AI assistant
Innofactor Plc — Earnings Release 2018
Mar 5, 2019
3319_rns_2019-03-05_c3d41c8a-3b80-4b3e-97ac-a95a54f8f446.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
1 (33)
Innofactor Oyj:n tilinpäätöstiedote 5.3.2019 klo 9:00
Innofactor Oyj:n tilinpäätöstiedote 2018 (IFRS)
Vuoden 2018 viimeinen vuosineljännes oli erittäin haasteellinen, liikevaihto ja käyttökate jäivät tavoitteista, kuten myös koko vuoden 2018 osalta – viimeisen vuosineljänneksen aikana käytyjen yhteistoimintaneuvottelujen ja muiden toimenpiteiden uskotaan vaikuttavan positiivisesti jo vuoden 2019 ensimmäisestä neljänneksestä alkaen
Vuosineljännes 10–12/2018
- Liikevaihto oli noin 15,9 miljoonaa euroa (2017: 17,1), jossa laskua 7,3 %
- Käyttökate oli noin -0,9 miljoonaa euroa (2017: 0,5), jossa laskua 272,1 %.
- Tavoitettamme heikompaan kannattavuuteen vaikutus se, että
- asiakkaiden ostokäyttäytyminen poikkesi Suomessa vuoden 2018 viimeisellä neljänneksellä merkittävästi ennusteesta ja aikaisemmista vuosista asianhallinnan Dynasty-tuoteperheen päivitysten myynnin osalta, kun asiakkaat jäivät odottamaan vuodenvaihteen yli tuoteperheen uutta versiota
- Tanskan liikevaihto jäi neljännellä vuosineljänneksellä huomattavasti ennusteesta
- lisäksi ilmeni tarvetta alaskirjauksille muun muassa projektitoimituksiin liittyen
- Liiketappio oli -1,7 miljoonaa euroa (2017: liiketappio -0,2) ja laski 629,8 %
- Innofactor antoi 8.10.2018 pörssitiedotteen siitä, että Innofactor arvioi vuoden 2018 tulosnäkymänsä heikkenevän aiemmin ilmoitetusta johtuen organisaationsa uudelleenjärjestelystä
- Innofactor sai useita merkittäviä tilauksia viimeisellä vuosineljänneksellä, muun muassa Hanselin Hilma uudistuksen noin 4,0 miljoonaa euroa ja Dynasty 10 asianhallinta-järjestelmän Pohjois-Karjalan alueen 13 kunnalle noin 0,5 miljoonaa euroa
Vuosi 1–12/2018:
- Liikevaihto oli noin 63,1 miljoonaa euroa (2017: 65,7), jossa laskua 3,8 %
- Käyttökate oli noin -1,0 miljoonaa euroa (2017: 1,3), jossa laskua 178,7 %
- Liiketappio oli -3,9 miljoonaa euroa (2017: liiketappio -1,5), jossa laskua 165 %, ja jossa liikevoittoa alensivat lisääntyneet IFRS 3:n mukaiset yrityskauppoihin liittyvät poistot 2 030 tuhatta euroa (2017: 2 030)
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR®
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
2 (33)
| 1.10.–31.12.2018 | 1.10.–31.12.2017 | Muutos | 1.1.–31.12.2018 | 1.1.–31.12.2017 | Muutos | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto tuhatta euroa | 15 890 | 17 139 | -7,3 % | 63 144 | 65 666 | -3,8 % |
| Liikevaihdon kasvu | -7,3 % | -4,7 % | -3,8 % | 10,1 % | ||
| Liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) tuhatta euroa | -902 | 524 | -272,1 % | -1 029 | 1 308 | -178,7 % |
| prosenttia liikevaihdosta | -5,7 % | 3,1 % | -1,6 % | 2,0 % | ||
| Liikevoitto/-tappio (EBIT) tuhatta euroa* | -1 693 | -232 | -629,8 % | -3 872 | -1 461 | -165,0 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | -10,7 % | -1,4 % | -6,1 % | -2,2 % | ||
| -16515,7 | ||||||
| Tulos ennen veroja tuhatta euroa* | -1 329 | -8 | % | -3 811 | -1 579 | -141,4 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | -8,4 % | 0,0 % | -6,0 % | -2,4 % | ||
| -20437,3 | ||||||
| Tulos tuhatta euroa* | -1 232 | -6 | % | -3 462 | -2 007 | -72,5 % |
| prosenttia liikevaihdosta* | -7,8 % | 0,0 % | -5,5 % | -3,1 % | ||
| Nettovelkaantumisaste (Net Gearing) | 71,2 % | 53,8 % | 71,2 % | 53,8 % | ||
| Omavaraisuusaste | 41,2 % | 43,4 % | 41,2 % | 43,4 % | ||
| Aktiivinen henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana** | 567 | 613 | -7,5 % | 591 | 610 | -3,1 % |
| -18653,7 | ||||||
| Tulos per osake (euroa) | -0,0332 | -0,0002 | % | -0,0880 | -0,0357 | -146,4 % |
*) IFRS 3:n mukaisesti katsauskaudella 1.10.–31.12.2018 liiketulokseen sisältyy 507 tuhatta euroa (2017: 507) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin. Kyseisillä poistoilla oikaistu katsauskauden 1.10.–31.12.2018 Innofactorin operatiivinen liiketappio olisi ollut 1 187 tuhatta euroa (2017: liikevoitto 275), operatiivinen tulos ennen veroja -824 tuhatta euroa (2017: 499), operatiivinen tulos -659 tuhatta euroa (2017: 400) sekä operatiivinen tulos per osake -0,0182 euroa (2017: -0,0110). IFRS 3:n mukaisesti katsauskaudella 1.1.–31.12.2018 liiketulokseen sisältyy 2 030 tuhatta euroa (2017: 2 030) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin. Kyseisillä poistoilla oikaistu katsauskauden 1.1.–31.12.2018 Innofactorin operatiivinen liikevoitto olisi ollut -1 842 tuhatta euroa (2017: 569), operatiivinen tulos ennen veroja -1 782 tuhatta euroa (2017: 451), operatiivinen tulos -1425 tuhatta euroa (2017: 383) sekä operatiivinen tulos per osake -0,0394 euroa (2017: 0,0102).
**) Innofactor -konsernissa seurataan aktiivisen henkilöstön määrää. Aktiivisen henkilöstön määrään ei lasketa mukaan yli 3 kuukauden pituisella vapaalla olevia työntekijöitä.
Innofactorin tulevaisuuden näkymät vuodelle 2019
Innofactorin vuoden 2019 liikevaihdon ja käyttökätteen (EBITDA) arvioidaan kasvavan edellisestä vuodesta 2018, jolloin liikevaihto oli 63,1 miljoonaa euroa ja käyttökate oli -1,0 miljoonaa euroa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
3 (33)
Toimitusjohtaja Sami Enson katsaus: Vuosi 2018 oli iso pettymys – luotan merkittävään käänteeseen vuonna 2019
Liikevaihto laski vuoden 2018 viimeisellä vuosineljänneksellä 7,3 prosenttia (liikevaihto 15,9 miljoonaa euroa). Varsinkin lisenssiliikevaihto oli huomattavasti odotuksiamme matalammalla tasolla. Vuoden 2018 viimeisellä vuosineljänneksellä käyttökate (EBITDA) oli -0,9 miljoonaa euroa (5,7 prosenttia liikevaihdosta) ja laski 71,2 prosenttia edellisestä vuodesta.
Koko vuoden osalta liikevaihto laski 3,8 prosenttia (liikevaihto 63,1 miljoonaa euroa). Koko vuoden käyttökate (EBITDA) oli -1,0 miljoonaa euroa (1,6 prosenttia liikevaihdosta) ja laski 178,7 prosenttia edellisestä vuodesta.
Vuosi 2018 oli liiketoimintamme kannalta todella haastava. Vuosi oli ehdottomasti yksi Innofactorin 19-vuotisen historian vaikeimmista. Edellisen kerran yhtä merkittäviä vaikeuksia oli Innofactorin parin ensimmäisen toimintavuoden aikana 2000-luvun alussa. Henkilökohtaisesti minuun sattuu erityisesti se, että emme pystyneet taloudellisesti lunastamaan niitä lupauksia, joita markkinoille annoimme. Pahoitteluni siitä.
Heikko kannattavuus johtui erityisesti toisen vuosipuoliskon suunniteltua heikommasta liikevaihdosta muun muassa sen takia, että asiakkaiden ostokäyttäytyminen poikkesi Suomessa ennusteesta ja aikaisemmista vuosista asianhallinnan Dynasty-tuoteperheen päivitysten myynnin osalta, kun asiakkaat jäivät odottamaan vuodenvaihteen yli tuoteperheen uutta versiota. Myös Tanskan liikevaihto jäi neljännellä vuosineljänneksellä huomattavasti ennusteesta. Lisäksi ilmeni ennalta tiedostamatonta tarvetta alaskirjauksille muun muassa projektitoimituksiin liittyen.
Vuoden 2018 ensimmäisellä vuosipuoliskolla Innofactor keskittyi edelleen aiempina vuosina ostamiensa pohjoismaisten yhtiöiden integroimiseen Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. Yhteinen pohjoismainen toiminnanohjausjärjestelmä (ERP) saatiinkin vihdoin käyttöön kaikissa maissa heinäkuun alusta. Ylimmän johdon huomion ollessa pohjoismaisen integraation toteutuksessa Suomen liiketoiminta ajautui ennalta arvaamattomiin vaikeuksiin, mikä vaikutti vuoden 2018 toisen vuosipuoliskon heikkoon tulokseen. Innofactor toteutti korjaavat toimenpiteet syksyn 2018 aikana muun muassa yhteistoimintaneuvotteluissa Suomen yhtiössään, joissa siirryttiin itseohjautuviin tiimeihin, vähennettiin esimiesten määrää 50:stä 16:een sekä organisaatiotasoja seitsemästä neljään. Toimenpiteiden kokonaisvaikutuksen arvioidaan olevan vuonna 2019 2,4 miljoonaa euroa.
Innofactorin visiona on olla johtava digitalisaation toteuttaja jokaisessa Pohjoismaassa. Uskomme valitsemaamme pohjoismaiseen strategiaan ja pitkän tähtäimen tavoitteidemme saavuttamiseen. Tämä vaatii pitkäjännitteisyyttä ja määrätietoista toimintaa niin yhtiön johdolta, työntekijöiltä kuin sijoittajiltakin. Innofactor keskittyy vuonna 2019 liiketoiminnan kannattavuuden parantamiseen. Tämä tehdään kädet savessa, valtavalla sinnikkyydellä, mutta samalla pilke silmäkulmassa. Tavoitteenamme on korjata kannattavuutemme heti vuoden alusta. Tämä on nyt tärkein
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
4 (33)
tehtävämme huippuhenkilöstömme kanssa. Se on perusta kaikelle tulevalle tekemisellemme ja kehittämisellemme.
