AI assistant
Getinge — Interim / Quarterly Report 2018
Jul 17, 2018
2917_ir_2018-07-17_9311c0d6-bcbe-48e6-9b0b-72e10c2a007a.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
Januari – Juni 2018
Kommentar från Mattias Perjos, VD & koncernchef Fortsatt god tillväxt – förbättringsarbetet fortlöper enligt plan
"Getinge fortsätter att skapa tillväxt på bred front. I kvartalet ökade orderingången med drygt 10 % och nettoomsättningen med 6 % organiskt, vilket gör att vi justerar våra utsikter för helåret till att vara väl inom intervallet 2-4 % organisk tillväxt i nettoomsättning. Bruttomarginalen påverkas negativt av marknads- och produktmixeffekter, som en följd av god försäljning främst på tillväxtmarknader och inom kapitalvaror. Detta är naturligt i en tillväxtfas och förväntas stödja framtida försäljning av förbrukningsvaror då den installerade basen växer. Dessutom ökar Surgical Workflows och Life Science sin nettoomsättning i högre takt än Acute Care Therapies, vilket också bidrar till den lägre bruttomarginalen för koncernen. Rörelsekostnaderna har stabiliserats efter ett antal kvartal av stegvisa ökningar, men vi utesluter inte något högre rörelsekostnader under kommande kvartal, främst som en följd av pågående kvalitetsförbättringar kopplat till förlikningsavtalet med FDA och behovet av att fylla vissa positioner i försäljnings- och serviceorganisationen. Sammantaget ser jag med tillförsikt fram emot ett andra halvår med fortsatt fokus på produktutveckling, kunder, kvalitet och kostnadsmedvetenhet."
April – Juni 2018 i korthet
- Orderingången ökade organiskt med 10,2 %, med god utveckling inom kapitalvaror och på tillväxtmarknader.
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 6,0 %, även här tack vare god utveckling inom kapitalvaror och på tillväxtmarknader.
- Justerad EBITA uppgick till 538 Mkr (702), där lönsamheten tyngs av lägre bruttomarginal på grund av produkt- och marknadsmix.
- Valutakurseffekter påverkade med +40 Mkr på nettoomsättningen och med -32 Mkr på bruttoresultatet och -69 Mkr på EBITA.
- Justerat resultat per aktie uppgick till 1,21 kr (1,62).
- Ingått avtal med Brasiliansk myndighet som medför en företagsbot om 276 Mkr vilket täcks av tidigare kommunicerade avsättningar. Därtill görs en skatteavsättning om 64 Mkr för självrättelse av deklaration.
Januari – Juni 2018 i korthet
- Orderingången ökade organiskt med 6,7 %.
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 5,7 %.
- Justerad EBITA uppgick till 839 Mkr (1 187).
- Justerat resultat per aktie uppgick till 1,67 kr (2,64).
- Avsättning om 350 Mkr relaterat till pågående utredningar och förhandlingar i Brasilien, vilket tidigare kommunicerats.
- Paul Marcun utsågs till President för affärsområdet Surgical Workflows och tillträdde tjänsten i slutet av juni.
- Life Science rapporteras som ett nytt affärsområde från och med 1 januari 2018.
Utsikter 2018 (föregående prognos inom parentes)
- Den organiska omsättningstillväxten bedöms vara väl inom intervallet 2-4% (försiktigt positiv) för helåret 2018
- Valutatransaktionseffekter förväntas ha en negativ påverkan på koncernens EBIT 2018 med cirka -175 Mkr (-150)
Sammanfattning av den finansiella utvecklingen1)
| Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 6 117 | 5 523 | 11 445 | 10 902 | 23 228 |
| Organisk förändring, % | 10,2 | -6,7 | 6,7 | -2,6 | 2,5 |
| Nettoomsättning | 5 731 | 5 369 | 10 599 | 10 180 | 22 495 |
| Organisk förändring, % | 6,0 | -0,5 | 5,7 | 1,0 | 1,3 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 844 | 2 828 | 5 432 | 5 438 | 11 652 |
| Marginal, % | 49,6 | 52,7 | 51,3 | 53,4 | 51,8 |
| EBITDA justerad | 833 | 997 | 1 424 | 1 772 | 4 285 |
| Marginal, % | 14,5 | 18,6 | 13,4 | 17,4 | 19,0 |
| EBITA justerad | 538 | 702 | 839 | 1 187 | 3 108 |
| Marginal, % | 9,4 | 13,1 | 7,9 | 11,7 | 13,8 |
| EBIT justerad | 418 | 553 | 608 | 883 | 2 522 |
| Marginal, % | 7,3 | 10,3 | 5,7 | 8,7 | 11,2 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 405 | 42 | 244 | 344 | 1 493 |
| Marginal, % | 7,1 | 0,8 | 2,3 | 3,4 | 6,6 |
| Resultat före skatt | 331 | -116 | 49 | 43 | 933 |
| Periodens resultat | 91 | -85 | -210 | 32 | 1 117 |
| Periodens resultat, justerat | 340 | 397 | 471 | 647 | 1 994 |
| Marginal, % | 5,9 | 7,4 | 4,4 | 6,4 | 8,9 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 1,21 | 1,62 | 1,67 | 2,64 | 7,87 |
| Resultat per aktie, kr | 0,30 | -0,37 | -0,83 | 0,10 | 4,37 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten2) | 401 | 223 | 699 | 1 091 | 2 763 |
1) Se sidan 3 för bakomliggande beräkningar av justerade resultatmått. 2)Kassaflöde för 2017 omfattar även Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017.
Om inget annat anges avser resultatuppgifter i denna rapport kvarvarande verksamhet, exklusive Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017.
Koncernens utveckling
Orderingång
Apr – Jun 2018
Orderingång affärsområden, Mkr Apr-Jun 2018 Apr-Jun 2017 Org Δ, % Jan-Jun 2018 Jan-Jun 2017 Org Δ, % Jan-Dec 2017 Acute Care Therapies 3 219 3 109 3,5 6 126 6 084 3,2 12 383 Life Science 576 464 20,3 1 131 1 016 10,6 2 011 Surgical Workflows 2 322 1 950 18,5 4 188 3 802 11,2 8 834 Totalt 6 117 5 523 10,2 11 445 10 902 6,7 23 228 Orderingång regioner, Mkr Apr-Jun 2018 Apr-Jun 2017 Org Δ, % Jan-Jun 2018 Jan-Jun 2017 Org Δ, % Jan-Dec 2017 Americas 2 319 2 241 5,6 4 491 4 517 4,8 9 149 APAC 1 327 1 190 10,6 2 349 2 118 12,6 4 744 EMEA 2 471 2 092 15,0 4 605 4 267 5,8 9 335 Totalt 6 117 5 523 10,2 11 445 10 902 6,7 23 228
Nettoomsättning
Apr – Jun 2018
| Nettoomsättning affärsområden, Mkr Acute Care Therapies Life Science Surgical Workflows |
Apr-Jun 2018 3 148 550 2 033 |
Apr-Jun 2017 3 094 406 1 869 |
Org Δ, % 1,5 32,7 7,6 |
Jan-Jun 2018 5 999 992 3 608 |
Jan-Jun 2017 5 919 867 3 394 |
Org Δ, % 3,7 14,0 6,9 |
Jan-Dec 2017 12 201 1 947 8 347 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Totalt | 5 731 | 5 369 | 6,0 | 10 599 | 10 180 | 5,7 | 22 495 |
| Jan | |||||||
| Nettoomsättning | |||||||
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Dec | |||
| regioner, Mkr | 2018 | 2017 | Org Δ, % | 2018 | 2017 | Org Δ, % | 2017 |
| Americas | 2 273 | 2 311 | 0,0 | 4 413 | 4 447 | 4,5 | 9 039 |
| APAC | 1 192 | 1 009 | 17,3 | 2 060 | 1 858 | 12,7 | 4 684 |
| EMEA | 2 266 | 2 049 | 7,2 | 4 126 | 3 875 | 3,7 | 8 772 |
| Totalt | 5 731 | 5 369 | 6,0 | 10 599 | 10 180 | 5,7 | 22 495 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 2 333 | 2 056 | 12,7 | 4 060 | 3 696 | 11,0 | 9 589 |
| Förbrukningsvaror | 3 398 | 3 313 | 1,8 | 6 539 | 6 484 | 2,7 | 12 906 |
| Totalt | 5 731 | 5 369 | 6,0 | 10 599 | 10 180 | 5,7 | 22 495 |
Nettoomsättning – brygga mellan Apr-Jun 2017 och Apr-Jun 2018
- Organisk tillväxt i orderingång i samtliga affärsområden och regioner.
- Synnerligen god tillväxt inom Surgical Workflows i Östeuropa, Mellanöstern och Afrika.
- Acute Care Therapies rapporterar mycket stark orderingång i APAC, där Kina utvecklas särskilt positivt i kvartalet.
