AI assistant
Getinge — Earnings Release 2019
Apr 23, 2019
2917_10-q_2019-04-23_e3091cb0-f523-4faf-b04c-6606aaf02a44.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer

"Vår organiska försäljning ökade med 6,0 % och orderingången ökade med 7,6 % organiskt i kvartalet, vilket innebär att vi växer snabbare än marknaden. Samtliga stora marknader utvecklas starkt, särskilt i APAC där Kina växte med över 20 % organiskt. För den amerikanska marknaden fick vi ett godkännande av FDA för mjukvaruversionen för ventilatorplattformen i Servo-u och Servo-n, vilket ger stöd för fortsatt god tillväxt inom Critical Care. Den goda orderingången och signalerna från våra kunder gör att vi ser fram emot fortsatt tillväxt för helåret. Bruttomarginalen fortsätter att utvecklas i rätt riktning sekventiellt och våra rörelsekostnader minskar i relation till försäljningen. Sammantaget bidrar detta till en något förbättrad justerad EBITA-marginal för kvartalet jämfört med föregående år. Vi är dock inte nöjda med nuvarande nivå för rörelsekostnaderna och har därför initierat ett antal omstruktureringsaktiviteter. Totalt uppgår omstruktureringskostnaderna till 108 Mkr för kvartalet och åtgärderna förväntas börja bidra positivt till lönsamheten under det andra halvåret 2019. Rörelsekapitalet rör sig i rätt riktning trots den kraftiga tillväxten och kassaflödet är fortsatt stabilt. Sammantaget ser jag fram emot fortsatt arbete med att stärka våra kundrelationer och vårt resultat under kommande kvartal."
-
-
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Orderingång | 6 173 | 5 328 | 24347 |
| Organisk förändring, % | 7,6 | 3,1 | 2,5 |
| Nettoomsättning | 5 548 | 4 868 | 24 172 |
| Organisk förändring, % | 6,0 | 5,4 | 4,9 |
| Bruttoresultat, justerat | 2825 | 2588 | 11943 |
| Marginal, % | 50,9 | 53,2 | 49,4 |
| EBITDA justerad | 767 | 591 | 3 916 |
| Marginal, % | 13,8 | 12,1 | 16,2 |
| EBITA justerad | 369 | 301 | 2 689 |
| Marginal, % | 6.7 | 6,2 | 11,1 |
| EBIT justerad | 247 | 190 | 2216 |
| Marginal, % | 4,5 | 3,9 | 9,2 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 138 | -161 | -284 |
| Marginal, % | 2,5 | -3,3 | -1,2 |
| Resultat före skatt | 24 | -282 | -624 |
| Periodens resultat | 17 | -301 | -939 |
| Periodens resultat, justerat | 186 | 131 | 1639 |
| Marginal, % | 3,4 | 2,7 | 6,8 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 0,64 | 0,46 | 5,91 |
| Resultat per aktie, kr | 0,02 | -1,13 | -3,55 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 387 | 298 | 2503 |
GETINGE %
Koncernens utveckling
Orderingång
Januari – Mars 2019
| Orderingång affärsområden, Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3 418 | 2 907 | 8.2 | 13 069 |
| Life Science | 645 | 555 | 8.7 | 2 295 |
| Surgical Workflows | 2 110 | 1866 | 6,4 | 8 983 |
| Totalt | 6 173 | 5 328 | 7,6 | 24 347 |
| Orderingang regioner, Mkr |
2019 | Jan-Mar Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 2 532 | 2 172 | 4.3 | 9 696 |
| APAC | 1229 | 1022 | 11.0 | 5 362 |
| EMEA | 2 412 | 2 134 | 9.3 | 9 289 |
| Totalt | 6 173 | 5 328 | 7,6 | 24 347 |
Nettoomsättning
Januari – Mars 2019
| Nettoomsattning affärsområden, Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 3 321 | 2 851 | 7,7 | 13 013 |
| Life Science | 508 | 442 | 7,0 | 2 194 |
| Surgical Workflows | 1719 | 1575 | 2,4 | 8 965 |
| Totalt | 5548 | 4 868 | 6,0 | 24 172 |
| Nettoomsättning | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| regioner, Mkr | 2019 | 2018 | Org Δ, % | 2018 |
| Americas | 2426 | 2 140 | 1,3 | 9 530 |
| APAC | 1069 | 868 | 14,1 | 5 203 |
| EMEA | 2 053 | 1860 | 7,5 | ਰੇ 439 |
| Totalt | 5548 | 4 868 | 6,0 | 24 172 |
Nettoomsättning fördelat på
| 110666901110666111117 181 40107 101 kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 2 049 | 1 727 | 12.4 | 10 552 |
| Förbrukningsvaror | 3 499 | 3 141 | 2.4 | 13 620 |
| Totalt | 5548 | 4 868 | 6.0 | 24 172 |

Nettoomsättning – brygga mellan Jan-Mar 2018 och Jan-Mar 2019
- Organisk tillväxt i samtliga affärsområden
- Mycket god orderingång inom Acute Care Therapies i Americas
- Synnerligen god tillväxt i APAC inom Acute Care Therapies och Surgical Workflows
- Stark utveckling inom Life Science och Surgical Workflows i EMEA
- Organisk tillväxt i samtliga affärsområden
- Acute Care Therapies utvecklas positivt i Americas
- Mycket stark utveckling i samtliga affärsområden i APAC
- Stark utveckling i samtliga affärsområden i EMEA
-
Försäljningen av kapitalvaror fortsätter att öka som andel av total försäljning, vilket på kort sikt påverkar bruttoresultatet negativt, men på lång sikt förväntas gynna försäljningen av förbrukningsvaror och därigenom även bruttomarginalen
-
Nettoomsättningen ökade med 680 Mkr motsvarande 14,0 % jämfört med Q1 2018
- Valutakurser påverkade . omsättningen positivt med 389 Mkr motsvarande +8,0 %
- Volym, mix och övrigt påverkade omsättningen positivt med +6,0%
Underliggande resultatutveckling1)
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2018 | 2018 |
| Nettoomsättning | 5 548 | 4 868 | 24 172 |
| Bruttoresultat, justerat | 2825 | 2588 | 11943 |
| Marginal, % | 50,9 | 53,2 | 49.4 |
| Rörelsekostnader, justerat | -2 058 | -1997 | -8 027 |
| EBITDA justerad | 767 | 591 | 3 916 |
| Marginal, % | 13,8 | 12,1 | 16.2 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||
| och materiella anläggningstillgångar 2) | -398 | -290 | -1 227 |
| EBITA justerad | 369 | 301 | 2 689 |
| Marginal, % | 6,7 | 6,2 | 17,7 |
| A Av-och nedskrivningar av förvärvsrelaterade | |||
| immateriella tillgångar2) | -122 | -111 | -473 |
| EBIT justerad | 24.7 | 190 | 2 216 |
| Marginal, % | 4,5 | 3,9 | 9,2 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader റ് |
-109 | -1 | 0 |
| Ovriga jämförelsestörande poster3) C |
-350 | -2 500 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 133 | -161 | -284 |
| Finansnetto | -114 | -121 | -340 |
| Resultat före skatt | 24 | -282 | -624 |
| Resultat före skatt, justerat | |||
| (justerat för A, B och C) | 255 | 180 | 2349 |
| Marginal, % | 4,6 | 3,7 | 9,7 |
| Skatt | -7 | -19 | -315 |
| Justering av skatt 3) D |
-62 | -30 | -395 |
| Periodens resultat, justerat | |||
| (justerat för A, B, C och D) | 186 | 131 | 1 639 |
| Marginal, % | 3,4 | 2.7 | 6,8 |
| Varav hänförligt till moderföretagets aktieägare | 175 | 125 | 1 611 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Justerat resultat per aktie, kr | |||
| (justerat för A, B, C och D) | 0,64 | 0,46 | 5,91 |
1) Se not 9 för effekterfrån IFRS 16.2) Exklusive jämförelsestörande poster (se not 3 för av- och nedskrivningar). 3) Se not 5.
EBITA justerad per affärsområde1)
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 598 | 470 | 2533 |
| Marginal, % | 18,0 | 16,5 | 19,5 |
| Life Science | 46 | 57 | 277 |
| Marginal, % | 9,1 | 12,9 | 12,6 |
| Surgical Workflows | -195 | -165 | 142 |
| Marginal, % | -11,3 | -10,5 | 1,6 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. | |||
| elimineringar) | -80 | -61 | -263 |
| Totalt | 369 | 301 | 2689 |
| Marginal, % | 6,7 | 6,2 | 11,1 |
1) Se not 3för av-och nedskrivningar, not 5 avsende övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
Justerad EBITA – brygga mellan Jan-Mar 2018 och Jan-Mar 2019

