AI assistant
Getinge — Interim / Quarterly Report 2020
Apr 22, 2020
2917_10-q_2020-04-22_7cce0a18-3b07-4b62-80b4-086abdb9b498.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
Januari - Mars 2020
Kommentar från Mattias Perjos, VD & koncernchef Intensivt arbete för att hjälpa sjukhusen i COVID-19-pandemin
"Kvartalet präglades av COVID-19-pandemin samt det stora behovet av avancerade ventilatorer och ECMO-terapi på intensivvårdsavdelningar världen över. Våra världsledande positioner inom båda dessa områden bidrog till att orderingången ökade med 47 procent organiskt. Vi förväntar oss en fortsatt stark efterfrågan inom båda dessa områden, då behovet vida överstiger utbudet. Som en konsekvens offentliggjorde vi i början av april att vi ökar produktionskapaciteten av ventilatorer med 160 procent jämfört med 2019. Ökningen sker stegvis och under förutsättning att vi kan säkerställa tillgången på nödvändiga komponenter från våra underleverantörer. Vi förväntar oss att den höga leveranstakten kommer att hålla i sig en bit in i 2021 för att därefter successivt röra sig tillbaka mot historiska nivåer, vilket vi kommer att kunna anpassa oss till snabbt och kostnadseffektivt. Vi har även fattat beslut om att göra tilläggsinvesteringar för att successivt öka vår produktionskapacitet inom ECMO. Orderingången i kvartalet minskade inom Life Science och Surgical Workflows som en följd av COVID-19. Vi har därför gjort vissa kostnadsanpassningar och har beredskap för att anpassa kostnaderna ytterligare om så behövs. Sammantaget påverkades våra marginaler positivt av ökade volymer, fördelaktig mixeffekt och operationell hävstång samt valutaeffekter. Kassaflödet och kassan stärktes ytterligare. Avslutningsvis vill mina kollegor på Getinge och jag rikta ett stort tack till alla sjukhus och klinisk personal för deras insatser i denna svåra tid. Vi kommer att göra vårt bästa för att tillsammans med dem bidra i den fortsatta kampen mot COVID-19."
Januari - Mars 2020 i korthet
- · Nettoomsättningen ökade organiskt med 3,8 % och orderingången ökade med 47,2 % organiskt, som en följd av ökad efterfrågan av produkter för behandling av patienter diagnosticerade med COVID-19.
- · Justerat bruttoresultat uppgick till 3 218 Mkr (2 825) och marginalen uppgick till 53,3 % (50,9).
- · Justerad EBITA uppgick till 661 Mkr (369) och marginalen uppgick till 11,0 % (6,7).
- · Justerat resultat per aktie uppgick till 1,41 kr (0,64).
- · Fritt kassaflöde uppgick till 988 Mkr (139)
Utsikter 2020
På grund av osäkerheten som följer av COVID-19-pandemin väljer Getinge att inte lämna någon prognos för förväntad ökning av omsättningen för helåret 2020
Sammanfattning av den finansiella utvecklingen1)
| Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2019 | 2019 | |
| Orderingång | 9452 | 6173 | 26832 |
| Organisk förändring, % | 47,2 | 7,6 | 4,1 |
| Nettoomsättning | 6033 | 5548 | 26559 |
| Organisk förändring, % | 3,8 | 6,0 | 3,9 |
| Bruttoresultat, justerat | 3 2 1 8 | 2825 | 13401 |
| Marginal, % | 53,3 | 50,9 | 50,5 |
| EBITDA justerad | 1076 | 767 | 4986 |
| Marginal, % | 17,8 | 13,8 | 18,8 |
| EBITA justerad | 661 | 369 | 3310 |
| Marginal, % | 11,0 | 6,7 | 12,5 |
| EBIT justerad | 530 | 247 | 2813 |
| Marginal, % | 8,8 | 4,5 | 10,6 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 505 | 138 | 2372 |
| Marginal, % | 8,4 | 2,5 | 8,9 |
| Resultat före skatt | 427 | 24 | 1909 |
| Periodens resultat | 277 | 17 | 1256 |
| Periodens resultat, justerat | 391 | 186 | 1947 |
| Marginal, % | 6,5 | 3.4 | 7,3 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 1,41 | 0,64 | 7,02 |
| Resultat per aktie, kr | 1,00 | 0,02 | 4,48 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1245 | 387 | 3832 |
Se sidan 3 för beräkningar av justerade resultatmått
Siffrorna i tabeller och diagram i Getinges finansiella rapporter avrundas inte, vilket tidigare gjordes för att tabeller och diagram skulle summera korrekt. Förändringen görs av praktiska skäl och har ingen väsentlig inverkan. Historisk information har inte räknats om.
Koncernens utveckling
Orderingång
Januari - Mars 2020
| Orderingång affärsområden, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 6934 | 3418 | 96.4 | 14778 |
| Life Science | 653 | 645 | $-13.1$ | 2640 |
| Surgical Workflows | 1866 | 2 1 1 0 | $-14.0$ | 9414 |
| Totalt | 9452 | 6173 | 47.2 | 26832 |
| Orderingång regioner, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 3744 | 2532 | 40.3 | 10723 |
| APAC | 2078 | 1229 | 63.1 | 6037 |
| EMEA | 3630 | 2412 | 46.5 | 10 0 72 |
| Totalt | 9452 | 6173 | 47.2 | 26832 |
Nettoomsättning
Januari - Mars 2020
| Nettoomsättning affärsområden, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3716 | 3 3 2 1 | 7.8 | 14637 |
| Life Science | 605 | 508 | 1,0 | 2487 |
| Surgical Workflows | 1712 | 1719 | $-3,2$ | 9435 |
| Totalt | 6033 | 5548 | 3,8 | 26559 |
| Nettoomsättning | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| regioner, Mkr | 2020 | 2019 | Org $\Delta$ , % | 2019 |
| Americas | 2561 | 2426 | $-0.5$ | 10 635 |
| APAC | 1280 | 1069 | 13,7 | 5877 |
| EMEA | 2192 | 2053 | 3,6 | 10 0 47 |
| Totalt | 6033 | 5548 | 3,8 | 26559 |
| Nettoomsättning fördelat på | ||||
| kapitalvaror och | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| förbrukningsvaror, Mkr | 2020 | 2019 | Org $\Delta$ , % | 2019 |
| Kapitalvaror | 2368 | 2096 | 6,2 | 11781 |
| Förbrukningsvaror | 3665 | 3452 | 2,3 | 14778 |
| Totalt | 6033 | 5548 | 3,8 | 26559 |
Nettoomsättning – brygga mellan Jan-Mar 2019 och Jan-Mar 2020
- · Den kraftiga organiska ordertillväxten är tydligt kopplad till Acute Care Therapies båda produktområden Critical Care och Cardiopulmonary med produkter för behandling av patienter diagnosticerade med COVID-19
- Life Science och Surgical Workflows orderingång minskade organiskt och i tilltagande takt, som en följd av försiktighetsåtgärder och lägre aktivitet i berörda delar inom sjukhus och Life Scienceverksamheter
- · Den ökade ordervolymen i slutet av kvartalet omvandlades endast i begränsad omfattning till nettoomsättning i kvartalet
- · Den organiska tillväxt som uppstod i kvartalet är främst hänförlig till leveranser inom Acute Care Therapies till kunder i APAC och EMEA i takt med spridningen av COVID-19
- · Nettoomsättningen i Life Science och Surgical Workflows påverkades negativt av lägre aktivitet på grund av COVID-19-pandemin
- · Försäljningen av kapitalvaror ökar snabbare än förbrukningsvaror och service. En omklassificering i produktgruppstrukturen har genomförts, vilket medförde en mindre förskjutning mellan förbruknings- och kapitalvaror. Jämförelsesiffrorna har räknats om som ett led i denna process
- · Nettoomsättningen ökade med 485 Mkr motsvarande 8,7 %
- · Förvärvade verksamheter svarade för en tillväxt om 72 Mkr, motsvarande en tillväxt om närmare 1,3 %
- · Valutakurser påverkade omsättningen positivt med 204 Mkr motsvarande knappt 3,7%
- · Volym, mix och övrigt påverkade omsättningen positivt med 3,8 %
2 | Delårsrapport Jan - Mar 2020
- · Valutaeffekter påverkade justerat bruttoresultat positivt med 189 Mkr och justerad EBITA med 139 Mkr
- Bruttomarginalen fortsätter att stärkas, främst tack vare ökad försäljning inom Acute Care Therapies, ökad produktivitet och positiva valutaeffekter
- · Justerade rörelsekostnader ökade med 4,1% jämfört med Q1 2019. Organiskt minskade de med 0,5 %
- · Justerad EBITA ökade med 292 Mkr jämfört med samma period föregående år och marginalen ökade med 4,3 %-enheter till 11,0 %
- · Övriga jämförelsestörande poster uppgick till-23 Mkr och är hänförliga till Acute Care Therapies och Surgical Workflows
- Finansnettot minskade med 36 Mkr som en följd av lägre nettoskuld och räntekostnader
