AI assistant
Getinge — Interim / Quarterly Report 2020
Oct 16, 2020
2917_10-q_2020-10-16_40599982-b186-4ebf-8960-f23aa1044b3a.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
GETINGE *
Januari - September 2020
Kommentar från Mattias Perjos, VD & koncernchef
"Extraordinära insatser när de har behövts som mest"
"Vi fortsätter att fördjupa vårt samarbete med sjukhus och läkemedelsbolag världen över för att bekämpa COVID-19 och i kvartalet levererade vi fler avancerade IVA-ventilatorer än vad vi normalt gör under ett helt år. Orderingången för ventilatorer ökade även i det tredje kvartalet, men på en mindre spektakulär nivå och vi kommer att anpassa kapaciteten därefter. Vi ser fortsatt stark försäljning inom produkter för ECMO-terapi till sjukhus samt Sterile Transfer-produkter till läkemedelsindustrin. Våra erbjudanden skapar goda utsikter även för framtiden. Nyligen presenterade multicenterstudie som visar att behandlingstiden med ventilator kan reduceras med nästan 35% med vår unika NAVA-teknik. Detta medför självklara fördelar för patientema, men även för sjukvårdssystemet eftersom behandlingstiden förkortas och den totala kostnaden sjunker.
Getinges försäljning ökade organiskt med 33,4% och orderingången minskade med 5,3% i kvartalet. Delar as fortsatt negativt av COVID-19. Vi ser dock ett behov framåt att hantera den uppstått i samband med COVID-19, även om det är svårt att avgöra exakt när och i vilken omfatt ske. Surgical Workflows är det affärsområde som drabbats hårdast på ordersidan och vår bestående vändning blir tydlig först under den andra delen av 2021, givet de längre ledtiderna i denna affär. Vi fortsätter att jobba långsiktigt och implementera vår strategi och våra nya arbetssätt för att skapa ökat värde för kunderna och höja vår egen produktivitet, vilket i kombination med högre försäljningsvolym, bidrog till att marginalerna och kassaflödet stärktes ytterliggjorde vi även att Getinge ska vara koldioxidneutralt 2025, via en kombination av aktiviteter såsom övergång till förnybara energikällösningar och hållbar produktiklösningar och hållbar produktutveckling. Jag vill åter tacka all sjukhuspersonal, våra partnavdinära insatser, när de har behövts som mest. Jag ser fram emot att fortsätta jobba tillsammans med er!"
Juli – September 2020 i korthet
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 33,4 % och orderingången minskade med 5,3 % organiskt (orderboken är trots detta större än vid samma tidpunkt 2019)
- Justerat bruttoresultat uppgick till 4 378 Mkr (3 171) och marginalen uppgick till 54,9 % (50,8)
- Justerad EBITA uppgick till 2 028 Mkr (677) och marginalen uppgick till 25,4 % (10,9)
- · Justerat resultat per aktie uppgick till 5,37 kr (1,42)
- Fritt kassaflöde uppgick till 1 567 Mkr (587)
- · Anna Romberg utsågs till Executive Vice President Legal, Compliance & Governance och medlem av koncernledningen
Januari – September 2020 i korthet
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 15,9 % och orderingången ökade med 19,1 % organiskt
- Justerat bruttoresultat uppgick till 11 318 Mkr (9 097) och marginalen uppgick till 53,9 % (50,4)
- Justerad EBITA uppgick till 3 907 Mkr (1 637) och marginalen uppgick till 18,6 % (9,1)
- Justerat resultat per aktie uppgick till 9,85 kr (3,18)
- Fritt kassaflöde uppgick till 3 924 Mkr (1 302)
Utsikter för organisk tillväxt i nettoomsättning 2020: På grund av osäkerheten somfortsatt följer av COVID-19-pandemin väljer Getinge att inte lämna någon prognos för förväntad ökning av omsättningen för helåret 2020
Sammanfattning av den finansiella utvecklingen11
| Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 5898 | 6678 | 23 431 | 19 638 | 26832 |
| Organisk förändring, % | -5,3 | 3,5 | 19,1 | 5,3 | 4,1 |
| Nettoomsättning | 7976 | 6 236 | 20 980 | 18061 | 26 559 |
| Organisk förändring, % | 33,4 | 4,8 | 15,9 | 4,8 | 3,9 |
| Bruttoresultat, justerat | 4378 | 3 171 | 11318 | 9 097 | 13401 |
| Marginal, % | 54,9 | 50,8 | 53,9 | 50,4 | 50,5 |
| EBITDA justerad | 2 455 | 1101 | 5 200 | 2870 | 4 986 |
| Marginal, % | 30,8 | 17,7 | 24,8 | 15,9 | 18,8 |
| EBITA justerad | 2028 | 677 | 3907 | 1637 | 3 310 |
| Marginal, % | 25,4 | 10,9 | 18,6 | 9,1 | 12,5 |
| EBIT justerad | 1915 | 554 | 3537 | 1267 | 2813 |
| Marginal, % | 24,0 | 8,9 | 16,9 | 7,0 | 10,6 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1913 | 433 | 3175 | 895 | 2372 |
| Marginal, % | 24,0 | 6,9 | 15,1 | 5,0 | 8,9 |
| Resultat före skatt | 1841 | 315 | 2944 | 544 | 1909 |
| Periodens resultat | 1395 | 218 | 2169 | 346 | 1 256 |
| Periodens resultat, justerat | 1478 | 397 | 2707 | 895 | 1947 |
| Marginal, % | 18,5 | 6,4 | 12,9 | 5,0 | 7,3 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 5,37 | 1,42 | 9,85 | 3,18 | 7,02 |
| Resultat per aktie, kr | 5,07 | 0,76 | 7,88 | 1,16 | 4,48 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1773 | 874 | 4 656 | 2152 | 3 832 |
1) Se sidan 3 för beräkningar av justerade resultatmått
Sifrona i tabeller och diagran i Getinges mandas inte, vilket tidigare giordes för att tabeller och diagram skule summera korekt. Förändringen görs av praktiska skäl och har ingen väsentlig inverkan. Historisk information har inte räknats om.
Koncernens utveckling
Orderingång
Juli – September 2020
Jan-Sep Orderingång Jul-Sep Jul-Sep Jan-Sep Jan-Dec affärsområden, Mkr 2020 2019 Org Δ, % 2020 2019 Org Δ, % 2019 Acute Care Therapies 3 285 3 690 -0.4 15 504 10 782 45.5 14 778 Life Science 701 626 -0,2 2 178 1976 -4,8 2 640 1912 5 749 6 880 -15.6 9 414 Surgical Workflows 2 362 -14.5 Totalt 5 898 6 678 -5,3 23 431 19 638 19,1 26 832
| Orderingang regioner, Mkr |
Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 2 260 | 2 514 | -3,1 " | 8974 | 7 814 | 14.1 | 10 723 |
| APAC | 1 257 | 1 605 | -17.3 | 5 074 | 4346 | 14.6 | 6 037 |
| EMEA | 2 381 | 2 559 | 0.0 | 9 383 | 7 478 | 26.9 | 10 072 |
| Totalt | 5 898 | 6678 | -5,3 | 23 431 | 19 638 | 19,1 | 26832 |
Nettoomsättning
Juli – September 2020
| Nettoomsattning affärsområden, Mkr |
Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Org A, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 5 310 | 3 435 | 63,1 | 13 327 | 10 297 | 30,7 | 14 637 |
| Life Science | 746 | 513 | 33.4 | 2 048 | 1622 | 11,7 | 2 487 |
| Surgical Workflows | 1920 | 2 288 | -11,2 | 5 605 | 6 142 | -7,8 | 9 435 |
| Totalt | 7976 | 6 236 | 33,4 | 20 980 | 18061 | 15,9 | 26 559 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | ||
| 2020 | 2013 | Org A, % | 20220 | 2019 | Org Δ, % | 2019 | |
| Americas | 2940 | 2 491 | 25,0 | 8 156 | 7 491 | 8,4 | 10 635 |
| APAC | 1669 | 1391 | 23,2 | 4 378 | 3 888 | 10,5 | 5 877 |
| 3 367 | 2 354 | 48.5 | 846 | 6 682 | 27,4 | 10 047 | |
| EMEA Totalt |
7976 | 6 236 | 33,4 | 20 980 | 18061 | 15,9 | 26 559 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 20220 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 4543 | 2 655 | 75,6 / | 10 335 | 7343 | 39.2 | 11 781 |
| Förbrukningsvaror | 3 434 | 3 581 | 2,1 | 10 645 | 10 718 | -0,1 | 14 778 |
| Totalt | 7976 | 6 236 | 33,4 | 20 980 | 18 061 | 15,9 | 26 559 |

