AI assistant
Innofactor Plc — Interim / Quarterly Report 2020
Feb 18, 2021
3319_rns_2021-02-18_e355e688-0e69-445b-8ca6-68e95a75ff63.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
1 (33)
Innofactor Oyj:n tilinpäätöstiedote 18.2.2021 klo 9.00
Innofactor Oyj:n tilinpäätöstiedote 2020 (IFRS)
Innofactor saavutti vuonna 2020 koronasta ja yksittäisestä vuodelta 2019 tehdystä projektin alaskirjauksesta huolimatta historiansa parhaan liikevaihdon, käyttökätteen ja tilauskannan
Tammi-joulukuu 2020 lyhyesti:
- Liikevaihto oli noin 66,2 miljoonaa euroa (2019: 64,2), jossa kasvua 3,1 %
- Käyttökate oli noin 7,2 miljoonaa euroa (2019: 5,1), jossa kasvua 40,8 %
- Käyttökatteeseen kohdistui vuoden viimeisellä neljänneksellä yhteensä noin 1,0 miljoonan euron lopullinen alas- ja kulukirjaus Ruotsissa vuonna 2019 toteutettuun asiakasprojektiin, jota ilman käyttökate olisi ollut noin 8,1 miljoonaa euroa
- Liikevoitto oli 2,5 miljoonaa euroa (2019: 0,8), jossa kasvua 214,4 %
- Liikevoittoon kohdistui vastaava oikaisu kuin käyttökatteeseen, jota ilman liikevoitto olisi ollut noin 3,5 miljoonaa euroa
Loka-joulukuu 2020 lyhyesti:
- Liikevaihto oli noin 18,3 miljoonaa euroa (2019: 17,4), jossa kasvua 4,7 %
- Käyttökate oli noin 1,6 miljoonaa euroa (2019: 1,6), jossa kasvua 1,7 %
- Käyttökatteeseen kohdistui vuoden viimeisellä neljänneksellä yhteensä noin 1,0 miljoonan euron lopullinen alas- ja kulukirjaus Ruotsissa vuonna 2019 toteutettuun asiakasprojektiin, jota ilman käyttökate olisi ollut noin 2,6 miljoonaa euroa
- Liikevoitto oli 0,4 miljoonaa euroa (2019: 0,5), jossa laskua -16,0%
- Liikevoittoon kohdistui vastaava oikaisu kuin käyttökatteeseen, jota ilman liikevoitto olisi ollut noin 1,4 miljoonaa euroa
- Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 60,4 miljoonaa euroa (2019: 49,8), jossa kasvua 21,4 %
- Innofactor ei saanut pörssitiedottamisrajan ylittäviä tilauksia neljännellä vuosineljänneksellä, vaan jotkin päätökset siirtyivät vuodenvaihteen yli, joista on kerrottu kohdassa "katsauskauden jälkeiset tapahtumat"
- Tilauskantaa kasvattivat kolmannella vuosineljänneksellä saadut tilaukset, jotka kirjattiin tilauskantaan neljännen vuosineljänneksen aikana, tarkemmin kohdassa "Innofactorin tilauskanta kasvoi edelleen uuteen ennätykseensä, vaikka vuoden 2020 neljännellä vuosipuoliskolla ei tullut erityisen isoja uusia tilauksia"
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
2 (33)
Konsernin tunnusluvut, IFRS
| 1.10.-31.12.2020 | 1.10.-31.12.2019 | Muutos | 1.1.-31.12.2020 | 1.1.-31.12.2019 | Muutos | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto tuhatta euroa | 18 252 | 17 432 | 4,7 % | 66 164 | 64 198 | 3,1 % |
| Liikevaihdon kasvu | 4,7 % | 9,7 % | 3,1 % | 1,7 % | ||
| Liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) tuhatta euroa* | 1 585 | 1 559 | 1,7 % | 7 164 | 5 089 | 40,8 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 8,7 % | 8,9 % | 10,8 % | 7,9 % | ||
| Liikevoitto/-tappio (EBIT) tuhatta euroa* | 404 | 480 | -16,0 % | 2 501 | 795 | 214,4 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 2,2 % | 2,8 % | 3,8 % | 1,2 % | ||
| Tulos ennen veroja tuhatta euroa* | 951 | 271 | 251,1 % | 2 050 | 12 | 17234,5 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 5,2 % | 1,6 % | 3,1 % | 0,0 % | ||
| Tulos tuhatta euroa* | 257 | 371 | -30,8 % | 1 761 | 417 | 322,7 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 1,4 % | 2,1 % | 2,7 % | 0,6 % | ||
| Tilauskanta | 60 402 | 49 753 | 21,4 % | 60 402 | 49 753 | 21,4 % |
| Nettovelkaantumisaste (Gearing)* | 65,6 % | 71,8 % | 65,6 % | 71,8 % | ||
| Nettovelkaantumisate ilman IFRS16 | 48,8 % | 49,9 % | 48,8 % | 49,9 % | ||
| Omavaraisuusaste | 42,2 % | 40,2 % | 42,2 % | 40,2 % | ||
| Omavaraisuusaste ilman IFRS16 | 41,4 % | 44,0 % | 41,4 % | 44,0 % | ||
| Aktiivinen henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana*** | 543 | 538 | 0,9 % | 544 | 534 | 1,9 % |
| Aktiivinen henkilöstö katsauskauden lopussa*** | 541 | 538 | 0,6 % | 541 | 538 | 0,6 % |
| Tulos per osake (euroa) | 0,0069 | 0,0099 | -30,8 % | 0,0471 | 0,0113 | 316,1 % |
) IFRS 16:n mukaisella vuokravastuiden käsittelyllä on 1.10.–31.9.2020 493 tuhannen euron (2020: 411) positiivinen vaikutus käyttökatteeseen (EBITDA) sekä 1.1.–31.12.2020 1 994 tuhannen euron (2019: 1 676) vaikutus käyttökatteeseen (EBITDA).
) IFRS 3:n mukaisesti katsauskaudella 1.10.–31.12.2020 liiketulokseen sisältyy 473 tuhatta euroa (2019: 507) sekä 1.1.–31.12.2020 1 894 tuhatta euroa (2019: 2 030) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin.
) Konsernin sisäisten velkojen valuuttakurssimuutoksista (Ruotsin ja Norjan kruunun valuuttakurssimuutokista euroon nähden) aiheutuu IFRS:n mukainen 211 tuhannen euron valuuttakurssivoitto 1.1.–31.12.2020, joka ei ole kassavirtavaikutteinen, vaan vaikuttaa ainoastaan tilikauden tulokseen, konsernin taseeseen ja omavaraisuusasteeseen. 1.10.–31.12.2020 aiheutui 685 tuhannen euron valuuttakurssivoitto.
*) Innofactor-konsernissa seurataan aktiivisen henkilöstön määrää. Aktiivisen henkilöstön määrään ei lasketa mukaan yli 3 kuukauden pituisella vapaalla olevia työntekijöitä.
Innofactorin tulevaisuuden näkymät vuodelle 2021
Innofactorin vuoden 2021 liikevaihdon ja käyttökatteen (EBITDA) arvioidaan kasvavan edellisestä vuodesta 2020, jolloin liikevaihto oli 66,2 miljoonaa euroa ja käyttökate oli 7,2 miljoonaa euroa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
3 (33)
Toimitusjohtaja Sami Ension katsaus: Odotamme koronavuoden jälkeen vuonna 2021 orgaanisen kasvun vahvistumista
Liikevaihto vuonna 2020 oli ennätykselliset 66,2 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 3,1 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Käyttökate (EBITDA) parani 2,1 miljoonaa euroa edellisestä vuodesta päätyen myös ennätykselliseen 7,2 miljoonaan euroon (10,8 prosenttia liikevaihdosta). Käyttökatteeseen kohdistui vuoden viimeisellä neljänneksellä yhteensä noin 1,0 miljoonan euron lopullinen alas- ja kulukirjaus Ruotsissa vuonna 2019 toteutettuun asiakasprojektiin, jota ilman käyttökate olisi ollut noin 8,1 miljoonaa euroa (12,3 prosenttia liikevaihdosta).
Liikevaihto vuoden 2020 neljännellä vuosineljänneksellä oli 18,3 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 4,7 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Liikevaihto kasvoi Suomessa, mutta laski edelleen muissa maissa edelliseen vuoteen verrattuna, vaikka liiketoiminta maissa paranikin vuoden 2020 loppua kohden. Liikevaihto työntekijää kohden kasvoi 1,2 % edellisestä vuodesta. Käyttökate (EBITDA) pysyi suunnilleen edellisen vuoden tasolla päätyen 1,6 miljoonaan euroon (8,7 prosenttia liikevaihdosta). Ilman edellä kuvattua oikaisua käyttökate olisi ollut noin 2,6 miljoonaa euroa (14,0 prosenttia liikevaihdosta).
Tilauskanta kasvoi neljänneksen lopussa uuteen historialliseen ennätykseen 60,4 miljoonaa euroa (2019: 49,8), jossa oli kasvua 21 % prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan.
Vuoden 2020 aikana syvensimme yhteistyötä asiakkaidemme kanssa entisestään. Saimme vuoden aikana ennätysmäärän uusia tilauksia, joka vahvisti tilauskantaa, esimerkiksi taloushallinnon ratkaisu suomalaiselle kaupan alan yritykselle, Terveyskylään liittyvät ICT-asiantuntijapalvelut Helsingin ja Uudenmaan Sairaanhoitopiirin kuntayhtymälle (HUS), hallinto- ja erityistuomioistuinten toiminnanohjaus- ja dokumentaationhallintajärjestelmän (HAIPA) jatkokehitysvaihe Oikeusrekisterikeskukselle, ICT-konsultointipalvelut norjalaiselle Ullensakerin kunnalle, hallinnollinen asianhallintaratkaisu Kansaneläkelaitokselle, konkurssi- ja yrityssaneerausasioiden järjestelmäkokonaisuus (KOSTI) Oikeusrekisterikeskukselle, Microsoft Office 365 ja Microsoft SharePoint -ympäristöjen sovellushallintapalvelut Teknologian tutkimuskeskus VTT:lle, tarjousprosessin digitalisoiminen suurelle suomalaiselle globaalisti toimivalle valmistavan teollisuuden yritykselle, jäsenhallintajärjestelmän jatkokehittäminen ruotsalaiselle ammattiliitolle, tietojärjestelmien ylläpidon ja kehityksen IT-asiantuntijapalveluiden ensisijainen puitesopimus Työllisyysrahastolle, dokumentinhallintajärjestelmä Liikenne- ja viestintävirasto Traficomille, konsultointi- ja ylläpitopalvelut Senaatti-kiinteistöille, asianhallintajärjestelmä Tampereen korkeakoulusäätiölle sekä useita muita merkittäviä hankkeita Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. Edellisten lisäksi tiedotimme 21.1.2021, että Verohallinto on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin IT-asiantuntijapalveluiden ensisijaiseksi toimittajaksi Azure-ohjelmoinnin osa-alueeseen kokonaisarvoltaan 15–25 miljoonaa euroa, mikä on Innofactorin historian suurin yksittäinen tilaus. Haluankin kiittää kaikkia asiakkaitamme ja kumppaneitamme luottamuksesta, jota olette Innofactoria kohtaan osoittaneet.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
4 (33)
20-vuotisjuhlavuotemme 2020 jatkoi kannattavuuden parantumisen osalta vuonna 2019 alkanutta hyvää kehitystä. Vuoden aikana onnistuimme edellä kerrotun mukaisesti myynnissä ja tilauskantamme kasvoi uuteen ennätykseen, saimme julkista huomiota saavutuksistamme ja pystyimme koronaturvallisesti juhlimaankin. Hieno vuosi Innofactorille kaikkinensa koronasta huolimatta. Uskomme vuonna 2021 pystyvämme edelleen kiihdyttämään orgaanista kasvuvauhtiamme, jota tukee myös liiketoimintatilanteen parantuminen vuoden 2020 viimeisellä vuosipuoliskolla Suomen ulkopuolella verrattuna toiseen ja kolmanteen vuosineljännekseen.
