AI assistant
IMS S.A. — Audit Report / Information 2016
Apr 26, 2017
5648_rns_2017-04-26_c38e982c-097c-495a-98f6-5a2021e538a9.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ IMS ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2016 ROKU DO 31 GRUDNIA 2016 ROKU
Warszawa, 26 KWIETNIA 2017 r.
SPIS TREŚCI:
| WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO | 4 |
|---|---|
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | 6 |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - AKTYWA | 7 |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - PASYWA | 8 |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM | 9 |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | 10 |
| 1. WPROWADZENIE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO |
13 |
| 1.1. INFORMACJE OGÓLNE O GRUPIE KAPITAŁOWEJ IMS |
13 |
| 1.2. OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI |
15 |
| 1.3. WALUTA FUNKCJONALNA I WALUTA PREZENTACJI |
15 |
| 1.4. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO |
16 |
| 1.5. ZMIANY STOSOWANYCH ZASAD RACHUNKOWOŚCI 1.6. ZASADY KONSOLIDACJI |
16 |
| 1.7. STOSOWANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI |
19 20 |
| 1.8. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH |
29 |
| 1.9. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO |
31 |
| 2. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI |
33 |
| 3. NOTY DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW |
39 |
| 3.1. ZYSK NA JEDNĄ AKCJĘ | 39 |
| 3.2. PRZYCHODY NETTO ZE SPRZEDAŻY | 40 |
| 3.3. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE | 41 |
| 3.4. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE | 42 |
| 3.5. PODATEK DOCHODOWY 3.6. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA |
42 43 |
| 4. NOTY DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
45 |
| 4.1. WARTOŚĆ FIRMY | 45 |
| 4.2. WARTOŚCI NIEMATERIALNE | 48 |
| 4.3. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE | 49 |
| 4.4. AKTYWA I REZERWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO | 52 |
| 4.5. ZAPASY | 54 |
| 4.6. NALEŻNOŚCI | 54 |
| 4.7. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY | 55 |
| 4.8. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE | 56 |
| 4.9. INSTRUMENTY FINANSOWE | 56 |
| 4.10. ANALIZA WRAŻLIWOŚCI INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH NA RYZYKA I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM 4.11. ZARZĄDZANIE RYZYKIEM KAPITAŁOWYM |
58 65 |
| 4.12. KAPITAŁ PODSTAWOWY | 65 |
| 4.13. KAPITAŁ ZAPASOWY | 66 |
|---|---|
| 4.14. KAPITAŁ REZERWOWY – ŚRODKI NA NABYCIE AKCJI WŁASNYCH | 66 |
| 4.15. AKCJE WŁASNE | 67 |
| 4.16. KAPITAŁ REZERWOWY Z PRZEZNACZENIEM NA WYPŁATĘ DYWIDENDY W PRZYSZŁYCH OKRESACH | 67 |
| 4.17. KAPITAŁ WŁASNY PRZYPISANY UDZIAŁOWCOM NIEKONTROLUJĄCYM | 67 |
| 4.18. PROPOZYCJA CO DO SPOSOBU PODZIAŁU ZYSKU LUB POKRYCIA STRATY ZA ROK OBROTOWY W JEDNOSTCE DOMINUJĄCEJ – IMS | |
| S.A. | 68 |
| 4.19. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO | 68 |
| 4.20. REZERWY DŁUGOTERMINOWE | 68 |
| 4.21. KREDYTY I POŻYCZKI | 69 |
| 4.22. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU FAKTORINGU | 71 |
| 4.23. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA | 72 |
| 4.24. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE BIERNE | 73 |
| 4.25. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU PODATKÓW | 73 |
| 4.26. PRZYCHODY PRZYSZŁYCH OKRESÓW | 74 |
| 4.27. REZERWY KRÓTKOTERMINOWE | 74 |
| 5. POZOSTAŁE INFORMACJE | 76 |
| 5.1. DYWIDENDA | 76 |
| 5.2. ZAKUP UDZIAŁÓW W MOOD FACTORY SP. Z O.O. | 77 |
| 5.3. PRACOWNICY I KOSZTY PRACY | 79 |
| 5.4. WYNAGRODZENIE CZŁONKÓW KADRY MENEDŻERSKIEJ | 79 |
| 5.5. SKUP AKCJI WŁASNYCH PROWADZONY W IMS S.A. | 80 |
| 5.6. ODSPRZEDAŻ AKCJI WŁASNYCH NABYTYCH W RAMACH PROGRAMU SKUPU MENEDŻEROM, PRACOWNIKOM I | |
| WSPÓŁPRACOWNIKOM GRUPY IMS | 83 |
| 5.7. ODSPRZEDAŻ AKCJI WŁASNYCH, NABYTYCH W RAMACH PROGRAMU SKUPU, FUNDUSZOWI INWESTYCYJNEMU | 85 |
| 5.8. UMORZENIE SKUPIONYCH AKCJI WŁASNYCH W IMS S.A. | 86 |
| 5.9. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI | 87 |
| 5.10. UDZIELONE I OTRZYMANE PORĘCZENIA I GWARANCJE | 87 |
| 5.11. SPRAWY SĄDOWE | 89 |
| 5.12. OPIS ZNACZĄCYCH POSTANOWIEŃ UMÓW LEASINGOWYCH AKTYWNYCH NA 31.12.2016 ROKU | 90 |
| 5.13. WYDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO | 92 |
| 5.14. PODMIOT UPRAWNIONY DO BADANIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO | 93 |
Wybrane dane finansowe ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego
| w tys. PLN | w tys. EUR | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres 12 miesięcy zakończony | Okres 12 miesięcy zakończony | ||||
| 31.12.2016 r. |
31.12.2015 r. | 31.12.2016 r. |
31.12.2015 r. | ||
| Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów | |||||
| Przychody netto ze sprzedaży | 43 226 | 42 001 | 9 879 | 10 037 | |
| EBIT | 7 492 | 8 831 | 1 712 | 2 110 | |
| Amortyzacja | 3 365 | 3 157 | 769 | 754 | |
| EBITDA (Wynik na działalności operacyjnej + amortyzacja) | 10 857 | 11 988 | 2 481 | 2 865 | |
| Zysk brutto | 7 114 | 8 574 | 1 626 | 2 049 | |
| Zysk netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej | 5 689 | 6 845 | 1 300 | 1 636 | |
| Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej | 5 722 | 6 888 | 1 308 | 1 646 | |
| Zysk na akcję z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej (gr na akcję) |
18 | 21 | 4 | 5 | |
| Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych | |||||
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 9 210 | 8 302 | 2 105 | 1 984 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (1 221) |
(932) | (279) | (223) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (6 585) |
(10 867) | (1 505) |
(2 597) | |
| Przepływy pieniężne netto razem | 1 404 | (3 497) | 321 | (836) |
| Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|---|---|
| Rzeczowe aktywa trwałe | 10 825 | 9 388 | 2 447 | 2 203 |
| Należności krótkoterminowe | 9 657 | 10 470 | 2 183 | 2 457 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6 856 | 5 330 | 1 550 | 1 251 |
| Kapitał własny | 18 828 | 16 591 | 4 256 | 3 893 |
| Zobowiązania długoterminowe | 5 757 | 3 899 | 1 301 | 915 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 8 776 | 9 798 | 1 984 | 2 299 |
Zasady przeliczenia wybranych danych finansowych
Poszczególne pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono według ustalonego przez NBP kursu wymiany złotego na EUR obowiązującego na 31.12.2016 r. - 4,4240 PLN/EUR i dane porównywalne na 31.12.2015 r. - 4,2615 PLN/EUR);
Poszczególne pozycje skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych - przeliczono według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez NBP na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca okresu sprawozdawczego, tj. za okres 12 miesięcy zakończonych 31.12.2016 r. - 4,3757 PLN/EUR i dane porównywalne za okres 12 miesięcy zakończonych 31.12.2015 r. - 4,1848 PLN/EUR.
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną cześć.
| Nota | 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2016 r. |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2015 r. |
|
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi | 43 437 | 42 126 | |
| Przychody netto ze sprzedaży | 3.2. | 43 226 | 42 001 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki | 241 | - | |
| Zmiana stanu produktów | (30) | 125 | |
| Koszty działalności operacyjnej | 35 761 | 33 369 | |
| Amortyzacja | 3 365 | 3 157 | |
| Zużycie materiałów i energii | 3 741 | 4 266 | |
| Usługi obce | 16 748 | 16 468 | |
| Podatki i opłaty | 246 | 215 | |
| Wynagrodzenia | 6 531 | 5 171 | |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 525 | 506 | |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 388 | 546 | |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 4 217 | 3 040 | |
| Zysk na sprzedaży | 7 676 | 8 757 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 3.3. | 266 | 289 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 3.3. | 450 | 215 |
| Zysk na działalności operacyjnej | 7 492 | 8 831 | |
| Przychody finansowe | 3.4. | 90 | 190 |
| Koszty finansowe | 3.4. | 468 | 447 |
| Zysk brutto | 7 114 | 8 574 | |
| Podatek dochodowy | 3.5. | 1 425 | 1 729 |
| Zysk netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej | 5 689 | 6 845 | |
| ZYSK NETTO PRZYPISANY AKCJONARIUSZOM JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ |
5 722 | 6 888 | |
| Strata netto przypisana udziałowcom niekontrolującym | (33) | (43) | |
| Pozostałe całkowite dochody netto | (26) | - | |
| Pozostałe całkowite dochody, które nie będą reklasyfikowane do wyniku powstałe na transakcji odsprzedaży akcji własnych |
(32) | - | |
| Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji, które nie będą reklasyfikowane do wyniku powstałe na transakcji odsprzedaży akcji własnych |
(6) | - | |
| Całkowite dochody ogółem | 5 663 | 6 845 | |
| Całkowite dochody ogółem przypisane akcjonariuszom jednostki dominującej |
5 696 | 6 888 | |
| Całkowite dochody ogółem przypisane udziałowcom niekontrolującym |
(33) | (43) | |
| Zysk na akcję z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej (gr na akcję) |
|||
| Podstawowy zysk na akcję (gr na akcję) | 3.1. | 18 | 21 |
| Rozwodniony zysk na akcję (gr na akcję) | 3.1. | 18 | 21 |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej - Aktywa
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną część.
| Nota | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 14 116 | 12 374 | |
| Wartość firmy | 4.1. | 2 446 | 1 681 |
| Wartości niematerialne | 4.2. | 430 | 429 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 4.3. | 10 825 | 9 388 |
| Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia | 4.3. | - | 10 |
| Aktywa finansowe długoterminowe | - | 300 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 4.4. | 407 | 500 |
| Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe | 4.8. | 8 | 66 |
| Aktywa obrotowe | 19 245 | 17 914 | |
|---|---|---|---|
| Zapasy | 4.5. | 2 083 | 1 717 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 4.6. | 9 135 | 10 267 |
| Należności pozostałe | 4.6. | 122 | 179 |
| Nadpłaty z tytułu podatku dochodowego | 4.6. | 400 | 19 |
| Nadpłaty z tytułu pozostałych podatków | 4.6. | - | 5 |
| Aktywa finansowe krótkoterminowe | - | 2 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4.7. | 6 856 | 5 330 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 4.8. | 649 | 395 |
| Aktywa razem | 33 361 | 30 288 |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej - Pasywa
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną cześć.
| Nota | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|
|---|---|---|---|
| KAPITAŁ WŁASNY | |||
| Kapitał podstawowy | 4.12. | 670 | 673 |
| Kapitał zapasowy | 4.13. | 7 939 | 3 470 |
| Kapitał rezerwowy – środki na nabycie akcji własnych | 4.14. | 2 000 | 6 387 |
| Akcje własne | 4.15. | - | (4 692) |
| Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach |
4.16. | 2 552 | 3 861 |
| Zysk netto | 5 722 | 6 888 | |
| Kapitał własny przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
18 883 | 16 587 | |
| Kapitał własny przypisany udziałowcom niekontrolującym |
4.17. | (55) | 4 |
| KAPITAŁ WŁASNY RAZEM | 18 828 | 16 591 | |
| ZOBOWIĄZANIA | |||
| Zobowiązania długoterminowe | 5 757 | 3 899 | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 4.19. | 5 176 | 3 527 |
| Zobowiązania pozostałe | 4.23. | - | 116 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 4.4. | 566 | 247 |
| Rezerwy długoterminowe | 4.20. | 15 | 9 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 8 776 | 9 798 | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 4.19. | 1 955 | 1 482 |
| Kredyty i pożyczki | 4.21. | 11 | - |
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | 4.22. | 269 | 202 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
4.23. | 4 799 | 4 734 |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 4.24. | 1 086 | 1 975 |
| Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | 4.25. | - | 848 |
| Zobowiązanie z tytułu pozostałych podatków | 4.25. | 453 | 298 |
| Przychody przyszłych okresów | 4.26. | 4 | 134 |
| Rezerwy krótkoterminowe | 4.27. | 199 | 125 |
| ZOBOWIĄZANIA RAZEM | 14 533 | 13 697 | |
| Pasywa razem | 33 361 | 30 288 |
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną część.
| Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy - środki na nabycie akcji własnych |
Akcje własne |
Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
Kapitał własny przypisany udziałowcom niekontrolującym |
Kapitał własny | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Noty | 4.12. | 4.13. | 4.14. | 4.15. | 4.16. | 4.17. | |||
| Stan na 1 stycznia 2015 roku |
678 | 7 310 | 3 000 | (998) | 1 813 | 5 505 | 17 308 | 47 | 17 355 |
| Emisja akcji serii H | 7 | - | - | - | - | - | 7 | - | 7 |
| Skup akcji własnych | - | (4 639) |
4 639 | (4 692) |
- | - | (4 692) |
- | (4 692) |
| Umorzenie akcji własnych |
(12) | - | (1 252) |
998 | - | - | ((266) (266) |
- | (266) |
| Podział zysku z lat ubiegłych na kapitał | - | 799 | - | - | 2 048 | (2 840) |
7 | - | 7 |
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | - | (2 665) |
(2 665) |
- | (2 665) |
| Zysk netto roku obrotowego | - | - | - | - | - | 6 888 | 6 888 | (43) | 6 845 |
| Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy (netto) | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Suma całkowitych dochodów | - | - | - | - | - | 6 888 | 6 888 | (43) | 6 845 |
| Stan na 31 grudnia 2015 roku |
673 | 3 470 | 6 387 | (4 692) |
3 861 | 6 888 | 16 587 | 4 | 16 591 |
| Stan na 1 stycznia 2016 roku | 673 | 3 470 | 6 387 | (4 692) |
3 861 | 6 888 | 16 587 | 4 | 16 591 |
| Skup akcji własnych | - | 387 | (387) | (1 692) |
- | - | (1 692) |
- | (1 692) |
| Odsprzedaż akcji własnych | - | 5 997 | (5 997) |
5 997 | - | - | 5 997 | - | 5 997 |
| Umorzenie akcji własnych | (3) | (381) | (3) | 387 | - | - | - | - | - |
| Środki na nabycie akcji własnych | - | (2 000) |
2 000 | - | - | - | - | - | - |
| Kapitał z przejęcia Mood Factory Sp. z o.o. | - | - | - | - | - | - | - | (26) | (26) |
| Podział zysku z lat ubiegłych na kapitał | - | 492 | - | - | - | (492) | - | - | - |
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | (1 309) |
(6 396) |
(7 705) |
- | (7 705) |
| Zysk netto roku obrotowego | - | - | - | - | - | 5 722 | 5 722 | (33) | 5 689 |
| Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy (netto), w tym: |
- | (26) | - | - | - | - | (26) | - | (26) |
| Odsprzedaż akcji własnych menedżerom, pracownikom i współpracownikom |
- | (178) | - | - | - | - | (178) | - | (178) |
| Odsprzedaż akcji własnych funduszowi inwestycyjnemu |
- | 152 | - | - | - | - | 152 | - | 152 |
| Suma całkowitych dochodów | - | (26) | - | - | - | 5 722 | 5 696 | (33) | 5 663 |
| Stan na 31 grudnia 2016 roku |
670 | 7 939 | 2 000 | - | 2 552 | 5 722 | 18 883 | (55) | 18 828 |
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych należy analizować łącznie z notami do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, które stanowią jego integralną cześć.
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | |
|---|---|
| Zysk netto 5 689 6 845 |
|
| 5 706 2 501 Korekty |
|
| Straty udziałowców niekontrolujących (33) |
(43) |
| Amortyzacja 3 365 3 157 |
|
| Wynik na odsprzedaży akcji własnych pracownikom, | |
| 5.6. 918 menedżerom i współpracownikom |
- |
| Odsetki leasing, kredyt, lokaty bankowe 155 |
18 |
| Zysk z działalności inwestycyjnej 21 |
15 |
| Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych i 80 |
(15) |
| przychodów przyszłych okresów | |
| Zmiana stanu zapasów (366) |
(216) |
| Zmiana stanu należności krótkoterminowych 1 189 (2 788) |
|
| Zmiana stanu zobowiązań długoterminowych (116) |
(117) |
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, 65 |
489 |
| z wyjątkiem pożyczek i kredytów | |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych (1 215) |
(120) |
| Podatek dochodowy 1 425 1 770 |
|
| Zmiany stanu pozostałych podatków 160 |
144 |
| Aktualizacja należności z tytułu pożyczek - |
64 |
| Inne korekty 58 |
143 |
| 11 395 9 346 Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej |
|
| (2 185) (1 046) Zapłacony podatek dochodowy, w tym: |
|
| (1 337) Za rok 2016 (zaliczka) |
- |
| (848) Za rok 2015 |
(815) |
| - Za rok 2014 |
(231) |
| - Zapłacone odsetki |
2 |
| 9 210 8 302 Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | |
| Wpływy z tytułu zbycia aktywów trwałych 84 |
193 |
| Wpływy z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek 10 |
- |
| Wydatki z tytułu nabycia udziałów Mood Factory Sp. z o.o. 4.1. ; 5.2. (696) |
- |
| Zakup wartości niematerialnych i środków trwałych (619) |
(813) |
| Udzielone pożyczki - |
(300) |
| Zapłata warunkowa za udziały IMS events sp. z o.o. - |
(12) |
| (1 221) Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(932) |
| Noty | 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2016 r. |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2015 r. |
|
|---|---|---|---|
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | |||
| Sprzedaż akcji własnych | 5.6. ; 5.7. | 5 182 | - |
| Wpływy z tytułu odsetek od lokat bankowych | 77 | 174 | |
| Wpływy z tytułu faktoringu | 66 | - | |
| Wpływy z tytułu kredytów bankowych | 11 | - | |
| Emisja akcji serii F3, H | - | 7 | |
| Wypłata dywidendy | 5.1. | (7 705) | (2 665) |
| Nabycie akcji własnych | 5.5. | (1 692) | (4 951) |
| Wydatki związane z nabyciem i odsprzedażą akcji własnych | (135) | (6) | |
| Płatności z tytułu leasingu finansowego wraz z odsetkami | (2 363) | (2 055) | |
| Płatności z tytułu faktoringu wraz z odsetkami | (26) | (227) | |
| Spłata kredytów bankowych wraz z odsetkami | - | (1 080) | |
| Udzielone pożyczki | - | (64) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (6 585) | (10 867) | |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | 1 404 | (3 497) | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU | 5 330 | 8 827 | |
| Zwiększenie środków pieniężnych w wyniku nabycia Mood | |||
| Factory Sp. z o.o. | 122 | - | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU | 6 856 | 5 330 | |
| BILANSOWA ZMIANA STANU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH | 1 526 | (3 497) |
1. Wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
1.1. Informacje ogólne o Grupie Kapitałowej IMS
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje rok zakończony 31 grudnia 2016 r. oraz dane porównawcze za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. Rokiem obrachunkowym spółek Grupy Kapitałowej IMS ("Grupa Kapitałowa" lub "Grupa") jest okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia.
Jednostką dominującą Grupy jest IMS S.A. ("Spółka", "IMS S.A."). IMS S.A. nie jest zależna od innych spółek. IMS S.A. została utworzona w wyniku przekształcenia Internet Media Services Sp. z o.o. w spółkę akcyjną uchwałą Walnego Zgromadzenia Wspólników Spółki z 8 marca 2007 r. (Rep. A nr 499/2007). Internet Media Services Sp. z o.o. została utworzona na podstawie Aktu Notarialnego z 4 sierpnia 2000 r. w Kancelarii Notarialnej Czesławy Kołcun (Rep. A - 9269/2000). Siedzibą Spółki jest Warszawa, ul. Puławska 366. Spółka wpisana jest do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie pod numerem KRS 0000278240. Spółce nadano numer statystyczny REGON 016452416.
Obecna nazwa Spółki – IMS Spółka Akcyjna (nazwa skrócona IMS S.A.) – to wynik zmiany nazwy z Internet Media Services S.A. dokonany przez ZWZ w czerwcu 2015 r., zgodnie ze strategią komunikacji marki IMS oraz strategią komunikacji dla całej Grupy Kapitałowej IMS.
Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.
W skład Grupy Kapitałowej na 31.12.2016 r. wchodzą (poza jednostką dominującą) cztery spółki zależne:
- IMS r&d sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie;
- IMS events sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie;
- Videotronic Media Solutions Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie;
- Mood Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
W dniu 4 sierpnia 2016 r. IMS S.A. objęła kontrolny pakiet udziałów (86,4%) w Mood Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Tym samym, od 4 sierpnia 2016 roku, Emitent posiada w swojej grupie kapitałowej nową jednostkę zależną, konsolidowaną metodą pełną. Szczegółowe informacje dotyczące nabycia udziałów w Mood Factory Sp. z o.o. zostały zaprezentowane w pkt 5.2. niniejszego sprawozdania.
Skład Grupy Kapitałowej IMS ("Grupa IMS"; "Grupa") na 31.12.2016 r.:
| Szczeble powiązania |
Jednostka | Data objęcia Nazwa skrócona kontroli |
Procentowy udział IMS S.A. w kapitale spółki |
Metoda konsolidacji |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 31.12.2016 r. |
Stan na 31.12.2015 r. |
|||||
| Jednostka | IMS | |||||
| dominująca | Spółka Akcyjna | |||||
| z siedzibą | IMS S.A. | x | x | x | Pełna | |
| ul. Puławska 366 | ||||||
| Warszawa | ||||||
| Szczebel | IMS r&d spółka z ograniczoną | |||||
| pierwszy | odpowiedzialnością | IMS r&d | ||||
| z siedzibą | sp. z o.o. | 19.01.2006 r. | 100,00% | 100,00% | Pełna | |
| ul. Lipowa 3 | ||||||
| Kraków | ||||||
| IMS events spółka z ograniczoną | ||||||
| odpowiedzialnością | IMS events | |||||
| z siedzibą | sp. z o.o. | 31.03.2014 r. | 73,00% | 73,00% | Pełna | |
| ul. Królowej Marysieńki 94A | ||||||
| Warszawa | ||||||
| Videotronic Media Solutions | ||||||
| Spółka z ograniczoną | VMS | |||||
| odpowiedzialnością | 18.05.2007 r. | 100,00% | 100,00% | Pełna | ||
| z siedzibą | Sp. z o.o. | |||||
| ul. Puławska 366 | ||||||
| Warszawa | ||||||
| Mood Factory | ||||||
| Spółka z ograniczoną | Mood Factory | |||||
| odpowiedzialnością | 04.08.2016 r. | 86,40% | x | Pełna* | ||
| z siedzibą | Sp. z o.o. | |||||
| ul. Puławska 366 | ||||||
| Warszawa |
* Konsolidacja sprawozdania finansowego Mood Factory Sp. z o.o. rozpoczęła się od 1 sierpnia 2016 roku. Okres od 01.08.2016 r. do dnia objęcia kontroli nad Mood Factory Sp. z o.o., tj. do 04.08.2016 r., uznany został za nieistotny dla oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego z punktu widzenia Grupy IMS.
Poza wyżej opisanym połączeniem skład Grupy Kapitałowej IMS nie uległ zmianie, w tym w wyniku połączenia, przejęcia lub sprzedaży, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji czy zaniechania działalności.
Obszary działalności
Grupa Kapitałowa IMS jest międzynarodowym dostawcą wyspecjalizowanych usług z zakresu marketingu sensorycznego w miejscu sprzedaży. Nowoczesne rozwiązania oferowane przez Grupę pozwoliły jej osiągnąć pozycję lidera na rynku polskim, jak również rozpocząć rozwój oferty na innych rynkach europejskich. Grupa dostarcza usługi, które mają na celu wpłynąć na atrakcyjność miejsc sprzedaży, jak również wzrost sprzedaży promowanego asortymentu. Działania Grupy skupiają się w trzech głównych obszarach marketingu sensorycznego:
- audiomarketingu przygotowanie i emisja formatów muzycznych oraz produkcja i emisja reklam dźwiękowych (abonamenty audio i usługi reklamowe audio),
- Digital Signage produkcja i emisja przekazów reklamowych na ekranach plazmowych (abonamenty wideo, usługi reklamowe wideo oraz dystrybucja sprzętu i kontentu Digital Signage),
aromamarketingu - dobór i dystrybucja kompozycji zapachowych (umowy abonamentowe, dystrybucja sprzętu i olejków zapachowych).
Powyższe dziedziny stanowią podstawowy trzon marketingu sensorycznego, który jest działaniem polegającym na umiejętnym dobraniu odpowiednich bodźców dźwiękowych, wizualnych i zapachowych w celu wywołania oczekiwanych reakcji u klientów. Wraz z przejęciem w 2014 roku IMS events sp. z o.o, Grupa IMS poszerzyła dodatkowo portfolio oferowanych usług o działalność eventowo-promocyjną.
Misją Grupy jest pozostanie wiodącym dostawcą rozwiązań podnoszących efektywność i atrakcyjność miejsc sprzedaży, w tym poprzez oferowanie kompleksowych rozwiązań marketingowych, które odciążą klienta od implementacji, zarządzania i monitorowania systemów i procesów sprzedaży nakierowanych na działania marketingowe w miejscu sprzedaży.
Wytworzenie właściwej atmosfery miejsc sprzedaży pozwala wpłynąć m.in. na:
- zachowania klientów (wzbudzenie zainteresowania miejscem sprzedaży, wydłużenie czasu pobytu klienta w sklepie, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa dokonania zakupów),
- budowanie wizerunku marki (odpowiednio dobrany zapach, treść reklamowa oraz jej sposób przekazu pozwala na uzyskanie odpowiednich skojarzeń z marką, jak również kreuje lojalność wobec marki),
- zwiększenie sprzedaży.
Skład Zarządu Emitenta
W roku 2016 nie było zmian w składzie Zarządu Emitenta.
Skład Zarządu na 31 grudnia 2016 roku oraz na dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji:
| Michał Kornacki | - Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny |
|---|---|
| Dariusz Lichacz | - Wiceprezes Zarządu – Dyrektor Muzyczny |
| Wojciech Grendziński | - Wiceprezes Zarządu – Dyrektor Handlowy |
| Piotr Bielawski | - Wiceprezes Zarządu – Dyrektor Finansowy |
1.2. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") przyjętymi przez Unię Europejską. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Porównawcze dane finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2015 roku zostały przygotowane w oparciu o te same podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego.
1.3. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Walutą funkcjonalną Spółek Grupy oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są
w tys. PLN (nie stosuje się zaokrągleń; w wyniku prezentacji danych finansowych w tysiącach złotych sumy podsumowań mogą być różne od sumy składników poszczególnych pozycji a odchylenie nie powinno przekraczać 1 tysiąca złotych).
1.4. Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.
1.5. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości
Zastosowanie standardów i interpretacji w 2016 roku:
W 2016 roku obowiązują nowe standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje, które zostały przyjęte przez Unię Europejską ("UE"):
| Standard | Data obowiązywania |
Opis zmian |
|---|---|---|
| Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" |
1 stycznia 2016 r. | Zmiany te mają na celu zwiększenie skuteczności ujawniania informacji i zachęcenie przedsiębiorstw do stosowania zawodowego osądu podczas określania informacji, które mają zostać ujawnione w ich sprawozdaniach finansowych przy zastosowaniu MSR 1. Zmiany MSR 1 pociągają za sobą konieczność wprowadzenia zmian do MSR 34 i Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 7 celem zapewnienia spójności międzynarodowych standardów rachunkowości. |
| Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" oraz MSR 38 "Aktywa niematerialne" |
1 stycznia 2016 r. | Doprecyzowanie standardów, iż nie można opierać metody amortyzacji na przychodach, które są generowane przez wykorzystanie danego aktywa. Celem zmian jest wskazanie, że metoda naliczania umorzenia rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych oparta na przychodach nie jest właściwa, jednak w przypadku wartości niematerialnych metoda ta może być zastosowana w określonych okolicznościach. |
| Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" oraz MSR 41 "Rolnictwo: uprawy roślinne" |
1 stycznia 2016 r. | Standard wyłącza rośliny produkcyjne (np. drzewa owocowe, winoroślą) z zakresu MSR 41 i włącza je do zakresu MSR 16 jako wytworzone we własnym zakresie środki trwałe. |
| Zmiany do MSR 27 "Jednostkowe sprawozdania finansowe" |
1 stycznia 2016 r. | Zastosowania metody praw własności w jednostkowych sprawozdaniach finansowych. W przypadku wyboru tej metody należy ją stosować dla każdej inwestycji w ramach danej kategorii. |
| Standard | Data obowiązywania |
Opis zmian | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe", MSSF 12 "Ujawnienia na temat udziałów w innych jednostkach" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" |
1 stycznia 2016 r. | Doprecyzowanie zapisów dotyczących ujęcia jednostek inwestycyjnych w konsolidacji. |
||||
| Zmiany do MSSF 11 "Wspólne ustalenia umowne" |
1 stycznia 2016 r. | Dodatkowe wytyczne związanie z wykazywaniem nabycia we wspólnej działalności. Zmiany wymagają, aby stosować zasady identyczne do tych, które stosowane są w przypadku połączeń jednostek. |
||||
| Zestaw poprawek dotyczących: | ||||||
| MSSF 5 – zmiany dotyczące metody sprzedaży; | ||||||
| "Poprawki do MSSF (cykl 2012-2014)" |
1 stycznia 2016 r. | MSSF 7 – regulacje dotyczące umów usługowych oraz zastosowanie standardu w śródrocznych sprawozdaniach w zakresie kompensowania aktywów i zobowiązań finansowych; |
||||
| MSR 19 – ustalenie stopy dyskonta na rynku regionalnym; | ||||||
| MSR 34 – dodatkowe wytyczne dotyczące ujawnień w sprawozdaniach śródrocznych (doprecyzowanie miejsca ujawnień wymaganych przez par. 16A MSR 34). |
Zastosowanie powyższych standardów i interpretacji nie miało wpływu na wyniki działalności i sytuację finansową Grupy, a skutkowało jedynie ewentualnym rozszerzeniem zakresu niezbędnych ujawnień czy też zmianą używanej terminologii.
Nowe standardy i interpretacje opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie:
Powyższe sprawozdanie nie uwzględnia zmian standardów i interpretacji, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską bądź zostały zatwierdzone, ale wejdą w życie po 31 grudnia 2016 roku.
| Standard | Data obowiązywania |
Opis zmian |
|---|---|---|
| Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" |
1 stycznia 2017 r. | Doprecyzowanie wymogów w zakresie ujmowania aktywów z tytułu podatku odroczonego dot. dłużnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej. |
| Standard | Data obowiązywania |
Opis zmian | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zmiany do MSR 7 "Sprawozdanie z przepływów pieniężnych" |
1 stycznia 2017 r. | Standard doprecyzowuje informacje przekazywane na rzecz użytkowników sprawozdań dotyczące działalności finansowej jednostki. |
||||
| Zmiany do MSSF 2 "Płatności na bazie akcji" |
1 stycznia 2018 r. | Doprecyzowanie sposobu ujmowania niektórych rodzajów transakcji płatności na bazie akcji. |
||||
| Standard wprowadza: | ||||||
| MSSF 9 "Instrumenty | - uporządkowanie klasyfikacji i ujęcie aktywów finansowych w oparciu o charakterystykę ich przepływów pieniężnych i model biznesowy jednostki; |
|||||
| finansowe" | 1 stycznia 2018 r. | - wprowadzenie jednolitej metodologii oceny wystąpienia utraty wartości aktywów finansowych; |
||||
| - nowy model rachunkowości zabezpieczeń, który w większym stopniu powiązano z zarządzaniem ryzykiem. |
||||||
| Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" |
1 stycznia 2016 r. lub po tej dacie Data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności |
Zawiera wytyczne dotyczące sprzedaży lub wniesienia aktywów przez inwestora do spółki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. |
||||
| Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" |
1 stycznia 2018 r. lub w momencie zastosowania MSSF 9 po raz pierwszy |
Zastosowanie MSSF 9 "Instrumenty finansowe" w MSSF 4 | ||||
| MSSF 14 "Odroczone salda z regulowanej działalności" |
1 stycznia 2016 r. Proces zatwierdzania do stosowania na terenie UE nie został rozpoczęty do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14 |
Zasady rachunkowości i ujawnień dla zasady ujmowania aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami o cenach regulowanych w przypadku gdy jednostka podejmie decyzję o przejściu na MSSF. |
||||
| MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" |
1 stycznia 2018 r. | Standard dotyczy wszystkich umów zawartych z klientami, z wyjątkiem takich, które wchodzą w zakres innych MSSF (tj. umów leasingu, ubezpieczeniowych i instrumentów. finansowych). MSSF 15 ujednolica wymogi dotyczące ujmowania przychodów. |
||||
| MSSF 16 "Leasing" | 1 stycznia 2019 r. | Wprowadzenia jednolitego modelu księgowania leasingu; brak rozróżnienia na leasing operacyjny i finansowy. |
| Standard | Data obowiązywania |
Opis zmian |
|---|---|---|
| Interpretacja do KIMSF 22 "Transakcje w walutach obcych i płatności zaliczkowe" |
1 stycznia 2018 r. | Standard wskazuje w jaki sposób określić datę transakcji dla celów ustalenia właściwego kursu transakcji zawartych w walutach obcych, w sytuacji gdy jednostka płaci lub otrzymuje zaliczkę w walucie obcej. |
| MSR 40 "Nieruchomości inwestycyjne" |
1 stycznia 2018 r. | Doprecyzowanie, że przeniesienie nieruchomości "do" lub "z" nieruchomości inwestycyjnych może nastąpić tylko wtedy, gdy nastąpiła zmiana sposobu użytkowania nieruchomości. |
| Zestaw poprawek dotyczących: | ||
| "Poprawki do MSSF (cykl 2014-2016)" |
1 stycznia 2017 r. | MSSF 12 – doprecyzowanie wymogów odnośnie ujawnień informacji na temat udziałów niezależnie od tego jak są one traktowane. |
| Zestaw poprawek dotyczących: | ||
| MSSF 1 – usunięcie kilku przewidzianych w tym standardzie zwolnień, które nie mają już zastosowania; |
||
| "Poprawki do MSSF (cykl 2014-2016)" |
1 stycznia 2018 r. | MSR 28 – doprecyzowany moment, w którym jednostki o charakterze inwestycyjnym mogą zdecydować o wyborze sposobu wyceny udziałów w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach w wartości godziwej, a nie przy zastosowaniu metody praw własności. |
Grupa zamierza przyjąć wymienione powyżej nowe standardy, zmiany standardów i interpretacji MSSF opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, nieobowiązujące na dzień sprawozdawczy, od ich wejścia w życie, po zatwierdzeniu przez Unię Europejską.
Wpływ nowych regulacji na przyszłe sprawozdania Grupy
Zastosowanie powyższych standardów i interpretacji nie powinno mieć istotnego wpływu na przyszłe sprawozdania finansowe Grupy, za wyjątkiem MSSF 16 "Leasing". Jego zastosowanie, głównie przez zmianę ujmowania i prezentacji wieloletnich umów najmu powierzchni biurowych (w których mieszczą się siedziby spółek Grupy Kapitałowej) i magazynowych, będzie mieć wpływ na EBITDA (pozytywny, szacunkowo 0,8 – 1,1 mln PLN w skali roku) oraz na wielkość rzeczowych aktywów trwałych i zobowiązań (wzrost stanu prezentowanych rzeczowych aktywów trwałych i zobowiązań o 2,5 – 6,5 mln PLN).
1.6. Zasady konsolidacji
Spółki zależne, nad którymi IMS sprawuje kontrolę, podlegają konsolidacji metodą pełną. Spółki zależne są konsolidowane od daty uzyskania kontroli przez Spółkę, natomiast przestają być konsolidowane w chwili utraty nad nimi kontroli przez IMS S.A. Spółka posiada kontrolę, z tytułu swojego zaangażowania w jednostkę, kiedy podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych (zwrotów), oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych (zwrotów) poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką.
Salda i transakcje występujące pomiędzy jednostkami Grupy w tym niezrealizowane zyski i straty wynikające z transakcji w ramach Grupy, są dla celów konsolidacji eliminowane.
Udziały niekontrolujące w aktywach netto (z wyłączeniem wartości firmy) konsolidowanych podmiotów zależnych prezentowane są odrębnie od kapitału własnego Grupy. Na udziały składają się wartości udziałów na dzień połączenia jednostek gospodarczych oraz udziały w zmianach w kapitale własnym począwszy od daty połączenia.
1.7. Stosowane zasady rachunkowości
Przyjęte przy sporządzeniu niniejszego sprawozdania zasady rachunkowości są zgodne z zasadami przyjętymi przy sporządzaniu rocznego sprawozdania za rok obrotowy 2015, poza nowymi standardami rachunkowości stosowanymi od 1 stycznia 2016 r. opisanymi wcześniej. Dane finansowe jednostek wchodzących w skład Grupy będące podstawą przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały przygotowane przy zastosowaniu jednolitych polityk rachunkowości. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty konsolidacyjne zawarte w dokumentacji konsolidacyjnej Grupy.
1.7.1. Waluty obce
Przy sporządzaniu jednostkowych sprawozdań finansowych spółek Grupy Kapitałowej IMS transakcje przeprowadzane w walucie innej niż polski złoty (PLN) wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień transakcji. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień, tj. kursu średniego ustalonego przez NBP. Aktywa i zobowiązania niepieniężne wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego w walutach obcych nie podlegają powtórnemu przewalutowaniu. Wszelkie różnice kursowe ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym powstają, z wyjątkiem różnic kursowych wynikających z transakcji przeprowadzonych w celu zabezpieczenia przed określonym ryzykiem walutowym.
| Zastosowane kursy walut do wyceny pozycji | Kurs wymiany | Kurs wymiany |
|---|---|---|
| bilansowych: | złotego do euro | złotego do dolara |
| 31 grudnia 2015 r. | 4,2615 | 3,9011 |
| 31 grudnia 2016 r. | 4,4240 | 4,1793 |
1.7.2. Ujęcie przychodów ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży wykazuje się w wartości godziwej otrzymanej lub należnej zapłaty z tytułu sprzedaży towarów i usług w zwykłym toku działalności Grupy. Przychody prezentowane są po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne odpisy.
Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży po spełnieniu wszystkich następujących warunków:
- świadczona usługa została wykonana lub przeniesiono z Grupy na nabywcę znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności produktów, towarów lub materiałów oraz scedowano przez spółki Grupy funkcje kierownicze w stopniu związanym na ogół z prawem własności i efektywną kontrolą nad sprzedanymi produktami, towarami lub materiałami;
- możliwości dokonania wiarygodnej wyceny kwoty przychodów;
- wystąpienia prawdopodobieństwa, że jednostka otrzyma korzyści ekonomiczne związane z transakcją;
możliwości wiarygodnej wyceny kosztów poniesionych lub przewidywanych w związku z transakcją.
1.7.2.1. Przychody ze sprzedaży usług
Przychody Grupy uzyskiwane są zasadniczo w związku ze świadczeniem usług. W przypadku świadczenia usług spółki Grupy rozpoznają przychód, gdy spełnione zostaną wszystkie poniższe kryteria:
- kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób;
- jest prawdopodobne, iż spółka Grupy otrzyma korzyści ekonomiczne wynikające z przeprowadzonej transakcji;
- stopień realizacji transakcji można wiarygodnie wycenić na dzień bilansowy;
- koszty poniesione oraz te, które zostaną poniesione w związku z transakcją, można wycenić w wiarygodny sposób.
Jeżeli umowa przewiduje opłaty pobrane z góry za usługi (nie dotyczy zaliczek), które mają być świadczone w okresach przyszłych, przychód rozpoznaje się proporcjonalnie, w każdym miesiącu, którego dotyczy opłata, w części odpowiadającej opłacie za dany miesiąc. Wartość opłaty za przyszłe okresy odracza się jako rozliczenie międzyokresowe przychodu. Na dzień 31.12.2016 r. rozpoznano przychody przyszłych okresów w wysokości 4 tys. PLN.
1.7.2.2. Przychody z tytułu dzierżawy urządzeń
Spółki Grupy w swojej działalności zawierają umowy wieloletnie (abonamentowe), w tym na dzierżawę urządzeń audiobox, wideobox, aromabox, lokalizatory i standy. Przychody z tego tytułu rozpoznawane są miesięcznie, tj. w każdym miesiącu w którym usługa miała miejsce.
1.7.2.3. Przychody ze sprzedaży towarów
Przychody ze sprzedaży towarów (np. monitorów, urządzeń, zapachów aroma) uznaje się w miesiącu ich wydania odbiorcy.
1.7.3. Przychody z tytułu odsetek
Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco według czasu powstawania, poprzez odniesienie do kwoty niespłaconego jeszcze kapitału i przy uwzględnieniu efektywnej stopy oprocentowania, czyli stopy efektywnie dyskontującej przyszłe wpływy pieniężne szacowane na oczekiwany okres użytkowania danego składnika aktywów do wartości bilansowej netto tego składnika.
1.7.4. Koszty
Przez koszty i straty Grupa rozumie uprawdopodobnione zmniejszenie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych o wiarygodnie określonej wartości. Powodują one zmniejszenie wartości aktywów albo zwiększenie wartości zobowiązań i doprowadzają do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru. W księgach rachunkowych ujmuje się wszystkie obciążające spółki Grupy koszty dotyczące danego okresu, niezależnie od terminu ich zapłaty. Koszty ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów na podstawie bezpośredniego związku pomiędzy poniesionymi kosztami a osiągnięciem konkretnych przychodów. Zachowanie współmierności przychodów i kosztów zakłada jednoczesne lub łączne ujmowanie przychodów i kosztów powstałych bezpośrednio i wspólnie w wyniku tej samej transakcji lub innych zdarzeń.
1.7.5. Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu, aby mogły być zdatne do użytkowania lub odsprzedaży, dodaje się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub odsprzedania. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków zewnętrznych przed zainwestowaniem ich w omawiane aktywa pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego podlegających kapitalizacji.
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w sprawozdanie z całkowitych dochodów w okresie, w którym zostały poniesione.
1.7.6. Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe oblicza się na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji przychodów i kosztów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenie Grupy z tytułu podatku bieżącego oblicza się w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym i wykazuje bezpośrednio w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
1.7.7. Podatek odroczony
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego, wynikającego z różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym, ujmowane jest w pełnej wysokości, metodą bilansową. Jeżeli jednak odroczony podatek dochodowy powstał z tytułu początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązania w ramach transakcji innej niż połączenie jednostek gospodarczych, które nie wpływa ani na wynik finansowy, ani na dochód (stratę) podatkową, to się go nie wykazuje. Odroczony podatek dochodowy ustala się przy zastosowaniu stawek (i przepisów) podatkowych obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień bilansowy, które zgodnie z oczekiwaniami będą obowiązywać w momencie realizacji odnośnych aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub uregulowania zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który umożliwi wykorzystanie różnic przejściowych. Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikającego z różnic przejściowych powstających z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych i stowarzyszonych jest ujmowane, chyba że rozłożenie w czasie odwracania się różnic przejściowych jest kontrolowane przez Grupę i prawdopodobne jest, że w możliwej do przewidzenia przyszłości różnice te nie ulegną odwróceniu.
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat oraz aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę samą władzę podatkową na tego samego podatnika.
1.7.8. Zysk netto na akcję
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto przypadającego dla akcjonariuszy Grupy za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres, przypadającego na akcjonariuszy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych, zamiennych na akcje zwykłe).
1.7.9. Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej po koszcie historycznym pomniejszonym o odpisy amortyzacyjne i skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Obciążenia amortyzacyjne dla pozycji innych niż grunty i inwestycje w toku naliczane są od wartości zakupu środków trwałych pomniejszonej o ich przewidywalną wartość końcową, metodą liniową przez okres przewidywanej przydatności do użycia.
Szacunkowe okresy użytkowania, wartości rezydualne i metoda amortyzacji podlegają weryfikacji na koniec każdego roku obrotowego, a konsekwencje zmian tych szacunków odnoszone są do przyszłych okresów.
Aktywa utrzymywane na podstawie umowy leasingu finansowego amortyzuje się przez okres ich przewidywanego ekonomicznego użytkowania na takich samych zasadach jak aktywa własne.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji rzeczowego majątku trwałego określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży, a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia wyceniane są jako niższa z dwóch wartości:
- wartości bilansowej na dzień zaklasyfikowania jako przeznaczone do sprzedaży lub
- w wartości godziwej pomniejszonej o oczekiwane koszty sprzedaży.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży to aktywa rzeczowe, których wartość bilansowa zostanie odzyskana przez Grupę IMS poprzez transakcje sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie. Na 31.12.2016 roku w Grupie IMS nie wystąpiła kategoria "Aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia".
1.7.10. Wartości niematerialne
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnych transakcjach wykazuje się po koszcie historycznym pomniejszonym o umorzenie i skumulowaną stratę z tytułu utraty wartości. Amortyzację nalicza się metodą liniową w przewidywanym okresie użytkowania tych aktywów. Szacunkowy okres użytkowania oraz amortyzacja podlegają weryfikacji na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego, a skutki zmian tych szacunków odnoszone są do przyszłych okresów.
Koszty prac badawczych ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.
Wartości niematerialne wytworzone w zakresie własnym w wyniku prac rozwojowych ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wtedy i tylko wtedy, gdy uzasadnia je:
– wykonalność techniczna umożliwiająca udostępnienie ich do wykorzystania lub sprzedaży;
- zamiar opracowania w celu wykorzystania lub sprzedaży;
- możliwość wykorzystania lub sprzedaży;
- sposób generowania przez daną wartość niematerialną prawdopodobnych przyszłych korzyści ekonomicznych;
- dostępność odpowiednich zasobów technicznych, finansowych i innych niezbędnych do ich opracowania i późniejszego wykorzystania lub sprzedaży;
- możliwość wiarygodnej wyceny kosztów przypadających na dany składnik tych wartości w procesie jego opracowywania.
Kwota początkowo ujęta jako wartości niematerialne wytworzone w zakresie własnym jest sumą kosztów poniesionych od dnia spełnienia przez dany składnik tych wartości powyższych kryteriów ujęcia.
Po początkowym ujęciu wartości niematerialne wytworzone w zakresie własnym wykazuje się w taki sam sposób, jak w przypadku wartości niematerialnych nabywanych w oddzielnych transakcjach.
1.7.11. Utrata wartości niematerialnych aktywów innych niż wartość firmy
Aktywa o nieokreślonym okresie użytkowania nie podlegają amortyzacji, lecz corocznie są testowane pod kątem możliwej utraty wartości. Aktywa podlegające amortyzacji analizuje się pod kątem utraty wartości, ilekroć jakieś zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują na możliwość niezrealizowania ich wartości bilansowej. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna to wyższa z dwóch kwot: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Dla potrzeb analizy pod kątem utraty wartości, aktywa grupuje się na najniższym poziomie, w odniesieniu do którego występują dające się zidentyfikować odrębne przepływy pieniężne (ośrodki wypracowujące środki pieniężne). Niefinansowe aktywa inne niż wartość firmy, w odniesieniu do których uprzednio stwierdzono utratę wartości, oceniane są na każdy dzień bilansowy pod kątem występowania przesłanek wskazujących na możliwość odwrócenia dokonanego odpisu.
1.7.12. Wartość firmy
Wartość firmy powstająca przy przejęciu wynika z wystąpienia na dzień przejęcia nadwyżki kosztu przejęcia jednostki nad udziałem w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki, z którą nastąpiło połączenie, ujmowanych na dzień przejęcia.
Wartość firmy ujmuje się początkowo jako składnik aktywów po koszcie, a następnie wycenia według kosztu pomniejszonego o skumulowaną stratę z tytułu utraty wartości.
Test na utratę wartości wartości firmy dokonywany jest na koniec roku obrotowego lub częściej, jeśli istnieją przesłanki dotyczące utraty wartości.
Stratę z tytułu utraty wartości alokuje się najpierw w celu redukcji kwoty bilansowej wartości firmy alokowanej do ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne, a następnie do pozostałych aktywów tego ośrodka proporcjonalnie do wartości bilansowej poszczególnych składników aktywów ośrodka. Strata z tytułu utraty wartości ujęta dla wartości firmy nie podlega odwróceniu w następnym okresie.
W chwili zbycia ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne, przypadającą na niego część wartości firmy uwzględnia się przy obliczaniu zysku/straty z tytułu zbycia.
Na wartość firmy wykazaną w sprawozdaniu z sytuacji finansowej składają się:
- wartość firmy wynikająca z połączenia IMS S.A. z Mall TV Sp. z o.o. w kwietniu 2009 roku;
- wartość firmy wynikająca z nabycia przez IMS S.A. IMS events sp. z o.o. w marcu 2014 roku;
- wartość firmy wynikająca z nabycia przez IMS S.A. Mood Factory Sp. z o.o. w sierpniu 2016 roku.
1.7.13. Zapasy
Zapasy wykazuje się po cenie nabycia lub koszcie wytworzenia lub też po cenie sprzedaży netto, w zależności od tego, która z tych wartości jest niższa. Koszty wytworzenia, zawierające odpowiednią część stałych i zmiennych kosztów ogólnego zarządu, przypisuje się do zapasów stosując zasady najwłaściwsze dla poszczególnych kategorii zapasów, przy czym zapasy wycenia się metodą FIFO. Cena sprzedaży netto odpowiada oszacowanej cenie sprzedaży zapasów pomniejszonej o wszelkie koszty konieczne do zakończenia produkcji oraz koszty doprowadzenia zapasów do sprzedaży lub znalezienia nabywcy (tj. koszty sprzedaży, marketingu itp.).
1.7.14. Aktywa i zobowiązania finansowe
Aktywa finansowe klasyfikuje się do następujących kategorii: aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik, inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności, dostępne do sprzedaży oraz pożyczki i należności. Klasyfikacja zależy od charakteru i przeznaczenia aktywów finansowych, a określa się ją w momencie początkowego ujęcia oraz weryfikuje na każdy dzień sprawozdawczy. Aktywa finansowe nabyte lub sprzedane w ramach standardowych transakcji ujmuje się i wyksięgowuje w dacie transakcji. Standardowe transakcje to transakcje nabycia lub sprzedaży aktywów finansowych wymagające dostarczenia tych aktywów w terminie ustalonym w regulacjach lub konwencjach przyjętych na rynku.
W przypadku Grupy IMS aktywa finansowe obejmują głównie:
- udzielone pożyczki i należności,
- środki pieniężne.
Zobowiązania finansowe stanowią zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe (głównie zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, zakupu środków trwałych) wykazywane są na dzień ich powstania w kwocie wymagającej zapłaty i ujmowane w późniejszych okresach według zamortyzowanego kosztu. Grupa wyłącza ze swojego sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe w momencie jego wygaśnięcia tzn. kiedy zobowiązanie wygasło (przedawnienie), kiedy obowiązek określony w umowie został spełniony lub umorzony.
1.7.14.1. Pożyczki i należności
Należności z tytułu dostaw i usług, pożyczki i pozostałe należności o stałych lub negocjowanych warunkach płatności nie będące przedmiotem obrotu na aktywnym rynku klasyfikuje się jako "pożyczki i należności". Wycenia się je po koszcie zamortyzowanym, metodą efektywnej stopy procentowej z uwzględnieniem utraty wartości. Dochód odsetkowy ujmuje się przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej z wyjątkiem należności krótkoterminowych, gdzie ujęcie odsetek byłoby nieistotne.
1.7.14.2. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, depozyty płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje o wysokim stopniu płynności i o pierwotnym terminie
wymagalności do trzech miesięcy. Środki pieniężne ujmowane są w momencie otrzymania. Wartość początkową środków pieniężnych spółki Grupy ujmują w kwocie otrzymanej do kasy lub w kwocie otrzymanej na rachunek bankowy. Wszelkie kwoty wyrażone w walucie obcej przeliczane są na walutę funkcjonalną Spółki, według kursu wymiany obowiązującego w dniu otrzymania.
1.7.14.3. Zobowiązania finansowe
Zobowiązania handlowe
Zobowiązania handlowe w początkowym ujęciu wykazuje się według wartości godziwej, zaś w okresie późniejszym wykazuje się je według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu), stosując metodę efektywnej stopy procentowej.
Pozostałe zobowiązania finansowe
Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym kredyty bankowe, pożyczki i faktoring, wycenia się początkowo w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcji. Następnie wycenia się je po zamortyzowanym koszcie historycznym metodą efektywnej stopy procentowej.
1.7.14.4. Efektywna stopa procentowa
Jest to metoda naliczania zamortyzowanego kosztu składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego (albo grupy aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych) oraz przypisania przychodów lub kosztów odsetkowych do odpowiednich okresów. Efektywna stopa procentowa jest stopą, która dokładnie dyskontuje oszacowane przyszłe pieniężne wpływy lub płatności dokonywane w oczekiwanym okresie do wygaśnięcia instrumentu finansowego, a w uzasadnionych przypadkach w okresie krótszym, do bilansowej wartości netto składnika aktywów lub zobowiązania finansowego. Przy wyliczaniu efektywnej stopy procentowej Grupa dokonuje oszacowania przepływów pieniężnych, uwzględniając wszelkie postanowienia umowy instrumentu finansowego (np. przedpłaty, opcje kupna lub podobne), jednakże nie uwzględnia potencjalnych przyszłych strat związanych z nieściągalnością kredytów. Wyliczenie obejmuje wszelkie płacone i otrzymywane przez strony umowy prowizje, koszty transakcji oraz wszelkie inne premie lub dyskonta. Przyjmuje się założenie, że przepływy pieniężne oraz oczekiwany czas trwania grupy podobnych instrumentów finansowych mogą być wiarygodnie oszacowane. Jednakże, w rzadkich przypadkach, kiedy nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie przepływów pieniężnych lub oczekiwanego czasu trwania instrumentu finansowego (lub grupy instrumentów finansowych), jednostka dokonuje wyliczeń w oparciu o przepływy pieniężne wynikające z umowy za pełny umowny czas trwania instrumentu finansowego (lub grupy instrumentów finansowych).
1.7.15. Pozostałe aktywa (w tym rozliczenia międzyokresowe kosztów)
Do pozostałych aktywów zaliczane są w szczególności należności z tytułu rozliczeń publiczno-prawnych oraz rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Grupa ujmuje jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów wydatki takie jak:
- a) poniesione nakłady (wydatki), które w przyszłych okresach będą uznane jako koszty operacyjne,
- b) poniesione nakłady (wydatki), które w przyszłych okresach będą uznane jako koszty operacji finansowych.
Rozliczenia międzyokresowe ustalane są w wysokości poniesionych, wiarygodnie ustalonych wydatków, jakie dotyczą przyszłych okresów i są związane z wpływem korzyści ekonomicznych w przyszłości.
1.7.16. Kapitał podstawowy
Kapitał zakładowy IMS S.A. wykazuje się w wysokości określonej w Statucie i wpisanej w rejestrze sądowym. Zgodnie ze Statutem IMS S.A. kapitał zakładowy składa się z akcji zwykłych na okaziciela.
Koszty transakcyjne bezpośrednio związane z emisją nowych akcji lub opcji wykazuje się w kapitale własnym jako pomniejszenie, po opodatkowaniu, wpływów z emisji.
1.7.17. Rezerwy
Rezerwy wykazuje się w przypadku wystąpienia w Grupie bieżących zobowiązań (prawnych lub zwyczajowych) będących konsekwencją zdarzeń z przeszłości, konieczność uregulowania ich przez Grupę jest prawdopodobna, a wielkość tych zobowiązań można wiarygodnie wycenić.
Ujmowana kwota rezerwy odzwierciedla możliwie najdokładniejszy szacunek kwoty wymaganej do rozliczenia bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem ryzyka i niepewności związanej z tym zobowiązaniem. W przypadku wyceny rezerwy metodą szacunkowych przepływów pieniężnych koniecznych do rozliczenia bieżącego zobowiązania, jej wartość bilansowa odpowiada wartości bieżącej tych przepływów.
1.7.18. Rozliczenia międzyokresowe bierne
Rozliczenia międzyokresowe bierne stanowią prawdopodobne zobowiązania spółek Grupy, których realizacja nastąpi w przyszłości, wynikające z poniesionych w danym okresie sprawozdawczym kosztów. Są to zobowiązania zapłaty za towary lub usługi, które Spółki otrzymały, lecz za które nie dokonały dotychczas rozliczenia z dostawcą; kwota tych zobowiązań nie została formalnie ustalona z dostawcą lub nie otrzymano oficjalnego dokumentu potwierdzającego powstanie zobowiązania. Chociaż czasami konieczne jest szacowanie kwoty lub ram czasowych rozliczeń międzyokresowych biernych, stopień niepewności jest generalnie o wiele mniejszy niż w przypadku rezerw. Podstawowymi tytułami stanowiącymi RMK bierne w Grupie IMS są:
- wydatki jednorazowe dotyczące okresu sprawozdawczego oraz stałe powtarzalne w każdym miesiącu sprawozdawczym, ale ze względu na swoją specyfikę fakturowania istnieje prawdopodobieństwo, że nie otrzymamy dokumentu źródłowego obcego w wymaganym terminie. Przykładami są tu: usługi elektroniczne, łączności, energii itp. oraz wydatki związane z eksploatacją samochodów służbowych (zakupem paliwa, akcesoriów samochodowych);
- koszty prowizji od sprzedaży za dany okres sprawozdawczy na rzecz handlowców i firm współpracujących zgodnie z zawartymi umowami – koszt dotyczy głównie IMS S.A.;
- koszty opłat dla pośredników reklamowych koszt dotyczy IMS S.A.;
- koszty dzierżawy powierzchni reklamowej oraz koszty zakupu powierzchni reklamowej koszt dotyczy IMS S.A.;
- opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (licencje) koszt dotyczy IMS S.A.;
- premie okresowe dla pracowników.
Rozliczenia międzyokresowe bierne w momencie ich utworzenia obciążają w całości koszty rodzajowe oraz odpowiednie koszty w układzie kalkulacyjnym, a ich wykorzystanie rozliczane jest ze zobowiązaniem powstałym z ich tytułu.
W przypadku braku obowiązku uregulowania rozliczenia międzyokresowego biernego następuje jego likwidacja (rozwiązanie) powodująca korektę kosztów rodzajowych w okresie rozliczenia.
Ewentualne różnice pomiędzy wartością rozliczenia międzyokresowego biernego, a kwotą zobowiązania powstałego z jego tytułu, również korygują koszty rodzajowe w okresie rozliczenia.
1.7.19. Leasing
Leasing klasyfikuje się jako leasing finansowy, gdy w ramach zawartej umowy zasadniczo całe potencjalne korzyści oraz ryzyko wynikające z bycia właścicielem przenoszone jest na leasingobiorcę. Wszelkie pozostałe rodzaje leasingu traktowane są jako leasing operacyjny.
Aktywa użytkowane na podstawie umowy leasingu finansowego traktuje się jak aktywa Grupy i wycenia w ich wartości godziwej w momencie ich nabycia, nie wyższej jednak niż wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych. Powstające z tego tytułu zobowiązanie wobec leasingodawcy jest prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji zobowiązań z tytułu leasingu finansowego z podziałem na krótko- i długoterminowe.
Płatności leasingowe dzielone są na część odsetkową i część kapitałową (zmniejszenie zobowiązania z tytułu leasingu). Część odsetkowa odnoszona jest w koszty okresu i ujmowana w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w ramach odsetek. Płatności warunkowe z tytułu leasingu ujmuje się w kosztach w okresie ich ponoszenia.
Płatności z tytułu leasingu operacyjnego odnosi się w sprawozdanie z całkowitych dochodów metodą liniową przez okres leasingu, z wyjątkiem przypadków, kiedy inna, systematyczna podstawa rozliczenia jest bardziej reprezentatywna dla wzorca czasowego rządzącego konsumpcją korzyści ekonomicznych wypływających z leasingu danego składnika aktywów. Płatności warunkowe z tytułu leasingu operacyjnego ujmuje się w kosztach w okresie ich ponoszenia.
W Grupie IMS wszystkie z zawieranych umów leasingowych bilansowo ujmowane są jako leasing finansowy. W takiej formie zawierane są również przez IMS S.A. umowy typu "sale-and-leaseback" tzw. leasing zwrotny. IMS sprzedaje nabyte przez siebie środki inwestycyjne (dotyczy urządzeń aromabox) firmie leasingowej, z równoczesnym zastrzeżeniem dla siebie prawa jego dalszego użytkowania, na warunkach ustalonych w umowie leasingu.
1.7.20. Dotacje
Wartość otrzymanych dotacji w postaci środków pieniężnych Grupa ujmuje w księgach w wartości nominalnej w momencie wpływu tych środków do spółki z Grupy. Dotacje związane z wartościami niematerialnymi oraz rzeczowymi aktywami, łącznie z dotacjami niepieniężnymi w wartości godziwej są prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jako zmniejszenie wartości bilansowej danej wartości niematerialnej lub danego środka trwałego. Otrzymana dotacja pomniejsza w kolejnych latach użytkowania odpisy amortyzacyjne wartości niematerialnej i/lub rzeczowych aktywów trwałych, na które dana dotacja została pozyskana.
1.7.21. Akcyjne programy motywacyjne
Emitent w latach 2011 – 2013 i 2013 - 2015 prowadził programy motywacyjne oparte o opcje na akcje, jak również w czerwcu 2016 roku miała miejsce odsprzedaż akcji własnych pracownikom, menedżerom i współpracownikom, celem związania kluczowego personelu ze spółkami Grupy IMS. Zgodnie z MSSF 2 "Płatności w formie akcji", ww. programy oraz odsprzedaż akcji własnych Grupa odniosła na kapitał własny (kapitał zapasowy), a z drugiej strony, ujęła to jako odpowiedni koszt. Programy motywacyjne dla pracowników związane są z wynagrodzeniem za świadczoną przez nich pracę, dlatego wartość przyznanych opcji na akcje odnoszona jest w ciężar kosztów wynagrodzeń lub usług obcych w zależności od formy zatrudnienia danego beneficjenta programu motywacyjnego.
1.7.22. Fundusze specjalne
Do funduszy specjalnych w Grupie IMS należy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych ("ZFŚS"). Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzony jest ustawowo z odpisu podstawowego. Środki ZFŚS niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny. Szczegółowe zasady korzystania z Funduszu określają Regulaminy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązujące w spółkach Grupy. Spółki w sprawozdaniach finansowych kompensuje aktywa i zobowiązania funduszu. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentowana jest występująca po stronie aktywów lub zobowiązań nadwyżka. Na koniec 2016 roku nadwyżka wykazana została po stronie aktywów w wysokości 12 tys. PLN.
1.8. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
1.8.1. Profesjonalny osąd
Sporządzenie sprawozdań finansowych poszczególnych jednostek wymaga od Zarządów spółek Grupy Kapitałowej IMS zastosowania osądów, szacunków i przyjęcia pewnych założeń, które mają wpływ na kwoty prezentowane w sprawozdaniu finansowym. Kierując się subiektywną oceną, zarządy spółek Grupy Kapitałowej IMS określają i stosują polityki rachunkowości, które zapewniają, iż skonsolidowane sprawozdanie finansowe składające się z sprawozdań poszczególnych spółek Grupy, będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
- prawidłowo, jasno i rzetelnie przedstawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne;
- odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji;
- sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny;
- kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Poniżej przedstawiono podstawowe osądy, inne niż te związane z szacunkami (pkt 1.8.2. poniżej), dokonane przez spółki w procesie stosowania zasad rachunkowości Grupy i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.
Klasyfikacja umów leasingu
Grupa jest stroną umów leasingu, które spełniają warunki umów leasingu finansowego lub operacyjnego. Klasyfikacja leasingu operacyjnego lub finansowego odbywa się w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej transakcji.
Aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy
Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według obowiązujących przepisów będą stosowane na moment zrealizowania aktywa lub rozwiązania rezerwy, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały prawnie lub faktycznie na dzień bilansowy. Grupa rozpoznaje składnik aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskanych wyników finansowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. Informacje dotyczące aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego przedstawiono w nocie 4.4.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych. Spółki Grupy Kapitałowej IMS corocznie dokonują weryfikacji przyjętych
okresów użyteczności na podstawie bieżących szacunków. W roku 2016 nie stwierdzono zmian w przyjętych okresach użyteczności rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych.
Wartości niematerialne oraz rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową.
Roczne stawki amortyzacyjne wartości niematerialnych kształtują się następująco:
| Rodzaje wartości niematerialnych | Okres ekonomicznej użyteczności |
|---|---|
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 6 lat |
| Oprogramowanie komputerowe | 6 lat |
| Inne wartości niematerialne | 6 lat |
Roczne stawki amortyzacyjne rzeczowych aktywów trwałych kształtują się następująco:
| Rodzaje środków trwałych | Okres ekonomicznej użyteczności |
|---|---|
| Środki transportu | do 6 lat |
| Maszyny i urządzenia | do 6 lat |
| Urządzenia komputerowe | do 5 lat |
| Wyposażenie | do 5 lat |
1.8.2. Niepewność szacunków
Poniżej omówione zostały podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji.
Na 31 grudnia 2016 roku w Grupie IMS nie wystąpiły istotne zmiany wielkości szacunkowych oraz metodologii dokonywania szacunków, które miałyby wpływ na sprawozdania bieżące lub sprawozdania za okresy przyszłe.
Najistotniejsze szacunki dokonane za okres dwunastu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2016 roku dotyczą:
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych, w tym wartości firmy
Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości wartości firmy. Wymagało to oszacowania wartości użytkowej ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne, do których przypisana została wartość firmy. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów.
W wyniku przeprowadzonych testów stwierdzono, że na dzień bilansowy występują przesłanki świadczące o utracie wartości wykazanej w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wartości firmy z konsolidacji. Testy na utratę wartości wartości firmy zaprezentowane zostały w nocie 4.1.
Utrata wartości aktywów finansowych i odpis aktualizujący należności
Na dzień bilansowy spółki Grupy IMS dokonują aktualizacji wartości należności, oceniają prawdopodobieństwo uzyskania wpływów z tytułu przeterminowanych należności i szacują wartość utraconych wpływów, na które tworzony jest odpis aktualizujący. Grupa tworzy odpisy aktualizujące w kwocie, którą uznaje za mało prawdopodobną do odzyskania. Za odzyskanie Grupa uznaje zapłatę należności (w wyniku postępowania polubownego lub nakazem sądowym) lub przyznanie odszkodowania od ubezpieczyciela należności. W wyniku przeprowadzonej analizy wyceny wartości należności handlowych, Grupa na dzień bilansowy 31 grudnia 2016 r. dokonała odpisów z tytułu utraty wartości należności, które zostały opisane w nocie 4.6. niniejszego sprawozdania. Odpis aktualizacyjny z tytułu utraty wartości ujęty został w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Odpis aktualizujący zapasy
Grupa dokonała aktualizacji wartości zapasów (materiałów i towarów). Na dzień 31.12.2016 roku dokonano analizy przydatności zapasów i oceniono prawdopodobieństwo wykorzystania lub uzyskania przychodu ze sprzedaży posiadanych zapasów. Odpisów aktualizujących wartość zapasów dokonuje się na zasadzie odpisów indywidualnych dla poszczególnych zapasów lub kategorii zapasów. Szacunki dotyczące wartości netto możliwej do uzyskania opierają się na najbardziej wiarygodnych dowodach dostępnych w czasie sporządzania analizy co do przewidywanej kwoty, możliwej do zrealizowania z tytułu sprzedaży zapasów. Odpis aktualizujący wartość zapasów obciąża pozostałe koszty operacyjne. Jeżeli w kolejnych okresach sprawozdawczych wartość wynikająca z wyceny według ceny sprzedaży netto zaktualizowanego zapasu (materiału, towaru) jest wyższa od wartości księgowej, dokonuje się odwrócenia uprzednio dokonanego odpisu utraty wartości lub jego odpowiedniej części. Odwrócenie wartości uprzednio dokonanego odpisu powiększa pozostałe przychody operacyjne.
Szacunki przyjęte przy naliczaniu rozliczeń międzyokresowych biernych
Na dzień bilansowy spółki Grupy Kapitałowej dokonują szacunków zobowiązań z tytułu wykonanych lecz niezafakturowanych usług. Kalkulowane kwoty wynikają głównie z szacowanej na podstawie ustaleń umownych wartości należnej pośrednikom i współpracownikom z tytułu pozyskiwanych kontraktów, opłat dla firm pośredniczących w sprzedaży usług reklamowych oraz zobowiązań z tytułu zakupu miejsca reklamowego do świadczenia usług reklamowych.
1.9. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd IMS S.A. w Warszawie 26 kwietnia 2017 r.
INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY IMS
2. Informacje dotyczące segmentów działalności
Informacje dotyczące poszczególnych segmentów działalności operacyjnej Grupy IMS prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Dokonując klasyfikacji segmentów operacyjnych w Grupie kierowano się zasadą, że segment operacyjny jest częścią składową jednostki:
- a) która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki);
- b) której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w jednostce oraz wykorzystujący te wyniki przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu;
- c) w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Sprawozdawczość segmentów operacyjnych na poziomie Grupy jest spójna z raportowaniem wewnętrznym na potrzeby Zarządu jednostki dominującej i Kierownictwa poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy. Zarząd jednostki dominującej monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów oraz oceny skutków wyników działalności.
Grupa stosuje jednolite zasady księgowe dla wszystkich segmentów.
Do przychodów segmentu nie zalicza się:
- zysków nadzwyczajnych;
- przychodów z tytułu dywidend;
- pozostałych, niewymienionych przychodów operacyjnych i finansowych, których przyporządkowanie do poszczególnych segmentów nie jest możliwe.
Koszty segmentu stanowią koszty bezpośrednie projektów realizowanych w ramach danego segmentu dające się zakwalifikować do danego segmentu.
Do kosztów segmentu nie zalicza się:
- kosztów ogólnych nie dających się zakwalifikować do danego segmentu;
- strat nadzwyczajnych;
- pozostałych, niewymienionych kosztów operacyjnych i finansowych, których przyporządkowanie do danego segmentu nie jest możliwe.
Wynik segmentu jest różnicą między przychodami segmentu a kosztami segmentu.
Podstawowym segmentowym układem sprawozdawczym przyjętym przez Grupę IMS jest układ według segmentów branżowych. Organizacja i zarządzanie Grupy odbywa się w podziale na segmenty, uwzględniające rodzaj oferowanych usług.
Działalność Grupy mieści się w pięciu podstawowych segmentach:
- Abonamenty audio i wideo;
- Abonamenty aroma;
- Usługi reklamowe audio;
- Digital Signage;
- Eventy.
Podział dotyczący obszarów geograficznych przeprowadzono opierając się na kryterium lokalizacji geograficznej klientów. Grupa działa przede wszystkim na terenie Polski. Poniższa tabela prezentuje podział przychodów ze sprzedaży uwzględniający strukturę geograficzną.
| Przychody netto ze sprzedaży – struktura terytorialna | Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Polska | 40 305 | 39 448 |
| Zagranica | 2 921 | 2 553 |
| Przychody netto ze sprzedaży | 43 226 | 42 001 |
W 2016 roku, jak też w 2015 roku sprzedaż do żadnego z Klientów nie przekroczyła 10% ogółu sprzedaży Grupy Kapitałowej IMS.
Sprawozdanie z całkowitych dochodów dla poszczególnych segmentów działalności (działalność kontynuowana i zaniechana)
| Okres 12 miesięcy zakończony |
Abonamenty audio i wideo |
Abonamenty aroma |
Usługi reklamowe audio |
Digital Signage |
Eventy | Pozostała sprzedaż (w tym sprzedaż towarów i materiałów) |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2016 r. |
|||||||
| Przychody ze sprzedaży przed eliminacjami konsolidacyjnymi |
18 739 | 5 566 | 7 417 | 8 631 | 3 031 | 5 547 | 48 931 |
| % w wartości ogółem | 38% | 11% | 15% | 18% | 6% | 11% | 100% |
| Koszty bezpośrednio przypisane do segmentów | 8 155 | 3 019 | 1 962 | 3 945 | 1 828 | 4 640 | 23 549 |
| WYNIK NA SEGMENCIE | 10 584 | 2 547 | 5 455 | 4 686 | 1 203 | 907 | 25 382 |
| rentowność segmentu | 56% | 46% | 74% | 54% | 40% | 16% | 52% |
| Koszty operacyjne nieprzypisane do segmentów | 18 195 | ||||||
| Eliminacje konsolidacyjne | 305 | ||||||
| EBIT | 7 492 | ||||||
| Wynik na działalności finansowej | (603) | ||||||
| Eliminacje konsolidacyjne | 225 | ||||||
| Wynik na działalności gospodarczej | 7 114 | ||||||
| Podatek dochodowy | 1 425 | ||||||
| Zysk netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej, w tym: |
5 689 | ||||||
| ZYSK NETTO PRZYPISANY AKCJONARIUSZOM JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ |
5 722 |
| Okres 12 miesięcy zakończony |
Abonamenty audio i wideo |
Abonamenty aroma |
Usługi reklamowe audio |
Digital Signage |
Eventy | Pozostała sprzedaż (w tym sprzedaż towarów i materiałów) |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 r. | |||||||
| Przychody ze sprzedaży przed eliminacjami konsolidacyjnymi |
19 064 | 4 941 | 8 557 | 7 839 | 3 148 | 5 637 | 49 186 |
| % w wartości ogółem | 39% | 10% | 17% | 16% | 6% | 11% | 100% |
| Koszty bezpośrednio przypisane do segmentów | 8 529 | 2 828 | 2 284 | 4 721 | 2 135 | 4 946 | 25 443 |
| WYNIK NA SEGMENCIE | 10 535 | 2 113 | 6 273 | 3 118 | 1 013 | 691 | 23 743 |
| rentowność segmentu | 55% | 43% | 73% | 40% | 32% | 12% | 48% |
| Koszty operacyjne nieprzypisane do segmentów | 14 727 | ||||||
| Eliminacje konsolidacyjne | (185) | ||||||
| EBIT | 8 831 | ||||||
| Wynik na działalności finansowej | 2 | ||||||
| Eliminacje konsolidacyjne | (259) | ||||||
| Wynik na działalności gospodarczej | 8 574 | ||||||
| Podatek dochodowy | 1 729 | ||||||
| Zysk netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej, w tym: |
6 845 | ||||||
| ZYSK NETTO PRZYPISANY AKCJONARIUSZOM JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ |
6 888 |
Pozostałe informacje dotyczące segmentów działalności
| Okres 12 miesięcy zakończony | Abonamenty audio i wideo |
Abonamenty aroma |
Usługi reklamowe audio |
Digital Signage |
Eventy | Wartości nieprzypisane do wskazanych segmentów |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2016 r. |
|||||||
| Aktywa segmentu sprawozdawczego, w tym: | 8 863 | 4 254 | 2 343 | 5 215 | 899 | 1 262 | 22 836 |
| Wartość firmy | 545 | 316 | 104 | 1 442 | 39 | - | 2 446 |
| Wartości niematerialne | 143 | - | - | - | - | 287 | 430 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 6 084 | 2 338 | - | 1 496 | 178 | 729 | 10 825 |
| Należności z tytułu dostaw i usług |
2 091 | 1 600 | 2 239 | 2 277 | 682 | 246 | 9 135 |
| Amortyzacja | 1 299 | 739 | 27 | 480 | 31 | 789 | 3 365 |
| Przychody od klientów zewnętrznych | 14 829 | 5 137 | 7 417 | 8 631 | 2 972 | 4 240 | 43 226 |
| Przychody z tytułu transakcji między segmentami |
3 910 | 429 | - | - | 59 | 1 307 | 5 705 |
37
| Okres 12 miesięcy zakończony | Abonamenty audio i wideo |
Abonamenty aroma |
Usługi reklamowe audio |
Digital Signage |
Eventy | Wartości nieprzypisane do wskazanych segmentów |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 r. | |||||||
| Aktywa segmentu sprawozdawczego, w tym: | 7 559 | 4 390 | 1 515 | 6 849 | 778 | 674 | 21 765 |
| Wartość firmy | - | - | 104 | 1 442 | 135 | - | 1 681 |
| Wartości niematerialne | 221 | 16 | 27 | - | - | 165 | 429 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 5 943 | 2 153 | - | 847 | 93 | 352 | 9 388 |
| Należności z tytułu dostaw i usług |
1 395 | 2 221 | 1 384 | 4 560 | 550 | 157 | 10 267 |
| Amortyzacja | 1 071 | 807 | 32 | 472 | 78 | 697 | 3 157 |
| Przychody od klientów zewnętrznych |
13 973 | 4 352 | 8 557 | 7 839 | 3 148 | 4 132 | 42 001 |
| Przychody z tytułu transakcji między segmentami |
5 091 | 589 | - | - | - | 1 505 | 7 185 |
3. Noty do skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów
3.1. Zysk na jedną akcję
a) Zysk na akcję z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej
| Okres 12 miesięcy zakończony | ||||
|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2016 r. | 31 grudnia 2015 r. | |||
| Podstawowy zysk na akcję (gr na akcję) | 18 | 21 | ||
| Rozwodniony zysk na akcję (gr na akcję) | 18 | 21 | ||
| Zysk i średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia: | ||||
| Zysk netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej | 5 689 | 6 845 | ||
| Strata netto przypisany udziałom niekontrolującym | (33) | (43) | ||
| Zysk z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej |
5 722 | 6 888 | ||
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku podstawowego na akcję (po doprowadzeniu do porównywalności) |
32 327 825 | 32 327 825 | ||
| Akcje z programu opcji menedżerskich i pracowniczych doliczane zgodnie z MSR 33 |
- | |||
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku rozwodnionego na akcję (po doprowadzeniu do porównywalności) |
32 327 825 | 32 327 825 |
b) Zysk na akcję z działalności za okres sprawozdawczy przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej
| Okres 12 miesięcy zakończony | ||
|---|---|---|
| 31 grudnia 2016 r. | 31 grudnia 2015 r. | |
| Podstawowy zysk na akcję (gr na akcję) | 18 | 21 |
| Rozwodniony zysk na akcję (gr na akcję) | 18 | 21 |
| Zysk i średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia: | ||
| Zysk netto za okres sprawozdawczy przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
5 722 | 6 888 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku podstawowego na akcję (po doprowadzeniu do porównywalności) |
32 327 825 | 32 327 825 |
| Akcje z programu opcji menedżerskich i pracowniczych | - | - |
Średnioważona liczba akcji zwykłych na 31 grudnia 2016 roku została wyliczona jak niżej:
| wyliczenie średnia ważona liczba akcji zwykłych |
Data | Zmiana liczby akcji w wyniku transakcji |
Liczba akcji po transakcji (A) |
Liczba dni dla danego stanu liczby akcji |
Proporcja długości okresu (liczba dni / 365) (B) |
Obliczenie średniej ważonej = (A) x (B) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Początek okresu | 1 stycznia 2015 | - | 33 428 404 | 33 | 0,09 | 3 022 294 |
| Skup akcji własnych | 3 lutego 2015 | (117 441) | 33 310 963 | 143 | 0,39 | 13 050 596 |
| Emisja i objęcie akcji serii H | 26 czerwca 2015 | 355 000 | 33 665 963 | 28 | 0,08 | 2 582 594 |
| Skup akcji własnych | 24 lipca 2015 | (166 064) | 33 499 899 | 157 | 0,43 | 14 409 546 |
| Skup akcji własnych | 28 grudnia 2015 | (2 000 000) | 31 499 899 | 3 | 0,01 | 258 903 |
| stan na 31 grudnia 2015 roku | 31 499 899 | 33 323 934 | ||||
| Początek okresu | 1 stycznia 2016 | - | 31 499 899 | 27 | 0,07 | 2 330 130 |
| Skup akcji własnych | 28 stycznia 2016 | (742 589) | 30 757 310 | 4 | 0,01 | 337 066 |
| Skup akcji własnych | 1 lutego 2016 | (43 631) | 30 713 679 | 129 | 0,35 | 10 854 971 |
| Sprzedaż akcji własnych | 9 czerwca 2016 | 1 572 000 | 32 285 679 | 1 | 0,00 | 88 454 |
| Sprzedaż akcji własnych | 10 czerwca 2016 | 1 014 220 | 33 299 899 | 11 | 0,03 | 1 003 559 |
| Sprzedaż akcji własnych | 21 czerwca 2016 | 200 000 | 33 499 899 | 193 | 0,53 | 17 713 645 |
| stan na 31 grudnia 2016 roku | 33 499 899 | 32 327 825 |
3.2. Przychody netto ze sprzedaży
| Przychody netto ze sprzedaży - struktura rzeczowa | Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Abonamenty audio i wideo | 14 829 | 13 973 |
| Digital Signage | 8 631 | 7 839 |
| Usługi reklamowe audio | 7 417 | 8 557 |
| Abonamenty aroma | 5 137 | 4 352 |
| Sprzedaż towarów i materiałów | 3 527 | 3 685 |
| Eventy | 2 972 | 3 148 |
| Pozostała sprzedaż | 713 | 447 |
| Przychody netto ze sprzedaży | 43 226 | 42 001 |
Sezonowość i cykliczność sprzedaży
W Grupie IMS w roku 2016 jak i w roku 2015 wystąpiła sezonowość sprzedaży. Sezonowość pojawia się głównie w części przychodów związanych ze sprzedażą usług reklamowych audio i Digital Signage (usługi reklamowe Digital Signage stanowią część większego segmentu "Digital Signage"). Okres zwiększonej konsumpcji w punktach sprzedaży powoduje wzrost sprzedaży w IV kwartale. Niższe przychody na początku roku wynikają głównie z braku zatwierdzonych budżetów na kolejny rok w firmach współpracujących w branży reklamowej.
Sezonowość sprzedaży usług reklamowych, realizowanych w Grupie przez IMS S.A. prezentuje tabela poniżej.
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY IMS | |
|---|---|
| ZA ROK 2016 |
| Sezonowość sprzedaży | I kwartał 2016 r. |
II kwartał 2016 r. |
III kwartał 2016 r. |
IV kwartał 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody netto ze sprzedaży | 7 821 | 9 184 | 7 528 | 10 508 | 35 041 |
| Kwartalny wskaźnik sprzedaży | 22% | 26% | 21% | 31% | 100% |
| Przychody z tytułu usług reklamowych audio i Digital Signage |
2 777 | 3 106 | 2 288 | 4 550 | 12 721 |
| Kwartalny wskaźnik sprzedaży usług reklamowych |
22% | 24% | 18% | 36% | 100% |
| Sezonowość sprzedaży | I kwartał 2015 r. |
II kwartał 2015 r. |
III kwartał 2015 r. |
IV kwartał 2015 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody netto ze sprzedaży | 7 404 | 8 000 | 7 609 | 11 739 | 34 752 |
| Kwartalny wskaźnik sprzedaży | 21% | 23% | 22% | 34% | 100% |
| Przychody z tytułu usług reklamowych audio i Digital Signage |
2 649 | 3 171 | 2 649 | 4 592 | 13 061 |
| Kwartalny wskaźnik sprzedaży usług reklamowych |
20% | 24% | 20% | 36% | 100% |
3.3. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
| Pozostałe przychody operacyjne | Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Umorzone zobowiązanie dotyczące zapłaty warunkowej za udziały |
233 | - |
| Otrzymane odszkodowania | 17 | 149 |
| Zwrot kosztów sądowych | 6 | 20 |
| Ujawnione/otrzymane środki trwałe/aktualizacja zapasów magazynowych |
3 | 20 |
| Spisane przedawnione zobowiązania | - | 50 |
| Rozwiązane rezerwy (w tym głównie na należności dochodzone na drodze sądowej) |
- | 33 |
| Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | - | 17 |
| Inne przychody operacyjne | 7 | - |
| Razem | 266 | 289 |
W sprawozdaniu za 2016 roku IMS S.A. rozliczyła (umorzyła) zobowiązanie z tytułu zapłaty warunkowej na rzecz pana Pawła Czerskiego, wynikające z umowy inwestycyjnej z 31 marca 2014 r. wraz z aneksem z 31 marca 2015 roku. Umowa dotyczyła m.in. zakupu od p. Czerskiego udziałów IMS events sp. z o.o. i przyszłych płatności na rzecz p. Czerskiego w zależności od wypracowanych przez IMS events sp. z o.o. zysków dla Grupy IMS. W związku z niewypracowaniem zysku przez IMS events sp. z o.o. dla Grupy IMS w 2015 i w 2016 roku, zapłata warunkowa oszacowana na rok 2015 w wysokości 116 tys. PLN oraz na rok 2016 w wysokości 117 tys. PLN została umorzona.
| Pozostałe koszty operacyjne | Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Aktualizacja wartości należności, w tym: | 160 | 117 |
| - odpisy aktualizacyjne | 160 | 117 |
| Odszkodowania i kary | 144 | - |
| Odpisane należności - umorzenie | 76 | 13 |
| Strata ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 21 | 27 |
| Aktualizacja zapasów i niedobory | 18 | 7 |
| Koszty opłat sądowych | 14 | - |
| Darowizny na rzecz fundacji | 3 | 7 |
| Likwidacja materiałów/towarów/środków trwałych | 1 | 30 |
| Inne koszty operacyjne | 13 | 14 |
| Razem | 450 | 215 |
3.4. Przychody i koszty finansowe
| Przychody finansowe | Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Odsetki, w tym: | 90 | 190 |
| - z tytułu lokat bankowych | 76 | 177 |
| - z tytułu udzielonych pożyczek | 10 | 7 |
| - z tytułu należności | 4 | 6 |
| Razem | 90 | 190 |
| Koszty finansowe | Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Odsetki, w tym dla: | 246 | 198 |
| - instytucji leasingowych | 215 | 161 |
| - instytucji faktoringowych | 26 | 29 |
| - organów administracji państwowej | 2 | 2 |
| - jednostek pozostałych | 2 | 3 |
| - banków | 1 | 3 |
| Straty z tytułu różnic kursowych | 103 | 105 |
| Odpis z tytułu utraty wartości wartości firmy z konsolidacji IMS events sp. z o.o. |
96 | 59 |
| Aktualizacja wartości aktywów finansowych | - | 67 |
| Inne koszty finansowe | 23 | 18 |
| Razem | 468 | 447 |
3.5. Podatek dochodowy
| Struktura podatku dochodowego w sprawozdaniu z całkowitych dochodów – bieżący i odroczony |
Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Podatek bieżący | 962 | 1 699 |
| Podatek odroczony | 463 | 30 |
| Razem | 1 425 | 1 729 |
| Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej | Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Zysk brutto | 7 114 | 8 574 |
| Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce |
1 350 | 1 629 |
| Korekty dotyczące bieżącego podatku z lat ubiegłych | - | 11 |
| Nieujęte wcześniej straty podatkowe | - | (23) |
| Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów | 86 | 50 |
| Przychody niebędące podstawą do opodatkowania | - | - |
| Różnice przejściowe, z tytułu których nie rozpoznano aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
(11) | 62 |
| Razem | 1 425 | 1 729 |
| Efektywna stawka podatkowa | 20,03% | 20,17% |
3.6. Działalność zaniechana
W bieżącym okresie sprawozdawczym oraz w roku 2015 Grupa IMS nie zaniechała żadnej działalności.
4. Noty do skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej
4.1. Wartość firmy
| Wartość firmy | koszt przejęcia |
Stan na 31 grudnia 2016 r. wartość przejętych aktywów netto przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej |
odpis aktualizujący |
Wartość firmy netto |
|---|---|---|---|---|
| Wynikająca z połączenia IMS S.A. z MALL TV | 2 565 | 792 | 331 | 1 442 |
| Wynikająca z przejęcia IMS events sp. z o.o., w tym: | 392 | 94 | 155 | 143 |
| - przypisana do ośrodka "eventy" | 155 | 39 | ||
| - przypisana do ośrodka "usługi reklamowe audio" | - | 104 | ||
| Wynikająca z przejęcia Mood Factory Sp. z o.o., w tym: | 696 | (165) | - | 861 |
| - przypisana do ośrodka "abonamenty audio" | - | 545 | ||
| - przypisana do ośrodka "abonamenty aroma" | - | 316 | ||
| Razem | 3 653 | 721 | 486 | 2 446 |
| Wartość firmy | koszt przejęcia |
Stan na 31 grudnia 2015 r. wartość przejętych aktywów netto przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej |
odpis aktualizujący |
Wartość firmy netto |
|---|---|---|---|---|
| Wynikająca z połączenia IMS S.A. z MALL TV | 2 565 | 792 | 331 | 1 442 |
| Wynikająca z przejęcia IMS events sp. z o.o., w tym: | 392 | 792 94 |
59 | 239 |
| - przypisana do ośrodka "eventy" | 94 | 59 | 135 | |
| - przypisana do ośrodka "usługi reklamowe audio" | - | 104 | ||
| Razem | 2 957 | 886 | 390 | 1 681 |
Testy na utratę wartości wartości firmy
Na dzień 31.12.2016 r. Zarząd IMS S.A. przeprowadził testy na utratę wartości wartości firmy.
Wartość firmy z połączenia IMS S.A. z Mall TV
Na podstawie modelu DCF oszacowana została wartość użytkowa ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne (systemy Digital Signage w galeriach handlowych, na których świadczone są usługi reklamowe wideo). Wartość ta wyniosła 7.965 tys. PLN. Wartość przepływów do modelu (w okresie 5-letnim) przyjęta na podstawie danych historycznych oraz ostrożnych szacunków Zarządu. Przyjęta stopa dyskontowa (6%) odpowiada średniemu ważonemu kosztowi kapitału (WACC) wyliczonemu w następujący sposób:
koszt kapitału własnego (6%):
-
beta = 1,3
-
stopa wolna od ryzyka = 2,0% (przyjęta stopa oprocentowania 12-miesięcznych depozytów)
- premia za ryzyko = 3,0%
koszt długu (3,0%) – oszacowany na podstawie średniego kosztu kredytów, pożyczek i leasingów.
WACC – wyliczony w oparciu o historyczny udział (wg. stanu na 31.12.2016 r.) długu i kapitału Grupy IMS w finansowaniu ogółem.
Przyjęta za wartość odzyskiwalną wartość użytkowa jest wyższa od wartości bilansowej ośrodka z przypisaną wartością firmy (2.729 tys. PLN), w związku z powyższym przeprowadzony test nie wykazał utraty wartości wartości firmy na 31.12.2016 roku.
Wartość firmy z tytułu nabycia IMS events sp. z o.o.
Wartość firmy wynikająca z nabycia IMS events sp. z o.o., zgodnie z oczekiwanymi i spodziewanymi efektami synergii, została w sprawozdaniu za 2014 rok przypisana do dwóch ośrodków wypracowujących środki pieniężne, będących jednocześnie segmentami operacyjnymi Grupy Kapitałowej:
-
do ośrodka "eventy" – 65% wartości firmy – przypisana wartość firmy w wysokości: 194 tys. PLN,
-
do ośrodka "usług reklamowych audio" – 35% wartości firmy – przypisana wartość firmy w wysokości: 104 tys. PLN.
Na podstawie modelu DCF (w okresie 5-letnim) oszacowana została wartość użytkowa dla każdego z tych ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne. Stopa dyskonta przyjęta została identyczna jak w przypadku testu na utratę wartości wartości firmy wynikającej z połączenia z Mall TV.
Dla ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne na poziomie ośrodka "eventy" do modelu przyjęto:
-
na rok 2017 przepływy na poziomie 20% zabudżetowanego na ten rok zysku brutto (ostrożne szacunki Zarządu po słabszych od oczekiwań latach 2015 i 2016);
-
na lata 2018 – 2021 założono wzrost przepływów r/r o 10%.
W wyniku przeprowadzonego testu, wartość użytkowa ośrodka "eventy" została oszacowana na kwotę 253 tys. PLN. Przyjęta za wartość odzyskiwalną wartość użytkowa okazała się niższa od wartości bilansowej ośrodka z przypisaną wartością firmy (384 tys. PLN), w związku z powyższym przeprowadzony test uwzględniając ubruttowienie wartości firmy podlegającej testowi, wykazał utratę wartości wartości firmy na 31.12.2016 roku w wysokości 96 tys. PLN. Wartość ta została ujęta w kosztach finansowych.
Dla ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne na poziomie ośrodka "usług reklamowych audio" do modelu przyjęto stopę dyskonta identyczną, jak w przypadku dwóch poprzednich testów oraz przepływy na poziomie wykonania roku 2016. W wyniku przeprowadzonego testu wartość użytkowa ośrodka została oszacowana na kwotę 14.457 tys. PLN. Przyjęta za wartość odzyskiwalną wartość użytkowa jest wyższa od wartości bilansowej ośrodka z przypisaną wartością firmy (563 tys. PLN), w związku z powyższym przeprowadzony test nie wykazał utraty wartości wartości firmy na 31.12.2016 roku.
Wartość firmy z tytułu nabycia Mood Factory Sp. z o.o.
Wartość firmy została obliczona na dzień przejęcia kontroli nad tą spółką zgodnie z MSSF 3. Stanowi ona nadwyżkę pomiędzy: sumą ceny nabycia 86,4% udziałów Mood Factory Sp. z o.o. i wartości pozostałych udziałów niedających kontroli (wyliczoną jako procentowy udział udziałowców niekontrolujących w aktywach netto) a wartością godziwą możliwych do zidentyfikowania aktywów netto Mood Factory Sp. z o.o.
Poniżej zostało zaprezentowane rozliczenie wartości firmy z tytułu nabycia Mood Factory Sp. z o.o.:
| Wartość bilansowa na dzień przejęcia 04.08.2016 r. |
Wartość godziwa ujęta w momencie przejęcia |
|
|---|---|---|
| Rzeczowe aktywa trwałe | 6 | 6 |
| Wartości niematerialne | 150 | - |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | - | 49 |
| Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych | 122 | 122 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 134 | 108 |
| Należności pozostałe | 15 | 15 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 15 | 15 |
| Razem | 442 | 315 |
| Zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe | 449 | 506 |
| Razem | 449 | 506 |
| Wartość godziwa aktywów netto (i) | (191) | |
| Cena nabycia (ii) | 696 | |
| Udziały niekontrolujące (iii)* | (26) | |
| Wartość firmy (ii + iii - i) | 861 |
*Wartość udziałów niekontrolujących skalkulowana została jako procentowy udział udziałowców niekontrolujących w aktywach netto ((191) x 13,6%).
Wartość firmy, zgodnie z oczekiwanymi i spodziewanymi efektami synergii oraz bazując na udziale abonamentów audio i aroma w przychodach Mood Factory w okresie podlegającym konsolidacji tj. 01.08.2016 r. – 31.12.2016 r., została w sprawozdaniu za 2016 rok przypisana do dwóch ośrodków wypracowujących środki pieniężne:
-
do ośrodka "abonamenty audio" – 63% wartości firmy – przypisana wartość firmy w wysokości 545 tys. PLN,
-
do ośrodka "abonamenty aroma" (stanowiącego jednocześnie segment operacyjny) – 37% wartości firmy – przypisana wartość firmy w wysokości 316 tys. PLN.
Na podstawie modelu DCF (w okresie 5-letnim) oszacowana została wartość użytkowa dla każdego z tych ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne. Stopa dyskonta przyjęta została identyczna jak w przypadku testu na utratę wartości wartości firmy wynikającej z połączenia IMS S.A. z Mall TV.
Dla ośrodka "abonamenty audio" do modelu przyjęte zostały przepływy z roku 2016 powiększone corocznie o malejącą z roku na rok o 10% stopę wzrostu, gdzie w pierwszym roku (tj. 2017) przyjęta stopa wzrostu to stopa wzrostu z roku 2016 względem roku 2015 pomniejszona o 10%. W wyniku przeprowadzonego testu, wartość użytkowa ośrodka dla ośrodka "abonamenty audio" została oszacowana na kwotę 29.860 tys. PLN. Przyjęta za wartość odzyskiwalną wartość użytkowa jest wyższa od wartości bilansowej ośrodka z przypisaną wartością firmy (6.962 tys. PLN), w związku z powyższym przeprowadzony test nie wykazał utraty wartości wartości firmy na 31.12.2016 roku.
Dla ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne na poziomie ośrodka "abonamenty aroma" do modelu przyjęto stopę dyskonta identyczną, jak w przypadku wszystkich poprzednich testów oraz przepływy skalkulowane analogicznie jak w teście dotyczącym ośrodka "abonamenty audio". W wyniku przeprowadzonego testu wartość użytkowa ośrodka została oszacowana na kwotę 8.431 tys. PLN. Przyjęta za wartość odzyskiwalną wartość użytkowa jest wyższa od wartości bilansowej ośrodka z przypisaną wartością firmy (2.961 tys. PLN), w związku z powyższym przeprowadzony test nie wykazał utraty wartości wartości firmy na 31.12.2016 roku.
Proces nabycia udziałów Mood Factory został opisany w punkcie 5.2. niniejszego sprawozdania.
4.2. Wartości niematerialne
| Specyfikacja wartości niematerialnych | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Oprogramowania i licencje, wiedza handlowa i prawa autorskie, w tym: |
284 | 355 |
| - system informatyczny B2B (w IMS S.A.) | 143 | 184 |
| - strona internetowa (w IMS S.A.) | 54 | 14 |
| - badania demograficzne (w IMS S.A.) | - | 27 |
| - badania marketingowe audio i aroma (w IMS S.A.) | - | 16 |
| - inne | 87 | 114 |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 146 | 74 |
| Razem | 430 | 429 |
| Zmiany wartości niematerialnych | Oprogramowania i licencje, wiedza handlowa i prawa autorskie |
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Razem |
|---|---|---|---|
| Wartość początkowa | |||
| Stan na 1 stycznia 2015 r. | 1 513 | 1 016 | 2 529 |
| Zwiększenie | 82 | - | 82 |
| Stan na 31 grudnia 2015 r. | 1 595 | 1 016 | 2 611 |
| Stan na 1 stycznia 2016 r. | 1 595 | 1 016 | 2 611 |
| Zwiększenie | 146 | 135 | 281 |
| Zmniejszenie z tytułu likwidacji | (19) | - | (19) |
| Stan na 31 grudnia 2016 r. | 1 722 | 1 151 | 2 873 |
| Umorzenie i utrata wartości | |||
| Stan na 1 stycznia 2015 r. | 1 019 | 856 | 1 875 |
|---|---|---|---|
| Umorzenie | 221 | 86 | 307 |
| Stan na 31 grudnia 2015 r. | 1 240 | 942 | 2 182 |
| Stan na 1 stycznia 2016 r. | 1 240 | 942 | 2 182 |
| Umorzenie | 206 | 63 | 269 |
| Zmniejszenie umorzenia z tytułu likwidacji | (8) | - | (8) |
| Stan na 31 grudnia 2016 r. | 1 438 | 1 005 | 2 443 |
Wartość netto Stan na 1 stycznia 2015 r. 494 160 654 Stan na 31 grudnia 2015 r. 355 74 429 Stan na 1 stycznia 2016 r. 355 74 429 Stan na 31 grudnia 2016 r. 284 146 430
Wartości niematerialne - pozostałe informacje
W 2016 r. Grupa nabyła wartości niematerialne o łącznej wartości 281 tys. PLN. IMS r&d w czerwcu 2016 roku ukończyła i odebrała prace rozwojowe – Projekt "Rebate CEO". Projekt jest wykorzystywany do działalności gospodarczej IMS r&d jako baza oprogramowania dedykowanego do prowadzenia akcji rabatowych w punktach handlowych. Wydatki poniesione w związku z pracami nad Projektem wyniosły 135 tys. PLN. Pozostałe nakłady na wartości niematerialne dotyczyły zakupu licencji komputerowych i programów w IMS S.A. i IMS r&d sp. z o.o.
W okresie 01.01.2016 roku – 31.12.2016 roku Grupa nie dokonywała odpisów aktualizujących wartości niematerialne.
Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania.
4.3. Rzeczowe aktywa trwałe
| Specyfikacja rzeczowych aktywów trwałych | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Urządzenia techniczne i maszyny | 9 034 | 7 845 |
| Środki transportu | 1 338 | 1 039 |
| Budynki - inwestycje w obcym obiekcie (siedzibie IMS S.A.) | 214 | 228 |
| Inne środki trwałe | 239 | 276 |
| Razem | 10 825 | 9 388 |
| Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia | - | 10 |
| Razem | 10 825 | 9 398 |
| Struktura własności środków trwałych | Stan na | Stan na | |
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2016 r. | 31 grudnia 2015 r. | ||
| a) własne | 25% | 51% | |
| b) używane na podstawie umowy leasingu | 75% | 49% | |
| Razem | 100% | 100% |
| Środki trwałe stanowiące przedmiot leasingu (w wartości netto) |
Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Urządzenia techniczne i maszyny | 6 996 | 3 787 |
| Środki transportu | 1 156 | 835 |
| Inne środki trwałe | - | - |
| Razem | 8 152 | 4 622 |
Wydatki na rzeczowy majątek trwały finansowane są głównie w drodze leasingu finansowego. Ze względu na wysoki udział procentowy środków trwałych stanowiących przedmiot leasingu w strukturze całej kategorii (75%), w punkcie 5.12. niniejszego sprawozdania Grupa ujawnia szczegółowe zestawienie leasingodawców oraz warunków aktywnych umów leasingowych. Środki trwałe stanowiące przedmiot leasingu nie mogą zostać sprzedane, darowane, przewłaszczone ani zastawione i stanowią zabezpieczenie związanych z nimi zobowiązań.
Umowy najmu nieruchomości
Emitent wynajmuje powierzchnię biurową przy ulicy Puławskiej 366 w Warszawie (siedziba Spółki) na podstawie umowy najmu zawartej na okres 7 lat tj. (lata 2014 – 2020). W 2016 roku Spółka poniosła koszty z tytułu najmu powierzchni biurowej i koszty eksploatacyjne
w wysokości 676 tys. PLN. W maja 2016 roku Spółka podjęła decyzję o przeniesieniu magazynu urządzeń i zapachów aroma z Krakowa (magazyn obsługiwany przez IMS r&d sp. z o.o.) do Ciechanowa. Wynajęta w tym celu została powierzchnia magazynowa przy ulicy Tysiąclecia 1 w Ciechanowie. Umowę zawarto na 3 lata. W okresie od maja 2016 roku do końca 2016 roku, Spółka poniosła koszty z tytułu najmu powierzchni magazynowej wraz z kosztami obsługi magazynowej i kosztami eksploatacyjnymi w wysokości 92 tys. PLN.
IMS r&d sp. z o.o. wynajmuje powierzchnie biurowe (siedziba spółki) oraz magazynowe przy ulicy Lipowej 3 w Krakowie. Koszty najmu powierzchni (wraz z kosztami eksploatacyjnymi) w 2016 roku wyniosły 176 tys. PLN. Ponadto IMS r&d sp. z o.o. w 2016 roku wynajmowała powierzchnie magazynowe przy ulicy Przemysłowej 12 (umowa rozwiązana w 2016 roku w związku z przeniesieniem magazynu IMS S.A. do Ciechanowa) oraz przy ulicy Romanowicza 4 w Krakowie, których łączne koszty najmu w roku 2016 wyniosły 53 tys. PLN. Umowa najmu magazynu przy ul. Romanowicza 4 w Krakowie w marcu 2017 r. została rozwiązana.
IMS events sp. z o.o. wynajmuje powierzchnię biurową przy ulicy Królowej Marysieńki 94 A w Warszawie (siedziba spółki). Koszty najmu (wraz z kosztami eksploatacyjnymi) w 2016 roku wyniosły 70 tys. PLN. Ponadto spółka wynajmuje powierzchnie magazynowe przy ulicy Okulickiego 7/9 w Piasecznie. Koszt najmu powierzchni magazynowych w roku 2016 wyniósł 29 tys. PLN.
Rzeczowe aktywa trwałe - pozostałe informacje
Na kategorię urządzenia techniczne i maszyny składają się głównie urządzenia specjalistyczne służące do świadczenia usług marketingowych (audio-, wideo- i aromaboxy) oraz monitory Digital Signage. Zakup urządzeń specjalistycznych w 2016 roku został sfinansowany w drodze leasingu finansowego i ze środków własnych. W obecnym modelu biznesowym Grupy, większość urządzeń (audio- i wideoboxy) jest produkowana wewnątrz Grupy tj. przez IMS r&d sp. z o.o. Na 31.12.2016 r. wartość netto wszystkich maszyn i urządzeń w Grupie Kapitałowej wynosiła 9.034 tys. PLN.
| Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe | Za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. |
Za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Urządzenia techniczne i maszyny, w tym: | 3 840 | 3 786 |
| - urządzenia do usługi audiomarketingu | 1 464 | 1 721 |
| - urządzenia do usługi wideomarketingu | 1 281 | 570 |
| - urządzenia do usługi aromamarketingu | 909 | 1 146 |
| - pozostałe urządzenia | 186 | 349 |
| Środki transportu | 684 | 446 |
| Inne środki trwałe | 102 | 147 |
| Razem | 4 626 | 4 379 |
Poniższa tabela prezentuje nakłady na rzeczowe aktywa trwałe w latach 2016 - 2015
W okresie 01.01.2016 r. - 31.12.2016 r. Grupa nie dokonywała istotnych transakcji sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych.
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, Grupa nie zaciągnęła istotnych zobowiązań z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych za wyjątkiem opisanych w nocie 4.19 i punkcie 5.12 niniejszego sprawozdania zobowiązań leasingowych.
W 2016 roku Grupa nie dokonywała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
W Grupie nie występują czasowo nieużywane rzeczowe aktywa trwałe.
50
| Wartość początkowa Stan na 1 stycznia 2015 r. 20 102 1 898 240 750 Zwiększenia - zakup 3 786 446 56 91 Zmniejszenie z tytułu sprzedaży (11) (500) - (16) Zmniejszenie z tytułu likwidacji (229) (43) - (30) Stan na 31 grudnia 2015 r. 23 648 1 801 296 795 Stan na 1 stycznia 2016 r. 23 648 1 801 296 795 Zwiększenia - zakup 3 840 684 37 65 Zwiększenie w wyniku nabycia Mood Factory 11 - - - Sp. z o.o. Zmniejszenie z tytułu sprzedaży (164) (291) - (4) Zmniejszenie z tytułu likwidacji (2 334) - - (7) Stan na 31 grudnia 2016 r. 25 001 2 194 333 849 Umorzenie i utrata wartości Stan na 1 stycznia 2015 r. 13 616 806 27 466 Umorzenie 2 412 308 41 89 Zmniejszenie umorzenia z tytułu sprzedaży (1) (354) - (7) Zmniejszenie umorzenia z tytułu likwidacji (224) (8) - (29) Stan na 31 grudnia 2015 r. 15 803 752 68 519 Stan na 1 stycznia 2016 r. 15 803 752 68 519 Umorzenie 2 646 298 51 101 Zwiększenie umorzenia w wyniku nabycia Mood 5 - - - Factory Sp. z o.o. Zmniejszenie umorzenia z tytułu sprzedaży (156) (194) - (4) Zmniejszenie umorzenia z tytułu likwidacji (2 331) - - (6) Stan na 31 grudnia 2016 r. 15 967 856 119 610 Wartość netto Stan na 1 stycznia 2015 r. 6 486 1 092 213 284 Stan na 31 grudnia 2015 r. 7 845 1 049 228 276 |
Zmiany rzeczowych aktywów trwałych | Maszyny i urządzenia techniczne |
Środki transportu |
Budynki - inwestycje w obcym obiekcie |
Pozostałe | Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 990 | ||||||
| 4 379 | ||||||
| (527) | ||||||
| (302) | ||||||
| 26 540 | ||||||
| 26 540 | ||||||
| 4 626 | ||||||
| 11 | ||||||
| (459) | ||||||
| (2 341) | ||||||
| 28 377 | ||||||
| 14 916 | ||||||
| 2 850 | ||||||
| (362) | ||||||
| (261) | ||||||
| 17 142 | ||||||
| 17 142 | ||||||
| 3 096 | ||||||
| 5 | ||||||
| (354) | ||||||
| (2 337) | ||||||
| 17 551 | ||||||
| 8 074 | ||||||
| 9 398 | ||||||
| Stan na 1 stycznia 2016 r. | 7 845 | 1 049 | 228 | 276 | 9 398 | |
| Stan na 31 grudnia 2016 r. 9 034 1 338 214 239 |
10 825 |
Zastaw na rzeczach ruchomych
Na 31 grudnia 2016 roku w Grupie nie występują zastawy rejestrowe na rzeczach ruchomych.
