AI assistant
Innofactor Plc — Interim / Quarterly Report 2021
Oct 26, 2021
3319_rns_2021-10-26_4ff5ed77-9598-4096-99ee-a14c358a41cb.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
1 (24)
Innofactor Oyj:n osavuosikatsaus 26.10.2021 klo 9.00
Innofactor Oyj:n osavuosikatsaus 1.1.–30.9.2021 (IFRS)
Innofactor saavutti kolmannella vuosineljänneksellä historiansa parhaan käyttökatterien, vaikka Suomen yritysjärjestelyt ja organisaatiomuutos aiheuttivatkin hienoisen liikevaihdon laskun
Heinä–syyskuu 2021 lyhyesti:
- Liikevaihto oli noin 13,7 miljoonaa euroa (2020: 14,0), jossa laskua 2,0 %
- Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida, oli vertailukelpoinen kasvu 3,0 %, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua
- Käyttökate oli noin 1,7 miljoonaa euroa (2020: 1,6), jossa kasvua 8,7 %
- Liikevoitto oli 0,9 miljoonaa euroa (2020: 0,4), jossa kasvua 130,4 %
- Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 72,0 miljoonaa euroa (2020: 58,2), jossa kasvua 23,7 %
Tammi–syyskuu 2021 lyhyesti:
- Liikevaihto oli noin 48,8 miljoonaa euroa (2020: 47,9), jossa kasvua 1,9 %
- Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida, oli vertailukelpoinen kasvu 4,9 %, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua
- Käyttökate oli noin 8,4 miljoonaa euroa (2020: 5,6), jossa kasvua 51,4 %
- Käyttökatteeseen sisältyy noin 2,6 miljoonan euron myyntivoitto Prime-liiketoiminnan myynnistä, jota ilman käyttökate olisi ollut noin 5,9 miljoonaa euroa (2020: 5,6), jossa kasvua 5,6 %
- Liikevoitto oli 6,0 miljoonaa euroa (2020: 2,1), jossa kasvua 185,9 %
- Liikevoittoon sisältyy vastaava myyntivoitto kuin käyttökatteeseen, jota ilman liikevoitto olisi ollut noin 3,4 miljoonaa euroa (2020: 2,1), jossa kasvua 64,0 %
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
Konsernin tunnusluvut, IFRS
| 1.7.–30.9.2021 | 1.7.–30.9.2020 | Muutos | 1.1.–30.9.2021 | 1.1.–30.9.2020 | Muutos | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto tuhatta euroa | 13 730 | 14 005 | -2,0 % | 48 834 | 47 913 | 1,9 % |
| Liikevaihdon kasvu | -2,0 % | 0,3 % | 1,9 % | 2,5 % | ||
| Liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) | ||||||
| tuhatta euroa | 1 695 | 1 559 | 8,7 % | 8 448 | 5 579 | 51,4 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 12,3 % | 11,1 % | 17,3 % | 11,6 % | ||
| Liikevoitto/-tappio (EBIT) | ||||||
| tuhatta euroa* | 915 | 397 | 130,4 % | 5 996 | 2 097 | 185,9 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 6,7 % | 2,8 % | 12,3 % | 4,4 % | ||
| Tulos ennen veroja tuhatta euroa* | 755 | 26 | 2754,8 % | 5 400 | 1 099 | 391,2 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 5,5 % | 0,2 % | 11,1 % | 2,3 % | ||
| Tulos tuhatta euroa* | 581 | 27 | 2087,5 % | 4 207 | 1 505 | 179,6 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | 4,2 % | 0,2 % | 8,6 % | 3,1 % | ||
| Tilauskanta | 71 979 | 58 181 | 23,7 % | 71 979 | 58 181 | 23,7 % |
| Nettovelkaantumisaste (Gearing)* | 34,0 % | 66,7 % | 34,0 % | 66,7 % | ||
| Nettovelkaantumisate ilman IFRS16 | 21,2 % | 48,1 % | 21,2 % | 48,1 % | ||
| Omavaraisuusaste | 52,9 % | 43,5 % | 52,9 % | 43,5 % | ||
| Omavaraisuusaste ilman IFRS16 | 56,8 % | 45,8 % | 56,8 % | 45,8 % | ||
| Aktiivinen henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana** | 508 | 545 | -6,8 % | 493 | 549 | -10,2 % |
| Aktiivinen henkilöstö katsauskauden lopussa** | 497 | 546 | -9,0 % | 497 | 546 | -9,0 % |
| Tulos per osake (euroa) | 0,0155 | 0,0007 | 2087,5 % | 0,1125 | 0,0402 | 179,6 % |
*) IFRS 3:n mukaisesti katsauskaudella 1.7.–30.9.2021 liiketulokseen sisältyy 113 tuhatta euroa (2020: 473) sekä 1.1.–30.9.2021 390 tuhatta euroa (2020: 1 420) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin.
**) Innofactor-konsernissa seurataan aktiivisen henkilöstön määrää. Aktiivisen henkilöstön määrään ei lasketa mukaan yli 3 kuukauden pituisella vapaalla olevia työntekijöitä.
Innofactorin tulevaisuuden näkymät vuodelle 2021
Innofactorin vuoden 2021 liikevaihdon ja käyttökätteen (EBITDA) arvioidaan kasvavan edellisestä vuodesta 2020, jolloin liikevaihto oli 66,2 miljoonaa euroa ja käyttökate oli 7,2 miljoonaa euroa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
3 (24)
Toimitusjohtaja Sami Enson katsaus: Innofactor päivitti strategiaansa ja järjesteli Suomen organisaatiotaan tukemaan paremmin tulevaisuuden kasvua
Liikevaihto vuoden 2021 kolmannella vuosineljänneksellä oli 13,7 miljoonaa euroa, jossa oli laskua 2,0 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida, oli kolmannella neljänneksellä kasvua 3,0 prosenttia, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Käyttökate (EBITDA) kasvoi 8,7 prosenttia edellisestä vuodesta päätyen 1,7 miljoonaan euroon (12,3 prosenttia liikevaihdosta). Käyttökate oli positiivinen Suomessa, Norjassa ja Tanskassa. Tilauskanta oli vuoden kolmannen neljänneksen aikana suunnilleen samalla tasolla edellisen kvartaalin kanssa ja oli neljänneksen lopussa 72,0 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 23,7 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan.
Liikevaihto oli vuoden 2021 ensimmäisen yhdeksän kuukauden aikana 48,8 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 1,9 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida 1.4.2021 alkaen, oli vertailukelpoinen kasvu 4,9 prosenttia, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Käyttökate (EBITDA) kasvoi 51,4 prosenttia edellisestä vuodesta päätyen 8,4 miljoonaan euroon (17,3 prosenttia liikevaihdosta), josta noin 2,6 miljoonaa euroa tuli ensimmäisellä neljänneksellä tehdystä Prime-liiketoiminnan myynnistä.
