AI assistant
Getinge — Interim / Quarterly Report 2019
Jan 30, 2020
2917_10-k_2020-01-30_a89f61b3-9096-4396-bbd0-d52a1a9e03c1.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Helårsrapport

Januari - December 2019
Kommentar från Mattias Perjos, VD & koncernchef
Fortsatt tillväxt, högre marginaler och stärkt kassaflöde
"Vår organiska försäljningstillväxt fortsätter i det är särskilt glädjande att se den starka utvecklingen i USA, Kina och Tyskland som är våra tre störstamarknader. Orderingången i Surgical Workflows var något lägre kvartalet 2018, främst kopplat till en svag start på kvartalet avslutades starkt och den totala orderboken är bättre än vid utgången av 2018 och för helåret 2020 bedömer vi att nettoomsättningen för Getinge ökar med 2-4 % organiskt. Vi stärker även vårt erbjudande inom affärsområdet Life Science med föret av Applikon Biotechnology, ett ledande företag inom det snabbväxande området för avancerade bioreaktorsystem för biofarmaceutisk forskning och produktion. Bruttomarginalen i kvartalet påverkades positivt av en gynnsam försäljningsmix, ökad produktivitet och valutaeffekter. Sammantaget har detta bidragit till en stärkt rörelsemarginal jämfört med föregående kassaflödet var mycket bra i kvartalet och balansräkningen stärktes. Jag är nöjd med att vi börjar se resultat av vårt fokuserade arbet. Vi tar nu klivet in i 2020 och fortsätter att skapa ökad nytta för våra kunder."
Oktober – December 2019 i korthet
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 1,8 % och orderingången ökade organiskt med 0,9 %
- Justerat bruttoresultat uppgick till 4 304 Mkr (3 790) och marginalen uppgick till 50,6 % (48,0). IFRS 16-effekten bidrog positivt med 31 Mkr på det justerade bruttoresultatet
- Justerad EBITA uppgick till 1 673 Mkr (1 412) och den justerade EBITA-marginalen uppgick till 19,7 % (17,9). IFRS 16-effekten bidrog positivt med 4 Mkr på justerad EBITA
- · Justerat resultat per aktie uppgick till 3,84 kr (3,47). IFRS 16effekten uppgick till -0,01 kr per aktie
- Efter rapportperiodens utgång (3 januari 2020) slutfördes förvärvet av Applikon Biotechnology B.V., ett ledande företag inom bioreaktorsystem för biofarmaceutisk forskning och produktion
Januari – December 2019 i korthet
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 3,9 % och orderingången ökade organiskt med 4,1 %
- Justerat bruttoresultat uppgick till 13 401 Mkr (11 943) och marginalen uppgick till 50,5 % (49,4). IFRS 16-effekten bidrog positivt med 116 Mkr på det justerade bruttoresultatet
- Justerad EBITA uppgick till 3 310 Mkr (2 689) och den justerade EBITA-marginalen uppgick till 12,5 % (11,1). IFRS 16-effekten bidrog positivt med 13 Mkr på justerad EBITA
- Justerat resultat per aktie uppgick till 7,02 kr (5,91). IFRS 16-effekten o uppgick till -0,03 kr per aktie
- o Utdelning per aktie föreslås till 1,50 kr (1,00), vartill åtgår 409 Mkr (272)
Utsikter 2020
Den organiska omsättningstillväxten bedöms uppgå till 2-4 % för helåret 2020
Sammanfattning av den finansiella utvecklingen1)2)
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 7194 | 6729 | 26832 | 24347 |
| Organisk förändring, % | 0,9 | -3,1 | 4,1 | 2,5 |
| Nettoomsättning | 8 498 | 7890 | 26 559 | 24 172 |
| Organisk förändring, ‰ | 1,8 | 2,4 | 3,9 | 4,9 |
| Bruttoresultat, justerat | 4304 | 3 790 | 13 401 | 11943 |
| Marginal, % | 50,6 | 48,0 | 50,5 | 49,4 |
| EBITDA justerad | 2116 | 1735 | 4986 | 3916 |
| Marginal, % | 24,9 | 22,0 | 18,8 | 16,2 |
| EBITA justerad | 1673 | 1412 | 3310 | 2 689 |
| Marginal, % | 19,7 | 17,9 | 12,5 | 11,1 |
| EBIT justerad | 1546 | 1 285 | 2813 | 2216 |
| Marginal, % | 18,2 | 16,3 | 10,6 | 9,2 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1477 | 1208 | 2372 | -284 |
| Marginal, % | 17.4 | 15,3 | 8,9 | -1,2 |
| Resultat före skatt | 1365 | 1104 | 1909 | -624 |
| Periodens resultat | 910 | 715 | 1 256 | -939 |
| Periodens resultat, justerat | 1052 | 947 | 1947 | 1639 |
| Marginal, % | 12,4 | 12,0 | 7,3 | 6,8 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 3,84 | 3,47 | 7,02 | 5,91 |
| Resultat per aktie, kr | 3,32 | 2,62 | 4,48 | -3,55 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1680 | 684 | 3832 | 2503 |
Se sidan 3 för beräkningar av justerade resultatmått 1)
Se not 9 för effekter av införandet av IFRS 16 Leasingavtal
Koncernens utveckling
Orderingång
Oktober – December 2019
| Orderingang affärsområden, Mkr |
Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
Org Δ, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3 996 | 3 650 | 2.9 | 14 778 | 13 069 | 6,3 |
| Life Science | 664 | 616 | 2.3 | 2 640 | 2 295 | 9.1 |
| Surgical Workflows | 2 534 | 2 463 | -2,4 1 | 9 414 | 8 983 | -0,3 |
| Totalt | 7194 | 6 729 | 0,9 | 26 832 | 24 347 | 4,1 |
| Orderingang regioner, Mkr |
Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
Org Δ, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 2909 | 2699 | 0.0 / | 10 723 | 9 696 | 2,2 |
| APAC | 1691 | 1 579 | 0.6 | 6 037 | 5 362 | 5.8 |
| EMEA | 2594 | 2 451 | 2.1 | 10 072 | 9 289 | 5.1 |
| Totalt | 7194 | 6729 | 0,9 | 26832 | 24 347 | 4,1 |
Nettoomsättning
Oktober – December 2019
| Nettoomsattning affärsområden, Mkr |
Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Org A, % | Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
Org A, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 4 340 | 3 855 | 5,9 | 14 637 | 13 013 | 5,8 |
| Life Science | 865 | 722 | 13,9 | 2 487 | 2 194 | 7,6 |
| Surgical Workflows | 3 293 | 3 313 | -5,6 | 9 435 | 8 965 | 0,1 |
| Totalt | 8498 | 7 890 | 1,8 | 26 559 | 24 172 | 3,9 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Org A, % | Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
Org Δ, % |
| Americas | 3 144 | 2 811 | 4,1 | 10 635 | 9 530 | 3,2 |
| APAC | 1989 | 1 912 | -2,1 | 5 877 | 5 203 | 6,2 |
| EMEA | 3 365 | 3 167 | 2,2 | 10 047 | ਰੇ 439 | 3,2 |
| Totalt | 8498 | 7890 | 1,8 | 26 559 | 24 172 | 3,9 |
| Nettoomsattning fordelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
Org Δ, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 4392 | 4 175 | -0,3 | 11583 | 10 552 | 4.4 |
| Förbrukningsvaror | 4106 | 3 715 | 4.2 | 14 976 | 13 620 | 3,5 |
| Totalt | 8498 | 7 890 | 1.8 | 26 559 | 24 172 | 3.9 |
Nettoomsättning – brygga mellan Okt-Dec 2018 och Okt-Dec 2019
(+7,7%) 143 0 465 8498 7890 Mkr Q4 2018 Förvärvade och Valuta Volym, mix och övrigt Q4 2019 avyttrade verksamheter
- Fortsatt god orderingång inom Acute Care Therapies, främst tack vare produktområdet Cardiopulmonary
- Life Science fortsätter att växa, främst inom sterilisatorer och diskdesinfektoren
- Svag orderingång inom Surgical Workflows i Americas och APAC
- Justerat för kancellering av två lågmarginalordrar inom Acute Care Therapies och Surgical Workflows från 2017, uppgår den organiska ordertillväxten till 1,7%. Trots dessa kancelleringar är den totala orderboken vid utgången av 2019 större än vid utgången av 2018
- Acute Care Therapies utvecklas positivt i samtliga regioner och svarar för största delen av tillväxten i absoluta tal
- Life Science växer kraftigt i Americas och EMEA
- Surgical Workflows minskade sin organiska nettoomsättning i samtliga regioner, bland annat som en följd av att delar av leveranserna ägde rum redan i det tredje kvartalet
-
Försäljningen av förbruknings varor växer snabbare än kapital varor, vilket generellt sett är positivt för bruttomarginalen
-
Nettoomsättningen ökade med . 608 Mkr motsvarande 7,7 % jämfört med Q4 2018
- Valutakurser påverkade . omsättningen positivt med 465 Mkr motsvarande 5,9 %
-
Volym, mix och övrigt påverkade omsättningen positivt med 1,8 %
-
Valutaeffekter hade en positiv inverkan om 316 Mkr på justerat bruttoresultat och 200 Mkr på justerad EBITA
- Den justerade bruttomarginalen . stärktes med 2,6 % -enheter i relation till Q4 2018. Gynnsam produkt- och marknadsmix, högre produktivitet, positiva valutaeffekter och få störningar i produktionen bidrog positivt
- Rörelsekostnaderna ökade med 6,5 % jämfört med föregående år, främst hänförligt till valutaeffekter, kvalitets- och remedieringsarbete samt förberedelser inför EU MDR Justerad FBITA ökade med 261 Mkr jämfört med samma period föregående år och justerad EBITA-marginal ökade med 1,8 % -enheter
- Förvärvs och omstruktureringskostnader uppgick till 59 Mkr, där de största posterna är hänförliga till förvärvet av Applikon Biotechnology och rationali seringsinsatser i verksamheterna i Turkiet och Frankrike
- Koncernens skattesats uppgår till 34 procent för 2019, vilken påverkades negativt av en hög skattekostnad i den amerikanska verksamheten till följd av den s.k. BEAT-skatten som infördes i samband med US Tax Reform
- Acute Care Therapies ökade sin justerade EBITA med 165 Mkr och marginalen förbättrades med 0,8 % -enheter, främst tack vare ökade försäljningsvolymer, högre bruttomarginal och positiva valutaeffekter, vilket delvis motverkades av högre kostnader för kvalitetsarbete, remediering samt förberedelse inför EU MDR
- Life Sciences justerade EBITA ökade med 30 Mkr, vilket innebär en marginalökning om 0,5 % -enheter, främst hänförligt till högre bruttomarginal jämfört med samma period föregående år
- Surgical Workflows justerade EBITA ökade med 61 Mkr, motsvarande en marginalökning om 1,9 % -enheter, tack vare förbättrad bruttomarginal, positiva valutaeffekter samt minskade rörelsekostnader
- Kostnaden för koncerngemensamma funktioner minskade med 6,4% till -73 Mkr
Justerad resultatutveckling1)
| Nettoomsättning 8 498 7 890 26 559 24 172 Bruttoresultat, justerat 4304 3790 13 401 11943 Marginal, % 50,5 49,4 50,6 48,0 Rörelsekostnader, justerat -2 188 -2 055 -8 415 -8 027 EBITDA justerad 4 986 2116 1735 3 916 Marginal, % 24,9 16,2 18,8 22,0 Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar -443 -323 -1676 -1 227 och materiella anläggningstillgångar 2) 1673 3310 EBITA justerad 1412 2 689 Marginal, % 19,7 17,9 12,5 77.7 A Av-och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar2) -127 -127 -497 -473 EBIT justerad 1546 1 285 2813 2 216 Marginal, % 18,2 16,3 9,2 10,6 Förvärvs- och omstruktureringskostnader -59 46 -324 0 C Ovriga jämförelsestörande poster3) -10 -123 -2 500 -17 Rörelseresultat (EBIT) 1477 1208 2372 -284 -463 Finansnetto -112 -104 -340 Resultat före skatt 1365 1104 1909 -624 Resultat före skatt, justerat (justerat för A, B och C) 1561 1308 2847 2349 Marginal, % 18,4 16,6 10,7 9,7 Skatt -455 -389 -653 -315 D Justering av skatt 3) -54 28 -395 -247 Periodens resultat, justerat 947 1052 1947 1639 (justerat för A, B, C och D) Marginal, % 12,4 12,0 7,3 6,8 Varav hänförligt till moderföretagets aktieägare 1 611 1 047 945 1913 Genomsnittligt antal aktier, tusental 272 370 272 370 272 370 272 370 Justerat resultat per aktie, kr (justerat för A, B, C och D) 3,84 3,47 7,02 5,91 |
Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2013 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
1) Se not 9 för effekter från IFRS 16.2) Exklusive jämförelsestörande poster (se not 3 för av- och nedskrivningar). 3) Se not 5.
EBITA justerad per affärsområde1)
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 1194 | 1 029 | 3 110 | 2 533 |
| Marginal, % | 27,5 | 26.7 | 21,2 | 19,5 |
| Life Science | 160 | 130 | 323 | 277 |
| Marginal, % | 18,5 | 18,0 | 13,0 | 12,6 |
| Surgical Workflows | 392 | 331 | 222 | 142 |
| Marginal, % | 11,9 | 10,0 | 2,4 | 1,6 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. | ||||
| elimineringar) | -73 | -78 | -345 | -263 |
| Totalt | 1673 | 1412 | 3310 | 2 689 |
| Marginal, % | 19.7 | 17,9 | 12,5 | 11,1 |
1) Se not 3 för av-och nedskrivningar, not 5 avseende övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
EBITA justerad – brygga mellan Okt-Dec 2018 och Okt-Dec 2019

