AI assistant
Getinge — Interim / Quarterly Report 2018
Oct 18, 2018
2917_10-q_2018-10-18_94552345-1090-4e14-92eb-344052a8199a.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
Januari – September 2018
Kommentar från Mattias Perjos, VD & koncernchef
Fortsatt stark försäljning men mixeffekter påverkar bruttomarginalen negativt
"Vår tillväxt fortsätter i högt tempo – nettoomsättningen ökade med närmare 15 % i kvartalet, varav nästan hälften utgörs av organisk tillväxt. Orderingången ökade med drygt 8 % varav knappt 1 % organiskt, vilket var väntat på grund av ett starkt tredje kvartal 2017. Marknads- och produktmixeffekter, i form av stark tillväxt inom kapitalvaror och på tillväxtmarknader, fortsätter att påverka bruttomarginalen negativt. Som vi påpekat tidigare är dessa effekter förutsedda och naturliga i en tillväxtfas och de förväntas stödja framtida försäljning av förbrukningsvaror kopplade till användning av våra kapitalvaror. Dessutom påverkas bruttomarginalen negativt av att vi aktivt tagit ett antal större ordrar på tillväxtmarknader, med lägre marginal. Jag är inte nöjd med att vi, trots ökade volymer, bara har begränsad produktivitetseffekt i våra fabriker. Detta arbetar vi nu med i alla affärsområden, på samma sätt som vi adresserat rörelsekostnaderna, som nu minskar från kvartal till kvartal. Kassaflödet utvecklas starkt positivt, som en följd av effektivare hantering av vårt rörelsekapital. Kvartalets rörelseresultat påverkas kraftigt negativt av en avsättning om 1,8 miljarder kronor, som är avsedd att täcka kostnader relaterat till skadeståndskrav kopplat till kirurgiska nätimplantat i Nordamerika. Som en följd av en strategisk översyn, ingick vi i dag ett avtal om avyttring av verksamheten för nätimplantat och affären väntas avslutas i det fjärde kvartalet."
Juli – September 2018 i korthet
- Orderingången ökade organiskt med 0,9 % och nettoomsättningen ökade organiskt med 7,2 %, främst tack vare fortsatt god utveckling inom kapitalvaror och på tillväxtmarknader.
- Justerad EBITA uppgick till 438 Mkr (544), där lönsamheten tyngs av lägre bruttomarginal på grund av produkt- och marknadsmix.
- Valutakurseffekter påverkade med +383 Mkr på nettoomsättningen och med +129 Mkr på bruttoresultatet och -24 Mkr på EBITA.
- Justerat resultat per aktie uppgick till 0,78 kr (1,20).
- En avsättning om 1,8 miljarder kronor görs för att täcka framtida kostnader relaterat till stämningar i Nordamerika kopplat till kirurgiska nätimplantat (mesh). Avsättningen rapporteras som en jämförelsestörande post på rörelseresultatet.
- Distributionsavtalet med TSO3 inom lågtemperatursterilisering avslutades, vilket medför en jämförelsestörande post om -126 Mkr i resultatet.
Januari – September 2018 i korthet
- Orderingången ökade organiskt med 4,7 %.
- Nettoomsättningen ökade organiskt med 6,2 %.
- Justerad EBITA uppgick till 1 277 Mkr (1 731).
- Justerat resultat per aktie uppgick till 2,45 kr (3,84).
- Ingått avtal med Brasiliansk myndighet som medför en företagsbot om 276 Mkr vilket täcks av tidigare kommunicerade avsättningar. Därtill görs en skatteavsättning om 64 Mkr för självrättelse av deklarationer.
- Paul Marcun utsågs till President för affärsområdet Surgical Workflows och tillträdde tjänsten i slutet av juni.
- Life Science rapporteras som ett nytt affärsområde från och med 1 januari 2018.
• Fritt kassaflöde uppgick till 801 Mkr (182).
Utsikter 2018 (föregående prognos inom parentes)
- Den organiska omsättningstillväxten bedöms vara väl inom 2-4 % för helåret 2018
- Valutatransaktionseffekter förväntas ha en negativ påverkan på koncernens EBIT 2018 med cirka -200 Mkr (-175)
Sammanfattning av den finansiella utvecklingen1)
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 6 173 | 5 702 | 17 618 | 16 604 | 23 228 |
| Organisk förändring, % | 0,9 | 7,7 | 4,7 | 0,9 | 2,5 |
| Nettoomsättning | 5 683 | 4 944 | 16 282 | 15 124 | 22 495 |
| Organisk förändring, % | 7,2 | 0,0 | 6,2 | 0,6 | 1,3 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 721 | 2 623 | 8 153 | 8 061 | 11 652 |
| Marginal, % | 47,9 | 53,1 | 50,1 | 53,3 | 51,8 |
| EBITDA justerad | 757 | 823 | 2 181 | 2 595 | 4 285 |
| Marginal, % | 13,3 | 16,6 | 13,4 | 17,2 | 19,0 |
| EBITA justerad | 438 | 544 | 1 277 | 1 731 | 3 108 |
| Marginal, % | 7,7 | 11,0 | 7,8 | 11,4 | 13,8 |
| EBIT justerad | 323 | 403 | 931 | 1 286 | 2 522 |
| Marginal, % | 5,7 | 8,2 | 5,7 | 8,5 | 11,2 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 736 | 304 | -1 492 | 648 | 1 493 |
| Marginal, % | -30,5 | 6,1 | -9,2 | 4,3 | 6,6 |
| Resultat före skatt | -1 777 | 172 | -1 728 | 215 | 933 |
| Periodens resultat | -1 444 | 125 | -1 654 | 157 | 1 117 |
| Periodens resultat, justerat | 221 | 301 | 692 | 948 | 1 994 |
| Marginal, % | 3,9 | 6,1 | 4,3 | 6,3 | 8,9 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 0,78 | 1,20 | 2,45 | 3,84 | 7,87 |
| Resultat per aktie, kr | -5,34 | 0,49 | -6,17 | 0,59 | 4,37 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten2) | 1 120 | 592 | 1 819 | 1 683 | 2 763 |
1) Se sidan 3 för bakomliggande beräkningar av justerade resultatmått. 2) Kassaflöde för 2017 omfattar även Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017.
Om inget annat anges avser resultatuppgifter i denna rapport kvarvarande verksamhet, exklusive Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017.
Koncernens utveckling
Orderingång
Jul – Sep 2018
| Orderingång affärsområden, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3 293 | 2 845 | 7,8 | 9 419 | 8 929 | 4,7 | 12 383 |
| Life Science | 548 | 427 | 17,1 | 1 679 | 1 443 | 12,5 | 2 011 |
| Surgical Workflows | 2 332 | 2 430 | -10,0 | 6 520 | 6 232 | 3,0 | 8 834 |
| Totalt | 6 173 | 5 702 | 0,9 | 17 618 | 16 604 | 4,7 | 23 228 |
| Orderingång regioner, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 2 506 | 2 266 | 1,9 | 6 997 | 6 783 | 3,9 | 9 149 |
| APAC | 1 434 | 1 124 | 20,2 | 3 783 | 3 242 | 15,2 | 4 744 |
| EMEA | 2 233 | 2 312 | -9,4 | 6 838 | 6 579 | 0,4 | 9 335 |
| Totalt | 6 173 | 5 702 | 0,9 | 17 618 | 16 604 | 4,7 | 23 228 |
Nettoomsättning
Jul – Sep 2018
| Nettoomsättning affärsområden, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3 159 | 2 621 | 12,2 | 9 158 | 8 540 | 6,3 | 12 201 |
| Life Science | 480 | 487 | -9,8 | 1 472 | 1 354 | 5,5 | 1 947 |
| Surgical Workflows | 2 044 | 1 836 | 4,6 | 5 652 | 5 230 | 6,1 | 8 347 |
| Totalt | 5 683 | 4 944 | 7,2 | 16 282 | 15 124 | 6,2 | 22 495 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
| Americas | 2 306 | 2 052 | 2,9 | 6 719 | 6 499 | 4,0 | 9 039 |
| APAC | 1 231 | 965 | 19,7 | 3 291 | 2 823 | 15,1 | 4 684 |
| EMEA | 2 146 | 1 927 | 5,6 | 6 272 | 5 802 | 4,3 | 8 772 |
| Totalt | 5 683 | 4 944 | 7,2 | 16 282 | 15 124 | 6,2 | 22 495 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 2 317 | 1 956 | 12,0 | 6 377 | 5 652 | 11,3 | 9 589 |
| Förbrukningsvaror | 3 366 | 2 988 | 4,2 | 9 905 | 9 472 | 3,2 | 12 906 |
| Totalt | 5 683 | 4 944 | 7,2 | 16 282 | 15 124 | 6,2 | 22 495 |
Nettoomsättning – brygga mellan Jul-Sep 2017 och Jul-Sep 2018
- Mycket god orderingång inom Acute Care Therapies i APAC, där Indien utvecklas särskilt positivt.
- Synnerligen god tillväxt inom Life Science inom desinfektion och sterilisatorer i APAC och EMEA.
- Surgical Workflows växer i Americas medan orderingången i EMEA och APAC minskar.
- Kraftig organisk tillväxt i orderingång i APAC, i synnerhet i Indien, Japan och Kina.
• Mycket god organisk tillväxt i nettoomsättning inom Acute Care Therapies, där försäljningen av ventilatorer inom Critical Care utmärker sig.
- Surgical Workflows växer inom både Infection Control och Surgical Workplaces.
- Life Science nettoomsättning minskar organiskt, främst relaterat till svag utveckling inom sterilisatorer i APAC och EMEA.
- Försäljningen av kapitalvaror fortsätter att växa i snabbare takt än förbrukningsvaror och försäljningen på tillväxtmarknader växer snabbare än på mogna marknader, vilket bidrar till en negativ mixeffekt på bruttomarginalen.
