AI assistant
Getinge — Interim / Quarterly Report 2018
Apr 26, 2018
2917_10-q_2018-04-26_cee04913-364d-4811-a536-12a7784cbab3.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
Januari – Mars 2018
Kommentar från Mattias Perjos, VD & koncernchef God organisk tillväxt – ökade rörelsekostnader påverkar resultatet negativt
"Den organiska försäljningen ökade med drygt 5 % i kvartalet, vilket är glädjande. Tillväxten sker på bred front, där våra två största affärsområden rapporterar över 6 % organisk försäljningstillväxt. Utvecklingen har varit särskilt god i Americas och APAC, i synnerhet inom tillväxtmarknaderna. Rörelseresultatet påverkas negativt av ökade kostnader inom FoU, kvalitet och försäljning, samt valutaeffekter och kvarvarande kostnader från utdelningen av Arjo. Arbetet med att sänka våra samlade kostnader till en lägre nivå i relation till försäljning och samtidigt behålla den positiva utvecklingen i försäljning och leveranser intensifieras."
Januari – Mars 2018 i korthet
- Orderingången ökade organiskt med 3,1 %
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 5,4 %
- Justerad EBITA uppgick till 301 Mkr (485)
- Justerat resultat per aktie uppgick till 0,46 kr (1,02)
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -161 Mkr (302), valutaeffekter påverkade resultatet negativt med -115 Mkr
- Avsättning om 350 Mkr kopplat till pågående utredningar i Brasilien
- Paul Marcun utsågs till President för affärsområdet Surgical Workflows och tillträder tjänsten senast 1 juli 2018
- Life Science rapporteras som ett nytt affärsområde från och med 1 januari 2018
Utsikter 2018 (föregående prognos inom parentes)
- Den organiska omsättningstillväxten bedöms vara försiktigt positiv under 2018
- Valutatransaktionseffekter förväntas ha en negativ påverkan på koncernens EBIT 2018 med cirka -150 (-100) Mkr
Sammanfattning av den finansiella utvecklingen1)
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Orderingång | 5 328 | 5 379 | 23 228 |
| Organisk förändring, % | 3,1 | 1,9 | 2,5 |
| Nettoomsättning | 4 868 | 4 811 | 22 495 |
| Organisk förändring, % | 5,4 | 2,6 | 1,3 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 588 | 2 610 | 11 652 |
| Marginal, % | 53,2 | 54,3 | 51,8 |
| EBITDA justerad | 591 | 775 | 4 285 |
| Marginal, % | 12,1 | 16,1 | 19,0 |
| EBITA justerad | 301 | 485 | 3 108 |
| Marginal, % | 6,2 | 10,1 | 13,8 |
| EBIT justerad | 190 | 330 | 2 522 |
| Marginal, % | 3,9 | 6,9 | 11,2 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -161 | 302 | 1 493 |
| Marginal, % | -3,3 | 6,3 | 6,6 |
| Resultat före skatt | -282 | 159 | 933 |
| Periodens resultat | -301 | 117 | 1 117 |
| Periodens resultat, justerat | 131 | 250 | 1 994 |
| Marginal, % | 2,7 | 5,2 | 8,9 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 0,46 | 1,02 | 7,87 |
| Resultat per aktie, kr | -1,13 | 0,47 | 4,37 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten2) | 298 | 868 | 2 763 |
1) Se sidan 3 för bakomliggande beräkningar av justerade resultatmått. 2)Kassaflöde för 2017 omfattar även Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017.
Om inget annat anges avser resultatuppgifter i denna rapport kvarvarande verksamhet, exklusive Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017.
Koncernens utveckling
Orderingång
Januari – Mars 2018
| Orderingång affärsområden, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 2 907 | 2 975 | 2,9 | 12 383 |
| Life Science | 555 | 552 | 2,4 | 2 011 |
| Surgical Workflows | 1 866 | 1 852 | 3,6 | 8 834 |
| Totalt | 5 328 | 5 379 | 3,1 | 23 228 |
| Orderingång regioner, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
| Americas | 2 172 | 2 276 | 4,1 | 9 149 |
| APAC | 1 022 | 928 | 15,1 | 4 744 |
EMEA 2 134 2 175 -3,1 9 335 Totalt 5 328 5 379 3,1 23 228
Nettoomsättning
Januari – Mars 2018
| Nettoomsättning affärsområden, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 2 851 | 2 825 | 6,2 | 12 201 |
| Life Science | 442 | 461 | -2,5 | 1 947 |
| Surgical Workflows | 1 575 | 1 525 | 6,2 | 8 347 |
| Totalt | 4 868 | 4 811 | 5,4 | 22 495 |
| Nettoomsättning | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| regioner, Mkr | 2018 | 2017 | Org Δ, % | 2017 |
| Americas | 2 140 | 2 136 | 9,4 | 9 039 |
| APAC | 868 | 849 | 7,1 | 4 684 |
| EMEA | 1 860 | 1 826 | -0,2 | 8 772 |
| Totalt | 4 868 | 4 811 | 5,4 | 22 495 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|
| och förbrukningsvaror, Mkr | 2018 | 2017 | Org Δ, % | 2017 |
| Kapitalvaror | 1 727 | 1 640 | 8,7 | 9 589 |
| Förbrukningsvaror | 3 141 | 3 171 | 3,6 | 12 906 |
| Totalt | 4 868 | 4 811 | 5,4 | 22 495 |
Nettoomsättning – brygga mellan Jan-Mar 2017 och Jan-Mar 2018
- Organisk tillväxt i samtliga affärsområden
- Synnerligen god tillväxt i APAC inom Acute Care Therapies och Surgical Workflows
- God orderingång inom Surgical Worfklows och Life Science i Americas
- Orderingången i EMEA minskade jämfört med fjolårets goda tillväxt, inom främst Surgical Workflows
- God tillväxt i de två största affärsområdena, Surgical Workflows och Acute Care Therapies
- Stark försäljningsutveckling på tillväxtmarknader i Americas och APAC
- Oförändrad organisk nettoomsättning i EMEA
- Försäljningen av kapitalvaror ökar som andel av total försäljning, vilket på kort sikt påverkar bruttoresultatet negativt, men på lång sikt förväntas gynna försäljningen av förbrukningsvaror
- Nettoomsättningen ökade med 1,2 %
- Valutakurser påverkade omsättningen negativt med -4,2 % jämfört med Q1 2017
-
Volym, mix och övrigt påverkade omsättningen positivt med +5,4 % jämfört med Q1 2017
-
Valutaeffekter påverkade bruttoresultatet med -178 Mkr och justerad EBITA med -125 Mkr
- Rensat för valutaeffekter var bruttomarginalen i nivå med föregående år
- Justerade rörelsekostnader ökade med 8,8 %. Vid sidan om valutaeffekter är ökningen främst relaterad till ökade kostnader inom FoU, försäljning och kvalitet samt kvarvarande kostnader efter utdelningen av Arjo
- Övriga jämförelsestörande poster utgörs av en avsättning om 350 Mkr relaterat till pågående utredningar i Brasilien
Underliggande resultatutveckling
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Nettoomsättning | 4 868 | 4 811 | 22 495 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 588 | 2 610 | 11 652 |
| Marginal, % | 53,2 | 54,3 | 51,8 |
| Rörelsekostnader, justerat | -1 997 | -1 835 | -7 367 |
| EBITDA justerad | 591 | 775 | 4 285 |
| Marginal, % | 12,1 | 16,1 | 19,0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||
| anläggningstillgångar 1) | -290 | -290 | -1 177 |
| EBITA justerad | 301 | 485 | 3 108 |
| Marginal, % | 6,2 | 10,1 | 13,8 |
| A Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella | |||
| tillgångar 1) | -111 | -155 | -586 |
| EBIT justerad | 190 | 330 | 2 522 |
| Marginal, % | 3,9 | 6,9 | 11,2 |
| B Förvärvs- och omstruktureringskostnader | -1 | -28 | -763 |
| C Övriga jämförelsestörande poster2) | -350 | - | -266 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -161 | 302 | 1 493 |
| Finansnetto | -121 | -143 | -560 |
| Resultat före skatt | -282 | 159 | 933 |
| Resultat före skatt, justerat | 180 | 342 | 2 548 |
| (justerat för A, B och C) | |||
| Marginal, % | 3,7 | 7,1 | 11,3 |
| Skatt | -19 | -42 | 184 |
| D Justering av skatt 2) | -30 | -50 | -738 |
| Periodens resultat, justerat | 131 | 250 | 1 994 |
| (justerat för A, B, C och D) | |||
| Marginal, % | 2,7 | 5,2 | 8,9 |
| Varav hänförligt till moderföretagets aktieägare | 125 | 246 | 1 973 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 241 780 | 250 720 |
| Justerat resultat per aktie, kr | |||
| (justerat för A, B, C och D) | 0,46 | 1,02 | 7,87 |
1)Exklusive jämförelsestörande poster (se not 3 för av- och nedskrivningar). 2) Se not 5.
