AI assistant
Innofactor Plc — Interim / Quarterly Report 2013
Jul 30, 2013
3319_rns_2013-07-30_5ead065e-02b7-4829-89d0-73548c1ed4de.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
1 (33)
Innofactor Oyj:n osavuosikatsaus 30.7.2013 klo 8.30
Innofactor Oyj:n osavuosikatsaus 1.1.–30.6.2013 (IFRS)
Yhteenveto
| kk 4–6 /2013 | kk 4–6/ 2012 | Muutos | kk 1–6 /2013 | kk 1–6/ 2012 | Muutos | kk 1–12/2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto tuhatta euroa | 7 737 | 3 982 | +94,3 % | 13 278 | 7 954 | +66,9 % | 18 818 |
| Liikevaihdon kasvu | +94,3 % | -8,7 % | +66,9 % | -4,2 % | +9,4 % | ||
| Liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) tuhatta euroa* | 665 | -108 | +715,7 % | 1 249 | -316 | +495,3 % | 1 215 |
| prosenttia liikevaihdosta* | 8,6 % | -2,7 % | 9,4 % | -4,0 % | 6,5 % | ||
| Liikevoitto/-tappio (EBIT) tuhatta euroa* | 442 | -251 | +276,2% | 866 | -598 | +244,7% | 620 |
| prosenttia liikevaihdosta* | 5,7 % | -6,3 % | 6,5 % | -7,5 % | 3,3% | ||
| Tulos ennen veroja tuhatta euroa** | 156 | -251 | +162,2 % | 568 | -598 | +194,9 % | 591 |
| prosenttia liikevaihdosta** | 2,0 % | -6,3 % | 4,3 % | -7,5 % | 3,1 % | ||
| Tulos tuhatta euroa** | 117 | -248 | +147,2 % | 427 | -592 | +172,1 % | 449 |
| prosenttia liikevaihdosta** | 1,5 % | -6,2 % | 3,2 % | -7,4 % | 2,4 % | ||
| Nettovelkaantumisaste (Net Gearing) | 61,2 % | -7,9 % | 61,2 % | -7,9 % | 5,4 % | ||
| Omavaraisuusaste | 41,3 % | 76,8 % | 41,3 % | 76,8 % | 66,1 % | ||
| Henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana | 261 | 178 | +46,6 % | 229 | 181 | +26,5 % | 189 |
| Tulos per osake (euroa) | 0,0039 | -0,0082 | +147,6 % | 0,0142 | -0,0199 | +171,1 % | 0,0150 |
- Vuoden 2013 toiselle vuosineljännekselle sisältyi atBusiness Oy:n yrityskauppaan liittyviä kertaluonteisia kustannuksia noin 164 tuhatta euroa sekä lisäksi integraatioon liittyviä kuluvarauksia 200 tuhatta euroa, yhteensä noin 364 tuhatta euroa.
** Vuoden 2013 toiselle vuosineljännekselle sisältyi atBusiness Oy:n yrityskauppaan liittyviä kertaluonteisia kustannuksia noin 370 tuhatta euroa (joista lainojen järjestelyyn liittyviä kustannuksia 206 tuhatta euroa) sekä lisäksi integraatioon liittyviä kuluvarauksia 200 tuhatta euroa, yhteensä noin 570 tuhatta euroa.
Vuoden 2013 näkymiin liittyy epävarmuutta johtuen merkittävän yritysoston integraatiosta, eikä tarkkaa arviota näkymistä voida tästä syystä antaa. Innofactorin vuoden 2013 liikevaihdon arvioidaan olevan noin 34–37 miljoonaa euroa (2012: 18,8 miljoonaa euroa). Liiketuloksen ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) arvioidaan vuonna 2013 olevan noin 3–5 miljoonaa euroa (2012: 1,2 miljoonaa euroa).
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
2 (33)
Osavuosikatsauksessa esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia. Luvuissa on otettu huomioon yhtiön omistukseen hankittu atBusiness Oy (nykyinen Innofactor Business Solutions Oy) 1.6.2013 alkaen. Yrityskaupan tarkemmat tiedot löytyvät tämän osavuosikatsauksen kohdasta "Yrityskaupat ja muutokset konsernirakenteessa".
Raportointi
Innofactor harjoittaa toimintaansa yhdellä segmentillä tarjoten ohjelmistoja ja järjestelmiä sekä niihin liittyviä palveluja.
Toimitusjohtaja Sami Enson katsaus
Katsauskauden merkittävin yksittäinen tapahtuma oli 6.6.2013 toteutettu yrityskauppa, jossa Innofactor hankki omitukseensa atBusiness Oy:n koko osakekannan. atBusiness Oy:n liikevaihto oli vuonna 2012 17,4 miljoonaa euroa ja käytökate (EBITDA) oli 2,7 miljoonaa euroa (15,3 % liikevaihdosta). Se on ollut Innofactorin ohella Suomen johtavia Microsoft-teknologioihin perustuvien ratkaisujen toimittajia yritys- ja yhteisöasiakkaille. atBusiness Oy:n strategia oli lähes yhtenevä Innofactorin strategian kanssa. Innofactor kasvoi hankinnalla viiden suurimman Microsoft-ratkaisuihin keskittyneen Pohjoismaisen toimijan joukkoon. Uusi kokoluokka tarjoaa Innofactorille entistä paremmat edellytykset toimia pörssiyhtiönä, toteuttaa Pohjoismaista kasvustrategiaansa, sekä tarjota omia ohjelmistotuotteita ja -palveluita asiakkaille oman kanavansa kautta. Järjestelyn uskotaan tuovan merkittäviä synergiahyötyjä. Järjestely on merkittävä askel Innofactorin kasvutarinnassa.
Katsauskaudella toteutettu atBusiness-yritysjärjestely tuo merkittävää kasvua vuosille 2013 ja 2014 sekä luo erinomaisen pohjan kasvulle myös jatkossa. Vuoden toisella vuosineljänneksellä Innofactor jatkoi strategiansa mukaista kannattavaa kasvua. Liikevaihdon kasvu oli 94,3 prosenttia ja käytökate (EBITDA) 8,6 prosenttia. Liikevaihdolla (7,7 miljoonaa euroa) ja EBITDA:lla (0,7 miljoonaa euroa) mitattuna kyseessä on yhtiön historian paras toinen vuosineljännes. Ilman yritysjärjestelyyn liittyneitä kertaluonteisia kustannuseriä kannattavuus olisi ollut vieläkin parempi: EBITDA olisi ollut noin 1,0 miljoonaa euroa, mikä olisi ollut 13,3 prosenttia liikevaihdosta.
Innofactor odottaa vuodesta 2013 sekä atBusineksen hankinnan että muun liiketoiminnan kautta kannattavan kasvun vuotta. Henkilöstömme on sitoutunut ja motivoitunut tekemään entistä vahvemmin työtä asiakkaidemme eteen, mikä näkyy myös katsauskauden aikana erinomaisesti kehittyneessä henkilöstötyyväisyydessä. atBusineksen ja Innofactorin integroiminen on edistynyt suunnitellusti. Innofactor kuitenkin varautuu integraation tuomiin mahdollisiin haasteisiin esimerkiksi varmistamalla myynnin ja henkilöstön käyttöasteen pitämisen korkeana, pyrkimällä hyödyntämään nopeasti uudet ristiinmyyntimahdollisuudet kummankin yrityksen asiakkaille sekä huolehtimalla viestinnän onnistumisesta integraation kaikissa vaiheissa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
3 (33)
Innofactor etsii edelleen aktiivisesti mahdollisia uusia strategisia kumppanuuksia Pohjoismaista. Konsernin tavoitteena on kasvaa sekä orgaanisesti että yritysjärjestelyjen kautta.
Markkinanäkymät ja toimintaympäristö
Pitkään jatkuneesta epävakaasta taloustilanteesta johtuen on haastavaa arvioida luotettavasti IT-markkinoiden kehittymistä lähitulevaisuudessa. IT-markkinoita seuraavien tutkimusyhtiöiden mukaan IT-palvelumarkkinat kasvoivat globaalisti 1–2 prosenttia vuonna 2012, ja niiden ennustetaan kasvavan noin 3–5 prosenttia vuonna 2013. Ohjelmistomarkkinoiden kasvun on arvioitu olevan vuosina 2012–2013 noin prosenttiyksikön nopeampaa, eli 4–6 prosenttia vuonna 2013.
IT-markkinoilla on käynnissä selkeä murros. Yksi keskeisistä trendeistä on tietotekniikan kuluttajistuminen, jossa yhä suurempi osa myös yritysten IT-hankinnoista tehdään yksilöiden eli kuluttajamarkkinoiden ehdoilla. Yritysasiakkaat pyrkivät hankkimaan ohjelmistoja, joita voidaan käyttää puhelimissa, tableteissa ja tietokoneissa. Toisena keskeisenä trendinä ovat pilvilaskennan tarjoamat uudet ympäristöt ja mahdollisuudet tarjota ohjelmistoja pilvestä globaalisti laajalle käyttäjäkunnalle kaikkiin päätelaitteisiin, myös puhelimiin.
Innofactor on tehnyt strategisen valinnan keskittymällä Microsoft-teknologialla toteutettuihin ratkaisuihin. Yhtiö uskoo Microsoftin olevan vahvoilla IT-markkinoiden murroksessa, koska sillä on johtava asema yritysohjelmistoissa, merkittävä asema kuluttajaohjelmistoissa sekä voimakasta panostusta muun muassa mobiililaitteissa ja pilviteknologioissa.
Innofactor on valinnut sovellusalueikseen ne alueet, joissa Microsoftin kasvu, ja sitä myötä sen kumppaneiden kasvu, on ylittänyt moninkertaisesti yleisen globaalin IT-palvelu- ja ohjelmistomarkkinoiden kasvun. Esimerkiksi vuoden 2012 aikana Microsoft toistuvasti raportoi yli 30 prosentin vuosittaisia kasvulukuja Dynamics CRM -asiakkuudenhallinnan ratkaisujen ja Microsoft-pohjaisissa BI-ratkaisuissa käytettävien Microsoft SQL Server Premium palvelinten myynnissä, sekä yli 10 prosentin vuosittaisia kasvulukuja SharePoint-, Lync- ja Exchange-ratkaisujen myynneissä. Nämä mainitut ja merkittävästi muuta IT-markkinaa nopeammin kasvavat Microsoftin ratkaisualueet muodostavat merkittävän osan Innofactorin liiketoimintaa.
