AI assistant
Getinge — Interim / Quarterly Report 2022
Jul 19, 2022
2917_ir_2022-07-19_47fb6e66-1c65-4a52-8742-d2a1fd6d460c.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
Januari – Juni 2022
Kommentar från Mattias Perjos, VD & koncernchef
Återhämtning inom planerad kirurgi överskuggas av utmaningar i omvärlden
"Orderingång och nettoomsättning minskade organiskt med 5 % respektive 7,5 % i kvartalet, som dock avslutades med ökad orderingång. Acute Care Therapies minskade sin försäljning organiskt medan både Life Science och Surgical Workflows ökade. Nettoomsättningen ökade i kvartalet inom produkter för elektiva hjärtkärlingrepp, infrastruktur kopplat till operationsrum och sterilcentraler i sjukhus samt produkter för läkemedelstillverkning. Utvecklingen för kvartalet som helhet påverkades dock av minskad produktion av vaccin mot Covid-19 samt att antalet patienter med behov av livsuppehållande behandling på intensivvårdsavdelningar blev betydligt lägre än vad sjukvården och vi förutspått, i kombination med en mildare influensasäsong. Våra kunder planerar för en normal influensasäsong under det andra halvåret, vilket väntas leda till återhämtning inom produkter för intensivvård. Därtill påverkade den ryska invasionen av Ukraina, nedstängningen i Kina och utmaningar i försörjningskedjan negativt. Bristen på komponenter påverkade främst Acute Care Therapies negativt, och för koncernen som helhet uppskattas effekterna till 300-400 Mkr i form av försenade leveranser. Vårt arbete med att stärka kunderbjudandet fortsätter och efter kvartalets utgång slutfördes förvärvet av Fluoptics, som erbjuder ledande teknologi för beslutsstöd vid avancerad kirurgi. Vi fortsätter även att ställa om vår produktion till att bli koldioxidneutral och har gjort stora framsteg på denna punkt i våra enheter i Hechingen och Rastatt, Tyskland.
Under kvartalet har vi slutfört en intern utredning relaterad till potentiella överträdelser av den tyska lagen om medicintekniska produkter. Fem nuvarande och tidigare Getinge-anställda utreds av åklagarmyndigheten i Tyskland kopplat till dessa potentiella överträdelser. Vi samarbetar fullt ut med åklagaren och vår interna utredning har identifierat brister avseende individuella tolkningar av kvalitets- och regleringsprocesserna. I tillägg till redan omfattande remedieringsåtgärder, genomför vi därför även strukturella förändringar och intensifierade utbildningsinsatser.
Vi hade gynnsamma resultateffekter från valuta under kvartalet, men även rensat för detta hölls marginalerna uppe väl givet lägre volymer, ofördelaktiga mixeffekter och negativa effekter från utmaningar i försörjningskedjan. Lägre rörliga kostnader för medarbetare är en viktig förklaring till detta. Våra kunders största utmaning just nu är att fortsätta rampa upp planerad kirurgi. Det försvåras av personalbrist och störningar i leveranskedjor, men vi kommer att göra allt för att vara en fortsatt stark partner i detta viktiga arbete."
April – Juni 2022 i korthet
- Nettoomsättningen minskade organiskt med 7,5 % och orderingången minskade med 5,0 % organiskt
- Justerat bruttoresultat uppgick till 3 355 Mkr (3 624) och marginalen uppgick till 50,3 % (55,0)
- Justerad EBITA uppgick till 956 Mkr (1 250) och marginalen uppgick till 14,3 % (19,0)
- Justerat resultat per aktie uppgick till 2,33 kr (3,04)
- Fritt kassaflöde uppgick till 129 Mkr (1 228)
- Förändringar i koncernledningen: Lena Hagman lämnar sin tjänst som EVP Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs senast vid utgången av året. Den 14 juli utsågs Agneta Palmér till EVP Operational Services. Hon tillträder tjänsten den 15 september.
Januari – Juni 2022 i korthet
- Nettoomsättningen minskade organiskt med 6,9 % och orderingången minskade med 4,7 % organiskt
- Justerat bruttoresultat uppgick till 6 616 Mkr (6 909) och marginalen uppgick till 51,5 % (54,2)
- Justerad EBITA uppgick till 1 794 Mkr (2 329) och marginalen uppgick till 14,0 % (18,3)
- Justerat resultat per aktie uppgick till 4,45 kr (5,72)
- Fritt kassaflöde uppgick till 549 Mkr (3 254)
Utsikter 2022: Organisk nettoomsättning för 2022 förväntas vara i linje med rapporterad nettoomsättning 2021.
Sammanfattning av den finansiella utvecklingen1)
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 7 246 | 6 934 | 14 018 | 13 550 | 28 258 |
| Organisk förändring, % | -5,0 | -6,1 | -4,7 | -15,1 | -3,0 |
| Nettoomsättning | 6 670 | 6 587 | 12 853 | 12 756 | 27 049 |
| Organisk förändring, % | -7,5 | 3,6 | -6,9 | 7,8 | -4,8 |
| Bruttoresultat, justerat | 3 355 | 3 624 | 6 616 | 6 909 | 14 392 |
| Marginal, % | 50,3 | 55,0 | 51,5 | 54,2 | 53,2 |
| EBITDA justerad | 1 350 | 1 629 | 2 585 | 3 089 | 6 754 |
| Marginal, % | 20,2 | 24,7 | 20,1 | 24,2 | 25,0 |
| EBITA justerad | 956 | 1 250 | 1 794 | 2 329 | 5 212 |
| Marginal, % | 14,3 | 19,0 | 14,0 | 18,3 | 19,3 |
| EBIT justerad | 913 | 1 183 | 1 710 | 2 195 | 4 939 |
| Marginal, % | 13,7 | 18,0 | 13,3 | 17,2 | 18,3 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 911 | 1 205 | 1 691 | 2 164 | 4 371 |
| Marginal, % | 13,7 | 18,3 | 13,2 | 17,0 | 16,2 |
| Resultat före skatt | 867 | 1 157 | 1 615 | 2 060 | 4 188 |
| Periodens resultat | 611 | 806 | 1 149 | 1 459 | 3 000 |
| Periodens resultat, justerat | 644 | 838 | 1 224 | 1 576 | 3 632 |
| Marginal, % | 9,7 | 12,7 | 9,5 | 12,4 | 13,4 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 2,33 | 3,04 | 4,45 | 5,72 | 13,22 |
| Resultat per aktie, kr | 2,21 | 2,93 | 4,17 | 5,29 | 10,90 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 424 | 1 461 | 1 070 | 3 495 | 6 560 |
| Fritt kassaflöde | 129 | 1 228 | 549 | 3 254 | 5 946 |
1) Se sidan 3 för beräkningar av justerade resultatmått
Koncernens utveckling
Orderingång
- Organisk orderingång minskade i samtliga affärsområden.
- Nedgången i Acute Care Therapies beror främst på utmanande jämförelsetal inom ventilatorer och att efterfrågan på produkter för ECMO-terapi blev lägre än väntat.
- Orderingången i Life Science minskade främst som en följd av lägre efterfrågan på produkter kopplat till produktion av vaccin mot Covid-19.
- Surgical Workflows organiska orderingång minskade något, som en följd av lägre orderingång inom Infection Control i APAC och minskad orderingång för produkter för operationsrum i EMEA. Fortsatt god tillväxt i Americas.
- Organisk nettoomsättning minskade påtagligt inom Acute Care Therapies, främst kopplat till lägre efterfrågan på ventilatorer och produkter för ECMO-terapi samt utmaningar orsakade av komponentbrist. Nedgången är särskilt tydlig i Nordamerika.
- Den organiska tillväxten av nettoomsättning inom Life Science är kopplad till sterilisatorer samt förbrukningsvaror, service och reservdelar.
- Nettoomsättningen ökade organiskt i samtliga produktkategorier inom Surgical Workflows. Som andel växte Digital Health Solutions mest, följt av produkter för operationsrum.
- Förbrukningsvaror, service och reservdelar som genererar återkommande intäkter ökar som andel av nettoomsättningen. Den organiska nettoomsättningen avseende kapitalvaror påverkades negativt av lägre försäljning inom främst ventilatorer.
- Nettoomsättningen ökade med 84 Mkr motsvarande 1,3 %.
- Nettoomsättningen från förvärv svarade för 11 Mkr eller 0,2 %.
- Valutakurser påverkade omsättningen positivt med 564 Mkr motsvarande 8,6 %.
- Volym, mix och pris påverkade omsättningen negativt med -491 Mkr, motsvarande -7,5 %.
| Orderingång affärsområden, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3 918 | 3 785 | -7,1 | 7 683 | 7 586 | -7,5 | 15 335 |
| Life Science | 1 009 | 978 | -5,3 | 1 994 | 1 908 | -3,3 | 4 120 |
| Surgical Workflows | 2 319 | 2 171 | -1,2 | 4 341 | 4 056 | 0,0 | 8 803 |
| Totalt | 7 246 | 6 934 | -5,0 | 14 018 | 13 550 | -4,7 | 28 258 |
| Orderingång regioner, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 2 978 | 2 523 | 1,5 | 5 632 | 4 981 | -0,5 | 10 527 |
| APAC | 1 713 | 1 814 | -13,9 | 3 471 | 3 420 | -6,8 | 6 919 |
| EMEA | 2 554 | 2 597 | -5,2 | 4 914 | 5 149 | -7,3 | 10 812 |
| Totalt | 7 246 | 6 934 | -5,0 | 14 018 | 13 550 | -4,7 | 28 258 |
Nettoomsättning
| Nettoomsättning affärsområden, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3 598 | 3 930 | -17,7 | 7 082 | 7 704 | -16,0 | 15 527 |
| Life Science | 1 026 | 882 | 7,7 | 1 996 | 1 649 | 13,0 | 3 558 |
| Surgical Workflows | 2 047 | 1 774 | 7,6 | 3 775 | 3 402 | 3,9 | 7 965 |
| Totalt | 6 670 | 6 587 | -7,5 | 12 853 | 12 756 | -6,9 | 27 049 |
| Nettoomsättning | Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | ||
| regioner, Mkr | 2022 | 2021 | Org Δ, % | 2022 | 2021 | Org Δ, % | 2021 |
| Americas | 2 650 | 2 576 | -11,6 | 5 187 | 4 973 | -8,2 | 10 249 |
| APAC | 1 676 | 1 535 | -0,3 | 3 129 | 2 890 | -0,3 | 6 632 |
| EMEA | 2 344 | 2 475 | -7,6 | 4 537 | 4 892 | -9,5 | 10 167 |
| Totalt | 6 670 | 6 587 | -7,5 | 12 853 | 12 756 | -6,9 | 27 049 |
Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och
| återkommande intäkter1), Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 2 450 | 2 531 | -10,8 | 4 632 | 5 173 | -16,7 | 11 292 |
| Återkommande intäkter | 4 221 | 4 055 | -5,4 | 8 221 | 7 583 | -0,3 | 15 757 |
| Totalt | 6 670 | 6 587 | -7,5 | 12 853 | 12 756 | -6,9 | 27 049 |
1) Från och med Q1 2022 rapporteras DPTE®-BetaBag inom återkommande intäkter (förbrukningsvaror, service och reservdelar). Jämförelsetal är omräknade. För omräknade siffror 2021, se not 9.
