnus Yngen bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och till större aktieägare.

Vid utskottets sammanträden deltar normalt den verkställande direktören samt personaldirektören. Den sistnämnde är även utskottets sekreterare. Under 2020 har utskottet sammanträtt tre gånger (fyra sammanträden föregående år) med samtliga utskottsledamöter närvarande. Arbetet har bl.a. varit fokuserat på att föreslå mål och utfall i incitamentsprogram, rekrytering av nya medlemmar till koncernledningen, successionsplanering samt förberedande av ett förslag till långfristigt incitamentsprogram för 2021.

Investeringsutskottet 6

Styrelsen har inrättat ett investeringsutskott med uppgift att fatta beslut i frågor rörande investeringar i fordringsportföljer eller bolag (eller verksamheter), i den mån sådana ärenden kräver beslut utanför ordinarie styrelsemöten.

Investeringsutskottet består av samtliga medlemmar i styrelsen med Per E. Larsson som ordförande.

Under 2020 har utskottet sammanträtt tre gånger (åtta föregående år). Arbetet har uteslutande varit fokuserat på investeringar i fordringsportföljer eller bolag. Kristo er Melinder har varit frånvarande vid ett tillfälle. I övrigt har samtliga ledamöter närvarat vid samtliga möten.

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Årsstämman 2020 fastställde styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare. Riktlinjerna reglerar bland annat förhållandet mellan fast och rörlig ersättning, mellan ersättning och prestation, icke monetära förmåner, frågor kring pension, uppsägning och avgångsvederlag samt hur dessa frågor bereds av styrelsen. 2020 års riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare redovisas i Not 30, sidorna 89-90. Styrelsens förslag till riktlinjer för 2021 nns redovisade i sin helhet i Förvaltningsberättelsen på sidan 54-55. För en närmare redogörelse för löner och ersättningar till ledande befattningshavare, se Not 30 på sidorna 89-90. Ersättningsrapport i enlighet med aktieägarrättsdirektivet nns tillgänglig på www.intrum.com.

Den 31 januari 2021 informerades styrelsen för Intrum AB (publ) av sin största aktieägare, ett bolag kontrollerat av Nordic Capital, om att det har utfärdat sammanlagt 3 200 000 köpoptioner, som ger rätt att förvärva 3 200 000 Intrum-aktier, till Intrums vd och koncernchef Anders Engdahl, samt 640 000 köpoptioner, som ger rätt att förvärva 640 000 Intrum-aktier, till Intrums styrelseordförande Per E Larsson. Köpoptionerna har förvärvats på marknadsmässiga villkor och värdet på köpoptionerna har beräknats av ett oberoende värderingsinstitut, med tillämpning av en allmänt accepterad värderingsmodell (Black-Scholes). Köpoptionerna är indelade i fem serier och varje köpoption ger rätt att köpa en Intrum-aktie under en viss lösenperiod och till ett visst lösenpris beroende på serie. Utfärdandet medför ingen utspädning för Intrums övriga be ntliga aktieägare och innebär heller inga tillkommande kostnader för Intrum.

Koncernledning 7

Intrums koncernledning består av den verkställande direktören (CEO), ekonomi- och nansdirektören (CFO), investeringsdirektören (CIO), kommunikationsdirektören (CBCO), HR-direktören (CHRO), chefsjuristen (CLO), den operativa direktören (COO), Chief Risk O cer (CRO), Chief Technology O cer (CTO), Chief Transformation Program O cer (CTPO), Managing Director (MD) CMS, Secured Assets & M&A, Managing Director (MD) CMS Sales and Service Development & Markets, landschefen (MD) för Italien, landschefen (MD) för Spanien samt landschefen (MD) för Grekland.

Koncernledningen sammanträder regelbundet och diskuterar nansiella mål och utfall, strategifrågor och koncerngemensamma riktlinjer. Dessa diskussioner, beslut och riktlinjer är också en del i kontrollen av den nansiella rapporteringen. Ytterligare information om koncernledningen nns på sidorna 47–49.

Risk- och investeringskommitté 8

Den verkställande direktören har inrättat en risk- och investeringskommitté bestående av ledamöter ur koncernledningen, med uppgift att fatta beslut inom de nierade beloppsgränser i investeringsärenden, framförallt avseende förvärv av fordringsportföljer. Investeringsbeslut över vissa belopp kräver styrelsebeslut.

Risk och compliance 9

Bolaget har en risk- och compliancefunktion som leds av CRO. Funktionens uppgift är att proaktivt verka för riskmedvetenhet och att löpande och oberoende följa upp och kontrollera regelefterlevnad i koncernens nansiella och operationella verksamheter. Funktionen avrapporterar sitt arbete till revisions- och riskutskottet samt till styrelsen kvartalsvis.

Internrevision 10

Koncernens internrevision är en oberoende granskningsfunktion som rapporterar direkt till styrelsen via revisions- och riskutskottet. Internrevisionens roll är att ge en oberoende försäkran till styrelsen och koncernchefen över e ektiviteten i den interna kontrollen, riskhanteringen och de styrande processerna i koncernen. Internrevisionen ger även råd till ledning och styrelse om hur kontrollmiljön kan förbättras och risker i internkontroll begränsas. Enheten rapporterar kvartalsvis till revisionsutskottet baserat på genomförda granskningar, vilka under året uppgick till ca 50 stycken.

Revisor 11

Vid årsstämman 2020 valdes revisions rman Ernst & Young AB till revisor för moderbolaget. Den auktoriserade revisorn Jesper Nilsson är huvudansvarig revisor. Revisorn valdes för tiden intill slutet av årsstämman år 2021. Revisorn bedöms vara oberoende. Bolaget har efter godkännande av revisionsutskottet utöver revisionsuppdraget konsulterat Ernst & Young AB inom skatteområdet och i redovisningsfrågor. Storleken av till Ernst & Young AB betalda ersättningar framgår av Not 31, sidan 90. Ernst & Young AB är skyldigt att som revisor i Intrum pröva sitt oberoende inför varje beslut att vid sidan av sitt revisionsuppdrag även tillhandahålla fristående rådgivning till Intrum.

Den interna kontrollen

Styrelsen ansvarar för att bolaget har god intern kontroll och ska se till att bolaget har formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer för nansiell rapportering och intern kontroll efterlevs. Styrelsens revisionsutskott övervakar att fastställda riktlinjer för nansiell rapportering och intern kontroll följs och har löpande kontakt med bolagets revisorer. Målsättningen är att säkerställa att tillämpliga lagar och regler efterlevs, att den nansiella rapporteringen följer Intrums redovisningsprinciper enligt IFRS samt att verksamheten bedrivs på ett e ektivt och ändamålsenligt sätt.

Kontrollmiljö

Grunden för en god intern kontroll är kontrollmiljön som inkluderar de värderingar och den uppförandekod som styrelsen, ledningen och bolagets anställda agerar utifrån, men också koncernens organisation, ledarskap, beslutsvägar, befogenheter och ansvar samt medarbetarnas kunskaper. Intrums styrningsmodell utgår från en tydlig delegering och uppföljning av befogenheter och behörigheter som genomsyrar samtliga a ärsområden, stabs- och kontrollfunktioner. Arbetet med att årligen revidera koncernens mål och strategier utgör ett omfattande arbete och

innefattar samtliga enheter som systematiskt följs upp. I strategiarbetet ingår även riskanalyser av verksamheterna.

Bolagsstyrningen innefattar koncernens system av regler, rutiner och processer genom vilka bolagsledningen styr och kontrollerar verksamheten. Implementeringen av de koncerngemensamma reglerna följs årligen upp i dotterbolagen i syfte att säkerställa regelefterlevnad. Koncernens uppförandekod ingår i detta regelverk och kommuniceras till samtliga medarbetare med tillhörande utbildningsprogram. Koncernens interna regelverk revideras årligen.

Intrum arbetar i enlighet med principen om tre försvarslinjer där den operativa verksamheten tillsammans med supportfunktioner utgör den första försvarslinjen. Dessa ansvarar för riskhanteringen inom sina respektive områden och rapporterar regelbundet risker till den andra försvarslinjen.

Den andra försvarslinjen utgörs av riskfunktionen och funktionen för regelefterlevnad ("compliance"). Dessa utgör ett stöd till verksamheten i första försvarslinjen och förser denna med utbildning och rådgivning. Dessa funktioner har också till uppgift att följa upp och kontrollera verksamheten i första försvarslinjen. Risk & compliancefunktionen omfattar fyra huvudområden: investeringsrisk, operativ risk, compliancerisk samt informationssäkerhet. Inom compliance har vidare upprättats en central enhet för anti-penningtvätt samt koncernens dataskyddsombud.

Den tredje försvarslinjen utgörs av internrevisionen som har till uppgift att riskbaserat följa upp verksamheterna i såväl första som andra försvarslinjerna för att säkerställa att bolagets interna kontroll fungerar tillfredställande och att verksamheten bedrivs e ektivt. Internrevisionen rapporterar till Intrums styrelse via revisionsutskottet.

Riskbedömning

Koncernens risker bedöms och hanteras i samordning mellan styrelsen, revisions- och riskutskottet, koncernledningen och de lokala verksamheterna. Styrelsen och koncernledningen arbetar med att regelbundet identi era och hantera risker på koncernnivå. Därutöver ansvarar ledningen för respektive lokal verksamhet för att identi era, utvärdera och hantera de risker som främst rör den lokala verksamheten. Risk & compliance bistår verksamheten i riskbedömningen.

Riskbedömningen av den nansiella rapporteringen syftar till att identi era risker som påverkar rapporteringen i koncernens

bolag, a ärsområden och processer. Bedömningen baseras dels på utvärderingar utförda av koncernens ekonomifunktion samt på dialog med lokala ekonomichefer. Bedömningarna ligger till grund för fortsatt kontroll och förbättringsarbete av den nansiella rapporteringen.

Kontrollaktiviteter

Kontroller utformas för att säkerställa att de risker som har identi erats i det ovan beskriva arbetet hanteras av verksamheten. Risknivån styr i hög utsträckning kontrollaktiviteterna i syfte att säkerställa att koncernen tillämpar ett riskbaserat tillvägagångssätt. Inom den nansiella rapporteringen grundar sig kontrollerna på koncernens krav för intern kontroll inom den nansiella rapporteringen och består av både bolagsövergripande kontroller, kontroller på transaktionsnivå och generella IT-kontroller.

Sedan ett antal år tillämpar koncernen en särskild beslutsprocess, "New Product Approval Process" ("NPAP"), som används vid materiella förändringar såsom förvärv, lansering av nya produkter eller tjänster, större omorganisationer eller inrättande av nya koncerngemensamma system- eller processer. Denna beslutsprocess är obligatorisk på såväl lokal som central nivå. Vidare har det inrättats kris- och kontinuitetsplaner i operativa enheter inom koncernen. Avsikten är att sådana planer ska vara föremål för årsvis utvärdering.

Kontrollaktiviteter omfattar verksamheten i samtliga dotterbolag och inkluderar bl. a. metoder och aktiviteter för att säkra tillgångar, kontroller av riktigheten och tillförlitligheten i interna och externa nansiella rapporter, samt att säkerställa efterlevnaden av lagar och fastställda interna regler och riktlinjer. Som ett led i detta arbete rapporterar dotterbolagens bolags- och ekonomichefer kvartalsvis att den nansiella rapporteringen har skett i enlighet med det interna regelverket eller om det nns avvikelser gentemot detta. Dessa rapporter granskas och följs upp av gruppens nansfunktion. Vidare genomför koncernekonomifunktionen ett antal kontrollaktiviteter i koncernens dotterbolag för att säkra en god kvalitet i den nansiella rapporteringen.

I varje land där Intrum är verksamt rapporterar lokala compliance- och dataskyddsombud kvartalsvis regelefterlevnadsrisker och tillsynsärenden till den centrala compliancefunktionen. Operativa dotterbolag upprättar även årliga complianceprogram, som inkluderar såväl riskbaserade kontroller som stödjande åtgärder i form av information och utbildning i nya regelverk.

Information och kommunikation

Bolaget arbetar kontinuerligt med att förbättra medvetenheten hos medarbetarna om tillämpliga styrinstrument och uppföljningar som gäller för den nansiella rapporteringen, både externa och interna. Ansvar och befogenheter kommuniceras inom koncernen för att möjliggöra rapporteringen och återkoppling från verksamheten till koncernledningen och styrelsens revisionsutskott. Koncernens interna riktlinjer nns tillgängliga på intranätet och utbildning av medarbetare sker löpande. Samarbete inom och mellan olika stabs- och ekonomifunktioner förekommer också och syftar till att öka samordningen och möjligheten till jämförelse av analyser, uppföljning av redovisnings- och a ärssystem samt utveckling av olika nyckeltal.

Uppföljning

Koncernledningen utövar kontroll genom regelbundna granskningar av nansiella och operativa resultat, lokala möten samt genom deltagande i lokala bolagsstyrelser. Varje månad rapporterar dotterbolagen in månadsbokslut som omfattar resultaträkning uppdelad per verksamhetsområde, balansräkning och centrala resultatmått i koncernens rapporteringssystem. Boksluten konsolideras till ett koncernbokslut som ingår i en månadsrapport till koncernledningen. En koncernredovisning upprättas varje månad för intern uppföljning och analys. Dotterbolagen får återkoppling från koncernen på rapporteringen och fördjupande uppföljningsmöten hålls med varje land månadsvis.

Uppföljning av den interna kontrollen avseende den nansiella rapporteringen utförs i första hand av koncernens nansfunktion och avrapporteras till styrelsens risk- och revisionsutskott.

På styrelsens uppdrag granskar och utvärderar även funktionen för internrevision hur den interna kontrollen är organiserad och hur väl den fungerar samt följer upp materiella utestående iakttagelser från tidigare revisioner.

Standardisering och centralisering

Under 2019 fattades beslut om att standardisera och centralisera den nansiella rapporteringen inom koncernen, bland annat innebärande att dotterbolaget Intrum Global Business Services UAB i Vilnius kommer utgöra centrum för den nansiella rapporteringen. Detta arbete har fortlöpt enligt plan under 2020, och beräknas vara klart under det tredje kvartalet 2021.

Styrelse

Enligt Intrums bolagsordning ska bolagets styrelse bestå av minst fem och högst nio ordinarie ledamöter med högst fyra suppleanter. Samtliga ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och de större aktieägarna, men tre av ledamöterna är enligt valberedningens bedömning inte oberoende i förhållande till huvudägaren Nordic Capital Fund VIII.

Per E. Larsson Ordförande Född: 1961 Invald: 2017 Utbildning: Ekonomiutbildning vid

Uppsala universitet.

Per E Larsson har tidigare varit verksam inom OMX AB (bl a ägare till Stockholmsbörsen), både som vd och styrelseledamot, samt varit ordförande för Stockholmsbörsen. Han har därefter bl a haft positionen som vd för Borse Dubai, varit medlem i Global Managing Board på UBS och vd för UBS i Mellanöstern och norra Afrika, samt haft en rad andra styrelseuppdrag. Han är för närvarande styrelseordförande i Itiviti och Max Matthiessen, samt Senior Advisor och Operating Chairman för Nordic Capital Funds.

Aktieinnehav i Intrum AB (publ): 33 500 samt 640 000 köpoptioner utfärdade av Cidron 1748 S.a.r.l (Nordic Capital)

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare.

Magnus Yngen Vice ordförande Född: 1958 Invald: 2013 Utbildning: Civilingenjörsexamen

och licentiatexamen från Kungliga Tekniska Högskolan.

Magnus Yngen har tidigare varit koncernchef för Cam l, Dometic och Husqvarna och har haft era ledande positioner inom Electrolux. Yngen är styrelseordförande i Fractal Gaming och styrelseledamot i Dometic.

Aktieinnehav i Intrum AB (publ): 7 500

Oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och de större aktieägarna.

Liv Fiksdahl Född: 1965 Invald: 2019

Utbildning: Finans och

management, Trondheims universitet samt studier vid Stanford universitet, Massachusetts Institute of Technology.

Liv Fiksdahl är Vice President på Capgemini Invent. Hon har tidigare haft era roller inom DNB och suttit i koncernledningen under tio år, där hennes sista roll var som CIO/COO. Liv Fiksdahl är styrelseledamot i Posten Norge A/S, Arion Banki samt Scandinavian Airlines (SAS).

Aktieinnehav i Intrum AB (publ): 0

Oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och de större aktieägarna.

Hans Larsson Född: 1961 Invald: 2017

Utbildning: Civilekonom, Uppsala universitet.

Hans Larsson har tidigare innehaft era ledande befattningar inom Skandinaviska Enskilda Banken. Han har därtill verkat som styrelseledamot i Nordax Bank AB (publ), samt varit vice vd för Lindor Group. Bland nuvarande åtaganden ingår uppdragen som styrelseledamot i Nordnet AB och Nordnet Bank AB och styrelsemedlem i Svensk Exportkredit (SEK), Norwegian Finans Holding ASA och Bank Norwegian AS. Han är även vd och ägare av Linderyd Advisory AB.

Aktieinnehav i Intrum AB (publ): 34 500

Oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och de större aktieägarna.

Kristo er Melinder Född: 1971 Invald: 2017 Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm. Kristo er Melinder har tidigare

arbetat med nansiering och M&A vid JP Morgan. Han har innehaft styrelseuppdrag för GHD Gesundheits, Fougera, Lindor , AniCura, Greenfood, The Binding Site, Ellos, Convatec, Resurs, Dynal Biotech, KappAhl, Nycomed och Atos Medical. Bland nuvarande åtaganden ingår uppdraget som managing partner i Nordic Capital Advisors AB.

Aktieinnehav i Intrum AB (publ): 0

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare.

Andreas Näsvik

Född: 1975 Invald: 2017

Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm.

Andreas Näsvik har tidigare arbetat med corporate nance och private equity-investeringar vid Deutsche Bank och Goldman Sachs. Han har även verkat som styrelseledamot i Lindor AB. Näsvik är för närvarande styrelseledamot i Concilium AB och Ryds Bilglas AB samt partner, Nordic Capital Advisors.

Aktieinnehav i Intrum AB (publ): 0

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen men inte till bolagets större aktieägare.

Magdalena Persson Född: 1971 Invald: 2018

Utbildning: Mastersexamen i internationell ekonomi och licentiatexamen i industriell ekonomi från Linköpings universitet.

Magdalena Persson har varit vd för Inter ora och har haft ett ertal roller inom Microsoft, SamSari och WM Data. Hon är styrelseordförande i Iver AB, styrelseledamot i NCAB Group samt rådgivare åt EQT Partners. Hon har varit ordförande i A ecto Plc's styrelse, samt i Nexon Asia Paci c och styrelseledamot i Aditro och Fortnox.

Aktieinnehav i Intrum AB (publ): 1 500

Oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och de större aktieägarna.

Andrés Rubio Född: 1968 Invald: 2019

Utbildning: Examen i internationell politik från Georgetown universitet, Washington D.C.

Andrés Rubio var tidigare senior partner och medlem i koncernledningen för Apollo Management International LLP liksom Global Co-Head för Morgan Stanley Principal Investments. Han har också varit ordförande i Altamira Asset Management S.L., vice ordförande i EVO Banco S.A. och Director på Avant Tarjeta EFC, S.A.L. Rubio är för närvarande founding partner för IMAN Capital Partners Ltd, ordförande i Crealsa Investments Spain, S.A., styrelseledamot i Blip Billboards, rådgivande styrelseledamot i Essex Lake Group samt oberoende medlem i investeringskommittén på Quarza Inversiones.

Aktieinnehav i Intrum AB (publ): 0

Oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och de större aktieägarna.

Ragnhild Wiborg

Född: 1961 Invald: 2015

Utbildning: Civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm, samt masterstudier vid Fundacao Getulio Vargas i Sao Paolo.

Ragnhild Wiborg är styrelseordförande i EAM Solar AS och styrelseledamot i Gränges AB, Sbanken ASA och Kistefos ASA. Hon var tidigare aktiv inom fondförvaltning som partner/CIO och portföljförvaltare på Odin Fonder och Wiborg Kapitalförvaltning. Dessförinnan har hon arbetat vid olika investmentbanker i Norden och i London.

Aktieinnehav i Intrum AB (publ): 300

Oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och de större aktieägarna.

Revisorer Ernst & Young AB

Jesper Nilsson

Född: 1964 Huvudansvarig revisor sedan 2017 Jesper Nilsson är auktoriserad revisor, Ernst & Young AB. Andra revisionsuppdrag: Handelsbanken, Alecta, Fora, FOREX Bank.

Koncernledning

Anders Engdahl Vd och koncernchef

Född: 1974

Anders Engdahl utsågs till Chief Executive O cer (CEO) för Intrum i oktober 2020. Innan dess var han Intrums CFO från juni 2019, och tidigare bolagets Chief Investment O cer respektive EVP of Debt Purchasing vid Lindor . Han har omfattande internationell erfarenhet inom investment banking och management consulting från Morgan Stanley, Goldman Sachs, Credit Suisse och McKinsey. Vid Morgan Stanley hade han rollen som Managing Director och Head of Nordic Financial Institutions Investment Banking. Anders har en civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm.

Eget och närståendes antal aktier: 202 000 samt 3 200 000 köpoptioner utfärdade av Cidron 1748 S.a.r.l (Nordic Capital).

Michael Ladurner Chief Financial O cer Född: 1980

Michael Ladurner utsågs till Chief Financial O cer den 28 januari 2021. Michael började på Lindor 2016 som Investment Director för den tyska verksamheten och han var sedan a ärsutvecklingsansvarig för Portföljinvesteringsverksamheten inom hela Intrum från september 2017 till maj 2019. Efter det utsågs han till Group Strategy & Analytics Director. Tidigare har Michael arbetat för Bank of America Merrill Lynch i London med fokus på förvärv och europeiska nansiella institutioner. Han har en l kand i ekonomi och politik från universitetet i Warwick (UK) samt en master i nans från EDHEC (Frankrike).

Eget och närståendes antal aktier: 0.

Javier Aranguren Chief Investment O cer Född: 1976

Javier Aranguren tillträdde som CIO i februari 2020. Han började på Intrum 2011 och har haft ett ertal roller inom Investments, bland annat som Group Investment Director sedan 2018. Javier har tidigare haft era ledande positioner inom nanssektorn på företag som Capital One, GE Money and TDX. Han har dubbla kandidatexamina inom företagsekonomi och juridik från Ponti cia Comillas University (ICADE E-3).

Eget och närståendes antal aktier: 250.

José Luis Bellosta Managing Director Spanien Född: 1969.

José Luis Bellosta började på Intrum i april 2021. Bellosta har en lång internationell bakgrund från den nansiella sektorn och företag som Mastercard, Citigroup, Liberbank och Santander. Han kommer närmaste från rollen som VD för Aliseda, ett företag som ägs av Blackstone och Santander Group med inriktning på förfallna fordringar (non-performing assets). Bellosta har en l kand i företagsekonomi, en MBA från Saint Louis University, Missouri (USA), samt en chefsutbildning från IESE Business School (Spanien).

Eget och närståendes antal aktier: 0

Johan Brodin Chief Technology O cer Född: 1968

I november 2019 utsågs Johan Brodin till Chief Technology O cer (CTO). Tidigare var Johan Brodin Chief Risk O cer (CRO) på Intrum och när han började 2011 kom han närmast från rollen som CRO vid SBAB Bank. Han har tidigare innehaft era positioner inom riskhantering och kontroll vid Handelsbanken, och verkat som managementkonsult inom nansiella tjänster vid KPMG och Oliver Wyman. Johan Brodin är civilekonom från Örebro Universitet.

Eget och närståendes antal aktier: 7 050.

Per Christo erson Managing Director Credit Management Services, Secured Assets, M&A, BPOs och Markets

Född: 1968

Per Christo erson tillträdde som Direktör för Credit Management Services, M&A, BPOs och Markets den 1 januari 2020. Han lämnade då sin tidigare roll som Regiondirektör i och med att Intrums regionsstruktur övergavs. Per Christo erson har tidigare även varit ansvarig för Intrums kredithantering stjänster samt varit Group Operations Director. Innan han kom till Intrum 2009 arbetade han i konsultbranschen bland annat på KPMG och Acando, där han verkade som vice vd och a ärsområdeschef. Per Christo erson har en magisterexamen från CWRU (Case Western Reserve University) i Cleveland i Ohio, samt en civilingenjörsexamen från Linköpings universitet.

Eget och närståendes antal aktier: 25 000.

Anna Fall Chief Brand & Communications O cer Född: 1969

Anna Fall tillträdde som Chief Brand & Communications O cer (CBCO) för Intrum i oktober 2018. Hon har en lång bakgrund från den nansiella sektorn och kom närmast från Första AP-fonden där hon hade rollen som kommunikationschef. 2004–2016 var Anna Fall nordisk marknads- och kommunikationschef för The Royal Bank of Scotland (RBS) och innan dess hade hon olika roller på fastighetsleasingföretaget Nordisk Renting samt inom bygg- och fastighetskoncernen NCC. Anna Fall har en l kand från Uppsala universitet i statskunskap, företagsekonomi och kommunikation.

Eget och närståendes antal aktier: 750.

Georgios Georgakopoulos Managing Director Greece Född: 1969

George Georgakopoulos började på Intrum i oktober 2019 och blev medlem av koncernledningen i februari 2020. George har en lång karriär inom den nansiella sektorn där han började i London på Barclays 1995. Han har också arbetat i Paris, och mer nyligen i Östeuropa samt Grekland. Han har bland annat arbetat på Bancpost i Rumänien samt varit VD för 4Finance. Innan han började på Intrum var han Executive General Manager samt styrelseledamot på grekiska Piraeus Bank. George har examen från Athens Law School samt från Glasgow universitet varifrån han har en MBA.

Eget och närståendes antal aktier:

0.

Marc Knothe Managing Director Italien Född: 1968

Marc Knothe tillträdde 2017 som regionsdirektör. Sedan 2018 är han även landschef i Italien, en roll som han sedan 1 januari 2020 fokuserar till fullo på i och med att Intrums regionsstruktur övergavs. 2016–2017 var han landschef i Lindor Nederländerna. Mellan 2011 och 2016 verkade han som Executive Board Member vid GFKL (Advent Intl), ett av Tysklands största kundfordringsföretag. Han var dessförinnan CIO vid Bawag PSK (Cerberus) i Österrike, COO vid GE Money Bank i Ryssland och Tyskland, samt hade framstående positioner vid Citigroup i Italien och Tyskland. Marc Knothe har studerat Business Management vid Hochschule Ludwigshafen i Tyskland.

Eget och närståendes antal aktier: 20 067.

Karin Lagerstedt Woolford Chief Human Resources O cer Född: 1969

Karin Lagerstedt Woolford började på Intrum i maj 2020 då hon utsågs till Chief Human Resources O cer. Hon har en lång bakgrund från ertalet seniora HR-roller på en rad olika företag, och kom senast från börsnoterade Eltel där hon var HR-direktör. Karin Lagerstedt Woolford har tidigare bland annat arbetat på Ovako, Green Cargo samt många år inom SEB-koncernen där den sista rollen var som ställföreträdande HR-direktör. Hon har en examen i internationell ekonomi från Handelshögskolan i Göteborg.

Eget och närståendes antal aktier: 700.

Niklas Lundquist Chief Legal O cer Född: 1970

Niklas Lundquist tillträdde som chefsjurist på Intrum 2011, efter att tidigare ha haft samma roll på Trade doubler AB (publ). Han har erfarenhet från två framstående advokat rmor och har tjänstgjort vid svenska domstolar. Niklas Lundquist har en juristexamen från Stockholms universitet.

Eget och närståendes antal aktier: 2 000.

Julia Reuszner Chief Risk O cer Född: 1976

Julia Reuszner tillträdde som Chief Risk O cer på Intrum i augusti 2020. Hon kom då senast från rollen som VD för Pepins Group AB, som är en digital investeringsplattform. Julia Reuszner har en bred bakgrund från såväl den nansiella sektorn som från e-handelsindustrin, och hon har bland annat varit CFO och tillförordnad VD för Adlibris-koncernen. Hon har också lång erfarenhet av förvärv och investeringar från sin tid hos Adlibris, Pepins samt från private equity-företaget Capman, där hon var Investment Director. Julia Reuszner har en civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm.

Eget och närståendes antal aktier: 1 000.

Mohammed Salloum Chief Transformation Program O cer Född: 1985

Mohammed Salloum tillträdde som CTPO i januari 2021. Han började på bolaget 2020 som Group Finance Director. Tidigare så har Mohammed arbetat på McKinsey & Company där han var Engagement Manager med fokus på strategi, transformation samt nans. Mohammed har en bred nans och rådgivningsbakgrund från bolag såsom Hemfrid AB, Capgemini Consulting samt AB Volvo. Han har en doktorsexamen i ekonomistyrning samt en l kand i nans.

Eget och närståendes antal aktier: 1 149.

Harry Vranjes Chief Operating O cer Född: 1970

Harry Vranjes tillträdde rollen som Chief Operating O cer (COO) den 1 januari 2020. Fram till årsskiftet 2019/2020 var han Head of Credit Management Services. Harry Vranjes började på Intrum 2002, och 2015 - 2017 var han regionchef för västra Europa. Han var Chief Technology O cer (CTO) mellan 2008 och 2015 och dessförinnan projektledare och a ärsutvecklare 2002–2008. Harry Vranjes var tidigare verksam som IT-managementkonsult vid WM-Data mellan 1998 och 2001. Harry Vranjes har en examen i systemvetenskap från Lunds universitet.

Eget och närståendes antal aktier: 0.

Anette Willumsen

Managin Director Credit Management Services, Sales & Service Development och Markets

Född: 1963

Anette Willumsen tillträdde som Direktör för Credit Management Services, Sales & Service Development och Markets 1 januari 2020. Hon lämnade då rollen som Regionsdirektör i och med att Intrums regionsstruktur övergavs. Tidigare var hon vd för Lindor Norge 2012– 2017 samt tf vd för Lindor Danmark två år. Tidigare har hon varit chef för Corporate Client Division inom Lindor Norge 2009–2012. Hon har också varit SVP för EDB Business Partner (EVRY). Hon har en EMP från INSEAD och en master i Finance and Business Administration från Norges handelshøyskole (NHH).

Eget och närståendes antal aktier: 56 891.

Styrelsens undertecknande av bolagsstyrningsrapporten

Stockholm 26 mars 2021

Styrelsen Intrum AB (publ)

Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten

Till bolagsstämman i Intrum AB (publ), org. nr 556607-7581

Uppdrag och ansvarsfördelning

Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för räkenskapsåret 2020 på sidorna 40-49 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Granskningens inriktning och omfattning

Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.

Uttalande

En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.

Stockholm den 29 mars 2021

Ernst & Young AB

Jesper Nilsson Auktoriserad revisor

Förvaltningsberättelse

Styrelsen och verkställande direktören i Intrum AB (publ) avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2020.

Intrum-koncernen

Intrum AB (publ) (org.nr 556607-7581) har säte i Stockholm och är ett publikt aktiebolag med verksamhet som bedrivs enligt aktiebolagslagen. Intrums verksamhet grundades i Sverige 1923 och har genom förvärv och organisk tillväxt vuxit till att bli ett av Europas ledande företag inom kredithantering. Moderbolaget i Intrum-koncernen registrerades år 2001 och är noterat på Nasdaq Stockholm sedan juni 2002. Aktiekapitalet uppgick per den 31 december 2020 till 2 899 805 SEK och antalet aktier till 121 720 918 aktier varav 850 000 aktier i eget innehav. Intrum är närvarande på 25 marknader.

Omsättning och resultat

De nitioner av de resultatmått som används, nasiella nyckeltal och alternativa nyckeltal åter nns på sidan 96. För avstämning av viktiga nansiella nyckeltal, se även Not 37, sidan 95 .

Koncernens omsättning för 2020 ökade till 16 848 MSEK (15 985).

EBIT uppgick till 4 695 MSEK (2 060) och årets resultat uppgick till 2 078 (-285), årets resultat per aktie var 15,18 (-2,76). Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster ("justerat rörelseresultat (EBIT)") minskade till 5 738 MSEK (6 208).

Rörelsesegment

Intrums tjänsteutbud indelas i tre segment:

Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar.

Kredithanteringstjänster med fokus på sena betalningar och inkasso. Segmentet inkluderar 21 av våra totalt 24 Europeiska länder där Intrum har kredithanteringsverksamhet.

Strategiska marknader erbjuder samma tjänster i Italien, Spanien och Grekland.

Portföljinvesteringar, Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums serviceverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning. Köp av fastigheter, främst genom ianspråktagande av pant för säkerställda förvärvade fordringar, andra nansieringstjänster och betalningsgarantier.

Kredithanteringstjänster

Nettoomsättning för segmentet för året minskade till 4 375 MSEK (4 748), eller med 8 procent, jämfört med föregående år,

Omsättning, M SEK

Rörelseresultat (EBIT), M SEK

2020 4 695
2019 2 060
2018 3 978
2017 2 728
2016 1 921

Väsentliga händelser under året

Bolaget har under perioden 13 mars 2020 till 15 april 2020 förvärvat 9 820 402 aktier i ett återköpsprogram. Den 2 juni 2020, i enlighet med årsstämmans beslut, drogs alla dessa aktier in. Den 25 mars informerade Intrum om Covid -19 s påverkan på Intrums verksamhet samt reviderade de nansiella målen för koncernen. Intrum vidtog omfattande åtgärder för att säkra de anställdas hälsa samt säkerställa möjlighet att fortsätta bedriva sin verksamhet. Det handlar bland annat om att en majoritet av de 10 00 anställda kan arbeta hemifrån via säkra uppkopplingar direkt i produktionssystemen.

Den 22 maj meddelade Intrum att ett uppdaterat prospekt för bolagets program för Medium Term Notes (MTN), vilket möjliggör för bolaget att ge ut obligationer på den svenska marknaden. Rambeloppet för MTN-programmet har ökat från maximalt 5 miljarder SEK till maximalt 10 miljarder SEK.

Den 23 juli o entliggjorde Intrum ett erbjudande avseende seniora obligationer med fast ränta och löptid till 2025 till ett sammanlagt nominellt värde om 500 miljoner euro. Medlen kommer att användas för att re nansiera en del av Intrums utestående seniora obligationer om 750 miljoner euro som förfaller 2022.

Den 24 juli emitterade Intrum en femårig senior icke säkerställd obligation om 600 miljoner euro till en fast räntesats på 4,875 procent. En ansökan har gjorts om notering på Luxemburgbörsens o ciella lista. Likviden användes för att re nansiera Intrums utestående seniora obligationer om 750 miljoner euro som förfaller 2022.

Den 3 september emitterade Intrum två icke säkerställda obligationer, en tvåårig om 750 miljoner SEK till STIBOR 3m +250 baspunkter samt en femårig om 1 250 miljoner SEK till STIBOR 3m +460 baspunkter. Obligationerna utfärdades inom ramen för det existerande svenska MTN-programmet, 10 miljarder SEK, och har noterats på Nasdaq Stockholm. Medlen användes för att återbetala den existerande kreditfacilitet (RCF). Den 16 september o entliggjorde Intrum ett erbjudande om tilläggsemission avseende seniora obligationer med fast ränta och löptid till 2025 till ett sammanlagt nominellt värde om 200 miljoner euro, genom en tilläggsemission till de seniora obligationerna som utgavs 5 augusti 2020. Medlen användes för att nansiera utestående belopp inom ramen för Intrums be ntliga kreditfacilitet (RCF).

Den 18 oktober trä ade styrelsen för Intrum AB en överenskommelse med Mikael Ericson om att lämna bolaget efter fyra år som vd och koncernchef. Samtidigt utsåg styrelsen bolagets dåvarande Chief Financial O cer Anders Engdahl till ny vd och koncernchef med omgående tillträde.

Bolaget har under perioden 26 oktober 2020 till 6 november 2020 återköpt 250 000 aktier i ett återköpsprogram. Efter detta förvärv uppgår bolagets totala innehav av egna aktier till 850 000 aktier, motsvarande 0,70 procent av totala antalet aktier och röster i bolaget. Dessa 850 000 aktier kan komma att överlåtas i framtiden för att infria åtaganden enligt incitamentsprogram för företagsledningen. Ingen utspädningse ekt beräknas för dessa aktier.

och rörelseresultat ökade till MSEK 1 613 (1 558). 2020 präglades av operativa utmaningar under Covid-19-pandemin med upp till 75 procent av de anställda som arbetar på distans och låg volym av nya ärendein öden, driven av uppskov av återbetalningar, introducerade både av kunder och beslutsfattare. Tack vare exibiliteten hos våra anställda och den stora delen av betalningarna via automatiserade och elektroniska kanaler kunde Intrum hantera utmaningarna på ett bra sätt.

Året slutade positivt med stark nyförsäljning och en rekordstor pipeline som understödde relevansen av vårt produktutbud och den underliggande efterfrågan på vår tjänst.

Strategiska marknader

Nettoomsättning för segmentet för året ökade till 5 409 MSEK (4 182, eller med 29 procent, jämfört med föregående år, och rörelseresultat ökade till MSEK 1 547 (-1 974).

Segmentet stod inför betydande operativa utmaningar under Covid-19-pandemin. Under den första vågen hade de begränsningar som myndigheterna införde för att begränsa spridningen av Covid-19 en direkt och indirekt inverkan på vår verksamhet. Till exempel stängdes rättssystemet delvis och individers rörelsefrihet begränsades vilket påverkade våra intäkter och lönsamhet. Under den andra vågen var åtgärderna mer riktade med lägre inverkan på den ekonomiska aktiviteten. Rättssystemen fortsatte till stor del att fungera, dock med lägre e ektivitet och längre behandlingstider än före pandemin. Som ett exempel genomfördes endast cirka 50 procent av de förväntade fastighetsåtgärderna i Italien under året.

År 2020 inkluderades vår grekiska verksamhet i våra resultat för hela året. Dess resultat var mycket tillfredsställande och levererade enligt den ursprungliga a ärsplanen trots pandemirelaterade utmaningar.

Portföljinvesteringar

Nettoomsättning för segmentet för året ökade till 7 064 MSEK (7 055), och rörelseresultat minskade till 3 251 MSEK (4 960).

Resultaten för våra portföljinvesteringar 2020 är en källa till särskild tillfredsställelse och visar den starka motståndskraften i vår verksamhet över vår fotavtryck och tillgångsslag.

Denna ökning indikerar en stabil underliggande tillväxt i kas-

sa ödet. Segmentet är ett diversi erat verksamhetsområde som påverkas mindre av makroekonomiska utmaningar. Investeringsnivån för helåret var på återinvesteringsnivån i enlighet med det som kommunicerats under våren och vi investerade till högre avkastning jämfört med nivåerna före Covid-19.

Investeringar som gjordes under året gjordes med ett avkastningskrav som var betydligt högre än den som gjordes tidigare Covid19. Under 2020 minskade det bokförda värdet på våra investeringar med 6 procent till 33,3 (35,4) miljarder kronor. Förändringen i bokfört värde förklaras till stor del av valutakursförändringar starkare rapporteringsvaluta, SEK, vilket minskade vårt bokförda värde med 1,9 miljarder SEK år 2020 jämfört med 2019. Avkastningen på portföljinvesteringarna var 12 procent (15).

Kostnader

Bruttovinstmarginalen för året ökade till 44 procent (39), en ökning som härrör sig från kostnadsbesparingprogrammet som initierades 2019, trots utmaningar med Covid-19.

Årets resultat har belastats med jämförelsestörande poster på 1 043 MSEK.

Avskrivningar och nedskrivningar

Årets rörelseresultat belastas med avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar om 1 529 MSEK (4 284) varav nedskrivningar 0 MSEK(3 038). Därmed uppgår rörelseresultatet före avskrivningar och nedskrivningar (EBITDA) till 6 224 MSEK (6 344).

Finansnetto

Finansnettot uppgick till –2 062 MSEK (–1 921), och bestod av räntenetto –1 744 MSEK (–1 492), kursdi erenser 16 MSEK (18) och övriga nansiella poster –334 MSEK (–447).

Räntenettot har påverkats negativt av högre upplåning jämfört med föregående år.

Övriga nansiella poster för helåret inkluderar -87 MSEK (-252) i kostnad för förtida inlösen av obligationer och kreditfacilitet.

Skatt

Skattekostnaden för helåret 2020 var 555 MSEK (424), 21,1%. Skattekostnaden påverkas av era delvis kvittade poster med en

Andel av koncernens omsättning

positiv nettoe ekt på skattesatsen. Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.

Kassa öde och investeringar

Cash EBITDA för helåret uppgick till 11 607 MSEK (11 444), och kassa ödet från den löpande verksamheten uppgick till 8 716 MSEK (6 392). Kassa ödet från investeringsverksamheten uppgick till -5 444 MSEK (-11 646) och kassa ödet från nansieringsverksamheten till -2 779 MSEK (5 838).

Forskning och utveckling

Koncernen bedriver ingen forskning och utveckling utöver den utveckling som sker av koncernens IT-system. Årets betalningar för investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick till 672 MSEK (699) och avser till stor del hårdvara och mjukvara till IT-system främst för produktionen. Teknikutvecklingen är snabb och rätt använda kan nya tekniska lösningar e ektivisera hanteringen av inkassoärenden och användandet av koncernens databaser. I takt med att kraven på kundanpassade IT-lösningar ökar är det av strategisk betydelse för Intrum att kontinuerligt kunna leva upp till förändringar i kravbilden.

