AI assistant
Innofactor Plc — Interim / Quarterly Report 2021
Jul 22, 2021
3319_rns_2021-07-22_a05f5377-1bc6-4b86-9033-237c32d2f56e.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
1 (25)
Innofactor Oyj:n puolivuosikatsaus 22.7.2021 klo 9.00
Innofactor Oyj:n puolivuosikatsaus 1.1.–30.6.2021 (IFRS)
Innofactor saavutti historiansa parhaan toisen vuosineljänneksen liikevaihdon ja käyttökätteen sekä kaikkien aikojen parhaan tilauskannan
Huhti–kesäkuu 2021 lyhyesti:
- Liikevaihto oli noin 17,3 miljoonaa euroa (2020: 16,8), jossa kasvua 3,2 %
- Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida, oli vertailukelpoinen kasvu 7,6 %, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua
- Käyttökate oli noin 2,1 miljoonaa euroa (2020: 2,1), jossa kasvua 1,6 %
- Liikevoitto oli 1,3 miljoonaa euroa (2020: 0,9), jossa kasvua 43,8 %
- Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 72,7 miljoonaa euroa (2020: 56,9), jossa kasvua 27,8 %
- Innofactor sai useita merkittäviä tilauksia toisella vuosineljänneksellä, muun muassa
- Pohjanmaan hyvinvointialueen kuntayhtymän asian- ja dokumentinhallintapalvelut noin 0,9 miljoonaa euroa
- Kuuden korkeakoulun asianhallintaratkaisu noin 0,9 miljoonaa euroa (ei vielä tilauskannassa katsauskauden lopussa)
- Suomen metsäkeskuksen asianhallintasovellus noin 0,6 miljoonaa euroa
Tammi–kesäkuu 2021 lyhyesti:
- Liikevaihto oli noin 35,1 miljoonaa euroa (2020: 33,9), jossa kasvua 3,5 %
- Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida 1.4.2021 alkaen, oli vertailukelpoinen kasvu 5,6 %, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua
- Käyttökate oli noin 6,8 miljoonaa euroa (2020: 4,0), jossa kasvua 68,0 %
- Käyttökatteeseen sisältyy noin 2,6 miljoonan euron myyntivoitto Prime-liiketoiminnan myynnistä, jota ilman käyttökate olisi ollut noin 4,2 miljoonaa euroa (2020: 4,0), jossa kasvua 4,4 %
- Liikevoitto oli 5,1 miljoonaa euroa (2020: 1,7), jossa kasvua 198,8 %
- Liikevoittoon sisältyy vastaava myyntivoitto kuin käyttökatteeseen, jota ilman liikevoitto olisi ollut noin 2,5 miljoonaa euroa (2020: 1,7), jossa kasvua 48,5 %
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
Konsernin tunnusluvut, IFRS
| 1.4.–30.6.2021 | 1.4.–30.6.2020 | Muutos | 1.1.–30.6.2021 | 1.1.–30.6.2020 | Muutos | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto tuhatta euroa | 17 296 | 16 755 | 3,2 % | 35 103 | 33 907 | 3,5 % |
| Liikevaihdon kasvu | 3,2 % | 3,8 % | 3,5 % | 3,4 % | ||
| Liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA, käyttökate) | ||||||
| tuhatta euroa | 2 096 | 2 063 | 1,6 % | 6 753 | 4 020 | 68,0 % |
| prosenttia liikevaihdosta | 12,1 % | 12,3 % | 19,2 % | 11,9 % | ||
| Liikevoitto/-tappio (EBIT) tuhatta euroa* | 1 272 | 884 | 43,8 % | 5 081 | 1 700 | 198,8 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 7,4 % | 5,3 % | 14,5 % | 5,0 % | ||
| Tulos ennen veroja tuhatta euroa* | 1 287 | 1 196 | 7,6 % | 4 644 | 1 073 | 332,9 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 7,4 % | 7,1 % | 13,2 % | 3,2 % | ||
| Tulos tuhatta euroa* | 989 | 1 274 | -22,4 % | 3 626 | 1 478 | 145,3 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 5,7 % | 7,6 % | 10,3 % | 4,4 % | ||
| Tilauskanta | 72 723 | 56 896 | 27,8 % | 72 723 | 56 896 | 27,8 % |
| Nettovelkaantumisaste (Gearing) | 30,5 % | 69,2 % | 30,5 % | 69,2 % | ||
| Nettovelkaantumisate ilman IFRS16 | 16,8 % | 48,7 % | 16,8 % | 48,7 % | ||
| Omavaraisuusaste | 49,9 % | 41,3 % | 49,9 % | 41,3 % | ||
| Omavaraisuusaste ilman IFRS16 | 53,6 % | 45,2 % | 53,6 % | 45,2 % | ||
| Aktiivinen henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana** | 524 | 546 | -4,0 % | 529 | 549 | -3,6 % |
| Aktiivinen henkilöstö katsauskauden lopussa** | 526 | 548 | -4,0 % | 526 | 548 | -4,0 % |
| Tulos per osake (euroa) | 0,0265 | 0,0341 | -22,4 % | 0,0970 | 0,0395 | 145,3 % |
*) IFRS 3:n mukaisesti katsauskaudella 1.4.–30.6.2021 liiketulokseen sisältyy 139 tuhatta euroa (2020: 473) sekä 1.1.–30.6.2021 277 tuhatta euroa (2020: 947) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin.
**) Innofactor-konsernissa seurataan aktiivisen henkilöstön määrää. Aktiivisen henkilöstön määrään ei lasketa mukaan yli 3 kuukauden pituisella vapaalla olevia työntekijöitä.
Innofactorin tulevaisuuden näkymät vuodelle 2021
Innofactorin vuoden 2021 liikevaihdon ja käyttökätteen (EBITDA) arvioidaan kasvavan edellisestä vuodesta 2020, jolloin liikevaihto oli 66,2 miljoonaa euroa ja käyttökate oli 7,2 miljoonaa euroa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
3 (25)
Toimitusjohtaja Sami Enson katsaus: Innofactor jatkoi Q2:lla tasaista suorittamista ja maksoi ison osan veloistaan rahoituslaitoksille ennenaikaisesti takaisin kassavaroistaan
Liikevaihto vuoden 2021 toisella vuosineljänneksellä oli 17,3 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 3,2 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida, oli vertailukelpoinen kasvu toisella neljänneksellä 7,6 prosenttia, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Liikevaihto kasvoi kaikissa maissa. Käyttökate (EBITDA) kasvoi 1,6 prosenttia edellisestä vuodesta päätyen 2,1 miljoonaan euroon (12,1 prosenttia liikevaihdosta). Käyttökate oli positiivinen Suomessa, Norjassa ja Tanskassa. Tilauskanta kasvoi vuoden toisen neljänneksen aikana jälleen ennätysuureksi ja oli neljänneksen lopussa 72,7 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 27,8 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan.
