Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

IMS S.A. Interim / Quarterly Report 2018

May 29, 2018

5648_rns_2018-05-29_7b239c5a-2b06-46f4-a849-78ee46b68b24.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

RAPORT KWARTALNY ZA I KWARTAŁ 2018 ROKU GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS

SPIS TREŚCI:

WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 4
1. KWARTALNE SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚĆ GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS 6
1.1. PODSTAWOWE INFORMACJE O SPÓŁCE I GRUPIE KAPITAŁOWEJ IMS 6
2. OPIS ISTOTNYCH DOKONAŃ LUB NIEPOWODZEŃ GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W OKRESIE, KTÓREGO
DOTYCZY RAPORT ORAZ OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ MAJĄCYCH ZNACZĄCY WPŁYW NA OSIĄGNIETE
WYNIKI FINANSOWE 10
3. STANOWISKO EMITENTA ODNOŚNIE OPUBLIKOWANYCH PROGNOZ NA 2018 ROK 15
4.
POZOSTAŁE INFORMACJE ISTOTNE DLA OCENY SYTUACJI MAJĄTKOWEJ I FINANSOWEJ ORAZ WYNIKU
FINANSOWEGO EMITENTA I GRUPY EMITENTA
16
4.1.
SKUP AKCJI WŁASNYCH PRZEPROWADZONY PRZEZ IMS S.A.
4.2.
REKOMENDACJA "KUPUJ" DLA AKCJI IMS S.A. Z CENĄ DOCELOWĄ 5 PLN
16
18
5.
CZYNNIKI, KTÓRE W OCENIE GRUPY BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO
NAJMNIEJ NAJBLIŻSZEGO KWARTAŁU
19
6.
STRUKTURA AKCJONARIATU
20
7.
CZYNNIKI RYZYKA
21
7.1. RYZYKO ZWIĄZANE Z OTOCZENIEM RYNKOWYM GRUPY 21
7.2. RYZYKO PRAWNO-REGULACYJNE 22
7.3. RYZYKO SPECYFICZNE DLA GRUPY I BRANŻY, W KTÓREJ DZIAŁA 24
7.4. RYZYKO FINANSOWE I KAPITAŁOWE 25
8.
POZOSTAŁE INFORMACJE
28
8.1. UMOWY KREDYTOWE I POŻYCZKI ZAWARTE W I KWARTALE 2018 ROKU 28
8.2. UDZIELONE I OTRZYMANE PORĘCZENIA I GWARANCJE W I KWARTALE 2018 ROKU 29
8.3. SPRAWY SPORNE, INNE POSTĘPOWANIA 31
8.4. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA OTRZYMANE W I KWARTALE 2018 ROKU 31
II. SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS ZA
OKRES 01.01.2018 R. - 31.03.2018 R. 32
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 33
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - AKTYWA 34
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - PASYWA 35
Raport kwartalny Grupy Kapitałowej IMS za I kwartał 2018 roku 3
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 36
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 37
1. ZASADY SPORZĄDZENIA SKRÓCONEGO ŚRÓDROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA
FINANSOWEGO
39
1.1.
OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI
1.2.
WALUTA FUNKCJONALNA I WALUTA PREZENTACJI
39
1.3.
PODSTAWA SPORZĄDZENIA ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
39
39
1.4.
ZASADY RACHUNKOWOŚCI
39
1.5.
ZMIANY STOSOWANYCH ZASAD RACHUNKOWOŚCI
40
1.6.
WPŁYW ZASTOSOWANIA NOWYCH STANDARDÓW MSSF 9, MSSF 15 I MSSF 16
42
1.7.
ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH
49
2. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI 51
3.
NOTY DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
56
3.1. ZYSK NA JEDNĄ AKCJĘ 56
3.2. PRZYCHODY NETTO ZE SPRZEDAŻY 57
3.3. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE 58
3.4. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE 58
3.5. PODATEK DOCHODOWY 59
3.6. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA 59
3.7. WARTOŚĆ FIRMY 59
3.8. WARTOŚCI NIEMATERIALNE 60
3.9. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE 60
3.10. PRAWO DO UŻYTKOWANIA NIERUCHOMOŚCI 62
3.11. AKTYWA I REZERWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO 63
3.12. ZAPASY 65
3.13. NALEŻNOŚCI 65
3.14. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
3.15. INSTRUMENTY FINANSOWE
66
3.16. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU 66
67
3.17. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE BIERNE 68
4.
POZOSTAŁE INFORMACJE
68
4.1. DYWIDENDA 68
4.2. PRACOWNICY I KOSZTY PRACY 70
4.3. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI 70
4.4. EMISJA, WYKUP I SPŁATA DŁUŻNYCH I KAPITAŁOWYCH PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH 70
4.5. ISTOTNE ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM 70
II. KWARTALNA INFORMACJA FINANSOWA IMS S.A. ZA OKRES 01.01.2018 R. - 31.03.2018 R. 71
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 71
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - AKTYWA 72
Raport kwartalny Grupy Kapitałowej IMS za I kwartał 2018 roku 4
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - PASYWA 73
SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 74
SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 75
1. INFORMACJE DODATKOWE DO KWARTALNEJ INFORMACJI FINANSOWEJ IMS S.A. 76
1.1.
ZASADY RACHUNKOWOŚCI I ZMIANA SZACUNKÓW
76
1.2.
INFORMACJE O UDZIELENIU PRZEZ EMITENTA PORĘCZEŃ KREDYTU LUB POŻYCZKI LUB UDZIELENIU GWARANCJI
76
1.3.
INFORMACJA DOTYCZĄCA LICZBY PRACOWNIKÓW IMS S.A.
76
1.4.
TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
76

1.5. ISTOTNE ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM 77

4

Wybrane dane finansowe ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego

w tys. PLN w tys. EUR
Okres 3 miesięcy zakończony Okres 3 miesięcy zakończony
31.03.2018
r.
31.03.2017
r.
31.03.2018
r.
31.03.2017
r.
(dane niebadane) (dane niebadane) (dane niebadane) (dane niebadane)
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
Przychody netto ze sprzedaży 11 387 9 359 2 725 2 182
EBIT 2 868 1 313 686 306
Amortyzacja 1 042 890 249 208
EBITDA (Wynik na działalności operacyjnej + amortyzacja) 3 910 2 203 936 514
Zysk brutto 2 793 1 285 668 300
Zysk netto za okres sprawozdawczy 2 261 1 037 541 242
Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej 2 261 1 025 541 239
Zysk na akcję przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej
(gr na akcję)
7 3 2 1
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 5 432 2 972 1 300 693
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (108) (164) (26) (38)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (1
143)
(593) (274) (138)
Przepływy pieniężne netto razem 4 181 2 215 1 001 516
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej Stan na
31 marca
2018
r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017
r.
(dane badane)
Stan na
31 marca
2018
r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017
r.
(dane badane)
Rzeczowe aktywa trwałe 10 409 10 429 2 473 2 500
Należności krótkoterminowe 9 345 13 161 2 221 3 155
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 11 204 7 023 2 662 1 684
Kapitał własny 23 101 20 735 5 489 4 971
Zobowiązania długoterminowe 7 006 5 958 1 665 1 428
Zobowiązania krótkoterminowe 10 190 11 133 2 421 2 669

Wszystkie kwoty są wyrażone w tys. PLN, o ile nie zaznaczono inaczej

Zasady przeliczenia wybranych danych finansowych

Poszczególne pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono według ustalonego przez NBP kursu wymiany złotego na EUR obowiązującego na 30.03.2018 r. - 4,2085 PLN/EUR i dane porównawcze na 29.12.2017 r. - 4,1709 PLN/EUR.

Poszczególne pozycje skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych - przeliczono według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez NBP na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca okresu sprawozdawczego, tj. za okres 3 miesięcy zakończonych 30.03.2018 r. - 4,1784 PLN/EUR i dane porównawcze za okres 3 miesięcy zakończonych 31.03.2017 r. - 4,2891 PLN/EUR.

I. Kwartalne sprawozdanie z działalność Grupy Kapitałowej IMS

1. PODSTAWOWE INFORMACJE O SPÓŁCE I GRUPIE KAPITAŁOWEJ IMS

Grupa Kapitałowa IMS ("Grupa Kapitałowa"; "Grupa IMS"; "Grupa") zajmuje pozycję lidera polskiego rynku w świadczeniu wyspecjalizowanych usług z zakresu marketingu sensorycznego. Tak wysoką pozycję na rynku polskim jak również ekspansję na inne rynki europejskie, Grupa zawdzięcza oferowanym nowoczesnym rozwiązaniom. Działając, z ponad kilkunastoletnim doświadczeniem, w segmencie mediów i nowoczesnych technologii, Grupa wykorzystuje techniki umożliwiające kreowanie nastroju i wywieranie wpływu na zachowanie Klienta.

Jednostką dominującą w Grupie IMS jest IMS Spółka Akcyjna (dalej "IMS S.A."; "Spółka"; "Emitent"). IMS S.A. (wcześniej w okresie kwiecień 2007 r. – czerwiec 2015 r. jako Internet Media Services S.A.) została utworzona w wyniku przekształcenia Internet Media Services Sp. z o.o. w spółkę akcyjną. Internet Media Services Sp. z o.o., działająca od 2000 r., zarejestrowana była w Krajowym Rejestrze Sądowym prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000083234. W dniu 8 marca 2007 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę w sprawie przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną (Rep. A nr 499/2007). W dniu 10 kwietnia 2007 r. Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował zmianę formy prawnej Spółki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną oraz podwyższenie kapitału akcyjnego do wysokości 500 tys. PLN. Kapitał akcyjny Spółki według stanu na 31 marca 2018 roku wynosił 669.997,98 PLN i dzielił się na 33.499.899 akcji o wartości nominalnej 0,02 złotych każda.

Dane teleadresowe i rejestracyjne na dzień publikacji sprawozdania
Siedziba ul. Puławska 366, 02-819 Warszawa
Sąd Rejestrowy Sąd Rejonowy dla m.st.Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru
Sądowego
KRS 0000278240
Kapitał zakładowy 669.997,98 PLN
NIP 525-22-01-663
REGON 016452416
Strona www www.ims.fm
Telefon +48 /22/ 870 67 76
Fax +48 /22/ 870 67 33

Grupa IMS dostarcza usługi, które mają na celu wpłynąć na atrakcyjność miejsc sprzedaży, jak również wzrost sprzedaży promowanego asortymentu. Działania Grupy skupiają się w trzech głównych obszarach marketingu sensorycznego:

audiomarketingu - przygotowanie i emisja formatów muzycznych oraz produkcja i emisja reklam dźwiękowych (abonamenty audio i usługi reklamowe audio),

  • Digital Signage produkcja i emisja przekazów reklamowych na ekranach plazmowych (abonamenty wideo, usługi reklamowe wideo oraz dystrybucja sprzętu i kontentu Digital Signage),
  • aromamarketingu dobór i dystrybucja kompozycji zapachowych (umowy abonamentowe, dystrybucja sprzętu i olejków zapachowych).

Powyższe dziedziny stanowią podstawowy trzon marketingu sensorycznego, który jest działaniem polegającym na umiejętnym dobraniu odpowiednich bodźców dźwiękowych, wizualnych i zapachowych w celu wywołania oczekiwanych reakcji u klientów.

Misją Grupy jest pozostanie wiodącym dostawcą rozwiązań podnoszących efektywność i atrakcyjność miejsc sprzedaży, w tym poprzez oferowanie kompleksowych rozwiązań marketingowych, które odciążą klienta od implementacji, zarządzania i monitorowania systemów i procesów sprzedaży nakierowanych na działania marketingowe w miejscu sprzedaży.

Wytworzenie właściwej atmosfery miejsc sprzedaży pozwala wpłynąć m.in. na:

  • zachowania klientów (wzbudzenie zainteresowania miejscem sprzedaży, wydłużenie czasu pobytu klienta w sklepie, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa dokonania zakupów),
  • budowanie wizerunku marki (odpowiednio dobrany zapach, treść reklamowa oraz jej sposób przekazu pozwala na uzyskanie odpowiednich skojarzeń z marką, jak również kreuje lojalność wobec marki),
  • zwiększenie sprzedaży.

Spółki zależne

W skład Grupy Kapitałowej wchodzą obecnie (poza jednostką dominującą) cztery spółki zależne:

  • IMS r&d sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie;
  • IMS events sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie;
  • Mood Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie;
  • Videotronic Media Solutions Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

IMS r&d sp. z o.o. prowadzi w Grupie Kapitałowej IMS działalność badawczo-rozwojową w zakresie nowych urządzeń i systemów. IMS r&d sp. z o.o. pracuje nad nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami urządzeń do marketingu sensorycznego wykorzystywanymi w całej Grupie Kapitałowej (np. serwery do nadawania muzyki i wyświetlania kontentu Digital Signage) oraz autorskimi, interaktywnymi aplikacjami multimedialnymi.

IMS events sp. z o.o. specjalizuje się w organizacji eventów i wydarzeń specjalnych. Firma zajmuje się przygotowywaniem i realizacją imprez związanych z wprowadzeniem nowych produktów na rynek, ambientami, promocją, programami lojalnościowymi, szkoleniami, konferencjami, itp.

Mood Factory Sp. z o.o. to spółka prowadząca działalność abonamentową w zakresie audio i aromamarketingu na krajowych rynkach lokalnych, gdzie grupą klientów docelowych są głównie pojedyncze sklepy, salony fryzjerskie, salony fitness, puby, restauracje oraz niewielkie, lokalne sieci ww. salonów, sklepów i restauracji (w odróżnieniu od Emitenta, który w swojej

dotychczasowej działalności współpracuje głównie z dużymi markami, sieciami FMCG, galeriami handlowymi oraz sieciami hiper- i supermarketów).

8

VMS to spółka specjalnego przeznaczenia, która w I kwartale 2018 roku świadczyła usługi transportowe na rzecz IMS S.A. (podobnie jak w roku 2017).

Wszystkie wymienione powyżej spółki zależne, nad którymi IMS S.A. sprawuje kontrolę, podlegają konsolidacji metodą pełną. Spółki zależne są konsolidowane od daty uzyskania kontroli przez Spółkę, natomiast przestają być konsolidowane w chwili utraty nad nimi kontroli przez IMS S.A. Spółka posiada kontrolę, z tytułu swojego zaangażowania w jednostkę, kiedy podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych (zwrotów), oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych (zwrotów) poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Salda i transakcje występujące pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski i straty wynikające z transakcji w ramach Grupy, są dla celów konsolidacji eliminowane.

W I kwartale 2018 roku skład Grupy Kapitałowej IMS nie uległ zmianie, w tym w wyniku połączenia, przejęcia lub sprzedaży, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji czy zaniechania działalności.

W I kwartale 2018 roku nie wystąpiły zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Emitenta i jego Grupą Kapitałową.

9

Skład Grupy Kapitałowej IMS na 31.03.2018 r.:

Szczeble Jednostka Nazwa skrócona Data
objęcia
Procentowy udział IMS S.A.
w kapitale spółki
Metoda
powiązania kontroli Stan na
31.03.2018 r.
Stan na
31.12.2017 r.
konsolidacji
Jednostka
dominująca
IMS
Spółka Akcyjna
z siedzibą
ul. Puławska 366
Warszawa
IMS S.A. x x x Pełna
Szczebel
pierwszy
IMS r&d spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością
z siedzibą
ul. Lipowa 3
Kraków
IMS r&d
sp. z o.o.
19.01.2006 r. 100,00% 100,00% Pełna
IMS events spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością
z siedzibą
ul. Królowej Marysieńki 94A
Warszawa
IMS events
sp. z o.o.
31.03.2014 r. 73,00% 73,00% Pełna
Mood Factory
Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością
z siedzibą
ul. Puławska 366
Warszawa
Mood Factory
Sp. z o.o.
04.08.2016 r. 86,40% 86,40% Pełna
Videotronic Media Solutions
Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością
z siedzibą
ul. Puławska 366
Warszawa
VMS
Sp. z o.o.
18.05.2007 r. 100,00% 100,00% Pełna

2. OPIS ISTOTNYCH DOKONAŃ LUB NIEPOWODZEŃ GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W OKRESIE, KTÓREGO DOTYCZY RAPORT ORAZ OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ MAJĄCYCH ZNACZĄCY WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE

Wyniki finansowe

Tabela: Wybrane informacje finansowe za IQ 2018 r.

( w tys. PLN) 3 miesiące
zakończone
31 marca 2018 r.
3 miesiące
zakończone
31 marca 2017 r.
Zmiana
wartościowa
Zmiana
procentowa
Przychody netto ze sprzedaży 11 387 9 359 2 028 22%
Koszty działalności operacyjnej 8 647 8 084 563 7%
Wynik na sprzedaży 2 784 1 290 1 494 116%
EBIT 2 868 1 313 1 555 119%
EBITDA (Wynik na działalności operacyjnej +
amortyzacja)
3 910 2 203 1 707 78%
Zysk brutto 2 793 1 285 1 508 118%
Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki
dominującej
2 261 1 025 1 236 121%

Wykres: Struktura przychodów netto ze sprzedaży według kategorii sprzedaży w IQ 2018 r. (w tys. PLN)

Od 2018 roku Zarząd Emitenta podjął decyzję o zmianie prezentacji segmentów. Dotyczy to prezentowanego dotychczas segmentu "Digital Signage", z którego zostały wydzielone usługi reklamowe wideo, które to z kolei, po wydzieleniu, zostały przeniesione do dotychczasowego segmentu "Usługi reklamowe audio" tworząc w ten sposób segment "Usługi reklamowe audio i wideo". W nowym segmencie "Systemy Digital Signage" prezentowana jest sprzedaż systemów galeryjnych DS., lokalizatorów, rabatomatów i innych urządzeń Digital Signage. Reklasyfikowana wartość przychodów reklamowych wideo w I kwartale 2017 r. – dla zachowania porównywalności - to kwota 1.028 tys. PLN. Zmiana prezentacji ma na celu pokazanie całości sprzedaży usług reklamowych i jej zmian w kolejnych okresach.

Przychody netto ze sprzedaży osiągnęły w I kwartale 2018 r. wartość 11.387 tys. PLN i wzrosły o 2.028 tys. PLN (tj. o 22%) w stosunku do I kwartału 2017 r. W IQ 2018 roku Grupa IMS odnotowała rekordowe wzrosty zysków rok/roku – zysk operacyjny wzrósł o 119%, EBITDA o 78%, a zysk netto o 121%. Pierwszy kwartał 2018 roku był bardzo udany we wszystkich podstawowych segmentach sprzedażowych (jedynie w kategorii "eventy" zanotowany został niewielki spadek sprzedaży). Na szczególną uwagę zasługuje wzrost sprzedaży usług reklamowych audio i wideo. Przychody te wzrosły z 2.193 tys. PLN do 3.487 tys. PLN – wzrost o 59%. Wzrost przychodów to efekt opisywanej i realizowanej od końca 2015 roku strategii Emitenta, polegającej na powiększaniu zespołów sprzedażowych o wartościowych i doświadczonych menedżerów i handlowców oraz zwiększenia wydatków komunikacyjno - marketingowych, co owocuje większą świadomością wartości usług IMS S.A. wśród decydentów odpowiadających za budżety reklamowe w domach mediowych i u innych kluczowych klientów.

Stały, systematyczny wzrost przychodów widoczny jest w kluczowych z punktu widzenia stabilności biznesu Spółki segmentach abonamentowych.

Lokalizacje abonamentowe

Grupa IMS jest niekwestionowanym liderem rynku marketingu sensorycznego w Polsce. Na koniec I kwartału 2018 roku Grupa dostarczała swoje usługi do 13.235 lokalizacji abonamentowych na terenie Polski i poza granicami (lokalizacja = pojedyncze urządzenie audio, wideo lub aromabox, za które pobierana jest opłata abonamentowa; jeżeli za urządzenie pobierana jest więcej niż jedna opłata abonamentowa, wówczas liczba lokalizacji odpowiada liczbie opłat abonamentowych). Usługi abonamentowe oparte są w większości o długoterminowe, kilkuletnie kontrakty. Przychody abonamentowe stanowią rokrocznie około 50% wszystkich przychodów Grupy.

Wykres: Wzrost liczby lokalizacji abonamentowych w Grupie Kapitałowej w latach 2000 – 31.03.2018

Wszystkie kwoty są wyrażone w tys. PLN, o ile nie zaznaczono inaczej

3 miesiące
zakończone
3 miesiące
zakończone
Wskaźnik wzrostu
IQ 2018/IQ 2017
31 marca 2018 r. 31 marca 2017 r. liczbowy procentowy
Liczba obsługiwanych lokalizacji handlowych
(abonamenty audio i wideo)
10 538 9 667 871 9%
Liczba obsługiwanych lokalizacji handlowych
(abonamenty aroma)
2 697 2 314 383 17%
Lokalizacje abonamentowe łącznie 13 235 11 981 1 254 10%

Tabela: Wzrost liczby lokalizacji abonamentowych w Grupie Kapitałowej w IQ 2018 r.

Instalacje systemów Digital Signage

Do ciekawych instalacji systemów galeryjnych Digital Signage wdrożonych w I kwartale 2018 roku należy instalacja wayfinderów (interaktywne urządzenia, dzięki którym klient w czasie rzeczywistym otrzymuje informacje o aktualnych promocjach, lokalizacjach sklepów oraz drodze do nich) w centrum handlowym Czyżyny w Krakowie. W urządzeniach, do dyspozycji klientów galerii, zainstalowana została interaktywna aplikacja obiektu z mapą 3D. Wyświetlają ją pojemnościowe monitory iiyama. Sam wayfinder został zbudowany z połączenia konglomeratu staronu (wysokiej jakości płyty) z drewnem.

