AI assistant
Global Cosmed S.A. — Audit Report / Information 2017
Apr 16, 2018
5626_rns_2018-04-16_4af3429a-1078-4aa6-a93d-6c1ec88d6ada.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Jednostkowe sprawozdanie finansowe
GLOBAL COSMED S.A.
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
obejmujące okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku oraz dane porównywalne
Radom, dn. 16 kwietnia 2018r.
SPIS TREŚCI
| I. WYBRANE DANE FINANSOWE 3 | |
|---|---|
| II. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 4 | |
| III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 5 | |
| IV. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 6 | |
| V. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 7 | |
| VI. INFORMACJE DODATKOWE O PRZYJĘTYCH ZASADACH RACHUNKOWOŚCI ORAZ INNE INFORMACJE | |
| OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2017 ROKU 8 | |
| 1. | INFORMACJE OGÓLNE O SPÓŁCE 8 |
| 2. | PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 14 |
| 3. | OPIS GŁÓWNYCH PRZYJĘTYCH ZASAD RACHUNKOWOŚCI 19 |
| 4. | SZACUNKI ZARZĄDU 33 |
| 5. | INNE INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE 35 |
| 6. | ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM 38 |
| 7. | INSTRUMENTY FINANSOWE 42 |
| 8. | PRZYCHODY I KOSZTY 45 |
| 9. | PODATEK DOCHODOWY 48 |
| 10. | ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ 50 |
| 11. | RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE 51 |
| 12. | NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE 53 |
| 13. | WARTOŚCI NIEMATERIALNE 53 |
| 14. | AKTYWA FINANSOWE, AKCJE I UDZIAŁY W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH 55 |
| 15. | NALEŻNOŚCI 58 |
| 16. | ZAPASY 59 |
| 17. | KAPITAŁY 60 |
| 18. | KREDYTY i POŻYCZKI 62 |
| 19. | REZERWY 65 |
| 20. | ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW, POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA I INNE PASYWA 66 |
| 21. | ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO 68 |
| 22. | TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI 69 |
| 23. | POZYCJE WARUNKOWE I ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU 73 |
| 24. | ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZY 75 |
I. WYBRANE DANE FINANSOWE
Wybrane dane dotyczące sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów
| tys. PLN | tys. EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 |
| Przychody ze sprzedaży | 198 633 | 207 118 | 46 796 | 47 334 |
| Koszt w łasny sprzedanych w yrobów |
(128 914) | (70 199) | (30 371) | (16 043) |
| Koszty sprzedanych tow arów i materiałów |
(45 872) | (95 448) | (10 807) | (21 813) |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | (14 615) | (3 669) | (3 443) | (838) |
| EBITDA* | (8 401) | (390) | (1 979) | (89) |
| Zysk (strata) brutto | (57 029) | (5 403) | (13 435) | (1 235) |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuow anej |
(58 497) | (5 030) | (13 781) | (1 150) |
| Całkowite dochody ogółem | (58 497) | (5 030) | (13 781) | (1 150) |
| Średnia w ażona akcji zw ykłych |
86 152 798 | 78 852 637 | 86 152 798 | 78 852 637 |
| Wartość księgow a na akcję (zł/euro) |
2,57 | 3,39 | 0,62 | 0,77 |
| Zysk (strata) netto na akcję (zł/euro) | (0,68) | (0,06) | (0,16) | (0,01) |
* zysk (strata) na działalności operacyjnej + amortyzacja
Wybrane dane dotyczące sprawozdania z sytuacji finansowej
| Wybrane dane dotyczące sprawozdania z sytuacji finansowej | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | tys. PLN | tys. EUR | |||
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||
| Rzeczow e aktyw a trw ałe |
111 612 | 62 292 | 26 760 | 14 080 | |
| Nieruchomości inw estycyjne |
- | - | - | - | |
| Wartości niematerialne | 7 065 | 935 | 1 694 | 211 | |
| Akcje i udziały w jednostkach pow iązanych |
162 007 | 222 699 | 38 842 | 50 339 | |
| Aktyw a z tytułu odroczonego podatku dochodow ego |
1 482 | 1 101 | 355 | 249 | |
| Aktywa trwałe | 282 166 | 287 027 | 67 651 | 64 880 | |
| Zapasy | 25 028 | 16 256 | 6 001 | 3 675 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług |
34 541 | 44 492 | 8 281 | 10 057 | |
| Inne aktyw a i pozostałe należności któtkoterminow e |
3 716 | 5 549 | 891 | 1 254 | |
| Środki pieniężne i ich ekw iw alenty |
2 636 | 5 029 | 632 | 1 137 | |
| Aktywa obrotowe razem | 65 921 | 71 326 | 15 805 | 16 123 | |
| AKTYWA RAZEM | 348 087 | 358 353 | 83 456 | 81 002 | |
| Kapitał w łasny |
221 452 | 266 990 | 53 095 | 60 350 | |
| Zobow iązania długoterminow e |
37 586 | 35 771 | 9 011 | 8 086 | |
| Zobow iązania krótkoterminow e |
89 049 | 55 592 | 21 350 | 12 566 | |
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA RAZEM | 348 087 | 358 353 | 83 456 | 81 002 |
Przeliczenie wybranych danych finansowych
Wybrane dane finansowe za okres 1.01.2017 - 31.12.2017 roku i okres 1.01.2016 - 31.12.2016 roku zostały przeliczone na EURO wg następujących zasad:
I. Poszczególne pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej – wg kursu średniego NBP obowiązującego na ostatni dzień okresu bilansowego:
kurs na 31.12.2017 roku wynosił za 1 EUR - 4,1709
kurs na 31.12.2016 roku wynosił za 1 EUR - 4,4240
II. Poszczególne pozycje sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych – wg średnich kursów stanowiących średnią arytmetyczną kursów ogłoszonych przez NBP na ostatni dzień każdego miesiąca roku:
Średnia arytmetyczna średnich kursów na 31.12.2017 roku wyniosła: 4,2447
Średnia arytmetyczna średnich kursów na 31.12.2016 roku wyniosła: 4,3757
II. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| NOTA | 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|---|
| NR | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| I. RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT a. Działalność kontynuowana |
|||
| Przychody ze sprzedaży | 8.1,8.4 | 198 633 | 207 118 |
| Przychody ze sprzedaży | 198 633 | 207 118 | |
| Zmiana stanu produktów | 8.2 | 6 120 | (1 414) |
| Amortyzacja | 8.2 | (6 214) | (3 279) |
| Zużycie surow ców i materiałów |
8.2 | (114 703) | (64 177) |
| Usługi obce | 8.2 | (18 849) | (23 084) |
| Podatki i opłaty | 8.2 | (1 140) | (430) |
| Koszty św iadczeń pracow niczych Pozostałe koszty rodzajow e |
8.3 8.2 |
(25 668) (2 999) |
(13 515) (6 765) |
| Wartość sprzedanych tow arów i materiałów |
8.2 | (45 872) | (95 448) |
| Razem koszty działalności operacyjnej | (215 445) | (206 698) | |
| Zysk (strata) ze sprzedaży | (10 692) | (994) | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 8.6 | 3 188 | 720 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 8.7 | (7 111) | (3 395) |
| Zysk (strata) z działaności operacyjnej | (14 615) | (3 669) | |
| Przychody finansow e |
8.8 | 160 | 81 |
| Koszty finansow e |
8.9 | (42 574) | (1 815) |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | (57 029) | (5 403) | |
| Podatek dochodow y |
9 | (1 468) | 373 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | (58 497) | (5 030) | |
| b. Działalność zaniechana | |||
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | |
| ZYSK (STRATA) NETTO | (58 497) | (5 030) | |
| II. Całkowite dochody netto za rok obrotowy | |||
| Składniki, które nie zostaną przeniesione w późniejszych | (223) | - | |
| okresach do rachunku zysków i strat – zyski aktuarialne | |||
| Składniki, które mogą zostać przeniesione | - | - | |
| w późniejszych okresach do rachunku zysków i strat Zabezpieczenie przepływów pieniężnych |
- | - | |
| podatek dochodowy dotyczący składników, które mogą | |||
| zostać przeniesione w późniejszych okresach | - | - | |
| II. CAŁKOWITE DOCHODY OGÓŁEM | (58 720) | (5 030) | |
| NOTA NR |
01.01.2017- 31.12.2017 |
01.01.2016- 31.12.2016 |
|
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 10 | 86 152 798 | 78 852 637 |
| Rozwodniona liczba akcji zwykłych | 10 | 86 152 798 | 78 852 637 |
| Zysk (strata) przypadająca akcjonariuszom: | (58 720) | (5 030) | |
| Zysk (strata) na jedną akcję z działalności | |||
| kontynuowanej i zaniechanej (w zł na jedną akcję): | |||
| Zw ykły Rozw odniony |
(0,68) (0,68) |
(0,06) (0,06) |
|
III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| NOTA NR |
31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe | |||
| Rzeczow e aktyw a trw ałe |
11 | 111 612 | 62 292 |
| Nieruchomości inw estycyjne |
12 | 0 | 0 |
| Wartości niematerialne | 13 | 7 065 | 935 |
| Akcje i udziały w jednostkach pow iązanych |
14.1 | 162 007 | 222 699 |
| Aktyw a z tytułu odroczonego podatku dochodow ego |
9 | 1 482 | 1 101 |
| Aktywa trwałe razem | 282 166 | 287 027 | |
| Aktywa obrotowe | |||
| Zapasy | 16 | 25 028 | 16 256 |
| Należności z tytułu dostaw i usług |
15.1 | 34 541 | 44 492 |
| Należności z tytułu podatku dochodow ego od osób praw nych |
10 | 0 | 712 |
| Inne aktyw a i pozostałe należności krótkoterminow e |
15.2 | 3 716 | 4 837 |
| Środki pieniężne i ich ekw iw alenty |
14.2 | 2 636 | 5 029 |
| Aktywa obrotowe razem | 65 921 | 71 326 | |
| Aktywa razem | 348 087 | 358 353 |
| NOTA NR |
31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| PASYWA | |||
| Kapitał własny | |||
| Kapitał zakładow y |
17.1 | 86 326 | 86 076 |
| Kapitał zapasow y |
17.2 | 165 431 | 164 696 |
| Kapitały rezerw ow e |
17.2 | 28 415 | 19 745 |
| Zyski zatrzymane z lat ubiegłych | 17.2 | (223) | 1 503 |
| Zysk (strata) netto roku bieżącego | 17.2 | (58 497) | (5 030) |
| Razem kapitał własny | 221 452 | 266 990 | |
| Zobowiązania długoterminowe | |||
| Kredyty i pożyczki otrzymane oraz dłużne papiery w artościow e |
18 | 28 293 | 32 830 |
| Zobow iązania z tytułu leasingu finansow ego |
21 | 2 447 | 1 308 |
| Rezerw y na św iadczenia pracow nicze długoterminow e |
19 | 945 | 440 |
| Rezerw a z tytułu odroczonego podatku dochodow ego |
10 | 5 901 | 1 193 |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 37 586 | 35 771 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Kredyty i pożyczki otrzymane oraz dłużne papiery w artościow e |
18 | 34 095 | 22 130 |
| Zobow iązania z tytułu leasingu finansow ego |
21 | 1 543 | 923 |
| Rezerw y na św iadczenia pracow nicze krótkoterminow e |
19 | 1 054 | 435 |
| Zobow iązania z tytułu dostaw i usług |
20.1 | 42 427 | 28 821 |
| Pozostałe zobow iązania |
20.2 | 3 958 | 2 542 |
| Inne pasyw a |
20.3 | 5 972 | 741 |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 89 049 | 55 592 | |
| Zobowiązania razem | 126 635 | 91 363 | |
| Pasywa razem | 348 087 | 358 353 |
IV. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| NOTA NR |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
01.01.2016 - 31.12.2016 |
|
|---|---|---|---|
| tys PLN | tys PLN | ||
| Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
| Zysk brutto | (57 029) | (5 403) | |
| Korekty o pozycje: | |||
| Amortyzacja | 6 214 | 3 279 | |
| Odsetki i dyw idendy |
1 743 | 1 203 | |
| (Zysk)/strata na działalności inw estycyjnej |
6 | 292 | |
| Zmiana stanu należności | 5.1 | (25 274) | (24 006) |
| Zmiana stanu zapasów | 5.1 | (8 772) | (494) |
| Zmiana stanu zobow iązań |
5.1 | 51 368 | 37 257 |
| Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów |
5 231 | (63) | |
| Zmiana stanu rezerw | 5.1 | 901 | (259) |
| Podatek dochodow y zapłacony/zw rócony |
712 | (426) | |
| Inne korekty | 5.1 | (18 080) | (450) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | (42 980) | 10 930 | |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
| Sprzedaż rzeczow ych aktyw ów trw ałych i w artości niematerialnych |
266 | 352 | |
| Nabycie rzeczow ych aktyw ów trw ałych i w artości niematerialnych |
(4 957) | (11 293) | |
| Odpis udziału w artości w spółkach zależnych |
40 744 | - | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 36 053 | (10 941) | |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
| Wpływ y z tytułu odsetek |
- | 81 | |
| Wpływ y z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów |
12 236 | 44 080 | |
| Spłata pożyczek/kredytów | (4 808) | (39 608) | |
| Odsetki zapłacone | (1 743) | (1 284) | |
| Dyw idendy w ypłacone na rzecz w łaścicieli |
- | - | |
| Płatności zobow iązań z tyt. zakupu aktyw ów finansow ych |
(6) | - | |
| Płatności zobow iązań z tyt. leasingu finansow ego |
(1 145) | (978) | |
| Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 4 534 | 2 291 | |
| Przepływy pieniężne netto razem | (2 393) | 2 280 | |
| Zw iększenie netto stanu środków pieniężnych i ich ekw iw alentów |
5.1 | (2 393) | 2 280 |
| Środki pieniężne na początek okresu | 5 029 | 2 749 | |
| Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: | 2 636 | 5 029 | |
| O ograniczonej możliwości dysponowania | 17 | 3 |
V. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane z lat ubiegłych |
Wynik roku bieżącego |
Razem kapitał własny |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | 86 076 | 164 696 | 19 745 | 1 503 | (5 030) | 266 990 |
| Całkow ite dochody ogółem |
(58 497) | (58 497) | ||||
| Emisja akcji | 250 | 735 | 985 | |||
| Przeniesienie zysku netto na kapitał zapasow y/rezerw ow y |
(3 525) | (1 503) | 5 030 | 2 | ||
| Przeszacow anie rzeczow ego majątku trw ałego dotyczące przeniesienia ZCP |
12 195 | 12 195 | ||||
| Straty aktuarialne | (223) | (223) | ||||
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | 86 326 | 165 431 | 28 415 | (223) | (58 497) | 221 452 |
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane z lat ubiegłych |
Wynik roku bieżącego |
Razem kapitał własny |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Stan na 1 stycznia 2016 roku | 35 533 | 8 145 | 16 076 | 1 503 | 3 987 | 65 244 |
| Całkow ite dochody ogółem |
(5 030) | (5 030) | ||||
| Emisja akcji | 50 543 | 156 233 | 206 776 | |||
| Przeniesienie zysku netto na kapitał zapasow y/rezerw ow y |
318 | 3 669 | (3 987) | - | ||
| Stan na 31 grudnia 2016 roku | 86 076 | 164 696 | 19 745 | 1 503 | (5 030) | 266 990 |
VI. INFORMACJE DODATKOWE O PRZYJĘTYCH ZASADACH RACHUNKOWOŚCI ORAZ INNE INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2017 ROKU
1. INFORMACJE OGÓLNE O SPÓŁCE
1.1. Informacje ogólne o spółce
Global Cosmed Spółka Akcyjna z siedzibą w Radomiu przy ulicy Wielkopolskiej 3 powstała w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działającej pod firmą Global Cosmed Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Fabryki Kosmetyczne i Chemiczne w Radomiu w spółkę akcyjną pod firmą Global Cosmed Spółka Akcyjna Fabryka Kosmetyków. Wpis do Rejestru Handlowego Dział B Nr 737 został dokonany w dniu 1 września 1997r. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego został dokonany w dniu 3 października 2001 roku pod numerem KRS 0000049539 przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XXI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Spółka posiada następujący numer identyfikacji podatkowej NIP 796-006-93-71 oraz numer REGON 670990050. Zgodnie ze statutem Spółki przedmiotem działalności Spółki jest:
-
produkcja wyrobów kosmetycznych i toaletowych
-
sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków
- sprzedaż hurtowa wyrobów chemicznych
- produkcja mydła i detergentów, środków myjących i czyszczących.
1.2. Informacja o sprawozdaniu łącznym
Spółka nie posiada oddziałów sporządzających samodzielne sprawozdania finansowe.
1.3. Czas trwania Spółki
Czas trwania działalności Spółki nie jest ograniczony. Spółka prowadzi działalność od 1990 roku.
1.4. Informacja na temat zatwierdzenia sprawozdania
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd Global Cosmed SA do publikacji w dniu 16 kwietnia 2018 roku.
1.5. Skład organów Spółki
Zarząd
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Zarząd Global Cosmed S.A. składał się z następujących osób:
- Andreas Mielimonka Prezes Zarządu
- Magdalena Anita Mielimonka Wiceprezes Zarządu
- Paweł Szymonik Członek Zarządu
- Arthur Rafael Mielimonka Członek Zarządu
Na dzień 31 grudnia 2016 roku Zarząd Global Cosmed S.A. składał się z następujących osób:
- Andreas Mielimonka Prezes Zarządu
- Magdalena Anita Mazur (obecnie Mielimonka) Wiceprezes Zarządu
- Paweł Szymonik Członek Zarządu
W okresie od 1 stycznia 2017 roku do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania wystąpiły poniższe zmiany w składzie Zarządu Spółki:
Rada Nadzorcza Spółki, w dniu 30 czerwca 2017 r., podjęła uchwałę o powołaniu, od dnia 30 czerwca 2017 roku, Pana Arthura Rafaela Mielimonki do Zarządu Spółki i powierzeniu mu funkcji Członka jej Zarządu.
Rada Nadzorcza
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Rada Nadzorcza Global Cosmed S.A. składała się z następujących osób:
- Aleksandra Gawrońska Przewodnicząca Rady Nadzorczej
- Jolanta Kubicka Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
- Maciej Ujazdowski Członek Rady Nadzorczej
- Michał Okoniewski Członek Rady Nadzorczej
- Marian Sułek Członek Rady Nadzorczej.
W okresie od 1 stycznia 2017 roku do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania wystąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki Global Cosmed S.A.
W dniu 6 marca 2017 r., Pan Tomasz Wasilewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Spółki ze skutkiem natychmiastowym. Rada Nadzorcza Spółki, w związku z rezygnacją Pana Tomasza Wasilewskiego z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej, podjęła w dniu 20 marca 2017 roku, uchwałę o uzupełnieniu składu Rady Nadzorczej i powołaniu (dokooptowaniu) z dniem 20 marca 2017 r. do składu Rady Nadzorczej Pana Arthura Mielimonkę i powierzeniu mu funkcji Członka Rady Nadzorczej. W dniu 28 czerwca 2017 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie odwołało ze składu Rady Nadzorczej Spółki Pana Mariana Stanisława Wittenbecka, który pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki, oraz Pana Arthura Mielimonkę, który pełnił funkcję Członka Rady Nadzorczej Spółki. W tym samym dniu, Zwyczajne Walne Zgromadzenie powołało w skład Rady Nadzorczej Spółki Panią Aleksandrę Gawrońską do pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki, oraz Pana Miłosza Mariusza Wojszko do pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Spółki. W dniu 31 października 2017r. Pan Miłosz Mariusz Wojszko złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Spółki, ze skutkiem natychmiastowym. Jednocześnie Zarząd Spółki poinformował, iż Rada Nadzorcza Spółki, w związku z rezygnacją Pana Miłosza Mariusza Wojszko z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej, podjęła w dniu 31 października 2017 roku, uchwałę o uzupełnieniu składu Rady Nadzorczej i powołaniu (dokooptowaniu), z dniem 01 listopada 2017 r., do składu Rady Nadzorczej, Pana Michała Okoniewskiego i powierzeniu mu funkcji Członka Rady Nadzorczej.
Składa Rady Nadzorczej nie uległ zmianie na dzień podpisania i publikacji niniejszego rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego.
Prokurenci
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Spółka posiadała także następujące osoby reprezentujące jako prokurentów i pełnomocników:
- Grażyna Łyżwińska prokura łączna od dnia 20 czerwca 2016 roku
- Krzysztof Matusiak prokura łączna od dnia 20 czerwca 2016 roku
- Sławomir Miętka prokura łączna od dnia 28 kwietnia 2017 roku
- Marian Wittenbeck prokura łączna od 29 czerwca 2017 roku
- Dorota Krużel prokura łączna od 29 czerwca 2017 roku.
W dniu 28 kwietnia 2017r. Zarząd Spółki podjął uchwałę o odwołaniu prokury udzielonej Pani Urszuli Matrackiej. Zarazem Zarząd Spółki podjął uchwałę o udzieleniu prokury łącznej Panu Sławomirowi Miętce. Zarząd Global Cosmed S.A. w dniu 29.06.2017 r. podjął uchwały o udzieleniu prokury łącznej Panu Marianowi Stanisławowi Wittenbeckowi oraz Pani Dorocie Krużel.
Komitet Audytu
W dniu 3 listopada 2017 Rada Nadzorcza Spółki działając na podstawie art. 128 ust. 1 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym z dnia 11 maja 2017 powołała Komitet Audytu, który spełnia kryteria niezależności oraz pozostałe wymagania określone w art. 128 ust. 1 i art. 129 ust. 1, 3, 5 i 6 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, tj. przynajmniej jeden członek komitetu audytu posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych, przynajmniej jeden członek komitetu audytu posiada wiedzę i umiejętności z zakresu branży w której działa Spółka lub poszczególni członkowie w określonych zakresach posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu tej branży, większość członków komitetu audytu, w tym jego przewodniczący, jest niezależna od Spółki. Dotychczas zadania Komitetu Audytu wykonywała Rada Nadzorcza Spółki. Zgodnie z przyjętym Regulaminem Komitetu
Audytu Spółki, Członkowie Komitetu Audytu są powoływani przez Radę Nadzorczą spośród członków Rady Nadzorczej na okres jej kadencji.
Komitet Audytu na dzień 31 grudnia 2017 roku składał się z:
- Michał Okoniewski- Przewodniczący Komitetu Audytu
- Aleksandra Gawrońska Członek Komitetu Audytu
- Marian Sułek Członek Komitetu Audytu.
1.6. Struktura akcjonariatu Spółki
Według informacji posiadanych przez Spółkę, struktura akcjonariatu Global Cosmed S.A. na dzień sporządzenia sprawozdania przedstawiała się następująco:
| Nazwa akcjonariusza | Liczba akcji w szt. |
Liczba głosów na WZA |
Wartość nominalna akcji w PLN |
Udział w liczbie głosów na WZA |
|---|---|---|---|---|
| Andreas Mielimonka* | 42 429 796 | 42 429 796 | 42 429 796 | 41,0% |
| Blackwire Ventures sp. z o.o.* | 23 963 623 | 41 189 745 | 23 963 623 | 39,8% |
| Global Cosmed Group Management sp. z o.o. | ||||
| HoldCo sp. k. (dawniej: | 5 873 363 | 5 873 363 | 5 873 363 | 5,7% |
| GCG Investment sp. z o.o.)** | ||||
| Mielimonka Holding sp. z o.o.* | 2 997 625 | 2 997 625 | 2 997 625 | 2,9% |
| Pozostali | 11 061 679 | 11 061 679 | 11 061 679 | 10,7% |
| Razem | 86 326 086 | 103 552 208 | 86 326 086 | 100% |
| Razem | 86 326 086 | 103 552 208 | 86 326 086 | 100% |
|---|---|---|---|---|
| * podmioty kontrolowane przez Pana Andreasa Mielimonka | ||||
| Akcje tw orzące kapitał zakładow |
y na dzień 31.12.2017 oraz na dzień sporządzenia spraw | ozdania fianansow ego: |
||
| seria A* | 1 813 276 | 3 626 552 | 1 813 276 | 3,5% |
| seria B* | 15 412 846 | 30 825 692 | 15 412 846 | 29,8% |
| seria C | 7 253 104 | 7 253 104 | 7 253 104 | 7,0% |
| seria D | 6 254 085 | 6 254 085 | 6 254 085 | 6,0% |
| seria E | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 0,2% |
| seria F | 4 600 000 | 4 600 000 | 4 600 000 | 4,4% |
| seria G | 38 055 089 | 38 055 089 | 38 055 089 | 36,7% |
| seria H | 2 961 125 | 2 961 125 | 2 961 125 | 2,9% |
| seria I | 4 653 197 | 4 653 197 | 4 653 197 | 4,5% |
| seria J | 4 873 363 | 4 873 363 | 4 873 363 | 4,7% |
| seria K | 250 000 | 250 000 | 250 000 | 0,2% |
| seria L | 1 | 1 | 1 | 0,0% |
| Razem | 86 326 086 | 103 552 208 | 86 326 086 | 100% |
| *akcje uprzywilejowane w głosach na WZA | 17 226 122 | 34 452 244 |
W dniu 14 września 2016 roku Zarząd Global Cosmed S.A. podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procesu restrukturyzacji Grupy Kapitałowej Global Cosmed, polegającej na dokonaniu podziału spółki zależnej Global Cosmed Group S.A. ("Spółka Dzielona") poprzez przeniesienie części majątku Spółki Global Cosmed Group S.A. w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ("ZCP") na Spółkę Global Cosmed S.A. (podział przez wydzielenie). W ramach przeprowadzonego podziału spółki Global Cosmed Group S.A., na Spółkę Global Cosmed S.A. ("Spółka Przejmująca") została przeniesiona część obecnego przedsiębiorstwa spółki Global Cosmed Group S.A., tj. zakłady produkcyjne w Jaworze i Świętochłowicach.
W celu realizacji podziału kapitał zakładowy Spółki Przejmującej został podwyższony o kwotę 1,00 zł (jeden złoty) przez emisję 1 Akcji Emisji Podziałowej (seria L).
Akcja Emisji Podziałowej została przyznana Akcjonariuszowi Mniejszościowemu – Blackwire Ventures Sp. z o. o. z siedzibą w Radomiu.
W dniu 17 maja 2017 roku Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Global Cosmed S.A. z siedzibą w Radomiu, będącego wynikiem podziału Global Cosmed Group S.A. z siedzibą w Jaworze oraz związanego z nim wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Majątek, który w następstwie podziału spółki Global Cosmed Group S.A. oraz wydzielenia z niej ZCP został przeniesiony na Spółkę Przejmującą stanowił organizacyjnie, finansowo i personalnie wyodrębniony zespół składników niematerialnych i materialnych, jak również praw i zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Działalności Produkcyjnej, będących zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.
Jednocześnie majątek, który w następstwie Podziału pozostał w Spółce Dzielonej – tj. ADM (ADM – Administracja, Dystrybucja i Marketing – zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, która po przeprowadzeniu podziału pozostała w Spółce Dzielonej) - stanowi organizacyjnie, finansowo i personalnie wyodrębniony w ramach Spółki Dzielonej zespół składników niematerialnych i materialnych, jak również praw i zobowiązań związanych z działalnością Global Cosmed Group S.A., również będący zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa
w postaci ADM. Po Podziale Spółka Dzielona będzie kontynuować działalność prowadzoną w ramach ADM na dotychczasowych zasadach.
