AI assistant
Getinge — Interim / Quarterly Report 2019
Oct 18, 2019
2917_10-q_2019-10-18_95d70497-c412-4dc9-b324-8f84aa3d55da.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport

Januari - September 2019
Kommentar från Mattias Perjos, VD & koncernchef Fortsatt tillväxt och förbättrade marginaler
"Vår organiska försäljningstillväxt fortsätter i positiva affärsområden ochregioner. Den organiska orderingången är också tillfredsställande, trots tufförelsetal efter en längre period med en tillväxt som överstiger marknadens. Vår bedömning är att den underliggande efterfrågan fortsätter även Americas och Surgical Workflows, där jag dock inte är nöjd med orderingången i det tredje kvartalet har vi bland annat lanserat ett operationsbord, Maquet Lyra, som möter den växande efterfrågan i valuesegmentet. Det är utvecklat i samarbete i Europa och Kina, och kommer att tillverkas i Kina. Vi har haft ett kvartal med högre produktivitet och ökade volymer i vår till stärkta marginaler, och det är också glädjande att förbättringsarbetet inom lagerhållning bidrar till både bättre kundservice och lägre kostnader. Även om rörelsekostnaderna är något högre jämfört med Q3 2018, främst på grund av remedieringsarbete och för EU MDR, ser vi nu att rörelsekostnaderna minskar sekvende kvartal, vilket är ett tecken på att våra omstruktureringsåtgärder börjar bita. Det underliggande kassaflödet fortsätter att vi säsongsmässigt binder mer kapital i det tredje kvartalet. För kommande kvartal fortsätter vi arbetet med att stärka lönsamheten och skapa nytta för våra kunder."
Juli – September 2019 i korthet
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 4,8 % och orderingången ökade organiskt med 3,5 %
- Justerat bruttoresultat uppgick till 3 171 Mkr (2 721) och marginalen uppgick till 50,8 % (47,9). IFRS 16-effekten bidrog positivt med 29 Mkr på det justerade bruttoresultatet
- Justerad EBITA uppgick till 677 Mkr (438) och den justerade EBITAmarginalen uppgick till 10,9 % (7,7). IFRS 16-effekten bidrog positivt med 3 Mkr på justerad EBITA
- Justerat resultat per aktie uppgick till 1,42 kr (0,78). IFRS 16effekten uppgick till 0,00 kr per aktie
- Lansering av Maquet Lyra, ett högkvalitativt operationsbord som möter den ökade efterfrågan i valuesegmentet
Januari – September 2019 i korthet
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 4,8 % och orderingången ökade organiskt med 5,3 %
- Justerat bruttoresultat uppgick till 9 097 Mkr (8 153) och marginalen uppgick till 50,4 % (50,1). IFRS 16-effekten bidrog positivt med 85 Mkr på det justerade bruttoresultatet
- Justerad EBITA uppgick till 1 637 Mkr (1 277) och den justerade o EBITA-marginalen uppgick till 9,1 % (7,8). IFRS 16-effekten bidrog positivt med 9 Mkr på justerad EBITA
- Justerat resultat per aktie uppgick till 3,18 kr (2,45). IFRS 16-effekten uppgick till -0,02 kr per aktie
Utsikter 2019 (vid justeringar presenteras föregående prognos inom parentes)
Den organiska omsättningstillväxten bedöms uppgå till 2-4 % för helåret 2019
Sammanfattning av den finansiella utvecklingen1)2)
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2018 | 2013 | 2018 | 2018 |
| Orderingång | 6678 | 6 173 | 19638 | 17 618 | 24347 |
| Organisk förändring, % | 3,5 | 0,9 | 5,3 | 4,7 | 2,5 |
| Nettoomsättning | 6 236 | 5 683 | 18061 | 16 282 | 24 172 |
| Organisk förändring, % | 4,8 | 7,2 | 4,8 | 6,2 | 4,9 |
| Bruttoresultat, justerat | 3171 | 2721 | 9 097 | 8 153 | 11943 |
| Marginal, % | 50,8 | 47,9 | 50,4 | 50,1 | 49,4 |
| EBITDA justerad | 1101 | 757 | 2870 | 2181 | 3 916 |
| Marginal, % | 17,7 | 13,3 | 15,9 | 13,4 | 16,2 |
| EBITA justerad | 677 | 438 | 1637 | 1277 | 2 689 |
| Marginal, % | 10,9 | 7,7 | 9,1 | 7,8 | 11,1 |
| EBIT justerad | 554 | 323 | 1267 | 931 | 2 216 |
| Marginal, % | 8,9 | 5,7 | 7,0 | 5,7 | 9,2 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 433 | -1736 | 895 | -1 492 | -284 |
| Marginal, % | 6,9 | -30,5 | 5,0 | -9,2 | -1,2 |
| Resultat före skatt | 315 | -1777 | 544 | -1728 | -624 |
| Periodens resultat | 218 | -1 444 | 346 | -1654 | -039 |
| Periodens resultat, justerat | 397 | 221 | 895 | 692 | 1639 |
| Marginal, % | 6,4 | 3,9 | 5,0 | 4,3 | 6,8 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 1,42 | 0,78 | 3,18 | 2,45 | 5,91 |
| Resultat per aktie, kr | 0,76 | -5,34 | 1,16 | -6,17 | -3,55 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 874 | 1120 | 2152 | 1819 | 2503 |
Se sidan 3 för beräkningar av justerade resultatmått 1)
Se not 9 för effekter av införandet av IFRS 16 Leasingavtal
Koncernens utveckling
Orderingång
Juli – September 2019
| Orderingang affärsområden, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3 690 | 3 293 | 6.9 / | 10 782 | 9 419 | 7,6 | 13 069 |
| Life Science | 626 | 548 | 10.5 | 1976 | 1679 | 11.6 | 2 295 |
| Surgical Workflows | 2 362 | 2332 | -3.0 | 6 880 | 6 520 | 0.4 | 8 983 |
| Totalt | 6678 | 6 173 | 3,5 | 19 638 | 17 618 | 5,3 | 24347 |
| Orderingang regioner, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 2 514 | 2 506 | -4.6 | 7 814 | 6 997 | 3.1 | 9 696 |
| APAC | 1605 | 1 434 | 5.5 | 4346 | 3 783 | 8.0 | 5 362 |
| EMEA | 2 559 | 2 233 | 11.3 | 7 478 | 6 838 | 6.2 | 9 289 |
| Totalt | 6678 | 6 173 | 3,5 | 19638 | 17 618 | 5,3 | 24 347 |
Nettoomsättning
Juli – September 2019
| Nettoomsattning affärsområden, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org A, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3 435 | 3 159 | 3,6 | 10 297 | 9 158 | 5,7 | 13 013 |
| Life Science | 513 | 480 | 2,9 | 1622 | 1 472 | 4,5 | 2 194 |
| Surgical Workflows | 2 288 | 2 044 | 7,0 | 6 142 | 5 652 | 3,5 | 8 965 |
| Totalt | 6 236 | 5 683 | 4,8 | 18061 | 16 282 | 4,8 | 24 172 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org A, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org A, % | Jan-Dec 2018 |
| Americas | 2 491 | 2 306 | 2,6 | 7 491 | 6 719 | 2,8 | 9 530 |
| APAC | 1391 | 1 231 | 6,3 | 3 888 | 3 291 | 11,0 | 5 203 |
| EMEA | 2 354 | 2 146 | 6,2 | 6 682 | 6 272 | 3,8 | 9 439 |
| Totalt | 6 236 | 5 683 | 4,8 | 18061 | 16 282 | 4,8 | 24 172 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 2 600 | 2 317 | 6.8 | 7 191 | 6 377 | 7,4 | 10 552 |
| Förbrukningsvaror | 3 636 | 3 366 | 3,4 | 10 870 | 9 905 | 3,2 | 13 620 |
| lotalt | 6 236 | 5 683 | 4,8 | 18061 | 16 282 | 4,8 | 24 172 |
Nettoomsättning – brygga mellan Jul-Sep 2018 och Jul-Sep 2019
+9.7% 270 283 0 6236 5683 Mkr Förvärvade och Q3 2019 Q3 2018 Valuta Volym, mix och övrigt avyttrade verksamheter
- Fortsatt god organisk tillväxt, där Acute Care Therapies svarar för största delen i absoluta tal, främst tack vare stark utveckling inom hjärt-lungmaskiner och därtill relaterade förbrukningsvaror på samtliga marknader
- Kraftigt ökad orderingång inom Life Science, i flertalet produktområden
- Surgical Workflows minskade sin . orderingång jämfört med föregående år, främst relaterat till Americas
• Fortsatt tillväxt i samtliga affärsområden på alla marknader
- Acute Care Therapies utvecklas positivt i samtliga regioner och svarar för största delen av tillväxten iabsoluta tal
- Life Science växer kraftigt på den största marknaden, EMEA, medan utvecklingen var något svagare i Americas och APAC i kvartalet
- Surgical Workflows utvecklades synnerligen väl i APAC tack vare stora leveranser i september. Även i Americas och EMEA var tillväxten högre än marknadens
- Försäljningen av kapitalvaror fortsätter att öka, vilket påverkar bruttomarginalen negativt
- Nettoomsättningen ökade med . 553 Mkr motsvarande 9,7 % jämfört med Q3 2018
- Valutakurser påverkade . omsättningen positivt med 283 Mkr motsvarande +5,0 %
- . Volym, mix och övrigt påverkade omsättningen positivt med +4,7 %
Justerad resultatutveckling1)
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 236 | 5 683 | 18 061 | 16 282 | 24 172 |
| Bruttoresultat, justerat | 3171 | 2 721 | 9 097 | 8 153 | 11943 |
| Marginal, % | 50,8 | 47,9 | 50,4 | 50,1 | 49,4 |
| Rörelsekostnader, justerat | -2 070 | -1964 | -6 227 | -5 972 | -8 027 |
| EBITDA justerad | 1101 | 757 | 2870 | 2 181 | 3 916 |
| Marginal, % | 17,7 | 13,3 | 15,9 | 13,4 | 16,2 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar 2) |
-424 | -319 | -1 233 | -904 | -1 227 |
| EBITA justerad | 677 | 438 | 1637 | 1277 | 2 689 |
| Marginal, % | 10,9 | 7.7 | 9,1 | 7,8 | 17,7 |
| A Av-och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar2) |
-123 | -115 | -370 | -346 | -473 |
| EBIT justerad | 554 | 323 | 1267 | 931 | 2 216 |
| Marginal, % | 8,9 | 5,7 | 7,0 | 5,7 | 9,2 |
| B Förvärvs- och omstruktureringskostnader | -49 | -32 | -265 | -46 | 0 |
| C Övriga jämförelsestörande poster3) | -72 | -2 027 | -107 | -2 377 | -2 500 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 433 | -1736 | 895 | -1 492 | -284 |
| Finansnetto | -118 | -41 | -351 | -236 | -340 |
| Resultat före skatt | 315 | -1777 | 544 | -1728 | -624 |
| Resultat före skatt, justerat (justerat för A, B och C) |
559 | 397 | 1286 | 1041 | 2349 |
| Marginal, % | 9,0 | 7,0 | 7,1 | 6,4 | 9,7 |
| Skatt | -97 | 333 | -198 | 74 | -315 |
| Justering av skatt 3) | -65 | -509 | -193 | -423 | -395 |
| Periodens resultat, justerat | |||||
| (justerat för A, B, C och D) | 397 | 221 | 895 | 692 | 1639 |
| Marginal, % | 6,4 | 3,9 | 5,0 | 4,3 | 6,8 |
| Varav hänförligt till moderföretagets aktieägare | 387 | 211 | 866 | 666 | 1 611 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Justerat resultat per aktie, kr (justerat för A, B, C och D) |
1,42 | 0,78 | 3,18 | 2,45 | 5,91 |
1) Se not 9 för effekter från IFRS 16.2) Exklusive jämförelsestörande poster (se not 3 för av- och nedskrivningar). 3) Se not 5.
EBITA justerad per affärsområde1)
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 620 | 438 | 1916 | 1504 | 2 533 |
| Marginal, % | 18.0 | 13,9 | 18,6 | 16,4 | 19,5 |
| Life Science | 54 | 38 | 163 | 147 | 277 |
| Marginal, % | 10,5 | 7,9 | 10,0 | 10,0 | 12,6 |
| Surgical Workflows | 99 | 15 | -170 | -189 | 142 |
| Marginal, % | 4,3 | 0,7 | -2,8 | -3,3 | 1,6 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. | |||||
| elimineringar) | -96 | -53 | -272 | -185 | -263 |
| Totalt | 677 | 438 | 1637 | 1277 | 2 689 |
| Marginal, % | 10,9 | 7,7 | 9,1 | 7,8 | 11,1 |
1) Se not 3 för av-och nedskrivningar, not 5 avseende övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
EBITA justerad – brygga mellan Jul-Sep 2018 och Jul-Sep 2019

