Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Innofactor Plc Earnings Release 2011

Feb 28, 2012

3319_rns_2012-02-28_58b5c307-bc6b-4d85-a0b9-1f58810d06ab.html

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Innofactor Oyj:n tilinpäätöstiedote 2011 (IFRS)

Innofactor Oyj:n tilinpäätöstiedote 2011 (IFRS)

Innofactor Oyj:n Tilinpäätöstiedote 28.2.2012 klo 8.30

Yhteenveto

Innofactor-konsernin avainluvut 1.10.-31.12.2011:

-- liikevaihto 5 136 tuhatta euroa (2010: 3 312), kasvua 55,1 %
-- liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) 606
tuhatta euroa (2010: 460), kasvua 31,7 %
-- EBITDA-prosentti 11,8 % (2010: 13,9 %)
-- liikevoitto (EBIT) 463 tuhatta euroa (2010: 391), kasvua 18,4 %
-- EBIT-prosentti 9,0 % (2010: 11,8 %)

Innofactor-konsernin avainluvut 1.1.-31.12.2011:

-- liikevaihto 17 205 tuhatta euroa (2010: 9 862), kasvua 74,5 %
-- liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) 1 443*
tuhatta euroa (2010: 980), kasvua 47,2 %
-- EBITDA-prosentti 8,4* % (2010: 9,9 %)
-- liikevoitto (EBIT) 904* tuhatta euroa (2010: 702), kasvua 28,8 %
-- EBIT-prosentti 5,3* % (2010: 7,1 %)

* Luvut sisältävät uudelleenlistautumiseen ja osakkeiden yhdistämiseen
liittyneitä kertaluonteisia kustannuksia noin 300 tuhatta euroa.

Vuoden 2012 näkymiin liittyy huomattavaa epävarmuutta johtuen
maailmantaloudellisen tilanteen epävarmuudesta, eikä tarkkaa arviota näkymistä
voida tästä syystä antaa. Vuonna 2012 Innofactorin orgaanisen kasvun oletetaan
edelleen jatkuvan (2011: liikevaihto oli 17 205 tuhatta euroa). Liiketoiminnan
kannattavuuden oletetaan edelleen säilyvän positiivisena.

Tilinpäätöstiedotteessa esitetyt luvut ovat tilintarkastettuja.

Konsernin keskeiset tunnusluvut, IFRS

          kk 10-12    kk       Muutos  kk 1-12     kk1-12   Muutos   kk 1-12
           /2011       10-12            /2011       /2010             /2009 
                       /2010

--------------------------------------------------------------------------------

Liikevaihto 5 136 3 312 +55,1 17 205 9 862 +74,5 % 6 920
tuhatta %
euroa
Liiketulos 606 460 +31,7 1 443 980 +47,2 % 1 309
ennen %
poistoja ja
mahdollisia
arvonalentu
misia
(EBITDA)
tuhatta
euroa*
prosenttia 11,8 % 13,9 % 8,4 % 9,9 % 18,9 %
liikevaihdo
sta*
Liikevoitto 463 391 +18,4 904 702 +28,8 % 1 165
tuhatta %
euroa
(EBIT)*
prosenttia 9,0 % 11,8 % 5,3 % 7,1 % 16,8 %
liikevaihdo
sta*
Tulos ennen 457 387 +18,1 886 696 +27,3 % 1 182
veroja %
tuhatta
euroa*
prosenttia 8,9 % 11,7 % 5,1 % 7,1 % 17,1 %
liikevaihdo
sta*
Tulos 361 281 +28,5 687 505 +32,5 % 875
tuhatta %
euroa*
prosenttia 7,0 % 8,5 % 4,0 % 5,1 % 12,6 %
liikevaihdo
sta*
Oma pääoma 12 905 12 218 +5,6 % 12 905 12 218 +5,6 % 2 597
tuhatta
euroa
Oman pääoman 2,8 % 3,9 % 5,5 % 6,8 % 40,5 %
tuotto**
Sijoitetun 3,7 % 5,7 % 7,2 % 9,7 % 54,9 %
pääoman
tuotto**
Nettovelkaan -5,4 % -14,0 % -5,4 % -14,0 % -63,5 %
tumisaste
(Net
Gearing)
Omavaraisuus 74,5 % 68,2 % 74,5 % 68,2 % 56,1 %
aste
Taseen 18 324 19 517 -6,1 % 18 324 19 517 -6,1 % 5 355
loppusumma
tuhatta
euroa
Tutkimus- ja 369 2 086 1 173 +77,8 % 680
tuotekehity
s tuhatta
euroa***
prosenttia 7,2 % 12,1 % 11,9 % 9,8 %
liikevaihdo
sta***
Henkilöstö 184 133 +38,3 177 108 +63,9 % 66
keskimäärin %
katsauskaud
en aikana
Henkilöstö 189 171 +10,5 189 171 +10,5 % 89
katsauskaud %
en lopussa
Osakemäärä 29 261 800 29 261 -0,0 % 29 261 800 29 261 -0,0 % 16 756
katsauskaud 849 849 659
en
lopussa****
Tulos per 0,0123 0,0121 +1,1 % 0,0235 0,0274 -14,2 % 0,054
osake
(euroa)****
Oma pääoma 0,441 0,418 +5,5 % 0,441 0,418 +5,5 % 0,15
per osake
(euroa)****

* Luvut sisältävät uudelleenlistautumiseen ja osakkeiden yhdistämiseen
liittyneitä kertaluonteisia kustannuksia 1.1.-31.3.2011 noin 200 tuhatta euroa
ja 1.4.-30.6.2011 noin 100 tuhatta euroa.