- Den rapporterade effektiva skattesatsen är säsongsmässigt hög i det första kvartalet och den förväntas sjunka till 30-32% för helåret 2020, beroende på utvecklingen avseende geografisk mix
- Acute Care Therapies ökade sin justerade EBITA med 302 Mkr och marginalen förbättrades med 6,2 %-enheter, främst tack vare ökad försäljningsvolym och positiv valutaeffekt
- Life Sciences justerade EBITA ökade med 2 Mkr, medan marginalen minskade med 1,1%-enheter, främst hänförligt till högre omkostnader jämfört med samma period föregående år, som en följdav förvärvad verksamhet och valutaeffekter
- · Surgical Workflows justerade EBITA minskade med 8 Mkr och marginalen minskade med 0,5 %-enheter, främst orsakat av lägre försäljningsvolym jämfört med samma period föregående år
Underliggande resultatutveckling
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6033 | 5548 | 26 559 |
| Bruttoresultat, justerat | 3218 | 2825 | 13401 |
| Marginal, % | 53,3 | 50,9 | 50,5 |
| Rörelsekostnader, justerat | $-2141$ | $-2058$ | $-8415$ |
| EBITDA justerad | 1076 | 767 | 4986 |
| Marginal, % | 17,8 | 13,8 | 18,8 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||
| och materiella anläggningstillgångar 1) | $-415$ | $-398$ | $-1676$ |
| EBITA justerad | 661 | 369 | 3310 |
| Marginal, % | 11,0 | 6,7 | 12,5 |
| A Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade | |||
| immateriella tillgångar 1) | $-131$ | $-122$ | $-497$ |
| EBIT justerad | 530 | 247 | 2813 |
| Marginal, % | 8,8 | 4,5 | 10,6 |
| B Förvärvs- och omstruktureringskostnader | $-3$ | $-109$ | $-324$ |
| C Övriga jämförelsestörande poster 2) | $-23$ | ä, | $-117$ |
| Rörelseresultat (EBIT) | 505 | 138 | 2372 |
| Finansnetto | $-78$ | $-114$ | $-463$ |
| Resultat före skatt | 427 | 24 | 1909 |
| Resultat före skatt, justerat | |||
| (justerat för A, B och C) | 583 | 255 | 2847 |
| Marginal, % | 9,7 | 4,6 | 10,7 |
| Skatt | $-150$ | $-7$ | $-653$ |
| D Justering av skatt 2) | $-43$ | $-62$ | $-247$ |
| Periodens resultat, justerat | |||
| (justerat för A, B, C och D) | 391 | 186 | 1947 |
| Marginal, % | 6,5 | 3.4 | 7.3 |
| Varav hänförligt till moderföretagets aktieägare | 385 | 175 | 1913 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272370 | 272370 | 272370 |
| Justerat resultat per aktie, kr | |||
| (justerat för A, B, C och D) | 1,41 | 0,64 | 7,02 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster (se not 3 för av- och nedskrivningar). 2) Se not 5.
EBITA justerad per affärsområde1)
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 900 | 598 | 3110 |
| Marginal, % | 24,2 | 18,0 | 21,2 |
| Life Science | 48 | 46 | 323 |
| Marginal, % | 8,0 | 9,1 | 13,0 |
| Surgical Workflows | $-203$ | $-195$ | 222 |
| Marginal, % | $-11.8$ | $-11.3$ | 2.4 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. | |||
| elimineringar) | $-85$ | -80 | $-345$ |
| Totalt | 661 | 369 | 3310 |
| Marginal, % | 11.0 | 6,7 | 12.5 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Justerad EBITA - brygga mellan Jan-Mar 2019 och Jan-Mar 2020
Justerade rörelsekostnader
(exklusive av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster)1)
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | $-1209$ | $-1147$ | $-4666$ |
| Administrationskostnader | $-797$ | -730 | $-3.015$ |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | $-188$ | $-193$ | $-688$ |
| Övriga rörelseintäkter och | |||
| rörelsekostnader | 52 | 12 | $-46$ |
| Totalt | $-2141$ | $-2058$ | $-8415$ |
Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster $1)$
Valutapåverkan
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 204 |
| Bruttoresultat justerat | 189 |
| EBITDA, justerad | 148 |
| EBITA, justerad | 139 |
| EBIT, justerad | 133 |
Kassaflöde och finansiell ställning1)
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 704 | 356 | 3698 |
| Förändringar i rörelsekapital | 541 | 31 | 134 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | $-256$ | $-248$ | $-1111$ |
| Fritt kassaflöde | 988 | 139 | 2721 |
| Räntebärande nettoskuld | 12670 | 13953 | 12321 |
| I relation till justerad EBITDA 1) R12M, ggr | 2,4 | 3.4 | 2,5 |
| Räntebärande nettoskuld exkl pensionsavsättning | 9122 | 10698 | 8766 |
| I relation till justerad EBITDA 1) R12M, ggr | 1,7 | 2,6 | 1,8 |
Se not 5 för jämförelsestörande poster och not 7 för alternativa nyckeltal $\left\vert \right\rangle$
Forskning och utveckling
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| FoU-kostnader, brutto | $-306$ | $-321$ | $-1261$ |
| I relation till nettoomsättning, % | 5,1 | 5,8 | 4,7 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | 107 | 117 | 499 |
| I relation till nettoomsättning, % | 1,8 | 2,1 | 1,9 |
| Utvecklingskostnader, netto | $-199$ | $-204$ | $-762$ |
| Av- och nedskrivningar av kapitaliserad | |||
| FoU | $-127$ | $-125$ | $-539$ |
| Varav nedskrivningar | - | $-31$ |
· Organiskt minskade de justerade rörelsekostnaderna med 0,5 % jämfört med Q1 2019. Icke organiskt ökade de med 4,1 %, hänförligt till negativa valutaeffekter och förvärv
- · Justerat bruttoresultat påverkades positivt med 94 Mkrfrån omräkningseffekter samt 95 Mkr från transaktionseffekter och negativa hedgeresultat i Q1 2019
- · Justerad EBITA påverkades positivt med 27 Mkr avseende omräkningseffekter och med 112 Mkr avseende transaktionseffekter samt negativa hedgeresultat i Q1 2019
- · Det fria kassaflödet utvecklades positivt, främst tack vare den ökade lönsamheten och fortsatt god kontroll på rörelsekapitalet
- · Nettoskulden påverkades negativt av främst valutaeffekter
- · Likviditeten ökade och kassan uppgick till närmare 2 Mdr kr vid utgången av kvartalet
- Nettoskuld i relation till justerad EBITDA R12M fortsätter att förbättras
· Bruttokostnaderna för FoU i Q1 2020 var 4,7% lägre än motsvarande period föregående år • Aktiverade utvecklingskostnader minskade med 10 Mkr, eller 8,5 % jämfört med samma period
· Av-och nedskrivningar var i nivå med samma period föregående år
föregående år
Acute Care Therapies
Acute Care Therapies erbjuder världsledande lösningar för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet omfattar lösningar för behandling av hjärt- och lungåkommor samt ett brett urval av produkter och terapier för intensivvård. Marknadens storlek uppgår, oaktat effekter från COVID-19-pandemin, till 85 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2-4 procent per år på lång sikt.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingång regioner, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 3028 | 1749 | 65.4 | 7404 |
| APAC | 1486 | 634 | 129.2 | 3138 |
| EMEA | 2420 | 1035 | 128.8 | 4236 |
| Totalt | 6934 | 3418 | 96.4 | 14778 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 1796 | 1714 | 0,0 | 7288 |
| APAC | 821 | 622 | 27.2 | 3044 |
| EMEA | 1099 | 985 | 9.0 | 4305 |
| Totalt | 3716 | 3321 | 7.8 | 14637 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 1088 | 859 | 22.8 | 4 2 0 7 |
| Förbrukningsvaror | 2628 | 2462 | 2.6 | 10430 |
| Totalt | 3716 | 3321 | 7.8 | 14637 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3716 | 3321 | 14637 |
| Bruttoresultat, justerat | 2286 | 1946 | 8660 |
| Marginal, % | 61.5 | 58.6 | 59.2 |
| EBITDA justerad | 1130 | 818 | 4026 |
| Marginal, % | 30.4 | 24.6 | 27.5 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||
| och materiella anläggningstillgångar | $-229$ | $-220$ | $-916$ |
| EBITA justerad | 900 | 598 | 3110 |
| Marginal, % | 24,2 | 18,0 | 21,2 |
Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Händelser inom affärsområdet
- Efter kvartalets utgång tillkännagavs en ökning avseende produktionskapaciteten av ventilatorer för intensivvårdsavdelningar till 26 000 enheter under 2020. Kapacitetsökningen, som redan påbörjats, uppgår till 160 % jämfört med 2019 då cirka 10 000 ventilatorer producerades.