- Mycket god tillväxt för Life Science i tillväxtmarknader.
• Organisk tillväxt i samtliga affärsområden.
- Mycket god tillväxt i APAC inom samtliga affärsområden.
- Surgical Workplaces och Life Science utvecklas starkt i EMEA.
- I Americas rapporterar Life Science god tillväxt medan Acute Care Therapies rapporterade svagare omsättning, bland annat på grund av ökad konkurrens inom kärlstentar sedan andra kvartalet 2017.
- Försäljningen av kapitalvaror fortsätter att växa i snabbare takt än förbrukningsvaror, vilket bidrar till en negativ mixeffekt på bruttomarginalen.
- Nettoomsättningen ökade med 6,7 % i kvartalet.
- Valutakurser påverkade omsättningen med +0,7 % jämfört med Q2 2017.
- Volym, produkt- och marknadsmixeffekter påverkade omsättningen med +6,0 % jämfört med Q2 2017.
340 397 471 647 1 994
Underliggande resultatutveckling
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| • Valutaeffekter påverkade | Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| nettoomsättningen med +40 Mkr, | Nettoomsättning | 5 731 | 5 369 | 10 599 | 10 180 | 22 495 |
| bruttoresultatet med -32 Mkr och | Bruttoresultat, justerat | 2 844 | 2 828 | 5 432 | 5 438 | 11 652 |
| EBITA med -69 Mkr. | Marginal, % | 49,6 | 52,7 | 51,3 | 53,4 | 51,8 |
| • Bruttomarginalen påverkas | Rörelsekostnader, justerat | -2 011 | -1 831 | -4 008 | -3 666 | -7 367 |
| negativt av valuta, produkt- och | EBITDA justerad | 833 | 997 | 1 424 | 1 772 | 4 285 |
| marknadsmix. Tillväxten var | Marginal, % | 14,5 | 18,6 | 13,4 | 17,4 | 19,0 |
| synnerligen god inom kapitalvaror | Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| och på tillväxtmarknader under | immateriella anläggningstillgångar 1) | -295 | -295 | -585 | -585 | -1 177 |
| kvartalet. Därtill ökade | EBITA justerad | 538 | 702 | 839 | 1 187 | 3 108 |
| försäljningen mer inom Surgical | Marginal, % | 9,4 | 13,1 | 7,9 | 11,7 | 13,8 |
| Workflows och Life Science än | A Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade | |||||
| inom Acute Care Therapies (som | immateriella tillgångar 1) | -120 | -149 | -231 | -304 | -586 |
| har högre bruttomarginal). | EBIT justerad | 418 | 553 | 608 | 883 | 2 522 |
| • Rörelsekostnaderna var i linje | Marginal, % | 7,3 | 10,3 | 5,7 | 8,7 | 11,2 |
| med utfallet i det första kvartalet | B Förvärvs- och omstruktureringskostnader | -13 | -511 | -14 | -539 | -763 |
| 2018, men jämfört med det andra | C Övriga jämförelsestörande poster2) | - | - | -350 | - | -266 |
| kvartalet 2017 rapporteras en | Rörelseresultat (EBIT) | 405 | 42 | 244 | 344 | 1 493 |
| ökning. Ökningen är främst | Finansnetto | -74 | -158 | -195 | -301 | -560 |
| relaterad till ökade insatser inom | Resultat före skatt | 331 | -116 | 49 | 43 | 933 |
| försäljning, kvalitet och FoU samt | ||||||
| negativa valutaeffekter. Därtill | Resultat före skatt, justerat | 464 | 544 | 644 | 886 | 2 548 |
| påverkar kvarvarande | (justerat för A, B och C) | |||||
| koncerngemensamma kostnader | Marginal, % | 8,1 | 10,1 | 6,1 | 8,7 | 11,3 |
| efter utdelningen av Arjo | Skatt | -240 | 31 | -259 | -11 | 184 |
| lönsamheten negativt. | D Justering av skatt 2) | 116 | -178 | 86 | -228 | -738 |
Periodens resultat, justerat (justerat för A, B, C och D)
- Periodens skattekostnad påverkas av en skatteavsättning om 64 Mkr relaterat till självrättelse av deklaration hänförligt till pågående utredningar i Brasilien samt 88 Mkr hänförligt till omvärdering av aktiverade förlustavdrag på grund av ändrad skattesats i Sverige.
- Inom Acute Care Therapies minskade justerad EBITA med 42 Mkr, främst hänförligt till en negativ valutakurseffekt om 29 Mkr, samt lägre bruttomarginal.
- Inom Life Science minskade justerad EBITA med -12 Mkr, varav -8 Mkr hänförligt till negativa valutakurseffekter och resterande del beror främst på lägre bruttomarginal och en högre rörelsekostnad som en följd av uppbyggnad av affärsområdet.
- Inom Surgical Workflows minskade justerade EBITA med 88 Mkr, främst relaterat till lägre bruttomarginal och negativa valutakurseffekter om 32 Mkr samt högre rörelsekostnader som en följd av kvarvarande kostnader efter utdelningen av Arjo.
| 1,21 | 1,62 | 1,67 | 2,64 | 7,87 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1)Exklusive jämförelsestörande poster (se not 3 för av- och nedskrivningar). 2) Se not 5. EBITA justerad per affärsområde1) |
||||||||||||
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | ||||||||
| 2017 | ||||||||||||
| 596 | 638 | 1 066 | 2 500 | |||||||||
| 18,9 | 20,6 | 17,8 | 20,2 | 20,5 | ||||||||
| 52 | 64 | 109 | 168 | 369 | ||||||||
| 9,5 | 15,8 | 11,0 | 19,4 | 19,0 | ||||||||
| -39 | 49 | -204 | -78 | 445 | ||||||||
| -1,9 | 2,6 | -5,7 | -2,3 | 5,3 | ||||||||
| -71 | -49 | -132 | -98 | -206 | ||||||||
| 538 | 702 | 839 | 1 187 | 3 108 | ||||||||
| 9,4 | 13,1 | 7,9 | 11,7 | 13,8 | ||||||||
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 1 195 |
Marginal, % 5,9 7,4 4,4 6,4 8,9 Varav hänförligt till moderföretagets aktieägare 330 392 455 638 1 973 Genomsnittligt antal aktier, tusental 272 370 241 780 272 370 241 780 250 720
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 avseende övriga jämförelsestörande poster.
EBITA justerad– brygga mellan Apr-Jun 2017 och Apr-Jun 2018
Justerade rörelsekostnader
(exklusive av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster) 1)
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Försäljningskostnader | -1 141 | -1 084 | -2 260 | -2 164 | -4 319 |
| Administrationskostnader | -680 | -581 | -1 346 | -1 233 | -2 427 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -177 | -150 | -347 | -272 | -568 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | -13 | -16 | -55 | 3 | -53 |
| Totalt | -2 011 | -1 831 | -4 008 | -3 666 | -7 367 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster.
Justerat EBITA– brygga mellan Apr-Jun 2017 och Apr-Jun 2018
Valutapåverkan
| Mkr | Apr-Jun 2018 |
Jan-Jun 2018 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 40 | -160 |
| Bruttoresultat | -32 | -210 |
| EBITDA | -61 | -186 |
| EBITA | -69 | -194 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -68 | -183 |
Kassaflöde och finansiell ställning1)
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 440 | 925 | 712 | 1 719 | 3 653 |
| Förändringar i rörelsekapital | -39 | -702 | -13 | -628 | -890 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -354 | -390 | -653 | -756 | -1 633 |
| Fritt kassaflöde | 47 | -167 | 46 | 335 | 1 130 |
| Räntebärande nettoskuld vid utgången av perioden | 13 845 | 22 666 | 12 792 | ||
| I relation till justerad EBITDA2) R12M, ggr | 3,5 | E/T | 3,0 |
1) Kassaflöden för 2017 omfattar även Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017. 2) Se not 5 och not 7 (Alternativa nyckeltal).
- De justerade rörelsekostnaderna är fortsatt högre än för motsvarande period 2017, dels på grund av satsningar inom kvalitet, försäljning och FoU, dels som en följd av kvarvarande kostnader efter utdelningen av Arjo.
-
Jämfört med det första kvartalet 2018 ökade de justerade rörelsekostnaderna med 0,7 % eller 14 Mkr.
-
Nettoomsättningen för kvartalet påverkades positivt med 40 Mkr i omräkningseffekter. Stödet kommer framförallt från Euron vilket balanserar den negativa effekten från USD.
- EBIT för kvartalet påverkades med -29 Mkr avseende omräkningseffekter och med -39 Mkr i transaktionseffekter.
- Rörelsekapitalet påverkades av lageruppbyggnad, som en följd av ökad orderingång.
• Utbetalningen av företagsboten om 276 Mkr, relaterat till pågående utredningar i Brasilien, planeras till det fjärde kvartalet 2018.
- Bruttokostnaderna för FoU ökade med 16,5 %.