Justerade rörelsekostnader
(exklusive av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster)17
| Totalt | -2183 | 72 | -2 055 | -8 415 | -8 027 |
|---|---|---|---|---|---|
| rörelsekostnader | -19 | 0 | -17 | -46 | -81 |
| Ovriga rörelseintäkter och | |||||
| Forsknings-och utvecklingskostnader |
-164 | এ | -168 | -688 | -662 |
| Administrationskostnader | -818 | 24 | -704 | -3 015 | -2 757 |
| Försäljningskostnader | -1 187 | 44 | -1 166 | -4 666 | -4 527 |
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Varav IFRS 16-effekt |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
1)
EBITA justerad – brygga mellan Okt-Dec 2018 och Okt-Dec 2019

Valutapåverkan
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 465 | 1 456 |
| Bruttoresultat justerad | 316 | 848 |
| EBITDA, justerad | 217 | 464 |
| EBITA, justerad | 200 | 400 |
| Rörelseresultat (EBIT), justerad | 191 | 362 |
Kassaflöde och finansiell ställning1)
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 1904 | 1 181 | 3 698 | 2 641 |
| Förändringar i rörelsekapital | -224 | -497 | 134 | -138 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -261 | -363 | -1 111 | -1 335 |
| Fritt kassaflöde | 1419 | 321 | 2721 | 1168 |
| Varav IFRS 16-effekt | 363 | |||
| Räntebärande nettoskuld | 12321 | 12 591 | ||
| l relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr | 2,5 | 3,2 | ||
| Räntebärande nettoskuldexkl. IFRS 16- effekt |
11 413 | 12591 | ||
| l relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr och exkl. IFRS-effekt |
2,5 | 3,2 |
1)
- Jämfört med föregående år ökade justerade rörelsekostnader med 133 Mkr, motsvarande 6,5 %
- Ökningen beror främst på valutaeffekter, kvalitets- och remedieringsarbete och förberedelser inför EU MDR
- Rensat för valuta och IFRS 16-. effekten, ökade de justerade rörelsekostnaderna med 4,9 % jämfört med föregående år
-
IFRS 16-effekten på de justerade rörelsekostnaderna uppgick till +72 Mkr för kvartalet
-
Nettoomsättningen påverkades positivt med 465 Mkr avseende omräkningseffekter
- Justerat bruttoresultat påverkades positivt med 184 Mkr från omräkningseffekter och 132 Mkr från transaktionseffekter
- Justerad EBITA påverkades positivt med 68 Mkr avseende omräkningseffekter och med 132 Mkr i transaktionseffekter
- Kassaflödet före förändringar i rörelsekapital stärktes avsevärt i relation till Q4 2018, främst tack vare förbättrat rörelseresultat och lägre betald skatt i Q4 2019 samt utbetalning avseende pågående utredning i Brasilien som påverkade kassaflödet negativt i Q4 2018
- Fortsatt positiv utveckling i rörelsekapitalet (trots ökad försäljning) och god kontroll på investeringarna
-
Under kvartalet minskade nettoskulden i relation till justerad EBITDA R12M till 2,5 ggr (3,2)
-
Bruttokostnaden för FoU ökade med 6.2 %. aktiverade utvecklingskostnader ökade med 0,8 % och nettoökningen uppgick till 10,3 % (i resultaträkningen)
- Av- och nedskrivningar ökade med 6.4 %
Forskning och utveckling
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 |
| FoU-kostnader, brutto | -326 | -307 | -1 261 | -1 262 |
| l relation till nettoomsättning, % | 3,8 | 3,9 | 4,7 | 5,2 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | 133 | 132 | 499 | 571 |
| l relation till nettoomsättning, % | 1,6 | 1,7 | 1,9 | 2,4 |
| Utvecklingskostnader, netto | -193 | -175 | -762 | -691 |
| Av- och nedskrivningar av kapitaliserad | ||||
| FoU | -149 | -140 | -539 | -519 |
| Varav nedskrivningar | -19 | -17 | -31 | -15 |
| Mkr | Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|
| Reserv vid periodens ingäng | 382 | 556 |
| lanspråktagna medel | -154 | -200 |
| Avsättningar | ||
| Omräkningsdifferenser | 6 | 26 |
| Reserv vid periodens utgång | 234 | 382 |
Uppdatering avseende förlikningsavtalet med FDA
- Förlikningsavtalet med FDA ingicks i februari 2015 och omfattar ursprungligen totalt fyra produktionsenheter i USA och Tyskland.
- Planer är framtagna för att genomföra identifierade korrigeringar på respektive enhet. I de två produktionsenheterna i USA är identifierade korrigeringar genomförda. I Hechingen förväntas detta arbete att pågå in i 2021.
- År 2014 reserverade Getinge 995 Mkr avseende förbättringsåtgärder för att stärka kvalitetsledningssystemet inom dåvarande Medical Systems och 2016 samt 2017 reserverades 400 Mkr respektive 488 Mkr för samma ändamål. De totala kostnaderna för programmet uppgick till 1 983 Mkr vid utgången av det fjärde kvartalet 2019.
Hösten 2018 och i början av 2019 mottog Getinges produktionsenheter i Fairfield och Mahwah varningsbrev från FDA. Upprinnelsen till varningsbreven är rutininspektioner som FDA genomförde på produktionsenheterna under 2018. FDA:s observationer och synpunkter rör förfaranden och processer kopplat mot krav på leverantörskontroller, processer för godkännande av designförändringar samt incidentrapportering.
Samma observationer identifierades av Getinge vid interna inspektioner under det fjärde kvartalet 2017. Den lokala organisationen har sedan dess arbetat med att korrigera bristerna i kvalitetsledningssystemet.
Getinge har överlämnat en åtgärdsplan, inklusive aktiviteter och relaterad tidsplan, till FDA, och förbättringsarbetet fortlöper i enlighet med plan.
- Fortsatt förbättringsarbete i Hechingen, i enlighet med den omarbetade planen från 2017 • Vid kvartalets utgång var den
- outnyttjade reserven 234 Mkr