- Den organiska orderingången minskade efter en kraftig tillväxt tidigare under året inom Critical Care som ingår i Acute Care Therapies
- Orderingången inom flertalet av övriga delar av Acute Care Therapies och Surgical Workflows ökar sekvensiellt men är fortfarande inte i nivå med föregående år, som en följd av att planerad sjukvård skjutits upp
- Den organiska orderingången minskade marginellt inom Life Science, främst relaterat till kapitalvaror
- Den mycket kraftiga tillväxten inom Acute Care Therapies är hänförlig till avancerade IVA-ventilatorer och produkter för ECMO-terapi. Därutöver ökade försäljningen, om än marginellt, inom produkter för planerade kärlingrepp
- . Omsättningen i Life Science påverkades positivt av fortsatt mycket god försäljning inom Sterile Transfer och återhämtning inom sterilisatorer i takt med att installationer kunnat genomföras
- Nettoomsättningen i Surgical Workflows påverkades negativt av lägre orderingång under tidigare kvartal. Fortsatt god aktivitet inom service, reservdelar och förbrukningsvaror bidrog till att dämpa den negativa effekten
- Nettoomsättningen ökade med 1 740 Mkr motsvarande 27,9 %
- Förvärvade verksamheter svarade för en tillväxt om 90 Mkr, vilket motsvarar 1,4 %
- Valutakurser påverkade omsättningen negativt med 433 Mkr motsvarande knappt 6,9 %
- Volym, mix och övrigt påverkade omsättningen positivt med 2 083 Mkr, motsvarande en organisk tillväxt om 33,4 %
Underliggande resultatutveckling
| Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7976 | 6 236 | 20 980 | 18 061 | 26 559 |
| Bruttoresultat, justerat | 4378 | 3 171 | 11318 | 9 097 | 13 401 |
| Marginal, % | 54,9 | 50,8 | 53,9 | 50,4 | 50,5 |
| Rörelsekostnader, justerat | -1923 | -2 070 | -6 118 | -6 227 | -8 415 |
| EBITDA justerad | 2 455 | 1101 | 5200 | 2870 | 4 986 |
| Marginal, % | 30,8 | 17,7 | 24,8 | 15,9 | 18,8 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||||
| och materiella anläggningstillgångar 1) | -427 | -424 | -1 293 | -1 233 | -1 676 |
| EBITA justerad | 2028 | 677 | 3907 | 1637 | 3 310 |
| Marginal, % | 25,4 | 10,9 | 18,6 | 9,1 | 12,5 |
| A Av-och nedskrivningar av förvärvsrelaterade | |||||
| immateriella tillgångar1) | -113 | -123 | -370 | -370 | -497 |
| EBIT justerad | 1915 | 554 | 3 537 | 1267 | 2813 |
| Marginal, % | 24,0 | 8,9 | 16,9 | 7,0 | 10,6 |
| B Förvärvs-och omstruktureringskostnader | -2 | -49 | -172 | -265 | -324 |
| C Övriga jämförelsestörande poster2) | -72 | -190 | -107 | -17 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1913 | 433 | 3175 | 895 | 2372 |
| Finansnetto | -72 | -118 | -230 | -351 | -463 |
| Resultat före skatt | 1841 | 315 | 2944 | 544 | 1909 |
| Resultat före skatt, justerat | |||||
| (justerat för A, B och C) | 1956 | 559 | 3 677 | 1286 | 2847 |
| Marginal, % | 24,5 | 9,0 | 17,5 | 7,1 | 10,7 |
| Skatt | -446 | -97 | -775 | -198 | -653 |
| D Justering av skatt 2) | -32 | -65 | -194 | -193 | -247 |
| Periodens resultat, justerat | |||||
| (justerat för A, B, C och D) | 1478 | 397 | 2707 | 895 | 1947 |
| Marginal, % | 18,5 | 6,4 | 12.9 | 5,0 | 7,3 |
| Varav hänförligt till moderföretagets aktieägare | 1 463 | 387 | 2 683 | 866 | 1 913 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 5,37 | 1,42 | 9,85 | 3,18 | |
| (justerat för A, B, C och D) | 7,02 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster (se not 3 för av- och nedskrivningar).
2) Se not 5
EBITA justerad per affärsområde1)
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 20220 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 |
| Acute Care Therapies | 1990 | 620 | 4178 | 1916 | 3 110 |
| Marginal, % | 37,5 | 18,0 | 31,3 | 18,6 | 21,2 |
| Life Science | 136 | 54 | 231 | 163 | 323 |
| Marginal, % | 18,3 | 10,5 | 13,7 | 10,0 | 13,0 |
| Surgical Workflows | -10 | 99 | -233 | -170 | 222 |
| Marginal, % | -0,5 | 4,3 | -5,0 | -2,8 | 2,4 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. | |||||
| elimineringar) | -88 | -96 | -269 | -272 | -345 |
| Totalt | 2028 | 677 | 3907 | 1637 | 3 310 |
| Marginal, % | 25,4 | 10,9 | 18,6 | 9,1 | 12,5 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster

- Valutaeffekter påverkade justerat bruttoresultat med -217 Mkr och justerad EBITA med -30 Mkr
- Bruttomarginalen fortsätter att stärkas jämfört med föregående år, främst tack vare kraftigt ökad försäljning av ventilatorer, produkter för ECMO-terapier och Sterile Transfer samt fortsatta produktivitetsförbättringar
- Justerade rörelsekostnader minskade med 7,1 % jämfört med Q3 2019 och organiskt minskade rörelsekostnaderna med 0,7 %
- Justerad EBITA ökade med 1352 Mkr jämfört med samma period föregående år och marginalen ökade med 14,5 %-enheter till 25,4 %
-
Finansnettot förbättrades med 46 Mkr som en följd av lägre nettoskuld och räntekostnader
-
Acute Care Therapies ökade sin justerade EBITA med 1 370 Mkr och marginalen förbättrades med 19,4 %-enheter tack vare kraftigt ökad försäljningsvolym
- Life Science justerade EBITA ökade med 83 Mkr och marginalen ökade med 7,8 %-enheter, främst hänförligt till ökade volymer och mixeffekter
-
Surgical Workflows justerade EBITA minskade med 109 Mkr jämfört med Q3 2019 och marginalen sjönk med 4,8 %-enheter som en följd av lägre försäljningsvolym
-
De justerade rörelsekostnaderna minskade med 7,1 % jämfört med Q3 2019 och organiskt minskade rörelsekostnaderna med 0,7 %
- Att rörelsekostnaderna var något lägre än föregående år, trots kraftigt ökad försäljningsvolym, berodde främst på tidigare genomförda åtgärder för att höja produktiviteten. Därtill har nya arbetssätt, som en konsekvens av COVID-19, bidragit positivt
- Justerat bruttoresultat påverkades negativt med 165 Mkr av omräkningseffekter och 52 Mkr av transaktionseffekter samt hedgeresultat
- Justerad EBITA påverkades negativt med 41 Mkr avseende omräkningseffekter och positivt med 11 Mkr avseende nettot av transaktionseffekter, hedgeresultat samt omvärdering av rörelserelaterade fordringar och skulder
- Det fria kassaflödet utvecklades mycket positivt, främst tack vare det förbättrade resultatet
- Rörelsekapitalet ökade något som en följd av den ökade försäljningsvolymen
- Nettoskuld i relation till justerad EBITDA R12M fortsätter att förbättras
Justerade rörelsekostnader
(exklusive av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster)1)
| Mkr | Jul-Sep 20220 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 20220 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | -1030 | -1 148 | -3 275 | -3 479 | -4 666 |
| Administrationskostnader | -739 | -732 | -2 319 | -2 197 | -3 015 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -195 | -162 | -588 | -524 | -688 |
| Ovriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 40 | -28 | 64 | -27 | -46 |
| Totalt | -1923 | -2 070 | -6 118 | -6 227 | -8 415 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Valutapåverkan
| Mkr | Jul-Sep 20220 |
Jan-Sep 2020 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | -433 | -194 |
| Bruttoresultat justerat | -217 | 18 |
| EBITDA, justerad | -48 | 100 |
| EBITA, justerad | -30 | 105 |
| EBIT, justerad | -21 | 104 |
Kassaflöde och finansiell ställning1)
| Mkr | Jul-Sep 20220 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 20220 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 2 197 | 719 | 4 354 | 1794 | 3 698 |
| Förändringar i rörelsekapital | -474 | 155 | 302 | 358 | 134 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -206 | -287 | -732 | -850 | -1 111 |
| Fritt kassaflöde | 1567 | 587 | 3924 | 1302 | 2721 |
| Räntebärande nettoskuld l relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr |
9946 1,4 |
14 123 3,1 |
12321 2,5 |
||
| Räntebärande nettoskuld exkl pensionsavsättning |
6320 | 10 378 | 8 766 | ||
| l relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr | 0,9 | 2,3 | 1,8 |
1) Se not 5 för jämförelsestörande poster och not 7 för alternativa nyckeltal
Forskning och utveckling
| Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| FoU-kostnader, brutto | -297 | -289 | -1 077 | -935 | -1 261 |
| l relation till nettoomsättning, % | 3,7 | 4,6 | 5,7 | 5.2 | 4,7 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | 90 | 114 | 318 | 366 | 499 |
| l relation till nettoomsättning, % | 1,1 | 1,8 | 1,5 | 2,0 | 1,9 |
| Utvecklingskostnader, netto | -207 | -175 | -759 | -569 | -762 |
| Av- och nedskrivningar av kapitaliserad FoU |
-146 | -129 | -544 | -390 | -539 |
| Varav nedskrivningar | -7 | -2 | -123 | -12 | -31 |
- Bruttokostnaderna för FoU ökade med 8 Mkr till 297 Mkr
- Aktiverade utvecklingskostnader minskade med 24 Mkr jämfört med samma period föregående år
- Av-och nedskrivningar ökade med . 17 Mkr jämfört med föregående år, till 146 Mkr, varav 7 Mkr var nedskrivningar