Lisäksi Windows 8 -käyttöjärjestelmän julkaisu lokakuussa 2012 oli merkittävä asia Microsoftin ekosysteemin kannalta, ja sen uskotaan edelleen vahvistavan Microsoftin kilpailukykyä.
Tämä kehitys luo yhtiön näkemyksen mukaan Innofactorin tapaisille voimakkaasti Microsoftiin sitoutuneille yhtiöille pitkällä tähtäimellä kasvavia markkinoita niin perinteisessä systeemi-integraattoritoiminnassa paikallisesti Pohjoismaissa kuin pilvi- ja mobiilisovellusten toimittamisessa globaalisti.
Voimakkaasti Microsoftiin sitoutuneet yritykset ovat Pohjoismaissa pääsääntöisesti pieniä. Innofactor uskoo, että suuruus tuo kilpailuetua yrityksille myös Microsoft-ekosysteemissä, jonka
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
4 (33)
takia pienten Microsoft-toimijoiden yhdistymiset yritysjärjestelyin ovat todennäköisiä. Tämä tarjoaa Innofactorille laajentumismahdollisuuksia.
Liikevaihto
Innofactorin liikevaihto 1.4.–30.6.2013 oli 7 737 tuhatta euroa (2012: 3 982), jossa kasvua 94,3 prosenttia sekä 1.1.–30.6.2013 oli 13 278 tuhatta euroa (2012: 7 954), jossa kasvua 66,9 prosenttia.
Tuloskehitys
Innofactorin liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) 1.4.–30.6.2013 oli 665 tuhatta euroa (2012: -108), jossa kasvua 715,7 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 8,6 prosenttia (2012: -2,7 %). Innofactorin liikevoitto 1.4.–30.6.2013 oli 442 tuhatta euroa (2012: -251), jossa kasvua 276,2 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 5,7 prosenttia* (2012: -6,3 %).
Innofactorin liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) 1.1.–30.6.2013 oli 1 249 tuhatta euroa (2012: -316), jossa kasvua 495,3 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 9,4 prosenttia (2012: -4,0 %). Innofactorin liikevoitto 1.1.–30.6.2013 oli 866 tuhatta euroa (2012: -598), jossa kasvua 244,7 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 6,5 prosenttia (2012: -7,5 %).
- Vuoden 2013 toiselle vuosineljännekselle sisältyi at Business Oy:n yrityskauppaan liittyviä kertaluonteisia kustannuksia noin 164 tuhatta euroa sekä lisäksi integraatioon liittyviä kuluvarauksia 200 tuhatta euroa, yhteensä noin 364 tuhatta euroa.
Rahoitus ja investoinnit
Innofactorin taseen loppusumma oli katsauskauden lopussa 43 726 tuhatta euroa (2012: 18 430). Konsernin likvidit varat olivat yhteensä 1 971 tuhatta euroa (2012: 1 013), jotka koostuivat kokonaisuudessaan rahavaroista.
Liiketoiminnan rahavirta oli 1.1.–30.6.2013 katsauskaudella 1 596 tuhatta euroa (2012: 303). Investointien rahavirta oli -2 664 tuhatta euroa (2012: -114).
Omavaraisuusaste oli katsauskauden päätyessä 41,3 prosenttia (2012: 76,8 %) ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan (Net Gearing) 61,2 prosenttia (2012: -7,9 %).
Katsauskauden päätyessä yhtiössä oli lyhytaikaista korollista velkaa 1 112 tuhatta euroa (2012: 0) ja pitkäaikaista korollista velkaa 11 490 tuhatta euroa (2012: 0).
Sijoitetun pääoman tuotto 1.1.–30.6.2013 oli 7,7 prosenttia (2012: -9,2 %).
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
5 (33)
Oman pääoman tuotto 1.1.–30.6.2013 oli 5,5 prosenttia (2012: -9,2 %).
Innofactorin taseen pitkäaikaiset varat katsauskauden lopussa olivat yhteensä 29 959 tuhatta euroa ja ne muodostuvat seuraavista eristä:
- aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 992 tuhatta euroa
- liikearvo 17 275 tuhatta euroa
- muut aineettomat hyödykkeet 4 002 tuhatta euroa
- laskennalliset verosaamiset 7 690 tuhatta euroa
Innofactorin katsauskauden 1.1.–30.6.2013 bruttoinvestoinnit aineelliseen käyttöomaisuuteen olivat 127 tuhatta euroa (2012: 114) ja ne muodostuvat kasvun vaatimista tavanomaisista lisä- ja korvausinvestoinneista.
Tehtyjen arvonalennustestien mukaan omaisuuserien arvonalentumisia ei ole. Aineettomien hyödykkeiden poistot olivat 223 tuhatta euroa (2012: 163).
Tutkimus ja tuotekehitys
Innofactorin tulosvaikutteisesti käsitellyt tutkimus- ja tuotekehitysmenot 1.4.–30.6.2013 olivat 529 tuhatta euroa (2012: 655), mikä on 6,8 prosenttia liikevaihdosta (2012: 16,4 %).
Innofactorin tulosvaikutteisesti käsitellyt tutkimus- ja tuotekehitysmenot 1.1.–30.6.2013 olivat 1 041 tuhatta euroa (2012: 1 347), mikä on 7,8 prosenttia liikevaihdosta (2012: 16,9 %).
Henkilöstö
Innofactorin henkilöstömäärä oli 1.4.–30.6.2013 keskimäärin 261 (2012:178), jossa kasvua 46,6 prosenttia sekä 1.1.–30.6.2013 keskimäärin 229 (2012:181), jossa kasvua 26,5 prosenttia.
Katsauskauden lopussa henkilöstöä oli 384 (2012: 181), jossa kasvua 112,2 prosenttia.
Katsauskauden lopussa henkilöstön keski-ikä oli 38,0 vuotta (2012: 36,9). Henkilöstöstä 40,9 prosenttia oli suorittanut ylemmän (2012: 38,5 %), ja 31,1 prosenttia alemman korkeakoulutukinnon tai suorittamassa ylempää korkeakoulutukintoa (2012: 36,2 %) ja 28,0 prosenttia muun tutkinnon (2012: 25,3 %). Naisia oli 24 prosenttia ja miehiä 76 prosenttia henkilöstöstä (2012: 24 ja 76 %).
Liiketoiminta
Innofactorin liiketoiminta keskittyi Suomeen ja Tanskaan. 1.1.–30.6.2013 liikevaihdosta noin 82 prosenttia tuli Suomesta ja noin 18 prosenttia Tanskasta.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
6 (33)
Liikevaihdosta 1.1.–30.6.2013 tuli noin 50 % yritysasiakkaista ja noin 50 % julkishallinnon ja kolmannen sektorin asiakkaista.
Innofactorin katsauskauden 1.1.–30.6.2013 liikevaihdosta noin:
- 64 % tuli systeemi-integraattoripalveluista, (ml. järjestelmien toimitusprojektit, konsultointi sekä pienemmät muutos- ja jatkokehitystyöt)
- 9 % lisensseistä, josta kolmansien osapuolten lisenssitulojen osuus oli noin 2 %
- 27 % jatkuvista palvelusopimuksista (ml. ylläpitosopimukset, SaaS-, pilvi- ja käyttöpalvelut).
Innofactorin 10 suurimman asiakkaan osuus katsauskauden 1.1.–30.6.2013 kokonaisliikevaihdosta oli noin 23 prosenttia.
Katsauskauden muut tapahtumat
26.3.2013 Innofactor Oyj:n varsinainen yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen 31.12.2012 päättyneeltä tilikaudelta sekä myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuvapauden 31.12.2012 päättyneeltä tilikaudelta.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, ettei Innofactor Oyj jaa osinkoa tilikaudelta 1.1.–31.12.2012.
Yhtiökokous päätti muuttaa yhtiöjärjestyksen 4 §:n pykälän seuraavasti:
"Yhtiöllä on hallitus, johon kuuluu vähintään neljä (4) ja enintään kahdeksan (8) varsinaista jäsentä. Hallituksen jäsenten toimikausi päättyy vaalia ensiksi seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Yhtiöllä on toimitusjohtaja, jonka valitsee hallitus."
Yhtiökokous päätti, että hallituksen puheenjohtajalle maksetaan palkkiota 36 000 euroa vuodessa ja muille hallituksen jäsenille 24 000 euroa vuodessa. Erillisiä kokouspalkkioita ei makseta. Palkkiosta maksetaan puolet (50 %) rahana kuukausittain ja puolet (50 %) Innofactor Oyj:n osakkeina. Osakkeet luovutetaan hallituksen jäsenille ja tarvittaessa hankitaan markkinoilta suoraan hallituksen jäsenten lukuun kahden viikon kuluessa siitä, kun Innofactor Oyj:n osavuosikatsaus ajalta 1.1.–31.3.2013 on julkistettu. Innofactor Oyj edellyttää, että hallituksen jäsenet pitävät omistuksessaan palkkiona saamansa osakkeet hallitusjäsenyytensä ajan.
Yhtiökokous päätti hallituksen jäsenmääräksi kuusi. Hallituksen jäseniksi valittiin Sami Ensio, Juha Koponen, Pyry Lautsuo, Jukka Mäkinen, Ilari Nurmi ja Pekka Puolakka, joista hallitus valitsi heti yhtiökokouksen jälkeen pitämässään järjestäytymiskokouksessa puheenjohtajakseen Pyry Lautsuon.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
7 (33)
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin KHT-yhteisö Ernst & Young Oy. Ernst & Young Oy on ilmoittanut nimeävänsä yhtiön päävastuulliseksi tilintarkastajaksi KHT Juha Hilmolan. Tilintarkastajan palkkio päätettiin maksaa kohtuullisen laskun mukaan.