Liikevaihto vuoden 2021 ensimmäisellä vuosipuoliskolla oli 35,1 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 3,5 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida 1.4.2021 alkaen, oli vertailukelpoinen kasvu 5,6 %, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Käyttökate (EBITDA) kasvoi 68,0 prosenttia edellisestä vuodesta päätyen 6,8 miljoonaan euroon (19,2 prosenttia liikevaihdosta), josta noin 2,6 miljoonaa euroa tuli ensimmäisellä neljänneksellä tehdystä Prime-liiketoiminnan myynnistä.
Innofactor maksoi ennenaikaisesti takaisin noin 2,7 miljoonaa euroa lainojaan rahoituslaitoksille kassavaroistaan. Toimenpide alentaa merkittävästi yhdessä normaalien lainanlyhennysten kanssa Innofactorin vuosittaisia rahoituskustannuksia. Innofactorin omavaraisuusaste nousi 49,9 prosenttiin (53,6 % ilman IFRS16:n vaikutuksia) ja nettovelkaantumisaste (Gearing) laski 30,5 prosenttiin (16,8 % ilman IFRS16:n vaikutuksia). Vahvistunut taloudellinen asema tuo jatkossa yhtiölle lisää liikkumavaraa toimialan rakennejärjestelyissä.
Koronaepidemian ei uskota aiheuttavan enää merkittävää haittaa Innofactorin liiketoiminnalle vuonna 2021. Pitkittynyt epidemia on kuitenkin vaikuttanut ihmisten jaksamiseen, josta syystä kesälomakausi on tullut hyvään tarpeeseen. Myös henkilöstön vaihtuvuus on koko toimialalla ollut koronan takia alkuvuodesta normaalia korkeammalla tasolla, myös Innofactorissa, millä on vaikutuksia muun muassa kustannuksiin. Innofactor on määrittänyt uuden hybridityöskentelyn mallin koronan jälkeiseen aikaan, mikä perustuu merkittäviltä osin työntekijöiden mahdollisuuteen valita toimistolla ja etänä tehtävän työn välillä. Uuteen hybridityöskentelyn malliin siirrytään viivytyksettä kesän jälkeen, kun koronatilanne sen mahdollistaa.
Pitkällä tähtäimellä uskomme koronaepidemian aiheuttaman yhteiskunnan digiloikan lisäävän Innofactorin mahdollisuuksia kasvattaa liiketoimintaansa. Modernin digitaalisen organisaation kykykyydet ovat jatkossa asiakkaillemme entistä tärkeämpiä. Lisäksi on mahdollista, että asiakkaamme siirtävät joitakin toimintojaan takaisin Pohjoismaihin lähemmäksi asiakkaitaan. Tällä olisi suotuisa vaikutus Innofactorin valitun strategian mukaiseen liiketoimintamalliin, joka perustuu pohjoismaisiin osaajiin. Myös Microsoftin asema on uskoaksemme vahvistunut koronaepidemian aikana. Uskomme mahdollisuuksiimme kasvattaa jatkossa markkinaosuuttamme.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
4 (25)
Innofactorin tavoitteena on kiihdyttää edelleen kasvuamme. Päivitämme strategiaamme tämän osalta kesän aikana ja julkaisemme sen arviolta elokuun lopussa.
Innofactorin tavoitteena on olla johtava modernin digitaalisen organisaation edistäjä jokaisessa Pohjoismaassa. Uskomme valitsemaamme pohjoismaiseen strategiaamme ja pitkän tähtäimen tavoitteidemme saavuttamiseen. Tämä vaatii pitkäjännitteisyyttä ja määrätietoista toimintaa niin yhtiön johdolta, työntekijöiltä kuin sijoittajiltakin. Innofactor etsii edelleen aktiivisesti mahdollisia uusia strategisia kumppanuuksia Pohjoismaista. Konsernin tavoitteena on kasvaa sekä orgaanisesti että yritysjärjestelyjen kautta.
Strategia ja sen toteutuminen katsauskaudella
Innofactorin strategia koostuu tarkoituksesta, missiosta, visiosta, strategisista valinnoista, arvoista, toimintaperiaatteesta ja pitkän tähtäimen taloudellisista tavoitteista.
Tarkoitus: Innovoimme toimivamman maailman puolesta
Missio: Edistämme modernia digitaalista organisaatiota
Visio: Johtava pohjoismainen digitaalisen transformaation kumppani Microsoft-ekosysteemissä
Strategiset valinnat:
- osaavimmat pohjoismaiset tiimit
- tuotteistettu kohdennettu tarjonta
- proaktiivinen ja joustava toimintatapa
- innovointi edelläkävijäasiakkaiden kanssa
Arvot:
- vastuullisuus
- toimintavapaus
- innovaatio
- asiakas
Toimintaperiaate: Tavoitteenamme on laittaa ihmiset edelle kaikessa, mitä teemme. Haluamme toteuttaa ratkaisuja, jotka sujuvoittavat asiakkaidemme arkea ja saavat hymyn heidän huulilleen.
Pitkän tähtäimen taloudelliset tavoitteet:
- saavuttaa noin 20 prosentin vuosittainen kasvu, josta pääosa pyritään saavuttamaan orgaanisesti
- saavuttaa noin 20 prosentin käyttökate (EBITDA) suhteessa liikevaihtoon
- pitää kassavirta positiivisena ja turvata kaikissa tilanteissa rahoituksellinen vakavaraisuus
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
5 (25)
Innofactorin liikevaihto ensimmäisellä vuosipuoliskolla oli 35,1 miljoonaa euroa (2020: 33,9), jossa oli kasvua 3,5 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida 1.4.2021 alkaen, oli vertailukelpoinen kasvu 5,6 %, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Ensimmäisen vuosipuoliskon aikana kasvu tuli Suomesta, Norjasta ja Tanskasta ja toisella vuosineljänneksellä kaikista maista. Liikevaihdon kasvutavoitetta tukee ennätyssuuri tilauskanta 72,7 miljoonaa euroa (2020: 56,9). Innofactor kiinnittää vuoden 2021 aikana erityistä huomiota kasvun, myynnin, osaamisen ja resurssoinnin johtamiseen, johon liittyen olemme muun muassa uusineet organisaatiotamme, jossa uutena roolina huhtikuussa 2021 aloitti Chief Innovation and Talent Officerina Martin Söderlind. Elokuussa uudistettavassa strategiassamme tulemme keskittymään erityisesti kasvun kiihdyttämisen tukemiseen.
Käyttökate (EBITDA) kasvoi katsauskaudella 68,0 prosenttia edellisestä vuodesta päätyen 6,8 miljoonaan euroon (19,2 prosenttia liikevaihdosta). Ilman Prime-liiketoiminnan kauppaa käyttökate (EBITDA) olisi kasvanut katsauskaudella 4,4 prosenttia ja olisi ollut 4,2 miljoonaa euroa (12,0 prosenttia liikevaihdosta). Kannattavuuden osalta (ilman Prime-liiketoimintakauppaa) Innofactor pystyi hieman parantamaan suoritustaan, mutta sen osalta vaaditaan edelleen työtä, jotta päästään pitkän tähtäimen tavoitteeseen noin 20 prosenttiin.