• Nettoomsättningen ökade med 739 Mkr i kvartalet, vilket motsvarar en tillväxt om 14,9 %.
- 383 Mkr, vilket utgör drygt hälften av omsättningsökningen, härleds till positiva valutakurseffekter.
- Volym, pris, produkt- och marknadsmix-effekter svarade för resterande 356 Mkr i tillväxt, vilket motsvarar en organisk tillväxt med 7,2 % jämfört med Q3 2017.
Underliggande resultatutveckling
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Nettoomsättning | 5 683 | 4 944 | 16 282 | 15 124 | 22 495 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 721 | 2 623 | 8 153 | 8 061 | 11 652 |
| Marginal, % | 47,9 | 53,1 | 50,1 | 53,3 | 51,8 |
| Rörelsekostnader, justerat | -1 964 | -1 800 | -5 972 | -5 466 | -7 367 |
| EBITDA justerad | 757 | 823 | 2 181 | 2 595 | 4 285 |
| Marginal, % | 13,3 | 16,6 | 13,4 | 17,2 | 19,0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 1) |
-319 | -279 | -904 | -864 | -1 177 |
| EBITA justerad | 438 | 544 | 1 277 | 1 731 | 3 108 |
| Marginal, % | 7,7 | 11,0 | 7,8 | 11,4 | 13,8 |
| A Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar 1) |
-115 | -141 | -346 | -445 | -586 |
| EBIT justerad | 323 | 403 | 931 | 1 286 | 2 522 |
| Marginal, % | 5,7 | 8,2 | 5,7 | 8,5 | 11,2 |
| B Förvärvs- och omstruktureringskostnader | -32 | -99 | -46 | -638 | -763 |
| C Övriga jämförelsestörande poster2) | -2 027 | - | -2 377 | - | -266 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 736 | 304 | -1 492 | 648 | 1 493 |
| Finansnetto | -41 | -132 | -236 | -433 | -560 |
| Resultat före skatt | -1 777 | 172 | -1 728 | 215 | 933 |
| Resultat före skatt, justerat (justerat för A, B och C) |
397 | 412 | 1 041 | 1 298 | 2 548 |
| Marginal, % | 7,0 | 8,3 | 6,4 | 8,6 | 11,3 |
| Skatt | 333 | -47 | 74 | -58 | 184 |
| D Justering av skatt 2) | -509 | -64 | -423 | -292 | -738 |
| Periodens resultat, justerat (justerat för A, B, C och D) |
221 | 301 | 692 | 948 | 1 994 |
| Marginal, % | 3,9 | 6,1 | 4,3 | 6,3 | 8,9 |
| Varav hänförligt till moderföretagets aktieägare | 211 | 296 | 666 | 934 | 1 973 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 246 952 | 272 370 | 243 504 | 250 720 |
| Justerat resultat per aktie, kr (justerat för A, B, C och D) |
0,78 | 1,20 | 2,45 | 3,84 | 7,87 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster (se not 3 för av- och nedskrivningar). 2) Se not 5.
EBITA justerad per affärsområde1)
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 438 | 458 | 1 504 | 1 653 | 2 500 |
| Marginal, % | 13,9 | 17,5 | 16,4 | 19,4 | 20,5 |
| Life Science | 38 | 99 | 147 | 267 | 369 |
| Marginal, % | 7,9 | 20,3 | 10,0 | 19,7 | 19,0 |
| Surgical Workflows | 15 | 49 | -189 | -29 | 445 |
| Marginal, % | 0,7 | 2,7 | -3,3 | -0,6 | 5,3 |
| Koncerngemensamma funktioner och | |||||
| övrigt (inkl. elimineringar) | -53 | -62 | -185 | -160 | -206 |
| Totalt | 438 | 544 | 1 277 | 1 731 | 3 108 |
| Marginal, % | 7,7 | 11,0 | 7,8 | 11,4 | 13,8 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 avseende övriga jämförelsestörande poster.
EBITA justerad – brygga mellan Jul-Sep 2017 och Jul-Sep 2018
- Valutaeffekter påverkade nettoomsättningen med +383 Mkr, bruttoresultatet med +129 Mkr och EBITA med -24 Mkr.
- Svagare bruttomarginal jämfört med föregående år och även jämfört med det andra kvartalet i år, vilket främst är hänförligt till minskad marginal inom Acute Care Therapies.
- Den minskade bruttomarginalen är framför allt hänförlig till produktoch marknadsmix – med synnerligen god tillväxt inom kapitalvaror och på tillväxtmarknader under kvartalet. Därtill har ett antal större affärer, med en lägre marginal, levererats. Ett intensivt arbete med remediering har också påverkat bruttomarginalen negativt, exempelvis som en följd av planerade produktionsstopp.
- Rörelsekostnaderna minskade från det andra till det tredje kvartalet 2018 och valutarensat är rörelsekostnaderna nu marginellt högre än vid samma period föregående år, trots offensiva satsningar inom försäljning och FoU samt kvalitet.
- Periodens skattekostnad påverkas negativt med 68 Mkr, relaterat till ej avdragsgilla kostnader kopplat till historiska förvärv i USA.
- Inom Acute Care Therapies minskade justerad EBITA med 20 Mkr, främst hänförligt till lägre bruttomarginal.
- Inom Life Science minskade justerad EBITA med -61 Mkr, som en följd av lägre nettoomsättning och bruttomarginal. En högre rörelsekostnad, på grund av uppbyggnad av affärsområdet och kvarvarande kostnader efter utdelningen av Arjo, påverkade också negativt.
- Inom Surgical Workflows minskade justerad EBITA med -34 Mkr, främst relaterat till lägre bruttomarginal.
Justerade rörelsekostnader
(exklusive av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster) 1)
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | -1 101 | -1 052 | -3 361 | -3 216 | -4 319 | |
| Administrationskostnader | -707 | -581 | -2 053 | -1 814 | -2 427 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -147 | -142 | -494 | -414 | -568 | |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | -9 | -25 | -64 | -22 | -53 | |
| Totalt | -1 964 | -1 800 | -5 972 | -5 466 | -7 367 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster.
Justerade rörelsekostnader Kv1-Kv3 2018
EBITA justerad – brygga mellan Jul-Sep 2017 och Jul-Sep 2018
Valutapåverkan
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jan-Sep 2018 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 383 | 223 |
| Bruttoresultat | 129 | -81 |
| EBITDA | -6 | -192 |
| EBITA | -24 | -218 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -35 | -218 |
Kassaflöde och finansiell ställning1)
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 748 | 597 | 1 460 | 2 316 | 3 653 |
| Förändringar i rörelsekapital | 372 | -5 | 359 | -633 | -890 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -319 | -410 | -972 | -1 166 | -1 633 |
| Fritt kassaflöde | 801 | 182 | 847 | 517 | 1 130 |
| Räntebärande nettoskuld vid utgången av perioden | 12 936 | 17 608 | 12 792 | ||
| I relation till justerad EBITDA2) R12M, ggr | 3,3 | E/T | 3,0 |
1) Kassaflöden för 2017 omfattar även Arjo, som delades ut till aktieägarna i december 2017. 2) Se not 5 och not 7 (Alternativa nyckeltal).
- Valutarensat är de justerade rörelsekostnaderna i nivå med samma period föregående år, trots satsningar på försäljning, kvalitet samt FoU och kvarvarande kostnader efter avknoppningen av Arjo.
-
Jämfört med det andra kvartalet 2018 minskade de justerade rörelsekostnaderna med -2,3 % eller 47 Mkr.
-
Nettoomsättningen för kvartalet påverkades positivt med 383 Mkr i omräkningseffekter, främst relaterat till Euro och USD.
- EBITA för kvartalet påverkades med +27 Mkr avseende omräkningseffekter och med -51 Mkr i transaktionseffekter.
- Kassaflödet påverkades positivt med 71 Mkr som en följd av att TSO3 köpt tillbaka lagervaror.
- Rörelsekapitalet minskade över lag under kvartalet, vilket bidrog till ökat fritt kassaflöde.
- Utbetalningen av företagsboten om 276 Mkr, relaterat till pågående utredningar i Brasilien, väntas ske det fjärde kvartalet 2018.
Forskning och utveckling
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| FoU-kostnader, brutto | -289 | -257 | -955 | -829 | -1 123 |
| I relation till nettoomsättning, % | 5,1 | 5,2 | 5,9 | 5,5 | 5,0 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | 134 | 108 | 439 | 395 | 529 |
| I relation till nettoomsättning, % | 2,4 | 2,2 | 2,7 | 2,6 | 2,4 |
| Utvecklingskostnader, netto | -155 | -149 | -516 | -434 | -594 |
| Av- och nedskrivningar av kapitaliserad FoU | -136 | -163 | -379 | -401 | -675 |
| Varav nedskrivningar | -4 | -48 | -4 | -48 | -193 |
- Bruttokostnaderna för FoU ökade med 12,5 %.
- Aktiverade utvecklingskostnader ökade med 24,1 %.
- Utvecklingskostnaderna ökade med 4,0 %, netto.
| • Fortsatt förbättringsarbete i |
|---|
| Hechingen, i enlighet med den |
| omarbetade planen från 2017. |
• Vid kvartalets utgång uppgick outnyttjad reserv till 438 Mkr, att jämföra med 498 Mkr vid kvartalets början.
Uppdatering avseende förlikningsavtalet med FDA
| 30 September | 30 September | 31 December | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Reserv vid periodens ingång | 556 | 371 | 371 |
| Ianspråktagna medel | -148 | -212 | -296 |
| Avsättningar | - | 488 | 488 |
| Omräkningsdifferenser | 30 | -32 | -7 |
| Reserv vid periodens utgång | 438 | 615 | 556 |
- Förlikningsavtalet med FDA ingicks i februari 2015 och omfattar ursprungligen totalt fyra produktionsenheter, i USA och Tyskland.