- Valutaeffekter hade en positiv inverkan om 177 Mkr på justerat bruttoresultat och 93 Mkr på justerad EBITA
- Den justerade bruttomarginalen stärktes med 2,9 %-enheter i relation till Q3 2018 och med 1,4 %-enheter sekventiellt
- Högre produktivitet och få störningar i produktionen bidrog positivt till marginalen
- Sekventiellt minskade rörelsekostnaderna med 1,4 %, men jämfört med föregående år ökade de med 5.4%. främst relaterat till kvalitetsarbete och förberedelser inför EU:s förordning för medicintekniska produkter (EU MDR)
- Justerad EBITA ökade med 239 Mkr iämfört med samma period föregående år och justerad EBITA-marginal ökade med 3,2 %-enheter. Sekventiellt förbättrades marginalen med 1.5 %-enheter
- Kostnader för omstruktureringsåtgärder uppgick till 39 Mkr och övriga jämförelsestörande poster uppgick till 72 Mkr, hänförligt till uppgörelse i ett skadeståndskrav från 2013 gällande en produktvariant som inte längre är en del av erbjudandet. Det finns inga andra skadeståndskrav kopplade till denna produkt
- Acute Care Therapies ökade sin justerade EBITA med 182 Mkr och marginalen förbättrades med 4,1 %-enheter,främst tack vare ökade försäljningsvolymer, högre bruttomarginal och positiva valutaeffekter, vilket delvis motverkades av högre kostnader för remediering
- Life Sciences justerade EBITA . ökade med 16 Mkr, vilket innebär en ökning om 2,6 %-enheter på marginalen, främst hänförligt till högre bruttomarginal jämfört med samma period föregående år, vilket delvis motverkades av en högre kostnadsmassa
- Surgical Workflows justerade EBITA ökade med 84 Mkr, motsvarande en ökning om 3,6 %-enheter, tack vare högre försäljning och förbättrad bruttomarginal
- . Kostnaden för koncerngemensamma funktioner ökade med 43 Mkr, främst hänförligt till compliance
Justerade rörelsekostnader
(exklusive av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster)1)
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Varav IFRS 16-effekt |
Ju -Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | -1148 | 42 | -1 101 | -3 479 | -3 361 | -4 527 |
| Administrationskostnader | -732 | 23 | -707 | -2 197 | -2 053 | -2 757 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader |
-162 | 4 | -147 | -524 | -494 | -662 |
| Ovriga rörelseintäkter och | ||||||
| rörelsekostnader | -28 | 0 | -d | -27 | -64 | -81 |
| Totalt | -2070 | 69 | -1964 | -6 227 | -5 972 | -8 027 |
1)
EBITA justerad – brygga mellan Jul-Sep 2018 och Jul-Sep 2019

Valutapåverkan
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jan-Sep 2019 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 283 | 991 |
| Bruttoresultat | 171 | 510 |
| EBITDA | 106 | 234 |
| EBITA | 92 | 186 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 86 | 157 |
Kassaflöde och finansiell ställning1)
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 719 | 748 | 1794 | 1 460 | 2 641 |
| Förändringar i rörelsekapital | 155 | 372 | 358 | 359 | -138 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -287 | -319 | -850 | -972 | -1 335 |
| Fritt kassaflöde | 587 | 801 | 1302 | 847 | 1168 |
| Varav IFRS 16-effekt | 266 | ||||
| Räntebärande nettoskuld | 14 123 | 12936 | 12591 | ||
| I relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr | 3,1 | 3,3 | 3,2 | ||
| Räntebärande nettoskuld exkl. IFRS 16- | |||||
| effekt | 13 122 | 12936 | 12 591 | ||
| l relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr | |||||
| och exkl. IFRS-effekt | 3,0 | 3,3 | 3,2 |
1)
- Sekventiellt minskade justerade rörelsekostnader med 29 Mkr, motsvarande - 1,4 %, från Q2 2019 till Q3 2019
- Jämfört med föregående år ökade justerade rörelsekostnader med 106 Mkr, motsvarande 5,4 %
- Rensat för valuta och IFRS 16 effekten, ökade de justerade rörelsekostnaderna med 5,1 % jämfört med föregående år
- IFRS 16-effekten på de justerade rörelsekostnaderna uppgick till +69 Mkr för kvartalet
-
· Ökningen inom administrations kostnader är främst relaterat till compliance samt kvalitets-och remedieringsarbete
-
Nettoomsättningen påverkades positivt med 283 Mkr avseende omräkningseffekter
- Justerat bruttoresultat påverkades positivt med 116 Mkr från omräkningseffekter och 61 Mkr från transaktionseffekter
- Justerad EBITA påverkades positivt med 32 Mkr avseende omräkningseffekter och med 61 Mkr i transaktionseffekter
- Det förbättrade rörelseresultatet bidrog positivt till kassaflödet från rörelsen samtidigt som skatteeffekter påverkar jämförelsen negativt med 291 Mkr (-147 Mkr i skatteinbetalning i Q3 2019 och +144 Mkr i skatteåterbäring i Q3 2018)
- Fortsatt positiv utveckling i rörelsekapitalet, trots tillväxten i nettoomsättning
- Jämfört med föregående år har nettoskulden påverkats negativt av valutaeffekter och IFRS 16-effekter samt omvärdering av pensionsskuld
- Rensat för IFRS 16-effekter uppgår nettoskuld i relation till justerad EBITDA R12M till 3,0 ggr
Forskning och utveckling
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| FoU-kostnader, brutto | -289 | -289 | -935 | -955 | -1 262 |
| l relation till nettoomsättning, % | 4,6 | 5.1 | 5,2 | 5,9 | 5,2 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | 114 | 134 | 366 | 439 | 571 |
| l relation till nettoomsättning, % | 1,8 | 2.4 | 2,0 | 2,7 | 2,4 |
| Utvecklingskostnader, netto | -175 | -155 | -569 | -516 | -691 |
| Av- och nedskrivningar av kapitaliserad | |||||
| Foll | -129 | -136 | -390 | -379 | -519 |
| Varav nedskrivningar | -2 | -4 | -12 | -4 | -15 |
- Bruttokostnaden för Foll var oförändrad medan aktiverade utvecklingskostnader minskade med 14,9 %, vilket förklarar nettoökningen om 12,9 % för FoU (i resultaträkningen)
- Av- och nedskrivningar minskade med 5,1 %
- Fortsatt förbättringsarbete i Hechingen, i enlighet med den omarbetade planen från 2017
• Vid kvartalets utgång var den outnyttjade reserven 291 Mkr
Uppdatering avseende förlikningsavtalet med FDA
| Mkr | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Reserv vid periodens ingång | 382 | 556 | 556 |
| lanspråktagna medel | -108 | -148 | -200 |
| Avsättningar | - | ||
| Omräkningsdifferenser | 17 | 30 | 26 |
| Reserv vid periodens utgång | 291 | 438 | 382 |
- Förlikningsavtalet med FDA ingicks i februari 2015 och omfattar ursprungligen totalt fyra produktionsenheter i USA och Tyskland.
- Planer är framtagna för att genomföra identifierade korrigeringar på respektive enhet. I de två produktionsenheterna i USA är identifierade korrigeringar genomförda. I Hechingen förväntas detta arbete att pågå in i 2021.
- År 2014 reserverade Getinge 995 Mkr avseende förbättringsåtgärder för att stärka kvalitetsledningssystemet inom dåvarande Medical Systems och 2016 samt 2017 reserverades 400 Mkr respektive 488 Mkr för samma ändamål. De totala kostnaderna för programmet uppgick till 1 983 Mkr vid utgången av det tredje kvartalet 2019.
Hösten 2018 och i början av 2019 mottog Getinges produktionsenheter i Fairfield och Mahwah varningsbrev från FDA. Upprinnelsen till varningsbreven är rutininspektioner som FDA genomförde på produktionsenheterna under 2018. FDA:s observationer och synpunkter rör förfaranden och processer kopplat mot krav på leverantörskontroller, processer för godkännande av designförändringar samt incidentrapportering.
Samma observationer identifierades av Getinge vid interna inspektioner under det fjärde kvartalet 2017. Den lokala organisationen har sedan dess arbetat med att korrigera bristerna i kvalitetsledningssystemet.
Getinge har överlämnat en åtgärdsplan, inklusive aktiviteter och relaterad tidsplan, till FDA, och förbättringsarbetet fortlöper i enlighet med plan. Nettoomsättning och finansiell påverkan relaterat till observationerna bedöms som icke-materiella. Produktionskapaciteten anses heller inte påverkas av arbetet.

