Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Annual Report 2017

Apr 4, 2018

2930_10-k_2018-04-04_cbdefbb1-797b-4673-a0da-c92cd82a092f.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Årsredovisning 2017

Vi leder vägen till en sund ekonomi.

Innehåll

  • Kort om 2017
  • Kort om Intrum
  • Vd-ord
  • Syfte, mission, vision
  • Strategi
  • Finansiella mål
  • Affärsmodell och tjänster
  • Regioner
  • Värderingar
  • Marknadstrender
  • Hållbarhet
  • Två uppdragsgivare
  • Medarbetare
  • Aktien
  • Förvaltningsberättelse
  • Finansiell översikt
  • Resultaträkning Koncernen

  • Balansräkning Koncernen

  • Kassaflödesanalys Koncernen
  • Förändringar i eget kapital – Koncernen
  • Resultaträkning Moderbolaget
  • Balansräkning Moderbolaget
  • Kassaflödesanalys Moderbolaget
  • Förändringar i eget kapital – Moderbolaget
  • Noter
  • Revisionsberättelse
  • Bolagsstyrningsrapport
  • Styrelse
  • Koncernledning
  • Information till aktieägarna
  • Definitioner
  • Adresser

Ett historiskt 2017.

29%

Rörelseresultatet uppgick till 3 489 MSEK (3 055). Rörelsemarginalen var 29 procent (29). Nettoresultatet uppgick till 1 318 MSEK (1 293) och resultatet per aktie uppgick till 14,98 SEK.

Alla siffror ovan avser pro forma 2017 för det kombinerade Intrum Justitia och Lindorff. Resultat per aktie baseras på pro formaresultatet justerat för engångsposter om 815 MSEK och är beräknat med antalet aktier vid årets slut, dvs 131 541 320 aktier.

2017 var ett viktigt och händelserikt år i Intrums historia. Här är ett axplock av händelserna under året:

Februari

Den 14 februari slutför Intrum förvärvet av 1stCredit och återetablerar sig därmed på den viktiga brittiska marknaden. Vårt mål är att bli en av de ledande aktörerna i Storbritannien och med detta förvärv får vi en bra plattform.

April

Intrum stärker sin närvaro i östra Europa och förvärvar Top Factoring med cirka 120 anställda, ett av de ledande företagen för portföljinvesteringar i Rumänien.

Juni

Intrum presenterar Europas största undersökning om betalningsbeteenden, European Payment Report, för 19:e året i rad. Vi vänder oss till beslutsfattare, myndigheter, företag och konsumenter för att driva frågor om sund ekonomi genom att visa vilken roll Intrum spelar för att skapa fungerande och mer effektiva betalningsflöden i Europa.

Styrelsen utser Mikael Ericson till vd och koncernchef när sammanslagningen av Intrum Justitia och Lindorff slutförs den 27 juni. En ny koncernledning utses efter det.

EU-kommissionen godkänner sammanslagningen av Intrum Justitia och Lindorff. Kommissionens beslut är villkorat av att Lindorffs verksamheter i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrum Justitias verksamhet i Norge avyttras.

Intrum stärker koncernens finansiering genom att emittera obligationer för 3 miljarder EUR till attraktiv ränta. Pengarna används i huvudsak till att

återbetala existerande kreditfacilitet samt utestående lån för Intrum Justitia och Lindorff.

Oktober

Intrum Justitia och Lindorff blir Intrum efter sammanslagningen i juni. Nu tas nästa steg mot att konsolidera de två företagen genom att lansera en ny identitet och ett nytt varumärke.

Intrum etablerar sig på den grekiska marknaden genom ett förvärv av en skuldportfölj från Eurobank. En total investering på cirka 400 MSEK.

November

Intrum ingår avtal om att avyttra Lindorffs verksamheter i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrum Justitias verksamhet i Norge till Lowell, ett europeiskt bolag som hanterar kreditfordringar, till ett företagsvärde om 730 MSEK.

December

European Consumer Payment Report 2017 presenteras. Rapporten visar bland annat att en tredjedel av föräldrarna i Europa känner social press att köpa varor till sina barn som de egentligen inte har råd med.

Intrum förvärvar det italienska kredithanteringsföretaget CAF inklusive en stor diversifierad skuldportfölj. Förvärvet etablerar Intrum som en av marknadsledarna på den italienska marknaden.

Intrum presenterar en uppdaterad affärsstrategi och nya finansiella mål vid en kapitalmarknadsdag i Stockholm.

Omsättning per region Omsättning per verksamhetsområde

Omsättningsfördelningen baseras på koncernens pro formaintäkter för 2017 om 12 219 MSEK (10 503).

• Resultat per aktie baseras på pro formaresultatet justerat för engångsposter om 815 MSEK och är beräknat med antalet aktier vid årets slut, dvs 131 541 320 aktier.

Nyckeltal, femårsöversikt

MSEK om inte annat anges 2017* 2016 2015 2014 2013
Nettoomsättning 12 219 6 088 5 628 5 184 4 566
Nettoomsättning exkl omvärderingar 12 156 6 039 5 597 5 149 4 559
Rörelseresultat (EBIT) 3 489 1 978 1 624 1 430 1 207
Rörelsemarginal, % 29 32 29 28 26
Periodens resultat 1 318 1 468 1 172 1 041 819
Investeringar i köpta fordringar 7 804 3 100 2 428 1 937 2 524
Bokfört värde köpta fordringar 21 149 8 733 7 027 6 197 5 411
Resultat per aktie, SEK 14.98** 20,15 15,92 13,48 10,30
Tillväxt i resultat per aktie, % –26 27 18 31 41

* Siffror för 2017 avser pro forma för det kombinerade Intrum Justitia och Lindorff.

** Resultat per aktie baseras på pro formaresultatet justerat för engångsposter om 815 MSEK och är beräknat med antalet aktier vid årets slut, dvs 131 541 320 aktier.

Intrum hjälper 80 000 företag till framgång.

Intrum är den självklara marknadsledaren inom kredithantering i Europa. Vi hjälper företag att lyckas genom att ta hand om deras kunder och på ett omtänksamt sätt hjälpa människor att betala. Vi är fler än 8 000 medarbetare med närvaro i 24 länder där vi hjälper våra uppdragsgivare med allt från kreditoptimering, betalningstjänster och inkasso till fakturaköp och betalningslösningar för e-handelsföretag. Intrum leder vägen till en sund ekonomi där betalningsflöden fungerar och människor blir skuldfria.

sund privatekonomi. 1

Marknadsledare = större kundnytta

Nyckeln till att leverera större kundnytta handlar bland annat om förståelse för människors och företags situation. Vår tillgång till en stor mängd kreditinformation ger oss insikter om affärer och trender i hela Europa. Den insikten hjälper oss till exempel att bedöma kreditrisker för våra uppdragsgivare. Men informationen hjälper oss också att förstå människors

ekonomiska situation så att vi kan vända en svår situation till något positivt. När kreditbedömningar och betalningsflöden fungerar får företag betalt. Då skapas möjlighet till framgångsrika företag som kan utvecklas och anställa fler medarbetare. Samtidigt hjälper vi människor att bli skuldfria och få en

En balanserad affärsmodell

och konsumenter än våra konkurrenter. Det ger oss möjlighet att leverera större kundnytta till våra kunder.

Vi arbetar inom 2 tjänsteområden: kredithanteringstjänster och finansiella tjänster

Vi erbjuder ett komplett utbud kredithanteringstjänster som täcker företags hela kredithanteringskedja från kreditoptimering och betalningstjänster till inkasso. Med Intrums finansiella tjänster som fakturaköp, betalningslösningar för e-handelsföretag och köp av fordringar får våra uppdragsgivare betalt för sina varor och tjänster.

80 000

80 000 uppdragsgivare i 24 länder

Intrum har omkring 80 000 uppdragsgivare i Europa. De finns inom i stort sett alla branscher och att hjälpa företag med stora volymer konsumentfordringar är vår specialitet. Vi arbetar även med tiotusentals små entreprenörsdrivna företag och mellanstora företag som ser det lönsamma i att koncentrera sig på sin verksamhet istället för på betalningshantering.

Mer än 100 år inom kredithantering

Lindorff grundades 1898 och Intrum Justitia grundades 1923. 2017 blev vi tillsammans Intrum. Med mer än 100 års erfarenhet av kreditmarknaden i ryggen är Intrum idag Europas marknadsledande kredithanteringsföretag. Vi är fler än 8 000 medarbetare med närvaro i 24 länder. Dessutom har vi samarbete med representanter i ytterligare cirka 160 länder för att hjälpa våra uppdragsgivare som har verksamhet både i och utanför Europa.

En självklar marknadsledare på vägen mot en sund ekonomi.

2017 var ett historiskt år för Intrum. Samgåendet mellan Lindorff och Intrum Justitia skapar Intrum, den självklara marknadsledaren i Europa med fler än 8 000 medarbetare och närvaro i 24 länder. Vi har högre omsättning och större geografisk bredd än någon annan i vår bransch och erbjuder företag marknadens mest kompletta utbud av tjänster genom hela kredithanteringskedjan. Vi arbetar varje dag för att hjälpa företag att lyckas genom att visa omtanke om deras kunder. På så sätt leder vi vägen till en sund ekonomi för företag, människor och samhället i stort.

En marknadsledare med stort ansvar

Som marknadsledare är det vårt ansvar att leda utvecklingen mot ett sunt förhållningssätt mellan kreditgivare, kredittagare och resten av samhället. Vi agerar etiskt och med omtanke och respekt för människors ekonomiska situation vilket också väsentligt ökar möjligheten för företag att få betalt. En sund ekonomi handlar om att ge individer rätt förutsättningar för att ta en kredit och fullfölja sina åtaganden och att företag ska kunna sälja produkter och tjänster på kredit utan att riskera sin likviditet.

Strategi för fortsatt tillväxt

Under 2017 har vi ytterligare stärkt vår plattform för vidare tillväxt genom förvärv, investeringar, arbete med att effektivisera vår verksamhet och inte minst genom att slå samman två av branschens ledande företag – Intrum Justitia och Lindorff. Vi har nu rätt förutsättningar på plats för att kunna fortsätta utveckla oss och vår bransch och vi har en tydlig strategi för framtiden. En strategi som fokuserar på tillväxt, effektivitet, digitalisering och analys.

Fortsatt tillväxt skapar vi genom att expandera inom vår kärnverksamhet, portföljinvesteringar och kredithanteringstjänster. För att expandera inom portföljinvesteringar har vi till exempel breddat vår aktivitet till tillgångsklasser som fordringar på små och medelstora företag samt säkerställda konsumentfordringar, som båda erbjuder en mycket stor marknadspotential. Inom vår kredithanteringsverksamhet har vi ökat våra insatser för att skapa fortsatt tillväxt genom företagsförvärv och utvecklat skräddarsydda lösningar där Intrum tar över en uppdragsgivares inkasseringsverksamhet genom långsiktiga avtal. Därutöver fortsätter vi att utforska möjligheterna till expansion på fler europeiska marknader.

Effektivitet för oss är att göra rätt saker på rätt sätt och vid rätt tid. Vi fortsätter att optimera våra processer för att kunna stärka våra leveranser till våra uppdragsgivare och samtidigt bedriva verksamheten kostnadseffektivt. Därför kommer vi att under de närmaste åren arbeta för att utvinna skalfördelar från gemensamma inköp och ökade volymer i våra Shared Service Centers, effektivisera vår IT-infrastruktur samt driva våra kundcenter enligt bästa praxis på alla våra marknader. Genom att öka den interna effektiviteten stärker vi leveransen och förenklar upplevelsen av det vi levererar till uppdragsgivare och deras kunder.

Digitalisering och dataanalys är två viktiga katalysatorer för att kunna växa och samtidigt öka effektiviteten på en marknad som ständigt förändras. Att vara den mest innovativa kredithanteringsleverantören, som också driver branschstandarden inom digitalisering och dataanalys, är en av nycklarna i Intrums strategi. Under de närmaste åren kommer vi att accelerera våra ambitioner inom dessa affärskritiska områden.

En annan värdeskapande strategisk prioritet för Intrum under de kommande åren är att dra maximal nytta av ekonomiska och strategiska synergier från det nyligen genomförda samgåendet mellan Lindorff och Intrum Justitia. Integrationen av de två bolagen har hittills visat sig vara mycket framgångsrik. I slutet av 2017 hade vi nått en årstakt om 200 miljoner SEK i realiserade kostnadssynergier.

Viktiga händelser under 2017

2017 har varit ett transformerande år, präglat av hög aktivitet och stor förändring. Sedan samgåendet med Lindorff godkändes i juni har vi under det andra halvåret framgångsrikt nått flera viktiga milstolpar för den nya koncernen, inklusive en omfattande omfinansiering till en marknadsledande räntenivå samt ett avtal om att avyttra vissa dotterbolag i enlighet med åtagande till EUs konkurrensmyndighet till en attraktiv värdering.

Vi har även lanserat och inlett implementeringen av vårt nya varumärke och företagsidentitet för att svetsa samman våra anställda, stärka den nya koncernens gemensamma identitet och göra det enklare för våra uppdragsgivare och kunder. Vidare utsåg vi tidigt den nya koncernens samtliga ledande befattningshavare som säkerställer en effektiv integrationsprocess.

"Vi har nu rätt förutsättningar på plats för att kunna fortsätta utveckla oss och vår bransch och vi har en tydlig strategi för framtiden."

Utöver arbetet med transformationen och samgåendet har vi även tagit aktiv del av fortsatt goda marknadsförhållanden och ökat vår marknadsandel. Etablering har skett genom förvärv på tre nya marknader under året – Storbritannien, Rumänien och Grekland. Vidare har vi uppnått en marknadsledande position på den viktiga italienska marknaden genom ett större tilläggsförvärv.

Finansiell utveckling

Vår finansiella utveckling under 2017 var sammantaget god och enligt plan. Pro forma för förvärvet av Lindorff och avyttrade enheter ökade koncernens intäkter med 16 procent och det underliggande rörelseresultatet med 13 procent jämfört med 2016. Våra portföljinvesteringar hade en mycket stark utveckling med tillväxt i bokfört värde och till god avkastning. På pro formabasis uppgår investeringar i portföljer till 7,8 miljarder SEK, en betydande ökning jämfört med föregående års nivå om 5 miljarder SEK. För Kredithanteringstjänster ökar våra intäkter med 16 procent jämfört med föregående år och vi når en verksamhetsmarginal exklusive engångsposter om 28 procent. Det andra halvåret innebar en viss försämring av marginalerna inom Kredithantering men vår bedömning är att vi har betydande potential att öka såväl tillväxt som marginaler under de kommande åren, genom främst kostnadssynergier, ökad effektivitet och förvärv. Helt i enighet med den plan och de nya finansiella mål som presenterades vid vår kapitalmarknadsdag i december 2017. Läs mer om våra nya finansiella mål på sidan 14.

Hållbarhet och en sund ekonomi

Under 2017 har vi fortsatt att utveckla vårt hållbarhetsarbete, där en sund ekonomi står i fokus för allt vi gör och utgör kärnan i vårt företag. På Intrum ser vi att vi har en viktig roll att spela för att sätta ljuset på ekonomisk hållbarhet, såväl för den enskilde individen som för företag och samhället i stort. Genom våra egna undersökningar ser vi att när företag får betalt i tid, då kan små som stora företag konkurrera på lika villkor och få hjulen i samhället att snurra: fler människor kommer i jobb och samtidigt hjälper vi skuldsatta att få en egen ekonomiskt hållbar situation.

Under 2017 lämnade vi vår första rapport till UN Global Compact avseende hur väl vi tillämpat FNs tio principer för hållbara företag. Genom arbetet med European Payment

Report och initiativ för koder om betalningstider leder vi vägen till en sund ekonomi.

Ett annat exempel från hållbarhetsarbetet är vårt initiativ för utbildning inom privatekonomi. Under 2017 har vi arbetat vidare med att utveckla Spendido, ett digitalt utbildningsprogram som riktar sig till ungdomar. Under 2018 kommer vi vara redo att lansera Spendido på fler av koncernens marknader. Syftet är att ungdomar ska få en tidig inblick i vad det innebär att handla på kredit samt vad konsekvenserna är om man inte lyckas fullfölja sitt åtagande.

Tack!

2017 var ett spännande och händelserikt år. Året då vi tog steget till att bli den självklara marknadsledaren i vår bransch, och vi har skapat en stabil grund att bygga på för framtiden. Jag vill därför rikta ett stort tack till våra 80 000 uppdragsgivare och alla tusentals hårt arbetande kollegor. Intrums vision är att vara en respekterad aktör med förtroende hos alla som ger eller tar emot kredit.

Mikael Ericson

Vd och koncernchef Stockholm i mars 2018

Som marknadsledare har vi en viktig samhällsfunktion.

Vårt syfte är att som den självklara marknadsledaren leda vägen till en sund ekonomi. Vår mission är att hjälpa företag att lyckas genom att med omtanke hjälpa deras kunder att i en individuell takt kunna möta sina åtaganden och betala sina skulder. Vår vision är att vara en respekterad aktör med förtroende hos alla som ger eller tar emot kredit.

Syfte:

Vi leder vägen till en sund ekonomi.

Vi har en viktig samhällsfunktion och går i täten för att skapa fungerande betalningsströmmar och en sund ekonomi.

När allt fler varor och tjänster betalas med hjälp av krediter är det viktigt att företag kan sälja med minsta kreditrisk och få betalt på ett säkert sätt. Det innebär också att konsumenten kan känna en trygghet i att ett kreditköp inte leder till en ohållbar skuldsättning. Med vårt kompletta utbud av kredit-

optimering, betalningslösningar, inkasso

och finansiella tjänster hjälper vi omkring 80 000 företag att öka sin försäljning, förbättra lönsamhet och kassaflöde samt reducera sin finansiella risk. Vår verksamhet bidrar till att företag får betalt och att konsumenter inte hamnar i en ohälsosam skuldspiral. Då skapas sunda samhällen med växande företag som ger nya arbetstillfällen samtidigt som människor ges förutsättningar för en mer sund privatekonomi.

Mission:

Vi hjälper företag att utvecklas genom att visa omtanke om deras kunder.

För att lyckas i vår bransch och för att agera som den självklara marknadsledare vi är, måste våra uppdragsgivare och deras kunder ges lika stor vikt. Med storlek kommer ansvar, ett ansvar att ge lika utrymme åt företag som strävar efter att kunna utvecklas, växa och anställa som till deras kunder som befinner sig i en utsatt ekonomisk situation.

Tack vare vår inkassoverksamhet som är individuellt anpassad efter människors ekonomiska förmåga behandlas våra uppdragsgivares kunder respektfullt och med omtanke. Människor får bättre förutsättningar att möta sina åtaganden och att betala sina skulder och våra kunder får färre avskrivningar, bättre likviditet och ökad lönsamhet samtidigt som resurser frigörs till kärnverksamheten.

Vision:

En respekterad aktör med förtroende hos alla som ger eller tar emot kredit.

Med vår marknadsledande ställning följer ett stort ansvar. Vårt arbete kan bara genomföras om vi har våra uppdragsgivares och deras kunders fulla förtroende och det är därför viktigt att vi behåller vår position som förebilder i branschen och visar vägen till en sund ekonomi för alla. Att vi behandlar våra uppdragsgivares kunder med omtanke är själva kärnan i vem vi är och vad vi gör.

Vi strävar efter att uppfylla högsta standard i allt vi gör, med stark professionalism där vi tar ansvar för våra handlingar.

Vår vision är att Intrum ska vara en respekterad aktör med förtroende hos alla som ger eller tar emot kredit. Med lösningar som skapar tillväxt och samtidigt hjälper människor att bli skuldfria skapar vi värde för människor, företag och samhälle.

Strategi

Vår strategi för framtiden.

Intrum är den självklara marknadsledaren på den europeiska kredithanteringsmarknaden. Men det betyder inte att vi kan luta oss tillbaka och bara var nöjda. Vi ser oss själva som föregångare och har både möjligheten och ansvaret att höja ribban och förändra hur människor ser på vår bransch genom att föregå med gott exempel.

Genom etiskt och hållbart företagande, med våra uppdragsgivare och kunder i fokus, ska Intrum även i framtiden vara normen och sätta standarden för branschen. Vi finns till för att tillmötesgå våra målgruppers behov och därigenom verka för en långsiktig utveckling av Intrum. För detta har vi lagt en strategi som fokuserar på tillväxt, effektivitet, digitalisering och analys.

Tillväxt

Det nya Intrum har bättre tillväxtmöjligheter än någonsin förr.

Det finns fortfarande stor tillväxtpotential för vår kärnverksamhet, inom såväl kredithantering som portföljinvesteringar, på alla våra marknader. Störst potential finns genom att vi ökar den del av vår verksamhet som består i att köpa och inkassera portföljer med osäkra konsumentfordringar.

Det senaste året har vi stärkt vår kapacitet när det gäller att investera i portföljer med företagsfordringar samt säkerställda tillgångar som exempelvis fastigheter, vilket borgar för fortsatt tillväxt.

En annan viktig parameter för tillväxt är förvärv på nya marknader. Först ämnar vi etablera oss i de europeiska länder där vi inte finns idag, sedan höjer vi blicken och tittar på andra världsdelar.

Effektivitet

Effektivitet handlar om att göra rätt saker och att göra dem på rätt sätt. Som marknadsledare ska vi leda utvecklingen även här.

Kundupplevelsen är en viktig del av att leda denna utveckling. Hur våra uppdragsgivares kunder upplever kontakterna med oss i arbetet att hjälpa dem att bli av med sina skulder påverkar resultatet. Vi vet att om vi agerar med omtanke och respekt för människors ekonomiska situation är chansen större att företag får betalt.

Att göra saker rätt handlar också om vår interna effektivitet. Vår marknad är konkurrensutsatt och vi behöver ständigt effektivisera våra sätt att arbeta för att kunna leverera med kvalitet till bibehållen lönsamhet. Det handlar om samordning av interna processer, dela best praxis och centralisering av IT.

Genom att göra rätt saker på rätt sätt är vår vision att vi ska vara en respekterad aktör med förtroende hos alla som ger eller tar emot kredit.

Digitalisering och analys

Som marknadsledare har vi tillgång till mer affärs- och kreditinformation än våra konkurrenter.

Med denna kunskap i kombination med Intrums egenutvecklade analysmodeller gör vi våra uppdragsgivares riskbedömning enklare och kreditgivning säkrare.

För att befästa vår position som marknadsledare inriktar vi oss på att utveckla datastöd och analysförmåga i vår kärnverksamhet men också att förändra kredithanteringsbranschen genom att dra nytta av nya möjligheter inom digitalisering och analys av kreditinformation.

Finansiella mål

Resultat per aktie

Mål Utfall

+15%

En ökning med 75 procent till 2020 jämfört med 2016, det vill säga en genomsnittlig ökning per år på 15 procent.

Vinst per aktie 2016 och 2017 pro forma*

Tillväxt i resultat per aktie är ett mått som över tiden bedöms ha en mycket god korrelation med värdetillväxt för Intrums aktieägare.

Resultat per aktie och dess tillväxt omfattar samtliga aspekter som driver aktieägarvärde – organisk tillväxt, marginalutveckling, finansieringsstruktur, skattebelastning, utdelningstillväxt med mera.

** Tillväxt av vinsten per aktie pro forma 2017 var 38 procent.

Avkastningen på köpta fordringar

13%

Avkastningen på köpta fordringar bör vara minst 13 procent på rullande 12-månadersbasis.

Mål Utfall

Inom de närmaste åren är vår bedömning att en stor del av Intrums tillväxt kommer att genereras inom portföljinvesteringar, där vi tror på en god marknadstillväxt.

Tillväxten får dock inte ske på bekostnad av lönsamhet, utan Intrum prioriterar en stabil och hög avkastning.

* Baserat på pro formasiffror för det kombinerade Intrum Justitia och Lindorff under 2016 och 2017.

Nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar

Nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar ska vara i intervallet 2,5-3,5.

Mål Utfall

Pro forma nettoskuld / pro forma Cash EBITDA exklusive NRI's 2016 och 2017*

Intrum ska ha en ansvarsfull finansiell struktur med hänsyn till verksamhetens risker, volatilitet och tillgång till kapital på kreditmarknader. Det centrala måttet för att bedöma nivån på koncernens upplåning är att relatera nettoskuld till kassaflöde, där rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar bedöms ge den bästa bilden och är det mest allmänt accepterade måttet för finansiell kapacitet bland kreditgivare.

Intrum har ett mycket starkt kassaflöde från rörelsen genom en stabil intjäning utan kapitalbindning inom kredithantering samt genom att portföljinvesteringar har en kassaflödesmässig kort återbetalningstid.

* Baserat på pro forma nettoskuld och pro forma cash EBITDA exklusive engångsposter 2016 och 2017.

Utdelningspolicy

Intrums utdelningspolicy är att ägarna skall erhålla en utdelning eller motsvarande form av utskiftning till aktieägarna som i genomsnitt över tiden motsvarar minst hälften av årets nettovinst efter skatt. Vid beslut om förslag till utdelning ska företagets framtida finansiella utveckling, kapitalbehov samt ställning i övrigt beaktas. För 2017 föreslår styrelsen en utdelning om 9,50 kr/aktie (9,00 kr/aktie), vilket motsvarar cirka 65 procent av nettovinsten.

* Baseras på pro formaresultatet för det kombinerade Intrum Justitia och Lindorff justerat för engångsposter om 815 MSEK under 2017 och 171 MSEK under 2016, beräknat med antalet aktier vid årets slut 2017, dvs 131 541 320 aktier.

Vi hjälper företag till framgång genom omtanke om deras kunder.

Affärsmodell – mer kreditinformation ger ökad kundnytta

Vår affärsmodell är i grunden enkel. Vi hjälper våra uppdragsgivare med deras kredithantering – kreditoptimering, betalningstjänster och inkasso – och vi investerar i portföljer med förfallna fordringar och inkasserar dem. Genom många år av portföljinvesteringar och inkassering av fordringar har vi skaffat oss goda insikter och förståelse för konsumenters betalningsmönster. Som marknadsledare har vi större kapacitet att hjälpa våra uppdragsgivare såväl lokalt som

internationellt, och vår tillgång till information om kredit- och betalningsbeteenden är mer omfattande än våra konkurrenters. Med god kunskap om kunder och betalningsbeteenden i kombination med Intrums egenutvecklade analysmodeller gör vi våra uppdragsgivares riskbedömning enklare och kreditgivning säkrare. Tekniken bygger på en kombination av avancerade statistiska verktyg och betydande IT-kapacitet för analys av kreditinformation.

En balanserad affärsmodell där både kredithantering och portföljinvesteringar tillsammans skapar konkurrensfördelar.

Vi erbjuder ett komplett utbud kredithanteringstjänster som täcker våra uppdragsgivares hela behov från kreditoptimering och betalningstjänster till inkasso. Med Intrums finansiella tjänster som fakturaköp, betalningslösningar för e-handelsföretag och köp av fordringar får företag betalt oavsett hur det går med betalning från slutkunden. Dialogen med våra uppdragsgivare startar utifrån deras behov av att hantera utestående fordringar mer effektivt och för att minska andelen förlorade kunder. Det kan också vara viktigt för våra uppdragsgivare att göra interna kredithanteringsprocesser mer effektiva och att återställa icke betalande kunder snabbare.

Omsättningsfördelningen baseras på koncernens pro formaintäkter och andel av resultat på verksamhetsresultat pro forma för 2017.

Kredithanteringstjänster – omtanke och respekt ger resultat

Med våra kreditoptimeringstjänster hjälper vi våra uppdragsgivare att bedöma kreditrisken genom att utvärdera deras kunders betalningsförmåga innan de gör affär. När affären är genomförd används våra betalningstjänster, med fakturering och kundreskontra. Om fakturorna förfallit erbjuder vi inkassotjänster så att företag får betalt och konsumenten blir skuldfri.

Kreditoptimering

Information om blivande kunders kreditstatus spelar en allt viktigare roll när köpen flyttar från fysiska butiker till onlinebutiker. Inom e-handel är kreditköpen större och då är det viktigt att säkra att företag får betalt och konsumenten tryggt kan göra en affär de har möjlighet att betala.

Med våra kreditoptimeringstjänster får våra uppdragsgivare underlag som hjälper dem att besluta vem de ska sälja till och på vilka villkor. Intrums bedömning av kreditrisker bygger på en kombination av kunskap, information och förståelse. Vi har lång erfarenhet av europeiska kreditmarknader och djupa insikter kring betalningsbeteenden på olika marknader. Detta kombinerat med egenutvecklade analysmodeller och tekniklösningar i framkant gör att vi kan göra företags riskbedömning enklare och kreditgivning säkrare.

Betalningstjänster

För den transaktionsintensiva handeln på nätet men även för traditionell handel är effektiva

Kredithanteringstjänster**

MSEK 2017 2016 % % fx*
Omsättning 8 852 7 650 16 15
Verksamhetsresultat*** 2 475 2 038 21 22
Verksamhetsmarginal, % 28 27 +1ppt

Finansiella tjänster**

MSEK 2017 2016 % % fx*
Omsättning 5 506 4 697 17 15
Verksamhetsresultat*** 2 946 2 483 19 20
Verksamhetsmarginal, % 54 56 –2ppt

* % fx avser förändring justerat för valutaeffekter.

** Siffrorna ovan baseras på pro formaredovisning för det kombinerade Intrum Justitia och Lindorff.

*** Verksamhetsresultat exklusive engångsposter (NRI's).

rutiner för fakturering och påminnelser affärskritiskt. När vi sköter fakturering och kundreskontra professionaliseras hanteringen av betalningsadministration och påminnelser samtidigt som våra uppdragsgivare kan omfördela sina resurser till att driva och utveckla sin kärnverksamhet. Då kortas betalningstider och mängden inkassoförfaranden minskar. Fakturor skickas därför automatiskt med kvalitetssäkrade rutiner och betalningspåminnelser skickas konsekvent och i tid.

Nyckeln till att leverera större kundnytta handlar om förståelse för både människors som företags situation. Med den stora mängd kreditinformation vi har får vi insikt om affärer och trender i alla länder i Europa. Den insikten hjälper oss till exempel att bedöma kreditrisker för våra uppdragsgivare. Men informationen hjälper oss också att förstå människors ekonomiska situation så att krediter ges under rättvisa förutsättningar.

Inkasso

Intrum hjälper företag till framgång genom att ta väl hand om deras kunder och på ett omtänksamt sätt hjälpa dem att bli skuldfria och få en sund privatekonomi.

Med god information om betalningsvanor kan vi förstå människors ekonomiska situation och anpassa vår inkassoverksamhet efter människors ekonomiska förmåga. Vi kan exempelvis se skillnad på konsumenter som fått tillfälliga ekonomiska problem och konsumenter som befinner

sig i en svårare situation med löpande skuldproblematik. Vi vet att människor blir skuldfria under rättvisa förutsättningar och med ett gott, omsorgsfullt och respektfullt bemötande av kunden får våra uppdragsgivare färre avskrivningar, bättre likviditet och ökad lönsamhet samtidigt som resurser frigörs till kärnverksamheten.

Om inkassoförfarandet ändå inte ger resultat, skickar vi ärendet vidare till rättsinstanser som exempelvis kronofogdemyndigheten för att få ett beslut.

Finansiella tjänster – stabila kassaflöden oavsett när betalning sker

Med finansiella tjänster som fakturaköp säljer våra uppdragsgivare sina fakturor till oss och får betalt direkt. Med vår tjänst utvecklad för e-handelsföretag får våra uppdragsgivare betalt genast samtidigt som konsumenterna får faktura eller möjlighet till delbetalning. Vi kan också köpa företags förfallna fordringar för en del av värdet och själva fortsätta med inkassoåtgärder.

Finansieringstjänster

Företag kan ha olika nytta av att använda våra finansieringstjänster. En del företag vill ha ett stabilt kassaflöde, andra tillfälligt öka sin likviditet till exempel för att göra investeringar. Eller så vill de minimera sin finansiella risk.

Den kanske mest vanliga finansieringstjänsten är fakturaköp, där företag säljer sina fakturor till oss och får betalt direkt. En annan är vår tjänst för e-handelsföretag som har en verksamhet där mängder av krediter löpande lämnas till konsumenterna vilket gör att stora finansiella risker uppstår. Här minimeras risken då vi erbjuder en tjänst där vår uppdragsgivare får betalt direkt vid genomfört köp samtidigt som konsumenten erbjuds månadsfaktura eller delbetalning. E-handelsföretaget själv är avsändare för all kommunikation med konsumenten, men vi tar hand om allt arbete som rör betalningarna.

För de företag som vill sälja utan risk och slippa ägna resurser åt administration med betalningspåminnelser och inkassoärenden, erbjuder vi betalningsgaranti efter att vi först gjort en kreditriskbedömning. De fakturor som eventuellt inte betalas behandlar vi som inkassoärenden.

Portföljinvesteringar

Många företag lider av sena betalningar eller av att de inte får betalt alls. Sammantaget handlar det om stora mängder förlorade intäkter som istället skulle kunna användas till investeringar i företagens utveckling och ge möjlighet för fler européer att få ett arbete.

För en bank eller ett företag kan det vara attraktivt att sälja sina obetalda fordringar helt eller delvis. Belastningen tas bort från balansräkningen och betalningen som mottas kan i stället användas för att investera och vidareutveckla bolaget.

Köpeskillingen för portföljer med förfallna fordringar avgörs genom att vi gör en prognos för hur mycket av skulderna som kommer att betalas och när de beräknas betalas. Efter köpet av de förfallna fordringarna påbörjar Intrum långsiktiga inkassoåtgärder som hjälper konsumenten att bli skuldfri eftersom vi på ett respektfullt sätt kan hjälpa till att minska skulden, exempelvis genom avbetalningsplaner som tar hänsyn till varje individs betalningsförmåga.

Redovisat värde portföljinvesteringar*

Pro formaredovisat värde av portföljinvesteringar uppgick till 21 149 MSEK under 2017.

Pro formaavkastning på portföljinvesteringar uppgick till 16 procent under 2017.

Resultat och verksamhetsmarginal*

Pro formaverksamhetsresultatet för Kredithanteringstjänster var 2 475 MSEK under 2017 och Finansiella tjänster var 2 946 MSEK under 2017 medan verksamhetsmarginalen var 28 procent respektive 54 procent.

* Ovanstående baseras på pro formarapportering för 2017 för det kombinerade Intrum Justitia och Lindorff.

Regioner

Intrums verksamhet delas in i de fyra regionerna Norra Europa, Centrala och Östra Europa, Västra och Södra Europa samt Spanien. Vi har närvaro i 24 länder och fler än 8 000 medarbetare.

Norra Europa

Etableringsår Marknadsposition
Danmark 1977 Marknadsledande
Estland 1996 Marknadsledande
Finland 1910 Marknadsledande
Lettland 2000 Marknadsledande
Litauen 2002 Marknadsledande
Norge 1898 Marknadsledande
Sverige 1923 Marknadsledande
2017 2016 % % fx*
Omsättning, MSEK 3 827 3 716 3 2
Rörelseresultat, MSEK 1 402 1 426 –2 –3
Rörelsemarginal, % 37 38 –1ppt

Centrala och Östra Europa

Etableringsår Marknadsposition
Grekland 2018 Mindre
Polen 1998 Topp 5
Rumänien 2006 Topp 5
Schweiz 1971 Marknadsledande
Slovakien 2005 Marknadsledande
Tjeckien 1996 Marknadsledande
Tyskland 1978 Topp 5
Ungern 1993 Marknadsledande
Österrike 1995 Topp 5
2017 2016 % % fx*
Omsättning, MSEK 3 233 2 729 16 14
Rörelseresultat, MSEK 1 117 940 19 16
Rörelsemarginal, % 35 34 1ppt

Västra och Södra Europa

Etableringsår Marknadsposition
Belgien 1988 Topp 5
Frankrike 1987 Marknadsledande
Irland 1999 Topp 5
Italien 1985 Topp 5
Nederländerna 1983 Topp 5
Portugal 1997 Marknadsledande
Storbritannien 1989 Mindre
2017 2016 % % fx*
Omsättning, MSEK 2 391 1 943 23 21
Rörelseresultat, MSEK 522 421 24 23
Rörelsemarginal, % 22 22

Spanien

Etableringsår Marknadsposition
Spanien 1994 Marknadsledande
2017 2016 % % fx*
Omsättning, MSEK 2 705 2 008 33 33
Rörelseresultat, MSEK 833 382 131 128
Rörelsemarginal, % 33 19 14ppt

Ovanstående baseras på pro formaredovisning för det kombinerade Intrum Justitia och Lindorff.

Värderingar

Vilka vi är och hur vi agerar.

På Intrum skapar vi värde för människor, företag, aktieägare och samhället i stort. Vi drivs av vårt syfte att leda vägen till en sund ekonomi och får handledning av våra fyra värderingar som beskriver vilka vi är och hur vi agerar i vårt dagliga arbete.

Empathy

Vår dagliga verksamhet handlar om att skapa värde för människor, företag och samhället. Varje situation är unik och har sin egen ekonomiska och sociala påverkan. Vi strävar efter att möta människor där de är och behandla andra med värdighet och respekt. Det gäller alla – våra uppdragsgivare, slutkunder och kollegor. Det förhållningssättet gör det möjligt för oss att finna mening och värde i det vi gör och att nå vår gemensamma vision.

  • Vi lyssnar aktivt och försöker förstå.
  • Vi har ett öppet sinne och är flexibla.
  • Vi visar tålamod och erbjuder stöd.

Dedication

En av våra största styrkor är våra engagerade medarbetare. Genom att varje dag vilja vara lite bättre än gårdagen, tar vi tar fram det bästa hos varandra. Vi växer som individer och som team för att forma vårt företags framtid, på så sätt ger vi ett ökat värde för våra uppdragsgivare och deras kunder. Vår bransch förändras konstant, vi är alltid på väg framåt och vi slutar aldrig att utvecklas.

  • Vi delar kunskap över gränserna.
  • Vi är engagerade i och ansvariga för vår egen utveckling.
  • Vi gör det lilla extra och ger aldrig upp.

Ethics

Våra etiska standarder och förväntningar sträcker sig längre än vad lagen kräver. Vi agerar som förebilder och ser det både som vårt ansvar och en möjlighet att sätta nya standarder för att förändra människors syn på kredithanteringsbranschen. Det innebär att vi, i alla lägen, behandlar våra uppdragsgivares kunder med omtanke och respekt och samarbetar med företag och kunder som delar våra värderingar. För att uppnå detta agerar vi rättvist och ärligt i allt vi gör.

  • Vi sätter hållbart företagande och samhället i fokus.
  • Vi tar ansvar för våra handlingar.
  • Vi gör det rätta lever och verkar efter våra värderingar och vår uppförandekod.

Solutions

Det är vår förmåga att hitta och utveckla de bästa lösningarna och att skapa vinn-vinn-situationer för våra uppdragsgivare och deras kunder som utmärker oss på marknaden. Genom att vara innovativa och handlingskraftiga överträffar vi förväntningarna och tar rollen som kunskapsledare i vår bransch.

  • Vi fokuserar på resultat, inte problem.
  • Vi samarbetar för att leverera innovativa lösningar till våra uppdragsgivare och kunder.
  • Vi värdesätter kvalitet och professionalitet.

Marknadstrender som ritar om kartan.

Marknaden för kredithantering i Europa består fortfarande av många små aktörer som bedriver inkassoverksamhet lokalt i sitt land. Ett fåtal andra stora aktörer har ett bredare tjänsteutbud med allt från bedömning av kreditrisk till kundreskontra, påminnelser och inkasso. Men den kartan håller på att ritas om. Konsolidering, nya regelverk, ändrat beteende hos säljare av portföljer med obetalda fordringar och nya kundbehov påverkar. Här är de mest tongivande trenderna.

Nya regelverk förändrar

marknadsdynamiken och skapar möjligheter I efterdyningarna av finanskrisen har direktiven för hur europeiska banker bör hantera lån som förfallit utan betalning (så kallade nödlidande lån) förändrats, vilket ställer högre krav både på säljare av portföljer med obetalda fordringar och på köpare som Intrum.

Utvecklingen skapar goda möjligheter för ett företag som Intrum, som är väl positionerat för att möta bankernas behov av en stark motpart, att ta del i en stor pågående marknadsförändring. Det blir allt viktigare att vara en långsiktig partner till säljarna. Detta gör att villkoren på marknaden för köp av portföljer förändras från en process där prislappen varit tongivande, till något helt annat. Bara de största kredithanteringsföretagen klarar av att styra om processer och metoder för att möta de nya kraven.

EU-kommissionen arbetar för att fortsätta utveckla direktiv och för att skapa en fungerande marknadsplats för förfallna lån. Intrum är en av aktörerna som deltar i diskussionerna med kommissionen runt de nya regelverken.

Nya regler för hantering av personliga data En av fördelarna med att vara stor är att man då har möjlighet till djupa insikter om betalningsbeteenden. Med mycket information och därigenom bättre förmåga till analys förstärks effektiviteten och träffsäkerheten i analysarbetet. Genom det har Intrum verktyg att bedriva verksamheten på ett respektfullt sätt, baserad på varje individs betalningsförmåga. Vi har också bättre förutsättningar att göra mer träffsäkra analyser vilket innebär att det blir lättare att värdera portföljer och därigenom minska verksamhetens risk.

Ett nytt europeiskt regelverk för hantering av personuppgifter (EU General Data Protection Regulation) antogs 2016 och träder i kraft under 2018. Detta påverkar alla företag som använder persondata i sin verksamhet och det ställer högre krav på regelefterlevnad. Det etableras även nya lokala regler i flera europeiska länder som stärker den här bilden. Intrum har en väl etablerad rutin för att hantera data som nu förstärks för att vi ska vara redo att arbeta enligt nya regelverket i maj 2018.

Etik – från hygienfaktor till konkurrensfördel

För säljare av fordringar blir regelefterlevnad och sättet kredithanteringsföretagen hanterar slutkunden allt viktigare. Man lägger allt större vikt vid att inkassoverksamheten hanteras etiskt och att slutkunderna bemöts på ett respektfullt sätt. Hög etisk standard, som Intrum länge ansett vara

viktig, har gått från att vara en hygienfaktor till att bli en verklig konkurrensfördel.

Digitaliseringen både utmanar och skapar möjligheter

Den finansiella sektorn, där kredithanteringsbranschen ingår, genomgår betydande förändringar drivna av en ny marknadsdynamik och snabb teknikutveckling. Digitaliseringen möjliggör en förbättrad kundupplevelse och effektivare processer och gynnar därmed såväl företag som konsumenter. Nya innovationer som artificiell intelligens, robotik och avancerade analytiska modeller skapar möjligheter för ett företag som Intrum, men innebär samtidigt att nya typer av aktörer kommer in på marknaden och bidrar till ökad innovation och utmanar etablerade spelare.

Fortsatt konsolidering

Det pågår en konsolidering av marknaden driven av att kredithanteringsföretagen gynnas av storlek och möjligheter att utvinna skalfördelar. Det är en trend som vi sett i Europa under flera år men som intensifierats. En traditionellt sett fragmenterad marknad håller på att förändras då stora aktörer köper de mindre. Intrum är en av de aktörer som aktivt bidrar till konsolideringen genom många förvärv.

Nya typer av fordringar till salu

En tydlig trend under 2017 är att säljare av portföljer inte bara vill sälja osäkra fordringar utan även fordringar med underliggande säkerhet, exempelvis i fastigheter, eller rena företagsfordringar. Detta drivs av att bankerna tenderar att fokusera på sin kärnprocess och överlåter åt specialiserade aktörer att hantera förfallna fordringar både vad gäller bostadslån och andra typer av fordringar, vilket innebär att nya typer av portföljer med fordringar kommer till försäljning.

Uppdragsgivare med nya behov

Inom kredithantering märks en allt större efterfrågan från multinationella företag som vill ha en lösning där de kan få stöttning i flera länder. Det ställer krav på Intrum och andra att utveckla system och tjänster för att möta detta. Det kan till exempel handla om att utveckla en modell för att hantera en uppdragsgivares kredithantering i ett land, och att sedan leverera tjänster utifrån den modellen i flera länder.

Fler och fler företag söker innovativa digitala tjänster. För att attrahera de dryga 20 miljoner småföretag som finns i Europa krävs en produkt som passar deras behov, som de kan beställa och hantera helt digitalt.

Kort om hållbarhet Att leda vägen till en sund ekonomi är Intrums syfte. Vårt främsta bidrag till hållbarhet är vårt åtagande för att främja ekonomisk hållbarhet för människor, företag och hela samhällen. Som den obestridda marknadsledaren inom kredithantering har vi ett stort ansvar, inte minst när det gäller hållbar utveckling. För oss är det självklart att ekonomisk hållbarhet går hand i hand med miljömässigt och socialt ansvar och att leda vägen till en sund ekonomi förutsätter ett aktivt arbete med såväl ekonomisk som miljömässig och social hållbarhet.

Vi främjar hållbarhet för människor, företag och hela samhällen.

Arbetet för ekonomisk hållbarhet är naturligt invävt i vår affärsmodell. Främjandet av ekonomisk hållbarhet för alla är vår passion och vårt primära fokus. På Intrum arbetar vi aktivt för att bidra till en hållbar utveckling, såväl ekonomiskt som socialt och miljömässigt. Vi fäster stor vikt vid vårt arbete för att bekämpa korruption och mutor, begränsa vår negativa miljöpåverkan, respektera mänskliga rättigheter, bidra till gynnsamma arbetsvillkor och sprida kunskap.

Ekonomisk hållbarhet – en sund ekonomi för alla

Betalningar som sker i tid är ett fundament för finansiellt hållbara samhällen. Att företag och organisationer får betalt i tid är en grundförutsättning för deras tillväxt och utveckling. Genom att säkerställa att företag får betalt i tid och samtidigt hjälpa människor att bli skuldfria gynnar Intrum samhällets tillväxt och bidrar till en sund ekonomi för alla.

En viktig del i att uppnå ekonomisk hållbarhet är att företagens verksamhet är välfungerande och frodas. Möjligheten att handla på kredit ger företag möjlighet att investera, utvecklas och erbjuda människor arbete. Vi ser möjligheten att handla på kredit som en vital ingrediens i en växande och sund ekonomi. Krediter som ges ovarsamt kan medföra risker för både konsumenter, företag och samhället i sin helhet. I en sund ekonomi kan företag låna ut pengar eller sälja varor och tjänster på kredit utan finansiella risker. Det skapar förutsättningar för nya arbetstillfällen som bidrar till samhället, framförallt ur ekonomiska och sociala perspektiv. Genom vår verksamhet skapar vi arbeten och möjliggör tillväxt.

