AI assistant
HansaMatrix — Annual Report 2020
Apr 26, 2021
2239_rns_2021-04-26_2aa5e811-23a0-4080-94fe-98b3bca258c2.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer


AKCIJU SABIEDRĪBA "HANSAMATRIX" VIENOTAIS REĢISTRĀCIJAS NUMURS 40003454390
2020. GADA KONSOLIDĒTAIS UN KONCERNA MĀTES SABIEDRĪBAS PĀRSKATS
Sagatavots saskaņā ar Eiropas Savienībā apstiprinātajiem Starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem un neatkarīgu revidentu ziņojums
Rīga, 2021
SATURS
| Vispārīga informācija | 3 |
|---|---|
| Vadības ziņojums | 10 |
| Paziņojums par vadības atbildību | 20 |
| Apvienoto ienākumu pārskats | 21 |
| Finanšu stāvokļa pārskats | 22 |
| Naudas plūsmas pārskats | 24 |
| Pašu kapitāla izmaiņu pārskats | 24 |
| Finanšu pārskata pielikums | 27 |
| Citi finanšu pārskata pielikumi | 86 |
Vispārīga informācija
| Koncerna Mātes sabiedrības nosaukums | HansaMatrix | |||
|---|---|---|---|---|
| Koncerna Mātes sabiedrības juridiskais statuss | Akciju sabiedrība | |||
| Koncerna Mātes sabiedrības reģistrācijas numurs, |
40003454390 | |||
| vieta un datums | Rīga, 1999. gada 30. jūlijā | |||
| Veikta pārreģistrācija komercreģistrā | Rīga, 2002. gada 27. decembrī | |||
| Koncerna Mātes sabiedrības juridiskā adrese | Akmeņu iela 72, Ogre, Latvija, LV-5001 | |||
| Koncerna Mātes sabiedrības lielākie akcionāri (virs 5% no pamatkapitāla) 2020. gada 31.decembra dienas beigas |
SIA "MACRO RĪGA" (34,07%) | |||
| "ZGI-4" AIF, KS (15,06%) | ||||
| "Swedbank" AS klientu konti (14,30%) | ||||
| Komandītsabiedrība " BaltCap Latvia Venture Capital FundA" (9,95%) |
||||
| Komandītsabiedrība "FlyCap Investment Fund I AIF" (9,61%) | ||||
| IPAS "CBL Asset Management" (6,56) | ||||
| "Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrība" AS pārvaldītie fondi (5,10%) |
||||
| Koncerna Meitas sabiedrības | SIA "HansaMatrix Ventspils" (100%) | |||
| SIA "HansaMatrix Innovation" (100%) | ||||
| SIA "HansaMatrix Pārogre" (100%) | ||||
| SIA "Zinātnes Parks" (100%) | ||||
| Revidenti | SIA "Ernst & Young Baltic" | |||
| Muitas iela 1A, Rīga | ||||
| Latvija, LV-1010 | ||||
| Licence Nr. 17 | ||||
| Diāna Krišjāne | ||||
| RR zvērināta revidente | ||||
| Sertifikāts Nr. 124 | ||||
| Finanšu gads | 2020. gada 1. janvāris – 31. decembris |
Valde
Valde ir koleģiāla institūcija, kam ir uzticēta AS "HansaMatrix" (turpmāk tekstā "Sabiedrība") darbības vadība. Valdes locekļus ievēl Padome, kas ievēl arī vienu Valdes locekli par Valdes priekšsēdētāju. Saskaņā ar Sabiedrības statūtiem, Valdes locekļi tiek ievēlēti uz nenoteiktu laiku.
Saskaņā ar Sabiedrības Statūtiem Valdes priekšsēdētājam ir tiesības pārstāvēt Sabiedrību kā vienīgajam pārstāvim attiecībās ar trešajām personām. Sabiedrību var pārstāvēt arī divi Valdes locekļi kopīgi.
Pārskata sastādīšanas datumā Sabiedrības Valdi trīs personu sastāvā veido Valdes priekšsēdētājs un divi Valdes locekļi.

Ilmārs Osmanis Ilmārs Osmanis ir Sabiedrības Valdes priekšsēdētājs. Iecelšanas datums: 2015.gada 30.decembris
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
-
- Zinātnes parks, SIA – Valdes priekšsēdētājs
- Macro Rīga, SIA Valdes loceklis
- Lightspace Technologies, SIA Valdes priekšsēdētājs
- LEO Pētījumu centrs, SIA Padomes loceklis
- LEITC, SIA Padomes loceklis
- Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija Valdes loceklis
- Eurolcds, SIA Valdes loceklis
Piederošo akciju skaits:
- tieši: 0
- netieši (caur Macro Rīga, SIA): 623 198 akcijas (34,07%)
Piederošo akciju opciju skaits: 2400 (uz 26.04.2021.)
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- Macro Rīga, SIA (100%)
- Lightspace Technologies, SIA (12.77%)
Ilmārs Osmanis ir ieguvis augstāko izglītību radioelektronikas inženierzinātnē, kam vēlāk pievienojis MBA studijas, kas netika pabeigtas biznesa projektu straujās attīstības dēļ. Viņa uzņēmējdarbības pieredze ietver veiksmīgu elektronisko komponentu izplatīšanas uzņēmuma SIA "Macro Rīga", radīšanu Baltijas valstīs, kura bizness vēlāk tika veiksmīgi pārdots. Pēdējos 15 gadus viņš ir veltījis Sabiedrības izveidei un strādājis kā uzņēmuma vadītājs, izveidojot Sabiedrību par vienu no modernākajām augsto tehnoloģiju ražošanas grupām Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, kura sastāv no 3 ražošanas rūpnīcām un nodarbina ap 240 darbinieku. 2014. gadā veicis menedžmenta izpirkumu un 2016. gadā veicis kapitāla piesaisti un uzņēmuma kotēšanu Nasdaq Baltic galvenajā sarakstā.

Jānis Sams Jānis Sams ir Sabiedrības Valdes loceklis un operacionālais vadītājs. Iecelšanas datums: 2020. gada 8. decembris
Ieņemamie amati citās uzņēmējdarbībās:
- HansaMatrix Pārogre, SIA Valdes loceklis
- HansaMatrix Ventspils, SIA Valdes loceklis
- Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija Valdes loceklis
Piederošo akciju skaits: 0 Piederošo akciju opciju skaits: 0
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās: nav līdzdalības
Pirms pievienošanās HansaMatrix Jāņa Sama profesionālā darbība 12 gadus ir bijusi saistīta ar elektronikas ražošanu, ieņemot funkciju vadītāja amatu starptautiskos uzņēmumos. Papildus Jānis šobrīd darbojas Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas valdē. Viņš ieguvis Latvijas Tehniskās Universitātes Maģistra grādu visaptverošā kvalitātes vadībā, kā arī inženiera grādu ražošanas automatizācijā.

Māris Macijevskis
Māris Macijevskis ir Sabiedrības Valdes loceklis un Finanšu direktors. Iecelšanas datums: 2018.gada 16.februāris
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- Zinātnes parks, SIA Valdes loceklis
- HansaMatrix Innovation, SIA Valdes loceklis
- IQ Capital, SIA Valdes loceklis
- Latvijas Skvoša federācija, Biedrība Valdes priekšsēdētājs
- FTG, SIA Valdes loceklis
- Piederošo akciju skaits: 300
Piederošo akciju opciju skaits: 3500 (uz 26.04.2021.)
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- IQ Capital SIA (100%)
- FTG, SIA (33.33%)
Māris Macijevskis strādā Sabiedrībā kopš 2017.gada. Māra iepriekšējā pieredze ir 15 gadus saistīta ar banku sektoru, viņš ir bijis Lielo uzņēmumu apkalpošanas daļas/direkcijas vadītājs AS Citadele banka. Māris Macijevskis ir ieguvis Bakalaura grādu ekonomikā un biznesa vadībā Rīgas Ekonomikas Augstskolā, maģistra grādu starptautiskajā ekonomikā Latvijas Universitātē un CFA (Certified Financial Analyst) sertifikātu.
Izmaiņas Sabiedrības Valdē:
- gada 24. novembrī HansaMatrix padome pieņēma lēmumu veikt izmaiņas valdes sastāvā. Papildus valdes priekšsēdētājam Ilmāram Osmanim un valdes loceklim, finanšu direktoram Mārim Macijevskim valdē no jauna ir iecelts uzņēmuma operacionālais vadītājs (COO) Jānis Sams.
Padome
Sabiedrības Padome ir koleģiāla institūcija, kas īsteno uzraudzību pār Sabiedrības pamata darbībām un pār Valdes lēmumu pieņemšanu, ja tas nepieciešams. Šī pārskata datumā Sabiedrības Padome sastāv no 5 Padomes locekļiem, ko Akcionāru sapulce ir ievēlējusi uz termiņu, kas nepārsniedz 5 gadus. Padomes locekļi no sava vidus ievēl Padomes priekšsēdētāju un vienu Padomes priekšsēdētāja vietnieku.
Pārskata sastādīšanas datumā Sabiedrības Padomi 5 personu sastāvā veido Padomes priekšsēdētājs, Padomes priekšsēdētāja vietnieks un trīs Padomes locekļi.
Andris Bērziņš
Andris Bērziņš ir Sabiedrības Padomes priekšsēdētājs. Iecelšanas datums: 2020. gada 22. maijs Pilnvaru termiņš: 2025.gada 21.maijs Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- RĪGAS EVAŅĢĒLISKĀ DRAUDZE Valdes priekšsēdētājs
- TechHub Riga, Nodibinājums Valdes loceklis
- KBZ, Sabiedrība ar ierobežotu atbildību Valdes priekšsēdētājs
- TechChill, Nodibinājums Valdes loceklis
- Sonarworks, SIA Padomes loceklis
- Nordigen Solutions, SIA Valdes priekšsēdētājs
Piederošo akciju skaits: 0 Andris Bērziņš ir neatkarīgs padomes loceklis.
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- KBZ, Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (100%)
- TechChill, Nodibinājums (patiesā labuma guvējs)
Andris Bērziņš ir uzņēmējs un vadītājs ar plašu pieredzi C līmeņa lomās straujas izaugsmes un globālos ar riska kapitāla investīcijām nodrošinātu, jaunizveidotu uzņēmumu vadībā (angļu valodā – "startup"). Viņš ir ieguvis MBA grādu Stenfordā (profesionālais maģistra grāds uzņēmumu un organizāciju vadīšanā) un viņam ir plaša pieredze investīciju, stratēģiju un uzņēmējdarbības attīstīšanā, pārdošanas, mārketinga un produktu vadībā visā Eiropā un ASV. Andrim Bērziņam ir pieredze globālo tehnoloģiju jaunizveidotu uzņēmumu (angļu valodā – "startup") attīstīšanā no sākotnējās stadijas līdz pat uzņēmuma straujai izaugsmei.
Normunds Igolnieks
Normunds Igolnieks ir Sabiedrības padomes loceklis. Iecelšanas datums: 2020. gada 22. maijs Pilnvaru termiņš: 2025. gada 21. maijs
Pārstāv ZGI Capital pārvaldītā izaugsmes riska kapitāla fonda ZGI-4 piederošās 275 562 akcijas. Piederošo akciju skaits: 0
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- KOOL LATVIJA, SIA Padomes loceklis
- Mārupes Metālmeistars, SIA Padomes priekšsēdētājs
- ZGI Capital, SIA alternatīvo fondu pārvaldnieks– valdes priekšsēdētājs
- I factor, SIA- valdes loceklis
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- ZGI Capital, SIA alternatīvo fondu pārvaldnieks (26%)
- I factor, SIA (100%)
- KOOL CONSTRUCTION, SIA (patiesā labuma guvējs)
Normunds Igolnieks kopš 2011.gada ir valdes priekšsēdētājs un partneris ZGI Capital, kas ir viens no vispieredzējušākajiem riska kapitāla fondu pārvaldniekiem Baltijā. No 2001. gada līdz 2011. gadam N. Igolnieks ir bijis aktīvu pārvaldīšanas kompānijas SEB Investment Management valdes priekšsēdētājs, kā arī ieņēmis vairākus citus ar finanšu sektoru saistītus amatus.
Dagnis Dreimanis
Dagnis Dreimanis ir Sabiedrības Padomes loceklis. Iecelšanas datums: 2020. gada 22. maijs Pilnvaru termiņš: 2025. gada 21. maijs
Piederošo akciju skaits: 0 Dagnis Dreimanis pārstāv mazākuma institucionālo akcionāru intereses un BaltCap kopieguldījuma intereses SIA "Lightspace Technologies"
Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- DD Ventures SIA, Valdes loceklis
- UPRENT group, SIA Padomes loceklis
- Vika Wood, SIA, Padomes loceklis
- BaltCap AIFP SIA, Valdes priekšsēdētājs
- SOLVINA SIA, Valdes loceklis
- Latvian Capital Ventures SIA, Valdes loceklis
- Coffee Adress Holding, SIA, Padomes loceklis
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- DD Ventures SIA (100%)
- Latvian Capital Ventures SIA (57,5%)
Dagnis Dreimanis ir investīciju profesionālis ar 18 gadu pieredzi un pašlaik ir partneris BaltCap, kas ir vadošais riska kapitāla investors Baltijas valstīs. Dagnis ir pārvaldījis ieguldījumus vairāk kā 20 uzņēmumos dažādās nozarēs. Dagnis ir ieguvis bakalaura grādu biznesa administrācijā Slippery Rock Universitātē Pensilvānijā un ir ieguvis starptautisko CFA grādu. 2016.gadā viņš ir ieguvis EMBA grādu Kalifornijas Universitātē Losandželosā/ Nacionālajā Singapūras Universitātē, kā arī pabeidzis Vadības izglītības programmu profesionāliem valdes locekļiem Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūtā.
Ingrīda Blūma
Ingrīda Blūma ir Sabiedrības Padomes locekle. Iecelšanas datums: 2020. gada 22. maijs Pilnvaru termiņš: 2025. gada 21. maijs Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- RĪGAS PIENA KOMBINĀTS, AS Padomes locekle
- i-bloom, SIA Valdes locekle
- PN Project, AS Padomes loceklis
Piederošo akciju skaits: 0 Ingrīda Blūma ir neatkarīga padomes locekle.
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- i-bloom, SIA (100%)
Ingrīda Blūma ir ieguvusi maģistra grādu sociālo zinātņu programmā Stokholmas Universitātē Zviedrijā. Viņa ir papildus mācījusies INSEAD programmā "Advanced Management", kā arī stratēģiskās vadīšanas un līderības apmācības kursos Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankā (ERAB).
Ingrīdas Blūmas iepriekšējā darba pieredze ir saistīta ar banku sektoru, kurā viņa ir nostrādājusi vairāk nekā 20 gadus. Strādājot "Swedbank" AS (iepriekšējais nosaukums – AS "Hansabanka") kā valdes priekšsēdētāja, Ingrīda Blūma ir ieguvusi unikālu biznesa pieredzi banku industrijā un korporatīvā biznesa vidē. Viņas vadībā AS "Hansabanka" kļuva par lielāko banku Latvijā. Ingrīda Blūma ir bijusi arī SIA "Primekss", SIA "Pure Food" un AS "URSA Bank" padomes locekle.
Baiba Anda Rubesa
Baiba Anda Rubesa ir Sabiedrības Padomes locekle. Iecelšanas datums: 2020. gada 22. maijs Pilnvaru termiņš: 2025. gada 21. maijs Ieņemamie amati citās uzņēmējsabiedrībās:
- Rīgas Ekonomikas augstskolas- Stockholm School of Economics Rīgā, Nodibinājums Valdes locekle
- Novatore, SIA Valdes locekle
- RF Factor, SIA- Valdes locekle
- Coffee Address Holding, SIA- Padomes locekle
Piederošo akciju skaits: 0 Baiba Rubesa ir neatkarīga padomes locekle.
Līdzdalība citās uzņēmējsabiedrībās:
- RFactor, SIA (100%)
Baiba Anda Rubesa ir pieredzējusi starptautisku uzņēmumu vadītāja, ar plašu pieredzi korporatīvā pārvaldībā, vadīt prasmē, ilgtspējas prasībās un nozīmīgs papildinājums Sabiedrības padomē menedžmenta, līderības un sabiedrisko attiecību jomā, darbojoties kā neatkarīgā padomes locekle.
Rubesa strādā kā konsultante, un no 2019. gada iecelta Stokholmas Ekonomikas Augstskolas Rīgā padomē. No 2016. līdz 2019. gadam Baiba Rubesa bija Latvijas elektroenerģijas uzņēmuma Latvenergo padomes Cilvēkresursu komitejas locekle. No 2015. līdz 2018. gadam B. Rubesa bija valdes priekšsēdētāja un izpilddirektore kopuzņēmumā RB Rail, kas Baltijā veic Eiropas Savienības lielāko dzelzceļa infrastruktūras projekta Rail Baltica īstenošanu. Kopš 2014. gada viņa ir konsultāciju uzņēmuma RFactor īpašniece. Pirms tam viņa no 2010-2013.gadam ieņēma korporatīvās sociālās atbildības viceprezidentes amatu Statoil ASA, savukārt no 2008. līdz 2010. gadam Rubesa bija Statoil Azerbaijan direktore sadarbībai ar valsts iestādēm. No 2011. līdz 2013. gadam B. Rubesa bija EITI (Extractive Industries Transparency Initiative) padomes locekle un no 2012. līdz 2015.gadam - Citadele banka padomes locekle. No 2004. līdz 2007. gadam B.Rubesa vadīja Ārvalstu investoru padomi Latvijā, kā arī bija Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras viceprezidente Latvijā, no 2002. līdz 2009. gadam B. Rubesa bija DnB Nord bankas padomē. Pirms tam, no 2001.gada līdz 2008.gadam B.Rubesa bija Latvija Statoil izpilddirektore un no 1996.gada līdz 2000.gadam Statoil Baltic States mārketinga un sabiedrisko attiecību direktore.
Izmaiņas Sabiedrības Padomē:
HansaMatrix kārtējā akcionāru sapulcē 2020. gada 22.maijā tika ievēlēts jauns padomes sastāvs, kurā papildus esošajiem padomes locekļiem Andrim Bērziņam, Ingrīdai Blūmai un Dagnim Dreimanim, no jauna ievēlēti Normunds Igolnieks un Baiba Anda Rubesa. Lēmums stājas spēkā ar tā pieņemšanas brīdi. HansaMatrix padomes sastāvu atstājis Ivars Ķirsons, kurš padomē pārstāvēja ZGI Capital pārvaldītā izaugsmes riska kapitāla fonda ZGI-4 intereses. Ivars Ķirsons strādāja HansaMatrix padomē kopš 2019.gada 29.oktobra.
Informācija par akcijām un dividendēm
Informācija par Mātes sabiedrības akcijām:
| ISIN kods | LV0000101590 | ||
|---|---|---|---|
| Akcijas reģistrētas | Nasdaq Riga Baltijas galvenais saraksts | ||
| Biržas kods | HMX1R | ||
| Akciju veids | 100% parastās akcijas | ||
| Akcijām piemītošās tiesības | Tiesības uz dividenžu saņemšanu, likvidācijas kvotas saņemšanu un balsstiesībām | ||
| akcionāru sapulcē | |||
| Akcijas balsu skaits | Viena balss katrai akcijai | ||
| Vienas akcijas nominālvērtība | 1 EUR | ||
| Akciju kopējais skaits | 1 829 381 | ||
| Akcionāru skaits | 272 (2020. gada 31. decembrī) | ||
| Dividendes uz 1 akciju | 0 EUR par 2019. gadu | ||
| Dividendes/Normalizētā neto |
0% (2019. gada 31 decembrī) | ||
| peļņa | |||
| P/E rādītājs | -30,01 (2020. gada 31 decembrī) |
Rādītāju skaidrojums pieejams sadaļā Citi finanšu pārskata pielikumi "Alternatīvo snieguma rādītāju definīcijas".
Mātes Sabiedrības lielākie akcionāri uz 2020. gada 31.decembra dienas beigām:
| Sabiedrības lielākie akcionāri (virs 5% no pamatkapitāla) |
Piederošo Akciju un balsu skaits |
Procenti no pamatkapitāla | |
|---|---|---|---|
| Akcionārs | |||
| SIA "Macro Rīga" | 623 198 | 34,07% | |
| "ZGI-4" AIF KS | 275 562 | 15,06% | |
| AS SWEDBANK klientu konti | 259 943 | 14,30% | |
| KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" | 182 000 | 9,95% | |
| KS "FlyCap Investment Fund I AIF" | 175 738 | 9,61% | |
| IPAS "CBL Asset Management" pārvaldītie | 120 000 | 6,56% | |
| fondi | |||
| "Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes | 93 369 | 5,10% | |
| Sabiedrība" AS pārvaldītie fondi | |||
| Citi (zem 5%) | 99 571 | 5,35% | |
| KOPĀ: | 1 829 381 | 100,00% |
Vadības ziņojums
Ievads
Akciju sabiedrība "HansaMatrix" (turpmāk tekstā – HansaMatrix vai Mātes sabiedrība) ir viens no vadošajiem Baltijas valstu elektronisko sistēmu produktu izstrādātajiem un ražotājiem, kas kotēts Nasdaq Baltic galvenajā sarakstā. HansaMatrix koncernā (turpmāk tekstā – Koncerns) ietilpst sekojoši HansaMatrix 100% meitas uzņēmumi: SIA Hansamatrix Pārogre, SIA Hansamatrix Ventspils, SIA Hansamatrix Innovation un SIA Zinātnes parks. Mātes sabiedrība aktīvi darbojas industriālo sistēmu, datu tīklu infrastruktūras, lietu interneta (internet of things), kā arī medicīnas, un vairākos citos B2B (business-tobusiness) tirgus sektoros. HansaMatrix aktīvi attīsta zināšanu biznesu, produktu izstrādes kompetenci, inženieru komandu un veido inovāciju platformu nākotnes biznesa attīstībai. HansaMatrix ir 21 gada pieredze elektronikas ražošanas nozarē, un Mātes sabiedrības biznesa misija ir attīstīt pasaules līmeņa tehnoloģiju produktus un būt par konkurētspējīgu atbalstu tās klientiem pasaules globālajos tirgos.
Uzņēmējdarbības vide
- gads sākas ar par 2 nedēļām pagarinātām Ķīniešu jaunā gada brīvdienām un pilnīgu dažu Ķīnas provinču slēgšanu COVID-19 izplatības dēļ. Kopš 2020. gada februāra tas sāka ietekmēt piegādes ķēdes un dažus klientus. Vairāki klienti atlika pasūtījumus. Piegādes ķēžu saistībā mūsu Āzijas piegādātāji sāka darboties ar vairāku nedēļu kavēšanos un strādāja ar nepilnu noslodzi darbinieku pieejamības dēļ. Transporta tīkli sāka ierobežot uz vienu adresi izsūtamo materiālu svaru dienā.
Latvijas valdība 11. martā pasludināja ārkārtas situāciju un ieviesa virkni ierobežojumu korona vīrusa infekcijas izplatības ierobežošanai. HansaMatrix savās ražotnēs ieviesa ieteiktos veselības un drošības pasākumus un ražotnes turpināja darbību.
Faktori, kas ietekmēja ieņēmumu samazinājumu pirmajā pusgadā, gada griezumā, ir saistīti ar COVID-19 globālo izplatību un bija šādi: personāla drošības jautājumi, piegādes ķēžu traucējumi un klientu pieprasījuma vājināšanās.
Pēc sākotnējā krituma kopējā uzņēmējdarbības situācija mainījās 2020. gada vidū. Pieprasījums pēc datu pārraides tīklu tirgus sektora un telekomunikāciju tīklu produktiem piedzīvoja strauju pieaugumu, kā rezultātā palielinājās datu tīklu produktu tirgus sektora pasūtījumu apjoms.
2020.gada 4.ceturksnī ES un it īpaši Latvijā COVID-19 epidemioloģiskā situācija pasliktinājās. Neskatoties uz to, ka sākotnēji inficēšanās līmenis bija viens no zemākajiem ES, Latvija sasniedza tādu inficēšanās līmeni, kas prasīja vairāk pasākumu infekcijas ātruma samazināšanai. Attiecīgi Latvijas valdība izsludināja ārkārtas situāciju sākot ar 9. novembri, kas vēlāk tika pagarināta un turpinājās 2021.gadā.
COVID-19 izplatības dēļ, 2021. gadā joprojām spēkā ir ceļošanas ierobežojumi uz un no valstīm, kurās atrodas HansaMatrix mērķu klienti, kas ietekmē arī jaunu biznesu attīstību.
HansaMatrix ir apstiprinājusi darbinieku izolācijas, distancēšanās protokolus un pasākumus, un bez nopietna pārtraukuma turpināja ražošanas darbību. 2020. gada 4. ceturksnī globālajos transporta tīklos sākās jaunas negatīvas tendences - transporta kapacitātes deficīts, kā arī jaunais pusvadītāju ražošanas jaudas deficīts, kā rezultātā palielinājās elektronisko sistēmu ražošanā izmantoto pusvadītāju komponentu sagādes laiks. Sabiedrībai dažu komponentu deficīts rezultējās ražošanas procesa daļējā apturēšanā uz īsu - 1 ... 2 nedēļu gaidīšanas režīmu.
Raugoties nākotnē Koncerna vadība sagaida jaunu biznesa tendenci ekonomiskajos procesos arvien vairāk ienākot tehnoloģijām (lielāks datu joslas platums, vairāk robotikas un automatizācijas, vairāk attālināta darba, lielāka ES neatkarība ražošanā), atgūstoties no COVID-19 pandēmijas un gatavojoties lielākam tirgus pieprasījumam un straujākai biznesa izaugsmei pēc tam. Jārēķinās, ka nākamo 6-12 mēnešu laikā infekcijas situācija joprojām var traucēt normālu uzņēmējdarbību. Šāds risks ir jāņem vērā, līdz COVID-19 pandēmija tiek kontrolēta.
Koncerna darbības rezultāti
- gadā HansaMatrix koncerna ieņēmumi no līgumiem ar klientiem (turpmāk tekstā – ieņēmumi jeb apgrozījums) sasniedza 22,59 milj. EUR, par 8,21% samazinoties salīdzinājumā ar 2019. gada ieņēmumiem 24,61 milj. EUR apmērā.
Pārskata periodā EBITDA sasniedza 3,081 milj. EUR, kas ir 18,08% samazinājums salīdzinājumā ar 3,761 milj. EUR 2019. gadā; Koncerna neto peļņa bija negatīva 0,552 milj. EUR salīdzinājumā ar 2019. gada neto peļņu 0,208 milj. EUR apmērā.
Ieņēmumus un EBITDA rezultātu 2020. gadā ietekmēja COVID-19 globālā izplatība, kas ietekmēja un radīja problēmas tādos uzņēmējdarbības vides faktoros kā personāla drošības jautājumi, piegādes ķēdes traucējumi un transporta tīkla traucējumi. COVID-19 ir ietekmējis uzņēmuma darbību jau no 2020. gada janvāra otrās puses, kad vīruss ieguva impulsu Ķīnā un Āzijā, radot būtiskus traucējumus uzņēmuma piegādes ķēdē no šā reģiona. Dažus Koncerna klientus, galvenokārt industriālā, lietu interneta (IoT) un citos sektoros, ietekmēja pandēmijas situācija, lai gan tajā pat laikā turpinājās pozitīvā tirgus tendence, kas sākās 2020. gada 3. ceturksnī – pieprasījuma pieaugums datu tīklu un medicīnas ierīču sektoros.
- gadā R&D apgrozījums sasniedza 1,645 milj. EUR, samazinoties par 27,74% salīdzinājumā ar 2019 gada attiecīgo apgrozījumu 2,278 milj. EUR apmērā. 2020 gadā R&D apgrozījums veidoja 7,3% no kopējā Koncerna konsolidētā apgrozījuma.
R&D pārdošanas apjoma samazinājums 2020. gadā skaidrojams ar pētniecības un atīstības pakalpojumu optikas un fotonikas jomā samazinājumu un augsto tehnoloģiju optikas un fotonikas ierīču ražošanas samazinājumu, atspoguļojot COVID-19 ārkārtas situācijas ietekmi uz P&A tēriņu budžetiem nozarē.
- gadā neto peļņas maržu ietekmēja samazinātie ieņēmumi un fiksēto izmaksu bāzes līmenis, procentu maksājumu uzkrājumi Eiropas Investīciju bankas finansējumam, asociētā uzņēmuma zaudējumu daļa un EIB konvertējamo garantijas vērtspapīru vērtības izmaiņu izmaksu pieaugumu Hansamatrix akciju tirgus cenas pieauguma dēļ.
Rādītāju, kas minēti šajā sadaļā skaidrojums pieejams sadaļā Citi finanšu pārskata pielikumi "Alternatīvo snieguma rādītāju definīcijas".
Mātes sabiedrības darbības rezultāti
- gada pārskata periodu HansaMatrix Mātes sabiedrība noslēdza ar neto apgrozījumu 21,39 milj. EUR, kas ir par 7,27% mazāk, salīdzinot ar 23,06 milj. EUR iepriekšējā periodā. Pārskata periodā EBITDA sasniedza 1,172 milj. EUR, samazinoties par 27,97% salīdzinājumā ar 1,627 milj. EUR 2019. gadā; neto peļņa bija negatīva un sastādīja 0,656 milj. EUR salīdzinājumā ar 2019. gada neto peļņu 0,324 milj. EUR apmērā.

Asociētā uzņēmuma darbības rezultāti
SIA Lightpace Technologies konsolidētie ieņēmumi 2020. gadā sasniedza 0,49 milj. EUR (2019. gadā – 0,69 milj. EUR), un pārskata gads tika pabeigts ar neto zaudējumiem 0,82 milj. EUR apmērā, kas ir ievērojams uzlabojums salīdzinājumā ar 2019. gada neto zaudējumu rezultātu 1,67 milj. EUR apmērā. 2020. gada 31. decembrī Lightspace Technologies kopējie aktīvi bija 11,2 milj. EUR salīdzinājumā ar 10,2 milj. EUR iepriekšējā gada beigās.
SIA Lightspace Technologies segs pārskata perioda un iepriekšējo periodu zaudējumus piesaistot jaunus ieguldījumus produktu izstrādei un peļņas nākotnē nodrošināšanai.
Koncerna ieņēmumi no līgumiem ar klientiem pārskata periodā
HansaMatrix lielākā daļa ieņēmumu no līgumiem ar klientiem gūti sadarbībā ar Baltijas valstu klientiem (44%), Ziemeļvalstu klientiem (22%) un pārējo ES valstu klientiem (21%) (turpmāk tekstā – ieņēmumi jeb apgrozījums). 2020.gadā apgrozījuma pieaugums tika novērots ārpus ES valstīs, visos pārējos ģeogrāfiskajos reģionos ieņēmumi samazinājās.
- gadā ārpus ES gūtie ieņēmumi auguši par 79% salīdzinājumā ar 2019. gadu. Tas skaidrojams ar jaunu klientu piesaisti, galvenokārt attīstītajās valstīs ārpus ES. Salīdzinot ar 2019. gadu, ieņēmumu samazināums citās ES valstīs, Baltijas valstīs un Ziemeļvalstīs 2020. gadā bijis attiecīgi 23%, 21% un 4%.
| Koncerna ieņēmumi, tūkst. EUR |
2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Baltijas reģions | 7 689 | 9 125 | 9 462 | 10 355 | 9 890 |
| Ziemeļvalstis | 5 206 | 5 238 | 5 841 | 6 348 | 5 007 |
| Pārējās ES valstis | 4 066 | 4 679 | 5 777 | 6 315 | 5 844 |
| Ārpus ES | 608 | 508 | 1 593 | 2 849 |


HansaMatrix ieņēmumi tiek gūti šādos piecos galvenajos tirgus sektoros: datu tīklu infrastruktūras produkti, lietu internets (Internet of Things), industriālie produkti, optikas un fotonikas produkti un pārējie produkti. 2019. gada 1. ceturksnī HansaMatrix sāka uzrādīt ieņēmumus jaunā tirgus sektorā, proti, optikas un fotonikas produktu ražošanā, nodalot to no pārējo produktu ražošanas. Iepriekšējo gadu apgrozījums koriģēts, atdalot optikas un fotonikas sektora apgrozījumu no pārējo produktu segmenta apgrozījuma.
Divi lielākie tirgus sektori 2020. gadā bija datu tīklu infrastruktūras un industriālo klientu. Ieņēmumi katrā no šiem sektoriem veidoja attiecīgi 45% un 39% no kopējā apgrozījuma. Datu tīklu infrastruktūras tirgus sektorā bija vērojams neliels pieaugums par 3%, citu produktu sektorā ieņēmumi arī palielinājās par 21%. Industriālo produktu, optikas un fotonikas un lietu interneta sektoru ieņēmumi 2020.gadā samazinājās attiecīgi par 11%, 41% un 34% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.
| Koncerna ieņēmumi, tūkst.EUR | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Datu tīklu infrastruktūra | 7 055 | 10 191 | 9 884 | 9 788 | 10 060 |
| Lietu internets Industriālie produkti |
1 031 6 141 |
1 075 6 737 |
1 314 7 462 |
1 686 9 856 |
1 117 8 777 |
| Optikas un fotonikas produkti | 347 | 707 | 1 429 | 2 153 | 1 272 |
| Pārējie produkti | 2 388 | 940 | 1498 | 1 128 | 1 364 |

Investīcijas
2020.gadā HansaMatrix ieguldījis 0,84 milj. EUR ražošanas jaudas palielināšanā, pētniecības pamatlīdzekļos, testa sistēmu un jaunu produktu izstrādē.
Pārskata periodā HansaMatrix turpināja veikt investīcijas tehnoloģiskajās iekārtās un turpināja realizēt ERAF darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A" 1.2.1.4. pasākuma "Atbalsts jaunu produktu ieviešanai ražošanā"" projekta Nr.1.2.1.4/16/A/021 "Volumetrisku trīs
dimensiju attēlu veidošanas iekārtu un to sastāvdaļu eksperimentālās ražošanas izveide". Kopējās un ERAF finansējuma attiecināmās izmaksas ir 2,9 milj. EUR. Plānotais ERAF finansējums ir 1 milj. EUR, kas veido 35% no kopējām attiecināmajām izmaksām.
Ieguldījumi asociēto sabiedrību kapitālā
SIA "Lightspace Technologies" ir 3D fotonikas un optisko risinājumu uzņēmums, kurš ir kļuvis par globālu tehnoloģiju līderi AR VR multi fokālo galvas, ka arī nākotnes 3D attēlu displeju tehnoloģiju izstrādē, ar pielietojumiem medicīnā, zinātnē, aizsardzības industrijā, kā arī spēļu, izklaides un multi mediju jomās.
- gadā HansaMatrix bija veicis ieguldījumus SIA "Lightspace Technologies" 0,5 milj. EUR apmērā, no kuriem visu summu konvertējama aizdevuma veidā. Pārskata perioda beigās HansaMatrix ieguldījumi (Koncerna līmenī) SIA "Lightspace Technologies" bija 7,191 milj. EUR, no kuriem konvertējamais aizdevums 4,962 milj. EUR apmērā un apmaksātā pamatkapitāla bilances vērtība 2,229 milj. EUR apmērā.
SIA "Lightspace technologies" dalībnieku struktūra ir šāda: AS "HansaMatrix"- 49,86%, KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" – 27,07%, Ilmārs Osmanis – 12,77%, KS "AIF Imprimatur Capital Technology Venture Fund" – 7,8%, KS "AIF Imprimatur Capital Seed Fund – 2,5%.
Konvertējamā aizdevuma mērķis SIA "Lightspace Technologies" ir optiski dziļu 3D attēlu displeja tehnoloģiju attīstība un uz tām balstītu inovatīvu produktu izstrāde. Viens no SIA "Lightspace Technologies" aktīviem ir 100% īpašumtiesības Delaware reģistrētajā Lightspace Technologies, Inc, kam pieder aptuveni desmit volumetrisko daudzslāņu ekrānu telpiski dziļu 3D ekrānu patentu, kas aizsargā izgudrojumu lielākajā pasaules daļā, ieskaitot ASV, Eiropu, Ķīnu, Koreju un citas teritorijas.
Tā ir arī daļa no HansaMatrix, uz ieguldījumiem produktos balstītās, attīstības stratēģijas realizēšanas, kas paredz ieguldījumus pamatkapitālā uzņēmumiem, kam var realizēt sinerģijas ar AS "HansaMatrix" integrēto ražošanas pakalpojumu un SIA "HansaMatrix Innovation" inženieru un zināšanu resursu izmantošanu, un kas var nodrošināt jaunu augstas pievienotās vērtības produktu ražošanas uzsākšanu 1 līdz 2 gadu periodā.
Ieguldījumi meitas sabiedrību kapitālā
SIA Zinātnes parks attīsta industriālu rūpnieciskā nekustamā īpašumā projektu, kas atrodas lidostas Rīgas apkārtnē.
-
gada 25. septembrī HansaMatrix ieguva 25,33% no SIA Zinātnes parka akcijām par 5 tūkstošiem EUR un SIA Zinātnes Parks kļuva par 100% HansaMatrix meitas uzņēmumu.
-
gadā HansaMatrix ir veicis papildus 243 tūkst. EUR ieguldījumu konvertējama aizdevuma veidā sabiedrībai SIA Zinātnes Parks, kas galvenokārt izmantots zemes gabala nomai no VAS "Starptautiskā lidosta Rīga", indstriālā parka ēku tehniskā projekta izstrādei un kredīta maksājumiem AS "SEB banka".
Uz pārskata perioda beigām kopējās investīcijas SIA Zinātnes parks sastādīja 1,870 milj. EUR, kas sastāv no konvertējama aizdevuma 1,066 milj. EUR un apmaksātā kapitāla 0,805 milj. EUR.
Pētniecība un attīstība
Sākot no 2017. gada 1. ceturkšņa HansaMatrix grupā jauno produktu un tehnoloģiju attīstības aktivitātes un aktīvi tika koncentrēti 100% grupas meitas sabiedrībā - SIA "HansaMatrix Innovation".
Pēdējo gadu laikā SIA "HansaMatrix Innovation" (AS "HansaMatrix" 100% meitas sabiedrība) R&D inženieru un pētnieku komandas ir attīstījušas pasaules līmeņa kompetences dažos elektrooptikas virzienos, kā piemēram, AR/VR (virtuālās un papildinātās realitātes) ierīces; stiklā projicējamu attēlu displeju optiskās sistēmas; augstas ātrdarbības attēlu un strukturētās gaismas projekcijas sistēmas, kā arī dator redzes iekārtas. Uzsākta arī medicīnas produktu izstrāde atbilstoši ISO13485 kvalitātes vadības sistēmai un EN60601-1 drošības standartiem. Gūta pieredze vairākās jaunās tehniskajās jomās, t.sk. augstas precizitātes strāvas vadībā, kā arī plastmasas izliešanas un pārliešanas tehnoloģijā.
- gadā Koncerns bija iesaistīts pētniecībā un attīstībā 4 dažādos Eiropas Savienības iestāžu līdzfinansētos tehnoloģiju P&A projektos, kas sīkāk aprakstīti 8.piezīmē Citi darbības ienākumi attiecībā uz ienākumiem no pētniecības dotāciju atzīšanas.
Lielākā daļa SIA "HansaMatrix Innovation" R&D apgrozījuma saistīta ar asociēto sabiedrību SIA "Lightspace technologies".
Asociētās sabiedrības SIA "Lightspace Technologies" darbības apskats
LightSpace Technologies daudz funkcionālā optisko sistēmu izstrādes komanda nesen pabeidza papildinātās realitātes (AR) galvas displeja projektu IG1000. Pirmo reizi publikai tas tika demonstrēts 3.-4. Februārī San Francisco, SPIE AR MR VR 2020 konferences un izstādes laikā. Vienā izstādes telpā ar visiem labākajiem AR produktiem, tai skaitā Microsoft Hololens 2, Magic Leap ML1, u.c. LightSpace IG1000 demonstrēja savas attēla priekšrocības un izcilo kvalitāti.
Galvenās atšķirības – IG1000 ir pirmais multi fokālais galvas displejs, kas nodrošina acīm reālu 3D attēlu akomodāciju (fokusa attālumu). IG1000 galvas displeja ilgstoša lietošana nerada acu sasprindzinājumu, smadzeņu stresu, galvas sāpes un citus simptomus, kas saistīti ar tā saucamo "vergence accommodation" problēmu. Displejs, papildus tam, demonstrē uzlabotu 3D vizuālo objektu uztveri, perfekti ieraugāmas pat sīkas detaļas.
LightSpace ir uzsācis partnerattiecības ar 2 tirgus līderiem medicīnā un 2 autoražotājiem un cer jau 2021/2022. gadā laist tirgū gatavus produktus šiem tirgus sektoriem.
LightSpace ir IG1000 / IG2000 produkta komercializācijas procesā un plāno pabeigt tā dizainu un industrializāciju līdz 2021. gada 3.ceturksim un sākt ražošanu 2021/2022. gadā.
Multifokālā attēla AR, VR galvas displeji tiek uzskatīti, par kritisku tehnoloģiju tuva attāluma 3D attēlu vizualizācijas realizēšanai profesionālai 3D grafikai, digitālai ražošanai (smart manufacturing); digitālai un attēlu vadītai medicīnai (image guided medicine), apmācībām un simulācijām reālistiskā 3D vidē.

Technologies ar Eiropas Komisiju ir parakstījis granta līgumu Nr.960828, lai saņemtu granta finansējumu 2,25 miljonu EUR apmērā no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas "Apvārsnis 2020".
Turklāt plānots, lka Eiropas Inovāciju padomes kapitāla fonds (angliski: EIC Fund), nodrošinot jauktu finansējumu, veiks līdz 1,7 miljonu EUR kapitāla ieguldījumu LightSpace Technologies, parakstot atsevišķu ieguldījuma līgumu.
Uzņēmums ir arī paziņojis arī par tehnoloģijas izgudrošanu, kas piemērota multifokālu patērētāju papildinātās realitātes (AR) briļļu izstrādei.
SIA "Lightspace Technologies" ir 3D fotonikas un optisko risinājumu uzņēmums, kurš ir kļuvis par globālu tehnoloģiju līderi AR VR multi fokālo galvas, ka arī nākotnes 3D attēlu displeju tehnoloģiju izstrādē, ar pielietojumiem medicīnā, zinātnē, aizsardzības industrijā, kā arī spēļu, izklaides un multi mediju jomās. Tehnoloģiskās priekšrocības balstās uzņēmuma izgudrotajās vairākās "key enabling" fotonikas tehnoloģijās, viena no kurām ir ātri pārslēdzama šķidro kristālu optisko difūzeru tehnoloģija.
LightSpace pieder 15 globāli patenti, kā arī pēdējo 12 mēnešu periodā ir iesniegti 4 jauni patentu pieteikumi.
SIA "Lightspace Technologies" pilnībā (100%) pieder Delavērā (ASV) reģistrēta korporācija "Lightspace Technologies, Inc.", kā arī vairākums (83,81%) un kontrole pār EUROLCDS, SIA.

Galvenie izaugsmes un finanšu rādītāji
Grupas pēdējo piecu gadu apgrozījuma saliktā ikgadējā pieauguma likme (CAGR – compound annual growth rate) 2020. gada beigās bija 6%, kamēr EBITDA rādītājs šajā periodā demonstrējis salikto ikgadējo pieaugumu 7% apmērā. 2020. gada finanšu rezultātus būtiski ietekmēja COVID-19 globālās pandēmijas situācija, kā sīkāk aprakstīts Koncerna vadības ziņojuma iedaļā Koncerna darbības rezultāti.
| Rādītājs, tūkst. EUR | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | CAGR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Apgrozījums | 16 961 | 19 649 | 21 587 | 24 611 | 22 589 | 6% |
| EBIT (operatīvā peļņa) | 783 | 1 877 | 1 395 | 1 316 | 703 | -2% |
| EBIT (operatīvās peļņas) rentabilitāte | 4,62% | 9,55% | 6,46% | 5,35% | 3.11% | |
| EBITDA | 2 215 | 3 660 | 3 259 | 3 719 | 3 081 | 7% |
| EBITDA rentabilitāte | 13,06% | 18,63% | 15,10% | 15,11% | 13.64% | |
| Normalizētā neto peļņa | 551 | 1 228 | 781 | 208 | -552 | |
| Neto peļņas rentabilitāte | 3,25% | 6,25% | 3,62% | 0,84% | -2.44% | |
| ROA | 3,49% | 6,58% | 3,08% | 0,70% | -1.91% | |
| ROE | 10,06% | 15,09% | 8,91% | 2,30% | -6.51% | |
| Likviditātes rādītājs | 0,91 | 0,69 | 1,02 | 0,85 | 0.79 | |
| Ieguldītā kapitāla rentabilitāte (ROCE) | 5,16% | 10,20% | 4,3% | 0,98% | -2.73% |
Rādītāju skaidrojums pieejams sadaļā Citi finanšu pārskata pielikumi "Alternatīvo snieguma rādītāju definīcijas".