- Planer är framtagna för att genomföra nödvändiga korrigeringar på respektive enhet. I de två produktionsenheterna i USA förväntas nödvändiga korrigeringar utifrån fastlagd plan att vara genomförda i slutet av 2018. I Hechingen förväntas detta arbete ta längre tid.
- År 2014 reserverade Getinge 995 Mkr avseende förbättringsåtgärder för att stärka kvalitetsledningssystemet inom dåvarande Medical Systems och 2016 samt 2017 reserverades 400 Mkr respektive 488 Mkr för samma ändamål. De totala kostnaderna för programmet uppgick till 1 983 Mkr vid utgången av det tredje kvartalet 2018.
Övriga viktiga händelser under kvartalet
Avsättning om 1,8 miljarder kronor för skadeståndskrav relaterade till Atrium Medical Corporations kirurgiska nätimplantat
Getinge gör en avsättning om 1,8 miljarder kronor för förväntade kostnader med anledning av skadeståndskrav som har framställts i USA och Kanada mot Atrium Medicals kirurgiska nätimplantat. Stämningarna består av individuella stämningar, konsoliderade stämningar på delstatsnivå och konsoliderade federala multidistriktsprocesser. Första målen förväntas upptas till prövning sent 2019 och i början av 2020. Avsättningen påverkar rörelseresultatet i tredje kvartalet 2018 och redovisas som en jämförelsestörande post. Avsättningen baseras på den information som finns tillgänglig idag och är avsedd att täcka alla slags kostnader relaterade till skadeståndskraven, inklusive försvar och hantering av kraven.
De kirurgiska nätimplantaten tillverkas av Getinges dotterbolag Atrium Medical, som förvärvades av Getinge 2011. Polypropennät är etablerad standard vid bråckoperation.
Patienter begär skadestånd för skador för komplikationer som påstås ha orsakats av kirurgiska nätimplantat. En väsentlig ökning i antalet framställda krav inleddes sent 2017, efter konsolideringen av masstämningarna. Kraven bestrids bestämt och några negativa domar mot Atrium Medical har inte meddelats. Första målen förväntas upptas till prövning sent 2019 och i början av 2020.
Getinge förutspår att framtida kassaflöden kommer att vara tillräckliga för att täcka kostnaderna för kraven. På grund av osäkerheten avseende uppskattningen av avsättningar, kan ytterligare avsättningar krävas och faktiska kostnader kan bli väsentligt högre eller lägre än de relaterade avsättningarna. Företaget gör samtidigt en nedskrivning huvudsakligen av dess immateriella tillgångar vilket medför en negativ koncernpåverkan på 90 Mkr på resultatet i tredje kvartalet 2018.
Koncernen innehar produktansvarsförsäkring och för närvarande pågår diskussioner med försäkringsbolagen om omfattningen av försäkringsskyddet. Om dessa diskussioner inte är produktiva kan försäkringsgivarna komma att stämmas.
Getinge och TSO3 avslutade exklusivt distributionsavtal gällande lågtemperatursterilisering
Getinge och TSO3 beslutade gemensamt att inte förnya det exklusiva distributionsavtal mellan företagen som initierades 2015. Avtalet avslutades den 1 augusti 2018 och effekten på resultaträkningen uppgår till -126 Mkr, främst relaterat till avskrivningar. Effekten rapporteras i denna rapport och den bokförs som jämförelsestörande post inom Surgical Workflows. Kassaflödet påverkas positivt om 71 Mkr som en följd av att TSO3 köpt tillbaka lagervaror.
Getinge och TSO3 ingick ett avtal 2015 då Getinge förvärvade exklusiva globala distributionsrättigheter för sterilisatorn STERIZONE VP4. På grund av en övergripande sämre marknadsutveckling än förväntat för produkten har företagen gemensamt beslutat att inte fortsätta samarbetet i dess nuvarande form.
Getinge tror fortsatt på en framtid med lågtemperatursteriliseringsteknik och kommer framöver att fokusera på vidare utveckling av företagets egna produkt, Stericool, som erbjuder en bred portfölj inom sterilisation samt komplett sortiment av förbrukningsvaror för marknader utanför Nordamerika.
Stericool-autoklaver är Getinges mest tekniskt avancerade och prisvärda lösning för lågtemperatursterilisering. Stericool-autoklaver utnyttjar patenterade tekniker för att leverera snabb och säker sterilisering för ömtåliga, värmekänsliga och fuktkänsliga instrument.
Getinge och TSO3 kommer att behålla ett informellt samarbete i Nordamerika vilket ger Getinge möjlighet att erbjuda Sterizone VP4 till sina nordamerikanska kunder, då lågtemperatursterilisering önskas som en del av en total lösning för infektionsbekämpning.
Övriga viktiga händelser efter kvartalets utgång
Atrium Medical Corporation avyttrar sin biokirurgiska verksamhet (kirurgiska nätimplantat)
Den 18 oktober 2018 tecknade Atrium Medical Corporation, ett dotterbolag till Getinge, ett avtal om att avyttra sin biokirurgiska verksamhet till HJ Capital 1, moderbolag till SeCQure Surgical Corporation, ett globalt medicinteknisk företag. Affären förväntas slutföras under fjärde kvartalet i år villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden och andra sedvanliga fullföljdsvillkor. Försäljningen i den biokirurgiska verksamheten uppgick 2017 till cirka 128 MSEK. Försäljningen kommer inte att ha någon väsentlig finansiell inverkan på resultat eller finansiell ställning.
Den biokirurgiska verksamheten tillfördes Getinges terapeutiska portfölj genom förvärvet av Atrium Medical 2011. Företaget är inriktat på utveckling av biologiska, mekaniska och terapeutiska lösningar för mjukvävsförstärkning efter trauma, kirurgi och andra ingrepp. Verksamheten inom biokirurgi har varit ett relativt litet segment inom Getinges totala produktportfölj och den enda terapeutiska tillgången inom allmänkirurgi. Avyttringen är ett strategiskt beslut för att fokusera på vårt kärnområde för terapeutiska lösningar.
Avyttringen av biokirurgiverksamheten är en carve-out från Atrium Medicals verksamhet. Försäljningen inkluderar samtliga tillgångar och skulder som hänför sig till den biokirurgiska verksamheten, men exkluderar de skadeståndsansvarsanspråk som framställts mot Atrium Medical i förhållande till kirurgiska nätimplantat (mesh) som sålts före övergången och även Atriums Medicals motsvarande anspråk på försäkringsersättning.
SeCQure Surgical är ett företag som tillhandahåller mångsidiga systemkonfigurationer inom allmänkirurgi för både minimalinvasiv och öppen kirurgi, inklusive bland annat kirurgiska häftapparater och kirurgiska nätimplantat.
Acute Care Therapies
Inom Acute Care Therapies utvecklas lösningar för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet innefattar lösningar för behandling av hjärt-, lung- och kärlåkommor samt ett brett utbud av produkter och terapier för intensivvård. Den adresserbara marknaden uppgår till 85 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2-4 procent per år till och med 2020.
Orderingång och nettoomsättning
• Mycket god organisk orderingång inom ventilatorer, hjärt- och lungmaskiner samt konstgjorda kärl.
• Synnerligen god tillväxt i APAC, där Indien, Japan och Kina utvecklas starkt.
- God organisk försäljningstillväxt inom ventilatorer, hjärtlungmaskiner och konstgjorda kärl.
- God tillväxt i Indien, Japan och Kina i APAC samt Ryssland, Turkiet och Mellanöstern i EMEA.
- Tillväxten i Americas är främst hänförlig till ventilatorer och hjärtlungmaskiner i Nordamerika. Försäljningen av kärlstentar i USA minskar fortsatt.
- Försäljningen av kapitalvaror ökade betydligt snabbare än förbrukningsvaror och service, vilket skapar god potential för
- Lägre bruttomarginal på grund av mixeffekter, främst i form av ökad försäljning på tillväxtmarknader och snabbare tillväxt inom kapitalvaror. Därtill har ett antal större affärer tagits, med en lägre marginal. Bruttomarginalen påverkas också negativt av pågående remedieringsarbete samt lägre försäljning inom kärlstentar i USA.
- Det lägre rörelseresultatet är främst hänförligt till lägre bruttomarginal. Rörelsekostnaderna ökade inom administration, drivet av kvalitetskostnader, samt FoU
- Valutaeffekter bidrog med +220 Mkr till omsättningen, +106 Mkr på bruttoresultatet och +18 Mkr på EBITA.
| Orderingång regioner, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 1 650 | 1 463 | 3,6 | 4 638 | 4 602 | 1,5 | 6 234 |
| APAC | 716 | 501 | 35,4 | 1 870 | 1 525 | 21,9 | 2 191 |
| EMEA | 927 | 881 | -0,9 | 2 911 | 2 802 | 0,5 | 3 958 |
| Totalt | 3 293 | 2 845 | 7,8 | 9 419 | 8 929 | 4,7 | 12 383 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 1 551 | 1 386 | 2,1 | 4 575 | 4 558 | 1,1 | 6 263 |
| APAC | 663 | 465 | 34,3 | 1 802 | 1 464 | 22,0 | 2 227 |
| EMEA | 945 | 770 | 16,9 | 2 781 | 2 518 | 6,7 | 3 711 |
| Totalt | 3 159 | 2 621 | 12,2 | 9 158 | 8 540 | 6,3 | 12 201 |
Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr Jul-Sep 2018 Jul-Sep 2017 Org Δ, % Jan-Sep 2018 Jan-Sep 2017 Org Δ, % Jan-Dec 2017 Kapitalvaror 811 597 30,1 2 211 1 982 11,4 3 289 Förbrukningsvaror 2 348 2 024 6,9 6 947 6 558 4,8 8 912 Totalt 3 159 2 621 12,2 9 158 8 540 6,3 12 201
Underliggande resultatutveckling1)
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|
| 12 201 | ||||
| 7 403 | ||||
| 54,1 | 58,1 | 61,5 | 60,7 | |
| 637 | 620 | 2 048 | 2 153 | 3 174 |
| 26,0 | ||||
| -199 | -162 | -544 | -500 | -674 |
| 2 500 | ||||
| 13,9 | 17,5 | 16,4 | 19,4 | 20,5 |
| 2018 3 159 1 710 20,2 438 |
2017 2 621 1 610 61,4 23,7 458 |
2018 9 158 5 319 22,4 1 504 |
2017 8 540 5 249 25,2 1 653 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster samt not 7 (Alternativa nyckeltal).