Innofactorin liiketoiminnan rahavirta oli katsauskaudella 1.1.–31.6.2021 6,9 miljoonaa euroa (2020: 6,3 miljoonaa euroa) ja omavaraisuusaste katsauskauden lopussa 49,9 prosenttia (2020: 41,3 prosenttia). Innofactor maksoi katsauskaudella ennenaikaisesti takaisin velkoja noin 2,7 miljoonalla eurolla. Liiketoiminnan vahva rahavirta ja taloudellinen asema tukevat Innofactorin strategista kannattavan kasvun tavoitetta, jossa turvataan kaikissa tilanteissa rahoituksellinen vakavaraisuus.
Innofactorin liikevaihto kasvoi vertailukaudesta, vaikka Prime-liiketoiminta ei enää ollut mukana luvuissa – erityisen vahvaa liikevaihdon kasvu oli aktiivista työntekijää kohden

Innofactorin liikevaihto 1.4.–30.6.2021 oli 17 296 tuhatta euroa (2020: 16 755), jossa oli kasvua 3,2 prosenttia. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida, oli vertailukelpoinen kasvu 7,6 %, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Liikevaihto aktiivista työntekijää kohden oli noin 33,0 tuhatta euroa (2020: 30,7), jossa oli kasvua 7,6 prosenttia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
6 (25)
Innofactorin liikevaihto 1.1.–30.6.2021 oli 35 103 tuhatta euroa (2020: 33 907), jossa oli kasvua 3,5 prosenttia. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida 1.4.2021 alkaen, oli vertailukelpoinen kasvu 5,6 %, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Liikevaihto aktiivista työntekijää kohden oli noin 66,4 tuhatta euroa (2020: 61,8), jossa oli kasvua 7,4 prosenttia. Keskitymme siihen, että liikevaihto aktiivista työntekijää kohden saadaan edelleen kasvamaan.

Liikevaihdon jakauma 1.1 - 30.06.2021


Innofactorin liiketoiminta keskittyi Suomeen, Ruotsiin, Tanskaan sekä Norjaan. 1.1.–30.6.2021 liikevaihdosta noin 67 prosenttia tuli Suomesta, noin 18 prosenttia Ruotsista, noin 10 prosenttia Norjasta ja noin 5 prosenttia Tanskasta. Liikevaihto kasvoi toisella vuosineljänneksellä kaikissa maissa.
Liikevaihdosta 1.1.–30.6.2021 tuli noin 42 prosenttia yritysasiakkaista, noin 43 prosenttia julkishallinnon asiakkaista ja noin 15 prosenttia kolmannen sektorin asiakkaista. Kolmannen sektorin osuuden väheneminen johtuu 31.3.2021 myydyn Prime-liiketoiminnan vaikutuksista.
Innofactorin katsauskauden 1.1.–30.6.2021 liikevaihdosta noin:
- 43 prosenttia tuli IT-järjestelmien toimitusprojekteista sekä konsultoinnista
- 32 prosenttia tuli jatkuviin palvelusopimuksiin perustuvista asiantuntijatöistä, esimerkiksi IT-järjestelmien pienemmat asiakaskohtaiset muutos- ja jatkokehitystyöt
- 21 prosenttia tuli jatkuviin palvelusopimuksiin perustuvista palveluista, esimerkiksi SaaS-, pilvi- ja käyttöpalvelut, sekä ohjelmistoylläpidosta
- 4 prosenttia tuli lisensseistä, josta kolmansien osapuolten lisenssitulojen osuus oli noin 4 prosenttia liikevaihdosta
Innofactorin 10 suurimman asiakkaan osuus katsauskauden 1.1.–30.6.2021 kokonaisliikevaihdosta oli noin 29 prosenttia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
7 (25)
Innofactorin käyttökate oli hieman vertailujaksoa korkeampi

Innofactorin käyttökate (EBITDA) 1.4.–30.6.2021 oli 2 096 tuhatta euroa (2020: 2 063), jossa oli kasvua 1,6 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 12,1 prosenttia (2020: 12,3 %). Innofactorin käyttökate oli positiivinen Suomessa, Norjassa ja Tanskassa ja jossain määrin negatiivinen Ruotsissa.
Innofactorin käyttökate (EBITDA) 1.1.–30.6.2021 oli 6 753 tuhatta euroa (2020: 4 020), jossa oli kasvua 68,0 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 19,2 prosenttia (2020: 11,9 %). Käyttökatteeseen sisältyy noin 2,6 miljoonan euron myyntivoitto Prime-liiketoiminnan myynnistä, jota ilman käyttökate olisi ollut 4 196 tuhatta euroa (12,0 % liikevaihdosta, 4,4 % kasvu).
Innofactorin liikevoitto 1.4.–30.6.2021 oli 1 272 tuhatta euroa (2020: 884), jossa oli kasvua 43,8 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 7,4 prosenttia (2020: 5,3 %).
Innofactorin liikevoitto 1.1.–30.6.2021 oli 5 081 tuhatta euroa (2020: 1 700), jossa oli kasvua 199 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 14,5 prosenttia (2020: 5,0 %).
Yritysostot ovat olleet keskeinen osa Innofactorin strategiaa. Yritysostoista johtuvat aineettomien oikeuksien poistot vaihtelevat suuresti sen mukaan, millaiseksi ostettavan yrityksen asiakassopimusten ja teknologian arvo arvioidaan, sekä millä aikataululla niistä johtuvat aineettomat oikeudet poistetaan. Tästä syystä yhtiön käsityksen mukaan liikevoiton sijasta ensisijaisena kannattavuuden mittarina kannattaa seurata käyttökatetta (EBITDA), johon kyseiset poistot eivät vaikuta.
IFRS 3:n mukaisesti 1.4.–30.6.2021 liiketulokseen sisältyy 139 tuhatta euroa (2020: 473) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin. Kyseisillä poistoilla oikaistu 1.4.–30.6.2021 Innofactorin operatiivinen liikevoitto olisi ollut 1 411 tuhatta euroa (2020: 1 358), jossa oli kasvua 3,9 prosenttia, ja liikevoiton osuus liikevaihdosta 8,2 prosenttia (2020: 8,1 %). Kyseisillä poistoilla oikaistu katsauskauden 1.1.–30.6.2021 Innofactorin operatiivinen liikevoitto olisi ollut 4 804 tuhatta euroa (2020: 2 674), jossa oli kasvua 81,5 prosenttia, ja liikevoiton osuus liikevaihdosta 13,7 prosenttia (2020: 11,9 %).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
8 (25)
Innofactorin tilauskanta kasvoi jälleen kaikkien aikojen ennätykseensä

Innofactorin tilauskanta oli katsauskauden lopussa 72 723 tuhatta euroa (2020: 56 896), jossa oli kasvua 27,8 prosenttia. Tilauskantaa kasvattivat muun muassa Työterveyslaitoksen toiminnanohjausjärjestelmä noin 1,6 miljoonaa euroa, Metsähallituksen asianhallintajärjestelmä noin 0,7 miljoonaa euroa, Pohjanmaan hyvinvointialueen kuntayhtymän asian- ja dokumentinhallintapalvelut noin 0,9 miljoonaa euroa ja Suomen metsäkeskuksen asianhallintasovellus noin 0,6 miljoonaa euroa.