- Aktiverade utvecklingskostnader ökade med 14,9 %.
- Utvecklingskostnaderna ökade med 17,9 %, netto.
- Mkr Apr-Jun 2018 Apr-Jun 2017 Jan-Jun 2018 Jan-Jun 2017 Jan-Dec 2017 FoU-kostnader, brutto -346 -297 -666 -572 -1 123 I relation till nettoomsättning, % 6,0 5,5 6,3 5,6 5,0 Aktiverade utvecklingskostnader 162 141 305 287 529 I relation till nettoomsättning, % 2,8 2,6 2,9 2,8 2,4 Utvecklingskostnader, netto -184 -156 -361 -285 -594 Av- och nedskrivningar av kapitaliserad FoU -120 -119 -243 -238 -675 Varav nedskrivningar - - - - -193
Uppdatering avseende förlikningsavtalet med FDA
Forskning och utveckling
| 30 Juni | 30 Juni | 1 December | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Reserv vid periodens ingång | 556 | 371 | 371 |
| Ianspråktagna medel | -92 | -141 | -296 |
| Avsättningar | - | 488 | 488 |
| Omräkningsdifferenser | 34 | -8 | -7 |
| Reserv vid periodens utgång | 498 | 710 | 556 |
- Förlikningsavtalet med FDA ingicks i februari 2015 och omfattar ursprungligen totalt fyra produktionsenheter, i USA och Tyskland.
- Planer är framtagna för att genomföra nödvändiga korrigeringar på respektive enhet. I de två produktionsenheterna i USA förväntas nödvändiga korrigeringar utifrån fastlagd plan att vara genomförda i slutet av 2018. I Hechingen förväntas detta arbete ta längre tid.
- År 2014 reserverade Getinge 995 Mkr avseende förbättringsåtgärder för att stärka kvalitetsledningssystemet inom dåvarande Medical Systems och 2016 samt 2017 reserverades 400 Mkr respektive 488 Mkr för samma ändamål. De totala kostnaderna för programmet uppgick till 1 983 Mkr vid utgången av det andra kvartalet 2018.
Övriga viktiga händelser under kvartalet
Getinge har träffat en överenskommelse med den brasilianska federala åklagarmyndigheten (Ministério Público Federal) om ett sk. Leniency Agreement huvudsakligen relaterat till ärenden avseende manipulation av anbudsförfaranden i Brasilien. Ärendena är främst hänförliga till åren 2004-2015, och berör primärt Getinges brasilianska dotterbolag Maquet Cardiopulmonary do Brasil Indústria e Comércio Ltda och Maquet do Brasil Equipamentos Médicos Ltda.
Överenskommelsen innebär att Getinge erlägger en företagsbot motsvarande ca 276 MSEK (121,8 MBRL). Beloppet ryms inom de avsättningar* som Getinge har gjort för kostnader relaterade till de brasilianska utredningarna och kommer inte att påverka rörelseresultatet ytterligare. Boten kommer att betalas under det fjärde kvartalet 2018. Som en följd av boten avsätter Getinge 64 Mkr för självrättelse av skatt för ej avdragsgilla kostnader.
Getinge är i förhandlingar med ytterligare brasilianska myndigheter, vilka förväntas vara avslutade under 2018.
Det kan inte uteslutas att eventuella ytterligare överenskommelser med myndigheter kan ha materiell påverkan på Getinges resultat och finansiella ställning, utöver gjorda avsättningar.
*Getinge har genomfört två avsättningar om sammanlagt 419 Mkr avseende kostnader relaterade till de brasilianska utredningarna: 69 Mkr i det fjärde kvartalet 2017 och 350 Mkr i det första kvartalet 2018.
• Fortsatt förbättringsarbete i Hechingen, i enlighet med den omarbetade planen från 2017.
• Vid kvartalets utgång uppgick outnyttjad reserv till 498 Mkr, att jämföra med 536 Mkr vid kvartalets början.
Acute Care Therapies
Inom Acute Care Therapies utvecklas lösningar för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet innefattar lösningar för behandling av hjärt-, lung- och kärlåkommor samt ett brett utbud av produkter och terapier för intensivvård. Den adresserbara marknaden uppgår till 85 Mdr kr med en förväntad organisk tillväxt om 2-4 procent per år till och med 2020.
Orderingång och nettoomsättning
- God orderingång inom hjärtlungmaskiner, ventilatorer och ballongpumpar (IABP).
- Mycket god tillväxt i APAC, där Kina och Indien utvecklas starkt.
- God nettoomsättning inom hjärtlungmaskiner och ballongpumpar.
- God tillväxt i hjärt-lungmaskiner i Östasien och Latinamerika
- Minskad försäljning av kärlstentar i USA, som en följd av ökad konkurrens inom detta område sedan det andra kvartalet 2017. Nedgången börjar dock mattas av.
- Försäljningen av kapitalvaror minskade något jämfört med det andra kvartalet 2017.
- Minskad bruttomarginal på grund av mixeffekter, främst i form av ökad försäljning på tillväxtmarknader och minskad försäljning av kärlstentar i USA. Därtill bidrar valutaeffekter negativt.
- Rörelseresultatet påverkades av lägre bruttomarginal och högre kvalitetskostnader. Ytterligare kostnader kan inte uteslutas under hösten 2018, främst som en följd av hög intensitet i förbättringsarbetet i enlighet med avtalet med FDA.
- Valutaeffekter bidrog med +5 Mkr till omsättningen, -14 Mkr på bruttoresultatet och -29 Mkr på EBITA.
| Orderingång regioner, Mkr |
Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Org Δ, % |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Org Δ, % |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 1 563 | 1 565 | 2,0 | 2 988 | 3 139 | 0,6 | 6 234 |
| APAC | 647 | 567 | 13,7 | 1 154 | 1 024 | 15,2 | 2 191 |
| EMEA | 1 009 | 977 | 0,0 | 1 984 | 1 921 | 1,2 | 3 958 |
| Totalt | 3 219 | 3 109 | 3,5 | 6 126 | 6 084 | 3,2 | 12 383 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 1 552 | 1 633 | -3,3 | 3 024 | 3 172 | 0,6 | 6 263 |
| APAC | 643 | 542 | 17,9 | 1 139 | 999 | 16,2 | 2 227 |
| EMEA | 953 | 919 | 0,4 | 1 836 | 1 748 | 2,2 | 3 711 |
| Totalt | 3 148 | 3 094 | 1,5 | 5 999 | 5 919 | 3,7 | 12 201 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 770 | 790 | -2,2 | 1 400 | 1 385 | 3,3 | 3 289 |
| Förbrukningsvaror | 2 378 | 2 304 | 2,8 | 4 599 | 4 534 | 3,9 | 8 912 |
| Totalt | 3 148 | 3 094 | 1,5 | 5 999 | 5 919 | 3,7 | 12 201 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 148 | 3 094 | 5 999 | 5 919 | 12 201 |
| Bruttoresultat, justerat | 1 856 | 1 886 | 3 609 | 3 639 | 7 403 |
| Marginal, % | 59,0 | 61,0 | 60,2 | 61,5 | 60,7 |
| EBITDA justerad | 769 | 809 | 1 411 | 1 533 | 3 174 |
| Marginal, % | 24,4 | 26,1 | 23,5 | 25,9 | 26,0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| immateriella anläggningstillgångar | -173 | -171 | -345 | -338 | -674 |
| EBITA justerad | 596 | 638 | 1 066 | 1 195 | 2 500 |
| Marginal, % | 18,9 | 20,6 | 17,8 | 20,2 | 20,5 |
1)Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster samt not 7 (Alternativa nyckeltal).
Viktiga händelser inom affärsområdet
- En milstolpe nåddes i kvartalet när CE-märkning erhölls för den mjukvara som möjliggör högfrekvensoscilation (HFO) i Getinges Servo-n-ventilator. Det innebär att företaget blir en fullserviceleverantör på den viktiga marknaden för ventilatorer inom neonatal sjukvård.
- Med lanseringen av Flow-c, tog Getinge ett stort kliv in i mellansegmentet på anestesimarknaden. Mottagandet hos kunderna har varit mycket positivt.
- En första randomiserad internationell multicenterstudie av effekter vid användning av ECMO (extrakorporeal membranoxidation) för syresättning vid svår akut lungsvikt, EOLIA, publicerades i prestigefyllda New England Journal of Medicine. Resultaten visar att vård av patienter med optimerad ventilationsbehandling i kombination med planerad tidig ECMO är en effektiv strategi för behandling av patienter som lider av svår akut lungsvikt (ARDS).
- Getinges marknadsledande aortaballongpump för hjärtassistans, Cardiosave, godkändes enligt industristandarden EN 60601 för säkerhet och prestanda i medicinsk utrustning, vilket är ett krav på alla marknader inom EU.