** Oman pääoman tuotto ja sijoitetun pääoman tuotto prosentteina on oikaistu 12
kuukauden ajanjaksoa vastaavaksi.

*** Vertailutietoa vuoden 2010 vastaavalta katsauskaudelta ei ole saatavissa,
koska Innofactor ei IFRS 3:n mukaisesta käänteisestä hankinnasta johtuen
laatinut 2010 vertailukelpoisia osavuosikatsauksia.

**** Taulukossa käytetty osakemäärä ennen 27.12.2010 on laskettu IFRS 3:n
mukaisen käänteisen hankinnan takia Innofactor Oy:n osakemäärän perusteella.
Innofactor Oyj:n yhtiökokouksen päätöksen 28.4.2011 mukaisesti kaksikymmentä
vanhaa osaketta yhdistettiin yhdeksi uudeksi osakkeeksi (merkitty
kaupparekisteriin 7.5.2011), jonka johdosta osakkeiden kokonaismäärä laski 1:20
aikaisemmasta. Taulukossa esitetyt tunnusluvut on oikaistu nykyiseen
osakemäärään.

Raportointi

Innofactor harjoittaa toimintaansa yhdellä segmentillä tarjoten ohjelmistoja ja
järjestelmiä sekä niihin liittyviä palveluja ja se toimii pääosin Suomessa.
Tästä johtuen segmenttikohtaista tai maantieteellistä liikevaihdon ja tuloksen
jakautumista ei esitetä.

Toimitusjohtaja Sami Ension katsaus

Innofactorin liikevaihto kasvoi vuoden 2011 aikana 74,5 prosenttia verrattuna
vuoden takaiseen vastaavaan ajanjaksoon. Orgaaninen kasvu oli noin 21,4
prosenttiyksikköä ja epäorgaaninen kasvu noin 53,1 prosenttiyksikköä.

Tutkimus ja tuotekehitys kohdistuivat vuoden 2011 aikana vanhojen tuotteiden
uusiin versioihin sekä Innofactorin ensimmäisiin pilviratkaisuihin.
Tulosvaikutteisesti käsitellyt tutkimus- ja tuotekehitysmenot olivat 2 086
tuhatta euroa (2010: 1 173 tuhatta euroa ja 2009: 680 tuhatta euroa), jossa
kasvua 77,8 prosenttia.

Liiketulos ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA) vuonna 2011
oli 1 443 tuhatta euroa (8,4 %) ja liikevoitto (EBIT) oli 904 tuhatta euroa
(5,3 %). Vuoden 2011 aikana kiinnitettiin erityishuomiota kannattavuuden
parantamiseen, jota saatiinkin parannettua vuoden aikana (EBITDA Q1: 3,8 %, Q2:
6,3 %, Q3: 10,9 % ja Q4: 11,8 %, jossa kuitenkin huomioitava, että Innofactorin
toiminta on myös aikaisempina vuosina ollut tyypillisesti kannattavampaa vuoden
lopussa).

Innofactor etsii edelleen mahdollisia strategisia kumppanuuksia Suomesta ja
lähialueilta. Konsernin tavoitteena on kasvaa sekä orgaanisesti että
yritysjärjestelyjen kautta.

Markkinanäkymät ja toimintaympäristö

Epävarmasta yleisestä taloustilanteesta johtuen on mahdotonta arvioida
luotettavasti IT-markkinoiden kehittymistä. Edellisessä taantumassa
IT-markkinat reagoivat markkinatilanteen muutokseen monia muita sektoreita
vähemmän, joten myöskään mahdollisessa uudessa taantumassa, ei vaikutusten
todennäköisesti pitäisi olla kovin dramaattisia, mutta mitään lukuja on hankala
esittää.

IT-markkinoilla on käynnissä selkeä murros. Yksi keskeisistä trendeistä on
tietotekniikan kuluttajistuminen, jossa yhä suurempi osa myös yritysten
IT-hankinnoista tehdään kuluttajamarkkinoiden ehdoilla. Yritysasiakkaat
pyrkivät hankkimaan ohjelmistoja, joita voidaan käyttää puhelimissa,
tableteissa ja tietokoneissa. Toisena keskeisenä trendinä ovat pilvilaskennan
tarjoamat uudet ympäristöt ja mahdollisuudet tarjota ohjelmistoja pilvestä
globaalisti laajalle käyttäjäkunnalle kaikkiin päätelaitteisiin, myös
puhelimiin. Yhtiö uskoo Microsoftin olevan vahvoilla tässä murroksessa, koska
sillä on johtava asema yritysohjelmistoissa sekä voimakasta panostusta
mobiililaitteissa.