EBITA justerad per affärsområde1)
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 470 | 557 | 2 500 |
| Marginal, % | 16,5 | 19,7 | 20,5 |
| Life Science | 57 | 104 | 369 |
| Marginal, % | 12,9 | 22,6 | 19,0 |
| Surgical Workflows | -165 | -127 | 445 |
| Marginal, % | -10,5 | -8,3 | 5,3 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -61 | -49 | -206 |
| Totalt | 301 | 485 | 3 108 |
| Marginal, % | 6,2 | 10,1 | 13,8 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 avseende övriga jämförelsestörande poster.
EBITA justerad– brygga mellan Jan-Mar 2017 och Jan-Mar 2018
- Lägre justerad EBITA i samtliga affärsområden • Inom Acute Care Therapies beror
- minskningen främst på valutaeffekter samt ökade FoUoch kvalitetskostnader
- Inom Surgical Workflows beror minskningen främst på lägre bruttomarginal samt ökade kostnader inom försäljningsorganisationen samt valutaeffekter
- Inom Life Science beror minskningen främst på ökade försäljnings- och administrationskostnader samt valutaeffekter
Justerade rörelsekostnader
(exklusive av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster) 1)
| Mkr | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | -1 119 | -1 080 | -4 319 |
| Administrationskostnader | -666 | -652 | -2 427 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -170 | -122 | -568 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | -42 | 19 | -53 |
| Totalt | -1 997 | -1 835 | -7 367 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster.
Justerat EBITA– brygga mellan Jan-Mar 2017 och Jan-Mar 2018
Valutapåverkan
| Mkr | Jan-Mar 2018 |
||
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -200 | ||
| Bruttoresultat | -178 | ||
| EBITDA | -125 | ||
| EBITA | -125 | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | -115 | ||
Kassaflöde och finansiell ställning1)
| Mkr | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 272 | 794 | 3 653 |
| Förändringar i rörelsekapital | 26 | 74 | -890 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -299 | -366 | -1 633 |
| Fritt kassaflöde | -1 | 502 | 1 130 |
| Räntebärande nettoskuld vid utgången av perioden | 13 079 | 22 743 | 12 792 |
| I relation till justerad EBITDA2) R12M, ggr |
3,2 | E/T | 3,0 |
1) Kassaflöden för 2017 omfattar även Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017. 2) Se not 5 och not 7 (Alternativa nyckeltal).
• Justerade rörelsekostnader ökade med 162 Mkr, vilket främst är en följd av ökade kostnader inom FoU, försäljning och administration (där satsningar på kvalitet svarar för en betydande del) samt valutaeffekter
- Nettoomsättningen påverkades negativt med -200 Mkr avseende omräkningseffekter
- EBIT påverkades negativt med -36 Mkr avseende omräkningseffekter och med -79 Mkr avseende transaktionseffekter
- Kassaflödet påverkades negativt av lägre lönsamhet
- Rörelsekapitalet minskade primärt som en följd av lägre kundfordringar
-
Inga utbetalningar har skett relaterat till avsättningen om 350 Mkr för pågående utredningar i Brasilien
-
Bruttokostnaderna för FoU ökade med 16,4%
- Aktiverade utvecklingskostnader samt av- och nedskrivningar var i linje med samma period 2017
Forskning och utveckling
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| FoU-kostnader, brutto | -320 | -275 | -1 123 |
| I relation till nettoomsättning, % | 6,6 | 5,7 | 5,0 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | 143 | 146 | 529 |
| I relation till nettoomsättning, % | 2,9 | 3,0 | 2,4 |
| Utvecklingskostnader, netto | -177 | -129 | -594 |
| Av- och nedskrivningar av kapitaliserad FoU | -123 | -119 | -675 |
| Varav nedskrivningar | - | - | -193 |
- Fortsatt förbättringsarbete i Hechingen, i enlighet med den omarbetade planen från 2017
- Vid kvartalets utgång uppgick outnyttjad reserv till 536 Mkr
Uppdatering avseende förlikningsavtalet med FDA
| 31 Mars | 31 Mars | 31 December | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Reserv vid periodens ingång | 556 | 371 | 371 |
| Ianspråktagna medel | -44 | -65 | -296 |
| Avsättningar | - | - | 488 |
| Omräkningsdifferenser | 24 | -4 | -7 |
| Reserv vid periodens utgång | 536 | 302 | 556 |
- Förlikningsavtalet med FDA ingicks i februari 2015 och omfattar ursprungligen totalt fyra enheter, placerade i USA och Tyskland.
- Planer är utarbetade för att genomföra nödvändiga korrigeringar på respektive enhet.
- År 2014 reserverade Getinge 995 Mkr avseende förbättringsåtgärder för att stärka kvalitetsledningssystemet inom dåvarande Medical Systems och 2016 samt 2017 reserverades 400 Mkr respektive 488 Mkr för samma ändamål. De totala kostnaderna för programmet uppgick till 1 983 Mkr vid utgången av det första kvartalet 2018.