-
I februari blev fabriken i Solna samt ventilatorerna Servo-u och Servo-n först ut av Getinges produktionsanläggningar och produkter att certifieras i enlighet med EU:s förordning om medicintekniska produkter (EU MDR). Getinge genomför ett specialinriktat program för att säkerställa att utvalda produktionsanläggningar och produkter ska efterleva den nya europeiska förordningen.
-
· Exceptionell ordertillväxt i Critical Care och Cardiopulmonary i APAC och EMEA som en följd av COVID-19-pandemin
- · Övriga produktkategorier nådde inte upp till fjolårets starka tillväxt (8,2 % för affärsområdet i Q1 2019)
- Det intensiva arbetet för att snabbt leverera ventilatorer och ECMOprodukter till sjukhus bidrog till att omsättningen ökade i slutet av kvartalet, trots att övriga produktområden inte nådde upp till fjolårets starka tillväxt
- · Inga störningar har påverkat produktion och logistik negativt under kvartalet
- · Försäljningen av kapitalvaror ökade kraftigt
- · Justerad bruttomarginal ökade med 2,9 %-enheter i relation till motsvarande kvartal 2019, som en följd av valutaeffekter, högre försäljning samt ökad produktivitet
- · Justerade rörelsekostnader minskade med 0,7 % organiskt och ökade med 2,5 % icke organiskt
- · Ökad försäljning, operationell hävstång och positiva valutaeffekter bidrog till att justerad EBITA-marginal ökade med 6,2 %-enheter jämfört med föregående år
$1)$
· Valutaeffekter bidrog med +137 Mkr till omsättningen, +129 Mkr på justerat bruttoresultat och +103 Mkr på justerad EBITA
Life Science
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation för att förebygga kontamination i farmaceutisk produktion och produktion av medicinsk utrustning, med målet att stärka integriteten i resultaten inom biomedicinsk forskning. Marknadens storlek uppgår, oaktat effekter från COVID-19-pandemin, till 23 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 3-5 procent per år på lång sikt.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingång regioner, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 268 | 237 | $-4.7$ | 988 |
| APAC | 96 | 77 | -8.6 | 408 |
| EMEA | 289 | 331 | $-20.1$ | 1244 |
| Totalt | 653 | 645 | $-13.1$ | 2640 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 299 | 192 | 31,4 | 887 |
| APAC | 70 | 69 | $-31.9$ | 367 |
| EMEA | 236 | 247 | $-13.4$ | 1233 |
| Totalt | 605 | 508 | 1.0 | 2487 |
المستمر الملوية والمتلقين والمستور والمستقر والمستقر
| Nettoomsattning fordelat pa kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 410 | 302 | 8.0 | 1635 |
| Förbrukningsvaror | 195 | 206 | $-9.2$ | 852 |
| Totalt | 605 | 508 | 1.0 | 2487 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 605 | 508 | 2487 |
| Bruttoresultat, justerat | 253 | 203 | 962 |
| Marginal, % | 41.9 | 40.0 | 38,7 |
| EBITDA justerad | 80 | 70 | 432 |
| Marginal, % | 13.3 | 13.8 | 17.4 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||
| och materiella anläggningstillgångar | $-32$ | $-24$ | $-109$ |
| EBITA justerad | 48 | 46 | 323 |
| Marginal, % | 8,0 | 9,1 | 13,0 |
Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Händelser inom affärsområdet
$1)$
- Under kvartalet lanserade Applikon Biotechnology, som nyligen förvärvades och nu ingår i Getinge, sin andra bioreaktor i AppliFlex ST-serien. Nya AppliFlex ST 3,0 skiljer sig från andra bioreaktorer för engångsbruk genom att vara anpassningsbar till kundernas specifika behov, tack vare 3D-utskrift. Den första AppliFlex-bioreaktorn, AppliFlex ST 0,5 lanserades under 2019.
-
I februari introducerades Getinge Cage Handling System som ett utökat erbjudande till det biomedicinska forskningssegmentet. Det är en robotsystemlösning som underlättar automatiserad hantering av laboratorieburar i rengöringsprocessen. Därigenom skapas möjligheter för utökad rengöringskapacitet, förbättrad ergonomi samt minskad risk för att användare exponeras för potentiellt skadligt luftburet damm och allergener.