Nettoomsättning – brygga mellan April-Juni 2021 och April-Juni 2022
- Valutaeffekter påverkade justerat bruttoresultat med 348 Mkr och justerad EBITA med 212 Mkr.
- Bruttomarginalen minskade som en effekt av lägre volymer, negativa mixeffekter samt ökade kostnader kopplat till inflation och utmaningar i försörjningskedjan. Effekterna motverkades till delar av prishöjningar, produktivitetshöjande åtgärder och stöd från valuta.
- Justerade rörelsekostnader ökade med 0,5 % jämfört med Q2 2021 som en följd av negativa valutaeffekter och förvärv. Organiskt minskade de med 6,5 % främst tack vare lägre rörliga kostnader kopplat till medarbetare.
- Justerad EBITA minskade med 294 Mkr jämfört med samma period föregående år och marginalen minskade med 4,7 %-enheter till 14,3 %.
- Förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster uppgick till sammanlagt -2 Mkr.
- Finansnettot förbättrades med 4 Mkr som en följd av lägre nettoskuld.
Underliggande resultatutveckling
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 670 | 6 587 | 12 853 | 12 756 | 27 049 |
| Bruttoresultat, justerat | 3 355 | 3 624 | 6 616 | 6 909 | 14 392 |
| Marginal, % | 50,3 | 55,0 | 51,5 | 54,2 | 53,2 |
| Rörelsekostnader, justerat | - 2 005 | -1 995 | - 4 031 | -3 819 | -7 639 |
| EBITDA justerad | 1 350 | 1 629 | 2 585 | 3 089 | 6 754 |
| Marginal, % | 20,2 | 24,7 | 20,1 | 24,2 | 25,0 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar 1) |
-395 | -379 | -791 | -761 | -1 542 |
| EBITA justerad | 956 | 1 250 | 1 794 | 2 329 | 5 212 |
| Marginal, % | 14,3 | 19,0 | 14,0 | 18,3 | 19,3 |
| A Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade | |||||
| immateriella tillgångar1) | -43 | -67 | -84 | -133 | -273 |
| EBIT justerad | 913 | 1 183 | 1 710 | 2 195 | 4 939 |
| Marginal, % | 13,7 | 18,0 | 13,3 | 17,2 | 18,3 |
| B Förvärvs- och omstruktureringskostnader | -2 | -13 | -19 | -103 | -95 |
| C Övriga jämförelsestörande poster2) | - | 34 | - | 72 | -473 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 911 | 1 205 | 1 691 | 2 164 | 4 371 |
| Finansnetto | -44 | -48 | -76 | -104 | -183 |
| Resultat före skatt | 867 | 1 157 | 1 615 | 2 060 | 4 188 |
| Resultat före skatt, justerat | |||||
| (justerat för A, B och C) | 911 | 1 202 | 1 718 | 2 225 | 5 029 |
| Marginal, % | 13,7 | 18,3 | 13,4 | 17,4 | 18,6 |
| Skatt | -255 | -351 | -466 | -602 | -1 187 |
| D Justering av skatt 2) | -12 | -14 | -28 | -47 | -209 |
| Periodens resultat, justerat (justerat för A, B, C och D) |
644 | 838 | 1 224 | 1 576 | 3 632 |
| Marginal, % | 9,7 | 12,7 | 9,5 | 12,4 | 13,4 |
| Varav hänförligt till moderföretagets aktieägare | 636 | 829 | 1 212 | 1 559 | 3 601 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Justerat resultat per aktie, kr (justerat för A, B, C och D) |
2,33 | 3,04 | 4,45 | 5,72 | 13,22 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster (se not 3 för av- och nedskrivningar) 2) Se not 5
EBITA justerad per affärsområde1)
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 747 | 1 211 | 1 543 | 2 280 | 4 444 |
| Marginal, % | 20,8 | 30,8 | 21,8 | 29,6 | 28,6 |
| Life Science | 177 | 151 | 380 | 302 | 729 |
| Marginal, % | 17,2 | 17,2 | 19,0 | 18,3 | 20,5 |
| Surgical Workflows | 109 | -4 | 32 | -69 | 390 |
| Marginal, % | 5,3 | -0,2 | 0,9 | -2,0 | 4,9 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. | |||||
| elimineringar) | -76 | -109 | -160 | -184 | -351 |
| Totalt | 956 | 1 250 | 1 794 | 2 329 | 5 212 |
| Marginal, % | 14,3 | 19,0 | 14,0 | 18,3 | 19,3 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
EBITA justerad – brygga mellan April-Juni 2022 och April-Juni 2021
- Acute Care Therapies justerade EBITA minskade med 464 Mkr och marginalen var 10 %-enheter lägre jämfört med föregående år. Den främsta orsaken är påtagligt lägre försäljningsvolym inom ventilatorer och produkter för ECMO-terapi i takt med att pandemins effekter avtagit.
- Life Science justerade EBITA ökade med 26 Mkr tack vare högre försäljningsvolym och valutaeffekter. Marginalen var oförändrad.
-
Surgical Workflows justerade EBITA förbättrades med 113 Mkr jämfört med Q2 2021 och marginalen förbättrades med 5,5 %-enheter, som en följd av högre försäljningsvolymer, valutaeffekter och högre produktivitet.
-
Justerade rörelsekostnader ökade med 0,5 % jämfört med Q2 2021, som en följd av valutaeffekter och förvärv.
- Organiskt minskade de justerade rörelsekostnaderna med 6,5 %, främst som en följd av lägre rörliga kostnader kopplat till medarbetare och positiva effekter från omvärdering av rörelserelaterade fordringar och skulder i utländsk valuta (inom övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader).
- Förändrade valutakurser, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter, jämfört med föregående år påverkade bruttoresultatet med 263 Mkr från omräkningseffekter och 84 Mkr från transaktionseffekter samt hedgeresultat. Justerad EBITA påverkades med 96 Mkr avseende omräkningseffekter och med 116 Mkr avseende nettot av transaktionseffekter, hedgeresultat samt omvärdering av rörelserelaterade fordringar och skulder i utländsk valuta.
- Det fria kassaflödet påverkades av det lägre rörelseresultatet och det högre rörelsekapitalet jämfört med föregående år. Rörelsekapitalets förändring förklaras av en kombination av ökade lagernivåer kopplat till komponentbrist (nästan färdiga produkter) och inköp av säkerhetslager avseende komponenter, ett marknadsläge föregående år avseende främst ventilatorer som bidrog till fördelaktiga betalningsvillkor för Getinge, samt att nuvarande produktmix medför längre ledtider.
- Den finansiella statusen är fortsatt solid, med en räntebärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA R12M på 0,6.
- Utgifterna för FoU var 25,9 % högre än under motsvarande period föregående år som en följd av ökad aktivitet och valutaeffekter.
- Aktiverade utvecklingskostnader ökade med 33,8 % jämfört med samma period föregående år.
Justerade rörelsekostnader
(exklusive av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster)1)
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | -1 078 | -965 | -2 130 | -1 975 | -4 077 |
| Administrationskostnader | -742 | -781 | -1 478 | -1 466 | -2 895 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -254 | -205 | -496 | -396 | -804 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 68 | -44 | 72 | 17 | 137 |
| Totalt | -2 005 | -1 995 | -4 031 | -3 819 | -7 639 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Valutapåverkan
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Jan-Jun 2022 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 564 | 961 |
| Bruttoresultat justerat | 348 | 611 |
| EBITDA, justerad | 233 | 274 |
| EBITA, justerad | 212 | 235 |
| EBIT, justerad | 208 | 229 |
Kassaflöde och finansiell ställning1)
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 991 | 1 336 | 1 884 | 2 586 | 5 618 |
| Förändringar i rörelsekapital | -568 | 125 | -813 | 909 | 942 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -295 | -233 | -522 | -241 | -614 |
| Fritt kassaflöde | 129 | 1 228 | 549 | 3 254 | 5 946 |
| Räntebärande nettoskuld | 3 861 | 5 254 | 3 609 | ||
| I relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr | 0,6 | 0,7 | 0,5 | ||
| Räntebärande nettoskuld exkl pensionsavsättning |
1 242 | 2 040 | 231 | ||
| I relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr | 0,2 | 0,3 | 0,0 |
1) Se not 5 för jämförelsestörande poster och not 7 för alternativa nyckeltal
Forskning och utveckling
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Forsknings- och utvecklingsutgifter | -373 | -295 | -726 | -570 | -1 150 |
| Av- och nedskrivningar | -11 | -11 | -23 | -22 | -47 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader, | |||||
| brutto | -385 | -306 | -749 | -591 | -1 197 |
| I relation till nettoomsättning, % | 5,8 | 4,6 | 5,8 | 4,6 | 4,4 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | 120 | 89 | 231 | 174 | 346 |
| I relation till nettoomsättning, % | 1,8 | 1,4 | 1,8 | 1,4 | 1,3 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader, netto | -265 | -216 | -519 | -418 | -851 |
| Av- och nedskrivningar av balanserade utvecklingskostnader1) |
-89 | -90 | -181 | -189 | -383 |
1) Kapitaliserade utvecklingsprojekt
Utveckling inom hållbarhet
Under 2020 höjde Getinge sina ambitioner ytterligare inom hållbarhet, vilket beskrivs i bolagets hållbarhetsramverk. Ramverket innefattar fokusområdena Kvalitetskultur, Engagerade medarbetare, Miljö & samhällsengagemang samt Affärsetik & ansvarsfullt ledarskap. Syftet är att skapa hållbart värde för kunder, medarbetare och övriga intressenter. Vid kapitalmarknadsdagen i november 2021 sattes mål för de fyra fokusområdena och Getinge kommer att rapportera utvecklingen i årsredovisningen. Getinge rapporterar kvartalsutveckling inom relevanta indikatorer avseende dessa mål enligt nedan. I efterföljande avsnitt, som beskriver utvecklingen inom respektive affärsområde, berörs relevanta aktiviteter inom hållbarhet.