Viktiga händelser inom affärsområdet
- Pilotstudien SEMPER FI visar positiva kliniska resultat för Intra-Aortisk ballongpumpsbehandling av patienter med omfattande hjärtinfarkt efter ett så kallat PCI-ingrepp (invändig reparation av kärlväggen i en artär). De positiva resultaten är kopplade till minskad mortalitet och behov av mekaniskt understöd på grund av försämrad blodcirkulation.
- Inom Cardiac Assist har Getinge lanserat en ny utbildningssatsning på VuMedi för att förbättra och expandera befintlig klinisk utbildning inom användning av Intra-Aortiska ballongpumpar. VuMedi är en kunskapsplattform som når ut till 250 000 kliniker internationellt.
Life Science
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation för att förebygga kontamination i farmaceutisk produktion, biomedicinsk forskning, produktion av medicinsk utrustning samt i olika laboratorietillämpningar. Den adresserbara marknaden uppgår till 23 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 3-5 procent per år till och med 2020.
Orderingång och nettoomsättning
- Särskilt god organisk orderingång inom desinfektion och sterilisatorer.
- Kraftig tillväxt i APAC, primärt relaterat till stark utveckling i Indien, Kina och Korea.
- Lägre försäljning inom sterilisatorer i APAC och EMEA bidrog till att nettoomsättningen minskade organiskt.
- Stark försäljning inom isolatorer, med en tillväxt över 20 %.
| Orderingång regioner, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 167 | 177 | -16,4 | 574 | 518 | 10,2 | 673 |
| APAC | 118 | 42 | 164,7 | 324 | 234 | 34,8 | 335 |
| EMEA | 263 | 208 | 16,2 | 781 | 691 | 6,7 | 1 003 |
| Totalt | 548 | 427 | 17,1 | 1 679 | 1 443 | 12,5 | 2 011 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
| Americas | 194 | 174 | 1,6 | 569 | 522 | 8,4 | 718 |
| APAC | 89 | 108 | -23,4 | 201 | 213 | -8,2 | 328 |
| EMEA | 197 | 205 | -12,1 | 702 | 619 | 7,7 | 901 |
| Totalt | 480 | 487 | -9,8 | 1 472 | 1 354 | 5,5 | 1 947 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
| Kapitalvaror | 280 | 288 | -11,3 | 887 | 788 | 8,9 | 1 183 |
| Förbrukningsvaror | 200 | 199 | -7,6 | 585 | 566 | 0,7 | 764 |
| Totalt | 480 | 487 | -9,8 | 1 472 | 1 354 | 5,5 | 1 947 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 480 | 487 | 1 472 | 1 354 | 1 947 |
| Bruttoresultat, justerat | 174 | 196 | 556 | 555 | 790 |
| Marginal, % | 36,3 | 40,2 | 37,8 | 41,0 | 40,6 |
| EBITDA justerad | 57 | 117 | 202 | 316 | 435 |
| Marginal, % | 11,9 | 24,0 | 13,7 | 23,3 | 22,3 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| immateriella anläggningstillgångar | -19 | -18 | -55 | -49 | -66 |
| EBITA justerad | 38 | 99 | 147 | 267 | 369 |
| Marginal, % | 7,9 | 20,3 | 10,0 | 19,7 | 19,0 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster samt not 7 (Alternativa nyckeltal).
Viktiga händelser inom affärsområdet
• Under kvartalet rådde stor efterfrågan på den nya produktserien Getinge Steam Sterilizer (GSS), som har utvecklats för att uppfylla de strikta krav som ställs i produktion och forskning inom det växande området biomedicin.
Information om verksamhetens karaktär
En stor andel av försäljningen inom Life Science utgörs av stora och kundanpassade projekt, vilket gör att orderingång och försäljning kan påverkas påtagligt av enskilda avtal och variera betydligt mellan olika kvartal.
- Bruttomarginalen påverkades negativt av lägre volymer och ofördelaktig produktmix.
- Rörelseresultatet påverkades negativt av den lägre bruttomarginalen och ökade rörelsekostnader inom försäljning och administration i samband med etableringen av affärsområdet. Affärsområdet påverkas även negativt av kvarvarande kostnader efter utdelningen av Arjo.
- Valutaeffekter bidrog med +40 Mkr till omsättningen, +8 Mkr på bruttoresultatet och -2 Mkr på EBITA.
Surgical Workflows
Inom Surgical Workflows erbjuds produkter och tjänster för effektiv desinfektion och sterilisering av instrument som används vid operationer, operationsbord och annan högkvalitativ hårdvara för operationssalar samt avancerade IT-system för effektiva och säkra arbetsflöden på sjukhus. Den adresserbara marknaden uppgår till 62 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2-4 procent per år till och med 2020.
Orderingång och nettoomsättning
| • Minskad organisk orderingång i | |
|---|---|
| samtliga produktområden. |
• Utvecklingen är främst hänförlig till minskad orderingång i EMEA och APAC inom Surgical Workplaces.
- God tillväxt i samtliga produktkategorier.
- Stark utveckling inom Surgical Workplaces i Americas och desinfektion samt sterilisatorer i APAC och EMEA.
- Särskilt god tillväxt i Indien, Kina och Thailand.
- Nettoomsättningen fortsätter att växa snabbare i kapitalvaror än i förbrukningsvaror och service.
- Bruttomarginalen påverkas negativt av produkt- och marknadsmix, med god försäljning på tillväxtmarknader och i kapitalvaror. Därtill har större affärer tagits, med lägre marginal.
- Rörelseresultatet påverkades negativt av den lägre bruttomarginalen.
- Valutarensat var rörelsekostnaderna oförändrade, jämfört med föregående år.
- Valutaeffekter bidrog med +123 Mkr till omsättningen, +15 Mkr på bruttoresultatet och -39 Mkr på EBITA.
| Orderingång regioner, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 689 | 626 | 3,1 | 1 785 | 1 663 | 8,3 | 2 242 |
| APAC | 600 | 581 | -3,3 | 1 589 | 1 483 | 5,3 | 2 218 |
| EMEA | 1 043 | 1 223 | -19,9 | 3 146 | 3 086 | -1,0 | 4 374 |
| Totalt | 2 332 | 2 430 | -10,0 | 6 520 | 6 232 | 3,0 | 8 834 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Org Δ, % |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Americas | 561 | 492 | 5,5 | 1 575 | 1 419 | 11,7 | 2 058 |
| APAC | 479 | 392 | 14,3 | 1 288 | 1 146 | 10,6 | 2 129 |
| EMEA | 1 004 | 952 | 0,2 | 2 789 | 2 665 | 1,3 | 4 160 |
| Totalt | 2 044 | 1 836 | 4,6 | 5 652 | 5 230 | 6,1 | 8 347 |
| Nettoomsättning fördelat på | |||||||
| kapitalvaror och förbrukningsvaror, | Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | ||
| Mkr | 2018 | 2017 | Org Δ, % | 2018 | 2017 | Org Δ, % | 2017 |
| Kapitalvaror | 1 226 | 1 071 | 8,2 | 3 279 | 2 882 | 11,9 | 5 117 |
| Förbrukningsvaror | 818 | 765 | 0,0 | 2 373 | 2 348 | -0,8 | 3 230 |
| Totalt | 2 044 | 1 836 | 4,6 | 5 652 | 5 230 | 6,1 | 8 347 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 044 | 1 836 | 5 652 | 5 230 | 8 347 |
| Bruttoresultat, justerat | 837 | 817 | 2 278 | 2 257 | 3 459 |
| Marginal, % | 40,9 | 44,5 | 40,3 | 43,2 | 41,4 |
| EBITDA justerad | 116 | 147 | 113 | 283 | 878 |
| Marginal, % | 5,7 | 8,0 | 2,0 | 5,4 | 10,5 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| immateriella anläggningstillgångar | -101 | -98 | -302 | -312 | -433 |
| EBITA justerad | 15 | 49 | -189 | -29 | 445 |
| Marginal, % | 0,7 | 2,7 | -3,3 | -0,6 | 5,3 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar och not 5 för övriga jämförelsestörande poster samt not 7 (Alternativa nyckeltal).
Viktiga händelser inom affärsområdet
- Lansering av en ny modell inom desinfektor-serien Getinge 86 den kompakta och robusta S-8668T. Den nya modellen medför ökad processvolym, minskad konsumtion av vatten och energi samt erbjuder en säker och ergonomiskt väl anpassad arbetsmiljö.
- Lansering av väggsystemet Maquet Variop HPL, som erbjuder väggelement i högtryckslaminat, vilket bidrar till att möta de särskilda krav på hållfasthet och hygien som finns inom sjukvården.
Övrig information
Riskhantering
Vårdens ersättningssystem
Den enskilt största marknadsrisken för Getinge är politisk. Förändringar i vårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. Genom att Getinge är verksamt på ett stort antal geografiska marknader begränsas denna risk för koncernen som helhet.
Kunder
Verksamheten som bedrivs av Getinges kunder finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel och betalningsförmågan är i de allra flesta fall mycket god, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Vid affärer utanför OECD-området betalningssäkras samtliga transaktioner om inte kundens betalningsförmåga är väl dokumenterad.