Finansiering

Koncernens nettoskuld har minskade med 2,2 miljarder SEK sedan föregående årsskifte. Utbetalningar har gjorts för årets aktieutdelning samt investeringar i portföljer, dotterföretag och joint venture.

Nettoskuld i relation till rullande 12 månaders Cash EBITDA

uppgick per årets slut till 4,0. Denna relation är beräknad genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per årsskiftet i relation till Cash EBITDA exklusive engångsposter, IAC's.

Under 2020 återköptes 10 070 402 aktier för 1 307 MSEK. Genomsnittligt antal utestående aktier under året var därmed 123 913 717 jämfört med 131 065 782 föregående år.

Goodwill

Koncernens goodwill uppgick till 31 650 MSEK per den 31 december 2020, att jämföra med 33 358 MSEK per den 31 december 2019. Förändringen utgörs av 5 MSEK för nya förvärv under året, -4 MSEK till justering av övriga förvärvsanalyser och - 1 709 MSEK till valutakursdi erenser.

Hållbarhet

Intrum har upprättat en hållbarhetsrapport som ingår i årsredovisningen på sidorna 22–35 och 100–110. Hållbarhetsrapporten är översiktligt granskad av EY, bestyrkanderapport nns på sida 108. Intrums hållbarhetsarbete är förankrat i vårt syfte, det vill säga att leda vägen till en sund ekonomi. I en sund ekonomi får företag betalt i tid för de varor och tjänster de sålt, samtidigt som alla människor har tillräcklig kunskap om privatekonomi och krediter för att kunna fatta välgrundade beslut. Detta bidrar till en sund ekonomi för samhället i stort.

Som den ledande aktören inom kredithantering, och experter på sena betalningar och inkasso, har Intrum ett stort ansvar för att bedriva verksamheten på ett hållbart och etiskt sätt samt att arbeta proaktivt kring frågor kopplade till ekonomi och överskuldsättning.

Koncernledning

Intrums koncernledning bestod 31 december 2020 av Anders Engdahl (VD och koncernchef), Michael Ladurner (Chief Financial O cer), Anette Willumsen (Direktör Credit Management Services, Development och Markets), Harry Vranjes (Chief Operational O cer), Karin Woolford Lagerstedt (Chief Human Resources O cer), Johan Brodin (Chief Technology O cer), Julia Reuszner (Chief Risk O cer), Marc Knothe (Landschef Italien), Niklas Lundquist (Chief Legal O cer), Per Christo erson

(Direktör Credit Management Services, Secured Assets, M&A, BPO's och Markets), Anna Fall (Chief Brand & Communications O cer) och Alejandro Zurbano (Landschef Spanien), Mohammed Salloum (Chief Transformation Program O cer).

Under året lämnade Mikael Ericson (VD och koncernchef) Intrum och koncernledningen.

Marknads- och framtidsutsikter

Inom båda områdena av Intrums a ärsmodell (bestående av kredithanteringstjänster och portföljinvesteringar) ser Intrum en gynnsam medellång siktutveckling, även om tidigt 2021 präglas av makroekonomisk osäkerhet på grund av den pågående pandemin som på kort sikt påverkar kundernas beslutsfattande. Intrum fortsätter att leverera sitt transformationsprogram för att bli ONE Intrum och kommer gradvis att globalisera, standardisera och förbättra stora delar av insamlingsprocessen. Efter omvandlingsprogrammet kommer Intrum att ha en global digital end-to-end-insamlingsprocess baserad på en global infrastruktur och kommer signi kant kunna förbättra e ektiviteten samtidigt som bolaget stärker sitt utbud av tjänster till sina kunder. Intrum ser en allmän trend med ökad outsourcing av tjänster på grund av lagstiftningstryck och e ektivitetsvinster och förväntar sig att servicemarknaden kommer att öka över sitt fotavtryck på medellång sikt. Intrum förväntar sig att e ektivitetsvinsterna från transformationsprogrammet och den underliggande växande servicemarknaden kommer att skapa en hållbar organisk tillväxt. Jämfört med ett normalt år var kunder mindre angelägna om att sälja portföljer och mindre incitament att stänga portföljförsäljningen vid årsskiftet. Den lägre försäljningen under 2020 skapar uppbyggda NPL-volymer i systemet som förväntas att gradvis kommer på marknaden. De förhöjda förväntade avkastningsnivåerna under 2020 antas minska, men inte helt ner till nivåerna före Covid-19. Därför förväntas miljön för portföljinvesteringar utvecklas gynnsamt och Intrum kommer att utnyttja sin inköpsförmåga från ett brett geogra skt fotavtryck och starka likviditetsposition.

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfat-

Redovisat värde portföljinvesteringar, Msek

2020 27 658
2019 28 508
2018 24 830
2017 21 149
2016 8 733

Andel av koncernens omsättning

tar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisade en nettoomsättning för året om 557 MSEK (402) och ett resultat före skatt om 524 MSEK (-783). Moderbolaget investerade 148 MSEK (166) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 553 MSEK (220) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 56 (70).

Aktien och aktieägarna

Vid årets slut fanns 121 720 918 aktier i bolaget, varav 850 000 i eget innehav. Alla utestående aktier berättigar till lika röstvärde och lika andel i bolagets tillgångar och resultat. Bolagets största aktieägare var vid årets slut Nordic Capital (47,4 procent av de utestående aktierna), AMF Försäkring & Fonder (8,4), Swedbank Robur Fonder (3,1), Handelsbanken Fonder (2,1), Vanguard (1,8) och Första AP-fonden (1,7).

Se även tabell på sidan 36. Bolagsordningen innehåller inga

hembudsförbehåll eller andra begränsningar i aktiernas överlåtbarhet, och det nns inga andra kända omständigheter av de slag som bolaget är skyldigt att upplysa om enligt bestämmelserna i Årsredovisningslagen 6 kap 2a § p 3–11.

Styrelsens arbete

Enligt Intrums bolagsordning ska bolagets styrelse bestå av minst fem och högst nio ordinarie ledamöter med högst fyra suppleanter. Samtliga ledamöter väljs av årsstämman. Styrelsen har under 2020 avhållit 22 sammanträden (19 föregående år). För en beskrivning av styrelsens arbete hänvisas till Bolagsstyrningsrapporten, se sidorna 40-49. Bolagsstyrningsrapporten innehåller även upplysningar om de viktigaste inslagen i koncernens system för intern kontroll och upprättande av nansiell rapportering på sidan 43. Bolagsstyrningsrapporten nns också tillgänglig på koncernens webbplats www.intrum.com.

Händelser efter årets slut

Den 28 januari 2021 utsågs Michael Ladurner till Chief Financial O cer (CFO) för Intrum. Han rapporterar direkt till vd och koncernchef Anders Engdahl samt ingår i koncernledningen.

Den 31 januari 2021 informerade styrelsen för Intrum AB (publ) sin största aktieägare, ett bolag kontrollerat av Nordic Capital, om att det har utfärdat 3 200 000 köpoptioner, som ger rätt att förvärva 3 200 000 Intrum-aktier, till Intrums vd och koncernchef Anders Engdahl, samt 640 000 köpoptioner, som ger rätt att förvärva 640 000 Intrum-aktier, till Intrums styrelseordförande Per E Larsson. Köpoptionerna har ställts ut för att ytterligare sammanlänka deras intressen med aktieägarnas.

Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Styrelsen föreslår att följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare godkänns av årsstämman. Förslaget har beretts av styrelsens ersättningsutskott.

Dessa riktlinjer omfattar den verkställande direktören och övriga medlemmar i Intrums koncernledning ("GMT"). Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2021. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som särskilt ska beslutas eller godkännas av bolagsstämman.

Riktlinjernas främjande av bolagets a ärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet

Intrums a ärsstrategi är i korthet att fortsätta växa, såväl på be ntliga som nya marknader och att befästa sin position som marknadsledare inom kredithanteringsbranschen. För mer information om bolagets a ärsstrategi, vision och mål, se www. intrum.com.

En framgångsrik implementering av bolagets a ärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvali cerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör för bolaget att erbjuda ledande befattningshavare en konkurrenskraftig totalersättning.

I bolaget har inrättats långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram ("LTIPs"). De har beslutats av bolagsstämman och omfattas därför inte av dessa riktlinjer. Detsamma gäller det långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram som styrelsen föreslagit att årsstämman 2021 ska anta och liknande program som kan komma att förslås kommande år. Programmen omfattar GMT och andra nyckelpersoner i bolaget. De krav som används för att bedöma utfallet av programmen har en tydlig koppling till a ärsstrategin och därmed till bolagets långsiktiga värdeskapande, inklusive dess hållbarhet. Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att främja bolagets långsiktiga a ärsstrategi och kortsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.

Ersättningsformer

Ersättningsnivåerna ska re ektera arbetsinnehållet, ansvar och prestation, och vara konkurrenskraftiga jämfört med liknande bolag i liknande branscher i samma geogra ska område. Ersättningen ska bestå av följande komponenter: fast lönedel ("Fast lön"), Årlig kontant rörlig lönedel, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar såsom LTIPs.

Fast lön

Fast lön sätts utifrån tre perspektiv: befattningens komplexitet & ansvar, prestation samt lokala marknadsförhållanden. Fast lön är föremål för årlig revidering.

Rörlig lönedel

Intrums rörliga lönedel ("VSP") syftar till att driva, och är därför utformad att variera med, bolagets kortsiktiga a ärsprestationer. VSP fastställs årligen av styrelsen. Kraven fastställs individuellt för varje medlem av GMT, och består av nansiella resultat (på koncern- eller landsnivå, som tillämpligt) såsom kontant EBIT, kontant avkastning på investerat kapital, Portfolio Investment Service Line Earnings, Return on Investments och Book Value Growth. Medlemmar av GMT kan även ha vissa mål kopplade till strategiska operationella eller icke- nansiella mål, t.ex. Engagemangsindex. Styrelsen kan även besluta om justering av kravmål och att tillämpa andra liknande krav om styrelsen nner det lämpligt.

Maximalt utfall för VSP är 100 procent av Fast lön för den verkställande direktören och ekonomi- och nansdirektören. För övriga medlemmar av GMT (förutom för Chief Risk O cer, som inte omfattas av VSP), uppgår maximalt utfall för VSP vanligen till 35 till 50 procent av Fast lön.

I vilken utsträckning kraven för VSP har uppnåtts, ska utvärderas och beslutas efter utgången av mätperioden. Bolagets ersättningsutskott är ansvarigt för att bereda VSP-utvärderingen för samtliga GMT-medlemmar. Utfallet av VSP beslutas sedan av styrelsen i sin helhet.

Inga uppskovsperioder tillämpas i förhållande till VSP och VSP-avtalet innehåller ingen särskild bestämmelse om rätt för bolaget att återkräva VSP.

Särskilda överenskommelser

I undantagsfall kan andra överenskommelser av engångskaraktär trä as på individnivå när det bedöms vara nödvändigt och har godkänts av styrelsen. Detta kan ske för att stödja rekrytering eller bibehålla talanger som krävs för att säkerställa en framgångsrik implementering av bolagets a ärsstrategi.

En sådan överenskommelse ska vara beloppsbegränsad och

aldrig överstiga ett belopp motsvarande två (2) gånger individens årliga grundlön.

Pensionsförmåner och andra förmåner

Intrum tillämpar en pensionsålder om 65 år för samtliga GMT-medlemmar, om inte annat följer av tillämpliga nationella regler.

För den verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda. VSP är inte pensionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 35 procent av Fast lön.

För övriga GMT-medlemmar ska pensionsförmåner, inklusive sjukförsäkring, vara premiebestämda om inte medlemmen omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig kontantersättning ska vara pensionsgrundande i den mån så följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av Fast lön.

Andra förmåner än pensionsförmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjukvårdsförsäkring, boende och bilförmån. För GMT-medlemmar med boendeförmån får sådana förmåner uppgå till högst 20 procent av Fast lön. För GMT-medlemmar utan boendeförmån får sådana förmåner uppgå till högst tio procent av Fast lön.

Upphörande av anställning

Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst tolv månader. Fast lön under uppsägningstiden, avgångsvederlag och ersättning för åtagande om konkurrensbegränsning får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande 24 månaders Fast lön. Vid uppsägning från GMT-medlemmens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.

Ersättning för åtagande om konkurrensbegränsning ska kompensera för inkomstbortfall. Ersättningen uppgår till högst 100 procent av Fast lön vid tidpunkten för uppsägningen om inte annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser, och

utgår under den tid som åtagandet om konkurrensbegränsning gäller, vilken ska vara högst tolv månader efter anställningens upphörande.

Lön och anställningsvillkor för anställda

Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer, och vid utvärderingen av om riktlinjerna och dess begränsningar är skäliga, har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats. Detta har skett bl.a. genom genomgång av anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid.

Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna

Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till dessa riktlinjer. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart ärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för GMT, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till GMT samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.

Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och GMT. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i GMT, i den mån de berörs av frågorna.

Frångående av riktlinjerna

Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall nns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.

Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna och hur aktieägarnas synpunkter beaktats

Dessa riktlinjer skiljer sig inte väsentligen från bolagets gällande riktlinjer bortsett från paragrafen om särskilda överenskommelser.

Bolaget har inte mottagit några synpunkter från aktieägarna att beakta.

Information om beslutade ersättningar som inte förfallit till betalning och om avvikelser från de riktlinjer för ersättning som beslutades av årsstämman 2020

Tidigare årsstämmor har beslutat om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare och andra anställningsvillkor för perioden fram till nästa årsstämma. I korthet, framgår av dessa riktlinjer att Fast lön och VSP ska utgå på liknande villkor som beskrivits i dessa riktlinjer. Fast lön och VSP kostnadsförs under det nansiella året, och VSP betalas ut efter att årsbokslutet antagits av styrelsen.

Riktlinjerna antagna vid årsstämman 2020 har följts utan avvikelser, och samtliga tidigare godkända ersättningar som ännu inte har betalats ut överensstämmer med ramverket beskrivit ovan.

Förslag till disposition av resultatet

Styrelsen och verkställande direktören föreslår att 12 SEK (11,00) per aktie utdelas till aktieägarna, motsvarande totalt 1 450 MSEK (1 332). Det fullständiga utdelningsförslaget åter nns på sidan 97.

För ytterligare information om moderbolagets och koncernens resultat och ställning hänvisas till resultat- och balansräkningarna, sammanställningen över förändringar i eget kapital, kassa ödesanalyserna och noterna.

O entliggörande av årsredovisningen

Denna information är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att o entliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för o entliggörande den 6 april 2021 kl 12.00.

Risker och riskhantering Proaktiv och e ektiv riskhantering

Riskhanteringen inom Intrum ska utgöras av en e ektiv analys och övervakning av väsentliga risker i verksamheten.

Vår förmåga att förebygga och hantera risker är avgörande för en e ektiv styrning och kontroll, och därmed också för bolagets möjligheter att skapa lönsamhet och värde. En viktig förutsättning för att kunna hantera riskerna på ett väl avvägt sätt, är att riskerna är identi erade, rapporterade, analyserade och uppföljda. Vi har under de senaste åren målmedvetet arbetat för att stärka såväl organisation som process för riskhantering.

Intrums riskramverk

Vår riskhantering ska stödja a ärsverksamheten, hålla en hög kvalitet för att säkerställa kontroll över riskerna, trygga företagets fortlevnad samt begränsa volatiliteten i Intrums nansiella utveckling. Riskkontrollen fungerar som ett skydd för att säkerställa bolagets värde, där förmågan att till exempel bedöma och hantera prisrisker avseende nya a ärer i kombination med uppföljning av investeringsportföljens utveckling är av stor betydelse. Detta bygger på en löpande intern dialog om riskerna som genereras i verksamheten och de resurser som krävs för att motverka desamma.

Vi arbetar kontinuerligt för att identi era, utvärdera, åtgärda och följa upp de risker som koncernen är eller kan bli exponerad för. Det är viktigt med en god intern kontroll, och ett väl fungerande och e ektivt riskramverk.

Intrum strävar efter att endast exponera sig för risker som är direkt hänförliga till, eller bedöms vara nödvändiga för, vår a ärsverksamhet. Alla medarbetare har, som en del av sitt ordinarie arbete, ansvar för att hantera företagets risker. Fortlöpande information och utbildning om de inneboende riskerna i verksamheten är en viktig del av Intrums interna arbete.

Vi har också en dokumenterad process för riskanalys och för godkännande av nya eller väsentligt förändrade produkter, tjänster, marknader, förvärv, processer och IT-system samt vid större förändringar i företagets organisation och verksamhet.

Riskstrategi

Intrums riskstrategi beskriver hantering och utvärdering av de risker som verksamheten är eller kan bli exponerad för. Strategin innefattar;

  • tydliga och dokumenterade rutiner och kontrollsystem,
  • en ändamålsenlig organisationsstruktur med tydligt de nierade och dokumenterade roller och befogenheter,
  • dokumenterade beslutsrutiner,
  • riskvärderingsmetoder och systemstöd som är anpassade till verksamhetens behov, komplexitet och storlek,
  • kontroll av bolagets efterlevnad av lagar och andra regler som gäller för bolagets verksamhet,
  • tillräckliga resurser och kompetens för att uppnå önskad kvalitet i både a ärs- och kontrollaktiviteter,
  • regelbunden incidentrapportering av verksamheten,
  • dokumenterade och kommunicerade beredskaps- och kontinuitetsplaner.

Vår riskstrategi följer en tydlig roll- och ansvarsfördelning enligt de tre försvarslinjerna och där ansvaret fördelas mellan a ärsverksamheten, riskkontroll och regelefterlevnad respektive internrevision.

Styrning av riskhantering och regelefterlevnad

Vår riskhantering följer roll- och ansvarsfördelningen enligt de tre försvarslinjerna som beskrivs i illustrationen nedan. Identi erade risker har klassi cerats och balanserats i förhållande till verksamhetsmålen, därefter har acceptabla risknivåer fastställts i Intrums Riskaptitpolicy.

Styrning

Styrelsen

Styrelsen är ytterst ansvarig för bolagets organisation samt att det nns lämpliga system och policys för hantering av de risker som är förknippade med Intrums verksamhet.

Verkställande direktören

Intrums VD är underordnad styrelsen och ansvarar för att den av styrelsen beslutade riskstrategin exekveras i Intrums löpande förvaltning.

Riskhantering – tre försvarslinjer

1. A ärsverksamheten

– äger och ansvarar för de

risker de tar Första försvarslinjen utgörs av Intrums a ärsdrivande verksamheter, som är den risktagande delen av organisationen. Det innebär ansvar för den dagliga riskhanteringen samt att koncernens interna och externa regelverk efterföljs.

2. Risk och Compliance

– kontrollerar risker och regelefterlevnad

Andra försvarslinjen utgörs av funktionerna för riskkontroll respektive regelefterlevnad (compliance). Riskkontroll följer upp att det nns en tillräcklig riskmedvetenhet i första linjen och är stödjande såväl som utmanande i transaktionsarbetet. I syfte att stärka sitt oberoende har funktionen för informationssäkerhet yttats från den operativa verksamheten i första försvarslinjen till funktionen för Risk och Compliance i andra försvarslinjen.

Riskkontroll

Består av tre fokusområden: riskanalys, informationssäkerhet och operationella risker. Arbetar för att a ärsverksamheten har de rutiner, system och verktyg som krävs för att upprätthalla den löpande hanteringen av investeringar, samt redovisningen av dessa.

Compliance

Kontrollerar att a ärsverksamheten följer lagar och regler samt ger a ärsverksamheten stöd inom sitt ansvarsområde.

  1. Internrevision – rapporterar till styrelsen Funktionen för internrevision arbetar helt oberoende från verksamheten på styrelsens uppdrag och rapporterar direkt till Revisions- och riskkommittén. Funktionen genomför riskbaserade, oberoende granskningar av första och andra försvarslinjerna.

Riskaptit

Intrums riskaptit uttrycks bland annat i policys, instruktioner och i de riktlinjer som fastställts för verksamheten. Intrum de nierar risk som alla faktorer vilka skulle kunna ha en negativ inverkan på möjligheten att uppnå koncernens mål med a ärsverksamheten. Intrums riskaptit baseras på följande principer:

  • Intrum ska ha en kultur där det råder en inbyggd balans mellan risktagande och värdeskapande i syfte att exekvera vår strategi.
  • Riskkulturen de nierar hur a ärsverksamheten ska arbeta med godtagbara risker som be nner sig inom den nivå som fastställts av styrelsen.
  • Intrums investeringsverksamhet har de största inneboende riskerna med möjlig påverkan på resultat- och balansräkning och utgör därför en central del inom riskområdet där särskilt fokus läggs på såväl transaktionshantering som rapportering.
  • Vi har ingen aptit för uppsåtliga eller medvetna överträdelser av lagstiftningskrav och vi bör alltid sträva efter fullständig efterlevnad av tillämpliga lagar och förordningar.
  • Riskaptiten utgör grunden för en kontinuerlig dialog inom ledningen och är integrerad i Intrums beslutsprocesser. Den styr vilka risknivåer som är lämpliga och hur koncernens a ärsstrategi ska anpassas efter dessa.

Väsentliga risker

Som ledande aktör inom kredithantering och köp av förfallna fordringar, är det ett antal risker som är av särskild betydelse för att säkerställa Intrums framtida utveckling och lönsamhet. Dessa risker utgör Intrums mest väsentliga risker. Sannolikheten för att dessa risker inträ ar samt vilken påverkan riskerna skulle få på Intrum illustreras i matrisen.

Riskerna kan delas upp i tre övergripande riskkategorier; strategiska, nansiella och operationella.

Hållbarhetsrisker är integrerade inom samma tre riskkategorier enligt ovan och utgörs framförallt av risker kopplade till portföljinvesteringar, förtroenderisk, informationssäkerhet, medarbetare, klimat samt korruption.

Beskrivning Hantering
Kredithanteringsbranschen påverkas till viss del negativt av en försämrad
konjunktur. Intrums bedömning är dock att den historiskt har påverkats mindre av
konjunktursvängningar jämfört med andra branscher.
Vi för löpande dialog med bolagets landsledningar och genomför regelbundna avstämningar
avseende utvecklingen i respektive marknad. Denna risk morverkas av att vi är diversi erade
till 25 länder och därmed har individuella länders risk en begränsad påverkan. Vi övervakar
även makroutvecklingen i respektive land genom uppföljning och analys av ett antal
makroekonomiska variabler.
Ökad konkurrens kan påverka verksamheten och resultatet negativt. Den europeiska
kredithanteringsbranschen är fragmenterad med tusentals bolag med olika inriktningar.
Prisnivån är en aspekt av konkurrensen, men det kan också handla om aktörer som
exempelvis accepterar lägre avkastningskrav.
Intrums plattform för att hantera inkassoärenden, där vi råder över hela processen och
därmed kan säkra en e ektiv ärendehantering, är en konkurrensfördel. Genom en stor
europeisk databas har vi också god möjlighet att säkerställa en riskbaserad prissättning och
fatta väl underbyggda investeringsbeslut.
Möjligheterna att framgångsrikt genomföra företagsförvärv är beroende av Intrums förmåga
att identi era och värdera förvärvsobjekt, att kartlägga och hantera risker i de förvärvade
verksamheterna och att på ett e ektivt sätt integrera dessa i Intrums be ntliga verksamhet.
Ett potentiellt förvärv kan vara beroende av godkännande från myndighet eller annan tredje
part.
Inför ett förvärv genomförs alltid en detaljerad genomgång av förvärvsobjektet, så kallad
due diligence, vanligen i samarbete med externa rådgivare, i syfte att identi era risker och
att få underlag för att värdera förvärvsobjektet. Vidare har koncernen en dokumenterad och
standardiserad process för hur förvärv ska genomföras och följas upp.
Intrum genomgår för närvarande en transformation, där vi globaliserar och standardiserar
såväl system och processer som arbetssätt. Syftet är att dra nytta av skalfördelar och arbeta
ännu mer e ektivt för att möta våra kunders och andra intressenters förväntningar. Det är
viktigt att vi genomför en lyckad transformation med uniforma processer inom utsatt tid och
samtidigt efterlever nationell lagstiftning.
Vi har skapat en strukturerad process och ett projektledningskontor (PMO) för att se till att
transformationsprogrammet går i mål. Vi har också skapat en gedigen styrningsstruktur för
programmet, inklusive nyckeltal som följs upp kontnuerligt.

Riskfaktorer1

Strategiska risker

Finansiella risker
Risk Beskrivning Hantering
E Likviditetsrisk Intrum är beroende av tillgång till lånekrediter, både från banker och kapitalmarknaden,
för att ha tillgänglig likviditet att möta kontrakterade åtaganden, både nansiella och
strategiska.
Intrums policy är att alltid ha tillgänglig likviditet för våra kontrakterade nansiella öden och
våra utestående bindande bud både gällande företagsförvärv och portföljinvesteringar. I
tillägg får maximalt 35 procent av Intrums utestående skuld förfalla inom 12 månader. För
att säkerställa likviditet till förfallande skulder har Intrum en målsättning att i varje enskilt år
får inte mer skuld förfalla än att Intrum kan återbetala skulden med egengenererade medel.
F Valuta- och ränterisk Intrum är delvis exponerat för förändringar i valutakurser och räntenivåer. Dessa risker kan
påverka vårt resultat och vår nansieringskostnad.
I varje land redovisas investeringar, intäkter och ertalet rörelsekostnader i den lokala
valutan, varför valuta uktuationer har en relativt sett mindre e ekt på rörelseresultatet
i respektive land. Intäkter och kostnader matchas på ett naturligt sätt, vilket begränsar
transaktionsexponeringen. Omräkningsexponeringen för koncernen begränsas genom lån
och valutaterminer i utländsk valuta. Intrum strävar efter att matcha räntebindningstiden på
skulden med koncernens kassa öde från köpta portföljer.
G Skatterisk Förändringar inom skattelagstiftningen eller praxis inom skatteområdet skulle kunna
medföra ekonomiska förluster eller ökade kostnader för bolaget. Det nns också risker för
misstag eller missförstånd gällande skatteregler, eller att skattemyndigheten i något land inte
håller med om den slutsats som Intrum kommit fram till i någon enskild bedömningsfråga.
Risken är särskilt stor vad gäller mervärdesskatt, moms, då ett systematiskt fel snabbt skulle
kunna växa till stora belopp.
För att uppfylla vår skyldighet att betala det skattebelopp som vi är skyldiga att betala inom
varje territorium i enlighet med de lagar och regler som fastställs i varje jurisdiktion, följs ett
tydligt internt ramverk samt genomförs regelbundna interna kontroller. Intrum ska inte göra
transaktioner vars huvudsakliga eller enda syfte är att generera en skattemässig fördel.
H Kreditrisk Det kan nnas en bristande förmåga hos Intrums motparter att fullgöra sina åtaganden
gentemot bolaget. Finansiella tillgångar som eventuellt kan utsätta koncernen för
kreditrisker består av likvida medel, kundfordringar, portföljinvesteringar, utlägg för kunders
räkning, derivatkontrakt och garantier.
Likvida medel: Placeras hos etablerade banker där risken för förluster bedöms som liten.
Kundfordringar: Huvuddelen utgörs av tidigare kända kunder med god kreditvärdighet.
Fordringarna är spridda såväl geogra skt som branschmässigt. Portföljinvesteringar: Se
nedan, samt Not 34 sidan 92.
I Portföljinvesteringsrisk Intrum förvärvar portföljer med främst förfallna konsumentfordringar och arbetar för
att inkassera dessa. Till skillnad från den vanliga inkassoverksamheten, där vi arbetar på
uppdrag mot ersättning i form av provisioner och avgifter, övertas här alla rättigheter och
risker i fordringarna. Risken i denna verksamhet är att Intrum vid förvärvstillfället överskattar
möjligheterna att inkassera beloppen eller underskattar kostnaderna för inkasseringen.
Den maximala teoretiska risken är att hela det redovisade värdet skulle vara värdelöst och
behöva skrivas bort. Härtill nns även risker kopplade till karaktären av portföljer såsom
typen av fordringar i portföljer och dess tidigare ägare. Intrum har idag portföljer med
säkrade fordringar, främst fastigheter, i ett 10-tal länder.
Portföljer med köpta fordringar förvärvas vanligen till priser som väsentligt understiger
fordringarnas nominella värde och Intrum erhåller hela det belopp som sedan inkasseras,
inklusive ränta och avgifter. Se även Not 34 sidan 92. Våra instruktioner kräver att vi
regelbundet samlar in information om våra uppdragsgivare och deras ägarförhållanden. Det
innebär att bolaget ibland måste avstå från att göra a ärer med motparter som bedöms vara
olämpliga.

Operationella risker

Intrums de nition av operationella risker utgår från Baselkommitténs principer för sund hantering av operationella risker. Operationella risker innefattar risker kopplade till bristfälliga eller fallerade interna processer, individer och system eller från externa händelser, inklusive legala och efterlevnadsrisker.

Risk Beskrivning Hantering
J Informationssäkerhetsrisk Inom vår verksamhet är vi beroende av en stor mängd information som innehåller
personuppgifter.
Intrum prioriterar sekretess och korrekt behörighetsåtkomst till information. Utgångspunkten
är att vi enligt gällande regelverk endast behandlar personuppgifter som är nödvändiga och
som vi har rättslig grund för. Alla operativa koncernbolag har utsett ett dataskyddsombud som
säkerställer och regelbundet följer upp att vi efterlever GDPR. Ytterligare vägledning nns också
att nna i Intrums integritets- och dataskyddsinstruktioner. Läs mer på sidan 33.
Risk Beskrivning Hantering
K
Politisk och regulatorisk risk
Politisk utveckling på nationell och internationell nivå kan få påverkan på
Intrums verksamhet. Myndigheter kan genom nya regelverk, politiska beslut eller
myndighetsutövning påverka verksamheten i såväl positiv som negativ riktning.
Vi bevakar kontinuerligt den regulatoriska utvecklingen i de länder där vi är verksamma och
samarbetar proaktivt med beslutsfattare, såväl på EU-nivå som på nationell nivå. Ett antal
enheter inom koncernen står under nansiell tillsyn och bedrivs enligt speci ka regler.
L IT-säkerhetsrisk Vi är beroende av tillgängliga och väl fungerande IT-system. Avbrott och fel i
verksamhetskritiska system kan utgöra risker för verksamheten och vårt anseende. Trots
vidtagna åtgärder nns det även risk för illegala intrång i våra system som ger obehörig
åtkomst till information eller förlust av data på grund av skadlig programvara. Intrums
inkassering av betalningar skapar också risk för illegalt utnyttjande av bolagets varumärke
(nät ske).
IT-säkerhetsrisker hanteras genom en kombination av tekniska och administrativa kontroller
såsom regelbundna kontroller och monitorering av system, säkerhetsutbildningar,
riskutvärderingar, centraliserad loggning, revision och förebyggande av intrång.
M Medarbetarrisk Intrums medarbetare är avgörande för vår framgång. Vi behöver attrahera och
bevara kompetenta och motiverade medarbetare och chefer samt arbeta aktivt med
kompetensutveckling och hälsofrämjande åtgärder för att inte riskera att fastställda
mål inte kan nås. Detta kräver att vi ser efter välbe nnandet bland våra medarbetare.
Nyckelpersonberoende utgör också en risk för verksamhetens kontinuitet.
Vi fäster stor vikt vid tydliga värderingar, ett gott ledarskap och kontinuerlig
kompetensutveckling. Med vår marknadsledande position kan vi erbjuda goda
internationella utvecklingsmöjligheter. Vi mäter och följer upp medarbetarnas välmående
och motivation årligen. Vi genomför regelbundna utvecklingssamtal bland våra medarbetare
vilket bidrar till god kompetensförsörjning. Arbetet för minskat nyckelpersonberoende
pågår bland annat inom vårt kontinuitetsarbete och genom automatisering av arbetssätt.
N Korruptionsrisk Försök till korruption, mutor och penningtvätt kan möta våra medarbetare i olika
sammanhang, såväl internt som i relation till externa intressenter. Det nns därför risk för
att medarbetare utnyttjar sin maktposition i syfte att gynna sig själv, eller för att påverka
beslutsfattare. Intrum riskerar också, i likhet med andra bolag, att utnyttjas för penningtvätt
från kriminell verksamhet, genom otillräcklig kunskap om våra uppdragsgivare eller genom
de betalningstransaktioner som företas.
Vi har nolltolerans för korruption och mutor, vilket befästs i våra interna instruktioner och
utbildningar. Dessa kräver bland annat att vi regelbundet samlar in information om våra
uppdragsgivare och deras ägarförhållanden. Vår funktion för regelefterlevnad arbetar för
att identi era, utvärdera och hantera risker på området, samt för att utbilda vår organisation.
Alla medarbetare uppmanas rapportera misstänkta fall av korruption eller illegal verksamhet
i Intrums visselblåsarkanal som nns tillgänglig på lokalt språk och kan nås dygnet runt. Det
nns också möjlighet att rapportera anonymt.
O Förtroenderisk Ett gott anseende är avgörande för att långsiktigt och framgångsrikt kunna bedriva
inkassoverksamhet. Det är därför oerhört viktigt att våra kunder (konsumenter) alltid får
ett korrekt och hjälpsamt bemötande. Generellt är förtroenderisker av stor betydelse
för bolagets relation med samtliga intressenter; uppdragsgivare, kunder, medarbetare,
styrelseledamöter, investerare, myndigheter och leverantörer.
Vår uppförandekod spelar en central roll inom verksamheten och beskriver synen på
Intrums roll i samhället, våra grundläggande värderingar, relationen till våra intressenter och
hållbarhetsfrågor. Vi förväntar oss också att våra leverantörer efterlever vår uppförandekod.
I tillägg till vår uppförandekod så har vi ett robust internt regelverk som styr våra processer
för hur vi agerar korrekt etiskt och i enlighet med lagstiftning. Vi genomför regelbundet
utbildningar bland våra medarbetare kopplat till vår uppförandekod och andra viktiga
interna instruktioner. Rapportering av misstanke om oegentligheter sker genom interna
rapporteringskanaler eller genom visselblåsarfunktionen. Compliancefunktionen samt
myndigheter följer också regelbundet upp våra inkassobolag för att säkerställa god
inkassosed.
P Epidemi- och pandemirisk En epidemi eller pandemi som får långtgående påverkan på samhälle och näringsliv påverkar
även Intrum, då vi interagerar med ett stort antal såväl företag som privatpersoner i samtliga
våra marknader. Under 2020 har spridningen av covid-19 fått långtgående konsekvenser för
företag och individer världen över.
Intrum har kontinuitetsplaner för samtliga länder och enheter inom företaget. I dessa
beskrivs vilka åtgärder som kan vidtas för att hantera möjliga situationer där till exempel
ordinarie arbetsplatser stängs eller där bortfall av medarbetare på grund av sjukdom kan
komma att påverka verksamheten. Våra medarbetares hälsa och säkerhet är alltid högsta
prioritet för Intrum. Alla våra enheter har fungerande kontinuitetsplaner för att säkerställa
kontinuitet även vid en fortsatt negativ lägesutveckling. Vi har reviderat vissa riktlinjer för
a ärsverksamheten samt för bemötande av kunder i samband med covid-19. Intrum
samarbetar med lokala myndigheter och följer alltid deras rekommendationer och
riktlinjer i sin verksamhet.
Q Klimatrisk Vi verkar för att minimera vår negativa inverkan på miljön där vi har möjlighet att göra
avtryck. Klimatförändringar kan utgöra en risk för Intrums verksamhet på längre sikt. Det kan
till exempel ske genom portföljköp av säkra tillgångar, där fastigheters värde kan förändras i
klimatutsatta områden.
Genom Intrums miljöinstruktion och uppförandekod arbetar vi för att minska vårt miljö
och klimatavtryck. Sedan två år tillbaka mäter vi Intrums klimatavtryck samt upprättar
lokala miljöplaner för att minska det. Vid portföljköp av säkra tillgångar är klimatet en av de
aspekter som bedöms i relation till våra säkerheter. Risken är relativt låg då vår säljhorisont är
omkring 10–15 år.

Finansiella rapporter

Innehåll

Not
Koncernen 1 Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper 68
Resultaträkning 62 2 Kritiska uppskattningar och bedömningar 73
Balansräkning 63 3 Information per segment 74
Kassa ödesanalys 64 4 Intäkter och kostnader 74
Förändringar i eget kapital 65 5 Avskrivningar och nedskrivningar 75
Moderbolaget 6 Andel av vinst och förlust i joint ventures redovisade med
tillämpning av kapitalandelsmetoden
75
Resultaträkning 66 7 Finansiella intäkter 75
Balansräkning 66 8 Finansiella kostnader 75
Kassa ödesanalys 67 9 Skatt 75
Förändringar i eget kapital 67 10 Resultat per aktie 76
Noter 68 11 Immateriella anläggningstillgångar 77
12 Materiella anläggningstillgångar 79
13 Koncernföretag 80
14 Intresseföretag och joint ventures 82
15 Portföljinvesteringar 83
16 Andra långfristiga fordringar 83
17 Kundfordringar 83
18 Övriga fordringar 84

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 84

Not Likvida medel 84 Eget kapital 84 Övriga långfristiga skulder 85 Pensioner 85 Övriga avsättningar 86 Upplåning 86 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 87 Ställda säkerheter, eventualtillgångar och eventualförpliktelser 87 Medelantal anställda 88 Löner och ersättningar 88 Anställningsvillkor för ledande befattningshavare 89 Revisionsarvoden 90 Leasing 90 Finansiella instrument 91 Finansiella risker och nanspolicies 92 Förvärv 94 Närstående 94 Avstämning nyckeltal 95 Händelser efter årets slut 95

Resultaträkning – koncernen

MSEK 2020 2019
Intäkter från kunder 3, 4 10 085 9 368
Intäkt på portföljinvesteringar enligt e ektivräntemetoden 15 6 796 6 589
Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar 15 3 145 920
Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar 15 -3 178 –892
Summa omsättning 3, 4 16 848 15 985
Kostnad sålda varor och tjänster 3 -9 501 –9 807
Bruttoresultat 7 347 6 178
Försäljnings-, marknadsförings- och administrationskostnader 4 -1 849 –2 553
Goodwill nedskrivning 5 0 –2 700
Reservering för kreditförluster på kundfordringar 17 -69 –44
Andel av vinst och förlust i joint ventures redovisade med tillämpning 6 -734 1 179
av kapitalandelsmetoden
Rörelseresultat (EBIT) 2, 3, 4 4 695 2 060
Finansiella intäkter 7 59 81
Finansiella kostnader 8 –2 121 –2 002
Finansnetto –2 062 –1 921
Resultat före skatt 2 633 139
Skatt 9 -555 –424
Årets resultat 2 078 –285
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 1 881 –362
Innehav utan bestämmande in ytande 13 197 77
Årets resultat 2 078 –285
Resultat per aktie före och efter utspädning 10
Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning, tusental 123 914 131 066
Årets resultat per aktie före och efter utspädning 15,18 –2,76

Rapport över årets totalresultat – koncernen

MSEK Not 2020 2019
Årets resultat 2 078 –285
Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till resultatet:
Årets förändring av omräkningsreserv hänförlig till omräkning av utländska
verksamheter
-2 984 1 021
Årets totalresultat hänförligt till säkring av valutarisker i utländska
verksamheter
735 –703
Poster som kan omklassi ceras till resultaträkningen -2 250 318
Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet:
Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld 9, 23 -3 –32
Summa övrigt totalresultat -2 253 286
Årets totalresultat -175 1
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -202 –94
Innehav utan bestämmande in ytande 27 95
Årets totalresultat -175 1

Balansräkning – koncernen

MSEK Not 31 dec 2020 31 dec 2019
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 11
Goodwill 31 650 33 358
Aktiverade utgifter för IT-utveckling 702 611
Kundrelationer 4 936 6 079
Andra immateriella anläggningstillgångar 159 191
Summa immateriella anläggningstillgångar 37 447 40 239
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderätter 32 831 888
Fastighetsinvesteringar 2 0
Datorutrustning 12 53 53
Andra materiella anläggningstillgångar 12 156 159
Summa materiella anläggningstillgångar 1 042 1 100
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i joint ventures 14 5 266 6 539
Övriga aktier och andelar 0 0
Portföljinvesteringar 15 27 658 28 508
Uppskjutna skattefordringar 9 1 438 1 300
Andra långfristiga fordringar 16 124 183
Summa övriga anläggningstillgångar 34 486 36 530
Summa anläggningstillgångar 72 975 77 869
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 17 1 184 1 860
Lager av fastigheter 379 382
Klientmedel 1 125 1 060
Skattefordringar 193 382
Övriga fordringar 18 1 338 1 334
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 19 1 441 1 343
Likvida medel 20 2 134 1 906
Summa omsättningstillgångar 7 793 8 267
SUMMA TILLGÅNGAR 80 768 86 136
MSEK Not 31 dec 2020 31 dec 2019
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 21
Aktiekapital 3 3
Övrigt tillskjutet kapital 18 237 18 237
Reserver -606 1 475
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 1 485 2 299
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 19 118 22 014
Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande in ytande 13 2 845 2 879
Summa eget kapital 21 963 24 893
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 25 2 081 6 186
Obligationslån 25 42 606 40 644
Långfristiga leasingskulder 32 651 474
Övriga långfristiga skulder 22 622 1 303
Avsättningar för pensioner 23 381 387
Övriga långfristiga avsättningar 24 48 19
Uppskjutna skatteskulder 9 1 110 1 938
Summa långfristiga skulder 47 498 50 951
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 25 0 0
Obligationslån 25 1 100 1 000
Företagscerti kat 25 2 916 2 794
Klientmedelsskuld 1 125 1 060
Leverantörsskulder 493 512
Skatteskulder 926 422
Förskott från kunder 64 88
Kortfristiga leasingskulder 32 220 443
Övriga kortfristiga skulder 1 515 810
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 2 924 3 014
Övriga kortfristiga avsättningar 24 24 149
Summa kortfristiga skulder 11 307 10 292
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 80 768 86 136

För information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se Not 27.