Innofactor päätti elokuun lopussa uudistaa strategiansa tukemaan entistä vahvemmin kasvua. Strategiatyössä määritettiin liiketoimintamme ja Microsoftin ratkaisutarjonnan kannalta alueet, joilla näemme vahvimmat kasvumahdollisuudet. Innofactor tiivisti tarjoamansa kyseisten kasvualueiden mukaisesti: digitaaliset palvelut (Digital Services), liiketoimintaratkaisut (Business Solutions), tiedon- ja asianhallinta (Information and Case Management), data ja analytiikka (Data and Analytics), pilvi-infrastruktuuri (Cloud Infrastructure) ja kyberturvallisuus (Cybersecurity).
Samassa yhteydessä päätettiin muuttaa Suomen organisaation vastaamaan uuden strategian mukaisia kasvualueita siten, että Suomessa on ollut 1.10.2021 alkaen kuusi liiketoimintayksikköä, jotka vastaavat edellä esitettyä tarjoamaa. Organisaatiouudistuksen tavoitteena on vahvistaa Innofactorin kasvua jatkossa Suomessa. Toiminnan uudelleenjärjestelystä aiheutui tilapäinen notkahdus Innofactorin Suomen liikevaihdossa kolmannella vuosineljänneksellä.
Innofactorin tavoitteena on olla johtava modernin digitaalisen organisaation edistäjä jokaisessa Pohjoismaassa. Uskomme valitsemaamme pohjoismaiseen strategiaamme ja pitkän tähtäimen tavoitteidemme saavuttamiseen. Tämä vaatii pitkäjännitteisyyttä ja määrätietoista toimintaa niin yhtiön johdolta, työntekijöiltä kuin sijoittajiltakin. Innofactor etsii edelleen aktiivisesti mahdollisia uusia strategisia kumppanuuksia Pohjoismaista. Konsernin tavoitteena on kasvaa sekä orgaanisesti että yritysjärjestelyjen kautta.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
4 (24)
Strategia ja sen toteutuminen katsauskaudella
Innofactorin strategia koostuu tarkoituksesta, missiosta, visiosta, strategisista valinnoista, arvoista, toimintaperiaatteesta ja pitkän tähtäimen taloudellisista tavoitteista.
Tarkoitus: Innovoimme toimivamman maailman puolesta
Missio: Edistämme modernia digitaalista organisaatiota
Visio: Johtava pohjoismainen digitaalisen transformaation kumppani Microsoft-ekosysteemissä
Strategiset valinnat:
- osaavimmat pohjoismaiset tiimit
- tuotteistettu kohdennettu tarjonta
- proaktiivinen ja joustava toimintatapa
- innovointi edelläkävijäasiakkaiden kanssa
Arvot:
- vastuullisuus
- toimintavapaus
- innovaatio
- asiakas
Toimintaperiaate: Tavoitteenamme on laittaa ihmiset edelle kaikessa, mitä teemme. Haluamme toteuttaa ratkaisuja, jotka sujuvoittavat asiakkaidemme arkea ja saavat hymyn heidän huulilleen.
Pitkän tähtäimen taloudelliset tavoitteet:
- saavuttaa noin 20 prosentin vuosittainen kasvu, josta pääosa pyritään saavuttamaan orgaanisesti
- saavuttaa noin 20 prosentin käyttökate (EBITDA) suhteessa liikevaihtoon
- pitää kassavirta positiivisena ja turvata kaikissa tilanteissa rahoituksellinen vakavaraisuus
Innofactorin liikevaihto tammi–syyskuussa 2021 oli 48,8 miljoonaa euroa (2020: 47,9), jossa oli kasvua 1,9 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida 1.4.2021 alkaen, oli vertailukelpoinen kasvu 4,9 prosenttia, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Ensimmäisen yhdeksän kuukauden aikana kasvu tuli Suomesta, Norjasta ja Tanskasta. Liikevaihdon kasvutavoitetta tukee suuri tilauskanta 72,0 miljoonaa euroa (2020: 58,2). Innofactor kiinnittää vuoden 2021 aikana erityistä huomiota kasvun, myynnin, osaamisen ja resurssoinnin johtamiseen, johon liittyen olemme muun muassa uusineet organisaatiotamme.
Käyttökate (EBITDA) kasvoi katsauskaudella 51,4 prosenttia edellisestä vuodesta päätyen 8,4 miljoonaan euroon (17,3 prosenttia liikevaihdosta). Ilman Prime-liiketoiminnan kauppaa käyttökate (EBITDA) olisi kasvanut katsauskaudella 5,6 prosenttia ja olisi ollut 5,9 miljoonaa euroa (12,1 prosenttia liikevaihdosta). Kannattavuuden osalta (ilman Prime-liiketoimintakauppaa)
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
5 (24)
Innofactor pystyi hieman parantamaan suoritustaan, mutta sen osalta vaaditaan edelleen työtä, jotta päästään pitkän tähtäimen tavoitteeseen noin 20 prosenttiin.
Innofactorin liiketoiminnan rahavirta oli katsauskaudella 1.1.–30.9.2021 6,2 miljoonaa euroa (2020: 4,9 miljoonaa euroa) ja omavaraisuusaste katsauskauden lopussa 52,9 prosenttia (2020: 43,5 prosenttia). Innofactor maksoi katsauskaudella ennenaikaisesti takaisin velkoja noin 2,7 miljoonalla eurolla. Liiketoiminnan vahva rahavirta ja taloudellinen asema tukevat Innofactorin strategista kannattavan kasvun tavoitetta, jossa turvataan kaikissa tilanteissa rahoituksellinen vakavaraisuus.
Innofactorilla maltillista orgaanista kasvua katsauskaudella – liikevaihto aktiivista työntekijää kohden kasvoi edelleen

Innofactorin liikevaihto 1.7.–30.9.2021 oli 13 730 tuhatta euroa (2020: 14 005), jossa oli laskua 2,0 prosenttia. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida, oli kolmannella neljänneksellä kasvua 3,0 prosenttia, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Liikevaihto aktiivista työntekijää kohden oli noin 27,0 tuhatta euroa (2020: 25,7), jossa oli kasvua 5,2 prosenttia.
Innofactorin liikevaihto 1.1.–30.9.2021 oli 48 834 tuhatta euroa (2020: 47 913), jossa oli kasvua 1,9 prosenttia. Jos 31.3.2021 myytyä Prime-liiketoimintaa ei huomioida, oli kasvua kolmella ensimmäisellä vuosineljänneksellä 4,9 prosenttia, mikä oli kokonaisuudessaan orgaanista kasvua. Liikevaihto aktiivista työntekijää kohden oli noin 99,1 tuhatta euroa (2020: 87,3), jossa oli kasvua 13,5 prosenttia.