| Nyckelområden | Jan-Jun 2022 |
|---|---|
| Kvalitetskultur | |
| Index för förbättringar av kundkvalitet (%)1) | 76 |
| Online-utbildning av kunder (utbildningstillfällen) | 21 627 |
| Engagerade medarbetare | |
| Sjukfrånvaro (%) | 2,6 |
| Andel kvinnliga medarbetare (%) | 37 |
| Andel kvinnliga chefer (%) | 33 |
| Miljö & samhällsengagemang | |
| Koldioxidutsläpp Scope 1 & 2 (ton CO2-ekvivalenter)2) | 4 093 |
| Total energikonsumtion i produktion (MWh) | 41 275 |
| Andel förnyelsebar energi av total energi (%) | 57 |
| Andel återvunnet avfall (%) | 49 |
| Affärsetik & ansvarsfullt ledarskap | |
| Andel av medarbetare som har slutfört online-utbildning | |
| inom affärsetik (%) | 89 |
1) Baserat på regelbundna interna undersökningar, där respondenterna betygsätter nivån på medvetenhet om kvalitetsstrategi och engagemang i relevanta initiativ samt förändringar av kvalitetsrelaterade KPI:er. Genomsnitt under perioden
2) Koldioxidutsläpp från produktion. Scope 1, inklusive utsläpp från förbrukning av olja och gas, samt Scope 2, inklusive utsläpp från konsumtion av el, uppvärmning och kylning (i ton CO2-ekvivalenter)
Acute Care Therapies
Acute Care Therapies erbjuder världsledande lösningar för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet omfattar lösningar för behandling av hjärt- och lungåkommor samt ett brett urval av produkter och terapier för intensivvård.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingång regioner, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 1 911 | 1 734 | -5,5 | 3 641 | 3 470 | -8,0 | 7 129 |
| APAC | 956 | 982 | -11,7 | 1 955 | 1 879 | -5,0 | 3 732 |
| EMEA | 1 051 | 1 069 | -5,6 | 2 088 | 2 237 | -9,0 | 4 474 |
| Totalt | 3 918 | 3 785 | -7,1 | 7 683 | 7 586 | -7,5 | 15 335 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 1 755 | 1 777 | -15,8 | 3 475 | 3 475 | -12,5 | 7 105 |
| APAC | 905 | 921 | -10,7 | 1 679 | 1 770 | -12,9 | 3 760 |
| EMEA | 938 | 1 232 | -25,6 | 1 928 | 2 460 | -23,2 | 4 661 |
| Totalt | 3 598 | 3 930 | -17,7 | 7 082 | 7 704 | -16,0 | 15 527 |
Nettoomsättning fördelat
| på kapitalvaror och återkommande intäkter, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 898 | 1 175 | -30,4 | 1 780 | 2 642 | -37,7 | 5 090 |
| Återkommande intäkter1) | 2 699 | 2 756 | -12,2 | 5 303 | 5 063 | -4,7 | 10 437 |
| Totalt | 3 598 | 3 930 | -17,7 | 7 082 | 7 704 | -16,0 | 15 527 |
1) Förbrukningsvaror, service och reservdelar
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 598 | 3 930 | 7 082 | 7 704 | 15 527 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 118 | 2 519 | 4 285 | 4 829 | 9 596 |
| Marginal, % | 58,9 | 64,1 | 60,5 | 62,7 | 61,8 |
| EBITDA justerad | 960 | 1 414 | 1 972 | 2 691 | 5 272 |
| Marginal, % | 26,7 | 36,0 | 27,8 | 34,9 | 34,0 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar |
-214 | -203 | -429 | -411 | -828 |
| EBITA justerad | 747 | 1 211 | 1 543 | 2 280 | 4 444 |
| Marginal, % | 20,8 | 30,8 | 21,8 | 29,6 | 28,6 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Händelser inom affärsområdet
- Getinge tilldelades IF Design Award för GUIDE ett nytt användargränssnitt som är utformat för akutvårdsmiljöer med fler avancerade maskiner och behov av igenkänning och användarvänlighet ökar.
- En ny version av systemet för anestesi-produktfamiljen Flow lanserades, vilket innebär att AGC (Automatic Gas Control), som minskar driftskostnaderna och utsläppen av växthusgaser, blir tillgänglig även för produkterna Getinge Flow-c och Flow-e.
- Sedan maj 2022 är de två produktionsanläggningarna i Rastatt och Hechingen, Tyskland, konverterade till klimatneutral gas. Detta innebär att energianvändningen blir koldioxidneutral, vilket bidrar till det övergripande affärsmålet att bli CO2-neutralt år 2025.
-
Fem nuvarande och tidigare Getinge-anställda utreds av åklagarmyndigheten i Baden-Baden, Tyskland. Utredningen inleddes av anklagelser från en visselblåsare och är relaterad till potentiella brott mot den tyska lagen om medicintekniska produkter (Medizinproduktegesetz) genom icke-sterilitet av förpackning av HLS-set för användning vid ECMO-terapi. Getinge informerades om den tyska åklagarens utredning i januari 2022 och samarbetar fullt ut med åklagaren. Bolaget har genomfört en intern utredning, ledd av en utomstående tysk advokat, som slutfördes under andra kvartalet. Bolagets interna utredning har identifierat brister relaterade till individuella tolkningar av kvalitets- och regleringsprocesserna. Som en konsekvens genomförs korrigerande åtgärder såsom grundlig analys av grundorsaker, strukturella förändringar och intensifierade insatser för att stärka kvalitetskulturen på alla nivåer i organisationen. Potentiell påverkan på Getinge i samband med det slutliga resultatet av den offentliga utredningen kan inte uppskattas i detta skede av processen.
-
Den minskade orderingången i Acute Care Therapies beror främst på utmanande jämförelsetal inom ventilatorer och att efterfrågan på produkter för ECMO-terapi blev lägre än väntat.
- Detta bidrog till att orderingången minskade organiskt i samtliga regioner.
- Orderingången ökade inom produkter för planerade hjärtkärlingrepp.
- Organisk nettoomsättning minskade påtagligt inom Acute Care Therapies, främst kopplat till lägre efterfrågan på ventilatorer och produkter för ECMO-terapi samt utmaningar orsakade av komponentbrist.
- Nettoomsättningen ökade inom produkter för planerade hjärtkärlingrepp.
- Nettoomsättningen inom kapitalvaror minskade organiskt som en konsekvens av lägre efterfrågan på ventilatorer och komponentbrist.
- Justerad bruttomarginal minskade med 5,2 %-enheter i relation till motsvarande kvartal 2021, som en följd av påtagligt lägre försäljningsvolym inom ventilatorer och produkter för ECMO-terapi.
- Justerade rörelsekostnader ökade med 4,7 %, främst som en följd av valutaeffekter och förvärv. Organiskt minskade de med 4,6 %, primärt som en följd av lägre rörliga kostnader kopplat till medarbetare.
- Lägre försäljningsvolym bidrog till att justerad EBITA var 464 Mkr lägre och att marginalen minskade med 10 %-enheter jämfört med föregående år.
- Valutaeffekter bidrog med 350 Mkr på omsättningen, 230 Mkr på justerat bruttoresultat och 139 Mkr på justerad EBITA.
Life Science
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation för att förebygga kontamination i farmaceutisk produktion och produktion av medicinsk utrustning, med målet att stärka integriteten i resultaten inom biomedicinsk forskning.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingång regioner, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 379 | 324 | 1,7 | 752 | 602 | 11,3 | 1 406 |
| APAC | 231 | 250 | -15,9 | 478 | 507 | -13,4 | 877 |
| EMEA | 399 | 404 | -4,5 | 764 | 798 | -7,9 | 1 837 |
| Totalt | 1 009 | 978 | -5,3 | 1 994 | 1 908 | -3,3 | 4 120 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 354 | 318 | -1,4 | 671 | 626 | -3,3 | 1 319 |
| APAC | 228 | 167 | 25,3 | 452 | 277 | 49,5 | 692 |
| EMEA | 444 | 397 | 7,7 | 873 | 746 | 13,1 | 1 547 |
| Totalt | 1 026 | 882 | 7,7 | 1 996 | 1 649 | 13,0 | 3 558 |
Nettoomsättning fördelat
| på kapitalvaror och återkommande intäkter1), Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 470 | 436 | -1,2 | 893 | 776 | 6,3 | 1 727 |
| Återkommande intäkter | 556 | 446 | 16,5 | 1 103 | 873 | 18,9 | 1 830 |
| Totalt | 1 026 | 882 | 7,7 | 1 996 | 1 649 | 13,0 | 3 558 |
1) Från och med Q1 2022 rapporteras DPTE®-BetaBag inom återkommande intäkter (förbrukningsvaror, service och reservdelar). Jämförelsetal är omräknade. För omräknade siffror 2021, se not 9.
Underliggande resultatutveckling1)
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Nettoomsättning | 1 026 | 882 | 1 996 | 1 649 | 3 558 |
| Bruttoresultat, justerat | 384 | 367 | 802 | 696 | 1 492 |
| Marginal, % | 37,4 | 41,6 | 40,2 | 42,2 | 41,9 |
| EBITDA justerad | 216 | 186 | 457 | 371 | 870 |
| Marginal, % | 21,0 | 21,1 | 22,9 | 22,5 | 24,5 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||||
| och materiella anläggningstillgångar | -39 | -35 | -78 | -69 | -141 |
| EBITA justerad | 177 | 151 | 380 | 302 | 729 |
| Marginal, % | 17,2 | 17,2 | 19,0 | 18,3 | 20,5 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Händelser inom affärsområdet
Under kvartalet lanserades en ny alfaport DPTE®-EXO för effektiv användning av Getinges världsledande DPTE®-BetaBag. Det är en unik alfaport som säkerställer automatiserad aseptisk överföring och förbättrar driftseffektiviteten för Life Science-kunder världen över.
- Orderingången i Life Science minskade främst som en följd av lägre efterfrågan på produkter kopplat till produktion av vaccin mot Covid-19. Detta påverkar framförallt orderingången för DPTE®-BetaBag inom Sterile Transfer.
- Orgeringången inom diskdesinfektorer, service och reservdelar var stark i kvartalet.
- Tillväxten i nettoomsättning är hänförlig till sterilisatorer, förbrukningsvaror (inklusive DPTE®-BetaBag), service och reservdelar.
- Den kraftiga procentuella tillväxten i APAC är främst hänförlig till produkter för Sterile Transfer och service.
- Utmaningar i försörjningskedjan påverkade nettoomsättningen negativt i kvartalet.
- Nettoomsättningen inom återkommande intäkter ökade påtagligt som en följd av leveranser på ordrar från föregående år inom främst DPTE®-BetaBag.
- Den justerade bruttomarginalen minskade med 4,2 %-enheter, främst som en följd av lägre marginaler inom förbrukningsvaror och diskdesinfektorer samt av utmaningar i försörjningskedjan.
- Justerade rörelsekostnader minskade med 6,9 % trots negativa valutaeffekter. Organiskt minskade de med 11,1 %, främst som en följd av lägre rörlig ersättning kopplat till medarbetare.
- Ökad försäljningsvolym bidrog till att justerad EBITA ökade med 26 Mkr jämfört med föregående år. Marginalen var oförändrad.
- Valutaeffekter bidrog med 76 Mkr på omsättningen, 45 Mkr på justerat bruttoresultat och 36 Mkr på justerad EBITA.