Vuosi 2019 onkin lähtenyt positiivisissa merkeissä käyntiin. Olemme saaneet useita merkittäviä kauppoja, esimerkiksi Traficom valitsi Innofactorin sähköisen asioinnin teknisen alustan (VISA) kehitys- ja ylläpitotoimittajaksi (hankinnan arvo on noin 5,0 miljoonaa euroa), joka on Innofactorin historian suurin yksittäinen kauppa, ja ruotsalainen organisaatio valitsi Innofactorin jäsenhallintahankkeen toteuttajaksi (hankinnan arvo on noin 1,3 miljoonaa euroa). Olemme myyneet Dynasty 10 asianhallinnan ohjelmistomme päivityksiä tämän tiedotteen julkaisuun mennessä yhteensä 38 kappaletta, joiden siirtymisen arvioimme vaikuttaneen negatiivisesti vuoden 2018 tulokseen, ja jolla arvioidaan olevan positiivinen vaikutus vuoteen 2019.
Innofactorin tilauskanta on kehittynyt vuoden alussa todella positiivisesti ja onkin tällä hetkellä historiansa suurin, noin 32 miljoonaa euroa, mikä on noin 40 prosenttia edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa suurempi. Vuoden 2019 ensimmäisestä vuosineljänneksestä eteenpäin aloitamme raportoimaan sijoittajille myös tilauskantamme.
Strategia ja sen toteutuminen katsauskaudella
Innofactor on johtava yritysten, julkishallinnon ja kolmannen sektorin modernin digitaalisen organisaation edistäjä Pohjoismaissa yli 1 500 asiakkaalleen. Innofactorilla on Pohjoismaiden laajin Microsoft-ekosysteemin ratkaisutarjonta ja johtava osaaminen. Innofactorilla työskentelee noin 600 innostunutta ja motivoitunutta huippuasiantuntijaa Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. Panostamme pohjoismaisella tasolla strategiassamme entistä vahvemmin viiteen ratkaisualueeseemme (Journeys) sekä valittuihin toimialoihin, joilla Innofactor pyrkii yhtenäistämään toimintamallinsa ja tarjontansa Pohjoismaissa. Tarjonnan yhtenäistäminen voi tapahtua organisen kasvun ja valikoitujen yritysjärjestelyjen avulla.
Innofactorin missio: Driving the #ModernDigitalOrganization (suomennettuna: organisaatioiden modernin digitalisaation edistäminen)
Innofactorin visio: Johtava digitalisaation toteuttaja jokaisessa Pohjoismaassa (Suomi, Ruotsi, Tanska ja Norja)
Vision saavuttamiseksi Innofactorin strategiana ovat:
- parhaat pohjoismaiset asiantuntijat Microsoft-ekosysteemissä
- hyvin tuotteistetut pilvipalvelut ja jatkuvat palvelut
- proaktiivinen, lisäarvoa tuottava ja joustava toimitusmalli
- innovointi edelläkävijäasiakkaiden kanssa valituilla toimialoilla
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
5 (33)
Innofactorin pitkän tähtäimen taloudellisena tavoitteena on kasvaa kannattavasti:
- saavuttamalla noin 20 prosentin vuosittainen kasvu, josta pääosa pyritään saavuttamaan orgaanisesti
- saavuttamalla noin 20 prosentin käyttökate (EBITDA) suhteessa liikevaihtoon
- pitämällä kassavirta positiivisena ja turvaamalla kaikissa tilanteissa rahoituksellinen vakavaraisuus
Keskeisimmät toimenpiteet noin 20 prosentin kasvuun ja 20 prosentin käyttökatteeseen:
- keskitymme niihin toimialoihin ja ratkaisualueisiin (asiakaspolut), joilla on suurin kasvupotentiaali ja jotka tarjoavat parhaat mahdollisuudet skaalata nykyinen tarjoomamme kaikkiin Pohjoismaihin
- tehostamme tuotteidemme ja palveluidemme myyntiä nykyisissä asiakkuuksissa, jotta saamme suuremman osuuden asiakkaiden digitalisaatioon käyttämästä budjetista
- panostamme moderniin digitaaliseen markkinointiin sekä myynnin kyvykkyyksiin tehostaaksemme myyntiämme ja saavuttaaksemme paremmat myynnin tulokset
- keskitymme osaamisen hallintaan, rekrytointiin ja resursoinnin optimointiin pohjoismaisella tasolla
- siirrämme tarjoomamme ja liikevaihtomme painopistettä tulevaisuudessa yhä enemmän projekteista tuotteisiin ja tuotteistettuihin palveluihin valituilla ratkaisualueilla ja toimialoilla
- vahvistamme jatkuvasti omien asiantuntijoidemme ammattitaitoa, jotta asiakkaamme ovat valmiita maksamaan heidän osaamisestaan ja johtavasta tarjoomastamme toimialan keskiarvoa korkeamman hinnan
- pyrimme siirtymään itseohjautuviin tiimeihin ja vähentämään organisaatiotasoja saavuttaaksemme paremman kommunikaation ja nopeamman päätöksenteon
- kehitämme joustavaa ja nopeaa lisäarvoa mahdollistavaa toimitusmalliamme siten, että turhan työn osuus minimoidaan, laskutusasteemme paranee ja asiakastyytyväisyys kasvaa
Innofactorin katsauskauden 1.1.–31.12.2018 liikevaihdon lasku oli 3,8 prosenttia. Yhtiö ei päässyt orgaaniselle kasvulle asettamaansa tavoitteeseen.
Innofactorin käyttökate (EBITDA) suhteessa liikevaihtoon katsauskaudella oli -1,6 prosenttia, mikä on ennätyksellisen heikko sekä erittäin kaukana asetetusta 20 prosentin tavoitetasosta.
Innofactorin liiketoiminnan rahavirta oli katsauskaudella 1.1.–31.12.2018 negatiivinen -0,6 miljoonaa euroa (2017: 4,2 miljoonaa euroa). Nettovelkaantumisaste (Net Gearing) oli katsauskauden lopussa 71,2 prosenttia (2017: 53,8 prosenttia).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
6 (33)
Innofactorin liikevaihto vuositasolla laski

Innofactorin liikevaihto 1.10.–31.12.2018 oli 15 890 tuhatta euroa (2017: 17 139), jossa laskua 7,3 prosenttia sekä 1.1.–31.12.2018 63 144 tuhatta euroa (2017: 65 666), jossa laskua 3,8 prosenttia.
Liikevaihdon jakauma 1.1 - 31.12.2018

Innofactorin liiketoiminta keskittyi Suomeen, Ruotsiin, Tanskaan sekä Norjaan. 1.1.–31.12.2018 liikevaihdosta noin 58 prosenttia tuli Suomesta, noin 26 prosenttia Ruotsista, noin 10 prosenttia Norjasta ja noin 6 prosenttia Tanskasta.
Liikevaihdosta 1.1.–31.12.2018 tuli noin 47 prosenttia yritysasiakkaista, noin 30 prosenttia julkishallinnon asiakkaista ja noin 23 prosenttia kolmannen sektorin asiakkaista.
Innofactorin katsauskauden 1.1.–31.12.2018 liikevaihdosta noin:
- 55 prosenttia tuli IT-järjestelmien toimitusprojekteista sekä konsultoinnista
- 19 prosenttia tuli jatkuviin palvelusopimuksiin perustuvista asiantuntijatöistä, esimerkiksi IT-järjestelmien pienemmat asiakaskohtaiset muutos- ja jatkokehitystyöt
- 20 prosenttia tuli jatkuviin palvelusopimuksiin perustuvista palveluista, esimerkiksi SaaS-, pilvi- ja käyttöpalvelut, sekä ohjelmistoylläpidosta
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
7 (33)
- 6 prosenttia tuli lisensseistä, josta kolmansien osapuolten lisenssitulojen osuus oli noin 3,8 prosenttia liikevaihdosta
Innofactorin 10 suurimman asiakkaan osuus katsauskauden 1.1.–31.12.2018 kokonaisliikevaihdosta oli noin 24 prosenttia.
Innofactorin kannattavuus oli erittäin haastava

Innofactorin käyttökate (EBITDA) 1.10.–31.12.2018 oli -902 tuhatta euroa (2017: 524), jossa laskua 272,1 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli -5,7 prosenttia (2017: 3,1 %). Innofactorin liiketappio 1.10.–31.12.2018 oli 1 693 tuhatta euroa (2017: liiketappio 232), jossa laskua 629,8 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli -10,7 prosenttia (2017: -1,4 %).
Innofactorin käyttökate (EBITDA) 1.1.–31.12.2018 oli -1 029 tuhatta euroa (2017: 1 308), jossa laskua 178,7 prosenttia. EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli -1,6 prosenttia (2017: 2,0 %). Innofactorin liiketappio 1.1.–31.12.2018 oli 3 872 tuhatta euroa (2017: liiketappio 1 461), jossa laskua 165 prosenttia. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli -6,1 prosenttia (2017: -2,2 %).
Yritysostot ovat olleet keskeinen osa Innofactorin strategiaa. Yritysostoista johtuvat aineettomien oikeuksien poistot vaihtelevat suuresti sen mukaan, millaiseksi ostettavan yrityksen asiakassopimusten ja teknologian arvo arvioidaan, sekä millä aikataululla niistä johtuvat aineettomat oikeudet poistetaan. Tästä syystä yhtiön käsityksen mukaan liikevoiton sijasta ensisijaisena kannattavuuden mittarina kannattaa seurata käyttökatetta (EBITDA), johon kyseiset poistot eivät vaikuta.
IFRS 3:n mukaisesti katsauskaudella 1.10.–31.12.2018 liiketulokseen sisältyy 507 tuhatta euroa (2017: 507) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin. Kyseisillä poistoilla oikaistu katsauskauden 1.10.–31.12.2018 Innofactorin operatiivinen liiketappio olisi ollut 1 187 tuhatta euroa (2017: liikevoitto 275), jossa laskua 531,1 prosenttia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
8 (33)
Katsauskauden 1.1.–31.12.2018 liiketulokseen sisältyy 2,0 miljoonaa euroa (2017: 2,0) yrityskauppoihin liittyviä poistoja kauppahinnan kohdistuksista aineettomiin hyödykkeisiin. Kyseisillä poistoilla oikaistu Innofactorin operatiivinen liiketappio 1.1.–31.12.2018 olisi ollut 1 842 tuhatta euroa (2017: 569), jossa laskua 423,9 prosenttia.
Innofactorin katsauskauden liiketoiminnan kassavirta oli negatiivinen, mutta kuitenkin parempi kuin käyttökate
Innofactorin taseen loppusumma oli katsauskauden lopussa 51 875 tuhatta euroa (2017: 58 272). Konsernin likvidit varat olivat yhteensä 258 tuhatta euroa (2017: 910), jotka koostuivat kokonaisuudessaan rahavaroista.