Vuonna 2020 keskeisin Innofactorin liiketoimintaan vaikuttanut tekijä oli koronavirus. Korona aiheutti haasteita Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa erityisesti toisella ja kolmannella vuosineljänneksellä, mikä johti asiakkaiden ostojen vähenemiseen näissä maissa. Tästä johtuen liikevaihto jäi suunnitellusta. Kannattavuus kuitenkin parani jopa suunniteltua nopeammin, mikä johtui etenkin vähentyneistä matka- ja muista liiketoiminnan kuluista. Innofactor sai vuonna 2020 Pohjoismaissa valtioilta koronasta johtuvaa tukea yhteensä noin 0,7 miljoonaa euroa. Kokonaisuudessaan saavutimme juhlavuonamme 2020 kaikkien aikojen parhaan liikevaihdon, käyttökatteen ja tilauskannan.
Pitkällä tähtäimellä uskomme koronaepidemian aiheuttaman yhteiskunnan digiloikan lisäävän Innofactorin mahdollisuuksia kasvattaa liiketoimintaansa. Modernin digitaalisen organisaation kyvykydet ovat jatkossa asiakkaillemme entistä tärkeämpiä. Lisäksi on mahdollista, että asiakkaamme siirtävät joitakin toimintojaan takaisin Pohjoismaihin lähemmäs asiakkaitaan. Tällä olisi suotuisa vaikutus Innofactorin valitun strategian mukaiseen liiketoimintamalliin, joka perustuu pohjoismaisiin osaajiin. Myös Microsoftin asema on uskoaksemme vahvistunut koronaepidemian aikana. Uskomme mahdollisuuksiimme kasvattaa jatkossa markkinaosuuttamme.
Innofactorin tavoitteena on olla johtava modernin digitaalisen organisaation edistäjä jokaisessa Pohjoismaassa. Uskomme valitsemaamme pohjoismaiseen strategiaamme ja pitkän tähtäimen tavoitteidemme saavuttamiseen. Tämä vaatii pitkäjännitteisyyttä ja määrätietoista toimintaa niin yhtiön johdolta, työntekijöiltä kuin sijoittajiltakin. Innofactor etsii edelleen aktiivisesti mahdollisia uusia strategisia kumppanuuksia Pohjoismaista. Konsernin tavoitteena on kasvaa sekä orgaanisesti että yritysjärjestelyjen kautta.
Henkilökohtaisesti olen erityisen iloinen siitä, että pystymme maksamaan vuodelta 2020 omistajillemme osinkoa uudistetun osinkopolitiikkamme mukaisesti. Suuret kiitokset vuodesta 2020 asiakkaillemme, kumppaneillemme, työntekijöillemme ja sijoittajillemme.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
5 (33)
Strategia ja sen toteutuminen katsauskaudella
Innofactorin strategia koostuu tarkoituksesta, missiosta, visiosta, strategisista valinnoista, arvoista, toimintaperiaatteesta ja pitkän tähtäimen taloudellisista tavoitteista.
Tarkoitus: Innovoimme toimivamman maailman puolesta
Missio: Edistämme modernia digitaalista organisaatiota
Visio: Johtava pohjoismainen digitaalisen transformaation kumppani Microsoft-ekosysteemissä
Strategiset valinnat:
- osaavimmat pohjoismaiset tiimit
- tuotteistettu kohdennettu tarjonta
- proaktiivinen ja joustava toimintatapa
- innovointi edelläkävijäasiakkaiden kanssa
Arvot:
- vastuullisuus
- toimintavapaus
- innovaatio
- asiakas
Toimintaperiaate: Tavoitteenamme on laittaa ihmiset edelle kaikessa, mitä teemme. Haluamme toteuttaa ratkaisuja, jotka sujuvoittavat asiakkaidemme arkea ja saavat hymyn heidän huulilleen.
Pitkän tähtäimen taloudelliset tavoitteet:
- saavuttaa noin 20 prosentin vuosittainen kasvu, josta pääosa pyritään saavuttamaan orgaanisesti
- saavuttaa noin 20 prosentin käyttökate (EBITDA) suhteessa liikevaihtoon
- pitää kassavirta positiivisena ja turvata kaikissa tilanteissa rahoituksellinen vakavaraisuus
Innofactorin liikevaihto katsauskaudella 1.1.–31.12.2020 oli 66,2 miljoonaa euroa (2019: 64,2), jossa oli kasvua 3,1 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Liikevaihto kasvoi vuoden 2020 viimeisellä vuosineljänneksellä 4,7 %. Liikevaihto kasvoi Suomessa mutta laski muissa maissa. Liikevaihdon strategista kasvutavoitetta tukee hyvin kehittynyt tilauskanta 60,4 miljoonaa euroa (2019: 49,8). Innofactor kiinnittää vuoden 2021 aikana erityistä huomiota kasvun, myynnin, osaamisen ja resurssoinnin johtamiseen, johon liittyen olemme muun muassa uusineet organisaatiotamme. Uutena roolina huhtikuussa 2021 aloittaa Chief Innovation and Talent Officer.
Käyttökate (EBITDA) kasvoi katsauskaudella 1.1.–31.12.2020 edellisen vuoden vastaavan ajanjakson 5,1 miljoonasta eurosta 7,2 miljoonaan euroon (10,8 prosenttia liikevaihdosta). Kannattavuuden osalta Innofactor pystyi oleellisesti edelleen parantamaan suoritustaan. Sen osalta vaaditaan kuitenkin vielä seuraavien vuosien aikana johdon huomiota ja paljon työtä, jotta
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
päästään pitkän tähtäimen tavoitteeseen noin 20 prosenttiin. Tähän liittyvät toimenpiteet ovat selkeitä ja tiedossa, joten uskomme tavoitteen olevan täysin mahdollinen.
Innofactorin liiketoiminnan rahavirta oli katsauskaudella 1.1.–31.12.2020 5,0 miljoonaa euroa (2019: 6,2) ja omavaraisuusaste katsauskauden lopussa 42,2 prosenttia (2019: 40,2 %). Liiketoiminnan vahva rahavirta tukee Innofactorin strategista kannattavan kasvun tavoitetta, jossa turvataan kaikissa tilanteissa rahoituksellinen vakavaraisuus.
Innofactorin liikevaihto ja liikevaihto työntekijää kohden kasvoivat vertailukaudesta

Innofactorin liikevaihto 1.10.–31.12.2020 oli 18 252 tuhatta euroa (2019: 17 432), jossa oli kasvua 4,7 prosenttia. Kyseessä on Innofactorin historian kvartterikohtainen ennätys. Liikevaihto aktiivista työntekijää kohden oli noin 33,6 tuhatta euroa (2019: 32,4), jossa oli kasvua 3,7 prosenttia.
Innofactorin liikevaihto 1.1.–31.12.2020 oli 66 164 tuhatta euroa (2019: 64 198), jossa oli kasvua 3,1 prosenttia. Liikevaihto aktiivista työntekijää kohden oli noin 121,6 tuhatta euroa (2019: 120,2), jossa oli kasvua 1,2 prosenttia. Keskitymme siihen, että liikevaihto aktiivista työntekijää kohden saadaan edelleen kasvamaan myös vuonna 2021.

Liikevaihdon jakauma 1.1 - 31.12.2020


Innofactorin liiketoiminta keskittyi Suomeen, Ruotsiin, Tanskaan sekä Norjaan. Liikevaihdosta 1.1.–31.12.2020 noin 68 prosenttia tuli Suomesta, noin 19 prosenttia Ruotsista, noin 9 prosenttia Norjasta ja noin 4 prosenttia Tanskasta. Liikevaihto kasvoi Suomessa mutta laski muissa maissa. Myös vuoden 2020 viimeisellä neljänneksellä liikevaihto kasvoi Suomessa ja laski muissa maissa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
7 (33)
Liikevaihdosta 1.1.–31.12.2020 tuli noin 42 prosenttia yritysasiakkaista, noin 41 prosenttia julkishallinnon asiakkaista ja noin 17 prosenttia kolmannen sektorin asiakkaista.
Innofactorin katsauskauden 1.1.–31.12.2020 liikevaihdosta noin:
- 5 prosenttia tuli lisensseistä, josta kolmansien osapuolten lisenssitulojen osuus oli noin 3 prosenttia liikevaihdosta
- 31 prosenttia tuli jatkuviin palvelusopimuksiin perustuvista palveluista, esimerkiksi SaaS-, pilvi- ja käyttöpalvelut, sekä ohjelmistoylläpidosta
- 21 prosenttia tuli jatkuviin palvelusopimuksiin perustuvista asiantuntijatöistä, esimerkiksi IT-järjestelmien pienemmat asiakaskohtaiset muutos- ja jatkokehitystyöt
- 43 prosenttia tuli IT-järjestelmien toimitusprojekteista sekä konsultoinnista
Innofactorin 10 suurimman asiakkaan osuus katsauskauden 1.1.–31.12.2020 kokonaisliikevaihdosta oli noin 30 prosenttia.
Innofactorin käyttökate oli vertailujaksoa korkeampi

Innofactorin käyttökate (EBITDA) 1.10.–31.12.2020 oli 1 585 tuhatta euroa (2019: 1 559), jossa oli kasvua 1,7 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 8,7 prosenttia (2019: 8,9 %).
Käyttökatteeseen kohdistui vuoden 2020 viimeisellä neljänneksellä yhteensä noin 970 tuhannen euron lopullinen alas- ja kulukirjaus Ruotsissa vuonna 2019 toteutettuun asiakasprojektiin, jota ilman käyttökate olisi ollut noin 2 555 tuhatta euroa (14,0 prosenttia liikevaihdosta). Alas- ja kulukirjaus johtui muuttuneesta tiedosta, joka saatiin vuoden 2020 viimeisellä neljänneksellä ja vaikuttaa siten ainoastaan vuoden 2020 tulokseen.
Innofactorin käyttökate (EBITDA) 1.1.–31.12.2020 oli 7 164 tuhatta euroa (2019: 5 089), jossa oli kasvua 40,8 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 10,8 prosenttia (2019: 7,9 %). Ilman viimeisen vuosineljänneksen oikaisua käyttökate olisi ollut noin 8 134 tuhatta euroa (12,3 prosenttia liikevaihdosta).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
8 (33)
Innofactorin liikevoitto 1.10.–31.12.2020 oli 404 tuhatta euroa (2019: 480), jossa oli laskua 15,8 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 2,2 prosenttia (2019: 2,8 %). Liikevoittoon kohdistui vastaava oikaisua kuin käyttökatteeseen, jota ilman liikevoitto olisi ollut noin 1 374 tuhatta euroa (7,5 prosenttia liikevaihdosta).
Innofactorin liikevoitto 1.1.–31.12.2020 oli 2 501 tuhatta euroa (2019: 795), jossa oli kasvua 214,4 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 3,8 prosenttia (2019: 1,2 %). Ilman viimeisen vuosineljänneksen oikaisua liikevoitto olisi ollut noin 3 472 tuhatta euroa (5,2 prosenttia liikevaihdosta).