Övriga viktiga händelser under kvartalet
Avsättning om 350 Mkr relaterat till pågående utredningar i Brasilien
Getinge genomförde under kvartalet en avsättning om 350 Mkr relaterat till ärenden avseende bland annat påstådd manipulation av anbudsförfaranden i Brasilien. Ärendena är huvudsakligen hänförliga till åren 2004-2015, och berör primärt Getinges brasilianska dotterbolag Maquet Cardiopulmonary do Brasil Indústria e Comércio Ltda och Maquet do Brasil Equipamentos Médicos Ltda. Avsättningen om 350 Mkr påverkar rörelseresultatet för det första kvartalet 2018.
I samband med bokslutskommunikén för 2017 gjorde Getinge en initial avsättning om 69 Mkr avseende kostnader relaterade till de brasilianska utredningarna, vilket innebär att totalt 419 Mkr har avsatts till de pågående utredningarna.
Förhandlingar fortsätter med relevanta myndigheter som förväntas vara avslutade under 2018. Det kan inte uteslutas att eventuella överenskommelser med myndigheterna kan ha ytterligare materiell påverkan på Getinges resultat och finansiella ställning.
Acute Care Therapies
Inom Acute Care Therapies utvecklas lösningar för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet innefattar lösningar för behandling av hjärt-, lung- och kärlåkommor samt ett brett urval av produkter och terapier för intensivvård. Den adresserbara marknaden uppgår till 85 Mdr kr med en förväntad organisk tillväxt om 2-4 procent per år till och med 2020.
Orderingång och nettoomsättning
Nettoomsättning regioner, Mkr
Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr
| Orderingång regioner, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 1 425 | 1 574 | -0,8 | 6 234 |
| APAC | 507 | 457 | 17,1 | 2 191 |
| EMEA | 975 | 944 | 2,4 | 3 958 |
| Totalt | 2 907 | 2 975 | 2,9 | 12 383 |
Jan-Mar 2018
Jan-Mar 2018
Kapitalvaror 630 595 10,7 3 289 Förbrukningsvaror 2 221 2 230 5,0 8 912 Totalt 2 851 2 825 6,2 12 201
Americas 1 472 1 539 4,8 6 263 APAC 496 457 14,3 2 227 EMEA 883 829 4,2 3 711 Totalt 2 851 2 825 6,2 12 201
Jan-Mar
Jan-Mar
2017 Org Δ, %
2017 Org Δ, %
Jan-Dec 2017
Jan-Dec 2017
• Synnerligen god utveckling inom APAC där tillväxt rapporteras i samtliga produktkategorier • Svagt negativ utveckling i orderingång i Americas
• Tillväxt i samtliga regioner • APAC rapporterar mycket god utveckling inom Cardiopulmonary och Cardiac Systems
| • Minskad bruttomarginal på grund |
|---|
| av valutaeffekter som delvis |
| vägdes upp av gynnsam produkt |
| och marknadsmix |
• Ökade kostnader inom främst FoU och kvalitet påverkade det underliggande rörelseresultatet negativt
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 851 | 2 825 | 12 201 |
| Bruttoresultat, justerat | 1 753 | 1 753 | 7 403 |
| Marginal, % | 61,5 | 62,1 | 60,7 |
| EBITDA justerad | 642 | 724 | 3 174 |
| Marginal, % | 22,5 | 25,6 | 26,0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar |
-172 | -167 | -674 |
| EBITA justerad | 470 | 557 | 2 500 |
| Marginal, % | 16,5 | 19,7 | 20,5 |
1)Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster samt not 7 (Alternativa nyckeltal).
Viktiga händelser inom affärsområdet
- En ny funktion för ökad syresättning med de framgångsrika ventilatorerna Servo-N och Servo-U lanserades på den internationella IVA-kongressen ISICEM i Bryssel
- CE-märkning erhölls för anestesimaskinen Flow-C, som är en högkvalitativ, kompakt och kostnadseffektiv anestesimaskin för det stora mellansegmenet på marknaden
- Försäljningen av stentar för kärlvidgning påverkades negativt av konkurrenssituationen i USA
- Omfattande kundutbildningsinsatser kopplat till öppen hjärtkirurgi på viktiga marknader
Life Science
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation för att förebygga kontamination i farmaceutisk produktion, biomedicinsk forskning, produktion av medicinsk utrustning samt i olika laboratorietillämpningar. Den adresserbara marknaden uppgår till 23 Mdr kr med en förväntad organisk tillväxt om 3-5 procent per år till och med 2020.
Orderingång och nettoomsättning
• Varierande tillväxt i regionerna
• Synnerligen god tillväxt i
Americas, tack vare två större projekt i Nordamerika
- EMEA växte tack vare mycket god försäljning av isolatorer
- Totalt minskade försäljningen med 12 Mkr organiskt, på grund av uteblivna projekt i APAC
| Orderingång regioner, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 214 | 191 | 21,1 | 673 |
| APAC | 86 | 109 | -18,7 | 335 |
| EMEA | 255 | 252 | -2,6 | 1 003 |
| Totalt | 555 | 552 | 2,4 | 2 011 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 172 | 188 | -1,3 | 718 |
| APAC | 48 | 68 | -28,2 | 328 |
| EMEA | 222 | 205 | 5,0 | 901 |
| Totalt | 442 | 461 | -2,5 | 1 947 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 258 | 254 | 2,8 | 1 183 |
| Förbrukningsvaror | 184 | 207 | -8,8 | 764 |
| Totalt | 442 | 461 | -2,5 | 1 947 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 442 | 461 | 1 947 |
| Bruttoresultat, justerat | 186 | 187 | 790 |
| Marginal, % | 42,1 | 40,6 | 40,6 |
| EBITDA justerad | 75 | 120 | 435 |
| Marginal, % | 17,0 | 26,0 | 22,3 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||
| immateriella anläggningstillgångar | -18 | -16 | -66 |
| EBITA justerad | 57 | 104 | 369 |
| Marginal, % | 12,9 | 22,6 | 19,0 |
1)Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster samt not 7 (Alternativa nyckeltal).
Information om verksamhetens karaktäristik
En stor andel av försäljningen inom Life Science utgörs av stora och kundanpassade projekt, vilket gör att orderingång och försäljning kan påverkas påtagligt av enskilda avtal och variera betydligt mellan olika kvartal.
