AI assistant
IMS S.A. — Interim / Quarterly Report 2015
Feb 23, 2016
5648_rns_2016-02-23_13190cdd-c6ea-42d4-b7a2-64650cef2586.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

RAPORT KWARTALNY ZA IV KWARTAŁ 2015 ROKU
GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS
Warszawa, 23 lutego 2016 r.
SPIS TREŚCI:
| WYBRANE DANE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS 4 | ||
|---|---|---|
| I. | KWARTALNE SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS 6 | |
| 1. | PODSTAWOWE INFORMACJE O SPÓŁCE I GRUPIE KAPITAŁOWEJ IMS 6 | |
| 2. | OPIS ISTOTNYCH DOKONAŃ LUB NIEPOWODZEŃ GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W OKRESIE, KTÓREGO | |
| DOTYCZY RAPORT ORAZ OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ MAJĄCYCH ZNACZĄCY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE WYNIKI | ||
| FINANSOWE 9 | ||
| 3. | STANOWISKO EMITENTA ODNOŚNIE OPUBLIKOWANYCH PROGNOZ NA 2015 ROK 13 | |
| 4. | POZOSTAŁE INFORMACJE ISTOTNE DLA OCENY SYTUACJI MAJĄTKOWEJ I FINANSOWEJ ORAZ WYNIKU | |
| FINANSOWEGO EMITENTA I GRUPY EMITENTA 14 | ||
| 4.1. Uchwała nr 7 NWZA z dnia 19 lutego 2015 roku - upoważnienie Zarządu IMS S.A. do | ||
| podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego z jednoczesnym | ||
| pozbawieniem dotychczasowych Akcjonariuszy prawa poboru 14 | ||
| 4.2. Projekt Funbox 14 | ||
| 4.3. Opcja na zakup udziałów w Mood Factory Sp. z o.o. 15 | ||
| 4.4. Aneks do Umowy Inwestycyjnej dotyczącej przejęcia IMS events sp. z o.o. (dawniej | ||
| Entertainment Group Sp. z o.o.) 17 | ||
| 4.5. Skup akcji własnych 18 | ||
| 4.6. Umorzenie skupionych akcji własnych 21 | ||
| 4.7. Objęcie akcji serii H w ramach Programu Motywacyjnego II 21 | ||
| 4.8. Strategia komunikacji marki IMS na lata 2015 - 2018 22 | ||
| 4.9. Rezygnacja z planowanego przejęcia spółki działającej w branży Emitenta 22 | ||
| 5. | CZYNNIKI, KTÓRE W OCENIE EMITENTA BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO | |
| NAJMNIEJ KOLEJNEGO KWARTAŁU 24 | ||
| 6. | STRUKTURA AKCJONARIATU 25 | |
| 7. | INFORMACJE DODATKOWE 27 | |
| 7.1. Zarządzanie ryzykiem kapitałowym i finansowym 27 | ||
| 7.2. Transakcje z podmiotami powiązanymi 28 | ||
| 7.3. Sprawy sądowe, inne postępowania 28 | ||
| 7.4. Udzielone i otrzymane poręczenia i gwarancje w 2015 roku 29 | ||
| 7.5. IMS S.A. Liderem Przedsiębiorczości 2015 29 | ||
| II. | SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY | |
| KAPITAŁOWEJ IMS 31 | ||
| Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów 32 | ||
| Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej 33 | ||
| Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym 35 | ||
| Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych 36 | ||
| 1. | ZASADY SPORZĄDZENIA SKRÓCONEGO ŚRÓDROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA | |
| FINANSOWEGO 37 | ||
| Oświadczenie o zgodności 37 1.1. |
||
| Zasady rachunkowości 37 1.2. |
||
| Zmiany zasad rachunkowości 37 1.3. |
||
| Wartości szacunkowe 39 1.4. |
||
| Informacje na temat segmentów działalności 40 1.5. |
||
| Sezonowość i cykliczność sprzedaży 45 1.6. |
||
| 2. | NOTY DO SKRÓCONEGO ŚRÓDROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 46 | |
| Nota R1 – Zysk na jedną akcję 46 |
| Nota R2 – Pozostałe przychody i koszty operacyjne 47 | ||
|---|---|---|
| Nota R3 – Przychody i koszty finansowe 47 | ||
| Nota R4 – Podatek dochodowy 48 | ||
| Nota A1 – Wartość firmy 48 | ||
| Nota A2 – Wartości niematerialne i prawne 49 | ||
| Nota A3 – Rzeczowe aktywa trwałe 50 | ||
| Nota A4 – Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego 51 | ||
| Nota A5 – Aktywa finansowe długoterminowe 51 | ||
| Nota A6 – Zapasy 52 | ||
| Nota A7 – Należności 52 | ||
| Nota A8 – Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 53 | ||
| Nota A9 – Instrumenty finansowe 53 | ||
| Nota P1 – Kapitał podstawowy 55 | ||
| Nota P2 – Kredyty i pożyczki 56 | ||
| Nota P3 – Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego 58 | ||
| Nota P4 – Rezerwy na zobowiązania 58 | ||
| 3. | INFORMACJE DODATKOWE 59 | |
| 3.1. | Dywidenda 59 | |
| 3.2. | Informacja dotycząca liczby pracowników Grupy Kapitałowej IMS 59 | |
| 3.3. | Zobowiązania warunkowe 59 | |
| 3.4. | Transakcje z podmiotami powiązanymi 60 | |
| 3.5. | Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych 62 | |
| 3.6. | Istotne zdarzenia po dniu bilansowym 62 | |
| III. | KWARTALNA INFORMACJA FINANSOWA IMS S.A. 63 | |
| Sprawozdanie z całkowitych dochodów 63 | ||
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej 64 | ||
| Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym 66 | ||
| Sprawozdanie z przepływów pieniężnych 67 | ||
| 1. | INFORMACJE DODATKOWE DO KWARTALNEJ INFORMACJI FINANSOWEJ IMS S.A. 68 | |
| 1.1. | Zasady rachunkowości i zmiana szacunków 68 | |
| 1.2. | Informacje o udzieleniu przez Emitenta poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu | |
| gwarancji 68 | ||
| 1.3. | Informacja dotycząca liczby pracowników IMS S.A. 68 | |
| 1.4. | Transakcje z podmiotami powiązanymi 68 | |
| 1.5. | Istotne zdarzenia po dniu bilansowym 70 | |
| ZATWIERDZENIE KWARTALNEGO RAPORTU FINANSOWEGO 71 |
WYBRANE DANE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS
| ty w s. |
PL N |
ty w s. |
EU R |
||
|---|---|---|---|---|---|
| O kre 2 m ies ię s 1 |
ko ńc cy za zo ny |
O kre 2 m ies ię s 1 |
ko ńc cy za zo ny |
||
| dn ia 31 20 15 g ru r. |
dn ia 31 20 14 g ru r. |
dn ia 31 20 15 g ru r. |
dn ia 31 20 14 g ru r. |
||
| S ko l i do da ie ł ko ity h do ho d ów ns o wa ne sp raw oz n z c a w c c |
|||||
| ho dy da ży Prz tto y c ne ze sp rze |
42 00 2 |
37 01 3 |
10 03 7 |
8 8 35 |
|
| EB IT |
8 8 03 |
6 9 02 |
2 1 04 |
1 6 48 |
|
| Am j ort y zac a |
3 1 57 |
2 8 89 |
75 4 |
69 0 |
|
| Wy i k n dz ia ła lno śc i o j j j a ( EB ITD A) rty + a n a p era cy ne mo za c |
11 96 0 |
9 7 91 |
2 8 58 |
2 3 37 |
|
| k bru Zy tto s |
8 5 42 |
6 7 11 |
2 0 41 |
1 6 02 |
|
| k n k o bro dz ia ła lno śc i ko j Zy ett tow nty s o z a r o y z nu ow an e |
6 8 40 |
5 5 17 |
1 6 34 |
1 3 17 |
|
| Zy k n isa kc j ius j dn k i do inu j j ett t s o p rzy p ny a on ar zo m e os m ą ce |
6 8 52 |
05 5 5 |
1 6 37 |
1 3 14 |
|
| k n kc j dz ia ła lno śc i ko j da j Zy nty s a a ę z nu ow an e p rzy p a ą cy na kc j ius j dn k i do inu j j (g kc j ) t a on ar zy e os m ą ce r n a a ę |
21 | 17 | 5 | 4 | |
| ko l i do da ie ły ów ien ię żn h S ns o wa ne sp raw oz n z p rze p p c w y |
|||||
| ły dz ła lno śc Prz ien ię żn ia i o j j ett ep wy p e n o z p era cy ne |
8 3 02 |
9 2 00 |
1 9 84 |
2 1 96 |
|
| ły dz ła lno śc Prz ien ię żn ia i in j j ett sty ep wy p e n o z we cy ne |
( ) 4 5 82 |
( ) 4 6 01 |
( ) 1 0 95 |
( ) 1 0 98 |
|
| ły dz ła lno śc fin Prz ien ię żn ia i j ett ep wy p e n o z an sow e |
( ) 7 2 17 |
( ) 1 0 74 |
( ) 1 7 25 |
( ) 25 6 |
|
| Prz ły ien ię żn ett ep wy p e n o r az em |
( ) 3 4 98 |
3 5 25 |
( ) 83 6 |
84 1 |
|
| ko l i do da ie j i f ina j S tu ns o wa ne sp raw oz n z s ac ns ow e y |
dn ia 20 31 15 g ru r. |
dn ia 20 31 14 g ru r. |
dn ia 20 31 15 g ru r. |
dn ia 20 31 14 g ru r. |
|
| kty łe Rze trw czo we a wa a |
9 3 82 |
8 0 42 |
2 2 02 |
1 8 87 |
|
| śc ót Na le żn i kr ko mi ter o no we |
10 56 3 |
7 8 41 |
2 4 79 |
1 8 40 |
|
| Śro d ki p ien ię żn i ic h e kw iwa len ty e |
5 3 32 |
8 8 30 |
1 2 51 |
2 0 72 |
|
| ł w łas Ka ita p ny |
16 57 9 |
17 35 5 |
3 8 90 |
4 0 72 |
|
| bo d ług Zo wi nia ino ote ą za rm we |
19 4 4 |
2 8 06 |
1 0 37 |
65 8 |
|
| bo wi nia kr ót ko mi Zo ter ą za no we |
9 9 39 |
9 5 87 |
2 3 32 |
2 2 49 |
Zasady przeliczenia wybranych danych finansowych:
Poszczególne pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono według ustalonego przez NBP kursu wymiany złotego na EUR obowiązującego na dzień 31.12.2015 r. - 4,2615 PLN/EUR i dane porównywalne na dzień 31.12.2014 r. - 4,2623 PLN/EUR);
Poszczególne pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych - przeliczono według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez NBP na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca okresu sprawozdawczego, tj. za okres 12 miesięcy zakończonych 31.12.2015 r. - 4,1848 PLN/EUR i dane porównywalne za okres 12 miesięcy zakończonych 31.12.2014 r. - 4,1893 PLN/EUR.

KWARTALNE SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS
Tekst dodatkowy:
autorzy, ważne informacje
I. KWARTALNE SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS
1. Podstawowe informacje o Spółce i Grupie Kapitałowej IMS
IMS Spółka Akcyjna (dalej "IMS S.A."; "Spółka"; "Emitent") została utworzona w wyniku przekształcenia Internet Media Services Sp. z o.o. w spółkę akcyjną w dniu 10 kwietnia 2007 r. Internet Media Services Sp. z o.o. powstała w 2000 roku.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Dane teleadresowe i rejestracyjne na dzień publikacji raportu | |||
|---|---|---|---|
| Siedziba | ul. Puławska 366, 02-819 Warszawa | ||
| Sąd Rejonowy dla m.st.Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru | |||
| Sąd Rejestrowy | Sądowego | ||
| KRS | 0000278240 | ||
| Kapitał zakładowy | 673.319,26 PLN | ||
| NIP | 525-22-01-663 | ||
| REGON | 016452416 | ||
| Strona www | www.ims.fm | ||
| Telefon | +48 /22/ 870 67 76 | ||
| Fax | +48 /22/ 870 67 33 |
Zgodnie z przyjętą w II kwartale 2015 roku strategią komunikacji marki IMS na lata 2015 – 2018 oraz strategią komunikacji dla całej Grupy Kapitałowej, z dniem 15 czerwca 2015 r. Emitent zmienił swoją nazwę z Internet Media Services S.A. na IMS Spółka Akcyjna (nazwa skrócona IMS S.A.). Zmiana firmy Spółki została przyjęta Uchwałą nr 25 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia IMS S.A. z dnia 3 czerwca 2015 roku. Zmiana danych Spółki została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w dniu 15 czerwca 2015 roku.
Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.
IMS S.A. jest spółką dominującą i sama nie jest zależna od innych spółek.
W 2015 roku skład Grupy Kapitałowej IMS nie uległ zmianie, w tym w wyniku połączenia, przejęcia lub sprzedaży, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji czy zaniechania działalności.
| Szczeble powiązania |
Jednostka | Nazwa skrócona | Siedziba | Data objęcia kontroli |
Procentowy udział Grupy w kapitale |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 31 grudnia 2015 r. |
Stan na 31 grudnia 2014 r. |
|||||
| Jednostka dominująca |
IMS Spółka Akcyjna | IMS S.A. | ul. Puławska 366; Warszawa; Polska |
x | x | x |
| Szczebel pierwszy |
IMS r&d spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej Tech Cave Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) |
IMS r&d sp. z o.o. (dawniej Tech Cave Sp. z o.o.) |
ul. Lipowa 3; Kraków; Polska |
19.01.2006 r. | 100,00% | 100,00% |
| Videotronic Media Solutions Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
VMS Sp. z o.o. | ul. Puławska 366; Warszawa; Polska |
18.05.2007 r. | 100,00% | 100,00% | |
| IMS events spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej Entertainment Group Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) |
IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) |
ul. Królowej Marysieńki 94A; Warszawa; Polska |
31.03.2014 r. | 73,00% | 73,00% |
Na dzień 31 grudnia 2015 roku Grupę Kapitałową IMS ("Grupa IMS"; "Grupa") tworzą spółki:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jednostki podlegające konsolidacji
| Szczeble powiązania | Jednostka | Metoda konsolidacji |
|---|---|---|
| Jednostka dominująca |
IMS Spółka Akcyjna | pełna |
| Szczebel pierwszy | IMS r&d spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej Tech Cave Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) |
pełna |
| Videotronic Media Solutions Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
pełna | |
| IMS events spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej Entertainment Group Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) |
pełna * |
∗ Konsolidacja sprawozdania finansowego IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) rozpoczęła się od 1 kwietnia 2014 roku.
Zmiana nazw spółek zależnych
W wyniku realizacji nowej strategii komunikacji Grupy IMS, na zgromadzeniach wspólników w czerwcu 2015 r. nastąpiły zmiany nazw dwóch spółek zależnych: Entertainment Group Sp. z o.o. zmieniła nazwę na IMS events spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (nazwa skrócona IMS events sp. z o.o.) natomiast Tech Cave Sp. z o.o. - na IMS r&d spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (nazwa skrócona IMS r&d sp. z o.o.). Sąd zarejestrował zmiany w lipcu 2015 r. (IMS events sp. z o.o.) i w sierpniu 2015 r. (IMS r&d sp. z o.o.).
Dla potrzeb niniejszego raportu Emitent posługiwać się będzie w raporcie nazwami spółek
poprzednią i obowiązującą, tj. IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) i IMS r&d sp. z o.o. (dawniej Tech Cave Sp. z o.o.).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obszary działalności
Grupa Kapitałowa IMS jest międzynarodowym dostawcą wyspecjalizowanych usług z zakresu marketingu sensorycznego w miejscu sprzedaży. Nowoczesne rozwiązania oferowane przez Grupę pozwoliły jej osiągnąć pozycję lidera na rynku polskim, jak również rozpocząć rozwój oferty na innych rynkach europejskich. Grupa dostarcza usługi, które mają na celu wpłynąć na atrakcyjność miejsc sprzedaży, jak również wzrost sprzedaży promowanego asortymentu. Działania Grupy skupiają się w trzech głównych obszarach marketingu sensorycznego:
- audiomarketingu przygotowanie i emisja formatów muzycznych oraz produkcja i emisja reklam dźwiękowych (abonamenty audio i usługi reklamowe audio),
- Digital Signage produkcja i emisja przekazów reklamowych na ekranach plazmowych (abonamenty video, usługi reklamowe video oraz dystrybucja sprzętu i kontentu Digital Signage),
- aromamarketingu dobór i dystrybucja kompozycji zapachowych (umowy abonamentowe, dystrybucja sprzętu i olejków zapachowych).
Powyższe dziedziny stanowią trzon marketingu sensorycznego, który jest działaniem polegającym na umiejętnym dobraniu odpowiednich bodźców dźwiękowych, wizualnych i zapachowych w celu wywołania oczekiwanych reakcji u klientów. Wraz z przejęciem w 2014 roku IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.), Grupa IMS poszerzyła dodatkowo portfolio oferowanych usług o działalność eventowo-promocyjną.
Misją Grupy jest pozostanie wiodącym dostawcą rozwiązań podnoszących efektywność i atrakcyjność miejsc sprzedaży. Ideą Grupy jest oferowanie kompleksowych rozwiązań marketingowych, które odciążą klienta od implementacji, zarządzania oraz monitorowania systemów i procesów sprzedaży nakierowanych na działania marketingowe w miejscu sprzedaży.
Wytworzenie właściwej atmosfery miejsc sprzedaży pozwala wpłynąć m.in. na:
- zachowania klientów (wzbudzenie zainteresowania miejscem sprzedaży, wydłużenie czasu pobytu klienta w sklepie, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa dokonania zakupów),
- budowanie wizerunku marki (odpowiednio dobrana muzyka i/lub zapach, treść reklamowa oraz jej sposób przekazu pozwala na uzyskanie odpowiednich skojarzeń z marką, jak również kreuje lojalność wobec marki),
- zwiększenie sprzedaży.
Podstawowe obszary działalności IMS S.A. wg PKD to:
- Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca reklamowego PKD 73.12.D;
- Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych PKD 59.20.Z;
- Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca reklamowego w radio i telewizji PKD 73.12.A;
- Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych - PKD 62.09.Z;
- Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych PKD 77.39.Z;
- Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca reklamowego w mediach elektronicznych (Internet)
– PKD 73.12.C;
Działalność związana z produkcją filmów, nagrań video i programów telewizyjnych – PKD 59.11.Z;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Produkcja filmów i nagrań video PKD 59.12.Z;
- Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi PKD 68.20.Z;
- Działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe PKD 69.20.Z.
2. Opis istotnych dokonań lub niepowodzeń Grupy Kapitałowej Emitenta w okresie, którego dotyczy raport oraz opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki finansowe
Po czterech kwartałach 2015 r. Grupa IMS odnotowała następujący wzrost przychodów i zysków:
| Wyniki I - IVQ 2015 |
Wyniki 2014 | Różnica I - IVQ 2015 vs rok 2014 |
||
|---|---|---|---|---|
| (wartościowo) | (%) | |||
| Przychody netto ze sprzedaży | 42 002 | 37 013 | 4 989 | 113% |
| EBIT | 8 803 | 6 902 | 1 901 | 128% |
| EBITDA | 11 960 | 9 791 | 2 169 | 122% |
| Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
6 852 | 5 505 | 1 347 | 124% |
Głównymi kategoriami przychodów w Grupie IMS są przychody z tytułu usług abonamentowych audio, video i aroma, z tytułu usług reklamowych audio, produktów i usług Digital Signage oraz eventów.
Tabela poniżej prezentuje przychody w poszczególnych segmentach (po wyłączeniach konsolidacyjnych).
| Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
Zmiana I - IVQ 2015 vs rok 2014 |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody netto ze sprzedaży - struktura rzeczowa |
wartościowo | udział % w przychodach netto ze sprzedaży |
wartościowo | udział % w przychodach netto ze sprzedaży |
wartościowo | procentowo |
| Abonamenty audio i video | 13 973 | 33% | 13 298 | 36% | 675 | 5% |
| Usługi reklamowe audio | 8 557 | 20% | 8 166 | 22% | 391 | 5% |
| Digital Signage | 7 839 | 19% | 6 133 | 17% | 1 706 | 28% |
| Abonamenty aroma | 4 352 | 10% | 3 864 | 10% | 488 | 13% |
| Eventy | 3 148 | 7% | 3 296 | 9% | (148) | (4%) |
| Sprzedaż towarów i materiałów* | 3 685 | 10% | 1 955 | 5% | 1 730 | 88% |
| Pozostała sprzedaż** | 448 | 1% | 301 | 1% | 147 | 49% |
| Przychody netto ze sprzedaży | 42 002 | 100% | 37 013 | 100% | 4 989 | 13% |
∗ urządzenia aromabox, zapachy aroma, wzmacniacze, głośniki i monitory
∗∗ sprzedaż do Mood Factory Sp. z o.o., najem i inne
Znaczący wzrost przychodów ze sprzedaży w 2015 r. w stosunku do analogicznego okresu roku 2014, wynika w dużej mierze ze sprzedaży systemów galeryjnych i urządzeń Digital Signage (serwery dostępowe, standy multimedialne) oraz ze sprzedaży towarów i materiałów, w tym głównie urządzeń i zapachów aroma. Wśród dotychczasowych segmentów działalności Grupy widoczny jest stały, systematyczny wzrost przychodów z usług abonamentowych audio, video i aroma.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Od początku 2015 roku, Grupa wzmacnia potencjał sprzedażowy i technologiczno – programistyczny w IMS r&d sp. z o.o. (dawniej Tech Cave Sp. z o.o.). Ma to na celu zwiększenie wolumenu sprzedaży systemów galeryjnych produkowanych przez IMS r&d sp. z o.o. (standy, lokalizatory i rabatomaty). Szacunkowy wzrost kosztów w całym 2015 roku w stosunku do roku 2014, jakie Grupa poniosła w związku z w/w działaniami, to ok. 0,3 mln PLN.
W 2015 roku Grupa IMS, w ramach realizacji nowej strategii komunikacji marki, znacząco wzmocniła działania komunikacyjne, mające na celu zwiększenie rozpoznawalności produktów i usług oferowanych przez spółki Grupy na rynku, co w perspektywie kilkunastu miesięcy powinno przełożyć się na wzrost sprzedaży. Działania te to m.in. szerszy udział w targach i konferencjach branżowych, panele eksperckie, wyższe wydatki reklamowe w internecie i specjalistycznej prasie. W porównaniu do roku 2014, w roku 2015 szacowany wzrost kosztów z tego tytułu to ok. 0,3 mln PLN.