En sund ekonomi innebär också att individer inte riskerar att försättas i ohållbara skuldsituationer. En viktig beståndsdel för människors livskvalitet är en trygg ekonomisk situation. Det skapar möjligheter för var och en att uppnå sina mål och drömmar. Under 2017 hade Intrums medarbetare samtal med tusentals konsumenter varje dag för att hitta individuellt anpassade lösningar för att hjälpa var och en att bli skuldfria. Vi fäster största vikt vid att hantera var och en av våra dagliga kontakter på ett värdigt och professionellt sätt med respekt för den enskilde individens situation. Genom att hjälpa människor att bli skuldfria, hjälper vi även våra uppdragsgivare till färre avskrivningar, bättre likviditet och ökad lönsamhet.

Som det marknadsledande kredithanteringsbolaget i Europa strävar vi efter att vara en förebild för andra företag i vår bransch. Genom vår närvaro i 24 europeiska länder har vi både ansvar och möjlighet att bidra till en hållbar ekonomisk utveckling i Europa.

Vårt arbete för en sund ekonomi inbegriper även bekämpning av mutor och korruption. För oss som aktör i den finansiella sektorn är detta synnerligen viktigt. För att säkerställa fullständig eliminering av detta har vi tydligt formulerade policys rörande antikorruption och mutor. Dessa policys bygger på principer som härrör från Institutet mot mutor. Vi arbetar aktivt med uppföljning för att säkerställa att dessa policys efterlevs. En viktig del i detta arbete är tillhandahållandet av en anonym visselblåsarmekanism för dem som omfattas av våra policys. Vi utreder noggrant misstänkta fall av brott mot våra policys och vidtar nödvändiga åtgärder för att säkerställa att varken mutbrott eller korruption förekommer inom vår verksamhet.

Miljömässig hållbarhet

– begränsning av vårt avtryck på miljön Sedan år 2016 är Intrum anslutna till FNs initiativ Global Compact. Genom detta initiativ har vi åtagit oss att dedikerat arbeta för att avancera vårt bidrag till en hållbar utveckling ur ett ekonomiskt, socialt och miljömässigt perspektiv. Medan vårt bidrag till ekonomisk hållbarhet faller sig naturligt för oss genom att det är invävt i vår affärsidé, krävs ett mer dedikerat arbete för att bidra till en hållbar utveckling framförallt gällande miljö och sociala frågor.

Vår miljöpolicy stipulerar att vi ska begränsa vår klimatpåverkan i högsta möjliga mån. För oss som verkar inom den finansiella sektorn innebär det framförallt att vi aktivt ska arbeta för att minska våra direkta och indirekta utsläpp av växthusgaser. Vi arbetar i synnerhet för att begränsa vår klimatpåverkan genom resor, energikonsumtion och användningen av kontorsmaterial. För att minska vår klimatpåverkan genom resor uppmuntrar vi våra medarbetare att välja telefon- eller videokonferens i den mån det är möjligt för att undvika

resor som belastar miljön. Vi uppmuntrar också våra medarbetare att i största möjliga mån återanvända kontorsmaterial och minska pappersförbrukningen genom att använda elektroniska dokument. För att minimera vårt klimatavtryck i förhållande till tjänsteresor kräver vår miljöpolicy att ingen av våra tjänstebilar ska släppa ut mer än 130 gram koldioxid per kilometer.

Fastigheten där Intrums huvudkontor i Stockholm finns har utmärkts med ett BREEAM-certifikat med fyra av fem möjliga stjärnor. BREEAM är det mest spridda miljöcertifieringssystemen i Europa med över 2 miljoner byggnader registrerade för certifiering. För att erhålla certifikatet utvärderas fastigheten inom områden som energianvändning, vattenhushållning, avfallshantering och miljöpåverkan.

Ekonomisk hållbarhet

Betalningar som sker i tid är ett fundament för finansiellt hållbara samhällen. Genom att säkerställa att företag får betalt i tid och samtidigt hjälpa människor att bli skuldfria gynnar Intrum samhällets tillväxt och bidrar till en sund ekonomi för alla.

Miljömässig hållbarhet

Intrums miljöpolicy stipulerar att vi ska begränsa vår klimatpåverkan i högsta möjliga mån. För oss innebär det framförallt att vi aktivt ska arbeta för att minska våra direkta och indirekta utsläpp av växthusgaser.

Social hållbarhet

Social hållbarhet utgör ett viktigt arbete på insidan av Intrum, men också på utsidan. I detta avseende är vårt främsta bidrag till social hållbarhet våra utbildningsinsatser för att främja förståelsen av finansiell information.

Social hållbarhet – mänskliga rättigheter, gynnsamma arbetsvillkor och utbildningsinsatser I vårt sociala hållbarhetsarbete fokuserar vi på att säkerställa att vi har en trygg arbetsplats för våra medarbetare. Nyckeln till att bli lite bättre varje dag är att säkra motivation och trygghet hos våra anställda. För att se till att våra medarbetare har bästa möjliga tillvaro genomför vi årligen en medarbetarundersökning bland alla våra anställda. Undersökningen adresserar bland annat utvecklingsmöjligheter bland våra medarbetare, våra medarbetares närmsta chefer, löner och förmåner. Resultatet av vår medarbetarundersökning hjälper oss att identifiera nödvändiga åtgärder för att se till att var och en av våra medarbetare trivs och utvecklas i sitt dagliga arbete.

För oss är mänskliga rättigheter och gynnsamma arbetsvillkor lika viktigt för våra egna anställda som för alla som arbetar för oss genom hela vår värdekedja. Vår uppförandekod stipulerar grundläggande sociala förhållanden som återfinns i internationellt erkända konventioner och deklarationer såsom FNs deklaration om mänskliga rättigheter. Uppförandekoden omfattar alla våra anställda och alla som representerar oss, vare sig det är konsulter eller leverantörer.

Social hållbarhet utgör ett viktigt arbete på insidan av Intrum, men också på utsidan. I detta avseende är vårt främsta bidrag till social hållbarhet våra utbildningsinsatser för att främja förståelsen av finansiell information. I bland annat Tyskland och Frankrike har vi lokala initiativ som syftar till att utbilda och informera om konsekvenserna av att ta krediter. I Sverige har vi utbildningsprojektet Spendido som når ett stort antal gymnasieelever och lärare varje år. Med projektet Spendido tillhandahåller vi en interaktiv webbaserad lektion för gymnasieklasser om vad det innebär att handla på kredit, vad kostnaden blir vid sen eller utebliven betalning, och vad som händer när en faktura har gått till inkasso. På så sätt förebygger vi skuldsättningen bland unga

och förbereder nästa generation för den komplexa ekonomiska tillvaron vi lever i idag. Spendido tas nu vidare till fler länder i Europa.

Vi är angelägna om att dela med oss av vår expertis och vår kunskap till allmänheten och fäster stor vikt vid spridandet av samhällsnyttig information. Sedan 1998 har vi årligen studerat hur företag i Europa påverkas av att inte få betalt i tid. Resultatet av undersökningen presenteras i vår årliga European Payment Report. Varje år kartlägger vi också hur europeiska konsumenters vardagsekonomi ser ut. Detta behandlas i vår årliga European Consumer Report. Data från rapporterna används av uppdragsgivare, av beslutsfattare på EU- och lokal nivå samt av medier över hela Europa. Intrums undersökningar har väglett EU-kommissionen i sitt arbete att utveckla och utvärdera EU-direktivet för sena betalningar. Under 2017 har vi fortsatt vårt arbete för att stötta EU-kommissionen med data från våra undersökningar.

Hållbarhetsrapport 2017

För att ge en djupare inblick i Intrums hållbarhetsarbete inom ekonomi, miljö och sociala förhållanden upprättar vi en separat hållbarhetsrapport. I rapporten relaterar vi vårt hållbarhetsarbete till FNs Sustainable Development Goals och kommunicerar vår framgång i arbetet med att införliva FN-initiativet Global Compact och dess principer i vår verksamhet. Vår hållbarhetsrapport finns tillgänglig på www.intrum.com eller kan beställas via [email protected].

Två uppdragsgivare berättar.

Caruna

Det handlar om tillförlitlighet.

Caruna är Finlands största eldistributör, med en marknadsandel på cirka 20 procent inom eldistribution. Företaget levererar el till cirka 670 000 privatpersoner och företagskunder i hela landet. Företagets nät är drygt 82 000 km långt, vilket motsvarar två varv runt jorden. Att trygga och upprätthålla en säker eltillförsel är en grundstomme i Carunas verksamhet. Företaget sätter stort värde i att hålla vad det lovar, samt att verka för sina kunders intressen. På Intrum delar vi dessa värderingar.

Vårt mål med Caruna är att bli en betrodd partner i arbetet med inkassobevakning och kravåtgärder genom att erbjuda enastående resultat och exceptionell kundservice.

"Vi är glada över vårt nyligen inledda samarbete med Intrum. Vår gemensamma vision om en exceptionell kundupplevelse skapar en god grogrund för ett framgångsrikt samarbete. Vi känner dessutom att Intrum tillför ett mervärde både i våra kunders vardag, i fråga om betalningsplanering, och för våra arbetsgrupper, i fråga om belastning och effektivitet. Det är en lösning alla vinner på", säger Katriina Kalavainen, kundansvarig på Caruna.

"Exceptionell kundservice är en av våra strategiska pelare. Vi betonar ett kundinriktat och effektivt bemötande, som bärs upp av professionella och hängivna arbetslag som specialiserat sig på energisektorn", säger Veli-Pekka Harjuoja, key account manager för energisektorn vid Intrum i Finland.

Grupo Puma Vår ekonomiska situation har förbättrats.

Grupo Puma är en grupp byggnadsföretag med 25 års erfarenhet inom murbruk, isolering, asfalt och ytskikt. Verksamheten sker på 18 produktions- och distributionsanläggningar i Spanien. Precis som många andra företag i branschen upplevde gruppen flera tuffa år när finanskrisen fick landets byggboom att tvärnita. Enligt gruppens chef för riskanalys, Jorge Artiles, beror problemen på "brister i fakturaplanering, obetalda fordringar eller underlåtenhet att betala."

Samarbetet med Intrum har givit Grupo Puma specialiststöd med inkassering av skulder, genom att tydliggöra situationen för kunden och samtidigt visa förståelse för deras situation. Där har Intrums långa branscherfarenhet visat vägen till rätt balans.

"Det hjälper oftast att förklara för kunden att vi har kravhanteringsspecialister som arbetar med att inkassera skulder kopplade till företaget i fråga. Det har visat sig mer effektivt än att göra det på egen hand", förklarar Artiles. "Intrum hjälper oss även med kunder som saknar kreditförsäkring – och är sena eller avser ansöka om konkurs – med retroaktiva avbetalningar."

I dag är det bättre ställt med Grupo Pumas finanser. "Vi har haft ett framgångsrikt år vad gäller återbäring av avskrivna fordringar", säger Artiles. "Vår ekonomiska situation har förbättrats, och även om antalet konkurser är lågt, är det tydligt att de kravåtgärder som vidtagits har haft en positiv effekt på årets slutresultat."

Fler än 8 000 medarbetare med passion för en sund ekonomi.

Intrum är Europas marknadsledande kredithanteringsföretag med fler än 8 000 medarbetare. Vi har närvaro i 24 länder och hjälper uppdragsgivare med allt från kreditoptimering, betalningstjänster och inkasso till fakturaköp och betalningslösningar för e-handelsföretag. Tillsammans arbetar vi för en sund ekonomi där betalningsflöden fungerar och människor blir skuldfria.

Meningsfullt, stimulerande och motiverande Intrum är en arbetsplats där vi tillsammans leder vägen till en sund ekonomi. Främjandet av ekonomisk hållbarhet för alla, både företag och enskilda människor, är vår passion och vårt primära fokus.

På Intrum erbjuder vi ett meningsfullt, stimulerande och motiverande arbete. Meningsfullt genom att vi som den självklara marknadsledaren har en viktig samhällsfunktion och går i täten för att skapa fungerande betalningsströmmar och en sund ekonomi. Stimulerande genom att vi ger mandat och individuellt ansvar för att nå resultat. Motiverande genom individuellt anpassade utbildningsprogram och möjlighet att som medarbetare gå vidare i sin karriär inom hela Intrum.

Vi vill vara branschens

mest attraktiva arbetsgivare På Intrum är vi fler än 8 000 medarbetare som arbetar på våra kontor runt om i Europa. Medarbetarna har ursprung från 75 olika länder, vilket skapar en mångkulturell arbetsplats där alla erbjuds lika möjligheter och behandlas med respekt. Vår målsättning vid rekryteringar är att hitta den mest kompetenta kandidaten oavsett kön eller ursprung.

Vi vill vara kredithanteringsbranschens mest attraktiva arbetsgivare, det är en hög ambitionsnivå. Som branschens självklara marknadsledare är vi i en position som ger oss mycket potential för våra anställda men också ansvaret för att erbjuda de bästa möjligheterna. Därför lägger vi stor vikt vid vårt ledarskap, vid att erbjuda karriärmöjligheter och dra nytta av internrekrytering samt möjligheter till yrkesmässig utveckling. I vår HR-strategi betonar vi vikten av rekrytering, kompetensutveckling och resultatförbättring.

Starkare företagskultur

Efter samgåendet mellan dåvarande Intrum Justitia och Lindorff under 2017 implementerade Intrum en ny organisation. I ett noga förberett arbete har våra medarbetare varit mycket engagerade i denna resa. Genom ett omfattande workshop- och utvecklingsprogram har tusentals medarbetare bidragit till att arbeta fram våra nya värderingar. Vi drivs av vårt syfte att leda vägen till en sund ekonomi och får handledning av våra fyra värderingar som beskriver vilka vi är och hur vi agerar i vårt dagliga arbete. Mer utförlig information om våra värderingar finns på sidan 23.

Medarbetarundersökning och ledarskapsutbildning

Vi vill att alla medarbetare ska kunna utvecklas, trivas och ha resurser och möjlighet att hjälpa våra uppdragsgivare på bästa sätt. Som en del i att uppnå detta genomför vi varje år en medarbetarundersökning för att se hur medarbetarna upplever sitt arbete, vad som är viktigt för att trivas och göra ett bra jobb och hur vi ytterligare kan utveckla Intrum till att bli branschens mest attraktiva arbetsgivare.

I undersökningen ber vi våra anställda att svara på ett antal frågor som kan delas in i fyra huvudområden; den uppfattade effektiviteten i det egna teamet, ledarskap, engagemang och net promotor score. Dessa ämnesområden ger tillsammans en fingervisning om hur hög den anställdas tillfredsställelse, motivation och lojalitet är på jobbet.

Undersökningen redovisar förbättringar på flera plan. Det visar sig bland annat genom ett starkt ökande engagemang generellt i koncernen, att anställdas syn på ledarskap visar en positiv

trend och att medarbetarnas net promotor score, det vill säga andelen anställda som skulle rekommendera Intrum som arbetsgivare, ökade med 27 procent.

Under året fortsatte vi att satsa på vårt ledarskapsprogram, specialdesignat av oss tillsammans med SSE Executive Education vid Handelshögskolan i Stockholm. Under 2018 uppdaterar vi vårt ledarskapsprogram för att förbereda våra ledare att möta framtidens utmaningar och för att hålla kontinuitet i våra ledares möjlighet till utveckling. Under 2017 har vi fortsatt att arbeta för att planera för utvecklingen av talanger i företaget. Under året har vi genomfört en strukturerad utvärdering av 70 toppchefer för att säkra att vi har rätt ledare för framtiden.

Traineeprogram för framtidens ledare och analytiker Ska vi vara branschens mest attraktiva arbetsgivare innebär

det också att vi behöver satsa på att attrahera, utveckla och behålla våra duktiga unga talanger. Under 2017 lanserade vi vårt första traineeprogram kallat "Next Generation Program". Vi har tagit emot sex unga yrkesmänniskor med potential att bli framtida ledare och analytiker. Detta har stärkt Intrums varumärke hos utvalda universitet och utbildningsprogram och har samtidigt bidragit med ny expertis, nya perspektiv och idéer till Intrum som organisation. Under 2018 planerar vi att utöka programmet till att omfatta tio av våra marknader.

Omsättning per anställd, MSEK Rörelseresultat per anställd, KSEK

Åren 2013–2016 avser data för Intrum Justitia, 2017 avser data för det kombinerade bolaget där Lindorff ingår från 27 juni 2017.

Margaretha Bouwman Senior Case Handler, Nederländerna

Jag jobbar som senior case handler vid Intrums kontaktcenter i Nederländerna. I mitt dagliga arbete ingår att hantera bankärenden som gått till inkasso genom direkt kommunikation och enklare insatser. Jag kontaktar våra kunder via telefon, e-post och brev.

Jag försöker alltid att ta hänsyn till kundernas behov. Överenskommelsen med kunden ska vara genomförbar, men samtidigt stå i proportion till den utestående betalningen.

Vi förenklar våra klienters arbete genom att driva in deras fordringar, samtidigt som vi är måna om att bibehålla relationer. Det är vårt mål att våra uppdragsgivare ska ha goda relationer med sina kunder.

Mina förväntningar för nya Intrum är att vi behåller vår starka position på inkassomarknaden, och allra viktigast, att Intrum förblir ett företag känt för sitt sociala ansvarstagande.

Katarina Bech-Hansen Specialist vid Legal Collection Bank/Finance, Norge

Det nya året började spännande. Jag fick en ny position inom företaget som specialist vid Legal Collection Bank/Finance-avdelningen på Oslokontoret. Sedan 2012 har jag haft en rad olika positioner, både i Oslo och Trondheim.

Min nya position medför en hel del ansvar. Jag är nu sakkunnig i vårt team som omfattar 18 kollegor och agerar rådgivare åt vår enhetschef med ansvar för förvaltning av vår portfölj, intern kompetenssäkring och uppföljning av uppsatta mål och budget.

I mitt dagliga arbete ingår att etablera goda relationer till våra uppdragsgivare samt att förbättra deras resultat. Jag utmanar inkörda rutiner, för morgondagens behov kan skilja sig från dagens. En avgörande del i detta är att säkerställa en positiv kundupplevelse. Internt bidrar jag till en ökad arbetstillfredsställelse, genom såväl avlastning som kompetenstillskott.

Mina förhoppningar är höga för nya Intrum. Jag ser framför mig ett företag i ständig utveckling. Jag vill att vi är framåtblickande och ligger steget före i utvecklingen på marknaden. Det är avgörande eftersom marknaden förändras så snabbt. Vi har starka, närvarande ledare i Norge som inspirerar oss dagligen. Vi har fantastiska medarbetare och en fantastisk kultur. Möjligheterna är många och våra anställda brinner för sitt arbete. Det är inspirerande.

Andrea Torres Jurist, Spanien

Jag kom till Intrum 2016 och arbetar i Madrid, där jag tillhör Legal Collection-gruppen.

Jag är involverad i förvaltandet av säkrade fordringar från en juridisk ståndpunkt. Våra uppdragsgivare är privata investerare som köper portföljer med förfallna fordringar från finansiella institutioner. Som jurist är det min roll att tillse att den juridiska processen går rätt tillväga. Vårt slutliga mål är att driva in och återta fastighetstillgångarna på kortast möjliga tid.

För oss är det av största vikt att erbjuda våra uppdragsgivare bästa tänkbara service. Och det är bara möjligt om den juridiska processen genomförs med största omsorg, för att minimera risker. Det är även viktigt med gedigna sakkunskaper inför varje moment och situation.

För att skapa ett mervärde för våra uppdragsgivare anstränger jag mig för att hålla mig à jour. Jag följer noggrant utvecklingen av det juridiska regelverket och rättspraxis, i den mån det är relevant för mitt arbete.

Vad gäller våra kunder är jag mån om att visa förståelse för deras ekonomiska belägenhet och hjälpa dem så mycket jag kan. När det är möjligt samarbetar jag med mina kollegor på inkassoavdelningen för att få till stånd en lösning som passar alla parter.

Det här är en spännande tid. Nya Intrum är ett enormt företag, som erbjuder ett stort antal tjänster som samlas under ett unikt paraply. Därmed kan vi tillföra ytterligare mervärde för våra uppdragsgivare och kunder. Vi är marknadsledande.

Att vara del av nya Intrum ger mig möjligheten att möta nya, spännande utmaningar. Stämningen är god och vi lär oss av varandra. Vi gör alla vårt bästa. Jag är övertygad om att jag har tillgång till de förutsättningar och det stöd som behövs för min framtida utveckling inom ett så framstående företag.

Michael Loss Kommunikationschef, Schweiz

Jag ansvarar för såväl intern och extern kommunikation som medierelationer. Jag är dessutom företagets talesperson och arbetar med varumärkesfrågor och företagets ställning hos konsumentskyddsorganisationer med målet att bygga ett pålitligt varumärke.

Jag uppmuntrar våra anställda att införliva våra värderingar i sin dagliga kontakt med konsumenter, och lägga fokus på kvalitet och empati. Jag är dessutom involverad i vår klagomålshantering, där jag utgår från konsumentens och uppdragsgivarens behov.

Jag hjälper våra anställda att ge uttryck åt våra värderingar och verka som förebild. När ett företag eftersträvar ett gott rykte får det aldrig stanna upp eller ge avkall på sin ambition. För mig är våra anställda avgörande, och jag hjälper dem att uppnå det de bedömer är bäst för våra uppdragsgivare och kunder.

I det nya Intrum visar jag på möjliga följder och konsekvenser av handlingar eller underlåtenhet att agera för kollegor eller ledning. Jag hoppas att vårt nya varumärke ska bäras upp av personer som för fram våra värderingar, utan att känna att de ska kompromissa för kortsiktig vinnings skull. I det långa loppet vinner vi alla på det.

Aktien

Intrums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan juni 2002. Sedan januari 2014 ingår aktien i Nasdaq Stockholms Large Cap-lista, med bolag som har ett börsvärde över en miljard euro.

Data per aktie 2017* 2016 2015 2014 2013
Resultat före och efter utspädning, SEK 14,98 20,15 15,92 13,48 10,30
Operativt kassaflöde, SEK 46,64 39,74 34,95 29,06
Eget kapital före och efter utspädning, SEK 170,59 55,88 42,66 39,92 41,19
Utdelning/föreslagen utdelning, SEK 9,50 9,00 8,25 7,00 5,75
Utdelningsandel, % 65 45 51 52 55
Aktiekurs vid årets slut, SEK 303,30 307,40 288,60 232,00 180,00
Direktavkastning, % 3,1 2,9 2,9 3,0 3,2
P/S-tal, ggr 3,3 3,7 3,7 3,4 3,1
P/E-tal, ggr 30,2 15,25 18,12 17,21 17,50
Betavärde 0,6 0,6 0,7 1,0 0,8
Antal aktier vid årets slut 131 541 320 72 347 726 72 347 726 73 847 534 78 546 878
Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning, st 102 674 307 72 347 726 73 096 665 76 461 901 79 306 099

* Data för 2017 baseras på pro formarapportering för det kombinerade Intrum Justitia och Lindorff. Resultat per aktie 2017 baseras på pro formaresultatet justerat för engångsposter om 815 MSEK och är beräknat med antalet aktier vid årets slut, dvs 131 541 320 aktier.

Ägarstruktur per den 31 december, 2017 Ägarfördelning efter land

Totalt antal aktier 131 541 32 Antal aktier Kapital och röster, % Nordic Capital 57 728 956 43,9 SEB Fonder 5 140 315 3,9 Handelsbanken Fonder 4 282 000 3,3 Lannebo Fonder 3 980 088 3,0 AMF Försäkring & Fonder 3 492 299 2,7 Swedbank Robur Fonder 2 855 316 2,2 Jupiter Asset Management 2 639 418 2,0 Odin Fonder 2 243 707 1,7 Vanguard 1 931 900 1,5 Janus Henderson Investors 1 810 000 1,4 Totalt tio största ägarna 86 103 999 65,5

Land Antal aktier Kapital och röster, %
Sverige 93 002 271 70,7
USA 11 945 342 9,2
Storbritannien 8 221 627 6,3
Norge 2 712 122 2,1
Frankrike 2 231 555 1,7
Nederländerna 1 936 605 1,5
Tyskland 1 291 517 1,0
Luxemburg 1 181 556 0,9
Kanada 898 687 0,7
Danmark 662 625 0,5
Övriga 2 293 778 1,7

Aktiekapital

Aktiekapitalet i Intrum Justitia AB (publ) uppgick den 31 december 2017 till 2 899 805,49 kr fördelat på 131 541 320 utestående aktier, vilket ger ett kvotvärde om cirka 0,022. Varje aktie berättigar till en röst, och alla aktier ger samma rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst.

Den 27 juni 2017 gick Intrum Justitia AB (publ) samman med Lindorff och genomförde en rapportemission där Intrum Justitia AB (publ) ställde ut 59 193 594 nya aktier, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS, som är moderbolag i Lindorff-koncernen. Antalet utestående aktier i Intrum är därmed 131 541 320 aktier. Genomsnittligt antal utestående aktier under januari-december 2017 är 102 674 307.

Börsvärde, kursutveckling och omsättning

Kursen på Intrums aktie har under 2017 minskat från 313,20 kr till 303,30, en nedgång med 3,2 procent, justerat för en utdelning om 9,00 kr per aktie. Under samma period ökade Stockholmsbörsens index (OMXS) med 3,2 procent. Den lägsta betalkursen för aktien under året noterades den 15 augusti till 240,50 kr, och den högsta var 357,60 kr den 10 maj. Kursen vid årets utgång motsvarade ett börsvärde på Intrum om 39 896 MSEK (22 240). Avslut i aktien skedde under samtliga börsdagar. I genomsnitt omsattes 386 349 aktier per börsdag (300 515) på Nasdaq Stockholm. Totalt omsattes 963 745 aktier i genomsnitt per handelsdag under året, inräknat handeln på samtliga marknadsplatser där Intrum-aktien handlades under året. Handeln på Nasdaq Stockholm stod för 40 (40) procent av den totala handeln under 2017. Övriga avslut gjordes på exempelvis Chi-X, Turquoise, så kallade dark pools samt övrig OTC-handel.

Ägare

Vid utgången av 2017 hade Intrum 16 729 aktieägare, att jämföra med 12 531 föregående år. De 14 medlemmarna i koncernledningen hade ett sammanlagt innehav i Intrum om 541 993 aktier och Intrums styrelseledamöter ägde sammanlagt 45 800 aktier.

Ägarkommunikation

Intrum lägger stort fokus och träffar regelbundet investerare samt marknadsaktörer för att öka intresset och förståelse kring företaget.

Aktieåterköp

Bolaget har under åren 2013–2015 återköpt egna aktier, men under 2016 och 2017 skedde inga återköp. Vid utgången av 2017 hade bolaget inga aktier i eget innehav.

Utdelningspolicy

Intrums styrelse har som mål att årligen föreslå en utdelning eller annan motsvarande form av utskiftning till aktieägarna som i genomsnitt över tiden motsvarar minst hälften av årets nettovinst efter skatt. Vid beslut om förslag till utdelning beaktas bolagets framtida intäkter, finansiella ställning, kapitalbehov och ställning i övrigt. För räkenskapsåret 2017 föreslår styrelsen att utdelning lämnas med 9,50 kronor per aktie, motsvarande cirka 65 procent av nettovinsten efter skatt. Avstämningsdag för utdelning föreslås vara den 2 maj 2018.

Aktiekapitalets utveckling

Transaktion Förändring av aktiekapitalet Totalt aktiekapital Totalt antal aktier Kvotvärde per aktie
2001 Bolaget bildas 100 000 100 000 1 000 100
2001 Split 5000:1 0 100 000 5 000 000 0,02
2001 Nyemission 1 778 729,4 878 729,4 43 936 470 0,02
2002 Nyemission 2 208 216,72 1 086 946,12 54 347 306 0,02
2002 Nyemission 3 612 765,96 1 699 712,08 84 985 604 0,02
2005 Inlösen 4 –140 587,06 1 559 125,02 77 956 251 0,02
2007 Utnyttjande av personaloptioner 5 22 672 1 581 797,02 79 089 851 0,02
2008 Utnyttjande av personaloptioner 6 10 046,40 1 591 843,42 79 592 171 0,02
2009 Utnyttjande av personaloptioner 7 8 049,60 1 599 893,02 79 994 651 0,02
2011 Nedsättning av aktiekapital 8 –5 000 1 594 893,02 79 774 651 0,02
2014 Indragning av egna aktier 9 0 1 594 893,02 77 360 944 0,02
2015 Indragning av egna aktier 10 0 1 594 893,02 73 421 328 0,022
2016 Indragning av egna aktier 11 0 1 594 893,02 72 347 726 0,022
2017 Nyemission 12 1 304 912,48 2 899 405,49 131 541 320 0,022

1) Riktad till Industri Kapital 1997-fonden och Synergy till teckningskurs 0,02 SEK per aktie som ett led i en legal omstrukturering av Intrum Justitia-koncernen.

2) 1 402 228 aktier vardera till Industri Kapital 1997-fonden och Synergy till teckningskurs 4,432 SEK per aktie och 3 803 190 aktier vardera till Industri Kapital 1997-fonden och Synergy till teckningskurs 0,02 per aktie.

3) 30 638 298 aktier till allmänheten och institutionella placerare till teckningskurs 47 SEK per aktie.

4) Inlösen av 7 029 353 aktier mot kontant ersättning om 84 SEK per aktie. Förfarandet innebar att totalt 590 325 064,94 SEK utbetalades till bolagets aktie-ägare varvid bolagets aktiekapital nedsattes med 140 587,06 SEK

samtidigt som överkursfonden nedsattes med 590 325 064,94 SEK.

5) Under perioden 1 juli – 31 december 2007 ökade Intrum Justitias aktiekapital från 1 559 152,02 SEK till 1 581 797,02 SEK, motsvarande 1 133 600 nya aktier samt lika många röster, genom att nya aktier tecknades genom utnyttjande av personaloptioner.

6) Under perioden 1 januari – 31 december 2008 ökade Intrum Justitias aktiekapital från 1 581 797,02 SEK till 1 591 843,42 SEK, motsvarande 502 320 nya aktier samt lika många röster, genom att nya aktier tecknades genom utnyttjande av personaloptioner.

7) Under perioden 1 januari – 31 december 2009 ökade Intrum Justitias aktiekapital från 1 591 843,42 SEK till 1 599 893,02 SEK, motsvarande 402 480 nya aktier samt lika många röster, genom att nya aktier tecknades genom utnyttjande av personaloptioner.

8) Det egna innehavet om 250 000 aktier makulerades under 2011.

9) Bolagets aktiekapital nedsattes med 47 674,14 kronor genom indragning av 2 383 707 egna aktier, vidare ökades aktiekapitalet genom fondemission med motsvarande belopp utan utgivande av nya aktier. Efter indragningen har bolaget totalt 77 360 944 utestående aktier motsvarande lika många röster.

10) Bolagets aktiekapital nedsattes med 81 220,13 kronor genom indragning av 3 939 616 egna aktier, vidare ökades aktiekapitalet genom fondemission med motsvarande belopp utan utgivande av nya aktier. Efter

indragningen har bolaget totalt 73 421 328 utestående aktier motsvarande lika många röster.

11) Bolagets aktiekapital nedsattes med 23 322 kronor genom indragning av 1 073 602 egna aktier. Vidare ökades aktiekapitalet genom fondemission med samma belopp utan utgivande av nya aktier. Efter indragningen har bolaget totalt 72 347 726 utstående aktier motsvarande lika många röster.

12) Bolagets aktiekapital ökade med 1 304 912,43 SEK genom nyemission (apportemission) till Lindorffs ägare av 59 193 594 nya aktier.

Förvaltningsberättelse

Styrelsen och verkställande direktören i Intrum Justitia AB (publ) avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2017.

Intrum-koncernen

Intrum Justitia AB (publ) (org.nr 556607-7581) har säte i Stockholm och är ett publikt aktiebolag med verksamhet som bedrivs enligt aktiebolagslagen. Intrums verksamhet grundades i Sverige 1923 och har genom förvärv och organisk tillväxt vuxit till att bli ett av Europas ledande företag inom kredithantering. Under 2017 genomfördes ett samgående med Lindorff. Moderbolaget i Intrum-koncernen registrerades år 2001 och är noterat på Nasdaq Stockholm sedan juni 2002. Aktiekapitalet uppgick per den 31 december 2017 till 2 899 805 SEK och antalet aktier till 131 541 320 aktier. Koncernen bedriver verksamhet på 24 marknader.

Väsentliga händelser under året

• I april tillkännagavs Intrums förvärv av Top Factoring, ett av de ledande företagen för köpta fordringar i Rumänien, för en köpeskilling på ca 25 MEUR på netto skuldfri basis hänförlig i huvudsak till en diversifierad portfölj av fordringar. Top Factoring har cirka 210 anställda som arbetar med bolagets egna portföljer, samt en mindre enhet som erbjuder kredithanteringstjänster till externa kunder. Företaget är främst närvarande inom sektorerna bank och telekom, med ett flertal starka kundrelationer som genererar återkommande investeringsmöjligheter i portföljer.

• Den 27 juni 2017 slutfördes sammanslagningen av Intrum Justitia och Lindorff, genom att 59 193 594 nya aktier i Intrum Justitia emitterades till ägarna av Lock TopCo AS som var moderbolag i Lindorff-koncernen, till en teckningskurs på 292,80 kr per aktie. Lindorffs ägare blev därmed ägare till 45 procent av aktierna i Intrum Justitia i enlighet med vad som kommunicerades i december 2016. Sammanslagningen av Intrum Justitia och Lindorff skapade en ledande aktör inom kredithantering med lokal närvaro på 23 marknader i Europa och ett team på ca 8 000 anställda som är dedikerade till att verka för en sund ekonomi. EU-kommissionens godkännande av sammanslagningen var villkorat av att Lindorffs verksamhet i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrum Justitias verksamhet i Norge avyttras. Mikael Ericsson utsågs till koncernchef i den sammanslagna koncernen, därtill utsågs en ny koncernledning.

• Vid årsstämman den 29 juni omvaldes styrelseledamöterna Synnöve Trygg, Fredrik Trägårdh, Ragnhild Wiborg och Magnus Yngen. Per E. Larsson, Hans Larsson, Kristoffer Melinder och Andreas Näsvik valdes som nya styrelseledamöter. Årsstämman valde Per E. Larsson som ny styrelseordförande och Magnus Yngen som ny vice styrelseordförande.

• I juli tillkännagavs avyttringen av ett av Intrums dotterföretag i Nederländerna, Buckaroo BV. Köpare var BlackFin Capital Partners, ett private equityföretag med fokus på finansiella tjänster. Transaktionen slutfördes i oktober.

• I oktober togs ett viktigt steg mot att konsolidera Intrum Justitia och Lindorff genom att lansera en ny identitet och ett nytt varumärke, Intrum.

• I oktober genomfördes Intrums första portföljinvestering i Grekland genom förvärvet av en portfölj med förfallna fordringar från Eurobank för ca 400 MSEK. Inkassering av fordringarna i portföljen hanteras under en övergångsperiod av FPS, ett specialiserat bolag som tillhör säljaren.

• I november tillkännagavs att Intrum ingått avtal med Lowell, ett europeiskt bolag som hanterar kreditfordringar, om att avyttra Lindorffs verksamheter i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrum Justitias verksamhet i Norge, med en värdering på cirka 730 miljoner euro baserat på företagsvärde. Transaktionen har slutförts under mars 2018.

• I december tillkännagavs att Intrum ingått avtal om förvärv av CAF S.p.A (CAF), det tredje största företaget inom kredithanteringstjänster för osäkra fordringar i Italien. I samband med detta har Intrum förvärvat en stor diversifierad portfölj där inkasseringen hanteras av CAF. Säljaren av CAF och den portfölj som CAF betjänar är bolag inom Lone Star Funds, ett globalt private equity-företag. Den totala köpeskillingen för CAF och portföljen är cirka 200 miljoner euro, på kontant och skuldfri basis.

• På kapitalmarknadsdagen i december presenterade Intrum sin strategi "Intrum 2020", som innehåller bolagets strategiska prioriteringar för de kommande åren, samt uppdaterade finansiella mål.

Omsättning och resultat

Definitioner av använda resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal återfinns på sid 102. För avstämning av nyckeltal, se även Not 38, sid 83.

Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017. Lindorff ingår därför i koncernens resultaträkning och balansräkning för andra halvåret 2017. Jämförelsetal benämnda "pro forma" innebär att de redovisas med Lindorff konsoliderat sedan den 1 januari 2016. Se även not 40. I samband med samgåendet har Intrum åtagit sig att avyttra sina norska dotterföretag samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag. Dessa dotterföretag redovisas därför som avvecklade verksamheter, och ingår inte i koncernens omsättning eller rörelseresultat.

Koncernens nettoomsättning 2017 uppgick till 9 434 MSEK (5 869). Pro forma inklusive Lindorff uppgick nettoomsättningen till 12 219 MSEK (10 503).

Rörelseresultatet uppgick till 2 728 MSEK (1 921). Pro forma uppgick rörelseresultatet till 3 489 MSEK (3 055).

Rörelseresultatet pro forma om 3 489 MSEK inkluderar engångsposter om –499 MSEK (pro forma föregående år

Omsättning (MSEK)

Rörelseresultat (MSEK)

Andel av koncernens omsättning (pro forma)

–171 MSEK), jämförelsestörande poster om 25 MSEK (pro forma föregående år –285 MSEK) och omvärderingar om 63 MSEK (pro forma föregående år 57 MSEK). Rörelseresultatet exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar uppgick därför till 3 900 MSEK (pro forma föregående år 3 454 MSEK).

Nettoresultatet uppgick till 1 503 MSEK (1 468), och resultatet per aktie var 14,62 SEK (20,15).

Geografiska regioner

Norra Europa

Regionen består av koncernens verksamhet för uppdragsgivare i Danmark, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Norge och Sverige.

Regionen redovisade en omsättning för året på 3 012 MSEK (2 087) och ett rörelseresultat på 1 014 MSEK (822). Årets omsättning exklusive omvärderingar var på pro formabasis 3 827 MSEK (3 716), med ett rörelseresultat (EBIT) exklusive omvärderingar och engångsposter (NRI's) på 1 402 MSEK (1 426).

Ökningen i omsättning och resultat är hänförliga till förvärvet av Lindorff.

På pro formabasis var intäkterna exklusive omvärderingar och valutaeffekter i nivå med föregående år. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar och valutaeffekter minskade jämfört med samma period föregående år, främst på grund av lägre lönsamhet för Kredithantering. Regionen arbetar därför med ett flertal aktiviteter för att förbättra verksamhetsområdets marginaler och kostnadseffektivitet.

Central- & Östeuropa

Regionen består av koncernens verksamhet för uppdragsgivare i Grekland, Polen, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.

Regionen redovisade en omsättning för året på 2 775 MSEK (2 080) och ett rörelseresultat på 831 MSEK (759). Årets omsättning exklusive omvärderingar var på pro formabasis 3 233 MSEK (2 779), med ett rörelseresultat (EBIT) exklusive omvärderingar och engångsposter (NRI's) på 1 117 MSEK (940).

Ökningen i omsättning och resultat är hänförliga till förvärvet av Lindorff.

På pro formabasis ökade intäkterna, rörelseresultatet exklusive omvärderingar och valutaeffekter samt rörelsemarginalen. Under året slutfördes koncernens första portföljinvestering i Grekland och aktiviteter för att möjliggöra framtida inkassering i egen regi pågår. Regionen förvärvade även en mindre enhet i Tyskland som kompletterar landets kunderbjudande inom Kredithantering.

Väst & Sydeuropa

Regionen består av koncernens verksamhet för uppdragsgivare i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal och Storbritannien.

Regionen redovisade en omsättning för året på 2 201 MSEK (1 555) och ett rörelseresultat på 337 MSEK (188). Årets omsättning exklusive omvärderingar var på pro formabasis 2 391 MSEK (1 943), med ett rörelseresultat (EBIT) exklusive omvärderingar och engångsposter (NRI's) på 522 MSEK (421). Ökningen i omsättning och resultat är hänförliga till förvärvet av Lindorff.

På pro formabasis ökade intäkter och rörelseresultat exklusive omvärderingar och valutaeffekter främst till följd av ökade portföljinvesteringar och god inkassering. Under året

etablerade regionen en marknadsledande position i Italien genom förvärv av landets tredje största kredithanteringsföretag i kombination med förvärv av en stor diversifierad bankportfölj där inkasseringen har hanterats av det förvärvade bolaget. Därutöver förvärvades ett mindre bolag i Italien inom Kredithantering med särskild expertis inom rättslig inkassering, vilket ytterligare stärker Intrums kunderbjudande och konkurrensförmåga i landet.

Spanien

Regionen består av koncernens verksamhet för uppdragsgivare i Spanien.

Regionen redovisade en omsättning för året på 1 445 MSEK (147) och ett rörelseresultat på 404 MSEK (–12). Årets omsättning exklusive omvärderingar var på pro formabasis 2 705 MSEK (2 008), med ett rörelseresultat (EBIT) exklusive omvärderingar och engångsposter (NRI's) på 883 MSEK (382).

Ökningen i omsättning och resultat är hänförliga till förvärvet av Lindorff.

På pro formabasis var lönsamheten fortsatt god främst genom en stark utveckling för Kredithantering inom säkerställda fordringar. Spanien hade en god tillväxt för portföljinvesteringar för året men med begränsad påverkan på intäkter och resultat då merparten av de ökade investeringarna inföll sent under året. Intrums marknadsposition och en god pipeline för framtida investeringar samt aktiviteter för att minska kostnader och öka operativ effektivitet utgör en bra plattform för tillväxt i Spanien.

Verksamhetsområden

Intrums tjänsteutbud indelas i två verksamhetsområden:

  • Kredithantering. Inkassotjänster, kreditinformationstjänster och betalningstjänster.
  • Finansiella tjänster. Portföljinvesteringar, dvs köp av portföljer med förfallna fordringar till lägre belopp än fordringarnas nominella värden, varefter Intrum inkasserar fordringarna för egen räkning. Finansieringstjänster och betalningsgarantier.

Kredithantering

Verksamhetsområdets omsättning uppgick under året till 6 700 MSEK (4 144) med ett verksamhetsresultat på 1 704 MSEK (1 072). Årets omsättning var på pro formabasis 8 852 MSEK (7 650), med ett verksamhetsresultat exklusive engångsposter (NRI's) på 2 475 MSEK (2 038).

Tillväxten på pro formabasis för intäkterna är hänförlig till förvärv samt ökade intäkter för inkassering på koncernens egna portföljer. Verksamhetsmarginalen för året var högre än föregående år trots prispress på vissa marknader, högre kostnader för legal inkassering samt temporärt lägre intäkter från inkassering på egna portföljer. Aktiviteter för att förbättra den framtida marginalutvecklingen pågår i linje med de prioriteringar som presenterades vid kapitalmarknadsdagen i december 2017, inklusive realisering av kostnadssynergier, förvärv och initiativ för ökad effektivitet inom inkassering samt kostnadsbesparingar.

Finansiella tjänster

Verksamhetsområdets omsättning uppgick under året till 4 516 MSEK (2 849) med ett verksamhetsresultat på 2 456 MSEK (1 606). Årets omsättning var på pro formabasis 5 506 MSEK (4 697), med ett verksamhetsresultat exklusive engångsposter (NRI's) på 2 946 MSEK (2 483).

Redovisat värde portföljinvesteringar (MSEK)

Andel av koncernens omsättning (pro forma)

Intäkter och resultat inom Finansiella tjänster utvecklades fortsatt mycket väl med en hög investeringsnivå. Utvecklingen är ett resultat av gynnsamma marknadsförhållanden samt en god utväxling av styrkorna i det sammanslagna bolaget. Tillväxten inom investeringar i säkerställda fordringar och fordringar på små och medelstora företag bidrar också till den positiva utvecklingen, där sådana portföljer nu uppgår till cirka 15 procent av det totala redovisade värdet.

Avkastningen på portföljinvesteringar, exklusive engångsposter (NRI's), uppgick till 16 procent, i nivå med föregående år.

Kostnader

Bruttovinstmarginalen har ökat jämfört med föregående år, vilket kompenserar för ökade administrationskostnader.

Årets resultat har belastats med engångsposter (NRI's) om –397 MSEK (10), som huvudsakligen avser kostnader i samband med sammanslagningen mellan Intrum Justitia och Lindorff.

Avskrivningar

Årets rörelseresultat belastas med avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar om 436 MSEK (169). Därmed uppgår rörelseresultatet före avskrivningar och nedskrivningar till 3 164 MSEK (2 090). Det redovisade värdet av kundrelationer som redovisas i balansräkningen och är hänförbara till omvärderingar till verkligt värde i samband med förvärv uppgår till 2 703 MSEK (63). De har under året skrivits av med –209 MSEK (–21).

Finansnetto

Finansnettot uppgick till –973 MSEK (–165), och bestod av räntenetto –565 MSEK (–126), kursdifferenser 38 MSEK (–10) och övriga finansiella poster –446 MSEK (–29). Räntenettot har påverkats negativt av en högre upplåning och positivt av en lägre genomsnittlig räntenivå jämfört med samma period föregående år.

Övriga finansiella poster avser huvudsakligen bankavgifter och liknande i samband med koncernens upplåning, och inkluderar engångsposter om –316 MSEK (0). Engångsposterna består av –299 MSEK i kostnad för att säkerställa ny upplåning i samband med samgående med Lindorff, samt –17 MSEK som avser avskrivning av kapitaliserade kostnader för koncernens tidigare upplåning.

Skatt

Årets skattekostnad motsvarar 22 procent av helårets resultat före skatt, jämfört med 19 procent föregående år. För mer information om koncernens skatter, se även Not 8. Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.

Kassaflöde och investeringar

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under året till 4 535 MSEK (3 304). Ökningen är hänförlig till ökade kassaflöden genom samgåendet med Lindorff. Kassaflödet från investeringsverksamheten justerat för likvida medel i förvärvade bolag uppgick under året till –8 585 MSEK jämfört med –3 776 MSEK föregående år. Ökningen jämfört med föregående år är främst hänförlig till högre utbetalningar om 3 818 MSEK för portföljinvesteringar samt förvärv av dotterföretag.

Forskning och utveckling

Koncernen bedriver ingen forskning och utveckling utöver den utveckling som sker av koncernens IT-system. Årets betalningar för investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick till 172 MSEK (142) och avser i huvudsak hårdvara och mjukvara till IT-system främst för produktionen. Teknikutvecklingen är snabb och rätt använda kan nya tekniska lösningar effektivisera hanteringen av inkassoärenden och användandet av koncernens databaser. I takt med att kraven på kundanpassade IT-lösningar ökar är det av strategisk betydelse för Intrum att kontinuerligt kunna leva upp till förändringar i kravbilden.

Finansiering

Koncernens nettoskuld har ökat med cirka 30 miljarder SEK jämfört med föregående år till följd av sammanslagningen med Lindorff.