Akciju un vērtspapīru tirgus
-
gadā HansaMatrix akciju cenai ir bijusi tendence pieaugt, 2020.gada decembrī sasniedzot augstāko punktu
-
gadā HansaMatrix akciju cena pieauga par 39%, un 2020. gada 31. decembrī vienas HansaMatrix akcijas cena bija 9,05 EUR. Augstākā akciju cenu šajā gadā bija 9,05 EUR, bet zemākā – 5,00 EUR. Grafikā zemāk attēlotas HansaMatrix akciju tirdzniecības tendences 2020. gadā:

| Cena | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Pirmā | 6.950 | 7.950 | 8.14 | 6.5 | 6,25 |
| Max | 8.150 | 8.830 | 8.5 | 6.65 | 9,05 |
| Min | 6.950 | 6.900 | 6.05 | 5.93 | 5,00 |
| Pēdējā darījuma cena | 7.950 | 8.140 | 6.5 | 6.25 | 9,05 |
| Skaits | 19 574 | 72 941 | 137 505 | 32 591 | 38 141 |
| Apgrozījums, milj. | EUR 0.15 | 0.51 EUR | EUR 0.94 | EUR 0.20 | EUR 0.26 |
| Kapitalizācija, milj. | EUR 14.54 | EUR 14.89 | EUR 11.89 | EUR 11.43 | EUR 16.56 |
Vērtspapīru tirdzniecības vēsture atspoguļota šādā tabulā:
Pakļautība riskiem
Koncerns un Mātes sabiedrības darbība ir pakļauta dažādiem riskiem: tirgus riskam, kredītriskam, likviditātes un naudas plūsmas riskam, ģeopolitiskajam riskam, valūtas riskam, kā arī procentu riskam.
Koncerns un Mātes sabiedrība, darbojoties augstas tirgus konkurences apstākļos starptautiskā mērogā, ir pakļauti tirgus riskam. Šī riska ierobežošanu Mātes sabiedrībā realizē ar savu biznesa attīstības stratēģiju, kas paredz augsti automatizēta un tehnoloģiski attīstīta ražošanas procesa izveidi, darbību diversificētos tirgus sektoros, kuriem piemīt izteikta pieauguma tendences. Pastāvīgi tiek strādāts pie jaunu pasūtītāju piesaistes. 2020. gadā Mātes sabiedrības 5 lielākie klienti veidoja 60% no kopējiem ieņēmumiem, pārējos 40% veidoja 30 klienti. Lielākā daļa uzņēmuma top klientu strādā ar Hansamatrix kā savu ražotāju vismaz 10 gadus.
Koncerns un Mātes sabiedrība ir pakļauti kredītriskam saistībā ar tās pircēju un pasūtītāju parādiem. Sabiedrība ir ieviesusi vairākas procedūras, kas samazina neatgūstamo parādu rašanās iespēju. Lielākā daļa pircēju tirdzniecības kredītu tiek apdrošināti, izmantojot bezregresa faktorizācijas finanšu instrumentu. Saskaņā ar finanšu pārskata 21.piezīmi, 2020. gada 31.decembrī 61% no visiem pircēju parādiem bija apdrošināti. Pircējiem, kuru tirdzniecības kredīti kādu iemeslu dēļ netiek vai nevar tikt apdrošināti, tiek noteikti saīsināti atliktās samaksas noteikumi, avansa maksājumi, kredīta limiti un citi risku ierobežojoši nosacījumi. Papildus tam, pastāvīgi tiek izvērtēta pircēju parādu atmaksas vēsture, un, ja nepieciešams, tiek mainīti tirdzniecības kreditēšanas limiti un nosacījumi katram pircējam atsevišķi.
Koncerns un Mātes sabiedrība ir pakļauti likviditātes un naudas plūsmas riskam. Likviditāti ietekmē krājumu un nepabeigtās ražošanas apjoms, pircējiem izsniegto tirdzniecības kredītu apjoms, saņemto avansu apjoms, piegādātāju samaksas noteikumi un Koncerna un Mātes sabiedrības rīcībā esošā darba kapitāla apjoms. Likviditātes riska kontrolei sabiedrība realizē gan finanšu, gan arī operatīvās pārvaldības procedūras. Regulāri tiek veikta krājumu apjomu kontrole, pasūtījumu un izejmateriālu piegāžu un ražošanas secības un apjomu pārplānošana, lai paātrinātu krājumu apriti. Tāpat regulāri tiek kontrolēts nepieciešamā darba kapitāla apjoms, saistībā ar to plānojot kredītresursu un finansēšanas instrumentu pieejamību, to nepieciešamos apjomus un atmaksas grafikus.
Nelielu daļu Koncerna apgrozījuma veido ieņēmumi no produkcijas pārdošanas ārpus Eiropas Savienības (apmēram 5% no ieņēmumiem), kas veido ģeopolitisko risku. Globālo elektronikas ražošanas pakalpojumu tirgu galvenokārt ietekmē ASV un Ķīnas "tirdzniecības karš". Paaugstinātie ASV ievedmuitas tarifi Ķīnā ražotajai elektronikas produkcijai ASV tirgū dod labas priekšrocības Austrumeiropas elektronisko sistēmu ražotājiem. No otras puses "tirdzniecības karš" bremzē ekonomiku un samazina ieguldījumus infrastruktūrā. Situācija nav stabila un var izmainīties jebkurā brīdī. Ievedmuitu paaugstināšanas atlikšana ir nomierinājusi tirgu un tas ir kļuvis stabilāks.
Koncerns un Mātes sabiedrība ir pakļauti valūtas riskam. Ārvalstu valūtas riskam pakļautajos sabiedrības finanšu aktīvos un saistībās ietilpst nauda un naudas ekvivalenti, pircēju un pasūtītāju parādi, parādi piegādātājiem. Koncerns un Mātes sabiedrība galvenokārt ir pakļauti ārvalstu valūtas riskam saistībā ar ASV dolāra kursa izmaiņām pret EUR. Valūtas riska kontrolei sabiedrība efektīvi izmanto galvenokārt operatīvās valūtu riska ierobežošanas procedūras, kā piemēram, pielietojot cenu veidošanas nosacījumus, regulāri veicot pārdošanas cenu izmaiņas, atspoguļojot ar valūtu kursu svārstībām izsauktās izejmateriālu izmaiņas, vai iepirkumu un pārdošanas apjomu plānošanu galvenajās izmantotajās valūtās – EUR un USD.
Koncerns un Mātes sabiedrība ir pakļauti starpbanku naudas tirgus EURIBOR procentu riskam, galvenokārt saistībā ar ECB bāzes likmju iespējamu pieaugumu un ar to saistīto EURIBOR procentu likmju vērtību ilgtermiņa aizņēmumiem, kuriem piemērotas mainīgas procentu likmes. Koncerna un Mātes sabiedrības peļņas pirms nodokļiem jūtīgums pret iespējamām EURIBOR procentu likmju izmaiņām ir salīdzinoši nebūtisks un, piemēram, pie +1.0% EURIBOR pieauguma, nepārsniedz 10% procentus no tīrās peļņas.
COVID-19 ietekme
Neraugoties uz COVID–19 pandēmijas izraisīto situāciju, apgrozījums audzis lielākajai daļai Eiropas vadošo elektronikas ražošanas uzņēmumu. Tomēr elektronikas nozarē jūtams būtisks elektronikas komponenšu trūkums, ko radījis augošais pieprasījums elektronisko sakaru nozarē datu tīklu, autobūves, medicīnas un lietu interneta (IoT) sektoros. Pašreizējā elektronikas komponenšu ražošanas jauda pasaulē izrādījusies nepietiekama, lai apmierinātu jaunu tehnoloģiju izstrādes vajadzības un COVID–19 globālās pandēmijas radīto pieprasījumu.
Ieilgusī COVID-19 pandēmija var īstermiņā negatīvi ietekmēt Koncerna darbības rādītājus šādās jomās: klientu pieprasījuma kritums, darbinieku drošības jautājumi un piegādes ķēdes traucējumi.
Visas Koncerna struktūrvienības, tajā skaitā Pārogres un Ventspils ražotnes, metāla detaļu un optikas izstrādājumu struktūrvienība Mārupē un galvenais birojs Mārupē, turpina darbu pilnā apmērā. HansaMatrix nodrošina saviem darbiniekiem drošus darba apstākļus visās Sabiedrības ražotnēs un birojos, kā arī iespēju strādāt attālināti no mājām, ja tas ir iespējams. Vajadzības gadījumā izpildītas visas tiesību aktos noteiktās pašizolācijas un karantīnas prasības.
Reaģējot uz ārkārtējo situāciju situāciju, HansaMatrix ir ieviesis iekšējās ārkārtas situācijas procedūras, kuru mērķis ir aizsargāt un saglabāt Koncerna darbinieku veselību. Ir ieviesti jauni iekšējie noteikumi un darbības prakse, kas tiek pastāvīgi uzraudzīta un uzlabota.
COVID-19 situācija ietekmē vairākus Koncernam raksturīgos riskus.
Tirgus risks. Koncerns pārvalda tirgus risku saskaņā ar savu biznesa attīstības stratēģiju, kas paredz īstenot lielā mērā automatizētu un tehnoloģiski attīstītu ražošanu, darbojoties dažādos tirgus sektoros un nodrošinot arvien lielāku apgrozījuma kāpumu. Pastāvīgi tiek piesaistīti jauni klienti. 2020. gadā pieci lielākie Mātes sabiedrības klienti nodrošināja 60% kopējā apgrozījuma, kamēr pārējos 40% - 30 klienti. Sabiedrības liekākie klienti sadarbojušies ar AS "HansaMatrix" jau vismaz 10 gadus.
COVID-19 ietekme uz nozarēm, kurās darbojas arī Koncerns, ir dažāda un līdz ar to arī līdzsvarota. Elektronisko sakaru (datu tīklu) nozarē pieprasījums aug, kamēr citās nozarēs tas krītas vai nemainās, piemēram, pieprasījums pēc elektronikas produktiem, kas nav pirmās nepieciešamības, kā arī pēc produktiem, kas saistīti ar aviācijas un tūrisma nozari.
Kredītrisks. Koncerna un Mātes sabiedrības kredītrisks saistīts galvenokārt ar pircēju un pasūtītāju parādiem. Lai mazinātu ar neatgūstamiem parādiem saistīto risku, Mātes sabiedrība ieviesusi vairākas procedūras. Lielākā daļa tirdzniecības kredītu ir apdrošināti, izmantojot faktoringu bez regresa tiesībām. 2020. gada 31. decembrī bija apdrošināti 60% visu neatmaksāto pircēju un pasūtītāju parādu. Klientiem, kuru tirdzniecības kredīti jebkādu iemeslu dēļ nav vai nevar tikt apdrošināti, noteikti īsāki atmaksas termiņi, pieprasīta priekšapmaksa, noteikti kredītlimiti un piemēroti citi riska ierobežošanas nosacījumi. Pastāvīgi tiek izvērtēta arī klientu kredītvēsture, nepieciešamības gadījumā mainot atsevišķu klientu kredītlimitus un nosacījumus.
Piemēram, kavētās investīciju piesaistes dēļ COVID-19 pandēmija ietekmējusi kāda Koncerna IoT sektora klienta spēju laikus pildīt savas parādsaistības pret HansaMatrix 90 tūkst. EUR apmērā. Koncerns saskaņā ar tā grāmatvedības politiku atzinis uzkrājumus šim nenokārtotajam parādām un aktīvi meklē risinājumus tā atgūšanai.
HansaMatrix turpina cieši sadarboties ar saviem klientiem, lai labāk identificētu un saprastu COVID-19 izraisītās situācijas iespējamo ietekmi uz ražošanas pasūtījumiem. COVID-19 pandēmijas ietekmētajās valstīs strādājošie klienti turpina strādāt un īsteno piesardzības un vīrusa izplatību ierobežojošus pasākumus.
Ražošanas pasūtījumu apjomu var ietekmēt gan potenciālie uzņēmumu lēmumi atlikt investīcijas un patērētāju lēmumi samazināt izdevumus, gan arī starptautiskie ceļošanas ierobežojumi, kas liedz klientiem ātri saņemt izpildītos pasūtījumus. Pēdējo šķērsli varētu pārvarēt, izmantojot tiešsaistes risinājumus.
Likviditātes un naudas plūsmas risks. Likviditāti ietekmē krājumu un nepabeigto ražojumu apjomi, klientiem piešķirto tirdzniecības kredītu apmērs, saņemto avansa maksājumu apmērs, piegādātāju izvirzītie maksājumu nosacījumi un Koncernam un Mātes sabiedrībai pieejamais apgrozāmais kapitāls. Nepietiekama likviditāte var ietekmēt arī spēju veikt aizdevumu atmaksu un nomas maksājumus. Lai mazinātu likviditātes risku, Mātes sabiedrība īsteno dažādas finanšu un darbības pārvaldības procedūras. Pastāvīgi tiek uzraudzīti krājumu apjomi, mainīti piegādātājiem nodoto pasūtījumu un to piegāžu grafiki, kā arī plānotās ražošanas secība un apjomi, lai paātrinātu krājumu apriti. Pastāvīgi tiek uzraudzīts arī apgrozāmais kapitāls, tādējādi nodrošinot kredītresursu un finansēšanas instrumentu pieejamības, kā arī to apmēra un atmaksas termiņu plānošanu.
COVID-19 pandēmijas dēļ ir samazinājusies atsevišķu Koncerna klientu krājumu aprite, ko izraisījis attiecīgā pieprasījuma kritums un dažos gadījumos arī piegādes ķēdes traucējumi. Paredzams, ka COVID-19 pandēmijas izraisītie elektronikas komponenšu piegādes ķēdes traucējumi ietekmēs HansaMatrix ražošanas pasūtījumu izpildi, potenciāli mainot izpildes laiku, turklāt varētu palielināties arī komponenšu iegādes izmaksas. Komponenšu ražošanas jaudu nodrošinātās piegādes un attiecīgā pieprasījuma neatbilstība varētu tikt novērsta nākamo 9-12 mēnešu laikā.
Lai mazinātu COVID-19 ietekmi uz likviditāti, papildus ierastajām procedūrām Koncerns pastāvīgi seko līdzi un izmanto pieejamo valsts atbalstu likviditātes nodrošināšanai. 2020. gada beigās Koncerns arī uz vienu gadu pagarinājis ar AS "SEB banka" noslēgto līgumu par apgrozāmajam kapitālām nepieciešamo finansējumu 4,56 milj. EUR apmērā.
Nozīmīgi notikumi pēc pārskata perioda beigām
-
gada 5. janvārī HansaMatrix paziņoja par darbības sākšanu otrajā rūpnīcā Ventspilī, saskaņā ar šīs ražošanas lokācijas attīstības plānu. Sabiedrība ir noslēgusi 10 gadu nomas līgumu ar Ventspils brīvostas pārvaldi jaunuzceltas ražošanas ēkas ar kopējo platību 4600 kvadrātmetri iznomāšanai pēc adreses Ventspils augsto tehnoloģiju parks Nr.7, Ventspils. Jaunā rūpnīca papildinās esošo ražošanas jaudu ar jaunu, integrētu ražošanas procesu plastmasas detaļu ražošanā un gala produktu, kas satur optiskos elementus un sistēmas, montāžā. Šī rūpnīca dubultos gala produktu montāžas jaudu, kas pieejama Ventspils ražotnē.
-
gada 22. martā Hansamatrix paziņoja par izmaiņām vadībā, kuras plānots veikt 2021. gada otrā ceturkšņa laikā, ieceļot Sabiedrības operacionālo vadītāju un valdes locekli, Jāni Samu HansaMatrix valdes priekšsēdētāja amatā, pirms tam izpildot visas regulatīvās prasības. Hansamatrix dibinātājs Ilmārs Osmanis turpinās strauji attīstīt LightSpace Technologies kā tās dibinātājs un pašreizējais valdes priekšsēdētājs un paliks nozīmīgs Hansamatrix akcionārs, kā arī paredzams, ka Ilmārs Osmanis pievienosies Sabiedrības padomes sastāvam pēc tās plānotajām vēlēšanām Sabiedrības ikgadējā akcionāru sapulcē 2021. gada 26. maijā.
COVID-19 pandēmijas ietekme uz Sabiedrības saimniecisko darbību joprojām nav pilnībā zināma, un situācija joprojām attīstās. Atkarībā no koronavīrusa (COVID-19) pandēmijas ilguma un negatīvas ietekmes uz kopējo ekonomisko aktivitāti 2021. gadā, Koncerna rezultāti varētu būt negatīvi ietekmēti, radot likviditātes izaicinājumus un iespējamu aktīvu vērtības samazināšanos. Precīzu ietekmi uz grupas darbību 2021. gadā un turpmāk nav iespējams prognozēt. Laikposmā kopš 2020. gada 31. decembra grupai nav radušies zaudējumi saistībā ar nenokārtoto debitoru parādu vērtības samazinājumu, krājumu norakstīšanu un vērtspapīru/preču patiesās vērtības samazinājumu.
Turpmākā attīstība
- gadā Koncerns un Mātes sabiedrība turpina realizēt jau noteiktos stratēģiskās attīstības mērķus, palielinot zināšanu ietilpīgas produkcijas izstrādes un ražošanas apjomus.
Ilmārs Osmanis Valdes priekšsēdētājs 2021. gada 26. aprīlis
Paziņojums par vadības atbildību
AS "HansaMatrix" valde katru gadu sagatavo atsevišķo un konsolidēto finanšu pārskatu, kas sniedz patiesu priekšstatu par AS "HansaMatrix" (tālāk tekstā – Mātes sabiedrība) un AS "HansaMatrix" koncerna (tālāk tekstā – Koncerns) finansiālo stāvokli, to darbības rezultātiem un naudas plūsmu attiecīgajā periodā. Finanšu pārskati tiek sagatavoti saskaņā ar Eiropas Savienībā pieņemtajiem Starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem.
Finanšu pārskatu sagatavošanas gaitā vadība ir izmantojusi un konsekventi pielietojusi atbilstošas grāmatvedības metodes, sniegusi pamatotus un piesardzīgus slēdzienus un vērtējumus un piemērojusi darbības turpināšanas principu, ja vien šāda principa piemērošana nav uzskatāma par neatbilstošu.
AS "HansaMatrix" vadība ir atbildīga par atbilstošas grāmatvedības uzskaites kārtošanu, kas attiecīgajā brīdī sniegtu patiesu priekšstatu par Mātes sabiedrības un Koncerna finansiālo stāvokli, finanšu rezultātiem un naudas plūsmu un nodrošinātu vadībai iespēju sagatavot Eiropas Savienības pieņemtajiem Starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem atbilstošus finanšu pārskatus.
Sabiedrības valdes vārdā:
Ilmārs Osmanis Valdes priekšsēdētājs 2021. gada 26. aprīlis
Finanšu pārskats Apvienoto ienākumu pārskats
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Piezīme | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem | 4 | 22 588 982 | 24 610 615 | 21 386 718 | 23 064 083 |
| Pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas | 5 | (20 016 243) | (20 972 071) | (20 843 512) | (21 776 711) |
| Bruto peļņa | 2 572 739 | 3 638 544 | 543 206 | 1 287 372 | |
| Pārdošanas izmaksas | 6 | (856 607) | (824 722) | (96 258) | (91 675) |
| Administrācijas izmaksas | 7 | (1 738 345) | (1 805 635) | (965 407) | (788 883) |
| Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi | 8 | 778 946 | 420 346 | 671 331 | 380 625 |
| Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas | 9 | (53 693) | (112 816) | (15 885) | (57 822) |
| Operatīvā peļņa | 703 040 | 1 315 717 | 136 987 | 729 617 | |
| Zaudējumi no līdzdalības asociētajos uzņēmumos |
16 | (325 146) | (623 202) | - | - |
| Finanšu ieņēmumi | 38 | 10 290 | 32 585 | 31 096 | 32 585 |
| Finanšu izmaksas | 10 | (939 796) | (498 918) | (824 466) | (419 623) |
| Peļņa/zaudējumi pirms nodokļiem | (551 612) | 226 182 | (656 383) | 342 579 | |
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis | 11 | - | (18 294) | - | (18 294) |
| Pārskata perioda peļņa/zaudējumi | (551 612) | 207 888 | (656 383) | 324 285 |
Citi pārskata perioda apvienotie ienākumi pēc nodokļiem, kas nav jāpārklasificē uz peļņu vai zaudējumiem nākamajos periodos:
| Citi Ienākumi: | - | - | - | - |
|---|---|---|---|---|
| Kopā pārskata perioda apvienotie ienākumi/zaudējumi pēc nodokļiem |
(551 612) | 207 888 | (656 383) | 324 285 |
| Peļņa/zaudējumi attiecināma uz: | ||||
| Mātes sabiedrības akcionāriem | (550 322) | 214 490 | (656 383) | 324 285 |
| Nekontrolējošo līdzdalību | (1 290) | (6 602) | - | - |
| (551 612) | 207 888 | (656 383) | 324 285 | |
| Apvienotie ienākumi/zaudējumi attiecināmi uz: |
||||
| Mātes sabiedrības akcionāriem | (550 322) | 214 490 | (656 383) | 324 285 |
| Nekontrolējošo līdzdalību | (1 290) | (6 602) | - | - |
| (551 612) | 207 888 | (656 383) | 324 285 | |
| Peļņa un koriģētā peļņa uz akciju, EUR 13 |
(0.30) | 0.12 |
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
| Vineta Grecka |
|---|
| Galvenā grāmatvede |
| 2021. gada 26.aprīlī |
AKTĪVS
Finanšu stāvokļa pārskats
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Piezīme | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||
| ILGTERMIŅA IEGULDĪJUMI | EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Nemateriālie ieguldījumi | ||||||
| ODM aktīvi | 310 475 | 309 998 | - | |||
| Pārējie nemateriālie ieguldījumi | 575 706 | 489 647 | 550 890 | - 449 751 |
||
| Uzņēmuma nemateriālā vērtība | 360 653 | 360 653 | - | - | ||
| Nemateriālie ieguldījumi kopā | 14 | 1 246 834 | 1 160 298 | 550 890 | 449 751 | |
| Pamatlīdzekļi | ||||||
| Zeme un ēkas | 3 428 169 | 3 595 233 | 3 428 169 | 3 595 233 | ||
| Iekārtas un mašīnas | 4 201 035 | 4 826 532 | 2 765 033 | 3 231 361 | ||
| Pārējie pamatlīdzekļi un inventārs | 558 352 | 702 687 | 89 887 | 72 743 | ||
| Tiesības izmantot aktīvu | 2 792 929 | 2 656 938 | 516 165 | 243 873 | ||
| Ilgtermiņa ieguldījumi nomātajos pamatlīdzekļos |
90 110 | 65 660 | - | 149 | ||
| Pamatlīdzekļu izveidošanas izmaksas | 2 369 063 | 2 295 463 | 362 360 | 397 055 | ||
| Pamatlīdzekļi kopā | 15 | 13 439 658 | 14 142 513 | 7 161 614 | 7 540 414 | |
| Ilgtermiņa finanšu ieguldījumi | ||||||
| Līdzdalība meitas sabiedrību kapitālā | 16 | - | - | 1 732 815 | 1 727 822 | |
| Līdzdalība asociēto sabiedrību kapitālā | 16 | 2 229 852 | 2 554 998 | 3 709 889 | 3 709 889 | |
| Līdzdalība pārējo sabiedrību kapitālā | 17 | 42 086 | 37 754 | 41 801 | 37 469 | |
| Pārējie investīciju aizdevumi | 16 | 4 961 573 | 4 461 446 | 4 961 573 | 4 461 446 | |
| Aizdevums radniecīgajai sabiedrībai | 19 | - | - | 916 876 | - | |
| Citi finanšu ieguldījumi | 18 | 38 564 | 84 078 | 38 564 | 84 078 | |
| Citi ilgtermiņa debitori | 61 048 | 63 709 | 17 412 | 18 544 | ||
| Ilgtermiņa finanšu ieguldījumi kopā | 7 333 123 | 7 201 985 | 11 418 930 | 10 039 248 | ||
| KOPĀ ILGTERMIŅA IEGULDĪJUMI | 22 019 615 | 22 504 796 | 19 131 434 | 18 029 413 | ||
| APGROZĀMIE LĪDZEKĻI | ||||||
| Izejvielas un materiāli | 20 | 1 972 306 | 3 051 606 | 1 567 036 | 2 455 500 | |
| Pircēju un pasūtītāju parādi no līgumiem ar klientiem |
21 | 755 890 | 957 492 | 269 907 | 388 353 | |
| Radniecīgo sabiedrību parādi no līgumiem ar klientiem |
22 | - | - | 97 757 | 247 685 | |
| Avansa maksājumi par precēm | 23 | 94 152 | 50 117 | 22 991 | 39 175 | |
| Avansa maksājumi radniecīgām sabiedrībām | 23 | - | - | - | 1 005 248 | |
| Aizdevums radniecīgai sabiedrībai | 19 | - | - | 1 066 200 | 823 700 | |
| Aizdevums akcionāram | 38 | 551 883 | 540 133 | 551 883 | 540 133 | |
| Nākamo periodu izmaksas | 30 632 | 50 736 | 20 356 | 12 353 | ||
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis | 35 | - | 685 | - | 219 | |
| Līguma aktīvi | 2 225 865 | 2 022 550 | 1 020 872 | 1 589 358 | ||
| Citi debitori | 24 | 351 957 | 379 047 | 192 488 | 247 987 | |
| Nauda un naudas ekvivalenti | 25 | 830 243 | 254 480 | 751 733 | 245 926 | |
| KOPĀ APGROZĀMIE LĪDZEKĻI | 6 812 928 | 7 306 846 | 5 561 223 | 7 595 637 | ||
| KOPĀ AKTĪVS | 28 832 543 | 29 811 642 | 24 692 657 | 25 625 050 |
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
Ilmārs Osmanis Vineta Grecka Valdes priekšsēdētājs Galvenā grāmatvede 2021. gada 26.aprīlī 2021. gada 26.aprīlī
ŠIS DOKUMENTS IR ELEKTRONISKI PARAKSTĪTS AR DROŠU ELEKTRONISKO PARAKSTU UN SATUR LAIKA ZĪMOGU
Finanšu stāvokļa pārskats
| PASĪVS | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
| Piezīme | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| PAŠU KAPITĀLS | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Akciju kapitāls | 26 | 1 829 381 | 1 829 381 | 1 829 381 | 1 829 381 |
| Akciju emisijas uzcenojums | 26 | 2 435 579 | 2 435 579 | 2 435 579 | 2 435 579 |
| Rezerves | 26 | 1 973 | 688 | 1 973 | 688 |
| Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerve | 27 | 1 914 956 | 2 038 647 | 1 914 956 | 2 038 647 |
| Nesadalītā peļņa: | |||||
| a) iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa/zaudējumi | 2 842 621 | 2 392 385 | 2 206 689 | 1 758 713 | |
| b) pārskata gada peļņa | (551 612) | 214 490 | (656 383) | 324 285 | |
| Nekontrolējošās līdzdalības daļa | - | 117 047 | - | - | |
| KOPĀ PAŠU KAPITĀLS | 8 472 898 | 9 028 217 | 7 732 195 | 8 387 293 | |
| KREDITORI | |||||
| Ilgtermiņa kreditori | |||||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 28 | 7 390 029 | 7 930 600 | 7 091 046 | 7 531 956 |
| Nomas saistības | 29 | 1 686 167 | 1 729 235 | 316 559 | 117 038 |
| Citas finanšu saistības | 18 | 1 652 485 | 1 345 930 | 1 652 485 | 1 345 930 |
| No pircējiem saņemtie avansi (līguma saistības) | 32 | - | 149 845 | - | 149 845 |
| Nākamo periodu ieņēmumi | 31 | 724 075 | 1 022 466 | 617 060 | 864 861 |
| Nodokļi un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas-ilgtermiņa daļa |
34 | 273 417 | - | - | - |
| Ilgtermiņa kreditori kopā | 11 726 173 | 12 178 076 | 9 677 150 | 10 009 630 | |
| Īstermiņa kreditori | |||||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 28 | 1 829 071 | 1 874 479 | 1 629 749 | 1 675 157 |
| Nomas saistības | 29 | 960 475 | 826 058 | 145 583 | 90 148 |
| No klientu līgumiem saņemtie avansi | 32 | 788 670 | 1 042 633 | 694 030 | 928 279 |
| Parādi piegādātājiem un darbuzņēmējiem | 33 | 3 496 960 | 3 724 298 | 1 757 396 | 2 219 533 |
| Parādi radniecīgajām sabiedrībām | 38 | - | - | 2 728 287 | 2 166 204 |
| Nodokļi un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas |
34 | 811 374 | 558 704 | 46 752 | 14 705 |
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis | 35 | 2 516 | 809 | 824 | - |
| Pārējie kreditori | 36 | 251 387 | 239 734 | 35 194 | 23 797 |
| Nākamo periodu ieņēmumi | 31 | 185 758 | 101 845 | 135 168 | 66 821 |
| Uzkrātās izmaksas | 37 | 307 261 | 236 789 | 110 329 | 43 483 |
| Īstermiņa kreditori kopā | 8 633 472 | 8 605 349 | 7 283 312 | 7 228 127 | |
| KOPĀ KREDITORI | 20 359 645 | 20 783 425 | 16 960 462 | 17 237 757 | |
| KOPĀ PASĪVS | 28 832 543 | 29 811 642 | 24 692 657 | 25 625 050 |
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
Ilmārs Osmanis Vineta Grecka Valdes priekšsēdētājs Galvenā grāmatvede 2021. gada 26.aprīlī 2021. gada 26.aprīlī
ŠIS DOKUMENTS IR ELEKTRONISKI PARAKSTĪTS AR DROŠU ELEKTRONISKO PARAKSTU UN SATUR LAIKA ZĪMOGU
Naudas plūsmas pārskats
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Piezīme | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| PAMATDARBĪBAS NAUDAS PLŪSMA | |||||
| Peļņa pirms nodokļiem | (551 612) | 226 182 | (656 383) | 342 579 | |
| Korekcijas: | |||||
| Nolietojums un amortizācija | 14.15 | 2 282 643 | 2 403 390 | 1 035 408 | 896 955 |
| Nolietojums iekļauts nepabeigtās ražošanas, | 95 552 | 42 122 | |||
| pamatlīdzekļu pašizmaksā Procentu izmaksas |
10 | 552 587 | 410 187 | - 438 573 |
- 397 484 |
| Procentu ieņēmumi | 38 | (10 290) | (32 585) | (31 096) | (32 585) |
| Uzkrājumi grūti realizējamiem krājumiem, | |||||
| debitoriem samazinājums | 19 | (117 976) | 121 868 | (46 557) | 130 024 |
| Ieņēmumi no granta finansējuma atzīšanas | 8 | (227 078) | (101 846) | (192 054) | (66 822) |
| Peļņa no pamatlīdzekļu norakstīšanas / pārdošanas |
8 | (13 866) | (56 124) | (13 866) | - |
| Konvertējama garantiju vērtspapīra vērtības | 9 | 306 555 | |||
| korekcija Ieguldījumu vērtības korekcija |
15 | 325 146 | - 623 202 |
306 555 | - |
| Korekcijas: | - | - | |||
| Krājumu (palielinājums) / samazinājums | 1 146 084 | 601 344 | 957 850 | (382 142) | |
| Debitoru parādu atlikumu (palielinājums) / | |||||
| samazinājums | (263 468) | (3 106 894) | 1 098 188 | (2 218 591) | |
| Kreditoru parādu atlikumu palielinājums / (samazinājums) |
(110 474) | 1 439 844 | (373 715) | 2 575 214 | |
| Pamatdarbības bruto naudas plūsma | 3 413 803 | 2 570 690 | 2 522 903 | 1 642 116 | |
| Samaksātie procenti | (286 732) | (822 960) | (176 953) | (404 429) | |
| Samaksātais uzņēmumu ienākuma nodoklis | - | (18 294) | (18 294) | ||
| Pamatdarbības neto naudas plūsma | 3 127 071 | 1 729 436 | - 2 345 950 |
1 219 393 | |
| IEGULDĪŠANAS DARBĪBAS NAUDAS PLŪSMA | |||||
| Nemateriālo ieguldījumu un pamatlīdzekļu iegāde | 14.15 | (840 546) | (3 502 064) | (519 408) | (2 234 585) |
| Ieņēmumi no pamatlīdzekļu pārdošanas | 117 002 | 62 847 | 193 665 | 90 273 | |
| Ieguldījumi meitas sabiedrībā | - | - | (247 493) | (513 600) | |
| Ieguldījumi citos uzņēmumos un aizdevumi citiem | (4 333) | (1 518 921) | (4 333) | (1 518 921) | |
| uzņēmumiem | |||||
| Nemateriālo ieguldījumu un pamatlīdzekļu iegāde | (500 127) | (2 007 323) | (500 127) | (2 007 323) | |
| Ieguldīšanas darbības neto naudas plūsma | (1 228 004) | (6 965 461) | (1 077 696) | (6 184 156) | |
| FINANSĒŠANAS DARBĪBAS NAUDAS PLŪSMA | |||||
| Izmaksātas dividendes | - | (73 175) | (73 175) | ||
| - | |||||
| Saņemtās dotācijas | 376 707 | 721 558 | 42 059 | 653 450 | |
| Saņemtie aizņēmumi no kredītiestādēm | - | 2 770 473 | - | 2 650 042 | |
| Atmaksātie aizņēmumi kredītiestādēm | (849 205) | (2 243 364) | (749 544) | (2 230 913) | |
| Saņemtie aizņēmumi no līzinga kompānijām | - | 398 014 | - | - | |
| Nomas saistību pamatsummas atmaksa Radniecīgo sabiedrību atmaksātie aizdevumi |
(850 806) | (459 783) 2 000 001 |
(164 140) 109 178 |
(157 821) 2 000 001 |
|
| - | |||||
| Finansēšana darbības neto naudas plūsma | (1 323304) | 3 113 724 | (762 447) | 2 841 584 | |
| Pārskata gada neto naudas plūsma | 575 763 | (2 122 301) | 505 807 | (2 123 179) | |
| Nauda un naudas ekvivalenti pārskata gada sākumā | 24 | 254 480 | 2 376 781 | 245 926 | 2 369 105 |
| Nauda un naudas ekvivalenti pārskata gada beigās | 24 | 830 243 | 254 480 | 751 733 | 245 926 |
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
Ilmārs Osmanis Vineta Grecka Valdes priekšsēdētājs Galvenā grāmatvede 2021. gada 26.aprīlī 2021. gada 26.aprīlī
ŠIS DOKUMENTS IR ELEKTRONISKI PARAKSTĪTS AR DROŠU ELEKTRONISKO PARAKSTU UN SATUR LAIKA ZĪMOGU
Pašu kapitāla izmaiņu pārskats
| Akciju kapitāls |
Akciju emisijas uzcenojums |
Rezerves | Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerve |
Nesadalītā peļņa / (uzkrātie zaudējumi) |
Nekontrolētās līdzdalības daļa |
Kopā | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| 2018. gada 31. decembrī |
1 829 381 | 2 435 579 | 1 324 | 2 162 339 | 2 341 868 | - | 8 770 491 |
| Pārskata perioda peļņa |
- | - | - | 214 490 | (6 602) | 207 888 | |
| Citi apvienotie ienākumi |
- | - | - | - | - | ||
| Kopā apvienotie ienākumi |
- | - | - | - | 214 490 | (6 602) | 207 888 |
| Nolietojums pārvērtētajiem pamatlīdzekļiem |
- | - | - | (123 692) | 123 692 | - | - |
| Akciju opciju rezerves |
- | - | (636) | - | - | - | (636) |
| Izmaksātas dividendes |
- | - | - | - | (73 175) | - | (73 175) |
| Meitas uzņēmumu iegāde |
- | - | - | - | - | 123 649 | 123 649 - |
| 2019. gada 31. decembrī |
1 829 381 | 2 435 579 | 688 | 2 038 647 | 2 606 875 | 117 047 | 9 028 217 |
| Pārskata perioda zaudējumi |
- | - | - | - | (550 322) | (1 290) | (551 612) |
| Citi apvienotie ienākumi |
- | - | - | - | - | - | - |
| Kopā apvienotie zaudējumi |
- | - | - | - | (550 322) | (1 290) | (551 612) |
| Nolietojums pārvērtētajiem pamatlīdzekļiem |
- | - | - | (123 691) | 123 691 | - | - |
| Akciju opciju rezerves |
- | - | 1 285 | - | - | - | 1 285 |
| Meitas uzņēmumu iegāde |
- | - | - | - | 110 765 | (115 757) | (4992) |
| 2020. gada 31. decembrī |
1 829 381 | 2 435 579 | 1 973 | 1 914 956 | 2 291 009 | - | 8 472 898 |
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
Ilmārs Osmanis Vineta Grecka Valdes priekšsēdētājs Galvenā grāmatvede 2021. gada 26.aprīlī 2021. gada 26.aprīlī
ŠIS DOKUMENTS IR ELEKTRONISKI PARAKSTĪTS AR DROŠU ELEKTRONISKO PARAKSTU UN SATUR LAIKA ZĪMOGU
Pašu kapitāla izmaiņu pārskats (turpinājums)
Mātes sabiedrība
| Akciju kapitāls | Akciju emisijas uzcenojums |
Rezerves | Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerve |
Nesadalītā peļņa / (Uzkrātie zaudējumi) |
Kopā | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| 2018. gada 31. decembrī | 1 829 381 | 2 435 579 | 1 324 | 2 162 339 | 1 708 196 | 8 136 819 |
| Pārskata perioda peļņa | - | - | - | - | 324 285 | 324 285 |
| Citi apvienotie ienākumi | - | - | - | - | - | - |
| Kopā apvienotie ienākumi | - | - | - | - | 324 285 | 324 285 |
| Nolietojums pārvērtētajiem pamatlīdzekļiem |
- | - | - | (123 692) | 123 692 | - |
| Akciju opciju rezerves Izmaksātas dividendes |
- - |
- - |
(636) - |
- - |
- (73 175) |
(636) (73 175) |
| 2019. gada 31. decembrī | 1 829 381 | 2 435 579 | 688 | 2 038 647 | 2 082 998 | 8 387 293 |
| Pārskata perioda zaudējumi | - | - | - | - | (656 383) | (656 383) |
| Citi apvienotie ienākumi | - | - | - | - | - | - |
| Kopā apvienotie zaudējumi | - | - | - | - | (656 383) | (656 383) |
| Nolietojums pārvērtētajiem pamatlīdzekļiem |
- | - | - | (123 691) | 123 691 | - |
| Akciju opciju rezerves Izmaksātas dividendes |
- - |
- - |
1 285 - |
- - |
- - |
1 285 - |
| 2020. gada 31. decembrī | 1 829 381 | 2 435 579 | 1 973 | 1 914 956 | 1 550 306 | 7 732 195 |
Pielikums ir šī finanšu pārskata neatņemama sastāvdaļa.
Ilmārs Osmanis Vineta Grecka Valdes priekšsēdētājs Galvenā grāmatvede 2021. gada 26.aprīlī 2021. gada 26.aprīlī
ŠIS DOKUMENTS IR ELEKTRONISKI PARAKSTĪTS AR DROŠU ELEKTRONISKO PARAKSTU UN SATUR LAIKA ZĪMOGU
Finanšu pārskata pielikums
1. Vispārējā informācija
Akciju sabiedrība "HansaMatrix" (turpmāk tekstā – Mātes sabiedrība) reģistrēta Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā 1999.gada 30. jūlijā un ierakstīta Latvijas Republikas Komercreģistrā 2002.gada 27. decembrī ar vienoto reģistrācijas numuru 40003454390. Mātes sabiedrības juridiskā adrese ir Akmeņu iela 72, Ogre. Mātes sabiedrības akcijas tiek kotētas Rīgas Fondu biržā, Latvijā.
Akciju sabiedrības "HansaMatrix" Koncerns (turpmāk tekstā – Koncerns) ir viens no vadošajiem Baltijas valstu elektronisko sistēmu produktu izstrādātajiem un ražotājiem. Informācija par Koncerna struktūru un citām Koncerna un Mātes sabiedrības attiecībām ar saistītām personām sniegta 16. pielikumā un 38. pielikumā.
- gada finanšu pārskats apstiprināts ar Mātes sabiedrības valdes lēmumu 2021. gada 26.aprīlī.
Mātes sabiedrības akcionāriem ir tiesības pēc konsolidētā un atsevišķā finanšu pārskata izdošanas veikt tajā labojumus.
2. Nozīmīgi grāmatvedības uzskaites principi
2.1. Finanšu pārskata sagatavošanas pamatnostādnes
Finanšu pārskats atspoguļo Akciju sabiedrības "HansaMatrix" Koncerna (Akciju sabiedrības "HansaMatrix" un tās meitas sabiedrību) konsolidēto finanšu stāvokli un Akciju sabiedrības "HansaMatrix" kā atsevišķas sabiedrības finanšu stāvokli. Finanšu pārskats sagatavots saskaņā ar Starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem (SFPS), kas apstiprināti lietošanai Eiropas Savienībā (ES), un standartu skaidrojumiem, kurus izdevusi Starptautiskā finanšu pārskatu Interpretācijas komiteja (SFPIK) un kuri pieņemti lietošanai ES. Finanšu pārskati sagatavoti saskaņā ar sākotnējās vērtības uzskaites principu, ja vien tālāk grāmatvedības principu izklāstā nav noteikts citādi.
Finanšu pārskatā par naudas vienību lieto eiro (EUR). Finanšu pārskats aptver laika periodu no 2020.gada 1. janvāra līdz 2020.gada 31. decembrim.
2.2. Konsolidācijas pamatnostādnes
2.2.1 Meitas sabiedrības
Konsolidētais finanšu pārskats ietver AS "HansaMatrix" un visu tā kontrolē esošo meitas sabiedrību finanšu pārskatus par 2020. gadu. Koncerna Meitas sabiedrību finanšu pārskati sagatavoti par to pašu pārskata periodu kā Mātes sabiedrības finanšu pārskati, piemērojot tos pašus grāmatvedības principus.
Meitas uzņēmumi ir uzņēmumi, kurus kontrolē mātes uzņēmums. Kontrole ir vara pārvaldīt uzņēmuma finanšu un darbības politiku, lai gūtu labumu no tā darbības. Kontrole tiek uzskatīta par esošu, ja koncernam ir iespēja panākt vai iegūt kontroles tiesības pār atsevišķu labumu gūšanu no savas līdzdalības ieguldījumā un ja tam ir iespēja gūt atdevi, izmantojot savu ietekmi pār ieguldījumu (spēkā esošas tiesības, kas dod pašreizēju iespēju ar ieguldījumu noteikt kontroli pār sabiedrību). Meitas uzņēmumu finanšu pārskati tiek konsolidēti, sākot ar brīdi, kad matēs sabiedrība ir ieguvusi kontroli pār meitas sabiedrību, un konsolidācija tiek pārtraukta, kad šī kontrole beidzas. Pārskata periodi un finanšu pārskatu datumi mātes uzņēmumā un meitas uzņēmumā atbilst konsolidētā finanšu pārskata periodam un datumam. Meitas uzņēmumu grāmatvedības politikas vajadzības gadījumā tiek mainītas, lai tās saskaņotu ar grupas pieņemto politiku.
Mātes sabiedrības un tās Meitas sabiedrību finanšu pārskati ir konsolidēti Koncerna finanšu pārskatā, apvienojot attiecīgos aktīvu un saistību, kā arī ieņēmumu un izmaksu posteņus. Konsolidācijas procesā ir pilnībā izslēgti visi Koncerna sabiedrību savstarpējie darījumi, atlikumi un nerealizētā peļņa un zaudējumi no Koncerna sabiedrību savstarpējiem darījumiem.
2.2.2. Asociētais uzņēmums
Asociētais uzņēmums ir uzņēmums, kurā Koncernam ir būtiska ietekme. Būtiska ietekme ir tiesības piedalīties ieguldījumu saņēmēja finanšu un darbības politikas lēmumos, bet nav kontrole vai kopīga kontrole pār šīm politikām.
Izmantojot pašu kapitāla metodi, ieguldījums asociētajā uzņēmumā vai kopuzņēmumā sākotnēji tiek atzīts iegādes vērtībā. Ieguldījuma uzskaites vērtība tiek koriģēta, lai atspoguļotu izmaiņas Koncerna asociētā uzņēmuma neto aktīvos kopš iegādes datuma. Nemateriālā vērtība, kas saistīta ar asociēto uzņēmumu, tiek iekļauta ieguldījuma uzskaites vērtībā un atsevišķi netiek pārbaudīts, vai nav vērtības samazināšanās.