Acute Care Therapies
Acute Care Therapies erbjuder världsledande för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet omfattar lösningar för behandling av hjärt- och lungåkommor samt ett brett urval av produkter och terapier för intensivvård. Marknadens storlek uppgår till 85 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2–4 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
| . Tability on 19 - 611 116666 at 11:00:00 am 19 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång regioner, Mkr |
Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Org A, % | Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
Org A, % |
| Americas | 2 048 | 1777 | 6,9 | 7 404 | 6 415 | 6,5 |
| APAC | 873 | 768 | 6.9 | 3 138 | 2 638 | 11,9 |
| FMFA | 1 075 | 1 105 | -6,4 | 4 236 | 4 016 | 2,2 |
| Totalt | 3996 | 3 650 | 2,9 | 14778 | 13 069 | 6,3 |
| Nettoomsättning | Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | ||
| regioner, Mkr | 2019 | 2018 | Org Δ, % | 2013 | 2018 | Org A, % |
| Americas | 2098 | 1829 | 6,6 | 7 288 | 6 404 | 5,0 |
| APAC | 948 | 825 | 8,3 | 3 044 | 2627 | 9,1 |
| EMEA | 1 294 | 1 201 | 3,3 | 4 305 | 3 982 | 4,8 |
| Totalt | 4 340 | 3 855 | 5,9 | 14637 | 13013 | 5,8 |
| Nettoomsättning fördelat | ||||||
| på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
Org A, % |
| Kapitalvaror | 1 484 | 1 290 | 8,8 | 4 066 | 3 501 | 10,2 |
| Förbrukningsvaror | 2 856 | 2 565 | 4,5 | 10 571 | 9 512 | 4,2 |
3 855
5,9
13 013
5,8
Justerad resultatutveckling1)
4340
Totalt
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2013 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4340 | 3 855 | 14 637 | 13 013 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 659 | 2308 | 8660 | 7 627 |
| Marginal, % | 61,3 | 59,9 | 59,2 | 58,6 |
| EBITDA justerad | 1445 | 1 211 | 4026 | 3 259 |
| Marginal, % | 33,3 | 31,4 | 27,5 | 25,0 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | ||||
| och materiella anläggningstillgångar | -251 | -182 | -916 | -726 |
| EBITA justerad | 1194 | 1029 | 3110 | 2533 |
| Marginal, % | 27,5 | 26,7 | 21,2 | 19,5 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar, not 5 för övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
Händelser i kvartalet
Framgångsrik klinisk utvärdering av Getinges nya stationära hjärt-lungmaskin, HL 40, på 75 patienter på Leeuwarden Medical Center i Nederländerna, vilket är en viktig milstolpe inför lansering på marknaden. Getinge har en lång historia som ledande leverantör av stationära hjärt-lungmaskiner, vilka används i samband med hjärtoperationer. Den nya HL 40 förväntas befästa denna position, bland annat tack vare avancerade säkerhetsfunktioner och ökad användarvänlighet. Produkten har utvecklats i nära samarbete med kunder.
- Organisk ordertillväxt i nivå med marknadens tillväxt
- Mycket stark tillväxt inom produktområdet Cardiopulmonary • Nedgången i EMEA är främst hänförlig till Afrika och Östeuropa
- Tillväxt i samtliga regioner och i flertalet produktkategorier • Mycket stark utveckling inom
- produktområdet Cardiopulmonary • Fortsatt stark försäljning av
- Getinges ventilatorer och nyligen uppgraderade funktioner inom produktområdet Critical Care
- Försäljning av kapitalvaror ökar snabbare än förbrukningsvaror
• Justerad bruttomarginal ökade med 1,4 % -enheter i relation till motsvarande kvartal 2018, som en följd av högre försäljningsvolym samt valutaeffekter. Detta motverkades delvis av ökade kostnader för remedieringsarbete
- Justerade rörelsekostnader ökade med 10,7 % jämfört med motsvarande period 2018 och rensat för valuta och IFRS 16-effekten var de 7,8 % högre, främst på grund av pågående kvalitets-och remedieringsarbete samt förberedelser inför EU:s kommande förordning för medicintekniska produkter (EU MDR)
- Ökad försäljning, ökad bruttomarginal och positiva valutaeffekter bidrog till att justerad EBITA-marginal ökade med 0,8 % enheter jämfört med föregående år
- Valutaeffekter bidrog med +255 Mkr till omsättningen, +191 Mkr på det justerade bruttoresultatet och +117 Mkr på justerad EBITA
Life Science
Totalt
Förbrukningsvaror
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation för att förebygga kontamination i farmaceutisk produktion av medicinsk utrustning, med målet att bevara integriteten i resultaten inom biomedicinsk forskning. Marknadens storlek uppgår till 23 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 3–5 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
- Organisk tillväxt med stark utveckling för kapitalvaror i APAC i kvartalet
- God tillväxt inom desinfektorer och sterilisatorer
- Nedgången i Americas och EMEA förväntas vara temporär
- · Mycket god försäljningstillväxt
- Synnerligen stark tillväxt i EMEA inom sterilisatorer och den ökade försäljningen i Americas är främst hänförlig till kapitalvaror i USA
- Den negativa utvecklingen i APAC förklaras till stora delar av utmanande jämförelsetal (+46,1 % i Q4 2018)
- Försäljningen av kapitalvaror ökar i relation till förbrukningsvaror
- Justerad bruttomarginal ökade med 2,6 % -enheter i relation till motsvarande kvartal 2018, tack vare högre försäljningsvolym, valutaeffekter samt gynnsam produkt-och marknadsmix
- Justerade rörelsekostnader ökade med 31 Mkr jämfört med motsvarande period 2018. rensat för valuta och IFRS 16-effekten var ökningen 29 Mkr
- Ökad försälining och stärkt bruttomarginal bidrog till att den justerade EBITA-marginalen ökade med 0,5 %-enheter jämfört med föregående år
- Valutaeffekter bidrog med +43 Mkr till omsättningen, +21 Mkr på det justerade bruttoresultatet och +15 Mkr på justerad EBITA
| Orderingång | Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| regioner, Mkr | 2019 | 2018 | Org Δ, % | 2019 | 2018 | Org Δ, % |
| Americas | 234 | 228 | -4,3 | 988 | 802 | 14,1 |
| APAC | 150 | 110 | 29,5 | 408 | 434 | -11,3 |
| EMEA | 280 | 278 | -3,0 | 1244 | 1 059 | 13,8 |
| Totalt | 664 | 616 | 2,3 | 2640 | 2 295 | 9,1 |
| Nettoomsättning | Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | ||
| regioner, Mkr | 2019 | 2018 | Org Δ, % | 2019 | 2018 | Org A, % |
| Americas | 303 | 246 | 14,4 | 887 | 815 | 0,8 |
| APAC | 113 | 174 | -38,8 | 367 | 375 | -7,7 |
| EMEA | 449 | 302 | 43,9 | 1233 | 1 004 | 18,9 |
| Totalt | 865 | 722 | 13,9 | 2487 | 2 194 | 7,6 |
| Nettoomsättning fördelat | ||||||
| på kapitalvaror och | Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | ||
| förbrukningsvaror, Mkr | 2019 | 2018 | Org Δ, % | 2019 | 2018 | Org A, % |
| Kapitalvaror | 633 | 516 | 16,9 | 1 635 | 1 403 | 11,0 |
206
722
6.5
13,9
852
2 487
791
2194
1.6
7,6
Justerad resultatutveckling1)
232
865
| Mkr | OKT-Dec 2019 |
OKT-Dec 2018 |
Jan-Dec 2013 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 865 | 722 | 2487 | 2 194 |
| Bruttoresultat, justerat | 333 | 259 | 962 | 815 |
| Marginal, % | 38,5 | 35,9 | 38,7 | 37,1 |
| EBITDA justerad | 189 | 146 | 432 | 348 |
| Marginal, % | 21,8 | 20,2 | 17,4 | 15,9 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | ||||
| och materiella anläggningstillgångar | -29 | -16 | -109 | -71 |
| EBITA justerad | 160 | 130 | 323 | 277 |
| Marginal, % | 18,5 | 18,0 | 13,0 | 12,6 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar, not 5 för övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
Händelser i kvartalet
Den 19 december, 2019, annonserade Getinge ett avtal om att förvärva Applikon Biotechnology B.V., ett ledande företag inom utveckling, tillverkning och distribution av avancerade bioreaktorsystem för forskning och produktion av vacciner och antikroppar i den biofarmaceutiska industrin, samt enzymer och bioplast för industriell bioteknik. Bolaget omsätter cirka 450 Mkr och bidrar till att ytterligare stärka Getinges position på den snabbväxande marknaden för biofarmaceutisk forskning och produktion. Transaktionen färdigställdes med effekt från 1 januari, 2020. Som tidigare kommunicerats, har Getinge betalat cirka 840 Mkr (80 miljoner euro) kontant för 100 % av aktierna. Dessutom kan ytterligare högst cirka 630 Mkr (60 miljoner euro) betalas ut 2021-2022 om avtalat resultat uppnås under 2020-2021. Långsiktigt förväntas Applikon Biotechnology B.V. att väsentligen bidra till Getinges affärsområde Life Science när det gäller nettoomsättning och EBITA. Verksamheten kommer att konsolideras i Getinges redovisning från och med det första kvartalet 2020.