Myndigheter och kontrollorgan
Delar av Getinges verksamhet och produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar betydande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Det kan inte uteslutas att Getinges verksamhet, finansiella ställning och resultat kan komma att påverkas negativt av svårigheter att leva upp till myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa. För att i största mån begränsa dessa risker bedriver Getinge ett omfattande arbete kring kvalitet och regulatoriska frågor och varje affärsområde har en övergripande ansvarig för kvalitet och regulatoriska frågor. Majoriteten av koncernens produktionsanläggningar är certifierade enligt den medicintekniska kvalitetsstandarden ISO 13485 och/eller den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001. Getinge är, och kan komma att bli, inblandat i myndighetsutredningar, rättstvister och liknande förfaranden även inom ramen för övrig affärsverksamhet avseende frågor som rör bland annat miljö, skatt och konkurrens. Mot bakgrund av att Getinge verkar i en global miljö är bolaget därtill exponerat mot lokala affärsrisker såsom exempelvis korruption och handelsrestriktioner. För att minimera risken att bli föremål för sådana utredningar, tvister och förfaranden arbetar Getinge aktivt med att utveckla, implementera samt upprätthålla policys och system för att säkerställa efterlevnad av tillämpliga regelverk.
Forskning och utveckling
Getinges framtida tillväxt är även beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Arbete med forskning och utveckling är kostsamt och det är omöjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma. För att maximera avkastningen av forsknings- och utvecklingsinsatserna har koncernen en mycket strukturerad urvals- och planeringsprocess för att säkerställa att koncernen prioriterar rätt i valet mellan potentiella projekt. Denna process omfattar noggranna analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontrollpunkter.
Produktansvar och skadeståndskrav
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom sjuk- och hälsovård, att bli föremål för produktansvar och andra anspråk. Sådana anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge kan inte lämna några garantier för att dess verksamhet inte kommer att utsättas för ersättningskrav. Getinge innehar sedvanliga ansvars- och produktansvarsförsäkringar, men det finns en risk att produktansvarskrav och andra anspråk inte kan täckas fullt ut av Getinges försäkringsskydd.
Skydd av immateriella rättigheter
Getinge är ledande inom sina verksamhetsområden och satsar betydande belopp på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och följer konkurrenternas verksamhet noga. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer.
Finansiell riskhantering
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valuta- och ränterisker samt kreditrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker samt utveckla metoder och principer för att hantera finansiella risker ligger inom koncernledningen och finansfunktionen. De mest väsentliga finansiella risker som koncernen är utsatt för är valutarisker, ränterisker samt kredit- och motpartsrisker.
Säsongsvariationer
Getinges resultat påverkas av säsongsmässiga variationer. Det andra kvartalet är normalt svagt i relation till återstoden av verksamhetsåret. Tredje och särskilt fjärde kvartalet är vanligtvis koncernens starkaste kvartal.
Transaktioner med närstående
Under perioden har styrelseledamöter och koncernledningen i Getinge AB förvärvat syntetiska optioner i Getinge utställda av bolagets huvudägare Carl Bennet AB. Getinge är inte part i transaktionerna och erbjudandet har lämnats av Carl Bennet AB på eget initiativ utan Getinges medverkan. Optionerna har förvärvats till ett pris motsvarande bedömt marknadsvärde.
Efter utdelningen av Arjo i december 2017 har Getinge haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo rörande försäljning och inköp av varor och tjänster. Därutöver har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum under perioden, utöver transaktioner med dotterbolag.
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på företagsledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår av den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och regulatoriska krav samt andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Getinges finansiella mål
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 2-4%
- Genomsnittlig årlig tillväxt i vinst per aktie: >10%
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30-50 % av nettoresultatet till aktieägarna.
Valberedning inför årsstämma 2019
I enlighet med beslut på Getinge AB:s bolagsstämma 2005 består valberedningen av Getinges styrelseordförande tillsammans med representanter för de fem största aktieägarna per 31 augusti 2018 samt en representant för de mindre aktieägarna. Inför årsstämman 2019 innebär detta att Getinges valberedning utgörs av vardera en representant från Carl Bennet AB, Fjärde AP-fonden, Incentive, Swedbank Robur Fonder samt en representant för de mindre aktieägarna. Aktieägare som önskar lämna förslag till Getinges valberedning 2019 kan vända sig till valberedningen på e-mail: [email protected] eller på adress: Getinge AB, Att: Valberedningen, Box 8861, 402 72 GÖTEBORG.
Årsstämma 2019
Getinge AB:s årsstämma kommer hållas den 23 april 2019, kl. 14:00 i Kongresshallen, Hotell Tylösand, Halmstad. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget till Getinges styrelseordförande på email: [email protected] eller på adress: Getinge AB, Att: Bolagsstämmoärenden, Box 8861, 402 72 GÖTEBORG. Förslagen måste, för att med säkerhet kunna tas in i kallelsen och därmed på årsstämmans dagordning, ha inkommit till bolaget senast den 5 mars 2019.
Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
| Göteborg, 18 oktober 2018 | ||
|---|---|---|
| Carl Bennet Ordförande |
Johan Bygge | Cecilia Daun Wennborg |
| Barbro Fridén | Dan Frohm | Sofia Hasselberg |
| Peter Jörmalm | Rickard Karlsson | Johan Malmquist |
| Mattias Perjos VD och koncernchef |
Malin Persson | Johan Stern Vice ordförande |
REVISORNS GRANSKNINGSRAPPORT
DELÅRSRAPPORT UPPRÄTTAD I ENLIGHET MED IAS 34 OCH 9 KAP. ÅRSREDOVISNINGSLAGEN
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Getinge AB (publ) per 30 september 2018 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Göteborg den 18 oktober 2018 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rippe Eric Salander Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Koncernens finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
| Mkr | Not | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 5 683 | 4 944 | 16 282 | 15 124 | 22 495 |
| Kostnad för sålda varor | 3 | -3 263 | -2 496 | -8 804 | -7 604 | -11 783 |
| Bruttoresultat | 2 | 2 420 | 2 448 | 7 478 | 7 520 | 10 712 |
| Försäljningskostnader | 3 | -1 368 | -1 209 | -3 895 | -3 715 | -4 980 |
| Administrationskostnader | 3 | -792 | -661 | -2 299 | -2 062 | -2 760 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -155 | -149 | -516 | -434 | -594 | |
| Förvärvskostnader | -2 | 0 | -4 | -3 | -4 | |
| Omstruktureringskostnader | -30 | -99 | -42 | -635 | -759 | |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader1) | -1 809 | -26 | -2 214 | -23 | -122 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2,3 | -1 736 | 304 | -1 492 | 648 | 1 493 |
| Finansnetto | 2 | -41 | -132 | -236 | -433 | -560 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | -1 777 | 172 | - 1 728 | 215 | 933 |
| Skatt | 333 | -47 | 74 | -58 | 184 | |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | -1 444 | 125 | -1 654 | 157 | 1 117 | |
| Periodens resultat från avvecklad verksamhet2) | 9 | - | -70 | - | 186 | 280 |
| Periodens resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | -1 444 | 55 | -1 654 | 343 | 1 397 | |
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | ||||||
| Resultat från kvarvarande verksamhet | -1 454 | 120 | -1 680 | 143 | 1 096 | |
| Resultat från avvecklad verksamhet | - | -70 | - | 186 | 280 | |
| Resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | -1 454 | 50 | -1 680 | 329 | 1 376 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | ||||||
| Resultat från kvarvarande verksamhet | 10 | 5 | 26 | 14 | 21 | |
| Resultat från avvecklad verksamhet | - | - | - | - | - | |
| Resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | 10 | 5 | 26 | 14 | 21 | |
| Resultat per aktie, kronor3) | -5,34 | 0,20 | -6,17 | 1,35 | 5,49 | |
| Varav kvarvarande verksamhet, kronor | -5,34 | 0,49 | -6,17 | 0,59 | 4,37 | |
| Varav avvecklad verksamhet, kronor | - | -0,29 | - | 0,76 | 1,12 | |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat per aktie (tusental)4) |
272 370 | 246 952 | 272 370 | 243 504 | 250 720 |
1) Varav -350 Mkr avser pågående utredningar i Brasilien (avsättning i det första kvartalet 2018) och -1 800 Mkr avser skadestånd relaterat till Mesh (avsättning i det tredje kvartalet 2018) 2) Arjo delades ut till Getinges aktieägare i december 2017 och i denna rapport redovisas Arjo som avvecklad verksamhet enligt IFRS 5
3) Före och efter utspädning 4) Justerat för fondemissionseffekt vid nyemission
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Periodens resultat från kvarvarande och avvecklad verksamhet | -1 444 | 55 | -1 654 | 343 | 1 397 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner | 36 | 76 | 36 | 198 | 179 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | -8 | -34 | -8 | -81 | -159 |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | |||||
