AI assistant
Getinge — Interim / Quarterly Report 2012
Jul 11, 2012
2917_ir_2012-07-11_6cb59874-d71d-4b5d-a48d-6fe67d64df7c.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Getingekoncernen
Delårsrapport januari – juni 2012
Rapportperioden januari – juni
- Orderingången ökade med 15,7 % till 12 025 Mkr (10 395), organiskt ökade orderingången med 4,7 %
- Nettoomsättningen ökade med 12,7 % till 10 858 Mkr (9 634), organiskt ökade nettoomsättningen med 1,3 %
- Resultat före skatt ökade med 5,1 % till 1 285 Mkr (1 223)
- Nettovinsten ökade med 5,1 % till 951 Mkr (905)
- Vinst per aktie ökade med 5,3 % till 3,98 kr (3,78)
- EBITA-resultatet före omstrukturering ökade med 8,2 % till 1 873 Mkr (1 731)
Rapportperioden april – juni
- Orderingången ökade med 20,9 % till 6 230 Mkr (5 153), organiskt ökade orderingången med 8,2 %
- Resultat före skatt ökade med 9,5% till 716 Mkr (654)
- EBITA-resultatet före omstruktureringar ökade med 9,7 % till 1 019 Mkr (929)
- Fortsatt goda resultatutsikter för 2012
2:a kvartalet 2012
Den starka orderingången under kvartalet underbygger utsikterna med en väsentligt förbättrad resultattillväxt under innevarande års andra hälft.
Orderingång
3
Koncernens orderingång utvecklades starkt under kvartalet och ökade organiskt med mycket goda 8,2 %. Därmed uppgår den organiska orderingångsökningen för årets första sex månader till 4,7 %. Orderingången för Medical Systems var speciellt god och ökade organiskt med 15,7 %. För Infection Control som uppvisade en god orderingång under den motsvarande perioden föregående år ökade orderingången organiskt med knappt 1 %. Extended Cares orderingång låg organiskt något över fjolårsperioden.
Orderingången var fortsatt mycket stark på marknaderna utanför Västeuropa och Nordamerika som utgör en växande andel av koncernens omsättning. Under årets första 6 månader har ca 1/3 av orderingången genererats på dessa marknader. Volymutvecklingen på marknaderna i Västeuropa har fortsatt att utvecklas över förväntan medan utvecklingen i Nordamerika har varit svag hittills under året avseende medicintekniska kapitalvaror.
Telefonkonferens med CEO Johan Malmquist & CFO Ulf Grunander 11 juli 2012 klockan 10.00 svensk tid Sverige 08 5352 6408 (använd alltid riktnummer) UK: + 44 207 784 1036
Resultatet
Koncernens resultat före skatt ökade med 9,5 % till 716 Mkr (654). EBITA-resultatet före omstruktureringskostnader ökade med 9,7 % till 1 019 Mkr (929) motsvarande en EBITA-marginal om 18,2 % (18,7 %). Den organiska faktureringstillväxten var mycket blygsam under perioden och uppgick till 0,4 %. Atrium har planenligt bidragit till koncernens resultat före skatt under perioden och utvecklas fortsatt mycket bra.
För Medical Systems var resultattillväxten god och EBITA-resultatet ökade med 20,7 % till 600 Mkr (497) motsvarande en EBITA-marginal om 20,1 % (19,9 %). Extended Cares rörelseresultat ökade med 5,8 % till 293 Mkr (277) och rörelsemarginalen var något bättre än under fjolårsperioden medan Infection Controls EBITA-resultat minskade.
Koncernens operativa kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick under perioden till 785 Mkr (750). Koncernens arbetande kapital ökade i långsammare takt än under fjolårsperioden.
Utsikter
Koncernen räknar med att den organiska faktureringstillväxten förbättras ytterligare under innevarande år jämfört med 2011. Marknaderna utanför Västeuropa och Nordamerika som vuxit starkt i betydelse under senare år förväntas fortsatt att uppvisa en god efterfrågan. Nordamerika-marknaden förväntas förbättras om än i långsam takt medan Västeuropa-marknaden förväntas vara fortsatt dämpad. Ett stort antal produkter som lanserats under den senaste tiden bidrar fortsatt till den organiska tillväxten.
Effektiviseringar av koncernens supply chain med bland annat en successiv minskning av antalet producerande enheter och en ökad andel inköp från lågkostnadsländer kommer tillsammans med en förbättrad volymutveckling resultera i att vinsttillväxten blir fortsatt god.
Affärsområde Medical Systems
Orderingång
| 2012 | 2011 Förändr. just. för | 2012 | 2011 Förändr. just. för | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång per marknad | kv 2 | kv 2 valuta o. förvärv | 6 mån | 6 mån valuta o. förvärv | ||
| Västeuropa | 977 | 878 | 3,9% | 1 920 | 1 753 | 2,2% |
| USA och Kanada | 1 137 | 746 | 6,5% | 2 143 | 1 559 | -2,1% |
| Övriga världen | 1 372 | 936 | 34,2% | 2 446 | 1 826 | 22,9% |
| Affärsområdet totalt | 3 486 | 2 560 | 15,7% | 6 509 | 5 138 | 8,3% |
Medical Systems orderingång utvecklades mycket starkt under perioden och ökade organiskt med 15,7%. På marknaderna i Västeuropa ökade orderingången organiskt med 3,9 % och med undantag för marknaderna i södra Europa var volymutvecklingen god över lag. I Nordamerika ökade orderingången organiskt med 6,5 %. Ordertillväxten på marknaderna utanför Västeuropa och Nordamerika var fortsatt mycket god.