Surgical Workflows
Surgical Workflows är en heltäckande leverantör av produkter och lösningar som optimerar kvalitet, säkerhet och kapacitet i sterilcentraler och operationssalar.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingång regioner, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 688 | 465 | 27,7 | 1 240 | 909 | 20,4 | 1 992 | |
| APAC | 526 | 581 | -16,7 | 1 038 | 1 033 | -7,0 | 2 311 | |
| EMEA | 1 104 | 1 124 | -5,1 | 2 063 | 2 114 | -5,4 | 4 500 | |
| Totalt | 2 319 | 2 171 | -1,2 | 4 341 | 4 056 | 0,0 | 8 803 | |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 541 | 481 | -2,9 | 1 040 | 872 | 5,2 | 1 825 |
| APAC | 543 | 447 | 11,8 | 999 | 843 | 9,8 | 2 180 |
| EMEA | 963 | 846 | 11,4 | 1 736 | 1 687 | 0,3 | 3 959 |
| Totalt | 2 047 | 1 774 | 7,6 | 3 775 | 3 402 | 3,9 | 7 965 |
Nettoomsättning fördelat
| på kapitalvaror och återkommande intäkter, Mkr |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 1 082 | 920 | 9,9 | 1 960 | 1 755 | 4,7 | 4 475 |
| Återkommande intäkter1) | 965 | 854 | 5,1 | 1 815 | 1 648 | 3,1 | 3 489 |
| Totalt | 2 047 | 1 774 | 7,6 | 3 775 | 3 402 | 3,9 | 7 965 |
1) Förbrukningsvaror, service och reservdelar
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 047 | 1 774 | 3 775 | 3 402 | 7 965 |
| Bruttoresultat, justerat | 854 | 738 | 1 529 | 1 384 | 3 304 |
| Marginal, % | 41,7 | 41,6 | 40,5 | 40,7 | 41,5 |
| EBITDA justerad | 248 | 134 | 311 | 205 | 949 |
| Marginal, % | 12,1 | 7,6 | 8,2 | 6,0 | 11,9 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||||
| och materiella anläggningstillgångar | -139 | -138 | -279 | -274 | -559 |
| EBITA justerad | 109 | -4 | 32 | -69 | 390 |
| Marginal, % | 5,3 | -0,2 | 0,9 | -2,0 | 4,9 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Händelser inom affärsområdet
- I april tillkännagav Getinge förvärvet av FLUOPTICS SAS, ett franskt bolag som är ledande inom fluorescensavbildning som ett hjälpmedel vid kirurgi. Teknologin gör det möjligt att se vitala organ i rörelse i realtid under operation. Detta innebär ökad säkerhet och effektivitet. Affären slutfördes efter kvartalets utgång, den 1 juli.
-
Sedan maj 2022 är produktionsanläggningen i Rastatt, Tyskland, konverterad till klimatneutral gas, vilket gör energianvändningen koldioxidneutral och därmed bidrar till det övergripande affärsmålet att bli CO2-neutralt till 2025. Dessutom har affärsområdet investerat i solpaneler för produktionsenheterna i Rastatt och i Suzhou, Kina, samt i ett geotermiskt värmesystem i produktionsenheten i Ardon, Frankrike.
-
Surgical Workflows organiska orderingång minskade något, som en följd av lägre orderingång inom Infection Control i APAC och minskad orderingång för produkter för operationsrum i EMEA.
- God tillväxt i Americas i alla produktkategorier.
- Nettoomsättningen ökade organiskt i samtliga produktkategorier inom Surgical Workflows. Som andel växte Digital Health Solutions mest, följt av produkter för operationsrum.
- God tillväxt i samtliga produktkategorier i både APAC och EMEA. Den minskade organiska omsättningen i Americas är främst hänförlig till Infection Control.
- Utmaningar i försörjningskedjan påverkade nettoomsättningen negativt.
- Nettoomsättningen ökade på bred front även sett till fördelningen mellan kapitalvaror, förbrukningsvaror, service och reservdelar.
- Den justerade bruttomarginalen var i princip oförändrad, trots ökade kostnader för insatsvaror och utmaningar i försörjningskedjan. Detta tack vare ökad försäljningsvolym, produktivitetsförbättringar och valutaeffekter.
- Justerade rörelsekostnader ökade med 0,4 %, främst som en följd av negativa valutaeffekter. Organiskt minskade de med 4,8 % jämfört med Q2 2021, som en följd av fortsatta produktivitetseffekter samt lägre rörliga kostnader kopplat till medarbetare.
- Den högre försäljningsvolymen bidrog till att justerad EBITA ökade med 113 Mkr och att marginalen stärktes med 5,5 %-enheter.
- Valutaeffekter bidrog med 137 Mkr på omsättningen, 72 Mkr på justerat bruttoresultatet och 35 Mkr på justerad EBITA.
Övrig information
Rysslands invasion av Ukraina
Getinge bedriver verksamhet i Ryssland via ett mindre säljbolag och i enlighet med rådande internationella sanktioner och regelverk. För närvarande är aktiviteterna i landet begränsade till uppfyllande av befintliga kundåtaganden samt selektivt deltagande i anbudsprocesser. Eftersom Getinge har som mål att rädda liv utan hänsyn till nationalitet och bakgrund har Getinge valt att inte helt lämna den ryska marknaden. 2021 utgjorde koncernens försäljning i Ryssland och Ukraina cirka 1 % av koncernens totala nettoomsättning och eget kapital utgjorde mindre än 1 % av koncernens egna kapital.
Trots att den direkta påverkan av invasionen på Getinges verksamhet i Ryssland och Ukraina har en begränsad påverkan på koncernen kan den ryska invasionen av Ukraina ändå komma att ha en negativ påverkan på utvecklingen av koncernens resultat och ställning. I nuläget är det inte möjligt att bedöma de framtida konsekvenserna av konflikten och dess påverkan på koncernen. Getinge har dock ingen produktionsverksamhet i Ryssland och Ukraina och har heller inga större leverantörer i dessa länder. En möjlig negativ effekt är att tillgången till naturgas i koncernens fabriker i Polen och Tyskland kan komma att påverkas och åtgärder har därför initierats för att mildra effekterna vid en sådan situation.
Förändringar i koncernledningen
Lena Hagman lämnar sin tjänst som EVP Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs. Hon kommer att fortsätta i sin roll till dess att en ersättare har utsetts, dock senast till den 31 december 2022.
Den 14 juli utsågs Agneta Palmér till Executive Vice President Operational Services och medlem av Getinges koncernledning. Den nyformade funktionen kommer att omfatta Inköp, Logistik, IT och Academy och har bildats för att ytterligare stärka koncernsynergier. Agneta började på Getinge 2018 och arbetade senast som Vice President Corporate Control. Hon har tidigare haft liknande positioner hos AB Volvo inom områden som Business Controlling och Management consulting. Agneta blir en del av koncernledningen och rapporterar till Mattias Perjos, VD & koncernchef. Hon kommer att tillträda sin nya tjänst 15 september 2022.
Händelser efter rapportperiodens utgång
Getinge slutförde förvärvet av FLUOPTICS SAS den 1 juli 2022, vilket tidigare kommunicerats via pressmeddelande.
Den 14 juli utsågs Agneta Palmér till Executive Vice President Operational Services (se ovan under rubriken Förändringar i koncernledningen).
Säsongsvariationer
Getinges omsättning och resultat påverkas av säsongsmässiga variationer. Högst nettoomsättning förekommer vanligtvis i det fjärde kvartalet följt av det andra, tredje och första kvartalet. Normalt sett förändras även andelen av omsättningen som kommer från kapitalvaror och återkommande intäkter under året, med en ökad andel försäljning av kapitalvaror mot slutet av året.
Transaktioner med närstående
Getinge har haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo (som delades ut till aktieägarna i december 2017) rörande försäljning och inköp av varor och tjänster. Därutöver har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum under perioden, utöver transaktioner med dotterbolag.
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på företagsledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan
framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår av den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och regulatoriska krav samt andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Getinges finansiella mål 2022-2025 och utdelningspolicy
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 4-6 %
- Genomsnittlig årlig tillväxt i justerad vinst per aktie: >10 %
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30-50 % av nettoresultatet till aktieägarna.
Getinges hållbarhetsmål 2022–2025
- Index för förbättrad kundkvalitet >70 %
- Medarbetarengagemang >70 %
- CO2-neutralt i egen verksamhet 2025
- Samtliga medarbetare utbildade inom affärsetik samt ansvarsfullt ledarskap
Riskhantering
Getinges primära risker
| Beskrivning | Potentiella konsekvenser | Hantering | |
|---|---|---|---|
| Nya konkurrenter och ny teknik |
I vissa marknader och produktsegment förekommer nischaktörer som kan erbjuda lösningar som ligger utanför vedertagna sätt att agera. |
Dessa konkurrenter skulle kunna erövra marknadsandelar från mer etablerade aktörer som Getinge med följd att försäljning och resultat kan påverkas negativt. |
I Getinges långsiktiga strategiarbete ingår en aktiv omvärldsbevakning av konkurrenslandskapet för att kunna möta den här typen av konkurrenter. Branschen får även anses ha höga inträdesbarriärer då medicintekniska produkter omges av ett omfattande regelverk. |
| Externa chocker såsom geopolitiska risker, naturkatastrofer, terrorism, pandemier etc |
Ofta hastigt uppflammande situationer som endera drabbar stora delar av världen, ett land, en region eller en enskild anläggning. |
Den primära konsekvensen av den här typen av risker är att anställda kan komma till skada. Därtill kommer risker för avbrott i verksamheten som kan leda till negativ påverkan på försäljning och resultat. |
Genom en aktiv omvärldsbevakning kan vissa av dessa risker upptäckas på ett tidigt stadium och koncernen har därmed chans att anpassa sig till ett nytt läge. Under 2021 påbörjades ett projekt för att förbättra koncernens hantering av kontinuitetsrisker. Inom ramen för detta arbete kommer även scenarier baserade på externa chocker att vara en del av de risker Getinge arbetar proaktivt med. Under det första halvåret stängdes delar av den kinesiska marknaden (Shanghairegionen) ned som en följd av ett nytt utbrott av Covid-19, vilket har orsakat vissa leveransstörningar. Det kan inte uteslutas att förlängda eller nya nedstängningar till följd av Covid-19 kan komma att försena leveranser och fakturering till kunder primärt på den kinesiska marknaden. Den 24 februari invaderade Ryssland Ukraina. Ur ett finansiellt perspektiv kan invasionen komma att ha en negativ påverkan på utvecklingen av koncernens resultat och ställning. I nuläget är det inte möjligt att bedöma de direkta konsekvenserna. En potentiell indirekt negativ effekt är att tillgången till naturgas till koncernens fabriker i Polen och Tyskland kan påverkas. Som en konsekvens av detta har Getinge initierat mitigerande åtgärder. |