Acute Care Therapies
Acute Care Therapies erbjuder världsledande lösningar för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet omfattar lösningar för behandling av hjärt- och lungåkommor samt ett brett urval av produkter och terapier för intensivvård. Marknadens storlek uppgår till 85 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2–4 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
Jan-Dec Orderingång Jul-Sep Jul-Sep Jan-Sep Jan-Sep 2019 Org Δ, % Org Δ, % regioner, Mkr 2018 2019 2018 2018 Americas 1766 1 650 5 356 6 415 1,7 4 638 6,4 13,9 APAC 14.0 864 716 2 265 1870 2 638 EMEA 1060 927 10,9 3 161 2 911 5,4 4 016 Totalt 3 690 3 293 6,9 10782 9 419 7,6 13 069
| Nettoomsattning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 1684 | 1 551 | 3,1 | 5 190 | 4 575 | 4.4 | 6 404 |
| APAC | 739 | 663 | 5.0 | 2 096 | 1802 | 9.4 | 2627 |
| EMEA | 1 012 | 945 | 3,4 | 3 011 | 2 781 | 5,5 | 3 982 |
| Totalt | 3 435 | 3 159 | 3,6 | 10 297 | 9 158 | 5,7 | 13 013 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org A, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 875 | 811 | 2.2 | 2 582 | 2 211 | 77.7 | 3 501 |
| Förbrukningsvaror | 2 560 | 2 348 | 4,0 | 7 715 | 6 947 | 4.0 | 9 512 |
| Totalt | 3 435 | 3 159 | 3.6 | 10 297 | 9 158 | 5,7 | 13 013 |
Justerad resultatutveckling1)
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 435 | 3 159 | 10 297 | 9 158 | 13 013 |
| Bruttoresultat, justerat | 1973 | 1710 | 6 001 | 5319 | 7 627 |
| Marginal, % | 57,4 | 54.1 | 58,3 | 58,1 | 58,6 |
| EBITDA justerad | 841 | 637 | 2.581 | 2048 | 3 259 |
| Marginal, % | 24,5 | 20,2 | 25.1 | 22,4 | 25,0 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||||
| och materiella anläggningstillgängar | -221 | -199 | -665 | -544 | -726 |
| EBITA justerad | 620 | 438 | 1916 | 1504 | 2 533 |
| Marginal, % | 18,0 | 13,9 | 18,6 | 16.4 | 19,5 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar, not 5 för övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
Händelser i kvartalet
- Getinge erhöll ett godkännande av ett patent i USA som skyddar den unika Automatic Gas Control-funktionen i anestesimaskiner. Uppfinningen innebär att mängden manuella ingrepp och förbrukningen av anestesimedel kan reduceras markant, vilket är positivt för både patient, miljö och ekonomi.
- Getinge var värd för European EVH Summit 2019 i Düsseldorf, Tyskland, den 19-20 september med närmare 120 deltagare från 13 länder. Syftet med mötet är att sprida best practice inom Endoscopic Vessel Harvesting (EVH), som är en minimalinvasiv teknik för ökad klinisk effektivitet och snabbare tillfrisknande i samband med kranskärlsoperation (CABG).
- Organisk ordertillväxt i samtliga regioner och flertalet produktkategorier
- Stark tillväxt i hjärt-lungrelaterade förbrukningsvaror och maskiner
- Nettoomsättningen ökar organiskt i samtliga regioner och i flertalet produktkategorier
- Fortsatt stark utveckling i Critical Care med tillväxt i alla regioner
- Stark utveckling inom Cardiac Assist och Cardiac Surgery
- Försäljningen av kärlimplantat nådde inte upp till fjolårets nivå, då en större leverans ägde rum i Japan
- Försäljning av förbrukningsvaror ökar vilket påverkar bruttomarginalen positivt
- Justerad bruttomarginal ökade med 3.3 %-enheter i relation till motsvarande kvartal 2018, som en följd av högre försäljningsvolym samt valutaeffekter. Detta motverkades delvis av ökade kostnader för remedieringsarbete
- Justerade rörelsekostnader ökade med 5,5 % jämfört med motsvarande period 2018 och rensat för valuta och IFRS 16effekten var de 4,1 % högre, främst på grund av pågående remedieringsarbete samt förberedelser inför EU:s kommande förordning för medicintekniska produkter (EU MDR)
- Ökad försäljning, ökad . bruttomarginal och positiv valutaeffekt bidrog till att justerad EBITA-marginal ökade med 4,1 %-enheter jämfört med föregående år
- Valutaeffekter bidrog med . +163 Mkr till omsättningen, +117 Mkr på det justerade bruttoresultatet och +66 Mkr på justerad EBITA
Life Science
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation för att förebygga kontamination i farmaceutisk produktion av medicinsk utrustning, med målet att stärka integriteten inom biomedicinsk forskning. Marknadens storlek uppgår till 23 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 3–5 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingang regioner, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 / |
Jan-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 214 | 167 | 22,3 " | 754 | 574 | 21,3 | 802 |
| APAC | 90 | 118 | -27,4 ▼ | 258 | 324 | -25.1 | 434 |
| EMEA | 322 | 263 | 20,0 T | 964 | 781 | 19,7 | 1 059 |
| Totalt | 626 | 548 | 10,5 | 1976 | 1679 | 11,6 | 2 295 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 191 | 194 | -6,3 | 584 | 569 | -5,1 | 815 |
| APAC | 87 | 89 | -8,5 | 254 | 201 | 19,0 | 375 |
| EMEA | 235 | 197 | 17,2 | 784 | 702 | 8,1 | 1 004 |
| Totalt | 513 | 480 | 2,9 | 1622 | 1472 | 4,5 | 2 194 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org A, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 311 | 280 | 7,1 | 1 002 | 887 | 7,6 | 1 403 |
| Förbrukningsvaror | 202 | 200 | -2,8 | 620 | 585 | -0,1 | 791 |
| Totalt | 513 | 480 | 2.9 | 1622 | 1472 | 4.5 | 2 194 |
Justerad resultatutveckling1)
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 513 | 480 | 1622 | 1472 | 2 194 |
| Bruttoresultat, justerat | 207 | 174 | 629 | 556 | 815 |
| Marginal, % | 40,4 | 36,3 | 38,8 | 37,8 | 37,1 |
| EBITDA justerad | 84 | 57 | 243 | 202 | 348 |
| Marginal, % | 16,4 | 11,9 | 15,0 | 13,7 | 15,9 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||||
| och materiella anläggningstillgångar | -30 | -19 | -80 | -55 | -71 |
| EBITA justerad | 54 | 38 | 163 | 147 | 277 |
| Marginal, % | 10,5 | 7,9 | 10,0 | 10,0 | 12,6 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar, not 5 för övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
Händelser i kvartalet
- Som en effekt av ökad efterfrågan förbättrades kapacitetsutnyttjandet i tillverkningsenheterna i kvartalet. I juni 2019 invigdes ett nytt monteringsområde i befintlig fabrik i Getinge, som nu utnyttjas fullt ut för montering av sterillsatorn Getinge Life Science GSS. Som ett resultat av ökad efterfrågan på DPTE Beta Bags® för steril överföring, öppnades ett tredje skift i fabriken i Vendôme, Frankrike, i kvartalet av LEAN vid tillverkning av desinfektorer för läkemedelsindustrin i fabriken i Toulouse, Frankrike, har börjat generera positiva effekter.
- Arbetet med att effektivisera produktportföljen fortsätter. Tidigare i år fattades exempelvis ett beslut om att konsolidera utbudet av isolatorer och tester som används för att säkerställa att kritiska delar av tillverkningsprocessen kopplad till läkemedel hålls steril. Denna konsolidering förväntas på sikt bidra till ökad produktivitet och lönsamhet.
- · Mycket stark organisk orderingång i Americas och EMEA medan orderingången minskade med 28 Mkr i APAC
- Hög tillväxt inom sterilisatorer, isolatorer och förbrukningsvaror
- · Mycket stark organisk försäljningstillväxt på den största marknaden. EMEA
- God tillväxt inom desinfektorer och isolatorer
- Den minskade omsättningen i Americas är främst hänförlig till Nordamerika, där ett antal projekt levererades i Q3 2018
- Försäljningen av kapitalvaror ökar i relation till förbrukningsvaror
- Justerad bruttomarginal ökade med 4,1 %-enheter i relation till motsvarande kvartal 2018, främst som en följd av högre försäljningsvolym
- Justerade rörelsekostnader ökade med 5,1 % jämfört med motsvarande period 2018, rensat för valuta och IFRS 16-effekten var de 5,4 % högre.
- Ökad försäljning och stärkt bruttomarginal bidrog till att den justerade EBITA-marginalen ökade med 2,6 %-enheter jämfört med föregående år
- Valutaeffekter bidrog med +19 Mkr till omsättningen, +12 Mkr på det iusterade bruttoresultatet och +8 Mkr på justerad EBITA