Liikevaihdon jakauma 1.1 - 30.09.2021


Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
6 (24)
Innofactorin liiketoiminta keskittyi Suomeen, Ruotsiin, Tanskaan sekä Norjaan. 1.1.–30.9.2021 liikevaihdosta noin 67 prosenttia tuli Suomesta, noin 18 prosenttia Ruotsista, noin 10 prosenttia Norjasta ja noin 5 prosenttia Tanskasta. Liikevaihto kasvoi kolmannella vuosineljänneksellä Tanskassa ja Norjassa.
Liikevaihdosta 1.1.–30.9.2021 tuli noin 44 prosenttia yritysasiakkaista, noin 42 prosenttia julkishallinnon asiakkaista ja noin 14 prosenttia kolmannen sektorin asiakkaista.
Innofactorin katsauskauden 1.1.–30.9.2021 liikevaihdosta noin:
- 41 prosenttia tuli IT-järjestelmien toimitusprojekteista sekä konsultoinnista
- 32 prosenttia tuli jatkuviin palvelusopimuksiin perustuvista asiantuntijatöistä, esimerkiksi IT-järjestelmien pienemmat asiakaskohtaiset muutos- ja jatkokehitystyöt
- 23 prosenttia tuli jatkuviin palvelusopimuksiin perustuvista palveluista, esimerkiksi SaaS-, pilvi- ja käyttöpalvelut, sekä ohjelmistoylläpidosta
- 4 prosenttia tuli lisensseistä, josta kolmansien osapuolten lisenssitulojen osuus oli noin 2 prosenttia liikevaihdosta
Innofactorin 10 suurimman asiakkaan osuus katsauskauden 1.1.–30.9.2021 kokonaisliikevaihdosta oli noin 29 prosenttia.
Innofactorin käyttökatte oli hieman vertailujaksoa korkeampi

- Q4 2020 Käyttökatetta laski 970 tuhatta euroa Ruotsin vuoden 2019 asiakasprojektin alaskirjaus
** Q1 2021 Käyttökatetta nosti 2 557 tuhatta euroa Prime liiketoiminnan myyntivoitto
Innofactorin käyttökatte (EBITDA) 1.7.–30.9.2021 oli 1 695 tuhatta euroa (2020: 1 559), jossa oli kasvua 8,7 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 12,3 prosenttia (2020: 11,1 %). Innofactorin käyttökatte oli positiivinen Suomessa, Tanskassa ja Norjassa.
Innofactorin käyttökatte (EBITDA) 1.1.–30.9.2021 oli 8 448 tuhatta euroa (2020: 5 579), jossa oli kasvua 51,4 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 17,3 prosenttia (2020: 11,6 %). Käyttökatteeseen sisältyy noin 2,6 miljoonan euron myyntivoitto Prime-liiketoiminnan myynnistä, jota ilman käyttökatte olisi ollut 5 891 tuhatta euroa (12,1 % liikevaihdosta, 5,6 % kasvu).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
7 (24)
Innofactorin liikevoitto 1.7.–30.9.2021 oli 915 tuhatta euroa (2020: 397), jossa oli kasvua 130,4 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 6,7 prosenttia (2020: 2,8 %).
Innofactorin liikevoitto 1.1.–30.9.2021 oli 5 996 tuhatta euroa (2020: 2 097), jossa oli kasvua 185,9 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 12,3 prosenttia (2020: 4,4 %).
Yritysostot ovat olleet keskeinen osa Innofactorin strategiaa. Yritysostoista johtuvat aineettomien oikeuksien poistot vaihtelevat suuresti sen mukaan, millaiseksi ostettavan yrityksen asiakas-sopimusten ja teknologian arvo arvioidaan, sekä millä aikataululla niistä johtuvat aineettomat oikeudet poistetaan. Tästä syystä yhtiön käsityksen mukaan liikevoiton sijasta ensisijaisena kannattavuuden mittarina kannattaa seurata käyttökatetta (EBITDA), johon kyseiset poistot eivät vaikuta.
IFRS 3:n mukaisesti 1.7.–30.9.2021 liiketulokseen sisältyy 113 tuhatta euroa (2020: 473) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin. Kyseisillä poistoilla oikaistu 1.7.–30.9.2021 Innofactorin operatiivinen liikevoitto olisi ollut 1 028 tuhatta euroa (2020: 871), jossa oli kasvua 18,1 prosenttia, ja liikevoiton osuus liikevaihdosta 7,5 prosenttia (2020: 6,2 %). Kyseisillä poistoilla oikaistu katsauskauden 1.1.–30.9.2021 Innofactorin operatiivinen liikevoitto olisi ollut 6 386 tuhatta euroa (2020: 3 518), jossa oli kasvua 81,6 prosenttia, ja liikevoiton osuus liikevaihdosta 13,1 prosenttia (2020: 7,3 %).
Innofactorin tilauskanta pysyi edelleen vahvalla tasolla

Innofactorin tilauskanta oli katsauskauden lopussa 71 979 tuhatta euroa (2020: 58 181), jossa oli kasvua 23,7 prosenttia. Kolmannella vuosineljänneksellä ei saatu merkittäviä uusia isoja kauppoja, josta syystä tilauskanta jäi suunnilleen edellisen vuosineljänneksen tasolle.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
8 (24)
Katsauskauden liiketoiminnan rahavirta oli edelleen vahva ja Innofactorin rahoituksellinen asema mahdollistaa haluttaessa yritysjärjestelyjen tekemisen
Innofactorin taseen loppusumma oli katsauskauden lopussa 51 152 tuhatta euroa (2020: 56 329). Konsernin likvidit varat olivat yhteensä 1 947 tuhatta euroa (2020: 3 194), jotka koostuivat kokonaisuudessaan rahavaroista.
Liiketoiminnan rahavirta katsauskaudella 1.1.–30.9.2021 oli 6 182 tuhatta euroa (2020: 4 873). Investointien rahavirta oli -527 tuhatta euroa (2020: -168).
Omavaraisuusaste oli katsauskauden päättyessä 52,9 prosenttia (2020: 43,5 %) ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan (Gearing) 34,0 prosenttia (2020: 66,7 %).
Katsauskauden päättyessä yhtiössä oli lyhytaikaista korollista velkaa rahalaitoksille 1 873 tuhatta euroa (2020: 1 270) ja pitkäaikaista korollista velkaa rahalaitoksille 5 620 tuhatta euroa (2020: 10 160). Yhteensä korollista velkaa rahalaitoksille oli 7 493 tuhatta euroa (2020: 11 430). Yhtiöllä oli IFRS 16 -standardin mukaisia vuokrasopimusvelkoja (määräaikaisten vuokrasopimusten keston mukaiset vuokrat) 3 372 tuhatta euroa (2020: 4 418), joista lyhytaikaisia oli 1 603 tuhatta euroa (2020: 1 775) ja pitkäaikaisia 1 770 tuhatta euroa (2020: 2 644). Yhteensä korollisia velkoja oli 10 866 tuhatta euroa (2020: 15 848).