| Kvalitetsrisker ur ett regulatoriskt perspektiv |
Betydande delar av Getinges produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar omfattande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. |
Det kan inte uteslutas att Getinges verksamhet, finansiella ställning och resultat i framtiden kan komma att påverkas negativt av svårigheter att leva upp till myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa. |
För att i största mån begränsa dessa risker bedriver Getinge ett omfattande arbete kring kvalitet och regulatoriska frågor. Den koncerngemensamma funktionen Quality compliance, Regulatory & Mecial Affairs har en representant i koncernledningen och även en representant i ledningsgruppen för respektive affärsområde och funktionen är representerad på samtliga FoU- och produktionsenheter. Dessutom genomgår Getinges säljare och servicetekniker relevanta utbildningar avseende kvalitet och regelverk vartannat år, varpå de erhåller förnyad certifiering. Detta är ett krav för att få representera Getinge. Majoriteten av koncernens produktionsanläggningar är certifierade enligt den medicintekniska kvalitetsstandarden ISO 13485 och/eller den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001. Sammantaget lägger koncernen betydande resurser på arbetet med kvalitet och regulatoriska frågor för att hantera denna riskexponering på bästa sätt och kvalitet har högsta prioritet i koncernens strategi. Under kvartalet slutfördes en intern utredning relaterad till potentiella överträdelser av den tyska lagen om medicintekniska produkter kopplat till steril paketering av HLS-set, för vilket totalt fem nuvarande och tidigare Getinge-anställda utreds av åklagarmyndigheten i Baden-Baden, Tyskland. Som en konsekvens genomförs strukturella förändringar för att stärka kvalitetskulturen i organisationen. Sedan tidigare har omfattande remedieringsåtgärder gällande förpackningar initierats. I detta skede går det inte att uppskatta om det slutliga resultatet av den offentliga utredningen även kommer att ha någon påverkan på Getinge. |
| Produktkvalitet ur kundperspektivet |
I vissa fall förekommer att Getinges produkter inte möter kundernas förväntningar. |
Kunder som upplever brister i Getinges produktkvalitet medför en ökad risk för att kunder vänder sig till alternativa leverantörer. Detta kan medföra en risk för lägre försäljning och lägre lönsamhet över tid. |
Getinge har ett omfattande kvalitetsarbete som syftar till en hög och jämn kvalitetsnivå för att möta kundernas rättmätiga höga krav. Det är ett ständigt pågående arbete som leder till kontinuerliga förbättringar. I de fall kvaliteten brister gäller det att vara snabbt på plats med rätt utrustning för att avhjälpa felet vid första servicebesöket. Getinge har en noggrann uppföljning av den s k "first time fix faktorn" i serviceverksamheten och bedriver ett omfattande förbättringsarbete relaterat till sådana fel eller brister. |
| Lagar och förordningar främst gällande affärsetik |
Brott mot lagstiftning gällande konkurrensrätt, anti-korruption, dataskyddsförordningar (GDPR) eller handelsrestriktioner. |
Kan leda till böter och avgifter i en eller flera marknader samt har en negativ påverkan på Getinges varumärke. |
Getinge har tidigare informerat om pågående utredningar och överenskommelser med myndigheter beträffande konkurrensbegränsande förfaranden vid försäljning av medicinsk utrustning i Brasilien. Det kan inte uteslutas att eventuella ytterligare överenskommelser med myndigheter kan ha materiell inverkan på företagets finansiella resultat och ställning. Getinge har nolltolerans för brott mot dessa regelverk. Koncernens uppförandekod är mycket tydlig i det här avseendet. Koncernfunktionen Ethics & Compliance har utökats under senare år och chefen för avdelningen har sedan 2020 en plats i Getinges koncernledning för att ytterligare visa hur hög prioritet dessa frågor har i organisationen. Löpande genomförs omfattande utbildningsprogram gällande affärsetik och målsättningen är att alla anställda ska genomgå sådan utbildning minst en gång per år. Regelverket för affärsetik inom Getinge omfattar även de externa distributörer som säljer Getinges produkter i ett stort antal länder där koncernen inte har egen närvaro. |
| Digitalisering och innovation |
Getinges framtida tillväxt är beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Inte minst inom området digitalisering. Getinges innovationsförmåga är en mycket viktig faktor för att bibehålla och etablera ledande positioner för koncernens produktsegment. |
Arbete med innovation är kostsamt och det är inte möjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma, viket kan leda till nedskrivningar. Långsiktigt kan koncernens position på marknaden påverkas negativt om Getinge inte är framgångsrikt inom detta område. |
För att maximera avkastningen på investeringar i forskning och utveckling följer koncernen en strukturerad urvals- och planeringsprocess som omfattar analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Även själva utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontrollpunkter. Koncernen är mycket mån om att säkerställa tillgång till rätt kompetens, att behålla nyckelpersoner, att vara en attraktiv arbetsgivare för att rekrytera kompetens externt samt att identifiera och utveckla talanger inom organisationen. |
Övriga risker som är av stor betydelse
| Beskrivning | Potentiella konsekvenser | Hantering | |
|---|---|---|---|
| Risker kopplade till vårdens ersättnings system |
Politiska beslut kan ändra förutsättningarna för sjukvården genom förändrade modeller för ersättning till vårdgivare. |
Förändringar i sjukvårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. |
Det är svårt att påverka denna risk då dessa beslut ligger utanför koncernens kontroll, men risken begränsas av att Getinge är verksamt på ett stort antal geografiska marknader. |
| Produktansvars risker |
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom sjuk och hälsovård, att bli föremål för produktansvar och andra anspråk. |
Sådana anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge har sedvanliga ansvars- och produktansvarsförsäkringar, men det finns en risk att produktansvarskrav och andra anspråk inte kan täckas fullt ut av försäkringsskydden. |
Det omfattande arbete som koncernen utför inom kvalitetsrelaterade- och regulatoriska frågor är det viktigaste sättet att hantera dessa risker på. Med en aktiv incidentrapportering följs källor till potentiella framtida skadeståndskrav upp. Vid behov öppnas en så kallad "CAPA" (corrective and protective action) för att utreda den underliggande orsaken, varefter produktdesignen kan komma att korrigeras för att avhjälpa felet. Förlikning avseende kirurgiska nätimplantat, som Getinge informerat om tidigare, väntas slutföras och utbetalning väntas ske mot slutet av 2022, i enlighet med önskemål från motparternas representanter. |
| Risker kopplade till immateriella rättigheter |
Getinges ledande positioner i flertalet av koncernens produktområden baseras på patent- och varumärkesrättigheter. Dessa rättigheter kan leda till tvister med konkurrenter. |
Getinge investerar betydande resurser i produktutveckling som leder till patenträttigheter. Det finns en risk att koncernen hamnar i kostsamma rättighetstvister och därvid en risk att nedlagda resurser ej når den väntade avkastningen i händelse av förlust i dylika tvister. |
För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och följer konkurrenternas verksamhet noga. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer. |
| Finansiella risker | Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand valutarisker, ränterisker samt kredit och motpartsrisker. |
Fluktuationer i valutakurser och räntenivåer samt förändring i motparters kreditprofil kan påverka koncernens resultat- och balansräkning negativt. |
Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy och ett Treasury-direktiv beslutat av koncernledningen utifrån finanspolicyn. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker, samt utveckla metoder och principer för att hantera sådana risker, ligger på koncernledningen och finansfunktionen. För mer detaljerad information rörande dessa risker hänvisas till not 28 i årsredovisningen. |
| Informations- och Data-säkerhet |
Läckor av konfidentiell information alternativt intrång i koncernens IT system som leder till begränsning av eller avbrott i tillgängligheten till affärskritiska system. |
Läckage av personuppgifter kan leda till betydande belopp i böter. Intrång i IT system kan leda till avbrott i verksamheten. Förlust av känslig information kan påverka förtroendet för bolaget negativt. |
Koncernens IT-struktur är att betrakta som decentraliserad vilket minskar konsekvensen av ett eventuellt obehörigt intrång. Koncernen har under året förbättrat autentiseringen av användare för att förhindra intrång. Detta arbete fortsätter under det kommande året. Koncernen bedriver också en omfattande bevakning av kritiska system för att kunna förhindra intrång. |
| Bristande cybersäkerhet |
Bristande säkerhet i koncernens digitala erbjudande såsom uppkopplade maskiner hos kunder och ökande lagkrav på hantering av personlig information. |
Begränsad tillgänglighet till av Getinge levererad utrustning hos kunder vilket kan leda till avbrott i sjukhusens verksamhet samt att patienter ej kan erbjudas vård i tillräcklig omfattning i kritiska situationer. |
Getinge bedriver ett omfattande arbete för att säkerställa integriteten i utrustning som är uppkopplad mot internet. Det sker ingående intrångstester m.m. innan dessa lösningar erbjuds koncernens kunder. |
| Avbrott i verksamheten |
Oförutsedda och plötsliga händelser såsom naturkatastrofer, bränder med mera som medför störningar i produktion eller leveranskedja. |
Eventuella avbrott och ökade kostnader i leveranskedjan och produktionen kan leda till mer kostsamma, försenade eller i värsta fall uteblivna leveranser till Getinges kunder. En sådan situation riskerar att medföra negativa konsekvenser för koncernens resultat. |