Liiketoiminnan rahavirta 1.1.–31.12.2018 katsauskaudella oli -581 tuhatta euroa (2017: 4 169). Investointien rahavirta oli -1 239 tuhatta euroa (2017: -1 488). Liiketoiminnan rahavirran heikentyminen johtui heikentyneestä käyttökatteesta, mutta oli kuitenkin parempi kuin käyttökate.
Omavaraisuusaste oli katsauskauden päättyessä 41,2 prosenttia (2017: 43,4 %) ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan (Net Gearing) 71,2 prosenttia (2017: 53,8 %).
Katsauskauden päättyessä yhtiössä oli lyhytaikaista korollista velkaa 10 000 tuhatta euroa (2017: 6 948) ja pitkäaikaista korollista velkaa 5 418 tuhatta euroa (2017: 7 280). Yhteensä korollista velkaa oli 15 418 tuhatta euroa (2017: 14 228).
Sijoitetun pääoman tuotto 1.1.–31.12.2018 laski edellisestä vuodesta ja oli -7,7 prosenttia (2017: -2,4 %).
Oman pääoman tuotto 1.1.–31.12.2018 laski edellisestä vuodesta ja oli -13,8 prosenttia (2017: -5,3 %).
Innofactorin taseen pitkäaikaiset varat katsauskauden lopussa olivat yhteensä 38 558 tuhatta euroa ja ne muodostuivat seuraavista eristä:
- aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 484 tuhatta euroa
- liikearvo 26 126 tuhatta euroa*
- muut aineettomat hyödykkeet 6 114 tuhatta euroa*
- Osakkeet ja osuudet 78 tuhatta euroa
- Saamiset 155 tuhatta euroa
- laskennalliset verosaamiset 5 602 tuhatta euroa
Innofactorin katsauskauden 1.1.–31.12.2018 bruttoinvestoinnit aineelliseen ja aineettomaan käyttöomaisuuteen olivat 1 133 tuhatta euroa (2017: 1 688) ja muodostuivat pääosin
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
9 (33)
toiminnanohjausjärjestelmän kehittämiskustannuksista sekä tavanomaisista lisä- ja korvausinvestoinneista.
Aineettomien hyödykkeiden poistot olivat 2 527 tuhatta euroa (2017: 2 222). Yhtiö on katsauskaudella 1.1.–31.12.2018 aktivoinut toiminnanohjausjärjestelmänsä kehittämiskustannuksia yhteensä 786 tuhatta euroa.
- Ulkomaisten yksiköiden hankinnasta syntynyttä liikearvoa ja aineettomia oikeuksia käsitellään ulkomaisen yksikön varoina ja ne muutetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Tästä syntyvät muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin.
Innofactorin tutkimus- ja tuotekehityspanostukset jatkuvat haastavasta tilanteesta huolimatta lähes ennallaan – keskittyen kuitenkin pienempään määrään valikoituja tuotteita
Innofactorin vuoden 2018 lopussa uudistetussa strategiassa tuotteiden ja palveluiden kehityksen roolia on nostettu sekä merkittävää panostusta tuotekehitykseen on jatkettu.
Katsauskauden tuotekehityksessä painopistealueina olivat olemassa olevien tuotteiden ja palvelujen uudistaminen sekä jatkuva jatkokehittäminen tuotepohjaisen liiketoiminnan kasvun tukemiseksi. Vuoden kolmannella neljänneksellä tuotekehityspanostuksia keskitettiin pienempään määrään tuotteita, joiden uskotaan menestyvän kaupallisesti erinomaisesti markkinoilla, esimerkiksi Innofactor Dynasty -tuotteeseen, ja vähennettiin tuotteista, joiden kaupallista menestymistä ei nähdä niin todennäköisenä, esimerkiksi Innofactor Skilli.
Innofactorin tulosvaikutteisesti käsitellyt tutkimus- ja tuotekehitysmenot 1.1.–31.12.2018 olivat noin 2 860 tuhatta euroa (2017: 3 298), mikä on 4,5 prosenttia liikevaihdosta (2017: 5,0 %).
Innofactorin henkilöstö
Innofactorissa seurataan ensisijaisesti aktiivisen henkilöstön määrää. Aktiivisen henkilöstön määrään ei lasketa mukaan yli 3 kuukauden pituisella vapaalla olevia työntekijöitä.
Aktiivisen henkilöstön määrä oli 1.10.–31.12.2018 keskimäärin 567 henkilöä (2017: 613), jossa laskua 7,5 prosenttia.
Aktiivisen henkilöstön määrä oli 1.1.–31.12.2018 keskimäärin 591 henkilöä (2017: 610), jossa laskua 3,1 prosenttia.
Katsauskaudella 1.1.–31.12.2018 liikevaihto aktiivista henkilöä kohden oli noin 106,8 tuhatta euroa (2017: 107,6), jossa laskua noin 0,8 tuhatta euroa henkilöä kohden.
Katsauskauden lopussa aktiivisen henkilöstön määrä oli 550 (2017: 601), jossa laskua 8,5 prosenttia.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
10 (33)
Katsauskauden lopussa henkilöstön keski-ikä oli 40,8 vuotta (2017: 38,9).
Naisten osuus oli 27 prosenttia (2017: 28 %) henkilöstöstä. Miehiä oli 73 prosenttia (2017: 72 %) henkilöstöstä.
Henkilöstön merkittävä vähentyminen selittyy osaltaan vuoden 2018 viimeisellä neljänneksellä käydystä yhteistoimintaneuvotteluista tuotannollisilla ja taloudellisilla perusteilla Innofactorin suomalaisissa yhtiöissä. Innofactor vähensi neuvottelujen kautta 13 henkilöä, jonka avulla saavutetaan vuodesta 2019 alkaen noin 1,4 miljoonan euron vuosittaiset säästöt. Suomen toimittavassa organisaatiossa siirryttiin itseohjautuviin tiimeihin ja samalla vähennettiin kolme organisaatiotasoa siirtymällä 50:stä nykyisestä pääosin oman toimensa ohella henkilöesimiestehtävässä toimivasta esimiehestä 16 päätoimiseen henkilö- ja linjaesimiehenen, jolloin merkittävälle osalle nykyisistä esimiehistä vapautettiin huomattavassa määrin aikaa myyntiin ja asiakastyöhön, sekä järjestelyllä, jossa Innofactor-konsernin toimitusjohtaja Sami Ensio otti hoitaakseen myös Suomen maajohtajan tehtävät. Innofactorissa on toteutettu lisäksi myös muita organisaation muutoksia, joilla on pyritty entistä suoraviivaisempaan ja tehokkaampaan toimintaan, millä on ollut henkilöstömäärää vähentävä vaikutus.
Katsauskauden muut tapahtumat
2.1.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Marko Lehtonen on nimitetty Innofactorin talousjohtajaksi.
24.1.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Innofactor valittiin Ruotsin aikuiskoulutusta tarjoavan yhdistyksen Folkuniversitetin kumppaniksi toteuttamaan kurssi- ja tapahtumajärjestelmän, hankinnan arvo noin 0,5 miljoonaa euroa.
24.1.2018 Innofactor antoi Arvopaperimarkkinalain 9 luvun 10 §:n mukaisen liputusilmoituksen siitä, että Tuomo Tilmanin omistusosuus Innofactor Oyj:n äänimäärästä ja osakepääomasta on laskenut alle viiden prosentin (5 %).
6.2.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Innofactorin vuoden 2017 neljännen vuosineljänneksen (Q4) käyttökate (EBITDA) on pienempi, mitä vuoden 2017 kolmannen vuosineljänneksen (Q3) osavuosikatsauksessa on odotettu.
7.2.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Ruotsin opettajien liitto (Lärarförbundet) valitsi Innofactorin jäsenhallinta-, rekrytointi- ja jäsenanalyysien pilottihankkeen toteuttajaksi, hankinnan arvo noin 0,5 miljoonaa euroa.
5.3.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että KHO ei kumonnut HKL:n johtokunnan tekemää päätöstä Innofactorin 26.11.2015 voittaman kilpailutuksen kumoamisesta metron kokonaisturvallisuuden tilannejärjestelmän osalta. Hankinnan puitejärjestelyn oli tarkoitus olla
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
11 (33)
voimassa enintään 15 vuotta, jonka mukaiselta kokonaisajalta Innofactor oli ilmoittanut tarjouksen mukaiseksi kokonaishinnaksi noin 7 miljoonaa euroa.
16.3.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Oikeusrekisterikeskus valitsi Innofactorin HAIPA-järjestelmän toimittajaksi. Hankinnan arvo on noin 2 miljoonaa euroa ajoittuen vuosille 2018 ja 2019.
29.6.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Ruotsalainen ammattiliitto Kommunal on uusinut ja laajentanut jatkuvia palveluita ja tukea koskevan sopimuksensa Innofactorin kanssa, joka toimii kumppanina Kommunalin jäsenhallintajärjestelmän ja siihen liittyvien palveluiden ylläpitämisessä ja kehittämisessä. Sopimuksen arvo vuosien 2018-2021 aikana on vähintään noin 2,8 miljoonaa euroa ja enintään noin 5,2 miljoonaa euroa.
3.9.2018 Innofactor antoi Arvopaperimarkkinalain 9 luvun 10 §:n mukaisen liputusilmoituksen siitä, että Svalroma Invest AB (ent. Svalroma Consulting AB) omistusosuus Innofactor Oyj:n äänimäärästä ja osakepääomasta on laskenut alle viiden prosentin (5 %).
12.9.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus (STEA) on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin toimittamaan ICT-asiantuntijapalveluita. Hankinnan arvo on noin 2,1 miljoonaa euroa ajoittuen neljälle vuodelle.
19.9.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Suomalainen yksityinen terveydenhoitoalan yritys ja Innofactor ovat allekirjoittaneet sopimuksen Microsoft Dynamics 365 Finance and Operations -pohjaisen ratkaisun toimittamisesta yrityksen taloushallinnon ohjaukseen. Sopimuksen arvo on noin 0,5 miljoonaa euroa ajoittuen vuosille 2018 ja 2019.
19.9.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Kuntien Tiera Oy on valinnut julkisen hankinnan kilpailutuksessa Innofactorin ensisijaiseksi toimittajaksi toimittamaan Microsoft SharePoint ja Microsoft Dynamics 365 -palveluita. Puitesopimuksen kesto on neljä vuotta ja kokonaisarvo ostettaville palveluille on noin 2 miljoonaa euroa.
8.10.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että se päivitti strategiansa. Päivitetty strategia on esitetty tarkemmin kohdassa "Strategia ja sen toteutuminen katsauskaudella".