Sijoitetun pääoman tuotto 1.1.–30.9.2021 parani edellisestä vuodesta ja oli 18,5 prosenttia (2020: 1,7 %). Oman pääoman tuotto 1.1.–30.9.2021 parani edellisestä vuodesta ja oli 16,8 prosenttia (2020: 6,6 %).
Innofactorin taseen pitkäaikaiset varat katsauskauden lopussa olivat yhteensä 36 474 tuhatta euroa.
Innofactorin katsauskauden 1.1.–30.9.2021 bruttoinvestoinnit aineelliseen ja aineettomaan käyttöomaisuuteen olivat 262 tuhatta euroa (2020: 473) ja muodostuivat kasvun vaatimista tavanomaisista lisä- ja korvausinvestoinneista.
Innofactorin tutkimus- ja tuotekehityspanostukset laskivat hieman edellisestä vuodesta, johon vaikutti jossain määrin Prime-liiketoimintakauppa
Katsauskauden tuotekehityksessä painopistealueina olivat olemassa olevien tuotteiden ja palvelujen uudistaminen sekä jatkuva jatkokehittäminen tuotepohjaisen liiketoiminnan kasvun tukemiseksi.
Innofactorin tulosvaikutteisesti käsitellyt tutkimus- ja tuotekehitysmenot 1.1.–30.9.2021 olivat noin 2 342 tuhatta euroa (2020: 2 499), mikä on 4,8 prosenttia liikevaihdosta (2020: 5,2 %).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
9 (24)
Innofactorin henkilöstömäärä laski hieman vertailukaudesta
Innofactorissa seurataan ensisijaisesti aktiivisen henkilöstön määrää. Aktiivisen henkilöstön määrään ei lasketa mukaan yli 3 kuukauden pituisella vapaalla olevia työntekijöitä.
Aktiivisen henkilöstön määrä oli 1.7.–30.9.2021 keskimäärin 508 henkilöä (2020: 545), jossa oli laskua 6,8 prosenttia. Katsauskauden lopussa aktiivisen henkilöstön määrä oli 497 (2020: 546), jossa oli laskua 9,0 prosenttia. Henkilömäärän laskuun vaikutti 31.3.2021 toteutettu Prime-liiketoiminnan myynti, jonka yhteydessä Innofactorista siirtyi pois 14 työntekijää. Innofactor on päättänyt tehostaa jatkossa rekrytointiaan, johon liittyen on käynnistetty toimenpiteet.
Katsauskauden lopussa henkilöstön keski-ikä oli 42,0 vuotta (2020: 41,5). Naisten osuus oli 27 prosenttia (2020: 28 %) henkilöstöstä ja miehiä oli 73 prosenttia (2020: 72 %) henkilöstöstä.
Katsauskauden muut tapahtumat
21.1.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Verohallinto valitsi Innofactorin IT-asiantuntijapalveluiden ensisijaiseksi toimittajaksi Azure-ohjelmoinnin osa-alueeseen. Hankinnan kohteena on projektipäällikkö- ja ICT-asiantuntijaresurssit tukemaan Verohallinnon järjestelmien projektinhallintaa, määrittelyä, ohjelmointia, hallintaa ja palvelumuotoilua sekä muuta Verohallinnon ICT:tä tukevaa teknistä osaamista. Asiakkaan hankinnassa ilmoittaman volyymin perusteella osa-alueen kokonaisarvo on noin 15–25 miljoonaa euroa. Puitesopimuksen kesto on 6 vuotta ja puitesopimuskautena tehdyt toimeksiannot voivat jatkua 4 vuotta puitesopimuksen päättymisajan jälkeen.
29.1.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Innofactor ja norjalainen rahoituspalvelualan yritys ovat allekirjoittaneet sopimuksen koskien palveluiden siirtämistä ja toteuttamista Microsoft Azure -pilvipalvelualustalla. Toimitus perustuu Innofactor Virtual Data Center -ratkaisuun. Sopimuksen arvonlisäveroton hinta on noin 500 000 euroa ja palvelut toimitetaan vuoden 2021 aikana.
11.3.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Työterveyslaitos on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toiminnanohjausjärjestelmän (ERP) uudistuksen toimittajaksi. Järjestelmän hankinta kattaa varsinaisen tietojärjestelmän toimituksen, käyttöönottoprojektin ja ylläpidon. Järjestelmä pohjautuu Microsoft Dynamics 365 for Finance & Supply Chain Management -ratkaisuun. Innofactor arvioi hankinnan kokonaisarvon olevan noin 1 600 000 euroa.
30.3.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Metsähallitus on valinnut Innofactorin julkisen hankinnan kilpailutuksessa asianhallintajärjestelmän toimittajaksi SaaS-palveluna. Hankinnan kohteena on asianhallintajärjestelmän toimittaminen sekä järjestelmään liittyvät tukija ylläpitopalvelut. Järjestelmä pohjautuu Innofactorin Dynasty 10 -ratkaisuun. Hankintaan liittyvä
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
10 (24)
palvelusopimus on voimassa määräaikaisena neljä vuotta, jonka jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Sopimuksen kokonaisarvo on noin 700 000 euroa.
6.4.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Pohjanmaan hyvinvointialueen kuntayhtymä on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toimittamaan asian- ja dokumentinhallintaratkaisut SaaS-palveluna. Hankinnan kohteena on asian- ja dokumentinhallintaratkaisujen toimitus sekä tuki- ja ylläpitopalvelut. Järjestelmäkokonaisuus pohjautuu Innofactorin Dynasty 10 -ratkaisuun. Pohjanmaan hyvinvointialueen kuntayhtymän hankintapäätöksessä ilmoittama arvonlisäveroton kokonaisarvo neljälle vuodelle on 860 240 euroa.
27.4.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Kela on irtisanonut sopimuksen hallinnollisesta asianhallintaratkaisusta Innofactorista johtumattomasta syystä. Irtisanominen johtuu Kelan sisäisten pilvipalvelulinjausten muutoksesta. Uusien linjausten mukaisesti Kela katsoo, että se ei voi laittaa toimituksessa kaavaillun kaltaista tietomassaa pilvipalveluun. Kelan irtisanomispäätöksestä johtuen Innofactor arvioi sille jäävän saamatta järjestelmän ylläpidosta noin 0,5 miljoonaa euroa hankinnan alkuperäisestä arvioidusta kokonaisarvosta. Tällä ei ole vaikutusta Innofactorin vuoden 2021 ohjeistukseen eikä pitkän tähtäimen taloudellisiin tavoitteisiin.