Urządzenia będą ułatwiały klientom odnalezienie określonych punktów i poruszanie się po centrum. Ponadto są elementem wyposażenia idealnie wpisującym się w nowoczesny charakter obiektu.

Zdjęcie 1. Instalacja wayfinderów w centrum handlowym Czyżyny

Dywersyfikacja sprzedaży

Grupa IMS posiada zdywersyfikowany portfel odbiorców. W I kwartale 2018 roku Grupa nie dokonała sprzedaży na rzecz jakiegokolwiek odbiorcy, której wartość w ciągu jednego roku stanowiłaby istotną kwotę w ogóle wartości sprzedaży Grupy. Mocno zdywersyfikowany jest także portfel dostawców. W I kwartale 2018 roku Grupa nie zawierała transakcji z jakimkolwiek

dostawcą, z którym wartość zakupów przekroczyłaby istotnie wartość ogółu zakupów dokonywanych przez Grupę.

Koszty działalności

Wykres: Koszty działalności operacyjnej w IQ 2018 r. (w tys. PLN)

W I kwartale 2018 roku, koszty działalności operacyjnej wzrosły w stosunku do I kwartału 2017 r. o 563 tys. PLN (wzrost w ciągu okresu o 7%), przy jednoczesnym wzroście przychodów ze sprzedaży w analogicznym okresie o 2.028 tys. PLN, tj. o 22%. Wzrost kosztów w największej pozycji "Usługi obce" związany był wyłącznie z wyższą sprzedażą tego okresu.

Parametr Formuła obliczeniowa Okres 3 miesięcy
zakończonych
31.03.2018 r.
Okres 12 miesięcy
zakończonych
31.12.2017 r.
Okres 3 miesięcy
zakończonych
31.03.2017 r.
Rentowność
EBITDA
EBITDA
przychody netto ze sprzedaży
34,3% 28,0% 23,5%
Rentowność
netto
zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki
dominującej
19,9% 16,4% 11,0%
przychody netto ze sprzedaży
Parametr Formuła obliczeniowa 31 marca 2018 r. 31 grudnia 2017 r. 31 marca 2017 r.
Dług netto
(mln PLN)
dług oprocentowany minus środki pieniężne (3,4) 1,0 (2,0)

Tabela: Analiza wskaźnikowa

W I kwartale 2018 roku widoczny jest bardzo istotny wzrost rentowności w stosunku do I kwartału 2017 roku jak i do całego 2017 roku. Na koniec I kwartału 2018 r. Grupa IMS posiadała nadwyżkę środków pieniężnych nad zobowiązaniami finansowymi w wysokości 3,4 mln PLN.

Inwestycje

Tabela: Nakłady Grupy Kapitałowej IMS na przyjęte do użytkowania aktywa trwałe i wartości niematerialne w IQ 2018 r.

Rok Urządzenia do
usługi
audiomarketingu
Urządzenia do
usługi
wideomarketingu
Urządzenia do
usługi
aromamarketingu
Samochody Pozostałe
rzeczowe
aktywa
trwałe
Wartości
niematerialne
Inwestycje
łącznie
IQ 2018 178 342 146 226 7 503 1 403
IQ 2017 174 18 87 - 76 9 364
Okres 3 miesięcy zakończonych
Nakłady inwestycyjne 31 marca 2018 r. 31 marca 2017 r.
Sfinansowane ze środków własnych 565 92
Sfinansowane poprzez leasing 838 272
RAZEM 1 403 364

Grupa świadczy swoje usługi na urządzeniach produkowanych przez IMS r&d sp. z o.o. (mediabox i wideobox, lokalizatory, rabatomaty) oraz na urządzeniach zakupywanych od firm zewnętrznych: aromabox oraz monitory do usługi Digital Signage. Urządzenia w trakcie eksploatacji oraz w związku ze zmianami technologicznymi muszą podlegać sukcesywnej wymianie. Grupa ponosi w związku z tym nakłady inwestycyjne wynikające nie tylko ze wzrostu liczby lokalizacji, w których świadczone są usługi, ale związane również z wymianą sprzętu.

W I kwartale 2018 roku IMS S.A. przyjęła do użytkowania nowy system do obsługi Klientów o wartości 486 tys. PLN. Zakup i wdrożenie systemu zostało sfinansowane ze środków własnych Spółki.

Poza informacjami opisanymi w niniejszym punkcie oraz w pozostałych częściach raportu, nie występują inne informacje istotne dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, oceny wyniku finansowego oraz możliwości realizacji zobowiązań przez Emitenta i Grupę Emitenta.

3. STANOWISKO EMITENTA ODNOŚNIE OPUBLIKOWANYCH PROGNOZ NA 2018 ROK

W dniu 23 maja 2018 roku Spółka opublikowała prognozę finansową na rok 2018. Opublikowana prognoza zakłada osiągnięcie przez Grupę IMS w 2018 roku następujących parametrów:

Parametr Wartość
prognozowana 2018
/w mln PLN/
Wyniki 2017 roku
/w mln PLN/
2018 / 2017 (%)
Przychody netto ze sprzedaży 53,0 48,05 110,3%
EBIT 12,0 9,89 121,3%
EBITDA 16,5 13,46 122,6%
Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej 9,0 7,86 114,5%

Przedstawiona prognoza jest zgodna z celami średnioterminowymi na lata 2017 – 2019 przyjętymi przez Zarząd Spółki w dniu 23 maja 2016 roku i przekazanymi do publicznej wiadomości przez Spółkę raportem bieżącym ESPI 27/2016:

Pozycja Rok 2017 Rok 2018 Rok 2019
EBITDA 13,5 mln PLN 16,5 mln PLN 20 mln PLN
Roczne tempo zwiększania lokalizacji abonamentowych 2 000 lokalizacji 2 500 lokalizacji 3 000 lokalizacji
Rentowność netto 16% 18% 22%
Dywidenda – min. 60% zysku TAK TAK TAK

Rentowność netto = zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej / skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży

Zarząd podtrzymuje ww. prognozę na 2018 rok. W kontekście świetnych wyników za IQ 2018, będących efektem systematycznie realizowanej strategii rozwoju, osiągnięcie prognoz na 2018 rok oraz EBITDA w wysokości 20 mln zł w roku 2019 jest bardzo realistyczne.

Jednocześnie Emitent informuje, że dokona korekty prognozy w przypadku, gdyby którykolwiek z prognozowanych parametrów miał różnić się od osiągniętych wyników o co najmniej +/- 10%. Korekta w górę lub w dół tempa pozyskiwania lokalizacji abonamentowych oraz rentowności netto zaprezentowanych w raporcie ESPI 27/2016 będzie miała miejsce jedynie wtedy, kiedy miałoby to wpływ na zmianę o co najmniej +/- 10% przedstawionych powyżej przychodów lub zysków Grupy IMS.

Emitent będzie dokonywał oceny możliwości realizacji prognozowanych parametrów oraz dokonywał ewentualnych korekt prezentowanych prognoz w cyklach kwartalnych.

Zarząd Emitenta podtrzymuje realizację polityki dywidendowej obowiązującej w Grupie, która mówi o corocznym rekomendowaniu walnemu zgromadzeniu do wypłaty co najmniej 60% skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej.

4. POZOSTAŁE INFORMACJE ISTOTNE DLA OCENY SYTUACJI MAJĄTKOWEJ I FINANSOWEJ ORAZ WYNIKU FINANSOWEGO EMITENTA I GRUPY EMITENTA

4.1. Skup akcji własnych przeprowadzony przez IMS S.A.

Skup akcji własnych prowadzony przez IMS S.A. w I kwartale 2018 roku odbywał się na podstawie Uchwały nr 19 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 25 maja 2017 roku w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do nabywania akcji własnych IMS S.A. oraz uchwalonego przez Zarząd Spółki 13 lutego 2018 roku Programu Skupu akcji własnych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie ("ZWZ") Uchwałą nr 19 upoważniło Zarządu Emitenta do kolejnego nabywania akcji własnych IMS S.A. ZWZ upoważniło Zarząd IMS S.A. do nabycia nie więcej niż 1.000.000 akcji własnych Spółki w okresie od 1 stycznia 2018 roku do 31 marca 2019 roku, nie dłużej jednak niż do chwili wyczerpania środków przeznaczonych na nabycie akcji własnych. Nabywanie akcji może następować za cenę nie niższą niż 2,50 PLN za jedną akcję i nie wyższą niż 6,50 PLN za jedną akcję. Łącznie na nabycie akcji przeznaczono kwotę 2.500.000 złotych. Nabyte akcje własne mogą być:

  • umorzone, lub
  • przeznaczone do dalszej odsprzedaży lub
  • przeznaczone na inny prawnie dopuszczalny cel wskazany przez Zarząd Spółki.

Nabywanie akcji może następować poprzez:

  • składanie zleceń maklerskich;
  • zawieranie transakcji pakietowych;
  • zawieranie transakcji poza obrotem zorganizowanym;
  • ogłoszenie wezwania.

Zarząd Emitenta 13 lutego 2018 roku przyjął Program Skupu Akcji zakładający, iż skup akcji będzie realizowany w ramach transz realizowanych w okresie 13.02.2018 r. – 31.03.2019 r., nie dłużej jednak niż do chwili wyczerpania środków przeznaczonych na nabycie akcji. W tym samym dniu ogłoszona została pierwsza Transza Skupu Akcji Własnych prowadzona za pośrednictwem domu maklerskiego. Emitent w I Transzy zdecydował o nabyciu nie więcej niż 60 tys. akcji i na to nabycie przeznaczona została kwota 150 tys. PLN. Pierwsza Transza trwała w okresie od 20 lutego 2018 roku do 20 marca 2018 r. Skup akcji w ramach I Transzy odbywał się poprzez składanie zleceń maklerskich przez współpracujący z Emitentem dom maklerski Ipopema Securities S.A. W ramach tej Transzy Spółka nabyła 21.551 akcji o łącznej wartości nominalnej 431,02 zł, stanowiących 0,06% kapitału zakładowego Emitenta i uprawniających do 21.551 głosów na WZ (0,06% wszystkich głosów). Średnia jednostkowa cena nabycia akcji wynosiła 3,76 zł za 1 akcję.

Na dzień publikacji raportu Emitent posiada łącznie 561.477 akcji własnych, o wartości nominalnej 11.229,54 PLN, które stanowią 1,68% kapitału zakładowego Emitenta i uprawniają do 561.477 głosów na WZ (1,68% wszystkich głosów).

17

Zestawienie poniżej zawiera podsumowanie wszystkich przeprowadzonych w I kwartale 2018 roku transz skupu akcji, które zakończyły się skupem akcji IMS S.A.

okres skupu liczba akcji
(szt.)
średnia cena
zakupu 1 akcji
(w PLN)
wartość
(w PLN)
koszty skupu
(w PLN)
łączne wydatki
(w PLN)
wartość nominalna
nabytych akcji
(w PLN)
liczba głosów % w kapitale zakładowym oraz
% liczby głosów na Walnym
Zgromadzeniu
Akcje własne na 31.12.2017 r. 539 926 3,64 1 965 270 22 948 1 988 218 10 798,52 539 926 1,61%
Skup akcji prowadzony zgodnie z Uchwałą nr 19 ZWZ z 25.05.2017 r.
20.03.2018 r. 21 551 3,76 81 132 203 81 335 431,02 21 551 0,06%
Akcje własne na dzień publikacji
sprawozdania
561 477 3,64 2 046 402 23 151 2 069 553 11 229,54 561 477 1,68%

Zestawienie poniżej zawiera podsumowanie wszystkich przeprowadzonych przez Emitenta Programów Skupów Akcji Własnych

okres skupu liczba akcji
(szt.)
średnia cena
zakupu 1 akcji
(w PLN)
wartość
(w PLN)
koszty skupu
(w PLN)
łączne wydatki
(w PLN)
wartość nominalna
nabytych akcji
(w PLN)
liczba głosów % w kapitale zakładowym oraz
% liczby głosów na Walnym
Zgromadzeniu
łącznie skup akcji w IMS S.A. w latach
2014 – IQ 2018 (wszystkie programy skupu)
4 092 990 2,37 9 684 461 32 801 9 717 263 81 859,80 4 092 990 12,22%

4.2. Rekomendacja "KUPUJ" dla akcji IMS S.A. z ceną docelową 5 pln

W dniu 27 marca 2018r. opublikowana została przez Polski Dom Maklerski rekomendacja "KUPUJ" dla akcji IMS S.A. Na bazie modelu DCF oraz na podstawie oczekiwanej stopy dywidendy wyznaczono cenę docelową akcji IMS S.A. na 5,00 PLN, co oznaczało 32% potencjał wzrostu kursu akcji.

W rekomendacji wskazano kluczowe przesłanki inwestycyjne dla potencjalnych Akcjonariuszy:

  • − sytuacja rynkowa, w tym: duża popularność marketingu sensorycznego na świecie oraz wzrost rynku reklamy w Polsce;
  • − wypracowane wyniki ponad prognozą szacunkowe wyniki Grupy IMS za 2017 rok opublikowane przez Spółkę w lutym 2018 r., okazały się być lepsze od prognozy o 1,4% na skonsolidowanych przychodach oraz 11% wyższe w odniesieniu do zysku netto.
  • − stabilna polityka dywidendowa IMS wypłaca dywidendę od pierwszego roku funkcjonowania na rynku publicznym;
  • − atrakcyjne akwizycje zgodne ze strategią rozwoju Grupy IMS konsolidacja rynku i zdobycie pozycji lidera marketingu sensorycznego w Europie;
  • − nowe produkty Grupa IMS stale pracuje i wprowadza na rynek nowe produkty;
  • − atrakcyjny model biznesowy sprzedaż Grupy IMS w ok. 50% wynika ze stałych, comiesięcznych przychodów abonamentowych opartych o wieloletnie kontrakty, co zapewnia stałe wpływy finansowe;
  • − ekspansja zagraniczna Grupa IMS swoje usługi dostarcza już do wielu krajów, do których należą m.in.: Słowacja, Niemcy, Czechy, Rumunia, Węgry. Plany rozwoju opierają się w dużym stopniu na ekspansji zagranicznej Partnerów biznesowych Grupy pozyskanych w Polsce. Dzięki długoletniej współpracy polskie organizacje handlowe planując rozwój poza granicami kraju zakładają, iż usługi audio, Digital Signage oraz aroma implementować będą we współpracy ze spółkami Grupy IMS;
  • − nowe segmenty rynku Grupa IMS ciągle poszukuje nowych rynków zbytu dla swoich usług. Ciekawe i obiecujące kierunki rozwoju to bankowość oraz kanał stacji benzynowych.

Jak podał Polski Dom Maklerski S.A., rekomendacja "KUPUJ" oznacza, że w ocenie PDM S.A. Spółka jest fundamentalnie niedowartościowana i w okresie ważności rekomendacji cena akcji IMS S.A. znacznie wzrośnie. Rekomendacja zapada w dni jej zmiany (zapadnięcie przez zmianę) lub na dzień, w którym upływa 12 miesięcy od dnia jej wydania (zapadnięcie poprzez osiągnięcie terminu ważności), w zależności, który z powyższych terminów okaże się wcześniejszy. PDM S.A. podaje także, że nie zawarł z IMS S.A. umowy o prowadzenie usług w postaci sporządzania rekomendacji. Emitent dodaje w uzupełnieniu, że nie łączyła ani nie łączy IMS S.A. lub którejkolwiek ze spółek Grupy Kapitałowej IMS jakakolwiek umowa z Polskim Domem Maklerskim S.A.

Pełny raport z rekomendacją "KUPUJ" dostępny jest na stronie internetowej PDM S.A. pod adresem: https://polskidm.com.pl/pliki/raport\_ims.pdf

5. CZYNNIKI, KTÓRE W OCENIE GRUPY BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO NAJMNIEJ NAJBLIŻSZEGO KWARTAŁU

Decydujący wpływ na wyniki Grupy w perspektywie co najmniej najbliższego kwartału będzie miała realizacja strategii rozwoju, opisanej szczegółowo w pkt 1.3. Sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej IMS za 2017 rok opublikowanego 24 kwietnia 2018 roku. Sprawozdanie jest dostępne na stronie IMS S.A. (www.ims.fm).

Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • a) Tempo wzrostu ilości lokalizacji abonamentowych audio, wideo i aroma;
  • b) Przychody ze sprzedaży usług reklamowych, zależne w dość istotnym stopniu od ogólnej koniunktury gospodarczej i budżetów reklamodawców;
  • c) Akwizycje mające na celu konsolidację rynku marketingu sensorycznego;
  • d) Korzyści płynące ze zwiększenia potencjału ludzkiego w działach handlowych oraz dodatkowy czynnik motywacyjny w postaci Programu Motywacyjnego III opartego o opcje menedżerskie, wpływający na kluczowy personel Emitenta i Grupy;
  • e) Efekty działań komunikacyjno-marketingowych;
  • f) Ekspansję na rynkach zagranicznych;
  • g) Pozyskiwanie nowych, dotychczas nieobsługiwanych segmentów rynku;
  • h) Wprowadzanie na rynek nowych produktów i usług.

6. STRUKTURA AKCJONARIATU

Na 31 marca 2018 roku nie istnieje podmiot dominujący wobec Emitenta, ani podmiot sprawujący kontrolę nad Emitentem.

Poniższa tabela prezentuje szczegółowo zestawienie stanu posiadania akcji IMS S.A. lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Emitenta na 24.04.2018 roku (data przekazania ostatniego raportu okresowego) oraz na dzień publikacji niniejszego raportu wraz ze wskazaniem akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji IMS S.A. Wyemitowane akcje IMS S.A. nie są uprzywilejowane co do dywidendy ani co do głosu, w związku z tym liczba akcji posiadanych przez wymienionych poniżej Akcjonariuszy jest równa liczbie głosów z nich wynikających.

SKŁAD AKCJONARIATU sprawozdania
- 29 maja 2018 r.
Stan na dzień publikacji Stan na dzień publikacji
ostatniego raportu
okresowego
- 24 kwietnia 2018 r.
Zmiana w okresie
29.05.2018 r. –
24.04.2018 r.
liczba akcji % w kapitale
zakładowym
oraz % liczby
głosów na WZ
liczba akcji % w kapitale
zakładowym
oraz % liczby
głosów na WZ
liczba
akcji
% w kapitale
zakładowym
oraz % liczby
głosów na WZ
Akcje kontrolowane przez osoby
nadzorujące
Właściciel prawny akcji
Artur G. Czeszejko-Sochacki Cacheman Limited 3 354 973 10,01% 3 354 973 10,01% - -
Artur G. Czeszejko-Sochacki Artur G. Czeszejko-Sochacki 200 000 0,60% 200 000 0,60% - -
Wiesław Rozłucki Wiesław Rozłucki 320 000 0,96% 320 000 0,96% - -
Jarosław Dominiak Jarosław Dominiak 104 380 0,31% 104 380 0,31% - -
Andrzej Chajec Andrzej Chajec 100 000 0,30% 100 000 0,30% - -
Jarosław Parczewski Jarosław Parczewski 25 000 0,07% 25 000 0,07% - -
SUMA 4 104 353 12,25% 4 104 353 12,25% - -
Akcje kontrolowane przez osoby
zarządzające
Właściciel prawny akcji
Dariusz Lichacz Dariusz Lichacz 6 158 820 18,38% 6 158 820 18,38% - -
Michał Kornacki Michał Kornacki 5 874 784 17,54% 5 874 784 17,54% - -
Michał Kornacki Milena Kornacka 65 000 0,19% 65 000 0,19% - -
Piotr Bielawski Piotr Bielawski 840 000 2,51% 840 000 2,51% - -
Wojciech Grendziński Wojciech Grendziński 357 305 1,07% 357 305 1,07% - -
SUMA 13 295 909 39,69% 13 295 909 39,69% - -
Akcjonariusze posiadający
powyżej 5% kapitału zakładowego
Właściciel prawny akcji
Paweł Przetacznik Paweł Przetacznik 2 835 019 8,46% 2 835 019 8,46% - -
Fundusze Zarządzane przez TRIGON
TFI S.A.
Fundusze Zarządzane przez
TRIGON TFI S.A.
2 486 220 7,42% 2 486 220 7,42% - -
Fundusze Zarządzane przez OPERA
TFI S.A.*
Fundusze Zarządzane przez
OPERA TFI S.A.*
2 202 719 6,58% 2 202 719 6,58% - -
SUMA 7 523 958 22,46% 7 523 958 22,46% - -
IMS S.A.
(Akcje własne) **
IMS S.A.
(Akcje własne) **
561 477 1,68% 561 477 1,68% - -
Pozostali akcjonariusze Pozostali akcjonariusze 8 014 202 23,92% 8 014 202 23,92% - -
SUMA AKCJONARIATU 33 499 899 100% 33 499 899 100% - -

* zgodnie z najlepszą wiedzą Emitenta

** zgodnie z art. 364 par. 2 Kodeksu Spółek Handlowych, Spółka nie wykonuje prawa głosu z akcji własnych

W Spółce nie występują papiery wartościowe, które dawałyby specjalne uprawnienia kontrolne wobec Spółki.

7. CZYNNIKI RYZYKA

Grupa IMS narażona jest na wiele ryzyk zewnętrznych i wewnętrznych. Opisane poniżej czynniki ryzyka nie są jedynymi, które mogą dotyczyć Grupy i prowadzonej przez nią działalności. W przyszłości mogą wystąpić ryzyka trudne do przewidzenia w chwili obecnej, np. powstałe w wyniku zdarzeń nieprzewidywalnych lub nadzwyczajnych. Należy podkreślić, że spełnienie się któregokolwiek z wymienionych poniżej czynników ryzyka może mieć istotny negatywny wpływ na prowadzoną przez Grupę IMS działalność, sytuację finansową, a także wyniki z prowadzonej działalności oraz kształtowanie się rynkowego kursu akcji IMS S.A.