- Valutaeffekter påverkade bruttoresultatet positivt med 185 Mkr och justerad EBITA med 40 Mkr
- Bruttomarginalen fortsätter att stärkas sekventiellt, vilket är i linje med förväntan. Jämfört med föregående år påverkades bruttomarginalen främst av lägre marginal inom Acute Care Therapies och Surgical Workflows
- Justerade rörelsekostnader ökade med 3,1%. Justerat för valutaeffekter och IFRS 16effekten minskade rörelsekostnaderna med 0,3 % jämfört med föregående år
- Justerad EBITA ökade med 68 Mkr jämfört med samma period föregående år och marginalen ökade med 0.5 %-enheter till 6.7 %
-
Omstruktureringskostnaderna uppgick till 108 Mkr och utgörs främst av kostnader för väl avgränsade rationaliseringsaktiviteter. Dessa förväntas börja bidra positivt till lönsamheten under andra halvåret 2019
-
Acute Care Therapies ökade sin justerade EBITA med 128 Mkr och marginalen förbättrades med 1,5 %-enheter, främst tack vare ökade försäljningsvolymer och stabiliserade rörelsekostnader
- · Life Sciences justerade EBITA minskade med 11 Mkr, vilket innebär en marginalminskning om 3,8 %-enheter, främst hänförligt till lägre bruttomarginal och högre rörelsekostnader jämfört med samma period föregående år
- Surgical Workflows justerade EBITA minskade med 30 Mkr till -195 Mkr, främst orsakat av lägre bruttomarginal och negativa valutaeffekter
Justerade rörelsekostnader
(exklusive av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster)1)
| Mkr | 2019 | Jan-Mar Varav IFRS 16-effekt |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Försäljningskostnader | -1147 | 39 | -1 119 | -4 527 |
| Administrationskostnader | -730 | 22 | -666 | -2 757 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -193 | য | -170 | -662 |
| Ovriga rörelseintäkter och | ||||
| rörelsekostnader | 12 | 0 | -42 | -81 |
| Totalt | -2 058 | 65 | -1997 | -8 027 |
1)
Justerad EBITA- brygga mellan Jan-Mar 2018 och Jan-Mar 2019

Valutapåverkan
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 389 |
| Bruttoresultat | 185 |
| EBITDA | 53 |
| EBITA | 40 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 27 |
Kassaflöde och finansiell ställning1)
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 356 | 272 | 2 641 |
| Förändringar i rörelsekapital | 31 | 26 | -138 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -248 | -299 | -1 335 |
| Fritt kassaflöde | 139 | -1 | 1168 |
| Varav IFRS 16-effekt | 86 | ||
| Räntebärande nettoskuld | 13953 | 13 079 | 12 591 |
| l relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr | 3,4 | 3,2 | 3,2 |
| Räntebärande nettoskuld exkl. IFRS 16- effekt |
12947 | ||
| I relation till justerad EBITDA1) R12M, ggr och exkl. IFRS 16-effekt |
3,2 |
1)
- Jämfört med föregående år ökade justerade rörelsekostnader med 3,1 % motsvarande 61 Mkr, vilket främst är en följd av valutaeffekter och högre kostnader inom FoU och administration (där satsningar på kvalitet utgör en betydande del)
- Rensat för valuta och IFRS 16 effekten, minskade de justerade rörelsekostnaderna med 0,3 %-enheter jämfört med föregående år
-
IFRS 16-effekten uppgår till 65 . Mkr för kvartalet
-
Nettoomsättningen påverkades positivt med 389 Mkr avseende omräkningseffekter
- Bruttoresultatet påverkades . positivt med 173 Mkr från omräkningseffekter och 12 Mkr från transaktionseffekter
- 。 EBITA påverkades positivt med 28 Mkr avseende omräkningseffekter och med 12 Mkr avseende transaktionseffekter
- Kassaflödet påverkades positivt av den ökade lönsamheten
- Rörelsekapitalet är fortsatt stabilt trots god tillväxt
- Nettoskulden påverkas negativt av främst valutaeffekter samt IFRS 16-effekter
- Rensat för IFRS 16-effekter är nettoskuld i relation till justerad EBITDA R12M i nivå med Q4 2018
Forskning och utveckling
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| FoU-kostnader, brutto | -321 | -320 | -1 262 |
| l relation till nettoomsättning, % | 5,8 | 6,6 | 5,2 |
| Aktiverade utvecklingskostnader | 117 | 143 | 571 |
| l relation till nettoomsättning, % | 2,1 | 2,9 | 2,4 |
| Utvecklingskostnader, netto | -204 | -177 | -691 |
| Av- och nedskrivningar av kapitaliserad FoU |
-125 | -123 | -519 |
| Varav nedskrivningar | -15 | ||
- Bruttokostnaderna för FoU var i linje med samma period föregående år trots negativa valutaeffekter
- Aktiverade utvecklingskostnader minskade med 26 Mkr som en följd av timingeffekter i enskilda forskningsprojekt och pågående remedieringsarbete
- Av-och nedskrivningar var i nivå med föregående år
- Fortsatt förbättringsarbete i Hechingen, i enlighet med den omarbetade planen från 2017
- Vid kvartalets utgång uppgick outnyttjad reserv till 359 Mkr
Uppdatering avseende förlikningsavtalet med FDA
| Mkr | 31 Mars 2019 |
31 Mars 2018 |
31 December 2018 |
|---|---|---|---|
| Reserv vid periodens ingäng | 382 | 556 | 556 |
| lanspråktagna medel | -28 | -44 | -200 |
| Avsättningar | |||
| Omräkningsdifferenser | 5 | 24 | 26 |
| Reserv vid periodens utgång | 359 | 536 | 382 |
- Förlikningsavtalet med FDA ingicks i februari 2015 och omfattar ursprungligen totalt fyra produktionsenheter i USA och Tyskland.
- Planer är framtagna för att genomföra identifierade korrigeringar på respektive enhet. I de två produktionsenheterna i USA är identifierade korrigeringar genomförda. I Hechingen förväntas detta arbete att pågå i ytterligare två år.
- År 2014 reserverade Getinge 995 Mkr avseende förbättringsåtgärder för att stärka kvalitetsledningssystemet inom dåvarande Medical Systems och 2016 samt 2017 reserverades 400 Mkr respektive 488 Mkr för samma ändamål. De totala kostnaderna för programmet uppgick till 1 983 Mkr vid utgången av det första kvartalet 2019.
Hösten 2018 och i början av 2019 mottog Getinges produktionsenheter i Fairfield och Mahwah varsitt varningsbrev från FDA. Upprinnelsen till varningsbreven är rutininspektioner som FDA genomförde på produktionsenheterna under 2018. FDA:s observationer och synpunkter rör förfaranden och processer kopplat mot krav på leverantörskontroller, processer för godkännande av designförändringar samt incidentrapportering.
Samma observationer identifierades av Getinge vid interna inspektioner under det fjärde kvartalet 2017. Den lokala organisationen har sedan dess arbetat med att korrigera bristerna i kvalitetsledningssystemet.
Getinge har överlämnat en åtgärdsplan, inklusive aktiviteter och relaterad tidsplan, till FDA, och förbättringsarbetet fortlöper i enlighet med plan. Nettoförsäljning och finansiell påverkan relaterat till observationerna bedöms som icke-materiella. Produktionskapaciteten anses heller inte påverkas av arbetet
Viktiga händelser efter kvartalets utgång
Atrium Medical Corporations avyttring av verksamheten kirurgiska nätimplantat genomförs ej - ingen materiell finansiell effekt
Den 18 oktober 2018 tecknade Atrium Medical Corporation, ett dotterbolag till Getinge, ett avtal om att avyttra sin biokirurgiska verksamhet till kinesiska HJ Capital 1, moderbolag till SeCQure Surgical Corporation, ett globalt medicinteknisk företag. Efter det första kvartalets utgång 2019 fick Atrium Medical Corporation besked från köparen att de avstår från affären på grund av ej erhållna erforderliga tillstånd. Arbetet fortlöper nu med att se över nästa steg för verksamheten.