Zarząd IMS S.A. w/w wydatki dotyczące wzmocnienia potencjału IMS r&d sp. z o.o. oraz działań komunikacyjno–marketingowych, które obciążyły wynik 2015 roku na łączną kwotę ok. 0,6 mln PLN, postrzega jako inwestycję, niezbędną do wzmacniania pozycji lidera na rynku polskim oraz budowania wartości na rynkach zagranicznych. W ocenie Zarządu, biorąc pod uwagę wyniki Grupy za dwa ostatnie lata obrotowe oraz utrzymujący się od około dwóch lat bardzo dobry standing finansowy Grupy, rok 2015 jest optymalnym okresem na rozpoczęcie tego typu działań, które powinny zaprocentować zwiększeniem dynamiki sprzedaży w średnioterminowej perspektywie. Emitent planuje kontynuować i rozszerzać tego typu działania także w 2016 roku.
W I półroczu 2015 r. IMS S.A., w wyniku ugody, otrzymała od byłego członka zarządu niegdysiejszej spółki zależnej Videotronic Espana Multimedia S.A. (zbytej ze struktur Grupy IMS w grudniu 2011 r.) odszkodowanie, w wysokości łącznej 30 tys. euro (kwota 125 tys. PLN ujęta w "pozostałych przychodach operacyjnych"). Pierwsza część odszkodowania w wysokości 20 tys. euro (83 tys. PLN) z tytułu pokrycia ewentualnych kosztów (jeżeli będzie to w interesie Spółki) odzyskania z punktów sprzedaży na terenie Hiszpanii i Portugalii kilku – i kilkunastoletnich urządzeń stanowiących własność IMS S.A. (urządzenia te były dzierżawione przez Videotronic Espana Multimedia S.A. w latach 2007 - 2012; w księgach IMS S.A. są w pełni zamortyzowane i ich wartość bilansowa wynosi 0), została wpłacona w marcu 2015 r. Drugą część odszkodowania z tytułu odstąpienia przez IMS S.A. od postępowania sądowego wobec tego członka zarządu w sprawie europejskiego nakazu płatniczego (wynikającego z porozumienia o rozliczeniu niedoborów inwentaryzacyjnych z czerwca 2011 roku) w wysokości 10 tys. euro (42 tys. PLN) Spółka otrzymała w czerwcu 2015 roku.
| Parametr | Formuła obliczeniowa | Okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 r. |
Okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 r. |
|---|---|---|---|
| Rentowność | EBITDA | 26,5% | |
| EBITDA | przychody netto ze sprzedaży | 28,5% | |
| Rentowność netto | zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
16,3% | 14,9% |
| przychody netto ze sprzedaży |
Tabela: Analiza wskaźnikowa
| Parametr | Formuła obliczeniowa | 31 grudnia 2015 r. |
31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|---|
| Dług netto (mln PLN) | dług oprocentowany minus środki pieniężne | (0,1) | (4,1) |
Grupa IMS odnotowała progres wskaźników rentowności, tak na poziomie EBITDA jak i netto, w porównaniu do wskaźników osiągniętych w roku 2014. Grupa posiada nadwyżkę netto środków finansowych nad długiem oprocentowanym. Nadwyżka ta zmniejszyła się w stosunku do stanu na koniec 2014 roku o 4,0 mln PLN głównie w związku z prowadzonym w IV kwartale 2015 roku skupem akcji własnych oraz wypłaconej wysokiej dywidendy (2 – krotnie wyższej niż wypłacona w 2014 roku). Skup akcji własnych został szczegółowo opisany w części I pkt. 4.5. niniejszego raportu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozwój usług abonamentowych
Grupa IMS jest liderem rynku marketingu sensorycznego w Polsce, coraz skuteczniej również rozwija swoje usługi w innych krajach. Na dzień 31 grudnia 2015 roku Grupa dostarczała abonamentowe usługi interaktywnego systemu audio i video do 8.558 lokalizacji (lokalizacja = pojedyncze urządzenie audio, video lub aromabox, za które pobierana jest opłata abonamentowa). Na dzień 31 grudnia 2014 roku Grupa świadczyła w/w usługi w 7.238 lokalizacjach – wzrost w ciągu jednego roku działalności wyniósł więc 1.320 lokalizacji. Rozwój usług aromamarketingu również spowodował znaczący przyrost liczby obsługiwanych lokalizacji. Na dzień 31 grudnia 2015 roku, w porównaniu ze stanem na dzień 31 grudnia 2014 r., Grupa zwiększyła ilość lokalizacji, w których świadczona jest usługa z 1.507 do 1.959 – wzrost o 452 lokalizacje. Łącznie na dzień 31 grudnia 2015 roku Grupa dostarczała usługi abonamentowe oparte w większości o długoterminowe kontrakty do 10.517 lokalizacji (stan na dzień 31 grudnia 2014 r. to 8.745 lokalizacji) - wzrost w ciągu roku działalności o 1.772 lokalizacje. W samym IV kwartale 2015 roku Grupa zwiększyła liczbę obsługiwanych lokalizacji o 715, w tym: 497 lokalizacji z usługą interaktywnego systemu audio i video i 218 lokalizacji z usługą aromamarketingu. Przychody abonamentowe oparte w zdecydowanej większości o kilkuletnie kontrakty stanowią 42% wszystkich przychodów Grupy.
| Na dzień | Na dzień | Wskaźnik wzrostu 2015/2014 |
||
|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | wartościowy | procentowy | |
| Ilość obsługiwanych lokalizacji handlowych (abonamenty audio i video) |
8 558 | 7 238 | 1 320 | 18% |
| Ilość obsługiwanych lokalizacji handlowych (abonamenty aroma) |
1 959 | 1 507 | 452 | 30% |
| Lokalizacje abonamentowe łącznie | 10 517 | 8 745 | 1 772 | 20% |
| Ilość kampanii reklamowych audio | 3 493 | 3 373 | 120 | 4% |
| Ilość kampanii reklamowych Digital Signage | 1 127 | 1 112 | 15 | 1% |
Tabela: Ilość obsługiwanych lokalizacji oraz kampanii reklamowych w 2015 r. i 2014 r.

Wykres: Lokalizacje abonamentowe – wzrost w ciągu 1 roku
Wykres: Wzrost liczby obsługiwanych przez Grupę Kapitałową IMS lokalizacji abonamentowych w okresie 2000 r. – 2015 r.

Inwestycje
| Tabela: Nakłady inwestycyjne Grupy IMS | |
|---|---|
| ---------------------------------------- | -- |
| Wartości niematerialne i prawne |
Rzeczowe aktywa trwałe | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Pozostałe wartości niematerialne i prawne |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
||
| OKRES | wartość w tys. PLN |
wartość w tys. PLN |
wartość w tys. PLN |
wartość w tys. PLN |
SUMA NAKŁADÓW INWESTYCYJNYCH |
| 01.01.2015 – 31.12.2015 |
80 | 3 788 | 446 | 148 | 4 462 |
| 01.01.2014 – 31.12.2014 |
294 | 2 620 | 382 | 356 | 3 652 |
Wydatki Grupy w 2015 roku na rzeczowy majątek trwały i wartości niematerialne i prawne, zostały sfinansowane w drodze leasingu finansowego oraz własnymi środkami wypracowanymi z działalności operacyjnej.
Poza informacjami opisanymi w niniejszym punkcie oraz w pozostałych częściach raportu, nie występują inne informacje istotne dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, oceny wyniku finansowego oraz możliwości realizacji zobowiązań przez Emitenta i Grupę Emitenta.
3. Stanowisko Emitenta odnośnie opublikowanych prognoz na 2015 rok
W dniu 14 maja 2015 roku Spółka opublikowała prognozę wyników Grupy Kapitałowej IMS na 2015 rok.
Zestawienie przedstawiające realizację prognozy wyników Grupy Kapitałowej IMS na 2015 rok znajduje się poniżej:
| Wyniki 2015 | Prognoza 2015 | % wykonania prognozy |
|
|---|---|---|---|
| Przychody netto ze sprzedaży | 42 002 | 41 500 | 101% |
| EBIT | 8 803 | 8 150 | 108% |
| EBITDA | 11 960 | 11 250 | 106% |
| Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
6 852 | 6 600 | 104% |
Grupa IMS zrealizowała prognozę na 2015 rok. Szczególną rolę w realizacji prognozy odegrały rosnące przychody z tytułu usług abonamentowych oraz sprzedaż systemów i urządzeń Digital Signage. We wszystkich segmentach abonamentowych, Grupa w 2015 r. powiększyła liczbę posiadanych lokalizacji o 1.772 przekraczając prognozowane założenia wynoszące ok. 1.500 lokalizacji. W 2015 roku na dobrym poziomie zrealizowane zostały także przychody z usług reklamowych oraz przychody z działalności eventowych.
4. Pozostałe informacje istotne dla oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego Emitenta i Grupy Emitenta
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.1. Uchwała nr 7 NWZA z dnia 19 lutego 2015 roku - upoważnienie Zarządu IMS S.A. do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych Akcjonariuszy prawa poboru
W dniu 19 lutego 2015 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie IMS S.A. podjęło uchwałę nr 7 w sprawie zmiany Statutu Spółki, w tym upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych Akcjonariuszy Spółki prawa poboru. Zarząd IMS S.A. został upoważniony do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki przez emisję do 3.300.000 (trzy miliony trzysta tysięcy) nowych akcji na okaziciela serii I o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 66.000 (sześćdziesiąt sześć tysięcy) złotych, co stanowi podwyższenie kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego określone w szczególności w przepisach art. 444-447 Kodeksu spółek handlowych. Wysokość kapitału docelowego wynosi 66.000 (sześćdziesiąt sześć tysięcy) złotych. W granicach kapitału docelowego Zarząd Spółki został upoważniony do podwyższania kapitału zakładowego przez okres trzech lat, począwszy od daty wpisu upoważnienia dla Zarządu (zmiany Statutu) do rejestru przedsiębiorców. Zarząd może wykonywać przyznane mu upoważnienie przez dokonanie jednego albo kilku podwyższeń kapitału zakładowego w granicach określonych w § 6a ust. 1 Statutu. W ramach kapitału docelowego Zarząd może wydawać akcje zarówno za wkłady pieniężne, jak i za wkłady niepieniężne.
Cenę emisyjną akcji serii I każdorazowo ustala Zarząd za zgodą Rady Nadzorczej.
Zarząd Spółki został upoważniony do pozbawienia Akcjonariuszy Spółki prawa poboru w całości lub w części za zgodą Rady Nadzorczej w odniesieniu do każdego podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego określonego w § 6a ust. 1 Statutu.
Wyłączenie w całości lub w części prawa poboru akcji emitowanych w granicach kapitału docelowego uznane zostało za celowe ze względu na możliwość skierowania ofert nabycia akcji do podmiotów, które mogłyby być zainteresowane nabyciem pakietów akcji, a które nie są Akcjonariuszami Spółki. Oferowanie akcji nowych emisji z możliwością wyłączenia prawa poboru jest elastycznym narzędziem, które pozwoli pozyskać kapitał niezbędny dla nabycia kontrolnych pakietów akcji lub udziałów w spółkach, których wyniki finansowe winny przełożyć się na zwiększenie przychodów i zysków Grupy Kapitałowej IMS, a w konsekwencji na zwiększenie wartości akcji IMS S.A.
W dniu 4 marca 2015 roku Zarząd powziął informację o zarejestrowaniu w dniu 26 lutego 2015 roku przez Sąd Rejonowy dla m.st.Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS zmian w Statucie Spółki, w tym zmiany wysokości kapitału docelowego Spółki oraz zmiany wartości nominalnej warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego.
4.2. Projekt Funbox
W dniu 18 grudnia 2015 roku (komunikat ESPI 70/2015 z 18 grudnia 2015 r.) strony porozumienia dot. projektu Funbox, tj. IMS S.A., Laboratorium Projektów Innowacyjnych Sp. z o.o. (dalej "LabPi") oraz Pan Jacek Kwaśniak przedłużyły najpóźniej do dnia 29 lutego 2016 roku termin zakończenia negocjacji i podpisania finalnej umowy inwestycyjnej dotyczącej zawartego w dniu 2 grudnia 2014 roku porozumienia ws. warunków współpracy oraz ewentualnego przejęcia przez IMS S.A. pakietu większościowego LabPi od udziałowca i prezesa w/w spółki Pana Jacka Kwaśniaka. W dniu 23 lutego br. strony przedłużyły w/w termin do dnia 30 kwietnia 2016 r. Jednocześnie Spółka podjęła decyzję, że w przypadku niepodpisania w w/w terminie umowy inwestycyjnej, Emitent odstąpi od dalszego procedowania w tym zakresie (ESPI 13/2016 z dn. 23.02.2016 r.).
Projekt "Funbox – mobilna szafa grająca" rozwijany jest przez LabPi i bazuje na mobilnej aplikacji muzycznej działającej na zasadzie szafy grającej, z wykorzystaniem serwera muzycznego służącego do emisji utworów muzycznych, zainstalowanego w danym obiekcie należącym do partnera handlowego. Zgodnie z założeniami Projektu Funbox, stworzona przez LabPi aplikacja mobilna ma umożliwiać klientom partnerów handlowych, za określoną opłatą, sterowanie znajdującym się w lokalu serwerem muzycznym, poprzez publiczne odtworzenie w lokalu partnera handlowego wybranego przez klienta utworu z zamieszczonej na serwerze muzycznym playlisty. IMS S.A. zajmowałby się pozyskiwaniem klientów dla w/w usługi, dostarczaniem sprzętu (serwery muzyczne) oraz kontentu muzycznego, pobierając ustalone przez strony prowizje i opłaty od w/w czynności. W założeniach, model biznesowy zakłada rozwój usługi poprzez abonamentowy system sprzedaży do partnerów handlowych Spółki oraz nowych, pozyskanych w tym celu obiektów handlowych oraz uzyskiwanie przychodów z opłat ponoszonych przez finalnych użytkowników aplikacji Funbox. Spółka LabPi jest we wczesnej fazie rozwoju i zajmuje się przygotowaniem i developmentem aplikacji Funbox, na który to cel spółka ta pozyskała dotację unijną w wysokości 433 tys. PLN. Strony porozumienia ustaliły, że IMS S.A. posiadać będzie opcję zakupu większościowego pakietu udziałów w LabPi (między 70%, a 100%), wykonywalną najwcześniej po upływie 2 lat od daty podpisania finalnej umowy inwestycyjnej i nie później niż w ciągu 5 lat od daty podpisania wspomnianej umowy inwestycyjnej. Cena nabycia udziałów wstępnie ustalona została jako krotność zysku netto przypadającego na nabywane udziały, nie mniej jednak niż określona w porozumieniu kwota środków pieniężnych. Jednocześnie strony zastrzegły, że w toku prowadzonych dalej negocjacji możliwa jest zmiana ustalenia ceny nabycia jak również opłat i prowizji na rzecz IMS S.A. z tytułu sprzedaży usługi Funbox. Opcja zakupu nie wiąże się z jakimikolwiek wydatkami ani zobowiązaniami po stronie Spółki.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Celem współpracy i ewentualnego przejęcia LabPi jest poszerzenie rodzaju usług audio świadczonych przez Grupę IMS oraz zwiększenie liczby klientów, w szczególności lokalizacji abonamentowych. Działanie to wpisane jest w założenia strategii Emitenta. W średnioterminowej perspektywie, przy powodzeniu przedsięwzięcia, przełożyć się to powinno na wzrost przychodów i zysków Grupy IMS w najbardziej stabilnym, abonamentowym obszarze działalności.
4.3. Opcja na zakup udziałów w Mood Factory Sp. z o.o.
Umowa inwestycyjna i akt notarialny dot. utworzenia Mood Factory Sp. z o.o., których stroną jest między innymi IMS S.A. i inkubator przedsiębiorczości, zawarte zostały 28 grudnia 2012 r. Mood Factory została wpisana do KRS 4 marca 2013 r. Inkubator przedsiębiorczości to instytucja wspierająca rozwój biznesu, poprzez inwestycje kapitałowe w nowatorskie, innowacyjne projekty. Współpraca z inkubatorem ma na celu budowę lokalnej sieci dystrybucji usług audio- i aromamarketingu w Polsce. IMS S.A. posiada opcję zakupu od inkubatora 60 udziałów, stanowiących na dzień 31.12.2015 roku 29% kapitału zakładowego Mood Factory Sp. z o.o., wykonywalną najwcześniej w marcu 2016 roku. Inkubator, z którym Spółka współpracuje przy Mood Factory to instytucja niezależna od spółek Grupy IMS, niepowiązana w jakikolwiek sposób (poza współpracą dot. Mood Factory) z którąkolwiek ze spółek Grupy IMS ani z żadnym z członków organów spółek Grupy IMS. Celem współpracy z inkubatorem przedsiębiorczości jest minimalizacja ryzyka gospodarczego. Nowe projekty, a takim jest rozwój usług Spółki na krajowych rynkach lokalnych (obejmujących mniejsze miasta i miejscowości rozsiane na terytorium Polski), niosą ze sobą duże ryzyko niepowodzenia i tym samym utraty zainwestowanych środków. W przypadku Mood Factory ryzyko to ponosi inkubator, finansujący w 100% przedsięwzięcie – inkubator przedsiębiorczości zainwestował blisko 0,8 mln PLN (był to jedyny wkład gotówkowy w spółkę, pozostali udziałowcy nie wnosili wkładów pieniężnych) w zamian za objęcie 60 udziałów (30% na dzień podpisania umowy inwestycyjnej) w Mood Factory. Innowacyjność projektu i wysokie ryzyko z nim związane polega na nowym kanale dystrybucji i nowej grupie klientów docelowych – pojedyncze sklepy, salony fryzjerskie, salony fitness, puby, restauracje. W swojej dotychczasowej działalności Grupa IMS współpracuje bowiem głównie z dużymi brandami, sieciami FMCG, galeriami handlowymi oraz sieciami hiperi supermarketów. Realizowanie takiego projektu w ramach Grupy Kapitałowej IMS wiązałoby się z: (i) wydatkowaniem własnych środków, (ii) ryzykiem straty środków i pogorszenia wyników finansowych Grupy IMS. Posiadanie opcji zakupu udziałów od inkubatora, na którą IMS S.A. nie wydatkowała żadnych środków (premia opcyjna = 0), pozwalać będzie w przypadku powodzenia działalności Mood Factory na zakup udziałów po cenie ustalonej w umowie inwestycyjnej (jest to kwota zainwestowanego przez inkubator kapitału powiększona o premię dla inkubatora, wyliczalną na bazie zawartych w umowie parametrów związanych z terminem realizacji opcji i wynikami Mood Factory Sp. z o.o.). W ten sposób Grupa Kapitałowa IMS posiadałaby przynoszącą zyski jednostkę stowarzyszoną, której wynik netto proporcjonalnie do wielkości posiadanych udziałów (29%) powiększałby zysk netto Grupy IMS. Tym niemniej, Spółka w przypadku powodzenia działalności Mood Factory Sp. z o.o. dążyć będzie do przejęcia całego przedsiębiorstwa i konsolidacji metodą pełną. Przejęcie takie zgodnie z realizowaną strategią Emitenta, zapewniłoby znaczący wzrost ilości posiadanych lokalizacji płacących comiesięczny abonament i tym samym wzrost przychodów, zysku operacyjnego oraz zysku netto Grupy IMS. W trakcie bieżącej współpracy z Mood Factory, Grupa IMS realizuje zyski na sprzedaży usług, towarów i materiałów do Mood Factory. Transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Członkowie Zarządu IMS S.A. uczestniczący w Mood Factory (Michał Kornacki, Dariusz Lichacz i Piotr Bielawski) to pomysłodawcy koncepcji współpracy ze spółkami tworzonymi przy udziale kapitału pochodzącego z inkubatorów przedsiębiorczości.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadana przez IMS S.A. opcja zakupu nie wiąże się z jakimikolwiek obecnymi lub przyszłymi zobowiązaniami po stronie Spółki. Na dzień bilansowy IMS S.A. wycenia instrument finansowy w cenie nabycia (równej zero), ze względu na brak możliwości wiarygodnego oszacowania wartości godziwej.
W dniu 1 października 2015 roku podpisane zostało porozumienie do Umowy Inwestycyjnej z dnia 28.12.2012 r. oraz Aneks nr 1 do tejże Umowy. Głównym celem podpisanego Porozumienia i Aneksu do Umowy były:
-
konieczność wzmocnienia sił sprzedażowych celem zdynamizowania tempa pozyskiwania nowych klientów;
-
związana z wyżej wymienionym punktem zmiana na stanowisku prezesa zarządu i wprowadzenie nowego modelu sprzedaży opartego o większą ilość handlowców terenowych, budowę struktury telesales oraz sprzedaż w kanale internetowym.
W dniu 1 października 2015 r. IMS S.A. udzieliła Mood Factory Sp. z o.o. pożyczki w wysokości 300 tys. PLN na rozwój sieci sprzedaży i zdynamizowanie tempa pozyskiwania lokalizacji abonamentowych. Pożyczka ma charakter długoterminowy, jej zwrot może być wymagany nie wcześniej niż 1 kwietnia 2018 roku. Oprocentowanie pożyczki wynosi WIBOR 1M powiększone o marżę w wysokości 4 %. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel wraz z deklaracją wekslową. Pożyczka ma wbudowaną opcję konwersji na 14 udziałów Mood Factory, na żądanie Pożyczkodawcy, począwszy od 1 kwietnia 2016 r.
| Udziałowiec | Liczba udziałów | Udział % |
|---|---|---|
| PAIP (Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości) | 60 | 29% |
| Piotr Bielawski | 44 | 21% |
| Michał Kornacki | 43 | 21% |
| Seed Investments Sp. z o.o. | 20 | 10% |
| Nomada Polska Sp. z o.o. | 14 | 7% |
| Dariusz Lichacz | 14 | 7% |
| Patryk Wierniuk | 6 | 3% |
| Wiktor Łyczko | 5 | 2% |
Struktura udziałowców Mood Factory Sp. z o.o. na dzień publikacji raportu:
Kapitał zakładowy Mood Factory na dzień publikacji raportu wynosi 10.300 PLN i dzieli się na 206 udziałów o wartości nominalnej 50 PLN każdy.
Podstawowe dane finansowe Mood Factory Sp. z o.o. według stanu na 31.12.2015 r.