Ur ett divisionsperspektiv uppvisade Surgical Workplaces och Cardiovascular mycket bra tillväxt medan Critical Cares orderingång minskade under perioden.
Resultat
| 2012 | 2011 | För- | 2012 | 2011 | För- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kv 2 | kv 2 | ändr. | 6 mån | 6 mån | ändr. | helår | |
| Nettoomsättning, Mkr | 2 980 | 2 495 | 19,4% | 5 669 | 4 810 | 17,9% | 11 031 |
| d:o just. för valuta o. förvärv | -0,8% | -1,2% | |||||
| Bruttovinst | 1 784 | 1 414 | 26,2% | 3 351 | 2 758 | 21,5% | 6 365 |
| Bruttomarginal, % | 59,9% | 56,7% | 3,2% | 59,1% | 57,3% | 1,8% | 57,7% |
| Rörelsekostnader, Mkr | -1 314 | -997 | -31,8% | -2 583 | -2 037 | -26,8% | -4 234 |
| EBITA före omstrukturerings | 600 | 497 | 20,7% | 1 024 | 885 | 15,7% | 2 495 |
| och integrationskostnader | |||||||
| EBITA marginal % | 20,1% | 19,9% | 0,2% | 18,1% | 18,4% | -0,3% | 22,6% |
| Förvärvskostnader | - 2 |
0 | - 2 |
0 | -40 | ||
| Omstrukturerings- och | |||||||
| integrationskostnader, Mkr | 0 | 0 | 0 | 0 | -75 | ||
| EBIT | 468 | 417 | 12,2% | 766 | 721 | 6,2% | 2 016 |
| EBIT marginal % | 15,7% | 16,7% | -1,0% | 13,5% | 15,0% | -1,5% | 18,3% |
Affärsområdets EBITA-resultat ökade med 20,7 % till 600 Mkr (497) samtidigt som EBITA-marginalen stärktes något till 20,1 % (19,9 %). Trots att faktureringsvolymen minskade organiskt med knappt 1 % förbättrades resultatet som en effekt av expanderande bruttomarginaler, en fortsatt god kostnadskontroll samt resultatbidrag från Atrium. Atriums EBITA-marginal var i nivå med genomsnittet för affärsområdet under perioden.
Aktiviteter
Integration av Atrium Medical
Integrationen av Atrium i Medical Systems befintliga struktur fortlöper planenligt. Huvudfokuset för integrationen ligger på att kunna erbjuda Atriums starka produktprogram till Medical Systems befintliga kunder på marknader där Atrium inte finns representerat i dagsläget eller där Atriums befintliga säljkanaler bedöms som svaga. Kostnaderna för integrationen av Atrium förväntas uppgå till ca 6 MUSD och kommer huvudsakligen att belasta innevarande års andra hälft. Atrium som uppvisat en mycket hög organisk tillväxt under de senaste åren fortsätter att uppvisa en stark tillväxt.
Omstruktureringsaktiviteter
Medical Systems genomför förnärvarande två omstruktureringsprojekt med syfte att stärka konkurrenskraften inom Cardiovascular-divisionen. Kostnaderna för genomförandet av programmen har som tidigare meddelats redan kostnadsförts i koncernen vid utgången av 2011.
Det första strukturprogrammet avser att effektivisera tillverkningen av förbrukningsvaror för perfusion, och innebär att två enheter i Tyskland avvecklas och att en större del av produktionen koncentreras till affärsområdets fabrik i Antalya i Turkiet. Omstruktureringen som till största del slutförs under året kommer att leda till årliga inbesparingar om ca 60 Mkr.
Det andra omstruktureringsprogrammet avser en effektivisering av tillverkningen av kärlimplantat som förnärvarande äger rum vid två fabriker inom Cardiovascular-divisionen. När programmet slutförts under kvartal 2 nästkommande år kommer samtlig produktion av textilbaserade kärlimplantat att vara koncentrerad till produktionsenheten i franska La Ciotat. Avvecklingen av kärlimplantattillverkningen i Wayne, New Jersey i USA och flytten till La Ciotat kommer frigöra produktionskapacitet i Wayne vilken kommer att utnyttjas för att flytta ballongkateterproduktionen från Fairfield, New Jersey till Wayne med följd att produktionsenheten i Fairfield helt avvecklas. Omstruktureringsprogrammet förväntas leda till årliga kostnadsinbesparingar om ca 80 Mkr.
Produktlanseringar
Under kvartalet har två viktigare produktlanseringar initierats. En ny och förbättrad version av affärsområdets framgångsrika ventilator, Servo-i, har lanserats. Nya Servo-i är anpassad till den nya och obligatoriska produktstandarden (IEC 60601, Edition 3) som inom kort kommer att träda i kraft avseende ventilatorer. Nya Servo-i har också uppgraderats till att innehålla förbättrad prestanda och ny funktionalitet.