Peļņas vai zaudējumu aprēķins atspoguļo Koncerna daļu asociētā uzņēmuma darbības rezultātos. Nerealizētā peļņa un zaudējumi, kas rodas no darījumiem starp Koncernu un asociēto uzņēmumu, tiek izslēgti, ciktāl tie ir saistīti ar asociēto uzņēmumu.
2.2. Konsolidācijas pamatnostādnes (turpinājums)
2.2.2. Asociētais uzņēmums (turpinājums)
Koncerna daļa asociētā uzņēmuma peļņā vai zaudējumos ir atspoguļota peļņas vai zaudējumu aprēķinā ārpus pamatdarbības peļņas un atspoguļo peļņu vai zaudējumus pēc nodokļu un nekontrolējošo līdzdalību asociētā uzņēmuma meitasuzņēmumos. Asociētā uzņēmuma finanšu pārskati ir sagatavoti tam pašam pārskata periodam kā Koncernam. Vajadzības gadījumā tiek veiktas korekcijas, lai grāmatvedības politiku saskaņotu ar Koncerna politikām. Pēc pašu kapitāla metodes piemērošanas, Koncerns nosaka, vai ir nepieciešams atzīt zaudējumus no vērtības samazināšanās par ieguldījumiem asociētajā uzņēmumā. Katrā pārskata datumā Koncerns nosaka, vai pastāv objektīvi pierādījumi tam, ka ieguldījums asociētajā uzņēmumā ir samazinājies.
Ja ir šādi pierādījumi, Koncerns aprēķina vērtības samazinājuma summu kā starpību starp asociētā uzņēmuma atgūstamo vērtību un tā uzskaites vērtību, un pēc tam atzīst zaudējumus "asociētā uzņēmuma peļņas" daļā peļņas vai zaudējumu aprēķinā.
Zaudējot būtisku ietekmi uz asociēto vai kopīgo kontroli pār kopuzņēmumu, Koncerns novērtē un atzīst visus nesadalītos ieguldījumus pēc to patiesās vērtības. Jebkura starpība starp asociētā uzņēmuma uzskaites vērtību pēc būtiskas ietekmes vai kopīgas kontroles zaudēšanas un nesadalīto ieguldījumu patiesās vērtības un ieņēmumi no pārdošanas tiek atzīti peļņā vai zaudējumos.
2.2.3. Uzņēmējdarbības apvienošana un nemateriālā vērtība
Uzņēmējdarbības apvienošana tiek uzskaitīta, izmantojot iegādes metodi. Iegādes izmaksas tiek aprēķinātas kā nodotās atlīdzības, kas tiek novērtēta iegādes datuma patiesajā vērtībā, un nekontrolējošās līdzdalības iegādātajā uzņēmumā summa. Katras uzņēmējdarbības apvienošanas gadījumā Koncerns izvērtē, vai nekontrolējošo līdzdalību iegādātajā uzņēmumā novērtēt patiesajā vērtībā vai proporcionāli iegādātā uzņēmuma identificējamo neto aktīvu daļai. Ar iegādi saistītās izmaksas tiek uzskaitītas izdevumos to rašanās brīdī un iekļautas administrācijas izmaksās. Koncernam iegādājoties uzņēmumu, tas novērtē pārņemtos finanšu aktīvus un saistības, lai tos klasificētu un noteiktu saskaņā ar līguma noteikumiem, ekonomiskajiem apstākļiem un attiecīgajiem nosacījumiem iegādes datumā. Tas nozīmē arī to, ka iegādātajai sabiedrībai visi iegultie atvasinātie finanšu instrumenti jāatdala no galvenā līguma. Jebkura iespējamā atlīdzība, kas iegūstošajam uzņēmumam jāmaksā, tiks atzīta patiesajā vērtībā iegādes datumā. Iespējamā atlīdzība, kas klasificēta kā pašu kapitāls, tā netiek pārvērtēta, līdz tā pilnībā netiek nokārtota, apmaksu uzskaitot pašu kapitālā. Iespējamā atlīdzība, kas klasificēta kā aktīvs vai saistības, kas ir finanšu instruments un uz kuru attiecas 9. SFPS "Finanšu instrumenti", tiek novērtēta patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā saskaņā ar 9. SFPS. Atlīdzība, kas neietilpst 9. SFPS darbības jomā, katrā pārskata datumā tiek novērtēta patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Nemateriālā vērtība sākotnēji tiek novērtēta tās sākotnējā vērtībā (ko aprēķina kā pozitīvu starpību starp samaksātās atlīdzības un uz nekontrolējošo līdzdalību attiecināto summu un Koncerna iegādāto identificējamo aktīvu un pārņemto saistību neto summu). Ja minētā atlīdzība ir lielāka par saņemto atlīdzību, Koncerns pārliecinās, vai tas ir pareizi identificējis visus iegādātos aktīvus un pārņemtās saistības, un pārskata procedūras, kas veiktas, lai novērtētu atzīstamās summas iegādes datumā. Ja, atkārtota novērtējuma rezultātā iegūtā neto aktīvu patiesā vērtība pārsniedz samaksāto atlīdzību, tad guvumu atzīst peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Lai veiktu vērtības samazināšanās pārbaudes, uzņēmējdarbības apvienošanas rezultātā iegūtā nemateriālā vērtība, sākot ar iegādes datumu, tiek attiecināta uz katru Koncerna naudu ienesošo vienību, kura, kā gaidāms, gūs labumu no uzņēmējdarbības apvienošanas neatkarīgi no tā, vai citi iegādātās sabiedrības aktīvi vai saistības ir attiecinātas uz šīm vienībām.
Ja nemateriālā vērtība ir attiecināta uz naudu ienesošu vienību (NIV) un kāda daļa no šīs naudu ienesošās vienības darbības tiek atsavināta, nemateriālā vērtība, kas ir saistīta ar atsavināto darbību, tiek iekļauta darbības uzskaites vērtībā, nosakot atsavināšanas guvumus vai zaudējumus. Šādā gadījumā atsavinātā nemateriālā vērtībā tiek novērtēta, pamatojoties uz atsavinātās darbības un saglabātās naudu ienesošās vienības daļas relatīvo vērtību.
Izmaiņas mātes uzņēmuma līdzdalībā meitas uzņēmumā, kuru rezultātā mātes uzņēmums nezaudē kontroli pār meitas uzņēmumu, ir pašu kapitāla darījumi (t. i., darījumi ar īpašniekiem kā īpašniekiem Kad mainās nekontrolējošo līdzdalības daļu īpatsvars, kontrolējošo un nekontrolējošo daļu līdzdalības uzskaites vērtības koriģē, lai atspoguļotu izmaiņas to relatīvajās daļās meitas uzņēmumā. Starpību starp summu, par kādu tiek koriģēta nekontrolējošā līdzdalība, un samaksātās vai saņemtās atlīdzības patieso vērtību atzīst tieši pašu kapitālā un attiecina uz mātes uzņēmuma īpašniekiem.
2.3. Ārvalstu valūtu pārvērtēšana
Koncerna un Mātes sabiedrības funkcionālā valūta un finanšu pārskatā lietotā valūta ir Latvijas Republikas naudas vienība eiro (EUR). Visi darījumi ārvalstu valūtās ir pārvērtēti eiro pēc Eiropas Centrālās bankas publicēta eiro atsauces kursa attiecīgā darījuma veikšanas dienā. Monetārie aktīvi un saistības, kas izteikti ārvalstu valūtā, tiek pārrēķināti eiro pēc Eiropas Centrālās bankas publicētā eiro atsauces kursa pārskata gada pēdējā dienā. Valūtu kursa starpības, kas rodas no norēķiniem valūtās vai, atspoguļojot aktīvu un saistību posteņus, lietojot valūtas kursus, kuri atšķiras no sākotnēji darījumu uzskaitei izmantotajiem valūtas kursiem, tiek atzītas apvienotajā ienākumu pārskatā neto vērtībā. Nemonetārie posteņi, kuri uzskaitīti pēc sākotnējām izmaksām ārvalstu valūtā, norādīti, izmantojot maiņas kursu, kas bija spēkā sākotnējā darījuma dienā. Nemonetārie posteņi tiek uzrādīti to sakontējās izmaksās, un nekādas turpmākas valūtu pārvērtēšanas netiek veiktas.
Nefinanšu aktīvi un saistības
2.4. Nemateriālie aktīvi
Nemateriālie aktīvi ir uzskaitīti to sākotnējā vērtībā, kura tiek amortizēta aktīvu lietderīgās lietošanas laikā, izmantojot lineāro metodi. Ja kādi notikumi vai apstākļu maiņa liecina, ka nemateriālo aktīvu bilances vērtība varētu būt neatgūstama, attiecīgo nemateriālo aktīvu vērtība tiek pārskatīta, lai noteiktu to vērtības samazināšanos. Zaudējumi vērtības samazināšanās rezultātā tiek atzīti, ja nemateriālo aktīvu bilances vērtība pārsniedz to atgūstamo summu.
Pārējie nemateriālie aktīvi galvenokārt sastāv no programmām un licencēm. Amortizācija tiek aprēķināta aktīvu lietderīgās lietošanas laikā, izmantojot lineāro metodi. Pārējo nemateriālo aktīvu lietderīgās lietošanas laiks ir 3 - 5 gadi.
Peļņa vai zaudējumi, kas rodas nemateriālo aktīvu atzīšanas pārtraukšanas rezultātā, tiek izteikti kā starpība starp aktīvu neto atsavināšanas ieņēmumiem un uzskaites vērtību, un tie tiek atzīti apvienotajā ienākumu pārskatā pēc tam, kad atzīta aktīvu pārtraukšana.
2.5. ODM (Original Design Manufacturing) aktīvi
Nemateriālo aktīvu sastāvā ietilpst Mātes sabiedrības un Koncerna pētniecības un attīstības darbības rezultātā radītais intelektuālais īpašums ODM (Original Design Manufacturing) aktīvu formā. Mātes sabiedrība un Koncerns par ODM aktīviem atzīst un, saskaņā ar 38. SGS nosacījumiem, kapitalizē tādus produktu, materiālu, iekārtu, procesu un sistēmu attīstības darbu rezultātus, kas ir iegūti mērķtiecīgi veikta izstrādes projekta rezultātā. ODM aktīvs var saturēt gan materiālu rezultātu – materiāla vai produkta prototipu, paraugu, iekārtu, sistēmu, gan arī nemateriālu rezultātu – projekta vai ražošanas dokumentāciju, dokumentētu procesu, ar patentu aizsargātu vai neaizsargātu izgudrojumu vai inovāciju.
ODM aktīvu radīšanas process tiek uzsākts tikai konkrētam identificētam vienam vai vairākiem klientiem, un tikai pēc sagaidāmā ekonomiskā rezultāta izvērtēšanas. Tas tiek precīzi pārvaldīts, tajā uzskaitot visas izmaksas – gan projektu izstrādē tieši izmantotos materiālus, gan arī pieskaitot patērētās inženierstundas to pilnā izmaksā, iekļaujot inženieru darba samaksu, kā arī pieskaitot to darba nodrošināšanai nepieciešamās izmaksas, bet neieskaitot administratīvās izmaksas.
Atzīstot ODM aktīvus nosaka katra ODM aktīva amortizācijas apjomu uz vienu, ar šī ODM aktīva lietošanu saistīta, produkta vienību, un kopējo produkta vienību skaitu, ar kuru uzkrātā vērtība tiks pilnībā amortizēta. ODM aktīvu paredzētais amortizācijas periods ir 3 gadi. Produkta piegādes cenā ietvertā ODM aktīva vienas vienības pārdošanas cena var tikt noteikta arī lielāka kā amortizācijas izmaksa.
Veicot ODM aktīva pārveidošanu, to pielāgojot vairāku klientu un dažādu produktu vajadzībām, tas tiek pārklasificēts par pamatlīdzekli, ja aktīva materiālā komponente ir būtiskāka par nemateriālo komponenti. Ja attīstības izmaksas, kas iekļautas ODM aktīvā ir neatņemama daļa no aktīva un nespēj pastāvīgi funkcionēt, ODM aktīvs tiek klasificēts kā pamatlīdzeklis. Ja ODM aktīva radīšanas procesā ieguldītas pārsvarā materiālu izmaksas, pēc tā pabeigšanas tas tiek klasificēts kā pamatlīdzeklis.
2.6. Pētniecības darba un attīstības izmaksas
Pētniecības darbu izmaksas tiek atzītas izdevumos tajā pārskata periodā, kad tās radušās. Atsevišķo projektu attīstības izmaksas tiek kapitalizētas, ja uzņēmums var pierādīt, ka ir tehniskais pamatojums tam, ka nemateriālo aktīvu, kas radies attīstības rezultātā, ir iespējams pabeigt, lai tas būtu pieejams lietošanai vai pārdošanai, ka ir nodoms to pabeigt un ir spēja to lietot vai pārdot, ka nemateriālais aktīvs nesīs nākotnes saimnieciskos labumus, ir pieejami pietiekoši resursi nemateriālā aktīva pabeigšanai un var ticami novērtēt izdevumus tā attīstības laikā. Citas attīstības izmaksas tiek norakstītas.
Pēc sākotnējās atzīšanas attīstības izmaksas tiek atzītas kā nemateriālais aktīvs tā iegādes vērtībā, atskaitot uzkrāto amortizāciju un uzkrātos zaudējumus no vērtības samazināšanās. Aktīvs tiek amortizēts tā paredzamajā izmantošanas laikā. Katrā pārskata perioda beigu datumā tiek novērtēts, vai nepastāv pazīmes, kas norādītu, ka aktīva vērtība varētu būt samazinājusies.
2.7. Pamatlīdzekļi
Pamatlīdzekļi ir uzskaitīti to sākotnējā vērtībā, atskaitot uzkrāto nolietojumu un vērtības samazinājumu, izņemot zemi un ēkas, novērtētas patiesajā vērtībā, atskaitot uzkrāto nolietojumu (ēkām) un zaudējumus no vērtības samazināšanās, kas atzīti pēc pārvērtēšanas datuma. Zemei nolietojums netiek aprēķināts. Nolietojums tiek aprēķināts šādā aktīva lietderīgās lietošanas laikā, izmantojot lineāro metodi:
| Ēkas | 20 - 33 gados; |
|---|---|
| Iekārtas un mašīnas | 5 - 10 gados; |
| Pārējie pamatlīdzekļi | 3 - 10 gados. |
Nolietojumu aprēķina sākot no brīža, kad pamatlīdzeklis ir gatavs lietošanai tam paredzētajam mērķim. Katrai pamatlīdzekļa daļai, kuras izmaksas ir būtiskas attiecībā pret šī pamatlīdzekļa kopējām izmaksām, nolietojums jāaprēķina atsevišķi. Ja uzņēmums atsevišķi nolieto dažas pamatlīdzekļa daļas, tas atsevišķi nolieto arī atlikušās šī paša pamatlīdzekļa daļas. Atlikumu veido tās pamatlīdzekļa daļas, kas atsevišķi nav svarīgas. Atlikušo daļu nolietojumu aprēķina, izmantojot tuvināšanas metodes, lai patiesi atspoguļotu to lietderīgās lietošanas laiku.
Ja kādi notikumi vai apstākļu maiņa liecina, ka pamatlīdzekļu bilances vērtība varētu būt neatgūstama, attiecīgo pamatlīdzekļu vērtība tiek pārskatīta, lai noteiktu to vērtības samazināšanos. Ja eksistē vērtības neatgūstamības pazīmes un ja aktīva bilances vērtība pārsniedz aplēsto atgūstamo summu, aktīvs vai naudu ģenerējošā vienība tiek norakstīta līdz tā atgūstamajai summai. Pamatlīdzekļa atgūstamā summa ir lielākā no patiesās vērtības, atskaitot pārdošanas izmaksas, un lietošanas vērtības. Nosakot lietošanas vērtību, aplēstās nākotnes naudas plūsmas tiek diskontētas to tagadnes vērtībā, izmantojot pirmsnodokļu diskonta likmi, kas atspoguļo tagadnes tirgus prognozes attiecībā uz aktīva vērtības izmaiņām un uz to attiecināmajiem riskiem.
Aktīvam, kas pats nerada ievērojamas naudas plūsmas, atgūstamā summa tiek noteikta atbilstoši tam naudas plūsmu ģenerējošajam aktīvam, pie kura tas pieder. Zaudējumi vērtības samazinājuma rezultātā tiek atzīti kā pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas vai administrācijas izmaksas.
Pamatlīdzekļu objektu uzskaites vērtības atzīšanu pārtrauc, ja tas tiek atsavināts vai gadījumā, kad no aktīva turpmākās lietošanas nākotnē nav gaidāmi nekādi saimnieciskie labumi. Jebkāda peļņa vai zaudējumi, kas radušies pamatlīdzekļu objekta atzīšanas pārtraukšanas rezultātā (ko aprēķina kā starpību starp neto ieņēmumiem no atsavināšanas un pamatlīdzekļa bilances vērtību), tiek atzīta apvienotā ienākumu pārskatā tajā periodā, kad notikusi pamatlīdzekļa atzīšanas pārtraukšana.
Izmaksas, kas saistītas ar nomātā īpašuma uzlabojumiem, tiek kapitalizētas un atspoguļotas kā pamatlīdzekļi. Šo aktīvu nolietojums tiek aprēķināts visā nomas perioda laikā, izmantojot lineāro metodi.
Nepabeigtā celtniecība atspoguļo pamatlīdzekļu izveidošanas un nepabeigto celtniecības objektu izmaksas, un tā tiek uzskaitīta sākotnējā vērtībā. Sākotnējā vērtībā ietilpst celtniecības izmaksas un citas tiešās izmaksas. Nepabeigtajai celtniecībai nolietojums netiek aprēķināts, kamēr attiecīgie aktīvi nav gatavi lietošanai.
Gadījumos, kad datorprogrammatūra ir neatņemams aparatūras elements, kas nevar darboties bez šīs īpašās programmatūras, datorprogrammatūru uzskata par pamatlīdzekļiem.
Pamatlīdzekļu pārvērtēšana
Pamatlīdzekļu pārvērtēšana tiek veikta ar pietiekamu regularitāti (ne retāk kā reizi 5 gados), lai nodrošinātu, ka pārvērtēšanai pakļauto pamatlīdzekļu uzskaites vērtība būtiski neatšķiras no vērtības, kāda tiktu noteikta, novērtējot tos patiesajā vērtībā. Pārvērtēti tiek nekustamie īpašumi (zeme un ēkas). Pārvērtēšanu veic sertificēti vērtētāji.
Pārvērtēšanas rezultātā radies vērtības pieaugums, atskaitot atlikto nodokli, tiek uzrādīts apvienoto ienākumu pārskatā caur pašu kapitālu kā "Pamatlīdzekļu pārvērtēšanas rezerves" izmaiņas. Vērtības samazinājums savukārt tiek norakstīts no iepriekšējos gados apvienotajos ienākumos ieskaitītā attiecīgā pamatlīdzekļa vērtības pieauguma, pārsniegumu iekļaujot pārskata gada konsolidētajā apvienoto ienākumu pārskatā, savukārt pārējais samazinājums tiek atzīts pārskata gada peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Pārvērtēšanas datumā sākotnējo uzskaites vērtību un uzkrāto nolietojumu palielina vai samazina proporcionāli aktīva uzskaites vērtības izmaiņām tā, lai aktīva uzskaites vērtība pēc pārvērtēšanas būtu vienāda ar tā pārvērtēto vērtību. Pamatlīdzekļu pārvērtēšanas rezervi samazina pārvērtētā pamatlīdzekļa lietderīgas lietošanas laikā. Pārvērtēšanas rezervi nedrīkst sadalīt dividendēs, izlietot zaudējumu segšanai, ieskaitīt citās rezervēs, ne arī izmantot citiem mērķiem.
2.8. Krājumi
Krājumi tiek uzskaitīti zemākajā no pašizmaksas vai neto realizācijas vērtības.
Izmaksas, kas radušās, nogādājot krājumus to tagadējā atrašanās vietā un stāvoklī, tiek uzskaitītas šādi:
- izejvielas tiek uzskaitītas atbilstoši to pirkšanas izmaksām pēc "pirmais iekšā – pirmais ārā" (FIFO) metodes;
2.8. Krājumi (turpinājums)
Neto realizācijas vērtība ir aplēstā pārdošanas cena parastās uzņēmējdarbības ietvaros, atskaitot aplēstās produkcijas pabeigšanas pārdošanas izmaksas. Neto realizācijas vērtība tiek atspoguļota kā pašizmaksa, no kuras atskaitīti izveidotie uzkrājumi. Uzkrājumi tiek veidoti viesiem krājumiem, kuru iegādes darījums ir vecāks par 24 mēnešiem.
Krājumu neto realizācijas vērtība
Koncerna vadība izvērtē krājumu neto realizācijas vērtību, pamatojoties uz informāciju par sagaidāmajām pārdošanas cenām un pārdošanas izmaksām, kā arī izvērtē krājumu fizisko stāvokli gada inventarizācijas laikā. Gadījumos, kad krājumu neto realizācijas vērtība ir zemāka par krājumu pašizmaksu, krājumiem tiek veidoti uzkrājumi. Koncerna vadība ir novērtējusi krājumu neto realizācijas vērtību un uzskata, ka būtiski papildu uzkrājumi 2020. gada 31. decembrī nav nepieciešami (pielikuma 20. piezīme).
2.9. Dotāciju uzskaite
Valsts un starptautisko organizāciju finansiālais saņemtais atbalsts tiek atzīts, kad Koncerns un Mātes sabiedrība ir guvusi pietiekamu pārliecību, ka tiks izpildīti atbalsta saņemšanas nosacījumi un atbalsts tiks saņemts.
Valsts un starptautisko organizāciju finansiālais atbalsts, kas paredzēts ilgtermiņa ieguldījumu objektu iegādei, izveidošanai vai būvniecībai, tiek sākotnēji atzīts nākamo periodu ieņēmumos un sistemātiski atzīts apvienotajā ienākumu pārskatā atbilstoši ilgtermiņa ieguldījumu lietderīgās lietošanas laikam.
Pārējais valsts atbalsts tiek sistemātiski atzīts apvienotajā ienākumu pārskatā to periodu laikā, kurā Koncerns un Mātes sabiedrība iekļauj izdevumos izmaksas, kuras valsts atbalsts kompensē. Valsts atbalsts, kas ir saņemams jau radušos izdevumu vai zaudējumu segšanai vai arī paredzēts tūlītēja finansiāla atbalsta sniegšanai Koncernam un Mātes sabiedrībai un kurš nav saistīts ar turpmākām izmaksām, tiek uzrādīts apvienotajā ienākumu pārskatā periodā, kad Koncernam un Mātes sabiedrībai rodas tiesības to saņemt
2.10. Uzkrājumi
Uzkrājumi tiek atzīti, kad Koncernam un Mātes sabiedrībai ir pašreizējs pienākums (juridisks vai prakses radīts), ko izraisījis kāds pagātnes notikums, un pastāv varbūtība, ka šo saistību izpildei būs nepieciešama ekonomiskos labumus ietverošu resursu aizplūšana no Koncerna un Mātes sabiedrības, un saistību apjomu iespējams pietiekami ticami novērtēt. Ja Koncerns un Mātes sabiedrība paredz, ka uzkrājumu izveidošanai nepieciešamie izdevumi tiks daļēji vai pilnībā atmaksāti, piemēram, apdrošināšanas līguma ietvaros, šo izdevumu atmaksa tiek atzīta kā atsevišķs aktīvs tikai un vienīgi tad, kad ir praktiski skaidrs, ka šie izdevumi patiešām tiks atmaksāti. Ar jebkādu uzkrājumu saistītās izmaksas apvienotajā ienākumu pārskatā tiek atspoguļotas, atskaitot summas, kas atzītas izdevumu apmaksai.
Koncerna saražotie Produkti ar darbības traucējumiem, kuri neatbilst specifikācijai vai ir ar defektiem var tikt atgriezti Sabiedrībai. Sabiedrības vienīgā atbildība saskaņā ar garantiju ir uz sava rēķina salabot vai nomainīt neatbilstošo vai bojāto produktu. Šī garantija neattiecas uz:
-pirmajiem izstrādājumiem, prototipiem, pirmsprodukcijas vienībām, ražojuma testa vienībām;
-jebkuriem Produktiem, kurus ir labojis Pircējs vai trešā persona;
-jebkuriem Produktiem, kas ir izmantoti nepareizi, neatbilstošas lietošanas vai nolaidības dēļ.
Garantijas termiņš ir 1 līdz 2 gadi, individuāli katram klientam.
Tā kā garantija dod klientam pārliecību, ka produkts darbosies, kā paredzēts, vismaz vienu gadu, HansaMatrix uzskaita šo garantijas veidu saskaņā ar SGS 37 "Uzkrājumi, iespējamās saistības un iespējami aktīvi", proti, tiek veidoti uzkrājumi paredzamajām produkta remonta izmaksām turpmākajos 12 mēnešos pēc produkta iegādes. Šāda veida garantiju uzskaite nemainās, proti, tās nerada atsevišķu izpildes pienākumu.
2.11. Noma
Koncerns līguma sākumā izvērtē, vai līgums ir noma vai ietver nomu, Proti, vai līgums piešķir tiesības kontrolēt identificētā aktīva izmantošanu noteiktu laika periodu apmaiņā pret atlīdzību.
Koncerns kā nomnieks
Koncerns piemēro vienotu atzīšanas un novērtēšanas pieeju visām nomām, izņemot īstermiņa nomu un zemas vērtības aktīvu nomu. Koncerns atzīst nomas saistības attiecībā uz nomas maksājumu veikšanu un tiesības izmantot aktīvu, kas atspoguļo tiesības lietot nomas līguma pamatā esošos aktīvus.
2.11. Noma (turpinājums)
Koncerns kā nomnieks (turpinājums)
Tiesības izmantot aktīvu
Koncerns atzīst tiesības izmantot aktīvu nomas sākuma datumā (proti, datumā, kad pamatā esošais aktīvs nomniekam ir pieejams izmantošanai). Tiesības izmantot aktīvu tiek uzskaitīti to sākotnējā vērtībā (izmaksās), atskaitot uzkrāto nolietojumu un zaudējumus no vērtības samazināšanās un veicot korekcijas atbilstoši nomas saistību atkārtotam novērtējumam. Tiesības izmantot aktīvu izmaksas ietver nomas saistību sākotnējā novērtējuma summu, jebkuras sākotnējās tiešās izmaksas, kas radušās nomniekam, un jebkurus nomas maksājumus, kas izdarīti nomas sākuma datumā vai pirms tā, atskaitot saņemtos nomas veicināšanas maksājumus. Tiesības izmantot aktīvu nolietojumu aprēķina nomas termiņā vai aktīva aplēstajā lietderīgās lietošanas laikā atkarībā no tā, kurš no tiem īsāks, izmantojot lineāro metodi. Piemērotie aktīvu lietderīgās lietošanas laiki ir šādi:
- Tehnoloģiskās iekārtas un mašīnas 2 5 gadi
- Zemes noma līdz 50 gadiem
- Automašīnas un pārējās iekārtas 2 5 gadi
Ja īpašumtiesības uz nomāto aktīvu nomas termiņa beigās tiek nodotas nomniekam vai ja tiesības lietot aktīvu izmaksas atspoguļo to, ka nomnieks izmantos pirkšanas iespēju, nolietojumu aprēķina, izmantojot aktīva aplēsto lietderīgās lietošanas laiku.
Uz tiesībām izmantot aktīvus attiecas arī vērtības zuduma novērtēšana. Ja gadījumā pastāv norādes par vērtības zudumu, jebkura nemateriālā aktīva atlikusī vērtība tiek izvērtēta un samazināta atbilstoši tās atgūstamai vērtībai, kas ir augstākā no tiesību izmantot aktīvu pārdošanas cenas un lietošanas vērtības, atzīstot vērtības samazinājumu kā izmaksas peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Vērtības samazinājuma novērtēšana tiek veikta katra pārskata perioda beigās.
Nomas saistības
Nomas sākuma datumā Koncerns atzīst nomas saistības nomas termiņa laikā veicamo nomas maksājumu pašreizējā vērtībā. Nomas maksājumi ietvar fiksētos nomas maksājumus (ieskaitot pēc būtības fiksētos nomas maksājumus), atskaitot jebkādus nomas veicināšanas maksājumus, mainīgos nomas maksājumus, kas ir atkarīgi no indeksa vai likmes, summas, kas nomniekam būtu jāmaksā kā atlikušās vērtības garantijas. Nomas maksājumi ietver arī pirkšanas iespējas izmantošanas cenu, ja ir pietiekams pamats uzskatīt, ka Koncerns izmantos šo iespēju, un soda naudas maksājumus par nomas izbeigšanu, ja nomas termiņš atspoguļo to, ka Koncerns izmanto iespēju izbeigt nomu.
Mainīgie nomas maksājumi, kas nav atkarīgi no indeksa vai likmes, tiek atzīti par izmaksām (ja vien minētās izmaksas nav radušās, ražojot krājumus) periodā, kurā bijis notikums vai radušies apstākļi, kas izraisījuši attiecīgo maksājumu.
Aprēķinot nomas maksājumu pašreizējo vērtību, Koncerns izmanto savu salīdzināmo aizņēmuma procentu likmi nomas sākuma datumā, jo nomā ietverto procentu likmi nekavējoties noteikt nav iespējams. Pēc nomas sākuma datuma nomas saistību summa tiek palielināta, lai atspoguļotu procentu pieaugumu, un samazināta par veiktajiem nomas maksājumiem. Nomas saistību uzskaites vērtība tiek pārvērtēta apstākļu maiņas gadījumā, ja mainās nomas termiņš, mainās nomas maksājumi (piem., mainās nākotnes maksājumi, ja mainījies šādu nomas maksājumu aprēķināšanā izmantotais indekss vai likme) vai mainās pamatā esošā aktīva pirkšanas iespējas novērtējums.
Īstermiņa noma un zemas vērtības aktīvu noma
Koncerns izmanto iespēju nepiemērot standarta prasības īstermiņa nomas atzīšanai attiecībā uz tehnoloģisko iekārtu un mašīnu īstermiņa nomu (proti, šo nomu termiņš no sākuma datuma ir 12 mēneši vai īsāks, un tajās nav paredzēta pirkšanas iespēja). Koncerns arī izmanto iespēju nepiemērot standarta prasības attiecībā uz zemas vērtības aktīvu nomu saistībā ar tā biroja iekārtām, kuru vērtība uzskatāma par zemu. Nomas maksājumi par īstermiņa nomu un zemas vērības aktīvu nomu tiek atzītas izmaksās pēc lineārās metodes visā nomas termiņa laikā.
Koncerns kā iznomātājs
Noma, kuras ietvaros Koncerns būtībā nenodod visus ar pamatā esošā aktīva īpašumtiesībām saistītos riskus un atlīdzības, tiek klasificēta kā operatīvā noma. Nomas ieņēmumi tiek uzskaitīti visā nomas termiņa laikā, izmantojot lineāro metodi, un iekļauti peļņas vai zaudējumu aprēķinā kā ieņēmumi, jo attiecināmi uz saimniecisko darbību. Sākotnējās tiešās izmaksas, kas radušās, vienojoties par operatīvo nomu, tiek pieskaitītas nomātā aktīva uzskaites vērtībai un atzītas visā nomas termiņa laikā tāpat kā nomas ieņēmumi. Iespējamās nomas maksas atzīst kā ieņēmumus periodā, kurā tās nopelnītas.
2.11. Noma (turpinājums)
Koncerns kā iznomātājs (turpinājums)
Koncerns un Mātes sabiedrība kā iznomātāji
Aktīvi, kas tiek iznomāti operatīvajā nomā, tiek uzrādīti pamatlīdzekļu sastāvā iegādes vērtībā, atskaitot uzkrāto nolietojumu. Nolietojumu aprēķina pēc lineārās metodes attiecīgo pamatlīdzekļu lietderīgās lietošanas laikā, lai norakstītu pamatlīdzekļa vērtību līdz tā aplēstajai atlikušajai vērtībai.
Nomas ieņēmumi no operatīvās nomas tiek ietvertas apvienoto ienākumu pārskatā pēc lineārās metodes nomas perioda laikā.
Finanšu aktīvi un saistības
2.12. Finanšu aktīvi
Finanšu aktīvus Koncerns klasificē šādi:
-
finanšu aktīvi amortizētajā iegādes vērtībā,
-
pašu kapitāla instrumenti patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu citos ienākumos, kas netiek atspoguļoti peļņas vai zaudējumu aprēķinā,
-
finanšu aktīvi patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā,
-
parāda instrumenti patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu citos ienākumos, kas netiek atspoguļoti peļņas vai zaudējumu aprēķinā.
Finanšu aktīvi amortizētajā iegādes vērtībā
Finanšu aktīvs tiek novērtēts amortizētajā iegādes vērtībā, ja tas atbilst abām tālāk minētajām prasībām un nav klasificēts kā finanšu aktīvs patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā: a) finanšu aktīvs tiek turēts tāda biznesa modeļa ietvaros, kura mērķis ir turēt aktīvus, lai iekasētu līgumiskās naudas plūsmas; un b) saskaņā ar līguma nosacījumiem finanšu aktīvs noteiktos datumos rada naudas plūsmas, kas ietver vienīgi pamatsummas un procentu maksājumus. Šos aktīvus sākotnēji novērtē patiesajā vērtībā, pieskaitot uz to iegādi tieši attiecināmās darījuma izmaksas. Pēc sākotnējās atzīšanas aktīvus novērtē amortizētajā iegādes vērtībā, izmantojot efektīvās procentu likmes metodi. Amortizētā iegādes vērtība tiek samazināta par zaudējumiem no vērtības samazināšanās. Peļņa vai zaudējumi no valūtas kursu svārstībām, vērtības samazinājums un procentu ieņēmumi tiek atzīti peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Jebkāda peļņa vai zaudējumi, kas radušies finanšu aktīva atzīšanas pārtraukšanas rezultātā, tiek atzīti peļņas vai zaudējumu aprēķinā.
Pašu kapitāla instrumenti patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu citos ienākumos, kas netiek atspoguļoti peļņas vai zaudējumu aprēķinā
Sākotnējās atzīšanas brīdī Koncerns var izdarīt neatsaucamu izvēli klasificēt savus ieguldījumus kapitālā kā pašu kapitāla instrumentus patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu citos ienākumos, kas nav atspoguļoti peļņas vai zaudējumu aprēķinā, ja a) tie atbilst SGS Nr. 32 "Finanšu instrumenti: informācijas atklāšana un sniegšana" sniegtajai pašu kapitāla instrumentu definīcijai un b) tie netiek turēti tirdzniecības nolūkā. Klasifikācija tiek veikta, novērtējot katru finanšu instrumentu atsevišķi. Šos instrumentus sākotnēji novērtē patiesajā vērtībā, pieskaitot uz to iegādi tieši attiecināmās darījuma izmaksas. Pēc sākotnējās atzīšanas tos novērtē patiesajā vērtībā. Dividendes tiek uzrādītas peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Pārējā neto peļņa un zaudējumi tiek uzkrāti citos ienākumos, kas netiek atspoguļoti peļņas vai zaudējumu aprēķinā, un nekad netiek uzrādīt peļņas vai zaudējumu aprēķinā vai pārklasificēti uz to.
Finanšu aktīvi patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā
Šie finanšu instrumenti ietver tirdzniecībai turētus finanšu aktīvus un finanšu aktīvus, kas sākotnējā atzīšanā noteikti patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Finanšu instrumenti tiek uzskatīti par turētiem tirdzniecībai, ja tos plānots pārdot tuvākajā nākotnē. Atvasinātie finanšu instrumenti arī tiek klasificēti kā turēti tirdzniecībai, izņemot, ja tie ir riska ierobežošanas instrumenti. Finanšu instrumenti, kas rada līgumiskas naudas plūsmas, kuras neveido vienīgi pamatsummas un procentu maksājumi, tiek klasificēti un novērtēti patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Šiem instrumentiem tieši attiecināmās darījuma izmaksas tiek atzītas peļņas vai zaudējumu aprēķinā to rašanās brīdī. Pēc sākotnējās atzīšanas tos novērtē patiesajā vērtībā. Neto vērtības izmaiņas tiek atzītas peļņas vai zaudējumu aprēķinā.
2.12. Finanšu aktīvi (turpinājums)
Parāda instrumenti patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu citos ienākumos, kas netiek atspoguļoti peļņas vai zaudējumu aprēķinā
Parāda instruments tiek novērtēts patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu citos ienākumos, kas netiek atspoguļoti peļņas vai zaudējumu aprēķinā, ja tas atbilst abām tālāk minētajām prasībām un nav klasificēts kā finanšu aktīvs patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā: a) finanšu aktīvs tiek turēts tāda biznesa modeļa ietvaros, kura mērķis ir turēt aktīvus, lai iekasētu līgumiskās naudas plūsmas; un b) saskaņā ar līguma nosacījumiem finanšu aktīvs noteiktos datumos rada naudas plūsmas, kas ietver vienīgi pamatsummas un procentu maksājumus. Šos aktīvus sākotnēji novērtē patiesajā vērtībā, pieskaitot uz to iegādi tieši attiecināmās darījuma izmaksas. Pēc sākotnējās atzīšanas aktīvus novērtē amortizētajā iegādes vērtībā. Peļņa vai zaudējumi no valūtas kursu svārstībām, procentu ieņēmumi, kas aprēķināti, izmantojot efektīvās procentu likmes metodi, un vērtības samazinājums tiek atzīti peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Pārējā neto peļņa un zaudējumi tiek atzīti citos ienākumos, kas netiek atspoguļoti peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Ja finanšu aktīva atzīšana tiek pārtraukta, jebkāda peļņa vai zaudējumi, kas uzkrāti citos ienākumos, kas netiek atspoguļoti peļņas vai zaudējumu aprēķinā, tiek pārklasificēti uz peļņas vai zaudējumu aprēķinu.
2.13. Finanšu saistības
Finanšu saistības Koncerns klasificē šādi:
- finanšu saistības amortizētajā iegādes vērtībā,
- finanšu aktīvi patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā.
Finanšu saistības amortizētajā iegādes vērtībā
Finanšu saistības tiek novērtētas amortizētajā iegādes vērtībā, ja tās netiek turētas tirdzniecībai un sākotnējā atzīšanā nav noteiktas kā tirdzniecībai turētas finanšu saistības. Šīs finanšu saistības sākotnēji tiek novērtētas patiesajā vērtībā, atskaitot tieši attiecināmās darījuma izmaksas. Pēc sākotnējās atzīšanas šīs finanšu saistības tiek novērtētas amortizētajā iegādes vērtībā, izmantojot efektīvās procentu likmes metodi.
Finanšu saistības patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā
Finanšu saistības tiek klasificētas kā noteiktas patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā, ja tās tiek turētas tirdzniecībai vai sākotnējā atzīšanā ir noteiktas kā tirdzniecībai turētas finanšu saistības. Šai finanšu saistību kategorijai tieši attiecināmās darījuma izmaksas tiek atzītas peļņas vai zaudējumu aprēķinā to rašanās brīdī. Finanšu saistības patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā tiek novērtētas patiesajā vērtībā, to vērtības izmaiņas un procentu izmaksas atzīstot peļņas vai zaudējumu aprēķinā.
Ja Koncerns izmanto atvasinātos finanšu instrumentus, tad šādus instrumentus sākotnēji atzīst patiesajā vērtībā datumā, kurā tie noslēgti, un pēc tam tie tiek pārvērtēti patiesajā vērtībā. Atvasinātie finanšu instrumenti tiek klasificēti kā finanšu aktīvi, ja to patiesā vērtība ir pozitīva, un kā finanšu saistības, ja to patiesā vērtība ir negatīva.
Hibrīda (saliktā) līgumā iegultais atvasinātais finanšu instruments ar finanšu saistībām tiek nodalīts no galvenā līguma un uzskaitīts kā atsevišķs finanšu instruments, ja: tā ekonomiskais raksturojums un riski nav cieši saistīti ar galveno līgumu; kāds atsevišķs instruments ar tādiem pašiem nosacījumiem kā iegultais atvasinātais instrumentus atbilstu atvasināta finanšu instrumenta definīcijai; un hibrīda (saliktais) līgums netiek novērtēts patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Iegultie atvasinātie finanšu instrumenti tiek novērtēti patiesajā vērtībā, to patiesās vērtības izmaiņas atzīstot peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Pārvērtēšana tiek veikta tikai tādā gadījumā, ja mainās līguma nosacījumi, kas būtiski ietekmē iepriekš noteiktās naudas plūsmas, vai ja finanšu aktīvs tiek pārklasificēts un vairs netiek uzskaitīts patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā.
Atzīšanas pārtraukšana
Finanšu aktīva (vai atkarībā no apstākļiem finanšu aktīva daļas vai līdzīgu finanšu aktīvu grupas daļas) atzīšana tiek pārtraukta, kad:
tiesības uz naudas plūsmām no attiecīgā finanšu aktīva posteņa beidzas
vai
Koncerns ir nodevis savas tiesības uz naudas plūsmām no finanšu aktīva vai ir uzņēmies pienākumu veikt visu saņemto naudas plūsmu, kuras tas iekasē kādu trešo personu vārdā, pārskaitījumus bez būtiskas kavēšanās ("caurplūstošās izmaksas"); un vai nu (a) Koncerns ir nodevis būtībā visus riskus un atlīdzības no īpašumtiesībām uz finanšu aktīvu, vai (b) Koncerns nav ne nodevis, ne saglabājis būtībā visus riskus un atlīdzības no īpašumtiesībām uz finanšu aktīvu, bet saglabājis kontroli pār attiecīgo aktīvu.
2.13. Finanšu saistības (turpinājums)
Atzīšanas pārtraukšana (turpinājums)
Ja Koncerns nodevis savas tiesības uz naudas plūsmām no finanšu aktīva vai ir uzņēmies pienākumu veikt visu saņemto naudas plūsmu, kuras tas iekasē kādu trešo personu vārdā, pārskaitījumus bez būtiskas kavēšanās, tas izvērtē, vai un cik lielā mērā tas saglabājis ar īpašumtiesībām saistītos riskus un atlīdzības. Ja Koncerns nav ne nodevis, ne saglabājis būtībā visus riskus un atlīdzības no īpašumtiesībām uz finanšu aktīvu un ir saglabājis kontroli pār attiecīgo aktīvu, tas turpina finanšu aktīva atzīšanu tādā apmērā, kas atbilst tā saglabātajai iesaistei attiecībā uz šo finanšu aktīvu
Ja Koncerna saglabātā iesaiste izpaužas nodotā aktīva garantēšanā, tad Koncerna turpmāko saistību apmērs ir mazākais no aktīva posteņa vērtības un saņemamās maksimālās atlīdzības vērtības, kādu Koncernam var pieprasīt atmaksāt.
2.14. Patiesās vērtības noteikšana
Patiesā vērtība ir summa, pret kuru varētu apmainīt aktīvu vai nokārtot saistības starp tirgus dalībniekiem parastu darījumu ietvaros vērtēšanas datumā.
Patiesā vērtība tiek noteikta, pamatojoties uz pieņēmumu, ka aktīva pārdošanas vai saistību dzēšanas darījums veikts:
-
aktīva vai saistību galvenajā tirgū vai
-
ja šāda galvenā tirgus nav, visizdevīgākajā aktīva vai saistību tirgū.
Koncerns nosaka finanšu instrumenta patieso vērtību, izmantojot šāda instrumenta aktīvā tirgū kotētas cenas, ja iespējams. Aktīvs tirgus ir tāds, kurā darījumi attiecībā uz aktīviem vai saistībām notiek pietiekami bieži un pietiekamā apjomā, lai nepārtraukti sniegtu cenas noteikšanai nepieciešamo informāciju.
Ja patiesajā vērtībā noteiktajam finanšu instrumentam ir pieejama pircēja piedāvātā augstākā cena un pārdevēja noteiktā zemākā cena, Koncerns novērtē aktīvus atbilstoši pircējā piedāvātajai augstākajai cenai un saistības – atbilstoši pārdevēja noteiktajai zemākajai cenai.
Ja aktīvā tirgū kotētas cenas nav pieejamas, Koncerns piemēro novērtēšanas metodes, kas ir piemērotas attiecīgajiem apstākļiem un kurām ir pieejami pietiekami dati, pēc iespējas vairāk izmantojot attiecīgos novērojamos datus un pēc iespējas mazāk – nenovērojamos datus.
Sākotnējā atzīšanā finanšu instrumenta patiesā vērtība parasti tiek noteikta atbilstoši darījuma cenai.