Kassa ödesanalys – koncernen

MSEK Not 2020 2019
Kassa öde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 3 4 695 2 060
Ej kassa ödespåverkande poster:
Avskrivningar och nedskrivningar 5, 11, 12 1 529 4 284
Amortering/omvärdering av portföljinvesteringar 15 4 189 4 146
Övriga justeringar för ej kassa ödespåverkande poster 3 570 –1 059
Erhållen ränta 43 62
Erlagd ränta –1 581 –1 454
Erlagda övriga nansiella kostnader –225 –474
Betald inkomstskatt –969 –802
Kassa öde från den löpande verksamheten före förändringar av 8 251 6 763
rörelsekapitalet
Förändringar i factoring-fordran 36 –47
Andra förändringar i rörelsekapitalet 430 –324
Kassa öde från den löpande verksamheten 8 716 6 392
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 11 –334 –247
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 12 –338 –452
Portföljinvesteringar i fordringar och lager av fastigheter 15 –5 135 –7 323
Förvärv av dotterföretag och intresseföretag 35 –35 –5 135
Likvida medel i förvärvade/avyttrade dotterföretag 35 - 384
Avyttring av dotterföretag och intresseföretag - 1 199
Annat kassa öde från investeringsverksamheten 398 –72
Kassa öde från investeringsverksamheten –5 444 –11 646
MSEK Not 2020 2019
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 50 787 95 943
Amortering av lån –50 855 –88 714
Återköp av egna aktier –1 307 –86
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare –1 332 –1 247
Aktieutdelning till ägare utan bestämmande in ytande –72 –58
Kassa öde från nansieringsverksamheten –2 779 5 838
Summa förändring av likvida medel 491 584
Likvida medel vid periodens början 1 906 1 348
Kursdi erenser i likvida medel –263 –26
Likvida medel vid periodens slut 20 2 134 1 906
Koncernen totalt
Kassa öde från den löpande verksamheten 8 716 6 392
Kassa öde från investeringsverksamheten –5 444 –11 646
Kassa öde från nansieringsverksamheten –2 779 5 838

Rapport över förändringar i eget kapital – koncernen

Se även not 21.

Summa eget
kapital hänförligt Innehav utan
MSEK Antal utestående aktier Aktiekapital Övrigt tillskjutet kapital Reserver Balanserade vinstme
del inkl. årets resultat
till moderbolagets
aktieägare
bestämmande
in ytande
Totalt eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2019 131 291 320 3 18 237 1 175 4 251 23 666 2 006 25 672
Ändrad redovisningsprincip enligt IFRIC 23 -155 -155 -155
Årets totalresultat 2019
Årets resultat -362 -362 77 -285
Årets övrigt totalresultat:
Årets förändring av omräkningsreserv hänförlig till omräkning av utländska verksamheter 1 003 1 003 18 1 021
Årets totalresultat hänförligt till säkring av valutarisker i utländska verksamheter -878 -878 -878
Årets omvärderingar av pensionsskuld -40 -40 -40
Inkomstskatt på övrigt totalresultat 175 8 183 183
Årets totalresultat 0 0 0 300 -394 -94 95 1
Transaktioner med koncernens ägare 2019
Aktieutdelning -1 247 -1 247 -58 -1 305
Återköp av aktier -350 000 -86 -86 -86
Förändring koncernstruktur -70 -70 836 766
Utgående balans den 31 december 2019 130 941 320 3 18 237 1 475 2 299 22 014 2 879 24 893
Ingående balans 1 januari 2020 130 941 320 3 18 237 1 475 2 299 22 014 2 879 24 893
Årets totalresultat 2020
Årets resultat 1 881 1 881 197 2 078
Årets övrigt totalresultat: 0 0
Årets förändring av omräkningsreserv hänförlig till omräkning av utländska verksamheter -2 814 -2 814 -170 -2 984
Årets totalresultat hänförligt till säkring av valutarisker i utländska verksamheter 943 943 943
Årets omvärderingar av pensionsskuld -2 -2 -2
Inkomstskatt på övrigt totalresultat -208 -208 -208
Årets totalresultat 0 0 0 -2 081 1 880 -202 27 -175
Transaktioner med koncernens ägare 2020
Aktieutdelning -1 332 -1 332 -60 -1 392
Indragna aktier -9 820 402
Återköp av aktier -250 000 -1 307 -1 307 -1 307
Förändring koncernstruktur -54 -54 -1 -55
Utgående balans den 31 december 2020 120 870 918 3 18 237 -606 1 485 19 118 2 845 21 963

Moderbolaget

Resultaträkning

Balansräkning

MSEK Not 2020 2019
Nettoomsättning 3 557 402
Bruttoresultat 557 402
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -28 –25
Administrationskostnader 4 -804 –793
Rörelseresultat (EBIT) -275 –416
Resultat från andelar i dotterföretag 7, 8 1 382 976
Aktieutdelningar från koncernföretag 7 23 942 -
Valutakursdi erens på monetär post 7, 8 678 –578
klassi cerad som utvidgad nettoinvestering
Ränteintäkter och liknande intäkter 7,8 1 315 1 297
Räntekostnader och liknande kostnader 8 –2 038 –2 062
Nedskrivningar av nansiella tillgångar 8 –24 480 -
Finansnetto 799 –367
Resultat före skatt 524 –783
Skatt på årets resultat 9 -104 96
Årets resultat 420 –687
Rapport över årets totalresultat
MSEK Not 2020 2019
Årets resultat 420 –687
Övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat 420 –687
31 dec 31 dec
MSEK Not 2020 2019
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggnings-tillgångar 11
Aktiverade utgifter för IT-utveckling 298 141
Summa immateriella anläggningstillgångar 298 141
Materiella anläggningstillgångar 12
Datorutrustning 13 13
Summa materiella anläggningstillgångar 13 13
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 14 34 891 34 137
Uppskjuten skattefordran 9 0 104
Fordringar hos koncernföretag 16 33 304 35 386
Summa nansiella anläggningstillgångar 68 195 69 627
Summa anläggningstillgångar 68 506 69 781
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 70 1 213
Övriga fordringar 18 27 23
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
19 361 248
Summa kortfristiga fordringar 458 1 484
Likvida medel
Kassa och bank 20 553 220
Summa likvida medel 533 220
Summa omsättningstillgångar 991 1 704
SUMMA TILLGÅNGAR 69 497 71 485
31 dec 31 dec
MSEK Not 2020 2019
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 21
Aktiekapital 3 3
Reservfond 282 282
Summa bundet eget kapital 285 285
Fritt eget kapital
Överkursfond 17 442 17 442
Balanserat resultat -5 939 –2 613
Årets resultat 13 420 –687
Summa fritt eget kapital 11 923 14 142
Summa eget kapital 12 208 14 427
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 25 42 606 6 187
Obligationslån 25 2 081 40 645
Skulder till koncernföretag 9 5 669 3 361
Summa långfristiga skulder 50 386 50 193
Kortfristiga skulder
Obligationslån 25 1 100 1 000
Företagscerti kat 25 2 916 2 794
Leverantörsskulder 49 72
Skulder till koncernföretag 1 654 1 994
Övriga kortfristiga skulder 37 4
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
26 1 146 1 001
Summa kortfristiga skulder 6 902 6 865
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 69 497 71 485

För information om ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se Not 27.

Kassa ödesanalys
MSEK Not 2020 2019
Kassa öde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat –275 –416
Ej kassa ödespåverkande poster:
Avskrivningar och nedskrivningar 32 61
Erhållen ränta 1 315 1 298
Erlagd ränta –1 660 –1 024
Erlagda övriga nansiella kostnader –243 -
Kassa öde från den löpande verksamheten –831 –81
före förändringar av rörelsekapitalet
Förändringar i rörelsekapitalet 225 –608
Kassa öde från den löpande verksamheten –606 –689
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella –185 –156
anläggningstillgångar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar –4 –10
Förvärv av dotterföretag och intresseföretag –29 –3 326
Avyttring av dotterföretag - -
Aktieutdelning från dotterföretag 187 -
Kassa öden från investeringsverksamheten –31 –3 492
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 50 172 96 485
Amortering av lån –50 858 –88 140
Nettoutlåning till dotterföretag 4 276 –2 862
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare –1 332 –1 247
Återköp av aktier –1 307 –86
Kassa öde från nansieringsverksamheten 950 4 150
Förändring av likvida medel 313 –31
Likvida medel vid årets början 220 251

Likvida medel vid årets slut 20 533 220

Rapport över förändringar i eget kapital

Se även Not 21.

Antal utestående Fond för Balanserat Årets Totalt eget
MSEK aktier Aktiekapital Reservfond Överkursfond verkligt värde resultat resultat kapital
Ingående balans 1 januari 2019 131 291 320 3 282 17 442 - -1 435 155 16 447
Årets totalresultat 2019
Årets resultat -687 -687
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat -687 -687
Disposition av föregående års resultat 155 -155 -
Transaktioner med koncernens ägare 2019
Aktieutdelning -1 247 -1 247
Återköp av aktier -350 000 -86 -86
Utgående balans den 31 december 2019 130 941 320 3 282 17 442 - -2 613 -687 14 427
Årets totalresultat 2020
Årets resultat 420 420
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat 420 420
Disposition av föregående års resultat -687 687 -
Transaktioner med koncernens ägare 2020
Aktieutdelning -1 332 -1 332
Indragna aktier -9 820 402
Återköp av aktier -250 000 -1 307 -1 307
Utgående balans den 31 december 2020 120 870 918 3 282 17 442 - -5 939 420 12 208

Aktiekapital och reservfond är bundet eget kapital. Övriga poster är fritt eget kapital.

Noter

Not 1 Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper Allmänt

Moderbolaget Intrum AB (publ) är ett registrerat aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige. Adressen till företagets huvudkontor är Hesselmans torg 14, Nacka, och postadressen är 105 24 Stockholm. Företaget var under 2019 noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap-listan.

Koncernräkenskaperna har godkänts av företagets styrelse den 1 april 2021 för o entliggörande. Balans- och resultaträkningarna kommer att föreläggas årsstämma den 6 maj 2021.

Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, som även utgör rapporteringsvaluta för moderbolaget och koncernen. De nansiella rapporterna presenteras därför i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges, är avrundade till miljoner kr.

Koncern- och årsredovisningen avser 1 januari–31 december för resultaträkningsrelaterade poster respektive den 31 december för balansrelaterade poster.

Tillämpade redovisningsstandards

Årsredovisningen för Intrum AB (publ) är vad avser koncernredovisningen upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen samt International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB). Koncernen tillämpar IFRS så som de har antagits av Europeiska Unionen (EU). För 2019 och 2020 nns det ingen bestämmelse med någon betydelse för Intrum i IFRS utgivna av IASB som ännu inte antagits av EU, vilket innebär att koncernens tillämpning av IFRS så som de har antagits av EU under året även motsvarar en tillämpning av IFRS så som de har givits ut av IASB.

Vidare har rekommendationen RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner från Rådet för nansiell rapportering tillämpats.

Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet Moderbolagets redovisningsprinciper.

Förutsättningar

Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anska ningsvärden, förutom vissa nansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde.

Att upprätta de nansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att styrelsen och företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att fastställa de redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår tydligt från andra källor. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.

Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.

Bedömningar gjorda av bolaget som har en betydande inverkan på de nansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som skulle kunna medföra väsentliga justeringar i påföljande års nansiella rapporter beskrivs närmare i Not 36.

De nedan angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats konsekvent på samtliga perioder i koncernens nansiella rapporter, om inte annat framgår nedan. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konsekvent på rapportering och konsolidering av moderbolag, dotterföretag, intresseföretag och joint venture-företag.

Ändrade redovisningsprinciper

Ändringar som trädde i kraft 2019

Koncernen tillämpar IFRS 16 Leasingavtal från och med 2019. IFRS 16 föreskriver att för både nansiella och operationella leasingavtal som är väsentliga ska en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld redovisas. Undantag är korttidsleasing samt leasingavtal avseende tillgångar med mindre värde, där leasingavgiften kostnadsförs linjärt. Nyttjanderättstillgången redovisas med avskrivningar linjärt under kontraktets löptid. Leasingskulden redovisas med räntekostnader enligt e ektivräntemetoden. Införandet av IFRS 16 innebär att leasingskulder redovisas avseende leasingavtal som tidigare klassi cerats som operationella leasar enligt IAS 17. Skulderna värderas till nuvärdet av framtida minimileaseavgifter diskonterade med den marginella låneräntan. Intrum tillämpade den modi erade retroaktiva metoden, vilket innebär att e ekten av införande av IFRS 16 redovisades direkt mot ingående balans utan omräkning av jämförelsetal. De huvudsakliga e ekterna på Intrums redovisning var att koncernens balansomslutning ökade med 709 MSEK, beräknat per ingången av 2019, genom att en tillgång och skuld redovisades för de leasingavtal som då var i kraft (och där beloppet uppdateras månadsvis), samt att rörelseresultatet förbättras med 43 MSEK per år genom att den implicita räntekostnaden i leasingavtalen redovisas i nansnettot istället för i rörelseresultatet.

Leasar av lågt värde (tillgångar av ett värde i nyskick under ca 50 tkr) – som främst utgörs av IT- och kontorsutrustning – inkluderas inte i leasingskulden utan fortsätter att redovisas med linjär kostnadsföring över leasingperioden. Det innebär att den ändrade redovisningen avser främst hyrda kontorslokaler och bilar.

Övriga ändringar av IFRS bedöms inte komma att ha någon väsentlig inverkan på koncernens redovisning.

Klassi ceringsfrågor

Anläggningstillgångar och långfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består i allt väsentligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.

Konsolidering

Dotterföretag

Koncernen tillämpar IFRS 3 Företagsförvärv och IFRS 10 Koncernredovisning. I koncernredovisningen ingår boksluten för samtliga dotterföretag, d v s

bolag där moderbolaget direkt eller indirekt innehar mer än 50 procent av rösterna eller på annat sätt kan utöva ett bestämmande in ytande över rörelsen. Bestämmande in ytande uppnås när koncernen är exponerad för, eller har rätt till rörlig avkastning från, sitt engagemang i företaget och kan påverka avkastningen med hjälp av sitt bestämmande in ytande. Ett in ytande uppstår när koncernen har be ntliga rättigheter som gör att den kan styra den relevanta verksamheten, det vill säga den verksamhet som i väsentlig grad påverkar företagets avkastning.

Koncernredovisningen är upprättad enligt förvärvsmetoden, vilket innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion där koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess skulder och eventualförpliktelser. I koncernens eget kapital ingår därmed endast den del av dotterföretagens eget kapital som tillkommit efter förvärvet. Det koncernmässiga anska ningsvärdet fastställs genom en förvärvsanalys i anslutning till förvärvet. I analysen fastställs dels anska ningsvärdet för andelarna eller rörelsen, dels det verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade identi erbara tillgångar samt övertagna skulder och eventualförpliktelser. Anska ningsvärdet för dotterföretagsaktierna respektive rörelsen utgörs av vederlagets verkliga värden per överlåtelsedagen. I anska ningsvärdet inkluderas villkorade köpeskillingar som skuldförts till verkligt värde per förvärvstidpunkten. Transaktionskostnader kostnadsförs när de uppkommer.

Vid rörelseförvärv där anska ningskostnaden överstiger nettovärdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder samt eventualförpliktelser, redovisas skillnaden som goodwill. När skillnaden är negativ redovisas denna direkt i resultaträkningen.

I de fall förvärvet inte avser hela dotterföretaget uppkommer innehav utan bestämmande in ytande. Det nns två alternativ att redovisa innehav utan bestämmande in ytande. Dessa två alternativ är att redovisa innehav utan bestämmande in ytandes andel av proportionella nettotillgångar alternativt att innehav utan bestämmande in ytande redovisas till verkligt värde, vilket innebär att innehav utan bestämmande in ytande har andel i goodwill. Valet mellan de olika alternativen att redovisa innehav utan bestämmande in ytande görs förvärv för förvärv.

Dotterföretags nansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från och med förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande in ytandet upphör.

Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader samt orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i koncernredovisningen.

Orealiserade vinster från transaktioner med intresseföretag och joint venture-företag elimineras i den utsträckning som motsvarar koncernens ägarandel i företaget. Orealiserade förluster elimineras på samma sätt som orealiserade vinster, i den utsträckning det inte nns någon indikation på nedskrivningsbehov.

Intresseföretag och joint ventures

Koncernen tillämpar IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures samt IFRS 11 Samarbetsarrangemang.

Som intresseföretag betraktas de företag som inte är dotterföretag, men där koncernen direkt eller indirekt innehar minst 20 procent av rösterna eller på annan grund utövar betydande in ytande utan att ha bestämmande in ytande över det delägda företaget.

Andelar i intresseföretag och joint ventures redovisas i koncernredovisningen enligt kapitalandelsmetoden, vilket innebär att andelen i företaget redovisas till anska ningsvärdet och därefter justeras med koncernens andel av förändringen i intresseföretagets nettotillgångar. Andelarnas värde inkluderar goodwill från förvärvet. I koncernens resultaträkning ingår koncernens andel av företagets resultat minskat med eventuell nedskrivning på goodwill. Beloppet redovisas på raden Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures. Erhållna utdelningar från företaget redovisas inte i resultaträkningen utan minskar investeringens redovisade värde.

Eventuell skillnad vid förvärvet mellan anska ningsvärdet för innehavet och ägarföretagets andel av det verkliga värdet netto av intresseföretagets identi erbara tillgångar, skulder och eventualförpliktelser redovisas i enlighet med IFRS 3.

Kapitalandelsmetoden tillämpas från och med den tidpunkt då betydande in ytande uppstår fram till den tidpunkt när det upphör eller intresseföretaget blir dotterföretag.

Skulle koncernens andel av redovisade förluster i företaget överstiga andelarnas redovisade värde så reduceras andelarnas värde till noll. Avräkning för förluster sker i så fall även mot fordringar utan säkerhet som koncernen har på företaget om dessa till sin ekonomiska innebörd utgör del av nettoinvesteringen. Fortsatta förluster skulle alltså inte redovisas såvida inte koncernen lämnat förlusttäckningsgarantier.

Joint ventures

Koncernen tillämpar IFRS 11 Samarbetsarrangemang.

Med samarbetsarrangemang avses bolag där Intrum och annan eller andra delägare enligt aktieägaravtal driver verksamheten i det samägda bolaget gemensamt.

Samarbetsarrangemang som klassi ceras som joint ventures, redovisas i koncernredovisningen enligt kapitalandelsmetoden. Joint ventures är företag där koncernen genom samarbetsavtal med en eller era parter har ett gemensamt bestämmande in ytande så att koncernen har rätt till nettotillgångarna istället för direkt rätt till tillgångar och åtagande i skulder. Samägda företag redovisas till anska ningsvärdet och därefter justeras med koncernens andel av förändringen i företagets nettotillgångar. I koncernens resultaträkning ingår koncernens andel av resultatet, och redovisas på raden Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures. Erhållna utdelningar från joint ventures redovisas inte i resultaträkningen utan minskar investeringens redovisade värde. Kapitalandelsmetoden tillämpas från den tidpunkt då det gemensamma bestämmande in ytandet erhålls och fram till den tidpunkt då det upphör eller övergår till ensamt bestämmande in ytande för Intrum.

Gemensamma verksamheter, vanligen bedrivna i bolagsform, är samarbetsarrangemang där Intrum och en eller era samarbetspartner har rätt till alla ekonomiska fördelar relaterade till verksamhetens tillgångar. Gemensamma verksamheter redovisas enligt klyvningsmetoden vilket innebär att respektive part i en gemensam verksamhet redovisar sin andel av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader.

Utländsk valuta

Koncernen tillämpar IAS 21 E ekterna av ändrade valutakurser.

Transaktioner i utländsk valuta

Koncernföretagen upprättar sin lokala redovisning i den funktionella valutan i det land där de har sin verksamhet. Transaktioner i annan valuta redovisas enligt gällande växelkurs på transaktionsdagen. Vid reglering eller avräkning av sådana transaktioner kan växelkursen avvika från den som gällde på transaktionsdagen varvid en (realiserad) kursdi erens uppkommer. Vidare omvärderas monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs vid respektive bokslutstillfälle varvid (orealiserade) kursdi erenser uppkommer. Såväl realiserade som orealiserade kursdi erenser av dessa slag redovisas i resultaträkningen − i rörelseresultatet om de avser exempelvis kundfordringar eller leverantörsskulder men i nansnettot om de avser nansiella placeringar och upplåning i utländsk valuta.

För att undvika kursdi erenser säkras ibland fordringar och skulder i utländsk valuta genom användande av valutaterminer. Koncernens innehav av valutaterminer marknadsvärderas vid varje bokslutstillfälle, och förändringar i det verkliga värdet redovisas i resultaträkningen.

Omräkning av utländska verksamheters nansiella rapporter

Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas från den funktionella valutan till koncernens rapporteringsvaluta, svenska kronor, till balansdagens valutakurs. Intäkter och kostnader omräknas till en genomsnittskurs som utgör en approximation av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdi erenser uppstår vid omräkningen av dotterföretagens bokslut dels eftersom balansdagens kurs ändras mellan bokslutstillfällena, dels eftersom den genomsnittliga kursen avviker från balansdagens kurs. Omräkningsdi erenserna redovisas i övrigt totalresultat som årets förändring av omräkningsreserven.

Långfristiga fordringar och skulder mellan moderbolag och dotterföretag kan ses som en ökning eller minskning av nettoinvesteringen i respektive bolag. Är detta fallet så redovisas kursdi erenser på dem i koncernredovisningen i övrigt totalresultat.

Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdi erenserna.

Koncernen har under året inte säkrat någon övrig ödesexponering gällande förväntade inbetalningar eller utbetalningar i utländsk valuta.

Finansiella tillgångar och skulder

Koncernen tillämpar IAS 32 Finansiella Instrument: Klassi cering, IFRS 9 Finansiella instrument, IFRS 7 Finansiella instrument: Upplysningar samt IFRS 13 Värdering till verkligt värde.

Ett nansiellt instrument är varje form av avtal som ger upphov till en nansiell tillgång i ett företag och en nansiell skuld eller eget kapitalinstrument hos motparten.

Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, aktier och andra eget kapitalinstrument, lånefordringar, portföljinvesteringar samt derivat. Klientmedel redovisas på egen rad i balansräkningen och ingår därmed inte i koncernens redovisade likvida medel. Bland skulder och eget kapital åter nns leverantörsskulder, klientmedelsskuld, utgivna skuld- och eget kapitalinstrument, låneskulder samt derivat.

En nansiell tillgång (med undantag för kundfordringar som inte har en betydande nansieringskomponent) eller nansiell skuld värderas vid första redovisningstillfället till verkligt värde plus, när det gäller nansiella instrument som inte värderas till verkligt värde via resultatet, transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärvet eller emissionen. En kundfordring utan en betydande nansieringskomponent värderas till transaktionspriset.

Vid första redovisningstillfället klassi ceras en nansiell tillgång som vär-

derad till upplupet anska ningsvärde, verkligt värde via övrigt totalresultat eller verkligt värde via resultatet. Finansiella tillgångar omklassi ceras inte efter det första redovisningstillfället förutom om koncernen byter a ärsmodell för förvaltningen av de nansiella tillgångarna, i vilket fall alla berörda nansiella tillgångar omklassi ceras per den första dagen i den första rapporteringsperioden efter förändringen av a ärsmodellen.

En nansiell tillgång eller nansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. Fordringar tas upp när bolaget presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger för motparten att betala, även om faktura ännu inte skickats. Kundfordringar tas upp i balansräkningen när faktura har skickats. Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder redovisas när faktura mottagits. En nansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. En nansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks.

Verkligt värde på noterade nansiella tillgångar motsvaras av tillgångens noterade köpkurs på balansdagen. Verkligt värde på onoterade nansiella tillgångar fastställs genom att använda värderingstekniker, till exempel nyligen genomförda transaktioner, pris på liknande instrument och diskonterade kassa öden. För valutaterminer och valutaränteswappar bestäms det verkliga värdet med utgångspunkt från noterade kurser. Det verkliga värdet på valutaterminer och valutaränteswappar beräknas genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade terminskursen och den terminskurs som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Diskontering sker till ett nuvärde med tillämpning av koncernens vägda genomsnittliga kapitalkostnad. För ytterligare information se Not 34.

Portföljinvesteringar

Portföljinvesteringar består av portföljer av förfallna fordringar som köpts till ett pris som avsevärt understiger det nominella fordransbeloppet. Portföljinvesteringarna avser vanligen fordringar på privatpersoner och är ofta fordringar utan säkerhet. De redovisas enligt reglerna för förvärvade osäkra ("credit-impaired") fordringar i IFRS 9, dvs till upplupen anska ningskostnad med tillämpning av e ektivräntemetoden och en e ektivränta som avspeglar osäkerheten i fordran. Portföljerna är hänförliga till det tredje steget av kreditrisk enligt klassi cering i IFRS 9.

I resultaträkningen beräknas intäkterna på portföljinvesteringar enligt e ektivräntemetoden som inkasserade belopp minskade med en amortering. Inkasseringen utförs ofta av samma personal som sysslar med inkasso och inkassobevakning för externa uppdragsgivares räkning inom verksamhetsområdet Kredithantering. Kostnaden för inkasseringen interndebiteras till marknadspris och belastar resultaträkningen för verksamhetsområdet Portföljinvesteringar som en kostnad för sålda tjänster.

Redovisningen följer en e ektivräntemodell, där det redovisade värdet av varje portfölj motsvaras av nuvärdet av alla förväntade framtida brutto kassa öden, diskonterade med den initiala e ektivränta som fastställts vid förvärvet av portföljen. Den initiala e ektivräntan fastställs baserat på relationen mellan anska ningskostnad och de vid förvärvstillfället förväntade framtida brutto kassa ödena. Förändringar i det redovisade värdet på portföljerna utgör periodens amortering och redovisas i resultaträkningen som en avdragspost på raden för nettoomsättning.

I samband med köp av respektive portfölj med fordringar görs en prognos gällande portföljens framtida brutto kassa öden. Brutto kassa ödena inkluderar kapitalbelopp, påminnelseavgifter, inkassoavgifter och dröjsmålsräntor som baserat på en sannolikhetsbedömning förväntas erläggas av slutkunderna, minskade med förväntade framtida inkasseringskostnader. Med denna prognos samt förvärvspris inklusive transaktionskostnader som grund fastställs för varje portfölj en initial e ektivränta som sedan används för diskontering av kassa öden under portföljens hela livslängd.

Löpande under året görs en översyn av gällande kassa ödesprognoser, där uppdateringar kan ske baserat bland annat på uppnått inkasseringsresultat, trä ade överenskommelser med slutkunder om avbetalningsplaner samt makroekonomisk information, inklusive prognoser om ekonomisk utveckling och arbetslöshet i respektive land. Kassa ödesprognoserna görs på portföljnivå eftersom varje portfölj av fordringar anses bestå av ett antal mindre, homogena, fordringsbelopp. På basis av de uppdaterade kassa ödesprognoserna och den ursprungligt fastställda e ektivräntan beräknas i bokslutet ett nytt redovisat värde för portföljen.

Redovisningsmodellen förutsätter att varje portfölj är relativt homogen och består av ett stort antal fordringar om mindre belopp. Portföljer som består av enstaka större fordringar värderas vid förvärv och för den löpande redovisningen under portföljens livslängd på fordransnivå och inte på portföljnivå.

Förändringar över tiden i det redovisade värdet kan uppdelas i en förväntad tids- och räntekomponent (amortering) samt av en komponent relaterad till förändringar i uppskattningar om framtida kassa öden (omvärdering). E ekter av förändringar i kassa ödesprognoserna, inklusive förändringar i förväntad ekonomisk livslängd för portföljen, benämns omvärderingar, och behandlas symmetriskt, d v s både ökningar och minskningar av framtida kassa öden påverkar portföljernas redovisade värde och därmed resultatet. Ökningar och minskningar redovisas netto som positiva och negativa portföljomvärderingar i resultaträkningen. Det innebär att vissa portföljer kan värderas högre än anska ningskostnaden.

Det ingår inte i a ärsmodellen att sälja portföljer med köpta fordringar, men när avyttring undantagsvis sker så redovisas det erhållna försäljningspriset för portföljen på samma sätt som om det hade inkasserats från slutkunder. Hela det återstående redovisade värdet på portföljen redovisas som amortering.

Långfristiga fordringar och övriga fordringar

Långfristiga fordringar och övriga fordringar är fordringar som uppkommer då företaget tillhandahåller pengar utan avsikt att idka handel med fordringsrätten. Om den förväntade innehavstiden är längre än ett år utgör de långfristiga fordringar och om den är kortare övriga fordringar. Dessa fordringar redovisas till upplupet anska ningsvärde.

Kundfordringar

Kundfordringar redovisas till det belopp som förväntas in yta, efter avdrag för osäkra fordringar som bedömts individuellt eller enligt statistiska metoder baserat på historiska erfarenheter i respektive land. Reservering för osäkra kundfordringar sker när fordran uppkommer, för förväntade förluster, och justeras vid behov under fordrans löptid. Kundfordringarnas förväntade löptid är kort, varför de redovisas till upplupet anska ningsvärde utan diskontering.

Utlägg för rättsliga åtgärder

Koncernen gör externa utlägg för kostnader hos domstolar, juridiska ombud, kronofogdemyndigheter och liknande, vilka kan vidaredebiteras och inkasseras från slutkunderna. I vissa fall nns avtal med Intrums uppdragsgivare som innebär att utlägg som inte kunnat inkasseras från slutkunderna i stället återvinns från uppdragsgivarna. Belopp som bedöms kunna återvinnas från

en solvent motpart redovisas som tillgång i balansräkningen på raden Övriga fordringar. Dessa utläggs förväntade löptid är kort, varför de redovisas till upplupet anska ningsvärde utan diskontering.

Klientmedel

Klientmedel, vilka redovisas som tillgångar och skulder i balansräkningen, innefattar erhållen betalning för en speci k fordran för en klients räkning och ska utbetalas till klienten inom en viss period. Klientmedel är likvida medel med begränsad dispositionsrätt. Samma belopp redovisas som skuld.

Likvida medel

Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut. Kortfristiga placeringar utgörs av investeringar med obetydlig risk för värde uktuationer, vilka lätt kan omvandlas till kassamedel och har en löptid om högst tre månader från anska ningstidpunkten.

Skulder

Skulder redovisas initialt till erhållet belopp efter avdrag för transaktionskostnader. Efter anska ningstidpunkten värderas lånen till upplupet anska ningsvärde enligt e ektivräntemetoden. Långfristiga skulder har en förväntad återstående löptid längre än ett år medan kortfristiga har en löptid kortare än ett år. Koncernens långfristiga lån har i allmänhet korta räntebindningstider vilket innebär att det nominella lånebeloppet med tillägg för upplupen ränta är en god approximation för skulden beräknad enligt e ektivräntemetoden.

Leverantörsskulder

Leverantörsskulder värderas till upplupet anska ningsvärde. Leverantörsskulder har dock kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till nominellt belopp.

Derivatinstrument

Derivatinstrument utgörs av terminskontrakt, ränteswappar samt valutaränteswappar som utnyttjas för att reducera ränte- och valutarisker hänförliga till tillgångar och skulder i utländsk valuta. Derivat är också avtalsvillkor som är inbäddade i andra avtal. Inbäddade derivat särredovisas om de inte är nära relaterade till värdkontrakten.

Valutaterminerna är klassi cerade som nansiella tillgångar eller skulder värderade till verkligt värde via resultatet (innehas för handel) och värderas till verkligt värde utan avdrag för transaktionskostnader som kan uppkomma vid försäljning eller liknande.

För valutaterminerna behövs ingen säkringsredovisning då både den säkrade posten och säkringsinstrumentet värderas till balansdagens kurs med värdeförändringar redovisade över resultaträkningen som valutakursdi erenser. Värdeförändringar avseende rörelserelaterade fordringar och skulder redovisas i rörelseresultatet medan värdeförändringar avseende nansiella fordringar och skulder redovisas i nansnettot.

Valutaränteswappar värderas till verkligt värde och redovisas i balansräkningen med säkringsredovisning via övrigt totalresultat. Valutaränteswappar tecknades i samband med att moderbolaget emitterade obligationer i SEK som växlades till EUR, som säkring av nettotillgångar i utlandsverksamheter där lånevalutan använts i verksamheten. Skulden i SEK växlades till EUR till samma skuld på både start- och förfallodag.

Säkringsredovisning avseende valutakursrisk i nettoinvesteringen i utländska dotterföretag

Investeringar i utländska dotterföretag (nettotillgångar inklusive goodwill) säkras i viss utsträckning genom upptagande av valutalån eller terminskontrakt som på balansdagen omräknas till balansdagens kurs. Periodens omräkningsdi erenser på nansiella instrument som används som säkringsinstrument i en säkring av nettoinvestering i ett koncernföretag redovisas, i den mån säkringen är e ektiv, i övrigt totalresultat och de ackumulerade förändringarna i eget kapital (omräkningsreserven). E ekten blir att de omräkningsdi erenser som uppkommer när koncernföretagen konsolideras blir neutraliserade.

Lager av fastigheter

Koncernen tillämpar IAS 2 Varulager.

I samband med förvärv av portföljinvesteringar samt i samband med ianspråktagande av säkerhet för förvärvade fordringar kan Intrum bli ägare till lager av fastigheter eller andra fysiska varor. De har förvärvats i syfte att avyttras inom koncernens löpande verksamhet, och klassi ceras därför som lager. De redovisas i balansräkningen till det lägsta av anska ningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.

När varor i lagret säljs redovisas det erhållna försäljningspriset som intäkt och det belopp som redovisats som lagertillgång redovisas som kostnad under samma period.

Immateriella anläggningstillgångar

Goodwill

Goodwill representerar skillnaden mellan anska ningsvärdet för rörelseförvärv och det verkliga värdet av förvärvade tillgångar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser.

Om det koncernmässiga anska ningsvärdet för förvärvade aktier i dotterföretag överstiger det verkliga värdet av dotterföretagets nettotillgångar enligt förvärvsanalysen, redovisas skillnaden som koncernmässig goodwill. Den inkråmsgoodwill som kan uppkomma vid förvärv av rörelse på annat sätt än genom köp av aktier redovisas på samma sätt.

Vid rörelseförvärv där anska ningskostnaden understiger nettovärdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder samt eventualförpliktelser, redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen.

Goodwill redovisas till anska ningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar. Det verkliga värdet på goodwill bedöms för varje kassagenererande enhet årligen i förhållande till verksamhetens prestation och förväntade framtida kassa öde. Om det bedöms nödvändigt görs nedskrivning av goodwill på basis av denna bedömning. Intrums verksamhet i respektive geogra sk region (Norra Europa, Central- & Östeuropa, Väst- & Sydeuropa respektive Iberiska halvön & Latinamerika) anses i detta sammanhang utgöra koncernens kassagenererande enheter. Goodwill som uppstår vid förvärv av ett bolag i utlandet klassi ceras som en tillgång i lokal valuta, och omräknas därmed i varje bokslut till balansdagens kurs.

Aktiverade kostnader för IT-utveckling

Koncernen tillämpar IAS 38 Immateriella tillgångar.

Utgifter för löpande IT-utveckling och underhåll kostnadsförs vanligen löpande när de uppkommer. Om utgifterna för utveckling av datorprogram kan hänföras till identi erbara tillgångar under koncernens kontroll och med förväntade framtida ekonomiska fördelar, aktiveras kostnaderna och redovisas som immateriella tillgångar. Dessa aktiverade utgifter innefattar såväl personalkostnader för den personal som arbetat med utvecklingen som

andra direkta och indirekta kostnader. Lånekostnader ingår i anska ningsvärdet för kvali cerade anläggningstillgångar.

Tillkommande utgifter för tidigare utvecklad programvara och liknande redovisas som tillgång i balansräkningen om de ökar de framtida ekonomiska fördelarna av den speci ka tillgången till vilka de hänför sig, exempelvis genom att förbättra eller förlänga ett datorprograms funktionalitet utöver den ursprungliga användningen och bedömda nyttjandeperioden.

Utgifter för IT-utveckling som redovisas som immateriella tillgångar skrivs av linjärt under nyttjandeperioden (3–5 år). Nyttjandeperioden omprövas årligen. Tillgången redovisas till anska ningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.

Underhållskostnader för existerande datorprogram kostnadsförs i takt med att de uppkommer

Kundrelationer

Kundrelationer som redovisas som anläggningstillgångar avser omvärdering till verkligt värde redovisad vid förvärv i enlighet med IFRS 3. De skrivs av linjärt över den bedömda nyttjandeperioden (5–10 år). Nyttjandeperioden omprövas årligen. Tillgången redovisas till anska ningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.

Andra immateriella anläggningstillgångar

Andra immateriella anläggningstillgångar avser andra förvärvade rättigheter, och skrivs av linjärt över den bedömda nyttjandeperioden (3–5 år). Nyttjandeperioden omprövas årligen. Tillgången redovisas till anska ningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.

Materiella anläggningstillgångar

Koncernen tillämpar IAS 16 Materiella anläggningstillgångar och IAS 40 Förvaltningsfastigheter.

Materiella anläggningstillgångar redovisas till anska ningsvärdet minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anska ningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anska ningen. Exempel på direkt hänförbara kostnader som ingår i anska ningsvärdet är kostnader för leverans och hantering, installation, konsulttjänster och juristtjänster. Avskrivningarna görs linjärt över tillgångens förväntade nyttjandeperiod (3–5 år). Nyttjandeperioden omprövas årligen.

Förvaltningsfastigheter är fastigheter som förvärvats för att hyras ut eller användas i koncernens verksamhet snarare än för att säljas. De redovisas enligt anska ningsvärdemetoden med avskrivningar över bedömd nyttjandeperiod för byggnaderna. Tillkommande utgifter aktiveras endast i den utsträckning dessa är värdehöjande i förhållande till prestanda vid fastighetens anska ningstidpunkt. För mark görs inga avskrivningar.

Det redovisade värdet av en materiell anläggningstillgång tas bort ur balansräkningen vid utrangering eller avyttring eller när inga ekonomiska fördelar förväntas från användning eller avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas i rörelseresultatet.

Bedömning av en tillgångs restvärde och nyttjandeperiod görs årligen. Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balansräkningen om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kommer att komma bolaget till del och anska ningsvärdet för tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.

Leasing

Koncernen tillämpar IFRS 16 Leasingavtal.

IFRS 16 föreskriver att för både nansiella och operationella leasingavtal som är väsentliga ska en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld redovisas. Undantag är korttidsleasing, 12 månader eller kortare samt leasingavtal avseende tillgångar med mindre värde där leasingavgiften kostnadsförs linjärt. Leasingskulden värderas till nuvärdet av framtida minimileaseavgifter för hela leasingperioden och förlängningsperioder om det vid tecknandet av kontraktet bedöms rimligen säkert att dom kommer att nyttjas, diskonterade med den marginella låneräntan. I minimileaseavgifter ingår fasta avgifter efter avdrag för eventuella förmåner i samband med tecknandet av leasingkontraktet och belopp som förväntas betalas ut av leasingtagaren enligt restvärdesgaranti. När leasingskulden är fastställd redovisas nyttjanderättstillgången med samma värde som leasingskulden. Nyttjanderättstillgången redovisas med avskrivningar linjärt under kontraktets löptid. Leasingskulden redovisas med räntekostnader enligt e ektivräntemetoden.

Omvärdering av leasingskulden och motsvarande justering på nyttjanderättstillgången sker om leasingperioden förändras, leasing avgifterna ändras till följd av ändringar i ett index samt om det sker tillägg i be ntligt leasingavtal som inte redovisas som ett separat avtal.

Skatter

Koncernen tillämpar IAS 12 Inkomstskatter.

Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen utom då underliggande transaktion redovisas i övrigt totalresultat varvid tillhörande skattee ekt redovisas i övrigt totalresultat.

Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som gäller per balansdagen; hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.

Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Följande temporära skillnader beaktas inte: temporär skillnad som uppkommit vid första redovisningen av goodwill, första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv och vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat, vidare beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotteroch intresseföretag som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.

Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast om det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas under överskådlig tid. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.