Surgical Workflows
Surgical Workflows är en heltäckande leverantör av produkter och lösningar som optimerar kvalitet, säkerhet och kapacitet i sterilcentraler och operationssalar. Marknadens storlek uppgår till 62 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2–4 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
Orderingång Okt-Dec Okt-Dec Jan-Dec Jan-Dec regioner, Mkr 2019 2018 Org Δ, % 2019 2018 Org Δ, % Americas 627 694 -16,3 2331 2 479 -12,7 APAC 668 701 -10,8 2 491 2 290 2,0 EMEA 1 239 1 068 12,2 4592 4 214 5,7 Totalt 2 463 8 983 -0.3 2534 -2.4 9 414 Nettoomsättning Okt-Dec Okt-Dec Jan-Dec Jan-Dec 2019 2018 Org Δ, % 2019 2018 Org Δ, % regioner, Mkr Americas 743 736 -5,7 2 460 2 311 -1,0 APAC 928 913 -4.6 2 466 2 201 5.1 FMFA 1622 1664 -6.2 4509 4 453 -1.7 Totalt 3 313 8965 3293 9 435 0.1 -5.6 Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och Okt-Dec Okt-Dec Jan-Dec Jan-Dec 2019 2018 Org Δ, % 2019 2018 förbrukningsvaror, Mkr Org Δ, % Kapitalvaror 2 275 2 369 -8,9 5882 5 648 -0,9 Förbrukningsvaror 1 018 944 2.7 3 553 3 317 1.9 Totalt 3293 3313 9 435 8965 -5,6 0,1
Justerad resultatutveckling1)
| Mkr | Okt-Dec 2013 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 293 | 3 313 | 9435 | 8 965 |
| Bruttoresultat, justerat | 1312 | 1223 | 3779 | 3501 |
| Marginal, % | 39,8 | 36,9 | 40,1 | 39,1 |
| EBITDA justerad | 552 | 454 | 863 | 567 |
| Marginal, % | 16,8 | 13,7 | 9,1 | 6,3 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgängar och materiella anläggningstillgångar |
-160 | -123 | -641 | -425 |
| EBITA justerad | 392 | 331 | 222 | 142 |
| Marainal. % | 11.9 | 10.0 | 2.4 | 1.6 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar, not 5 för övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
Händelser i kvartalet
- I kvartalet har åtgärder inletts för att förbättra effektiviteten i tillverkningen genom flytt av produktion av lågtemperatursterilisatorer från enheten i Ankara (Turkiet) till Poznan (Polen). Flytten väntas slutföras i slutet av 2020, varpå tillverkningsenheten i Ankara stängs. Diskussioner har också inletts med arbetstagarrepresentanter om flytt av produktion av endoskopdesinfektorer från Toulouse (Frankrike) till Växjö (Sverige), vilket gör det möjligt för enheten i Toulouse att fokusera på den växande Life Science-verksamheten och för Surgical Workflows att förbättra produktiviteten och stärka kompetensen ytterligare i Växjö.
- Fortsatta framgångar med T-DOC, ett ledande mjukvarusystem för effektivare och säkrare logistikhantering av sterilt gods. I kvartalet tecknade Getinge och danska Region Nordjylland ett avtal om en omfattande implementering av T-DOC. Detta är ytterligare ett tecken på att verksamheten inom Integrated Workflow Solutions fortsätter att stärkas efter de omstruktureringar som genomförts under året. För helåret har verksamhetens lönsamhet och tillväxt utvecklats positivt.
- Ett nytt hybridoperationsrum invigdes vid Getinges Experience Center i Rastatt, Tyskland. Den nya hybridoperationssalen är utrustad med Getinges senaste operationsutrustning och Philips ledande röntgenutrustning, vilket möjliggör avancerad minimalinvasiv kirurgi. Getinges Experience Center i Rastatt tar emot tusentals kunder varje år.
- Minskad organisk orderingång. hänförlig till Infection Control i Americas och APAC
- Över 20 % organisk tillväxt inom . Integrated Workflow Solutions
- Den organiskt minskande omsättningen är bland annat hänförligt till att stora leveranser ägde rum redan i det tredje kvartalet
- Organiskt oförändrad omsättning inom Infection Control och Integrated Workflow Solutions
- Leveranser av kapitalvaror minskade under kvartalet
- Justerad bruttomarginal ökade med 2.9 %-enheter i relation till motsvarande kvartal 2018. främst som en följd av fördelaktig produktmix, valutaeffekter och ökad produktivitet i produktionen
- Justerade rörelsekostnader minskade med 1,2 % enheter jämfört med motsvarande period 2018. Rensat för valuta och IFRS 16-effekt var de justerade rörelsekostnaderna också 1,2 % enheter lägre än i Q4 2018
- Högre bruttomarginal och god kontroll på rörelsekostnaderna bidrog till att justerad EBITA förbättrades med 61 Mkr och att marginalen ökade med 1,9 %-enheter till 11,9 %
- Valutaeffekter bidrog med . +167 Mkr till omsättningen, +104 Mkr på det justerade bruttoresultatet och +66 Mkr på justerad EBITA

Övrig information
Avtal med brasiliansk myndighet
Under kvartalet ingicks två avtal med den brasilianska konkurrensmyndigheten, the Administrative Council for Economic Defense (CADE) gällande fall av konkurrensbegränsande förfaranden. Avtalen innebär att Getinge betalar företagsböter om sammanlagt cirka 15,2 MBRL motsvarande cirka 35 Mkr. Beloppet ingår i den avsättning som tidigare gjorts av Getinge i det första kvartalet 2018 och kommer härutöver inte att påverka rörelseresultatet. Böterna avses betalas under det första kvartalet 2020. Ärendena är en del av pågående utredningar beträffande konkurrensbegränsande förfaranden vid försäljning av medicinsk utrustning främst till brasilianska offentliga enheter. Fallen är främst hänförliga till åren 2004-2017 och berör primärt Getinges brasilianska dotterbolag Maquet Cardiopulmonary do Brasil Comércio Ltda. och Getinge do Brasil Equipamentos Médicos Ltda. Getinge har tidigare meddelat att man har ingått ett avtal med den brasilianska federala åklagarmyndigheten (Ministério Público Federal) främst relaterat till manipulation av anbudsförfaranden i Brasilien. Förhandlingar pågår fortfarande med andra relevanta brasilianska
myndigheter. Det kan inte uteslutas att eventuella ytterligare överenskommelser med myndigheter
Händelser efter rapportperiodens utgång
kan ha materiell påverkan på Getinges resultat och finansiella ställning.
Den 3 januari 2020 slutfördes förvärvet av 100 procent av Applikon Biotechnolgy BV. Den övertagna verksamheten omsätter årligen cirka 450 Mkr och har 180 anställda. Den utbetalda köpeskillingen uppgick till cirka 840 Mkr (80 MEUR). Därutöver kan ytterligare maximalt 630 Mkr (60 MEUR) komma att utbetalas i så kallade tilläggsköpeskillingar under åren 2021-2022 om vissa finansiella mål uppfylls. Förvärvskostnaderna som belastat 2019 års resultat uppgick till 23 Mkr.
Riskhantering
Vårdens ersättningssystem
Den enskilt största marknadsrisken för Getinge är politisk. Förändringar i vårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. Denna risk begränsas av att Getinge är verksamt på ett stort antal geografiska marknader.
Kunder
Verksamheten som bedrivs av Getinges kunder finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel. Betalningsförmågan är i de allra flesta fall mycketgod, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Vid affärer utanför OECD-området betalningssäkras samtliga transaktioner om inte kundens betalningsförmåga är väl dokumenterad.
Myndigheter och kontrollorgan
Delar av Getinges produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar betydande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Det kan inte uteslutas att Getinges verksamhet, finansiella ställning och resultat i framtiden kan komma att påverkas negativt av svårigheter att leva upp till myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa. För att i största mån begränsa dessa risker bedriver Getinge ett omfattande arbete kring kvalitet och regulatoriska frågor. Den koncerngemensamma funktionen för kvalitet och regulatorisk efterlevnad har dessutom en representant i ledningsgruppen för respektive affärsområde och funktionen är representerad på samtliga FoU- och produktionsenheter. Majoriteten av koncernens produktionsanläggningar är certifierade enligt den medicintekniska kvalitetsstandarden ISO 13485 och/eller den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001. Getinge är, och kan komma att bli, inblandat i myndighetsutredningar, rättstvister och liknande förfaranden även inom ramen för övrig affärsverksamhet avseende frågor som rör bland annat miljö, skatt och konkurrens. Mot bakgrund av att Getinge verkar i en global miljö är bolaget därtill exponerat mot lokala affärsrisker såsom exempelvis korruption och handelsrestriktioner. För att minimera risken att bli föremål för sådana utredningar, tvister och förfaranden arbetar Getinge aktivt med att utveckla, implementera samt upprätthålla policys och system för att säkerställa efterlevnad av tillämpliga regelverk. Det övergripande ansvaret för att identifiera och adressera potentiella riskområden ligger inom