- Ökad bruttomarginal tack vare gynnsam produktmix
- Ökade rörelsekostnader främst hänförliga till försäljning och administration
- Jämförelse av rörelseresultatet med samma period föregående år påverkas också av en realisationsvinst om 11 Mkr som rapporterades i Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader i Q1 2017
Surgical Workflows
Inom Surgical Workflows erbjuds produkter och tjänster för effektiv disinfektion och sterilisering av instrument som används vid operationer, operationsbord och annan högkvalitativ hårdvara för operationssalar samt avancerade IT-system för effektiva och säkra arbetsflöden på sjukhus. Den adresserbara marknaden uppgår till 62 Mdr kr med en förväntad organisk tillväxt om 2-4 procent per år till och med 2020.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingång regioner, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 533 | 511 | 13,0 | 2 242 |
| APAC | 429 | 362 | 22,9 | 2 218 |
| EMEA | 904 | 979 | -8,5 | 4 374 |
| Totalt | 1 866 | 1 852 | 3,6 | 8 834 |
| Nettoomsättning | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|
| regioner, Mkr | 2018 | 2017 | Org Δ, % | 2017 |
| Americas | 496 | 409 | 31,6 | 2 058 |
| APAC | 324 | 324 | 4,4 | 2 129 |
| EMEA | 755 | 792 | -6,2 | 4 160 |
| Totalt | 1 575 | 1 525 | 6,2 | 8 347 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 839 | 791 | 9,1 | 5 117 |
| Förbrukningsvaror | 736 | 734 | 3,0 | 3 230 |
| Totalt | 1 575 | 1 525 | 6,2 | 8 347 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Nettoomsättning | 1 575 | 1 525 | 8 347 |
| Bruttoresultat, justerat | 649 | 670 | 3 459 |
| Marginal, % | 41,2 | 43,9 | 41,4 |
| EBITDA justerad | -66 | -21 | 878 |
| Marginal, % | -4,2 | -1,4 | 10,5 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||
| immateriella anläggningstillgångar | -99 | -106 | -433 |
| EBITA justerad | -165 | -127 | 445 |
| Marginal, % | -10,5 | -8,3 | 5,3 |
1)Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster samt not 7 (Alternativa nyckeltal).
Viktiga händelser inom affärsområdet
- FDA-godkännande och lansering av ny och högkvalitativ sterilisator för den nordamerikanska marknaden, GSS67N. Den nya sterilisatorn erbjuder ökad produktionskapacitet tack vare kortare processtid samt bidrar till minskad miljöpåverkan.
- Lansering av ny bordstopp till operationsbordet Otesus, med ergonomisk design och en kontrollfunktion som bidrar till ökad effektivitet och säkerhet.
- Lansering av ny version av INSIGHT, för effektivare och säkrare arbetsflöden samt bättre översikt av operationsprocessen på akutsjukhus. Dessutom lanserades en ny version av Getinge IMS (Instrument Management System), som erbjuder komplett sökbarhet av steriliserade redskap
• Synnerligen god orderingång i APAC och Americas med tillväxt i flertalet produktkategorier
- Fördubblad orderingång inom Integrated Workflow Solutions
- Mycket god försäljning i Americas inom samtliga produktkategorier
- God tillväxt inom samtliga produktkategorier
- Negativ utveckling i EMEA som rapporterade stark tillväxt i Q1 2017 (både i orderingång och nettoomsättning)
- Bruttomarginalen påverkades negativt av valutaeffekter, produkt- och marknadsmix
- Ökade rörelsekostnader, främst kopplat till FoU och försäljning påverkar rörelseresultatet negativt
Övrig information
Riskhantering
Vårdens ersättningssystem
Den enskilt största marknadsrisken för Getinge är politisk. Förändringar i vårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. Genom att Getinge är verksamt på ett stort antal geografiska marknader begränsas denna risk för koncernen som helhet.
Kunder
Verksamheten som bedrivs av Getinges kunder finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel och betalningsförmågan är i de allra flesta fall mycket god, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Vid affärer utanför OECD-området betalningssäkras samtliga transaktioner om inte kundens betalningsförmåga är väl dokumenterad.
Myndigheter och kontrollorgan
Delar av Getinges verksamhet och produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar betydande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Det kan inte uteslutas att Getinges verksamhet, finansiella ställning och resultat kan komma att påverkas negativt av svårigheter att leva upp till myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa. För att i största mån begränsa dessa risker bedriver Getinge ett omfattande arbete kring kvalitet och regulatoriska frågor och varje affärsområde har en övergripande ansvarig för kvalitet och regulatoriska frågor. Majoriteten av koncernens produktionsanläggningar är certifierade enligt den medicintekniska kvalitetsstandarden ISO 13485 och/eller den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001. Getinge är, och kan komma att bli, inblandat i myndighetsutredningar, rättstvister och liknande förfaranden även inom ramen för övrig affärsverksamhet avseende frågor som rör bland annat miljö, skatt och konkurrens. Mot bakgrund av att Getinge verkar i en global miljö är bolaget därtill exponerat mot lokala affärsrisker såsom exempelvis korruption och handelsrestriktioner. För att minimera risken att bli föremål för sådana utredningar, tvister och förfaranden arbetar Getinge aktivt med att utveckla, implementera samt upprätthålla policys och system för att säkerställa efterlevnad av tillämpliga regelverk.
Forskning och utveckling
Getinges framtida tillväxt är även beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Arbete med forskning och utveckling är kostsamt och det är omöjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma. För att maximera avkastningen av forskningsoch utvecklingsinsatserna har koncernen en mycket strukturerad urvals- och planeringsprocess för att säkerställa att koncernen prioriterar rätt i valet mellan potentiella projekt. Denna process omfattar noggranna analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontrollpunkter.
Produktansvar och skadeståndskrav
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom sjuk- och hälsovård, att bli föremål för anspråk avseende produktansvar och andra juridiska frågor. Sådana anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge kan inte lämna några garantier för att dess verksamhet inte kommer att utsättas för ersättningskrav. Getinge innehar sedvanlig ansvars- och produktansvarsförsäkring. Det finns en risk för att det skydd som Getinge erhåller genom försäkringarna är begränsat på grund av till exempel beloppsbegränsningar och krav på betalning av självrisk.
Skydd av immateriella rättigheter
Getinge är ledande inom sina verksamhetsområden och satsar betydande belopp på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och
följer konkurrenternas verksamhet noga. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer.
Finansiell riskhantering
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valuta- och ränterisker samt kreditrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker samt utveckla metoder och principer för att hantera finansiella risker ligger inom koncernledningen och finansfunktionen. De mest väsentliga finansiella risker som koncernen är utsatt för är valutarisker, ränterisker samt kredit- och motpartsrisker.
Säsongsvariationer
Getinges resultat påverkas av säsongsmässiga variationer. Det andra kvartalet är normalt svagt i relation till återstoden av verksamhetsåret. Tredje och särskilt fjärde kvartalet är vanligtvis koncernens starkaste kvartal.
Transaktioner med närstående
Efter utdelningen av Arjo i december 2017 har Getinge haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo rörande försäljning och inköp av varor och tjänster. Därutöver har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum under perioden, utöver transaktioner med dotterbolag.
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på företagsledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår av den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och regulatoriska krav samt andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Getinges finansiella mål
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 2-4%
- Genomsnittlig årlig tillväxt i vinst per aktie: >10%
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30-50 % av nettoresultatet till aktieägarna.
Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Getinge, 26 april 2018
| Carl Bennet Ordförande |
Johan Bygge | Cecilia Daun Wennborg |
|---|---|---|
| Barbro Fridén | Dan Frohm | Sofia Hasselberg |
| Rickard Karlsson | Åke Larsson | Johan Malmquist |
| Mattias Perjos VD och koncernchef |
Malin Persson | Johan Stern Vice ordförande |
Rapporten har inte varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Koncernens finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2018 | 2017 | 2017 |
| Nettoomsättning | 2 | 4 868 | 4 811 | 22 495 |
| Kostnad för sålda varor | 3 | -2 464 | -2 383 | -11 783 |
| Bruttoresultat | 2 | 2 404 | 2 428 | 10 712 |
| Försäljningskostnader | 3 | -1 248 | -1 252 | -4 980 |
| Administrationskostnader | 3 | -747 | -736 | -2 760 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -177 | -129 | -594 | |
| Förvärvskostnader | -1 | -1 | -4 | |
| Omstruktureringskostnader | - | -27 | -759 | |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader1) | -392 | 19 | -122 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2,3 | -161 | 302 | 1 493 |
| Finansnetto | 2 | -121 | -143 | -560 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | -282 | 159 | 933 |
| Skatt | -19 | -42 | 184 | |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | -301 | 117 | 1 117 | |
| Periodens resultat från avvecklad verksamhet2) | 9 | - | 164 | 280 |
| Periodens resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | -301 | 281 | 1 397 | |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | ||||
| Resultat från kvarvarande verksamhet | -307 | 113 | 1 096 | |
| Resultat från avvecklad verksamhet | - | 164 | 280 | |
| Resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | -307 | 277 | 1 376 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | ||||
| Resultat från kvarvarande verksamhet | 6 | 4 | 21 | |
| Resultat från avvecklad verksamhet | - | - | - | |
| Resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | 6 | 4 | 21 | |
| Resultat per aktie, kronor3) | ||||
| -1,13 | 1,15 | 5,49 | ||
| Varav kvarvarande verksamhet, kronor | -1,13 | 0,47 | 4,37 | |
| Varav avvecklad verksamhet, kronor | - | 0,68 | 1,12 | |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat per aktie (tusental)4) |
272 370 | 241 780 | 250 720 |
1) Varav -350 Mkr avser pågående utredningar i Brasilien (Jan-Mar 2018)
2) Arjo delades ut till Getinges aktieägare i december 2017 och i denna rapport redovisas Arjo som avvecklad verksamhet enligt IFRS 5
3) Före och efter utspädning
4) Justerat för fondemissionseffekt vid nyemission
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Periodens resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | -301 | 281 | 1 397 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner | 0 | 0 | 179 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | 0 | 0 | -159 |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | |||
| Omräkningsdifferenser och säkringar av nettoinvesteringar | 467 | -101 | -762 |
| Kassaflödessäkringar | 36 | 134 | 561 |
| Återföring av omräkningsdifferenser och säkringar, avvecklad verksamhet | - | - | -127 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | 54 | -107 | -448 |
| Periodens övriga totalresultat netto efter skatt | 557 | -74 | -756 |
| Summa totalresultat för perioden | 256 | 207 | 641 |
| Totalresultat hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | 230 | 203 | 609 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 26 | 4 | 32 |
Balansräkning för koncernen
| Mkr | Not | 31 Mars 2018 |
31 Mars 2017 |
31 December 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella tillgångar | 23 430 | 31 495 | 23 045 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 989 | 4 203 | 2 911 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 820 | 1 426 | 1 586 | |
| Varulager | 5 590 | 6 005 | 4 879 | |
| Kundfordringar | 5 034 | 6 744 | 6 067 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 153 | 2 619 | 2 088 | |
| Likvida medel | 6 | 1 037 | 2 334 | 1 526 |
| Summa tillgångar | 42 053 | 54 826 | 42 102 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 20 062 | 20 648 | 19 806 | |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 6 | 3 170 | 3 349 | 3 081 |
| Andra räntebärande skulder | 6 | 10 946 | 21 728 | 11 237 |
| Övriga avsättningar | 2 568 | 1 835 | 2 202 | |
| Leverantörsskulder | 1 724 | 1 948 | 2 025 | |
| Övriga icke räntebärande skulder | 3 583 | 5 318 | 3 751 | |
| Summa eget kapital och skulder | 42 053 | 54 826 | 42 102 |
Förändring eget kapital för koncernen
| Övrigt | Innehav utan | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| tillskjutet | Balanserad | bestämmande | Summa | ||||
| Mkr | Aktiekapital | kapital | Reserver1) | vinst | Totalt | inflytande | eget kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2017 | 119 | 5 960 | 955 | 13 474 | 20 508 | 408 | 20 916 |
| Summa totalresultat för perioden | - | - | -787 | 1 396 | 609 | 32 | 641 |
| Aktierelaterad ersättning | - | - | - | -4 | -4 | - | -4 |
| Utdelning | - | - | - | -477 | -477 | - 18 | -495 |
| Nyemission2) | 17 | 4 264 | - | - | 4 281 | - | 4 281 |
| Utdelning av Arjo3) | - | -3 435 | - | -2 098 | -5 533 | - | -5 533 |
| Utgående balans per 31 december 2017 | 136 | 6 789 | 168 | 12 291 | 19 384 | 422 | 19 806 |
| Ingående balans per 1 januari 2018 | 136 | 6 789 | 168 | 12 291 | 19 384 | 422 | 19 806 |
| Summa totalresultat för perioden | - | - | 537 | -307 | 230 | 26 | 256 |
| Aktierelaterad ersättning | - | - | - | 0 | 0 | - | 0 |
| Utgående balans per 31 mars 2018 | 136 | 6 789 | 705 | 11 984 | 19 614 | 448 | 20 062 |
1) Reserver avser kassaflödessäkringar, säkringar av nettoinvesteringar samt omräkningsdifferenser
2) Efter avdrag för transaktionskostnader och med beaktande av skatteeffekter
3) Inklusive transaktionskostnader och skatt
Kassaflödesanalys för koncernen
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat (EBIT) för kvarvarande verksamhet | -161 | 302 | 1 493 |
| Rörelseresultat (EBIT) för avvecklad verksamhet | - | 238 | 294 |
| Återläggning av- och nedskrivningar | 401 | 666 | 2 609 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 355 | 4 | 51 |
| Återläggning omstruktureringskostnader1) | - | 28 | 887 |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -45 | -115 | -539 |
| Finansiella poster | -110 | -157 | -663 |
| Betald skatt | -168 | -172 | -479 |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 272 | 794 | 3 653 |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Varulager | -544 | -558 | -910 |
| Kortfristiga fordringar | 1 155 | 973 | -653 |
| Kortfristiga skulder | -585 | -341 | 673 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 298 | 868 | 2 763 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av verksamhet | - | -40 | -81 |
| Investeringar i immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar | -300 | -384 | -1 663 |
| Avyttringar av anläggningstillgångar | 1 | 18 | 30 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -299 | -406 | -1 714 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Förändring av räntebärande skulder | -528 | 178 | -4 276 |
| Förändring av räntebärande fordringar | 10 | -24 | -56 |
| Utdelning av Arjo | - | - | -623 |
| Utbetald utdelning | - | - | -495 |
| Nyemission | - | - | 4 281 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -518 | 154 | -1 169 |
| Periodens kassaflöde | -519 | 616 | - 120 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 526 | 1 680 | 1 680 |
| Omräkningsdifferenser | 30 | 38 | -34 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 037 | 2 334 | 1 526 |
1) Exklusive nedskrivning av anläggningstillgångar
Not 1 Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som återfinns i 2017 års årsredovisning och ska läsas tillsammans med dessa. I delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet. Procentuella förändringar och nyckeltal har beräknats utifrån de avrundade belopp som redovisas i rapporten. Om inget annat anges avser presenterade belopp miljoner kronor och belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Nya redovisningsprinciper
Koncernen har utvärderat effekterna av implementeringen av IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och konstaterat att det inte föreligger några väsentliga skillnader mellan dessa nya standarder och de redovisningsprinciper koncernen tidigare tillämpat avseende klassificering och värdering av finansiella instrument, nedskrivningar av osäkra fordringar samt intäktsredovisning. Införandet av IFRS 9 och IFRS 15, vilka tillämpas från och med den 1 januari 2018, har därför inte påverkat koncernens egna kapital. Koncernen utvärderar för närvarande effekterna av införandet av standarden IFRS 16 Leasingavtal som träder i kraft den 1 januari 2019. För mer information om dessa nya standarder se sidan 75 i årsredovisningen 2017.