Z ekonomicznego oraz strategicznego punktu widzenia polegał on na przeniesieniu na Global Cosmed S.A. (w ramach ZCP) Działalności Produkcyjnej Global Cosmed Group S.A. przy jednoczesnym pozostawieniu w Global Cosmed Group S.A. (w ramach ADM) odrębnej działalności obejmującej zarządzanie dystrybucją, marketingiem i rozwojem produktów brandowych. Jak już wskazano, zarówno ZCP jak i ADM stanowią organizacyjnie, finansowo i personalnie wyodrębnione w ramach Spółki Dzielonej zespoły składników niematerialnych i materialnych, jak również praw i zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej odpowiednio w zakresach wskazanych powyżej.
| Zestawienie aktywów i pasywów ZCP | KPLN |
|---|---|
| Środki trwałe | 53 990 |
| Przeszacowanie środków trwałych | -15 055 |
| Wartości niematerialne | 79 |
| Zapasy | 9 716 |
| Odpis aktualizujący zapasy | -192 |
| Należności handlowe | 9 861 |
| Zobowiązania handlowe | -32 876 |
| Przychody rozliczane w czasie - pozostałe pasywa | -5 574 |
| Wartość aktywów netto wniesionych jako ZCP | -19 948 |
Wartość przejętych aktywów i pasywów "ZCP"
Przejęcie ZCP zostało zakwalifikowane jako przejęcie pod wspólną kontrolą. W wyniku przejęcia ZCP wartość aktywów i pasywów Global Cosmed S.A. została powiększona o odpowiednie pozycje aktywów i pasywów wyceniane w wartościach księgowych na dzień przejęcia.
Wartość aktywów netto wniesionych jako ZCP w kwocie 19 948 tys. złotych pomniejszyła w jednostkowym sprawozdaniu finansowym spółki Global Cosmed S.A. wartość posiadanych akcji w Global Cosmed Group S.A. (akcje w jednostce zależnej wyceniane w koszcie zgodnie z par. 10 Mar 17, skorygowane o wartość przejętych aktywów netto), natomiast w księgach spółki Global Cosmed Group S.A. pomniejszyła wartość kapitału zakładowego (-30.583 tys. PLN), skorygowanego o wartość przeniesionych aktywów netto, pozostała część została odniesiona na kapitał rezerwowy (10.635 tys. PLN).
W dniu 21 kwietnia 2017r. Philippe Dahmen sprzedał swoje udziały (10%) w spółce Global Cosmed International GmbH, spółce Global Cosmed Group GmbH za 100.000 PLN.
W dniu 05.05.2017 nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Global Cosmed S.A. z 86 076 085,00 zł do 86 326 085,00 zł tj. o 250 000,00 zł, w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego, w związku z nabyciem praw do akcji przez osoby uprawnione w związku z Programem Motywacyjnym akcjonariusze objęli 250 000 akcji zwykłych na okaziciela serii K w GC.
Spółka dokonała zgłoszenia do sądu rejestrowego wykazu akcji objętych, celem uaktualnienia wpisu kapitału zakładowego. Sąd rejestrowy zarejestrował podwyższenie kapitału zakładowego w dniu 11 września 2017 roku.
W dniu 5 maja 2017 roku Global Cosmed S.A. otrzymała od Wiceprezes Zarządu Global Cosmed S.A., Pani Magdaleny Anity Mazur (obecnie Mielimonka), powiadomienie o dokonaniu transakcji objęcia 80.000 Akcji serii K w ramach realizacji Programu Motywacyjnego.
W dniu 5 maja 2017 roku Członek Rady Nadzorczej, Pani Aleksandra Gawrońska, w wyniku warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego, objęła 50.000 akcji zwykłych serii K.
W dniu 13 października 2017 roku Prezes Zarządu Global Cosmed S.A, Pan Andreas Mielimonka, zbył na rzecz Mielimonka Holding sp. z o.o. (dawniej: Global Cosmed Group Management spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.) 36.500 akcji zwykłych serii G.
W dniu 29 grudnia 2017 roku Prezes Zarządu Global Cosmed S.A., Pan Andreas Mielimonka, powiadomił o dokonaniu transakcji zbycia- umowy darowizny, 320 990 akcji zwykłych na okaziciela.
W tym samym dniu Członek Zarządu Global Cosmed S.A., Pan Arthur Rafael Mielimonka, powiadomił o dokonaniu transakcji nabycia - umowa darowizny, 107 330 akcji zwykłych na okaziciela.
1.7. Jednostki zależne
| Spółka dominująca | Wszystkie wyżej wymienione spółki zależne konsolidowane są metodą pełną. Nazwa jednostki zależnej |
Siedziba | Przedmiot działalności | Udział % w kapitale podstawowym na 31.12.2017r. |
Udział % w kapitale podstawowym na 31.12.2016r. |
|---|---|---|---|---|---|
| Global Cosmed S.A. | Global Cosmed domal GmbH | Stadtilm, Niemcy |
Produkcja w yrobów chemicznych i kosmetycznych, handel w yrobami chemicznymi |
100% | 100% |
| Global Cosmed S.A. | Domal Grundstűcksgesellschaft mbH | Stadtilm, Niemcy |
Nabyw anie, zarządzanie korzystanie, sprzedaż, w ynajem/dzierżaw a nieruchomości i budynków w e w łasnym lub cudzym imieniu jak rów nież nabyw anie udziałów w tym celu. |
100% | 100% |
| Global Cosmed S.A. | Global Cosmed Group S.A. | Jaw or, Polska |
Produkcja mydła i detergentów , środków myjących i czyszczących |
96,31%* | 100% |
| Global Cosmed Group S.A. | Brand Property sp. z o.o. | Radom, Polska |
Sprzedaż hurtow a w yrobów chemicznych, produkcja mydła i detergentów , środków myjących i czyszczących, sprzedaż hurtow a perfum i kosmetyków , sprzedaż hurtow a pozostałych maszyn i urządzeń, sprzedaż hurtow a niew yspecjalizow ana |
100% (GC S.A. posiada 96,31%* efektyw nego udziału przez GCG S.A.) |
100% (GC S.A. posiadała 100% efektyw nego udziału przez GCG S.A.) |
| Global Cosmed Group S.A. | Kret Brand Property sp. z o.o. sp. k. | Radom, Polska |
Dzierżaw a w łasności intelektualnej i podobnych produktów , z w yłączeniem prac chronionych praw em autorskim |
100% (GCG S.A. posiada 99,01% udziału bezpośrednio oraz 0,99% przez BP sp. z o.o.) (GC S.A. posiada 96,31%* efektyw nego udziału przez GCG.S.A.) |
100% (GCG S.A. posiadała 99,01% udziału bezpośrednio oraz 0,99% przez BP sp. z o.o.) (GC S.A. posiadała 100% efektyw nego udziału przez GCG.S.A.) |
| Global Cosmed Group S.A. | Sofin Brand Property sp. z o.o. sp.k. | Radom, Polska |
Dzierżaw a w łasności intelektualnej i podobnych produktów , z w yłączeniem prac chronionych praw em autorskim. |
100% (GCG S.A. posiada 98,75% udziału bezpośrednio oraz 1,25% przez BP sp. z o.o.) (GC S.A. posiada 96,31%* efektyw nego udziału przez GCG.S.A.) |
100% (GCG S.A. posiadała 98,75% udziału bezpośrednio oraz 1,25% przez BP sp. z o.o.) (GC S.A. posiadała 100%* efektyw nego udziału przez GCG.S.A.) |
| Global Cosmed Group S.A. | Global Cosmed Group GmbH | Hamburg, Niemcy |
Marketing, rozw ój i sprzedaż nie w ymagających zezw olenia produktów chemicznych i kosmetycznych w e w szystkich obszarach stosow ania. Dalszy najem i dzierżaw a jak rów nież tym podobne oddanie do użytkow ania pojazdów mechanicznych spółkom pow iązanym, utrzymyw anie i zarządzanie w łasnym majątkiem jak i udział w innych przedsiębiorstw ach w szelkiego rodzaju. |
100% (GC S.A. posiada 96,31%* efektyw nego udziału przez GCG S.A.) |
75% (GC S.A. posiadała 75% efektyw nego udziału przez GCG S.A.) |
| Global Cosmed Group GmbH | Global Cosmed GmbH | Hamburg, Niemcy |
Rozw ój i dystrybucja nie w ymagających zezw olenia produktów chemicznych w e w szystkich obszarach stosow ania. |
100% (GC S.A. posiada 96,31%* efektyw nego udziału przez GCG S.A.) |
100% (GC S.A. posiada 100% efektyw nego udziału przez GCG S.A.) |
| Global Cosmed Group GmbH | Global Cosmed International GmbH |
Hamburg, Niemcy |
Rozw ój i dystrybucja nie w ymagających zezw olenia produktów chemicznych w e w szystkich obszarach stosow ania. |
100% (GC S.A. posiada 96,31%* efektyw nego udziału przez GCG S.A.) 100% |
90% (GC S.A. posiadałą 67,5% efektyw nego udziału przez GCG S.A.) 100% |
| Global Cosmed International GmbH |
Global Cosmed Qingdao | Qingdao Chiny |
Rozw ój i dystrybucja nie w ymagających zezw olenia produktów chemicznych w e w szystkich obszarach stosow ania. |
(GC S.A. posiada 96,31%* efektyw nego udziału przez GCG S.A.) |
(GC S.A. posiadałą 67,5% efektyw nego udziału przez GCG S.A.) |
Zarząd Global Cosmed S.A. poinformował w dniu 18.12.2017r., że Global Cosmed Group S.A. z siedzibą w Jaworze, dokonała transakcji nabycia aktywów o znacznej wartości – 25 000 udziałów w Global Cosmed Group GmbH z siedzibą w Hamburgu, wpisanej do rejestru handlowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy (Handelsregister des Amtsgerichts) w Hamburgu pod numerem HRB 135527, stanowiących 25 procent jej kapitału zakładowego, o wartości nominalnej 1 euro każdy i łącznej wartości nominalnej wynoszącej 25 000 euro, po cenie nabycia 7.181.163 zł.
Do nabycia udziałów przez jednostkę zależną doszło na podstawie umowy o przeniesienie udziałów zawartej z dotychczasowym właścicielem tych udziałów – Arturem Rafaelem Mielimonka, Członkiem Zarządu Emitenta, w dniu 18.12.2017 r.
Przed zawarciem transakcji, Global Cosmed Group S.A. posiadała 75% udziałów w spółce Global Cosmed Group S.A. Po zawarciu transakcji posiada zaś 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki. Zarazem Global Cosmed Group GmbH posiada obecnie 100% udziałów w spółkach zależnych Global Cosmed GmbH z siedzibą w Hamburgu i Global Cosmed International GmbH z siedzibą w Hamburgu.
Udziały zostały nabyte w zamian za 3.478.568 nowo wyemitowanych akcji imiennych serii B w kapitale zakładowym Global Cosmed Group S.A., uprzywilejowanych w ten sposób, że na jedną akcję tej serii przypadają dwa głosy na walnym zgromadzeniu spółki, o wartości nominalnej 1,00 zł każda. Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego w Global Cosmed Group S.A., Pan Arthur Mielimonka będzie posiadał 3,69% akcji w kapitale zakładowym tej spółki. Do rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego na dzień publikacji sprawozdania jeszcze nie doszło.
Na bazie doświadczeń ostatniego roku, Emitent postanowił zmienić model dystrybucji na terenie Chin, koncentrując się na nawiązaniu współpracy z regionalnymi dystrybutorami i dostawie towarów bezpośrednio z Europy. W związku z tym dalsza działalność operacyjna Global Cosmed Qingdao nie będzie kontynuowana.
1.8. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji sprawozdań finansowych oraz zasady przyjęte do przeliczania danych finansowych
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą.
Dane w sprawozdaniu finansowym zostały wykazane w tysiącach złotych. Ewentualne różnice pomiędzy kwotami ogółem a sumą ich składników wynikają z zaokrągleń.
1.9. Kursy walut przyjęte do wyceny pozycji wyrażonych w walutach obcych oraz inflacja
| Okres zakończony 31.12.2017 |
Okres zakończony 31.12.2016 |
|
|---|---|---|
| Kurs w ymiany PLN do USD |
3,4813 | 4,1793 |
| Kurs w ymiany PLN do EUR |
4,1709 | 4,4240 |
| Kurs w ymiany PLN do CHF |
3,5672 | 4,1173 |
Wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za okres zakończony 31.12.2017 roku wyniósł 2,0% (dla porównania za rok zakończony 31.12.2016 roku wyniósł -0,6%).
1.10. Okres objęty sprawozdaniem
Prezentowane jednostkowe sprawozdanie finansowe obejmuje okres od dnia 01.01.2017 roku do dnia 31.12.2017 roku, a porównywalne dane finansowe i noty objaśniające obejmują okres od 01.01.2016 roku do 31.12.2016 roku.
2. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
2.1. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze Jednostkowe Sprawozdanie Finansowe za okres od 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2017 r. zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości ("MSR") oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej ("MSSF''). W zakresie nieuregulowanym powyższymi standardami niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych.
2.2. Założenie kontynuacji działalności
Jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości, w okresie co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego, tj. 31 grudnia 2017 roku. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego Zarząd Spółki nie przewiduje żadnych okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Spółkę.
Rok 2017 był drugim z kolei rokiem zakończonym stratą netto Spółki - strata netto w roku 2017 wyniosła 58.497 tys. PLN, a w roku 2016 – 5.030 tys. PLN. Wpływ na wysokość straty w 2017 roku miały następujące czynniki:
- utworzenie odpisu aktualizującego wartości udziałów 40.744 tys. PLN,
- koszty natury jednorazowej, związane głownie z nieefektywnościami powstałymi w ramach inwestycji uruchomionej na początku roku mieszalni półproduktów kosmetycznych,
- wzrost cen surowców, a co za tym idzie pogorszenie marży operacyjnej.
Dokonane odpisy mają charakter memoriałowy i nie będą miały wpływu na płynność finansową oraz bieżącą działalność operacyjną Global Cosmed S.A.
W ocenie Zarządu Spółki pogorszenie wyników w 2017 roku oraz osiągnięta strata nie stanowią zagrożenia dla dalszej kontynuacji działalności.
Zarząd podejmuje szereg działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej i płynnościowej spółki oraz wzrost rentowności:
Wśród tych działań należy wskazać renegocjowanie umów handlowych z dostawcami materiałów do produkcji oraz dostawcami usług (ograniczenia kosztów stałych ponoszonych przez Spółkę). Ponadto przeprowadzona została rewizja kontraktów handlowych w marce prywatnej owocująca uzyskaniem wyższych cen sprzedaży produktów, po części kompensujących podwyższone koszty wytworzenia.
Podjęto również działania dotyczące optymalizacji polityki zarządzania zapasami oraz automatyzacji procesu produkcyjnego mające na celu uniknięcia budowania nadmiernych zapasów i ponoszenia zbyt wysokich kosztów magazynowania zapasów surowcowych (dostawy materiałów pod dedykowane kontrakty). Według opublikowanej dnia 30 marca 2018 roku prognozy, dwudziestoprocentowe zwiększenie wykorzystania mocy produkcyjnych linii kosmetycznych implikuje poprawę całkowitej marżowości o 8% r./r. dzięki korzystniejszemu rozkładowi kosztów stałych.
W celu poprawy sytuacji płynnościowej Zarząd podjął działania polegające na skróceniu cyklu obrotu kapitału obrotowego (szybsze ściąganie należności). Ponadto, zarząd podjął działania mające na celu wydłużenie okresu kredytowania oraz restrukturyzację zadłużenia.
Zgodnie z przyjętą strategią, spółka będzie kontynuować przyjęty model operacyjny polegający na wykorzystaniu posiadanego potencjału produkcyjnego oraz dalszej intensyfikacji działań sprzedażowych poprzez spółki dystrybucyjne wchodzące w skład grupy. Działania te skupiają się na pozyskiwaniu nowych długoterminowych oraz wysokomarżowych kontraktów sprzedażowych do wiodących sieci detalicznych i drogerii. Prognoza przychodów na rok 2018, uwzględnia uzyskanie kolejnych kontraktów w segmencie marki prywatnej sieci handlowych. Sprzedaż produktów pod markami, będącymi własnością Global Cosmed wykazuje stabilny trend wzrostowy. Zarząd zakłada ośmioprocentowy wzrost na rynku lokalnym. Planujemy również osiągniecie znaczących wzrostów na rynkach zagranicznych. Prognozowana sprzedaż w Niemczech to 4 miliny euro, a w Chinach 700 tysięcy euro. Potencjał pozostałych rynków zagranicznych jest oceniany na 1 milion euro.
Założenie kontynuacji działalności Spółki uzależnione jest od powodzenia działań Zarządu opisanych powyżej. Wskazane uwarunkowania oraz pozyskane nowe kontrakty powinny przełożyć się na istotną poprawę sytuacji finansowej w 2018 roku.
2.3. Podstawa sporządzenia jednostkowego sprawozdania finansowego
Jednostkowe sprawozdanie finansowe Global Cosmed S.A. za okres 12 miesięcy, zakończony 31 grudnia 2017 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) zatwierdzonymi do stosowania w Unii Europejskiej.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe Global Cosmed S.A. zostało sporządzone w oparciu o regulacje rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa nie będącego państwem członkowskim. Format, podstawa oraz zakres sporządzenia sprawozdania finansowego jest zgodny z wymogami tego rozporządzenia.
Niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej Global Cosmed S.A. w dającej się przewidzieć przyszłości, gdyż nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie jej kontynuowania. Zostało ono sporządzone z zastosowaniem zasad wyceny aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego netto określonych na dzień bilansowy.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości zgodnych z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską (UE) i były obowiązujące na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, a w kwestiach nieuregulowanych zgodnie z Ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe, poza sprawozdaniem z przepływów pieniężnych, zostało sporządzone zgodnie z zasadą memoriału.
Prezentowane sprawozdanie finansowe odpowiada wszystkim wymogom MSSF przyjętym przez Unię Europejską, a także przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową na dzień 31.12.2017 roku, 31.12.2016 roku oraz wynik jej działalności i przepływy pieniężne za okres zakończony 31.12.2017 roku i 31.12.2016 roku. Jest także zgodne z wymogami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. Nr 33, poz. 259).
Zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za rok 2017 są spójne z zasadami zastosowanymi przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok poprzedni objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z koncepcją kosztu historycznego za wyjątkiem:
- rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych wycenianych według cen nabycia lub kosztów poniesionych na ich wytworzenie z uwzględnieniem odpisów amortyzacyjnych oraz ewentualnych odpisów z tytułu utraty wartości,
- inwestycji w jednostkach zależnych wycenianych według cen nabycia z uwzględnieniem ewentualnych odpisów z tytułu utraty wartości,
- środków pieniężnych wycenionych w wartości nominalnej;
- zobowiązań finansowych, w tym kredytów i pożyczek wycenianych według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
Sprawozdanie z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów
Sprawozdanie z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów obejmuje rachunek zysków i strat oraz inne całkowite dochody. Za podstawowy układ sprawozdawczy kosztów w rachunku zysków i strat przyjmuje się wariant porównawczy. Zysk lub strata jest łączną kwotą wynikającą z odjęcia kosztów od przychodów, z wyłączeniem składników innych całkowitych dochodów.
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej prezentuje się metodą pośrednią.
2.4. Dobrowolna zmiana zasad rachunkowości
Sporządzając niniejsze sprawozdanie finansowe, w stosunku do okresów poprzednich Spółka nie zmieniła dobrowolnie żadnych stosowanych uprzednio zasad rachunkowości.
2.5. Nowe standardy rachunkowości i interpretacje:
Standardy i interpretacje, jakie zostały już opublikowane i zatwierdzone przez UE
Następujące standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacje opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE wchodzą w życie po raz pierwszy w roku 2017:
- Zmiany do MSR 7 "Sprawozdanie z przepływów pieniężnych" Inicjatywa w odniesieniu do ujawnień zatwierdzone w UE w dniu 6 listopada 2017 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub po tej dacie).
- Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" Ujmowanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego od niezrealizowanych strat – zatwierdzone w UE w dniu 6 listopada 2017 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub po tej dacie). Zmiany do MSR 12 wyjaśniają sposób wykazywania aktywów z tytułu odroczonego podatku w związku z instrumentami dłużnymi wycenianymi w wartości godziwej.
W/w standardy, interpretacje i zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na dotychczas stosowaną politykę rachunkowości Spółki.
Standardy i interpretacje, jakie zostały już opublikowane i zatwierdzone przez UE, ale jeszcze nie weszły w życie
Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe Spółka nie zastosowała następujących standardów, zmian standardów i interpretacji, które zostały opublikowane przez RMSR i zatwierdzone do stosowania w UE, ale które nie weszły jeszcze w życie:
- MSSF 9 "Instrumenty finansowe" został wydany przez RMSR w dniu 24 lipca 2014 roku i jest standardem zastępującym MSR 39 "Instrumenty finansowe – ujmowanie i wycena". MSSF 9 określa wymogi w zakresie ujmowani i wyceny, utraty wartości, zaprzestania ujmowania oraz rachunkowości zabezpieczeń.
- Klasyfikacja i wycena MSSF 9 wprowadza nowe podejście do klasyfikacji aktywów finansowych, która uzależniona jest od charakterystyki przepływów pieniężnych oraz modelu biznesowego związanymi z danymi aktywami. Takie jednolite podejście oparte na zasadach zastępuje istniejące wymagania oparte na regułach zgodnie z MSR 39. Nowy model skutkuje również ujednoliceniem modelu utraty wartości w stosunku do wszystkich instrumentów finansowych.
- Utrata wartości MSSF 9 wprowadza nowy model utraty wartości ustalanej w oparciu o oczekiwane straty, który wymaga bieżącego uznawania oczekiwanych strat kredytowych. W szczególności, nowy standard wymaga, aby jednostki ujmowały oczekiwane strat kredytowe w momencie kiedy instrumenty finansowe są ujmowane po raz pierwszy oraz ujmowały wszelkie oczekiwane straty z całego okresu życia instrumentów w szybszy niż dotychczas sposób.
- Rachunkowość zabezpieczeń MSSF 9 wprowadza zreformowany model rachunkowości zabezpieczeń, z rozszerzonymi wymaganiami ujawnień o działalności zarządzania ryzykiem. Nowy model stanowi znaczącą zmianę rachunkowości zabezpieczeń, która ma na celu dostosowanie zasad rachunkowości do praktycznej działalności zarządzania ryzykiem.
- Własne ryzyko kredytowe MSSF 9 usuwa zmienność wyniku finansowego, powodowaną przez zmiany ryzyka kredytowego zobowiązań wyznaczonych do wyceny w wartości godziwej. Ta zmiana oznacza, że zyski na zobowiązaniach spowodowane pogorszeniem własnego ryzyka kredytowego jednostki nie są ujmowane w rachunku zysków i strat.
- MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" został wydany przez RMSR w dniu 28 maja 2014 roku (z dniem 11 września 2015 roku RMSR odroczyła datę wejścia w życie MSSF 15 na 1 stycznia 2018 roku a z dniem
12 kwietnia 2016 roku RMSR doprecyzowała ten standard). Standard ten określa, w jaki sposób i kiedy ujmuje się przychody, jak i wymaga dostarczenia bardziej szczegółowych ujawnień. Standard zastępuje MSR 18 "Przychody", MSR 11 "Umowy o usługę budowlaną" oraz wiele interpretacji związanych z ujmowaniem przychodów. Standard ma zastosowanie do prawie wszystkich umów z klientami (główne wyjątki dotyczą umów leasingowych, instrumentów finansowych oraz umów ubezpieczeniowych). Fundamentalną zasadą nowego standardu jest ujmowanie przychodów w taki sposób, aby odzwierciedlić transfer towarów lub usług na rzecz klientów oraz w takiej kwocie, które odzwierciedla wysokość wynagrodzenia (tj. płatność), do którego spółka spodziewa się uzyskać prawo w zamian za towary lub usługi. Standard dostarcza również wytyczne ujmowania transakcji, które nie były szczegółowo regulowane przez dotychczasowe standardy (np. przychody z usług czy modyfikacje umów) jak i dostarcza obszerniejsze wyjaśnienia na temat ujmowania umów wieloelementowych.
- MSSF 16 "Leasing" został wydany przez RMSR w dniu 13 stycznia 2016 roku. Zgodnie z MSSF 16 leasingobiorca ujmuje prawo do użytkowania składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania składnika aktywów jest traktowane podobnie jak inne aktywa niefinansowe i odpowiednio amortyzowane. Zobowiązania z tytułu leasingu wycenia się początkowo w wartości bieżącej opłat leasingowych płatnych w okresie leasingu, zdyskontowanej o stopę zawartą w leasingu, jeżeli jej ustalenie nie jest trudne. Jeżeli nie można łatwo określić tej stopy, leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową. W odniesieniu do klasyfikacji leasingu u leasingodawców, przeprowadza się ją tak samo jak zgodnie z MSR 17 – tj. jako leasing operacyjny lub finansowy. U leasingodawcy leasing jest klasyfikowany jako leasing finansowy, jeżeli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków z tytułu posiadania odnośnych aktywów. W przeciwnym przypadku leasing jest klasyfikowany jako leasing operacyjny. W leasingu finansowym leasingodawca rozpoznaje przychody finansowe przez okres leasingu, w oparciu o stałą okresową stopę zwrotu na inwestycji netto. Leasingodawca ujmuje płatności leasingu operacyjnego w przychody liniowo lub w inny systematyczny sposób, jeśli lepiej odzwierciedla wzór otrzymywania korzyści z wykorzystania odnośnych aktywów.
- Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" Zastosowanie MSSF 9 "Instrumenty finansowe" wraz z MSSF 4 "Instrumenty ubezpieczeniowe" – zatwierdzone w UE w dniu 3 listopada 2017 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie lub w momencie zastosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe" po raz pierwszy),
- Zmiany do MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" Wyjaśnienia do MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" – zatwierdzone w UE w dniu 31 października 2017 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie).
Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, zmian do standardów i interpretacji, które według stanu na dzień 20 marca 2018 r. nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):
- MSSF 14 "Odroczone salda z regulowanej działalności" (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14,
- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSSF 2 "Płatności na bazie akcji" Klasyfikacja oraz wycena płatności na bazie akcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe" Charakterystyka opcji przedpłaty z ujemną kompensatą (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),
- Zmiany do MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" -
Długoterminowe udziały w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie).
- Zmiany do MSR 40 "Nieruchomości inwestycyjne" Przeniesienia nieruchomości inwestycyjnych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do różnych standardów "Poprawki do MSSF (cykl 2014-2016)" dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 12 oraz MSR 28) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa (zmiany do MSSF 12 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub po tej dacie, a zmiany do MSSF 1 i MSR 28 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do różnych standardów "Poprawki do MSSF (cykl 2015-2017)" dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 3, MSSF 11, MSR 12 oraz MSR 23) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa (obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie),
- Interpretacja KIMSF 22 "Transakcje w walutach obcych i płatności zaliczkowe" (obowiązująca w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie),
- Interpretacja KIMSF 23 "Niepewność w zakresie rozliczania podatku dochodowego" (obowiązująca w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie).
Według szacunków Spółki, w/w standardy, interpretacje i zmiany do standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Spółkę na dzień bilansowy.
Jednocześnie nadal poza regulacjami przyjętymi przez UE pozostaje rachunkowość zabezpieczeń portfela aktywów i zobowiązań finansowych, których zasady nie zostały zatwierdzone do stosowania w UE.
Według szacunków Spółki zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń portfela aktywów lub zobowiązań finansowych według MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" nie miałoby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby przyjęte do stosowania na dzień bilansowy.
2.6. Zmiany prezentacji w jednostkowym sprawozdaniu finansowym:
W jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółka nie dokonywała zmian w jego prezentacji.
3. OPIS GŁÓWNYCH PRZYJĘTYCH ZASAD RACHUNKOWOŚCI
3.1. Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostka zamierza wykorzystywać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Nakłady na środki trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne.
Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Na dzień przejścia na Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej Spółka zastosowała wycenę budynków i budowli w wartości godziwej i stosuje tę wartość godziwą jako zakładany koszt ustalony na dzień przejścia, zgodnie z paragrafem 16 MSSF 1.