Yritysostot ovat olleet keskeinen osa Innofactorin strategiaa. Yritysostoista johtuvat aineettomien oikeuksien poistot vaihtelevat suuresti sen mukaan, millaiseksi ostettavan yrityksen asiakassopimusten ja teknologian arvo arvioidaan sekä millä aikataululla niistä johtuvat aineettomat oikeudet poistetaan. Tästä syystä yhtiön käsityksen mukaan liikevoiton sijasta ensisijaisena kannattavuuden mittarina kannattaa seurata käyttökatteta (EBITDA), johon kyseiset poistot eivät vaikuta.
IFRS 3:n mukaisesti katsauskaudella 1.10.–31.12.2020 liiketulokseen sisältyy 473 tuhatta euroa (2019: 507) sekä 1.1.–31.12.2020 1 894 tuhatta euroa (2019: 2 030) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin. Kyseisillä poistoilla oikaistu katsauskauden 1.10.–31.12.2020 Innofactorin operatiivinen liikevoitto olisi ollut 736 tuhatta euroa (2019: 988), jossa laskua 25,5 prosenttia. 1.1.–31.12.2020 Innofactorin liikevoitto olisi ollut 4 254 tuhatta euroa (2019: 2 825), jossa kasvua 50,5 prosenttia.
Innofactorin tilauskanta kasvoi edelleen uuteen ennätykseensä, vaikka vuoden 2020 neljännellä vuosipuoliskolla ei tullut erityisen isoja uusia tilauksia

Innofactorin tilauskanta oli katsauskauden lopussa 60 402 tuhatta euroa (2019: 49 753), jossa kasvua oli 21,4 %. Vaikka vuoden neljännellä vuosineljänneksellä ei raportoitukaan uusista merkittävistä tilauksista, kirjattiin tilauskantaan useita edellisellä vuosineljänneksellä saatuja tilauksia, kuten
- Senaatti-kiinteistöjen konsultointi- ja ylläpitopalvelut noin 1,0 miljoonaa euroa
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
9 (33)
- Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin dokumentinhallintajärjestelmä noin 1,0 miljoonaa euroa
- Tampereen korkeakoulusäätiön asianhallintajärjestelmä noin 0,7 miljoonaa euroa
Innofactorin katsauskauden liiketoiminnan rahavirta pysyi vahvana
Innofactorin taseen loppusumma oli katsauskauden lopussa 56 607 tuhatta euroa (2019: 55 720). Konsernin likvidit varat olivat yhteensä 3 059 tuhatta euroa (2019: 963), jotka koostuivat kokonaisuudessaan rahavaroista.
Liiketoiminnan rahavirta katsauskaudella 1.1.–31.12.2020 oli 5 010 tuhatta euroa (2019: 6 209). Investointien rahavirta oli -89 tuhatta euroa (2019: -606).
Omavaraisuusaste oli katsauskauden päättyessä 42,2 prosenttia (2019: 40,2 %) ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan (Net Gearing) 65,6 prosenttia (2019: 71,8 %).
Katsauskauden päättyessä yhtiössä oli lyhytaikaista korollista velkaa rahalaitoksille 2 540 tuhatta euroa (2019: 8 334) ja pitkäaikaista korollista velkaa rahalaitoksille 8 890 tuhatta euroa (2019: 3 684). Yhtiöllä oli IFRS 16 -standardin mukaisia vuokrasopimusvelkoja (määräaikaisten vuokrasopimusten keston mukaiset vuokrat) 3 956 tuhatta euroa (2019: 4 835), joista lyhytaikaisia oli 1 738 tuhatta euroa (2019: 1 566) ja pitkäaikaisia 2 218 tuhatta euroa (2019: 3 269). Yhteensä korollisia velkoja oli 15 386 tuhatta euroa (2019: 16 853).
Sijoitetun pääoman tuotto 1.1.–31.12.2020 parani edellisestä vuodesta ja oli 11,1 prosenttia (2019: 2,3 %). Oman pääoman tuotto 1.1.–31.12.2020 parani edellisestä vuodesta ja oli 7,7 prosenttia (2019: 1,9 %).
Innofactorin taseen pitkäaikaiset varat katsauskauden lopussa olivat yhteensä 39 616 tuhatta euroa.
Innofactorin katsauskauden 1.1.–31.12.2020 bruttoinvestoinnit aineelliseen ja aineettomaan käyttöomaisuuteen olivat 311 tuhatta euroa (2019: 619) ja muodostuivat kasvun vaatimista tavanomaisista lisä- ja korvausinvestoinneista.
Innofactorin tutkimus- ja tuotekehityspanostukset kasvoivat vuodesta 2019
Katsauskauden tuotekehityksessä painopistealueina olivat olemassa olevien tuotteiden ja palvelujen uudistaminen sekä jatkuva jatkokehittäminen tuotepohjaisen liiketoiminnan kasvun tukemiseksi.
Innofactorin tulosvaikutteisesti käsitellyt tutkimus- ja tuotekehitysmenot 1.1.–31.12.2020 olivat noin 3 618 tuhatta euroa (2019: 2 795), mikä on 5,5 prosenttia liikevaihdosta (2019: 4,4 %).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
10 (33)
Innofactorin henkilöstömäärä kasvoi hieman vertailukaudesta
Innofactorissa seurataan ensisijaisesti aktiivisen henkilöstön määrää. Aktiivisen henkilöstön määrään ei lasketa mukaan yli 3 kuukauden pituisella vapaalla olevia työntekijöitä.
Aktiivisen henkilöstön määrä oli 1.10.–31.12.2020 keskimäärin 543 henkilöä (2019: 538), jossa oli kasvua 0,9 prosenttia. Aktiivisen henkilöstön määrä oli 1.1.-31.12.2020 keskimäärin 544 henkilöä (2019: 534), jossa oli kasvua 1,9 prosenttia. Katsauskauden lopussa aktiivisen henkilöstön määrä oli 541 (2019: 538), jossa oli kasvua 0,6 prosenttia.
Katsauskauden lopussa henkilöstön keski-ikä oli 41,4 vuotta (2019: 41,6). Naisten osuus oli 27 prosenttia (2019: 26 %) henkilöstöstä. Miehiä oli 73 prosenttia (2019: 74 %) henkilöstöstä.
Katsauskauden muut tapahtumat
30.1.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että toteuttaa ulkoisen laskennan tarpeita palvelevan taloushallinnon ratkaisun suomalaiselle kaupan alan yritykselle. Hankinnan arvo on noin 0,65 miljoonaa euroa, joka kohdistuu arvion mukaan vuodelle 2020.
12.2.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Helsingin ja Uudenmaan Sairaanhoitopiirin kuntayhtymä (HUS) valitsi Innofactorin Terveyskylään liittyvien ICT-asiantuntijapalveluiden toimittajaksi enintään 2 000 000 eurolla. Palvelut toimitetaan arviolta vuosien 2020–2021 aikana.
13.2.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Oikeusrekisterikeskus valitsi Innofactorin hallinto- ja erityistuomioistuinten toiminnanohjaus- ja dokumentaationhallintajärjestelmän kehittämishankkeen (HAIPA-hanke) jatkokehitysvaiheen toimittajaksi. Hankinnan kohteena on hankkeeseen liittyvä asiantuntijatyö sekä käyttöönotot eri virastoissa ja mahdollisesti järjestelmään liittyviä ylläpitotöitä. Sopimuskauden arvioitu alkamisajankohta on maaliskuun 2020 ja sen kesto vuoden 2020 loppuun. Lisäksi asiakas varaa oikeuden kahteen erikseen päätettävään optiono vuosille 2021 sekä 2022. Asiakkaan hankintapäätössessä ilmoittama hankinnan arvioitu arvonlisäveroton kokonaisarvo on 2 157 000 euroa.
13.2.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Ullensakerin kunta Norjassa valitsi Innofactorin ICT-konsultointipalveluiden toimittajaksi. Palvelut käsittävät kokonaisvaltaisen julkisen pilviratkaisun, joka sisältää pilvi-infrastruktuurin, identiteetin ja pääsynhallinnan sekä pilviturvallisuuden ja modernin työntekijäkokemuksen. Konsultointipalvelut sisältävät arkkitehtuuri- ja järjestelmäkehitystä, ylläpitopalveluita sekä muita palveluita, joiden arvo yhteensä on noin 10 000 000 norjan kruunua (noin 1 000 000 euroa), ja jotka toimitetaan arviolta vuosien 2020 ja 2021 aikana. Asiakas varaa itselleen lisäksi option palvelun laajentamisesta kahdelle lisävuodelle.
4.3.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Kansaneläkelaitos valitsi Innofactorin hallinnollisen asianhallintaratkaisun toimittajaksi. Hankinta sisältää asianhallintaratkaisun ja sen
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
11 (33)
toimituksen, tukipalvelut ja erikseen tilattavat asiantuntijatyöt. Järjestelmätoimitus ja siihen liittyvät integraatiot on suunniteltu toteutettavaksi vuosien 2020–2021 aikana. Sopimus on voimassa ensin neljä vuotta, jonka jälkeen se on voimassa toistaiseksi. Hankinnan arvioitu kokonaisarvo sopimuskaudelta on noin 1 050 000 euroa.
24.3.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Oikeusrekisterikeskus valitsi Innofactorin Konkurssi- ja yrityssaneerausasioiden järjestelmäkokonaisuuden (KOSTI) toimittajaksi. Hankinnan kohteena on KOSTI-järjestelmäkokonaisuuden toimitus- ja käyttöönottoprojektit, ylläpito- ja tukipalvelut sekä jatkokehittämisen asiantuntijapalvelut. Järjestelmätoimitus on suunniteltu toteutettavaksi vaiheittain vuosien 2020–2021 aikana. Oikeusrekisterikeskuksen hankintapäätöksessä ilmoittama hankinnan ennakoitu arvonlisäveroton kokonaisarvo neljän vuoden aikana on 2 247 000 euroa. Sopimus on voimassa toistaiseksi.
27.4.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin Microsoft Office 365 ja Microsoft SharePoint -ympäristöjen sovellushallintapalveluiden toimittajaksi. Hankinnan kohteena ovat O365-pilviympäristön sekä on-premise SharePoint 2019 -ympäristön ylläpitoon ja kehitykseen liittyvät sovellushallinnan tehtävät ja palvelukokonaisuudet. Sopimuskauden kesto on kolme vuotta. Lisäksi asiakas varaa option jatkaa sopimusta kahdella (2) vuodella yksi vuosi kerrallaan. Hankinnan arvioitu arvonlisäveroton kokonaisarvo sopimuskaudelta on 2 500 000 euroa.
10.6.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että suuri suomalainen globaalisti toimiva valmistavan teollisuuden yritys ja Innofactor ovat allekirjoittaneet sopimuksen tarjousprosessin digitalisoimiseksi. Sopimuksen mukaan Innofactor suunnittelee ja toteuttaa ketterin menetelmin pilvipohjaisen ratkaisun tarjousprosessin hallintaan sekä siihen liittyvän tiedon ja dokumenttien käsittelyyn ja tallennukseen. Ratkaisun toteutuksessa hyödynnetään Microsoft Azure PaaS -pilvipalveluita. Sopimuksen arvonlisäveroton arvo on noin 1 700 000 euroa. Hanke toteutetaan vuosien 2020 ja 2021 aikana.