(sprawozdanie wstępne)
(podane przez Zarząd Mood Factory Sp. z o.o., sporządzone zgodnie z Ustawą o Rachunkowości):
| Wybrane dane finansowe | Okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 r. |
|---|---|
| Rachunek zysków i strat | |
| Przychody netto ze sprzedaży | 764 |
| EBIT | (239) |
| Wynik na działalności operacyjnej + amortyzacja (EBITDA) | (139) |
| Strata netto | (240) |
| Bilans | 31 grudnia 2015 r. |
| Wartości niematerialne i prawne | 208 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | - |
| Należności krótkoterminowe | 174 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 213 |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 4 |
| Kapitał własny | 198 |
| Zobowiązania długoterminowe | - |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 393 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 8 |
4.4. Aneks do Umowy Inwestycyjnej dotyczącej przejęcia IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.)
W dniu 31 marca 2015 roku IMS S.A. podpisała Aneks nr 1 do Umowy Inwestycyjnej z dnia 31 marca 2014 roku. Na mocy tej Umowy Spółka nabyła 73% udziałów w IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) od dwóch osób fizycznych posiadających 100% udziałów w IMS events sp. z o.o., tj. Pana Pawła Czerskiego i Pana Grzegorza Zięby. Podpisanie aneksu wynika z rezygnacji z dniem 31 marca 2015 roku Pana Grzegorza Zięby z funkcji Wiceprezesa Zarządu IMS events sp. z o.o. Dodatkowe wynagrodzenie (zapłata warunkowa) wynikające z modelu earn-out za lata 2015 i 2016, jakie ewentualnie wypłacone zostanie przez Spółkę, przypadnie w całości na mocy w/w Aneksu Prezesowi Zarządu IMS events sp. z o.o. Zmianie uległ także jeden z zapisów dotyczących opcji put przysługującej Emitentowi – Pan Grzegorz Zięba zwolniony został z czasowego (do 31 marca 2016 roku) wyłączenia prawa zbycia posiadanych przez siebie 34.837 sztuk akcji Emitenta serii G ("lock-up"), a ewentualna wymiana 325 udziałów IMS events sp. z o.o. (31,9% kapitału zakładowego) nabytych od Pana Grzegorza Zięby nastąpiłaby w zamian za środki pieniężne, a nie za wydane przez IMS S.A. akcje serii G. Pozostałe warunki Umowy Inwestycyjnej z dnia 31 marca 2014 roku nie uległy zmianie.
4.5. Skup akcji własnych
Skup akcji własnych prowadzony w 2015 roku odbywał się na podstawie:
1) Uchwały nr 9 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 17 lutego 2014 roku w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do nabywania akcji własnych IMS S.A. oraz uchwalonego przez Zarząd Spółki w dniu 31 lipca 2014 roku Programu Skupu akcji własnych, zmienionego aneksem z dnia 2 grudnia 2014 roku oraz aneksem z dnia 12 lutego 2015 roku. Przed 31 lipca 2014 roku obowiązywał Program Skupu akcji uchwalony przez Zarząd Spółki w dniu 6 marca 2014 roku.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniu 1 grudnia 2015 roku Walne Zgromadzenie podjęło Uchwałę nr 5 w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do zakończenia nabywania akcji własnych na podstawie i w granicach upoważnienia udzielonego Uchwałą nr 9 NWZ z dnia 17.02.2014 roku. Na podstawie Uchwały nr 9 z 17.02.2014 r. Spółka nabyła łącznie 745.293 akcje własne za łączną kwotę 1.650.733,55 PLN. Walne Zgromadzenie w dniu 1 grudnia 2015 r. udzieliło Zarządowi upoważnienia do przekazania w całości na kapitał zapasowy środków finansowych niewykorzystanych na nabycie akcji własnych zgromadzonych w ramach kapitału rezerwowego pod nazwą "Środki na nabycie akcji własnych", a następnie do rozwiązania tego kapitału rezerwowego.
2) Uchwały nr 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 1 grudnia 2015 roku w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do nabywania akcji własnych IMS S.A. oraz uchwalonego przez Zarząd Spółki w dniu 7 grudnia 2015 roku Programu Skupu akcji własnych.
Uchwała WZ upoważniała Zarząd Emitenta do nabycia nie więcej niż 3.333.333 akcji własnych Spółki za łączną kwotę nie przekraczającą 6.000.000 PLN. Zgodnie z udzielonym upoważnieniem, nabycie akcji własnych może następować poprzez:
- − składanie zleceń maklerskich,
- − zawieranie transakcji pakietowych,
- − zawieranie transakcji poza obrotem zorganizowanym,
- − ogłoszenie wezwania.
W uchwale, Walne Zgromadzenie wskazało minimalną cenę skupu w wysokości 1,80 PLN za jedną akcję oraz maksymalną cenę skupu w wysokości 4,00 PLN za jedną akcję. Upoważnienie Zarządu do nabywania akcji własnych udzielone zostało na okres od 2 grudnia 2015 roku do 31 grudnia 2016 roku, nie dłużej jednak niż do chwili wyczerpania środków przeznaczonych na nabycie akcji własnych.
Nabyte przez Spółkę akcje własne mogą być:
- − przeznaczone do nabycia dla pracowników lub osób, które były zatrudnione w Spółce lub spółkach z Grupy Kapitałowej IMS przez okres co najmniej 3 lat, lub
- − umorzone, lub
- − przeznaczone do dalszej odsprzedaży (na rzecz podmiotów wskazanych przez Zarząd Spółki, przy czym ustalenie ceny ewentualnej odsprzedaży Akcji nastąpi w drodze odrębnej uchwały Zarządu Spółki po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej Spółki), lub
- − przeznaczone na inny prawnie dopuszczalny cel wskazany przez Zarząd Spółki.
Walne Zgromadzenie upoważniło Zarząd Emitenta do wskazania celu lub celów nabycia akcji własnych oraz sposobu ich wykorzystania. W ramach upoważnienia Zarząd Spółki po zaopiniowaniu Rady Nadzorczej Spółki ma prawo zakończyć skup akcji własnych przed 31 grudnia 2016 roku lub przed wyczerpaniem całości środków przeznaczonych na ich nabycie jak też zrezygnować z nabycia akcji własnych w całości lub w części. W czasie trwania upoważnienia Zarząd IMS S.A. jest zobowiązany do przedstawiania na każdym Walnym Zgromadzeniu informacji i aktualnej realizacji Programu skupu akcji własnych.
Na mocy w/w uchwały NWZ z dnia 1 grudnia 2015 r., Zarząd IMS S.A. na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 roku podjął Uchwałę nr 1 w sprawie przyjęcia Programu Skupu akcji własnych (komunikat ESPI nr 65 z dnia 7 grudnia 2015 r.). Program zakładał, iż skup akcji będzie realizowany w ramach jednej lub kilku transz realizowanych w okresie 07.12.2015 r. – 31.12.2016 r. W ramach I Transzy, realizowanej w roku 2015, nabywanie akcji własnych będzie następować poprzez zawieranie transakcji poza obrotem zorganizowanym w następstwie skierowania do akcjonariuszy Zaproszenia do składania Ofert Zbycia Akcji. Zarząd i Rada Nadzorcza Spółki ustaliły cenę skupu akcji w I Transzy Programu Skupu w wysokości 2,15 PLN oraz liczbę nabywanych akcji w ilości 2.000.000 sztuk.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniach 18 i 21 grudnia 2015 roku zostały podpisane umowy nabycia akcji poza obrotem zorganizowanym. Skup finalnie rozliczono 28 grudnia 2015 roku.
W dniu 18 stycznia 2016 roku Zarząd IMS S.A. Uchwałą nr 1 przyjął do realizacji harmonogram II Transzy skupu akcji własnych. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Nadzorczą IMS S.A. ceny (2,15 PLN za 1 akcję) oraz liczby akcji własnych (786.220 szt. akcji) skupowanych w ramach II Transzy. W dniach 28 stycznia i 1 lutego 2016 roku przeprowadzono skup akcji własnych poprzez zawieranie transakcji poza obrotem zorganizowanym w następstwie skierowania do akcjonariuszy Zaproszenia do składania Ofert Zbycia Akcji. Finalne rozliczenie skupu nastąpiło 5 lutego 2016 roku. Szczegółowe rozliczenie obu Transz zostało zaprezentowane w tabeli poniżej.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych akcje własne nie otrzymują dywidend, jak również Spółka z akcji własnych nie może wykonywać prawa głosu.
W okresie styczeń 2015 roku – luty 2016 roku (do dnia publikacji raportu) Spółka realizowała cztery transze skupu. Zestawienie poniżej zawiera podsumowanie wszystkich przeprowadzonych transz skupu akcji.
Zestawienie podsumowujące skup akcji własnych
| kre ku o s s p u |
i lo ś ć a kc j i (s ) zt. |
śre dn ia c en a ku kc j i u 1 p za a (w PL N) |
ś ć rto wa (w PL N) |
ko ku szt y s p u (w PL N) |
łą da k i t czn e w y (w PL N) |
ś ć rto wa lna mi no na by h a kc j i ty na c (w PL N) |
i lo ś ć g łos ów |
ka le % w ita p k ła do z % za wy m ora licz by łos ów g na lny Wa m dz Zg iu rom a en |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ku kc j i p dzo dn ie z hw łą S Uc 9 N p a row a ny zg o a nr |
WZ z 1 7.0 2.2 014 r. |
|||||||
| 23 .06 .20 14 26 .06 .20 14 r. - r. |
18 8 0 34 |
2, 25 |
42 3 0 76 50 , |
72 0, 00 |
42 3 7 96 50 , |
3 7 60 68 , |
18 8 0 34 |
0, 55 % |
| 02 .09 .20 14 21 .10 .20 14 r. - r. |
20 5 4 08 |
2, 04 |
41 9 2 01 95 , |
79 6, 73 |
41 9 9 98 68 , |
4 1 08 16 , |
20 5 4 08 |
0, 61 % |
| 08 .12 .20 14 03 .02 .20 15 r. - r. |
18 5 7 87 |
2, 26 |
41 9 2 00 46 , |
79 6, 73 |
41 9 9 97 19 , |
3 7 15 74 , |
18 5 7 87 |
0, 55 % |
| 15 .06 .20 15 24 .07 .20 15 r. - r. |
16 6 0 64 |
2, 33 |
38 6 2 07 16 , |
73 4, 03 |
38 6 9 41 19 , |
3 3 21 28 , |
16 6 0 64 |
0, 49 % |
| 74 5 2 93 |
1 6 50 73 4 |
|||||||
| ku kc j i p dzo dn ie z hw łą S Uc 6 N p a row a ny zg o a nr |
WZ z 0 1.1 2.2 015 r. |
|||||||
| 18 .12 .20 15 i 2 1.1 2.2 01 5 r r. |
2 0 00 00 0 |
2, 15 |
4 3 00 00 0 |
4 6 23 |
4 3 04 62 3 |
40 00 0, 00 |
2 0 00 00 0 |
5, 94 % |
| 28 .01 .20 16 i 0 1.0 2.2 01 6 r r. |
78 6 2 20 |
2, 15 |
1 6 90 37 3 |
1 9 80 |
1 6 92 35 3 |
15 72 4, 40 |
78 6 2 20 |
2, 34 % |
| 2 7 86 22 0 |
5 9 96 97 6 |
|||||||
| łą ku kc ku ie j i w 20 15 czn s p a ro ( 01 .01 .20 15 31 .12 .20 15 r.) r. - |
2 2 83 50 5 |
4 9 51 19 3 |
5 8 61 |
4 9 57 05 4 |
45 67 0, 10 |
2 2 83 50 5 |
6, 78 % |
|
| łą ku kc d p ku ie j i w IM S S .A. t czn s p a o oc zą (w kie ku u) st szy p rog ram y s p 23 .06 .20 01 .02 .20 16 ( 14 r.) r. - |
3 5 31 3 51 |
7 6 38 05 9 |
9 6 50 |
0 7 6 47 71 |
70 63 0, 26 |
3 5 31 3 51 |
10 49 % , |
|
| kc j dn .15 .06 .20 15 w t y m a e u mo rzo ne w r. |
57 9 2 29 |
1 2 61 47 9 |
2 3 13 |
1 2 63 79 2 |
11 58 4, 58 |
57 9 2 29 |
1, 71 % |
|
| kc j łas dz ie ń 3 A 1.1 2.2 01 5 r e w ne na |
2 1 66 06 4 |
4 6 86 20 7 |
5 3 57 |
4 6 91 56 4 |
43 32 1, 28 |
2 1 66 06 4 |
6, 43 % |
|
| kc j łas dz ie ń p b l i ka j i ra A tu e w ne na c p or u |
2 9 52 28 4 |
0 6 3 76 58 |
7 3 37 |
6 3 83 91 7 |
04 59 5, 68 |
2 9 52 28 4 |
8, 77 % |
4.6. Umorzenie skupionych akcji własnych
W dniu 3 czerwca 2015 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki działając na podstawie art. 359 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych oraz na podstawie § 8 Statutu Spółki podjęło uchwałę nr 23 w sprawie umorzenia akcji własnych Spółki. Walne Zgromadzenie umorzyło 579.229 (pięćset siedemdziesiąt dziewięć tysięcy dwieście dwadzieścia dziewięć) akcji zwykłych na okaziciela (akcji własnych Spółki), o wartości nominalnej 2 (dwa) grosze każda ("Akcje") o łącznej wartości nominalnej 11.584,58 zł (jedenaście tysięcy pięćset osiemdziesiąt cztery złote i 58/100) ("Akcje"), stanowiących 1,71% (jeden cały i siedemdziesiąt jeden setnych procenta) kapitału zakładowego i uprawniających do 1,71% (jeden cały siedemdziesiąt jeden setnych procenta) głosów na Walnym Zgromadzeniu, które Spółka nabyła odpłatnie, za zgodą akcjonariuszy (umorzenie dobrowolne), za wynagrodzeniem w kwocie łącznej 1.263.792,37 (jeden milion dwieście sześćdziesiąt trzy tysiące siedemset dziewięćdziesiąt dwa i 37/100) złotych. Skup akcji własnych przeprowadzony był zgodnie i w ramach upoważnienia Zarządu Spółki do nabywania akcji własnych na podstawie i w wykonaniu uchwały nr 9 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 17 lutego 2014 roku oraz uchwalonego przez Zarząd Spółki w dniu 6 marca 2014 roku, a następnie w dniu 31 lipca 2014 roku Programu Skupu akcji własnych (zmienionego aneksem z dnia 2 grudnia 2014 roku oraz aneksem z dnia 12 lutego 2015 roku). Umorzone akcje odpowiadają 579.229 głosom na Walnym Zgromadzeniu IMS S.A. (1,71% ogółu głosów). Umorzenie Akcji nastąpiło z dniem 15 czerwca 2015 roku, tj. z chwilą rejestracji obniżenia kapitału zakładowego Spółki w rejestrze przedsiębiorców.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Po dokonaniu umorzenia kapitał zakładowy Spółki wynosił 666.219,26 PLN, a ogólna liczba akcji i ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki wynosiła 33.310.963.
4.7. Objęcie akcji serii H w ramach Programu Motywacyjnego II
W 2014 roku w Grupie Kapitałowej IMS realizowany był Program Motywacyjny II na lata 2013 – 2015. Programem Motywacyjnym II na lata 2013 – 2015 objętych mogło być nie więcej niż 149 uczestników, którymi są Członkowie Zarządu, menedżerowie, pracownicy i współpracownicy spółek Grupy Kapitałowej IMS spełniający kryteria opisane w Regulaminie Programu II. Za rok 2014 uchwałą nr 2 i uchwałą nr 3 podjętą w dniu 26 lutego 2015 roku, Rada Nadzorcza przyznała opcje na akcje dwóm Członkom Zarządu IMS S.A., oraz osiemnastu pracownikom i współpracownikom IMS S.A. Członkowie Zarządu IMS S.A. łącznie otrzymali 250.000 szt. opcji na akcje (warranty serii B), a pracownicy i współpracownicy IMS S.A. – 105.000 szt. opcji na akcje (warranty serii B). Łączny koszt Programu dla Grupy IMS wykazany w skonsolidowanym raporcie rocznym za 2014 rok to 263 tys. PLN.
W dniu 22 kwietnia 2015 r. Zarząd IMS S.A. działając na podstawie uchwały nr 3 Rady Nadzorczej z dnia 23 października 2012 roku, uchwał nr 5 i 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia IMS S.A. z dnia 9 stycznia 2013 r. (zmienionych uchwałą nr 19 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia w dniu 10 czerwca 2013 roku oraz uchwałami nr 4 i 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w dniu 19 lutego 2015 roku – tekst jednolity) oraz uchwały nr 2 i 3 Rady Nadzorczej z dnia 26 lutego 2015 roku sporządził i wydał 20 odcinków zbiorowych imiennych warrantów subskrypcyjnych serii B (łącznie 355 tys. warrantów). Wydane warranty uprawniały ich posiadaczy do objęcia 355 tysięcy akcji Spółki serii H do dnia 16 października 2015 roku (koszt tych opcji ujęty został w skonsolidowanym raporcie rocznym Grupy za rok 2014).
W dniu 26 czerwca 2015 r. osoby uprawnione na mocy Regulaminu Programu Motywacyjnego na lata 2013 – 2015, objęły łącznie 355.000 akcji serii H. Cena emisyjna akcji serii H, zgodnie z regulaminem Programu Motywacyjnego, wyniosła 0,02 PLN za 1 akcję. Beneficjenci objęli wszystkie akcje zaoferowane do objęcia w listach realizacyjnych. Koszty związane z emisją akcji nie wystąpiły.
W wyniku emisji i objęcia akcji nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego IMS S.A. Po podwyższeniu, kapitał zakładowy Spółki wynosi 673.319,26 PLN, a łączna liczba akcji 33.665.963. Objęte akcje serii H stanowią łącznie 1,07% kapitału zakładowego przed podwyższeniem oraz 1,07% ogólnej liczby głosów. Ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego wynosi obecnie 33.665.963. Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie nastąpiła z dniem 3 września 2015 r. W dniu 21 września 2015 r. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podjął Uchwałę nr 957/2015 w sprawie dopuszczenia i wprowadzenia do obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW 355 tysięcy sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii H Spółki, o wartości nominalnej 0,02 PLN każda. Jednocześnie Zarząd GPW w Warszawie na podstawie § 38 ust. 1 i 3 Regulaminu Giełdy, postanowił wprowadzić z dniem 23 września 2015 r. w trybie zwykłym do obrotu giełdowego na rynku równoległym opisane powyżej akcje Spółki, pod warunkiem dokonania przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. w dniu 23 września 2015 r. rejestracji tych akcji i oznaczenia ich kodem "PLINTMS00019". KDPW S.A. we wskazanym dniu, tj. 23.09.2015 r. zarejestrowała 355 tysięcy akcji Spółki serii H.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Objęcie akcji serii H w dniu 26 czerwca 2015 roku w ilości 355 tysięcy sztuk wyczerpało Program Motywacyjny II na lata 2013 - 2015.
4.8. Strategia komunikacji marki IMS na lata 2015 - 2018
W II kwartale 2015 roku Zarząd Grupy IMS przyjął do realizacji strategię komunikacji marki IMS na lata 2015-2018 oraz strategię komunikacji dla całej Grupy IMS.
Strategia komunikacji Grupy IMS oparta o nowe pozycjonowanie marketingowe realizowana będzie poprzez prezentację kompetencji Grupy IMS. Służy temu unifikacja nazewnictwa spółek zależnych oraz wyodrębnienie głównych obszarów kompetencyjnych w ramach Grupy. W konsekwencji powstały następujące obszary kompetencyjne: IMS sensory, IMS media, IMS events, IMS r&d. Grupa IMS przyjęła do stosowania nowy tag line odpowiadający jej pozycjonowaniu: "IMS sensory media". Do stosowania przyjęty został nowy kod kolorystyczny stosowany w komunikacji wizualnej. Kod kolorów IMS oparty został na kolorze wiodącym dla Grupy (rubin) oraz czterech kolorach wspomagających powiązanych z kompetencjami Grupy. Strategia komunikacji obejmuje: zwiększenie aktywności medialnej Grupy, komunikację jej potencjału eksperckiego w obszarze mediów sensorycznych oraz mediów reklamowych, edukację rynku w zakresie charakteru i potencjału mediów sensorycznych oraz wsparcie komunikacyjne sprzedaży z wykorzystaniem narzędzi performance marketingu. W zakresie prezentacji potencjału eksperckiego IMS podejmuje współpracę między innymi poprzez zatrudnienie specjalistów PR oraz współpracę z EFFIE AWARDS, najbardziej szanowaną marką nagradzającą efektywność w zakresie kampanii reklamowych.
W wyniku realizacji strategii komunikacji marki IMS, w czerwcu 2015 roku Emitent zmienił swoją nazwę z Internet Media Services S.A. na IMS Spółka Akcyjna (nazwa skrócona IMS S.A.). Zmiana danych Spółki została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w dniu 15 czerwca 2015 roku. Natomiast w lipcu 2015 roku została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców zmiana nazwy Entertainment Group Sp. z o.o. na IMS events spółka z ograniczoną odpowiedzialności (nazwa skrócona IMS events sp. z o.o.), a w sierpniu 2015 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowana została zmiana nazwy Tech Cave Sp. z o.o. na IMS r&d spółka z ograniczoną odpowiedzialności (nazwa skrócona IMS r&d sp. z o.o.).
4.9. Rezygnacja z planowanego przejęcia spółki działającej w branży Emitenta
W dniu 14 stycznia 2015 roku IMS S.A. podpisała list intencyjny i ustaliła wstępne warunki nabycia 100 % udziałów Magic Group Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, działającej w jednym z obszarów działalności IMS S.A., tj. w branży aromamarketingu. List intencyjny i wstępne warunki nabycia zawarte zostały z dwiema osobami fizycznymi posiadającymi pakiet 100% udziałów i jednocześnie zarządzającymi w/w spółką. Celem przejęcia była konsolidacja rynku aromamarketingu w Polsce i wzmocnienie tym samym pozycji Spółki
jako lidera tego segmentu w Polsce i ogólnie lidera marketingu sensorycznego w kraju. Nabycie 100% udziałów miało się odbyć w oparciu o model earn – out. Zapłata początkowa, według szacunków Spółki, nie przekroczyłaby 20 - 30% całej ceny nabycia. Pozostała, dominująca część zapłaty miała zostać rozliczona w okresie 5 lat po nabyciu na podstawie wyników finansowych (zysku netto i EBITDA) osiąganych przez przejętą spółkę.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozliczenie wszystkich płatności następowałoby w akcjach IMS S.A. oraz w gotówce.
Podmiot będący celem przejęcia działa na rynku aromamarketingu od 5 lat. Wyniki finansowe tego podmiotu za okres styczeń – listopad 2014 r. przekazane przez jego Zarząd przedstawiają się następująco:
Przychody: 1.001 tys. PLN EBIT: 217 tys. PLN EBITDA: 521 tys. PLN Zysk netto: 217 tys. PLN. Ok. 50% przychodów w/w Spółka realizuje poprzez umowy abonamentowe. Wybrane pozycje z bilansu wg stanu na 30.11.2014 r.: Środki trwałe: 114 tys. PLN Aktywa obrotowe: 467 tys. PLN Aktywa ogółem: 581 tys. PLN Zobowiązania handlowe (krótkoterminowe): 186 tys. PLN Kredyty i pożyczki (krótkoterminowe): 628 tys. PLN Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania ogółem: 861 tys. PLN Kapitał własny: (-) 280 tys. PLN.
Strony ustaliły datę 31 maja 2015 r. jako graniczny termin ustalenia finalnych warunków połączenia kapitałowego. O w/w liście intencyjnym i wstępnych warunkach nabycia Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 2/2015 z dnia 14.01.2015 roku. W dniu 28 maja 2015 roku Spółka podjęła decyzję o odstąpieniu od negocjacji z udziałowcami Magic Group Polska Sp. z o.o. Decyzja Zarządu IMS S.A. spowodowana była nieprzekazaniem (pomimo deklaracji w tym zakresie) przez osoby fizyczne posiadające 100 % udziałów w Magic Group Polska Sp. z o.o. i jednocześnie zarządzające tą spółką, wszystkich niezbędnych informacji do zakończenia procesu due diligence. Zakończenie negocjacji nie pociąga za sobą jakichkolwiek zobowiązań którejkolwiek ze stron. O odstąpieniu od negocjacji Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 23/2015 z dnia 28.05.2015 roku.