Acute Care Therapies
Acute Care Therapies erbjuder världsledande för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet omfattar lösningar för behandling av hjärt- och lungåkommor samt ett brett urval av produkter och terapier för intensivvård. Marknadens storlek uppgår till 85 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2–4 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
| Property of | Personal | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång regioner, Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
||
| Americas | 1749 | 1 425 | 9,6 | 6 415 | ||
| APAC | 634 | 507 | 15,6 | 2638 | ||
| EMEA | 1 035 | 975 | 2,2 | 4 016 | ||
| Totalt | 3 418 | 2907 | 8,2 | 13 069 | ||
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 1714 | 1 472 | 3,7 | 6 404 |
| APAC | 622 | 496 | 16.7 | 2 627 |
| EMEA | 985 | 883 | 9,6 | 3 982 |
| Totalt | 3321 | 2 851 | 7,7 | 13 013 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
2019 | Jan-Mar Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 827 | 630 | 25.4 | 3 501 |
| Förbrukningsvaror | 2 494 | 2 221 | 2.7 | 9 512 |
| Totalt | 3321 | 2851 | 7.7 | 13 013 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3321 | 2 851 | 13 013 |
| Bruttoresultat, justerat | 1946 | 1753 | 7 627 |
| Marginal, % | 58,6 | 61,5 | 58,6 |
| EBITDA justerad | 818 | 642 | 3 259 |
| Marginal, % | 24.6 | 22,5 | 25,0 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar |
-220 | -172 | -726 |
| EBITA justerad | 598 | 470 | 2 533 |
| Marginal, % | 18,0 | 16,5 | 19,5 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar, not 5 för övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
Viktiga händelser inom affärsområdet
- och Servo-n. Uppdateringen kommer att möta behoven på den amerikanska marknaden avseende terapier för ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome) samt integrerad syrgasbehandling med högt flöde. Det har uppskattats att över 3 miljoner patienter globalt drabbas av ARDS varje år. Praktiskt taget alla patienter med ARDS behöver mekanisk ventilation för att hjälpa lungorna med syresättning av blodet och ge dem tid att läka. Enbart i USA har förekomsten av ARDS uppskattats till cirka 80 per 100 000 invånare. Sammantaget ger godkännandet Getinge nya möjligheter att växa på den amerikanska ventilationsmarknaden.
- Under kvartalet genomfördes ett antal väl avgränsade omstruktureringsåtgärder, till en kostnad om 61 Mkr, i syfte att sänka affärsområdets omkostnader. Aktiviteterna förväntas börja bidra positivt till lönsamheten under det andra halvåret 2019.
- Synnerligen god tillväxt inom ventilatorer i samtliga regioner
- · Stark tillväxt för hjärt-lungmaskiner inklusive förbrukningsvaror i Americas och APAC
- Över 20% tillväxt i Critical Care, främst drivet av ventilatorer
- Försäljningen av expanderbara kärlstentar fortsätter att minska i relation till föregående år
- Försäljningen av kapitalvaror, såsom ventilatorer, ökade markant vilket påverkar bruttoresultatet positivt, men bruttomarginalen negativt
- Justerad bruttomarginal minskade med 2,9 %-enheter i relation till motsvarande kvartal 2018, främst som en följd av lägre försäljning av expanderbara kärlstentar samt högre försäljning av kapitalvaror
- Justerade rörelsekostnader var i nivå med motsvarande period 2018 och rensat för valuta och IFRS 16-effekten var de 3,3 % lägre, trots ökade kostnader för kvalitetsarbetet
- Ökad försäljning och stabila rörelsekostnader bidrog till att justerad EBITA-marginal ökade med 1,5 %-enheter jämfört med föregående år
- Valutaeffekter bidrog med +248 . Mkr till omsättningen, +139 Mkr på bruttoresultatet och +48 Mkr på EBITA
Life Science
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation för att förebygga kontamination i farmaceutisk produktion av medicinsk utrustning, med målet att stärka integriteten inom biomedicinsk forskning. Marknadens storlek uppgår till 23 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 3–5 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingang regioner, Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar | 2018 Org A, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 237 | 214 | 0,0 | 802 |
| APAC | 77 | 86 | -17,2 | 434 |
| EMEA | 331 | 255 | 24,8 | 1 059 |
| Totalt | 645 | 555 | 8,7 | 2 295 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar | 2018 Org A, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 192 | 172 | 0,1 | 815 |
| APAC | 69 | 48 | 34,0 | 375 |
| EMEA | 247 | 222 | 6,6 | 1 004 |
| Totalt | 508 | 442 | 7,0 | 2194 |
| Nettoomsättning fördelat på | ||||
|---|---|---|---|---|
| kapitalvaror och | Jan-Mar Jan-Mar | Jan-Dec | ||
| förbrukningsvaror, Mkr | 2019 | 2018 | Org Δ, % | 2018 |
| Kapitalvaror | 302 | 258 | 9.7 | 1 403 |
| Förbrukningsvaror | 206 | 184 | 3,3 | 791 |
| Totalt | 508 | 442 | 7,0 | 2194 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 508 | 442 | 2194 |
| Bruttoresultat, justerat | 203 | 186 | 815 |
| Marginal, % | 40,0 | 42.1 | 37,1 |
| EBITDA justerad | 70 | 75 | 348 |
| Marginal, % | 13,8 | 17,0 | 15,9 |
| Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||
| och materiella anläggningstillgångar | -24 | -18 | -71 |
| EBITA justerad | 46 | 57 | 277 |
| Marginal, % | 9,1 | 12,9 | 12,6 |
1)
Viktiga händelser inom affärsområdet
- Lansering av Ultima 1800, en diskdesinfektor för rengöring av utrustning för laboratoriemiljö. Introduktionen innebär att Ultima-serien nu är komplett och att tidigare generation (Labexaserien) fasas ut.
- Förstärkning av Beta-bag-portföljen i och med lanseringen av Chute-less Bag, som innebär ökad användarvänlighet och möjliggör högre produktivitet i kundernas sterila hantering.
• Mycket god organisk ordertillväxt i EMEA inom både kapitalvaror och förbrukningsvaror
• Svagare inledning av året i APAC inom främst kapitalvaror
- Närmare 10 % organisk tillväxt inom försäljning av kapitalvaror, vilket bidrog till god tillväxt i samtliga regioner
- Stora leveranser ägde rum inom APAC jämfört med Q1 2018
- Kapitalvaror ökar i snabbare takt 0 än förbrukningsvaror och service
Den justerade bruttomarginalen fortsätter att förbättras sekventiellt, men jämfört med Q1 2018 påverkas marginalen negativt av produkt- och marknadsmix
- Justerade rörelsekostnader ökade med 22 Mkr jämfört med samma period 2018, där 15 Mkr är hänförligt till ökade satsningar inom försäljning och 5 Mkr är relaterat till FoU, i syfte att ta tillvara på den goda tillväxtpotential som finns i marknaden. Rensat för valuta och IFRS 16-effekter ökade rörelsekostnaderna med 16,2 %
- Den lägre bruttomarginalen och . de ökade justerade rörelsekostnaderna bidrog till att EBITA justerad var 11 Mkr lägre än vid samma period 2018, vilket medför att marginalen var 3,8 %-enheter lägre
- Valutaeffekter bidrog med +36 Mkr till omsättningen, +11 Mkr på bruttoresultatet och +3 Mkr på EBITA