-
· Den organiskt minskade orderingången är främst hänförlig till fördröjningar av nya projekt som en följd av COVID-19-pandemin
- · Detta vägdes till delar upp av god tillväxt inom diskdesinfektorer och förbrukningsvaror
- · God organisk tillväxt inom produktområdena Sterile transfers och Sterilizers samt förbrukningsvaror, även under kvartalets sista månad
- Minskade leveranser inom diskdesinfektorer och lägre faktureringsnivå inom service, som en följd av försiktighetsåtgärder kopplat till COVID-19
- · Den justerade bruttomarginalen stärktes med 1,9 %-enheter, som en följd av ökad försäljning, ökad produktivitet och positiva valutaeffekter
- · Justerade rörelsekostnader ökade med 1 Mkr organiskt och med 40 Mkr icke organiskt jämfört med samma period 2019. Den icke organiska ökningen är hänförlig till negativa valutaeffekter och förvärv
- · Justerad EBITA ökade med 2 Mkr jämfört med föregående år. Marginalen minskade med 1,1 %-enhet till 8,0%, som en följd av de högre rörelsekostnaderna. Organiskt ökade marginalen med 0.7 %-enheter, som en fölid av ökad underliggande produktivitet
- · Valutaeffekter bidrog med +19 Mkr till omsättningen, +18 Mkr på justerat bruttoresultat och +13 Mkr på justerad EBITA
Surgical Workflows
Surgical Workflows är en heltäckande leverantör av produkter och lösningar som optimerar kvalitet, säkerhet och kapacitet i sterilcentraler och operationssalar. Marknadens storlek uppgår, oaktat effekter från COVID-19-pandemin, till 62 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2-4 procent per år på lång sikt.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingång regioner, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 448 | 546 | $-20.7$ | 2 3 3 1 |
| APAC | 496 | 518 | $-7,3$ | 2491 |
| EMEA | 921 | 1046 | $-13.8$ | 4592 |
| Totalt | 1866 | 2110 | $-14.0$ | 9414 |
| Nettoomsättning | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec |
| . . . . regioner, Mkr Americas |
2020 466 |
2019 520 |
Org $\Delta$ , % $-13.8$ |
2019 2460 |
|---|---|---|---|---|
| APAC | 389 | 378 | $-0.4$ | 2466 |
| EMEA | 857 | 821 | 2.2 | 4509 |
| Totalt | 1712 | 1719 | $-3.2$ | 9435 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Org $\Delta$ , % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 870 | 935 | $-9.5$ | 5939 |
| Förbrukningsvaror | 842 | 784 | 4.3 | 3496 |
| Totalt | 1712 | 1719 | $-3.2$ | 9435 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1712 | 1719 | 9435 |
| Bruttoresultat, justerat | 678 | 676 | 3779 |
| Marginal, % | 39,6 | 39,3 | 40,1 |
| EBITDA justerad | $-51$ | $-43$ | 863 |
| Marginal, % | $-3.0$ | $-2.5$ | 9.1 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||
| och materiella anläggningstillgångar | $-151$ | $-152$ | $-641$ |
| EBITA justerad | $-203$ | $-195$ | 222 |
| Marginal, % | $-11,8$ | $-11,3$ | 2,4 |
$1)$ Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Händelser inom affärsområdet
- Under kvartalet lanserade Getinge Maquet Meera CL-ett nytt operationsbord som är idealiskt för allmänkirurgi och allsidig användning. Maquet Meera CL är byggt utav samma komponenter som resten av operationsborden i Maquet Meera-familjen och tillverkas i tyska staden Rastatt där Getinge har konstruerat operationsbord i decennier. Designen har alla nödvändiga funktioner som behövs och är idealisk för sjukhus som vill ha ett prismässigt konkurrenskraftigt alternativ.
-
I februari introducerade Getinge Torin globalt en komplett programvara som underlättar för operationsavdelningar både när det kommer till att förbättra planering av operationer, effektivt verkställa scheman och kontinuerligt förbättra utnyttjandet av resurser inom och mellan olika samarbetande avdelningar på sjukhuset. Torin implementeras för närvarande i två pilotenheter i Frankrike och Japan.
-
· Orderingången minskade i relation till den goda tillväxten i Q1 2019 (+6,4%) och i tilltagande takt mot slutet av kvartalet, vilket beror på lägre aktivitet inom de delar inom sjukvården som inte är direkt kopplade till behandling av patienter diagnosticerade med COVID-19. Detta var särskilt tydligt inom Surgical Workplaces
- · Mot slutet av kvartalet ökade dock orderingången i APAC jämfört med föregående år
- · Nettoomsättningen följde samma mönster som orderingången, med minskad aktivitet mot slutet av kvartalet, som en följd av COVID-19pandemin. Denna utveckling är tydligast inom Surgical Workplaces och i Americas
- · Den justerade bruttomarginalen stärktes med 0,3 %-enheter trots minskad försäljning. Detta tack vare valutaeffekter och fortsatta produktivitetsförbättringar. Organiskt stärktes marginalen med 0,7 %-enheter jämfört med samma period föregående år
- · De justerade rörelsekostnaderna ökade med 1,6 % som en följd av negativa valutaeffekter. Organiskt minskade rörelsekostnaderna med 0,9% jämfört med samma period föregående år
- · Den minskade försäljningen bidrog till att justerad EBITA minskade med 8 Mkr eller 0,5 %-enheter jämfört med Q1 2019. Organiskt minskade marginalen med 0,3 %-enheter
- · Valutaeffekter bidrog med +49 Mkr till omsättningen, +44 Mkr på justerat bruttoresultatet och +24 Mkr på justerad EBITA
Övrig information
Finansiell påverkan av COVID-19
Utbrottet av COVID-19 klassificerades som en pandemi av WHO den 11 mars 2020. I den uppkomna situationen prioriterar Getinge medarbetarnas hälsa och säkerhet samt vidtar åtgärder för att begränsa spridningen av viruset enligt instruktioner från berörda myndigheter. Därutöver har Getinge vidtagit åtgärder och förberedelser för att skydda produktionen av kritiska och livsuppehållande produkter.
Getinge har arbetat intensivt tillsammans med sjukhus över hela värden för att hjälpa så många patienter som möjligt sedan utbrottet av COVID-19. Detta bidrog till att orderingången för affärsområdet Acute Care Therapies steg organiskt med 96,4% till följd av att efterfrågan på ventilatorer och hjärt-och lungprodukter ökade kraftigt. För affärsområdets övriga produktområden minskade efterfrågan något på grund av att icke akuta operationer skjuts på framtiden. Inom andra delar av verksamheten sjönk efterfrågan i en allt snabbare takt i slutet av kvartalet på grund av den ekonomiska avmattning som pandemin resulterat i. För affärsområdet Surgical Workflows minskade orderingången organiskt med 14,0% i kvartalet och för affärsområdet Life Science sjönk orderingången organiskt med 13,1%.
Koncernens omsättning och resultat påverkades inte av virusutbrottet i någon betydande omfattning och endast en mindre del av ökningen av orderingången inom Acute Care Therapies kunde omvandlas till nettoomsättning i kvartalet. Arbetet med installation och service av produkter har kunnat fortgå och har inte påverkats negativt av restriktioner på viktiga marknader. Inom produktionsverksamheten har det på vissa håll förekommit störningar i form av hög personalfrånvaro och problem med leveranser av komponenter, vilket kunnat lösas utan att väsentliga negativa konsekvenser uppstått. Mot slutet av kvartalet kunde en viss nedgång i omsättningen skönjas för Surgical Workflows och Life Science.
Längre fram kan situationen kring pandemin komma att resultera i negativa finansiella effekter till följd av lägre efterfrågan och produktionsstörningar. Det kan heller inte uteslutas att installation och service av produkter på sjukhus och vårdinrättningar kan komma att begränsas av restriktioner för att minska smittspridningen. Koncernens kassaflöde kan komma att försämras som ett resultat av investeringar i ökad produktionskapacitet, hög försäljningstillväxt, lageruppbyggnad samt sämre betalningsdisciplin hos koncernens kunder. Getinge följer utvecklingen kring pandemin noga och utvärderar löpande de operationella och finansiella effekterna. Vissa mindre åtgärder för att anpassa kostnaderna har genomförts i kvartalet och planer har utarbetats för att kunna anpassa kostnaderna ytterligare om behov uppstår.
Då osäkerheten kring den framtida utvecklingen för närvarande är betydande drar Getinge tillbaka utsikterna för den organiska omsättningstillväxten för helåret 2020. I helårsrapporten för 2019 angavs att den organiska omsättningstillväxten för 2020 förväntades uppgå till 2-4 %.
Uppdatering avseende förlikningsavtalet med FDA
| Mkr | 31 Mars 2020 |
31 Mars 2019 |
31 December 2019 |
|---|---|---|---|
| Reserv vid periodens ingång | 234 | 382 | 382 |
| lanspråktagna medel | $-30$ | $-28$ | $-154$ |
| Avsättningar | $\overline{\phantom{a}}$ | $\sim$ | |
| Omräkningsdifferenser | 15 | 6 | |
| Reserv vid periodens utgång | 219 | 359 | 234 |
Förlikningsavtalet med FDA ingicks i februari 2015 och omfattar ursprungligen totalt fyra produktionsenheter i USA och Tyskland.
Planer är framtagna för att genomföra identifierade korrigeringar på respektive enhet. I de två produktionsenheterna i USA är identifierade korrigeringar genomförda. I Hechingen förväntas detta arbete att pågå in i 2021.