Under perioden påbörjades också lanseringen av TEGRIS. TEGRIS är en telemedicinsk produkt som syftar till att samordna och förenkla styrningen av ett stort antal funktioner på en operationssal som t.ex. ljuskällor, ventilation och klimat, videosystem, patientjournaler, bilddiagnostik och medicinteknisk utrustning för att underlätta för personalen och skapa en enkel, säker och överblickbar miljö. Genom TEGRIS kan operationsrumspersonalen styra ett stort antal funktioner från en enda intuitivt utformad pekskärm. TEGRIS har en helt öppen arkitektur och kan kommunicera med utrustning från flertalet leverantörer. Såväl intresse som orderingång för TEGRIS har varit mycket god under den korta period produkten funnits på marknaden.
Nya marknadsbolag
Under kvartalet har två nya marknadsbolag etablerats. Det första bolaget har etablerats i Colombia i Latinamerika och kommer utöver Medical Systems sortiment att också representera Extended Care såväl som Infection Control. Det andra nya marknadsbolaget har etablerats i Serbien och kommer att ansvara för marknaderna i sydöstra Europa.
Förvärv av verksamheten i japanska USCI
Under perioden tecknades avtal om att förvärva affärsområdets japanska distributör av hjärtstödsprodukter. USCI har under lång tid varit den ledande distributören av intra-aortala ballongkatetrar och pumpar på den japanska marknaden. Bolaget omsätter ca 150 Mkr och har 40 anställda. Verksamheten kommer att integreras i Medical Systems befintliga marknadsbolag i Japan och är ett ytterligare steg i affärsområdets ambition att i ökande omfattning bearbeta slutkunder i egen regi.
Förvärvet av USCI kommer att belasta innevarande års resultat med ca 2 Mkr men kommer från och med 2013 att bidra positivt till koncernens vinst per aktie.
Förvärv av produktlinje från amerikanska Avalon Laboratories
Under kvartalet har Medical Systems förvärvat samtliga rättigheter till en innovativ kanyl (Avalon Elite) som primärt används i samband med ECMO-behandlingar där Cardiovascular-divisionen i dagsläget är världsledande. Produkten är en så kallad ven-ven-kanyl, som placeras i halspulsådern, möjliggör avlägsnande av koldioxid ur och tillförsel av syre till en patients blod med bara en enda kanyl. Produkten omsätter i dagsläget knappt 4 MUSD med mycket god lönsamhet. Medical Systems räknar med att tillväxten för produktlinjen kommer att uppgå till ca 15 % under kommande år. Koncernen betalar 9,5 MUSD till Avalon Laboratories för samtliga rättigheter och produkten kommer att bidra till koncernens resultat före skatt med start innevarande år. Kanylen kommer även fortsättningsvis att tillverkas av Avalon Laboratories.
Förvärv av Eirus Medical
Under kvartalet förvärvades svenska Eirus Medical från Dipylon Medical AB (ägt av Investor Growth Capital och Bure). Eirus Medical har utvecklat en unik teknologi för att kontinuerligt kunna mäta blodsockerhalten i en patients blod. Att kunna kontrollera och hålla en patients blodsockerhalt innanför vissa givna gränsvärden är avgörande för en patients hälsa. För höga eller för låga blodsockerhalter är potentiellt fatalt, men vanligt förekommande hos patienter som utsatts för större trauman. Eirus teknologi bygger på mikrodialys där ett mikrodialysmembran placeras direkt i patientens blodomlopp via en kateter. Mikrodialysmembranet står i direkt kontakt med en mätare som beräknar glukoshalten kontinuerligt. Befintliga och konkurrerande teknologier bygger på att blodprov tas med vissa givna intervall från patienten vilket är arbetsintensivt, innebär blodförluster och ger inte en kontinuerlig övervakning av patientens blodsockernivåer som kan variera snabbt över tiden.
Förvärvet av Eirus Medical är en så kallad inkråmsaffär där Getinge förvärvar samtliga rättigheter och know-how samt vissa tillgångar. Eirus produkt bedöms kunna lanseras på den europeiska marknaden under 2013. Eirus Medical kommer att integreras i Medical Systems Critical Care-division med säte i Solna i Sverige. Förvärvsbeloppet uppgår till 5 Mkr. I samband med övertagandet av bolaget anställer koncernen 6 tidigare Eirus-medarbetare som primärt arbetat med utvecklingen av produkten hos den tidigare ägaren. Förvärvet av Eirus kommer att belasta innevarande och nästa år med 3 respektive 7 Mkr. Eirus kommer att bidra till koncernens vinst per aktie från och med 2014.
Affärsområde Extended Care
Orderingång
| 2012 | 2011 Förändr. just. för | 2012 | 2011 Förändr. just. för | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång per marknad | kv 2 | kv 2 valuta o. förvärv | 6 mån | 6 mån valuta o. förvärv | ||
| Västeuropa | 695 | 679 | 0,1% | 1 440 | 1 406 | 0,9% |
| USA och Kanada | 432 | 410 | -4,1% | 890 | 893 | -6,5% |
| Övriga världen | 257 | 220 | 11,2% | 484 | 410 | 12,6% |
| Affärsområdet totalt | 1 384 | 1 309 | 0,7% | 2 814 | 2 709 | 0,2% |
Affärsområdets orderingång ökade organiskt med 0,7 %. I region Västeuropa ökade ordervolymerna något och den tillbakagång som skett i södra Europa kompenseras av en förbättrad orderingång i Storbritannien. På den Nordamerikanska marknaden minskade orderingången främst som en följd av vikande efterfrågan från offentliga beställare i USA. På regionerna utanför Västeuropa och Nordamerika var orderingången god över lag.