koncernledningen och den operativa affärsverksamheten. Funktionerna för Compliance och Internrevision bistår med stöd och löpande övervakning samt utredningar och internrevision.
Forskning och utveckling
Getinges framtida tillväxt är även beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Arbete med forskning och utveckling är kostsamt och det är omöjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma. För att maximera avkastningen på investeringar inom forskning och utveckling följer koncernen en strukturerad urvals- och planeringsprocess som omfattar analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Även det egentliga utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontrollpunkter.
Produktansvar och skadeståndskrav
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom sjuk- och hälsovård, att bli föremål för produktansvar och andra anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge kan inte lämna några garantier för att dess verksamhet inte kommer att utsättas för ersättningskrav. Getinge innehar sedvanliga ansvars- och produktansvarsförsäkringar, men det finns en risk att produktansvarskrav och andra anspråk inte kan täckas fullt ut av Getinges försäkringsskydd.
Skydd av immateriella rättigheter
Getinge är ledande inom sina verksamhetsområden och satsar betydande belopp på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och följer konkurrenternas verksamhet noga. Vid utveckling av nya produkter finns risk för att andra företag hävdar patentintrång, vilket kan resultera i tvister. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer.
Finansiell riskhantering
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valutarisker samt kredit- och motpartsrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy och ett Treasury-direktiv beslutat av koncernledningen utifrån finanspolicyn. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker, samt utveckla metoder och principer för att hantera sådana risker, ligger inom koncernledningen och finansfunktionen. För mer detaljerad information rörande dessa risker hänvisas till koncernens årsredovisning. Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas nettotillgångar exponeras för valutarisker. Valutaexponering som uppstår från nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter hanteras huvudsakligen genom upplåning i de berörda utländska valutorna.
Säsongsvariationer
Getinges omsättning och resultat påverkas av säsongsmässiga variationer. Högst nettoomsättning förekommer normalt sett i det fjärde kvartalet följt av det andra, tredje och första kvartalet. Normalt sett förändras även andelen av omsättningen som kommer och förbrukningsvaror under året, med en ökad andel försäljning av kapitalvaror mot slutet av året.
Transaktioner med närstående
Getinge har haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo (som delades ut till aktieägarna i december 2017) rörande försäljning och inköp av varor och tjänster. Därutöver har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum under perioden, utöver transaktioner med dotterbolag.
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på företagsledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår av den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade

förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och regulatoriska krav samt andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Getinges finansiella mål
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 2-4 %
- •
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30-50 % av nettoresultatet till aktieägarna.
Utdelning
Styrelse och VD föreslår en utdelning för 2019 om 1,50 kr (1,00) per aktie, vartill åtgår 409 Mkr (272). Sista dag för handel med rätt till utdelning är den 22 april 2020 och föreslagen avstämningsdag är den 24 april 2020. Euroclear räknar med att sända utdelningen till aktieägarna den 29 april 2020.
Årsstämma 2020
Getinge AB:s årsstämma kommer hållas den 22 april 2020, kl. 11:00 i Kongresshallen, Hotell Tylösand, Halmstad. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget till Getinges styrelseordförande på email: [email protected] eller på adress: Getinge AB, Att: Bolagsstämmoärenden, Box 8861, 402 72 GÖTEBORG. Förslag måste, för att med säkerhet kunna tas in i kallelse och dagordning, ha inkommit till bolaget senast den 4 mars 2020.

Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Göteborg, 30 Januari 2020
| Carl Bennet Vice ordförande |
Johan Bygge | |
|---|---|---|
| Barbro Fridén | Dan Frohm | Sofia Hasselberg |
| Peter Jörmalm | Rickard Karlsson | Johan Malmquist Ordförande |
| Mattias Perjos VD och koncernchef |
Malin Persson | Johan Stern |
Rapporten har inte varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Koncernens finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
| Mkr | Not | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 8 498 | 7 890 | 26 559 | 24 172 |
| Kostnad för sålda varor | -4 442 | -4 315 | -14 104 | -13 119 | |
| Bruttoresultat | 2, 3, 9 | 4 056 | 3 575 | 12455 | 11 053 |
| Försäljningskostnader | -1 379 | -1 307 | -5 411 | -5 202 | |
| Administrationskostnader | -929 | -791 | -3 443 | -3 090 | |
| Forsknings-och utvecklingskostnader | -193 | -175 | -762 | -691 | |
| Förvärvskostnader | -33 | -0 | -45 | -4 | |
| Omstruktureringskostnader | -26 | 46 | -279 | ਪ | |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader1) | -19 | -140 | -143 | -2 354 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2, 3, 9 | 1477 | 1208 | 2372 | -284 |
| Finansnetto | 2, 9 | -112 | -104 | -463 | -340 |
| Resultat efter finansiella poster | 2, 9 | 1365 | 1104 | 1909 | -624 |
| Skatt | -455 | -389 | -653 | -315 | |
| Periodens resultat | 910 | 715 | 1256 | -939 | |
| Hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | 905 | 713 | 1222 | -967 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 5 | 2 | 34 | 28 | |
| Periodens resultat | 910 | 715 | 1256 | -939 | |
| Resultat per aktie, kronor2) | 3,32 | 2,62 | 4,48 | -3,55 | |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat per aktie (tusental) |
272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
1) Varav-350 Mkr avser pågående utredningar i Brasilien (Jan-Mar 2018) och-1 800 Mkr avser skadestånd relaterat till Mesh (Jul-Sep 2018)
2)
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 910 | 715 | 1256 | -939 |
| Ovrigt totalresultat | ||||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | ||||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner |
69 | 107 | -526 | 143 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | -20 | -7 | 142 | -15 |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | ||||
| Omräkningsdifferenser och säkringar av nettoinvesteringar | -940 | -151 | 600 | 844 |
| Kassaflödessäkringar | 88 | 21 | 168 | -60 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | -11 | 65 | -24 | 304 |
| Periodens övriga totalresultat netto efter skatt | -814 | 35 | 360 | 1216 |
| Totalresultat för perioden | 96 | 750 | 1616 | 277 |
| Totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | 104 | 750 | 1567 | 230 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -8 | 0 | 49 | 47 |
| Totalresultat för perioden | 96 | 750 | 1616 | 277 |

Balansräkning för koncernen
| Mkr Not |
31 December 2019 |
31 December 2018 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella tillgångar | 24 283 | 24 098 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 146 | 3 160 |
| 9 Nyttjanderättstillgångar |
941 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1849 | 1946 |
| Varulager | 4 691 | 4 544 |
| Kundfordringar | 6 344 | 6 108 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 205 | 223 |
| 6 Likvida medel |
1254 | 1273 |
| Summa tillgångar | 44713 | 43352 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 20 973 | 19 655 |
| 6 Pensionsavsättningar, räntebärande |
3 555 | 3 035 |
| Leasingskulder 6, 9 |
908 | |
| Andra räntebärande skulder 6 |
9 112 | 10 829 |
| Övriga avsättningar | 3 588 | 3 771 |
| Leverantörsskulder | 1995 | 1868 |
| Övriga icke räntebärande skulder | 4582 | 4 194 |
| Summa eget kapital och skulder | 44713 | 43352 |
Förändring eget kapital för koncernen
| Mkr | Aktiekapital | Ovrigt tillskjutet kapital |
Reserver) | Balanserad vinst |
Totalt | Innehavutan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 Januari 2018 | 136 | 6789 | 168 | 12 291 | 19384 | 422 | 19806 |
| Summa totalresultat för perioden | 1067 | -837 | 230 | 47 | 277 | ||
| Aktierelaterad ersättning | -4 | -4 | -4 | ||||
| Utdelning | -409 | -409 | -15 | -424 | |||
| Utgående balans per 31 December 2018 | 136 | 6 789 | 1235 | 11 041 | 19 201 | 454 | 19 655 |
| Ingående balans per 1 Januari 2019 | 136 | 6789 | 1235 | 11 041 | 19 201 | 454 | 19 655 |
| Summa totalresultat för perioden | 730 | 837 | 1567 | 49 | 1616 | ||
| Utdelning | -272 | -272 | -26 | -298 | |||
| Utgående balans per 31 December 2019 | 136 | 6789 | 1965 | 11 606 | 20 496 | 477 | 20 973 |
1)
Kassaflödesanalys för koncernen
| Mkr | Not | Okt-Dec 20193) |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 20193) |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 9 | 1 477 | 1 208 | 2372 | -284 |
| Återläggning av-och nedskrivningar | 3, 9 | 583 | 457 | 2 223 | 1808 |
| Ovriga icke kassaflödespåverkande poster1) | -18 | -204 | 54 | 2 073 | |
| Återläggning omstruktureringskostnader2) | 23 | -46 | 249 | -4 | |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -100 | -70 | -369 | -261 | |
| Finansiella poster | -127 | -99 | -474 | -325 | |
| Betald skatt | 66 | -65 | -357 | -366 | |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 1904 | 1181 | 3 698 | 2 641 | |
| Förändringar i rörelsekapital | |||||
| Varulager | 558 | 515 | -107 | -36 | |
| Rörelsefordringar | -1 068 | -1 459 | -109 | -30 | |
| Rörelseskulder | 286 | 447 | 350 | -72 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1680 | 684 | 3832 | 2503 | |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av verksamhet | -6 | -4 | |||
| Investeringar i immateriella tillgångar och materiella | -357 | -378 | -1 220 | -1 380 | |
| anläggningstillgångar Avyttringar av anläggningstillgångar |
96 | 15 | 109 | 45 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -261 | -363 | -117 | -1339 | |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av räntebärande skulder | 9 | -1396 | 24 | -2 477 | -1 005 |
| Förändring av långfristiga fordringar | 0 | -17 | 3 | -11 | |
| Utbetald utdelning | -298 | -424 | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1396 | 7 | -2772 | -1 440 | |
| Periodens kassaflöde | 23 | 328 | -57 | -276 | |
| Likvida medel vid periodens början | 1 254 | 940 | 1 273 | 1526 | |
| Omräkningsdifferenser | -23 | 5 | 38 | 23 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 1254 | 1273 | 1254 | 1273 |
ಸು ಸಿ ಮಿ ಮಿ ಮನೆ
Avser främst avsätning för Meshrent skalestånd ( Jul-Sep 2018)
Exklusive nedskrivning av alläggningstillgångar
Från och med den 1 januari 2019 tillämpar Getinge FRS 16 Le jämförelsetalen inte omräknats. För mer information om effekterna av IFRS 16 på kassaflödet, se not 9.