Nosakot aktīva vai saistību patieso vērtību, Koncerns pēc iespējas izmanto novērojamus tirgus datus. Patiesās vērtības novērtējumi tiek klasificēti dažādos patiesās vērtības hierarhijas līmeņos atkarībā no vērtēšanas metodēs izmantotajiem datiem:
-
līmenis: kotētas (nekoriģētas) tirgus cenas aktīvā identisku aktīvu vai saistību tirgū;
-
līmenis: dati, kas nav 1. līmenī ietilpstošās kotētās cenas un ko tieši (proti, kā cenas) vai netieši (proti, kā no cenām atvasināti dati) novēro attiecībā uz aktīviem vai saistībām;
-
līmenis: dati par aktīviem vai saistībām, kas nav balstīti uz novērojamiem tirgus datiem (nenovērojamie dati).
Koncerns atzīst aktīvu vai saistību pārnešanu no viena hierarhijas līmeņa uz citu tā pārskata perioda beigās, kurā attiecīgās izmaiņas notikušas.
2.15. Finanšu instrumentu un līguma aktīvu vērtības samazinājums
Koncerns atzīst uzkrājumus paredzamajiem kredītzaudējumiem saistībā ar finanšu aktīviem amortizētajā iegādes vērtībā un līgumu aktīviem. Uzkrājumi zaudējumiem no vērtības samazināšanās tiek veidoti, pamatojoties uz paredzamajiem kredītzaudējumiem.
Vērtības samazināšanās tiek noteikta, piemērojot vienu no divām pieejām: a) 12 mēnešos paredzamie kredītzaudējumi: tie ir paredzamie kredītzaudējumi, kas varētu rasties saistību neizpildes gadījumā 12 mēnešu laikā pēc pārskata datuma; un b) aktīva dzīves ciklā paredzamie zaudējumi: tie ir paredzamie kredītzaudējumi, kas varētu rasties saistību neizpildes gadījumā visā finanšu instrumenta dzīves cikla laikā.
Koncerns un Mātes sabiedrība novērtē debitoru parādus un līguma aktīvus izmantojot vienkāršoto pieeju - šim postenim zaudējumu atskaitījumus vienmēr novērtē kā summu, kas vienāda ar visā darbības laikā paredzamajiem kredītzaudējumiem.
Individuāli vērtētajiem finanšu aktīviem amortizētajā iegādes vērtībā tiek piemērota 9. SFPS noteiktā vispārējā pieeja, izmantojot paredzamo kredītzaudējumu modeli, kura ietvaros finanšu aktīva vērtības korekcijas tiek aprēķinātas, izmantojot šādus trīs mainīgos lielumus: riska darījums, kurā netiek pildītas saistības (angl: Exposure at Default (EAD)), saistību nepildīšanas zaudējumi (angl.: Loss Given Default (LGD)) un saistību nepildīšanas varbūtība (angl.: Probability of Default (PD)). Pēdējie divi mainīgie tiek aplēsti, pamatojoties uz publiski pieejamiem attiecīgās nozares datiem.
2.15. Finanšu instrumentu un līguma aktīvu vērtības samazinājums (turpinājums)
Finanšu aktīviem amortizētajā iegādes vērtībā, kuru kredītrisks uzskatāms par pieņemamu, uzkrājumi tiek veidoti, pamatojoties uz 12 mēnešu laikā paredzamajiem kredītzaudējumiem. Tomēr, ja kopš aizdevuma izsniegšanas ir vērojams būtisks kredītriska pieaugums, uzkrājumu apmēra noteikšanā jāņem vērā paredzamie kredītzaudējumi visa aktīva dzīves cikla laikā.
2.16. Nauda un naudas ekvivalenti
Naudas un naudas ekvivalentu atlikumu veido nauda bankā un kasē un īstermiņa noguldījumi, kuru sākotnējais dzēšanas termiņš nepārsniedz trīs mēnešus. Naudas plūsmas pārskats tiek sagatavots saskaņā ar netiešo metodi, veicot korekcijas, lai saskaņotu peļņu no saimnieciskās darbības ar naudas plūsmu no saimnieciskās darbības, darbības ar ieguldījumiem un finansiālās darbības.
2.17. Debitoru parādi
Debitoru parāds atspoguļo Koncerns un Mātes sabiedrība tiesības uz beznosacījuma atlīdzības summu (t.i., pirms atlīdzības maksāšanas ir nepieciešams tikai laika posms).
Koncerns un Mātes sabiedrība iedala savus pircēju un pasūtītāju parādus divos portfeļos atkarībā no biznesa modeļa.
- Pircēju un pasūtītāju parādi no līgumiem ar klientiem, kas turēti tāda biznesa modeļa ietvaros, kura mērķis ir turēt aktīvus, lai iekasētu līgumiskās naudas plūsmas, tiek uzskaitīt amortizētajā iegādes vērtībā, un tiem tiek veikta vērtības samazināšanās pārbaude,
- Pircēju un pasūtītāju parādi no līgumiem ar klientiem, kas turēti vienīgi pārdošanai tiek novērtēti patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā.
Koncerns un Mātes sabiedrība paredzamos kredītzaudējumus, debitoriem novērtē, balstoties uz pēdējo 3 gadu vēsturiskajiem datiem, un gadījumos, kad vēsturiskie dati nav pieejami, izdarot pieņēmumus.
Faktorings
Saskaņā ar faktoringa līgumiem gūtie ieņēmumi tiek uzskaitīti kā saistības pret faktoru, ja Koncerns vai Mātes sabiedrība paliek pakļauta ar attiecīgo debitoru saistītajam kredītriskam. Ja kredītrisku saglabā otra līgumslēdzēja puse jeb faktoringa devējs, tad attiecīgā debitora atlikums tiek samazināts par minēto ieņēmumu summu. Esošo faktoringa līgumu gadījumā Koncerns un Mātes sabiedrība savā bilancē uzrāda tikai nefaktorizēto debitora daļu – parasti 10%. Nefaktorizēto debitoru daļu uzskaita at FVTPL, ko nosaka balstoties uz sagaidāmajām naudas plūsmām.
Ņemot vērā, ka 10% parasti tiek atmaksāti 2 – 3 mēnešu laikā, naudas vērtība laikā būtiski neietekmē atlikušā debitoru parāda patieso vērtību.
2.18. Ieņēmumu atzīšana
Koncerns un Mātes sabiedrība ir secinājuši, ka atsevišķu preču vai pakalpojumu (izpildes pienākumu) kontrole tiek īstenota laika gaitā.
2.18.1. Produktu un pakalpojumu pārdošana
Koncerns un Mātes sabiedrība atzīst ieņēmumus no produktu un pakalpojumu pārdošanas laika gaidā, jo klientiem piegādātie produkti un sniegtie pakalpojumi ir izstrādāti tieši atbilstoši klientu prasībām pēc individuāla pasūtījuma un, lai attiecīgos aktīvus varētu izmantot citiem nolūkiem, to būtu būtiski jāpārveido. Turklāt Koncernam un Mātes sabiedrībai ir tiesības arī uz samaksu par visiem līdz attiecīgajam brīdim saražotajiem produktiem. Pircēju un pasūtītāju parādu atmaksas termiņi ir 30-90 dienu laikā pēc piegādes.
Koncerna un Mātes sabiedrības ražošanas cikla specifikas dēļ nav iespējams pamatoti novērtēt izpildes pienākuma izpildes progresu līdz pilnīgai tā izpildei. Tāpēc Koncerns un Mātes sabiedrība atzīst ieņēmumus atbilstoši izmaksām, kas radušās līdz attiecīgajam brīdim.
Koncerns un Mātes sabiedrība izskata, vai līgumā ir citi solījumi, kas ir atsevišķi izpildes pienākumi, uz kuriem jāattiecina daļa no darījuma cenas (piemēram, garantijas). Nosakot darījuma cenu par pakalpojumiem, Koncerns ņem vērā mainīgās atlīdzības ietekmi, nozīmīgu finansēšanas komponenšu esamību, atlīdzību, kas netiek maksāta naudā, un atlīdzību, kas maksājama klientam (ja tāda būtu).
Ja līgumā apsolītā atlīdzība ietver mainīgu summu, Koncerns un Mātes sabiedrība aplēš atlīdzības summu, ko būs tiesības saņemt apmaiņā pret apsolīto preču vai pakalpojumu nodošanu klientam. Mainīgo atlīdzību aplēš līguma noslēgšanas brīdī un līguma cenā, to iekļauj tikai tādā gadījumā, ja pastāv liela varbūtība, ka atzīto kumulatīvo ieņēmumu summa būtiski nemainīsies, ja nenoteiktība, kas saistīta ar mainīgo atlīdzību, pēc tam tiks novērsta.
2.18. Ieņēmumu atzīšana (turpinājums)
2.18.2. Apjoma atlaides
Koncerns un Mātes sabiedrība nodrošina retrospektīvu apjoma atlaidi dažiem klientiem, ja perioda laikā iegādāto produktu kopsumma pārsniedz līgumā noteikto slieksni. Atlaides tiek piemērotas tikai konkrētajā periodā (vienā kalendārajā mēnesī) iegādāto produktu kopsummai un netiek attiecinātas uz citiem periodiem. Atlaides tiek kompensētas no summām, kas jāmaksā klientam.
2.18.3. Nozīmīga finansēšanas komponente
Parasti Koncerns un Mātes sabiedrība no saviem klientiem saņem īstermiņa avansa maksājumus. Piemērojot 15. SFPS sniegto praktisko paņēmienu, Koncerns un Mātes sabiedrība nekoriģē apsolītās atlīdzības summu, ņemot vērā nozīmīgas finanšu komponentes ietekmi, ja līguma slēgšanas laikā Koncerns paredz, ka periods starp brīdi, kad tas nodod klientam apsolītās preces vai pakalpojumus, un brīdi, kad klients par minētajām precēm vai pakalpojumiem samaksā, nebūs ilgāks par vienu gadu.
Ja periods ir garāks par vienu gadu, šādu līgumu darījuma cena tiek diskontēta, izmantojot likmi, kas tiktu atspoguļota atsevišķā finansēšanas darījumā starp Koncernu un tā klientiem līguma slēgšanas brīdī, lai ņemtu vērā nozīmīgo finansēšanas komponenti.
2.18.4. Galvenais uzņēmums un aģents
Vairumā gadījumu Koncerns, sniedzot ražošanas pakalpojumus klientiem, darbojas kā galvenais uzņēmums. Tomēr dažos gadījumos Mātes sabiedrība no klientiem saņem materiālus, kuri tiek ieražoti klienta pasūtītajos produktos un nogādāti atpakaļ klientiem. Šie materiāli pieder klientiem, ir paredzēti tikai konkrētam klienta pasūtījuma izpildei, un Mātes sabiedrība tos pieņem tikai pārstrādei. Klientu materiālu vērtība tiek uzskaitīta ārpusbilancē, jo Mātes sabiedrība nevar norādīt, kā izmantojama iekārta, vai gūt labumu no tās.
2.18.5. Līguma aktīvi
Ieņēmumiem no pakalpojumiem sākotnēji tiek atzīts līguma aktīvs, jo atlīdzības saņemšana ir atkarīga no veiksmīgas uzstādīšanas pabeigšanas. Pēc tam, kad uzstādīšana ir pabeigta un klients to ir pieņēmis, summa, kas atzīta kā līguma aktīvs, tiek pārklasificēta uz pircēju un pasūtītāju parādiem. Līguma aktīviem tiek veikta vērtības samazināšanās pārbaude.
2.18.6. Līguma saistības (no klientu līgumiem saņemtie avansi)
Līguma saistības ir pienākums nodot preces vai pakalpojumus klientam, par kuru Koncerns un Mātes sabiedrība ir saņēmuši atlīdzību (vai atlīdzības summu) no klienta. Ja klients maksā atlīdzību, pirms Koncerns un Mātes sabiedrība nodod preces vai pakalpojumus klientam, līguma saistības tiek atzītas, kad maksājums ir veikts vai maksājums ir jāveic (atkarībā no tā, kas ir agrāk). Līguma saistības tiek atzītas kā ieņēmumi, kad Koncerns un Mātes sabiedrība veic izpildes pienākumus.
2.18.7. Ieņēmumi no līdzdalības
Koncerns un Mātes sabiedrība ieņēmumus no līdzdalības kapitālos (dividendes) atzīst tad, kad ir noteiktas tiesības saņemt maksājumu.
2.19. Dividenžu sadale
Mātes sabiedrības akcionāram izmaksājamās dividendes tiek atspoguļotas kā saistības finanšu pārskatos periodā, kurā Mātes sabiedrības akcionārs dividendes ir apstiprinājis.
2.20. Nodokļi
2.20.1. Uzņēmumu ienākuma nodoklis
Sakot ar 2018. gada 1. janvāri, saskaņā ar Latvijas Republikas Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma izmaiņām juridiskām personām nav jāmaksā ienākuma nodoklis par gūto peļņu. Uzņēmumu ienākuma nodoklis tiek maksāts par sadalīto peļņu un nosacīti sadalīto peļņu. Tādējādi pārskata perioda un atliktā nodokļa aktīvi un saistības tiek novērtētas, izmantojot nodokļu likmi, kas piemērojama nesadalītajai peļņai. Sākot ar 2018. gada 1. janvāri, sadalītajai un nosacīti sadalītajai peļņai tiek piemērota nodokļa likme 20 procentu apmērā no bruto summas jeb 20/80 no neto izmaksām. Uzņēmumu ienākuma nodoklis par dividenžu izmaksu tiek atzīts konsolidētajā peļņas vai zaudējumu aprēķinā kā izmaksas tajā pārskata periodā, kad attiecīgās dividendes pasludinātas, savukārt pārējiem nosacītās peļņas objektiem – brīdī, kad izmaksas radušās pārskata gada ietvaros.
Par pārskata gadu aprēķinātais uzņēmumu ienākuma nodoklis tiek atzīts peļņas vai zaudējumu aprēķinā, izņemot, ja tas attiecas uz posteņiem, kas atzīti tieši pašu kapitālā vai pārējos apvienotajos ienākumos; šādā gadījumā to atzīst pašu kapitālā vai pārējos apvienotajos ienākumos.
2.20. Nodokļi (turpinājums)
2.20.2. Atliktais uzņēmumu ienākuma nodoklis
Atliktais nodoklis tiek aprēķināts, piemērojot saistību metodi visām pagaidu starpībām starp aktīvu un saistību vērtībām, kas tika izmantotas nodokļu aprēķiniem, un to vērtību grāmatvedības uzskaitē. Lai noteiktu atliktā nodokļa aktīvu un saistību apmēru, tiek izmantotas nodokļu likmes, kas sagaidāmas periodos, kad attiecīgais aktīvs izmantots vai saistības nokārtotas, pamatojoties uz bilances datumā noteiktajām nodokļu likmēm. Atliktā nodokļa aktīvus atzīst, ja pastāv varbūtība, ka tiks gūta ar nodokli apliekama peļņa, uz kuru varēs attiecināt atskaitāmās pagaidu starpības. Atliktā nodokļa aktīvus pārbauda katra pārskata gada beigās un samazina, ja vairs nav ticams, ka tiks realizēti ar tiem saistītie nodokļu atvieglojumi.
Atlikto ienākuma nodokli aprēķina pagaidu starpībām, kas rodas no ieguldījumiem meitas sabiedrībās, asociētajās sabiedrībās un kopuzņēmumos, izņemot, ja pagaidu starpību reversēšanas laiks var tikt kontrolēts un ir ticams, ka tuvākajā nākotnē pagaidu starpības neizlīdzināsies.
Meitas sabiedrību, asociēto sabiedrību un kopuzņēmumu dividendēm piemēroto uzņēmumu ienākuma nodokļa un ar tām saistītās atliktā ienākuma nodokļa izmaksas uzrāda konsolidētajā apvienoto ienākumu pārskatā.
2.20.3. Pievienotās vērtības nodoklis
Izdevumi un aktīvi, saistības tiek atzīti, atskaitot pievienotās vērtības nodokļa summu, izņemot:
-
ja pievienotās vērtības nodoklis, kas radies, iegādājoties aktīvus vai pakalpojumus, nav atgūstams no nodokļu administrācijas, šādā gadījumā nodoklis tiek atzīts kā daļa no aktīva iegādes izmaksām vai kā daļa no izdevumiem, kam tas piemērojams
-
debitoru parādi un parādi kreditoriem ir uzrādīti ar pievienotās vērtības nodokli
No nodokļu iestādes atgūstamā vai maksājamā pārdošanas nodokļa neto summa tiek iekļauta finanšu stāvokļa pārskatā kā debitoru parādi vai parādi.
2.21. Saistītās personas
Ja viena persona var kontrolēt otru vai arī, ja tai ir ievērojama ietekme uz otru personu, pieņemot ar finansēm vai saimniecisko darbību saistītus lēmumus, tad tās tiek uzskatītas par saistītām pusēm. Mātes sabiedrības saistītās personas ir asociētie uzņēmumi un akcionāri, kas varētu kontrolēt vai kam ir būtiska ietekme pār Mātes sabiedrību, pieņemot ar saimniecisko darbību saistītus lēmumus, Mātes sabiedrības augsta līmeņa vadība, ieskaitot tā uzraudzības struktūru ─ Revīzijas komisiju, un iepriekš minēto personu tuvi ģimenes locekļi, kā arī sabiedrības, kurās minētajām personām ir kontrole vai būtiska ietekme. Koncerna saistītās puses nav meitas sabiedrības.
2.22. Peļņa uz akciju
Peļņa uz vienu akciju ir aprēķināta, dalot pārskata gada peļņu ar vidējo apgrozībā esošo akciju skaitu pārskata gadā. Vidējais apgrozībā esošo akciju skaits tiek koriģēts, ņemot vērā laika svara faktoru.
2.23. Maksājumi ar akcijām
Saskaņā ar augstākās vadības atalgojuma plānu (angl.: Senior Executive Plan (SEP)) augstākā līmeņa vadītājiem, kuri Mātes sabiedrībā nostrādājuši vairāk nekā 12 mēnešus, tiek piešķirtas Mātes sabiedrības akciju opcijas jeb akciju iegādes iespējas, ja šie augstākā līmeņa vadītāji sasnieguši noteiktos individuālos vai sabiedrības galvenos darbības rādītājus. Akciju opcijas izmantošanas cena atbilst attiecīgo akciju tirgus cenai piešķiršanas datumā. Akciju opcijas var izmantot pēc trim gadiem kopš to piešķiršanas datuma, ja vadītājs tad joprojām strādā Sabiedrībā.
Akciju opciju patiesā vērtība tiek aplēsta, izmantojot HansaMatrix Nasdaq Riga akciju cenu patiesās vērtības noteikšanas datumā. Piešķiršanas datumā noteiktā opciju patiesā vērtība tiek atzīta izmaksās visā iegūšanas jeb tiesību nostiprināšanas periodā (angl.: vesting period), radot pašu kapitālā rezervi SEP akciju opcijām. Izmaksas tiek atzītas kā personāla izmaksas kopā ar attiecīgu pieaugumu pašu kapitālā (citas kapitāla rezerves) laika periodā, kurā tiek izpildīti attiecīgie darba un atkarībā no apstākļiem arī izpildes nosacījumi (iegūšanas periodā).
Pēc trīs gadu iegūšanas perioda akciju opcijas var izmantot bez laika ierobežojuma. Norēķinu iespēja skaidrā nauda nav paredzēta. Pēc iegūšanas perioda beigām augstākā līmeņa vadītājiem ir tiesības saņemt HansaMatrix akcijas bez maksas. Koncerns uzskaita SEP kā plānu, kurā norēķini tiek veikti ar pašu kapitāla instrumentiem.
2.24. Notikumi pēc pārskata perioda beigām
Finanšu pārskatā tiek atspoguļoti tādi notikumi pēc pārskata gada beigām, kas sniedz papildu informāciju par uzņēmuma finansiālo stāvokli bilances sagatavošanas datumā (koriģējošie notikumi). Ja notikumi pēc pārskata gada beigām nav koriģējoši, tie tiek atspoguļoti finanšu pārskata pielikumā tikai tad, ja tie ir būtiski.
2.25 Nozīmīgi grāmatvedības uzskaitē izmantotie vērtējumi, aplēses un pieņēmumi
Sagatavojot finanšu pārskatu saskaņā ar SFPS, vadībai nākas pamatoties uz noteiktām aplēsēm un pieņēmumiem, kas attiecas uz aktīvu, saistību, ieņēmumu un izdevumu atzīšanu un uzrādāmajām iespējamām saistībām. Vērtējumi galvenokārt attiecas uz produktu izstrādes izmaksu kapitalizāciju, pamatlīdzekļu kalpošanas laiku, šaubīgo debitoru un novecojušo krājumu atzīšanu, kā arī uz vērtības samazināšanās novērtējumu. Lai gan šīs aplēses ir sagatavotas, balstoties uz visaptverošo vadības rīcībā esošo informāciju par pašreizējiem notikumiem un darbībām, faktiskie rezultāti var atšķirties no tām.
Koncerns izvērtējis iespējamo COVID-19 pandēmijas ietekmi, tajā skaitā 2020. gada martā Latvijā izsludinātās ārkārtējās situācijas ietekmi, uz finanšu pārskatu, tajā skaitā uz pieņēmumu par Koncerna spēju turpināt savu darbību. Vadība uzskata, ka šie apstākļi neietekmēs Koncerna spēju turpināt savu darbību, jo tam līdz šim nav bijuši nekādi būtiski darbības traucējumi un tādi nav gaidāmi arī turpmāk, turklāt Koncernam ir pietiekami liels naudas un naudas ekvivalentu atlikums, kā arī likvīdu aktīvu, lai pārvarētu īstermiņa naudas plūsmu svārstību radītas grūtības, ka tādas rastos COVID-19 izraisītās situācijas ietekmē. Vadība ir arī secinājusi, ka šis notikums nav uzskatāms par koriģējošu notikumu pēc pārskata perioda beigām, līdz ar to tā iespējamā ietekme netika ņemta vērā, veicot aplēses un izdarot pieņēmumus par pamatlīdzekļu vērtības samazināšanos, krājumu neto realizācijas vērtību un paredzamajiem kredītzaudējumiem saistībā ar debitoru parādiem un līguma aktīviem. Minētie apstākļi šīs aplēses varētu būtiski ietekmēt nākamajā pārskata periodā, taču šobrīd vadība šādu ietekmi nevar noteikt, jo pastāv liela nenoteiktība gan saistībā ar turpmāko COVID-19 pandēmijas attīstību valstīs, kurās Koncerns un tā klienti veic savu darbību, gan ar ekonomikas attīstību kopumā, ņemot vērā vispār šīs situācijas radītos vispārējos uzņēmējdarbības traucējumus.
Būtiskākie pieņēmumi un nozīmīgākās aplēses par nākotni un citas neskaidrības, kas eksistē bilances datumā un kas rada risku, ka būs būtiski jākoriģē aktīvu un pasīvu vērtība nākamajā pārskata gadā:
2.25.1. Pamatlīdzekļu uzskaites vērtība (pēc izmaksām)
Koncerna vadība izvērtē pamatlīdzekļu uzskaites vērtību un novērtē, vai pastāv kādas pazīmes, kas norāda, ka aktīvu atgūstamā summa ir zemāka nekā uzskaites vērtība. Koncerna vadība aprēķina un atzīst zaudējumus no pamatlīdzekļu vērtības samazinājuma, balstoties uz aplēsēm par to nākotnes izmantošanu, likvidāciju vai pārdošanu. Ņemot vērā Koncerna plānotos saimnieciskas darbības apjomus un aktīvu iespējamo tirgus vērtību, Koncerna vadība uzskata, ka būtiskas pamatlīdzekļu vērtības korekcijas nav nepieciešamas (pielikuma 15. piezīme).
2.25.2. Pamatlīdzekļu pārvērtēšana
Atsevišķu Koncerna pamatlīdzekļu (Nekustamais īpašums-ēkas un zeme) pārvērtēšanu veic ārēji, sertificēti vērtētāji, izmantojot pamatlīdzekļu amortizēto aizstāšanas izmaksu metodi. Vērtējums tiek veikts pēc īpašuma vērtēšanas standartiem un saskaņā ar SGS Nr. 36 "Aktīvu vērtības samazināšanās", pamatojoties uz pamatlīdzekļu esošo izmantošanu, kas tiek uzskatīta par iespējami labāko un efektīvāko. Pārvērtēšanas rezultātā tiek noteikta katra pamatlīdzekļa atlikusī aizvietošanas vērtība. Atlikušo aizstāšanas vērtību veido šā brīža pamatlīdzekļu tirgus vērtība, ņemot vērā tā pašreizējo izmantošanu, kam pieskaitīta ar tiem saistīto ēku, inženierbūvju un iekārtu uzlabojumu aizstāšanas vērtība un atņemts nolietojums un citi vērtības zudumi. Nekustamais īpašums tika pārvērtēts pēc stāvokļa 2017. gada 31. decembrī (pielikuma 27. piezīme) un nākamā pārvērtēšana plānota 2022. gadā.
2.25.3. Uzkrājumi šaubīgiem un bezcerīgiem debitoru parādiem
Koncerns un Mātes sabiedrība paredzamos kredītzaudējumus debitoriem novērtē, balstoties uz pēdējo trīs gadu vēsturiskajiem datiem, un gadījumos, kad vēsturiskie dati nav pieejami, izdarot pieņēmumus pēc šādas matricas:
| Kavējuma statuss | Piemērotais kredītzaudējumu % |
|---|---|
| Bez kavējumiem | 0,3% |
| Kavēti 1-30 dienas | 1% |
| Kavēti 31-60 dienas | 5% |
| Kavēti 61-90 dienas | 10% |
| Kavēti 91-120 dienas | 15% |
| Kavēti 121-180 dienas | 40% |
| Kavēti 181-270 dienas | 70% |
| Kavēti vairāk par 270 dienām | 100% |
2.25 Nozīmīgi grāmatvedības uzskaitē izmantotie vērtējumi, aplēses un pieņēmumi (turpinājums)
2.25.4. Pārējie investīciju aizdevumi
Koncerna un Mātes sabiedrības mērķis ir turēt šos finanšu aktīvus, lai iekasētu no tiem izrietošās līgumiskās naudas plūsmas, kas ir vienīgi aizdevuma pamatsumma. Tomēr, ņemot vērā, ka Koncernam un Mātes sabiedrībai ir opcija konvertēt šos aizdevumus uz aizņēmēju daļām, šie finanšu instrumenti tiek novērtēti patiesajā vērtībā ar atspoguļojumu peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Ne retāk kā katra pārskata gada beigās Koncerns un Mātes sabiedrība nosaka šo instrumentu patieso vērtību. Ja pēc piemērotās vērtējuma metodes iegūtā vērtība atšķiras no esošās bilances vērtības, Koncerns un Mātes sabiedrība atzīst aizdevuma vērtības pieaugumu vai samazinājumu finanšu pārskatos, ar atspoguļojumu peļņas un zaudējumu aprēķinā.
2.25.5. Līdzdalība pārējo uzņēmumu kapitālā
Kapitāla ieguldījumi biržas sarakstos neiekļautos uzņēmumos ir klasificēti un novērtēti kā pašu kapitāla instrumenti, kuru vērtība ir noteikta patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu citos ienākumos starpniecību. Grupa izvēlējās neatgriezeniski klasificēt savus biržas sarakstos neiekļautos kapitāla ieguldījumus šajā kategorijā, jo tā plāno turēt šos ieguldījumus tuvākajā nākotnē. Biržā neiekļauto kapitāla ieguldījumu patiesās vērtības ir novērtētas, izmantojot diskontētās naudas plūsmas modeli. Novērtējumam vadībai bija jāpieņem konkrēti pieņēmumi par modeļa ievadi, ieskaitot prognozētās naudas plūsmas, diskonta likmi, kredītrisku un svārstīgumu. Dažādu diapazona novērtējumu varbūtību var pamatoti novērtēt, un tos izmanto vadības aplēsēs par šo neuzskaitīto kapitāla ieguldījumu patieso vērtību (43. pielikums).
2.25.6. Atliktā nodokļa aktīvi un saistības
Grupas vadība ir nolēmusi nesadalīt meitas sabiedrību peļņu dividendēs līdz 2024. gada 30. jūnijam. Grupa sagatavo augsta līmeņa attīstības plānu nākamajiem 5 gadiem, kas neparedz dividenžu izmaksu tuvākajā nākotnē. Grupas peļņu paredzēts izmantot kredītsaistību un ieguldījumu atmaksai gan grupas ražošanas iekārtu atjaunošanai, gan procesu digitalizācijai. Uzņēmums kontrolē pagaidu starpības apvērses laiku un uzskata, ka tuvākajā nākotnē tā neapvērsīsies. Atliktā nodokļa saistības, kas izriet no meitas uzņēmumu peļņas, koncerna finanšu pārskatos neatzīst. Atliktā nodokļa saistības nerodas no ieguldījumiem asociētajā uzņēmumā, jo līdz šim brīdim nav sadalāmas peļņas.
2.25.7. Nomas termiņa noteikšana
Koncerns par nomas termiņu nosaka nomas neatceļamo periodu kopā ar jebkādiem periodiem, uz kuriem attiecas iespēja pagarināt nomu, ja pastāv pamatota pārliecība, ka nomnieks šo iespēju izmantos, un jebkādiem periodiem, uz kuriem attiecas iespēja izbeigt nomu, ja pastāv pamatota pārliecība, ka nomnieks šo iespēju neizmantos. Turklāt, nosakot periodu, kura laikā nomātais aktīvs tiks izmantots, Koncerns pamatojas uz savām pamatotām prognozēm, ņemot vērā līguma ekonomiskos apstākļus, ne tikai līgumā paredzētos maksājumus par tā uzteikšanu (piem., ja kādai no pusēm ir ekonomiski izdevīgi neizbeigt nomu, jo pretējā gadījuma tai nāktos maksāt soda naudu par nomas izbeigšanu, kas ir vairāk nekā maznozīmīga, līgums ir spēkā arī pēc datuma, kad to var izbeigt), un to, vai katrai līguma pusei ir tiesības izbeigt nomu bez otras puses piekrišanas, nemaksājot par to soda naudu, kuras apmērs būtu lielāks nekā nenozīmīgs (ja tikai vienai pusei ir tiesības izbeigt nomu bez otras puses piekrišanas, nemaksājot par to soda naudu, kuras apmērs būtu lielāks nekā nenozīmīgs, līgums ir spēkā arī pēc datuma, kad attiecīgā puse to var izbeigt).
2.25.8. Ieņēmumu atzīšana laika gaitā
Tā kā Koncerns un Mātes uzņēmums ražo produktus atbilstoši klientu prasībām pēc individuāla pasūtījuma, tie būtu būtiski jāpārveido, lai attiecīgos aktīvus varētu izmantot citiem nolūkiem. Līdz ar to tiek radīts produkts, ko klients kontrolē jau tā ražošanas laikā, un tā kā Koncernam un Mātes uzņēmumam ir tiesības uz samaksu par līdzšinējo darbību izpildi, ieņēmumi tiek atzīti laika gaitā
2.25.9 Attīstības izmaksas
Grupa kapitalizē produktu izstrādes projektu izmaksas. Izmaksu sākotnējā kapitalizācija balstās uz vadības vērtējumu, ka ir apstiprināta tehnoloģiskā un ekonomiskā iespējamība, parasti, kad produkta izstrādes projekts ir sasniedzis noteiktu atskaites punktu saskaņā ar iedibinātu projekta vadības modeli. Nosakot kapitalizējamās summas, vadība izdara pieņēmumus par projekta paredzamo nākotnes naudas ieguvumu un paredzamajiem nākotnes ieguvumiem. 2020. gada 31. decembrī kapitalizēto attīstības izmaksu uzskaites vērtība bija EUR 0 (2019. gadā – EUR 296 063).
2.25 Nozīmīgi grāmatvedības uzskaitē izmantotie vērtējumi, aplēses un pieņēmumi (turpinājums)
2.25.10 Segmenti
Segmenti, par kuriem jāsniedz ziņojums, ir darbības segmenti vai to apkopojums, kas atbilst noteiktiem kritērijiem. Ne retāk kā reizi gadā grupa un mātesuzņēmums novērtē un identificē visus potenciālos uzņēmējdarbības segmentus un nosaka, vai šie segmenti jāuzskaita atsevišķi. Uzņēmums uzrāda segmentu, ja tas nodrošina 10% vai vairāk no uzņēmuma kopējā pārdošanas apjoma (apvienojot iekšējo un starpsegmentu pārdošanas apjomu), gūst 10% vai vairāk no visu to darbības segmentu kopējās uzrādītās peļņas, kuri neuzrāda zaudējumus (vai 10% vai vairāk no visu to darbības segmentu kopējiem uzrādītajiem zaudējumiem, kuri uzrāda zaudējumus), vai tam ir 10% vai vairāk no visu darbības segmentu kopējiem aktīviem.
Grupai un mātesuzņēmumam ir viens uzņēmējdarbības segments, t. i., ražošanas pakalpojumi, par kuriem ir pieejama īpaša finanšu informācija, ko regulāri novērtē galvenie lēmumu pieņēmēji, lai piešķirtu resursus un novērtētu šā segmenta darbības rezultātus. Papildus segmentu pārskatiem koncerns un mātesuzņēmums atklāj arī realizācijas rezultātus pa galvenajiem tirgus sektoriem – datu tīklu infrastruktūras produktiem, lietiskajam internetam, rūpniecības produktiem un citiem, kā arī pa ģeogrāfiskā tirgus sektoriem.
2.25.11 Nemateriālo aktīvu un pamatlīdzekļu lietderīgās lietošanas laiks
Aktīva atlikušo vērtību un lietderīgās lietošanas laiku pārskata vismaz katra finanšu gada beigās, un, ja prognozes atšķiras no iepriekšējām aplēsēm, jebkuras izmaiņas perspektīvi uzskaita kā aplēses izmaiņas saskaņā ar 8. SGS.
Ņemot vērā pamatlīdzekļu izmantošanas ražošanas apjoma un intensitātes samazināšanos pēdējos gados, 2019. gadā grupa pārskatīja aktīvu lietderīgās lietošanas laiku un secināja, ka daļa no pilnībā amortizētajiem aktīviem joprojām tiek aktīvi izmantota. Vairāki aktīvi, kas ir pilnībā amortizēti, joprojām tiek aktīvi izmantoti. Lūdzu skatīt 15. piezīmi.
3. Izmaiņas grāmatvedības politikās un informācijas atklāšanā
(a) Izmaiņas grāmatvedības politikā un informācijas atklāšanā
Piemērotās grāmatvedības politikas atbilst iepriekšējā finanšu gada politikām, izņemot šādus grozītus SFPS, kurus Koncerns un Mātes sabiedrība pieņēmuši, sākot ar 2020. gada 1. janvāri:
• SFPS konceptuālās pamatnostādnes
- gada 29. martā SGSP izdevusi pārskatītās Finanšu pārskatu sagatavošanas pamatnostādnes vadlīnijas. Konceptuālās pamatnostādnes ietver visaptverošu informāciju par finanšu pārskatu sagatavošanu, standartu izstrādi, norādījumus finanšu pārskatu sagatavotājiem, kas jāievēro konsekventu grāmatvedības uzskaites politiku izstrādē, un kas palīdzētu citiem izprast un interpretēt šos standartus. SGSP izdevusi arī atsevišķu pavaddokumentu, proti, Grozījumus SFPS sniegtajās atsaucēs uz konceptuālajām pamatnostādnēm, kurā izklāstīti attiecīgo standartu grozījumi, lai atjauninātu atsauces uz pārskatītajām konceptuālajām pamatnostādnēm. Šī dokumenta mērķis ir palīdzēt pāriet uz pārskatītajām konceptuālajām pamatnostādnēm uzņēmumiem, kuri izstrādā savas grāmatvedības uzskaites politikas, pamatojoties uz konceptuālajām pamatnostādnēm, ja konkrētajam darījumam nav piemērojams neviens SFPS. Tiem finanšu pārskatu sagatavotājiem, kuri savas grāmatvedības politikas izstrādā, pamatojoties uz konceptuālajām pamatnostādnēm, pārskatītās pamatnostādnes jāsāk piemērot pārskata periodā, kas sākas 2020. gada 1. janvārī vai vēlāk.
• 3. SFPS "Uzņēmējdarbības apvienošana (grozījumi)
SGSP pieņēmusi grozījumus uzņēmējdarbības definīcijā (3. SFPS grozījumi), lai novērstu grūtības, kas rodas, ja uzņēmumam jānosaka, vai tas ir iegādājies uzņēmējdarbību vai aktīvu grupu. Grozījumi ir spēkā attiecībā uz uzņēmējdarbības apvienošanu, kuras ietvaros uzņēmums iegādāts pirmajā pārskata perioda, kas sākas 2020. gada 1. janvārī vai vēlāk, un uz aktīvu iegādi, kas veikta šī perioda sākumā vai vēlāk. Šo grozījumu agrāka piemērošana ir atļauta. Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
1. SGS "Finanšu pārskatu sniegšana" un 8. SGS "Grāmatvedības politika, izmaiņas grāmatvedības aplēsēs un kļūdas: Jēdziena "būtisks" definīcija (grozījumi)
Grozījumi ir spēkā attiecībā uz pārskata periodiem, kas sākas 2020. gada 1. janvārī vai vēlāk, un to agrāka piemērošana ir atļauta. Grozījumi precizē jēdziena "būtisks" definīciju un tā lietojumu. Jaunajā definīcijā teikts, ka "informācija ir būtiska, ja pamatoti var sagaidīt, ka tās nesniegšana, sagrozīšana vai slēpšana var ietekmēt lēmumus, ko vispārēja rakstura finanšu pārskatu primārie lietotāji pieņem, pamatojoties uz finanšu pārskatiem, kas sniedz finanšu informāciju par konkrēto pārskatu sniedzošo uzņēmumu". Precizēti arī šīs definīcijas paskaidrojumi. Grozījumi arī nodrošina, ka jēdziena "būtisks" definīcija tiek konsekventi ievērota visos SFPS. Šos grozījumus ES vēl nav apstiprinājusi. Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
3. Izmaiņas grāmatvedības politikās un informācijas atklāšanā (turpinājums)
(a) Izmaiņas grāmatvedības politikā un informācijas atklāšanā (turoinājums)
• Procentu likmju etalona reforma - 9. SFPS, 39. SGS un 7. SFPS (grozījumi)
- gada septembrī SGSP izdeva 9. SFPS, 39. SGS un 7. SFPS grozījumus, ar ko noslēdzās SGSP pirmais darba posms, reaģējot uz starpbanku kredītu procentu likmju (IBOR) (Interbank Offered Rates) reformas sekām finanšu pārskatos. Publicētie grozījumi aplūko jautājumus, kas ietekmē finanšu pārskatus periodā pirms esošā procentu likmju etalona aizstāšanas ar alternatīvu atsauces likmi, kā arī paskaidro ietekmi uz 9. SFPS "Finanšu instrumenti" un 39. SGS "Finanšu instrumenti: atzīšana un novērtēšana" noteiktajām riska ierobežošanas uzskaites prasībām veikt uz nākotni vērstu analīzi. Grozījumi paredz pagaidu izņēmumus attiecībā uz visām riska ierobežošanas attiecībām, kuras tieši ietekmē procentu likmju etalonu reforma, tādējādi ļaujot turpināt risku ierobežošanas uzskaiti periodā pirms esošā procentu likmju etalona aizstāšanas ar gandrīz bezriska procentu likmi. Grozījumi veikti arī 7. SFPS "Finanšu instrumenti: informācijas atklāšana", paredzot papildu informācijas atklāšanu par nenoteiktībām, ko rada procentu likmju etalonu reforma. Grozījumi ir spēkā attiecībā uz pārskata periodiem, kas sākas 2020. gada 1. janvārī vai vēlāk. Grozījumi jāpiemēro retrospektīvi. Otrajā posmā (projekts) galvenā uzmanība veltīta tiem aspektiem, kas varētu ietekmēt finanšu pārskatus, esošo procentu likmju etalonu aizstājot ar bezriska procentu likmi. Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
(b) Standarti, kas ir izdoti, bet vēl nav stājušies spēkā un nav piemēroti pirms spēkā stāšanās datuma
• 17. SFPS "Apdrošināšanas līgumi"
Standarts ir spēkā attiecībā uz pārskata periodiem, kas sākas 2021. gada 1. janvārī vai vēlāk, un tā agrāka piemērošana ir atļauta, ja tiek piemērots gan 15. SFPS "Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem", gan 9 SFPS "Finanšu instrumenti". 2020. gada martā SGSP nolēma atlikt šī standarta spēkā stāšanos līdz 2023. gadam. 17. SFPS "Apdrošināšanas līgumi" nosaka noslēgto apdrošināšanas līgumu atzīšanas, novērtēšanas, uzrādīšanas un attiecīgās informācijas atklāšanas principus. Standarts arī nosaka, ka noslēgtajiem pārapdrošināšanas līgumiem un investīciju līgumiem ar pastāvīgas dalības iezīmēm jāpiemēro līdzīgi principi. Standarta mērķis ir nodrošināt, ka sabiedrības sniedz atbilstošu informāciju, patiesi atspoguļojot šos līgumus. Šāda informācija ļauj finanšu pārskatu lietotājiem izvērtēt 17. SFPS aplūkoto līgumu ietekmi uz sabiedrības finanšu stāvokli, darbības finanšu rezultātiem un naudas plūsmām. Šo standartu ES vēl nav apstiprinājusi. Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
• 17. SFPS "Apdrošināšanas līgumi" (grozījumi), 4. SFPS "Apdrošināšanas līgumi" (grozījumi)
-
SFPS grozījumi piemērojami retrospektīvi un ir spēkā attiecībā uz pārskata periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk. To agrāka piemērošana ir atļauta. Grozījumu mērķis ir palīdzēt uzņēmumiem ieviest šo standartu. Grozījumi paredz samazināt izmaksas, vienkāršojot dažas šī standarta prasības, kā arī atvieglot finanšu rezultātu skaidrojumu sniegšanu un pāreju uz jaunā standarta piemērošanu, atliekot tā spēkā stāšanos līdz 2023. gadam un paredzot citus atvieglojumus, lai mazinātu nepieciešamā darba apjomu, kas veicams, piemērojot 17. SFPS pirmo reizi.
-
SFPS grozījumi maina 4. SFPS "Apdrošināšanas līgumi" paredzētā pagaidu atbrīvojuma no 9. SFPS "Finanšu instrumenti" piemērošanas beigu datumu, proti, uzņēmumiem būs obligāti jāpiemēro 9. SFPS attiecībā uz pārskata periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk.
-
SFPS grozījumus ES vēl nav apstiprinājusi. Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
• Grozījumi 10. SFPS "Konsolidētie finanšu pārskati" un 28. SGS "Ieguldījumi asociētajās sabiedrībās un kopuzņēmumos": Aktīvu pārdošana vai ieguldīšana darījumos starp ieguldītāju un tā asociēto sabiedrību vai kopuzņēmumu
Grozījumi novērš atzīto pretrunu starp 10. SFPS un 28. SGS prasībām attiecībā uz aktīvu pārdošanu vai ieguldīšanu darījumos starp ieguldītāju un tā asociēto sabiedrību vai kopuzņēmumu. Šo grozījumu galvenā ietekme ir tāda, ka, ja darījums saistīts ar uzņēmējdarbību (neatkarīgi no tā, vai tā tiek īstenota meitas sabiedrībā, vai ne), peļņa vai zaudējumi tiek atzīti pilnā apmērā. Peļņa vai zaudējumi daļējā apmērā tiek atzīti, ja darījumā iesaistīti aktīvi, kas neveido uzņēmējdarbību, pat tādā gadījumā, ja šie aktīvi atrodas meitas sabiedrībā. 2015. gada decembrī SGSP atlika šo grozījumu spēkā stāšanās datumu uz nenoteiktu laiku. Tas būs atkarīgs no uzskaitē izmantotās pašu kapitāla metodes izpētes projekta rezultātiem. Šos grozījumus ES vēl nav apstiprinājusi. Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
3. Izmaiņas grāmatvedības politikās un informācijas atklāšanā (turpinājums)
(b) Standarti, kas ir izdoti, bet vēl nav stājušies spēkā un nav piemēroti pirms spēkā stāšanās datuma (turpinājums)
- 1. SGS "Finanšu pārskatu sniegšana": Īstermiņa un ilgtermiņa saistību klasifikācija (grozījumi) Grozījumi ir spēkā attiecībā uz pārskata periodiem, kas sākas 2022. gada 1. janvārī vai vēlāk, un ir pieļaujama to agrāka piemērošana. Tomēr, reaģējot uz Covid-19 pandēmiju, SGSP ir atlikusi šo grozījumu spēkā stāšanos uz vienu gadu, proti, līdz 2023. gada 1. janvārim, lai uzņēmumiem būtu vairāk laika ieviest jebkādas šajos grozījumos paredzētās klasifikācijas izmaiņas. Grozījumu mērķis ir veicināt konsekventu prasību piemērošanu, palīdzot uzņēmumiem noteikt, vai finanšu stāvokļa pārskatā uzrādītās parādsaistības un citi kreditoru parādi ar nenoteiktu norēķinu datumu būtu jāklasificē kā īstermiņa vai ilgtermiņa saistības. Grozījumi ietekmē saistību uzrādīšanu finanšu stāvokļa pārskatā un neietekmē esošās prasības attiecībā uz aktīvu, saistību, ieņēmumu vai izmaksu novērtēšanu vai atzīšanas laiku. Minētie grozījumi neietekmē arī par šiem posteņiem atklātās informācijas apjomu. Grozījumi paskaidro klasifikācijas prasības attiecībā uz tām parādsaistībām, kuras iespējams nokārtot, emitējot pašu kapitāla instrumentus. Šos grozījumus ES vēl nav apstiprinājusi. Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
- 3. SFPS "Uzņēmējdarbības apvienošana", 16. SGS "Pamatlīdzekļi", 37. SGS "Uzkrājumi, iespējamās saistības un iespējamie aktīvi" un ikgadējie SFPS uzlabojumi 2018. – 2020. gada ciklam (grozījumi)
Grozījumi ir spēkā attiecībā uz pārskata periodiem, kas sākas 2022. gada 1. janvārī vai vēlāk, un ir pieļaujama to agrāka piemērošana. SGSP izdevusi šādus neliela tvēruma SFPS grozījumus:
- ➢ 3. SFPS "Uzņēmējdarbības apvienošana" grozījumi atjaunina 3. SFPS sniegto atsauci uz SFPS konceptuālajām pamatnostādnēm, nemainot uzņēmējdarbības apvienošanas uzskaites prasības.