15.6.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että ruotsalainen ammattiliitto on päättänyt jatkaa yhteistyötä Innofactorin kanssa liideihin, tiketöintiin ja kurssinhallintaan keskittyvän jäsenhallintajärjestelmänsä jatkokehittämiseksi. Järjestelmä pohjautuu Microsoft Dynamics 365 -ohjelmistoon sekä Innofactorin Membership Management System (MMS) -jäsenhallintaratkaisuun. Projektin toimituksen on suunniteltu alkavan heinäkuussa 2020 ja päättyvän kesäkuussa 2021. Hankkeen arvonlisäveroton hinta on noin 1 000 000 euroa.
16.6.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Työllisyysrahasto on valinnut Innofactorin julkisen hankinnan kilpailutuksessa tietojärjestelmien ylläpidon ja kehityksen IT-asiantuntijapalveluiden ensisijaiseksi puitesopimustoimittajaksi. Hankinnan kohteena on tietojärjestelmien ylläpidon ja kehityksen IT-asiantuntijatyö ja ohjelmistot. Asiantuntijatyötä voidaan käyttää tarpeen mukaan ylläpitoon, kehittämiseen ja tukitehtäviin. Työstä voidaan sopia yksittäisinä tehtävinä, projekteina tai jatkuvina palveluina. Toimitukset voivat sisältää ohjelmistoja tai ohjelmistokomponentteja. Puitesopimus tehdään toistaiseksi voimassa olevana, kuitenkin
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
12 (33)
enintään neljäksi vuodeksi. Ensisijaisuusperiaatteen mukaisesti Innofactorin kanssa solmitaan puitesopimuksen lisäksi ensivaiheessa sovellusylläpito- ja kehitystiimin toimitussopimus. Innofactorin arvion mukaan puitesopimuksen arvo on 3–5 miljoonaa euroa neljän vuoden sopimuskaudella.
10.7.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin dokumentinhallintajärjestelmän toimittajaksi. Hankinnan kohteena on dokumentinhallinnan ratkaisu sekä ylläpito- ja konsultointituki ratkaisulle. Ratkaisun tavoitteena on yhteinen, keskitetty ja tietoturvallinen dokumenttienhallinta, jossa on selkeät ja tehokkaat tiedonkäsittelyprosessit. Tavoitteena on yhtenäistää dokumenttienhallinta virastossa ja tehostaa tiedon löydettävyyttä sekä saatavuutta. Innofactorin toimittama järjestelmä pohjautuu Innofactorin Dynasty-tuoteperheeseen. Asiakkaan hankintapäätöksessä ilmoittama hankinnan ennakoitu arvonlisäveroton kokonaisarvo neljän vuoden ajalta on 950 000 euroa.
1.9.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen, jonka mukaan Innofactor Oyj:n hallitus on 31.8.2020 osana vuosittaista strategiaprosessia vahvistanut yhtiön päivitetyn osingonjakopolitiikan. Uudistetun politiikan mukaan Innofactorin tavoitteena on maksaa osinkoa säännöllisesti joka vuosi. Tavoitteena on maksaa noin puolet tilikauden tuloksesta osinkona huomioiden yhtiön taloudellinen asema, mahdolliset yritysjärjestelyt sekä muut kehitystarpeet.
8.9.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Senaatti-kiinteistöt on valinnut Innofactorin konsultointi- ja ylläpitopalveluiden toimittajaksi dynaamisen hankintajärjestelmän kautta. Hankinnan kohteena on Microsoft Dynamics 365 CRM -asiakkuudenhallintaratkaisun sekä ClickDimensions markkinoinnin automaatioratkaisun konsultointi-, kehitys-, tuki- ja ylläpitopalvelut. Sopimus on voimassa ensin 30.6.2023 asti, jonka jälkeen se on voimassa 30.6.2025 asti, ellei asiakas ilmoita sopimuskauden päättämisestä ennen varsinaisen sopimuskauden päättymistä. Innofactor arvioi hankinnan kokonaisarvon olevan noin 1 000 000 euroa.
29.9.2020 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Tampereen korkeakoulusäätiö valitsi julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toimittamaan asianhallintajärjestelmän SaaS-palveluna. Hankinnan kohteena on Innofactorin Dynasty-tuoteperheen asianhallinta- ja tiedonohjausjärjestelmän käyttöoikeudet, järjestelmien toimitus sekä tuki ja ylläpito. Ratkaisu sisältää asianhallinnan, asiakirjahallinnan, tiedonohjauksen, kokoushallinnan, sopimushallinnan, päätöshallinnan sekä allekirjoittamisen toiminnallisuudet/moduulit. Tampereen korkeakoulusäätiön hankintapäätöksessä ilmoittama arvonlisäveroton kokonaisarvo on 696 420 euroa.
15.10.2020 Innofactor antoi arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 §:n mukaisen liputusilmoituksen, jonka mukaan Rimonne Baltic OÜ:n osuus Innofactorin osakkeissa ja äänissä on ylittänyt 5 %:n liputusrajan 15.10.2020. Rimonne OÜ:n ilmoituksen mukaan sen osuus osakkeista ja äänistä on liputusrajan rikkoutumisen jälkeen 5,01 % (1 872 000 osaketta).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
13 (33)
Osake ja osakkeenomistajat
Innofactor Oyj:n osakepääoma oli katsauskauden lopussa 2 100 000,00 euroa ja osakkeiden lukumäärä oli yhteensä 37 388 225 kappaletta. Innofactor Oyj:ssä on yksi osakesarja. Jokaisella osakkeella on yksi ääni.
1.10.–31.12.2020 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 1,44 euroa (2019: 0,84), alin 1,15 euroa (2019: 0,62 euroa) ja keskikurssi oli 1,24 euroa (2019: 0,73).
1.1.–31.12.2020 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 1,44 euroa (2019: 0,84), alin 0,51 euroa (2019: 0,36) ja keskikurssi oli 1,00 euroa (2019: 0,59). Katsauskauden päätöskurssi 31.12.2020 oli 1,28 euroa (2019: 0,72).
Osakkeita vaihdettiin 1.10.–31.12.2020 julkisessa kaupankäynnissä 5 357 986 kappaletta (2019: 2 783 634), mikä vastaa 14,3 prosenttia (2019: 7,4 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.10.–31.12.2020 osakkeita oli keskimäärin 37 388 225 kappaletta (2019: 37 388 225). Osakkeiden vaihto nousi 92,5 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2019.
Osakkeita vaihdettiin 1.1.–31.12.2020 julkisessa kaupankäynnissä 20 099 421 kappaletta (2019: 10 919 321), mikä vastaa 53,8 prosenttia (2020: 29,7 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.1.–31.12.2020 osakkeita oli keskimäärin 37 388 225 kappaletta (2019: 36 608 307). Osakkeiden vaihto nousi 84,1 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2019.
Osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla 1,28 euroa 31.12.2020 oli 47 669 987 euroa (2019: 26 845), jossa oli kasvua 77,6 prosenttia.
Yhtiöllä oli 31.12.2020 yhteensä 11 456 osakkeenomistajaa (2019: 11 115) hallintarekisterit mukaan lukien.
Hallitukselle on annettu seuraavat valtuudet:
- 30.6.2021 asti osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta enintään 3 600 000 uuden osakkeen osalta (päätetty yhtiökokouksessa 31.3.2020); valtuutusta ei ole käytetty
- 30.6.2021 asti enintään 3 600 000 yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta (päätetty yhtiökokouksessa 31.3.2020); valtuutusta ei ole käytetty
Omat osakkeet
Yhtiökokous 31.3.2020 valtuutti hallituksen päättämään enintään 3 600 000 oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta muuten kuin osakkeenomistajien omistamien
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
14 (33)
osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen). Omia osakkeita voidaan hankkia niille hankintapäivänä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai markkinoilla muutoin muodostuvaan hintaan. Yhtiöllä saa olla kerrallaan hallussaan korkeintaan yksi kymmenesosa kaikista osakkeista. Osakkeet voidaan hankkia käytettäväksi yrityshankintojen tai muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyiden toteuttamiseksi, yhtiön pääoma- tai rahoitusrakenteen parantamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmän toteuttamista tai muutoin edelleen luovutettavaksi tai mitätöitäväksi. Omien osakkeiden hankinnan toteuttamisessa voidaan tehdä pääomamarkkinoilla tavanomaisia johdannais-, osakelainaus- tai muita sopimuksia lain ja määräysten puitteissa. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista osakkeiden hankkimiseen liittyvistä seikoista. Valtuutus on voimassa 30.6.2021 asti. Tämä valtuutus korvaa aiemmat hallituksen valtuutukset omien osakkeiden hankintaan liittyen.
Katsauskauden päättyessä yhtiöllä ei ole hallussaan omia osakkeita.
Yhtiön hallinnointi
Innofactor Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkaisemaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia (Corporate Governance 2020).
Yhtiökokous päätti 31.3.2020 hallituksen jäsenmääräksi viisi. Hallituksen jäseniksi valittiin jatkamaan Pekka Eloholma, Sami Ensio, Anna Lindén ja Risto Linturi. Hallitukseen valittiin uutena jäsenenä Heikki Nikku. Hallitus valitsi heti yhtiökokouksen jälkeen pitämässään järjestäytymiskokouksessa puheenjohtajakseen Anna Lindénin.
Yhtiökokous hyväksyi ehdotuksen, jonka mukaan yhtiön tilintarkastajaksi valittiin tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy päävastuullisena tilintarkastajana Juha Hilmola.
Innofactor on laatinut erillisen selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä tilikaudelta 2020.
Innofactor Oyj:n hallinnointiperiaatteet ja selvitykset ovat kokonaisuudessaan luettavissa yhtiön internet-sivuilla: www.innofactor.com/fi/sijoittajille/hallinto-ja-johtaminen/
Lähipiiritapahtumat
Yhtiön lähipiiriin kuuluvilla yhtiön johtohenkilöillä on 107 tuhatta euroa yhtiön henkilöstöanneista kertynyttä velkaa yhtiölle. Laina-aika on viisi vuotta, ja lainaa lyhennetään kuukausittain tasasuruisina erinä. Lainan korko on 12 kuukauden Euribor 360 -korko. Korko on kuitenkin aina vähintään 0 %. Kertynyt korko maksetaan yhtiölle kuukausittain. Yhtiöllä ei ole muita olennaisia lähipiiritapahtumia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
15 (33)
Markkinanäkymät ja toimintaympäristö: Arvioimme, että IT-palvelumarkkinoiden kasvu Pohjoismaissa vuonna 2021 on positiivinen, mutta koronatilanteen takia emme pysty antamaan tarkempaa arviota
Keskeisimpiä markkinoihin vaikuttavia muutosvoimia ja innovaatioiden trendejä ovat muun muassa lisätty- ja virtuaalitodellisuus, asioiden internet (IoT), tekoäly, robotiikka, lohkoketjut ja kvanttilaskenta sekä mahdollistajina ohjelmistojen siirtyminen pilveen, tiedon analytiikka, sosiaalinen media ja mobiilisuus. Ilmastonmuutoksen torjunta asettaa sekä yhteiskunnille että organisaatioille uudenlaisia vaatimuksia luoden samalla uusia liiketoimintamahdollisuuksia ja kiihdyttäen innovaatioita. Tässä liiketoiminnan murroksessa asiakkaidemme ostokäyttäytyminen on muuttunut. Asiakkaamme odottavat IT-kumppaniltaan aiempaa enemmän liiketoiminnallisten hyötyjen painottamista teknologisiin hyötyihin verrattuna. He toivovat entistä valmiimpia ratkaisuja, joihin ei tarvitse tehdä suuria asiakaskohtaisia muutoksia. Lisäksi asiakkaat odottavat yhä enemmän voivansa ostaa suurten kertaprojektien sijaan jatkuvia palveluita.