21.5.2013 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että se on valittu julkisessa hankintamenettelyssä toimittamaan asian- ja dokumentinhallintajärjestelmä Senaatti-kiinteistöille. Toimitus käsittää valmisohjelmistoihin perustuvan asian- ja dokumentinhallintajärjestelmän sekä järjestelmän tuki- ja ylläpitopalvelut. Kaupan arvioitu hankinta-arvo on 812 000 euroa. Senaatti-kiinteistöt on valtion liikelaitos, joka tarjoaa tilapalveluja ensisijaisesti valtionhallinnolle. Toimitilojen vuokraus, investoinnit, kiinteistövarallisuuden kehittäminen ja hallinta muodostavat palvelujen perustan. Asiakaskuntaan kuuluvat muun muassa valtion virastot, ministeriöt, tutkimus- ja kulttuurilaitokset, vankilat sekä puolustushallinto. Kauppa vahvistaa Innofactorin asemaa asian- ja dokumentinhallintajärjestelmien toimittajana Suomessa.
7.6.2013 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että se oli hankkinut omitukeensa at Business Oy:n koko osakekannan. Asiasta on tarkemmin kohdassa "Yrityskaupat ja muutokset konsernirakenteessa".
7.6.2013 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että se arvioi uudelleen näkymää vuodelle 2013 aiemmin pörssitiedotetun at Business Oy:n yrityskaupasta johtuen. Vuoden 2013 näkymiin liittyy epävarmuutta johtuen merkittävän yritysoston integraatiosta, eikä tarkkaa arviota näkymistä voida tästä syystä antaa. Innofactorin vuoden 2013 liikevaihdon arvioidaan olevan noin 34–37 miljoonaa euroa (2012: 18,8 miljoonaa euroa). Liiketuloksen ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) arvioidaan vuonna 2013 olevan noin 3–5 miljoonaa euroa (2012: 1,2 miljoonaa euroa). Innofactor oli aiemmin arvioinut, että Innofactorin vuoden 2013 liikevaihdon arvioitiin olevan noin 24 miljoonaa euroa (2012: 18 818 tuhatta euroa). Liiketuloksen ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) arvioitiin vuonna 2013 olevan noin 2 miljoonaa euroa (2012: 1 215 tuhatta euroa).
18.6.2013 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Innofactor Oyj:n uudet osakkeet 4 978 279 kappaletta on merkitty kaupparekisteriin 18.6.2013. Innofactor Oyj:n kokonaisosakemäärä on merkinnän jälkeen 35 144 179 osaketta. Kaupparekisteriin merkityt osakkeet annettiin osana edellä mainitun kaupan kauppahintasuoritusta.
Osake ja osakkeenomistajat
Innofactor Oyj:n osakepääoma oli katsauskauden lopussa 2 100 000,00 euroa ja osakkeiden lukumäärä oli yhteensä 35 144 179 kappaletta, joista yhtiön hallussa 569 000 kpl. Innofactor Oyj:ssä on yksi osakesarja. Jokaisella osakkeella on yksi ääni.
1.4.–30.6.2013 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 1,00 euroa (2012: 0,60 euroa), alin 0,46 euroa (2012: 0,41 euroa) ja keskikurssi* oli 0,74 euroa (2012: 0,50 euroa).
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
8 (33)
1.1.–30.6.2013 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 1,00 euroa (2012: 0,65 euroa), alin 0,46 euroa (2012: 0,41 euroa) ja keskikurssi* oli 0,69 euroa (2012: 0,56 euroa).
Katsauskauden päätöskurssi 30.6.2013 oli 0,75 euroa (2012: 0,46 euroa).
*Keskikurssi on laskettu kyseisellä aikavälillä pörssissä tehtyjen kauppojen kokonaisarvolla jaettuna kyseisellä aikavälillä vaihdettujen osakkeiden määrällä.
Osakkeita vaihdettiin 1.4.–30.6.2013 julkisessa kaupankäynnissä 2 944 527 kappaletta (2012: 470 162 kpl), mikä vastaa 9,7 prosenttia (2012: 1,6 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.4.–30.6.2013 osakkeita oli keskimäärin 30 377 061* kappaletta (2012: 30 165 900). Osakkeiden vaihto nousi 526,3 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2012.
Osakkeita vaihdettiin 1.1.–30.6.2013 julkisessa kaupankäynnissä 3 727 725 kappaletta (2012: 894 808 kpl), mikä vastaa 12,4 prosenttia (2012: 3,0 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.1.–30.6.2013 osakkeita oli keskimäärin 30 094 787* kappaletta (2012: 29 723 785). Osakkeiden vaihto nousi 316,6 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2012.
- Osakkeiden keskimääräinen kappalemäärä ei sisällä yhtiön hallussa olevia omia osakkeita.
Osakekannan markkina-arvo ilman yhtiön hallussa olevia omia osakkeita katsauskauden päätöskurssilla 0,75 euroa 30.6.2013 oli 25 931 tuhatta euroa (2012: 13 876), jossa nousua 86,9 prosenttia.
Yhtiöllä oli 30.6.2013 11 737 osakkeenomistajaa (2012: 12 085) hallintarekisterit mukaan lukien.
Hallitukselle on seuraavat valtuudet:
- 30.6.2014 asti osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta enintään 8 000 000 uutta osaketta (päätetty yhtiökokouksissa 27.3.2012 ja 27.8.2012); valtuutusta on käytetty 4 978 279 osakkeen osalta liittyen at Business Oy:n hankintaan; osakkeet merkitty kaupparekisteriin 18.6.2013
- 30.6.2014 asti enintään 1 000 000 yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta (päätetty yhtiökokouksissa 27.3.2012 ja 27.8.2012); valtuutusta ei ole käytetty
Katsauskauden aikana Innofactor Oyj teki yhden liputusilmoituksen
- 7.6.2013 Sentica Kasvurahasto II Ky:n omistusosuus Innofactor Oyj:n äänimäärästä ja osakepääomasta nousi yli kymmenesosaan (10 %), kun yhtiön hallituksen 6.6.2013 päättämässä osakeannissa merkityt uudet osakkeet on rekisteröity kaupparekisterissä (mikä tapahtui 18.6.2013); Sentica Kasvurahasto II Ky omistaa 3 539 189 osaketta (30.6.2013)
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
9 (33)
Hallitus:
- Pyry Lautsuo, 80 094 kpl, 0,23 %
- Sami Ensio, 7 422 087 kpl, 21,12 %
- Sami Ensio, 5 248 327 kpl, 14,93 %
- alaikäinen vajaavaltainen, 724 588 kpl, 2,06 %
- alaikäinen vajaavaltainen, 724 586 kpl, 2,06 %
- alaikäinen vajaavaltainen, 724 586 kpl, 2,06 %
- Juha Koponen, 53 396 kpl, 0,15 %
- Jukka Mäkinen, 50 270 kpl, 0,14 %
- Ilari Nurmi, 30 107 kpl, 0,09 %
- Pekka Puolakka, 159 066 kpl, 0,45 %
- Hillside Ou, 105 670 kpl, 0,30 %
- Pekka Puolakka, 53 396 kpl, 0,15 %
Toimitusjohtaja:
- Sami Ensio, 7 422 087 kpl, 21,12 %
- Sami Ensio, 5 248 327 kpl, 14,93 %
- alaikäinen vajaavaltainen, 724 588 kpl, 2,06 %
- alaikäinen vajaavaltainen, 724 586 kpl, 2,06 %
- alaikäinen vajaavaltainen, 724 586 kpl, 2,06 %
Johtoryhmä:
- Christian Andersen 0 kpl, 0,0 %
- Heikki Jekunen, 0 kpl, 0,0 %
- Elina Jokinen, 0 kpl, 0,0 %
- Mikko Karvinen, 100 000 kpl, 0,28 %
- Mikko Lampi, 1 045 543 kpl, 2,98 %
- Janne Martola, 100 000 kpl, 0,28 %
- Juha Rokkanen, 103 873 kpl, 0,30 %
Tilintarkastajat:
- Juha Hilmola, 0 kpl, 0,0 %
Omat osakkeet
Innofactor Oyj:n ylimääräinen yhtiökokous 27.8.2012 hyväksyi hallituksen ehdotuksen hallituksen valtuuttamiseksi päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta seuraavin ehdoin:
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
10 (33)
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään enintään 3 000 000 oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen). Osakkeet hankitaan Nasdaq OMX Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä markkinahintaan. Yhtiöllä saa olla kerrallaan hallussaan korkeintaan yksi kymmenesosa kaikista osakkeista. Osakkeet voidaan hankkia käytettäväksi yrityshankintojen tai muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyiden toteuttamiseksi, yhtiön pääoma- tai rahoitusrakenteen parantamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmän toteuttamista tai muutoin edelleen luovutettavaksi tai mitätöitäväksi. Omien osakkeiden hankinnan toteuttamisessa voidaan tehdä pääomamarkkinoilla tavanomaisia johdannais-, osakelainaus- tai muita sopimuksia lain ja määräysten puitteissa. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista osakkeiden hankkimiseen liittyvistä seikoista. Valtuutus on voimassa 30.6.2014 asti.
27.8.2012 Innofactor Oyj:n hallitus päätti kokouksessaan aloittaa yhtiön omien osakkeiden hankinnan. Osakkeita hankitaan enintään 1 500 000 kappaletta, mikä vastaa noin 4,97 % yhtiön kaikista osakkeista. Päätös perustuu Innofactor Oyj:n ylimääräisen yhtiökokouksen 27.8.2012 myöntämään valtuutukseen enintään 3 000 000 osakkeen hankkimisesta. Osakkeiden hankinta aloitetaan aikaisintaan 4.9.2012, ja se päättyy viimeistään 31.12.2013. Osakkeet voidaan hankkia käytettäväksi yrityshankintojen tai muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyiden toteuttamiseksi, yhtiön pääoma- tai rahoitusrakenteen parantamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmän toteuttamista tai muutoin edelleen luovutettavaksi tai mitätöitäväksi. Omat osakkeet hankitaan yhtiön vapaalla omalla pääomalla osakkeiden hankintahetken markkinahintaan NASDAQ OMX Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä noudattaen NASDAQ OMX Helsinki Oy:n ja Euroclear Oy:n sääntöjä ja ohjeita omien osakkeiden hankkimisesta.