Surgical Workflows
Surgical Workflows är en heltäckande leverantör av produkter och lösningar som optimerar kvalitet, säkerhet och kapacitet i sterilcentraler och operationssalar. Marknadens storlek uppgår till 62 miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 2–4 procent per år.
Orderingång och nettoomsättning
| Orderingang regioner, Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 546 | 533 | -8.1 | 2 479 |
| APAC | 518 | 429 | 11,2 | 2 290 |
| EMEA | 1046 | 904 | 12.7 | 4 214 |
| Totalt | 2110 | 1866 | 6,4 | 8983 |
| Nettoomsättning regioner, Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Americas | 520 | 496 | -5,1 | 2 311 |
| APAC | 378 | 324 | 7,4 | 2 201 |
| EMEA | 821 | 755 | 5,3 | 4 453 |
| Totalt | 1719 | 1575 | 2,4 | 8 965 |
| Nettoomsättning fördelat på kapitalvaror och förbrukningsvaror, Mkr |
2019 | Jan-Mar Jan-Mar 2018 |
Org Δ, % | Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 920 | 839 | 3.5 | 5 648 |
| Förbrukningsvaror | 799 | 736 | 1.3 | 3 317 |
| Totalt | 1719 | 1575 | 2,4 | 8965 |
Underliggande resultatutveckling1)
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1719 | 1575 | 8 965 |
| Bruttoresultat, justerat | 676 | 649 | 3501 |
| Marginal, % | 39,3 | 41,2 | 39,1 |
| EBITDA justerad | -43 | -66 | 567 |
| Marginal, % | -2,5 | -4,2 | 6,3 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar | |||
| och materiella anläggningstillgångar | -152 | -99 | -425 |
| EBITA justerad | -195 | -165 | 142 |
| Marginal, % | -11,3 | -10,5 | 1,6 |
1) Se not 3 för av- och nedskrivningar, not 5 för övriga jämförelsestörande poster och not 9 för effekter från IFRS 16.
Viktiga händelser inom affärsområdet
- Under kvartalet genomfördes omstruktureringsåtgärder till en kostnad om 41 Mkr i syfte att höja lönsamheten. Rationaliseringsaktiviteterna är kopplade till specifika och väl avgränsade omkostnadsområden och åtgärderna förväntas börja bidra positivt till lönsamheten under det andra halvåret 2019.
- De första USA-leveranserna av sterilisatorn GSS67 ägde rum, med positiv respons från kunderna.
• Mycket stark tillväxt för Surgical Workplaces i APAC och EMEA
- Nedgången i Americas förklaras till stora delar av temporärt lägre orderingång inom Integrated Workflow Solutions i Latinamerika
- Positiv utveckling för Surgical Workplaces, i synnerhet inom operationsbord, i samtliga regioner. Nettoomsättningen ökade med drygt 25 % i APAC och 12 % i Americas
- Lägre nettoomsättning inom Infection Control i APAC och Americas
- Försäljningen av kapitalvaror växer fortsatt i högre takt än förbrukningsvaror och service
- Bruttomarginalen justerat påverkades negativt av geografisk mix och var 1,9 %enheter lägre än motsvarande period 2018. Marginalen förbättras dock sekventiellt, jämfört med Q4 2018
- . De justerade rörelsekostnaderna minskar sekventiellt och är nu i nivå med Q1 2018. Rensat för valuta och IFRS 16-effekten är de justerade rörelsekostnaderna drygt 1 % lägre än föregående år
- Lägre bruttomarginal och negativ valutaeffekt bidrog till att justerad EBITA försvagades med 30 Mkr jämfört med 2018
- Valutaeffekter bidrog med +105 Mkr till omsättningen, +35 Mkr på bruttoresultatet och - 11 Mkr på EBITA
Övrig information
Riskhantering
Vårdens ersättningssystem
Den enskilt största marknadsrisken för Getinge är politisk. Förändringar i vårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. Denna risk begränsas av att Getinge är verksamt på ett stort antal geografiska marknader.
Kunder
Verksamheten som bedrivs av Getinges kunder finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel. Betalningsförmågan är i de allra flesta fall mycketgod, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Vid affärer utanför OECD-området betalningssäkras samtliga transaktioner om inte kundens betalningsförmåga är väl dokumenterad.
Myndigheter och kontrollorgan
Delar av Getinges produktsortiment omfattas av lagstiftning som stipulerar betydande utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Det kan inte uteslutas att Getinges verksamhet, finansiella ställning och resultat i framtiden kan komma att påverkas negativt av svårigheter att leva upp till myndigheters och kontrollorgans befintliga föreskrifter och krav eller förändringar av dessa. För att i största mån begränsa dessa risker Getinge ett omfattande arbete kring kvalitet och regulatoriska frågor och den koncerngemensamma funktionen för kvalitet och regulatorisk efterlevnad har en representant i ledningsgruppen för respektive affärsområde. Dessutom är funktionen representerad på samtliga FoU- och produktionsenheter. Majoriteten av koncernens produktionsanläggningar är certifierade enligt den medicintekniska kvalitetsstandarden ISO 13485 och/eller den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001. Getinge är, och kan komma att bli, inblandat i myndighetsutredningar, rättstvister och liknande förfaranden även inom ramen för övrig affärsverksamhet avseende frågor som rör bland annat miljö, skatt och konkurrens. Mot bakgrund av att Getinge verkar i en global miljö är bolaget därtill exponerat mot lokala affärsrisker såsom exempelvis korruption och handelsrestriktioner. För att minimera risken att bli föremål för sådana utredningar, tvister och förfaranden arbetar Getinge aktivt med att utveckla, implementera samt upprätthålla policys och system för att säkerställa efterlevnad av tillämpliga regelverk.
Forskning och utveckling
Getinges framtida tillväxt är även beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Arbete med forskning och utveckling är kostsamt och det är omöjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma. För att maximera avkastningen på investeringar inom forskning och utveckling följer koncernen en strukturerad urvals- och planeringsprocess som omfattar analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Även det egentliga utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontrollpunkter.
Produktansvar och skadeståndskrav
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom sjuk- och hälsovård, att bli föremål för produktansvar och andra anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge kan inte lämna några garantier för att dess verksamhet inte kommer att utsättas för ersättningskrav. Getinge innehar sedvanliga ansvars- och produktansvarsförsäkringar, men det finns en risk att produktansvarskrav och andra anspråk inte kan täckas fullt ut av Getinges försäkringsskydd.
Skydd av immateriella rättigheter
Getinge är ledande inom sina verksamhetsområden och satsar betydande belopp på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och följer konkurrenternas verksamhet noga. Vid utveckling av nya produkter finns risk för att andra företag hävdar patentintrång, vilket kan resultera i tvister. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer.