Not 1 Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som återfinns i 2018 års årsredovisning och dessa med ett undantag. Från och med den 1 januari 2019 tillämpar koncernen IFRS 16 Leasingavtal som ersatt IAS 17 Leasing och de nya redovisningsprinciperna beskrivs i avsnittet " nedan.
l delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet. Procentuella förändringar och nyckeltal har beräknats utfirån de avrundade belopp som redovisas i rapporten. Om inget annat anges avser presenterade belopp miljoner kronor och belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Nya redovisningsprinciper
Från och med den 1 januari 2019 tillämpar Getinge IFRS 16 Leasingavtal. Koncernen har valt att tillämpa den förenklade övergångsmetoden och har därför inte räknat om jämförelsen. Iställer till leasade tillgångar värderats till ett belopp som motsvarar återstående leasingåtaganden per den 1 januari med övergången till IFRS 16 har Getinge valt att tillämpa samma diskonteringsränta på leasingtillgångar med liknande egenskaper. Att Getinge valt att tillämpa den förenklade övergångsmetoden har även inneburit att direkta anskaffningsutgifter exkluderätterna samt att bedömningen av kvarvarande leasingperiod har fastställts i samband med införandet av standarden.
Enligt IFRS 16 ska en tillgång (avseende rättigheten att använda en leasad tillgång) och en finansiell skuld (avseende skyldigheten att betala leasingavgifter) redovisas i balansräkningen åtskillnad görs mellan operationella och finansiella leasingaval har implementeringen av standarden medfört att alla väsentliga leasetagare) redovisats i koncernens balansräkning. Endast korttidsleasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde har undantagits.
Vid införandet av standarden den 1 januar 2019 har nyttjanderättstillgångar om 1 056 Mkr och leasingskulder om 1 07 Mkr bokförts på nytillkomna rader i koncernens balansräknilgångarna är främst hänförliga till förhyrda lokaler och fordon. I resultaträkningen har operationer ersatts med kostnader för avskrivningar på nyttjanderättstillgångar samt räntekostnader hänförliga till leasingskulder. Av denna anledning kommer rörelseresultatet att öka järnfört med tidigare eftersom en del av leasingbetalningarna kommer att rekostnader inom finansnettot. Sammantaget innebär detta att flera av koncernens nyckeltal påverkas av den nya standarden. För mer information om effekterna av IFRS 16 se not 9.
Effekterna av övergången till IFRS 16 redanstående tabell där diskonteringseffekten beräknats med koncernens vägda genomsnittliga låneränta om 2,5 procent.
Effekter av införandet av IFRS 16
| Mkr | |
|---|---|
| Ataganden för operationella leasingavtal enligt IAS 17 per 31 december 2018 | 996 |
| Diskonteringseffekt | -55 |
| Korttidsleasingavtal och leasingavtal avseende tillgångar till lågt värde | -11 |
| Förlängningsoptioner/uppsägningsoptioner som med rimlig säkerhet kommer att utnyttjas | 87 |
| Leasingskuld i enlighet med IFRS 16 per 1 januari 2019 | 1017 |
| Förutbetalda leasingavgifter | 39 |
| Nyttjanderättstillgångar i enlighet med IFRS 16 per 1 januari 2019 | 1056 |
1) Vid införandet av IFRS 16 har Getingektiva metoden innebärande att ingående balanserade vinstmedel ej påverkats av övergången.
2) Enligt IFRS 16 skall nyttjanderätter redovisas till ett belopp motsvarande nuvärdet av leasingskulden med tillägg för leasingsveifter som betalats vid eller före leasingperiodens ingång har ett belopp om 39 Mkr omklassificerats från posten övriga kortfristiga fordringar till nyttjanderättstillgångar i samband med införandet av IFRS 16.
Ny redovisningsprincip för leasingavtal
Att Getinge från och med den 1 januar leasingavtal i enlighet med IFRS 16 innebär att nedanstående redovisningsprinciper appliceras:
Getinge som leasetagare
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjander och fordon. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter med motsvarande leasingskuld när den leasade tillgänglig för användning. Korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasingskuld och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över ledovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden.
Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärder. Köpoptioner inkluderas i avgifterna om det är rimligt säkert att dessa kommer nyttjas för att förvärva den underliggande tillgången. Straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet inkluderas om leasingperioden återspegaren kommer att utryttja en möjlighet att säga upp leasingartalet. Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita räntesats lätt kan fastställas, annars används koncernens marginella låneränta.
Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaffingsvärdet av leasingskulden, justerat för leasingavejfter som betalats vid eller före leasingperiodens börjar. Återställningskostnader inkluderas i tillgången om det identifierats en motsvarande avsättningskostnader. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
Getinge som leasegivare
Leasingavtal där Getinge är leasegivare definier, operationella och finansiella, beroende på avtalens finansiella innebörd. De operationella leasingavtalen redovisas som anläggningar. Intäkter från operationell leasing redovisas jämt fördelat över leasingperioden. För dessa tillämpas linjär avskrivning enligt vilkoren i åtagandet och avskrivningsbeloppet anpassas för att överensstämma med beräknat försäljningsbehov belastar resultaträkningsbehov belastar resultaträkningen omgående. Produkternas bedömda försäljningsvärde vid åtagandets upphörande följs kontinuerligt på individuell basingavtal redovisas som långfristiga respektive kortfristigar. Inbetalningar från ett finansiellt leasingavtal fördelas mellan ränteintäkt och amortering av fordran.

Not 2 Segmentsöversikt
| Nettoomsättning, Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 4 340 | 3 855 | 14 637 | 13 013 |
| Life Science | 865 | 722 | 2 487 | 2 194 |
| Surgical Workflows | 3 293 | 3 313 | 9 435 | 8 965 |
| Totalt | 8498 | 7 890 | 26 559 | 24 172 |
| Bruttoresultat, Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
| Acute Care Therapies | 2 498 | 2 173 | 8 085 | 7 111 |
| Life Science | 316 | 250 | 900 | 776 |
| Surgical Workflows | 1242 | 1 152 | 3 470 | 3 166 |
| Totalt | 4 056 | 3 575 | 12455 | 11 053 |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
| Acute Care Therapies | 1 067 | 858 | 2 402 | -100 |
| Life Science | 159 | 127 | 309 | 271 |
| Surgical Workflows | 356 | 302 | 49 | -191 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar)11 | -105 | -79 | -388 | -264 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1477 | 1208 | 2372 | -284 |
| Finansnetto | -12 | -104 | -463 | -340 |
| Resultat efter finansiella poster | 1365 | 1104 | 1909 | -624 |
1)
Not 3 Av- och nedskrivningar
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -127 | -127 | -497 | -570 |
| Immateriella tillgångar | -226 | -207 | -846 | -775 |
| Nyttjanderättstillgångar1) | -99 | -377 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | -131 | -123 | -503 | -463 |
| Totalt | -583 | -457 | -2 223 | -1808 |
| varav nedskrivningar | -28 | -16 | -70 | -17 |
1)
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Varav IFRS 16-effekt |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor | -248 | -222 | -946 | -113 | -799 |
| Försäljningskostnader | -192 | -141 | -745 | -160 | -647 |
| Administrationskostnader | -11 | -87 | -428 | -88 | -333 |
| Forsknings-och utvecklingskostnader | -29 | -7 | -74 | -16 | -29 |
| Omstruktureringskostnader | -3 | -30 | |||
| Totalt | -583 | -457 | -2 223 | -377 | -1808 |
| varav nedskrivningar | -28 | -16 | -70 | -17 |
Not 4 Resultat per kvartal
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Jul-Sep 2019 |
Apr-Jun 2019 |
Jan-Mar 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jul-Sep 2018 |
Apr-Jun 2018 |
Jan-Mar 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 498 | 6 236 | 6 277 | 5 548 | 7 890 | 5 683 | 5 731 | 4 868 |
| Kostnad för sålda varor | -4 442 | -3 303 | -3 408 | -2 951 | -4 315 | -3 263 | -3 077 | -2 464 |
| Bruttoresultat | 4 056 | 2933 | 2869 | 2597 | 3575 | 2 420 | 2 654 | 2 404 |
| Rörelsekostnader | -2 579 | -2 500 | -2 545 | -2 459 | -2 367 | -4 156 | -2 249 | -2 565 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1477 | 433 | 324 | 138 | 1208 | -1736 | 405 | -161 |
| Finansnetto | -12 | -118 | -119 | -114 | -104 | -41 | -74 | -121 |
| Resultat efter finansiella poster | 1365 | 315 | 205 | 24 | 1104 | -1777 | 331 | -282 |
| Skatt | -455 | -97 | -94 | -7 | -389 | 333 | -240 | -19 |
| Periodens resultat | 910 | 218 | 111 | 17 | 715 | -1444 | 91 | -301 |