Koncernen omfinansierades framgångsrikt i juni inför sammanslagningen genom att seniora, ej säkerställda, obligationer om ca EUR 3 miljarder emitterades till en genomsnittlig räntekostnad om cirka 2,85 procent med en genomsnittlig löptid om cirka 5,6 år. Därutöver tog koncernen upp en ny revolverande lånefacilitet om EUR 1,1 miljarder med en löptid om 4,5 år.

Nettoskuld i relation till pro forma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA uppgick per årsskiftet till 4,1. Denna relation är beräknad genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per årsskiftet i relation till pro forma Cash EBITDA inklusive verksamheter under avyttring och inklusive ett beräknat Cash EBITDA under hela perioden för större förvärvade enheter under perioden, samt exklusive engångsposter, NRI's.

Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017 genom en apportemission där Intrum Justitia AB (publ) ställde ut 59 193 594 nya Intrum Justitia-aktier, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS, som är moderbolag i Lindorff-koncernen. Antalet utestående aktier i Intrum är därmed 131 541 320 aktier. Genomsnittligt antal utestående aktier under året är 102 674 307.

Riskramverk

Se även Not 34. Riskhanteringen inom Intrum ska utgöras av en effektiv hantering och övervakning av alla väsentliga risker i verksamheten. Riskhanteringen ska stödja affärsverksamheten, hålla en hög kvalitet för att säkerställa kontroll över riskerna, säkerställa företagets fortlevnad samt begränsa volatiliteten i Intrums finansiella utveckling. Kapaciteten att fungera som ett skydd för bolagets värde där förmågan att bedöma och hantera prisrisker vid nya affärer samtidigt som utvecklingen i investeringsportföljen övervakas är av stor betydelse. Detta innebär en löpande dialog om de risker som genereras i verksamheten och de resurser som krävs för att motverka riskerna.

Intrum ska ha en organisation som identifierar, åtgärdar och har kontroll över de risker som koncernen är eller kan bli exponerad för. Det ska finnas en tillfredsställande intern kontroll och ett fungerande och effektivt riskramverk. Intrum ska ha kunskap och medvetenhet om eventuella risker som bolaget kan utsättas för och kunna uppskatta storleken på riskerna. Det ska finnas en oberoende funktion för riskkontroll, som ska ha den kompetens och de befogenheter som krävs. Alla Intrums medarbetare ska som en del av sitt ordinarie arbete ansvara för att hantera företagets risker och koncernen ska fortlöpande informera och utbilda sina anställda om de inneboende riskerna i verksamheten.

Intrum ska endast exponera sig mot risker som är direkt hänförliga till, eller bedöms vara nödvändiga för, affärsverksamheten. Sådana risker omfattar i huvudsak kreditrisk, marknadsrisk, affärsrisk, finansiell risk och operativ risk. Intrum ska ha en dokumenterad process för godkännande av nya eller väsentligt förändrade produkter, tjänster, marknader, processer och IT-system samt vid större förändringar i företagets organisation, IT-system och verksamhet.

Riskstrategi

Intrums riskstrategi innebär att hantera och utvärdera de risker som verksamheten är eller kan bli exponerad för genom:

  • tydliga och dokumenterade interna rutiner och kontrollsystem,
  • en ändamålsenlig och överblickbar organisationsstruktur med tydligt definierade och dokumenterade befogenheter,
  • aktuella och dokumenterade beslutsrutiner,
  • riskmätningsmetoder och systemstöd som är anpassade till verksamhetens behov, komplexitet och storlek,
  • tillräckliga resurser och tillräcklig kompetens för att uppnå önskad kvalitet i både affärsaktiviteter och kontrollaktiviteter,
  • regelbunden incidentrapportering av verksamheten,
  • dokumenterade och kommunicerade beredskaps- och kontinuitetsplaner.

Riskaptit

Intrum definierar risk som alla faktorer vilka skulle kunna ha en negativ inverkan på möjligheten att uppnå koncernens mål med affärsverksamheten. Intrums riskaptit baseras på följande principer:

  • Intrum ska ha en kultur där det råder en inbyggd balans mellan risktagande och värdeskapande i syfte att exekvera vår strategi.
  • Riskkulturen sätter spelplanen för hur affärsverksamheten kan arbeta med godtagbara risker som befinner sig inom den nivå som fastställts av styrelsen. Intrums riskaptit uttrycks bland annat i policies, instruktioner och i de riktlinjer som fastställts för investeringsverksamheten.
  • Riskaptiten skapar grund för en pågående diskussion inom ledningen kring vilka risknivåer som är lämpliga och hur dessa anpassas till koncernens affärsstrategi.
  • Intrums investeringsverksamhet har de största inneboende riskerna med möjlig påverkan på resultatoch balansräkning och utgör därför en central del inom riskområdet där särskilt fokus läggs på att industrialisera såväl transaktionshantering som rapportering.

För att definiera ansvarsfördelningen mellan affärsverksamheten, riskkontroll och compliance samt internrevision tilllämpar Intrum den roll- och ansvarsfördelning som följer av principen om de tre försvarslinjerna:

  • Första försvarslinjen är den risktagande delen av organisation och har till uppgift att sköta den dagliga hanteringen av de risker som tas i affärsverksamheten.
  • Andra försvarslinjen avser funktionerna för riskkontroll och compliance (regelefterlevnad). Riskorganisationen ska kontrollera att det finns en tillräcklig riskmedvetenhet i första linjen och vara stödjande såväl som utmanande i transaktionsarbetet. Risk ska även arbeta för att affärsverksamheten har de rutiner, system och verktyg som krävs för att upprätthålla den löpande hanteringen

av investeringar. Compliance ska kontrollera att affärsverksamheten följer lagar och regler samt stödja affärsverksamheten inom sitt ansvarsområde. Chief Risk Officer, CRO, är ansvarig för riskorganisationen och compliance. CRO rapporterar till VD med streckad linje till styrelsen.

• Tredje försvarslinjen är internrevisionen.

Risker i verksamheten

All affärsverksamhet förutsätter risktagande. En förutsättning för att kunna hantera riskerna på ett väl avvägt sätt är att de är identifierade och kartlagda. Intrum bedriver ett riskhanteringsarbete på såväl koncern- som bolagsnivå, där riskerna kartläggs på ett systematiskt sätt.

Till följd av samgåendet med Lindorff publicerades en omfattande analys av koncernens risker på koncernens hemsida.

Nedanstående redogörelse gör inga anspråk på att vara heltäckande, men omfattar exempel på riskfaktorer som bedöms vara av särskild betydelse för Intrums framtida utveckling.

Konjunktursvängningar

Kredithanteringsbranschen påverkas negativt av en försämrad konjunktur. Intrums bedömning är dock att den historiskt har påverkats mindre av konjunktursvängningar än många andra branscher. Risker som är kopplade till förändringar i de konjunkturella förutsättningarna hanteras genom en löpande dialog med respektive landsledning och genom regelbundna avstämningar avseende utvecklingen i respektive land.

Regelefterlevnad

Intrum följer fortlöpande förändringar i de regelverk som gäller för våra verksamheter. Ett antal enheter inom koncernen står under finansiell tillsyn och bedrivs därför i enlighet med specifika regler. Bolaget ser en utveckling mot en ökad reglering och bevakar och rapporterar därför kontinuerligt regelefterlevnadsrisker.

Om bolaget saknar tillräcklig kunskap om sina kunder och om de transaktioner som företas så finns en risk att vi medverkar till penningtvätt eller oetiska affärer. Vår säljpolicy kräver därför att vi samlar in information om våra uppdragsgivare och deras ägarförhållanden. Det innebär att bolaget ibland måste avstå från att göra affärer med motparter som bedöms vara olämpliga.

Ryktesrisk

Ett gott anseende är avgörande för att framgångsrikt kunna bedriva inkassoverksamhet. Ryktesrisker är därför av stor betydelse i bolagets relation med uppdragsgivare, kunder, anställda, investerare, myndigheter och andra intressenter. Vår uppförandekod spelar en central roll inom verksamheten och beskriver synen på bolagets roll i samhället, våra grundläggande värderingar, relationen till våra intressenter och andra relevanta hållbarhetsfrågor. Till uppförandekoden har bolaget implementerat en rutin för rapportering av misstanke om oegentligheter, en så kallad visselblåsarfunktion.

Skatterisker

Förändringar inom skattelagstiftningen eller praxis skulle kunna medföra ekonomiska förluster eller ökade kostnader för bolaget. Det finns också risker för misstag eller missförstånd gällande skatteregler, eller att skattemyndigheten i

något land inte ska hålla med om den slutsats som Intrum kommit fram till i någon enskild bedömningsfråga. Risken är särskilt stor vad gäller mervärdesskatt, moms, då ett systematiskt fel snabbt skulle kunna växa till stora belopp. Intrum samarbetar med kvalificerade skattekonsulter för att undvika systematiska fel och för att de bedömningar som görs inom skatteområdet ska vara väl dokumenterade och kunna försvaras i domstol om de skulle ifrågasättas.

IT- och informationshantering

Intrum är beroende av tillgängliga och väl fungerande IT-system varför långvariga avbrott och fel i verksamhetskritiska system kan utgöra betydande risker för en väl fungerande inkassoverksamhet.

Inom både inkasso- och kreditverksamheten är bolaget beroende av en stor mängd information som innehåller personuppgifter. Verksamheten är väl medveten om att dessa uppgifter är känsliga och prioriterar därför åtkomstskydd och säkerställande av konfidentialitet i enlighet med gällande regelverk. Trots vidtagna åtgärder finns det, i likhet med andra bolag, alltid en återstående risk för olaglig åtkomst till de uppgifter bolaget förvaltar genom exempelvis intrång i IT-systemen och bedrägerier. Det finns också en risk för förlust av data på grund av skadlig programvara och systemhaverier.

Utförandet av bolagets tjänster inom inkasso- och betalningshantering kan attrahera angrepp för att skada bolagets verksamhet. Hanteringen av betalningar skapar också en risk för nätfiske som nyttjar bolagets varumärke.

Risker hänförliga till förvärv

En del av Intrums strategi är att förvärva bolag och verksamheter. Möjligheterna att framgångsrikt genomföra företagsförvärv är beroende av Intrums förmåga att identifiera och värdera förvärvsobjekt, att kartlägga och hantera risker i den förvärvade verksamheten och att på ett effektivt sätt integrera den i Intrums befintliga verksamhet. Ett potentiellt förvärv kan vidare vara beroende av godkännande från myndighet eller annan tredje part. Inför ett förvärv genomförs alltid en detaljerad genomgång av förvärvsobjektet, så kallad due diligence, vanligen i samarbete med externa rådgivare, med syfte att identifiera risker och att få underlag för att värdera förvärvsobjektet. Vidare har koncernen en dokumenterad och standardiserad process för hur förvärv ska genomföras och följas upp. Sammanslagningen av Intrum Justitia och Lindorff har påverkat den övergripande riskbilden. Dels därför att det är förknippat med risker att integrera två stora organisationer med verksamhet i flera länder och dels därför att den finansiella risken i det sammanslagna bolaget ökar.

Marknadsrisker

Intrums finansiering och finansiella risker hanteras inom koncernen i enlighet med den treasury-policy som är beslutad av Intrums styrelse. Treasury-policyn innehåller regler för hur de finansiella aktiviteterna ska skötas, hur ansvarsfördelningen ser ut, hur finansiella risker ska identifieras, mätas och rapporteras, samt hur dessa risker ska begränsas. Den interna och externa finansverksamheten är koncentrerad till koncernens centrala finansfunktion i Stockholm och därmed uppnås stordriftsfördelar beträffande prissättning avseende finansiella transaktioner. Genom att finansfunktionen kan utnyttja tillfälliga kassaöverskott och underskott i koncernens olika verksamhetsländer kan koncernens totala räntekostnad reduceras.

I varje land redovisas investeringar, intäkter och flertalet rörelsekostnader i den lokala valutan, varför valutafluktuationer har en relativt sett mindre effekt på rörelseresultatet. Intäkter och kostnader matchas på ett naturligt sätt, vilket begränsar transaktionsexponeringen. När balansräkningar för utländska dotterföretag räknas om till svenska kronor uppstår en omräkningsexponering som påverkar koncernens eget kapital. Denna omräkningsexponering begränsas genom upptagande av lån i utländsk valuta samt med valutaterminer.

Likviditetsrisker

Koncernens långsiktiga finansieringsrisk begränsas genom bekräftade lånefaciliteter. Det är koncernens målsättning att minst 35 procent av den totala volymen bekräftade lån ska ha en återstående löptid om minst tre år och att inte mer än 35 procent av den totala volymen ska ha en återstående löptid om mindre än 12 månader.

Under pågående löptid för nuvarande revolverande lånefacilitet kan denna utnyttjas genom att moderbolaget påkallar uttag av enskilda lånebelopp i olika valutor, med korta löptider, vanligen svenska kronor, euro, schweiziska franc, ungerska forint, norska kronor eller polska zloty, och vanligen med en löptid på tre eller sex månader. Lånen löper huvudsakligen i utländska valutor för att säkra koncernen mot omräkningsexponering avseende nettotillgångar i utlandet. Det är koncernens målsättning att likviditetsreserven, vilken består i kassa, bankmedel och kortfristiga likvida placeringar ska uppgå till minst 100 MSEK, utöver outnyttjad del av bekräftade lånefaciliteter. Målsättningen har inte understigits på balansdagen eller någon gång under året.

Koncernen har placerat sina likvida medel hos etablerade banker där risken för förluster bedöms som liten. Intrums likvida medel består huvudsakligen av banktillgodohavanden.

Koncernens centrala finansfunktion upprättar regelbundet likviditetsprognoser, med syfte att optimera balansen mellan lån och likvida medel så att nettoräntekostnaden minimeras utan att för den skull riskera svårigheter att fullgöra externa åtaganden.

Kreditrisker hänförliga till utlägg

Som en del av verksamheten har koncernen utlägg för kostnader hos domstolar, juridiska ombud, kronofogdemyndigheter och liknande, utlägg som krävs för att inkasseringen ska kunna ske genom de legala systemen. I vissa fall kan dessa utlägg vidaredebiteras och inkasseras från kunderna. I många fall finns avtal med Intrums uppdragsgivare som innebär att utlägg som inte kunnat inkasseras från kunderna i stället återvinns från uppdragsgivaren. Belopp som bedöms kunna återvinnas från en solvent motpart redovisas som tillgång i balansräkningen på raden Övriga fordringar.

Risker med portföljinvesteringar

För att minimera riskerna inom bolagets investeringsverksamhet iakttas försiktighet vid beslut om förvärv. Inriktningen ligger främst på mindre och medelstora portföljer med relativt låga snittbelopp per fordran, vilket bidrar till riskspridning. Under 2017 uppgick det genomsnittliga nominella värdet per ärende till 12 210 SEK. Förvärven görs vanligen från kunder som koncernen haft långa relationer med, varför kunskapen om fordringarna är god.

Portföljer med köpta fordringar förvärvas vanligen till priser som väsentligt understiger fordringarnas nominella värde och Intrum erhåller hela det belopp som sedan inkasseras, inklusive ränta och avgifter. Intrum ställer avkastningskrav

på förvärvade portföljer som gott och väl överstiger koncernens kapitalkostnad. Inför ett förvärv görs en noggrann värdering, baserad på en prognos över det framtida kassaflödet (inkasserade belopp) från portföljen. I dessa beräkningar har Intrum stöd i sin långa erfarenhet av inkassohantering och i koncernens scoringmetoder.

Scoring innebär att konsumentens betalningsförmåga utvärderas med hjälp av statistisk analys. Intrum anser sig därför ha en god förmåga att värdera denna typ av fordringar. I syfte att möjliggöra förvärv av större portföljer till en attraktiv risknivå har Intrum ibland samarbetat med andra bolag såsom CarVal, Crédit Agricole, Goldman Sachs och East Capital för att dela på kapitalinsats och vinster. Riskspridning uppnås vidare genom att fordringar förvärvas från kunder i olika branscher och i olika länder.

Betalningsgarantier

Koncernen erbjuder tjänster där kunder erhåller en garanti, mot betalning, från Intrum avseende uppdragsgivarens fordringar på sina kunder. Det innebär att det uppstår en risk att Intrum måste ersätta uppdragsgivaren för det belopp som garanterats för den händelse att fakturorna inte betalas i tid. Dock finns i vissa fall möjlighet för Intrum att begära kompensation från uppdragsgivaren i form av prisjustering i händelse av försämrad kreditkvalitet. I de fall garantin infrias övertar Intrum uppdragsgivarens fordran på sin kund och hanterar den vidare inom verksamhetsområdet Portföljinvesteringar. Koncernens risk inom denna verksamhet hanteras genom strikta kreditgränser vid utfärdandet av nya garantier samt genom analys av kundens kreditstatus. Avsättning görs i balansräkningen för att täcka kostnader som kan komma att uppstå på grund av garantin.

Finansieringsrisk

För koncernens lånefacilitet finns rörelseknutna och finansiella villkor, däribland gränsvärden på finansiella nyckeltal. Koncernledningen bevakar dessa nyckeltal noggrant i syfte att kunna vidta åtgärder tidigt om det finns risk att utfallet skulle överskrida ett eller flera gränsvärden. Samtliga sådana nyckeltal uppfylldes under 2017.

Goodwill

Koncernens goodwill uppgick till 29 565 MSEK per den 31 december 2017, att jämföra med 3 120 MSEK per den 31 december 2016. Av ökningen är 25 126 MSEK hänförligt till förvärvet av Lindorff, 1 323 MSEK till övriga förvärv och –4 MSEK till valutakursdifferenser.

Icke-finansiella resultatindikatorer

Medeltalet anställda under året uppgick till 6 293 (3 975). Personalomsättningen under året uppgick till 23 procent (21). Av de anställda under året var 63 procent kvinnor (63). Andelen anställda med examen från universitet eller högskola uppgick till 39 procent (39). Sjukfrånvaro uppgick till 5 procent (4) av antalet arbetsdagar i koncernen. Koncernens strategi inom medarbetarområdet lägger vikt vid rekrytering, kompetensutveckling och resultatförbättring. Varje år genomförs en medarbetarundersökning för att mäta de anställdas tillfredsställelse, motivation och lojalitet. För mer information om medarbetarna samt löner och ersättningar, se även sid 31–33 och Not 26–28.

Samhällsansvar och miljö

Intrum har upprättat en separat hållbarhetsrapport som

finns tillgänglig på www.intrum.com och även kan beställas via [email protected].

Arbetet för ekonomisk hållbarhet är naturligt invävt i koncernens affärsmodell. Intrum arbetar aktivt för att bidra till en hållbar utveckling, såväl ekonomiskt som socialt och miljömässigt. Intrum fäster stor vikt vid arbetet för att bekämpa korruption och mutor, begränsa den negativa miljöpåverkan, respektera mänskliga rättigheter, bidra till gynnsamma arbetsvillkor och sprida kunskap.

Intrums syfte är att som den självklara marknadsledaren leda vägen till en sund ekonomi. Företagets mission är att hjälpa företag att lyckas genom att med omtanke hjälpa deras kunder att i en individuell takt kunna möta sina åtaganden och betala sina skulder. Intrums vision är att vara en respekterad aktör som alla som ger eller tar emot kredit har förtroende för.

Arbetsförhållanden

Skickliga och motiverade medarbetare bidrar till hållbart och affärsmässigt framgångsrikt företagande. Siktet är inställt på att attrahera, utveckla och behålla de bästa medarbetarna på marknaden – en nödvändighet för att nå visionen om att vara en respekterad aktör för alla som ger eller tar emot kredit. De anställda har rätt till säkra och hälsosamma arbetsplatser samt marknadsmässiga anställningsvillkor. Män och kvinnor ges likvärdiga förutsättningar och vid chefsrekryteringar är målsättningen att hitta den mest kompetenta och meriterade kandidaten oavsett kön. Ingen medarbetare får utsättas för diskriminering och inte heller tolereras någon form av sexuella trakasserier. Alla anställda har rätt att organisera sig och ansluta sig till fackliga organisationer samt att förhandla kollektivt om de så önskar, men har också rätt att avstå från fackligt medlemskap.

Miljö

Miljöfrågan är ständigt aktuell men samtidigt komplicerad i och med att olika miljörisker och intressen ställs emot varandra. Intrum bedriver ingen verksamhet som i Sverige är tillstånds- eller anmälningspliktig enligt Miljöbalken. I varje land tillämpas miljökrav på verksamheten som minst motsvarar lokal miljölagstiftning i den mån den är tillämplig på koncernens verksamhet.

Intrums miljöpolicy föreskriver att koncernens miljö- och klimatpåverkan ska begränsas i högsta möjliga utsträckning. För ett företag som verkar inom den finansiella sektorn innebär det framför allt att aktivt arbeta för att minska direkta och indirekta utsläpp av växthusgaser. Intrum arbetar för att begränsa företagets klimatpåverkan genom resor, energikonsumtion och användningen av kontorsmaterial. För att minska klimatpåverkan genom resor uppmuntras medarbetarna att välja telefon- eller videokonferens. Medarbetarna uppmuntras också att återanvända kontorsmaterial och minska pappersförbrukningen genom att använda elektroniska dokument. För att minimera klimatavtrycket föreskriver miljöpolicyn vidare att ingen av företagets tjänstebilar ska släppa ut mer än 130 gram koldioxid per kilometer.

Koncernledningen

I samband med att sammanslagningen med Lindorff slutfördes i slutet av juni utsågs en ny koncernledning, bestående av Mikael Ericson (Koncernchef), Alejandro Zurbano (Regionsdirektör Spanien), Anders Engdahl (Investeringsdirektör), Anette Willumsen (Regionsdirektör Norra Europa), Anne Louise Eberhard (Säljdirektör), Annika Billberg (Kommunikationsdirektör), Cathrine Klouman (Operativ Direktör), Erik Forsberg (Finansdirektör), Harry Vranjes (Chef för Project Management Office), Jean-Luc Ferraton (HR-direktör), Johan Brodin (Chief Risk Officer), Marc Knothe (Regionsdirektör, Väst- & Sydeuropa), Niklas Lundquist (Chefsjurist) och Per Christofferson (Regionsdirektör Central- & Östeuropa). I december meddelades att Erik Forsberg informerat om sin avsikt att lämna Intrum under 2018. Han lämnade tjänsten som finansdirektör efter årets slut, den 9 februari 2018, och ersattes av Thomas Moss som utsetts till tillförordnad finansdirektör.

Marknads- och framtidsutsikter

Intrum har en oöverträffad skala och räckvidd med närvaro på 24 marknader i Europa med en unikt balanserad och integrerad affärsmodell. Intrums storlek och kapacitet gör det möjligt att ta sig an stora strategiska projekt som att strukturera komplexa avtal och BPO-kontrakt. Affärsmodellen kombinerar inkassoverksamhet och köp av fordringar, vilket gör det möjligt att maximera intäkterna genom att erbjuda lösningar till uppdragsgivare längs hela värdekedjan.

Kombinationen av portföljinvesteringar och kredithantering ger tydliga synergier och konkreta fördelar, bland annat flexibilitet gentemot uppdragsgivare, särskild tillgång till att köpa portföljer, operativa skalfördelar och finansiella synergier, bland annat förmågan att använda intäkter från kredithanteringen, vilka binder förhållandevis lite kapital, för portföljinvesteringar och skuldreducering. Intrum drar nytta av tydliga konkurrensfördelar för att leda branschen och tillvarata de oöverträffade möjligheterna till tillväxt och expansion som skapas av de pågående strukturella förändringarna inom banksektorn.

Intrum har en välutvecklad strategi att vara den mest innovativa och lönsamma CMS-leverantören som balanserar möjligheterna till tillväxt på marknaden med ett starkt fokus på operativ överlägsenhet och ytterligare effektivitetsförbättringar.

Intrum har formulerat strategiska prioriteringar och ambitioner för 2020 inom områdena växande portföljinvesteringar, växande kredithantering, digitalisering och dataanalys, operativ överlägsenhet och synergier från samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff.

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för året om 159 MSEK (105) och ett resultat före skatt om –579 MSEK (41). Resultatförsämringen är främst hänförlig till engångsposter i rörelseresultatet och finansnettot hänförliga till samgåendet med Lindorff och koncernens nya finansiering. Moderbolaget investerade 26 MSEK (0) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 95 MSEK (8) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 57 (55).

Aktien och aktieägarna

Vid årets slut fanns 131 541 320 aktier i bolaget. Alla aktier berättigar till lika röstvärde och lika andel i bolagets tillgångar och resultat. Bolagets största aktieägare var vid årets slut Cidron 1748 sarl/Nordic Capital (43,9 procent av aktiekapitalet), SEB Fonder (3,9), Handelsbanken Fonder (3,3), Lannebo Fonder (3,0) och AMF Försäkring & Fonder (2,7).

Se även tabell på sidan 34. Bolagsordningen innehåller inga hembudsförbehåll eller andra begränsningar i aktiernas överlåtbarhet, och det finns inga andra kända omständigheter av de slag som bolaget är skyldigt att upplysa om enligt bestämmelserna i Årsredovisningslagen 6 kap 2a § p 3–11.

Styrelsens arbete

Enligt Intrums bolagsordning ska bolagets styrelse bestå av minst fem och högst nio ordinarie ledamöter med högst fyra suppleanter. Samtliga ledamöter väljs av årsstämman.

Styrelsen har under 2017 avhållit 41 sammanträden (20 föregående år). För en beskrivning av styrelsens arbete hänvisas till Bolagsstyrningsrapporten, se sid 90–95. Bolagsstyrningsrapporten innehåller även upplysningar om de viktigaste inslagen i koncernens system för intern kontroll och upprättande av finansiell rapportering på sid 94–95. Bolagsstyrningsrapporten finns också tillgänglig på koncernens webbplats www.intrum.com.

Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare i Intrum Justitia AB (publ)

Styrelsen föreslår att följande riktlinjer godkänns av årsstämman för att gälla för tiden intill årsstämman 2019. Riktlinjerna gäller den verkställande direktören samt medlemmarna i Intrum Justitias koncernledning. Förslaget har beretts av styrelsen och av styrelsens ersättningsutskott.

Löne- och ersättningsfilosofi

Intrum är beroende av att dess anställda uppnår högt ställda målsättningar i en krävande omgivning. Löne- och ersättningsfilosofin syftar till att säkerställa att våra anställda belönas för värdefulla insatser som driver bolagets resultat. Vi strävar också efter att kunna rekrytera, utveckla och behålla högpresterande anställda i en konkurrensutsatt internationell miljö. Samtidigt försöker vi säkerställa att våra anställda erbjuds en marknadsmässig lön.

Ersättningsnivåerna ska reflektera arbetsinnehållet, ansvar och prestation, och vara konkurrenskraftiga jämfört med liknande bolag i liknande branscher i samma geografiska område. För att sammanlänka koncernledningens mål med aktieägarnas, och att arbetet fokuseras på rätt områden, behöver ersättningsnivåerna relateras till mål som är nära kopplade till koncernens affärsstrategi och dess kärnvärden.

Den totala ersättningen baseras på tre huvuddelar: fast lön, incitamentsprogram bestående av en rörlig lönedel och ett långsiktigt incitamentsprogram samt pensionsförmåner. Till detta kan komma andra förmåner, till exempel bilförmån. Den fasta lönen sätts utifrån tre perspektiv: Befattningens komplexitet & ansvar, individens prestation samt de lokala marknadsförhållandena.

Rörlig lönedel

Intrums rörliga lönedel belönar primärt finansiella affärsmål och syftar till att driva kortsiktiga prestationer. Den fastställs för ett år i taget. Mätetalen fastställs individuellt för varje medlem av koncernledningen så att koncernens affärsstrategi och prioriteringar avspeglas. Mätetalen avspeglar affärsmål eller annat värdeskapande för bolaget. Den kortfristiga rörliga lönen gör att bolagets kostnad varierar med koncernens finansiella utveckling och med personernas individuella prestationer.

Kortfristig rörlig lön är maximerad till 50 procent av den fasta årslönen för den verkställande direktören och mellan 35 och 50 procent för övriga medlemmar i koncernledningen. Dock omfattas inte Chief Risk Officer av någon rörlig lönedel.

Långsiktiga incitament

Genom det långsiktiga incitamentsprogrammet likställs koncernledningens långsiktiga intressen och perspektiv med aktieägarnas, och samtidigt förstärks engagemanget för bolaget. Det uppmuntrar till långsiktigt värdeskapande över en treårsperiod, och gör att koncernledningen får dela bolagets ekonomiska framgångar. Tillväxten i Intrums resultat per aktie används generellt som mätetal eftersom detta bedöms vara en god indikator på koncernens långsiktiga framgång. Liksom för den rörliga lönedelen, är en effekt av programmets utformning att kostnaden varierar med koncernens finansiella utveckling.

Långsiktiga incitament föreslås erbjudas i form av aktier eller aktierelaterade instrument. Maximal initial tilldelning är 150 procent av den fasta årslönen för den verkställande direktören, Chief Financial Officer och Chief Investment Officer samt mellan 35 och 50 procent för övriga medlemmar i koncernledningen.

Utfall från långsiktiga incitament är inte pensionsgrundande.

Kostnader

Kostnaderna för incitamentsprogram till den verkställande direktören och andra medlemmar i koncernledningen för 2018 beräknas komma att uppgå till högst 18 miljoner kronor för den rörliga lönedelen och högst 33 miljoner kronor för det långsiktiga incitamentsprogrammet, exklusive sociala avgifter. Uppskattningen tar inte hänsyn till eventuella förändringar i sammansättningen av koncernledningen under året.

Riktlinjer för individuellt aktieägande

För att ytterligare sammanlänka koncernledningens intressen med aktieägarnas ställs förväntningar på individuellt aktieägande motsvarande en viss andel av sin fasta årslön före skatt – 100 procent för den verkställande direktören och 50 procent för övriga medlemmar av koncernledningen. Varje medlem av koncernledningen har givits en tidsperiod (individuellt) för att ackumulera aktier om detta mål ännu inte är uppfyllt. Aktieägandet bör bestå så länge personerna förblir anställda och ingår i koncernledningen.

Övrigt

Vid uppsägning från Intrums sida ska avgångsvederlaget (om något) inte överstiga tolv månaders lön.

Styrelsen ska ha rätt att frångå dessa ersättningsriktlinjer om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.

Förslag till disposition av resultatet

Styrelsen och verkställande direktören föreslår att 9,50 SEK (9,00) per aktie utdelas till aktieägarna, motsvarande totalt 1 250 MSEK (651). Det fullständiga utdelningsförslaget återfinns på sidan 86. För ytterligare information om moderbolagets och koncernens resultat och ställning hänvisas till resultat- och balansräkningarna, sammanställningen över förändringar i eget kapital, kassaflödesanalyserna och noterna.

Offentliggörande av årsredovisningen

Denna information är sådan information som Intrum Justitia AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 4 april 2018 kl 12.00.

Finansiell översikt

Resultaträkning, MSEK 2017 2016 2015 2014 2013
Nettoomsättning 9 434 5 869 5 419 4 958 4 355
Kostnad sålda tjänster –5 049 –3 069 –2 957 –2 819 –2 531
Bruttoresultat 4 385 2 800 2 462 2 139 1 824
Försäljnings-, marknadsförings- och administrationskostnader –1 667 –871 –881 –813 –654
Avyttring av verksamhet/Goodwillnedskrivning –111
Återföring av skuld avseende tilläggsköpeskilling 164
Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures 10 –8 –4 3 –1
Rörelseresultat (EBIT) 2 728 1 921 1 577 1 382 1 169
Finansnetto –973 –165 –160 –175 –153
Resultat före skatt 1 755 1 756 1 417 1 207 1 016
Skatt –389 –329 –273 –206 –227
Årets resultat från kvarvarande verksamheter 1 366 1 427 1 144 1 001 789
Årets resultat från avvecklade verksamheter 137 41 28 40 30
Årets resultat 1 503 1 468 1 172 1 041 819
Därav hänförligt till moderbolagets aktieägare 1 501 1 458 1 164 1 031 817
Innehav utan bestämmande inflytande 2 10 8 10 2
Årets resultat 1 503 1 468 1 172 1 041 819
Balansräkning, MSEK 2017 2016 2015 2014 2013
Tillgångar
Summa anläggningstillgångar 54 815 12 304 10 294 9 362 8 412
varav Portföljinvesteringar 21 149 8 733 7 027 6 197 5 411
Summa omsättningstillgångar 4 646 2 100 1 851 1 979 1 810
Tillgångar i verksamhet som innehas för försäljning 8 314 0 0 0 0
Summa tillgångar 67 775 14 404 12 145 11 341 10 222
Eget kapital och skulder
Summa eget kapital 22 439 4 130 3 166 3 041 3 316
Summa skulder 44 168 10 274 8 979 8 300 6 906
Skulder i verksamhet som innehas för försäljning 1 168 0 0 0 0
Summa eget kapital och skulder 67 775 14 404 12 145 11 341 10 222
Nyckeltal 2017 2016 2015 2014 2013
Nettoomsättning, MSEK 9 434 5 869 5 419 4 958 4 355
Omsättningstillväxt, % 61 8 9 14 13
Cash EBITDA, MSEK 5 953 3 668 3 193 2 916 2 623
EBITDA, MSEK 3 165 2 090 1 736 1 546 1 318
EBIT, MSEK 2 728 1 921 1 577 1 382 1 169
Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK –397 10 –54 36 0
Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK –3 45 32 33 5
Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK 6 350 3 658 3 247 2 880 2 623
EBITDA exkl NRI's, MSEK 3 562 2 080 1 790 1 510 1 318
EBIT exkl NRI's, MSEK 3 125 1 911 1 631 1 346 1 168
Nettoresultat, MSEK 1 503 1 468 1 172 1 041 819
Nettoskuld, MSEK 37 322 7 260 6 026 5 635 4 328
Resultat per aktie, SEK 14,62 20,15 15,92 13,48 10,30
Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, SEK 9,50 9,00 8,25 7,00 5,75
Genomsnittligt antal aktier, '000 102 674 72 348 73 097 76 462 79 306
Antal aktier vid årets slut, '000 131 541 72 348 72 348 73 848 78 547
Avkastning på portföljinvesteringar, % 16 20 20 20 21
Investeringar i köpta fordringar, MSEK 7 170 3 084 2 271 1 909 2 503
Medelantal anställda 6 293 3 865 3 738 3 694 3 427

I enlighet med reglerna i IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter redovisas avvecklade verksamheter i resultaträkningen som avvecklade under hela femårsperioden med omräkning av jämförelsetal för tidigare år, men i balansräkningen som tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning från den tidpunkt då försäljningen beslutats, utan omräkning av jämförelsetal.

Finansiella rapporter

Resultaträkning – koncernen Rapport över årets totalresultat – koncernen

MSEK NOT 2017 2016
Nettoomsättning 2, 3 9 434 5 869
Kostnad sålda tjänster 3 –5 049 –3 069
Bruttoresultat 4 385 2 800
Försäljnings-, marknadsförings
och administrationskostnader
3 –1 667 –871
Resultatandelar i intresseföretag
och joint ventures
5 10 –8
Rörelseresultat (EBIT) 2, 3 ,4 2 728 1 921
Finansiella intäkter 6 17 11
Finansiella kostnader 7 –990 –176
Finansnetto –973 –165
Resultat före skatt 1 755 1 756
Skatt 8 –389 –329
Årets resultat från
kvarvarande verksamheter
1 366 1 427
Årets resultat från avvecklade
verksamheter efter skatt 39 137 41
Årets resultat 1 503 1 468
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 1 501 1 458
Innehav utan
bestämmande inflytande 12 2 10
Årets resultat 1 503 1 468
Resultat per aktie före
och efter utspädning
9
Resultat från kvarvarande
verksamheter
13,28 20,01
Resultat från avvecklade
verksamheter
1,33 0,14
Summa resultat per aktie före
och efter utspädning
14,62 20,15
MSEK NOT 2017 2016
Årets resultat 1 503 1 468
Övrigt totalresultat:
Poster som kan omföras till
årets resultat
Årets förändring av omräknings
reserv hänförlig till omräkning av
utländska verksamheter
179 281
Årets totalresultat hänförligt till
säkring av valutarisker i utländska
verksamheter
47 –210
Poster som inte kan omföras till
årets resultat
Årets omvärderingar av
pensionsskuld
8, 21 –16 27
Summa övrigt totalresultat 210 98
Årets totalresultat 1 713 1 566
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 1 712 1 554
Innehav utan bestämmande
inflytande
1 12
Årets totalresultat 1 713 1 566

Resultaträkningen för 2016 är omräknad med hänsyn till avvecklade verksamheter. Se Not 39.

Balansräkning – koncernen

31 dec 31 dec
MSEK NOT 2017 2016
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella
anläggningstillgångar
10
Goodwill 29 565 3 120
Aktiverade kostnader för
IT-utveckling och andra immateri
ella anläggningstillgångar
341 193
Kundrelationer 2 703 63
Andra immateriella
anläggningstillgångar 81 47
Summa immateriella
anläggningstillgångar
32 690 3 423
Materiella anläggningstillgångar 11
Datorutrustning 58 41
Andra materiella
anläggningstillgångar
187 63
Summa materiella anläggnings
tillgångar
245 104
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i joint ventures 13 0 12
Övriga aktier och andelar 3 1
Portföljinvesteringar 14 21 149 8 733
Uppskjutna skattefordringar 8 692 25
Andra långfristiga fordringar 15 36 6
Summa övriga
anläggningstillgångar
21 880 8 777
Summa anläggningstillgångar 54 815 12 304
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 16 755 305
Lager av fastigheter för försäljning 93 0
Klientmedel 902 588
Skattefordringar 347 87
Övriga fordringar 17 931 557
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
18 737 167
Likvida medel 19 881 396
Summa omsättningstillgångar 4 646 2 100
Tillgångar i verksamhet som
innehas för försäljning
39 8 314 0
SUMMA TILLGÅNGAR 67 775 14 404
MSEK NOT 31 dec
2017
31 dec
2016
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 20
Eget kapital hänförligt till
moderbolagets aktieägare
Aktiekapital 3 2
Övrigt tillskjutet kapital 18 237 906
Reserver 630 404
Balanserade vinstmedel inklusive
årets resultat
3 566 2 731
Summa eget kapital hänförligt till
moderbolagets aktieägare
22 436 4 043
Eget kapital hänförligt till innehav
utan bestämmande inflytande 12 3 87
Summa eget kapital 22 439 4 130
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 23 2 703 1 520
Obligationslån 23 32 052 3 706
Övriga långfristiga skulder 374 16
Avsättningar för pensioner 21 175 157
Övriga långfristiga avsättningar 22 9 0
Uppskjutna skatteskulder 8 1 206 638
Summa långfristiga skulder 36 519 6 037
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 23 0 56
Obligationslån 23 1 000 1 077
Företagscertifikat 23 2 269 1 124
Klientmedelsskuld 902 588
Leverantörsskulder 572 140
Skatteskulder 364 136
Förskott från kunder 64 46
Övriga kortfristiga skulder 541 325
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
24 1 794 718
Övriga kortfristiga avsättningar 22 143 27
Summa kortfristiga skulder 7 649 4 237
Skulder i verksamhet som innehas
för försäljning
39 1 168 0
SUMMA EGET KAPITAL OCH
SKULDER
67 775 14 404

För information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se Not 25.

Kassaflödesanalys – koncernen

MSEK NOT 2017 2016
Kassaflöde från kvarvarande verksamhet
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 2 2 728 1 921
Ej kassaflödespåverkande poster:
Avskrivningar och nedskrivningar 4, 10, 11 436 170
Amortering/omvärdering av portföljinvesteringar 14 2 787 1 578
Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster 2 –23 31
Erhållen ränta 17 11
Erlagd ränta –359 –115
Erlagda övriga finansiella kostnader –360 –22
Betald inkomstskatt –453 –246
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet 4 773 3 328
Förändringar i factoring-fordran –62 –46
Andra förändringar i rörelsekapitalet –176 22
Kassaflöde från den löpande verksamheten 4 535 3 304
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 10 –116 –117
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 11 –56 –26
Portföljinvesteringar i fordringar och lager av fastigheter* 14 –7 175 –3 357
Förvärv av dotterföretag och intresseföretag 35 –1 506 –283
Likvida medel i förvärvade dotterföretag 35 1 038 31
Avyttring av dotterföretag och intresseföretag 236 0
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten 32 7
Kassaflöde från investeringsverksamheten –7 547 –3 745
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 38 216 1 928
Amortering av lån –33 764 –770
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare –651 –597
Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande 0 –5
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 3 801 556
Kassaflöden från kvarvarande verksamheter 789 115
Kassaflöden från avvecklade verksamheter 77 –1
Summa förändring av likvida medel 866 114
Likvida medel vid periodens början 396 265
Kursdifferenser i likvida medel –9 17
Likvida medel vid periodens slut 19 1 253 396
Därav likvida medel i avvecklade verksamheter 372 6
Avvecklade verksamheter
Kassaflöde från den löpande verksamheten 459 70
Kassaflöde från investeringsverksamheten –607 –18
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 225 –53
Koncernen totalt
Kassaflöde från den löpande verksamheten 4 994 3 374
Kassaflöde från investeringsverksamheten –8 154 –3 763
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 4 026 503

*Portföljinvesteringar i fordringar och lager av fastigheter inkluderar förvärvade förfallna fordringar och lager av fastigheter genom förvärv av dotterföretag.

Rapport över förändringar i eget kapital – koncernen

Se även not 20.

Antal Övrigt Balanserade
vinstmedel
Innehav
utan be
MSEK utestående
aktier
Aktie
kapital
tillskjutet
kapital
Reserver inkl. årets
resultat
Summa stämmande
inflytande
Totalt
eget kapital
Ingående balans den 1 januari 2016 72 347 726 2 906 335 1 843 3 086 80 3 166
Årets totalresultat 2016
Årets resultat 1 458 1 458 10 1 468
Årets övrigt totalresultat
Årets förändring av omräkningsreserv hänförlig
till omräkning av utländska verksamheter
253 253 2 255
Årets totalresultat hänförligt till säkring av
valutarisker i utländska verksamheter
–210 –210 –210
Årets omvärderingar av pensionsskuld 33 33 33
Inkomstskatt på övrigt totalresultat 26 –6 20 20
Årets totalresultat 69 1 485 1 554 12 1 566
Transaktioner med koncernens ägare 2016
Aktieutdelning –597 –597 –5 –602
Utgående balans den 31 december 2016 72 347 726 2 906 404 2 731 4 043 87 4 130
Årets totalresultat 2017
Årets resultat 1 501 1 501 2 1 503
Årets övrigt totalresultat
Årets förändring av omräkningsreserv hänförlig
till omräkning av utländska verksamheter
167 167 –1 166
Årets totalresultat hänförligt till säkring av
valutarisker i utländska verksamheter
47 47 47
Årets omvärderingar av pensionsskuld –18 –18 –18
Inkomstskatt på övrigt totalresultat 13 2 15 15
Årets totalresultat 227 1 485 1 712 1 1 713
Transaktioner med koncernens ägare 2017
Aktieutdelning –651 –651 –651
Förvärvad minoritet 0 –85 –85
Nyemission 59 193 594 1 17 331 17 332 17 332
Utgående balans den 31 december 2017 131 541 320 3 18 237 631 3 565 22 436 3 22 439

Ackumulerade omräkningsdifferenser sedan övergången till IFRS, inklusive skatteeffekt, uppgick vid slutet av 2017 till 631 MSEK (404).

Helår Helår
MSEK NOT 2017 2016
Nettoomsättning 3 159 105
Bruttoresultat 159 105
Försäljnings- och marknads
föringskostnader –36 –20
Administrationskostnader 4 –460 –151
Rörelseresultat (EBIT) –337 –66
Resultat från andelar i
dotterföretag
6 368 367
Valutakursdifferens på monetär
post klassificerad som utvidgad
nettoinvestering
–166 –28
Ränteintäkter och liknande
intäkter
6 680 102
Nedskrivning av aktier i
dotterföretag
7 0 –143
Räntekostnader och liknande
kostnader
7 –1 124 –191
Finansnetto –242 108
Resultat före skatt –579 42
Skatt på årets resultat 8 199 0
Årets resultat –380 42

Resultaträkning – moderbolaget Rapport över årets totalresultat – moderbolaget

47 –210
Årets totalresultat hänförligt till
säkring av valutarisker i utländska
verksamheter
Poster som kan omföras till
årets resultat
Övrigt totalresultat:
Årets resultat –380 42
MSEK NOT Helår
2017
Helår
2016

Balansräkning – moderbolaget

MSEK NOT 31 dec
2017
31 dec
2016
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar Bundet eget kapital
Aktiverade kostnader för
IT-utveckling 10 10 0
Summa immateriella
anläggningstillgångar 10 0 Fritt eget kapital
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 12 25 777 6 221
Andelar i joint ventures 0 24
Uppskjuten skattefordran 199 0
Fordringar hos koncernföretag 27 565 2 087
Summa finansiella
anläggningstillgångar
53 541 8 332
Långfristiga skulder
Summa anläggningstillgångar 53 551 8 332
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Skattefordringar 3 3
Fordringar hos koncernföretag 7 046 4 601 Kortfristiga skulder
Övriga fordringar 17 16 4
Förutbetalda kostnader och 18 300 21
upplupna intäkter
Summa kortfristiga fordringar 7 365 4 629
Likvida medel
Kassa och bank 19 95 8 Upplupna kostnader och
Summa likvida medel 95 8
Summa omsättningstillgångar 7 460 4 637 SUMMA EGET KAPITAL
SUMMA TILLGÅNGAR 61 011 12 970 OCH SKULDER
MSEK NOT 31 dec
2017
31 dec
2016
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 20
Bundet eget kapital
Aktiekapital 3 2
Reservfond 282 282
Summa bundet eget kapital 285 284
Fritt eget kapital
Överkursfond 17 442 111
Fond för verkligt värde 156 109
Balanserat resultat 92 701
Årets resultat –380 42
Summa fritt eget kapital 17 310 963
Summa eget kapital 17 595 1 247
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 23 2 694 1 520
Obligationslån 23 32 052 3 706
Skulder till koncernföretag 3 260 2 432
Summa långfristiga skulder 38 006 7 658
Kortfristiga skulder
Checkkredit 23 0 56
Obligationslån 23 1 000 1 077
Företagscertifikat 23 2 269 1 124
Leverantörsskulder 53 10
Skulder till koncernföretag 1 515 1 670
Övriga kortfristiga skulder 3 3
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
24 570 125
Summa kortfristiga skulder 5 410 4 065
SUMMA EGET KAPITAL
OCH SKULDER
61 011 12 970

För information om ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se Not 25.