Finansiell riskhantering
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valutarisker samt kredit- och motpartsrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy och ett Treasury-direktiv beslutat av koncernledningen utifrån finanspolicyn. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker, samt utveckla metoder och principer för att hantera sådana risker, ligger inom koncernledningen och finansfunktionen. För mer detaljerad information rörande dessa risker hänvisas till koncernens årsredovisning. Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas nettotillgångar exponeras för valutarisker. Valutaexponering som uppstår från nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter hanteras huvudsakligen genom upplåning i de berörda utländska valutorna.
Säsongsvariationer
Getinges omsättning och resultat påverkas av säsongsmässiga variationer. Högst nettoomsättning förekommer normalt sett i det fjärde kvartalet följt av det andra, tredje och första kvartalet. Normalt sett förändras även andelen av omsättningen som kommer och förbrukningsvaror under året, med en ökad andel försäljning av kapitalvaror mot slutet av året.
Transaktioner med närstående
Getinge har haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo (som delades ut till aktieägarna i december 2017) rörande försäljning och inköp av varor och tjänster. Därutöver har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum under perioden, utöver transaktioner med dotterbolag.
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på företagsledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår av den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och regulatoriska krav samt andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser.
Getinges finansiella mål
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 2-4%
- Genomsnittlig årlig tillväxt i vinst per aktie: >10%
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30-50 % av nettoresultatet till aktieägarna.

Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Getinge, 23 april 2019
| Carl Bennet Ordförande |
Johan Bygge | Cecilia Daun Wennborg |
|---|---|---|
| Barbro Fridén | Dan Frohm | Sofia Hasselberg |
| Peter Jörmalm | Rickard Karlsson | Johan Malmquist |
| Mattias Perjos VD och koncernchef |
Malin Persson | Johan Stern Vice ordförande |
Rapporten har inte varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Koncernens finansiella rapporter
Resultaträkning för koncernen
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2019 | 2018 | 2018 |
| Nettoomsättning | 2 | 5 548 | 4 868 | 24 172 |
| Kostnad för sålda varor | 3 | -2 951 | -2 464 | -13 119 |
| Bruttoresultat | 2,9 | 2597 | 2404 | 11 053 |
| Försäljningskostnader | 3 | -1 327 | -1 248 | -5 202 |
| Administrationskostnader | 3 | -831 | -747 | -3 090 |
| Forsknings-och utvecklingskostnader | -204 | -177 | -691 | |
| Förvärvskostnader | -1 | -1 | -4 | |
| Omstruktureringskostnader | -108 | 4 | ||
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader1) | 12 | -392 | -2 354 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2, 3, 9 | 138 | -161 | -284 |
| Finansnetto | 2, 9 | -114 | -121 | -340 |
| Resultat efter finansiella poster | 2, 9 | 24 | -282 | -624 |
| Skatt | -7 | -19 | -315 | |
| Periodens resultat | 17 | -301 | -939 | |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | 6 | -307 | -967 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 11 | 6 | 28 | |
| Periodens resultat | 17 | -301 | -939 | |
| Resultat per aktie, kronor2) | 0,02 | -1,13 | -3,55 | |
| Vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat per aktie (tusental) |
272 370 | 272 370 | 272 370 |
Varav -350 Mkr avser pågående utredningar i Brasilien (Jan-Mar 2018) och -1 800 Mkr avser skadestånd relaterat till Mesh (Jul-Sep 2018) 1)
Före och efter utspädning 2)
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 17 | -301 | -939 |
| Ovrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda | |||
| pensionsplaner | -185 | 0 | 143 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | 54 | 0 | -15 |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | |||
| Omräkningsdifferenser och säkringar av nettoinvesteringar | 650 | 467 | 844 |
| Kassaflödessäkringar | 41 | 36 | -60 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | -13 | 54 | 304 |
| Periodens övriga totalresultat netto efter skatt | 547 | 557 | 1 216 |
| Totalresultat för perioden | 564 | 256 | 277 |
| Totalresultat hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | 543 | 230 | 230 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 21 | 26 | 47 |
| Totalresultat för perioden | 564 | 256 | 277 |