5. Czynniki, które w ocenie Emitenta będą miały wpływ na osiągnięte wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału
Decydujący wpływ na wyniki Grupy IMS w perspektywie co najmniej najbliższego roku będzie miała realizacja strategii rozwoju, opisanej szczegółowo w pkt. 1.5. sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej za rok 2014. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- a) Tempo wzrostu ilości lokalizacji abonamentowych audio, video i aroma;
- b) Akwizycje mające na celu konsolidację rynku marketingu sensorycznego;
- c) Efekty synergii dotyczące przejętej w 2014 roku IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.);
- d) Ekspansję na rynkach zagranicznych;
- e) Przychody ze sprzedaży usług reklamowych, zależne w dość istotnym stopniu od ogólnej koniunktury gospodarczej i budżetów reklamodawców;
- f) Pozyskiwanie nowych, dotychczas nieobsługiwanych segmentów rynku;
- g) Wprowadzanie na rynek nowych produktów i usług, jak np. planowane wprowadzenie mobilnej szafy grającej Funbox.
6.Struktura akcjonariatu
Poniższa tabela prezentuje strukturę akcjonariatu na dzień publikacji raportu ze wskazaniem akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji.
| Skł ad Ak cjo ria tu na |
a d ń p ub lika Sta zie cj i ra rtu n n po - 23 lut 20 16 rok ego u |
a d zie ń p ub lika cj i os nie Sta tat ort n n go rap u okr eso we go –13 lis ada 20 rok top 15 u |
ok Zm ian ie y w res 13. 11. 201 5 r 23. 02. 201 6 r . – |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ilo ść akc j i |
iloś ć g łos ów |
ść rto wa min aln no a akc j i (w PL N) |
% w k ital ap e zak ład ow ym z % lic zby ora łos ów g na lny Wa m Zgr adz iu om en |
ilo ść akc j i |
iloś ć g łos ów |
% w k ital ap e zak ład ow ym z % lic zby ora łos ów g na lny Wa m Zgr adz iu om en |
ilo ść akc j i |
iloś ć g łos ów |
% w k ital ap e zak ład ow ym z % lic zby ora łos ów g na lny Wa m Zgr adz iu om en |
||
| Ak cje ko olo ntr wa ne prz ez by od mi dzo ruj / p oty oso na ące |
Wł aśc icie l pr ak cj i aw ny |
||||||||||
| Art G. Cze j ko- Soc hac ki ur sze |
Cac hem Lim ited an |
3 2 76 575 |
3 2 76 575 |
65 531 ,50 |
9,7 3% |
3 2 76 575 |
3 2 76 575 |
9,7 3% |
- | - | - |
| G. Cze j ko- Soc hac ki Art ur sze |
G. Cze j ko- Soc hac ki Art ur sze |
179 70 3 |
179 70 3 |
3 5 94, 06 |
0,5 3% |
262 71 1 |
262 71 1 |
0,7 8% |
83 008 ( ) |
83 008 ( ) |
0,2 5% ( ) |
| Wi esł złu cki Ro aw |
Wi esł złu cki Ro aw |
200 00 0 |
200 00 0 |
4 0 00, 00 |
0,5 9% |
200 00 0 |
200 00 0 |
0,5 9% |
- | - | - |
| SU MA |
3 6 56 278 |
3 6 56 278 |
73 125 ,56 |
10, 86% |
3 7 39 286 |
3 7 39 286 |
11, 11% |
( 83 008 ) |
( 83 008 ) |
( 0,2 5% ) |
|
| Ak cje ko olo ntr wa ne prz ez by dza jąc oso zar zą e |
Wł aśc icie l pr ak cj i aw ny |
||||||||||
| hac Da riu Lic sz z |
hac Da riu Lic sz z |
6 3 39 015 |
6 3 39 015 |
126 78 0,3 0 |
18, 83% |
6 3 50 000 |
6 3 50 000 |
18, 86% |
( 10 985 ) |
( 10 985 ) |
( 0,0 3% ) |
| Mic hał Ko cki rna |
Mic hał Ko cki rna |
5 4 74 784 |
5 4 74 784 |
109 49 5,6 8 |
16, 26% |
5 4 74 784 |
5 4 74 784 |
16, 26% |
- | - | - |
| Mic hał Ko cki rna |
Mil Ko cka ena rna |
65 000 |
65 000 |
1 3 00, 00 |
0,1 9% |
65 000 |
65 000 |
0,1 9% |
- | - | - |
| Pio iela ki tr B ws |
Pio iela ki tr B ws |
605 00 0 |
605 00 0 |
12 100 ,00 |
1,8 0% |
600 00 0 |
600 00 0 |
1,7 8% |
5 0 00 |
5 0 00 |
0,0 1% |
| h G dzi ńsk Wo jc iec i ren |
h G dzi ńsk Wo jc iec i ren |
288 71 5 |
288 71 5 |
5 7 74, 30 |
0,8 6% |
288 71 5 |
288 71 5 |
0,8 6% |
- | - | - |
| SU MA |
12 772 51 4 |
12 772 51 4 |
255 45 0,2 8 |
37, 94% |
12 778 49 9 |
12 778 49 9 |
37, 96% |
( 5 9 85) |
( 5 9 85) |
( 0,0 2% ) |
|
| Ak cjo riu sia daj na sze po ący żej 5% ka ita łu pow y p zak ład ow ego |
Wł aśc icie l pr ak cj i aw ny |
||||||||||
| Krz tof Ba jo łek ysz |
du Fun Inw jny est sz ycy Zam kni FO RU M X ty ę |
1 7 64 123 |
1 7 64 123 |
35 282 ,46 |
5,2 4% |
3 9 00 000 |
3 9 00 000 |
11, 58% |
( 2 1 35 877 ) |
( 2 1 35 877 ) |
( 6,3 4% ) |
| eł P k Paw zni tac rze |
eł P k Paw zni tac rze |
2 8 82 669 |
2 8 82 669 |
57 653 ,38 |
8,5 6% |
2 9 92 600 |
2 9 92 600 |
8,8 9% |
( 109 93 1) |
( 109 93 1) |
( 0,3 3% ) |
| a d zie ń p ub lika cj i ra Sta rtu n n po lut rok - 23 20 16 ego u |
Sta a d zie ń p ub lika cj i os nie tat ort n n go rap u okr eso we go lis ada rok –13 20 15 top u |
ian ok ie Zm y w res 13. 11. 201 5 r 23. 02. 201 6 r . – |
|||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sk ład Ak cjo ria tu na |
iloś ć a kcj i |
iloś ć g łos ów |
ść rto wa min aln no a akc j i (w PL N) |
ka ital % w p e zak ład ow ym z % lic zby ora łos ów g na lny Wa m Zgr adz iu om en |
iloś ć a kcj i |
iloś ć g łos ów |
ka ital % w p e zak ład ow ym z % lic zby ora łos ów g na lny Wa m Zgr adz iu om en |
iloś ć a kcj i |
iloś ć g łos ów |
ka ital % w p e zak ład ow ym z % lic zby ora łos ów g na lny Wa m Zgr adz iu om en |
|
| du dza Fun Za sze rzą ne prz ez OP ERA TF I S. A. |
du dza Fun Za sze rzą ne prz ez OP ERA TF I S. A. |
2 5 31 765 |
2 5 31 765 |
50 635 ,30 |
7,5 2% |
2 5 31 765 |
2 5 31 765 |
7,5 2% |
- | - | - |
| SU MA |
7 1 78 557 |
7 1 78 557 |
143 57 1 |
21, 32% |
9 4 24 365 |
9 4 24 365 |
27, 99% |
( 2 2 45 808 ) |
( 2 2 45 808 ) |
( 6,6 7% ) |
|
| S S .A. IM Ak cje wł ( e) asn |
S S .A. IM Ak cje wł ( e) asn |
2 9 52 284 |
2 9 52 284 |
59 045 ,68 |
* 8,7 7% |
166 06 4 |
166 06 4 |
* 0,4 9% |
2 7 86 220 |
2 7 86 220 |
8,2 8% |
| Poz ali ak cjo riu ost na sze |
Poz ali ak cjo riu ost na sze |
7 1 06 330 |
7 1 06 330 |
142 12 6,6 0 |
21, 11% |
7 5 57 749 |
7 5 57 749 |
22, 45% |
( 451 41 9) |
( 451 41 9) |
( 1,3 4% ) |
| SU CJ ON MA AK AR IAT U |
33 665 96 3 |
33 665 96 3 |
673 31 9,2 6 |
100 % |
33 665 96 3 |
33 665 96 3 |
100 % |
- | - | - |
∗ zgodnie z art. 364 par. 2 Kodeksu Spółek Handlowych Spółka nie wykonuje prawa głosu z akcji własnych
7. Informacje dodatkowe
7.1. Zarządzanie ryzykiem kapitałowym i finansowym
Zarządzanie ryzykiem kapitałowym
Celem Grupy w zakresie zarządzania kapitałem jest dostarczenie odpowiednich środków finansowych niezbędnych do kontynuowania działalności, tak aby możliwe było zapewnienie zwrotu na kapitale dla Akcjonariuszy oraz utrzymanie optymalnej struktury kapitału. Aby utrzymać lub skorygować strukturę kapitału, Grupa IMS może zwracać kapitał Akcjonariuszom, emitować nowe akcje lub sprzedawać aktywa w celu obniżenia zadłużenia. Grupa monitoruje kapitał przy pomocy m.in. wskaźnika zadłużenia. Wskaźnik ten oblicza się jako stosunek zadłużenia netto do łącznej wartości kapitału. Zadłużenie netto oblicza się jako sumę kredytów i pożyczek (w tym kredyty i pożyczki oraz zobowiązania handlowe i pozostałe, wykazane w skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej) pomniejszoną o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Łączną wartość kapitału oblicza się jako kapitał własny wykazany w skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej plus zadłużenie netto. Wskaźnik zadłużenia na dzień 31 grudnia 2015 r. wyniósł 35% i był wyższy o 18 punktów procentowych wobec stanu na 31 grudnia 2014 r. – 17%. Wzrost poziomu wskaźnika w 2015 roku wynika w głównej mierze z realizowanego w IV kwartale 2015 roku skupu akcji własnych oraz wypłaconej wysokiej dywidendy (2 – krotnie wyższej niż wypłacona w 2014 roku).
| w tys. PLN | w tys. EUR | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wskaźnik zadłużenia | Na dzień 31.12.2015 r. |
Na dzień 31.12.2014 r. |
Na dzień 31.12.2015 r. |
Na dzień 31.12.2014 r. |
|
| Kredyty ogółem (w tym zobowiązania handlowe i pozostałe) |
14 358 | 12 393 | 3 369 | 2 908 | |
| minus | |||||
| środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 332 | 8 830 | 1 251 | 2 072 | |
| Zadłużenie netto | 9 026 | 3 563 | 2 118 | 836 | |
| Kapitał własny razem | 16 579 | 17 355 | 3 890 | 4 072 | |
| Łączna wartość kapitału | 25 605 | 20 918 | 6 008 | 4 908 | |
| Wskaźnik zadłużenia | 35% | 17% | 35% | 17% |
Zarządzanie ryzykiem finansowym
Grupa Kapitałowa IMS jest narażona na ryzyka związane przede wszystkim z instrumentami finansowymi, z których korzysta, takimi jak: kredyty bankowe, umowy leasingu finansowego, pożyczki dla jednostek powiązanych, środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Ogólny program Grupy dotyczący zarządzania ryzykiem finansowym ma na celu zminimalizowanie potencjalnie niekorzystnego wpływu na wynik finansowy Grupy. Zarząd ustala ogólne zasady zarządzania ryzykiem oraz politykę dotyczącą konkretnych obszarów, takich jak: ryzyko zmiany kursu walut, ryzyko stopy procentowej, ryzyko kredytowe, w celu stabilizacji przepływów pieniężnych oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu płynności i elastyczności finansowej.
Ryzyko walutowe
Grupa IMS jest narażona na ryzyko walutowe, którego źródłem są głównie transakcje międzynarodowe
wyrażone w walutach innych niż złoty polski oraz zaciągnięty kredyt w EUR. Transakcje międzynarodowe odbywają się głównie w EUR i USD. Grupa IMS stara się ograniczać to ryzyko np. zawierając odpowiednie zapisy w umowach z niektórymi kontrahentami, uzależniające finalną cenę dla kontrahenta w zależności od kursu waluty mającego wpływ na koszt wytworzenia produktu lub usługi.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ryzyko zmiany stopy procentowej
Ryzyko stopy procentowej jest to ryzyko wynikające z faktu, że wartość godziwa albo przyszłe przepływy z instrumentu finansowego będą zmieniać się na skutek zmian stóp procentowych. Na dzień 31 grudnia 2015 r., z racji niedużego udziału długu w finansowaniu ogółem oraz poziomu stóp procentowych i ich zmian w ostatnim czasie, ekspozycja Grupy na to ryzyko nie jest szczególnie wysoka.
Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe definiowane jest jako ryzyko poniesienia straty finansowej przez Grupę IMS w sytuacji, kiedy kontrahent lub druga strona transakcji nie spełni swoich umownych obowiązków. Polityka Grupy IMS zakłada ciągły monitoring i każdorazową analizę możliwości udzielenia kredytu kupieckiego odbiorcom produktów i usług. Wydłużony okres spłaty mogą otrzymać firmy będące we wcześniejszych okresach klientami spółek Grupy i charakteryzujące się pozytywną historią spłat oraz firmy posiadające zdolność kredytową ocenioną na podstawie analiz wewnętrznych lub zewnętrznych. Grupa IMS w celu zminimalizowania potencjalnego wpływu ryzyka kredytowego na bieżąco monitoruje salda w odniesieniu do każdego klienta.
Ryzyko kredytowe związane z depozytami bankowymi i innymi inwestycjami uznaje się za bardzo niskie, ponieważ Grupa IMS zawiera transakcje z bankami – instytucjami o wysokiej wiarygodności finansowej.
Ryzyko utraty płynności
Ryzyko płynności to ryzyko, iż Grupa IMS nie będzie w stanie uregulować swoich zobowiązań finansowych w dacie ich wymagalności. W ramach zarządzania ryzykiem płynności Grupa IMS stara się utrzymywać stan środków pieniężnych pozwalający na spłatę zobowiązań, zarówno w warunkach normalnych jak i kryzysowych, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Grupa IMS monitoruje ryzyko braku płynności poprzez planowanie płynności, które uwzględnia terminy zapadalności zarówno inwestycji finansowych, aktywów finansowych (na przykład należności) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Celem Grupy IMS jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością finansowania, a elastycznością głównie poprzez finansowanie własnymi środkami oraz wykorzystywanie kredytów w rachunku bieżącym i umów leasingowych. W związku z nadwyżką posiadanych środków pieniężnych nad długiem oprocentowanym na dzień 31 grudnia 2015 roku oraz dobrym cyklem rotacji należności, ryzyko utraty płynności jest niskie.
7.2. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi są zawierane na warunkach rynkowych. Szczegółowe informacje na temat transakcji z podmiotami powiązanymi zostały przedstawione w części II pkt. 3.4. oraz w części III pkt. 1.4. niniejszego raportu.
7.3. Sprawy sądowe, inne postępowania
Na dzień 31.12.2015 r. jak i na dzień publikacji niniejszego raportu, w Grupie Kapitałowej IMS nie wystąpiły postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej o wysokości co najmniej 10% kapitałów własnych Emitenta.
Na dzień bilansowy 31.12.2015 roku Grupa IMS prowadziła około dwudziestu spraw sądowych i spraw komorniczo-egzekucyjnych, których przedmiotem były należności handlowe. Sprawy te dotyczą głównie roku 2014 i lat wcześniejszych. Wartość brutto tych należności na 31.12.2015 roku wynosiła 369 tys. PLN i w całości objęta była odpisem aktualizującym. W okresie 01.01.2015 r. – 31.12.2015 r. w związku ze spłatą części należności dokonano odwrócenia wcześniej utworzonego odpisu na łączną wartość 36 tys. PLN.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na dzień bilansowy 31.12.2015 roku jak i na dzień zatwierdzenia raportu do publikacji przeciwko Spółkom Grupy Kapitałowej nie są prowadzone żadne istotne sprawy sądowe.
7.4. Udzielone i otrzymane poręczenia i gwarancje w 2015 roku
Na dzień 31.12.2015 roku w Grupie Kapitałowej IMS obowiązują gwarancje i poręczenia:
-
poręczenie wekslowe do kwoty 200 tys. PLN udzielone przez IMS S.A. na rzecz IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) w umowie faktoringowej jaką IMS events sp. z o.o. zawarła z ING Commercial Finance Polska S.A. Data ważności tytułu egzekucyjnego z tytułu tego poręczenia to 12 luty 2017 roku.
-
umowa o przystąpienie do długu pomiędzy IMS S.A., a Deutsche Bank Polska S.A. dotycząca udzielonego przez Deutsche Bank Polska S.A. IMS r&d sp. z o.o. (dawniej Tech Cave Sp. z o.o.) kredytu w rachunku bieżącym. Odpowiedzialność IMS S.A. w ramach powyższej umowy obejmuje zobowiązanie warunkowe do wysokości 2.000 tys. PLN. Data ważności tytułu egzekucyjnego z tytułu tej umowy to 9 grudnia 2016 roku.
Poza w/w poręczeniami spółki Grupy Kapitałowej IMS w okresie 1 stycznia 2015 r. – 31 grudnia 2015 r. nie otrzymały poręczeń i gwarancji od jednostek powiązanych jak i od jednostek zewnętrznych.
W I półroczu 2015 r. na zlecenie IMS S.A. wystawiono dwie gwarancje bankowe stanowiące zabezpieczenie należytego wykonania umów handlowych na rzecz jednego beneficjenta. Gwarancje zostały udzielone maksymalnie do wysokości łącznej 100 tys. PLN i obowiązują do 9 marca 2018 roku. Gwarancje powyższe zostały wystawione przez ING Bank Śląski S.A.
Poza w/w Emitent ani jednostki od niego zależne nie udzielały w okresie sprawozdawczym innych poręczeń i gwarancji.
7.5. IMS S.A. Liderem Przedsiębiorczości 2015
W dniu 28 października 2015 roku IMS S.A. odebrała nagrodę Lidera Przedsiębiorczości 2015. Spółka została laureatem tego konkursu trzeci rok z rzędu, w kategorii "Małe przedsiębiorstwa". Tytuł ten otrzymują firmy wyróżniające się aktywnością na rynku, innowacyjnością, konkurencyjnością, a także dynamizmem w rozwoju. Spółka po raz kolejny spełniła te warunki, utrzymując się od lat na pozycji lidera rynku usług marketingu sensorycznego. Jury konkursu Lider Przedsiębiorczości doceniło IMS za konsekwentne budowanie wizerunku marki eksperckiej i innowacyjnej, działającej w oparciu o unikalną wiedzę na temat rynku i konsumentów, usług i mediów. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Konkurs Lider Przedsiębiorczości jest organizowany od 1994 roku przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS
za okres
od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r.
Tekst dodatkowy:
autorzy, ważne informacje
II. SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS
Załączone śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe składające się ze sprawozdania z całkowitych dochodów, sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania ze zmian w kapitale własnym, sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz informacji dodatkowej zostało sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 34 "Śródroczna Sprawozdawczość Finansowa", który został zatwierdzony przez Unię Europejską i innymi obowiązującymi przepisami.