Amortyzację od tak ustalonych wartości ujmuje się w wyniku finansowym okresu.
Późniejsze nakłady na środek trwały zwiększają jego wartość księgową, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że jednostka uzyska z tego tytułu korzyści ekonomiczne, a koszt tego środka trwałego można wiarygodnie wycenić. Wszelkie pozostałe nakłady, a także wydatki na naprawę i konserwację, są odnoszone w wynik finansowy okresu, w którym zostały poniesione.
Środki trwałe w budowie, prezentowane są w sprawozdaniu finansowym po koszcie wytworzenia pomniejszonym o ujęte odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt wytworzenia obejmuje opłaty oraz dla odpowiednich aktywów, koszty finansowania zewnętrznego skapitalizowane zgodnie z MSR 23.
Amortyzacja dotycząca tych aktywów trwałych rozpoczyna się w momencie rozpoczęcia ich użytkowania, zgodnie z zasadami dotyczącymi pozostałych aktywów trwałych Spółki.
Amortyzację środków trwałych nalicza się metodą liniową w celu rozłożenia ich wartości początkowej pomniejszonej o wartość końcową, przez szacowane okresy ich użytkowania. Weryfikacji wartości końcowych i okresów użytkowania środków trwałych oraz stosownych korekt dokonuje się co najmniej na koniec każdego roku finansowego. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:
Budynki i budowle: od 10 do 40 lat
Maszyny i urządzenia: od 5 do 20 lat
Środki transportu: od 5 do 7 lat
Pozostałe środki trwałe: od 4 do 20 lat
Inwestycje w obcych środkach trwałych amortyzuje się przez okres trwania umowy najmu, nie dłużej jednak niż przez okres ich użytkowania.
Grunty własne nie podlegają amortyzacji.
Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie poddawane są testowi na utratę wartości jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla środków trwałych w budowie w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień bilansowy. Skutki utraty wartości środków trwałych oraz środków trwałych w budowie odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji rzeczowych aktywów trwałych określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w wyniku z działalności operacyjnej.
Na dzień bilansowy środki trwałe wyceniane są według kosztu pomniejszonego o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
3.2. Leasing
Umowy leasingu finansowego, na mocy których następuje przeniesienie na Spółkę zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania przedmiotu leasingu, są ujmowane w bilansie na dzień rozpoczęcia leasingu według niższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej środka trwałego stanowiącego przedmiot leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych. Minimalne opłaty leasingowe rozdziela się pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenie salda zobowiązania z tytułu leasingu w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek w stosunku do niespłaconego salda zobowiązania. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane w kosztach okresu, w którym je poniesiono.
Środki trwałe użytkowane na mocy umów leasingu finansowego są amortyzowane według takich samych zasad jak stosowane dla własnych aktywów. W sytuacji jednak gdy brak wystarczającej pewności, że spółka uzyska tytuł własności przed końcem okresu leasingu, wówczas dany składnik jest amortyzowany przez krótszy w dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu.
Umowy leasingowe zgodnie z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego.
Opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat metodą liniową przez okres trwania leasingu.
3.3. Nieruchomości inwestycyjne
Za nieruchomości inwestycyjne uznaje się nieruchomości (grunt, budynek lub część budynku albo oba te elementy), które Spółka jako właściciel lub leasingobiorca w leasingu finansowym traktuje jako źródło przychodów z czynszów i/lub są utrzymywane ze względu na spodziewany przyrost ich wartości. Nieruchomości inwestycyjne początkowo ujmowane są według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcji.
Po ujęciu początkowym nieruchomości te wycenia się w wartości godziwej na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są w wyniku finansowym okresu w którym powstały.
Nieruchomości inwestycyjne usuwane są w momencie ich zbycia lub w przypadku trwałego wycofania z użytkowania, jeżeli nie oczekuje się uzyskania w przyszłości żadnych korzyści wynikających z ich zbycia. Wszelkie zyski lub straty wynikające ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania nieruchomości inwestycyjnej stanowią różnicę między przychodami ze sprzedaży, a wartością bilansową i ujmowane są w wyniku finansowym okresu w którym dokonano takiej operacji.
3.4. Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów, nieposiadające postaci fizycznej, nad którymi Spółka sprawuje kontrolę i które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do Spółki.
Wartości niematerialne ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Na dzień bilansowy składniki wartości niematerialnych wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Do pozycji wartości niematerialnych Spółka zalicza także wydatki poniesione na nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu.
Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania podlegają amortyzacji.
Stosowana metoda amortyzacji odzwierciedla sposób konsumowania korzyści ekonomicznych ze składnika wartości niematerialnych przez Spółkę, przy czym, przy braku możliwości wiarygodnego określenia innego sposobu konsumowania tych korzyści stosuje się metodę liniową. Przyjętą metodę amortyzacji stosuje się w sposób ciągły w kolejnych okresach chyba, że nastąpiła zmiana oczekiwanego sposobu konsumowania korzyści ekonomicznych.
Okres użytkowania wartości niematerialnych i prawnych, w zależności od ich rodzaju jest ograniczony lub nieokreślony.
W przypadku gdy jest on ograniczony amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu i metody amortyzacji weryfikowane są na koniec roku obrotowego. Jeśli prognozowany okres użytkowania składnika aktywów różni się znacząco od poprzednich szacunków, dokonuje się zmiany okresu amortyzacji. W przypadku znaczącej zmiany oczekiwanego sposobu rozłożenia w czasie korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów, stosuje się inną metodę amortyzacji, aby odzwierciedlić tę zmianę. Powyższe operacje Spółka ujmuje jako zmiany szacunków księgowych i odnosi w rachunek zysków i strat w okresie, w którym ma miejsce zmiana szacunków. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące: Nabyte prawa wieczystego użytkowania: 40 lat
Licencje na oprogramowanie: od 2 lat do 5 lat Prawa majątkowe: 3 lata
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie podlegają amortyzacji, lecz poddawane są testowi na utratę ich wartości.
Wartości niematerialne poddawane są testowi na utratę wartości jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości. Skutki utraty wartości, wartości niematerialnych jak również ich amortyzacji odnoszone są w koszty działalności operacyjnej.
Wartości niematerialne utrzymywane na podstawie umowy leasingu finansowego amortyzuje się przez okres ich przewidywanego użytkowania ekonomicznego na takich samych zasadach jak aktywa własne, nie dłużej jednak niż okres trwania leasingu.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji wartości niematerialnych określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w wyniku finansowym okresu.
3.5. Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
Na dzień bilansowy Spółka dokonuje przeglądu wartości bilansowych posiadanego majątku trwałego i wartości niematerialnych w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależne od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Jeśli możliwe jest wskazanie wiarygodnej i jednolitej podstawy alokacji, składniki majątku trwałego Spółki alokowane są do poszczególnych ośrodków generujących przepływy pieniężne lub do najmniejszych grup ośrodków generujących takie przepływy, dla których można wyznaczyć wiarygodne i jednolite podstawy alokacji.
W przypadku wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania, test utraty wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo wtedy, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości.
Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako wyższa spośród dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta przed opodatkowaniem uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego składnika aktywów.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości bilansowej składnika aktywów (lub jednostki generującej przepływy pieniężne), wartość bilansową tego składnika lub jednostki pomniejsza się do wartości odzyskiwalnej. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie jako koszt okresu, w którym wystąpiła za wyjątkiem sytuacji, gdy składnik aktywów wykazywany był w wartości przeszacowanej (wówczas utrata wartości traktowana jest jako odwrócenie wcześniejszego przeszacowania).
3.6. Aktywa finansowe
Klasyfikacja aktywów finansowych zależy od charakteru i przeznaczenia aktywów finansowych, a określa się ją w momencie początkowego ujęcia, a następnie poddaje się ją weryfikacji na każdy dzień sprawozdawczy. Aktywa finansowe klasyfikuje się jako:
- aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
- inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności
- aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
- pożyczki i należności.
Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji tj. w dniu, w którym Spółka zobowiązuje się do nabycia lub sprzedaży składnika aktywów. Aktywa finansowe ujmuje się początkowo według
wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji w odniesieniu do wszystkich aktywów finansowych, których nie wycenia się w wartości godziwej, z zyskami lub stratami rozliczanymi przez wynik finansowy. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są rozpoznawane po wartości godziwej, a koszty transakcji ujmowane są w wyniku finansowym okresu.
Inwestycje wyłącza się z ksiąg rachunkowych, jeżeli prawa do otrzymywania przepływów pieniężnych z inwestycji wygasły lub zostały przeniesione i Spółka przekazała zasadniczo całe ryzyko i wszystkie korzyści z tytułu ich własności.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży i aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy wykazuje się po początkowym ujęciu według wartości godziwej.
Pożyczki i należności wycenia się według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Zrealizowane i niezrealizowane zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, łącznie z przychodami odsetkowymi i z tytułu dywidend, wykazuje się w okresie, w którym powstały.
Zmiany wartości godziwej pieniężnych oraz niepieniężnych papierów wartościowych zaliczonych do aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.
W razie sprzedaży papierów wartościowych zaliczonych do kategorii dostępnych do sprzedaży lub w przypadku utraty przez nie wartości, łączne dotychczasowe korekty do poziomu aktualnej wartości godziwej ujęte w pozostałych całkowitych dochodach wykazuje się w wyniku finansowym okresu jako zyski i straty na inwestycyjnych papierach wartościowych.
Odsetki z papierów wartościowych zaliczonych do kategorii dostępnych do sprzedaży, naliczone metodą efektywnej stopy procentowej, ujmuje się w wyniku finansowym okresu w przychodach inwestycyjnych, netto. Dywidendy z tytułu dostępnych do sprzedaży instrumentów kapitałowych ujmuje się w rachunku zysków i strat w pozostałych przychodach w momencie nabycia przez Spółkę prawa do otrzymania płatności.
Wartości godziwe notowanych inwestycji określa się na podstawie bieżących cen kupna. Jeżeli nie ma aktywnego rynku na dane aktywa finansowe (a także w odniesieniu do nienotowanych papierów wartościowych), Spółka ustala wartość godziwą przy pomocy innych technik wyceny. Obejmują one wykorzystanie niedawno zawartych transakcji, przeprowadzonych na warunkach rynkowych, odniesienie do innych instrumentów, które są zasadniczo takie same, analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych oraz modele wyceny opcji dostosowane do konkretnej sytuacji Spółki.
Inwestycje w jednostki zależne i stowarzyszone są wykazywane jako aktywa trwałe.
Stanowiące długoterminowe aktywa finansowe udziały i akcje w innych jednostkach są wyceniane w bilansie według cen nabycia pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty ich wartości. Skutki obniżenia wartości długoterminowych aktywów finansowych zalicza się do pozostałych kosztów finansowych .
3.7. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług ujmuje się początkowo według wartości godziwej. Spółka nie dyskontuje należności, których termin płatności przypada w okresie krótszym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego oraz jeśli efekt dyskontowania byłby nieistotny.
Należności z tytułu dostaw i usług zalicza się do aktywów obrotowych, z wyjątkiem pozycji, których okres wymagalności przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego. Wówczas zalicza się je do aktywów trwałych.
Wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego, gdy istnieją obiektywne dowody na to, że nie będzie można odzyskać całości należnych kwot.
Spółka tworzy odpisy aktualizujące wartość należności skierowanych na drogę postępowania sądowego, a także należności, dla których prawdopodobieństwo nieściągalności jest oceniane jako duże. Odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych zależnie od rodzaju należności, której dotyczy odpis aktualizujący.
Należności nieściągalne są odpisywane w koszty w momencie stwierdzenia ich nieściągalności. Spisanie lub umorzenie należności z powodu przedawnienia lub nieściągalności powoduje zmniejszenie odpisów aktualizujących utworzonych uprzednio dla tych należności. Należności umorzone lub spisane z powodu przedawnienia lub nieściągalności, dla których nie dokonano odpisów aktualizujących lub dokonano odpisów w niepełnej wysokości, zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych.
3.8. Inwestycje w jednostkach zależnych
Inwestycje w jednostkach zależnych to akcje i udziały podmiotów, w odniesieniu do których Spółka ma zdolność kontrolowania ich polityki finansowej i operacyjnej w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z ich działalności (wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie dywidend lub innych pożytków), co zwykle towarzyszy posiadaniu większości ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Zakłada się, że Spółka sprawuje kontrolę nad jednostką, jeżeli posiada bezpośrednio lub pośrednio ponad 50% głosów w jednostce, chyba że można w sposób oczywisty udowodnić że tak nie jest. Przy dokonywaniu oceny czy Spółka kontroluje daną jednostkę uwzględnia się istnienie i wpływ potencjalnych praw głosu, które w danej chwili można zrealizować lub zamienić.
Inwestycje w jednostkach zależnych nie zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży (bądź nie wchodzące w skład jednostki do zbycia zaklasyfikowanej jako przeznaczona do sprzedaży) ujmuje się w cenie nabycia skorygowanej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.
Cenę nabycia stanowi wartość godziwa na dzień wymiany aktywów wydanych, zobowiązań zaciągniętych lub wziętych na siebie oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez Spółkę w zamian za udziały lub akcje nabywanej jednostki zależnej powiększona o wszystkie koszty, które można bezpośrednio przypisać nabyciu udziałów lub akcji.
Z wyjątkiem inwestycji w jednostkach zależnych, jednostkach współkontrolowanych i jednostkach stowarzyszonych ujmowanych w cenie nabycia zgodnie z MSR 27 i MSR 28, aktywa i zobowiązania finansowe są ujmowane i wyceniane zgodnie z MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena".
Odpisy aktualizujące wartość inwestycji w spółkach zależnych ujmowane są w kosztach finansowych. W sytuacji ustania przesłanek wskazujących na utratę wartości posiadanych inwestycji w spółkach zależnych uprzednio utworzony odpis jest rozwiązywany (w całości lub części). Rozwiązanie odpisu aktualizującego ujmowane jest w przychodach finansowych.
3.9. Utrata wartości aktywów finansowych
Spółka na każdy dzień bilansowy dokonuje oceny istnienia przesłanek utraty wartości aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, utrzymywanych do terminu wymagalności, pożyczek i należności (w tym należności spornych). W razie zaistnienia okoliczności świadczących o utracie wartości tych aktywów Spółka szacuje wartość odzyskiwalną aktywów i dokonuje utworzenia ewentualnych odpisów aktualizujących. W sytuacji ustania przesłanek wskazujących na utratę wartości aktywów finansowych uprzednio utworzony odpis aktualizujący podlega stosownemu rozwiązaniu.
W przypadku niektórych kategorii aktywów finansowych, np. należności z tytułu dostaw i usług, poszczególne aktywa ocenione są indywidulanie pod kątem ich utraty wartości. Obiektywne dowody utraty wartości dla należności obejmują doświadczenie Spółki w procesie windykacji należności np. wzrost liczby nieterminowych płatności przekraczających 180 dni, a także obserwowalne zmiany w warunkach gospodarki krajowej czy lokalnej, które mają związek z przypadkami nieterminowych spłat należności.
W przypadku aktywów finansowych wykazywanych w zamortyzowanym koszcie, kwota odpisu z tytułu utraty wartości stanowi różnicę pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów, a bieżącą wartością szacunkowych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych w oparciu o pierwotną efektywną stopę procentową składnika aktywów finansowych.
3.10. Zapasy
Zapasy są aktywami, przeznaczonymi do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż oraz mające postać materiałów lub surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług. Zapasy obejmują materiały, towary, produkty gotowe oraz produkcję w toku.
Materiały i towary wycenia się pierwotnie w cenach nabycia. Na dzień bilansowy wycena materiałów i towarów odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny, tzn. kategorie te wyceniane są według ceny nabycia lub ceny sprzedaży możliwej do uzyskania w zależności od tego która z nich jest niższa.
Produkty gotowe oraz produkty w toku wycenia się pierwotnie na poziomie rzeczywistego kosztu wytworzenia. Na dzień bilansowy wycena produktów gotowych i produkcji w toku odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny.
Spółka tworzy odpis aktualizujący wartość zapasów, które utraciły swoją przydatność ekonomiczną (wartość zapasów uznanych po przeglądzie za zbędne) jak również zapasów, których cena nabycia lub koszt wytworzenia są wyższe od ceny sprzedaży możliwej do uzyskania.
Rozchód zapasów odbywa się według zasad szczegółowej identyfikacji w przypadku pozycji przeznaczonych na świadczenie konkretnych przedsięwzięć lub według metody FIFO dla pozostałych zapasów i odnoszony jest w koszt własny sprzedaży. Odpisy aktualizujące dotyczące zapasów, wynikające z ostrożnej wyceny oraz odpisy aktualizujące dla pozycji zalegających, odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne, odwrócenie odpisu wykazywane jest w pozostałych przychodach operacyjnych.
3.11. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz krótkoterminowe aktywa finansowe o dużej płynności, o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy, łatwo wymienialne na określone kwoty środków pieniężnych oraz narażone na nieznaczne ryzyko zmiany wartości.
Środki pieniężne wycenia się w ich wartości nominalnej. W przypadku środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, wartość nominalna obejmuje doliczone przez bank na dzień bilansowy odsetki, które stanowią przychody finansowe. Na dzień bilansowy środki pieniężne wyrażone w walutach obcych przeliczane są po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski (dalej: NBP). Ewentualne różnice między zastosowanym kursem NBP a kursem banku, z którego jednostka korzysta byłyby nieistotne. Różnice kursowe z wyceny środków pieniężnych zaliczane są do przychodów lub kosztów finansowych.
3.12. Kapitał własny
Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami statutu Spółki. W sprawozdaniu finansowym Spółki kapitał własny stanowią:
-
Kapitał zakładowy (akcyjny) według wartości nominalnej
-
Kapitał zapasowy, tworzony zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych
-
Kapitał rezerwowy - tworzony i wykorzystywany zgodnie ze statutem Spółki
-
Zyski zatrzymane, na które składa się niepodzielony zysk lub niepokryta strata z lat ubiegłych (skumulowane zyski/straty z lat ubiegłych)
-
Wynik finansowy bieżącego okresu obrotowego.
Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy wykazywany jest według wartości nominalnej, w wysokości zgodnej ze statutem Spółki oraz wpisem do rejestru sądowego.
Zadeklarowane, lecz niewniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wkłady na poczet kapitału. Należne wpłaty na poczet kapitału akcyjnego pomniejszają wartość kapitałów własnych jednostki.
Kapitał zakładowy wynika z objęcia udziałów i stanowi iloczyn ilości udziałów i wartości nominalnej jednego udziału.
Kapitał zapasowy -nadwyżka ze sprzedaży akcji (kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej)
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej przedstawia wartość godziwą kwot wpłaconych do Spółki przez akcjonariuszy powyżej wartości nominalnej wyemitowanych akcji. Nadwyżka ze sprzedaży akcji ujmowana jest w kapitale zapasowym.
Kapitał zapasowy (8%)
Zgodnie z polskim kodeksem spółek handlowych spółka akcyjna musi przeznaczać co najmniej 8% rocznego zysku netto na kapitał zapasowy, do czasu, kiedy osiągnie on wysokość jednej trzeciej kapitału zakładowego. Kapitał zapasowy tworzony w trybie 8% odpisu nie podlega dystrybucji akcjonariuszom, ale może być pomniejszony proporcjonalnie do obniżenia kapitału zakładowego. Niniejszy kapitał zapasowy może zostać wykorzystany do pokrycia poniesionych strat.
Kapitał rezerwowy tworzony jest i wykorzystywany zgodnie ze statutem Spółki.
W roku 2017 z kapitału rezerwowego, na podstawie uchwały akcjonariuszy, pokryta została część wypracowanej przez Spółkę straty netto w roku 2016.
Płatności realizowane w formie akcji
Płatności w formie akcji rozliczane w instrumentach kapitałowych na rzecz pracowników i innych osób świadczących podobne usługi wycenia się w wartości godziwej instrumentów kapitałowych na dzień ich przyznania.
3.13. Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Spółka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowania zewnętrznego.
Rezerwa na urlopy
Wyliczana jest na podstawie indywidualnych wynagrodzeń pracowników z uwzględnieniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne ponoszonych przez pracodawcę. Wysokość rezerwy podlega aktualizacji na dzień bilansowy. Rezerwy tworzy się w ciężar kosztów operacyjnych. Aktualizacja rezerwy na niewykorzystane urlopy została dokonana na podstawie wielkości przewidywanych wynagrodzeń pracowników oraz niewykorzystanych dni urlopowych na dzień 31.12.2017r. kalkulacje zostały przeprowadzone przez aktuariusza.
Rezerwa na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne
W Spółce prowadzony jest program wypłaty nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych. Wypłaty z powyższych tytułów ujmowane są w wyniku finansowym okresu w sposób umożliwiający rozłożenie kosztów nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych na cały okres zatrudnienia pracowników w Spółce. Koszty z tytułu ww. świadczeń są ustalane aktuarialną metodą wyceny prognozowanych uprawnień jednostkowych.
Rezerwa na nagrody jubileuszowe wykazywana jest w wartości bieżącej zobowiązań wynikających z wyliczeń aktuariusza. Saldo rezerw na odprawy emerytalne ujęte jest w wysokości zobowiązania netto, czyli po skorygowaniu o nieujęte zyski i straty aktuarialne oraz koszty przeszłego zatrudnienia (świadczenia, do których nie nabyto uprawnień).
Przy wyliczaniu rezerw na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne Spółka bierze pod uwagę m.in. prawdopodobieństwo rotacji i odejść na emeryturę, prognozowane wzrosty wynagrodzeń oraz odpowiednią stopę dyskonta.
Zyski i straty aktuarialne są ujmowane w całkowitych dochodach danego okresu sprawozdawczego.
Pozostałe rezerwy
Spółka może też tworzyć inne rezerwy na przyszłe prawdopodobne wydatki, związane z działalnością i funkcjonowaniem Spółki. Spółka weryfikuje stan rezerw na każdy dzień bilansowy w celu odzwierciedlenia bieżącego, najbardziej właściwego szacunku. Jeśli skutek zmiany wartości pieniądza w czasie jest istotny, Spółka dyskontuje wartość rezerw.
3.14. Pozostałe aktywa
Spółka prezentuje w pozostałych aktywach koszty, które zostały poniesione z góry, natomiast w całości lub części dotyczą kolejnych okresów. Zaliczane do aktywów czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów są następnie stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń odpisywane w ciężar odpowiednich kont wynikowych, aż do chwili kiedy na wynik zostaną przeniesione wszystkie koszty zaliczone uprzednio do aktywów. Czas i sposób rozliczenia uzależniony jest od charakteru rozliczanych kosztów.
Inne pasywa
Spółka prezentuje w innych pasywach rozliczenia międzyokresowe przychodów w celu zaliczenia tych przychodów do przyszłych okresów sprawozdawczych, w momencie, kiedy przychody te zostaną zrealizowane.
Rozliczenia międzyokresowe przychodów dotyczą otrzymanego dofinansowania. Wpływ środków finansowych z tytułu otrzymanego dofinansowania ewidencjonowany jest na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów. Zaliczone do te pozycji koszty są odnoszone w wynik równolegle do odpisów amortyzacyjnych środków trwałych sfinansowanych z dofinansowania, proporcjonalnie do wskaźnika udziału dotacji w sfinansowaniu nabycia środka trwałego.
3.15. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są zobowiązaniami przypadającymi do zapłaty za towary lub usługi, które zostały dostarczone/wykonane oraz zostały zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą.
Do pozostałych zobowiązań zaliczane są głównie zobowiązania wynikające z bieżącej działalności Spółki tj. z tytułu wynagrodzeń i innych bieżących świadczeń pracowniczych.
3.16. Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe obejmują zaciągnięte kredyty i pożyczki, inne rodzaje finansowania, kredyty na rachunkach bieżących, zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy okresu, zabezpieczające instrumenty pochodne, zobowiązania handlowe, zobowiązania wobec dostawców środków trwałych. Zobowiązania finansowe klasyfikuje się jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy albo jako pozostałe zobowiązania finansowe. Spółka wyksięgowuje zobowiązania finansowe wyłącznie wówczas, gdy odpowiednie zobowiązania zostaną wykonane, unieważnione lub gdy wygasną. Zobowiązania finansowe Spółka wycenia w zamortyzowanym koszcie w sytuacji gdy wartości wymagającej zapłaty wraz z należnymi odsetkami nie różni się istotnie od wyceny w zamortyzowanym koszcie, przyjmowana jest wartość w kwocie wymagającej zapłaty wraz z należnymi odsetkami.
Kredyty i pożyczki zalicza się do zobowiązań krótkoterminowych, chyba że Spółka posiada bezwarunkowe prawo do odroczenia spłaty zobowiązania o co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Instrumenty pochodne
Instrumenty pochodne ujmuje się w wartości godziwej na dzień zawarcia kontraktu, a następnie przeszacowuje do wartości godziwej na każdy dzień bilansowy. Wynikowy zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w rachunku zysków i strat. Instrumenty prezentuje się jako aktywa trwałe lub zobowiązania długoterminowe, jeśli okres pozostały do wymagalności instrumentu przekracza 12 miesięcy i nie przewiduje się, że zostanie on zrealizowany lub rozliczony w ciągu 12 miesięcy. Pozostałe instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa obrotowe lub zobowiązania krótkoterminowe.
Faktoring
Spółka korzysta z jednego typu umowy opartej o wykup wierzytelności przez stronę finansującą przed terminem jej płatności.
Faktoring pełny (bez regresu) lub dyskonto wierzytelności bez regresu, w ramach których następuje definitywny wykup wierzytelności (należności) przed terminem jej płatności w zamian za zapłatę prowizji i odsetek za okres od wykupu do terminu płatności, a strona finansująca nie ma prawa zażądać zwrotu wypłaconej ceny na podstawie zwrotnej cesji wykupionej wierzytelności, w sytuacji gdy dłużnik tej wierzytelności nie zapłaci w terminie płatności lub w maksymalnej dopuszczalnej zwłoce po terminie płatności. Wobec powyższego na dzień wykupu wierzytelności (należności) Spółka dokonuje jej rozliczenia z kwotą uzyskaną od strony finansującej z tytułu jej sprzedaży.
Faktoring niepełny (z regresem) lub dyskonto wierzytelności z regresem - zabezpieczone cesją praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wierzytelności - w ramach których następuje wykup wierzytelności (należności) przed terminem jej płatności w zamian za zapłatę prowizji i odsetek za okres od wykupu do terminu płatności (lub do dnia zapłaty), a strona finansująca ma prawo zażądać zwrotu wypłaconej ceny na podstawie zwrotnej cesji wykupionej wierzytelności w sytuacji, gdy dłużnik tej wierzytelności nie zapłaci w terminie płatności lub w maksymalnej dopuszczalnej zwłoce po terminie płatności. Z uwagi na dokonaną cesję praw do odszkodowania z polisy ubezpieczenia wykupionej wierzytelności (należności), strona finansująca jest w pierwszej kolejności uprawniona do zaspokojenia się z tej polisy na wypadek braku zapłaty przez dłużnika, bez wykonywania uprawnienia do zwrotnego regresu do Spółki. Wobec powyższego na dzień wykupu wierzytelności (należności) Spółka dokonuje jej rozliczenia z kwotą uzyskaną od strony finansującej z tytułu jej sprzedaży, natomiast od dnia wykupu wierzytelności do dnia w/w zapłaty kwota uzyskana od strony finansującej jest ujmowana jako inne zobowiązanie warunkowe (pozabilansowe) z tytułu factoringu (dyskonta wierzytelności).
3.17. Opodatkowanie podatkiem dochodowym
Podatek dochodowy jednostki obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową, jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości
w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe bądź ulgi podatkowe jakie Spółka może wykorzystać. Pozycja aktywów lub rezerwy na podatek odroczony nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu pierwotnego ujęcia wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne.