Czynniki ryzyka związane z otoczeniem rynkowym Grupy:

  • Ryzyko związane z sytuacją społeczno-ekonomiczną w Polsce
  • Ryzyko związane z rozwojem rynku handlu i usług
  • Ryzyko związane z pojawieniem się nowych technologii
  • Ryzyko związane z konkurencją

Czynniki ryzyka prawno-regulacyjne:

  • Ryzyka związane ze zmiennością przepisów prawa i jego interpretacji
  • Ryzyko związane z niestabilnością systemu podatkowego
  • Ryzyko podatkowe związane z transakcjami z podmiotami powiązanymi
  • Ryzyko związane z zakazem handlu w niedziele

Czynniki ryzyka specyficzne dla Grupy i branży, w której działa:

  • Ryzyko nieosiągnięcia przez Grupę celów strategicznych
  • Ryzyko związane z akwizycją innego podmiotu
  • Ryzyko uzależnienia świadczenia usług przez Grupę IMS od umów podpisanych z partnerami handlowymi
  • Ryzyko szkód poczynionych klientom na skutek wadliwej pracy urządzeń oferowanych przez Grupę
  • Ryzyko związane z konfliktami interesów
  • Ryzyko utraty kluczowych pracowników

Czynniki ryzyka finansowego i kapitałowego:

  • Ryzyko kapitałowe
  • Ryzyko finansowe

7.1. Ryzyko związane z otoczeniem rynkowym Grupy

Ryzyko związane z sytuacją społeczno-ekonomiczną w Polsce

Działalność Grupy IMS jest uzależniona od sytuacji makroekonomicznej Polski, a w szczególności od: stopy wzrostu PKB, poziomu inwestycji, stopy inflacji, stopy bezrobocia i wysokości deficytu budżetowego. Pogorszenie się sytuacji makroekonomicznej może wpłynąć na kondycję klientów Grupy, czego efektem może być spadek wydatków na reklamę (pomiędzy dynamiką wydatków na reklamę, a dynamiką zmian PKB zachodzi silna korelacja), zmniejszenie wartości inwestycji w zakresie rozwoju sieci sprzedaży (mniejsza liczba otwieranych punktów handlowych, może wpłynąć na dynamikę sprzedaży Grupy IMS) lub ograniczenie sieci sprzedaży m.in. poprzez zamknięcie nierentownych punktów handlowych (zmniejszenie punktów handlowych wpłynie na ilość usług abonamentowych świadczonych dla danego klienta).

Negatywne zmiany w sytuacji makroekonomicznej Polski mogą generować ryzyko dla prowadzonej przez Grupę działalności gospodarczej i tym samym wpływać na jej wyniki finansowe.

Ryzyko związane z rozwojem rynku handlu i usług

Poziom sprzedaży detalicznej w sieciach handlowych wpływa pośrednio na biznes Grupy. Zmiany wielkości sprzedaży detalicznej u klientów Grupy IMS mogą spowolnić wzrost Grupy przede wszystkim w zakresie sprzedaży usług reklamowych. Ponadto istnieje ryzyko związane z rozwojem dystrybucji reklam przez tradycyjne środki masowego przekazu. Rozwój tradycyjnych kanałów dystrybucji reklam, zmiana technologii, zmiana cen usług reklamowych oraz preferencji klientów Spółki może wpłynąć negatywnie na wyniki realizowane przez Grupę.

Ryzyko związane z pojawieniem się nowych technologii

Ciągły rozwój technologii niesie za sobą potrzebę ponoszenia stałych kosztów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi oraz udoskonaleniem już istniejących produktów Grupy. Istnieje ryzyko, iż w przyszłości może zaistnieć konieczność poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych, których to Grupa IMS nie byłaby w stanie pokryć, co może wpłynąć negatywnie na pozycję Grupy na rynku oraz jej wyniki finansowe. Drugim aspektem tego ryzyka jest zagrożenie stworzenia nowej technologii związanej z oferowanymi produktami przez konkurencję. Może to skutkować znaczną obniżką kosztów świadczenia usług przez konkurencję co może wpłynąć negatywnie na wyniki finansowe realizowane przez Grupę.

Ryzyko związane z konkurencją

Na wyniki finansowe osiągane przez Grupę może mieć wpływ obniżanie cen usług i towarów przez firmy konkurencyjne. Strategia działania Grupy IMS koncentruje się na wzmacnianiu pozycji rynkowej i powiększaniu przewagi konkurencyjnej poprzez dywersyfikację portfolio oferowanych produktów, świadczenie kompleksowych usług, rozszerzanie segmentów działalności oraz sieci sprzedaży. Jednak mimo to przyszła pozycja rynkowa Grupy może być uzależniona od działań ze strony konkurencji obecnej na rynku. W szczególności nie można wykluczyć umacniania w przyszłości pozycji rynkowej konkurentów Grupy np. wskutek konsolidacji i koncentracji kapitałowej firm konkurencyjnych w sektorze oraz pojawienia się nowych podmiotów, co może mieć wpływ na obniżenie marż i wpłynąć na wyniki finansowe lub perspektywy rozwoju Grupy w przyszłości.

7.2. Ryzyko prawno-regulacyjne

Ryzyka związane ze zmiennością przepisów prawa i jego interpretacji

Polski system prawny charakteryzuje się częstymi zmianami regulacji prawnych. Rodzi to dla Grupy potencjalne ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Regulacjami tymi są przepisy prawa handlowego, przepisy podatkowe, przepisy regulujące działalność gospodarczą, przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, przepisy dot. papierów wartościowych, przepisy dot. prawa autorskiego: Ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Rozporządzenia Ministra Kultury z 24 lutego 2003 r. w sprawie wysokości procentu wpłat na Fundusz Promocji Twórczości, Rozporządzenia Ministra Kultury z 12 maja 2011 r. w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów, Rozporządzenia Ministra Kultury z 27 czerwca 2003 r. w sprawie opłat uiszczanych przez posiadaczy urządzeń reprograficznych. Ryzyko takie stwarzają również interpretacje dokonywane przez sądy i inne organy dotyczące zastosowania przepisów, będące często niejednoznaczne i rozbieżne. Podkreślić również należy, że przepisy prawa polskiego znajdują się dodatkowo w procesie zmian związanych z harmonizacją prawa polskiego z prawem europejskim (prace te

obejmują m.in. Ustawę o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, stanowiącą implementację do polskiego porządku prawnego przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/26/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych do korzystania online na rynku wewnętrznym), a także z dostosowaniem przepisów prawa do zmieniających się koncepcji gospodarczych. Ewentualne zmiany mogą zmierzać w kierunku powodującym wystąpienie negatywnych skutków dla działalności Grupy i osiągane wyniki finansowe. Ponadto zmiana regulacji prawnych organizacji zarządzających prawami autorskimi (takich jak ZAiKS, SAWP, ZPAV, STOART etc.) oraz wzrost opłat z tytułu wykorzystywania utworów muzycznych, może wpłynąć na obniżenie marży realizowanej przez Grupę.

Ryzyko związane z niestabilnością systemu podatkowego

Polski system podatkowy charakteryzuje się częstymi zmianami składających się na jego kształt przepisów, które nie zostały sformułowane w sposób dostatecznie precyzyjny i brak jest ich jednoznacznej wykładni. Interpretacje przepisów podatkowych ulegają częstym zmianom, a zarówno praktyka organów skarbowych, jak i orzecznictwo sądowe w sferze opodatkowania, są wciąż niejednolite. Wobec tego, w przypadku spółki działającej w polskim systemie podatkowym zachodzi większe ryzyko prowadzenia działalności niż w przypadku spółki działającej w bardziej stabilnych systemach podatkowych. Dodatkowym czynnikiem powodującym zmniejszenie stabilności polskich przepisów podatkowych jest harmonizacja przepisów prawa podatkowego w państwach należących do UE. W związku z powyższym, można oczekiwać ujednolicenia orzecznictwa sądowego w sprawach podatkowych, przekładającego się na jednolitość stosowania prawa podatkowego, także przez organy podatkowe.

Ryzyko podatkowe związane z transakcjami z podmiotami powiązanymi

Grupa zawierała i będzie w przyszłości zawierać transakcje z podmiotami powiązanymi. W opinii Grupy wszystkie takie transakcje zostały zawarte na warunkach rynkowych. Nie można jednak wykluczyć ryzyka zakwestionowania przez organy podatkowe rynkowego charakteru ww. transakcji, co mogłoby skutkować wzrostem zobowiązań podatkowych Grupy, a tym samym mogłoby mieć negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową i jej wyniki.

Ryzyko związane z zakazem handlu w niedziele

Od 1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Stopniowe wprowadzanie zakazu (aż do całkowitego wyłączenia niedziel z handlu) będzie się odbywało od 2018 roku do 2020 roku. Powszechnie uważa się, że nie powinno być istotnych negatywnych skutków gospodarczych wprowadzenia ograniczeń w handlu w niedzielę. Tym niemniej, ryzyka jakie dostrzega obecnie Grupa mogą być związane z:

  • Redukcją budżetów wybranych firm czy sektorów ze względu na brak konsumentów w obiektach gdzie działa Grupa IMS;
  • Redukcją częstotliwości zleceń reklamowych;
  • Redukcją liczby klientów / marek reklamujących się;
  • Wycofywaniem się klientów z usług Grupy IMS lub renegocjacje cen tych usług.

7.3. Ryzyko specyficzne dla Grupy i branży, w której działa

Ryzyko nieosiągnięcia przez Grupę celów strategicznych

Zarząd IMS S.A. zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby Grupa zrealizowała najważniejsze cele strategiczne w najbliższych latach. Niemniej jednak Zarząd IMS S.A. nie może zagwarantować osiągnięcia wszystkich celów. Wystąpienie nieprzewidzianych zdarzeń rynkowych lub podjęcie błędnych decyzji w obszarze strategii rozwoju Grupy, będących skutkiem niewłaściwej oceny sytuacji w branży, może negatywnie wpłynąć na osiągane wyniki i pozycję rynkową. Celem ograniczenia tego ryzyka Zarząd jednostki dominującej na bieżąco analizuje tendencje rynkowe, a także czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, wpływające na prowadzoną działalność. W razie potrzeby zostaną podjęte decyzje, mające na celu minimalizację negatywnego wpływu na sytuację Grupy.

Ryzyko związane z akwizycją innego podmiotu

Zgodnie z przyjętą strategią, jednym z jej elementów jest wzrost poprzez akwizycje. Celem Grupy jest poszukiwanie jedynie rentownych podmiotów o dużych perspektywach wzrostu, których przejęcie pozwoli na wykorzystanie efektów synergii dla wzrostu wartości Grupy IMS oraz dywersyfikację usług. Podstawowym ryzykiem podczas realizacji strategii rozwoju w drodze akwizycji innych podmiotów jest trudność oceny sytuacji finansowej i biznesowej podmiotów będących przedmiotem inwestycji. W przypadku zrealizowania się takiego ryzyka, zakup spółki może mieć negatywny wpływ na wyniki skonsolidowane Grupy IMS. Zarząd IMS S.A. zobowiązuje się dołożyć wszelkich starań, by ograniczyć możliwość zaistnienia takiego ryzyka. Zarząd wybierając potencjalne spółki do akwizycji skupi się na przedsiębiorstwach rentownych, o dobrych perspektywach wzrostu. Ponadto Grupa przeprowadzi pełne badanie due diligence potencjalnego przedmiotu akwizycji, mające na celu rozpoznanie i zminimalizowanie wszelkich ryzyk związanych z przeprowadzeniem transakcji.

Ryzyko uzależnienia świadczenia usług przez Grupę IMS od umów podpisanych z partnerami handlowymi

Grupa IMS realizuje swoje usługi w obiektach klienta, m.in. w galeriach i sieciach handlowych. Grupa podpisuje wieloletnie kontrakty, głównie na okres 3 lat, na podstawie których może realizować swoje usługi w powyższych obiektach. Istnieje ryzyko, iż ze względu na zmianę polityki działalności, galerie, sieci handlowe lub inni partnerzy wypowiedzą lub nie przedłużą zawartych umów, co wpłynie na obniżenie przychodów realizowanych przez Grupę. Na dzień publikacji sprawozdania, obroty z żadnym partnerem handlowym nie osiągają poziomu 10% ogółu przychodów Grupy. Tym niemniej, jednoczesne wypowiedzenie umów przez kilku partnerów, z których każdy generuje kilka procent obrotów Grupy, mogłoby w efekcie doprowadzić do kilkunastoprocentowego obniżenia jej przychodów oraz istotnego spadku zysków.

Ryzyko szkód poczynionych klientom na skutek wadliwej pracy urządzeń oferowanych przez Grupę IMS

Grupa posiada swoje urządzenia techniczne w kilku tysiącach punktów handlowych głównie na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Obsługiwane urządzenia są skomunikowane poprzez łącza internetowe. Istnieje ryzyko zaprzestania działania urządzenia z powodów wewnętrznych (wadliwej konstrukcji, błędów w produkcji), jak i zewnętrznych (problemy z dostępem do Internetu). Wszystkie przerwy w dostawie usług przez Grupę spowodowane wadami technicznymi urządzeń mogą skutkować roszczeniami reklamacyjnymi i powodować konieczność wypłaty odszkodowań. Niemniej jednak urządzenia techniczne Grupy cechują się bardzo wysoką niezawodnością.

Ryzyko związane z konfliktami interesów

W toku prowadzonej działalności przez Grupę Emitenta istnieje konflikt interesów w organach administracyjnych, zarządzających i nadzorczych w związku z następującymi okolicznościami:

  • Posiadaniem przez członka Zarządu Dariusza Lichacza oraz pośrednio przez członka Rady Nadzorczej – p. Andrzeja Chajca (poprzez Nomada Polska Sp. z o.o. - od stycznia 2018 r. poprzez ARIA Sp. z o.o. i Wspólnicy sp.k. - w której p. Chajec jest członkiem Zarządu) udziałów w Mood Factory Sp. z o.o. wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Emitenta. W trakcie bieżącej współpracy Emitenta i innych spółek z Grupy Kapitałowej Emitenta z Mood Factory, realizowane są zyski na sprzedaży usług, towarów i materiałów do Mood Factory. Transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Poziom realizowanych zysków na tych transakcjach jest podobny jak poziom zysków realizowanych na sprzedaży do zewnętrznych podmiotów przeprowadzających z Grupą Emitenta obroty na podobnym poziomie co Mood Factory.
  • Zasiadaniem przez pana Jarosława Dominiaka (Członka Rady Nadzorczej) w Zarządzie (Prezes Zarządu) Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. SII świadczyło usługi doradcze w zakresie relacji inwestorskich na rzecz Emitenta. Usługi świadczone były na warunkach rynkowych.
  • Pan Andrzej Chajec (Członek Rady Nadzorczej) jest Komplementariuszem w Kancelarii Prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto sp.k. Podmiot ten świadczy usługi prawne na rzecz Emitenta. Usługi świadczone są na warunkach rynkowych.

Zarząd IMS S.A. podkreśla, że wszystkie transakcje, o których mowa powyżej, zawierane są na warunkach rynkowych.

Ryzyko utraty kluczowych pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych zasobów Grupy Kapitałowej są pracownicy, w szczególności kadra menedżerska, przedstawiciele handlowi, specjaliści od kontentu muzycznego oraz pracownicy IT. W przypadku przejścia kluczowych pracowników do firm konkurencyjnych, istniałoby ryzyko, iż firmy te mogłyby stać się istotnymi konkurentami wobec Grupy. W celu zapobiegania ryzyku utraty kluczowych pracowników Grupa prowadzi politykę kadrową mającą na celu budowanie więzi pracowników z Grupą, efektywne motywowanie pracowników oraz zapewnienie rozwoju pracowników poprzez szkolenia. W ramach tej polityki Grupa przeprowadziła dwa programy opcji menedżerskich w latach 2011 – 2013 i 2013 – 2015 oraz odsprzedaż akcji własnych pracownikom i menedżerom w 2016 r. celem związania kluczowego personelu ze Spółką i Grupą IMS. We wrześniu 2017 roku Walne Zgromadzenie Spółki zatwierdziło również kolejny Program Motywacyjny na lata 2018 – 2020 oparty o opcje menedżerskie i skierowany do członków Zarządu IMS S.A., menedżerów, pracowników i współpracowników spółek Grupy Kapitałowej IMS (Program Motywacyjny III został szczegółowo opisany w sprawozdaniu z działalności Grupy Kapitałowej IMS za 2017 roku w punkcie 1.8).

7.4. Ryzyko finansowe i kapitałowe

Zarządzanie ryzykiem kapitałowym

Celem Grupy w zakresie zarządzania kapitałem jest dostarczenie odpowiednich środków finansowych niezbędnych do kontynuowania działalności, tak aby możliwe było zapewnienie zwrotu na kapitale dla Akcjonariuszy oraz utrzymanie optymalnej struktury kapitału. Aby utrzymać lub skorygować strukturę kapitału, Grupa IMS może zwracać kapitał Akcjonariuszom, emitować nowe akcje lub sprzedawać aktywa w celu obniżenia zadłużenia. Grupa monitoruje kapitał przy pomocy m.in. wskaźnika zadłużenia. Wskaźnik ten oblicza się jako stosunek zadłużenia netto do łącznej wartości kapitału. Zadłużenie netto oblicza się jako sumę kredytów i pożyczek (w tym kredyty i pożyczki oraz zobowiązania handlowe i pozostałe, wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej) pomniejszoną o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Łączną wartość kapitału oblicza się jako kapitał własny wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej plus zadłużenie netto. Wskaźnik zadłużenia na 31 marca 2018 r. wyniósł 21% i był niższy aż o 12 punktów procentowych wobec stanu na 31 grudnia 2017 r. – 33%.

Wskaźnik zadłużenia Za okres
zakończony
31.03.2018 r.
Za okres
zakończony
31.12.2017 r.
Kredyty ogółem (w tym zobowiązania
handlowe i pozostałe)
17 196 17 091
minus: środki pieniężne i ich ekwiwalenty 11 204 7 023
Zadłużenie netto 5 992 10 068
Kapitał własny razem 23 101 20 735
Kapitał ogółem 29 093 30 803
Wskaźnik zadłużenia 21% 33%

Zarządzanie ryzykiem finansowym

Grupa jest narażona na ryzyka związane przede wszystkim z instrumentami finansowymi z których korzysta, takimi jak: kredyty bankowe, umowy leasingu, umowa faktoringu, pożyczki dla jednostek powiązanych, środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz należności i zobowiązania handlowe.

Ogólna polityka Grupy dotycząca zarządzania ryzykiem finansowym ma na celu zminimalizowanie potencjalnie niekorzystnego wpływu na wynik finansowy. Zarząd IMS S.A. ustala ogólne zasady zarządzania ryzykiem oraz politykę dotyczącą konkretnych obszarów, takich jak: ryzyko zmiany kursu walut, ryzyko stopy procentowej, ryzyko kredytowe, w celu stabilizacji przepływów pieniężnych oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu płynności i elastyczności finansowej.

Ryzyko walutowe

Grupa jest narażona na ryzyko walutowe, którego źródłem są głównie transakcje międzynarodowe wyrażone w walutach innych niż złoty polski. Transakcje międzynarodowe odbywają się głównie w USD i EUR.

Ryzyko zmiany stopy procentowej

Ryzyko stopy procentowej jest to ryzyko wynikające z faktu, że wartość godziwa albo przyszłe przepływy z instrumentu finansowego będą zmieniać się na skutek zmian stóp procentowych. Na 31 marca 2018 r., z racji niedużego udziału długu w finansowaniu ogółem oraz poziomu stóp procentowych i ich zmian w ostatnim czasie, ekspozycja Grupy na to ryzyko nie jest szczególnie wysoka. W przypadku wzrostu udziału długu w strukturze finansowania ekspozycja na to ryzyko ulegnie zwiększeniu.

Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe definiowane jest jako ryzyko poniesienia straty finansowej przez Grupę w sytuacji, kiedy kontrahent lub druga strona transakcji nie spełni swoich umownych obowiązków. Polityka Grupy zakłada ciągły monitoring i każdorazową analizę możliwości udzielenia kredytu kupieckiego odbiorcom produktów i usług. Wydłużony okres spłaty mogą otrzymać firmy będące we wcześniejszych okresach klientami Grupy i charakteryzujące się pozytywną historią spłat, oraz firmy posiadające zdolność kredytową ocenioną na podstawie analiz wewnętrznych lub zewnętrznych. Grupa w celu zminimalizowania potencjalnego wpływu ryzyka kredytowego na bieżąco monitoruje salda w odniesieniu do każdego klienta. Koncentracja ryzyka kredytowego związana jest z sezonowością sprzedaży (najwyższa sprzedaż następuje w IV kwartale roku, w szczególności w miesiącu grudniu). W związku z tym, na 31 grudnia saldo należności wykazuje wysoki poziom, który istotnie zmniejsza się w I kwartale kolejnego roku obrotowego. Stopień ryzyka kredytowego nie jest wysoki, biorąc pod uwagę historycznie dobry cykl rotacji należności i niski poziom odpisów aktualizujących.

Ryzyko utraty płynności

Ryzyko utraty płynności to ryzyko, iż Grupa nie będzie w stanie uregulować swoich zobowiązań finansowych w dacie ich wymagalności. W ramach zarządzania ryzykiem płynności Grupa stara się utrzymywać stan środków pieniężnych pozwalający na spłatę zobowiązań, zarówno w warunkach normalnych, jak i kryzysowych, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Grupa monitoruje ryzyko braku płynności poprzez planowanie płynności, które uwzględnia terminy zapadalności zarówno inwestycji finansowych, aktywów finansowych (na przykład należności) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością finansowania, a elastycznością głównie poprzez finansowanie własnymi środkami oraz wykorzystywanie kredytów w rachunku bieżącym i umów leasingowych. Biorąc pod uwagę osiągane wyniki finansowe, wielkość i strukturę długu oraz historycznie dobry cykl rotacji należności, ryzyko utraty płynności jest niskie.