Tämä kehitys luo yhtiön näkemyksen mukaan Innofactorin tapaisille voimakkaasti
Microsoftiin sitoutuneille yhtiöille pitkällä tähtäimellä kasvavia markkinoita
niin perinteisessä systeemi-integraattoritoiminnassa paikallisesti kuin pilvi-
ja mobiilisovellusten toimittamisessa globaalisti. Yhtiön näkemyksen mukaan
voimakas sitoutuminen Microsoftiin luo yrityksille merkittävää kilpailuetua.
Voimakkaasti Microsoftiin sitoutuneet yritykset ovat pääsääntöisesti pieniä,
joten Innofactor uskoo, että niiden yhdistymiset yritysjärjestelyin ovat
todennäköisiä, mikä tarjoaa Innofactorille laajentumismahdollisuuksia.

Innofactor valittiin kesäkuussa 2011 Microsoftin vuoden ratkaisukumppaniksi
Suomessa, mikä vahvisti entisestään Innofactorin asemaa Microsoftin keskeisenä
kumppanina Suomessa. Tämä on tuonut yhtiölle positiivista näkyvyyttä myös
Suomen ulkopuolella, etenkin Microsoftin organisaatiossa. Innofactor julkaisi
10.7.2011 uudet pilvipalvelunsa Microsoftin Worldwide Partner Conference
‑tapahtumassa Los Angelesissa USA:ssa. Innofactorin perustaja ja
toimitusjohtaja Sami Ensio valittiin marraskuussa 2011 Ohjelmistoyrittäjät ry:n
toimesta vuoden ohjelmistoyrittäjäksi, mikä on myös tuonut positiivista
julkisuutta.

Tulevaisuuden näkymät

Vuoden 2012 näkymiin liittyy huomattavaa epävarmuutta johtuen
maailmantaloudellisen tilanteen epävarmuudesta, eikä tarkkaa arviota näkymistä
voida tästä syystä antaa. Vuonna 2012 Innofactorin orgaanisen kasvun oletetaan
edelleen jatkuvan (2011: liikevaihto oli 17 205 tuhatta euroa). Liiketoiminnan
kannattavuuden oletetaan edelleen säilyvän positiivisena.

Hallituksen esitys osingonjaosta

Innofactor on kasvuyhtiö, jonka tavoitteena on käyttää liikevoittoa kasvua
edistäviin toimenpiteisiin, esimerkiksi yritysjärjestelyjen toteuttamiseen.
Innofactor on määrittänyt osingonjakopolitiikan, jonka mukaisesti hallituksen
tavoitteena on mahdollistaa osakkeenomistajien jakaa 10 prosenttia ylittävästä
liiketuloksesta ennen poistoja ja mahdollisia arvonalentumisia (EBITDA)
kulloisenkin liiketoimintatilanteen sallima maksimiosinko. Vuoden 2011 osalta
EBITDA oli alle 10 prosenttia. Osingonjakoehdotusta tehdessään hallitus huomioi
yhtiön rahoitustilanteen, kannattavuuden ja lähiajan näkymät.

Tilikauden 2011 lopussa konsernin emoyhtiön jakokelpoinen oma pääoma on 28 535
337,36 euroa.

Hallitus esittää, että Innofactor Oyj ei jaa osinkoa tilikaudelta 2011.

Espoossa 28.2.2012

INNOFACTOR OYJ

Hallitus

Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Sami Ensio, Innofactor Oyj
puh. +358 50 584 2029
[email protected]

Tiedotustilaisuudet tilinpäätöstiedotteesta 2011

Innofactor järjestää 28.2.2012 klo 9.00 tilinpäätöstä käsittelevän
tiedotustilaisuuden toimittajille ja analyytikoille suomeksi Scandic
Continentalissa, Mannerheimintie 46, Helsinki. Tilaisuudessa yhtiön
toimitusjohtaja Sami Ensio kommentoi vuoden 2011 saavutuksia sekä näkymiä
kuluvalle vuodelle.

Innofactor järjestää analyytikoille, medialle ja sijoittajille englanniksi
puhelinkonferenssin 28.2.2012 klo 16.00. Rekisteröityminen: [email protected]

Taloudelliset tiedotteet vuonna 2012

Vuoden 2012 taloustiedotuksen aikataulu on seuraava:

Viikko 10/2012 Vuosikertomus*

27.3.2012 klo 10.00 Yhtiökokous

16.4.-29.4.2012 Hiljainen jakso

30.4.2012, klo 8.30 Osavuosikatsaus tammi-maaliskuu

16.7.-30.7.2012 Hiljainen jakso

31.7.2012, klo 8.30 Osavuosikatsaus tammi-kesäkuu

16.10.-30.10.2012 Hiljainen jakso

31.10.2012, klo 8.30 Osavuosikatsaus tammi-syyskuu

* Vuoden 2011 vuosikertomus on aikaisemmasta tiedosta poiketen päätetty
julkaista viikon 10/2012 aikana.

Jakelu:

NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset mediat
www.innofactor.fi

Liitteet: