AI assistant
HansaMatrix — Interim / Quarterly Report 2021
Aug 13, 2021
2239_rns_2021-08-13_421d3f8f-a0e7-4648-bb35-13e51392b378.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer


AKCIJU SABIEDRĪBA "HANSAMATRIX"
REĢISTRĀCIJAS NUMURS 40003454390
NEREVIDĒTS STARPPERIODA SAĪSINĀTAIS KONSOLIDĒTAIS FINANŠU PĀRSKATS PAR 2021. GADA 6 MĒNEŠIEM LĪDZ 2021. GADA 30. JŪNIJAM
Sagatavots saskaņā ar 34.SGS "Starpperioda finanšu pārskatu sniegšana"
Rīga, 2021
SATURS
| Vispārīga informācija | 3 |
|---|---|
| Koncerna vadības ziņojums | 11 |
| Starpperioda konsolidētais finanšu pārskats | 30 |
| Starpperioda konsolidētais apvienotais ienākumu pārskats | 30 |
| Starpperioda konsolidētais finanšu stāvokļa pārskats | 30 |
| Starpperioda konsolidētais naudas plūsmas pārskats | 33 |
| Starpperioda konsolidētais pašu kapitāla izmaiņu pārskats | 33 |
| Starpperioda saīsinātā konsolidētā finanšu pārskata pielikums | 35 |
Vispārīga informācija
| Koncerna Mātes sabiedrības nosaukums | "HansaMatrix" | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koncerna Mātes sabiedrības juridiskais statuss |
Akciju sabiedrība | ||||
| Koncerna Mātes sabiedrības reģistrācijas | 40003454390 | ||||
| numurs, vieta un datums |
Rīga, 1999. gada 30. jūlijā | ||||
| Veikta pārreģistrācija komercreģistrā | 2002. gada 27. decembrī | ||||
| Koncerna Mātes sabiedrības juridiskā adrese |
Akmeņu iela 72, Ogre, Latvija, LV-5001 | ||||
| Koncerna Mātes sabiedrības lielākie akcionāri (virs 5% no pamatkapitāla) uz |
SIA "Macro Rīga" (33.87%) | ||||
| 2021. gada 30.jūniju | ZGI-4 AIF KS (15,06%) |
||||
| AS SWEDBANK klientu konti (14,50%) | |||||
| KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" (9,95 %) | |||||
| KS "FlyCap Investment Fund I AIF" (9,04%) | |||||
| IPAS "CBL Asset Management" pārvaldītie fondi (6,56%) | |||||
| "Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrība" AS pārvaldītie fondi (5,10%) |
|||||
| Koncerna Meitas sabiedrības | SIA "HansaMatrix Ventspils" (līdzdalība 100%) | ||||
| SIA "HansaMatrix Innovation" (līdzdalība 100%) | |||||
| SIA "HansaMatrix Pārogre" (līdzdalība 100%) |
|||||
| SIA "Zinātnes Parks" (līdzdalība 100%) | |||||
| Revidents | SIA "Ernst & Young Baltic" Licence Nr. 17 Diāna Krišjāne LR zvērināta revidente Sertifikāts Nr. 124 |
||||
| Finanšu gads Starpperioda pārskata periods |
2021. gada 1. janvāris – 31. decembris 2021. gada 1. janvāris – 30. jūnijs |
Valde
Valde ir koleģiāla institūcija, kam ir uzticēta Mātes sabiedrības darbības vadība. Valdes locekļus ievēl Padome, kas ievēl arī vienu Valdes locekli par Valdes priekšsēdētāju. Saskaņā ar Mātes sabiedrības statūtiem, Valdes locekļi tiek ievēlēti uz nenoteiktu laiku.
Saskaņā ar Mātes sabiedrības Statūtiem Valdes priekšsēdētājam ir tiesības pārstāvēt Mātes sabiedrību kā vienīgajam pārstāvim attiecībās ar trešajām personām. Mātes sabiedrību var pārstāvēt arī divi Valdes locekļi kopīgi.
Pārskata sastādīšanas datumā Mātes sabiedrības Valdi četru personu sastāvā veido Valdes priekšsēdētājs un trīs Valdes locekļi.

Jānis Sams Jānis Sams ir Mātes sabiedrības Valdes priekšsēdētājs. Iecelšanas datums: 2021. gada 17. maijs.
Ieņemamie amati citās uzņēmējdarbībās:
- HansaMatrix Pārogre, SIA Valdes loceklis
- HansaMatrix Ventspils, SIA Valdes loceklis
- Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija Valdes loceklis
- LightSpace Technologies Padomes loceklis
Piederošo akciju skaits: 0 Piederošo akciju opciju skaits: 2400 (uz 30.06.2021.)
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās: nav līdzdalības
Pirms pievienošanās HansaMatrix Jāņa Sama profesionālā darbība 12 gadus ir bijusi saistīta ar elektronikas ražošanu, ieņemot funkciju vadītāja amatu starptautiskos uzņēmumos. Papildus Jānis šobrīd darbojas Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas valdē. Viņš ieguvis Latvijas Tehniskās Universitātes Maģistra grādu visaptverošā kvalitātes vadībā, kā arī inženiera grādu ražošanas automatizācijā.

Vitauts Galvanausks Vitauts Galvanausks ir Sabiedrības Valdes loceklis un Ogres rūpnīcas vadītājs.
Iecelšanas datums: 2021. gada 17. maijs
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- HansaMatrix Pārogre, SIA- valdes loceklis
Piederošo akciju skaits:0 Piederošo akciju opciju skaits: 0
Valdes loceklis Vitauts Galvanausks pievienojies HansaMatrix 2021. gada janvārī un pilda Pārogres rūpnīcas vadītāja amatu. Viņam ir vairāk kā 10 gadu iepriekšējā pieredze dažādos ražošanas vadības amatos, atbildot par kvalitātes, procesu un efektivitātes uzlabojumiem, uzņēmumu operatīvās darbības rezultātiem. Vitauts Galvanausks bijis atbildīgs par operacionālās izcilības procesu ieviešanu Consolis uzņēmumu grupā, arī darbojies kā Consolis rūpnīcas vadītājs Latvijā. Vitauts Galvanausks ir ieguvis bakalaura grādu komunikāciju zinātnē Latvijas Universitātē.

Gatis Grava Gatis Grava ir Sabiedrības Valdes loceklis un Ventspils rūpnīcas vadītājs. Iecelšanas datums: 2021. gada 17. maijs
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās: - HansaMatrix Ventspils, SIA- valdes loceklis
Piederošo akciju skaits: 0 Piederošo akciju opciju skaits: 0
Valdes loceklis Gatis Grava HansaMatrix strādā kopš 2020. gada marta un pilda Ventspils rūpnīcas vadītāja amatu. Gatim Gravam ir vairāk kā 14 gadus profesionālā darba pieredze Schneider Electric grupas uzņēmumos Eiropā, dažādās menedžmenta pozīcijās, iepirkumu, piegādātāju stratēģiskās attīstības vadībā, kā arī attīstot piegāžu ķēdes Skandināvijā un Austrumeiropā. Gatis Grava ir ieguvis inženiera grādu Rīgas Tehniskajā universitātē.

Māris Macijevskis
Māris Macijevskis ir Sabiedrības Valdes loceklis un Koncerna Finanšu direktors. Iecelšanas datums: 2018.gada 16.februāris
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- Zinātnes parks, SIA Valdes loceklis
- HansaMatrix Innovation, SIA Valdes loceklis
- IQ Capital, SIA Valdes loceklis
- Latvijas Skvoša federācija, Biedrība Valdes priekšsēdētājs
-
FTG, SIA Valdes loceklis
-
Piederošo akciju skaits: 300 Piederošo akciju opciju skaits: 3500 (uz 30.06.2021.)
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- IQ Capital SIA (100%)
- FTG, SIA (33.33%)
Māris Macijevskis strādā Koncernā kopš 2017.gada. Māra iepriekšējā pieredze ir 15 gadus saistīta ar banku sektoru, viņš ir bijis Lielo uzņēmumu apkalpošanas daļas/direkcijas vadītājs AS Citadele banka. Māris Macijevskis ir ieguvis Bakalaura grādu ekonomikā un biznesa vadībā Rīgas Ekonomikas Augstskolā, maģistra grādu starptautiskajā ekonomikā Latvijas Universitātē un CFA (Certified Financial Analyst) sertifikātu.
Izmaiņas Sabiedrības Valdē:
Par HansaMatrix valdes priekšsēdētāju 2021.gada 17.maijā iecelts iepriekšējais operacionālais vadītājs un valdes loceklis Jānis Sams. Ilmārs Osmanis, iepriekšējais valdes priekšsēdētājs un HansaMatrix dibinātājs, atstāja valdi, lai pievienotos Mātes sabiedrības padomei. Līdz ar izmaiņām HansaMatrix valdes sastāvā iecelti divi jauni valdes locekļi – HansaMatrix Ventspils rūpnīcas vadītājs Gatis Grava un Ogres rūpnīcas vadītājs Vitauts Galvanausks. Darbu valdē un uzņēmuma finanšu direktora amatā turpina Māris Macijevskis.
Padome
Mātes sabiedrības Padome ir koleģiāla institūcija, kas īsteno uzraudzību pār Koncerna pamata darbībām un pār Valdes lēmumu pieņemšanu, ja tas nepieciešams. Šī pārskata datumā Mātes sabiedrības Padome sastāv no 6 Padomes locekļiem, ko Akcionāru sapulce ir ievēlējusi uz termiņu, kas nepārsniedz 5 gadus. Padomes locekļi no sava vidus ievēl Padomes priekšsēdētāju un vienu Padomes priekšsēdētāja vietnieku.
Pārskata sastādīšanas datumā Mātes sabiedrības Padomi 6 personu sastāvā veido Padomes priekšsēdētājs, Padomes priekšsēdētāja vietnieks un četri Padomes locekļi.
Baiba Anda Rubesa
Baiba Anda Rubesa ir Mātes sabiedrības Padomes priekšsēdētāja. Iecelšanas datums: 2021. gada 26. maijs Pilnvaru termiņš: 2026. gada 25. maijs
Piederošo akciju skaits: 0 Baiba Rubesa ir neatkarīga padomes locekle.
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- Rīgas Ekonomikas augstskolas- Stockholm School of Economics Rīgā, Nodibinājums Valdes locekle
- Novatore, SIA Valdes locekle
- RF Factor, SIA- Valdes locekle
- Coffee Address Holding, SIA- Padomes locekle
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- RFactor, SIA (100%)
Baiba Anda Rubesa ir pieredzējusi starptautisku uzņēmumu vadītāja, ar plašu pieredzi korporatīvā pārvaldībā, vadīt prasmē, ilgtspējas prasībās un nozīmīgs papildinājums Mātes sabiedrības padomē menedžmenta, līderības un sabiedrisko attiecību jomā, darbojoties kā neatkarīgā padomes locekle.
Rubesa strādā kā konsultante, un no 2019. gada iecelta Stokholmas Ekonomikas Augstskolas Rīgā padomē. No 2016. līdz 2019. gadam Baiba Rubesa bija Latvijas elektroenerģijas uzņēmuma Latvenergo padomes Cilvēkresursu komitejas locekle. No 2015. līdz 2018. gadam B. Rubesa bija valdes priekšsēdētāja un izpilddirektore kopuzņēmumā RB Rail, kas Baltijā veic Eiropas Savienības lielāko dzelzceļa infrastruktūras projekta Rail Baltica īstenošanu. Kopš 2014. gada viņa ir konsultāciju uzņēmuma RFactor īpašniece. Pirms tam viņa no 2010-2013.gadam ieņēma korporatīvās sociālās atbildības viceprezidentes amatu Statoil ASA, savukārt no 2008. līdz 2010. gadam Rubesa bija Statoil Azerbaijan direktore sadarbībai ar valsts iestādēm. No 2011. līdz 2013. gadam B. Rubesa bija EITI (Extractive Industries Transparency Initiative) padomes locekle un no 2012. līdz 2015.gadam - Citadele banka padomes locekle. No 2004. līdz 2007. gadam B.Rubesa vadīja Ārvalstu investoru padomi Latvijā, kā arī bija Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras viceprezidente Latvijā, no 2002. līdz 2009. gadam B. Rubesa bija DnB Nord bankas padomē. Pirms tam, no 2001.gada līdz 2008.gadam B.Rubesa bija Latvija Statoil izpilddirektore un no 1996.gada līdz 2000.gadam Statoil Baltic States mārketinga un sabiedrisko attiecību direktore.
Ingrīda Blūma
Ingrīda Blūma ir Mātes sabiedrības Padomes priekšsēdētājas vietniece. Iecelšanas datums: 2021. gada 26. maijs Pilnvaru termiņš: 2026. gada 25. maijs
Piederošo akciju skaits: 0 Ingrīda Blūma ir neatkarīga padomes locekle.
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- RĪGAS PIENA KOMBINĀTS, Akciju sabiedrība Padomes locekle
- i-bloom, SIA Valdes locekle
- PN Project, AS Padomes loceklis
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- i-bloom, SIA (100%)
Ingrīda Blūma ir ieguvusi maģistra grādu sociālo zinātņu programmā Stokholmas Universitātē Zviedrijā. Viņa ir papildus mācījusies INSEAD programmā "Advanced Management", kā arī stratēģiskās vadīšanas un līderības apmācības kursos Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankā (ERAB).
Ingrīdas Blūmas iepriekšējā darba pieredze ir saistīta ar banku sektoru, kurā viņa ir nostrādājusi vairāk nekā 20 gadus. Strādājot "Swedbank" AS (iepriekšējais nosaukums – AS "Hansabanka") kā valdes priekšsēdētāja, Ingrīda Blūma ir ieguvusi unikālu biznesa pieredzi banku industrijā un korporatīvā biznesa vidē. Viņas vadībā AS "Hansabanka" kļuva par lielāko banku Latvijā. Ingrīda Blūma ir bijusi arī SIA "Primekss", SIA "Pure Food" un AS "URSA Bank" padomes locekle.
Anders Lennart Borg
Anders Lennart Borg ir Mātes sabiedrības Padomes loceklis. Iecelšanas datums: 2021. gada 26. maijs Pilnvaru termiņš: 2026. gada 25. maijs
Piederošo akciju skaits: 0 Anders Lennart Borg ir neatkarīga padomes locekle.
Anders Lennart Borg ir pieredzes bagāts profesionālis elektronikas ražošanas industrijā. Pabeidzis Linkoping universitāti Zviedrijā un apveltīts ar plašām zināšanām inženirzinātnē. Viņa ilgā darba pieredze ļāvusi izkopt spēcīgas vadītāja prames. 11 gadus strādājis elektronikas ražotnē Eljo AB Zviedrijā, no kuriem gandrīz piecus gadus bijis tās direktors. Vēlāk 5 gadus vadījis Schneider Electric elektronikas rūpnīcu Latvijā un vēl 5 gadus šīs pašas kompānijas rūpnīcu Zviedrijā.
Dagnis Dreimanis
Dagnis Dreimanis ir Mātes sabiedrības Padomes loceklis. Iecelšanas datums: 2021. gada 26. maijs Pilnvaru termiņš: 2026. gada 25. maijs
Piederošo akciju skaits: 0 Dagnis Dreimanis pārstāv mazākuma institucionālo akcionāru intereses un BaltCap kopieguldījuma intereses SIA "Lightspace Technologies"
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- DD Ventures SIA, Valdes loceklis
- UPRENT group, SIA Padomes loceklis
- Vika Wood, SIA, Padomes loceklis
- BaltCap AIFP SIA, Valdes priekšsēdētājs
- SOLVINA SIA, Valdes loceklis
- Latvian Capital Ventures SIA, Valdes loceklis
- Coffee Address Holding, SIA, Padomes loceklis
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- DD Ventures SIA (100%)
- Latvian Capital Ventures SIA (57,5%)
Dagnis Dreimanis ir investīciju profesionālis ar 18 gadu pieredzi. Dagnis ir pārvaldījis ieguldījumus vairāk kā 20 uzņēmumos dažādās nozarēs. Dagnis ir ieguvis bakalaura grādu biznesa administrācijā Slippery Rock Universitātē Pensilvānijā un ir ieguvis starptautisko CFA grādu. 2016.gadā viņš ir ieguvis EMBA grādu Kalifornijas Universitātē Losandželosā/ Nacionālajā Singapūras Universitātē, kā arī pabeidzis Vadības izglītības programmu profesionāliem valdes locekļiem Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūtā.
Normunds Igolnieks
Normunds Igolnieks ir Mātes sabiedrības padomes loceklis. Iecelšanas datums: 2021. gada 26. maijs Pilnvaru termiņš: 2026. gada 25. maijs
Pārstāv ZGI Capital pārvaldītā izaugsmes riska kapitāla fonda ZGI-4 piederošās 275 562 akcijas. Piederošo akciju skaits: 0
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
-
KOOL LATVIJA, SIA – Padomes loceklis
-
Mārupes Metālmeistars, SIA Padomes priekšsēdētājs
- ZGI Capital, SIA alternatīvo fondu pārvaldnieks– valdes priekšsēdētājs
- I factor, SIA- valdes loceklis
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- ZGI Capital, SIA alternatīvo fondu pārvaldnieks (26%)
- I factor, SIA (100%)
- KOOL CONSTRUCTION, SIA (patiesā labuma guvējs)
Normunds Igolnieks kopš 2011.gada ir valdes priekšsēdētājs un partneris ZGI Capital, kas ir viens no vispieredzējušākajiem riska kapitāla fondu pārvaldniekiem Baltijā. No 2001. gada līdz 2011. gadam N. Igolnieks ir bijis aktīvu pārvaldīšanas kompānijas SEB Investment Management valdes priekšsēdētājs, kā arī ieņēmis vairākus citus ar finanšu sektoru saistītus amatus.
Ilmārs Osmanis
Ilmārs Osmanis ir Mātes sabiedrības padomes loceklis. Iecelšanas datums: 2021. gada 26. maijs Pilnvaru termiņš: 2026. gada 25. maijs
Piederošo akciju skaits:
- tieši: 0
- netieši (caur Macro Rīga, SIA): 619 590 akcijas (33.87%)
Pārstāv SIA Macro Rīga piederošās 619 590 akcijas.
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- Lightspace Technologies, SIA Valdes priekšsēdētājs
- Macro Rīga, SIA Valdes loceklis
- LEO Pētījumu centrs, SIA Padomes loceklis
- LEITC, SIA Padomes loceklis
- Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija Valdes loceklis
- Eurolcds, SIA Valdes loceklis
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- Macro Rīga, SIA (100%)
- Lightspace Technologies, SIA (12.77%)
Ilmārs Osmanis ir ieguvis augstāko izglītību radioelektronikas inženierzinātnē, kam vēlāk pievienojis MBA studijas, kas netika pabeigtas biznesa projektu straujās attīstības dēļ. Viņa uzņēmējdarbības pieredze ietver veiksmīgu elektronisko komponentu izplatīšanas uzņēmuma SIA "Macro Rīga", radīšanu Baltijas valstīs, kura bizness vēlāk tika veiksmīgi pārdots. Pēdējos 15 gadus viņš ir veltījis Sabiedrības izveidei un strādājis kā uzņēmuma vadītājs, izveidojot Koncernu par vienu no modernākajām augsto tehnoloģiju ražošanas grupām Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, kura sastāv no 3 ražošanas rūpnīcām un nodarbina ap 240 darbinieku. 2014. gadā veicis menedžmenta izpirkumu un 2016. gadā veicis kapitāla piesaisti un Mātes sabiedrības kotēšanu Nasdaq Baltic galvenajā sarakstā.
Izmaiņas Mātes sabiedrības Padomē:
HansaMatrix kārtējā akcionāru sapulcē 2021. gada 26.maijā tika ievēlēts jauns padomes sastāvs, kurā papildus iepriekšējiem padomes locekļiem Ingrīdai Blūmai, Dagnim Dreimanim, Normundam Igolniekam un Baibai Andai Rubesai, no jauna ievēlēti HansaMatrix dibinātājs, Ilmārs Osmanis, kā arī padomes loceklis Anders Lennart Borg. Par HansaMatrix padomes priekšsēdētāju apstiprināta Baiba Rubesa, savukārt padomes priekšsēdētāja vietnieka pienākumus turpinās pildīt Ingrīda Blūma. HansaMatrix padomes sastāvu atstājis Andris Bērziņš, kurš bija neatkarīgais padomes loceklis un darbojās HansaMatrix padomē kopš 2015.gada 07.oktobra un bija padomes priekšsēdētājs kopš 2018.gada 04.aprīļa.
Lielākie akcionāri
Mātes sabiedrības lielākie akcionāri uz 2021. gada 30.jūniju:
| Mātes sabiedrības lielākie akcionāri (virs | Piederošo Akciju un balsu | Procenti no pamatkapitāla | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 5% no pamatkapitāla) | skaits | ||||
| Akcionārs | |||||
| SIA "Macro Rīga" | 619 590 | 33.87% | |||
| "ZGI-4" AIF KS | 275 562 | 15.06% | |||
| AS SWEDBANK klientu konti | 265 245 | 14.50% | |||
| KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" | 182 000 | 9.95% | |||
| KS "FlyCap Investment Fund I AIF" | 165 358 | 9.04% | |||
| IPAS "CBL Asset Management" pārvaldītie | 120 000 | 6.56% | |||
| fondi | |||||
| "Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes | 93 369 | 5.10% | |||
| Sabiedrība" AS pārvaldītie fondi | |||||
| Citi (zem 5%) | 108 257 | 5.92% | |||
| KOPĀ: | 1 829 381 | 100,00% |

KONCERNA VADĪBAS ZIŅOJUMS
Vispārējā informācija
Akciju sabiedrība "HansaMatrix" (turpmāk tekstā – HansaMatrix vai Mātes sabiedrība) ir viens no vadošajiem Baltijas valstu elektronisko sistēmu produktu izstrādātajiem un ražotājiem, kas kotēts Nasdaq Baltic galvenajā sarakstā. HansaMatrix koncernā (turpmāk tekstā – Koncerns) ietilpst sekojoši HansaMatrix 100% meitas uzņēmumi: SIA HansaMatrix Pārogre, SIA HansaMatrix Ventspils, SIA HansaMatrix Innovation un SIA Zinātnes parks. Koncerns aktīvi darbojas industriālo sistēmu, datu tīklu infrastruktūras, lietu interneta (internet of things), kā arī medicīnas, un vairākos citos B2B (businesstobusiness) tirgus sektoros. HansaMatrix aktīvi attīsta zināšanu biznesu, produktu izstrādes kompetenci, inženieru komandu un veido inovāciju platformu nākotnes biznesa attīstībai. HansaMatrix ir 21 gada pieredze elektronikas ražošanas nozarē, un Koncerna biznesa misija ir attīstīt pasaules līmeņa tehnoloģiju produktus un būt par konkurētspējīgu atbalstu tās klientiem pasaules globālajos tirgos.
Uzņēmējdarbības vide
Datu pārraides tīkla produktu un telekomunikāciju tīkla produktu pieprasījums turpina strauji augt, kas nodrošina augstu ražošanas pasūtījumu pieejamību datu tīklu sektora produktiem.
Pusvadītāju ražošanas jaudas deficītam joprojām ir galvenā loma uzņēmējdarbības attīstības kavēšanā, kas joprojām nosaka pagarinātus piegādes laiku lielākajai daļai pusvadītāju komponentu, ko izmanto elektronisko sistēmu ražošanā. Saskaņā ar globālo pētījumu un konsultāciju uzņēmuma Gartner Inc veikto pētījumu, pusvadītāju iztrūkums visā pasaulē turpināsies visu 2021. gadu un ir sagaidāms, ka situācija normalizēsies 2022. gada otrajā ceturksnī, bet atsevišķi pusvadītāju ražošanas kapacitātes ierobežojumi varētu turpināties līdz 2022. gada ceturtajam ceturksnim. (https://gtnr.it/2VDxOt6).
- gada 2.ceturksnī Koncerns saskārās ar vienu komponenšu deficīta gadījumu, kura dēļ bija daļēji jāapstādina ražošana uz vienu nedēļu vienā no rūpnīcām, kā arī saskārās ar kavējumiem dažu klientu pasūtījumu izpildē ierobežotās materiālu pieejamības dēļ. Lai mazinātu komponenšu trūkumu, HansaMatrix dažādo piegādātāju bāzi, piemēro alternatīvu komponentu pārvaldības pieeju, sadarbojas ar komponentu brokeriem un laicīgāk veic ražošanas sastāvdaļu iegādi saistošiem klientu pasūtījumiem.
Situācija ar globālo COVID-19 pandēmiju ir pasliktinājusies Āzijā, bet ir uzlabojusies Latvijā un ES, ļaujot HansaMatrix samazināt preventīvos pasākumus savās ražotnēs. Tomēr, kamēr pandēmija netiek pilnībā kontrolēta, situācija var strauji mainīties, tādēļ aktīvas uzraudzības un ātras reaģēšanas pieeja ir izšķiroši svarīga, lai veiksmīgi pārvaldītu uzņēmējdarbības vidi un piegādes ķēdes traucējumus.
Skatoties uz priekšu Koncerna vadība sagaida jaunu biznesa tendenci ekonomiskajos procesos arvien vairāk ienākot tehnoloģijām (lielāks datu joslas platums, vairāk robotikas un automatizācijas, vairāk attālināta darba, lielāka ES neatkarība ražošanā), atgūstoties no COVID-19 pandēmijas un gatavojoties lielākam tirgus pieprasījumam un straujākai biznesa izaugsmei pēc tam. Jārēķinās, ka nākamo sešu mēnešu laikā infekcijas situācija joprojām var traucēt normālu uzņēmējdarbību. Šāds risks ir jāņem vērā, līdz COVID-19 pandēmija tiek kontrolēta.
Finanšu rezultātu īss kopsavilkums
2021.gada 2.ceturksnī (turpmāk tekstā - "Q2") Koncerns sasniedzis ienākumus (turpmāk tekstā – "apgrozījums" vai "pārdošanas rezultāts" vai "pārdošanas apjoms") 6,042 miljoni EUR apmērā, uzrādot 14% pieaugumu pret 2020.gada 2.ceturksni. 2021.gada Q2 pārdošanas rezultāti uzrāda 4% pieaugumu salīdzinot ar 2021. gada 1.ceturkšņa pārdošanas rezultātu.
-
gada pirmajos 6 mēnešos (turpmāk tekstā – "6m" vai "H1") Koncerna pārdošanas rezultāts pieaudzis par 13% salīdzinot ar tādu pašu periodu 2020. gadā un sasniedza 11,870 milj. EUR, bet samazinājies par 2% salīdzinot ar 2020. gada otro pusgadu ("H2").
-
gada 2.ceturksnī ir sasniegts EBITDA rādītājs 1,151 miljoni EUR un uzrādīti zaudējumi 0,327 miljoni EUR apmērā. Uzskaites perioda EBITDA rezultāts uzrāda 118% pieaugumu pret iepriekšējā gada 2.ceturksni, bet 7% samazinājumu pret iepriekšējo – 2021.gada 1.ceturksni. 2021.gada 2.ceturksnī Koncerns uzrāda tīros zaudējumus 0,327 miljoni EUR apmērā, salīdzinot ar 2020. gada Q2, kad tika uzrādīti tīrie zaudējumi 0,383 miljoni EUR. Rezultāti uzrāda ceturkšņa EBITDA 19,04% rentabilitāti.
2021.gada 6 mēnešos Koncerns sasniedzis EBITDA rezultātu 2,392 miljoni EUR un strādājis ar zaudējumiem 0,281 miljoni EUR apmērā. Uzskaites perioda EBITDA rezultāts uzrāda 147% pieaugumu pret iepriekšējā gada pirmajiem 6 mēnešiem un 13% pieaugumu pret iepriekšējā gada pēdējiem 6 mēnešiem. 2021. gada 6 mēnešos Koncerns darbojās ar zaudējumiem 0,281 miljoni EUR apmērā, kamēr 2020. gada H1 tika uzrādīti tīrie zaudējumi 0,818 miljoni EUR un 2020. gada H2 tīrās peļņas rezultāts bija 0,266 miljoni EUR. Rezultāti uzrāda 6 mēnešu EBITDA 20,1% rentabilitāti.
2021.gada 2.ceturksnī un 6 mēnešos sasniegtais EBITDA rādītājs un sasniegtā salīdzinoši augstā EBITDA marža skaidrojama ar pieaugušo augstas pievienotās vērtības produktu īpatsvaru ražoto produktu grozā pārskata periodā. 2021. gada Q2 un Q1 Koncerns veica patiesās vērtības pārvērtēšanu konvertējamajiem garantijas vērtspapīriem, kas izsniegti saistībā ar Eiropas Investīcijas bankas (EIB) finansējuma līgumu HansaMatrix vidējās svērtās akciju tirgus cenas pieauguma dēļ, kas 2.ceturksnī samazināja neto peļņu 0,504 milj. EUR apmērā un 6 mēnešos attiecīgi samazināja neto peļņu par 0.713 milj. EUR.
Koncerna tīro peļņu 2021. gada 2. ceturksnī un pirmajos 6 mēnešos negatīvi ietekmēja vairākas ar naudas plūsmu nesaistītas pozīcijas, tostarp zaudējumi no ieguldījumiem asociētajos uzņēmumos, EIB garantijas un EIB aizdevuma patiesās vērtības izmaiņas, kā arī ar nomu saistītie procentu izdevumi. Labākai starpperioda rentabilitātes salīdzināšanai, Koncerns ir aprēķinājis normalizēto tīro peļņu, kas 2021. gada Q2 sasniedza 0,488 miljonus EUR un 2021. gada 6 mēnešos 1,044 miljonus EUR, attiecīgi uzrādot 8,08% un 8,80% normalizēto neto peļņas maržu.
Pēdējo 12 mēnešu periodā, kas sākas 2020. gada 1. jūlijā un beidzas 2021.gada 30. jūnijā, ir sasniegts 23,985 miljoni EUR apgrozījums, kas ir par 3% vairāk nekā pēdējo 12 mēnešu periodā, kas beidzas 2020.gada Q2 un par 3% vairāk salīdzinot ar 12 mēnešu periodu, kas beidzās 2021. gada Q1. Pēdējos 12 mēnešos sasniegts EBITDA rezultāts 4,505 miljoni EUR apmērā, uzrādot 70% pieaugumu salīdzinot ar pēdējo 12 mēnešu periodu, kas beidzās 2020. gada Q2 un 16% pieaugumu salīdzinot ar pēdējo 12 mēnešu periodu, kas beidzās 2021. gada Q2, kā arī uzrādīti 12 mēnešu zaudējumi -0,015 miljoni EUR apmērā. Rezultāti uzrāda pēdējo 12 mēnešu EBITDA 18,8% rentabilitāti.
Galvenie izaugsmes un finanšu rādītāji
2021.gada 1.un 2 ceturkšņa būtiskais un proporcionāli ātrākais, salīdzinot ar ieņēmumiem, EBITDA pieaugums gada griezumā, salīdzinot attiecīgi ar 2020.gada 1. un 2.ceturksni, skaidrojams ar pieaugušo augstas pievienotās vērtības produktu īpatsvaru ražoto produktu grozā pārskata periodā.
- gada Q1 Koncerna ieņēmumi pieauga par 12% un EBITDA rādītājs pieauga par 181% salīdzinot ar 2020. gada Q1, savukārt 2021. gada Q2 Koncerna ieņēmumi pieauga par 14% un EBITDA pieauga par 118% salīdzinot ar 2020. gada Q2. Koncerna likviditātes rādītājs, ko negatīvi ietekmēja COVID-19 pandēmijas izplatība 2020. gadā, laika periodā no 2020. gada Q1 līdz 2021. gada Q2 pakāpeniski uzlabojas.
| Q1 | Q2 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rādītājs, EUR'000 | Q12020 | Q22020 | 2021Q1 | 2021Q2 | YoY | YoY |
| Apgrozījums | 5 184 | 5 290 | 5 828 | 6 042 | +12% | +14% |
| EBIT (Operatīvā peļņa) | -173 | -74 | 591 | 520 | ||
| EBIT (Operatīvās peļņas) marža | -3.34% | -2.36% | 10.15% | 8.61% | ||
| EBITDA | 441 | 527 | 1.241 | 1.151 | +181% | +118% |
| EBITDA marža | 8.51% | 9.96% | 21.29% | 19.04% | ||
| Neto peļņa | -435 | -383 | 45 | -327 | ||
| Normalizētā neto peļņa | -214 | -115 | 497 | 488 | ||
| Normalizētā neto peļņas marža | -4.13% | -2.18% | 9.53% | 8.08% | ||
| Normalizētā ROA | -0.73% | -0.39% | 1.89% | 1.70% | ||
| Normalizētā ROE | -2.49% | -1.40% | 6.52% | 6.00% | ||
| Likviditātes rādītājs | 0.77 | 0.78 | 0.81 | 0.83 |
Normalizētā ieguldītā kapitāla rentabilitāte
| (ROCE) | 1.06% | 0.57% | 2.63% | 2.36% | |
|---|---|---|---|---|---|
| Peļņa uz akciju | -0.24 | -0.21 | 0.02 | -0.18 | |
| Koriģētā peļņa uz akciju | -0.21 | -0.19 | 0.02 | -0.16 |
- gada 6 mēnešos ieņēmumi pieauga par 13% un EBITDA pieauga par 147% salīdzinot ar 2020. gada 6 mēnešiem. 2021. gada 6m beigās Koncerna likviditātes rādītājam bijusi tendence uzlaboties, salīdzinot ar 2020. gada 6 mēnešiem.
| Rādītājs, EUR'000 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 6m2020 | 2020 | 6m2021 | 6mYoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Apgrozījums | 19 961 | 19 649 | 21 587 | 24 611 | 10 474 | 22 589 | 11 780 | +13% |
| EBIT (Operatīvā peļņa) | 783 | 1 877 | 1 395 | 1 316 | -247 | 703 | 1 112 | |
| EBIT (Operatīvās peļņas) marža | 4.62% | 9.55% | 6.46% | 5.35% | -2.36% | 3.11% | 9.37% | |
| EBITDA | 2 209 | 3 685 | 3 297 | 3 761 | 968 | 3 081 | 2 392 | +147% |
| EBITDA marža | 13.02% | 18.75% | 15.27% | 15.28% | 9.24% | 13.64% | 20.15% | |
| Neto peļņa | 551 | 1 679 | 781 | 208 | -818 | -552 | -281 | |
| Normalizētā neto peļņa | 589 | 1 336 | 1 272 | 1 144 | -329 | 497 | 1 044 | |
| Normalizētā neto peļņas marža | 3.47% | 6.80% | 5.89% | 4.65% | -3.15% | 2.20% | 8.80% | |
| Normalizētā ROA | 3.73% | 7.16% | 5.02% | 3.84% | -1,12% | 1.72% | 3.63% | |
| Normalizētā ROE | 10.75% | 16.42% | 14.51% | 12.67% | -4.01% | 5.86% | 12.83% | |
| Likviditātes rādītājs | 0.91 | 0.69 | 1.02 | 0.85 | 0.78 | 0.79 | 0.83 | |
| Normalizētā ieguldītā kapitāla rentabilitāte (ROCE) |
5.52% | 11.09% | 7.01% | 5.39% | -1.64% | 2.46% | 5.05% | |
| Peļņa uz akciju | 0.30 | 0.92 | 0.43 | 0.11 | -0.45 | -0.30 | -0.15 | |
| Koriģētā peļņa uz akciju | 0.30 | 0.92 | 0.38 | 0.10 | -0.40 | -0.27 | -0.14 |
Alternatīvo snieguma rādītāju, kas atspoguļoti tabulās iepriekš, definīcijas un skaidrojums ir pieejams sadaļā Citi finanšu pārskata pielikumi "Alternatīvo sniegumu rādītāju definīcijas". Tabulās attēlotā Normalizētā neto peļņa vēsturiskajiem datiem ir pārrēķināta un koriģēta ar mērķi iegūt precīzāku Normalizēto neto peļņas rādītāju salīdzināšanai dažādos laika periodos. Skatīt 7. piezīmi par tīro peļņu un normalizēto neto peļņu.
Ieņēmumi 2021. gada 2. ceturksnī
-
gada 2. ceturksnī (tālāk tekstā - "Q2") Koncerns sasniedzis ieņēmumu apjomu 6,042 miljoni EUR apmērā, kas ir 14% pieaugums pret 2020. gada 2.ceturksni. 2021. gada Q2 ienākumu apjoms ir par 4% augstāks salīdzinot ar 2021. gada 1.ceturksni.
-
gada Q2 pozitīvais ienākumu pieaugums skaidrojams ar pozitīvo tirgus tendenci - pieaugošs pieprasījums datu tīklu sektorā, kas saistīts ar paaugstinātu nepieciešamību pēc attālinātās komunikācijas.

Ieņēmumi 2021. gada 6 mēnešos
- gada 6 mēnešos ("6m" tālāk dokumentā) HansaMatrix uzrāda ienākumu apjomu pieaugumu par 13% salīdzinot ar 2020. gada H1 un 2% samazinājumu pret 2020. gada H2.

Ieņēmumi pa tirgus reģioniem 2021. gada 2. ceturksnī
- gada 2.ceturksnī lielākais pārdošanas reģions turpina būt – Baltijas klienti ar 50% daļu no kopējā apjoma. Ziemeļvalstu un pārējās ES tirgus daļas bija 26% un 4%. HansaMatrix 2021.gada Q2 turpināja veikt piegādes klientiem, kas atrodas ārpus ES. Šī tirgus daļa kopējā apgrozījumā 2021.gada 2.ceturksnī sastāda 20% no kopējā pārdošanas apjoma.
Reģionu pārdošanas dinamika – Baltijas reģiona apgrozījums 2021. gada Q2 ir par 62% lielāks pret 2020. gada Q2, bet par 12% mazāks kā 2021.gada Q1. Ziemeļvalstu pārdošana pieaugusi par 21% salīdzinājumā ar 2020.gada Q2 un par 39% pieaugusi salīdzinot ar pārdošanas apjomu šajā tirgū 2021.gada Q1. Pārdošana pārējās ES valstīs uzrāda 76% samazinājumu pret 2020. gada Q2 un 41% samazinājumu pret 2021. gada Q1. Produkcijas piegādes Q2 ārpus ES uzrāda 1% pieaugumu uz gada bāzes, pret 2020.gada Q2 un 36% pieaugumu salīdzinot ar 2021. gada Q1.
Pārdošanas apjomi Baltijas reģionā un Ziemeļvalstīs šajā ceturksnī pieauga salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu pateicoties pieaugošajam pieprasījumam datu tīklu un industriālo produktu sektoros.

Datu tabula – ceturkšņa ieņēmumi pa tirgus reģioniem
| Ieņēmumi, tūkst. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | 2018Q1 | 2018Q2 | 2018Q3 | 2018Q4 | 2019Q1 | 2019Q2 | 2019Q3 |
| Baltija | 2 438 | 2 359 | 2 078 | 2 533 | 2 566 | 2 586 | 2 536 |
| Ziemeļvalstis | 1 861 | 1 106 | 1 549 | 1 375 | 1 809 | 1 652 | 1 317 |
| Pārējā ES** | 354 | 505 | 604 | 712 | 534 | 819 | 967 |
| Ārpus ES** | 1 245 | 1 217 | 775 | 441 | 998 | 916 | 1 299 |
| Kopā | 5 898 | 5 188 | 5 005 | 5 061 | 5 908 | 5 973 | 6 118 |
| 2019Q4 | 2020Q1 | 2020Q2 | 2020 Q3 | 2020 Q4 | 2021 Q1 | 2021 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 667 | 2 545 | 1 862 | 2 439 | 3 044 | 3 415 | 3 022 |
| 1 570 | 1 441 | 1 312 | 1 271 | 983 | 1 147 | 1 592 |
| 1 075 | 747 | 920 | 882 | 132 | 380 | 224 |
| 1 300 | 452 | 1 197 | 1 962 | 1 401 | 886 | 1 203 |
| 6 612* | 5 184 | 5 290 | 6 554 | 5 560* | 5 828 | 6 042 |
*- saskaņā ar grāmatvedības politiku, koriģēts (palielināts) par pārdošanas summu, atbilstoši izmaksām, kas radušās saistībā ar nepabeigto ražošanu 2019. un 2020. gada beigās.
**- saskaņā ar Lielbritānijas izstāšanos no ES ir pārklasificēts trīs klientu iedalījums reģionos no "Pārējā ES" uz "Ārpus ES" attiecīgi koriģējot arī vēsturiskos datus.
Ieņēmumi pa tirgus reģioniem 2021. gada 6 mēnešos
2021.gada 6 mēnešu galvenais pārdošanas dzinējspēks turpina būt – Baltijas klienti ar 54% daļu no kopējās pārdošanas. Ziemeļvalstu un pārējās ES tirgus daļas bija attiecīgi 23% un 5%. Piegāžu klientiem, kas atrodas ārpus ES tirgus daļa sastāda 18% no kopējās pārdošanas.
Reģionu pārdošanas dinamika – Baltijas pārdošana 2021.gada 6 mēnešos palielinājusies par 46% pret 2020.gada H1 un par 17% pret 2020. gada H2, Ziemeļvalstu pārdošana salīdzinot ar 2020. gada H1 palikusi nemainīga, bet pieaugusi par 22% salīdzinot ar 2020. gada H2. Pārējā ES** pārdošana uzrāda 64% samazinājumu pret 2020.gada H1, kā arī 41% samazinājumu pret 2020. gada H2. Pārdošanas apjomu izmaiņas ārpus ES**: 27% pieaugums pret 2020.gada H1, bet 38% samazinājums pret 2020. gada H2.

**- saskaņā ar Lielbritānijas izstāšanos no ES ir pārklasificēts trīs klientu iedalījums reģionos no "Pārējā ES" uz "Ārpus ES" attiecīgi koriģējot arī vēsturiskos datus.
Ieņēmumi pa tirgus sektoriem 2021. gada 2. ceturksnī
- gada 2.ceturksnī pārdošanā turpināja dominēt datu tīklu produkti un industriālie produkti, attiecīgi ar 58% un 31% pārdošanas daļu. Optikas un fotonikas produktu īpatsvars sasniedza 4%, ierīču interneta produktu pārdošana šajā ceturksnī bija ar īpatsvaru kopējā apgrozījumā 4% apmērā un pārējo produktu īpatsvars – 4%.
Salīdzinot pārdošanas rezultātus ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu – 2020.gada Q2 rezultātiem, datu tīklu produktu pārdošana ir palielinājusies par 59%; industriālo produktu pārdošana ir samazinājusies par 27%; ierīču interneta pārdošana samazinājusies par 1%, savukārt, optikas un fotonikas produktu pārdošana palielinājusies par 22% un pārējo produktu pārdošanas apjomi palielinājušies par 155%. Salīdzinot rezultātus ar iepriekšējā ceturkšņa – 2021.gada Q1 datiem, redzams, ka datu tīklu produkcijas apjoms palielinājies par 14%, industriālo produktu pārdošana palikusi nemainīga. Ierīču interneta produktu apjoms samazinājies par 49%, optikas un fotonikas produktu pārdošanas apjoms palielinājies par 3% un pārējo produktu pārdošanas apjoms palielinājies par 7%.
Ceturkšņa pārdošana salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu pieauga datu tīklu produktu sektorā, kas skaidrojams ar pieaugošo pieprasījumu pēc datu tīklu produktiem attālinātā darba un citu attālināto savienojumu nepieciešamība.

Datu tabula – ceturkšņa ieņēmumi pa tirgus sektoriem
| Ieņēmumi, tūkst. EUR |
2018Q1 | 2018Q2 | 2018Q3 | 2018Q4 | 2019Q1 | 2019Q2 | 2019Q3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Datu tīkli | 3 134 | 2 851 | 2 327 | 1 737 | 2 670 | 2 646 | 2 559 |
| Ierīču internets | 299 | 185 | 298 | 450 | 439 | 309 | 555 |
| Industriālie produkti | 2 118 | 1 693 | 1 962 | 1 744 | 2 022 | 2 321 | 2 327 |
| Optika un fotonika | 220 | 294 | 276 | 575 | 412 | 457 | 344 |
| Pārējie | 127 | 165 | 142 | 556 | 364 | 240 | 333 |
| Kopā | 5 898 | 5 188 | 5 005 | 5 061 | 5 908 | 5 973 | 6 118 |
| 2019Q4 | 2020Q1 | 2020Q2 | 2020Q3 | 2020Q4 | 2021 Q1 | 2021 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 911 | 2 138 | 2 184 | 3 030 | 2 707 | 3 063 | 3 484 |
| 383 | 349 | 237 | 295 | 235 | 460 | 233 |
| 3 186 | 1 857 | 2 609 | 2 342 | 1 758 | 1 894 | 1 893 |
| 940 | 630 | 176 | 188 | 561 | 208 | 215 |
| 192 | 209 | 85 | 699 | 370 | 203 | 217 |
| 6 612* | 5 184 | 5 290 | 6 554 | 5 632* | 5 828 | 6 042 |
*- saskaņā ar grāmatvedības politiku, koriģēts (palielināts) par pārdošanas summu, atbilstoši izmaksām, kas radušās saistībā ar nepabeigto ražošanu 2019. un 2020. gada beigās.
Ieņēmumi pa tirgus sektoriem 2021. gada 6 mēnešos
2021.gada 6 mēnešos apgrozījumā turpināja dominēt datu tīklu produkti ar 55% un industriālie produkti ar 32% pārdošanas daļu. Optikas un fotonikas produktu pārdošanas īpatsvars apgrozījumā bija 4%, ierīču interneta produktu 6% un pārējo produktu– 4%.
Tirgus segmenta pārdošanas dinamika – salīdzinot ar 2020.gada H1 rezultātiem, datu tīklu produktu pārdošanas apjoms pieaudzis par 51% un par 14% salīdzinot ar 2020. gada H2; industriālo produktu pārdošanas apjoms samazinājies par 19% pret 2020. gada H1 un pret 2020. gada H2 samazinājies par 8%; optikas un fotonikas produktu pārdošanas apjoms samazinājies par 29% pret 2020. gada H1 un samazinājies par 38% pret 2020. gada H2. Ierīču interneta produktu realizācijas apjomi palielinājušies par 18% pret 2020. gada H1 un palielinājušies par 31% pret 2020. gada H2. Pārējo produktu pārdošanas apjoms palielinājies par 43% pret 2020. gada H1, bet samazinājies par 61% pret 2020. gada H2.

Finanšu rezultāti 2021. gada 2. ceturksnī
- gada 2.ceturksnī ir sasniegts EBITDA rādītājs 1,151 miljoni EUR un uzrādīti zaudējumi 0,327 miljoni EUR apmērā. Uzskaites perioda EBITDA rezultāts uzrāda 118% pieaugumu pret iepriekšējā gada 2.ceturksni, bet 7% samazinājumu salīdzinot pret iepriekšējo – 2021.gada 1.ceturksni. 2021.gada 2.ceturksnī Koncerns uzrāda tīros zaudējumus 0,327 miljoni EUR apmērā, salīdzinot ar 2021. gada Q1, kad tika uzrādīti tīrā peļņa 0,045 miljoni EUR. Rezultāti uzrāda ceturkšņa EBITDA 19.04% rentabilitāti.
2021.gada 2.ceturksnī sasniegtais EBITDA rādītājs un sasniegtā augstā EBITDA marža skaidrojama ar pieaugušo augstas pievienotās vērtības produktu īpatsvaru ražoto produktu grozā pārskata periodā.
Koncerna tīro peļņu 2021. gada 2. ceturksnī negatīvi ietekmēja vairākas ar naudas plūsmu nesaistītas pozīcijas , tostarp zaudējumi no ieguldījumiem asociētajos uzņēmumos, EIB garantijas un EIB aizdevuma patiesās vērtības izmaiņas, kā arī ar nomu saistītie procentu izdevumi. Labākai starpperioda rentabilitātes salīdzināšanai, Koncerns aprēķina normalizēto tīro peļņu, kas 2021. gada Q2 sasniedza 0,488 miljonus EUR uzrādot 8,08% neto peļņas rentabilitāti.

- gada Q2 Koncerns veica patiesās vērtības pārvērtēšanu konvertējamajiem garantijas vērtspapīriem, kas izsniegti saistībā ar Eiropas Investīcijas bankas (EIB) finansējuma līgumu HansaMatrix vidējās svērtās akciju tirgus cenas pieauguma dēļ 2021.gada 2.ceturksnī, kas pārskata periodā samazināja neto peļņu 0,504 milj. EUR apmērā.
Finanšu rezultāti 2021. gada 6 mēnešos
2021.gada 6 mēnešos Koncerns uzrāda EBITDA rezultātu 2,392 miljoni EUR un zaudējumus 0,281 miljoni EUR apmērā. Uzskaites perioda EBITDA rezultāts uzrāda 147% palielinājumu pret iepriekšējā gada H1 un 13% palielinājumu pret iepriekšējā gada H2. 2021. gada 6 mēnešos Koncerns darbojās ar zaudējumiem, salīdzinot ar 2020. gada H1 tika uzrādīti 0,818 miljoni EUR zaudējumi un tīrā peļņa 0,266 miljoni EUR 2020. gada H2. Rezultāti uzrāda 6 mēnešu EBITDA 20,1% rentabilitāti.
Koncerna tīro peļņu 2021. gada 6 mēnešos negatīvi ietekmēja vairākas ar naudas plūsmu nesaistītas pozīcijas, tostarp zaudējumi no ieguldījumiem asociētajos uzņēmumos, EIB garantijas un EIB aizdevuma patiesās vērtības izmaiņas, kā arī ar nomu saistītie procentu izdevumi. Labākai starpperioda rentabilitātes salīdzināšanai, Koncerns aprēķina normalizēto tīro peļņu, kas 2021. gada 6m sasniedza 1,044 miljonus EUR uzrādot 8,80% neto peļņas rentabilitāti.
- gada 6m Koncerns veica patiesās vērtības pārvērtēšanu konvertējamajiem garantijas vērtspapīriem, kas izsniegti saistībā ar Eiropas Investīcijas bankas (EIB) finansējuma līgumu HansaMatrix vidējās svērtās akciju tirgus cenas pieauguma dēļ 2021.gada 6 mēnešos, kas pārskata periodā samazināja neto peļņu 0,713 milj. EUR apmērā.

Pārdošanas un EBITDA finanšu rezultāti pēdējo 12 mēnešu periodā
Pēdējo 12 mēnešu periodā, kas sākas 2020. gada 1. jūlijā un beidzas 2021.gada 30. jūnijā, ir sasniegts 23,985 miljoni EUR apgrozījums, kas ir par 3% vairāk nekā pēdējo 12 mēnešu periodā, kas beidzas 2020.gada Q2 un par 3% vairāk salīdzinot ar 12 mēnešu periodu, kas beidzās 2021. gada Q1. Pēdējos 12 mēnešos sasniegts EBITDA rezultāts 4,505 miljoni EUR apmērā, uzrādot 70% pieaugumu salīdzinot ar pēdējo 12 mēnešu periodu, kas beidzās 2020. gada Q2 un 16% pieaugumu salīdzinot ar pēdējo 12 mēnešu periodu, kas beidzās 2021. gada Q2, kā arī uzrādīti 12 mēnešu zaudējumi -0,015 miljoni EUR apmērā. Rezultāti uzrāda pēdējo 12 mēnešu EBITDA 18,8% rentabilitāti.

Pētniecība un attīstība
HansaMatrix pētniecības un attīstības uzņēmējdarbība tikusi galvenokārt koncentrēta uz pētniecības un attīstības pakalpojumu un ražošanas pakalpojumu sniegšanu asociētajam uzņēmumam Lightspace Technologies, tajā ietilpst arī ražošanas pakalpojumi, kas sniegti citām trešajām personām saistībā ar augsto tehnoloģiju optiskajām ierīcēm optikas un fotonikas sektorā. Sākot ar 2021. gada 1. ceturksni Koncerns pārtrauc atsevišķi ziņot par pētniecības un attīstības ieņēmumiem jo P&A pakalpojumi tiks sniegti papildus pamatbiznesam, ražošanas pakalpojumu sniegšanai elektronikas nozarē, un to apjoms nesastādīs būtisku daļu no kopējiem ieņēmumiem.
HansaMatrix Innovation turpināja un 2021. gada 1. ceturksnī noslēdza sekojošu IZM praktiskas ievirzes pētījumu programmas projekta izstrādi: 1.1.1.1/18/A/179 "Kompaktas augsta spožuma lāzeru attēlprojekcijas sistēmas izveide pielietojumiem volumetriska tipa 3D displeju sistēmās". Projekta īstenošanā sadarbojās divi uzņēmumi - SIA "HansaMatrix Innovation" un SIA "LightSpace Technologies" - un pētniecības organizācija Latvijas Universitātes (Optometrijas nodaļa). Projekta īstenošanas laiks: 24 mēneši (uzsākšana 2019. gada 1. aprīlī). Projekta kopējās izmaksas ir 817 tūkst EUR, t.sk. ERAF finansējums 553 tūkst EUR (67,7%) un privātais finansējums 237 tūkst EUR (29%).
HansaMatrix Innovation 2020. gada 1. maijā sāka īstenot SIA LEO pētījumu centra un Ekonomikas Ministrijas praktisko pētījumu projektu: Projekta Nr. 1.2.1.1/18/A/006 pētījums "Vadības elektronikas shēmas izstrādes pētījums multifokālās papildinātās realitātes galvas displejam". Projekts tiek īstenots sadarbībā ar partneri "HansaMatrix Ventspils SIA". Projekta ilgums ir 19 mēneši, sākot no 2020. gada 1. maija. Projekta kopējās plānotās izmaksas ir 407 tūkstoši EUR, kas sastāv no 280 tūkstošiem (68,75%) ERAF finansējuma un 127 tūkstošiem EUR (31,25%) privātā finansējuma.
Pārskata periodā HansaMatrix Innovation sadarbībā ar SIA "Lightspace Technologies" sāka īstenot SIA "LEO PĒTĪJUMU CENTRS" uzraudzītu pētījumu Nr. 1.16. "Integrēta elektronikas risinājuma izstrāde galvas displeja pozīcijas noteikšanai telpā un attālinātās palīdzības funkcionalitātes nodrošināšanai" Ekonomikas ministrijas uzraudzīta projekta nr. 1.2.1.1/18/A/006 "Latvijas elektrisko un optisko iekārtu ražošanas nozares kompetences centrs" ietvaros, kas tiek realizēts pasākumā "Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros" Projekta realizācijas termiņš ir 20 mēneši, sākot no 2020. gada 1. novembra. Kopējās plānotās izmaksas ir 318 tūkstoši EUR.
Pārskata periodā HansaMatrix Innovation turpināja iesaisti kā trešā iesaistītā persona Horizon-2020 projektā "Nākamās paaudzes uzlabotas papildinātās realitātes 3D brilles pielietojumam medicīniskajā izglītībā, pirmsprocedūru plānošanā, procedūru vizualizācijā un pacientu rehabilitācijā" (turpmāk tekstā – "NGEAR"). Projekta realizācijas termiņš ir 24 mēneši, sākot no 2020. gada 1. jūlija. Kopējā plānotā SIA "HansaMatrix Innovation" izmaksu daļa projektā ir 146 tūkstoši EUR, tajā skaitā Eiropas Komisijas atbalsta finansējums 102 tūkstoši EUR.
Investīciju un finansēšanas darbība
2021.gada Q2 Koncerns veicis investīcijas 0,196 miljonus EUR apmērā un 2021.gada 6 mēnešos 0,334 miljonus EUR ražošanas un pētniecības pamatlīdzekļos ražošanas kapacitātes uzturēšanai un palielināšanai, testa sistēmu izstrādē un IT sistēmas attīstībā.
Pārskata periodā AS HansaMatrix turpināja ERAF "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A" 1.2.1.4. pasākuma "Atbalsts jaunu produktu ieviešanai ražošanā"" projekta Nr.1.2.1.4/16/A/021 "Volumetrisku trīs dimensiju attēlu veidošanas iekārtu un to sastāvdaļu eksperimentālās ražošanas izveide" realizāciju. Kopējās projekta un ERAF attiecināmās izmaksas sastāda 2,9 miljoni EUR. Plānotais ERAF finansējums 35% no kopējām attiecināmajām izmaksām.
Investīcijas meitas uzņēmumos
SIA Zinātnes parks attīsta industriālu rūpnieciskā nekustamā īpašumā projektu, kas atrodas lidostas Rīga apkārtnē.
- gada 2. ceturksnī HansaMatrix ir veicis papildus 86 tūkst. EUR un 2021. gada 6m 177 tūkstošus EUR ieguldījumu konvertējama aizdevuma veidā sabiedrībai SIA Zinātnes Parks, kas izmantots zemes gabala nomai no VAS "Starptautiskā lidosta Rīga un kredīta maksājumiem AS "SEB banka".
Uz pārskata perioda beigām kopējās Mātes sabiedrības investīcijas SIA Zinātnes parks sastādīja 2 049 tūkst. EUR, kas sastāv no konvertējama aizdevuma 1 243 tūkst. EUR un apmaksātā kapitāla 370 tūkst. EUR un nemateriālās vērtība 436 tūkst. EUR apmērā.
Pārskata perioda beigās Koncerna aktīvu, kas saistīti ar ieguldījumiem SIA Zinātnes parks, vērtība sastādīja 2 414 tūkstoši EUR, kas sastāv no kapitalizētajām pamatlīdzekļu izveidošanas izmaksām 2 053 tūkstoši EUR apmērā un nemateriālās vērtības 361 tūkstoši EUR apmērā.
Investīciju aktivitātes asociētajās sabiedrībās
SIA "Lightspace Technologies" ir 3D fotonikas un optisko risinājumu uzņēmums, kurš ir kļuvis par globālu tehnoloģiju līderi AR VR multi fokālo galvas, ka arī nākotnes 3D attēlu displeju tehnoloģiju izstrādē, ar pielietojumiem medicīnā, zinātnē, aizsardzības industrijā, kā arī spēļu, izklaides un multi mediju jomās.
2021.gada 2.ceturksnī un 6 mēnešos HansaMatrix nav veicis investīcijas SIA Lightspace Technologies.
Pārskata perioda beigās Mātes sabiedrības investīcijas SIA Lightspace Technologies sasniedza 8 671 tūkst. EUR, ko veidoja konvertējamais aizdevums 4 961 tūkst. EUR apmērā un apmaksātais kapitāls 3 710 tūkst. EUR apmērā.
Pārskata perioda beigās Koncerna aktīvu, kas saistīti ar ieguldījumiem SIA Lightspace Technologies vērtība sastādīja 6 810 tūkst. EUR, ko veidoja konvertējamais aizdevums 4 961 tūkst. EUR apmērā un apmaksātais kapitāls 1 849 tūkst. EUR apmērā (konsolidētā līmenī uzskaitīts, izmantojot pašu kapitāla metodi).
Asociētās sabiedrības SIA "LightSpace Technologies" biznesa attīstības pārskats
Lielākā daļa no LightSpace Technologies (turpmāk tekstā – "LightSspace") biznesa aktivitātēm COVID-19 globālo ierobežojumu dēļ 2020. gada otrajā pusē un 2021. gada pirmajā ceturksnī tika apturēta. Produktu mārketinga un pārdošanas darbs praktiski apstājās. Tāpat arī nebija iespējama uzņēmuma prezentēšana riska kapitāla investoriem. 2021.gada maijā uzņēmums ir atsācis pārdošanas aktivitātes salīdzinoši nelielā apjomā.
- gada 2. ceturkšņa laikā LightSspace veicis trīs produktu validācijas projektus ar 3 pasaules vadošajām medicīnas tehnoloģiju korporācijām, ar pielietojumu ķirurģiskās navigācijas un robotizētās operācijās. Uzņēmums piedalījās divos akselerātoros, vienā veselības aprūpē – "Health Venture

Lab", ko sponsorēja GE Healthcare un otrā augmentētās realitātes pielietošanai patērētāju un uzņēmumu vajadzībām "Bright Sparks" , kuru organizēja Eiropas Savienības lielākais mobilo sakaru operators, Vodafone.
- gada jūnijā, jūlijā uzņēmums uzsāka darbu ar Eiropā vadošajiem automašīnu zīmoliem Audi, BMW un Volkswagen grupu, lai identificētu biznesa un sadarbības iespējas. Rezultātā LightsSpace ir uzaicināts organizēt demonstrācijas minētajiem un dažiem citiem automašīnu ražotājiem, kam, iespējams, sekos validācijas projekti.
LightSpace ir iG2000 produkta komercializācijas procesā un plāno pabeigt tā dizainu un industrializāciju līdz 2021. gada beigām un sākt ražošanu 2022. gadā.
Iepriekšējais galvas displeja koncepcijas modelis iG1000, izmantojot validācijas projektus, ir ticis augstu novērtēts attiecībā uz attēla kvalitāti, un medicīnas tehnoloģiju partneri to ir akceptējuši izmantošanai ķirurģiskajā navigācijā un līdzīgos pielietojumos, kuros nepieciešama augsta attēla precizitāte. Tā rezultātā uzņēmums nolēma realizēt modernizēto galvas displeju modeļa iG1050 izmēģinājuma ražošanu un piegādāt tos kā pielietojuma izstrādes komplektus augstāk minētajiem medicīnas tehnoloģiju partneriem 2022. gada 1. ceturksnī.
Multifokālā attēla AR, VR galvas displeji tiek uzskatīti, par kritisku tehnoloģiju tuva attāluma 3D attēlu vizualizācijas realizēšanai profesionālai 3D grafikai, digitālai ražošanai (smart manufacturing); digitālai un attēlu vadītai medicīnai (image guided medicine), apmācībām un simulācijām reālistiskā 3D vidē.
- gada janvārī, lai nodrošinātu LightSpace nepieciešamo finansējumu, ir saņemts Latvijas Attīstības finanšu institūcija Altum īstemiņa aizdevums 650 tūkstoši EUR apmērā. 2021. gada jūnijā EIC fonda ("EIC fund") valde ir apstiprinājusi vēl 1,7 miljonus EUR jaukta finansējuma ieguldījuma veikšanu uzņēmumā, kas jāizmanto līdz 2022. gada decembrim. 2021. gada jūnijā Macro Riga ir veicis 63 tūkstošus EUR naudas, kā konvertējama aizdevuma, iemaksu LightSpace, kas jāpārvērš akcijās nākamajā investīciju piesaistes kārtā.
SIA Lightspace Technologies ir 3D fotonikas un optisko risinājumu uzņēmums, kurš ir kļuvis par globālu tehnoloģiju līderi AR VR multi fokālo galvas, ka arī nākotnes 3D attēlu displeju tehnoloģiju izstrādē, ar pielietojumiem veselības aprūpē, industrijā, zinātnē, aizsardzības industrijā, kā arī spēļu, izklaides un multi mediju jomās. Uzņēmums ir radījis vairākas svarīgas tehnoloģijas ("key enabling technologies"), to skaitā ātri pārslēdzamo šķidro kristālu optisko difūzeru tehnoloģiju.
Uz 2021. gada Q2 beigām LightSpace pieder 29 globāli patenti, kā arī 2021.gada 6 mēnešos iesniegti 4 jauni patentu pieteikumi.
SIA Lightspace Technologies pilnībā (100%) pieder Delavērā (ASV) reģistrēta korporācija "Lightspace Technologies, Inc.", kā arī vairākums (83,81%) un kontrole pār EUROLCDS, SIA.
SIA Lightspace Technologies konsolidētais* peļņas un zaudējumu pārskats, EUR
| 6m 2021 | 6m 2020 | |
|---|---|---|
| EUR | EUR | |
| Neto apgrozījums | 256 718 | 125 311 |
| Pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas | (1 512 124) | (1 099 494) |
| Bruto peļņa | (1 255 406) | (974 183) |
| Pārdošanas izmaksas | (72 518) | (136 840) |
| Administrācijas izmaksas | (201 389) | (147 974) |
| Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi | 768 733 | 370 141 |
| Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas | (47 276) | (13 156) |
| Operatīvā peļņa | (807 856) | (902 012) |
| Procentu maksājumi un tamlīdzīgas izmaksas | (12 834) | - |
| Peļņa / (zaudējumi) pirms uzņēmuma ienākuma nodokļa | (820 690) | (902 012) |
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis | (61) | (608) |
| Pārskata perioda peļņa / (zaudējumi) | (820 751) | (902 620) |
| Peļņa attiecināma uz: | ||
| Koncerna Mātes sabiedrības akcionāriem | (764 756) | (830 681) |
| Nekontrolējošo līdzdalību | (55 995) | (71 939) |
| (820 751) | (902 620) | |
| SIA Lightspace Technologies konsolidētā* bilance, EUR |
||
| AKTĪVS | 30.06.2021. | 31.12.2020. |
| EUR | EUR | |
| ILGTERMIŅA IEGULDĪJUMI | ||
| Pamatlīdzekļi un citi nemateriālie ieguldījumi | 9 973 011 | 9 410 754 |
| KOPĀ ILGTERMIŅA IEGULDĪJUMI | 9 973 011 | 9 410 754 |
| APGROZĀMIE LĪDZEKĻI | ||
| Krājumi | 818 827 | 383 621 |
| Debitori | 778 660 | 954 779 |
| Nauda | 11 841 | 67 429 |
| KOPĀ APGROZĀMIE LĪDZEKĻI | 1 609 328 | 1 405 829 |
| KOPĀ AKTĪVS | 11 582 339 | 10 816 583 |
| PASĪVS | 30.06.2021. | 31.12.2020. |
|---|---|---|
| EUR | EUR | |
| PAŠU KAPITĀLS | ||
| Pamatkapitāls | 16 601 | 16 601 |
| Daļu emisijas uzcenojums | 5 025 712 | 5 025 712 |
| Pārējās rezerves | 1 568 554 | 1 570 034 |
| Uzkrātā peļņa / (zaudējumi): | (4 714 685) | (3 949 926) |
| Nekontrolējošā līdzdalība | 405 734 | 461 729 |
| KOPĀ PAŠU KAPITĀLS | 2 301 916 | 3 124 150 |
| KREDITORI | ||
| Īstermiņa un ilgtermiņa kreditori | 9 280 423 | 7 692 433 |
| KOPĀ KREDITORI | 9 280 423 | 7 692 433 |
| KOPĀ PASĪVS | 11 582 339 | 10 816 583 |
*) Konsolidēts 100% SIA LightSpace Technologies, 100% LightSpace Technologies Inc. un 83,81% SIA Eurolcds.
Akcijas un fondu tirgus
2021.gada 2.ceturksnī HansaMatrix (HMX1R) akcijas cena palielinājās par 30.81%. Skatīt pievienoto tirdzniecības grafiku periodam no 2021.gada 1.aprīļa līdz 2021.gada 30.jūnijam.

- gada pirmajos 6 mēnešos HansaMatrix (HMX1R) akcijas cena palielinājās par 32.24%. Skatīt pievienoto tirdzniecības grafiku periodam no 2021.gada 1.janvāra līdz 2021.gada 30.jūnijam.

| Cena | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 6m 2021 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pirmā | 7,95 | 8,14 | 6,5 | 6,25 | 9,10 | ||
| Max | 8,83 | 8,5 | 6,75 | 9,05 | 16,80 | ||
| Min | 6,9 | 6,05 | 5,9 | 5,00 | 8,80 | ||
| Pēdējā darījuma cena | 8,14 | 6,5 | 6,25 | 9,05 | 12,10 | ||
| Skaits | 72 941 | 137 505 | 32 591 | 38 141 | 42 062 | ||
| Apgrozījums, milj. | 0,51 EUR | 0,94 EUR | 0,20 EUR | 0,26 EUR | 0,48 EUR | ||
| Kapitalizācija, milj. | 14,89 EUR | 11,89 EUR | 11,43 EUR | 16,56 EUR | 22.14 EUR |
Vērtspapīru tirdzniecības vēsture
2021.gada 6mēnešos augstākā HansaMatrix (HMX1R) akcijas cena sasniedza 16,80 EUR par vienu akciju, zemākā 8,8 EUR un kopējais tirgoto akciju apgrozījums sasniedza 0,48 miljonu EUR.
Pakļautība riskiem
Koncerns un Mātes sabiedrības darbība ir pakļauta dažādiem riskiem: tirgus riskam, kredītriskam, likviditātes un nauda plūsmas riskam, ģeopolitiskajam riskam, valūtas riskam, kā arī procentu likmju riskam.
Pašreizējā COVID-19 pandēmija īstermiņā var negatīvi ietekmēt Koncerna un Mātes sabiedrības darbību šādās jomās: klientu pieprasījuma samazināšanās, personāla drošības jautājumi un piegādes ķēdes traucējumi.
Vadības centienu rezultātā visas Koncerna struktūrvienības turpina darbību pilnā apmērā, ieskaitot Pārogres un Ventspils ražotnes, metāla detaļu un optikas izstrādājumu vienību Mārupē un galveno biroju Mārupē. Koncerns nodrošina drošus darba apstākļus darbiniekiem, kas atrodas visās rūpnīcās un vienībās, nepieciešamības gadījumā un izvērtējot potenciālo efektivitāti, nodrošina darbiniekiem attālinātu darbu no mājām. Tiek atbalstītas un vajadzības gadījumā ieviestas arī visas likumā noteiktās prasības par sevis izolāciju un karantīnu.
Reaģējot uz ārkārtējo situāciju, HansaMatrix ir ieviesis iekšējās ārkārtas situāciju procedūras, kuru mērķis ir nodrošināt un uzturēt labu Koncerna darbinieku veselības stāvokli Koncernā. Ir ieviesti jauni iekšējie noteikumi un uzņēmējdarbības prakse. COVID-19 situācija ietekmē un turpmāk varētu paaugstināt sekojošus Koncerna un Mātes sabiedrības riskus.
Tirgus risks. Koncerns un Mātes sabiedrība, darbojoties augstas tirgus konkurences apstākļos starptautiskā mērogā, ir pakļauti tirgus riskam. Šī riska ierobežošanu Mātes sabiedrībā realizē ar savu biznesa attīstības stratēģiju, kas paredz augsti automatizēta un tehnoloģiski attīstīta ražošanas procesa izveidi, darbību diversificētos tirgus sektoros, kuriem piemīt izteikta pieauguma tendences. Pastāvīgi tiek strādāts pie jaunu pasūtītāju piesaistes
COVID-19 ietekme uz nozarēm, kurā darbojas Mātes sabiedrība, ir atšķirīga un izlīdzinās- piemēram, datu tīklu un medicīnas sektoros pieprasījums pieaug, tomēr var samazināties vai palikt nemainīgs citu nozaru produktiem- piemēram, elektronikas produktiem, kas nav pirmās nepieciešamības, kā arī produktiem, kas saistīti ar aviāciju un tūrismu.
Kredītrisks. Koncerns un Mātes sabiedrība ir pakļauti kredītriskam saistībā ar tās pircēju un pasūtītāju parādiem. Sabiedrība un Koncerns ir ieviesuši vairākas procedūras, kas samazina neatgūstamo parādu rašanās iespēju. Lielākā daļa pircēju tirdzniecības kredītu tiek apdrošināti, izmantojot bezregresa faktorizācijas finanšu instrumentu. 2021. gada 30.jūnijā 48% no visiem pircēju parādiem bija apdrošināti. Pircējiem, kuru tirdzniecības kredīti kādu iemeslu dēļ netiek vai nevar tikt apdrošināti, tiek noteikti saīsināti atliktās samaksas noteikumi, avansa maksājumi, kredīta limiti un citi risku ierobežojoši nosacījumi. Papildus tam, pastāvīgi tiek izvērtēta pircēju parādu atmaksas vēsture, un, ja nepieciešams, tiek mainīti tirdzniecības kreditēšanas limiti un nosacījumi katram pircējam atsevišķi.
HansaMatrix turpina cieši sadarboties ar klientiem, lai labāk identificētu un izprastu iespējamo COVID-19 ietekmi uz ražošanas pasūtījumiem. Klienti, kas atrodas COVID-19 skartajās valstīs, turpina darbu un veic vīrusa izplatības un ierobežošanas pasākumus. Ražošanas pasūtījumu apjomus var ietekmēt tādi lēmumi kā ieguldījumu atlikšana, patērētāju izdevumu samazināšana, kā arī ceļošanas ierobežojumi, kas liedz klientiem saņemt izpildītos pasūtījumus laikā, ko potenciāli var mazināt ar tiešsaistes risinājumiem.
Likviditātes un naudas plūsmas risks. Koncerns un Mātes sabiedrība ir pakļauti likviditātes un naudas plūsmas riskam. Likviditāti ietekmē krājumu un nepabeigtās ražošanas apjoms, pircējiem izsniegto tirdzniecības kredītu apjoms, saņemto avansu apjoms, piegādātāju samaksas noteikumi un Koncerna un Mātes sabiedrības rīcībā esošā darba kapitāla apjoms. Likviditātes riska kontrolei Koncerns un Mātes sabiedrība realizē gan finanšu, gan arī operatīvās pārvaldības procedūras. Regulāri tiek veikta krājumu apjomu kontrole, pasūtījumu un izejmateriālu piegāžu un ražošanas secības un apjomu
pārplānošana, lai paātrinātu krājumu apriti. Tāpat regulāri tiek kontrolēts nepieciešamā darba kapitāla apjoms, saistībā ar to plānojot kredītresursu un finansēšanas instrumentu pieejamību, to nepieciešamos apjomus un atmaksas grafikus.
COVID-19 situācijas dēļ dažiem Koncerna klientiem, samazinoties pieprasījumam un rodoties traucējumiem piegāžu ķēdēs, ir palēninājies krājumu apgrozījums. Elektronisko komponenšu piegāžu ķēžu traucējumi ietekmēs HansaMatrix pasūtījumu izpildi, iespējams, radot aizkavēšanos pasūtījumu izpildes laikos un paaugstinot komponenšu iegādes izmaksas.
Lai mazinātu COVID-19 ietekmi uz likviditāti, papildus jau esošajām procedūrām Koncerns pastāvīgi rūpīgi seko līdzi un izmanto pieejamo valdības atbalstu likviditātei. 2020. gada beigās Koncerns uz vienu gadu veiksmīgi pagarināja nepieciešamos apgrozāmo līdzekļu finansēšanas līgumus ar SEB banku 4,56 miljonu eiro apmērā.
- gada 6 mēnešos Koncerns veica patiesās vērtības pārvērtēšanu 0,713 milj. EUR apmērā konvertējamajiem garantijas vērtspapīriem, kas izsniegti saistībā ar Eiropas Investīcijas bankas (EIB) finansējuma līgumu HansaMatrix vidējās svērtās akciju tirgus cenas pieauguma dēļ 2021.gada 1.ceturksnī, kas pārskata periodā samazināja neto peļņu. 2021. gada 2. ceturkšņa beigās Koncerns ir pārskatījis arī citu savu aktīvu, krājumu, nemateriālās vērtības un citu nemateriālo aktīvu, pamatlīdzekļu un aprīkojumu vērtības, kas noteiktas saskaņā ar Grupas grāmatvedības politiku, un secinājis, ka uz 2021. gada 2. ceturkšņa beigām COVID-19 pandēmijas situācija un citi apstākļi nav ietekmējuši grupas aktīvu vērtības.
Citi nozīmīgi notikumi pārskata periodā
2021.gada 7. maijā HansaMatrix informēja par jauna ražošanas līguma noslēgšanu un pirmo pasūtījumu saņemšanu augstas sarežģītības elektronikas ierīces ražošanai un piegādei transporta industriālā segmenta klientam Ziemeļvalstīs. Prognozētais HansaMatrix kopējais ieņēmumu apmērs no jaunā līguma līdz 2022.gada beigām varētu sasniegt 1,5 miljonu EUR.
-
gada 17. maijā Jānis Sams, operacionālais vadītājs un valdes loceklis, tikai iecelts par HansaMatrix valdes priekšsēdētāju. Līdz ar izmaiņām valdes sastāvā iecelti divi jauni valdes locekļi - HansaMatrix Ventspils rūpnīcas vadītājs Gatis Grava un Ogres rūpnīcas vadītājs Vitauts Galvanausks. Darbu valdē un uzņēmuma finanšu direktora amatā turpina Māris Macijevskis. HansaMatrix dibinātājs, bijušais CEO un valdes priekšsēdētājs Ilmārs Osmanis atstāja HansaMatrix CEO un valdes priekšsēdētāja amatu, lai pievienotos HansaMatrix padomei.
-
gada 26.maijā HansaMatrix kārtējā akcionāru sapulcē tika ievēlēts jauns padomes sastāvs, kurā papildus iepriekšējiem padomes locekļiem Ingrīdai Blūmai, Dagnim Dreimanim, Normundam Igolniekam un Baibai Andai Rubesai, no jauna ievēlēti HansaMatrix dibinātājs, Ilmārs Osmanis, kā arī padomes loceklis Anders Lennart Borg. Par HansaMatrix padomes priekšsēdētāju apstiprināta Baiba Rubesa, savukārt padomes priekšsēdētāja vietnieka pienākumus turpinās pildīt Ingrīda Blūma. HansaMatrix padomes sastāvu atstājis Andris Bērziņš, kurš bija neatkarīgais padomes loceklis un darbojās HansaMatrix padomē kopš 2015.gada 07.oktobra un bija padomes priekšsēdētājs kopš 2018.gada 04.aprīļa. Jaunajā padomes sastāvā neatkarīgie padomes locekļi ir Ingrīda Blūma, Anders Lennart Borg un Baiba Rubesa.
-
gada 16. jūnijā lielākais HansaMatrix akcionārs, Macro Rīga, kuram uz 2021. gada 16. jūniju pieder 33,94% jeb 620 950 Sabiedrības akciju, ir informējusi HansaMatrix par nodomu nākamajos mēnešos pārdot līdz 2% Koncerna akciju. Pārdošanas ieņēmumi galvenokārt tiks izmantoti, lai atbalstītu LightSpace Technologies turpmākās attīstības vajadzības.
-
gada 11. jūnijā HansaMatrix izmaksāja dividendes 54 881,43 EUR apmērā (piecdesmit četrus tūkstošus astoņus simtus astoņdesmit vienu EUR 43 centus) jeb 0,03 EUR(trīs centus) par akciju.
Nozīmīgi notikumi pēc pārskata perioda beigām
-
gada 20. jūlijā Valsts prezidents Egils Levits tikās ar uzņēmumu "HansaMatrix" un "Lightspace Technologies" pārstāvjiem, lai pārrunātu aktualitātes viedo tehnoloģiju attīstībā un Latvijas pienesumu šo tehnoloģiju inovācijās pasaulē. Valsts prezidents aplūkoja uzņēmumu pētniecības un ražošanas telpas, kurās top papildinātās realitātes brilles, kas tiek izmantotas pasaules lielajos autobūves u. c. uzņēmumos ražošanas procesu optimizācijai.
-
gada 6. augustā HansaMatrix ziņoja par ražošanas līguma noslēgšanu cilvēka mašīnas interfeisa elektronikas ierīču ražošanai un piegādei industriālā segmenta klientam Vācijā. HansaMatrix kopējais ieņēmumu apmērs no jaunā līguma 9 mēnešu periodā no 2021.gada 4.ceturkšņa līdz 2022.gada 2.ceturkšņa beigām sasniegs 3,3 miljonus EUR.
2021.gada 12.augustā noslēgts līgums 1,4 miljoni ASV dolāri apmērā augstas sarežģītības elektronisko komponenšu ražošanai un piegādei starptautiskam klientam industriālajā tirgus segmentā, ar atrašanās vietu ārpus Eiropas Savienības, ar plānotajām piegādēm 9 mēnešu periodā no Q2 līdz Q4 2022. Šī līguma noslēgšana ir būtisks panākums, kas apstiprina HansaMatrix ražošanas pakalpojumu augsto kvalitātes līmeni un kura izpildei nepieciešama HansaMatrix esošā aviācijas kvalitātes vadības sistēmas sertifikācija AS9100.
- gada 13. augustā
Jānis Sams Valdes priekšsēdētājs
Paziņojums par vadības atbildību
HansaMatrix valde ir atbildīga par Mātes sabiedrības un tās meitas uzņēmumu (kopā – "Koncerns") konsolidēto finanšu starpperiodu pārskatu sagatavošanu.
Konsolidētais finanšu starpperioda pārskats ir sagatavots pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem un sniedz patiesu priekšstatu par Koncerna aktīviem, saistībām un finansiālo stāvokli uz 2021. gada 30. jūniju, tā darbības rezultātiem un naudas plūsmu par atskaites periodu.
Starpperioda saīsinātais konsolidētais finanšu pārskats tiek sagatavots saskaņā ar Eiropas Savienībā pieņemto 34.SGS "Starpperioda finanšu pārskatu sniegšana" pamatojoties uz uzņēmējdarbības turpināšanas principu. Konsolidētā starpperioda pārskata sagatavošanā ir izmantotas atbilstošas uzskaites metodes. Konsolidētais starpperioda pārskats ir sagatavots balstoties uz tiem pašiem grāmatvedības principiem, kas pielietoti Gada pārskatā. Konsolidētā starpperioda pārskata sagatavošanas gaitā valdes pieņemtie lēmumi un izdarītie novērtējumi ir bijuši piesardzīgi un pamatoti.
HansaMatrix valde ir atbildīga par atbilstošas grāmatvedības uzskaites kārtošanu, kas attiecīgajā brīdī sniegtu patiesu priekšstatu par Koncerna mātes uzņēmuma un Koncerna finansiālo stāvokli, finansiālajiem rezultātiem un naudas plūsmu un nodrošinātu vadībai iespēju sagatavot Eiropas Savienības pieņemtajiem 34.SGS "Starpperioda finanšu pārskatu sniegšana" atbilstošus finanšu pārskatus.
- gada 13. augustā
Jānis Sams Valdes priekšsēdētājs

STARPPERIODA KONSOLIDĒTAIS FINANŠU PĀRSKATS
Starpperioda konsolidētais apvienotais ienākumu pārskats
| 01.04.2021- 30.06.2021 EUR |
01.04.2020- 30.06.2020 EUR |
01.01.2021- 30.06.2021 EUR |
01.01.2020- 30.06.2020 EUR |
|
|---|---|---|---|---|
| Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem | 6 041 607 | 5 290 316 | 11 869 983 | 10 474 453 |
| Pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas | (5 187 145) | (4 906 471) | (10 047 543) | (9 757 529) |
| Bruto peļņa | 854 462 | 383 845 | 1 822 440 | 716 924 |
| Pārdošanas izmaksas | (124 745) | (117 960) | (269 497) | (232 776) |
| Administrācijas izmaksas | (492 965) | (484 941) | (959 355) | (927 010) |
| Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi | 334 811 | 163 565 | 619 670 | 259 146 |
| Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas | (51 107) | (18 587) | (101 350) | (63 258) |
| Operatīvā peļņa | 520 456 | (74 078) | 1 111 908 | (246 974) |
| Zaudējumi no līdzdalības asociētajos uzņēmumos | (196 110) | (188 924) | (381 307) | (329 702) |
| Finanšu ieņēmumi | 2 917 | 2 559 | 5 560 | 5 117 |
| Finanšu izmaksas | (653 888) | (122 138) | (1 017 644) | (246 167) |
| Peļņa/zaudējumi pirms nodokļiem | (326 625) | (382 581) | (281 483) | (817 726) |
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis | - | - | - | - |
| Pārskata perioda peļņa/zaudējumi | (326 625) | (382 581) | (281 483) | (817 726) |
| Citi pārskata perioda apvienotie ienākumi pēc nodokļiem, kas nav jāpārklasificē uz peļņu vai zaudējumiem nākamajos periodos: |
||||
| Citi ienākumi: | - | - | - | - |
| Kopā pārskata perioda apvienotie ienākumi/zaudējumi pēc nodokļiem |
(326 625) | (382 581) | (281 483) | (817 726) |
| Apvienotie ienākumi/zaudējumi attiecināmi uz: | ||||
| Koncerna Mātes sabiedrības akcionāriem | (326 625) | (382 161) | (281 483) | (816 770) |
| Nekontrolējošo līdzdalību | - | (420) | - | (956) |
| (326 625) | (382 581) | (281 483) | (817 726) | |
| Peļņa uz akciju | (0.179) | (0.209) | (0.154) | (0.446) |
| Mazinātā peļņa uz akciju | (0.160) | (0.188) | (0.138) | (0.401) |
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
2021. gada 13. augustā
Jānis Sams Valdes priekšsēdētājs
| 30.06.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|
| ILGTERMIŅA IEGULDĪJUMI | EUR | EUR |
| Nemateriālie ieguldījumi | ||
| ODM aktīvi | 360 454 | 310 475 |
| Pārējie nemateriālie ieguldījumi | 596 560 | 575 706 |
| Uzņēmuma nemateriālā vērtība | 360 653 | 360 653 |
| Nemateriālie ieguldījumi kopā | 1 317 667 | 1 246 834 |
| Pamatlīdzekļi | ||
| Zeme un ēkas | 3 328 444 | 3 428 169 |
| Iekārtas un mašīnas | 3 790 416 | 4 201 035 |
| Pārējie pamatlīdzekļi un inventārs | 580 254 | 558 352 |
| Tiesības izmantot aktīvu | 3 589 277 | 2 792 929 |
| Ilgtermiņa ieguldījumi nomātajos pamatlīdzekļos | 77 257 | 90 110 |
| Pamatlīdzekļu izveidošanas izmaksas | 2 440 423 | 2 369 063 |
| Pamatlīdzekļi kopā | 13 806 071 | 13 439 658 |
| Ilgtermiņa finanšu ieguldījumi | ||
| Līdzdalība asociēto sabiedrību kapitālā | 1 848 545 | 2 229 852 |
| Līdzdalība pārējo sabiedrību kapitālā | 53 046 | 42 086 |
| Pārējie investīciju aizdevumi | 4 961 573 | 4 961 573 |
| Citi finanšu ieguldījumi | 23 345 | 38 564 |
| Citi ilgtermiņa debitori | 43 150 | 61 048 |
| Ilgtermiņa finanšu ieguldījumi kopā | 6 929 659 | 7 333 123 |
| KOPĀ ILGTERMIŅA IEGULDĪJUMI | 22 053 397 | 22 019 615 |
| APGROZĀMIE LĪDZEKĻI | ||
| Krājumi | ||
| Izejvielas un materiāli | 2 438 062 | 1 972 306 |
| Nepabeigtie ražojumi | 1 358 493 | - |
| Gatavie ražojumi | 66 124 | - |
| Krājumi kopā | 3 862 679 | 1 972 306 |
| Debitori un avansa maksājumi | ||
| Pircēju un pasūtītāju parādi no līgumiem ar klientiem | 1 081 524 | 755 890 |
| Avansa maksājumi par precēm | 79 481 | 94 152 |
| Aizdevums akcionāram | 557 358 | 551 883 |
| Nākamo periodu izmaksas | 78 664 | 30 632 |
| Līguma aktīvi | - | 2 225 865 |
| Citi debitori | 477 839 | 351 957 |
| Debitori un avansa maksājumi kopā | 2 274 866 | 4 010 379 |
| Nauda un naudas ekvivalenti | 557 834 | 830 243 |
| KOPĀ APGROZĀMIE LĪDZEKĻI | 6 695 379 | 6 812 928 |
| KOPĀ AKTĪVS | 28 748 776 | 28 832 543 |
| Pieejamā neizmantotā kredītlīnija Pieejamais neizmantotais faktoringa limits |
700 000 1 137 100 |
270 554 1 537 540 |
| Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa. |
Starpperioda konsolidētais finanšu stāvokļa pārskats
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
- gada 13. augustā
Jānis Sams Valdes priekšsēdētājs
| 30.06.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|
| PAŠU KAPITĀLS | EUR | EUR |
| Akciju kapitāls | 1 829 381 | 1 829 381 |
| Akciju emisijas uzcenojums | 2 435 579 | 2 435 579 |
| Rezerves | 1 973 | 1 973 |
| Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerve | 1 853 109 | 1 914 956 |
| Nesadalītā peļņa: | ||
| a) iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa/zaudējumi | 2 297 975 | 2 842 621 |
| b) pārskata gada peļņa/zaudējumi | (281 483) | (551 612) |
| Nekontrolējošās līdzdalības daļa | - | - |
| KOPĀ PAŠU KAPITĀLS | 8 136 534 | 8 472 898 |
| KREDITORI | ||
| Ilgtermiņa kreditori | ||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 6 720 484 | 7 390 029 |
| Nomas saistības | 2 465 541 | 1 686 167 |
| Citas finanšu saistības | 2 365 896 | 1 652 485 |
| No pircējiem saņemtie avansi (līguma saistības) | - | - |
| Nākamo periodu ieņēmumi | 710 787 | 724 075 |
| Nodokļi un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ilgtermiņa daļa |
293 007 | 273 417 |
| Ilgtermiņa kreditori kopā | 12 555 715 | 11 726 173 |
| Īstermiņa kreditori | ||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 1 639 322 | 1 829 071 |
| Nomas saistības | 979 766 | 960 475 |
| No klientu līgumiem saņemtie avansi | 720 900 | 788 670 |
| Parādi piegādātājiem un darbuzņēmējiem | 2 428 120 | 3 496 960 |
| Nodokļi un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas | 551 695 | 811 374 |
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis | - | 2 516 |
| Pārējie kreditori | 207 844 | 251 387 |
| Nākamo periodu ieņēmumi | 177 262 | 185 758 |
| Uzkrātās izmaksas | 1 351 618 | 307 261 |
| Īstermiņa kreditori kopā | 8 056 527 | 8 633 472 |
| KOPĀ KREDITORI | 20 612 242 | 20 359 645 |
| KOPĀ PASĪVS | 28 748 776 | 28 832 543 |
Starpperioda konsolidētais finanšu stāvokļa pārskats
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
- gada 13. augustā
Jānis Sams Valdes priekšsēdētājs
| 01.04.2021- | 01.04.2020- | 01.01.2021- | 01.01.2020- | |
|---|---|---|---|---|
| 30.06.2021 | 30.06.2020 | 30.06.2021 | 30.06.2020 | |
| PAMATDARBĪBAS NAUDAS PLŪSMA | EUR | EUR | EUR | EUR |
| Peļņa pirms nodokļiem | (326 625) | (382 581) | (281 483) | (817 726) |
| Korekcijas: | ||||
| Nolietojums un amortizācija | 630 090 | 600 745 | 1 279 778 | 1 214 717 |
| Nolietojums iekļauts nepabeigtās ražošanas pašizmaksā |
||||
| Procentu izmaksas | 31 832 | 53 955 | 67 666 | 108 050 |
| Procentu ieņēmumi | (2 917) | (2 559) | (5 560) | (5 117) |
| Uzkrājumi grūti realizējamiem krājumiem, debitoriem pieaugums / (samazinājums) |
(62 839) | 14 217 | (122 717) | (1 695) |
| Ieņēmumi no granta finansējuma atzīšanas | (57 932) | (25 461) | (100 480) | (50 923) |
| Peļņa no pamatlīdzekļu norakstīšanas / pārdošanas |
(100) | - | (72) | 20 |
| Konvertējama garantiju vērtspapīra vērtības korekcija |
504 402 | - | 713 411 | - |
| Ieguldījumu vērtības korekcija | 196 110 | 188 924 | 381 307 | 329 702 |
| Korekcijas: | ||||
| Krājumu (palielinājums) / samazinājums | 264 723 | (156 599) | 335 492 | (358 866) |
| Debitoru parādu atlikumu (palielinājums) / samazinājums |
(642 206) | 81 675 | (367 635) | 579 655 |
| Kreditoru parādu atlikumu palielinājums / (samazinājums) |
(135 562) | 603 644 | (433 213) | 1 069 046 |
| Bruto pamatdarbības naudas plūsma | 398 976 | 975 960 | 1 466 494 | 2 066 863 |
| Samaksātie procenti | (31 832) | (53 955) | (67 666) | (108 050) |
| Samaksātais uzņēmumu ienākuma nodoklis | - | - | - | - |
| Pamatdarbības neto naudas plūsma | 367 144 | 922 005 | 1 398 828 | 1 958 813 |
| IEGULDĪŠANAS DARBĪBAS NAUDAS PLŪSMA |
||||
| Nemateriālo ieguldījumu un pamatlīdzekļu iegāde |
(195 790) | (274 167) | (333 613) | (430 206) |
| Ieguldījumi citos uzņēmumos | (7 612) | (107 500) | (10 959) | (472 500) |
| Ieguldīšanas darbības neto naudas plūsma | (203 402) | (381 667) | (344 572) | (902 706) |
| FINANSĒŠANAS DARBĪBAS NAUDAS PLŪSMA |
||||
| Saņemtie atbalsti | 146 983 | 70 612 | 319 185 | 99 274 |
| Izmaksātas dividendes | (54 881) | - | (54 881) | - |
| Atmaksātie aizņēmumi kredītiestādēm | (348 014) | (429 446) | (1 015 732) | (635 446) |
| Atmaksātie aizņēmumi līzinga kompānijām | (107 047) | (65 930) | (141 048) | (133 405) |
| Nomas saistību pamatsummas atmaksa | (229 388) | (174 647) | (434 189) | (349 349) |
| Finansēšana darbības neto naudas plūsma | (592 347) | (599 411) | (1 326 665) | (1 018 926) |
| Naudas un naudas ekvivalentu palielinājums / (samazinājums) pārskata gadā |
(428 605) | (59 073) | (272 409) | 37 181 |
| Nauda un naudas ekvivalenti pārskata gada sākumā |
986 439 | 291 661 | 830 243 | 254 480 |
| Nauda un naudas ekvivalenti pārskata gada beigās |
557 834 | 232 588 | 557 834 | 291 661 |
Starpperioda konsolidētais naudas plūsmas pārskats
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
| Akciju kapitāls |
Akciju emisijas uzcenojums |
Rezerves | Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšan as rezerve |
Nesadalītā peļņa / (uzkrātie zaudējumi) |
Nekontrolē tās līdzdalības daļa |
Kopā | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| 2019. gada 31. decembrī | 1 829 381 | 2 435 579 | 688 | 2 038 647 | 2 606 875 | 117 047 | 9 028 217 |
| Pārskata perioda zaudējumi | - | - | - | - | (816 770) | (956) | (817 726) |
| Citi apvienotie ienākumi | - | - | - | - | - | - | - |
| Kopā apvienotie ienākumi | - | - | - | - | (816 770) | (956) | (817 726) |
| Nolietojums pārvērtētajiem pamatlīdzekļiem |
- | - | - | (61 847) | 61 847 | - | |
| Akciju opciju rezerves | - | - | 159 | - | - | - | 159 |
| 2020 gada 30. jūnijā | 1 829 381 | 2 435 579 | 847 | 1 976 800 | 1 851 952 | 116 091 | 8 210 650 |
| 2020. gada 31. decembrī | 1 829 381 | 2 435 579 | 1 973 | 1 914 956 | 2 291 009 | - | 8 472 898 |
| Pārskata perioda peļņa Citi apvienotie ienākumi |
- - |
- - |
- - |
- - |
(281 483) - |
- - |
(281 483) - |
| Kopā apvienotie ienākumi | - | - | - | - | (281 483) | - | (281 483) |
| Nolietojums pārvērtētajiem | - | - | - | (61 847) | 61 847 | - | - |
| pamatlīdzekļiem Akciju opciju rezerves |
- | - | - | - | - | - | - |
| Izmaksātas dividendes | - | - | - | - | (54 881) | - | (54 881) |
Starpperioda konsolidētais pašu kapitāla izmaiņu pārskats
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
Starpperioda saīsinātā konsolidētā finanšu pārskata pielikums
1. Vispārīga informācija par Koncernu
Starpposma saīsinātais konsolidētais HansaMatrix un meitas uzņēmumu (kopā – "Koncerns") finanšu pārskats par sešiem mēnešiem, kas beidzās 2021. gada 30. jūnijā, tika apstiprināts publicēšanai saskaņā ar Mātes uzņēmuma valdes 2021. gada 13. augusta lēmumu.
Koncerna Mātes sabiedrība ir reģistrēta Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā 1999. gada 30. jūlijā un ierakstīta Latvijas Republikas Komercreģistrā 2002. gada 27. decembrī ar vienoto reģistrācijas numuru 40003454390. Mātes sabiedrības juridiskā adrese ir Akmeņu iela 72, Ogre. Koncerna Mātes sabiedrības akcijas tiek kotētas Rīgas Fondu biržā. Koncerns veic jaunu elektronisko produktu un sistēmu izstrādi, industrializāciju un pilnu ražošanas pakalpojumu, datu tīklu iekārtu, "ierīču" interneta (Internet of Things), industriālo sistēmu un citos augstas pievienotās vērtības tirgus segmentos.
2. Nozīmīgu grāmatvedības uzskaites principu kopsavilkums
2.1. Starpperioda konsolidētā finanšu pārskata sagatavošanas pamatnostādnes
Starpperioda saīsinātais konsolidētais finanšu pārskats par sešiem mēnešiem, kas beidzas 2021. gada 30. jūnijā ir sagatavots saskaņā ar Eiropas Savienībā pieņemtajiem 34.SGS "Starpperioda finanšu pārskatu sniegšana".
Šis saīsinātais starpperiodu finanšu pārskats nesatur visu informāciju un atšifrējumus, kas tiek iekļauti gada pārskatā, tāpēc lasāms kopā ar Koncerna 2020.gada pārskatu.
2.2. Koncerna pieņemtie jaunie standarti, interpretācijas un grozījumi
Piemērotās grāmatvedības politikas, sagatavojot starpperiodu finanšu pārskatu, atbilst iepriekšējā 2020. gada 31. decembra finanšu pārskata politikām, izņemot tādus grozījumus, kas stājušies spēkā ar 2021. gada 1. janvāri. Koncerns nav piemērojis standartus, kas ir izdoti, bet vēl nav stājušies spēkā un nav piemēroti pirms spēkā stāšanās datuma. Koncerns plāno pieņemt iepriekš minētos standartus un interpretācijas un izvērtēt to ietekmi to spēkā stāšanās datumā.
3. Darījumi ar saistītajām personām
| Saistīto personu parādi (bruto) |
Parādi saistītajām personām (bruto) |
|||
|---|---|---|---|---|
| Saistītā persona | Pakalpojuma veids | |||
| 1. Asociētie uzņēmumi |
EUR | EUR | ||
| 31.12.2020 | 4 961 573 | - | ||
| SIA "Lightspace Technologies" |
Aizdevums | 30.06.2021 | 4 961 573 | - |
| (AS HansaMatrix daļa 49,86%) |
Pakalpojumi, materiālu pirkšana, |
31.12.2020 | 447 252 | 338 853 |
| realizācija | 30.06.2021 | 724 026 | - | |
| KOPĀ | 31.12.2020 | 5 408 825 | 338 853 | |
| KOPĀ | 30.06.2021 | 5 685 599 | - | |
| 2. Uzņēmums kuram ir būtiska ietekme |
||||
| Aizdevums | 31.12.2020 | 551 883 | - | |
| SIA "Macro Rīga" (akcionārs) |
30.06.2021 | 557 358 | - | |
| Pakalpojumu pirkšana, daļu iegāde, materiālu |
31.12.2020 | 2 067 | - | |
| pārdošana | 30.06.2021 | - | - | |
| KOPĀ | 31.12.2020 | 553 950 | - | |
| KOPĀ | 30.06.2021 | 557 358 | - |
4. EBITDA aprēķins
| 01.04.2021- | 01.04.2020- | 01.01.2021- | 01.01.2020- | |
|---|---|---|---|---|
| 30.06.2021 | 30.06.2020 | 30.06.2021 | 30.06.2020 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Neto apgrozījums | 6 041 607 | 5 290 316 | 11 869 983 | 10 474 453 |
| Operatīvā peļņa | 520 456 | (74 078) | 1 111 908 | (246 974) |
| Nolietojums un amortizācija | 630 090 | 600 745 | 1 279 778 | 1 214 717 |
| EBITDA, EUR | 1 150 546 | 526 667 | 2 391 686 | 967 743 |
| EBITDA, % | 19% | 10% | 20% | 9% |
5. Koncerna aktīvu un saistību patiesās vērtības noteikšanas hierarhija 2021. gada 30.jūnijā
| Patiesā vērtība noteikta, izmantojot | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopā uzskaites vērtībā |
Kopā patiesajā vērtībā |
kotētās cenas aktīvos tirgos (1.līmenis) |
nozīmīgus novērojamus datus (2.līmenis) |
nozīmīgus nenovērojamus datus (3.līmenis) |
||||
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | ||||
| Aktīvi un saistības, kas novērtēti patiesajā vērtībā | ||||||||
| Konvertējamais aizdevums SIA "Lightspace Technologies" |
4 961 573 |
4 961 573 |
- | 4 961 573 | - | |||
| Konvertējamie garantiju vērtspapīri | 2 365 896 |
2 365 896 |
- | 2 365 896 | - | |||
| Līdzdalība pārējo sabiedrību kapitālā | 53 046 | 53 046 | - | - | 53 046 | |||
| Citi finanšu ieguldījumi | 23 345 | 23 345 | - | - | 23 345 | |||
| Aktīvi un saistības, par kurām atklāj patieso vērtību | ||||||||
| Aizdevums akcionāram | 557 358 | 557 358 | - | - | 557 358 | |||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 8 359 806 |
8 359 806 |
- | 8 359 806 | - |
Koncerna aktīvu un saistību patiesās vērtības noteikšanas hierarhija 2021. gada 30. jūnijā
- gada Q2 Koncerns ir pārskatījis aktīvu un saistību patiesās vērtības novērtēšanas galvenos pieņēmumus, kas piemēroti 2020. gada 31. decembra finanšu pārskatā un secinājis, ka šo aktīvu un saistību uzskaites vērtības 2020. gada 31. decembrī ir noteiktas iespējami tuvu to patiesajai vērtībai, izņemot to, ka 2021. gada 2.ceturksnī Koncerns veica patiesās vērtības pārvērtēšanu 0,504 milj. EUR apmērā un 2021. gada 6 mēnešos 0,713 milj. EUR konvertējamajiem garantijas vērtspapīriem, kas izsniegti saistībā ar Eiropas Investīcijas bankas (EIB) finansējuma līgumu HansaMatrix vidējās svērtās akciju tirgus cenas pieauguma dēļ, kas pārskata periodā samazināja neto peļņu peļņu.
Neskatoties uz iepriekš minēto, galvenie pieņēmumi par patiesās vērtības novērtēšanu varētu mainīties sagatavojot Koncerna gada auditēto konsolidēto finanšu pārskatu par gadu, kas beidzās 2021. gada 31. decembrī.
6. Peļņa uz akciju
| 01.04.2021- | 01.04.2020- | 01.01.2021- | 01.01.2020- | |
|---|---|---|---|---|
| 30.06.2021 | 30.06.2020 | 30.06.2021 | 30.06.2020 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Pārskata perioda peļņa/zaudējumi | (326 625) | (382 581) | (296 871) | (817 726) |
| Citi pārskata perioda apvienotie ienākumi pēc nodokļiem | - | - | ||
| Kopā pārskata perioda apvienotie ienākumi/zaudējumi | ||||
| pēc nodokļiem | (326 625) | (382 581) | (281 483) | (817 726) |
| Peļņa un apvienotie ienākumi/zaudējumi attiecināmie uz: | - | - | ||
| Koncerna Mātes sabiedrības akcionāriem | (326 625) | (382 161) | 281 483 | (816 770) |
| Nekontrolējošo līdzdalību | - | (420) | - | (956) |
| (326 625) | (382 581) | 281 483 | (817 726) | |
| HansaMatrix AS akciju skaits | 1 829 381 | 1 829 381 | 1 829 381 | 1 829 381 |
| Peļņa uz 1 akciju | -0.179 | (0.209) | 0.154 | (0.446) |
| HansaMatrix AS darbinieku akciju opciju skaits | 9 050 | 3 000 | 9 050 | 3 000 |
| EIB izsniegtais "warrants" | 205 298 | 205 298 | 205 298 | 205 298 |
| Mazinātā peļņa uz 1 akciju | -0.160 | (0.188) | 0.138 | (0.401) |
7. Normalizētā neto peļņa
Normalizētās neto peļņas aprēķins 2020. gada Q1-Q2 un 2021. gada Q1-Q2:
| 01.04.2021 - |
01.01.2021 - |
01.04.2020 - |
01.01.2020 - |
|
|---|---|---|---|---|
| 30.06.2021 EUR |
31.03.2021 EUR |
30.06.2020 EUR |
31.03.2020 EUR |
|
| Neto peļņa | (326 625) | 45142 | (382 581) | (435 145) |
| Zaudējumi/Ienākumi no ieguldījumiem asociētajos uzņēmumos | 196 110 | 185 197 | 188 924 | 140 778 |
| EIB konvertējamā garantijas vērtspapīra patiesās vērības izmaiņu uzkrājumi |
504 402 | 209 009 | - | - |
| EIB aizdevuma patiesās vērtības izmaiņu uzkrājumi | 82 459 | 83 446 | 65 979 | 65 980 |
| Procentu izdevumi saistīti ar operatīvo nomu | 32 110 | 32 914 | 12 554 | 14 084 |
| Atliktais uzņēmuma ienākuma nodoklis | - | - | - | - |
| Normalizētā neto peļņa | 488 456 | 555 708 | (115 124) | (214 303) |
Normalizētās neto peļņas aprēķins no 2016. gadam līdz 2020. gadam, 2020. gada 6 mēnešiem un 2021. gada 6 mēnešiem:
| 01.01.2021- 30.06.2021 EUR |
01.01.2020- 31.12.2020 EUR |
01.01.2020- 30.06.2020 EUR |
01.01.2019- 31.12.2019 EUR |
01.01.2018- 31.12.2018 EUR |
01.01.2017- 31.12.2017 EUR |
01.01.2016- 31.12.2016 EUR |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Neto peļņa | (281 483) | (817 726) | (551 612) | 207 888 | 781 018 | 1678990 | 551 197 |
| Zaudējumi/Ienākumi no ieguldījumiem asociētajos uzņēmumos |
381 307 | 329 702 | 325 146 | 623 202 | 483 143 | 107 712 | 16 637 |
| EIB konvertējamā garantijas vērtspapīra patiesās vērības izmaiņu uzkrājumi |
713 411 | - | 306 555 | - | - | - | - |
| EIB aizdevuma patiesās vērtības izmaiņu uzkrājumi |
165 905 | 131 959 | 293 738 | 246 346 | 8 117 | - | - |
| Procentu izdevumi saistīti ar operatīvo nomu |
65 024 | 26 638 | 123 053 | 66 088 | - | - | - |
| Atliktais uzņēmuma ienākuma nodoklis |
- | - | - | - | - | (451 051) | 21 251 |
| Normalizētā neto peļņa | 1 044 164 | (329 427) | 496 880 | 1 143 524 | 1 272 278 | 1 335 651 | 589 085 |
8. Izmaksātās un ierosinātās dividendes
- gada 11. jūnijā HansaMatrix izmaksāja dividendes 54 881,43 EUR apmērā (piecdesmit četrus tūkstošus astoņus simtus astoņdesmit vienu EUR 43 centus) jeb 0,03 EUR(trīs centus) par akciju.
| N.p.k. | ASR, definīcija, komponentes | Aprēķinā izmanto pagātnes vai |
ASR noderīgums | Koncerns izmanto ASR |
|---|---|---|---|---|
| nākotnes finanšu pārskatu rādītājus |
||||
| 1 | EBIT: Operatīvā peļņa | Pagātnes | Norāda uz uzņēmuma spēju radīt pietiekamu naudas plūsmu, lai gūtu peļņu, atmaksātu parādus, maksātu nodokļus un finansētu uzņēmējdarbību. |
Likviditātes kontrolei un pelnītspējas un naudas plūsmas novērtēšanai |
| 2 | EBIT rentabilitāte: EBIT/ ieņēmumi | Pagātnes | Parāda to ieņēmumu īpatsvaru, kas ir pieejami, lai segtu ar pamatdarbību nesaistītas izmaksas. |
Rentabilitātes novērtēšanai |
| 3 | EBITDA: Operatīvā peļņa + Nolietojums un amortizācija |
Pagātnes | Parāda saimnieciskās naudas plūsmas, pirms izmaiņās apgrozāmajos līdzekļos, orientējošo apmēru. |
Likviditātes kontrolei un pelnītspējas un naudas plūsmas novērtēšanai |
| 4 | EBITDA rentabilitāte: EBITDA/ ieņēmumi |
Pagātnes | Norāda uz uzņēmuma spēju ģenerēt naudas plūsmu no saimnieciskās darbības. |
Rentabilitātes novērtēšanai |
| 5 | Normalizēta neto peļņa: Neto peļņa kurai atņemti vai pieskaitīti būtiskākie izdevumi vai ienākumi, kas nav saistīti ar faktiskiem naudas izdevumiem vai ienākumiem (izņemot nolietojumu) |
Pagātnes | Norāda uz uzņēmuma pelnītspēju, nodrošinot labākas starp periodu salīdzināšanas iespējas. |
Likviditātes kontrolei un pelnītspējas un naudas plūsmas novērtēšanai |
| 6 | P/E rādītājs: Akcijas cena/ Neto peļņa uz 1 akciju |
Pagātnes | Var tik izmantots secinājumu izdarīšanai vai Koncerna akcijas tirgus vērtība Nasdaq Riga ir pārvērtēta vai nenovērtēta, salīdzinājumā ar citām līdzīgām kompānijām, vai tirgus vidējo rādītāju |
Akciju relatīvās vērtības noteikšanai |
| 7 | Normalizētais P/E rādītājs: Akcijas cena / Normalizētā neto peļņa uz 1 akciju |
Pagātnes | Var tik izmantots secinājumu izdarīšanai vai Koncerna akcijas tirgus vērtība Nasdaq Riga ir pārvērtēta vai nenovērtēta, salīdzinājumā ar citām līdzīgām kompānijām, vai tirgus vidējo rādītāju |
Akciju relatīvās vērtības noteikšanai |
9. Alternatīvo snieguma rādītāju definīcijas
| 8 | Neto peļņas rentabilitāte: Neto peļņa/ ieņēmumi |
Pagātnes | Norāda uz uzņēmuma spēju ģenerēt peļņu |
Rentabilitātes novērtēšanai |
|---|---|---|---|---|
| 9 | Normalizētā neto peļņas rentabilitāte: Normalizētā neto peļņa/ ieņēmumi |
Pagātnes | Norāda uz uzņēmuma spēju ģenerēt peļņu |
Rentabilitātes novērtēšanai |
| 10 | Normalizētā ROA: Normalizēta neto peļņa/ Aktīvu kopsumma |
Pagātnes | Norāda cik efektīvi peļņas ģenerēšanai tiek izmantoti aktīvi |
Aktīvu rentabilitātes novērtēšanai |
| 11 | Normalizētā ROE: Normalizēta neto peļņa / Pašu kapitāls |
Pagātnes | Norāda cik efektīvi peļņas ģenerēšanai tiek izmantots pašu kapitāls |
Pašu kapitāla rentabilitātes novērtēšanai |
| 12 | Likviditātes rādītājs: Apgrozāmie līdzekļi/ Īstermiņa saistības |
Pagātnes | Norāda cik lielā mērā apgrozāmie līdzekļi sedz īstermiņa saistības |
Likviditātes novērtēšanai |
| 13 | Normalizētā ieguldītā kapitāla rentabilitāte (ROCE): Normalizēta neto peļņa / (Aktīvu kopsumma-Īstermiņa saistības) |
Pagātnes | Norāda cik efektīvi peļņas ģenerēšanai tiek izmantots ieguldītais kapitāls |
Ieguldītā kapitāla rentabilitātes novērtēšanai |
| 14 | Saliktā ikgadējā pieauguma likme (CAGR): (Pēdējā perioda vērtība/Pirmā perioda vērtība)^(1/Periodu skaits)-1. Parāda kāda rādītāja izaugsmes vai samazinājuma konstantu gada % apmēru kādā periodā. |
Pagātnes | Norāda uz kāda finanšu rādītāja izaugsmes apmēru kādā laika posmā, pieņemot izaugsmi vienādā apmērā katra šī laika posma vienādajā periodā |
Finanšu rādītāju dinamikas novērtēšanai |
Pievienoti divi ASR- Nr. 6 un Nr. 8, lai atspoguļotu rentabilitātes normas gan tīrajai, gan normalizētajai peļņai, kā arī nepieciešamības gadījumā aprēķinātu P/E, izmantojot gan tīro, gan normalizēto peļņu. Ir mainīti nosaukumu ASR Nr. 5., 7., 9., 10., 11. un 13., lai labāk atspoguļotu šo rādītāju būtību.