För det andra halvåret 2022 finns fortsatt en risk för temporära avbrott i verksamheten kopplade till en ytterligare försämrad global tillgänglighet av elektronikkomponenter som en följd av pågående pandemi. Koncernen bedriver ett kontinuerligt skadeförebyggande arbete för att säkerställa en hög tillgänglighet och leveranssäkerhet. Extern expertis utför regelbundet inspektioner av koncernens produktionsenheter i syfte att identifiera och åtgärda potentiella avbrottsrisker enligt en koncerngemensam standard. Under 2022 fortsätter processen att ytterligare förbättra koncernens kontinuitetsarbete. |
| Lönsamhets beroende av vissa produkter och marknader |
I vissa fall är en relativt stor andel av den totala lönsamheten för en produkt kopplad till försäljningen på en viss marknad. |
Följden av en sådan situation är att lönsamheten kan påverkas negativt om försäljningsvolymen skulle minska till följd av ändrade konkurrensförhållanden på marknaden. |
Getinge arbetar aktivt med att följa upp lönsamheten per produkt och marknad för att säkerställa lönsamheten över tid. För att minska känsligheten i lönsamheten arbetar koncernen aktivt med att säkerställa att koncernen har rätt kostnadsnivå i förhållande till de priser som råder på marknaden. Getinge arbetar även aktivt med att etablera sig på nya marknader. |
| Beroende av externa leverantörer |
Externa leverantörer som levererar kritiska komponenter till koncernen är en mycket viktig del av Getinges tillverkningsprocess. Om dessa komponenter inte levereras enligt plan kan produktionsstörningar uppstå. |
Följden av en sådan situation kan bli att livräddande utrustning inte levereras till sjukvård på det sätt som behövs för att upprätthålla kritisk sjukvård. |
Getinge arbetar aktivt med att följa upp kritiska leverantörer. Arbetet startar i samband med att samarbetet etableras och följs därefter upp kontinuerligt. Inköpsorganisationen har verktyg för riskutvärdering samt utbildning inom området. Koncernen arbetar också med att säkerställa adekvata lagernivåer av kritiska komponenter; endera i den egna verksamheten eller hos leverantören i fråga. Leveransavbrott från kritiska leverantörer ingår även som en del i det allmänna arbetet kring kontinuitetsrisker. Se ovan "Avbrott i verksamheten". |
Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Göteborg den 19 juli 2022
Johan Malmquist Ordförande, stämmovald styrelseledamot
Carl Bennet Vice ordförande, stämmovald styrelseledamot
Barbro Fridén Stämmovald styrelseledamot
Johan Bygge Stämmovald styrelseledamot
Dan Frohm Stämmovald styrelseledamot
Mattias Perjos
VD och koncernchef, stämmovald styrelseledamot
Cecilia Daun Wennborg Stämmovald styrelseledamot
Malin Persson Stämmovald styrelseledamot
Fredrik Brattborn Styrelseledamot Representant för IF Metall
Peter Jörmalm Styrelseledamot Representant för Unionen
Rapporten har inte varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Kristian Samuelsson Stämmovald styrelseledamot
Koncernens finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Nettoomsättning | 2 | 6 670 | 6 587 | 12 853 | 12 756 | 27 049 |
| Kostnad för sålda varor Bruttoresultat |
2, 3 | -3 521 3 150 |
-3 160 3 427 |
-6 650 6 203 |
-6 248 6 507 |
-13 469 13 580 |
| Försäljningskostnader | -1 185 | -1 092 | -2 343 | -2 226 | -4 590 | |
| Administrationskostnader | -855 | -892 | -1 702 | -1 686 | -3 337 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -265 | -216 | -519 | -418 | -851 | |
| Förvärvskostnader | -2 | -11 | -6 | -12 | -35 | |
| Omstruktureringskostnader | 0 | -2 | -13 | -90 | -61 | |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 68 | -10 | 72 | 89 | -336 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2, 3 | 911 | 1 205 | 1 691 | 2 164 | 4 371 |
| Finansnetto | 2 | -44 | -48 | -76 | -104 | -183 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 867 | 1 157 | 1 615 | 2 060 | 4 188 |
| Skatt | -255 | -351 | -466 | -602 | -1 187 | |
| Periodens resultat | 611 | 806 | 1 149 | 1 459 | 3 000 | |
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | 603 | 798 | 1 137 | 1 442 | 2 970 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 8 | 9 | 13 | 17 | 31 | |
| Periodens resultat | 611 | 806 | 1 149 | 1 459 | 3 000 | |
| Resultat per aktie, kronor1) | 2,21 | 2,93 | 4,17 | 5,29 | 10,90 | |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat per aktie (tusental) |
272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
1) Före och efter utspädning
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 611 | 806 | 1 149 | 1 459 | 3 000 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda | |||||
| pensionsplaner | 487 | -5 | 887 | 140 | -5 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | -133 | 2 | -240 | -33 | 10 |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | |||||
| Omräkningsdifferenser och säkringar av nettoinvesteringar | 1 926 | -406 | 2 428 | 594 | 1 614 |
| Kassaflödessäkringar | -47 | 6 | -26 | -22 | -22 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | 2 | -4 | -5 | -6 | -17 |
| Periodens övriga totalresultat netto efter skatt | 2 235 | -408 | 3 044 | 674 | 1 580 |
| Totalresultat för perioden | 2 846 | 399 | 4 193 | 2 132 | 4 580 |
| Totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | 2 823 | 397 | 4 160 | 2 114 | 4 543 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 23 | 1 | 33 | 18 | 37 |
| Totalresultat för perioden | 2 846 | 399 | 4 193 | 2 132 | 4 580 |
Balansräkning för koncernen
| 30 Juni | 30 Juni | 31 December | |
|---|---|---|---|
| Mkr Not Tillgångar |
2022 | 2021 | 2021 |
| Immateriella tillgångar | 26 389 | 22 437 | 24 148 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 306 | 2 923 | 3 060 |
| Nyttjanderättstillgångar | 1 307 | 1 022 | 1 060 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 122 | 1 279 | 1 217 |
| Varulager | 5 907 | 4 852 | 4 767 |
| Kundfordringar | 4 276 | 3 997 | 4 695 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 026 | 1 683 | 1 532 |
| Likvida medel | 6 4 147 |
3 468 | 4 076 |
| Summa tillgångar | 48 480 | 41 660 | 44 555 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 28 274 | 22 769 | 25 176 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 6 2 619 |
3 215 | 3 378 |
| Leasingskulder | 6 1 286 |
997 | 1 036 |
| Andra räntebärande skulder | 6 4 103 |
4 511 | 3 270 |
| Övriga avsättningar | 4 711 | 3 154 | 4 186 |
| Leverantörsskulder | 1 964 | 1 579 | 1 921 |
| Övriga icke räntebärande skulder | 5 523 | 5 436 | 5 587 |
| Summa eget kapital och skulder | 48 480 | 41 660 | 44 555 |
Förändring eget kapital för koncernen
| Övrigt | Innehav utan | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Aktiekapital | tillskjutet kapital |
Reserver1) | Balanserad vinst |
Totalt | bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
| Ingående balans per 1 Januari 2021 | 136 | 6 789 | -323 | 14 422 | 21 024 | 462 | 21 486 |
| Summa totalresultat för perioden | - | - | 1 568 | 2 974 | 4 543 | 37 | 4 580 |
| Utdelning | - | - | - | -817 | -817 | -41 | -858 |
| Transaktioner med innehavare utan | - | - | - | - | - | -32 | -32 |
| bbbestämmande inflytande bestämmande inflytande |
|||||||
| Utgående balans per 31 December 2021 | 136 | 6 789 | 1 245 | 16 579 | 24 750 | 427 | 25 176 |
| Ingående balans per 1 Januari 2022 | 136 | 6 789 | 1 245 | 16 579 | 24 750 | 427 | 25 176 |
| Summa totalresultat för perioden | - | - | 2 376 | 1 784 | 4 160 | 33 | 4 193 |
| Utdelning | - | - | - | - 1 089 | -1 089 | -6 | -1 095 |
| Utgående balans per 30 Juni 2022 | 136 | 6 789 | 3 621 | 17 273 | 27 820 | 454 | 28 274 |
1) Reserver avser kassaflödessäkringar, säkringar av nettoinvesteringar samt omräkningsdifferenser
Kassaflödesanalys för koncernen
| Mkr | Not | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 911 | 1 205 | 1 691 | 2 164 | 4 371 | |
| Återläggning av- och nedskrivningar | 3 | 437 | 445 | 875 | 894 | 1 814 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 2 | -37 | 0 | -70 | 460 | |
| Återläggning omstruktureringskostnader1) | 0 | 2 | 13 | 90 | 61 | |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -7 | -66 | -36 | -99 | -203 | |
| Finansiella poster | -42 | -53 | -82 | -112 | -192 | |
| Betald skatt | -310 | -160 | -578 | -281 | -693 | |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 991 | 1 336 | 1 884 | 2 586 | 5 618 | |
| Förändringar i rörelsekapital | ||||||
| Varulager | -235 | -138 | -710 | -286 | -71 | |
| Rörelsefordringar | -139 | 257 | 360 | 1 299 | 805 | |
| Rörelseskulder | -193 | 6 | -464 | -103 | 208 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 424 | 1 461 | 1 070 | 3 495 | 6 560 | |
| Investeringsverksamheten | ||||||
| Förvärv av verksamhet Investeringar i immateriella tillgångar och materiella |
8 | 6 | - | -29 | -34 | -715 |
| anläggningstillgångar | -300 | -235 | -539 | -419 | -930 | |
| Avyttringar av anläggningstillgångar | 5 | 2 | 18 | 178 | 316 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -289 | -233 | -551 | -275 | -1 329 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||||
| Förändring av räntebärande skulder | 808 | -2 535 | 686 | -4 812 | -5 989 | |
| Amortering av leasingskulder | -104 | -98 | -200 | -193 | -389 | |
| Förändring av långfristiga fordringar | 6 | 0 | 5 | 1 | -1 | |
| Utbetald utdelning | -1 095 | -817 | -1 095 | -817 | -858 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -385 | -3 450 | -604 | -5 821 | -7 237 | |
| Periodens kassaflöde | -250 | -2 222 | -84 | -2 601 | -2 006 | |
| Likvida medel vid periodens början | 4 319 | 5 691 | 4 076 | 6 056 | 6 056 | |
| Omräkningsdifferenser | 78 | -2 | 156 | 13 | 26 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 4 147 | 3 468 | 4 147 | 3 468 | 4 076 |
1) Exklusive nedskrivning av anläggningstillgångar
Not 1 Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som återfinns i 2021 års årsredovisning och ska läsas tillsammans med dessa.
Av praktiska skäl avrundas inte siffror i delårsrapporten varför det kan förekomma att noter och tabeller inte summerar. Om inget annat anges avser presenterade belopp miljoner kronor och belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. I delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet.