20.5.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Metropolia ammattikorkeakoulu Oy, Turun ammattikorkeakoulu Oy, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu Oy, Ab Yrkeshögskolan vid Åbo Akademi / Yrkeshögskolan Novia, Yrkeshögskolan Arcada Ab ja Suomen Humanistinen ammattikorkeakoulu Oy ovat valinneet yhteisessä julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toimittamaan asianhallintaratkaisun. Kilpailutus oli jaettu SaaS- ja On-Premise-osa-alueisiin, ja Innofactor valittiin toimittajaksi näistä molempiin. Hankinnan kohteena on Innofactorin Dynasty 10 -järjestelmän toimitus korkeakouluille, tuki- ja ylläpitopalvelut, asiantuntijapalvelut sekä korkeakoulukohtaiset integraatiot ja migraatiot. Sopimus on voimassa määräaikaisena neljä vuotta, jonka jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Korkeakoulujen hankintapäätöksessä ilmoittama hankinnan ennakoitu arvonlisäveroton kokonaisarvo neljälle vuodelle on yhteensä noin 850 000 euroa.
31.5.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Suomen metsäkeskus on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toimittamaan asianhallintasovelluksen. Hankinta sisältää Innofactorin Dynasty-tuoteperheen asianhallinnan, arkistoinnin ja tiedonohjausjärjestelmän käyttöoikeudet, toimitusprojektin sekä tuen ja ylläpidon. Suomen metsäkeskuksen hankintapäätöksessä ilmoittama arvonlisäveroton kokonaisarvo neljän vuoden sopimuskaudelle on 588 960 euroa. Asiakas varaa itselleen lisäksi option palvelun laajentamisesta yksi vuosi kerrallaan.
7.9.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Rimonne Baltic OÜ on ilmoittanut Innofactor Oyj:lle, että sen osuus Innofactorin osakkeista ja äänistä alitti 5%:n liputusrajan 6.9.2021
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
11 (24)
Osake ja osakkeenomistajat
Innofactor Oyj:n osakepääoma oli katsauskauden lopussa 2 100 000,00 euroa ja osakkeiden lukumäärä oli yhteensä 37 388 225 kappaletta. Innofactor Oyj:ssä on yksi osakesarja. Jokaisella osakkeella on yksi ääni.
1.7.–30.9.2021 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 1,91 euroa (2020: 1,27 euroa), alin 1,43 euroa (2020: 0,9 euroa) ja keskikurssi oli 1,66 euroa (2020: 1,15 euroa).
1.1.–30.9.2021 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 2,07 euroa (2020: 1,27), alin 1,24 euroa (2020: 0,51) ja keskikurssi oli 1,65 euroa (2020: 0,92).
Katsauskauden päätöskurssi 30.9.2021 oli 1,45 euroa (2020: 1,19 euroa).
Osakkeita vaihdettiin 1.7.–30.9.2021 julkisessa kaupankäynnissä 7 359 678 kappaletta (2020: 5 590 495 kpl), mikä vastaa 19,7 prosenttia (2020: 15,0 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.7.–30.9.2021 osakkeita oli keskimäärin 37 388 225 kappaletta (2020: 37 388 225). Osakkeiden vaihto nousi 31,6 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2020.
Osakkeita vaihdettiin 1.1.–30.9.2021 julkisessa kaupankäynnissä 22 767 409 kappaletta (2020: 14 741 435), mikä vastaa 60,9 prosenttia (2020: 39,4 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.1.–30.9.2021 osakkeita oli keskimäärin 37 388 225 kappaletta (2020: 37 388 225). Osakkeiden vaihto nousi 54,4 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2020.
Osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla 1,45 euroa 30.9.2021 oli 54 213 tuhatta euroa (2020: 44 492), jossa oli nousua 21,8 prosenttia.
Yhtiöllä oli 30.9.2021 yhteensä 12 206 osakkeenomistajaa (2020: 11 654) hallintarekisterit mukaan lukien.
Yhtiökokouksen päätökset
Yhtiökokous päätti 30.3.2021 hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että vuoden 2020 tilikaudelta maksetaan osinkoa 0,02 euroa osakkeelta sekä lisäksi pääomanpalautusta 0,02 euroa osakkeelta. Osinko ja pääomanpalautus maksettiin osakkeenomistajalle, joka osingonmaksun ja pääomanpalautuksen täsmäytyspäivänä 1.4.2021 oli merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Osinko ja pääomanpalautus maksettiin 12.4.2021.
Yhtiökokous päätti 30.3.2021 hallituksen jäsenmääräksi neljä. Hallituksen jäseniksi valittiin jatkamaan Sami Ensio, Anna Lindén, Risto Linturi ja Heikki Nikku. Hallitus valitsi heti yhtiökokouksen jälkeen pitämässään järjestäytymiskokouksessa puheenjohtajakseen Anna Lindénin.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
12 (24)
Yhtiökokous hyväksyi ehdotuksen, jonka mukaan yhtiön tilintarkastajaksi valittiin jatkamaan tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy päävastuullisena tilintarkastajana Juha Hilmola.
Hallitukselle on annettu seuraavat valtuudet:
- 30.6.2022 asti osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta enintään 3 600 000 uuden osakkeen osalta (päätetty yhtiökokouksessa 30.3.2021); valtuutusta ei ole käytetty
- 30.6.2022 asti enintään 3 600 000 yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta (päätetty yhtiökokouksessa 30.3.2021); valtuutusta ei ole käytetty
- Seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti jakaa varoja osakkeenomistajille osinkona tai pääomanpalautuksena enintään 1 639 529 euroa, mikä mahdollistaa varojen jakamisen enintään 0,04 euroa osaketta kohden
Hallitus päätti kokouksessaan 4.10.2021 aloittaa yhtiön omien osakkeiden hankinnan yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi. Osakkeita hankitaan enintään 800 000 kappaletta, mikä vastaa noin 2,2 % yhtiön kaikista osakkeista. Hankintaan käytettävä rahamäärä on enintään 1 600 000 euroa. Osakkeiden hankinta aloitetaan aikaisintaan 5.10.2021, ja se päättyy viimeistään 31.3.2022 tai sitä ennen pidettävään varsinaiseen yhtiökokoukseen. Omat osakkeet hankitaan yhtiön vapaalla omalla pääomalla osakkeiden hankintahetken markkinahintaan NASDAQ Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä. Katsauskauden päättyessä yhtiöllä ei ole hallussaan omia osakkeita.
Yhtiön hallinnointi
Innofactor Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkaisemaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia (Corporate Governance 2020).
Innofactor on laatinut erillisen selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä tilikaudelta 2020.