Innofactorin omavaraisuusaste nousi katsauskaudella 49,9 prosenttiin ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan laskivat 30,5 prosenttiin
Innofactorin taseen loppusumma oli katsauskauden lopussa 53 574 tuhatta euroa (2020: 60 131). Konsernin likvidit varat olivat yhteensä 3 203 tuhatta euroa (2020: 5 322), jotka koostuivat kokonaisuudessaan rahavaroista.
Liiketoiminnan rahavirta katsauskaudella 1.1.–30.6.2021 oli 6 935 tuhatta euroa (2020: 6 319). Investointien rahavirta oli -459 tuhatta euroa (2020: -80).
Omavaraisuusaste oli katsauskauden päätyessä 49,9 prosenttia (2020: 41,3 %) ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan (Gearing) 30,5 prosenttia (2020: 69,2 %). Innofactor maksoi katsauskaudella ennenaikaisesti velkoja takaisin rahoituslaitoksille 2,7 miljoonaa euroa.
Katsauskauden päätyessä yhtiössä oli lyhytaikaista korollista velkaa rahalaitoksille 1 873 tuhatta euroa (2020: 1 423) ja pitkäaikaista korollista velkaa rahalaitoksille 5 620 tuhatta euroa (2020: 10 160). Yhteensä korollista velkaa rahalaitoksille oli 7 493 tuhatta euroa (2020: 11 583). Yhtiöllä oli IFRS 16 -standardin mukaisia vuokrasopimusvelkoja (määräaikaisten vuokrasopimusten keston mukaiset vuokrat) 3 516 tuhatta euroa (2020: 4 877), joista lyhytaikaisia oli 1 627 tuhatta euroa (2020: 1 825) ja pitkäaikaisia 1 889 tuhatta euroa (2020: 3 053). Yhteensä korollisia velkoja oli 11 010 tuhatta euroa (2020: 16 461).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
9 (25)
Sijoitetun pääoman tuotto 1.1.–30.6.2021 parani edellisestä vuodesta ja oli 15,9 prosenttia (2020: 3,3 %). Oman pääoman tuotto 1.1.–30.6.2021 parani edellisestä vuodesta ja oli 14,7 prosenttia (2020: 5,6 %).
Innofactorin taseen pitkäaikaiset varat katsauskauden lopussa olivat yhteensä 37 471 tuhatta euroa.
Innofactorin katsauskauden 1.1.–30.6.2021 bruttoinvestoinnit aineelliseen ja aineettomaan käyttöomaisuuteen olivat 191 tuhatta euroa (2020: 315) ja muodostuivat kasvun vaatimista tavanomaisista lisä- ja korvausinvestoinneista.
Innofactorin tutkimus- ja tuotekehityspanostukset laskivat hieman edellisestä vuodesta, johon vaikutti jossain määrin Prime-liiketoimintakauppa
Katsauskauden tuotekehityksessä painopistealueina olivat olemassa olevien tuotteiden ja palvelujen uudistaminen sekä jatkuva jatkokehittäminen tuotepohjaisen liiketoiminnan kasvun tukemiseksi.
Innofactorin tulosvaikutteisesti käsitellyt tutkimus- ja tuotekehitysmenot 1.4.–30.6.2021 olivat noin 721 tuhatta euroa (2020: 866), mikä on 4,2 prosenttia liikevaihdosta (2020: 5,6 %). Tutkimus- ja tuotekehityspanostusten vähenemiseen vaikutti jossain määrin 31.3.2021 toteutettu Prime-liiketoiminnan myynti.
Innofactorin henkilöstömäärä laski vertailukaudesta, mikä johtui erityisesti Prime-liiketoimintakaupasta
Innofactorissa seurataan ensisijaisesti aktiivisen henkilöstön määrää. Aktiivisen henkilöstön määrään ei lasketa mukaan yli 3 kuukauden pituisella vapaalla olevia työntekijöitä.
Aktiivisen henkilöstön määrä oli 1.4.–30.6.2021 keskimäärin 524 henkilöä (2020: 546), jossa oli laskua 4,0 prosenttia. Katsauskauden lopussa aktiivisen henkilöstön määrä oli 526 (2020: 548), jossa oli laskua 4,0 prosenttia. Henkilömäärän laskuun vaikutti erityisesti 31.3.2021 toteutettu Prime-liiketoiminnan myynti, jonka yhteydessä Innofactorista siirtyi pois 14 työntekijää.
Katsauskauden lopussa henkilöstön keski-ikä oli 42,1 vuotta (2020: 41,2). Naisten osuus oli 27 prosenttia (2020: 28 %) henkilöstöstä ja miehiä oli 73 prosenttia (2020: 72 %) henkilöstöstä.
Katsauskauden muut tapahtumat
21.1.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Verohallinto valitsi Innofactorin IT-asiantuntijapalveluiden ensisijaiseksi toimittajaksi Azure-ohjelmoinnin osa-alueeseen. Hankinnan kohteena on projektipäällikkö- ja ICT-asiantuntijaresurssit tukemaan Verohallinnon järjestelmien
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
10 (25)
projektinhallintaa, määrittelyä, ohjelmointia, hallintaa ja palvelumuotoilua sekä muuta Verohallinnon ICT:tä tukevaa teknistä osaamista. Asiakkaan hankinnassa ilmoittaman volyymin perusteella osa-alueen kokonaisarvo on noin 15–25 miljoonaa euroa. Puitesopimuksen kesto on 6 vuotta ja puitesopimuskautena tehdyt toimeksiannot voivat jatkua 4 vuotta puitesopimuksen päättymisajan jälkeen.
29.1.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Innofactor ja norjalainen rahoituspalvelualan yritys ovat allekirjoittaneet sopimuksen koskien palveluiden siirtämistä ja toteuttamista Microsoft Azure -pilvipalvelualustalla. Toimitus perustuu Innofactor Virtual Data Center -ratkaisuun. Sopimuksen arvonlisäveroton hinta on noin 500 000 euroa ja palvelut toimitetaan vuoden 2021 aikana.
11.3.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Työterveyslaitos on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toiminnanohjausjärjestelmän (ERP) uudistuksen toimittajaksi. Järjestelmän hankinta kattaa varsinaisen tietojärjestelmän toimituksen, käyttöönottoprojektin ja ylläpidon. Järjestelmä pohjautuu Microsoft Dynamics 365 for Finance & Supply Chain Management -ratkaisuun. Innofactor arvioi hankinnan kokonaisarvon olevan noin 1 600 000 euroa.
30.3.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Metsähallitus on valinnut Innofactorin julkisen hankinnan kilpailutuksessa asianhallintajärjestelmän toimittajaksi SaaS-palveluna. Hankinnan kohteena on asianhallintajärjestelmän toimittaminen sekä järjestelmään liittyvät tukija ylläpitopalvelut. Järjestelmä pohjautuu Innofactorin Dynasty 10 -ratkaisuun. Hankintaan liittyvä palvelusopimus on voimassa määräaikaisena neljä vuotta, jonka jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Sopimuksen kokonaisarvo on noin 700 000 euroa.