Not 2 Segmentsöversikt
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Acute Care Therapies | 3 598 | 3 930 | 7 082 | 7 704 | 15 527 |
| Life Science | 1 026 | 882 | 1 996 | 1 649 | 3 558 |
| Surgical Workflows | 2 047 | 1 774 | 3 775 | 3 402 | 7 965 |
| Totalt | 6 670 | 6 587 | 12 853 | 12 756 | 27 049 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
| Bruttoresultat, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Acute Care Therapies | 2 004 | 2 408 | 4 054 | 4 597 | 9 132 |
| Life Science | 364 | 350 | 764 | 662 | 1 419 |
| Surgical Workflows | 781 | 669 | 1 385 | 1 248 | 3 028 |
| Totalt | 3 150 | 3 427 | 6 203 | 6 507 | 13 580 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Acute Care Therapies | 715 | 1 188 | 1 482 | 2 216 | 3 685 |
| Life Science | 170 | 145 | 360 | 286 | 702 |
| Surgical Workflows | 104 | -9 | 16 | -141 | 369 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. | |||||
| elimineringar)1) | -78 | -120 | -166 | -196 | -386 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 911 | 1 205 | 1 691 | 2 164 | 4 371 |
| Finansnetto | -44 | -48 | -76 | -104 | -183 |
| Resultat efter finansiella poster | 867 | 1 157 | 1 615 | 2 060 | 4 188 |
1) Koncerngemensamma funktioner och övrigt avser centrala funktioner såsom finans, kommunikation, HR samt övrigt, såsom elimineringar
Not 3 Av- och nedskrivningar
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -43 | -67 | -84 | -133 | -273 |
| Immateriella tillgångar | -159 | -159 | -320 | -328 | -661 |
| Nyttjanderättstillgångar | -107 | -101 | -213 | -199 | -398 |
| Materiella anläggningstillgångar | -128 | -119 | -257 | -234 | -483 |
| Totalt | -437 | -445 | -875 | -894 | -1 814 |
| varav nedskrivningar | - | 0 | -1 | -1 | -7 |
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor | -206 | -197 | -414 | -402 | -813 |
| Försäljningskostnader | -107 | -127 | -214 | -251 | -513 |
| Administrationskostnader | -113 | -111 | -224 | -220 | -442 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -11 | -11 | -23 | -22 | -47 |
| Totalt | -437 | -445 | -875 | -894 | -1 814 |
| varav nedskrivningar | - | 0 | -1 | -1 | -7 |
Not 4 Resultat per kvartal
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Jan-Mar 2022 |
Okt-Dec 2021 |
Jul-Sep 2021 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Mar 2021 |
Okt-Dec 2020 |
Jul-Sep 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 670 | 6 182 | 7 987 | 6 306 | 6 587 | 6 169 | 8 839 | 7 976 |
| Kostnad för sålda varor | -3 521 | -3 129 | -4 048 | -3 173 | -3 160 | -3 089 | -4 681 | -3 846 |
| Bruttoresultat | 3 150 | 3 053 | 3 939 | 3 133 | 3 427 | 3 080 | 4 158 | 4 130 |
| Rörelsekostnader | -2 239 | -2 273 | -2 828 | -2 038 | -2 222 | -2 120 | -2 548 | -2 217 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 911 | 780 | 1 112 | 1 094 | 1 205 | 960 | 1 610 | 1 913 |
| Finansnetto | -44 | -32 | -36 | -43 | -48 | -56 | -69 | -72 |
| Resultat efter finansiella poster | 867 | 749 | 1 075 | 1 052 | 1 157 | 903 | 1 541 | 1 841 |
| Skatt | -255 | -210 | -300 | -285 | -351 | -251 | -437 | -446 |
| Periodens resultat | 611 | 538 | 775 | 767 | 806 | 652 | 1 104 | 1 395 |
Not 5 Justeringsposter
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| EBITA justerad, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Acute Care Therapies | 747 | 1 211 | 1 543 | 2 280 | 4 444 |
| Life Science | 177 | 151 | 380 | 302 | 729 |
| Surgical Workflows | 109 | -4 | 32 | -69 | 390 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt | |||||
| (inkl. elimineringar) | -76 | -109 | -160 | -184 | -351 |
| Totalt | 956 | 1 250 | 1 794 | 2 329 | 5 212 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
| Justeringar av EBITA, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster som påverkar EBITA | |||||
| Omstruktureringskostnader, Acute Care Therapies | - | -1 | - | -23 | -1 |
| Omstruktureringskostnader, Life Science | 0 | 0 | -7 | -3 | -2 |
| Omstruktureringskostnader, Surgical Workflows | 0 | -1 | -6 | -64 | -58 |
| Realisationsvinst vid avyttring av fastighet, Acute Care Therapies1) | - | 34 | - | 72 | 72 |
| Avsättning relaterat till kirurgiska nätimplantat, Acute Care Therapies1) | - | - | - | - | -601 |
| Övrigt, Surgical Workflows1) | - | - | - | - | 56 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -2 | -11 | -6 | -12 | -35 |
| Totalt | -2 | 21 | -19 | -31 | -568 |
| Jämförelsestörande poster per segment | |||||
| Acute Care Therapies | - | 33 | - | 48 | -530 |
| Life Science | 0 | 0 | -7 | -3 | -2 |
| Surgical Workflows | 0 | -1 | -6 | -64 | -2 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -2 | -11 | -6 | -12 | -35 |
| Totalt | -2 | 21 | -19 | -31 | -568 |
1) Rapporteras inom övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
| EBITA, Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 747 | 1 245 | 1 543 | 2 328 | 3 914 |
| Life Science | 177 | 152 | 373 | 298 | 727 |
| Surgical Workflows | 109 | -5 | 26 | -133 | 388 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -78 | -120 | -166 | -196 | -386 |
| Totalt | 954 | 1 271 | 1 776 | 2 298 | 4 643 |
| Justeringar av EBIT, Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBITA (enligt ovan) | -2 | 21 | -19 | -31 | -568 |
| Totalt | -2 | 21 | -19 | -31 | -568 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Justering av skatt, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar1) | 43 | 67 | 84 | 133 | 273 |
| Jämförelsestörande poster | 2 | -21 | 19 | 31 | 568 |
| Justeringsposter, totalt | 45 | 45 | 103 | 164 | 841 |
| Skatteeffekt på justeringsposter2) | -12 | -14 | -28 | -47 | -209 |
| Justering för jämförelsestörande skatteposter | - | - | - | - | - |
| Totalt | -12 | -14 | -28 | -47 | -209 |
1) Exklusive nedskrivningar som klassificeras som jämförelsestörande
2) Skatteeffekt på skattemässigt avdragsgilla justeringsposter
Not 6 Koncernens räntebärande nettoskuld
| Mkr | 30 Juni 2022 |
30 Juni 2021 |
31 December 2021 |
|---|---|---|---|
| Andra räntebärande skulder, kortfristiga | 387 | 515 | 475 |
| Andra räntebärande skulder, långfristiga | 3 716 | 3 996 | 2 795 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 2 619 | 3 215 | 3 378 |
| Leasingskulder | 1 286 | 997 | 1 036 |
| Räntebärande skulder | 8 008 | 8 722 | 7 685 |
| Avgår likvida medel | -4 147 | -3 468 | -4 076 |
| Räntebärande nettoskuld | 3 861 | 5 254 | 3 609 |
Not 7 Koncernens nyckeltal
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella och operativa nyckeltal | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Nyckeltal baserade på Getinges finansiella mål | |||||
| Organisk försäljningstillväxt, % | -7,5 | 3,6 | -6,9 | 7,8 | -4,8 |
| Resultat per aktie1), kronor | 2,21 | 2,93 | 4,17 | 5,29 | 10,90 |
| Övriga operativa och finansiella nyckeltal | |||||
| Organisk ordertillväxt, % | -5,0 | -6,1 | -4,7 | -15,1 | -3,0 |
| Bruttomarginal, % | 47,2 | 52,0 | 48,3 | 51,0 | 50,2 |
| Försäljningskostnader i % av nettoomsättningen | 17,8 | 16,6 | 18,2 | 17,4 | 17,0 |
| Administrationskostnader i % av nettoomsättningen | 12,8 | 13,5 | 13,2 | 13,2 | 12,3 |
| FoU-kostnader, brutto i % av nettoomsättningen | 5,8 | 4,6 | 5,8 | 4,6 | 4,4 |
| Rörelsemarginal, % | 13,7 | 18,3 | 13,2 | 17,0 | 16,2 |
| EBITDA, Mkr | 1 348 | 1 650 | 2 566 | 3 058 | 6 185 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Antal aktier vid periodens utgång, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 45,4 | 39,6 | 47,5 | ||
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,14 | 0,23 | 0,14 | ||
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad, ggr | 0,6 | 0,7 | 0,5 | ||
| Arbetande kapital, Mkr | 29 324 | 29 999 | 28 561 | ||
| Avkastning på arbetande kapital, % | 15,2 | 19,5 | 17,3 | ||
| Avkastning på eget kapital, % | 10,6 | 17,9 | 12,9 | ||
| Soliditet, % | 58,3 | 54,7 | 56,5 | ||
| Eget kapital per aktie, kronor | 103,81 | 83,60 | 92,43 | ||
| Antal anställda | 10 986 | 10 771 | 10 729 |
1) Före och efter utspädning
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används av företagets ledning och investerare för att utvärdera koncernens resultat och ställning, vilka inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella rapporterna. Dessa finansiella mått är avsedda att underlätta analys av koncernens utveckling. De alternativa nyckeltalen bör således betraktas som komplement till den finansiella rapportering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella mått som redovisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som används av andra bolag.
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat justerat, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Bruttoresultat | 3 150 | 3 427 | 6 203 | 6 507 | 13 580 |
| Återläggning av: Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar |
|||||
| och materiella anläggningstillgångar | 206 | 197 | 414 | 402 | 813 |
| Övriga jämförelsestörande poster | - | - | - | - | - |
| Bruttoresultat justerat | 3 355 | 3 624 | 6 616 | 6 909 | 14 392 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
| EBITDA justerad, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 911 | 1 205 | 1 691 | 2 164 | 4 371 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella | |||||
| anläggningstillgångar | 395 | 379 | 791 | 761 | 1 542 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 43 | 67 | 84 | 133 | 273 |
| Övriga jämförelsestörande poster | - | -34 | - | -72 | 473 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 2 | 13 | 19 | 103 | 95 |
| EBITDA justerad | 1 350 | 1 629 | 2 585 | 3 089 | 6 754 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
| EBITA justerad, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 911 | 1 205 | 1 691 | 2 164 | 4 371 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 43 | 67 | 84 | 133 | 273 |
| Övriga jämförelsestörande poster | - | -34 | - | -72 | 473 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 2 | 13 | 19 | 103 | 95 |
| EBITA justerad | 956 | 1 250 | 1 794 | 2 329 | 5 212 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
| EBIT justerad, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 911 | 1 205 | 1 691 | 2 164 | 4 371 |
| Återläggning av: | |||||
| Övriga jämförelsestörande poster | - | -34 | - | -72 | 473 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 2 | 13 | 19 | 103 | 95 |
| EBIT justerad | 913 | 1 183 | 1 710 | 2 195 | 4 939 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
| Periodens resultat, justerat, Mkr | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Periodens resultat | 611 | 806 | 1 149 | 1 459 | 3 000 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 43 | 67 | 84 | 133 | 273 |
| Övriga jämförelsestörande poster | - | -34 | - | -72 | 473 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 2 | 13 | 19 | 103 | 95 |
| Jämförelsestörande skatteposter | - | - | - | - | - |
| Skatt på återlagda poster | -12 | -14 | -28 | -47 | -209 |
| Periodens resultat, justerat | 644 | 838 | 1 224 | 1 576 | 3 632 |
| Beräkningen av justerat resultat per aktie, före och efter utspädning, hänförligt till moderbolagets aktieägare, baseras på följande information: |
Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultat (täljare), Mkr | |||||
| Periodens resultat, justerat | 644 | 838 | 1 224 | 1 576 | 3 632 |
| Periodens resultat, justerat hänförligt till innehav utan bestämmande | |||||
| inflytande | -8 | -9 | -13 | -17 | -31 |
| Periodens resultat, justerat hänförligt till moderbolagets aktieägare som utgör underlag för beräkning av justerat resultat per aktie |
636 | 829 | 1 212 | 1 559 | 3 601 |
| Antal aktier (nämnare) | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning av justerat resultat | |||||
| per aktie (tusental) | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 2,33 | 3,04 | 4,45 | 5,72 | 13,22 |
Not 8 Förvärv
Förvärv 2022
Under januari 2022 förvärvades samtliga andelar i det tyska utvecklingsbolaget Irasun GmbH med säte i München. Irasun utvecklar produkter för venös dränering och reglering av temperatur, vilka kan användas i kombination med hjärtlungmaskiner och utrustning för extrakorporeal livsuppehållande support (ECLS). Produkterna är ännu inte kommersiellt tillgängliga men är avsedda att på sikt stärka koncernens erbjudande av innovativa lösningar för hjärt-lungsjukvård. Köpeskillingen uppgick till 77 Mkr, varav 62 Mkr avser goodwill som hänför sig till strategiska fördelar i form av tillväxtmöjligheter och ett breddat produktutbud. Kostnaderna för förvärvet uppgick till 2 Mkr och har belastat 2021 och 2022 års resultat. Efter förvärvet har bolaget inte haft någon betydande inverkan på Getinges omsättning och resultat. Vid utgivandet av denna rapport var förvärvsanalysen fortfarande preliminär.
I det andra kvartalet 2022 justerades köpeskillingen avseende förvärvet av Talis Clinical LLC innebärande att Getinge erhöll en återbetalning från säljarna om 6 Mkr.