Innofactor Oyj:llä oli 30.6.2013 hallussaan omia osakkeita yhteensä 569 000 kappaletta, jotka on hankittu keskikurssilla 0,54 euroa osakkeelta. Omistusosuus on 1,62 % yhtiön osakemäärästä, eikä merkitys omistuksen ja äänivallan jakautumiselle näin ollen ole merkittävä.
Yhtiön hallinnointi
Innofactor Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkaisemaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin (Corporate Governance) 2010 suositusta.
Yhtiökokouksessa 26.3.2013 yhtiön hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin kuusi. Yhtiökokous päätti hyväksyä esityksen, jonka mukaan yhtiön hallituksen jäseniksi valittiin jatkamaan Sami Ensio, Juha Koponen, Pyry Lautsuo, Jukka Mäkinen ja Pekka Puolakka, sekä uutena Ilari Nurmi. Hallitus valitsi keskuudestaan Pyry Lautsuon jatkamaan puheenjohtajana.
Yhtiökokous hyväksyi ehdotuksen, jonka mukaan yhtiön tilintarkastajana valittiin jatkamaan KHT-yhteisö Ernst & Young Oy päävastuullisena tilintarkastajana KHT Juha Hilmola.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
11 (33)
Innofactor on laatinut erillisen selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä tilikaudelta 2012.
Innofactor Oyj:n hallinnointiperiaatteet ja selvitykset ovat kokonaisuudessaan luettavissa yhtiön internet-sivuilla: http://www.innofactor.fi/sijoittajat/hallinto_ja_johtaminen
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Innofactorin toimintaan, talouteen ja sen osakkeeseen sisältyy riskejä, jotka voivat olla oleellisia yhtiön ja sen osakkeen arvon kannalta. Innofactor Oyj:n hallitus arvioi riskejä neljä kertaa vuodessa osana strategia- ja liiketoiminnan suunnittelun prosessia. Riskit julkaistaan kokonaisuudessaan tilinpäätöstiedotteessa ja osavuosikatsauksissa esitetään ainoastaan lähiajan riskeissä tapahtuneet muutokset.
Toiminnalliset riskit
Kehittyvillä markkoinoilla toimimiseen liittyvät riskit: Innofactorilla on atBusiness Oy:n yrityshankinnan kautta toimintaa Venäjällä Pietarissa. Venäjän markkinat ja oikeudelliset käytännöt ovat vielä kehittymättömiä verrattuna Pohjoismaiden vastaaviin ja niihin liittyy kehittyneitä markkinoita korkeammat riskit, muun muassa mahdolliset muutokset laissa ja sääntelyissä. Lisäksi paikallisten ja kansallisten tahojen ja virkamiesten toimintatavat ja tulkinnat saattavat olla poikkeavia ja vaikeasti ennakoitavia, joka yhdessä näiden tahojen ja virkamiesten mahdollisesti korkeaan vaikutusvaltaan voi johtaa vaikeasti ennakoitaviin muutoksiin lainopillisissa tulkinnoissa sekä sääntelyiden ja sääntöjen toimeenpanoissa. Innofactor pyrkii toiminnallaan aktiivisesti seuraamaan ja minimoimaan näiden riskien toteutumisen todennäköisyyden ja mahdolliset vaikutukset.
Yritysostoihin liittyvät riskitekijät: Jokaiseen yritysostoon liittyy niiden toteutumisen jälkeen riskejä, joita ovat ainakin integraation onnistuminen, liikearvon muodostuminen ja siitä johtuvat mahdolliset poistotarpeet. Innofactorin strategia perustuu siihen, että lähtökohtaisesti ostettavat yritykset integroidaan nopealla aikataululla osaksi kunkin maan kokonaisuutta. atBusiness Oy:n, joka oli kooltaan lähes Innofactorin kokoinen, yritysosto lisää oleellisesti integroitumiseen liittyvää riskiä. Innofactor panostaa integrointiprosessiin.
Organisaatiomuutosten onnistuminen: Voimakas kasvu saattaa aika-ajoin edellyttää organisaatiomuutoksen toteuttamisen. Uuden organisaation käynnistämiseen liittyy tyypillisesti haasteita ennen kuin tavoiteltu toiminnan tehostuminen saadaan aikaiseksi. Tyypillisesti toiminta saadaan vähintään aikaisemmalle tehokkuuden tasolle muutamassa kuukaudessa uuden organisaation aloittamisesta. Jos toiminnan tehostuminen ei joiltain osin tapahdukaan suunnitellussa aikataulussa, syntyy riski siitä, että se ei tapahdu lainkaan tai sen viivästyminen voi aiheuttaa ylimääräisiä kustannuksia. Tämä voi johtua esimerkiksi väärin suunnitelluista yksiköiden ja henkilöiden sijoittelusta. atBusiness Oy:n integroimiseen liittyy organisaatiomuutos. Innofactor
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
12 (33)
pyrkii kiinnittämään huomiota organisaatiomuutosten ohjaukseen sekä varautumaan niihin myös taloudellisessa mielessä.
Innofactorin lähiajan toiminnallisissa riskeissä ja epävarmuustekijöissä ei ole tapahtunut katsauskauden aikana tai ei ole nähtävissä muita merkittäviä muutoksia.
Taloudelliset riskit
Rahoitusriskit: Innofactor-konserni altistuu normaalissa liiketoiminnassaan tavanomaisiin rahoitukseen liittyviin riskeihin. Innofactor otti yhteensä 12,5 miljoonan euron lainapaketin atBusiness Oy:n osakekannan hankkimiseksi sekä vanhan, Tanskan vuoden 2012 yritysostoon liittyvän noin 1,0 miljoonan euron lainan uudelleenjärjestelemiseksi. Tämä on kasvattanut Innofactorin rahoitusriskiä. Innofactor on sitoutunut seuraaviin kovenantteihin: puolivuosittain laskettava omavaraisuusaste on vähintään 37 prosenttia 31.12.2013 ja 30.6.2014 sekä vähintään 40 prosenttia 31.12.2014 sekä jokaisena puolivuosittain tapahtuvana tarkastusajankohtana sen jälkeen. Lisäksi puolivuosittain laskettava konsernin korolliset velat jaettuna 12 kuukauden rullaavalla käyttökatteella (EBITDA) on enintään 3,5 tilinpäätöksessä 31.12.2013, enintään 3,0 seuraavina kolmena tarkastusajanjaksona (30.6.2014, 31.12.2014 ja 30.6.2015) ja enintään 2,5 tilinpäätöksessä 31.12.2015 sekä jokaisena puolivuosittain tapahtuvana tarkastusajankohtana sen jälkeen. Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin tulokseen. Riskien hallinta on keskitetty konsernin rahoituksesta vastaavalle talousjohtajalle, joka raportoi säännöllisesti yhtiön johtoryhmälle, toimitusjohtajalle ja hallitukselle. On mahdollista, että konserni ei saa jatkossa tarvitsemaansa rahoitusta, millä on haitallinen vaikutus konsernin liiketoimintaan ja sen kehittämiseen, etenkin yritysjärjestelyjen toteutumiseen.
Innofactorin lähiajan taloudellisissa riskeissä ja epävarmuustekijöissä ei ole tapahtunut katsauskauden aikana tai ei ole nähtävissä muita merkittäviä muutoksia.
Osakkeeseen liittyvät riskit
Innofactor Oyj:n osakkeen vaihto lisääntyi vuonna 2012 70 % ja vuoden 2013 ensimmäisellä vuosipuoliskolla peräti 317 % edelliseen vuoteen verrattuna, mutta on edelleen verrattain vähäistä. Vaihto oli vuonna 2012 11,9 % osakekannasta ja yksinomaan vuoden 2013 ensimmäisellä vuosipuoliskolla edellisvuotta enemmän, eli 12,4 % osakekannasta. Helsingin pörssissä yhtiöillä oli vaihtoa keskimäärin vuonna 2012 noin 80 % osakekannasta. Vähäinen vaihto johtaa tyypillisesti siihen, että osakkeeseen ja sen hinnanmuodostukseen liittyy likviditeettiriski. Innofactor Oyj pyrkii omistaja-arvon kasvattamiseen keskittyvällä strategiallaan ja aktiivisella sijoittajaviestinnällä parantamaan osakkeen likviditeettiä ja vähentämään osakkeeseen liittyvää likviditeettiriskiä.
Innofactorin lähiajan osakkeeseen liittyvissä riskeissä ja epävarmuustekijöissä ei ole tapahtunut katsauskauden aikana tai ei ole nähtävissä muita merkittäviä muutoksia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
13 (33)
Yrityskaupat ja muutokset konsernirakenteessa
Innofactor hankki 6.6.2013 omistukseensa atBusiness Oy:n koko osakekannan (100 %, täyden määräysvallan tuottanut osa) ja kaikki pääomalainat.
Myyjinä olivat atBusineksen toimiva johto (20,0 %), Sentica Partners Oy:n hallinnoima Sentica Kasvurahasto II Ky (60,1 %) ja Trainers House Oyj:n tytäryhtiö Trainers' House Kasvusysteemiosakeyhtiö (19,9 %). Kauppahinta on kokonaisuudessaan noin 6,3–7,6 miljoonaa euroa ja velaton kauppahinta (Enterprise Value, EV) noin 14,4–15,7 miljoonaa euroa. Kauppahinnasta maksetaan vähintään 45 % käteisellä ja enintään 55 % Innofactorin osakkeilla. Innofactor otti yhteensä 11,5 miljoonan euron pankkilainat kauppahinnan käteisosuuden maksamiseksi ja kohdeyhtiön noin 8,7 miljoonan euron lainojen uudelleenjärjestelemiseksi. Lisäksi samalla korvattiin atBusineksen olemassaoleva 1,5 miljoonan euron luotollinen sekkitililimiitti vastaavan suuruisella uudella limitillä.
atBusiness oli Innofactorin ohella Suomen johtavia Microsoft-teknologioihin perustuvien ratkaisujen toimittajia yritys- ja yhteisöasiakkaille. atBusineksen liikevaihto vuonna 2012 oli 17,4 miljoonaa euroa ja toiminta on ollut kannattavaa. Vuonna 2012 käytökate (EBITDA) oli 2,7 miljoonaa euroa (15,3 prosenttia liikevaihdosta).