Life Science
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation för att förebygga kontamination i farmaceutisk produktion, biomedicinsk forskning, produktion av medicinsk utrustning samt i olika laboratorietillämpningar. Den adresserbara marknaden uppgår till 23 Mdr kr med en förväntad organisk tillväxt om 3-5 procent per år till och med 2020.
Orderingång och nettoomsättning
Orderingång regioner, Mkr Apr-Jun 2018 Apr-Jun 2017 Org Δ, % Jan-Jun 2018 Jan-Jun 2017 Org Δ, % Jan-Dec 2017 Americas 193 150 27,9 407 341 24,0 673 APAC 120 83 40,0 206 192 6,8 335 EMEA 263 231 8,2 518 483 2,6 1 003 Totalt 576 464 20,3 1 131 1 016 10,6 2 011
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 203 | 160 | 27,0 | 375 | 348 | 11,7 | 718 |
| APAC | 64 | 37 | 74,0 | 112 | 105 | 7,6 | 328 |
| EMEA | 283 | 209 | 29,9 | 505 | 414 | 17,6 | 901 |
| Totalt | 550 | 406 | 32,7 | 992 | 867 | 14,0 | 1 947 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 349 | 246 | 38,8 | 607 | 500 | 20,5 | 1 183 |
| Förbrukningsvaror | 201 | 160 | 23,3 | 385 | 367 | 5,2 | 764 |
| Totalt | 550 | 406 | 32,7 | 992 | 867 | 14,0 | 1 947 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 550 | 406 | 992 | 867 | 1 947 |
| Bruttoresultat, justerat | 196 | 172 | 382 | 359 | 790 |
| Marginal, % | 35,6 | 42,4 | 38,5 | 41,4 | 40,6 |
| EBITDA justerad | 70 | 79 | 145 | 199 | 435 |
| Marginal, % | 12,7 | 19,5 | 14,6 | 23,0 | 22,3 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| immateriella anläggningstillgångar | -18 | -15 | -36 | -31 | -66 |
| EBITA justerad | 52 | 64 | 109 | 168 | 369 |
| Marginal, % | 9,5 | 15,8 | 11,0 | 19,4 | 19,0 |
1)Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster samt not 7 (Alternativa nyckeltal).
Viktiga händelser inom affärsområdet
• Lansering av Getinge Steam Sterilizer (GSS), en ny produktserie som består av ångsterilisatorer som har utvecklats för att uppfylla de strikta krav som ställs inom produktion och forskning inom det växande området biomedicin. Lanseringen ägde rum på mässan ACHEMA i Frankfurt i juni och den första kundleveransen har redan ägt rum.
• Mycket god tillväxt i samtliga regioner och i hela produktportföljen.
• Särskilt god tillväxt inom desinfektion och sterilisatorer.
- Mycket god tillväxt i samtliga regioner och produktkategorier
- EMEA rapporterar den största försäljningsökningen i absoluta termer, och är främst hänförlig till fyra större projekt i UK och Tyskland.
- Tillväxten i kapitalvaror fortsätter att öka i snabbare takt än förbrukningsvaror
- Bruttomarginalen påverkades negativt av produktmixeffekter, där kapitalvaror svarade för kraftig tillväxt. Även valutaeffekter påverkade negativt.
- Rörelseresultatet påverkades negativt av den lägre bruttomarginalen och ökade rörelsekostnader inom försäljning och administration i samband med etableringen av affärsområdet. Affärsområdet påverkas även negativt av kvarvarande kostnader efter utdelningen av Arjo.
- Valutaeffekter bidrog med +12 Mkr till omsättningen, -4 Mkr på bruttoresultatet och -8 Mkr på EBITA.
Surgical Workflows
Inom Surgical Workflows erbjuds produkter och tjänster för effektiv disinfektion och sterilisering av instrument som används vid operationer, operationsbord och annan högkvalitativ hårdvara för operationssalar samt avancerade IT-system för effektiva och säkra arbetsflöden på sjukhus. Den adresserbara marknaden uppgår till 62 Mdr kr med en förväntad organisk tillväxt om 2-4 procent per år till och med 2020.
Apr-Jun
Orderingång och nettoomsättning
Orderingång
- Mycket god orderingång, med tillväxt i samtliga regioner.
- Särskilt god utveckling inom Infection Control och Surgical Workplaces.
- Mycket god nettoomsättning, med tillväxt i samtliga regioner.
- Synnerligen stark utveckling inom Surgical Workplaces, med framgång i försäljningen på tillväxtmarknader och i större projekt.
- Tillväxten i kapitalvaror fortsätter att öka i snabb takt.
| regioner, Mkr | 2018 | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 563 | 526 | 9,8 | 1 096 | 1 037 | 11,4 | 2 242 |
| APAC | 560 | 540 | 2,7 | 989 | 902 | 10,8 | 2 218 |
| EMEA | 1 199 | 884 | 33,4 | 2 103 | 1 863 | 11,3 | 4 374 |
| Totalt | 2 322 | 1 950 | 18,5 | 4 188 | 3 802 | 11,2 | 8 834 |
| Nettoomsättning | Apr-Jun | Apr-Jun | Org Δ, % | Jan-Jun | Jan-Jun | Org Δ, % | Jan-Dec |
| regioner, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | ||
| Americas | 518 | 518 | 1,9 | 1 014 | 927 | 15,0 | 2 058 |
| APAC | 485 | 430 | 11,8 | 809 | 754 | 8,6 | 2 129 |
| EMEA | 1 030 | 921 | 8,8 | 1 785 | 1 713 | 1,9 | 4 160 |
| Totalt | 2 033 | 1 869 | 7,6 | 3 608 | 3 394 | 6,9 | 8 347 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
| Kapitalvaror | 1 214 | 1 020 | 18,0 | 2 053 | 1 811 | 14,1 | 5 117 |
| Förbrukningsvaror | 819 | 849 | -4,9 | 1 555 | 1 583 | -1,2 | 3 230 |
Apr-Jun
Org Δ,
Jan-Jun
Jan-Jun
Org Δ,
Jan-Dec
Underliggande resultatutveckling1)
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Nettoomsättning | 2 033 | 1 869 | 3 608 | 3 394 | 8 347 |
| Bruttoresultat, justerat | 792 | 770 | 1 441 | 1 440 | 3 459 |
| Marginal, % | 39,0 | 41,2 | 39,9 | 42,4 | 41,4 |
| EBITDA justerad | 63 | 157 | -3 | 136 | 878 |
| Marginal, % | 3,1 | 8,4 | -0,1 | 4,0 | 10,5 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| immateriella anläggningstillgångar | -102 | -108 | -201 | -214 | -433 |
| EBITA justerad | -39 | 49 | -204 | -78 | 445 |
| Marginal, % | -1,9 | 2,6 | -5,7 | -2,3 | 5,3 |
Totalt 2 033 1 869 7,6 3 608 3 394 6,9 8 347
1)Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster samt not 7 (Alternativa nyckeltal).
Viktiga händelser inom affärsområdet
- Lansering av operationsbordet Maquet Yuno II. Bordet erbjuder hög flexibilitet och kan konfigureras för valfri disciplin, såsom konventionell eller minimalinvasiv kirurgi, vilket möjliggör god nyttjandegrad av operationsrummet.
- Lansering av nya operationsbordet Maquet Meera ST, som erbjuder samma fördelar som Maquet Meera, förutom funktionen för gynekologiska och urologiska ingrepp. För kliniker med få eller inga sådana operationer, erbjuder Maquet Meera ST hög funktionalitet.
-
Lansering av bordsskiva i kolfiber för operationsborden Maquet Otesus och Maquet Yuno II som ger goda möjligheter för användning av röntgenutrustning vid operaration. Hit hör exempelvis bäckenkirurgi, kardiovaskulär kirurgi, ortopedi, traumatologi och ryggradskirurgi.
-
Bruttomarginalen påverkas negativt av valutaeffekter, produkt- och marknadsmix, med god försäljning på tillväxtmarknader och i kapitalvaror med lägre marginal. Den minskande försäljningen av förbrukningsvaror, där service ingår, är främst hänförlig till Infection Control och IWS, som båda rapporterade stark utveckling samma period föregående år.
- Rörelseresultatet påverkades negativt av den lägre bruttomarginalen och ökade rörelsekostnader, främst relaterat till ökade försäljningsresurser i USA, högre logistikkostnader och kvarvarande kostnader efter avknoppningen av Arjo.
- Valutaeffekter bidrog med +23 Mkr till omsättningen, -14 Mkr på bruttoresultatet och -32 Mkr på EBITA.
Övrig information
Riskhantering
Vårdens ersättningssystem
Den enskilt största marknadsrisken för Getinge är politisk. Förändringar i vårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. Genom att Getinge är verksamt på ett stort antal geografiska marknader begränsas denna risk för koncernen som helhet.
Kunder
Verksamheten som bedrivs av Getinges kunder finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel och betalningsförmågan är i de allra flesta fall mycket god, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Vid affärer utanför OECD-området betalningssäkras samtliga transaktioner om inte kundens betalningsförmåga är väl dokumenterad.