Jan-Dec
2018
2 479
2 290
4 214 8 983
Surgical Workflows
Surgical Workflows är en heltäckande leverantör av produkter och lösningar som optimerar kvalitet, säkerhet och kapacitet i sterilcentraler och operationssalar. Marknadens storlek uppgår till 62 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2–4 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingång regioner, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Ju -Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org A, % | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 534 | 689 | -26,2 ▼ | 1704 | 1785 | -11,3 | |
| APAC | 651 | 600 | 2.0 | 1823 | 1 589 | 7,6 | |
| on | EMEA | 1 177 | 1043 | 9,5 | 3 353 | 3 146 | 3,5 |
| Totalt | 2362 | 2332 | -3,0 | 6880 | 6 520 | 0,4 | |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 616 | 561 | 4,4 | 1 717 | 1575 | 1,1 | 2 311 |
| APAC | 565 | 479 | 10,8 | 1538 | 1 288 | 12.0 | 2 201 |
| EMEA | 1107 | 1 004 | 6,6 | 2 887 | 2 789 | 0,9 | 4 453 |
| Totalt | 2288 | 2044 | 7,0 | 6142 | 5 652 | 3,5 | 8 965 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Org A, % | Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Org A, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 1 414 | 1 226 | 9.8 | 3 607 | 3 279 | 4.9 | 5 648 |
| Förbrukningsvaror | 874 | 818 | 2.9 | 2 535 | 2 373 | 1.6 | 3 317 |
| Totalt | 2288 | 2044 | 7,0 | 6 142 | 5 652 | 3,5 | 8 965 |
Justerad resultatutveckling1)
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2288 | 2 044 | 6142 | 5 652 | 8 965 |
| Bruttoresultat, justerat | 991 | 837 | 2467 | 2278 | 3 501 |
| Marginal, % | 43,3 | 40,9 | 40,2 | 40,3 | 39,1 |
| EBITDA justerad | 270 | 116 | 311 | 113 | 567 |
| Marginal, % | 11,8 | 5.7 | 5,1 | 2,0 | 6,3 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgängar |
-171 | -101 | -481 | -302 | -425 |
| EBITA justerad | 99 | 15 | -170 | -189 | 142 |
| Marginal, % | 4,3 | 0,7 | -2,8 | -3,3 | 1,6 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar, not 5 för övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
Händelser i kvartalet
- Aktiviteternaför attöka produktiviteten fortsätter med hög intensitet och bidrar tillsekventiellt ökad bruttomarginal och minskade rörelsekostnader.
- Lansering av Maquet Lyra ett flexibelt och mobilt operationsbord som riktar sig till valuesegmentet och tillgodoser behoven inom de flesta kirurgiska discipliner. Maquet Lyra har utvecklats i samarbete mellan FoU-enheter från Tyskland och tillverkas i Getinges fabrik i Suzhou, Kina. Därutöver lanserades Maquet Meera CL som också riktar sig till kunder inom det så kallade valuesegmentet och baseras på teknik från övriga bord i Meera-familjen och Lvra.
- Getinge erhöll sin första större orderför den nyligen lanserade ångsterilisatorn GSS610H, som erbjuder fördelar inom steriliseringseffektivitet, driftekonomi och hållbarhet (bland annat genom att minska förbrukningen av kylvatten).
- Getinge levererade 12 operationsrum, varav 4 hybridoperationsrum, till det nyligen öppnade National Cerebral and Cardiovascular Center i Osaka, Japan. Vid invigningen närvarade bland annat Japans sjukvårdsminister och ett flertal medicinska experter. Getinges bidrag till detta flaggskepp inom japansk sjukvård förväntas skapa ytterligare positiv uppmärksamhet på den japanska marknaden och därigenom stödja fortsatt god tillväxt.
- Minskad organisk orderingång framförallt hänförligt till Americas, där stora ordrar togs både i Q3 2017 och Q3 2018
- Positiv utveckling inom Infectio Control, framförallt i EMEA
- Organisk tillväxt i samtliga regioner och produktkategorier
- Mycket god tillväxt inom Surgical Workplaces, med produkter för operationsrum
- Den höga tillväxten inom ● Integrated Workflow Solutions från föregående kvartal fortsätter
- Försäliningen av kapitalvaror ökar i högre tempo än förbruknings varor vilket påverkar marginalen negativt
- Justerad bruttomarginal ökade med 2,4 %-enheter i relation till motsvarande kvartal 2018. främst som en följd av ökad försäljning, fördelaktig marknadsmix samt högre produktivitet i tillverkningsprocessen
- Justerade rörelsekostnader var oförändrade jämfört med motsvarande period 2018. Rensat för valuta och IFRS 16-effekt var de justerade rörelsekostnaderna 1,3 % högre än i Q3 2018
- Ökad försäljning, högre bruttomarginal och kontroll på rörelsekostnaderna bidrog till att justerad EBITA förbättrades med 84 Mkr till 99 Mkr och att marginalen ökade med 3,6 %-enheter till 4,3 %
- Valutaeffekter bidrog med . +101 Mkr till omsättningen, +48 Mkr på det justerade bruttoresultatet och +19 Mkr på justerad EBITA
Ovrig information
Riskhantering
Vårdens ersättningssystem
Den enskilt största marknadsrisken för Getinge är politisk. Förändringar i vårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. Denna risk begränsas av att Getinge är verksamt på ett stort antal geografiska marknader.
Kunder
Verksamheten som bedrivs av Getinges kunder finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel. Betalningsförmågan är i de allra flesta fall mycketgod, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Vid affärer utanför OECD-området betalningssäkras samtliga transaktioner om inte kundens betalningsförmåga är väl dokumenterad.
Myndigheter och kontrollorgan
Delar av Getinges produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar betydande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Det kan inte uteslutas att Getinges verksamhet, finansiella ställning och resultat i framtiden kan komma att påverkas negativt av svårigheter att leva upp till myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa. För att i största mån begränsa dessa risker Getinge ett omfattande arbete kring kvalitet och regulatoriska frågor och den koncerngemensamma funktionen för kvalitet och regulatorisk efterlevnad har en representant i ledningsgruppen för respektive affärsområde. Dessutom är funktionen representerad på samtliga FoU- och produktionsenheter. Majoriteten av koncernens produktionsanläggningar är certifierade enligt den medicintekniska kvalitetsstandarden ISO 13485 och/eller den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001. Getinge är, och kan komma att bli, inblandat i myndighetsutredningar, rättstvister och liknande förfaranden även inom ramen för övrig affärsverksamhet avseende frågor som rör bland annat miljö, skatt och konkurrens. Mot bakgrund av att Getinge verkar i en global miljö är bolaget därtill exponerat mot lokala affärsrisker såsom exempelvis korruption och handelsrestriktioner. För att minimera risken att bli föremål för sådana utredningar, tvister och förfaranden arbetar Getinge aktivt med att utveckla, implementera samt upprätthålla policys och system för att säkerställa efterlevnad av tillämpliga regelverk.
Forskning och utveckling
Getinges framtida tillväxt är även beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Arbete med forskning är kostsamt och det är omöjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma. För att maximera avkastningen på investeringar inom forskning och utveckling följer koncernen en strukturerad urvals- och planeringsprocess som omfattar analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Även det egentliga utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontrollpunkter.
Produktansvar och skadeståndskrav
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom sjuk- och hälsovård, att bli föremål för produktansvar och andra anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge kan inte lämna några garantier för att dess verksamhet inte kommer att utsättas för ersättningskrav. Getinge innehar sedvanliga ansvars- och produktansvarsförsäkringar, men det finns en risk att produktansvarskrav och andra anspråk inte kan täckas fullt ut av Getinges försäkringsskydd.
Skydd av immateriella rättigheter
Getinge är ledande inom sina verksamhetsområden och satsar betydande belopp på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och följer konkurrenternas verksamhet noga. Vid utveckling av nya produkter finns risk för att andra företag hävdar patentintrång, vilket kan resultera i tvister. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer.

Finansiell riskhantering
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valutarisker samt kredit- och motpartsrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy och ett Treasury-direktiv beslutat av koncernledningen utifrån finanspolicyn. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker, samt utveckla metoder och principer för att hantera sådana risker, ligger inom koncernledningen och finansfunktionen. För mer detaljerad information rörande dessa risker hänvisas till koncernens årsredovisning. Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas nettotillgångar exponeras för valutarisker. Valutaexponering som uppstår från nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter hanteras huvudsakligen genom upplåning i de berörda utländska valutorna.
Säsongsvariationer
Getinges omsättning och resultat påverkas av säsongsmässiga variationer. Högst nettoomsättning förekommer normalt sett i det fjärde kvartalet följt av det andra, tredje och första kvartalet. Normalt sett förändras även andelen av omsättningen som kommer och förbrukningsvaror under året, med en ökad andel försäljning av kapitalvaror mot slutet av året.
Transaktioner med närstående
Getinge har haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo (som delades ut till aktieägarna i december 2017) rörande försäljning och inköp av varor och tjänster. Därutöver har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum under perioden, utöver transaktioner med dotterbolag.
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på företagsledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår av den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och regulatoriska krav samt andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Getinges finansiella mål
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 2-4 %
- •
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30-50 % av nettoresultatet till aktieägarna.
Valberedning inför årsstämma 2020
l enlighet med beslut på Getinge AB:s bolagsstämma 2005 består valberedningen av Getinges styrelseordförande tillsammans med representanter för de fem största aktieägarna per 31 augusti 2019 samt en representant för de mindre aktieägarna. Inför årsstämman 2020 innebär detta att Getinges valberedning utgörs av vardera en representant från Carl Bennet AB (Carl Bennet), Fjärde AP-fonden (Per Colleen), Incentive (Mikael Berglund), Swedbank Robur Fonder (Marianne Nilsson) samt en representant för de mindre aktieägarna (Viveka Ekberg). Aktieägare som önskar lämna förslag till Getinges valberedning 2020 kan vända sig till valberedningen på e-mail: [email protected] eller på adress: Getinge AB, Att: Valberedningen, Box 8861, 402 72 GÖTFRORG
Årsstämma 2020
Getinge AB:s årsstämma kommer hållas den 22 april 2020, kl. 14:00 i Kongresshallen, Hotell Tylösand, Halmstad. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget till Getinges styrelseordförande på email: [email protected] eller på adress: Getinge AB, Att: Bolagsstämmoärenden, Box 8861, 402 72 GÖTEBORG. Förslag måste, för att med säkerhet kunna tas in i kallelse och dagordning, ha inkommit till bolaget senast den 4 mars 2020.

Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Göteborg, 18 oktober 2019
| Carl Bennet Vice ordförande |
Johan Bygge | Cecilia Daun Wennborg |
|---|---|---|
| Barbro Fridén | Dan Frohm | Sofia Hasselberg |
| Peter Jörmalm | Rickard Karlsson | Johan Malmquist Ordförande |
| Mattias Perjos VD och koncernchef |
Malin Persson | Johan Stern |

REVISORNS GRANSKNINGSRAPPORT
DELÅRSRAPPORT UPPRÄTTAD I ENLIGHET MED IAS 34 OCH 9 KAP. ÅRSREDOVISNINGSLAGEN
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Getinge AB (publ) per 30 september 2019 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Göteborg den 18 oktober 2019 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rippe Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor Eric Salander Auktoriserad revisor
Koncernens finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
| Mkr | Not | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 6 236 | 5 683 | 18 061 | 16 282 | 24 172 |
| Kostnad för sålda varor | -3 303 | -3 263 | -9 662 | -8 804 | -13 119 | |
| Bruttoresultat | 2, 3, 9 | 2933 | 2 420 | 8399 | 7 478 | 11 053 |
| Försäljningskostnader | -1332 | -1 368 | -4 032 | -3 895 | -5 202 | |
| Administrationskostnader | -844 | -792 | -2 514 | -2 299 | -3 090 | |
| Forsknings-och utvecklingskostnader | -175 | -155 | -569 | -516 | -691 | |
| Förvärvskostnader | -10 | -2 | -12 | -4 | -4 | |
| Omstruktureringskostnader | -39 | -30 | -253 | -42 | 4 | |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader1) | -100 | -1 809 | -124 | -2 214 | -2 354 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2, 3, 9 | 433 | -1736 | 895 | -1 492 | -284 |
| Finansnetto | 2, 9 | -118 | -41 | -351 | -236 | -340 |
| Resultat efter finansiella poster | 2, 9 | 315 | -1777 | 544 | -1728 | -624 |
| Skatt | -97 | 333 | -198 | 74 | -315 | |
| Periodens resultat | 218 | -1 444 | 346 | -1 654 | -939 | |
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | 208 | -1 454 | 317 | -1 680 | -967 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 10 | 10 | 29 | 26 | 28 | |
| Periodens resultat | 218 | -1 444 | 346 | -1 654 | -939 | |
| Resultat per aktie, kronor2) | 0,76 | -5,34 | 1,16 | -6,17 | -3,55 | |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat per aktie (tusental) |
272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
1) Varav-350 Mkr avser pågående utredningar i Brasilien (Jan-Mar 2018) och-1 800 Mkr avser skadestånd relaterat till Mesh (Jul-Sep 2018)
2)
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 218 | -1 444 | 346 | -1 654 | -939 |
| Ovrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner |
-277 | 36 | -595 | 36 | 143 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | 70 | -8 | 162 | -8 | -15 |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | |||||
| Omräkningsdifferenser och säkringar av nettoinvesteringar | 864 | -436 | 1540 | ರಿಕಿ ನಿ | 844 |
| Kassaflödessäkringar | 1 | 75 | 80 | -81 | -60 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | 4 | 32 | -13 | 239 | 304 |
| Periodens övriga totalresultat netto efter skatt | 662 | -301 | 1174 | 1181 | 1 216 |
| Totalresultat för perioden | 880 | -1745 | 1520 | -473 | 277 |
| Totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | 859 | -1 751 | 1 463 | -520 | 230 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 21 | 6 | 57 | 47 | 47 |
| Totalresultat för perioden | 830 | -1745 | 1520 | -473 | 277 |

Balansräkning för koncernen
| Mkr | Not | 30 September 2019 |
30 September 2018 |
31 December 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella tillgångar | 25 440 | 24 034 | 24 098 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 270 | 3 081 | 3 160 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 9 | 1035 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 2120 | 2 344 | 1946 | |
| Varulager | 5 473 | 5 392 | 4 544 | |
| Kundfordringar | 5 393 | 4 749 | 6 108 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 593 | 2 083 | 2 223 | |
| Likvida medel | 6 | 1 254 | 940 | 1 273 |
| Summa tillgångar | 46578 | 42623 | 43 352 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 20 877 | 18 905 | 19 655 | |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 6 | 3745 | 3 144 | 3 035 |
| Leasingskulder | 6, 9 | 1001 | ||
| Andra räntebärande skulder | 6 | 10 631 | 10 732 | 10 829 |
| Övriga avsättningar | 3 842 | 3 984 | 3 771 | |
| Leverantörsskulder | 1 815 | 1606 | 1868 | |
| Övriga icke räntebärande skulder | 4667 | 4 252 | 4 194 | |
| Summa eget kapital och skulder | 46578 | 42623 | 43 352 |
Förändring eget kapital för koncernen
| Mkr | Aktiekapital | Ovrigt tillskjutet kapital |
Reserver) | Balanserad vinst |
Totalt | Innehav utan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 Januari 2018 | 136 | 6789 | 168 | 12 291 | 19384 | 422 | 19806 |
| Summa totalresultat för perioden | 1067 | -837 | 230 | 47 | 277 | ||
| Aktierelaterad ersättning | -4 | -4 | -4 | ||||
| Utdelning | -409 | -409 | -15 | -424 | |||
| Utgående balans per 31 December 2018 | 136 | 6 789 | 1235 | 11 041 | 19 201 | 454 | 19 655 |
| Ingäende balansper 1 Januari 2019 | 136 | 6789 | 1235 | 11 041 | 19 201 | 454 | 19 655 |
| Summa totalresultat för perioden | 1 579 | -116 | 1463 | 57 | 1520 | ||
| Utdelning | -277 | -272 | -26 | -298 | |||
| Utgående balans per 30 September 2019 | 136 | 6789 | 2814 | 10 653 | 20392 | 485 | 20 877 |
1)

Kassaflödesanalys för koncernen
| Mkr | Not | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 20193) |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 9 | 433 | -1 736 | 895 | -1 492 | -284 |
| Återläggning av- och nedskrivningar | 4, 9 | 548 | 535 | 1 640 | 1 351 | 1808 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster1) | 66 | 1 915 | 72 | 2 277 | 2 073 | |
| Återläggning omstruktureringskostnader2) | 38 | 30 | 226 | 42 | -4 | |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -98 | -82 | -269 | -191 | -261 | |
| Finansiella poster | -121 | -58 | -347 | -226 | -325 | |
| Betald skatt | -147 | 144 | -423 | -301 | -366 | |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 719 | 748 | 1794 | 1460 | 2641 | |
| Förändringar i rörelsekapital | ||||||
| Varulager | -70 | 은3 | -665 | -551 | -36 | |
| Rörelsefordringar | 81 | 136 | 959 | 1 429 | -30 | |
| Rörelseskulder | 144 | 183 | 64 | -519 | -72 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 874 | 1120 | 2152 | 1819 | 2503 | |
| Investeringsverksamheten | ||||||
| Förvärv av verksamhet | -6 | -4 | -4 | |||
| Investeringar i immateriella tillgångar och materiella | ||||||
| anläggningstillgångar | -295 | -325 | -863 | -1 002 | -1 380 | |
| Avyttringar av anläggningstillgångar | 8 | 6 | 13 | 30 | 45 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -287 | -319 | -856 | -976 | -1339 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||||
| Förändring av räntebärande skulder | 9 | -494 | -754 | -1 081 | -1 029 | -1 005 |
| Förändring av långfristiga fordringar | -3 | -3 | 3 | 6 | -11 | |
| Utbetald utdelning | -17 | -15 | -298 | -424 | -424 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -514 | -772 | -1376 | -1 447 | -1 440 | |
| Periodens kassaflöde | 73 | 29 | -80 | -604 | -276 | |
| Likvida medel vid periodens början | 1 158 | 939 | 1 273 | 1526 | 1 526 | |
| Omräkningsdifferenser | 23 | -28 | 61 | 18 | 23 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 1254 | 940 | 1254 | 940 | 1273 |
ಸು ಸಿ ಮಿ ಮಿ ಮನೆ
Avser främst avsätning för Meshrent skadestånd ( Jul-Sep 2018)
Exklusive nedskriving av alläggningstillgångar
Från och med den 1 januari 2019 tillämpar Getinge FRS 16 Lea
jämförelsetalen inte omräknats. För mer information om effekterna av IFRS 16 på kassaflödet, se not 9.