Acute Care Therapies
Acute Care Therapies erbjuder världsledande lösningar för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet omfattar lösningar för behandling av hjärt- och lungåkommor samt ett brett urval av produkter och terapier för intensivvård. Marknadens storlek uppgår, oaktat effekter från COVID-19, till 85 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2–4 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingäng regioner, Mkr |
Jul-Sep 20220 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 1 593 | 1766 | 1,1 | 6816 | 5 356 | 28.4 | 7 404 |
| APAC | 643 | 864 | -18.7 | 3 181 | 2 265 | 40,3 | 3 138 |
| EMEA | 1 049 | 1060 | 12,4 | 5 507 | 3 161 | 78,7 | 4 236 |
| Totalt | 3 285 | 3690 | -0,4 | 15 504 | 10 782 | 45,5 | 14 778 |
| Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 288 | ||||||
| 994 | 739 | 41.0 | 2 612 | 2 096 | 24,4 | 3 044 |
| 2 089 | 1 012 | 4 775 | 3 011 | 62,0 | 4 305 | |
| 5310 | 3 435 | 63,1 | 13 327 | 10 297 | 30,7 | 14 637 |
| 2 227 | 1684 | 41,2 | 5 940 116,2 |
5 190 | 15,3 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 20220 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 20220 |
Jan-Sep 2019 |
Org A, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 2 915 | 916 | 232.0 7 | 5 757 | 2 688 | 117.7 | 4 207 |
| Förbrukningsvaror | 2396 | 2 519 | 1.8 | 7 570 | 7 609 | 0.0 | 10 430 |
| Totalt | 5310 | 3 435 | 63.1 | 13 327 | 10 297 | 30,7 | 14 637 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Nettoomsättning 5310 3 435 13327 10 297 14 637 Bruttoresultat, justerat 3312 1973 8314 6001 8 660 58,3 Marginal, % 62,4 57.4 62,4 59,2 EBITDA justerad 226 841 4 905 2581 4 026 27,5 Marginal, % 41,9 24,5 36.8 25.1 Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar -236 -221 -778 -916 och materiella anläggningstillgångar -665 620 EBITA justerad 1990 4 178 1916 3 110 |
Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 37,5 31,3 21,2 Marginal, % 18,0 18,6 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Händelser inom affärsområdet
- Amerikanska Food & Drug Administration (FDA) gav 510(k)godkännande för Getinges anestesisystem Flow-e och Flow-c vilket kompletterar sortimentet av Flow-anestesimaskiner och erbjuder lösningar med personligt anpassad anestesi för högriskpatienter på den amerikanska marknaden. Dessutom erhölls ett 510(k)-godkännande av FDA för ventilatom Servo-air®, för försäljning på den amerikanska marknaden.
- På den moderna intensivvårdsavdelningen används ett stort antal medicintekniska apparater som genererar oberoende larm. Utan koordination kan detta leda till störande ljudnivåer och stress för både personal och patienter. I september visade Getinge, i samarbete med andra branschledande partners, upp konceptet "Quiet ICU" med banbrytande lösningar som förväntas komma ut på marknaden inom de närmaste åren.
- En stor oberoende multicenterstudie kallad NAVIATOR, visar att Getinges patenterade NAVAteknologi förkortar antalet dagar med mekanisk ventilation för vuxna patienter på IVA med nästan 35 % från 12 till 8 dagar, vilket är en anmärkningsvärd förbättring med många positiva konsekvenser. Färre dagar på intensivvårdsavdelningen innebär även en avsevärt lägre behandlingskostnad vilket gör det möjligt för sjukhus att frigöra värdefulla sängplatser och resurser.
- Fortsatt tillväxt inom avancerade IVA-ventilatorer, men på en lägre nivå än under föregående kvartal
- Orderingången inom produkter för hjärt-kärlingrepp ökade sekventiellt, men nådde inte upp till fjolårets nivå
- Det intensiva arbetet för att leverera ventilatorer och ECMO-produkter till sjukhus bidrog till att omsättningen ökade kraftigt
- Leveranser av produkter för planerad kärlkirurgi ökade marginellt, medan försäljningen av produkter för hjärtkirurgi fortfarande var lägre än vid samma period föregående år
- Försäljningen av kapitalvaror ökade kraftigt som en följd av de stora leveranserna av ventilatorer
- Störningar i produktion och logistik har haft begränsad inverkan på leveranserna i kvartalet
- Justerad bruttomarginal ökade med 4.9 %-enheter i relation till motsvarande kvartal 2019, främst som en följd av volymeffekter från kraftigt ökad försäljning av ventilatorer och ECMO-produkter samt ökad produktivitet tack vare tidigare genomförda rationaliseringar
- Justerade rörelsekostnader minskade med 4.0 %. Organiskt ökade de iusterade rörelsekostnaderna med 5.5 %. vilket främst förklaras av kostnader som följer av försäljningsökningen. Även kostnader för FoU och kvalitet ökade något jämfört med föregående år
- Acute Care Therapies ökade sin iusterade EBITA med 1 370 Mkr och marginalen förbättrades med 19,4 %-enheter tack vare kraftigt ökad försäljningsvolym
- Valutaeffekter påverkade omsättningen med -293 Mkr, justerat bruttoresultat med -155 Mkr och justerad EBITA med-36 Mkr
Life Science
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation för farmaceutiska bioprocesser och för att förebygga kontamination i farmaceutisk produktion samt produktion av medicinsk utrustning och biomedicinsk forskning. Marknadens storlek uppgår, oaktat effekter från COVID-19, till 33 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 4-6 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingang regioner, Mkr |
Jul-Sep 20220 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 20220 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 289 | 214 | 15,7 | 918 | 754 | 4.3 | 988 |
| APAC | 85 | 90 | -27,2 | 319 | 258 | -13,3 | 408 |
| EMEA | 327 | 322 | -3,4 | 940 | 964 | -9,6 | 1 244 |
| Totalt | 701 | 626 | -0,2 | 2178 | 1976 | -4,8 | 2 640 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 265 | 191 | 28.6 | 831 | 584 | 25,0 | 887 |
| APAC | 159 | 87 | 52.8 / | 341 | 254 | 0,1 | 367 |
| EMEA | 321 | 235 | 30,1 | 876 | 784 | 4,3 | 1 233 |
| Totalt | 746 | 513 | 33,4 | 2048 | 1622 | 11,1 | 2 487 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 20220 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 20220 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 534 | 311 | 48.4 | 1 434 | 1 002 | 18.5 | 1 635 |
| Förbrukningsvaror | 212 | 202 | 10.2 | 614 | 620 | -1,0 | 852 |
| Totalt | 746 | 513 | 33,4 | 2048 | 1 622 | 11,1 | 2 487 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 746 | 513 | 2048 | 1622 | 2 487 |
| Bruttoresultat, justerat | 318 | 207 | 856 | 629 | 962 |
| Marginal, % | 42,6 | 40,4 | 41,8 | 38,8 | 38,7 |
| EBITDA justerad | 170 | 84 | 330 | 243 | 432 |
| Marginal, % | 22,8 | 16,4 | 18,5 | 15,0 | 17,4 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||||
| och materiella anläggningstillgångar | -33 | -30 | -98 | -80 | -109 |
| EBITA justerad | 136 | 54 | 231 | 163 | 323 |
| Marginal, % | 18,3 | 10,5 | 13,7 | 10,0 | 13,0 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster
Händelser inom affärsområdet
- Det omfattande antalet initiativ för att utveckla vaccin mot COVID-19 runt om i världen bidrar till ökat intresse för DPTE Beta Bags®, som ingår i Getinges Sterile Transfer-erbjudande. Den kraftiga försäljningsökningen av DPTE Beta Bags® hittills i år är dock främst kopplad till ökad efterfrågan på andra typer av biofarmaceutiska läkemedel.
- Integrationen av Applikon, som förvärvades i januari 2020, följer plan och orderingången ökar sekventiellt. Applikon erbjuder bioreaktorer och system för avancerad utveckling och produktion av biofarmaceutiska läkemedel som exempelvis vaccin.
- l kvartalet lanserade Getinge GEW 101210 FT cGMP, en diskdesinfektor som uppfyller cGMP* krav för användande inom läkemedelsproduktion. Den är utvecklad tillsammans med kunder samt förkonfigurerad för att säkra optimerad funktionalitet och kortare leveranstid, vilket ofta är en kritisk parameter för kunderna. Det initiala mottagandet har varit mycket positivt.
*Current Good Manufacturing Practice är ett regelverk som krävs av FDA och andra kontrollmyndigheter för att garantera korrekt design, övervakning och kontroll av tillverkningsprocess och anläggning.
- Orderingången ökade organiskt inom Sterile Transfer och diskdesinfektorer, medan övriga produktområden inte nådde upp till föregående års nivå
- Den positiva utvecklingen i Americas i Q2 höll i sig i Q3 2020
- Nettoomsättningen ökade organiskt i samtliga regioner och produktkategorier tack vare stora leveranser varav vissa tidigarelagts
- Tillväxten var särskilt hög inom sterilisatorer, där installationer kunde återupptas i större skala under kvartalet, och inom Sterile Transfer, där tillväxten från tidigare kvartal stärktes ytterligare
- Den justerade bruttomarginalen stärktes med 2,2 %-enheter, främst som en följd av ökade försäljningsvolymer, fördelaktig produktmix samt ökad produktivitet
- De justerade rörelsekostnaderna . ökade med 19,7 %, främst som en följd av förvärv. Organiskt ökade kostnaderna med 2.2 %
- Life Science justerade EBITA ökade med 83 Mkr och marginalen ökade med 7,8 %-enheter, främst hänförligt till ökade volymer och mixeffekter
- Valutaeffekter påverkade omsättningen med -28 Mkr, justerat bruttoresultat med -8 Mkr och justerad EBITA med +6 Mkr
Surgical Workflows
Surgical Workflows är en heltäckande leverantör av produkter och lösningar som optimerar kvalitet, säkerhet och kapacitet i sterilcentraler och operationssalar. Marknadens storlek uppgår, oaktat effekter från COVID-19-pandemin, till 62 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2–4 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingäng regioner, Mkr |
Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 378 | 534 | -24,6 | 1 239 | 1704 | -26,8 | 2 331 |
| APAC | 529 | 651 | -14,0 | 1574 | 1823 | -13,4 | 2 491 |
| EMEA | 1 005 | 1 177 | -10,1 | 2936 | 3 353 | -11,1 | 4 592 |
| Totalt | 1912 | 2362 | -14,5 | 5749 | 6880 | -15,6 | 9414 |
| Nettoomsattning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 448 | 616 | -20,6 V | 1386 | 1 717 | -18.1 | 2 460 |
| APAC | 515 | 565 | -4.4 | 1 425 | 1538 | -6.8 | 2 466 |
| EMEA | 957 | 1 107 | -9,5 | 2 794 | 2 887 | -2,2 | 4 509 |
| Totalt | 1920 | 2 288 | -11,2 | 5 605 | 6 142 | -7,8 | 9 435 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 20220 |
Jul-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 1094 | 1 428 | -18.7 | 3 144 | 3 653 | -12.8 | 5 939 |
| Förbrukningsvaror | 826 | 860 | 1,2 | 2 460 | 2 489 | -0.4 | 3 496 |
| Totalt | 1920 | 2 288 | -11,2 | 5 605 | 6 142 | -7,8 | 9 435 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1920 | 2 288 | 5 605 | 6 142 | 9 435 |
| Bruttoresultat, justerat | 748 | 991 | 2148 | 2467 | 3779 |
| Marginal, % | 39,0 | 43,3 | 38,3 | 40,2 | 40,1 |
| EBITDA justerad | 144 | 270 | 176 | 311 | 863 |
| Marginal, % | 7,5 | 11,8 | 3,1 | 5,1 | 9,1 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||||
| och materiella anläggningstillgångar | -155 | -171 | -459 | -481 | -641 |
| EBITAjusterad | -10 | gg | -283 | -170 | 222 |
| Marginal. % | -0.5 | 4.3 | -5.0 | -2.8 | 2.4 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster.
Händelser inom affärsområdet
- I juli lanserade Getinge Torin OptimalQ, ett planeringsverktyg för att hantera uppskjuten sjukvård i kölvattnet av COVID-19 på ett effektivt sätt. Torin OptimalQ är en molnbaserad programvarulösning som räknar ut optimal planering av kirurgi för varje operationsrum och dag samt för varje typ av ingrepp.
- Den nyligen lanserade takförsörjningsenheten, Maquet Moduevo Bridge, är utrustad med Getinges senaste innovation inom belysning, Somnus Light, som hjälper patienter på intensivvårdsavdelningar till bättre sömn. Detta sker genom ett artificiellt ljus som hjälper patienten att hålla den biologiska klockan i synk.
- Fortsatt dämpad orderingång inom kapitalvaror i samtliga regioner, primärt som en följd av COVID-19
- Orderingången inom den minsta produktkategorin, Integrated Workflow Solutions, ökade i kvartalet
- Den lägre orderingången i Q1-Q2 fick betydande genomslag i den organiska utvecklingen av nettoomsättningen i kvartalet
- Faktureringen i de båda större produktkategorierna, Infection Control och Surgical Workplaces, minskade påtagligt
- Integrated Workflow Solutions, som erbjuder mjukvara för ökad kontroll och produktivitet, höll uppe försäljningen jämfört med föregående år
- Försäljning av service, reservdelar och förbrukningsvaror var också relativt god jämfört med Q3 2019
- Den justerade bruttomarginalen minskade med 4.3 %-enheter, främst som en följd av minskad försäljning, underabsorption i produktionsledet och negativa valutaeffekter. Ökad produktivitet bidrog till att dämpa den negativa effekten något
- De justerade rörelsekostnaderna minskade med 16,4 % och organiskt minskade de med 10,2 %, hänförligt till rationaliseringar i kombination med nya arbetssätt som en följd av COVID-19
- · Surgical Workflows justerade EBITA minskade med 109 Mkr jämfört med Q3 2019 och marginalen sjönk med 4,8 %-enheter som en följd av lägre försäljningsvolym
- · Valutaeffekterpåverkade omsättningen med - 112 Mkr, justerat bruttoresultat med -55 Mkr och justerad EBITA med -3 Mkr