8. POZOSTAŁE INFORMACJE

8.1. Umowy kredytowe i pożyczki zawarte w I kwartale 2018 roku

Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych na 31 marca 2018 r.

Spółka Bank Linia kredytowa
według umowy
Kwota
pozostała do
spłaty w PLN
Termin
spłaty
Oprocentowanie Zabezpieczenie
waluta kwota
IMS S.A. ING Bank Śląski
S.A. (kredyt
obrotowy
odnawialny)
PLN 4 000 - 2019-02-16 WIBOR 1M
+
marża banku
weksel własny in blanco wraz z
deklaracją wekslową, oświadczenie
o poddaniu się egzekucji do kwoty
4.000 tys. PLN, utrzymanie w całym
okresie kredytowania określonych
wskaźników finansowych na
wskazanym poziomie, utrzymanie
odpowiedniego poziomu obrotów
IMS S.A. BGŻ BNP Paribas
S.A. (kredyt
obrotowy
odnawialny)
PLN 4 000 - 2018-11-29 WIBOR 3M
+
marża banku
weksel własny in blanco wraz z
deklaracją wekslową, utrzymanie
odpowiedniego poziomu obrotów
Razem IMS S.A. -
IMS r&d
sp. z o.o.
BGŻ BNP Paribas
S.A. (kredyt
obrotowy
odnawialny)
PLN 1 000 - 2018-11-29 WIBOR 3M
+
marża banku
weksel własny in blanco wraz
z deklaracją wekslową; poręczenie
udzielone przez IMS S.A.
Razem IMS r&d sp. z o.o. -
IMS
events
sp. z o.o.
BGŻ BNP Paribas
S.A. (kredyt
obrotowy
odnawialny)
PLN 500 271 2019-02-05 WIBOR 1M
+
marża banku
weksel własny in blanco wraz
z deklaracją wekslową; poręczenie
udzielone przez IMS S.A.; cicha cesja
wierzytelności; utrzymanie
odpowiedniego poziomu obrotów
Razem IMS events sp. z o.o. 271
RAZEM GRUPA IMS 271

W dniu 5 lutego 2018 roku IMS events sp. z o.o. podpisała umowę z BGŻ BNP Paribas S.A. o kredyt obrotowy w rachunku bieżącym w wysokości 0,5 mln PLN. Uzyskane środki będą wykorzystane do finansowania bieżącej działalności spółki. Oprocentowanie linii kredytowej ma charakter zmienny.

Pożyczki udzielone przez Grupę w I kwartale 2018 roku

W I kwartale 2018 roku IMS S.A. oraz spółki zależne nie udzielały pożyczek spółkom z Grupy Kapitałowej, jak i spółkom spoza Grupy Kapitałowej.

Na 31.03.2018 roku niespłacone pozostają pożyczki udzielone przez:

1) IMS S.A. - pożyczka udzielona 1 października 2015 roku spółce Mood Factory. Wartość udzielonej pożyczki wynosi 300 tys. PLN. Oprocentowanie pożyczki ma charakter zmienny i jest sumą stawki WIBOR dla 1-miesięcznych depozytów międzybankowych i marży Pożyczkodawcy w wysokości 4 punktów procentowych. Zwrot pożyczki nastąpi na żądanie Pożyczkodawcy jednak nie wcześniej niż 1 kwietnia 2018 roku. Umowa pożyczki zawiera zapis o możliwości konwersji pożyczki i zaległych odsetek na kapitał zakładowy.

Pożyczkodawca od 1 kwietnia 2016 roku może żądać od Wspólników Mood Factory Sp. z o.o. zmiany umowy spółki i podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 700 PLN poprzez utworzenie 14 nowych udziałów przeznaczonych do objęcia przez IMS S.A., które zostaną pokryte przez IMS S.A. wkładem pieniężnym w wysokości równej wartości niezwróconej kwoty pożyczki do dnia podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki, przy czym różnica pomiędzy tą kwotą, a kwotą 700 PLN zostanie przekazana na kapitał zapasowy Mood Factory Sp. z o.o. Na koniec I kwartału 2018 roku saldo pożyczki wraz z odsetkami wynosi 304 tys. PLN.

2) Videotronic Media Solutions Sp. z o.o. - w styczniu 2016 roku oraz w lipcu 2016 roku udzieliła pożyczek w wysokości po 50 tys. PLN każda, spółce z Grupy Kapitałowej - IMS events sp. z o.o. Oprocentowanie pożyczek ma charakter zmienny i jest sumą stawki WIBOR dla 1-miesięcznych depozytów międzybankowych i marży Pożyczkodawcy w wysokości 2 punktów procentowych. Zwrot pożyczek nastąpi na żądanie Pożyczkodawcy. Na 31.03.2018 r. saldo pożyczek wraz z odsetkami wynosiło 100 tys. PLN.

8.2. Udzielone i otrzymane poręczenia i gwarancje w I kwartale 2018 roku

Poręczenia udzielone przez IMS S.A. w związku z zaciągnięciem zobowiązania przez spółki zależne

W I kwartale 2018 r. IMS S.A. nie udzielała poręczeń spółkom zależnym, jak i spółkom spoza Grupy Kapitałowej.

Na 31 marca 2018 roku aktywne pozostaje:

  • 1) poręczenie udzielone w grudniu 2016 roku przez IMS S.A. (IMS S.A. przystąpiła do długu) IMS r&d sp. z o.o. dotyczącego udzielonego przez BGŻ BNP Paribas S.A. na rzecz IMS r&d sp. z o.o. kredytu w rachunku bieżącym. Odpowiedzialność IMS S.A. w ramach powyższej umowy obejmuje zobowiązanie warunkowe do wysokości 1.500 tys. PLN. Data ważności tytułu egzekucyjnego z tytułu tej umowy to 22 listopada 2029 roku.
  • 2) poręczenie wekslowe do kwoty 200 tys. PLN udzielone w 2014 roku przez IMS S.A. na rzecz IMS events sp. z o.o. w umowie faktoringowej jaką IMS events sp. z o.o. zawarła z ING Commercial Finance Polska S.A. Data ważności tytułu egzekucyjnego z tytułu tego poręczenia to 12 lutego 2019 roku. W dniu 8 maja 2018 roku IMS events sp. z o.o. wypowiedziała umowę faktoringu. W maju 2018 roku nastąpiło pełne rozliczenie umowy faktoringowej, tym samym na dzień publikacji raportu ww. poręczenie wekslowe jest nieaktywne.

W I kwartale 2018 r. spółki zależne z Grupy Kapitałowej IMS nie udzielały poręczeń IMS S.A., jak i spółkom spoza Grupy Kapitałowej IMS.

Udzielone gwarancje

W I kwartale 2018 roku IMS S.A. i spółki zależne udzieliły następujących gwarancji:

Spółka Data
udzielenia
gwarancji
Gwarant Beneficjent gwarancji Zakres gwarancji Wartość
gwarancji
/w PLN/
Termin obowiązywania
od do
IMS S.A. 2018-01-26 BGŻ BNP Paribas
S.A.
Kontrahent Spółki gwarancja zapłaty przez IMS
S.A. zobowiązania
umownego
190 000 2018-01-26 2019-01-22
Razem IMS S.A. 190 000

Raport kwartalny Grupy Kapitałowej IMS za I kwartał 2018 roku

30

Spółka Data
udzielenia
gwarancji
Gwarant Beneficjent gwarancji Zakres gwarancji Wartość
gwarancji
/w PLN/
Termin obowiązywania
od do
IMS r&d
sp. z o.o.
2018-03-27 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Administracji
Skarbowej w Łodzi
zabezpieczenie pokrycia 20 001 2018-05-01 2019-02-25
IMS r&d
sp. z o.o.
2018-03-27 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Administracji
Skarbowej w
Katowicach
wypłaty nagród
wynikających z loterii
promocyjnej organizowanej
47 184 2018-05-01 2019-03-07
IMS r&d
sp. z o.o.
2018-03-28 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Administracji
Skarbowej we
Wrocławiu
na rzecz Beneficjenta 14 983 2018-05-01 2019-04-05
IMS r&d
sp. z o.o.
2018-03-14 ING Bank Śląski
S.A.
Kontrahent Spółki zabezpieczenie należytego
wykonania umowy
handlowej przez IMS r&d
132 308 2018-03-14 2019-03-13
Razem IMS r&d sp. z o.o. sp. z o.o. 214 476
RAZEM GRUPA IMS 404 476

Na 31 marca 2018 roku aktywne ponadto pozostają:

Spółka Data
udzielenia
gwarancji
Gwarant Beneficjent
gwarancji
Zakres gwarancji Wartość
gwarancji
/w PLN/
Termin obowiązywania
od do
IMS S.A. 2016-08-04 ING Bank Śląski
S.A.
Kontrahent
Spółki
Dwie gwarancje bankowe
stanowiące zabezpieczenie
należytego wykonania umów
100 000 2016-08-04 2019-06-30
Razem IMS S.A. handlowych przez IMS S.A. 100 000
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-07-04 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna we
Wrocławiu
42 908 2017-08-03 2018-06-22
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-08-25 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Katowicach
54 200 2017-09-14 2018-05-10
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-08-25 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna we
Wrocławiu
50 000 2017-09-21 2018-05-27
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-08-25 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Kielcach
50 000 2017-09-18 2018-05-17
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-08-25 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Łodzi
50 000 2017-09-18 2018-05-17
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-09-15 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Warszawie
Zabezpieczenie pokrycia
wypłaty nagród wynikających
z loterii promocyjnej
22 689 2017-09-15 2018-10-02
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-09-26 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Łodzi
organizowanej dla centrów
handlowych w ramach
projektu Rebate CEO
64 976 2017-10-16 2018-08-28
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-09-26 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Łodzi
15 000 2017-10-15 2018-07-04
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-10-18 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Łodzi
55 140 2017-10-18 2018-09-09
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-10-18 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Łodzi
78 600 2017-10-18 2018-08-26
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-10-05 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Łodzi
37 729 2017-11-06 2018-08-02
IMS r&d
sp. z o.o.
2017-11-02 ING Bank Śląski
S.A.
Izba Celna w
Łodzi
32 667 2017-11-20 2018-09-20
Razem IMS r&d sp. z o.o. 553 909
RAZEM GRUPA IMS 653 909

Poza ww. poręczeniami i gwarancjami Grupa IMS w okresie 1 stycznia 2018 r. – 31 marca 2018 r. nie udzieliła, ani nie otrzymała poręczeń i gwarancji od jednostek powiązanych, jak i od jednostek zewnętrznych oraz na dzień bilansowy nie posiada innych istotnych pozycji pozabilansowych.

8.3. Sprawy sporne, inne postępowania

Na dzień 31.03.2018 roku, jak i na dzień publikacji niniejszego raportu nie wystąpiły istotne postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej z inicjatywy lub przeciw spółkom Grupy IMS.

8.4. Nagrody i wyróżnienia otrzymane w I kwartale 2018 roku

Nagrody i wyróżnienia otrzymane przez Grupę do dnia publikacji sprawozdania:

  • ✓ W kwietniu 2018 r. strona Emitenta "IMS.FM" znalazła się w TOP 3 małych spółek giełdowych w kategorii "Lider komunikacji online" w konkursie Złota Strona Emitenta XI organizowanym przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Do konkursu, w dwóch kategoriach, stanęło aż 164 witryn, które oceniane były przez jury złożone ze specjalistów z takich dziedzin jak: ekonomia, dziennikarstwo, grafika, technologia i relacje inwestorskie. W drugim etapie w kategorii "Lider komunikacji online" w klasyfikacji "Spółka mała" IMS S.A. znalazła się w finałowej trójce, z której wyłoniony zostanie zwycięzca. Finał konkursu odbędzie się 6 czerwca 2018 r. podczas X Kongresu Relacji Inwestorskich SEG.
  • ✓ Wyróżnienie dla IMS S.A. za najwyższy poziom relacji inwestorskich skierowany do inwestorów indywidualnych, przyznane przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych na Konferencji WallStreet 22 w maju 2018 r.

II. Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej IMS za okres 01.01.2018 r. - 31.03.2018 r.

Załączone śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe składające się ze skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz informacji dodatkowej zostało sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 34 "Śródroczna Sprawozdawczość Finansowa", który został zatwierdzony przez Unię Europejską oraz innymi obowiązującymi przepisami.

Zatwierdzenie do publikacji

Niniejsze skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej IMS zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd IMS S.A. 29 maja 2018 roku.

Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną cześć.

Nota Okres 3 miesięcy
zakończonych
31.03.2018 r.
(dane niebadane)
Okres 3 miesięcy
zakończonych
31 marca 2017 r.
(dane badane)
Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi: 11 431 9 374
Przychody netto ze sprzedaży 3.2. 11 387 9 359
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki - 7
Zmiana stanu produktów 44 8
Koszty działalności operacyjnej 8 647 8 084
Amortyzacja 1 042 890
Zużycie materiałów i energii 888 1 070
Usługi obce 4 278 4 042
Podatki i opłaty 54 52
Wynagrodzenia 1 567 1 504
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia 175 133
Pozostałe koszty rodzajowe 66 51
Wartość sprzedanych towarów i materiałów 577 342
Zysk na sprzedaży 2 784 1 290
Pozostałe przychody operacyjne 3.3. 119 87
Pozostałe koszty operacyjne 3.3. 35 64
Zysk na działalności operacyjnej 2 868 1 313
Przychody finansowe 3.4. 27 53
Koszty finansowe 3.4. 102 81
Zysk brutto 2 793 1 285
Podatek dochodowy 3.5. 532 248
Zysk netto za okres sprawozdawczy 2 261 1 037
ZYSK NETTO PRZYPISANY AKCJONARIUSZOM JEDNOSTKI
DOMINUJĄCEJ
2 261 1 025
Zysk netto przypisany udziałowcom niekontrolującym - 12
Pozostałe całkowite dochody netto - -
Całkowite dochody ogółem 2 261 1 037
Całkowite dochody ogółem przypisane akcjonariuszom jednostki
dominującej
2 261 1 025
Całkowite dochody ogółem przypisane udziałowcom
niekontrolującym
- 12
Zysk na akcję przypadający na akcjonariuszy jednostki
dominującej (gr na akcję)
Podstawowy zysk na akcję (gr na akcję) 3.1. 7 3
Rozwodniony zysk na akcję (gr na akcję) 3.1. 7 3

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej - Aktywa

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną część.

Nota Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Aktywa trwałe 15 913 14 068
Wartość firmy 3.7. 2 446 2 446
Wartości niematerialne 3.8. 838 697
Rzeczowe aktywa trwałe 3.9. 10 409 10 429
Prawo do użytkowania nieruchomości 3.10. 1 717 -
Aktywa z tytułu podatku odroczonego 3.11. 493 486
Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe 10 10
Aktywa obrotowe 24 384 23 758
Zapasy 3.12. 3 097 2 822
Należności z tytułu dostaw i usług 3.13. 9 098 12 953
Należności pozostałe 3.13. 136 106
Nadpłaty z tytułu podatku dochodowego 3.13. - 102
Nadpłaty z tytułu pozostałych podatków 3.13. 111 -
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 3.14. 11 204 7 023
Rozliczenia międzyokresowe 738 752
Aktywa razem 40 297 37 826

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej - Pasywa

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną cześć.

Nota Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
KAPITAŁ WŁASNY
Kapitał podstawowy 670 670
Kapitał zapasowy 9 210 9 128
Kapitał zapasowy – wdrożenie MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16 187 -
Kapitał rezerwowy – środki na nabycie akcji własnych 2 430 2 512
Akcje własne (2 070) (1 988)
Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w
przyszłych okresach
2 552 2 552
Zyski zatrzymane, w tym: 10 118 7 857
Zysk netto okresu sprawozdawczego 2 261 7 857
Kapitał własny przypisany akcjonariuszom jednostki
dominującej
23 097 20 731
Kapitał własny przypisany udziałowcom niekontrolującym 4 4
KAPITAŁ WŁASNY RAZEM 23 101 20 735
ZOBOWIĄZANIA
Zobowiązania długoterminowe 7 006 5 958
Zobowiązania z tytułu leasingu 3.16. 4 974 5 145
Zobowiązania z tytułu leasingu związane z prawem do
użytkowania nieruchomości
3.10. 1 158 -
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego 3.11. 854 793
Rezerwy długoterminowe 20 20
Zobowiązania krótkoterminowe 10 190 11 133
Kredyty i pożyczki 271 -
Zobowiązania z tytułu leasingu 3.16. 2 524 2 479
Zobowiązania z tytułu leasingu związane z prawem do
użytkowania nieruchomości
3.10. 713 -
Zobowiązania z tytułu faktoringu 7 359
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania
3 805 5 358
Rozliczenia międzyokresowe bierne 3.17. 2 080 1 941
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego 372 257
Zobowiązanie z tytułu pozostałych podatków 194 516
Przychody przyszłych okresów 40 39
Rezerwy krótkoterminowe 184 184
ZOBOWIĄZANIA RAZEM 17 196 17 091
Pasywa razem 40 297 37 826

36

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną część.

Kapitał
podstawowy
Kapitał
zapasowy
Kapitał
zapasowy -
wdrożenie
MSSF 9,
MSSF 15,
MSSF 16
Kapitał
rezerwowy -
środki na
nabycie akcji
własnych
Akcje
własne
Kapitał rezerwowy z
przeznaczeniem na
wypłatę dywidendy w
przyszłych okresach
Zyski
zatrzymane
Kapitał własny
przypisany
akcjonariuszom
jednostki
dominującej
Kapitał własny
przypisany
udziałowcom
niekontrolującym
Kapitał własny
Stan na 1 stycznia 2017 roku 670 7 939 - 2 000 - 2 552 5 722 18 883 (55) 18 828
Przeniesienie na niepodzielony wynik lat ubiegłych - 5 722 - - - - (5 722) - - -
Zysk netto okresu sprawozdawczego - - - - - - 1 025 1 025 12 1 037
Pozostałe całkowite dochody za okres sprawozdawczy
(netto)
- - - - - - - - - -
Suma całkowitych dochodów - - - - - - 1 025 1 025 12 1 037
Stan na 31 marca 2017 roku (dane niebadane) 670 13 661 - 2 000 - 2 552 1 025 19 908 (43) 19 865
Stan na 1 stycznia 2018 roku 670 9 128 - 2 512 (1 988) 2 552 7 857 20 731 4 20 735
Skup akcji własnych - 82 - (82) (82) - - (82) - (82)
Korekta z tytułu zastosowania MSSF 9, MSSF 15,
MSSF 16
- 187 - - - - 187 - 187
Zysk netto okresu sprawozdawczego - - - - - 2 261 2 261 - 2 261
Pozostałe całkowite dochody za okres sprawozdawczy
(netto)
- - - - - - - - -
Suma całkowitych dochodów - - - - - 2 261 2 261 - 2 261
Stan na 31 marca 2018 roku (dane niebadane) 670 9 210 187 2 430 (2 070) 2 552 10 118 23 097 4 23 101
Stan na 1 stycznia 2017 roku 670 7 939 - 2 000 - 2 552 5 722 18 883 (55) 18 828
Skup akcji własnych - 1 988 - (1 988) (1 988) - - (1 988) - (1 988)
Środki na nabycie akcji własnych - (2 500 - 2 500 - - - - - -
Podział zysku z lat ubiegłych na kapitał - )
1 701
- - - - (1 701) - - -
Wypłata dywidendy - - - - - - (4 020) (4 020) - (4 020)
Zysk netto roku obrotowego - - - - - 7 857 7 857 58 7 914
Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy (netto) - - - - - - - - - -
Suma całkowitych dochodów - - - - - - 7 857 7 857 58 7 914
Stan na 31 grudnia 2017 roku (dane badane) 670 9 128 - 2 512 (1 988) 2 552 7 857 20 731 4 20 735

37

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną cześć.

Okres 3 miesięcy
zakończonych
31.03.2018 r.
(dane niebadane)
Okres 3 miesięcy
zakończonych
31 marca 2017 r.
(dane badane)
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
Zysk netto 2 261 1 037
Korekty 3 171 1 935
Zyski udziałowców niekontrolujących - 12
Amortyzacja 1 042 890
Odsetki leasing, kredyt, lokaty bankowe 70 47
Strata z działalności inwestycyjnej (2) (1)
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych biernych
i przychodów przyszłych okresów
151 (5)
Bilansowa zmiana stanu zapasów skorygowana o zobowiązania z tytułu
leasingu dot. nieprzyjętych na stan środków trwałych
(503) (1 435)
Zmiana stanu należności krótkoterminowych 3 991 3 370
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych,
z wyjątkiem pożyczek i kredytów
(1 590) (782)
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych czynnych 230 319
Należny podatek dochodowy za okres sprawozdawczy 533 248
Zmiany stanu pozostałych podatków (433) (296)
Zapłacony podatek dochodowy, w tym: (299) (404)
- za rok 2018 (zaliczka) (158) -
- za rok 2017 (141) (283)
- za rok 2016 - (121)
Inne korekty (19) (28)
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 5 432 2 972
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ
Wpływy z tytułu zbycia aktywów trwałych 78 4
Zakup wartości niematerialnych i środków trwałych (186) (168)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (108) (164)

Raport kwartalny Grupy Kapitałowej IMS za I kwartał 2018 roku

Okres 3 miesięcy
zakończonych
31.03.2018 r.
(dane niebadane)
Okres 3 miesięcy
zakończonych
31 marca 2017 r.
(dane badane)
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ
Wpływy z tytułu odsetek od lokat bankowych 33 23
Wpływy z tytułu faktoringu - 21
Wpływy z tytułu kredytów bankowych 271 -
Nabycie akcji własnych (82) -
Płatności z tytułu leasingu wraz z odsetkami (819) (620)
Spłata rat z tytułu leasingu dotyczącego prawa do użytkowania
nieruchomości
(173) -
Spłata odsetek z tytułu leasingu dotyczącego prawa do użytkowania
nieruchomości
(17) -
Płatności z tytułu faktoringu wraz z odsetkami (356) (6)
Spłata kredytów bankowych wraz z odsetkami - (11)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (1 143) (593)
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM 4 181 2 215
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU 7 023 6 856
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU 11 204 9 071
BILANSOWA ZMIANA STANU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH 4 181 2 215

1. ZASADY SPORZĄDZENIA SKRÓCONEGO ŚRÓDROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

1.1. Oświadczenie o zgodności

Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości (MSR) 34 "Śródroczna Sprawozdawczość Finansowa", który został zatwierdzony przez Unię Europejską. Porównawcze dane finansowe na 31 grudnia 2017 r. oraz za trzy miesiące zakończone 31 marca 2017 r. zostały przygotowane w oparciu o te same podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego, za wyjątkiem zmian wynikających z wdrożenia nowych standardów MSSF 9, MSSF 15 oraz MSSF 16.