Kassaflödesanalys – moderbolaget

MSEK NOT 2017 2016
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat –337 –66
Avskrivningar och nedskrivningar 16 0
Erhållen ränta 680 102
Erlagd ränta –1 113 –146
Erlagda övriga finansiella
kostnader
–11 –22
Kassaflöde från den löpande
verksamheten före förändringar
av rörelsekapitalet
–765 –132
Förändringar i rörelsekapitalet 197 184
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
–568 52
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anlägg
ningstillgångar
–26 0
Förvärv av dotterföretag och
intresseföretag
–6 –57
Aktieutdelning från dotterföretag 368 1 053
Kassaflöden från investerings
verksamheten
336 996
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 38 216 2 080
Amortering av lån –7 684 –823
Nettoutlåning till dotterföretag –29 562 –1 738
Aktieutdelning till moderbolagets
aktieägare
–651 –597
Kassaflöde från finansierings
verksamheten
319 –1 077
Förändring av likvida medel 87 –29
Likvida medel vid årets början 8 37
Likvida medel vid årets slut 19 95 8

Rapport över förändringar i eget kapital – moderbolaget

Se även Not 20.

Antal utestå Aktie Reserv Överkurs Fond för
verkligt
Balanserat Årets Totalt eget
MSEK ende aktier kapital fond fond värde resultat resultat kapital
Ingående balans den 1 januari 2016 72 347 726 2 282 111 321 255 1 042 2 012
Årets totalresultat 2016
Årets resultat 42 42
Årets övrigt totalresultat –210 –210
Årets totalresultat –210 42 –168
Disposition av föregående års resultat 1 042 –1 042 0
Transaktioner med koncernens ägare 2016
Aktieutdelning –597 –597
Utgående balans den 31 december 2016 72 347 726 2 282 111 109 701 42 1 247
Årets totalresultat 2017
Årets resultat –380 –380
Årets övrigt totalresultat 47 47
Årets totalresultat 47 –380 –333
Disposition av föregående års resultat 42 –42 0
Transaktioner med koncernens ägare 2017
Aktieutdelning –651 –651
Nyemission 59 193 594 1 17 331 17 332
Utgående balans den 31 december 2017 131 541 320 3 282 17 442 156 92 –380 17 595

Noter

Sid Not
56 01 Väsentliga redovisnings- och
värderingsprinciper
  • 02 Information per geografisk region och verksamhetsområde
  • 03 Nettoomsättning och kostnader
  • 04 Avskrivningar och nedskrivningar
  • 05 Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures
  • 06 Finansiella intäkter
  • 07 Räntekostnader och liknande resultatposter
  • 08 Skatt
  • 09 Resultat per aktie
  • 10 Immateriella anläggningstillgångar
  • 11 Materiella anläggningstillgångar
  • 12 Koncernföretag
  • 13 Aktier och andelar i joint ventures
  • 14 Portföljinvesteringar
  • 15 Andra långfristiga fordringar
  • 16 Kundfordringar
  • 17 Övriga fordringar
  • 18 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
  • 19 Likvida medel
  • 20 Eget kapital
  • 21 Pensioner

  • 22 Övriga avsättningar

  • 23 Upplåning
  • 24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
  • 25 Ställda säkerheter, eventualtillgångar och eventualförpliktelser
  • 26 Medelantal anställda
  • 27 Löner och ersättningar
  • 28 Anställningsvillkor för ledande befattningshavare
  • 29 Revisionsarvoden
  • 30 Operationell leasning
  • 31 Finansiell leasning
  • 32 Investeringsåtaganden
  • 33 Finansiella instrument
  • 34 Finansiella risker och finanspolicies
  • 35 Förvärv och avyttringar
  • 36 Kritiska uppskattningar och bedömningar
  • 37 Närstående
  • 38 Avstämning nyckeltal
  • 39 Avvecklade verksamheter samt tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning
  • 40 Pro forma resultaträkning inklusive Lindorff

Allmänt

Moderbolaget Intrum Justitia AB (publ) är ett registrerat aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige. Adressen till företagets huvudkontor är Hesselmans torg 14, Nacka, och postadressen är 105 24 Stockholm. Företaget var under 2017 noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap-listan.

Koncernräkenskaperna har godkänts av företagets styrelse den 28 mars 2018 för offentliggörande. Balans- och resultaträkningarna kommer att föreläggas årsstämma den 27 april 2018.

Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, som även utgör rapporteringsvaluta för moderbolaget och koncernen. De finansiella rapporterna presenteras därför i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges, är avrundade till miljoner kr.

Koncern- och årsredovisningen avser 1 januari–31 december för resultaträkningsrelaterade poster respektive den 31 december för balansräkningsrelaterade poster.

Tillämpade redovisningsstandards

Årsredovisningen för Intrum Justitia AB (publ) är vad avser koncernredovisningen upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen samt International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB). Koncernen tillämpar IFRS så som de har antagits av Europeiska Unionen (EU). För 2017 finns det ingen bestämmelse med någon betydelse för Intrum i IFRS utgivna av IASB som ännu inte antagits av EU, vilket innebär att koncernens tillämpning av IFRS så som de har antagits av EU under året även motsvarar en tillämpning av IFRS så som de har givits ut av IASB.

Vidare har rekommendationen RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner från Rådet för finansiell rapportering tillämpats.

Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet Moderbolagets redovisningsprinciper.

Förutsättningar

Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom vissa finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde.

Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att styrelsen och företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att fastställa de redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår tydligt från andra källor. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.

Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.

Bedömningar gjorda av bolaget som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som skulle kunna medföra väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare i Not 36.

De nedan angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats konsekvent på samtliga perioder i koncernens finansiella rapporter, om inte annat framgår nedan. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konsekvent på rapportering och konsolidering av moderbolag, dotterföretag, intresseföretag och joint venture-företag.

Ändrade redovisningsprinciper

Ändringar som trädde i kraft 2017

Det finns ett antal mindre ändringar och förtydliganden av IFRS med tillämpning från och med 1 januari 2017, men inga av dessa har haft någon väsentlig effekt på Intrum-koncernens redovisning.

Ändringar som träder i kraft 2018 eller senare

Koncernen har inte förtidstillämpat någon ny eller ändrad redovisningsrekommendation eller tolkningsuttalande som träder i kraft 2018 eller senare.

Från och med 1 januari 2018 kommer Intrum att tillämpa IFRS 9 Finansiella instrument, som ersätter IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering och som bland annat innehåller nya regler för redovisning av kreditförluster, portföljinvesteringar och säkringsredovisning. De nya reglerna vad gäller kreditförluster och säkringsredovisning får ingen väsentlig effekt för koncernen. De nya reglerna för portföljinvesteringar innebär att Intrum fortsätter att redovisa dessa enligt en effektivräntemodell, fast med några mindre justeringar i tillämpningen. Den största förändringen är att förfallna fordringar enligt IFRS 9 ska kunna redovisas till ett högre redovisat värde än anskaffningskostnaden i händelse av förändrade uppskattningar om framtida kassaflöden, vilket är en skillnad mot Intrums hittillsvarande tillämpning av motsvarande regler i IAS 39. Effekten blir preliminärt att balanserat resultat ökar i den ingående balansen 2018 med ca 50 MSEK. Jämförelsetal för tidigare år räknas inte om.

Från och med 1 januari 2018 kommer Intrum även att tillämpa IFRS 15 Intäkter från kundkontrakt, som ersätter IAS 18 Intäkter och som bland annat innehåller nya regler för när i tiden en intäkt ska redovisas vid försäljning i vissa fall. IFRS 15 baseras på att intäkt redovisas när kontroll över vara eller tjänst överförs till kunden, vilket skiljer sig från nuvarande bas i överföring av risker och förmåner. IFRS 15 inför nya sätt att fastställa hur och när intäkter ska redovisas, vilket innebär nya tankesätt jämfört med hur intäkter redovisas idag. Branscher som påverkas mest är bygg- och anläggningsbranscherna samt företag som ägnar sig åt kontraktstillverkning. De nya redovisningsreglerna får ingen väsentlig effekt för Intrum-koncernen. Alla företag kommer dock att påverkas av de nya utökade upplysningskraven.

IFRS 16 Leasingavtal avses från och med 2019 ersätta IAS 17 Leasingavtal. IFRS 16 föreskriver att leasingavtal som idag redovisas som operationella leasingavtal generellt ska börja redovisas på ett sätt som liknar nuvarande redovisning av finansiella leasingavtal. Det innebär att även för operationella leasingavtal behöver tillgång och skuld redovisas, med tillhörande redovisning av kostnader för avskrivningar och ränta, till skillnad mot idag då ingen redovisning sker av hyrd tillgång och relaterad skuld, och då leasingavgifterna periodiseras linjärt som leasingkostnad. Den huvudsakliga effekten på Intrums redovisning förväntas bli att koncernens balansomslutning ökar genom att en tillgång och skuld redovisas avseende de leasingavtal som är i kraft vid respektive tidpunkt. En grov uppskattning baserad på tidigare års siffror är att balansomslutningen ökar med i storleksordningen 5 procent. Siffran är dock känslig för hur långa de återstående löptiderna är på pågående leasingavtal vid tidpunkten för första tillämpning av IFRS 16. En annan effekt är att den implicita räntekostnaden i leasingavtalen ska redovisas i finansnettot och inte i rörelseresultatet, vilket innebär en viss förbättring av rörelseresultatet. Intrum avser inte att förtidstillämpa IFRS 16 under 2018.

Övriga ändringar av IFRS bedöms inte komma att ha någon väsentlig inverkan på koncernens redovisning.

Klassificeringsfrågor

Anläggningstillgångar och långfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består i allt väsentligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.

Konsolidering

Dotterföretag

Koncernen tillämpar IFRS 3 Företagsförvärv och IFRS 10 Koncernredovisning. I koncernredovisningen ingår boksluten för samtliga dotterföretag,

d v s bolag där moderbolaget direkt eller indirekt innehar mer än 50 procent av rösterna eller på annat sätt kan utöva ett bestämmande inflytande över rörelsen. Bestämmande inflytande uppnås när koncernen är exponerad för, eller har rätt till rörlig avkastning från, sitt engagemang i företaget och kan påverka avkastningen med hjälp av sitt bestämmande inflytande. Ett inflytande uppstår när koncernen har befintliga rättigheter som gör att den kan styra den relevanta verksamheten, det vill säga den verksamhet som i väsentlig grad påverkar företagets avkastning.

Koncernredovisningen är upprättad enligt förvärvsmetoden, vilket innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion där koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess skulder och eventualförpliktelser. I koncernens eget kapital ingår därmed endast den del av dotterföretagens eget kapital som tillkommit efter förvärvet. Det koncernmässiga anskaffningsvärdet fastställs genom en förvärvsanalys i anslutning till förvärvet. I analysen fastställs dels anskaffningsvärdet för andelarna eller rörelsen, dels det verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara tillgångar samt övertagna skulder och eventualförpliktelser. Anskaffningsvärdet för dotterföretagsaktierna respektive rörelsen utgörs av vederlagets verkliga värden per överlåtelsedagen. I anskaffningsvärdet inkluderas villkorade köpeskillingar som skuldförts till verkligt värde per förvärvstidpunkten. Transaktionskostnader kostnadsförs när de uppkommer.

Vid rörelseförvärv där anskaffningskostnaden överstiger nettovärdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder samt eventualförpliktelser, redovisas skillnaden som goodwill. När skillnaden är negativ redovisas denna direkt i resultaträkningen.

I de fall förvärvet inte avser hela dotterföretaget uppkommer innehav utan bestämmande inflytande. Det finns två alternativ att redovisa innehav utan bestämmande inflytande. Dessa två alternativ är att redovisa innehav utan bestämmande inflytandes andel av proportionella nettotillgångar alternativt att innehav utan bestämmande inflytande redovisas till verkligt värde, vilket innebär att innehav utan bestämmande inflytande har andel i goodwill. Valet mellan de olika alternativen att redovisa innehav utan bestämmande inflytande görs förvärv för förvärv.

Dotterföretags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från och med förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande inflytandet upphör.

Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader samt orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i koncernredovisningen.

Orealiserade vinster från transaktioner med intresseföretag och joint venture-företag elimineras i den utsträckning som motsvarar koncernens ägarandel i företaget. Orealiserade förluster elimineras på samma sätt som orealiserade vinster, i den utsträckning det inte finns någon indikation på nedskrivningsbehov.

Intresseföretag och joint ventures

Koncernen tillämpar IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures samt IFRS 11 Samarbetsarrangemang.

Som intresseföretag betraktas de företag som inte är dotterföretag, men där koncernen direkt eller indirekt innehar minst 20 procent av rösterna eller på annan grund utövar betydande inflytande utan att ha bestämmande inflytande över det delägda företaget.

Andelar i intresseföretag och joint ventures redovisas i koncernredovisningen enligt kapitalandelsmetoden, vilket innebär att andelen i företaget redovisas till anskaffningsvärdet och därefter justeras med koncernens andel av förändringen i intresseföretagets nettotillgångar. Andelarnas värde inkluderar goodwill från förvärvet. I koncernens resultaträkning ingår koncernens andel av företagets resultat minskat med eventuell nedskrivning på goodwill. Beloppet redovisas på raden Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures. Erhållna utdelningar från företaget redovisas inte i resultaträkningen utan minskar investeringens redovisade värde.

Eventuell skillnad vid förvärvet mellan anskaffningsvärdet för innehavet och ägarföretagets andel av det verkliga värdet netto av intresseföretagets identifierbara tillgångar, skulder och eventualförpliktelser redovisas i enlighet med IFRS 3.

Kapitalandelsmetoden tillämpas från och med den tidpunkt då betydande inflytande uppstår fram till den tidpunkt när det upphör eller intresseföretaget blir dotterföretag.

Skulle koncernens andel av redovisade förluster i företaget överstiga andelarnas redovisade värde så reduceras andelarnas värde till noll. Avräkning för förluster sker i så fall även mot fordringar utan säkerhet som koncernen har på företaget om dessa till sin ekonomiska innebörd utgör del av nettoinvesteringen. Fortsatta förluster skulle alltså inte redovisas såvida inte koncernen lämnat förlusttäckningsgarantier.

Joint ventures

Koncernen tillämpar IFRS 11 Samarbetsarrangemang.

Med samarbetsarrangemang avses bolag där Intrum och annan eller andra delägare enligt aktieägaravtal driver verksamheten i det samägda bolaget gemensamt.

Samarbetsarrangemang som klassificeras som joint ventures, redovisas i koncernredovisningen enligt kapitalandelsmetoden. Joint ventures är företag där koncernen genom samarbetsavtal med en eller flera parter har ett gemensamt bestämmande inflytande så att koncernen har rätt till nettotillgångarna istället för direkt rätt till tillgångar och åtagande i skulder. Samägda företag redovisas till anskaffningsvärdet och därefter justeras med koncernens andel av förändringen i företagets nettotillgångar. I koncernens resultaträkning ingår koncernens andel av resultatet, och redovisas på raden Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures. Erhållna utdelningar från joint ventures redovisas inte i resultaträkningen utan minskar investeringens redovisade värde. Kapitalandelsmetoden tillämpas från den tidpunkt då det gemensamma bestämmande inflytandet erhålls och fram till den tidpunkt då det upphör eller övergår till ensamt bestämmande inflytande för Intrum.

Gemensamma verksamheter, vanligen bedrivna i bolagsform, är samarbetsarrangemang där Intrum och en eller flera samarbetspartner har rätt till alla ekonomiska fördelar relaterade till verksamhetens tillgångar. Gemensamma verksamheter redovisas enligt klyvningsmetoden vilket innebär att respektive part i en gemensam verksamhet redovisar sin andel av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader.

Utländsk valuta

Koncernen tillämpar IAS 21 Effekterna av ändrade valutakurser.

Transaktioner i utländsk valuta

Koncernföretagen upprättar sin lokala redovisning i den funktionella valutan i det land där de har sin verksamhet. Transaktioner i annan valuta redovisas enligt gällande växelkurs på transaktionsdagen. Vid reglering eller avräkning

av sådana transaktioner kan växelkursen avvika från den som gällde på transaktionsdagen varvid en (realiserad) kursdifferens uppkommer. Vidare omvärderas monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs vid respektive bokslutstillfälle varvid (orealiserade) kursdifferenser uppkommer. Såväl realiserade som orealiserade kursdifferenser av dessa slag redovisas i resultaträkningen − i rörelseresultatet om de avser exempelvis kundfordringar eller leverantörsskulder men i finansnettot om de avser finansiella placeringar och upplåning i utländsk valuta.

För att undvika kursdifferenser säkras ibland fordringar och skulder i utländsk valuta genom användande av valutaterminer. Koncernens innehav av valutaterminer marknadsvärderas vid varje bokslutstillfälle, och förändringar i det verkliga värdet redovisas i resultaträkningen.

Omräkning av utländska verksamheters finansiella rapporter Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas från den funktionella valutan till koncernens rapporteringsvaluta, svenska kronor, till balansdagens valutakurs. Intäkter och kostnader omräknas till en genomsnittskurs som utgör en approximation av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser uppstår vid omräkningen av dotterföretagens bokslut dels eftersom balansdagens kurs ändras mellan bokslutstillfällena, dels eftersom den genomsnittliga kursen avviker från balansdagens kurs. Omräkningsdifferenserna redovisas i övrigt totalresultat som årets förändring av omräkningsreserven.

Långfristiga fordringar och skulder mellan moderbolag och dotterföretag kan ses som en ökning eller minskning av nettoinvesteringen i respektive bolag. Därför redovisas kursdifferenser på dem i koncernredovisningen i övrigt totalresultat.

Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna.

Koncernen har under året inte säkrat någon övrig flödesexponering gällande förväntade inbetalningar eller utbetalningar i utländsk valuta.

Avvecklade verksamheter

Koncernen tillämpar IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter.

Nettoresultatet i dotterföretag som är under avyttring eller avveckling redovisas på egen rad i resultaträkningen, och dessa företag ingår således inte i koncernens omsättning eller rörelseresultat. Resultaträkningen för tidigare år omräknas.

Tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning redovisas på egen rad i balansräkningen från den tidpunkt då beslut fattas om försäljning. Balansräkningen för tidigare år omräknas inte.

Finansiella tillgångar och skulder

Koncernen tillämpar IAS 32 Finansiella Instrument: Klassificering, IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering, IFRS 7 Finansiella instrument: Upplysningar samt IFRS 13 Värdering till verkligt värde.

Ett finansiellt instrument definieras som varje form av avtal som ger upphov till en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld eller eget kapitalinstrument hos motparten.

Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, aktier och andra eget kapitalinstrument, lånefordringar, portföljinvesteringar samt derivat. Klientmedel redovisas på egen rad i balansräkningen och ingår därmed inte i koncernens redovisade likvida medel. Bland skulder och eget kapital återfinns leverantörsskulder, klientmedelsskuld, utgivna skuld- och eget kapitalinstrument, låneskulder samt derivat.

Finansiella instrument redovisas initialt till anskaffningsvärde, motsvarande instrumentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader. Undantag utgör finansiella instrument som tillhör kategorin finansiella tillgångar eller skulder värderade till verkligt värde via resultatet, vilka redovisas till verkligt värde exklusive transaktionskostnader. Redovisning sker beroende av hur de har klassificerats enligt nedan.

En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. Fordringar tas upp när bolaget presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger för motparten att betala, även om faktura ännu inte skickats. Kundfordringar tas upp i balansräkningen när faktura har skickats. Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder redovisas när faktura mottagits. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks.

Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar motsvaras av tillgångens noterade köpkurs på balansdagen. Verkligt värde på onoterade finansiella tillgångar fastställs genom att använda värderingstekniker, till exempel nyligen genomförda transaktioner, pris på liknande instrument och diskonterade kassaflöden. För valutaterminer och valutaränteswappar bestäms det verkliga värdet med utgångspunkt från noterade kurser.

Det verkliga värdet på valutaterminer och valutaränteswappar beräknas genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade terminskursen och den terminskurs som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Diskontering sker till ett nuvärde med tillämpning av koncernens vägda genomsnittliga kapitalkostnad. För ytterligare information se Not 34.

Portföljinvesteringar

Portföljinvesteringar består av portföljer av förfallna fordringar som köpts till ett pris som avsevärt understiger det nominella fordransbeloppet. Portföljinvesteringarna avser vanligen fordringar på privatpersoner och är vanligen fordringar utan säkerhet. De redovisas enligt reglerna för lånefordringar och kundfordringar i IAS 39, dvs till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden.

I resultaträkningen redovisas intäkter på portföljinvesteringar som inkasserade belopp minskade med en amortering. Inkasseringen utförs ofta av samma personal som sysslar med inkasso och inkassobevakning för externa kunders räkning inom verksamhetsområdet Kredithantering. Kostnaden för inkasseringen interndebiteras till marknadspris och belastar resultaträkningen för verksamhetsområdet Portföljinvesteringar som en kostnad för sålda tjänster.

Redovisningen följer en effektivräntemodell, där det redovisade värdet av varje portfölj motsvaras av nuvärdet av alla förväntade framtida kassaflöden, diskonterade med den initiala effektivränta som fastställts vid förvärvet av portföljen, baserat på relationen mellan anskaffningskostnad och de vid förvärvstillfället förväntade framtida kassaflödena. Förändringar i det redovisade värdet på portföljerna utgör periodens amortering och redovisas i resultaträkningen på raden för nettoomsättning.

I samband med köp av respektive portfölj med fordringar görs en prognos gällande portföljens framtida kassaflöden. Kassaflödena inkluderar kapitalbelopp, påminnelseavgifter, inkassoavgifter och dröjsmålsräntor som baserat på en sannolikhetsbedömning förväntas erläggas av gäldenärerna, minskade med förväntade framtida inkasseringskostnader. Med denna prognos samt förvärvspris inklusive transaktionskostnader som grund fastställs för varje portfölj en initial effektivränta som sedan används för diskontering av kassaflöden under portföljens hela livslängd.

Löpande under året görs en översyn av gällande kassaflödesprognoser, där uppdateringar kan ske baserat bland annat på uppnått inkasseringsresultat, träffade överenskommelser med gäldenärer om avbetalningsplaner samt makroekonomisk information. Kassaflödesprognoserna görs på portföljnivå eftersom varje portfölj av fordringar anses bestå av ett antal mindre, homogena, fordringsbelopp. På basis av de uppdaterade kassaflödesprognoserna och den ursprungligt fastställda effektivräntan beräknas i bokslutet ett nytt redovisat värde för portföljen.

Redovisningsmodellen förutsätter att varje portfölj är relativt homogen och består av ett stort antal fordringar om mindre belopp. Portföljer som består av enstaka större fordringar värderas vid förvärv och för den löpande redovisningen under portföljens livslängd på fordransnivå och inte på portföljnivå.

Koncernen tillämpar interna tillämpningsregler som innebär att den initiala effektivräntan i vissa fall kan justeras varvid ingen förändring sker av portföljens redovisade värde för mindre prognosjusteringar inom ett på förhand fastställt intervall.

Förändringar över tiden i det redovisade värdet kan uppdelas i en förväntad tids- och räntekomponent (amortering) samt av en komponent relaterad till förändringar i uppskattningar om framtida kassaflöden (omvärdering). Effekter av förändringar i kassaflödesprognoserna, inklusive förändringar i förväntad ekonomisk livslängd för portföljen, benämns omvärderingar, och behandlas symmetriskt, d v s både ökningar och minskningar av framtida kassaflöden påverkar portföljernas redovisade värde och därmed resultatet. Portföljerna har fram till 2017 dock inte redovisats till ett högre värde än anskaffningskostnaden.

Det ingår inte i affärsmodellen att sälja portföljer med köpta fordringar, men när avyttring undantagsvis sker så redovisas det erhållna försäljningspriset för portföljen på samma sätt som om det hade inkasserats från gäldenärer. Hela det återstående redovisade värdet på portföljen redovisas som amortering.

Långfristiga fordringar och övriga fordringar

Långfristiga fordringar och övriga fordringar är fordringar som uppkommer då företaget tillhandahåller pengar utan avsikt att idka handel med fordringsrätten. Om den förväntade innehavstiden är längre än ett år utgör de långfristiga fordringar och om den är kortare övriga fordringar. Dessa fordringar tillhör kategorin Lånefordringar och kundfordringar och värderas till diskonterat nuvärde om förväntad löptid är längre än tolv månader, om kortare sker värdering till upplupet anskaffningsvärde.

Kundfordringar

Kundfordringar klassificeras i kategorin lånefordringar och kundfordringar. Kundfordringar redovisas till det belopp som förväntas inflyta, efter avdrag för osäkra fordringar som bedömts individuellt eller enligt statistiska metoder baserat på historiska erfarenheter i respektive land. Nedskrivningsbehov aktualiseras när fordringarna varit förfallna till betalning ett visst antal dagar, som är olika i olika länder, eller om Intrum har kännedom om att motparten kommit på obestånd. Reservering för osäkra kundfordringar redovisas som försäljningskostnader. Kundfordringarnas förväntade löptid är kort, varför de redovisas till upplupet anskaffningsvärde utan diskontering.

Utlägg för rättsliga åtgärder

Koncernen gör externa utlägg för kostnader hos domstolar, juridiska ombud, kronofogdemyndigheter och liknande, vilka kan vidaredebiteras och inkasseras från gäldenärerna. I vissa fall finns avtal med Intrums kunder som innebär att utlägg som inte kunnat inkasseras från gäldenärerna i stället återvinns från kunderna. Belopp som bedöms kunna återvinnas från en solvent motpart redovisas som tillgång i balansräkningen på raden Övriga fordringar. Dessa utläggs förväntade löptid är kort, varför de redovisas till upplupet anskaffningsvärde utan diskontering.

Klientmedel

Klientmedel, vilka redovisas som tillgångar och skulder i balansräkningen, innefattar erhållen betalning för en specifik fordran för en klients räkning och ska utbetalas till klienten inom en viss period. Klientmedel är likvida medel med begränsad dispositionsrätt. Samma belopp redovisas som skuld.

Likvida medel

Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut. Kortfristiga placeringar utgörs av investeringar med obetydlig risk för värdefluktuationer, vilka lätt kan omvandlas till kassamedel och har en löptid om högst tre månader från anskaffningstidpunkten.

Skulder

Skulder klassificeras som andra finansiella skulder vilket innebär att de initialt redovisas till erhållet belopp efter avdrag för transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten värderas lånen till upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden. Långfristiga skulder har en förväntad löptid längre än ett år medan kortfristiga har en löptid kortare än ett år. Koncernens långfristiga lån har i allmänhet korta räntebindningstider vilket innebär att det nominella lånebeloppet med tillägg för upplupen ränta är en god approximation för skulden beräknad enligt effektivräntemetoden.

Leverantörsskulder

Leverantörsskulder klassificeras i kategorin andra finansiella skulder. Leverantörsskulder har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till nominellt belopp.

Derivatinstrument

Derivatinstrument utgörs av terminskontrakt, ränteswappar samt valutaränteswappar som utnyttjas för att reducera ränte- och valutarisker hänförliga till tillgångar och skulder i utländsk valuta. Derivat är också avtalsvillkor som är inbäddade i andra avtal. Inbäddade derivat särredovisas om de inte är nära relaterade till värdkontrakten.

Valutaterminerna är klassificerade som finansiella tillgångar eller skulder värderade till verkligt värde via resultatet (innehas för handel) och värderas till verkligt värde utan avdrag för transaktionskostnader som kan uppkomma vid försäljning eller liknande.

För valutaterminerna behövs ingen säkringsredovisning då både den säkrade posten och säkringsinstrumentet värderas till verkligt värde med värdeförändringar redovisade över resultaträkningen som valutakursdifferenser. Värdeförändringar avseende rörelserelaterade fordringar och skulder redovisas i rörelseresultatet medan värdeförändringar avseende finansiella fordringar och skulder redovisas i finansnettot.

Valutaränteswappar värderas till verkligt värde och redovisas i balansräkningen med säkringsredovisning via övrigt totalresultat. Valutaränteswappar tecknades i samband med att moderbolaget emitterade obligationer i SEK som växlades till EUR, som säkring av nettotillgångar i utlandsverksamheter där lånevalutan använts i verksamheten. Skulden i SEK växlades till EUR till samma skuld på både start- och förfallodag.

Säkringsredovisning avseende valutakursrisk i nettoinvesteringen i utländska dotterföretag

Investeringar i utländska dotterföretag (nettotillgångar inklusive goodwill) säkras i viss utsträckning genom upptagande av valutalån eller terminskontrakt som på balansdagen omräknas till balansdagens kurs. Periodens omräkningsdifferenser på finansiella instrument som används som säkringsinstrument i en säkring av nettoinvestering i ett koncernföretag redovisas, i den mån säkringen är effektiv, i övrigt totalresultat och de ackumulerade förändringarna i eget kapital (omräkningsreserven). Effekten blir att de omräkningsdifferenser som uppkommer när koncernföretagen konsolideras blir neutraliserade.

Lager av fastigheter

Koncernen tillämpar IAS 2 Varulager.

I samband med förvärv av portföljinvesteringar samt i samband med ianspråktagande av säkerhet för förvärvade fordringar kan Intrum bli ägare till lager av fastigheter eller andra fysiska varor. Dessa redovisas i balansräkningen till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.

När varor i lagret säljs redovisas det erhållna försäljningspriset som intäkt och det belopp som redovisats som lagertillgång redovisas som kostnad under samma period.

Immateriella anläggningstillgångar

Goodwill

Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsvärdet för rörelseförvärv och det verkliga värdet av förvärvade tillgångar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser.

Om det koncernmässiga anskaffningsvärdet för förvärvade aktier i dotterföretag överstiger det verkliga värdet av dotterföretagets nettotillgångar enligt förvärvsanalysen, redovisas skillnaden som koncernmässig goodwill. Den inkråmsgoodwill som kan uppkomma vid förvärv av rörelse på annat sätt än genom köp av aktier redovisas på samma sätt.

Vid rörelseförvärv där anskaffningskostnaden understiger nettovärdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder samt eventualförpliktelser, redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen.

Goodwill redovisas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar. Det verkliga värdet på goodwill bedöms för varje kassagenererande enhet årligen i förhållande till verksamhetens prestation och förväntade framtida kassaflöde. Om det bedöms nödvändigt görs nedskrivning av goodwill på basis av denna bedömning. Intrums verksamhet i respektive geografisk region (Norra Europa, Central- & Östeuropa, Väst- & Sydeuropa respektive Spanien) anses i detta sammanhang utgöra koncernens kassagenererande enheter. Goodwill som uppstår vid förvärv av ett bolag i utlandet klassificeras som en tillgång i lokal valuta, och omräknas därmed i varje bokslut till balansdagens kurs.

Aktiverade kostnader för IT-utveckling

Koncernen tillämpar IAS 38 Immateriella tillgångar.

Utgifter för löpande IT-utveckling och underhåll kostnadsförs vanligen löpande när de uppkommer. Om utgifterna för utveckling av datorprogram kan hänföras till identifierbara tillgångar under koncernens kontroll och med förväntade framtida ekonomiska fördelar, aktiveras kostnaderna och redovisas som immateriella tillgångar. Dessa aktiverade kostnader innefattar såväl personalkostnader för den personal som arbetat med utvecklingen som andra direkta och indirekta kostnader. Lånekostnader ingår i anskaffningsvärdet för kvalificerade anläggningstillgångar.

Tillkommande utgifter för tidigare utvecklad programvara och liknande redovisas som tillgång i balansräkningen om de ökar de framtida ekonomiska fördelarna av den specifika tillgången till vilka de hänför sig, exempelvis genom att förbättra eller förlänga ett datorprograms funktionalitet utöver den ursprungliga användningen och bedömda nyttjandeperioden.

Kostnader för IT-utveckling som redovisas som immateriella tillgångar skrivs av linjärt under nyttjandeperioden (3–5 år). Nyttjandeperioden omprövas årligen. Tillgången redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.

Underhållskostnader för existerande datorprogram kostnadsförs i takt med att de uppkommer

Kundrelationer

Kundrelationer som redovisas som anläggningstillgångar avser omvärdering till verkligt värde redovisad vid förvärv i enlighet med IFRS 3. De skrivs av linjärt över den bedömda nyttjandeperioden (5–10 år). Nyttjandeperioden omprövas årligen. Tillgången redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.

Andra immateriella anläggningstillgångar

Andra immateriella anläggningstillgångar avser andra förvärvade rättigheter, och skrivs av linjärt över den bedömda nyttjandeperioden (3–5 år). Nyttjandeperioden omprövas årligen. Tillgången redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.

Materiella anläggningstillgångar

Koncernen tillämpar IAS 16 Materiella anläggningstillgångar.

Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärdet minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Exempel på direkt hänförbara kostnader som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader för leverans och hantering, installation, konsulttjänster och juristtjänster. Avskrivningarna görs linjärt över tillgångens förväntade nyttjandeperiod (3–5 år). Nyttjandeperioden omprövas årligen.

Det redovisade värdet av en materiell anläggningstillgång tas bort ur balansräkningen vid utrangering eller avyttring eller när inga ekonomiska fördelar förväntas från användning eller avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas i rörelseresultatet.

Bedömning av en tillgångs restvärde och nyttjandeperiod görs årligen. Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balansräkningen om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kommer att komma bolaget till del och anskaffningsvärdet för tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.

Leasing

Koncernen tillämpar IAS 17 Leasingavtal. Leasing klassificeras i koncernredovisningen antingen som finansiell eller operationell leasing.

När ett leasingavtal innebär att koncernen i egenskap av leasetagare i allt väsentligt åtnjuter de ekonomiska fördelarna och bär de ekonomiska riskerna hänförliga till leasingobjektet, klassificeras leasingavtalet som finansiell leasing. Då redovisas leasingobjektet i balansräkningen som en anläggningstillgång, medan det beräknade nuvärdet av de framtida leasingbetalningarna redovisas som en skuld. Den del av leasingavgiften som förfaller till betalning inom ett år redovisas som kortfristig skuld, medan resterande del redovisas som långfristig skuld. Minimileaseavgifterna för finansiella leasar fördelas mellan räntekostnad och amortering på den utestående skulden. Räntekostnaden fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Variabla avgifter kostnadsförs i de perioder de uppkommer.

Vid operationell leasing kostnadsförs hyresbetalningarna löpande under leasingperioden. Betalningar redovisas i resultaträkningen linjärt över leasingperioden. Förmåner erhållna i samband med tecknandet av ett operationellt leasingavtal redovisas som en del av den totala leasingkostnaden i resultaträkningen.

Skatter

Koncernen tillämpar IAS 12 Inkomstskatter.

Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen utom då underliggande transaktion redovisas i övrigt totalresultat varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat.

Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som gäller per balansdagen; hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.

Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Följande temporära skillnader beaktas inte: temporär skillnad som uppkommit vid första redovisningen av goodwill, första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv och vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat, vidare beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.

Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast om det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas under överskådlig tid. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.

Eget kapital

Återköp och inlösen av egna aktier jämte transaktionskostnader redovisas direkt mot eget kapital. Utdelningar redovisas som skuld efter det att bolagsstämman godkänt utdelningen.

Avsättningar

Koncernen tillämpar IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar.

En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Avsättningens redovisade belopp baseras på en bedömning om det troligaste utfallet och kan beräknas genom en vägning av olika möjliga utfall multiplicerade med deras bedömda sannolikhet. Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tilllämpligt, de risker som är förknippade med skulden.

En avsättning för omstrukturering redovisas när det finns en fastställd utförlig och formell omstruktureringsplan, och omstruktureringen antingen påbörjats eller blivit offentligt tillkännagiven. Ingen avsättning görs för framtida rörelsekostnader.

En avsättning för uppsägningskostnader för personal redovisas endast om berörda personer har känt till eller antas ha förväntat sig, senast på balansdagen, att de kommer att bli uppsagda.

En avsättning för förlustkontrakt redovisas när de förväntade fördelarna som koncernen väntas erhålla från ett kontrakt är lägre än de oundvikliga kostnaderna att uppfylla förpliktelserna enligt kontraktet.

En avsättning för återställningskontrakt avseende förhyrda lokaler redovisas om det finns en avtalsenlig förpliktelse gentemot hyresvärden att inom överskådlig tid, vid kontraktstidens slut, återställa lokalen i visst skick.

Oidentifierade inbetalningar och överbetalningar

Koncernen tar emot stora volymer inbetalningar från gäldenärer för egen och kunders räkning. Det förekommer att avsändarens referensinformation saknas eller är felaktig vilket försvårar arbetet med att allokera betalningen till rätt ärende. Det förekommer också att inbetalningar görs på redan avslutade ärenden. I sådana fall görs rimliga efterforskningar och försök att kontakta betalningsavsändaren men om detta misslyckas intäktsförs betalningen efter viss tid. I balansräkningen redovisas en avsättning motsvarande förväntade återbetalningar av felaktigt mottagna inbetalningar baserat på en sannolikhetsbedömning.

Eventualförpliktelser

En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.

Nedskrivningar

Koncernen tillämpar IAS 36 Nedskrivningar.

De redovisade värdena för koncernens tillgångar prövas, med vissa undantag, vid varje balansdag för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. IAS 36 tillämpas vid prövning av nedskrivningsbehov för alla tillgångar utom finansiella tillgångar vilka värderas enligt IAS 39, Förvaltningstillgångar för pensionsskulder vilka värderas enligt IAS 19, Ersättningar till anställda och skattefordringar vilka värderas enligt IAS 12 Inkomstskatter.

Om någon indikation på nedskrivning finns beräknas tillgångens återvinningsvärde. För goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod samt immateriella tillgångar som ännu inte tagits i bruk beräknas återvinningsvärdet årligen. Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden för en enskild tillgång ska vid prövning av nedskrivningsbehov tillgångarna grupperas till den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende kassaflöden, en kassagenererande enhet. Intrums verksamhet i respektive geografisk region anses i detta sammanhang utgöra koncernens kassagenererande enheter.

En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar resultaträkningen. Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet fördelas i första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten.

Återvinningsvärdet på kassagenererande enheter är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.

Nedskrivningar av goodwill återförs inte. Nedskrivningar av andra tillgångar återförs om det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. En nedskrivning återförs endast i den utsträckning tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde som tillgången skulle ha haft om någon nedskrivning inte hade gjorts.

Ersättningar till anställda

Koncernen tillämpar IAS 19 Ersättningar till anställda.

Pensionsåtaganden

Koncernens pensionsåtaganden är till största delen säkrade genom allmänna pensionsåtaganden eller försäkringslösningar. Pensionsåtagandena varierar mellan olika länder på grund av lagstiftning och olika pensionssystem. Se även Not 21 för en närmare beskrivning.

Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de där företagets förpliktelse är begränsad till de avgifter som det åtagit sig att betala. För dessa beror storleken på den anställdes pension dels på de avgifter som företaget betalar till ett försäkringsbolag, dels på kapitalavkastningen och aktuariella faktorer. Följaktligen är det den anställde som bär investeringsrisk och aktuariell risk. Företagets förpliktelser avseende avgifter till

avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt som de intjänas genom att anställda utför tjänster åt företaget.

För förmånsbestämda pensionsplaner upphör inte pensionsförpliktelsen förrän de överenskomna pensionerna har utbetalats. Koncernens nettoförpliktelse avseende förmånsbestämda planer beräknas separat för varje plan genom en uppskattning av den framtida ersättning som de anställda intjänat genom sin anställning i både innevarande och tidigare perioder; denna ersättning diskonteras till ett nuvärde. Diskonteringsräntan är räntan på balansdagen på en förstklassig företagsobligation, inklusive bostadsobligation, med en löptid som om möjligt motsvarar koncernens pensionsförpliktelser. Beräkningen utförs av aktuarie med användande av den så kallade Projected Unit Credit Method. Vidare beräknas det verkliga värdet av Intrums andel av eventuella förvaltningstillgångar per balansdagen. Vid fastställandet av förpliktelsens nuvärde och verkligt värde på förvaltningstillgångar kan det uppstå aktuariella vinster och förluster. Dessa uppkommer antingen genom att det verkliga utfallet avviker från tidigare gjorda antaganden, eller genom att antagandena ändras. Alla värdeförändringar som har samband med sådana ändringar i antaganden redovisas i övrigt totalresultat.

I balansräkningen redovisat värde för pensioner och liknande förpliktelser motsvarar därmed förpliktelsernas nuvärde vid bokslutstidpunkten, med avdrag för det verkliga värdet av förvaltningstillgångar.

Pensionskostnader avseende tjänstgöring under innevarande period redovisas i rörelseresultatet, medan den beräknade räntekostnaden på pensionsskulden och ränteintäkten på förvaltningstillgångarna redovisas i finansnettot.

Pensionsåtaganden i Sverige som lösts genom pensionsförsäkringspremier till Alecta inom den s k ITP 2-planen redovisas som avgiftsbestämda pensionslösningar.

Låneuppläggningskostnader

Koncernen tillämpar IAS 23 Lånekostnader samt IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering.

Kostnader för att säkerställa bankfinansiering amorteras som finansiella kostnader i koncernresultaträkningen under lånets löptid. Beloppet redovisas i balansräkningen som en avdragspost på låneskulden.

Koncernen aktiverar låneutgifter i anskaffningsvärdet för kvalificerade tillgångar, dvs beloppsmässigt väsentliga anläggningstillgångar med lång färdigställandetid. Inga sådana investeringar har påbörjats under 2015 eller 2016.

Intäktsredovisning

Koncernen tillämpar IAS 18 Intäkter.

Intäkter bestående av provisioner och inkassoavgifter, redovisas i samband med inkasserandet av fordran. Abonnemangsintäkter redovisas proportionellt under kontraktets löptid, som oftast uppgår till ett år.

Finansiella intäkter och kostnader

Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och fordringar och räntebärande värdepapper, bankavgifter, räntekostnader på lån, utdelningsintäkter, valutakursdifferenser, orealiserade och realiserade vinster på finansiella placeringar samt derivatinstrument som används inom den finansiella verksamheten.

Betalningsgarantier

Intrum erbjuder vissa av koncernens kunder att erhålla en garanti, mot betalning, från Intrum avseende kundernas fordringar på sina kunder. Garantin innebär ett åtagande från Intrum att förvärva fordran från fordringsägaren för dess nominella värde, eller viss andel därav, när den varit förfallen till betalning ett visst antal dagar. Intäkten i form av garantiavgift redovisas när garantierna ställs ut, och samtidigt reserveras en skuld i balansräkningen för förväntade förluster på garantierna. Vid utebliven betalning från kredittagaren förvärvar Intrum fordran. Utbetalningen redovisas då som köp av fordringar, efter avdrag för den skuld som redovisades när garantin ställdes ut.

Kassaflödesanalys

Koncernen tillämpar IAS 7 Kassaflödesanalyser.

I kassaflödesanalysen redovisas förändringar i behållningen av likvida medel. Koncernens likvida medel består av kassa och banktillgodohavanden. Kassaflödet indelas i kassaflöden från den löpande verksamheten, investeringsverksamheten och finansieringsverksamheten.

Kassaflöden från investeringsverksamheten inkluderar endast årets faktiska utbetalningar för investeringar. Betalningar hänförliga till köp av portföljer med förfallna fordringar redovisas under kassaflöde från investeringsverksamheten, medan inkassering och amortering på sådana portföljer redovisas under kassaflöde från den löpande verksamheten.

Utländska dotterföretags transaktioner omräknas i kassaflödesanalysen till periodens genomsnittskurs. Förvärvade och avyttrade dotterföretag rapporteras som kassaflöde från investeringsverksamheten netto efter avdrag för likvida medel i det förvärvade eller avyttrade bolaget.

Resultat per aktie

Koncernen tillämpar IAS 33 Resultat per aktie.

Resultatet per aktie utgörs av årets nettoresultat (hänförligt till moderbolagets aktieägare) dividerat med ett vägt genomsnitt av antalet utestående aktier under året. Eget innehav av återköpta aktier inräknas i detta sammanhang inte i utestående aktier.

Segment

Koncernen tillämpar IFRS 8 Rörelsesegment.

Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilken det finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare, dvs koncernchefen, för att utvärdera resultatet samt för att allokera resurser till rörelsesegmentet.

Intrums rörelsesegment är de geografiska regionerna Norra Europa (Danmark, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Norge, och Sverige), Central- & Östeuropa (Grekland, Polen, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike), Väst- & Sydeuropa (Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal och Storbritannien) samt Spanien. Centrala och gemensamma kostnader fördelas på de geografiska regionerna i proportion till deras köpkraftsjusterade omsättning. Indelningen i geografiska regioner används även för intern uppföljning i koncernen.

I Not 2 redovisas bland annat nettoomsättning och rörelseresultat per geografisk region. Ränteintäkter, räntekostnader, tillgångar och skulder redovisas dock inte per segment. Detta bedöms inte vara relevant eftersom fördelningen av finansiella poster och delar av balansräkningen beror på koncernstruktur och finansiering, som inte påverkas av regionernas egentliga prestationer. Verkliga redovisade ränteintäkter, räntekostnader, tillgångar och skulder per segment ingår heller inte i någon intern rapportering till koncernchefen.

Moderbolagets redovisningsprinciper

Moderbolaget har upprättat årsredovisningen enligt Årsredovisningslagen (1995:1554) och redovisningsrekommendationen RFR 2 Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapportering. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS.

Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.

Dotterföretag, intresseföretag och joint ventures

Andelar i dotterföretag, intresseföretag och joint ventures redovisas i moderbolaget till anskaffningsvärde inklusive transaktionskostnader minskat med eventuella nedskrivningar. Som intäkt redovisas endast erhållna utdelningar.

Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer Företaget redovisar koncernbidrag och aktieägartillskott i enlighet med RFR 2.

Erhållna koncernbidrag redovisas som aktieutdelning och lämnade koncernbidrag redovisas som aktieägartillskott. Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.

Övrigt

Moderbolaget har inga leasingavtal som klassificeras som finansiell leasing vare sig i moderbolagets egen redovisning eller i koncernredovisningen.