Övrig information
Finansiell påverkan av COVID-19
Utbrottet av COVID-19 klassificerades som en pandemi av WHO den 11 mars 2020. I den uppkomna situationen prioriterar Getinge medarbetarnas hälsa och säkerhet samt vidtar åtgärder för att begränsa spridningen av viruset enligt instruktioner från berörda myndigheter. Därutöver har Getinge gjort mycket stora ansträngningar för att öka produktionskapaciteten avseende ventilatorer samt skydda produktionen av kritiska och livsuppehållande produkter. Getinge har också arbetat intensivt tillsammans med sjukhus och läkemedelsbolag över hela världen för att bekämpa COVID-19.
l det tredje kvartalet sjönk orderingången för affärsområdet Acute Care Therapies organiskt med 0,4%. Orderingången för ventilatorer ökade, men i en mindre omfattning än under det första och andra kvartalet. För affärsområden minskade efterfrågan på grund av att icke akuta operationer skjuts på framtiden. Orderingången inom produkter för hjärt-kärlingrepp återhämtade sig något och ökade sekventiellt, men nådde inte upp till fjolårets nivå för kvartalet som helhet. Inom andra delar av verksamheten var det främst Surgical Workflows som påverkades negativt av den ekonomiska avmattning som pandemin resulterat i och orderingången för detta affärsområde minskade organiskt med 14,5 %. För affärsområdet Life Science sjönk orderingången organiskt med 0,2 %.
Koncernens omsättning och resultat förbättrades till följd av virusutbrottet och ökningen av orderingången för ventilatorer och hjärt-och lungprodukter i det första och andra kvartalet kunde i allt högre takt omvandlas till nettoomsättning i det tredje kvartalet. Arbetet med installation och service av produkter har kunnat fortgå och har inte påverkats negativt av restriktioner på viktiga marknader. Inom produktionsverksamheten har det i mindre omfattning förekommit störningar i form av personalfrånvaro och problem med leveranser av komponenter, vilket kunnat lösas utan att väsentliga negativa konsekvenser uppstått. Den kraftigt ökade aktiviteten inom de delar av Acute Care Therapies som är direkt kopplade till behandling av patienter med COVID-19 bidrog till att omsättningen och resultatet för affärsområdet förbättrades trots en nedgång inom övriga produktområden. I Surgical Workflows minskade omsättning och resultat på grund av lägre aktivitet i de delar av sjukvården som inte är relaterade till virusutbrottet. Life Science omsättning och resultat påverkades inte av virusutbrottet i någon betydande omfattning.
Även om det i dagsläget finns få tecken som tyder på det, kan det inte uteslutas att situationen kring pandemin kan komma att resultera i negativa finansiella effekter längre fram till följd av lägre efterfrågan, brist på komponenter och produktionsstörningar. Installation och service av produkter på sjukhus och vårdinrättningar kan också komma att begränsas av restriktioner för att minska smittspridningen. Detta, i kombination med potentiell lageruppbyggnad och sämre betalningsdisciplin hos koncernens kunder, skulle kunna komma att påverka kassaflödet negativt. Getinge följer därför utvecklingen noga och utvärderar löpande de operationella och finansiella effekterna. Vissa mindre åtgärder för att anpassa kostnaderna har genomförts (vilket presenterades i delårsrapporten för det andra kvartalet 2020) och planer har utarbetats för att kunna reducera kostnaderna ytterligare om behov uppstår. Därtill kommer den kraftigt ökade produktionskapaciteten avseende ventilatorer att behöva anpassas i takt med att efterfrågan normaliseras.
Då osäkerheten kring den framtida utvecklingen för närvarande är betydande lämnar inte Getinge någon prognos för den organiska omsättningstillväxten för helåret 2020. I helårsrapporten för 2019 angavs att den organiska omsättningstillväxten för 2020 förväntades uppgå till 2-4 %.