Dane finansowe jednostek wchodzących w skład Grupy będące podstawą przygotowania śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały przygotowane przy zastosowaniu jednolitych polityk rachunkowości. Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty konsolidacyjne zawarte w dokumentacji konsolidacyjnej Grupy.

1.2. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Walutą funkcjonalną Spółek Grupy oraz walutą prezentacji niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tys. PLN (nie stosuje się zaokrągleń; w wyniku prezentacji danych finansowych w tysiącach złotych sumy podsumowań mogą być różne od sumy składników poszczególnych pozycji, a odchylenie nie powinno przekraczać 1 tysiąca złotych).

1.3. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.

W śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej IMS za I kwartał 2018 roku nie wystąpiły korekty dotyczące błędów poprzednich okresów.

1.4. Zasady rachunkowości

Przyjęte w skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy IMS zasady rachunkowości są zgodne z zasadami stosowanymi przy sporządzeniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej IMS za okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku, za wyjątkiem zmian wynikających z wdrożenia nowych standardów MSSF 9, MSSF 15 oraz MSSF 16. Szczegółowe zasady rachunkowości zostały zaprezentowane w sprawozdaniu rocznym, opublikowanym 24 kwietnia 2018 roku. Sprawozdanie dostępne jest na stronie IMS S.A. (www.ims.fm).

Począwszy od 1 stycznia 2018 roku Grupa IMS zastosowała MSSF 9 i MSSF 15, oraz zgodnie z obowiązującymi regulacjami dającymi możliwość wcześniejszego zastosowania, Grupa wdrożyła MSSF 16. Szczegółowy wpływ pierwszego zastosowania ww. standardów został przedstawiony w punkcie 1.6. poniżej.

1.5. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

Nowe standardy i interpretacji zatwierdzone przez Unię Europejską:

Standard Data
obowiązywania
Opis zmian
MSSF 9 "Instrumenty
finansowe"
1 stycznia 2018 r. Standard wprowadza:
- uporządkowanie klasyfikacji i ujęcie aktywów finansowych
w oparciu
o
charakterystykę
ich
przepływów
pieniężnych
i model biznesowy jednostki;
-
wprowadzenie jednolitej
metodologii oceny wystąpienia
utraty wartości aktywów finansowych;
- nowy model rachunkowości zabezpieczeń, który w większym
stopniu powiązano z zarządzaniem ryzykiem.
MSSF 15 "Przychody z
umów z klientami"
1 stycznia 2018 r. Standard dotyczy wszystkich umów zawartych z klientami,
z wyjątkiem takich, które wchodzą w zakres innych MSSF
(tj. umów leasingu, ubezpieczeniowych i instrumentów
finansowych). MSSF 15 ujednolica wymogi dotyczące ujmowania
przychodów.
MSSF 16 "Leasing" 1 stycznia 2019 r.
z możliwością
wcześniejszego
zastosowania
Wprowadzenia jednolitego modelu księgowania leasingu; brak
rozróżnienia na leasing operacyjny i finansowy.
Zmiany do MSSF 2
"Płatności na bazie akcji"
1 stycznia 2018 r. Doprecyzowanie sposobu ujmowania niektórych rodzajów
transakcji płatności na bazie akcji.
Zmiany do MSSF 4
"Umowy
ubezpieczeniowe"
1 stycznia 2018 r.
lub w momencie
zastosowania MSSF
9 po raz pierwszy
Zastosowanie MSSF 9 "Instrumenty finansowe" w MSSF 4.
"Poprawki do MSSF (cykl
2014-2016)"
1 stycznia 2018 r. Zestaw poprawek dotyczących:
MSSF 1 – usunięcie kilku przewidzianych w tym standardzie
zwolnień, które nie mają już zastosowania;
MSR 28 – doprecyzowany moment, w którym jednostki
o charakterze inwestycyjnym mogą zdecydować o wyborze
sposobu wyceny udziałów w jednostkach stowarzyszonych lub
wspólnych przedsięwzięciach w wartości godziwej, a nie przy
zastosowaniu metody praw własności.
Interpretacja do KIMSF
22 "Transakcje w
walutach obcych i
płatności zaliczkowe"
1 stycznia 2018 r. Standard wskazuje w jaki sposób określić datę transakcji dla
celów ustalenia właściwego kursu transakcji zawartych
w walutach obcych, w sytuacji gdy jednostka płaci lub otrzymuje
zaliczkę w walucie obcej.
Zmiany do MSR 40
"Nieruchomości
inwestycyjne"
1 stycznia 2018 r. Doprecyzowanie, że przeniesienie nieruchomości "do" lub
"z" nieruchomości inwestycyjnych może nastąpić tylko wtedy,
gdy nastąpiła zmiana sposobu użytkowania nieruchomości.

Powyższe nowe standardy (poza MSSF 16) nie miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy IMS.

41

Nowe standardy i interpretacji opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie:

Powyższe sprawozdanie nie uwzględnia zmian standardów i interpretacji, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską bądź zostały zatwierdzone, ale wejdą w życie po 31 marca 2018 roku.

Standard Data
obowiązywania
Opis zmian
MSSF 14 "Odroczone
salda z regulowanej
działalności"
1 stycznia 2016 r.
Proces zatwierdzania do
stosowania na terenie UE
nie został rozpoczęty do
czasu wydania ostatecznej
wersji MSSF 14
Zasady rachunkowości i ujawnień dla zasady ujmowania
aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami
o cenach regulowanych w przypadku gdy jednostka podejmie
decyzję o przejściu na MSSF.
Zmiany do MSSF 9
"Instrumenty
finansowe"
1 stycznia 2019 r. Prawo wcześniejszej spłaty z negatywnym wynagrodzeniem
Zmiany do MSR 28
"Inwestycje w
jednostkach
stowarzyszonych i
wspólnych
przedsięwzięciach"
1 stycznia 2019 r. Doprecyzowanie zakresu stosowania standardu dla
długoterminowych udziałów w jednostkach stowarzyszonych i
wspólnych przedsięwzięciach.
"Poprawki do MSSF
(cykl 2015-2017)"
1 stycznia 2019 r. Zestaw poprawek dotyczących:
MSSF 3 – wskazanie, że jednostka ponownie wycenia udziały
kapitałowe we wspólnej działalności kiedy obejmuje kontrolę
nad tym przedsięwzięciem;
MSR 11 – jednostka nie dokonuje ponownej wyceny udziałów
kapitałowych we wspólnej działalności kiedy uzyskuje
współkontrolę nad wspólnym przedsięwzięciem.
Zmiany do MSR 19
"Świadczenia
pracownicze"
1 stycznia 2019 r. Zmiany do programu określonych świadczeń
Interpretacja do
KIMSF 23
"Niepewność związana
z ujmowaniem
podatku
dochodowego"
1 stycznia 2019 r. KIMSF 23 dostarcza wytycznych odnośnie ujęcia niepewności w
zakresie podatku dochodowego. Podmiot powinien dokonać
osądu, czy ujęcia podatkowe powinny być rozważane
indywidualnie, czy też pewne ujęcia podatkowe powinny zostać
ocenione łącznie. Wybór powinien lepiej odzwierciedlać
oczekiwania odnośnie rozwiązania niepewności.
MSSF 17 "Umowy
ubezpieczeniowe"
1 stycznia 2021 r. Nowe podejście w rozpoznawaniu przychodów oraz zysku/strat
w okresie świadczenia usług ubezpieczeniowych.

Grupa zamierza przyjąć wymienione powyżej nowe standardy, zmiany standardów i interpretacji MSSF opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, nieobowiązujące na dzień sprawozdawczy, od ich wejścia w życie, po zatwierdzeniu przez Unię Europejską.

1.6. Wpływ zastosowania nowych standardów MSSF 9, MSSF 15 i MSSF 16 na sprawozdania finansowe

MSSF 16 "Leasing"

Nowy standard MSSF 16 "Leasing" likwiduje pojęcie leasingu operacyjnego i w konsekwencji powoduje rozpoznanie nowego składnika aktywów (prawa do użytkowania środka będącego przedmiotem leasingu) oraz nowych zobowiązań związanych z dokonywaniem płatności z tytułu leasingu. MSSF 16 zastępuje MSR 17 "Leasing"; IFRIC 4 "Ustalenia czy umowa zawiera leasing"; SIC 15 "Leasing operacyjny – specjalne oferty promocyjne"; SIC 27 "Ocena istoty transakcji wykorzystujących formę prawną leasingu". Standard obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 r. z możliwością wcześniejszego zastosowania, z której to możliwości skorzystała Grupa IMS.

Przy wdrożeniu MSSF 16 Grupa Kapitałowa IMS zastosowała metodę "zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego".

Grupa przeanalizowała wszystkie kontrakty, które mogły posiadać charakter leasingu (a dotychczas nie były traktowane jako umowy leasingowe) i po dokonanej analizie zidentyfikowano umowy spełniające kryteria standardu. Umowy dotyczą najmu pomieszczeń biurowych oraz magazynowych. Z umów wydzielono elementy leasingowe (czynsz najmu) oraz elementy nie leasingowe (koszty opłat za media dostarczane do wynajmowanych obiektów). Tabela poniżej prezentuje zestawienie umów podlegających wycenie:

Umowy Czas trwania umowy przyjęty do kalkulacji
Umowa najmu siedziby IMS S.A. Do 31.12.2020 r.
Umowa najmu siedziby IMS events sp. z o.o. Do 31.12.2019 r.*
Umowa najmu magazynu przez IMS S.A. Do 31.08.2019 r.

'* Umowa najmu siedziby IMS events sp. z o.o. zawarta jest do 31.12.2018 r. z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Umowa zawiera również taką możliwość przedłużania każdego z kolejnych okresów umownych. Do kalkulacji przyjęto okres do 31.12.2019 roku, ponieważ na dzień bilansowy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że korzystający wykorzysta opcję przedłużenia leasingu do tej daty.

Zestawienie poniżej zawiera wymagane przez MSSF 16 ujawnienia dot. zidentyfikowanych zgodnie z tym standardem umów leasingowych dla danego okresu sprawozdawczego tj. I kwartału 2018 r. /w tys. PLN/

Pozycja Okres 3 miesięcy
zakończonych 31.03.2018 r.
Koszt amortyzacji dotyczący prawa do użytkowania nieruchomości 169
Koszt odsetek z tytułu leasingu związanego z prawem do użytkowania nieruchomości 17
Koszt związany ze zmiennymi opłatami leasingowymi nieujętymi w wycenie zobowiązań
z tytułu leasingu
9
Całkowity wypływ środków pieniężnych z tytułu leasingu związanego z prawem do
użytkowania nieruchomości (kapitał i odsetki)
191
Pozycja Stan na
31 marca 2018 r.
Wartość bilansowa prawa do użytkowania nieruchomości 1 717

MSSF 9 "Instrumenty finansowe"

Nowy standard MSSF 9 "Instrumenty finansowe" obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 r. MSSF 9 zastępuje dotychczasowy MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena". Podstawowe zmiany wprowadzone przez MSSF 9 to:

  • a) zasady klasyfikacji i wyceny aktywów finansowych oparte o model biznesowy przyjęty przez jednostkę w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystykę wynikających z umów przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych;
  • b) wprowadzenie nowego modelu utraty wartości charakteryzującego się znaczącym przyspieszeniem ujęcia utraty wartości aktywów finansowych. Ujęcie straty z tytułu utraty wartości według dotychczasowych zasad następowało dopiero wtedy, gdy wystąpiły obiektywne dowody utraty wartości. W nowym podejściu, już od momentu ujęcia aktywa finansowego w bilansie wylicza się odpis z tytułu utraty wartości za pomocą wskazanego przez MSSF 9 modelu "oczekiwanych strat kredytowych (a nie jak dotychczas "strat poniesionych").

Grupa IMS dokonała analizy posiadanych instrumentów finansowych w świetle powyższego standardu. W jej wyniku wyodrębniono główny obszar, na który nowy standard ma wpływ, tj. wyliczanie i ujmowanie odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych, w tym głównie należności handlowych. Należności handlowe stanowią najistotniejszą pozycję aktywów finansowych Grupy. Dotychczasowe zasady obowiązujące w Grupie Kapitałowej wymagały oceny prawdopodobieństwa uzyskania wpływów z tytułu przeterminowanych należności i oszacowania wartości utraconych wpływów, na które tworzony był odpis aktualizujący. Spółka tworzyła odpisy aktualizujące w kwocie, którą uznawała za mało prawdopodobną do odzyskania. Nowy standard MSSF 9 wymaga oszacowania oczekiwanej straty, niezależnie od tego czy wystąpiły przesłanki do stworzenia takiego odpisu. Grupa dokonała analizy ryzyka kredytowego w oparciu o wskaźniki niewypełniania zobowiązań ustalone na podstawie danych historycznych za lata 2013 – 2017. Uzyskane, historyczne wskaźniki, zostały skorygowane (dodatkowo pogorszone) o oczekiwany wpływ czynników zewnętrznych na nieściągalność (dla spółek Grupy Kapitałowej w zależności od przedmiotu działalności i struktury klientów przyjęto wskaźnik od 0,5% do 4,0%). Ostatecznie przyjęte wskaźniki niewypełnienia zobowiązania dla należności, które nie utraciły wartości kształtują się w przedziałach:

Należności Należności przeterminowane w przedziałach
nieprzeterminowane 1 - 30 dni 31 – 90 dni 91 – 180 dni 181 – 365 dni Pow. 365 dni
0,5% - 4,0% 0,6% - 4,1% 0,8% - 4,3% 5,6% - 9,1% 11,2% - 14,7% 11,2% - 14,7%

Zarząd Emitenta podjął decyzję o zastosowaniu standardu MSSF 9 bez przekształcania danych porównawczych, korekty wynikające z wdrożenia MSSF 9 zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2018 r. (saldo początkowe "Kapitał zapasowy - wdrożenie MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16"). W konsekwencji dane porównawcze nadal są oparte na zasadach rachunkowości wcześniej stosowanych przez Grupę i opisanych w skonsolidowanym rocznym sprawozdaniu finansowym za 2017 rok.

Korekta wynikająca z zastosowania MSSF 9 została odniesiona na "Kapitał zapasowy wdrożenie MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16. Zmiany wynikające z wprowadzenia standardu nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Emitenta.

MSSF 15 "Przychody z umów z klientami"

Standard MSSF 15 wprowadza jednolity model rozliczania przychodów z umów z klientami. Nowy standard zastępuje wytyczne dotyczące ujmowania przychodów z MSR 11 "Umowy o budowę"; MSR 18 "Przychody"; KIMSF 13 "Programy lojalnościowe"; KIMSF 18 "Przekazanie aktywów przez klientów" oraz inne interpretacje związane z przychodami. W szczególności standard będzie dotyczył przychodów z tytułu sprzedaży różnych usług i towarów w ramach jednej umowy, gdzie przekazanie tych towarów i usług będzie się odbywać w różnych okresach sprawozdawczych. Standard obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 r.

Przy wdrożeniu MSSF 15 Grupa Kapitałowa IMS zastosowała metodę "zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego". Efekt pierwszego zastosowania został ustalony jedynie w odniesieniu do umów, które były aktywne na 1 stycznia 2018 roku.

Spółki Grupy IMS zawierają umowy głównie w formie pisemnej. Bardzo mała część umów nie jest przygotowywana w formie pisemnej i wynika to ze specyfiki i charakteru drugiej strony kontraktu.

Standard wskazuje, iż zasadniczo każdą umowę należy rozliczać odrębnie, dopuszczalna jednak jest możliwość grupowania umów, o ile zawierane są w zbliżonym terminie lub z tym samym klientem (lub jednostkami powiązanymi z klientem), oraz :

a) umowy te negocjuje się w pakiecie i mają wspólny cel ekonomiczny;

b) kwota wynagrodzenia płatna na mocy jednej umowy jest uzależniona od ceny lub wyników realizacji pozostałych umów albo

c) wszystkie lub niektóre towary lub usługi, do których spółki zobowiązały się w umowie, stanowią jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia.

W przypadku Grupy Kapitałowej IMS przyjęto dopuszczone standardem rozwiązanie łączenia umów do tzw. "portfela umów" o podobnych cechach, których wynik analizy w obrębie całego portfela umów nie będzie istotnie różnił się od zastosowania MSSF 15 w stosunku do pojedynczej umowy. Grupa zweryfikowała kontrakty zawierane w ramach zidentyfikowanych przez Grupę segmentów działalności tj.:

  • 1) umowy abonamentowe (audio, wideo i aroma);
  • 2) umowy/zlecenia reklamowe audio i wideo;
  • 3) umowy/zlecenia eventowe;
  • 4) umowy/zlecenia w segmencie Systemy Digital Signage;
  • 5) umowy/zlecenia pozostałe.

Zdecydowana większość kontraktów w Grupie to wieloletnie umowy abonamentowe oraz krótkie (maksymalnie do 3-miesięcy) zlecenia reklamowe audio i wideo. W przypadku usług abonamentowych, umowy zawierają zobowiązania do świadczenia usług, do których w zapisach umownych został przyporządkowany i rozpoznany na warunkach rynkowych przychód. Podobnie jest w przypadku umów reklamowych i eventowych. Umowy/zlecenia zawierane są na okresy dzienne - tygodniowe – miesięczne (maksymalnie do 3 miesięcy). Umowy/zlecenia w swej treści zostały podzielone na określone zobowiązania z przypisaną wartością wynagrodzenia za określone świadczenie. W przypadku umów sprzedaży systemów Digital Signage (głównie występujące w IMS r&d) zidentyfikowane zobowiązania umowne dotyczą dostawy sprzętu, instalacji i udzielenia gwarancji na sprzedany sprzęt. Wszystkie zidentyfikowane zobowiązania (poza gwarancją na sprzedany sprzęt) mają przypisaną wartość świadczenia. Gwarancja zapewniająca jedynie, iż dostarczony w ramach realizowanej umowy towar odpowiada uzgodnionej w trakcie zawierania kontraktu specyfice, nie jest wydzielana jako odrębne zobowiązanie do realizacji świadczenia. Grupa Kapitałowa IMS ze względu na marginalne (historycznie) koszty napraw gwarancyjnych lub pogwarancyjnych, które stanowiły koszt Grupy (a nie były refakturowane na klienta bądź nie została wykorzystana gwarancja producenta zewnętrznego) uznaje, iż zobowiązanie gwarancyjne Grupy wynikające z umowy nie stanowi istotnej wartości przy której należałoby wydzielać wartość przychodu. W przypadku urządzeń i systemów Digital Signage sprzedawanych przez IMS r&d, w głównej mierze towar i urządzenia wykorzystywane do instalacji systemu Digital Signage mają gwarancje producenta zewnętrznego, i te są ewentualnie wykorzystywane do realizacji zgłoszeń gwarancyjnych. W trakcie prowadzonej analizy zidentyfikowano w segmencie sprzedaży systemów Digital Signage jedną umowę, w której należało zweryfikować – poprzez kapitały - ujmowaną w sprawozdaniach lat poprzednich (2016 i 2017 rok) wartość części przychodu.

W ramach przeprowadzonych analiz związanych z wdrożeniem MSSF 15 "Przychody z umów z klientami", Grupa poddała także sprawdzeniu zagadnienia dotyczące kapitalizowania kosztów związanych z umowami i zleceniami. Najistotniejszym zdaniem Emitenta obszarem do analizy są koszty związane z segmentem umów abonamentowych (w tym głównie prowizji od sprzedaży). Standard MSSF 15 klasyfikuje koszty związane z kontraktem na dwie kategorie:

  • 1) Koszty aktywowane koszty ponoszone przez jednostkę w celu doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Grupa Kapitałowa IMS zidentyfikowała w swojej działalności koszty takie jak:
  • Prowizje od sprzedaży;
  • Koszty pierwszej instalacji urządzeń w kontraktach abonamentowych.
  • 2) Koszty ujmowane w momencie ich poniesienia koszty ponoszone bez względu na fakt czy umowa zostaje zawarta, czy też nie. Przykład zidentyfikowanych kosztów:
  • Koszty ogólne i administracyjne;
  • Płace stałe handlowców.

W przypadku kosztów aktywowanych jednostki mają prawo do ujęcia ww. kosztów uzyskania kontraktu w momencie ich poniesienia wyłącznie w sytuacji, gdy przewidywany okres realizacji umowy wynosi jeden rok lub mniej. W Grupie IMS koszty aktywowane dotyczą wyłącznie umów abonamentowych, które zawierane są na okresy dłuższe niż 1 rok. W przypadku umów abonamentowych Spółka rozlicza prowizje od sprzedaży wypłacane na rzecz handlowców w miesiącu podpisania umowy. Zgodnie z MSSF 15 taki koszt należy aktywować na cały okres trwania umowy. Korekta wykazana na 01.01.2018 r. w pozycji "Kapitał zapasowy - wdrożenie MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16" wyniosła +175 tys. PLN i została zaprezentowana poniżej.