Innofactor Oyj:n hallinnointiperiaatteet ja selvitykset ovat kokonaisuudessaan luettavissa yhtiön internet-sivuilla: www.innofactor.com/fi/sijoittajille/hallinto-ja-johtaminen/
Lähipiiritapahtumat
Yhtiön lähipiiriin kuuluvilla yhtiön johtohenkilöillä on 104 tuhatta euroa yhtiön henkilöstöanneista kertynyttä velkaa yhtiölle. Laina-aika on viisi vuotta, ja lainaa lyhennetään kuukausittain tasasuruisina erinä. Lainan korko on 12 kuukauden Euribor 360 -korko. Korko on kuitenkin aina vähintään 0 %. Kertynyt korko maksetaan yhtiölle kuukausittain. Yhtiöllä ei ole muita olennaisia lähipiiritapahtumia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
13 (24)
Markkinanäkymät ja toimintaympäristö
Innofactorin markkinanäkymät ja toimintaympäristö on kuvattu kokonaisuudessaan tilinpäätöstiedotteessa ja vuosikertomuksessa.
Innofactorin markkinanäkymissä tai toimintaympäristössä ei ole tapahtunut katsauskauden aikana tai ei ole nähtävissä oleellisia muutoksia.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Innofactorin toimintaan ja talouteen sisältyy riskejä, jotka voivat olla oleellisia yhtiön ja sen osakkeen arvon kannalta. Innofactor Oyj:n hallitus arvioi riskejä neljä kertaa vuodessa osana strategia- ja liiketoiminnan suunnittelun prosessia. Riskit julkaistaan kokonaisuudessaan tilinpäätöstiedotteessa ja hallituksen toimintakertomuksessa. Osavuosikatsauksissa esitetään ainoastaan lähiajan riskeissä tapahtuneet muutokset.
Innofactorin lähiajan riskeissä ja epävarmuustekijöissä ei ole tapahtunut katsauskauden aikana tai ei ole nähtävissä merkittäviä muutoksia.
Yrityskaupat ja muutokset konsernirakenteessa
Katsauskaudella ei ole ollut muutoksia konsernirakenteessa.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
5.10.2021 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että hallitus päätti kokouksessaan 4.10.2021 aloittaa yhtiön omien osakkeiden hankinnan yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi. Osakkeita hankitaan enintään 800 000 kappaletta, mikä vastaa noin 2,2 % yhtiön kaikista osakkeista. Hankintaan käytettävä rahamäärä on enintään 1 600 000 euroa. Päätös perustuu Innofactor Oyj:n yhtiökokouksen 30.3.2021 myöntämään valtuutukseen enintään 3 600 000 osakkeen hankkimisesta. Osakkeiden hankinta aloitetaan aikaisintaan 5.10.2021, ja se päättyy viimeistään 31.3.2022 tai sitä ennen pidettävään varsinaiseen yhtiökokoukseen. Innofactor Oyj:llä on yhteensä 37 388 225 osaketta, joista ei ole yhtään yhtiön omistuksessa. Omat osakkeet hankitaan yhtiön vapaalla omalla pääomalla osakkeiden hankintahetken markkinahintaan NASDAQ Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä.
Innofactorissa ei ole ollut muita merkittäviä katsauskauden jälkeisiä tapahtumia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
14 (24)
Espoossa 26.10.2021
INNOFACTOR OYJ
Hallitus
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Sami Ensio, Innofactor Oyj
puh. +358 50 584 2029
[email protected]
Tiedotustilaisuudet osavuosikatsauksesta 1.1.–30.9.2021
Innofactor julkaisee tammi–syyskuun 2021 osavuosikatsauksen tiistaina 26.10.2020 noin klo 9.00.
Osavuosikatsausta käsittelevä suomenkielinen videokonferenssi medialle, sijoittajille ja analyytikoille järjestetään samana päivänä klo 10.00. Vastaava englanninkielinen videokonferenssi pidetään klo 12.00. Katsauksen esittelevät toimitusjohtaja Sami Ensio ja talousjohtaja Markku Puolanne.
Pyydämme ilmoittautumaan konferensseihin etukäteen sähköpostitse osoitteeseen [email protected]. Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille sähköpostitse tilaisuutta edeltävänä päivänä.
Esitysaineistot ovat saatavilla Innofactorin verkkosivuilla tilaisuuksien jälkeen.
Jakelu:
NASDAQ Helsinki
Keskeiset mediat
www.innofactor.fi
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
15 (24)
Tilinpäätöslyhennelmä ja liitetiedot 1.1.–30.9.2021 (IFRS)
Laatimisperiaatteet
Innofactor harjoittaa toimintaansa yhdellä segmentillä tarjoten ohjelmistoja ja järjestelmiä sekä niihin liittyviä palveluja.
Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti.
Osavuosikatsauksessa on noudatettu samoja laatimisperiaatteita ja laskentamenetelmiä kuin edellisessä vuositilinpäätöksessä 2020 kuitenkin siten, että konserni on 1.1.2021 alkaen ottanut käyttöön vuositilinpäätöksen 2020 laatimisperiaatteissa mainitut IASB:n julkistamat uudet tai uudistetut IFRS-standardit ja IFRIC-tulkinnat. Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ja niiden kaavat ovat ennallaan ja ne on esitetty tämän tiedotteen liitteenä.
Innofactor julkaisee IFRS-tunnuslukujen ohella tiettyjä vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvatakseen varsinaisen liiketoiminnan taloudellista kehitystä ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri kausien välillä. Yritysostot ovat keskeinen osa Innofactorin strategiaa. Yritysostoista johtuvat aineettomien oikeuksien poistot vaihtelevat suuresti sen mukaan, millaiseksi ostettavan yrityksen asiakassopimusten ja teknologian arvo arvioidaan, sekä millä aikataululla niistä johtuvat aineettomat oikeudet poistetaan. Tästä syystä yhtiön käsityksen mukaan liikevoiton sijasta ensisijaisena kannattavuuden mittarina kannattaa seurata käyttökatetta (EBITDA), johon kyseiset poistot eivät vaikuta. Yhtiö julkistaa käyttökatteen lisäksi edellä mainituilla poistoilla oikaistun operatiivisen liiketalouden. Yrityskauppoihin liittyvät poistot, jotka on oikaistu edellä mainituista tunnusluvuista, olivat kaudella 1.1.–30.9.2021 390 tuhatta euroa (2020: 1 420).
Muita Innofactorin käyttämiä vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat tilauskanta, omavaraisuusaste, nettovelkaantumisaste (net gearing), sijoitetun pääoman tuotto, oman pääoman tuotto ja liikevaihto per henkilö. Omavaraisuusaste ja nettovelkaantumisaste (net gearing) on esitetty myös ilman IFRS 16 -standardin vaikutusta vertailukelpoisuuden säilyttämikseksi aikaisempiin kausiin verrattuna. Muiden vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat on esitetty tämän tiedotteen lopussa.