Myndigheter och kontrollorgan
Delar av Getinges verksamhet och produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar betydande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Det kan inte uteslutas att Getinges verksamhet, finansiella ställning och resultat kan komma att påverkas negativt av svårigheter att leva upp till myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa. För att i största mån begränsa dessa risker bedriver Getinge ett omfattande arbete kring kvalitet och regulatoriska frågor och varje affärsområde har en övergripande ansvarig för kvalitet och regulatoriska frågor. Majoriteten av koncernens produktionsanläggningar är certifierade enligt den medicintekniska kvalitetsstandarden ISO 13485 och/eller den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001. Getinge är, och kan komma att bli, inblandat i myndighetsutredningar, rättstvister och liknande förfaranden även inom ramen för övrig affärsverksamhet avseende frågor som rör bland annat miljö, skatt och konkurrens. Mot bakgrund av att Getinge verkar i en global miljö är bolaget därtill exponerat mot lokala affärsrisker såsom exempelvis korruption och handelsrestriktioner. För att minimera risken att bli föremål för sådana utredningar, tvister och förfaranden arbetar Getinge aktivt med att utveckla, implementera samt upprätthålla policys och system för att säkerställa efterlevnad av tillämpliga regelverk.
Forskning och utveckling
Getinges framtida tillväxt är även beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Arbete med forskning och utveckling är kostsamt och det är omöjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma. För att maximera avkastningen av forskningsoch utvecklingsinsatserna har koncernen en mycket strukturerad urvals- och planeringsprocess för att säkerställa att koncernen prioriterar rätt i valet mellan potentiella projekt. Denna process omfattar noggranna analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontrollpunkter.
Produktansvar och skadeståndskrav
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom sjuk- och hälsovård, att bli föremål för anspråk avseende produktansvar och andra juridiska frågor. Sådana anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge kan inte lämna några garantier för att dess verksamhet inte kommer att utsättas för ersättningskrav. Getinge innehar sedvanlig ansvars- och produktansvarsförsäkring. Det finns en risk för att det skydd som Getinge erhåller genom försäkringarna är begränsat på grund av till exempel beloppsbegränsningar och krav på betalning av självrisk.
Skydd av immateriella rättigheter
Getinge är ledande inom sina verksamhetsområden och satsar betydande belopp på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och
följer konkurrenternas verksamhet noga. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer.
Finansiell riskhantering
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valuta- och ränterisker samt kreditrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker samt utveckla metoder och principer för att hantera finansiella risker ligger inom koncernledningen och finansfunktionen. De mest väsentliga finansiella risker som koncernen är utsatt för är valutarisker, ränterisker samt kredit- och motpartsrisker.
Säsongsvariationer
Getinges resultat påverkas av säsongsmässiga variationer. Det andra kvartalet är normalt svagt i relation till återstoden av verksamhetsåret. Tredje och särskilt fjärde kvartalet är vanligtvis koncernens starkaste kvartal.
Transaktioner med närstående
Efter utdelningen av Arjo i december 2017 har Getinge haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo rörande försäljning och inköp av varor och tjänster. Därutöver har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum under perioden, utöver transaktioner med dotterbolag.
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på företagsledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår av den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och regulatoriska krav samt andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Getinges finansiella mål
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 2-4%
- Genomsnittlig årlig tillväxt i vinst per aktie: >10%
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30-50 % av nettoresultatet till aktieägarna.
Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Göteborg, 17 juli 2018
| Carl Bennet Ordförande |
Johan Bygge | Cecilia Daun Wennborg |
|---|---|---|
| Barbro Fridén | Dan Frohm | Sofia Hasselberg |
| Peter Jörmalm | Rickard Karlsson | Johan Malmquist |
| Mattias Perjos VD och koncernchef |
Malin Persson | Johan Stern Vice ordförande |
Rapporten har inte varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Koncernens finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
| Mkr | Not | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 5 731 | 5 369 | 10 599 | 10 180 | 22 495 |
| Kostnad för sålda varor | 3 | -3 077 | -2 725 | -5 541 | -5 108 | -11 783 |
| Bruttoresultat | 2 | 2 654 | 2 644 | 5 058 | 5 072 | 10 712 |
| Försäljningskostnader | 3 | -1 279 | -1 254 | -2 527 | -2 506 | -4 980 |
| Administrationskostnader | 3 | -760 | -665 | -1 507 | -1 401 | -2 760 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -184 | -156 | -361 | -285 | -594 | |
| Förvärvskostnader | -1 | -2 | -2 | -3 | -4 | |
| Omstruktureringskostnader | -12 | -509 | -12 | -536 | -759 | |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader1) | -13 | -16 | -405 | 3 | -122 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2,3 | 405 | 42 | 244 | 344 | 1 493 |
| Finansnetto | 2 | -74 | -158 | -195 | -301 | -560 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 331 | -116 | 49 | 43 | 933 |
| Skatt | -240 | 31 | -259 | -11 | 184 | |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | 91 | -85 | -210 | 32 | 1 117 | |
| Periodens resultat från avvecklad verksamhet2) | 9 | - | 92 | - | 256 | 280 |
| Periodens resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | 91 | 7 | -210 | 288 | 1 397 | |
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | ||||||
| Resultat från kvarvarande verksamhet | 81 | -90 | -226 | 23 | 1 096 | |
| Resultat från avvecklad verksamhet | - | 92 | - | 256 | 280 | |
| Resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | 81 | 2 | -226 | 279 | 1 376 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | ||||||
| Resultat från kvarvarande verksamhet | 10 | 5 | 16 | 9 | 21 | |
| Resultat från avvecklad verksamhet | - | - | - | - | - | |
| Resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | 10 | 5 | 16 | 9 | 21 | |
| Resultat per aktie, kronor3) | 0,30 | 0,01 | -0,83 | 1,15 | 5,49 | |
| Varav kvarvarande verksamhet, kronor | 0,30 | -0,37 | -0,83 | 0,10 | 4,37 | |
| - | 1,05 | |||||
| Varav avvecklad verksamhet, kronor | - | 0,38 | 1,12 | |||
| Vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat per aktie | ||||||
| (tusental)4) | 272 370 | 241 780 | 272 370 | 241 780 | 250 720 |
1) Varav -350 Mkr avser pågående utredningar i Brasilien (2018)
2) Arjo delades ut till Getinges aktieägare i december 2017 och i denna rapport redovisas Arjo som avvecklad verksamhet enligt IFRS 5
3) Före och efter utspädning
4) Justerat för fondemissionseffekt vid nyemission
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | 91 | 7 | -210 | 288 | 1 397 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner | 0 | 122 | 0 | 122 | 179 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | 0 | -47 | 0 | -47 | -159 |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | |||||
| Omräkningsdifferenser och säkringar av nettoinvesteringar | 964 | -676 | 1 431 | -777 | -762 |
| Kassaflödessäkringar | -192 | 201 | -156 | 335 | 561 |
| Återföring av omräkningsdifferenser och säkringar, avvecklad verksamhet | - | - | - | - | -127 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | 153 | -193 | 207 | -300 | -448 |
| Periodens övriga totalresultat netto efter skatt | 925 | -593 | 1 482 | -667 | -756 |
| Summa totalresultat för perioden | 1 016 | -586 | 1 272 | -379 | 641 |
| Totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | 1 001 | -594 | 1 231 | -391 | 609 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 15 | 8 | 41 | 12 | 32 |
Balansräkning för koncernen
| 30 Juni | 30 Juni | 31 December | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr Tillgångar |
Not | 2018 | 2017 | 2017 |
| Immateriella tillgångar | 24 522 | 30 463 | 23 045 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 102 | 4 155 | 2 911 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 847 | 1 391 | 1 586 | |
| Varulager | 5 689 | 6 188 | 4 879 | |
| Kundfordringar | 5 100 | 6 694 | 6 067 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 265 | 2 546 | 2 088 | |
| Likvida medel | 6 | 939 | 1 400 | 1 526 |
| Summa tillgångar | 43 464 | 52 837 | 42 102 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 20 668 | 20 060 | 19 806 | |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 6 | 3 222 | 3 169 | 3 081 |
| Andra räntebärande skulder | 6 | 11 562 | 20 897 | 11 237 |
| Övriga avsättningar | 2 344 | 2 157 | 2 202 | |
| Leverantörsskulder | 1 581 | 1 839 | 2 025 | |
| Övriga icke räntebärande skulder | 4 087 | 4 715 | 3 751 | |
| Summa eget kapital och skulder | 43 464 | 52 837 | 42 102 |
Förändring eget kapital för koncernen
| Övrigt | Innehav utan | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| tillskjutet | Balanserad | bestämmande | Summa | ||||
| Mkr | Aktiekapital | kapital | Reserver1) | vinst | Totalt | inflytande | eget kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2017 | 119 | 5 960 | 955 | 13 474 | 20 508 | 408 | 20 916 |
| Summa totalresultat för perioden | - | - | -787 | 1 396 | 609 | 32 | 641 |
| Aktierelaterad ersättning | - | - | - | -4 | -4 | - | -4 |
| Utdelning | - | - | - | -477 | -477 | - 18 | -495 |
| Nyemission2) | 17 | 4 264 | - | - | 4 281 | - | 4 281 |
| Utdelning av Arjo3) | - | -3 435 | - | -2 098 | -5 533 | - | -5 533 |
| Utgående balans per 31 december 2017 | 136 | 6 789 | 168 | 12 291 | 19 384 | 422 | 19 806 |
| Ingående balans per 1 januari 2018 | 136 | 6 789 | 168 | 12 291 | 19 384 | 422 | 19 806 |
| Summa totalresultat för perioden | - | - | 1 457 | -226 | 1 231 | 41 | 1 272 |
| Aktierelaterad ersättning | - | - | - | -1 | -1 | - | -1 |
| Utdelning | - | - | - | -409 | -409 | - | -409 |
| Utgående balans per 30 juni 2018 | 136 | 6 789 | 1 625 | 11 655 | 20 205 | 463 | 20 688 |
1) Reserver avser kassaflödessäkringar, säkringar av nettoinvesteringar samt omräkningsdifferenser
2) Efter avdrag för transaktionskostnader och med beaktande av skatteeffekter
3) Inklusive transaktionskostnader och skatt
Kassaflödesanalys för koncernen
| Apr-Jun | Apr-jun | Jan-Jun | Jan-jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr Den löpande verksamheten |
2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Rörelseresultat (EBIT) för kvarvarande verksamhet | 405 | 42 | 244 - |
344 | 1 493 |
| Rörelseresultat (EBIT) för avvecklad verksamhet | - | 120 | 816 | 358 1 271 |
294 |
| Återläggning av- och nedskrivningar | 415 | 605 | 362 | 15 | 2 609 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster Återläggning omstruktureringskostnader1) |
7 | 11 | 12 | 551 | 51 |
| 12 | 523 | -109 | -257 | 887 | |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -64 | -142 | -168 | -310 | -539 |
| Finansiella poster | -58 | -153 | -663 | ||
| Betald skatt | -277 | -81 | -445 712 |
-253 1 719 |
-479 |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 440 | 925 | 3 653 | ||
| Förändringar i rörelsekapital | |||||
| Varulager | -60 | -492 | -604 | -1 050 | -910 |
| Kortfristiga fordringar | 138 | -152 | 1 293 | 821 | -653 |
| Kortfristiga skulder | -117 | -58 | -702 | -399 | 673 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 401 | 223 | 699 | 1 091 | 2 763 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av verksamhet | -4 | -41 | -4 | -81 | -81 |
| Investeringar i immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar | -377 | -397 | -677 | -781 | -1 663 |
| Avyttringar av anläggningstillgångar | 23 | 7 | 24 | 25 | 30 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -358 | -431 | -657 | -837 | -1 714 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av räntebärande skulder | 253 | -224 | -275 | -46 | -4 276 |
| Förändring av räntebärande fordringar | -1 | 39 | 9 | 15 | -56 |
| Utdelning av Arjo | - | - | - | - | -623 |
| Utbetald utdelning | -409 | -477 | -409 | -477 | -495 |
| Nyemission | - | - | - | - | 4 281 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -157 | -662 | -675 | -508 | -1 169 |
| Periodens kassaflöde | -114 | -870 | -633 | -254 | - 120 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 037 | 2 334 | 1 526 | 1 680 | 1 680 |
| Omräkningsdifferenser | 16 | -64 | 46 | -26 | -34 |
| Likvida medel vid periodens slut | 939 | 1 400 | 939 | 1 400 | 1 526 |
1) Exklusive nedskrivning av anläggningstillgångar
Not 1 Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som återfinns i 2017 års årsredovisning och ska läsas tillsammans med dessa. I delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet. Procentuella förändringar och nyckeltal har beräknats utifrån de avrundade belopp som redovisas i rapporten. Om inget annat anges avser presenterade belopp miljoner kronor och belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Nya redovisningsprinciper
Koncernen har utvärderat effekterna av implementeringen av IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och konstaterat att det inte föreligger några väsentliga skillnader mellan dessa nya standarder och de redovisningsprinciper koncernen tidigare tillämpat avseende klassificering och värdering av finansiella instrument, nedskrivningar av osäkra fordringar samt intäktsredovisning. Införandet av IFRS 9 och IFRS 15, vilka tillämpas från och med den 1 januari 2018, har därför inte påverkat koncernens egna kapital. Koncernen utvärderar för närvarande effekterna av införandet av standarden IFRS 16 Leasingavtal som träder i kraft den 1 januari 2019. I detta skede har koncernen inte för avsikt att tillämpa standarden tidigare än datumet för ikraftträdandet. För mer information om dessa nya standarder se sidan 75 i årsredovisningen 2017.
Omräknad segmentsinformation
Från och med den 1 januari 2018 redovisar Getinge Life Science som ett nytt affärsområde och segmentsinformationen för år 2017 har därför omräknats. Life Science ingick tidigare i affärsområdet Surgical Workflows.
Omklassificering av kostnader
För jämförelseåret 2017 har kostnader omklassificerats mellan kostnad sålda varor och administrationskostnader i syfte att spegla organisationsförändringar inom funktionerna för bland annat Kvalitet och IT. Omklassificeringen innebär att kostnaderna för sålda varor minskar med 50 Mkr i det första kvartalet 2017 och med 60 Mkr i det andra kvartalet samma år. Minskningen i kostnad sålda varor för helåret 2017 uppgår därmed till 110 Mkr. Vad gäller administrationskostnader har dessa ökat med motsvarande belopp. Omklassificeringen påverkar endast affärsområdet Surgical Workflows.
Byte av redovisningsprincip i moderbolaget
Moderbolaget har under 2018 bytt redovisningsprincip avseende koncernbidrag. Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas nu som bokslutsdisposition enligt alternativregeln i RFR 2 och av denna anledning har koncernbidrag omklassificerats från Resultat från aktier och andelar till Bokslutsdispositioner.
Utdelning av Arjo
Utdelningen av Arjo i december 2017 har i denna rapport redovisats i enlighet med IFRS 5, Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. I koncernens resultaträkning redovisas periodens resultat för den avvecklade verksamheten separat inom posten "Periodens resultat från avvecklad verksamhet". Det innebär att intäkter och kostnader för Arjo har exkluderats från andra resultatposter för samtliga redovisade perioder. I koncernens kassaflödesanalys har den avvecklade verksamheten ej separerats på motsvarande sätt. Uppgifter om kassaflöden för denna verksamhet redovisas istället i not 9. I balansräkningen redovisas endast de tillgångar och skulder som kvarstår i koncernen efter utdelningen av Arjo, vilket innebär att Arjo ingår i balansräkningen per den 30 juni 2017.