Resultat
| 2012 | 2011 | För- | 2012 | 2011 | För- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kv 2 | kv 2 | ändr. | 6 mån | 6 mån | ändr. | helår | |
| Nettoomsättning, Mkr | 1 409 | 1 353 | 4,1% | 2 872 | 2 726 | 5,4% | 5 751 |
| d:o just. för valuta o. förvärv | -0,9% | 1,7% | |||||
| Bruttovinst | 746 | 706 | 5,7% | 1 515 | 1 433 | 5,7% | 2 981 |
| Bruttomarginal, % | 52,9% | 52,2% | 0,7% | 52,8% | 52,6% | 0,2% | 51,8% |
| Rörelsekostnader, Mkr | -473 | -453 | -4,4% | -924 | -893 | -3,5% | -1 800 |
| EBITA före omstrukturerings | |||||||
| och integrationskostnader | 293 | 277 | 5,8% | 632 | 588 | 7,5% | 1 278 |
| EBITA marginal % | 20,8% | 20,5% | 0,3% | 22,0% | 21,6% | 0,4% | 22,2% |
| Omstrukturerings- och | |||||||
| integrationskostnader, Mkr | 0 | -54 | 0 | -54 | -60 | ||
| EBIT | 273 | 199 | 37,2% | 591 | 486 | 21,6% | 1 121 |
| EBIT marginal % | 19,4% | 14,7% | 4,7% | 20,6% | 17,8% | 2,8% | 19,5% |
Extended Cares EBITA-resultat före omstruktureringar för kvartalet ökade med 5,8 % till 293 Mkr (277) och EBITA-marginalen förbättrades marginellt till 20,8 % (20,5%). I likhet med Medical Systems minskade den organiska faktureringsvolymen medan bruttomarginalen steg.
Aktiviteter
Förvärv av kinesiska Acare
Som tidigare meddelats förvärvades kinesiska Acare i början av juli. Acare som omsätter ca 135 Mkr och har 250 medarbetare är en av de ledande kinesiska tillverkarna av sjukhussängar. Förvärvet av Acare är ett led i både Extended Cares och koncernens ambition att stärka produktsortimentet som riktar sig t ill kundgrupper på tillväxtmarknaderna som är mer priskänsliga än de kunder som bearbetas med befintliga produkter i dagsläget. Acare har en mycket stark marknadsposition i södra Kina och hos kunder i mellanprissegmentet. Extended Care räknar med att kunna fortsätta Acares snabba marknadstillväxt genom distribution av Acares produkter i befintliga marknadskanaler men också genom försäljning av affärsområdets befintliga produkter till Acares kunder. Affärsområdet avser att erbjuda Acares produkter till utvecklingsmarknader även utanför Kina.
Förvärvspriset för Acare uppgår till 180 Mkr (Enterprise Value, EV) och innebär att Getinge har erlagt en EV/EBITDA multipel om 9 gånger. Inberäknat förvärvsrelaterade omkostnader och integrationskostnader om ca 6 Mkr kommer förvärvet att belasta innevarande års resultat före skatt med ca 5 Mkr. Bolaget kommer att ingå i Getinges försäljning och rörelseresultat från 1 juli 2012. Från och med 2013 kommer Acare att bidra till koncernens vinst per aktie.
Affärsområde Infection Control
Orderingång
| 2012 | 2011 Förändr. just. för | 2012 | 2011 Förändr. just. för | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång per marknad | kv 2 | kv 2 valuta o. förvärv | 6 mån | 6 mån valuta o. förvärv | ||
| Västeuropa | 554 | 516 | 6,5% | 1 108 | 1 132 | -2,9% |
| USA och Kanada | 390 | 368 | -3,6% | 750 | 694 | 1,0% |
| Övriga världen | 416 | 401 | -2,5% | 845 | 721 | 11,4% |
| Affärsområdet totalt | 1 360 | 1 285 | 0,8% | 2 703 | 2 547 | 2,2% |
Infection Controls orderingång ökade organiskt med 0,8 % vilket ska ställas i relation till fjolårsperioden då orderingången ökade organiskt med goda 7,7 %. I likhet med Medical Systems var utvecklingen i Västeuropa bra med tillväxt på samtliga delmarknader om än svagt i södra Europa. På den Nordamerikanska marknaden minskade orderingången organiskt med 3,6 % främst till föl jd av en svag Life science marknad. På marknaderna utanför Västeuropa och Nordamerika minskade orderingången något vilket även på denna region var hänförligt till Life science-segmentet.