Balansräkning för koncernen
| Mkr | Not | 31 Mars 2019 |
31 Mars 2018 |
31 December 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Immateriella tillgångar | 24 601 | 23 430 | 24 098 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 193 | 2 989 | 3 160 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 9 | 1044 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 066 | 1820 | 1946 | |
| Varulager | 5 103 | 5 590 | 4 544 | |
| Kundfordringar | 5 276 | 5 034 | 6 108 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 2534 | 2 153 | 2 223 | |
| Likvida medel | 6 | 993 | 1 037 | 1 273 |
| Summa tillgångar | 44810 | 42053 | 43 352 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 20 219 | 20 062 | 19 655 | |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 6 | 3 255 | 3 170 | 3 035 |
| Leasingskulder | 6, 9 | 1006 | ||
| Andra räntebärande skulder | 6 | 10 685 | 10 946 | 10829 |
| Övriga avsättningar | 3 866 | 2 568 | 3 771 | |
| Leverantörsskulder | 1757 | 1724 | 1868 | |
| Övriga icke räntebärande skulder | 4022 | 3 583 | 4 194 | |
| Summa eget kapital och skulder | 44810 | 42053 | 43 352 |
Förändring eget kapital för koncernen
| Mkr | Aktiekapital | Ovrigt tillskjutet kapital |
Reserver) | Balanserad vinst |
Totalt | Innehav utan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 januari 2018 | 136 | 6789 | 168 | 12 291 | 193884 | 422 | 19 806 |
| Summa totalresultat för perioden | 1067 | -837 | 230 | 47 | 277 | ||
| Aktierelaterad ersättning | -4 | -4 | -4 | ||||
| Utdelning | -409 | -409 | -15 | -424 | |||
| Utgående balans per 31 december 2018 | 136 | 6 789 | 1235 | 11 041 | 19 201 | 454 | 19 655 |
| Ingäende balans per 1 januari 2019 | 136 | 6 789 | 1235 | 11 041 | 19 201 | 454 | 19 655 |
| Summa totalresultat för perioden | 668 | -125 | 543 | 21 | 564 | ||
| Utgående balans per 31 mars 2019 | 136 | 6 789 | 1903 | 10 916 | 19744 | 475 | 20 219 |
1)
Kassaflödesanalys för koncernen
| Mkr | Not | Jan-Mar 20193) |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 9 | 138 | -161 | -284 |
| Återläggning av-och nedskrivningar | 4, 9 | 536 | 401 | 1 808 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster1) | 3 | 355 | 2 073 | |
| Återläggning omstruktureringskostnader2) | 92 | -এ | ||
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -67 | -45 | -261 | |
| Finansiella poster | -113 | -110 | -325 | |
| Betald skatt | -233 | -168 | -366 | |
| Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital | 356 | 272 | 2 641 | |
| Förändringar i rörelsekapital | -453 | -544 | -36 | |
| Varulager Rörelsefordringar |
874 | 1 155 | -30 | |
| Rörelseskulder | -390 | -285 | -72 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 387 | 298 | 2 503 | |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av verksamhet | -4 | |||
| Investeringar i immateriella tillgångar och materiella | ||||
| anläggningstillgångar | -253 | -300 | -1 380 | |
| Avyttringar av anläggningstillgångar | 5 | 1 | 45 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -248 | -299 | -1339 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av räntebärande skulder | 9 | -457 | -528 | -1 005 |
| Förändring av långfristiga fordringar | 5 | 10 | -11 | |
| Utbetald utdelning | -424 | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -452 | -518 | -1 440 | |
| Periodens kassaflöde | -313 | -519 | -276 | |
| Likvida medel vid periodens början | 1 273 | 1 526 | 1 526 | |
| Omräkningsdifferenser | 33 | 30 | 23 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 993 | 1 037 | 1273 |
ಸು ಸಿ ಮಿ ಮಿ ಮನೆ Avser främst avsätning för Meshrent skalestånd ( Jul-Sep 2018)
Exklusive nedskriving av alläggningstillgångar
Från och med den 1 januari 2019 tillämpar Getinge FRS 16 Lea
jämförelsetalen inte omräknats. För mer information om effekterna av IFRS 16 på kassaflödet se not 9.

Not 1 Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslaget har rapporten upprättats i enlighet med Årsredovisningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som återfinns i 2018 års årsredovisning och dessa med ett undantag. Från och med den 1 januari 2019 tillämpar koncernen IFRS 16 Leasingavtal som ersatt IAS 77 Leasing och de nya redovisningsprinciperna beskrivs i avsnittet " nedan.
I delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltar av koncernens verksamhet. Procentuella förändringar och nyckeltal har beräknats utfirån de avrundade belopp som redovisas i rapporten. Om inget annat anges avser presenterade belopp miljoner kronor och belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Nya redovisningsprinciper
Från och med den 1 januari 2019 tillämpar Getinge IFRS 16 Leasingavtal. Koncernen har valt att tillämpa den förenklade övergångsmetoden och har därför inte räknat om jämförelsen. Iställer till leasade tillgångar värderats till ett belopp som motsvarar återstående leasingåtaganden per den 1 januari med övergången till IFRS 16 har Getinge valt att tillämpa samma diskonteringsränta på leasingtillgångar med liknande egenskaper. Att Getinge valt att tillämpa den förenklade övergångsmetoden har även inneburit att direkta anskaffingsutgifter exkluderätterna samt att bedömningen av kvarvarande leasingperiod har fastställts i samband med införandet av standarden.
Enligt IFRS 16 ska en tillgång (avseende rättigheten att använda en leasad tillgång) och en finansiell skuld (avseende skyldigheten att betala leasingavgifter) redovisas i balansräkningen åtskillnad görs mellan operationella och finansiella leasingaval har implementeringen av standarden medfört att alla väsentliga leasetagare) redovisats i koncernens balansräkning. Endast korttidsleasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde har undantagits.
Vid införandet av standarden den 1 januari 2019 har och leasingskulder om 1056 Mkr och leasingskulder om 1 07 Mkr bokförts på nytillkomna rader i koncernens balansräknilgångarna är främst hänförliga till förhyrda lokaler och fordon. I resultaträkningen har operationer ersatts med kostnader för avskrivningar på nyttjanderättstillgångar samt räntekostnader hänförliga till leasingskulder. Av denna anledning kommer rörelseresultatet att öka järnfört med tidigare eftersom en del av leasingbetalningarna kommer att rekostnader inom finansnettot. Sammantaget innebär detta att flera av koncernens nyckeltal påverkas av den nya standarden. För mer information om effekterna av IFRS 16 se not 9.
Ny redovisningsprincip för leasingavtal
Att Getinge från och med den 1 januar leasingavtal i enlighet med IFRS 16 innebär att nedanstående redovisningsprinciper appliceras:
Getinge som leasetagare
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjander och fordon. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter med motsvarande leasingskuld när den leasade tillgänglig för användning. Korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasingskuld och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden.
Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärdet av koncerner inkluderas i avgifterna om det är rimligt säkert att dessa kommer nyttjas för att förvärva den underliggande tillgången. Straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet inkluderas om leasingperioden återspeglar att lenyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet. Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita räntesats lätt kan fastställas, annars används koncernens marginella låneränta.
Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaffingsvärdet av leasingskulden, justerat förleasingavgifter som betalats vid eller före leasinger intilla direkta utgifter. Aterställningskostnader inkluderas i tilleånen om det identifierats en motsvarande avsättningskostnader. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
- 1) Vid införandet av IFRS 16 har Getinge tillarnetoden innebärande att ingående balanserade vinstmelel ej påverkats av övergången.
- 2) Enligt IFRS 16 skall nyttjanderätter redovisas till ett belopp motsvarande nuvärdet av leasingskulden med tillägg för leasingavgifter som betalats vid eller före leasingperiodens ingång har ett belopp om 39 Mkr omklassificerats från posten övriga kortfristiga fordringar till nyttjanderättstillgångar i samband med införandet av IFRS 16.