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
| Okres 12 miesięcy zakończony | Okres 3 miesięcy zakończony | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nota | 31 grudnia 2015 r. |
31 grudnia 2014 r. |
31 grudnia 2015 r. |
31 grudnia 2014 r. |
||
| (niebadane) | (badane) | (niebadane) | (niebadane) | |||
| Przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi |
43 915 | 38 405 | 14 816 | 11 712 | ||
| Przychody netto ze sprzedaży | 42 002 | 37 013 | 14 534 | 11 351 | ||
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki |
1 788 | 1 361 | 572 | 481 | ||
| Zmiana stanu produktów | 125 | 31 | (290) | (120) | ||
| Koszty działalności operacyjnej | 35 185 | 31 488 | 11 523 | 9 574 | ||
| Amortyzacja | 3 157 | 2 889 | 805 | 715 | ||
| Zużycie materiałów i energii | 5 707 | 4 067 | 2 055 | 1 208 | ||
| Usługi obce | 16 404 | 16 059 | 5 083 | 5 286 | ||
| Podatki i opłaty | 215 | 197 | 51 | 70 | ||
| Wynagrodzenia | 5 391 | 5 622 | 1 533 | 1 628 | ||
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 509 | 466 | 105 | 124 | ||
| Pozostałe koszty rodzajowe | 569 | 460 | 75 | 39 | ||
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 3 233 | 1 728 | 1 816 | 504 | ||
| Zysk na sprzedaży | 8 730 | 6 917 | 3 293 | 2 138 | ||
| Pozostałe przychody operacyjne | R2 | 288 | 323 | 6 | 132 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | R2 | 215 | 338 | 81 | 224 | |
| Zysk na działalności operacyjnej | 8 803 | 6 902 | 3 218 | 2 046 | ||
| Przychody finansowe | R3 | 190 | 173 | 50 | 58 | |
| Koszty finansowe | R3 | 451 | 364 | 227 | 134 | |
| Zysk brutto | 8 542 | 6 711 | 3 041 | 1 970 | ||
| Podatek dochodowy | R4 | 1 702 | 1 194 | 709 | 342 | |
| Zysk netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej |
6 840 | 5 517 | 2 332 | 1 628 | ||
| ZYSK NETTO PRZYPISANY AKCJONARIUSZOM JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ |
6 852 | 5 505 | 2 319 | 1 611 | ||
| Zysk/Strata netto przypisana udziałom niekontrolującym |
(12) | 12 | 13 | 17 | ||
| Pozostałe całkowite dochody netto | - | - | - | - | ||
| Całkowite dochody ogółem | 6 840 | 5 517 | 2 332 | 1 628 | ||
| Całkowite dochody ogółem przypisane akcjonariuszom jednostki dominującej |
6 852 | 5 505 | 2 319 | 1 611 | ||
| Całkowite dochody ogółem przypisane udziałom niekontrolującym |
(12) | 12 | 13 | 17 |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
| Nota | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | ||
|---|---|---|---|---|
| (niebadane) | (badane) | |||
| AKTYWA | ||||
| Aktywa trwałe | 12 975 | 11 338 | ||
| Wartość firmy | A1 | 1 681 | 1 740 | |
| Wartości niematerialne i prawne | A2 | 427 | 654 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | A3 | 9 382 | 8 042 | |
| Aktywa z tyt. podatku odroczonego | A4 | 1 119 | 876 | |
| Aktywa finansowe długoterminowe | A5 | 300 | - | |
| Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe | 66 | 26 | ||
| Aktywa obrotowe | 17 952 | 18 378 | ||
| Zapasy | A6 | 1 711 | 1 501 | |
| Należności z tyt. dostaw i usług | A7 | 10 359 | 7 305 | |
| Należności pozostałe | A7 | 187 | 353 | |
| Nadpłaty z tyt. podatku dochodowego | A7 | 17 | - | |
| Nadpłaty z tyt. pozostałych podatków | A7 | - | 183 | |
| Aktywa finansowe krótkoterminowe | 2 | - | ||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | A8 | 5 332 | 8 830 | |
| Rozliczenia międzyokresowe | 344 | 206 | ||
| Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia | 10 | 32 | ||
| Aktywa razem | 30 937 | 29 748 |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
| Nota | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | |
|---|---|---|---|
| (niebadane) | (badane) | ||
| PASYWA | |||
| KAPITAŁ WŁASNY | |||
| Kapitał podstawowy | P1 | 673 | 678 |
| Akcje własne | (4 692) | (998) | |
| Kapitał zapasowy | P1 | 3 463 | 7 310 |
| Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na zakup akcji własnych |
P1 | 6 387 | 3 000 |
| Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach |
P1 | 3 861 | 1 813 |
| Zysk netto | 6 852 | 5 505 | |
| Kapitał własny przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
16 544 | 17 308 | |
| Kapitał własny przypisany udziałom niekontrolującym |
P1 | 35 | 47 |
| KAPITAŁ WŁASNY RAZEM | 16 579 | 17 355 | |
| ZOBOWIĄZANIA | |||
| Zobowiązania długoterminowe | 4 419 | 2 806 | |
| Zobowiązania z tyt. leasingu finansowego | P3 | 3 521 | 1 971 |
| Zobowiązania pozostałe | 116 | 233 | |
| Rezerwa z tyt. podatku odroczonego | A4 | 773 | 595 |
| Rezerwy na inne zobowiązania | P4 | 9 | 7 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 9 939 | 9 587 | |
| Kredyty i pożyczki | P2 | 202 | 1 477 |
| Zobowiązania z tyt. leasingu finansowego | P3 | 1 488 | 1 283 |
| Zobowiązania z tyt. dostaw i usług | 3 965 | 4 101 | |
| Zobowiązania pozostałe | 183 | 144 | |
| Zobowiązanie z tyt. podatku dochodowego | 910 | 183 | |
| Zobowiązania z tyt. pozostałych podatków | 455 | 324 | |
| Rezerwy na zobowiązania | P4 | 2 736 | 2 075 |
| Zobowiązania razem | 14 358 | 12 393 | |
| Pasywa razem | 30 937 | 29 748 |
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
| itał Kap dst po aw ow y |
Ak cje wł asn e |
itał Kap re zer wo wy - śro dki byc ie na na akc j i w łas h nyc |
itał Kap zap aso wy |
Kap itał re zer wo wy z iem prz ezn acz en na łat dyw ide ndy wy p ę w łyc h o kre h prz ysz sac |
nik Wy tto ne |
Kap itał wł asn y daj prz ypa ący na akc dn ki jon ari je ost usz y do min ują cej |
Kap itał wł asn y daj prz ypa ący na udz iały nie kon lują tro ce |
ita ł w łas Ka p ny |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ia 2 Sta a 1 014 sty n n czn r. ( bad ) ane |
664 | - | - | 8 9 11 |
438 | 3 6 82 |
13 695 |
- | 13 695 |
| Em isja ak cj i se rii G |
1 | - | - | - | - | - | 1 | - | 1 |
| Em isja ak cj i se rii F 3, H |
13 | - | - | - | - | - | 13 | - | 13 |
| ak Ag io – cje rii G se |
- | - | - | 141 | - | - | 141 | - | 141 |
| Kap itał jęc ia I MS ent z p rze ev s s p. z o.o daw nie j ain Gro Sp. ( Ent ert nt .o.) me up z o |
- | - | - | 78 | - | - | 78 | 35 | 113 |
| Sku kcj łas h i w p a nyc |
- | ( 998 ) |
- | - | - | - | ( 998 ) |
- | ( 998 ) |
| Śro dki byc ie a kcj i w łas h na na nyc |
- | - | 3 0 00 |
3 0 00) ( |
- | - | - | - | - |
| Pod zia ł zy sku z l bie łyc h n a k itał at u g ap |
- | - | - | 916 | 1 3 75 |
( 2 3 55) |
( 64) |
- | ( 64) |
| Pro jny gra m o pcy |
- | - | - | 263 | - | - | 263 | - | 263 |
| łat a d ide ndy Wy p yw |
- | - | - | - | - | 1 3 27) ( |
1 3 27) ( |
- | 1 3 27) ( |
| Zys k n oku ob ett rot o r ow ego |
- | - | - | - | - | 5 5 05 |
5 5 05 |
12 | 5 5 17 |
| rud nia Sta a 3 1 g 20 14 n n r. bad ( ) ane |
678 | ( 998 ) |
3 0 00 |
7 3 10 |
1 8 13 |
5 5 05 |
17 308 |
47 | 17 355 |
| Sta a 1 ia 2 015 sty n n czn r. ( bad ) ane |
678 | ( 998 ) |
3 0 00 |
7 3 10 |
1 8 13 |
5 5 05 |
17 308 |
47 | 17 355 |
| isja ak cj i se rii H Em |
7 | - | - | - | - | - | 7 | - | 7 |
| Sku kcj i w łas h p a nyc |
- | 4 6 92) ( |
4 6 39 |
4 6 39) ( |
- | - | 4 6 92) ( |
- | 4 6 92) ( |
| Um ie a kcj i w łas h orz en nyc |
( 12) |
998 | ( 1 2 52) |
- | - | - | ( 266 ) |
- | ( 266 ) |
| Pod ł zy sku z l bie łyc h n a k itał zia at u g ap |
- | - | - | 792 | 2 0 48 |
( 2 8 41) |
- | - | - |
| łat a d ide ndy Wy p yw |
- | - | - | - | - | 2 6 65) ( |
2 6 65) ( |
- | 2 6 65) ( |
| Zys k n kre ob ett rot o o su ow ego |
- | - | - | - | - | 6 8 52 |
6 8 52 |
( 12) |
6 8 40 |
| rud nia Sta a 3 1 g 20 15 n n r. ieb ada (n ne) |
673 | ( 4 6 92) |
6 3 87 |
3 46 3 |
3 8 61 |
6 8 52 |
16 544 |
35 | 16 579 |
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| Okres 12 miesięcy zakończony | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 r. (niebadane) |
31 grudnia 2014 r. (badane) |
||||
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | |||||
| Zysk netto | 6 840 | 5 517 | |||
| Korekty | 1 461 | 3 683 | |||
| Straty/Zyski udziałowców niekontrolujących | (12) | 12 | |||
| Amortyzacja | 3 157 | 2 889 | |||
| Program opcyjny | - | 263 | |||
| Odsetki leasing, kredyt, lokaty bankowe | 18 | 28 | |||
| Zysk z działalności inwestycyjnej | 2 | 120 | |||
| Zmiana stanu rezerw | 598 | 948 | |||
| Zmiana stanu zapasów | (210) | 24 | |||
| Zmiana stanu należności krótkoterminowych | (2 888) | (1 801) | |||
| Zmiana stanu zobowiązań długoterminowych | (117) | 233 | |||
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, | (97) | 997 | |||
| z wyjątkiem pożyczek i kredytów | |||||
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | (178) | (42) | |||
| Zmiana stanu podatku dochodowego | 710 | 118 | |||
| Zmiana stanu pozostałych podatków | 314 | (43) | |||
| Aktualizacja należności z tyt. pożyczek | 64 | - | |||
| Inne korekty | 100 | (63) | |||
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 8 302 | 9 200 | |||
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | |||||
| Wpływy | 192 | 56 | |||
| Zbycie aktywów trwałych | 192 | 56 | |||
| Wydatki | 4 774 | 4 657 | |||
| Nabycie wartości niematerialnych i środków trwałych | 4 462 | 4 510 | |||
| Nabyte udziały IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) | - | 147 | |||
| Udzielone pożyczki | 300 | - | |||
| Zapłata warunkowa za udziały IMS events sp. z o.o. | 12 | - | |||
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (4 582) | (4 601) | |||
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | |||||
| Wpływy | 3 831 | 4 336 | |||
| Emisja akcji serii G | - | 1 | |||
| Emisja akcji serii F3, H | 7 | 13 | |||
| Agio – akcje serii G | - | 141 | |||
| Dotacja | - | 633 | |||
| Wpływy z tytułu faktoringu | - | 400 | |||
| Wpływy z tytułu leasingu finansowego | 3 650 | 3 003 | |||
| Wpływy z tytułu odsetek od lokat bankowych | 174 | 145 | |||
| Wydatki | 11 048 | 5 410 | |||
| Nabycie akcji własnych | 4 957 | 998 | |||
| Wypłata dywidendy | 2 665 | 1 327 | |||
| Spłata kredytów bankowych (w tym faktoring) i pożyczek | 1 081 | 859 | |||
| Płatności z tytułu leasingu finansowego | 2 047 | 2 226 | |||
| Udzielone pożyczki | 64 | - | |||
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (7 217) | (1 074) | |||
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | (3 498) | 3 525 | |||
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU | 8 830 | 5 305 | |||
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU, W TYM: | 5 332 | 8 830 | |||
| - o ograniczonej możliwości dysponowania | 15 | 19 | |||
| BILANSOWA ZMIANA STANU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH | (3 498) | 3 525 |
1. Zasady sporządzenia skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
1.1. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane informacje finansowe zostały sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości (MSR) 34 "Śródroczna Sprawozdawczość Finansowa", który został zatwierdzony przez Unię Europejską.
Porównawcze dane finansowe na dzień 31 grudnia 2014 r. oraz za dwanaście miesięcy zakończonych 31 grudnia 2014 r. zostały przygotowane w oparciu o te same podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego.
Dane finansowe jednostek wchodzących w skład Grupy będące podstawą przygotowania śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały przygotowane przy zastosowaniu jednolitych polityk rachunkowości. Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty konsolidacyjne zawarte w dokumentacji konsolidacyjnej Grupy.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych polskich (nie stosuje się zaokrągleń; w wyniku prezentacji danych finansowych w tysiącach złotych sumy podsumowań mogą być różne od sumy składników poszczególnych pozycji, a odchylenie nie powinno przekraczać 1 tysiąca złotych).
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę, co oznacza, że będzie ona kontynuować działalność w dającej się przewidzieć przyszłości i będzie zdolna realizować aktywa i regulować zobowiązania w normalnym toku działalności. Na dzień publikacji niniejszego raportu nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.
W śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej IMS S.A. za cztery kwartały 2015 roku nie wystąpiły korekty dotyczące błędów poprzednich okresów.
1.2. Zasady rachunkowości
Przyjęte w śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy IMS zasady rachunkowości są zgodne z zasadami stosowanymi przy sporządzeniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej IMS za okres od 1 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2014 roku. Szczegółowe zasady rachunkowości zostały zaprezentowane w tym sprawozdaniu, opublikowanym w dniu 30 kwietnia 2015 roku. Sprawozdanie dostępne jest na stronie IMS S.A. (www.ims.fm).
1.3. Zmiany zasad rachunkowości
W okresach rozpoczynających się w dniu i po 1 stycznia 2015 roku obowiązują nowe standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje, które zostały przyjęte przez Unię Europejską ("UE"):
-
Zmiany wynikające z przeglądu MSSF cykl 2010 - 2012 wydane w dniu 12 grudnia 2013 roku (mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 lipca 2014 roku lub później) – w UE najpóźniej dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 lutego 2015 roku lub później);
-
Zmiany wynikające z przeglądu MSSF cykl 2011 - 2013 wydane w dniu 12 grudnia 2013 roku (mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 lipca 2014 roku lub później) – w UE najpóźniej dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2015 roku lub później);
- Zmiany do MSR 19 "Świadczenia pracownicze: Programy określonych świadczeń: Składki pracownicze" (mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 lipca 2014 roku lub później) – w UE najpóźniej dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 lutego 2015 roku lub później);
- Interpretacja KIMSF 21 "Opłaty publiczne" opublikowana 20 maja 2013 roku (ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2014 roku lub później – w UE ma zastosowanie najpóźniej dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 17 czerwca 2014 roku lub później).
Zmiany do opublikowanych standardów i interpretacji, które weszły w życie od 1 stycznia 2015 roku nie wpłynęły na niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Powyższe sprawozdanie nie uwzględnia zmian standardów i interpretacji, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską bądź zostały zatwierdzone, ale wejdą w życie po dniu 31 grudnia 2015 roku.
Ponadto poniższe standardy i interpretacje KIMSF wydano do zastosowania w przyszłości:
- MSSF 9 "Instrumenty finansowe" wydany 24.07.2014 r.; obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie;
- MSSF 14 "Odroczone salda z regulowanej działalności" wydany 30.01.2014 r.; obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie;
- MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" wydany 28.05.2014 r.; obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub po tej dacie;
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" –Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem; wydane 11.09.2014 r.; obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie;
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe", MSSF 12 "Ujawnienia na temat udziałów w innych jednostkach" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" – Jednostki inwestycyjne: zastosowanie zwolnienia z konsolidacji; wydane 18.12.2014 r.; obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie;
- Zmiany do MSSF 11 "Wspólne ustalenia umowne" Rozliczanie nabycia udziałów we wspólnych operacjach; wydane 06.05.2014 r.; obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie;
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" Inicjatywa w odniesieniu do ujawnień; wydane 18.12.2014 r.; obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie;
-
Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" oraz MSR 38 "Aktywa niematerialne" Wyjaśnienia na temat akceptowalnych metod amortyzacyjnych; wydane 12.05.2014 r.; obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie;
-
Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" oraz MSR 41 "Rolnictwo" – Rolnictwo: uprawy roślinne; wydane 30.06.2014 r.; obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie;
- Zmiany do MSR 27 "Jednostkowe sprawozdania finansowe" Metoda praw własności w jednostkowych sprawozdaniach finansowych; wydane 12.08.2014 r.; obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie;
- Zmiany do różnych standardów "Poprawki do MSSF (cykl 2012-2014)" dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 5, MSSF 7, MSR 19 oraz MSR 34) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa; wydane 25.09.2014 r.; obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 lub po tej dacie.
Zarząd analizuje konsekwencje oraz wpływ zastosowania powyższych nowych standardów oraz interpretacji na sprawozdania finansowe.
1.4. Wartości szacunkowe
Profesjonalny osąd
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu zastosowania osądów, szacunków i przyjęcia pewnych założeń, które mają wpływ na kwoty prezentowane w sprawozdaniu finansowym. Zarząd kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje politykę rachunkowości, która zapewnia, iż sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
- − prawidłowo, jasno i rzetelnie przedstawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne;
- − odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji;
- − sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny;
- − kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji.
Na dzień 31 grudnia 2015 roku w spółkach Grupy Kapitałowej IMS nie wystąpiły istotne zmiany wielkości szacunkowych oraz metodologii dokonywania szacunków, które miałyby wpływ na sprawozdania bieżące lub sprawozdania za okresy przyszłe.
Najistotniejsze szacunki dokonane za okres dwunastu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2015 roku dotyczą:
a) Klasyfikacji umów leasingu
Spółki Grupy są stronami umów leasingu, które spełniają warunki umów leasingu finansowego lub operacyjnego. Klasyfikacja leasingu operacyjnego lub finansowego odbywa się w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej transakcji.
b) Aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy
Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według obowiązujących przepisów będą stosowane na moment zrealizowania aktywa lub rozwiązania rezerwy, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały prawnie lub faktycznie na dzień bilansowy. Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskanych wyników finansowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
c) Odpisu aktualizującego należności
Spółki Grupy dokonały aktualizacji wartości należności, oceniły prawdopodobieństwo uzyskania wpływów z tytułu przeterminowanych należności i oszacowały wartość utraconych wpływów, na które utworzono odpis aktualizujący. Odpisy aktualizujące tworzone są w kwocie, którą uznaje się za mało prawdopodobną do odzyskania. Za odzyskanie uznaje się zapłatę należności (w wyniku postępowania polubownego lub nakazem sądowym) lub przyznanie odszkodowania od ubezpieczyciela należności.
d) Odpisu aktualizującego zapasy
Spółki Grupy dokonały aktualizacji wartości zapasów (materiałów i towarów). Na dzień 31.12.2015 roku dokonano analizy przydatności zapasów i oceniono prawdopodobieństwo wykorzystania lub uzyskania przychodu ze sprzedaży posiadanych zapasów. Odpisów aktualizujących wartość zapasów dokonuje się na zasadzie odpisów indywidualnych dla poszczególnych zapasów lub kategorii zapasów. Szacunki dotyczące wartości netto możliwej do uzyskania opierają się na najbardziej wiarygodnych dowodach dostępnych w czasie sporządzania analizy co do przewidywanej kwoty, możliwej do zrealizowania z tytułu sprzedaży zapasów. Odpis aktualizujący wartość zapasów obciąża pozostałe koszty operacyjne. Jeżeli w kolejnych okresach sprawozdawczych wartość wynikająca z wyceny według ceny sprzedaży netto zaktualizowanego zapasu (materiału, towaru) jest wyższa od wartości księgowej, dokonuje się odwrócenia uprzednio dokonanego odpisu utraty wartości lub jego odpowiedniej części. Odwrócenie wartości uprzednio dokonanego odpisu powiększa pozostałe przychody operacyjne.
1.5. Informacje na temat segmentów działalności
Informacje dotyczące poszczególnych segmentów działalności operacyjnej Grupy IMS prezentowane są w śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Na dzień 31.12.2015 r. nie wystąpiły różnice w zakresie podstawy wyodrębniania segmentów, wyceny zysku lub straty segmentu w porównaniu z zasadami przyjętymi w sprawozdaniu rocznym za 2014 rok.
Dokonując klasyfikacji segmentów operacyjnych w Grupie kierowano się zasadą, że segment operacyjny jest częścią składową jednostki:
- a) która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki);
- b) której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w jednostce oraz wykorzystujący te wyniki przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu;
- c) w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Sprawozdawczość segmentów operacyjnych na poziomie Grupy jest spójna z raportowaniem wewnętrznym na potrzeby Zarządu i Kierownictwa. Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów oraz oceny skutków wyników działalności.
Grupa stosuje jednolite zasady księgowe dla wszystkich segmentów.
Do przychodów segmentu nie zalicza się:
- − zysków nadzwyczajnych;
- − przychodów z tytułu dywidend;
- − pozostałych, niewymienionych przychodów operacyjnych i finansowych, których przyporządkowanie do poszczególnych segmentów nie jest możliwe.
Koszty segmentu stanowią koszty bezpośrednie projektów realizowanych w ramach danego segmentu dające się zakwalifikować do danego segmentu.
Do kosztów segmentu nie zalicza się:
- − kosztów ogólnych nie dających się zakwalifikować do danego segmentu;
- − strat nadzwyczajnych;
- − pozostałych, niewymienionych kosztów operacyjnych i finansowych, których przyporządkowanie do danego segmentu nie jest możliwe.
Wynik segmentu jest różnicą między przychodami segmentu, a kosztami segmentu.
Podstawowym segmentowym układem sprawozdawczym przyjętym przez Grupę IMS jest układ według segmentów branżowych. Organizacja i zarządzanie Grupy odbywa się w podziale na segmenty, uwzględniające rodzaj oferowanych usług.
Działalność Grupy mieści się w pięciu segmentach:
- Abonamenty audio i video;
- Abonamenty aroma;
- Usługi reklamowe audio;
- Digital Signage;
- Eventy.
Podział dotyczący obszarów geograficznych przeprowadzono opierając się na kryterium lokalizacji geograficznej klientów. Grupa działa przede wszystkim na terenie Polski. Poniższa tabela prezentuje podział przychodów ze sprzedaży uwzględniający strukturę geograficzną.
| Przychody netto ze sprzedaży – struktura terytorialna | Okres 12 miesięcy zakończony | |||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2015 r. | 31.12.2014 r. | |||
| Polska | 39 442 | 34 716 | ||
| Zagranica | 2 560 | 2 297 | ||
| Przychody netto ze sprzedaży | 42 002 | 37 013 |
Informacje o wiodących klientach
W 2015 roku, jak też w 2014 roku sprzedaż do żadnego z Klientów nie przekroczyła 10% ogółu przychodów netto ze sprzedaży Grupy.