6.4.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Pohjanmaan hyvinvointialueen kuntayhtymä on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toimittamaan asian- ja dokumentinhallintaratkaisut SaaS-palveluna. Hankinnan kohteena on asian- ja dokumentinhallintaratkaisujen toimitus sekä tuki- ja ylläpitopalvelut. Järjestelmäkokonaisuus pohjautuu Innofactorin Dynasty 10 -ratkaisuun. Pohjanmaan hyvinvointialueen kuntayhtymän hankintapäätöksessä ilmoittama arvonlisäveroton kokonaisarvo neljälle vuodelle on 860 240 euroa.
27.4.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Kela on irtisanonut sopimuksen hallinnollisesta asianhallintaratkaisusta Innofactorista johtumattomasta syystä. Irtisanominen johtuu Kelan sisäisten pilvipalvelulinjausten muutoksesta. Uusien linjausten mukaisesti Kela katsoo, että se ei voi laittaa toimituksessa kaavaillun kaltaista tietomassaa pilvipalveluun. Kelan irtisanomispäätöksestä johtuen Innofactor arvioi sille jäävän saamatta järjestelmän ylläpidosta noin 0,5 miljoonaa euroa hankinnan alkuperäisestä arvioidusta kokonaisarvosta. Tällä ei ole vaikutusta Innofactorin vuoden 2021 ohjeistukseen eikä pitkän tähtäimen taloudellisiin tavoitteisiin.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
11 (25)
20.5.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Metropolia ammattikorkeakoulu Oy, Turun ammattikorkeakoulu Oy, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu Oy, Ab Yrkeshögskolan vid Åbo Akademi / Yrkeshögskolan Novia, Yrkeshögskolan Arcada Ab ja Suomen Humanistinen ammattikorkeakoulu Oy ovat valinneet yhteisessä julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toimittamaan asianhallintaratkaisun. Kilpailutus oli jaettu SaaS- ja On-Premise-osa-alueisiin, ja Innofactor valittiin toimittajaksi näistä molempiin. Hankinnan kohteena on Innofactorin Dynasty 10 -järjestelmän toimitus korkeakouluille, tuki- ja ylläpitopalvelut, asiantuntijapalvelut sekä korkeakoulukohtaiset integraatiot ja migraatiot. Sopimus on voimassa määräaikaisena neljä vuotta, jonka jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Korkeakoulujen hankintapäätöksessä ilmoittama hankinnan ennakoitu arvonlisäveroton kokonaisarvo neljälle vuodelle on yhteensä noin 850 000 euroa.
31.5.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Suomen metsäkeskus on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toimittamaan asianhallintasovelluksen. Hankinta sisältää Innofactorin Dynasty-tuoteperheen asianhallinnan, arkistoinnin ja tiedonohjausjärjestelmän käyttöoikeudet, toimitusprojektin sekä tuen ja ylläpidon. Suomen metsäkeskuksen hankintapäätöksessä ilmoittama arvonlisäveroton kokonaisarvo neljän vuoden sopimuskaudelle on 588 960 euroa. Asiakas varaa itselleen lisäksi option palvelun laajentamisesta yksi vuosi kerrallaan.
Osake ja osakkeenomistajat
Innofactor Oyj:n osakepääoma oli katsauskauden lopussa 2 100 000,00 euroa ja osakkeiden lukumäärä oli yhteensä 37 388 225 kappaletta. Innofactor Oyj:ssä on yksi osakesarja. Jokaisella osakkeella on yksi ääni.
1.4.–30.6.2021 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 2,07 euroa (2020: 0,96 euroa), alin 1,65 euroa (2020: 0,60 euroa) ja keskikurssi oli 1,81 euroa (2020: 0,83 euroa).
1.1.–30.6.2021 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 2,07 euroa (2020: 0,96), alin 1,24 euroa (2020: 0,51) ja keskikurssi oli 1,64 euroa (2020: 0,77).
Katsauskauden päätöskurssi 30.6.2021 oli 1,75 euroa (2020: 0,90 euroa).
Osakkeita vaihdettiin 1.4.–30.6.2021 julkisessa kaupankäynnissä 5 311 709 kappaletta (2020: 3 741 256 kpl), mikä vastaa 14,2 prosenttia (2020: 10,0 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.4.–30.6.2021 osakkeita oli keskimäärin 37 388 225 kappaletta (2020: 37 388 225). Osakkeiden vaihto nousi 42,0 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2020.
Osakkeita vaihdettiin 1.1.–30.6.2021 julkisessa kaupankäynnissä 15 407 731 kappaletta (2020: 9 150 940), mikä vastaa 41,2 prosenttia (2020: 24,5 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.1.–30.6.2021 osakkeita oli keskimäärin 37 388 225 kappaletta (2020: 37
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
12 (25)
388 225). Osakkeiden vaihto nousi 68,4 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2020.
Osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla 1,75 euroa 30.6.2021 oli 65 429 tuhatta euroa (2020: 33 649), jossa oli nousua 94,4 prosenttia.
Yhtiöllä oli 30.6.2021 yhteensä 12 018 osakkeenomistajaa (2020: 11 121) hallintarekisterit mukaan lukien.
Yhtiökokouksen päätökset
Yhtiökokous päätti 30.3.2021 hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että vuoden 2020 tilikaudelta maksetaan osinkoa 0,02 euroa osakkeelta sekä lisäksi pääomanpalautusta 0,02 euroa osakkeelta. Osinko ja pääomanpalautus maksettiin osakkeenomistajalle, joka osingonmaksun ja pääomanpalautuksen täsmäytyspäivänä 1.4.2021 oli merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Osinko ja pääomanpalautus maksettiin 12.4.2021.
Yhtiökokous päätti 30.3.2021 hallituksen jäsenmääräksi neljä. Hallituksen jäseniksi valittiin jatkamaan Sami Ensio, Anna Lindén, Risto Linturi ja Heikki Nikku. Hallitus valitsi heti yhtiökokouksen jälkeen pitämässään järjestäytymiskokouksessa puheenjohtajakseen Anna Lindénin.
Yhtiökokous hyväksyi ehdotuksen, jonka mukaan yhtiön tilintarkastajaksi valittiin jatkamaan tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy päävastuullisena tilintarkastajana Juha Hilmola.
Hallitukselle on annettu seuraavat valtuudet:
- 30.6.2022 asti osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta enintään 3 600 000 uuden osakkeen osalta (päätetty yhtiökokouksessa 30.3.2021); valtuutusta ei ole käytetty
- 30.6.2022 asti enintään 3 600 000 yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta (päätetty yhtiökokouksessa 30.3.2021); valtuutusta ei ole käytetty
- Seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti jakaa varoja osakkeenomistajille osinkona tai pääomanpalautuksena enintään 1 639 529 euroa, mikä mahdollistaa varojen jakamisen enintään 0,04 euroa osaketta kohden
Katsauskauden päättyessä yhtiöllä ei ole hallussaan omia osakkeita.
Yhtiön hallinnointi
Innofactor Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkaisemaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia (Corporate Governance 2020).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
13 (25)
Innofactor on laatinut erillisen selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä tilikaudelta 2020.