Podatek bieżący i odroczony wykazuje się w wyniku finansowym okresu, z wyjątkiem przypadku, gdy dotyczy on pozycji uznających lub obciążających bezpośrednio kapitał własny, bo wtedy także podatek jest odnoszony bezpośrednio w inne całkowite dochody w sprawozdaniu z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów.
3.18. Waluty obce
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Spółka prowadzi działalność tj. w walucie funkcjonalnej. Jednostkowe sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który stanowi walutę funkcjonalną i walutę prezentacji Spółki.
Na dzień bilansowy transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna przelicza się po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Ewentualne różnice między zastosowanym kursem NBP a kursem banku, z którego jednostka korzysta byłyby nieistotne.
3.19. Przychody ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży stanowią należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej. Są one wykazywane w wartości godziwej otrzymanej, bądź należnej zapłaty, po pomniejszeniu o rabaty, podatki związane ze sprzedażą (VAT, podatek akcyzowy) oraz inne obciążenia.
Sprzedaż towarów i produktów
Ujmowanie przychodów ze sprzedaży towarów jest dokonywane zgodnie z kryterium zdefiniowanym w MSR 18, a zwłaszcza z kwestią:
- przeniesienia na nabywcę znaczącego ryzyka i korzyści wynikających z prawa własności towarów
- przeniesieniu praw własności oraz efektywnej kontroli nad sprzedanymi towarami
- możliwości dokonania wiarygodnej wyceny kwoty przychodów
-
wystąpienia prawdopodobieństwa, że jednostka otrzyma korzyści ekonomiczne związane z transakcją
-
możliwości wiarygodnej wyceny kosztów poniesionych lub przewidywanych w związku z transakcją.
3.20. Pozostałe przychody operacyjne
Do pozostałych przychodów operacyjnych klasyfikowane są przychody i zyski nie związane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Spółki. Do tej kategorii zaliczają się np. zyski powstałe z tytułu sprzedaży aktywów trwałych, zyski z aktualizacji wyceny składników majątkowych, odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności, otrzymane odszkodowania, nadpłacone zobowiązania podatkowe z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych itd.
3.21. Dotacje rządowe
Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że Spółka spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje. Korzyści wynikające z otrzymania pożyczki rządowej poniżej oprocentowania rynkowego, traktowane są jako dotacje i mierzone są jako różnica pomiędzy wartością otrzymanej pożyczki i wartością godziwą pożyczki ustaloną z zastosowaniem odpowiedniej rynkowej stopy procentowej.
Dotacje których zasadniczym warunkiem jest nabycie lub wytworzenie przez Spółkę aktywów trwałych, ujmuje się w pozycji rozliczeń międzyokresowych i odnosi w wynik finansowy okresu systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów.
Pozostałe dotacje ujmowane są systematycznie w pozostałych przychodach operacyjnych, w okresie niezbędnym do skompensowania kosztów, które te dotacje miały w zamierzeniu kompensować. Dotacje należne jako rekompensata kosztów lub strat już poniesionych lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Spółki bez ponoszenia przyszłych kosztów ujmowane są w wyniku finansowym w okresie, w którym są należne.
Zasady właściwe dla rozliczenia dotacji do aktywów trwałych stosuje się także w przypadku transakcji nieodpłatnego otrzymania aktywów trwałych.
3.22. Przychody finansowe
Przychody finansowe stanowią przede wszystkim przychody związane z finansowaniem działalności Spółki, w tym zyski z tytułu różnic kursowych netto powstające wyłącznie na zobowiązaniach pochodzących ze źródeł finansowania działalności Spółki (pożyczki, kredyty, obligacje, leasing finansowy itp.).
Przychody z tytułu odsetek
Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco według czasu powstawania, poprzez odniesienie do kwoty niespłaconego jeszcze kapitału i przy uwzględnieniu efektywnej stopy oprocentowania, czyli stopy efektywnie dyskontującej przyszłe wpływy pieniężne szacowane na oczekiwany okres użytkowania danego składnika aktywów do wartości bilansowej netto tego składnika.
3.23. Koszty
Za koszty uznaje się uprawdopodobnione zmniejszenie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez właścicieli. Koszty ujmuje się w wyniku finansowym okresu na podstawie bezpośredniego związku pomiędzy poniesionymi kosztami, a osiągnięciem konkretnych przychodów, tzn. stosując zasadę współmierności, poprzez rachunek rozliczeń międzyokresowych kosztów czynnych i biernych. Rachunek kosztów prowadzony jest w układzie rodzajowym oraz w układzie miejsc powstawania kosztów, przy czym za podstawowy układ sprawozdawczy kosztów w sprawozdaniu z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów przyjmuje się wariant porównawczy.
3.24. Pozostałe koszty operacyjne
Kosztami okresu sprawozdawczego wpływającymi na wynik finansowy okresu są pozostałe koszty operacyjne i straty związane pośrednio z działalnością operacyjną. Do pozostałych kosztów operacyjnych należą w szczególności:
- utworzone rezerwy na sprawy sporne, kary i odszkodowania i inne koszty pośrednio związane z działalnością operacyjną,
- przekazane darowizny tak w formie rzeczowej jak i pieniężnej na rzecz innych jednostek, w tym jednostek pożytku publicznego,
- straty ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych,
- skutki wynikające z gwarancji i poręczeń udzielonych na rzecz innych podmiotów,
- koszty odpisów aktualizujących wartość należności oraz zapasów,
- odpisy z tytułu trwałej utraty wartości składników majątku trwałego.
3.25. Koszty finansowe
Koszty finansowe stanowią przede wszystkim koszty związane z finansowaniem działalności Spółki, w tym w szczególności:
- odsetki od kredytu bankowego w rachunku bieżącym,
- odsetki od krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek, kredytów i innych źródeł finansowania, w tym
dyskonto zobowiązań,
- straty z tytułu różnic kursowych netto powstające na zobowiązaniach pochodzących ze źródeł finansowania działalności Spółki,
- zmiany wysokości rezerwy wynikające z przybliżania czasu wykonania zobowiązania (tzw. efekt odwracania dyskonta).
3.26. Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży.
Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków zewnętrznych przeznaczonych bezpośrednio na finansowanie nabycia lub wytworzenia składników majątku, pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego podlegających kapitalizacji. Powyższe zasady kapitalizacji nie są stosowane do aktywów wycenianych w wartości godziwej oraz zapasów wytwarzanych w znaczących ilościach w cyklu ciągłym i charakteryzujących się wysoką rotacją.
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w wynik finansowy okresu, w którym zostały poniesione.
3.27. Koszty świadczeń pracowniczych
Koszty świadczeń pracowniczych obejmują świadczenia krótkoterminowe oraz po okresie zatrudnienia.
Koszty wynagrodzeń dotyczą wynagrodzenia wypłacanego zgodnie z warunkami zawartymi w umowach o pracę z pracownikami. Koszt wynagrodzenia obejmuje również wypłatę premii i nagród motywacyjnych przyznawanych na podstawie regulaminu zatrudnienia.
Koszty ubezpieczeń społecznych finansowanych przez pracodawcę obejmują składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, składki na FGŚP oraz Fundusz Pracy, Koszty świadczeń emerytalnych obejmują odprawy emerytalne i rentowe wypłacane pracownikom zgodnie z przepisami kodeksu pracy.
Spółka prowadzi program wypłaty odpraw emerytalnych, w związku z czym tworzy rezerwę ba wartość bieżącą zobowiązań z tytułu wyżej wymienionych świadczeń. Wypłaty z tytułu powyższego programu odpisywane są w koszty rachunku zysków i strat w sposób umożliwiający rozłożenie kosztów tych świadczeń na cały okres zatrudnienia pracowników w Spółce. Wysokość rezerwy jest ustalana przez niezależnego aktuariusza.
W Spółce tworzony jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Odpisy na fundusz księgowane są w koszty działalności i wymagają zablokowania środków na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania dotyczące funduszu są wykazywane per saldo.
Pozostałe świadczenia na rzecz pracowników są przyznawane w oparciu o przepisy prawa pracy oraz regulamin wynagradzania.
Spółka przyjęła politykę ujmowania zysków i strat aktuarialnych w okresie, w którym one powstały. Zyski i straty aktuarialne są rozpoznawane w sprawozdaniu z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów.
3.28. Płatność w formie akcji
W przypadku gdy pracownicy Spółki (w tym członkowie zarządu) lub inne osoby otrzymują wynagrodzenie w formie akcji własnych, w związku z czym pracownicy lub inne osoby świadczą usługi w zamian za te akcje lub prawa do akcji, koszt transakcji rozliczanych z pracownikami lub innymi osobami w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej instrumentów przekazanych pracownikom na dzień przyznania praw (z uwzględnieniem płatności za te instrumenty dokonanych przez pracowników/inne osoby). Dzień przyznania to dzień, w którym jednostka oraz pracownik zawierają umowę dotyczącą płatności w formie akcji, czyli dzień, w którym obie strony przyjmują uzgodnione terminy i warunki porozumienia.
Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym zostały spełnione warunki nabycia uprawnień. Przyjmuje się, że w tym okresie pracownicy lub inne osoby świadczą na rzecz Spółki usługi wynagradzane w formie akcji. Spółka ujmuje, jako minimum, otrzymane usługi wycenione w wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych z dnia przyznania, chyba że do danych instrumentów kapitałowych nie nastąpi nabycie uprawnień na skutek niespełnienia nierynkowych warunków nabycia określonych na dzień przyznania. Oznacza to, że jeżeli jakiekolwiek uprawnienia zostały przez pracowników otrzymane Spółka dokonuje ich ujęcia w kosztach i kapitale. Jeśli nie nabyto uprawnień w wyniku nieziszczenia się nierynkowych warunków nabywania uprawnień dokonuje się odwrócenia kwot ujętych uprzednio w rachunku zysków i strat.
Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw odzwierciedla stopień upływu okresu nabywania uprawnień oraz oszacowaną przez Spółkę liczbę instrumentów kapitałowych, do których prawa zostaną nabyte. Obciążenie lub uznanie rachunku zysków i strat stanowi zmianę całkowitego kosztu ujętego na początek i koniec tego okresu.
3.29. Dotacje
Dotacje ujmuje się w momencie uzyskania uzasadnionej pewności, że Spółka spełni warunki konieczne do otrzymania dotacji i otrzyma dotacje.
Dotacje, których zasadniczym warunkiem jest nabycie lub wytworzenie przez Spółkę aktywów trwałych, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji rozliczeń międzyokresowych i odnosi do rachunku zysków i strat systematycznie przez przewidywany okres ekonomicznej użyteczności tych aktywów.
Pozostałe dotacje ujmowane są systematycznie w przychodach, w okresie niezbędnym do skompensowania kosztów, które te dotacje miały w zamierzeniu kompensować. Dotacje należne jako rekompensata kosztów lub strat już poniesionych lub jako forma bezpośredniej pomocy finansowej dla Spółki bez konieczności ponoszenia przyszłych kosztów odnoszone są na wynik okresu, w którym są należne.
3.30. Zysk (Strata) przypadający na jedną akcję
Zysk (Strata) podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku (straty) netto za okres sprawozdawczy, przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku obrotowego. Przy obliczaniu podstawowego zysku na jedną akcję należy wyeliminować kwoty dywidend przypadających na akcje uprzywilejowane.
Zysk (Strata) rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku (straty) netto za okres sprawozdawczy, przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (skorygowany o przychody i koszty generowane przez instrumenty finansowe dające prawo zamiany), przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu sprawozdawczego powiększonych o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych powstałych z zamiany instrumentów finansowych. Przy kalkulacji rozwodnionego zysku na jedną akcję należy wziąć pod uwagę wpływy możliwej zamiany instrumentów finansowych na akcje zwykłe.
3.31. Zobowiązania warunkowe i pozostałe zobowiązania
Zobowiązania warunkowe to:
- możliwy obowiązek, powstały wskutek przeszłych zdarzeń , których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli jednostki, lub
- obecny obowiązek, powstały wskutek przeszłych zdarzeń, w odniesieniu do którego nie jest prawdopodobna konieczność wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku lub kwoty zobowiązania nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
Do zobowiązań warunkowych zalicza się m.in.:
- gwarancje i poręczenia oraz weksle na rzecz osób trzecich lub wynikające z umów,
- zobowiązania z tytułu odszkodowań za szkody powstałe w wyniku działalności gospodarczej, od spraw pozostających w postępowaniu,
- zawieszone warunkowo kary,
- inne zobowiązania warunkowe wynikające z zawartych umów.
Do pozostałych zobowiązań zalicza się m.in.:
- zobowiązania wobec Skarbu Państwa z tytułu opłat z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- zobowiązania wobec jednostek samorządu terytorialnego z tytułu opłat z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów nabytego odpłatnie na rynku wtórnym wyrażone w łącznej wartości przyszłych minimalnych opłat wynikających z umów,
- zobowiązania wobec innych jednostek z tytułu opłat wynikających z zawartych nieodwoływalnych umów leasingu operacyjnego, wyrażone w łącznej wartości przyszłych minimalnych opłat wynikający z umowy.
3.32. Segmenty operacyjne
Podstawowym i wyłącznym przedmiotem działalności Spółki pozostaje produkcja i sprzedaż wyrobów kosmetycznych i toaletowych oraz wyrobów chemii gospodarczej pod marką odbiorcy. Spółka prowadzi działalność produkcyjną tylko na terenie kraju. Natomiast sprzedaż prowadzi na terenie kraju jak i zagranicy. Analizy zarządcze prowadzone są tylko na poziomie całej Spółki w związku z powyższym Spółka wyodrębnia jeden segment operacyjny - produkcja wyrobów kosmetycznych i toaletowych oraz wyrobów chemii gospodarczej pod marką odbiorcy. Dane zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym dotyczą więc tego segmentu.
4. SZACUNKI ZARZĄDU
4.1. Ważne oszacowania i założenia
Zarząd, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje zasady polityki rachunkowości, które zapewnią, iż jednostkowe sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będą prawidłowo, jasno i rzetelnie przestawiać sytuację majątkową i finansową Spółki, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne, odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji, będą obiektywne i sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny, a także kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga więc od Zarządu Spółki dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenionych w sposób precyzyjny. Oszacowania i osądy podlegają stałej ocenie i wynikają z dotychczasowych doświadczeń oraz innych czynników, w tym przewidywań, co do przyszłych zdarzeń, które w danej sytuacji wydają się zasadne. Spółka dokonuje oszacowań i przyjmuje założenia dotyczące przyszłości. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki uznawane za istotne. Uzyskane w ten sposób oszacowania księgowe z definicji rzadko pokrywać się będą z faktycznymi rezultatami i mogą w przyszłości ulec zmianie.
Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeśli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych, jeśli zmiana dotyczy ich na równi z okresem bieżącym. Oszacowania i założenia, które niosą ze sobą znaczące ryzyko konieczności wprowadzenia istotnej korekty wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w trakcie kolejnego roku obrotowego, zostały omówione poniżej.
4.2. Szacowana utrata wartości nieruchomości inwestycyjnych
Spółka corocznie testuje inwestycje pod kątem utraty wartości w oparciu o wycenę przygotowaną przez niezależnego rzeczoznawcę. W ciągu roku Spółka monitoruje przesłanki utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych.
Spółka uważa, że główne założenia zawarte w testowaniu utraty wartości na dzień bilansowy są racjonalne i oparte na doświadczeniu Spółki oraz prognozach rozwoju rynku, które są publikowane przez ekspertów z branży. Zarząd uważa, że racjonalna zmiana w kluczowych założeniach, na których oparta jest kalkulacja wyceny nieruchomości inwestycyjnych nie spowodowałaby konieczności rozpoznania odpisu z tytułu utraty wartości.
4.3. Utrata wartości rzeczowego majątku trwałego i wartości niematerialnych
Wartość majątku została przeanalizowana pod kontem utraty wartości. Na dzień 31.12.2017r. i na dzień 31.12.2016r. nie wystąpiły przesłanki dotyczące konieczności utworzenia odpisu rzeczowego majątku trwałego i wartości niematerialnych.
4.4. Okresy ekonomicznej użyteczności składników środków trwałych i wartości niematerialnych
W sprawozdaniu finansowym podano okresy ekonomicznej użyteczności dla głównych grup środków trwałych oraz wartości niematerialnych. Okresy ekonomicznej użyteczności środków trwałych oraz wartości niematerialnych oparto na ocenie służb technicznych, zajmujących się ich eksploatacją. Przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych są weryfikowane na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego. Szacunkom takim towarzyszy niepewność, co do przyszłych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zmian technologicznych i konkurencji na rynku, które skutkować mogą inną oceną ekonomicznej przydatności składników i pozostałego okresu ich użyteczności, co w rezultacie może istotnie wpłynąć na wartość środków trwałych i wartości niematerialnych oraz koszty ich amortyzacji w przyszłości.
4.5. Świadczenia pracownicze
Spółka realizuje program wypłaty nagród jubileuszowych i świadczeń po okresie zatrudnienia, które obejmują odprawy emerytalne i rentowe dla pracowników, zgodnie z obowiązującym systemem wynagradzania. Nagrody jubileuszowe są wypłacane pracownikom po przepracowaniu określonej liczby lat. Odprawy emerytalne
i rentowe są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę lub rentę. Wysokość odpraw emerytalnych, rentowych i nagród jubileuszowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Wartość bieżąca tych świadczeń na koniec każdego roku obrotowego jest obliczana przez niezależnego aktuariusza i każdorazowo aktualizowana. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, przy uwzględnieniu prawdopodobieństwa oraz rotacji zatrudnienia.
4.6. Ujęcie przychodów
Ujmowanie przychodów ze sprzedaży towarów jest dokonywane zgodnie z kryterium zdefiniowanym w MSR 18 "Przychody", a zwłaszcza kwestią przeniesienia przez Spółkę określonych rodzajów ryzyka i korzyści związanych z prawem własności towaru na klienta. Po szczegółowym rozważeniu warunków dot. sprzedaży towarów, a także w oparciu istniejące umowy z klientami oraz wzajemne prawa i obowiązki wynikające z zawartych zleceń, zarząd uznał że znaczące ryzyko i korzyści zostały przeniesione na klienta i że ujęcie przychodu w latach 2016 i 2017 jest uzasadnione.
4.7. Odpisy na zapasy i należności
Odpisy aktualizujące należności zostały zaktualizowane na dzień 31.12.2017r. w wysokości uwzględniającej poziom ryzyka w zakresie braku otrzymania płatności.
Odpisy aktualizujące wartość zapasów zostały dokonane na podstawie oceny stanu przydatności zapasów, przeprowadzonej na 31.12.2017r. i ich dalszego wykorzystania.
4.8. Podatek
Sporządzanie sprawozdań finansowych związane jest m.in. z oszacowaniem przez Zarząd wyników podatkowych Spółki. Proces ten obejmuje ocenę bieżącej sytuacji podatkowej Spółki łącznie z oszacowaniem różnic przejściowych będących konsekwencją odmiennego podejścia podatkowego oraz bilansowego. Skutkiem tych różnic przejściowych jest powstanie aktywa (w przypadku różnic ujemnych) lub rezerwy (w przypadku różnic dodatnich) z tytułu podatku odroczonego.
Ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe możliwe do odliczenia od dochodu w przyszłości, wskazują, że zgodnie z oczekiwaniami, wskutek przeszłych zdarzeń, nastąpi w przyszłości zmniejszenie podstawy opodatkowania. Kalkulacja aktywów z tytułu podatku odroczonego opiera się zatem na prawdopodobieństwie, że Spółka w przyszłości osiągnie dochód do opodatkowania, który umożliwi wykorzystanie różnic przejściowych i strat podatkowych. Ponieważ kalkulacja podatku odroczonego opiera się na szacunkach i oceny Zarządu, oceny te zawierają element niepewności.
Do wyceny aktywów z tytułu podatku odroczonego wymagane jest przez Zarząd przyjęcie istotnych szacunków. Szacunki te są oparte przede wszystkim na prognozach przyszłych zysków podatkowych, potencjalnej ich zmianie oraz wynikach w poprzednich okresach sprawozdawczych.
5. INNE INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE
5.1. Wyjaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych
Dla celów sprawozdania z przepływów pieniężnych środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych oraz inwestycje w instrumenty rynku finansowego. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec roku obrotowego wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych można w następujący sposób uzgodnić do pozycji bilansowych:
Zmiana stanu środków pieniężnych
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| 1) Środki pieniężne w spraw ozdaniu z sytuacji finansow ej na początek okresu |
5 029 | 2 749 |
| 2) Środki pieniężne w spraw ozdaniu z sytuacji finansow ej na koniec okresu |
2 636 | 5 029 |
| Zmiana stanu środków pieniężnych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
(2 393) | 2 280 |
| Zmiana stanu różnic kursow ych netto od środków pieniężnych |
- | - |
| Zmiana stanu środków pieniężnych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(2 393) | 2 280 |
| Zmiana stanu należności | ||
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Zmiana stanu należności netto oraz zmiana stanu innych aktywów finansowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
11 072 | 3 826 |
| Zmian stanu należności z tytułu dokonanych kompensat | (36 346) | (27 832) |
| Zmiana stanu należności netto w sprawozdaniu | (25 274) | (24 006) |
| z przepływów pieniężnych | ||
| Zmiana stanu zapasów | ||
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN (8 772) |
tys. PLN (494) |
|
| Zmiana stanu zapasów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Zmiana stanu zapasów w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(8 772) | (494) |
| Zmiana stanu rezerw | ||
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Zmiana stanu rezerw w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 1 124 | (259) |
| Zmiana stanu rezerw w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 901 | (259) |
| W tym zmian stanu rezerw odniesiona na zysk z lat ubiegłych |
(223) | - |
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych | ||
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
15 022 | 9 425 |
| Zmiana stanu zobow iązań z tytułu dokonanych kompensat |
36 346 | 27 832 |
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych w sprawozdaniu | 51 368 | 37 257 |
| z przepływów pieniężnych |
Zmiana stanu innych pasywów
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Zmiana stanu innych pasywów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
5 231 | (63) |
| Zmiana stanu innych pasywów w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
5 231 | (63) |
| Inne korekty | ||
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| Wydatki zw iązane z emisją now ych akcji odniesione na kapitał |
(18 080) | (450) |
| Zmiana stanu innych korekt w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | (18 080) | (450) |
Na pozycję Inne korekty składają się: aktywa związane z przeniesieniem ZCP w tym (Zapasy wraz z odpisami aktualizującymi 9.524 tys. PLN; należności handlowe 9.861 tys. PLN; Zobowiązania handlowe -32.876 tys. PLN; Przychody rozliczane w czasie - pozostałe pasywa -5.574 tys. PLN); zwiększenie kapitału zakładowego (Program Motywacyjny) 250 tys. PLN; zwiększenie kapitału zapasowego (objęcie warrantów subskrypcyjnych) 735 tys. PLN.
5.2. Informacje o przeciętnym zatrudnieniu z podziałem na grupy zawodowe
| Zatrudnienie w okresie: 01.01.-31.12.2017 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Kobiety | Mężczyźni | Razem | |
| Pracow nicy na stanow iskach robotniczych |
129 | 177 | 306 | |
| Pracow nicy umysłow i |
100 | 45 | 145 | |
| Osoby na urlopach w ychow aw czych lub bezpłatnych |
2 | 0 | 2 | |
| Uczniow ie |
0 | 0 | 0 | |
| Pracownicy ogółem | 231 | 222 | 453 | |
| Zatrudnienie w okresie: 01.01.-31.12.2016 | ||||
| Wyszczególnienie | Kobiety | Mężczyźni | Razem | |
| Pracow nicy na stanow iskach robotniczych |
39 | 132 | 171 | |
| Pracow nicy umysłow i |
46 | 21 | 67 | |
| Osoby na urlopach w ychow aw czych lub bezpłatnych |
2 | 0 | 2 | |
| Uczniow ie |
0 | 0 | 0 | |
| Pracownicy ogółem | 87 | 153 | 240 |
Zaprezentowane dane dotyczą przeciętnej liczby zatrudnionych pracowników w osobach.
5.3. Informacje o istotnych transakcjach (wraz z ich kwotami) zawartych na warunkach innych niż rynkowe ze stronami powiązanymi wraz z informacjami określającymi charakter tych transakcji
Spółka nie zawierała istotnych transakcji na warunkach innych niż rynkowe.
5.4. Informacje o działalności zaniechanej w roku obrotowym lub przewidzianej do zaprzestania w roku następnym
W roku 2017 oraz 2016 Spółka nie zaniechała żadnej działalności. Spółka nie przewiduje również zaniechania żadnej z dotychczasowych działalności.
5.5. Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, wypłaconym lub należnym za rok obrotowy
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Mazars Audyt Sp z o.o. | ||
| Obow iązkow e badanie rocznego i przegląd półrocznego spraw ozdania finansow ego |
132 | 113 |
| Inne usługi pośw iadczające |
0 | 0 |
| Razem | 132 | 113 |
6. ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM
Działalność prowadzona przez Spółkę naraża ją na różne rodzaje ryzyka finansowego:
- ryzyko rynkowe,
- ryzyko kredytowe,
- ryzyko płynności.
Ogólny proces zarządzania ryzykiem w Spółce koncentruje się na nieprzewidywalności rynków finansowych oraz stara się minimalizować potencjalne niekorzystne wpływy na wyniki finansowe Spółki.
6.1. Ryzyko rynkowe
Przez ryzyko rynkowe rozumie się prawdopodobieństwo niekorzystnego wpływu zmiany warunków na rynkach finansowych i towarowych na wartość ekonomiczną lub wynik finansowy Spółki. Podstawowym zadaniem w procesie zarządzania ryzykiem rynkowym jest identyfikacja, pomiar, monitorowanie i ograniczanie podstawowych źródeł ryzyka, do których zalicza się:
- ryzyko zmiany kursu walut,
- ryzyko stóp procentowych,
- ryzyko cen towarów.
Ryzyko zmiany kursu walut
Przez ryzyko walutowe rozumie się prawdopodobieństwo niekorzystnego wpływu zmiany kursów walutowych na wynik finansowy Spółki. Przychody Spółki ze sprzedaży wyrażone są w złotych polskich oraz w walucie obcej. Ryzyko zmiany kursu walut powstaje głównie na zobowiązaniach Spółki wobec dostawców zagranicznych, które wyrażone są głównie w EUR, należnościach z tytułu sprzedaży oraz środkach pieniężnych i ich ekwiwalentach. Pozostałe aktywa, zobowiązania i koszty wyrażone są głównie w złotych polskich.
Głównym celem podejmowanych przez Spółkę działań zabezpieczających przed ryzykiem walutowym jest ochrona przed wahaniami kursów wymiany, które towarzyszą realizowanym w obcych walutach płatnościom za dostawy.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
Wartość możliwego odchylenia kursów przyjętego do analizy wrażliwości oszacowano na podstawie oceny historycznej zmienności dla poszczególnych kursów walut przy założeniu przyjęcia wszystkich innych czynników jako niezmiennych. Wpływ zmian kursów istotnych walut na wynik finansowy prezentuje się następująco:
| 31.12.2017 31.12.2016 | |||
|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| Kurs EUR/PLN | |||
| Spadek w yniku finansow ego brutto (przy w zroście kursu o 10%) |
529 | 2 433 | |
| Kurs USD/PLN | |||
| Spadek w yniku finansow ego brutto (przy w zroście kursu o 10%) |
118 | 162 |
Szacowany wpływ na zysk brutto (bez uwzględnienia efektu opodatkowania) potencjalnego 10% wzrostu wartości EUR wobec PLN w odniesieniu do pozycji bilansowych na dzień 31 grudnia 2017 roku przyjmując wszystkie inne czynniki jako niezmienne to strata 529 tys. PLN.
Szacowany wpływ na zysk brutto (bez uwzględnienia efektu opodatkowania) potencjalnego 10% wzrostu wartości USD wobec PLN w odniesieniu do pozycji bilansowych na dzień 31 grudnia 2017 roku przyjmując wszystkie inne czynniki jako niezmienne to strata 118 tys. PLN.