- ➢ 16. SGS "Pamatlīdzekļi" grozījumi liedz uzņēmumam no pamatlīdzekļu izmaksu vērtības atskaitīt summas, kas saņemtas no saražoto aktīvu pārdošanas laikā, kamēr uzņēmums attiecīgo aktīvu ir gatavojis tā paredzētajai lietošanai. Tā vietā uzņēmumam šādi pārdošanas ieņēmumi un saistītās izmaksas jāatzīst peļņas vai zaudējumu aprēķinā.
- ➢ 37. SGS "Uzkrājumi, iespējamās saistības un iespējamie aktīvi" grozījumi paskaidro, kādas izmaksas uzņēmumam jāiekļauj līguma izpildes izmaksu aprēķinā, lai noteiktu, vai līgums ir apgrūtinošs.
- ➢ Ikgadējie SFPS uzlabojumi 2018. – 2020. gada ciklam ietver nelielus grozījumus šādos standartos" 1. SFPS "Starptautisko finanšu pārskatu standartu pirmreizēja lietošana", 9. SFPS "Finanšu instrumenti" un 41. SGS "Lauksaimniecība", kā arī 16. SFPS "Noma" paskaidrojošajos piemēros.
Šos grozījumus ES vēl nav apstiprinājusi Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
• 16. SFPS "Noma": Ar Cοvid 19 pandēmiju saistītie nomas maksas atvieglojumi (grozījumi)
Grozījumi piemērojami retrospektīvi un ir spēkā attiecībā uz pārskata periodiem, kas sākas 2020. gada 1. jūnijā vai vēlāk. To agrāka piemērošana ir atļauta, tajā skaitā finanšu pārskatos, kas 2020. gada 28. maijā vēl nebija apstiprināti izdošanai. SGSP grozījusi šo standartu, lai atbrīvotu nomniekus no 16. SFPS prasību piemērošanas attiecībā uz to nomas maksas atvieglojumu uzskaiti, kas piešķirti tieši saistībā ar Covid-19 pandēmiju. Grozījumi piedāvā nomniekiem praktisku paņēmienu, kā uzskaitīt jebkādas nomas maksājumu izmaiņas, kas izriet no nomas maksas atvieglojumiem saistībā ar Covid-19 pandēmiju. Šādas izmaiņas uzskaitāmas tādā pašā viedā, kādā uzņēmums saskaņā ar 16. SFPS būtu uzskaitījis izmaiņas, ja tās nebūtu nomas līguma grozījumi, tikai tādā gadījumā, ja ir izpildīti visi turpmāk minētie nosacījumi:
- ➢ nomas maksājumu izmaiņu rezultātā mainītā nomas maksa būtībā ir tāda pati vai mazāka par tieši pirms attiecīgo izmaiņu veikšanas spēkā esošo nomas maksu;
- ➢ jebkāda nomas maksājumu samazināšana attiecas tikai uz tiem maksājumus, kas kuru sākotnējais maksāšanas termiņš bijis pirms 2021. gada 31. jūnija;
- ➢ citi nomas līguma nosacījumi nav būtiski mainīti.
Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
3. Izmaiņas grāmatvedības politikās un informācijas atklāšanā (turpinājums)
(b) Standarti, kas ir izdoti, bet vēl nav stājušies spēkā un nav piemēroti pirms spēkā stāšanās datuma (turpinājums)
• Procentu likmju etalona reforma. 2. posms: 9. SFPS, 39. SGS, 7. SFPS, 4. SFPS un 16. SFPS (grozījumi) 2020. gada augustā SGSP publicēja Procentu likmju etalona reformas 2. posma ietvaros veiktos 9. SFPS, 39. SGS, 7. SFPS, 4. SFPS un 16. SFPS grozījumus, tādējādi pabeidzot darbu, kas tika veikts, reaģējot uz starpbanku kredītu procentu likmju (IBOR) (Interbank Offered Rates) reformu. Grozījumi paredz pagaidu atvieglojumus, lai palīdzētu ņemt vērā procentu likmju etalona reformas ietekmi uz finanšu pārskatiem, kad starpbanku likme (IBOR) tiek aizstāta ar alternatīvu procentu likmi, kas būtu gandrīz bez riska (RFR). Grozījumi piedāvā praktisku paņēmienu, kas izmantojams, uzskaitot izmaiņas finanšu aktīvu un saistību līgumisko naudas plūsmu aprēķina bāzē, un kas paredz efektīvās procentu likmes korekcijas atbilstoši tirgus procentu likmes izmaiņām. Grozījumi arī ievieš atbrīvojumu no pašreizējām prasībām par riska ierobežošanas uzskaites pārtraukšanu, tajā skaitā pagaidu atbrīvojumu no atsevišķi identificējamas prasības izpildes, ja RFR instruments ir noteikts kā kādas riska daļas ierobežošanas instruments. Turklāt 4. SFPS grozījumi izstrādāti, lai apdrošinātāji, kuri joprojām piemēro 39. SGS, varētu izmantot 9. SFPS grozījumos paredzētos atvieglojumus. Grozījumi veikti arī 7. SFPS "Finanšu instrumenti", kas paredz tādas informācijas sniegšanu, kas dod iespēju finanšu pārskatu lietotājiem izprast procentu likmju etalona reformas ietekmi uz uzņēmuma finanšu instrumentiem un riska pārvaldības stratēģiju. Grozījumi ir spēkā attiecībā uz pārskata periodiem, kas sākas 2021. gada 1. janvārī vai vēlāk, un ir pieļaujama to agrāka piemērošana. Lai gan grozījumi piemērojami retrospektīvi, uzņēmumam nav jāpārvērtē iepriekšējo periodu rādītāji. Šos grozījumus ES vēl nav apstiprinājusi Šie grozījumi Koncerna un Mātes Sabiedrības finanšu pārskatu neietekmē.
• 1. SGS Finanšu pārskatu sniegšana un SFPS prakses 2. pārskats: grāmatvedības politiku atklāšana (grozījumi):
Grozījumi ir spēkā attiecībā uz gada periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai pēc šā datuma, pieļaujot agrāku piemērošanu. Grozījumi sniedz norādījumus par būtiskuma spriedumu piemērošanu grāmatvedības politikas informācijas atklāšanai. Jo īpaši 1. SGS grozījumi aizstāj prasību atklāt "nozīmīgas" grāmatvedības politikas ar prasību atklāt "būtiskas" grāmatvedības politikas. Prakses pārskatā ir pievienoti arī norādījumi un ilustratīvi piemēri, lai palīdzētu piemērot būtiskuma jēdzienu, pieņemot lēmumus par grāmatvedības politikas informācijas atklāšanu. ES vēl nav apstiprinājusi grozījumus. Grozījumi būtiski neietekmē koncerna un mātesuzņēmuma finanšu pārskatus.
• 8. SGS grāmatvedības politika, izmaiņas grāmatvedības aplēsēs un kļūdas: grāmatvedības aplēšu definīcija (grozījumi):
Grozījumi stājas spēkā attiecībā uz gada pārskata periodiem, kuri sākas 2023. gada 1. janvārī vai pēc šā datuma un kuru agrāka piemērošana ir atļauta, un tos piemēro grāmatvedības politikas izmaiņām un grāmatvedības aplēšu izmaiņām, kas notiek minētā perioda sākumā vai pēc tā. Ar grozījumiem ievieš jaunu grāmatvedības aplēšu definīciju, ko finanšu pārskatos definē kā monetārās summas, uz kurām attiecas mērījumu nenoteiktība. Grozījumi arī precizē, kādas ir grāmatvedības aplēšu izmaiņas un kā tās atšķiras no grāmatvedības politikas izmaiņām un kļūdu labojumiem. ES vēl nav apstiprinājusi grozījumus. Grozījumi būtiski neietekmē koncerna un mātesuzņēmuma finanšu pārskatus.
4. Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem
AS "HansaMatrix" vairums klientu atrodas Baltijas un Ziemeļvalstīs. Ieņēmumu no līgumiem ar klientiem sadalījums pēc klientu atrašanās vietas saskaņā ar vadības uzskaiti ir šāds:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Baltijas valstis | 9 889 574 | 10 354 872 | 9 709 990 | 8 886 996 | |
| Ziemeļvalstis | 5 006 841 | 6 347 965 | 4 511 844 | 6 467 946 | |
| Citas ES dalībvalstis | 4 843 685 | 6 315 206 | 4 390 556 | 6 189 251 | |
| Citi | 2 848 882 | 1 592 572 | 2 774 328 | 1 519 890 | |
| KOPĀ: | 22 588 982 | 24 610 615 | 21 386 718 | 23 064 083 |
AS "HansaMatrix" pārdošana ir fokusēta piecos galvenajos produktu veidos, tirgus sektoros – datu tīklu infrastruktūra, lietu internets (Internet of Things), industriālie produkti un pārējie. Ieņēmumu sadalījums pēc produktu veidiem saskaņā ar vadības uzskaiti ir šāds:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Datu tīklu infrastruktūra | 10 059 685 | 9 787 947 | 9 957 510 | 9 859 602 | |
| Industriāli produkti | 8 776 888 | 9 856 370 | 8 433 544 | 8 536 676 | |
| Lietu internets | 1 116 571 | 1 686 184 | 1 124 017 | 1 629 762 | |
| Optikas un fotonikas produkti | 1 272 027 | 2 152 809 | 575 727 | 985 551 | |
| Pārējie produkti | 1 363 811 | 1 127 305 | 1 295 920 | 2 052 492 | |
| KOPĀ: | 22 588 982 | 24 610 615 | 21 386 718 | 23 064 083 |
Visi ieņēmumi veido vienu darbības segmentu. Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem ir atspoguļoti arī pielikuma 8. piezīmē (Ieņēmumi no līgumiem - apmācības organizēšana).
4.1 Līgumu atlikumi
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Pircēju un pasūtītāju parādi | 755 890 | 957 492 | 367 664 | 286 860 | |
| Līguma aktīvi | 2 225 865 | 2 022 550 | 1 020 872 | 1 589 358 | |
| Līguma saistības | 788 670 | 1 192 478 | 694 030 | 1 078 124 | |
| KOPĀ: | 3 770 425 | 4 172 520 | 2 082 566 | 2 954 342 |
Līguma aktīvi attiecas uz ieņēmumiem no ražošanas pakalpojumiem, atkarībā no aktuālo ražošanas pakalpojumu apjoma gada beigās.
Līguma saistības ietver avansus, kas saņemti, lai nodrošinātu noteiktu materiālu iegādi ražošanas procesa nodrošināšanai.
Ieņēmumu summa, kas atzīta no līguma saistībām ir 32. piezīmē.
Koncerns piemēro SFPS 15.121 sniegto praktisko paņēmienu un neatklāj atlikušos pienākumus līgumiem, kuru paredzamais izpildes laiks ir mazāks par vienu gadu.
5. Pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Izejmateriālu izmaksas | 10 072 050 | 10 545 149 | 8 914 802 | 10 303 074 |
| Ražošanas procesa nodrošināšanas izmaksas |
3 695 699 | 3 745 113 | 10 609 808 | 10 227 826 |
| Personāla izmaksas (12. piezīme) | 2 632 521 | 2 288 700 | 41 766 | 78 076 |
| Nolietojums un amortizācija (14. un 15. piezīme) |
1 891 521 | 1 969 699 | 856 717 | 787 662 |
| Pētniecības izmaksas | 858 832 | 1 684 522 | 285 575 | 47 945 |
| t.sk. personāla izmaksas (12. piezīme) |
368 315 | 972 964 | - | - |
| t.sk. amortizācija un nolietojums (14. un 15. piezīme) |
44 389 | 155 712 | - | - |
| Ražošanas telpu komunālo pakalpojumu izmaksas |
452 088 | 220 348 | 32 211 | 30 461 |
| Transporta izdevumi | 249 437 | 203 324 | 133 802 | 177 180 |
| Mazvērtīgais inventārs | 116 528 | 91 293 | 15 586 | 2 213 |
| Remonta un uzturēšanas izdevumi | 53 648 | 63 434 | 12 816 | 7 130 |
| Nekustamā īpašuma nodoklis | 10 390 | 7 794 | 8 505 | 5 732 |
| Izmaiņas uzkrājumos grūti realizējamiem krājumiem (20.piezīme) |
(66 784) | 109 030 | (68 425) | 109 030 |
| Pārējās ražošanas izmaksas | 50 313 | 43 665 | 349 | 382 |
| KOPĀ: | 20 016 243 | 20 972 071 | 20 843 512 | 21 776 711 |
6. Pārdošanas izmaksas
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Personāla izmaksas (12. piezīme) | 733 943 | 648 129 | 56 297 | 37 664 |
| Transporta izmaksas | 59 536 | 54 620 | 9 268 | 38 402 |
| Mārketinga izmaksas | 31 663 | 68 948 | 29 122 | 7 909 |
| Sakaru izmaksas | 9 608 | 10 343 | 401 | 374 |
| Komandējumu izmaksas | 2 468 | 31 901 | 1 170 | 7 326 |
| Pārējās ar pārdošanu saistītās izmaksas |
19 389 | 10 781 | - | - |
| KOPĀ: | 856 607 | 824 722 | 96 258 | 91 675 |
7. Administrācijas izmaksas
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Personāla izmaksas (12. piezīme) |
947 878 | 781 657 | 509 761 | 314 583 | |
| Nolietojums un amortizācija (14. un 15. piezīme) |
346 733 | 277 979 | 178 691 | 109 293 | |
| Profesionālo pakalpojumu izmaksas* |
74 991 | 64 178 | 53 643 | 50 122 | |
| Bankas pakalpojumu komisija | 74 342 | 96 984 | 70 481 | 81 589 | |
| Administratīvo funkciju nodrošināšanas izmaksas |
59 440 | 84 083 | 59 440 | 91 993 | |
| Darbinieku apmācības, vervēšanas izmaksas |
53 180 | 116 398 | 1 730 | 7 850 | |
| Transporta izmaksas | 39 731 | 50 641 | 16 063 | 11 844 | |
| Reprezentācijas izmaksas | 36 740 | 28 617 | 861 | 2 048 | |
| Biroja izmaksas | 33 153 | 45 233 | 60 734 | 590 | |
| Apdrošināšana | 29 217 | 27 842 | 26 158 | 24 651 | |
| IT izmaksas | 13 768 | 30 089 | 1 314 | 3 313 | |
| Sakaru izmaksas | 10 409 | 11 759 | 4 269 | 3 282 | |
| Ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi |
8 346 | 18 921 | 1 047 | 2 893 | |
| Komandējumu izmaksas | 6 223 | 4 887 | 6 044 | 4 760 | |
| Uzkrājumi nedrošiem debitoru parādiem |
(27 426) | 45 268 | (30 525) | 63 287 | |
| Pārējās administrācijas izmaksas |
31 620 | 121 099 | 5 696 | 16 785 | |
| KOPĀ: | 1 738 345 | 1 805 635 | 965 407 | 788 883 |
* Ietver atlīdzības kopsummu Koncerna un Mātes sabiedrības zvērinātu revidentu komercsabiedrībai SIA "Ernst & Young Baltic" par gada pārskata un konsolidētā gada pārskata revīziju 38 600 EUR (2019. gadā: 35 500 EUR) apmērā
8. Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Ieņēmumi no pētniecības finansējuma atzīšanas* |
312 776 | 186 530 | - | - |
| Ieņēmumi no ES finansējuma atzīšanas (uzkrātie)** |
227 078 | 101 846 | 192 054 | 66 822 |
| Peļņa no valūtas kursu svārstībām |
113 916 | 458 | 113 916 | - |
| Ieņēmumi no LIAA atbalsta atalgojumam |
29 201 | - | 29 201 | - |
| Ieņēmumi no ES finansējuma atzīšanas (vienreizējie)*** |
22 130 | 29 960 | 258 | 8 127 |
| Ieņēmumi no telpu, iekārtu nomas |
15 619 | 19 976 | 314 847 | 291 677 |
| Peļņa no pamatlīdzekļu pārdošanas |
13 866 | 50 814 | 13 866 | - |
| Ieņēmumi no līgumiem - apmācību organizēšanas |
3 287 | 7 650 | - | 7 650 |
| Pārējie ieņēmumi | 41 073 | 23 112 | 7 189 | 6 349 |
| KOPĀ: | 778 946 | 420 346 | 671 331 | 380 625 |
8. Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi (turpinājums)
* 2020.gada pārskata periodā, sadarbojoties ar SIA "Lightspace technologies" kā sadarbības partneri, Sabiedrība turpināja realizēt 2019.gadā uzsāktu, CFLA uzraudzītu pētniecības projektu "Kompaktas augsta spožuma lāzeru attēlprojekcijas sistēmas izveide pielietojumiem volumetriska tipa 3D displeju sistēmās" pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" ietvaros, kuru finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Projekta realizācijas periods no 2019. gada 1. aprīļa līdz 2021. gada 31. martam. Kopējās plānotās projekta izmaksas ir 830 530 EUR, ERAF atbalsta finansējums 553 000 EUR. Projekta mērķis ir izstrādāt kompaktu augsta spožuma lāzeru attēlprojekcijas sistēmu. Sabiedrība 2020. gadā saistībā ar iepriekš minēto pētniecības projektu saņēmusi ERAF pētniecības finansējumu 51 tūkst. EUR apmērā.
-
gadā Sabiedrība sadarbībā ar SIA "HansaMatrix Ventspils" sāka īstenot SIA "LEO PĒTĪJUMU CENTRS" uzraudzītu pētījumu Nr.1.2. "Vadības elektronikas shēmas izstrādes pētījums multifokālās papildinātās un virtuālās realitātes displejiem" Ekonomikas ministrijas uzraudzīta projekta nr. 1.2.1.1/18/A/006 "Latvijas elektrisko un optisko iekārtu ražošanas nozares kompetences centrs" ietvaros, kas tiek realizēts pasākumā "Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros". Projekta realizācijas termiņš ir 19 mēneši, sākot no 2020. gada 1. maija. Kopējās plānotās pētījuma nr.1.2. izmaksas ir 407.272,73 EUR (SIA "HansaMatrix Innovation"- 305.453,73, SIA "HansaMatrix Ventspils" - 101.819,00), tajā skaitā ERAF atbalsta finansējums 279.999,80 EUR (SIA "HansaMatrix Innovation" - 229.090,30 EUR; SIA "HansaMatrix Ventspils" - 50.909,50 EUR). 2020. gadā Sabiedrība saņēmusi ERAF finansējumu 1.2. pētījuma ietvaros 53 tūkst. EUR apmērā.
-
gadā Sabiedrība sadarbībā ar SIA "Lightspace Technologies" sāka īstenot SIA "LEO PĒTĪJUMU CENTRS" uzraudzītu pētījumu Nr. 1.16. "Integrēta elektronikas risinājuma izstrāde galvas displeja pozīcijas noteikšanai telpā un attālinātās palīdzības funkcionalitātes nodrošināšanai" Ekonomikas ministrijas uzraudzīta projekta nr. 1.2.1.1/18/A/006 "Latvijas elektrisko un optisko iekārtu ražošanas nozares kompetences centrs" ietvaros, kas tiek realizēts pasākumā "Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros" Projekta realizācijas termiņš ir 20 mēneši, sākot no 2020. gada 1. novembra. Kopējās plānotās pētījuma nr.1.16. izmaksas ir 318.001,62 EUR (HansaMatrix Innovation - 145.021,16, Lightspace Technologies - 172.980,46), tajā skaitā ERAF atbalsta finansējums 218.585,08 EUR (HansaMatrix Innovation - 108.765,87; Lightspace Technologies - 109.819,21). 2020. gadā SIA "HansaMatrix Innovation" 1.16. pētījuma ietvaros vēl nav saņēmusi ERAF finansējumu.
-
gadā SIA "HansaMatrix Innovation" iesaistījās kā trešā iesaistītā persona SIA "Lightspace Technologies" uzsāktajā Horizon-2020 projektā "Nākamās paaudzes uzlabotas papildinātās realitātes 3D brilles pielietojumam medicīnskajā izglītībā, pirmsprocedūru plānošanā, procedūru vizualizācijā un pacientu rehabilitācijā" (turpmāk tekstā - NGEAR). Projekta realizācijas termiņš ir 24 mēneši, sākot no 2020. gada 1. jūlija. Kopējā plānotā SIA "HansaMatrix Innovation" izmaksu daļa projektā ir 145 625.00 EUR, tajā skaitā Eiropas Komisijas atbalsta finansējums 101 937.50 EUR. 2020. gadā SIA "HansaMatrix Innovation" saņēmusi kā priekšfinansējumu NGEAR ietvaros 61 162.50 EUR apmērā.
Pēdējo gadu laikā "HansaMatrix Innovation SIA" R&D inženieru un pētnieku komandas ir attīstījušas pasaules līmeņa kompetences dažādoss elektro optikas virzienos, kā piemēram, AR/VR (virtuālās un papildinātās realitātes) ierīces, stiklā projicējamu attēlu displeju optiskās sistēmas, augstas ātrdarbības attēlu un strukturētās gaismas projekcijas sistēmas, kā arī datorredzes iekārtas. Uzsākta arī medicīnas produktu izstrāde atbilstoši ISO13485 kvalitātes vadības sistēmai un EN60601- 1 drošības standartiem. Gūta pieredze vairākās jaunās tehniskajās jomās, t.sk. augstas precizitātes strāvas vadībā, kā arī plastmasas izliešanas un pārliešanas tehnoloģijā. R&D komandā šobrīd strādā 15 inženieri un pētnieki.
** Uzkrātie ieņēmumi no ES finansējuma atzīšanas ir finansējumi, kuri saņemti pamatlīdzekļu iegādei un kuri tiek attiecināti uz ieņēmumiem pamatlīdzekļa lietošanas periodā.
*** Vienreizējie ieņēmumi no ES finansējuma atzīšanas ir saņemtais finansējums par konkrētu projektu realizāciju pārskata perioda ietvaros.
9. Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Soda nauda | 31 314 | 38 773 | 3 099 | 3 180 |
| UIN par izmaksām, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību |
10 425 | 5 583 | 7 128 | 428 |
| Ziedojumi | 6 807 | 22 763 | 3 300 | 10 000 |
| Zaudējumi no debitoru norakstīšanas | 2 358 | - | 2 358 | - |
| Zaudējumi no pamatlīdzekļu likvidācijas | 1 794 | - | - | - |
| Zaudējumi no valūtas kursu svārstībām, neto | 995 | 35 697 | - | 34 214 |
| Zaudējumi no vērtspapīru pārdošanas | - | 10 000 | - | 10 000 |
| KOPĀ: | 53 693 | 112 816 | 15 885 | 57 822 |
10. Finanšu izmaksas
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| Procentu izmaksas | 429 534 | 410 187 | 413 781 | 392 645 | ||
| Zaudējumi no Konvertējama | ||||||
| garantiju vērtspapīra vērtības | 306 555 | - | 306 555 | - | ||
| korekcijas | ||||||
| Procentu izmaksas par nomas | 123 053 | 66 088 | 24 792 | 4 839 | ||
| saistībām | ||||||
| Uzkrājumi finanšu | 38 533 | - | 38 533 | - | ||
| ieguldījumiem | ||||||
| Tieši attiecināmās darījuma | 42 121 | 22 643 | 40 805 | 22 139 | ||
| izmaksas | ||||||
| KOPĀ: | 939 796 | 498 918 | 824 466 | 419 623 |
Tieši attiecināmās darījuma izmaksas saistītas ar saņemto kredītlīniju un faktoringa līgumiem.
11. Uzņēmumu ienākuma nodoklis
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Par pārskata gadu aprēķinātais uzņēmumu ienākuma nodoklis par dividendēm |
- | 18 294 | - | 18 294 |
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis par izmaksām, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību* |
10 425 | 5 583 | 7 128 | 428 |
| Kopā uzņēmumu ienākuma nodoklis: | 10 425 | 23 877 | 7 128 | 18 722 |
* Uzskaitītajai peļņas sadalei tiek aprēķināti nodokļi pēc ienākuma nodokļa likmes, bet saistītie izdevumi netiek uzrādīti kā ienākuma nodokļa izdevumi, bet gan visaptverošā ienākumu pārskata postenī "Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas".
12. Personāla izmaksas un darbinieku skaits
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Atlīdzība par darbu | 4 073 292 | 3 836 109 | 493 194 | 348 016 | |
| Valsts sociālās | |||||
| apdrošināšanas obligātās | 972 829 | 920 727 | 111 762 | 81 422 | |
| iemaksas | |||||
| Darbinieku veselības | 43 398 | 38 535 | 1 457 | 841 | |
| apdrošināšana | |||||
| Pārējās personāla izmaksas | 4 813 | 2 472 | 1 411 | 44 | |
| KOPĀ: | 5 094 332 | 4 797 843 | 607 824 | 430 323 |
12. Personāla izmaksas un darbinieku skaits (turpinājums)
Tai skaitā, augstākās vadības atlīdzība par darbu
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Valde | |||||
| Atlīdzība par darbu | 282 648 | 285 575 | 209 829 | 164 213 | |
| Valsts sociālās | |||||
| apdrošināšanas obligātās | 67 048 | 67 060 | 49 510 | 37 824 | |
| iemaksas | |||||
| Akciju opcijas | 896 | - | 896 | - | |
| Pārējās personāla | |||||
| izmaksas | 1 093 | 667 | 896 | 360 | |
| KOPĀ: | 351 685 | 353 302 | 261 131 | 202 397 | |
| Padome | |||||
| Atlīdzība par darbu | 45 716 | 44 935 | 45 716 | 44 935 | |
| Valsts sociālās | |||||
| apdrošināšanas obligātās | 10 810 | 10 569 | 10 810 | 10 569 | |
| iemaksas | |||||
| Pārējās personāla | 12 | 13 | 12 | 13 | |
| izmaksas | |||||
| KOPĀ: | 56 538 | 55 517 | 56 538 | 55 517 |
Kopējās personāla izmaksas iekļautas šādos apvienoto ienākumu pārskata posteņos:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas (5. piezīme) |
2 632 521 | 2 288 700 | 41 766 | 78 076 |
| Pārdotās produkcijas ražošanas | ||||
| izmaksas - pētniecības izmaksu sastāvā | 368 315 | 972 964 | - | - |
| (5. piezīme) | ||||
| Pārdošanas izmaksas (6. piezīme) | 733 943 | 648 129 | 56 297 | 37 664 |
| Administrācijas izmaksas (7. piezīme) | 947 878 | 781 657 | 509 761 | 314 583 |
| Atlīdzība par darbu līguma aktīvu sastāvā |
223 336 | 106 393 | - | - |
| Atlīdzība par darbu pamatlīdzekļu sastāvā |
188 339 | - | - | - |
| KOPĀ: | 5 094 332 | 4797 843 | 607 824 | 430 323 |
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| Vidējais darbinieku skaits pārskata gadā |
208 | 204 | 13 | 10 |
13. Peļņa uz akciju
Peļņa uz parasto akciju tiek aprēķināta, dalot uz akcionāriem attiecināmo pārskata gada peļņu ar vidējo svērto parasto akciju skaitu pārskata periodā. Tabulā atspoguļota Koncerna peļņa uz akciju aprēķinā izmantotā informācija par peļņu un akcijām:
| 2020 | 2019 | |||
|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | |||
| Uz akcionāriem attiecinātā neto peļņa | (550 322) | 214 490 | ||
| Vidējais svērtais akciju skaits | 1 829 381 | 1 829 381 | ||
| Peļņa uz akciju (EUR): | (0.30) | 0.12 | ||
| Izmaiņas | Faktiskais akciju skaits pēc darījuma |
Peļņai uz akciju aprēķinam izmantotais akciju skaits |
||
| 2019 | ||||
| Akciju skaits gada sākumā | - | 1 829 381 | 1 829 381 | |
| Akciju skaits gada beigās | - | 1 829 381 | 1 829 381 | |
| Vidējais svērtais akciju skaits: | 1 829 381 | |||
| 2020 | ||||
| Akciju skaits gada sākumā | - | 1 829 381 | 1 829 381 | |
| Akciju skaits gada beigās | - | 1 829 381 | 1 829 381 | |
| Vidējais svērtais akciju skaits: | 1 829 381 |
Mātes sabiedrībai nav peļņu mazinošu potenciālo parasto akciju, kas varētu izraisīt peļņas uz akciju mazināšanos, tādēļ mazinātā peļņa uz akciju atbilst pamata peļņai uz akciju.
Pārskata periodā nav aprēķinātas un izmaksātas dividendes.
14. Nemateriālie ieguldījumi
Koncerns
| ODM aktīvi | Citi nemateriālie aktīvi | Nemateriālā vērtība * | KOPĀ | |
|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| SĀKOTNĒJĀ VĒRTĪBA | ||||
| 2018. gada 31. decembrī | 23 021 | 1 057 469 | - | 1 080 490 |
| Iegāde | 296 063 | 447 032 | 360 653 | 1 103 748 |
| Pārvietošana | - | (19 182) | - | (19 182) |
| 2019. gada 31. decembrī | 319 084 | 1 485 319 | 360 653 | 2 165 056 |
| Iegāde | - | 276 321 | - | 276 321 |
| Izslēgšana | - | (38 010) | - | (38 010) |
| 2020. gada 31. decembrī | 319 084 | 1 723 630 | 360 653 | 2 403 367 |
| UZKRĀTĀ AMORTIZĀCIJA |
||||
| 2018. gada 31. decembrī | 6 908 | 877 655 | - | 884 563 |
| Amortizācija | 2 178 | 119 703 | - | 121 881 |
| Pārvietošana | - | (1 686) | - | (1 686) |
| 2019. gada 31. decembrī | 9 086 | 995 672 | - | 1 004 758 |
| Amortizācija | - | 187 470 | - | 187 470 |
| Izslēgšana | (477) | (35 218) | - | (35 695) |
| 2020. gada 31. decembrī | 8 609 | 1 147 924 | - | 1 156 533 |
| UZSKAITES VĒRTĪBA | ||||
| 2019. gada 31. decembrī | 309 998 | 489 647 | 360 653 | 1 160 298 |
| 2020. gada 31. decembrī | 310 475 | 575 706 | 360 653 | 1 246 834 |
Parent Company
| Other intangible assets | TOTAL | ||
|---|---|---|---|
| EUR | EUR | ||
| SĀKOTNĒJĀ VĒRTĪBA | |||
| 2018. gada 31. decembrī | 863 823 | 863 823 | |
| Iegāde | 424 150 | 424 150 | |
| Izslēgšana | (116 322) | (116 322) | |
| Pārvietošana | (1 056) | (1 056) | |
| 2019. gada 31. decembrī | 1 170 595 | 1 170 595 | |
| Iegāde | 262 683 | 262 683 | |
| Izslēgšana | (8 234) | (8 234) | |
| Pārvietošana | 18 695 | 18 695 | |
| 2020. gada 31. decembrī | 1 443 739 | 1 443 739 | |
| UZKRĀTAIS NOLIETOJUMS | |||
| 2018. gada 31. decembrī | 763 679 | 763 679 | |
| Amortizācija | 73 926 | 73 926 | |
| Izslēgšana | (116 321) | (116 321) | |
| Pārvietošana | (440) | (440) | |
| 2019. gada 31. decembrī | 720 844 | 720 844 | |
| Amortizācija | 161 544 | 161 544 | |
| Izslēgšana | (8 234) | (8 234) | |
| Pārvietošana | 18 695 | 18 695 | |
| 2020. gada 31. decembrī | 892 849 | 892 849 | |
| UZSKAITES VĒRTĪBA | |||
| 2019. gada 31. decembrī | 449 751 | 449 751 | |
| 2020. gada 31. decembrī | 550 890 | 550 890 |
* Nemateriālā vērtība ir atzīta kopš 2019. gada 29. aprīļa pēc SIA "Zinātnes parks" kapitāldaļu iegādes, skatīt pielikuma 16. piezīmi.
14. Nemateriālie ieguldījumi (turpinājums)
Grupa veica ikgadējo nemateriālo ieguldījumu vērtības samazināšanās pārbaudi 2020. gada 31. decembrī. Vērtības samazināšanās pārbaude tika veikta, pamatojoties uz vadības apstiprināto astoņu gadu biznesa plānu un piemērojot pēc nodokļu likmi 8,3% gadā. Nekāds vērtības samazinājums netika konstatēts.
Vairāki nemateriālie ieguldījumi, kas tikuši pilnībā norakstīti amortizācijas izmaksās, joprojām tiek aktīvi izmantoti pamatdarbībā. Kopējā šādu nemateriālo ieguldījumu iegādes vērtība pārskata gada beigās bija šāda:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 31.12.2019 |
31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Nolietoto nemateriālo aktīvu izmaksas |
891 685 | 801 642 | 683 431 | 605 798 |
15. Pamatlīdzekļi
Koncerns
| Zeme un ēkas | Iekārtas un mašīnas |
Pārējie pamat līdzekļi un inventārs |
Tiesības izmantot aktīvu (29.piezīme) |
Ilgtermiņa ieguldījumi nomātajos pamatlīdzekļos |
Pamatlīdzekļu izveidošanas izmaksas |
Kopā | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| SĀKOTNĒJĀ/PĀRVĒRTĒTĀ VĒRTĪBA | |||||||
| 2018. gada 31. decembrī |
5 444 810 | 14 049 394 | 2 315 573 | - | 143 899 | 284 160 | 22 237 836 |
| Iegāde | 227 370 | 1 657 130 | 427 388 | 2 105 883 | 9 615 | 364 115 | 4 791 501 |
| Izslēgšana | - | (50 618) | (7 920) | - | - | (58 538) | |
| Koncerna rezultāts |
- | - | - | - | - | 1 692 949 | 1 692 949 |
| Pārvietošana * | - | (1 231 261) | (101 510) | 1 431 188 | 39 878 | (45 761) | 92 534 |
| 2019. gada 31. decembrī |
5 672 180 | 14 424 645 | 2 633 531 | 3 537 071 | 193 392 | 2 295 463 | 28 756 282 |
| Iegāde | 29 027 | 72 437 | 143 918 | 942 155 | 61 607 | 257 236 | 1 506 380 |
| Izslēgšana | - | (400 223) | (34 126) | (212 877) | - | (961) | (648 187) |
| Pārvietošana * | 1 020 | 181 655 | - | - | - | (182 675) | - |
| 2020. gada 31. decembrī |
5 702 227 | 14 278 514 | 2 743 323 | 4 266 349 | 254 999 | 2 369 063 | 29 614 475 |
| UZKRĀTAIS NOLIETOJUMS | |||||||
| 2018. gada 31. decembrī |
1 883 905 | 8 738 664 | 1 666 379 | - | 99 360 | - | 12 388 308 |
| Nolietojums | 193 042 | 964 099 | 309 957 | 828 161 | 28 372 | - | 2 323 631 |
| Izslēgšana | - | (39 111) | (7 394) | - | - | - | (46 505) |
| Pārvietošana * | - | (65 539) | (38 098) | 51 972 | - | - | (51 665) |
| 2019 gada 31. decembrī |
2 076 947 | 9 598 113 | 1 930 844 | 880 133 | 127 732 | - | 14 613 769 |
| Nolietojums | 197 111 | 879 589 | 280 987 | 795 881 | 37 157 | - | 2 190 725 |
| Izslēgšana | - | (400 223) | (26 860) | (202 594) | - | - | (629 677) |
| 2020. gada 31. decembrī |
2 274 058 | 10 077 479 | 2 184 971 | 1 473 420 | 164 889 | - | 16 174 817 |
| UZSKAITES VĒRTĪBA | |||||||
| 2019. gada 31. decembrī |
3 595 233 | 4 826 532 | 702 687 | 2 656 938 | 65 660 | 2 295 463 | 14 142 513 |
| 2020. gada 31. decembrī |
3 428 169 | 4 201 035 | 558 352 | 2 792 929 | 90 110 | 2 369 063 | 13 439 658 |
15. Pamatlīdzekļi (turpinājums)
Mātes sabiedrība
| Zeme un ēkas |
Iekārtas un mašīnas |
Pārējie pamat līdzekļi un inventārs |
Lietošanas tiesību aktīvi (29.piezīme) |
Ilgtermiņa ieguldījumi nomātajos pamatlīdzekļos |
Pamatlīdzekļu izveidošanas izmaksas |
Kopā | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| SĀKOTNĒJĀ/PĀRVĒRTĒTĀ VĒRTĪBA | |||||||
| 2018. gada 31. decembrī |
5 444 810 | 4 767 496 | 325 413 | - | 50 879 | 279 160 | 10 867 758 |
| Iegāde | 227 370 | 1 328 724 | 56 215 | 181 490 | 997 | 197 129 | 1 991 925 |
| Izslēgšana | - | (281 252) | (51 008) | - | - | - | (332 260) |
| Pārvietošana * | - | (93 976) | (73 246) | 247 512 | - | (79 234) | 1 056 |
| 2019. gada 31. decembrī |
5 672 180 | 5 720 992 | 257 374 | 429 002 | 51 876 | 397 055 | 12 528 479 |
| Iegāde** | 29 027 | 19 408 | 140 659 | 419 096 | - | 148 941 | 757 131 |
| Izslēgšana | - | (391 942) | (28 958) | (196 719) | - | (961) | (618 580) |
| Pārvietošana * | 1 020 | 181 655 | - | - | (182 675) | - | |
| 2020. gada 31. decembrī |
5 702 227 | 5 530 113 | 369 075 | 651 379 | 51 876 | 362 360 | 12 667 030 |
| UZKRĀTAIS NOLIETOJUMS | |||||||
| 2018. gada 31. decembrī |
1 883 905 | 2 215 191 | 257 057 | - | 50 431 | - | 4 406 584 |
| Nolietojums | 193 042 | 475 404 | 12 962 | 140 325 | 1 296 | - | 823 029 |
| Izslēgšana | - | (191 317) | (50 671) | - | - | - | (241 988) |
| Pārvietošana * | - | (9 647) | (34 717) | 44 804 | - | - | 440 |
| 2019. gada 31. decembrī |
2 076 947 | 2 489 631 | 184 631 | 185 129 | 51 727 | - | 4 988 065 |
| Nolietojums** | 197 111 | 498 484 | 122 909 | 136 521 | 149 | - | 955 174 |
| Izslēgšana | - | (223 035) | (28 352) | (186 436) | - | - | (437 823) |
| 2020. gada 31. decembrī |
2 274 058 | 2 765 080 | 279 188 | 135 214 | 51 876 | - | 5 505 416 |
| UZSKAITES VĒRTĪBA | |||||||
| 2019. gada 31. decembrī |
3 595 233 | 3 231 361 | 72 743 | 243 873 | 149 | 397 055 | 7 540 414 |
| 2020. gada 31. decembrī |
3 428 169 | 2 765 033 | 87 887 | 516 165 | - | 362 360 | 7 161 614 |
* 2019.gadā saskaņā ar 16.SFPS finanšu līzingā iegādātie pamatlīdzekļi tiek pārklasificēti uz tiesībām lietot aktīvu. 2019.gadā ieviešot pamatlīdzekļus ekspluatāsijā izmaksas no pamatlīdzekļu izveidošanas tiek pārklasificētas uz attiecīgās grupas pamatlīdzekli.
** 2020. gadā Mātes sabiedrība iegādājās pamatlīdzekļus no meitas uzņēmumiem par pilnu sākotnējo iegādes vērtību un uzkrāto nolietojumu (uzkrātais nolietojums EUR 81 310).
Grupa vismaz reizi gadā novērtē, vai ir kādas norādes par ilgtermiņa aktīvu vērtības samazināšanos. Ja šāda indikācija pastāv, grupa veic vērtības samazināšanās pārbaudi, lai novērtētu iespējamo vajadzību pēc vērtības samazināšanās.
- gada 31. decembrī grupas vadība novērtēja ārējos faktorus (izmaiņas ekonomiskajā un normatīvajā vidē, tirgus sastāvs, procentu likmes utt.) un iekšējos faktorus (izmaiņas aktīvu izmantošanas mērķī un lietderīgās lietošanas laikā, aktīvu naudas plūsmas radīšanas jauda utt.), kas varētu ietekmēt ilgtermiņa aktīvu vērtību. Pamatojoties uz veikto novērtējumu, vadība ir secinājusi, ka 2020. gada 31. decembrī nekas neliecina par ilgtermiņa aktīvu vērtības samazināšanos.
Ņemot vērā ražošanas apjoma un pamatlīdzekļu lietošanas intensitātes samazināšanos pēdējos gados, Koncerns 2019. gadā pārskatīja aktīvu lietderīgās lietošanas laiku un secināja, ka joprojām pilnībā aktīvu daļa no pilnībā nolietojuma zaudējušiem aktīviem. Vairāki pamatlīdzekļi, kas tikuši pilnībā norakstīti nolietojuma izmaksās, joprojām tiek izmantoti pamatdarbībā. Kopējā šādu pamatlīdzekļu iegādes bruto vērtība pārskata gada beigās ir:
15. Pamatlīdzekļi (turpinājums)
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020. | 31.12.2019. | 31.12.2020. | 31.12.2019. | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Nolietoto pamatlīdzekļu iegādes vērtība |
6 984 986 | 5 050 730 | 406 613 | 332 601 |
Ķīlas un citi īpašumtiesību apgrūtinājumi
Koncerns ir ieķīlājis tā kustamo un nekustamo īpašumu Akmeņu ielā 72 un Akmeņu ielā 74, Ogrē, kā nodrošinājumu visiem no AS "SEB banka" saņemtajiem aizņēmumiem (skatīt pielikuma 28. piezīmi).
Kopējās pamatlīdzekļu un nemateriālo ieguldījumu nolietojuma izmaksas iekļautas šādos apvienoto ienākumu pārskata posteņos:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| Pārdotās produkcijas | ||||||
| ražošanas izmaksas | 1 891 521 | 1 969 699 | 856 717 | 787 662 | ||
| (5.piezīme) | ||||||
| Pētniecības un produktu | ||||||
| attīstības izmaksas | 44 389 | 155 712 | - | - | ||
| (5.piezīme) | ||||||
| Administrācijas izmaksas | ||||||
| (7. piezīme) | 346 733 | 277 979 | 178 691 | 109 293 | ||
| KOPĀ: | 2 282 643 | 2 403 390 | 1 035 408 | 896 955 | ||
| Nolietojuma izmaiņas | ||||||
| iekļautas līguma aktīvu | 1 840 | 42 122 | - | - | ||
| vērtībā | ||||||
| Nolietojuma izmaiņas | ||||||
| iekļautas pamatlīdzekļu | 93 712 | - | - | - | ||
| vērtībā | ||||||
| PAVISAM: | 2 378 195 | 2 445 512 | 1 035 408 | 896 955 |
Zemes pārvērtēšana
Pārvērtēšana tiek veiktai regulāri (ne retāk kā reizi 5 gados), lai nodrošinātu, ka nekustamā īpašuma (zemes un ēku) uzskaites vērtība būtiski neatšķiras no tās, kas tiktu noteikta, izmantojot patieso vērtību pārskata perioda beigās. Pārvērtēšanu veic sertificēti vērtētāji.