Innofactor Oyj:n hallinnointiperiaatteet ja selvitykset ovat kokonaisuudessaan luettavissa yhtiön internet-sivuilla: www.innofactor.com/fi/sijoittajille/hallinto-ja-johtaminen/
Lähipiiritapahtumat
Yhtiön lähipiiriin kuuluvilla yhtiön johtohenkilöillä on 92 tuhatta euroa yhtiön henkilöstöanneista kertynyttä velkaa yhtiölle. Laina-aika on viisi vuotta, ja lainaa lyhennetään kuukausittain tasasuruisina erinä. Lainan korko on 12 kuukauden Euribor 360 -korko. Korko on kuitenkin aina vähintään 0 %. Kertynyt korko maksetaan yhtiölle kuukausittain. Yhtiöllä ei ole muita olennaisia lähipiiritapahtumia.
Markkinanäkymät ja toimintaympäristö
Innofactorin markkinanäkymät ja toimintaympäristö on kuvattu kokonaisuudessaan tilinpäätöstiedotteessa ja vuosikertomuksessa.
Innofactorin markkinanäkymissä tai toimintaympäristössä ei ole tapahtunut katsauskauden aikana tai ei ole nähtävissä oleellisia muutoksia.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Innofactorin toimintaan ja talouteen sisältyy riskejä, jotka voivat olla oleellisia yhtiön ja sen osakkeen arvon kannalta. Innofactor Oyj:n hallitus arvioi riskejä neljä kertaa vuodessa osana strategia- ja liiketoiminnan suunnittelun prosessia. Riskit julkaistaan kokonaisuudessaan tilinpäätöstiedotteessa ja hallituksen toimintakertomuksessa. Osavuosikatsauksissa esitetään ainoastaan lähiajan riskeissä tapahtuneet muutokset.
Innofactorin lähiajan riskeissä ja epävarmuustekijöissä ei ole tapahtunut katsauskauden aikana tai ei ole nähtävissä merkittäviä muutoksia.
Yrityskaupat ja muutokset konsernirakenteessa
Katsauskaudella ei ole ollut muutoksia konsernirakenteessa.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Innofactorissa ei ole ollut muita merkittäviä katsauskauden jälkeisiä tapahtumia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
14 (25)
Espoossa 22.7.2021
INNOFACTOR OYJ
Hallitus
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Sami Ensio, Innofactor Oyj
puh. +358 50 584 2029
[email protected]
Tiedotustilaisuudet puolivuosikatsauksesta 1.1.–30.6.2021
Innofactor julkaisee tammi–kesäkuun 2021 puolivuosikatsauksen torstaina 22.7.2021 noin klo 9.00.
Puolivuosikatsausta käsittelevä suomenkielinen videokonferenssi medialle, sijoittajille ja analyytikoille järjestetään samana päivänä klo 10.00. Vastaava englanninkielinen videokonferenssi pidetään klo 12.00. Katsauksen esittelevät toimitusjohtaja Sami Ensio ja talousjohtaja Markku Puolanne.
Pyydämme ilmoittautumaan konferensseihin etukäteen sähköpostitse osoitteeseen [email protected]. Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille sähköpostitse tilaisuutta edeltävänä päivänä.
Esitysaineistot ovat saatavilla Innofactorin verkkosivuilla tilaisuuksien jälkeen.
Jakelu:
NASDAQ Helsinki
Keskeiset mediat
www.innofactor.fi
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
15 (25)
Tilinpäätöslyhennelmä ja liitetiedot 1.1.–30.6.2021 (IFRS)
Laatimisperiaatteet
Innofactor harjoittaa toimintaansa yhdellä segmentillä tarjoten ohjelmistoja ja järjestelmiä sekä niihin liittyviä palveluja.
Tämä puolivuosikatsaus on laadittu IAS 34 puolivuosikatsaukset -standardin mukaisesti.
Puolivuosikatsauksessa on noudatettu samoja laatimisperiaatteita ja laskentamenetelmiä kuin edellisessä vuositilinpäätöksessä 2020 kuitenkin siten, että konserni on 1.1.2021 alkaen ottanut käyttöön vuositilinpäätöksen 2020 laatimisperiaatteissa mainitut IASB:n julkistamat uudet tai uudistetut IFRS-standardit ja IFRIC-tulkinnat. Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ja niiden kaavat ovat ennallaan ja ne on esitetty tämän tiedotteen liitteenä.
Innofactor julkaisee IFRS-tunnuslukujen ohella tiettyjä vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvatakseen varsinaisen liiketoiminnan taloudellista kehitystä ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri kausien välillä. Yritysostot ovat keskeinen osa Innofactorin strategiaa. Yritysostoista johtuvat aineettomien oikeuksien poistot vaihtelevat suuresti sen mukaan, millaiseksi ostettavan yrityksen asiakassopimusten ja teknologian arvo arvioidaan, sekä millä aikataululla niistä johtuvat aineettomat oikeudet poistetaan. Tästä syystä yhtiön käsityksen mukaan liikevoiton sijasta ensisijaisena kannattavuuden mittarina kannattaa seurata käyttökatetta (EBITDA), johon kyseiset poistot eivät vaikuta. Yhtiö julkistaa käyttökatteen lisäksi edellä mainituilla poistoilla oikaistun operatiivisen liiketalouden. Yrityskauppoihin liittyvät poistot, jotka on oikaistu edellä mainituista tunnusluvuista, olivat kaudella 1.1.–30.6.2021 277 tuhatta euroa (2020: 947).
Muita Innofactorin käyttämiä vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat tilauskanta, omavaraisuusaste, nettovelkaantumisaste (net gearing), sijoitetun pääoman tuotto, oman pääoman tuotto ja liikevaihto per henkilö. Omavaraisuusaste ja nettovelkaantumisaste (net gearing) on esitetty myös ilman IFRS 16 -standardin vaikutusta vertailukelpoisuuden säilyttämikseksi aikaisempiin kausiin verrattuna. Muiden vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat on esitetty tämän tiedotteen lopussa.
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää Innofactorin johdolta sellaisten arvioiden ja oletusten käyttämistä, jotka vaikuttavat taseen laadintahteken varojen ja velkojen sekä katsauskauden tuottojen ja kulujen määriin. Lisäksi joudutaan käyttämään harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Koska arviot ja olettamukset perustuvat katsaushetken näkemyksiin, ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä. Toteumat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Tuloslaskelman ja taseen luvut ovat konsernilukuja. Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.