Arvioimme, että IT-palvelumarkkinat kasvoivat Pohjoismaissa hieman vuonna 2020. Arvioimme, että IT-palvelumarkkinoiden kasvu Pohjoismaissa vuonna 2021 jatkuu, mutta koronatilanteesta johtuen emme pysty antamaan tarkempaa arviota. Arviomme perustuu tutkimuslaitosten ennusteisiin sekä omiin markkinanäkemyksiimme.
Pitkällä tähtäimellä uskomme koronaepidemian aiheuttaman yhteiskunnan digiloikan lisäävän Innofactorin mahdollisuuksia kasvattaa liiketoimintaansa. Modernin digitaalisen organisaation kyvykkyydet ovat jatkossa asiakkaillemme entistä tärkeämpiä. Lisäksi on mahdollista, että asiakkaamme siirtävät joitain toimintojaan takaisin Pohjoismaihin lähemmäksi asiakkaitaan. Tällä olisi myös suotuisa vaikutus Innofactorin valitun strategian mukaiseen liiketoimintamalliin, joka perustuu pohjoismaisiin osaajiin. Myös Microsoftin asema on uskoaksemme vahvistunut koronaepidemian aikana. Uskomme mahdollisuuksiimme kasvattaa jatkossa markkinaosuuttamme Pohjoismaissa.
Microsoft-pohjaisten ratkaisujen kilpailutilanne Pohjoismaissa on pirstaloitunut. Ensimmäisessä kilpailijaryhmässä ovat suuret, kaikissa Pohjoismaissa toimivat yritykset. Nämä kilpailijat myyvät laajasti erilaisia organisaatioiden ja yhteisöjen tarvitsemia IT-ratkaisuja ja heidän käytössään on useita kilpailevia teknologioita, joista yksi on Microsoft-teknologia. Toisen kilpailijaryhmän muodostavat keskisuuret yritykset, jotka keskittyvät Pohjoismaiden tasolla johonkin kapeampaan ratkaisualueeseen myös käyttäen useita eri teknologioita. Kolmannen kilpailijaryhmän muodostavat pääosin tietyssä maassa toimivat keskisuuret yritykset, jotka tyypillisesti tarjoavat laajasti useita ratkaisualueita käyttäen useita kilpailevia teknologioita. Neljännessä kilpailijaryhmässä ovat pienet yritykset, jotka toimivat ainoastaan omassa kotimaassaan keskittyen selkeästi rajattuun ratkaisualueeseen, teknologiaan ja toimialaan.
Microsoftin pirstaloitunut, pienistä ja keskisuurista yrityksistä koostuva kumppaniverkosto tarjoaa meille edelleen mielenkiintoisia mahdollisuuksia yritysjärjestelyihin. Yritysostoissa keskitymme jatkossa todennäköisesti kooltaan keskikokoisiin yhdessä maassa toimiviin yrityksiin, joiden avulla
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
16 (33)
pyrimme laajentamaan tarjontamme kattavuutta maakohtaisesti sekä mahdollisesti hankkimaan lisää pilvipohjaista tuote- ja palveluliiketoimintaa. Hyvä maine, nopea ja kannattava kasvu, onnistuneet yritysjärjestelyt sekä yrittäjähenkisyys tekevät meistä houkuttelevan kumppanin toimialan uudelleenjärjestelyissä.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Innofactorin toimintaan ja talouteen sisältyy riskejä, jotka voivat olla oleellisia yhtiön ja sen osakkeen arvon kannalta. Innofactor Oyj:n hallitus arvioi riskejä neljä kertaa vuodessa osana strategia- ja liiketoiminnan suunnittelun prosessia. Riskit julkaistaan kokonaisuudessaan tilinpäätöstiedotteessa ja hallituksen toimintakertomuksessa. Osavuosikatsauksissa esitetään ainoastaan lähiajan riskeissä tapahtuneet muutokset.
Toiminnalliset riskit
Innofactor-konsernin toimintaan liittyvät riskit ovat pääsääntöisesti sen liiketoimintaa harjoittaviin konserniyhtiöihin liittyviä liiketoimintariskejä.
Osaava henkilöstö ja sen saatavuus: Innofactorin toiminnan kehitys ja toimitusten onnistuminen riippuvat paljolti siitä, että konsernilla on käytössään osaava henkilöstö ja pois lähtevien henkilöiden tilalle pystytään palkkaamaan korvaavia osaajia. Innofactorin toiminta-alalla on pula ja tiukka kilpailutilanne määrätyistä henkilöstöresursseista. Mikäli Innofactor ei onnistu motivoimaan henkilöstöään, pitämään henkilöstönsä osaamistasoa korkeana ja pitämään henkilöstöään palveluksessaan, konsernin liiketoiminnalle voi aiheutua ongelmia. Konsernin menestyminen riippuu keskeisesti palveluksessa olevista henkilöistä ja heidän onnistumisesta työtehtävissään. Innofactor panostaa henkilöstön jatkuvaan kehittämiseen ja korkean henkilöstötyytyväisyyden ylläpitoon.
Työvoimakustannusten kasvu: Innofactorin kustannuksista suurin osa koostuu palkoista ja muista työsuhde-etuuksista aiheutuvista kustannuksista (vuonna 2020 noin 68 % kaikista kustannuksista mukaan lukien poistot). Innofactorin omista työntekijöistä kaikki toimivat tällä hetkellä Pohjoismaissa. Vastaavasti osa kilpailijoista käyttää huomattavasti työvoimaa halpatyömaissa. Jos työvoimakustannusten kasvu jatkuu Pohjoismaissa yhtä suurena, mitä se on ollut tähän mennessä, aiheuttaa tämä Innofactorille riskin, jos IT-palveluista maksettavat hinnat eivät nouse vastaavalla tavalla. Innofactor seuraa jatkuvasti tilannetta sekä pyrkii vaikuttamaan työvoimakustannusten maltilliseen kehittymiseen etujärjestöjen kautta ja nostamaan alihankinnan ja ulkomailla tehtävän työn osuutta silloin, kun se on liiketoiminnallisesti järkevää, esimerkiksi laajoissa tuotekehityshankkeissa.
Projektien kannattavuus: Suuri osa Innofactorin liikevaihdosta tulee projektiliiketoiminnasta. Innofactorin toimitusprojektien kannattava toteutus edellyttää, että projektilaskenta ja suunnittelu ennen tarjouksen antamista ovat onnistuneet muun muassa työmäärän ja
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
17 (33)
toimitusaikataulun osalta ja toisaalta se, että toimitukset saadaan hoidettua kustannustehokkaasti. On mahdollista, että Innofactor ei onnistu arvioimaan projektin kannattavuutta oikein ja tästä syystä toimitus muodostuu yhtiölle tappiolliseksi. Vastaavasti on mahdollista, että kilpailutilanteesta johtuen projekteja joudutaan myymään halvemmalla, jolloin niiden kate jää pienemmäksi. Innofactor kiinnittää erityistä huomiota projektitoiminnan kannattavuuteen ja on tuonut sen keskeiseksi osaksi palkitsemisjärjestelmäänsä. Projektiliiketoiminnan suhteellinen osuus on myös pienentynyt ja sitä on tarkoitus jatkossa edelleen pienentää, mikä vähentää projektiliiketoimintaan liittyviä riskejä.
Kilpailu: Innofactorin pääasiallisia kilpailijoita ovat perinteiset tietotekniikan palvelu- ja ohjelmistoyritykset Pohjoismaissa. Joillakin kilpailijoilla on käytössään yhtiötä laajemmat taloudelliset resurssit, laajempi tuotevalikoima, halvempaa työvoimaa, laajemmat olemassa olevat asiakassuhteet ja huomattavat lakiasiainresurssit, joita ne voivat hyödyntää kilpaillessaan Innofactorin kanssa samoista toimituksista. Lisäksi uudet alalle tulevat pienet Start Up -yritykset lisäävät osaltaan kilpailua tietyissä toimituksissa. On odotettavaa, että hintakilpailu alalla säilyy kovana. Kilpailun kiristymisellä voi olla epäedullinen vaikutus Innofactorin liiketoimintaan, toiminnan tulokseen ja taloudelliseen asemaan. Innofactor pyrkii jatkuvasti kehittämään omaa kilpailukykyään, johon liittyen yhtiö on julkaissut muun muassa pitkän tähtäimen taloudelliset tavoitteensa.
Tutkimus ja tuotekehitys: Innofactorin toiminnassa tutkimus ja tuotekehitys ovat keskeisessä osassa. Siihen käytettiin vuonna 2020 noin 5,5 % liikevaihdosta. Jokaiseen tutkimus- ja tuotekehityshankkeeseen liittyy riski siitä, että niiden lopputulokset eivät tuota suunniteltua kaupallista menestystä, eikä hankkeeseen tehty investointi maksa itseään takaisin. Innofactor pyrkii jatkuvalla tarjoomansa päivittämisellä ja toimintansa organisoinnilla minimoimaan tutkimukseen ja tuotekehitykseen sisältyvät riskit.
Teknologia- ja toimialamurrokset: Innofactorin toimialalle on ominaista nopea kehitys. Nopeita muutoksia voi tapahtua asiakkaiden ohjelmistoteknologisissa vaatimuksissa ja valinnoissa. Keskeisiä käynnissä olevia muutoksia ovat esimerkiksi ohjelmistojen siirtyminen pilviteknologioihin, digitalisaatio, tekoäly, lohkoketju ja asioiden Internet (IoT). Jos Innofactor ei kykene vastaamaan muutoksiin, sillä saattaa olla haitallinen vaikutus Innofactorin liiketoimintaan, toiminnan tulokseen ja taloudelliseen asemaan. Innofactor pyrkii aktiivisesti panostamaan uusiin teknologioihin ja keskeisiin osaamisalueisiin.
Tietosuoja: EU:n uuden tietosuoja-asetuksen ("GDPR", asetus (EU) 2016/679) voimaantulolla on ollut merkitystä sekä Innofactorin että sen asiakkaiden liiketoimintaan. Vaadittavien toimenpiteiden tai menettelyiden laiminlyönti voi johtaa liikevaihdon menetyksiin sekä pahimmillaan valvontaviranomaisen asettamiin sakkoihin. Innofactor on investoinut GDPR:ään liittyviin ratkaisuihin ja nimennyt tietosuojavastaavan (Data Protection Officer).
Tietoturva: Innofactor toimii järjestelmäintegraattorina, jota kautta Innofactorin järjestelmänvalvojilla ja kehittäjillä on pääsy tiettyihin asiakasympäristöihin. Jokainen pääsy
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
18 (33)
asiakasympäristöön itsessään sisältää tietoturvariskin laittomien tiedonhankintayritysten osalta. Innofactor on toteuttanut standardeihin perustuvan tietoturvallisuudenhallintaa koskevan prosessin, jonka toteuttamista johtaa yhtiön tietoturvasta vastaava henkilö.
Pandemian riski: Maailmanlaajuisesti pandemiana leviä epidemia saattaisi aiheuttaa Innofactorin liiketoiminnalle haittaa. Jos epidemia ei havaittaisi merkittävässä määrin Innofactorin toiminta-alueella Pohjoismaissa, haitta rajoittuisi lähinnä Innofactorin toiminnassa tarvittavien välineiden, erityisesti tietokoneiden, mahdolliseen saatavuuden heikkenemiseen. Jos epidemiaa havaittaisiin merkittävässä määrin myös Innofactorin toiminta-alueella Pohjoismaissa, saattaisi se tarkoittaa henkilöstön siirtymistä pääosin tai kokonaan etätyöhön sekä mahdollisesti hetkittäistä ostojen vähenemistä ja toimitusten viivästyksiä joidenkin asiakkaiden kohdalla.