Not 9 Omräkning jämförelsetal
Från 1 januari 2022 rapporteras all nettoomsättning av DPTE®-BetaBag inom Life Science som återkommande intäkter (förbrukningsvaror, service och reservdelar) istället för kapitalvaror. En omräkning av jämförelsetalen för 2021 har gjorts.
Omräkning av fördelning av nettoomsättning mellan kapitalvaror och återkommande intäkter
| Per kvartal i koncernen, Mkr | Jan-Mar 2021 |
Apr-Jun 2021 |
Jul-Sep 2021 |
Okt-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning som omklassificerats från kapitalvaror till återkommande intäkter | 224 | 238 | 249 | 258 |
| Omräknad nettoomsättning av kapitalvaror | 2 641 | 2 531 | 2 405 | 3 715 |
| Omräknad nettoomsättning av återkommande intäkter | 3 528 | 4 055 | 3 901 | 4 272 |
| Totalt | 6 169 | 6 587 | 6 306 | 7 987 |
| Ackumulerat i koncernen, Mkr | Jan-Mar 2021 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Sep 2021 |
Jan-Dec 2021 |
| Nettoomsättning som omklassificerats från kapitalvaror till återkommande intäkter | 224 | 462 | 711 | 969 |
| Omräknad nettoomsättning av kapitalvaror | 2 641 | 5 173 | 7 577 | 11 292 |
| Omräknad nettoomsättning av återkommande intäkter | 3 528 | 7 583 | 11 484 | 15 757 |
| Per kvartal inom Life Science, Mkr | Jan-Mar 2021 |
Apr-Jun 2021 |
Jul-Sep 2021 |
Okt-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning som omklassificerats från kapitalvaror till återkommande intäkter | 224 | 238 | 249 | 258 |
| Omräknad nettoomsättning av kapitalvaror | 340 | 436 | 395 | 557 |
| Omräknad nettoomsättning av återkommande intäkter | 427 | 446 | 472 | 486 |
| Totalt | 767 | 882 | 866 | 1 043 |
| Ackumulerat inom Life Science, Mkr | Jan-Mar 2021 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Sep 2021 |
Jan-Dec 2021 |
| Nettoomsättning som omklassificerats från kapitalvaror till återkommande intäkter | 224 | 462 | 711 | 969 |
| Omräknad nettoomsättning av kapitalvaror | 340 | 776 | 1 171 | 1 727 |
| Omräknad nettoomsättning av återkommande intäkter Totalt |
427 767 |
873 1 649 |
1 344 2 515 |
1 830 3 558 |
Moderbolagets finansiella rapporter
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | Apr-Jun 2022 |
Apr-Jun 2021 |
Jan-Jun 2022 |
Jan-Jun 2021 |
Jan-Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 47 | 97 | 94 | 147 | 271 |
| Administrationskostnader 1) | -86 | -97 | -144 | -153 | -302 |
| Rörelseresultat | -39 | 0 | -50 | -6 | -31 |
| Resultat från andelar i koncernföretag2) | 3 501 | 0 | 3 501 | 0 | 1 820 |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter3) | 7 | 0 | 7 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader3) | -20 | -66 | -61 | -125 | -263 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 449 | -66 | 3 397 | -131 | 1 527 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 102 |
| Skatt | -3 | -6 | -2 | -5 | -29 |
| Periodens resultat3) | 3 446 | -72 | 3 395 | -136 | 1 600 |
1) I tidigare rapporter har nettoomsättning och administrationskostnader presenterats netto på samma rad
2) Avser främst utdelningar från koncernföretag som sker löpande under året
3) Ränteintäkter och övriga liknande intäkter samt räntekostnader och övriga liknande kostnader innehåller valutakursvinster/-förluster hänförliga till omräkning av finansiella fordringar och skulder i utländsk valuta
4) Periodens totalresultat överensstämmer med periodens resultat
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | 30 Juni 2022 |
30 Juni 2021 |
31 December 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 5 | 18 | 8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 | 5 | 4 |
| Andelar i koncernföretag | 28 333 | 27 953 | 28 795 |
| Uppskjuten skattefordran | 103 | 108 | 94 |
| Långfristiga fordringar hos koncernföretag | 134 | - | - |
| Kortfristiga fordringar hos koncernföretag | 560 | 554 | 233 |
| Kortfristiga fordringar | 49 | 55 | 36 |
| Likvida medel | 1 101 | 600 | 1 330 |
| Summa tillgångar | 30 289 | 29 293 | 30 500 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 24 108 | 20 066 | 21 802 |
| Långfristiga skulder | 2 044 | 570 | 1 170 |
| Övriga avsättningar | 18 | 47 | 15 |
| Kortfristiga skulder till koncernföretag | 3 915 | 8 367 | 7 238 |
| Kortfristiga skulder | 204 | 243 | 275 |
| Summa eget kapital och skulder | 30 289 | 29 293 | 30 500 |
Definitioner
Finansiella termer
Arbetande kapital:Genomsnittlig balansomslutning med återläggning av likvida medel, övriga avsättningar, leverantörsskulder och andra icke räntebärande skulder.
Avkastning på arbetande kapital: Rullande tolv månaders EBIT justerad, i förhållande till arbetande kapital.
Avkastning på eget kapital: Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Bruttomarginal: Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat justerat: Bruttoresultat med återläggning av av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
EBIT: Rörelseresultat.
EBIT justerad: Rörelseresultat (EBIT) med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA: Rörelseresultat (EBIT) med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA justerad: EBITA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal: EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA: Rörelseresultat (EBIT) med återläggning av av- och nedskrivningar.
EBITDA justerad: EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal: EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Eget kapital per aktie: Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde: Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten, exklusive förvärv och avyttring av verksamhet.
Justerat resultat per aktie: Justerat resultat för perioden hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Jämförelsestörande poster: Utgörs av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster. Övriga jämförelsestörande poster är väsentliga intäkter/kostnader som påverkar jämförbarheten mellan redovisningsperioderna. Dessa poster inkluderar, men begränsas inte till, nedskrivningar, tvister och större vinster samt förluster i samband med avyttringar av tillgångar eller verksamheter.
Kapitalvaror: Produkter med lång livslängd som ej förbrukas fortlöpande.
Nettoskuldsättningsgrad: Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Organisk förändring: En finansiell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyttringar av verksamheter.
Periodens resultat justerat: Periodens resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelsestörande poster samt skatteeffekt på återlagda resultatposter.
Resultat före skatt justerat: Periodens resultat före skatt med återläggning av avoch nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
Resultat per aktie: Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad: Rullande tolv månaders EBITDA justerad i förhållande till rullande tolv månaders räntenetto.
Rörelsemarginal: Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet: Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Valutatransaktionseffekt: Växling av innevarande års volymer av utländsk valuta till årets valutakurser, jämfört med föregående års valutakurser.
Återkommande intäkter: Produkter vilka förbrukas fortlöpande samt service, reservdelar och liknande.
Medicinska termer
Autoklav: Ett redskap för att eliminera mikroorganismer på kirurgiska instrument, vanligtvis med högtempererad ånga.
DPTE®-BetaBag: Behållare som säkerställer kontamineringsfri hantering av läkemedel.
ECMO: Extracorporeal membrane oxygenation, på svenska extrakorporeal membranoxygenering, det vill säga syresättning utanför kroppen genom ett membran. Enkelt uttryckt en modifierad hjärt- och lungmaskin som ger ett utbyte av syre och koldioxid, som en konstgjord lunga.
Endoskop: Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
Endovaskulär: Behandling inom kärl, via katetrar.
Extrakorporeal livsuppehållande support: Syresättning av patientens blod, vilket sker utanför kroppen (extrakorporeal) med hjälp av avancerad medicinsk teknik.
Hemodynamisk övervakning: Övervakning av balansen mellan blodtryck och blodflöde.
Kardiopulmonell: Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
Kardiovaskulär: Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
Konstgjorda grafter: Artificiella kärlimplantat.
Lågtemperatursterilisering: Används för instrument för minimalinvasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
NAVA: Neurally adjusted ventilatory assist (NAVA) identifierar den elektriska aktiviteten kopplat till diafragman och med hjälp av den informationen anpassas ventilationen till patientens andningsrytm
Perfusionist: Medicinskt utbildad person som sköter hjärt- och lugnmaskinen under operation
Stent: Cylinder för endovaskulär kärlvidgning.
Vaskulär intervention: Ett medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för att använda en öppen kirurgisk metod.
Ventilator: Medicinsk utrustning för att hjälpa patienter med andningen.
Geografiska benämningar
Americas: Nord-, Syd- och Centralamerika. APAC: Asien och Oceanien (exklusive Mellanöstern).
EMEA: Europa, Mellanöstern och Afrika.
Telefonkonferens
Telefonkonferens med VD och koncernchef, Mattias Perjos, och CFO, Lars Sandström, hålls den 19 juli 2022, kl 10.00–11.00 svensk tid. Vänligen se telefonnummer nedan för att delta:
SE: +46-8-5051-6386 UK: +44-20-319-84884 US: +1-412-317-6300 Använd följande pinkod: 1863734#
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. För att ta del av denna via webcast, vänligen klicka på följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q2-2022
Alternativt, använd följande länk för att ladda ned presentationen: https://www.getinge.com/sv/om-oss/investerare/rapporterpresentationer
En inspelning finns tillgänglig i 3 år via följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q2-2022
Finansiell information
Uppdaterad information rörande exempelvis Getinges aktie och bolagsstyrning finns på www.getinge.com. Årsredovisningen, bokslutskommunikén och kvartalsrapporter publiceras på svenska och engelska och finns tillgängliga för nedladdning på www.getinge.com. Nedan anges preliminära datum för finansiell kommunikation:
19 oktober 2022 Q3-rapport 2022 1 februari 2023 Q4-rapport 2022
Kontakt
Lars Mattsson, Head of Investor Relations +46 (0)10 335 0043 [email protected]
Jeanette Hedén Carlsson, Kommunikationsdirektör +46 (0) 10 335 1003 [email protected]
Denna information är sådan information som Getinge AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 19 juli 2022 kl 08.00 CEST.
Med en fast övertygelse om att alla människor och samhällen ska ha tillgång till bästa möjliga vård förser Getinge sjukhus och Life Science-institutioner med produkter och lösningar som har till mål att förbättra kliniska resultat och optimera arbetsflöden. Erbjudandet omfattar produkter och lösningar för intensivvård, hjärt- och kärlkirurgi, operationssalar, sterilgodshantering samt Life Science-sektorn. Getinge har över 10 000 anställda runtom i världen och produkterna säljs i över 130 länder. Getinge är noterat på Nasdaq OMX Stockholm Nordic Large Cap sedan 1993 och ingår i indexet OMXS30, som omfattar de 30 mest omsatta aktierna.
Getinge AB (publ) │ Lindholmspiren 7A, 417 56 Göteborg, Sverige │Telefon: +46 (0)10 335 0000 │Email: [email protected] │ Organisationsnummer: 556408-5032 │ www.getinge.com