Ryzyko stóp procentowych
Przez ryzyko stóp procentowych rozumie się prawdopodobieństwo niekorzystnego wpływu zmiany stóp procentowych na wynik finansowy Spółki. Narażenie Spółki na ryzyko zmiany stopy procentowej powstaje
w związku z oprocentowanymi aktywami i zobowiązaniami. Głównymi pozycjami oprocentowanymi są zobowiązania z tytułu kredytów. Spółka udzieliła również oprocentowane pożyczki.
W celu zabezpieczenia ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową, Spółka stosuje instrumenty zabezpieczające typu IRS. Zgodnie z wymogami umów kredytowych z mBank z dnia 20 kwietnia 2016r. na finansowanie inwestycji Spółka była zobowiązana do ograniczenia ryzyka stopy procentowej. Spełniając wymogi Banku, w dniu 25 maja 2016 roku Spółka zawarła transakcję typu IRS na kwotę 27.553 tys. PLN co stanowiło 100% wartości kredytu pozostałego do spłaty z terminem zapadalności do 30 kwietnia 2024 roku. Transakcja IRS polega na zamianie płatności odsetkowych wg zmiennej stopy WIBOR 3M na płatności odsetkowe liczone wg stałej stopy procentowej. Wycena transakcji IRS na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosiła 266 tys. PLN.
W pozostałych przypadkach Spółka opiera swoje finansowanie o zmienną stopę procentową. W zależności od waluty finansowania są to 1M, 3M i 6M - WIBOR lub EURIBOR powiększone o marżę. Marża ta odzwierciedla ryzyko związane z finansowaniem Spółki i na dzień bilansowy nie przekracza 3 punktów procentowych. Ryzyko stopy procentowej, wynikające z pozostałych pozycji bilansowych nie było znaczące.
Analiza wrażliwości na wahania stóp procentowych
Wrażliwość instrumentów finansowych na ryzyko stóp procentowych obliczono jako iloczyn salda pozycji bilansowych wrażliwych na stopy procentowe (zobowiązania z tytułu kredytów oraz obligacji) oraz adekwatnego odchylenia stopy procentowej. Wartość możliwego odchylenia stóp procentowych przyjętego do analizy wrażliwości skalkulowano na podstawie wahań stóp procentowych w ciągu roku. Wpływ zmian istotnych stóp procentowych z tytułu ryzyka przepływów pieniężnych na wynik finansowy przedstawia się następująco:
| 31.12.2017 31.12.2016 | ||
|---|---|---|
| Wpływ stóp WIBOR | tys. PLN | tys. PLN |
| Zmiana w yniku finansow ego brutto (przy w zroście stóp WIBOR o x0,5 p.b.) |
(312) | (275) |
Według oceny Spółki, zmiany stóp procentowych nie mają istotnego wpływu na wynik finansowy Spółki.
Ryzyko cen towarów
Przez ryzyko cen towarów rozumie się prawdopodobieństwo niekorzystnego wpływu zmiany cen towarów na wynik finansowy Spółki. Spółka narażona jest na ryzyko zmian cen nabywanych towarów (w okresie 1.01.- 31.12.2017r. nabyte zostały towary o wartości 45.872 tys. zł). Na dzień sporządzenia jednostkowego sprawozdania finansowego Spółka nie stosowała instrumentów finansowych ani innych metod służących zabezpieczeniu się przed ryzykiem zmiany cen towarów ze względu na ich niską, w ocenie Spółki, efektywność w stosunku do kosztu.
6.2. Ryzyko kredytowe
Przez ryzyko kredytowe rozumie się prawdopodobieństwo nieterminowego lub całkowitego braku wywiązania się kontrahenta Spółki ze zobowiązań. Ryzyko kredytowe wynikające z niemożności wypełnienia przez strony trzecie warunków umowy dotyczących instrumentów finansowych jest zasadniczo ograniczone do ewentualnych kwot, o które zobowiązania stron trzecich przewyższają zobowiązania Spółki. Spółka posiada ekspozycję na ryzyko kredytowe z tytułu:
- należności handlowych,
- udzielonych pożyczek,
- depozytów bankowych,
- zawartych finansowych instrumentów pochodnych.
Spółka opiera swoje finansowanie o zmienną stopę procentową. W zależności od waluty finansowania są to 1M i 6M - WIBOR lub EURIBOR powiększone o marżę. Marża ta odzwierciedla ryzyko związane z finansowaniem Spółki i na dzień bilansowy nie przekracza 3 punktów procentowych, co nie ma istotnego wpływu na działanie Spółki.
Spółka nie uważa, aby bieżąca koncentracja ryzyka kredytowego była znacząca. Spółka przeprowadza bieżące oceny zdolności kredytowej swoich odbiorców i zasadniczo nie wymaga żadnych zabezpieczeń. Kredyt kupiecki udzielany jest odbiorcom, którzy posiadają pozytywną historię spłat z poprzednich okresów, zadeklarowali wystarczająco duże obroty ze Spółką, oraz posiadają zdolność kredytową ocenioną na podstawie źródeł wewnętrznych lub zewnętrznych. Spółka przeprowadza ciągłą ocenę segmentów branżowych rynku, koncentrując się na ich płynności i wiarygodności kredytowej modyfikuje swoją politykę kredytową, aby odpowiadała bieżącym i spodziewanym warunkom panującym na rynku.
Spółka definiuje swoją ekspozycję na ryzyko kredytowe jako całość nierozliczonych należności (wraz z saldami przeterminowanymi) i monitoruje salda regularnie w odniesieniu do każdego pojedynczego klienta dokonującego płatności. Spółka nie ubezpiecza swoich należności.
6.3. Ryzyko płynności
Według Spółki obecny stan środków pieniężnych, depozytów bankowych o terminie zapadalności powyżej trzech miesięcy, łatwo zbywalnych aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży oraz środki pieniężne z działalności operacyjnej będą wystarczające na sfinansowanie niezbędnych potrzeb. Niemniej jednak, jeśli spowolnienie gospodarcze albo trudności finansowe klientów przełożą się negatywnie na środki pozyskiwane z działalności operacyjnej Spółki, Spółka zrewiduje swoje potrzeby finansowe tak aby zapewnić, że jej istniejące zobowiązania finansowe będą wypełniane w przewidywalnej przyszłości. Na dzień bilansowy Spółka dysponowała środkami pieniężnymi w kwocie, według stanu na dzień 31.12.2017 roku – 2.636 tys. PLN, według stanu na dzień 31.12.2016 roku – 5.029 tys. PLN.
W bieżącym okresie oraz w okresie porównawczym Spółka terminowo spłacała zobowiązania z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek. Nie wystąpiły również żadne przypadki naruszeń umowy, które mogłyby skutkować przyspieszeniem terminu wymagalności zobowiązań.
Analiza wymagalności zobowiązań finansowych
Tabela przedstawia analizę zobowiązań finansowych oraz instrumentów finansowych Spółki do spłaty w przedziałach wiekowych, na podstawie okresu pozostałego do terminu spłaty na dzień bilansowy.
| do 1 roku | 1 - 5 lat | powyżej 5 lat | Razem | |
|---|---|---|---|---|
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN |
| Zobow iązania z tytułu leasingu finansow ego |
1 543 | 2 447 | 0 | 3 990 |
| Kredyty i pożyczki | 34 095 | 20 032 | 8 261 | 62 388 |
| Zobow iązania z tyt. dostaw i usług oraz inne zobow iązania |
46 385 | 0 | 0 | 46 385 |
| Stan na 31 grudnia 2016 roku | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN |
| Zobow iązania z tytułu leasingu finansow ego |
923 | 1 308 | 0 | 2 231 |
| Kredyty i pożyczki | 22 130 | 19 197 | 13 633 | 54 960 |
| Zobow iązania z tyt. dostaw i usług oraz inne zobow iązania |
31 363 | 0 | 0 | 31 363 |
6.4. Zarządzanie ryzykiem kapitałowym
Celem Spółki w zarządzaniu ryzykiem kapitałowym jest ochrona zdolności Spółki do kontynuowania działalności, aby możliwe było zapewnienie zwrotu z inwestycji akcjonariuszom oraz korzyści dla innych zainteresowanych stron, a także utrzymanie optymalnej struktury kapitału w celu obniżenia jego kosztu. By utrzymać lub skorygować strukturę kapitału, Spółka może zmieniać kwotę dywidend do wypłacenia akcjonariuszom, emitować nowe akcje, zwiększać zadłużenie lub sprzedawać aktywa w celu obniżenia zadłużenia. Spółka monitoruje strukturę kapitałów przy pomocy wskaźnika liczonego jako zadłużenie netto do EBITDA. Zadłużenie netto reprezentuje zobowiązanie z tytułu kredytów i pożyczek na dzień bilansowy łącznie z naliczonymi odsetkami i gwarancjami bankowymi wystawionymi w imieniu Spółki (z wyjątkiem gwarancji bankowych zabezpieczonych środkami pieniężnymi) pomniejszoną o wartość środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, depozytów bankowych o terminie zapadalności powyżej trzech miesięcy.
EBITDA jest wyliczana za ostatnie 12 miesięcy i zdefiniowana jest jako wynik finansowy netto, przed odliczeniem amortyzacji, odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych oraz ich odwróceń, przychodów inwestycyjnych netto i kosztów finansowych netto oraz podatku dochodowego. Z zastrzeżeniem zmian kursu walutowego EUR/PLN, celem Spółki jest obniżanie wskaźnika zadłużenia netto/EBITDA.
Spółka w swojej działalności nie zidentyfikowała innych istotnych ryzyk.
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Kredyty, pożyczki, zobow iązania z tytułu leasingu finansow ego |
66 378 | 57 191 |
| Zobow iązania z tyt. dostaw i usług oraz inne zobow iązania |
46 385 | 31 363 |
| Środki pieniężne i ich ekw iw alenty |
2 636 | 5 029 |
| Zadłużenie netto | 110 127 | 83 525 |
| Kapitał w łasny |
221 452 | 266 990 |
| Kapitał i zadłużenie netto | 331 579 | 350 515 |
| Wskaźnik dźw igni w % |
33,21 | 23,83 |
| 01.01.2017- 31.12.2017 |
01.01.2016- 31.12.2016 |
|
| EBITDA | (8 401) | (390) |
| Zadłużenie netto w edług stanu na dzień 31.12.2017 roku/EBITDA z okresu 01.01.-31.12.2017 |
- | - |
| Zadłużenie netto w edług stanu na dzień 31.12.2016 roku/EBITDA z okresu 01.01.-31.12.2016 |
- | - |
7. INSTRUMENTY FINANSOWE
7.1. Instrumenty finansowe w podziale na kategorie - wartości bilansowe
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Pożyczki i należności handlow e |
35 335 | 45 251 |
| Środki pieniężne i ich ekw iw alenty |
2 636 | 5 029 |
| Razem aktywa finansowe według kategorii | 37 971 | 50 280 |
| Pozostałe zobow iązania, w tym: |
109 071 | 86 392 |
| Zobow iązania handlow e oraz pozostałe |
42 693 | 29 201 |
| Zobow iązania z tyt. kredytów i pożyczek |
62 388 | 54 960 |
| Zobow iązania z tyt. leasingu finansow ego |
3 990 | 2 231 |
| Razem zobowiązania finansowe według kategorii | 109 071 | 86 392 |
7.2. Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartości godziwe aktywów finansowych i zobowiązań finansowych:
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |||
|---|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa |
Wartość godziwa |
Wartość bilansowa |
Wartość godziwa |
|
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Kredyty bankow e |
62 388 | 62 388 | 54 960 | 54 960 |
| Leasing | 3 990 | 3 990 | 2 231 | 2 231 |
| Pożyczki udzielone | 794 | 794 | 759 | 759 |
| Aktyw a finansow e |
37 177 | 37 177 | 49 521 | 49 521 |
| Zobow iązania handlow e |
42 427 | 42 427 | 28 821 | 28 821 |
| Zobow iązania z tyt. w yceny kontraktu IRS |
266 | 266 | 380 | 380 |
Na dzień 31 grudnia 2017 roku i na dzień 31 grudnia 2016 roku wartość bilansowa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, krótkoterminowych należności i zobowiązań handlowych, krótkoterminowych pożyczek, obligacji własnych i należności własnych oraz krótkoterminowych zobowiązań finansowych wyceniona została w kwocie wymagającej zapłaty, gdyż różnice w wycenie w porównaniu do wyceny w skorygowanej cenie nabycia są nieznaczące.
Wartość godziwa instrumentów finansowych została ustalona poprzez zdyskontowanie wartości oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych przy zastosowaniu obowiązujących zerokuponowych stóp procentowych. Wartości godziwe obliczone w walutach obcych są przeliczane na złote przy zastosowaniu kursu ogłoszonego przez NBP na koniec okresu sprawozdawczego.
W odniesieniu do instrumentów finansowych, które nie są na dzień bilansowy wyceniane w wartości godziwej tj. w przypadku Spółki, instrumentów zaliczonych do kategorii: pożyczki i należności oraz zobowiązań wycenianych w zamortyzowanym koszcie (aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności nie występują) ich wartość bilansowa nie odbiega znacząco od wartości godziwej głównie z uwagi na fakt, że większość tych instrumentów ma charakter krótkoterminowy lub jest oprocentowana w oparciu o stopę zmienną.
W okresie od 01.01-31.12.2017r. nie nastąpiło przeniesienie między poziomami w hierarchii wartości godziwej wykorzystywanej przy wycenie wartości godziwej jak również nie nastąpiła zmiana klasyfikacji aktywów finansowych na skutek zmiany celu lub sposobu wykorzystania tych aktywów.
7.3. Zyski/straty netto oraz przychody/koszty z tytułu instrumentów finansowych
Zyski lub straty netto z tytułu instrumentów finansowych w podziale na kategorie
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||
|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| Zyski lub straty netto dot. należności i zobow iązań |
1 250 | (331) | |
| - w ynik operacyjny (odpis aktualizujący należności) |
|||
| Zyski lub straty netto dot. należności i zobow iązań |
(69) | 65 | |
| - przychody/koszty finansow e |
|||
| Zyski lub straty netto dot. w yceny kontraktu IRS |
114 | (380) | |
| - przychody/koszty finansow e |
|||
| Zyski lub straty netto dot. zobow iązań finansow ych w ycenianych |
|||
| w g zamortyzow anego kosztu (z w yłączeniem zobow iązań handlow ych) |
(1 394) | (844) | |
| - przychody/koszty finansow e |
|||
| Razem zyski lub straty netto z tytułu instrumentów finansowych | (99) | (1 490) | |
| Pozostałe przychody/koszty finansow e z tytułu innych pozycji niż |
(41 065) | (575) | |
| instrumenty finansow e |
|||
| Razem | (41 164) | (2 065) |
7.4. Klasy instrumentów finansowych
Instrumenty finansowe w podziale na klasy - wartości bilansowe
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||
|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| Inne aktyw a i pozostałe należności krótkoterminow e spełniające definicję instrumentów finansow ych |
35 335 | 45 251 | |
| Środki pieniężne i ich ekw iw alenty |
2 636 | 5 029 | |
| Razem aktywa finansowe według kategorii | 37 971 | 50 280 | |
| Długoterminow e kredyty i pożyczki otrzymane |
28 293 | 32 830 | |
| oraz dłużne papiery w artościow e |
|||
| Długoterminow e zobow iązania z tytułu leasingu finansow ego |
2 447 | 1 308 | |
| Krótkoterminow e pożyczki i kredyty bankow e oraz dłużne papiery w artościow e |
34 095 | 22 130 | |
| Krótkoterminow e zobow iązania z tytułu leasingu finansow ego |
1 543 | 923 | |
| Zobow iązania z tytułu dostaw i usług spełniające definicję instrumentów finansow ych oraz pozostałe |
42 693 | 29 201 | |
| Razem zobowiązania finansowe | 109 071 | 86 392 |
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |||||||||
| Aktywa finansowe wyceniane przez wynik finansowy w wartości godziwej |
Pożyczki i należności | dostepne do sprzedaży Aktywa finansowe |
Zobowiązania wyceniane przez wynik finansowy w wartości godziwej |
w zamortyzowanym koszcie Zobowiązania wyceniane |
Aktywa finansowe wyceniane przez wynik finansowy w wartości godziwej |
Pożyczki i należności | dostepne do sprzedaży Aktywa finansowe |
w wartości godziwej przez Zobowiązania wyceniane wynik finansowy |
w zamortyzowanym koszcie Zobowiązania wyceniane |
|
| Pozostałe inw estycje |
||||||||||
| długoterminow e |
||||||||||
| Należności handlow e oraz pozostałe |
35 335 | 45 251 | ||||||||
| Środki pieniężne i ich ekw iw alenty |
2 636 | 5 029 | ||||||||
| Zobow iązania długotermnow e z tyt. kredytów , pożyczek oraz leasingu finansow ego |
30 740 | 34 138 | ||||||||
| Zobow iązania krótkoterminow e z tyt. kredytów , pożyczek oraz leasingu finansow ego |
35 638 | 23 053 | ||||||||
| Zobow iązania handlow e oraz pozostałe |
266 | 42 693 | 380 | 29 201 | ||||||
| Razem | 0 | 37 971 | 0 | 266 109 071 | 0 | 50 280 | 0 | 380 | 86 392 |
W celu zabezpieczenia ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową, Spółka stosuje instrumenty zabezpieczające typu IRS. Zgodnie z wymogami umów kredytowych z mBank z dnia 20 kwietnia 2016r. na finansowanie inwestycji Spółka była zobowiązana do ograniczenia ryzyka stopy procentowej. Spełniając wymogi Banku, w dniu 25 maja 2016 roku Spółka zawarła transakcję typu IRS na kwotę 27.553 tys. PLN co stanowiło 100% wartości kredytu pozostałego do spłaty z terminem zapadalności do 30 kwietnia 2024 roku. Transakcja IRS polega na zamianie płatności odsetkowych wg zmiennej stopy WIBOR 3M na płatności odsetkowe liczone wg stałej stopy procentowej. Wycena transakcji IRS na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosiła 266 tys. PLN.
Spółka klasyfikuje zasady pomiaru wartości godziwej instrumentów finansowych wykorzystując poniższą hierarchię przedstawiającą wagę danych źródłowych będących podstawą wyceny:
- Poziom 1: kwotowania z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
- Poziom 2: dane źródłowe inne niż kwotowania zaliczane do Poziomu 1, które są obserwowalne dla aktywów lub zobowiązań w sposób bezpośredni lub pośredni,
- Poziom 3: dane źródłowe dla aktywów lub zobowiązań, które nie są oparte na obserwowalnych danych rynkowych (dane źródłowe nieobserwowalne).
Zgodnie z przyjętymi powyżej założeniami wycena transakcji IRS na dzień 31 grudnia 2017r. w wysokości 266 tys. PLN została zaklasyfikowana przez Spółkę do poziomu 2.
W 2017 roku Spółka nie dokonała przesunięć posiadanych instrumentów finansowych pomiędzy poziomami klasyfikacji pomiaru wartości godziwej.
7.5. Zabezpieczenie zobowiązań i zobowiązań warunkowych na aktywach finansowych
Zabezpieczenia zobowiązań i zobowiązań warunkowych na aktywach finansowych wykazane zostało w nocie 23.
8. PRZYCHODY I KOSZTY
8.1. Przychody ze sprzedaży Spółki
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| Działalność kontynuowana | tys. PLN | tys. PLN |
| Przychody ze sprzedaży produktów | 142 442 | 89 055 |
| Przychody ze sprzedaży tow arów i materiałów |
49 536 | 114 107 |
| Przychody ze św iadczenia usług |
6 655 | 3 956 |
| Łączne przychody z działalności operacyjnej kontynuowanej | 198 633 | 207 118 |
| Przychody z działalności operacyjnej zaniechanej | - | - |
| Przychody z działalności operacyjnej razem | 198 633 | 207 118 |
| w tym od podmiotów powiązanych | 102 006 | 23 454 |
| 8.2. Koszty działalności operacyjnej Spółki |
||
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| Działalność kontynuowana | tys. PLN | tys. PLN |
| Zmiana stanu produktów , produkcji w toku (+/-) |
6 120 | (1 414) |
| Amortyzacja | (6 214) | (3 279) |
| Zużycie materiałów i energii |
(114 703) | (64 177) |
| Usługi obce | (18 849) | (23 084) |
| Podatki i opłaty | (1 140) | (430) |
| Koszty św iadczeń pracow niczych |
(25 668) | (13 515) |
| Pozostałe koszty rodzajow e |
(2 999) | (6 765) |
| Koszty sprzedanych tow arów i materiałów |
(45 872) | (95 448) |
| Koszty z działalności operacyjnej kontynuowanej | (215 445) | (206 698) |
| Koszty z działalności operacyjnej zaniechanej | - | - |
| Koszty działalności operacyjnej razem | (215 445) | (206 698) |
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| Działalność kontynuowana | tys. PLN | tys. PLN |
| Koszt w łasny sprzedanych w yrobów |
(128 914) | (70 199) |
| Koszty handlow e |
(14 575) | (22 430) |
| Koszty ogólnozakładow e |
(26 084) | (20 035) |
| Koszty sprzedanych tow arów i materiałów |
(45 872) | (95 448) |
| Koszty z działalności operacyjnej kontynuowanej | (215 445) | (208 112) |
Wartość zapasu jako koszt okresu wyniosła 112.650 tys. PLN
8.3. Koszty świadczeń pracowniczych
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Koszty w ynagrodzeń |
(21 000) | (11 105) |
| Koszty ubezpieczeń społecznych i innych św iadczeń |
(4 668) | (2 410) |
| Koszty świadczeń pracowniczych razem | (25 668) | (13 515) |
| Średnia liczba pracow ników : |
453 | 240 |
Koszty z działalności operacyjnej zaniechanej - - Koszty działalności operacyjnej razem (215 445) (208 112)
8.4. Struktura geograficzna przychodów
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Kraj | 121 818 | 87 348 |
| Zagranica | 76 815 | 119 770 |
| Razem | 198 633 | 207 118 |
Przychody od klientów zewnętrznych ze sprzedaży produktów oraz towarów i materiałów w obrocie zagranicznym w okresie 1.01.-31.12.2017r. stanowiły 39% (w okresie 1.01.-31.12.2016 roku stanowiły 58%) ogólnej kwoty przychodów netto od klientów zewnętrznych ze sprzedaży produktów oraz towarów i materiałów. Spółka sprzedaje głównie do Niemiec.
8.5. Informacje dotyczące głównych klientów
W okresie 1.01.-31.12.2017r. Spółka zrealizowała przychody ze sprzedaży wyrobów i towarów, które przekraczały 10% łącznych przychodów Spółki ze sprzedaży wyrobów i towarów z następującymi Odbiorcami: Grupa Schwarz, Global Cosmed GmbH, Jeronimo Martins Polska S.A. oraz Global Cosmed Group S.A. Obrót z każdym z pozostałych odbiorców Spółki nie przekraczał 10 % łącznych obrotów.
W okresie 1.01.-31.12.2016r. Spółka zrealizowała przychody ze sprzedaży wyrobów i towarów, które przekraczały 10% łącznych przychodów Spółki ze sprzedaży wyrobów i towarów z następującymi Odbiorcami: Grupa Schwarz Dirk Rossmann GmbH, Jeronimo Martins Polska S.A. oraz Global Cosmed Group S.A. Obrót z każdym z pozostałych odbiorców Spółki nie przekraczał 10 % łącznych obrotów.
8.6. Pozostałe przychody operacyjne
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Transakcje refakturow ania składników majątku i usług: |
- | 1 |
| Przychody | 2 230 | 2 839 |
| Wartość zbytych składników: środki trwałe, zapasy, usługi | (2 230) | (2 838) |
| Dotacje/ Dofinansow anie |
343 | 55 |
| Otrzymane odszkodow ania, kary |
477 | 113 |
| Nadw yżki inw entaryzacyjne |
- | 26 |
| Rozw iązanie rezerw y na urlopy/św iadczenia pracow nicze |
875 | 262 |
| Rozw iązanie odpisów aktualizujących w artość należności |
1 250 | - |
| Rozw iązanie odpisów aktualizujących w artość zapasów |
174 | 55 |
| Inne przychody | 69 | 208 |
| Pozostałe przychody operacyjne razem | 3 188 | 720 |
8.7. Pozostałe koszty operacyjne
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Strata ze zbycia składników rzeczow ych aktyw ów trw ałych, w tym |
(6) | (292) |
| Przychody ze zbycia oraz likwidacji składników rzeczowych aktywów trwałych |
266 | 142 |
| Wartość netto zbytych oraz zlikwidowanych składników rzeczowych aktywów trwałych |
(272) | (106) |
| Przychody ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych | - | 210 |
| Wartość netto sprzedanych nieruchomości inwestycyjnych | - | (538) |
| Utw orzenie odpisów aktualizujących od: |
- | (2 033) |
| Należności | - | (331) |
| Zapasów | - | (1 702) |
| Składki nieobow iązkow e |
(39) | - |
| Spisanie przedaw nionych należności |
(2 003) | - |
| Utw orzenie rezerw na św iadczenia pracow nicze |
(1 776) | (3) |
| Darow izny |
(11) | - |
| Zapłacone odszkodow ania, kary |
(12) | (8) |
| Różnice inw entaryzacyjne |
(222) | (224) |
| Koszty likw idacji w yrobów , szkody |
(2 052) | (591) |
| Inne koszty działalności operacyjnej | (990) | (244) |
| Pozostałe koszty operacyjne razem | (7 111) | (3 395) |
01.01.2017-
01.01.2016-
8.8. Przychody finansowe
| 01.01.2017- | 01.01.2016- 31.12.2016 |
||
|---|---|---|---|
| 31.12.2017 | |||
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| Odsetki | 46 | 81 | |
| lokaty bankowe | 6 | - | |
| odsetki od pożyczek i należności | - | 76 | |
| pozostałe | 40 | 5 | |
| Nadw yżka dodatnich różnic kursow ych nad ujemnymi |
0 | 0 | |
| Wycena transakcji IRS | 114 | - | |
| Przychody finansowe razem | 160 | 81 |
8.9. Koszty finansowe
| 01.01.2017- 31.12.2017 |
01.01.2016- 31.12.2016 |
|
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Odsetki | (1 743) | (1 284) |
| Odsetki od kredytów | (1 394) | (844) |
| Odsetki od leasingu | (119) | (116) |
| Odsetki od factoringu | (161) | (313) |
| Pozostałe odsetki | (69) | (11) |
| Nadw yżka ujemnych różnic kursow ych nad dodatnimi |
(87) | (138) |
| Wycena transakcji IRS | - | (380) |
| Utw orzenie odpisów aktualizujących w artość udziałów |
(40 744) | - |
| Inne | - | (13) |
| Koszty finansowe razem | (42 574) | (1 815) |
W 2017 roku, Spółka utworzyła odpisy aktualizujące wartość składników aktywów w pozycjach:
- Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość zapasów (wartość przychodów 2.881 tys. PLN; wartość kosztów -2.900 tys. PLN),
- Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość należności (wartość przychodów 1.857 tys. PLN; wartość kosztów -607 tys. PLN),
- Utworzenie odpisów aktualizujących wartość udziałów (wartość kosztów -40.744 tys. PLN).