8.10.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että se käynnistää uudistetun strategiansa pohjalta yhteistoimintaneuvottelut liittyen organisaationsa kehittämiseen.
8.10.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että se arvioi vuoden 2018 tulosnäkymänsä heikkenevän aiemmin ilmoitetusta johtuen organisaationsa uudelleenjärjestelystä.
30.10.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen yhteistoimintaneuvotteluiden päättymisestä.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
12 (33)
4.12.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Pohjois-Karjalan alueen 13 kuntaa ottavat käyttöön uuden sukupolven modernin Dynasty 10 -asianhallintajärjestelmän, hankinnan arvo on noin 0,5 miljoonaa euroa ajoittuen neljälle vuodelle alkaen vuoden 2019 alusta.
21.12.2018 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Hansel valitsi Innofactorin hankintailmoituspalvelu Hilman uudistuksen toimittajaksi, hankinnan arvo on noin 4,0 miljoonaa euroa, josta ensimmäisen vuoden 2019 toteutettavan osuuden arvo on noin 1 miljoonaa euroa.
Osake ja osakkeenomistajat
Innofactor Oyj:n osakepääoma oli katsauskauden lopussa 2 100 000,00 euroa ja osakkeiden lukumäärä oli yhteensä 36 188 225 kappaletta. Innofactor Oyj:ssä on yksi osakesarja. Jokaisella osakkeella on yksi ääni.
1.10.–31.12.2018 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 0,70 euroa (2017: 1,40 euroa), alin 0,35 euroa (2017: 0,91 euroa) ja keskikurssi oli 0,47 euroa (2017: 1,03 euroa).
1.1.–31.12.2018 yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 1,13 euroa (2017: 1,80 euroa), alin 0,35 euroa (2017: 0,91 euroa) ja keskikurssi oli 0,69 euroa (2017: 1,31 euroa).
Katsauskauden päätöskurssi 31.12.2018 oli 0,36 euroa (2017: 0,94 euroa).
- Keskikurssi on laskettu kyseisellä aikavälillä pörssissä tehtyjen kauppojen kokonaisarvolla jaettuna kyseisellä aikavälillä vaihdettujen osakkeiden määrällä.
Osakkeita vaihdettiin 1.10.–31.12.2018 julkisessa kaupankäynnissä 4 367 862 kappaletta (2017: 7 483 316 kpl), mikä vastaa 12,1 prosenttia (2017: 20,7 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.10.–31.12.2018 osakkeita oli keskimäärin 36 188 225 kappaletta (2017: 36 188 225*). Osakkeiden vaihto laski 41,6 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2017.
Osakkeita vaihdettiin 1.1.–31.12.2018 julkisessa kaupankäynnissä 11 142 838 kappaletta (2017: 23 796 019 kpl), mikä vastaa 30,8 prosenttia (2017: 67,3 %) keskimääräisestä osakemäärästä kyseisellä ajanjaksolla. 1.1.–31.12.2018 osakkeita oli keskimäärin 36 188 225 kappaletta (2017: 35 341 751*). Osakkeiden vaihto laski 53,2 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2017.
- Osakkeiden keskimääräinen kappalemäärä ei sisällä yhtiön hallussa olevia omia osakkeita
Osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla 0,36 euroa 31.12.2018 oli 13 100 tuhatta euroa (2017: 33 836), jossa laskua 61,3 prosenttia.
Yhtiöllä oli 31.12.2018 yhteensä 11 369 osakkeenomistajaa (2017: 12 371) hallintarekisterit mukaan lukien.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
13 (33)
Hallituksella on seuraavat valtuudet:
- 30.6.2019 asti osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta enintään
7 200 000 uutta osaketta (päätetty yhtiökokouksessa 4.4.2018); valtuutusta ei ole käytetty
- 30.6.2019 asti enintään 1 000 000 yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta (päätetty yhtiökokouksessa 4.4.2018); valtuutusta ei ole käytetty
Omat osakkeet
Yhtiökokous 4.4.2018 valtuutti hallituksen päättämään enintään 5 000 000 oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen). Omia osakkeita voidaan hankkia niille hankintapäivänä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan tai markkinoilla muutoin muodostuvaan hintaan. Yhtiöllä saa olla kerrallaan hallussaan korkeintaan yksi kymmenesosa kaikista osakkeista. Osakkeet voidaan hankkia käytettäväksi yrityshankintojen tai muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyiden toteuttamiseksi, yhtiön pääoma- tai rahoitusrakenteen parantamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmän toteuttamista tai muutoin edelleen luovutettavaksi tai mitätöitäväksi. Omien osakkeiden hankinnan toteuttamisessa voidaan tehdä pääomamarkkinoilla tavanomaisia johdannais-, osakelainaus- tai muita sopimuksia lain ja määräysten puitteissa. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista osakkeiden hankkimiseen liittyvistä seikoista. Valtuutus on voimassa 30.6.2019 asti. Tämä valtuutus korvaa aiemmat hallituksen valtuutukset omien osakkeiden hankintaan liittyen.
Katsauskauden päättyessä yhtiöllä ei ole hallussaan omia osakkeita.
Yhtiön hallinnointi
Innofactor Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkaisemaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin (Corporate Governance) 2015 suositusta.
Yhtiökokous päätti 4.4.2018 hallituksen jäsenmääräksi neljä. Hallituksen jäseniksi valittiin jatkamaan Sami Ensio ja uusina jäseninä valittiin Pekka Eloholma, Anna Lindén ja Risto Linturi. Hallitus valitsi heti yhtiökokouksen jälkeen pitämässään järjestäytymiskokouksessa puheenjohtajakseen Pekka Eloholman.
Yhtiökokous hyväksyi ehdotuksen, jonka mukaan yhtiön tilintarkastajaksi valittiin tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy päävastuullisena tilintarkastajana KHT Samuli Perälä.
Innofactor on laatinut erillisen selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä tilikaudelta 2018.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
14 (33)
Innofactor Oyj:n hallinnointiperiaatteet ja selvitykset ovat kokonaisuudessaan luettavissa yhtiön internet-sivuilla: https://www.innofactor.com/fi/sijoittajille/hallinto-ja-johtaminen/
Markkinanäkymät ja toimintaympäristö
Keskeisimpiä markkinoihin vaikuttavia muutosvoimia ja innovaatioiden trendeinä ovat muun muassa lisätty- ja virtuaalitodellisuus, asioiden internet (IoT), tekoäly, robotiikka ja lohkoketjut sekä mahdollistajina ohjelmistojen siirtyminen pilveen, tiedon analytiikka, sosiaalinen media ja mobiilisuus. Tässä liiketoiminnan murroksessa asiakkaidemme ostokäyttäytyminen on muuttunut. Asiakkaamme odottavat IT-toimittajaltaan aiempaa enemmän liiketoiminnallisten hyötyjen painottamista teknologisiin hyötyihin verrattuna. Asiakkaamme toivovat entistä valmiimpia ratkaisuja, joihin ei tarvitse tehdä suuria asiakaskohtaisia muutoksia. Lisäksi asiakkaat toivovat yhä enemmän voivansa ostaa suurten kertaprojektien sijaan jatkuvia palveluita.
Arvioimme, että IT-palvelumarkkinat kasvoivat Pohjoismaissa noin 3–5 prosenttia vuonna 2018. Arvioimme, että IT-palvelumarkkinoiden kasvu Pohjoismaissa vuonna 2019 on samalla noin 3–5 prosentin tasolla. Arviomme perustuu tutkimuslaitosten ennusteisiin sekä omiin markkinanäkemyksiimme.
Microsoft-pohjaisten ratkaisujen osalta kilpailu on Pohjoismaissa jakaantunut erityyppisten toimijoiden kesken. Ensimmäisen ryhmän muodostavat isot kaikissa Pohjoismaissa toimintaa harjoittavat yritykset. Nämä yhtiöt tyypillisesti tarjoavat laajasti kaikkia yritysten ja yhteisöjen tarvitsemia IT-ratkaisuja usealla kilpailevalla teknologialla, joista Microsoftin teknologia on yksi vaihtoehto. Toisen ryhmän muodostavat yhtiöt, jotka keskittyvät Pohjoismaiden tasolla johonkin kapeampaan ratkaisualueeseen. Nämäkin yhtiöt tyypillisesti tarjoavat yritysten ja yhteisöjen tarvitsemia IT-ratkaisuja usealla kilpailevalla teknologialla, joista Microsoftin teknologia on tyypillisesti vain yksi vaihtoehto. Kolmannen ryhmän muodostavat ainoastaan tietyssä maassa toimivat keskisuuret yritykset, jotka tyypillisesti tarjoavat laajasti kaikkia yritysten ja yhteisöjen tarvitsemia IT-ratkaisuja usealla kilpailevalla teknologialla. Neljännen ryhmän muodostavat pienet yhdessä maassa toimivat yritykset, jotka keskittyvät usein yhteen ratkaisualueeseen, päämieheen ja/tai toimialaan.
Innofactor on tehnyt strategisen valinnan keskittymällä Microsoft -alustoilla toteutettuihin ja niitä hyödyntäviin ratkaisuihin, ja valinnut sovellusalueikseen ne alueet, joissa Microsoftin markkina-aseman ja tarjooman tuoma kasvu, ja sitä myötä sen kumppaneiden ja ekosysteemin kasvu, on ylittänyt moninkertaisesti yleisen keskimääräisen IT-palvelu- ja ohjelmistomarkkinoiden kasvun. Innofactor keskittyy ensisijaisesti Pohjoismaisiin suuriin ja keskisuuriin yrityksiin sekä julkishallinnon organisaatioihin, joilla on IT-ratkaisujen hankinnassa korkea vaatimustaso. Innofactor on kehittää tälle ryhmälle soveltuvia ratkaisuja, tuotteita ja palveluita itse ja yhteistyössä kumppaniensa kanssa. Innofactorin strategia tukee hyvin markkinoiden muutosta. Innofactor uskoo pystyvänsä hankkimaan markkinaosuutta kilpailijoiltaan ja hyödyntämään mahdollisen IT-markkinoiden kasvun tulevaisuudessa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
15 (33)
Microsoftin kumppaniverkosto on Pohjoismaissa ja myös muualla Euroopassa varsin sirpaloitunut ja koostuu pääosin lukuisista pienistä ja keskisuurista paikallisista toimijoista. Innofactorille tämä tarjoaa mielenkiintoisen konsolidointipotentiaalin sekä kansainvälistymismahdollisuuden. Innofactorin hyvä maine Microsoft-ekosysteemissä, näytöt nopeasta ja kannattavasta kasvusta sekä onnistuneista yritysjärjestelyistä yhdessä yrittäjähenkisen yrityskulttuurin kanssa tekevät Innofactorista houkuttelevan kumppanin toteutettaessa toimialan uudelleenjärjestelyjä Pohjoismaissa.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Innofactorin toimintaan ja talouteen sisältyy riskejä, jotka voivat olla oleellisia yhtiön ja sen osakkeen arvon kannalta. Innofactor Oyj:n hallitus arvioi riskejä neljä kertaa vuodessa osana strategia- ja liiketoiminnan suunnittelun prosessia. Riskit julkaistaan kokonaisuudessaan tilinpäätöstiedotteessa ja hallituksen toimintakertomuksessa. Osavuosikatsauksissa esitetään ainoastaan lähiajan riskeissä tapahtuneet muutokset.