Resultat
| 2012 | 2011 | För- | 2012 | 2011 | För- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kv 2 | kv 2 | ändr. | 6 mån | 6 mån | ändr. | helår | |
| Nettoomsättning, Mkr | 1 223 | 1 116 | 9,6% | 2 317 | 2 099 | 10,4% | 5 072 |
| d:o just. för valuta o. förvärv | 4,6% | 6,5% | |||||
| Bruttovinst | 478 | 464 | 3,0% | 895 | 877 | 2,1% | 2 056 |
| Bruttomarginal, % | 39,1% | 41,6% | -2,5% | 38,6% | 41,8% | -3,2% | 40,5% |
| Rörelsekostnader, Mkr | -354 | -311 | -13,8% | -682 | -625 | -9,1% | -1 268 |
| EBITA före omstrukturerings | |||||||
| och integrationskostnader | 126 | 155 | -18,7% | 217 | 257 | -15,6% | 798 |
| EBITA marginal % | 10,3% | 13,9% | -3,6% | 9,4% | 12,2% | -2,8% | 15,7% |
| Omstrukturerings- och | |||||||
| integrationskostnader, Mkr | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| EBIT | 124 | 153 | -19,0% | 213 | 252 | -15,5% | 788 |
| EBIT marginal % | 10,1% | 13,7% | -3,6% | 9,2% | 12,0% | -2,8% | 15,5% |
Infection Controls EBITA-resultat före omstruktureringar minskade i perioden med 18,7 % till 126 Mkr (155). Faktureringsvolymen ökade organiskt med 4,6 % och det försämrade resultatet förklaras i första hand av produktmixförändringar och en ojämn fabriksbeläggning som lett till en försämrad bruttomarginal.
Aktiviteter
Ny affärsområdeschef
Anders Grahn 42 år, har utsetts till ny Affärsområdeschef och Executive Vice President för Infection Control. Anders ersätter Johan Falk som har lämnat koncernen.
Anders har under en framgångsrik karriär arbetat inom ett flertal internationella koncerner där ibland Volvo, Trelleborg och Wilson Logistics. I sin senaste befattning var Anders President & CEO för Tristone Flowtech som tidigare var en del inom Trelleborg koncernen. På Tristone Flowtech har Anders framgångsrikt lett en omfattande turnaround av en företagsgrupp inom Automotive-industrin.
Övrig information
Redovisning
Delårsrapporten har, för koncernen, upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, och Årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som finns i årsredovisningen 2011 och ska läsas tillsammans med dessa.
Denna rapport har inte varit föremål för särskild granskning av Getinges revisorer.
Nya redovisningsprinciper för 2012
Nya eller reviderade IFRS samt tolkningsuttalanden från IFRIC som beskrivs i årsredovisningen 2011, not 1, har inte haft någon effekt på koncernens eller moderbolagets resultat eller ställning.
Riskhantering
Den enskilt största risken för Getingekoncernen är politiska beslut som ändrar vårdens ersättningssystem. Genom att Getinge är verksam i ett stort antal länder, begränsas denna risk för koncernen som helhet. Koncernens operationella risker är begränsade eftersom kundernas verksamhet som regel finansieras, direkt eller indirekt, med offentliga medel. Koncernens Risk Management-grupp arbetar kontinuerligt för att minimera risken för störningar i produktionen.
Delar av Getingekoncernens produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar betydande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Det kan inte uteslutas att Getingekoncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat i framtiden kan komma att påverkas negativt av svårigheter att bemöta myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa.
Finansiell riskhantering. Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valuta- och ränterisker samt kreditrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker samt utveckla metoder och principer för att hantera finansiella risker ligger inom koncernledningen och finansfunktionen. De väsentligaste finansiella risker som koncernen är utsatt för är valutarisker, ränterisker, kredit- och motpartsrisker.
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på Getinges koncernlednings nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår i den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Nästa rapporttillfälle
Nästa rapport från Getingekoncernen (tredje kvartalet 2012) lämnas den 17 oktober 2012.
Telefonkonferens
Telefonkonferens äger rum idag kl. 10.00 (svensk tid) med Johan Malmquist, CEO, och Ulf Grunander, CFO.
För att delta, ring: Inom Sverige + 46 (0)8 5352 6408 (använd alltid riktnummer) UK: + 44 207 784 1036
Agenda: 09.45 Ring konferensnummer 10.00 Genomgång av delårsrapporten 10.20 Frågestund 11.00 Avslutning
En inspelad version av konferensen är tillgänglig under 5 arbetsdagar på följande nummer: Sverige: +46 (0)8 5051 3897 UK: +44 20 3427 0598 Kod: 4961269
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. För att få tillgång till denna presentation, vänligen klicka på följande länk:
http://www.livemeeting.com/cc/premconfeurope/join?id=4961269 &role=attend&pw=pw4712
Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Getinge 11 juli 2012
Verkställande direktör
| Carl Bennet Ordförande |
Henrik Blomdahl | Johan Bygge |
|---|---|---|
| Cecilia Daun Wennborg | Jan Forslund | Carola Lemne |
| Johan Malmquist | Johan Stern | Mats Wahlström |
Getinge AB Box 69, 305 05 Getinge Telefon 010-335 00 00. Telefax 035-549 52 e-post: [email protected] Organisationsnummer 556408-5032 www.getingegroup.com
Informationen är sådan som Getinge AB är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument.