Rzeczowe aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Na 31 grudnia 2016 roku Grupa nie posiada rzeczowych aktywów trwałych wykazywanych jako środki trwałe przeznaczone do zbycia (na 31 grudnia 2015 roku był to jeden samochód).
4.4. Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | odroczonego podatku dochodowego | Podstawa utworzenia aktywa z tytułu | Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
Zmiana stanu aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
2016 rok | 2015 rok | |
| Wykonane niezafakturowane usługi, w tym: | 964 | 1 510 | 184 | 287 | (103) | 8 |
| - opłaty dla pośredników reklamowych |
361 | 623 | 69 | 118 | (49) | 18 |
| - koszty usług pośrednictwa |
256 | 255 | 49 | 48 | 1 | 4 |
| - koszty zakupu miejsca reklamowego |
237 | 436 | 45 | 83 | (38) | (3) |
| - opłaty do organizacji zbiorowego zarządzania |
73 | 66 | 14 | 13 | 1 | - |
| - koszty dzierżawy powierzchni |
1 | 19 | - | 4 | (4) | (7) |
| - koszty przygotowania strategii marketingowej |
- | - | - | - | - | (15) |
| - koszty usług pozostałych |
36 | 111 | 7 | 21 | (14) | 11 |
| Różnica pomiędzy podatkową i bilansową wartością należności | 657 | 436 | 117 | 83 | 34 | (13) |
| Straty podatkowe | 127 | - | 19 | - | 19 | (24) |
| Rezerwa na wynagrodzenia | 121 | 434 | 23 | 82 | (59) | (1) |
| Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 78 | 56 | 14 | 11 | 3 | (8) |
| Ujemne różnice kursowe | 61 | 29 | 12 | 6 | 6 | (15) |
| Korekta kosztów podatkowych z tytułu nieterminowych płatności |
56 | 163 | 8 | 31 | (23) | 9 |
| Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe | 16 | 9 | 3 | 2 | 1 | 1 |
| Pozostałe | 141 | - | 27 | - | 27 | (16) |
| Razem | 2 221 | 2 637 | 407 | 500 | (93) | (64) |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | Podstawa utworzenia rezerwy z tytułu Rezerwa z tytułu odroczonego podatku Zmiana stanu rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego dochodowego w sprawozdaniu z odroczonego podatku dochodowego ujęta sytuacji finansowej w sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na Stan na 31 grudnia 2016 r. 31 grudnia 2015 r. |
Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
2016 rok | 2015 rok | ||
| Różnica pomiędzy podatkową i bilansową wartością środków trwałych i wartości niematerialnych |
2 783 | 1 295 | 527 | 246 | 281 | (18) |
| Otrzymany rabat posprzedażowy | 202 | - | 38 | - | 38 | - |
| Niezrealizowane odsetki | 7 | 5 | 1 | 1 | - | (16) |
| Dodatnie różnice kursowe | - | - | - | - | - | (2) |
| Razem | 2 992 | 1 300 | 566 | 247 | 319 | (36) |
Ujęcie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w 2016 roku.
| Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
Zmiana | Zmiana bilansowa aktywa Mood Factory na dzień przejęcia |
Wpływ na podatek w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na 31.12.2016 r. |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 407 | 500 | (93) | 50 | 143 |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 566 | 247 | 319 | - | 319 |
| Razem | 462 |
4.5. Zapasy
| Specyfikacja zapasów | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Materiały | 2 005 | 1 439 |
| Towary | 95 | 311 |
| Razem zapasy brutto | 2 100 | 1 750 |
| Odpisy aktualizujące wartość zapasów | 17 | 33 |
| Razem zapasy netto | 2 083 | 1 717 |
| Odpisy aktualizujące wartość zapasów | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Materiały | 17 | 33 |
| Razem odpisy aktualizujące wartość zapasów | 17 | 33 |
Na 31 grudnia 2016 roku Grupa nie zaciągnęła żadnych istotnych zobowiązań umownych dotyczących zapasów.
4.6. Należności
| Specyfikacja należności | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług | 9 786 | 10 702 |
| Należności z tytułu podatków, w tym: | 400 | 24 |
| - CIT nadpłata z tytułu wpłaconych zaliczek | 400 | 19 |
| - VAT nadpłata i do przeniesienia na kolejny okres | - | 5 |
| Pozostałe należności, w tym: | 137 | 189 |
| - zaliczki na usługi i materiały | 91 | 116 |
| - kaucje i nadpłaty | 27 | 57 |
| - inne | 19 | 16 |
| Należności brutto | 10 323 | 10 915 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności | 666 | 445 |
| Należności netto | 9 657 | 10 470 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Odpisy aktualizujące na początek okresu | 445 | 477 |
| Utworzenie | 238 | 165 |
| Zwiększenie odpisu w wyniku nabycia Mood Factory Sp. z o.o. |
61 | - |
| Rozwiązanie | 78 | 197 |
| Odpis aktualizujący na koniec roku | 666 | 445 |
| Struktura wiekowa należności |
Przeterminowane | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| handlowych na 31.12.2016 r. |
niewymagalne | do 1 miesiąca |
1 - 3 miesięcy |
3 - 6 miesięcy |
6 miesięcy do 1 roku |
powyżej 1 roku |
|
| należności brutto | 4 470 | 3 359 | 881 | 283 | 225 | 567 | 9 786 |
| odpis aktualizujący | - | - | - | - | 84 | 567 | 651 |
| należności netto | 4 470 | 3 359 | 881 | 283 | 141 | - | 9 135 |
| Struktura wiekowa należności |
przeterminowane | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| handlowych na 31.12.2015 r. |
niewymagalne | do 1 miesiąca |
1 - 3 miesięcy |
3 - 6 miesięcy |
6 miesięcy do 1 roku |
powyżej 1 roku |
ogółem |
| należności brutto | 4 330 | 4 161 | 1 513 | 150 | 217 | 331 | 10 702 |
| odpis aktualizujący | - | - | - | 1 | 103 | 331 | 435 |
| należności netto | 4 330 | 4 161 | 1 513 | 149 | 114 | - | 10 267 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Wycena należności z tytułu dostaw i usług na 31.12.2016 r. po koszcie zamortyzowanym jest równa wartości nominalnej należności (ze względu na nieistotność dyskonta).
4.7. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
| Specyfikacja środków pieniężnych | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Środki pieniężne na rachunkach bankowych, w tym: | 6 851 | 5 312 |
| - depozyty do 1 roku | 3 500 | 4 000 |
| - rachunki bieżące | 3 351 | 1 312 |
| Środki pieniężne w kasie | 5 | 18 |
| Razem środki pieniężne | 6 856 | 5 330 |
Na 31 grudnia 2016 roku IMS S.A. posiada depozyty terminowe do 1 roku w następujących bankach:
| Bank | kwota lokaty/depozyty |
okres trwania lokaty | |
|---|---|---|---|
| ING Bank Śląski S.A. (rachunek oszczędnościowy - depozyt) |
2 000 | 2016-11-21 | 2017-02-28 |
| Bank Millennium S.A. | 1 500 | 2016-12-20 | 2017-01-31 |
| Razem | 3 500 |
Lokaty oprocentowane są na warunkach rynkowych. Grupa na bieżąco zwiększa lub zmniejsza poziom lokat bankowych w zależności od aktualnych potrzeb operacyjnych, inwestycyjnych i finansowych.
Grupa generuje wysokie dodatnie przepływy z działalności operacyjnej. W okresie 01.01.2016 r. - 31.12.2016 r. było to 9.210 tys. PLN (przy EBITDA w wysokości 10.857 tys. PLN), a w 2015 roku – 8.302 tys. PLN (przy EBITDA w wysokości 11.988 tys. PLN).
4.8. Rozliczenia międzyokresowe
| Specyfikacja rozliczeń międzyokresowych (czynnych) | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe | 8 | 66 |
| Rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe, w tym: | 649 | 395 |
| - koszty zużycia aromatów rozliczane w czasie | 347 | - |
| - projekty rozwojowe | 7 | 119 |
| - ubezpieczenia | 96 | 86 |
| - opłaty z tyt. usług IT i licencji | 71 | 55 |
| - koszty usług pośrednictwa | 68 | 42 |
| - prenumeraty, opłaty domeny internetowe | 9 | 30 |
| - wydatki związane z marketingiem spółki | 10 | 12 |
| - pozostałe | 41 | 50 |
| Razem | 657 | 461 |
4.9. Instrumenty finansowe
Poniżej zaprezentowano klasyfikację instrumentów finansowych w podziale na kategorie.
| Stan na 31.12.2016 r. | Kategorie instrumentów finansowych | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pożyczki i należności |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowan ego kosztu |
Razem | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług | ||||||
| oraz pozostałe należności | - | - | 9 257 | - | 9 257 | |
| (bez budżetowych) | ||||||
| Środki pieniężne | - | - | 6 856 | - | 6 856 | |
| Zobowiązania z tytułu kredytów | - | - | - | 11 | 11 | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | - | - | - | 7 131 | 7 131 | |
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | - | - | - | 269 | 269 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania (bez budżetowych) oraz rozliczenia międzyokresowe bierne i przychody przyszłych okresów |
- | - | - | 5 889 | 5 889 | |
| Razem | - | - | 16 113 | 13 300 | 29 413 |
| Stan na 31.12.2015 r. | Kategorie instrumentów finansowych | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pożyczki i należności |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowan ego kosztu |
Razem | ||
| Pożyczki udzielone | - | - | 302 | - | 302 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (bez budżetowych) |
- | - | 10 446 | - | 10 446 | |
| Środki pieniężne | - | - | 5 330 | - | 5 330 | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | - | - | - | 5 009 | 5 009 | |
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | - | - | - | 202 | 202 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania (bez budżetowych) oraz rozliczenia międzyokresowe bierne i przychody przyszłych okresów |
- | - | - | 6 959 | 6 959 | |
| Razem | - | - | 16 078 | 12 170 | 28 248 | |
Wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu nie odbiega istotnie od wartości bilansowej.
Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych:
| od 01.01.2016 r. do 31.12.2016 r. | Kategorie instrumentów finansowych | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pożyczki i należności |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowa nego kosztu |
Razem | |||
| Pożyczki udzielone | - | - | 10 | - | 10 | ||
| Przychody z tytułu odsetek | - | - | 10 | - | 10 | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (bez budżetowych) |
- | - | (221) | - | (221) | ||
| Odpisy aktualizujące (per saldo), umorzenie należności |
- | - | (236) | - | (236) | ||
| Różnice kursowe | - | - | 13 | - | 13 | ||
| Przychody z tytułu odsetek | - | - | 2 | - | 2 | ||
| Środki pieniężne | - | - | 79 | - | 79 | ||
| Przychody z tytułu odsetek | - | - | 78 | - | 78 | ||
| Różnice kursowe | - | - | 1 | - | 1 | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (bez budżetowych) |
- | - | - | (120) | (120) | ||
| Koszty z tytułu odsetek | - | - | - | (2) | (2) | ||
| Różnice kursowe | - | - | - | (117) | (117) | ||
| Zobowiązanie z tytułu leasingu | - | - | - | (215) | (215) | ||
| Koszty z tytułu odsetek | - | - | - | (215) | (215) | ||
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | - | - | - | (26) | (26) | ||
| Koszty z tytułu odsetek | - | - | - | (26) | (26) | ||
| Zobowiązania z tytułu kredytów | - | - | - | (1) | (1) | ||
| Koszty z tytułu odsetek | - | - | - | (1) | (1) | ||
| Razem | - | - | (132) | (362) | (494) |
| od 01.01.2016 r. do 31.12.2016 r. | Kategorie instrumentów finansowych | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pożyczki i należności |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowa nego kosztu |
Razem | ||
| Pożyczki udzielone | - | - | (60) | - | (60) | |
| Przychody z tytułu odsetek | - | - | 7 | - | 7 | |
| Odpisy aktualizujące | - | - | (67) | - | (67) | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (bez budżetowych) |
- | - | (97) | - | (97) | |
| Odpisy aktualizujące (per saldo), umorzenie należności |
- | - | (97) | - | (97) | |
| Różnice kursowe | - | - | (6) | - | (6) | |
| Przychody z tytułu odsetek | - | - | 6 | - | 6 | |
| Środki pieniężne | - | - | 188 | - | 188 | |
| Przychody z tytułu odsetek | - | - | 177 | - | 177 | |
| Różnice kursowe | - | 11 | - | 11 | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (bez budżetowych) |
- | - | - | (82) | (82) | |
| Koszty z tytułu odsetek | - | - | - | (3) | (3) | |
| Przychody ze spisania przedawnionych zobowiązań |
- | - | - | 50 | 50 | |
| Różnice kursowe | - | - | - | (129) | (129) | |
| Zobowiązanie z tytułu leasingu | - | - | - | (161) | (161) | |
| Koszty z tytułu odsetek | - | - | (161) | (161) | ||
| Zobowiązania z tytułu kredytów | - | - | - | 16 | 16 | |
| Koszty z tytułu odsetek | - | - | - | (3) | (3) | |
| Różnice kursowe | - | - | - | 19 | 19 | |
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | - | - | - | (29) | (29) | |
| Koszty z tytułu odsetek | - | - | - | (29) | (29) | |
| Razem | - | - | 31 | (256) | (225) |
4.10. Analiza wrażliwości instrumentów finansowych na ryzyka i zarządzanie ryzykiem
Grupa jest narażona na ryzyka związane przede wszystkim z instrumentami finansowymi z których korzysta, takimi jak: umowy leasingu finansowego, umowa faktoringu, kredyty bankowe, pożyczki dla jednostek powiązanych, środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz należności i zobowiązania handlowe.
Ogólna polityka Grupy IMS dotycząca zarządzania ryzykiem finansowym ma na celu zminimalizowanie potencjalnie niekorzystnego wpływu na wynik finansowy oraz płynność finansową Grupy. Zarząd jednostki dominującej ustala ogólne zasady zarządzania ryzykiem oraz politykę dotyczącą konkretnych obszarów, takich jak: ryzyko zmiany kursu walut, ryzyko stopy procentowej, ryzyko kredytowe, w celu stabilizacji przepływów pieniężnych i tym samym zapewnienia odpowiedniego poziomu płynności i elastyczności finansowej.
Do instrumentów finansowych mających największe znaczenie dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy należą przede wszystkim: należności oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu leasingu i faktoringu oraz środki pieniężne. Wszystkie te instrumenty finansowe narażone są na różnego rodzaju ryzyka finansowe takie jak:
ryzyko walutowe, ryzyko stóp procentowych, ryzyko kredytowe a także ryzyko utraty płynności. Dwa pierwsze z wymienionych rodzajów ryzyka wydają się istotniejsze od pozostałych. Zarząd jednostki dominującej na bieżąco monitoruje niezbędne informacje oraz w razie konieczności podejmuje odpowiednie kroki w celu zminimalizowania wpływu wszystkich ww. rodzajów ryzyka na sytuację finansową Grupy.
Ryzyko walutowe
Grupa jest narażona na ryzyko walutowe, którego źródłem są głównie transakcje międzynarodowe wyrażone w walutach innych niż złoty polski. Transakcje międzynarodowe odbywają się głównie w USD i EUR. Grupa stara się ograniczać to ryzyko np. zawierając odpowiednie ustalenia w umowach z niektórymi kontrahentami, uzależniające finalną cenę dla kontrahenta od kursu waluty mającego wpływ na koszt wytworzenia produktu lub usługi.
Struktura walutowa wybranych instrumentów finansowych na dzień bilansowy 31 grudnia 2016 roku oraz na 31 grudnia 2015 roku przedstawia się następująco:
| Stan na 31.12.2016 r. | EUR | EUR przeliczone na PLN |
USD | USD przeliczone na PLN |
|---|---|---|---|---|
| Klasy instrumentów finansowych: | ||||
| Aktywa finansowe | ||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 123 | 545 | 2 | 8 |
| Środki pieniężne | 4 | 16 | 1 | 5 |
| Razem | 127 | 561 | 3 | 13 |
| Zobowiązania finansowe | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 10 | 47 | 227 | 949 |
| Razem | 10 | 47 | 227 | 949 |
| Stan na 31.12.2015 r. | EUR | EUR przeliczone na PLN |
USD | USD przeliczone na PLN |
|---|---|---|---|---|
| Klasy instrumentów finansowych: | ||||
| Aktywa finansowe | ||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 120 | 514 | 4 | 16 |
| Środki pieniężne | 26 | 112 | - | - |
| Razem | 146 | 626 | 4 | 16 |
| Zobowiązania finansowe | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 2 | 8 | 207 | 807 |
| Razem | 2 | 8 | 207 | 807 |
W poniższej tabeli zaprezentowana została analiza wrażliwości na ryzyko walutowe wybranych instrumentów finansowych wraz z wpływem na wynik netto w PLN przy założeniu wzrostu/spadku kursu EUR/PLN oraz USD/PLN o +/- 10%.
| Stan na 31.12.2016 r. | EUR/PLN | USD/PLN | ||
|---|---|---|---|---|
| Klasy instrumentów finansowych | zmiana + 10% | zmiana -10% | zmiana + 10% | zmiana -10% |
| Aktywa finansowe | ||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 44 | (44) | 1 | (1) |
| Środki pieniężne | 1 | (1) | - | - |
| Razem aktywa finansowe | 45 | (45) | 1 | (1) |
| Zobowiązania finansowe | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (4) | 4 | (77) | 77 |
| Razem zobowiązania finansowe | (4) | 4 | (77) | 77 |
| Razem aktywa i zobowiązania finansowe | 41 | (41) | (76) | 76 |
| Stan na 31.12.2015 r. | EUR/PLN | USD/PLN | ||
|---|---|---|---|---|
| Klasy instrumentów finansowych | zmiana + 10% | zmiana -10% | zmiana + 10% | zmiana -10% |
| Aktywa finansowe | ||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 41 | (41) | 1 | (1) |
| Środki pieniężne | 9 | (9) | - | - |
| Razem aktywa finansowe | 50 | (50) | 1 | (1) |
| Zobowiązania finansowe | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (1) | 1 | (65) | 65 |
| Razem zobowiązania finansowe | (1) | 1 | (65) | 65 |
| Razem aktywa i zobowiązania finansowe | 49 | (49) | (64) | 64 |
Ryzyko stopy procentowej
Ryzyko stopy procentowej jest to ryzyko wynikające z faktu, że wartość godziwa albo przyszłe przepływy z instrumentu finansowego będą zmieniać się na skutek zmian stóp procentowych. Na 31 grudnia 2016 r., z racji relatywnie niedużego udziału długu w finansowaniu ogółem oraz poziomu stóp procentowych i ich zmian w ostatnim czasie, ekspozycja Grupy na to ryzyko nie jest szczególnie wysoka. W przypadku wzrostu udziału długu w strukturze finansowania ekspozycja na to ryzyko ulegnie zwiększeniu.
Aktywami i zobowiązaniami narażonymi na zmiany stóp procentowych są przede wszystkim lokaty bankowe, zobowiązania z tytułu leasingu finansowego oraz kredyty i faktoring. W poniższej tabeli przedstawiona została analiza wrażliwości wybranych instrumentów finansowych na ryzyko zmiany stopy procentowej wraz z wpływem na wynik netto przy założeniu zmiany stopy procentowej o +/- 1 p.p.
| Klasy instrumentów finansowych | średnia wartość bilansowa ekspozycji |
Wpływ na wynik netto przy założeniu: | ||
|---|---|---|---|---|
| narażonej na ryzyko w 2016 r. |
zmiana +1p.p. | zmiana - 1 p.p. | ||
| Aktywa finansowe | ||||
| Należności z tytułu pożyczek | 150 | 1 | (1) | |
| Środki pieniężne | 6 093 | 49 | (49) | |
| Razem aktywa finansowe | 6 243 | 50 | (50) | |
| Zobowiązania finansowe | ||||
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 6 070 | (49) | 49 | |
| Kredyty | 6 | - | - | |
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | 236 | (2) | 2 | |
| Razem zobowiązania finansowe | 6 312 | (51) | 51 | |
| Razem aktywa i zobowiązania finansowe | - | (1) | 1 |
| średnia wartość | Wpływ na wynik netto przy założeniu: | ||
|---|---|---|---|
| Klasy instrumentów finansowych | bilansowa ekspozycji narażonej na ryzyko w 2015 r. |
zmiana +1p.p. | zmiana - 1 p.p. |
| Aktywa finansowe | |||
| Należności z tytułu pożyczek | 150 | 1 | (1) |
| Środki pieniężne | 7 079 | 57 | (57) |
| Razem aktywa finansowe | 7 229 | 58 | (58) |
| Zobowiązania finansowe | |||
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 4 132 | (33) | 33 |
| Kredyty | 539 | (4) | 4 |
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | 301 | (2) | 2 |
| Razem zobowiązania finansowe | 4 972 | (39) | 39 |
| Razem aktywa i zobowiązania finansowe | - | 19 | (19) |
Za średnią wartość bilansową ww. instrumentów finansowych, przyjęta została średnia arytmetyczna danego instrumentu finansowego z początku i końca okresu bilansowego (to jest 1 stycznia i 31 grudnia danego roku).
Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe definiowane jest jako ryzyko poniesienia straty finansowej przez Grupę w sytuacji, kiedy kontrahent lub druga strona transakcji nie spełni swoich umownych obowiązków. Polityka Grupy zakłada ciągły monitoring i każdorazową analizę możliwości udzielenia kredytu kupieckiego odbiorcom produktów i usług. Wydłużony okres spłaty mogą otrzymać firmy będące we wcześniejszych okresach klientami Grupy i charakteryzujące się pozytywną historią spłat, oraz firmy posiadające zdolność kredytową ocenioną na podstawie analiz wewnętrznych lub zewnętrznych. Grupa w celu zminimalizowania potencjalnego wpływu ryzyka kredytowego na bieżąco monitoruje salda w odniesieniu do każdego klienta. Koncentracja ryzyka kredytowego związana jest z sezonowością sprzedaży (najwyższa sprzedaż następuje w IV kwartale roku, w szczególności w miesiącu grudniu). W związku z tym, na 31 grudnia saldo należności wykazuje wysoki poziom, który istotnie zmniejsza się w I kwartale kolejnego roku obrotowego. Niski stopień ryzyka kredytowego widoczny jest na przykładzie analizy poziomu odpisów aktualizujących: dla roku 2016 - obroty roczne Grupy (sprzedaż z VAT) to poziom 53.168 tys. PLN, a poziom utworzonych odpisów aktualizujących wartość należności w 2016 roku to 238 tys. PLN.
| Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe |
Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki | - | 302 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 9 135 | 10 267 |
| Pozostałe należności | 122 | 179 |
| Środki pieniężne | 6 856 | 5 330 |
| Razem | 16 113 | 16 078 |
| Koncentracja ryzyka kredytowego dotycząca należności z tytułu dostaw i usług |
Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Klient 1 | 6,5% | 6,4% |
| Klient 2 | 5,7% | 6,0% |
| Klient 3 | 5,2% | 5,5% |
| Klient 4 | 4,8% | 3,6% |
| Klient 5 | 4,7% | 2,8% |
| Klient 6 | 3,6% | 2,6% |
| Klient 7 | 3,4% | 2,6% |
| Klient 8 | 3,1% | 2,5% |
| Klient 9 | 2,3% | 2,4% |
| Klient 10 | 2,1% | 2,3% |
Ryzyko utraty płynności
Ryzyko utraty płynności to ryzyko, iż Grupa nie będzie w stanie uregulować swoich zobowiązań finansowych w dacie ich wymagalności. W ramach zarządzania ryzykiem płynności Grupa stara się utrzymywać stan środków pieniężnych pozwalający na spłatę zobowiązań, zarówno w warunkach normalnych jak i kryzysowych, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Grupa monitoruje ryzyko braku płynności poprzez planowanie płynności, które uwzględnia terminy zapadalności zarówno inwestycji finansowych, aktywów finansowych (na przykład należności) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością finansowania, a elastycznością głównie poprzez finansowanie własnymi środkami oraz wykorzystywanie kredytów w rachunku bieżącym i umów leasingowych. Biorąc pod uwagę osiągane wyniki finansowe, wielkość i strukturę długu oraz historycznie dobry cykl rotacji należności, ryzyko utraty płynności jest niskie.
Tabele poniżej przedstawiają wymagalność zobowiązań finansowych Grupy według daty wymagalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności na dzień bilansowy 31 grudnia 2016 roku oraz na 31 grudnia 2015 roku.
| Zobowiązania finansowe | z tego niezdyskontowane płatności o terminie wymagalności przypadającym w umowne okresie od dnia bilansowego Wartość |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| według stanu na 31 grudnia 2016 roku |
bilansowa | niezdyskontowane płatności |
do 3 miesięcy |
od 3 do 12 miesięcy |
od 1 roku do 2 lat |
od 2 do 3 lat | od 3 do 5 lat | powyżej 5 lat |
| Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki | 11 | 11 | - | 11 | - | - | - | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 4 799 | 4 799 | 4 799 | - | - | - | - | |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne oraz Przychody przyszłych okresów |
1 090 | 1 090 | 719 | 371 | - | - | - | - |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego i pozostałych podatków (per saldo) |
53 | 53 | 53 | - | - | - | - | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 7 131 | 7 691 | 554 | 1 661 | 2 128 | 1 857 | 1 491 | - |
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | 269 | 269 | - | 269 | ||||
| Razem | 13 353 | 13 913 | 6 125 | 2 312 | 2 128 | 1 857 | 1 491 | - |
| Zobowiązania finansowe | Wartość | umowne | okresie od dnia bilansowego | z tego niezdyskontowane płatności o terminie wymagalności przypadającym w | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| według stanu na 31 grudnia 2015 roku | bilansowa | niezdyskontowane płatności |
do 3 miesięcy |
od 3 do 12 miesięcy |
od 1 roku do 2 lat |
od 2 do 3 lat | od 3 do 5 lat | powyżej 5 lat |
| Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 4 850 | 4 850 | 4 735 | - | 116 | - | - | - |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne oraz Przychody przyszłych okresów |
2 109 | 2 109 | 1 196 | 914 | - | - | - | - |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego i pozostałych podatków (per saldo) |
1 122 | 1 122 | 1 122 | - | - | - | - | - |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 5 009 | 5 442 | 448 | 1 215 | 1 205 | 1 173 | 1 400 | - |
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | 202 | 202 | - | 202 | - | - | - | - |
| Razem | 13 292 | 13 725 | 7 500 | 2 331 | 1 321 | 1 173 | 1 400 | - |
4.11. Zarządzanie ryzykiem kapitałowym
Celem Grupy w zakresie zarządzania kapitałem jest dostarczenie odpowiednich środków finansowych niezbędnych do kontynuowania działalności, tak aby możliwe było zapewnienie zwrotu na kapitale dla Akcjonariuszy oraz utrzymanie optymalnej struktury kapitału. Aby utrzymać lub skorygować strukturę kapitału, Grupa IMS może zwracać kapitał Akcjonariuszom, emitować nowe akcje lub sprzedawać aktywa w celu obniżenia zadłużenia. Grupa monitoruje kapitał przy pomocy m.in. wskaźnika zadłużenia. Wskaźnik ten oblicza się jako stosunek zadłużenia netto do łącznej wartości kapitału. Zadłużenie netto oblicza się jako sumę kredytów i pożyczek (w tym kredyty i pożyczki oraz zobowiązania handlowe i pozostałe, wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej) pomniejszoną o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Łączną wartość kapitału oblicza się jako kapitał własny wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej plus zadłużenie netto. Wskaźnik zadłużenia na dzień 31 grudnia 2016 r. wyniósł 29% i był niższy o 5 punktów procentowych wobec stanu na 31 grudnia 2015 r. – 34%.
| Wskaźnik zadłużenia | Za okres zakończony 31.12.2016 r. |
Za okres zakończony 31.12.2015 r. |
|---|---|---|
| Kredyty ogółem (w tym zobowiązania handlowe i pozostałe, rozliczenia międzyokresowe bierne oraz przychody przyszłych okresów) |
14 533 | 13 697 |
| minus: środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6 856 | 5 330 |
| Zadłużenie netto | 7 677 | 8 367 |
| Kapitał własny razem | 18 828 | 16 591 |
| Kapitał ogółem | 26 505 | 24 958 |
| Wskaźnik zadłużenia | 29% | 34% |
4.12. Kapitał podstawowy
| Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|
|---|---|---|
| Kapitał podstawowy | 670 | 673 |
W 2016 roku Spółka dokonała zmiany wysokości kapitału zakładowego, w efekcie której kapitał podstawowy Spółki zmniejszył się o 3 tys. PLN.