Uusi kokoluokka tarjoaa Innofactorille entistä paremmat edellytykset toimia pörssiyhtiönä, toteuttaa Pohjoismaista kasvustrategiaansa, sekä tarjota omia ohjelmistotuotteita ja -palveluita asiakkaille oman kanavansa kautta. Järjestely tuo merkittävää kasvua vuosille 2013 ja 2014 sekä luo erinomaisen pohjan kasvulle myös jatkossa. Järjestelyn uskotaan tuovan synergiahyötyjä. Innofactor arvioi jatkossa pääsevänsä nykyistä parempaan kannattavuuteen ja aiempaa korkeampaan osakekohtaiseen tulokseen (EPS).
Kauppahinta määräytyy (hankittujen osakkeiden osalta) Innofactor konsernin kaupanjälkeisten 12 kuukauden (1.6.2013–31.5.2014) toteutuneesta käytökatteesta (EBITDA). Kauppahinta maksetaan vähintään 45 % rahana ja enintään 55 % Innofactorin osakkeina. Kauppahinta on kokonaisuudessaan vähintään noin 6,3 miljoonaa euroa ja enintään noin 7,6 miljoonaa euroa. Velaton kauppahinta (Enterprise Value, EV) on 14,4–15,7 miljoonaa euroa. Innofactor arvioi kauppahinnan olevan noin 7,6 miljoonaa euroa.
Kauppahinnasta maksettiin yhteensä noin 6,3 miljoonaa euroa kaupantekohetkellä, josta noin 2,9 miljoonaa euroa maksettiin käteisellä ja noin 3,4 miljoonaa euroa Innofactorin uusilla osakkeilla hallitukselle myönnettyjen valtuutusten puitteissa. Pääomalainat (noin 5,1 miljoonaa euroa) maksettiin kokonaisuudessaan kaupantekohetkellä. Osakkeiden merkintähintana käytettiin Innofactorin osakkeen kaupankäynnillä painotettua keskikurssia ajalta 2.1.2013–5.6.2013, joka on noin 0,6739 euroa osaketta kohti. Kauppahinnan maksamista varten uusia osakkeita laskettiin liikkeelle 4 978 279 kappaletta.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
14 (33)
Innofactorilla on mahdollisuus, mutta ei velvollisuutta, ostaa noin 4,7 miljoonaa kappaletta uusista osakkeista atBusineksen myyjiltä takaisin niiden merkintähintaan 0,6739 euroa osaketta kohti 31.12.2013 mennessä sekä 3,0 prosenttia korkeampaan 0,6941 euron osakekohtaiseen hintaan 31.3.2014 mennessä.
Kauppahinnan loppuosa 0–1,3 miljoonaa euroa (koskee hankittuja osakkeita) määräytyy Innofactor-konsernin kaupanjälkeisten 12 kuukauden (1.6.2013–31.5.2014) toteutuneesta käyttökatteesta (EBITDA). Kauppahinnan loppuosa on tarkoitus maksaa 45 % käteisellä ja 55 % Innofactorin osakkeilla. Osakkeiden merkintähintana käytetään Innofactorin osakkeen kaupankäynnillä painotettua keskikurssia ajalta 30.4.–30.5.2014. Uusien osakkeiden määrä riippuu osakkeen keskihinnasta ja kaupankäynnin määrästä kyseisellä ajanjaksolla. Yhtiö voi maksaa halutessaan kyseiset osakkeet joko kokonaan tai osittain myös käteisellä.
Katsauskauden aikana ei ole toteutettu muita yrityskauppoja tai muutoksia konsernirakenteessa.
Ympäristö- ja yhteiskuntavastuu
Innofactorin toimintaa ohjaavat yhtiön strategia, arvot, laatujärjestelmä, ympäristöpolitiikka sekä lainsäädäntö. Konserni on sitoutunut toimimaan kannattavasti ja kasvattaaan liikevaihtoaan ympäristövaikutukset huomioiden.
Innofactor huolehtii henkilöstönsä hyvinvoinnista pitämällä yllä vakaata, turvallista ja keskustelevaa ilmapiiriä ja rakentamalla luotettavan kehityspolun tulevaisuuteen.
Innofactor noudattaa toiminnassaan kestävän kehityksen periaatteita ja Teknologiateollisuuden ympäristölinjausta. Konserni on kehittämiensä ratkaisujen kautta myötävaikuttanut asiakkaidensa ympäristötavoitteiden saavuttamiseen sekä yhteiskunnan kestävään kehitykseen. Sähköiset asian- ja dokumenttienhallinnanratkaisut sekä asiointipalvelut ovat esimerkkejä konsernin luomista ratkaisuista ympäristöön kohdistuvien vaikutusten vähentämiseksi. Päästökaupan järjestelmät useille Euroopan maille auttavat osaltaan työssä ilmastonmuutosta vastaan.
Innofactor pyrkii asiakkaidensa ja kumppaniensa kanssa pitkäaikaiseen yhteistyöhön, jossa eri alojen osaamiset täydentävät toisiaan ja saavat aikaan uudenlaisia ratkaisuja. Missionsa mukaisesti konsernin tavoitteena on tarjota työntekijöilleen ja kumppaneilleen innovatiivinen ja kannustava ympäristö, jossa he voivat edelleen kehittää itseään.
Strategia
Innofactor tarjoaa asiakkailleen ohjelmistoja ja järjestelmiä sekä niihin liittyviä palveluita. Innofactor keskittyy toimittamaan ratkaisuja Microsoft-ympäristössä. Innofactorin asiakkaat ovat yrityksiä ja yhteisöjä. Innofactor toimii Suomessa, Tanskassa ja pienessä määrin Venäjältä Pohjoismaisille markkinoille sekä tarjoaa ratkaisujaan näistä käsin myös muihin maihin. Innofactor
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
15 (33)
pyrkii aktiivisesti laajentamaan toimintaansa Pohjoismaissa, mikä voi tapahtua orgaanisesti ja yritysjärjestelyin. Lisäksi Innofactor tarjoaa globaaleille markkinoille Microsoftin liiketoimintaratkaisuihin lisäarvoa tuottavia komponentteja, jossa pyritään hyödyntämään useita jakelukanavia.
Innofactorin missiona on:
- Auttaa asiakkaitamme tarjoamaan omille asiakkailleen yhä parempia palveluja ja tehostamaan omaa toimintaansa
- Tarjota työntekijöillemme ja kumppaneillemme innovatiivinen ja kannustava ympäristö, jossa he voivat edelleen kehittää itseään
Innofactorin visiona on tulla:
-
1 Microsoft-ratkaisujen toimittajaksi yritys- ja yhteisöasiakkaille Pohjoismaissa
-
1 lisäarvokomponenttien toimittajaksi Microsoftin yritysratkaisuihin globaalisti
Innofactorin strategiana on erottua kilpailijoistaan johtavana Microsoft-ratkaisuihin erityisen voimakkaasti keskittyneenä toimittajana, johon liittyen keskeisimpiä strategisia valintoja ovat:
- Uniikki yhdistelmä Microsoft ohjelmistotuote- ja systeemi-integraattori-liiketoimintoja
- Keskittyminen tärkeimpiin yritys- ja yhteisöasiakkaisiin kohdemarkkinoilla
- Uniikki tarjonta, joka sisältää kriittiset Microsoftin liiketoiminta-ratkaisut
- Annamme asiakkaan rahoille vastinetta varmistamalla että parhaimmat ihmiset toimittavat parhaita tuotteita ja palveluita
- Keskittyminen jatkuvaan palveluun ja pitkäaikaisiin kumppanuuksiin asiakkaiden kanssa
- Kasvu Pohjoismaissa systeemi-integraattoritoiminnassa ja globaalisti ohjelmistotuoteliiketoiminnassa
Innofactorin tavoitteena on kasvaa kannattavasti:
- Saavuttaa vuosien 2011–2015 välillä keskimäärin 30–40 %:n vuosikasvu, johon pyritään sekä orgaanisen kasvun että yritysostojen avulla
- Saavuttaa vuosien 2011–2015 välillä keskimäärin 10–15 %:n vuosittainen liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) suhteessa liikevaihtoon
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
16 (33)
- Pitää kassavirta positiivisena ja turvata kaikissa tilanteissa rahoituksellinen vakavaraisuus
Strategian toteutus katsauskaudella
Innofactorin katsauskauden liikevaihdon kasvu 66,9 prosenttia ylitti strategian mukaisen 30–40 prosentin vuosikasvun. Myös Innofactorin liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) suhteessa liikevaihtoon 9,4 prosenttia oli lähes strategian mukaisella 10–15 prosentin välillä ja olisi ilman kertaluonteisia eriä ollut 12,1 prosenttia, joka olisi ollut strategian mukaisella välillä. Innofactorin kassavirta oli katsauskaudella positiivinen (rahavirta oli 1,3 miljoonaa euroa) ja rahoituksellinen vakavaraisuus turvattu (nettovelkaantumisaste, Net Gearing 61,2 prosenttia).
Innofactor toteutti katsauskaudella atBusiness Oy:n yritysoston, mikä täydensi strategian mukaista Innofactorin Microsoft-pohjaista tarjontaa sekä Innofactorin asemaan Suomen johtavana Microsoft-ratkaisujen toimittajana.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
1.7.2013 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että se uudistaa organisaatiotaan ja johtoaan. Innofactorin hallitus päätti myöhään illalla 30.6.2013 pidetyssä kokouksessaan Innofactorin organisaatiouudistuksesta 1.7.2013 alkaen. Uudistus liittyy 7.6.2013 julkistettuun yritysjärjestelyyn, jossa Innofactor osti suomalaisen atBusiness Oy:n koko osakekannan ja pääomalainat. Aiemmin ilmoitetun mukaisesti Suomen systeemi-integraatioliiketoiminnoista vastaavana johtajana ja Innofactor Business Solutions Oy:n toimitusjohtajana toimii Juha Rokkanen. Hänen sijaisenaan toimii Mikko Lampi. Yksikön johtoryhmään kuuluvat Juha Rokkanen (pj), Mikko Lampi, Harri Taro, Vesa Kauppila, Mika Nurmi, Mikko Myllys, Tommi Flemming, Teemu Muukkonen, Perttu Monthan ja Ville Kujansuu. Innofactor-konsernin johtoryhmään kuuluvat toimitusjohtaja Sami Ensio (pj), Mikko Karvinen, Janne Martola, Elina Jokinen, Ingrid Peura (12.8.2013 alkaen), Heikki Jekunen, Juha Rokkanen, Mikko Lampi ja Christian Andersen. Toimitusjohtajan sijaisena toimii talousjohtaja Mikko Karvinen. Organisaatiomuutokseen ei liity irtisanomisia tai vastaavia henkilöstöjärjestelyjä.