Eget kapital

Återköp och inlösen av egna aktier jämte transaktionskostnader redovisas direkt mot eget kapital. Utdelningar redovisas som skuld efter det att bolagsstämman godkänt utdelningen.

Avsättningar

Koncernen tillämpar IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar.

En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en be ntlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträ ad händelse, och det är troligt att ett ut öde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Avsättningens redovisade belopp baseras på en bedömning om det troligaste utfallet och kan beräknas genom en vägning av olika möjliga utfall multiplicerade med deras bedömda sannolikhet. Där e ekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassa ödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tilllämpligt, de risker som är förknippade med skulden.

En avsättning för omstrukturering redovisas när det nns en fastställd utförlig och formell omstruktureringsplan, och omstruktureringen antingen påbörjats eller blivit o entligt tillkännagiven. Ingen avsättning görs för framtida rörelsekostnader.

En avsättning för uppsägningskostnader för personal redovisas endast om berörda personer har känt till eller antas ha förväntat sig, senast på balansdagen, att de kommer att bli uppsagda.

En avsättning för förlustkontrakt redovisas när de förväntade fördelarna som koncernen väntas erhålla från ett kontrakt är lägre än de oundvikliga kostnaderna att uppfylla förpliktelserna enligt kontraktet.

En avsättning för återställningskontrakt avseende förhyrda lokaler redovisas om det nns en avtalsenlig förpliktelse gentemot hyresvärden att inom överskådlig tid, vid kontraktstidens slut, återställa lokalen i visst skick.

Oidenti erade inbetalningar och överbetalningar

Koncernen tar emot stora volymer inbetalningar från slutkunder för egen och uppgragsgivares räkning. Det förekommer att avsändarens referensinformation saknas eller är felaktig vilket försvårar arbetet med att allokera betalningen till rätt ärende. Det förekommer också att inbetalningar görs på redan avslutade ärenden. I sådana fall görs rimliga efterforskningar och försök att kontakta betalningsavsändaren men om detta misslyckas intäktsförs betalningen efter viss tid. I balansräkningen redovisas en avsättning motsvarande förväntade återbetalningar av felaktigt mottagna inbetalningar baserat på en sannolikhetsbedömning.

Eventualförpliktelser

En eventualförpliktelse redovisas när det nns ett möjligt åtagande som härrör från inträ ade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller era osäkra framtida händelser eller när det nns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt att ett ut öde av resurser kommer att krävas.

Nedskrivningar

Koncernen tillämpar IAS 36 Nedskrivningar.

De redovisade värdena för koncernens tillgångar prövas, med vissa undantag, vid varje balansdag för att bedöma om det nns indikation på nedskrivningsbehov. IAS 36 tillämpas vid prövning av nedskrivningsbehov för alla tillgångar utom nansiella tillgångar vilka värderas enligt IFRS 9, Förvaltningstillgångar för pensionsskulder vilka värderas enligt IAS 19 Ersättningar till anställda och skattefordringar vilka värderas enligt IAS 12 Inkomstskatter.

Om någon indikation på nedskrivning nns beräknas tillgångens återvinningsvärde. För goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod samt immateriella tillgångar som ännu inte tagits i bruk beräknas återvinningsvärdet årligen. Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassa öden för en enskild tillgång ska vid prövning av nedskrivningsbehov tillgångarna grupperas till den lägsta nivå där det går att identi era väsentligen oberoende kassa öden, en kassagenererande enhet. Intrums verksamhet i respektive geogra sk region anses i detta sammanhang utgöra koncernens kassagenererande enheter.

En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar resultaträkningen. Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet fördelas i första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten.

Återvinningsvärdet på kassagenererande enheter är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassa öden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den speci ka tillgången.

Nedskrivningar av goodwill återförs inte. Nedskrivningar av andra tillgångar återförs om det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. En nedskrivning återförs endast i den utsträckning tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde som tillgången skulle ha haft om någon nedskrivning inte hade gjorts

Ersättningar till anställda

Koncernen tillämpar IAS 19 Ersättningar till anställda.

Pensionsåtaganden

Koncernens pensionsåtaganden är till största delen säkrade genom allmänna pensionsåtaganden eller försäkringslösningar. Pensionsåtagandena varierar mellan olika länder på grund av lagstiftning och olika pensionssystem. Se även Not 21 för en närmare beskrivning.

Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassi ceras de där företagets förpliktelse är begränsad till de avgifter som det åtagit sig att betala. För dessa beror storleken på den anställdes pension dels på de avgifter som företaget betalar till ett försäkringsbolag, dels på kapitalavkastningen och aktuariella faktorer. Följaktligen är det den anställde som bär investeringsrisk och aktuariell risk. Företagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt som de intjänas genom att anställda utför tjänster åt företaget.

För förmånsbestämda pensionsplaner upphör inte pensionsförpliktelsen förrän de överenskomna pensionerna har utbetalats. Koncernens nettoförpliktelse avseende förmånsbestämda planer beräknas separat för varje plan genom en uppskattning av den framtida ersättning som de anställda intjänat genom sin anställning i både innevarande och tidigare perioder; denna ersättning diskonteras till ett nuvärde. Diskonteringsräntan är räntan på balansdagen på en förstklassig företagsobligation, inklusive bostadsobligation, med en löptid som om möjligt motsvarar koncernens pensionsförpliktelser. Beräkningen utförs av aktuarie med användande av den så kalllade Projected Unit Credit Method. Vidare beräknas det verkliga värdet av Intrums andel av eventuella förvaltningstillgångar per balansdagen. Vid fastställandet av förpliktelsens nuvärde och verkligt värde på förvaltningstillgångar kan det uppstå aktuariella vinster och förluster. Dessa uppkommer antingen genom att det verkliga utfallet avviker från tidigare gjorda antaganden, eller genom att antagandena ändras. Alla värdeförändringar som har samband med sådana ändringar i antaganden redovisas i övrigt totalresultat.

I balansräkningen redovisat värde för pensioner och liknande förpliktelser motsvarar därmed förpliktelsernas nuvärde vid bokslutstidpunkten, med avdrag för det verkliga värdet av förvaltningstillgångar.

Pensionskostnader avseende tjänstgöring under innevarande period redovisas i rörelseresultatet, medan den beräknade räntekostnaden på pensionsskulden och ränteintäkten på förvaltningstillgångarna redovisas i nansnettot.

Pensionsåtaganden i Sverige som lösts genom pensionsförsäkringspremier till Alecta inom den s k ITP 2-planen redovisas som avgiftsbestämda pensionslösningar.

Låneuppläggningskostnader

Koncernen tillämpar IAS 23 Lånekostnader samt IFRS 9 Finansiella instrument.

Kostnader för att säkerställa bank nansiering amorteras som nansiella kostnader i koncernresultaträkningen under lånets löptid genom tillämpning av e ektivräntemetoden. Beloppet redovisas i balansräkningen som en avdragspost på låneskulden.

Koncernen aktiverar låneutgifter i anska ningsvärdet för kvali cerade tillgångar, dvs beloppsmässigt väsentliga anläggningstillgångar med lång färdigställandetid. Inga sådana investeringar har påbörjats under 2018 eller 2019.

Intäktsredovisning

Koncernen tillämpar IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder.

Intäkter bestående av provisioner och inkassoavgifter, redovisas i samband med inkasserandet av fordran. Abonnemangsintäkter redovisas proportionellt under kontraktets löptid, som oftast uppgår till ett år. Intäkter från övriga tjänster redovisas när tjänsten utförts. Intäkter från försäljning av fastigheter redovisas när köparen får tillträde till fastigheten.

Finansiella intäkter och kostnader

Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och fordringar och räntebärande värdepapper, bankavgifter, räntekostnader på lån, utdelningsintäkter, valutakursdi erenser, orealiserade och realiserade vinster på nansiella placeringar samt derivatinstrument som används inom den nansiella verksamheten.

Betalningsgarantier

Intrum erbjuder vissa av koncernens uppdragsgivare att erhålla en garanti, mot betalning, från Intrum avseende uppdragsgivarnas fordringar på sina kunder. Garantin innebär ett åtagande från Intrum att förvärva fordran från fordringsägaren för dess nominella värde, eller viss andel därav, när den varit förfallen till betalning ett visst antal dagar. Intäkten i form av garantiavgift redovisas när garantierna ställs ut, och samtidigt reserveras en skuld i balansräkningen för förväntade förluster på garantierna. Vid utebliven betalning från kredittagaren förvärvar Intrum fordran. Utbetalningen redovisas då som portföljinvesteringar, efter avdrag för den skuld som redovisades när garantin ställdes ut.

Kassa ödesanalys

Koncernen tillämpar IAS 7 Kassa ödesanalyser.

I kassa ödesanalysen redovisas förändringar i behållningen av likvida medel. Koncernens likvida medel består av kassa och banktillgodohavanden. Kassa ödet indelas i kassa öden från den löpande verksamheten, investeringsverksamheten och nansieringsverksamheten.

Kassa öden från investeringsverksamheten inkluderar endast årets faktiska utbetalningar för investeringar. Betalningar hänförliga till köp av portföljer med förfallna fordringar redovisas under kassa öde från investeringsverksamheten, medan inkassering och amortering på sådana portföljer redovisas under kassa öde från den löpande verksamheten.

Utländska dotterföretags transaktioner omräknas i kassa ödesanalysen till periodens genomsnittskurs. Förvärvade och avyttrade dotterföretag rapporteras som kassa öde från investeringsverksamheten netto efter avdrag för likvida medel i det förvärvade eller avyttrade bolaget.

Resultat per aktie

Koncernen tillämpar IAS 33 Resultat per aktie.

Resultatet per aktie utgörs av årets nettoresultat (hänförligt till moderbolagets aktieägare) dividerat med ett vägt genomsnitt av antalet utestående aktier under året. Eget innehav av återköpta aktier inräknas i detta sammanhang inte i utestående aktier. Vad gäller aktier i eget innehav som kan komma att utges på nytt i framtiden för att infria åtaganden enligt incitamentsprogram för företagsledningen beräknas ingen utspädningse ekt förrän intjäningskraven för incitamentsprogrammen är uppfyllda.

Segment

Koncernen tillämpar IFRS 8 Rörelsesegment.

Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilken det nns fristående nansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare, dvs koncernchefen, för att utvärdera resultatet samt för att allokera resurser till rörelsesegmentet.

Från och med 1 januari 2020 är Intrums rörelsesegment: Kredithanteringstjänster (CMS), Portföljinvesteringar (PI) och Strategiska marknader (Grekland, Italien, Spanien och Brasilien). Indelningen i ovannämnda rörelsesegment används även för intern uppföljning i koncernen.

I Not 2 redovisas bland annat nettoomsättning och rörelseresultat per rörelsesegment. Ränteintäkter, räntekostnader, tillgångar och skulder redovisas dock inte per segment. Detta inte bedöms vara relevant eftersom fördelningen av nansiella poster och delar av balansräkningen beror på koncernstruktur och nansiering, som inte påverkas av regionernas egentliga prestationer. Verkliga redovisade ränteintäkter, räntekostnader, tillgångar och skulder per segment ingår heller inte i någon intern rapportering till koncernchefen.

Moderbolagets redovisningsprinciper

Moderbolaget har upprättat årsredovisningen enligt Årsredovisningslagen (1995:1554) och redovisningsrekommendationen RFR 2 Redovisning för juridiska personer från Rådet för nansiell rapportering. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS.

Intrum har från och med 2019 gjort en ny tolkning av reglerna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer, som innebär att moderbolagets kursdi erenser hänförliga till säkring av koncernens valutarisker i utländska verksamheter inte längre redovisas i övrigt totalresultat utan inom nansnettot i moderbolagets resultaträkning. Den ändrade tolkningen vad avser moderbolagets redovisning har ingen påverkan på koncernens konsoliderade nansiella rapporter.

Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets nansiella rapporter.

Dotterföretag, intresseföretag och joint ventures

Andelar i dotterföretag, intresseföretag och joint ventures redovisas i moderbolaget till anska ningsvärde inklusive transaktionskostnader minskat med eventuella nedskrivningar. Som intäkt redovisas endast erhållna utdelningar. Kreditrisker i moderbolagets fordringar på dotterföretag har övervägts, med resultat att inga väsentliga nedskrivningsbehov föreligger.

Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer

Företaget redovisar koncernbidrag och aktieägartillskott i enlighet med RFR 2. Erhållna koncernbidrag redovisas som aktieutdelning och lämnade koncernbidrag redovisas som aktieägartillskott. Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.

Övrigt

De redovisningsregler för leasing enligt IFRS 16 som tillämpas i koncernredovisningen tillämpas även i moderbolagets redovisning.

Not 2 Kritiska uppskattningar och bedömningar

För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisningssed måste företagsledningen och styrelsen göra bedömningar och antaganden som påverkar redovisade intäkts- och kostnadsposter respektive tillgångs- och skuldposter samt övriga upplysningar. Företagsledningen har tillsammans med revisionsutskottet diskuterat koncernens kritiska redovisningsprinciper och uppskattningar samt tillämpningen av dessa

Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar.

De områden där uppskattningar och antaganden skulle kunna innebära betydande risk för justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under kommande räkenskapsår är främst följande:

Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill (not 1 och 11)

Som framgår av Not 11 har en nedskrivningsprövning av goodwill vidtagits inför årsbokslutet. Bolagets segment bedöms uppnå en så hög grad av integration att de uppfyller de nitonen för kassagenererande enheter. Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde. De antaganden och bedömningar som görs gällande förväntade kassa öden och diskonteringsränta i form av vägd genomsnittlig kapitalkostnad samt känslighetsanalys nns beskrivna i Not 11. Prognoser för framtida kassa öden baseras på bästa möjliga bedömningar av framtida intäkter och rörelsekostnader.

Portföljinvesteringar

Som framgår av Not 15 baseras redovisningen av portföljinvesteringar i förfallna fordringar på bolagets egen prognos om framtida kassa öden från de förvärvade portföljerna. Bolaget har historiskt sett haft god prognossäkerhet vad gäller kassa ödena men framtida avvikelser kan inte uteslutas.

Koncernen tillämpar interna regler och en formaliserad beslutsprocess vid justeringar av tidigare fastställda kassa ödesprognoser. Dessa innebär bland annat att kassa ödesprognosen endast i undantagsfall justeras under det första året som en portfölj ägs. Vidare förutsätter en förändring i en kassa ödesprognos normalt sett att den lokala företagsledningen i det aktuella landet är överens med koncernens riskavdelning. Alla förändringar i kassa ödesprognoser är slutligen föremål för beslut i en för koncernen central omvärderingskommitté.

Koncernen har vid ett fåtal tillfällen avyttrat portföljer med köpta fordringar. Avyttringar av portföljerna ingår inte i a ärsmodellen för detta tillgångsslag. Intrum har utvärderat transaktionerna, och dragit slutsatsen att en försäljning av köpta fordringar ska redovisas på samma sätt som om ett belopp motsvarande försäljningspriset inkasserats i den vanliga verksamheten. För Intrums redovisning spelar det ingen roll om samma belopp erhålls genom inkassering från gäldenärer eller genom försäljning till en extern part. Hela försäljningssumman för de sålda portföljerna har därför redovisats som inkasserade belopp på köpta fordringar, och hela det redovisade värde som återstod före försäljningen har redovisats som amortering av köpta fordringar.

Nyttjandeperiod för immateriella och materiella anläggningstillgångar

Koncernledningen fastställer bedömd nyttjandeperiod och därmed sammanhängande avskrivning för koncernens immateriella och materiella anläggningstillgångar. Dessa uppskattningar baseras på historisk kunskap om motsvarande tillgångars nyttjandeperiod. Nyttjandeperiod samt bedömda restvärden prövas varje balansdag och justeras vid behov. Redovisade värden för respektive balansdag för immateriella och materiella anläggningstillgångar, se noterna 11 och 12.

Värdering av uppskjutna skattefordringar

Uppskjutna skattefordringar avseende underskottsavdrag eller andra framtida skattemässiga avdrag redovisas i den utsträckning det bedöms sannolikt att avdraget kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. Redovisade värden för uppskjutna skattefordringar för respektive balansdag framgår av Not 9.

Redovisning av polska investeringsfonder

Sedan 2006 bedriver koncernen verksamhet i Polen genom investeringsfonder som har till uppgift att förvärva och äga portföljinvesteringar. Ur koncernens synvinkel fungerar fonderna i praktiken som ett dotterföretag. Mot denna bakgrund konsoliderar Intrum investeringsfonder i koncernredovisningen som ett dotterföretag.

Joint venture

Sedan 2018 har Intrum-koncernen har, som framgår av Not 14 investerat i vinstandelslån ("pro t participating notes") utgivna av det irländska företaget Ithaca Investment DAC. Genom sitt innehav i vinstandelslånen och avtalskonstruktionen har Intrum en ställning som nära motsvarar en delägare i bolaget, och vinstandelslånen hanteras därför i koncernredovisningen som om de var ett eget kapital-instrument utgivet av Ithaca Investment DAC. Intrums innehav motsvarar 80 procent av utgivna vinstandelslån, men genom ett avtal med en annan investerare som innehar 20 procent av vinstandelslånen har delägarna ett gemensamt in ytande över de beslut som påverkar utfallet av investeringen, och Intrum redovisar därför investeringen enligt reglerna för joint venture.

Avsättningar för omstrukturering

Som framgår av Not 4, 24 och 26 har Intrum satt av under 2020 och 2019 för framtida utgifter främst för omstrukturering. Avsättningarna har gjorts enligt reglerna i IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar. Dessa regler innebär bland annat att avsättningar görs bara när Intrum har en be ntlig skuld eller förpliktelse till följd av inträ ade händelser. Detta är fallet för en omstrukturering endast när en formell detaljerad plan har fastställts och kommunicerats till berörda personer i tillräcklig detaljnivå så att de har känt till eller kan antas ha förväntat sig senast på balansdagen att deras anställningar kommer att avslutas. Även i övrigt görs avsättningar och redovisas upplupna kostnader endast när Intrum har en be ntlig skuld i form av en juridisk eller informell förpliktelse att betala för varor eller tjänster som levererats senast på balansdagen.

Coronapandemin

Coronapandemin har under 2020 påverkat en hel värld och så även Intrum. Den 25 mars 2020 informerade Intrum att e ekterna av Covid-19 förväntades variera något beroende på marknad och a ärsområde. Företagsledningen beskrev hur omvärldshändelser kopplade till spridningen av Covid-19 väntades påverka koncernens produktivitet och resultat negativt. Intrum kommunicerade då att de avsåg reducera investeringstakten och höja avkastningskraven på nya portföljinvesteringar.

Företagsledningen har under året kontinuerligt följt och utvecklingen, agerat vid behov, uppdaterat prognoser och löpande beskrivit dess e ekter. På grund av koncernens geogra ska spridning och produkt diversi ering samt att betalningar till hög grad sker via automatiska och online- kanaler har Intrum haft ett stabilt kassa öde under 2020.

Not 3 Information per segment

Koncernen
MSEK 2020 2019
Externa intäkter per segment
Kredithanteringstjänster 4 375 4 748
Strategiska marknader 5 409 4 182
Portföljinvesteringar 7 064 7 055
Summa 16 848 15 985
Externa intäkter per land
Spanien 2 471 2 976
Grekland 1 861 622
Ungern 1 304 1 434
Norge 1 212 1 575
Italien 1 187 1 473
Tyskland 1 152 940
Finland 1 036 1 061
Sverige 1 023 925
Frankrike 737 940
Övriga länder 4 865 4 038
Summa 16 848 15 985
Koncernintern nettoomsättning per segment
Kredithanteringstjänster 1 637 1 676
Strategiska marknader 244 206
Portföljinvesteringar 6 3
Summa 0 0
Rörelseresultat per segment
Kredithanteringstjänster 1 613 1 558
Strategiska marknader 1 547 –1 974
Portföljinvesteringar 3 251 4,960
Centrala kostnader –1 716 –2 484
Summa rörelseresultat 4 695 2 060
Finansnetto -2 062 -1 921

Resultat före skatt 2 633 139

Eliminering -1 887 -1 885

Materiella och immateriella anläggningstillgångar per land

Summa 38 489 41 339
Övriga länder 11 821 5 989
Frankrike 1 049 1 538
Tyskland 1 128 3 877
Grekland 3 380 3 764
Finland 4 079 1 259
Italien 5 049 5 894
Norge 5 241 9 742
Spanien 6 742 9 276
Koncernen
MSEK 2020 2019
Investeringar i materiella och immateriella
anläggningstillgångar
Kredithanteringstjänster 295 369
Strategiska marknader 183 170
Koncerngemensamt/elimineringar 194 160
Summa 672 699
Avskrivningar, nedskrivningar
Kredithanteringstjänster -348 -445
Strategiska marknader -1 092 -3 695
Portföljinvesteringar -11 -11
Koncerngemensamt/elimineringar -77 -134
Summa -1 529 -4 284
Goodwillnedskrivningar
Strategiska marknader - 2 700
Summa - 2 700
Ej kassa ödespåverkande poster
Kredithanteringstjänster -74 144
Strategiska marknader 684 -1 123
Portföljinvesteringar 0 -
Koncerngemensamt/elimineringar -40 -80
Summa 570 -1 058
Resultatandelar i joint ventures
Kredithanteringstjänster - -
Strategiska marknader - -
Portföljinvesteringar -734 1 179
Koncerngemensamt/elimineringar - -
Summa -734 1 179
Totala intäkter per verksamhetsområde
Kredithanteringtjänster 6 607 7 025
Strategiska marknader 5 755 4 436
Portföljinvesteringar 7 064 7 055

Segmenten är Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar. Centrala och gemensamma kostnader fördelas på segmenten i proportion till deras köpkraftsjusterade omsättning. Segmenten används även för intern uppföljning i koncernen.

Eliminering av interntransaktioner –2 578 -2 531 Summa 16 848 15 985

Koncernintern försäljning mellan regionerna sker till marknadspris. Interntransaktioner mellan verksamhetsområdena Portföljinvesteringar och Kredithantering avser ersättning till marknadspris för det arbete som utförs inom Kredithantering med hantering och inkassering på koncernens köpta fordringar.

Ersättningen erläggs i form av en provision som redovisas som kostnad inom Köp av fordringar, men som elimineras i koncernresultaträkningen.

För 2020 motsvarade omsättningen från en enskild kund inom segmentet Strategiska marknader cirka 10% av koncernens nettoomsättning. Ränteintäkter och räntekostnader som redovisas i nansnettot redovisas inte per segment. Detta bedöms inte vara relevant eftersom fördelningen av nansiella poster beror på koncernstruktur och nansiering, och inte påverkas av segmentens egentliga prestationer. Verkliga redovisade ränteintäkter och räntekostnader per segment ingår heller inte i någon intern rapportering till koncernchefen.

Not 4 Intäkter och kostnader

Intäkter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Intäkter från kunder
Inkassoavgifter, provisioner och
gäldenärsarvoden
7 789 7 152 - -
Abonnemangsintäkter 57 68 - -
Provisionsintäkter från
betalningsgarantier
11 25 - -
Försäljning av fastigheter 568 832 - -
Intäkter från koncernföretag - 0 557 402
Fastighetstjänster 441 577 - -
Övriga intäkter 1 214 714 - -
Summa 10 081 9 368 557 402
Intäkter från portföljinvesteringar
Inkasserade belopp på köpta
fordringar
10 957 10 772
Amortering köpta fordringar -4 158 –4 183
Omvärdering köpta fordringar -32 28
Summa intäkter från
portföljinvesteringar
6 767 6 617
Summa 16 848 15 985 557 402

Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljens bokförda värde.

Kostnader

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Personalkostnader -5 265 –5 110 -227 –177
Avskrivningar och nedskrivningar -1 529 –1 246 -32 –61
Nedskrivning Goodwill 0 -2 700 0 0
Nedskrivning IT 0 -338 0 0
Kostnader sålda Fastigheter -97 –202 0 -
Nedskrivning fastighetslager -21 –18 -
Övriga kostnader -4 507 –5 491 -573 –580
Summa –11 419 –15 105 -832 –818

Not 6 Andel av vinst och förlust i joint ventures redovisade med tillämpning av kapitalandelsmetoden

MSEK
2020
Joint ventures
Itacha Investment DAC (Italy)
-708
2019
1 247
Northwind Finco SL (Spain)
-26
-68
Summa
-734
1 179

Not 7 Finansiella intäkter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Ränteintäkter från koncernföretag 1 277 1 243
Övriga ränteintäkter 43 63 38 55
Valutakursdi erenser 16 18 4 905 -
Aktieutdelning från - - 25 324 216
koncernföretag
Mottaget koncernbidrag från - - 32 965
koncernföretag
Resultat vid försäljning av andelar i - - - -
koncernföretag
Summa 59 81 31 576 2 479

Samtliga ränteintäkter hänför sig till poster som inte redovisas via verkligt värde via resultatet.

Ränteintäkter enligt e ektivräntemetoden som är hänförliga till portföljinvesteringar ingår i rörelseresultatet med 6 796 MSEK (6 589), de nierade som skillnaden mellan årets inkasserade belopp och årets amortering.

Amorteringen är den del av portföljernas anska ningsvärde som vid en periodisering med e ektivräntemetoden belöper sig på det aktuella året.

Not 8 Finansiella kostnader

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Räntekostnader -1 992 -1 686 -2 065 -2 001
Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 -41 -43
Valutakursdi erenser - - -4 232 -578
Resultat vid försäljning av andelar i
koncernföretag
- - - -205
Nedskrivning aktier i dotterbolag - - -24 480 -
Övriga nansiella kostnader -88 -273 - -61
Summa -2 121 -2 002 -30 777 -2 845

Samtliga räntekostnader hänför sig till poster som inte redovisas via verkligt värde via resultatet.

Kursdi erenser avseende kundfordringar och leverantörsskulder redovisas i rörelseresultatet. De uppgår till obetydliga belopp.

Övriga nansiella kostnader inkluderar –87 MSEK (–252) i kostnad för förtida inlösen av obligationer och kreditfacilitet. I moderbolagets räntekostnader ingår räntekostnader till koncernföretag om -101 (-128) MSEK.

Not 9 Skatt

Årets skattekostnad fördelar sig enligt följande:

Koncernen
MSEK 2020 2019
Aktuell skattekostnad
Skattekostnad hänförlig till årets resultat –957 –594
Skatt hänförlig till tidigare år –847 –6
Summa aktuell skattkostnad -1 804 -600
Uppskjuten skattekostnad
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 1 162 –200
Uppskjuten skattekostnad hänförlig till nettot av 87 375
tidigare aktiverat och ej aktiverat skattevärde i
underskottsavdrag
Summa uppskjuten skattekostnad 1 249 176
Summa skattekostnad –555 –424

Ingen skatt är redovisad för kapitalvinster.

Koncernen har verksamhet i över 20 länder i Europa, med olika skattesatser. Den aktuella skattekostnaden för året avser främst inkomstskatter i Schweiz, Sverige, Tyskland, Grekland, Spanien, Finland och Nederländerna. Koncernens svenska bolag betalade ingen inkomstskatt under det aktuella året då bolagen hade möjlighet att göra avdrag för skattemässiga underskott från tidigare år.

Aktuell skatt för 2020 påverkas av att tidpunkten för redovisning av skattepliktiga intäkter på kreditportföljer som ägs av ett dotterbolag i Schweiz ändrats. Det skattepliktiga resultatet baseras numera på redovisningsprinciper liknande de i IFRS där avskrivningsperioderna för kreditportföljer är längre i jämförelse med lokala redovisningsprinciper som använts för tidigare perioder. Dotterbolaget var tidigare de nierat som ett lågbeskattat företag för vilket CFC-beskattning skulle utgå i Sverige; dotterbolagets inkomster har därför inkluderades i de svenska inkomstdeklarationerna och skatt hänförlig till samma inkomst i Schweiz har avräknats från den svenska skatten. Den ackumulerade e ekten av den här förändringen för tidigare år är på aktuell skatt under 2020 om 840 MSEK, där 535 MSEK betalades i Schweiz under 2020 och 305 MSEK netto förfaller till betalning i Sverige under 2021. Eftersom koncernen tidigare har bokat en uppskjuten skatt på den temporära skillnaden mellan kreditportföljernas bokförda och skattemässiga värde, har den ovan beskrivna e ekten kunna kvittats mot uppskjuten skatteskuld.

Intrum AB har sitt säte i Sverige där den nominella bolagsskattesatsen under 2019 och 2020 var 21,4 procent och är 20,6 procent från och med den 1 januari 2021. Följande avstämning förklarar skillnaderna mellan koncernens faktiska skattekostnad och den förväntade skattekostnaden med beaktande av den svenska bolagsskatten.

Not 5 Avskrivningar och nedskrivningar

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Aktiverade kostnader för -224 -89 -22 -56
IT-utveckling
Kundrelationer -934 -780 0 0
Andra immateriella -28 -64 -6 -2
anläggningstillgångar
Datorutrustning -25 -31 -3 -2
Andra materiella -55 -53 0 0
anläggningstillgångar
Nyttjanderätter -262 -229 -1 -1
Goodwillnedskrivning - -2 700 - -
IT nedskrivning - -338 - 0
Summa -1 529 -4 284 -32 -61

Avskrivningarna har belastat respektive funktion som rörelsekostnader enligt följande:

Kostnader

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Kostnad sålda tjänster -1 220 -1 057 -21 -6
Goodwill nedskrivning - -2 700 - -
Försäljnings- och -189 -350 -9 -14
marknads- föringskostnader
Administrationskostnader -120 -177 -2 -42
Summa -1 529 -4 284 -32 -61

Koncernen 2020 2019
Avstämning av e ektiv skattesats MSEK % MSEK %
Resultat före skatt 2 633 139
Inkomstskatt beräknad med –563 21,4 –30 21,4
normal skattesats i Sverige, 21,4
procent
E ekt av andra skattesatser i andra
länder
242 –9,2 –115 82,8
Skattee ekt av skattefria intäkter –65 2,5 –561 404,5
och ej avdragsgilla kostnader
Ej redovisade skattefordringar –267 10,2 –70 50,3
avseende förlustavdrag
Utnyttjande av tidigare ej 87 –3,3 375 –270,6
redovisade skattefordringar
avseende förlustavdrag
Omvärdering av uppskjutna skatter –21 0,8 -
till följd av ändrad skattesats
Aktuell skatt hänförligt till tidigare –847 32,2 -6 4,3
år
Uppskjuten skatt hänförlig till 880 – 33,4 –18 13,0
tidigare år och övrigt
Summa skatt på årets resultat –555 21,1 –424 305,7

Ej redovisade skattefordringar avseende underskottsavdrag avser den negativa skattee ekt under året som beror på underskott i länder där någon uppskjuten skattefordran inte redovisas eftersom det inte är sannolikt att tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att uppstå under överskådlig tid. Utnyttjande av tidigare ej redovisade skattefordringar avseende underskottsavdrag avser den positiva skattee ekt under året som uppkommer genom utnyttjande av underskottsavdrag som tidigare aldrig redovisats som uppskjuten skattefordran.

Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder

Vid skillnader mellan det skattemässiga värdet och det redovisade värdet på tillgångar och skulder redovisas en uppskjuten skattefordran eller skatteskuld. Sådana temporära skillnader uppstår framför allt för portföljinvesteringar, avsättningar för pensioner och immateriella tillgångar. Uppskjuten skattefordran inkluderar värdet av skattemässiga underskottsavdrag i de fall då det bedöms sannolikt att de kommer att användas mot skattepliktiga överskott under överskådlig tid.

Koncernen 2020 2019
Tillgång / Intäkt / Tillgång / Intäkt /
MSEK skuld kostnad skuld kostnad
Portföljinvesteringar –332 1 206 –1 538 –29
Immateriella tillgångar –168 120 –288 270
Underskottsavdrag 646 -547 1 193 258
Avsättningar för pensioner 62 13 49 32
Övrigt 119 173 –54 –60
Summa 328 966 –638 471
Redovisat i Övrigt totalresultat, 283 –295
valutakursdi erenser och förvärv
Summa 1 249 176
Uppskjutna skattefordringar 1 438 1 300
Uppskjutna skatteskulder –1 110 -1 938
Summa 328 –638

De uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna beräknas förfalla till betalning om mer än ett år. Uppskjutna skattefordringar redovisas i balansräkningen där underskottsavdragen bedöms kunna utnyttjas mot skattepliktiga vinster under överskådlig tid. Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder redovisas netto om de hänför sig till samma skattemyndighet eller planeras utnyttjas samtidigt.

Koncernen har underskottsavdrag som kan utnyttjas mot framtida skattemässiga överskott med totalt 3 200 MSEK (5 952).

Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag uppgick per 31 december 2020 till 646 MSEK och inkluderar 403 MSEK i Sverige, 103 MSEK i Norge, 81 MSEK i Spanien, 32 MSEK i Ungern, 13 MSEK i Nederländerna, 2 MSEK i Polen och 1 MSEK i Grekland.

Underskottsavdrag för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisas, 2 619 MSEK avser Sverige 2 245 MSEK, Storbritannien med 268 MSEK, Polen 56 MSEK och Danmark 50 MSEK.

Skattekostnader som under året redovisats i övrigt totalresultat uppgår till -208 MSEK (174) av vilka -209 MSEK avser valutasäkringar och 1 MSEK avser omvärderingar av pensionsavsättningar.

Moderbolaget 2020 2019
Avstämning av moderbolagets
skattesats MSEK % MSEK %
Resultat efter nansiella poster 524 –783
Inkomstskatt beräknad med
normal skattesats i Sverige,
21,4 procent –112 21,4 167 21,4
Skattee ekt av skattefria intäkter –188 35,9 –167 –21,4
och ej avdragsgilla kostnader
Skattee ekt av skattefria intäkter 296 –56,5 96 12,2
Utnyttjande av tidigare ej –100 19,1 0
redovisade skattefordringar
avseende förlustavdrag
Summa skatt på årets resultat –104 19,9 96 12,2

Ej skattepliktiga intäkter och ej avdragsgilla kostnader i moderbolaget utgörs till största delen av utdelningar från och nedskrivningar av aktier i dotterföretag. Moderbolaget hade vid utgången av året ackumulerade ränta/ underskottsavdrag på 1 046 MSEK. Uppskjuten skattefordran redovisas inte för dessa.

Not 10 Resultat per aktie

Koncernen
MSEK 2020 2019
Årets resultat hänförligt till moderbolagets 1 881 -362
aktieägare, kvarvarande verksamheter (MSEK)
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, avvecklade verksamheter (MSEK)
Årets resultat hänförligt till moderbolagets 1 881 -362
aktieägare, summa (MSEK)
Antal aktier vid årets början 130 941 320 131 291 320
Återköp av aktier -9 820 402
Återköp av aktier -250 000 -350 000
Antal aktier vid årets slut 120 870 918 130 941 320
Vägt genomsnitt antal aktier under året före och 123 913 717 131 065 782
efter utspädning
Resultat per aktie före och efter utspädning:
Resultat från kvarvarande verksamheter (SEK) 15,18 -2,76
Summa resultat per aktie före och efter
utspädning (SEK)
15,18 -2,76

Det nns inga utestående instrument som skulle kunna leda till utspädning.

Not 11 Immateriella anläggningstillgångar

2020 Koncernen Moderbolaget
Aktiverade kostnader Andra immateriella Aktiverade kostnader Andra immateriella
MSEK Goodwill1 för IT-utveckling Kund relationer anläggnings tillgångar Summa för IT-utveckling anläggnings tillgångar Summa
Ingående anska ningsvärden 36 058 2 349 8 426 517 47 351 206 19 225
Årets förvärv och kapitaliseringar 5 340 6 1 352 184 1 185
Utrangeringar och avyttringar - -77 -25 -102 -204 - - 0
Justering PPA -4 - - - -4 - - 0
Omklassi cering 0 1 1 0 1 - - 0
Kursdi erenser -1 709 -95 -346 -18 -2 168 - - 0
Utgående ackumulerade anska ningsvärden 34 550 2 518 8 061 398 45 328 391 20 410
Ingående ackumulerade avskrivningar - -1 378 -2 347 -322 -4 046 -66 -3 -69
Årets avskrivningar - -224 -934 -28 -1 186 -22 -6 -28
Utrangeringar - 71 25 101 197 - - 0
Omklassi cering - -1 -3 2 -2 - - 0
Kursdi erenser - 76 134 12 221 - - 0
Utgående ackumulerade avskrivningar - -1 455 -3 125 -235 -4 816 -88 -8 -96
Ingående nedskrivningar -2 700 -361 - -4 -3 065 -16 - -16
Kursdi erenser - - - 0 0
Utgående ackumulerade nedskrivningar -2 700 -361 - -4 -3 065 -16 0 -16
Utgående planenligt restvärde 31 650 702 4 936 159 37 447 286 12 298
2019
Koncernen
Moderbolaget
Aktiverade kostnader Andra immateriella Aktiverade kostnader Andra immateriella
MSEK Goodwill1 förIT-utveckling Kund relationer anläggnings tillgångar Summa förIT-utveckling anläggningstillgångar Summa
Ingående anska ningsvärden 33 055 1 658 5 209 379 40 301 67 3 70
Årets förvärv och kapitaliseringar 2 414 332 90 15 2 851 139 16 155
Utrangeringar och avyttringar -95 0 -16 -111 - - 0
Omklassi cering -165 171 175 -42 139 - - 0
Förvärvat via rörelseförvärv 256 2 896 170 3 322 - - 0
Kursdi erenser 754 28 56 11 849 - - 0
Utgående ackumulerade anska ningsvärden 36 058 2 349 8 426 517 47 351 206 19 225
Ingående ackumulerade avskrivningar - -1 241 -1 539 -312 -3 092 -10 - -10
Årets avskrivningar - -82 -780 -64 -926 -56 -2 -58
Utrangeringar - 95 - 24 119 - - 0
Omklassi cering - -171 -10 42 -139 - - 0
Kursdi erenser - 21 -18 -11 -8 - -
Utgående ackumulerade avskrivningar -1 378 -2 347 -322 -4 046 -66 -2 -68
Ingående nedskrivningar - -23 - -4 -27 -16 - 0
Årets nedskrivningar -2 700 -338 - - -3 038 - - 0
Kursdi erenser - - - - 0 -16 0 -16
Utgående ackumulerade nedskrivningar -2 700 -361 -192 -4 -3 065 -16 0 0
Utgående planenligt restvärde 33 358 611 6 079 191 40 239 124 17 141

1) Godwill har en obestämbar nyttjandeperiod. Alla övriga immateriella tillgångar har en begränsad nyttjandeperiod. Avskrivningsplanerna beskrivs i not 1.

Goodwill fördelat per kassagenererande enhet (KGU)

MSEK 31 dec 2019 1 jan 2020 31 dec 2020 Årets förändring Varav kursdi erens
Norra Europa 12 545 - - - -
Central- och Östeuropa 7 005 - - - -
Väst- och Sydeuropa 6 249 - - - -
Iberiska halvön och Latinamerika 7 559 - - - -
Strategiska marknader - 10 272 9 808 -464 -461
Kredithanteringstjänster - 23 085 21 842 -1 243 -1 247
Summa 33 358 33 358 31 650 -1 707 -1 708

Under 2020 har Intrum uppdaterat sin nedskrivningsmodell så att den överensstämmer med den nya segmentstruktur som beskrivs i not 1. Den goodwill som tidigare fördelades till de geogra ska regionerna har omfördelats till rörelsesegmenten Kredithanteringstjänster och Strategiska marknader, vilka även som enskildhet utgör separata kassagenererande enheter.

Nedskrivningsprövning av goodwill för varje kassagenererande enhet gjordes innan årsredovisningen upprättades. Återvinningsvärdet bestäms genom en uppskattning av dess nyttjandevärde. För varje kassagenererande enhet har ledningen sammanställt en prognos över årliga framtida kassa öden baserat på historiska erfarenheter och bolagets egna planer och uppskattningar för framtiden. Beräkningen baseras i allmänhet på en detaljerad prognos för åren 2021–2025 och därefter en extrapolering under perioden 2026–2027 med en tillväxttakt något överstigande den eviga tillväxttakt om 1,5 procent som prognosticeras från år 2028.

Kassa ödena har diskonterats till nuvärde med tillämpning av koncernens vägda genomsnittliga kapitalkostnad, som uppskattas till 6,0 procent (6,0) per år före skatt, motsvarande 4,7 procent (4,2) per år efter skatt.

Återvinningsbeloppet har för varje enhet jämförts med koncernens bokförda nettovärde av enhetens tillgångar och skulder.

Nedskrivningsprövningen baseras på ett antal antaganden, där resultatet bedöms vara mest känsligt för några av de antagandena i synnerhet:

För 2021 prognosticeras en omsättningstillväxt på kredithanteringstjänster om 2,0 procent och för strategiska marknader om 5,2 procent, som sedan gradvis förväntas öka fram till år 2024. Denna högre tillväxttakt som prognosticeras 2024 förväntas bestå under 2025 för att därefter gradvis avta och från och med 2028 extrapoleras med en tillväxttakt om 1,5 procent årligen.

De esta antagandena tillämpades för alla kassagenererande enheter.

Samma diskonteringsränta tillämpades också, eftersom det inte går att identi era någon betydande långsiktig skillnad mellan regionernas tillväxtpotential eller tillväxtrisk.

Under året har koncernen skrivit ned goodwill med 0 MSEK (2 700).