Omräknad segmentsinformation
Från och med den 1 januari 2018 redovisar Getinge Life Science som ett nytt affärsområde och segmentsinformationen för år 2017 har därför omräknats. Life Science ingick tidigare i affärsområdet Surgical Workflows.
Omklassificering av kostnader
För jämförelseåret 2017 har kostnader omklassificerats mellan kostnad sålda varor och administrationskostnader i syfte att spegla organisationsförändringar inom funktionerna för bland annat Kvalitet och IT. Omklassificeringen innebär att kostnaderna för sålda varor minskar med 50 Mkr i det första kvartalet 2017 och med 60 Mkr i det andra kvartalet samma år. Minskningen i kostnad sålda varor för helåret 2017 uppgår därmed till 110 Mkr. Vad gäller administrationskostnader har dessa ökat med motsvarande belopp. Omklassificeringen påverkar endast affärsområdet Surgical Workflows.
Byte av redovisningsprincip i moderbolaget
Moderbolaget har under 2018 bytt redovisningsprincip avseende koncernbidrag. Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas nu som bokslutsdisposition enligt alternativregeln i RFR 2 och av denna anledning har koncernbidrag omklassificerats från Resultat från aktier och andelar till Bokslutsdispositioner.
Utdelning av Arjo
Utdelningen av Arjo i december 2017 har i denna rapport redovisats i enlighet med IFRS 5, Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. I koncernens resultaträkning redovisas periodens resultat för den avvecklade verksamheten separat inom posten "Periodens resultat från avvecklad verksamhet". Det innebär att intäkter och kostnader för Arjo har exkluderats från andra resultatposter för samtliga redovisade perioder. I koncernens kassaflödesanalys har den avvecklade verksamheten ej separerats på motsvarande sätt. Uppgifter om kassaflöden för denna verksamhet redovisas istället i not 9. I balansräkningen redovisas endast de tillgångar och skulder som kvarstår i koncernen efter utdelningen av Arjo, vilket innebär att Arjo ingår i balansräkningen per den 31 mars 2017.
Not 2 Segmentsöversikt
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 2 851 | 2 825 | 12 201 |
| Life Science | 442 | 461 | 1 947 |
| Surgical Workflows | 1 575 | 1 525 | 8 347 |
| Totalt | 4 868 | 4 811 | 22 495 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| Bruttoresultat, Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 1 633 | 1 635 | 6 787 |
| Life Science | 176 | 176 | 749 |
| Surgical Workflows | 595 | 617 | 3 176 |
| Totalt | 2 404 | 2 428 | 10 712 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 155 | 405 | 1 131 |
| Life Science | 56 | 102 | 364 |
| Surgical Workflows | -311 | -156 | 211 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar)1) |
-61 | -49 | -213 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -161 | 302 | 1 493 |
| Finansnetto | -121 | -143 | -560 |
1) Koncerngemensamma funktioner och övrigt avser centrala funktioner såsom finans, kommunikation, HR samt övrigt, såsom elimineringar
Not 3 Av- och nedskrivningar
| Mkr | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -111 | -155 | -586 |
| Immateriella tillgångar | -181 | -182 | -943 |
| Materiella anläggningstillgångar | -109 | -109 | -437 |
| Totalt | -401 | -446 | -1 966 |
| varav nedskrivningar | - | -1 | -203 |
Not 4 Resultat per kvartal
| Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | 2016 |
| Nettoomsättning | 4 868 | 7 371 | 4 944 | 5 369 | 4 811 | 7 434 | 5 087 | 5 133 |
| Kostnad för sålda varor | -2 464 | -4 179 | -2 496 | -2 725 | -2 383 | -4 036 | -2 604 | -2 740 |
| Bruttoresultat | 2 404 | 3 192 | 2 448 | 2 644 | 2 428 | 3 398 | 2 483 | 2 393 |
| Rörelsekostnader | -2 565 | -2 347 | -2 144 | -2 602 | -2 126 | -2 090 | -2 645 | -2 069 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -161 | 845 | 304 | 42 | 302 | 1 308 | -162 | 324 |
| Finansnetto | -121 | -127 | -132 | -158 | -143 | -127 | -132 | -136 |
| Resultat efter finansiella poster | -282 | 718 | 172 | -116 | 159 | 1 181 | -294 | 188 |
| Skatt | -19 | 242 | -47 | 31 | -42 | -309 | 78 | -51 |
| Periodens resultat från kvarvarande | ||||||||
| verksamhet | -301 | 960 | 125 | -85 | 117 | 872 | -216 | 137 |
Not 5 Justeringsposter
| Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EBITA Justerad, Mkr | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 470 | 847 | 458 | 638 | 557 | 2 500 |
| Life Science | 57 | 102 | 99 | 64 | 104 | 369 |
| Surgical Workflows | -165 | 474 | 49 | 49 | -127 | 445 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -61 | -46 | -62 | -49 | -49 | -206 |
| Totalt, koncernen | 301 | 1 377 | 544 | 702 | 485 | 3 108 |
| Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Jan-Dec | |
| Justeringar av EBITA, Mkr | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster | ||||||
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Acute Care Therapies | -1 | -61 | -44 | -492 | -10 | -607 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Life Science | - | - | - | - | -2 | -2 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Surgical Workflows Nedskrivning av varulager, Acute Care Therapies1) |
- | -61 | -52 | -18 | -16 | -147 |
| - | -17 | - | - | - | -17 | |
| Nedskrivning av FoU, Acute Care Therapies1) | - | -122 | - | - | - | -122 |
| Nedskrivning av varulager, Surgical Workflows1) | - | -32 | - | - | - | -32 |
| Nedskrivning av FoU, Surgical Workflows1) | - | -26 | - | - | - | -26 |
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Acute Care Therapies2) | -210 | -69 | - | - | - | -69 |
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Surgical Workflows2) | -140 | - | - | - | - | - |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | - | -3 | -3 | -1 | - | -7 |
| Totalt, koncernen | -351 | -391 | -99 | -511 | -28 | -1 029 |
| Jämförelsestörande poster per segment | ||||||
| Acute Care Therapies | -211 | -269 | -44 | -492 | -10 | -815 |
| Life Science | - | - | - | - | -2 | -2 |
| Surgical Workflows | -140 | -119 | -52 | -18 | -16 | -205 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | - | -3 | -3 | -1 | - | -7 |