Innofactorissa ei ole ollut muita merkittäviä katsauskauden jälkeisiä tapahtumia.
Tulevaisuuden näkymät
Vuoden 2013 näkymiin liittyy epävarmuutta johtuen merkittävän yritysoston integraatiosta, eikä tarkkaa arviota näkymistä voida tästä syystä antaa. Innofactorin vuoden 2013 liikevaihdon arvioidaan olevan noin 34–37 miljoonaa euroa (2012: 18,8 miljoonaa euroa). Liiketuloksen ennen
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
17 (33)
poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) arvioidaan vuonna 2013 olevan noin 3–5 miljoonaa euroa (2012: 1,2 miljoonaa euroa).
Espoossa 30.7.2013
INNOFACTOR OYJ
Hallitus
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Sami Ensio, Innofactor Oyj
puh. +358 50 584 2029
[email protected]
Tiedotustilaisuudet osavuosikatsauksesta 1.1.–30.6.2013
Innofactor järjestää 30.7.2013 klo 9.00 osavuosikatsausta käsittelevän tiedotustilaisuuden medialle, sijoittajille ja analyytikoille suomeksi yhtiön toimitiloissa osoitteessa Keilaranta 19, Espoo. Katsauksen esittelevät toimitusjohtaja Sami Ensio ja talousjohtaja Mikko Karvinen. Tilaisuuden esitys-aineisto on saatavilla Innofactorin verkkosivuilla tilaisuuden jälkeen.
Pyydämme ilmoittautumaan tilaisuuteen etukäteen joko sähköpostitse osoitteeseen [email protected] tai soittamalla numeroon 050 554 3832 / Salla Tähtinen.
Innofactor järjestää lisäksi analyytikoille, medialle ja sijoittajille englanniksi puhelinkonferenssin 30.7.2013 klo 16.00. Rekisteröityminen osoitteessa [email protected] vähintään tuntia ennen tilaisuutta.
Taloudelliset tiedotteet vuonna 2013
Vuoden 2013 taloustiedotuksen aikataulu on seuraava:
15.10.–28.10.2013 Hiljainen jakso
29.10.2013 klo 8.30 Osavuosikatsaus tammi-syyskuu
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
18 (33)
Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset mediat
www.innofactor.fi
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
19 (33)
Tilinpäätöslyhennelmä ja liitetiedot 1.1.–30.06.2013 (IFRS)
Laatimisperiaatteet
Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti. Osavuosikatsauksessa on noudatettu samoja laatimisperiaatteita ja laskentamenetelmiä kuin edellisessä vuositilinpäätöksessä. Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ja niiden kaavat ovat ennallaan ja ne on esitetty tilinpäätöksessä 2012. Luvuissa on huomioitu 1.6.2013 alkaen ostetun yhtiön Innofactor Business Solutions Oy:n (entinen atBusiness Oy:n) luvut.
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää Innofactorin johdolta sellaisten arvioiden ja oletusten käyttämistä, jotka vaikuttavat taseen laadintahetken varojen ja velkojen sekä katsauskauden tuottojen ja kulujen määriin. Lisäksi joudutaan käyttämään harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Koska arviot ja olettamukset perustuvat katsaushetken näkemyksiin, ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä. Toteumat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Tuloslaskelman ja taseen luvut ovat konsernilukuja. Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.
Osavuosikatsaus on tilintarkastamaton.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
20 (33)
Konsernin tuloslaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.4.–30.6.2013 | 1.4.–30.6.2012 | 1.1.–30.6.2013 | 1.1.–30.6.2012 | 1.1.–31.12.2012 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 737 | 3 982 | 13 278 | 7 954 | 18 818 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 55 | 0 | 67 | 0 | 33 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (–) | -670 | -473 | -1 029 | -902 | -1 691 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (–) | -5 102 | -2 813 | -8 955 | -5 955 | -12 835 |
| Poistot (–) | -223 | -143 | -383 | -282 | -595 |
| Liiketoiminnan muut kulut (–) | -1 355 | -803 | -2 112 | -1 413 | -3 110 |
| Liikevoitto/-tappio | 442 | -251 | 866 | -598 | 620 |
| Rahoitustuotot | 3 | 3 | 5 | 5 | 12 |
| Rahoituskulut (–) | -289 | -3 | -303 | -5 | -41 |
| Voitto/-tappio ennen veroja | 156 | -251 | 568 | -598 | 591 |
| Tuloverot | -39 | 3 | -141 | 6 | -142 |
| Tilikauden voitto/-tappio | 117 | -248 | 427 | -592 | 449 |
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 117 | -248 | 427 | -592 | 449 |
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos:
| Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa) | 0,0039 | -0,0082 | 0,0142 | -0,0199 | 0,0150 |
|---|---|---|---|---|---|
| Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa) | * | * |
- Laimennusvaikutusta ei ole laskettu, koska Innofactor SW Oy:n jäljellä olevilla optio-ohjelmilla ei ole taloudellista arvoa sen jälkeen, kun sen liiketoiminta on myyty.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
21 (33)
Konsernitase, IFRS
VARAT
| Tuhatta euroa | 30.6.2013 | 30.6.2012 | 31.12.2012 |
|---|---|---|---|
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 992 | 446 | 451 |
| Liikearvo | 17 275 | 1 207 | 2 834 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 4 002 | 1 379 | 1 695 |
| Laskennalliset verosaamiset | 7 690 | 7 895 | 7 767 |
| Pitkäaikaiset varat | 29 959 | 10 927 | 12 747 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 11 796 | 6 490 | 8 770 |
| Rahavarat | 1 971 | 1 013 | 656 |
| Lyhytaikaiset varat | 13 767 | 7 503 | 9 426 |
| VARAT YHTEENSÄ | 43 726 | 18 430 | 22 173 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
22 (33)
OMA PÄÄOMA JA VELAT
| Tuhatta euroa | 30.6.2013 | 30.6.2012 | 31.12.2012 |
|---|---|---|---|
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 2 100 | 2 100 | 2 100 |
| Ylikurssirahasto | 72 | 72 | 72 |
| Muut rahastot (+/-) | 59 | 59 | 59 |
| Omat osakkeet | -305 | 0 | -129 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 12 189 | 8 834 | 8 834 |
| Kertyneet voittovarat | 3 249 | 1 781 | 2 824 |
| Oma pääoma yhteensä | 17 364 | 12 846 | 13 760 |
| Pitkäaikaiset velat | |||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 11 490 | 0 | 950 |
| Laskennalliset verovelat | 1 092 | 415 | 510 |
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 12 582 | 415 | 1 460 |
| Lyhytaikaiset velat | |||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 1 112 | 0 | 443 |
| Ostovelat ja muut velat | 12 668 | 5 170 | 6 510 |
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 13 780 | 5 170 | 6 953 |
| Velat yhteensä | 26 362 | 5 585 | 8 413 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ | 43 726 | 18 430 | 22 173 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
23 (33)
Konsernin oman pääoman muutoslaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Vara-rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Oma pääoma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma | |||||||
| 1.1.2013 | 2 100 | 72 | 59 | 8 834 | -129 | 2 824 | 13 760 |
| Laaja tulos | |||||||
| Tilikauden tulos | 427 | 427 | |||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||
| Muuntoerot | -2 | -2 | |||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 425 | 425 |
| Osakeanti | 3 355 | 3 355 | |||||
| Omien osakkeiden hankinta | -176 | -176 | |||||
| Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | 3 355 | -176 | 3 179 | ||||
| Oma pääoma | |||||||
| 30.6.2013 | 2 100 | 72 | 59 | 12 189 | -305 | 3 249 | 17 364 |
| Oma pääoma | |||||||
| 1.1.2012 | 2 100 | 72 | 59 | 8 344 | 0 | 2 330 | 12 905 |
| Laaja tulos | |||||||
| Tilikauden tulos | -592 | -592 | |||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -592 | -592 |
| Osakeanti | 490 | 43 | 533 | ||||
| Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | 490 | 43 | 533 | ||||
| Oma pääoma | |||||||
| 30.6.2012 | 2 100 | 72 | 59 | 8 834 | 0 | 1 781 | 12 846 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
24 (33)
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.1.–30.6.2013 | 1.1.–30.6.2012 | 1.1.–31.12.2012 |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirrat | |||
| Liikevoitto | 866 | -598 | 620 |
| Oikaisut: | |||
| Poistot | 383 | 282 | 595 |
| Liiketoimet, joihin ei liity maksutapahtumaa | 0 | 43 | 43 |
| Käyttöpääoman muutokset: | |||
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos (+/-) | 27 | 406 | -905 |
| Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos (+/-) | 618 | 170 | -72 |
| Maksetut korot (-) | -303 | -5 | -41 |