Getinge som leasegivare
Leasingavtal där Getinge är leasegivare definier, operationella och finansiella, beroende på avtalens finansiella innebörd. De operationella leasingavtalen redovisastillgångar. Intäkter från operationell leasing redovisas jämt fördelat över leasingperioden. För dessa tillgån avskrivning enligt villkoren i åtagandet och avskrivningsbeloppet anpassas för att överensstämma med beräknat försäljningsvärde då åtagandet löper ut. Bedömt nedskrivningsbehov belastar resultaträkningen omgående. Produkternas bedömda försäljningsvärde följs kontinuerligt på individuell basis. Finansiella leasingavtal redovisas som långfristiga respektive kortfristigar. Inbetalningar från ett finansiellt leasingavtal fördelas mellan ränteintäkt och amortering av fordran.

Not 2 Segmentsöversikt
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 3 321 | 2 851 | 13 013 |
| Life Science | 508 | 442 | 2 194 |
| Surgical Workflows | 1719 | 1575 | 8 965 |
| Totalt | 5548 | 4 868 | 24 172 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| Bruttoresultat, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 1807 | 1633 | 7 111 |
| Life Science | 190 | 176 | 776 |
| Surgical Workflows | 600 | 595 | 3 166 |
| Totalt | 2597 | 2404 | 11 053 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 419 | 155 | -100 |
| Life Science | 39 | 56 | 271 |
| Surgical Workflows | -240 | -311 | -191 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. | |||
| elimineringar)1) | -80 | -61 | -264 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 138 | -161 | -284 |
| Finansnetto | -114 | -121 | -340 |
| Resultat efter finansiella poster | 24 | -282 | -624 |
1)
Not 3 Av- och nedskrivningar
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -122 | -111 | -570 |
| Immateriella tillgångar | -207 | -181 | -775 |
| Nyttjanderättstillgångar1) | -90 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | -17 | -109 | -463 |
| Totalt | -536 | -401 | -1808 |
| varav nedskrivningar | -16 | -17 |
1) Relaterat till leasingkontrakt redovisade i enlighet med IFRS 16
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Varav IFRS 16-effekt |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor | -228 | -27 | -184 | -799 |
| Försäljningskostnader | -180 | -38 | -129 | -647 |
| Administrationskostnader | -101 | -21 | -81 | -333 |
| Forsknings-och utvecklingskostnader | -11 | -4 | -7 | -29 |
| Omstruktureringskostnader | -16 | |||
| Totalt | -536 | -90 | -401 | -1808 |
| varav nedskrivningar | -16 | -17 |
Not 4 Resultat per kvartal
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Okt-Dec 2018 |
Jul-Sep 2018 |
Apr-Jun 2018 |
Jan-Mar 2018 |
Okt-Dec 2017 |
Jul-Sep 2017 |
Apr-Jun 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 548 | 7 890 | 5 683 | 5 731 | 4 868 | 7 371 | 4944 | 5 369 |
| Kostnad för sålda varor | -2 951 | -4 315 | -3 263 | -3 077 | -2 464 | -4 179 | -2 496 | -2725 |
| Bruttoresultat | 2597 | 3575 | 2420 | 2 654 | 2404 | 3 192 | 2448 | 2644 |
| Rörelsekostnader | -2 459 | -2 367 | -4 156 | -2 249 | -2 565 | -2 347 | -2 144 | -2 602 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 138 | 1208 | -1736 | 405 | -161 | 845 | 304 | 42 |
| Finansnetto | -114 | -104 | -41 | -74 | -121 | -127 | -132 | -158 |
| Resultat efter finansiella poster | 24 | 1104 | -1777 | 331 | -282 | 718 | 172 | -116 |
| Skatt | -7 | -389 | 333 | -240 | -19 | 242 | -47 | 31 |
| Periodens resultat | 17 | 715 | -1 444 | 91 | -301 | 960 | 125 | -85 |

Not 5 Justeringsposter
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| EBITA justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 598 | 470 | 2 533 |
| Life Science | 46 | 57 | 277 |
| Surgical Workflows | -195 | -165 | 142 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -80 | -61 | -263 |
| Totalt, koncernen | 369 | 301 | 2 689 |
| Justeringar av EBITA, Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
| Specifikation av jämförelsestörande poster som påverkar EBITA | |||
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Acute Care Therapies | -62 | -1 | -5 |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Life Science | -6 | ||
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader, Surgical Workflows | -41 | 5 | |
| Nedskrivning av varulager, Surgical Workflows1) | - | -91 | |
| Nedskrivning av FoU, Surgical Workflows1) | -11 | ||
| Nedskrivning av fordringar, Acute Care Theraphies3) | -83 | ||
| Nedskrivning av fordringar, Life Science3) | -3 | ||
| Nedskrivning av fordringar, Surgical Workflows3) | -37 | ||
| Avsättning relaterat till Mesh, Acute Care Therapies3) | -1 800 | ||
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Acute Care | |||
| Therapies3) | -210 | -210 | |
| Avsättning för pågående utredning i Brasilien, Surgical Workflows3) | -140 | -140 | |
| Ovrigt, Acute Care Therapies2) | -24 | ||
| Ovrigt, Surgical Workflows1) | |||
| Ovrigt, Surgical Workflows2) | -4 | ||
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | |||
| Totalt, koncernen | -109 | -351 | -2403 |
| Jämförelsestörande poster per segment | |||
| Acute Care Therapies | -62 | -211 | -2 122 |
| Life Science | -6 | -3 | |
| Surgical Workflows | -41 | -140 | -278 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | |||
| Totalt, koncernen | -109 | -351 | -2403 |
Rapporteras inom kostnad för sålda varor 1)
2) Rapporteras inom rörelsekostnader
3) Rapporteras inom övriga rörelseintäkter-och rörelsekostnader
| EBITA, Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 536 | 259 | 411 |
| Life Science | 40 | 57 | 274 |
| Surgical Workflows | -236 | -305 | -136 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) | -80 | -61 | -263 |
| Totalt, koncernen | 260 | -50 | 286 |
| Justeringar av EBIT (utöver ovanstående justeringar av EBITA), Mkr |
Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Specifikation av jämförelsestörande poster som päverkar EBIT men inte EBITA |
|||
| Nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, Acute Care Therapies2) |
-66 | ||
| Nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, Surgical Workflows2) |
-31 | ||
| Totalt, koncernen1) | I | -97 |
1) Jämförelsestörande poster som påverkar EBITA avser nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
2) Rapporteras inom rörelsekostnader