Uppdatering avseende förlikningsavtalet med FDA
| Property of | |||
|---|---|---|---|
| 30 Sep | 30 Sep | 31 Dec | |
| Mkr | 2020 | 2019 | 2019 |
| Reserv vid periodens ingång | 234 | 382 | 382 |
| lanspräktagna medel | -98 | -108 | -154 |
| Avsättningar | |||
| Omräkningsdifferenser | 2 | 17 | ് |
| Reserv vid periodens utgång | 138 | 291 | 234 |
Förlikningsavtalet med FDA ingicks i februari 2015 och omfattar ursprungligen totalt fyra produktionsenheter i USA och Tyskland. Planer är framtagna för att genomföra identifierade korrigeringar på respektive enhet. I de två produktionsenheterna i USA är identifierade korrigeringar genomförda. I Hechingen förväntas detta arbete att pågå in i 2021. Hösten 2018 och i början av 2019 mottog Getinges produktionsenheter i Fairfield och Mahwah varningsbrev från FDA. Upprinnelsen till varningsbreven är rutininspektioner som FDA genomförde på produktionsenheterna under 2018. FDA:s observationer och synpunkter rör förfaranden och processer kopplat mot krav på leverantörskontroller, processer för godkännande av designförändringar samt incidentrapportering. Samma observationer identifierades av Getinge vid interna inspektioner under det fjärde kvartalet 2017. Den lokala organisationen har sedan dess arbetat med att korrigera bristerna i kvalitetsledningssystemet. Getinge har överlämnat en åtgärdsplan, inklusive aktiviteter och relaterad tidsplan, till FDA, och förbättringsarbetet fortlöper i enlighet med plan.
Riskhantering1)
Vårdens ersättningssystem
Den enskilt största marknadsrisken för Getinge är politisk. Förändringar i vårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. Denna risk begränsas av att Getinge är verksamt på ett stort antal geografiska marknader.
Kunder
Verksamheten som bedrivs av Getinges kunder finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel. Betalningsförmågan är i de allra flesta fall mycketgod, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Vid affärer utanför OECD-området betalningssäkras samtliga transaktioner om inte kundens betalningsförmåga är väl dokumenterad.
Myndigheter och kontrollorgan
Delar av Getinges produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar betydande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Det kan inte uteslutas att Getinges verksamhet, finansiella ställning och resultat i framtiden kan komma att påverkas negativt av svårigheter att leva upp till myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa. För att i största mån begränsa dessa risker Getinge ett omfattande arbete kring kvalitet och regulatoriska frågor. Den koncerngemensamma funktionen för kvalitet och regulatorisk efterlevnad har, utöver en representant i koncernledningen, en representant i ledningsgruppen för respektive affärsområde och funktionen är representerad på samtliga FoU- och produktionsenheter. Majoriteten av koncernens produktionsanläggningar är certifierade enligt den medicintekniska kvalitetsstandarden ISO 13485 och/eller den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001. Getinge är, och kan komma att bli, inblandat i myndighetsutredningar, rättstvister och liknande förfaranden även inom ramen för övrig affärsverksamhet avseende frågor som rör bland annat miljö, skatt och konkurrens. Mot bakgrund av att Getinge verkar i en global miljö är bolaget därtill exponerat mot lokala affärsrisker såsom exempelvis korruption och handelsrestriktioner. För att minimera risken att bli föremål för sådana utredningar, tvister och förfaranden arbetar Getinge aktivt med att utveckla, implementera samt upprätthålla policys och system för att säkerställa efterlevnad av tillämpliga regelverk. Det övergripande ansvaret för att identifiera och adressera potentiella riskområden ligger inom koncernledningen och den operativa affärsverksamheten. Funktionerna för Compliance och Internrevision bistår med stöd och löpande övervakning samt utredningar och internrevision.
1) För information om risker relaterade till COVID-19 och den pågående pandemin, se avsnittet "Finansiell påverkan av COVID-19", sidan 8.

Forskning och utveckling
Getinges framtida tillväxt är även beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Arbete med forskning ar kostsamt och det är omöjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma. För att maximera avkastningen på investeringar inom forskning och utveckling följer koncernen en strukturerad urvals- och planeringsprocess som omfattar analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Även det egentliga utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontrollpunkter.
Produktansvar och skadeståndskrav
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom sjuk- och hälsovård, att bli föremål för produktansvar och andra anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge kan inte lämna några garantier för att dess verksamhet inte kommer att utsättas för ersättningskrav. Getinge innehar sedvanliga ansvars- och produktansvarsförsäkringar, men det finns en risk att produktansvarskrav och andra anspråk inte kan täckas fullt ut av Getinges försäkringsskydd.
Skydd av immateriella rättigheter
Getinge är ledande inom sina verksamhetsområden och satsar betydande belopp på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och följer konkurrenternas verksamhet noga. Vid utveckling av nya produkter finns risk för att andra företag hävdar patentintrång, vilket kan resultera i tvister. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer.
Finansiell riskhantering
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valutarisker samt kredit- och motpartsrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy och ett Treasury-direktiv beslutat av koncernledningen utifrån finanspolicyn. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker, samt utveckla metoder och principer för att hantera sådana risker, ligger inom koncernledningen och finansfunktionen. För mer detaljerad information rörande dessa risker hänvisas till koncernens årsredovisning. Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas nettotillgångar exponeras för valutarisker. Valutaexponering som uppstår från nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter hanteras huvudsakligen genom upplåning i de berörda utländska valutorna.
Säsongsvariationer
Getinges omsättning och resultat påverkas av säsongsmässiga variationer. Högst nettoomsättning förekommer vanligtvis i det fjärde kvartalet följt av det andra, tredje och första kvartalet. Normalt sett förändras även andelen av omsättningen som kommer från kapitalvaror och förbrukningsvaror under året, med en ökad andel försäljning av kapitalvaror mot slutet av året.
Transaktioner med närstående
Getinge har haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017, rörande försäljning och inköp av varor och tjänster. Därutöver har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum under perioden, utöver transaktioner med dotterbolag.

Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på företagsledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår av den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och regulatoriska krav samt andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Getinges finansiella mål
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 2-4 %
- •
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30-50 % av nettoresultatet till aktieägarna.
Valberedning inför årsstämma 2021
Valberedningen inför årsstämma ska, i enlighet med de principer som antogs vid årsstämman 2020, utgöras av ledamöter utsedda av de fyra röstmässigt största aktieägarna på grundval av en förteckning över ägarregistrerade aktieägare från Euroclear AB eller annan tillförlitlig ägarinformation, per den 31 augusti varje år, samt styrelsens ordförande. Därutöver ska det, om styrelsens ordförande i samråd med ledamoten utsedd av den röstmässigt största aktieägaren bedömer det lämpligt, ingå en i förhållande till bolaget och dess större ägare oberoende representant för de mindre aktieägarna som ledamot av valberedningen.
Getinges valberedning inför årsstämman 2021 har utsetts och består av bolagets styrelseordförande, Johan Malmquist, samt representanter utsedda av följande ägare, i styrkeordning:
- · Carl Bennet AB: Carl Bennet
- Fjärde AP-fonden: Per Colleen
- Swedbank Robur: Marianne Nilsson
- •
- · Representant för de mindre aktieägama: Sophie Nachemson-Ekwall
Aktieägare som önskar lämna förslag till Getinges valberedning 2021 kan vända sig till valberedningen på e-mail: [email protected] eller på adress: Getinge AB, Att: Valberedningen, Box 8861, 402 72 GÖTEBORG.
Årsstämman 2021
Getinge AB:s årsstämma kommer hållas den 20 april 2021 i Kongresshallen, Hotell Tylösand, Halmstad. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget till Getinges styrelseordförande på email: [email protected] eller på adress: Getinge AB, Att: Bolagsstämmoärenden, Box 8861, 402 72 GÖTEBORG. Förslag måste, för att med säkerhet kunna tas in i kallelse och dagordning, ha inkommit till bolaget senast den 2 mars 2021.

Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Göteborg den 16 oktober 2020
Johan Malmquist Ordförande
Carl Bennet Vice ordförande
Johan Bygge Stämmovald styrelseledamot
Barbro Fridén Stämmovald styrelseledamot
Dan Frohm Stämmovald styrelseledamot
Rickard Karlsson Styrelseledamot Representant för IF Metall
Malin Persson Stämmovald styrelseledamot
Åke Larsson Styrelseledamot Representant för Sveriges Ingenjörer
Johan Stern Stämmovald styrelseledamot
Sofia Hasselberg Stämmovald styrelseledamot
Mattias Perjos VD och koncernchef
Cecilia Daun Wennborg Stämmovald styrelseledamot

REVISORNS GRANSKNINGSRAPPORT
DELÅRSRAPPORT UPPRÄTTAD I ENLIGHET MED IAS 34 OCH 9 KAP. ÅRSREDOVISNINGSLAGEN
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Getinge AB (publ) per 30 september 2020 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Göteborg den 16 oktober 2020
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rippe Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor Tomas Hilmarsson Auktoriserad revisor
Koncernens finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
| Mkr | Not | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 7976 | 6 236 | 20 980 | 18 061 | 26 559 |
| Kostnad för sålda varor | -3 846 | -3 303 | -10 416 | -9 662 | -14 104 | |
| Bruttoresultat | 2, 3 | 4130 | 2933 | 10564 | 8399 | 12 455 |
| Försäljningskostnader | -1 203 | -1 332 | -3 883 | -4 032 | -5 411 | |
| Administrationskostnader | -845 | -844 | -2639 | -2 514 | -3 443 | |
| Forsknings-och utvecklingskostnader | -207 | -175 | -759 | -569 | -762 | |
| Förvärvskostnader | -2 | -10 | -4 | -12 | -45 | |
| Omstruktureringskostnader | 0 | -39 | -168 | -253 | -279 | |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 40 | -100 | 64 | -124 | -143 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2,3 | 1913 | 433 | 3175 | 895 | 2372 |
| Finansnetto | 2 | -72 | -118 | -230 | -351 | -463 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 1841 | 315 | 2944 | 544 | 1909 |
| Skatt | -446 | -97 | -775 | -198 | -653 | |
| Periodens resultat | 1395 | 218 | 2169 | 346 | 1 256 | |
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | 1380 | 208 | 2145 | 317 | 1 222 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 15 | 10 | 24 | 29 | 34 | |
| Periodens resultat | 1395 | 218 | 2169 | 346 | 1256 | |
| Resultat per aktie, kronor1) | 5,07 | 0,76 | 7,88 | 1,16 | 4,48 | |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat | ||||||
| per aktie (tusental) | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
1) Före och efter utspädning
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2013 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 1395 | 218 | 2169 | 346 | 1256 |
| Ovrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner |
-158 | -277 | -108 | -595 | -526 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | 42 | 70 | 24 | 162 | 142 |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | |||||
| Omräkningsdifferenser och säkringar av nettoinvesteringar | -584 | 864 | -615 | 1540 | 600 |
| Kassaflödessäkringar | 46 | -35 | 80 | 168 | |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | 4 | 4 | 24 | -13 | -24 |
| Periodens övriga totalresultat netto efter skatt | -650 | 662 | -711 | 1174 | 360 |
| Totalresultat för perioden | 744 | 880 | 1458 | 1520 | 1616 |
| Totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | 732 | 859 | 1 437 | 1 463 | 1 567 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 12 | 21 | 22 | 57 | 49 |
| Totalresultat för perioden | 744 | 880 | 1458 | 1520 | 1 616 |