För 2019 fördelades redovisad goodwill till dåvarande kassagenererande enheter, det vill säga kredithanteringsverksamheten inom de respektive geogra ska regionerna Norra Europa (Danmark, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Norge, och Sverige), Central- & Östeuropa (Grekland, Polen, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike), Väst- & Sydeuropa (Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna och Storbritannien) samt Iberiska halvön & Latinamerika (Spanien, Portugal och Brasilien). För nedskrivningstestet 2019 tillämpades en detaljerad prognosperiod om tre år och där kassa öden bortom treårsperioden extrapolerades med en bedömd tillväxttakt om 1 procent. Ytterligare information om antagandena för 2019 åter nns i not 10 "Immateriella tillgångar" i årsredovisningen för 2019. Sammantaget skedde 2019 en nedskrivning av goodwill hänförlig till den dåvarande regionen Iberiska halvön och Latinamerika motsvarande 2 700 MSEK som en konsekvens av de utmaningar i Spanien och den lägre intjäningsnivå som noterades vid nedskrivningstestet 2019 jämfört med tidigare perioder med andra marknadsförutsättningar.

Känslighetsanalys

En känslighetsanalys har utförts för 2020, där kassa ödena har diskonterats med 7,2 procent ränta efter skatt. Med detta antagande var det fortfarande inte nödvändigt att skriva ned den goodwill som kan tillskrivas någon av enheterna.

Not 12 Materiella anläggningstillgångar

2020 Koncernen Moderbolaget
MSEK Fastighetsinvesteringar Datorutrustning Andra inventarier Summa Datorutrustning Andra inventarier Summa
Ingående anska ningsvärden 0 301 590 891 15 - 15
Årets förvärv och kapitaliseringar - 27 63 89 4 - 4
Utrangeringar och avyttringar - -119 -62 -181 - - 0
Omklassi cering - 4 1 5 - - 0
Förvärvat via rörelseförvärv 2 - - 2 - - 0
Kursdi erenser - -10 -29 -38 - - 0
Utgående ackumulerade anska ningsvärden 2 203 563 768 19 - 19
Ingående ackumulerade avskrivningar - -247 -432 -679 -3 - -3
Årets avskrivningar - -25 -55 -80 -3 - -3
Utrangeringar - 119 62 181 - - 0
Omklassi cering - -4 -2 -6 - - 0
Kursdi erenser - 8 20 27 - - 0
Utgående ackumulerade avskrivningar -150 -407 -557 -6 - -6
Utgående planenligt restvärde 2 53 156 211 13 - 13
2019 Koncernen Moderbolaget
MSEK Fastighetsinvesteringar Datorutrustning Andra inventarier Summa Datorutrustning Andra inventarier Summa
Ingående anska ningsvärden 256 328 594 1 178 6 - 6
Årets förvärv och kapitaliseringar - 42 48 90 9 - 9
Utrangeringar och avyttringar -256 -78 -75 -409 - - 0
Omklassi cering - 3 -8 -5 - - 0
Förvärvat via rörelseförvärv - - 21 21 - - 0
Kursdi erenser - 6 10 16 - - 0
Utgående ackumulerade anska ningsvärden 0 301 590 891 15 - 15
Ingående ackumulerade avskrivningar - -272 -413 -685 -1 - -1
Årets avskrivningar - -31 -53 -84 -2 - -2
Utrangeringar - 63 55 118 - - 0
Omklassi cering - -2 2 0 - - 0
Förvärvat via rörelseförvärv - - -15 -15 - - 0
Kursdi erenser - -5 -8 -13 - - 0
Utgående ackumulerade avskrivningar - -247 -432 -679 -3 - -3
Utgående planenligt restvärde 0 53 159 212 13 - 13

Betalningar under året avseende investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick för koncernen till 338 MSEK(452)

Not 13 Koncernföretag
----------------------- --
MSEK Antal aktier 2020 2019
Intrum Brasil Consultoria e Participaçoes,
S.A
1429 66 37
Intrum A/S, Danmark 40 461 377
Intrum Estonia AS, Estland 430 10 1
Intrum Finans AB 66 050 000 75 75
Intrum Oy, Finland 14 000 1 649 1 649
Intrum SAS, Frankrike 0 0 345
Intrum Corporate, Frankrike 5 000 345 0
Intrum Investments Greece AE 24 000 21 21
Intrum Global Technologies SIA, Lettland 2 000 0 0
Intrum BV, Nederländerna 40 377 377
Intrum Portugal Unipessoal Lda. 68 585 71 71
Intrum AG, Schweiz 7 000 942 942
Intrum Justitia Ibérica S.A.U., Spanien 600 000 40 107
Intrum Holding Spain S.A.U. Spanien 3 314 468 3 067 3 067
Intrum UK Group Ltd, Storbritannien 88 100 002 0 0
Intrum Sverige AB, Sverige 22 000 1 749 1 749
Intrum International AB, Sverige 1 000 1 326 601
Intrum Financial Services GmbH 0 0 0
Intrum Austria GmbH 72 673 37 37
Intrum Spzoo, Poland 40 000 0 0
Intrum Romania SA, Rumänien 39 26 26
Intrum Customer Services Bucharest SRL 50 000 1 0
Intrum Financial IFN SA 200 000 2 30
Indif AB, Sverige 11 003 80 0
Intrum Holding AB, Sverige 1 000 23 880 0
Lock TopCo AS, Norge 861 952 839 666 24 626
Summa redovisat värde 34 891 34 138
MSEK 2020 2019
Utgående balans 34 891 34 138
Avyttring -345 -36
Återbetalade aktieägartillskott -28 -
Nedskrivning andelar i dotterföretag -24 067 -437
Lämnade kapitaltillskott 858 295
Förändrad koncernstruktur, förvärv 24 335 3 504
Ingående balans 34 138 30 812

2019

Förvärv av aktier i dotterbolag under 2019 avser aktier i Intrum Holding Spain S.A.U. Spanien och Intrum Spzoo, Polen (båda köptes från Intrum Holding AB).

Kapitaltillskott under 2019 avser Intrum A/S, Danmark, Intrum Investments Greece AE, Intrum Justitia Ibérica S.A.U., Spanien och Intrum Romania SA, Rumänien.

Nedskrivning av aktier i dotterbolag under 2019 avser aktier i Intrum Spzoo, Polen.

Avyttring av aktier i dotterbolag under 2019 avser aktier i Intrum Financial

Services GmbH (avyttrat till Intrum Finanzholding Deutschland GmbH, som ägs av Intrum Holding AB).

2020

Under året har arbetet med att förenkla koncernstrukturen fortgått, vilket har medfört följande förändringar och transaktioner:

Övergripande har posterna förändrad koncernstruktur, förvärv och nedskrivning andelar i dotterföretag under 2020 i huvudsak påverkats av att Intrum Holding AB och dess underliggande dotterbolag har delats ut från Lock TopCo AS och Indif AB till att vara ett direktägt dotterbolag till Intrum AB. Detta har medfört en aktieutdelning under året om MSEK 23 960 men även medfört en nedskrivning av Intrum AB:s innehav i Lock TopCo AS om MSEK 23 960.

Förvärv av aktier i dotterbolag under 2020 avser 49 % av minoritetsintresset i Intrum Brasil Consultoria e Participaçoes, S.A., aktier i Indif AB, Sverige och Intrum Holding AB, Sverige (som båda förvärvades från Lock Topco AS), Intrum Corporate SAS (som gick samman med moderbolaget Intrum SAS, som ägdes av Intrum AB) och bildandet av Intrum Customer Services Bucharest SRL, Rumänien.

Kapitaltillskott under 2020 avser aktier i Intrum A/S, Danmark, Intrum Estonia AS, Intrum Justitia Ibérica S.A.U., Spanien and Intrum International AB.

Kapitaltillskott som återbetalats under 2020 avser aktier i Intrum Financial IFN SA, Rumänien. Detta berodde på en omstrukturering av aktiekapitalet i bolaget för att täcka förluster från 2018–2019.

Nedskrivning under 2020 avser aktier i Intrum Justitia Ibérica S.A.U., Spanien och Lock Topco AS, Norge.

Avyttring av aktier i dotterbolag under 2020 avser aktier i Intrum SAS, Frankrike (fusionerat med dotterbolaget Intrum Corporate SAS, Frankrike).

Koncernens moderbolag är Intrum Justitia AB (publ), med säte i Stockholm och organisationsnummer 556607-7581. Koncernens dotterbolag listas nedan.

Kapital
Registreringsnummer Säte andel
Dotterbolag till Intrum AB och deras dotterbolag i samma land
Österrike
Intrum Austria GmbH FN 48800s Wien 100 %
Brasilien
Intrum Brasil Consultoria e
Participaçoes, S.A.
29.063.190 Sao Paolo 100 %
Denmark
Intrum A/S DK 10613779 Köpenhamn 100 %
Estland
Intrum Estonia AS 10036074 Tallinn 100 %
Finland
Intrum Oy FI14702468 Helsingfors 100 %
Intrum Rahoitus Oy FI25086904 Helsingfors 100 %
Kapital
Registreringsnummer Säte andel
Frankrike
Intrum Corporate SAS B797 546 769 Rueil
Malmaison
100 %
Socogestion SAS B414 613 539 Lyon 100 %
Intractive SAS B431 312 677 Lille
Métropole
100 %
Grekland
Intrum Investments Greece A.E 144794101000
Intrum Customer Services Athens
157487101000 Aten
Aten
100 %
100 %
Single Member Societe Anonyme
Lettland
SIA Intrum Global Technologies 40103314641 Riga 100 %
Nederländerna
Intrum BV 33273472 Amsterdam 100 %
Intrum Justitia Data Centre BV 27306188 Amsterdam 100 %
Norge
Lock TopCo AS 913 852 508 Oslo 100 %
Polen
Intrum Spzoo 0000108357 Warszawa 100 %
Intrum K & WKP SK 0000270515 Wroclaw 99 %
Portugal
Intrum Portugal Unipessoal Lda. 503 933 180 Lissabon 100 %
Intrum Real Estate Management
Portugal SA
514 167 041 Lissabon 100 %
Rumänien
Intrum Romania SA 18496757 Bukarest 100 %
Intrum Financial IFN SA 39041618 Bukarest 100 %
Intrum Customer Services
Bucharest SRL
43497621 Bukarest 100 %
Spanien
Intrum Justitia Ibérica S.A.U. A28923712 Madrid 100 %
Segestion Gabinete Tecnico
Empresarial, S.L
B61210696 Madrid 100 %
Seguridad en la gestión, S.L B58182973 Madrid 100 %
Intrum Holding Spain SA A86128147 Madrid 100 %
Intrum Servicing Spain SAU A85582377 Madrid 100 %
Intrum Spain Real Estate S.L.U. B88174131 Madrid 100 %
Lindor Iberia Holding SLU B87523262 Madrid 100 %
Aktua Soluciones Financieras
Holdings SL
B86538279 Madrid 85 %
Aktua Soluciones Financieras SL B84983956 Madrid 100 %
Kapital Kapital
Aktua Soluciones Immobiliaras Registreringsnummer Säte
B50509447
Madrid andel
100 %
Registreringsnummer Säte andel
SLU Ungern
Lakóingatlan-Forgalmazó Kft
01-09-268230 Budapest 100 %
Solvia Servicios Inmobilarios SL B62718549 Madrid 80 % Intrum Zrt. 01-10-044857 Budapest 100 %
Intrum ASC Kft 01-09-298952 Budapest 100 %
Sverige
Intrum Intl AB 556570-1181 Stockholm 100 % Irland
Fair Pay Management AB 556239-1655 Stockholm 100 % Intrum Ireland Ltd 175808 Dublin 100 %
Intrum Invest AB 556786-4854 Varberg 100 %
Fair Pay Please AB 556259-8606 Stockholm 100 % Slovakien
Intrum Finans AB 556885-5265 Stockholm 100 % Intrum Slovakia s.r.o. 35 831 154 Bratislava 100 %
Intrum Sverige AB 556134-1248 Stockholm 100 %
Intrum Delgivningsservice AB 556397-1414 Stockholm 100 % Dotterbolag till Intrum Spzoo och deras dotterbolag i samma land
Intrum Shared Services AB 556992-4318 Stockholm 100 %
Indif AB 556733-9915 Stockholm 100 % Cypern
Intrum Holding AB 556723-5956 Stockholm 100 % Casus Management Ltd HE 310705 Nicosia 100 %
Dotterbolag till Intrum Holding Spain SAU och deras dotterbolag i
Schweiz samma land
Intrum AG CH-020.3.020.656-9 Schwerzen 100 % Colombia
bach Intrum Colombia SAS 900965120 Bogota 100 %
Inkasso Med AG CH-020.3.913.313-8 Schwerzen 70 %
bach Grekland
Byjuno AG CH-020.3.921.420-2 Zug 100 % Intrum Hellas A.E.D.A.D.P. 801215902 Grekland 80 %
Intrum Finance Services AG CH-020.3.912.665-1 Schwerzen 100 % Intrum Hellas REO Solutions SA 801212579 Grekland 80 %
bach
Intrum Brugg AG CH-400.3.023.076-0 Brugg 100 % Dotterbolag till Intrum Intl AB och deras dotterbolag i samma land
Mauritius
Storbritannien Intrum Mauritius Ltd 127206 Port Louis 100 %
Intrum UK Group Ltd 03515447 Reigate 100 %
Intrum UK Holdings 2 Ltd 01356148 Reigate 100 % Schweiz
Intrum UK 2 Ltd 01918920 Reigate 100 % Intrum Debt Finance AG CH-020.3.020.910-7 Zug 100 %
Intrum UK Funding Ltd 05265651 Reigate 100 % Intrum Debt Finance Domestic CH-170.3.026.065-5 Zug 100 %
Intrum UK Acquisitions Ltd 05265652 Reigate 100 % AG
Intrum UK Holdings Ltd 04325074 Reigate 100 % Intrum Licensing AG CH-020.3.926.747-8 Zug 100 %
Intrum UK Ltd 03752940 Reigate 100 %
Intrum UK Finance Ltd 04140507 Reigate 100 % Dotterbolag till Intrum Debt Finance AG och deras dotterbolag i samma
Intrum UK Finance 6 Ltd 07694793 Reigate 100 % land
Intrum UK Finance 7 Ltd 07694791 Reigate 100 % Luxemburg
Intrum UK Finance 8 Ltd 07694764 Reigate 100 % LDF65 S.a r.l. B 134749 Luxemburg 100 %
Intrum UK Finance 9 Ltd 08149397 Reigate 100 % IDF Luxembourg S.a r.l. B 188281 Luxemburg 100 %
Intrum UK Finance 10 Ltd 08149421 Reigate 100 %
I.N.D Limited 03283064 Reigate 100 % Polen
Intrum Justitia Towarzystwo 0000228722 Warszawa 100 %
Dotterbolag till Intrum BV och deras dotterbolag i samma land Funduszy Inwestycyjnych S.A
Tjeckien Intrum Justitia Debt Fund 1 RFI 209 Warszawa 100 %
Intrum Czech s.r.o. 27221971 Prag 100 % Fundusz Inwestycyjny Zamknięty
Niestandaryzowany Fundusz
Frankrike Sekurytyzacyjny
FCT IJ Invest SAS - - 100 % Lindor I NSFIZ RFI 752 Wroclaw 100 %
Kapital
Registreringsnummer Säte andel
Dotterbolag till Fair Pay Please AB och deras dotterbolag i samma land
Belgien
Intrum N.V BE 0426237301 Gent 100 %
Outsourcing Partners NV BE 0466643442 Gent 100 %
Dotterbolag till Intrum Sverige AB och deras dotterbolag i samma land
Luxemburg
Intrum Luxembourg sarl
B 188336 Luxemburg 100 %
Dotterbolag till Intrum Holding AB och deras dotterbolag i samma land
Finland
Lindor Finland Oy 1858518-2 Helsingfors 100 %
Tyskland
Intrum Finanzholding
Deutschland GmbH
HRB 87998 Heppen
heim
100 %
Intrum Holding Deutschland
GmbH
HRB 88008 Heppen
heim
100 %
Intrum Deutschland GmbH HRB 87484 Heppen
heim
100 %
Intrum Debitoren Management
GmbH
HRB 81939 Hamburg 100 %
Intrum Hanseatische Inkasso
Treuhand GmbH
HRB 52053 Hamburg 100 %
AssetGate GmbH HRB 29415 Essen 100 %
Intrum Financial Services GmbH HRB 4709 Darmstadt 100 %
Intrum Justitia Bankenservices
GmbH
HRB 5345 Darmstadt 100 %
Intrum Information Services
Deutschland GmbH
HRB 85778 Darmstadt 100 %
Irland
Intrum Investment No 1 DAC 584295 Dublin 100 %
Intrum Hellas DAC 613412 Dublin 100 %
Intrum Hellas 2 DAC 626396 Dublin 100 %
FAR Red Investment No 2
Designated Activity Comp
590912 Dublin 100 %
FAR Red Investment No 3
Designated Activity Comp
590795 Dublin 100 %
Iris Hellas Investments DAC 678559 Dublin 100 %
Italien
LSF West Srl 09409950962 Milan 100 %
Intrum Italy Holding Srl 08724660967 Milan 100 %
Revalue S.p.A. 09490900157 Milan 100 %
Isabel SPV Srl 04614020263 Milan 100 %
Intrum Italy Spa 10311000961 Milan 51 %
Intrum Italy RE Sales srl 09421851008 Rom 100 %
Alicudi SPV srl 04703580268 Conegliano
Veneto (TV)
100 %

Kapital
Registreringsnummer Säte andel
Lettland
Intrum Latvia SIA 40203088409 Riga 100 %
Litauen
Intrum Lietuva UAB 304615887 Vilnius 100 %
Intrum Global Business Services 303326659 Vilnius 100 %
UAB
Nederländerna
Intrum Nederland Holding BV 08178741 Amsterdam 100 %
Intrum Nederland BV 05025428 Amsterdam 100 %
Mirus International BV 30150149 Amsterdam 100 %
Marjoc I BV 08203108 Ede 100 %
Norge
Lindor Holding Norway AS 992 984 899 Oslo 100 %
Lindor AS 835 302 202 Oslo 100 %
Lindor Obligations AS 945 153 547 Oslo 100 %
Polen
Intrum Global Technologies 0000654943 Wroclaw 100 %
Spzoo w likwidacji
Sverige
Intrum Holding 2 AB 556664-5460 Stockholm 100 %
Lndr International AB 559077-1274 Stockholm 100 %
Dotterbolag till Intrum Investment DAC No 1 och deras dotterbolag i
samma land
Locairol ITG, S.L.U. B87882528 Madrid 100 %
Venira ITG, S.L.U. B88001128 Madrid 100 %
Dotterbolag till Intrum Holding 2 AB och deras dotterbolag i samma land
Lindor Capital AS 958 422 830 Oslo 100 %

Företag utan aktieinnehav som konsolideras på grundval av kontraktuellt bestämmande in ytande

Italien
IJ DF Italy srl 08438930961 Milan 100 %

Företag som inte är konsoliderade i koncernredovisningen men som ingår i not 14 Aktier och andelar i joint ventures

Ithaca Investment DAC 636421 Dublin 80 %
Penelope SPV S.R.L. 4934510266 Conegliano
Veneto (TV)
26 %
Savoy Reoco S.R.L. 4949060265 Conegliano 0 %
Northwind Investments Holdings, B88213012 Madrid 50 %
S.L.U.
Northwind Finco, S.L. B88250774 Madrid 40 %
Global Zappa, S.L.U. B88208822 Madrid 40 %

Dotterföretag med innehav utan bestämmande in ytande

Minoritets Minoritetsintresse Minoritetsintresse Utdelning till
ägarandel i eget kapital i resultatet minoritetsägare
MSEK 2020 2019 2020 2019 2020 2019 2020 2019
Intrum Brasil Consultoria e - 49% 0 6 -3 -1 0 0
Participaçoes, S.A1
Inkasso Med AG, Schweiz2 30% 30% 4 4 1 0 0 0
Intrum Italy SPA3 49% 49% 1 925 1 963 43 94 0 0
Gextra SrL4 - 49% 0 0 0 -23 0 0
Northwind Finco, S.L.5 - - 0 0 0 -1 0 6
Solvia Servicios Inmobilarios SL6 20% 20% 348 361 1 -27 0 0
Intrum Hellas A.E.D.A.D.P.7 20% 20% 563 544 104 34 62 33
Greece Alternative REO Solutions 20% 20% 5 1 4 1 0 0
Single Member SA.8
Aktua Soluciones Financieras Holdings
SL9
15% 15% 0 0 47 0 47 48
Summa 2 845 2 879 197 77 109 87

1) Minoritetsintresset förvärvades från Lucilla Ines Tchira och Nicolas Malagamba Otegui (båda argentinska medborgare) under året.

2) Ärtztekasse Genossenschaft Urdorf. 3) Intesa Sanpaulo SpA

5) Sedan 2019, då 50 procent av det emitterade aktiekapitalet såldes till Solitare LB DAC (Napier Park Global) är detta ett joint venture.

7) Pireaus Bank.

8) Pireaus Bank.

9) Banco Santander.

Not 14 Intresseföretag och joint ventures

Koncernen
MSEK 2020 2019
Joint venture
Ithaca Investment Designated Activity Company, Dublin 5 008 6 245
Northwind Investments Holdings, S.L.U. 258 294
Summa joint ventures 5 266 6 539

Ithaca Investment DAC

Intrum äger sedan 2018 vinstandelslån ("pro t participating notes") motsvarande 80 procent av kapitalet i Ithaca Investment DAC. Enligt avtal är bolaget föremål för gemensamt bestämmande in ytande mellan Intrum och Car- Val Investors. Ithaca Investment DAC investerar i sk junior notes och mezzanine- lån utgivna av det italienska bolaget Penelope SPV S.R.L., motsvarande 51 procent av kapitalet i Penelope SPV. Penelope har investerat i förfallna fordringar som förvärvats under 2018 från Banca Intesa Sanpaolo. Penelope kontrollerar även ett fastighetsbolag, Savoy Reoco S.R.L., som övertar ianspråktagna panter i form av fast egendom. Finansiell information i sammandrag på 100 procentbasis för Ithaca Investment DAC inklusive de konsoliderade bolagen Penelope SPV S.R.L. och Savoy Reoco S.R.L:

Förändring av innehav i Ithaca Investment Designated Activity Company

Koncernen
MSEK 2020 2019
Ingående balans 6 245 4 746
Intäkter joint ventures -708 1 248
Kassa öde/utdelningar från joint ventures -338 -197
Kursdi erenser -191 59
Omklassi cering - 389
Utgående balans 5 008 6 245

4) Gextra SRL, där Intesa Sanpaulo SpA också ägde 49 %, gick samman med Intrum Italy SpA under 2019.

6) Banco Sabadell.

Ars- och hållbarhetsredovisning 2020 83
-------------------------------------- -- -- -- -- ----

Ithaca investment DAC och Penelope SPV S.R.L

Resultaträkning
MSEK 2020 2019
Summa omsättning -685 4 537
Intäkt på portföljinvesteringar enligt 2 296 4 537
e ektivräntemetoden
Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar 473 0
Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar -3 454 0
Rörelseresultat (EBIT) -1 290 3 643
Finansnetto -786 -942
Resultat före skatt -2 076 2 701
Skatt 0 0
Periodens resultat -2 076 2 701
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -853 1 593
Innehav utan bestämmande in ytande -1 224 1 109
Periodens resultat -2 076 2 701
Balansräkning
MSEK 2020 2019
Tillgångar
Övriga anläggningstillgångar
Portföljinvesteringar 19 917 26 475
Omsättningstillgångar
Lager av fastigheter 318 82
Övriga fordringar 164 513
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 558 305
Kassa och bank 1 167 1 584
Summa tillgångar 22 124 28 959
Eget kapital och skulder
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 636 1 676
Hänförligt till innehav utan bestämmande in ytande -23 1 196
Summa eget kapital 614 2 872
Junior notes 6 017 6 264
Mezzanine lån 4 236 4 906
Senior notes 9 670 13 741
Kortfristiga skulder 498 585
Upplupna intäkter 1 089 592
Summa eget kapital och skulder 22 124 28 959

Northwind Investments Holding

Northwind avser det fastighetsbestånd som Intrum förvärvade från Ibercaja Banco SA i slutet av 2018. Till följd av att Intrum avyttrade en andel av innehavet under första kvartalet 2019 till en medinvesterare redovisas detta innehav från den tidpunkten som joint venture.

Not 15 Portföljinvesteringar

Koncernen
MSEK 2020 2019
Ingående anska ningsvärden 55 880 47 582
Omklassi cering 15 -23
Köp av avskrivna fordringar 5 012 7 323
Försäljningar och utrangeringar 0 -83
Kursdi erenser -3 290 1 080
Utgående ackumulerade anska ningsvärden 57 617 55 879
Ingående amorteringar -27 371 -22 752
Årets amorteringar och omvärderingar -4 189 -4 146
Försäljningar och utrangeringar 0 83
Omklassi cering -15 -1
Kursdi erenser 1 619 -555
Utgående ackumulerade amorteringar -29 959 -27 371
Redovisade värden 27 658 28 508

Årets amorteringar och omvärderingar

Koncernen
MSEK 2020 2019
Tids- och räntekomponent -4 158 –4 174
Positiva omvärderingar i samband med ändringar i 3 145 920
förväntningar i prognoser om framtida kassa öden
Negativa omvärderingar i samband med ändringar i -3 178 –892
förväntningar i prognoser om framtida kassa öden
Summa årets amorteringar och omvärderingar -4 189 –4 146

Betalningar under året avseende investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 5 012 M SEK (7 323).

För en beskrivning av Intrums redovisningsprincip för köpta avskrivna fordringar, se Not 1.

Not 16 Andra långfristiga fordringar

Koncernen
MSEK 2020 2019
Depositioner 54 175
Lånefordringar 5 8
Övrig 65 0
Summa 124 183
Ingående balanser 183 33
Utbetalat -124 -12
Förvärvade 74 162
Kursdi erens -9 0
Redovisade värden 124 183

Not 17 Kundfordringar

Koncernen
MSEK 2020 2019
Ej förfallna fordringar 733 974
Kundfordringar förfallna < 30 dagar 131 344
Kundfordringar förfallna 30–60 dagar 62 111
Kundfordringar förfallna 61–90 dagar 130 126
Kundfordringar förfallna > 90 dagar 313 381
Summa kundfordringar 1 369 1 935
Ingående ackumulerad reserv för förväntade
kreditförluster
-75 –31
Årets reserv för förväntade kreditförluster -132 –51
Årets realiserade kundförluster 6 1
Årets upplösning av reserv för förväntade
kreditförluster
8 5
Omräkningsdi erens 8 1
Utgående ackumulerad reserv för osäkra fordringar -185 –75
Redovisade värden 1 184 1 860

Inga säkerheter har erhållits avseende till kundfordringar. I vissa länder nns möjlighet att kvittningsredovisa kundfordringar mot inkasserade medel till samma kund.

Not 18 Övriga fordringar

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Utlägg för kunders räkning 196 201 - -
Avgår: reserv för osäkerhet i utlägg -19 -6 - -
för kunders räkning
Summa 177 195 - -
Factoring 446 498 - -
Övertagna momsfordran på köpta 8 11 - -
fordringar
Att återvinna från kronofogdar i
Nederländerna
39 67 - -
Förutbetalda pensionspremier 52 52 - -
Fordringar på intresseföretag och
joint ventures
179 - - -
Förskottsbetalning vid 193 - - -
fastighetsauktioner
Deponering 37 - - -
Mervärdeskatt 104 - - -
Övrigt 103 512 27 23
Summa 1 161 1 140 27 23
Redovisade värden 1 338 1 334 27 23

En mervärdesskattefordran uppkommer i Nederländerna vid portföljinvesteringar. Mervärdesskattedelen av den förvärvade fordran kan återvinnas från skattemyndigheten om den inte inkasseras från slutkunden och redovisas därför separat som en fordran. Den del som förväntas återvinnas inom tolv månader redovisas som kortfristig.

Utlägg som erlagts till Nederländernas kronofogdar, som är privata företag, på inkassoärenden kan i vissa fall återvinnas från kronofogdarna om inkassoåtgärderna misslyckas. När det konstaterats att Intrum har rätt att begära tillbaka beloppet från kronofogdarna yttas beloppet från Utlägg för kunders räkning till posten Att återvinna från kronofogdar.

Not 19 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Förutbetalda kostnader och
upplupna kostnader
Förutbetalda hyreskostnader 13 20 0 0
Förutbetalda försäkringspremier 3 4 3 1
Förutbetalda kostnader avseende
portföljinvesteringar
0 2 0 0
Upplupna intäkter 958 984 0 0
Derivattillgångar (valutaterminer) 295 204 295 204
Övrigt 172 130 64 43
Summa 1 441 1 343 362 248

Not 20 Likvida medel

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Kassa och bank 1 637 1 810 533 220
Kortfristiga placeringar, som utgör
likvida medel
401 0 0 0
Spärrade bankkonton 96 95 0 0
Summa 2 134 1 906 533 220

Not 21 Eget kapital

Aktiekapital

Enligt bolagsordningen för Intrum AB (publ) ska bolagets aktiekapital uppgå till lägst 1 300 000 kr och högst 5 200 000 kr. Samtliga aktier är fullt betalda samt berättigar till lika röstvärde och lika andel i bolagets tillgångar och resultat. Inga aktier är reserverade för överlåtelse.

Det nns 120 870 918 aktier i bolaget, och aktiekapitalet uppgår till 2 899 805.49 kr. Se nedan angående återköpta aktier.

Aktieåterköp

Under 2019 återköptes 350 000 aktier för 86 MSEK och under 2020 återköptes 9 820 402 aktier som innehades av bolaget samt 250 000 aktier för 1 307 MSEK. Antalet utestående aktier vid utgången av 2019 var därmed 130 941 320 och vid utgången av 2020 var antalet 120 870 918 aktier. Genomsnittligt antal utestående aktier uppgick under året till 123 913 717 (131 065 782).

Övrigt eget kapital i koncernen

Övrigt tillskjutet kapital

Avser eget kapital, utöver aktiekapital, som tillskjutits av aktieägarna eller uppkommit som en e ekt av koncernens personaloptionsprogram. Här ingår överkurser som betalats vid nyemissioner.

Reserver

Inkluderar omräkningsreserven, vilken innefattar alla valutakursdi eren-

ser som sedan övergången till IFRS från 2004 uppstått vid omräkning av nansiella rapporter från utländska verksamheter, samt långfristiga koncerninterna skulder och fordringar som utgör en utökning eller minskning av koncernens nettoinvestering i utlandsverksamheterna. Beloppet innefattar även valutakursdi erenser som uppstått på moderbolagets externa lån i utländsk valuta, vilka är avsedda som en säkring mot koncernens omräkningsexponering hänförlig till nettotillgångar i utländska dotterföretag.

Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat

Avser intjänade vinstmedel i moderbolaget och dotterföretagen, joint ventures och intresseföretag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna post. Ackumulerade omvärderingar avseende koncernens förmånsbestämda pensionsavsättningar ingår också. Beloppet minskas med lämnade aktieutdelningar och med återköp av egna aktier.

Efter balansdagen har styrelsen föreslagit en aktieutdelning om 12 kr per aktie (11) motsvarande ett totalt utdelat belopp om 1 450 MSEK (1 332).

Övrigt eget kapital i moderbolaget

Reservfond

Avser avsättningar till reservfond och överkursfond som gjorts före 2006. Reservfonden är bundet eget kapital och får inte minskas genom vinstutdelning.

Överkursfond

När aktier emitteras till överkurs, dvs för aktierna betalas mer än deras kvotvärde, ska överskjutande belopp föras till överkursfonden. Avsättningar till överkursfond från och med 2006 är fritt eget kapital.

Fond för verkligt värde

Avser orealiserade kursvinster eller kursförluster på externa lån i utländsk valuta vilka är avsedda om en säkring mot koncernens omräkningsexponering hänförlig till nettotillgångar i utländska dotterföretag. Fond för verkligt värde är fritt eget kapital.

Balanserat resultat

Avser balanserat resultat från föregående år minskat med lämnad aktieutdelning och med återköp av egna aktier. Balanserat resultat är fritt eget kapital.

Kapitalhantering

Företagets de nition av kapital motsvarar eget kapital i koncernen inklusive innehav utan bestämmande in ytande, och uppgick vid årsskiftet till sammanlagt 21 963 MSEK (24 893).

Det mått på företagets kapitalstruktur som används för styrning är koncernens nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA, som per årsskiftet uppgick till 4,0x. Denna relation är beräknad genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per årsskiftet i relation till pro forma Cash EBITDA inklusive verksamheter under avyttring och inklusive ett beräknat Cash EBITDA under hela perioden för större förvärvade enheter under året, samt exklusive engångsposter, NRI's. Nettoskulden de nieras som summan av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Styrelsen har fastställt nansiella mål för koncernen där nettoskulden dividerad med proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA enligt ovan långsiktigt ska uppgå till mellan 2,5x och 3,5x.

Not 22 Övriga långfristiga skulder

Koncernen
MSEK 2020 2019
Tilläggsköpeskilling aktier i dotterbolag 386 926
Långfristig skuld för portföljinvesteringar 0 99
Långfristig skuld till minioritetsägare 192 262
Övriga långfristiga skulder 44 16
Summa 622 1 303

Årets förändring beror främst på en överföring av 622 MSEK avseende tillläggsköpeskilling för aktier i dotterbolag till kortfristiga skulder då betalning väntas ske under 2021.

Not 23 Pensioner

Intrums personal i de olika bolagen omfattas av olika pensionsförmåner, varav en del är förmånsbestämda och andra är avgiftsbestämda. Koncernen tillämpar IAS 19 Ersättningar till anställda, som bland annat innehåller enhetliga bestämmelser om aktuariell beräkning av avsättningar för pensioner enligt förmånsbestämda pensionsplaner.

Koncernens anställda i Schweiz samt vissa anställda i Tyskland omfattas av pensionsplaner som är fonderade genom förvaltningstillgångar vilka förvaltas av försäkringsbolag, och som redovisas som förmånsbestämda pensionsplaner. De övriga anställda i Tyskland samt de anställda i Norge och Italien omfattas av ofonderade förmånsbestämda pensionsplaner som kan utbetalas i form av engångsbelopp eller månatliga utbetalningar från pensioneringen. I Frankrike reserverar bolaget för engångsbelopp som utbetalas till de anställda vid pensionering, och även dessa reserveringar redovisas enligt reglerna för förmånsbestämda pensioner. I Belgien och Sverige nns pensionsplaner, tryggade genom försäkringslösningar, som teoretiskt borde ha redovisats som förmånsbestämda, men vilka redovisas som avgiftsbestämda pensioner eftersom bolaget inte har tillräcklig information för att redovisa dem som förmånsbestämda. Se även nedan angående ITP 2-planen.

IAS 19 föreskriver bland annat att pensionskostnader avseende tjänstgöring under innevarande period redovisas i rörelseresultatet, medan den beräknade räntekostnaden på pensionsskulden och ränteintäkten på förvaltningstillgångarna redovisas i nansnettot. Aktuariella omvärderingar redovisas i övrigt totalresultat.

Avsättningar till pensioner som redovisas i balansräkningen kan analyseras enligt följande:

Koncernen
MSEK 2020 2019
Nuvärdet av helt eller delvis fonderade förpliktelser 426 555
Verkligt värde på förvaltningstillgångar -248 -266
Underskott i planen 178 289
Nuvärdet av ofonderade förpliktelser 203 98
Avsättningar till pensioner totalt 381 387

Förändringar av nettoförpliktelsen:

Koncernen
MSEK 2020 2019
Ingående balans 387 263
Kostnad för tjänstgöring innevarande år 33 21
Räntekostnad 3 3
Utbetalda pensioner -30 -33
Pensionsavsättningar i förvärvad verksamhet - 88
Omvärderingar 4 40
Valutakursdi erenser -16 5
Utgående balans 381 387

Avstämning av verkligt värde på förvaltningstillgångar:

Koncernen
MSEK 2020 2019
Ingående balans 266 253
Inbetalda avgifter 26 43
Utbetalda ersättningar -41 -44
Ränteintäkt 0 2
Omvärderingar 7 -7
Valutakursdi erenser -10 18
Utgående balans 248 266

Pensionskostnad redovisad i resultaträkningen kan speci ceras enligt följande:

Koncernen
MSEK 2020 2019
Kostnader för tjänstgöring innevarande period 33 21
Netto ränteintäkt/räntekostnad 3 3
Summa pensionskostnad i årets resultat 35 24

Kostnader för tjänstgöring innevarande period redovisas i rörelseresultatet. Netto ränteintäkt/räntekostnad redovisas i nansnettot. Omvärderingar av pensionsskulden ingår i övrigt totalresultat med 2 MSEK (8) före skatt. Vid beräkning av Avsättningar för pensioner har följande antaganden använts:

Koncernen
% 2020 2019
Diskonteringsränta 0,18-2,00 0,85-2,50
Förväntad framtida löneökningstakt 0,5–2,0 1,0–2,5
Förväntad avkastning på förvaltningstillgångar 0,8–2,0 1,0–2,0
Förväntade pensionsökningar 0,0–1,75 0,4–2,0
Framtida justering av löpande pensioner 0,0-2,0 2,0-4,2

Koncernen nansierar också ett antal avgiftsbestämda pensionsplaner. Koncernens kostnader för dessa uppgick till 191 MSEK (146).

Fonderade förmånsbestämda pensionsplaner

För koncernens anställda i Schweiz nns åtaganden om obligatorisk tjänstepension som tryggas genom försäkringar i Swiss Life Collective BVG Foundation och i Transparenta Collective BVG Foundation. Nuvärdet av de fonderade förpliktelserna uppgår till 324 MSEK (335), och verkligt värde på förvaltningstillgångarna är 234 MSEK (240). Netto pensionsskuld uppgår alltså till 91 MSEK (94). Fonderingen av pensionsåtagandet består av försäkringsavtal. Under året har Intrum betalat 26 MSEK (41) till planen, och utbetalningar till pensionärer har uppgått till 41 MSEK (56). För dessa pensionsplaner tillämpas en diskonteringsränta på 0,80 procent. En ökning/minskning av diskonteringsräntan med 0,5 procentenheter skulle medföra att pensionsskulden minskar med 8 procent/ökar med 9 procent.

För koncernens anställda i Norge nns åtaganden om obligatorisk tjänstepension som tidigare tryggats med en fonderad förmånsbestämd pensionslösning, men som under 2019 ersatts av en ofonderad förmånsbestämd och en avgiftsbestämd pensionslösning.

ITP 2-planen

Åtaganden för ålderspension och familjepension för koncernens anställda i Sverige tryggas genom försäkringar i Alecta AB, enligt ITP 1- och ITP 2-planerna. ITP 1 omfattar medarbetare födda 1979 eller senare, medan ITP 2 omfattar medarbetare födda 1978 eller tidigare. ITP 1 är en premiebestämd plan. Enligt uttalandet UFR 10 från Rådet för nansiellrapportering är ITP 2-planen däremot en förmånsbestämd plan som omfattar era arbetsgivare. För räkenskapsåret har Alectas kunder inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa sin proportionella andel av planens förvaltningstillgångar, förpliktelser och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Det nns heller ingen avtalsmässig överenskommelse om hur över- och underskott i planen ska fördelas mellan plandeltagarna. Pensionsplanen enligt ITP 2 som tryggas genom försäkringar i Alecta redovisas därför av Intrum som en avgiftsbestämd plan. Premien är individuellt beräknad, beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Vid utgången av året uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 148 procent (142). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Enligt bestämmelserna för ITP 2-planen ska åtgärder vidtas om konsolideringsnivån understiger 125 procent (t ex en höjning av priset för nyteckning) eller överstiger 150 (155) procent (t ex en premiereduktion).

Värderingsmetod för pensionsförpliktelser

Värdet av pensionsförpliktelserna bestäms med hjälp av PUCmetoden (Projected Unit Credit Method). Enligt denna metod ger varje tjänstgöringsperiod upphov till ytterligare en enhet av pensionsrätt/ anställningsförmåner. Värdet av företagets pensionsförpliktelser för aktiva anställda, eller den förmånsbestämda förpliktelsen, är på rapporteringsdagen densamma som nuvärdet av rätterna vid denna tidpunkt beräknat efter framtida löne- och pensionsökningar och omsättningssatser. Värdet av pensionsförpliktelser för pensionärer beräknas på grundval av nuvärdet av aktuella pensioner med hänsyn till framtida pensionsökningar. Kostnaderna kan beräknas på grundval av den förmånsbestämda förpliktelsen. De motsvarar nuvärdet av rätten till förmåner som intjänats under det år för vilket beräkningarna görs.