9. PODATEK DOCHODOWY
| 01.01.2017- | 01.01.2016- 31.12.2016 |
||
|---|---|---|---|
| 31.12.2017 | |||
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| Podatek dochodow y bieżący |
- | - | |
| Podatek dochodow y odroczony |
1 468 | (373) | |
| Podatek dochodowy razem | 1 468 | (373) | |
| W tym: | |||
| Działalność kontynuow ana |
1 468 | (373) | |
| Działalność zaniechana | - | - | |
9.1. Podatek dochodowy bieżący
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Zysk (strata) przed opodatkow aniem |
(57 029) | (5 403) |
| Przychody niepodlegające opodatkow aniu |
6 189 | 874 |
| Koszty nie stanow iące kosztów uzyskania przychodów |
50 219 | 4 416 |
| Koszty stanow iące koszty uzyskania przychodów ujęte w innych okresach spraw ozdaw czych (rozpoznane w bieżącym okresie memoriałow o) |
1 640 | 791 |
| Podstaw a opodatkow ania |
(14 639) | (2 652) |
| Podatek dochodowy bieżący | - | - |
| Podatek zapłacony w ciągu roku | - | 712 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych | - | - |
| Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych | - | 712 |
| Efektyw na stopa podatkow a |
- | - |
W prezentowanych latach obowiązywała stawka podatkowa w wysokości 19%. Koszty lub przychody nie wpływające na podstawę opodatkowania obejmują koszty lub przychody przejściowo lub trwale nie uznawane za podatkowe według obowiązujących przepisów podatkowych. Organy skarbowe mogą dokonać kontroli ksiąg i ewidencji rachunkowej w każdej chwili, w ciągu pięciu lat od końca roku, w którym złożono deklarację podatkową.
Na wartość 6.189 tys. PLN przychodów niepodlegających opodatkowaniu głównie składają się:
- rozwiązanie rezerwy na świadczenia pracownicze w kwocie 875 tys. PLN;
- rozwiązanie odpisów aktualizujących zapasy 2881 tys. PLN;
- rozwiązanie odpisów aktualizujących należności 1857 tys. PLN;
- naliczone i niezrealizowane dodatnie różnice kursowe w kwocie 91 tys. PLN;
- rabaty od dostawców w kwocie 97 tys. PLN;
- amortyzacja dofinansowanych środków trwałych w kwocie 343 tys. PLN.
Na wartość 50.219 tys. PLN kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów głównie składają się:
- koszty składek PFRON w kwocie 129 tys. PLN;
- odpis aktualizujący wartość udziałów w spółkach zależnych 40.744 tys. PLN;
- koszty reprezentacji 128 tys. PLN;
- odpis aktualizujący zapasy w kwocie 2.900 tys. PLN;
- odpis aktualizujący należności w kwocie 607 tys. PLN;
- amortyzacja od dofinansowania do środków trwałych 343 tys. PLN;
- rezerwa na świadczenia pracownicze w kwocie 2.292 tys. PLN;
- naliczone i niezrealizowane różnice kursowe w kwocie 422 tys. PLN;
- wycena transakcji IRS -114 tys. PLN;
- rabaty dla dostawców w kwocie 115 tys. PLN;
- przedawnione, umorzone należności 2.003 tys. PLN;
- rezerwy na koszty operacyjne w kwocie 644 tys. PLN.
Na wartość 1.640 tys. PLN kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w tym m.in. ujęte w innych okresach sprawozdawczych (rozpoznane w bieżącym okresie memoriałowo) głównie składa się:
- wykorzystanie rezerw na koszty operacyjne w kwocie 922 tys. PLN;
- wypłacone wynagrodzenia za rok poprzedni w kwocie 342 tys. PLN;
- różnica w amortyzacji podatkowej i bilansowej 376 tys. PLN.
Obowiązujące w Polsce prawo dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług czy składek na ubezpieczenia społeczne podlega częstym zmianom, co skutkuje brakiem ugruntowanej praktyki oraz niejasnością i niespójnością przepisów. Sytuacja ta powoduje możliwość występowania różnic w interpretacji przepisów podatkowych przez organy państwowe i podatników. Rozliczenia podatkowe oraz inne rozliczenia (np. celne) mogą być przedmiotem kontroli przez okres do 6 lat. Odpowiednie władze kontrolne uprawnione są do nakładania znaczących kar wraz z odsetkami. Istnieje ryzyko, że organy kontrolne zajmą odmienne stanowisko od stanowiska Spółki w kwestii interpretacji przepisów, co mogłoby w istotny sposób wpłynąć na wysokość zobowiązań publicznoprawnych wykazanych w sprawozdaniu finansowym.
9.2. Podatek odroczony ujęty w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
W związku z przejściowymi różnicami pomiędzy wartością podatkową a bilansową aktywów i pasywów tworzony jest podatek odroczony. Podatek odroczony został wyliczony według stawki obecnie obowiązującej w wysokości 19%. Zarząd jest przekonany, że w przypadku pozycji będących podstawą utworzenia podatku odroczonego, Spółka w przyszłości osiągnie dochód do opodatkowania umożliwiający wykorzystanie ujemnych różnic przejściowych.
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Rzeczow e aktyw a trw ałe |
5 723 | 1 043 |
| Niezrealizow ane dodatnie różnice kursow e |
160 | 128 |
| Bonusy | 18 | 22 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego razem | 5 901 | 1 193 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Odpisy aktualizujące od w artości należności w ątpliw ych |
292 | 186 |
| Odpisy aktualizujące od zapasów | 398 | 377 |
| Rezerw y na św iadczenia pracow nicze |
398 | 166 |
| Pozostałe rezerw y |
122 | 175 |
| Niezrealizow ane ujemne różnice kursow e |
141 | 60 |
| Wycena transakcji IRS | 50 | 72 |
| Niew ypłacone w ynagrodzenia, ZUS |
81 | 65 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujęte w wyniku finansowym |
1 482 | 1 101 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujęte w funduszu z aktualizacji wyceny transakcji walutowych |
- | - |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego razem | 1 482 | 1 101 |
Na podstawie opublikowanych prognoz na rok 2018, Spółka w przyszłym roku planuje osiągnąć dodatni wynik finansowy. Zarząd Spółki nie widzi zagrożenia dotyczącego realizacji aktywów z tytułu podatku odroczonego.
10. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ
10.1. Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję
Podstawowy zysk na jedną akcję oblicza się jako stosunek zysku netto i średniej ważonej liczby akcji zwykłych w obiegu w ciągu okresu, z wyłączeniem akcji zwykłych nabytych przez Spółkę.
Zysk i średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku podstawowego przypadającego na jedną akcję:
| 01.01.2017- 31.12.2017 |
01.01.2016- 31.12.2016 |
|
|---|---|---|
| Średnia w ażona liczba akcji |
86 152 798 | 78 852 637 |
| Zysk netto za 12 miesięcy przypadający na akcjonariuszy Spółki | (58 497) | (5 030) |
| Zysk netto na jedną akcję w polskich złotych | (0,68) | (0,06) |
| W tym: | ||
| Z działalności kontynuowanej | (0,68) | (0,06) |
10.2. Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję
Rozwodniony zysk na jedną akcję oblicza się korygując średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w obiegu w ciągu okresu, zakładając wpływ wszystkich potencjalnie rozwadniających akcji zwykłych.
| 01.01.2017- | 01.01.2016- | |
|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| Średnia w ażona liczba akcji zw ykłych |
86 152 798 | 78 852 637 |
| Średnia w ażona liczba potencjalnych akcji zw ykłych |
- | - |
| Zysk netto za 12 miesięcy przypadający na akcjonariuszy Spółki | (58 497) | (5 030) |
| Rozwodniony zysk netto na jedną akcję w polskich złotych | (0,68) | (0,06) |
| W tym: | ||
| Z działalności kontynuowanej | (0,68) | (0,06) |
| Z działalności zaniechanej | - | - |
W dniu 05.05.2017 roku nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Global Cosmed S.A. z 86 076 085,00 zł do 86 326 085,00 zł tj. o 250 000,00 zł, w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego, w związku z nabyciem praw do akcji przez osoby uprawnione w związku z Programem Motywacyjnym: Pani Magdalena Mazur (obecnie Mielimonka) objęła 80 000 akcji zwykłych na okaziciela serii K w Global Cosmed S.A. oraz pozostali akcjonariusze objęli 170 000 akcji zwykłych na okaziciela serii K w Global Cosmed S.A.
Spółka dokonała zgłoszenia do sądu rejestrowego wykazu akcji objętych, celem uaktualnienia wpisu kapitału zakładowego. Sąd rejestrowy zarejestrował podwyższenie kapitału zakładowego w dniu 11 września 2017 roku.
11. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Grunty w łasne |
- | - |
| Budynki i budow le |
50 388 | 16 956 |
| Urządzenia techniczne i maszyny | 32 995 | 8 720 |
| Środki transportu | 1 236 | 1 129 |
| Pozostałe środki trw ałe |
1 085 | 517 |
| Środki trw ałe w budow ie |
25 908 | 34 970 |
| 111 612 | 62 292 |
Tabela ruchów rzeczowych aktywów trwałych
| Grunty własne | Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Wartość początkowa | |||||||
| Stan na 1 stycznia 2016 roku | - | 20 800 | 13 346 | 2 228 | 2 875 | 27 635 | 66 884 |
| Zw iększenia |
- | - | 1 247 | 274 | 158 | 9 751 | 11 430 |
| Zmniejszenia, w tym: |
- | - | (1 785) | (297) | (103) | 2 416 | 231 |
| Sprzedaż | - | - | 23 | 111 | - | 68 | 202 |
| Likw idacja |
- | - | 4 | - | - | 25 | 29 |
| Przeklasyfikow anie |
- | - | (1 812) | (408) | (103) | 2 323 | - |
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | - | 20 800 | 16 378 | 2 799 | 3 136 | 34 970 | 78 083 |
| Przejęcie ZCP GCG SA | - | 34 665 | 33 456 | 620 | 1 491 | 1 526 | 71 758 |
| Zw iększenia |
- | 8 184 | 9 114 | 484 | 413 | 3 047 | 21 242 |
| Zmniejszenia, w tym: |
- | - | 15 | 60 | - | 13 635 | 13 710 |
| Sprzedaż | - | - | 15 | 60 | - | 242 | 317 |
| Przeklasyfikow anie |
- | - | - | - | - | 13 393 | 13 393 |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | - | 63 649 | 58 933 | 3 843 | 5 040 | 25 908 | 157 373 |
GLOBAL COSMED S.A.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok 2017
Umorzenie
| Umorzenie | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2016 roku | - | 3 250 | 5 980 | 1 295 | 2 424 | - | 12 949 |
| Amortyzacja bieżąca | - | 594 | 1 699 | 479 | 195 | - | 2 967 |
| Zmniejszenia, w tym: |
- | - | 21 | 104 | - | - | 125 |
| Sprzedaż | - | - | 17 | 104 | - | - | 121 |
| Likw idacja |
- | - | 4 | - | - | - | 4 |
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | - | 3 844 | 7 658 | 1 670 | 2 619 | - | 15 791 |
| Przejęcie ZCP GCG SA | - | 8 025 | 14 568 | 479 | 1 035 | - | 24 107 |
| Amortyzacja bieżąca | - | 1 392 | 3 723 | 490 | 301 | 5 906 | |
| Zmniejszenia, w tym: |
- | - | 11 | 32 | - | - | 43 |
| Sprzedaż | - | - | 11 | 32 | - | - | 43 |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | - | 13 261 | 25 938 | 2 607 | 3 955 | - | 45 761 |
| Wartość bilansowa | |||||||
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | - | 16 956 | 8 720 | 1 129 | 517 | 34 970 | 62 292 |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | - | 50 388 | 32 995 | 1 236 | 1 085 | 25 908 | 111 612 |
Na dzień 31.12.2017 roku oraz na dzień 31.12.2016 roku nie wystąpiły przesłanki dotyczące konieczności utworzenia odpisu aktualizującego rzeczowy majątek trwały i wartości niematerialne.
Wartość bilansowa netto leasingów w poszczególnych grupach aktywów trwałych:
- Środki Transportu 315 tys. PLN;
- Maszyny 3.160 tys. PLN;
- Wyposażenie zakładu 57 tys. PLN.
Po zakończeniu czasu obowiązywania umowy leasingu, Spółce przysługuje prawo do nabycia przedmiotu leasingu po określonej cenie nabycia powiększonej o podatek VAT. Umowy leasingu w przeważającej większości zawierane są na okres spłat rat leasingowych aż do momentu spłaty ostatniej raty i wykupu przedmiotu leasingu. W niektórych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia umowy na kolejny okres. Zabezpieczeniem wszystkich leasingów posiadanych przez Spółkę jest weksel in blanco w raz z deklaracją wekslową.
Rzeczowe aktywa trwałe oddane w zastaw jako zabezpieczenie
Opis zabezpieczeń ustanowionych na środkach trwałych będących własnością Spółki zawarty został w punkcie 23.1 w notach objaśniających o kredytach i pożyczkach otrzymanych oraz dłużnych papierach wartościowych do Skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Global Cosmed S.A. obejmującego okres od 01.01.- 31.12.2017 roku.
12. NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Stan na 31 grudnia 2016 roku | - | 538 |
| Zw iększenia |
- | - |
| Zmniejszenia | - | 538 |
| Przeklasyfikow anie |
- | - |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | - | - |
13. WARTOŚCI NIEMATERIALNE
| Wartości niematerialne | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| Licencje | 579 | 786 | |
| Praw o w ieczystego użytkow ania gruntu - nabyte odpłatnie |
6 486 | 149 | |
| 7 065 | 935 |
GLOBAL COSMED S.A.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok 2017
Tabela ruchów wartości niematerialnych
| Licencje | Koncesje Patenty |
Prawo wieczystego użytkowania |
Znaki towarowe |
Inne wartości niematerialne |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Wartość początkowa | ||||||
| Stan na 1 stycznia 2016 roku | 1 640 | - | 207 | 3 | 1 165 | 3 015 |
| Zw iększenia |
- | - | - | - | - | - |
| Zmniejszenia, w tym: |
- | - | - | - | - | - |
| Likw idacja |
- | - | - | - | - | - |
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | 1 640 | - | 207 | 3 | 1 165 | 3 015 |
| Przejęcie ZCP GCG SA | 717 | 20 | 6 776 | - | - | 7 513 |
| Zw iększenia |
39 | - | - | - | - | 39 |
| Zmniejszenia | - | - | - | - | - | - |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | 2 396 | 20 | 6 983 | 3 | 1 165 | 10 567 |
| Umorzenie | ||||||
| Stan na 1 stycznia 2016 roku | 547 | - | 53 | 3 | 1 165 | 1 768 |
| Amortyzacja bieżąca | 307 | - | 5 | - | - | 312 |
| Zmniejszenia, w tym: |
- | - | - | - | - | - |
| Likw idacja |
- | - | - | - | - | - |
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | 854 | - | 58 | 3 | 1 165 | 2 080 |
| Przejęcie ZCP GCG SA | 639 | 20 | 439 | - | - | 1 098 |
| Amortyzacja bieżąca | 324 | - | - | - | - | 324 |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | 1 817 | 20 | 497 | 3 | 1 165 | 3 502 |
| Wartość bilansowa | ||||||
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | 786 | - | 149 | - | - | 935 |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | 579 | - | 6 486 | - | - | 7 065 |
Na dzień 31.12.2017 roku oraz na dzień 31.12.2016 roku nie wystąpiły przesłanki dotyczące konieczności utworzenia odpisu aktualizującego wartości niematerialne i prawne. Nie wystąpiły również przesłanki dotyczące konieczności zmiany okresów użytkowania wartości niematerialnych. Spółka nie użytkuje i nie użytkowała w okresie 01.01- 31.12.2017 roku oraz w 2016 roku wartości niematerialnych na podstawie umów leasingu finansowego .
14. AKTYWA FINANSOWE, AKCJE I UDZIAŁY W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH
| 14.1. Aktywa finansowe, akcje i udziały w jednostkach powiązanych |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akcje i udziały w jednostkach zależnych |
Akcje i udziały w jednostkach stowarzyszonych |
Razem | |||||
| PLN | PLN | PLN | |||||
| Wartość według ceny nabycia | |||||||
| Stan na 1 stycznia 2016 roku | 15 473 | 0 | 15 473 | ||||
| Zw iększenia, w tym: |
207 226 | 0 | 207 226 | ||||
| Nabycie | 207 226 | 0 | 207 226 | ||||
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | 222 699 | 0 | 222 699 | ||||
| Zmniejszenia, w tym: |
(19 948) | 0 | (19 948) | ||||
| Przejęcie ZCP | (19 948) | 0 | (19 948) | ||||
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | 202 751 | 0 | 202 751 | ||||
| Odpisy aktualizujące | |||||||
| Stan na 1 stycznia 2016 roku | 0 | 0 | 0 | ||||
| Zw iększenia |
0 | ||||||
| Zmniejszenia | 0 | ||||||
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | 0 | 0 | 0 | ||||
| Zw iększenia |
0 | ||||||
| Zmniejszenia | (40 744) | (40 744) | |||||
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | 40 744 | 0 | 40 744 | ||||
| Stan na 1 stycznia 2017 roku | 222 699 | 0 | 222 699 | ||||
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | 162 007 | 0 | 162 007 | ||||
Inwestycje w jednostkach zależnych nie zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się w cenie nabycia zgodnie z MSR 27 "Jednostkowe sprawozdania finansowe" pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości zgodnie z MSAR 36 "Utrata wartości aktywów".
Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości Spółka dokonała na dzień bilansowy analizy przesłanek do utraty wartości oraz przeprowadziła testy na utratę wartości akcji i udziałów w jednostkach zależnych poprzez porównanie wartości bilansowej z wyższą z dwóch: wartością godziwą lub wartością użytkową.
Wartość odzyskiwalna została wyznaczona na poziomie wartości użytkowej z uwagi na brak przesłanek do wyznaczenia wartości godziwej (brak aktywnego rynku).
GLOBAL COSMED S.A.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok 2017
Przeprowadzony test został oparty o prognozowane przepływy na najbliższe pięć lat powiększone o wartość rezydualną, dla której wyliczenia przyjęta została stopa wzrostu rezydualnego na poziomie 1,00%.
Stopa dyskonta WACC przyjęta na potrzeby powyższego testu to 9,2%. Stopa wolna od ryzyka wynosi 3,25%, a wskaźnik Beta został przyjęty na poziomie 1,1.
Do wyznaczenia przepływów pieniężnych i stopy dyskontowej zgodnie z przyjętą praktyką księgową zastosowano podejście polegające na stosowaniu pojedynczej sekwencji szacunków przepływów pieniężnych oraz jednej stopy dyskontowej.
W wyniku przeprowadzonego testu stwierdzono utratę wartości akcji i udziałów na kwotę 40 744 tys. PLN. W związku z powyższym w okresie, za który przygotowano sprawozdanie finansowe utworzono odpis aktualizujący wartość akcji i udziałów. Utworzone odpisy aktualizujące zostały odniesione w koszty finansowe.
W ciągu najbliższego roku ogólnie dostępne prognozy makroekonomiczne nie wskazują na zmianę stopy dyskonta przekraczającą jeden punkt procentowy. Ten rząd wielkości nie skutkuje istotnym wpływem na wynik przeprowadzonych testów na utratę wartości udziałów w spółkach zależnych.
| Nazwa jednostki | Siedziba | Przedmiot działalności | Udział % w kapitale podstawowym |
Udział % w ogólnej liczbie głosów |
Wartość udziałów / akcji |
Odpis z tytułu utraty wartości |
Wartość bilansowa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Global Cosmed Group S.A. | Jaw or |
Produkcja w yrobów chemicznych i kosmetycznych, handel w yrobami chemicznymi |
100 | 100 | 187 278 | 40 744 | 146 534 |
| Global Cosmed domal GmbH | Stadtilm | Produkcja w yrobów chemicznych i kosmetycznych, handel w yrobami chemicznymi |
100 | 100 | 11 285 | 0 | 11 285 |
| Domal Grundstűcksgesellschaft mbH | Stadtilm | Nabyw anie, zarządzanie korzystanie, sprzedaż, w ynajem/dzierżaw a nieruchomości i budynków w e w łasnym lub cudzym imieniu jak rów nież nabyw anie udziałów w tym celu |
100 | 100 | 4 188 | 0 | 4 188 |
| 202 751 | 40 744 | 162 007 |
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Spółka posiadała następujące akcje i udziały:
14.2. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i w banku |
330 | 1 868 |
| Papiery w artościow e krótkotermniow e o w ysokiej płynności - w eksle |
2 306 | 3 161 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty razem | 2 636 | 5 029 |
| - w tym środki pieniężne o ograniczonej |
||
| możliw ości dysponow ania |
17 | 3 |
W dniu 17 lutego 2017r. oraz 26 kwietnia 2017r. zostały uregulowane weksle na kwotę odpowiednio 355 tys. PLN, i 500 tys. PLN. Oba weksle zmniejszyły zobowiązania Global Cosmed Group SA. W wyniku tej transakcji wartość posiadanych przez Spółkę weksli wynosi 2.306 tys. PLN.
W dniu 9 stycznia 2018 roku Global Cosmed Group S.A. dokonał wykupu weksla w kwocie 1.000 tys. PLN, w związku z tym należności wekslowe na dzień publikacji sprawozdania finansowego wynoszą 1.306 tys. PLN.
Spółka posiada na rachunkach bankowych wolne środki pieniężne zapewniające bieżące i terminowe regulowanie zobowiązań finansowych wobec partnerów handlowych i budżetu Państwa.
15. NALEŻNOŚCI
15.1. Należności z tytułu dostaw i usług
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Należności z tytułu dostaw i usług: |
||
| Od jednostek powiązanych | 23 817 | 19 563 |
| Od pozostałych podmiotów | 12 261 | 27 716 |
| Razem brutto | 36 078 | 47 279 |
| Odpisy aktualizujące należności | 1 537 | 2 787 |
| Razem netto | 34 541 | 44 492 |
Spółka dokonała opisów aktualizujących należności uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty.
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Stan na początek okresu: | 2 787 | 2 490 |
| a) zw iększenia z tyt.: |
607 | 331 |
| - należności w ątpliw ych |
607 | 331 |
| b) zmniejszenia z tyt.: | 1 857 | 34 |
| - w ykorzystania |
1 857 | 34 |
| Stan na koniec okresu: | 1 537 | 2787 |
Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług:
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Nieprzeterminow ane |
24 412 | 27 744 |
| Przeterminow ane: |
11 666 | 19 535 |
| w tym od jednotek powiązanych | 7 852 | 13 982 |
| 0-30 dni | 5 158 | 5 947 |
| 31-90 dni | 4 398 | 6 011 |
| 91-180 dni | 457 | 6 |
| 181-365 dni | -6 | 2 359 |
| pow yżej 365 dni |
1 659 | 5 212 |
| Razem | 36 078 | 47 279 |
Zmniejszenie należności w stosunku do roku ubiegłego wynikało z przeniesienia części kontraktów handlowych do spółek dystrybucyjnych Grupy Kapitałowej.
15.2. Inne aktywa i pozostałe należności krótkoterminowe
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Należności z tytułu podatków | 1 769 | 3 363 |
| Należności z tytułu reklamacji | - | - |
| Zaliczki przekazane na dostaw y |
- | 50 |
| Rozliczenia międzyokresow e kosztów |
178 | 620 |
| Przedpłaty na dostaw y środków trw ałych |
754 | 32 |
| Pożyczki udzielone | 794 | 759 |
| Wycena transakcji IRS | ||
| Inne należności | 221 | 13 |
| Razem brutto | 3 716 | 4 837 |
| Odpisy aktualizujące pozostałe należności | - | - |
| Razem netto | 3 716 | 4 837 |
| w tym: |
||
| krótkoterminow e |
3 716 | 4 837 |
| długoterminow e |
- | - |
16. ZAPASY
| Wartość bilansowa | Wartość odpisu | Ceny nabycia / kosztu wytworzenia |
Wartość netto możliwa do uzyskania |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Materiały | 15 446 | 9 501 | 1 836 | 579 | 17 282 | 10 080 | 15 446 | 9 501 |
| Produkcja w toku |
1 063 | 531 | 38 | 33 | 1 101 | 564 | 1 063 | 531 |
| Wyroby gotow e |
8 426 | 2 731 | 117 | 305 | 8 543 | 3 036 | 8 426 | 2 731 |
| Tow ary |
93 | 3 493 | 13 | 1 068 | 106 | 4 561 | 93 | 3 493 |
| 25 028 | 16 256 | 2 004 | 1 985 | 27 032 | 18 241 | 25 028 | 16 256 |
Na dzień 31.12.2017 roku został utworzony odpis aktualizujący zapasy w kwocie 2.004 tys. PLN.
Odpisem aktualizującym objęte zostały zapasy wyodrębnione w drodze szczegółowej ich identyfikacji, które zdaniem Spółki, utraciły przydatność dla Spółki.
W okresie od 01.01-31.12.2017 roku utworzono dodatkowy odpis na zapasy w kwocie 2.900 tys. PLN oraz rozwiązano odpis w kwocie 2.881 tys. PLN.
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Stan na początek okresu: | 1 985 | 338 |
| a) zw iększenia z tyt.: |
2 900 | 1 702 |
| - utraty w artości |
2 707 | 1 702 |
| - przejęcie ZCP | 193 | - |
| b) zmniejszenia z tyt.: | 2 881 | 55 |
| - rozw iązania |
2 881 | 55 |
| Stan na koniec okresu: | 2 004 | 1985 |
Opis zabezpieczeń ustanowionych na zapasach będących własnością Global Cosmed S.A, zawarty został w nocie 23.1 .
17. KAPITAŁY
17.1. Elementy kapitału zakładowego
Według informacji posiadanych przez Spółkę, struktura akcjonariatu na dzień sporządzenia sprawozdania przedstawiała się następująco:
| Nazwa akcjonariusza | Liczba akcji w szt. |
Liczba głosów na WZA |
Wartość nominalna akcji w PLN |
Udział w liczbie głosów na WZA |
|---|---|---|---|---|
| Andreas Mielimonka* | 42 429 796 | 42 429 796 | 42 429 796 | 41,0% |
| Blackwire Ventures sp. z o.o.* | 23 963 623 | 41 189 745 | 23 963 623 | 39,8% |
| Global Cosmed Group Management | ||||
| sp. z o.o. HoldCo sp. k. (dawniej: | 5 873 363 | 5 873 363 | 5 873 363 | 5,7% |
| GCG Investment sp. z o.o.)** | ||||
| Mielimonka Holding sp. z o.o.* | 2 997 625 | 2 997 625 | 2 997 625 | 2,9% |
| Pozostali | 11 061 679 | 11 061 679 | 11 061 679 | 10,7% |
| Razem | 86 326 086 | 103 552 208 | 86 326 086 | 100% |
* podmioty kontrolowane przez Pana Andreasa Mielimonka
Kapitał zakładowy na dzień 31.12.2017 roku zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego:
| Emisja | Liczba akcji w szt. |
Liczba głosów na WZA |
Wartość nominalna akcji w PLN |
Udział w kapitale podstawowym |
|---|---|---|---|---|
| seria A* | 1 813 276 | 3 626 552 | 1 813 276 | 2,1% |
| seria B* | 15 412 846 | 30 825 692 | 15 412 846 | 17,9% |
| seria C | 7 253 104 | 7 253 104 | 7 253 104 | 8,4% |
| seria D | 6 254 085 | 6 254 085 | 6 254 085 | 7,2% |
| seria E | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 0,2% |
| seria F | 4 600 000 | 4 600 000 | 4 600 000 | 5,3% |
| seria G | 38 055 089 | 38 055 089 | 38 055 089 | 44,1% |
| seria H | 2 961 125 | 2 961 125 | 2 961 125 | 3,4% |
| seria I | 4 653 197 | 4 653 197 | 4 653 197 | 5,4% |
| seria J | 4 873 363 | 4 873 363 | 4 873 363 | 5,6% |
| seria K | 250 000 | 250 000 | 250 000 | 0,3% |
| seria L | 1 | 1 | 1 | 0,0% |
| Razem | 86 326 086 | 103 552 208 | 86 326 086 | 100% |
| *akcje uprzywilejowane w głosach na | 17 226 122 | 34 452 244 |
WZA
Global Cosmed S.A. w ramach realizacji Programu Motywacyjnego przyjętego uchwałą nr 10 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Global Cosmed S.A. z dnia 15 stycznia 2016 r. o zmianie statutu spółki oraz emisji warrantów subskrypcyjnych serii A i B z prawem pierwszeństwa do objęcia akcji serii K o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii K. z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru, i uszczegółowionego uchwałą nr 1/4/2017 Rady Nadzorczej Global Cosmed S.A. z dnia 13 kwietnia 2017 r., przekazał 250.000 warrantów subskrypcyjnych na okaziciela serii A z prawem pierwszeństwa objęcia akcji serii K. Wszystkie osoby, którym zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej Emitenta przysługiwało prawo objęcia Warrantów Subskrypcyjnych, wykonały prawo ich objęcia, a następnie dokonały objęcia Akcji serii K w Global Cosmed S.A. ("Akcje"). W ramach wykonywania prawa z 250.000 Warrantów Subskrypcyjnych, oświadczenie o objęciu Akcji złożyło i Akcje opłaciło 5 osób uprawnionych, na łączną liczbę 250 000 Akcji serii K, po cenie 1,00 PLN, tj. na kwotę 250 000,00 PLN. Dokumenty Akcji zostały wydane osobom uprawnionym w dniu 5 maja 2017r.