Ja zemi un ēkas vērtību noteiktu izmantojot izmaksu modeli, uzskaites vērtība būtu šāda:
| 2020 | |
|---|---|
| EUR | |
| Izmaksas | 2 682 269 |
| Uzkrātais nolietojums un vērtības samazinājums | (1 169 054) |
| Neto uzskaites vērtība | 1 513 215 |
16. Līdzdalība meitas un asociēto sabiedrību kapitālā
Līdzdalība meitas sabiedrībās (Mātes sabiedrība)
| Mātes sabiedrības ieguldījums |
Ieguldījumu saņēmēja finanšu dati | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 Apvienoto |
31.12.2019 | 2019 Apvienoto |
31.12.2019 | ||||
| ienākumu | Pašu | ienākumu | Pašu | ||||||
| pārskats | kapitāls | pārskats | kapitāls | ||||||
| Sabiedrība | Uzņēmējdarbība | % | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Meitas sabiedrības | |||||||||
| SIA "HansaMatrix Ventspils" (Latvija) |
Integrēta ražošana Ventspils ražotnē |
100 | 426 862 | 426 862 | 190 862 | 1 296 548 | 171 455 | 1 105 685 | |
| SIA "HansaMatrix Innovation" (Latvija) |
Jauno produktu attīstība; intelektuāla īpašuma radīšana un licencēšana; prototipu ražošana |
100 | 300 000 | 300 000 | 80 474 | 931 243 | 206 031 | 850 769 | |
| SIA "HansaMatrix Pārogre" (Latvija) |
Integrēta ražošana Pārogres ražotnē |
100 | 200 000 | 200 000 | 190 793 | 981 388 | 199 977 | 790 595 | |
| SIA "Zinātnes parks" (Latvija) kopš 30.04.2019. |
Augsto tehnoloģiju industriālā parka infrastruktūras attīstīšana Rīgas lidostā |
74.67% from 30.04.2019/ 100% from 30.09.2020 |
805 953 | 800 960 | (10 824) | 451 266 | (29 065) | 462 090 | |
| Kopā meitas uzņēmumi | 1 732 815 | 1 727 822 | 451 305 | 3 660 445 | 548 398 | 3 209 139 |
SIA "HansaMatrix Ventspils" (turpmāk tekstā – HansaMatrix Ventspils) ir 2005. gada 1. novembrī dibināta meitas sabiedrība (līdz 2016. gada 26. aprīlim nosaukums SIA "Ventspils Elektronikas Fabrika"). HansaMatrix Ventspils dibināšanas mērķis bija izveidot otro AS "HansaMatrix "ražošanas novietni pietiekamā attālumā no Rīgas reģiona ar pietiekami nodalītu darba tirgu. Otras ražotnes izveide bija nepieciešama tādēļ, lai attīstoties HansaMatrix Ventspils, pirmās Pārogres ražotnes darbinieku skaits nepārsniegtu 200, kas tiek uzskatīti par elastīgi un ērti pārvaldāmas ražošanas organizācijas lieluma augstāko robežu.
Šobrīd HansaMatrix Ventspils funkcijas ir sniegt integrētus ražošanas pakalpojumus pārsvarā klientiem, kam nepieciešama pilnīga produkcijas izgatavošana tos samontējot korpusā (box build). Realizētais biznesa modelis paredz ikmēneša ražošanas pakalpojumu pārdošanu Mātes sabiedrībai, kas realizē pievienotās vērtības ķēdi no izejmateriālu un komponenšu iepirkumiem līdz izgatavotās produkcijas pārdošanai klientiem.
HansaMatrix Ventspils pašu kapitāls 2020. gada 31. decembrī bija 1 296 tūkst. EUR, un tā 2020. gada peļņa ir 191 tūkst. EUR. Mātes sabiedrība plāno palielināt pasūtījumu apjomu šai meitas sabiedrībai un paplašināt savu sadarbību ar to. HansaMatrix Ventspils pašu kapitāla vērtība pārsniedz ieguldījuma uzskaites vērtību Mātes sabiedrības bilancē, kas 2020. gada 31. decembrī bija 427 tūkst. EUR. Mātes sabiedrība uzskata, ka ieguldījums HansaMatrix Ventspils kapitālā ir pilnībā atgūstams.
SIA "HansaMatrix Innovation" (turpmāk tekstā – HansaMatrix Innovation) ir 2014. gada 6. augustā dibināta meitas sabiedrība (līdz 2016. gada 26. aprīlim nosaukums SIA "Mārupes Elektronikas Tehnoloģijas"). HansaMatrix Innovation dibināšanas mērķis ir jaunu produktu, automatizācijas risinājumu, inovāciju izstrādes un produktu ātras industrializācijas, tai skaitā prototipu ražošanas, organizācijas izveide, lai realizētu "fast time to market" principu jauniem produktiem.
Sākot no 2017. gada HansaMatrix Koncerns koncentrējis visu jauno produktu un tehnoloģiju attīstību un saistītos aktīvus 100% meitas sabiedrībā SIA "HansaMatrix Innovation".
Pēdējo gadu laikā HansaMatrix Innovation R&D inženieru un pētnieku komandas attīstījušas pasaules līmeņa kompetences dažos elektrooptikas virzienos, piemēram, AR/VR (virtuālās un papildinātās realitātes) ierīces, stiklā projicējamu attēlu displeju optiskās sistēmas, augstas ātrdarbības attēlu un strukturētās gaismas projekcijas sistēmas, kā arī 3D datorredzes iekārtas. Medicīnas produktu izstrāde atbilst ISO13485 kvalitātes vadības sistēmai un EN60601-1 drošības standartiem. Gūta pieredze vairākās jaunās tehniskās jomās, t.sk. augstas precizitātes strāvas vadībā, kā arī plastmasas izliešanas un pārliešanas tehnoloģijā.
HansaMatrix Innovation pamatkapitāls ir 300 000 EUR, to veido 3 000 daļu, katras kapitāla daļas nominālvērtība ir 100 EUR. Kapitāla daļas pieder AS "HansaMatrix" (100%).
HansaMatrix Innovation pašu kapitāls 2020. gada 31. decembrī bija 931 tūkst. EUR un 2020. gada peļņa – 81 tūkst. EUR.. HansaMatrix Innovation pašu kapitāla vērtība pārsniedz ieguldījuma uzskaites vērtību Mātes sabiedrības bilancē, kas 2020. gada 31. decembri bija 300 tūkst. EUR. Mātes sabiedrība uzskata, ka ieguldījums HansaMatrix Ventspils kapitālā ir pilnībā atgūstams.
SIA "HansaMatrix Pārogre" (turpmāk tekstā – HansaMatrix Pārogre) ir 2015.gada 30.septembrī dibināta meitas sabiedrība. HansaMatrix Pārogre dibināšanas mērķis bija pirmās Pārogres (Ogres) ražotnes biznesa modeļa pārveide no Mātes uzņēmuma struktūrvienības uz tās nodalīšanu radniecīgā uzņēmumā.
HansaMatrix Pārogre sniedz integrētus ražošanas pakalpojumus pārsvarā tiem klientiem, kam nepieciešama paaugstinātas sarežģītības produkcijas izgatavošana gan iespiedshēmu un miniatūru moduļu veidā, gan arī to montāža korpusā (box build). Biznesa modelis paredz ikmēneša ražošanas pakalpojumu pārdošanu Mātes sabiedrībai, kas pārvalda vērtības pievienošanas ķēdi no izejmateriālu un komponenšu iepirkumiem līdz izgatavotās produkcijas pārdošanai klientiem.
- gada 4. jūnijā HansaMatrix Pārogre vienīgais dalībnieks HansaMatrix palielināja tā pamatkapitālu no 2800 EUR līdz 200 000 EUR, emitējot un apmaksājot 197 200 jaunas kapitāldaļas ar vienas daļas nominālvērtību 1 EUR. Pēc pamatkapitāla palielināšanas HansaMatrix Pārogre pamatkapitāls sastāv no 200 000 kapitāla daļām ar vienas daļas nominālvērtību 1 EUR.
HansaMatrix Pārogre pašu kapitāls 2020. gada 31. decembrī bija 981 tūkst. EUR, un tā 2020. gada peļņa ir 191 tūkst. EUR. Mātes sabiedrība plāno palielināt pasūtījumu apjomu šai meitas sabiedrībai, kā arī palielināt tās jaudu izmantošanu. HansaMatrix Pārogre pašu kapitāla vērtība pārsniedz ieguldījuma uzskaites vērtību Mātes sabiedrības bilancē, kas 2020. gada 31. decembri bija 200 000 EUR. Mātes sabiedrība uzskata, ka ieguldījums HansaMatrix Pārogre kapitālā ir pilnībā atgūstams.
SIA "Zinātnes parks" (turpmāk tekstā – Zinātnes parks) dibināšanas mērķis bija elektronikas un optikas uzņēmumu augsto tehnoloģiju produktu attīstības un industriālā parka infrastruktūras attīstīšana Rīgas lidostā.
Lai stiprinātu SIA "Zinātnes parks" apmaksāto pamatkapitālu, 2019. gada 29. aprīlī HansaMatrix palielināja savu līdzdalību SIA "Zinātnes parks" kapitālā līdz 74,67%, veicot saskaņā ar SIA "Zinātnes parks" dalībnieku lēmumu no jauna emitēto 200 (divi simti) kapitāla daļu apmaksu 800 EUR apmērā, ko veido kapitāla daļu vērtība 8 tūkst. EUR apmērā un emisijas uzcenojums 792. tūkst. EUR apmērā. Kapitāls tika apmaksāts, daļēji pārvēršot kapitāla daļas iepriekš HansaMatrix piešķirto investīciju aizdevumu.
Pēc šī darījumā SIA "Zinātnes parks" dalībnieku struktūra ir šāda: AS "HansaMatrix" – 74,67%, Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija – 9,33%, AS "SAF Tehnika" - 8% un SIA "LEO Pētījumu centrs" - 8%.
- gada 25. septembrī HansaMatrix iegūtas 25.33% Zinātnes Parka akcijas par 5 tūkstošiem EUR un tas kļuva par 100% meitas uzņēmumu.
HansaMatrix Zinātnes parkam izsniegtā kapitāla daļās pārvēršamā aizdevuma atlikums 2020. gada 31. decembrī bija 1.066 milj. EUR. Aizdevums bija paredzēts un tika izmantots 4,51 ha liela zemes gabala ilgtermiņa nomas līguma pārņemšanai, jaunbūves iegādei un projekta izstrādei industriālo ēku būvniecībai 26 tūkst. m2 platībā Rīgas starptautiskās lidostas teritorijā. Aizdevuma līgums paredz, ka nākotnē aizdevums var tikt atmaksāts vai pārfinansēts. AS "HansaMatrix" turklāt saglabā tiesības pieprasīt aizdevumu pārvērst kapitāla daļās pēc to nominālvērtības. Daļa aizdevuma 0,8 milj. EUR apmērā tika pārvērsta Zinātnes parka pašu kapitālā 2019. gada 29. aprīlī.
Datumā, kad tika veikts papildu ieguldījums, Koncerns ieguva kontroli pār SIA ''Zinātnes parks''. Tā līdzšinējā līdzdalība 24% apmērā tika pārvērtēta līdz patiesajai vērtībai uzņēmējdarbības apvienošanas datumā un veidoja daļu no nodotās atlīdzības.
Pārskata perioda beigās kopējie HansaMatrix ieguldījumi SIA "Zinātnes parks" bija 1,87 milj. EUR, no kuriem konvertējamais aizdevums 1.066 milj. EUR apmērā un apmaksātais pamatkapitāls 0,805 milj. EUR apmērā. No HansaMatrix saņemtās investīcijas tika izmantotas zemes nomas maksājumiem VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga"", industriālo ēku būvprojektu izstrādei un aizdevuma atmaksai AS "SEB banka".
Kopš 2019. gada 30. aprīļa SIA "Zinātnes parks" pieder pie AS "HansaMatrix" koncerna.
Investīciju aizdevuma patiesā vērtība noteikta, izmantojot naudas plūsmas prognozes, kas sagatavotas astoņiem gadiem, kur apgrozījuma pieaugums noteikts, pamatojoties uz plānoto biznesa izaugsmes stratēģiju. Vērtības aprēķins cita starpā ir atkarīgs no pieņēmumiem attiecībā uz diskonta likmi. 2020. gadā tika piemērota 8,3% likme (pēcnodokļa VSKC) (2019. gadā: 8,3%).
Ieņēmumi no līdzdalības meitas sabiedrību kapitālā
- un 2020. gadā Mātes uzņēmums netika saņēmis nekādas dividendes no savām meitas sabiedrībām.
Līdzdalība asociēto sabiedrību kapitālā (Koncerns)
| Mātes sabiedrības ieguldījums |
Ieguldījumu saņēmēja finanšu dati | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 2020 Apvienoto ienākumu pārskats |
31.12.2020 Pašu kapitāls |
31.12.2019 Apvienoto ienākumu pārskats |
31.12.2019 Pašu kapitāls |
|||
| Sabiedrība | Uzņēmējdarbība | % | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR |
| Asociētā sabiedrība | ||||||||
| SIA "Lightspace Technologies" (Latvija) |
3D displeju tehnoloģiju izstrādāšana un komercializēšana |
49.86 % from 30.09.2019 |
3 709 889 | 3 709 889 | (746 477) | 3 620 470 | (1 612 688) | 2 683 593 |
| Kopā asociētās sabiedrības | 3 709 889 | 3 709 889 | (746 477) | 3 620 470 | (1 612 688) | 2 683 593 |
Līdzdalība asociēto uzņēmumu kapitālā atspoguļota konsolidētajā finanšu pārskatā saskaņā ar pašu kapitāla metodi.
SIA "Lightspace Technologies" (turpmāk tekstā - Lightspace Technologies) ir 2014. gada 12. februārī dibināta sabiedrība, kuru kā meitas uzņēmumu dibināja SIA "EUROLCDS". 2016.gadā notika SIA "EUROLCDS" reorganizācija un no tās tika atdalīta sabiedrība SIA "Lightspace Technologies". Reorganizācijas rezultātā 2016.gada 9.martā proporcionāli ieguldījumam SIA "EUROLCDS", AS "HansaMatrix" ieguva 451 daļu vai 16.11% no SIA "Lightspace Technologies" pamatkapitāla daļām.
-
gada 10. janvārī tika veikta Sabiedrības investīciju aizdevuma SIA "Lightspace Technologies" 200 tūkst. EUR apmērā konvertēšana uz kapitāla daļām, pēc kuras AS "HansaMatrix" dalība SIA "Lightspace Technologies" pieauga līdz 866 daļām jeb 17.22% no pamatkapitāla.
-
gada 21. aprīlī AS "HansaMatrix" parakstīja līgumu ar KS "AIF Imprimatur Capital Technology Venture Fund", par nākamās investīciju kārtas 799 365 EUR apmērā piešķiršanu SIA "Lightspace Technologies". Šajā investīciju kārtā AS "HansaMatrix" ieguldījuma apmērs tika plānots 649 635 EUR apmērā un tika apmaksāts 2017.gada laikā, palielinot AS "HansaMatrix" līdzdalību SIA "Lightspace Technologies" līdz 33,07%.
-
gada 23. maijā AS "HansaMatrix" parakstīja līgumu ar Hornell Teknikinvest AB par tam piederošo 14,21% SIA "Lightspace Technologies" pamatkapitāla daļu iegādi. Pēc daļu iegādes AS "HansaMatrix" pieder 47,28% SIA "Lightspace Technologies" pamatkapitāla daļu.
2018.gada 08.maijā AS "HansaMatrix" asociētā sabiedrība SIA "Lightspace Technologies" palielināja pamatkapitālu, izlaižot 7 186 jaunas kapitāla daļas. Pēc Sabiedrības pamatkapitāla palielināšanas tās pamatkapitāls ir 13 871 EUR apmērā, un tas sastāv no 13 871 kapitāla daļām.
Pamatkapitāls tika palielināts: a) KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" iegūstot 4 300 SIA "Lightspace Technologies" jaunās kapitāla daļas, veicot mantisku ieguldījumu 34,33% jeb 1 117 SIA "EUROLCDS" kapitāldaļu veidā, 892 501,48 EUR apmērā; b) AS "HansaMatrix" iegūstot 2 386 SIA "Lightspace Technologies" jaunās kapitāla daļas, veicot mantisku ieguldījumu 360 jeb 11,06% SIA "EUROLCDS" kapitāldaļu veidā, 287 646,06 EUR vērtībā un veicot 483 000 EUR ieguldījumu naudā no AS "HansaMatrix" saimnieciskās darbības naudas plūsmas; c) AS "HansaMatrix" valdes priekšsēdētājam Ilmāram Osmanim iegūstot 500 SIA "Lightspace Technologies" jaunās kapitāla daļas, veicot ieguldījumu naudā 500 EUR apmērā.
Rezultātā pamatkapitāla daļu sadalījums SIA "Lightspace Technologies" dalībniekiem ir šāds: KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" - 44,08%, AS "HansaMatrix" - 39,99%, KS "AIF Imprimatur Capital Technology Venture Fund" - 9,34%, Ilmārs Osmanis - 3,6%, KS "AIF Imprimatur Capital Seed Fund" - 2,99%.
Jauno SIA "Lightspace Technologies" daļu apmaksa ar augstāk minētajiem mantiskajiem ieguldījumiem tika veikta 2018.gada 26.aprīlī HansaMatrix piederošās 360 jeb 11,06% SIA "EUROLCDS" un KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" piederošās 1 117 jeb 34,33% SIA "EUROLCDS" piederošās kapitāldaļas nododot īpašumā SIA "Lightspace Technologies" (kapitāldaļu mijmaiņas darījums).
Pēc darījuma SIA "Lightspace technologies" ir ieguvusi 76,12% daļas galvenajā piegādātājā SIA "EUROLCDS", nodrošinot optimālu uzņēmējdarbības struktūru un samazinot piegādes ķēdes riskus, kā arī pēc šī darījuma SIA "EUROLCDS" vairs nav HansaMatrix asociētais uzņēmums. Pārējie 23,88% SIA "EUROLCDS'' pieder Zviedrijā reģistrētam uzņēmumam Hornell Teknikinvest AB.
2018.gada 28.jūlijā SIA "MACRO RĪGA" iegādājās 1620 vai 11,68% SIA "Lightspace Technologies" daļas no SIA BaltCap AIFP pārvaldītā fonda KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund". Rezultātā pamatkapitāla daļu sadalījums SIA "Lightspace Technologies" dalībniekiem ir šāds: AS "HansaMatrix" - 39,99%, KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" - 32,40%, SIA "MACRO RĪGA" 11,68%, KS "AIF Imprimatur Capital Technology Venture Fund" - 9,34%, Ilmārs Osmanis - 3,6%, KS "AIF Imprimatur Capital Seed Fund" - 2,99%.
Lai stiprinātu SIA "Lightspace technologies" apmaksāto pamatkapitālu, 2019. gada 30. septembrī HansaMatrix palielināja savu līdzdalību SIA "Lightspace technologies" kapitālā līdz 49,86%, veicot saskaņā ar 2019.gada 30.septembra SIA Lightspace Technologies dalībnieku lēmumu no jauna emitēto 2730 (divi tūkstoši septiņi simti trīsdesmit) kapitāla daļu apmaksu 1,5 milj. EUR apmērā, 550 EUR par vienu emitēto kapitāla daļu (veicot konvertējama aizdevuma pārvēršanu kapitāla daļās).
Pēc šī darījumā SIA "Lightspace technologies" dalībnieku struktūra ir šāda: AS "HansaMatrix"- 49,86%, KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" – 27,07%, Ilmārs Osmanis – 12,77%, KS "AIF Imprimatur Capital Technology Venture Fund" – 7,8%, KS "AIF Imprimatur Capital Seed Fund – 2,5%.
Ieguldījumi SIA "Lightspace Technologies" (Koncerns)
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| EUR | EUR | |
| Koncerna daļa SIA Lightspace technologies | 49.86% | 39.99% / 49.86%* |
| Investīcijas vērtība | 3 709 889 | 3 709 889 |
| SIA Lightspace technologies gada zaudējumi, kas attiecināmi uz vairākuma akcionāriem |
(628 092) | (1 502 280) |
| Koncerna daļa asociētās sabiedrības zaudējumos, atzīta apvienoto ienākumu pārskatā |
(325 146) | (623 202) |
| Kopējie zaudējumi, attiecināti uz investīcijas vērtību |
(1 480 037) | (1 154 891) |
| Ieguldījumu bilances vērtība (grupa) | 2 229 852 | 2 554 998 |
* Līdz 2019. gada 30. septembrim Koncerna daļa pašu kapitālā bija 39,99%, vēlāk – 49,86%.
SIA "Lightspace Technologies" gada pārskats tika apstiprināts pēc Koncerna gada 2019. gada pārskata iesniegšanas, kā rezultātā atzītie zaudējumi no līdzdalības pieauga par 11 980 EUR. Šie zaudējumi tika atzīti 2020. gada pārskatā..
Investīciju aizdevumi asociētajām sabiedrībām
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Konvertējams aizdevums SIA "Lightspace Technologies" |
4 961 573 | 4 461 446 | 4 961 573 | 4 461 446 |
| KOPĀ: | 4 961 573 | 4 461 446 | 4 961 573 | 4 461 446 |
Konvertējamais bezprocentu investīciju aizdevums SIA "Lightspace Technologies" piešķirts 2017., 2018., 2019. un 2020. gadā 3D attēlu veidošanas tehnoloģiju izstrādes finansēšanai. 2019. gada 31. decembrī aizdevuma summa bija 4,962 milj. EUR.
- gadā HansaMatrix bija veicis ieguldījumus SIA "Lightspace Technologies" 0,5 milj. EUR apmērā konvertējamā aizdevuma veidā. Pārskata perioda beigās HansaMatrix (grupas līmenī) ieguldījumi SIA "Lightspace Technologies" bija 7,191 milj. EUR, no kuriem konvertējamais aizdevums 4,962 milj. EUR apmērā un apmaksātais pamatkapitāls 2,229 milj. EUR apmērā.
Aizdevuma mērķis SIA "Lightspace Technologies" ir optiski dziļu 3D attēlu displeja tehnoloģiju attīstība un uz tām balstītu inovatīvu produktu izstrāde. Viens no SIA "Lightspace Technologies" aktīviem ir 100% īpašumtiesības Delaware reģistrētajā Lightspace Technologies, Inc, kam pieder aptuveni desmit volumetrisko daudzslāņu ekrānu telpiski dziļu 3D ekrānu patentu, kas aizsargā izgudrojumu lielākajā pasaules daļā, ieskaitot ASV, Eiropu, Ķīnu, Koreju un citas teritorijas.
Tā ir arī daļa no HansaMatrix, uz ieguldījumiem produktos balstītās, attīstības stratēģijas realizēšanas, kas paredz ieguldījumus pamatkapitālā uzņēmumiem, kam var realizēt sinerģijas ar AS "HansaMatrix" integrēto ražošanas pakalpojumu un SIA "HansaMatrix Innovation" inženieru un zināšanu resursu izmantošanu, un kas var nodrošināt jaunu augstas pievienotās vērtības produktu ražošanas uzsākšanu 3 līdz 5 gadu periodā.
Investīciju aizdevuma patiesa vērtība noteikta, izmantojot naudas plūsmas prognozes, kas sagatavotas sešiem gadiem, kur apgrozījuma pieaugums noteikts pamatojoties uz plānoto biznesa izaugsmes stratēģiju. Vērtības aprēķins cita starpā ir atkarīgs no pieņēmumiem attiecībā uz diskonta likmi. 2020. gadā tika piemērota 28% likme (pēcnodokļa VSKC) (2019. gadā: 28%).
Izvērtējot iepriekš minēto AS "HansaMatrix" konvertējamo aizdevumu potenciālo ietekmi uz AS "HansaMatrix" kontroli pār SIA "Zinātnes parks" un SIA "Lightspace technologies", secināms, ka konvertējamā aizdevuma esamība neietekmē AS "HansaMatrix" kontroles līmeni SIA "Zinātnes parks" un SIA "Lightspace technologies", jo saskaņā ar LR komerclikuma 2.nodaļas 196.pantu uzņēmuma pamatkapitālu drīkst palielināt vai samazināt, tikai pamatojoties uz dalībnieku sapulces lēmumu, kurā noteikti pamatkapitāla palielināšanas vai samazināšanas noteikumi, un lēmums par pamatkapitāla izmaiņām ir pieņemts, ja par to nobalso klātesošie dalībnieki ar ne mazāk par divām trešdaļām balsu, ja statūtos nav noteikts lielāks balsu skaits.
17. Līdzdalība pārējo sabiedrību kapitālā
Stratēģiskie ieguldījumi servisa organizācijās:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||
| % | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Ieguldījumi kapitālā | |||||
| SIA "LEO PĒTĪJUMU CENTRS" | - | 711 | 711 | ||
| (Latvija) | 10,43 | - | |||
| SIA "LEO PĒTĪJUMU CENTRS" | 14,60 | 996 | 996 | - | - |
| (Latvija) | |||||
| Buildit Latvia Seed Fund (Latvija) | 6,67 | 24 671 | 20 339 | 24 671 | 20 339 |
| SIA "LEITC" (Latvija) | 4,25 | 16 419 | 16 419 | 16 419 | 16 419 |
| KOPĀ: | 42 086 | 37 754 | 41 801 | 37 469 |
SIA "LEO PĒTĪJUMU CENTRS" ir 2010.gada 27. jūlijā dibināta Sabiedrība, kuru ir dibinājuši Latvijas Elektronikas un Optikas klastera uzņēmumi un pētniecības iestādes - 20 dalībnieki. AS "HansaMatrix" pieder 711 no 6 818 kapitāla daļām šajā Sabiedrībā jeb 10,43%. SIA "HansaMatrix Ventspils" pieder 284 no 6 818 kapitāla daļām šajā sabiedrībā jeb 4,17%. Kopā Koncerna ieguldījums SIA "LEO PĒTĪJUMU CENTRS" ir 995 daļas no 6 818 kapitāla daļām jeb 14,6%.
Sabiedrības izveidošanas mērķis ir elektronikas un optikas nozares uzņēmumu kompetences centra pētniecības projektu administrēšana. AS "HansaMatrix" un SIA "HansaMatrix Innovation" piedalās SIA "LEO PĒTĪJUMU CENTRS" administrētajās pētniecības grantu programmās.
SIA "LEITC" ir 2011. gada 14.jūlijā dibināta Sabiedrība. 2012. gada 12.septembrī Sabiedrība, dzēšot 14 929 EUR, bezprocentu aizdevumu biedrībai Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija, apmaiņā ieguva SIA "LEITC" 79 daļas, kas sastādīja 3,95% no SIA "LEITC" pamatkapitāla.
2014.gada 14.jūlijā SIA "LEITC" veica pašu kapitāla denomināciju EUR valūtā, kā rezultātā kopējā uzņēmuma pašu kapitāla vērtība tika noteikta 2840 EUR apmērā, mainoties vienas daļas nominālvērtībai, un attiecīgi AS "HansaMatrix" piederošo daļu skaits uzņēmumā palielinājās no 79 daļām uz 112 daļām.
17. Līdzdalība pārējo sabiedrību kapitālā (turpinājums)
- gada 17.oktobrī AS "HansaMatrix" parakstīja līgumu ar LSIA "ARCUS ELEKTRONIKA" par tai piederošo 9 jeb 0,32% SIA "LEITC" pamatkapitāla daļu iegādi. Pēc daļu iegādes AS "HansaMatrix" pieder 4,25% SIA "LEITC" pamatkapitāla daļu.
Sabiedrības izveidošanas mērķis ir, kopīgi ar citiem nozares uzņēmumiem izveidot un uzturēt Baltijā vienīgo akreditēto elektromagnētiskās saderības mērīšanas laboratoriju, kas būtiski paātrina atbilstības "CE" un "FCC" normām novērtēšanu jaunu produktu izstrādes procesā.
AS "HansaMatrix" ieguldījuma SIA "LEITC" patiesā vērtība ir balstīta uz uzņēmuma pašu kapitāla uzkaites vērtību. Vērtējums norāda, ka esošā AS "HansaMatrix" ieguldījuma SIA "LEITC" uzskaites vērtība 2020. gada 31. decembrī atspoguļo šī finanšu instrumenta patieso vērtību.
2018.gada 21.jūnijā HansaMatrix parakstīja parakstīšanās līgumu ar SIA "AIFP Buildit Latvia" (turpmāk tekstā – Fonds), apņemoties investēt 150 000 EUR un kļūt par Fonda biedru ar 6,67% līdzdalību. Fonds ir VAS "Latvijas Attīstības finanšu institūcija Altum" ko-operacionālais akcelerācijas fonds, kuru pārvalda SIA "AIFP Buildit Latvia". Fonds vienā periodā plāno ieguldīt maksimāli līdz 250 tūkst. EUR vienā jaunuzņēmumā, fokusējoties uz lietu interneta un iekārtu (hardware) nozarēm. Ieguldījums atbilst HansaMatrix stratēģijai, veicinot zināšanu apmaiņu un radot sinerģijas, sadarbojoties ar jaunuzņēmumiem.
Fonda investīciju perioda termiņš ir pieci gadi no pirmā komandītsabiedrības līgumā paredzētā noslēgšanas datuma, proti, līdz 2023. gada 20. jūnijam. Fonda darbības termiņš ir līdz 2026. gada 20. jūnijam. Fonda investoru sapulce var lemt par Fonda darbības termiņa pagarināšanu par vienu gadu. Lēmumu par termiņa pagarināšanu par vienu gadu drīkst pieņemt ne vairāk kā divas reizes.
HansaMatrix nosaka Fonda ieguldījumu patieso vērtību, izmantojot Fonda neto aktīvu vērtību, paļaujoties, ka Fonds, kā aprakstīts vadības ziņojumā un Fonda gada pārskata piezīmēs, ir izveidojis un piemēro patiesās vērtības noteikšanas procedūras savos finanšu pārskatos.
18. Citi finanšu aktīvi un saistības
Citi finanšu aktīvi
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||||
| % | EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| Tiesības uz līdzdalību kapitālā | |||||||
| Airdog Inc (ASV) | 1.45 | 115 692 | 126 371 | 115 692 | 126 371 | ||
| Uzkrājums | (77 128) | (42 293) | (77 128) | (42 293) | |||
| KOPĀ: | 38 564 | 84 078 | 38 564 | 84 078 |
2018.gada 8.oktobrī AS HansaMatrix, SIA "Airdog" un Airdog Inc, Delavērā (ASV) reģistrēts uzņēmums, parakstīja opciju (warrants) līgumu, piešķirot AS "HansaMatrix" tiesības līdz 2028.gada 9.oktobrim iegūt īpašumā 365 235 Airdog Inc. A sērijas priekšrocību akcijas par vienas akcijas cenu 0,001 USD. Iegūstamo akciju patiesā vērtība ir 141 966 ASV dolāri kā kompensācija par SIA "Airdog" debitoru un citām saistībām pret AS "HansaMatrix".
HansaMatrix piederošo Airdog Inc (ASV) priekšrocību akciju opciju patiesā vērtība noteikta, pamatojoties uz 2020. gada 16. martā noslēgto aktīvu pirkšanas līgumu, ko Airdog, Inc., Delavērā (ASV) reģistrētu uzņēmums, un SIA "Airdog" SIA kā pircēji noslēguši ar ASV reģistrētu tehnoloģiju kompāniju kā pircēju. Līgums nosaka, ka Pircējam tiks pārdoti un nodoti atsevišķi pircēju aktīvi, paredzot, ka pēc pārdevēju kreditoru saistību dzēšanas atlikusī summa tiks sadalīta Airdog Inc. A sērijas (priekšrocību) akciju turētājiem.
Citas finanšu saistības
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| EIB Konvertējamie garantiju vērtspapīri (warrants) | 1 652 485 | 1 345 930 | 1 652 485 | 1 345 930 |
| KOPĀ: | 1 652 485 | 1 345 930 | 1 652 485 | 1 345 930 |
18. Citi finanšu aktīvi un saistības (turpinājums)
2018.gada 3.decembrī AS HansaMatrix un EIB parakstīja 10 000 000 EUR vērtu finansēšanas līgumu, lai paplašinātu Sabiedrības ražošanas jaudu un izveidotu vispusīgāku darījumdarbības modeli. Šo finansējumu padara iespējamu Eiropas Stratēģisko investīciju fonds (ESIF), Investīciju plāna Eiropai centrālais elements.
Ar šo finansējumu tiks atbalstīta AS HansaMatrix pašreizējā izaugsmes stratēģija un pašlaik notiekošā pāreja no ražošanas uz pilna pakalpojumu klāsta nodrošināšanu, tostarp projektēšanu, inženiertehniskajiem un pēcpārdošanas pakalpojumiem ar pievienoto vērtību. Finansējums arī palīdzēs uzņēmumam uzlabot savas pētniecības un izstrādes darbības, kā arī panākt progresu tā 3D attēlu displeju tehnoloģijā Lightspace Technologies. Visas investīcijas tiks veiktas Latvijā, uzņēmuma pašreizējās atrašanās vietās, proti, Mārupē, Ogrē un Ventspilī.
2018.gada 06.decembrī, izpildot noslēgtā finansēšanas līguma ar EIB nosacījumus, HansaMatrix emitēja 205 298 konvertējamus garantijas vērtspapīrus (warrants), kuru turētājs ir EIB un kuri ir brīvi konvertējami pēc turētāja ieskatiem uz 205 298 HansaMatrix akcijām, emitējot jaunas akcijas, ar nosacījumu, ka EIB iegūstot 10% no AS "HansaMatrix" kopējā akciju kapitāla.
Pārskata periodā AS HansaMatrix izpildīja visus ar EIB noslēgtā finansējuma līguma priekšnosacījumus un 2018.gada 19.decembrī saņēma pirmo finansējuma daļu 5 000 000 EUR apmērā.
Konvertējamie garantijas vērtspapīri klasificēti kā finanšu saistības patiesajā vērtībā ar pārvērtēšanas atzīšanu peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Konvertējamo garantiju patiesā vērtība noteikta izmantojot Black-Scholes modeli. Vērtības aprēķins cita starpā ir atkarīgs no vidēji svērtās akcijas tirgus cenas gada pārskata datumā, opcijas iegādes cenas (1 EUR par vienu akciju), akciju cenu svārstības likmes – 34.69%, līguma termiņa un citiem kritērijiem.
19. Aizdevums radniecīgajai sabiedrībai
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Konvertējams aizdevums SIA "Zinātnes parks" | - | - | 1 066 200 | 823 700 | |
| Aizdevums SIA "HansaMatrix Innovation" | - | - | 916 876 | - | |
| KOPĀ: | - | - | 1 983 076 | 823 700 | |
| Īstermiņa | - | - | 1 066 200 | 823 700 | |
| Ilgtermiņa | - | - | 916 876 | - |
20. Krājumi
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 31.12.2019 |
31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Izejvielas un materiāli (sākotnējā vērtībā) | 2 217 157 | 3 363 241 | 1 806 512 | 2 763 401 | |
| Uzkrājumi izejvielām un materiāliem | (244 851) | (311 635) | (239 476) | (307 901) | |
| KOPĀ: | 1 972 306 | 3 051 606 | 1 567 036 | 2 455 500 |
- gadā izmantoto krājumu kopējā vērtība bija EUR 9 483 287 un 2019. gadā - EUR 10 636 442
Uzkrājumu kustība grūti realizējamiem krājumiem:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Gada sākumā | 311 635 | 199 376 | 307 901 | 198 871 | |
| Uzkrājumu samazinājums | (140 805) | (11 378) | (139 770) | (10 730) | |
| Izveidoti pārskata gadā | 74 021 | 123 637 | 71 345 | 119 760 | |
| Gada beigās | 244 851 | 311 635 | 239 476 | 307 901 |
Uzkrājumu izmaiņas atzītas pārdotās produkcijas ražošanas izmaksās (pielikuma 5. piezīme).
Koncerns ir ieķīlājis krājumus kā nodrošinājumu visiem no AS "SEB banka" saņemtajiem aizdevumiem (pielikuma 28. piezīme).
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Pircēju un pasūtītāju parādi bez faktoringa |
624 596 | 797 140 | 124 883 | 185 502 | |
| Uzkrājumi paredzamajiem | |||||
| kredītzaudējumiem /šaubīgiem | (29 500) | (55 466) | (568) | (12 967) | |
| debitoriem | |||||
| KOPĀ: | 595 096 | 741 674 | 124 315 | 172 535 | |
| Pircēju un pasūtītāju parādi ar faktoringu |
1 379 394 | 1 410 579 | 1 328 477 | 1 410 579 | |
| Saņemtie avansa maksājumi par faktoringu |
(1 218 600) | (1 194 761) | (1 182 885) | (1 194 761) | |
| PAVISAM: | 755 890 | 957 492 | 269 907 | 388 353 |
21. Pircēju un pasūtītāju parādi no līgumiem ar klientiem
- gada 11. decembrī HansaMatrix parakstījusi faktoringa līgumus ar SIA "SEB līzings" par kopējo summu 2,41 milj. EUR apmērā apgrozāmo līdzekļu finansēšanai un saimnieciskās darbības vajadzībām, tai skaitā eksporta darījumiem. Līgums ir spēkā līdz 2021. gada 22. decembrim.
Par pircēju un pasūtītāju parādiem procenti netiek aprēķināti, un parasti tie atmaksājami 30-60 dienu laikā..
Debitoru parādu atmaksas termiņu analīze 2020.gada 31.decembrī:
| Kopā | Termiņš nav nokavēts |
Termiņš nokavēts | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| <30 | 30-60 | 60-90 | 90-120 | >120 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Piemērotais kredītzaudējumu % | 0.30% | 1% | 5% | 10% | 15% | 40%-100% | |
| Koncerns | |||||||
| Pārējie pircēju un pasūtītāju parādi, bruto |
624 596 | 86 359 | 159 238 | 23 269 | 121 | 76 053 | 279 556 |
| Uzkrājumi paredzamajiem kredītzaudējumiem |
(29 500) | (138) | (440) | (314) | (24) | (10 584) | (18 000) |
| 2020 | 595 096 | 86 221 | 158 798 | 22 955 | 97 | 65 469 | 261 556 |
| Mātes sabiedrība | |||||||
| Pārējie pircēju un pasūtītāju parādi, bruto |
124 883 | 47 790 | 66 766 | 10 327 | - | - | - |
| Uzkrājumi paredzamajiem kredītzaudējumiem |
(568) | (138) | (425) | (5) | - | - | - |
| 2020 | 124 315 | 47 652 | 66 341 | 10 322 | - | - | - |
Debitoru parādu atmaksas termiņu analīze 2019.gada 31.decembrī:
| Kopā | Termiņš nav nokavēts |
Termiņš nokavēts | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| <30 | 30-60 | 60-90 | 90-120 | >120 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Piemērotais kredītzaudējumu % | 0.30% | 1% | 5% | 10% | 15% | 40%-100% | |
| Koncerns Pārējie pircēju un pasūtītāju parādi, bruto |
797 140 | 181 563 | 230 788 | 282 223 | 56 741 | 15 572 | 30 253 |
| Uzkrājumi paredzamajiem kredītzaudējumiem |
(55 466) | ( 784) | (2 308) | (14 111) | (5 674) | (2 336) | (30 253) |
| 2019 | 741 674 | 180 779 | 228 480 | 268 112 | 51 067 | 13 236 | - |
| Mātes sabiedrība | |||||||
| Pārējie pircēju un pasūtītāju parādi, bruto |
185 502 | 138 205 | 23 727 | 6 346 | 5 697 | - | 11 527 |
| Uzkrājumi paredzamajiem kredītzaudējumiem |
(12 967) | ( 316) | ( 237) | ( 317) | ( 570) | - | (11 527) |
| 2019 | 172 535 | 137 889 | 23 490 | 6 029 | 5 127 | - | - |
22. Radniecīgo sabiedrību parādi no līgumiem ar klientiem
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 31.12.2019 |
31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| SIA "HansaMatrix Innovation" | - | - | 73 681 | 128 045 | |
| SIA "HansaMatrix Ventspils" | - | - | 21 937 | 20 181 | |
| SIA "HansaMatrix Pārogre" | - | - | 2 139 | 116 125 | |
| Uzkrājumi paredzamajiem | |||||
| kredītzaudējumiem | - | - | - | (16 666) | |
| KOPĀ: | - | - | 97 757 | 247 685 |
Mātes sabiedrība debitoru parādus no saistītiem uzņēmumiem vērtē kā atsevišķu debitoru portfeli, ņemot vērā, ka vēsturiski šā portfeļa neatgūtie parādi bija 0, 2020. gadā uzkrājums paredzamiem kredītzaudējumiem netika atzīts.
23. Avansa maksājumi par precēm
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 31.12.2019 |
31.12.2020 | 31.12.2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Avansa maksājumi piegādātājiem | 94 152 | 50 117 | 22 991 | 39 175 |
| Avansa maksājums SIA "HansaMatrix Innovation" |
- | - | - | 1 005 248 |
| KOPĀ: | 94 152 | 50 117 | 22 991 | 1 044 423 |
24. Citi debitori
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Pārmaksātais PVN | 197 758 | 254 842 | 189 466 | 242 626 | |
| Uzkrātie ieņēmumi | 147 630 | 118 420 | - | - | |
| Drošības depozīts | 3 247 | 3 295 | 2 988 | 2 988 | |
| Pārmaksātais nekustamā īpašuma nodoklis |
- | 20 | - | 20 | |
| Citi debitori | 3 322 | 2 470 | 34 | 2 353 | |
| KOPĀ: | 351 957 | 379 047 | 192 488 | 247 987 |
25. Nauda un naudas ekvivalenti
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Nauda bankā | 830 243 | 254 480 | 751 733 | 245 926 | |
| KOPĀ: | 830 243 | 254 480 | 751 733 | 245 6 |
25. Nauda un naudas ekvivalenti (turpinājums)
Naudas un naudas ekvivalentu sadalījums pa valūtām:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 31.12.2019 |
31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| EUR | 317 907 | 218 908 | 244 062 | 210 354 | |
| USD | 512 336 | 35 572 | 507 671 | 35 572 | |
| KOPĀ: | 830 243 | 254 480 | 751 733 | 245 6 |
26. Akciju kapitāls
Mātes sabiedrības akciju kapitāls 2020. gada 31. decembrī ir 1 829 381 EUR (2019. gada 31. decembrī: 1 829 381 EUR), katras akcijas nominālvērtība ir 1 EUR (2019. gada 31. decembrī: 1 EUR). Visas akcijas ir apmaksātas.
Kopš 2016.gada 12.jūlija Mātes sabiedrības akcijas tiek kotētas Rīgas Fondu biržā, Latvijā. Akciju skaita un nominālvērtības izmaiņas atspoguļotas šādā tabulā:
| Akciju skaits | Nominālvērtība, EUR | Pamatkapitāls, EUR | Akciju emisijas uzcenojums, EUR |
|
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 1 829 381 | 1 | 1 829 381 | 2 435 579 |
| 31.12.2019 | 1 829 381 | 1 | 1 829 381 | 2 435 579 |
Mātes sabiedrības lielākie akcionāri (virs 5% no pamatkapitāla):
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sabiedrības lielākie akcionāri (virs 5% no pamatkapitāla) Akcionārs |
Akciju un balsu skaits |
Procenti no pamatkapitāla |
Akciju un balsu skaits | Procenti no pamatkapitāla |
||
| SIA "MACRO RĪGA" | 623 198 | 34.07% | 622 503 | 34.03% | ||
| "ZGI-4" AIF KS | 275 562 | 15.06% | 275 562 | 15.06% | ||
| AS "Swedbank" klientu konti | 259 943 | 14.30% | 259 142 | 14.17% | ||
| KS "BaltCap Latvia Venture Capital Fund" |
182 000 | 9.95% | 182 000 | 9.95% | ||
| KS "FlyCap Investment Fund I AIF" |
175 738 | 9.61% | 175 738 | 9.61% | ||
| IPAS "CBL Asset Management" Pārvaldītie fondi |
120 000 | 6.56% | 120 000 | 6.56% | ||
| "Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrība" AS pārvaldītie fondi |
93 369 | 5.10% | 93 369 | 5.10% | ||
| Citi | 99 571 | 5.35% | 101 067 | 5.52% | ||
| KOPĀ: | 1 829 381 | 100% | 1 829 381 | 100.00% |
Rezerves
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 31.12.2019 |
31.12.2020 | 31.12.2019 | ||||
| EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| Pamatkapitāla denominācijas rezerve | 313 | 313 | 313 | 313 | ||
| Akciju opciju rezerve | 1 660 | 375 | 1 660 | 375 | ||
| KOPĀ: | 1 973 | 688 | 1 973 | 688 |
27. Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerve
2007., 2012. un 2017.gadā tika veikta nekustamā īpašuma pārvērtēšana, pārvērtēšanu veica sertificēts vērtēšanas birojs. Pārvērtēšana tiek veikta regulāri – ne retāk kā reizi piecos gados. Zeme un ēkas tiek uzskaitītas pārvērtētajā summā, kas ir vienāda ar to patieso vērtību pārvērtēšanas datumā, atskaitot turpmāk uzkrāto nolietojumu un vērtības samazinājumu. Šī aktīva patiesās vērtības novērtējums, kas atspoguļots šajā finanšu pārskatā, tiek klasificēts kā 3. līmenis — patiesās vērtība noteikta, izmantojot nozīmīgus nenovērojamus datus.