Not 24 Övriga avsättningar
Koncernen
MSEK 2020 2019
Ingående balanser 168 154
Belopp som tagits i anspråk under året –88 –99
Outnyttjade belopp som återförts under året -64 -65
Årets nya avsättningar 58 146
Avsättningar i förvärvad verksamhet 0 29
Omräkningsdi erenser -2 3
Utgående balanser 72 168
Därav långfristiga avsättningar
Återställningskostnader för förhyrd kontorslokal 2 0
Personalkostnader 3 3
Juridiska ärenden 41 16
Övrigt 1 0
Summa långfristiga avsättningar 47 19
Därav kortfristiga avsättningar
Återställningskostnader för förhyrd kontorslokal 3 1
Kostnader för uppsägning av personal och övriga
omstruktureringskostnader
15 91
Konsultverksamhet (juridisk, skatt och efterlevnad) 7 2
Övrig 0 55
Summa kortfristiga avsättningar 25 149
Summa 72 168

Kortfristiga avsättningar förväntas regleras inom tolv månader från balansdagen. Långfristiga avsättningar är till sin natur svåra att tidsätta till förfallotid och belopp. Reglering kommer sannolikt ske tidigast om ett år men inte senare än 10 år.

Not 25 Upplåning

Summa 48 703 50 624 48 703 50 624
Banklån - - - -
Obligationslån 1 100 1 000 1 100 1 000
Företagscerti kat 2 916 2 794 2 916 2 794
Kortfristiga skulder
Obligationslån 42 606 40 644 42 606 40 644
Banklån 2 081 6 186 2 081 6 186
Långfristiga skulder

MSEK 2020 2019 2020 2019

Koncernen Moderbolaget

Intrum AB Finansieras genom en Revolverande syndikerad lånefacilitet, obligationer, bilaterala lån och företagscerti kat. Lånefaciliteten är med ett bankkonsortium bestående av orton banker och löper till Januari 2026. För lånefaciliteten nns rörelseknutna och nansiella villkor, däribland gränsvärden på särskilda nansiella nyckeltal. Vidare innehåller kreditavtalet villkor som kan inskränka, villkora eller förbjuda koncernen att ådra sig ytterligare skulder, göra förvärv, avyttra tillgångar, ådra sig kapital- eller nansiella leasingkostnader, ställa säkerhet, förändra koncernens rörelse eller besluta om fusion. Per den 31 december 2020 hade låneramarna utnyttjats till totalt 2 081 MSEK (6 186), uppdelat på 2 075 MNOK, 10 MEUR, 12 MGBP.

Den outnyttjade delen av faciliteterna uppgick till 14 927 MSEK (8 178). Lånen löper med rörlig ränta, som utgörs av interbankräntan i respektive valuta med ett

Utestående obligationer per 31 december 2020

marginaltillägg. Alla rörelseknutna och nansiella villkor var uppfyllda under hela 2020.

I juli 2020 emitterade Intrum en femårig icke säkerställd obligation om 600 MEUR till en fast räntesats om 4,875%. Likviden användes för att re nansiera en fastförräntad obligation med förfall 2022. I september genomfördes en tilläggsemission om 250 MEUR till en emissionskurs om 100,75 vilket ger en e ektiv räntesats om 4,70%. Likviden av tilläggsemissionen användes för att återbetala utestående belopp under Intrums lånefacilitet. Under tredje kvartalet emitterade Intrum två icke säkerställda obligationer, en tvåårig om 750 MSEK till STI-BOR 3m +250 baspunkter samt en femårig om 1 250 MSEK till STIBOR 3m +460 baspunkter. Obligationerna utfärdades inom ramen för det existerande svenska MTN-programmet. Under 2020 ökade utgivna företagscerti kat med 122 MSEK. Ökningen av utgivna företagscerti kat har använts för att återbetala utestående belopp under Intrums lånefacilitet.

Årets förändring av upplåning

Koncernen
MSEK 2020 2019
Ingående balans 50 625 42 911
Upptagna lån 48 721 96 485
Amortering på lån -48 711 -88 140
E ekt av förvärv och avyttringar 103 -57
Valutakursdi erenser -2 035 -574
Utgående balans 48 703 50 625
Summa 43 980 43 751
EUR 2027 Fix EUR 850 8 529 2027-09-15 3,00% 8 175
EUR 2026 Fix EUR 800 8 027 2026-07-15 3,50% 7 926
SEK 2025 Float SEK 1 250 1 250 2025-09-12 4,49% 1 254
EUR 2025 Fix EUR 850 8 529 2025-08-15 4,88% 8 803
EUR 2025 Fix PP EUR 75 753 2025-03-15 3,00% 724
EUR 2024 Fix EUR 900 9 031 2024-07-15 3,13% 9 021
SEK 2023 Float SEK 2 900 2 900 2023-07-03 3,25% 2 893
EUR 2013 Float PP EUR 160 1 605 2023-06-22 1,31% 1 605
SEK 2022 Float SEK 750 750 2022-09-12 2,50% 745
EUR 2022 Fix EUR 150 1 505 2022-07-15 2,75% 1 506
SEK 2021 Float SEK 1 100 1 100 2021-11-22 1,80% 1 099
Betäckning Valuta (M ) MSEK Förfallodag med rörlig ränta MSEK
belopp respektive marginal för obligationer marknadsvärde
Nominellt Ränta för fastränteobligationer Obligationens

Obligationer med "Fix" i beteckningen löper med fast ränta. Obligationer med "Float" i beteckningen löper med rörlig ränta. Obligationer med "PP" i beteckningen avser Private Placements.

Förfallotidpunkter för långfristiga lån

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Förfallotidpunkter för
långfristiga lån
Mellan 1 och 2 år 2 255 1 100 2 255 1 100
Mellan 2 och 3 år 4 505 7 835 4 505 7 835
Mellan 3 och 4 år 9 031 4 572 9 031 4 572
Mellan 4 och 5 år 10 532 10 185 10 532 10 185
Mer än 5 år 18 779 17 237 18 779 17 237
Summa 45 103 40 929 45 103 40 929

Outnyttjade kreditlöften

Summa 14 927 8 178 14 927 8 178
Löper ut efter mer än ett år 14 927 8 178 14 927 8 178
Löper ut inom ett år 0 0 0 0
exklusive garantifacilitet

Speci kation av förfallotidpunkter per 31 december 2020

Kortfristiga lån
MSEK 2021
Företagscerti kat 2 922
Obligationslån 1 100
Summa 4 022

Långfristiga lån

MSEK 2022 2023 2024 2025 2026 2027
Obligationslån 2 255 4 505 9 031 10 532 8 027 8 529
Syndikerad lånefacilitet 2 223
Outnyttjad del av facilitet 14 927
Summa 2 255 4 505 9 031 10 532 25 177 8 529

Not 26 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Upplupna sociala avgifter 179 183 30 20
Semesterlöneskuld 214 207 13 13
Upplupen bonuskostnad 433 205 115 51
Förutbetalda abonnemangsintäkter 58 183 0 0
Upplupna räntor 451 479 451 477
Övriga personalrelaterade
kostnader
229 413 23 33
Derivatinstrument 443 356 443 356
Kontorsrelaterade kostnader 148 229 2 1
Produktionskostnader 438 411 0 0
Övriga upplupna kostnader 331 347 69 50
Summa 2 924 3 014 1 146 1 001

Not 27 Ställda säkerheter, eventualtillgångar och eventualförpliktelser

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Ställda säkerheter
Depositioner 54 175 - -
Spärrade bankkonton 96 95 0 0
Aktier i dotterföretag 31 251 31 637 34 891 34 138
Summa 31 400 31 907 34 138 34 138
Eventualtillgångar Inga Inga Inga Inga
Eventualförpliktelser
Betalningsgarantier 70 92 - -
Summa 70 92 0 0

Ställda säkerheter

Ställda säkerheter inkluderar depositioner och spärrade bankmedel som kan tas i anspråk av kunder, leverantörer eller myndigheter om Intrum inte skulle fullgöra sina kontraktsenliga åtaganden. Ställda säkerheter inkluderar också aktier i dotterföretag inom koncernen som pantsatts som säkerhet för moderbolagets rullande kreditfacilitet. Det redovisade värdet på ställda säkerheter i tabellen ovan avser det koncernmässiga värdet på dotterföretagens nettotillgångar.

Betalningsgarantier

Koncernen erbjuder tjänster där kunder erhåller en garanti, mot betalning, från Intrum avseende kundernas fordringar på sina kunder. Det innebär att det uppstår en risk att Intrum måste ersätta kunden för det belopp som garanterats för den händelse att fakturorna inte betalas i tid. I de fall garantin infrias övertar Intrum kundens fordran på sin kund och hanterar den vidare inom verksamhetsområdet Portföljinvesteringar. Det totala garantibeloppet uppgick vid årets slut till 70 MSEK (92).

Intrums risk inom denna verksamhet hanteras genom strikta kreditgränser samt genom analys av kredittagarens kreditstatus. Per årets slut har Intrum avsatt 1 MSEK (1) i balansräkningen för att täcka kostnader som kan komma att uppstå på grund av garantin.

Övrigt

I Spanien pågår en tvist där en tidigare kund framställt krav på skadestånd uppgående till 5 miljoner EUR på grund av påstådda brister i leveransen av vissa tjänster. Kravet är bestritt. Den eventuella e ekten på koncernens resultat av tvisten bedöms inte som väsentlig, och Intrum har av försiktighetsskäl delvis reserverat för tvisten.

Koncernen är även i övrigt inblandad i tvister, dels ett antal mindre tvister, dels tvister som är en naturlig del i verksamheten. Styrelsens bedömning är att utfallet av sådana tvister inte kommer att leda till någon väsentlig kostnad.

Not 28 Medelantal anställda

Koncernen Varav Moderbolaget
2020 2019 2020 2019
Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor
Österrike 12 22 13 26 - - - -
Belgien 38 55 50 68 - - - -
Brasilien 17 19 10 9 - - - -
Tjeckien 28 55 28 51 - - - -
Danmark 74 95 75 97 - - - -
Estland 4 20 4 20 - - - -
Finland 138 346 124 324 - - - -
Frankrike 180 391 196 451 - - - -
Tyskland 133 271 147 347 - - - -
Grekland 618 416 76 103 - - - -
Ungern 176 290 172 252 - - - -
Irland 29 33 34 42 - - - -
Italien 327 446 331 467 - - - -
Lettland 176 91 168 91 - - - -
Litauen 153 347 100 247 - - - -
Luxemburg 1 0 1 0 - - - -
Mauritius 28 74 30 77 - - - -
Nederländerna 98 74 94 64 - - - -
Norge 269 364 278 322 - - - -
Polen 149 219 160 217 - - - -
Portugal 69 140 69 141 - - - -
Rumänien 43 117 63 136 - - - -
Slovakien 27 53 34 62 - - - -
Spanien 698 1 214 736 1303 - - - -
Sverige 159 237 160 266 29 28 39 31
Schweiz 97 117 123 128 - - - -
Storbritannien 97 114 83 96 - - - -
Summa 3 838 5 624 3 359 5 407 29 28 39 31

Not 29 Löner och ersättningar

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Löner och andra ersättningar
till styrelse, verkställande
direktörer och vice verkställande
direktörer
191 148 63 21
Löner och ersättningar till:
Övriga anställda 3 683 3 878 - -
Huvudkontor och centrala
verksamheter
401 253 98 103
Totalt löner och andra
ersättningar i koncernen
4 276 4 280 161 123
Sociala kostnader 989 830 66 54
Varav pensionskostnader 221 187 21 20
Summa 5 265 5 110 227 177

Löner och ersättningar i koncernen inkluderar även ersättningar i annan form än kontant betalning, det vill säga förmåner som till exempel fri eller subventionerad bil, bostad och måltider. Uppgifterna för moderbolaget avser dock endast kontanta ersättningar. Beträ ande ersättningar till koncernens ledande befattningshavare, se Not 30

Av de anställda i koncernen är 20 procent yngre än 30 år, 33 procent är 30–39 år, 30 procent är 40–49 år och 17 procent är 50 år eller äldre.

2020 2019
Män Kvinnor Män Kvinnor
Könsfördelning bland personer i
ledande ställning
Styrelsen 6 3 6 3
Koncernens ledningsgrupp 10 4 9 2
Landschefer 20 3 19 3
Styrelseledamöter i 84% 16% 83% 17%
dotterföretagen

Sju av medlemmarna i koncernens ledningsgrupp är anställda i

moderbolaget. Det nns ingen särskild ledningsgrupp för moderbolaget.

Not 30 Anställningsvillkor för ledande befattningshavare Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Årsstämman 2020 godkände följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.

Dessa riktlinjer omfattar den verkställande direktören och övriga medlemmar i Intrums koncernledning ("GMT"). Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2020. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som särskilt ska beslutas eller godkännas av bolagsstämman.

Riktlinjernas främjande av bolagets a ärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet

Intrums a ärsstrategi är i korthet att fortsätta växa, såväl på be ntliga som nya marknader och att befästa sin position som marknadsledare inom kredithanteringsbranschen. För mer information om bolagets a ärsstrategi, vision och mål, se www.intrum.com.

En framgångsrik implementering av bolagets a ärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvali cerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör för bolaget att erbjuda ledande befattningshavare en konkurrenskraftig totalersättning.

I bolaget har inrättats långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram ("LTIPs"). De har beslutats av bolagsstämman och omfattas därför inte av dessa riktlinjer. Av samma skäl omfattas inte heller det långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram som styrelsen föreslagit att årsstämman 2020 ska anta. Det föreslagna programmet motsvarar i allt väsentligt be ntliga program. Programmen omfattar GMT och andra nyckelpersoner i bolaget. De krav som används för att bedöma utfallet av programmen har en tydlig koppling till a ärsstrategin och därmed till bolagets långsiktiga värdeskapande, inklusive dess hållbarhet. Dessa krav är för närvarande kopplade till av styrelsen fastställda mål för bolagets vinst per aktie ("EPS").

Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att främja bolagets a ärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.

Ersättningsformer

Ersättningsnivåerna ska re ektera arbetsinnehållet, ansvar och prestation, och vara konkurrenskraftiga jämfört med liknande bolag i liknande branscher i samma geogra ska område. Ersättningen ska bestå av följande komponenter: fast lönedel ("fast lön"), Årlig kontant rörlig lönedel, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar såsom LTIPs.

Fast lön

Fast lön sätts utifrån tre perspektiv: befattningens komplexitet & ansvar, prestation samt lokala marknadsförhållanden. Fast lön är föremål för årlig revidering.

Rörlig lönedel

Intrums rörliga lönedel ("VSP") syftar till att driva, och är därför utformad att variera med, kortsiktiga a ärsprestationer. VSP fastställs årligen. Kraven fastställs individuellt för varje medlem av GMT, och består av rörelseresultat före räntor och skatter ("EBIT") (på koncern- eller landsnivå, som tillämpligt) för samtliga GMT-medlemmar, förutom för investeringsdirektören där kraven Portfolio Investment Service Line Earnings, Return on Investments och Book Value Growth även tillämpas. Styrelsen kan även besluta om justering av kravmål och att tillämpa andra liknande krav om man nner det lämpligt.

Maximalt utfall för VSP är 100 procent av Fast lön för den verkställande direktören och ekonomi- och nansdirektören. För övriga medlemmar av GMT (förutom för Chief Risk O cer, som inte omfattas av VSP), ska maximalt utfall för VSP vanligen vara 30 till 50 procent av Fast lön. För 2020 tillämpas dock ett maximalt utfall mellan 45 till 75 procent av Fast lön ("One O Remuneration/"OOR"). Den verkställande direktören och ekonomi- och nansdirektören omfattas inte av OOR.

I vilken utsträckning kraven för VSP har uppnåtts, ska utvärderas och beslutas efter utgången av mäteperioden. Bolagets ersättningsutskott är ansvarigt för att bereda VSP-utvärderingen för samtliga GMT-medlemmar. Utfallet av VSP beslutas sedan av styrelsen i sin helhet.

Inga uppskovsperioder tillämpas i förhållande till VSP och VSP-avtalet innehåller ingen bestämmelse som ger bolaget rätt att återkräva VSP.

Fast lön- och VSP-kostnader

Kostnaderna för Fast lön förväntas inte överstiga MSEK 45,8, och MSEK 33,2 för VSP 2020, inklusive OOR men exklusive sociala avgifter. Dessa uppskattningar tar inte hänsyn till eventuella förändringar i GMT under året.

Pensionsförmåner och andra förmåner

Intrum tillämpar en pensionsålder om 65 år för samtliga GMT-medlemmar, om inte annat följer av tillämpliga nationella regler.

För den verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda. VSP är inte pensionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 35 procent av Fast lön.

För övriga GMT-medlemmar ska pensionsförmåner, inklusive sjukförsäkring, vara premiebestämda om inte medlemmen omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig kontantersättning ska vara pensionsgrundande i den mån så följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av Fast lön.

Andra förmåner än pensionsförmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjukvårdsförsäkring, boende och bilförmån. För GMT-medlemmar med boendeförmån får sådana förmåner inte uppgå till mer än 20 procent av Fast lön. För GMT-medlemmar utan boendeförmån får sådana förmåner inte uppgå till mer än 10 procent av Fast lön.

Upphörande av anställning

Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst tolv månader.

Fast lön under uppsägningstiden, avgångsvederlag och ersättning för åtagande om konkurrensbegränsning får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande 24 månaders Fast lön. Vid uppsägning från GMT-medlemmens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.

Ersättning för åtagande om konkurrensbegränsning ska kompensera för inkomstbortfall. Ersättningen uppgår inte till mer än 100 procent av Fast lön vid tidpunkten för uppsägningen om inte annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser, och utgår under den tid som åtagandet om konkurrensbegränsning gäller, vilken ska vara högst tolv månader efter anställningens upphörande.

Lön och anställningsvillkor för anställda

Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer, och vid utvärderingen av om riktlinjerna och dess begränsningar är skäliga, har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats. Detta har skett bl.a. genom genomgång av anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid.

Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till dessa riktlinjer. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart ärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för GMT, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till GMT samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.

Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och GMT. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i GMT, i den mån de berörs av frågorna.

Frångående av riktlinjerna

Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall nns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.

Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna och hur aktieägarnas synpunkter beaktats

Dessa riktlinjer skiljer sig inte väsentligen från bolagets gällande riktlinjer, bortsett från VSP-nivåer för den verkställande direktören och ekonomioch nansdirektören, OOR och tillämpningen av EBIT som VSP-krav (tidigare användes EBIT efter kapitalkostnad som huvudsakligt VSP-krav).

Bolaget har inte mottagit några synpunkter från aktieägarna att beakta.

Verkställande direktörens anställningsvillkor och ersättningar

Anders Engdahl, koncernchef och verkställande direktör (VD) sedan den 17 oktober 2020, har haft en ersättningsnivå under 2020 i enlighet med koncernens ovan beskrivna principer. Hans fasta månadslön som VD har varit 58 333 EUR. Utöver fast lön hade han möjlighet att erhålla upp till 100 procent av årslönen inom ramen för rörliga lönedelen (VSP) och upp till 150 procent av årslönen inom ramen för 2018 års långsiktiga ersättningsprogram (LTI). Han erbjöds att delta i LTIP 2020 med en initial tilldelning om 200 procent av den fasta årslönen. Utöver lön erlade bolaget pensionsförsäkringspremier om 30 procent av den fasta årslönen. Pensionsförsäkringen är avgiftsbestämd och pensionsåldern är 65 år. Han hade också förmånsbil i enlighet med koncernens bilpolicy. Uppsägningstiden är sex månader vid uppsägning från den anställdes sida och tolv månader vid uppsägning från bolagets sida. Vid uppsägning från bolagets sida utgår ett avgångsvederlag om tolv månaders fast lön. Utfallet i LTIP 2018 uppgick till 100 %. vilket för Anders Engdahl motsvarar 36 002 aktier. Totalt antal utestående aktier för VD i LTIP 2019 och 2020, vilka löper till slutet av 2021 resp 2022, är 102 334 aktier vid maximalt utfall.

Mikael Ericson var koncernchef och verkställande direktör fram till den 17 oktober 2020. Han har stått till bolagets förfogande fram till den 31 december 2020. I enlighet med hans anställningsavtal löper en uppsägningstid om tolv månader från den 17 oktober 2020, under vilken oförändrade anställningsvillkor gäller. Därutöver utgår ett avgångsvederlag motsvarande tolv månaders fast lön och fortsatt deltagande i programmet för rörlig lön (VSP) samt i utestående långsiktiga incitamentsprogram (LTIP) för 2018 och 2019.

Anställningsvillkor och ersättningar för övriga koncernledningen

De ersättningar och andra anställningsvillkor för övriga medlemmar av koncernledningen som har godkänts efter årsstämman 2020 har följt ovan beskrivna principer. Detta inkluderar fast årslön och möjlighet att erhålla 0–50 procent av årslönen inom ramen för den rörliga lönedelen. Långsiktigt incitamentsprogram 2020 lanserades i oktober 2020 med tilldelningsnivåer enligt bolagsstämmans beslut, dvs 35–100 procent av den fasta årslönen. Pensionsförmånerna varierar från land till land. I era fall är de inkluderade i månadslönen. Samtliga pensionsförsäkringar är avgiftsbestämda, förutom i de fall tvingande kollektivavtal förekommer, och pensionsåldern är i allmänhet 65 år. Koncernledningen har förmånsbilar i enlighet med koncernens bilpolicy. Det förekommer även andra förmåner, i enlighet med lokal praxis, såsom subventionerade måltider och resor.

Uppsägningstider för befattningshavarna i koncernledningen varierar från tre till tolv månader, såväl vid uppsägning från den anställdes sida som vid uppsägning från bolagets sida.

LTIP 2018 var fullt intjänad vid slutet av 2020 och enligt planvillkoren ska aktier överföras innan bolagsstämman 2021. Den maximala tilldelningen i LTIP 2018 för koncernledningen exklusive VD uppgår till totalt 48 402 aktier. Totalt antal utestående aktier i LTIP 2019 och 2020 för motsvarande grupp uppgår till 126 074 aktier.

Årets ersättningar

Övriga ledande befattningshavare i tabellen de nieras som andra medlemmar av koncernledningen än koncernchefen, se bolagsstyrningsrapporten. Under 2020 tillträdde fem personer och en person frånträdde. Antal övriga ledande befattningshavare uppgår till tretton (tio) personer per årsslut 2020.

Dec 31 Okt 17 2019
6 120
5 069
85
2 282
17 489 31 516 13 555
TSEK
Verkställande direktör och
koncernchef
Grundlön
Rörlig ersättning
Övriga förmåner
Avgångsvederlag1
Pensionskostnader
Summa verkställande
2020
Okt 17 -
1 786
15 153
29
0
521
2020
Jan 1 -
Anders Engdahl Mikael Ericson Mikael Ericson
6 116
16 230
88
6 700
2 383

direktör och koncernchef

1) Avgångsvederlag till Mikael Ericson inkluderar 12 månaders fast lön. Utöver detta är Mikael Ericson berättigad till att delta i LTIP 2018 och (pro rata) i LTIP 2019, med utbetalning 2022.

TSEK 2020 2019
Övriga ledande befattningshavare
Grundlön 42 061 33 704
Rörlig ersättning 28 680 13 491
Övriga förmåner 2 063 2 929
Avgångsvederlag 0 2 708
Pensionskostnader 7 379 6 047
Summa övriga ledande befattningshavare 80 183 58 871

Belopp som anges motsvarar den fulla ersättningen som erhållits under den period då personer de nierats som ledande befattningshavare, inklusive intjänad, men ännu ej utbetald, rörlig ersättning för respektive år. Det innebär exempelvis att rörliga ersättningar som intjänats och kostnadsförts av bolaget under 2020 kommer betalas under början av 2021.

Styrelsen

I enlighet med bolagsstämmans beslut uppgår styrelsens totala arvode för året, inklusive arvode för utskottsarbete, till 7 130 TSEK (6 940 TSEK). Styrelsen har inga pensionsförmåner eller avtal om avgångsvederlag.

Styrelsearvoden

TSEK 2020 2019
Per E. Larsson, ordförande 1 400 1 335
Magnus Yngen, vice ordförande 815 800
Liv Fiksdahl 780 615
Hans Larsson 630 765
Kristo er Melinder 630 615
Andreas Näsvik 630 765
Magdalena Persson 630 615
Andrés Rubio 780 615
Ragnhild Wiborg 835 815
Summa styrelsearvoden 7 130 6 940

Styrelsearvodena avser perioden från årsstämman 2019 till årsstämman 2020 respektive från årsstämman 2020 till årsstämman 2021.

Not 31 Revisionsarvoden

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Ernst & Young
Revisionsuppdrag 29 24 4 3
Revisionsnära rådgivning 4 7 3 5
Skatterådgivning 4 2 0 0
Övriga Revisionsbyråer
Revisionsuppdrag 2 1 0 0
Revisionsnära rådgivning 0 0 0 1
Summa 38 34 7 9

Not 32 Leasing

Leasingstandarden IFRS 16 har från och med den 1 januari 2019 väsentligt förändrat hur bolaget redovisar sina leasingavtal. IFRS 16 ställer krav på att alla avtal som utgör ett leasingavtal redovisas i balansräkningen som en skuld, motsvarande nuvärdet av framtida leasingbetalningar, och som en nyttjanderättstillgång. Det nns också en e ekt i resultaträkningen, främst en omklassi cering från löpande leasingkostnader till avskrivning och räntekostnader.

Från och med 2019 redovisas istället alla Intrums leasingavtal som anläggningstillgångar och nansiella skulder i rapport över nansiell ställning, med undantag av det som anges nedan. Intrum fortsätter 2020 att som leasetagare redovisa sina leasingavtal enligt IFRS 16. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt under leasingperioden. Leasingskulden är lika med det diskonterade nuvärdet av framtida leasingbetalningar under den återstående leasingperioden. Den diskonteringsränta som används är den marginella låneräntan då Intrum inte kan fastställa den implicita räntan. I stället för att redovisa leasingavgiften som rörelsekostnad redovisar Intrum avskrivningar och räntekostnader i rapport över årets totalresultat. Räntekostnader för leasingskulden beräknas enligt e ektivräntemetoden och redovisas under nansiella poster.

Leasingavtal där leasingavtalets löptid är högst tolv månader betraktas som kortfristiga leasingavtal. De är alltid utanför omfattningen och redovisas som löpande kostnader. Om leasingavtalen avser tillgångar av lågt värde, såsom persondatorer, bärbara datorer, surfplattor, telefoner, kontorsutrustning eller andra föremål där nypris vanligtvis är lägre än 5 000 USD (eller 4 300 EUR), omfattas de inte av IFRS 16 och redovisas därför som löpande kostnader. Leasingobjekt som omfattas av IFRS 16 inom Intrum är kontorslokaler, motorfordon, dyrbar IT-utrustning och övrig leasing. Den största e ekten på koncernens nansiella rapporter kommer från redovisning av kontorslokaler.

Förändringen av nyttjanderättstillgångar och leasingskulder sedan implementeringen sammanfattas nedan. Det totala värdet av nyttjanderättstillgångarna har minskat något.

Nyttjanderättstillgångar

Mark och Motor ITC
MSEK byggnader fordon utrustning Övrigt Total
2019
Ingående balans
1 januari
691 32 0 5 728
Tillägg till nyttjande
rättstillgångar under
363 34 0 3 400
2019
Försäljning och avytt
3 -1 0 0 2
rande av nyttjande
rättstillgångar under
2019
Avskrivning under året -207 -22 0 -2 -231
Omräkningsdi erens
2019
-10 -1 0 0 -10
Utgående balans 31 840 42 0 5 888
december
2020
Ingående balans
1 januari 2020
840 42 0 5 888
Tillägg till nyttjande
rättstillgångar under
2020
241 29 9 1 279
Försäljning och avytt
rande av nyttjande
rättstillgångar under
-30 -1 0 0 -31
2020
Avskrivning under året
-232 -24 -2 -2 -260
Omräkningsdi erens
2020
-42 -2 0 0 -45
Utgående balans 31 777 44 7 4 831
december 2020
MSEK 2020 2019
Leasingskuld i rapport över nansiell ställning per 31
december
Kortfristig (inom ett år) 220 443
Summa kortfristig 220 443
Långfristig (ett till fem år) 520 427
Långfristig (längre än fem år) 131 47
Summa långfristig 651 474
Belopp redovisade i resultaträkningen
Avskrivningskostnad för nyttjanderättstillgångar –260 –231
Ränteutgift avseende leasingskuld –41 –43
Rörliga leasingavgifter (ingår i försäljningskostnaden) –2 –1
Totalt redovisat i resultaträkningen –303 –274
Belopp redovisade i kassa ödesanalysen
Totalt kassa öde för leasing –262 –253
Not 33 Finansiella instrument
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2020 2019 2020 2019
Redovisat värde på nansiella
instrument
Finansiella tillgångar värderade till 34 521 35 835 33 933 37 400
upplupet anska ningsvärde1
Finansiella tillgångar värderade till 295 204 295 204
verkligt värde2
Totalt redovisat värde av
nansiella tillgångar
34 816 36 039 34 228 37 604
Finansiella skulder värderade till 54 534 56 647 57 288 57 057
upplupet anska ningsvärde3
Finansiella skulder värderade till 894 666 443 356
verkligt värde2
Totalt redovisat värde av 54 428 57 313 57 731 57 413
nansiella skulder
Följande nansiella instrument
uppgår på balansdagen till:
Portföljinvesteringar4 27 658 28 508 - -
Kundfordringar5 1 184 1 860 - -
Övriga fordringar inklusive 3 840 3 765 33 695 36 825
upplupna intäkter6
I posten ingår derivat om 295 204 295 204
Likvida medel7 Finansiella tillgångar värderade 2 134
34 521
1 906
35 835
533
33 933
220
37 400
till upplupet anska ningsvärde1
Finansiella tillgångar värderade till 295 204 295 204
verkligt värde2
Totalt redovisat värde av 34 816 36 039 34 228 37 604
nansiella tillgångar
Långfristiga banklån8 2 081 6 186 2 081 6 186
Obligationslån 43 706 41 645 43 706 41 645
Företagscerti kat 2 916 2 794 2 916 2 794
Leverantörsskulder9 493 512 49 72
Övriga skulder inklusive upplupna 6 017 6 454 8 979 6 716
kostnader10
I posten ingår derivat om2, 11 894 666 443 356
Finansiella skulder värderade till
upplupet anska ningsvärde3
54 534 56 647 57 288 57 057
Finansiella skulder värderade till 894 666 443 356
verkligt värde2, 11
Totalt redovisat värde av 55 428 57 313 57 731 57 413
nansiella skulder för

1) Finansiella tillgångar omfattar balansräkningsposterna köpta fordringar, andra långfristiga fordringar, kundfordringar, klientmedel, övriga kortfristiga fordringar, upplupna intäkter, derivat med positivt värde, likvida medel samt, för moderbolaget även koncerninterna fordringar.

2) Derivatinstrument och tilläggsköpeskilling är de enda nansiella instrument som värderas till verkligt värde. Derivaten värderas utifrån en värderingsteknik som bygger på observerbar marknadsdata och hänförs till nivå 2 i värderingshierarkin enligt IFRS 13. Tilläggsköpeskillingar kopplade till förvärvade dotterbolag värderas till verkligt värde enligt nivå 3.

3) Finansiella skulder omfattar balansräkningsposterna långfristiga och kortfristiga skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscerti kat, klientmedelsskuld, leverantörsskulder, förskott från kunder, övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader samt, för moderbolaget, koncerninterna skulder.

4) Portföljinvesteringar

Portföljinvesteringar består av köpta fordringar vilka redovisas till upplupen anska ningskostnad enligt en e ektivräntemodell med en e ektivränta som avspeglar risken för utebliven betalning. Beaktande att fordringar som köpts bedömts som fallerade är de klassi cerade till det tredje steget av kreditrisk enligt klassi ceringen i IFRS 9. Koncernen räknar om det redovisade värdet genom att beräkna nuvärdet av uppskattade framtida kassa öden till fordringarnas ursprungliga e ektiva ränta. Justeringarna redovisas i resultaträkningen. Värderingsmetoden innebär att det redovisade värdet enligt bolagets uppfattning är en god uppskattning på verkligt värde för fordransportföljerna. Köpta fordringar redovisade per anska ningsår åter nns i Not 34.

5) Kundfordringar

Kundfordringar redovisas till upplupet anska ningsvärde utan diskontering, då förväntad löptid bedöms vara kort.

6) Övriga fordringar

Övriga fordringar har korta löptider. Fordringar i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs. Därmed motsvarar redovisat värde det verkliga värdet.

7) Likvida medel

Likvida medel utgörs i allt väsentligt av bankmedel. Likvida medel i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs.

8) Skulder till kreditinstitut

Moderbolagets och koncernens låneskulder löper med marknadsmässig ränta, med korta räntebindningstider. Skulder i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs. Därmed motsvarar redovisat värde det verkliga värdet.

9) Leverantörsskulder

Leverantörsskulder har korta löptider. Skulder i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs. Därmed motsvarar redovisat värde det verkliga värdet.

10) Övriga skulder

Moderbolagets och koncernens övriga skulder har korta löptider. Skulder i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs. Därmed motsvarar redovisat värde det verkliga värdet.

11) Kvittning av nansiella instrument

Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde utgörs av derivat. Finansiella tillgångar och skulder kvittas inte i balansräkningen. Däremot nns juridiskt bindande avtal som möjliggör kvittning om någon av motparterna för koncernens derivat skulle ställa in betalningarna.

Intrum har per årets utgång nansiella tillgångar på 295 MSEK (204) som skulle kunna kvittas om motparterna ställer in betalningarna.

Not 34 Finansiella risker och nanspolicies Principer för nansiering och nansiell riskhantering

De nansiella risker som uppstår i Intrums operativa verksamhet är begränsade. Ett starkt kassa öde kombinerat med ett lågt behov av anläggningsoch rörelsekapital i koncernens serviceverksamhet medför att det externa kapitalbehovet i rörelsen är relativt lågt. Verksamheten för köp av fordringar har ett större kapitalbehov, särskilt under en tillväxtfas.

Intrums nansiering och nansiella risker hanteras inom koncernen i enlighet med den Treasury-policy som är beslutad av Intrums styrelse. Treasury-policyn innehåller regler för hur de nansiella aktiviteterna ska skötas, hur ansvarsfördelningen ser ut, hur nansiella risker ska mätas och identi eras, samt hur dessa risker ska begränsas.

Den interna och externa nansverksamheten är koncentrerad till koncernens nansfunktion (Group Treasury) i Stockholm och Oslo. Därmed uppnås stordriftsfördelar beträ ande prissättning avseende nansiella transaktioner. Genom att nansfunktionen kan utnyttja tillfälliga kassaöverskott och underskott i koncernens olika verksamhetsländer kan koncernens totala räntekostnad minimeras.

Marknadsrisk

Utgörs av risker relaterade till förändringar i valutakurser och räntenivåer.

Valutarisker

Valutarisk utgör risken för att valutakursförändringar negativt påverkar koncernens resultaträkning, balansräkning och/eller kassa öden. De viktigaste valutorna för Intrum-koncernen, utöver svenska kronor (SEK), är Euro (EUR), schweiziska francs (CHF), ungerska forint (HUF), och norska kroner (NOK) .

Följande valutakurser har använts vid omräkning av transaktioner i utländsk valuta i boksluten:

Genomsnitt Genomsnitt
Lokal valuta 31 dec 2020 31 dec 2019 2020 2019
CHF 9,29 9,62 9,80 9,52
EUR 10,03 10,45 10,48 10,59
HUF 0,0276 0,0316 0,0299 0,0326
NOK 0,96 1,06 0,98 1,07

Valutarisk kan indelas i transaktionsexponering och omräkningsexponering. Transaktionsexponering utgör nettot av operativa och nansiella in- och ut öden i valutor. Omräkningsexponering utgörs av e ekter vid omräkning av utländska dotter- och intresseföretags nansiella nettotillgångar till svenska kronor.

Transaktionsexponering

I varje land är alla intäkter och de esta rörelsekostnader i den lokala valutan, varför valuta uktuationer endast har en begränsad e ekt på företagets rörelseresultat i lokal valuta. De nationella verksamheterna har sällan fordringar eller skulder i främmande valuta. Intäkter och kostnader i nationell valuta säkras därmed på ett naturligt sätt, vilket begränsar transaktionsexponeringen. Den valutaexponering som nns i den operativa verksamheten är begränsad till den del som avser internationell inkassoverksamhet. För närvarande sker ingen säkring av dotterföretagens förväntade ödesexponering. Alla större valuta öden som är kända kurssäkras löpande i koncernen och moderbolaget genom användande av valutaterminer.

Omräkningsexponering

Intrum bedriver verksamhet i 25 länder. Dotterföretagens resultat och nansiella ställning rapporteras i respektive lands valuta och omräknas därefter till svenska kronor för att inkluderas i koncernredovisningen. Därmed kommer uktuationer i växelkursen för den svenska kronan att påverka koncernens intäkter och resultat, liksom eget kapital och andra poster i räkenskaperna.

Koncernens omsättning fördelar sig per valuta enligt följande:

MSEK 2020 2019
SEK 1 031 936
EUR 10 371 9 766
CHF 1 120 804
HUF 1 304 1 434
NOK 1 212 1 575
Ôvriga valutor 1 810 1 470
Summa 16 848 15 985

Tio procentenheters förstärkning av den svenska kronan i genomsnitt under 2020 mot EUR skulle allt annat lika alltså ha påverkat omsättningen med –1 037 MSEK, mot CHF med –112 MSEK, mot HUF med –130 MSEK, och mot NOK med –121 MSEK.

Eget kapital i koncernen, inklusive innehav utan bestämmande in ytande, fördelar sig med nettotillgångar per valuta enligt följande:

MSEK 2020 2019
SEK 11 988 21 303
EUR 23 498 17 470
- avgår EUR säkrat genom valutalån -25 907 -27 151
+ tillkommer EUR säkrat genom derivat 6 745 8 817
CHF 685 530
- avgår CHF säkrat genom derivat -106 -110
DKK -17 -3
- avgår DKK säkrat genom derivat -67 -70
HUF 2 881 2 460
- avgår HUF säkrat genom derivat -1 930 -1 896
NOK 4 003 4 185
- avgår NOK säkrat genom valutalån -3 426 -3 760
Övriga valutor 3 616 3 118
Summa 21 963 24 893

Tio procentenheters förstärkning av den svenska kronan per 31 december 2020 mot EUR skulle allt annat lika alltså ha påverkat eget kapital i koncernen med -434 MSEK, mot CHF med -58 MSEK, mot DKK med +8 MSEK, mot HUF med -95 MSEK, och mot NOK med –58 MSEK.

Avseende valutarisken hänförligt till valutaränteswappar, se beskrivning nedan under Ränterisker.

Koncernen säkrar sig mot en del av omräkningsexponeringen med hjälp av valutasäkringsåtgärder, bestående av externa lån i utländsk valuta och derivatinstrument. Det nns ett ekonomiskt samband mellan de säkrade balansposterna och säkringsinstrumenten där säkringens e ektivitet testas och justeras månatligen. E ekterna av omräkningsexponeringen och säkringsåtgärderna har motsatt tecken och redovisas inom övrigt totalresultat. Säkringsinstrumenten uppgick till –31 141 MSEK (–30 120) vid årets slut. Under året har ingen ine ektivitet redovisats avseende säkring av nettoinvesteringar i utländska verksamheter.

Ränterisker

Ränterisker är främst relaterade till koncernens räntebärande nettoskuld som per den 31 december 2020 uppgick till 46 951 MSEK (49 105). Låneräntan är knuten till marknadsräntan.

Intrum har ett starkt kassa öde vilket ger koncernen möjlighet att välja mellan att amortera på lån, återköpa egna aktier eller investera i portföljer. Koncernens lån har en räntebindningstid på för närvarande ca 44 månader (46) för hela låneportföljen.

En en-procentig ökning av marknadsräntorna skulle under året ha försämrat nansnettot med ca 367 MSEK. En fem-procentig ökning skulle ha försämrat nansnettot med 1 833 MSEK.

För att skapa en lämplig valutamatchning i balansräkningen och därmed hantera valutarisken mellan tillgångar och skulder använder sig bolaget av valutaränteswappar där moderbolaget har växlar skulder i svenska kronor och erhåller EUR till samma kurs på både start och förfallodag. På detta sätt kan bolaget upprätthålla önskad säkringsnivå av eget kapital per valuta och även behålla en ränteexponering i samma valuta.

Likviditetsrisk

Likviditetsrisk utgörs av risken för förlust eller högre än beräknade kostnader för att på kort och lång sikt säkerställa koncernens möjlighet att fullgöra sina betalningsåtaganden mot utomstående.

Koncernens långsiktiga nansieringsrisk begränsas genom bekräftade lånefaciliteter. Det är koncernens målsättning att minst 35 procent av den totala volymen bekräftade lån ska ha en återstående löptid om minst tre år och att inte mer än 35 procent av den totala volymen ska ha en återstående löptid om mindre än 12 månader.

Intrum AB Finansieras genom en Revolverande syndikerad lånefacilitet, obligationer, bilaterala lån och företagscerti kat. Lånefaciliteten är med ett bankkonsortium bestående av orton banker och löper till Januari 2026. För lånefaciliteten nns rörelseknutna och nansiella villkor, däribland gränsvärden på särskilda nansiella nyckeltal. Vidare innehåller kreditavtalet villkor som kan inskränka, villkora eller förbjuda koncernen att ådra sig ytterligare skulder, göra förvärv, avyttra tillgångar, ådra sig kapital- eller nansiella leasingkostnader, ställa säkerhet, förändra koncernens rörelse eller besluta om fusion. Per den 31 december 2020 hade låneramarna utnyttjats till totalt 2 223 MSEK (6 186), uppdelat på 2 075 MNOK, 10 MEUR, 12 MGBP.