| Omräkningsdifferenser och säkringar av nettoinvesteringar | -436 | -632 | 995 | -1409 | -762 |
| Kassaflödessäkringar | 75 | 137 | -81 | 472 | 561 |
| Återföring av omräkningsdifferenser och säkringar, avvecklad verksamhet | - | - | - | - | -127 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | 32 | -174 | 239 | -474 | -448 |
| Periodens övriga totalresultat netto efter skatt | -301 | -627 | 1 181 | -1294 | -756 |
| Summa totalresultat för perioden | -1 745 | -572 | -473 | -951 | 641 |
| Totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | -1 751 | -572 | -520 | -963 | 609 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 6 | 0 | 47 | 12 | 32 |
Balansräkning för koncernen
| 30 September | 30 September | 31 December | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2018 | 20171) | 2017 |
| Tillgångar | ||||
| Immateriella tillgångar | 24 034 | 29 392 | 23 045 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 081 | 4 105 | 2 911 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 344 | 1 365 | 1 586 | |
| Varulager | 5 392 | 6 173 | 4 879 | |
| Kundfordringar | 4 749 | 6 006 | 6 067 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 083 | 3 094 | 2 088 | |
| Likvida medel | 6 | 940 | 1 521 | 1 526 |
| Summa tillgångar | 42 623 | 51 656 | 42 102 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 18 905 | 23 755 | 19 806 | |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 6 | 3 144 | 2 981 | 3 081 |
| Andra räntebärande skulder | 6 | 10 732 | 16 148 | 11 237 |
| Övriga avsättningar | 3 984 | 2 150 | 2 202 | |
| Leverantörsskulder | 1 606 | 1 792 | 2 025 | |
| Övriga icke räntebärande skulder | 4 252 | 4 830 | 3 751 | |
| Summa eget kapital och skulder | 42 623 | 51 656 | 42 102 |
1) Balansräkningen per den 30 september 2017 innefattar Arjo som delades ut till aktieägarna i december 2017
Förändring eget kapital för koncernen
| Övrigt tillskjutet |
Balanserad | Innehav utan bestämmande |
Summa | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Aktiekapital | kapital | Reserver1) | vinst | Totalt | inflytande | eget kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2017 | 119 | 5 960 | 955 | 13 474 | 20 508 | 408 | 20 916 |
| Summa totalresultat för perioden | - | - | -787 | 1 396 | 609 | 32 | 641 |
| Aktierelaterad ersättning | - | - | - | -4 | -4 | - | -4 |
| Utdelning | - | - | - | -477 | -477 | - 18 | -495 |
| Nyemission2) | 17 | 4 264 | - | - | 4 281 | - | 4 281 |
| Utdelning av Arjo3) | - | -3 435 | - | -2 098 | -5 533 | - | -5 533 |
| Utgående balans per 31 december 2017 | 136 | 6 789 | 168 | 12 291 | 19 384 | 422 | 19 806 |
| Ingående balans per 1 januari 2018 | 136 | 6 789 | 168 | 12 291 | 19 384 | 422 | 19 806 |
| Summa totalresultat för perioden | - | - | 1 132 | -1 652 | -520 | 47 | -473 |
| Aktierelaterad ersättning | - | - | - | -4 | -4 | - | -4 |
| Utdelning | - | - | - | -409 | -409 | -15 | -424 |
| Utgående balans per 30 september 2018 | 136 | 6 789 | 1 300 | 10 226 | 18 451 | 454 | 18 05 |
1) Reserver avser kassaflödessäkringar, säkringar av nettoinvesteringar samt omräkningsdifferenser
2) Efter avdrag för transaktionskostnader och med beaktande av skatteeffekter
3) Inklusive transaktionskostnader och skatt
Kassaflödesanalys för koncernen
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) för kvarvarande verksamhet | -1 736 | 304 | -1 492 | 648 | 1493 |
| Rörelseresultat (EBIT) för avvecklad verksamhet | - | -43 | - | 315 | 294 |
| Återläggning av- och nedskrivningar | 535 | 631 | 1 351 | 1 902 | 2 609 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster1) | 1 915 | 16 | 2 277 | 31 | 51 |
| Återläggning omstruktureringskostnader2) | 30 | 182 | 42 | 733 | 887 |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -82 | -126 | -191 | -383 | -539 |
| Finansiella poster | -58 | -184 | -226 | -494 | -663 |
| Betald skatt | 144 | -183 | -301 | -436 | -479 |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 748 | 597 | 1 460 | 2 316 | 3 653 |
| Förändringar i rörelsekapital | |||||
| Varulager | 53 | -262 | -551 | -1 312 | -910 |
| Kortfristiga fordringar | 136 | 170 | 1 429 | 991 | -653 |
| Kortfristiga skulder | 183 | 87 | -519 | -312 | 673 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 120 | 592 | 1 819 | 1 683 | 2 763 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av verksamhet | - | - | -4 | -81 | -81 |
| Investeringar i immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar | -325 | -410 | -1 002 | -1 191 | -1 663 |
| Avyttringar av anläggningstillgångar | 6 | - | 30 | 25 | 30 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -319 | -410 | -976 | -1 247 | -1 714 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av räntebärande skulder | -754 | -4 248 | -1 029 | -4 294 | -4 276 |
| Förändring av räntebärande fordringar | -3 | -37 | 6 | -22 | -56 |
| Utdelning av Arjo | - | - | - | - | -623 |
| Utbetald utdelning | -15 | -15 | -424 | -492 | -495 |
| Nyemission | - | 4 281 | - | 4 281 | 4 281 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -772 | -19 | -1 447 | -527 | -1 169 |
| Periodens kassaflöde | 29 | 163 | -604 | -91 | - 120 |
| Likvida medel vid periodens början | 939 | 1 400 | 1 526 | 1 680 | 1 680 |
| Omräkningsdifferenser | -28 | -42 | 18 | -68 | -34 |
| Likvida medel vid periodens slut | 940 | 1 521 | 940 | 1 521 | 1 526 |
1) Varav -350 Mkr avser avsättning för pågående utredningar i Brasilien och -1 800 Mkr avser avsättning för Mesh relaterat skadestånd
2) Exklusive nedskrivning av anläggningstillgångar
Not 1 Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som återfinns i 2017 års årsredovisning och ska läsas tillsammans med dessa. I delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet. Procentuella förändringar och nyckeltal har beräknats utifrån de avrundade belopp som redovisas i rapporten. Om inget annat anges avser presenterade belopp miljoner kronor och belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Nya redovisningsprinciper
Koncernen har utvärderat effekterna av implementeringen av IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och konstaterat att det inte föreligger några väsentliga skillnader mellan dessa nya standarder och de redovisningsprinciper koncernen tidigare tillämpat avseende klassificering och värdering av finansiella instrument, nedskrivningar av osäkra fordringar samt intäktsredovisning. Införandet av IFRS 9 och IFRS 15, vilka tillämpas från och med den 1 januari 2018, har därför inte påverkat koncernens egna kapital. IFRS 16 "Leasingavtal" träder i kraft den 1 januari 2019 och kommer att tillämpas från och med detta datum. Implementeringen av den nya standarden och analysen av dess effekter på koncernens finansiella rapporter pågår. Då IFRS 16 innebär att en leasetagare ska redovisa alla väsentliga leasingkontrakt i balansräkningen kommer koncernens balansomslutning att öka. Samtidigt kommer rörelseresultatet att öka jämfört med idag innebärande att en del av leasingbetalningarna kommer att redovisas som räntekostnad inom finansnettot. Sammantaget innebär detta att flera av koncernens nyckeltal kommer att påverkas av den nya standarden. För mer information om nya standarder se sidan 75 i årsredovisningen 2017.
Omräknad segmentsinformation
Från och med den 1 januari 2018 redovisar Getinge Life Science som ett nytt affärsområde och segmentsinformationen för år 2017 har därför omräknats. Life Science ingick tidigare i affärsområdet Surgical Workflows.
Omklassificering av kostnader
För jämförelseåret 2017 har kostnader omklassificerats mellan kostnad sålda varor och administrationskostnader i syfte att spegla organisationsförändringar inom funktionerna för bland annat Kvalitet och IT. Omklassificeringen innebär att kostnaderna för sålda varor minskar med 50 Mkr i det första kvartalet 2017 och med 60 Mkr i det andra kvartalet samma år. Minskningen i kostnad sålda varor för helåret 2017 uppgår därmed till 110 Mkr. Vad gäller administrationskostnader har dessa ökat med motsvarande belopp. Omklassificeringen påverkar endast affärsområdet Surgical Workflows.
Byte av redovisningsprincip i moderbolaget
Moderbolaget har under 2018 bytt redovisningsprincip avseende koncernbidrag. Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas nu som bokslutsdisposition enligt alternativregeln i RFR 2 och av denna anledning har koncernbidrag omklassificerats från Resultat från aktier och andelar till Bokslutsdispositioner.
Utdelning av Arjo
Utdelningen av Arjo i december 2017 har i denna rapport redovisats i enlighet med IFRS 5, Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. I koncernens resultaträkning redovisas periodens resultat för den avvecklade verksamheten separat inom posten "Periodens resultat från avvecklad verksamhet". Det innebär att intäkter och kostnader för Arjo har exkluderats från andra resultatposter för samtliga redovisade perioder. I koncernens kassaflödesanalys har den avvecklade verksamheten ej separerats på motsvarande sätt. Uppgifter om kassaflöden för denna verksamhet redovisas istället i not 9. I balansräkningen redovisas endast de tillgångar och skulder som kvarstår i koncernen efter utdelningen av Arjo, vilket innebär att Arjo ingår i balansräkningen per den 30 september 2017.