Toiminnalliset riskit
Innofactor-konsernin toimintaan liittyvät riskit ovat pääsääntöisesti sen liiketoimintaa harjoittavien konserniyhtiöihin liittyviä liiketoimintariskejä.
Osaava henkilöstö ja sen saatavuus: Innofactorin toiminnan kehitys ja toimitusten onnistuminen riippuvat paljolti siitä, että konsernilla on käytössään osaava henkilöstö ja pois lähtevien henkilöiden tilalle pystytään palkkaamaan korvaavia osaajia. Innofactorin toiminta-alalla on pula ja entisestään tiukentunut kilpailutilanne määrätyistä henkilöstöresursseista. Mikäli Innofactor ei onnistu motivoimaan henkilöstöään, pitämään henkilöstönsä osaamistasoa korkeana ja pitämään henkilöstöään palveluksessaan, konsernin liiketoiminnalle voi aiheutua ongelmia. Konsernin menestyminen riippuu keskeisesti palveluksessa olevista avainhenkilöistä ja heidän onnistumisesta työtehtävissään. Innofactor panostaa henkilöstön jatkuvaan kehittämiseen ja korkean henkilöstötyytyväisyyden ylläpitoon.
Työvoimakustannusten kasvu: Innofactorin kustannuksista suurin osa koostuu palkoista ja muista työsuhde-etuuksista aiheutuvista kustannuksista (vuonna 2018 noin 69 % kaikista kustannuksista mukaan lukien poistot). Innofactorin omista työntekijöistä kaikki toimivat tällä hetkellä Pohjoismaissa. Vastaavasti osa kilpailijoista käyttää huomattavasti työvoimaa halpatyömaissa. Jos työvoimakustannusten kasvu jatkuu Pohjoismaissa yhtä suurena, mitä se on ollut tähän mennessä, aiheuttaa tämä Innofactorille riskin, jos IT-palveluista maksettavat hinnat eivät nouse vastaavalla tavalla. Innofactor seuraa jatkuvasti tilannetta, sekä pyrkii vaikuttamaan työvoimakustannusten kehittymiseen etujärjestöjen kautta ja nostamaan alihankinnan ja ulkomailla tehtävän työn osuutta silloin, kun se on liiketoiminnallisesti järkevää, esimerkiksi laajoissa tuotekehityshankkeissa.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
16 (33)
Projektien kannattavuus: Suuri osa Innofactorin liikevaihdosta tulee projektiliiketoiminnasta. Innofactorin toimitusprojektien kannattava toteutus edellyttää, että projektilaskenta ja suunnittelu ennen tarjouksen antamista ovat onnistuneet muun muassa työmäärän ja toimitusaikataulun osalta, ja toisaalta se, että toimitukset saadaan hoidettua kustannustehokkaasti. On mahdollista, että Innofactor ei onnistu arvioimaan projektin kannattavuutta oikein ja tästä syystä toimitus muodostuu yhtiölle tappiolliseksi. Vastaavasti on mahdollista, että kilpailutilanteesta johtuen projekteja joudutaan myymään halvemmalla, jolloin niiden kate jää pienemmäksi. Innofactor kiinnittää erityistä huomiota projektitoiminnan kannattavuuteen ja on tuonut sen keskeiseksi osaksi palkitsemisjärjestelmäänsä.
Kilpailu: Innofactorin pääasiallisia kilpailijoita ovat perinteiset tietotekniikan palvelu- ja ohjelmistoyritykset Pohjoismaissa. Joillakin kilpailijoilla on käytössään yhtiötä laajemmat taloudelliset resurssit, laajempi tuotevalikoima, halvempaa työvoimaa, laajemmat olemassa olevat asiakassuhteet ja huomattavat lakiasiainresurssit, joita ne voivat hyödyntää kilpaillessaan Innofactorin kanssa samoista toimituksista. Lisäksi uudet alalle tulevat pienet Start Up -yritykset lisäävät osaltaan kilpailua tietyissä toimituksissa. On odotettavaa, että hintakilpailu alalla säilyy kovana. Kilpailun kiristymisellä voi olla epäedullinen vaikutus Innofactorin liiketoimintaan, toiminnan tulokseen ja taloudelliseen asemaan. Innofactor pyrkii jatkuvasti kehittämään omaa kilpailukykyään, johon liittyen yhtiö on julkaissut muun muassa pitkän tähtäimen taloudelliset tavoitteensa.
Tutkimus ja tuotekehitys: Innofactorin toiminnassa tutkimus ja tuotekehitys ovat keskeisessä osassa. Siihen käytettiin vuonna 2018 noin 4,5 % liikevaihdosta. Jokaiseen tutkimus- ja tuotekehityshankkeeseen liittyy riski siitä, että niiden lopputulokset eivät tuota suunniteltua kaupallista menestystä, eikä hankkeeseen tehty investointi maksa itseään takaisin. Innofactor pyrkii toimintansa organisoinnilla minimoimaan tutkimukseen ja tuotekehitykseen sisältyvät riskit.
Teknologia- ja toimialamurrokset: Innofactorin toimialalle on ominaista nopea kehitys. Nopeita muutoksia voi tapahtua asiakkaiden ohjelmistoteknologisissa vaatimuksissa ja valinnoissa. Keskeisiä käynnissä olevia muutoksia ovat esimerkiksi ohjelmistojen siirtyminen pilviteknologioihin, digitalisaatio, tekoäly, lohkoketju ja asioiden Internet (IoT). Jos Innofactor ei kykene vastaamaan muutoksiin, sillä saattaa olla haitallinen vaikutus Innofactorin liiketoimintaan, toiminnan tulokseen ja taloudelliseen asemaan. Innofactor pyrkii aktiivisesti panostamaan uusiin teknologioihin ja keskeisiin osaamisalueisiin.
Tietosuoja: EU:n uuden tietosuoja-asetuksen ("GDPR", asetus (EU) 2016/679) voimaantulolla on merkitystä sekä Innofactorin että sen asiakkaiden liiketoimintaan. Vaadittavien toimenpiteiden tai menettelyiden laiminlyönti voi johtaa liikevaihdon menetyksiin sekä pahimmillaan valvontaviranomaisen asettamiin sakkoihin. Innofactor on investoinut GDPR:ään liittyviin ratkaisuihin ja palkannut yhtiölle tietoturvajohtajan, jonka yhtiö on nimennyt tietosuojavastaavaksi (Data Protection Officer).
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
17 (33)
Tietoturva: Innofactor toimii järjestelmäintegraattorina, jota kautta Innofactorin järjestelmänvalvojilla ja kehittäjillä on pääsy tiettyihin asiakasympäristöihin. Jokainen pääsy asiakasympäristöön itsessään sisältää tietoturvariskin laittomien tiedonhankintayritysten osalta. Innofactor on toteuttanut standardeihin perustuvan tietoturvallisuudenhallintaa koskevan prosessin, jonka toteuttamista johtaa yhtiön tietoturvajohtaja (Chief Information Security Officer).
Kasvutavoitteiden saavuttaminen: Tavoitellun orgaanisen kasvun toteutuminen edellyttää selkeästi yleisiä IT-markkinoita nopeampaa kasvun toteutumista. Tähän liittyy riski, että jatkossa tätä ei pystytä saavuttamaan, vaikka historiassa tässä on usein onnistuttu. On mahdollista, että Innofactorin markkina-alueella jatkossa IT-markkinat eivät kasva lainkaan tai jopa supistuvat. Kasvun varmistaminen on keskeisessä osassa Innofactorin toiminnan suunnittelussa ja tavoitteiden asettamisessa. Innofactor pyrkii vähentämään tätä toiminnallista riskiä keskittymällä keskimääräistä IT-markkinaa nopeammin kasvaviin Microsoftin ratkaisualueisiin sekä panostamalla myyntiin, jotta tilauskanta saadaan pidettyä jatkuvasti liiketoiminnan kannalta riittävällä tasolla.
Kansainvälistyminen: Strategiansa mukaisesti Innofactor hakee enenevässä määrin kasvua myös kansainvälisiltä markkinoilta, etenkin Pohjoismaista. Kansainväliseen toimintaan liittyy tyypillisesti aina kotimarkkinoita suuremmat riskit. Innofactor pyrkii varmistamaan, että kansainvälistymiseen ei käytetä niin paljon kustannuksia, että se vaarantaisi konsernin tuloksentekokyvyn ja kasvun. Lisäksi yhtiö pyrkii luomaan hallinnointimallin, yhteiset prosessit ja niitä tukevat tietojärjestelmät, joilla voidaan vähentää kansainvälisen toiminnan riskiä.
Yritysostoihin liittyvä epävarmuus: Kasvu on osittain tapahtunut yritysostoilla. Yritysostoihin liittyy epävarmuutta sopivien ostokohteiden löytymisestä ja ostojen toteutumisesta tavoiteltavalla hintatasolla ja aikataululla. Jos yritysostoja ei pystytä toteuttamaan suunnitellusti, voi kasvutavoite vaarantua. Innofactor panostaa korkeatasoiseen osaamiseen ja hyvään prosessiin yritysostoihin liittyen.
Yritysostoihin liittyvät riskitekijät: Jokaiseen yritysostoon liittyy niiden toteutumisen jälkeen riskejä, joita ovat ainakin integraation onnistuminen, liikearvon muodostuminen ja siitä johtuvat mahdolliset poistotarpeet. Innofactorin strategia perustuu siihen, että lähtökohtaisesti ostettavat yritykset integroidaan nopealla aikataululla osaksi kunkin maan kokonaisuutta. Innofactor panostaa integrointiprosessiin.
Organisaatiomuutosten onnistuminen: Voimakas kasvu saattaa aika-ajoin edellyttää merkittäväkin organisaatiomuutoksen toteuttamisen. Uuden organisaation käynnistämiseen liittyy tyypillisesti haasteita ennen kuin tavoiteltu toiminnan tehostuminen saadaan aikaiseksi. Tyypillisesti toiminta saadaan vähintään aikaisemmalle tehokkuuden tasolle muutamassa kuukaudessa uuden organisaation aloittamisesta. Jos toiminnan tehostuminen ei joiltain osin tapahdukaan suunnitellussa aikataulussa, syntyy riski siitä, että se ei tapahdu lainkaan tai sen viivästyminen voi aiheuttaa ylimääräisiä kustannuksia tai liikevaihdon menetystä. Tämä voi johtua esimerkiksi väärin suunnitelluista yksiköiden ja henkilöiden sijoittelusta. Innofactor pyrkii
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
18 (33)
kiinnittämään huomiota organisaatiomuutosten ohjaukseen sekä varautumaan niihin myös taloudellisessa mielessä.