Hösten 2018 och i början av 2019 mottog Getinges produktionsenheter i Fairfield och Mahwah $\lambda$ varningsbrev från FDA. Upprinnelsen till varningsbreven är rutininspektioner som FDA genomförde på produktionsenheterna under 2018. FDA:s observationer och synpunkter rör förfaranden och processer kopplat mot krav på leverantörskontroller, processer för godkännande av designförändringar samt incidentrapportering. Samma observationer identifierades av Getinge vid interna inspektioner under det fjärde kvartalet 2017. Den lokala organisationen har sedan dess arbetat med att korrigera bristerna i kvalitetsledningssystemet. Getinge har överlämnat en åtgärdsplan, inklusive aktiviteter och relaterad tidsplan, till FDA, och förbättringsarbetet fortlöper i enlighet med plan.
Händelser efter rapportperiodens utgång
Ökar produktionskapaciteten till 26 000 ventilatorer 2020
Den 6 april 2020 offentliggjorde Getinge att bolaget ökar sin produktionskapacitet inom avancerade ventilatorer för intensivvårdsavdelningar, som ett svar på den kraftigt ökade efterfrågan som följer av spridningen av COVID-19. Kapaciteten kommer att ökas stegvis och totalt väntas 26000 ventilatorer tillverkas under 2020, vilket kan jämföras med de cirka 10 000 ventilatorer som tillverkades 2019.
Tillfällig permittering av personal i områden med signifikant ordernedgång
Efter kvartalets utgång har Getinge beslutat att tillfälligt permittera personal inom de produktområden där vi ser en signifikant ordernedgång. Permitteringarna hanteras lokalt utifrån rådande regelverk.
Riskhantering1)
Vårdens ersättningssystem
Den enskilt största marknadsrisken för Getinge är politisk. Förändringar i vårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. Denna risk begränsas av att Getinge är verksamt på ett stort antal geografiska marknader.
Kunder
Verksamheten som bedrivs av Getinges kunder finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel. Betalningsförmågan är i de allra flesta fall mycket god, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Vid affärer utanför OECD-området betalningssäkras samtliga transaktioner om inte kundens betalningsförmåga är väldokumenterad.
Myndigheter och kontrollorgan
Delar av Getinges produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar betydande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Det kan inte uteslutas att Getinges verksamhet, finansiella ställning och resultat i framtiden kan komma att påverkas negativt av svårigheter att leva upp till myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa. För att i största mån begränsa dessa risker bedriver Getinge ett omfattande arbete kring kvalitet och regulatoriska frågor. Den koncerngemensamma funktionen för kvalitet och regulatorisk efterlevnad har, utöver en representant i koncernledningen, en representant i ledningsgruppen för respektive affärsområde och funktionen är representerad på samtliga FoU- och produktionsenheter. Majoriteten koncernens produktionsanläggningar är certifierade enligt den medicintekniska av kvalitetsstandarden ISO 13485 och/eller den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001. Getinge är, och kan komma att bli, inblandat i myndighet sutredningar, rättst vister och liknande förfaranden även inom ramen för övrig affärsverksamhet avseende frågor som rör bland annat miljö, skatt och konkurrens. Mot bakgrund av att Getinge verkar i en global miljö är bolaget därtill exponerat mot lokala affärsrisker såsom exempelvis korruption och handelsrestriktioner. För att minimera risken att bli föremål för sådana utredningar, tvister och förfaranden arbetar Getinge aktivt med att utveckla, implementera samt upprätthålla policys och system för att säkerställa efterlevnad av tillämpliga regelverk. Det övergripande ansvaret för att identifiera och adressera potentiella riskområden ligger inom
1) För information om risker relaterade till COVID-19 och den pågående pandemin se avsnittet "Finansiell påverkan av COVID-19" på sidan 8.
koncernledningen och den operativa affärsverksamheten. Funktionerna för Compliance och Internrevision bistår med stöd och löpande övervakning samt utredningar och internrevision.
Forskning och utveckling
Getinges framtida tillväxt är även beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Arbete med forskning och utveckling är kostsamt och det är omöjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma. För att maximera avkastningen på investeringar inom forskning och utveckling följer koncernen en strukturerad urvals- och planeringsprocess som omfattar analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Även det egentliga utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontrollpunkter.
Produktansvar och skadeståndskrav
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom sjuk- och hälsovård, att bli föremål för produktansvar och andra anspråk. Sådana anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge kan inte lämna några garantier för att dess verksamhet inte kommer att utsättas för ersättningskrav. Getinge innehar sedvanliga ansvars- och produktansvarsförsäkringar, men det finns en risk att produktansvarskrav och andra anspråk inte kan täckas fullt ut av Getinges försäkringsskydd.
Skydd av immateriella rättigheter
Getinge är ledande inom sina verksamhetsområden och satsar betydande belopp på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och följer konkurrenternas verksamhet noga. Vid utveckling av nya produkter finns risk för att andra företag hävdar patentintrång, vilket kan resultera i tvister. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer.
Finansiell riskhantering
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valutarisker, ränterisker samt kredit- och motpartsrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy och ett Treasury-direktiv beslutat av koncernledningen utifrån finanspolicyn. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker, samt utveckla metoder och principer för att hantera sådana risker, ligger inom koncernledningen och finansfunktionen. För mer detaljerad information rörande dessa risker hänvisas till koncernens årsredovisning. Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas nettotillgångar exponeras för valutarisker. Valutaexponering som uppstår från nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter hanteras huvudsakligen genom upplåning i de berörda utländska valutorna.
Säsongsvariationer
Getinges omsättning och resultat påverkas av säsongsmässiga variationer. Högst nettoomsättning förekommer normalt sett i det fjärde kvartalet följt av det andra, tredje och första kvartalet. Normalt sett förändras även andelen av omsättningen som kommer från kapitalvaror och förbrukningsvaror under året, med en ökad andel försäljning av kapitalvaror mot slutet av året.
Transaktioner med närstående
Getinge har haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo (som delades ut till aktieägarna i december 2017) rörande försäljning och inköp av varor och tjänster. Därutöver har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum under perioden, utöver transaktioner med dotterbolag.
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på företagsledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår av den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och regulatoriska krav samt andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Getinges finansiella mål
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 2-4 % $\ddot{\phantom{a}}$
- Genomsnittlig årlig tillväxt i vinst per aktie: >10 %
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30-50 % av nettoresultatet till aktieägarna.
Årsstämma 2020
I enlighet med tidigare kommunikation har Getinge AB:s årsstämma flyttats från den 22 april 2020 till den 26 juni 2020, på grund av spridningen av COVID-19. Tid och plats kommer att anges i kallelsen som skickas ut senast fyra veckor före stämman. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget till Getinges styrelseordförande рå email: [email protected] eller på adress: Getinge AB, Att: Bolagsstämmoärenden, Box 8861, 402 72 GÖTEBORG. Förslag måste, för att med säkerhet kunna tas in i kallelse och dagordning, ha inkommit till bolaget senast den 8 maj 2020.
Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Göteborg den 22 april 2020
Johan Malmquist Ordförande
Carl Bennet Vice ordförande
Johan Bygge Stämmovald styrelseledamot
Sofia Hasselberg
Stämmovald styrelseledamot
Barbro Fridén Stämmovald styrelseledamot
Dan Frohm Stämmovald styrelseledamot
Peter Jörmalm Styrelseledamot Representant för Unionen
Rickard Karlsson Styrelseledamot Representant för IF Metall
Mattias Perjos VD och koncernchef
Malin Persson Stämmovald styrelseledamot
Johan Stern Stämmovald styrelseledamot
Cecilia Daun Wennborg Stämmovald styrelseledamot
Rapporten har inte varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Koncernens finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
| Mkr Not |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning 2 |
6033 | 5548 | 26 559 |
| Kostnad för sålda varor | $-3057$ | $-2951$ | $-14104$ |
| 2,3 Bruttoresultat |
2976 | 2597 | 12455 |
| Försäljningskostnader | $-1420$ | $-1327$ | $-5411$ |
| Administrationskostnader | $-901$ | $-831$ | $-3443$ |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | $-199$ | $-204$ | $-762$ |
| Förvärvskostnader | $-2$ | $-1$ | $-45$ |
| Omstruktureringskostnader | $\Omega$ | $-108$ | $-279$ |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 52 | 12 | $-143$ |
| Rörelseresultat (EBIT) 2,3 |
505 | 138 | 2372 |
| $\overline{2}$ Finansnetto |
$-78$ | $-114$ | $-463$ |
| $\overline{2}$ Resultat efter finansiella poster |
427 | 24 | 1909 |
| Skatt | $-150$ | $-7$ | $-653$ |
| Periodens resultat | 277 | 17 | 1256 |
| Hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | 271 | 6 | 1222 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 6 | 11 | 34 |
| Periodens resultat | 277 | 17 | 1256 |
| Resultat per aktie, kronor 1) | 1,00 | 0,02 | 4,48 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat per aktie (tusental) |
272 370 | 272 370 | 272 370 |
Före och efter utspädning $1)$
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 277 | 17 | 1256 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda | |||
| pensionsplaner | 186 | $-185$ | -526 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | $-57$ | 54 | 142 |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | |||
| Omräkningsdifferenser och säkringar av nettoinvesteringar | 1402 | 650 | 600 |
| Kassaflödessäkringar | $-54$ | 41 | 168 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | 42 | $-13$ | $-24$ |
| Periodens övriga totalresultat netto efter skatt | 1518 | 547 | 360 |
| Totalresultat för perioden | 1795 | 564 | 1616 |
| Totalresultat hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | 1765 | 543 | 1567 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 30 | 21 | 49 |
| Totalresultat för perioden | 1795 | 564 | 1616 |
Balansräkning för koncernen
| 31 Mars | 31 Mars | 31 December | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2020 | 2019 | 2019 |
| Tillgångar | ||||
| Immateriella tillgångar | 26 608 | 24 601 | 24 28 3 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 3 4 1 | 3193 | 3146 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 990 | 1044 | 941 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1861 | 2066 | 1849 | |
| Varulager | 5460 | 5 1 0 3 | 4691 | |
| Kundfordringar | 5 4 8 1 | 5 2 7 6 | 6344 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2556 | 2534 | 2 2 0 5 | |
| Likvida medel | 6 | 1989 | 993 | 1254 |
| Summa tillgångar | 48286 | 44810 | 44713 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 22768 | 20 219 | 20973 | |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 6 | 3548 | 3 2 5 5 | 3555 |
| Leasingskulder | 6 | 959 | 1006 | 908 |
| Andra räntebärande skulder | 6 | 10 15 3 | 10 685 | 9 1 1 2 |
| Övriga avsättningar | 3813 | 3866 | 3588 | |
| Leverantörsskulder | 1984 | 1757 | 1995 | |
| Övriga icke räntebärande skulder | 5062 | 4022 | 4582 | |
| Summa eget kapital och skulder | 48286 | 44810 | 44713 |
Förändring eget kapital för koncernen
| Mkr | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver 1) | Balanserad vinst |
Totalt | Innehav utan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 Januari 2019 | 136 | 6789 | 1235 | 11041 | 19 201 | 454 | 19655 |
| Summa totalresultat för perioden | $\overline{\phantom{a}}$ | $\overline{\phantom{a}}$ | 730 | 837 | 1567 | 49 | 1616 |
| Utdelning | $\overline{\phantom{a}}$ | $\overline{\phantom{a}}$ | $-272$ | $-272$ | $-26$ | $-298$ | |
| Utgående balans per 31 December 2019 | 136 | 6789 | 1965 | 11606 | 20496 | 477 | 20973 |
| Ingående balans per 1 Januari 2020 | 136 | 6789 | 1965 | 11 60 6 | 20496 | 477 | 20973 |
| Summa totalresultat för perioden | $\sim$ | $\sim$ | 1365 | 400 | 1765 | 30 | 1795 |
| Utgående balans per 31 Mars 2020 | 136 | 6789 | 3330 | 12006 | 22 2 61 | 507 | 22768 |
Reserver avser kassaflödessäkringar, säkringar av nettoinvesteringar samt omräkningsdifferenser $\left\langle \right\rangle$
GETINGE *
Kassaflödesanalys för koncernen
| Mkr Not |
Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 505 | 138 | 2372 |
| Återläggning av- och nedskrivningar | 3 546 |
536 | 2 2 2 3 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 3 | 3 | 54 |
| Återläggning omstruktureringskostnader 1) | $\overline{0}$ | 92 | 249 |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | $-75$ | $-67$ | $-369$ |
| Finansiella poster | $-92$ | $-113$ | $-474$ |
| Betald skatt | $-184$ | $-233$ | $-357$ |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 704 | 356 | 3698 |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Varulager | $-418$ | $-453$ | $-107$ |
| Rörelsefordringar | 996 | 874 | $-109$ |
| Rörelseskulder | $-36$ | $-390$ | 350 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1245 | 387 | 3832 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av verksamhet | 8 $-823$ |
$\overline{a}$ | $-6$ |
| Investeringar i immateriella tillgångar och materiella | $-262$ | $-253$ | $-1220$ |
| anläggningstillgångar | |||
| Avyttringar av anläggningstillgångar Kassaflöde från investeringsverksamheten |
6 $-1080$ |
5 $-248$ |
109 $-1117$ |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Förändring av räntebärande skulder | 576 | $-457$ | $-2477$ |
| Förändring av långfristiga fordringar | $-3$ | 5 | 3 |
| Utbetald utdelning | $-298$ | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 573 | $-452$ | $-2772$ |
| Periodens kassaflöde | 738 | $-313$ | $-57$ |
| Likvida medel vid periodens början | 1254 | 1273 | 1273 |
| Omräkningsdifferenser | $-3$ | 33 | 38 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1989 | 993 | 1254 |
Exklusive nedskrivning av anläggningstillgångar $1)$
Not 1 Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som återfinns i 2019 års årsredovisning och ska läsas tillsammans med dessa.
Av praktiska skäl avrundas inte siffror i delårsrapporten varför det kan förekomma att noter och tabeller inte summerar. Om inget annat anges avser presenterade belopp miljoner kronor och belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. I delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet.