Not 1 Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34 Delårsrapporteringslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som återfinns i 2018 års årsredovisning och dessa med ett undantag. Från och med den 1 januari 2019 tillämpar koncernen IFRS 16 Leasingavtal som ersatt IAS 77 Leasing och de nya redovisningsprinciperna beskrivs i avsnittet " nedan.
l delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet. Procentuella förändringar och nyckeltal har beräknats utfirån de avrundade belopp som redovisas i rapporten. Om inget annat anges avser presenterade belopp miljoner kronor och belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Nya redovisningsprinciper
Från och med den 1 januari 2019 tillämpar Getinge IFRS 16 Leasingavtal. Koncernen har valt att tillämpa den förenklade övergångsmetoden och har därför inte räknat om jämföretalen. Iställer till leasade tillgångar värderats till ett belopp som motsvarar återstående leasingåtaganden per den 1 januari med övergången till IFRS 16 har Getinge valt att tillämpa samma diskonteringsränta på leasingtillgångar med liknande egenskaper. Att Getinge valt att tillämpa den förenklade övergångsmetoden har även inneburit att direkta anskaffningsutgifter exkluderätterna samt att bedömningen av kvarvarande leasingperiod har fastställts i samband med införandet av standarden.
Enligt IFRS 16 ska en tillgång (avseende rättigheten att använda en leasad tillgång) och en finansiell skuld (avseende skyldigheten att betala leasingavgifter) redovisas i balansräkningen åtskillnad görs mellan operationella och finansiella leasingaval har implementeringen av standarden medfört att alla väsentliga leasetagare) redovisats i koncernens balansräkning. Endast korttidsleasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde har undantagits.
Vid införandet av standarden den 1 januari 2019 har och leasingskulder om 1056 Mkr och leasingskulder om 1 07 Mkr bokförts på nytillkomna rader i koncernens balansräknilgångarna är främst hänförliga till förhyrda lokaler och fordon. I resultaträkningen har operationer ersatts med kostnader för avskrivningar på nyttjanderättstillgångar samt räntekostnader hänförliga till leasingskulder. Av denna anledning kommer rörelseresultatet att öka järnfört med tidigare eftersom en del av leasingbetalningarna kommer att rekostnader inom finansnettot. Sammantaget innebär detta att flera av koncernens nyckeltal påverkas av den nya standarden. För mer information om effekterna av IFRS 16 se not 9.
Effekterna av övergången till IFRS 16 redanstående tabell där diskonteringseffekten beräknats med koncernens vägda genomsnittliga låneränta om 2,5 procent.
Effekter av införandet av IFRS 16
| Mkr | |
|---|---|
| Ataganden för operationella leasingavtal enligt IAS 17 per 31 december 2018 | 996 |
| Diskonteringseffekt | -55 |
| Korttidsleasingavtal och leasingavtal avseende tillgångar till lågt värde | -11 |
| Förlängningsoptioner/uppsägningsoptioner som med rimlig säkerhet kommer att utnyttjas | 87 |
| Leasingskuld i enlighet med IFRS 16 per 1 januari 2019 | 1017 |
| Förutbetalda leasingavgifter | 39 |
| Nyttjanderättstillgångar i enlighet med IFRS 16 per 1 januari 2019 | 1056 |
1) Vid införandet av FRS 16 har Getinge tillämpat de retrospektiva metoden innebärande att ingående balanserade vinstmedel ej påverkats av övergången.
2) Enligt IFRS 16 skall nyttjanderätter redovisas till ett belopp motsvarande nuvärdet av leasingskulden med tillägg för leasingavjiter som betalats vid eller före leasingperiodens ingång har ett belopp om 39 Mkr omklassificerats från posten öviga kortfristiga fordringar till nyttjanderättstillgångar i samband med införandet av IFRS 16.
Ny redovisningsprincip för leasingavtal
Att Getinge från och med den 1 januar 2019 redovisar lenlighet med IFRS 16 innebär att nedanstående redovisningsprinciper appliceras:
Getinge som leasetagare
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjander och fordon. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter med motsvarande leasingskuld när den leasade tillgänglig för användning. Korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasingskuld och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över ledovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden.
Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärder. Köpoptioner inkluderas i avgifterna om det är innligt säkert att dessa kommer nyttjas för att förvärva den underliggande tillgången. Straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet inkluderas om leasingperioden återspegaren kommer att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet. Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita räntesats lätt kan fastställas, annars används koncernens marginella låneränta.
Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaffingsvärdet av leasingskulden, justerat förleasingavgifter som betalats vid eller före leasingperiodens börjar. Återställningskostnader inkluderas i tillgången om det identifierats en motsvarande avsättningskostnader. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
Getinge som leasegivare
Leasingavtal där Getinge är leasegivare definier, operationella och finansiella, beroende på avtalens finansiella innebörd. De operationella leasingavtalen redovingstillgångar. Intäkter från operationell leasing redovisas jämt fördelat över leasingperioden. För desa tillgångar tillkoren i åtagandet och avskrivningsbeloppet anpassas för att överensstämma med beräknat försäljningsbehov belastar resultaträkningsbehov belastar resultaträkningen omgående. Produkternas bedömda försäljningsvärde följs kontinuerligt på individuell basis. Finansiella leasingav tal redovisas som långfristiga respektive kortfristigar. Inbetalningar från ett finansiellt leasingavtal fördelas mellan ränteintäkt och amortering av fordran.

Not 2 Segmentsöversikt
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 2013 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 3 435 | 3 159 | 10 297 | 9 158 | 13 013 |
| Life Science | 513 | 480 | 1622 | 1 472 | 2 194 |
| Surgical Workflows | 2 288 | 2 044 | 6 142 | 5 652 | 8 965 |
| Totalt | 6 236 | 5 683 | 18061 | 16 282 | 24 172 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| Bruttoresultat, Mkr | 2013 | 2018 | 2013 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 1838 | 1573 | 5 587 | 4 938 | 7 111 |
| Life Science | 189 | 164 | 584 | 526 | 776 |
| Surgical Workflows | 906 | 683 | 228 | 2 014 | 3 166 |
| Totalt | 2933 | 2 420 | 8399 | 7 478 | 11 053 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | 2013 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 401 | -1 590 | 1335 | -058 | -100 |
| Life Science | 53 | 37 | 150 | 144 | 271 |
| Surgical Workflows | 86 | -130 | -307 | -493 | -191 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar)11 | -107 | -53 | -283 | -185 | -264 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 433 | -1736 | 895 | -1492 | -284 |
| Finansnetto | -118 | -41 | -351 | -236 | -340 |
| Resultat efter finansiella poster | 315 | -1 777 | 544 | -1728 | -624 |
1)
Not 3 Av- och nedskrivningar
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -123 | -212 | -370 | -443 | -570 |
| Immateriella tillgångar | -204 | -207 | -620 | -568 | -775 |
| Nyttjanderättstillgångar) | -95 | -278 | |||
| Materiella anläggningstillgångar | -126 | -116 | -372 | -340 | -463 |
| Totalt | -548 | -535 | -1640 | -1351 | -1808 |
| varav nedskrivningar | -6 | -101 | -42 | -101 | -117 |
1)
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Varav IFRS 16-effekt |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor | -238 | -203 | -698 | -83 | -577 | -799 |
| Försäljningskostnader | -184 | -239 | -553 | -118 | -506 | -647 |
| Administrationskostnader | -112 | -85 | -317 | -65 | -246 | -333 |
| Forsknings-och utvecklingskostnader | -13 | -8 | -45 | -12 | -22 | -29 |
| Omstruktureringskostnader | -1 | 1 | -27 | |||
| Totalt | -548 | -535 | -1640 | -278 | -1351 | -1808 |
| varav nedskrivningar | -6 | -101 | -42 | -101 | -117 |
Not 4 Resultat per kvartal
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Apr-Jun 2019 |
Jan-Mar 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jul-Sep 2018 |
Apr-Jun 2018 |
Jan-Mar 2018 |
Okt-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 236 | 6277 | 5 548 | 7 890 | 5 683 | 5 731 | 4 868 | 7 371 |
| Kostnad för sålda varor | -3 303 | -3 408 | -2 951 | -4 315 | -3 263 | -3 077 | -2 464 | -4 179 |
| Bruttoresultat | 2933 | 2869 | 2597 | 3575 | 2420 | 2 654 | 2404 | 3 192 |
| Rörelsekostnader | -2500 | -2 545 | -2 459 | -2 367 | -4 156 | -2 249 | -2 565 | -2 347 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 433 | 324 | 138 | 1208 | -1736 | 405 | -161 | 845 |
| Finansnetto | -118 | -119 | -114 | -104 | -41 | -74 | -121 | -127 |
| Resultat efter finansiella poster | 315 | 205 | 24 | 1104 | -1777 | 331 | -282 | 718 |
| Skatt | -97 | -94 | -7 | -389 | 333 | -240 | -19 | 242 |
| Periodens resultat | 218 | 111 | 17 | 715 | -1444 | 91 | -301 | 960 |

Not 5 Justeringsposter
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| EBITA justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 620 | 438 | 1 916 | 1 504 | 2 533 |
| Life Science | 54 | 38 | 163 | 147 | 277 |
| Surgical Workflows | යි ම | 15 | -170 | -189 | 142 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -96 | -53 | -272 | -185 | -263 |
| Totalt, koncernen | 677 | 438 | 1637 | 1277 | 2 6889 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| Justeringar av EBITA, Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster som påverkar EBITA | |||||
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Acute Care Therapies | -30 | -30 | -138 | -39 | -5 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Life Science | 0 | -10 | |||
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Surgical Workflows | 9 | -2 | -107 | -7 | 5 |
| Nedskrivning av varulager, Surgical Workflows1) | -91 | -91 | -91 | ||
| Nedskrivning av FoU, Acute Care Therapies20 | |||||
| -4 | -10 | -4 | |||
| Nedskrivning av FoU, Surgical Workflows1) | -11 | ||||
| Nedskrivning av fordringar, Acute Care Therapies39 | -72 | -79 | -83 | ||
| Nedskrivning av fordringar, Life Science3) | -3 | ||||
| Nedskrivning av fordringar, Surgical Workflows9 | -18 | -37 | |||
| Avsättning relaterat till Mesh, Acute Care Therapies®) | - | -1 800 | -1 800 | -1 800 | |
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Acute Care | |||||
| Therapies3) | -210 | -210 | |||
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Surgical Workflows31 | -140 | -140 | |||
| Ovrigt, Acute Care Therapies2) | -24 | -24 | -24 | ||
| Ovrigt, Surgical Workflows1) | -7 | -7 | 0 | ||
| Ovrigt, Surgical Workflows2) | -4 | -4 | প | ||
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -10 | -10 | |||
| Totalt, koncernen | -121 | -1962 | -372 | -2 326 | -2403 |
| Jämförelsestörande poster per segment | |||||
| Acute Care Therapies | -102 | -1 854 | -227 | -2013 | -2 122 |
| Life Science | -10 | -3 | |||
| Surgical Workflows | 9 | -108 | -125 | -253 | -278 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -10 | -10 | |||
| Totalt, koncernen | -121 | -1 962 | -372 | -2326 | -2403 |
| 1) Rapporteras inom kostnad för sålda varor |
|||||
| 2) Rapporteras inom rörelsekostnader ర్స్ Rapporteras inom övriga rörelseintäkter- och rörelsekostnader |
|||||
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| EBITA, Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 518 | -1 416 | 1 ୧୫୨ | -569 | 411 |
| Life Science | 54 | 38 | 153 | 147 | 274 |
| Surgical Workflows | 90 | -೧ ನ | -295 | -442 | -136 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -106 | -53 | -282 | -185 | -263 |
| Totalt, koncernen | 556 | -1 524 | 1 265 | -1 049 | 286 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| Justeringar av EBIT (utöver ovanstående justeringar av EBITA), Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster som påverkar EBIT men inte EBITA |
|||||
| Nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, | |||||
| Acute Care Therapies2) | -66 | -66 | -66 | ||
| Nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, | |||||
| Surgical Workflows2) | -31 | -31 | -31 | ||
| Totalt, koncernen1) | -97 | -97 | -97 |
Jämförelsestörande poster som påverkar EBIT men inte EBITA avser nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
Rapporteras inom rörelsekostnader
1)
20