Balansräkning för koncernen
| Mkr | Not | 30 September 2020 |
30 September 2019 |
31 December 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella tillgångar | 23 835 | 25 440 | 24 283 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 061 | 3 270 | 3 146 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 974 | 1 035 | 941 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 402 | 2 120 | 1 849 | |
| Varulager | 5 737 | 5 473 | 4 691 | |
| Kundfordringar | 5 346 | 5 393 | 6 344 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 156 | 2 593 | 2 205 | |
| Likvida medel | 6 | 5 716 | 1 254 | 1 254 |
| Summa tillgångar | 48227 | 46 578 | 44 713 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 22 001 | 20 877 | 20 973 | |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 6 | 3 626 | 3 745 | 3 555 |
| Leasingskulder | 6 | 947 | 1 001 | 908 |
| Andra räntebärande skulder | 6 | 11 089 | 10 631 | 9 112 |
| Övriga avsättningar | 3 280 | 3 842 | 3 588 | |
| Leverantörsskulder | 1943 | 1 815 | 1 995 | |
| Övriga icke räntebärande skulder | 5 341 | 4 667 | 4 582 | |
| Summa eget kapital och skulder | 48227 | 46 578 | 44 713 |
Förändring eget kapital för koncernen
| Mkr | Aktiekapital | Ovrigt tillskjutet kapital |
Reserver) | Balanserad vinst |
Totalt | Innehav utan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 Januari 2019 | 136 | 6 789 | 1235 | 11041 | 19 201 | 454 | 19 655 |
| Summa totalresultat för perioden | 730 | 837 | 1567 | 49 | 1 616 | ||
| Utdelning | -272 | -272 | -26 | -298 | |||
| Utgående balans per 31 December 2019 | 136 | 6 789 | 1965 | 11606 | 20 496 | 477 | 20 973 |
| Ingående balans per 1 Januari 2020 | 136 | 6 789 | 1965 | 11 606 | 20 496 | 477 | 20 973 |
| Summa totalresultat för perioden | -624 | 2 061 | 1437 | 22 | 1458 | ||
| Utdelning | -409 | -409 | -22 | -430 | |||
| Utgående balans per 30 September 2020 | 136 | 6 789 | 1341 | 13 258 | 21524 | 476 | 22 001 |
1) Reserver avser kassaflödessäkringar, säkringar av nettoinvesteringar samt omräkningsdifferenser

Kassaflödesanalys för koncernen
| Mkr | Not | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 1913 | 433 | 3175 | 895 | 2 372 | |
| Återläggning av-och nedskrivningar | 3 | 540 | 548 | 1830 | 1 640 | 2 223 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 9 | 66 | 16 | 72 | 54 | |
| Återläggning omstruktureringskostnader1) | 0 | 38 | 168 | 226 | 249 | |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -67 | -98 | -199 | -269 | -369 | |
| Finansiella poster | -72 | -121 | -233 | -347 | -474 | |
| Betald skatt | -126 | -147 | -404 | -423 | -357 | |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 2197 | 719 | 4 354 | 1794 | 3 698 | |
| Förändringar i rörelsekapital | ||||||
| Varulager | -211 | -70 | -1 175 | -665 | -107 | |
| Rörelsefordringar | -198 | 81 | 1 035 | ರಿಕೆರಿ | -109 | |
| Rörelseskulder | -15 | 144 | 442 | 64 | 350 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1773 | 874 | 4 656 | 2 152 | 3832 | |
| Investeringsverksamheten | ||||||
| Förvärv av verksamhet | 8 | -829 | -6 | -6 | ||
| Investeringar i immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar |
-215 | -295 | -761 | -863 | -1 220 | |
| Avyttringar av anläggningstillgångar | 9 | 8 | 29 | 13 | 109 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -206 | -287 | -1561 | -856 | -117 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||||
| Förändring av räntebärande skulder | -1 232 | -494 | 1894 | -1 081 | -2 477 | |
| Förändring av långfristiga fordringar | 5 | -3 | -8 | 3 | 3 | |
| Utbetald utdelning | -424 | -17 | -430 | -298 | -298 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1650 | -514 | 1 456 | -1376 | -2772 | |
| Periodens kassaflöde | -83 | 73 | 4 551 | -80 | -57 | |
| Likvida medel vid periodens början | 5 850 | 1 158 | 1 254 | 1 273 | 1 273 | |
| Omräkningsdifferenser | -51 | 23 | -89 | 61 | 38 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 5 716 | 1254 | 5716 | 1254 | 1 254 |
1) Exklusive nedskrivning av anläggningstillgångar

Not 1 Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34 Delårsrapporteringslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som återfinns i 2019 års årsredovisning och ska läsas tillsammans med dessa.
Av praktiska skäl avrundas inte siffror i det kan förekomma att noter och tabeller inte summerar. Om inget annat anges avser presenterade belopp miljoner kronor och belopp inom parentes avser motsvarande år. I delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet.
Not 2 Segmentsöversikt
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 |
| Acute Care Therapies | 5 310 | 3 435 | 13 327 | 10 297 | 14 637 |
| Life Science | 746 | 513 | 2048 | 1622 | 2 487 |
| Surgical Workflows | 1920 | 2 288 | 5 605 | 6 142 | 9 435 |
| Totalt | 7976 | 6 236 | 20 980 | 18061 | 26 559 |
| Bruttoresultat, Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
| Acute Care Therapies | 3 162 | 1 838 | 7 849 | 5 587 | 8 085 |
| Life Science | 297 | 189 | 799 | 584 | 900 |
| Surgical Workflows | 670 | 906 | 1917 | 228 | 3 470 |
| Totalt | 4130 | 2 933 | 10564 | 8 399 | 12 455 |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
| Acute Care Therapies | 1889 | 401 | 3672 | 1 335 | 2 402 |
| Life Science | 130 | 53 | 261 | 150 | 309 |
| Surgical Workflows | -15 | 86 | -486 | -307 | 49 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar)11 | -90 | -107 | -272 | -283 | -388 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1913 | 433 | 3175 | 895 | 2372 |
| Finansnetto | -72 | -118 | -230 | -351 | -463 |
| Resultat efter finansiella poster | 1841 | 315 | 2944 | 544 | 1909 |
1) Koncerngemensamma funktioner och övrigt avser centrala funktioner såsom finans, kommunikation, HR samt övrigt, såsom elimineringar
Not 3 Av- och nedskrivningar
| Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -113 | -123 | -401 | -370 | -497 |
| Immateriella tillgångar | -216 | -204 | -759 | -620 | -846 |
| Nyttjanderättstillgångar | -94 | -95 | -287 | -278 | -377 |
| Materiella anläggningstillgångar | -17 | -126 | -383 | -372 | -503 |
| Totalt | -540 | -548 | -1830 | -1640 | -2 223 |
| varav nedskrivningar | -/ | -6 | -174 | -42 | -70 |
| Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor | -248 | -238 | -749 | -698 | -946 |
| Försäljningskostnader | -173 | -184 | -590 | -553 | -745 |
| Administrationskostnader | -106 | -112 | -320 | -317 | -428 |
| Forsknings-och utvecklingskostnader | -12 | -13 | -171 | -45 | -74 |
| Omstruktureringskostnader | -1 | -27 | -30 | ||
| Totalt | -540 | -548 | -1830 | -1 640 | -2 223 |
| varav nedskrivningar | -7 | -6 | -174 | -42 | -70 |