W dniu 5 maja 2017 roku Global Cosmed S.A. otrzymała od Wiceprezes Zarządu Global Cosmed S.A., Pani Magdaleny Anity Mazur (obecnie Mielimonka), powiadomienie o dokonaniu transakcji objęcia 80.000 Akcji serii K w ramach realizacji Programu Motywacyjnego.
W dniu 5 maja 2017 roku Członek Rady Nadzorczej, Pani Aleksandra Gawrońska, w wyniku warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego, objęła 50.000 akcji zwykłych serii K.
W dniu 13 października 2017 roku Prezes Zarządu Global Cosmed S.A, Pan Andreas Mielimonka, zbył na rzecz Mielimonka Holding sp. z o.o. (dawniej: Global Cosmed Group Management spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.) 36.500 akcji zwykłych serii G.
Kapitał zakładowy na dzień 31.12.2016 roku zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego
| Emisja | Liczba akcji w szt. |
Liczba głosów na WZA |
Wartość nominalna akcji w PLN |
Udział w kapitale podstawowym |
|---|---|---|---|---|
| seria A* | 1 813 276 | 3 626 552 | 1 813 276 | 2,1% |
| seria B* | 15 412 846 | 30 825 692 | 15 412 846 | 17,9% |
| seria C | 7 253 104 | 7 253 104 | 7 253 104 | 8,4% |
| seria D | 6 254 085 | 6 254 085 | 6 254 085 | 7,3% |
| seria E | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 0,2% |
| seria F | 4 600 000 | 4 600 000 | 4 600 000 | 5,3% |
| seria G | 38 055 089 | 38 055 089 | 38 055 089 | 44,2% |
| seria H | 2 961 125 | 2 961 125 | 2 961 125 | 3,4% |
| seria I | 4 653 197 | 4 653 197 | 4 653 197 | 5,4% |
| seria J | 4 873 363 | 4 873 363 | 4 873 363 | 5,7% |
| Razem | 86 076 085 | 103 302 207 | 86 076 085 | 100% |
| *akcje uprzywilejowane w głosach na | 17 226 122 | 34 452 244 |
WZA Wartość nominalna 1 akcji w ynosi: 1 PLN
17.2. Elementy kapitału zapasowego i rezerwowego Spółki
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Kapitały zapasow y |
165 431 | 164 696 |
| Kapitał zapasowy z zysku lat poprzednich | 4 156 | 4 156 |
| Kapitał zapasowy z nadwyżki ceny emisyjnej | 160 230 | 160 230 |
| Kapitał zapasowy z wyceny programu menedżerskiego |
1 045 | 310 |
| Kapitały rezerw ow e |
28 415 | 19 745 |
| Kapitał rezerwowy z zysków lat ubiegłych | 16 220 | 19 745 |
| Kapitał rezerwowy z przeszacowania rzeczowego majątku trwałego |
12 195 | - |
| Zyski zatrzymane z lat ubiegłych | (223) | 1 503 |
| Zysk (strata) netto roku bieżącego | (58 497) | (5 030) |
| Razem pozostałe elementy kapitału własnego | 135 126 | 180 914 |
Zyski zatrzymane pomniejszone zostały o odpis aktuarialny rezerw na świadczenia emerytalne -223 tys. PLN. Wzrost kapitału zapasowego spowodowany był objęciem warrantów subskrypcyjnych na kwotę 735 tys. PLN. Wzrost wartości kapitału rezerwowego spowodowany był uwzględnieniem przeszacowania majątku trwałego z tytułu aktualizacji wyceny 12.195 tys. PLN oraz pomniejszony o pokrycie części straty z roku 2016 w wysokości -3.525 tys. PLN.
17.3. Polityka dywidend/proponowany podział zysku (pokrycia straty)
Celem Spółki w zarządzaniu kapitałem jest ochrona zdolności Grupy Kapitałowej do kontynuowania działalności przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy. Zarządy na bieżąco monitorują poziom wskaźnika zwrotu z kapitału oraz poziom dywidendy przypadającej na 1 akcję zwykłą. W dniu 20 maja 2015 roku Zarząd Spółki Global Cosmed S.A. podjął uchwałę o przyjęciu polityki dywidendowej na lata 2015 - 2017. Począwszy od 2015 roku, Zarząd Global Cosmed S.A. rekomendując podział zysku będzie przedkładał Radzie Nadzorczej i Walnemu Zgromadzeniu propozycję wypłaty dywidendy na poziomie minimum 40% skonsolidowanego zysku netto za poprzedni rok obrotowy, pod warunkiem utrzymywania wskaźnika zadłużenia wyrażonego jako stosunek skonsolidowanego długu netto do skonsolidowanej EBITDA na poziomie nie przekraczającym 2,5.
Wniosek Zarządu dotyczący wypłaty dywidendy w wysokości określonej na ww. zasadach wynikających
z przyjętej polityki, będzie zależeć dodatkowo od poniższych czynników:
-
potrzeb finansowych związanych z planami inwestycyjnymi grupy kapitałowej,
-
potrzeb finansowych związanych z utrzymaniem płynności finansowej grupy kapitałowej,
-
spełnienia warunków dotyczących realizacji przejęć innych podmiotów (w tym ograniczeń wynikających z warunków dotyczących finansowania pozyskiwanego przez Global Cosmed S.A. dla realizacji tych przejęć).
W 2016 roku strata Spółki wyniosła 5.030 tys. PLN. W 2017 roku Spółka poniosła stratę w wysokości 58.497 tys. PLN. Walne Zgromadzenie Spółki Global Cosmed S.A. podjęło uchwałę nr 21 z dnia 28 czerwca 2017r. o pokryciu straty za rok 2016 w następujący sposób:
-
niepodzielonym zyskiem z lat ubiegłych w kwocie 1.505 tys. PLN, oraz
-
kapitałem rezerwowym w pozostałej kwocie tj. 3.525 tys. PLN.
17.4. Płatności w formie akcji własnych
Zarząd Spółki Global Cosmed S.A. poinformował, iż Rada Nadzorcza Spółki Uchwałą z dnia 13.04.2017 r., działając w wykonaniu Uchwały nr 10 nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Global Cosmed S.A. z dnia 15 stycznia 2016 roku, na podstawie upoważnienia zawartego w § 3 tej uchwały, przyznała 250.000 Warrantów Subskrypcyjnych Serii A managerom Grupy Kapitałowej Global Cosmed S.A., których działalność w znaczącym stopniu przyczyniła się do rozwoju Grupy Kapitałowej Global Cosmed. Jako kryterium przydziału Warrantów Subskrypcyjnych Rada Nadzorcza przyjęła zaangażowanie poszczególnych członków kadry managerskiej w realizację założonych celów sprzedażowych, zaś członkom Zarządu pełniącym funkcję w roku 2016, należyte wykonanie przez nich obowiązków w roku 2016. W ramach tego przydziału Rada Nadzorcza Spółki przyznała Wiceprezesowi Zarządu 80 000 Warrantów Subskrypcyjnych serii A. Objęcie warrantów nastąpiło w dniu 5 maja 2017 roku przy kursie zamknięcia kursu akcji Global Cosmed S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych na poziomie 3,94 PLN za jedną akcję. Wartość obejmowanych warrantów wynosiła 985 tys. PLN, z tego 250 akcji po kursie 1 PLN (wartość nominalna akcji) zwiększyło poziom kapitału zakładowego oraz 250 akcji po kursie zamknięcia z dnia objęcia warrantów, zwiększyło kapitał zapasowy o kwotę 735 tys. PLN.
W okresie 1.01.-31.12.2016 roku nie wystąpiły płatności w formie akcji własnych.
18. KREDYTY i POŻYCZKI
Kredyty i pożyczki spłacane są terminowo i nie wystąpiły przypadki naruszenia spłat kapitału bądź odsetek z tytułu kredytów i pożyczek.
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Długoterminowe | ||
| Kredyty bankow e |
28 293 | 32 830 |
| 28 293 | 32 830 | |
| Krótkoterminowe | ||
| Kredyty bankow e |
4 236 | 4 452 |
| Kredyty w rachunku bieżącym i obrotow e |
29 859 | 17 678 |
| Pożyczki otrzymane | 0 | 0 |
| 34 095 | 22 130 | |
| 62 388 | 54 960 |
Spółka Global Cosmed S.A. posiadała następujące zobowiązania finansowe z tyt. kredytów:
| Kredytodawca | Rodzaj kredytu |
Umowa z dnia |
Data spłaty | Kwota zobowiązania wg umowy |
Aktualne zadłużenie na dzień 31.12.2016 w tys. PLN |
Aktualne zadłużenie na dzień 31.12.2017 w tys. PLN |
Forma zabezpieczenia i wartość z Umowy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bank Pekao S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym |
12.12.2012 | 31.05.2018r. | 16.000.000 (w PLN) |
9 678 | 15 893 | Aneks nr 5 z 31.05.2017 Kredyt podwyzsza się z kwoty 11.000.000,00 PLN do kwoty 16.000.000,00 PLN 1) hipoteka umowna do kwoty 2.000.000,00 PLN na nieruchomości gruntowej w Jaworze ul. Cukrownicza 32, będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed S.A., KW LE1J/00012854/2, wpis na 1 miejscu (aktualnie zabezpieczenie kredytu w rachunku bieżącym Global Cosmed Group SA w Pekao S.A.), 2) zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych oznaczonych co do gatunku tj. zapasach o wartości ewidencyjnej min. 15.000.000,00 PLN będących własnością Kredytobiorcy wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych (zabezpieczenie wspólne z kredytem w rachunku bieżącym w wys. 1.600.000,00 EUR), 3) zastaw rejestrowy na zbiorze maszyn i urządzeń z grupy 3,4,6,7 będących własnością Kredytobiorcy o wartości księgowej netto nie niższej niż 4.400.000,00 PLN wraz z cesja praw polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych 4) cesja wierzytelności handlowych na kwotę min. 1.500.000,00 PLN bez konieczności zawiadamiania i uzyskiwania potwierdzenia cesji przez dłużników wierzytelności 5) poręczenie wekslowe: Global Cosmed SA w Jaworze, Brand Property Sp. z o.o. w Radomiu, Kret Brand Property Sp. z o.o. sp. k. w Radomiu, Sofin Brand Property sp. z o.o. sp. k. w Radomiu, Mielimonka Holding sp. z o.o. w Radomiu, Global Cosmed Group Managment sp. z o.o. HOldCo I sp.k. w Radomiu, 6) weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową z wystawienia Kredytobiorcy, 7) pełnomocnictwo do rachunków bankowych Kredytobiorcy w Banku Pekao SA 8) zastaw rejestrowy na zbiorze maszyn i urządzeń o wartości księgowej netto 9.729.052,53 PLN wg. Stanu na 31.12.2016 wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych (stanowiące aktualnie zabezpieczenie kredytu w rachunku bieżącym Global Cosmed Group S.A. w Pekao S.A.) 9) notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji Kredytobiorcy w trybie art. 777 k.pc. |
| Bank Pekao S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym |
12.01.2015 | 31.05.2018 | 1.600.000 (w EUR) |
0 | 5 966 | Aneks nr 5 z 31.05.2017r. 1) pełnomocnictwo do rachunków bankowych Kredytobiorcy prowadzonych w Banku, 2) oświadczenie Kredytobiorcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kpc. Z zastrzeżeniem ust. 3b) 3) weksel własny in blanco wraz z deklaracją z wystawienia Kredytobiorcy, 4) cesja wierzytelności handlowych od kontrahentów rozliczających się w walucie EUR na kwotę min. 1.600.000 EUR, bez konieczności zawiadamiania i uzyskiwania potwierdzeni cesji przez dłużników wierzytelności, 5) zastaw rejestrowy na zbiorze zapasów do kwoty 15.000.000,00 PLN wraz z cesją polisy od ognia i innych żywiołów na pełną kwotę oraz do 3.000.000,00 PLN od ryzyka kradzieży (zabezpieczenie wspólne z kredytem w rachunku bieżącym udzielonym na podstawie Umowy Nr 15/CK/2012 kredytu w rachunku bieżącym z dnia 12.12.2012.r wraz z późn. Zmianami w kwocie 16 mln PLN.) 6) poręczenie wekslowe Global Cosmed Group S.A. w Jaworze. |
| mBank S.A. | Kredyt obrotowy |
19.11.2013 | 30.07.2019 | 6.000.000 (w PLN) |
6 000 | 6 000 | 1) weksel inblanco; 2)hipoteka umowna na będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed Group nieruchomości w Świętochłowicach przy ul.Łagiewnickiej 1C, stanowiącej działkę 802/187 z obrębu 1-Chropaczów, oraz na nieruchomości budynkowej będącej własnością Global Cosmed Group, posadowionej na tym gruncie, stanowiącej odrębną nieruchomość (KW nr KA1C/00004079/6), wynikająca z umowy ustanawiającej hipotekę nr. 39/013/13 z dn.19.11.2013 do kwoty 9 mln zł. 3) zastaw rejestrowy na maszynach i urządzeniach stanowiących własność Global Cosmed S.A. w kwocie 1.002.442PLN. 4) cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, rzeczy ruchomych, stanowiących przedmiot zabezpieczenia na sumę 1.064.625PLN. 5) oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji do kwoty 7,8 mln zł, oświadczenie Global Cosmed Group o poddaniu się egzekucji do kwoty 9,0 mln zł. 6) utrzymywanie średniomiesięcznych wpływów na rachunek na poziomie nie niższym niż 8 mln zł. |
| mBank S.A. | Kredyt w rachunku bieżącym |
20.04.2016 | 30.04.2019 | 2.000.000 (w PLN) |
2 000 | 2 000 | 1). Weksel in blanco, wystawiony przez Kredytobiorcę i awalowany przez Global Cosmed Group SA zaopatrzony w deklarację wekslową Kredytobiorcy z dnia 20.04.2016. 2). Hipoteka umowna łączna do kwoty 66 mln zł, na będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed SA nieruchomości gruntowej położonej w Radomiu, przy ulicy Wielkopolskiej 3, stanowiącej działki numer 111/10, 111/15, 158/1, 113/15, 113/13, oraz numer 160/5, 160/3, 111/12, 111/14, 111/16, 158/2 na nieruchomości budynkowej będącej własnością Global Cosmed S.A., posadowionej na tym gruncie, stanowiącej odrębną niruchomość, dla których to nieruchomości gruntowej i budynkowej Sąd/Rejonowy w Radomiu, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste KW Nr RA1R/00073248/6, RA1/00057452/1, wynikająca z Umowy ustanawiającej hipotekę nr 39/009/16 z dnia 20.04.2016 r. 3) Zastaw rejestrowy o wartości 5.541.657,26 PLN na maszynach i urządzeniach zakupionych w ramach prowadzonej inwestycji Budowa Mieszalni wyrobów płynnych wraz z zapleczem magazynowym i oczyszczalnia ścieków stanowiących własność Global Cosmed S.A. na podstawie umowy zastawniczej nr 39/001/17 zawartej w dniu 7.09.2017r. |
| mBank S.A. | kredyt inwestycyjny |
20.04.2016 | 30.04.2019 | 2.615.370 (w EUR) |
9 001 | 4 848 | 1). Weksel in blanco, wystawiony przez Kredytobiorcę i awalowany przez Global Cosmed Group SA zaopatrzony w deklarację wekslową Kredytobiorcy z dnia 20.04.2016. 2). Hipoteka umowna łączna do kwoty 66 mln zł, na będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed SA nieruchomości gruntowej położonej w Radomiu, przy ulicy Wielkopolskiej 3, stanowiącej działki numer 111/10, 111/15, 158/1, 113/15, 113/13, oraz numer 160/5, 160/3, 111/12, 111/14, 111/16, 158/2 na nieruchomości budynkowej będącej własnością Global Cosmed S.A., posadowionej na tym gruncie, stanowiącej odrębną niruchomość, dla których to nieruchomości gruntowej i budynkowej Sąd/Rejonowy w Radomiu, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste KW Nr RA1R/00073248/6, RA1/00057452/1, wynikająca z Umowy ustanawiającej hipotekę nr 39/009/16 z dnia 20.04.2016 r. 3) Zastaw rejestrowy o wartości 5.541.657,26 PLN na maszynach i urządzeniach zakupionych w ramach prowadzonej inwestycji Budowa Mieszalni wyrobów płynnych wraz z zapleczem magazynowym i oczyszczalnia ścieków stanowiących własność Global Cosmed S.A. na podstawie umowy zastawniczej nr 39/001/17 zawartej w dniu 7.09.2017r. |
| mBank S.A. | kredyt inwestycyjny |
20.04.2016 | 20.600.000 spłata do 30.04.2024 8.080.730 spłata do 31.12.2024 |
28.680.730 (w PLN) |
28 281 | 27 681 | 1). Weksel in blanco, wystawiony przez Kredytobiorcę i awalowany przez Global Cosmed Group SA zaopatrzony w deklarację wekslową Kredytobiorcy z dnia 20.04.2016. 2). Hipoteka umowna łączna do kwoty 66 mln zł, na będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed SA nieruchomości gruntowej położonej w Radomiu, przy ulicy Wielkopolskiej 3, stanowiącej działki numer 111/10, 111/15, 158/1, 113/15, 113/13, oraz numer 160/5, 160/3, 111/12, 111/14, 111/16, 158/2 na nieruchomości budynkowej będącej własnością Global Cosmed S.A., posadowionej na tym gruncie, stanowiącej odrębną niruchomość, dla których to nieruchomości gruntowej i budynkowej Sąd/Rejonowy w Radomiu, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste KW Nr RA1R/00073248/6, RA1/00057452/1, wynikająca z Umowy ustanawiającej hipotekę nr 39/009/16 z dnia 20.04.2016 r. 3) Zastaw rejestrowy o wartości 5.541.657,26 PLN na maszynach i urządzeniach zakupionych w ramach prowadzonej inwestycji Budowa Mieszalni wyrobów płynnych wraz z zapleczem magazynowym i oczyszczalnia ścieków stanowiących własność Global Cosmed S.A. na podstawie umowy zastawniczej nr 39/001/17 zawartej w dniu 7.09.2017r. |
Razem 54 960 62 388
W dniu 11 stycznia 2017r. Spółka zawarła aneks do umowy kredytu w rachunku bieżącym na kwotę 1.600 tys. EUR udzielonego przez Bank Pekao S.A. i zapadającego w dniu 11 stycznia 2017r. Nowy termin spłaty kredytu został ustalony na 11 stycznia 2018r. Jednocześnie uległo zmienianie zabezpieczenie kredytu tj. cesja wierzytelności handlowych z tytułu rozliczeń z kontrahentami zagranicznymi w EUR została ustalona na kwotę min. 1.600 tys. EUR., bez konieczności zawiadamiania i uzyskiwania potwierdzenia cesji przez dłużników wierzytelności. Pozostałe warunki nie uległy zmianie.
W dniu 31 maja 2017r. Spółka zawarła nowy aneks w/w umowy, który zwiększył wartość zastawu rejestrowego na zbiorze zapasów z 10.000.000 PLN do 15.000.000 PLN (zabezpieczenie wspólne z kredytem w rachunku bieżącym udzielonym na podstawie Umowy Nr 15/CK/2012 kredytu w rachunku bieżącym z dnia 12.12.2012r. wraz z późn. zmianami w kwocie 16 mln PLN) oraz wprowadził dodatkowe zabezpieczenie: Poręczenie wekslowe Global Cosmed Group S.A. w Jaworze oraz zmienił termin spłaty kredytu na 31 maja 2018r.
W dniu 31 maja 2017r. Spółka zawarła aneks do umowy kredytu w rachunku bieżącym na kwotę 11.000.000 PLN udzielonego przez Bank Pekao S.A., który podwyższył kredyt do kwoty 16.000.000 PLN i zmienił termin spłaty kredytu na 31 maja 2018r. Ustalono hipotekę umowną do kwoty 2 mln zł na nieruchomości w Jaworze ul. Cukrownicza 32, będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed S.A. dla której Sąd Rejonowy w Jaworze prowadzi księgę wieczystą Nr LE1J/00012854/2 (wpis na I miejscu) aktualnie zabezpieczenia kredytu w rachunku bieżącym udzielonego przez Pekao S.A. dla Global Cosmed Group S.A. Ustalono zastaw rejestrowy na zbiorze maszyn i urządzeń o wartości księgowej netto 9.729.052,53 PLN wg stanu na 31.12.2016r. wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych (stanowiące aktualnie zabezpieczenie kredytu w rachunku bieżącym Global Cosmed Group S.A. w Pekao S.A.) oraz Zastaw rejestrowy na zbiorze zapasów do kwoty 15.000.000,00 PLN wraz z cesją polisy od ognia i innych żywiołów na pełną kwotę oraz do 3.000.000,00 PLN od ryzyka kradzieży.
Spółka korzysta z usługi eFinancing świadczonej przez Bank Pekao S.A. polegającej na wykupie przez bank wierzytelności Spółki bez prawa regresu do Spółki. Bank przyznał limit 5.000 tys. PLN. Saldo wykorzystanych środków na dzień bilansowy wynosi 1.226 tys. PLN.
19. REZERWY
Rezerwy na świadczenia pracownicze i niewykorzystane urlopy
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Odprawy emerytalno-rentowe, w tym: | ||
| - w artość bieżąca zobow iązania na dzień bilansow y |
1 102 | 491 |
| - (zyski)/straty aktuarialne na dzień bilansow y |
598 | (27) |
| Zobowiązania wobec pracowników | ||
| Pozostałe św iadczenia w obec pracow ników |
||
| - rezerw y na niew ykorzystane urlopy |
745 | 319 |
| - rezerw a na premie |
- | - |
| - w ynagrodzenia |
- | - |
| - św iadczenia ZUS |
152 | 65 |
| Zobowiazania z tyt. świadczeń emerytalnych, w tym: | ||
| - długoterminow e |
945 | 440 |
| - krótkoterminow e |
157 | 51 |
Powyższe zyski i straty aktuarialne zostały w całości ujęte w wyniku finansowym ze względu na ich nieistotność.
Założenia aktuarialne do wyliczenia rezerw na odprawy emerytalne
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Stopa dyskonta | 3,3% | 3,4% |
| Przew idyw any przyszły w zrost w ynagrodzeń |
0,0% | 0,0% |
Odprawy emerytalno-rentowe
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Wartość bieżąca na początek okresu | 491 | 526 |
| Koszty odsetek | 17 | 16 |
| Koszty bieżącego zatrudnienia | 103 | 40 |
| Koszty przeszłego zatrudnienia | 46 | - |
| (Wypłacone św iadczenia) |
(152) | (64) |
| (Zyski)/straty aktuarialne | 598 | (27) |
| W tym odniesine na inne całkow ite dochody |
223 | - |
| Wartość bieżąca na koniec okresu | 1 103 | 491 |
20. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW, POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA I INNE PASYWA
20.1. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług
| 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN |
| 2 989 | 12 287 |
| 39 438 | 16 534 |
| 42 427 | 28 821 |
20.2. Krótkoterminowe pozostałe zobowiązania
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Zobow iązania z tyt. w ynagrodzeń |
779 | 471 |
| Zobow iązania z tyt. podatków i ubezp. społecznych |
1 975 | 743 |
| Rozliczenia międzyokresow e bierne kosztów |
644 | 921 |
| Zobow iązania z tyt. w yceny IRS |
266 | 380 |
| Inne zobow iązania |
294 | 27 |
| Razem | 3 958 | 2 542 |
20.3. Inne pasywa
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | |
| Rozliczenia międzyokresow e przychodów |
5 972 | 741 |
| Razem | 5 972 | 741 |
W rozliczenia międzyokresowe przychodów wlicza się otrzymane przez Spółkę dotacje w tym:
-
"Poszerzenie oferty Global Cosmed S.A. o nową linię innowacyjnych kosmetyków z dodatkiem prebiotyków", który uzyskał dofinansowanie ze środków publicznych w ramach POIG. W 2009 roku Spółka zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie umowę o dofinansowanie w ramach działania 1.4 Wsparcie projektów celowych osi priorytetowej 1 Badania i rozwój nowoczesnych technologii oraz działania 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R osi priorytetowej 4 Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Przedmiotem umowy było udzielenie Spółce przez Instytucję Wdrażającą (PARP) dofinansowania na realizację niniejszego Projektu. Uzyskana wartość dofinansowania na dzień 31 grudnia 2017r. wynosiła 687 tys. PLN.
-
"Poszerzenie oferty o innowacyjne produkty do płukania tkanin", który uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, w ramach działania 1.4 Wsparcie projektów celowych osi priorytetowej 1 Badanie i rozwój nowoczesnych technologii oraz działania 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R osi priorytetowej 4 Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia. Kwota inwestycji 14.631 tys. PLN, kwota dofinansowania 4.757 tys. PLN. Data podpisania umowy o dofinansowanie 30 grudnia 2008r. Dofinansowanie projektu przeniesione z Global Cosmed Group S.A. w ramach ZCP. Uzyskana wartość dofinansowania na dzień 31 grudnia 2017r. wynosiła 3.240 tys. PLN.
-
"Biotechnologia w służbie środowiska", który uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet 4. Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, Działanie 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Kwota inwestycji 11.227 tys. PLN, kwota dofinansowania 3.757 tys. PLN. Data podpisania umowy o dofinansowanie 16 grudnia 2010r. Dofinansowanie projektu przeniesione z Global Cosmed Group S.A. w ramach ZCP. Uzyskana wartość dofinansowania na dzień 31 grudnia 2017r. wynosiła 2.045 tys. PLN.
W okresie od czerwca 2009 roku do maja 2011 roku Spółka korzystała ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na warunkach określonych uchwałą nr 487/2009 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 30.03.2009 roku. Udzielona pomoc publiczna Spółce za w/w okres wyniosła 342 tys. PLN.
Obowiązki wynikające z udzielonej pomocy są następujące: utrzymanie inwestycji przez okres co najmniej 3 lata od dnia jej realizacji oraz utrzymanie zatrudnienia na poziomie nie niższym niż średnia z 12 miesięcy
poprzedzających utworzenie miejsc pracy oraz utrzymanie nowoutworzonych miejsc pracy przez okres co najmniej 3 lat od dnia ich utworzenia.
Na dzień sporządzenia jednostkowego sprawozdania finansowego w/w warunki są przez Spółkę dotrzymywane.
W okresie od października 2011 roku do 31 grudnia 2016 roku Spółka korzystała ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Udzielona pomoc publiczna Spółce za w/w okres wyniosła: w okresie 1 stycznia – 31 grudnia 2017 roku - spółka nie korzystała ze zwolnienia z podatku w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2016 roku - 242 tys. PLN w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2015 roku - 322 tys. PLN w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2014 roku - 237 tys. PLN w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2013 roku - 153 tys. PLN w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2012 roku - 153 tys. PLN w roku 2011 - 32 tys. PLN.