| Totalt, koncernen | -351 | -391 | -99 | -511 | -28 | -1 029 |
1) Rapporteras inom kostnad för sålda varor
2) Rapporteras inom övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
| Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EBITA, Mkr | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 259 | 578 | 414 | 146 | 547 | 1 685 |
| Life Science | 57 | 102 | 99 | 64 | 102 | 367 |
| Surgical Workflows | -305 | 355 | -3 | 31 | -143 | 240 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -61 | -49 | -65 | -50 | -49 | -213 |
| Totalt, koncernen | -50 | 986 | 445 | 191 | 457 | 2 079 |
| Justering av skatt, Mkr | Q1 2018 |
Q4 2017 |
Q3 2017 |
Q2 2017 |
Q1 2017 |
Jan-Dec 2017 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 111 | 141 | 141 | 149 | 155 | 586 |
| Jämförelsestörande poster | 351 | 391 | 99 | 511 | 28 | 1 029 |
| Justeringsposter, totalt | 462 | 532 | 240 | 660 | 183 | 1 615 |
| Skatteeffekt på justeringsposter1) | -30 | -144 | -64 | -178 | -50 | -436 |
| Jämförelsestörande skatteposter2) | - | -302 | - | - | - | -302 |
| Totalt, koncernen | -30 | -446 | -64 | -178 | -50 | -738 |
1) Schablonskatt om 27 procent på skattepliktiga avdragsgilla justeringsposter
2) Avser US Tax Reform
Not 6 Koncernens räntebärande nettoskuld
| Mkr | 31 Mars 2018 |
31 Mars 2017 |
31 December 2017 |
|---|---|---|---|
| Andra räntebärande skulder | 10 946 | 21 728 | 11 237 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 3 170 | 3 349 | 3 081 |
| Räntebärande skulder | 14 116 | 25 077 | 14 318 |
| Avgår likvida medel | -1 037 | -2 334 | -1 526 |
| Räntebärande nettoskuld | 13 079 | 22 743 | 12 792 |
Not 7 Koncernens nyckeltal
| Finansiella och operativa nyckeltal | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal baserade på Getinges finansiella mål | |||
| Organisk försäljningstillväxt, % | 5,4 | 2,6 | 1,3 |
| Resultat per aktie 1) , kronor |
-1,13 | 0,47 | 4,37 |
| Övriga operativa och finansiella nyckeltal | |||
| Organisk ordertillväxt, % | 3,1 | 1,9 | 2,5 |
| Bruttomarginal, % | 49,4 | 50,5 | 47,6 |
| Försäljningskostnader i % av nettoomsättningen | 25,6 | 26,0 | 22,1 |
| Administrationskostnader i % av | |||
| nettoomsättningen | 15,3 | 15,3 | 12,3 |
| Utgifter för forskning och utveckling i % av | |||
| nettoomsättningen | 6,6 | 5,7 | 5,0 |
| Rörelsemarginal, % | -3,3 | 6,3 | 6,6 |
| EBITDA, Mkr | 240 | 748 | 3 459 |
| Genomsnittligt antal aktier2), tusental | 272 370 | 241 780 | 250 720 |
| Antal aktier vid periodens utgång2), tusental | 272 370 | 241 780 | 272 370 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 8,7 | 9,1 | 8,6 |
| Nettoskuldsättningsgrad3) , ggr |
0,65 | E/T | 0,65 |
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad3) , ggr |
3,2 | E/T | 3,0 |
| Avkastning på eget kapital3) , % |
3,9 | E/T | 6,6 |
| Soliditet, % | 47,7 | 37,7 | 47,0 |
| Eget kapital per aktie3) , kronor |
73,66 | E/T | 72,72 |
| Antal anställda | 10 792 | 10 300 | 10 684 |
1) Före och efter utspädning
2) Justerat för fondemissionseffekt vid nyemission
3) Ej tillämplig på grund av utdelningen av Arjo i december 2017
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används av företagets ledning och investerare för att utvärdera koncernens resultat och ställning, vilka inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella rapporterna. Dessa finansiella mått är avsedda att underlätta analys av koncernens utveckling. De alternativa nyckeltalen ska inte betraktas som substitut utan snarare som komplement till den finansiella rapportering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella mått som redovisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som används av andra bolag.
| Bruttoresultat justerat, Mkr | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 2 404 | 2 428 | 10 712 |
| Återläggning av: Av- och nedskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar |
184 | 182 | 743 |
| Övriga jämförelsestörande poster | - | - | 197 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 588 | 2 610 | 11 652 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| EBITDA justerad, Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -161 | 302 | 1 493 |
| Återläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av immateriella och | |||
| materiella anläggningstillgångar | 290 | 291 | 1 380 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade | |||
| immateriella tillgångar | 111 | 155 | 586 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 350 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 1 | 28 | 763 |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga | |||
| jämförelsestörande poster och | |||
| omstruktureringskostnader | - | -1 | -203 |
| EBITDA justerad | 591 | 775 | 4 285 |
| EBITA justerad, Mkr | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | -161 | 302 | 1 493 |
| Återläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar |
111 | 155 | 586 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 350 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 1 | 28 | 763 |
| EBITA justerad | 301 | 485 | 3 108 |
| EBIT justerad, Mkr | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | -161 | 302 | 1 493 |
| Återläggning av: | |||
| Övriga jämförelsestörande poster | 350 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 1 | 28 | 763 |
| EBIT justerad | 190 | 330 | 2 522 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet justerad, Mkr |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet |
-301 | 117 | 1 117 |
| Återläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar |
111 | 155 | 586 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 350 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 1 | 28 | 763 |
| Jämförelsestörande skatteposter | - | - | -302 |
| Skatt på återlagda poster | -30 | -50 | -436 |
| Periodens resultat från kvarvarande | |||
| verksamhet justerad | 131 | 250 | 1 994 |
Not 8 Förvärv
Inga förvärv gjordes under det första kvartalet.