Koszt pierwszej instalacji urządzeń w kontraktach abonamentowych jest zidentyfikowany, wyceniany, a w konsekwencji przychód związany z tym kosztem jest fakturowany na klienta w miesiącu instalacji. Cena w zdecydowanej większości dotychczasowych umów ustalona jest na poziomie rynkowym. Sporadycznie występują sytuację, kiedy przychód z tytułu instalacji wkalkulowany jest w miesięczne opłaty czynszowe. Takie sytuacje są niezwykle rzadkie i Grupa stara się odchodzić od takiego systemu rozliczenia usługi. Usługę instalacji na rzecz IMS S.A. świadczy IMS r&d sp. z o.o.

MSSF 15 nie ma istotnego wpływu na moment ujęcia i kwotę przychodów rozpoznanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych.

Korekty wynikające z wdrożenia MSSF 15 zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2018 r. (saldo początkowe "Kapitał zapasowy - wdrożenie MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16"). Poniżej przedstawiono wpływ wdrożenia MSSF 15 na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy oraz poziom skonsolidowanego wyniku finansowego.

Wpływ zastosowania nowych standardów MSSF 9, MSSF 15 i MSSF 16 na skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy Kapitałowej IMS

Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane opublikowane)
Korekty wynikające z
wdrożenia MSSF 9,
MSSF 15
Korekty wynikające z
wdrożenia MSSF 16
Stan na
1 stycznia 2018 r.
(dane przekształcone)
Aktywa trwałe 14 068 (25) 1 888 15 931
Wartość firmy 2 446 - - 2 446
Wartości niematerialne 697 - - 697
Rzeczowe aktywa trwałe 10 429 - - 10 429
Prawo do użytkowania nieruchomości - - 1 885 1 885
Aktywa z tytułu podatku odroczonego 486 (25) 3 464
Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe 10 - - 10
Aktywa obrotowe 23 758 382 - 24 140
Zapasy 2 822 - - 2 822
Należności z tytułu dostaw i usług 12 953 166 - 13 119
Należności pozostałe 106 - - 106
Nadpłaty z tytułu podatku dochodowego 102 - - 102
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 7 023 - - 7 023
Rozliczenia międzyokresowe 752 216 - 968
Aktywa razem 37 826 357 1 888 40 071
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane opublikowane)
Korekty wynikające z
wdrożenia MSSF 9,
MSSF 15
Korekty wynikające z
wdrożenia MSSF 16
Stan na
1 stycznia 2018 r.
(dane przekształcone)
KAPITAŁ WŁASNY
Kapitał podstawowy 670 - - 670
Kapitał zapasowy 9 128 - - 9 128
Kapitał zapasowy - wdrożenie MSSF 9, MSSF
15, MSSF 16
- 316 (129) 187
Kapitał rezerwowy – środki na nabycie akcji
własnych
2 512 - - 2 512
Akcje własne (1 988) - - (1 988)
Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na
wypłatę dywidendy w przyszłych okresach
2 552 - - 2 552
Zysk netto 7 857 - - 7 857
Kapitał własny przypisany akcjonariuszom
jednostki dominującej
20 731 316 (129) 20 918
Kapitał własny przypisany udziałowcom
niekontrolującym
4 - - 4
KAPITAŁ WŁASNY RAZEM 20 735 316 (129) 20 922
Raport kwartalny Grupy Kapitałowej IMS za I kwartał 2018 roku 47
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane opublikowane)
Korekty wynikające z
wdrożenia MSSF 9,
MSSF 15
Korekty wynikające z
wdrożenia MSSF 16
Stan na
1 stycznia 2018 r.
(dane przekształcone)
ZOBOWIĄZANIA
Zobowiązania długoterminowe 5 958 41 1 312 7 311
Zobowiązania z tytułu leasingu 5 145 - - 5 145
Zobowiązania z tytułu leasingu związane z
prawem do użytkowania nieruchomości
- - 1 338 1 338
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego 793 41 (26) 808
Rezerwy długoterminowe 20 - - 20
Zobowiązania krótkoterminowe 11 133 - 705 11 838
Zobowiązania z tytułu leasingu 2 479 - - 2 479
Zobowiązania z tytułu leasingu związane z
prawem do użytkowania nieruchomości
- - 705 705
Zobowiązania z tytułu faktoringu 359 - - 359
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz
pozostałe zobowiązania
5 358 - - 5 358
Rozliczenia międzyokresowe bierne 1 941 - - 1 941
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego 257 - - 257
Zobowiązanie z tytułu pozostałych podatków 516 - - 516
Przychody przyszłych okresów 39 - - 39
Rezerwy krótkoterminowe 184 - - 184
ZOBOWIĄZANIA RAZEM 17 091 41 2 017 19 149
Pasywa razem 37 826 357 1 888 40 071

Wpływ zastosowania poszczególnych standardów na kapitał własny na 01.01.2018 r.

Korekty wynikające z wdrożenia
MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16
KAPITAŁ WŁASNY
Kapitał zapasowy - wdrożenie MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16, w tym: 187
- MSSF 9 (korekta odpisów aktualizujących należności handlowe) 141
- MSSF 15 (korekta przychodów i aktywowanych kosztów bezpośrednich) 175
- MSSF 16 (korekta dotycząca rozliczanych, zidentyfikowanych zobowiązań z
tytułu leasingu związanych z prawem do użytkowania nieruchomości)
(129)

Poniżej przedstawiono wpływ zastosowania MSSF 15 na wybrane pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej i z całkowitych dochodów na 31 marca 2018 r.

Stan na
31 marca 2018 r.
(przed zastosowaniem
MSSF 15)
Korekty wynikające z
wdrożenia MSSF 15
Stan na
31 marca 2018 r.
(po zastosowaniu
MSSF 15)
Aktywa obrotowe 24 123 261 24 384
Rozliczenia międzyokresowe 477 261 738
Aktywa razem 40 036 261 40 297
Kapitał zapasowy - wdrożenie MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16 12 175 187
Zysk netto 2 224 37 2 261
KAPITAŁ WŁASNY RAZEM 22 889 212 23 101
Zobowiązania długoterminowe 6 972 34 7 006
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego 820 34 854
Zobowiązania krótkoterminowe 10 175 15 10 190
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego 357 15 372
Pasywa razem 40 036 261 40 297
Okres 3 miesięcy
zakończonych
31 marca 2018 r.
(przed zastosowaniem
MSSF 15)
Korekty wynikające z
wdrożenia
MSSF 15
Okres 3 miesięcy
zakończonych 31.03.2018 r.
(po zastosowaniu
MSSF 15)
Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi: 11 433 (2) 11 431
Przychody netto ze sprzedaży 11 389 (2) 11 387
Koszty działalności operacyjnej 8 695 (48) 8 647
Usługi obce 4 314 (36) 4 278
Wynagrodzenia 1 591 (12) 1 567
Zysk brutto 2 747 46 2 793
Podatek dochodowy 523 9 532
Zysk netto za okres sprawozdawczy 2 224 37 2 261
ZYSK NETTO PRZYPISANY AKCJONARIUSZOM JEDNOSTKI
DOMINUJĄCEJ
2 224 37 2 261

WPŁYW NOWYCH STANDARDÓW NA WYNIKI FINANSOWE

Okres 3 miesięcy
zakończonych
31 marca 2018 r.
(przed zastosowaniem
nowych standardów)
Korekty
wynikające z
wdrożenia
MSSF 16
Korekty
wynikające z
wdrożenia
MSSF 15
Korekty
wynikające z
wdrożenia
MSSF 9
Razem
korekty
Okres 3 miesięcy
zakończonych
31.03.2018 r.
(po zastosowaniu
nowych standardów)
EBITDA 3 640 191 46 33 270 3 910
Zysk netto przypisany
akcjonariuszom jednostki
dominującej
2 193 4 37 27 68 2 261

1.7. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

1.7.1. Profesjonalny osąd

Sporządzenie sprawozdań finansowych poszczególnych jednostek wymaga od Zarządów spółek Grupy Kapitałowej IMS zastosowania osądów, szacunków i przyjęcia pewnych założeń, które mają wpływ na kwoty prezentowane w sprawozdaniu finansowym. Kierując się subiektywną oceną, zarządy spółek Grupy Kapitałowej IMS określają i stosują polityki rachunkowości, które zapewniają, iż skonsolidowane sprawozdanie finansowe składające się ze sprawozdań poszczególnych spółek Grupy, będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:

  • − prawidłowo, jasno i rzetelnie przedstawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne;
  • − odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji;
  • − sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny;
  • − kompletne we wszystkich istotnych aspektach.

Poniżej przedstawiono podstawowe osądy, inne niż te związane z szacunkami (pkt 1.7.2. poniżej), dokonane przez spółki w procesie stosowania zasad rachunkowości Grupy i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.

Klasyfikacja umów dotyczących leasingu

Grupa jest stroną umów, które mogą spełniać (lub nie) warunki zaklasyfikowania do umów leasingowych. Klasyfikacja umów odbywa się w oparciu o ocenę, czy spółki Grupy w zamian za wynagrodzenie mają prawo do sprawowania kontroli, w tym pobierania korzyści ekonomicznych, nad użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez określony czas. Sprawowanie kontroli oznacza możliwość leasingobiorcy zarówno kierowania wykorzystaniem składnika aktywów jak i otrzymywaniem korzyści z jego wykorzystania.

Aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy

Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według obowiązujących przepisów będą stosowane na moment zrealizowania aktywa lub rozwiązania rezerwy, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały prawnie lub faktycznie na dzień bilansowy. Grupa rozpoznaje składnik aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskanych wyników finansowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. Informacje dotyczące aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego przedstawiono w nocie 3.11.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych. Spółki Grupy Kapitałowej IMS corocznie dokonują weryfikacji przyjętych okresów użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

Wartości niematerialne oraz rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową.

Roczne stawki amortyzacyjne wartości niematerialnych kształtują się następująco:

Rodzaje wartości niematerialnych Okres ekonomicznej
użyteczności
Koszty zakończonych prac rozwojowych 6 lat
Oprogramowanie komputerowe do 6 lat
Inne wartości niematerialne do 6 lat
Roczne stawki amortyzacyjne rzeczowych aktywów trwałych kształtują się następująco:
Rodzaje środków trwałych Okres ekonomicznej
użyteczności
Środki transportu do 9 lat
Maszyny i urządzenia do 6 lat
Urządzenia komputerowe do 5 lat
Wyposażenie do 5 lat

1.7.2. Niepewność szacunków

Poniżej omówione zostały podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji.

Na 31 marca 2018 roku w Grupie IMS nie wystąpiły istotne zmiany wielkości szacunkowych oraz metodologii dokonywania szacunków, które miałyby wpływ na sprawozdania bieżące lub sprawozdania za okresy przyszłe.

Najistotniejsze szacunki dokonane za okres trzech miesięcy zakończonych 31 marca 2018 roku dotyczą:

Utrata wartości aktywów finansowych i odpis aktualizujący należności

Na dzień bilansowy spółki Grupy IMS dokonują aktualizacji wartości należności, zgodnie z wdrożonym standardem MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Spółka już od momentu ujęcia aktywa finansowego w bilansie wylicza odpis z tytułu utraty wartości za pomocą wskazanego przez MSSF 9 modelu "oczekiwanych strat kredytowych (a nie jak dotychczas "strat poniesionych"). W wyniku przeprowadzonej analizy wyceny wartości należności handlowych, Grupa na dzień bilansowy 31 marca 2018 r. dokonała odpisów z tytułu utraty wartości należności, które zostały opisane w nocie 3.13. niniejszego raportu. Odpis aktualizacyjny z tytułu utraty wartości ujęty został w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

Odpis aktualizujący zapasy

Grupa dokonała aktualizacji wartości zapasów (materiałów i towarów). Na dzień 31.03.2018 roku dokonano analizy przydatności zapasów i oceniono prawdopodobieństwo wykorzystania lub uzyskania przychodu ze sprzedaży posiadanych zapasów. Odpisów aktualizujących wartość zapasów dokonuje się na zasadzie odpisów indywidualnych dla poszczególnych zapasów lub kategorii zapasów. Szacunki dotyczące wartości netto możliwej do uzyskania opierają się na najbardziej wiarygodnych dowodach dostępnych w czasie sporządzania analizy co do przewidywanej kwoty, możliwej do zrealizowania z tytułu sprzedaży zapasów. Odpis aktualizujący wartość zapasów obciąża pozostałe koszty operacyjne. Jeżeli w kolejnych okresach sprawozdawczych wartość wynikająca z wyceny według ceny sprzedaży netto zaktualizowanego zapasu (materiału, towaru) jest wyższa od wartości księgowej, dokonuje się odwrócenia uprzednio dokonanego odpisu utraty wartości lub jego odpowiedniej części. Odwrócenie wartości uprzednio dokonanego odpisu powiększa pozostałe przychody operacyjne.

Szacunki przyjęte przy naliczaniu rozliczeń międzyokresowych biernych

Na dzień bilansowy spółki Grupy Kapitałowej dokonują szacunków zobowiązań z tytułu wykonanych lecz niezafakturowanych usług. Kalkulowane kwoty wynikają głównie z szacowanej na podstawie ustaleń umownych wartości należnej pośrednikom i współpracownikom z tytułu pozyskiwanych kontraktów, opłat dla firm pośredniczących w sprzedaży usług reklamowych oraz zobowiązań z tytułu zakupu miejsca reklamowego do świadczenia usług reklamowych.

2. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI

Dokonując klasyfikacji segmentów operacyjnych w Grupie kierowano się zasadą, że segment operacyjny jest częścią składową jednostki:

  • a) która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki);
  • b) której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w jednostce oraz wykorzystujący te wyniki przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu;
  • c) w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.

Sprawozdawczość segmentów operacyjnych na poziomie Grupy jest spójna z raportowaniem wewnętrznym na potrzeby Zarządu jednostki dominującej i Kierownictwa poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy. Zarząd jednostki dominującej monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów oraz oceny skutków wyników działalności.

Grupa stosuje jednolite zasady księgowe dla wszystkich segmentów.

Do przychodów segmentu nie zalicza się:

  • − przychodów z tytułu dywidend;
  • − pozostałych, niewymienionych przychodów operacyjnych i finansowych, których przyporządkowanie do poszczególnych segmentów nie jest możliwe.

Koszty segmentu stanowią koszty bezpośrednie projektów realizowanych w ramach danego segmentu dające się zakwalifikować do danego segmentu.

Do kosztów segmentu nie zalicza się:

  • − kosztów ogólnych nie dających się zakwalifikować do danego segmentu;
  • − pozostałych, niewymienionych kosztów operacyjnych i finansowych, których przyporządkowanie do danego segmentu nie jest możliwe.

Wynik segmentu jest różnicą między przychodami segmentu a kosztami segmentu.

Podstawowym segmentowym układem sprawozdawczym przyjętym przez Grupę IMS jest układ według segmentów branżowych. Organizacja i zarządzanie Grupy odbywa się w podziale na segmenty, uwzględniające rodzaj oferowanych usług. Od 2018 roku Zarząd Emitenta podjął decyzję o zmianie prezentacji segmentów. Dotyczy to prezentowanego dotychczas segmentu "Digital Signage", z którego zostały wydzielone usługi reklamowe wideo, które to z kolei, po wydzieleniu, zostały przeniesione do dotychczasowego segmentu "Usługi reklamowe audio" tworząc w ten sposób segment "Usługi reklamowe audio i wideo". W nowym segmencie "Systemy Digital Signage" prezentowana jest sprzedaż systemów galeryjnych Digital Signage, lokalizatorów, rabatomatów i innych urządzeń Digital Signage. Reklasyfikowana wartość przychodów reklamowych wideo w I kwartale 2017 r. – dla zachowania porównywalności - to kwota 1.028 tys. PLN. Zmiana prezentacji ma na celu pokazanie całości sprzedaży usług reklamowych i jej zmian w kolejnych okresach.

Działalność Grupy mieści się w pięciu podstawowych segmentach:

  • Abonamenty audio i wideo;
  • Abonamenty aroma;

  • Usługi reklamowe audio i wideo;

  • Systemy Digital Signage;
  • Eventy.

Podział dotyczący obszarów geograficznych przeprowadzono opierając się na kryterium lokalizacji geograficznej klientów. Grupa działa przede wszystkim na terenie Polski. Poniższa tabela prezentuje podział przychodów ze sprzedaży uwzględniający strukturę geograficzną.

Okres 3 miesięcy zakończony
Przychody netto ze sprzedaży – struktura terytorialna 31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Sprzedaż w Polsce 10 915 8 840
Sprzedaż zagraniczna 472 519
Przychody netto ze sprzedaży 11 387 9 359
Udział procentowy sprzedaży zagranicznej w przychodach netto ze
sprzedaży
4,1% 5,5%

53

Sprawozdanie z całkowitych dochodów dla poszczególnych segmentów działalności

Okres 3 miesięcy zakończony Abonamenty
audio i wideo
Abonamenty
aroma
Usługi reklamowe
audio i wideo
Systemy
Digital Signage
Eventy Pozostała sprzedaż RAZEM
31 marca 2018 r. (dane niebadane)
Przychody ze sprzedaży przed eliminacjami
konsolidacyjnymi
5 044 1 681 3 487 1 127 546 830 12 715
% w wartości ogółem 40% 13% 27% 9% 4% 7% 100%
Koszty bezpośrednio przypisane do segmentów 2 055 660 1 341 780 382 361 5 579
WYNIK NA SEGMENCIE 2 989 1 021 2 146 347 164 469 7 136
rentowność segmentu 59% 61% 62% 31% 30% 57% 56%
Koszty operacyjne nieprzypisane do segmentów 4 340
Eliminacje konsolidacyjne 72
EBIT 2 868
Wynik na działalności finansowej (75)
Eliminacje konsolidacyjne -
Wynik na działalności gospodarczej 2 793
Podatek dochodowy 532
Zysk netto za okres sprawozdawczy, w tym: 2 261
ZYSK NETTO PRZYPISANY AKCJONARIUSZOM
JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ
2 261
54
Okres 3 miesięcy zakończony Abonamenty
audio i wideo
Abonamenty
aroma
Usługi reklamowe
audio i wideo*
Systemy
Digital
Signage*
Eventy Pozostała sprzedaż RAZEM
31 marca 2017 r. (dane niebadane)
Przychody ze sprzedaży przed eliminacjami
konsolidacyjnymi
4 792 1 502 2 193 669 996 585 10 737
% w wartości ogółem 46% 14% 20% 6% 9% 5% 100%
Koszty bezpośrednio przypisane do segmentów 1 953 812 909 399 502 566 5 141
WYNIK NA SEGMENCIE 2 839 690 1 284 270 494 19 5 596
rentowność segmentu 59% 46% 59% 40% 50% 3% 52%
Koszty operacyjne nieprzypisane do segmentów
Eliminacje konsolidacyjne
EBIT
Wynik na działalności finansowej
Eliminacje konsolidacyjne
Wynik na działalności gospodarczej
Podatek dochodowy
Zysk netto za okres sprawozdwczy, w tym:
4 353
70
1 313
(28)
-
1 285
248
1 037
ZYSK NETTO PRZYPISANY AKCJONARIUSZOM
JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ
1 025

'* W sprawozdaniu za IQ 2018 roku, nastąpiła wcześniej opisana zmiana prezentacji segmentów. Za okres I kwartału 2017 r. – dla zachowania porównywalności - reklasyfikacją objętych zostało 1.028 tys. PLN przychodów z tytułu usług reklamowych wideo (prezentowane są obecnie w segmencie "Usługi reklamowe audio i wideo") oraz 527 tys. PLN kosztów bezpośrednich związanych z tymi przychodami.

Pozostałe informacje dotyczące segmentów działalności

Okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Abonamenty
audio i wideo
Abonamenty
aroma
Usługi reklamowe
audio i wideo
Systemy
Digital
Signage
Eventy Wartości nieprzypisane do
wskazanych segmentów
RAZEM
Aktywa segmentu sprawozdawczego, w tym: 9 410 3 724 4 861 3 006 917 873 22 791
Wartość firmy 545 316 104 1 442 39 - 2 446
Wartości niematerialne 650 - 6 - - 182 838
Rzeczowe aktywa trwałe 5 629 2 372 1 250 777 134 247 10 409
Należności z tytułu dostaw i usług 2 586 1 036 3 501 787 744 444 9 098
Amortyzacja 397 211 100 35 28 271 1 042
Przychody od klientów zewnętrznych 4 126 1 615 3 487 1 127 546 486 11 387
Przychody z tytułu transakcji między segmentami 918 66 - - - 344 1 328
Okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Abonamenty
audio i wideo
Abonamenty
aroma
Usługi reklamowe
audio i wideo*
Systemy
Digital
Signage*
Eventy Wartości nieprzypisane do
wskazanych segmentów
RAZEM
Aktywa segmentu sprawozdawczego, w tym: 8 460 3 377 2 564 2 554 954 1 058 18 967
Wartość firmy 545 316 104 1 442 39 - 2 446
Wartości niematerialne 244 - - - - 160 404
Rzeczowe aktywa trwałe 5 868 2 224 961 389 171 708 10 321
Należności z tytułu dostaw i usług 1 803 837 1 500 722 744 190 5 796
Amortyzacja 378 197 114 20 10 171 890
Przychody od klientów zewnętrznych 3 841 1 436 2 193 669 807 413 9 359
Przychody z tytułu transakcji między segmentami 951 66 - - 189 172 1 378

'*W sprawozdaniu za IQ 2018 roku nastąpiła wcześniej opisana zmiana prezentacji segmentów. Za okres I kwartału 2017 r. - dla zachowania porównywalności – z segmentu "Systemy Digital Signage" do segmentu "Usługi reklamowe audio i wideo" reklasyfikowane zostały następujące pozycje:

  • rzeczowe aktywa trwałe (zmiana o 961 tys. PLN);

  • należności z tytułu dostaw i usług (zmiana o 565 tys. PLN);

  • amortyzacja (zmiana o 112 tys. PLN);

  • przychody od klientów zewnętrznych (zmiana o 1.028 tys. PLN).