| Saadut korot | 5 | 5 | 12 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 1 596 | 303 | 252 |
| Investointien rahavirrat | |||
| Tytäryritysten hankinta | -2 537 | 0 | -1 260 |
| Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin (-) | -127 | -114 | -199 |
| Investointien nettorahavirta | -2 664 | -114 | -1 459 |
| Rahoituksen rahavirrat | |||
| Osakeannista saadut maksut | 0 | 128 | 161 |
| Lainojen nostot | 3 952 | 0 | 1 325 |
| Lainojen takaisinmaksut | -1 393 | 0 | -190 |
| Omien osakkeiden hankinta (-) | -176 | 0 | -129 |
| Rahoituksen nettorahavirta | 2 383 | 128 | 1 167 |
| Rahavarojen muutos (+/-) | 1 315 | 317 | -40 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 656 | 696 | 696 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 1 971 | 1 013 | 656 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
25 (33)
Konsernin tuloslaskelma vuosineljänneksittäin, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.1.–31.3.2013 | 1.4.–30.6.2013 | 1.7.–30.9.2013 | 1.10.–31.12.2013 | 1.1.–31.3.2012 | 1.4.–30.6.2012 | 1.7.–30.9.2012 | 1.10.–31.12.2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5 541 | 7 737 | 3 972 | 3 982 | 4 567 | 6 297 | ||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 12 | 55 | 0 | 0 | 7 | 26 | ||
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (–) | -359 | -670 | -429 | -473 | -330 | -459 | ||
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (–) | -3 853 | -5 102 | -3 142 | -2813 | -2 921 | -3 959 | ||
| Poistot (–) | -160 | -223 | -138 | -143 | -147 | -166 | ||
| Liiketoiminnan muut kulut (–) | -757 | -1 355 | -609 | -803 | -828 | -870 | ||
| Liikevoitto/tappio | 424 | 442 | -347 | -251 | 348 | 869 | ||
| Rahoitustuotot | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 5 | ||
| Rahoituskulut (–) | -14 | -289 | -2 | -3 | -22 | -14 | ||
| Voitto/tappio ennen veroja | 412 | 156 | -347 | -251 | 328 | 860 | ||
| Tuloverot | -102 | -39 | 3 | 3 | -104 | -44 | ||
| Tilikauden voitto/tappio | 310 | 117 | -344 | -248 | 224 | 816 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
26 (33)
Konsernin vakuudet ja vastuusitoumukset
| Tuhatta euroa | 30.6.2013 | 30.6.2012 | 31.12.2012 |
|---|---|---|---|
| Omasta puolesta annetut vakuudet | |||
| Vuokravakuudet | 221 | 155 | 201 |
| Yrityskiinnitykset | 16 250 | 1 000 | 2 250 |
| Pankkitakaukset | 18 | 18 | 18 |
| Muut omat vastuut | |||
| Leasingvastuut | |||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät leasingvastuut | 466 | 81 | 104 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät leasingvastuut | 346 | 78 | 34 |
| Yhteensä | 812 | 159 | 138 |
| Vuokravastuut | |||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 924 | 594 | 662 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät vuokravastuut | 85 | 580 | 348 |
| Yhteensä | 1 009 | 1 174 | 1 010 |
| Omat vastuut yhteensä | 1 821 | 1 333 | 1 148 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
27 (33)
Konsernin keskeiset tunnusluvut, IFRS
| kk 4–6 /2013 | kk 4–6/2012 | Muutos | kk 1–6 /2013 | kk 1–6/2012 | Muutos | kk 1–12/2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto tuhatta euroa | 7 737 | 3 982 | +94,3 % | 13 278 | 7 954 | +66,9 % | 18 818 |
| Liikevaihdon kasvu | +94,3 % | -8,7 % | +66,9 % | -4,2 % | +9,4 % | ||
| Liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) tuhatta euroa* | 665 | -108 | +715,7 % | 1 249 | -316 | +495,3 % | 1 215 |
| prosenttia liikevaihdosta* | 8,6 % | -2,7 % | 9,4 % | -4,0 % | 6,5 % | ||
| Liikevoitto/-tappio (EBIT) tuhatta euroa* | 442 | -251 | +276,2% | 866 | -598 | +244,7% | 620 |
| prosenttia liikevaihdosta* | 5,7 % | -6,3 % | 6,5 % | -7,5 % | 3,3% | ||
| Tulos ennen veroja tuhatta euroa** | 156 | -251 | 162,2 % | 568 | -598 | 194,9 % | 591 |
| prosenttia liikevaihdosta** | 2,0 % | -6,3 % | 4,3 % | -7,5 % | 3,1 % | ||
| Tulos tuhatta euroa** | 117 | -248 | +147,2 % | 427 | -592 | +172,1 % | 449 |
| prosenttia liikevaihdosta** | 1,5 % | -6,2 % | 3,2 % | -7,4 % | 2,4 % | ||
| Oma pääoma tuhatta euroa | 17 364 | 12 846 | +35,2 % | 17 364 | 12 846 | +35,2 % | 13 760 |
| Oman pääoman tuotto*** | 3,0 % | -7,6 % | 5,5 % | -9,2 % | 3,4 % | ||
| Sijoitetun pääoman tuotto*** | 7,9 % | -7,6 % | 7,7 % | -9,2 % | 4,5 % | ||
| Nettovelkaantumisaste (Net Gearing) | 61,2 % | -7,9 % | 61,2 % | -7,9 % | 5,4 % | ||
| Omavaraisuusaste | 41,3 % | 76,8 % | 41,3 % | 76,8 % | 66,1 % | ||
| Taseen loppusumma tuhatta euroa | 43 726 | 18 430 | +137,3 % | 43 726 | 18 430 | +137,3 % | 22 173 |
| Tutkimus- ja tuotekehitys tuhatta euroa | 529 | 655 | -19,2 % | 1 041 | 1 347 | -22,7 % | 2 488 |
| prosenttia liikevaihdosta | 6,8 % | 16,4 % | 7,8 % | 16,9 % | 13,2 % | ||
| Henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana | 261 | 178 | +46,6 % | 229 | 181 | +26,5 % | 189 |
| Henkilöstö katsauskauden lopussa | 384 | 181 | +112,2 % | 384 | 181 | +112,2 % | 193 |
| Osakemäärä katsauskauden lopussa | 35 144 179 | 30 165 900 | +16,5 % | 35 144 179 | 30 165 900 | +16,5 % | 30 165 900 |
| Tulos per osake (euroa) | 0,0039 | -0,0082 | +147,6 % | 0,0142 | -0,0199 | +171,1 % | 0,0150 |
| Oma pääoma per osake (euroa) | 0,502 | 0,426 | +17,8 % | 0,502 | 0,426 | +17,8 % | 0,460 |
- Vuoden 2013 toiselle vuosineljännekselle sisältyi atBusiness Oy:n yrityskauppaan liittyviä kertaluonteisia kustannuksia noin 164 tuhatta euroa sekä lisäksi integraatioon liittyviä kuluvarauksia 200 tuhatta euroa, yhteensä noin 364 tuhatta euroa.
** Vuoden 2013 toiselle vuosineljännekselle sisältyi atBusiness Oy:n yrityskauppaan liittyviä kertaluonteisia kustannuksia noin 370 tuhatta euroa (joista lainojen järjestelyyn liittyviä kustannuksia 206 tuhatta euroa) sekä lisäksi integraatioon liittyviä kuluvarauksia 200 tuhatta euroa, yhteensä noin 570 tuhatta euroa.
*** Oman pääoman tuotto ja sijoitetun pääoman tuotto prosentteina on oikaistu 12 kuukauden ajanjaksoa vastaavaksi.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
28 (33)
atBusiness Oy (nykyinen Innofactor Business Solutions) alustava hankintamenolaskelma
Innofactor hankki 6.6.2013 omistukseensa atBusiness Oy:n koko osakekannan (100 %, täyden määräysvallan tuottanut osa) ja kaikki pääomalainat. Kauppahinta on kokonaisuudessaan noin 6,3–7,6 miljoonaa euroa ja velaton kauppahinta (Enterprise Value, EV) noin 14,4–15,7 miljoonaa euroa.
Kauppahinnasta maksettiin kaupantekohetkellä yhteensä noin 6 257 tuhatta euroa. Pääomalaina maksettiin kokonaisuudessaan ja se oli 5 057 tuhatta euroa (käteisenä 2 702 tuhatta euroa ja Innofactorin osakkeina 2 355 tuhatta euroa). Osakkeet maksettiin kiinteän hinnan osalta, joka oli 1 200 tuhatta euroa (käteisenä 200 tuhatta euroa ja Innofactorin osakkeina 1 000 tuhatta euroa). Osakkeet olivat uusia Innofactor Oyj:n osakkeita, jotka laskettiin liikkeelle hallitukselle myönnettyjen valtuutusten puitteissa. Kummassakin kaupassa osakkeiden merkintähintana käytettiin Innofactorin osakkeen kaupankäynnillä painotettua keskikurssia ajalta 2.1.2013–5.6.2013, joka oli 0,6739 euroa osaketta kohti. Kauppahinnan maksamista varten uusia osakkeita laskettiin liikkeelle yhteensä 4 978 279 kappaletta.
atBusiness Oy:n osakkeiden lopullinen kauppahinta määräytyy Innofactor konsernin kaupanjälkeisten 12 kuukauden (1.6.2013–31.5.2014) toteutuneesta käyttökatteesta (EBITDA). Osakkeiden kauppahinta on vähintään jo maksettu 1 200 tuhatta euroa ja enintään 2 500 tuhatta euroa. Kauppahinnan loppuosa 0–1 300 tuhatta euroa on tarkoitus maksaa 45 % käteisellä ja 55 % Innofactorin osakkeilla. Osakkeiden merkintähintana käytetään Innofactorin osakkeen kaupankäynnillä painotettua keskikurssia ajalta 30.4.–30.5.2014. Yhtiö voi maksaa halutessaan kyseiset osakkeet joko kokonaan tai osittain myös käteisellä.
atBusiness Oy on ollut Innofactorin ohella Suomen johtavia Microsoft-teknologioihin perustuvien ratkaisujen toimittajia yritys- ja yhteisöasiakkaille. atBusiness Oy:n strategia oli lähes yhtenevä Innofactorin strategian kanssa. Innofactor kasvoi hankinnalla viiden suurimman Microsoft-ratkaisuihin keskittyneen Pohjoismaisen toimijan joukkoon. Uusi kokoluokka tarjoaa Innofactorille entistä paremmat edellytykset toimia pörssiyhtiönä, toteuttaa Pohjoismaista kasvustrategiaansa, sekä tarjota omia ohjelmistotuotteita ja -palveluita asiakkaille oman kanavansa kautta. Järjestelyn uskotaan tuovan merkittäviä synergiahyötyjä.