| O kre s 1 2 m ies ię ko ńc cy za zo ny |
bo A nty na me d io i v i de au o |
bo A nty na me ar om a |
ług i Us k lam d io re ow e a u |
D ig ita l S ig na g e |
Ev ty en |
ła da ż Po sta zo sp rze (w da ż ty m sp rze ów i m ria ł ów tow ate ar ko ia szt tw ora z wy orz en du kt ów łas p ro na w ne by dn ki i j otr ost p ze e ian tan zm a s u du kt ów ) p ro |
RA ZE M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 dn ia 20 15 g ru r. |
|||||||
| ho dy da ży d e lim ina j i Prz y c ze sp rze p rze c am ko li da j mi ns o cy ny |
16 38 9 |
4 9 41 |
8 5 57 |
7 83 9 |
3 1 48 |
8 0 94 |
48 96 8 |
| śc i og ó łem % w rto wa |
33 % |
10% | 17% | 16% | 6% | 18% | 100 % |
| - | |||||||
| be śre dn do ów Ko io isa szt nt y zp o p rzy p ne se g me |
6 5 25 |
2 8 28 |
2 2 84 |
4 72 1 |
2 1 35 |
6 9 50 |
25 44 3 |
| WY NI K N A S EG ME NC IE |
9 8 64 |
2 1 13 |
6 2 73 |
3 1 18 |
1 0 13 |
1 1 44 |
23 52 5 |
| ś ć s tow ntu ren no eg me |
60 % |
43 % |
73 % |
40 % |
32 % |
14% | 48 % |
| j ni isa do ów Ko szt nt y op era cy ne ep rzy p ne se g me |
14 53 7 |
||||||
| E lim ina j ko li da j c e ns o cy ne |
( 18 5) |
||||||
| EB IT |
8 8 03 |
||||||
| ni k n dz ia ła lno śc i fin j Wy a an sow e |
2) ( |
||||||
| lim ina j ko li da j E c e ns o cy ne |
25 9) ( |
||||||
| i k n dz ia ła lno śc i g da j Wy n a os p o rcz e |
8 5 42 |
||||||
| da k do ho do Po te c wy |
1 7 02 |
||||||
| k n k o bro dz ia ła lno śc i Zy ett tow s o z a r o y z ko j, nty ty nu ow an e w m: |
6 8 40 |
||||||
| SK TO PIS KC ON IUS ZO ZY N ET PR ZY AN Y A J AR M J ED NO ST KI DO MI NU J Ą CE J |
6 8 52 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów dla poszczególnych segmentów działalności (działalność kontynuowana i zaniechana)
| kre ies ię ko ńc O s 1 2 m cy za zo ny |
A bo nty na me d io i v i de au o |
A bo nty na me ar om a |
Us ług i k lam d io re ow e a u |
ig ita l S ig D na g e |
Ev ty en |
ła da ż Po sta zo sp rze da (w ż ty m sp rze ów i m ria ł ów tow ate ar ko szt ora z ia tw wy orz en du kt ów łas p ro na w ne by j dn ki i otr ost p ze e ian tan zm a s u du kt ów ) p ro |
RA ZE M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| dn ia 31 20 14 g ru r. |
|||||||
| ho dy da d e lim Prz ży ina j i y c ze sp rze p rze c am ko li da j mi ns o cy ny |
16 37 4 |
4 8 45 |
8 1 66 |
5 8 48 |
3 2 96 |
3 8 34 |
42 36 3 |
| śc ó łem % w i og rto wa |
39 % |
11 % |
19 % |
14 % |
8% | 9% | 10 0% |
| - | |||||||
| be śre dn do ów Ko io isa szt nt y zp o p rzy p ne se g me |
6 4 22 |
2 3 83 |
2 7 54 |
4 2 18 |
2 6 73 |
2 8 26 |
2 1 2 76 |
| WY NI K N A S EG ME NC IE |
9 9 52 |
2 4 62 |
5 4 12 |
1 6 30 |
62 3 |
1 0 08 |
21 08 7 |
| ś ć s tow ntu ren no eg me |
61 % |
51 % |
66 % |
28 % |
19 % |
26 % |
50 % |
| do ów Ko j ni isa szt nt y op era cy ne ep rzy p ne se g me |
14 21 1 |
||||||
| lim ina j ko li da j E c e ns o cy ne |
26 | ||||||
| EB IT |
6 9 02 |
||||||
| ni k n dz ia ła lno śc i fin j Wy a an sow e |
80 | ||||||
| E lim ina j ko li da j c e ns o cy ne |
( ) 27 1 |
||||||
| i k n dz ia ła lno śc i g da j Wy n a os p o rcz e |
6 7 11 |
||||||
| Po da k do ho do te c wy |
1 1 94 |
||||||
| k n k o bro dz ia ła lno śc i Zy ett tow s o z a r o y z |
|||||||
| ko j, nty ty nu ow an e w m: |
5 5 17 |
||||||
| ZY SK N ET TO PR ZY PIS AN Y A KC J ON AR IUS ZO M J ED NO ST KI DO MI NU J Ą CE J |
5 5 05 |
Pozostałe informacje dotyczące segmentów działalności
| bo A nty na me d io i v i de au o |
bo A nty na me ar om a |
ług i re k lam Us ow e d io au |
D ig ita l S ig na g e |
Ev ty en |
śc i Wa rto iep isa do n rzy p ne ka h ws za ny c ów nt se g me |
RA ZE M |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sta a 3 dn ia 20 1 g 15 n n ru r. |
|||||||
| kty da A nt wa se g me u s p raw oz wc ze g o: |
7 5 59 |
4 3 90 |
1 5 15 |
6 8 49 |
78 0 |
75 6 |
21 84 9 |
| ś ć f irm rto wa y |
- | - | 10 4 |
1 4 42 |
13 5 |
- | 1 6 81 |
| śc i n iem ria lne i p rto ate wa raw ne |
22 1 |
16 | 27 | - | - | 16 3 |
42 7 |
| śro d ki t łe rw a |
5 9 43 |
2 1 53 |
- | 84 7 |
93 | 34 6 |
9 3 82 |
| le żn śc i z łu do w i ług ty tu sta n a o us |
1 3 95 |
2 2 21 |
1 3 84 |
4 5 60 |
55 2 |
24 7 |
10 35 9 |
| kre ies ię ko ńc dn ia O s 1 2 m 31 20 15 cy za zo ny g ru r. |
|||||||
| ho dy d k lie ów h Prz nt trz y c o ze wn ę ny c |
13 97 3 |
4 3 52 |
8 5 57 |
7 8 39 |
3 1 48 |
4 1 33 |
42 00 2 |
| ho dy łu kc dzy Prz j i m ię mi z t tu tra nta y c y ns a se g me |
2 4 16 |
58 9 |
- | - | - | 3 9 61 |
6 9 66 |
| Am j ort y zac a |
1 0 71 |
80 7 |
32 | 47 2 |
78 | 69 7 |
3 1 57 |
| dn ia 20 Sta a 3 14 n n ru r. |
bo A nty na me d io i v i de au o |
bo A nty na me ar om a |
ług i re k lam Us ow e d io au |
D ig ita l S ig na g e |
Ev ty en |
śc i Wa rto iep isa do n rzy p ne ka h ws za ny c ów nt se g me |
RA ZE M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 g da A nt |
7 0 80 |
2 3 89 |
1 2 30 |
4 3 80 |
1 6 67 |
99 4 |
17 74 1 |
| kty wa se g me u s p raw oz wc ze g o ś ć |
|||||||
| f irm rto wa y |
- | - | 10 4 |
1 4 42 |
19 4 |
- | 1 7 40 |
| śc i n iem ria lne i p rto ate wa raw ne |
23 5 |
- | 59 | - | - | 35 9 |
65 4 |
| śro d ki t łe rw a |
4 7 05 |
1 8 08 |
- | 73 7 |
21 3 |
57 9 |
8 0 42 |
| le śc łu do ług żn i z w i ty tu sta n a o us |
2 1 40 |
58 1 |
1 0 67 |
2 2 00 |
1 2 60 |
56 | 7 3 05 |
| kre ies ię ko ńc dn ia O s 1 2 m 31 20 14 cy za zo ny g ru r. |
|||||||
| ho dy d k lie ów h Prz nt trz y c o ze wn ę ny c |
13 29 8 |
3 8 64 |
8 1 66 |
6 1 33 |
3 2 96 |
2 2 55 |
37 01 3 |
| ho dy łu kc dzy Prz j i m ię mi z t tu tra nta y c y ns a se g me |
3 6 98 |
48 0 |
- | - | - | 1 1 72 |
5 3 50 |
| Am j ort y zac a |
1 1 78 |
48 6 |
32 | 40 8 |
58 | 72 7 |
2 8 89 |
1.6. Sezonowość i cykliczność sprzedaży
Działalność Grupy Kapitałowej IMS nie charakteryzuje się znaczącą sezonowością za wyjątkiem przychodów związanych ze sprzedażą usług reklamowych audio i Digital Signage realizowanych przez IMS S.A. Okres zwiększonej konsumpcji w punktach sprzedaży powoduje wzrost sprzedaży usług reklamowych audio i Digital Signage w IV kwartale. Niższe przychody na początku roku wynikają głównie z braku zatwierdzonych budżetów na kolejny rok w firmach współpracujących w branży reklamowej.
Sezonowość sprzedaży usług reklamowych w IMS S.A. prezentuje tabela poniżej.
| Sezonowość sprzedaży | I kwartał 2014 r. |
II kwartał 2014 r. |
III kwartał 2014 r. |
IV kwartał 2014 r. |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ogółem | 6 650 | 7 536 | 7 121 | 8 804 | 30 111 |
| Kwartalny wskaźnik sprzedaży | 22% | 25% | 24% | 29% | 100% |
| Przychody z tytułu usług reklamowych |
2 310 | 3 239 | 2 597 | 4 072 | 12 218 |
| Kwartalny wskaźnik sprzedaży usług reklamowych |
19% | 27% | 21% | 33% | 100% |
| Sezonowość sprzedaży | I kwartał 2015 r. |
II kwartał 2015 r. |
III kwartał 2015 r. |
IV kwartał 2015 r. |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
| Przychody ogółem | 7 382 | 7 983 | 7 583 | 11 690 | 34 638 |
| Kwartalny wskaźnik sprzedaży | 21% | 23% | 22% | 34% | 100% |
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody z tytułu usług reklamowych |
2 649 | 3 171 | 2 649 | 4 592 | 13 061 |
| Kwartalny wskaźnik sprzedaży usług reklamowych |
20% | 24% | 20% | 36% | 100% |
2. Noty do skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota R1 – Zysk na jedną akcję
a) Zysk na akcję z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej
| Okres 12 miesięcy zakończony | |||
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | ||
| Podstawowy zysk na akcję (gr na akcję) | 21 | 17 | |
| Rozwodniony zysk na akcję (gr na akcję) | 21 | 17 | |
| Zysk i średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia: |
|||
| Zysk netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej | 6 840 | 5 517 | |
| Strata netto przypisana udziałom niekontrolującym | (12) | 12 | |
| Zysk z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej |
6 852 | 5 505 | |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku podstawowego na akcję (po doprowadzeniu do porównywalności) |
33 323 934 | 33 323 934 | |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku rozwodnionego na akcję (po doprowadzeniu do porównywalności) |
33 323 934 | 33 323 934 |
b) Zysk na akcję z działalności za okres sprawozdawczy przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej
| Okres 12 miesięcy zakończony | |||
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | ||
| Podstawowy zysk na akcję (gr na akcję) | 21 | 17 | |
| Rozwodniony zysk na akcję (gr na akcję) | 21 | 17 | |
| Zysk i średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia: |
|||
| Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej | 6 852 | 5 505 | |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku podstawowego na akcję (po doprowadzeniu do porównywalności) |
33 323 934 | 33 323 934 | |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku rozwodnionego na akcję (po doprowadzeniu do porównywalności) |
33 323 934 | 33 323 934 |
Nota R2 – Pozostałe przychody i koszty operacyjne
| Pozostałe przychody operacyjne | Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|---|---|
| Otrzymane odszkodowania | 149 | 10 | 12 | (6) |
| Spisane przedawnione zobowiązania | 50 | 1 | (29) | 1 |
| Rozwiązane rezerwy (gł. na należności dochodzone na drodze sądowej) |
32 | 229 | (7) | 91 |
| Darowizna | - | 28 | - | 13 |
| Ujawnione śr. trwałe/otrzymane środki trwałe/aktualizacja zapasów magazynowych |
20 | 12 | 9 | (5) |
| Zwrot kosztów sądowych | 20 | 19 | 5 | 19 |
| Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych |
17 | 1 | 16 | 1 |
| Inne przychody operacyjne | - | 23 | - | 18 |
| Razem | 288 | 323 | 6 | 132 |
| Pozostałe koszty operacyjne | Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|---|---|
| Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych, w tym: |
118 | 58 | 27 | 48 |
| - odpisy aktualizujące wartość należności |
118 | 58 | 27 | 48 |
| Strata ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych |
13 | 11 | 6 | (2) |
| Aktualizacja zapasów i niedobory | 37 | 36 | 37 | (12) |
| Odpisane należności - umorzenie | 12 | 25 | - | (10) |
| Koszty odszkodowań i kar | - | 68 | - | 68 |
| Darowizny na rzecz fundacji | 7 | 10 | - | 10 |
| Likwidacja materiałów / towarów / środków trwałych |
1 | 117 | (1) | 117 |
| Inne koszty operacyjne | 27 | 13 | 12 | 5 |
| Razem | 215 | 338 | 81 | 224 |
Nota R3 – Przychody i koszty finansowe
| Razem | 190 | 173 | 50 | 58 |
|---|---|---|---|---|
| - pozostałe | 9 | 23 | (1) | 10 |
| - z tytułu udzielonych pożyczek | 7 | - | 5 | - |
| - z tytułu lokat bankowych | 174 | 150 | 46 | 48 |
| Odsetki, w tym: | 190 | 173 | 50 | 58 |
| Przychody finansowe | Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
| Koszty finansowe | Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|---|---|
| Odsetki, w tym dla: | 163 | 179 | 43 | 48 |
| - banków i instytucji leasingowych | 160 | 170 | 44 | 40 |
| - organów administracji państwowej | 2 | 6 | 1 | 6 |
| - pozostałych jednostek | 1 | 3 | (2) | 2 |
| Koszty faktoringu | 29 | 39 | 12 | 17 |
| Straty z tyt. różnic kursowych | 111 | 128 | 41 | 58 |
| Aktualizacja wartości aktywów finansowych |
67 | - | 67 | - |
| Odpis z tytułu utraty wartości firmy z konsolidacji IMS events sp. z o.o. |
59 | - | 59 | - |
| Inne koszty finansowe | 22 | 18 | 5 | 11 |
| Razem | 451 | 364 | 227 | 134 |
Nota R4 – Podatek dochodowy
| Struktura podatku dochodowego – bieżący i odroczony |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r. |
Za okres 3 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|---|---|
| Podatek bieżący | 1 764 | 1 446 | 630 | 508 |
| Podatek odroczony | (62) | (252) | 79 | (166) |
| Razem | 1 702 | 1 194 | 709 | 342 |
Nota A1 – Wartość firmy
| Wartość firmy | 31 grudnia 2015 r. | |||
|---|---|---|---|---|
| koszt przejęcia |
wartość przejętych aktywów netto przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej |
odpis aktualizujący |
Wartość firmy netto | |
| MALL TV Sp. z o.o. | 2 565 | 792 | 331 | 1 442 |
| IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) |
392 | 94 | 59 | 239 |
| Razem | 2 957 | 886 | 390 | 1 681 |
Wartość firmy z tytułu połączenia z Mall TV
Na dzień bilansowy 31.12.2015 roku Zarząd dokonał testu na utratę wartości wartości firmy wynikającej z połączenia w 2009 r. z Mall TV. Na podstawie modelu DCF oszacowana została wartość użytkowa ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne (systemy Digital Signage w galeriach handlowych, na których świadczone są usługi reklamowe video). Wartość ta wyniosła 5.386 tys. PLN. Wartość przepływów do modelu (w okresie 5-letnim) przyjęta została na podstawie danych historycznych oraz ostrożnych szacunków Zarządu. Przyjęta stopa dyskontowa (5,5%) odpowiada średniemu ważonemu kosztowi kapitału (WACC) wyliczonemu w następujący sposób:
koszt kapitału własnego (6,4 %): - beta = 1,3
-
- stopa wolna od ryzyka = 2,5% (przyjęta stopa oprocentowania 12-miesięcznych depozytów)
- premia za ryzyko = 3,0%
koszt długu (3,0 %) – oszacowany na podstawie średniego kosztu kredytów, pożyczek i leasingów.
WACC – wyliczony w oparciu o historyczny udział (wg. stanu na 31.12.2015 r.) długu i kapitału w finansowaniu ogółem.
Przyjęta za wartość odzyskiwalną wartość użytkowa jest wyższa od wartości bilansowej ośrodka z przypisaną wartością firmy (1.997 tys. PLN), w związku z powyższym przeprowadzony test nie wykazał utraty wartości wartości firmy na dzień 31.12.2015 roku.
Wartość firmy z tytułu nabycia IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.)
Na dzień bilansowy 31.12.2015 roku Zarząd dokonał testu na utratę wartości wartości firmy wynikającej z nabycia IMS events sp. z o.o. Wartość firmy, zgodnie z oczekiwanymi i spodziewanymi efektami synergii, została przypisana do dwóch ośrodków wypracowujących środki pieniężne, będących jednocześnie segmentami operacyjnymi Grupy Kapitałowej:
-
do segmentu eventy – 65% wartości firmy – przypisana wartość firmy w wysokości: 194 tys. PLN,
-
do segmentu usług reklamowych audio – 35% wartości – przypisana wartość firmy w wysokości: 104 tys. PLN.
Na podstawie modelu DCF (w okresie 5-letnim) oszacowana została wartość użytkowa dla każdego z tych ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne. Stopa dyskonta przyjęta została identycznie jak w przypadku testu na utratę wartości wartości firmy wynikającej z połączenia z Mall TV.
Dla ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne na poziomie segmentu eventy do modelu przyjęto przepływy na poziomie 50% przepływów zabudżetowanych na 2016 rok (ostrożne szacunki Zarządu). W latach 2017 – 2020 założono wzrost przepływów o 10% r/r. W wyniku przeprowadzonego testu, wartość użytkowa ośrodka dla segmentu eventy została oszacowana na kwotę 300 tys. PLN. Przyjęta za wartość odzyskiwalną wartość użytkowa jest niższa od wartości bilansowej ośrodka z przypisaną wartością firmy (359 tys. PLN), w związku z powyższym przeprowadzony test wykazał utratę wartości wartości firmy na dzień 31.12.2015 roku w wysokości 59 tys. PLN.
Dla ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne na poziomie segmentu usług reklamowych audio do modelu przyjęto analogiczne założenie dotyczące planowanych przepływów na lata 2016 – 2020 jak w przypadku segmentu eventy. W wyniku przeprowadzonego testu wartość użytkowa ośrodka została oszacowana na kwotę 17.951 tys. PLN. Przyjęta za wartość odzyskiwalną wartość użytkowa jest wyższa od wartości bilansowej ośrodka z przypisaną wartością firmy (170 tys. PLN), w związku z powyższym przeprowadzony test nie wykazał utraty wartości wartości firmy na dzień 31.12.2015 roku.
Nota A2 – Wartości niematerialne i prawne
| Wartości niematerialne i prawne | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | |
|---|---|---|---|
| Pozostałe wartości niematerialne i prawne | 353 | 494 | |
| - w tym system informatyczny B2B (w IMS S.A.) | 184 | 224 | |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 74 | 160 | |
| Razem | 427 | 654 |
Wartości niematerialne i prawne – pozostałe informacje
W 2015 r. Grupa IMS nabyła wartości niematerialne i prawne o łącznej wartości 80 tys. PLN, w tym główną pozycję stanowiły nakłady na licencje komputerowe i programy dla potrzeb studia muzycznego w IMS S.A.
W okresie 01.01.2015 roku – 31.12.2015 roku Grupa IMS nie dokonywała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości WNiP.
Nota A3 – Rzeczowe aktywa trwałe
| Specyfikacja rzeczowych aktywów trwałych | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Urządzenia techniczne i maszyny | 7 839 | 6 486 |
| Środki transportu | 1 039 | 1 060 |
| Inne środki trwałe | 504 | 496 |
| Razem | 9 382 | 8 042 |
| Środki trwałe przeznaczone do zbycia | 10 | 32 |
| Razem | 9 392 | 8 074 |
Rzeczowe aktywa trwałe - pozostałe informacje
Na kategorię urządzenia techniczne i maszyny składają się głównie urządzenia specjalistyczne służące do świadczenia usług marketingu sensorycznego (audio-, video- i aromaboxy) oraz monitory Digital Signage. Zakup urządzeń specjalistycznych w 2015 roku został sfinalizowany w drodze leasingu finansowego i ze środków własnych. W obecnym modelu biznesowym Grupy, większość urządzeń (audioi videoboxy) jest produkowana wewnątrz Grupy, tj. przez IMS r&d sp. z o.o. (dawniej Tech Cave Sp. z o.o.). Na dzień 31.12.2015 r. wartość netto wszystkich maszyn i urządzeń w Grupie wynosiła 7.839 tys. PLN.
W okresie 01.01.2015 r. - 31.12.2015 r. Grupa Kapitałowa IMS nabyła rzeczowe aktywa trwałe o łącznej wartości 4.382 tys. PLN, w tym:
-
urządzenia techniczne i maszyny – 3.788 tys. PLN
-
środki transportu – 446 tys. PLN
-
pozostałe środki trwałe – 148 tys. PLN.
W okresie 01.01.2015 r. - 31.12.2015 r. Grupa IMS nie dokonywała istotnych transakcji sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych.
Na dzień publikacji niniejszego raportu, spółki Grupy IMS nie zaciągnęły istotnych zobowiązań z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych za wyjątkiem opisanych w raporcie zobowiązań leasingowych.
W 2015 roku Grupa IMS nie dokonywała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Rzeczowe aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Na dzień 31 grudnia 2015 roku Grupa IMS wykazuje jeden samochód osobowy jako środek trwały przeznaczony do zbycia.
Nota A4 – Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego
| Podstawa utworzenia aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Skorygowana amortyzacja nieopłaconych w całości zakupów leasingowych |
2 768 | 1 646 |
| Wykonane niezafakturowane usługi, w tym: | 1 947 | 1 471 |
| - opłaty dla pośredników reklamowych | 1 031 | 527 |
| - koszty zakupu miejsca reklamowego | 456 | 453 |
| - koszty usług pośrednictwa | 236 | 230 |
| - koszty dzierżawy powierzchni | 20 | 59 |
| - opłaty do organizacji zbiorowego zarządzania | 109 | 70 |
| - koszty przygotowania strategii marketingowej | - | 80 |
| - koszty usług pozostałych | 115 | 52 |
| Różnica pomiędzy podatkową i bilansową wartością należności | 436 | 505 |
| Rezerwa na wynagrodzenia | 476 | 438 |
| Straty podatkowe | - | 128 |
| Korekta kosztów podatkowych z tytułu nieterminowych płatności | 143 | 115 |
| Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 56 | 102 |
| Rezerwa na badanie i publikację sprawozdań | 20 | - |
| Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe | 9 | 7 |
| Ujemne różnice kursowe | 29 | 113 |
| Pozostałe | 5 | 85 |
| Razem | 5 889 | 4 610 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 1 119 | 876 |
| Podstawa utworzenia rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
| Różnica pomiędzy podatkową i bilansową wartością środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych |
3 996 | 2 958 |
| Przeszacowanie środków trwałych (nabytych w wyniku połączenia) do wartości godziwej |
67 | 78 |
| Niezrealizowane odsetki | 2 | 89 |
| Dodatnie różnice kursowe | 3 | 8 |
| Razem | 4 068 | 3 133 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku | 773 | 595 |
Nota A5 – Aktywa finansowe długoterminowe
| Aktywa finansowe długoterminowe netto | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| a) w pozostałych jednostkach |
300 | - |
| - udzielone pożyczki | 300 | - |
| Razem | 300 | - |
W pozycji aktywa finansowe długoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 roku została wykazana pożyczka udzielona przez IMS S.A. spółce Mood Factory w dniu 1 października 2015 roku. Wartość udzielonej pożyczki wynosi 300 tys. PLN. Oprocentowanie pożyczki ma charakter zmienny i jest sumą stawki WIBOR dla 1-miesięcznych depozytów międzybankowych i marży Pożyczkodawcy w wysokości 4 punktów procentowych. Zwrot pożyczki nastąpi na żądanie Pożyczkodawcy jednak nie wcześniej niż 1 kwietnia 2018 roku. Umowa pożyczki zawiera zapis o możliwości konwersji pożyczki i zaległych odsetek na kapitał zakładowy. Pożyczkodawca od dnia 1 kwietnia 2016 roku może żądać od Wspólników Mood Factory Sp. z o.o. zmiany umowy spółki i podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 700 PLN poprzez utworzenie 14 nowych udziałów przeznaczonych do objęcia przez IMS S.A., które zostaną pokryte przez IMS S.A. wkładem pieniężnym w wysokości równej wartości niezwróconej kwoty pożyczki do dnia podjęcia uchwały o zmianie umowy, przy czym różnica pomiędzy tą kwotą, a kwotą 700 PLN zostanie przekazana na kapitał zapasowy Mood Factory Sp. z o.o.