Not 4 Resultat per kvartal
| Jul-Sep | Apr-Jun | Jan-Mar | Okt-Dec | Jul-Sep | Apr-Jun | Jan-Mar | Okt-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2018 |
| Nettoomsättning | 7976 | 6971 | 6 033 | 8 498 | 6 236 | 6 277 | 5 548 | 7 890 |
| Kostnad för sålda varor | -3 846 | -3 513 | -3 057 | -4 442 | -3 303 | -3 408 | -2 951 | -4 315 |
| Bruttoresultat | 4 130 | 3 458 | 2976 | 4 056 | 2933 | 2869 | 2597 | 3 575 |
| Rörelsekostnader | -2 217 | -2 701 | -2 470 | -2 579 | -2 500 | -2 545 | -2 459 | -2 367 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1913 | 757 | 505 | 1477 | 433 | 324 | 138 | 1208 |
| Finansnetto | -72 | -80 | -78 | -12 | -118 | -119 | -114 | -104 |
| Resultat efter finansiella poster | 1841 | 677 | 427 | 1365 | 315 | 205 | 24 | 1104 |
| Skatt | -446 | -179 | -150 | -455 | -97 | -94 | -7 | -389 |
| Periodens resultat | 1395 | 497 | 277 | 910 | 218 | 111 | 17 | 715 |
Not 5 Justeringsposter
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec 2019 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| EBITA justerad, Mkr | 2020 1990 |
2013 620 |
2020 4 178 |
2013 1 916 |
3 110 |
| Acute Care Therapies Life Science |
136 | 54 | 281 | 163 | 323 |
| Surgical Workflows | -10 | 99 | -283 | -170 | 222 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -88 | -96 | -269 | -272 | -345 |
| Totalt | 2028 | 677 | 3 907 | 1637 | 3 310 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| Justeringar av EBITA, Mkr | 2020 | 2018 | 2020 | 2013 | 2018 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster som påverkar EBITA | |||||
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Acute Care Therapies | 1 | -30 | -54 | -138 | -132 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Life Science | 0 | O | 0 | -10 | -9 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Surgical Workflows | -1 | -9 | -115 | -107 | -140 |
| Nedskrivning av FoU, Acute Care Therapies20 | -73 | -10 | -20 | ||
| Nedskrivning av FoU, Surgical Workflows20 | -63 | ||||
| Nedskrivning av fordringar, Acute Care Therapies3) | -72 | -79 | -79 | ||
| Nedskrivning av fordringar, Surgical Workflows3) | -18 | -18 | |||
| Övrigt, Acute Care Therapies1) | -2 | ||||
| Ovrigt, Surgical Workflows1) | -3 | ||||
| Ovrigt, Acute Care Therapies2) | -7 | ||||
| Ovrigt, Surgical Workflows2) | -11 | ||||
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -2 | -10 | -4 | -10 | -43 |
| Totalt | -2 | -121 | -331 | -372 | -441 |
| Jämförelsestörande poster per segment | |||||
| Acute Care Therapies | 1 | -102 | -135 | -227 | -231 |
| Life Science | 0 | O | -10 | -9 | |
| Surgical Workflows | -1 | -9 | -192 | -125 | |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -158 | ||||
| -2 | -10 | -4 | -10 | -43 | |
| Totalt | -2 | -121 | -331 | -372 | -441 |
1) Rapporteras inom kostnad för sålda varor
2) Rapporteras inom rörelsekostnader
3) Rapporteras inom övriga rörelseintäkter- och rörelsekostnader
| EBITA, Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 1991 | 518 | 4 042 | 1 689 | 2 879 |
| Life Science | 136 | 54 | 281 | 153 | 314 |
| Surgical Workflows | -12 | 90 | -475 | -295 | 64 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -90 | -106 | -272 | -282 | -388 |
| Totalt | 2026 | 556 | 3576 | 1 265 | 2 869 |

| Justeringar av EBIT (utöver ovanstående justeringar av EBITA), Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Specifikation av jämförelsestörande poster som päverkar EBIT men inte EBITA |
|||||
| Nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, | |||||
| Acute Care Therapies1) | -31 | ||||
| Totalt, koncernen | I | I | -31 | ||
| 1) Rapporteras inom rörelsekostnader |
| Justeringar av EBIT, Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBITA (enligt ovan) | -2 | -121 | -331 | -372 | -441 |
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBIT men inte EBITA | |||||
| (enligt ovan) | -31 | ||||
| Totalt | -2 | -121 | -362 | -372 | -441 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Justering av skatt, Mkr | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar1) | 113 | 123 | 370 | 370 | 497 |
| Jämförelsestörande poster | 2 | 121 | 362 | 372 | 441 |
| Justeringsposter, totalt | 115 | 244 | 733 | 742 | 938 |
| Skatteeffekt på justeringsposter2) | 32 | -65 | 194 | -193 | -247 |
| Justering för jämförelsestörande skatteposter | 1 |
1) Exklusive nedskrivningar som klassificeras som jämförelsestörande
2) Skatteeffekt på skattemässigt avdragsgilla justeringsposter
Not 6 Koncernens räntebärande nettoskuld
| Mkr | 30 September 2020 |
30 September 2019 |
31 December 2019 |
|---|---|---|---|
| Andra räntebärande skulder | 11 089 | 10 631 | 9 112 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 3626 | 3 745 | 3 555 |
| Leasingskulder | 947 | 1 001 | 908 |
| Räntebärande skulder | 15 662 | 15 377 | 13 575 |
| Avgår likvida medel | -5 716 | -1 254 | -1 254 |
| Räntebärande nettoskuld | 9946 | 14 123 | 12321 |

Not 7 Koncernens nyckeltal
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella och operativa nyckeltal | 2020 | 2013 | 2020 | 2019 | 2019 |
| Nyckeltal baserade på Getinges finansiella mål | |||||
| Organisk försäljningstillväxt, % | 33,4 | 4,8 | 15,9 | 4,8 | 3,9 |
| Resultat per aktie1), kronor | 5,07 | 0,76 | 7,88 | 1,16 | 4,48 |
| Ovriga operativa och finansiella nyckeltal | |||||
| Organisk ordertillväxt, % | -5,3 | 3,5 | 19,1 | 5,3 | 4,1 |
| Bruttomarginal, % | 51,8 | 47,0 | 50,4 | 46,5 | 46,9 |
| Försäljningskostnader i % av nettoomsättningen | 15,1 | 21,4 | 18,5 | 22,3 | 20,4 |
| Administrationskostnader i % av nettoomsättningen | 10,6 | 13,5 | 12,6 | 13,9 | 13,0 |
| Utgifter för forskning och utveckling i % av nettoomsättningen | 3,7 | 4,6 | 5,1 | 5,2 | 4,7 |
| Rörelsemarginal, % | 24,0 | 6,9 | 15,1 | 5,0 | 8,9 |
| EBITDA, Mkr | 2 453 | 981 | 5 005 | 2 535 | 4 595 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Antal aktier vid periodens utgång, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 25,3 | 11,5 | 12,3 | ||
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,45 | 0,68 | 0,59 | ||
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad, ggr | 1,4 | 3,1 | 2,5 | ||
| Arbetande kapital, Mkr | 33 575 | 33 444 | 33 735 | ||
| Avkastning på arbetande kapital, % | 15,1 | 7,6 | 8,3 | ||
| Avkastning på eget kapital, % | 14,3 | 5,3 | 6,2 | ||
| Soliditet, % | 45,6 | 44,8 | 46,9 | ||
| Eget kapital per aktie, kronor | 80,78 | 76,65 | 77,00 | ||
| Antal anställda | 10 800 | 10 457 | 10 538 |
1) Före och efter utspädning

Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används av för att utvärdera koncernens resultat och ställning, vilka inte direkt kan utläsas eller härletar apporterna. Dessa finansiella mått är avsedda att underlätta analys av koncernens utveckling. De alternativa nyckeles betraktas som komplement till den finansiella rapportering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella mått som redovisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som används av andra bolag.
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat justerat, Mkr | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 |
| Bruttoresultat | 4130 | 2933 | 10564 | 8 399 | 12 455 |
| Aterläggning av: | |||||
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||||
| och materiella anläggningstillgångar | 248 | 238 | 749 | 698 | 946 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 5 | ||||
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga | |||||
| jämförelsestörande poster | |||||
| Bruttoresultat justerat | 4378 | 3 171 | 11318 | 9 097 | 13 401 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| EBITDA justerad, Mkr | 20220 | 2019 | 2020 | 2013 | 2019 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1913 | 433 | 3175 | 895 | 2372 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgängar och materiella | |||||
| anläggningstillgångar | 427 | 425 | 1 429 | 1 270 | 1726 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 113 | 123 | 401 | 370 | 497 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 72 | 23 | 107 | 117 | |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 2 | 49 | 172 | 265 | 324 |
| Justering för nedskrivningar som ingår iövriga jämförelsestörande | |||||
| poster och omstruktureringskostnader | -1 | -37 | -50 | ||
| EBITDA justerad | 2455 | 1101 | 5 200 | 2870 | 4 986 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| EBITA justerad, Mkr | 2020 | 2018 | 2020 | 2013 | 2019 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1913 | 433 | 3175 | 895 | 2372 |
| Aterläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 113 | 123 | 401 | 370 | 497 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 72 | 159 | 107 | 117 | |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 2 | 49 | 172 | 265 | 324 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och |
|||||
| omstruktureringskostnader | |||||
| EBITA justerad | 2023 | 677 | 3907 | 1637 | 3 310 |
| EBIT justerad, Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2013 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
| 1913 | 433 | 3175 | 895 | 2372 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | |||||
| Aterläggning av: | |||||
| Övriga jämförelsestörande poster | 72 | 190 | 107 | 117 | |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 2 | 49 | 172 | 265 | 324 |
| EBIT justerad | 1915 | 554 | 3 537 | 1267 | 2813 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| Periodens resultat, justerat, Mkr | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2019 |
| Periodens resultat | 1395 | 218 | 2169 | 346 | 1256 |
| Aterläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 113 | 123 | 401 | 370 | 497 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 72 | 190 | 107 | 117 | |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 2 | 49 | 172 | 265 | 324 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella | |||||
| tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och | |||||
| omstruktureringskostnader | -31 | ||||
| Jämförelsestörande skatteposter | |||||
| Skatt på återlagda poster | -32 | -65 | -194 | -193 | -247 |
| Periodens resultat, justerat | 1478 | 397 | 2707 | 895 | 1947 |