W dniu 9 czerwca 2016 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie IMS S.A. działając na podstawie art. 359 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych oraz na podstawie § 8 Statutu Spółki podjęło uchwałę nr 21 w sprawie umorzenia akcji własnych Spółki. Umorzonych zostało 166.064 akcje zwykłe na okaziciela (akcje własne Spółki), o wartości nominalnej 2 (dwa) grosze każda ("Akcje") o łącznej wartości nominalnej 3.321,28 PLN. Po dokonaniu umorzenia kapitał zakładowy Spółki wynosi 669.997,98 PLN, a ogólna liczba akcji i ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki to 33.499.899. Rejestracja obniżenia kapitału zakładowego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie o kwotę 3.321,28 PLN do wartości 669.997,98 PLN nastąpiła 10 sierpnia 2016 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące procesu umorzenia akcji zostały przestawione w punkcie 5.8. niniejszego sprawozdania.
Struktura kapitału podstawowego na dzień publikacji sprawozdania
| Kapitał podstawowy - struktura | Ilość akcji | Ilość głosów | Wartość nominalna akcji (w złotych) |
Wartość nominalna 1 akcji (w złotych) |
|---|---|---|---|---|
| Seria A | 33 499 899 | 33 499 899 | 669 997,98 | 0,02 |
Akcje nie są uprzywilejowane co do dywidendy ani co do głosu.
4.13. Kapitał zapasowy
| Kapitał zapasowy | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Kapitał zapasowy | 7 005 | 2 536 |
| Kapitał zapasowy - opcje menedżerskie | 934 | 934 |
| Razem | 7 939 | 3 470 |
Zmiana "kapitału zapasowego" wynika głównie z:
- 1) przesunięcia w IMS S.A. środków finansowych pomiędzy "kapitałem rezerwowym środki na nabycie akcji własnych" a "kapitałem zapasowym" (zmiana o (+) 5.997 tys. PLN), w związku z odsprzedażą akcji własnych;
- 2) podjętych przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie IMS S.A. w dniu 9 czerwca 2016 roku Uchwał nr 19 i nr 20. Uchwała nr 19 upoważniła Zarząd Spółki do nabycia nie więcej niż 1.000.000 akcji własnych Spółki za łączną kwotę nie przekraczającą 2.000.000 PLN. Środki na nabycie akcji własnych zgodnie z zapisami Uchwały nr 20 ZWZ w wysokości 2 mln PLN zostały wydzielone i przekazane z "kapitału zapasowego" do pozycji "kapitał rezerwowy środki na nabycie akcji własnych" (zmiana o (-) 2.000 tys. PLN).
- 3) przesunięcia w IMS S.A. środków finansowych pomiędzy "kapitałem zapasowym" a "kapitałem rezerwowym – środki na nabycie akcji własnych" (zmiana o (+) 387 tys. PLN), w związku ze skupem akcji własnych;
- 4) umorzenia akcji własnych Spółki. Umorzonych zostało 166.064 akcje zwykłe na okaziciela, które Spółka nabyła odpłatnie, za zgodą akcjonariuszy (umorzenie dobrowolne), za wynagrodzeniem w kwocie łącznej 387 tys. PLN. Wartość ta obniżyła wartość "kapitału zapasowego" o kwotę (-) 381 tys. PLN, "kapitału rezerwowego – środki na nabycie akcji własnych" o (-) 3 tys. PLN i "kapitału podstawowego" o kwotę (-) 3 tys. PLN (łączna wartość nominalna umorzonych akcji).
- 5) dokonanego przez Walne Zgromadzenia Wspólników poszczególnych spółek Grupy podziału wyniku z lat ubiegłych w IMS r&d sp. z o.o.; IMS events sp. z o.o. i VMS Sp. z o.o.
4.14. Kapitał rezerwowy – środki na nabycie akcji własnych
| Kapitał rezerwowy – środki na nabycie akcji własnych | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Kapitał rezerwowy – środki na nabycie akcji własnych | 2 000 | 6 387 |
Wartość kapitału rezerwowego wskazanego powyżej, w 2016 roku spadła o kwotę 4.387 tys. PLN. Zmiana ta opisana została powyżej w nocie 4.13. w punktach 1) – 4).
| Akcje własne | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Akcje własne | - | (4 692) |
Zmiana pozycji "Akcje własne" o wartość (-) 4.692 tys. PLN wynika z:
odsprzedaży akcji własnych menedżerom, pracownikom i współpracownikom Grupy IMS;
- odsprzedaży akcji własnych funduszowi inwestycyjnemu;
- umorzenia akcji własnych.
Szczegółowy opis odsprzedaży i umorzenia został zamieszczony w pkt 5.6., 5.7. i 5.8. niniejszego sprawozdania.
4.16. Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach
| Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy | Stan na | Stan na |
|---|---|---|
| w przyszłych okresach | 31 grudnia 2016 r. | 31 grudnia 2015 r. |
| Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach |
2 552 | 3 861 |
Spadek wartości kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach wynika z podjętej 9 czerwca 2016 roku przez ZWZ Uchwały nr 8 w sprawie podziału zysku za rok 2015. Zwyczajne Walne Zgromadzenie ustaliło wartość dywidendy w wysokości 23 grosze na jedną akcję, tj. w łącznej wysokości 7.705 tys. PLN. Na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy został przeznaczony cały osiągnięty w roku 2015 zysk netto w kwocie 6.396 tys. PLN oraz 1.309 tys. PLN z kapitału rezerwowego Spółki z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach.
4.17. Kapitał własny przypisany udziałowcom niekontrolującym
| Specyfikacja kapitału udziałowców niekontrolujących | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Udziały niekontrolujące w IMS events sp. z o.o. | (33) | 4 |
| Udziały niekontrolujące w Mood Factory Sp. z o.o. | (22) | - |
Poniższa tabela prezentuje pozycje, które na 31 grudnia 2016 roku składały się na kapitał własny przypisany udziałowcom niekontrolującym.
| Udziały niekontrolujące w IMS events sp. z o.o. | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
||
|---|---|---|---|
| Udziały niekontrolujące | 27% | ||
| Udział w kapitale własnym | 35 | ||
| Udział w zysku 2014 roku | 12 | ||
| Udział w stracie 2015 roku | (43) | ||
| Udział w stracie 2016 roku | (37) | ||
| Razem | (33) |
4.18. Propozycja co do sposobu podziału zysku lub pokrycia straty za rok obrotowy w jednostce dominującej – IMS S.A.
Zarząd IMS S.A. zarekomendował Radzie Nadzorczej oraz Walnemu Zgromadzeniu Spółki wypłatę dywidendy za 2016 rok w wysokości 4.019.987,88 PLN, tj. 12 gr/akcję. Pozostałą część zysku Zarząd IMS S.A. proponuje przeznaczyć na kapitał zapasowy.
4.19. Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, wymagalne w ciągu: |
7 691 | 5 442 |
| - jednego roku | 2 215 | 1 663 |
| - jednego do pięciu lat | 5 476 | 3 779 |
| Wartość przyszłych odsetek | 560 | 433 |
| Wartość bieżąca przyszłych zobowiązań | 7 131 | 5 009 |
| - Zobowiązanie wymagalne w okresie do 12 miesięcy | 1 955 | 1 482 |
| - Zobowiązanie wymagalne w okresie po 12 miesiącach | 5 176 | 3 527 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego zostały zaciągnięte w celu sfinansowania zakupu środków trwałych. Szczegółowe zestawienie warunków aktywnych na 31.12.2016 r. umów leasingowych w podziale na podmioty leasingodawcy zostało przedstawione w punkcie 5.12. niniejszego sprawozdania. Zabezpieczeniem spłaty zobowiązań leasingowych są przekazane przez spółki Grupy IMS leasingodawcom weksle in blanco. Umowy leasingowe zawierane są głównie na okres 5 lat (dotyczy urządzeń do audio-, wideo- i aromamarketingu), a oprocentowanie oparte jest o wskaźniki WIBOR (1M i 3M) + marża leasingodawcy.
4.20. Rezerwy długoterminowe
| Rezerwy długoterminowe | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|
|---|---|---|---|
| Rezerwy na odprawy emerytalne | 15 | 9 | |
| Razem | 15 | 9 |
| Zmiana stanu rezerw długoterminowych |
Rezerwa na odprawy emerytalne |
Razem |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2015 r. | 7 | 7 |
| Utworzenie | 9 | 9 |
| Rozwiązanie | 7 | 7 |
| Stan na 31 grudnia 2015 r. | 9 | 9 |
| Stan na 1 stycznia 2016 r. | 9 | 9 |
| Utworzenie | 15 | 15 |
| Rozwiązanie | 9 | 9 |
| Stan na 31 grudnia 2016 r. | 15 | 15 |
4.21. Kredyty i pożyczki
| Kredyty i pożyczki - specyfikacja | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|
|---|---|---|---|
| Kredyty | 11 | - | |
| - długoterminowe | - | - | |
| - krótkoterminowe | 11 | ||
| Pożyczki | - | - | |
| Kredyty i pożyczki razem | 11 | - | |
| Kredyty i pożyczki długoterminowe razem | - | - | |
| Kredyty i pożyczki krótkoterminowe razem | 11 | - |
Na 31 grudnia 2016 r. spółki Grupy IMS miały otwarte 3 linie kredytowe:
- IMS S.A. w rachunku bieżącym w ING Bank Śląski S.A. do wysokości 4 mln PLN kredyt niewykorzystywany na 31.12.2016 r. Oprocentowanie na bazie zmiennych stóp procentowych opartych o stawkę WIBOR 1M powiększoną o marżę banku. Uzyskane środki będą wykorzystane do finansowania bieżącej działalności Emitenta. Zabezpieczeniem umowy jest weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 4.000 tys. PLN, utrzymanie w całym okresie kredytowania określonych wskaźników finansowych na wskazanym poziomie oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu obrotów. Termin spłaty zobowiązań kredytowych to 16.02.2018 roku.
- IMS S.A. w rachunku bieżącym w BGŻ BNP Paribas S.A. do wysokości 4 mln PLN kredyt wykorzystany na 31.12.2016 r. w wysokości 9 tys. PLN. Oprocentowanie na bazie zmiennych stóp procentowych opartych o stawkę WIBOR 3M powiększoną o marżę banku. Uzyskane środki będą wykorzystane do finansowania bieżącej działalności Emitenta. Zabezpieczeniem umowy jest weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu obrotów. Termin spłaty zobowiązań kredytowych to 29.11.2017 roku.
- IMS r&d sp. z o.o. w rachunku bieżącym w BGŻ BNP Paribas S.A. do wysokości 1 mln PLN kredyt wykorzystany na 31.12.2016 r. w wysokości 2 tys. PLN. Oprocentowanie na bazie zmiennych stóp procentowych opartych o stawkę WIBOR 3M powiększoną o marżę banku. Uzyskane środki będą wykorzystane do finansowania bieżącej działalności IMS r&d. Zabezpieczeniem umowy jest weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. Dodatkowym zabezpieczeniem dla tego kredytu jest poręczenie udzielone przez IMS S.A.
Odpowiedzialność IMS S.A. w ramach ww. poręczenia obejmuje zobowiązanie warunkowe do wysokości 1.500 tys. PLN. Data ważności tytułu egzekucyjnego z tytułu tej umowy to 22.11.2029 roku. Termin spłaty zobowiązań kredytowych to 29.11.2017 roku.
Jednocześnie 9 grudnia 2016 r. wygasły umowy linii kredytowych w rachunkach bieżących udzielone IMS S.A. (w wysokości 4 mln PLN) i IMS r&d sp. z o.o. (w wysokości 1 mln PLN) przez Deutsche Bank Polska S.A. - Spółki nie wnioskowały o ich przedłużenie.
| Kredyty bankowe według terminów wymagalności | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Do 1 roku | 11 | - |
| Od 1 roku do 2 lat | - | - |
| Od 2 do 5 lat | - | - |
| Razem | 11 | - |
| Kredyty bankowe w podziale na waluty | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| - w walucie polskiej | 11 | - |
| - w walucie obcej (wg walut i po przeliczeniu na PLN) | - | - |
| Razem | 11 | - |
Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych na 31 grudnia 2016 r.
| Spółka | Bank | Linia kredytowa według umowy |
Kwota pozostała do spłaty w PLN |
Termin spłaty |
Zabezpieczenie | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| waluta | kwota | |||||
| IMS S.A. | ING Bank Śląski S.A. (kredyt obrotowy odnawialny) |
PLN | 4 000 | - | 2017-02-16* | weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 4.000 tys. PLN, utrzymanie w całym okresie kredytowania określonych wskaźników finansowych na wskazanym poziomie, utrzymanie odpowiedniego poziomu obrotów |
| IMS S.A. | BGŻ BNP Paribas S.A. (kredyt obrotowy odnawialny) |
PLN | 4 000 | 9 | 2017-11-29 | weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, utrzymanie odpowiedniego poziomu obrotów |
| Razem IMS S.A. | 9 | |||||
| IMS r&d Sp. z o.o. |
BGŻ BNP Paribas S.A. (kredyt obrotowy odnawialny) |
PLN | 1 000 | 2 | 2017-11-29 | weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową; poręczenie udzielone przez IMS S.A. |
| Razem IMS r&d sp. z o.o. | 2 | |||||
| RAZEM | 11 |
*na dzień publikacji sprawozdania umowa jest przedłużona do 16.02.2018 r.
Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych na 31 grudnia 2015 r.
| Spółka | Bank | Linia kredytowa według umowy |
Kwota pozostała do spłaty w PLN |
Termin spłaty |
Zabezpieczenie | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| waluta | kwota | |||||||||||
| IMS S.A. | Deutsche Bank Polska S.A. (kredyt obrotowy odnawialny) |
PLN | 4 000 | - | 2016-12-09 | weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz nieodwołalnym pełnomocnictwem do dysponowania przez Bank wszystkimi rachunkami kredytobiorcy prowadzonymi przez Bank, w zakresie spłaty zobowiązań powstałych na podstawie lub w związku z zawartą umową kredytu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 4.000 tys. PLN, utrzymanie odpowiedniego poziomu obrotów |
||||||
| Razem IMS S.A. | - | |||||||||||
| IMS r&d Sp. z o.o. |
Deutsche Bank Polska S.A. (kredyt obrotowy odnawialny) |
PLN | 1 000 | - | 2016-12-09 | weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz nieodwołalnym pełnomocnictwem do dysponowania przez Bank wszystkimi rachunkami kredytobiorcy prowadzonymi przez Bank, w zakresie spłaty zobowiązań powstałych na podstawie lub w związku z zawartą umową kredytu; przystąpienie do długu przez IMS S.A., który na zabezpieczenie zobowiązania kredytowego wystawił weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz ustanowił nieodwołalne pełnomocnictwo do dysponowania przez Bank wszystkimi rachunkami prowadzonymi przez Bank, w zakresie spłaty wobec Banku zobowiązań powstałych na podstawie lub w związku z zawartą umową kredytu przez IMS r&d sp. z o.o. do kwoty 2.000 tys. PLN; utrzymanie odpowiedniego poziomu obrotów ; oświadczenie IMS r&d o poddaniu się egzekucji do kwoty 1.000 tys. PLN. |
||||||
| Razem IMS r&d sp. z o.o. | - | |||||||||||
| RAZEM | - |
4.22. Zobowiązania z tytułu faktoringu
| Faktoring | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | 269 | 202 |
Na 31 grudnia 2016 roku w Grupie IMS podpisana była jedna umowa faktoringu. Stronami umowy są IMS events sp. z o.o. i ING Commercial Finance Polska S.A. Maksymalny limit zaangażowania faktora na 31.12.2016 roku wynosił 400 tys. PLN, a wykorzystanie limitu przez IMS events wynosiło 269 tys. PLN.
Zobowiązania z tytułu faktoringu na 31 grudnia 2016 r.
| Bank | Linia kredytowa wg. umowy |
Kwota pozostała do spłaty |
Termin spłaty |
Zabezpieczenie | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| waluta | kwota | waluta | PLN | |||
| ING Commercial Finance Polska S.A. (factoring z regresem) |
PLN | 400 | PLN | 269 | 2017-11-12 | Weksel in blanco, deklaracja wekslowa do kwoty 400 tys. PLN; poręczenie deklaracji wekslowej przez IMS S.A. do kwoty 200 tys. PLN |
| 400 | 269 |
Zobowiązania z tytułu faktoringu na 31 grudnia 2015 r.
| Bank | Linia kredytowa wg. umowy |
Kwota pozostała do spłaty |
Termin spłaty |
Zabezpieczenie | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| waluta | kwota | waluta | PLN | |||||
| ING Commercial Finance Polska S.A. (factoring z regresem) |
PLN | 400 | PLN | 202 | 2016-11-12 | Weksel in blanco, deklaracja wekslowa do kwoty 400 tys. PLN; poręczenie deklaracji wekslowej przez IMS S.A. do kwoty 200 tys. PLN |
||
| 400 | 202 |
4.23. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|
|---|---|---|---|
| Długoterminowe | - | 116 | |
| - zobowiązania z tytułu umowy inwestycyjnej | - | 116 | |
| Krótkoterminowe | 4 799 | 4 734 | |
| - zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 4 718 | 4 552 | |
| - zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 45 | 40 | |
| - zobowiązania z tytułu umowy inwestycyjnej | - | 116 | |
| - inne zobowiązania | 36 | 26 | |
| Razem | 4 799 | 4 850 |
Struktura wiekowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług:
| przeterminowane | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| nie wymagane | do 1 miesiąca |
1 - 3 miesięcy |
3 - 6 miesięcy |
6 miesięcy do 1 roku |
powyżej 1 roku |
ogółem | ||
| Stan na 31.12.2016 r. | 3 420 | 366 | 802 | 113 | 7 | 10 | 4 718 | |
| Stan na 31.12.2015 r. | 3 431 | 651 | 453 | 6 | 1 | 10 | 4 552 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane, a terminy płatności mieszczą się zazwyczaj w przedziale 14 – 30 dni.
Wykazane na koniec 2015 roku długo- i krótkoterminowe zobowiązania z tytułu umowy
inwestycyjnej dotyczącej przejęcia w 2014 roku IMS events sp. z o.o. związane były z zapłatą warunkową na rzecz dotychczasowych właścicieli IMS events sp. z o.o., przy czym na koniec 2015 roku cała zapłata warunkowa dotyczyła jedynie pana Pawła Czerskiego, pełniącego jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu IMS events sp. z o.o. Umowa dotyczyła m.in. zakupu od p. Czerskiego udziałów IMS events sp. z o.o. i przyszłych płatności na rzecz p. Czerskiego w zależności od wypracowanych przez IMS events sp. z o.o. zysków dla Grupy IMS. W związku z niewypracowaniem zysku przez IMS events sp. z o.o. dla Grupy IMS w 2015 i w 2016 roku, zapłata warunkowa oszacowana na rok 2015 w wysokości 116 tys. PLN oraz na rok 2016 w wysokości 117 tys. PLN na dzień 31.12.2016 r. została umorzona.
Wycena na 31.12.2016 r. zobowiązań z tytułu dostaw i usług po koszcie zamortyzowanym jest równa wartości nominalnej (ze względu na nieistotność dyskonta).
| Zobowiązania pozostałe | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Wykonane niezafakturowane usługi, w tym: | 964 | 1 510 |
| - opłaty dla pośredników reklamowych | 361 | 623 |
| - koszty usług pośrednictwa | 256 | 255 |
| - koszty zakupu miejsca reklamowego | 237 | 436 |
| - opłaty do organizacji zbiorowego zarządzania | 73 | 66 |
| - koszty dzierżawy powierzchni | 1 | 19 |
| - pozostałe | 36 | 111 |
| Zobowiązanie z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń | 121 | 434 |
| Pozostałe zobowiązania | 1 | 31 |
| Razem | 1 086 | 1 975 |
4.24. Rozliczenia międzyokresowe bierne
Zobowiązania z tytułu wykonanych niezafakturowanych usług wynikają z szacowanej lub pewnej kwoty, która według obowiązujących umów obciąży Grupę. Kwoty powyższe wynikają między innymi z szacowanej na podstawie ustaleń umownych wartości należnej pośrednikom i współpracownikom z tytułu pozyskiwanych kontraktów dla Grupy oraz z tytułu zakupu miejsca reklamowego do świadczenia usług reklamowych (dotyczy IMS S.A.) i opłat dla pośredników reklamowych (dotyczy IMS S.A.). Zobowiązania z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń dotyczą głównie obowiązującego w IMS S.A. systemu premiowego dla Zarządu, zgodnie z którym wypłata wynagrodzenia premiowego następuje po publikacji rocznego sprawozdania finansowego Grupy IMS.
4.25. Zobowiązania z tytułu podatków
| Zobowiązania z tytułu podatków | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | 848 |
| Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, w tym: | 453 | 298 |
| - z tytułu VAT | 334 | 137 |
| - z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych | 57 | 75 |
| - z tytułu ZUS | 55 | 75 |
| - inne | 7 | 11 |
| Razem | 453 | 1 146 |
4.26. Przychody przyszłych okresów
| Przychody przyszłych okresów | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| - krótkoterminowe | 4 | 134 |
| - długoterminowe | - | - |
| Razem | 4 | 134 |
Przychody przyszłych okresów dotyczą usług, które zgodnie z umową zostały rozliczone (nastąpiły płatności) przed wykonaniem usługi.
4.27. Rezerwy krótkoterminowe
| Rezerwy krótkoterminowe | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 78 | 56 |
| Rezerwa na postępowanie sporne | 121 | 69 |
| Razem | 199 | 125 |
| Zmiana stanu rezerw krótkoterminowych | Rezerwa na niewykorzystane urlopy |
Pozostałe rezerwy |
Razem |
|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2015 r. | 102 | 69 | 170 |
| Utworzenie | 56 | - | 56 |
| Rozwiązanie | 102 | - | 102 |
| Stan na 31 grudnia 2015 r. | 56 | 66 | 125 |
| Stan na 1 stycznia 2016 r. | 56 | 69 | 125 |
| Utworzenie | 78 | 63 | 141 |
| Zwiększenie w wyniku nabycia Mood Factory Sp. z o.o. | - | 58 | 58 |
| Rozwiązanie | 56 | 69 | 125 |
| Stan na 31 grudnia 2016 r. | 78 | 121 | 199 |
5. Pozostałe informacje
5.1. Dywidenda
W dniu 17 maja 2016 roku Zarząd IMS S.A. biorąc pod uwagę stabilność działalności Grupy Kapitałowej IMS, w szczególności rosnące przychody abonamentowe, bardzo dobry standing finansowy Grupy oraz osiągane zgodnie z założeniami wyniki finansowe, dokonał modyfikacji polityki dywidendowej w ten sposób, że podwyższony został dwukrotnie od roku obrotowego 2016 dolny próg rekomendacji wypłaty dywidendy z dotychczasowych 30% do 60% osiąganego przez Grupę rocznego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej.
Mając na uwadze dobre wyniki finansowe IMS S.A. i całej Grupy Kapitałowej IMS oraz bardzo dobrą sytuację finansową, Zarząd IMS S.A. 11 kwietnia 2017 r. zarekomendował Radzie Nadzorczej oraz Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy za 2016 rok w wysokości 4.019.987,88 PLN, tj. 12 groszy/akcję. Dywidendą za rok 2016 rok objętych będzie 33.499.899 akcji.
W dniu 8 lipca 2016 roku IMS S.A. wypłaciła dywidendę za 2015 rok w wysokości 7.704.976,77 PLN, tj. 23 grosze/akcję. Na wypłatę dywidendy został przeznaczony w całości zysk netto IMS S.A. za 2015 rok (w kwocie 6.396.206,19 PLN), pozostała część natomiast została wypłacona z utworzonego wcześniej kapitału rezerwowego Spółki przeznaczonego na wypłatę dywidendy w przyszłych okresach. Dywidendą objętych było 33.499.899 akcji.
Dywidenda wypłacana jest konsekwentnie od pierwszego roku funkcjonowania Spółki na rynku publicznym.
| za 2012 rok | za 2013 rok | za 2014 rok | za 2015 rok | za 2016 rok | |
|---|---|---|---|---|---|
| Dywidenda | wypłacona | wypłacona | wypłacona | wypłacona | rekomendacja Zarządu |
| wartość w PLN | 662 300,72 | 1 327 401,44 | 2 664 877,04 | 7 704 976,77 | 4 019 987,88 |
| wartość w groszach na akcję | 2 | 4 | 8 | 23 | 12 |
| liczba akcji objętych dywidendą | 33 115 036 | 33 185 036 | 33 310 963 | 33 499 899 | 33 499 899 |
| zysk netto Grupy IMS przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
1 252 172 | 3 681 581 | 5 505 426 | 6 888 091 | 5 721 915 |
| stopa dywidendy | 2,11 % | 2,23 % | 3,33 % | 8,75% | 3,48 % |
Tabela: Dywidenda wypłacona za lata 2012 – 2015 i rekomendacja Zarządu dotycząca wypłaty dywidendy za rok 2016
Wskaźnik stopy dywidendy wyliczony jako:
Stopa dywidendy = dywidenda w groszach na akcję / cena rynkowa 1 akcji Przy czym:
- 1) Dla dywidendy wypłaconej za lata 2012; 2013; 2014; 2015 cena rynkowa 1 akcji = kurs zamknięcia sesji z dnia podjęcia uchwały przez ZWZ dotyczącej wypłaty dywidendy;
- 2) Dla dywidendy zarekomendowanej przez Zarząd Spółki do wypłaty za rok 2016 cena rynkowa 1 akcji = kurs zamknięcia z dnia rekomendacji Zarządu (11.04.2016 roku).