Not 2 Segmentsöversikt
| Nettoomsättning, Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3716 | 3 3 2 1 | 14637 |
| Life Science | 605 | 508 | 2487 |
| Surgical Workflows | 1712 | 1719 | 9435 |
| Totalt | 6033 | 5548 | 26559 |
| Bruttoresultat, Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
| Acute Care Therapies | 2144 | 1807 | 8085 |
| Life Science | 234 | 190 | 900 |
| Surgical Workflows | 599 | 600 | 3470 |
| Totalt | 2976 | 2597 | 12455 |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
| Acute Care Therapies | 770 | 419 | 2402 |
| Life Science | 42 | 39 | 309 |
| Surgical Workflows | $-221$ | $-240$ | 49 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) 1) |
$-86$ | $-80$ | $-388$ |
| Rörelseresultat (EBIT) | 505 | 138 | 2372 |
| Finansnetto | $-78$ | $-114$ | $-463$ |
| Resultat efter finansiella poster | 427 | 24 | 1909 |
Koncerngemensamma funktioner och övrigt avser centrala funktioner såsom finans, kommunikation, HR samt övrigt, såsom elimineringar $1)$
Not 3 Av- och nedskrivningar
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | $-131$ | $-122$ | $-497$ |
| Immateriella tillgångar | $-201$ | $-207$ | -846 |
| Nyttjanderättstillgångar | $-93$ | $-90$ | $-377$ |
| Materiella anläggningstillgångar | $-121$ | $-117$ | $-503$ |
| Totalt | $-546$ | $-536$ | $-2223$ |
| varav nedskrivningar | $-16$ | -70 |
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor | $-236$ | $-228$ | -946 |
| Försäljningskostnader | $-194$ | $-180$ | $-745$ |
| Administrationskostnader | $-105$ | $-101$ | $-428$ |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | $-11$ | $-1^{\circ}$ | $-74$ |
| Omstruktureringskostnader | $-16$ | $-30$ | |
| Totalt | $-546$ | $-536$ | $-2223$ |
| varav nedskrivningar | $-16$ | -70 |
Not 4 Resultat per kvartal
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Okt-Dec 2019 |
Jul-Sep 2019 |
Apr-Jun 2019 |
Jan-Mar 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jul-Sep 2018 |
Apr-Jun 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6033 | 8498 | 6236 | 6 2 7 7 | 5548 | 7890 | 5683 | 5731 |
| Kostnad för sålda varor | $-3057$ | $-4442$ | $-3303$ | $-3408$ | $-2951$ | $-4315$ | $-3263$ | $-3077$ |
| Bruttoresultat | 2976 | 4056 | 2933 | 2869 | 2597 | 3575 | 2420 | 2654 |
| Rörelsekostnader | $-2470$ | $-2579$ | $-2500$ | $-2545$ | $-2459$ | $-2367$ | $-4156$ | $-2249$ |
| Rörelseresultat (EBIT) | 505 | 1477 | 433 | 324 | 138 | 1208 | $-1736$ | 405 |
| Finansnetto | $-78$ | $-112$ | $-118$ | $-119$ | $-114$ | $-104$ | $-41$ | $-74$ |
| Resultat efter finansiella poster | 427 | 1365 | 315 | 205 | 24 | 1104 | $-1777$ | 331 |
| Skatt | $-150$ | $-455$ | $-97$ | $-94$ | $-7$ | $-389$ | 333 | $-240$ |
| Periodens resultat | 277 | 910 | 218 | 111 | 17 | 715 | $-1444$ | 91 |
Not 5 Justeringsposter
| EBITA justerad, Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 900 | 598 | 3 1 1 0 |
| Life Science | 48 | 46 | 323 |
| Surgical Workflows | $-203$ | $-195$ | 222 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | $-85$ | $-80$ | $-345$ |
| Totalt | 661 | 369 | 3310 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| Justeringar av EBITA, Mkr | 2020 | 2019 | 2019 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster som påverkar EBITA | |||
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Acute Care Therapies | $-1$ | $-62$ | $-132$ |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Life Science | $-6$ | $-9$ | |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Surgical Workflows | 0 | $-41$ | $-140$ |
| Nedskrivning av FoU, Acute Care Therapies 2) | $\sim$ | $-20$ | |
| Nedskrivning av fordringar, Acute Care Therapies 3) | $-79$ | ||
| Nedskrivning av fordringar, Surgical Workflows 3) | $-18$ | ||
| Övrigt, Acute Care Therapies 1) | $-2$ | ||
| Övrigt, Surgical Workflows 1) | $-3$ | ||
| Övrigt, Acute Care Therapies 2) | $-7$ | ||
| Övrigt, Surgical Workflows 2) | $-11$ | ||
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | $-2$ | $-43$ | |
| Totalt | $-26$ | $-109$ | $-441$ |
| Jämförelsestörande poster per segment | |||
| Acute Care Therapies | $-10$ | $-62$ | $-231$ |
| Life Science | $-6$ | $-9$ | |
| Surgical Workflows | $-14$ | $-41$ | $-158$ |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | $-2$ | $-43$ | |
| Totalt | $-26$ | $-109$ | $-441$ |
$\begin{array}{c} 1) \ 2) \ 3) \end{array}$
Rapporteras inom kostnad för sålda varor
Rapporteras inom rörelsekostnader
Rapporteras inom övriga rörelseintäkter- och rörelsekostnader
| EBITA, Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 891 | 536 | 2879 |
| Life Science | 48 | 40 | 314 |
| Surgical Workflows | $-217$ | $-236$ | 64 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | $-86$ | -80 | $-388$ |
| Totalt | 635 | 260 | 2869 |
| Justeringar av EBIT, Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBITA (enligt ovan) | $-26$ | $-109$ | $-441$ |
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBIT men inte EBITA (enligt ovan) |
$\overline{\phantom{a}}$ | ۰ | |
| Totalt | $-26$ | $-109$ | $-441$ |
| Justering av skatt, Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar 1) | 131 | 122 | 497 |
| Jämförelsestörande poster | 26 | 109 | 441 |
| Justeringsposter, totalt | 157 | 231 | 938 |
| Skatteeffekt på justeringsposter 2) | $-43$ | $-62$ | $-247$ |
| Justering för jämförelsestörande skatteposter | $\overline{\phantom{a}}$ | $\sim$ | |
| Totalt | $-43$ | $-62$ | $-247$ |
Exklusive nedskrivningar som klassificeras som jämförelsestörande
Skatteeffekt på skattemässigt avdragsgilla justeringsposter $\begin{pmatrix} 1 \ 2 \end{pmatrix}$
Not 6 Koncernens räntebärande nettoskuld
| Mkr | 31 Mars 2020 |
31 Mars 2019 |
31 December 2019 |
|---|---|---|---|
| Andra räntebärande skulder | 10 15 3 | 10 685 | 9 1 1 2 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 3548 | 3 2 5 5 | 3555 |
| Leasingskulder | 959 | 1006 | 908 |
| Räntebärande skulder | 14660 | 14946 | 13575 |
| Avgår likvida medel | $-1989$ | $-993$ | $-1254$ |
| Räntebärandenettoskuld | 12670 | 13953 | 12321 |
Not 7 Koncernens nyckeltal
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Finansiella och operativa nyckeltal | 2020 | 2019 | 2019 |
| Nyckeltal baserade på Getinges finansiella mål | |||
| Organisk försäljningstillväxt, % | 3,8 | 6.0 | 3,9 |
| Resultat per aktie 1 ), kronor | 1,00 | 0.02 | 4.48 |
| Övriga operativa och finansiella nyckeltal | |||
| Organisk ordertillväxt, % | 47,2 | 7.6 | 4,1 |
| Bruttomarginal, % | 49,3 | 46,8 | 46,9 |
| Försäljningskostnader i % av nettoomsättningen | 23,5 | 23,9 | 20,4 |
| Administrationskostnader i % av nettoomsättningen | 14,9 | 15,0 | 13,0 |
| Utgifter för forskning och utveckling i % av nettoomsättningen | 5,1 | 5.8 | 4.7 |
| Rörelsemarginal, % | 8,4 | 2,5 | 8,9 |
| EBITDA, Mkr | 1051 | 674 | 4595 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272370 | 272370 | 272 370 |
| Antal aktier vid periodens utgång, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 14.5 | 10,4 | 12,3 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,56 | 0.69 | 0,59 |
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad, ggr | 2.4 | 3.4 | 2.5 |
| Arbetande kapital, Mkr | 34 373 | 33 182 | 33735 |
| Avkastning på arbetande kapital, % | 9,0 | 6.9 | 8,3 |
| Avkastning på eget kapital, % | 7,2 | $-3,1$ | 6,2 |
| Soliditet, % | 47,2 | 45,1 | 46.9 |
| Eget kapital per aktie, kronor | 83,59 | 74,23 | 77.00 |
| Antal anställda | 10746 | 10 371 | 10538 |
Före och efter utspädning $1)$
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används av företagets ledning och investerare för att utvärdera koncernens resultat och ställning, vilka inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella rapporterna. Dessa finansiella mått är avsedda att underlätta analys av koncernens utveckling. De alternativa nyckeltalen bör således betraktas som komplement till den finansiella rapportering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella mått som redovisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som används av andra bolag.