Puolivuosikatsauksessa esitetyt tiedot ovat tilintarkastamattomia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
16 (25)
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS
| 1.4.–30.6.2021 | 1.4.–30.6.2020 | 1.1.–30.6.2021 | 1.1.–30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Tuhatta euroa | ||||
| Liikevaihto | 17 296 | 16 755 | 35 103 | 33 907 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 10 | 73 | 2 579 | 78 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (–) | -2 292 | -1 664 | -4 525 | -3 127 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (–) | -11 387 | -11 229 | -23 395 | -22 624 |
| Poistot (–) | -824 | -1 179 | -1 672 | -2 320 |
| Liiketoiminnan muut kulut (–) | -1 532 | -1 873 | -3 009 | -4 215 |
| Liikevoitto/-tappio | 1 272 | 884 | 5 081 | 1 700 |
| Rahoitustuotot | 344 | 273 | 357 | 365 |
| Rahoituskulut (–) | -329 | 39 | -793 | -992 |
| Voitto/-tappio ennen veroja | 1 287 | 1 196 | 4 644 | 1 073 |
| Tuloverot | -298 | 78 | -1 019 | 405 |
| Tilikauden voitto/tappio | 989 | 1 274 | 3 626 | 1 478 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 989 | 1 219 | 3 626 | 1 422 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0 | 56 | 0 | 56 |
| Muut laajan tuloksen erät | ||||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi: | ||||
| Muuntoerot | -106 | -403 | 31 | -91 |
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 883 | 872 | 3 656 | 1 387 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 883 | 816 | 3 656 | 1 331 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0 | 56 | 0 | 56 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos: | ||||
| laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa) | 0,0265 | 0,0326 | 0,0970 | 0,0386 |
| laimennettu osakekohtainen tulos (euroa) | 0,0265 | 0,0326 | 0,0970 | 0,0386 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
17 (25)
Konsernitase, IFRS
VARAT
| Tuhatta euroa | 30.6.2021 | 30.6.2020 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 503 | 470 | 473 |
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 3 422 | 4 801 | 3 865 |
| Liikearvo | 26 483 | 26 169 | 26 531 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 483 | 3 209 | 2 084 |
| Osakkeet ja osuudet | 5 | 8 | 5 |
| Saamiset | 245 | 330 | 245 |
| Laskennalliset verosaamiset | 5 329 | 5 602 | 6 413 |
| Pitkäaikaiset varat | 37 471 | 40 589 | 39 616 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 12 899 | 14 220 | 13 925 |
| Rahavarat | 3 203 | 5 322 | 3 066 |
| Lyhytaikaiset varat | 16 103 | 19 541 | 16 991 |
| VARAT YHTEENSÄ | 53 574 | 60 131 | 56 607 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
18 (25)
OMA PÄÄOMA JA VELAT
| Tuhatta euroa | 30.6.2021 | 30.6.2020 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|
| Osakepääoma | 2 100 | 2 100 | 2 100 |
| Ylikurssirahasto | 72 | 72 | 72 |
| Muut rahastot (+/-) | 59 | 59 | 59 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 20 174 | 20 921 | 20 921 |
| Kertyneet voittovarat | 3 200 | 651 | 292 |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | 25 605 | 23 804 | 23 444 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 0 | -25 | |
| Oma pääoma yhteensä | 25 605 | 23 778 | 23 444 |
| Pitkäaikaiset velat | |||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 5 620 | 10 160 | 8 890 |
| Vuokravelat | 1 889 | 3 053 | 2 218 |
| Laskennalliset verovelat | 1 767 | 608 | 1 824 |
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 9 276 | 13 821 | 12 933 |
| Lyhytaikaiset velat | |||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 1 873 | 1 423 | 2 540 |
| Vuokravelat | 1 627 | 1 825 | 1 738 |
| Ostovelat ja muut velat | 15 192 | 19 283 | 15 953 |
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 18 693 | 22 531 | 20 230 |
| Velat yhteensä | 27 969 | 36 352 | 33 163 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ | 53 574 | 60 131 | 56 607 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
19 (25)
Konsernin oman pääoman muutoslaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Vara-rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Muuntoero | Emoyhtiön oma pääoma yhteensä | Määräysvallattomien omistajien osuudet | Oma pääoma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 1.1.2021 | 2 100 | 72 | 59 | 20 921 | 0 | 1 739 | -1 448 | 23 444 | 23 444 | |
| Laaja tulos | ||||||||||
| Tilikauden tulos | 3 626 | 3 626 | 0 | 3 626 | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||||||||
| Muuntoerot | 31 | 31 | 31 | |||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 3 626 | 31 | 3 656 | 0 | 3 656 | |||||
| Osingonjako | -748 | -748 | ||||||||
| Pääoman palautus | -748 | -748 | ||||||||
| Oma pääoma 30.6.2021 | 2 100 | 72 | 59 | 20 174 | 0 | 4 617 | -1 417 | 27 101 | 0 | 25 605 |
| Tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Vara-rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Muuntoero | Emoyhtiön oma pääoma yhteensä | Määräysvallattomien omistajien osuudet | Oma pääoma yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Oma pääoma 1.1.2020 | 2 100 | 72 | 59 | 20 921 | 0 | -22 | -985 | 22 145 | 22 145 | |
| Laaja tulos | ||||||||||
| Tilikauden tulos | 1 422 | 1 422 | 56 | 1 478 | ||||||
| Edellisten tilikausien oikaisut | 246 | 246 | 246 | |||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | 81 | 81 | -81 | 0 | ||||||
| Muuntoerot | -91 | -91 | -91 | |||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 0 | 1 750 | -91 | 1 659 | -25 | 1 633 | ||||
| Oma pääoma 30.06.2020 | 2 100 | 72 | 59 | 20 921 | 0 | 1 728 | -1 076 | 23 804 | -25 | 23 778 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
20 (25)
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
| 1.1.– | ||
|---|---|---|
| Tuhatta euroa | 30.6.2021 | 1.1.– 30.6.2020 |
| Liiketoiminnan rahavirrat | ||
| Liikevoitto | 5 081 | 1 700 |
| Oikaisut: | ||
| Poistot *) | 1 672 | 2 320 |
| Muut liiketapahtumat, joihin ei liity maksua | -90 | 0 |
| Liikevoitto ennen käyttöpääoman muutosta | 6 663 | 4 020 |
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos (+/-) | 893 | -305 |
| Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos (+/-) | -360 | 3 017 |
| Muut oikaisut | 0 | -82 |
| Käyttöpääoman muutos | 533 | 2 630 |
| Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä ja maksettuja tuloveroja | 7 196 | 6 650 |
| Saadut korot | 6 | 43 |
| Maksetut korot (-) | -267 | -373 |
| Maksetut tuloverot | 0 | 0 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 6 935 | 6 319 |
| Investointien rahavirrat | ||
| Tytäryritysten hankinta | 0 | 0 |
| Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin (-) | -191 | -315 |
| Saamiset myynneistä | -400 | 0 |
| Lainasaamisten takaisinmaksut | 132 | 236 |
| Osakkeet ja osuudet | 0 | 0 |
| Investointien nettorahavirta | -459 | -80 |
| Rahoituksen rahavirrat | ||
| Lainojen nostot | 0 | 7 083 |
| Lainojen takaisinmaksut | -3 937 | -7 902 |
| Vuokravelkojen maksut *) | -907 | -1 009 |
| Osakeannista saadut maksut | -1 496 | 0 |
| Rahoituksen nettorahavirta | -6 339 | -1 828 |
| Rahavarojen muutos (+/-) | 137 | 4 412 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 3 066 | 910 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 3 203 | 5 322 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
21 (25)
Konsernin tuloslaskelma vuosineljänneksittäin, IFRS
| 1.1.– | 1.4.– | 1.1.– | 1.4.– | 1.7.– | 1.10.– | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tuhatta euroa | 31.3.2021 | 30.6.2021 | 31.3.2020 | 30.6.2020 | 30.9.2020 | 31.12.2020 |
| Liikevaihto | 17 807 | 17 296 | 17 152 | 16 755 | 14 005 | 18 252 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 569 | 10 | 5 | 73 | 117 | 87 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (–) | -2 233 | -2 292 | -1 463 | -1 664 | -1 384 | -1 703 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (–) | -12 008 | -11 387 | -11 395 | -11 229 | -9 032 | -11 895 |
| Poistot (–) | -848 | -824 | -1 141 | -1 179 | -1 162 | -1 181 |
| Liiketoiminnan muut kulut (–) | -1 477 | -1 532 | -2 342 | -1 873 | -2 147 | -3 156 |
| Liikevoitto/-tappio | 3 809 | 1 272 | 816 | 884 | 397 | 404 |
| Rahoitustuotot | 13 | 344 | 92 | 273 | 198 | 766 |
| Rahoituskulut (–) | -465 | -329 | -1 032 | 39 | -569 | -219 |
| Voitto/-tappio ennen veroja | 3 357 | 1 287 | -123 | 1 196 | 26 | 951 |
| Tuloverot | -721 | -298 | 327 | 78 | 0 | -694 |
| Tilikauden voitto/tappio | 2 637 | 989 | 204 | 1 274 | 27 | 257 |
| EBITDA | 4 657 | 2 096 | 1 957 | 2 063 | 1 559 | 1 585 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
22 (25)
Konsernin vakuudet ja vastuusitoumukset
| Tuhatta euroa | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
| Vuokravakuudet | 158 | 20 |
| Yrityskiinnitykset | 17 006 | 16 491 |
| Pankkitakaukset | 296 | 296 |
| Muut omat vastuut | ||
| Leasingvastuut | ||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät leasingvastuut | 14 | 15 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät leasingvastuut | 4 | 10 |
| Yhteensä | 18 | 25 |
| Vuokravastuut | ||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 0 | 0 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät vuokravastuut | 0 | 0 |
| Yhteensä | 0 | 0 |
| Omat vastuut yhteensä | 18 | 25 |
Muut sitoumukset sisältävät leasing- ja muut vuokrasopimukset sekä lisenssisopimuksista aiheutuvat velvoitteet, joihin ei ole sovellettu IFRS 16 -standardia. Pitkäaikaisista palvelusopimuksista aiheutuvia velvoitteita ei ole sisällytetty.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
23 (25)
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
Taulukossa on esitetty kunkin rahoitusvarojen ja -velkojen erän käyvät arvot ja kirjanpitoarvot, jotka vastaavat konsernitaseen arvoja.
| tuhatta euroa | 30.6.2021 | 30.6.2020 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 12 899 | 14 220 | 13 925 |
| Rahavarat | 3 203 | 5 322 | 3 066 |
| Yhteensä | 16 103 | 19 541 | 16 991 |
| Lainat rahoituslaitoksilta | 7 493 | 11 583 | 11 430 |
| Vuokrasopimusvelat | 3 516 | 4 877 | 3 956 |
| Yhteensä | 11 010 | 16 461 | 15 386 |
| Ostovelat ja muut velat: | |||
| Saadut ennakot | 2 285 | 2 537 | 1 078 |
| Ostovelat | 881 | 3 051 | 1 559 |
| Muut velat | 2 893 | 4 665 | 4 766 |
| Siirtovelat | 9 133 | 9 030 | 8 550 |
| Yhteensä | 15 192 | 19 283 | 15 953 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
24 (25)
Suurimmat osakkeenomistajat
Euroclear Finland Oy:n pitämän osakerekisterin mukaan katsauskauden lopussa 30.6.2021
Innofactor Oyj:n 20 suurimman osakkeenomistajan omistus on seuraava.
| Nimi | Määrä | Prosenttiosuus | |
|---|---|---|---|
| 1. | Ensio Sami | 7 886 142 | 21,10 % |
| Ensio Sami | 5 712 382 | 15,28 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 588 | 1,94 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 1,94 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 1,94 % | |
| 2. | Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 1 800 000 | 4,81 % |
| 3. | Linturi Kaija ja Risto | 1 256 411 | 3,36 % |
| R. Linturi Oyj | 489 107 | 1,31 % | |
| Linturi Kaija Anneli | 430 000 | 1,15 % | |
| Linturi Risto Erkki Olavi | 337 304 | 0,90 % | |
| 4. | Laiho Rami Tapani | 1 158 694 | 3,10 % |
| 5. | Hallikainen Jyrki | 1 000 000 | 2,67 % |
| 6. | Ärje Matias Juhanpoika | 882 065 | 2,36 % |
| 7. | Mäki Antti-Jussi | 613 725 | 1,64 % |
| 8. | Tilman Tuomo Tapani | 563 538 | 1,51 % |
| 9. | Hellen Stefan Andreas | 486 000 | 1,30 % |
| 10. | Ingman Finance Oy Ab | 450 000 | 1,20 % |
| 11. | Muukkonen Teemu Heikki | 420 357 | 1,12 % |
| 12. | Järvenpää Janne-Olli | 289 586 | 0,77 % |
| 13. | Rausanne Oy | 270 000 | 0,72 % |
| 14. | Kukkonen Heikki-Harri | 243 606 | 0,65 % |
| 15. | Laiho Jari Olavi | 225 000 | 0,60 % |
| 16. | Puolakka Petri Yrjö Emil | 202 511 | 0,54 % |
| 17. | Kannisto Jaakko Mikael | 173 660 | 0,46 % |
| 18. | Mäkinen Antti Vilho Juhani | 164 000 | 0,44 % |
| 19. | Heikki Tervonen Oy | 153 000 | 0,41 % |
| 20. | Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 133 489 | 0,36 % |
| Yhteensä | 18 371 784 | 49,12 % |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
PUOLIVUOSIKATSAUS Q2/2021
25 (25)
Tunnuslukujen laskentakaavat
Käyttökate (EBITDA):
Liikevoitto/-tappio - poistot
Tilauskanta:
Saadut lisenssi- ja projektitilaukset - tilauksiin liittyvä toteutunut liikevaihto + jatkuvan sopimuskannan tuottama liikevaihto seuraavat 12kk (ei kuitenkaan sisällä sopimuksiin suoraan perustumatonta odotettavaa ostokäyttätymistä eli ns. Run Ratea)
Liikevaihto / työntekijä:
Liikevaihto
Aktiivinen henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana
Oman pääoman tuottoprosentti:
Tilikauden voitto/tappio
Oma pääoma
Sijoitetun pääoman tuottoprosentti:
Voitto tai tappio ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat
Nettovelkaantumisaste (Net Gearing):
Korolliset velat - rahavarat
Oma pääoma
Omavaraisuusaste, (%):
Oma pääoma
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Tulos/osake:
Emoyrityksen omistajille kuuluva tulos ennen veroja - verot
Tilikauden keskimääräinen osakeantioikaistu osakkeiden lukumäärä
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001