Taloudelliset riskit
Yleinen taloudellinen epävarmuus ja muutokset asiakkaiden taloudellisessa tilanteessa vaikuttavat asiakkaiden investointipäätöksiin ja ostopolitiikkaan. On mahdollista, että muutokset yleisessä taloudellisessa tilanteessa heijastuvat Innofactorin asiakkaiden ohjelmistohankintoihin lykkäämällä hankintojen päätöksentekoa tai hankintojen ajoitusta.
Rahoitusriskit: Innofactor-konserni altistuu normaalissa liiketoiminnassaan tavanomaisiin rahoitukseen liittyviin riskeihin. Kokonaisuudessaan Innofactorilla oli vuoden päättyessä yhteensä noin 15,4 miljoonaa euroa korollista velkaa, joka on otettu aiemmin toteutettujen yritysostojen ja käyttöpääoman rahoittamiseen. Velasta noin 10 miljoonaa euroa on lyhytaikaista, joka koostuu 2,2 miljoonan euron lainanlyhennyksistä vuonna 2019 ja käytössä olleesta noin 7,8 miljoonan euron luottolimiitistä. Innofactor on sitoutunut seuraaviin kovenantteihin: puolivuosittain laskettava omavaraisuusaste on vähintään 40 prosenttia ja puolivuosittain laskettava konsernin korolliset velat jaettuna 12 kuukauden rullaavalla käyttökatteella (EBITDA) on enintään 2,5 sekä tiettyihin muihin normaaleihin lainaehtoihin. Innofactor-konsernin korolliset velat jaettuna 12 kuukauden rullaavalla käyttökatteella (EBITDA) olivat 31.12.2018 yli rahoituslaitoksen kanssa sovitun kovenanttirajan 2,5. Rahoituslaitos hyväksyi 31.12.2018 antamallaan päätöksellä (waiver) poikkeamat lainaehdista. Liiketoimintaan liittyvien korjaavien toimenpiteiden lisäksi Innofactor on neuvotellut lainan ehtoja uusiksi mahdollistaen joustavamman rahoituksen hankinnan, joiden uskotaan yhdessä turvaavan Innofactorin rahoituksellisen aseman myös jatkossa.
Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin tulokseen. Riskien hallinta on keskitetty konsernin rahoituksesta vastaavalle talousjohtajalle, joka raportoi säännöllisesti yhtiön johtoryhmälle, toimitusjohtajalle ja hallitukselle. On mahdollista, että konserni ei saa jatkossa tarvitsemaansa rahoitusta, millä on haitallinen vaikutus konsernin liiketoimintaan ja sen kehittämiseen, etenkin yritysjärjestelyjen toteutumiseen.
Korkoriski: Korkoriskiä aiheutuu pääasiassa konsernin lyhyt- ja pitkäaikaisista lainoista ja niitä suojaavista johdannaisista. Vaihtuvakorkoiset lainat altistavat konsernin rahavirran korkoriskille, jota pienennetään muun muassa koronvaihtosopimuksilla.
Valuuttakurssiriski: Innofactor konserni toimii kansainvälisesti ja altistuu toimintamaidensa valuutoista aiheutuville riskeille. Valuuttakurssien muutokset, etenkin Ruotsin ja Norjan kruunu, vaikuttavat konsernin liikevaihtoon ja kannattavuuteen, koska Innofactorilla on merkittävää Ruotsin ja Norjan kruunuun pohjautuvaa liiketoimintaa. Valuuttakurssiriski syntyy pääasiassa taseeseen merkityistä varoista ja veloista sekä ulkomaisiin tytäryhtiöihin tehdyistä nettosijoituksista. Myös tytäryhtiöiden kaupallisista sopimuksista aiheutuu valuuttakurssiriskiä, joskin sopimukset tehdään pääasiassa yksiköiden omassa toimintavaluutassa. Valuuttakurssiriskin
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
19 (33)
hallinnan tavoitteena konsernissa on pienentää sitä epävarmuutta, jota muutokset valuuttakursseissa aiheuttavat kassavirtojen sekä liiketoiminnallisten saamisten ja velkojen arvostusten kautta tulokseen.
Maksuvalmiusriski: Innofactor-konsernissa hoidetaan likvidien varojen hallinta keskitetyn maksuliikenteen ja kassanhallinnan avulla. Konsernissa pyritään jatkuvasti seuraamaan ja arvioimaan liiketoiminnan tarvitsemaa rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi käytössä riittävä määrä likvidejä varoja. Lisäksi konsernilla on käytössä luotolliset sekkitililimiitit likvidien varojen mahdollisten kausivaihteluiden kattamiseksi. Ylimääräiset kassavarat sijoitetaan talletustileille tai pääomasuojattuihin rahastoihin.
Projektisaamisiin liittyvä riski: Suuri osa Innofactorin liikevaihdosta tulee projektiliiketoiminnasta. Merkittävä osa projekteista on pitkäaikaisia projekteja, joissa maksuposteista ja niihin liittyvistä ehdoista sovitaan asiakkaan kanssa tyypillisesti etukäteen. Kun Innofactor tekee asiakasprojekteihin työtä, jota päästään maksupostien mukaisesti laskuttamaan vasta jälkikäteen, kerääntyy Innofactorille projektisaamista. Erityisesti julkishallinnon projekteissa maksupostit ovat usein painottuneet projektin loppupäähän, jolloin projektisaatavat ja niihin liittyvät riskit kasvavat. Innofactor kiinnittää erityistä huomiota asiakasneuvotteluissa maksupostien ajoitukseen ja suuruuteen sekä asiakasprojekteissa projektien hallintaan ja ohjaukseen maksupostien mukaisesti. Projektisaatavia seurataan säännöllisesti.
Luottoriski: Myyntisaataviin liittyviä luottopäätöksiä valvotaan keskitetysti konsernihallinnossa. Innofactorin rahavirrasta suuri osa tulee vakiintuneiden asiakassuhteiden kautta julkisen sektorin ja vakavaraisten yritysten maksuina, joihin ei ole historiassa sisältynyt olennaisia luottoriskejä, eikä konsernilla ole ollut merkittäviä luottotappioita. Luottoriskien realisoituminen heikentäisi konsernin taloudellista asemaa ja likviditeettiä. Myyntisaatavia seurataan säännöllisesti.
Laskennallisiin verosaamisiin liittyvä riski: Innofactorin taseessa on merkittävissä määrin aikaisempiin tilikausiin perustuvia laskennallisia verosaamisia. Jos yhtiön kannattavuus pitkällä aikavälillä jäisi suunnitellusta, saattaisi olla mahdollista, että konserni ei pystyisi hyödyntämään nyt aktivoitua taseaktiivaa täysimääräisesti.
Yrityskaupat ja muutokset konsernirakenteessa
Vuoden 2018 aikana Innofactor ei ole toteuttanut yrityskauppoja, vaan on keskittynyt 2015 hankitun Cinteros AB:n ja 2016 hankittujen Lumagate-yhtiöiden integroimiseen Innofactor-konserniin.
Tanskan 100-prosenttisesti omistettu konserniyhtiö Lumagate A/S on fuusioitu toiseen 100-prosenttisesti omistettuun konserniyhtiöön Innofactor A/S:ään 1.6.2018. Lisäksi Lumagate AS:n nimi vaihdettiin Innofactor AS:ksi Norjassa 26.5.2018 ja Lumagate AB:n nimi Innofactor Cloud Platform AB:ksi Ruotsissa 30.5.2018.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
20 (33)
Vuoden 2018 aikana ei ole toteutettu muita yrityskauppoja tai muutoksia konsernirakenteessa.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
25.1.2019 Innofactor laski arviotaan vuoden 2018 liikevaihdosta ja käyttökatteesta (EBITDA)
14.2.2019 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että ruotsalainen organisaatio valitsi Innofactorin jäsenhallintahankkeen toteuttajaksi, hankinnan arvo on noin 1,3 miljoonaa euroa, joka kohdistuu arvion mukaan vuodelle 2019.
15.2.2019 Innofactor antoi pörssitiedotteen siitä, että Traficom valitsi Innofactorin sähköisen asioinnin teknisen alustan (VISA) kehitys- ja ylläpitotoimittajaksi, hankinnan arvo on noin 5,0 miljoonaa euroa, joka kohdistuu arvion mukaan 5–7 vuodelle alkaen keväällä 2019.
Innofactorissa ei ole ollut muita merkittäviä katsauskauden jälkeisiä tapahtumia.
Hallituksen esitys voitonjaosta
Innofactor on kasvuyhtiö, jonka tavoitteena on käyttää liikevoittoa kasvua edistäviin toimenpiteisiin, esimerkiksi yritysjärjestelyjen toteuttamiseen. Innofactor on määrittänyt osingonjakopolitiikan, jonka mukaisesti hallituksen tavoitteena on mahdollistaa osakkeenomistajien jakaa 10 prosenttia ylittävästä käyttökatteesta (EBITDA) kulloisenkin liiketoimintatilanteen sallima maksimiosinko. Vuoden 2017 osalta käyttökate (EBITDA) oli -1,6 prosenttia liikevaihdosta. Osingonjakoehdotusta tehdessään hallitus huomioi yhtiön rahoitustilanteen, kannattavuuden ja lähijajan näkymät.
Tilikauden 2018 lopussa konsernin emoyhtiön jakokelpoinen oma pääoma on 27 236 831,73 euroa.
Hallitus esittää, että Innofactor Oyj ei jaa osinkoa tilikaudelta 2018.
Espoossa 5.3.2019
INNOFACTOR OYJ
Hallitus
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
21 (33)
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Sami Ensio, Innofactor Oyj
puh. +358 50 584 2029
[email protected]
Tiedotustilaisuudet tilinpäätöstiedotteesta 1.1.–31.12.2018
Innofactor järjestää 5.3.2019 klo 10.00 tilinpäätöstiedotetta käsittelevän tiedotustilaisuuden medialle, sijoittajille ja analyytikoille suomeksi yhtiön toimitiloissa osoitteessa Keilaranta 9, Espoo. Katsauksen esittelevät toimitusjohtaja Sami Ensio ja talousjohtaja Marko Lehtonen.
Innofactor järjestää vastaavan englanninkielisen puhelinkonferenssin 5.3.2019 klo 12.00.
Pyydämme ilmoittautumaan tilaisuuksiin etukäteen sähköpostitse osoitteeseen [email protected].
Tilaisuuksien esitysaineisto on saatavilla Innofactorin verkkosivuilla niiden jälkeen.