Koncernens resultaträkning
| 2012 | 2011 | För- | 2012 | 2011 | För- | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M kr |
kv 2 | kv 2 | ändr. | 6 mån | 6 mån | ändr. | Helår |
| Nettoomsättning | 5 612 | 4 963 | 13,1% | 10 858 | 9 634 | 12,7% | 21 854 |
| Kostnad för sålda varor | -2 606 | -2 379 | -9,5% | -5 098 | -4 566 | -11,7% | -10 452 |
| Bruttovinst | 3 006 | 2 584 | 16,3% | 5 760 | 5 068 | 13,7% | 11 402 |
| Bruttomarginal | 53,6% | 52,1% | 1,5% | 53,0% | 52,6% | 0,4% | 52,2% |
| Försäljningskostnader | -1 359 | -1 112 | -22,2% | -2 688 | -2 211 | -21,6% | -4 584 |
| Administrationskostnader | -606 | -526 | -15,2% | -1 151 | -1 071 | -7,5% | -2 198 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader 1 | -154 | -133 | -15,8% | -327 | -271 | -20,7% | -540 |
| Förvärvskostnader | - 2 |
0 | - 2 |
0 | -40 | ||
| Omstrukturerings- och | |||||||
| integrationskostnader Övriga rörelseintäkter och |
0 | -54 | -100,0% | 0 | -54 | -136 | |
| rörelsekostnader | -20 865 |
9 768 |
12,6% | -24 1 568 |
- 2 1 459 |
-1100,0% 7,5% |
20 3 924 |
| Rörelseresultat 2 Rörelsemarginal |
15,4% | 15,5% | -0,1% | 14,4% | 15,1% | -0,7% | 18,0% |
| Finansnetto | -149 | -114 | -283 | -236 | -480 | ||
| Resultat före skatt | 716 | 654 | 9,5% | 1 285 | 1 223 | 5,1% | 3 444 |
| Skatt | -186 | -170 | -334 | -318 | -907 | ||
| Nettovinst | 530 | 484 | 9,5% | 951 | 905 | 5,1% | 2 537 |
| Hänförligt till: Moderbolagets aktieägare |
529 | 483 | 948 | 900 | 2 529 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 1 | 3 | 5 | 8 | ||
| Nettovinst | 530 | 484 | 951 | 905 | 2 537 |
1 Utvecklingskostnader uppgående till 196 Mkr (127) har aktiverats under kvartalet.
| 2 Rörelseresultatet är belastat med avskrivningar | ||
|---|---|---|
| — på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar |
-152 | -107 | -303 | -218 | -471 |
|---|---|---|---|---|---|
| — på immateriella tillgångar | -101 | -84 | -201 | -164 | -350 |
| — på materiella anl tillgångar | -170 | -157 | -339 | -306 | -630 |
| -423 | -348 | -843 | -688 | -1 451 |
3 Det förekommer ingen utspädning
Rapport över totalresultatet
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| M kr |
kv 2 | kv 2 | 6 mån | 6 mån |
| Periodens resultat | 530 | 484 | 951 | 905 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Omräkningsdifferenser | 339 | 65 | 8 | -588 |
| Kassaflödessäkringar | -273 | -239 | -75 | 85 |
| Inkomstskatt relaterad till övriga | ||||
| delresultatposter | 72 | 62 | 20 | -22 |
| Periodens övriga totalresultat | ||||
| netto efter skatt | 138 | -112 | -47 | -525 |
| Summa totalresultat för perioden | 668 | 372 | 904 | 380 |
| Totalresultatet hänförligt till | ||||
| Moderföretagets aktieägare | 667 | 371 | 901 | 375 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 1 | 3 | 5 |
Resultat per kvartal
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M kr |
kv 2 | kv 3 | kv 4 | kv 1 | kv 2 | kv 3 | kv 4 | kv 1 | kv 2 |
| Nettoomsättning | 5 649 | 5 019 | 6 641 | 4 671 | 4 963 | 4 866 | 7 354 | 5 246 | 5 612 |
| Kostnad för sålda varor | -2 840 | -2 392 | -3 216 | -2 187 | -2 379 | -2 336 | -3 550 | -2 492 | -2 606 |
| Bruttovinst | 2 809 | 2 627 | 3 425 | 2 484 | 2 584 | 2 530 | 3 804 | 2 754 | 3 006 |
| Rörelsekostnader | -1 989 | -1 802 | -2 081 | -1 795 | -1 815 | -1 725 | -2 144 | -2 050 | -2 141 |
| Rörelseresultat | 820 | 825 | 1 343 | 690 | 768 | 804 | 1 661 | 704 | 865 |
| Finansnetto | -145 | -140 | -138 | -122 | -114 | -114 | -130 | -134 | -149 |
| Resultat före skatt | 675 | 685 | 1 205 | 568 | 654 | 690 | 1 531 | 570 | 716 |
| Skatt | -185 | -190 | -310 | -148 | -170 | -180 | -409 | -148 | -186 |
| Nettovinst | 490 | 495 | 895 | 420 | 484 | 509 | 1 122 | 422 | 530 |
Koncernens balansräkning
| 2012 | 2011 | 2011 | |
|---|---|---|---|
| Tillgångar M kr |
30 jun | 30 jun | 31 dec |
| Immateriella tillgångar | 24 539 | 18 344 | 24 498 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 713 | 3 125 | 3 452 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 798 | 536 | 750 |
| Varulager | 4 298 | 3 987 | 3 837 |
| Kortfristiga fordringar | 6 612 | 6 317 | 7 725 |
| Likvida medel | 1 219 | 1 030 | 1 207 |
| Summa tillgångar | 41 179 | 33 339 | 41 469 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 14 638 | 12 853 | 14 636 |