Pandemian riski on toteutunut koronaviruksen (COVID-19) osalta ja epidemiaa on havaittu merkittävässä määrin Innofactorin toiminta-alueella kaikissa Pohjoismaissa. Kaikissa Pohjoismaissa suoritettiin rajoitustoimenpiteitä ja useiden yritysten toimintaedellytykset oleellisesti heikentyvät. Innofactor oli varautunut pandemian riskiin antamalla työntekijöilleen jo ennakolta matkustamiseen ja erityisesti sen jälkeisiin oireisiin liittyviä tarkempia ohjeita, hankkinut varastoon normaalia enemmän tietokoneita sekä tehnyt erillisen suunnitelman henkilöstön siirtämisestä tarvittaessa etätyöhön, jonka mukaisesti koko henkilöstön suositeltiin siirtyvän etätyöhön 12.3.–25.6.2020 sekä uudelleen 7.8.2020 alkaen. Arviolta yli 98 prosenttia työtehtävistä on voitu Innofactorissa toteuttaa etätyönä. Joissain asiakkaissa on tapahtunut toimitusten ja hankintojen vähentymistä sekä siirtymistä myöhäisempään ajankohtaan, jolla on toistaiseksi ollut vähäistä vaikutusta Innofactorin liiketoimintaan. Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa liikevaihto on laskenut ja siellä on suoritettu pienimuotoisia sopeuttamistoimenpiteitä, esimerkiksi jotkut työntekijät siirtyivät tekemään lyhennettyä työaikaa. Tämänhetkisen toimintamme suunnittelu perustuu sille olettamukselle, että koronaepidemian vaikutukset Innofactorin liiketoimintaan jäisivät vähäisiksi.
Kasvutavoitteiden saavuttaminen: Tavoitellun kasvun toteutuminen edellyttää selkeästi yleisiä IT-markkinoita nopeampaa kasvun toteutumista. Tähän liittyy riski, että jatkossa tätä ei pystytä saavuttamaan, vaikka historiassa tässä on usein onnistuttu. On myös mahdollista, että Innofactorin markkina-alueella jatkossa IT-markkinat eivät kasva lainkaan tai jopa supistuvat. Kasvun varmistaminen on keskeisessä osassa Innofactorin toiminnan suunnittelussa ja tavoitteiden asettamisessa. Innofactor pyrkii vähentämään tätä toiminnallista riskiä keskittymällä keskimääräistä IT-markkinaa nopeammin kasvaviin Microsoftin ratkaisualueisiin sekä panostamalla myyntiin, jotta tilauskanta saadaan pidettyä jatkuvasti liiketoiminnan kannalta riittävällä tasolla.
Kansainvälistyminen: Strategiansa mukaisesti Innofactor hakee enenevässä määrin kasvua myös kansainvälisiltä markkinoilta Suomen ulkopuolelta, etenkin Pohjoismaista. Kansainväliseen toimintaan liittyy tyypillisesti aina kotimarkkinoita suuremmat riskit. Innofactor pyrkii varmistamaan, että kansainvälistymiseen ei käytetä niin paljon kustannuksia, että se vaarantaisi konsernin tuloksentekokyvyn ja kasvun. Lisäksi yhtiö pyrkii luomaan hallinnointimallin, yhteiset prosessit ja niitä tukevat tietojärjestelmät, joilla voidaan vähentää kansainvälisen toiminnan riskiä.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
19 (33)
Yritysostoihin liittyvä epävarmuus: Kasvu on osittain tapahtunut yritysostoilla. Yritysostoihin liittyy epävarmuutta sopivien ostokohteiden löytymisestä ja ostojen toteutumisesta tavoiteltavalla hintatasolla ja aikataululla. Jos yritysostoja ei pystytä toteuttamaan suunnitellusti, voi kasvutavoite vaarantua. Innofactor panostaa korkeatasoiseen osaamiseen ja hyvään prosessiin yritysostoihin liittyen.
Yritysostoihin liittyvät riskitekijät: Jokaiseen yritysostoon liittyy niiden toteutumisen jälkeen riskejä, joita ovat ainakin integraation onnistuminen, avainhenkilöiden pysyvyy, liikearvon muodostuminen ja siitä johtuvat mahdolliset poistotarpeet. Innofactorin strategia perustuu siihen, että lähtökohtaisesti ostettavat yritykset integroidaan nopealla aikataululla osaksi kunkin maan kokonaisuutta. Innofactor panostaa integrointiprosessiin.
Organisaatiomuutosten onnistuminen: Voimakas kasvu saattaa aika-ajoin edellyttää merkittäväkin organisaatiomuutoksen toteuttamisen. Uuden organisaation käynnistämiseen liittyy tyypillisesti haasteita ennen kuin tavoiteltu toiminnan tehostuminen saadaan aikaiseksi. Tyypillisesti toiminta saadaan vähintään aikaisemmalle tehokkuuden tasolle muutamassa kuukaudessa uuden organisaation aloittamisesta. Jos toiminnan tehostuminen ei joiltain osin tapahdukaan suunnitellussa aikataulussa, syntyy riski siitä, että se ei tapahdu lainkaan tai sen viivästyminen voi aiheuttaa ylimääräisiä kustannuksia tai liikevaihdon menetystä. Tämä voi johtua esimerkiksi väärin suunnitelluista yksiköiden ja henkilöiden sijoittelusta. Innofactor pyrkii kiinnittämään huomiota organisaatiomuutosten ohjaukseen sekä varautumaan niihin myös taloudellisessa mielessä.
Taloudelliset riskit
Yleinen taloudellinen epävarmuus ja muutokset asiakkaiden taloudellisessa tilanteessa vaikuttavat asiakkaiden investointipäätöksiin ja ostopolitiikkaan. On mahdollista, että muutokset yleisessä taloudellisessa tilanteessa heijastuvat Innofactorin asiakkaiden ohjelmistohankintoihin lykkäämällä hankintojen päätöksentekoa tai hankintojen ajoitusta.
Rahoitusriskit: Innofactor-konserni altistuu normaalissa liiketoiminnassaan tavanomaisiin rahoitukseen liittyviin riskeihin. Kokonaisuudessaan Innofactorilla oli katsauskauden päättyessä yhteensä noin 11,4 miljoonaa euroa korollista velkaa rahoituslaitoksille, joka on otettu yritysostojen ja käyttöpääoman rahoittamiseen. Velasta noin 8,9 miljoonaa euroa on pitkäaikaista ja 2,5 miljoonaa euroa on lyhytaikaista. Yhtiöllä oli lisäksi IFRS 16 -standardin mukaista vuokrasopimusvelkaa (määräaikaisten vuokrasopimusten keston mukaiset vuokrat) 4,0 miljoonaa euroa, joista lyhytaikaista oli 1,7 miljoonaa euroa ja pitkäaikaista 2,2 miljoonaa euroa. Yhteensä korollisia velkoja oli 15,4 miljoonaa euroa.
Innofactor otti katsauskaudella 3,0 miljoonaa euroa uutta senioriehtoista lisärahoitusta isolta suomalaiselta työeläkevakuutusyhtiöltä tukemaan kasvuhankkeita sekä neuvotteli pankin kanssa uudestaan lainaehtoja. Innofactor on jatkossa sitoutunut seuraaviin kummallekin rahoittajalle yhteisiin kovenantteihin: puolivuosittain laskettava omavaraisuusaste on vähintään 36 %
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
20 (33)
30.6.2021 asti, 38 % 30.6.2022 asti ja 40 % sen jälkeen, puolivuosittain laskettava konsernin korolliset velat jaettuna 12 kuukauden rullaavalla käyttökatteella (EBITDA) on enintään 3,5 31.12.2020 asti, 3,25 30.6.2021 asti, 3,0 31.12.2021 asti, 2,75 30.6.2022 asti ja 2,5 sen jälkeen, sekä tiettyihin muihin normaaleihin lainaehtoihin. Koronaepidemian takia olemme lisäksi katsauskauden päättymisen jälkeen sopineet, että uusia ja nykyisiä lainoja lyhennetään ensimmäisen/seuraavan kerran vasta huhtikuussa 2021.
Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin tulokseen. Rahoitusriskien hallinta on keskitetty konsernin rahoituksesta vastaavalle talousjohtajalle, joka raportoi säännöllisesti yhtiön johtoryhmälle, toimitusjohtajalle ja hallitukselle. On mahdollista, että konserni ei saa jatkossa tarvitsemaansa rahoitusta, millä olisi haitallinen vaikutus konsernin liiketoimintaan ja sen kehittämiseen, etenkin yritysjärjestelyjen toteutumiseen.
Korkoriski: Korkoriskiä aiheutuu pääasiassa konsernin lyhyt- ja pitkäaikaisista lainoista ja niitä suojaavista johdannaisista. Vaihtuvakorkoiset lainat altistavat konsernin rahavirran korkoriskille, jota pienennetään muun muassa koronvaihtosopimuksilla.
Valuuttakurssiriski: Innofactor konserni toimii kansainvälisesti ja altistuu toimintamaidensa valuutoista aiheutuville riskeille. Valuuttakurssien muutokset, etenkin Ruotsin ja Norjan kruunu, vaikuttavat konsernin liikevaihtoon ja kannattavuuteen, koska Innofactorilla on merkittävää Ruotsin ja Norjan kruunuun pohjautuvaa liiketoimintaa. Valuuttakurssiriski syntyy pääasiassa taseeseen merkityistä varoista ja veloista sekä ulkomaisiin tytäryhtiöihin tehdyistä nettosijoituksista. Myös tytäryhtiöiden kaupallisista sopimuksista aiheutuu valuuttakurssiriskiä, joskin sopimukset tehdään pääasiassa liiketoimintayksiköiden omassa toimintavaluutassa. Valuuttakurssiriskin hallinnan tavoitteena konsernissa on pienentää sitä epävarmuutta, jota muutokset valuuttakursseissa aiheuttavat kassavirtojen sekä liiketoiminnallisten saamisten ja velkojen arvostusten kautta tulokseen.
Maksuvalmiusriski: Innofactor-konsernissa hoidetaan likvidien varojen hallinta keskitetyn maksuliikenteen ja kassanhallinnan avulla. Konsernissa pyritään jatkuvasti seuraamaan ja arvioimaan liiketoiminnan tarvitsemaa rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi käytössä riittävä määrä likvidejä varoja. Lisäksi konsernilla on käytössä luotolliset sekkitililimiit likvidien varojen mahdollisten kausivaihteluiden kattamiseksi. Ylimääräiset kassavarat sijoitetaan talletustileille tai pääomasuojattuihin rahastoihin.
Projektisaamisiin liittyvä riski: Suuri osa Innofactorin liikevaihdosta tulee projektiliiketoiminnasta. Merkittävä osa projekteista on pitkäaikaisia projekteja, joissa maksuposteista ja niihin liittyvistä ehdoista sovitaan asiakkaan kanssa tyypillisesti etukäteen. Kun Innofactor tekee asiakasprojekteihin työtä, jota päästään maksupostien mukaisesti laskuttamaan vasta jälkikäteen, kerääntyy Innofactorille projektisaamista. Erityisesti julkishallinnon projekteissa maksupostit ovat usein painottuneet projektin loppupäähän, jolloin projektisaatavat ja niihin liittyvät riskit kasvavat. Innofactor kiinnittää erityistä huomiota asiakasneuvotteluissa maksupostien ajoitukseen ja
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
21 (33)
suuruuteen sekä asiakasprojekteissa projektien hallintaan ja ohjaukseen maksupostien mukaisesti. Projektisaatavia seurataan säännöllisesti.