Den outnyttjade delen av faciliteterna uppgick till 14 927 MSEK (8 178). Lånen löper med rörlig ränta, som utgörs av interbankräntan i respektive valuta med ett marginaltillägg. Alla rörelseknutna och nansiella villkor var uppfyllda under hela 2020.

I juli 2020 emitterade Intrum en femårig icke säkerställd obligation om 600 MEUR till en fast räntesats om 4,875%. Likviden användes för att re nansiera en fastförräntad obligation med förfall 2022. I september genomfördes en tilläggsemission om 250 MEUR till en emissionskurs om 100,75 vilket ger en e ektiv räntesats om 4,70%. Likviden av tilläggsemissionen användes för att återbetala utestående belopp under Intrums lånefacilitet. Under tredje kvartalet emitterade Intrum två icke säkerställda obligationer, en tvåårig om 750 MSEK till STIBOR 3m +250 baspunkter samt en femårig om 1 250 MSEK till STIBOR 3m +460 baspunkter. Obligationerna utfärdades inom ramen för det existerande svenska MTN-programmet. Intrum har därmed utestående obligationslån om totalt 43 706 MSEK (41 645).

Under 2020 ökade utgivna företagscerti kat med 122 MSEK. Företagscerti cat per årskiftet uppgick till 2 916 MSEK (2 794). Ökningen av utgivna företagscerti kat har använts för att återbetala utestående belopp under Intrums lånefacilitet.

Det är koncernens målsättning att likviditetsreserven, vilken består i kassa, bankmedel och kortfristiga likvida placeringar ska uppgå till minst 100 MSEK, utöver outnyttjad del av bekräftade lånefaciliteter. Koncernen har placerat sina likvida medel hos etablerade nansinstitut där risken för förluster bedöms som liten. Koncernens nansfunktion upprättar regelbundet likviditetsprognoser, med syfte att optimera balansen mellan lån och likvida medel så att nettoräntekostnaden minimeras utan att för den skull riskera svårigheter att fullgöra externa åtaganden.

Nedanstående tabell analyserar koncernens och moderbolagets nansiella skulder uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassa ödena. De belopp som förfaller inom tolv månader överensstämmer med redovisade belopp, eftersom diskonteringse ekten är oväsentlig.

Finansiella skulder i balansräkningen – koncernen

Summa 10 994 27 602 25 675 64 271
Företagscerti kat 2 794 2 794
Obligationslån 2 216 27 175 19 416 48 807
Skulder till kreditinstitut 6 212 6 212
Leasingskulder 443 427 47 917
Leverantörsskulder och övriga
skulder
5 541 5 541
31 dec 2019
Summa 9 495 26 843 18 769 55 106
Företagscerti kat 2 916 2 916
Obligationslån 1 100 26 323 16 557 43 980
Skulder till kreditinstitut 2 081 2 081
skulder
Leasingskulder
220 520 131 871
31 dec 2020
Leverantörsskulder och övriga
5 259 5 259
MSEK ett år 2–5 år än 5 år Totalt
Inom Senare

Finansiella skulder i balansräkningen – moderbolaget

Inom Senare
MSEK ett år 2–5 år än 5 år Totalt
31 dec 2020
Leverantörsskulder och övriga 1 231 1 231
skulder
Skulder till kreditinstitut 2 081 2 081
Obligationslån 1 100 26 323 16 557 43 980
Företagscerti kat 2 916 2 916
Skulder til koncernföretag 1 654 5 699 7 353
Summa 6 902 32 022 18 638 57 561
ett år 2–5 år än 5 år Totalt
1 077 1 077
6 212 6 212
2 216 27 175 19 416 48 807
2 794
1 994 3 361 5 355
8 081 30 536 25 628 64 245
Inom
2 794
Senare

Kreditrisker

Kreditrisk utgörs av risken att Intrums motparter inte förmår fullgöra sina åtaganden gentemot koncernen.

Finansiella tillgångar som eventuellt kan utsätta koncernen för kreditrisker består av likvida medel, kundfordringar, portföljinvesteringar, utlägg för kunders räkning, derivatkontrakt och garantier. För nansiella tillgångar som ägs av Intrum har inga säkerheter eller andra kreditförstärkningar erhållits, utom för en viss del av koncernens portföljinvesteringar. Den maximala kreditexponeringen för varje klass av nansiella tillgångar motsvarar det redovisade värdet.

Likvida medel

Koncernens likvida medel består huvudsakligen av banktillgodohavanden och andra kortfristiga nansiella tillgångar med en återstående löptid kortare än tre månader. Koncernen har placerat sina likvida medel hos etablerade banker där risken för förluster bedöms som liten.

Kundfordringar

Koncernens kundfordringar är hänförliga till kunder och betalningsskyldiga som verkar inom olika branscher, och är inte koncentrerade till någon särskild geogra sk region. Koncernens största kund står för mindre än två procent av omsättningen. Huvuddelen av utestående kundfordringar utgörs av för koncernen tidigare kända kunder med god kreditvärdighet. För åldersanalys av förfallna kundfordringar, se Not 17.

Portföljinvesteringar

Som en del av verksamheten med portföljinvesteringar förvärvar Intrum portföljer med främst förfallna konsumentfordringar och arbetar för att inkassera dessa. Till skillnad från den vanliga inkassoverksamheten, där Intrum arbetar på uppdrag mot ersättning i form av provisioner och avgifter, övertas här alla rättigheter och risker i fordringarna. Portföljerna förvärvas vanligen till priser som väsentligt understiger fordringarnas nominella värde och Intrum erhåller hela det belopp som sedan inkasseras, inklusive ränta och avgifter. De förvärvade fordringarna är förfallna till betalning och avser ofta gäldenärer som har betalningssvårigheter. Det ligger därför i sakens natur att hela det nominella fordransbeloppet inte kommer att kunna inkasseras. Å andra sidan förvärvas fordringarna till priser som väsentligt understiger de nominella värdena. Risken i denna verksamhet är att Intrum vid förvärvstillfället överskattar möjligheterna att inkassera beloppen eller underskattar kostnaderna för inkasseringen. Den maximala teoretiska risken är att hela det redovisade värdet på 27 658 MSEK (28 508) skulle vara värdelöst och behöva skrivas bort. För att minimera riskerna inom denna verksamhet iakttas försiktighet vid beslut om förvärv. Inriktningen ligger på mindre och medelstora portföljer med relativt låga snittbelopp, vilket bidrar till riskspridning. Genomsnittligt nominellt värde per ärende uppgår till 19 571 MSEK. Förvärven görs vanligen från kunder som koncernen haft långa relationer med. Förvärven har i allt väsentligt utgjorts av blanco-krediter, vilket kräver relativt mindre kapital och medför en betydande förenkling av administrationen jämfört med om fordringar med ställda säkerheter skulle förvärvas. Sedan 2016 har Intrum dock även börjat förvärva portföljer med fordringar som har underliggande säkerhet, vanligen i form av fastighetsinteckningar. Intrum ställer höga avkastningskrav på förvärvade portföljer. Inför ett förvärv görs en noggrann värdering, baserad på en prognos över det framtida kassa ödet (inkasserade belopp) från portföljen. I dessa beräkningar har Intrum stöd av sin långa erfarenhet av inkassohantering och av koncernens scoringmetoder. Intrum anser sig därför ha en god förmåga att värdera denna typ av fordringar. I syfte att möjliggöra förvärv av större portföljer till en attraktiv risknivå har Intrum ibland samarbetat med andra bolag såsom Piraeus Bank and Ibercaja Banco för att dela på kapitalinsats och vinster. Valutarisken hänförlig till omräkning av balansposten Portföljinvesteringar begränsas genom valutasäkring med lån i samma valutor som tillgångarna, och med valutaterminer. En betydande del av förvärven sker genom s k forward ow-avtal, dvs Intrum kan på förhand ha överenskommit med ett företag om att förvärva samtliga företagets kundfordringar till en viss procentandel av nominellt värde när de varit förfallna till betalning ett visst antal dagar. I de esta av dessa avtal har Intrum dock olika möjligheter att avstå från att förvärva fordringarna, t ex om deras kreditkvalitet försämras. Riskspridning uppnås bland annat genom att fordringar förvärvas från kunder i olika branscher och olika länder.

Koncernens portfölj av köpta fordringar avser gäldenärer i 24 länder. Koncernens totala redovisade värde på köpta fordringar fördelas enligt följande:

Fordringar per land

Fordringar per branch

Av det totala redovisade värdet på balansdagen motsvarar 17 procent portföljer som förvärvats under 2020, 20 procent portföljer som förvärvats under 2019, 14 procent förvärv under 2018 och 14 procent förvärv under 2017. Resterande 35 procent avser alltså fordringar som förvärvats under 2016 eller tidigare, och därmed varit förfallna till betalning i över fyra år. För en stor del av de äldsta fordringarna har Intrum kommit överens med gäldenärerna om avbetalningsplaner.

Per den 31 december 2020 uppgick de ej diskonterade förväntade kreditförlusterna vid första redovisnings tillfället till 47 432 MSEK (62 835) för köpta fordingar inom Portföljinvesteringar som förvärvats av koncernen under januari till december.

Utlägg för kunders räkning

Som ett led i verksamheten gör koncernen externa utlägg för kostnader hos domstolar, juridiska ombud, kronofogdemyndigheter och liknande, vilka kan vidaredebiteras och inkasseras från gäldenärerna. I många fall nns avtal med Intrums kunder som innebär att utlägg som inte kunnat inkasseras från gäldenärerna i stället återvinns från kunderna. Belopp som bedöms kunna återvinnas från en solvent motpart redovisas som tillgång i balansräkningen på raden Övriga fordringar.

Derivatkontrakt

Moderbolaget och koncernen innehar valutaterminer i begränsad omfattning. Kreditrisken från koncernens avtal om valutaterminer är beroende av motparten, som i regel är en större bank eller nansinstitut som inte förväntas komma på obestånd. På balansdagen uppgår tillgångar avseende värde på valutaterminerna till ett belopp om 295 MSEK (204), och skulder till ett belopp på 443 MSEK (356). Se Not 33 angående möjlighet att kvitta fordringar och skulder avseende derivatkontrakt.

Terminsavtalen har korta löptider, typiskt sett någon eller några månader. Alla utestående terminer omvärderas till verkligt värde i bokslutet, varvid justeringen redovisas i resultaträkningen. Syftet med dessa valutaterminer har varit att minimera kursdi erenser i moderbolaget hänförliga till fordringar och skulder i utländsk valuta.

Utestående valutaterminer per årets slut i moderbolaget och koncernen omfattade följande valutor:

Lokal valuta (M) Valutasäkrat belopp, köp Valutasäkrat belopp, sälj
CHF 24 -6
CZK 1 255 -
DKK 36 -751
EUR 568 -170
GBP 22 -171
HUF 28 150 -709
NOK 681 -27
PLN 14 -24
RON 26 -165
SEK 5 113 -8 381

Moderbolaget och koncernen innehar också valutaränteswappar som uppgår till 1 457 MSEK, vilka tecknats i samband med att moderbolaget emitterade obligationer i SEK. För att skapa en lämplig valutamatchning mellan tillgångar och skulder växlades skulder i SEK till NOK i samma kurs på startoch förfallodag.

Betalningsgarantier

Koncernen erbjuder tjänster där kunder erhåller en garanti, mot betalning, från Intrum avseende kundernas fordringar på sina kunder. Det innebär att det uppstår en risk att Intrum måste ersätta kunden för det belopp som garanterats för den händelse att fakturorna inte betalas i tid. I de fall garantin infrias övertar Intrum kundens fordran på sin kund och hanterar den vidare inom verksamhetsområdet Portföljinvesteringar. Det totala garantibeloppet uppgick vid årets slut till 70 MSEK (92). Intrums risk inom denna verksamhet hanteras genom strikta kreditgränser samt genom analys av kredittagarens kreditstatus. Per årets slut har Intrum avsatt 1 MSEK (1) i balansräkningen för att täcka kostnader som kan komma att uppstå på grund av garantin.

Not 35 Förvärv

I kassa ödesanalysen redovisas 35 MSEK (5 135) som förvärv av dotterföretag och joint ventures. Beloppet för 2020 utgörs av rörelseförvärv från Pragma - 6 MSEK respektive förvärv av minoritetens andel (49 procent)i det brasilianska kredithanteringsbolaget Intrum Brasil Consultoria e Participaçoes, S.A. med - 29 MSEK.

Förvärv av rörelse från Pragma

I april slutfördes ett mindre förvärv av rörelse inom kredithantering i Polen, en köpeskilling om 6 MSEK. Koncernmässig goodwill uppgick till 5 MSEK. Verksamheten fusionerades med Intrum Sp. z o.o. Poland, bolaget hade 26 anställda.

Förvärv 49 procent av aktierna i Intrum Brasil Consultoria e Participaçoes, S.A

I oktober förvärvades en minoritetsandel om 49 procent i det brasilianska kredithanteringsbolaget Intrum Brasil Consultoria e Participaçoes, S.A.. Köpeskillingen uppgick till 29 MSEK. Redovisad övervärde uppgår till 27 MSEK och redovisat över förändringar i eget kapital under periodens totalresultat.

Förvärv under 2019

Under andra kvartalet 2019 förvärvade Intrum 80 procent i det spanska bolaget Solvia Servicios Inmobiliaros för 1 937 MSEK. Intrum ck bestämmande in ytande över det förvärvade bolaget den 24 april 2019.

Solvia

Intrum genomfört förvärvet från Banco Sabadell av Solvia Servicios Inmobiliaros (Solvia). Förvärvet innebär att Intrum förvärvar 80 procent av aktierna i Solvia medan Banco Sabadell behåller 20 procent. Solvia är en av Spaniens ledande leverantörer av fastighetsförvaltningstjänster.

Förvärvet redovisas enligt följande i koncernbalansräkningen:

Redovisat värde Justeringar till Verkligt
MSEK före förvärvet verkligt värde värde
Kundrelationer 0 708 708
Övriga materella 603 –116 487
och immateriella
anläggningstillgångar
Uppskjuten skattefordran 23 98 121
Övriga fordringar 1 353 –398 955
Kassa och bank 337 337
Uppskjuten skatteskuld 0 -177 -177
Övriga skulder och –403 –12 –415
avsättningar
Netto tillgångar 1 913 2 016
Minoritetens andel -404
Erlagt kontant 1 937
Uppskjuten köpeskilling 625
Goodwill 950
Likvida medel i förvärvat
bolag
337

Förvärv

Piraeus Bank Recovery Business Unit

Under andra kvartalet 2019 kom Intrum överens med Piraeus Bank om att förvärva bankens plattform för hantering av förfallna fordringar. Transaktionen fullbordades under ärde kvartalet 2019, och den förvärvade verksamheten konsolideras från det datum då Intrum ck bestämmande in ytande, 1 oktober 2019. Verksamheten har knoppats av från banken och konsolideras av Intrum i separata juridiska enheter där Intrum har förvärvat 80 procent av aktierna.

Förvärvet redovisas enligt följande i koncernbalansräkningen:
-- -- ---------------------------------------------------------------
MSEK Redovisat värde
före förvärvet
Justeringar till
verkligt värde
Verkligt
värde
Kundrelationer 3 236 -991 2 245
Övriga immateriella
anläggningstillgångar
426 -426 0
Materiella
anläggningstillgångar
235 235
Uppskjuten skattefordran 19 345 363
Övriga fordringar 56 56
Kassa och bank 38 38
Övriga skulder och
avsättningar
-302 -302
Netto tillgångar 3 708 -81 2 636
Minoritetens andel -527
Erlagt kontant 3 187
Uppskjuten köpeskilling 310
Goodwill 1 427
Likvida medel i förvärvat
bolag
38

Not 36 Närstående

Som närstående betraktas förutom intresseföretag och joint ventures även styrelsen och ledande befattningshavare enligt Not 30 samt nära familjemedlemmar till dessa befattningshavare, liksom företag utöver vilka dessa kan utöva ett betydande in ytande.

Transaktioner med närstående personer och företag genomförs till marknadsmässiga villkor, på armslängds avstånd.

Under 2020 har Intrum köpt tjänster från LBHF Joint Ventures Ltd 1,7 MSEK, från Sothernwood Consulting för 0,6 MSEK. Tre personer inklusive landschefen i Storbritannien Edward Nott är styrelseledamot i LBHF Joint Venture.

Moderbolaget har en närståenderelation med dotterföretagen, se Not 13, men inga transaktioner med andra närstående.

Moderbolaget har under året haft 557 MSEK (402) i intäkter från försäljning av tjänster till dotterföretag i koncernen, och 241 MSEK (107) i kostnader hän-

förliga till inköp av tjänster från dotterföretag i koncernen.

Not 37 Avstämning nyckeltal
MSEK 2020 2019
Jämförelsestörande poster i omsättningen
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 3 145 920
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -3 178 -892
Ersättning avslutat BPO - 177
Jämförelsestörande poster portföljavskrivningar 150 -
Summa jämförelsestörande poster i omsättningen 117 205
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 3 145 920
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -3 178 -892
Integrationskostnader Lindor - -224
Transaktionskostnader förvärv -1 -274
Erhållen ersättning avslutat BPO - 147
Goodwillnedskrivning - -2 700
E ektivitetsprogram - -656
Jämförelsestörande poster joint ventures -1 040 -
Övriga jämförelsestörande poster -119 -469
Jämförelsestörande poster portföljavskrivningar 150 -
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet -1 043 -4 148
Jämförelsestörande poster per resultaträkningsrad
Intäkter från kunder - 177
Intäkt på portföljinvesteringar enligt 150 -
e ektivräntemetoden
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 3 145 920
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -3 178 -892
Kostnad sålda varor och tjänster –120 -819
Försäljnings-, marknadsförings- och -834
administrationskostnader
Andel av vinst och förlust i joint ventures redovisade -1 040 -
med tillämpning av kapitalandelsmetoden
Goodwillnedskrivning -2 700
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet -1 043 -4 148
Andra jämförelsestörande poster per
verksamhetsområde
Kredithantering - -235
Strategiska marknader -106 -3 092
Portföljinvesteringar -944 -15
Gemensamma kostnader 7 -834
Summa andra jämförelsestörande poster -1 043 -4 176
Justerad omsättning
Omsättning 16 848 15 985
Jämförelsestörande poster -117 -205
Justerad omsättning 16 731 15 780
MSEK 2020 2019
Justerat rörelseresultat
Rörelseresultat 4 695 2 060
Jämförelsestörande poster 1 043 4 148
Justerat rörelseresultat 5 738 6 207
Resultat exklusive omvärderingar
Resultat portföljinvesteringar 3 167 4 877
Därav omvärderingar 944 -28
Resultat exklusive omvärderingar 4 111 4 849
Genomsnittligt redovisat värde
Genomsnittligt redovisat värde på portföljinvesteringar 28 306 26 661
i fordringar
Genomsnittligt redovisat värde på joint venture 6 292 6 094
Genomsnittligt redovisat värde på fastigheter 397 344
Totalt genomsnittligt redovisat värde 34 995 33 099
Avkastning inklusive omvärderingar 9 15
Avkastning exklusive omvärderingar 12 15
Cash EBITDA
EBIT 4 695 2 060
Avskrivningar 1 529 1 246
Portföljavskrivningar 4 158 4 183
Portföljomvärderingar 33 -28
Justering resultat i joint ventures 734 -1 179
Justering Kassa öde joint ventures 338 197
Goodwill nedskrivning 2 700
Jämförelsestörande poster exkluderat 1 010 1 476
portföljomvärderingar
Jämförelsestörande poster joint ventures -1 040 -
Jämförelsestörande poster portföljavskrivningar 150 -
Cash EBITDA 11 607 10 654
Skulder till kreditinstitut 2 081 6 186
Obligationslån 43 706 41 645
Avsättningar för pensioner 381 387
Företagscerti kat 2 916 2 794
Likvida medel -2 134 -1 906
Nettoskuld vid periodens slut 46 950 49 105
Nettoskuld/Cash EBITDA 4,0 4,61

1) Beräkningen av Cash EBITDA inkluderar inga proforma-justeringar.

Avkastning portföljinvesteringar

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation tillkapitalbindningen, och ingår bland koncernens nansiella mål. Under året har de nitionen av genomsnittligt bokvärde för helåret justerats till att baseras på genomsnittet av kvartalen istället för ingående och utgående bokvärde för helåret.

EBITDA

Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar utom portföljinvesteringar.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassa ödet från joint ventures.

Jämförelsestörande poster

Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Inkluderar bland annat omvärderingar av portföljinvesteringar, omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivarkostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för ytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Jämförelsestörande poster speci ceras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.

Justerat rörelseresultat (EBIT)

Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och jämförelsestörande poster.

Not 38 Händelser efter årets slut

Den 31 januari 2021 informerades styrelsen för Intrum AB (publ) av sin största aktieägare, ett bolag kontrollerat av Nordic Capital, om att det har utfärdat sammanlagt 3 200 000 köpoptioner, som ger rätt att förvärva 3 200 000 Intrum-aktier, till Intrums vd och koncernchef Anders Engdahl, samt 640 000 köpoptioner, som ger rätt att förvärva 640 000 Intrum-aktier, till Intrums styrelseordförande Per E Larsson. Köpoptionerna har förvärvats på marknadsmässiga villkor och värdet på köpoptionerna har beräknats av ett oberoende värderingsinstitut, med tillämpning av en allmänt accepterad värderingsmodell (Black-Scholes). Köpoptionerna är indelade i fem serier och varje köpoption ger rätt att köpa en Intrum-aktie under en viss lösenperiod och till ett visst lösenpris beroende på serie. Utfärdandet medför ingen utspädning för Intrums övriga be ntliga aktieägare och innebär heller inga tillkommande kostnader för Intrum.

De nitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Koncernens nettoomsättning

Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av nansiella tjänster (avgifter och räntenetto från nansieringstjänster).

Rörelseresultat (EBIT)

Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Portföljinvesteringar – inkasserade belopp,amorteringar och omvärderingar

Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anska ningskostnad med tillämpning av e ektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

Omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal exklusive omvärderingar Periodens omvärdering av portföljinvesteringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling. Intrum redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av portföljinvesteringar.

Organisk tillväxt

Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för e ekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens be ntliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Verksamhetsresultat

Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithanteringstjänster (CMS), Portföljinvesteringar (PI) och Strategiska marknader (Grekland, Italien, Spanien och Brasilien)., exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.

Verksamhetsmarginal

Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Avkastning portföljinvesteringar

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens nansiella mål. Under året har de nitionen av genomsnittligt bokvärde för helåret justerats till att baseras på genomsnittet av kvartalen istället för ingående och utgående bokvärde för helåret.

Justerat rörelseresultat

Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassa ödet från joint ventures.

Engångsposter (NRI's)

Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Engångsposter ("non-recurring items") inkluderar bland annat omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivarkostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för ytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Engångposter speci ceras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.

Jämförelsestörande poster

Väsentliga resultatposter som visserligen ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som kan komma att återkomma i någon form, men som stör jämförelsen mellan tidsperioderna.

Förväntad återstående inkassering, ERC

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar.

Portföljinvesteringar

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, samt investeringar i lager av fastigheter som förvärvats tillsammans med portföljer av fordringar.

Valutajusterad förändring

När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där e ekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Betavärde

Mått på aktiens kursförändringar/svängningar i förhållande till hela marknaden, i form av OMX Stockholm index. Förändringar som exakt följer index ger betavärdet 1,0. Ett betavärde under 1,0 innebär att förändringarna i aktien har varit mindre än förändringarna i index.

Medelantal anställda

Genomsnittligt antal anställda under året omräknat till heltidstjänster.

Operativt kassa öde per aktie

Kassa öde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier under året.

P/E-tal

Aktiekurs vid årets slut dividerat med nettoresultat per aktie före eventuell utspädning (Price Earnings ratio).

P/S-tal

Aktiekurs vid årets slut dividerad med nettoomsättning per aktie (Price Sales ratio).

Resultat per aktie

Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal aktier under året.

Utdelningsandel

Utdelningens andel av årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare.

Se även Not 38, sid 95.

Förslag till disposition av resultatet

Till bolagsstämmans förfogande står fritt eget kapital i moderbolaget enligt följande:

SEK
Överkursfond 17 441 835 284
Balanserat resultat -5 937 679 426
Årets resultat 419 219 769
Summa 11 923 375 627

Styrelsen föreslår att resultatet disponeras enligt följande1 :

SEK
1 450 451 016
10 472 924 611
11 923 375 627

1) Den totala utdelningen och beloppet som överförts i ny räkning som utdelningsbara balanserade vinstmedel efter utbetald utdelning, justeras enligt antalet egna aktier som innehavs av Intrum på avstämningsdagen för utdelning.

Styrelsens motiverade yttrande avseende till årsstämman 2021 föreslagen vinstutdelning för räkenskapsåret 2020 presenteras i ett separat dokument inför årsstämman. Där framgår bl a att den föreslagna utdelningen är i linje med bolagets utdelningspolicy och att styrelsen, baserat på överväganden gällande verksamhetens art, omfattning och risker samt bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt, nner att inget framkommit som gör den föreslagna utdelningen oförsvarlig.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder.

Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning

och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen och verkställande direktören den 26 mars 2021, och föreslås bli fastställda på årsstämman den 29 april 2021.

Stockholm den 26 mars 2021

Anders Engdahl Verkställande direktör och koncernchef

Per E. Larsson Magnus Yngen Hans Larsson Styrelseordförande Vice styrelseordförande Styrelseledamot

Kristo er Melinder Andreas Näsvik Magdalena Persson

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Liv Fiksdahl Andrés Rubio Ragnhild Wiborg Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Vår revisionsberättelse avseende denna årsredovisning har avgivits den 29 mars 2021.

Ernst & Young AB

Jesper Nilsson Auktoriserad revisor

Revisionsberättelse

Till bolagsstämman i Intrum AB (publ), org nr 556607-7581

Rapport om årsredovisningen och koncernredovisning Uttalanden

Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Intrum AB (publ) för år 2020. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 51–97 i detta dokument.

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets nansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess nansiella resultat och kassa öde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens nansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess nansiella resultat och kassa öde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.

Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisning är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till bolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till bolaget enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Särskilt betydelsefulla områden

Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.

Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.

Intäktsredovisning

Beskrivning av området

Koncernens nettoomsättning uppgick under 2020 till 16 848 MSEK. Som framgår av årsredovisningen not 3 och 4 fördelas nettoomsättningen på olika intäktskällor så som inkassoavgifter, provisioner och arvoden samt inkasserade belopp på portföljinvesteringar minskat med amorteringar. Antalet transaktioner i olika öden är omfattande, vilket ställer höga krav på bolagets interna kontroll och administrativa processer. Vi har därför bedömt intäktsredovisningen och relaterade IT-system som ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.

Hur detta område beaktades i revisionen

I vår revision har vi granskat principer för intäktsredovisning, processer för väsentliga intäkts öden och relaterade IT-system. Vi har, bland annat, testat bolagets kontroller, genomfört analytisk granskning och utvärderat e ektiviteten i bolagets kontroller för IT-system som är relevanta för intäktsredovisningen. Vi har även granskat intäkter på stickprovsbasis mot avtal och inbetalda belopp. Vi har även granskat lämnade upplysningar i de nansiella rapporterna angående intäktsredovisning.

Värdering av goodwill

Beskrivning av området

Goodwill redovisas till 31 650 MSEK i koncernens balansräkning per 31 december 2020. Bolaget prövar minst årligen och vid indikation på värdenedgång att redovisade värden inte överstiger tillgångarnas återvinningsvärde. Återvinningsvärdena fastställs genom en beräkning av nyttjandevärdet för respektive kassagenererande enhet, varvid beräknade framtida kassa öden diskonteras. Bolagets prognos över kassa öden baseras på historiska erfarenheter, a ärsplaner och andra bedömningar om framtiden. En beskrivning av redovisningsprinciper för goodwill framgår av not 1 och nedskrivningsprövningen samt kritiska uppskattningar och bedömningar framgår av noterna 2 och 11. Till följd av att redovisade belopp är väsentliga för den nansiella rapporteringen och att nedskrivningsprövningen omfattas av bedömningar och väsentliga antaganden vid beräkning av nyttjandevärdet har vi bedömt värdering av goodwill som ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.

Hur detta område beaktades i revisionen

Vi har utvärderat bolagets process för att upprätta nedskrivningstest. Vi har granskat värderingsmetoder och beräkningar, rimligheten i gjorda antaganden och känslighetsanalyser för förändrade antaganden med stöd av våra värderingsspecialister. Jämförelser har gjorts med historiska utfall och precisionen i tidigare gjorda prognoser har utvärderats. Vi har även granskat lämnade upplysningar i de nansiella rapporterna angående goodwill.

Värdering av portföljinvesteringar

Beskrivning av området

Portföljinvesteringar redovisas till 27 658 MSEK i koncernens balansräkning per 31 december 2020. Redovisningen följer en e ektivräntemodell, där det redovisade värdet av varje portfölj motsvaras av nuvärdet av förväntade framtida kassa öden. De förväntade kassa ödena diskonteras med en e ektivränta som fastställs vid förvärvet av respektive portfölj. Löpande under året görs en översyn av gällande kassa ödesprognoser och bokförda värden, baserat bland annat på uppnått inkasseringsresultat, trä ade överenskommelser med gäldenärer om avbetalningsplaner samt makroekonomisk information. Redovisningsprinciper för portföljinvesteringar framgår av not 1, kritiska uppskattningar och bedömningar framgår av not 2 och en beskrivning av portföljinvesteringar lämnas i not 15. Bolagets värdering av portföljinvesteringar har bedömts vara ett särskilt betydelsefullt område i revisionen på grund av att redovisade belopp är väsentliga för den nansiella rapporteringen och portföljvärderingarna kräver att bolaget gör uppskattningar, antaganden och bedömningar.

Hur detta område beaktades i revisionen

I vår revision har vi, bland annat, utvärderat bolagets processer för värdering av portföljinvesteringar, relaterade IT-system, använda värderingsmodeller och rimligheten i gjorda antaganden vid beräkning av e ektivränta. Vi har också granskat bolagets löpande översyn av bokförda värden. Vi har även granskat lämnade upplysningar i de nansiella rapporterna angående portföljinvesteringar

Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen

Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och åter nns på sidorna 1-50 och 100-112. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2020 utgör annan information. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.

Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.

I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identi eras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.

Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.

Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisning ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.

Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets nansiella rapportering.

Revisorns ansvar

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och koncernredovisning som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan nns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.

Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:

  • identi erar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
  • ska ar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om e ektiviteten i den interna kontrollen.
  • utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
  • drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det nns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det nns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modi era uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
  • utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet

i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.

• inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den nansiella informationen för enheterna eller a ärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.

Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identi erat.

Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.

Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar Uttalanden

Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Intrum AB (publ) för år 2020 samt av förslaget till dispositioner beträ ande bolagets vinst eller förlust.

Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till bolaget enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträ ande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Vårt mål beträ ande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:

  • företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
  • på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vårt mål beträ ande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträ ande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till Intrum ABs revisor av bolagsstämman den 6 maj 2020 och har varit bolagets revisor sedan 25 april 2012.

Stockholm den 29 mars 2021 Ernst & Young AB

Jesper Nilsson Auktoriserad revisor

Hållbarhet

Innehåll

Not
H1 Om hållbarhetsredovisningen 101
H2 Hållbarhetsstyrning 101
H3 Intressentengagemang 102
H4 Väsentlighetsanalys 103
H5 Hållbarhetsmål och utfall 2020 103
H6 Agenda 2030 104
H7 Fokusområden, väsentliga hållbarhetsfrågor och hållbarhetsdata 104
H8 Index för hållbarhetsredovisning enligt Årsredovisningslagen 108
H9 Revisors rapport över översiktlig granskning av
hållbarhetsredovisning samt yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten för Intrum AB (publ)
109
H10 GRI Index 110

H 1 Om hållbarhetsredovisningen

Redovisningsprinciper

Denna års- och hållbarhetsredovisning integrerar nansiell information med hållbarhetsupplysningar. Hållbarhetsredovisningen har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL) och är utformad enligt Global Reporting Initiative (GRI) Standards, nivå Core. Redovisningen utgör även Intrums Communication of Progress (COP) nivå Active till FN:s Global Compact och innehåller information om hur Intrum bidrar till FN:s globala utvecklingsmål och Agenda 2030. Hållbarhetsredovisningen omfattar perioden 1 januari 2020 till 31 december 2020. Föregående hållbarhetsredovisning publicerades 15 april 2020.

I redovisningen nns upplysningar om vår syn på hållbarhet, värdeskapande och risker kopplat till frågor som rör miljö, sociala förhållanden, personal, respekt för mänskliga rättigheter och motverkande av korruption. Hållbarhetsredovisningen har granskats översiktligt av Intrums revisorer, se sida 109 för revisorns rapport. Redovisningen omfattar Intrum AB (publ) och vår verksamhet på 25 marknader (se not 13, sida 80-82).

Väsentliga förändringar sedan föregående redovisningsperiod

2017 var första året som en hållbarhetsrapport upprättades i enlighet med rapporteringskraven i ÅRL. Hållbarhetsrapporten upprättades då som en bilaga till årsredovisningen och utgjorde därmed en separat rapport enligt ÅRL och FN:s Global Compacts Communication of Progress. 2018 var Intrums första kalenderår efter sammangåendet mellan Intrum Justitia och Lindor . I samband med detta integrerades hållbarhetsredovisningen i årsredovisningen och följer sedan dess riktlinjerna i GRI Standards på redovisningsnivån Core.

Kontaktpersoner

Anna Fall, Kommunikationsdirektör [email protected]

Vanessa Söderberg, Hållbarhetschef [email protected]

H2 Hållbarhetsstyrning

Intrums strategiska inriktning av hållbarhetsarbetet godkänns av styrelsen som också är det högst beslutande organet i hållbarhetsstyrningen. Koncernledningsgruppen lägger fram strategin för styrelsen. Koncernens hållbarhetsarbete drivs genom kommunikationsdirektören som ingår i koncernledningsgruppen. Bolagets Sustainability Integration Committee (SIC) ansvarar för att förenkla koordinering och integration av arbetet i koncernen som helhet och att integrera hållbarhet i den dagliga a ärsverksamheten. Kommittén leds av kommunikationsdirektör och hållbarhetschef, och kommittén företräds förutom dessa av representanter från våra verksamhetsområden kredithantering och portföljinvesteringar, HR, risk och regelefterlevnad, nans, samt två landschefer. Under 2020 låg fokus på vidareutveckling av väsentlighetsanalys, samt utveckling av hållbarhetsstrategi, inklusive plan för implementering.

Vårt syfte, våra värderingar, vår mission och vision lägger grunden för Intrums hållbarhetsarbete tillsammans med vår uppförandekod och relaterade interna instruktioner. Uppförandekoden omfattar våra medarbetare, samarbetspartners och leverantörer. Andra styrdokument som är betydande för hållbarhetsarbetet är bland annat vår miljöinstruktion, HR-instruktion, integritets- och dataskyddsinstruktioner, säjlinstruktion, och instruktioner mot penningtvätt och terror nansiering.

Intrums styrningsmodell utgår från en tydlig delegering och uppföljning av befogenheter och behörigheter som genomsyrar samtliga a ärsområden, stabs- och kontrollfunktioner. Mer information om vår styrningsmodell och kontroll av efterlevnad av vårt interna regelverk nns i bolagsstyrningsrapporten på sidorna 40-50.

Ramverk för hållbarhetsarbetet

För att bidra till ett globalt ansvarstagande inom hållbarhet är Intrum sedan 2016 undertecknare av FN:s företagsinitiativ Global Compact och dess tio principer inom mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och anti-korruption. Dessa är implementerade genom våra interna instruktioner och vår uppförandekod som också styr vårt arbete med hållbarhet. Vi stödjer också Agenda 2030 och FN:s globala utvecklingsmål.

Översikt hållbarhetsstyrning

H3 Intressentengagemang

Våra huvudintressenter är de som i hög grad påverkas av vår verksamhet och som har en betydande roll för vår verksamhet - kunder, uppdragsgivare, medarbetare, aktieägare och samhället.

Vi interagerar dagligen med våra intressenter i olika sammanhang. Genom kontinuerliga samtal kan vi vara lyhörda inför våra intressenters förväntningar och utveckla vår verksamhet i linje med deras förväntningar. Interaktionen med intressenter sker bland annat genom enskilda samtal, i bredare diskussioner, undersökningar och enkäter.

Utöver interaktion i den dagliga verksamheten genomför vi riktade hållbarhetsdialoger för att fördjupa vår förståelse av vår påverkan på intressenter. Under 2019 genomförde vi djupintervjuer med ett urval av våra största aktieägare, motsvarande över 60 procent av den totala aktieägarbasen, kring deras förväntningar på vårt hållbarhetsarbete i dag och i framtiden. Under 2021 har vi för avsikt att genomföra dialoger med fokus på mänskliga rättigheter och hållbarhet med era av våra huvudintressenter.

Resultatet av dessa samtal och dialoger utgör grunden till vår väsentlighetsanalys och har haft en betydande roll för vår hållbarhetsagenda. Vi ser intressentdialogerna som ett givande inslag i vår verksamhet eftersom dessa möjliggör utveckling i önskad riktning och stärker vårt värdeskapande som företag.

Intrum Intressentdialog

Intressent Exempel på interaktioner Exempel på väsentliga frågor Hantering av frågor
Kunderna är våra uppdrags
givares kunder, de skuldsatta
individer och ibland företag vi
möter i vår dagliga verksam
het och vars ärenden vi tar över
när de betalar för sent eller när
betalning uteblir.
Årliga fokusgrupper, regelbundna kundu
ndersökningar, daglig kontakt genom vår
hemsida, e-mail, telefon och brev.
Ett personligt bemötande, att vi
visar empati och kan hitta indi
viduellt anpassade lösningar, att
vi tillhandahåller användarvän
liga verktyg samt erbjuder god
tillgänglighet.
Vårt dagliga arbete leds av våra värderingar.
Vår uppförandekod inkorporerar våra vär
deringar och vägleder oss i vårt dagliga
arbete. Under 2020 togs nya principer fram
kring hur vi förhåller oss etiskt gentemot
våra kunder under rådande pandemi.
Våra uppdragsgivare är före
tag inom olika branscher som vi
hjälper att få betalt. Uppdrags
givarna omfattar allt från mul
tinationella företag till små och
medelstora företag.
Årlig undersökning av nöjdhet bland upp
dragsgivare, årliga intervjuer, European
Payment Report som genomförs årligen,
samt daglig kontakt genom vår hemsida,
e-mail och telefon.
Likviditeten, vårt bemötande
av deras kunder, att vi är en del
av kundresan, att vi är en pro
fessionell partner som erbjuder
användarvänliga och anpassade
lösningar.
Årlig undersökning bland våra uppdragsgi
vare möjliggör vår fortsatta utveckling. Vårt
dagliga arbete leds av våra värderingar. Vår
uppförandekod inkorporerar våra värde
ringar och vägleder oss i vårt dagliga arbete.
Samhället är en bred intres
sentgrupp som omfattar med
borgare och beslutsfattare,
konsumenter och företag, myn
digheter och organisationer, för
att nämna några aktörer.
Regelbunden samverkan med Europeiska
Unionens instanser, regelbundet samar
bete med lokala beslutsfattare, regel
bundna nansiella utbildningsinitiativ.
En välfungerande kreditmark
nad för kreditgivare och kredit
tagare, att vi hjälper individer att
bli skuldfria och därmed få en för
bättrad levnadssituation, att vi
bidrar till en sund ekonomi för
företag med ett ansvarsfullt och
etiskt förhållningssätt.
Två årliga undersökningar, European Pay
ment Report bland över 10.000 företag och
European Consumer Payment Report bland
över 24.000 konsumenter. Dessa under
sökningar ger insikter som vi också delar
med oss av. Vi samverkar även med besluts
fattare på olika nivåer för en regulatorisk
utveckling i önskvärd riktning.
Våra be ntliga och potentiella
aktieägare
Samtal med aktieägare, kvartalsrappor
tering inklusive roadshows, möten med
aktieägare såsom bolagsstämman.
Etisk hantering av kunder,
ansvarsfullt val av uppdrags
givare och skuldportföljer,
anti-korruption och ett minskat
klimatavtryck, vårt arbete med
hållbarhetsrelaterade risker.
Utveckling av relevanta styrdokument, inte
grering av hållbarhetsrelaterade risker i
processen för riskhantering. Under 2020
initierades ett arbete med att identi era
våra klimatrelaterade risker enligt TCFD:s
ramverk.
Intrum har cirka 10.000 medar
betare på de 25 marknader där
vi är verksamma.
Årlig medarbetarundersökning MyVoice,
intern kommunikationsplattform Work
place med dagliga interaktioner, dagliga
löpande interaktioner och samtal.
Välbe nnande, arbetsmiljö och
hälsa, mångfald och inkludering,
kompetensförsörjning, möjlighe
ter till utveckling och att arbeta
på ett hållbart företag.
Årlig medarbetarundersökning, global och
lokal hantering i teamen av resultatet från
medarbetarundersökningen.