Pārvērtēšanas rezultātā 2007. gadā nekustamā īpašuma bilances vērtība pārvērtēšanas datumā tika palielināta par 1 989 062 EUR un 2012. gadā – par 237 251 EUR, 2017.gadā – par 793 644 EUR. Pārvērtēšanas rezerve ēkai tiek attiecināta uz nesadalīto peļņu ēkas lietderīgās kalpošanas laikā. Pārvērtēšanas rezerve zemei paliek nemainīga.
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 31.12.2019 |
31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Pārvērtēšanas rezerve (ēka) | 1 651 518 | 1 775 209 | 1 651 518 | 1 775 209 | |
| Pārvērtēšanas rezerve (zeme) | 263 438 | 263 438 | 263 438 | 263 438 | |
| KOPĀ: | 1 914 956 | 2 038 647 | 1 914 956 | 2 038 647 |
28. Aizņēmumi no kredītiestādēm
Koncerns no AS "SEB Banka" un Eiropas Investīciju bankas ir saņēmis šādus aizņēmumus:
| Ilgtermiņa | Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sākotnējā aizņēmuma sunma |
Procentu likme | Atmaksas termiņš |
31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| EUR 5 200 000 | 3m EURIBOR+2.1% | 25.12.2022 | 1 660 203 | 2 167 478 | 1 660 203 | 2 167 478 |
| EUR 2 000 000 | 3m EURIBOR+2.1% | 30.11.2023 | 1 343 317 | 1 543 318 | 1 343 317 | 1 543 318 |
| EUR 980 000 | 3m EURIBOR+2.1% | 22.12.2022 | 298 983 | 398 644 | - | - |
| EUR 5 000 000 | 30.11.2023 | 4 096 590 | 3 832 671 | 4 096 590 | 3 832 671 | |
| Ilgtermiņa aizņēmumi no kredītiestādēm: | 7 399 093 | 7 942 111 | 7 100 110 | 7 543 467 | ||
| Aizdevuma līgumu noslēgšanas izmaksas ilgtermiņa daļa |
(11 511) | (9 064) | (11 511) | |||
| KOPĀ: | 7 390 029 | 7 930 600 | 7 091 046 | 7 531 956 |
Kopējā aizņēmuma summa no Eiropas Investīciju bankas (pielikuma 18. piezīme) 5 000 000 EUR. Aizņēmums bilancē novērtēts patiesajā vērtībā, kas ir mazāka nekā līguma summa, jo kredīts ir bezprocentu darījums.
| Current | Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sākotnējā aizņēmuma |
Procentu likme | Atmaksas termiņš | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
| sunma | EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| EUR 5 200 000 | 3m EURIBOR+2.1% | 25.12.2022 | 1 040 000 | 1 056 966 | 1 040 000 | 1 056 966 |
| EUR 2 000 000 | 3m EURIBOR+2.1% | 30.11.2023 | 400 000 | 400 000 | 400 000 | 400 000 |
| EUR 980 000 | 3m EURIBOR+2.1% | 20.12.2022 | 199 322 | 199 322 | - | - |
| EUR 700 000 | 3m EURIBOR+2.1% | 22.12.2021 | 196 071 | 221 373 | 196 071 | 221 373 |
| Īstermiņa aizņēmumi no kredītiestādēm: | 1 835 393 | 1 877 661 | 1 636 071 | 1 678 339 | ||
| Uzkrātie procenti | 1 936 | 2 149 | 1 936 | 2 149 | ||
| Aizdevuma līgumu noslēgšanas izmaksas īstermiņa daļa |
(5 331) | (8 258) | (5 331) | |||
| KOPĀ: | 1 829 071 | 1 874 479 | 1 629 749 | 1 675 157 |
2017.gada 22.decembrī tika noslēgts aizdevuma līgums ar AS "SEB banka" par 4 900 000 EUR un kredītlīnijas līgums par 600 000 EUR ar atmaksas termiņu 1 gads. Kredītlīnijas termiņš katru gadu tiek pārskatīts un pagarināts uz nākamo viena gada termiņu. 2020.gadā parakstīta vienošanās par kredītlīnijas limita palielināšanu , kredītlīnijas summa ir 700 000 EUR un atmaksas termiņš ir 2021.gada 22.decembris.
28. Aizņēmumi no kredītiestādēm (turpinājums)
- gada 17. martā Mātes sabiedrība noslēdza līgumu ar AS "SEB banka" par 2 milj. EUR lielu aizdevumu ERAF darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A" 1.2.1.4. pasākuma "Atbalsts jaunu produktu ieviešanai ražošanā"" projekta Nr.1.2.1.4/16/A/021 "Volumetrisku trīs dimensiju attēlu veidošanas iekārtu un to sastāvdaļu eksperimentālās ražošanas izveide" īstenošanas finansēšanai. Lai nodrošinātu aizņēmumu, Mātes uzņēmums ieķīlās nekustamo īpašumu Akmeņu ielā 72 un Akmeņu ielā 74, Ogrē, kā arī savu kustamo īpašumu un reģistrēs finanšu ķīlu uz saviem norēķinu kontiem AS "SEB banka".
Aizņēmumu summa ir samazināta par ar aizņēmuma saņemšanu saistītam izmaksām, kas tiek amortizētas aizņēmuma atmaksas termiņā. Procenti tiek aprēķināti un maksāti reizi mēnesī. Pēc atmaksas termiņa aizņēmumu maksājumi var tikt atspoguļoti šādi:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Maksājamā summa: | ||||
| Līdz vienam gadam | 1 835 393 | 1 877 661 | 1 636 071 | 1 678 339 |
| 1 - 5 gadi | 7 399 093 | 7 942 111 | 7 100 110 | 7 543 467 |
| Vairāk par 5 gadiem | ||||
| KOPĀ: | 9 234 486 | 9 819 772 | 8 736 181 | 9 221 806 |
2020.gada 31.decembrī Koncernam un Mātes sabiedrībai pieejamā neizmantotā kredītlīnijas summa bija 235 125 EUR (2019.gada 31.decembrī 478 627 EUR). 2019. un 2018. gada 31.decembrī visi Koncerna Mātes sabiedrības pamatlīdzekļi un apgrozāmie līdzekļi bija ieķīlāti kā nodrošinājums saņemtajiem aizdevumiem. Ķīlas līgumi ir reģistrēti Komercķīlu reģistrā.
29. Noma
Koncerns noslēdzis nomas līgumus par dažādām tehnoloģiskajām iekārtām un mašīnām, transporta līdzekļiem un citām iekārtām, ko tas izmanto savā saimnieciskajā darbībā. Tehnoloģisko iekārtu un mašīnu nomas termiņš parasti ir no 3 līdz 15 gadiem, kamēr automašīnu un citu iekārtu nomas termiņš parasti ir no 3 līdz 5 gadiem. Koncerna nomas saistības ir nodrošinātas ar iznomātāja īpašumtiesībām uz nomāto aktīvu.
Parasti Koncerns nedrīkst cedēt nomātos aktīvus vai slēgt attiecīgus apakšnomas līgumus, turklāt dažos līgumos paredzēts, ka Koncernam jānodrošina noteikti finanšu rādītāji. Vairākos līgumos ietvertas nomas pagarināšanas un izbeigšanas iespējas un paredzēti mainīgi nomas maksājumi, kā izklāstīts tālāk tekstā.
Koncerns ir arī noslēdzis vairākus iekārtu nomas līgumus ar termiņu līdz 12 mēnešiem un zemas vērtības biroja iekārtu nomas līgumus. Šādos gadījumos Koncerns izmanto atbrīvojumu no "īstermiņa nomas" un "zemas vērtības aktīvu nomas" atzīšanas.
Lietošanas tiesību aktīvu uzskaites vērtības un to izmaiņas:
Pārējie nemateriālie ieguldījumi Nekustamais īpašums un zeme Tehnoloģiskās iekārtas un mašīnas Automašīnas KOPĀ EUR EUR EUR EUR EUR 2019. gada 1. janvārī 17 496 1 687 067 1 254 820 55 787 3 015 170 Iegāde - 427 805 - 42 124 469 929 Nolietojums (12 414) (613 568) (168 009) (34 170) (828 161) 2019. gada 31. decembrī 5 082 1 501 304 1 086 811 63 741 2 656 938 Korekcija 6 716 (27 893) 20 177 1 000 - Iegāde - 808 368 14 042 119 745 942 155 Izslēgts - - - (10 283) (10 283) Nolietojums (6 042) (580 255) (173 413) (36 171) (795 881) 2020. gada 31. decembrī 5 756 1 701 524 947 617 138 032 2 792 929
Koncerns
29. Noma (turpinājums)
Mātes sabiedrība
| Pārējie nemateriālie ieguldījumi |
Nekustamais īpašums un zeme |
Tehnoloģiskās iekārtas un mašīnas |
Automašīnas | KOPĀ | |
|---|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| 2019. gada 1. janvārī | 616 | 160 000 | 163 563 | 43 126 | 367 305 |
| Iegāde | - | - | - | 16 893 | 16 893 |
| Nolietojums | (616) | (98 073) | (19 136) | (22 500) | (140 325) |
| 2019. gada 31. decembrī | - | 61 927 | 144 427 | 37 519 | 243 873 |
| Iegāde | - | 327 609 | - | 91 487 | 419 096 |
| Izslēgts | (10 283) | (10 283) | |||
| Nolietojums | (95 671) | (19 136) | (21 714) | (136 521) | |
| 2020. gada 31. decembrī | - | 293 865 | 125 291 | 97 009 | 516 165 |
Nomas saistību (procentu aizdevumu un aizņēmumu sastāvā) uzskaites vērtības un to izmaiņas:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Atlikums perioda sākumā | 2 555 293 | 2 545 147 | 207 186 | 348 114 |
| Iegādāts | 942 155 | 469 929 | 419 096 | 16 893 |
| Procentu pieaugums | 123 053 | 413 974 | 24 792 | 8 146 |
| Maksājumi | (973 859) | (873 757) | (188 932) | (165 967) |
| Atlikums perioda beigās | 2 646 642 | 2 555 293 | 462 142 | 207 186 |
| Īstermiņa | 960 475 | 826 058 | 145 583 | 90 148 |
| Ilgtermiņa | 1 686 167 | 1 729 235 | 316 559 | 117 038 |
Peļņas vai zaudējumu aprēķinā atzītās summas:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Lietošanas tiesību aktīvu | |||||
| nolietojums | 795 881 | 828 161 | 136 521 | 140 325 | |
| Nomas saistību procentu | |||||
| izmaksas | 123 053 | 413 974 | 24 792 | 8 146 | |
| Līgumu noslēgšanas izmaksas | 2 673 | - | 2 673 | - | |
| Ar īstermiņa nomu saistītās | |||||
| izmaksas (pārdotās produkcijas | |||||
| ražošanas izmaksu sastāvā) | - | 3 724 | - | 3 724 | |
| KOPĀ: | 921 607 | 1 245 859 | 163 986 | 152 195 |
Koncerns kā iznomātājs
Koncerns noslēdzis operatīvās nomas līgumus par biroju un ražošanas ēkām. Šo nomas līgumu termiņš ir no viena līdz 5 gadiem.
Informācija par Koncerna atzītajiem nomas ieņēmumiem pārskata gadā sniegta pielikuma 8. piezīmē.
30. Izmaiņas saistībās, kas izriet no finansēšanas darbībām
Koncerns
| 2020. gada 1. janvāris EUR |
Naudas plūsmas EUR |
Jauni nomas līgumi EUR |
Citi EUR |
2020. gada 31. decembris EUR |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Īstermiņa aizdevumi un aizņēmumi (izņemot turpmāk uzskaitītos posteņus) Īstermiņa nomas saistības (29. piezīme) |
1 874 479 826 058 |
(849 205) (973 859) |
- 220 642 |
803 797 887 634 |
1 829 071 960 475 |
| Ilgtermiņa aizdevumi un aizņēmumi (izņemot turpmāk uzskaitītos posteņus) Ilgtermiņa nomas saistības (29. piezīme) |
7 930 600 1 729 235 |
- - |
- 721 513 |
(540 571) (764 581) |
7 390 029 1 686 167 |
| Dividendes Kopējās saistības no finansēšanas darbībām |
- 12 360 372 |
- (1 823 064) |
- 942 155 |
- 386 279 |
- 11 865 742 |
| 2019. gada 1. janvāris EUR |
Naudas plūsmas EUR |
Jauni nomas līgumi EUR |
Citi EUR |
2019. gada 31. decembris EUR |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Īstermiņa aizdevumi un aizņēmumi (izņemot turpmāk uzskaitītos posteņus) |
2 037 520 | (2 243 364) | - | 2 080 323 | 1 874 479 |
| Īstermiņa nomas saistības (29. piezīme) | 193 046 | (873 757) | 94 738 | 1 412 031 | 826 058 |
| Ilgtermiņa aizdevumi un aizņēmumi (izņemot turpmāk uzskaitītos posteņus) |
6 503 051 | 2 770 473 | - | (1 342 924) | 7 930 600 |
| Ilgtermiņa nomas saistības (29. piezīme) | 662 796 | 398 014 | 375 191 | 293 234 | 1 729 235 |
| Dividendes | - | (73 175) | - | 73 175 | - |
| Kopējās saistības no finansēšanas darbībām |
9 396 413 | (21 809) | 469 929 | 2 515 839 | 12 360 372 |
Mātes sabiedrība
| 2020. gada 1. janvāris EUR |
Naudas plūsmas EUR |
Jauni nomas līgumi EUR |
Citi EUR |
2020. gada 31. decembris EUR |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Īstermiņa aizdevumi un aizņēmumi | |||||
| (izņemot turpmāk uzskaitītos posteņus) | 1 675 157 | (749 544) | - | 704 136 | 1 629 749 |
| Īstermiņa nomas saistības (29. piezīme) | 90 148 | (188 932) | 116 030 | 128 337 | 145 583 |
| Ilgtermiņa aizdevumi un aizņēmumi | |||||
| (izņemot turpmāk uzskaitītos posteņus) | 7 531 956 | - | - | (440 910) | 7 091 046 |
| Ilgtermiņa nomas saistības (29. piezīme) | 117 038 | - | 303 066 | (103 545) | 316 559 |
| Dividendes | - | - | - | - | - |
| Kopējās saistības no finansēšanas | |||||
| darbībām | 9 414 299 | (938 476) | 419 096 | 288 018 | 9 182 937 |
30. Izmaiņas saistībās, kas izriet no finansēšanas darbībām (turpinājums)
| 2019. gada 1. janvāris EUR |
Naudas plūsmas EUR |
Jauni nomas līgumi EUR |
Citi EUR |
2019. gada 31. decembris EUR |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Īstermiņa aizdevumi un aizņēmumi | |||||
| (izņemot turpmāk uzskaitītos posteņus) | 2 037 520 | (2 230 913) | - | 1 868 550 | 1 675 157 |
| Īstermiņa nomas saistības (29. piezīme) | 93 110 | (165 967) | 4 131 | 158 874 | 90 148 |
| Ilgtermiņa aizdevumi un aizņēmumi | |||||
| (izņemot turpmāk uzskaitītos posteņus) | 6 503 051 | 2 650 042 | - | (1 621 137) | 7 531 956 |
| Ilgtermiņa nomas saistības (29. piezīme) | 255 004 | - | 12 762 | (150 728) | 117 038 |
| Dividendes | - | (73 175) | - | 73 175 | - |
| Kopējās saistības no finansēšanas | |||||
| darbībām | 8 888 685 | 179 987 | 16 893 | 328 734 | 9 414 299 |
31. Nākamo periodu ieņēmumi
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Atlikums perioda sākumā | 1 124 311 | 572 707 | 931 682 | 345 054 | |
| Saņemts finansējums | 12 600 | 653 450 | 12 600 | 653 450 | |
| Attiecināts uz ieņēmumiem (8.piezīme) |
(227 078) | (101 846) | (192 054) | (66 822) | |
| Atlikums perioda beigās | 909 833 | 1 124 311 | 752 228 | 931 682 | |
| Īstermiņa | 185 758 | 101 845 | 135 168 | 66 821 | |
| Ilgtermiņa | 724 075 | 1 022 466 | 617 060 | 864 861 |
Mātes sabiedrības dalība ES projektos
Pēdējos gados Mātes sabiedrība piedalījusies šādos ES finansētos projektos saistībā ar tehnoloģisko iekārtu iegādi:
-
gada 15. maijā Mātes sabiedrība noslēdza līgumu ar Latvijas Investīciju un Attīstības aģentūru par projekta "Robotizētas iespiedshēmu montēšanas un ražošanas līnijas izveide" īstenošanu. Mātes sabiedrība izpildīja visus nosacījumus, kas tika atrunāti un projekta ietvaros iegādājās tehnoloģiskās iekārtas produkcijas ražošanai par kopējo summu 660 546 EUR. Pēc projekta realizācijas nosacījumu izvērtēšanas 2015. gada 16. septembrī Mātes sabiedrība saņēma atbalsta finansējumu 298 582 EUR apmērā.
-
gada 18. septembrī Mātes sabiedrība noslēdza līgumu ar Latvijas Investīciju un Attīstības aģentūru par projekta "Volumetriskā 3D displeja projekcijas sistēmas precīzijas metāla detaļu ražošanas uzsākšana SIA "Hanzas Elektronika" īstenošanu. Mātes sabiedrība izpildīja visus nosacījumus, kas tika atrunāti un projekta ietvaros iegādājās tehnoloģiskās iekārtas produkcijas ražošanai par kopējo summu 232 913 EUR. Pēc projekta realizācijas nosacījumu izvērtēšanas 2015.gada 08. oktobrī Mātes sabiedrība saņēma atbalsta finansējumu 105 313 EUR apmērā.
2019.gadā HansaMatrix sāka veikt investīcijas tehnoloģiskajās iekārtās un turpināja realizēt ERAF darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A" 1.2.1.4. pasākuma "Atbalsts jaunu produktu ieviešanai ražošanā"" projekta Nr.1.2.1.4/16/A/021 "Volumetrisku trīs dimensiju attēlu veidošanas iekārtu un to sastāvdaļu eksperimentālās ražošanas izveide". Kopējās un ERAF finansējuma attiecināmās izmaksas ir 2,9 milj. EUR. Plānotais ERAF finansējums ir 1 milj. EUR, kas veido 35% no kopējām attiecināmajām izmaksām.
2019.gadā tika saņemti starpmaksājumi par jau ekspluatācijā ieviestajām iekārtām, kuras tika iegādātas projekta ietvaros. Koncerna Mātes sabiedrība 2020.gadā sāka atzīt ieņēmumus no saņemtā finansējuma par iekārtām, kuras tika iegādātas un ieviestas ekspluatācijā 2019.gadā. 2020.gadā atzītā summa 125 233 EUR.
31. Nākamo periodu ieņēmumi (turpinājums)
SIA "HansaMatrix Ventspils" dalība ES projektos
Pēdējos gados SIA "HansaMatrix Ventspils" piedalījusies šādā ES finansētā projektā saistībā ar tehnoloģisko iekārtu iegādi: 2014. gada 15. maijā SIA "HansaMatrix Ventspils" noslēdza līgumu par projekta "Iespiedshēmu komponentu virsmas montēšanas moduļu iegāde" realizējot valsts atbalsta programmu un izpildīja visus nosacījumus, kas tika atrunāti līgumā starp SIA "HansaMatrix Ventspils" un Latvijas Investīciju un Attīstības aģentūru. Projekta ietvaros tika iegādātas tehnoloģiskās iekārtas produkcijas ražošanai par kopējo summu 895 347 EUR. Pēc projekta realizācijas nosacījumu izvērtēšanas 2015. gada 14. septembrī SIA "HansaMatrix Ventspils" saņēma granta finansējumu 404 717 EUR apmērā.
32. No klientu līgumiem saņemtie avansi
- gadā Koncerns uzsāka sadarbību ar jauniem klientiem, kuru produktu ražošana ir materiālietilpīga un tam ir specifiski materiāli, kuru iegādēm jāveic priekšapmaksas. Klienti iemaksāja priekšapmaksas materiālu iegādei. 2019. -2021.gados saņemtie avansi tiks dzēsti realizējot produktu.
Saņemto avansu kustība un avansu sadalījums pēc prognozētā dzēšanas termiņa:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Atlikums perioda sākumā | 1 192 478 | 1 153 124 | 1 078 124 | 1 102 026 | |
| Atzīti ieņēmumos | (1 032 821) | (420 129) | (978 207) | (369 031) | |
| Saņemti | 629 013 | 459 483 | 594 113 | 345 129 | |
| Atlikums perioda beigās | 788 670 | 1 192 478 | 694 030 | 1 078 124 | |
| Īstermiņa | 788 670 | 1 042 633 | 694 030 | 928 279 | |
| Ilgtermiņa | - | 149 845 | - | 149 845 |
33. Parādi piegādātājiem un darbuzņēmējiem
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Parādi piegādātājiem, EUR | 2 954 338 | 2 920 625 | 1 223 067 | 1 427 759 |
| Parādi piegādātājiem, USD | 532 173 | 796 426 | 523 880 | 784 527 |
| Parādi piegādātājiem, JPY | - | 6 200 | - | 6 200 |
| Parādi piegādātājiem, NOK | 7 470 | - | 7 470 | - |
| Parādi piegādātājiem, GBP | 2 440 | 2 440 | - | |
| Parādi piegādātājiem, CHF | - | 1 047 | - | 1 047 |
| Parādi piegādātājiem, SEK | 539 | - | 539 | - |
| KOPĀ: | 3 496 960 | 3 724 298 | 1 757 396 | 2 219 533 |
Par parādiem piegādātājiem un darbuzņēmējiem procenti aprēķināti netiek, un apmaksas termiņš parasti ir 30-60 dienas.
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 31.12.2019 |
31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Parādi piegādātājiem bez faktoringa | 3 121 963 | 3 628 788 | 1 382 399 | 2 124 023 | |
| Parādi piegādātājiem ar faktoringu | 374 997 | 95 510 | 374 997 | 95 510 | |
| KOPĀ: | 3 496 960 | 3 724 298 | 1 757 396 | 2 219 533 |
Koncerns ir noslēdzis reversā faktoringa līgumu ar SIA "SEB Līzings" ar limitu 450 000 EUR apmērā. Reversā faktoringa līgums ir spēkā līdz 2022.gada 17. janvārim.
Par nefaktorizētajiem piegādātāju parādiem procenti netiek aprēķināti, un parasti tie atmaksājami 30-60 dienu laikā.
34. Nodokļi un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas
Koncerna un Mātes sabiedrības valsts budžetā maksājamos nodokļus gada laikā 2020. un 2019. gada 31.decembrī var atspoguļot šādi:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas |
(373 583) | (196 864) | (30 429) | (9 413) | |
| Iedzīvotāju ienākuma nodoklis | (184 655) | (87 656) | (16 212) | (5 172) | |
| Pievienotās vērtības nodoklis - maksājamais |
(251 832) | (273 530) | - | - | |
| Pievienotās vērtības nodoklis - pārmaksa |
197 758 | 254 842 | 189 466 | 242 626 | |
| Dabas resursu nodokli | (1 229) | (575) | (106) | (116) | |
| Nekustamā īpašuma nodoklis | - | 20 | - | 20 | |
| Uzņēmējdarbības riska nodeva | (75) | (79) | (5) | (4) | |
| KOPĀ: | (613 616) | (303 842) | 142 714 | 227 941 | |
| KOPĀ SAISTĪBAS: | (811 374) | (558 704) | (46 752) | (14 705) | |
| KOPĀ PRASĪBAS (24.piezīme): |
197 758 | 254 862 | 189 466 | 242 646 |
Valsts budžetā maksājamo nodokļu summas nomaksas termiņš 2020.gadā tika pagarināts un nodokļu nomaksas summas ilgtermiņa daļa ir šāda:
| Group | Parent Company | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas |
(120 223) | - | - | - | |
| Pievienotās vērtības nodoklis - maksājamais |
(102 292) | - | - | - | |
| Iedzīvotāju ienākuma nodoklis | (50 902) | - | - | - | |
| KOPĀ: | (273 417) | - | - | - |
35. Uzņēmumu ienākuma nodoklis
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2019 | ||||
| EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis - saistības |
(2 516) | (809) | (824) | - | ||
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis - prasības |
- | 685 | - | 219 | ||
| KOPĀ: | (2 516) | (124) | (824) | 219 | ||
| KOPĀ SAISTĪBAS: | (2 516) | (809) | (824) | - | ||
| KOPĀ PRASĪBAS: | - | 685 | - | 219 |
36. Pārējie kreditori
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2019 | |||||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||||
| Atlīdzība par darbu | 244 688 | 229 801 | 31 129 | 18 974 | |||
| Parādi darbiniekiem | 404 | 2 557 | - | 2 251 | |||
| Kredītkartes | 520 | - | 520 | - | |||
| Telefonu nomaksas līgumi | 5 416 | 7 039 | 3 306 | 2 572 | |||
| Pārējie kreditori | 359 | 337 | 239 | - | |||
| KOPĀ: | 251 387 | 239 734 | 35 194 | 23 797 |
37. Uzkrātās izmaksas
| Group | Parent Company | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |||
| EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| Uzkrātās neizmantoto atvaļinājumu izmaksas |
185 919 | 169 271 | 38 204 | 25 701 | ||
| Pārējās uzkrātās izmaksas | 121 342 |
67 518 | 72 125 | 17 782 | ||
| KOPĀ: | 307 261 | 236 789 | 110 329 | 43 483 |
38. Darījumi ar saistītām personām
Mātes sabiedrības lielākais akcionārs ir SIA "MACRO RĪGA", kam pieder 34,07 % (2019.gadā: 34,03%) akciju. Nākamajā tabulā apkopoti Koncerna un Mātes sabiedrības darījumi ar saistītajām personām attiecīgajā gadā.
| Izsniegtas preces, sniegti pakalpojumi un aizdevumi saistītajām personām |
Saņemtas preces, pakalpojumi un aizdevumi no saistītajām personām |
Saistīto personu parādi un avansa maksājumi saistītām personām (bruto) |
Parādi saistītajām personām (bruto) |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Saistītā persona | Pakalpojuma veids |
Koncerns | Mātes sabiedrība |
Koncerns | Mātes sabiedrība | Koncerns | Mātes sabiedrība | Koncerns | Mātes sabiedrība |
||
| 1. Asociētās sabiedrības | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| Aizdevums | 31.12.2019 | 2 007 323 | 2 007 323 | - | - | 4 461 446 | 4 461 446 | - | - | ||
| SIA "Lightspace Technologies" (AS "HansaMatrix" daļa |
31.12.2020 | 500 127 | 500 127 | - | - | 4 961 573 | 4 961 573 | - | - | ||
| 49,86 % no 30.09.2019 ) |
Pakalpojumi, materiālu iegāde, |
31.12.2019 | 2 991 | 2 991 | - | - | 502 | 502 | - | - | |
| realizācija | 31.12.2020 | 3 975 | 3 975 | 172 | 172 | - | - | - | - | ||
| KOPĀ | 31.12.2019 | 2 010 314 | 2 010 314 | - | - | 4 461 948 | 4 461 948 | - | - | ||
| KOPĀ | 31.12.2020 | 504 102 | 504 102 | 172 | 172 | 4 961 573 | 4 961 573 | - | - | ||
| 2. Uzņēmumi, kuriem ir būtiska ietekme uz Mātes sabiedrību |
|||||||||||
| Aizdevums | 31.12.2019 | 32 585 | 32 585 | - | - | 540 133 | 540 133 | - | - | ||
| 31.12.2020 | 10 290 | 10 290 | - | - | 551 883 | 551 883 | - | - | |||
| SIA "Macro Rīga" (akcionārs |
Pakalpojumi, materiālu iegāde, |
31.12.2019 | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| realizācija | 31.12.2020 | 3 428 | 3 428 | - | - | 1 808 | 1 808 | - | - | ||
| KOPĀ | 31.12.2019 | 32 585 | 32 585 | - | - | 540 133 | 540 133 | - | - | ||
| KOPĀ | 31.12.2020 | 13 718 | 13 718 | - | - | 553 691 | 553 691 | - | - | ||
| 3. Meitas sabiedrības | |||||||||||
| SIA "HansaMatrix Ventspils" AS "HansaMatrix" daļa |
Ražošanas pakalpojumi, materiālu |
31.12.2019 | - | 192 379 | - | 5 678 132 | - | 20 181 | - | 719 179 | |
| 100% | piegāde | 31.12.2020 | - | 209 287 | - | 6 411 646 | - | 21 937 | - | 1 277 051 | |
| SIA "HansaMatrix Innovation" AS "HansaMatrix" daļa |
Ražošanas pakalpojumi, materiālu |
31.12.2019 | - | 397 464 | - | 827 855 | - | 1 133 293 | - | 470 704 | |
| 100% | piegāde | 31.12.2020 | - | 231 611 | - | 499 189 | - | 73 681 | - | 65 359 | |
| Ieguldījums kapitālā |
31.12.2019 | - | 197 200 | - | - | - | - | - | 98 600 | ||
| SIA "HansaMatrix Pārogre" AS |
31.12.2020 | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| "HansaMatrix" daļa 100% |
Ražošanas pakalpojumi, materiālu |
31.12.2019 | - | 569 479 | - | 6 615 665 | - | 116 125 | - | 877 721 | |
| piegāde | 31.12.2020 | - | 679 478 | - | 6 263 238 | - | 2 139 | - | 1 385 877 | ||
| SIA "Zinātnes parks" (AS "HansaMatrix" daļa 74,67% no 30.04.2019.)/100% no 30.09.2020. |
Aizdevums, ieguldījums |
31.12.2019 | - | 415 000 | - | - | 823 700 | - | - | - | |
| kapitālā | 31.12.2020 | - | 242 500 | - | - | 1 066 200 | - | - | - | ||
| KOPĀ | 31.12.2019 | - | 1 771 522 | - | 13 121 652 | 823 700 | 1 269 599 | - | 2 166 204 | ||
| KOPĀ | 31.12.2020 | - | 1 362 876 | - | 13 174 073 | 1 066 200 | 97 757 | - | 2 728 287 | ||
| 3. Citi saistītie uzņēmumi | |||||||||||
| Ražošanas pakalpojumi, |
31.12.2019 | 9 257 | 9 257 | 10 089 | 10 089 | - | - | 720 | 720 | ||
| materiālu piegāde |
31.12.2020 | - | - | 2 923 | 2 923 | - | - | 720 | 720 | ||
| KOPĀ | 31.12.2019 | 9 257 | 9 257 | 10 089 | 10 089 | - | - | 720 | 720 | ||
| KOPĀ | 31.12.2020 | - | - | 2 923 | 2 923 | - | - | 720 | 720 |
38. Darījumi ar saistītām personām (turpinājums)
HansaMatrix aizdevuma SIA "MACRO RĪGA" atmaksas termiņš ir 2021. gada 31. decembris.
Saistīto personu darījumi ietver Mātes sabiedrības izsniegto aizdevumu lielākajam akcionāram SIA "MACRO RĪGA".
| Aprēķinātie procenti | Saistīto personu parādi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 31.12.2020 |
31.12.2019 | |||||
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| % likme | Atmaksas termiņš | Īstermiņa | Ilgtermiņa | Īstermiņa | Īstermiņa | ||
| 1.9 | 31.12.2021 | 10 295 | 32 585 | 551 883 | - | - | 541 593 |
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 31.12.2020 31.12.2019 31.12.2019 |
31.12.2020 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2019 | |||||
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Īstermiņa | Ilgtermiņa | Īstermiņa | Ilgtermiņa | Īstermiņa | Ilgtermiņa | Īstermiņa | Ilgtermiņa | ||
| SIA "MACRO RĪGA" |
|||||||||
| Aizdevums | 541 593 | - | 537 480 | - | 541 593 | - | 509 008 | - | |
| Aprēķinātie procenti | 10 290 | - | 4 113 | - | 10 290 | - | 32 585 | - | |
| Uzkrājums | - | - | (1 460) | - | - | - | (1 460) | - | |
| KOPĀ: | 551 883 | - | 540 133 | - | 551 883 | - | 540 133 | - |
SIA "MACRO RĪGA" aizdevuma atgūstamība novērtēta, izmantojot paredzamo kredītzaudējumu modeli, izmantojot šādus trīs mainīgos lielumus: riska darījums, kurā netiek pildītas saistības (angl: Exposure at Default (EAD)), saistību nepildīšanas zaudējumi (angl.: Loss Given Default (LGD)) un saistību nepildīšanas varbūtība (angl.: Probability of Default (PD)).Saistību nepildīšanas varbūtība tika iegūta, izmantojot Moody's investors service publiski pieejamos datus par augsto tehnoloģiju nozari.
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Procenti no aizdevuma SIA "Macro Rīga" | 10 290 | 32 585 | 10 290 | 32 585 |
| Procenti no aizdevuma SIA "HansaMatrix Innovation" |
- | - | 20 806 | - |
| KOPĀ: | 10 290 | 32 585 | 31 096 | 32 585 |
Darījumiem ar saistītajām pusēm piemērojamie noteikumi un nosacījumi
Nenokārtotās saistības gada beigās nav nekādā veidā nodrošinātas un procenti par tām netiek aprēķināti (izņemot izsniegto aizdevumu).
Darījumi ar augstākās vadības personālu
Summas, kas saistītas ar vadošo personālu un atzītas par izdevumiem pārskata periodā, ir norādītas 12. piezīmē.
39. Ārpusbilances posteņi
Parastās darbības ietvaros no klientiem tiek saņemtas izejvielas, kuras tiek pārstrādātas un nogādātas atpakaļ klientiem. Šīs izejvielas pieder klientiem, un Koncerns tās pieņem tikai pārstrādei. 2020. gada 31. decembrī Koncerns no klientiem bija saņēmis izejvielas 29 699 472 EUR vērtībā (2019.gada 31. decembrī: 10 810 251 EUR).
2017.gada 22.decembrī Mātes sabiedrība noslēdza Garantiju līnijas līgumu ar AS "SEB banka" par summu 100 000 EUR ar mērķi saņemt garantijas dalībai Latvijas valsts iestāžu administrētajās ES grantu programmās un izmantot garantijas kā nodrošinājumu klientu maksājamajiem avansiem. 2018.gadā Mātes sabiedrība palielināja Garantiju līnijas līguma ar AS "SEB banka" limitu līdz 800 000 EUR. Garantijas līnijas līguma termiņš ir viens gads un katru gadu šī līguma termiņš tiek pagarināts uz nākamo viena gada periodu. Šobrīd Garantiju līnijas līguma termiņš ir 2021. gada 22. decembris. Minētā garantijas līguma nodrošinājums ir komercķīla uz Mātes sabiedrības aktīviem. 2020. gada 31. decembrī bija izmantota viena garantija: a) 100 000 EUR apmērā kas izsniegta AAS "BTA Baltic Insurance Company".
2017.gada 22.decembrī Mātes sabiedrība noslēdza Garantijas līgumu ar AS "SEB banka" par SIA "Zinātnes parks" saistībām, kas izriet no 2017.gada 22.decembra Kredīta līguma Nr.2017012425, kas noslēgts ar AS "SEB banka". Minētā aizdevuma atmaksas termiņš ir 2022.gada 20.decembris.
2017.gada 22.decembrī Koncerna meitas sabiedrības SIA "HansaMatrix Pārogre", SIA "HansaMatrix Ventspils" un SIA "HansaMatrix Innovation" noslēdza Garantijas līgumus ar AS "SEB banka" par Mātes sabiedrības saistībām, kas izriet no šādiem ar AS "SEB banka" noslēgtajiem līgumiem: 2017.gada 22.decembra Kredīta līgums Nr.2017012423 (termiņš 2022.gada 25.decembris), 2019. gada 03. aprīļa aizdevuma līgums Nr. 2019002164 (termiņš 2023. gada 30. novembrī), 2017.gada 22.decembra Overdrafta līgums Nr.2017012422 (termiņš 2021.gada 22.decembris) un 2017. gada 22. decembra Galvojuma līgums Nr.2017012424 (termiņš 2021.gada 22.decembris).
2018.gada 3.decembrī SIA "HansaMatrix Ventspils", SIA "HansaMatrix Pārogre" un SIA "HansaMatrix Innovation" un 2020.gada decembrī SIA "Zinātnes parks" noslēdza garantijas līgumu ar Eiropas Investīciju banku par Mātes sabiedrības saistībām, kas izriet no 2018.gada 3.decembra Finanšu līguma Nr.89375, Nr.90409 par 10 milj. EUR. Aizdevums atmaksājams piecos gados pēc katras aizdevuma daļas izsniegšanas.
40. Finanšu un iespējamās saistības
Mātes sabiedrība ir ieķīlājusi nekustamo īpašumu Akmeņu ielā 72 un Akmeņu ielā 74, Ogrē, kā nodrošinājumu no AS "SEB banka" saņemtajam aizņēmumam (skatīt pielikuma 28. piezīmi).
41. Maksājumi ar akcijām
Izdevumi, kas atzīti gada laikā par darbiniekiem piešķirtajām akciju opcijām, ir parādīti šajā tabulā:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2019 | ||||
| EUR | EUR | EUR | EUR | |||
| Izdevumi, kas rodas no uz akcijām balstītiem maksājumiem, par kuriem norēķinās ar pašu kapitālu |
1 285 | (636) | 1 285 | (636) | ||
| KOPĀ: | 1 285 | (636) | 1 285 | (636) |
- vai 2019. gadā nosacījumi netika atcelti vai grozīti.
Zemāk tabulā parādīts akciju opciju skaits un vidējās svērtās izmantošanas cenas (WAEP), kā arī izmaiņas akciju opciju līgumos gada laikā:
| Koncerns | Mātes sabiedrība | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | |||
| Skaits | WAEP | Skaits | WAEP | Skaits | WAEP | Skaits | WAEP | |||
| Atlikums uz 1.janvāri |
2 400 | 6.33 | 1 000 | 7.55 | 2 400 | 6.33 | 1 000 | 7.55 | ||
| Piešķirts gada laikā |
7 300 | 8.33 | 3 400 | 6.33 | 7 300 | 8.33 | 3 400 | 6.33 | ||
| Atsavināts gada laikā |
(150) | 7.68 | (2 000) | 6.96 | (150) | 7.68 | (2 000) | 6.96 | ||
| Atlikums uz 31.decembri |
9 550 | 8.33 | 2 400 | 6.33 | 9 550 | 8.33 | 2 400 | 6.33 |
42. Finanšu risku pārvaldība
Koncerna un Mātes sabiedrības nozīmīgākie finanšu instrumenti ir aizņēmumi no kredītiestādēm, finanšu noma, nauda un īstermiņa noguldījumi. Šo finanšu instrumentu galvenais uzdevums ir nodrošināt Koncerna un Mātes sabiedrības saimnieciskās darbības finansējumu. Koncerns un Mātes sabiedrība saskaras arī ar vairākiem citiem finanšu instrumentiem, piemēram, pircēju un pasūtītāju parādi un citi debitori, parādi piegādātājiem un darbuzņēmējiem un pārējie kreditori, kas izriet tieši no tā saimnieciskās darbības. Koncerna un Mātes sabiedrības darbība pakļauj tos dažādiem finanšu riskiem: tirgus riskam (ieskaitot valūtas risku un procentu likmju riskam), likviditātes riskam, kredītriskam un naudas plūsmas riskam. Koncerna finanšu vadība identificē, novērtē un veic finanšu risku ierobežošanas pasākumus, cieši sadarbojoties ar Koncerna biznesa vienībām..
Valūtas risks
Ārvalstu valūtas riskam pakļautajos Koncerna finanšu aktīvos un saistībās ietilpst nauda un naudas ekvivalenti, pircēju un pasūtītāju parādi, parādi piegādātājiem. Koncerns galvenokārt ir pakļauts ārvalstu valūtas riskam saistībā ar ASV dolāru. Lai kontrolētu valūtas risku, pircēju un pasūtītāju parādi, kas potenciāli ir pakļauti valūtas riskam, tiek pārvaldīti, iemērojot atbilstošu cenu noteikšanas politiku. Koncerns galvenokārt ir pakļauts ārvalstu valūtu riskam saistībā ar ASV dolāru (USD). Koncerna finanšu risku pārvaldības mērķis ir ierobežot valūtas risku visām sagaidāmajām naudas plūsmām ārvalstu valūtās (kapitālieguldījumiem vai materiālu un izejvielu iegādei), kas var radīt nozīmīgu valūtas risku. Valūtas risks 2020.gada 31.decembrī un 2019. gada 31. decembrī var tikt atspoguļots šādi:
| Koncerns | USD | JPY | CHF | SEK | GBP | NOK | EUR | KOPĀ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Pircēju un pasūtītāju parādi | 2020 | 120 094 | - | - | - | - | - | 729 948 | 850 042 |
| 2019 | 234 915 | - | - | - | - | - | 772 694 | 1 007 609 | |
| Aizdevumi | 2020 | - | - | - | - | - | - | 5 513 456 | 5 513 456 |
| 2019 | - | - | - | - | - | - | 5 001 579 | 5 001 579 | |
| Nauda | 2020 | 512 336 | - | - | - | - | - | 317 907 | 830 243 |
| 2019 | 35 572 | - | - | - | - | - | 218 908 | 254 480 | |
| Kopā valūtas riskam pakļautie finanšu aktīvi, |
|||||||||
| EUR | 2020 | 632 430 | - | - | - | - | - | 6 561 311 | 7 193 741 |
| 2019 | 270 487 | - | - | - | - | - | 5 993 181 | 6 263 668 | |
| Parādi piegādātājiem un | |||||||||
| pārējie kreditori | 2020 | 870 468 | - | - | 539 | 2 440 | 7 470 | 3 326 330 | 4 207 247 |
| 2019 | 1 525 052 | 6 200 | 1 047 | - | - | - | 3 384 477 | 4 916 776 | |
| Aizņēmumi | 2020 | - | - | - | - | - | - | 13 518 227 | 13 518 227 |
| 2019 | - | - | - | - | - | - | 13 706 302 | 13 706 302 | |
| Kopā valūtas riskam pakļautās finanšu saistības, |
|||||||||
| EUR | 2020 | 870 468 | - | - | 539 | 2 440 | 7 470 | 16 844 557 | 17 725 474 |
| 2019 | 1 525 052 | 6 200 | 1 047 | - | - | - | 17 090 779 | 18 623 078 | |
| Valūtas riskam pakļautie neto aktīvi / (saistības), |
|||||||||
| EUR | 2020 | (238 038) | - | - | (539) | (2 440) | (7 470) | (10 283 246) | (10 531 733) |
| 2019 | (1 254 565) | (6 200) | (1 047) | - | - | - | (11 097 598) | (12 359 410) |
Valūtas risks (turpinājums)
| Mātes sabiedrība | USD | JPY | CHF | SEK | GBP | NOK | EUR | KOPĀ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Pircēju un pasūtītāju parādi | 2020 | 120 094 | - | - | - | - | - | 270 561 | 390 655 |
| 2019 | 232 150 | - | - | - | - | - | 1 448 311 | 1 680 461 | |
| Aizdevumi | 2020 | - | - | - | - | - | - | 7 496 532 | 7 496 532 |
| 2019 | - | - | - | - | - | - | 5 825 279 | 5 825 279 | |
| Nauda | 2020 | 507 671 | - | - | - | - | - | 244 062 | 751 733 |
| 2019 | 35 572 | - | - | - | - | - | 210 354 | 245 926 | |
| Kopā valūtas riskam pakļautie | |||||||||
| finanšu aktīvi, EUR | 2020 | 627 765 | - | - | - | - | - | 8 011 155 | 8 638 920 |
| 2019 | 267 722 | - | - | - | - | - | 7 483 944 | 7 751 666 | |
| Parādi piegādātājiem un pārējie | |||||||||
| kreditori | 2020 | 860 755 | - | - | 539 | 2 440 | 7 470 | 4 261 713 | 5 132 917 |
| 2019 | 1 513 153 | 6 200 | 1 047 | - | - | - | 3 943 461 | 5 463 861 | |
| Aizņēmumi | 2020 | - | - | - | - | - | - | 10 835 422 | 10 835 422 |
| 2019 | - | - | - | - | - | - | 10 760 229 | 10 760 229 | |
| Kopā valūtas riskam pakļautās | |||||||||
| finanšu saistības, EUR | 2020 | 860 755 | - | - | 539 | 2 440 | 7 470 | 15 097 135 | 15 968 339 |
| 2019 | 1 513 153 | 6 200 | 1 047 | - | - | - | 14 703 690 | 16 224 090 | |
| Valūtas riskam pakļautie neto | |||||||||
| aktīvi / (saistības), EUR | 2020 | (232 990) | - | - | (539) | (2 440) | (7 470) | (7 085 980) | (7 329 419) |
| 2019 | (1 245 431) | (6 200) | (1 047) | - | - | - | (7 219 746) | (8 472 424) |
Nākamajā tabulā atspoguļots Koncerna un Koncerna mātes sabiedrības peļņas pirms nodokļiem pret pamatoti iespējamām ASV dolāra un citu valūtu kursa izmaiņām četros dažādos scenārijos, ja visi pārējie mainīgie lielumi nemainās.
| Koncerns Valūtas kursa izmaiņas |
Iespējamā neto ietekme no USD maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme NOK maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme GBP maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme SEK maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme JPY maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme no CHF maiņas kursa EUR |
KOPĀ EUR |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 10% | 2020 | 114 051 | 679 | 222 | 49 | - | - | 115 001 |
| 2019 | 21 640 | - | - | - | 564 | 95 | 22 299 | |
| 5% | 2020 | 11 335 | 356 | 116 | 26 | - | - | 11 833 |
| 2019 | 59 741 | - | - | - | 295 | 50 | 60 086 | |
| -5% | 2020 | (12 528) | (393) | (128) | (28) | - | - | (13 077) |
| 2019 | (66 030) | - | - | - | (326) | (55) | (66 411) | |
| -10% | 2020 | (26 449) | (830) | (271) | (60) | - | - | (27 610) |
| 2019 | (139 396) | - | - | - | (689) | (116) | (140 201) |
Valūtas risks (turpinājums)
| Mātes sabiedrība Valūtas kursa izmaiņas |
Iespējamā neto ietekme no USD maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme NOK maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme GBP maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme SEK maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme JPY maiņas kursa EUR |
Iespējamā neto ietekme no CHF maiņas kursa EUR |
KOPĀ EUR |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 10% | 2020 | 21 181 | 679 | 222 | 49 | - | - | 22 131 |
| 2019 | 113 221 | - | - | - | 564 | 95 | 113 880 | |
| 5% | 2020 | 11 095 | 356 | 116 | 26 | - | - | 11 593 |
| 2019 | 59 306 | - | - | - | 295 | 50 | 59 651 | |
| -5% | 2020 | (12 263) | (393) | (128) | (28) | - | - | (12 812) |
| 2019 | (65 549) | - | - | - | (326) | (55) | (65 930) | |
| -10% | 2020 | (25 888) | (830) | (271) | (60) | - | - | (27 049) |
| 2019 | (138 381) | - | - | - | (689) | (116) | (139 186) |
Procentu likmju risks
Procentu likmju risks ir risks, ka finanšu instrumenta patiesā vērtība vai ar to saistītās nākotnes naudas plūsmas varētu mainīties tirgus procentu likmju svārstību ietekmē. Naudas plūsmas procentu likmju risks Koncernā un Mātes sabiedrībā galvenokārt rodas no aizņēmumiem, kuriem ir noteikta mainīga procentu likme. Tas Koncernam un Mātes sabiedrībai rada risku, jo finanšu izmaksas nozīmīgi pieaug situācijās, kad procentu likme palielinās.