Taloudelliset tiedotteet vuonna 2019
Vuoden 2018 vuosikertomus julkaistaan yhtiön internet-sivuilla tiistaina 12.3.2019.
Varsinainen yhtiökokous järjestetään tiistaina 2.4.2018 klo 9.00.
Vuoden 2019 taloustiedotuksen aikataulu on seuraava:
- Osavuosikatsaus tammi-maaliskuu 2019 (Q1) tiistaina 14.5.2019
- Puolivuosikatsaus tammi-kesäkuu 2019 (Q2) tiistaina 23.7.2019
- Osavuosikatsaus tammi-syyskuu 2019 (Q3) tiistaina 29.10.2019
Jakelu:
NASDAQ Helsinki
Keskeiset mediat
www.innofactor.fi
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
22 (33)
Tilinpäätöslyhennelmä ja liitetiedot 1.1.–31.12.2018 (IFRS)
Laatimisperiaatteet
Innofactor harjoittaa toimintaansa yhdellä segmentillä tarjoten ohjelmistoja ja järjestelmiä sekä niihin liittyviä palveluja.
Tämä tilinpäätöstiedote on laadittu IAS 34 osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti.
Innofactor on 1.10.2016 alkaen aktivoinut oman toiminnanohjausjärjestelmänsä kehittämiskustannuksia. Pohjoismainen toiminnanohjausjärjestelmä on Innofactorille erittäin tärkeä tulevaisuuden synergioiden ja pitkän aikavälin taloudellisten tavoitteiden saavuttamiseksi. Uskomme myös Microsoftin uuden Dynamics 365 pilvipohjaisen järjestelmän kehittämisestä ja käyttöönotosta keräämämme kokemuksen tuovan meille myös merkittävää kilpailuetua toimituksissa asiakkaillemme.
Tilinpäätöksessä on noudatettu samoja laatimisperiaatteita ja laskentamenetelmiä kuin edellisessä vuositilinpäätöksessä 2017 kuitenkin siten, että konserni on 1.1.2018 alkaen ottanut käyttöön vuositilinpäätöksen 2017 laatimisperiaatteissa mainitut IASB:n julkistamat uudet tai uudistetut IFRS-standardit ja IFRIC-tulkinnat. Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ja niiden kaavat ovat ennallaan ja ne on esitetty tämän tiedotteen liitteenä.
Innofactor julkaise IFRS-tunnuslukujen ohella tiettyjä vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvatakseen varsinaisen liiketoiminnan taloudellista kehitystä ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri kausien välillä. Yritysostot ovat keskeinen osa Innofactorin strategiaa. Yritysostoista johtuvat aineettomien oikeuksien poistot vaihtelevat suuresti sen mukaan, millaiseksi ostettavan yrityksen asiakassopimusten ja teknologian arvo arvioidaan, sekä millä aikataululla niistä johtuvat aineettomat oikeudet poistetaan. Tästä syystä yhtiön käsityksen mukaan liikevoiton sijasta ensisijaisena kannattavuuden mittarina kannattaa seurata käyttökatetta (EBITDA), johon kyseiset poistot eivät vaikuta. Yhtiö julkistaa käyttökätteen lisäksi edellä mainituilla poistoilla oikaistun operatiivisen liiketalouden, operatiivisen liiketalouden ennen veroja, operatiivisen tuloksen sekä operatiivisen osakekohtaisen tuloksen. Yrityskauppoihin liittyvät poistot, jotka on oikaistu edellä mainituista tunnusluvuista, olivat kaudella 1.1.–31.12.2018 2 030 tuhatta euroa (2017 2 030).
Muita Innofactorin käyttämiä vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat omavaraisuusaste, nettovelkaantumisaste (net gearing), sijoitetun pääoman tuotto, oman pääoman tuotto, ja liikevaihto per henkilö. Muiden vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat on esitetty tämän tiedotteen lopussa.
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää Innofactorin johdolta sellaisten arvioiden ja oletusten käyttämistä, jotka vaikuttavat taseen laadintahetken varojen ja velkojen sekä katsauskauden tuottojen ja kulujen määriin. Lisäksi joudutaan käyttämään harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Koska arviot ja olettamukset perustuvat
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
23 (33)
katsaushetken näkemyksiin, ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä. Toteumat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Tuloslaskelman ja taseen luvut ovat konsernilukuja. Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.
Tilinpäätöstiedote on tilintarkastamaton.
IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista
Innofactor on ottanut käyttöön IFRS 15 -standardin Myyntituotot asiakassopimuksista 1.1.2018 alkaen (pakollinen soveltaminen) ja soveltaa sitä takautuvasti 1.1.2017 lukien. IFRS 15 -standardi määrittää viisivaiheisen mallin asiakassopimuksiin perustuvien tuottojen kirjaamiseksi ja korvaa aikaisemmat standardit IAS 18 ja IAS 11 sekä niihin liittyvät tulkinnat. Standardissa on ohjeet lisenssituotoille, kulujen kirjaamiselle, markkinahinnan määrittämiselle yms. Se on myös laajentanut ilmoitusvaatimuksia koskien asiakassopimusten tuottoja.
IFRS 15 -standardi vaikuttaa Innofactorin myymien ohjelmistolisenssien liikevaihdon ajoittumiseen niissä tapauksissa, joissa lisenssit myydään projektitoimituksen yhteydessä. Näissä tapauksissa lisenssi tuloutetaan liikevaihdoksi projektin valmistumisasteen mukaisesti, eikä kertaluonteisesti, kuten aiemmin. IFRS 15 -standardin vaikutus oikaistuun vuoden 2017 liikevaihtoon ja käyttökatteeseen oli -422 tuhatta euroa (Q1/2017: -265, Q2/2017: -303, Q3/2017: +196 ja Q4/2017: -50).
Myyntituottojen jakauma palveluista ja pitkäaikaishankkeista
| Tuhatta euroa | 1.1.–31.12. | 1.1.–31.12. | Muutos |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | ||
| Tuotot palveluista | 35 579 | 34 001 | 4,6 % |
| Pitkäaikaishankkeista | |||
| kirjatut tuotot | 27 564 | 31 665 | -13 % |
| Yhteensä | 63 143 | 65 666 | -3,8 % |
Tuotot palveluista tuloutetaan, kun palvelu on suoritettu ja taloudellisen hyödyn saaminen palvelusuoritteesta on todennäköistä. Henkilötyö tuloutetaan suoritteen etenemisen mukaan kuukausittain.
Pitkäaikaiset kiinteähintaiset projektit tuloutetaan valmistusasteen perusteella, kun hankkeen lopputulos voidaan arvioida luotettavasti
IFRS 9 Rahoitusinstrumentit
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
24 (33)
Innofactor on ottanut käyttöön IFRS 9-standardin Rahoitusinstrumentit 1.1.2018 alkaen. IFRS 9:n pääasiallinen vaikutus liittyy odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamisen ajankohtaan. Konserni ei sovella standardia takautuvasti. IFRS 9 Rahoitusinstrumentit standardilla ei ole ollut olennaista vaikutusta Innofactorin tilinpäätökseen.
Myyntisaamisten arvonalennustappioiden arvioinnissa käytetään asiakkaiden luokittelua, jossa luottotappiovarauksen määrä lasketaan kokemusperusteisesti eri asiakasyhmien odotettavissa olevien luottotappioiden perusteella. Konsernin toteutuneet luottotappiot ovat olleet historiallisesti erittäin pieniä johtuen suuresta julkishallinnon, kolmannen sektorin ja suuryritysten osuudesta liikevaihdosta.
Uuden ja uudistetun IFRS-normiston soveltaminen
IFRS 16 Vuokrasopimukset
Innofactor ottaa 1.1.2019 käyttöön IFRS 16 -standardin. Standardin käyttöönotolla on vaikutusta yhtiön taseeseen kasvattaen sitoutunutta pääomaa ja korollista velkaa. Standardilla ei odoteta olevan olennaista vaikutusta yhtiön osakekohtaiseen tulokseen, mutta se parantaa yhtiön käyttökatetta (EBITDA), koska vuokrakulu jakautuu jatkossa poistoihin ja rahoituskuluihin. Lisäksi standardi parantaa yhtiön liiketoiminnan rahavirtaa ja huonontaa rahoituksen rahavirtaa, koska vuokramaksut esitetään jatkossa pääsääntöisesti rahoituksen rahavirrassa.
Standardin käyttöönoton myötä korollisen velan arvioidaan kasvavan noin 5,4 miljoonaa euroa. Liiketoiminnan rahavirran odotetaan paranevan noin 1 miljoonaa euroa ja rahoituksen rahavirran laskevan vastaavasti. Käyttökatteen arvioidaan paranevan noin 1 miljoonaa euroa, kun vuokrakulut luokitellaan poistoiksi ja koroiksi.