Not 2: Information per geografisk region och verksamhetsområde

Koncernen
MSEK 2017 2016
Nettoomsättning från externa
kunder per geografisk region
Norra Europa 3 012 2 087
Central- & Östeuropa 2 775 2 080
Väst- & Sydeuropa 2 201 1 555
Spanien 1 445 147
Summa 9 434 5 869
Nettoomsättning från externa kunder per land
Spanien 1 445 147
Finland 966 913
Sverige 879 886
Frankrike 835 722
Ungern 780 476
Norge 763 0
Schweiz 732 718
Tyskland 564 196
Övriga länder 2 470 1 811
Summa 9 434 5 869
Koncernintern nettoomsättning per geografisk region
Norra Europa 285 212
Central- & Östeuropa 574 416
Väst- & Sydeuropa 337 188
Spanien 345 50
Eliminering –1 541 –866
Summa 0 0
Rörelseresultat per geografisk region
Norra Europa 1 014 822
Rörelseresultat per geografisk region
Norra Europa 1 014 822
Central- & Östeuropa 831 759
Väst- & Sydeuropa 478 351
Spanien 404 –12
Resultat före skatt 1 755 1 756
Finansnetto –973 –165

Summa rörelseresultat 2 728 1 921

Materiella och immateriella

anläggningstillgångar per land
Spanien 10 783 125
Norge 9 134 174
Tyskland 3 657 84
Italien 1 570 65
Frankrike 1 224 303
Finland 1 147 527
Sverige 1 144 495
Övriga länder 4 276 1 754
Summa 32 935 3 527
Koncernen
MSEK 2017 2016
Investeringar i materiella och
immateriella anläggningstillgångar
Norra Europa 79 47
Central- & Östeuropa 64 45
Väst- & Sydeuropa 157 37
Spanien 28 10
Koncerngemensamt/elimineringar 45 26
Summa 373 164

Avskrivningar och nedskrivningar per geografisk region

Summa –436 –169
Koncerngemensamt/elimineringar –62 –20
Spanien –184 –2
Väst- & Sydeuropa –62 –34
Central- & Östeuropa –58 –59
Norra Europa –70 –54

Ej kassaflödespåverkande poster per geografisk region

Summa –23 31
Koncerngemensamt/elimineringar –4 1
Spanien 0 0
Väst- & Sydeuropa –54 24
Central- & Östeuropa 50 –3
Norra Europa –16 8

Resultatandelar i intresseföretag och joint

ventures per geografisk region
Norra Europa 10 –8
Summa 10 –8

Nettoomsättning från externa kunder,

Nettoomsättning per verksamhetsområde
Summa 9 434 5 869
Finansiella tjänster 4 516 2 849
Kredithantering 4 918 3 020
per verksamhetsområde
Kredithantering 6 700 4 144
Finansiella tjänster 4 516 2 849
Eliminering av interntransaktioner –1 782 –1 124
Summa 9 434 5 869
Rörelseresultat per verksamhetsområde
Kredithantering 1 704 1 072
Finansiella tjänster 1 606

Ingen enskild kund motsvarar mer än fyra procent av koncernens sammanlagda omsättning.

Centrala kostnader –1 432 –757 Summa 2 728 1 921

Indelningen i geografiska regioner vad avser omsättning och resultat sker utifrån var kunderna är lokaliserade.

De geografiska regionerna är Norra Europa (Danmark, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Norge och Sverige), Central- & Östeuropa (Grekland, Polen, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike), Väst- & Sydeuropa (Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal och Storbritannien) och Spanien (Spanien). Centrala och gemensamma kostnader fördelas på de geografiska regionerna i proportion till deras köpkraftsjusterade omsättning. Indelningen i geografiska regioner används även för intern uppföljning i koncernen.

Koncernintern försäljning mellan regionerna sker till marknadspris. Interntransaktioner mellan verksamhetsområdena Finansiella tjänster och Kredithantering avser ersättning till marknadspris för det arbete som utförs inom Kredithantering med hantering och inkassering på koncernens portföljinvesteringar. Ersättningen erläggs i form av en provision som redovisas som kostnad inom Finansiella tjänster, men som elimineras i koncernresultaträkningen.

Ränteintäkter och räntekostnader redovisas inte per segment. Detta inte bedöms vara relevant eftersom fördelningen av finansiella poster beror på koncernstruktur och finansiering, och inte påverkas av regionernas egentliga prestationer. Verkliga redovisade ränteintäkter och räntekostnader per segment ingår heller inte i någon intern rapportering till koncernchefen. Se även Not 40 med segmentsinformation på pro formabasis.

Not 3: Nettoomsättning och kostnader

Intäkter Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Inkassoavgifter, provisioner och
gäldenärsarvoden
4 110 2 665
Abonnemangsintäkter 71 63
Inkasserade belopp på portfölj
investeringar
7 198 4 338
Amortering portföljinvesteringar –2 785 –1 624
Omvärdering portföljinveste
ringar
–3 45
Intäkter från betalningsgarantier 4 0
Försäljning av fastigheter 162 0
Intäkter från koncernföretag 0 0 159 105
Övriga intäkter 677 382
Summa 9 434 5 869 159 105

Intäkterna från portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljens redovisade värde. Se även not 14.

Kostnader Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Personalkostnader –3 272 –1 948 –160 –146
Avskrivningar och nedskrivningar –436 –169 –16 0
Övriga kostnader –2 997 –1 830 –320 –25
Summa –6 705 –3 947 –496 –171

Not 4: Avskrivningar och nedskrivningar

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Aktiverade kostnader för
IT-utveckling
–129 –64 0
Kundrelationer –209 –21
Andra immateriella anläggnings
tillgångar
–33 –40 –16
Datorutrustning –24 –17
Andra materiella anläggnings
tillgångar
–40 –26 0
Summa –436 –169 –16 0

Avskrivningarna och nedskrivningarna har belastat respektive funktion som rörelsekostnader enligt följande:

Kostnader Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Kostnad sålda tjänster –395 –159 –16
Försäljnings-, marknadsförings
och administrationskostnader
–41 –10
Summa –436 –169 –16 0

Not 5: Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures

Koncernen
MSEK 2017 2016
Joint ventures
Avarda AB (Sverige) 10 –8
Summa resultatandelar 10 –8

Avskrivningarna och nedskrivningarna har belastat respektive funktion som rörelsekostnader enligt följande:

Not 6: Finansiella intäkter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Ränteintäkter från koncern
företag
671 96
Övriga ränteintäkter 17 11 9 6
Aktieutdelning från koncern
företag
368 367
Nedskrivningar av aktier i
dotterföretag
–143
Summa 17 11 1 048 326

Samtliga ränteintäkter hänför sig till poster som inte redovisas till verkligt värde via resultatet.

Ränteintäkter hänförliga till portföljinvesteringar ingår i rörelseresultatet med 4 413 MSEK (2 714), definierade som skillnaden mellan årets inkasserade belopp och årets amortering.

Amorteringen är den del av portföljernas anskaffningsvärde som vid en periodisering med effektivräntemetoden belöper sig på det aktuella året.

Posten Aktieutdelning från koncernföretag inkluderar erhållna koncernbidrag från dotterföretag i Sverige med 224 MSEK (314).

Not 7: Räntekostnader och liknande resultatposter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Räntekostnader till
koncernföretag
–68 –18
Räntekostnader –582 –137 –623 –142
Kursdifferenser 38 –10 –167 –31
Amortering av aktiverade
låneuppläggningskostnader
–69 –5 –69 –5
Engagemangsavgift
("commitment fee")
–353 –22 –353
Övriga finansiella kostnader –24 –2 –10 –22
Summa –990 –176 –1 290 –218

Samtliga räntekostnader hänför sig till poster som inte redovisas till verkligt värde via resultatet. Kursdifferenser avseende kundfordringar och leverantörsskulder redovisas i rörelseresultatet. Dessa uppgår till obetydliga belopp.

Not 8: Skatt

Årets skattekostnad fördelar sig enligt följande:

Koncernen
MSEK 2017 2016
Aktuell skattekostnad
Skattekostnad hänförlig till årets resultat –310 –200
Justering av skatt hänförlig till tidigare år –2 10
Uppskjuten skattekostnad
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader –44 –88
Uppskjuten skattekostnad hänförlig till tidigare
aktiverat skattevärde i underskottsavdrag
–33 –51
Summa skattekostnad –389 –329

Därutöver redovisas –41 (–13) MSEK i skattekostnad inom avyttrade verksamheter. Ingen skatt redovisas avseende realisationsresultat,

Koncernen har verksamhet i över 20 länder i Europa, med varierande skattesatser. Årets aktuella skattekostnad avser främst inkomstskatter i Ungern, Schweiz, Spanien, Frankrike, Tyskland, Tjeckien, Finland, Belgien, och Portugal. Koncernens svenska bolag betalar ingen inkomststatt för det aktuella året då de kan utnyttja underskottsavdrag från historiska förluster.

Intrum Justitia AB (publ) har säte i Sverige, där den nominella bolagsskattesatsen 2016 och 2017 var 22 procent. Följande avstämning förklarar skillnaden mellan koncernens faktiska skattekostnad och förväntad skattekostnad givet den svenska bolagsskattesatsen:

Koncernen 2017 2016
Avstämning MSEK % MSEK %
Resultat före skatt 1 755 1 756
Inkomstskatt beräknad med normal
skattesats i Sverige, 22,0 procent
–386 22,0 –386 22,0
Effekt av andra skattesatser i andra
länder
69 –3,9 14 –0,8
Skatteeffekt av skattefria intäkter
och ej avdragsgilla kostnader
–55 3,1 –17 1,0
Ej redovisade skattefordringar
avseende förlustavdrag
–29 1,6 –5 0,3
Utnyttjande av tidigare ej redovi
sade skattefordringar avseende
förlustavdrag
33 –1,9 51 –2,9
Justeringar tidigare år och övrigt –22 1,2 14 –0,8
Summa skatt på årets resultat –389 22,2 –329 18,7

Ej redovisade skattefordringar avseende förlustavdrag avser den negativa skatteeffekt under året som beror på förluster i länder där någon uppskjuten skattefordran inte redovisas eftersom det inte är sannolikt att tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att uppstå under överskådlig tid. Utnyttjande av tidigare ej redovisade skattefordringar avseende förlustavdrag avser den positiva skatteeffekt under året som uppkommer genom utnyttjande av förlustavdrag som tidigare aldrig redovisats som uppskjuten skattefordran.

Vid skillnader mellan det skattemässiga värdet och det redovisade värdet på tillgångar och skulder redovisas en uppskjuten skattefordran eller skatteskuld. Temporära sådana skillnader uppstår framför allt för portföljinvesteringar, avsättningar för pensioner och immateriella tillgångar. Uppskjuten skattefordran inkluderar värdet av skattemässiga förlustavdrag i de fall då det bedöms sannolikt att de kommer att användas mot skattepliktiga överskott under överskådlig tid.

Koncernen 2017 2016
MSEK Tillgång /
skuld
Intäkt /
kostnad
Tillgång /
skuld
Intäkt /
kostnad
Legala utlägg 0 0 2
Portföljinvesteringar –972 –610 –153
Immateriella tillgångar –20 –30 8
Underskottsavdrag 563 0 0
Avsättningar för pensioner 14 21 0
Övrigt –99 6 0
Summa –514 –77 –613 –139
Uppskjutna skattefordringar 692 25 16
Uppskjutna skatteskulder –1 206 –638 –155
Summa –514 –77 –613 –139

De uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna beräknas förfalla till betalning om mer än ett år.

Koncernen har förlustavdrag och ränteavdrag som kan utnyttjas mot framtida vinster med totalt 6 215 MSEK (1 803). Uppskjutna skattefordringar redovisas i balansräkningen där förlustavdragen bedöms kunna utnyttjas mot skattepliktiga vinster under överskådlig tid. Vid beräkningen av uppskjuten skatteskuld hänförlig till temporära skillnader vid redovisningen av portföljinvesteringar har 358 MSEK (91) dragits av, motsvarande en försiktigt beräknad möjlighet att kvitta de uppskjutna skatteskulderna mot förlustavdrag i samma land.

Förlustavdrag i länder med förfallotidpunkter för utnyttjande av avdragen avser Polen med 47 MSEK (3), Nederländerna med 165 MSEK (151) och Slovakien med 3 MSEK (9). I Polen kan förlustavdragen utnyttjas endast under en femårsperiod från förluståret, i Nederländerna under en nioårsperiod och i Slovakien under en fyraårsperiod. Ingen uppskjuten skattefordran redovisas avseende förlustavdrag i Polen eller Nederländerna.

Förlustavdrag för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisas avser främst Sverige med 1 484 MSEK (895) och Storbritannien med 337 MSEK (340). Bland förlustavdragen i Sverige ingår 1 357 MSEK (895) i underskott i moderbolaget. Till följd av huvudkontorskostnader och finansieringskostnader har moderbolaget under flera år haft skattemässiga underskott, även då man räknar in mottagna koncernbidrag från de bolag som med positivt resultat bedriver affärsverksamhet i Sverige. Intrums bedömning är att underskotten under överskådlig tid inte fullt ut kan användas mot positiva skattepliktiga resultat om inte en koncernintern omstrukturering först sker, exempelvis på så sätt att moderbolagets räntekostnader flyttas till utländska dotterföretag. Om en sådan omstrukturering görs kan det bli aktuellt att redovisa större uppskjutna skattefordringar. Eftersom förlustavdragen finns i moderbolaget och holdingbolag så har de inget att göra med nedskrivningsprövningen för goodwill, som avser affärsverksamheten i dotterföretagen. Underskottsavdrag i Sverige kan också komma att konsumeras genom så kallad CFC-beskattning av resultat i utländska dotterföretag med lågbeskattade inkomster. En försiktigt värderat uppskjuten skattefordran om 199 MSEK (0) redovisas därför för moderbolaget.

Skattekostnader som under året redovisats i övrigt totalresultat uppgår till 15 MSEK (20). Ingen skatt har redovisats direkt mot eget kapital.

Moderbolaget 2017 2016
Avstämning av moderbolagets
skattesats
Tillgång /
skuld
Intäkt /
kostnad
Tillgång /
skuld
Intäkt /
kostnad
Resultat efter finansiella poster –579 42
Inkomstskatt beräknad med
normal skattesats i Sverige,
22,0 procent
127 22,0 –9 22,0
Skatteeffekt av skattefria intäkter
och ej avdragsgilla kostnader
–26 –4,5 –28 66,7
Utnyttjande av tidigare ej redovi
sade skattefordringar avseende
förlustavdrag
98 16,9 37 –88,7
Summa skatt på årets resultat 199 34,4 0 0,0

Skattefria intäkter och ej avdragsgilla kostnader i moderbolaget utgörs till största del av aktieutdelningar från dotterföretag och ej avdragsgilla kostnader i samband med förvärvet av Lindorff. Som en följd både av resultatposter och orealiserade kursdifferenser som redovisats i övrigt totalresultat har moderbolaget vid utgången av året ackumulerade underskottsavdrag på 1 357 MSEK (895). Uppskjuten skattefordran redovisas för dessa underskottsavdrag i den utsträckning som de bedöms kunna utnyttjas mot framtida skattepliktiga vinster, med beloppet 199 MSEK (0).

Not 9: Resultat per aktie

Koncernen
2017 2016
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, kvarvarande verksamheter (MSEK)
1 364 1 437
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, avvecklade verksamheter (MSEK)
137 41
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, summa (MSEK)
1 501 1 458
Antal aktier vid årets början 72 347 726 72 347 726
Nyemission 59 193 594
Antal aktier vid årets slut 131 541 320 72 347 726
Vägt genomsnitt antal aktier under året före
och efter utspädning
102 674 307 72 347 726
Resultat per aktie före och
efter utspädning:
Resultat från kvarvarande
verksamheter (SEK)
13,28 20,01
Resultat från avvecklade verksamheter (SEK) 1,33 0,14
Summa resultat per aktie före och efter
utspädning (SEK)
14,62 20,15

Not 10: Immateriella anläggningstillgångar

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Goodwill
Ingående anskaffningsvärden 3 120 2 810
Årets förvärv 26 449 242
Kursdifferenser –4 68
Utgående redovisade värden 29 565 3 120
Aktiverade kostnader för
IT-utveckling
Ingående anskaffningsvärden 1 170 1 035 5 5
Avvecklad verksamhet –68
Årets aktiverade utgifter 182 101 26 0
Utrangeringar –42 –7 0 0
Förvärvat via rörelseförvärv 161 1
Kursdifferenser 52 40
Utgående ackumulerade 1 455 1 170 31 5
anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade
avskrivningar –954 –853 –5 –5
Avvecklad verksamhet 64
Utrangeringar 42 0
Årets avskrivningar –129 –64 0 0
Kursdifferenser –114 –37
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–1 091 –954 –5 –5
Ingående nedskrivningar –23 –23
Årets nedskrivningar –16
Utgående ackumulerade –23 –23 –16
nedskrivningar
Redovisade värden 341 193 10 0
Kundrelationer
Ingående anskaffningsvärden 202 176
Årets aktiverade utgifter 101 0
Förvärvat via rörelseförvärv 2 699 20
Kursdifferenser 952 6
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
3 954 202 0 0
Ingående ackumulerade
avskrivningar –139 –115
Årets avskrivningar –209 –21
Kursdifferenser –903 –4
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–1 251 –139 0 0
Redovisade värden 2 703 63
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Andra immateriella
anläggningstillgångar
Ingående anskaffningsvärden 242 215
Årets aktiverade utgifter 32 24
Utrangeringar –2
Förvärvat via rörelseförvärv 35 –8
Kursdifferenser 31 11
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
338 242 0 0
Ingående ackumulerade
avskrivningar
–191 –143
Utrangeringar 3
Årets avskrivningar –33 –40
Kursdifferenser –32 –8
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–253 –191 0 0
Ingående nedskrivningar –4 –4
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
–4 –4 0 0
Redovisade värden 81 47 0 0

Betalningar under året avseende investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick för koncernen till 116 MSEK (117).

Aktiverade kostnader för IT-utveckling är huvudsakligen utvecklade internt med egen personal och/eller inhyrda konsulter.

Kundrelationer och goodwill är förvärvade i samband med förvärv av rörelse. Andra immateriella anläggningstillgångar är huvudsakligen externt förvärvade.

Nedskrivningsprövningar för kassagenererande enheter innehållande goodwill

Koncernen betraktar de geografiska regionerna som kassagenererande enheter i den betydelse som avses i IAS 36 Nedskrivningar. Vid utgången av 2017 fördelade sig goodwillen på kassagenererande enhet enligt följande: Norra Europa 11 870 MSEK, Central- & Östeuropa 5 148 MSEK, Väst & Sydeuropa 4 125 MSEK och Spanien 8 422 MSEK, dvs totalt 29 565 MSEK. Vid utgången av 2016 fördelade sig goodwillen på de kassagenerande enheter i vilka koncernen då var organiserad: Norra Europa 1 665 MSEK, Centrala Europa 434 MSEK och Västra Europa 1 021 MSEK, dvs totalt 3 120 MSEK.

Nedskrivningsprövning avseende goodwill för respektive kassagenererande enhet har skett inför respektive årsbokslut. Återvinningsvärdet fastställs genom en beräkning av nyttjandevärdet för respektive tillgång. För varje kassagenererande enhet har företagsledningen sammanställt en prognos över årliga framtida kassaflöden, baserat på historiska erfarenheter och bolagets egna planer och bedömningar om framtiden. Beräkningen bygger på en detaljerad prognos för de närmaste tre åren och därefter en årlig ökning om en procent. Kassaflödena har diskonterats till ett nuvärde med tillämpning av koncernens vägda genomsnittliga kapitalkostnad, vilken beräknats uppgå till 4,0 procent (4,6) per år efter skatt. Återvinningsvärdet har för respektive kassagenererande enhet jämförts med det koncernmässiga redovisade värdet netto av enhetens tillgångar och skulder. Nedskrivningsprövningen ger vid handen att inget nedskrivningsbehov föreligger. Nedskrivningsprövningen bygger på ett antal antaganden, där utfallet

bedöms vara mest känsligt för vissa av antagandena:

För år 2019 antags en omsättningstillväxt på 4 procent (2) och för 2020 2 procent (1), där varje 1 000 kr i omsättningsökning antags medföra en ökning av rörelsekapitalet om 350 kr (250), dvs en "inkrementell resultatökning" om 35 procent (25). För perioden efter 2020 antags en evig tillväxt i kassaflödena om 1 procent (1) per år. Samma antaganden har tillämpats för alla de geografiska regionerna, och även samma diskonteringsräntor, då ingen långsiktig skillnad kan identifieras mellan regionernas tillväxtpotential eller risk.

Känslighetsanalys

En känslighetsanalys har genomförts, där kassaflödena diskonterats med 6 procent ränta efter skatt. Inte heller med detta antagande visar nedskrivningsprövningen på något nedskrivningsbehov avseende goodwill för någon av regionerna.

Not 12: Koncernföretag

Not 11: Materiella anläggningstillgångar
------------------------------------------ --
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Datorutrustning
Ingående anskaffningsvärden 240 218 1 1
Årets investeringar 25 18
Försäljningar och utrangeringar –10 –3
Förvärvat via rörelseförvärv 17 0
Avvecklad verksamhet –6 0
Kursdifferenser 56 7
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
322 240 1 1
Ingående ackumulerade
avskrivningar
–199 –180 –1 –1
Försäljningar och utrangeringar 10 3
Avvecklad verksamhet 5 0
Årets avskrivningar –24 –17
Kursdifferenser –56 –5
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–264 –199 –1 –1
Redovisade värden 58 41 0 0
Andra inventarier
Ingående anskaffningsvärden 313 296 1 3
Årets investeringar 33 8
Försäljningar och utrangeringar –17 –3
Omklassificering 2 3
Förvärvat via rörelseförvärv 130 0
Avvecklad verksamhet –10 0
Kursdifferenser 79 9
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
530 313 1 3
Ingående ackumulerade
avskrivningar
–250 –216 –1 –2
Försäljningar och utrangeringar 16 2
Omklassificering –1 –3
Avvecklad verksamhet 7 0
Årets avskrivningar –40 –26 0 0
Kursdifferenser –75 –7
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–343 –250 –1 –2
Redovisade värden 187 63 0 0

Betalningar under året avseende investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick för koncernen till 56 MSEK (26).

Antal aktier 2017 2016
40 188 188
430 1 1
66 050 000 75 75
14 000 1 649 1 649
5 000 345 345
600 000 22 22
2 000 0 0
40 377 377
5 000 264 264
68 585 71 71
7 000 942 942
600 000 13 0
88 100 002 0 0
22 000 1 649 1 649
1 000 601 601
2 050 000 36 0
72 673 37 37
39 16 0
861 952 839 19 491 0
25 777 6 221
2017 2016
6 221 6 322
17 348 0
2 208 42
0 –143
25 777 6 221

Förvärv under 2017 avser aktierna i Top Factoring SA, Rumänien, samt Lock TopCo AS, Norge, som var moderbolag i Lindorff-koncernen. Nedskrivning av andelar i dotterföretag under 2016 avser dotterföretagen i Italien –43 MSEK, Tyskland –19 MSEK och Spanien –81 MSEK, som gjordes då utvecklingen i dessa företag hade varit otillfredsställande.

Koncernens moderbolag är Intrum Justitia AB (publ) med organisationsnummer 556607-7581 och säte i Stockholm. Dotterföretag i koncernen framgår nedan.

Org nr Säte Kapital
andel
deras dotterföretag i samma land Dotterföretag till Intrum Justitia AB (publ) samt
DANMARK
Intrum Justitia A/S DK 10613779 Köpenhamn 100%
Dansk Kreditorservice
A/S
DK 27962971 Vejle 100%
ESTLAND
Intrum AS 10036074 Tallinn 100%
FINLAND
Intrum Justitia Oy FI14702468 Helsingfors 100%
Intrum Rahoitus Oy FI25086904 Helsingfors 100%
Org nr Säte Kapital
andel
FRANKRIKE
Intrum Justitia SAS B322 760 497 Lyon 100%
IJCOF Corporate SAS B797 546 769 Lyon 100%
Socogestion SAS B414 613 539 Lyon 100%
Cabinet PPN SAS B380 637 405 Vernon 90%
Intractive WD SAS B431 312 677 Lille Métropole 100%
Intractive SAS B480 172 998 Lille Métropole 100%
ITALIEN
Intrum Justitia SpA 03776980488 Milano 100%
LETTLAND
Intrum Justitia SDC SIA 40103314641 Riga 100%
NEDERLÄNDERNA
Intrum Justitia BV 33.273.472 Schiphol-Rijk 100%
NORGE
Fair Pay Please AS 979 683 529 Oslo 100%
Intrum Justitia AS 848 579 122 Oslo 100%
Intrum Justitia
Finans AS
913 953 517 Oslo 100%
Lock TopCo AS 913 852 508 Oslo 100%
PORTUGAL
Intrum Justitia
Portugal CAGCC Lda.
503 933 180 Lissabon 100%
Logicomer Gestão e
Recuperação de
Créditos SA
504 027 794 Porto 100%
Seguridad en la
gestión Portugal
unipessoal, LDA
508 624 878 Lissabon 100%
Andanças e
Semelhanças
Unipessoal Lda
514 167 041 Lissabon 100%
RUMÄNIEN
Top Factoring SA 18496757 Bukarest 100%
SCHWEIZ
Intrum Justitia AG CH-020.3.020.656-9 Zürich 100%
Inkasso Med AG CH-020.3.913.313-8 Zürich 70%
Byjuno AG CH-020.3.921.420-2 Zug 100%
Intrum Justitia
Finance Service AG
CH-020.3.912.665-1 Zürich 100%
Intrum Justitia
Brugg AG
CH-400.3.023.076-0 Brugg 100%
SPANIEN
Intrum Justitia Ibérica
S.A.U.
A28923712 Madrid 100%
Segestion
Gabinete Tecnico
Empresarial, S.L
B61210696 Madrid 100%
Seguridad en
la gestión, S.L
B58182973 Barcelona 100%
Kapital
STORBRITANNIEN Org nr Säte andel
Collector Services Ltd 03515447 Reigate 100%
Intrum Justitia
(Holdings) Ltd
01356148 Reigate 100%
Intrum Justitia Ltd 01918920 Reigate 100%
1st Credit
(Funding) Ltd
05265651 Reigate 100%
1st Credit
(Acquisitions) Ltd
05265652 Reigate 100%
1st Credit
(Holdings) Ltd
04325074 Reigate 100%
1st Credit Ltd 03752940 Reigate 100%
1st Credit
(Finance) Ltd
04140507 Reigate 100%
1st Credit
(Finance) 6 Ltd
07694793 Reigate 100%
1st Credit
(Finance) 7 Ltd
07694791 Reigate 100%
1st Credit
(Finance) 8 Ltd
07694764 Reigate 100%
1st Credit
(Finance) 9 Ltd
08149397 Reigate 100%
1st Credit
(Finance) 10 Ltd
08149421 Reigate 100%
SVERIGE
Intrum Justitia
Sverige AB
556134-1248 Stockholm 100%
Intrum Justitia
International AB
556570-1181 Stockholm 100%
Intrum Justitia
Finans AB
556885-5265 Stockholm 100%
TYSKLAND
Intrum Justitia
Holding GmbH
HRB 4709 Darmstadt 100%
Intrum Justitia GmbH HRB 4622 Darmstadt 100%
Schimmelpfeng
Forderungs
management GmbH
HRB 8997 Darmstadt 100%
Intrum Justitia
Bankenservices GmbH
HRB 5345 Darmstadt 100%
Schimmelpfeng Credit
management GmbH
HRB 85778 Darmstadt 100%
ÖSTERRIKE
Intrum Justitia GmbH FN 48800s Wien 100%
Schimmelpfeng
Auskunftei GmbH
FN 105105t Wien 100%
Dotterföretag till Intrum Justitia Sverige AB
SVERIGE
Svensk Delgivnings
service AB
556397-1414 Stockholm 100%
Intrum Justitia Shared
Services AB
556992-4318 Stockholm 100%
LUXEMBURG
Intrum Justitia
Luxembourg sarl
B 183336 Luxemburg 100%
Org nr Säte Kapital
andel
Dotterföretag till Intrum Justitia International AB
MAURITIUS
ICC International
Collection Center Ltd 127206 Port Louis 100%
SCHWEIZ
Intrum Justitia Debt
Finance AG
CH-020.3.020.910-7 Zug 100%
Intrum Justitia Debt
Finance Domestic AG
CH-170.3.026.065-5 Zug 100%
Intrum Justitia
Licensing AG
CH-020.3.926.747-8 Zug 100%
SVERIGE
Fair Pay
Management AB
556239-1655 Stockholm 100%
Fair Pay Please AB 556259-8606 Stockholm 100%
Dotterföretag till Intrum Justitia Debt Finance AG
LUXEMBURG
LDF65 S.a r.l. B 134749 Luxemburg 100%
IJDF Luxembourg S.a r.l. B188 281 Luxemburg 100%
POLEN
Intrum Justitia
Towarzystwo Funduszy
Inwestycyjnych S.A
108-00-01-076 Warszawa 100%
Intrum Justitia Debt
Fund 1 Fundusz
Inwestycyjny Zamknięty
Niestandaryzowany
Fundusz
Sekurytyzacyjny
108-00-01-900 Warszawa 100%
STORBRITANNIEN
PF2 UK Ltd 10246781 Liverpool 100%
Dotterföretag till Fair Pay Please AB
BELGIEN
Intrum N.V BE 0426237301 Gent 100%
Outsourcing
Partners N.V
BE 0466643442 Gent 100%
Dotterföretag till Intrum Justitia BV
FRANKRIKE
FCT IJ Invest SAS 100%
IRLAND
Intrum Justitia
Ireland Ltd
175808 Dublin 100%
NEDERLÄNDERNA
Intrum Justitia
Nederland BV
27.134.582 Haag 100%
Intrum Justitia
DataCentre BV
27.306.188 Amsterdam 100%
Org nr Säte Kapital
andel
POLEN
Intrum Justitia
Sp.zo.o.o
521-28-85-709 Warszawa 100%
Kancelaria Prawna KIG
IJ Spzoo SK
521-37-05-017 Warszawa 100%
SLOVAKIEN
Intrum Justitia Slovakia
s. r. o.
35 831 154 Bratislava 100%
TJECKISKA REPUBLIKEN
Intrum Justitia Czech
s.r.o.
27221971 Prag 100%
UNGERN
Lakóingatlan
Forgalmazó Kft
01-09-268230 Budapest 100%
Intrum Justitia Zrt. 01-10-044857 Budapest 100%
Intrum Justitia ASC Kft 25965308-2-41 Budapest 100%
Dotterföretag till Fair Pay Management AB
SVERIGE
Intrum Justitia
Invest AB
556786-4854 Varberg 100%
Dotterföretag till Lock TopCo AS
SVERIGE
Indif AB 556733-9915 Stockholm 100%
Dotterföretag till Indif AB
SVERIGE
Lindorff AB 556723-5956 Stockholm 100%
Dotterföretag till Lindorff AB samt deras dotterföretag i samma land
CYPERN
Casus Management Ltd HE 310705 Nicosia 100%
DANMARK
Lindorff Denmark A/S 18457970 Horsens 100%
Lindorff A/S 17473182 Horsens 100%
ESTLAND
Lindorff Eesti AS 10123 1048 Tallinn 100%
FINLAND
Lindorff Finland Oy 1858518-2 Helsingfors 100%
Lindorff Oy 01040351-4 Helsingfors 100%
Lindorff Invest Oy 0425475-3 Helsingfors 100%
Org nr Säte Kapital
andel
IRLAND
Lindorff Investment
DAC No 1
584295 Dublin 100%
Lindorff Investment
DAC No 2
590912 Dublin 100%
Lindorff Investment
DAC No 3
590795 Dublin 100%
Intrum Hellas DAC 613412 Dublin 100%
ITALIEN
Lindorff Italy Srl 08724660967 Milano 100%
LSF West Srl 09409950962 Milano 100%
Cross Factor SPA 09490900157 Milano 100%
Isabel SPV Srl 04614020263 Milano 100%
Gextra Srl 03008751202 Bologna 100%
CAF Spa 08010981002 Rom 100%
FT Real Estate Srl 09421851008 Rom 100%
LETTLAND
Intrum Latvia SIA 40203088409 Riga 100%
LITAUEN
Lindorff Lietuva UAB
Intrum Global Business
Services UAB
304615887
303 326 659
Vilnius
Vilnius
100%
100%
LUXEMBURG
Lindorff Holdco 1 sarl B205121 Luxemburg 100%
Lindorff Holdco 2 sarl B205157 Luxemburg 100%
Lindorff Holdco 3 sarl B205179 Luxemburg 100%
Lindorff Holdco 4 sarl B205511 Luxemburg 100%
NEDERLÄNDERNA
Lindorff Netherlands
Holding BV
08178741 Amersfoort 100%
Lindorff Netherlands BV05082522 Amersfoort 100%
Lindorff BV 05025428 Amersfoort 100%
Mirus International BV 30150149 Amsterdam 100%
NORGE
Lindorff Capital AS 958 422 830 Oslo 100%
Lindorff Payment
Services AS
916 068 301 Oslo 100%
Remco Management
Services AS
918 906 770 Oslo 100%
Lindorff Holding
Norway AS
992 984 899 Oslo 100%
Lindorff AS 835 302 202 Oslo 100%
Lindorff Obligations AS 945 153 547 Oslo 100%
Kapital
Org nr Säte andel
POLEN
Lindorff Business
Services Spzoo
0000654943 Wroclaw 100%
Lindorff SA 0000414651 Wroclaw 100%
Lindorff I NSFIZ RFI 752 Wroclaw 100%
Lindorff S & WKP SK 000270515 Wroclaw 99%
Lindorff Detektyw
Spzoo
0000223801 Wroclaw 95%
Lindorff Service Spzoo 0000364126 Wroclaw 100%
Casus Investments
Spzoo
000487414 Wroclaw 100%
Portfolio SPV V
Spzoo SpK
000539574 Wroclaw 100%
Portfolio SPV VI Spzoo 0000539035 Wroclaw 100%
Portfolio SPV VI
Spzoo Spk
0000539574 Wroclaw 100%
Finotrex Spzoo 0000507125 Wroclaw 100%
Finotrex Spzoo Spk 0000510916 Wroclaw 100%
Trigon Profit NS FIZ 1037 Warszawa 99,62%
Trigon Profit II NS FIZ 1099 Warszawa 100%
Trigon Profit IV NS FIZ 1118
Warszawa
100%
Trigon Profit V NS FIZ 1161 Warszawa 100%
SPANIEN
Lindorff Holding Spain
SAU
A86128147 Madrid 100%
Lindorff España SAU A85582377 Madrid 100%
SVERIGE
Lindorff Sverige
Holding AB
556664-5460 Göteborg 100%
Lindorff Sverige AB 556209-5363 Stockholm 100%
Lindorff International AB 559077-1274 Stockholm 100%
Lindorff Payment
Services Holding AB
559060-0093 Stockholm 100%
Lindorff Payment
Services AB
559037-7676 Stockholm 100%
TYSKLAND
Lindorff Finanzholding
GmbH
HRB 87998 Heppenheim 100%
Lindorff Holding GmbH HRB 88008 Heppenheim 100%
Lindorff Deutschland
GmbH
HRB 87484 Heppenheim 100%
Debitorenmanagement
und Verwaltungs GmbH
HRB 81939 Hamburg 100%
HIT GmbH HRB 52053 Hamburg 100%
AssetGate GmbH HRB 13260 Heppenheim 100%
Org nr Säte Kapital
andel
Dotterföretag till Lindorff Holdco 4 sarl
SPANIEN
Lindorff Iberia Holding
SLU
B87523262 Madrid 100%
Aktua Soluciones
Financieras Holdings SL
B86538279 Madrid 85%
Aktua Soluciones
Financieras SL
B84983956 Madrid 100%
Inmare Divisiono
Immobiliara SLU
B86602521 Madrid 100%
Aktua Aragón SLU B87437745 Madrid 100%
Aktua Gestion de
Immeubles SLU
B87437737 Madrid 100%
Aktua Soluciones
Immobiliaras SLU
B50509447 Zaragoza 100%
Dotterföretag till Aktua Soluciones Financieras Holdings SL
LUXEMBURG
Aktua Luxco Hld 1 sarl N0184746F Luxemburg 100%
Företag utan ägarandel som konsolideras baserat på bestämmande
inflytande enligt avtal

Aktua Luxco Hld 2 sarl N0184747F Luxemburg 100%

ITALIEN
IJ DF Italy srl 08438930961 Milano
Alicudi SPV srl 04703580268 Treviso

Dotterföretag med innehav utan

bestämmande inflytande (minoritetsintressen)

Minoritetsintresse i eget kapital Minoritetsintresse i
resultatet
MSEK 2017 2016 2017 2016
IJCOF Corporate SAS, Frankrike 0 83 2 10
Cabinet PPN SAS, Frankrike 0 1 0 0
Inkasso Med AG, Schweiz 3 3 0 0
Summa 3 87 2 10

Minoritetsdelägare i IJCOF Corporate SAS var under januari–mars 2017 Ellisphère SA. Minoritetsägare i Cabinet PPN SAS är L'Apave Parisienne SAS. Minoritetsdelägare i Inkasso Med AG är Ärtztekasse Genossenschaft Urdorf AG.

Vidare äger Banco Santander 15 procent av aktierna i Aktua Soluciones Financieras Holdings SL, som dock inte redovisas som innehav utan bestämmande inflytande utan som en långfristig skuld till Santander, eftersom det finns ömsesidiga köp- och säljoptioner mellan ägarna som Intrum förutsätter kommer att utnyttjas.

Not 13: Aktier och andelar i joint ventures

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Joint venture
Avarda AB,
Stockholm
556986-5560 12 24
Summa joint
ventures
12 24

Avarda AB

Avarda AB var ett joint venture mellan Intrum och TF Bank. Bolagets verksamhet är att erbjuda e-handlare betalningstjänster. Bolaget har ett dotterföretag i Finland, Avarda Oy.

Det finns 2 000 utestående aktier i Avarda AB, varav Intrum Justitia AB under 2016 ägde 980 aktier.

Intrum Justitia och TF Bank hade gemensamt bestämmande inflytande i Avarda, och Intrum redovisade innehavet som joint venture enligt kapitalandelsmetoden.

Under 2017 har Intrum avyttrat aktierna i Avarda till TF Bank.

Not 14: Portföljinvesteringar

Köpta fordringar Koncernen
MSEK 2017 2016
Ingående anskaffningsvärden 20 611 16 917
Avvecklad verksamhet –519 0
Köp av fordringar 7 130 3 100
Försäljningar och utrangeringar 14 –352
Förvärvat via rörelseförvärv 7 826 0
Kursdifferenser 713 947
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 35 775 20 611
Ingående amorteringar –11 878 -9,889
Avvecklad verksamhet 391 0
Årets amorteringar och omvärderingar –2 788 –1,606
Försäljningar och utrangeringar 15 352
Kursdifferenser –366 –734
Utgående ackumulerade amorteringar –14 626 –11 878
Redovisade värden 21 149 8,733
Årets amorteringar och omvärderingar
Tids- och räntekomponent –2 785 –1 655
Uppskrivning i samband med ändringar i
förväntningar i prognoser om framtida kassaflöden 332 277
Nedskrivning i samband med ändringar i
förväntningar i prognoser om framtida kassaflöden –335 –228
Summa årets amorteringar och omvärderingar –2 788 –1 606

Betalningar under året avseende investeringar i portföljinvesteringar uppgick till 7 175 MSEK (3 357).

För en beskrivning av Intrums redovisningsprincip för portföljinvesteringar, se Not 1.

Not 15: Andra långfristiga fordringar

Koncernen
MSEK 2017 2016
Depositioner 16 6
Lånefordringar 20 0
Summa 36 6
Ingående balanser 6 12
Utbetalat 0 1
Återbetalat 0 –7
Redovisat genom förvärv av dotterföretag 30 0
Redovisade värden 36 6

Not 16: Kundfordringar

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Ej förfallna fordringar 453 207 0 0
Kundfordringar förfallna
< 30 dagar
140 53
Kundfordringar förfallna
30–60 dagar
59 18
Kundfordringar förfallna
61–90 dagar
30 9
Kundfordringar förfallna
> 90 dagar
97 37
Summa kundfordringar 779 324 0 0
Ingående ackumulerad reserv för
osäkra fordringar
–19 –23
Årets reserv för osäkra fordringar –12 –3
Årets realiserade kundförluster 5 3
Årets upplösning av reserv för
osäkra kundfordringar
1 5
Omräkningsdifferens 1 –1
Utgående ackumulerad reserv
för osäkra fordringar
–24 –19 0 0
Redovisade värden 755 305 0 0

Reserven för osäkra kundfordringar avser i huvudsak kundfordringar som är förfallna mer än 90 dagar. Se även Not 34, sid 78.

Not 17: Övriga fordringar

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Utlägg för kunders räkning 145 71
Avgår: reserv för osäkerhet i
utlägg för kunders räkning
–6 –4
Summa 139 67
Factoring 351 290
Övertagna momsfordran på
köpta fordringar
66 29
Att återvinna från kronofogdar i
Nederländerna
89 89
Övrigt 286 82 16 4
Summa 792 490 16 4
Redovisade värden 931 557 16 4

En mervärdesskattefordran uppkommer i Nederländerna vid portföljinvesteringar. Mervärdesskattedelen av den förvärvade fordran kan återvinnas från skattemyndigheten om den inte inkasseras från gäldenären och redovisas i vissa fall därför separat som en fordran. Den del som förväntas återvinnas inom tolv månader redovisas som kortfristig.

Utlägg som erlagts till Nederländernas kronofogdar, som är privata företag, på inkassoärenden kan i vissa fall återvinnas från kronofogdarna om inkassoåtgärderna misslyckas. När det konstaterats att Intrum har rätt att begära tillbaka beloppet från kronofogdarna flyttas beloppet från Utlägg för kunders räkning till posten Att återvinna från kronofogdar.

Not 18: Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Förutbetalda kostnader och
upplupna kostnader
Förutbetalda hyreskostnader 18 16 0 0
Förutbetalda försäkringspremier 3 4 1 2
Förutbetalda kostnader avseen
de köpta fordringar
7 8 0 0
Upplupna intäkter 351 93 0 0
Derivattillgångar (valutaterminer) 212 14 212 13
Övrigt 146 32 87 6
Summa 737 167 300 21

Not 19: Likvida medel

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Kassa och bank 857 378 95 0
Spärrade bankkonton 24 18 0 8
Summa 881 396 95 8

Not 20: Eget kapital

Aktiekapital

Enligt bolagsordningen för Intrum Justitia AB (publ) ska bolagets aktiekapital uppgå till lägst 1 300 000 kr och högst 5 200 000 kr. Samtliga aktier är fullt betalda samt berättigar till lika röstvärde och lika andel i bolagets tillgångar och resultat. Inga aktier är reserverade för överlåtelse.

Det finns 131 541 320 aktier i bolaget, och aktiekapitalet uppgår till 2 899 805,49 kr.

Aktieåterköp

Inga aktier har återköpts under 2016 eller 2017. Under 2015 återköptes 1 499 808 aktier för 400 MSEK. Enligt beslut vid årsstämman i april 2016 drogs de 1 073 602 aktier som fanns i eget innehav vid den tidpunkten, då de återköpts under april-december 2015, in och antalet registrerade aktier i bolaget minskade från 73 421 328 till 72 347 726 aktier. Aktiekapitalet nedsattes med 23 322 kr, men återställdes omedelbart genom en fondemission och överföring från balanserade vinstmedel.

Nyemission

Den 27 juni 2017 gick Intrum Justitia AB samman med Lindorff och genomförde en apportemission där Intrum Justitia AB ställde ut 59 193 594 nya aktier till en teckningskurs på 292,80 kr per aktie, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS, som är moderbolag i Lindorff-koncernen. Antalet utestående aktier i Intrum är därmed 131 541 320 aktier. Genomsnittligt antal utestående aktier under 2017 är 102 674 307 aktier.

Övrigt eget kapital i koncernen

Övrigt tillskjutet kapital

Avser eget kapital, utöver aktiekapital, som tillskjutits av aktieägarna eller uppkommit som en effekt av koncernens personaloptionsprogram. Här ingår överkurser som betalats vid nyemissioner.

Reserver

Inkluderar omräkningsreserven, vilken innefattar alla valutakursdifferenser som sedan övergången till IFRS från 2004 uppstått vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter, samt långfristiga koncerninterna skulder och fordringar som utgör en utökning eller minskning av koncernens nettoinvestering i utlandsverksamheterna. Beloppet innefattar även valutakursdifferenser som uppstått på moderbolagets externa lån i utländsk valuta, vilka är avsedda som en säkring mot koncernens omräkningsexponering hänförlig till nettotillgångar i utländska dotterföretag.

Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat

Avser intjänade vinstmedel i moderbolaget och dotterföretagen, joint ventures och intresseföretag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna post. Ackumulerade omvärderingar avseende koncernens förmånsbestämda pensionsavsättningar ingår också. Beloppet minskas med lämnade aktieutdelningar och med återköp av egna aktier.

Efter balansdagen har styrelsen föreslagit en aktieutdelning om 9,50 kr per aktie (9,00) motsvarande ett totalt utdelat belopp om 1 250 MSEK (651).

Övrigt eget kapital i moderbolaget

Reservfond

Avser avsättningar till reservfond och överkursfond som gjorts före 2006. Reservfonden är bundet eget kapital och får inte minskas genom vinstutdelning.

Överkursfond

När aktier emitteras till överkurs, dvs för aktierna betalas mer än deras kvotvärde, ska överskjutande belopp föras till överkursfonden. Avsättningar till överkursfond från och med 2006 är fritt eget kapital.

Fond för verkligt värde

Avser orealiserade kursvinster eller kursförluster på externa lån i utländsk valuta vilka är avsedda om en säkring mot koncernens omräkningsexponering hänförlig till nettotillgångar i utländska dotterföretag. Fond för verkligt värde är fritt eget kapital.

Balanserat resultat

Avser balanserat resultat från föregående år minskat med lämnad aktieutdelning och med återköp av egna aktier samt justerat för omvärderingar av pensionsskulder. Balanserat resultat är fritt eget kapital.

Kapitalhantering

Företagets definition av kapital motsvarar eget kapital i koncernen inklusive innehav utan bestämmande inflytande, och uppgick vid årsskiftet till sammanlagt 22 439 MSEK (4 130).

Det mått på företagets kapitalstruktur som används för styrning är koncernens nettoskuld i relation till pro forma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA, som per årsskiftet uppgick till 4,1. Denna relation är beräknad genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per årsskiftet i relation till pro forma Cash EBITDA inklusive verksamheter under avyttring och inklusive ett beräknat Cash EBITDA under hela perioden för större förvärvade enheter under året, samt exklusive engångsposter, NRI's. Nettoskulden definieras som summan av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Styrelsen har fastställt finansiella mål för koncernen där nettoskulden dividerad med pro forma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA enligt ovan långsiktigt ska uppgå till mellan 2,5 och 3,5.

Not 21: Pensioner

Intrums personal i de olika bolagen omfattas av olika pensionsförmåner, varav en del är förmånsbestämda och andra är avgiftsbestämda. Koncernen tillämpar IAS 19 Ersättningar till anställda, som bland annat innehåller enhetliga bestämmelser om aktuariell beräkning av avsättningar för pensioner enligt förmånsbestämda pensionsplaner.

Koncernens anställda i Norge och Schweiz samt vissa anställda i Tyskland omfattas av pensionsplaner som är fonderade genom förvaltningstillgångar vilka förvaltas av försäkringsbolag, och som redovisas som förmånsbestämda pensionsplaner. De övriga anställda i Tyskland omfattas av en ofonderad förmånsbestämd pensionsplan som kan utbetalas i form av engångsbelopp eller månatliga utbetalningar från pensioneringen. I Frankrike och Italien reserverar bolaget för engångsbelopp som utbetalas till de anställda vid pensionering, och även dessa reserveringar redovisas enligt reglerna för förmånsbestämda pensioner. I Belgien och Sverige finns pensionsplaner, tryggade genom försäkringslösningar, som teoretiskt borde ha redovisats som förmånsbestämda, men vilka redovisas som avgiftsbestämda pensioner eftersom bolaget inte har tillräcklig information för att redovisa dem som förmånsbestämda. Se även nedan angående ITP 2-planen.