Not 5 Justeringsposter
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|
| EBITA justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 1 194 | 1 0259 | 3 110 | 2 533 |
| Life Science | 160 | 130 | 323 | 277 |
| Surgical Workflows | 392 | 331 | 222 | 142 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -73 | -78 | -345 | -263 |
| Totalt | 1673 | 1 412 | 3 310 | 2 ୧୫୪ |
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| Justeringar av EBITA, Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster som påverkar EBITA | ||||
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Acute Care Therapies | 6 | 34 | -132 | -5 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Life Science | 1 | -9 | ||
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Surgical Workflows | -33 | 12 | -140 | 5 |
| Nedskrivning av varulager, Surgical Workflows® | -91 | |||
| Nedskrivning av FoU, Acute Care Therapies20 | -10 | -20 | ||
| Nedskrivning av FoU, Surgical Workflows19 | -7 | -11 | ||
| Nedskrivning av fordringar, Acute Care Therapies39 | -83 | -79 | -83 | |
| Nedskrivning av fordringar, Life Science3) | –3 | -3 | ||
| Nedskrivning av fordringar, Surgical Workflows9 | -37 | -18 | -37 | |
| Avsättning relaterat till Mesh, Acute Care Therapies®) | ||||
| -1 800 | ||||
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Acute Care | ||||
| Therapies3) | -210 | |||
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Surgical Workflows3 | -140 | |||
| Ovrigt, Acute Care Therapies2) | -24 | |||
| Ovrigt, Surgical Workflows1) | 7 | 0 | ||
| Ovrigt, Surgical Workflows2) | -4 | |||
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -33 | -43 | ||
| Totalt | -63 | -77 | -441 | -2403 |
| Jämförelsestörande poster per segment | ||||
| Acute Care Therapies | -4 | -49 | -231 | -2 122 |
| Life Science | 1 | -3 | -д | -3 |
| Surgical Workflows | -33 | -25 | -128 | -278 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -33 | -43 | ||
| Totalt | -63 | -77 | -441 | -2403 |
| 1) Rapporteras inom kostnad för sålda varor |
||||
| Rapporteras inom rörelsekostnader 2) |
||||
| Rapporteras inom övriga rörelseintäkter- och rörelsekostnader 3) |
||||
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| EBITA, Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 1190 | 980 | 2879 | 411 |
| Life Science | 161 | 127 | 314 | 274 |
| Surgical Workflows | 359 | 306 | 64 | -136 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -106 | -78 | -388 | -263 |
| Totalt | 1604 | 1335 | 2869 | 286 |
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| Justeringar av EBIT (utöver ovanstående justeringar av EBITA), Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster som påverkar | ||||
| EBIT men inte EBITA | ||||
| Nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, Acute Care Therapies2) |
-66 | |||
| Nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, | ||||
| Surgical Workflows2) | -31 | |||
| Totalt1) | -97 |
Jämförelsestörande poster som påverkar EBIT men inte EBITA avser nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
Rapporteras inom rörelsekostnader
1)
2)

| Justeringar av EBIT, Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBITA (enligt ovan) | -69 | -77 | -441 | -2 403 |
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBIT men inte EBITA (enligt ovan) |
-97 | |||
| Totalt | -69 | -77 | -441 | -2500 |
| Justering av skatt, Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar1) | 127 | 127 | 497 | 473 |
| Jämförelsestörande poster | 69 | 77 | 441 | 2 500 |
| Justeringsposter, totalt | 196 | 204 | 038 | 2973 |
| Skatteeffekt på justeringsposter2) Justering för jämförelsestörande skatteposter3) |
-54 | -22 50 |
-247 | -622 227 |
| Totalt | -54 | 28 | -247 | -395 |
1)
2)
Exkusive reskrinnings som järförestörande
Skatterlit da katteriasjoster
Lanuridesember 2014 skarteling on 14 Mr för själtring om 114 Mr för jälvirättelse av skatterisker 3)
Not 6 Koncernens räntebärande nettoskuld
| Mkr | 31 December 2019 |
31 December 2018 |
|---|---|---|
| Andra räntebärande skulder | 9 112 | 10 829 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 3 555 | 3 035 |
| Leasingskulder | 908 | |
| Räntebärande skulder | 13 575 | 13864 |
| Avgår likvida medel | -1 254 | -1 273 |
| Räntebärande nettoskuld | 12321 | 12591 |
Not 7 Koncernens nyckeltal
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella och operativa nyckeltal | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 |
| Nyckeltal baserade på Getinges finansiella mål | ||||
| Organisk försäljningstillväxt, % | 1,8 | 2,4 | 3,9 | 4,9 |
| Resultat per aktie 1), kronor | 3,32 | 2,62 | 4,48 | -3,55 |
| Ovriga operativa och finansiella nyckeltal | ||||
| Organisk ordertillväxt, % | 0,9 | -3,1 | 4,1 | 2,5 |
| Bruttomarginal, % | 47,7 | 45,3 | 46,9 | 45,7 |
| Försäljningskostnader i % av nettoomsättningen | 16,2 | 16,6 | 20,4 | 21,5 |
| Administrationskostnader i % av nettoomsättningen | 10,9 | 10,0 | 13,0 | 12,8 |
| Utgifter för forskning och utveckling i % av nettoomsättningen | 3,8 | 3,9 | 4,7 | 5,2 |
| Rörelsemarginal, % | 17,4 | 15,3 | 8,9 | -1,2 |
| EBITDA, Mkr | 2 060 | 1 665 | 4595 | 1524 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Antal aktier vid periodens utgång, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 12,3 | 9,8 | ||
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,59 | 0,64 | ||
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad, ggr | 2,5 | 3,2 | ||
| Arbetande kapital, Mkr | 33 735 | 32 868 | ||
| Avkastning på arbetande kapital, % | 9,8 | 6,7 | ||
| Avkastning på eget kapital, % | 6,2 | -4,7 | ||
| Soliditet, % | 46,9 | 45,3 | ||
| Eget kapital per aktie, kronor | 77,00 | 72,16 | ||
| Antal anställda | 10 538 | 10 515 |
1) Före och efter utspädning

Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella av företagets ledning och investerare för att utvärdera koncernens resultat och ställning, vika inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella mått är avsedda att underlätta analys av koncerners utveckling. De alternativa ryckeltalen bör således betraktas som komplering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella mått som redvisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som används av andra bolag.
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat justerat, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 | 2018 |
| Bruttoresultat | 4 056 | 3 575 | 12 455 | 11 053 |
| Aterläggning av: | ||||
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | 248 | 222 | 946 | 799 |
| och materiella anläggningstillgångar Ovriga jämförelsestörande poster |
102 | |||
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga | ||||
| jämförelsestörande poster | -7 | -11 | ||
| Bruttoresultat justerat | 4 304 | 3 790 | 13 401 | 11 943 |
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| EBITDA justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 | 2018 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1477 | 1 208 | 2372 | -284 |
| Aterläggning av: | ||||
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella | ||||
| anläggningstillgångar | 456 | 330 | 1 726 | 1 238 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 127 | 127 | 497 | 570 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 10 | 123 | 117 | 2 500 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 59 | -46 | 324 | 0 |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga jämförelsestörande | ||||
| poster och omstruktureringskostnader | -13 | -7 | -50 | -108 |
| EBITDA justerad | 2116 | 1735 | 4 986 | 3 916 |
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| EBITA justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1477 | 1 208 | 2372 | -284 |
| Aterläggning av: | ||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 127 | 127 | 497 | 570 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 10 | 123 | 117 | 2 500 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | કેન્ડ | -46 | 324 | 0 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella | ||||
| tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och | -97 | |||
| omstruktureringskostnader EBITA justerad |
1673 | 1412 | 3310 | 2 689 |
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| EBIT justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 | 2018 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1477 | 1 208 | 2372 | -284 |
| Aterläggning av: | ||||
| Ovriga jämförelsestörande poster | 10 | 123 | 117 | 2 500 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 59 | -46 | 324 | 0 |
| EBIT justerad | 1546 | 1 285 | 2813 | 2 216 |
| Okt-Dec | Okt-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| Periodens resultat, justerat, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 | 2018 |
| Periodens resultat | 910 | 715 | 1 256 | -939 |
| Aterläggning av: | ||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 127 | 127 | 497 | 570 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 10 | 123 | 11/ | 2 500 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 59 | -46 | 324 | 0 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella | ||||
| tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och | ||||
| omstruktureringskostnader | -97 | |||
| Jämförelsestörande skatteposter | 50 | 227 | ||
| Skatt på återlagda poster | -54 | -22 | -247 | -622 |
| Periodens resultat, iusterat | 1052 | 947 | 1947 | 1 639 |
Not 8 Förvärv
Inga förvärv gjordes under perioden januari-december 2019.
Not 9 Effekter av IFRS 16 Leasingavtal
Från och medden 1 januari 2019 tillämpar Getingertal. Vid övergången till den nya standarden har den förenklade övergångsmetoden tillämpats innebärande att jämförelsetalen för 2018 interna av införandet av IFRS 16 på resultatmått, kassaflöde och vissa nyckeltal redovisas i tabeler nedan.
IFRS 16-effekter på rapporterade resultatmått
| Bruttoresultat, Mkr | Jan-Dec 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Dec 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 8 085 | 1 | 8 084 | 7 111 |
| Life Science | 900 | 0 | 900 | 776 |
| Surgical Workflows | 3 470 | 2 | 3 468 | 3 166 |
| Totalt | 12455 | 3 | 12452 | 11 053 |
| EBITA, Mkr | Jan-Dec 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Dec 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
| Acute Care Therapies | 2879 | 6 | 2873 | 411 |
| Life Science | 314 | 0 | 314 | 274 |
| Surgical Workflows | 64 | 7 | 57 | -136 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) |
-388 | 0 | -388 | -263 |
| Totalt | 2869 | 13 | 2856 | 286 |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | Jan-Dec 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Dec 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
| Acute Care Therapies | 2 402 | 6 | 2396 | -100 |
| Life Science | 309 | 0 | 309 | 271 |
| Surgical Workflows | 49 | 7 | 42 | -191 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) |
-388 | 0 | -388 | -264 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2372 | 13 | 2 359 | -284 |
| Finansnetto | -463 | -23 | -440 | -340 |
| Resultat efter finansiella poster | 1909 | -10 | 1919 | -624 |
| Skatt | -653 | 2 | -655 | -315 |
| Resultat efter skatt | 1256 | -8 | 1264 | -939 |
IFRS 16-effekter på justerade resultatmått
| Jan-Dec | IFRS 16-effekt | Utan FRS 16 | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat, justerat, Mkr | 2019 | Jan-Dec 2019 | Jan-Dec 2019 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 8 660 | 37 | 8623 | 7 627 |
| Life Science | 962 | 8 | 954 | 815 |
| Surgical Workflows | 3779 | 71 | 3 708 | 3 501 |
| Totalt | 13 401 | 116 | 13 285 | 11943 |
| EBITDA justerad, Mkr | Jan-Dec 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Dec 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
| Acute Care Therapies | 4026 | 166 | 3 860 | 3 259 |
| Life Science | 432 | 21 | 411 | 348 |
| Surgical Workflows | 863 | 199 | 664 | 567 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) |
-335 | 4 | -339 | -258 |
| Totalt | 4986 | 390 | 4 596 | 3 916 |
| EBITA justerad, Mkr | Jan-Dec 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Dec 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
| Acute Care Therapies | 3 110 | 6 | 3 104 | 2 533 |
| Life Science | 323 | 0 | 323 | 277 |
| Surgical Workflows | 222 | 7 | 215 | 142 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) |
-345 | O | -345 | -263 |
| Totalt | 3310 | 13 | 3 297 | 2 689 |