Not 2 Segmentsöversikt
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jun-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 3 148 | 3 094 | 5 999 | 5 919 | 12 201 |
| Life Science | 550 | 406 | 992 | 867 | 1 947 |
| Surgical Workflows | 2 033 | 1 869 | 3 608 | 3 394 | 8 347 |
| Totalt | 5 731 | 5 369 | 10 599 | 10 180 | 22 495 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jun-Jun | Jan-Dec | |
| Bruttoresultat, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 1 732 | 1 766 | 3 365 | 3 401 | 6 787 |
| Life Science | 186 | 164 | 362 | 340 | 749 |
| Surgical Workflows | 736 | 714 | 1 331 | 1 331 | 3 176 |
| Totalt | 2 654 | 2 644 | 5 058 | 5 072 | 10 712 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jun-Jun | Jan-Dec | |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 477 | 12 | 632 | 417 | 1 131 |
| Life Science | 51 | 64 | 107 | 166 | 364 |
| Surgical Workflows | -52 | 16 | -363 | -140 | 211 |
| Koncerngemensamma funktioner och | |||||
| övrigt (inkl. elimineringar)1) | -71 | -50 | -132 | -99 | -213 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 405 | 42 | 244 | 344 | 1 493 |
| Finansnetto | -74 | -158 | -195 | -301 | -560 |
| Resultat efter finansiella poster | 331 | -116 | 49 | 43 | 933 |
1) Koncerngemensamma funktioner och övrigt avser centrala funktioner såsom finans, kommunikation, HR samt övrigt, såsom elimineringar
Not 3 Av- och nedskrivningar
| Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -120 | -149 | -231 | -304 | -586 |
| Immateriella tillgångar | -180 | -188 | -361 | -370 | -943 |
| Materiella anläggningstillgångar | -115 | -108 | -224 | -217 | -437 |
| Totalt | -415 | -445 | -816 | -891 | -1 966 |
| varav nedskrivningar | - | -1 | - | -2 | -203 |
| Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
| Kostnad för sålda varor | -190 | -184 | -374 | -366 | -891 |
| Försäljningskostnader | -138 | -170 | -267 | -342 | -661 |
| Administrationskostnader | -80 | -83 | -161 | -168 | -333 |
| Forsknings– och utvecklingskostnader | -7 | -7 | -14 | -13 | -26 |
| Omstruktureringskostnader | - | -1 | - | -2 | -55 |
| Totalt | -415 | -445 | -816 | -891 | -1 966 |
| varav nedskrivningar | - | -1 | - | -2 | -203 |
Not 4 Resultat per kvartal
| Mkr | Apr-Jun 2018 |
Jan-Mar 2018 |
Okt-Dec 2017 |
Jul-Sep 2017 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Mar 2017 |
Okt-Dec 2016 |
Jul-Sep 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 731 | 4 868 | 7 371 | 4 944 | 5 369 | 4 811 | 7 434 | 5 087 |
| Kostnad för sålda varor | -3 077 | -2 464 | -4 179 | -2 496 | -2 725 | -2 383 | -4 036 | -2 604 |
| Bruttoresultat | 2 654 | 2 404 | 3 192 | 2 448 | 2 644 | 2 428 | 3 398 | 2 483 |
| Rörelsekostnader | -2 249 | -2 565 | -2 347 | -2 144 | -2 602 | -2 126 | -2 090 | -2 645 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 405 | -161 | 845 | 304 | 42 | 302 | 1 308 | -162 |
| Finansnetto | -74 | -121 | -127 | -132 | -158 | -143 | -127 | -132 |
| Resultat efter finansiella poster | 331 | -282 | 718 | 172 | -116 | 159 | 1 181 | -294 |
| Skatt | -240 | -19 | 242 | -47 | 31 | -42 | -309 | 78 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet |
91 | -301 | 960 | 125 | -85 | 117 | 872 | -216 |
Not 5 Justeringsposter
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| EBITA Justerad, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 596 | 638 | 1 066 | 1 195 | 2 500 |
| Life Science | 52 | 64 | 109 | 168 | 369 |
| Surgical Workflows | -39 | 49 | -204 | -78 | 445 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -71 | -49 | -132 | -98 | -206 |
| Totalt, koncernen | 538 | 702 | 839 | 1 187 | 3 108 |
| Justeringar av EBITA, Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster | |||||
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Acute Care Therapies | -8 | -492 | -9 | -502 | -607 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Life Science | - | - | - | -2 | -2 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Surgical Workflows | -5 | -18 | -5 | -34 | -147 |
| Nedskrivning av varulager, Acute Care Therapies1) | - | - | - | - | -17 |
| Nedskrivning av FoU, Acute Care Therapies1) | - | - | - | - | -122 |
| Nedskrivning av varulager, Surgical Workflows1) | - | - | - | - | -32 |
| Nedskrivning av FoU, Surgical Workflows1) | - | - | - | - | -26 |
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Acute Care Therapies2) | - | - | -210 | - | -69 |
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Surgical Workflows2) | - | - | -140 | - | - |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | - | -1 | - | -1 | -7 |
| Totalt, koncernen | -13 | -511 | -364 | -539 | -1 029 |
| Jämförelsestörande poster per segment | |||||
| Acute Care Therapies | -8 | -492 | -219 | -502 | -815 |
| Life Science | - | - | - | -2 | -2 |
| Surgical Workflows | -5 | -18 | -145 | -34 | -205 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | - | -1 | - | -1 | -7 |
| Totalt, koncernen | -13 | -511 | -364 | -539 | -1 029 |
1) Rapporteras inom kostnad för sålda varor
2) Rapporteras inom övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
| EBITA, Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 588 | 146 | 847 | 693 | 1 685 |
| Life Science | 52 | 64 | 109 | 166 | 367 |
| Surgical Workflows | -44 | 31 | -349 | -112 | 240 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -71 | -50 | -132 | -99 | -213 |
| Totalt, koncernen | 525 | 191 | 475 | 648 | 2 079 |
| Justering av skatt, Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 120 | 149 | 231 | 304 | 586 |
| Jämförelsestörande poster | 13 | 511 | 364 | 539 | 1 029 |
| Justeringsposter, totalt | 133 | 660 | 595 | 843 | 1 615 |
| Skatteeffekt på justeringsposter1) | -36 | -178 | -66 | -228 | -436 |
| Jämförelsestörande skatteposter2) | 152 | - | 152 | - | -302 |
| Totalt, koncernen | 116 | -178 | 86 | -228 | -738 |
1) Schablonskatt om 27 procent på skattepliktiga avdragsgilla justeringsposter
2) 2018: Avsättning om 64 Mkr för självrättelse av skatt relaterat till pågående utredningar i Brasilien samt skatteeffekt om 88 Mkr till följd av förändrad svensk skattesats. För 2017 avses effekter av US Tax Reform.
Not 6 Koncernens räntebärande nettoskuld
| 30 Juni | 30 Juni | 31 December | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Andra räntebärande skulder | 11 562 | 20 897 | 11 237 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 3 222 | 3 169 | 3 081 |
| Räntebärande skulder | 14 784 | 24 066 | 14 318 |
| Avgår likvida medel | -939 | -1 400 | -1 526 |
| Räntebärande nettoskuld | 13 845 | 22 666 | 12 792 |
Not 7 Koncernens nyckeltal
| Finansiella och operativa nyckeltal | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal baserade på Getinges finansiella mål | |||||
| Organisk försäljningstillväxt, % | 6,0 | -0,5 | 5,7 | 1,0 | 1,3 |
| Resultat per aktie 1) , kronor |
0,30 | -0,37 | -0,83 | 0,10 | 4,37 |
| Övriga operativa och finansiella nyckeltal | |||||
| Organisk ordertillväxt, % | 10,2 | -6,7 | 6,7 | -2,6 | 2,5 |
| Bruttomarginal, % | 46,3 | 49,2 | 47,7 | 49,8 | 47,6 |
| Försäljningskostnader i % av nettoomsättningen | 22,3 | 23,4 | 23,8 | 24,6 | 22,1 |
| Administrationskostnader i % av nettoomsättningen | 13,3 | 12,4 | 14,2 | 13,8 | 12,3 |
| Utgifter för forskning och utveckling i % av nettoomsättningen | 6,0 | 5,5 | 6,3 | 5,6 | 5,0 |
| Rörelsemarginal, % | 7,1 | 0,8 | 2,3 | 3,4 | 6,6 |
| EBITDA, Mkr | 820 | 487 | 1 060 | 1 235 | 3 459 |
| Genomsnittligt antal aktier2), tusental | 272 370 | 241 780 | 272 370 | 241 780 | 250 720 |
| Antal aktier vid periodens utgång2), tusental | 272 370 | 241 780 | 272 370 | 241 780 | 272 370 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 8,9 | 7,4 | 8,6 | ||
| Nettoskuldsättningsgrad3) , ggr |
0,67 | E/T | 0,65 | ||
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad3) , ggr |
3,5 | E/T | 3,0 | ||
| Avkastning på eget kapital3) , % |
4,3 | E/T | 6,6 | ||
| Soliditet, % | 47,6 | 38,0 | 47,0 | ||
| Eget kapital per aktie3) , kronor |
75,88 | E/T | 72,72 | ||
| Antal anställda | 10 748 | 10,617 | 10 684 |
1) Före och efter utspädning (ingen utspädningseffekt under angivna perioder)
2) Justerat för fondemissionseffekt vid nyemission
3) Ej tillämplig på grund av utdelningen av Arjo i december 2017
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används av företagets ledning och investerare för att utvärdera koncernens resultat och ställning, vilka inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella rapporterna. Dessa finansiella mått är avsedda att underlätta analys av koncernens utveckling. De alternativa nyckeltalen ska inte betraktas som substitut utan snarare som komplement till den finansiella rapportering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella mått som redovisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som används av andra bolag.
| Bruttoresultat justerat, Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 2 654 | 2 644 | 5 058 | 5 072 | 10 712 |
| Återläggning av: Av- och nedskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar |
190 | 184 | 374 | 366 | 891 |
| Övriga jämförelsestörande poster | - | - | - | - | 197 |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga jämförelsestörande poster |
- | - | - | - | -148 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 844 | 2 828 | 5 432 | 5 438 | 11 652 |
| EBITDA justerad, Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | 405 | 42 | 244 | 344 | 1 493 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av immateriella och | |||||
| materiella anläggningstillgångar | 295 | 296 | 585 | 587 | 1 380 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade | |||||
| immateriella tillgångar | 120 | 149 | 231 | 304 | 586 |
| Övriga jämförelsestörande poster | - | - | 350 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 13 | 511 | 14 | 539 | 763 |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och |
|||||
| omstruktureringskostnader | - | -1 | - | -2 | -203 |
| EBITDA justerad | 833 | 997 | 1 424 | 1 772 | 4 285 |
| EBITA justerad, Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | 405 | 42 | 244 | 344 | 1 493 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar |
120 | 149 | 231 | 304 | 586 |
| Övriga jämförelsestörande poster | - | - | 350 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 13 | 511 | 14 | 539 | 763 |
| EBITA justerad | 538 | 702 | 839 | 1 187 | 3 108 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| EBIT justerad, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 405 | 42 | 244 | 344 | 1 493 |
| Återläggning av: | |||||
| Övriga jämförelsestörande poster | - | - | 350 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 13 | 511 | 14 | 539 | 763 |
| EBIT justerad | 418 | 553 | 608 | 883 | 2 522 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet justerad, Mkr |
Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet |
91 | -85 | -210 | 32 | 1 117 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar |
120 | 149 | 231 | 304 | 586 |
| Övriga jämförelsestörande poster | - | - | 350 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 13 | 511 | 14 | 539 | 763 |
| Jämförelsestörande skatteposter | 152 | - | 152 | - | -302 |
| Skatt på återlagda poster | -36 | -178 | -66 | -228 | -436 |
| Periodens resultat från kvarvarande | 340 | 397 | 471 | 647 | 1 994 |
| verksamhet justerad |
Not 8 Förvärv
Inga förvärv gjordes under det andra kvartalet.