Nota A6 – Zapasy
| Specyfikacja zapasów | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Materiały | 1 440 | 1 394 |
| Towary | 304 | 178 |
| Razem zapasy brutto | 1 744 | 1 572 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 33 | 71 |
| Razem zapasy netto | 1 711 | 1 501 |
Na koniec 2014 roku stan odpisów aktualizujących zapasy w Grupie Kapitałowej wynosił 71 tys. PLN. Stan odpisów aktualizujących zapasy w trakcie 2015 roku zmniejszył się o kwotę 45 tys. PLN, w tym głównie w wyniku likwidacji (utylizacji) zapasów aromatów (bez wpływu na wynik skonsolidowany). Jednocześnie w wyniku analizy przydatności zapasów dokonanej na dzień 31.12.2015 r. w IMS S.A. utworzono odpis aktualizujące zapasy aromatów w wysokości 7 tys. PLN.
Na dzień 31 grudnia 2015 roku Grupa IMS nie zaciągnęła żadnych istotnych zobowiązań umownych dotyczących zapasów.
Nota A7 – Należności
| Specyfikacja należności | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług | 10 794 | 7 768 |
| Należności z tytułu podatków, w tym: | 17 | 183 |
| - CIT nadpłata zaliczki | 17 | - |
| - VAT nadpłata i do przeniesienia | - | 183 |
| Pozostałe należności, w tym: | 197 | 367 |
| - zaliczki na towary i usługi | 125 | 202 |
| - kaucje i nadpłaty | 57 | 165 |
| - inne | 15 | - |
| Należności brutto | 11 008 | 8 318 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności | 445 | 477 |
| Należności netto | 10 563 | 7 841 |
| Odpisy aktualizujące na 01.01.2014 r. | 685 |
|---|---|
| Utworzenie | 77 |
| Rozwiązanie | 285 |
| Odpis aktualizujący na 31.12.2014 r. | 477 |
| Odpisy aktualizujące na 01.01.2015 r. | 477 |
| Utworzenie | 138 |
| Rozwiązanie | 170 |
| Odpis aktualizujący na 31.12.2015 r. | 445 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Nota A8 – Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
| Specyfikacja środków pieniężnych | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Środki pieniężne na rachunkach bankowych, w tym: | 5 314 | 8 826 |
| - depozyty do 1 roku | 4 000 | 6 500 |
| - rachunki bieżące | 1 314 | 2 326 |
| Środki pieniężne w kasie | 18 | 4 |
| Razem | 5 332 | 8 830 |
Na dzień 31 grudnia 2015 roku Grupa Kapitałowa IMS posiada depozyty terminowe do 1 roku w następujących bankach:
| okres trwania lokaty | ||||
|---|---|---|---|---|
| Bank | kwota lokaty/depozytu od do |
|||
| ING Bank Śląski S.A. | 2 500 | 2015-11-09 | 2016-02-29 | |
| HSBC Bank Polska S.A. | 1 500 | 2015-12-18 | 2016-01-28 | |
| 4 000 |
Lokaty oprocentowane są na warunkach rynkowych. Grupa na bieżąco zwiększa lub zmniejsza poziom lokat bankowych w zależności od aktualnych potrzeb operacyjnych, inwestycyjnych i finansowych.
Grupa generuje wysokie dodatnie przepływy z działalności operacyjnej. W okresie 01.01.2015 r. - 31.12.2015 r. było to 8.302 tys. PLN (przy EBITDA w wysokości 11.960 tys. PLN), a w 2014 roku – 9.200 tys. PLN (przy EBITDA w wysokości 9.791 tys. PLN).
Na dzień 31 grudnia 2015 r. środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania wynoszą 15 tys. PLN (na 31.12.2014 roku była to kwota 19 tys. PLN) i dotyczą tworzonego w IMS S.A. i IMS r&d sp. z o.o. (dawniej Tech Cave Sp. z o.o.) Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Nota A9 – Instrumenty finansowe
| Stan na dzień 31.12.2015 r. | Kategorie instrumentów finansowych | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Klasy instrumentów finansowych | Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pożyczki i należności |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Razem |
| Należności z tytułu dostaw i usług, pozostałe należności (bez budżetowych) |
- | - | 10 546 | - | 10 546 |
| Środki pieniężne | - | 5 332 | - | - | 5 332 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (bez budżetowych) |
- | - | - | 4 264 | 4 264 |
| Zobowiązanie z tytułu leasingu | - | - | - | 5 009 | 5 009 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów (w tym faktoring) |
- | - | - | 202 | 202 |
| Pożyczki udzielone | - | - | 302 | - | 302 |
| Razem | - | 5 332 | 10 848 | 9 475 | 25 655 |
Stan na dzień 31.12.2014 r. Kategorie instrumentów finansowych Klasy instrumentów finansowych Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy Pożyczki i należności Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu Razem Należności z tytułu dostaw i usług, pozostałe należności (bez budżetowych) - - 7 658 - 7 658 Środki pieniężne - 8 830 - - 8 830 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (bez budżetowych) - - - 4 478 4 478 Zobowiązanie z tytułu leasingu - - - 3 254 3 254 Zobowiązania z tytułu kredytów (w tym faktoring) - - - 1 477 1 477 Razem - 8 830 7 658 9 209 25 697
Do instrumentów finansowych mających największe znaczenie dla sprawozdania finansowego Grupy należą przede wszystkim: należności oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu leasingu, zobowiązania z tytułu kredytów oraz środki pieniężne. Wszystkie instrumenty finansowe narażone są na różnego rodzaju ryzyka finansowe takie jak: ryzyko walutowe, ryzyko stóp procentowych, ryzyko kredytowe, a także ryzyko utraty płynności, z czego te dwa pierwsze ryzyka wydają się istotniejsze od pozostałych. Zarząd na bieżąco monitoruje niezbędne informacje oraz w razie konieczności podejmuje odpowiednie kroki w celu zminimalizowania wpływu wszystkich w/w rodzajów ryzyka na sytuację finansową Grupy Kapitałowej. Na dzień 31 grudnia 2015 r. wrażliwość instrumentów finansowych narażonych na w/w ryzyka nie odbiega istotnie od informacji zaprezentowanych w nocie A10 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej IMS za okres od 1 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2014 roku. Wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu nie odbiega istotnie od zaprezentowanej wartości bilansowej.
| Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej |
Poziom wartości godziwej | Razem wartość | ||
|---|---|---|---|---|
| przez wynik finansowy | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | godziwa |
| 31 grudnia 2015 r. | ||||
| Aktywa: | ||||
| Udziały w innych spółkach | - | - | - | - |
| Środki pieniężne | 5 332 | - | - | 5 332 |
| Aktywa razem | 5 332 | - | - | 5 332 |
| Zobowiązania: | ||||
| Zobowiązania razem (-) | - | - | - | - |
| Wartość godziwa netto | 5 332 | - | - | 5 332 |
| Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej |
Poziom wartości godziwej | Razem wartość godziwa |
||
|---|---|---|---|---|
| przez wynik finansowy | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | |
| 31 grudnia 2014 r. | ||||
| Aktywa: Udziały w innych spółkach |
- | - | - | - |
| Środki pieniężne Aktywa razem |
8 830 8 830 |
- - |
- - |
8 830 8 830 |
| Zobowiązania: | ||||
| Zobowiązania razem (-) | - | - | - | - |
| Wartość godziwa netto | 8 830 | - | - | 8 830 |
W okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2015 roku nie wystąpiły przesunięcia instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej pomiędzy poziomami hierarchii wartości godziwej, nie dokonywano zmian w sposobie ustalania wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej oraz nie dokonywano zmiany klasyfikacji instrumentów finansowych.
Nota P1 – Kapitał podstawowy
| Kapitał podstawowy | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Kapitał podstawowy | 673 | 678 |
W 2015 roku jednostka dominująca dokonała dwóch zmian wysokości kapitału zakładowego. W dniu 3 czerwca 2015 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie IMS S.A. działając na podstawie art. 359 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych oraz na podstawie § 8 Statutu Spółki podjęło uchwałę nr 23 w sprawie umorzenia akcji własnych Spółki. Umorzonych zostało 579.229 akcji zwykłych na okaziciela (akcji własnych Spółki), o wartości nominalnej 2 (dwa) grosze każda ("Akcje") o łącznej wartości nominalnej 11.584,58 PLN. Po dokonaniu umorzenia kapitał zakładowy Spółki wyniósł 666.219,26 PLN, a ogólna liczba akcji i ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki wyniosła 33.310.963. Rejestracja obniżenia kapitału zakładowego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie o kwotę 11.584,58 PLN do wartości 666.219,26 PLN nastąpiła w dniu 15 czerwca 2015 roku.
W dniu 26 czerwca 2015 r. w wyniku emisji i objęcia 355.000 akcji serii H przez osoby uprawnione na mocy Regulaminu Programu Motywacyjnego na lata 2013 – 2015, nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego IMS S.A. o kwotę 7.100 PLN. Po podwyższeniu, kapitał zakładowy Spółki wynosi 673.319,26 PLN, a łączna liczba akcji 33.665.963. Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie nastąpiła z dniem 3 września 2015 r.
Szczegółowe informacje dotyczące procesu umorzenia akcji oraz emisji i objęcia akcji serii H zostały przestawione w części I pkt. 4.6. oraz w pkt 4.7. niniejszego raportu.
| Kapitał podstawowy - struktura |
Ilość akcji | Ilość głosów | Wartość nominalna serii akcji (w złotych) |
Wartość nominalna 1 akcji (w złotych) |
|---|---|---|---|---|
| Seria A | 33 310 963 | 33 310 963 | 666 219,26 | 0,02 |
| Seria H | 355 000 | 355 000 | 7 100,00 | 0,02 |
| Razem | 33 665 963 | 33 665 963 | 673 319,26 |
W dniu 3 czerwca 2015 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie IMS S.A. podjęło uchwałę nr 25 w sprawie zmiany Statutu Spółki, w tym ujednolicono nazwy serii wyemitowanych akcji.
Akcje żadnej z serii nie są uprzywilejowane co do dywidendy ani co do głosu.
Na dzień publikacji raportu Spółka posiada 2.952.284 akcje własne o wartości nominalnej 59.045,68 PLN, które stanowią 8,77% kapitału zakładowego Spółki i zostały skupione w ramach prowadzonych przez Emitenta skupach akcji własnych opisanych w części I pkt. 4.5. niniejszego raportu.
| Kapitał zapasowy i rezerwowy | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. 7 310 |
|
|---|---|---|---|
| Kapitał zapasowy | 3 463 | ||
| Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na zakup akcji własnych | 6 387 | 3 000 |
W dniu 1 grudnia 2015 roku Walne Zgromadzenie podjęło Uchwałę nr 5 w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do zakończenia nabywania akcji własnych na podstawie i w granicach upoważnienia udzielonego Uchwałą nr 9 NWZ z dnia 17.02.2014 roku. Na podstawie Uchwały nr 9 z 17.02.2014 r. Spółka nabyła łącznie 745.293 akcje własne za łączną kwotę 1.650.733,55 PLN. Walne Zgromadzenie w dniu 1 grudnia 2015 r. udzieliło Zarządowi upoważnienia do przekazania w całości na kapitał zapasowy środków finansowych niewykorzystanych na nabycie akcji własnych zgromadzonych w ramach kapitału rezerwowego pod nazwą "Środki na nabycie akcji własnych", a następnie do rozwiązania tego kapitału rezerwowego. Niewykorzystane środki w wysokości 1.361 tys. PLN podwyższyły wartość kapitału zapasowego Emitenta. Jednocześnie NWZ podjęło Uchwałę nr 6 w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do nabycia nie więcej niż 3.333.333 akcji własnych Spółki za łączną kwotę nie przekraczającą 6.000.000 PLN. Środki na nabycie akcji własnych w wysokości 6 mln PLN zostały wydzielone z kapitału zapasowego do pozycji kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na zakup akcji własnych.
| Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach |
31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach |
3 861 | 1 813 |
Wzrost wartości kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach wynika z podjętej w dniu 3 czerwca 2015 roku przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie IMS S.A. Uchwały nr 8 w sprawie podziału zysku, w tym m.in. przeniesienia części osiągniętego zysku, tj. kwoty 2.048 tys. PLN na kapitał rezerwowy Spółki z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach.
Nota P2 – Kredyty i pożyczki
| Kredyty i pożyczki - specyfikacja | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | |
|---|---|---|---|
| Kredyty | 202 | 1 477 | |
| - długoterminowe | - | - | |
| - krótkoterminowe, w tym: | 202 | 1 477 | |
| - faktoring | 202 | 400 | |
| Pożyczki | - | - | |
| Kredyty i pożyczki razem | 202 | 1 477 | |
| Kredyty i pożyczki długoterminowe razem | - | - | |
| Kredyty i pożyczki krótkoterminowe razem | 202 | 1 477 |
W dniu 22 grudnia 2015 roku IMS S.A. podpisała umowę z Deutsche Bank Polska S.A. o kredyt obrotowy w rachunku bieżącym w wysokości 4 mln PLN. Uzyskane środki będą wykorzystane do finansowania bieżącej działalności Emitenta. Oprocentowanie umowy ma charakter zmienny i jest oparte o stawkę WIBOR 1M powiększoną o marżę banku. W tym samym dniu umowę o kredyt obrotowy w rachunku bieżącym z Deutsche Bank Polska S.A. w wysokości 1 mln PLN podpisała IMS r&d sp. z o.o. Warunki umowy są takie jak w przypadku umowy Emitenta, z zastrzeżeniem dodatkowego zabezpieczenia w formie umowy przystąpienia do długu przez IMS S.A., który na zabezpieczenie zobowiązania kredytowego wystawił weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz ustanowił nieodwołalne pełnomocnictwo do dysponowania przez Bank wszystkimi rachunkami Emitenta prowadzonymi przez Bank, w zakresie spłaty wobec Banku zobowiązań powstałych na podstawie lub w związku z zawartą umową kredytu przez IMS r&d sp. z o.o.
Na dzień 31 grudnia 2015 r. w/w linie kredytowe w rachunkach bieżących w Deutsche Bank Polska S.A. nie były wykorzystywane.
Na dzień publikacji raportu Emitent posiada dodatkowo otwartą linię kredytową w rachunku bieżącym w ING Bank Śląski S.A. w wysokości 4 mln PLN. Umowa została podpisana w dniu 16.02.2016 roku i obowiązuje do 16.02.2017 roku. Oprocentowanie linii kredytowej ma charakter zmienny i jest oparte o stawkę WIBOR 1M powiększoną o marżę banku.
O podpisanych umowach kredytowych Emitent informował komunikatami ESPI nr 73/2015 z dn. 22.12.2015 r. i 12/2016 z dn. 16.02.2016 r.
| Spółka Bank |
Linia kredytowa wg. umowy |
Kwota pozostała do spłaty |
Termin | Zabezpieczenie | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| waluta | kwota | waluta | PLN | spłaty | ||||
| IMS S.A. | Deutsche Bank Polska S.A. (kredyt obrotowy odnawialny) |
PLN | 4 000 | PLN | - | 2016-12-09 | weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz nieodwołalnym pełnomocnictwem do dysponowania przez Bank wszystkimi rachunkami kredytobiorcy prowadzonymi przez Bank, w zakresie spłaty zobowiązań powstałych na podstawie lub w związku z zawartą umową kredytu |
|
| Razem | 4 000 | - | ||||||
| IMS r&d sp. z o.o. (dawniej Tech Cave Sp. z o.o.) |
IMS S.A. Deutsche Bank Polska S.A. (kredyt obrotowy odnawialny) |
PLN | 1 000 | PLN | - | 2016-12-09 | weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz nieodwołalnym pełnomocnictwem do dysponowania przez Bank wszystkimi rachunkami kredytobiorcy prowadzonymi przez Bank, w zakresie spłaty zobowiązań powstałych na podstawie lub w związku z zawartą umową kredytu; przystąpienie do długu przez IMS S.A., który na zabezpieczenie zobowiązania kredytowego wystawił weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz ustanowił nieodwołalne pełnomocnictwo do dysponowania przez Bank wszystkimi rachunkami prowadzonymi przez Bank, w zakresie spłaty wobec Banku zobowiązań powstałych na podstawie lub w związku z zawartą umową kredytu przez IMS r&d sp. z o.o. |
|
| Razem IMS r&d sp. z o.o. |
1 000 | - | ||||||
| IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) |
ING Commercial Finance Polska S.A. (faktoring z regresem) |
PLN | 400 | PLN | 202 | 2016-11-12 | weksel in blanco, deklaracja wekslowa, poręczenie deklaracji wekslowej przez IMS S.A. do kwoty 200 tys. PLN |
|
| Razem IMS events sp. z o.o. |
400 | 202 | ||||||
| RAZEM | 5 400 | 202 | ||||||
Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych na dzień 31 grudnia 2015 r.
Nota P3 – Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego z odsetkami, wymagalne w ciągu: |
5 442 | 3 556 |
| - jednego roku | 1 669 | 1 416 |
| - dwóch do pięciu lat | 3 773 | 2 140 |
| - powyżej pięciu lat | - | - |
| Wartość przyszłych odsetek | 433 | 302 |
| Wartość bieżąca przyszłych zobowiązań | 5 009 | 3 254 |
| - Zobowiązanie wymagalne w okresie do 12 miesięcy | 1 488 | 1 283 |
| - Zobowiązanie wymagalne w okresie po 12 miesiącach | 3 521 | 1 971 |
Nota P4 – Rezerwy na zobowiązania
| Specyfikacja rezerw długoterminowych z tyt. zobowiązań | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Rezerwy na odprawy emerytalne i podobne | 9 | 7 |
| Rezerwy razem | 9 | 7 |
| Specyfikacja rezerw krótkoterminowych z tyt. zobowiązań | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
| Wykonane niezafakturowane usługi, w tym: | 2 034 | 1 471 |
| - opłaty dla pośredników reklamowych | 1 031 | 527 |
| - koszty zakupu miejsca reklamowego | 456 | 453 |
| - koszty usług pośrednictwa | 236 | 230 |
| - opłaty do organizacji zbiorowego zarządzania | 109 | 70 |
| - koszty dzierżawy powierzchni | 20 | 59 |
| - koszty strategii marketingowej | - | 80 |
| - koszty usług pozostałych | 182 | 52 |
| Rezerwa na wynagrodzenia | 475 | 438 |
| Przychody przyszłych okresów | 134 | 36 |
| Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 56 | 102 |
| Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych | 2 | 3 |
| Pozostałe rezerwy | 35 | 25 |
| Rezerwy razem | 2 736 | 2 075 |
Na koniec 2014 roku oraz w 2015 roku Grupa Kapitałowa IMS nie tworzyła ani nie rozwiązywała rezerw na koszty restrukturyzacji.
3. Informacje dodatkowe
3.1. Dywidenda
W dniu 26 czerwca 2015 roku IMS S.A. wypłaciła dywidendę za 2014 rok w wysokości 2.664.877,04 PLN, tj. 8 groszy/akcję. Wartość dywidendy na akcję za rok 2014 była 2-krotnie wyższa od wartości dywidendy za 2013 rok. Dywidendą objętych było 33.310.963 akcji.
Dotychczasowa polityka dywidendy prowadzona w Grupie IMS stanowiła o corocznym przeznaczaniu części wypracowanego zysku (między 30% a 50%) do podziału między Akcjonariuszy. Pozostała część zysku alokowana jest w inwestycje w najbardziej rentowne segmenty działalności oraz nowe projekty powiększające przychody i zyski Grupy IMS. Dywidenda wypłacana jest konsekwentnie od pierwszego roku funkcjonowania na rynku publicznym. W dniu 10 listopada 2015 roku Zarząd IMS S.A. podjął decyzję o modyfikacji polityki dywidendy (komunikat ESPI 58/2015 z 10.11.2015 r.). Biorąc pod uwagę bardzo dobry standing finansowy Grupy IMS, Zarząd Emitenta dopuszcza możliwość rekomendowania Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę dywidendy przekraczającej 50% wypracowanego zysku za rok 2015, jak i w latach kolejnych.
| za 2012 rok | za 2013 rok | za 2014 rok | |
|---|---|---|---|
| Dywidenda | wypłacona | wypłacona | wypłacona |
| wartość w PLN | 662 300,72 | 1 327 401,44 | 2 664 877,04 |
| wartość w groszach na akcję | 2 | 4 | 8 |
Tabela: Dywidenda wypłacona za lata 2012 – 2014
3.2. Informacja dotycząca liczby pracowników Grupy Kapitałowej IMS
| Liczba pracowników Grupy IMS | Stan na 31 grudnia 2015 r. | Stan na 31 grudnia 2014 r. | |
|---|---|---|---|
| Pracownicy /wszystkie spółki Grupy/ | 31 | 38 | |
| Zarząd /wszystkie spółki Grupy/ | 7 | 8 | |
| Razem | 38 | 46 |
Ponadto spółki Grupy IMS w swojej działalności ściśle współpracują z ponad sześćdziesięcioma firmami/osobami fizycznymi na podstawie umów opartych o prawa kodeksu cywilnego.
3.3. Zobowiązania warunkowe
| Pozycje pozabilansowe | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | |
|---|---|---|---|
| Zobowiązania warunkowe | 11 212 | 8 075 | |
| - na rzecz jednostek powiązanych | - | - | |
| - na rzecz pozostałych jednostek | 11 212 | 8 075 |
| Zobowiązania warunkowe - specyfikacja | 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Weksle in blanco dotyczące zawartych umów leasingowych | 5 442 | 3 556 |
| Deklaracja o poddaniu się egzekucji, weksel in blanco z tytułu umowy kredytu w rachunku bankowym (IMS S.A.) w Deutsche Bank Polska S.A. - 600 000 EUR przeliczone wg. kursu NBP na 31.12.2014 r. |
- | 2 557 |
| Deklaracja o poddaniu się egzekucji, weksel in blanco z tytułu umowy kredytu w rachunku bankowym (IMS S.A.) w Deutsche Bank Polska S.A. . |
4 000 | - |
| Deklaracja o poddaniu się egzekucji, weksel in blanco z tytułu umowy kredytu w rachunku bankowym (IMS r&d sp. z o.o.) w Deutsche Bank Polska S.A. oraz umowa o przystąpieniu do długu IMS S.A. do powyższego kredytu |
1 000 | 600 |
| Linia gwarancyjna (IMS S.A.) w Banku HSBC Bank Polska S.A. | - | 300 |
| Deklaracja o poddaniu się egzekucji, weksel in blanco z tytułu umowy kredytu w rachunku bankowym (IMS S.A.) w HSBC Bank Polska S.A. - kredyt obrotowy |
- | 450 |
| Poręczenie wekslowe (IMS S.A.) za IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) z tytułu umowy faktoringu z ING Commercial Finance Polska S.A. |
200 | 200 |
| Weksle in blanco dotyczące umowy faktoringowej (IMS events sp. z o.o.) w ING Commercial Finance Polska S.A. |
400 | 400 |
| Gwarancje bankowe (IMS S.A.) wystawione przez ING Bank Śląski S.A., stanowiące zabezpieczenie należytego wykonania umów handlowych |
100 | - |
| Weksle pozostałe | 70 | 12 |
| Razem | 11 212 | 8 075 |
W okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 roku wielkość zobowiązań warunkowych spółek Grupy Kapitałowej uległa zwiększeniu przede wszystkim o zobowiązania wekslowe wynikające z otwartych w grudniu 2015 roku linii kredytowych w Deutsche Bank Polska S.A. oraz z zobowiązań wekslowych przekazywanych jako zabezpieczenie umów leasingowych. Zobowiązania warunkowe dotyczące leasingu stanowią główną pozycję zobowiązań warunkowych. We wskazanym okresie Grupa leasingowała środki trwałe od ING Lease Sp. z o.o., Pekao Leasing Sp. z o.o., ORIX Polska S.A., BZ WBK Leasing S.A., Getin Leasing Spółka Akcyjna S.K.A., Renault Credit Polska Sp. z o.o., Raiffeisen Leasing Polska S.A. oraz Mercedes-Benz Leasing Polska Sp. z o.o. Przedmiotami leasingu są specjalistyczne urządzenia do audio-, video- i aromamarketing oraz samochody. Zobowiązanie warunkowe z tytułu przekazanych weksli in blanco do zawartych przez Grupę IMS umów leasingowych w wysokości 5.442 tys. PLN – na dzień 31.12.2015 roku i 3.556 tys. PLN na dzień 31.12.2014 roku - zostało wykazane w wartości ujętego w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy IMS zobowiązania leasingowego wraz z odsetkami na kończący okres dzień bilansowy - odpowiednio 31 grudnia 2015 r. i 31 grudnia 2014 roku.