IFRS 16-effekter på kassaflödet
| Jan-Dec | IFRS 16-effekt | Utan IFRS 16 | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2019 | Jan-Dec 20191) | Jan-Dec 2019 | 2018 |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 2372 | 13 | 2 359 | -284 |
| Återläggning av-och nedskrivningar | 223 | 377 | 1846 | 1808 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 54 | 0 | 54 | 2 073 |
| Återläggning omstruktureringskostnader | 249 | 249 | -4 | |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -369 | -369 | -261 | |
| Finansiella poster | -474 | -23 | -451 | -325 |
| Betald skatt | -357 | -357 | -366 | |
| Förändringar i rörelsekapital | 134 | -4 | 138 | -138 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3832 | 363 | 3 469 | 2503 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av räntebärande skulder | -2 477 | -363 | -2 114 | -1 005 |
| Förändring av långfristiga fordringar | 3 | 3 | -11 | |
| Utbetald utdelning | -298 | -298 | -424 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -2772 | -363 | -2 409 | -1 440 |
1)
IFRS 16-effekter på utvalda nyckeltal
| Finansiella och operativa nyckeltal | Jan-Dec 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Dec 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat per aktie 1), kronor | 4,48 | -0,03 | 4,51 | -3,55 |
| Justerat resultat per aktie 1), kronor | 7,02 | -0,03 | 7,05 | 5.91 |
| EBITDA. Mkr | 4.595 | 390 | 4 205 | 1524 |
| EBIT justerad, Mkr | 2813 | 13 | 2 800 | 2 216 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 12,3 | 0.3 | 12,0 | ರಿ, 8 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0.59 | 0,05 | 0.54 | 0,64 |
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad, ggr | 2,5 | 0,0 | 2,5 | 3,2 |
1) Före och efter utspädning
Moderbolagets finansiella rapporter
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | Okt-Dec 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jan-Dec 2019 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Administrationskostnader | 70 | 55 | -234 | -288 |
| Ovriga rörelsekostnader | -43 | -10 | -43 | -311 |
| Rörelseresultat | 27 | 45 | -277 | -599 |
| Resultat från andelar i koncernföretag 1) | 17 | 608 | 979 | 8 951 |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | 0 | 206 | ||
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | 135 | -171 | -783 | -1 642 |
| Resultat efter finansiella poster2) | 179 | 483 | -80 | 6 916 |
| Bokslutsdispositioner | 493 | 2 188 | 493 | 2 188 |
| Skatt | -231 | -440 | 15 | -119 |
| Periodens resultat3) | 441 | 2 231 | 428 | 8 985 |
1) skulder i utländsk valuta
3) Periodens totalresultat överensstämmer med periodens resultat
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | 31 December 2019 |
31 December 2018 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella tillgångar | 34 | 58 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | |
| Andelar i koncernföretag | 28 431 | 28 062 |
| Uppskjuten skattefordran | 112 | 80 |
| Längfristiga fordringar | 29 | |
| Fordringar hos koncernföretag | 587 | 2 718 |
| Kortfristiga fordringar | 64 | 174 |
| Summa tillgångar | 29 235 | 31130 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 21 312 | 21 156 |
| Långfristiga skulder | 1 456 | 4 206 |
| Långfristiga skulder till koncernföretag | 745 | 718 |
| Ovriga avsättningar | 29 | 10 |
| Kortfristiga skulder till koncernföretag | 3 197 | 1 493 |
| Kortfristiga skulder | 2 496 | 3 547 |
| Summa eget kapital och skulder | 29 235 | 31 130 |

Definitioner
Finansiella termer
Arbetande kapital. Genomsnittlig balansomslutning med återläggning av likvida medel, övriga avsättningar, leverantörsskulder och andra icke räntebärande skulder
Avkastning på arbetande kapital. Rullande tolv månaders EBIT justerad, i förhållande till arbetande kapital.
Avkastning på eget kapital. Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Bruttomarginal. Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat justerat. Bruttoresultat med återläggning av av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
EBIT. Rörelseresultat.
EBIT justerad. Rörelseresultat med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA justerad. EBITA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal. EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA justerad. EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal. EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde. Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten, exklusive förvärv och avyttring av verksamhet.
Justerat resultat per aktie. Periodens resultat, justerat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Nettoskuldsättningsgrad. Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Organisk förändring. En finansiell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyttringar.
Periodens resultat, justerat. Periodens resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelsestörande poster samt skatteeffekt på återlagda resultatposter.
Resultat före skatt, justerat. Periodens resultat före skatt med återläggning av avoch nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
Resultat per aktie. Periodens resultat hänförlig till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad. Rullande tolv månaders EBITDA justerad i förhållande till rullande tolv månaders räntenetto.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Valutatransaktionseffekt. Växling av innevarande års volymer av utländsk valuta till årets valutakurser, jämfört med föregående års valutakurser.
Medicinska termer
Autoklav. En form av tryckkokare för sterilisering.
Endoskop. Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
Endovaskulär. Behandling inom kärl, via katetrar.
EU MDR. En ny lagstiftning rörande medicintekniska produkter, som syftar till att garantera en hög hälso- och säkerhetsnivå och stödja innovation. Lagstiftningen antogs av Europaparlamentet och Europeiska unionens råd i juni 2016 och trädde i kraft den 26 maj 2017. Implementeringsdatum är satt till den 26 maj 2020.
Kardiopulmonell. Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
Kardiovaskulär. Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
Konstgjorda grafter. Artificiella kärlimplantat.
Lågtemperatursterilisering. Används för instrument för minimalinvasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
Stent. Cylinder för endovaskulär kärlvidgning.
Vaskulär intervention. Ett medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för att använda en öppen kirurgisk metod.
Geografiska benämningar
Americas. Nord-, Syd- och Centralamerika.
APAC. Asien och Oceanien.
EMEA. Europa, Mellanöstern och Afrika.

Telefonkonferens
Telefonkonferens med VD och koncernchef, Mattias Perjos, och Finansdirektör, hålls den 30 januari 2020, kl 10.00–11.00 svensk tid. Vänligen se telefonnummer nedan för att delta:
SE: +46850558359 UK: +443333009267 US: +18335268381
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. För att ta del av denna via webcast, vänligen klicka på följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q4-2019
Alternativt, använd följande länk för att ladda ned presentationen: https://www.getinge.com/sv/om-oss/investerare/rapporterpresentationer
En inspelning av konferensen finns tillgänglig i 3 år via följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q4-2019
Finansiell information
Uppdaterad information rörande exempelvis Getinges aktie och bolagstyrning finns på www.getingen, bokslutskommunikén och kvartalsrapporter på svenska och finns tillgängiga för nedladdning på www.getinge.com. Följande datum är fastställda för finansiell kommunikation:
| Mars 2020 | Årsredovisning för 2019 |
|---|---|
| 22 April 2020 | Q1-rapport 2020 |
| 22 April 2020 | Årsstämma 2020 |
| 16 Juli 2020 | Q2-rapport 2020 |
| 16 Oktober 2020 | Q3-rapport 2020 |
| 28 Januari 2021 | Q4-rapport 2020 |
Kontakt
Lars Mattsson, Head of Investor Relations +46 (0)10 335 0043 [email protected]
Jeanette Hedén Carlsson, Kommunikationsdirektör +46 (0) 10 335 1003 [email protected]
För prenumeration på nyheter från Getinge: https://www.getinge.com/se/om-oss/press-media/nyhetsrum/
Denna information är sådan information som Getinger andigt EUs marknadsmissbruksförordning genom varstående kontaktpersons försorg. för offentliggörande den 30 januari 2020 kl 8:00 CET.
Med en fast övertygelse om att allamänniska ha tillgång till bästa möjliga vård förser Getinge sjukhus och Life Science-institutioner med produkter och har till mål att förbättra kliniska resultat och optimera arbetsflöden. Erbjudandet omfattar produkter och lösningard, hjärt- och kärkirurgi, operationssalar, sterilgodshantering samt Life Science-sektorn. Getinge har över 10 000 anställda runtom i världen och produkterna säljs i över 135 länder. Getinge är noterat på Nasdaq OMX Stockholm Nordic Large Cap sedan 1993 och ingår i indexet OMXS30, som omfatta aktierna.
Getinge AB (publ) | Lindholmspiren 7, 417 56 Göteborg, Sverige | Telefon: +46 (0)10 335 0000 | Email: [email protected] | Organisationsnummer: 556408-5032 | www.getinge.com