Not 8 Förvärv
Förvärv av Applikon Biotechnology B.V
| Förvärvade nettotillgångar, Mkr | 3 Jan 2020 |
|---|---|
| Immateriella tillgångar | 370 |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 |
| Varulager | 78 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 134 |
| Likvida medel | 16 |
| Övriga avsättningar | -5 |
| Andra räntebärande skulder | -11 |
| Leverantörsskulder | -34 |
| Övriga icke räntebärande skulder | -177 |
| Identifierbara nettotillgångar | 382 |
| Goodwill | 457 |
| Total köpeskilling | 839 |
| Avgår: | |
| Ej utbetalda köpeskillingar | |
| Likvida medel i förvärvad verksamhet | -16 |
| Påverkan på koncernens likvida medel | 823 |
Den 3 januari 2020 slutfördes förvärvet av Applikon Biotechnology BV. Den övertagna verksamheten omsätter årligen cirka 400 Mkr och har 180 anställda. Den utbetalda köpeskillingen uppgick till 839 Mkr. Därutöver kan ytterligare maximalt 60 MEUR komma att utbetalas i så kallade tillingar under åren 2021-2022 om vissa finansiella mål uppfylls. Förvärvskostnaderna uppgick till 24 Mkr, varav 23 Mkr belastat 2019 års resultat. Den uppstod vid förvärvet är inte slutligen fastställd då förvärvsanalysen fortfarande är preliminär men beräknas uppgå till 457 Mkr och är fördelar i form av tillväxtmöjligheter och ett breddat produktutbud. Efter förvärvet har bolaget omsatt 248 Mkr med 12 Mkr i EBITA.
Tilläggsköpeskilling för förvärvet av Simm Company and Surgeon Aids
l det andra kvartalet 2020 utbetalades 6 Mkr i tilläggsköpeskilling avsende förvärvet av thalländska Simm Company and Surgeon Aids, som genomfördes 2017.
Moderbolagets finansiella rapporter
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | Jul-Sep 2020 |
Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2020 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Dec 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Administrationskostnader | -35 | -122 | -82 | -304 | -234 |
| Ovriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 0 | 38 | -43 | ||
| Rörelseresultat | -35 | -122 | -44 | -304 | -277 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 19 | 74 | 53 | 962 | 979 |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | 0 | 0 | |||
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | -41 | -477 | -351 | -918 | -783 |
| Resultat efter finansiella poster1) | -57 | -524 | -342 | -259 | -80 |
| Bokslutsdispositioner | 493 | ||||
| Skatt | 5 | 122 | 56 | 246 | 15 |
| Periodens resultat2) | -52 | -402 | -286 | -13 | 428 |
1) Ränteintäkter och övinga linande intäkter samt ränter innehåller valutakursvinster/förluster härföriga till omräkning av finansiellafordingar och skulder i utländsk valuta
2) Periodens totalresultat överensstämmer med periodens resultat
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | 30 September | 30 September | 31 December 2019 |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | ||
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 26 | 37 | 34 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 9 | 7 |
| Andelar i koncernföretag | 28 493 | 28 189 | 28 431 |
| Uppskjuten skattefordran | 175 | 332 | 112 |
| Fordringar hos koncernföretag | 78 | 32 | 587 |
| Kortfristiga fordringar | 66 | 175 | 64 |
| Likvida medel | 894 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 29738 | 28 774 | 29 235 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 20 617 | 20 871 | 21 312 |
| Långfristiga skulder | 1 462 | 1 456 | |
| Långfristiga skulder till koncernföretag | 784 | 745 | |
| Övriga avsättningar | 55 | 25 | 29 |
| Kortfristiga skulder till koncernföretag | 6 398 | 1747 | 3 197 |
| Kortfristiga skulder | 2 668 | 3 882 | 2 496 |
| Summa eget kapital och skulder | 29 738 | 28 774 | 29 235 |

Definitioner
Finansiella termer
Arbetande kapital. Genomsnittlig balansomslutning med återläggning av likvida medel, övriga avsättningar, leverantörsskulder och andra icke räntebärande skulder.
Avkastning på arbetande kapital. Rullande tolv månaders EBIT justerad, i förhållande till arbetande kapital.
Avkastning på eget kapital. Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Bruttomarginal. Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat justerat. Bruttoresultat med återläggning av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
EBIT. Rörelseresultat.
EBIT justerad. Rörelseresultat (EBIT) med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA. Rörelseresultat (EBIT) med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA justerad. EBITA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal. EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA. Rörelseresultat (EBIT) med återläggning av av- och nedskrivningar.
EBITDA justerad. EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal. EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde. Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten, exklusive förvärv och avyttring av verksamhet.
Justeratresultat per aktie. Justerat resultat för perioden hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Nettoskuldsättningsgrad. Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Organisk förändring. En finansiell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyttringar.
Periodens resultat justerat. Periodens resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelsestörande poster samt skatteeffekt på återlagda resultatposter.
Resultat före skatt justerat. Periodens resultat före skatt med återläggning av avoch nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
Resultat per aktie. Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad. Rullande tolv månaders EBITDA justerad i förhållande till rullande tolv månaders räntenetto.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Valutatransaktionseffekt. Växling av innevarande års volymer av utländsk valuta till årets valutakurser, jämfört med föregående års valutakurser.
Medicinska termer
Autoklav. Ett redskap för att eliminera mikroorganismer på kirurgiska instrument, vanligtvis med högtempererad ånga.
ECMO. Extracorporeal membrane oxygenation, på svenska extrakorporeal membranoxygenering, det vill säga syresättning utanför kroppen genom ett membran. Enkelt uttryckt en modifierad hjärt- och lungmaskin som ger ett utbyte av syre och koldioxid, som en konstgjord lunga.
Endoskop. Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
Endovaskulär. Behandling inom kärl, via katetrar.
EU MDR. En ny lagstiftning rörande medicintekniska produkter, som syftar till att garantera en hög hälso-och säkerhetsnivå och stödja innovation.
Kardiopulmonell. Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
Kardiovaskulär. Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
Konstgjorda grafter. Artificiella kärlimplantat.
Lågtemperatursterilisering. Används för instrument för minimalinvasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
NAVA. Neurally adjusted ventilatory assist (NAVA) identifierar den elektriska aktiviteten kopplat till diafragman och med hjälp av den informationen anpassas ventilationen till patientens andningsrytm Stent. Cylinder för endovaskulär kärlvidgning.
Vaskulär intervention. Ett medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för att använda en öppen kirurgisk metod.
Ventilator. Medicinsk utrustning för att hjälpa patienter med andningen.
Geografiska benämningar
Americas. Nord-, Syd- och Centralamerika. APAC. Asien och Oceanien. EMEA. Europa, Mellanöstern och Afrika.

Telefonkonferens
Getinge håller en telefonkonferens 16 oktober 2020 kl. 10:00 (svensk tid) med Mattias Perjos, VD & koncernchef, och Lars Sandström, CFO. Vänligen se telefonnummer nedan för att delta:
SE: +46856642692 UK: +44333009268 US: +18335268347
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. För att ta del av denna via webcast, vänligen klicka på följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-a3-2020.
Alternativt, använd följande länk för att ladda ned presentationen: https://www.getinge.com/sv/om-oss/investerare/rapporterpresentationer.
Finansiell information
Uppdaterad information rörande exempelvis Getinges aktie och bolagstyrning finns på www.getingen, bokslutskommunikén och kvartalsrapporter på svenska och finns tillgängliga för netladdning på www.getinge.com. Nedan följer preliminära datum för kommande finansiell kommunikation:
28 Januari 2021 Q4-rapport 2020 Slutet av Mars 2021 Årsredovisning för 2020
Kontakt
Lars Mattsson, Head of Investor Relations +46 (0)10 335 0043 [email protected]
Jeanette Hedén Carlsson, Kommunikationsdirektör +46 (0) 10 335 1003 [email protected]
Denna information är sådan informations on Gentliggöra enligt EUs marknadsmissbruksfördning. Informationen lämnades, genom ovarstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 16 oktober 2020 kl 08.00 CET.
Med en fast övertygelse om att alla männällen ska ha tillgång till bästa möjliga vård förser Getinge sjukhus och Life Science-institutioner med produkter och har till mål att förbättra kliniska resultat och optimera arbetsflöden. Erbjudandet omfattar produkter och lösningard, hjärt- och kärkirurgi, operationssalar, sterilgodshantering samt Life Science-sektorn. Getinge har över 10 000 anställda runtom i världen och produkterna säljs iöver 135 länder. Getinge är noterat på Nasdaq OMX Stockholm Nordic Large Cap sedan 1993 och ingår i indexet OMXS30, som omfatta aktierna.
Getinge AB (publ) | Lindholmspiren 7, 417 56 Göteborg, Sverige | Telefon: +46 (0)10 335 0000 | Email: [email protected] | Organisationsnummer: 556408-5032 | www.getinge.com