Obowiązki wynikające z udzielonej pomocy są następujące: poniesienie w okresie od 1.10.2011 roku do 30.09.2013 roku wydatków na inwestycje kwalifikujących się do objęcia pomocą w wysokości 2 200 tys. PLN oraz utworzenie w okresie od listopada 2011 roku do września 2013 roku 16 nowych miejsc pracy.
W związku ze zmianą Uchwały Rady Miejskiej w Radomiu zmienione zostały warunki udzielonej pomocy na następujące: rozpoczęcie inwestycji do dnia 30.11.2013 roku i jej zakończenie w okresie 30 miesięcy oraz utworzenie w wymienionym okresie 16 nowych miejsc pracy.
Spółka decyzją Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. z dnia 6 maja 2014 roku otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Zgodnie z udzielonym zezwoleniem, ustalono następujące warunki prowadzenia działalności gospodarczej:
-
Zwiększenie dotychczasowego średniorocznego zatrudnienia kształtującego się na poziomie 111,47 pracowników, poprzez zatrudnienie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej po dniu uzyskania zezwolenia 30 nowych pracowników do dnia 31 października 2015 roku i utrzymanie średniorocznego zatrudnienia na poziomie co najmniej 141,47 pracowników do dnia 31 października 2018 roku;
-
Poniesienie na terenie strefy kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych w wysokości nie mniej niż 20.000 tys. PLN, do dnia 31 października 2015 roku;
-
Zakończenie inwestycji w terminie do dnia 31 października 2015 roku.
Zgodnie z wydaną decyzją, maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych wyniesie:
-
W przypadku korzystania ze zwolnienia podatkowego z tytułu kosztów nowej inwestycji, maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych inwestycji wyniesienie 30.000 tys. PLN;
-
W przypadku korzystania ze zwolnienia podatkowego z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy, do obliczenia maksymalnej wysokości trzyletnich kosztów pracy przyjmuje się koszty pracy 30 nowo zatrudnionych pracowników. W oparciu o udzielone zezwolenie, Emitent zrealizuje inwestycję polegającą na wybudowaniu innowacyjnej mieszalni wyrobów płynnych wraz z zapleczem magazynowym oraz oczyszczalnią ścieków.
Decyzją Ministra Rozwoju z dnia 4 czerwca 2016r., w sprawie zmiany zezwolenia z dnia 6 maja 2014r. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, udzielone Emitentowi przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. w zezwoleniu zmienione zostały terminy na poniesienie wydatków inwestycyjnych oraz na zakończenie inwestycji. Terminy zostały zmienione z 31 października 2015 r. na 29 kwiecień 2016 r.
Spółka spełniła warunki określone w zezwoleniu.
21. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego na dzień 31 grudnia 2017 roku:
| Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem | ||
|---|---|---|---|---|
| do 1 roku | od 1 do 5 lat | Powyżej 5 lat | ||
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych |
1 543 | 2 447 | - | 3 990 |
| Przyszłe koszty finansow e z tytułu leasingu finansow ego |
122 | 127 | - | 249 |
| Wartość nominalna minimalnych opłat leasingowych |
1 665 | 2 574 | - | 4 239 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego na dzień 31 grudnia 2016 roku:
| Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem | ||
|---|---|---|---|---|
| do 1 roku | od 1 do 5 lat | Powyżej 5 lat | ||
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych |
923 | 1 308 | - | 2 231 |
| Przyszłe koszty finansow e z tytułu leasingu finansow ego |
71 | 57 | - | 128 |
| Wartość nominalna minimalnych opłat leasingowych |
994 | 1 365 | - | 2 359 |
Formą zabezpieczania leasingów jest weksel in blanco.
22. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
Jednostkami powiązanymi z Global Cosmed S.A. według stanu na dzień 31.12.2017 roku są:
Podmiot dominujący: Dr Andreas Mielimonka
Podmioty zależne: Global Cosmed domal GmbH Domal Grundstűcksgesellschaft mbH Global Cosmed Group S.A. Global Cosmed Group GmbH Global Cosmed GmbH Global Cosmed International GmbH Global Cosmed Qingdao Ltd Brand Property Sp. z o.o. SOFIN BRAND PROPERTY Sp. z o. o Sp.k. KRET BRAND PROPERTY Sp. z o.o. Sp. k. Podmioty powiązane przez osobę właściciela: Blackwire Ventures Ltd Blackwire Ventures Sp. z o.o. Global Cosmed Group Management Sp. z o.o. Sp. k. (dawniej GCG Holding Sp. z o.o.) Global Cosmed Group Management Sp. z o.o. HoldCo Sp. k. (dawniej GCG Investment sp. z o. o.) Mielimonka Holding sp. z o. o. Global Cosmed Group Management Sp. z o. o. Blackwire Ventures spółka z o. o. sp. k.
W okresie: 1.01.-31.12.2017r. zostały zawarte następujące transakcje handlowe ze stronami powiązanymi:
| Nazwa jednostki | Przychody operacyjne |
Koszty operacyjne |
Należności | Zobowiązania |
|---|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Dr Andreas Mielimonka | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Blackw ire Ventures Ltd. |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Blackw ire Ventures Sp. z o.o. |
1 | 0 | 1 | 0 |
| Global Cosmed Group S.A. | 69 856 | 18 156 | 7 521 | 651 |
| Brand Property Sp. z o.o. | 1 | 0 | 115 | 0 |
| Global Cosmed International GmbH | 241 | 0 | 209 | 0 |
| Global Cosmed GmbH | 31 612 | 2 266 | 16 439 | 1 264 |
| Global Cosmed Group GmbH | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Global Cosmed Group Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 6 | 0 |
| Global Cosmed Group Management Sp. z o.o. Sp. k. (Daw niej GCG Holding Sp. z o.o.) |
0 | 0 | 6 | 0 |
| Global Cosmed Group Management Sp. z o.o. HoldCo Sp. k. (Daw niej GCG Investment sp. z o. o. ) |
1 | 0 | 7 | 0 |
| Blackw ire Ventures spółka z o. o. Sp. k. (daw niej Laboratorium Kosmetyczne MALWA Sp. z o.o.) |
1 | 0 | 1 | 0 |
| Global Kosmed Sp. z o.o z inw estycjami zagranicznymi z siedzibą w Żytomierzu, Ukraina |
0 | 0 | 6 * | 0 |
| Global Cosmed Group Management Sp. z o.o. HoldCo I Sp. k. - rozw iązana |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Kret Brand Property Sp. z o.o. Sp. k. | 1 | 70 | 0 | 23 |
| Sofin Brand Property Sp. z o.o. Sp. k. | 1 | 10 | 1 | 0 |
| Global Cosmed domal GmbH | 290 | 5 286 | 298 | 1 051 |
| Domal Grundstűcksgesellschaft mbH | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mielimonka Holding sp. z o.o. | 1 | 0 | 1 | |
| GLOBAL COSMED Qingdao Ltd | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Global Cosmed Group S.A. w eksel |
0 | 0 | 2 306 | 0 |
| Razem | 102 006 | 25 788 | 26 917 | 2 989 |
| w pozycji należności z tyt. dostaw i usług | 23 817 | |||
| w pozycji inne aktywa i pozostałe należności krótkoterminowe | 794 | |||
| w pozycji środki pienieżne | 2 306 |
w pozycji zobowiązania z tyt. dostaw i usług 2 989
w pozycji krótkoterminowe pozostałe zobowiązania
* Należność została objęta odpisem aktualizującym w pełnej wysokości
| W okresie: 1.01.-31.12.2016r. Spółka zawarła następujące transakcje handlowe ze stronami powiązanymi: | |||
|---|---|---|---|
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------- | -- | -- | -- |
| Nazwa jednostki | Przychody operacyjne |
Koszty operacyjne |
Należności | Zobowiązania |
|---|---|---|---|---|
| tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | tys. PLN | |
| Dr Andreas Mielimonka | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Blackw ire Ventures Ltd. |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Blackw ire Ventures Sp. z o.o. |
5 | 0 | 0 | 0 |
| Global Cosmed Group S.A. | 23 079 | 59 067 | 15 340 | 6 069 |
| Brand Property Sp. z o.o. | 5 | 0 | 114 | * 0 |
| Global Cosmed International GmbH | 73 | 15 | 437 | 11 |
| Global Cosmed GmbH | 38 | 4 838 | 0 | 1 716 |
| Global Cosmed Group GmbH | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Global Cosmed Group Management Sp. z o.o. | 5 | 0 | 6 | 0 |
| GCG Holding Sp. z o.o. | 5 | 0 | 6 | 0 |
| GCG Investment Sp. z o.o. | 5 | 0 | 6 | 0 |
| Global Medica Sp z o.o | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Laboratorium Kosmetyczne MALWA Sp. z o.o. | 5 | 0 | 77 | 0 |
| Global Kosmed Sp. z o.o z inw estycjami |
0 | 0 | 1 811 | ** 0 |
| zagranicznymi z siedzibą w Żytomierzu, Ukraina |
||||
| Global Cosmed Group Management Sp. z o.o. | 5 | 0 | 6 | 0 |
| HoldCo I Sp. k. | ||||
| Kret Brand Property Sp. z o.o. Sp. k. | 5 | 11 | 0 | 0 |
| Sofin Brand Property Sp. z o.o. Sp. k. | 5 | 10 | 0 | 0 |
| Global Cosmed domal GmbH | 214 | 40 500 | 2 114 | 4 734 |
| Domal Grundstűcksgesellschaft mbH | 0 | 0 | 399 | 0 |
| Mielimonka Holding sp. z o.o. | 5 | 0 | 6 | 0 |
| GLOBAL COSMED Qingdao Ltd | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Global Cosmed Group S.A. Weksel | 0 | 0 | 3 161 | 0 |
| Razem | 23 454 | 104 441 | 23 483 | 12 530 |
| w pozycji należności z tyt. dostaw i usług | 19 563 | |||
| w pozycji inne aktywa i pozostałe należności krótkoterminowe | 759 | |||
| w pozycji środki pienieżne | 3 161 | |||
| w pozycji zobowiązania z tyt. dostaw i usług | 12 287 | |||
| w pozycji krótkoterminowe pozostałe zobowiązania | 243 | |||
| * Należność została objęta odpisem aktualizującym w wysokości 110 tys. PLN |
** Należność została objęta odpisem aktualizującym w pełnej wysokości
22.1. Informacje o istotnych transakcjach (wraz z ich kwotami) zawartych na warunkach innych niż rynkowe ze stronami powiązanymi wraz z informacjami określającymi charakter tych transakcji
Spółka nie zawierała istotnych transakcji na warunkach innych niż rynkowe.
22.2. Pożyczki udzielone Członkom Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki oraz podmiotom powiązanym
Spółka nie udzielała pożyczek Członkom Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki.
22.3. Wynagrodzenia Członków Zarządu i Rady Nadzorczej
| 01.01.2017- | 01.01.2016- 31.12.2016 |
||
|---|---|---|---|
| 31.12.2017 | |||
| tys. PLN | tys. PLN | ||
| Zarząd Spółki | |||
| Andreas Mielimonka - Prezes Zarządu (od 17.06.2016r.) | 384 | 128 | |
| Magdalena Anita Mielimonka – Wiceprezes Zarządu (od 15.01.2016r.) | 342 | 114 | |
| Paw eł Szymonik - Członek Zarządu (od 16.12.2016r.) |
149 | 6 | |
| Arthur Rafael Mielimonka - Członek Zarządu ( od 30.06.2017r. ) | 0 | 0 | |
| Ew a Wójcikow ska - Prezes Zarządu (do 15.06.2016r.) |
0 | 658 * | |
| Aleksandra Gaw rońska - Członek Zarządu (do 15.12.2016r.) |
0 | 254 | |
| Rada Nadzorcza Spółki | |||
| Aleksandra Gaw rońska -Przew odnicząca Rady Nadzorczej (od 28.06.2017r.) |
1 | 0 | |
| Jolanta Kubicka – Z-ca Przew odniczącego (od 15.01.2016r.) |
1 | 2 | |
| Maciej Ujazdow ski (od 15.01.2016r.) |
1 | 2 | |
| Marian Sułek | 1 | 2 | |
| Michał Okoniew ski – Członek Rady Nadzorczej (od 01.11.2017r.) |
0 | 0 | |
| Tomasz Wasilew ski (do 06.03.2017r.) |
0 | 2 | |
| Marian Wittenbeck - Przew odniczący (od 15.07.2016r. do 28.06.2017r.) |
0 | 2 | |
| Arthur Mielimonka Z-ca Przew odniczącego (do 15.01.2016r. oraz od 20.03.2017r. do 28.06.2017r.) |
0 | 0 | |
| Miłosz Mariusz Wojszko (od 28.06.2017r. do 31.10.2017r.) | 1 | 0 | |
| Jednostki powiązane | |||
| Andreas Mielimonka | 0 | 29 | |
| Magdalena Anita Mielimonka | 0 | 256 | |
| 880 | 1 455 |
* w tym z tyt. rozwiązania stosunku pracy z p. Ewą Wójcikowską - 244 tys.PLN
Długoterminowe świadczenia pracownicze wobec członków zarządu i rady nadzorczej nie wystąpiły.
Spółka posiada nierozliczone salda od kluczowej kadry kierowniczej w wartości: Pan Andreas Mielimonka 193 tys. PLN, Pani Magdalena Mielimonka 83 tys. PLN.
22.4. Pozostałe transakcje z podmiotami powiązanymi
W okresach : 1.01.-31.12.2017 roku oraz 1.01.-31.12.2016 roku Spółka nie zawarła innych transakcji ze stronami powiązanymi.
23. POZYCJE WARUNKOWE I ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU
23.1. Należności i zobowiązania warunkowe:
Kredyt w rachunku bieżącym w Banku Pekao S.A. na kwotę 16.000 tys. PLN z dnia 12 grudnia 2012r.:
-Hipoteka umowna do kwoty 2.000.000,00 PLN na nieruchomości gruntowej w Jaworze ul. Cukrownicza 32, będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed S.A., KW LE1J/00012854/2, wpis na 1 miejscu (aktualnie zabezpieczenie kredytu w rachunku bieżącym Global Cosmed Group S.A. w Pekao S.A.),
-Poręczenie wekslowe: Global Cosmed S.A. w Jaworze, Brand Property Sp. z o.o. w Radomiu, Kret Brand Property Sp. z o.o. sp. k. w Radomiu, Sofin Brand Property sp. z o.o. sp. k. w Radomiu, Mielimonka Holding sp. z o.o. w Radomiu, Global Cosmed Group Managment sp. z o.o. HoldCo I sp.k. w Radomiu,
-Weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową z wystawienia Kredytobiorcy.
Kredyt w rachunku bieżącym w Banku Pekao S.A. na kwotę 1.600 tys. EUR z dnia 12 stycznia 2015r.: -Weksel własny in blanco wraz z deklaracją z wystawienia Kredytobiorcy, -poręczenie wekslowe Global Cosmed Group S.A. w Jaworze.
Kredyt obrotowy w mBank S.A. na kwotę 6.000 tys. PLN z dnia 19 listopada 2013r.: -Weksel in blanco,
-Hipoteka umowna na będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed Group nieruchomości w Świętochłowicach przy ul. Łagiewnickiej 1C, stanowiącej działkę 802/187 z obrębu 1-Chropaczów, oraz na nieruchomości budynkowej będącej własnością Global Cosmed Group, posadowionej na tym gruncie, stanowiącej odrębną nieruchomość (KW nr KA1C/00004079/6), wynikająca z umowy ustanawiającej hipotekę nr 39/013/13 z dn.19.11.2013 do kwoty 9 mln z- oświadczenie Global Cosmed Group S.A. o poddaniu się egzekucji do kwoty 9.000 tys. PLN.
Kredyt inwestycyjny w mBank S.A. na kwotę 2.615.370 EUR z dnia 20 kwietnia 2016r.: -Weksel in blanco, wystawiony przez Kredytobiorcę i awalowany przez Global Cosmed Group S.A. do kwoty
aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu (deklaracja wekslowa Kredytobiorcy z dnia 20.04.2016r.), który na dzień 31 grudnia 2017r. wynosił 1.162.390 EUR.
Kredyt inwestycyjny w mBank S.A. na kwotę 28.681 tys. PLN z dnia 20 kwietnia 2016r.:
-Weksel in blanco, wystawiony przez Kredytobiorcę i awalowany przez Global Cosmed Group S.A. do kwoty aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu (deklaracja wekslowa Kredytobiorcy z dnia 20.04.2016r.), który na dzień 31 grudnia 2017r. wynosił 27.680.730 PLN.
Kredyt w rachunku bieżącym w mBank S.A. na kwotę 2.000 tys. PLN z dnia 20 kwietnia 2016r.: -Weksel in blanco, wystawiony przez Kredytobiorcę i awalowany przez Global Cosmed Group S.A. do kwoty aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu (deklaracja wekslowa Kredytobiorcy z dnia 20.04.2016r.), który na dzień 31 grudnia 2017r. wynosił 2.000 tys. PLN.
23.2. Aktywa stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
Kredyt w rachunku bieżącym w Banku Pekao S.A. na kwotę 16.000 tys. PLN z dnia 12 grudnia 2012r.:
-Zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych oznaczonych co do gatunku, tj. zapasach o wartości ewidencyjnej min. 15.000.000,00 PLN będących własnością Kredytobiorcy wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych (zabezpieczenie wspólne z kredytem w rachunku bieżącym w wys. 1.600.000,00 EUR), -Zastaw rejestrowy na zbiorze maszyn i urządzeń z grupy 3,4,6,7 będących własnością Kredytobiorcy o wartości księgowej netto nie niższej niż 4.400.000,00 PLN wraz z cesja praw polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych,
-Cesja wierzytelności handlowych na kwotę min. 1.500.000,00 PLN bez konieczności zawiadamiania i uzyskiwania potwierdzenia cesji przez dłużników wierzytelności,
-Zastaw rejestrowy na zbiorze maszyn i urządzeń o wartości księgowej netto 9.729.052,53 PLN wg. stanu na 31.12.2016 wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych.
Kredyt w rachunku bieżącym w Banku Pekao S.A. na kwotę 1.600 tys. EUR z dnia 12 stycznia 2015r.:
-Cesja wierzytelności handlowych od kontrahentów rozliczających się w walucie EUR na kwotę min. 1.600.000 EUR, bez konieczności zawiadamiania i uzyskiwania potwierdzeni cesji przez dłużników wierzytelności,
-Zastaw rejestrowy na zbiorze zapasów do kwoty 15.000.000,00 PLN wraz z cesją polisy od ognia i innych żywiołów na pełną kwotę oraz do 3.000.000,00 PLN od ryzyka kradzieży (zabezpieczenie wspólne z kredytem w rachunku bieżącym udzielonym na podstawie Umowy Nr 15/CK/2012 kredytu w rachunku bieżącym z dnia 12.12.2012r. wraz z późn. zmianami w kwocie 16 mln PLN.).
Kredyt obrotowy w mBank S.A. na kwotę 6.000 tys. PLN z dnia 19 listopada 2013r.: -Zastaw rejestrowy na maszynach i urządzeniach stanowiących własność Global Cosmed S.A. w kwocie 1.002.442 PLN, wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej.
Kredyt inwestycyjny w mBank S.A. na kwotę 2.615.370 EUR z dnia 20 kwietnia 2016r.:
-Hipoteka umowna łączna do kwoty 66 mln zł, na będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed S.A. nieruchomości gruntowej położonej w Radomiu, przy ulicy Wielkopolskiej 3, stanowiącej działki numer 111/10, 111/15, 158/1, 113/15, 113/13, oraz numer 160/5, 160/3, 111/12, 111/14, 111/16, 158/2 na nieruchomości budynkowej będącej własnością Global Cosmed S.A., posadowionej na tym gruncie, stanowiącej odrębną nieruchomość, dla których to nieruchomości gruntowej i budynkowej Sąd/Rejonowy w Radomiu, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste KW Nr RA1R/00073248/6, RA1/00057452/1, wynikająca z Umowy ustanawiającej hipotekę nr 39/009/16 z dnia 20.04.2016r.,
-Zastaw rejestrowy o wartości 5.541.657,26 PLN na maszynach i urządzeniach zakupionych w ramach prowadzonej inwestycji Budowa Mieszalni wyrobów płynnych wraz z zapleczem magazynowym i oczyszczalnia ścieków stanowiących własność Global Cosmed S.A. na podstawie umowy zastawniczej nr 39/001/17 zawartej w dniu 7.09.2017r.
Kredyt inwestycyjny w mBank S.A. na kwotę 28.680.730 PLN z dnia 20 kwietnia 2016r.:
-Hipoteka umowna łączna do kwoty 66 mln zł, na będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed S.A. nieruchomości gruntowej położonej w Radomiu, przy ulicy Wielkopolskiej 3, stanowiącej działki numer 111/10, 111/15, 158/1, 113/15, 113/13, oraz numer 160/5, 160/3, 111/12, 111/14, 111/16, 158/2 na nieruchomości budynkowej będącej własnością Global Cosmed S.A., posadowionej na tym gruncie, stanowiącej odrębną nieruchomość, dla których to nieruchomości gruntowej i budynkowej Sąd/Rejonowy w Radomiu, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste KW Nr RA1R/00073248/6, RA1/00057452/1, wynikająca z Umowy ustanawiającej hipotekę nr 39/009/1 z dnia 20.04.2016r.,
-Zastaw rejestrowy o wartości 5.541.657,26 PLN na maszynach i urządzeniach zakupionych w ramach prowadzonej inwestycji Budowa Mieszalni wyrobów płynnych wraz z zapleczem magazynowym i oczyszczalnia ścieków stanowiących własność Global Cosmed S.A. na podstawie umowy zastawniczej nr 39/001/17 zawartej w dniu 7.09.2017r.
Kredyt w rachunku bieżącym w mBank S.A. na kwotę 2.000 tys. PLN z dnia 20 kwietnia 2016r.:
-Hipoteka umowna łączna do kwoty 66 mln zł, na będącej w użytkowaniu wieczystym Global Cosmed S.A. nieruchomości gruntowej położonej w Radomiu, przy ulicy Wielkopolskiej 3, stanowiącej działki numer 111/10, 111/15, 158/1, 113/15, 113/13, oraz numer 160/5, 160/3, 111/12, 111/14, 111/16, 158/2 na nieruchomości budynkowej będącej własnością Global Cosmed S.A., posadowionej na tym gruncie, stanowiącej odrębną nieruchomość, dla których to nieruchomości gruntowej i budynkowej Sąd/Rejonowy w Radomiu, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste KW Nr RA1R/00073248/6, RA1/00057452/1, wynikająca z Umowy ustanawiającej hipotekę nr 39/009/16 z dnia 20.04.2016r.,
-Zastaw rejestrowy o wartości 5.541.657,26 PLN na maszynach i urządzeniach zakupionych w ramach prowadzonej inwestycji Budowa Mieszalni wyrobów płynnych wraz z zapleczem magazynowym i oczyszczalnia ścieków stanowiących własność Global Cosmed S.A. na podstawie umowy zastawniczej nr 39/001/17 zawartej w dniu 7.09.2017r.
24. ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZY
W nawiązaniu do raportu bieżącego z dnia 05.07.2017 roku, Zarząd spółki GLOBAL COSMED S.A. w dniu 11.01.2018r. poinformował, iż dokonał analizy wstępnych ofert na zakup zakładu w Świętochłowicach. Po ich analizie, a także po ponownej analizie rentowności zakładu z uwzględnieniem nowo pozyskanych kontraktów na wytwarzanie produktów, Zarząd Spółki podjął decyzję o odstąpieniu od zamiaru zbycia zakładu produkcyjnego w Świętochłowicach i zakończeniu procesu ofertowania.
Zarząd Global Cosmed S.A. poinformował, że w dniu 28.03.2018 r. i ze skutkiem na ten dzień, Pan Krzysztof Matusiak złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji Prokurenta Spółki.
W raporcie bieżącym z dnia 30.03.2018 roku, Zarząd Global Cosmed S.A. poinformował, że w związku z prowadzonymi przez Zarząd Spółki pracami nad skonsolidowanym raportem za rok 2017, na skutek przeprowadzonego testu na utratę wartości aktywów, podjął decyzję o dokonaniu na dzień bilansowy 31.12.2017 roku odpisu aktualizującego na wartości firmy. Przeprowadzone wyceny wskazują utratę wartości aktywów w Global Cosmed S.A. na kwotę 40 744 tys. zł.. W rachunku zysków i strat zostały one ujęte w linii koszty finansowe i wobec tego nie wpłynęły na wielkość EBIDTA. Zarząd Spółki poinformował, iż dokonanie odpisu aktualizującego na wartości firmy będzie miało istotny wpływ na wyniki finansowe Emitenta oraz Grupy Kapitałowej Emitenta za rok 2017 r. Zarząd Spółki podjął decyzję o publikacji powyższej informacji w związku z możliwym, istotnym jej wpływem na wycenę instrumentów finansowych Emitenta.
W tym samym dniu, Zarząd Spółki Global Cosmed S.A. przekazał do publicznej wiadomości wstępne szacunki wybranych danych finansowych za rok 2017 oraz opublikował prognozę wyników na okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku. Prognoza obejmuje:
-
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy kapitałowej Global Cosmed: 320 mln zł,
-
Skonsolidowana EBITDA grupy kapitałowej Global Cosmed: 10 mln zł.
Przygotowując prognozę, Zarząd Spółki wziął pod uwagę w głównej mierze: poprzednie wyniki, analizę rynku, kontynuację strategii, udział w rynku i pozycję Spółki, sytuację finansową i jej potencjalne zmiany.
Założenia do prognozy wyniku na 2018 rok, dotyczące czynników, które znajdują się całkowicie poza obszarem wpływów członków organów zarządzających lub nadzorczych Spółki: opierają się na zasadzie ceteris paribus.
Zarząd Spółki, uwzględniając założenia do niniejszej prognozy, będzie dokonywał półrocznej oceny możliwości jej realizacji. Ocena możliwości realizacji prognozowanych wyników będzie się odbywać w oparciu o analizę przychodów ze sprzedaży i ponoszonych kosztów oraz analizę i aktualizację przyjętych założeń. W raportach okresowych Zarząd Spółki będzie przedstawiał swoje stanowisko w odniesieniu do możliwości zrealizowania prognozy w świetle wyników zaprezentowanych w raportach okresowych po kolejnych kwartałach roku 2018. O ewentualnych korektach Zarząd będzie informować w formie raportów bieżących, przy czym raport bieżący zawierający korektę prognozy będzie stanowił nową prognozę wyników Spółki.
W raporcie bieżącym z dnia 04.04.2018 roku Zarząd Spółki poinformował o rozpoczęciu stosowania zasady II.Z.8 ze zbioru "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016". Rozpoczęcie stosowania tej zasady wynika z faktu powołania Komitetu Audytu Rady Nadzorczej i wskazania osoby, która będzie pełnić funkcję Przewodniczącego Komitetu Audytu. Wcześniej Spółka uznała, iż zasada II.Z.8 nie dotyczy Spółki, albowiem w Radzie Nadzorczej Spółki nie funkcjonował komitet audytu. Obecny Przewodniczący Komitetu Audytu Pan Michał Okoniewski spełnia kryteria niezależności wskazane w zasadzie II.Z.4.
GLOBAL COSMED S.A.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok 2017
Zarząd Global Cosmed S.A.:
| Prezes Zarządu | Andreas Mielimonka | …………………………………… |
|---|---|---|
| Wiceprezes Zarządu | Magdalena Mielimonka | …………………………………… |
| Członek Zarządu | Paweł Szymonik | …………………………………… |
| Członek Zarządu | Arthur Mielimonka | …………………………………… |
Radom, 16 kwietnia 2018 roku