Luottoriski: Myyntisaataviin liittyviä luottopäätöksiä valvotaan keskitetysti konsernihallinnossa. Innofactorin rahavirrasta suuri osa tulee vakiintuneiden asiakassuhteiden kautta julkisen sektorin ja vakavaraisten yritysten maksuina, joihin ei ole historiassa sisältynyt olennaisia luottoriskejä, eikä konsernilla ole ollut merkittäviä luottotappioita. Luottoriskien realisoituminen heikentäisi konsernin taloudellista asemaa ja likviditeettiä. Myyntisaatavia seurataan säännöllisesti.
Laskennallisiin verosaamisiin liittyvä riski: Innofactorin taseessa on merkittävissä määrin aikaisempiin tilikausiin perustuvia laskennallisia verosaamisia. Jos yhtiön kannattavuus pitkällä aikavälillä jäisi suunnitellusta, saattaisi olla mahdollista, että konserni ei pystyisi hyödyntämään nyt aktivoitua taseaktiivaa täysimääräisesti.
Yrityskaupat ja muutokset konsernirakenteessa
Innofactor suoritti vuonna 2020 seuraavat toimenpiteet konsernirakenteen yksinkertaistamiseksi 100-prosenttisesti omistettujen konserniyhtiöiden osalta:
- Innofactor Business Solutions Oy sulautui Innofactor Software Oy:n 31.12.2020
- Lumagate Holding AB sulautui Innofactor Holding AB:n 3.12.2020
- Innofactor CS Oy purkautui 23.12.2020 (yhtiön koko liiketoiminta oli jo aiemmin siirretty liiketoimintakaupalla Innofactor Software Oy:n, eikä yhtiölle ole enää tarvetta)
Vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana Innofactor lisäsi omistustaan Arc Technology Oy:ssä 26,94 prosentilla yhteensä 45,13 prosenttiin. Arc Technology Oy raportoitiin Q2/2020 eteenpäin tytäryhtiönä, koska Innofactorilla on ollut yhtiössä huhtikuusta 2020 alkaen määräysvalta. Innofactorin omistusosuus yhtiössä nousi 30.12.2020 100 prosenttiin. Vuoden 2020 osalta Arc Technology Oy nosti Innofactorin liikevaihtoa noin 0,8 miljoonaa euroa. Arc Technology Oy:n nimi on muutettu 1.1.2021 alkaen Innofactor HRM Oy:ksi (rekisteröity Kaupparekisteriin 12.2.2021).
Katsauskaudella ei ollut muita muutoksia konsernirakenteessa.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
21.1.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Verohallinto on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin IT-asiantuntijapalveluiden ensisijaiseksi toimittajaksi Azure-ohjelmoinnin osa-alueeseen. Asiakkaan hankinnassa ilmoittaman volyymin perusteella osa-alueen kokonaisarvo on noin 15–25 miljoonaa euroa. Puitesopimuksen kesto on 6 vuotta ja puitesopimuskautena tehdyt toimeksiannot voivat jatkua 4 vuotta puitesopimuksen päättymisajan jälkeen.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
22 (33)
29.1.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Innofactor ja norjalainen rahoituspalvelualan yritys ovat allekirjoittaneet sopimuksen koskien palveluiden siirtämistä ja toteuttamista Microsoft Azure -pilvipalvelualustalla. Toimitus perustuu Innofactor Virtual Data Center -ratkaisuun. Sopimuksen arvonlisäveroton hinta on noin 500 000 euroa ja palvelut toimitetaan vuoden 2021 aikana.
Innofactorissa ei ole ollut muita merkittäviä katsauskauden jälkeisiä tapahtumia.
Hallituksen esitys voitonjaosta
Innofactor on kasvuyhtiö, jonka tavoitteena on käyttää liikevoittoa kasvua edistäviin toimenpiteisiin, esimerkiksi yritysjärjestelyjen toteuttamiseen. Innofactor on 31.8.2020 osana vuosittaista strategiaprosessia vahvistanut yhtiön päivitetyn osingonjakopolitiikan. Uudistetun politiikan mukaan Innofactorin tavoitteena on maksaa osinkoa säännöllisesti joka vuosi. Tavoitteena on maksaa noin puolet tilikauden tuloksesta osinkona huomioiden yhtiön taloudellinen asema, mahdolliset yritysjärjestelyt sekä muut kehitystarpeet. Vuoden 2020 osalta konsernin tilikauden tulos oli 1 761 496,06 euroa. Osingonjakoehdotusta tehdessään hallitus huomioi yhtiön rahoitustilanteen, kannattavuuden ja lähijajan näkymät.
Tilikauden 2020 lopussa konsernin emoyhtiön jakokelpoinen oma pääoma on 29 910 687 euroa.
Hallitus esittää, että Innofactor Oyj jakaa osinkoa tilikaudelta 2020 0,02 euroa osakkeelta sekä lisäksi pääomanpalautusta 0,02 euroa osakkeelta, eli yhteensä 0,04 euroa osakkeelta.
Lisäksi hallitus esittää, että yhtiökokous valtuuttaa yhtiön hallituksen päättämään mahdollisesta enintään 1 639 529 euron (0,04 euroa osakkeelta huomioiden hallitukselle esitetty osakeantivaltuutus) lisäosingosta tai -pääomanpalautuksesta.
Espoossa 18.2.2021
INNOFACTOR OYJ
Hallitus
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Sami Ensio, Innofactor Oyj
puh. +358 50 584 2029
[email protected]
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
23 (33)
Tiedotustilaisuudet tilinpäätöstiedotteesta 1.1.–31.12.2020
Innofactor julkaisee vuoden 2020 tilinpäätöstiedotteen ja osavuosikatsauksen loka-joulukuu 2020 (Q4) torstaina 18.2.2021 noin klo 9.00.
Tilinpäätöstiedotetta käsittelevä suomenkielinen videokonferenssi medialle, sijoittajille ja analyytikoille järjestetään samana päivänä klo 10.00. Vastaava englanninkielinen videokonferenssi pidetään klo 12.00. Katsauksen esittelevät toimitusjohtaja Sami Ensio ja talousjohtaja Markku Puolanne.
Pyydämme ilmoittautumaan konferensseihin etukäteen sähköpostitse osoitteeseen [email protected]. Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille sähköpostitse tilaisuutta edeltävänä päivänä.
Esitysaineistot ovat saatavilla Innofactorin verkkosivuilla tilaisuuksien jälkeen.
Taloudelliset tiedotteet vuonna 2021
Vuoden 2020 vuosikertomus julkaistaan yhtiön internet-sivuilla tiistaina 9.3.2021.
Varsinainen yhtiökokous järjestetään tiistaina 30.3.2021 klo 8.30.
Vuoden 2021 taloustiedotuksen aikataulu on seuraava:
- Osavuosikatsaus tammi–maaliskuu 2021 (Q1) tiistaina 27.4.2021
- Puolivuosikatsaus tammi–kesäkuu 2021 (Q2) torstaina 22.7.2021
- Osavuosikatsaus tammi–syyskuu 2021 (Q3) tiistaina 26.10.2021
Jakelu:
NASDAQ Helsinki
Keskeiset mediat
www.innofactor.fi
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
24 (33)
Tilinpäätöslyhennelmä ja liitetiedot 1.1.–31.12.2020 (IFRS)
Laatimisperiaatteet
Innofactor harjoittaa toimintaansa yhdellä segmentillä tarjoten ohjelmistoja ja järjestelmiä sekä niihin liittyviä palveluja.
Tämä tilinpäätöstiedote on laadittu IAS 34 osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti.
Tilinpäätöksessä on noudatettu samoja laatimisperiaatteita ja laskentamenetelmiä kuin edellisessä vuositilinpäätöksessä 2019 kuitenkin siten, että konserni on 1.1.2020 alkaen ottanut käyttöön vuositilinpäätöksen 2019 laatimisperiaatteissa mainitut IASB:n julkistamat uudet tai uudistetut IFRS-standardit ja IFRIC-tulkinnat. Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ja niiden kaavat ovat ennallaan ja ne on esitetty tämän tiedotteen liitteenä.
Innofactor julkaisee IFRS-tunnuslukujen ohella tiettyjä vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvatakseen varsinaisen liiketoiminnan taloudellista kehitystä ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri kausien välillä. Yritysostot ovat keskeinen osa Innofactorin strategiaa. Yritysostoista johtuvat aineettomien oikeuksien poistot vaihtelevat suuresti sen mukaan, millaiseksi ostettavan yrityksen asiakassopimusten ja teknologian arvo arvioidaan, sekä millä aikataululla niistä johtuvat aineettomat oikeudet poistetaan. Tästä syystä yhtiön käsityksen mukaan liikevoiton sijasta ensisijaisena kannattavuuden mittarina kannattaa seurata käyttökatetta (EBITDA), johon kyseiset poistot eivät vaikuta. Yhtiö julkistaa käyttökätteen lisäksi edellä mainituilla poistoilla oikaistun operatiivisen liiketuloksen, operatiivisen liiketuloksen ennen veroja, operatiivisen tuloksen sekä operatiivisen osakekohtaisen tuloksen. Yrityskauppoihin liittyvät poistot, jotka on oikaistu edellä mainituista tunnusluvuista, olivat kaudella 1.1.–31.12.2020 1 894 tuhatta euroa (2019: 2 030).
Muita Innofactorin käyttämiä vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat omavaraisuusaste, nettovelkaantumisaste (net gearing), sijoitetun pääoman tuotto, oman pääoman tuotto ja liikevaihto per henkilö. Muiden vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat on esitetty tämän tiedotteen lopussa.
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää Innofactorin johdolta sellaisten arvioiden ja oletusten käyttämistä, jotka vaikuttavat taseen laadintahetken varojen ja velkojen sekä katsauskauden tuottojen ja kulujen määriin. Lisäksi joudutaan käyttämään harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Koska arviot ja olettamukset perustuvat katsaushetken näkemyksiin, ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä. Toteumat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Tuloslaskelman ja taseen luvut ovat konsernilukuja. Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.