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää Innofactorin johdolta sellaisten arvioiden ja oletusten käyttämistä, jotka vaikuttavat taseen laadintahetken varojen ja velkojen sekä katsauskauden tuottojen ja kulujen määriin. Lisäksi joudutaan käyttämään harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Koska arviot ja olettamukset perustuvat katsaushetken näkemyksiin, ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä. Toteumat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Tuloslaskelman ja taseen luvut ovat konsernilukuja. Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
16 (24)
Osavuosikatsauksessa esitetyt tiedot ovat tilintarkastamattomia.
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS
| 1.7.–30.9.2021 | 1.7.–30.9.2020 | 1.1.–30.9.2021 | 1.1.–30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 13 730 | 14 005 | 48 834 | 47 913 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 | 117 | 2 590 | 195 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (–) | -2 050 | -1 384 | -6 576 | -4 511 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (–) | -8 600 | -9 032 | -31 995 | -31 655 |
| Poistot (–) | -780 | -1 162 | -2 452 | -3 482 |
| Liiketoiminnan muut kulut (–) | -1 395 | -2 147 | -4 404 | -6 362 |
| Liikevoitto/-tappio | 915 | 397 | 5 996 | 2 097 |
| Rahoitustuotot | 4 | 198 | 360 | 563 |
| Rahoituskulut (–) | -163 | -569 | -957 | -1 561 |
| Voitto/-tappio ennen veroja | 755 | 26 | 5 400 | 1 099 |
| Tuloverot | -174 | 0 | -1 193 | 405 |
| Tilikauden voitto/tappio | 581 | 27 | 4 207 | 1 505 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 581 | -33 | 4 207 | 1 445 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0 | 59 | 0 | 59 |
| Muut laajan tuloksen erät | ||||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi: | ||||
| Muuntoerot | 27 | -52 | 58 | -143 |
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 609 | -26 | 4 265 | 1 362 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 609 | -85 | 4 265 | 1 302 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0 | 59 | 0 | 59 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
17 (24)
Konsernitase, IFRS
VARAT
| Tuhatta euroa | 30.9.2021 | 30.9.2020 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 491 | 454 | 473 |
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 3 276 | 4 333 | 3 865 |
| Liikearvo | 26 446 | 26 195 | 26 531 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 221 | 2 559 | 2 084 |
| Osakkeet ja osuudet | 5 | 8 | 5 |
| Saamiset | 162 | 330 | 245 |
| Laskennalliset verosaamiset | 4 872 | 5 754 | 6 413 |
| Pitkäaikaiset varat | 36 474 | 39 633 | 39 616 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 12 731 | 13 502 | 13 925 |
| Rahavarat | 1 947 | 3 194 | 3 066 |
| Lyhytaikaiset varat | 14 678 | 16 696 | 16 991 |
| VARAT YHTEENSÄ | 51 152 | 56 329 | 56 607 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
18 (24)
OMA PÄÄOMA JA VELAT
| Tuhatta euroa | 30.9.2021 | 30.9.2020 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|
| Osakepääoma | 2 100 | 2 100 | 2 100 |
| Ylikurssirahasto | 72 | 72 | 72 |
| Muut rahastot (+/-) | 59 | 59 | 59 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 20 174 | 20 921 | 20 921 |
| Kertyneet voittovarat | 992 | 224 | -22 |
| Muuntoerot | -1 390 | -1 128 | -1 448 |
| Tilikauden tulos | 4 207 | 1 505 | 1 761 |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | 26 214 | 23 753 | 23 444 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 0 | 0 | 0 |
| Oma pääoma yhteensä | 26 214 | 23 753 | 23 444 |
| Pitkäaikaiset velat | |||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 5 620 | 10 160 | 8 890 |
| Vuokravelat | 1 770 | 2 644 | 2 218 |
| Laskennalliset verovelat | 1 486 | 506 | 1 824 |
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 8 876 | 13 309 | 12 933 |
| Lyhytaikaiset velat | |||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 1 873 | 1 270 | 2 540 |
| Vuokravelat | 1 603 | 1 775 | 1 738 |
| Ostovelat ja muut velat | 12 587 | 16 222 | 15 953 |
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 16 063 | 19 267 | 20 230 |
| Velat yhteensä | 24 938 | 32 576 | 33 163 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ | 51 152 | 56 329 | 56 607 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
19 (24)
Konsernin oman pääoman muutoslaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Vara-rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Muuntoero | Emoyhtiön oma pääoma yhteensä | Määräysvall attomien omistajien osuudet | Oma pääoma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 1.1.2021 | 2 100 | 72 | 59 | 20 921 | 0 | 1 739 | -1 448 | 23 444 | 23 444 | |
| Laaja tulos | ||||||||||
| Tilikauden tulos | 4 207 | 4 207 | 0 | 4 207 | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||||||||
| Muuntoerot | 58 | 58 | 58 | |||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 4 207 | 58 | 4 265 | 0 | 4 265 | |||||
| Osingonjako | -748 | -748 | ||||||||
| Pääoman palautus | -748 | -748 | ||||||||
| Oma pääoma 30.9.2021 | 2 100 | 72 | 59 | 20 174 | 0 | 5 199 | -1 390 | 27 710 | 0 | 26 214 |
| Tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Vara-rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Muuntoero | Emoyhtiön oma pääoma yhteensä | Määräysvall attomien omistajien osuudet | Oma pääoma yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Oma pääoma 1.1.2020 | 2 100 | 72 | 59 | 20 921 | 0 | -22 | -985 | 22 145 | 22 145 | |
| Laaja tulos | ||||||||||
| Tilikauden tulos | 1 445 | 1 445 | 59 | 1 505 | ||||||
| Edellisten tilikausien oikaisut | 246 | 246 | 246 | |||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | 85 | 85 | -85 | 0 | ||||||
| Muuntoerot | -143 | -143 | -143 | |||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 0 | 0 | 1 776 | -143 | 1 633 | -25 | 1 608 | |||
| Oma pääoma 30.09.2020 | 2 100 | 72 | 59 | 20 921 | 0 | 1 754 | -1 128 | 23 778 | -25 | 23 753 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
20 (24)
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.1.–30.9.2021 | 1.1.–30.9.2020 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirrat | ||
| Liikevoitto | 5 996 | 2 097 |
| Oikaisut: | ||
| Poistot | 2 452 | 3 482 |