Not 9 Avvecklad verksamhet
Utdelning och börsnotering av Arjo
Den 12 december 2017 delades Arjo ut till aktieägarna i Getinge AB och noterades på Nasdaq Stockholm. I denna rapport redovisas Arjo som avvecklad verksamhet i koncernens resultaträkning med retroaktiv effekt för tidigare perioder och i enlighet med IFRS 5.
| Resultaträkning för avvecklad verksamhet, Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 1 894 | - | 3 825 | 6 929 |
| Kostnad för sålda varor | - | -1 029 | - | -2 043 | -3 863 |
| Bruttoresultat | - | 865 | - | 1 782 | 3 066 |
| Försäljningskostnader | - | -395 | - | -778 | -1 425 |
| Administrationskostnader | - | -303 | - | -490 | -992 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | - | -29 | - | -64 | -118 |
| Omstruktureringskostnader | - | -15 | - | -84 | -250 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | - | -3 | - | -8 | 13 |
| Rörelseresultat (EBIT) | - | 120 | - | 358 | 294 |
| Finansnetto | - | 5 | - | -9 | -84 |
| Resultat efter finansiella poster | - | 125 | - | 349 | 210 |
| Skatt | - | -33 | - | -93 | -57 |
| Periodens resultat från verksamheten | - | 92 | - | 256 | 153 |
| Resultat från omräkningsdifferenser och säkringar | - | - | - | - | 127 |
| Periodens resultat | - | 92 | - | 256 | 280 |
| Apr-Jun | Apr-Jun | Jan-Jun | Jan-Jun | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från avvecklad verksamhet, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | 122 | - | 275 | 269 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | -102 | - | -192 | -320 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | -11 | - | -9 | 4 |
| Periodens kassaflöde | - | 9 | - | 74 | -47 |
Moderbolagets finansiella rapporter
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | Apr-Jun 2018 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Jun 2018 |
Jan-Jun 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Administrationskostnader | -117 | -71 | -236 | -195 | -251 |
| Övriga rörelsekostnader | -301 | - | -301 | - | - |
| Rörelseresultat | -418 | -71 | -537 | -195 | -251 |
| Resultat från andelar i koncernföretag1) | 8 217 | 1 959 | 8 217 | 1 959 | 2 859 |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | 205 | 799 | 205 | 1 158 | 1 614 |
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | -865 | -140 | -1 361 | -282 | -574 |
| Resultat efter finansiella poster2) | 7 139 | 2 547 | 6 524 | 2 640 | 3 648 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -420 |
| Skatt | 140 | -25 | 276 | -47 | -99 |
| Periodens resultat3) | 7 279 | 2 522 | 6 800 | 2 593 | 3 129 |
1) Under kvartalet har det genomförts en intern omstrukturering vilket har medfört ett likvideringsresultat som uppgår till 8 217 MSEK i moderbolaget, vilket redovisas under resultat från andelar i koncernföretag
2) Ränteintäkter och övriga liknande intäkter samt räntekostnader och övriga liknande kostnader innehåller valutakursvinster/-förluster hänförliga till omräkning av fordringar och skulder i utländsk valuta
3) Periodens totalresultat överensstämmer med periodens resultat
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | 30 Juni 2018 |
30 Juni 2017 |
31 December 2017 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 85 | 98 | 86 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 5 | 6 |
| Andelar i koncernföretag | 33 692 | 27 364 | 25 455 |
| Uppskjuten skattefordran | 462 | 183 | 189 |
| Långfristiga fordringar | 57 | - | 53 |
| Fordringar hos koncernföretag | 30 | 5 255 | 953 |
| Kortfristiga fordringar | 239 | 196 | 191 |
| Summa tillgångar | 34 575 | 33 101 | 26 933 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 18 975 | 11 676 | 12 584 |
| Långfristiga skulder | 5 693 | 11 098 | 4 257 |
| Långfristiga skulder till koncernföretag | 717 | - | 659 |
| Kortfristiga skulder till koncernföretag | 4 551 | 527 | 2 990 |
| Kortfristiga skulder | 4 639 | 9 800 | 6 443 |
| Summa eget kapital och skulder | 34 575 | 33 101 | 26 933 |
Definitioner
Finansiella termer
Avkastning på eget kapital. Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Bruttomarginal. Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat justerat. Bruttoresultat med återläggning av av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
EBIT. Rörelseresultat.
EBIT justerad. Rörelseresultat med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA justerad. EBITA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal. EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA justerad. EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal. EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde. Kassaflöde från den löpande verksamheten och
investeringsverksamheten, exklusive förvärv och avyttring av verksamhet.
Nettoskuldsättningsgrad. Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Organisk förändring. En procentuell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyttringar den gångna perioden jämfört med samma period föregående år.
Periodens resultat justerat. Periodens resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelsestörande poster samt skatteeffekt på återlagda resultatposter.
Resultat före skatt, justerat. Periodens resultat före skatt med återläggning av avoch nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
Resultat per aktie. Periodens resultat hänförlig till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie justerat. Periodens resultat justerat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad. Rullande tolv månaders justerad EBITDA i förhållande till rullande tolv månaders räntenetto.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Valutatransaktionseffekt. Växling av innevarande års volymer av utländsk valuta till årets valutakurser, jämfört med föregående års valutakurser.
Medicinska termer
Autoklav. En form av tryckkokare för sterilisering.
Cardiopulmonary. Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
Cardiovascular. Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
Endoskop. Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
Endovaskulär. Behandling inom kärl, via katetrar.
Konstgjorda grafter. Artificiella kärlimplantat.
Lågtemperatursterilisering. Används för instrument för minimalinvasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
Stent. Cylinder för endovaskulär kärlvidgning.
Vascular intervention. Ett medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för att använda en öppen kirurgisk metod.
Geografiska benämningar
Americas. Nord-, Syd- och Centralamerika.
APAC. Asien och Oceanien.
EMEA. Europa, Mellanöstern och Afrika
Telefonkonferens
Telefonkonferens med VD och koncernchef, Mattias Perjos, och Finansdirektör, Lars Sandström, hålls den 17 juli 2018, kl 10.00-11.00 svensk tid. Vänligen se telefonnummer nedan för att delta:
SE: +46856642697
UK: +442030089807
US: +18558315947
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. För att ta del av denna via webcast, vänligen klicka på följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q2-2018
Alternativt, använd följande länk för att ladda ned presentationen: https://www.getinge.com/sv/om-oss/investerare/rapporterpresentationer
En inspelning av konferensen finns tillgänglig i 3 år via följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q2-2018
Finansiell information
Uppdaterad information rörande exempelvis Getinges aktie och bolagsstyrning finns på www.getinge.com. Årsredovisningen, bokslutskommunikén och kvartalsrapporter publiceras på svenska och engelska och finns tillgängliga för nedladdning på www.getinge.com. Följande datum är fastställda för finansiell kommunikation under resterande delen av 2018 och 2019:
| 18 oktober 2018 | Delårsrapport januari-september |
|---|---|
| 21 November 2018 | Kapitalmarknadsdag |
| 30 januari 2019 | Bokslutskommuniké 2018 |
| Mars 2019 | Årsredovisning 2018 |
Kontakt
Jeanette Hedén Carlsson, Kommunikationsdirektör +46 (0) 10 335 1003 [email protected]
Lars Mattsson, Head of Investor Relations +46 (0)10 335 0043 [email protected]
Denna information är sådan information som Getinge AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 17 juli 2018 kl 8.00 CET.
Getinge AB (publ)
Lindholmspiren 7 417 56 Göteborg Sverige
Telefon: +46 (0)10 335 0000 Email: [email protected] Organisationsnummer: 556408-5032 www.getinge.com