Not 9 Avvecklad verksamhet
Utdelning och börsnotering av Arjo
Den 12 december 2017 delades Arjo ut till aktieägarna i Getinge AB och noterades på Nasdaq Stockholm. I denna rapport redovisas Arjo som avvecklad verksamhet i koncernens resultaträkning med retroaktiv effekt för tidigare perioder och i enlighet med IFRS 5.
| Resultaträkning för avvecklad verksamhet, Mkr | Jan-Mar 2018 |
Jan-Mar 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 1 931 | 6 929 |
| Kostnad för sålda varor | - | -1 014 | -3 863 |
| Bruttoresultat | - | 917 | 3 066 |
| Försäljningskostnader | - | -383 | -1 425 |
| Administrationskostnader | - | -187 | -992 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | - | -35 | -118 |
| Omstruktureringskostnader | - | -69 | -250 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | - | -5 | 13 |
| Rörelseresultat (EBIT) | - | 238 | 294 |
| Finansnetto | - | -14 | -84 |
| Resultat efter finansiella poster | - | 224 | 210 |
| Skatt | - | -60 | -57 |
| Periodens resultat från verksamheten | - | 164 | 153 |
| Resultat från omräkningsdifferenser och säkringar | - | - | 127 |
| Periodens resultat | - | 164 | 280 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från avvecklad verksamhet, Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | 153 | 269 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | -90 | -320 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | 2 | 4 |
| Periodens kassaflöde | - | 65 | -47 |
Moderbolagets finansiella rapporter
Resultaträkning för moderbolaget
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Administrationskostnader | -119 | -124 | -251 |
| Rörelseresultat | -119 | -124 | -251 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | - | - | 2 859 |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | 0 | 359 | 1 614 |
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | -496 | -142 | -574 |
| Resultat efter finansiella poster1) | -615 | 93 | 3 648 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -420 |
| Skatt | 136 | -22 | -99 |
| Periodens resultat2) | -479 | 71 | 3 129 |
1) Ränteintäkter och övriga liknande intäkter samt räntekostnader och övriga liknande kostnader innehåller valutakursvinster/-förluster hänförliga till omräkning av fordringar och
skulder i utländsk valuta 2) Periodens totalresultat överensstämmer med periodens resultat
Balansräkning för moderbolaget
| 31 Mars | 31 Mars | 31 December | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 83 | 102 | 86 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 4 | 6 |
| Andelar i koncernföretag | 25 455 | 25 016 | 25 455 |
| Uppskjuten skattefordran | 323 | 211 | 189 |
| Långfristiga fordringar | 56 | - | 53 |
| Fordringar hos koncernföretag | 143 | 5 763 | 953 |
| Kortfristiga fordringar | 223 | 137 | 191 |
| Summa tillgångar | 26 291 | 31 233 | 26 933 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 12 105 | 9 157 | 12 584 |
| Långfristiga skulder | 4 280 | 14 789 | 4 257 |
| Långfristiga skulder till koncernföretag | 669 | - | 659 |
| Kortfristiga skulder till koncernföretag | 3 466 | 15 | 2 990 |
| Kortfristiga skulder | 5 771 | 7 272 | 6 443 |
| Summa eget kapital och skulder | 26 291 | 31 233 | 26 933 |
Definitioner
Finansiella termer
Avkastning på eget kapital. Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Bruttomarginal. Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat justerat. Bruttoresultat med återläggning av av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
EBIT. Rörelseresultat.
EBIT justerad. Rörelseresultat med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA justerad. EBITA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal. EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA justerad. EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal. EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde. Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten, exklusive förvärv och avyttring av verksamhet.
Nettoskuldsättningsgrad. Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Organisk förändring. En procentuell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyttringar den gångna perioden jämfört med samma period föregående år.
Periodens resultat justerat. Periodens resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelsestörande poster samt skatteeffekt på återlagda resultatposter.
Resultat före skatt, justerat. Periodens resultat före skatt med återläggning av avoch nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
Resultat per aktie. Periodens resultat hänförlig till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie justerat. Periodens resultat justerat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad. Rullande tolv månaders justerad EBITDA i förhållande till rullande tolv månaders räntenetto.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Medicinska termer
Autoklav. En form av tryckkokare för sterilisering.
Cardiopulmonary. Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
Cardiovascular. Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
Endoskop. Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
Endovaskulär. Behandling inom kärl, via katetrar.
Konstgjorda grafter. Artificiella kärlimplantat.
Lågtemperatursterilisering. Används för instrument för minimalinvasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
Stent. Cylinder för endovaskulär kärlvidgning.
Vascular intervention. Ett medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för att använda en öppen kirurgisk metod.
Geografiska benämningar
Americas. Nord-, Syd- och Centralamerika.
APAC. Asien och Oceanien.
EMEA. Europa, Mellanöstern och Afrika
Telefonkonferens
Telefonkonferens med VD och koncernchef, Mattias Perjos, och Finansdirektör, Lars Sandström, hålls den 26 april 2018, kl 12.30–13.30 svensk tid. Vänligen se telefonnummer nedan för att delta:
Sverige: +46 (0)8 5033 6574 UK: +44 (0)330 336 9105 USA: +1 323-794-2093 Deltagarkod: 2355796
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. För att ta del av denna via webcast, vänligen klicka på följande länk: https://slideassist.webcasts.com/starthere.jsp?ei=1189644
Alternativt, använd följande länk för att ladda ned presentationen: https://www.getinge.com/sv/om-oss/investerare/rapporterpresentationer
En inspelning av konferensen finns tillgänglig i 90 dagar via följande länk: https://slideassist.webcasts.com/starthere.jsp?ei=1189644
Finansiell information
Uppdaterad information rörande exempelvis Getinges aktie och bolagsstyrning finns på www.getinge.com. Årsredovisningen, bokslutskommunikén och kvartalsrapporter publiceras på svenska och engelska och finns tillgängliga för nedladdning på www.getinge.com. Följande datum är fastställda för finansiell kommunikation under resterande delen av 2018 och inledningen av 2019:
| 17 juli 2018 | Delårsrapport januari-juni |
|---|---|
| 18 oktober 2018 | Delårsrapport januari-september |
| Nov-Dec 2018 | Kapitalmarknadsdag (återkommer med datum, tid och plats) |
| 30 januari 2019 | Bokslutskommuniké 2018 |
| Mars 2019 | Årsredovisning 2018 |
Kontakt
Jeanette Hedén Carlsson, Kommunikationsdirektör +46 (0) 10 335 1003 [email protected]
Lars Mattsson, Head of Investor Relations +46 (0)10 335 0043 [email protected]
Denna information är sådan information som Getinge AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 26 april 2018 kl 10.30 CET.
Getinge AB (publ)
Lindholmspiren 7 417 56 Göteborg Sverige
Telefon: +46 (0)10 335 0000 Email: [email protected] Organisationsnummer: 556408-5032 www.getinge.com