IAS 19 föreskriver bland annat att pensionskostnader avseende tjänstgöring under innevarande period redovisas i rörelseresultatet, medan den beräknade räntekostnaden på pensionsskulden och ränteintäkten på förvaltningstillgångarna redovisas i finansnettot. Aktuariella omvärderingar redovisas i övrigt totalresultat.

Avsättningar till pensioner som redovisas i balansräkningen kan analyseras enligt följande:

Koncernen
MSEK 2017 2016
Nuvärdet av helt eller delvis fonderade förpliktelser 319 322
Verkligt värde på förvaltningstillgångar –243 –247
Underskott i planen 76 75
Nuvärdet av ofonderade förpliktelser 99 82
Avsättningar till pensioner totalt 175 157

Förändringar av nettoförpliktelsen:

Koncernen
MSEK 2017 2016
Ingående balans 157 174
Kostnad för tjänstgöring innevarande år 17 21
Räntekostnad 2 3
Utbetalda pensioner –19 –16
Pensionsavsättningar i förvärvad verksamhet 26 0
Avvecklad verksamhet –24 0
Omvärderingar 18 –33
Valutakursdifferenser –2 8
Utgående balans 175 157

Avstämning av verkligt värde på förvaltningstillgångar:

Koncernen
MSEK 2017 2016
Ingående balans 247 233
Inbetalda avgifter 40 41
Utbetalda ersättningar –23 –50
Ränteintäkt 2 3
Förvaltningstillgångar i förvärvad verksamhet 37 0
Avvecklad verksamhet –53 0
Omvärderingar 5 6
Valutakursdifferenser –12 14
Utgående balans 243 247

Pensionskostnad redovisad i resultaträkningen kan specificeras enligt följande:

Koncernen
MSEK 2017 2016
Kostnader för tjänstgöring innevarande period 17 21
Netto ränteintäkt/räntekostnad 2 3
Summa pensionskostnad i årets resultat 19 24

Kostnader för tjänstgöring innevarande period redovisas i rörelseresultatet. Netto ränteintäkt/räntekostnad redovisas i finansnettot. Omvärderingar av pensionsskulden ingår i övrigt totalresultat med –18 MSEK (33) före skatt. Vid beräkning av Avsättningar för pensioner har följande antaganden använts:

Koncernen
% 2017 2016
Diskonteringsränta 0,75–2,30 0,75–2,50
Förväntad framtida löneökningstakt 1,0–2,5 1,0–2,5
Förväntad avkastning på förvaltningstillgångar 1,0–4,0 1,0–1,4
Förväntade pensionsökningar 0,4–3,0 0,0–3,0
Framtida justering av löpande pensioner 2,5–4,2 2,0–4,2

Koncernen finansierar också ett antal avgiftsbestämda pensionsplaner. Koncernens kostnader för dessa uppgick till 108 MSEK (92).

Fonderade förmånsbestämda pensionsplaner

För koncernens anställda i Schweiz finns åtaganden om obligatorisk tjänstepension som tryggas genom försäkringar i Swiss Life Collective BVG Foundation och i Transparenta Collective BVG Foundation. Nuvärdet av de fonderade förpliktelserna uppgår till 273 MSEK (246), och verkligt värde på förvaltningstillgångarna är 206 MSEK (193). Netto pensionsskuld uppgår alltså till 67 MSEK (53). Fonderingen av pensionsåtagandet består av försäkringsavtal. Under året har Intrum betalat 40 MSEK (38) till planen, och utbetalningar till pensionärer har uppgått till 22 MSEK (46). Under 2017 beräknas inbetalningarna till planen uppgå till 40 MSEK, och utbetalningar till pensionärer till 22 MSEK. För dessa pensionsplaner tillämpas en diskonteringsränta på 0,75 procent. En ökning/ minskning av diskonteringsräntan med 0,5 procentenheter skulle medföra att pensionsskulden minskar med 7,8 procent/ökar med 9,0 procent.

För koncernens anställda i Norge finns åtaganden om obligatorisk tjänstepension som tryggas genom försäkringar i försäkringsbolaget DNB Livsforsikring. Nuvärdet av de fonderade förpliktelserna uppgår till 33 MSEK, och verkligt värde på förvaltningstillgångarna är 21 MSEK. Netto pensionsskuld uppgår alltså till 12 MSEK. Fonderingen av pensionsåtagandet består av försäkringsavtal. För dessa pensionsplaner tillämpas en diskonteringsränta på 2,3 procent.

ITP 2-planen

Åtaganden för ålderspension och familjepension för koncernens anställda i Sverige tryggas genom försäkringar i Alecta AB, enligt ITP 1- och ITP 2 planerna. ITP 1 omfattar medarbetare födda 1979 eller senare, medan ITP 2 omfattar medarbetare födda 1978 eller tidigare. ITP 1 är en premiebestämd plan. Enligt uttalandet UFR 10 från Rådet för finansiell rapportering är ITP 2-planen däremot en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret har Alectas kunder inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa sin proportionella andel av planens förvaltningstillgångar, förpliktelser och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Det finns heller ingen avtalsmässig överenskommelse om hur över- och underskott i planen ska fördelas mellan plandeltagarna. Pensionsplanen enligt ITP 2 som tryggas genom försäkringar i Alecta redovisas därför av Intrum som en avgiftsbestämd plan. Premien är individuellt beräknad, beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Vid utgången av året uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 154 procent (149). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Enligt bestämmelserna för ITP 2-planen ska åtgärder vidtas om konsolideringsnivån understiger 125 procent (t ex en höjning av priset för nyteckning) eller överstiger 155 procent (t ex en premiereduktion).

Not 22: Övriga avsättningar

Koncernen
MSEK 2017 2016
Ingående balanser 27 3
Belopp som tagits i anspråk under året –27 –1
Outnyttjade belopp som återförts under året 0 –2
Årets nya avsättningar 64 27
Avsättningar i förvärvad verksamhet 88 0
Utgående balanser 152 27
Därav långfristiga avsättningar
Återställningskostnader för förhyrd kontorslokal 2 0
Personalkostnader 7 0
Därav kortfristiga avsättningar
Kostnader för uppsägning av personal och övriga
omstruktureringskostnader
51 27
Skuld avseende tilläggsköpeskilling för aktier 92 0
Summa 152 27

Kortfristiga avsättningar förväntas regleras inom tolv månader från balansdagen. Långfristiga avsättningar förväntas regleras senare.

Not 23: Upplåning

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Långfristiga skulder
Banklån 2 703 1 520 2 694 1 520
Obligationslån 32 052 3 706 32 052 3 706
Kortfristiga skulder
Företagscertifikat 2 269 1 124 2 269 1 124
Obligationslån 1 000 1 077 1 000 1 077
Checkräkningskredit 0 56 0 56
Summa 38 024 7 483 38 015 7 483

Intrum Justitia AB undertecknade den 16 juni 2017 en fyra och ett halvtårig revolverande syndikerad lånefacilitet om sammanlagt 1 100 MEUR med ett bankkonsortium om fem nordiska banker för att ersätta den tidigare från 2015 samt ge stöd för det sammanslagna bolagets likviditetsbehov och tillgodose framtida investeringsmöjligheter. Låneramen om 1 100 MEUR kan utnyttjas för upplåning i ett antal olika valutor. Per den 31 december 2017 hade låneramarna utnyttjats till lån i svenska kronor om totalt 700 MSEK (0), i euro om totalt 100 MEUR (15), i brittiska pund om totalt 102 MGBP (0), i polska zloty om totalt 0 MPLN (240) och i ungerska forint om totalt 0 MHUF (28 300). Den outnyttjade delen av faciliteterna uppgick till 8 008 MSEK (5 964). Lånen löper med rörlig ränta, som utgörs av interbankräntan i respektive valuta med ett marginaltillägg. För lånefaciliteten finns rörelseknutna och finansiella villkor, däribland gränsvärden på finansiella nyckeltal. Alla sådana villkor var uppfyllda under hela 2017. Vidare innehåller kreditavtalet villkor som kan inskränka, villkora eller förbjuda koncernen att ådra sig ytterligare skulder, göra förvärv, avyttra tillgångar, ådra sig kapital- eller finansiella leasingkostnader, ställa säkerhet, förändra koncernens rörelse eller besluta om fusion.

Under år 2017 emitterade Intrum Justitia AB publika obligationer på cirka 3 000 MEUR, fördelat på fyra olika trancher om totalt 2 700 MEUR och 3 000 MSEK, jämfört med 160 MEUR föregående år, och har därmed utestående obligationslån om totalt 33 052 MSEK (4 783). Obligationerna som emitterades under 2017 har en genomsnittlig räntenivå på 2,85 procent och en genomsnittlig löptid på 5,6 år. Under 2017 har Intrum även utgivit företagscertifikat som per årsskiftet uppgick till 2 269 MSEK (1 077).

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Förfallotidpunkter för
långfristiga lån
Mellan 1 och 2 år 3 476 1 622 3 467 1 622
Mellan 2 och 3 år 0 1 567 0 1 567
Mellan 3 och 4 år 0 2 037 0 2 037
Mellan 4 och 5 år 20 853 0 20 853 0
Mer än 5 år 10 426 0 10 426 0
Summa 34 755 5 226 34 746 5 226
Outnyttjade kreditlöften
exklusive garantifacilitet
Löper ut inom ett år 0 0 0 0
Löper ut efter mer än ett år 8 008 5 964 8 008 5 964
Summa 8 008 5 964 8 008 5 964

Not 24: Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Upplupna sociala avgifter 103 71 22 16
Semesterlöneskuld 187 117 14 12
Upplupen bonuskostnad 264 147 50 32
Förutbetalda abonnemangs
intäkter
81 47 0 0
Avsättningar för förluster vid
betalkortsgarantier
1 1 0 0
Upplupna räntor 388 10 387 9
Reserv för kostnader att erlägga
till kronofogdar i Nederländerna
19 19 0 0
Övriga upplupna kostnader 751 306 97 56
Summa 1 794 718 570 125

Not 25: Ställda säkerheter, eventualtillgångar och eventualförpliktelser

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Ställda säkerheter
Depositioner 16 6
Spärrade bankkonton 24 18 8 8
Aktier i dotterföretag 28 371
Summa 28 411 24 8 8
Eventualtillgångar Inga Inga Inga Inga
Eventualförpliktelser
Betalningsgarantier 111 124
Summa 124 124 0 0

Ställda säkerheter

Ställda säkerheter inkluderar depositioner och spärrade bankmedel som kan tas i anspråk av kunder, leverantörer eller myndigheter om Intrum inte skulle fullgöra sina kontraktsenliga åtaganden.

Ställda säkerheter inkluderar också aktier i dotterföretag inom koncernen som pantsatts som säkerhet för moderbolagets rullande kreditfacilitet. Det redovisade värdet på ställda säkerheter i tabellen ovan avser det koncernmässiga värdet på dotterföretagens nettotillgångar.

Betalningsgarantier

Koncernen erbjuder tjänster där kunder erhåller en garanti, mot betalning, från Intrum avseende kundernas fordringar på sina kunder. Det innebär att det uppstår en risk att Intrum måste ersätta kunden för det belopp som garanterats för den händelse att fakturorna inte betalas i tid. I de fall garantin infrias övertar Intrum kundens fordran på sin kund och hanterar den vidare inom verksamhetsområdet Portföljinvesteringar. Det totala garantibeloppet uppgick vid årets slut till 111 MSEK (124). Intrums risk inom denna verksamhet hanteras genom strikta kreditgränser samt genom analys av kredittagarens kreditstatus. Per årets slut har Intrum avsatt 1 MSEK (1) i balansräkningen för att täcka kostnader som kan komma att uppstå på grund av garantin.

Övrigt

När Intrum under 2012 förvärvade det nederländska bolaget Buckaroo BV avtalades om en tilläggsköpeskilling till säljarna som skulle baseras på uppnått resultat i bolaget under åren 2012–2014. Tilläggsköpeskilling har endast till viss del utgått. Säljarna har under 2015 väckt talan vid domstol och riktat krav mot Intrum och några befattningshavare, och kräver ytterligare tilläggsköpeskilling. Kraven motiveras med påståenden om att Intrums (och befattningshavarnas) agerande skulle ha förorsakat ett sämre resultat i Buckaroo än förväntat, och därmed en lägre tilläggsköpeskilling. Intrum har under 2017 avyttrat aktierna i Buckaroo, men kravet mot Intrum från de tidigare ägarna kvarstår. Intrum bestrider samtliga krav och har inte reserverat något för dessa tvister.

I Nederländerna pågår även en tvist mellan Intrum och ett telekombolag gällande kundfordringar som förvärvats från detta, där Intrums möjlighet att inkassera fordringarna försvårats till följd av ett avgörande i Nederländernas Högsta domstol, i kombination med brister i vissa av telekombolagets kundavtal. Intrum har delvis innehållit betalning för de köpta fordringarna och har framfört krav på kompensation. Ärendet har hänskjutits till en skiljenämnd för avgörande. Vidare föreligger risk för krav på återbetalning från före detta gäldenärer.

I Spanien pågår för närvarande ett antal tvister i över- och underinstans mot två före detta chefer, hänförliga till chefernas avskedande i juni 2015. Tvisterna rör bl.a. om avskedandena varit olovliga, de före detta chefernas rätt till olika bonusar samt rätt till ersättning för en av de före detta cheferna för ett konkurrensåtagande i dennes anställningsavtal. De aktuella domstolarna förväntas meddela dom i målen under 2018. Intrum bestrider samtliga krav. Den eventuella effekten på koncernens resultat bedöms inte som väsentlig.

I Polen pågår för närvarande en tvist hänförlig till förvärvet av Casus Finanse S.A. under 2015. Tvisten rör säljarnas, tillika den före detta ledningen i Casus Finanse S.A., rätt till tilläggsköpeskilling och ersättning för kvarstående i tjänst enligt aktieöverlåtelseavtalet. Den före detta ledningen i Casus Finanse S.A. avskedades i december 2016, och Intrums inställning är att någon rätt till tilläggsköpeskilling och ersättning för kvarstående i tjänst inte föreligger. Tvisten har hänskjutits till skiljenämnd, som förväntas meddela dom under våren 2018. Intrum har inte reserverat något för denna tvist, och den eventuella effekten på koncernens resultat bedöms inte som väsentlig.

I Sverige meddelade Högsta domstolen en dom i december 2016 gällande en fordran på en privatperson som hade förvärvats av ett finansföretag. Fordran hade ursprungligen uppkommit genom försäljning av varor till ett aktiebolag som sedermera försatts i konkurs, och där den betalningsskyldige privatpersonen varit styrelseledamot. Enligt Högsta domstolen var privatpersonen inte betalningsskyldig gentemot finansföretaget för den del av fordran som avsåg mervärdesskatt, då det företag som ursprungligen sålde varorna hade återvunnit mervärdesskatten från skatteverket. Bästa bedömning inom Intrum och branschen är att domen inte kan tillämpas generellt på den typ av fordringar som koncernen köper. Den eventuella effekten på koncernens resultat bedöms i vilket fall som helst inte vara väsentlig.

Koncernen är även i övrigt inblandad i tvister, vilket är en naturlig del i verksamheten. Styrelsens bedömning är att utfallet av sådana tvister inte kommer att leda till någon väsentlig kostnad.

Not 26: Medelantal anställda

Koncernen Varav Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor
Belgien 45 48 47 47
Danmark 66 109 40 82
Estland 6 21 6 24
Finland 131 306 123 295
Frankrike 197 455 203 480
Irland 25 45 27 41
Italien 31 133 28 70
Lettland 126 51 101 25
Litauen 27 110 0 0
Luxemburg 1 0 1 0
Mauritius 15 31 10 23
Nederländerna 138 97 143 90
Norge 157 191 45 65
Polen 218 333 110 209
Portugal 56 122 50 97
Rumänien 50 74 0 0
Schweiz 134 133 124 119
Slovakien 33 57 29 58
Spanien 429 810 67 196
Storbritannien 58 59 0 1
Sverige 156 264 153 256 34 23 35 20
Tjeckien 33 52 37 53
Tyskland 99 225 39 89
Ungern 106 192 76 158
Österrike 14 24 14 24
Summa 2 351 3 942 1 473 2 502 34 23 35 20
6 293 3 975 57 55

Av de anställda i koncernen är 24 procent yngre än 30 år, 38 procent är 30–39 år, 23 procent är 40–49 år och 15 procent är 50 år eller äldre.

2017 2016 Män Kvinnor Män Kvinnor Könsfördelning bland personer i ledande ställning Styrelsen 6 2 4 3 Koncernens ledningsgrupp 10 4 9 1 Landschefer 16 5 18 2 Styrelseledamöter i dotterföretagen (procent) 80 20 94 6

Sju av medlemmarna i koncernens ledningsgrupp är anställda i moderbolaget. Det finns ingen särskild ledningsgrupp för moderbolaget.

Not 27: Löner och ersättningar

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Löner och andra ersättningar
till styrelse, verkställande
direktörer och vice verkställande
direktörer
136 86 8 10
Löner och ersättningar till
övriga anställda
Norra Europa 842 451
Centrala & Östra Europa 552 355
Västra & Södra Europa 502 391
Spanien 423 63
Huvudkontor och centrala
verksamheter
252 182 114 88
Totalt löner och andra
ersättningar i koncernen
2 707 1 528 122 98
Sociala kostnader 565 420 39 48
Varav pensionskostnader 125 108 15 18
Summa 3 272 1 948 160 146

Löner och ersättningar i koncernen inkluderar även ersättningar i annan form än kontant betalning, det vill säga förmåner som till exempel fri eller subventionerad bil, bostad och måltider. Uppgifterna för moderbolaget avser dock endast kontanta ersättningar. Beträffande ersättningar till koncernens ledande befattningshavare, se Not 28.

Not 28: Anställningsvillkor för ledande befattningshavare

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Årsstämman 2017 beslutade om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, den verkställande direktören samt medlemmarna i koncernledningen. Förslaget har beretts av styrelsen och av styrelsens ersättningsutskott.

Löne- och ersättningsfilosofi

Intrum är beroende av att dess anställda uppnår högt ställda målsättningar i en krävande omgivning. Löne- och ersättningsfilosofin syftar till att säkerställa att våra anställda belönas för värdefulla insatser för bolaget. Vidare uppmuntras och främjas beteenden och prestationer som på bästa sätt stödjer koncernens affärsstrategier och säkerställer att koncernen kan attrahera de kompetenser som behövs för att vara framgångsrik.

Ersättningsnivåerna ska reflektera individernas kompetens, ansvar och prestation, och vara konkurrenskraftiga jämfört med liknande bolag i liknande branscher i samma geografiska område. För att säkerställa att rätt beteenden uppmuntras, och att arbetet fokuseras på rätt områden, behöver ersättningsnivåerna relateras till mål som är nära kopplade till koncernens affärsstrategi och dess kärnvärden.

Den totala ersättningen baseras på fyra huvuddelar: fast lön, kort- och långfristiga rörliga löneprogram samt pensionsförmåner. Till detta kan komma andra förmåner, t.ex. bilförmån.

Den fasta lönen beror på tjänstens komplexitet samt individens prestationer och kompetens.

Kortfristig rörlig lön

Kortfristig rörlig lön är kopplad till i huvudsak finansiella mål och belönar kortsiktiga prestationer genom att fastställas för ett år i taget. Mätetalen fastställs individuellt för varje medlem av koncernledningen så att koncernens affärsstrategi och prioriteringar avspeglas. Mätetalen avspeglar affärsmål eller annat värdeskapande för bolaget. Den kortfristiga rörliga lönen gör att bolagets kostnad varierar med koncernens finansiella utveckling och med personernas individuella prestationer.

Kortfristig rörlig lön är maximerad till 50 procent av den fasta årslönen för den verkställande direktören och mellan 20 och 50 procent för övriga medlemmar i koncernledningen.

Långsiktig rörlig lön

Genom det långfristiga rörliga löneprogrammet likställs koncernledningens långsiktiga intressen och perspektiv med aktieägarnas, och samtidigt förstärks engagemanget för bolaget. Det uppmuntrar till långsiktigt värdeskapande över en treårsperiod, och gör att koncernledningen får delta ekonomiskt i bolagets framgångar. Tillväxten i Intrums resultat per aktie används generellt som mätetal eftersom detta bedöms vara en god indikator på koncernens långsiktiga framgång. Liksom för den kortfristiga lönen är en effekt av programmets utformning att kostnaden varierar med koncernens finansiella utveckling.

Långfristig rörlig lön är maximerad till 50 procent av den fasta årslönen för den verkställande direktören och mellan 20 och 50 procent för övriga medlemmar i koncernledningen.

Kostnader

Kostnaderna för rörliga löneprogram till den verkställande direktören och andra medlemmar i koncernledningen för 2017 beräknas komma att uppgå till högst 11 miljoner kronor för det kortfristiga programmet och högst 10,2 miljoner kronor för det långfristiga programmet, exklusive sociala avgifter. Uppskattningen tar inte hänsyn till eventuella förändringar till följd av samgåendet med Lindorff som kan påverka till exempel sammansättningen av koncernledningen samt dess fasta och rörliga löner.

Riktlinjer för individuellt aktieägande

För att ytterligare uppmuntra ett ägarbeteende och engagemang hos koncernledningen ställs förväntningar på individuellt aktieägande som direkt kopplar den individuella ersättningen för koncernledningens medlemmar till företagets utveckling. Det innebär att varje medlem av koncernledningen förväntas äga aktier i Intrum motsvarande en viss andel av sin fasta årslön före skatt – 100 procent för den verkställande direktören och 50 procent för övriga medlemmar av koncernledningen. Aktieägandet bör bestå så länge personerna kvarstår som anställda och ingår i koncernledningen.

Riktlinjer för aktieägande infördes under 2015, och varje person har fått en viss tid på sig (enligt individuella överenskommelser) att förvärva aktier.

Övrigt

Vid uppsägning från Intrums sida ska avgångsvederlaget (om något) inte överstiga tolv månaders lön.

Styrelsen ska ha rätt att frångå dessa ersättningsriktlinjer om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.

Ersättningsutskottets roll

Styrelsen har ett ersättningsutskott vars uppgift är att behandla koncernens löne- och ersättningsfrågor för aktieägarnas och styrelsens räkning. Ersättningsutskottet ansvarar för att förbereda koncernens ersättningsriktlinjer som innehåller övergripande principer för hur löner och ersättningar fastställs, samt behandlar ersättningsfrågor för koncernchefen och koncernledningen. Ersättningskommittén består av tre styrelseledamöter. Ersättningsutskottet består sedan årsstämman 2017 av Per E. Larsson (ordförande) och Fredrik Trägårdh. Till kommitténs sammanträden adjungeras den verkställande direktören och bolagets personaldirektör, dock inte när deras egna löner behandlas i utskottet.

Verkställande direktörens anställningsvillkor och ersättningar

Mikael Ericson, koncernchef och verkställande direktör, har haft en ersättningsnivå under 2017 i enlighet med koncernens ovan beskrivna principer. Hans fasta månadslön under perioden januari–juni uppgick till 428 400 SEK och under perioden juli–december till 500 000 SEK. Utöver fast lön hade han möjlighet till en rörlig ersättning upp till 100 procent av årslönen, varav 50 procent inom ramen för det kortsiktiga ersättningsprogrammet och 50 procent inom ramen för 2014 års långsiktiga ersättningsprogram, i proportion till hans anställningstid. Utöver lön erlade bolaget pensionsförsäkringspremier om 35 procent av den fasta årslönen. Pensionsförsäkringen är avgiftsbestämd, och pensionsåldern är 65 år. Han hade också förmånsbil i enlighet med koncernens bilpolicy, samt subventionerade måltider enligt samma regler som koncernens övriga anställda i Sverige.

Enligt beslut i styrelsen lämnade Lars Wollung befattningen som koncernchef och verkställande direktör i början av november 2015, och han erhöll därmed lön under uppsägningstiden jämte avgångsvederlag, i enlighet med anställningsavtalet. Under 2017 har utbetalningar skett i enlighet med de reserveringar som gjordes 2015.

Anställningsvillkor och ersättningar för övriga koncernledningen

Övriga medlemmar av koncernledningen har också haft ersättningsnivåer under 2017 i enlighet med koncernens ovan beskrivna principer. Detta inkluderar fast årslön och möjlighet till en rörlig ersättning upp till 100 procent av årslönen, varav 20–50 procent inom ramen för det kortsiktiga ersättningsprogrammet och 20–50 procent inom ramen för det långsiktiga ersättningsprogrammet Pensionsförmånerna varierar från land till land. I några fall är de inkluderade i månadslönen. Pensionsförsäkringarna är avgiftsbestämda, och pensionsåldern är i allmänhet 65 år. Koncernledningen har förmånsbilar i enlighet med koncernens bilpolicy. Det finns även mindre förmåner, i enlighet med lokal praxis, såsom subventionerade måltider och resor.

Under perioden november 2015–februari 2016 var koncernens finanschef Erik Forsberg varit tillförordnad koncernchef och erhöll under denna period ett lönetillägg om totalt 300 kSEK utöver sin ordinarie månadslön, varav 100 kSEK under 2016.

Vissa ledande befattningshavare, exklusive VD och koncernchef, erbjöds i mars 2017 en exceptionell bonus knuten till sammanslagningen mellan Intrum Justitia och Lindorff vilken uppgår till två eller tre månadslöner. Givet att på förhand beslutade villkor uppfylls kommer exceptionell bonus att utbetalas i mars 2018. Rörlig ersättning rapporterad nedan inkluderar exceptionell bonus.

Uppsägningstiderna för befattningshavarna i koncernledningen varierar från tre till tolv månader, såväl vid uppsägning från den anställdes sida som vid uppsägning från företagets sida.

Årets ersättningar

Övriga ledande befattningshavare i tabellen definieras som andra medlemmar av koncernledningen (se sid 98–100) än koncernchefen. I juni 2017 förändrades koncernledningen då sex personer från tidigare Lindorff och en person från Intrum Justitia tillträdde samtidigt som två personer frånträdde. Antal övriga ledande befattningshavare uppgår till tretton personer per årsslut 2017.

KSEK 2017 2016

Ledande befattningshavare

Mikael Ericson

Summa verkställande direktör och koncernchef 11 970 8 240
Pensionskostnader 1 984 1 470
Övriga förmåner 106 40
Rörlig ersättning 4 309 2 520
Grundlön 5 570 4 210
(avser perioden mars 2016–december 2017)

Övriga ledande befattningshavare

Summa övriga ledande befattningshavare 60 341 39 708
Pensionskostnader 4 085 5 585
Avgångsvederlag 3 458 0
Övriga förmåner 1 622 743
Rörlig ersättning 23 096 11 943
Grundlön 28 080 21 437
(tretton personer)

Belopp som anges motsvarar den fulla ersättningen som erhållits under den period då personer definierats som ledande befattningshavare, inklusive intjänad, men ännu ej utbetald, rörlig ersättning för respektive år. Det innebär exempelvis att rörliga ersättningar som intjänats och kostnadsförts av bolaget under 2016 utbetalats under 2017, medan rörliga ersättningar för 2017 betalas ut under 2018.

Inga aktierelaterade ersättningar har utgått under 2016 eller 2017.

Styrelsen

I enlighet med bolagsstämmans beslut uppgår styrelsens totala arvode för året, inklusive arvode för utskottsarbete, till 5 395 kSEK (3 715). Fördelning av styrelsearvode mellan ledamöterna beslutas av årsstämman enligt valberedningens förslag. Styrelsen har inga pensionsförmåner eller avtal om avgångsvederlag.

KSEK 2017 2016
Styrelsearvoden
Per E. Larsson, ordförande 1 060 0
Lars Lundquist, f.d. ordförande 0 975
Tore Bertilsson 0 540
Hans Larsson 800 0
Kristoffer Melinder 450 0
Andreas Näsvik 600 0
Synnöve Trygg 600 455
Fredrik Trägårdh 535 370
Ulrika Valassi 0 460
Ragnhild Wiborg 650 460
Magnus Yngen 600 455
Summa styrelsearvoden 5 395 3 715

Styrelsearvodena avser perioden från årsstämman 2016 till årsstämman 2017 respektive från årsstämman 2017 till årsstämman 2018. En del av styrelseledamöterna fakturerar arvodet till eget bolag, varvid fakturan även inkluderar sociala avgifter och mervärdesskatt.

Not 29: Revisionsarvoden

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Uppdrag avseende extern revision
Ernst & Young 15 10 4 2
Övriga uppdrag
Ernst & Young revisions
verksamhet utöver
revisionsuppdraget 3 1 0 0
Revisionsuppdrag, andra
revisorer
15 4 0 0
Summa 33 15 4 2

Not 30: Operationell leasning

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Åtaganden om hyresbetalningar avseende
ej annullerbara hyreskontrakt
År 1 213 134 3 1
År 2–4 402 277 2 2
År 5 och senare 126 110 0 0
Summa 741 521 5 3

Leasingkostnader avseende operationell leasing uppgår för året till 192 MSEK (131), varav i moderbolaget MSEK 2 (2).

Operationell leasing avser huvudsakligen hyra av kontorslokaler för koncernens verksamhet i länderna. Inget enskilt hyresavtal är beloppsmässigt av väsentlig betydelse för koncernen.

Not 31: Finansiell leasning

Koncernen
MSEK 2017 2016
Minimiavgifter och deras nuvärden
Inom ett år 3 1
Senare än ett år men inom fem år 7 0
Senare än fem år 1 0
Summa 11 1

Not 32: Investeringsåtaganden

Åtaganden att förvärva anläggningstillgångar uppgick per årsskiftet till 0 MSEK (0).

Not 33: Finansiella instrument

Koncernen Moderbolaget
MSEK 2017 2016 2017 2016
Redovisat värde på finansiella
instrument
Finansiella tillgångar värderade
till upplupet anskaffningsvärde
25 000 10 678 34 722 6 700
Finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde
212 14 212 14
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
42 113 9 239 43 362 11 710
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde
55 13 55 13

De enda av de finansiella instrumenten som regelmässigt omvärderas till verkligt värde är derivatinstrument (till exempel valutaterminer). De värderas utifrån en värderingsteknik som bygger på observerbar marknadsdata och hänförs alltså till Nivå 2 i värderingshierarkin enligt IFRS 13.

Finansiella tillgångar omfattar balansräkningsposterna köpta fordringar, andra långfristiga fordringar, kundfordringar, klientmedel, övriga kortfristiga fordringar, upplupna intäkter, derivat med positivt värde, likvida medel samt, för moderbolaget, koncerninterna fordringar.

Totalt redovisat värde av finansiella tillgångar för koncernen uppgick per balansdagen till 25 212 MSEK (10 692). Finansiella tillgångar klassificerade som lånefordringar och kundfordringar uppgick till 25 000MSEK (10 678), och finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen uppgick till 212 MSEK (14).

Totalt redovisat värde av finansiella tillgångar för moderbolaget uppgick per balansdagen till 34 934 MSEK (6 714). Finansiella tillgångar klassificerade som lånefordringar och kundfordringar uppgick till 34 722 MSEK (6 700), och finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet uppgick till 212 MSEK (14).

Finansiella skulder omfattar balansräkningsposterna långfristiga och kortfristiga skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, klientmedelsskuld, leverantörsskulder, förskott från kunder, övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader, förutbetalda intäkter samt, för moderbolaget, koncerninterna skulder.

Totalt redovisat värde av finansiella skulder för koncernen uppgick per balansdagen till 42 168 MSEK (9 252). Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde uppgick till 42 113 MSEK (9 239), och finansiella skulder värderade till verkligt värde uppgick till 55 MSEK (13).

Totalt redovisat värde av finansiella skulder för moderbolaget uppgick per balansdagen till 43 417 MSEK (11 723). Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde uppgick till 43 362 MSEK (11 710), och finansiella skulder värderade till verkligt värde uppgick till 55 MSEK (13).

Köpta fordringar

Köpta fordringar klassificeras som lånefordran och redovisas till upplupen anskaffningskostnad enligt en effektivräntemodell. Koncernen räknar om det redovisade värdet genom att beräkna nuvärdet av uppskattade framtida kassaflöden till fordringarnas ursprungliga effektiva ränta. Justeringarna redovisas i resultaträkningen. Värderingsmetoden innebär att det redovisade värdet enligt bolagets uppfattning är en god uppskattning på verkligt värde för fordransportföljerna. Det redovisade värdet för köpta fordringar uppgår på balansdagen till 21 149 MSEK (8 733). Köpta fordringar redovisade per anskaffningsår återfinns i Not 34.

Kundfordringar

Kundfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde utan diskontering, då förväntad löptid bedöms vara kort. På balansdagen uppgår kundfordringar till 755 MSEK (305).

Övriga fordringar

Övriga fordringar har korta löptider. Fordringar i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs. Därmed motsvarar redovisat värde det verkliga värdet. Övriga fordringar inklusive upplupna intäkter uppgår per balansdagen till 2 427 MSEK (1 259). I posten ingår derivat om 212 MSEK (14) som klassificeras som tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen (innehas för handel). Resterande 2 215 MSEK (1 245) klassificeras som lånefordringar. För moderbolaget uppgår övriga fordringar, inklusive fordringar på koncernföretag, till 34 839 MSEK (6 707). I posten ingår derivat om 212 MSEK (14) som klassificeras som tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen (innehas för handel). Resterande 34 627 MSEK (6 693) klassificeras som lånefordringar.

Likvida medel

Likvida medel utgörs i allt väsentligt av bankmedel. Likvida medel i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs. Därmed motsvarar redovisat värde det verkliga värdet. Likvida medel klassificeras som lånefordringar och uppgår per balansdagen till 881 MSEK (396). För moderbolaget uppgår motsvarande belopp per balansdagen till 95 MSEK (8).

Skulder till kreditinstitut

Moderbolagets och koncernens låneskulder löper med marknadsmässig ränta, med korta räntebindningstider. Skulder i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs. Därmed motsvarar redovisat värde det verkliga värdet. På balansdagen uppgår skulder till kreditinstitut för koncernen till 2 703 MSEK (1 576) och för moderbolaget till 2 694 MSEK (1 576).

Obligationslån

Obligationslån uppgår för moderbolaget och koncernen till 33 052 MSEK (4 783) på balansdagen. Obligationslånen redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Verkligt värde på obligationerna enligt observerbar marknadsdata uppgick till 33 408 MSEK (4 783).

Företagscertifikat

Företagscertifikat uppgår för moderbolaget och koncernen till 2 269 MSEK (1 124) på balansdagen.

Leverantörsskulder

Leverantörsskulder har korta löptider. Skulder i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs. Därmed motsvarar redovisat värde det verkliga värdet. Leverantörsskulder uppgår för koncernen till 572 MSEK (140). För moderbolaget uppgår motsvarande belopp till 53 MSEK (10).

Övriga skulder

Moderbolagets och koncernens övriga skulder har korta löptider. Skulder i utländsk valuta omräknas i redovisningen till balansdagens kurs. Därmed motsvarar redovisat värde det verkliga värdet. Övriga skulder inklusive upplupna kostnader uppgår på balansdagen till 3 572 MSEK (1 629). I posten ingår derivat om 55 MSEK (13) som värderas till verkligt värde via resultaträkningen (innehas för handel). Övriga skulder exklusive derivat uppgår till 3 517 MSEK (1 616).

För moderbolaget uppgår övriga skulder på balansdagen till 5 348 MSEK (4 230) vilket inkluderar skulder till koncernföretag samt upplupna kostnader. Derivat värderas till verkligt värde via resultaträkningen (innehas för handel) och uppgår till 55 MSEK (13). Övriga skulder exklusive derivat uppgår till 5 293 MSEK (4 217).

Kvittning av finansiella instrument

Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde utgörs av derivat. Finansiella tillgångar och skulder kvittas inte i balansräkningen. Däremot finns juridiskt bindande avtal som möjliggör kvittning om någon av motparterna för koncernens derivat skulle ställa in betalningarna. Intrum har per årets utgång finansiella tillgångar på 50 MSEK (2) som skulle kunna kvittas mot skulder om motparterna ställer in betalningarna.

Not 34: Finansiella risker och finanspolicies

Principer för finansiering och finansiell riskhantering

De finansiella risker som uppstår i Intrums operativa verksamhet är begränsade. Ett starkt kassaflöde kombinerat med ett lågt behov av anläggningsoch rörelsekapital i koncernens kreditmarknadsverksamhet medför att det externa kapitalbehovet i rörelsen är relativt lågt. Verksamheten för köp av fordringar har ett större kapitalbehov, särskilt under en tillväxtfas.

Intrums finansiering och finansiella risker hanteras inom koncernen i enlighet med den treasury-policy som är beslutad av Intrums styrelse. Treasury-policyn innehåller regler för hur de finansiella aktiviteterna ska skötas, hur ansvarsfördelningen ser ut, hur finansiella risker ska mätas och identifieras, samt hur dessa risker ska begränsas.

Den interna och externa finansverksamheten är koncentrerad till koncernens finansfunktion (Group Treasury) i Stockholm och därmed uppnås stordriftsfördelar beträffande prissättning avseende finansiella transaktioner. Genom att finansfunktionen kan utnyttja tillfälliga kassaöverskott och underskott i koncernens olika verksamhetsländer kan koncernens totala räntekostnad minimeras.

Marknadsrisk

Utgörs av risker relaterade till förändringar i valutakurser och räntenivåer.

Valutarisker

Valutarisk utgör risken för att valutakursförändringar negativt påverkar koncernens resultaträkning, balansräkning och/eller kassaflöden. De viktigaste valutorna för Intrum-koncernen, utöver svenska kronor (SEK), är Euro (EUR), schweiziska francs (CHF), ungerska forint (HUF), danska kronor (DKK), och norska kroner (NOK) .

Följande valutakurser har använts vid omräkning av transaktioner i utländsk valuta i boksluten:

Genomsnitt Genomsnitt
Lokal valuta 31 dec 2017 31 dec 2016 2017 2016
EUR 9,84 9,58 9,63 9,47
CHF 8,42 8,91 8,67 8,69
HUF 0,0317 0,0308 0,0312 0,0304
DKK 1,32 1,29 1,29 1,27
NOK 1,00 1,05 1,03 1,02

Valutarisk kan indelas i transaktionsexponering och omräkningsexponering. Transaktionsexponering utgör nettot av operativa och finansiella in- och utflöden i valutor. Omräkningsexponering utgörs av effekter vid omräkning av utländska dotter- och intresseföretags finansiella nettotillgångar till svenska kronor.

Transaktionsexponering

I varje land är alla intäkter och de flesta rörelsekostnader i den lokala valutan, varför valutafluktuationer endast har en begränsad effekt på företagets rörelseresultat i lokal valuta. De nationella verksamheterna har sällan fordringar eller skulder i främmande valuta. Intäkter och kostnader i nationell valuta säkras därmed på ett naturligt sätt, vilket begränsar transaktionsexponeringen. Den valutaexponering som finns i den operativa verksamheten är begränsad till den del som avser internationell inkassoverksamhet. För närvarande sker ingen säkring av dotterföretagens förväntade flödesexponering. Alla större valutaflöden som är kända kurssäkras löpande i koncernen och moderbolaget genom användande av valutaterminer.

Omräkningsexponering

Intrum bedriver verksamhet i 24 länder. Dotterföretagens resultat och finansiella ställning rapporteras i respektive lands valuta och omräknas därefter till svenska kronor för att inkluderas i koncernredovisningen. Därmed kommer fluktuationer i växelkursen för den svenska kronan att påverka koncernens intäkter och resultat, liksom eget kapital och andra poster i räkenskaperna.

Koncernens omsättning fördelar sig per valuta enligt följande:

MSEK 2017 2016
SEK 878 886
EUR 5 282 3 032
CHF 732 718
HUF 780 476
DKK 342 282
NOK 763 0
Övriga valutor 657 475
Summa 9 434 5 869

Tio procentenheters förstärkning av den svenska kronan i genomsnitt under 2017 mot EUR skulle allt annat lika alltså ha påverkat omsättningen med –528 MSEK, mot CHF med –73 MSEK, mot HUF med –78 MSEK, mot DKK med –34 MSEK, och mot NOK med –76 MSEK.

Eget kapital i koncernen, inklusive innehav utan bestämmande inflytande, fördelar sig med nettotillgångar per valuta enligt följande:

MSEK 2017 2016
SEK 4 526 1 119
EUR 31 003 6 176
– avgår EUR säkrat genom valutalån –31 709 –4 708
+ tillkommer EUR säkrat genom derivat 7 944 257
CHF 1 303 974
– avgår CHF säkrat genom valutalån –97 –251
– avgår CHF säkrat genom derivat –505 –446
DKK 1 745 180
MSEK 2017 2016
HUF 1 865 1 150
– avgår HUF säkrat genom valutalån 0 –861
– avgår HUF säkrat genom derivat –1 183 0
NOK 13 163 372
– avgår NOK säkrat genom derivat –6 462 0
Övriga valutor 522 168
Summa 22 439 4 130

Tio procentenheters förstärkning av den svenska kronan per 31 december 2017 mot EUR skulle allt annat lika alltså ha påverkat eget kapital i koncernen med –724 MSEK, mot CHF med –70 MSEK, mot DKK med –174 MSEK, mot HUF med –68 MSEK, och mot NOK med –670 MSEK.

Avseende valutarisken hänförligt till valutaränteswappar, se beskrivning nedan under Ränterisker.

Ränterisker

Ränterisker är främst relaterade till koncernens räntebärande nettoskuld som per den 31 december 2017 uppgick till 37 322 MSEK (7 260). Låneräntan är knuten till marknadsräntan.

Intrum har ett starkt kassaflöde vilket ger koncernen möjlighet att välja mellan att amortera på lån, återköpa egna aktier eller investera i portföljer. Koncernens lån har en räntebindningstid på för närvarande ca 39 månader (8) för hela låneportföljen.

En enprocentig ökning av marknadsräntorna skulle under året ha försämrat finansnettot med ca 223 MSEK. En femprocentig ökning skulle ha försämrat finansnettot med 1 115 MSEK.

För att skapa en lämplig valutamatchning i balansräkningen och därmed hantera valutarisken mellan tillgångar och skulder använder sig bolaget av sk valutaränteswappar där moderbolaget t ex växlar skulder i svenska kronor och erhåller EUR till samma kurs på både start och förfallodag. På detta sätt kan bolaget upprätthålla önskad säkringsnivå av eget kapital per valuta och även behålla en ränteexponering i samma valuta.

Likviditetsrisk

Likviditetsrisk utgörs av risken för förlust eller högre än beräknade kostnader för att på kort och lång sikt säkerställa koncernens möjlighet att fullgöra sina betalningsåtaganden mot utomstående.

Koncernens långsiktiga finansieringsrisk begränsas genom bekräftade lånefaciliteter. Det är koncernens målsättning att minst 35 procent av den totala volymen bekräftade lån ska ha en återstående löptid om minst tre år och att inte mer än 35 procent av den totala volymen ska ha en återstående löptid om mindre än 12 månader.

Intrum Justitia AB (publ) undertecknade den 16 juni 2017 en fyra och ett halvt-årig revolverande syndikerad lånefacilitet om sammanlagt 1 100 MEUR med ett bankkonsortium om fem nordiska banker för att ersätta den tidigare från 2015 samt ge stöd för det sammanslagna bolagets likviditetsbehov och tillgodose framtida investeringsmöjligheter. Låneramen om 1 100 MEUR kan utnyttjas för upplåning i ett antal olika valutor. Per den 31 december 2017 hade låneramarna utnyttjats till lån i svenska kronor om totalt 700 MSEK (0), i euro om totalt 100 MEUR (15), i brittiska pund om totalt 102 MGBP (0), i polska zloty om totalt 0 MPLN (240) och i ungerska forint om totalt 0 MHUF (28 300). Den outnyttjade delen av faciliteterna uppgick till 8 008 MSEK (5 964). Lånen löper med rörlig ränta, som utgörs av interbankräntan i respektive valuta med ett marginaltillägg. För lånefaciliteten finns rörelseknutna och finansiella villkor, däribland gränsvärden på finansiella nyckeltal. Alla sådana villkor var uppfyllda under hela 2017. Vidare innehåller kreditavtalet villkor som kan inskränka, villkora eller förbjuda koncernen att ådra sig ytterligare skulder, göra förvärv, avyttra tillgångar, ådra sig kapital- eller finansiella leasingkostnader, ställa säkerhet, förändra koncernens rörelse eller besluta om fusion.

Under år 2017 emitterade Intrum Justitia AB (publ) publika obligationer på ca 3 000 MEUR, fördelat på fyra olika trancher om totalt 2 700 MEUR och 3 000 MSEK, jämfört med 160 MEUR föregående år, och har därmed utestående obligationslån om totalt 33 052 MSEK (4 706).

Under 2017 har Intrum även utgivit företagscertifikat som per årsskiftet uppgick till 2 269 MSEK (1 077).

Det är koncernens målsättning att likviditetsreserven, vilken består i kassa, bankmedel och kortfristiga likvida placeringar ska uppgå till minst 100 MSEK, utöver outnyttjad del av bekräftade lånefaciliteter. Koncernen har placerat sina likvida medel hos etablerade finansinstitut där risken för förluster bedöms som liten. Koncernens finansfunktion upprättar regelbundet likviditetsprognoser, med syfte att optimera balansen mellan lån och likvida medel så att nettoräntekostnaden minimeras utan att för den skull riskera svårigheter att fullgöra externa åtaganden.

Nedanstående tabell analyserar koncernens och moderbolagets finansiella skulder uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen

är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena. De belopp som förfaller inom tolv månader överensstämmer med redovisade belopp, eftersom diskonteringseffekten är oväsentlig.

Finansiella skulder i balansräkningen – koncernen
--------------------------------------------------- -- -- --
Summa 7 414 24 530 10 428 42 372
Företagscertifikat 2 270 2 270
Obligationslån 1 000 21 707 10 428 33 135
Skulder till kreditinstitut 2 823 2 823
Leverantörsskulder och övriga
skulder
4 144 4 144
31 dec 2017
MSEK Inom
ett år
2–5 år Senare
än 5 år
Totalt

31 dec 2016

1 124 1 124
1 155 2 174 1 532 4 861
86 1 536 1 622
1 769 1 769

Finansiella skulder i balansräkningen – moderbolaget

Summa 5 411 27 781 10 428 43 620
Skulder till koncernföretag 1 515 3 260 4 775
Företagscertifikat 2 270 2 270
Obligationslån 1 000 21 707 10 428 33 135
Skulder till kreditinstitut 2 814 2 814
Leverantörsskulder
och övriga skulder
626 626
31 dec 2017
MSEK Inom
ett år
2–5 år Senare
än 5 år
Totalt

31 dec 2016

Summa 4 173 6 142 1 532 11 847
Skulder till koncernföretag 1 670 2 432 4 102
Företagscertifikat 1 124 1 124
Obligationslån 1 155 2 174 1 532 4 861
Skulder till kreditinstitut 86 1 536 1 622
Leverantörsskulder
och övriga skulder
138 138

Kreditrisker

Kreditrisk utgörs av risken att Intrums motparter inte förmår fullgöra sina åtaganden gentemot koncernen.