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat justerat, Mkr | 2020 | 2019 | 2019 |
| Bruttoresultat | 2976 | 2597 | 12455 |
| Återläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar |
236 | 228 | 946 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 5 | ||
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga | |||
| jämförelsestörande poster | |||
| Bruttoresultat justerat | 3 2 1 8 | 2825 | 13401 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| EBITDA justerad, Mkr | 2020 | 2019 | 2019 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 505 | 138 | 2372 |
| Aterläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella | |||
| anläggningstillgångar | 415 | 414 | 1726 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 131 | 122 | 497 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 23 | $\sim$ | 117 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | $\overline{2}$ | 109 | 324 |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga jämförelsestörande | |||
| poster och omstruktureringskostnader | $-16$ | -50 | |
| EBITDA justerad | 1076 | 767 | 4986 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| EBITA justerad, Mkr | 2020 | 2019 | 2019 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 505 | 138 | 2372 |
| Aterläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 131 | 122 | 497 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 23 | 117 | |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | $\overline{2}$ | 109 | 324 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och |
|||
| omstruktureringskostnader | |||
| EBITA justerad | 661 | 369 | 3310 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| EBIT justerad, Mkr | 2020 | 2019 | 2019 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 505 | 138 | 2372 |
| Aterläggning av: | |||
| Övriga jämförelsestörande poster | 23 | 117 | |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 2 | 109 | 324 |
| EBIT justerad | 530 | 247 | 2813 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| Periodens resultat, justerat, Mkr | 2020 | 2019 | 2019 |
| Periodens resultat | 277 | 17 | 1256 |
| Återläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 131 | 122 | 497 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 23 | 117 | |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | $\overline{2}$ | 109 | 324 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och |
|||
| omstruktureringskostnader | |||
| Jämförelsestörande skatteposter | |||
| Skatt på återlagda poster | -43 | $-62$ | $-247$ |
| Periodens resultat, justerat | 391 | 186 | 1947 |
Not 8 Förvärv
| Förvärvade nettotillgångar, Mkr | 3 Jan 2020 |
|---|---|
| Immateriella tillgångar | 370 |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 |
| Varulager | 78 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 134 |
| Likvida medel | 16 |
| Övriga avsättningar | $-5$ |
| Andra räntebärande skulder | $-11$ |
| Leverantörsskulder | $-34$ |
| Övriga icke räntebärande skulder | $-177$ |
| Identifierbara nettotillgångar | 382 |
| Goodwill | 457 |
| Total köpeskilling | 839 |
| Avgår: | |
| Ej utbetalda köpeskillingar | |
| Likvida medel i förvärvad verksamhet | $-16$ |
| Påverkan på koncernens likvida medel | 823 |
Den 3 januari 2020 slutfördes förvärvet av 100 procent av Applikon Biotechnology BV. Den övertagna verksamheten omsätter årligen cirka 400 Mkr och har 180 anställda. Den utbetalda köpeskillingen uppgick till 839 Mkr. Därutöver kan ytterligare maximalt 60 MEUR komma att utbetalas i så kallade tilläggsköpeskillingar under åren 2021-2022 om vissa finansiella mål uppfylls. Förvärvskostnaderna som belastat 2019 års resultat uppgick till 23 Mkr. Den goodwill som uppstod vid förvärvet är inte slutligen fastställd då förvärvsanalysen fortfarande är preliminär men beräknas uppgå till 457 Mkr och är främst hänförlig till strategiska fördelar i form av tillväxtmöjligheter och ett breddat produktutbud. Efter förvärvet har bolaget omsatt 72 Mkr med ett rörelseresultat om-9 Mkr.
Moderbolagets finansiella rapporter
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | Jan-Mar 2020 |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|
| Administrationskostnader | $-101$ | $-116$ | $-234$ |
| Övriga rörelsekostnader | $-43$ | ||
| Rörelseresultat | $-101$ | $-116$ | $-277$ |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 483 | 979 | |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | |||
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | $-432$ | $-343$ | $-783$ |
| Resultat efter finansiella poster 1) | $-533$ | 24 | -80 |
| Bokslutsdispositioner | 493 | ||
| Skatt | 102 | 96 | 15 |
| Periodens resultat 2) | $-431$ | 120 | 428 |
Ränteintäkter och övriga liknande intäkter samt räntekostnader och övriga liknande kostnader innehåller valutakursvinster/förluster hänförliga till omräkning av fordringar och $1)$ skulder i utländsk valuta
$2)$ Periodens totalresultat överensstämmer med periodens resultat
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | 31 Mars 2020 |
31 Mars 2019 |
31 December 2019 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 32 | 44 | 34 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 7 | |
| Andelar i koncernföretag | 28 4 31 | 28062 | 28 4 31 |
| Uppskjuten skattefordran | 214 | 174 | 112 |
| Långfristiga fordringar | 30 | ||
| Fordringar hos koncernföretag | 3 | 1092 | 587 |
| Kortfristiga fordringar | 69 | 149 | 64 |
| Likvida medel | 349 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 29 10 5 | 29560 | 29 235 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 20881 | 21 27 6 | 21 3 12 |
| Långfristiga skulder | 1469 | 4147 | 1456 |
| Långfristiga skulder till koncernföretag | 806 | 743 | 745 |
| Övriga avsättningar | 38 | 15 | 29 |
| Kortfristiga skulder till koncernföretag | 4021 | 156 | 3 1 9 7 |
| Kortfristiga skulder | 1890 | 3 2 2 3 | 2496 |
Definitioner
Finansiella termer
Arbetande kapital. Genomsnittlig balansomslutning med återläggning av likvida medel, övriga avsättningar, leverantörsskulder och andra icke räntebärande skulder
Avkastning på arbetande kapital. Rullande tolv månaders EBIT justerad, i förhållande till arbetande kapital.
Avkastning på eget kapital. Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Bruttomarginal. Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat justerat. Bruttoresultat med återläggning av av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
EBIT. Rörelseresultat.
EBIT justerad. Rörelseresultat med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA justerad. EBITA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal. EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA justerad. EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal. EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde. Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten, exklusive förvärv och avyttring av verksamhet.
Justerat resultat per aktie. Periodens resultat, justerat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Nettoskuldsättningsgrad. Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Organisk förändring. En finansiell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyttringar.
Periodens resultat, justerat. Periodens resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelsestörande poster samt skatteeffekt på återlagda resultatposter.
Resultat före skatt, justerat. Periodens resultat före skatt med återläggning av avoch nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
Resultat per aktie. Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad. Rullande tolv månaders EBITDA justerad i förhållande till rullande tolv månaders räntenetto.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Valutatransaktionseffekt. Växling av innevarande års volymer av utländsk valuta till årets valutakurser, jämfört med föregående års valutakurser.
Medicinska termer
Autoklav. En form av tryckkokare för sterilisering.
ECMO. Extracorporeal membrane oxygenation, på svenska extrakorporeal membranoxygenering, det vill säga syresättning utanför kroppen genom ett membran. Enkelt uttryckt en modifierad hjärt- och lungmaskin som ger ett utbyte av syre och koldioxid, som en konstgjord lunga.
Endoskop. Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
Endovaskulär. Behandling inom kärl, via katetrar.
EU MDR. En ny lagstiftning rörande medicintekniska produkter, som syftar till att garantera en hög hälso- och säkerhetsnivå och stödja innovation.
Kardiopulmonell. Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
Kardiovaskulär. Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
Konstgjorda grafter. Artificiella kärlimplantat.
Lågtemperatursterilisering. Används för instrument för minimalinvasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
Stent. Cylinder för endovaskulär kärlvidgning.
Vaskulär intervention. Ett medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för att använda en öppen kirurgisk metod.
Ventilator. Medicinsk utrustning för att hjälpa patienter med andningen.
Geografiska benämningar
Americas. Nord-, Syd- och Centralamerika. APAC. Asien och Oceanien. EMEA. Europa, Mellanöstern och Afrika.
https://tv.streamfabriken.com/getinge-q1-2020
https://tv.streamfabriken.com/getinge-q1-2020
| 16 Juli 2020 | Q2-rapport 2020 |
|---|---|
| 16 Oktober 2020 | Q3-rapport 2020 |
| 28 Januari 2021 | Q4-rapport 2020 |
Getinge AB (publ) │ Lindholmspiren 7, 417 56 Göteborg, Sverige │Telefon: +46 (0)10 335 0000 │Email: [email protected] │ Organisationsnummer: 556408-5032 │ www.getinge.com