5.2. Zakup udziałów w Mood Factory Sp. z o.o.
W dniu 4 sierpnia 2016 r. IMS S.A. objęła kontrolny pakiet udziałów (86,4%) w Mood Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Tym samym, od 4 sierpnia 2016 roku, Emitent posiada w swojej grupie kapitałowej nową jednostkę zależną, konsolidowaną metodą pełną. Przejęcie Mood Factory to realizacja strategii rozwoju Emitenta, zakładającej wzrost poprzez akwizycje. Nabycie udziałów w Mood Factory Sp. z o.o. następowało poniżej wymienionymi etapami:
- w dniu 29 lipca 2016 r. Spółka dokonała zakupu 80 udziałów, stanowiących 38,8% kapitału zakładowego i dających prawo do 38,8% głosów na zgromadzeniu wspólników, za łączną cenę 410.400 PLN. 60 udziałów (29,1% kapitału zakładowego) zostało zakupionych od Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości z siedzibą w Poznaniu za kwotę 350.400 PLN (tj. 5.840 PLN za jeden udział), natomiast 20 udziałów (9,7% kapitału zakładowego) Emitent zakupił od Seed Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie za cenę 60.000 PLN (3.000 PLN za jeden udział);
- w dniu 4 sierpnia 2016 r. Spółka nabyła 98 udziałów, stanowiących 47,6% kapitału zakładowego i dających prawo do 47,6% głosów na zgromadzeniu wspólników od:
- p. Michała Kornackiego 46 udziałów (22,3% kapitału zakładowego oraz 22,3% ogólnej liczby głosów) za łączną cenę 128.800 PLN (2.800 PLN za 1 udział);
- p. Piotra Bielawskiego 46 udziałów (22,3% kapitału zakładowego oraz 22,3% ogólnej liczby głosów) za łączną cenę 128.800 PLN (2.800 PLN za 1 udział);
- p. Patryka Wierniuka 6 udziałów (2,9% kapitału zakładowego oraz 2,9% ogólnej liczby głosów) za łączną cenę 19.800 PLN (3.300 PLN za 1 udział).
Razem IMS S.A. nabyła 178 udziałów w Mood Factory Sp. z o.o., stanowiących 86,4% kapitału zakładowego i dających prawo do 86,4% głosów na zgromadzeniu wspólników za łączną cenę 687.800 PLN.
Pozostałymi – poza Emitentem - udziałowcami Mood Factory są:
- p. Dariusz Lichacz Wiceprezes Zarządu Emitenta, posiadający 14 udziałów (6,8% kapitału zakładowego oraz 6,8% ogólnej liczby głosów);
- Nomada Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie podmiot powiązany z p. Andrzejem Chajcem, członkiem Rady Nadzorczej Emitenta, posiadający 14 udziałów (6,8% kapitału zakładowego oraz 6,8% ogólnej liczby głosów).
Struktura udziałowców Mood Factory Sp. z o.o. na dzień publikacji sprawozdania:
| Udziałowiec | Liczba udziałów Udział % |
|
|---|---|---|
| IMS S.A. | 178 | 86,4% |
| Nomada Polska Sp. z o.o. | 14 | 6,8% |
| Dariusz Lichacz | 14 | 6,8% |
Kapitał zakładowy Mood Factory na dzień publikacji raportu wynosi 10.300 PLN i dzieli się na 206 udziałów o wartości nominalnej 50 PLN każdy.
Mood Factory Sp. z o.o. to spółka prowadząca od marca 2013 roku działalność abonamentową w zakresie audio i aromamarketingu na krajowych rynkach lokalnych, gdzie grupą klientów docelowych są głównie pojedyncze sklepy, salony fryzjerskie, salony fitness, puby, restauracje oraz niewielkie, lokalne sieci ww. salonów, sklepów i restauracji (w odróżnieniu od Emitenta, który w swojej dotychczasowej działalności współpracuje głównie z dużymi markami, sieciami FMCG, galeriami handlowymi oraz sieciami hiper- i supermarketów). Przejęcie Mood Factory Sp. z o.o. wpisuje się w strategię rozwoju Emitenta – wzrostu poprzez akwizycje. Mood Factory działa w najatrakcyjniejszym dla Emitenta, abonamentowym obszarze działalności. Na dzień przejęcia Mood Factory posiadał ponad 300 lokalizacji abonamentowych audio i aroma. Po
nabyciu tej spółki, Emitent będzie rozwijał działalność abonamentową w dotychczas obsługiwanym kanale sprzedaży (duże marki, sieci FMCG, galerie handlowe, sieci hiperi supermarketów) oraz na rynkach lokalnych (głownie pojedyncze sklepy, salony fryzjerskie, salony fitness, puby, restauracje oraz niewielkie, lokalne sieci ww. salonów, sklepów i restauracji), gdzie operuje Mood Factory. Dzięki przejęciu, Zarząd Emitenta spodziewa się wzrostu tempa pozyskiwania lokalizacji abonamentowych oraz dodatkowego wzrostu efektywności w tym segmencie działalności, dzięki obustronnym synergiom oraz doświadczeniom rynkowym Emitenta i Mood Factory Sp. z o.o.
Wcześniejsza współpraca Emitenta z Mood Factory opisana została m.in. w raporcie rocznym Grupy IMS za 2015 rok oraz w Prospekcie Emisyjnym.
Wybrane dane finansowe Mood Factory Sp. z o.o. zostały przedstawione poniżej.
- 1) 01.08.2016 r. 31.12.2016 r. okres, w którym sprawozdanie finansowe Mood Factory Sp. o.o. podlegało konsolidacji;
- 2) 01.01.2016 r. 31.12.2016 r. rok obrotowy Mood Factory Sp. z o.o.
| Sprawozdanie z całkowitych dochodów | Za okres 5 miesięcy zakończony 31.12.2016 r. |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2016 r. |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 r. |
|---|---|---|---|
| Przychody netto ze sprzedaży | 367 | 820 | 763 |
| EBIT | 55 | (152) | (309) |
| EBITDA (Wynik na działalności operacyjnej + amortyzacja) |
63 | (79) | (209) |
| Zysk/Strata netto | 30 | (138) | (312) |
| Sprawozdanie z przepływów pieniężnych | Za okres 5 miesięcy zakończony 31.12.2016 r. |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2016 r. |
|---|---|---|
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 33 | (46) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (4) | (7) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (6) | (15) |
| Przepływy pieniężne netto razem | 23 | (68) |
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Rzeczowe aktywa trwałe | 9 | 8 |
| Należności krótkoterminowe | 115 | 135 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 145 | 213 |
| Kapitał własny | (11) | 126 |
| Zobowiązania długoterminowe | 300 | 302 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 160 | 143 |
W skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów Grupy IMS za 2016 rok uwzględniono przychody ze sprzedaży wygenerowane przez Mood Factory Sp. z o.o. w wysokości 367 tys. PLN tys. PLN; EBIT w wysokości 62 tys. PLN; EBITDA w wysokości 63 tys. PLN oraz zysk przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 32 tys. PLN (konsolidacja sprawozdania finansowego Mood Factory Sp. z o.o. dotyczy okresu 01.08.2016 r. –31.12.2016 r.)
Okres od 01.08.2016 r. do dnia objęcia kontroli nad Mood Factory Sp. z o.o., tj. do 04.08.2016 r., uznany został za nieistotny dla oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego z punktu widzenia Grupy IMS. W przypadku gdyby datą przejęcia był początek rocznego okresu sprawozdawczego w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów Grupy Kapitałowej uwzględniono by przychody wygenerowane przez Mood Factory Sp. z o.o. w wysokości 813 tys. PLN; EBIT w wysokości (86) tys. PLN; EBITDA w wysokości (79) tys. PLN oraz stratę przypisaną akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości (62) tys. PLN.
5.3. Pracownicy i koszty pracy
| Liczba pracowników Grupy IMS | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Pracownicy (wszystkie spółki Grupy) | 38 | 31 |
| Członkowie Zarządu (wszystkie spółki Grupy) | 10 | 7 |
| Razem | 48 | 38 |
Ponadto Grupa w swojej działalności ściśle współpracuje z ponad siedemdziesięcioma firmami/osobami fizycznymi na podstawie umów opartych o prawa kodeksu cywilnego.
W Grupie w 2016 roku nie były realizowane programy opcji menedżerskich; miała miejsce odsprzedaż skupionych akcji własnych menedżerom i pracownikom opisana szczegółowo w pkt 5.6. niniejszego sprawozdania.
W Grupie nie występują programy świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia.
5.4. Wynagrodzenie członków kadry menedżerskiej
Jako kluczowy personel kierowniczy Grupa identyfikuje Zarządy poszczególnych spółek Grupy i Radę Nadzorczą IMS S.A..
| Zarządy wszystkich spółek Grupy Kapitałowej IMS | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia) | 2 437 | 1 981 |
| Świadczenia po okresie zatrudnienia oraz z tytułu rozwiązania stosunku pracy |
- | - |
| Pozostałe świadczenia długoterminowe | - | - |
| Płatności w formie akcji | - | - |
| Razem | 2 437 | 1 981 |
Wynagrodzenie członków zarządów spółek Grupy składa się z części stałej (miesięcznego wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie oraz z tytułu umowy o pracę) i premii. Premia członków zarządów uzależniona jest od ich wyników pracy oraz wyników Grupy IMS osiąganych w danym roku obrotowym. Członkowie Zarządu IMS S.A. objęci są ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej dla członków zarządów spółek kapitałowych. Dodatkowo członkom zarządów nie przyznano innych świadczeń w naturze. Na 31 grudnia 2016 r. nie występują zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze oraz zobowiązania w związku z tymi emeryturami dla byłych osób nadzorujących i zarządzających.
| Wynagrodzenie Rady Nadzorczej IMS S.A. | Stan na 31 grudnia 2016 r. |
Stan na 31 grudnia 2015 r. |
|---|---|---|
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia) | 162 | 97 |
| Świadczenia po okresie zatrudnienia oraz z tytułu rozwiązania stosunku pracy |
- | - |
| Pozostałe świadczenia długoterminowe | - | - |
| Płatności w formie akcji | - | - |
| Razem | 162 | 97 |
Członkowie Zarządu IMS S.A., członkowie Rady Nadzorczej IMS S.A. oraz dwaj członkowie zarządów spółek zależnych w czerwcu 2016 roku nabyli akcje IMS S.A. w ramach prowadzonej przez Spółkę odsprzedaży akcji własnych opisanej szczegółowo w pkt 5.6. niniejszego sprawozdania. Poniższa tabela zawiera informacje o nabytych akcjach Spółki przez członków kadry menedżerskiej.
| Liczba nabytych akcji (w szt.) |
Wartość sprzedaży (cena sprzedaży 1 akcji = 1,62 pln) |
Koszt nabytych akcji wykazany w sprawozdaniu Grupy IMS |
|
|---|---|---|---|
| Nabyte akcje własne IMS S.A. przez członków Rady Nadzorczej IMS S.A. | 545 000 | 883 | 229 |
| Nabyte akcje własne IMS S.A. przez członków Zarządu IMS S.A. | 860 000 | 1 393 | 361 |
| Nabyte akcje własne IMS S.A. przez członków zarządów spółek zależnych |
250 000 | 405 | 105 |
| Razem | 1 655 000 | 2 681 | 695 |
5.5. Skup akcji własnych prowadzony w IMS S.A.
Skup akcji własnych prowadzony przez IMS S.A. w 2016 roku odbywał się na podstawie:
1) Uchwały nr 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 1 grudnia 2015 roku w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do nabywania akcji własnych IMS S.A. oraz uchwalonego przez Zarząd Spółki 7 grudnia 2015 roku Programu Skupu akcji własnych.
W ramach wykonania powyższej Uchwały w 2016 roku Spółka skupiła 786.220 sztuk akcji po cenie 2,15 PLN za 1 akcję, o wartości nominalnej 15.724,40 PLN stanowiących 2,34% kapitału podstawowego oraz uprawniających do 786.220 głosów na walnym zgromadzeniu. Koszty skupu wyniosły 2 tys. PLN.
Po zakończeniu ww. skupu akcji Spółka posiadała łącznie 2.952.284 akcje własne, które następnie:
- 2.000.000 akcji zostało odsprzedanych menedżerom, pracownikom i współpracownikom Grupy IMS (szczegółowy opis znajduje się w pkt 5.6. niniejszego sprawozdania);
- 786.220 akcji zostało odsprzedanych funduszowi inwestycyjnemu (szczegółowy opis znajduje się w pkt 5.7. niniejszego sprawozdania);
- 166.064 akcje zostały umorzone (szczegółowy opis znajduje się w pkt 5.8. niniejszego sprawozdania).
W dniu 26 września 2016 roku Zarząd Emitenta podjął Uchwałę nr 2 w sprawie zamknięcia Programu Skupu akcji własnych przyjętego przez Zarząd IMS S.A. 7 grudnia 2015 roku.
2) Uchwały nr 19 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 9 czerwca 2016 roku w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do nabywania akcji własnych IMS S.A. oraz uchwalonego przez Zarząd Spółki 26 września 2016 roku Programu Skupu akcji własnych.
80
Walne Zgromadzenie upoważniło Zarząd IMS S.A. do nabycia nie więcej niż 1.000.000 akcji własnych Spółki w okresie od 1 września 2016 roku do 31 grudnia 2017 roku, nie dłużej jednak niż do chwili wyczerpania środków przeznaczonych na nabycie akcji własnych. Nabywanie akcji może następować za cenę nie niższą niż 2 PLN za jedną akcję i nie wyższą niż 4,50 PLN za jedną akcję. Łącznie na nabycie akcji przeznaczono kwotę 2.000.000 złotych. Nabyte akcje własne, zgodnie z Programem Skupu przyjętym 26.09.2016 r. przez Zarząd Emitenta, mogą być:
- umorzone, lub
- przeznaczone do dalszej odsprzedaży lub
- przeznaczone na inny prawnie dopuszczalny cel wskazany przez Zarząd Spółki.
Nabywanie akcji może następować poprzez:
- składanie zleceń maklerskich;
- zawieranie transakcji pakietowych;
- zawieranie transakcji poza obrotem zorganizowanym
- ogłoszenie wezwania.
Przyjęty 26 września 2016 roku Program zakłada, iż skup akcji będzie realizowany w ramach jednej lub kilku transz w okresie 26.09.2016 r. – 31.12.2017 r.
Pierwsza Transza Skupu rozpoczęła się 28.09.2016 r. i miała trwać nie później niż do 21.10.2016 r. Nabywanie akcji własnych miało następować poprzez zawieranie transakcji poza obrotem zorganizowanym w następstwie skierowania do akcjonariuszy Zaproszenia do składania Ofert Zbycia Akcji. Zarząd i Rada Nadzorcza Spółki ustaliły cenę skupu akcji w I Transzy Programu Skupu w wysokości 2,60 PLN za 1 akcję oraz liczbę nabywanych akcji w ilości 400.000 sztuk. W dniu 7 października upłynął termin przyjmowania Ofert Zbycia Akcji w ramach I Transzy Programu Skupu. W czasie wyznaczonym na przyjmowanie ofert (tj. 29.09.2016 – 07.10.2016) nie wpłynęła żadna Oferta Zbycia Akcji, w związku z tym I Transza Programu Skupu została zamknięta bez realizacji.
W dniu 28.11.2016 r. ogłoszona została II Transza Skupu, która miała trwać nie później niż do 30.12.2016 r. Nabywanie akcji własnych miało następować poprzez zawieranie transakcji poza obrotem zorganizowanym w następstwie skierowania do akcjonariuszy Zaproszenia do składania Ofert Zbycia Akcji. Zarząd i Rada Nadzorcza Spółki ustaliły cenę skupu akcji w II Transzy Programu Skupu w wysokości 2,70 PLN za 1 akcję oraz liczbę nabywanych akcji w ilości 300.000 sztuk. W dniu 15 grudnia 2016 r. upłynął termin przyjmowania Ofert Zbycia Akcji w ramach II Transzy Programu Skupu. W czasie wyznaczonym na przyjmowanie ofert (tj. 30.11.2016 – 15.12.2016) nie wpłynęła żadna Oferta Zbycia Akcji, w związku z tym II Transza Programu Skupu została zamknięta bez realizacji.
Do dnia publikacji raportu Emitent ogłosił III Transzę Skupu Akcji. Harmonogram III Transzy Skupu Akcji został ogłoszony przez Zarząd Spółki 24 stycznia 2017 roku. Nabywanie akcji własnych miało następować poprzez zawieranie transakcji poza obrotem zorganizowanym w następstwie skierowania do akcjonariuszy Zaproszenia do składania Ofert Zbycia Akcji. Zarząd i Rada Nadzorcza Spółki ustaliły cenę skupu akcji w III Transzy Programu Skupu w wysokości 3,00 PLN za 1 akcję oraz liczbę nabywanych akcji w ilości 300.000 sztuk. W dniu 8 lutego 2017 r. upłynął termin przyjmowania Ofert Zbycia Akcji w ramach III Transzy Programu Skupu. W czasie wyznaczonym na przyjmowanie ofert (tj. 26.01.2017 – 08.02.2017) nie wpłynęła żadna Oferta Zbycia Akcji, w związku z tym III Transza Programu Skupu została zamknięta bez realizacji.
Na dzień publikacji raportu Emitent nie posiada akcji własnych.
Zestawienie poniżej zawiera podsumowanie wszystkich przeprowadzonych w 2016 roku transz skupu akcji, które zakończyły się skupem akcji IMS S.A.
82
| okres skupu | ilość akcji (szt.) | średnia cena zakupu 1 akcji (w PLN) |
wartość (w PLN) |
koszty skupu (w PLN) |
łączne wydatki (w PLN) |
wartość nominalna nabytych akcji (w PLN) |
ilość głosów | % w kapitale zakładowym oraz % liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skup akcji prowadzony zgodnie z Uchwałą nr 6 NWZ z 01.12.2015 r. | ||||||||||
| 28.01.2016 r. i 01.02.2016 r. | 786 220 | 2,15 | 1 690 373 | 1 980 | 1 692 353 | 15 724,40 | 786 220 | 2,34% | ||
| łącznie skup akcji w roku 2016 (01.01.2016 r. - 31.12.2016 r.) |
786 220 | 2,15 | 1 690 373 | 1 980 | 1 692 353 | 15 724,40 | 786 220 | 2,34% | ||
| łącznie skup akcji w IMS S.A. od początku | ||||||||||
| (wszystkie programy skupu) (23.06.2014 r. - 31.12.2016 r.) |
3 531 513 | 2,16 | 7 638 059 | 9 650 | 7 647 710 | 70 630,26 | 3 531 513 | 10,49% | ||
| w tym akcje umorzone 15.06.2015 r. | 579 229 | 2,18 | 1 261 479 | 2 313 | 1 263 792 | 11 584,58 | 579 229 | 1,71% | ||
| w tym akcje umorzone 09.06.2016 r. | 166 064 | 2,33 | 386 207 | 734 | 386 941 | 3 321,28 | 166 064 | 0,49% | ||
| w tym akcje odsprzedane menedżerom, pracownikom i współpracownikom Grupy IMS |
2 000 000 | 2,15 | 4 300 000 | 4 623 | 4 304 623 | 40 000,00 | 2 000 000 | 5,94% | ||
| w tym akcje odsprzedane funduszowi inwestycyjnemu |
786 220 | 2,15 | 1 690 373 | 1 980 | 1 692 353 | 15 724,40 | 786 220 | 2,34% | ||
| Akcje własne na 31.12.2016 r. | 0 | 0,00 | 0 | 0,00% | ||||||
| Akcje własne na dzień publikacji sprawozdania |
0 | 0,00 | 0 | 0,00% |
5.6. Odsprzedaż akcji własnych nabytych w ramach Programu Skupu menedżerom, pracownikom i współpracownikom Grupy IMS
W dniu 14 marca 2016 roku Zarząd IMS S.A. podjął decyzji o przeznaczeniu części nabytych w ramach Programu Skupu akcji, tj. akcje w liczbie 2.000.000 (słownie: dwa miliony) sztuk, do dalszej odsprzedaży na rzecz kluczowych z punktu widzenia Grupy IMS osób, wskazanych przez Zarząd Spółki ("Osoby Uprawnione"). Decyzja Zarządu została podjęta na podstawie uchwały nr 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ("NWZ") Spółki z 1 grudnia 2015 roku. Zbywanie akcji nabytych w ramach Programu Skupu nie stanowiło oferty publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (t.j. Dz.U.2013.1382 z 26.11.2013 r. z późn. zmianami). Zarząd Spółki postanowił przeznaczyć ww. akcje do sprzedaży dla osób o kluczowym znaczeniu dla Grupy Kapitałowej IMS w celu zwiększenia więzi tych osób ze Spółką oraz mając na względzie stworzenie dodatkowych mechanizmów motywacyjnych dla tych osób, co powinno skutkować polepszeniem wyników finansowych osiąganych przez Grupę Kapitałową IMS w kolejnych latach, a w efekcie powinno prowadzić do wzrostu wartości akcji Spółki. Wyżej wymienione akcje zostały skierowane do następujących grup osób powiązanych ze Spółką lub innymi spółkami Grupy Kapitałowej IMS: członkowie Zarządu, menedżerowie, pracownicy i współpracownicy spółek Grupy Kapitałowej IMS, zatrudnieni lub świadczący usługi w tych spółkach na podstawie stosunku służbowego. Przez stosunek służbowy rozumie się świadczenie pracy lub usług na rzecz spółek Grupy Kapitałowej IMS na podstawie dowolnego stosunku prawnego (w szczególności: umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt menedżerski, umowa o współpracy), w tym obejmującego sprawowanie funkcji w Zarządzie jednej lub kilku spółek Grupy Kapitałowej IMS oraz zasiadanie w Radzie Nadzorczej IMS S.A. Szczegółowa lista osób, do których zostało skierowane zaproszenie do składania ofert nabycia akcji, została przedstawiona Radzie Nadzorczej Spółki.
Cena za akcje zbywane przez Spółkę, wynosiła 1,62 złote za 1 (jedną) akcję. Cena ta wyliczona została w oparciu o średni kurs zamknięcia ważony wolumenem z 60 sesji giełdowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z okresu 1 grudnia 2015 r. – 29 lutego 2016 r. (tj. z okresu trzech pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc podjęcia uchwały Zarządu w sprawie propozycji warunków odsprzedaży akcji własnych nabytych w ramach Programu Skupu) oraz zastosowane wobec tego kursu dyskonto w wysokości 20%. Zbywanie akcji przez Spółkę na rzecz Osób Uprawnionych zostało zrealizowane w okresie od 9 czerwca 2016 roku do 21 czerwca 2016 roku w trybie transakcji pozasesyjnych. Warunkiem zawarcia przez Spółkę umowy sprzedaży akcji było pozostawanie przez Osobę Uprawnioną w stosunku służbowym lub pełnienie funkcji w organie Spółki lub innych spółek Grupy Kapitałowej IMS w dniu zawarcia umowy sprzedaży akcji oraz zobowiązanie się przez Osobę Uprawnioną do niezbywania nabytych akcji przez okres 2 lat od dnia zawarcia umowy sprzedaży akcji. Osoba Uprawniona w ramach obowiązywania zakazu zbywania akcji ("Lock - up") i w okresie jego trwania jest zobowiązana na żądanie Zarządu Spółki do przedstawienia Spółce zaświadczenia wystawionego przez dom maklerski prowadzący rachunek papierów wartościowych Osoby Uprawnionej, na którym zdeponowane są akcje, potwierdzającego ilość akcji posiadanych przez Osobę Uprawnioną według stanu na dzień wystawienia tego zaświadczenia. Naruszenie przez Osobę Uprawnioną zakazu zbywania nabytych akcji będzie uprawniało Spółkę do żądania zapłaty przez Osobę Uprawnioną kary umownej w wysokości 50 % wartości łącznej ceny sprzedaży akcji za jaką Osoba Uprawniona nabyła akcje od Spółki.
Jednocześnie Zarząd Spółki poinformował, że będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu przeznaczenie środków pieniężnych pozyskanych ze sprzedaży akcji na kolejny skup akcji własnych. Przy czym akcje skupione w ewentualnym kolejnym skupie, nie będą rekomendowane przez Zarząd do odsprzedaży menedżerom, pracownikom, współpracownikom ani osobom zasiadającym w organach Spółki. Powyższa propozycja warunków odsprzedaży akcji, stosownie do uchwały nr 6 NWZ Spółki z 1 grudnia 2015 roku, 15 marca 2016 roku została zaopiniowana – pozytywnie - przez Radę Nadzorczą Spółki. W związku z tym 15 marca 2016 roku Spółka przekazała do publicznej wiadomości Uchwałę
nr 1 Zarządu w sprawie ustalenia warunków odsprzedaży akcji własnych nabytych w ramach Programu Skupu. Uchwała powyższa stanowi załącznik do raportu ESPI 19/2016 z 15.03.2016 r.
W dniu 21 czerwca 2016 roku została podpisana ostatnia umowa odsprzedaży akcji własnych z osobą uprawnioną i tym samym został zakończony proces całej odsprzedaży akcji własnych menedżerom, pracownikom i współpracownikom. Spółka podpisała i rozliczyła umowy sprzedaży łącznie 2.000.000 sztuk akcji (wszystkie przeznaczone do odsprzedaży akcje), których wartość nominalna wynosi 40.000,00 (czterdzieści tysięcy złotych i 00/100). Akcje te stanowią 5,94% kapitału zakładowego Emitenta i uprawniają do 2.000.000 głosów na WZ (5,94% wszystkich głosów).
Podsumowując odsprzedaż akcji własnych Spółki, poniżej przedstawione zostało zbiorcze zestawienie dokonanych transakcji sprzedaży akcji własnych na rzecz osób uprawnionych:
- Członkowie Zarządu Emitenta nabyli łącznie 860.000 akcji, tj. 43% wszystkich akcji przeznaczonych do zbycia. Akcje te stanowią łącznie 2,55% kapitału zakładowego i uprawniają do 2,55% głosów na WZ;
- Członkowie Rady Nadzorczej Emitenta nabyli łącznie 545.000 akcji, tj. 27,2% wszystkich akcji przeznaczonych do zbycia. Akcje te stanowią łącznie 1,62% kapitału zakładowego i uprawniają do 1,62% głosów na WZ;
- Pozostali menedżerowie, pracownicy i współpracownicy spółek Grupy Kapitałowej IMS nabyli łącznie 595.000 akcji, tj. 29,8% wszystkich akcji przeznaczonych do zbycia. Akcje te stanowią łącznie 1,77% kapitału zakładowego i uprawniają do 1,77% głosów na WZ.
Na nabycie akcji osoby uprawnione wydały łącznie 3.240.000 PLN.
Wyliczenie kosztu odsprzedaży akcji własnych
Ze względu na charakter odsprzedaży skupionych akcji własnych, tj. sprzedaż do wybranych menedżerów, pracowników i współpracowników Grupy IMS w celu zwiększenia więzi tych osób ze spółkami Grupy jak i w celu stworzenia dodatkowych mechanizmów motywacyjnych dla tych osób, Zarząd Emitenta zakwalifikował program odsprzedaży jako płatność w formie akcji, stosownie do MSSF 2. Zgodnie z MSSF 2, Zarząd dokonał wyceny przyznanych uprawnień (opcji) do nabycia akcji. W tym celu wykorzystany został model wyceny opcji Blacka – Scholesa (stosowany do wyceny dwóch wcześniej obowiązujących w Grupie IMS programów motywacyjnych opartych o opcje menedżerskie). Danymi wejściowymi do modelu była przyjęta wartość godziwa 1 akcji na dzień przyznania opcji zakupu wynosząca 2,02 zł (wyliczona jako średni kurs zamknięcia ważony wolumenem z 60 sesji giełdowych na GPW S.A. z okresu 1 grudnia 2015 r. – 29 lutego 2016 r. ), cena sprzedaży 1 akcji = 1,62 zł, stopa wolna od ryzyka = 2,5%, oczekiwana zmienność = 2% (wyliczona na bazie kursów zamknięcia akcji Spółki w okresie 1 grudnia 2015 r. – 29 lutego 2016 r.).