3. NOTY DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

3.1. Zysk na jedną akcję

Zysk na akcję z działalności za okres sprawozdawczy przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

Okres 3 miesięcy zakończony
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Podstawowy zysk na akcję (gr na akcję) 7 3
Rozwodniony zysk na akcję (gr na akcję) 7 3

Zysk i średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia:

Zysk netto za okres sprawozdawczy przypisany akcjonariuszom jednostki
dominującej
2 261 1 025
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku
podstawowego na akcję (po doprowadzeniu do porównywalności)
32 957 309 32 957 309
Akcje z programu opcji menedżerskich i pracowniczych
doliczane zgodnie z MSR 33
- -
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku
rozwodnionego na akcję (po doprowadzeniu do porównywalności)
32 957 309 32 957 309

Średnioważona liczba akcji zwykłych na 31 marca 2018 roku została wyliczona jak niżej:

wyliczenie średnia ważona liczba
akcji zwykłych
Data Zmiana liczby
akcji w wyniku
transakcji
Liczba akcji po
transakcji
(A)
Liczba dni
dla danego
stanu liczby
akcji
Proporcja
długości
okresu
(liczba dni
dla danego
stanu liczby
akcji/liczba
dni w
okresie)
(B)
Obliczenie średniej
ważonej = (A) x (B)
Początek okresu 1 stycznia 2017 - 33 499 899 192 0,53 17 670 276
Skup akcji własnych 12 lipca 2017 r. (396 349) 33 103 550 92 0,25 8 366 831
Skup akcji własnych 12 października 2017 r. (143 577) 32 959 973 80 0,22 7 243 950
stan na 31 grudnia 2017 roku 32 959 973 33 281 058
Początek okresu 1 stycznia 2018 - 32 959 973 78 0,88 28 886 268
Skup akcji własnych 20 marca 2018 r. (21 551) 32 938 422 11 0,12 4 071 041
stan na 31 marca 2018 roku 32 938 422 32 957 309

W bieżącym okresie sprawozdawczym oraz w analogicznym okresie 2017 roku, Grupa Kapitałowa IMS nie zaniechała żadnej działalności, stąd zysk na akcję z działalności kontynuowanej jest identyczny jak zysk na akcję z całej działalności za okres sprawozdawczy.

3.2. Przychody netto ze sprzedaży

Przychody netto ze sprzedaży
- struktura rzeczowa
Okres 3 miesięcy zakończony
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Abonamenty audio i wideo 4 126 3 841
Usługi reklamowe audio i wideo 3 487 2 193
Abonamenty aroma 1 615 1 436
Systemy Digital Signage 1 127 669
Eventy 546 807
Pozostała sprzedaż 486 413
Razem 11 387 9 359

Sezonowość i cykliczność sprzedaży

W Grupie IMS w roku 2018 jak i w roku 2017 wystąpiła sezonowość sprzedaży. Sezonowość pojawia się głównie w części przychodów związanych ze sprzedażą usług reklamowych audio i wideo. Okres zwiększonej konsumpcji w punktach sprzedaży powoduje wzrost sprzedaży w IV kwartale. Niższe przychody na początku roku wynikają głównie z braku zatwierdzonych budżetów na kolejny rok w firmach współpracujących w branży reklamowej.

Sezonowość sprzedaży usług reklamowych, realizowanych w Grupie przez IMS S.A. prezentuje tabela poniżej.

Sezonowość sprzedaży I kwartał
2018 r.
II kwartał
2018 r.
III kwartał
2018 r.
IV kwartał
2018 r.
Za rok zakończony
31 grudnia 2018 r.
Przychody netto ze sprzedaży 11 387 - - - 11 387
Kwartalny wskaźnik sprzedaży 100% - - - 100%
Przychody z tytułu usług
reklamowych audio i wideo
3 487 - - - 3 487
Kwartalny wskaźnik sprzedaży usług
reklamowych
100% - - - 100%
Sezonowość sprzedaży I kwartał
2017 r.
II kwartał
2017 r.
III kwartał
2017 r.
IV kwartał
2017 r.
Za rok zakończony
31 grudnia 2017 r.
Przychody netto ze sprzedaży 9 359 11 385 10 751 16 559 48 054
Kwartalny wskaźnik sprzedaży 19% 24% 22% 35% 100%
Przychody z tytułu usług
reklamowych audio i wideo
2 193 3 629 2 712 6 665 15 199
Kwartalny wskaźnik sprzedaży usług
reklamowych
14% 24% 18% 44% 100%

3.3. Pozostałe przychody i koszty operacyjne

Pozostałe przychody operacyjne Okres 3 miesięcy zakończony
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Rozwiązane rezerwy na należności 85 61
Zwrot kosztów sądowych 8 2
Otrzymane odszkodowania 7 11
Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych 2 3
Spisane przedawnione zobowiązania - -
Inne przychody operacyjne 17 10
Razem 119 87
Pozostałe koszty operacyjne Okres 3 miesięcy zakończony
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Likwidacja materiałów/towarów/środków trwałych 9 -
Koszty opłat sądowych 7 -
Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego 4 -
Aktualizacja wartości należności, w tym: - 61
- odpisy aktualizacyjne - 61
Odszkodowania i kary - 2
Inne koszty operacyjne 15 1
Razem 35 64

3.4. Przychody i koszty finansowe

Przychody finansowe Okres 3 miesięcy zakończony
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Odsetki, w tym: 26 24
- z tytułu lokat bankowych 24 24
- z tytułu należności 2 -
Zyski z tytułu różnic kursowych - 29
Inne przychody finansowe 1 -
Razem 27 53
Koszty finansowe Okres 3 miesięcy zakończony
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Odsetki, w tym dla: 95 71
- instytucji leasingowych 74 65
- z tytułu leasingu związanego z prawem do użytkowania nieruchomości 17 -
- instytucji faktoringowych 4 6
Straty z tytułu różnic kursowych 7 -
Inne koszty finansowe - 10
Razem 102 81

3.5. Podatek dochodowy

Struktura podatku dochodowego w sprawozdaniu
z całkowitych dochodów – bieżący i odroczony
Okres 3 miesięcy zakończony
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Podatek bieżący 516 203
Podatek odroczony 16 45
Razem 532 248
Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej Okres 3 miesięcy zakończony
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Zysk brutto 2 793 1 285
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej
w Polsce
530 241
Korekty dotyczące bieżącego podatku z lat ubiegłych - -
Nieujęte wcześniej straty podatkowe (6) (6)
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów 8 8
Przychody niebędące podstawą do opodatkowania - -
Różnice przejściowe, z tytułu których nie rozpoznano aktywów
z tytułu odroczonego podatku dochodowego
- 5
Razem 532 248
Efektywna stawka podatkowa 19,05% 19,30%

3.6. Działalność zaniechana

W bieżącym okresie sprawozdawczym oraz w analogicznym okresie 2017 roku Grupa IMS nie zaniechała żadnej działalności.

3.7. Wartość firmy

Stan na 31 marca 2018 r. (dane niebadane)
Wartość firmy koszt
przejęcia
wartość przejętych
aktywów netto
przypadająca na
akcjonariuszy
jednostki dominującej
odpis
aktualizujący
dokonany w
latach
poprzednich
Wartość
firmy
netto
Wynikająca z połączenia IMS S.A. z MALL TV 2 565 792 331 1 442
Wynikająca z przejęcia IMS events sp. z o.o., w tym: 392 94 155 143
- przypisana do ośrodka "eventy" 155 39
- przypisana do ośrodka "usługi reklamowe audio" - 104
Wynikająca z przejęcia Mood Factory Sp. z o.o., w tym: 696 (165) - 861
- przypisana do ośrodka "abonamenty audio" - 545
- przypisana do ośrodka "abonamenty aroma" - 316
Razem 3 653 721 486 2 446

Wartość firmy według stanu na 31.03.2018 roku nie uległa zmianie względem stanu na 31.12.2017 roku.

3.8. Wartości niematerialne

Specyfikacja wartości niematerialnych Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Oprogramowania i licencje, wiedza handlowa i prawa autorskie,
w tym:
680 216
- nowy system do obsługi klientów (w IMS S.A.) 463 -
- system informatyczny B2B (w IMS S.A.) 92 102
- strona internetowa (w IMS S.A.) 40 43
- inne 85 71
Koszty zakończonych prac rozwojowych 98 103
Razem 778 319
Nakłady na niezakończone wartości niematerialne, w tym: 60 378
- nowy system do obsługi klientów (w IMS S.A.) - 341
- projekt Tracker (w IMS r&d sp. z o.o.) 60 36
Razem 60 378
Razem wartości niematerialne 838 697

Wartości niematerialne - pozostałe informacje

W I kwartale 2018 r. Grupa przyjęła do użytkowania wartości niematerialne o łącznej wartości 503 tys. PLN, w tym:

  • "System do obsługi Klientów" o wartości 486 tys. PLN. Zakup i wdrożenie systemu zostało sfinansowane ze środków własnych IMS S.A.
  • licencje komputerowe i inne oprogramowania.

W okresie 01.01.2018 roku – 31.03.2018 roku Grupa nie dokonywała odpisów aktualizujących wartości niematerialne.

Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania.

3.9. Rzeczowe aktywa trwałe

Specyfikacja rzeczowych aktywów trwałych Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Urządzenia techniczne i maszyny 8 788 8 852
Środki transportu 1 192 1 111
Budynki - inwestycje w obcym obiekcie (siedzibie IMS S.A.) 225 246
Inne środki trwałe 204 220
Razem 10 409 10 429
Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia - -
Razem 10 409 10 429
Struktura własności środków trwałych Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
a) własne 18% 18%
b) używane na podstawie umów leasingu 82% 82%
Razem 100% 100%
Środki trwałe stanowiące przedmiot leasingu
(w wartości netto)
Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Urządzenia techniczne i maszyny 7 999 7 964
Środki transportu 563 550
Inne środki trwałe 2 3
Razem 8 564 8 517

Wydatki na rzeczowy majątek trwały finansowane są głównie w drodze leasingu. Środki trwałe stanowiące przedmiot leasingu nie mogą zostać sprzedane, darowane, przywłaszczone ani zastawione i stanowią zabezpieczenie związanych z nimi zobowiązań.

Rzeczowe aktywa trwałe - pozostałe informacje

Na kategorię urządzenia techniczne i maszyny składają się głównie urządzenia specjalistyczne służące do świadczenia usług marketingowych (audio-, wideo- i aromaboxy) oraz monitory Digital Signage. Zakup urządzeń specjalistycznych w I kwartale 2018 roku został sfinansowany w drodze leasingu i ze środków własnych. W obecnym modelu biznesowym Grupy, większość urządzeń (audio- i wideoboxy) jest produkowana wewnątrz Grupy tj. przez IMS r&d sp. z o.o. Na 31.03.2018 r. wartość netto wszystkich maszyn i urządzeń w Grupie Kapitałowej wynosiła 8.788 tys. PLN.

W okresie 01.01.2018 r. - 31.03.2018 r. Grupa nie dokonywała istotnych transakcji sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych.

Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, Grupa nie zaciągnęła istotnych zobowiązań z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych za wyjątkiem opisanych w nocie 3.15 niniejszego raportu zobowiązań leasingowych.

W I kwartale 2018 roku Grupa nie dokonywała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.

W Grupie nie występują czasowo nieużywane rzeczowe aktywa trwałe.

Zastaw na rzeczach ruchomych

Na 31 marca 2018 roku w Grupie IMS nie występują zastawy rejestrowe na rzeczach ruchomych.

Rzeczowe aktywa trwałe przeznaczone do zbycia

Na 31 marca 2018 roku Grupa IMS nie posiada rzeczowych aktywów trwałych wykazywanych jako środki trwałe przeznaczone do zbycia.

3.10. Prawo do użytkowania nieruchomości

Stan na
Prawo do użytkowania nieruchomości 31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Umowa najmu siedziby IMS S.A. 1 523
Umowa najmu siedziby IMS events sp. z o.o. 124
Umowa najmu magazynu używanego przez IMS S.A. 70
Razem 1 717
Zobowiązania z tytułu leasingu związane z prawem do użytkowania
nieruchomości
Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Zobowiązania długoterminowe 1 158
Umowa najmu siedziby IMS S.A. 1 076
Umowa najmu siedziby IMS events sp. z o.o. 61
Umowa najmu magazynu używanego przez IMS S.A. 21
Zobowiązania krótkoterminowe 713
Umowa najmu siedziby IMS S.A. 584
Umowa najmu siedziby IMS events sp. z o.o. 79
Umowa najmu magazynu używanego przez IMS S.A. 50
Razem 1 871

3.11. Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Podstawa utworzenia aktywa z tytułu
Aktywa z tytułu odroczonego podatku
Zmiana stanu aktywa z tytułu odroczonego
odroczonego podatku dochodowego
dochodowego w sprawozdaniu z
podatku dochodowego ujęta w
sytuacji finansowej
sprawozdaniu z całkowitych dochodów
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Stan na
Stan na
Stan na
Stan na
2018 rok
31 marca 2018 r.
31 grudnia 2017 r.
31 marca 2018 r.
31 grudnia 2017 r.
(dane niebadane)
(dane niebadane)
(dane badane)
(dane niebadane) (dane badane) 2017 rok
(dane badane)
Wykonane niezafakturowane usługi, w tym: 1 285 1 377 244 258 (14) 74
-
opłaty dla pośredników reklamowych
563 627 107 119 (12) 50
-
koszty usług pośrednictwa
353 476 67 88 (21) 39
-
koszty zakupu miejsca reklamowego
241 146 46 28 18 (17)
-
opłaty do organizacji zbiorowego zarządzania
54 52 10 10 - (4)
-
koszty dzierżawy powierzchni
14 2 3 - 3 -
-
koszty usług pozostałych
60 74 11 13 (2) 6
Różnica pomiędzy podatkową i bilansową wartością należności 252 503 44 86 (42) (31)
Rezerwa na wynagrodzenia 739 538 139 102 37 79
Straty podatkowe 184 127 28 19 9 -
Rezerwa na niewykorzystane urlopy 68 68 13 13 - (1)
Rezerwa na koszty Programu Motywacyjnego 56 - 11 - 11 -
Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe 20 20 4 4 - 1
Ujemne różnice kursowe 10 - 2 - 2 (12)
Korekta kosztów podatkowych z tytułu nieterminowych
płatności
- - - - - (8)
Pozostałe 52 23 8 4 2 (23)
Razem 2 666 2 656 493 486 7 79

Raport kwartalny Grupy Kapitałowej IMS za I kwartał 2018 roku

odroczonego podatku dochodowego Podstawa utworzenia rezerwy z tytułu Rezerwa z tytułu odroczonego podatku
dochodowego w sprawozdaniu z
Zmiana stanu rezerwy z tytułu
odroczonego podatku dochodowego ujęta
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
sytuacji finansowej
Stan na
Stan na
31 marca 2018 r.
31 grudnia 2017 r.
(dane niebadane)
(dane badane)
w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
2018 rok
(dane niebadane)
2017 rok
(dane badane)
Różnica pomiędzy podatkową i bilansową wartością środków
trwałych i wartości niematerialnych, oraz prawa do
użytkowania nieruchomości
4 296 4 012 814 759 55 232
Rezerwa z tytułu wdrożenia MSSF 15 (dot. prowizji od
sprzedaży)
171 - 32 - 32 -
Otrzymany rabat posprzedażowy - 118 - 22 (22) (16)
Dodatnie różnice kursowe - 25 - 5 (5) 5
Niezrealizowane odsetki 5 8 1 2 (1) 1
Pozostałe 39 29 7 5 2 5
Razem 4 511 4 192 854 793 61 227

Ujęcie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w I kwartale 2018 roku:

Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Zmiana Korekta w związku z pierwszym
zastosowaniem MSSF 9, MSSF
15 i MSSF 16
Wpływ na podatek w
skonsolidowanym
sprawozdaniu finansowym na
31.03.2018 r.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 493 486 7 23 (30)
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego 854 793 61 (14) 46
Razem 16

64

3.12. Zapasy

Specyfikacja zapasów Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Materiały 2 636 2 528
Towary 407 308
Wyroby gotowe 59 -
Razem zapasy brutto 3 102 2 836
Odpisy aktualizujące wartość zapasów (dot. materiałów) 5 14
Razem zapasy netto 3 097 2 822

Na 31 marca 2018 roku Grupa nie zaciągnęła żadnych istotnych zobowiązań umownych dotyczących zapasów.

3.13. Należności

Specyfikacja należności Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Należności z tytułu dostaw i usług 9 350 13 456
Pozostałe należności, w tym: 136 106
- zaliczki na usługi i materiały 75 55
- kaucje i nadpłaty 22 15
- inne 39 36
Nadpłaty z tytułu podatku dochodowego - 102
Nadpłaty z tytułu pozostałych podatków 111 -
Należności brutto 9 597 13 664
Odpisy aktualizujące wartość należności 252 503
Należności netto 9 345 13 161
Stan na
Odpisy aktualizujące wartość należności 31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Odpisy aktualizujące na początek okresu 666
Utworzenie 208
Rozwiązanie (214)
Spisanie uprzednio utworzonych odpisów aktualizujących (157)
Odpis aktualizujący na koniec okresu sprawozdawczego 503
Odpisy aktualizujące wartość należności w I kwartale 2018 roku Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Odpisy aktualizujące na początek okresu
(według dotychczasowego standardu MSR 39)
503
Korekta w związku z pierwszym zastosowaniem MSSF 9 (166)
Stan odpisów aktualizujących na 01.01.2018 r. 337
Utworzenie -
Rozwiązanie (85)
Spisanie uprzednio utworzonych odpisów aktualizujących -
Odpis aktualizujący na koniec okresu sprawozdawczego 252

Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.

Wycena należności z tytułu dostaw i usług na 31.03.2018 r. po koszcie zamortyzowanym jest równa wartości nominalnej należności (ze względu na nieistotność dyskonta).

3.14. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Specyfikacja środków pieniężnych Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Środki pieniężne na rachunkach bankowych, w tym: 11 203 7 022
- depozyty do 1 roku 7 200 4 000
- rachunki bieżące 4 003 3 022
Środki pieniężne w kasie 1 1
Razem środki pieniężne 11 204 7 023

Na 31 marca 2018 roku IMS S.A. posiada depozyty terminowe do 1 roku w następujących bankach:

Bank kwota lokaty/depozyty okres trwania lokaty
BGŻ BNP Paribas S.A. 2 700 2018-03-26 2018-06-15
HSBC Bank Polska S.A. 2 500 2018-03-02 2018-06-15
Millennium Bank S.A. 2 000 2018-03-26 2018-06-16
Razem 7 200

Lokaty oprocentowane są na warunkach rynkowych. Grupa na bieżąco zwiększa lub zmniejsza poziom lokat bankowych w zależności od aktualnych potrzeb operacyjnych, inwestycyjnych i finansowych.

Grupa generuje wysokie dodatnie przepływy z działalności operacyjnej. W okresie 01.01.2018 r. - 31.03.2018 r. było to 5.432 tys. PLN (przy EBITDA w wysokości 3.910 tys. PLN), a w I kwartale 2017 roku – 2.972 tys. PLN (przy EBITDA w wysokości 2.203 tys. PLN).

3.15. Instrumenty finansowe

Poniżej zaprezentowano klasyfikację instrumentów finansowych w podziale na kategorie.

Wycena według
Stan na 31.03.2018 r.
zamortyzowane
(dane niebadane)
go kosztu
Wartość godziwa rozliczana
przez
Wynik
finansowy
Pozostałe
całkowite
dochody
Razem
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
należności (bez budżetowych)
9 234 - - 9 234
Środki pieniężne - 11 204 - 11 204
Zobowiązania z tytułu leasingu 7 498 - - 7 498
Zobowiązania z tytułu leasingu związane z prawem do
użytkowania nieruchomości
1 871 - - 1 871
Zobowiązania z tytułu kredytów 271 - - 271
Zobowiązania z tytułu faktoringu 7 - - 7
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe
zobowiązania (bez budżetowych) oraz rozliczenia
międzyokresowe bierne i przychody przyszłych okresów
5 925 - - 5 925
Razem 24 806 11 204 - 36 010
Stan na 31.12.2017 r.
(dane badane)
Aktywa
finansowe
dostępne
do
sprzedaży
Aktywa
finansowe
wyceniane w
wartości
godziwej przez
wynik finansowy
Pożyczki i
należności
Zobowiązania
finansowe
wyceniane według
zamortyzowanego
kosztu
Razem
Należności z tytułu dostaw i usług oraz
pozostałe należności (bez budżetowych)
- - 13 059 - 13 059
Środki pieniężne -
-
7 023 - 7 023
Zobowiązania z tytułu leasingu -
-
- 7 624 7 624
Zobowiązania z tytułu faktoringu - - - 359 359
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i
pozostałe zobowiązania (bez budżetowych)
oraz rozliczenia międzyokresowe bierne i
przychody przyszłych okresów
- - - 7 338 7 338
Razem - - 20 082 15 321 35 403

Od 1 stycznia 2018 roku, zgodnie z MSSF 9, Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do poniższych kategorii wyceny:

  • − wyceniane według zamortyzowanego kosztu;
  • − wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy;
  • − wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

Aktywa finansowe zgodnie z MSSF 9 klasyfikowane są na moment początkowego ujęcia w oparciu o:

  • charakterystykę przepływów pieniężnych (test SPPI);
  • model biznesowy zarządzania danym portfelem aktywów.