Na dzień publikacji niniejszego raportu Emitent ani żadna jednostka zależna nie udzielały poręczeń kredytów lub pożyczek ani nie udzielały gwarancji, łącznie jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu, stanowiących równowartość co najmniej 10 % kapitałów własnych Emitenta.
3.4. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Transakcje z podmiotami powiązanymi zawierane są na warunkach rynkowych. W okresie od dnia 01.01.2015 roku do dnia 31.12.2015 roku Grupa Kapitałowa IMS była stroną przedstawionych poniżej transakcji z podmiotami powiązanymi. Poza niżej wymienionymi, nie było żadnych innych istotnych transakcji ani nierozliczonych sald czy zawiązanych rezerw, w związku z transakcjami z podmiotami powiązanymi, w tym z członkami Zarządu lub Rady Nadzorczej.
Wykaz transakcji z podmiotami powiązanymi po wyeliminowaniu transakcji i sald wewnątrz Grupy Kapitałowej IMS
| Mood Factory Sp. z o.o. | |||
|---|---|---|---|
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Zakup od IMS S.A. | 272 | - | 38 |
| Zakup od IMS r&d sp. z o.o. (dawniej Tech Cave Sp. z o.o.) |
88 | - | 47 |
| Pożyczka otrzymana od IMS S.A. | - | - | 300 |
| Odsetki od pożyczki od IMS S.A. | 4 | - | 2 |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | |||
| Zakup od IMS S.A. | 209 | - | 63 |
| Zakup od IMS r&d sp. z o.o. | 7 | - | - |
| Grupa Kapitałowa G-8 Sp. z o.o. | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| - | - | - | - |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | |||
| Sprzedaż do IMS S.A. | 3 | - | - |
| Zakup od IMS S.A. | 1 | - | - |
| Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS S.A. | 21 | - | - |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS S.A. | 12 | - | - |
| Proshare Sp. z o.o. | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| - | - | - | - |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS S.A. | 20 | - | - |
| Music Channels Sp. z o.o. | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Zakup od IMS S.A. | 5 | - | - |
| Zakup od IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) |
9 | - | - |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Zakup od IMS S.A. | 13 | - | 1 |
| Zakup od IMS r&d sp. z o.o. | 41 | - | - |
| ASAP Agency Sp. z o.o. * okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku |
Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS events sp. z o.o. | 5 | - | - |
| Zakup od IMS events sp. z o.o. *** | 86 | - | 91 |
|---|---|---|---|
| Pożyczka otrzymana od IMS events sp. z o.o.*** | - | - | 64 |
| Odsetki od pożyczki od IMS events sp. z o.o. *** | 3 | - | 3 |
| okres 9 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku ** | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS events sp. z o.o. | 111 | - | - |
| Zakup od IMS events sp. z o.o. | 114 | - | 111 |
* Spółka powiązana z IMS events sp. z o.o.
** Konsolidacja IMS events sp. z o.o. od 01.04.2014 r.
*** wartość należności i udzielonej pożyczki w księgach IMS events sp. z o.o. (158 tys. PLN) na dzień 31.12.2015 r. w całości objęta została odpisem aktualizującym
3.5. Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych
Na dzień 31 grudnia 2015 roku jak i na dzień publikacji raportu kwartalnego, IMS S.A. nie dokonywała emisji, wykupu oraz spłaty jak też nie posiada dłużnych papierów wartościowych oraz innych kapitałowych papierów wartościowych poza akcjami Emitenta.
Zmiany w kapitałowych papierach wartościowych (akcje Emitenta) zostały zaprezentowane w poniższej tabeli. Szczegółowe informacje dotyczące emisji akcji serii H, skupu akcji własnych oraz umorzenia akcji własnych zostały szczegółowo opisane w części I pkt. 4.5.; 4.6. oraz 4.7. niniejszego raportu.
| Akcje IMS S.A. | data zdarzenia | liczba akcji Emitenta |
ilość głosów | wartość nominalna akcji (w PLN) |
% w kapitale zakładowym oraz % liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu |
wartość nominalna 1 akcji (w PLN) |
liczba akcji Emitenta po zmianie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2015 roku |
33 890 192 | 33 890 192 | 677 803,84 | ||||
| umorzenie akcji własnych | 15.06.2015 r. | 579 229 | 579 229 | 11 584,58 | 1,71% | 0,02 | 33 310 963 |
| emisja akcji serii H | |||||||
| (w ramach Programu Motywacyjnego) |
26.06.2015 r. | 355 000 | 355 000 | 7 100,00 | 1,07% | 0,02 | 33 665 963 |
| skup akcji własnych | 01.01.2015 r. - 31.12.2015 r. |
2 166 064 | 2 166 064 | 43 321,28 | 6,43% | 0,02 | 33 665 963 |
| Stan na 31 grudnia 2015 roku |
33 665 963 | 33 665 963 | 673 319,26 |
3.6. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym
Nie wystąpiły.
III. KWARTALNA INFORMACJA FINANSOWA IMS S.A.
Sprawozdanie z całkowitych dochodów
| Okres 12 miesięcy zakończony | Okres 3 miesięcy zakończony | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 r. |
31 grudnia 2014 r. |
31 grudnia 2015 r. |
31 grudnia 2014 r. |
|||
| (niebadane) | (badane) | (niebadane) | (niebadane) | |||
| Przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi |
34 638 | 30 111 | 11 690 | 8 804 | ||
| Przychody netto ze sprzedaży | 34 755 | 30 222 | 11 742 | 8 832 | ||
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby | (117) | (111) | (52) | (28) | ||
| Koszty działalności operacyjnej | 27 098 | 24 433 | 8 854 | 6 996 | ||
| Amortyzacja | 3 207 | 2 901 | 819 | 696 | ||
| Zużycie materiałów i energii | 1 925 | 1 531 | 602 | 417 | ||
| Usługi obce | 14 246 | 13 984 | 4 378 | 4 338 | ||
| Podatki i opłaty | 148 | 127 | 33 | 34 | ||
| Wynagrodzenia | 3 914 | 3 786 | 1 222 | 1 075 | ||
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 394 | 352 | 82 | 89 | ||
| Pozostałe koszty rodzajowe | 236 | 253 | 57 | (66) | ||
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 3 028 | 1 499 | 1 661 | 413 | ||
| Zysk na sprzedaży | 7 540 | 5 678 | 2 836 | 1 808 | ||
| Pozostałe przychody operacyjne | 207 | 210 | (45) | 88 | ||
| Pozostałe koszty operacyjne | 46 | 229 | 14 | 131 | ||
| Zysk na działalności operacyjnej | 7 701 | 5 659 | 2 777 | 1 765 | ||
| Przychody finansowe | 393 | 458 | 77 | 57 | ||
| Koszty finansowe | 234 | 274 | 83 | 103 | ||
| Zysk brutto | 7 860 | 5 843 | 2 771 | 1 719 | ||
| Podatek dochodowy | 1 520 | 1 131 | 542 | 363 | ||
| Zysk netto | 6 340 | 4 712 | 2 229 | 1 356 | ||
| Pozostałe całkowite dochody, w tym: | 60 | 265 | 60 | 265 | ||
| Skutki przeszacowania aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, które mogą zostać przeniesione w późniejszych okresach do rachunku zysków i strat |
60 | 265 | 60 | 265 | ||
| Całkowite dochody ogółem | 6 400 | 4 977 | 2 289 | 1 621 |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej
| 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | |
|---|---|---|
| (niebadane) | (badane) | |
| AKTYWA | ||
| Aktywa trwałe | 16 687 | 14 350 |
| Wartość firmy | 1 442 | 1 442 |
| Wartości niematerialne i prawne | 392 | 601 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 10 283 | 8 494 |
| Aktywa finansowe długoterminowe | 3 429 | 3 018 |
| Aktywa z tyt. podatku odroczonego | 1 077 | 783 |
| Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe | 64 | 12 |
| Aktywa obrotowe | 14 132 | 15 392 |
| Zapasy | 1 021 | 930 |
| Należności z tyt. dostaw i usług | 7 678 | 5 456 |
| Należności pozostałe | 157 | 178 |
| Nadpłaty z tyt. pozostałych podatków | - | 183 |
| Aktywa finansowe krótkoterminowe | 172 | 237 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 934 | 8 296 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 170 | 112 |
| Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia | - | 22 |
| Aktywa razem | 30 819 | 29 764 |
(niebadane) (badane)
PASYWA
KAPITAŁ WŁASNY
| Kapitał podstawowy | 673 | 678 |
|---|---|---|
| Kapitał zapasowy | 2 549 | 7 188 |
| Kapitał rezerwowy - środki na nabycie akcji własnych |
6 387 | 3 000 |
| Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach |
3 861 | 1 813 |
| Akcje własne | (4 692) | (998) |
| Kapitał zapasowy z aktualizacji udziałów | 1 403 | 1 343 |
| Zysk netto | 6 340 | 4 712 |
| KAPITAŁ WŁASNY RAZEM | 16 521 | 17 736 |
| ZOBOWIĄZANIA | ||
| Zobowiązania długoterminowe | 5 573 | 3 704 |
| Zobowiązania z tyt. leasingu finansowego | 3 503 | 1 802 |
| Zobowiązania pozostałe | 116 | 233 |
| Rezerwa z tyt. podatku odroczonego | 1 946 | 1 663 |
| Rezerwy na inne zobowiązania | 8 | 6 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 8 725 | 8 324 |
| Kredyty i pożyczki | - | 1 077 |
| Zobowiązania z tyt. leasingu finansowego | 1 394 | 1 123 |
| Zobowiązania z tyt. dostaw i usług | 3 469 | 3 931 |
| Zobowiązania pozostałe | 142 | 59 |
| Zobowiązanie z tyt. podatku dochodowego | 860 | 159 |
| Zobowiązania z tyt. pozostałych podatków | 232 | 76 |
| Rezerwy na zobowiązania | 2 628 | 1 899 |
| Zobowiązania razem | 14 298 | 12 028 |
| Pasywa razem | 30 819 | 29 764 |
Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
| Kap itał dst po aw ow y |
Ak cje wł asn e |
Kap itał re zer wo wy - śro dki byc ie na na akc łas h j i w nyc |
Kap itał zap aso wy |
Kap itał za pas ow y z akt ual iza cj i w yce ny |
Kap itał re zer wo wy z iem łat prz ezn acz en na wy p ę dyw ide ndy łyc h prz ysz w okr ch esa |
nik Wy tto ne |
itał wł Kap asn y |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ia 2 ku Sta a 1 014 sty n n czn ro ( bad ) ane |
664 | - | - | 9 7 85 |
1 0 78 |
438 | 2 7 03 |
14 668 |
| ak Em isja cj i se rii G |
1 | - | - | - | - | - | - | 1 |
| isja ak cj i se rii F 3, H Em |
13 | - | - | - | - | - | - | 13 |
| ak Ag io – cje rii G se |
- | - | - | 141 | - | - | - | 141 |
| Pod zia ł zy sku z l bie łyc h n a k itał at u g ap |
- | - | - | - | - | 1 3 75 |
( 1 3 75) |
- |
| Sku kcj i w łas h p a nyc |
- | 998 ( ) |
- | - | - | - | - | 998 ( ) |
| Śro dki byc kcj łas h ie a i w na na nyc |
- | - | 3 0 00 |
( 3 0 00) |
- | - | - | - |
| Wy łat a d ide ndy p yw |
- | - | - | - | - | - | ( 1 3 27) |
( 1 3 27) |
| Pro jny gra m o pcy |
- | - | - | 263 | - | - | - | 263 |
| nie ud zia łów ółk ach Prz esz aco wa w sp zal h eżn yc |
- | - | - | - | 265 | - | - | 265 |
| k n oku ob Zys ett rot o r ow ego |
- | - | - | - | - | - | 4 7 12 |
4 7 12 |
| Sta a 3 1 g rud nia 20 14 rok n n u bad ( ) ane |
678 | ( 998 ) |
3 0 00 |
7 1 88 |
1 3 43 |
1 8 13 |
4 7 12 |
17 736 |
| ia 2 ku Sta a 1 sty 015 n n czn ro bad ( ) ane |
678 | ( 998 ) |
3 0 00 |
7 1 88 |
1 3 43 |
1 8 13 |
4 7 12 |
17 736 |
| isja ak cj i se rii H Em |
7 | - | - | - | - | - | - | 7 |
| Pod zia ł zy sku z l bie łyc h n a k itał at u g ap |
- | - | - | - | - | 2 0 48 |
( 2 0 48) |
- |
| ie a kcj i w łas h Um orz en nyc |
( 12) |
998 | ( 1 2 52) |
- | - | - | - | ( 266 ) |
| Sku kcj łas h i w p a nyc |
- | ( 4 6 92) |
4 6 39 |
( 4 6 39) |
- | - | - | ( 4 6 92) |
| Wy łat a d ide ndy p yw |
- | - | - | - | - | - | ( 2 6 65) |
( 2 6 65) |
| nie ud zia łów ółk ach Prz esz aco wa w sp zal eżn h yc |
- | - | - | - | 60 | - | - | 60 |
| k n kre ob Zys ett rot o o su ow ego |
- | - | - | - | - | - | 6 3 40 |
6 3 40 |
| rud nia rok Sta a 3 1 g 20 15 n n u (n ieb ada ne) |
673 | ( 4 6 92) |
6 3 87 |
2 5 49 |
1 4 03 |
3 8 61 |
6 3 40 |
16 521 |
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| Okres 12 miesięcy zakończony | |||
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 r. | 31 grudnia 2014 r. | ||
| (niebadane) | (badane) | ||
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | |||
| Zysk netto | 6 340 | 4 712 | |
| Korekty | 1 782 | 4 737 | |
| Amortyzacja | 3 207 | 2 901 | |
| Program opcyjny | - | 263 | |
| Odsetki pożyczki, leasing, kredyt, lokaty bankowe | (38) | (11) | |
| Strata/Zysk z działalności inwestycyjnej | (10) | 112 | |
| Zmiana stanu rezerw | 672 | 969 | |
| Zmiana stanu zapasów | (91) | 78 | |
| Zmiana stanu należności krótkoterminowych | (2 201) | (299) | |
| Zmiana stanu zobowiązań długoterminowych | (129) | 233 | |
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, | |||
| z wyjątkiem pożyczek i kredytów | (358) | 803 | |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | (111) | 3 | |
| Zmiana stanu podatku dochodowego | 701 | 117 | |
| Zmiany stanu pozostałych podatków | 340 | (152) | |
| Aktualizacja należności z tytułu pożyczek | (200) | (280) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 8 122 | 9 449 | |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | |||
| Wpływy | 383 | 665 | |
| Zbycie aktywów trwałych | 106 | 38 | |
| Wpływy z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek | 211 | 17 | |
| Spłata pożyczki - kapitał | 66 | 610 | |
| Wydatki | 5 173 | 4 757 | |
| Nabycie wartości niematerialnych i środków trwałych | 4 861 | 4 380 | |
| Nabyte udziały IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment | |||
| Group Sp. z o.o.) | - | 147 | |
| Zapłata warunkowa za udziały IMS events sp. z o.o. | 12 | - | |
| Udzielone pożyczki | 300 | 230 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (4 790) | (4 092) | |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | |||
| Wpływy | 3 825 | 3 626 | |
| Emisja akcji serii G | - | 1 | |
| Emisja akcji serii F3 i H | 7 | 13 | |
| Agio – akcje serii G | - | 141 | |
| Wpływy z tytułu leasingu finansowego | 3 644 | 2 693 | |
| Dotacja | - | 633 | |
| Wpływy z tytułu odsetek od lokat bankowych | 174 | 145 | |
| Wydatki | 10 519 | 5 184 | |
| Nabycie akcji własnych | 4 957 | 998 | |
| Wypłata dywidendy | 2 665 | 1 327 | |
| Spłata kredytów bankowych wraz z odsetkami | 1 081 | 839 | |
| Płatności z tytułu leasingu finansowego wraz z odsetkami | 1 816 | 2 020 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (6 694) | (1 558) | |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | (3 362) | 3 799 | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU | 8 296 | 4 497 | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU, W TYM: | 4 934 | 8 296 | |
| - o ograniczonej możliwości dysponowania | 13 | 17 | |
| BILANSOWA ZMIANA STANU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH | (3 362) | 3 799 |
1. Informacje dodatkowe do kwartalnej informacji finansowej IMS S.A.
1.1. Zasady rachunkowości i zmiana szacunków
Przyjęte w kwartalnej informacji finansowej IMS S.A. zasady rachunkowości są zgodne z zasadami stosowanymi przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego IMS S.A. za okres od 1 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2014 roku oraz są zgodne z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzeniu śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za IV kwartał 2015 roku Grupy Kapitałowej IMS. Szczegółowe zasady rachunkowości zostały zaprezentowane w sprawozdaniu rocznym za 2014 rok, opublikowanym w dniu 30 kwietnia 2015 roku. Sprawozdanie dostępne jest na stronie IMS S.A. (www.ims.fm).
Na dzień 31 grudnia 2015 roku w IMS S.A. nie wystąpiły istotne zmiany wielkości szacunkowych oraz metodologii dokonywania szacunków, które miałyby wpływ na sprawozdania bieżące lub sprawozdania za okresy przyszłe.
1.2. Informacje o udzieleniu przez Emitenta poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji
Informacje te przedstawione zostały szczegółowo w części I pkt. 7.4. niniejszego raportu.
1.3. Informacja dotycząca liczby pracowników IMS S.A.
| Liczba pracowników IMS S.A. | Stan na 31 grudnia 2015 r. | Stan na 31 grudnia 2014 r. |
|---|---|---|
| Pracownicy | 28 | 31 |
| Zarząd | 4 | 4 |
| Razem | 32 | 35 |
Ponadto IMS S.A. w swojej działalności ściśle współpracuje z blisko trzydziestoma firmami/osobami fizycznymi na podstawie umów opartych o prawa kodeksu cywilnego.
1.4. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Transakcje z podmiotami powiązanymi w kwartalnej informacji finansowej IMS S.A. zaprezentowane zostały, zgodnie z MSR 24, z wykazaniem transakcji i sald wewnątrz Grupy Kapitałowej IMS. W okresie od dnia 01.01.2015 roku do dnia 31.12.2015 roku Emitent był stroną przedstawionych poniżej transakcji z podmiotami powiązanymi. Poza niżej wymienionymi, nie było żadnych innych istotnych transakcji ani nierozliczonych sald czy rezerw zawiązanych przez IMS S.A. w związku z transakcjami z podmiotami powiązanymi, w tym z członkami Zarządu lub Rady Nadzorczej. Transakcje z podmiotami powiązanymi zawierane są na warunkach rynkowych.
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
|---|---|---|---|
| Sprzedaż do IMS S.A. | 6 352 | 437 | - |
| Zakup od IMS S.A. | 212 | - | |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | |||
| Sprzedaż do IMS S.A. | 5 026 | 607 | |
| Zakup od IMS S.A. | 118 | - | |
| Odsetki od pożyczki z IMS S.A. | 4 | - | |
| Videotronic Media Solutions Sp. z o.o. | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS S.A. | 161 | 10 | |
| Zakup od IMS S.A. | 24 | - | |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | |||
| Sprzedaż do IMS S.A. | 160 | 15 | - |
| Zakup od IMS S.A. | 27 | - | |
| Odsetki od pożyczki z IMS S.A. | 8 | - | 37 |
| Przychody finansowe | 9 | - | - |
| IMS events sp. z o.o. (dawniej Entertainment Group Sp. z o.o.) |
|||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS S.A. | 285 | 7 | |
| Zakup od IMS S.A. | 28 | - | 2 |
| Pożyczka otrzymana od IMS S.A. | - | - | 170 |
| Odsetki od pożyczki z IMS S.A. | 7 | - | |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | |||
| Sprzedaż do IMS S.A. | 108 | 126 | |
| Zakup od IMS S.A. | 10 | - | |
| Pożyczka otrzymana w 06.2014 r. od IMS S.A. | - | - | 200 |
| Odsetki od pożyczki z IMS S.A. | 5 | - | |
| Mood Factory Sp. z o.o. | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Zakup od IMS S.A. | 272 | - | 38 |
| Pożyczka otrzymana od IMS S.A. | - | - | 300 |
| Odsetki od pożyczki z IMS S.A. | 4 | - | 2 |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | |||
| Zakup od IMS S.A. | 209 | - | 63 |
| Grupa Kapitałowa G-8 Sp. z o.o. | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| - | - | - | |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | |||
| Sprzedaż do IMS S.A. | 3 | - | |
| Zakup od IMS S.A. | 1 | - | |
| Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS S.A. | 21 | - |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | |||
|---|---|---|---|
| Sprzedaż do IMS S.A. | 12 | - | - |
| Music Channels Sp. z o.o. | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Zakup od IMS S.A. | 5 | - | - |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | |||
| Zakup od IMS S.A. | 13 | - | 1 |
| Proshare Sp. z o.o. | |||
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| - | - | - | - |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2014 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS S.A. | 20 | - | - |
1.5. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym
Nie wystąpiły.
ZATWIERDZENIE KWARTALNEGO RAPORTU FINANSOWEGO
Niniejszy raport finansowy Grupy Kapitałowej IMS za IV kwartał 2015 roku został zatwierdzony do publikacji przez Zarząd IMS S.A. w Warszawie w dniu 23 lutego 2016 r.
PODPISY CZŁONKÓW ZARZĄDU IMS S.A.
Michał Kornacki – Prezes Zarządu Dariusz Lichacz – Wiceprezes Zarządu
Wojciech Grendziński – Wiceprezes Zarządu Piotr Bielawski – Wiceprezes Zarządu
Tekst dodatkowy:
OŚWIADCZENIA ZARZĄDU IMS S.A.
autorzy, ważne informacje