| Långfristiga skulder | 17 874 | 13 649 | 18 678 |
| Kortfristiga skulder | 8 667 | 6 837 | 8 155 |
| Summa eget kapital och skulder | 41 179 | 33 339 | 41 469 |
Koncernens kassaflödesanalys
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|
| M kr |
kv 2 | kv 2 | 6 mån | 6 mån | Helår |
| Den löpande verksamheten | |||||
| EBITDA | 1 289 | 1 116 | 2 411 | 2 146 | 5 375 |
| Kostnadsförda omstruktureringskostnader | 0 | 54 | 0 | 54 | 136 |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -21 | -13 | -49 | -99 | -183 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 13 | 14 | 18 | 25 | 67 |
| Finansiella poster | -149 | -114 | -283 | -236 | -480 |
| Betald skatt | -254 | -141 | -473 | -392 | -826 |
| Kassaflöde före förändringar av rörelsekapital | 878 | 916 | 1 624 | 1 498 | 4 089 |
| Förändringar i rörelsekapital | |||||
| Varulager | -178 | -146 | -458 | -451 | -43 |
| Kortfristiga fordringar | 108 | 130 | 856 | 604 | -742 |
| Kortfristiga rörelseskulder | -23 | -150 | -516 | -273 | 192 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 785 | 750 | 1 506 | 1 378 | 3 496 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av dotterföretag | -73 | 0 | -73 | -49 | -4 649 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | -196 | -127 | -358 | -268 | -571 |
| Utrustning för uthyrning | -99 | -56 | -156 | -111 | -247 |
| Förvärv av anläggningstillgångar | -294 | -171 | -460 | -247 | -688 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -662 | -354 | -1 047 | -675 | -6 155 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av räntebärande skuld | 1 313 | 434 | 453 | -447 | 3 958 |
| Förändring av långfristiga fordringar | 11 | - 4 |
12 | 8 | 22 |
| Utbetald utdelning | -894 | -775 | -894 | -775 | -775 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 430 | -345 | -429 | -1 214 | 3 205 |
| Periodens kassaflöde | 553 | 51 | 30 | -511 | 546 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 131 | 1 026 | 1 207 | 1 093 | 1 093 |
| Omräkningsdifferenser | -465 | -47 | -18 | 448 | -432 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 219 | 1 030 | 1 219 | 1 030 | 1 207 |
Koncernens räntebärande nettoskuld
| 2012 | 2011 | 2011 | |
|---|---|---|---|
| M kr |
30 jun | 30 jun | 31 dec |
| Skulder till kreditinstitut | 17 168 | 12 195 | 16 689 |
| Avsättningar för pensioner, räntebärande | 1 601 | 1 827 | 1 627 |
| Avgår likvida medel | -1 219 | -1 030 | -1 207 |
| Räntebärande nettoskuld | 17 550 | 12 992 | 17 109 |
Förändring eget kapital
| Övrigt | Innehav utan Summa | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| tillskjutet | Balanserad | bestämmande | eget | ||||
| Mkr | Aktiekapital | kapital Reserver | vinst | Totalt | inflytande | kapital | |
| Ingående balans per | |||||||
| 1 januari 2011 | 119 | 5 960 | -895 | 8 039 | 13 223 | 25 | 13 248 |
| Utdelning | -775 | -775 | -775 | ||||
| Summa totalresultat för | |||||||
| perioden | -525 | 900 | 375 | 5 | 380 | ||
| Utgående balans per | 119 | 5 960 | -1 420 | 8 164 | 12 823 | 30 | 12 853 |
| 30 juni 2011 | |||||||
| Ingående balans per | |||||||
| 1 januari 2012 | 119 | 5 960 | -1 375 | 9 904 | 14 608 | 28 | 14 636 |
| Utdelning | -894 | -894 | - 8 |
-902 | |||
| Summa totalresultat för | |||||||
| perioden | -47 | 948 | 901 | 3 | 904 | ||
| Utgående balans per | 119 | 5 960 | -1 422 | 9 958 | 14 615 | 23 | 14 638 |
| 30 juni 2012 |
Koncernens nyckeltal
| 2012 | 2011 | För- | 2010 | 2012 | 2011 | För- | 2010 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kv 2 | kv 2 | ändr. | kv 2 | 6 mån | 6 mån | ändr. | 6 mån | Helår | |
| Orderingång, Mkr | 6 230 | 5 153 | 20,9% | 5 628 | 12 025 | 10 395 | 15,7% | 11 204 | 22 012 |
| d:o just. för valuta o. förvärv | 8,2% | 4,7% | |||||||
| Nettoomsättning, Mkr | 5 612 | 4 963 | 13,1% | 5 649 | 10 858 | 9 634 | 12,7% | 10 512 | 21 854 |
| d:o just. för valuta o. förvärv | 0,4% | 1,3% | |||||||
| EBITA före omstrukturerings-, integrations och förvärvskostnader |
1 019 | 929 | 9,7% | 982 | 1 873 | 1 731 | 8,2% | 1 819 | 4 571 |
| EBITA-marginal före omstrukturerings-, | |||||||||
| integrations- och förvärvskostnader | 18,2% | 18,7% | -0,5% | 17,4% | 17,2% | 18,0% | -0,8% | 17,3% | 20,9% |
| Omstrukturerings- och integrationskostnader | 0 | 54 | 30 | 0 | 54 | 41 | 136 | ||