| Muut liiketapahtumat, joihin ei liity maksua | -117 | 0 |
| Liikevoitto ennen käyttöpääoman muutosta | 8 332 | 5 579 |
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos (+/-) | 1 142 | 343 |
| Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos (+/-) | -2 966 | -168 |
| Muut oikaisut | 0 | -410 |
| Käyttöpääoman muutos | -1 824 | -235 |
| Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä ja maksettuja tuloveroja | 6 508 | 5 344 |
| Saadut korot | 6 | 29 |
| Maksetut korot (-) | -332 | -501 |
| Maksetut tuloverot | 0 | 0 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 6 182 | 4 873 |
| Investointien rahavirrat | ||
| Tytäryritysten hankinta | 0 | 0 |
| Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin (-) | -262 | -473 |
| Saamiset myynneistä | -400 | 0 |
| Lainasaamisten takaisinmaksut | 135 | 305 |
| Osakkeet ja osuudet | 0 | 0 |
| Investointien nettorahavirta | -527 | -168 |
| Rahoituksen rahavirrat | ||
| Lainojen nostot | 0 | 7 083 |
| Lainojen takaisinmaksut | -3 937 | -8 055 |
| Vuokravelkojen maksut | -1 342 | -1 501 |
| Osingon ja pääomapalautuksen maksu | -1 496 | 0 |
| Rahoituksen nettorahavirta | -6 774 | -2 474 |
| Rahavarojen muutos (+/-) | -1 119 | 2 230 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 3 066 | 963 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 1 947 | 3 194 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
21 (24)
Konsernin tuloslaskelma vuosineljänneksittäin, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.1.–31.3.2021 | 1.4.–30.6.2021 | 1.7.–30.9.2021 | 1.1.–31.3.2020 | 1.4.–30.6.2020 | 1.7.–30.9.2020 | 1.10.–31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 17 807 | 17 296 | 13 730 | 17 152 | 16 755 | 14 005 | 18 252 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 569 | 10 | 11 | 5 | 73 | 117 | 87 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (–) | -2 233 | -2 292 | -2 050 | -1 463 | -1 664 | -1 384 | -1 703 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (–) | -12 008 | -11 387 | -8 600 | -11 395 | -11 229 | -9 032 | -11 895 |
| Poistot (–) | -848 | -824 | -780 | -1 141 | -1 179 | -1 162 | -1 181 |
| Liiketoiminnan muut kulut (–) | -1 477 | -1 532 | -1 395 | -2 342 | -1 873 | -2 147 | -3 156 |
| Liikevoitto/-tappio | 3 809 | 1 272 | 915 | 816 | 884 | 397 | 404 |
| Rahoitustuotot | 13 | 344 | 4 | 92 | 273 | 198 | 766 |
| Rahoituskulut (–) | -465 | -329 | -163 | -1 032 | 39 | -569 | -219 |
| Voitto/-tappio ennen veroja | 3 357 | 1 287 | 755 | -123 | 1 196 | 26 | 951 |
| Tuloverot | -721 | -298 | -174 | 327 | 78 | 0 | -694 |
| Tilikauden voitto/tappio | 2 637 | 989 | 581 | 204 | 1 274 | 27 | 257 |
| EBITDA | 4 657 | 2 096 | 1 695 | 1 957 | 2 063 | 1 559 | 1 585 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
22 (24)
Konsernin vakuudet ja vastuusitoumukset
| Tuhatta euroa | 30.9.2021 | 30.9.2020 |
|---|---|---|
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
| Vuokravakuudet | 121 | 20 |
| Yrityskiinnitykset | 17 006 | 16 526 |
| Pankkitakaukset | 296 | 296 |
| Muut omat vastuut | ||
| Leasingvastuut | ||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät leasingvastuut | 11 | 15 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät leasingvastuut | 1 | 8 |
| Yhteensä | 12 | 23 |
| Vuokravastuut | ||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 0 | 0 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät vuokravastuut | 0 | 0 |
| Yhteensä | 0 | 0 |
| Omat vastuut yhteensä | 12 | 23 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
23 (24)
Suurimmat osakkeenomistajat
Euroclear Finland Oy:n pitämän osakerekisterin mukaan katsauskauden lopussa 30.9.2021
Innofactor Oyj:n 20 suurimman osakkeenomistajan omistus on seuraava.
| Nimi | Määrä | Prosenttiosuus | |
|---|---|---|---|
| 1. | Ensio Sami | 7 886 142 | 21,10 % |
| Ensio Sami | 5 712 382 | 15,28 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 588 | 1,94 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 1,94 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 1,94 % | |
| 2. | Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 1 800 000 | 4,81 % |
| 3. | Linturi Kaija ja Risto | 1 256 411 | 3,36 % |
| R. Linturi Oyj | 489 107 | 1,31 % | |
| Linturi Kaija Anneli | 430 000 | 1,15 % | |
| Linturi Risto Erkki Olavi | 337 304 | 0,90 % | |
| 4. | Laiho Rami Tapani | 1 158 694 | 3,10 % |
| 5. | Hallikainen Jyrki | 1 000 000 | 2,67 % |
| 6. | Ärje Matias Juhanpoika | 868 641 | 2,32 % |
| 7. | Mäki Antti-Jussi | 613 725 | 1,64 % |
| 8. | Tilman Tuomo Tapani | 563 538 | 1,51 % |
| 9. | Hellen Stefan Andreas | 486 000 | 1,30 % |
| 10. | Ingman Finance Oy Ab | 450 000 | 1,20 % |
| 11. | Muukkonen Teemu Heikki | 420 357 | 1,12 % |
| 12. | Järvenpää Janne-Olli | 289 586 | 0,77 % |
| 13. | Rausanne Oy | 270 000 | 0,72 % |
| 14. | Kukkonen Heikki-Harri | 243 606 | 0,65 % |
| 15. | Laiho Jari Olavi | 210 000 | 0,56 % |
| 16. | Puolakka Petri Yrjö Emil | 202 511 | 0,54 % |
| 17. | Kannisto Jaakko Mikael | 174 801 | 0,47 % |
| 18. | Mäkinen Antti Vilho Juhani | 164 000 | 0,44 % |
| 19. | Heikki Tervonen Oy | 153 000 | 0,41 % |
| 20. | Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 139 939 | 0,37 % |
| Yhteensä | 18 350 951 | 49,06 % |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q3/2021
24 (24)
Tunnuslukujen laskentakaavat
Käyttökate (EBITDA):
Liikevoitto/-tappio - poistot
Tilauskanta:
Saadut lisenssi- ja projektitilaukset - tilauksiin liittyvä toteutunut liikevaihto + jatkuvan sopimuskannan tuottama liikevaihto seuraavat 12kk (ei kuitenkaan sisällä sopimuksiin suoraan perustumatonta odotettavaa ostokäyttätymistä eli ns. Run Ratea)
Liikevaihto / työntekijä:
Liikevaihto
Aktiivinen henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana
Oman pääoman tuottoprosentti:
Tilikauden voitto/tappio
Oma pääoma
Sijoitetun pääoman tuottoprosentti:
Voitto tai tappio ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat
Nettovelkaantumisaste (Net Gearing):
Korolliset velat - rahavarat
Oma pääoma
Omavaraisuusaste, (%):
Oma pääoma
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Tulos/osake:
Emoyrityksen omistajille kuuluva tulos ennen veroja - verot
Tilikauden keskimääräinen osakeantioikaistu osakkeiden lukumäärä
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001