Finansiella tillgångar som eventuellt kan utsätta koncernen för kreditrisker består av likvida medel, kundfordringar, köpta fordringar, utlägg för kunders räkning, derivatkontrakt och garantier. För finansiella tillgångar som ägs av Intrum har inga säkerheter eller andra kreditförstärkningar erhållits. Den maximala kreditexponeringen för varje klass av finansiella tillgångar motsvarar därför det redovisade värdet.

Likvida medel

Koncernens likvida medel består huvudsakligen av banktillgodohavanden och andra kortfristiga finansiella tillgångar med en återstående löptid kortare än tre månader. Koncernen har placerat sina likvida medel hos etablerade banker där risken för förluster bedöms som liten.

Kundfordringar

Koncernens kundfordringar är hänförliga till kunder och betalningsskyldiga som verkar inom olika branscher, och är inte koncentrerade till någon särskild geografisk region. Koncernens största kund står för mindre än två procent av omsättningen. Huvuddelen av utestående kundfordringar utgörs av för koncernen tidigare kända kunder med god kreditvärdighet. För åldersanalys av förfallna kundfordringar, se Not 16.

Portföljinvesteringar

Som en del av verksamheten med portföljinvesteringar förvärvar Intrum portföljer med främst förfallna konsumentfordringar och arbetar för att inkassera dessa. Till skillnad från den vanliga inkassoverksamheten, där Intrum arbetar på uppdrag mot ersättning i form av provisioner och avgifter, övertas här alla rättigheter och risker i fordringarna. Portföljerna förvärvas vanligen till priser som väsentligt understiger fordringarnas nominella värde och Intrum erhåller hela det belopp som sedan inkasseras, inklusive ränta och avgifter.

De förvärvade fordringarna är förfallna till betalning och avser ofta gäldenärer som har betalningssvårigheter. Det ligger därför i sakens natur att hela det nominella fordransbeloppet inte kommer att kunna inkasseras. Å andra sidan förvärvas fordringarna till priser som väsentligt understiger de nominella värdena. Risken i denna verksamhet är att Intrum vid förvärvstillfället överskattar möjligheterna att inkassera beloppen eller underskattar kostnaderna för inkasseringen. Den maximala teoretiska risken är att hela det redovisade värdet på 21 149 MSEK (8 733) skulle vara värdelöst och behöva skrivas bort.

För att minimera riskerna inom denna verksamhet iakttas försiktighet vid beslut om förvärv. Inriktningen ligger på mindre och medelstora portföljer med relativt låga snittbelopp, vilket bidrar till riskspridning. Genomsnittligt nominellt värde per ärende uppgår till 12 210 SEK. Förvärven görs vanligen från kunder som koncernen haft långa relationer med. Förvärven har i allt väsentligt utgjorts av blanco-krediter, vilket kräver relativt mindre kapital och medför en betydande förenkling av administrationen jämfört med om fordringar med ställda säkerheter skulle förvärvas. Under 2016–2017 har Intrum dock även börjat förvärva portföljer med fordringar som har underliggande säkerhet, vanligen i form av fastighetsinteckningar. Intrum ställer höga avkastningskrav på förvärvade portföljer. Inför ett förvärv görs en noggrann värdering, baserad på en prognos över det framtida kassaflödet (inkasserade belopp) från portföljen. I dessa beräkningar har Intrum stöd av sin långa erfarenhet av inkassohantering och av koncernens scoringmetoder. Intrum anser sig därför ha en god förmåga att värdera denna typ av fordringar. I syfte att möjliggöra förvärv av större portföljer till en attraktiv risknivå har Intrum ibland samarbetat med andra bolag såsom CarVal, Crédit Agricole, Goldman Sachs och East Capital för att dela på kapitalinsats och vinster.

Valutarisken hänförlig till omräkning av balansposten Portföljinvesteringar begränsas genom valutasäkring med lån i samma valutor som tillgångarna, och med valutaterminer. En betydande del av förvärven av köpta fordringar sker genom s k forward flow-avtal, dvs Intrum kan på förhand ha överenskommit med ett företag om att förvärva samtliga företagets kundfordringar till en viss procentandel av nominellt värde när de varit förfallna till betalning ett visst antal dagar. I de flesta av dessa avtal har Intrum dock olika möjligheter att avstå från att förvärva fordringarna, t ex om deras kreditkvalitet försämras.

Riskspridning uppnås bland annat genom att fordringar förvärvas från kunder i olika branscher och olika länder. Koncernens portfölj av köpta fordringar avser gäldenärer i 21 länder. Koncernens totala redovisade värde på köpta fordringar fördelas enligt följande:

Per bransch

Telekommunikationsbolag, %

  • Banksektorn, %
  • Kreditkortsfordringar, % Annan finansverksamhet, %
  • Övriga branscher, %

Av det totala redovisade värdet på balansdagen motsvarar 35 procent portföljer som förvärvats under 2017, 19 procent portföljer som förvärvats under 2016, 16 procent förvärv under 2015 och 9 procent förvärv under 2014. Resterande 21 procent avser alltså fordringar som förvärvats under 2013 eller tidigare, och därmed varit förfallna till betalning i över fyra år. För en stor del av de äldsta fordringarna har Intrum kommit överens med gäldenärerna om avbetalningsplaner.

Utlägg för kunders räkning

Som ett led i verksamheten gör koncernen externa utlägg för kostnader hos domstolar, juridiska ombud, kronofogdemyndigheter och liknande, vilka kan vidaredebiteras och inkasseras från gäldenärerna. I många fall finns avtal med Intrums kunder som innebär att utlägg som inte kunnat inkasseras från gäldenärerna i stället återvinns från kunderna. Belopp som bedöms kunna återvinnas från en solvent motpart redovisas som tillgång i balansräkningen på raden Övriga fordringar.

Derivatkontrakt

Moderbolaget och koncernen innehar valutaterminer och valutaränteswappar i begränsad omfattning. Kreditrisken från koncernens avtal om valutaterminer är beroende av motparten, som i regel är en större bank eller finansinstitut som inte förväntas komma på obestånd. På balansdagen uppgår tillgångar avseende värde på valutaterminerna till ett belopp om 212 MSEK (14), och skulder till ett belopp på 55 MSEK (13). Se Not 33 angående möjlighet att kvitta fordringar och skulder avseende derivatkontrakt.

Terminsavtalen har korta löptider, typiskt sett någon eller några månader. Alla utestående terminer omvärderas till verkligt värde i bokslutet, varvid justeringen redovisas i resultaträkningen. Syftet med dessa valutaterminer har varit att minimera kursdifferenser i moderbolaget hänförliga till fordringar och skulder i utländsk valuta. Nettoeffekten i resultaträkningen av kursdifferenser hänförliga till fordringar och skulder samt valutaterminer är –1 MSEK (–4).

Utestående valutaterminer per årets slut i moderbolaget och koncernen omfattade följande valutor:

Valutasäkrat Valutasäkrat
Lokal valuta belopp, köp belopp, sälj
CHF 19 599 615 –60 161 126
CZK 104 689 402 0
DKK 2 750 376 –515 824 983
EUR 853 365 220 –227 824 830
GBP 1 744 096 –9 040 430
HUF 18 165 141 420 –38 136 360 181
NOK 65 261 533 –6 648 276 969
PLN 22 652 154 –482 433 147
RON 0 –118 935 517

Moderbolaget och koncernen innehar också valutaränteswappar, vilka tecknats i samband med att moderbolaget emitterade obligationer i SEK. För att skapa en lämplig valutamatchning mellan tillgångar och skulder växlades skulder i SEK till EUR i samma kurs på start- och förfallodag.

Betalningsgarantier

Koncernen erbjuder tjänster där kunder erhåller en garanti, mot betalning, från Intrum avseende kundernas fordringar på sina kunder. Det innebär att det uppstår en risk att Intrum måste ersätta kunden för det belopp som garanterats för den händelse att fakturorna inte betalas i tid. I de fall garantin infrias övertar Intrum kundens fordran på sin kund och hanterar den vidare inom verksamhetsområdet Portföljinvesteringar. Det totala garantibeloppet uppgick vid årets slut till 111 MSEK (124). Intrums risk inom denna verksamhet hanteras genom strikta kreditgränser samt genom analys av kredittagarens kreditstatus. Per årets slut har Intrum avsatt 1 MSEK (1) i balansräkningen för att täcka kostnader som kan komma att uppstå på grund av garantin.

Not 35: Förvärv och avyttringar

Samgående med Lindorff

Den 12 juni 2017 godkände EU-kommissionen samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff. Godkännandet villkorades av avyttringen av Lindorffs verksamheter i Danmark, Estland, Finland och Sverige, samt av Intrum Justitias verksamhet i Norge. Den 27 juni genomfördes samgåendet och

Lock TopCo AS (moderbolag i Lindorff-koncernen) med alla dotterföretag, har sedan dess ägts av Intrum Justitia AB (publ).

Samgåendet genomfördes genom en apportemission där Intrum Justitia AB emitterade 59 193 594 nya Intrum Justitia-aktier, med ett totalt marknadsvärde på 17 332 MSEK, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS. I samband med emissionen publicerades ett prospekt som finns tillgängligt på Intrums hemsida.

I samband med samgåendet utvärderades bland annat reglerna i IFRS 3 om omvända förvärv, men slutsatsen var att transaktionerna skulle redovisas som ett vanligt förvärv. Lindorff har konsoliderats från 1 juli 2017, och har bidragit till koncernens omsättning med 3 520 MSEK och till nettoresultatet med 335 MSEK. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari så hade det bidragit till koncernens omsättning med 7 012 MSEK och till nettoresultatet med 165 MSEK. Se även Not 40.

Fastän den preliminära förvärvsanalys som upprättades av Intrum vid förvärvstillfället har justerats i samband med årsbokslutet är den fortfarande preliminär:

Redovisat Justeringar
värde före till verkligt Verkligt
MSEK förvärvet värde värde
Goodwill 15 499 –15 499 0
Övriga immateriella
anläggningstillgångar 3 502 –567 2 935
Databas med kreditinformation 0 261 261
Materiella anläggningstillgångar 138 138
Portföljinvesteringar 7 826 7 826
Uppskjuten skattefordran 462 489 951
Andra anläggningstillgångar 46 46
Omsättningstillgångar 1 778 –4 1 774
Kassa och bank 684 684
Tillgångar i verksamhet för
försäljning 5 184 5 184
Långfristiga skulder –22 940 –1 392 –24 332
Kortfristiga skulder –2 047 –2 047
Skulder i verksamhet för försäljning –3 091 –3 091
Nettotillgångar 7 041 –16 712 –9 671
Förvärvsvärde 17 332
Goodwill 27 003
Därav i verksamhet för försäljning 1 877
Därav i kvarvarande verksamheter 25 126

Redovisad goodwill är hänförlig till synergier i form av förväntade kostnadsbesparingar och skalfördelar som uppnås när verksamheterna integreras, enligt separat beskrivning i årsredovisningen.

Övriga förvärv och avyttringar

I kassaflödesanalysen redovisas 1 506 MSEK (283) som förvärv av dotterföretag och intresseföretag. För år 2017 avser beloppet förvärvet av 100 procent av aktierna i CAF S.p.A. för 1 307 MSEK, Asset Gate för 19 MSEK, LSF West S.r.l. för 20 MSEK, Mirus International för 2 MSEK, Top Factoring för 17 MSEK, Intractive Wide Development för 57 MSEK, samt förvärvet från den tidigare minoritetsägaren av 42 procent av aktierna i IJCOF Corporate för 85 MSEK.

För år 2016 avser beloppet förvärvet av Segestión för 38 MSEK, Dansk Kreditorservice för 123 MSEK, Debitoren Services för 65 MSEK, C&J Services för 13 MSEK, samt ett aktieägartillskott på 14 MSEK till Avarda.

Förvärv av 100 procent av aktierna i CAF S.p.A (CAF)

I december förvärvades CAF S.p.A (CAF), det tredje största företaget inom kredithanteringstjänster för osäkra fordringar i Italien. I samband med detta har Intrum också förvärvat en stor diversifierad investeringsportfölj där inkasseringen hanteras av CAF. Säljaren av CAF och den portfölj som CAF betjänar är bolag inom Lone Star Funds, ett globalt private equityföretag. Den totala köpeskillingen för CAF och portföljen var cirka 200 miljoner euro, på kontant och skuldfri basis. CAF sysselsätter cirka 200 personer inom kredithanteringstjänster på tre platser i Italien.

Bolaget konsolideras i koncernredovisningen från och med december 2017, och har bidragit till koncernens omsättning med 29 MSEK samt till nettoresultatet med 13 MSEK. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari så hade det bidragit till koncernens omsättning med 229 MSEK och till nettoresultatet med 88 MSEK.

Förvärvet redovisas enligt följande i koncernredovisningen:

MSEK Redovisat
värde före
förvärvet
Justeringar
till verkligt
värde
Verkligt
värde
Immateriella anläggningstillgångar 2 103 106
Materiella anläggningstillgångar 4 4
Omsättningstillgångar 69 69
Kassa och bank 63 63
Skulder –77 –29 –106
Nettotillgångar 62 75 137
Förvärvsvärde 1 307
Goodwill 1 170

Redovisad goodwill är hänförlig till synergier i form av förväntade kostnadsbesparingar och skalfördelar som uppnås när verksamheten integreras med Intrums verksamhet i Italien.

Förvärv av 100 procent av aktierna i Asset Gate GmbH

I december förvärvades Asset Gate GmbH. Bolaget konsolideras i koncernredovisningen från och med december 2017, och har bidragit till koncernens omsättning med 2 MSEK samt till nettoresultatet med 0 MSEK. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari så hade det bidragit till koncernens omsättning med 20 MSEK och till nettoresultatet med –1 MSEK.

Förvärvsvärdet var 19 MSEK och redovisad goodwill 20 MSEK.

Redovisad goodwill är hänförlig till synergier i form av förväntade kostnadsbesparingar och skalfördelar som uppnås när verksamheten integreras med Intrums verksamhet i Tyskland.

Förvärv av 100 procent av aktierna i Mirus International BV

I september förvärvades Mirus International BV, ett mindre företag inom kredithantering i Nederländerna, för en delvis villkorad köpeskilling upp till ett belopp om ca 5 MEUR.

Bolaget konsolideras i koncernredovisningen från och med september 2017, och har bidragit till koncernens omsättning med 1 MSEK samt till nettoresultatet med –1 MSEK. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari så hade det bidragit till koncernens omsättning med 14 MSEK och till nettoresultatet med 1 MSEK.

Förvärv av 100 procent av aktierna i Top Factoring SA

I april slutfördes förvärvet av Top Factoring, ett av de ledande företagen för köpta fordringar i Rumänien. Köpeskillingen uppgick totalt till cirka 25 MEUR på netto skuldfri basis hänförlig i huvudsak till en diversifierad portfölj av fordringar. Top Factoring har cirka 210 anställda som arbetar huvudsakligen med portföljinvesteringar, men erbjuder även kredithanteringstjänster till externa kunder. Företaget är främst närvarande inom sektorerna bank och telekom, med ett flertal starka kundrelationer som genererar återkommande investeringsmöjligheter i portföljinvesteringar. Köpeskillingen för aktierna i bolaget uppgick till 17 MSEK, och redovisad goodwill i koncernbalansräkningen uppgick till 14 MSEK.

Bolaget konsolideras i koncernredovisningen från och med maj 2017, och har bidragit till koncernens omsättning med 37 MSEK och till nettoresultatet med –4 MSEK. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari så hade det bidragit till koncernens omsättning med 89 MSEK och till nettoresultatet med 6 MSEK.

Redovisad goodwill är hänförlig till synergier i form av förväntade kostnadsbesparingar och skalfördelar som uppnås när verksamheten integreras med Intrums verksamheter.

Förvärv av minoritetens aktier i IJCOF Corporate SAS

I april förvärvade Intrum minoritetens aktieinnehav om 42 procent av aktierna i det franska dotterföretaget IJCOF Corporate SAS för ett förvärvspris om 85 MSEK. IJCOF Corporate SAS är aktivt inom kredithantering för kunder med främst företagsfordringar.

Förvärv av 100 procent av aktierna i 1st Credit Ltd slutligt genomfört

I februari slutfördes förvärvet av 1st Credit, som är ett medelstort företag verksamt inom portföljinvesteringar i Storbritannien. Bolaget konsolideras i koncernredovisningen från och med februari 2017, och har bidragit till koncernens omsättning med 221 MSEK samt till nettoresultatet med 35 MSEK. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari så hade det bidragit till koncernens omsättning med 240 MSEK och till nettoresultatet med 39 MSEK.

Förvärvet redovisas enligt följande i koncernredovisningen:

MSEK Redovisat
värde före
förvärvet
Justeringar
till verkligt
värde
Verkligt värde
redovisat i
koncernen
Köpta fordringar 1 314 20 1 334
Andra anläggningstillgångar 8 8
Omsättningstillgångar 6 6
Likvida medel 5 5
Uppskjuten skatteskuld/fordran –18 –4 –22
Räntebärande skulder –1 235 –120 –1 355
Räntefria skulder –34 –31 –65
Nettotillgångar 46 –135 –89
Förvärvsvärde 0
Koncerngoodwill 89

Redovisad goodwill är hänförlig till synergier i form av förväntade kostnadsbesparingar och skalfördelar som uppnås när verksamheten integreras med Intrums verksamheter.

Förvärv av 100 procent av aktierna i Intractiv Wide Development SA I februari förvärvades ett mindre företag inom kredithantering i Frankrike, Intractiv Wide Development SAS. Intractiv erbjuder främst en digital plattform inom kredithantering för kunder med företagsfordringar. Företaget har cirka 40 anställda.

Bolaget konsolideras i koncernredovisningen från och med februari 2017, och har bidragit till koncernens omsättning med 30 MSEK samt till nettoresultatet med 4 MSEK. Om förvärvet hade genomförts den 1 januari så hade det bidragit till koncernens omsättning med 32 MSEK och till nettoresultatet med 3 MSEK.

Köpeskillingen uppgick till 57 MSEK, baserad på en netto skuldfri värdering om 53 MSEK, och goodwill redovisad i samband med förvärvet uppgick preliminärt till 38 MSEK.

Redovisad goodwill är hänförlig till synergier i form av förväntade kostnadsbesparingar och skalfördelar som uppnås när verksamheten integreras med Intrums verksamhet I Frankrike.

Avyttringar

Avyttring av Lindorffs verksamheter i Danmark, Estland, Finland och Sverige, samt Intrum Justitias verksamhet i Norge.

I november tillkännagavs att Intrum ingått avtal med Lowell, ett europeiskt bolag som hanterar fordringar, om att avyttra Lindorffs verksamheter i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrum Justitias verksamhet i Norge för en uppskattad kontantlikvid på totalt ca 700 miljoner Euro. Intrums ledning bedömer att försäljningen kommer att uppfylla de åtaganden som gjordes till Europeiska kommissionen i samband med godkännandet av fusionen mellan Intrum Justitia och Lindorff den 12 juni 2017. Avyttringen förutsätter att Lowell godkänns som köpare av Europeiska kommissionen och transaktionen är föremål för andra sedvanliga konkurrensrättsliga och regulatoriska godkännanden. Efter godkännande kommer transaktionen att redovisas i Intrums koncernredovisning, med ett förväntat resultat av transaktionen nära noll, exklusive transaktionskostnader.

I oktober slutfördes avyttringen av det holländska dotterföretaget Buckaroo BV, till BlackFin Capital Partners.

Förvärv under 2016

Förvärv av 100 procent av aktierna i Segestión

I oktober 2016 förvärvade Intrum Justitia det spanska bolaget Segestión Gabinete Técnico Empresarial, S.L, med dotterbolag, för en köpeskilling om 10 miljoner EUR på netto skuldfri basis. Segestión är ett kredithanteringsföretag med en marknadsledande position inom kundsegmentet för små och medelstora företag, med 170 anställda. Det förvärvade bolaget konsolideras från och med oktober 2016. Förvärvsanalysen beskrivs i 2016 års årsredovisning.

Förvärv av 100 procent av aktierna i Dansk Kreditorservice

I oktober 2016 förvärvade Intrum Justitia det danska bolaget Dansk Kreditorservice A/S (DKS) för en köpeskilling om 95 miljoner DKK på netto skuldfri basis. DKS är ett kredithanteringsföretag med en marknadsledande position inom kundsegmentet för små och medelstora företag, med 47 anställda. DKS konsolideras från och med oktober 2016. Förvärvsanalysen beskrivs i 2016 års årsredovisning.

Förvärv av 100 procent av aktierna i Debitoren Services I februari förvärvade Intrum Justitia ett mindre företag inom e-comfinansiering i Schweiz, Debitoren Services AG, med en köpeskilling om 67 MSEK.

Bolaget konsolideras från och med februari 2016. Förvärvsanalysen beskrivs i 2016 års årsredovisning. Under 2016 fusionerades bolaget med Intrum Justitia Debt Finance Domestic AG.

Övriga förvärv under 2016

I april slutfördes ett mindre förvärv av ett bolag inom kredithantering i Belgien, C&J Credit Services BVBA, med en köpeskilling om 13 MSEK. Koncernmässig goodwill uppgick till 15 MSEK. C&J Services fusionerades med Intrum N.V den 30 juni 2016.

Not 36: Kritiska uppskattningar och bedömningar

För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisningssed måste företagsledningen och styrelsen göra bedömningar och antaganden som påverkar redovisade intäkts- och kostnadsposter respektive tillgångs- och skuldposter samt övriga upplysningar. Företagsledningen har tillsammans med revisionsutskottet diskuterat koncernens kritiska redovisningsprinciper och uppskattningar samt tillämpningen av dessa.

Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar.

De områden där uppskattningar och antaganden skulle kunna innebära betydande risk för justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under kommande räkenskapsår är främst följande:

Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill

Som framgår av Not 10 har en nedskrivningsprövning av goodwill vidtagits inför årsbokslutet. De geografiska regionerna bedöms uppnå en så hög grad av integration att de utgör samlade kassagenererande enheter. Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde. De antaganden och bedömningar som görs gällande förväntade kassaflöden och diskonteringsränta i form av vägd genomsnittlig kapitalkostnad samt känslighetsanalys finns beskrivna i Not 10. Prognoser för framtida kassaflöden baseras på bästa möjliga bedömningar av framtida intäkter och rörelsekostnader.

Portföljinvesteringar

Som framgår av Not 14 baseras redovisningen av portföljinvesteringar i förfallna fordringar på bolagets egen prognos om framtida kassaflöden från de förvärvade portföljerna. Bolaget har historiskt sett haft god prognossäkerhet vad gäller kassaflödena men framtida avvikelser kan inte uteslutas.

Koncernen tillämpar interna regler och en formaliserad beslutsprocess vid justeringar av tidigare fastställda kassaflödesprognoser. Dessa innebär bland annat att kassaflödesprognosen endast i undantagsfall justeras under det första året som en portfölj ägs. Vidare förutsätter en förändring i en kassaflödesprognos normalt sett att den lokala företagsledningen idet aktuella landet är överens med ledningen för verksamhetsområdet. Alla förändringar i kassaflödesprognoser är slutligen föremål för beslut i en för koncernen central omvärderingskommitté.

Försäljning av portföljinvesteringar

Koncernen har vid några tillfällen undantagsvis avyttrat vissa portföljer med köpta fordringar. Avyttringar av portföljerna ingår inte i affärsmodellen för detta tillgångsslag. Intrum har utvärderat transaktionerna, och dragit slutsatsen att en försäljning av köpta fordringar ska redovisas på samma sätt som om ett belopp motsvarande försäljningspriset inkasserats i den vanliga verksamheten. För Intrums redovisning spelar det ingen roll om samma belopp erhålls genom inkassering från gäldenärer eller genom försäljning till en extern part. Hela försäljningssumman för de sålda portföljerna har därför redovisats som inkasserade belopp på köpta fordringar, och hela det redovisade värde som återstod före försäljningen har redovisats som amortering av köpta fordringar.

Nyttjandeperiod för immateriella och materiella anläggningstillgångar Koncernledningen fastställer bedömd nyttjandeperiod och därmed sammanhängande avskrivning för koncernens immateriella och materiella anläggningstillgångar. Dessa uppskattningar baseras på historisk kunskap om motsvarande tillgångars nyttjandeperiod. Nyttjandeperiod samt bedömda restvärden prövas varje balansdag och justeras vid behov. Redovisade värden för respektive balansdag för immateriella och materiella anläggningstillgångar, se noterna 10 och 11.

Värdering av uppskjutna skattefordringar

Uppskjutna skattefordringar avseende underskottsavdrag eller andra framtida skattemässiga avdrag redovisas i den utsträckning det bedöms sannolikt att avdraget kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. Redovisade värden för uppskjutna skattefordringar för respektive balansdag framgår av Not 8.

Redovisning av polsk investeringsfond

Sedan 2006 bedriver koncernen verksamhet i Polen genom investeringsfonder som har till uppgift att förvärva och äga portföljinvesteringar. Ur koncernens synvinkel fungerar fonderna i praktiken som ett dotterföretag. Mot denna bakgrund har Intrum valt att konsolidera investeringsfonder i koncernredovisningen som ett dotterföretag.

Förvärv av Lindorff

Den 27 juni 2017 förvärvades Lock TopCo AS ("Lindorff") av Intrum Justitia AB ("Intrum") genom en apportemission där nya aktier i Intrum ställdes ut som betalning för aktierna i Lindorff. Förvärvet och förvärvsanalysen beskrivs i Not 35. Intrum har utvärderat Lindorffs redovisningsprinciper och verkliga värden på tillgångar och skulder i förvärvet. Förvärvet är stort och komplext, och förvärvsanalysen kan komma att justeras under kommande kvartal.

Not 37: Närstående

Som närstående betraktas förutom intresseföretag och joint ventures även styrelsen och ledande befattningshavare enligt Not 28, samt nära familjemedlemmar till dessa befattningshavare, liksom företag utöver vilka dessa kan utöva ett betydande inflytande.

Transaktioner med närstående personer och företag genomförs till marknadsmässiga villkor, på armslängds avstånd.

Under 2017 har Intrum köpt tjänster för 1 MSEK (2) från Caperio AB, ett IT-företag där Per-Henrik Persson (som under del av året varit landschef för Intrum i Sverige) är styrelseledamot.

Under 2017 har Intrum köpt tjänster för 1 MSEK från LBHF Joint Ventures Ltd och CSA (Services) Ltd, inkassoföretag där Intrums landschef i Storbritannien, Edward Nott, är styrelseledamot.

Moderbolaget har en närståenderelation med dotterföretagen, se Not 12, men inga transaktioner med andra närstående. Moderbolaget har under året haft 159 MSEK (105) i intäkter från försäljning av tjänster till dotterföretag i koncernen, och 14 MSEK (11) i kostnader hänförliga till inköp av tjänster från dotterföretag i koncernen.

Not 38: Avstämning nyckeltal

Koncernen
MSEK 2017 2016
Resultat portföljinvesteringar 2 433 1 568
Genomsnittligt redovisat värde på
portföljinvesteringar 14 877 7 753
Avkastning på portföljinvesteringar, procent 16 20
EBIT 2 728 1 921
Avskrivningar 437 169
EBITDA 3 165 2 090
EBIT 2 728 1 921
Avskrivningar 437 169
Amortering och omvärderingar köpta fordringar 2 788 1 579
Cash EBITDA 5 953 3 669
EBIT 2 728 1 921
Engångsposter, NRI's 397 –10
EBIT exkl NRI's 3 125 1 911
EBITDA 3 165 2 090
Engångsposter, NRI's 397 –10
EBITDA exkl NRI's 3 562 2 080
Koncernen
MSEK 2017 2016
Cash EBITDA 5 953 3 669
Engångsposter, NRI's 397 –10
Cash EBITDA exkl NRI's 6 350 3 659
Skulder till kreditinstitut 2 703 1 576
Obligationslån 33 052 4 783
Avsättningar för pensioner 175 157
Företagscertifikat 2 269 1 124
Övriga räntebärande skulder 4 16
Likvida medel –881 –396
Nettoskuld 37 322 7 260

Avkastning portföljinvesteringar

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för året, exklusive tjänster som factoring och betalningsgarantier, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål.

EBITDA

Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar utom portföljinvesteringar.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av portföljinvesteringar.

Engångsposter (NRI's)

Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Engångsposter ("non-recurring items") inkluderar bland annat omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivarkostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Engångposter specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.

EBIT, EBITDA och Cash EBITDA exklusive NRI's

Nyckeltalen EBIT, EBITDA och Cash EBITDA enligt ovan anges även efter återläggning av engångsposter, NRI's.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Not 39 Avvecklade verksamheter samt tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning

Samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff genomfördes den 27 juni 2017.

I samband med samgåendet har Intrum Justitia åtagit sig gentemot EU-kommissionen att avyttra sina norska dotterföretag samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag. I november avtalade Intrum om att avyttra dessa dotterföretag till ett bolag i Lowell-koncernen. Försäljningstransaktionen var inte slutligt genomförd vid årsskiftet i avvaktan bland annat på nödvändiga myndighetstillstånd.

De dotterföretag som är under avyttring enligt ovan redovisas i enlighet med IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter i resultaträkningen som avvecklade verksamheter, med omräkning av jämförelsetal för tidigare år, samt i balansräkningen som tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning, utan omräkning av jämförelsetal.

Resultaträkningar i sammandrag för de avvecklade verksamheterna framgår nedan:

Koncernen
MSEK 2017 2016
Nettoomsättning 1 051 219
Rörelsens kostnader –824 –162
Rörelseresultat (EBIT) 227 57
Finansnetto –49 –3
Resultat före skatt 178 54
Skatt –41 –13
Resultat från avvecklade verksamheter 137 41

Resultaträkningarna ovan inkluderar Intrum Justitias norska dotterföretag för hela perioden båda åren, samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag för perioden från 27 juni 2017.

Per utgången av 2017 uppgår det redovisade värdet på tillgångar i verksamhet som innehas för försäljning till 8 314 MSEK, och på skulder tillgångar i verksamhet som innehas för försäljning till 1 168 MSEK.

Not 40 Pro forma resultaträkning inklusive Lindorff

Den 27 juni 2017 förvärvades Lock TopCo AS med dotterföretag (Lindorff-koncernen). Nedan redovisas en beräkning av pro forma resultaträkning med jämförelsetal, samt nyckeltal och alternativa resultatmått, där Lindorff konsoliderats för hela perioden från 1 januari 2016.

Koncernen Lindorff Pro forma Koncernen Lindorff Pro forma
Helår 1 jan–27 juni Helår Helår 1 jan–27 juni Helår
MSEK 2017 2017 2017 2016 2016 2016
Koncernens resultaträkning
Nettoomsättning 9 434 2 786 12 219 5 869 4 634 10 503
Rörelsens kostnader –6 706 –2 025 –8 730 –3 948 –3 500 –7 448
Rörelseresultat (EBIT) 2 728 761 3 489 1 921 1 134 3 055
Finansnetto –973 –969 –1 942 –165 –1 344 –1 509
Resultat före skatt 1 755 –208 1 547 1 756 –210 1 546
Skatt –389 –78 –467 –329 –287 –616
Resultat från kvarvarande verksamheter 1 366 –286 1 080 1 427 –497 930
Resultat från avvecklade verksamheter 137 101 238 41 322 363
Årets resultat 1 503 –185 1 318 1 468 –175 1 293
Koncernen Lindorff Pro forma Koncernen Lindorff Pro forma
Helår 1 jan–27 juni Helår Helår 1 jan–27 juni Helår
MSEK 2017 2017 2017 2016 2016 2016
Nettoomsättning per geografisk region
Norra Europa 3 012 857 3 869 2 087 1 639 3 726
Central- & Östeuropa 2 775 471 3 246 2 080 745 2 825
Väst- & Sydeuropa 2 201 209 2 410 1 555 411 1 966
Spanien 1 445 1 249 2 694 147 1 839 1 986
Summa nettoomsättning per geografisk region 9 434 2 786 12 219 5 869 4 634 10 503
Rörelseresultat (EBIT) per geografisk region
Norra Europa 1 014 247 1 261 822 580 1 403
Central- & Östeuropa 831 140 971 759 263 1 022
Väst- & Sydeuropa 478 5 483 351 36 387
Spanien 404 369 773 –12 255 243
Summa rörelseresultat (EBIT) per geografisk region 2 728 761 3 489 1 921 1 134 3 055
Nettoomsättning per geografisk region exklusive omvärderingar av portföljinvesteringar
Norra Europa 2 995 833 3 827 2 085 1 631 3 716
Central- & Östeuropa 2 795 439 3 233 2 029 750 2 779
Väst- & Sydeuropa 2 190 201 2 391 1 539 404 1 943
Spanien 1 457 1 248 2 705 171 1 837 2 008
Nettoomsättning per geografisk region exklusive 9 437 2 721 12 156 5 824 4 622 10 446
omvärderingar av portföljinvesteringar
Rörelseresultat (EBIT) per geografisk region exklusive NRI's och omvärderingar av portföljinvesteringar
Norra Europa 1 183 219 1 402 842 584 1 426
Central- & Östeuropa 979 138 1 117 650 290 940
Väst- & Sydeuropa 508 14 522 361 60 421
Spanien 455 428 883 13 369 382
Summa rörelseresultat (EBIT) per geografisk
region exklusive NRI's och omvärderingar av
portföljinvesteringar
3 125 799 3 924 1 866 1 303 3 169
Nettoomsättning per verksamhetsområde
Kredithantering 6 700 2 152 8 852 4 144 3 506 7 650
Finansiella tjänster 4 516 990 5 506 2 849 1 848 4 697
Eliminering av interntransaktioner –1 783 –356 –2 138 –1 124 –720 –1 844
Summa nettoomsättning per verksamhetsområde 9 433 2 786 12 220 5 869 4 634 10 503
Verksamhetsresultat per verksamhetsområde
Kredithantering 1 704 690 2 394 1 072 858 1 930
Finansiella tjänster 2 456 501 2 957 1 606 955 2 561
Gemensamma kostnader –1 432 –430 –1 863 –757 –679 –1 436
Summa rörelseresultat (EBIT) 2 728 761 3 489 1 921 1 134 3 055
Nyckeltal och alternativa resultatmått
EBIT 2 728 761 3 489 1 921 1 134 3 055
EBITDA 3 165 1 066 4 231 2 090 1 876 3 966
Cash EBITDA 5 953 1 573 7 526 3 669 3 104 6 773
Engångsposter, NRI's –397 –102 –499 10 –181 –171
EBIT exkl NRI's 3 125 863 3 988 1 911 1 315 3 226
EBITDA exkl NRI's 3 562 1 168 4 730 2 080 2 057 4 137
Cash EBITDA exkl NRI's 6 350 1 675 8 025 3 659 3 285 6 944
Portföljinvesteringar 7 170 634 7 804 3 083 1 896 4 979

Förslag till disposition av resultatet

Till bolagsstämmans förfogande står fritt eget kapital i moderbolaget enligt följande:

Styrelsen och verkställande direktören föreslår att resultatet disponeras
enligt följande:
SEK
Överkursfond 17 441 835 284
Fond för verkligt värde 156 189 214
Balanserat resultat 91 209 026
Årets resultat –379 686 610
Summa 17 309 546 914
SEK
Summa 17 309 546 914
Balanseras i ny räkning 16 059 904 374
Utdelning, 131 541 320 aktier x 9,50 SEK 1 249 642 540

Styrelsens motiverade yttrande avseende till årsstämman 2018 föreslagen vinstutdelning för räkenskapsåret 2017 presenteras i ett separat dokument inför årsstämman. Där framgår bl a att den föreslagna utdelningen är i linje med bolagets utdelningspolicy och att styrelsen, baserat på överväganden gällande verksamhetens art, omfattning och risker samt bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt, finner att inget framkommit som gör den föreslagna utdelningen oförsvarlig.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning

(EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder.

Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen och verkställande direktören den 28 mars 2018, och föreslås bli fastställda på årsstämman den 27 april 2018.

Stockholm den 28 mars 2018

Mikael Ericson

verkställande direktör och koncernchef

Per E. Larsson Hans Larsson Kristoffer Melinder styrelseordförande styrelseledamot styrelseledamot

styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot

Andreas Näsvik Synnöve Trygg Fredrik Trägårdh Ragnhild Wiborg

Magnus Yngen styrelseledamot

Vår revisionsberättelse avseende denna årsredovisning har avgivits den 28 mars 2018.

Ernst & Young AB

Jesper Nilsson auktoriserad revisor

Revisionsberättelse

Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen

Uttalanden

Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Intrum Justitia AB (publ) för år 2017 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 90–95. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 36–86 i detta dokument.

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2017 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2017 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 90–95. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.

Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Särskilt betydelsefulla områden

Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.

Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.

Intäktsredovisning

Beskrivning av området

Koncernens nettoomsättning uppgick under 2017 till 9 434 MSEK. Som framgår av årsredovisningen Not 2 och 3 fördelas nettoomsättningen på olika intäktskällor så som inkassoavgifter, provisioner och arvoden samt inkasserade belopp på portföljinvesteringar minskat med amorteringar. Antalet transaktioner i olika flöden är omfattande, vilket ställer höga krav på bolagets interna kontroll och administrativa processer. Vi har därför bedömt intäktsredovisningen och relaterade IT-system som ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.

Hur detta område beaktades i revisionen

I vår revision har vi granskat principer för intäktsredovisning, processer för väsentliga intäktsflöden och relaterade IT-system. Vi har, bland annat, testat bolagets kontroller, genomfört analytisk granskning med hjälp av databaserade analysverktyg och utvärderat effektiviteten i bolagets kontroller för IT-system som är relevanta för intäktsredovisningen. Vi har även granskat intäkter på stickprovsbasis mot avtal och inbetalda belopp. Processer för programutveckling, programförändringar och behörighetshantering har granskats, liksom uppföljning och hantering av incidenter. Vi har även granskat lämnade upplysningar i de finansiella rapporterna angående intäktsredovisning.

Goodwill

Goodwill redovisas till 29 565 MSEK i koncernens balansräkning per 31 december 2017, goodwill har under räkenskapsåret ökat med 25 126 MSEK till följd av förvärvet av Lindorff vilket slutfördes under 2017. Bolaget prövar minst årligen och vid indikation på värdenedgång att redovisade värden inte överstiger tillgångarnas återvinningsvärde. Återvinningsvärdena fastställs genom en beräkning av nyttjandevärdet för respektive kassagenererande enhet, varvid beräknade framtida kassaflöden diskonteras. Bolagets prognos över kassaflöden baseras på historiska erfarenheter, affärsplaner och andra bedömningar om framtiden. Nedskrivningstestet för 2017 resulterade inte i någon nedskrivning. En beskrivning av redovisningsprinciper för goodwill framgår av Not 1 och nedskrivningsprövningen samt kritiska uppskattningar och bedömningar framgår av Not 10 och 36. Till följd av att redovisade belopp är väsentliga för den finansiella rapporteringen och de bedömningar och väsentliga antaganden som krävs vid beräkning av nyttjandevärdet har vi bedömt redovisning av goodwill som ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.

Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen

Vi har utvärderat bolagets process för att upprätta nedskrivningstest. Vi har granskat värderingsmetoder och beräkningar, rimligheten i gjorda antaganden och känslighetsanalyser för förändrade antaganden med stöd av våra värderingsspecialister. Jämförelser har gjorts med historiska utfall och andra bolag i samma bransch. Precisionen i tidigare gjorda prognoser har utvärderats. Vi har även granskat lämnade upplysningar i de finansiella rapporterna angående goodwill.

Beskrivning av området Beskrivning av området

Portföljinvesteringar i fordringar redovisas till 21 149 MSEK i koncernens balansräkning per 31 december 2017. Redovisningen följer en effektivräntemodell, där det redovisade värdet av varje portfölj motsvaras av nuvärdet av förväntade framtida kassaflöden. De förväntade kassaflödena diskonterades med en effektivränta som fastställs vid förvärvet av respektive portfölj. Löpande under året görs en översyn av gällande kassaflödesprognoser och bokförda värden, baserat bland annat på uppnått inkasseringsresultat, träffade överenskommelser med gäldenärer om avbetalningsplaner samt makroekonomisk information. Redovisningsprinciper för köpta fodringar framgår av Not 1, kritiska uppskattningar och bedömningar framgår av Not 36 och en beskrivning av portföljinvesteringar lämnas i Not 14. Bolagets redovisning av portföljinvesteringar har bedömts vara ett särskilt betydelsefullt område i revisionen på grund av att redovisade belopp är väsentliga för den finansiella rapporteringen och portföljvärderingarna kräver att bolaget gör uppskattningar, antaganden och bedömningar.

Hur detta område beaktades i revisionen Hur detta område beaktades i revisionen

I vår revision har vi, bland annat, utvärderat bolagets processer för värdering av portföljinvesteringar, använda värderingsmodeller och rimligheten i gjorda antaganden vid beräkning av effektivränta. Vi har också granskat bolagets löpande översyn av bokförda värden. Vi har även granskat lämnade upplysningar i de finansiella rapporterna angående portföljinvesteringar.

Förvärv av Lindorff

Beskrivning av området Beskrivning av området

Under året slutförde Intrum förvärvet av Lindorff för en köpeskilling om 17 332 MSEK. Redovisningen av förvärvet innebär bedömningar och uppskattningar av värdet på förvärvade tillgångar och övertagna skulder. Förvärvet genomfördes genom en apportemission där Intrum ställde ut 59 193 594 nya aktier till ett värde motsvarande köpeskillingen. En förvärvsanalys upprättades av bolaget för att fördela köpeskillingen på förvärvade tillgångar och skulder. Denna analys resulterade i att goodwill redovisades med 25 126 MSEK, kundrelationer med 0 MSEK samt databas med kreditinformation med 261 MSEK i rapporten över finansiell ställning för koncernen. Värdena på dessa immateriella tillgångar beräknades med hjälp av modeller baserade på nuvärdet av framtida kassaflöden och förväntat utfall av ett antal faktorer. En förändring av gjorda antaganden om framtida utfall skulle leda till en annan allokering av redovisade belopp på olika immateriella tillgångar, varför vi har ansett att detta är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen. En beskrivning av förvärvet samt åsatta värden på förvärvade tillgångar framgår av not 35 i koncernens tilläggsupplysningar.

Hur detta område beaktades i revisionen Hur detta område beaktades i revisionen

I vår revision har vi utvärderat bolagets process för att allokera köpeskillingen till förvärvade tillgångar och skulder och bedömt rimligheten i köpeskillingens fördelning på olika tillgångar och skulder med hjälp av våra egna värderingsexperter. Vi har utvärderat värderingsmodeller och prövat rimligheten i gjorda antaganden som legat till grund för att fastställa värden på förvärvade immateriella tillgångar. I detta sammanhang bedömdes rimligheten i antaganden om framtida kassaflöden och använd diskonteringsränta genom jämförelser med andra bolag. Vi har även granskat värderingen av övriga tillgångar och skulder samt lämnade upplysningar i de finansiella rapporterna angående förvärvet.

Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen

Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–35. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.

Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.

I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.

Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets

förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.

Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.

Revisorns ansvar

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller fel och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:

• identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga

och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på fel, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.

• skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.

• utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.

• drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.

• utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.

• inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.

Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.

Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall tillhörande motåtgärder.

Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Uttalanden

Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Intrum Justitia AB (publ) för år 2017 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till

de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:

• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget.

• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten

Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 90–95 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämför den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.

En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt i överensstämmelse med årsredovisningslagen.

Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till Intrum Justitia AB's revisor av bolagsstämman den 29 juni 2017 och har varit bolagets revisor sedan 25 april 2012.

Stockholm den 28 mars 2018 Ernst & Young AB

Jesper Nilsson Auktoriserad revisor

Bolagsstyrningsrapport

Intrums bolagsstyrning syftar till att stärka förtroendet hos kunder, allmänheten och kapitalmarknaden genom en tydlig ansvarsfördelning och väl avvägda regler mellan ägare, styrelse, koncernledning och de olika kontrollorganen. Intrum Justitia AB (publ) ("Intrum") är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.

Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet med reglerna i årsredovisningslagen och svensk kod för bolagsstyrning ("Koden") i syfte att beskriva Intrums bolagsstyrning under 2017. Bolagsstyrningen inom Intrum omfattar strukturerna och processerna för verksamhetens styrning, ledning och kontroll och syftar till att skapa värde för bolagets ägare och andra intressenter.

Intrum tillämpar Koden sedan den 1 juli 2005. Vidare följer Intrums bolagsstyrning tillämpliga regler i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter, Aktiemarknadsnämndens avgöranden, Intrums bolagsordning samt lagar, förordningar och myndigheters föreskrifter och regler i länder där Intrum-koncernen bedriver verksamhet (i vissa fall tillståndspliktig).

Koden bygger på principen "följ eller förklara", vilket innebär att man kan avvika från Koden om förklaring kan lämnas till varför avvikelsen skett. Intrum har under den period som årsredovisningen avser följt Koden i sin helhet, med undantag för nedanstående punkter.

Avvikelser

Enligt punkt 2.1 och 2.6 i Koden ska valberedningen i kallelsen till bolagsstämma där styrelseval ska ske bland annat lämna förslag till ordförande och övriga ledamöter i styrelsen och arvodering av styrelse, samt ett tillhörande motiverat yttrande. Vid tidpunkten för kallelsen för årsstämman den 29 juni 2017, hade EU-kommissionen ännu inte meddelat sitt beslut avseende samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff, och det var därför inte möjligt för valberedningen att redan i kallelsen lämna sitt förslag och yttrande. Den 12 juni 2017 godkände EU-kommissionen samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff och den 15 juni 2017 presenterade valberedningen sitt fullständiga förslag samt yttrande på bolagets hemsida.

Enligt punkten 2.4 i Koden, ska styrelsens ordförande inte vara valberedningens ordförande. Från den 14 september 2017 till den 3 oktober 2017 var dock styrelsens ordförande Per E. Larsson ordförande i valberedningen. Bolagets största aktieägare, Cidron 1748 Sarl, utsåg sedermera Robert Furuhjelm som sin representant i valberedningen den 3 oktober 2017, varvid Per E. Larsson lämnade valberedningen.

Aktieägare

Intrums största aktieägare, Cidron 1748 Sarl, ägde vid årsskiftet 43,9 procent av samtliga utestående aktier i bolaget. Se även sid 34.

Bolagsstämma

Bolagsstämman är Intrums högsta beslutande organ där aktieägarna utövar sin rätt att besluta i bolagets angelägenheter. Varje aktie motsvarar en röst.