Koszt, który poniosła Grupa w związku z odsprzedażą 1 (jednej) akcji na opisanych powyżej warunkach, ujęty w wynagrodzeniach (lub usługach obcych, w zależności od formy współpracy z daną osobą uprawnioną do zakupu akcji) w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów za 2016 rok został wyliczony na kwotę 0,42 PLN.
Poniższa tabela prezentuje rozliczenie odsprzedaży akcji własnych Spółki na rzecz menedżerów, pracowników i współpracowników Grupy IMS.
| Pozycje związane ze sprzedażą akcji własnych na rzecz menedżerów, pracowników i współpracowników Grupy IMS |
Wartości obciążające wynik finansowy IMS S.A. |
Wartości obciążające wynik finansowy spółek zależnych |
Łącznie wartości obciążające wynik finansowy Grupy Kapitałowej IMS |
|---|---|---|---|
| /w PLN/ | /w PLN/ | /w PLN/ | |
| Koszt odsprzedaży 1.750.000 szt. akcji - 0,42 PLN *1 akcja | (735 000,00) | - | (735 000,00) |
| Koszt odsprzedaży 250.000 szt. akcji - 0,42 PLN *1 akcja | - | (105 000,00) | (105 000,00) |
| Koszty pozostałe, w tym: | (69 451,36) | (8 972,50) | (78 423,86) |
| Podatek PCC od zakupu akcji | (37 626,00) | (5 375,00) | (43 001,00) |
| Opłaty notarialne | (4 289,40) | (360,00) | (4 649,40) |
| Prowizja domu maklerskiego prowadzącego rachunek maklerski Spółki |
(27 535,96) | (3 237,50) | (30 773,46) |
| RAZEM | (804 451,36) | (113 972,50) | (918 423,86) |
| Podatek dochodowy 19% | 174 501,00* | - | 174 501,00 |
| RAZEM | (629 950,36) | (113 972,50) | (743 922,86) |
*Podatek dochodowy rozpoznany wyłącznie w księgach IMS S.A.
W poniższej tabeli zaprezentowany został wpływ odsprzedaży akcji własnych wybranym menedżerom, pracownikom i współpracownikom Grupy IMS na poszczególne pozycje skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów Grupy Kapitałowej za 2016 roku.
| Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 r. – dane zaprezentowane w sprawozdaniu |
Ujęcie odsprzedaży akcji własnych menedżerom, pracownikom i współpracownikom Grupy IMS w wynikach 2016 roku |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2016 r. po eliminacji wpływu odsprzedaży akcji własnych menedżerom, pracownikom i współpracownikom Grupy IMS |
|---|---|---|---|
| /w tys. PLN/ | /w tys. PLN/ | /w tys. PLN/ | |
| Przychody netto ze sprzedaży | 43 226 | - | 43 226 |
| Koszty działalności operacyjnej, w tym: | 35 761 | (918) | 34 843 |
| Koszty usług obcych | 16 748 | (273) | 16 475 |
| Koszty wynagrodzeń | 6 531 | (602) | 5 929 |
| Podatki i opłaty | 246 | (43) | 203 |
| EBIT | 7 492 | (918) | 8 410 |
| EBITDA (Wynik na działalności operacyjnej + amortyzacja) |
10 857 | (918) | 11 775 |
| Zysk brutto | 7 114 | (918) | 8 032 |
| Podatek dochodowy | 1 425 | (175) | 1 600 |
| Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
5 722 | (744) | 6 466 |
5.7. Odsprzedaż akcji własnych, nabytych w ramach Programu Skupu, funduszowi inwestycyjnemu
W dniu 25 maja 2016 roku Zarząd IMS S.A. podjął uchwałę w sprawie sposobu wykorzystania akcji własnych w ilości 786.220 sztuk (stanowiących 2,34% kapitału zakładowego i uprawniających do 786.220 głosów (2,34%) wszystkich głosów na walnym zgromadzeniu) nabytych w ramach II transzy Programu Skupu przyjętego uchwałą Zarządu Emitenta 7 grudnia 2015 roku. Przedmiotowe akcje Zarząd Spółki postanowił przeznaczyć do odsprzedaży zewnętrznemu podmiotowi. W dniu 8 czerwca 2016 r. Spółka doszła do porozumienia z funduszem inwestycyjnym ws. zakupu przez ten podmiot całego pakietu akcji przeznaczonych do sprzedaży zewnętrznemu podmiotowi. Strony ustaliły cenę sprzedaży jednej akcji jako średnią z cen zamknięcia ważoną wolumenem obrotów z sesji giełdowych w okresie 1 marca – 31 maja 2016 r. (trzy pełne miesiące kalendarzowe). Tak obliczona cena wyniosła
2,47 zł (dwa złote i czterdzieści siedem groszy) za akcję. Stosownie do uchwały nr 6 NWZ Akcjonariuszy z 1 grudnia 2015 roku, Zarząd przedstawił ustalone wstępne warunki transakcji do zaopiniowania przez Radę Nadzorczą Spółki i 8 czerwca 2016 r. Rada Nadzorcza pozytywnie zaopiniowała ustaloną przez Zarząd cenę oraz ilość akcji własnych mających być przedmiotem odsprzedaży. Transakcja zrealizowana została 10 czerwca 2016 r. jako transakcja pakietowa, z rozliczeniem na 14 czerwca 2016 r. ("D+2"). Łączna wartość nominalna będących przedmiotem odsprzedaży przez Emitenta akcji wyniosła 15.724,40 zł (piętnaście tysięcy siedemset dwadzieścia cztery i 40/100).
Poniższa tabela prezentuje rozliczenie sprzedaży akcji własnych Spółki na rzecz funduszu inwestycyjnego. Cała transakcja zgodnie z MSR 32 ujęta została w kapitałach własnych.
| Pozycje związane ze sprzedażą akcji własnych na rzecz funduszu inwestycyjnego |
Wydatki i wpływy | Wartości ujęte w kapitale zapasowym |
|---|---|---|
| /w PLN/ | /w PLN/ | |
| Zakup 786.220 szt. akcji po 2,15 PLN w ramach skupu akcji | (1 690 373,00) | (1 690 373,00) |
| Sprzedaż 786.220 szt. akcji po 2,47 PLN | 1 941 963,40 | 1 941 963,40 |
| Koszty pozostałe, w tym: | (63 578,69) | (63 578,69) |
| Usługi doradztwa | (34 440,00) | (34 440,00) |
| Podatek PCC od zakupu akcji | (16 904,00) | (16 904,00) |
| Opłaty notarialne | (6 603,00) | (6 603,00) |
| Prowizja domu maklerskiego prowadzącego rachunek maklerski Spółki |
(5 631,69) | (5 631,69) |
| RAZEM | 188 011,71 | 188 011,71 |
| Podatek dochodowy 19% | (35 723,00) | |
| Wpływ na kapitał własny | 152 288,71 |
5.8. Umorzenie skupionych akcji własnych w IMS S.A.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki 9 czerwca 2016 roku działając na podstawie art. 359 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych oraz na podstawie § 8 Statutu Spółki podjęło uchwałę nr 21 w sprawie umorzenia akcji własnych Spółki. Walne Zgromadzenie umorzyło 166.064 (sto sześćdziesiąt sześć tysięcy sześćdziesiąt cztery) akcje zwykłe na okaziciela (akcje własne Spółki), o wartości nominalnej 2 (dwa) grosze każda, o łącznej wartości nominalnej 3.321,28 zł (trzy tysiące trzysta dwadzieścia jeden złotych i dwadzieścia osiem groszy) ("Akcje"), stanowiące 0,49% (czterdzieści dziewięć setnych procenta) kapitału zakładowego i uprawniające do 0,49% (czterdzieści dziewięć setnych procenta) głosów na Walnym Zgromadzeniu, które Spółka nabyła odpłatnie, za zgodą akcjonariuszy (umorzenie dobrowolne), za wynagrodzeniem w kwocie łącznej 386.941,19 (trzysta osiemdziesiąt sześć tysięcy dziewięćset czterdzieści jeden i 19/100) złotych. Skup akcji własnych przeprowadzony był zgodnie i w ramach upoważnienia Zarządu Spółki do nabywania akcji własnych na podstawie i w wykonaniu uchwały nr 9 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z 17 lutego 2014 roku oraz uchwalonego przez Zarząd Spółki 31 lipca 2014 roku Programu Skupu akcji własnych (zmienionego aneksem z 2 grudnia 2014 roku oraz aneksem z 12 lutego 2015 roku).
Umorzone akcje odpowiadają 166.064 głosom na Walnym Zgromadzeniu IMS S.A. (0,49% ogółu głosów). Umorzenie Akcji nastąpiło z chwilą dokonania obniżenia kapitału zakładowego Spółki stosownie do uchwały nr 22 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia IMS Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie z 9 czerwca 2016 roku, tj. z chwilą rejestracji obniżenia kapitału zakładowego Spółki w rejestrze przedsiębiorców. Sąd Rejonowy zarejestrował powyższe zmiany 10 sierpnia 2016 roku.
Po dokonaniu umorzenia, kapitał zakładowy Spółki wynosi 669.997,98 PLN, a ogólna liczba akcji i ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki to 33.499.899.
5.9. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi zawierane są na warunkach rynkowych.
Wykaz transakcji z podmiotami powiązanymi po wyeliminowaniu transakcji i sald wewnątrz Grupy Kapitałowej IMS.
Mood Factory Sp. z o.o. – spółka zależna od 04.08.2016 r.; do 04.08.2016 r. powiązanie osobowe przez trzech Członków Zarządu IMS S.A. będących udziałowcami Mood Factory Sp. z o.o.
| okres 7 miesięcy zakończony 31.07.2016 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
|---|---|---|---|
| Zakup od IMS S.A. | 135 | - | - |
| Zakup od IMS r&d sp. z o.o. | 8 | - | - |
| Pożyczka otrzymana od IMS S.A. | - | - | 300 |
| Odsetki od pożyczki z IMS S.A. | 10 | - | - |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Zakup od IMS S.A. | 272 | - | 38 |
| Zakup od IMS r&d sp. z o.o. | 88 | - | 47 |
| Pożyczka otrzymana od IMS S.A. | 300 | - | 300 |
| Odsetki od pożyczki z IMS S.A. | 4 | - | 2 |
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych powiązanie osobowe przez Członka Rady Nadzorczej IMS zasiadającego jednocześnie we władzach Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2016 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
|---|---|---|---|
| Sprzedaż do IMS S.A. | 21 | - | - |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Sprzedaż do IMS S.A. | 21 | - | - |
Music Channels Sp. z o.o. w likwidacji – powiązanie osobowe przez trzech członków Zarządu IMS będących pośrednio (przez inną spółkę) udziałowcami Music Channels Sp. z o.o. w likwidacji
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2016 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
|---|---|---|---|
| Zakup od IMS S.A. | 4 | - | 1 |
| okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2015 roku | Obroty | Należności | Zobowiązania |
| Zakup od IMS S.A. | 5 | - | - |
| Zakup od IMS events sp. z o.o. | 9 | - | - |
5.10. Udzielone i otrzymane poręczenia i gwarancje
5.10.1. Poręczenia udzielone przez IMS S.A. w związku z zaciągnięciem zobowiązań przez spółki zależne
W grudniu 2016 roku Spółka udzieliła poręczenia (przystąpiła do długu) IMS r&d sp. z o.o. dotyczącego udzielonego przez BGŻ BNP Paribas S.A. na rzecz IMS r&d sp. z o.o. kredytu w rachunku bieżącym. Odpowiedzialność IMS S.A. w ramach powyższej umowy obejmuje zobowiązanie warunkowe do wysokości 1.500 tys. PLN. Data ważności tytułu egzekucyjnego z tytułu tej umowy to 22.11.2029 roku.
Na 31 grudnia 2016 roku aktywne pozostaje poręczenie wekslowe do kwoty 200 tys. PLN udzielone w 2014 roku przez IMS S.A. na rzecz IMS events sp. z o.o. w umowie faktoringowej jaką IMS events sp. z o.o. zawarła z ING Commercial Finance Polska S.A. Data ważności tytułu egzekucyjnego z tytułu tego poręczenia to 12 lutego 2018 roku.
5.10.2. Udzielone gwarancje
W okresie 01.01.2016 r. - 31.12.2016 r. spółki Grupy Kapitałowej udzieliły poniższych gwarancji:
- 1) W marcu 2016 r. na zlecenie IMS r&d sp. z o.o. wystawiona została przez ING Bank Śląski S.A. gwarancja bankowa na rzecz Izby Celnej w Łodzi stanowiąca zabezpieczenie pokrycia wypłaty nagród wynikających z loterii promocyjnej organizowanej dla centrów handlowych w ramach projektu Rebate CEO. Gwarancja została udzielona maksymalnie do wysokości 60 tys. PLN i obowiązywała do 10 grudnia 2016 roku.
- 2) W marcu 2016 r. na zlecenie IMS r&d sp. z o.o. wystawiona została przez ING Bank Śląski S.A. gwarancja bankowa na rzecz jednego kontrahenta IMS r&d stanowiąca zabezpieczenie należytego wykonania umów handlowych. Gwarancja została udzielona maksymalnie do wysokości 132 tys. PLN i obowiązuje do 14 marca 2017 roku.
- 3) W kwietniu 2016 r. na zlecenie IMS r&d sp. z o.o. wystawione zostały przez ING Bank Śląski S.A. dwie gwarancje bankowe na rzecz Izby Celnej w Łodzi stanowiące zabezpieczenie pokrycia wypłaty nagród wynikających z loterii promocyjnej organizowanej dla centrów handlowych w ramach projektu Rebate CEO. Gwarancje zostały udzielone maksymalnie do wysokości łącznie 271 tys. PLN i obowiązują od 5 maja i 2 czerwca 2016 r. do 10 i 16 lutego 2017 roku.
- 4) W lipcu 2016 r. na zlecenie IMS r&d sp. z o.o. wystawione zostały przez ING Bank Śląski S.A. dwie gwarancje bankowe na rzecz Izby Celnej w Łodzi stanowiące zabezpieczenie pokrycia wypłaty nagród wynikających z loterii promocyjnej organizowanej dla centrów handlowych w ramach projektu Rebate CEO. Gwarancje zostały udzielone maksymalnie do wysokości łącznie 119 tys. PLN i obowiązują od 1 i 2 września 2016 r. do 10 i 14 maja 2017 roku.
- 5) W sierpniu 2016 roku na zlecenie IMS S.A. wystawione zostały przez ING Bank Śląski S.A. dwie gwarancje bankowe na rzecz dwóch kontrahentów Spółki stanowiące zabezpieczenie należytego wykonania umów handlowych przez IMS S.A. Gwarancje zostały udzielone do łącznej wysokości 100 tys. PLN i obie obowiązują do 30 czerwca 2019 roku.
- 6) We wrześniu 2016 r. na zlecenie IMS r&d sp. z o.o. wystawiona została przez ING Bank Śląski S.A. gwarancja bankowa na rzecz Izby Celnej w Łodzi stanowiąca zabezpieczenie pokrycia wypłaty nagród wynikających z loterii promocyjnej organizowanej dla centrów handlowych w ramach projektu Rebate CEO. Gwarancja została udzielona maksymalnie do wysokości 85 tys. PLN i obowiązuje od 3 listopada 2016 roku do 13 lipca 2017 roku.
- 7) W grudniu 2016 r. na zlecenie IMS r&d sp. z o.o. wystawiona została przez ING Bank Śląski S.A. gwarancja bankowa na rzecz Izby Celnej w Łodzi stanowiąca zabezpieczenie pokrycia wypłaty nagród wynikających z loterii promocyjnej organizowanej dla centrów handlowych w ramach projektu Rebate CEO. Gwarancja została udzielona maksymalnie do wysokości 255 tys. PLN i obowiązuje od 1 marca 2017 r. do 28 stycznia 2018 roku.
Na 31 grudnia 2016 roku aktywne pozostają dwie gwarancje bankowe udzielone w kwietniu 2015 r. na zlecenie IMS S.A. a wystawione przez ING Bank Śląski S.A. na rzecz jednego kontrahenta Spółki. Gwarancje stanowią zabezpieczenie należytego wykonania umów
handlowych przez IMS. Gwarancje zostały udzielone maksymalnie do wysokości łącznej 100 tys. PLN i obowiązują do 9 marca 2018 roku.
Poza ww. poręczeniami i gwarancjami Grupa IMS w okresie 1 stycznia 2016 r. – 31 grudnia 2016 r. nie udzieliła ani nie otrzymała poręczeń i gwarancji od jednostek powiązanych jak i od jednostek zewnętrznych oraz na dzień bilansowy nie posiada innych istotnych pozycji pozabilansowych.
Na dzień publikacji sprawozdania wystawione zostały poniższe gwarancje:
- 1) na zlecenie IMS S.A. wystawiona została przez ING Bank Śląski S.A. na rzecz kontrahenta Spółki gwarancja bankowa stanowiąca zabezpieczenie wykonania umowy najmu powierzchni w Galerii przez IMS S.A. Gwarancja została udzielona do wysokości 25 tys. PLN i obowiązuje do 4 listopada 2017 roku.
- 2) na zlecenie IMS S.A. wystawiona została przez ING Bank Śląski S.A. na rzecz kontrahenta Spółki gwarancja bankowa stanowiąca zabezpieczenie należytego wykonania umowy handlowej. Gwarancja została udzielona do wysokości 298 tys. PLN i obowiązuje do 14.05.2017 roku. Całkowita kwota gwarancji podlega automatycznej redukcji w dniu 27.04.2017 r. do kwoty 199 tys. PLN, a w dniu 04.05.2017 r. do kwoty 99 tys. PLN.
5.11. Sprawy sądowe
Na 31.12.2016 roku jak i na dzień publikacji skonsolidowanego sprawozdania w Grupie Kapitałowej IMS nie wystąpiły postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej o wysokości co najmniej 10% kapitałów własnych Emitenta. Na dzień bilansowy 31.12.2016 roku Grupa prowadziła około czterdziestu spraw sądowych i spraw komorniczo-egzekucyjnych, których przedmiotem były należności handlowe. Sprawy te dotyczą głównie roku 2015 i lat wcześniejszych. Wartość brutto tych należności wynosiła 369 tys. PLN i w całości objęta była odpisem aktualizującym, z czego w roku 2016 odpisu dokonano na łączną wartość 55 tys. PLN. Na dzień bilansowy 31.12.2016 roku jak i na dzień publikacji sprawozdania przeciw spółkom Grupy Kapitałowej nie są prowadzone żadne istotne sprawy sądowe.
5.12. Opis znaczących postanowień umów leasingowych aktywnych na 31.12.2016 roku
| Leasingodawca | Liczba podpisanych umów |
Przedmiot | Waluta umowy |
Wartość początkowa netto przedmiotu leasingu |
Wartość bieżąca przyszłych zobowiązań z tytułu leasingu na 31.12.2016 r. |
Warunki przedłużenia umowy | Zabezpieczenie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| IMS S.A. | |||||||
| ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
38 | Specjalistyczne urządzenia do audio-, wideo- i aromamarketingu; samochody |
PLN | 6 740 | 4 584 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| Millennium Leasing Sp. z o.o. |
9 | Specjalistyczne urządzenia do audio-, wideo- i aromamarketingu; samochody |
PLN | 1 272 | 1 118 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| Pekao Leasing Sp. z o.o. |
8 | Specjalistyczne urządzenia do audio-, wideo- i aromamarketingu |
PLN | 1 382 | 832 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| Mercedes-Benz Leasing Polska Sp. z o.o. |
1 | Samochód osobowy | PLN | 269 | 158 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| BGŻ Leasing Sp. z o.o. |
1 | Sprzęt IT | PLN | 34 | 30 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| ORIX Polska S.A. | 1 | Samochód osobowy | PLN | 197 | 27 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| RAZEM IMS S.A. | 9 894 | 6 749 |
| Leasingodawca | Liczba podpisanych umów |
Przedmiot | Waluta umowy |
Wartość początkowa netto przedmiotu leasingu |
Wartość bieżąca przyszłych zobowiązań z tytułu leasingu na 31.12.2016 r. |
Warunki przedłużenia umowy | Zabezpieczenie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| IMS r&d sp. z o.o. | |||||||
| ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
3 | Samochód osobowy, Standy multimedialne, sprzęt IT |
PLN | 306 | 255 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| Getin Leasing Spółka Akcyjna S.K.A. |
2 | Samochody osobowe | PLN | 91 | 6 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| RAZEM IMS r&d sp. z o.o. | 397 | 261 | |||||
| VMS Sp. z o.o. | |||||||
| ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
1 | Samochód osobowy | PLN | 86 | 7 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| RAZEM VMS Sp. z o.o. | 86 | 7 | |||||
| IMS events sp. z o.o. |
|||||||
| ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
1 | Samochód ciężarowy | PLN | 106 | 101 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| Raiffeisen Leasing Sp. z o.o. |
1 | Samochód osobowy | PLN | 112 | 13 | umowy zawarte na czas określony, po okresie trwania pojedynczej umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po uiszczeniu ceny sprzedaży |
weksel in blanco |
| RAZEM IMS events sp. z o.o. | 218 | 114 | |||||
| Razem Grupa IMS |
10 595 | 7 131 |
5.13. Wydarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego
5.13.1. Podpisanie listu intencyjnego z Pixel Inspiration Holdings Limited
W dniu 8 marca 2017 r. Emitent podpisał list intencyjny z czteroma udziałowcami spółki Pixel Inspiration Holdings Limited ("Pixel") z siedzibą w Wielkiej Brytanii posiadającymi łącznie 90% kapitału zakładowego oraz 90% głosów na zgromadzeniu wspólników tej spółki oraz z samą spółką Pixel. Strony podpisały list w celu ustalenia warunków, na jakich Emitent odkupiłby od udziałowców Pixel większościowy pakiet udziałów w Pixel, powiększając tym samym Grupę Kapitałową IMS o nowy podmiot. Emitent zobowiązał się w liście do złożenia ramowej oferty nabycia udziałów od udziałowców Pixel w terminie 14 dni od podpisania listu. Ewentualne ustalenie finalnych warunków i zasad nabycia udziałów nastąpiłoby w trybie dalszych negocjacji i ustaleń, m.in. po przeprowadzeniu due diligence Pixel. List intencyjny ważny był przez 30 dni od jego podpisania, jego podpisanie nie stanowiło zobowiązania finansowego dla żadnej ze stron. Potencjalne przejęcie Pixel miało na celu znaczące zwiększenie skali prowadzonej działalności oraz osiąganych wyników finansowych przez Grupę Kapitałową IMS. Ponadto, w ocenie Emitenta, pozyskanie spółki Pixel mogłoby znacząco zdynamizować międzynarodowy rozwój usług Grupy IMS, w tym umożliwić szerokie dotarcie na rynek brytyjski.
Ostatecznie jednak Spółka nie doszła do porozumienia ws. warunków transakcji z udziałowcami Pixel. Jednocześnie strony nie wykluczyły możliwości powrotu do negocjacji w przyszłości.
Spółka Pixel powstała w 2004 roku i jest agencją Digital Signage rozpoznawaną na rynku brytyjskim i europejskim. Firma specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości rozwiązań Digital Signage. Pixel dostarcza gotowe rozwiązania dla wielu znanych marek klienckich takich jak: Tesco, L'Oreal, Thomas Cook, Toyota, Links of London, Adecco, AmericanAirlines, Clarks, Giorgio Armani, Heineken, Manchester Airport, Yves Saint Laurent. Spółka świadczy usługi począwszy od projektowania i produkcji kontentów reklamowych, poprzez dostarczanie sprzętu, oprogramowania, instalacje i zarządzanie usługami Digital Signage.
| / w mln PLN/ | 12 miesięcy roku 2015* | 12 miesięcy roku 2014* | ||
|---|---|---|---|---|
| Przychody | 33,3 | 21,0 | ||
| EBIT | 4,8 | 3,6 | ||
| EBITDA | 5,1 | 3,7 | ||
| Zysk netto | 4,0 | 2,8 | ||
| Stan na 31.12.2015* | Stan na 31.12.2014* | |||
| Aktywa trwałe | 0,7 | 0,3 | ||
| Należności | 7,4 | 3,9 | ||
| Środki pieniężne | 3,2 | 1,0 | ||
| Kapitał własny | 4,5 | 1,5 | ||
| Zobowiązania | 7,9 | 4,5 |
Wyniki finansowe Pixel (nie badane przez audytora) dostarczone przez zarząd Pixel za dwa ostatnie zakończone lata bilansowe, tj. rok 2015 i 2014 przedstawiają się następująco:
*zastosowany do przeliczenia kurs średni NBP z 08.03.2017 r.: 1 funt = 4,9651 PLN
Podmiot uprawniony do badania sprawozdania finansowego został wybrany przez Radę Nadzorczą IMS S.A. uchwałą nr 11 z 5 maja 2015 r. w sprawie wyznaczenia podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego Spółki za 2015 i 2016 rok oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej za 2015 i 2016 rok, jak również dokonywania przeglądów półrocznych sprawozdań finansowych Spółki oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Spółki za lata 2015-2016. Jako podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych w wyżej wymienionych okresach została wybrana firma Baker Tilly Poland Assurance Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 3790. Umowę podpisano 20 maja 2015 r. na czas określony, niezbędny do wykonania badań i przeglądów sprawozdań finansowych. Łączna wysokość wynagrodzenia wynosi:
-
za badanie sprawozdania jednostkowego za 2016 rok - 14 tys. PLN netto (za 2015 rok – 14 tys. PLN);
-
za badanie sprawozdania finansowego skonsolidowanego za 2016 rok - 8 tys. PLN netto (za 2015 rok – 8 tys. PLN);
-
za przeprowadzenie przeglądów półrocznych sprawozdań finansowych Spółki i Grupy – po 5 tys. PLN za każdy z dwóch przeglądów.
W 2015 roku Baker Tilly Poland Assurance Sp. z o.o. otrzymała wynagrodzenie z tytułu przeprowadzonej na rzecz IMS S.A. usługi due diligence na kwotę 6 tys. PLN. Dodatkowo w 2015 roku IMS S.A. z firmą Baker Tilly Poland Tax Advisor Sp. z o.o. (Spółki Baker Tilly Poland Assurance Sp. z o.o. oraz Baker Tilly Poland Tax Advisor Sp. z o.o. należą do grupy Baker Tilly International) zrealizowała umowę dotyczącą doradztwa w opracowaniu dokumentacji cen transferowych o wartości 32 tys. PLN.
Z dniem 1 stycznia 2017 roku firma Baker Tilly dołączyła do sieci Crowe Horwath International i spółka Baker Tilly Poland Assurance Sp. z o.o. zmieniła nazwę na Poland Audit Services Sp. z o.o.
PODPISY CZŁONKÓW ZARZĄDU IMS S.A.
Warszawa, 26 kwietnia 2017 r.
Michał Kornacki – Prezes Zarządu
Dariusz Lichacz – Wiceprezes Zarządu
Wojciech Grendziński – Wiceprezes Zarządu
Piotr Bielawski – Wiceprezes Zarządu
OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA SPORZĄDZENIE SPRAWOZDANIA SKONSOLIDOWANEGO
Anna Cynkier