Not 2 Segmentsöversikt
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 9 158 |
2017 8 540 |
2017 |
| Acute Care Therapies | 3 159 | 2 621 | 12 201 | ||
| Life Science | 480 | 487 | 1 472 | 1 354 | 1 947 |
| Surgical Workflows | 2 044 | 1 836 | 5 652 | 5 230 | 8 347 |
| Totalt | 5 683 | 4 944 | 16 282 | 15 124 | 22 495 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| Bruttoresultat, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | 1 573 | 1 492 | 4 938 | 4 893 | 6 787 |
| Life Science | 164 | 184 | 526 | 524 | 749 |
| Surgical Workflows | 683 | 772 | 2 014 | 2 103 | 3 176 |
| Totalt | 2 420 | 2 448 | 7 478 | 7 520 | 10 712 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Acute Care Therapies | -1 590 | 271 | -958 | 688 | 1 131 |
| Life Science | 37 | 96 | 144 | 262 | 364 |
| Surgical Workflows | -130 | 2 | -493 | -138 | 211 |
| Koncerngemensamma funktioner och | |||||
| övrigt (inkl. elimineringar)1) | -53 | -65 | -185 | -164 | -213 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 736 | 304 | -1 492 | 648 | 1 493 |
| Finansnetto | -41 | -132 | -236 | -433 | -560 |
| Resultat efter finansiella poster | -1 777 | 172 | -1 728 | 215 | 933 |
1) Koncerngemensamma funktioner och övrigt avser centrala funktioner såsom finans, kommunikation, HR samt övrigt, såsom elimineringar
Not 3 Av- och nedskrivningar
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -212 | -141 | -443 | -445 | -586 |
| Immateriella tillgångar | -207 | -230 | -568 | -600 | -943 |
| Materiella anläggningstillgångar | -116 | -101 | -340 | -318 | -437 |
| Totalt | -535 | -472 | -1 351 | -1 363 | -1 966 |
| varav nedskrivningar | -101 | -52 | -101 | -54 | -203 |
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
| Kostnad för sålda varor | -203 | -175 | -577 | -541 | -891 |
| Försäljningskostnader | -239 | -158 | -506 | -500 | -661 |
| Administrationskostnader | -85 | -81 | -246 | -249 | -333 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -8 | -6 | -22 | -19 | -26 |
| Omstruktureringskostnader | - | -52 | - | -54 | -55 |
| Totalt | -535 | -472 | -1 351 | -1 363 | -1 966 |
| varav nedskrivningar | -101 | -52 | -101 | -54 | -203 |
Not 4 Resultat per kvartal
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Apr-Jun 2018 |
Jan-Mar 2018 |
Okt-Dec 2017 |
Jul-Sep 2017 |
Apr-Jun 2017 |
Jan-Mar 2017 |
Okt-Dec 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 683 | 5 731 | 4 868 | 7 371 | 4 944 | 5 369 | 4 811 | 7 434 |
| Kostnad för sålda varor | -3 263 | -3 077 | -2 464 | -4 179 | -2 496 | -2 725 | -2 383 | -4 036 |
| Bruttoresultat | 2 420 | 2 654 | 2 404 | 3 192 | 2 448 | 2 644 | 2 428 | 3 398 |
| Rörelsekostnader | -4 156 | -2 249 | -2 565 | -2 347 | -2 144 | -2 602 | -2 126 | -2 090 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 736 | 405 | -161 | 845 | 304 | 42 | 302 | 1 308 |
| Finansnetto | -41 | -74 | -121 | -127 | -132 | -158 | -143 | -127 |
| Resultat efter finansiella poster | -1 777 | 331 | -282 | 718 | 172 | -116 | 159 | 1 181 |
| Skatt | 333 | -240 | -19 | 242 | -47 | 31 | -42 | -309 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet |
-1 444 | 91 | -301 | 960 | 125 | -85 | 117 | 872 |
Not 5 Justeringsposter
| EBITA Justerad, Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 438 | 458 | 1 504 | 1 653 | 2 500 |
| Life Science | 38 | 99 | 147 | 267 | 369 |
| Surgical Workflows | 15 | 49 | -189 | -29 | 445 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -53 | -62 | -185 | -160 | -206 |
| Totalt, koncernen | 438 | 544 | 1 277 | 1 731 | 3 108 |
| Justeringar av EBITA, Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster | |||||
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Acute Care Therapies | -30 | -44 | -39 | -546 | -607 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Life Science | - | - | - | -2 | -2 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader, Surgical Workflows | -2 | -52 | -7 | -86 | -147 |
| Nedskrivning av varulager, Acute Care Therapies1) | - | - | - | - | -17 |
| Nedskrivning av FoU, Acute Care Therapies1) | - | - | - | - | -122 |
| Nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, Acute Care Therapies2) | -66 | - | -66 | - | - |
| Nedskrivning av varulager, Surgical Workflows1) | -91 | - | -91 | - | -32 |
| Nedskrivning av FoU, Surgical Workflows1) | -4 | - | -4 | - | -26 |
| Nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, Surgical Workflows2) | -31 | - | -31 | - | - |
| Avsättning relaterat till Mesh, Acute Care Therapies3) | -1 800 | - | -1 800 | - | - |
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Acute Care Therapies3) | - | - | -210 | - | -69 |
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Surgical Workflows3) | - | - | -140 | - | - |
| Övrigt, Acute Care Therapies2) | -24 | - | -24 | - | - |
| Övrigt, Surgical Workflows1) | -7 | - | -7 | - | - |
| Övrigt, Surgical Workflows2) | -4 | - | -4 | - | - |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | - | -3 | - | -4 | -7 |
| Totalt, koncernen | -2 059 | -99 | -2 423 | -638 | -1 029 |
| Jämförelsestörande poster per segment | |||||
| Acute Care Therapies | -1 920 | -44 | -2 139 | -546 | -815 |
| Life Science | - | - | - | -2 | -2 |
| Surgical Workflows | -139 | -52 | -284 | -86 | -205 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | - | -3 | - | -4 | -7 |
| Totalt, koncernen | -2 059 | -99 | -2 423 | -638 | -1 029 |
2) Rapporteras inom rörelsekostnader 3) Rapporteras inom övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
| EBITA, Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | -1 482 | 414 | -635 | 1 107 | 1 685 |
| Life Science | 38 | 99 | 147 | 265 | 367 |
| Surgical Workflows | -124 | -3 | -473 | -115 | 240 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -53 | -65 | -185 | -164 | -213 |
| Totalt, koncernen | -1 621 | 445 | -1 146 | 1 093 | 2 079 |
| Justering av skatt, Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 115 | 141 | 346 | 445 | 586 |
| Jämförelsestörande poster | 2 059 | 99 | 2 423 | 638 | 1 029 |
| Justeringsposter, totalt1) | 2 174 | 240 | 2 769 | 1 083 | 1 615 |
| Skatteeffekt på justeringsposter2) | -534 | -64 | -600 | -292 | -436 |
| Jämförelsestörande skatteposter3) | 25 | - | 177 | - | -302 |
| Totalt, koncernen | -509 | -64 | -423 | -292 | -738 |
1) Exklusive nedskrivningar som klassificeras som jämförelsestörande
2) Skatteeffekt på skattemässigt avdragsgilla justeringsposter
3) Januari september 2018: Jämförelsestörande skatteposter avser främst avsättning om 64 Mkr för självrättelse av skatt relaterat till pågående utredningar om konkurrensbrott i Brasilien samt skatteeffekt om 88 Mkr till följd av förändrad svensk skattesats. För helåret 2017 avser jämförelsestörande skatteposter effekterna av US Tax Reform.
Not 6 Koncernens räntebärande nettoskuld
| Mkr | 30 September 2018 |
30 September 2017 |
31 December 2017 |
|---|---|---|---|
| Andra räntebärande skulder | 10 732 | 16 148 | 11 237 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 3 144 | 2 981 | 3 081 |
| Räntebärande skulder | 13 876 | 19 129 | 14 318 |
| Avgår likvida medel | -940 | -1 521 | -1 526 |
| Räntebärande nettoskuld | 12 936 | 17 608 | 12 792 |
Not 7 Koncernens nyckeltal
| Finansiella och operativa nyckeltal | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal baserade på Getinges finansiella mål | |||||
| Organisk försäljningstillväxt, % | 7,2 | 0,0 | 6,2 | 0,6 | 1,3 |
| Resultat per aktie1) , kronor |
-5,34 | 0,49 | -6,17 | 0,59 | 4,37 |
| Övriga operativa och finansiella nyckeltal | |||||
| Organisk ordertillväxt, % | 0,9 | 7,7 | 4,7 | 0,9 | 2,5 |
| Bruttomarginal, % | 42,6 | 49,5 | 45,9 | 49,7 | 47,6 |
| Försäljningskostnader i % av nettoomsättningen | 24,1 | 24,5 | 23,9 | 24,6 | 22,1 |
| Administrationskostnader i % av nettoomsättningen | 13,9 | 13,4 | 14,1 | 13,6 | 12,3 |
| FoU-kostnader, brutto i % av nettoomsättningen | 5,1 | 5,2 | 5,9 | 5,5 | 5,0 |
| Rörelsemarginal, % | -30,5 | 6,1 | -9,2 | 4,3 | 6,6 |
| EBITDA, Mkr | -1 201 | 776 | -141 | 2 011 | 3 459 |
| Genomsnittligt antal aktier2), tusental | 272 370 | 246 952 | 272 370 | 243 504 | 250 720 |
| Antal aktier vid periodens utgång2), tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 9,7 | 8,6 | 8,6 | ||
| Nettoskuldsättningsgrad3) , ggr |
0,68 | E/T | 0,65 | ||
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad3) , ggr |
3,3 | E/T | 3,0 | ||
| Avkastning på eget kapital3)4), % | -2,9 | E/T | 6,6 | ||
| Soliditet, % | 44,4 | 46,0 | 47,0 | ||
| Eget kapital per aktie3) , kronor |
69,41 | E/T | 72,72 | ||
| Antal anställda | 10 690 | 10 644 | 10 684 |
1) Före och efter utspädning (ingen utspädningseffekt under angivna perioder)
2) Justerat för fondemissionseffekt vid nyemission
3) Jämförelseperioden 2017 ej tillämplig på grund av utdelningen av Arjo i december 2017 4) Avser kvarvarande och avvecklad verksamhet
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används av företagets ledning och investerare för att utvärdera koncernens resultat och ställning, vilka inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella rapporterna. Dessa finansiella mått är avsedda att underlätta analys av koncernens utveckling. De alternativa nyckeltalen ska inte betraktas som substitut utan snarare som komplement till den finansiella rapportering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella mått som redovisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som används av andra bolag.