| Förvärvskostnader | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 40 | ||
| EBITA | 1 017 | 875 | 16,2% | 952 | 1 871 | 1 677 | 11,6% | 1 778 | 4 395 |
| EBITA-marginal | 18,1% | 17,6% | 0,5% | 16,9% | 17,2% | 17,4% | -0,2% | 16,9% | 20,1% |
| Vinst per aktie efter full skatt, kronor | 2,22 | 2,03 | 9,5% | 2,04 | 3,98 | 3,78 | 5,3% | 3,72 | 10,61 |
| Antal aktier, tusen | 238 323 | 238 323 | 238 323 | 238 323 | 238 323 | 238 323 | 238 323 | ||
| Räntetäckningsgrad, ggr | 7,7 | 7,5 | 0,2 | 6,2 | 8,4 | ||||
| Arbetande kapital, Mkr | 27 541 | 26 096 | 5,5% | 28 444 | 26 453 | ||||
| Avkastning på arbetande kapital, procent | 14,7% | 14,6% | 0,1% | 13,3% | 15,3% | ||||
| Avkastning på eget kapital, procent | 17,7% | 17,6% | 0,1% | 16,6% | 18,2% | ||||
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 1,20 | 1,01 | 0,19 | 1,20 | 1,17 | ||||
| Cash Conversion | 62,5% | 64,2% | -1,7% | 104,5% | 65,1% | ||||
| Soliditet, procent | 35,5% | 38,6% | -3,1% | 34,3% | 35,3% | ||||
| Eget kapital per aktie, kronor | 61,30 | 53,80 | 13,9% | 53,70 | 61,30 |
Femårsöversikt
| 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 30 jun | 30 jun | 30 jun | 30 jun | 30 jun |
| Nettoomsättning | 10 858 | 9 634 | 10 512 | 10 677 | 8 558 |
| Resultat efter skatt | 951 | 905 | 890 | 715 | 531 |
| Vinst per aktie | 3,98 | 3,78 | 3,72 | 2,99 | 2,56 |
Moderbolagets resultaträkning
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 |
|---|---|---|---|---|
| kv 2 | kv 2 | 6 mån | 6 mån | Helår |
| -27 | -28 | -53 | -62 | -122 |
| -27 | -28 | -53 | -62 | -122 |
| 62 | -123 | 343 | 59 | 702 |
| 35 | -151 | 290 | - 3 |
580 |
| 35 | -151 | 290 | - 3 |
580 |
| -12 | 39 | -82 | - 2 |
- 9 |
| 23 | -112 | 208 | - 5 |
571 |
Moderbolagets balansräkning
| 2012 | 2011 | 2011 | |
|---|---|---|---|
| Tillgångar M kr |
30 jun | 30 jun | 31 dec |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 16 | 13 |
| Andelar i koncernföretag | 11 469 | 6 781 | 6 911 |
| Uppskjuten skattefordran | 0 | 5 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 34 680 | 28 940 | 30 042 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 52 | 14 |
| Summa tillgångar | 46 242 | 35 794 | 36 980 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 7 206 | 7 785 | 8 345 |
| Långfristiga skulder | 14 248 | 10 528 | 14 960 |
| Uppskjuten skatteskuld | 0 | 34 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 21 914 | 15 903 | 10 517 |
| Kortfristiga skulder | 2 874 | 1 544 | 3 158 |
| Summa eget kapital och skulder | 46 242 | 35 794 | 36 980 |
Information angående moderbolagets utveckling i rapportperioden januari – juni 2012
Resultaträkning
Vid periodens utgång har fordringar och skulder i utländsk valuta värderats till balansdagens kurs och en orealiserad vinst om 372 Mkr (-134) ingår i periodens finansnetto.
Förvärv under 2012
Produkträttigheter från Avalon Laboratories
Medical Systems förvärvade under andra kvartalet 2012 produkträttigheter inom området Cardiopulmonary. Totalt förvärvspris uppgick till ca 68 Mkr.
Förvärvade nettotillgångar och goodwill i samband med förvärvet
| Mkr | Nettotillgångar | Tillgångar och skulder vid förvärvstillfället |
Justering till verkligt värde |
Verkligt värde |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella tillgångar | 0 | 68 | 68 | |
| Totalt förvärv med likvida medel | 68 | |||
| Nettoutflöde av likvida medel pga förvärvet | 6 8 |
Eirus Medical
Inom området Critical Care förvärvade Medical Systems under andra kvartalet 2012 verksamheten i Eirus Medical ifrån Dipylon Medical AB.
Förvärvade nettotillgångar och goodwill i samband med förvärvet
| Mkr | Nettotillgångar | Tillgångar och skulder vid förvärvstillfället |
Justering till verkligt värde |
Verkligt värde |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella tillgångar | 0 | 5 | 5 | |
| Totalt förvärv med likvida medel | 5 | |||
| Nettoutflöde av likvida medel pga förvärvet | 5 |
Definitioner
| EBIT | Rörelseresultat |
|---|---|
| EBITA | Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella tillgångar som har identifierats i |
| samband med företagsförvärv | |
| EBITDA | Rörelseresultat före avskrivningar |
| Cash conversion | Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till EBITDA. |