Tilinpäätöstiedote on tilintarkastamaton.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
25 (33)
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS
| 1.10.- | 1.10.- | 1.1.- | 1.1.- | |
|---|---|---|---|---|
| 31.12.202 | 1.10.- | 31.12.202 | 31.12.201 | |
| Tuhatta euroa | 0 | 31.12.2019 | 0 | 9 |
| Liikevaihto | 18 252 | 17 432 | 66 164 | 64 198 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 87 | 15 | 282 | 44 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (-) | -1 703 | -1 720 | -6 214 | -6 073 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (-) | -11 895 | -11 377 | -43 551 | -43 802 |
| Poistot (-) | -1 181 | -1 078 | -4 663 | -4 294 |
| Liiketoiminnan muut kulut (-) | -3 156 | -2 791 | -9 518 | -9 278 |
| Liikevoitto/-tappio | 404 | 480 | 2 501 | 795 |
| Rahoitustuotot | 766 | 10 | 1 329 | 23 |
| Rahoituskulut (-) | -219 | -219 | -1 780 | -807 |
| Voitto/-tappio ennen veroja | 951 | 271 | 2 050 | 12 |
| Tuloverot | -694 | 101 | -288 | 406 |
| Tilikauden voitto/tappio | 257 | 372 | 1 761 | 418 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 257 | 372 | 1 761 | 418 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Muut laajan tuloksen erät | ||||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää | ||||
| tulosvaikutteisiksi: | ||||
| Muuntoerot | -319 | 281 | -462 | 52 |
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | -62 | 654 | 1 299 | 470 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | -62 | 654 | 1 299 | 470 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0 | 0 | 0 | 0 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
26 (33)
Konsernitase, IFRS
VARAT
| Tuhatta euroa | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Pitkäaikaiset varat | ||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 4 338 | 5 290 |
| Liikearvo | 26 531 | 26 003 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 2 084 | 3 745 |
| Osakkeet ja osuudet | 5 | 79 |
| Saamiset | 245 | 629 |
| Laskennalliset verosaamiset | 6 413 | 5 602 |
| Pitkäaikaiset varat | 39 616 | 41 347 |
| Lyhytaikaiset varat | ||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 13 925 | 13 409 |
| Rahavarat | 3 066 | 963 |
| Lyhytaikaiset varat | 16 991 | 14 373 |
| VARAT YHTEENSÄ | 56 607 | 55 720 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
27 (33)
Oma pääoma ja velat
| Tuhatta euroa | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Osakepääoma | 2 100 | 2 100 |
| Ylikurssirahasto | 72 | 72 |
| Muut rahastot (+/-) | 59 | 59 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 20 921 | 20 921 |
| Kertyneet voittovarat | 292 | -1 008 |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | 23 444 | 22 145 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 0 | 0 |
| Oma pääoma yhteensä | 23 444 | 22 145 |
| Pitkäaikaiset velat | ||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 8 890 | 3 684 |
| Vuokravelat | 2 218 | 3 269 |
| Laskennalliset verovelat | 1 824 | 813 |
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 12 933 | 7 767 |
| Lyhytaikaiset velat | ||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 2 540 | 8 334 |
| Vuokravelat | 1 738 | 1 566 |
| Ostovelat ja muut velat | 15 953 | 15 909 |
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 20 230 | 25 808 |
| Velat yhteensä | 33 163 | 33 575 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ | 56 607 | 55 720 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
28 (33)
Konsernin tuloslaskelma vuosineljänneksittäin, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.1.–31.3.2020 | 1.4.–30.6.2020 | 1.7.–30.9.2020 | 1.10.–31.12.2020 | 1.1.–31.3.2019 | 1.4.–30.6.2019 | 1.7.–30.9.2019 | 1.10.–31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 17 152 | 16 755 | 14 005 | 18 252 | 16 148 | 16 651 | 13 968 | 17 432 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 | 73 | 117 | 87 | 10 | 33 | -13 | 15 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (–) | -1 463 | -1 664 | -1 384 | -1 703 | -1 478 | -1 499 | -1 376 | -1 720 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (–) | -11 395 | -11 229 | -9 032 | -11 895 | -11 597 | -11 634 | -9 194 | -11 377 |
| Poistot (–) | -1 141 | -1 179 | -1 162 | -1 181 | -959 | -975 | -1 283 | -1 078 |
| Liiketoiminnan muut kulut (–) | -2 342 | -1 873 | -2 147 | -3 156 | -2 213 | -2 424 | -1 850 | -2 791 |
| Liikevoitto/-tappio | 816 | 884 | 397 | 404 | -90 | 153 | 252 | 480 |
| Rahoitustuotot | 92 | 273 | 198 | 766 | 4 | 5 | 5 | 10 |
| Rahoituskulut (–) | -1 032 | 39 | -569 | -219 | -111 | -262 | -215 | -219 |
| Voitto/-tappio ennen veroja | -123 | 1 196 | 26 | 951 | -197 | -104 | 42 | 271 |
| Tuloverot | 327 | 78 | 0 | -694 | 109 | 106 | 90 | 101 |
| Tilikauden voitto/tappio | 204 | 1 274 | 27 | 257 | -88 | 2 | 132 | 371 |
| EBITDA | 1 957 | 2 063 | 1 559 | 1 585 | 868 | 1 127 | 1 535 | 1 559 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
29 (33)
Konsernin oman pääoman muutoslaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Vara-rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Muuntoer o | Emoyhtiön oma pääoma yhteensä | Määräysva Ilattomien omistajien osuudet | Oma pääoma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 1.1.2020 | 2 100 | 72 | 59 | 20 921 | 0 | -22 | -985 | 22 145 | 22 145 | |
| Laaja tulos | ||||||||||
| Tilikauden tulos | 1 761 | 1 761 | 0 | 1 761 | ||||||
| Muuntoerot | -462 | -462 | -462 | |||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 0 | 1 761 | -462 | 1 299 | 0 | 1 299 | ||||
| Oma pääoma 31.12.2020 | 2 100 | 72 | 59 | 20 921 | 0 | 1 739 | -1 447 | 23 444 | 0 | 23 444 |
| Tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Vara-rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Muuntoer o | Oma pääoma yhteensä | Määräysva Ilattomien omistajien osuudet | Oma pääoma yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Oma pääoma 1.1.2019 | 2 100 | 72 | 59 | 20 321 | 0 | -212 | -1 038 | 21 303 | 0 | 21 303 |
| Laaja tulos | ||||||||||
| Tilikauden tulos | 418 | 418 | 418 | |||||||
| Henkilöstöanti | 600 | 101 | 701 | 701 | ||||||
| Muut oikaisut | -329 | 0 | -329 | |||||||
| Muuntoerot | 52 | 52 | 52 | |||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 600 | 190 | 52 | 843 | 0 | 843 | ||||
| Oma pääoma 31.12.2019 | 2 100 | 72 | 59 | 20 921 | 0 | -21 | -985 | 22 145 | 0 | 22 145 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
30 (33)
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.1.– | 1.1.– |
|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| Liiketoiminnan rahavirrat | ||
| Liikevoitto | 2 501 | 795 |
| Oikaisut: | 0 | 0 |
| Poistot *) | 4 663 | 4 294 |
| Muut liiketapahtumat joihin ei liity maksua | -683 | 0 |
| Liikevoitto ennen käyttöpääoman muutosta | 6 481 | 5 089 |
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos (+/) | -9 | -407 |
| Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos (+/-) | -813 | 1 945 |
| Muut oikaisut | 0 | 221 |
| Käyttöpääoman muutos | -822 | 1 758 |
| Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä ja maksettuja tuloveroja | 5 659 | 6 847 |
| Saadut korot | 43 | 23 |
| Maksetut korot (–) | -682 | -662 |
| Maksetut verot | -10 | 0 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 5 010 | 6 209 |
| Investointien rahavirrat | ||
| Tytäryritysten hankinta | -97 | -49 |
| Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin (–) | -311 | -619 |
| Lainasaamisten takaisinmaksut | 319 | 63 |
| Osakkeet ja osuudet | 0 | 0 |
| Investointien nettorahavirta | -89 | -606 |
| Rahoituksen rahavirrat | ||
| Lainojen nostot | 3 000 | 165 |
| Lainojen takaisinmaksut | -3 972 | -3 566 |
| Vuokravelkojen maksut *) | -1 853 | -1 618 |
| Osakeannista saadut maksut | 0 | 120 |
| Rahoituksen nettorahavirta | -2 825 | -4 898 |
| Rahavarojen muutos (+/-) | 2 096 | 705 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 963 | 258 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 3 059 | 963 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
31 (33)
Konsernin vakuudet ja vastuusitoumukset
| Tuhatta euroa | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
| Vuokravakuudet | 156 | 246 |
| Yrityskiinnitykset | 17 017 | 16 535 |
| Pankkitakaukset | 296 | 303 |
| Muut omat vastuut | ||
| Leasingvastuut | ||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät leasingvastuut | 15 | 26 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät leasingvastuut | 8 | 14 |
| Yhteensä | 23 | 40 |
| Vuokravastuut* | ||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 0 | 0 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät vuokravastuut | 0 | 0 |
| Yhteensä | 0 | 0 |
| Omat vastuut yhteensä | 23 | 40 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
32 (33)
Suurimmat osakkeenomistajat
Euroclear Finland Oy:n pitämän osakerekisterin mukaan katsauskauden lopussa 31.12.2020
Innofactor Oyj:n 20 suurimman osakkeenomistajan omistus on seuraava.
| Nimi | Määrä | Prosenttiosuus | |
|---|---|---|---|
| 1. | Ensio Sami | 7 880 237 | 21,08 % |
| Ensio Sami | 5 706 477 | 15,26 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 588 | 1,94 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 1,94 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 1,94 % | |
| 2. | Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 1 800 000 | 4,81 % |
| 3. | Hallikainen Jyrki | 1 471 009 | 3,93 % |
| 4. | Linturi Kaija ja Risto | 1 256 411 | 3,36 % |
| R. Linturi Oyj | 489 107 | 1,31 % | |
| Linturi Kaija Anneli | 430 000 | 1,15 % | |
| Linturi Risto Erkki Olavi | 337 304 | 0,90 % | |
| 5. | Laiho Rami Tapani | 1 181 594 | 3,16 % |
| 6. | Ärje Matias Juhanpoika | 882 065 | 2,36 % |
| 7. | Mäki Antti-Jussi | 747 192 | 2,00 % |
| 8. | Tilman Tuomo Tapani | 733 397 | 1,96 % |
| 9. | Saarelainen Mika Pekka | 600 000 | 1,60 % |
| 10. | Ingman Finance Oy Ab | 500 000 | 1,34 % |
| 11. | Muukkonen Teemu Heikki | 473 818 | 1,27 % |
| 12. | Järvenpää Janne-Olli | 305 211 | 0,82 % |
| 13. | Kukkonen Heikki-Harri | 301 931 | 0,81 % |
| 14. | Rausanne Oy | 280 000 | 0,75 % |
| 15. | Hellen Stefan Andreas | 250 000 | 0,67 % |
| 16. | Laiho Jari Olavi | 235 000 | 0,63 % |
| 17. | Puolakka Petri Yrjö Emil | 202 511 | 0,54 % |
| 18. | Mäkinen Antti Vilho Juhani | 164 000 | 0,44 % |
| 19. | Heikki Tervonen Oy | 153 000 | 0,41 % |
| 20. | Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 146 044 | 0,39 % |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2020
33 (33)
Tunnuslukujen laskentakaavat
Käyttökate (EBITDA):
Liikevoitto/-tappio - poistot
Tilauskanta:
Saadut lisenssi- ja projektitilaukset - tilauksiin liittyvä toteutunut liikevaihto + jatkuvan sopimuskannan tuottama liikevaihto seuraavat 12kk (ei kuitenkaan sisällä sopimuksiin suoraan perustumatonta odotettavaa ostokäyttätymistä eli ns. Run Ratea)
Liikevaihto / työntekijä:
Liikevaihto
Aktiivinen henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana
Oman pääoman tuottoprosentti:
Tilikauden voitto/tappio
Oma pääoma
Sijoitetun pääoman tuottoprosentti:
Voitto tai tappio ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat
Nettovelkaantumisaste (Net Gearing):
Korolliset velat - rahavarat
Oma pääoma
Omavaraisuusaste, (%):
Oma pääoma
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Tulos/osake:
Emoyrityksen omistajille kuuluva tulos ennen veroja - verot
Tilikauden keskimääräinen osakeantioikaistu osakkeiden lukumäärä
Oma pääoma / osake:
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Osakkeiden laimentamaton lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001