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat justerat, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Bruttoresultat | 2 420 | 2 448 | 7 478 | 7 520 | 10 712 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar |
203 | 175 | 577 | 541 | 891 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 102 | - | 102 | - | 197 |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga | |||||
| jämförelsestörande poster | -4 | - | -4 | - | -148 |
| Bruttoresultat, justerat | 2 721 | 2 623 | 8 153 | 8 061 | 11 652 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| EBITDA justerad, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 736 | 304 | -1 492 | 648 | 1 493 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar |
323 | 331 | 908 | 918 | 1 380 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade | |||||
| immateriella tillgångar | 212 | 141 | 443 | 445 | 586 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 2 027 | - | 2 377 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 32 | 99 | 46 | 638 | 763 |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga | |||||
| jämförelsestörande poster och omstruktureringskostnader |
-101 | -52 | -101 | -54 | -203 |
| EBITDA justerad | 757 | 823 | 2 181 | 2 595 | 4 285 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| EBITA justerad, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 736 | 304 | -1 492 | 648 | 1 493 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade | |||||
| immateriella tillgångar | 212 | 141 | 443 | 445 | 586 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 2 027 | - | 2 377 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 32 | 99 | 46 | 638 | 763 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar som |
|||||
| ingår i övriga jämförelsestörande poster och | |||||
| omstruktureringskostnader | -97 | - | -97 | - | - |
| EBITA justerad | 438 | 544 | 1 277 | 1 731 | 3 108 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
| EBIT justerad, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 736 | 304 | -1 492 | 648 | 1 493 |
| Återläggning av: | |||||
| Övriga jämförelsestörande poster Förvärvs- och omstruktureringskostnader |
2 027 32 |
- 99 |
2 377 46 |
- 638 |
266 763 |
| EBIT justerad | 323 | 403 | 931 | 1 286 | 2 522 |
| Periodens resultat från kvarvarande | Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec |
| verksamhet justerad, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Periodens resultat från kvarvarande | |||||
| verksamhet | -1 444 | 125 | -1 654 | 157 | 1 117 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar |
212 | 141 | 443 | 445 | 586 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 2 027 | - | 2 377 | - | 266 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 32 | 99 | 46 | 638 | 763 |
| Justering för nedskrivningar av | |||||
| förvärvsrelaterade immateriella tillgångar som | |||||
| ingår i övriga jämförelsestörande poster och | |||||
| omstruktureringskostnader | -97 | - | -97 177 |
- - |
- |
| Jämförelsestörande skatteposter | 25 | - | -600 | -292 | -302 |
| Skatt på återlagda poster Periodens resultat från kvarvarande |
-534 221 |
-64 301 |
692 | 948 | -436 1 994 |
| verksamhet justerad |
Not 8 Förvärv
Inga förvärv gjordes under perioden januari – september 2018.
Not 9 Avvecklad verksamhet
Utdelning och börsnotering av Arjo
Den 12 december 2017 delades Arjo ut till aktieägarna i Getinge AB och noterades på Nasdaq Stockholm. I denna rapport redovisas Arjo som avvecklad verksamhet i koncernens resultaträkning med retroaktiv effekt för tidigare perioder och i enlighet med IFRS 5.
| Resultaträkning för avvecklad verksamhet, Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 1 795 | - | 5 620 | 6 929 |
| Kostnad för sålda varor | - | -1 050 | - | -3 093 | -3 863 |
| Bruttoresultat | - | 745 | - | 2 527 | 3 066 |
| Försäljningskostnader | - | -344 | - | -1 122 | -1 425 |
| Administrationskostnader | - | -285 | - | -775 | -992 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | - | -27 | - | -91 | -118 |
| Omstruktureringskostnader | - | -135 | - | -219 | -250 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | - | 3 | - | -5 | 13 |
| Rörelseresultat (EBIT) | - | -43 | - | 315 | 294 |
| Finansnetto | - | -52 | - | -61 | -84 |
| Resultat efter finansiella poster | - | -95 | - | 254 | 210 |
| Skatt | - | 25 | - | -68 | -57 |
| Periodens resultat från verksamheten | - | -70 | - | 186 | 153 |
| Resultat från omräkningsdifferenser och säkringar | - | - | - | - | 127 |
| Periodens resultat | - | -70 | - | 186 | 280 |
| Jul-Sep | Jul-Sep | Jan-Sep | Jan-Sep | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från avvecklad verksamhet, Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | 122 | - | 397 | 269 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | -101 | - | -293 | -320 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | 16 | - | 7 | 4 |
| Periodens kassaflöde | - | 37 | - | 111 | -47 |
Moderbolagets finansiella rapporter
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | Jul-Sep 2018 |
Jul-Sep 2017 |
Jan-Sep 2018 |
Jan-Sep 2017 |
Jan-Dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Administrationskostnader | -107 | -37 | -343 | -232 | -251 |
| Övriga rörelsekostnader | - | - | -301 | - | - |
| Rörelseresultat | -107 | -37 | -644 | -232 | -251 |
| Resultat från andelar i koncernföretag1) | 126 | 856 | 8 343 | 2 815 | 2 859 |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | 0 | 754 | 205 | 1 912 | 1 614 |
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | -110 | -159 | -1 471 | -441 | -574 |
| Resultat efter finansiella poster2) | -91 | 1 414 | 6 433 | 4 054 | 3 648 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -420 |
| Skatt | 45 | -246 | 321 | -293 | -99 |
| Periodens resultat3) | -46 | 1 168 | 6 754 | 3 761 | 3 129 |
1) I juni genomfördes en intern omstrukturering som gav upphov till ett likvidationsresultat om 8 329 Mkr.
2) Ränteintäkter och övriga liknande intäkter samt räntekostnader och övriga liknande kostnader innehåller valutakursvinster/-förluster hänförliga till omräkning av fordringar och skulder i utländsk valuta
3) Periodens totalresultat överensstämmer med periodens resultat
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | 30 September 2018 |
30 September 2017 |
31 December 2017 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 86 | 95 | 86 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 5 | 6 |
| Andelar i koncernföretag | 28 062 | 28 020 | 25 455 |
| Uppskjuten skattefordran | 507 | 158 | 189 |
| Långfristiga fordringar | 54 | - | 53 |
| Fordringar hos koncernföretag | 14 | 5 782 | 953 |
| Kortfristiga fordringar | 247 | 135 | 191 |
| Summa tillgångar | 28 980 | 34 195 | 26 933 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 18 926 | 17 127 | 12 584 |
| Långfristiga skulder | 5 527 | 4 164 | 4 257 |
| Långfristiga skulder till koncernföretag | 709 | - | 659 |
| Kortfristiga skulder till koncernföretag | 158 | 1 329 | 2 990 |
| Kortfristiga skulder | 3 660 | 11 575 | 6 443 |
| Summa eget kapital och skulder | 28 980 | 34 195 | 26 933 |
Definitioner
Finansiella termer
Avkastning på eget kapital. Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Bruttomarginal. Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat justerat. Bruttoresultat med återläggning av av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
EBIT. Rörelseresultat.
EBIT justerad. Rörelseresultat med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA justerad. EBITA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal. EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA justerad. EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal. EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde. Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten, exklusive förvärv och avyttring av verksamhet.
Nettoskuldsättningsgrad. Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Organisk förändring. En procentuell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyttringar den gångna perioden jämfört med samma period föregående år.
Periodens resultat justerat. Periodens resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelsestörande poster samt skatteeffekt på återlagda resultatposter.
Resultat före skatt, justerat. Periodens resultat före skatt med återläggning av avoch nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
Resultat per aktie. Periodens resultat hänförlig till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Resultat per aktie justerat. Periodens resultat justerat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad. Rullande tolv månaders justerad EBITDA i förhållande till rullande tolv månaders räntenetto.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Valutatransaktionseffekt. Växling av innevarande års volymer av utländsk valuta till årets valutakurser, jämfört med föregående års valutakurser.
Medicinska termer
Autoklav. En form av tryckkokare för sterilisering.
Cardiopulmonary. Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
Cardiovascular. Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
Endoskop. Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
Endovaskulär. Behandling inom kärl, via katetrar.
Konstgjorda grafter. Artificiella kärlimplantat.
Lågtemperatursterilisering. Används för instrument för minimalinvasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
Stent. Cylinder för endovaskulär kärlvidgning.
Vascular intervention. Ett medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för att använda en öppen kirurgisk metod.
Geografiska benämningar
Americas. Nord-, Syd- och Centralamerika.
APAC. Asien och Oceanien.
EMEA. Europa, Mellanöstern och Afrika
Telefonkonferens
Telefonkonferens med VD och koncernchef, Mattias Perjos, och Finansdirektör, Lars Sandström, hålls den 18 oktober 2018, kl 15.00-16.00 svensk tid. Vänligen se telefonnummer nedan för att delta:
SE: +46856642662 UK: +442030089809 US: +18557532235
Hong Kong: +852 3068 9834
PIN: 60457638
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. För att ta del av denna via webcast, vänligen klicka på följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q3-2018
Alternativt, använd följande länk för att ladda ned presentationen: https://www.getinge.com/sv/om-oss/investerare/rapporterpresentationer/2018/
En inspelning av konferensen finns tillgänglig i 3 år via följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q3-2018
Finansiell information
Uppdaterad information rörande exempelvis Getinges aktie och bolagsstyrning finns på www.getinge.com. Årsredovisningen, bokslutskommunikén och kvartalsrapporter publiceras på svenska och engelska och finns tillgängliga för nedladdning på www.getinge.com. Följande datum är fastställda för finansiell kommunikation under resterande delen av 2018 och 2019:
| 21 November 2018 | Kapitalmarknadsdag |
|---|---|
| 30 januari 2019 | Bokslutskommuniké 2018 |
| Mars 2019 | Årsredovisning 2018 |
| 23 April 2019 | Delårsrapport Januari-Mars 2019 |
| 23 April 2019 | Årsstämma |
Kontakt
Jeanette Hedén Carlsson, Kommunikationsdirektör +46 (0) 10 335 1003 [email protected]
Lars Mattsson, Head of Investor Relations +46 (0)10 335 0043 [email protected]
Denna information är sådan information som Getinge AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 18 oktober 2018 kl 13.00 CET.
Getinge AB (publ) Lindholmspiren 7 417 56 Göteborg Sverige
Telefon: +46 (0)10 335 0000 Email: [email protected] Organisationsnummer: 556408-5032 www.getinge.com