Innofactor tulee soveltamaan standardin käyttöönoton osalta yksinkertaistettua menetelmää, jossa vertailukuja ei oikaista. Yhtiö tulee huomioimaan raportoinnissaan myös standardiin sisältyvät kaksi soveltamista helpottavaa poikkeusta, jotka liittyvät matala-arvoisiin ja lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
25 (33)
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.10.–31.12.2018 | 1.10.–31.12.2017 | 1.1.–31.12.2018 | 1.1.–31.12.2017 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 890 | 17 139 | 63 144 | 65 666 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 159 | -50 | 205 | 88 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (–) | -1 341 | -1 317 | -6 812 | -6 241 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (–) | -11 937 | -12 326 | -46 432 | -46 690 |
| Poistot (–) | -789 | -756 | -2 842 | -2 769 |
| Liiketoiminnan muut kulut (–) | -3 676 | -2 922 | -11 134 | -11 515 |
| Liikevoitto/-tappio | -1 693 | -232 | -3 872 | -1 461 |
| Rahoitustuotot | 923 | 518 | 952 | 526 |
| Rahoituskulut (–) | -560 | -294 | -892 | -644 |
| Voitto/-tappio ennen veroja | -1 329 | -8 | -3 811 | -1 579 |
| Tuloverot | 129 | 2 | 625 | 316 |
| Tilikauden voitto/tappio | -1 200 | -6 | -3 186 | -1 263 |
| Muut laajan tuloksen erät | ||||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi: | ||||
| Muuntoerot | -32 | -377 | -275 | -744 |
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | -1 232 | -383 | -3 462 | -2 007 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos: | ||||
| laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa) | -0,0332 | -0,0002 | -0,0880 | -0,0357 |
| laimennettu osakekohtainen tulos (euroa) | -0,0332 | -0,0002 | -0,0880 | -0,0357 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
26 (33)
Konsernitase, IFRS
VARAT
| Tuhatta euroa | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Pitkäaikaiset varat | ||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 484 | 640 |
| Liikearvo | 26 126 | 26 398 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 6 114 | 7 797 |
| Osakkeet ja osuudet | 78 | 62 |
| Saamiset | 155 | 342 |
| Laskennalliset verosaamiset | 5 602 | 5 668 |
| Pitkäaikaiset varat | 38 558 | 40 907 |
| Lyhytaikaiset varat | ||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 13 059 | 16 455 |
| Rahavarat | 258 | 910 |
| Lyhytaikaiset varat | 13 317 | 17 365 |
| VARAT YHTEENSÄ | 51 875 | 58 272 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
27 (33)
OMA PÄÄOMA JA VELAT
| Tuhatta euroa | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | ||
| Osakepääoma | 2 100 | 2 100 |
| Ylikurssirahasto | 72 | 72 |
| Muut rahastot (+/-) | 59 | 59 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 20 321 | 20 321 |
| Kertyneet voittovarat | -1 250 | 2 212 |
| Oma pääoma yhteensä | 21 303 | 24 764 |
| Pitkäaikaiset velat | ||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 5 418 | 7 280 |
| Laskennalliset verovelat | 1 190 | 1 826 |
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 6 608 | 9 106 |
| Lyhytaikaiset velat | ||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 10 000 | 6 948 |
| Ostovelat ja muut velat | 13 964 | 17 454 |
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 23 965 | 24 402 |
| Velat yhteensä | 30 573 | 33 508 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ | 51 875 | 58 272 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
28 (33)
Konsernin oman pääoman muutoslaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Vara-rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Muuntoero | Oma pääoma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 31.12.2017 | 2 100 | 72 | 59 | 20 321 | 0 | 3 311 | -762 | 25 101 |
| Laskentaperiaatteen muutos IFRS 15 | -337 | -337 | ||||||
| Oma pääoma 1.1.2018 | 2 100 | 72 | 59 | 20 321 | 0 | 2 974 | -762 | 24 764 |
| Laaja tulos | ||||||||
| Tilikauden tulos | -3 186 | -3 186 | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||||||
| Muuntoerot | -275 | -275 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | -3 186 | -275 | -3 462 | |||||
| Oma pääoma 31.12.2018 | 2 100 | 72 | 59 | 20 321 | 0 | -212 | -1 037 | 21 303 |
| Tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Vara-rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Kertyneet voittovarat | Muuntoero | Oma pääoma yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Oma pääoma 1.1.2017 | 2 100 | 72 | 59 | 16 153 | -161 | 4 296 | -18 | 22 501 |
| Laaja tulos | 0 | |||||||
| Tilikauden tulos | -1 263 | -1 263 | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | 0 | |||||||
| Muuntoerot | -744 | -744 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | -1 263 | -744 | -2 007 | |||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | ||||||||
| Osakeanti | 4109 | 4109 | ||||||
| Muu muutos* | 59 | -59 | 0 | |||||
| Omien osakkeiden hankinta | -199 | -199 | ||||||
| Omien osakkeiden luovutus | 360 | 360 | ||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | 4168 | 161 | -59 | 4270 | ||||
| Oma pääoma 31.12.2017 | 2 100 | 72 | 59 | 20 321 | 0 | 2 974 | -762 | 24 764 |
*) omien osakkeiden arvonmuutos
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
29 (33)
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.1.–31.12.2018 | 1.1.–31.12.2017 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirrat | ||
| Liikevoitto | -3 872 | -1 461 |
| Oikaisut: | ||
| Poistot | 2 842 | 2 769 |
| Liiketoimet, joihin ei sisälly maksutapahtumaa | 0 | 485 |
| Käyttöpääoman muutokset: | ||
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos (+/-) | 3 474 | 2 346 |
| Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos (+/-) | -2 209 | 633 |
| Maksetut korot (-) | -870 | -643 |
| Saadut korot | 52 | 40 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | -581 | 4 169 |
| Investointien rahavirrat | ||
| Tytäryritysten hankinta | -200 | -59 |
| Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin (-) | -1 133 | -1 688 |
| Lainasaamisten takaisinmaksut | 109 | 259 |
| Osakkeet ja osuudet | -16 | 0 |
| Investointien nettorahavirta | -1 239 | -1 488 |
| Rahoituksen rahavirrat | ||
| Lainojen nostot | 3 237 | 10 087 |
| Lainojen takaisinmaksut | -2 069 | -12 560 |
| Omien osakkeiden hankinta | 0 | -199 |
| Rahoituksen nettorahavirta | 1 168 | -2 672 |
| Rahavarojen muutos (+/-) | -652 | 8 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 910 | 902 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 258 | 910 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
30 (33)
Konsernin
tuloslaskelma
vuosineljänneksittäin
, IFRS
| Tuhatta euroa | 1.1.–31.3.2018 | 1.4.–30.6.2018 | 1.7.–30.9.2018 | 1.10.–31.12.2018 | 1.1.–31.3.2017 | 1.4.–30.6.2017 | 1.7.–30.9.2017 | 1.10.–31.12.2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16 470 | 17 010 | 13 773 | 15 890 | 17 252 | 17 149 | 14 126 | 17 139 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 | 17 | 20 | 159 | 103 | 19 | 16 | -50 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö (–) | -1 807 | -1 974 | -1 691 | -1 341 | -1 144 | -2 005 | -1 775 | -1 317 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut (–) | -12 125 | -12 552 | -9 818 | -11 937 | -12 270 | -11 818 | -10 276 | -12 326 |
| Poistot (–) | -704 | -666 | -683 | -789 | -676 | -670 | -667 | -756 |
| Liiketoiminnan muut kulut (–) | -2 207 | -2 464 | -2 787 | -3 676 | -3 043 | -2 778 | -2 772 | -2 922 |
| Liikevoitto/-tappio | -364 | -629 | -1 186 | -1 693 | 222 | -103 | -1 348 | -232 |
| Rahoitustuotot | 4 | 10 | 15 | 923 | 5 | 3 | 0 | 518 |
| Rahoituskulut (–) | -117 | -163 | -52 | -560 | -146 | -131 | -73 | -294 |
| Voitto/-tappio ennen veroja | -477 | -782 | -1 223 | -1 329 | 81 | -231 | -1 421 | -8 |
| Tuloverot | 95 | 157 | 243 | 129 | -16 | 46 | 284 | 2 |
| Tilikauden voitto/tappio | -382 | -625 | -980 | -1 200 | 65 | -185 | -1 137 | -6 |
| EBITDA | 340 | 36 | -503 | -902 | 898 | 567 | -681 | 524 |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
31 (33)
Konsernin vakuudet ja vastuusitoumukset
| Tuhatta euroa | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
| Vuokravakuudet | 183 | 188 |
| Yrityskiinnitykset* | 16 972 | 17 002 |
| Pankkitakaukset | 303 | 303 |
| Muut omat vastuut | ||
| Leasingvastuut | ||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät leasingvastuut | 172 | 327 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät leasingvastuut | 94 | 173 |
| Yhteensä | 266 | 500 |
| Vuokravastuut | ||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 2 007 | 2 007 |
| Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua erääntyvät vuokravastuut** | 4 639 | 1 482 |
| Yhteensä | 6 646 | 3 489 |
| Omat vastuut yhteensä | 6 912 | 3 989 |
- Yrityskiinnityksistä 500 tuhatta euroa on yhtiön hallussa 31.12.2018
** Vuokravastuiden merkittävä kasvu johtuu Innofactorin pääkonttorin vuokrasopimuksen uusimisesta viideksi vuodeksi, jolloin myös kuukausittaiset vuokrakustannukset hieman laskivat.
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
32 (33)
Suurimmat osakkeenomistajat
Euroclear Finland Oy:n pitämän osakerekisterin mukaan katsauskauden lopussa 31.12.2018
Innofactor Oyj:n 20 suurimman osakkeenomistajan omistus on seuraava.
| Nimi | Määrä | Prosenttiosuus |
|---|---|---|
| 1. Ensio Sami | 7 716 173 | 21,32 % |
| Ensio Sami | 5 542 413 | 15,32 % |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 588 | 2,00 % |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 2,00 % |
| Alaikäinen vajaavaltainen | 724 586 | 2,00 % |
| 2. Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 1 800 000 | 4,97% |
| 3. Tilman Tuomo Tapani | 1 465 437 | 4,05 % |
| 4. Svalroma Invest AB | 1 435 196 | 3,97 % |
| 5. Linturi Kaija ja Risto | 1 256 411 | 3,47 % |
| R. Linturi Oyj | 489 107 | 1,35 % |
| Linturi Kaija Anneli | 430 000 | 1,19 % |
| Linturi Risto Erkki Olavi | 337 304 | 0,93 % |
| 6. Laiho Rami Tapani | 1 255 159 | 3,47 % |
| 7. Ärje Matias Juhanpoika | 882 065 | 2,44 % |
| 8. Mäki Antti-Jussi | 877 192 | 2,42 % |
| 9. Muukkonen Teemu Heikki | 522 230 | 1,44 % |
| 10. Ingman Finance Oy Ab | 500 000 | 1,38 % |
| 11. Järvenpää Janne-Olli | 315 211 | 0,87 % |
| 12. Kukkonen Heikki-Harri | 276 931 | 0,77 % |
| 13. Rausanne Oy | 272 545 | 0,75 % |
| 14. Anttila Mikko Matias | 254 150 | 0,70 % |
| 15. Hellen Stefan Andreas | 250 000 | 0,69 % |
| 16. Laiho Jari Olavi | 235 000 | 0,65 % |
| 17. Audit-Lex Oy | 170 000 | 0,47 % |
| 18. Mäkinen Antti Vilho Juhani | 160 000 | 0,44 % |
| 19. Heikki Tervonen Oy | 153 000 | 0,42 % |
| 20. Jajopa Oy | 130 290 | 0,36 % |
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001
INNOFACTOR
TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018
33 (33)
Tunnuslukujen laskentakaavat
Käyttökate (EBITDA):
Liikevoitto/-tappio - poistot
Oman pääoman tuottoprosentti:
Tilikauden voitto/tappio
Oma pääoma
Sijoitetun pääoman tuottoprosentti:
Voitto tai tappio ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat
Nettovelkaantumisaste (Net Gearing):
Korolliset velat - rahavarat
Oma pääoma
Omavaraisuusaste, (%):
Oma pääoma
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Tulos/osake:
Emoyrityksen omistajille kuuluva tulos ennen veroja - verot
Tilikauden keskimääräinen osakeantioikaistu osakkeiden lukumäärä
Oma pääoma / osake:
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Osakkeiden laimentamaton lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Liikevaihto / henkilö:
Liikevaihto
Aktiivinen henkilöstö keskimäärin katsauskauden aikana
Innofactor Oyj
Keilaranta 9
FI-02150 Espoo
[email protected]
https://www.innofactor.fi
puhelin: +358 10 272 9000
telefaksi: +358 10 272 9001