Koncerns ir pakļauts procentu likmju riskam galvenokārt saistībā ar tās īstermiņa un ilgtermiņa aizņēmumiem. Koncerna aizņēmumu vidējā procentu likme atspoguļota pielikuma 28. piezīmē.
Nākamajā tabulā atspoguļots Koncerna un Mātes sabiedrības peļņas pirms nodokļiem jutīgums (galvenokārt ietekmes uz aizņēmumiem ar mainīgu EURIBOR procentu likmi rezultātā) pret pamatoti iespējamām procentu likmju izmaiņām, ja visi pārējie mainīgie lielumi nemainās. Pašu kapitāls, izņemot pārskata gada rezultātu, netiek ietekmēts.
Koncerna un Mātes sabiedrības jutīgums pret procentu likmju izmaiņām:
Koncerns
| Ietekme uz peļņu pirms nodokļiem | |||
|---|---|---|---|
| Gads | EURIBOR | EUR | |
| 2020 | +0.5% | (29 163) | |
| 2019 | (35 065) | ||
| 2020 | +1.0% | (58 327) | |
| 2019 | (70 131) | ||
| 2020 | -0.5% | 29 163 | |
| 2019 | 35 065 |
Mātes sabiedrība
| Ietekme uz peļņu pirms nodokļiem | ||
|---|---|---|
| Gads | EURIBOR | EUR |
| 2020 | +0.5% | (23 681) |
| 2019 | (27 617) | |
| 2020 | +1.0% | (47 362) |
| 2019 | (55 233) | |
| 2020 | -0.5% | 23 681 |
| 2019 | 27 617 |
Likviditātes risks
Koncerna likviditātes un naudas plūsmas riska pārvaldības mērķis ir uzturēt pietiekamu naudas un naudas ekvivalentu apjomu un ilgtermiņa un īstermiņa aizņēmumu pieejamību, izmantojot pietiekamu kredītu apjomu, lai izpildītu esošās un paredzamās saistības. Koncerns kontrolē likviditātes risku, nodrošinot atbilstošu finansējumu, izmantojot banku piešķirtos aizdevumus, veicot parādu piegādātājiem atmaksas termiņu plānošanu, izstrādājot un analizējot nākotnes naudas plūsmas, ko veido gan esošie, gan plānotie aizdevumi, kā arī par šiem aizdevumiem maksājamie procenti.
Nākamajā tabulā atspoguļota Koncerna finanšu saistību termiņstruktūra 2020.gada 31.decembrī, pamatojoties uz līgumā paredzētajiem veicamajiem nediskontētajiem maksājumiem.
| Koncerns | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Līdz 3 mēnešiem |
3 līdz 12 mēneši | 1 līdz 5 gadi | KOPĀ | ||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 2020 | 409 831 | 1 425 562 | 7 399 093 | 9 234 486 |
| 2019 | 414 073 | 1 463 589 | 7 942 110 | 9 819 772 | |
| Procentu izmaksas | 2020 | 24 934 | 63 955 | 69 645 | 158 534 |
| 2019 | 26 983 | 73 125 | 99 151 | 199 259 | |
| Finanšu nomas saistības | 2020 | 67 625 | 444 387 | 519 116 | 1 031 128 |
| 2019 | 12 380 | 29 805 | 92 006 | 134 191 | |
| Procentu izmaksas | 2020 | 3699 | 9 287 | 10 507 | 23 493 |
| 2019 | 637 | 1 580 | 2 455 | 4 672 | |
| Parādi piegādātājiem un pārējiem | 2020 | 3 266 984 | 151 593 | - | 3 418 577 |
| 2019 | 3 649 154 | 75 144 | - | 3 724 298 | |
| KOPĀ | 2020 | 3 773 073 | 2 094 784 | 7 998 361 | 13 866 218 |
| 2019 | 4 103 227 | 1 643 243 | 8 135 722 | 13 882 192 |
Mātes sabiedrība
| Līdz 3 | 3 līdz 12 mēneši | 1 līdz 5 gadi | KOPĀ | ||
|---|---|---|---|---|---|
| mēnešiem | |||||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 2020 | 360 000 | 1 276 071 | 7 100 110 | 8 736 181 |
| 2019 | 364 242 | 1 314 097 | 7 543 467 | 9 221 806 | |
| Procentu izmaksas | 2020 | 22 345 | 57 874 | 65 222 | 145 441 |
| 2019 | 26 983 | 73 125 | 99 151 | 199 259 | |
| Finanšu nomas saistības | 2020 | 9 229 | 267 640 | 59 421 | 336 290 |
| 2019 | 12 380 | 29 805 | 92 006 | 134 191 | |
| Procentu izmaksas | 2020 | 451 | 1 100 | 991 | 2 542 |
| 2019 | 637 | 1 580 | 2 455 | 4 672 | |
| Parādi piegādātājiem un pārējiem | 2020 | 4 438 456 | 431 | 0 | 4 438 887 |
| 2019 | 4 311 602 | 74 135 | 0 | 4 385 737 | |
| KOPĀ | 2020 | 4 830 481 | 1 603 116 | 7 225 744 | 13 659 341 |
| 2019 | 4 715 844 | 1 492 742 | 7 737 079 | 13 945 665 |
Koncerns arī kontrolē likviditāti, aprēķinot EBITDA – peļņu pirms procentiem, nodokļiem un nolietojuma.
| Koncerns | Mātes sabiedrība | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| EBITDA | EUR | 3 081 235 | 3 761 229* | 1 172 395 | 1 626 572* |
| EBITDA | % | 13 | 15 | 5 | 7 |
* Koriģēts palielinot nolietojuma summu, kas iekļauta nepabeigtās produkcijas izmaksās, pamatlīdzekļa izmaksās, sk. naudas plūsmas pārskatu.
Kredītrisks
Koncerns ir pakļauts kredītriskam saistībā ar tās pircēju un pasūtītāju parādiem un naudas līdzekļiem. Koncerna līmenī tiek kontrolēts kredītrisks, pastāvīgi izvērtējot klientu parādu atmaksas vēsturi un nosakot tirdzniecības kreditēšanas limitu un nosacījumus katram klientam atsevišķi. Bez tam Koncerns nepārtraukti uzrauga pircēju un pasūtītāju parādu atlikumus, lai mazinātu neatgūstamo parādu rašanās iespēju. Koncerns izmanto kredītrisku apdrošināšanu faktoringu darījumiem, kur tiek noteikti klientu kredītlimiti un kredītriska reitings. Koncerna partneri naudas līdzekļu darījumos ir vietējās finanšu institūcijas.
No darījumiem ar Koncerna lielāko klientu gūtie ieņēmumi 30% no Koncerna kopējā apgrozījuma. Izņemot šo, Koncernam nav neviena cita klienta vai vienas klientu grupas, ar kuru veikto darījumu apmērs pārsniegtu 13% no Koncerna kopējā apgrozījuma.
| Koncerns | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|
| EUR | EUR | ||
| Pircēju un pasūtītāju parādi-neapdrošināti | 718 748 | 847 257 | |
| Apdrošinātie pircēju un pasūtītāju parādi (faktorings) | 1 379 394 | 1 410 579 | |
| KOPĀ: | 2 098 142 | 2 257 836 | |
| Veikts faktoringa avansa maksājums | (1 218 600) | (1 194 761) | |
| 879 542 | 1 063 075 | ||
| Mātes sabiedrība | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
| EUR | EUR | ||
| Pircēju un pasūtītāju parādi-neapdrošināti | 147 874 | 1 229 925 | |
| Apdrošinātie pircēju un pasūtītāju parādi (faktorings) | 1 328 477 | 1 410 579 | |
| KOPĀ: | 1 476 351 | 2 640 504 | |
| Veikts faktoringa avansa maksājums | (1 182 885) | (1 194 761) | |
| 293 466 | 1 432 776 |
Kapitāla pārvaldība
Koncerna mērķis ir nodrošināt pēc iespējas lielāku atdevi no kapitāla uzņēmumu daļu turētājiem un, uzturot spēcīgu kapitāla struktūru, saglabāt kreditoru, klientu un tirgus dalībnieku uzticamību un nodrošināt ilgtspējīgu darbību. Galvenais Koncerna kapitāla pārvaldības uzdevums ir nodrošināt, ka tas saglabā augstu kredītreitingu un pienācīgu kapitāla pietiekamības rādītāju, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un palielinātu akcionāru vērtību. Koncerns pārvalda savu kapitāla struktūru un koriģē to atbilstoši ekonomisko apstākļu izmaiņām.
Koncerns un Mātes sabiedrība kontrolē kapitāla pietiekamību, aprēķinot pašu kapitāla attiecību pret aktīvu kopsummu:
| Koncerns | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| EUR | EUR | |
| Pašu kapitāls | 8 472 898 | 9 028 217 |
| Kopā aktīvi | 28 832 543 | 29 811 642 |
| Pašu kapitāla attiecība pret aktīvu kopsummu | 29% | 30% |
| Mātes sabiedrība | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|
| EUR | EUR | ||
| Pašu kapitāls | 7 732 195 | 8 387 293 | |
| Kopā aktīvi | 24 692 657 | 25 625 050 | |
| Pašu kapitāla attiecība pret aktīvu kopsummu | 31% | 33% |
Esošais pašu kapitāla līmenis ir vairāk nekā pietiekams stabilai Koncerna darbībai un ar rezervi izpilda kreditējošās bankas aizdevumu līgumu finanšu nosacījumus. Tas ir pietiekams, lai nepieciešamības gadījumā piesaistītu jaunus bankas aizņēmumus.
Ģeopolitiskais risks
Nelielu daļu Koncerna apgrozījuma veido ieņēmumi no produkcijas pārdošanas ārpus Eiropas Savienības (apmēram 5% no ieņēmumiem), kas veido ģeopolitisko risku. Globālo elektronikas ražošanas pakalpojumu tirgu galvenokārt ietekmē ASV un Ķīnas "tirdzniecības karš". Paaugstinātie ASV ievedmuitas tarifi Ķīnā ražotajai elektronikas produkcijai ASV tirgū dod labas priekšrocības Austrumeiropas elektronisko sistēmu ražotājiem. No otras puses "tirdzniecības karš" bremzē ekonomiku un samazina ieguldījumus infrastruktūrā. Situācija nav stabila un var izmainīties jebkurā brīdī. Ievedmuitu paaugstināšanas atlikšana ir nomierinājusi tirgu un tas ir kļuvis stabilāks.
43. Patiesā vērtība
Finanšu aktīvu un saistību patiesā vērtība ir summa, par kādu finanšu instrumentu iespējams apmainīt starp labi informētām, ieinteresētām pusēm, kuras nav finansiāli saistītas, izņemot gadījumos, kad instrumenti tiek pārdoti piespiedu kārtā vai likvidācijas rezultātā.
Nākamajā tabulā atspoguļota Koncerna aktīvu un saistību patiesās vērtības noteikšanas hierarhija 2020. gada 31. decembrī:
| Koncerns | Patiesā vērtība noteikta, izmantojot | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopā uzskaites vērtībā |
Kopā patiesajā vērtībā |
kotētās cenas aktīvos tirgos (1.līmenis) |
nozīmīgus novērojamus datus (2.līmenis) |
nozīmīgus nenovērojamus datus (3.līmenis) |
||
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | ||
| Aktīvi un saistības, kas novērtēti patiesajā vērtībā | ||||||
| Konvertējamais aizdevums SIA "Lightspace Technologies" |
4 961 573 | 4 961 573 | - | 4 961 573 | - | |
| Konvertējamie garantiju vērtspapīri | 1 652 485 | 1 652 485 | - | 1 652 485 | - | |
| Līdzdalība pārējo sabiedrību kapitālā |
42 086 | 42 086 | - | - | 42 086 | |
| Citi finanšu ieguldījumi | 38 564 | 38 564 | - | - | 38 564 | |
| Aktīvi un saistības, par kurām atklāj patieso vērtību | ||||||
| Aizdevums akcionāram | 551 883 | 551 883 | - | - | 551 883 | |
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 9 219 100 | 9 219 100 | - | 9 219 100 | - | |
| Kopā uzskaites vērtībā |
Kopā patiesajā vērtībā |
kotētās cenas aktīvos tirgos (1.līmenis) |
nozīmīgus novērojamus datus (2.līmenis) |
nozīmīgus nenovērojamus datus (3.līmenis) |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | ||||
| Aktīvi un saistības, kas novērtēti patiesajā vērtībā | ||||||||
| Konvertējamais aizdevums SIA "Lightspace Technologies" |
4 961 573 | 4 961 573 | - | 4 961 573 | - | |||
| Konvertējamais aizdevums SIA "Zinātnes parks" |
1 066 200 | 1 066 200 | - | 1 066 200 | - | |||
| Konvertējamie garantiju vērtspapīri | 1 652 485 | 1 652 485 | - | 1 652 485 | - | |||
| Līdzdalība pārējo sabiedrību kapitālā |
41 801 | 41 801 | - | - | 41 801 | |||
| Citi finanšu ieguldījumi | 38 564 | 38 564 | - | - | 38 564 | |||
| Aktīvi un saistības, par kurām atklāj patieso vērtību | ||||||||
| Aizdevums akcionāram | 551 883 | 551 883 | - | - | 551 883 | |||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 8 720 795 | 8 720 795 | - | 8 720 795 | - |
43. Patiesā vērtība (turpinājums)
Nākamajā tabulā atspoguļota Koncerna aktīvu un saistību patiesās vērtības noteikšanas hierarhija 2019. gada 31. decembrī.
| Koncerns | Patiesā vērtība noteikta, izmantojot | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopā uzskaites vērtībā |
Kopā patiesajā vērtībā |
kotētās cenas aktīvos tirgos (1.līmenis) |
nozīmīgus novērojamus datus (2.līmenis) |
nozīmīgus nenovērojamus datus (3.līmenis) |
|||||
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |||||
| Aktīvi un saistības, kas novērtēti patiesajā vērtībā | |||||||||
| Konvertējamais aizdevums SIA "Lightspace |
|||||||||
| Technologies" | 4 461 446 | 4 461 446 | - | 4 461 446 | - | ||||
| Konvertējamais aizdevums SIA "Zinātnes parks" |
- | - | - | - | - | ||||
| Konvertējamie garantiju | |||||||||
| vērtspapīri | 1 345 930 | 1 345 930 | - | 1 345 930 | - | ||||
| Līdzdalība pārējo sabiedrību | |||||||||
| kapitālā | 37 754 | 37 754 | - | - | 37 754 | ||||
| Citi finanšu ieguldījumi | 84 078 | 84 078 | - | - | 84 078 | ||||
| Citas finanšu saistības | 1 345 930 | 134 930 | - | 1 345 930 | |||||
| Aktīvi un saistības, par kurām atklāj patieso vērtību | |||||||||
| Aizdevums akcionāram | 540 133 | 540 133 | - | - | 540 133 | ||||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 9 805 079 | 9 805 079 | - | 9 805 079 | - |
| Mātes sabiedrība | Patiesā vērtība noteikta, izmantojot | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopā uzskaites vērtībā |
Kopā patiesajā vērtībā |
kotētās cenas aktīvos tirgos (1.līmenis) |
nozīmīgus novērojamus datus (2.līmenis) |
nozīmīgus nenovērojamus datus (3.līmenis) |
||||
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | ||||
| Aktīvi un saistības, kas novērtēti patiesajā vērtībā | ||||||||
| Konvertējamais aizdevums SIA "Lightspace Technologies" |
4 461 446 | 4 461 446 | - | 4 461 446 | - | |||
| Konvertējamais aizdevums SIA "Zinātnes parks" |
823 700 | 823 700 | - | 823 700 | - | |||
| Konvertējamie garantiju vērtspapīri |
1 345 930 | 1 345 930 | - | 1 345 930 | - | |||
| Līdzdalība pārējo sabiedrību kapitālā |
37 469 | 37 469 | - | - | 37 469 | |||
| Citi finanšu ieguldījumi | 84 078 | 84 078 | - | - | 84 078 | |||
| Citas finanšu saistības | 1 345 930 | 134 930 | - | 1 345 930 | - | |||
| Aktīvi un saistības, par kurām atklāj patieso vērtību | ||||||||
| Aizdevums akcionāram | 540 133 | 540 133 | - | - | 540 133 | |||
| Aizņēmumi no kredītiestādēm | 9 207 113 | 9 207 113 | - | 9 207 113 | - |
Patiesajā vērtībā uzskaitīti pārvērtētie pamatlīdzekļi (pielikuma 26. piezīme), kas tiek pārvērtēti neregulāri (reizi piecos gados) un būtu klasificējami 3. līmenī.
Lai aplēstu patieso vērtību, izmantotas šādas metodes un pieņēmumi:
- naudas un īstermiņa noguldījumu, pircēju un pasūtītāju parādu, parādu piegādātājiem un darbuzņēmējiem un citu īstermiņa kreditoru parādu patiesā vērtība aptuveni atbilst to uzskaites vērtībai galvenokārt tāpēc, ka šie instrumenti ir īstermiņa.
- aizdevumu un aizņēmumu patiesā vērtība aprēķināta, diskontējot prognozētās nākotnes naudas plūsmas ar spēkā esošajām procentu likmēm, kas atbilst hierarhijas 2. līmeņa novērtējumam. Nekāda būtiska atšķirība starp uzskaites un patieso vērtību nav konstatēta.
44. Darbības turpināšana
Koncerna apgrozāmais kapitāls (apgrozāmie līdzekļi) 2020. gada 31. decembrī bija 6,813 miljoni euro, ieskaitot naudas līdzekļu atlikumu 830 tūkstošu euro apmērā. Nākamajā tabulā atspoguļotais Koncerna likviditātes rādītājs par 2016. - 2020. gadiem liecina par Koncerna spēju efektīvi pārvaldīt savus apgrozāmos līdzekļus.
| Gads | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2018 | 31.12.2019 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditātes koeficients |
0.9 | 0.7 | 1.0 | 0.8 | 0.8 |
Koncerna vadība ir sagatavojusi budžetu un naudas plūsmas prognozi 2021. gadam, nodrošinot Koncernam nepieciešamo operatīvās darbības finansējumu, kā arī plānotās investīciju plūsmas. Sagatavotais budžets un naudas plūsmas prognoze tika koriģēti, ņemot vērā ar COVID-19 izplatību saistīto ārkārtējo situāciju un pamatojoties uz vadības rīcībā esošo informāciju šo finanšu prognožu sagatavošanas laikā. Turpmākā situācijas attīstība uzņēmējdarbības vidē var atšķirties no Koncerna vadības prognozēm, tomēr Koncerna naudas plūsmas un likviditātes prognozē 2021. gadam izmantoti šādi galvenie pieņēmumi:
- Pieaugošā pieprasījuma pozitīvā tirgus tendence datu tīklu un medicīnas ierīču sektoros turpinās 2021. gadā. Ne uzņēmējdarbības vidē, ne tirgū gan ES, gan Latvijā nenotiek būtiskas strukturālas pārmaiņas, izņemot ārkārtas situācijas COVID-19 vīrusa izplatības dēļ aplēsto ietekmi uz Koncerna galvenajiem finanšu rādītājiem sakarā ar pieprasījuma samazināšanos no dažiem klientiem un iespējamiem piegādes ķēdes traucējumiem;
-
- gadā Koncerns turpina apkalpot esošos klientus un piesaistīt jaunus klientus.
- Hansamatrix ieviesis iekšējās ārkārtas rīcības procedūras, kuru mērķis ir nodrošināt uzņēmuma darbinieku veselības aizsardzību un uzturēšanu. Lai saglabātu Koncerna darbību COVID-19 ārkārtas situācijā, ir ieviesti jauni iekšējie noteikumi un uzņēmējdarbības prakse, kas samazina būtiska uzņēmējdarbības pārtraukuma iestāšanās riskus darbinieku inficēšanās ar vīrusu dēļ.
- Koncerns iegulda pamatlīdzekļos, lai uzturētu iekārtas atbilstoši noteiktajiem standartiem un nodrošinātu esošās ražošanas jaudas saglabāšanu un nepieciešamības gadījumā arī ražošanas jaudas palielināšanu;
-
- gadā apgrozāmaos kapitāls tiek finansēts un palielināts no Koncerna pamatdarbības naudas plūsmas;
-
- gada decembrī Hansamatrix parakstīja līgumus ar SEB banku un SEB līzings par faktoringa, overdrafta, garantijas un reversā faktoringa termiņu pagarināšanu nākamajam gada periodam par kopējo summu 4,56 milj. eiro apgrozāmā kapitāla finansēšanai, kas ietver arī eksporta finansēšanas darījumus.
- Plānots, ka saistības kas radušās nodokļu maksājumu atlikšanas rezultātā 2020. gadā, lai nodrošinātu likviditāti COVID-19 uzņēmējdarbības ietekmes dēļ, 2021. gadā pakāpeniski tiks samazinātas.
- Koncerns izmantos valdības atbalsta iespējas, gadījumā ja Hansamatrix Koncerns tām kvalificēsies, lai uzlabotu likviditāti COVID-19 vīrusa izplatības laikā.
-
Pamatsummas maksājumi esošajiem ilgtermiņa aizdevumiem SEB bankā tiek amortizēti saskaņā ar standarta pielīgtajiem atmaksas grafikiem.
-
gadā Mātes Sabiedrība noslēdza finansēšanas nolīgumu ar Eiropas Investīciju banku EUR 10 miljonu apmērā. Finansējuma mērķis ir atbalstīt AS Hansamatrix Koncerna plānotos ieguldījumus 2018. -2021. gadā 20 milj. eiro apmērā. Eiropas Investīciju bankas piešķirtie līdzekļi galvenokārt paredzēti pētniecības un attīstības darbību līdzfinansēšanai, IT sistēmu izstrādei, ražošanas jaudas palielināšanai Ogres un Ventspils ražotnēs un investīcijām ražošanas automatizācijā, tādējādi veicinot uzņēmējdarbības izaugsmi, kā arī apgrozāmo līdzekļu palielināšanai. Koncerns no šī finansējuma ir izmantojis 5 miljonus un izvērtēs nepieciešamību saņemt atlikušos 5 miljonus EIB finansējuma 2021. gadā.
45. Notikumi pārskata periodā
-
gada 12 februārī LightSpace Technologies paziņoja par profesionāla pielietojuma multi fokālu 3D papildinātās un jauktās realitātes (AR) galvas displeju izstrādi. Sadarbībā ar vairākiem medicīnas, automobiļu un profesionālās 3D grafikas globāliem tirgus līderiem, uzņēmums plāno izstrādāt vairākus, profesionālu pielietojumu, multi fokālās 3D arhitektūras galvas displeja modeļus. Izstrādes komplekti tiks piedāvāti 2020. gada trešajā ceturksnī (Q3), komerciālās piegādes plānotas 2021. gadā.
-
gada 9. martā Gundars Strautmanis atkāpās no HansaMatrix padomes locekļa amata. Darbu padomē turpina padomes priekšsēdētājs Andris Bērziņš, padomes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Ķirsons un padomes locekļi Ingrīda Blūma un Dagnis Dreimanis.
HansaMatrix kārtējā akcionāru sapulcē 2020. gada 22.maijā tika ievēlēts jauns padomes sastāvs, kurā papildus esošajiem padomes locekļiem Andrim Bērziņam, Ingrīdai Blūmai un Dagnim Dreimanim, no jauna ievēlēti Normunds Igolnieks un Baiba Anda Rubesa.
45. Notikumi pārskata periodā (turpinājums)
2020.gada 28.jūlijā HansaMatrix asociētais uzņēmums LightSpace Technologies ar Eiropas Komisiju ir parakstījis granta līgumu Nr.960828, lai saņemtu granta finansējumu 2,25 miljonu EUR apmērā no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas "Apvārsnis 2020". Turklāt plānots, ka Eiropas Inovāciju padomes kapitāla fonds (angliski: EIC Fund), nodrošinot jauktu finansējumu, veiks līdz 1,7 miljonu EUR kapitāla ieguldījumu LightSpace Technologies, parakstot atsevišķu ieguldījuma līgumu.
LightSpace Technologies ar projektu "Nākamās paaudzes uzlabotās papildinātās realitātes 3D brilles medicīniskajai izglītībai, pirmsprocedūras plānošanai, intraprocesuālai vizualizācijai un pacienta rehabilitācijai" ir uzvarējis spēcīgā 4000 projektu konkursā "Apvārsnis 2020" EIC pilotshēmas "Accelerator" programmas ietvaros, kurā galvenā uzmanība tika pievērsta COVID-19 ārstēšanas iniciatīvām.
-
gada 24. novembrī HansaMatrix padome ir pieņēmusi lēmumu veikt izmaiņas valdes sastāvā. Papildus valdes priekšsēdētājam Ilmāram Osmanim un valdes loceklim, finanšu direktoram Mārim Macijevskim valdē no jauna ir iecelts uzņēmuma operacionālais vadītājs (COO) Jānis Sams.
-
gada 18. decembrī publicēts pirmais ziņojums par HansaMatrix Finanšu datu analīzes un pētniecības programmā, ko atbalsta ERAB. Ziņojums ir bez maksas publiski pieejams jebkuram investoram programmas tīmekļa vietnē: https://bit.ly/3oWow54. HansaMatrix tiek uz diviem gadiem iekļauts Finanšu datu analīzes un pētniecības programmā, ko atbalsta Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).
-
gada decembrī HansaMatrix ar SEB banka un SEB līzings parakstījusi līgumus par faktoringa, overdrafta, garantiju līnijas un reversā faktoringa termiņu pagarināšanu uz nākamo viena gada periodu, par kopējo summu 4,56 miljoni EUR apmērā apgrozāmo līdzekļu finansēšanai, saimnieciskās darbības vajadzībām, tai skaitā eksporta darījumiem.
46. Notikumi pēc pārskata perioda beigām
-
gada 5. janvārī HansaMatrix paziņoja par darbības sākšanu otrajā rūpnīcā Ventspilī, saskaņā ar šīs ražošanas lokācijas attīstības plānu. Sabiedrība ir noslēgusi 10 gadu nomas līgumu ar Ventspils brīvostas pārvaldi jaunuzceltas ražošanas ēkas ar kopējo platību 4600 kvadrātmetri iznomāšanai pēc adreses Ventspils augsto tehnoloģiju parks Nr.7, Ventspils. Jaunā rūpnīca papildinās esošo ražošanas jaudu ar jaunu, integrētu ražošanas procesu plastmasas detaļu ražošanā un gala produktu, kas satur optiskos elementus un sistēmas, montāžā. Šī rūpnīca dubultos gala produktu montāžas jaudu, kas pieejama Ventspils ražotnē. Darījuma rezultātā grupas bilance palielināsies par 733.6 tūkst. EUR.
-
gada 22. martā Hansamatrix paziņoja par izmaiņām vadībā, kuras plānots veikt 2021. gada otrā ceturkšņa laikā, ieceļot Sabiedrības operacionālo vadītāju un valdes locekli, Jāni Samu HansaMatrix valdes priekšsēdētāja amatā, pirms tam izpildot visas regulatīvās prasības. Hansamatrix dibinātājs Ilmārs Osmanis turpinās strauji attīstīt LightSpace Technologies kā tās dibinātājs un pašreizējais valdes priekšsēdētājs un paliks nozīmīgs Hansamatrix akcionārs, kā arī paredzams, ka Ilmārs Osmanis pievienosies Sabiedrības padomes sastāvam pēc tās plānotajām vēlēšanām Sabiedrības ikgadējā akcionāru sapulcē 2021. gada 26. maijā.
COVID-19 pandēmijas ietekme uz Sabiedrības saimniecisko darbību joprojām nav pilnībā zināma, un situācija joprojām attīstās. Atkarībā no koronavīrusa (COVID-19) pandēmijas ilguma un negatīvas ietekmes uz kopējo ekonomisko aktivitāti 2021. gadā, Koncerna rezultāti varētu būt negatīvi ietekmēti, radot likviditātes izaicinājumus un iespējamu aktīvu vērtības samazināšanos. Precīzu ietekmi uz grupas darbību 2021. gadā un turpmāk nav iespējams prognozēt.
Laikposmā kopš 2020. gada 31. decembra Sabiedrībai nav radušies zaudējumi no atzītās debitoru parādu vērtības samazināšanās, krājumu norakstīšanas un vērtspapīru/atvasināto finanšu instrumentu/preču atvasināto instrumentu patiesās vērtības samazināšanās.
Ilmārs Osmanis Vineta Grecka Valdes priekšsēdētājs Galvenā grāmatvede 2021. gada 26.aprīlī 2021. gada 26.aprīlī
Citi finanšu pārskata pielikumi
| 01.01.2020- | 01.04.2020- | 01.07.2020- | 01.10.2020- | 01.01.2020- | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | 30.06.2020 | 30.09.2020 | 31.12.2020 | 31.12.2020 | atšķirība | 2020 auditēts | |
| Ieņēmumi | 5 184 137 | 5 290 316 | 6 554 139 | 5 632 089 | 22 660 681 | (71 699) | 22 588 982 |
| EBITDA | 441 076 | 526 667 | 1 246 271 | 782 827 | 2 996 841 | 84 394 | 3 081 235 |
| Neto peļņa/zaudējumi | (435 145) | (382 581) | 330 139 | 19 550 | (468 037) | (83 575) | (551 612) |
47. Auditēto finanšu rezultātu atšķirības salīdzinājumā ar operatīvajiem finanšu rezultātiem.
Auditēto un operatīvo ieņēmumu atšķirība ir 71,6 tūkstoši EUR jeb 0,31%, ko veidoja nepabeigto ražojumu (NP) vērtību izmaiņas (samazinot ieņēmumus).
Auditētās un operatīvās EBITDA atšķirība ir 84,3 tūkstoši EUR jeb 2,92%, ko galvenokārt veidoja nepabeigto ražojumu (NP) vērtību izmaiņas (-71 699 EUR ietekme), izmaiņas apvienoto ienākumu pārskatā reklasificējot finanšu aktīvu uzkrājumus no pārējās saimnieciskās darbības izmaksām uz finanšu izmaksām (+38 533 EUR ietekme), un ar papildus nolietojuma piesakitīšanu, kas iekļauts nepabeigtās ražošanas produktu pašizmaksā (+95 552 EUR ietekme), un citi nelieli posteņi.
Auditēto un operatīvo neto zaudējumu starpība ir 83,6 tūkstoši EUR jeb 17,86%, ko galvenokārt veidoja pozitīvā ietekme, ko radīja izmaiņas SIA Lightspace Technologies zaudējumos, kas atzīti Hansamatrix peļņas/zaudējumu pārskatā (+200 893 EUR ietekme), un negatīvā ietekme, ko radīja papildus EIB konvertējamo garantijas vērtspapīru saistību patiesās vērtības pieaugums, kas atzīts Hansamatrix peļņas/zaudējumu pārskatā (-306 555 EUR ietekme), un citi nelieli posteņi.
48. Koriģētie ceturkšņa peļņas/zaudējumu pārskati 2020. gadam
Ņemot vērā to, ka auditētajos pārskatos uzņēmums ieņēmumos atzīst nepabeigto ražojumu (NR) gada beigu atlikumus, un ņemot vērā to, ka 2020. gada ceturkšņa finanšu rezultātos ir notikušas nelielas izmaiņas, uzņēmums šajā paziņojumā iekļauj koriģēto ceturkšņa peļņas/zaudējumu pārskata kopsavilkumu par 2020. gadu.
| 01.01.2020- | 01.04.2020- | 01.07.2020- | 01.10.2020- | 01.01.2020- | |
|---|---|---|---|---|---|
| 31.03.2020 EUR |
30.06.2020 EUR |
30.09.2020 EUR |
31.12.2020 EUR |
31.12.2020 EUR |
|
| Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem | 5 184 137 | 5 290 316 | 6 554 139 | 5 560 390 | 22 588 982 |
| Pārdošanas izmaksas | (4 851 058) | (4 906 471) | (5 565 824) | (4 692 890) | (20 016 243) |
| Bruto peļņa | 333 079 | 383 845 | 988 315 | 867 500 | 2 572 739 |
| Izplatīšanas izmaksas | (114 816) | (117 960) | (120 302) | (503 529) | (856 607) |
| Administratīvie izdevumi | (442 069) | (484 941) | (459 801) | (351 534) | (1 738 345) |
| Citi pamatdarbības ienākumi | 95 581 | 163 565 | 245 340 | 274 460 | 778 946 |
| Citi pamatdarbības izdevumi | (44 671) | (18 587) | (13 150) | 22 715 | (53 693) |
| Pamatdarbības peļņa | (172 896) | (74 078) | 640 402 | 309 612 | 703 040 |
| Zaudējumi no ieguldījumiem asociētajos uzņēmumos | (140 778) | (188 924) | (164 166) | 168 722 | (325 146) |
| Finanšu ienākumi | 2 558 | 2 559 | 2 587 | 2 586 | 10 290 |
| Finanšu izmaksas | (124 029) | (122 138) | (148 684) | (544 945) | (939 796) |
| Peļņa pirms nodokļiem | (435 145) | (382 581) | 330 139 | (64 025) | (551 612) |
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis | - | - | - | - | - |
| Pārskata perioda neto peļņa | (435 145) | (382 581) | 330 139 | (64 025) | (551 612) |
| Citi ienākumi, kas netiks pārklasificēti uz peļņu vai zaudējumiem turpmākajos periodos (atskaitot nodokli): |
- | - | - | - | - |
| Gada kopējie ienākumi bez nodokļiem | (435 145) | (382 581) | 330 139 | (64 025) | (551 612) |
| Peļņa, kas attiecināma uz: Mātesuzņēmuma pašu kapitāla turētāji Nekontrolējoša līdzdalība |
(434 609) (536) |
(382 161) (420) |
330 473 (334) |
(64 025) - |
(550 322) (1 290) |
| (435 145) | (382 581) | 330 139 | (64 025) | (551 612) | |
| EBITDA | 441 076 | 526 667 | 1 246 271 | 867 221 | 3 081 235 |
49. Koriģētie ceturkšņa peļņas/zaudējumu pārskati par 2019. gadu
Ņemot vērā to, ka auditētajos pārskatos uzņēmums ieņēmumos atzīst nepabeigto ražojumu (NR) gada beigu atlikumus, ņemot vērā to, ka 2019. gada ceturkšņa finanšu rezultātos ir notikušas nelielas izmaiņas, un ņemot vērā arī to, ka 4.ceturkšņa un 12 mēnešu operatīvajā finanšu pārskatā, kas publicēts, tika iekļauti nepareizi 2020. gada 4. ceturkšņa peļņas/zaudējumu pārskata skaitļi, uzņēmums šajā paziņojumā iekļauj koriģēto ceturkšņa peļņas/zaudējumu pārskata kopsavilkumu par 2019. gadu.
| 01.01.2019- | 01.04.2019- | 01.07.2019- | 01.10.2019- | 01.01.2019- | |
|---|---|---|---|---|---|
| 31.03.2019 | 30.06.2019 | 30.09.2019 | 31.12.2019 | 31.12.2019 | |
| EUR | EUR | EUR | EUR | EUR | |
| Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem | 5 907 883 | 5 973 344 | 6 118 110 | 6 611 278 | 24 610 615 |
| Pārdošanas izmaksas | (4 895 209) | (5 258 928) | (5 304 918) | (5 513 016) | (20 972 071) |
| Bruto peļņa | 1 012 674 | 714 416 | 813 192 | 1 098 262 | 3 638 544 |
| Izplatīšanas izmaksas | (131 642) | (123 654) | (127 096) | (442 330) | (824 722) |
| Administratīvie izdevumi | (434 816) | (443 643) | (439 532) | (487 644) | (1 805 635) |
| Citi pamatdarbības ienākumi | 67 050 | 178 158 | 122 630 | 52 508 | 420 346 |
| Citi pamatdarbības izdevumi | (43 894) | (35 618) | (93 031) | 59 727 | (112 816) |
| Pamatdarbības peļņa | 469 372 | 289 659 | 276 163 | 280 523 | 1 315 717 |
| Zaudējumi no ieguldījumiem asociētajos uzņēmumos | (168 845) | (228 877) | (177 804) | (47 676) | (623 202) |
| Finanšu ienākumi | 11 754 | 11 886 | 6 371 | 2 574 | 32 585 |
| Finanšu izmaksas | (111 685) | (127 144) | (133 152) | (126 937) | (498 918) |
| Peļņa pirms nodokļiem | 200 596 | (54 476) | (28 422) | 108 484 | 226 182 |
| Uzņēmumu ienākuma nodoklis | - | - | - | (18 294) | (18 294) |
| Pārskata perioda neto peļņa | 200 596 | (54 476) | (28 422) | 90 190 | 207 888 |
Citi ienākumi, kas netiks pārklasificēti uz peļņu vai zaudējumiem turpmākajos periodos (atskaitot nodokli):
| - | - | - | - | - | |
|---|---|---|---|---|---|
| Gada kopējie ienākumi bez nodokļiem | 200 596 | (54 476) | (28 422) | 90 190 | 207 888 |
| Peļņa, kas attiecināma uz: | |||||
| Mātesuzņēmuma pašu kapitāla turētāji | 200 596 | (54 476) | (28 422) | 96 792 | 214 490 |
| Nekontrolējoša līdzdalība | - | - | - | (6 602) | (6 602) |
| 200 596 | (54 476) | (28 422) | 90 190 | 207 888 | |
| EBITDA | 1 116 140 | 959 899 | 941 975 | 743 215 | 3 761 229 |
| ASR, definīcija, komponentes | Aprēķinā izmanto pagātnes vai nākotnes finanšu pārskatu |
ASR noderīgums | Koncerns izmanto ASR | |
|---|---|---|---|---|
| EBIT: Operatīvā peļņa | rādītājus Pagātnes |
Norāda uz uzņēmuma spēju radīt pietiekamu naudas plūsmu, lai gūtu peļņu, atmaksātu parādus, maksātu nodokļus un finansētu uzņēmējdarbību. |
Likviditātes kontrolei un pelnītspējas un naudas plūsmas novērtēšanai |
|
| EBIT rentabilitāte: EBIT/ ieņēmumi |
Pagātnes | Parāda to ieņēmumu īpatsvaru, kas ir pieejami, lai segtu ar pamatdarbību nesaistītas izmaksas. |
Rentabilitātes novērtēšanai | |
| EBITDA: Operatīvā peļņa + Nolietojums un amortizācija |
Pagātnes | Parāda saimnieciskās naudas plūsmas, pirms izmaiņās apgrozāmajos līdzekļos, orientējošo apmēru |
Likviditātes kontrolei un pelnītspējas un naudas plūsmas novērtēšanai |
|
| EBITDA rentabilitāte: EBITDA/ ieņēmumi |
Pagātnes | Norāda uz uzņēmuma spēju ģenerēt naudas plūsmu no |
Rentabilitātes novērtēšanai | |
| Normalizēta neto peļņa: Peļņa kurai atņemti vai pieskaitīti būtiskākie izdevumi vai ienākumi, kas nav saistīti ar faktiskiem naudas izdevumiem vai ienākumiem (izņemot nolietojumu).* |
Pagātnes | saimnieciskās darbības Norāda uz uzņēmuma pelnītspēju, nodrošinot labākas starp periodu salīdzināšanas iespējas. Tiek pielietots pēc nepieciešamības. |
Likviditātes kontrolei un pelnītspējas un naudas plūsmas novērtēšanai |
|
| P/E rādītājs: Akcijas cena / Normalizētā neto peļņa uz 1 akciju |
Pagātnes | Var tik izmantots secinājumu izdarīšanai vai Koncerna akcijas tirgus vērtība Nasdaq Riga ir pārvērtēta vai nenovērtēta, salīdzinājumā ar citām līdzīgām kompānijām, vai tirgus vidējo rādītāju |
Akciju relatīvās vērtības noteikšanai |
|
| Neto peļņas rentabilitāte: Normalizēta neto peļņa/ ieņēmumi |
Pagātnes | Norāda uz uzņēmuma spēju ģenerēt peļņu |
Rentabilitātes novērtēšanai | |
| ROA: Normalizēta neto peļņa/ Aktīvu kopsumma |
Pagātnes | Norāda cik efektīvi peļņas ģenerēšanai tiek izmantoti aktīvi |
Aktīvu rentabilitātes novērtēšanai |
|
| ROE: Normalizēta neto peļņa / Pašu kapitāls |
Pagātnes | Norāda cik efektīvi peļņas ģenerēšanai tiek izmantots |
Pašu kapitāla rentabilitātes novērtēšanai |
|
| Likviditātes rādītājs: Apgrozāmie līdzekļi/ Īstermiņa saistības |
Pagātnes | pašu kapitāls Norāda cik lielā mērā apgrozāmie līdzekļi sedz īstermiņa saistības |
Likviditātes novērtēšanai | |
| Ieguldītā kapitāla rentabilitāte (ROCE): Normalizēta neto peļņa / |
Pagātnes | Norāda cik efektīvi peļņas ģenerēšanai tiek izmantots ieguldītais kapitāls |
Ieguldītā kapitāla rentabilitātes novērtēšanai |
Alternatīvo snieguma rādītāju (ASR) definīcijas
(Aktīvu kopsumma-Īstermiņa saistības)
Saliktā ikgadējā pieauguma likme (CAGR): (Pēdējā perioda vērtība/Pirmā perioda vērtība)^(1/Periodu skaits)-1. Parāda kāda rādītāja izaugsmes vai samazinājuma konstantu gada % apmēru kādā periodā.
Pagātnes Norāda uz kāda finanšu rādītāja izaugsmes apmēru kādā laika posmā, pieņemot izaugsmi vienādā apmērā katra šī laika posma vienādajā periodā
Finanšu rādītāju dinamikas novērtēšanai