Årsstämman hölls den 29 juni 2017 och fattade bland annat följande beslut: att fastställa resultat- och balansräkningarna för bolaget och koncernen, att i enlighet med styrelsens förslag lämna utdelning med 9 SEK per aktie, att bevilja styrelsen och den verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2016, att välja styrelse och styrelseordförande, att fastställa ersättning till styrelsen och revisorn, att fastställa riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, att fastställa riktlinjer för utseende av en ny valberedning, samt att bemyndiga styrelsen att återköpa (och under vissa förutsättningar överlåta) upp till 10 procent egna aktier över börsen.

Eftersom samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff genomfördes den 27 juni 2017 återkallade styrelsen sitt förslag om förnyat bemyndigande för styrelsen att besluta om en nyemission av aktier som vederlag i förvärvet av Lindorff.

Vid stämman var 49 procent av de röstberättigade aktierna representerade. Sju av åtta styrelseledamöter som var föreslagna för ny- eller omval var närvarande. Styrelsen var vid årsstämman beslutsför. Även den verkställande direktören, revisorn och valberedningens ordförande var närvarande.

Årsstämman 2018 är planerad till den 27 april 2018.

Valberedning

I valberedningens uppgifter ingår att nominera styrelseledamöter för val vid nästkommande årsstämma. Vid årsstämman 2017 gavs styrelsens ordförande i uppdrag att sammankalla de fem största aktieägarna i bolaget baserat på de vid utgången av augusti kända röstetalen och erbjuda dessa att utse varsin representant till en valberedning.

Sammansättningen av valberedningen inför årsstämman 2017 offentliggjordes den 14 september 2017: Per E. Larsson (utsedd av Cidron 1748 Sarl) (ordförande), Johan Strandberg (utsedd av SEB Fonder), Mats Gustafsson (utsedd av Lannebo Fonder), Carl Cederschiöld (utsedd av Handelsbanken Fonder) och Lennart Francke (utsedd av Swedbank Robur Fonder). Den 3 oktober 2017 utsåg Cidron 1748 Sarl Robert Furuhjelm som sin representant i valberedningen, tillika ordförande. Per E. Larsson lämnade därmed valberedningen. Den 13 november 2017 lämnade Lennart Francke valberedningen med anledning av en förändring i de största aktieägarnas innehav. Som ny representant i valberedningen utsågs Tomas Flodén, utsedd av AMF och AMF Fonder. Styrelsens ordförande har adjungerats till valberedningen. Koncernens chefsjurist har varit valberedningens sekreterare.

Valberedningen ska – utöver att nominera styrelseledamöter och styrelseordförande – bland annat utvärdera styrelsen och dess arbete, föreslå ordförande vid årsstämman, lämna förslag till arvodering av styrelsens ledamöter och för utskottsarbete samt lämna förslag till val av revisor och ersättning till revisorn. Styrelsens ordförande har redovisat resultatet av den årliga styrelseutvärderingen till valberedningen som även hållit individuella möten med vissa styrelseledamöter. Aktieägarna har beretts möjlighet att lämna förslag till valberedningen. Valberedningen har när denna rapport avges haft 6 protokollförda möten. Ingen ersättning har utgått till valberedningens ledamöter.

Styrelse

Styrelsen har det övergripande ansvaret att förvalta Intrums angelägenheter i aktieägarnas intresse. Styrelsen bestod fram till årsstämman 2017 av sju stämmovalda ledamöter, varav fyra män och tre kvinnor. Styrelsen har inga arbetstagarrepresentanter. Vid årsstämman 2017 valdes åtta ordinarie styrelseledamöter utan suppleanter, varav sex män och två kvinnor. Per E. Larsson valdes till styrelsens ordförande och Magnus Yngen till vice ordförande. Ytterligare information om styrelsens ledamöter, inklusive aktieinnehav, finns på sidorna 96–97. Synnöve Trygg, Fredrik Trägårdh, Ragnhild Wiborg och Magnus Yngen bedömdes vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt i förhållande till större aktieägare. Per E. Larsson, Hans Larsson, Andreas Näsvik och Kristoffer Melinder bedömdes av valberedningen vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen men inte i förhållande till större aktieägare. Styrelsens sammansättning uppfyllde därmed Kodens krav i detta avseende. Bolagets verkställande direktör ingår inte i styrelsen men deltar vid styrelsens möten förutom när styrelsen avhandlar frågor som rör utvärdering av styrelsens arbete eller utvärdering av den verkställande direktören. Koncernens chefsjurist är styrelsens sekreterare. Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott, ett ersättningsutskott samt ett separations- och integrationsutskott. Utskotten har huvudsakligen en beredande roll och fråntar inte styrelseledamöterna deras skyldigheter och ansvar. Utskotten presenteras närmare nedan.

Styrelsens arbetsordning

Styrelsen omprövar och fastställer varje år en arbetsordning, instruktioner till utskotten samt en instruktion till den verkställande direktören. Den sistnämnda innehåller även en instruktion för den finansiella rapporteringen. Dessa styrdokument innehåller instruktioner dels för ansvars- och arbetsfördelningen mellan styrelsen, verkställande direktören respektive styrelseutskotten, dels avseende formerna för bolagets löpande finansiella rapportering. Styrelsens arbetsordning bygger på aktiebolagslagens övergripande regler för ansvarsfördelning mellan styrelse respektive verkställande direktör och i övrigt på av styrelsen godkänd beslutsordning. Arbetsordningen reglerar även andra frågor, till exempel:

  • antal styrelsemöten och vilka frågor som ska avhandlas på dessa,
  • ordförandens, utskottens och den verkställande direktörens uppgifter och vilka beslutsbefogenheter de har samt en tydlig reglering av vilka frågor som kräver styrelsebeslut,
  • utvärdering av styrelsen och styrelsens arbete samt
  • utvärdering av den verkställande direktören, samt
  • formerna för styrelsens möten och protokoll.

Styrelsens sammanträden

Styrelsen sammanträder regelbundet efter det i arbetsordningen fastställda programmet. Varje styrelsemöte följer en i förväg upprättad dagordning. Dagordningen samt underlag för varje informations- eller beslutspunkt distribueras i god tid före varje sammanträde till samtliga styrelseledamöter. Besluten i styrelsen fattas efter en öppen diskussion som leds av ordföranden. Styrelsen har under 2017 hållit 41 sammanträden (20 föregående år). Det stora antalet beror bl.a. på samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff. Vidare har styrelsen haft ett antal extramöten för investeringsbeslut. Den ledamot som inte kan delta lämnar då sina synpunkter till ordföranden före mötet. Styrelsen har under året ägnat särskild uppmärksamhet åt följande frågor:

  • samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff,
  • en ny strategi,
  • koncernens resultat och finansiella ställning,
  • delårsrapportering,
  • bolagsstyrning, riskhantering och intern kontroll, bolagsförvärv och förvärv av större fordringsportföljer,
  • genomgång av bolagets organisation, riskaptit och investeringsmål samt finansiella mål,
  • koncernens kapitalstruktur och finansiering samt
  • utvärdering av styrelsearbetet och utvärdering av den verkställande direktören.

Bolagets revisor har deltagit vid ett styrelsemöte under året.

Utvärdering av styrelsen och vd

Styrelsen genomför årligen en utvärdering av styrelsens sammansättning och arbete i syfte att belysa frågor kring bland annat dess sammansättning, styrelsens fokusområden, styrelsematerial och mötesklimat samt att identifiera områden för förbättring. En självutvärdering genomfördes under det tredje kvartalet 2017 och ordföranden har redovisat resultatet av utvärderingen för valberedningen. Styrelsen utvärderar fortlöpande den verkställande direktören och avhandlar frågan på minst ett styrelsemöte varje år i dennes utevaro.

Styrelsens ersättning

Enligt beslut på årsstämman 2017 utgår arvode och annan ersättning till styrelsen med totalt 5 395 000 SEK, varav

Närvaro vid styrelsemöten 2017

Per E. Larsson 19/20
Lars Lundquist 20/21
Tore Bertilsson 17/21
Hans Larsson 19/20
Kristoffer Melinder 13/20
Andreas Näsvik 18/20
Synnöve Trygg 40/41
Fredrik Trägårdh 37/41
Ulrika Valassi 20/21
Ragnhild Wiborg 39/41
Magnus Yngen 38/41

975 000 SEK till styrelsens ordförande, 550 000 SEK till styrelsens vice ordförande, 450 000 SEK till var och en av de övriga styrelseledamöterna, 200 000 SEK till ordföranden i revisionsutskottet, 150 000 SEK vardera till de övriga två ledamöterna i revisionsutskottet, 200 000 SEK till ordföranden i separations- och integrationsutskottet, 150 000 SEK vardera till de övriga två ledamöterna i separations- och integrationsutskottet och 85 000 SEK vardera till de två ledamöterna i ersättningsutskottet.

Revisionsutskottet

Revisionsutskottet har en beredande roll och redovisar sitt arbete till styrelsen. I revisionsutskottets uppgifter ingår bland annat att övervaka bolagets finansiella rapportering och effektiviteten i bolagets internkontroll, internrevision och riskhantering med avseende på den finansiella rapporteringen. Utskottet ska även hålla sig informerat om revisionen, granska revisorns opartiskhet och självständighet samt biträda valberedningen i samband med revisorsval. Utskottet har fastställt riktlinjer för vilka andra tjänster än revisionen som bolaget får upphandla från revisorn.

Revisionsutskottet består sedan årsstämman 2017 av Ragnhild Wiborg (ordförande), Hans Larsson och Synnöve Trygg. Ragnhild Wiborg och Synnöve Trygg bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och till större aktieägare. Hans Larsson bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare. Revisorn, bolagets finansdirektör, chefen för internrevisionen samt koncernredovisningsdirektören deltar normalt vid utskottets sammanträden. Den sistnämnde fungerar även som utskottets sekreterare.

Revisionsutskottet har under 2017 sammanträtt fyra gånger (fem gånger under 2016). Samtliga utskottsledamöter har närvarat vid samtliga möten. Externrevisorerna har också deltagit vid alla möten. De frågor som varit föremål för utskottets behandling under året har bland annat rört delårsrapportering, riskhantering och internkontrollfrågor. Utskottet har ägnat särskild uppmärksamhet åt frågor gällande förvärv och avyttringar, särskilt samgåendet med Lindorff, informationssäkerhet och regelefterlevnad. Därtill har utskottet behandlat årsbokslutet och revisionsarbetet för koncernen, rekommendation gällande val av externa

revisorer vid årsstämman, ändringar i redovisningsregler, skattefrågor och finansieringsfrågor samt svarat för beredningen av styrelsens arbete med att kvalitetssäkra koncernens finansiella rapportering, i synnerhet vad gäller redovisningen av portföljinvesteringar och goodwill.

Ersättningsutskottet

I ersättningsutskottets uppgifter ingår bland annat att bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för bolagsledningen, att följa upp och utvärdera program för rörliga ersättningar till bolagsledningen samt att följa och utvärdera generella ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer inom koncernen.

Utskottet bistår vidare styrelsen med att utforma det förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som styrelsen presenterar för årsstämman samt att följa och utvärdera tillämpningen av dessa riktlinjer. Ersättningsutskottet består sedan årsstämman 2017 av Per E. Larsson (ordförande) och Fredrik Trägårdh. Per E. Larsson bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare. Fredrik Trägårdh bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och till större aktieägare.

Vid utskottets sammanträden deltar normalt den verkställande direktören samt personaldirektören. Den sistnämnde är även utskottets sekreterare. Under 2017 har utskottet sammanträtt fem gånger (ett sammanträde föregående år) med samtliga utskottsledamöter närvarande. Arbetet har bland annat varit fokuserat på att harmonisera ersättningsstrukturerna från Intrum Justitia och Lindorff, att fastställa ersättning till den nya bolagsledningen samt att förbereda ett förslag till nytt långsiktigt incitamentsprogram.

Separations- och integrationsutskottet

Styrelsen har 2017 inrättat ett separations- och integrationsutskott för att bereda styrelsens arbete att integrera Intrum Justitia och Lindorff och bereda separationen och försäljningen av enheterna i Norden i enlighet med de åtaganden som har gjorts till EU-kommissionen. Vidare ska utskottet följa upp och säkerställa resultat och en lämplig struktur för arbetet med realisation av de kostnads- och intäktssynergier som bland annat låg till grund för sammanslagningen mellan de två bolagen. Separations- och integrationsutskottet består av Hans Larsson (ordförande), Andreas Näsvik och Magnus Yngen.

Hans Larsson och Andreas Näsvik bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare. Magnus Yngen bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och till större aktieägare.

Vid utskottets sammanträden deltar normalt den verkställande direktören, chefen för Project Management Office samt chefsjuristen. Den sistnämnde är även är utskottets sekreterare. Under 2017 har utskottet sammanträtt fem gånger, med samtliga utskottsledamöter närvarande. Koncernens internrevisionsfunktion har deltagit vid ett av mötena.

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Årsstämman 2017 fastställde styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare. Riktlinjerna reglerar bland annat förhållandet mellan fast och rörlig ersättning, mellan ersättning och prestation, icke monetära förmåner, frågor kring

pension, uppsägning och avgångsvederlag samt hur dessa frågor bereds av styrelsen. 2017 års riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare redovisas i Not 28, sid 76–77. Styrelsens förslag till riktlinjer för 2018 finns redovisade i sin helhet i Förvaltningsberättelsen på sidan 43. För en närmare redogörelse för löner och ersättningar till ledande befattningshavare, se Not 28 på sidan 76–77.

Koncernledning

Bolagets ledningsgrupp består av den verkställande direktören (CEO), finansdirektören (CFO), de fyra regioncheferna (RMD), investeringsdirektören (CIO), säljdirektören (CCO), kommunikationsdirektören (CBCO), den operativa direktören (COO), chefen för Project Management Office (PMO), HR-direktören (CHRO), Chief Risk Officer (CRO) samt chefsjuristen (CLO). Koncernledningen sammanträder regelbundet och diskuterar finansiella mål och utfall, strategifrågor och koncerngemensamma riktlinjer. Dessa diskussioner, beslut och riktlinjer är också en del i kontrollen av den finansiella rapporteringen. Ytterligare information om koncernledningen finns på sidorna 98–100.

Risk- och investeringskommitté

Den verkställande direktören har inrättat en risk- och investeringskommitté bestående av ledamöter ur koncernledningen, med uppgift att fatta beslut inom definierade beloppsgränser i investeringsärenden, framförallt avseende förvärv av fordringsportföljer. Investeringsbeslut över vissa belopp kräver styrelsebeslut.

Risk och compliance

Bolaget har en risk- och compliancefunktion som leds av CRO. Funktionens uppgift är att proaktivt verka för riskmedvetenhet och att löpande och oberoende följa upp och kontrollera regelefterlevnad i koncernens finansiella och operationella verksamheter. Funktionen avrapporterar sitt arbete till styrelsen kvartalsvis.

Internrevision

Koncernens internrevision är den oberoende granskningsfunktion som rapporterar direkt till styrelsen via revisionsutskottet. Internrevisionens roll är att ge en oberoende försäkran till styrelsen och koncernchefen över effektiviteten i den interna kontrollen, riskhanteringen och de styrande processerna i koncernen. Internrevisionen ger även ge råd till ledning och styrelse avseende hur kontrollmiljön kan förbättras och risker i internkontroll begränsas. Enheten rapporterar kvartalsvis till revisionsutskottet och koncernledningen.

Revisor

Vid årsstämman 2017 valdes revisionsfirman Ernst & Young AB till revisor för moderbolaget. Den auktoriserade revisorn Jesper Nilsson är huvudansvarig revisor. Revisorn valdes för tiden intill slutet av årsstämman år 2018. Revisorn bedöms vara oberoende. Bolaget har efter godkännande av revisionsutskottet utöver revisionsuppdraget konsulterat Ernst & Young AB inom skatteområdet och i redovisningsfrågor. Storleken av till Ernst & Young AB betalda ersättningar framgår av Not 29 sidan 77. Ernst & Young AB är skyldigt att som revisor i Intrum pröva sitt oberoende inför varje beslut att vid sidan av sitt revisionsuppdrag även tillhandahålla fristående rådgivning till Intrum.

Den interna kontrollen

Styrelsen ansvarar för att bolaget har god intern kontroll och ska se till att bolaget har formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer för finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs. Styrelsens revisionsutskott övervakar att fastställda riktlinjer för finansiell rapportering och intern kontroll följs och har löpande kontakt med bolagets revisorer. Målsättningen är att säkerställa att tillämpliga lagar och regler efterlevs, att den finansiella rapporteringen följer Intrums redovisningsprinciper enligt IFRS samt att verksamheten bedrivs på ett effektivt och ändamålsenligt sätt.

Kontrollmiljö

Grunden för en god intern kontroll är kontrollmiljön som inkluderar de värderingar och den uppförandekod som styrelsen, ledningen och bolagets anställda agerar utifrån, men också koncernens organisation, ledarskap, beslutsvägar, befogenheter och ansvar samt medarbetarnas kunskaper. Intrums styrningsmodell utgår från en tydlig delegering och uppföljning av befogenheter och behörigheter som genomsyrar samtliga affärsområden, stabs- och kontrollfunktioner. Arbetet med att årligen revidera koncernens mål och strategier utgör ett omfattande arbete och innefattar samtliga enheter som systematiskt följs upp. I strategiarbetet ingår även riskanalyser av verksamheterna.

Bolagsstyrningen innefattar koncernens system av regler, rutiner och processer genom vilka bolagsledningen styr och kontrollerar verksamheten. Implementeringen av de koncerngemensamma reglerna följs årligen upp i dotterbolagen i syfte att säkerställa regelefterlevnad. Koncernens uppförandekod ingår i detta regelverk och kommuniceras till samtliga medarbetare med tillhörande utbildningsprogram. Koncernens interna regelverk revideras årligen.

Intrum arbetar i enlighet med principen om tre försvarslinjer där den operativa verksamheten tillsammans med supportfunktioner utgör den första försvarslinjen. Dessa ansvarar för riskhanteringen inom sina respektive områden och rapporterar risker till den andra försvarslinjen.

Den andra försvarslinjen utgörs av riskfunktionen och funktionen för regelefterlevnad ("Compliance"). Dessa utgör ett stöd till verksamheten i första försvarslinjen och förser denna med utbildning och rådgivning. Dessa funktioner har också till uppgift att följa upp och kontrollera verksamheten i första försvarslinjen. Under 2017 har Compliance utvidgats till att omfatta fyra huvudområden; Investeringsrisk, Operativ risk, Compliancerisk samt Persondataskydd. Inom Compliance har vidare upprättats en central enhet för anti-penningtvätt.

Den tredje försvarslinjen utgörs av internrevisionen som har till uppgift att riskbaserat följa upp verksamheterna i såväl första som andra försvarslinjerna för att säkerställa att bolagets interna kontroll fungerar tillfredsställande och att verksamheten bedrivs effektivt. Internrevisionen rapporterar till Intrums styrelse via revisionsutskottet.

Riskbedömning

Koncernens risker bedöms och hanteras i samordning mellan styrelsen, koncernledningen och de lokala verksamheterna. Styrelsen och koncernledningen arbetar med att identifiera och hantera risker på koncernnivå. Därutöver ansvarar ledningen för respektive lokal verksamhet för att identifiera, utvärdera och hantera de risker som främst rör den lokala verksamheten. Compliance bistår verksamheten i riskbedömningen.

Riskbedömningen av den finansiella rapporteringen syftar till att identifiera risker som påverkar rapporteringen i koncernens bolag, affärsområden och processer. Bedömningen baseras dels på utvärderingar utförda av koncernens ekonomifunktion samt på dialog med regionala ekonomichefer. Bedömningarna ligger till grund för fortsatt kontroll och förbättringsarbete av den finansiella rapporteringen.

Kontrollaktiviteter

Kontroller utformas för att hantera de risker som har identifierats i det ovan beskriva arbetet. Risknivån styr i hög utsträckning kontrollaktiviteterna i syfte att säkerställa att koncernen tillämpar ett riskbaserat tillvägagångssätt. Inom den finansiella rapporteringen grundar sig kontrollerna på koncernens krav för intern kontroll inom den finansiella rapporteringen och består av både bolagsövergripande kontroller, kontroller på transaktionsnivå och generella IT-kontroller. Sedan ett antal år tillämpar koncernen en särskild beslutsprocess, "New Product Approval Process" ("NPAP"), som används vid materiella förändringar såsom förvärv, lansering av nya produkter eller tjänster, större omorganisationer eller inrättande av nya koncerngemensamma system- eller processer". Denna beslutsprocess är obligatorisk på såväl lokal- som central nivå. Vidare har det inrättats kris- och kontinuitetsplaner i samtliga operativa enheter inom koncernen, vilka testas årligen.

Kontrollaktiviteter omfattar verksamheten i samtliga dotterbolag och inkluderar bland annat metoder och aktiviteter för att säkra tillgångar, kontroller av riktigheten och tillförlitligheten i interna och externa finansiella rapporter, samt att säkerställa efterlevnaden av lagar och fastställda interna regler och riktlinjer. Som ett led i detta arbete rapporterar dotterbolagens bolags- och ekonomichefer kvartalsvis att den finansiella rapporteringen har skett i enlighet med det interna regelverket eller om det finns avvikelser gentemot detta. Dessa rapporter granskas och följs upp av gruppens finansfunktion. Vidare genomför koncernekonomifunktionen ett antal kontrollaktiviteter i koncernens dotterbolag för att säkra en god kvalitet i den finansiella rapporteringen.

Inom varje operativt dotterbolag upprättas årligen också ett complianceprogram som inkluderar såväl riskbaserade kontroller som stödjande åtgärder i form av information och utbildning i nya regelverk.

Information och kommunikation

Bolaget arbetar kontinuerligt med att förbättra medvetenheten hos medarbetarna om tillämpliga styrinstrument och uppföljningar som gäller för den finansiella rapporteringen, både externa och interna. Ansvar och befogenheter kommuniceras inom koncernen för att möjliggöra rapporteringen och återkoppling från verksamheten till koncernledningen och styrelsens revisionsutskott. Koncernens interna riktlinjer finns tillgängliga på intranätet och utbildning av medarbetare sker löpande. Samarbete inom och mellan olika stabs- och ekonomifunktioner förekommer också och syftar till att öka samordningen och möjligheten till jämförelse av analyser, uppföljning av redovisnings- och affärssystem samt utveckling av olika nyckeltal.

Uppföljning

Koncernen är organiserad i matrisform där den finansiella uppföljningen i första hand följer de fyra geografiska regionerna och i andra hand verksamhetsområdena Finansiella Tjänster, Investeringstjänster och Kredithanteringstjänster.

Inom de geografiska regionerna har respektive region- och landchef ett stort ansvar. Koncernledningen utövar kon troll genom regelbundna granskningar av finansiella och operativa resultat, regionala och lokala möten samt genom deltagande i lokala bolagsstyrelser. Varje månad rapporterar dotterbolagen in månadsbokslut som omfattar resultaträkning uppdelad per verksamhetsområde, balansräkning och centrala resultatmått i koncernens rapporteringssystem. Boksluten konsolideras till ett koncernbokslut som ingår i en månadsrapport till koncernledningen. En koncernredo visning upprättas varje månad för intern uppföljning och analys. Dotterbolagen får återkoppling från koncernen på rapporteringen och fördjupande uppföljningsmöten hålls med varje land månadsvis.

Uppföljning av den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen utförs i första hand av koncernens finansfunktion och avrapporteras till styrelsens revisions utskott.

På styrelsens uppdrag granskar och utvärderar även funktionen för internrevision hur den interna kontrollen är organiserad och hur väl den fungerar samt följer upp materiella utestående iakttagelser från tidigare revisioner.

Stockholm den 28 mars 2018 Styrelsen i Intrum Justitia AB (publ)

Revisors yttrande Om bolagsstyrningsrapporten

Till årsstämman i Intrum Justitia AB (publ),

org nr 556607-7581.

Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrap porten för år 2017 på sidorna 90–95 och för att den är upp rättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Vi har läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrnings rapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.

En bolagsstyrningsrapport har upprättats, och vi anser att dess lagstadgade information är förenlig med årsredovis ningen och koncernredovisningen.

Stockholm den 28 mars 2018

Jesper Nilsson Auktoriserad revisor Ernst & Young AB

Styrelse

Enligt Intrums bolagsordning ska bolagets styrelse bestå av minst fem och högst nio ordinarie ledamöter med högst fyra suppleanter. Samtliga ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och de större aktieägarna, men tre av ledamöterna är enligt valberedninges bedömning inte oberoende i förhållande till huvudägaren Nordic Capital Fund VIII.

Per E. Larsson, ordförande

Född: 1961 Invald: 2017 Utbildning: Ekonomiutbildning vid Uppsala universitet.

Per E Larsson har tidigare verkat som vd för såväl OMX som UBS i Mellanöstern och norra Afrika, Dubai International Financial Exchange och Borse Dubai. Han har även varit verksam som styrelseordförande för Stockholmsbörsen, samt haft en rad andra styrelseuppdrag. Han är för närvarande styrelseordförande i Itiviti, samt Senior Advisor och Operating Chairman för Nordic Capital Funds.

Aktieinnehav i Intrum Justitia AB (publ): 23 500 Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare.

Magnus Yngen, vice ordförande

Född: 1958 Invald: 2013

Utbildning: Civilingenjörsexamen och licentiatexamen från Kungliga Tekniska Högskolan.

Magnus Yngen har tidigare varit koncernchef för Camfil, Dometic och Husqvarna, och har haft flera ledande positioner inom Electrolux. Yngen är styrelseordförande för Duni och Fractal Design, samt styrelseledamot i Dometic.

Aktieinnehav i Intrum Justitia AB (publ): 2 500 Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, och de större aktieägarna.

Hans Larsson, ordförande i integrationsoch separationskommittén

Född: 1961 Invald: 2017 Utbildning: Civilekonom, Uppsala universitet.

Hans Larsson har tidigare innehaft flera ledande befattningar inom Skandinaviska Enskilda Banken-koncernen. Han har därtill verkat som styrelseledamot i Nordax Bank AB (publ), samt varit vice vd för Lindorff Group. Bland nuvarande åtaganden ingår uppdragen som styrelseordförande i Nordnet Bank AB och styrelsemedlem i Svensk Exportkredit (SEK). Han är även vd och ägare av Linderyd Advisory AB.

Aktieinnehav i Intrum Justitia AB (publ): 18 500 Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen och de större aktieägarna.

Kristoffer Melinder

Född: 1971 Invald: 2017 Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm.

Kristoffer Melinder har tidigare arbetat med finansiering och M&A vid JP Morgan. Han har dessutom innehaft styrelseuppdrag för Binding Site, Ellos, Convatec, Resurs, Dynal Biotech, KappAhl, Nycomed och Atos Medical. Bland nuvarande åtaganden ingår uppdragen som styrelseordförande för GHD Gesundheits, styrelseledamot i Lindorff, AniCura samt Greenfood, samt managing partner i NC Advisory AB.

Aktieinnehav i Intrum Justitia AB (publ): 0 Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare.

Andreas Näsvik

Född: 1975 Invald: 2017 Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm.

Andreas Näsvik har tidigare arbetat med corporate finance och private equity-investeringar vid Deutsche Bank och Goldman Sachs. Han har även verkat som styrelseledamot i Lindorff AB. Näsvik är för närvarande styrelseledamot i Munters AB (publ), partner i NC Advisory AB och rådgivare till Nordic Capital Funds.

Aktieinnehav i Intrum Justitia AB (publ): 0 Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare.

Synnöve Trygg

Född: 1959 Invald: 2013 Utbildning: Civilekonom, Stockholms universitet

Synnöve Trygg har tidigare varit vd för SEB Kort Bank AB, och har för närvarande styrelseuppdrag för Precise Biometrics AB (publ), Landshypotek Bank AB, Volvo Finans Bank AB, Nordax Bank AB (publ), Vaitor Hf (Island) och Wrapp AB.

Aktieinnehav i Intrum Justitia AB (publ): 1 000 Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, och de större aktieägarna.

Fredrik Trägårdh

Född: 1956 Invald: 2009

Utbildning: Examen i företags- och internationell ekonomi från Handelshögskolan vid Göteborgs Universitet.

Fredrik Trägårdh är vice vd för Ekman & Co AB och tidigare vd och CFO för Net Insight AB. Han har tidigare varit finanschef för DaimlerChrysler Rail Systems GmbH Berlin och har haft flera ledande positioner inom ABB Financial Services i Sverige och Schweiz.

Aktieinnehav i Intrum Justitia AB (publ): 1 000

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, och de större aktieägarna.

Ragnhild Wiborg, ordförande i revisionsutskottet

Född: 1961

Invald: 2015 Utbildning: Civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm, samt masterstudier vid Fundacao Getulio Vargas i Sao Paolo.

Ragnhild Wiborg är styrelseordförande för EAM Solar AS, samt styrelseledamot i Gränges AB, REC Silicon ASA, Skandiabanken ASA, INSR Insurance ASA och I.M. Skaugen SE. Hon var tidigare verksam inom fondförvaltning som CIO och portföljförvaltare vid Odin Fonder och Wiborg Kapitalförvaltning, och dessförinnan vid olika investmentbanker i Norden och London.

Aktieinnehav i Intrum Justitia AB (publ): 300 Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, och de större aktieägarna.

REVISORER Ernst & Young

Jesper Nilsson

Född 1964. Huvudansvarig revisor sedan 2017. Jesper Nilsson är auktoriserad revisor, Ernst & Young.

Andra revisionsuppdrag: Handelsbanken, Alecta, Fora, FOREX Bank.

Koncernledning

Presentation av Intrums ledningsgrupp.

Mikael Ericson, Vd och koncernchef

Född 1960. Mikael Ericson tillträdde som vd och koncernchef den 1 mars 2016. Han har tidigare haft ett flertal ledande positioner inom bank- och finansbranschen, senast som chef för International Banking vid Danske Bank. Han var tidigare vd för Carnegie AB. Ericson har en civilekonomexamen från Stockholms Universitet.

Eget och närståendes antal aktier: 62 000

Annika Billberg, Kommunikationsdirektör

Född 1975. Annika Billberg tillträdde i juni 2010 som IR and Communications Director, och tog 2012 även över ansvaret för marknadsenheten. Hon var tidigare verksam som Head of IR & Corporate Communications vid IT-konsultföretaget HiQ, samt som aktieanalytiker vid Hagströmer & Qviberg. Annika Billberg har en magisterexamen i Företagsekonomi från internationella Handelshögskolan i Jönköping.

Eget och närståendes antal aktier: 800

Johan Brodin, Chief Risk Officer

Född 1968. Johan Brodin tillträdde som Chief Risk Officer (CRO) i november 2011, och kom då från rollen som CRO vid SBAB Bank. Han har tidigare innehaft flera positioner inom riskhantering och kontroll vid Handelsbanken, och verkat som managementkonsult inom finansiella tjänster vid KPMG och Oliver Wyman. Johan Brodin är civilekonom från Örebro University.

Eget och närståendes antal aktier: 250

Per Christofferson, Regionsdirektör

Född 1968. Per Christofferson tillträdde som ansvarig för kredithantering i september 2009 och var mellan 2012 och 2017 regionchef för Centraleuropa. Dessförinnan arbetade han inom konsultbranschen i femton år, på bland annat KPMG och Acando, där han verkade som vice vd och affärsområdeschef. Per Christofferson har en magisterexamen från CWRU (Case Western Reserve University) i Cleveland i Ohio, samt en civilingenjörsexamen från Tekniska högskolan vid Linköpings universitet.

Eget och närståendes antal aktier: 12 000

Anne Louise Eberhard, Chief Commercial Officer

Född 1963. Anne Louise Eberhard tillträdde som EVP of Debt Collection Sales vid Lindorff AS i oktober 2016. Anne Louise Eberhard har 30 års erfarenhet från den finansiella sektorn, och har tidigare varit verksam som Senior Executive Vice President och Global Head of Corporate & Institutional Banking vid Danske Bank A/S. Hon har en juristexamen från Köpenhamns universitet, en examen i IT/Management Accounting från CBS och har gått ledarskapsutbildningar vid Harvard Business School, INSEAD och CBS.

Eget och närståendes antal aktier: 0

Anders Engdahl, Chief Investment Officer

Född 1974. Anders Engdahl tillträdde som EVP of Debt Purchasing vid Lindorff i oktober 2014. Han har omfattande internationell erfarenhet inom investment banking och management consulting från Morgan Stanley, Goldman Sachs, Credit Suisse och McKinsey. Vid Morgan Stanley hade han rollen som Managing Director och Head of Nordic Financial Institutions Investment Banking. Anders Engdahl har en masterexamen i Business Administration and Economics från Handelshögskolan i Stockholm.

Eget och närståendes antal aktier: 248 000

Jean-Luc Ferraton, Chief Human Resources Officer

Född 1973. Jean-Luc Ferraton tillträdde som Chief Human Resources Officer (CHRO) i april 2012. Ferraton har mellan 2006 och 2012 haft flera befattningar inom Intrum Justitia. Han var koncernens HR-chef mellan 2011 och 2012, HR-chef för västra Europa mellan 2010 och 2012 samt HR-chef för södra Europa mellan 2006 och 2012. Innan anställningen på Intrum Justitia var Ferraton HR-chef vid JTEKT of Toyota Group mellan 2001 och 2006. Jean-Luc Ferraton har en civilekonomexamen från ESDES i Lyon och en mastersexamen i ledarskap från INSEAD.

Eget och närståendes antal aktier: 220

Cathrine Klouman, Chief Operating Officer

Född 1962. Cathrine Klouman tillträdde som EVP of Lindorff Business Partner och Group CIO under 2016. Klouman har över 20 års erfarenhet från såväl IT- som finanstjänstebranschen, och har innehaft ett stort antal höga positioner inom IBM, Bank-Axept och DNB. Innan anställningen på Lindorff var hon verksam som Chief Information and Digital Officer inom Møllergruppen (The Møller Group). Cathrine Klouman har en mastersexamen i Business Administration från norska Handelshøyskolen (BI) och har gått flera utbildningar vid MIT Sloan School of Management.

Eget och närståendes antal aktier: 36 839

Marc Knothe, Regionsdirektör

Född 1968. Marc Knothe hade tidigare rollen som Country Manager vid Lindorff Netherlands. Knothe har över 26 års erfarenhet från den europeiska kredittjänstebranschen. Mellan 2011 och 2016, innan han kom till Lindorff, verkade han som Executive Board Member vid GFKL (Advent Intl), ett av Tysklands största kundfordringsföretag. Han var dessförinnan CIO vid Bawag PSK (Cerberus) i Österrike, COO vid GE Money Bank i Ryssland och Tyskland, samt hade framstående positioner vid Citigroup i Italien och Tyskland. Marc har studerat Business Management vid Hochschule Ludwigshafen i Ludwigshafen i Tyskland.

Eget och närståendes antal aktier: 60 067

Niklas Lundquist, Chief Legal Officer

Född 1970. Niklas Lundquist tillträdde som chefsjurist på Intrum Justitia i januari 2011, efter att tidigare ha haft samma roll på Tradedoubler AB (publ). Han har erfarenhet från två framstående advokatfirmor och har tjänstgjort vid svenska domstolar. Niklas Lundquist har en juristexamen från Stockholms universitet.

Eget och närståendes antal aktier: 2 000

Thomas Moss, Tillförordnad Finansdirektör

Född 1973. Thomas Moss utsågs till tillförordnad Chief Financial Officer den 12 februari 2018. De senaste fyra åren har han varit chef för Group Business Control på Intrum Justitia och före det koncerncontroller på Vattenfall AB. Han har tidigare i sin karriär arbetat i en rad finansiella och kommersiella roller i FTSE100-företag i Storbritannien och på Irland. Thomas Moss har magister- och kandidatexamen i teknik från Cambridge University i England.

Eget och närståendes antal aktier: 290

Harry Vranjes, Head of Project Management Office

Född 1970. Harry Vranjes kom till Intum Justitia 2002. Mellan 2015 och 2017 var Vranjes regionchef för västra Europa. Han var Chief Technology Officer (CTO) mellan 2008 och 2012 och dessförinnan projektledare och affärsutvecklare 2002–2008. Han var tidigare verksam som IT-managementkonsult vid WM-Data mellan 1998 och 2001. Harry Vranjes har en examen i systemvetenskap från Lunds universitet.

Eget och närståendes antal aktier: 7 500

Anette Willumsen, Regionsdirektör

Född 1963. Anette Willumsen kom till Lindorff 2009 och var vd för Lindorff Norway och tillförordnad vd för Lindorff Denmark mellan 2012 och 2017, och innan dess chef för Corporate Client Division inom Lindorff Norway. Willumsen har bred erfarenhet av sales och management inom outsourcingbranschen. Innan anställningen vid Lindorff var hon SVP för EDB Business Partner (EVRY). Hon har en EMP från INSEAD och en masterexamen i Finance and Business Administration från Norges handelshøyskole (NHH).

Eget och närståendes antal aktier: 56 891

Alejandro Zurbano, Regionsdirektör

Född 1967. Alejandro Zurbano var tidigare landschef för Lindorff Spain – en tjänst han tillträdde i juli 2015. Innan det var han vd för Emergia. Han har även haft rollen som landschef hos SITEL för Spanien, Chile, Colombia och Portugal. Alejandro har en juristexamen från Universidad Complutense de Madrid och en PDG från IESE University.

Eget och närståendes antal aktier: 16 780

Information till aktieägarna

Årsstämma

Årsstämma i Intrum Justitia AB (publ) hålls fredagen den 27 april 2018, kl 15.00 på bolagets kontor, Hesselmans torg 14, Nacka. Kallelse sker genom annonsering i Svenska Dagbladet och Post- och Inrikes Tidningar. Kallelsen samt övrig information inför årsstämman finns även på www.intrum.com.

Utdelning

För räkenskapsåret 2017 föreslår styrelsen årsstämman att utdelning lämnas om 9,50 SEK (9,00) per aktie.

Finansiell information 2018

Årsstämma 2018, 27 april Delårsrapport januari–mars, 27 april Delårsrapport januari–juni, 24 juli Delårsrapport januari–september, 26 oktober

Ytterligare information från Intrum

Finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska och kan beställas från Intrum, Kommunikationsavdelningen, 105 24 Stockholm. Rapporterna samt övrig information från bolaget publiceras löpande på koncernens webbplats www.intrum.com. Kommunikation med ägare, analytiker och medier är ett prioriterat område. Presentation av Intrums resultat och verksamhet görs efter varje delårsrapport för analytiker och investerare i Stockholm. Utöver dessa kontakter träffar representanter från bolaget befintliga och potentiella aktieägare vid andra tillfällen, exempelvis i enskilda möten och aktiesparträffar. Besök gärna vår webbplats, www.intrum.com, som förutom en bred presentation av koncernen erbjuder en fördjupad IR-del med analysverktyg med mera.

Aktieägarkontakt

Louise Bergström Tel. +46 8-546 10 342 E-post: [email protected]

Denna årsredovisning kan beställas i tryckt format via [email protected] eller laddas ner som pdf via www.intrum.com.

Definitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Koncernens nettoomsättning:

Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).

Rörelseresultat (EBIT):

Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.

Rörelsemarginal:

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Portföljinvesteringar – inkasserade

belopp,amorteringar och omvärderingar: Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

Omsättning, rörelseresultat och

rörelsemarginal exklusive omvärderingar: Periodens omvärdering av portföljinvesteringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling. Intrum redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av portföljinvesteringar.

Organisk tillväxt:

Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Verksamhetsresultat:

Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithantering och Finansiella tjänster, exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.

Verksamhetsmarginal:

Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Engångsposter (NRI's):

Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Engångsposter ("non-recurring items") inkluderar bland annat omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivarkostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägningsoch rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Engångposter specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.

Jämförelsestörande poster:

Väsentliga resultatposter som visserligen ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som kan komma att återkomma i någon form, men som stör jämförelsen mellan tidsperioderna.

Förväntad återstående inkassering, ERC:

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar.

Pro forma finansiell

information inklusive Lindorff:

Pro forma finansiell information redovisas för koncernen som om Lindorff ingått i koncernen under hela perioden och i jämförelsetalen. Pro forma resultat har beräknats genom att addera ihop Intrum Justitias och Lindorffs faktiska resultat för respektive period, utan justering för under vilken period transaktionskostnader hade infallit om förvärvet hade skett vid en annan tidpunkt. Justeringar till verkligt värde som görs i förvärvsanalysen vid Intrum Justitias förvärv av Lindorff redovisas inte i resultatet för någon period, oaktat att de kan redovisas som kostnader i den förvärvade juridiska enheten.

Portföljinvesteringar:

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, samt investeringar i lager av fastigheter som förvärvats tillsammans med portföljer av fordringar.

Valutajusterad förändring:

När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Betavärde:

Mått på aktiens kursförändringar/svängningar i förhållande till hela marknaden, i form av OMX Stockholm index. Förändringar som exakt följer index ger betavärdet 1,0. Ett betavärde under 1,0 innebär att förändringarna i aktien har varit mindre än förändringarna i index.

Medelantal anställda:

Genomsnittligt antal anställda under året omräknat till heltidstjänster.

Operativt kassaflöde per aktie:

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier under året.

P/E-tal:

Aktiekurs vid årets slut dividerat med nettoresultat per aktie före eventuell utspädning (Price Earnings ratio).

P/S-tal:

Aktiekurs vid årets slut dividerad med nettoomsättning per aktie (Price Sales ratio).

Resultat per aktie:

Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal aktier under året.

Utdelningsandel:

Utdelningens andel av årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare.

Se även Not 38, sid 83–84.

Adresser

Intrum Huvudkontor

Hesselmans Torg 14 Nacka 105 24 Stockholm Sverige Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]

Belgien

Intrum NV Martelaarslaan 53 B-9000 Gent Belgien Tel +32 9 218 90 94 Fax +32 9 218 90 51 www.intrum.be

Danmark

Intrum A/S Valby Torvegade 17, 2 sal DK-2500 Valby Danmark Tel +45 33 69 70 00 www.intrum.dk

Estland

Intrum Estonia AS Rotermanni 8 EE-Tallinn 10111 Estland Tel +372 6060 990 Fax +372 6060 991 www.intrum.ee

Finland

Intrum Oy PL 47 FI-00811 Helsinki Finland Tel +358 9 229 111 Fax +358 9 2291 1911 www.intrum.fi

Frankrike

Intrum SAS 97 Allée Alexandre Borodine CS-80008 FR-69795 Saint Priest Cedex Frankrike Tel +33 4 7280 1414 Fax +33 4 7280 1415 www.intrum.fr

Grekland

Intrum Holdings Greece SA 268 Kifisias Avenue 152 32, Halandri Grekland

Irland

Intrum Justitia Irland Ltd 1st Floor, Block C Ashtown Gate IE- Dublin 15 Irland Tel +353 1 869 22 22 Fax +353 1 869 22 44 www.intrum.ie

Italien

Intrum Justitia S.p.A. Viale E. Jenner 53 IT-20159 Milan Italien Tel +39 02 288 701 Fax +39 02 288 70 411 www.intrum.it

Lindorff Via Galileo Galilei 7 Milano – 20124 Italien www.lindorff.it

Lettland

Intrum Latvia SIA Duntes iela 11 LV-1013 Riga Lettland www.lindorff.lv

Litauen

Intrum Lietuva UAB Konstitucijos pr. 29 LT-08105 Vilnius Litauen www.lindorff.lt

Nederländerna

Intrum Justitia Nederland B.V. Box 84041 NL-2508 AA The Hague Nederländerna Tel +31 70 452 70 00 Fax +31 70 452 89 80 www.intrum.nl

Lindorff BV Spoetnik, 20, NL-3824 MG Amersfoort Nederländerna www.lindorff.nl

Norway

Lindorff AS Hoffsveien 70B NO-0377 Oslo Norway Tel +47 23 21 10 00 Fax +47 23 21 11 00 www.lindorff.no

Polen

Intrum Justitia Sp. z o.o. Ul. Domaniewska 41 PL-02-672 Warszaw Polen Tel +48 22 576 66 66 Fax +48 22 576 66 68 www.intrum.pl

Lindorff SA 50-304 Wrocław. ul. Czesława Miłosza 13 Polen www.lindorff.pl

Portugal

Intrum Justitia Portugal Lda Alameda dos Oceanos 59 Edifício Espace Piso 1, Bloco 2, A/B Parque das Nações PT-1990-207 Lisboa Portugal Tel +351 21 317 22 00 Fax +351 21 317 22 09 www.intrum.pt

Rumänien

Top Factoring Str. Tudor Arghezi nr. 21 etaj 5 Bucuresti Sector 2 Rumänien Tel + 40 21 301 29 25 Fax +40 21 301 29 29 www.topfactoring.ro

Schweiz

Intrum AG Eschenstrasse 12 CH-8603 Schwerzenbach Schweiz Tel +41 44 806 5656 Fax +41 44 806 5660 www.intrum.ch

Slovakien

Intrum Slovakia s.r.o. Blumental Offices I. Mýtna 48 SK-811 07 Bratislava Slovakien Tel +421 2 3216 3216 Fax +421 2 3216 3280 www.intrum.sk

Spanien

Intrum Justitia Ibérica S.A.U. Juan Esplandiú 11–13 PL 11 ES-28007 Madrid Spanien Tel +34 91 423 4600 Fax +34 902 876 692 www.intrum.es

Lindorff España S.A.U Avenida de Bruselas, 8. 1ª Planta 28108 Alcobendas. Madrid Spanien www.spanien.es

Storbritannien

Intrum UK Ltd The Omnibus Building Lesbourne Road Reigate, Surrey, RH2 7 JP Storbritannien Tel + 44 17 372 373 70 www.1stcredit.com

Sverige

Intrum Justitia Sverige AB 105 24 Stockholm Sverige Tel +46 8 616 77 00 Fax +46 8 640 94 02 www.intrum.se

Tjeckien

Intrum Justitia s.r.o. Ža Pasáži 1609 53002 Pardubice Tjeckien Tel +420 277 003 734 Fax +420 283 880 902 www.intrum.cz

Tyskland

Intrum Justitia GmbH Pallaswiesenstr. 180–182 DE-64293 Darmstadt Tyskland Tel +49 6151 816 0 Fax +49 6151 816 155 www.intrum.de

Lindorff Deutschland GmbH Donnersbergstraße 1, 64646 Heppenheim www.lindorff.de

Ungern

Intrum Justitia Kft Váci út 144-150 HU-1138 Budapest Ungern Tel +36 1 459 9400 Fax +36 1 459 9574 www.intrum.hu

Österrike

Intrum Justitia GmbH Donau-City-Strasse 6, AT-1220 Vienna Österrike Tel +43 1 260 88 80 0 Fax +43 260 88 99 0 www.intrum.at

Intrums årsredovisning 2017 har producerats i samarbete med Passion:Reutersten AB. Form: J Friman. Porträttfoto: Lena Larsson. Intrum Justitia AB (publ) (org.nr 556607-7581).