| Justeringar av EBIT, Mkr | Jul-Sep 2013 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2013 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBITA (enligt ovan) | -121 | -1 962 | -372 | -2 326 | -2 403 |
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBIT men inte EBITA (enligt ovan) |
-97 | -97 | -97 | ||
| Totalt, koncernen | -121 | -2 059 | -372 | -2 423 | -2 500 |
| Justering av skatt, Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar1) | 123 | 115 | 370 | 346 | 473 |
| Jämförelsestörande poster | 121 | 2 059 | 372 | 2 423 | 2 500 |
| Justeringsposter, totalt | 244 | 2174 | 742 | 2769 | 2973 |
| Skatteeffekt på justeringsposter2) | -65 | -534 | -193 | -600 | -622 |
| Justering för jämförelsestörande skatteposter3) | 25 | 177 | 227 | ||
| Totalt, koncernen | -65 | -509 | -193 | -423 | -395 |
Exkusve etektrinigar som lintileresticande
Ratterfit på skatteringsoter
Januaridesentis in dritimes varitring on 14 Mr för självrättele av skatt och andra skatteriskerrel 이 나 극
Not 6 Koncernens räntebärande nettoskuld
| Mkr | 30 September 2019 |
30 September 2018 |
31 December 2018 |
|---|---|---|---|
| Andra räntebärande skulder | 10 631 | 10 732 | 10 829 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 3 745 | 3 144 | 3 035 |
| Leasingskulder | 1 001 | ||
| Räntebärande skulder | 15 377 | 13 876 | 13864 |
| Avgår likvida medel | -1 254 | -940 | -1 273 |
| Räntebärande nettoskuld | 14 123 | 12936 | 12591 |
Not 7 Koncernens nyckeltal
| Finansiella och operativa nyckeltal | Jul-Sep 2013 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal baserade på Getinges finansiella mål | |||||
| Organisk försäljningstillväxt, % | 4,8 | 7,2 | 4,8 | 6,2 | 4,9 |
| Resultat per aktie 1), kronor | 0,76 | -5,34 | 1,16 | -6,17 | -3,55 |
| Ovriga operativa och finansiella nyckeltal | |||||
| Organisk ordertillväxt, % | 3,5 | 0,9 | 5,3 | 4,7 | 2,5 |
| Bruttomarginal, % | 47,0 | 42,6 | 46,5 | 45,9 | 45,7 |
| Försäljningskostnader i % av nettoomsättningen | 21,4 | 24,1 | 22,3 | 23,9 | 21,5 |
| Administrationskostnader i % av nettoomsättningen | 13,5 | 13,9 | 13,9 | 14,1 | 12,8 |
| Utgifter för forskning och utveckling i % av nettoomsättningen | 4,6 | 5,1 | 5,2 | 5,9 | 5,2 |
| Rörelsemarginal, % | 6,9 | -30,5 | 5,0 | -9,2 | -1,2 |
| EBITDA, Mkr | 981 | -1 201 | 2535 | -141 | 1524 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Antal aktier vid periodens utgång, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 11,5 | 9,7 | 9,8 | ||
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,68 | 0,68 | 0,64 | ||
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad, ggr | 3,1 | 3,3 | 3,2 | ||
| Arbetande kapital, Mkr | 33 444 | E/T2) | 32868 | ||
| Avkastning på arbetande kapital, % | 7,6 | E/T2) | 6,7 | ||
| Avkastning på eget kapital, % | 5,3 | -2,9 | -4,7 | ||
| Soliditet, % | 44,8 | 44,4 | 45,3 | ||
| Eget kapital per aktie, kronor | 76,65 | 69,41 | 72,16 | ||
| Antal anställda | 10 457 | 10 690 | 10 515 |
1)
2)
Före och efter utspädning
Ej tillämpligt på grund av utdelning av Arjo i december 2017

Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som anne och investerare för att utvärdera koncernens resultat och ställning, vilka inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella mått är avsedda att underlätta analys av koncernens utveckling. De alternativa ryckeltalen bör således betraktas som komplering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella mått som redvisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som används av andra bolag.
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat justerat, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 | 2018 | 2018 |
| Bruttoresultat | 2933 | 2 420 | 8399 | 7 478 | 11 053 |
| Återläggning av: Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar |
|||||
| och materiella anläggningstillgångar | 238 | 203 | 688 | 577 | 799 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 102 | 102 | 102 | ||
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga | |||||
| jämförelsestörande poster | -4 | -4 | -11 | ||
| Bruttoresultat justerat | 3171 | 2 721 | 9 097 | 8 153 | 11 943 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| EBITDA justerad, Mkr | 2018 | 2018 | 2018 | 2018 | 2018 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 433 | -1736 | 895 | -1 492 | -284 |
| Aterläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella | |||||
| anläggningstillgångar | 425 | 323 | 1 270 | 908 | 1 238 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 123 | 212 | 370 | 443 | 570 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 72 | 2 027 | 107 | 2 377 | 2 500 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 49 | 32 | 265 | 46 | 0 |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga jämförelsestörande | |||||
| poster och omstruktureringskostnader | -1 | -101 | -37 | -101 | -108 |
| EBITDA justerad | 1101 | 757 | 2870 | 2181 | 3 916 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| EBITA justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 433 | -1736 | 895 | -1 492 | -284 |
| Aterläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 123 | 212 | 370 | 443 | 570 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 72 | 2 027 | 107 | 2 377 | 2 500 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 49 | 32 | 265 | 46 | 0 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella | |||||
| tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och | |||||
| omstruktureringskostnader | -97 | -97 | -97 | ||
| EBITA justerad | 677 | 438 | 1 637 | 1277 | 2 689 |
| Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep | Jan-Dec 2018 |
|
| EBIT justerad, Mkr | 433 | 895 | 2018 | -284 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 736 | -1 492 | |||
| Aterläggning av: | |||||
| Ovriga jämförelsestörande poster | /2 | 2 027 32 |
107 265 |
2 377 46 |
2 500 0 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 49 | 323 | |||
| EBIT justerad | 554 | 1267 | 931 | 2 216 | |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| Periodens resultat, justerat, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 | 2018 | 2018 |
| Periodens resultat | 218 | -1444 | 346 | -1 654 | -939 |
| Aterläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 123 | 212 | 370 | 443 | 570 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 72 | 2 027 | 107 | 2 377 | 2 500 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 49 | 32 | 265 | 46 | O |
| Justering för nedskrivningar avförvärvsrelaterade immateriella | |||||
| tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och | |||||
| omstruktureringskostnader | -97 | -97 | -97 | ||
| Jämförelsestörande skatteposter | 25 | 177 | 227 | ||
| Skatt på återlagda poster | -65 | -534 | -193 | -600 | -622 |
| Periodens resultat, justerat | 397 | 221 | 895 | 692 | 1639 |
Not 8 Förvärv
Inga förvärv gjordes under perioden januari-september 2019.
Not 9 Effekter av IFRS 16 Leasingavtal
Från och med den 1 januari 2019 tillämpar Getingavtal. Vid övergången till den nya standarden har den förenklade övergångsmetoden tillämpats innebärande att jämförelsetalen för 2018 interna av införandet av IFRS 16 på resultatmått, kassaflöde och vissa nyckelta redovisas i tabeler nedan.
IFRS 16-effekter på rapporterade resultatmått
| Bruttoresultat, Mkr | Jan-Sep 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Sep 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 5 587 | 1 | 5 586 | 4938 |
| Life Science | 584 | 0 | 584 | 526 |
| Surgical Workflows | 228 | 1 | 2 227 | 2 014 |
| Totalt | 8399 | 2 | 8397 | 7 478 |
| EBITA, Mkr | Jan-Sep 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Sep 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
| Acute Care Therapies | 1689 | 4 | 1 685 | -569 |
| Life Science | 153 | 0 | 153 | 147 |
| Surgical Workflows | -295 | 5 | -300 | -442 |
| Koncerngemensamma funktioner och | ||||
| övrigt (inkl. elimineringar) | -282 | 0 | -282 | -185 |
| Totalt | 1265 | 9 | 1256 | -1049 |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | Jan-Sep 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Sep 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
| Acute Care Therapies | 1335 | 4 | 1331 | -958 |
| Life Science | 150 | 0 | 150 | 144 |
| Surgical Workflows | -307 | 5 | -312 | -493 |
| Koncerngemensamma funktioner och | ||||
| övrigt (inkl. elimineringar) | -283 | 0 | -283 | -185 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 895 | 9 | 886 | -1 492 |
| Finansnetto | -351 | -17 | -334 | -236 |
| Resultat efter finansiella poster | 544 | -8 | 552 | -1728 |
-198
346
2
-6
-200
352
74
-1 654
IFRS 16-effekter på justerade resultatmått
Skatt
Resultat efter skatt
| Bruttoresultat, justerat, Mkr | Jan-Sep 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Sep 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
|---|---|---|---|---|
| 6 001 | 28 | 5973 | 5 319 | |
| Acute Care Therapies | ||||
| Life Science | 629 | 6 | 623 | 556 |
| Surgical Workflows | 2 467 | 51 | 2416 | 2 278 |
| Totalt | 9 097 | 85 | 9 012 | 8 153 |
| EBITDA justerad, Mkr | Jan-Sep 2013 |
IFRS 16-effekt Jan-Sep 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
| Acute Care Therapies | 2 581 | 122 | 2 459 | 2 048 |
| Life Science | 243 | 16 | 227 | 202 |
| Surgical Workflows | 311 | 146 | 165 | 113 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) |
-265 | 3 | -268 | -182 |
| Totalt | 2870 | 287 | 2583 | 2 181 |
| EBITA justerad, Mkr | Jan-Sep 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Sep 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
| Acute Care Therapies | 1916 | 4 | 1912 | 1 504 |
| Life Science | 163 | 0 | 163 | 147 |
| Surgical Workflows | -170 | 5 | -175 | -189 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) |
-272 | 0 | -272 | -185 |
| Totalt | 1637 | 9 | 1628 | 1277 |