Innofactor Business Solutions Oy:n luvut on yhdistetty Innofactor-konserniin 1.6.2013 alkaen. 1.6.–30.6.2013 Innofactor Business Solutions Oy:n tilintarkastamaton liikevaihto oli 1 537 tuhatta euroa ja tulos -2 tuhatta euroa (IFRS), johon sisältyi yritysjärjestelyyn liittyviä kertaluontoisia kuluja 140 tuhatta euroa. Jos Innofactor Business Solutions Oy olisi ollut osana Innofactor-konsernia 1.1.2013 alkaen Innofactor-konsernin tilintarakastamaton Pro Forma liikevaihto 1.1.–30.6.2013 olisi ollut 20 497 tuhatta euroa ja tulos 336 tuhatta euroa.
IFRS:n mukainen hankintameno on 2 500 tuhatta euroa (osakkeiden arvioitu hankintahinta) ja se on esitetty tarkemmin seuraavassa alustavassa laskelmassa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
29 (33)
| Yhdistämisessä kirjatut käyvät arvot (tuhatta euroa) | |
|---|---|
| Aineelliset hyödykkeet | 16 |
| Aineettomat hyödykkeet | 2 458 (josta teknologia 310 ja asiakassuhteet 2 144) |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 3 054 |
| Rahavarat | 365 |
| Varat yhteensä | 5 893 |
| Rahoitusvelat käypään arvoon | 13 707 (sisältää pääomalainen 5 057 hankintahintaan) |
| Muut velat | 3 648 (sisältää laskennallisen verovelan 601) |
| Velat yhteensä | 17 355 |
| Nettovarat | -11 462 (varat yhteensä - velat yhteensä) |
| Hankintameno | 2 500 (käteinen 2 902, oman pääoman ehtoiset instrumentit 3 355, ehdollinen vastike 1 300, pääomalaina -5 057) |
| Liikearvo | 13 962 (hankintameno - nettovarat) |
| Rahana maksettu kauppahinta | 2 902 |
| Hankitun tytäryhtiön rahavarat | 365 |
| Rahavirtavaikutus | -2 537 |
Hankinnassa at Business Oy:n asiakassuhteiden ja ohjelmistojen arvoksi on määritetty 2 454 tuhatta euroa. Kyseiset aineettomat varallisuuserät sisältyvät konsernitaseen muihin aineettomiin hyödykkeisiin.
IFRS 3:n mukaan hankkijaosapuoli kirjaa tarvittaessa joitakin sellaisia varoja ja velkoja, joita hankinnan kohde ei ole aiemmin merkinnyt varoiksi ja veloiksi tilinpäätökseensä. Hankkijaosapuoli esimerkiksi kirjaa hankitut yksilöitävissä olevat aineettomat hyödykkeet, kuten brändin, patentin tai asiakassuhteen, joita hankinnan kohde ei ole merkinnyt varoiksi tilinpäätökseensä, koska se on aikaansaanut ne sisäisesti ja kirjannut niihin liittyvät menot kuluiksi.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
30 (33)
Hankitussa yhtiössä on yksilöitävissä olevina varoina tunnistettu asiakassuhteet sekä teknologia. Asiakassuhteille ja ohjelmistolle on määritelty erillisen arvonmäärityksen perusteella käyväksi arvoksi hankinta-ajankohtana 2 454 tuhatta euroa. Arvonmääritys perustuu MEEM-laskelmaan (Multi Period Excess Earnings Method). Asiakassuhteiden ja ohjelmistojen arvo poistetaan suunnitelman mukaisesti 9 vuotena.
IFRS 3.32 mukaisesti hankkijaosapuolen on kirjattava hankinta-ajankohtana liikearvo, joka määritetään seuraavien erotuksena:
a) luovutettu vastike, ja
b) hankittujen yksilöitävissä olevien varojen ja vastattaviksi otettujen velkojen hankinta-ajankohdan nettomäärä IFRS 3 -standardin mukaisesti arvostettuna.
Hankinnan liikearvoksi muodostuu laskennallisten verojen kirjausten jälkeen 13 962 tuhatta euroa. Liikearvo perustuu Innofactor Business Solutions Oy:n hankinnasta odotettavissa oleviin synergiaetuihin, yhteisen myynti- ja markkinointiverkoston hyödyntämiseen, asiakkuuksien laajentamiseen konsernissa sekä siirtyneeseen henkilöstöön.
atBusiness Oy:n vahvistettuja tappioita ei ole otettu huomioon hankintamenolaskelmassa, koska niiden siirtymiseen liittyy epävarmuutta. Mikäli tappioiden siirtyminen varmistuu hankinnan jälkeisten 12 kuukauden aikana, niin hankintamenolaskelmaa tarkistetaan tältä osin. Hankintamenolaskelma on siis laadittu alustavana.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
31 (33)
Bridgeconsulting A/S (nykyinen Innofactor A/S) lopullinen hankintamenolaskelma
Innofactor Oyj allekirjoitti 25.6.2012 sopimuksen, jolla se hankki omistukseensa tanskalaisen Bridgeconsulting A/S:n koko osakekannan yrityksen toimivalta johdolta (osakkeista 3 % ostettiin suoraan ja 97 % välillisesti hankkimalla Bridgeconsulting Holding Aps:n koko osakekanta). Bridgeconsulting A/S:n nimi on muutettu Innofactor A/S:ksi.
Kauppahinta riippuu kohdeyhtiön ostohetken jälkeisen 12 kuukauden (1.7.2012–30.6.2013) toteutuneesta käyttökatteesta (EBITDA). Kauppahinta maksetaan Tanskan kruunuina ja Innofactorin osakkeina, ja sen arvioidaan olevan kokonaisuudessaan noin 2,5 miljoonaa euroa. Kauppahinnan on sovittu olevan vähintään noin 1,6 miljoonaa euroa ja enintään noin 3,0 miljoonaa euroa. Noin 1,26 miljoonaa euroa kauppahinnasta maksettiin käteisellä heinäkuun 2012 alussa ja loput maksetaan Innofactorin osakkeilla toisen vuosipuoliskon 2013 aikana.
Innofactor A/S:n luvut on yhdistetty Innofactor-konserniin 1.7.2012 alkaen.
IFRS:n mukainen hankintameno on osakkeiden arvioitu hankintahinta, joka oli alustavassa hankintamenolaskelmassa 2 018 tuhatta euroa ja on lopullisessa hankintamenolaskelmassa 2 489 tuhatta euroa, ja on esitetty tarkemmin seuraavassa laskelmassa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
32 (33)
Yhdistämisessä kirjatut käyvät arvot (tuhatta euroa)
| Aineelliset hyödykkeet | 63 |
|---|---|
| Aineettomat hyödykkeet | 435 |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 873 |
| Varat yhteensä | 1 371 |
| Rahoitusvelat | 258 |
| Muut velat | 530 |
| Velat yhteensä | 788 |
| Nettovarat | 583 |
| Hankintameno | 2 489 |
| Liikearvo | 1 906 |
| Rahana maksettu kauppahinta | 1 260 |
| Hankitun tytäryhtiön rahavarat | 0 |
| Rahavirtavaikutus | -1 260 |
Aineettomiin hyödykkeisiin sisältyvien asiakassopimusten ja niihin liittyvien asiakassuhteiden käypä arvo (435 tuhatta euroa) on määritetty asiakassuhteiden arvioidun kestoajan ja olemassa olevista asiakkuuksista syntyvien diskontattujen nettorahavirtojen perusteella.
Hankinnasta syntyi 1 906 tuhannen euron liikearvo. Liikearvo perustuu Innofactor A/S:n hankinnasta odotettavissa oleviin synergiaetuihin sekä yhteisen myynti- ja markkinointiverkoston kasvun hyödyntämiseen ja asiakkuuksien laajentamiseen konsernissa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
[email protected]
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
OSAVUOSIKATSAUS Q2/2013
33 (33)
Suurimmat osakkeenomistajat
Euroclear Finland Oy:n pitämän osakerekisterin mukaan katsauskauden lopussa 30.6.2013
Innofactor Oyj:n 20 suurimman osakkeenomistajan omistus on seuraava. Lisäksi Innofactor Oyj:n
hallussa oli 30.6.2013 yhteensä 569 000 Innofactorin osaketta.
| Nimi | Määrä | Prosenttiosuus | |
|---|---|---|---|
| 1. | Ensio Sami | 7 422 087 | 21,12 % |
| Ensio Sami | 5 248 327 | 14,93 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 588 | 2,06 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 2,06 % | |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 2,06 % | |
| 2. | Sentica Kasvurahasto II Ky | 3 539 189 | 10,07 % |
| 3. | Tilman Tuomo Tapani | 2 922 442 | 8,32 % |
| Tilman Tuomo Tapani | 2 747 492 | 7,82 % | |
| Mpire Capital Oy | 174 950 | 0,50 % | |
| 4. | Salminen Jyrki Kalle Tapio | 2 747 492 | 7,82 % |
| 5. | Laiho Rami Tapani | 1 489 888 | 4,24 % |
| 6. | Linturi Kaija ja Risto | 1 356 911 | 3,86 % |
| R. Linturi Oyj | 529 607 | 1,51 % | |
| Linturi Kaija | 440 000 | 1,25 % | |
| Linturi Risto | 387 304 | 1,10 % | |
| 7. | Trainer's House Kasvusysteemiosakeyhtiö | 1 142 310 | 3,25 % |
| 8. | Lampi Mikko Olavi | 1 045 543 | 2,98 % |
| 9. | Mäki Antti-Jussi | 1 012 501 | 2,88 % |
| 10. | Ärje Matias Juhanpoika | 946 278 | 2,69 % |
| 11. | Luostarinen Juha Markku T | 929 438 | 2,64 % |
| 12. | Jokinen Klaus Antero | 543 111 | 1,55 % |
| 13. | Muukkonen Teemu Heikki | 507 468 | 1,44 % |
| 14. | Riski Tuomas Mikael | 417 652 | 1,19 % |
| 15. | Järvenpää Janne-Olli | 372 804 | 1,06 % |
| 16. | Kukkonen Heikki-Harri | 367 021 | 1,04 % |
| 17. | Laiho Jari Olavi | 270 000 | 0,77 % |
| 18. | Ementor Norge As | 269 299 | 0,77 % |
| 19. | Myllys Mikko Juhani | 176 981 | 0,50 % |
| 20. | Karelsaimaa Oy | 158 642 | 0,45 % |
Innofactor Oyj
Keilaranta 19
FI-02150 Espoo
http://www.innofactor.com
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001