H4 Väsentlighetsanalys

Under 2020 vidareutvecklade vi vår väsentlighetsanalys och prioriteringen av de materiella aspekter som identi erats med hjälp av intressentdialoger. Arbetet hanterades i vår Sustainability Integration Committee (SIC). Våra 13 materiella hållbarhetsfrågor presenteras i nedanstående graf. I det övre högra hörnet under kategorin 'Fokus' presenteras de hållbarhetsfrågor som är av högst prioritet inom den närmaste tiden. I det vänstra övre hörnet under 'Möta förväntningarna' ligger de frågor där vi behöver arbeta för att säkerställa att vi möter våra intressenters förväntningar på oss. I det undre vänstra hörnet under 'Upprätthålla' är de frågor placerade som är på vår agenda men som för närvarande inte kräver extra resurser. Slutligen, i det nedre högra hörnet under 'Utveckla' ligger den fråga som är viktig för vår framtida utveckling och där vi kan ha en påverkan, men som inte anses central för våra intressenter.

Uppdateringen av väsentlighetsanalysen från föregående år innebär att frågorna 'Mångfald och inkludering', 'Sund ekonomi för våra uppdragsgivare' samt 'Minskat miljöavtryck' har yttats från 'Möta förväntningarna' till 'Fokus' i grafen. Frågan 'Ansvarsfullt val av uppdragsgivare och portföljer' har yttat från 'Fokus' till 'Möta förväntningarna'. Frågan 'Sunda transaktioner' har yttat från 'Upprätthålla' till 'Möta förväntningarna'.

Intressentpåverkan
Möta förväntningarna
• Ansvarsfullt val av upp
dragsgivare och portföljer
• Antikorruption
• Datasäkerhet
Fokus
• Attrahera och bevara
talanger inklusive välbe n
nande hos medarbetare
• Etiskt inkasso genom respekt
fullt bemötande av kunder
• Minskat miljöavtryck
• Mångfald och inkludering
• Sund ekonomin för våra upp
dragsgivare
Upprätthålla
• Ansvarsfull värdekedja och
partnerskap
• Gynnsamma betalningsvill
kor mellan företag
• Relationer med beslutsfat
tare och organisationer
Utveckla
• Öka nansiell kunskap i
samhället

betalningar med högt förtroende skillnad • Etisk inkasso genom respektfullt bemötande av kunder • Ansvarsfullt val av uppdragsgivare och portföljer • Sund ekonomi för våra uppdragsgivare • Gynnsamma betalningsvillkor mellan företag • Sunda transaktioner • Öka nansiell kunskap i samhället • Anti-korruption • Minskat miljöavtryck • Ansvarsfull värdekedja och partnerskap • Datasäkerhet • Relationer med beslutsfattare och organisationer • Attrahera och bevara talanger inklusive välbe nnande hos medarbetare • Mångfald och inkludering H5 Hållbarhetsmål och utfall 2020 Under året vidareutvecklades vår väsentlighetsanalys och våra prioriteringar

Respekterad aktör

Fokusområden och väsentliga hållbarhetsfrågor

Främja hållbara

inom hållbarhetsagendan. Som ett resultat av detta lanserade vi vår hållbarhetsstrategi för år 2020-2023 vid vår kapitalmarknadsdag i november 2020. De fem hållbarhetsaspekter som står i fokus för vår strategi är etisk inkasso, sund ekonomi för våra uppdragsgivare, välbe nnande bland våra medarbetare, mångfald och inkludering, samt minskat miljöavtryck. Den nya strategin har också medfört nya fokusområden inom FN:s agenda 2030.

Växa genom att göra
skillnad
• Attrahera och bevara
Fokusområde Strategiskt
hållbarhetsmål
2020-2023
Utfall 2020
talanger inklusive
välbe nnande hos
medarbetare
Främja hållbara
betalningar
Upprätthålla den höga
nivån av kulturindex över
80/100 (80/100 2019).
82/100
• Mångfald och
inkludering
Öka genomsnittligt nöjd
hetsindex bland våra
uppdragsgivare över
75/100 (73/100 2019)
75/100
Växa genom att
göra skillnad
Öka våra engagemangs
index bland våra med
arbetare över 80/100
(76/100 2019)
79/100
Uppnå en mer balanse
rad könsfördelning i hela
bolaget (40/60 %)
Styrelse:
Kvinnor 33 %, Män 67 %
Koncernledning:
Kvinnor 27 %, Män 73 %
Hela organisationen:
Kvinnor 63 %, Män 37 %.
Vara en
respekterad
aktör med högt
förtroende
Uppnå klimatneutrali
tet före 2030 och minska
våra totala utsläpp av
växthusgaser med minst
20 % jämfört med 2019
Under 2020 minskade
våra totala rapporterade
utsläpp från 6 808 ton till
6 196 ton vilket motsvarar
ungefär 9 %.
Årsmål 2020
Fokusområde Mål 2020 Utfall 2020
Främja hållbara
betalningar
Mäta kundnöjdhet bland
våra kunder på ett enhet
ligt sätt i minst 12 av våra
25 marknader
En leverantör har upp
handlats för att under
2021 implementera
en koncerngemensam
undersökning bland våra
kunder.
Växa genom att
göra skillnad
Minska personalomsätt
ningen initierad av med
arbetare från 18 % till
högst 15 % till 2020
Personalomsättningen ini
tierad av medarbetare
minskade till 13 % 2020.
Vara en
respekterad
aktör med högt
Uppnå klimatneutrali
tet före 2030 och minska
våra totala utsläpp av
Under 2020 minskade
våra totala rapporterade
utsläpp från 6 808 ton till

växthusgaser med minst 20 % jämfört med 2019

6 196 ton vilket motsvarar

ungefär 9 %.

Social, miljömässig och nansiell påverkan

Strategiska hållbarhetsmål

förtroende

H6 Agenda 2030

I samband med att de prioriterade hållbarhetsaspekterna har reviderats i hållbarhetsstrategin 2020-2023 så har vi även identi erat nya mål inom FNs agenda 2030 som vi ser potential att bidra till genom vårt arbete. Vi har identi erat 3 utvecklingsmål, samt fem delmål som vi genom vår hållbarhetsstrategi och aktiviteter har möjlighet att bidra positivt till.

Intrum Agenda 2030

Fokusområde Mål och delmål där vi har störst möjligheter att bidra Exempel på aktiviteter
Främja hållbara
betalningar
Mål 8 - Anständiga arbetsvill
ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK TILLVÄXT
kor och ekonomisk tillväxt
Delmål 8.10 Tillgång till bank
och försäkringstjänster samt
nansiella tjänster för alla
Vi har stort fokus på etiskt bemötande av våra kun
der, och att hjälpa våra kunder att hitta en väg till
baka till en sund privatekonomi.
Delmål 8.3 Främja politik för
nya arbetstillfällen och ökad
företagsamhet
Genom att hjälpa våra uppdragsgivare att få betalt
för de varor och tjänster som de har sålt, så möj
liggör vi utveckling för företag i alla storlekar och
sektorer.
Växa genom att göra
skillnad
Mål 5 - Jämställdhet
JÄMSTÄLLDHET
Delmål 5.5 Säkerställ fullt del
tagande för kvinnor i ledarskap
och beslutsfattande
Vi ser jämställdhet som en tillgång, och fokuserar
på att öka balansen mellan män och kvinnor i hela
vår organisation och i ledande positioner.
Mål 8 – Anständiga arbetsvill
ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK TILLVÄXT
kor och ekonomisk tillväxt
Delmål 8.8 Skydda arbetstaga
res rättigheter och främja trygg
och säker arbetsmiljö för alla
Våra medarbetares välbe nnande är viktigt för
oss, och genom vår årliga medarbetarundersök
ning kan vi identi era områden för utveckling för
att våra medarbetare ska ha en god arbetsmiljö.
Vara en respekterad aktör
med högt förtroende
Mål 13 - Bekämpa klimatför
BEKÄMPA KLIMAT- FÖRÄNDRINGARNA
ändringarna
Delmål 13.2 Integrera åtgärder
mot klimatförändringar i politik
och planering
Genom att ha miljö och klimat högt på agen
dan, med tydliga målsättningar och åtgärdsplaner
bidrar vi till att bekämpa klimatförändringarna.

H7 Fokusområden, väsentliga hållbarhetsfrågor och hållbarhetsdata

H7:1 Fokusområde: Främja hållbara betalningar

Etisk inkasso genom respektfullt bemötande av kunder

Vi fäster stor vikt vid att bemöta våra kunder med empati och respekt för den enskilde individens situation. Detta gäller både hur vi kommunicerar gentemot kunder, men också hur vi hanterar ärenden. För oss är detta en grundförutsättning för att våra uppdragsgivare ska anförtro oss deras viktigaste tillgång – deras kunder.

Vi vägleds av våra värderingar Empathy, Ethics, Dedication och Solutions. Vår uppförandekod inkorporerar våra värderingar som leder oss i vårt dagliga arbete och i bemötande av såväl kunder som våra andra intressenter. Vi har också formaliserat principer kring hur vi förhåller oss gentemot våra kunder i vår interna instruktion "respektfullt bemötande av kunder".

Det pågår arbete för att börja mäta kundnöjdhet på ett enhetligt sätt i våra marknader.

Sedan utvecklingen av våra värderingar 2017 mäter vi i vår årliga medarbetarundersökning i vilken grad våra medarbetare upplever att vi lever våra värderingar, vilket fångas i vårt värderingsindex. I den senaste undersökningen nådde vi 82 i vårt värdeirngsindex vilket är den hittils högst uppmätta nivån. Medarbetarundersökningen genomförs bland alla medarbetare och hade 87 procent svarsfrekvens vilket är något högre jämfört med föregående år (84).

Genom att hjälpa våra kunder att hitta en lösning för att bli skuldfria så hjälper vi dem tillbaka till en sund privatekonomi. Vi mäter årligen det totala antalet skuldärenden där vi har hjälpt våra kunder att hitta en lösning för att reglera ärendet. Med start 2020 mäter vi också antalet kunder som vi har hjälpt att bli skuldfria.

Viktiga interna styrdokument Uppförandekod Respektfullt bemötande av kunder

Företagsspeci ka nyckeltal - Etisk inkasso

2020 2019 2018
Värderingsindex (0–100) 82 80 80
Antalet slutbetalda skuldärenden (miljoner) 14,8 9,7 10,5
Antalet kunder som blivit skuldfria (miljoner) 6,2 n/a n/a

Ansvarsfullt val av uppdragsgivare och portföljer

För oss är det viktigt att samarbeta med uppdragsgivare som delar våra värderingar om god a ärsetik. Våra uppdragsgivare och portföljer utgör kärnan av vår värdekedja, och därför väljer vi våra uppdragsgivare och portföljer med omsorg. Det innebär i praktiken att vi väljer bort uppdragsgivare eller portföljer vars fakturor saknar legal grund, som använder oetiska utlåningsvillkor eller o ensiva försäljningsmetoder, eller av andra skäl inte anses etiska.

Vår säljinstruktion stipulerar de kriterier för hur vi väljer våra uppdragsgivare och portföljer. Innan vi inleder ett samarbete med en uppdragsgivare, utförs en granskning enligt dessa kriterier. I vårt registersystem över uppdragsgivare följer vi från och med 2019 andelen som godkänts efter granskning.

Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
Säljinstruktion

Företagsspeci kt nyckeltal – Val av uppdragsgivare

2020 2019 2018
Andel nya uppdragsgivare som godkänts efter 99,88 % 94,5 % n/a
granskning

Sund ekonomi för våra uppdragsgivare

Kärnan av vår verksamhet handlar om att hjälpa företag att få betalt för sina varor och tjänster som de har sålt. Vi erbjuder våra uppdragsgivare en långsiktig partner som möjliggör utveckling och tillväxt. Vi strävar efter att erbjuda våra uppdragsgivare god service och tillhandahålla användarvänliga lösningar.

Vårt dagliga arbete leds av våra värderingar Empathy, Ethics, Dedication och Solutions. Vår uppförandekod inkorporerar våra värderingar som vägleder oss i vårt dagliga arbete och bemötande av såväl uppdragsgivare som våra andra intressenter.

För att förstå hur vi kan utveckla vårt sätt att arbeta genomförs varje år en oberoende undersökning i syfte att få fram ett nöjdhetsindex. Enligt den senaste undersökningen, som genomfördes hösten 2020, uppgick detta index till 75 vilket är den högsta uppmätta nivån hitills sedan 2017.

Genom att hjälpa våra uppdragsgivare att få betalt för sina varor och tjänster genom att agera som ombud eller köpa portföljer så bidrar vi med nansiellt värde för dem. Vi följer detta nansiella värde, det vill säga hur mycket pengar vi inkasserat för våra uppdragsgivares räkning inom våra kredithanteringstjänster, samt värdet på de portföljer som vi har köpt från uppdragsgivare och därmed frigjort från deras balansräkningar.

Viktiga interna styrdokument Uppförandekod

Företagsspeci ka nyckeltal – Sund ekonomi för våra uppdragsgivare

2020 2019 2018
Nöjdhetsindex uppdragsgivare (0–100) 75 73 73
Finansiellt värde skapat för våra 77 67 69
uppdragsgivare (miljarder SEK)

Sunda transaktioner

Ett växande problem i samhället är penningtvätt, och som aktör i nansbranschen som hanterar betalningar så löper vi risk för att drabbas. Vi granskar transaktioner som sker inom ramen för vår verksamhet regelbundet, och misstänka transaktioner rapporteras till behörig myndighet.

Viktiga interna styrdokument

Instruktion för motverkande av penningtvätt, nansiering av terrorism och sanktioner

Företagsspeci ka nyckeltal - Sunda transaktioner
2020 2019
Antal granskade fall 1614 1046
Antal anmälda fall 7 10

Öka nansiell kunskap i samhället

Överskuldsättning handlar om personer som upplever sig ha ständigt återkommande problem med att inte kunna betala för de varor och tjänster som de köpt. I vissa länder respektive grupper är kunskapen om privatekonomi och konsekvenserna av att betala på kredit låg, och hos många privatpersoner nns det en önskan om att lära sig mer om dessa frågor redan i ung ålder. Vi ser det som en möjlighet och vårt ansvar att bidra till en höjd kunskapsnivå kring en sund ekonomi genom att aktivt dela med oss av vår kunskap inom ramen för vår dagliga verksamhet och genom riktade utbildningsinitiativ.

Vi genomför en rad olika utbildningsinitiativ runt om på våra olika marknader. Under året nådde våra utbildningsinitiativ cirka 13 000 personer.

Viktiga interna styrdokument Uppförandekod

Företagsspeci ka nyckeltal – Utbildningsinitiativ Antal personer som har nåtts av våra utbildningsinitiativ 2020: 13 270

Land Beskrivning
Belgien Genom ett samarbete med organsiationen "Vlajo" har vi
varit delaktiga i att ge studenter nansiell utbildning.
Finland Samarbete med Haaga-Helia-Universitet där ett av målen
med partnerskapet är att öka den nansiella kunskapen
bland unga.
Norge Vi ger nansiellt stöd och samarbetar med norska
Röda Korset i ett initiativ där vi utbildar tidigare fångar
kring privatekonomi. Under 2020 beslöt vi att fördjupa
samarbetet framåt genom att utöka utbildningsinitiativet till
er målgrupper såsom nyanlända.
Portugal Sponsring av 15 team med universitetsstudenter i en
global managementtävling, samt deltagande vid events på
universitet.
Spanien Finansiellt utbildningsprogram för studenter.
Sverige Spendido är ett interaktivt digitalt verktyg för
gymnasieungdomar och deras lärare i Sverige där de lär sig
om frågor kopplade till kredit och skuldsättning.
Ungern 2017 lanserade vi den årliga tävlingen "Zsebpénzügyes
(Pocket-money)" för gymnasiestudenter där de får pröva
sina kunskaper i nansiell utbildning och privatekonomi.

Gynnsamma betalningsvillkor mellan företag

Vi vet att sena betalningar får negativa konsekvenser för företag. Genom våra betaltider till leverantörer har vi en direkt påverkan, och vi arbetar även proaktivt för att indirekt korta betaltiderna gentemot företag och på så vis bidra till deras utveckling och tillväxt. Detta genom olika aktiviteter med målet att korta betaltider för företag.

Viktiga interna styrdokument Uppförandekod

H7:2 Fokusområde: Växa genom att göra skillnad

Mångfald och inkludering

Det är vår övertygelse att ökad mångfald gör oss mer konkurrenskraftiga. Med verksamhet i 25 länder och 36 talade språk bland våra medarbetare är vi stolta över att vara ett mångkulturellt företag. Som arbetsgivare gör vi vårt yttersta för att alla våra medarbetare behandlas respektfullt och ges lika möjligheter till utveckling. All information om medarbetare baseras på det totala antalet medarbetare.

Viktiga interna styrdokument Uppförandekod HR-instruktion

GRI 102-8 Information om medarbetare Antalet medarbetare per kontraktstyp och kön

Kön Tillsvidare Visstid Total
Kvinnor 6 231 396 6 627
Män 3 666 180 3 846
Annan 1 0 1
Kön Heltid Deltid Total
Kvinnor 5 302 1 325 6 627
Män 3 487 359 3 846
Annan 1 0 1

GRI 405-1 Mångfald hos styrelse, ledning och medarbetare

2020 2019 2018
Könsfördelning ledningsgrupp
Kvinnor 27% 18% 23%
Män 73% 82% 77%
Annan 0% 0% 0%
Könsfördelning styrelse
Kvinnor 33% 33% 33%
Män 67% 67% 67%
Annan 0% 0% 0%
Könsfördelning medarbetare
Kvinnor 63% 62% 63%
Män 37% 38% 37%
Annan 0% 0% 0%

Fördelning av chefsposition med hänsyn till kön och ålder

Ålder Kvinnor Män Annan
<30 2,5% 1,9% 0%
30–40 15,3% 15,5% 0%
40–50 21,1% 21,9% 0%
50+ 8,7% 13,0% 0%

Företagsspeci kt nyckeltal – Talade språk

Vi talar och kan betjäna våra kunder och uppdragsgivare på 36 olika språk i de 25 marknader där vi är verksamma.

Albanska Franska Kurdiska Portugisiska Svenska
Arabiska Grekiska Lettiska Punjabi Tamil
Bosniska Hindu-Urdu Litauiska Rumänska Tjeckiska
Danska Holländska Makedoniska Ryska Turkiska
Dari Isländska Norska Serbo-kroatiskaTyska
Engelska Italienska Persiska Slovakiska Ungerska
Estländska Katalanska Polska Spanska
Finska Kantonesiska

Attrahera och bevara talanger inklusive välbe nnande hos medarbetare

Vår förmåga att attrahera och bevara talanger går hand i hand med välbe nnandet bland våra medarbetare. För att attrahera och utveckla talanger inom bolaget främjar vi intern rörlighet och arbetar aktivt med att tydliggöra interna karriärvägar. Att våra medarbetare har tillräckliga resurser, kunskaper och möjligheter att utföra sitt arbete är grundläggande och vi arbetar kontinuerligt för att säkerställa att vi möter varje individs behov i detta avseende. Hos oss ska alla medarbetare kunna åtnjuta sina grundläggande fri- och rättigheter.

Viktiga interna styrdokument Uppförandekod HR-instruktion

GRI 401-1 Nyanställda och personalomsättning

2020 2019 2018
Antal nyanställningar 2 096 3 634 2 204
Personalomsättning 21% 26% 28%
Nyanställningar
Total
Åldersgrupp
<30 1020
30-40 620
40-50 331
50+ 125
Total 2 096
Kön
Kvinna 1 339
Man 755
Annan 2
Total 2 096

Personalomsättning

Total
Åldersgrupp
<30 781
30-40 649
40-50 447
50+ 281
Total 2 158
Kön
Kvinna 1 289
Man 860
Annan 3

Total 2 158

GRI 102-41 Kollektivavtal

2020 2019 2018
Andel medarbetare som omfattas av 46% >60% 50%
kollektivavtal

Företagsspeci ka nyckeltal – Välbe nnande bland medarbetare

2020 2019 2018 2017
Engagemangsindex bland medar
betare (0–100)
79 76 74 76
Sjukfrånvaro 6% 7% 6% 5%

H7:3 Fokusområde: Respekterad aktör med högt förtroende

Anti-korruption

Som aktör på 25 marknader är vi precis som andra företag exponerade mot korruptionsrisker i vår verksamhet. Det är en självklarhet för oss att ha nolltolerans mot korruption, och vår uppförandekod samt instruktion mot mutor och korruption vägleder våra medarbetare och andra som representerar företaget i hur vi ska agera för att hantera denna risk.

Vi gör årligen en övergripande utvärdering av korruptionsrisker i hela vår verksamhet vilken inkluderar följande kategorier: risker kopplade till uppdragsgivare i respektive bransch, geogra ska risker, interna risker, implementeringsrisker. På övergripande nivå klassas riskerna som medel. Inga signi kanta risker har identi erats, men hög risk har identi erats i relation till vår verksamhet i Brasilien; och till outsourcade aktiviteter och externa samarbetspartners utanför Europa på grund av geogra ska risker.

Viktiga interna styrdokument

Instruktion mot korruption och mutor Uppförandekod

GRI 205-3 Bekräftade fall av korruption och vidtagna åtgärder

2020 2019 2018
Bekräftade fall av korruption och vidtagna
åtgärder
0 0 0

GRI 205-1 Verksamheter som genomgått utvärdering av korruptionsrisker

2020 2019 2018
Andel verksamheter som genomgått 100% 100% n/a
utvärdering av korruptionsrisker

Företagsspeci kt nyckeltal – Visselblåsarkanal

2020 2019 2018
Antal fall i visselblåsarkanalen "Code of 3 2 1
Conduct Hotline" som har lett till vidtagen
åtgärd

Under 2020 rapporterades tre incidenter i vår visselblåsarkanal som föranledde ytterligare utredning och ledde till åtgärder. I det ena fallet resulterade utredningen till ett avslut med en av våra a ärskunder. I det andra fallet ledde utredningen till stödåtgärder för berörd chef och personal. I det tredje fallet avslutades en provanställning på grund av misstänkt brott mot vår uppförandekod.

Datasäkerhet

Baserat på den stora mängd data vi hanterar om kunder och uppdragsgivare är informationssäkerhet och datahantering en av våra viktigaste hållbarhetsfrågor. Vi har både ett juridiskt och etiskt ansvar att handha känsliga uppgifter på ett sätt som garanterar respekt för den personliga integriteten, och som tar hänsyn till den mänskliga rättigheten om frihet från otillåten inblandning i privatlivet. Felaktigt bruk av känsliga uppgifter, eller förlust av data, skulle kunna orsaka stor skada för drabbade individer, liksom för uppdragsgivare och för oss som företag.

Viktiga interna styrdokument Informationssäkerhetsinstruktion Integritetspolicy Integritetsstyrning

GRI 418-1 Dokumenterade fall av klagomål gällande brott mot integritetsskydd och förlust av kunddata

2020 2019 2018
Antal dokumenterade fall av klagomål 40 9 n/a
gällande brott mot integritetsskydd/förlust
av kunddata

Under 2020 initierades 40 utredningar av tillsynsmyndighet i vår verksamhet. Av dessa utredningar inleddes en av dem inom ramen för tillsynsmyndighetens årliga plan, tre av dem för att Intrum rapporterat till tillsynsmydighet om personuppgiftsincident, och resterande 36 genom kundklagomål. 22 av dessa 40 utredningar har avslutats, 18 av dem pågår. I ett av de avslutade utredningarna fastställdes av tillsynsmyndigheten att Intrum hade identi erat och använt felaktig legal grund i ett inkasseringsärende. Intrum beordrades att identi era och justera till korrekt legala grund. Ett av fallen resulterade i böter motsvarande 6 000 euro för överträdelse av den registrerades rätt till information. Detta fall initierades 2019, och beslutet kom 2020.

Ytterligare ett av fallen resulterade i en administrativ bot motsvarande 2800 euro för överträdelse till rätten att bli bortglömd. Grundorsaken var att Intrum använde fel legal grund (kontraktuell istället för berättigat intresse) för att hantera kundens data, och hade därmed ingen grund för att hantera kundens e-postadress från tidigare hanterade ärenden. Fallet initierades 2019 och beslutet kom 2020.

Relationer med beslutsfattare och organisationer

Såväl nationellt som internationellt är vi engagerade i dialoger med lagstiftare, myndigheter och branschorganisationer. Att aktivt delta i debatten om aktuella branschfrågor, och bidra till utvecklingen av nya regelverk inom kredithantering ser vi som en av våra viktigaste uppgifter som samhällsmedborgare. På så sätt driver vi utvecklingen av vår bransch i en hållbar riktning framåt.

Viktiga interna styrdokument Uppförandekod

Företagsspeci kt nyckeltal - Aktiviteter för upprätthållandet av relationer med beslutsfattare

Land Beskrivning Schweiz Vi har en ledande roll i lokal branschorganisation och har
genom denna verkat för utvecklingen av en uppförandekod
Belgien Vi har varit med och grundat intressegruppen "Socrem"
som vill förena kredithanteringssektorn och samverka med
dess intressenter för att forma kredithanteringsbranschen
i en mer hållbar riktning. Vi har även aktivt deltagit i
lobbyarbete med beslutsfattare och andra intressenter
i samband med ett nytt lagförslag från den belgiska
Slovakien för branschen.
Medlemmar i branschorganisationen ASINS
(association of slovak credit management companies).
Samverkar med den slovakiska centralbanken och med
justitiedepartementet
regeringen där vi förespråkade möjligheter till frivilliga
återbetalningsplaner för att undvika inkasseirngsprocesser
genom legala instanser. Lobbyarbetet har hörsammats av
politikerna.
Spanien Vi är medlemmar i en nationell branschorganisation där
lokal landschef är ordförande. Genomför aktiviteter i
era initiativ för att främja utvecklingen av lagstiftning
i branschen då Spaniens kredithanteringsmarknad är
Danmark Medlem i en branschorganisation och har genom detta
bidragit till förändring av lagstiftning kopplat till branschen
oreglerad. Organisationen har till exempel lanserat en etik
kod för att främja etisk inkasso.
såsom statliga fordringar. Sverige Aktiva medlemmar i nansinspektionens nätverk "gilla
Finland Medlem i en branschorganisation för nska
kredithanteringsföretag och har genom detta konsulterats
av beslutsfattare i samband med nya lagförslag.
din ekonomi" vars syfte är att bidra till ökad kunskap om
privatekonomi i Sverige. Medlem i branschorganisationen
Svensk inkasso, och är därigenom konsulterade i olika
branschspeci ka lagförslag.
Grekland Aktiv medlem i branschorganisation, och kontinuerlig
dialog med lokala beslutsfattare i t.ex lagförslag.
Storbritanien Samarbetar nära beslutsfattare på olika
nivåer, exempelvis genom medlemskap i era
Litauen Samverkan med branschorganisationer, och därigenom
deltar vi aktivt för att driva den regulatoriska utvecklingen
framåt genom exempelvis yttrande i lagförslag.
branschrelevanta handelsförbund. Sitter i styrelsen för
medlemsorganisationen "The Money Advice Liaison
Group" som samverkar med organisationer för att förbättra
Norge Har efter inbjudan av Norges Justitiedepartement
aktivt deltagit i att lägga fram förslag i samband med ny
lagstiftning i branschen. Lagförslaget inkluderar att stärka
livssituationen för individer i skuld. Är även medlem i
handelsorganisationen "Lending Standards Board", och
branschorganisationen "Credit Services Association".
kompetenskrav och praxis i branschen vilket vi förespråkar. Tjeckien Medlemskap i lokal branschorganisation.
Polen Samverkar med lokala beslutsfattare och myndigheter.
Har bland annat tagit initiativ för att skapa samverkan och
Tyskland Aktiva medlemmar i era branschorganisationer,
handelskammare och expertpaneler.
Rumänien diskutera lagförslag.
Medlemmar i branschorganisationen AMCC (the
Romanian Credit Management Association). Genom detta
engagemang upprätthåller vi relationen och dialogen med
Ungern Nära samarbete med beslutsfattare på olika nivåer, genom
regelbunden kontakt med bland annat centralbanken
och justitiedepartementet. Är även medlem i nationell
branschorganisation.
lokala beslutsfattare. Österrike Medlemmar i branschorganisationen "Inkassoförbundet"
(IVÖ) och därigenom delaktig i lobbyarbete.

Land Beskrivning

Minskat miljöavtryck

Klimatförändringarna är en av vår tids allra största utmaningar. Näringslivet kan spela en viktig roll i att minska miljö- och klimatpåverkan, och vi ser det som vårt ansvar att minimera vår inverkan där vi har möjlighet. Vårt avtryck på miljön sker framförallt genom våra tjänsteresor och energiförsörjningen av våra kontor.

2018 var startår för att mäta klimat- och miljöavtryck från vår verksamhet i scope 1, 2 och 3 enligt Greenhouse Gas Protocol. Under året har vi utvecklat processen genom en digital plattform för datainsamling.

Viktiga interna styrdokument Miljöinstruktion Resepolicy Instruktion för tjänstebilar Uppförandekod

Data för att beräkna våra utsläpp av växthusgaser i scope 1, 2 och 3 har samlats in från de kontor som har ingått i koncernen under minst 6 månader av året. Datan har samlats in genom egna mätsystem, fakturor och i begränsade fall genom uppskattningar baserade på data från tidigare år och månader. De utsläppsfaktorer som har använts för att beräkna koldioxidekvivalenter har hämtats från bränsleleverantörer, Naturvårdsverket, Association of Issuing Bodies (AIB), Department for Environment, Food and Rural A airs (DEFRA), Världsnaturfonden och Green House Gas (GHG) Protocol. Under 2020 minskade våra totala rapporterade utsläpp från 6 808 ton till 6 196 ton vilket motsvarar ungefär 9 %. Våra utsläpp i scope 2 har ökat från 1 815 ton 2019 till 3 532 ton i år, detta då antalet kontor som ingår i redovisningen ökade från 90 kontor till 180 kontor. Våra utsläpp i scope 3 minskade från 4 819 ton 2019 till 2 604 ton i år till följd av avsevärt minskat resande under pandemin.

Totalt tCO2 e utsläpp: 6 196 2

Scope 1 omfattar utsläpp från bilar som vi äger.

Scope 2 avser utsläpp från energi förbrukning i våra kontor och omfattar elförbrukning, värme och kyla.

Scope 3 omfattar utsläpp från tjänste resor med bland annat yg och tåg.

1) Global Warming Potential 100 (The Intergovernmental Panel on Climate Change 2014). 2) Scope 2 utsläppen redovisas enligt platsbaserad/location based metoden.

GRI 305-1, 305-2 och 305-3 Utsläpp (tCO2 e)

Total 6 196 6 808 8 454
Scope 3 2 604 4 819 5 413
Scope 2 3 532 1 815 2 886
Scope 1 59 174 155
2020 2019 2018

Ansvarsfull värdekedja och partnerskap

För oss är det viktigt att samarbeta med företag som delar våra värderingar om god a ärsetik. Förutom våra uppdragsgivare och portföljer som är kärnan i vår leverantörskedja gäller detta även de inköp som vi gör till våra kontor, vid köp av tjänster och inte minst de partnernätverk vi arbetar med för att serva våra uppdragsgivare globalt.

Viktiga interna styrdokument Uppförandekod Inköpspolicy

H8 Index för hållbarhetsredovisning enligt Årsredovisningslagen

Upplysning Sidhänvisning
Övergripande A ärsmodell 22
Miljö Policy inom miljöfrågor 34, 108
Risker och dess hantering av
miljöfrågor
34
Mål och resultat relaterat till
miljöfrågor
32, 35, 108
Sociala
förhållanden och
Policy inom sociala förhållanden och
personal
26-29, 105-106
personal Risker och dess hantering av sociala
förhållanden och personalfrågor
26-29, 105-106
Mål och resultat relaterat till sociala
förhållanden och personal
26-29, 105-106
Respekt för Policy inom mänskliga rättigheter 26-29, 33-34
mänskliga
rättigheter
Risker och dess hantering av
mänskliga rättigheter
26-29, 33-34
Mål och resultat relaterat till
mänskliga rättigheter
26-29, 33-34,
105-106
Motverkande av
korruption
Policy inom motverkande av
korruption
33-34, 106
Risker och dess hantering av
korruptionsfrågor
33-34
Mål och resultat relaterat till
motverkande av korruption
33-34, 106

H9 Revisors rapport över översiktlig granskning av hållbarhetsredovisning samt yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten för Intrum AB (publ)

Till Intrum AB (publ), org nr 556607-7581

Inledning

Vi har fått i uppdrag av styrelsen i Intrum AB (publ) att översiktligt granska hållbarhetsredovisningen för Intrum AB (publ) för år 2020. Företaget har de nierat hållbarhetsredovisningens omfattning på sida 110. Den lagstadgade hållbarhetsrapporten de nieras på sida 108.

Styrelsens och företagsledningens ansvar för hållbarhetsredovisningen

Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att upprätta hållbarhetsredovisningen inklusive den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med tillämpliga kriterier respektive årsredovisningslagen. Kriterierna framgår på sida 101 i hållbarhetsredovisningen, och utgörs av de delar av ramverket för hållbarhetsredovisning utgivna av The Global Reporting Initiative (GRI) som är tillämpliga för hållbarhetsredovisningen, samt av företagets egna framtagna redovisnings- och beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta en hållbarhetsredovisning som inte innehåller väsentliga fel, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på misstag.

Revisorns ansvar

Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen grundad på vår översiktliga granskning och lämna ett yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Vårt uppdrag är begränsat till informationen i detta dokument och den historiska information som redovisas och omfattar således inte framtidsorienterade uppgifter.

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000 Andra bestyrkande¬uppdrag än revisioner och översiktliga granskningar av historisk nansiell information. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för upprättandet av hållbarhetsredovisningen, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. Vi har utfört vår granskning avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. En översiktlig granskning och en granskning enligt RevR 12 har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt IAASB:s standarder för revision och kvalitetskontroll i övrigt har.

Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 (International Standard on Quality Control) och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar. Vi är oberoende i förhållande till Intrum AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning och granskning enligt RevR 12 gör det inte möjligt för oss att ska a oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identi erade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning och granskning enligt RevR 12 har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Vår granskning utgår från de av styrelsen och företagsledningen valda kriterier, som de nieras ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande av hållbarhetsredovisningen. Vi anser att de bevis som vi ska at under vår granskning är tillräckliga och ända¬målsenliga i syfte att ge oss grund för vårt uttalande nedan.

Uttalande

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att hållbarhetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med de ovan av styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.

En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.

Stockholm den 29 mars 2021

Ernst & Young AB

Jesper Nilsson Outi Alestalo Auktoriserad revisor Specialistmedlem i FAR

H10 GRI Index

GRI
Standard Beskrivning Sidhänvisning
101 Denna rapport har upprättats i enlighet med GRI
Standards Core
Generella upplysningar
102-1 Organisationens namn 51
102-2 Verksamhet, märken, produkter och tjänster 51-52
102-3 Huvudkontorets placering 68
102-4 Länder där organisationen är verksam 80-82
102-5 Ägarstruktur och bolagsform 36-37, 40
102-6 Marknader som organisationen är verksam på 3, 80-82
102-7 Organisationens storlek 2, 12, 80-82,
51-53
102-8 Information om anställda och andra arbetare 88
102-9 Leverantörskedja 2, 107
102-10 Väsentliga förändringar gällande organisation och
leverantörskedja
51
102-11 Försiktighetsprincipens tillämpning 34
102-12 Externa initiativ 105, 107
102-13 Medlemskap i organisationer 105, 107
Strategi
102-14 Uttalande från senior beslutsfattare 10-11
Etik och integritet
102-16 Värderingar, principer och etiska riktlinjer 24, 29
Styrning
102-18 Styrning 40, 101
Intressentengagemang
102-40 Lista över intressentgrupper 18, 102
102-41 Andel anställda som omfattas av kollektivavtal 106
102-42 Identi ering och urval av intressenter 18, 102
102-43 Förhållningssätt till intressentengagemang 18, 102
102-44 Viktiga frågor som framkommit från intressenter 18, 102
Om redovisningen
102-45 Enheter som ingår i den nansiella redovisningen 80-82
102-46 Process för att de niera redovisningens innehåll
/ avgränsning
101
102-47 Väsentliga hållbarhetsfrågor 103
102-48 Förändringar av information 103
102-49 Förändringar i redovisningen 101
102-50 Redovisningsperiod 101
GRI
Standard Beskrivning Sidhänvisning
102-51 Datum för publicering av senaste redovisningen 101
102-52 Redovisningscykel 101
102-53 Kontaktperson för redovisningen 101
102-54 Rapportering i enlighet med GRI Standarder 101
102-55 GRI innehållsindex 110
102-56 Externt bestyrkande och granskning 109

Frågespeci ka upplysningar

Ekonomi
205: Anti-korruption
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 33-34, 106
205-3 Bekräftade korruptionsincidenter och vidtagna
åtgärder
106
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 33-34, 106
205-1 Verksamheter som genomgått utvärdering av
korruptionsrisker
106
Miljö
305: Utsläpp
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 34, 108
305-1 Direkta växthusgasutsläpp (scope 1) 34, 108
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 34, 108
305-2 Indirekta växthusgasutsläpp och
energianvändning
(scope 2)
34, 108
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 34, 108
305-3 Andra indirekta utsläpp av växthusgas (scope 3) 34, 108
Socialt
401: Anställda
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 26-29,
105-106
401-1 Nyanställda och personalomsättning 106
405: Mångfald och jämställdhet
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 26-29,
105-106
405-1 Mångfald hos styrelse, ledning och medarbetare 106

418: Kundintegritet 103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 33-34, 105-106 418-1 Dokumenterade fall av klagomål gällande brott mot integritetsskydd och förlust av kunddata 106

GRI
Standard Beskrivning Sidhänvisning
Företagsspeci ka frågeställningar
Främja hållbara betalningar
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 22-24,
104
Etisk inkasso 104
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 23-24,
104-105
Ansvarsfullt val av uppdragsgivare och portföljer 104-105
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 23-24, 105
Sund ekonomi för våra uppdragsgivare 105
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 105
Gynnsamma betalningsvillkor mellan företag 105
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 34, 105
Sunda transaktioner 105
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 24, 105
Utbildningsinitiativ 105

Respekterad med högt förtroende

103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 33-34, 106
Anti-korruption - Visselblåsarkanal 106
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 108
33, 108
103–1, 2, 3 Hållbarhetsstyrning 32, 107
Aktiviteter för upprätthållandet av relationer med 107
beslutsfattare
Ansvarsfull värdekedja och partnerskap

Växa genom att göra skillnad

26-29,
105-106
107
26-29,
105-106
105-106

Information till aktieägarna

Årsstämma

Årsstämma i Intrum AB (publ) hålls torsdagen den 29 april 2021. På grund av covid-19 pandemin har bolaget beslutat att genomföra stämman genom ett poströstningsförfarande, vilket innebär att inga aktieägare kommer tillåtas delta på stämman personligen eller genom ombud. Ytterligare information om hur man kan delta kommer att nnas i kallelsen som sker genom annonsering i Svenska Dagbladet och Post- och Inrikes Tidningar. Kallelsen samt övrig information inför årsstämman nns även på www.intrum.com.

Utdelning

För räkenskapsåret 2020 föreslår styrelsen årsstämman att utdelning lämnas om 12 SEK (11) per aktie.

Finansiell information 2021

Årsstämma 2021 29 april
Delårsrapport januari–mars 29 april
Delårsrapport januari–juni 22 juli
Delårsrapport januari–september 21 oktober

Ytterligare information från Intrum

Finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska och kan beställas från Intrum AB, Kommunikationsavdelningen, 105 24 Stockholm eller via [email protected]. Rapporterna samt övrig information från bolaget publiceras löpande på koncernens webbplats www.intrum.com. Kommunikation med ägare, analytiker och medier är ett prioriterat område. Presentation av Intrums resultat och verksamhet görs efter varje delårsrapport för analytiker och investerare i Stockholm. Utöver dessa kontakter trä ar representanter från bolaget be ntliga och potentiella aktieägare vid andra tillfällen, exempelvis i enskilda möten och aktiesparträ ar. Besök gärna vår webbplats, www.intrum.com, som förutom en bred presentation av koncernen erbjuder en fördjupad IR-del med analysverktyg med mera.

Aktieägarkontakt

Emil Folkesson Tel. +46 707446982 E-mail: [email protected]

Denna årsredovisning kan beställas i tryckt format via [email protected] eller från Intrum AB, Kommunikationsavdelningen, 105 24 Stockholm. Års- och hållbarhetsredovisningen kan också laddas ned som pdf via www.intrum.com.

Kontakt för rapportens innehåll

Anna Fall Tel. +46 709969821 E-post: [email protected]

Intrums Års- och hållbarhetsredovisning 2020 har producerats i samarbete med Springtime–Intellecta. Foto: Helén Karlsson. Porträttfoto: Erik Thor. Tryck: TMG, 2021. Intrum AB (publ) (org.nr 556607-7581).

Intrum AB (publ)

Sicklastråket 4, Nacka 131 54 Stockholm, Sverige Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]