IFRS 16-effekter på kassaflödet
| Mkr | Jan-Sep 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Sep 20191) |
Utan IFRS 16 Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 895 | 9 | 886 | -1 492 |
| Aterläggning av-och nedskrivningar | 1 640 | 278 | 1362 | 1 351 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 72 | 72 | 2 277 | |
| Återläggning omstruktureringskostnader | 226 | 226 | 42 | |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -269 | -269 | -191 | |
| Finansiella poster | -347 | -17 | -330 | -226 |
| Betald skatt | -423 | -423 | -301 | |
| Förändringar i rörelsekapital | 358 | -4 | 362 | 359 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 152 | 266 | 1886 | 1819 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av räntebärande skulder | -1 081 | -266 | -815 | -1 029 |
| Förändring av långfristiga fordringar | 3 | 3 | 6 | |
| Utbetald utdelning | -298 | -298 | -424 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1376 | -266 | -1110 | -1 447 |
1) påverkas positivt i och med att avskringer återläggs som ej kasaffödespåverkande samtidigt som merparten av leasingbetalingarna redovisas som
anortering av räntebärande krån
IFRS 16-effekter på utvalda nyckeltal
| Finansiella och operativa nyckeltal | Jan-Sep 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Sep 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat per aktie 1), kronor | 1,16 | -0,02 | 1,18 | -6,17 |
| Justerat resultat per aktie 1), kronor | 3,18 | -0,02 | 3,20 | 2,45 |
| EBITDA, Mkr | 2535 | 287 | 2 248 | -141 |
| EBIT justerad, Mkr | 1267 | த | 1258 | 931 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 11,5 | 0.2 | 11,3 | 9,7 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,68 | 0,05 | 0,63 | 0,68 |
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad, ggr | 3,1 | 0,1 | 3,0 | 3,3 |
1) Före och efter utspädning
Moderbolagets finansiella rapporter
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | Jul-Sep 2019 |
Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2019 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Administrationskostnader | -122 | -107 | -304 | -343 | -288 |
| Ovriga rörelsekostnader | -301 | -311 | |||
| Rörelseresultat | -122 | -107 | -304 | -644 | -599 |
| Resultat från andelar i koncernföretag 1) | 74 | 126 | 962 | 8 343 | 8 951 |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | 0 | 205 | 206 | ||
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | -477 | -110 | -918 | -1 471 | -1 642 |
| Resultat efter finansiella poster2) | -524 | -91 | -259 | 6433 | 6 916 |
| Bokslutsdispositioner | 2 188 | ||||
| Skatt | 122 | 45 | 246 | 321 | -119 |
| Periodens resultat3) | -402 | -46 | -13 | 6 754 | 8 985 |
1) skulder i utländsk valuta
3) Periodens totalresultat överensstämmer med periodens resultat
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | 30 September 2019 |
30 September 2018 |
31 December 2018 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 37 | 86 | 58 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 10 | 9 |
| Andelar i koncernföretag | 28 189 | 28 062 | 28 062 |
| Uppskjuten skattefordran | 332 | 507 | 80 |
| Långfristiga fordringar | 54 | 29 | |
| Fordringar hos koncernföretag | 32 | 14 | 2 718 |
| Kortfristiga fordringar | 175 | 247 | 174 |
| Summa tillgångar | 28 774 | 28 980 | 31130 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 20 871 | 18 926 | 21 156 |
| Långfristiga skulder | 1462 | 5 527 | 4 206 |
| Långfristiga skulder till koncernföretag | 784 | 709 | 718 |
| Ovriga avsättningar | 25 | 10 | |
| Kortfristiga skulder till koncernföretag | 1747 | 158 | 1 493 |
| Kortfristiga skulder | 3 885 | 3 660 | 3 547 |
| Summa eget kapital och skulder | 28774 | 28 980 | 31 130 |

Definitioner
Finansiella termer
Arbetande kapital. Genomsnittlig balansomslutning med återläggning av likvida medel, övriga avsättningar, leverantörsskulder och andra icke räntebärande skulder
Avkastning på arbetande kapital. Rullande tolv månaders EBIT justerad, i förhållande till arbetande kapital.
Avkastning på eget kapital. Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Bruttomarginal. Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat justerat. Bruttoresultat med återläggning av av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
EBIT.Rörelseresultat.
EBIT justerad. Rörelseresultat med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA justerad. EBITA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal. EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA justerad. EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal. EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde. Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten, exklusive förvärv och avyttring av verksamhet.
Justerat resultat per aktie. Periodens resultat, justerat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Nettoskuldsättningsgrad. Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Organisk förändring. En finansiell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyttringar.
Periodens resultat, justerat. Periodens resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelsestörande poster samt skatteeffekt på återlagda resultatposter.
Resultat före skatt, justerat. Periodens resultat före skatt med återläggning av avoch nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
Resultat per aktie. Periodens resultat hänförlig till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad. Rullande tolv månaders EBITDA justerad i förhållande till rullande tolv månaders räntenetto.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Valutatransaktionseffekt. Växling av innevarande års volymer av utländsk valuta till årets valutakurser, jämfört med föregående års valutakurser.
Medicinska termer
Autoklav. En form av tryckkokare för sterilisering.
Endoskop. Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
Endovaskulär. Behandling inom kärl, via katetrar.
EU MDR. En ny lagstiftning rörande medicintekniska produkter, som syftar till att garantera en hög hälso- och säkerhetsnivå och stödja innovation. Lagstiftningen antogs av Europaparlamentet och Europeiska unionens råd i juni 2016 och trädde i kraft den 26 maj 2017. Implementeringsdatum är satt till den 26 maj 2020.
Kardiopulmonell. Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
Kardiovaskulär. Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
Konstgjorda grafter. Artificiella kärlimplantat.
Lågtemperatursterilisering. Används för instrument för minimalinvasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
Stent. Cylinder för endovaskulär kärlvidgning.
Vaskulär intervention. Ett medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för att använda en öppen kirurgisk metod.
Geografiska benämningar
Americas. Nord-, Syd- och Centralamerika.
APAC. Asien och Oceanien.
EMEA. Europa, Mellanöstern och Afrika.

Telefonkonferens
Telefonkonferens med VD och koncernchef, Mattias Perjos, och Finansdirektör, hålls den 18 oktober 2019, kl 10.00-11.00 svensk tid. Vänligen se telefonnummer nedan för att delta:
SE: +46851999383 UK: +443333009261 US: +18338230589
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. För att ta del av denna via webcast, vänligen klicka på följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q3-2019
Alternativt, använd följande länk för att ladda ned presentationen: https://www.getinge.com/sv/om-oss/investerare/rapporterpresentationer
En inspelning av konferensen finns tillgänglig i 3 år via följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q3-2019
Finansiell information
Uppdaterad information rörande exempelvis Getinges aktie och bolagsstyrning finns på minnedvisningen, bokslutskommunikén och kvartalsrapporter på svenska och finns tillgängliga för netladdning på www.getinge.com. Följande datum är fastställda för finansiell kommunikation:
| 30 Januari 2020 | Helårsrapport 2019 |
|---|---|
| Mars 2020 | Arsredovisning för 2019 |
| 22 April 2020 | Q1-rapport 2020 |
| 22 April 2020 | Årsstämma 2020 |
| 16 Juli 2020 | Q2-rapport 2020 |
| 16 Oktober 2020 | Q3-rapport 2020 |
Kontakt
Lars Mattsson, Head of Investor Relations +46 (0)10335 0043 [email protected]
Jeanette Hedén Carlsson, Kommunikationsdirektör +46 (0) 10 335 1003 [email protected]
För prenumeration på nyheter från Getinge: https://www.getinge.com/se/om-oss/press-media/nyhetsrum/
Denna information är sådan infornation som Getilggöra enligt EUs marknadsnissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 18 oktober 2019 kl 8:00 CET.
Med en fast övertygelse om att alla männällen ska ha tillgång till bästa möjliga vård förser Getinge sjukhus och Life Science-institutioner med produkter och har till mål att förbättra kliniska resultat och optimera arbetsflöden. Erbjudandet omfattar produkter och lösningard, hjärt- och kärkirurgi, operationssalar, sterilgodshantering samt Life Science-sektorn. Getinge har över 10 000 anställda runtom i världen och produkterna säljs i över 135 länder. Getinge är noterat på Nasdaq OMX Stockholm Nordic Large Cap sedan 1993 och ingår i indexet OMXS30, som omfatta aktierna.
Getinge AB (publ) | Lindholmspiren 7, 417 56 Göteborg, Sverige | Telefon: +46 (0)10 335 0000 | Email: [email protected] | Organisationsnummer: 556408-5032 | www.getinge.com