Do instrumentów finansowych mających największe znaczenie dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy należą przede wszystkim: należności oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu leasingu i faktoringu oraz środki pieniężne. Wszystkie te instrumenty finansowe narażone są na różnego rodzaju ryzyka finansowe takie jak: ryzyko walutowe, ryzyko stóp procentowych, ryzyko kredytowe a także ryzyko utraty płynności. Dwa pierwsze z wymienionych rodzajów ryzyka wydają się istotniejsze od pozostałych. Zarząd jednostki dominującej na bieżąco monitoruje niezbędne informacje oraz w razie konieczności podejmuje odpowiednie kroki w celu zminimalizowania wpływu wszystkich ww. rodzajów ryzyka na sytuację finansową Grupy. Na dzień 31 marca 2018 r. wrażliwość instrumentów finansowych narażonych na ww. ryzyka nie odbiega istotnie od informacji zaprezentowanych w nocie 4.10 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej IMS za okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku. Wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu nie odbiega istotnie od zaprezentowanej wartości bilansowej.

Zobowiązania z tytułu leasingu Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Zobowiązania z tytułu leasingu, wymagalne w ciągu: 8 036 8 177
- do 1 roku 2 804 2 761
- powyżej 1 roku do 5 lat 5 232 5 416
Wartość przyszłych odsetek 538 553
Wartość bieżąca przyszłych zobowiązań 7 498 7 624
- Zobowiązanie wymagalne w okresie do 12 miesięcy 2 524 2 479
- Zobowiązanie wymagalne w okresie po 12 miesiącach 4 974 5 145

3.16. Zobowiązania z tytułu leasingu

Zobowiązania z tytułu leasingu zostały zaciągnięte w celu sfinansowania zakupu środków trwałych. Zabezpieczeniem spłaty zobowiązań leasingowych są przekazane przez spółki Grupy IMS leasingodawcom weksle in blanco. Umowy leasingowe zawierane są głównie na okres 5 lat (dotyczy urządzeń do audio-, wideo- i aromamarketingu), a oprocentowanie oparte jest o wskaźniki WIBOR (1M i 3M) + marża leasingodawcy.

3.17. Rozliczenia międzyokresowe bierne

Rozliczenia międzyokresowe bierne Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Wykonane niezafakturowane usługi, w tym: 1 285 1 377
- opłaty dla pośredników reklamowych 563 627
- koszty usług pośrednictwa 353 476
- koszty zakupu miejsca reklamowego 241 146
- opłaty do organizacji zbiorowego zarządzania 54 52
- koszty dzierżawy powierzchni 14 2
- pozostałe 60 74
Zobowiązanie z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń 739 538
Rezerwa na koszty Programu Motywacyjnego 56 -
Pozostałe zobowiązania - 26
Razem 2 080 1 941

Zobowiązania z tytułu wykonanych niezafakturowanych usług wynikają z szacowanej lub pewnej kwoty, która według obowiązujących umów obciąży Grupę. Kwoty powyższe wynikają między innymi z szacowanej na podstawie ustaleń umownych wartości należnej pośrednikom i współpracownikom z tytułu pozyskiwanych kontraktów dla Grupy oraz z tytułu zakupu miejsca reklamowego do świadczenia usług reklamowych (dotyczy IMS S.A.) i opłat dla pośredników reklamowych (dotyczy IMS S.A.). Zobowiązania z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń dotyczą głównie obowiązującego w IMS S.A. systemu premiowego dla Zarządu, zgodnie z którym wypłata wynagrodzenia premiowego następuje po publikacji raportów okresowych Grupy IMS.

4. POZOSTAŁE INFORMACJE

4.1. Dywidenda

W dniu 20 lutego 2018 roku Zarząd Emitenta raportem ESPI nr 6/2018 biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki Grupy IMS za 2017 rok oraz bardzo dobrą sytuację finansową Emitenta i Grupy IMS zarekomendował Radzie Nadzorczej oraz Walnemu Zgromadzeniu Spółki wypłatę dywidendy za 2017 rok w wysokości 20 gr/akcję. Ww. rekomendacja oznacza przeznaczenie na wypłatę dla Akcjonariuszy maksymalnie kwoty 6.699.979,80 zł i 67% wzrost dywidendy na jedną akcję w stosunku do wypłaconej za rok 2016. Stopa dywidendy, biorąc za podstawę kurs zamknięcia z 20.02.2018 roku, to 5,65%. Dywidendą objętych będzie maksymalnie 33.499.899 akcji. Z uwagi na posiadanie przez Spółkę akcji własnych oraz możliwy dalszy skup akcji (akcje własne nie uczestniczą w dywidendzie), ostateczna liczba akcji będących w posiadaniu Akcjonariuszy i uprawniających do dywidendy za rok 2017 oraz wartość wypłacanej dywidendy zostanie ustalona przez Zarząd Spółki po zatwierdzeniu dywidendy do wypłaty przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie ("ZWZ"), według stanu na dzień dywidendy. W dniu 10 maja 2018 roku Rada Nadzorcza Emitenta pozytywnie oceniła rekomendację Zarządu dotyczącą wypłaty dywidendy

z zysku za 2017 rok w wysokości 20 gr na akcję. Emitent poinformował o tym raportem ESPI 14/2018 w dniu 10 maja 2018 r.

Ww. rekomendacja jest zgodna z polityką dywidendową prowadzoną w Grupie IMS opublikowaną raportem bieżącym 26/2016 z 17.05.2016 r., mówiącą o corocznym przeznaczaniu do podziału między Akcjonariuszy co najmniej 60% skonsolidowanego zysku netto przypisanego jednostce dominującej.

Dywidenda wypłacana jest konsekwentnie od pierwszego roku funkcjonowania Spółki na rynku publicznym.

Tabela: Dywidenda wypłacona za lata 2012 – 2016 i rekomendacja Zarządu i Rady Nadzorczej IMS S.A. dotycząca wypłaty dywidendy za rok 2017

za 2012 rok za 2013 rok za 2014 rok za 2015 rok za 2016 rok za 2017 rok
Dywidenda wypłacona wypłacona wypłacona wypłacona wypłacona rekomendacja
Zarządu i Rady
Nadzorczej IMS
wartość w PLN 662 300,72 1 327 401,44 2 664 877,04 7 704 976,77 4 019 987,88 6 699 979,80*
wartość w groszach na akcję 2 4 8 23 12 20
liczba akcji objętych
dywidendą
33 115 036 33 185 036 33 310 963 33 499 899 33 499 899 33 499 899*
zysk netto Grupy IMS
przypisany akcjonariuszom
jednostki dominującej
1 252 172 3 681 581 5 505 426 6 888 091 5 721 915 7 856 757
stopa dywidendy 2,11% 2,23% 3,33% 8,75% 3,54 % 5,65%

'* na dzień publikacji wartości nie zostały ustalone w ostatecznych wysokościach (opis powyżej)

Wskaźnik stopy dywidendy wyliczony jako:

Stopa dywidendy = dywidenda w groszach na akcję / cena rynkowa 1 akcji

Przy czym:

  • 1) Dla dywidendy wypłaconej za lata 2012; 2013; 2014; 2015; 2016 cena rynkowa 1 akcji = kurs zamknięcia sesji z dnia podjęcia uchwały przez ZWZ dotyczącej wypłaty dywidendy;
  • 2) Dla dywidendy zarekomendowanej przez Zarząd Spółki do wypłaty za rok 2017 cena rynkowa 1 akcji = kurs zamknięcia z dnia rekomendacji Zarządu (20.02.2018 r.).

4.2. Pracownicy i koszty pracy

Liczba pracowników Grupy IMS Stan na
31 marca 2018 r.
Stan na
31 grudnia 2017 r.
Pracownicy (wszystkie spółki Grupy) 38 37
Członkowie Zarządu (wszystkie spółki Grupy) 9 9
Razem 47 46

Ponadto Grupa w swojej działalności ściśle współpracuje z ponad osiemdziesięcioma firmami/osobami fizycznymi na podstawie umów opartych o prawa kodeksu cywilnego.

4.3. Transakcje z podmiotami powiązanymi

W I kwartale 2018 r. Grupa IMS nie zawierała żadnych transakcji z podmiotami powiązanymi. Transakcje z podmiotami powiązanymi, o ile są zawierane, odbywają się na warunkach rynkowych.

4.4. Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych

Na 31 marca 2018 roku, jak i na dzień publikacji raportu kwartalnego, IMS S.A. nie dokonywała emisji, wykupu oraz spłaty, jak też nie posiada dłużnych papierów wartościowych oraz innych kapitałowych papierów wartościowych poza akcjami własnymi Emitenta. Skup akcji własnych został przeprowadzony i rozliczony w marcu 2018 roku. Skup został szczegółowo opisany w części I pkt 4.1 niniejszego raportu.

4.5. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym

Nie wystąpiły.

III. Kwartalna informacja finansowa IMS S.A. za okres 01.01.2018 r. - 31.03.2018 r.

Sprawozdanie z całkowitych dochodów

Okres 3 miesięcy
zakończonych
31.03.2018 r.
(dane niebadane)
Okres 3 miesięcy
zakończonych
31 marca 2017 r.
(dane niebadane)
Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi: 9 700 7 847
Przychody netto ze sprzedaży 9 700 7 847
Zmiana stanu produktów - -
Koszty działalności operacyjnej 7 112 6 667
Amortyzacja 1 039 916
Zużycie materiałów i energii 502 678
Usługi obce 3 569 3 555
Podatki i opłaty 35 41
Wynagrodzenia 1 211 1 088
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia 146 108
Pozostałe koszty rodzajowe 46 29
Wartość sprzedanych towarów i materiałów 564 255
Zysk na sprzedaży 2 588 1 180
Pozostałe przychody operacyjne 78 17
Pozostałe koszty operacyjne 11 48
Zysk na działalności operacyjnej 2 655 1 149
Przychody finansowe 29 67
Koszty finansowe 91 70
Zysk brutto 2 593 1 146
Podatek dochodowy 500 229
Zysk netto za okres sprawozdawczy 2 093 917
Pozostałe całkowite dochody netto - -
Całkowite dochody ogółem 2 093 917
Zysk netto na jedną akcję (gr na akcję)
Podstawowy zysk na akcję (gr na akcję) 6 3
Rozwodniony zysk na akcję (gr na akcję) 6 3

Sprawozdanie z sytuacji finansowej - Aktywa

Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
Aktywa trwałe 19 351 17 795
Wartość firmy 1 442 1 442
Wartości niematerialne 659 533
Rzeczowe aktywa trwałe 10 714 10 900
Prawo do użytkowania nieruchomości 1 593 -
Aktywa finansowe długoterminowe 4 505 4 505
Aktywa z tytułu podatku odroczonego 428 405
Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe 10 10
Aktywa obrotowe 21 188 19 889
Zapasy 2 441 2 252
Należności z tytułu dostaw i usług 7 324 10 080
Należności pozostałe 83 57
Nadpłaty z tytułu pozostałych podatków 111 -
Aktywa finansowe krótkoterminowe 300 300
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 10 260 6 551
Rozliczenia międzyokresowe 669 649

Aktywa razem 40 539 37 684

Sprawozdanie z sytuacji finansowej - Pasywa

Stan na
31 marca 2018 r.
(dane niebadane)
Stan na
31 grudnia 2017 r.
(dane badane)
KAPITAŁ WŁASNY
Kapitał podstawowy 670 670
Kapitał zapasowy 7 344 7 262
Kapitał zapasowy - wdrożenie MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16 102 -
Kapitał rezerwowy – środki na nabycie akcji własnych 2 430 2 512
Akcje własne (2 070) (1 988)
Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w
przyszłych okresach
2 552 2 552
Kapitał z aktualizacji wyceny udziałów 2 177 2 177
Zyski zatrzymane, w tym: 9 237 7 144
Zysk netto okresu sprawozdawczego 2 093 7 144
KAPITAŁ WŁASNY RAZEM 22 442 20 329
ZOBOWIĄZANIA
Zobowiązania długoterminowe 7 882 6 958
Zobowiązania z tytułu leasingu 4 780 4 991
Zobowiązania z tytułu leasingu związane z prawem do
użytkowania nieruchomości
1 096 -
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego 1 989 1 950
Rezerwy długoterminowe 17 17
Zobowiązania krótkoterminowe 10 215 10 397
Zobowiązania z tytułu leasingu 2 386 2 376
Zobowiązania z tytułu leasingu związane z prawem do
użytkowania nieruchomości
634 -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania
4 528 5 558
Rozliczenia międzyokresowe bierne 2 019 1 799
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego 454 227
Zobowiązanie z tytułu pozostałych podatków 130 374
Przychody przyszłych okresów 10 9
Rezerwy krótkoterminowe 54 54
ZOBOWIĄZANIA RAZEM 18 097 17 355
Pasywa razem 40 539 37 684

74

Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

Kapitał
podstawowy
Kapitał
zapasowy
Kapitał
zapasowy -
wdrożenie
MSSF 9,
MSSF 15,
MSSF 16
Kapitał
rezerwowy -
środki na
nabycie akcji
własnych
Akcje
własne
Kapitał rezerwowy z
przeznaczeniem na
wypłatę dywidendy w
przyszłych okresach
Kapitał z aktualizacji
wyceny udziałów
Zyski zatrzymane Kapitał własny
Stan na 1 stycznia 2017 roku 670 6 549 - 2 000 - 2 552 1 432 5 245 18 448
Przeniesienie na niepodzielony wynik lat ubiegłych - 5 245 - - - - - (5 245) -
Zysk netto okresu sprawozdawczego - - - - - - - 917 917
Pozostałe całkowite dochody za okres sprawozdawczy (netto) - - - - - - - - -
Suma całkowitych dochodów - - - - - - - 917 917
Stan na 31 marca 2017 roku (dane niebadane) 670 11 795 - 2 000 - 2 552 1 432 917 19 366
Stan na 1 stycznia 2018 roku 670 7 262 - 2 512 (1 988) 2 552 2 177 7 144 20 329
Skup akcji własnych - 82 - (82) (82) - - - (82)
Korekta z tytułu zastosowania MSSF 9, MSSF 15, MSSF 16 - 102 - - - - - 102
Zysk netto okresu sprawozdawczego - - - - - - - 2 093 2 093
Pozostałe całkowite dochody za okres sprawozdawczy (netto) - - - - - - - - -
Suma całkowitych dochodów - - - - - - - 2 093 2 093
Stan na 31 marca 2018 roku (dane niebadane) 670 7 344 102 2 430 (2 070) 2 552 2 177 9 237 22 442
Stan na 1 stycznia 2017 roku 670 6 549 - 2 000 - 2 552 1 432 5 245 18 448
Środki na nabycie akcji własnych - (2 500) - 2 500 - - - - -
Skup akcji własnych - 1 988 - (1 988) (1 988) - - - (1 988)
Podział zysku z lat ubiegłych na kapitał - 1 225 - - - - - (1 225) -
Wypłata dywidendy - - - - - - - (4 020) (4 020)
Zysk netto roku obrotowego - - - - - - - 7 144 7 144
Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy (netto), w tym: - - - - - - 745 - 745
Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy (netto)
wynikające z przeszacowania udziałów w spółkach
zależnych
- - - - - - 745 - 745
Suma całkowitych dochodów - - - - - - 745 - 745
Stan na 31 grudnia 2017 roku (dane badane) 670 7 262 - 2 512 (1 988) 2 552 2 177 7 144 20 329

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Okres 3 miesięcy
zakończonych
31.03.2018 r.
(dane niebadane)
Okres 3 miesięcy
zakończonych
31.03.2017 r.
(dane niebadane)
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
Zysk netto 2 093 917
Korekty 2 668 2 302
Amortyzacja 1 039 916
Odsetki leasing, kredyt, lokaty bankowe 64 34
Strata z działalności inwestycyjnej (2) -
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych biernych
i przychodów przyszłych okresów
219 33
Bilansowa zmiana stanu zapasów skorygowana o zobowiązania z tytułu
leasingu dot. nieprzyjętych na stan środków trwałych
(418) (1 425)
Zmiana stanu należności krótkoterminowych 2 780 3 086
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych,
z wyjątkiem pożyczek i kredytów
(1 068) (169)
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych czynnych 188 194
Należny podatek dochodowy za okres sprawozdawczy 501 229
Zmiany stanu pozostałych podatków (355) (235)
Zapłacony podatek dochodowy, w tym: (280) (361)
- za rok 2018 (zaliczka) (153) -
- za rok 2017 (127) (253)
- za rok 2016 - (108)
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 4 761 3 219
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ
Wpływy z tytułu zbycia aktywów trwałych 93 3
Zakup wartości niematerialnych i środków trwałych (148) (205)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (55) (202)
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ
Wpływy z tytułu odsetek od lokat bankowych 32 23
Nabycie akcji własnych (82) -
Wydatki związane z nabyciem akcji własnych - -
Płatności z tytułu leasingu wraz z odsetkami (776) (579)
Spłata rat z tytułu leasingu dotyczącego prawa do użytkowania
nieruchomości
(154) -
Spłata odsetek z tytułu leasingu dotyczącego prawa do użytkowania
nieruchomości
(17) -
Spłata kredytów bankowych wraz z odsetkami - (9)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (997) (565)
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM
3 709 2 452
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU 6 551 6 023
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU 10 260 8 475

1. INFORMACJE DODATKOWE DO KWARTALNEJ INFORMACJI FINANSOWEJ IMS S.A.

1.1. Zasady rachunkowości i zmiana szacunków

Przyjęte w kwartalnej informacji finansowej IMS S.A. zasady rachunkowości są zgodne z zasadami stosowanymi przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego IMS S.A. za okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku za wyjątkiem zmian wynikających z wdrożenia nowych standardów MSSF 9, MSSF 15 i MSSF 16 opisanych w części II pkt 1.6. niniejszego raportu. Szczegółowe zasady rachunkowości zostały zaprezentowane w sprawozdaniu rocznym za 2017 rok, opublikowanym 24 kwietnia 2018 roku. Sprawozdanie dostępne jest na stronie IMS S.A. (www.ims.fm).

Na 31 marca 2018 roku w IMS S.A. nie wystąpiły istotne zmiany wielkości szacunkowych oraz metodologii dokonywania szacunków, które miałyby wpływ na sprawozdania bieżące lub sprawozdania za okresy przyszłe.

1.2. Informacje o udzieleniu przez Emitenta poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji

Informacje te przedstawione zostały szczegółowo w części I pkt 8.2. niniejszego raportu.

1.3. Informacja dotycząca liczby pracowników IMS S.A.

Liczba pracowników IMS S.A. Stan na
31 marca 2018 r.
Stan na
31 grudnia 2017 r.
Pracownicy 30 31
Członkowie Zarządu 4 4
Razem 34 35

Jednocześnie IMS S.A. w swojej działalności ściśle współpracuje z ponad czterdziestoma firmami/osobami fizycznymi na podstawie umów opartych o prawa kodeksu cywilnego.

1.4. Transakcje z podmiotami powiązanymi

Wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi zawierane są na warunkach rynkowych.

Transakcje z podmiotami powiązanymi w kwartalnej informacji finansowej IMS S.A. zaprezentowane zostały, zgodnie z MSR 24, z wykazaniem transakcji i sald wewnątrz Grupy Kapitałowej IMS. W okresie od 01.01.2018 roku do 31.03.2018 roku Emitent był stroną przedstawionych poniżej transakcji z podmiotami powiązanymi. Poza niżej wymienionymi, nie było żadnych innych istotnych transakcji ani nierozliczonych sald czy rezerw zawiązanych przez IMS S.A. w związku z transakcjami z podmiotami powiązanymi, w tym z członkami Zarządu lub Rady Nadzorczej.

okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2018 roku Obroty Należności Zobowiązania
Sprzedaż do IMS S.A. 1 143 1 367 -
Zakup od IMS S.A. 15 - -
okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2017 roku
Sprzedaż do IMS S.A. 1 022 1 106 -
Zakup od IMS S.A. 9 - -

IMS r&d sp. z o.o. – spółka zależna

Videotronic Media Solutions Sp. z o.o. - spółka zależna
okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2018 roku Obroty Należności Zobowiązania
Sprzedaż do IMS S.A. 15 16 -
Zakup od IMS S.A. 6 - -
okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2017 roku
Sprzedaż do IMS S.A. 32 10 -
Zakup od IMS S.A. 6 - -
IMS events sp. z o.o. - spółka zależna
okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2018 roku Obroty Należności Zobowiązania
Sprzedaż do IMS S.A. 5 2 -
Zakup od IMS S.A. 8 - 12
okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2017 roku
Sprzedaż do IMS S.A. 189 171 -
Zakup od IMS S.A. 5 - 2
Mood Factory Sp. z o.o. – spółka zależna
okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2018 roku Obroty Należności Zobowiązania
Zakup od IMS S.A. 93 - 149
Pożyczka otrzymana od IMS S.A. - - 300
Odsetki od pożyczki z IMS S.A. 4 - 4
okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2017 roku
Sprzedaż do IMS S.A. 1 - -
Zakup od IMS S.A. 84 - 88
Pożyczka otrzymana od IMS S.A. - - 300
Odsetki od pożyczki z IMS S.A. 4 - 7

1.5. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym

Nie wystąpiły.

77

PODPISY CZŁONKÓW ZARZĄDU IMS S.A.

Warszawa, 29 maja 2018 r.

Michał Kornacki – Prezes Zarządu

Dariusz Lichacz – Wiceprezes Zarządu

Wojciech Grendziński – Wiceprezes Zarządu

Piotr Bielawski – Wiceprezes Zarządu

78

OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA SPORZĄDZENIE SPRAWOZDANIA SKONSOLIDOWANEGO

Anna Cynkier