| Justeringar av EBIT, Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster som päverkar EBITA (enligt ovan) | -109 | -351 | -2 403 |
| Jämförelsestörande poster som påverkar EBIT men inte EBITA (enligt ovan) |
-97 | ||
| Totalt, koncernen | -109 | -351 | -2 500 |
| Justering av skatt, Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar1) | 122 | 111 | 473 |
| Jämförelsestörande poster | 109 | 351 | 2 500 |
| Justeringsposter, totalt | 231 | 462 | 2973 |
| Skatteeffekt på justeringsposter2) | -62 | -30 | -622 |
| Justering för jämförelsestörande skatteposter3) | 227 | ||
| Totalt.koncernen | -62 | -30 | -395 |
Ekkleiver edskringer som khrilleristian.
Skatterit på skattenisser
Janurideomier 2012 klämingsoster
Kontrideren in Salttersposter
Konturestoct Brasille in ekstering on 은 요 극
Not 6 Koncernens räntebärande nettoskuld
| Mkr | 31 Mars 2019 |
31 Mars 2018 |
31 December 2018 |
|---|---|---|---|
| Andra räntebärande skulder | 10 685 | 10 946 | 10 829 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 3 255 | 3 170 | 3 035 |
| Leasingskulder | 1006 | - | |
| Räntebärande skulder | 14946 | 14 116 | 13864 |
| Avgår likvida medel | -993 | -1 037 | -1 273 |
| Räntebärande nettoskuld | 13 953 | 13 079 | 12591 |
Not 7 Koncernens nyckeltal
| Finansiella och operativa nyckeltal | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal baserade på Getinges finansiella mål | |||
| Organisk försäljningstillväxt, % | 6,0 | 5,4 | 4,9 |
| Resultat per aktie 1), kronor | 0,02 | -1,13 | -3,55 |
| Övriga operativa och finansiella nyckeltal | |||
| Organisk ordertillväxt, % | 7,6 | 3,1 | 2,5 |
| Bruttomarginal, % | 46,8 | 49,4 | 45,7 |
| Försäljningskostnader i % av nettoomsättningen | 23,9 | 25,6 | 21,5 |
| Administrationskostnader i % av nettoomsättningen | 15,0 | 15,3 | 12,8 |
| Utgifter för forskning och utveckling i % av nettoomsättningen | 5,8 | 6,6 | 5,2 |
| Rörelsemarginal, % | 2,5 | -3,3 | -1,2 |
| EBITDA, Mkr | 674 | 240 | 1524 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 272370 | 272 370 | 272 370 |
| Antal aktier vid periodens utgång, tusental | 272 370 | 272 370 | 272 370 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 10.4 | 8,7 | 9,8 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,69 | 0,65 | 0,64 |
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA justerad, ggr | 3,4 | 3,2 | 3,2 |
| Arbetande kapital, Mkr | 33 182 | E/T2) | 32 868 |
| Avkastning på arbetande kapital, % | 6,9 | E/T2) | 6,7 |
| Avkastning på eget kapital, % | -3,1 | 3,9 | -4,7 |
| Soliditet, % | 45,1 | 47,7 | 45,3 |
| Eget kapital per aktie, kronor | 74,23 | 73,66 | 72,16 |
| Antal anställda | 10 371 | 10 792 | 10 515 |
1) Före och efter utspädning
Ej tillämpligt på grund av utdelning av Arjo i december 2017 2)

Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som anvesterare för att utvärdera koncernens resultat och ställning, vilka inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella mått är avseda att underlätta analys av koncernens utveckling. De alternativa nyckeltalen bör således betraktas som komplement till den finansiella rapportering som upprättats i enlighet med lFRS. De finansiella mått som redovisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som används av andra bolag.
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat justerat, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Bruttoresultat | 2597 | 2 404 | 11 053 |
| Aterläggning av: Av-och nedskrivningar av immateriella tillgångar |
|||
| och materiella anläggningstillgangar | 228 | 184 | 799 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 102 | ||
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga | |||
| jämförelsestörande poster | -11 | ||
| Bruttoresultat justerat | 2825 | 2588 | 11 943 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| EBITDA justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 138 | -161 | -284 |
| Aterläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgängar och materiella | 414 | 290 | 1 238 |
| anläggningstillgångar | 111 | ||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 122 | 350 | 570 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 1 | 2 500 | |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader Justering för nedskrivningar som ingår i övriga jämförelsestörande |
109 | 0 | |
| poster och omstruktureringskostnader | -16 | -108 | |
| EBITDA justerad | 767 | 591 | 3 916 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| EBITA justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 138 | -161 | -284 |
| Aterläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 122 | 111 | 570 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 350 | 2 500 | |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 109 | 1 | 0 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella | |||
| tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och | |||
| omstruktureringskostnader | -97 | ||
| EBITA justerad | 369 | 301 | 2 689 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| EBIT justerad, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 138 | -161 | -284 |
| Aterläggning av: | |||
| Ovriga jämförelsestörande poster | 350 | 2 500 | |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 109 | 1 | 0 |
| EBIT justerad | 247 | 190 | 2 216 |
| Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec | |
| Periodens resultat, justerat, Mkr | 2019 | 2018 | 2018 |
| Periodens resultat | 17 | -301 | -939 |
| Aterläggning av: | |||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 122 | 111 | 570 |
| Ovriga jämförelsestörande poster | 350 | 2 500 | |
| Förvärvs-och omstruktureringskostnader | 109 | 1 | 0 |
| Justering för nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella | |||
| tillgångar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och | |||
| omstruktureringskostnader | -97 | ||
| Jämförelsestörande skatteposter | 227 | ||
| Skatt på återlagda poster | -62 | -30 | -622 |
| Periodens resultat, justerat | 186 | 131 | 1639 |

Not 8 Förvärv
Inga förvärv gjordes under det första kvartalet 2019.
Not 9 Effekter av IFRS 16 Leasingavtal
Från och med den 1 januari 2019 tillämpar Getingertal. Koncernen har valt att tillämpa den förenklade övergångsmetoden och har därför inte räknat om jämförelsetalen för 2018. Enligt den nya standardetalningar mellan räntekostnader och amotering av leasingskuld. Koncernens vägda genomsnittliga marginella låneränta som anneringseffekten är 2,5 % och har tillämpats vid övergången till IFRS 16.
Avnedanstående tabeller framgå effekterna av FRS 16 Leasingavtalpå koncernens rapporterade och justerade finansiellar esultatnått ör perioden Jan-Mar 2019.
Avstämning från IAS 17 till IFRS 16
| Jan-Mar | |
|---|---|
| Mkr | 2019 |
| Ataganden för operationella leasingavtal enligt IAS 17 per 31 december 2018 | 996 |
| Diskonteringseffekt | -55 |
| Korttidsleasingavtal och leasingavtal förtillgångar av lågt värde | -11 |
| Förlängningsoptioner/uppsägningsoptioner som med rimlig säkerhet kommer att utnyttjas | 87 |
| Leasingskuld i enlighet med IFRS 16 per 1 januari 2019 | 1017 |
| Förutbetalda leasingavgifter | 39 |
| Nyttjanderättstillgångar i enlighet med IFRS 16 per 1 januari 2019 | 1056 |
IFRS 16-effekter på rapporterade resultatmått
| Bruttoresultat, Mkr | Jairiviai 2019 |
INDERS IN CONSULT OF A Jan-Mar 2019 |
Uldilling lu Jan-Mar 2019 |
Jal Fividi 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 1807 | 0 | 1807 | 1 633 |
| Life Science | 190 | 0 | 190 | 176 |
| Surgical Workflows | 600 | 0 | 600 | 595 |
| Totalt | 2597 | 0 | 2597 | 2 404 |
| Jan-Mar 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Mar 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Mar2019 |
Jan-Mar 2018 |
|
| EBITA, Mkr | ||||
| Acute Care Therapies | 536 | 1 | 535 | 259 |
| Life Science | 40 | 0 | 40 | 57 |
| Surgical Workflows | -236 | 1 | -237 | -305 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) |
-80 | 0 | -80 | -61 |
| Totalt | 260 | 2 | 258 | -50 |
| Jan-Mar | IFRS 16-effekt | Utan IFRS 16 | Jan-Mar | |
| Rörelseresultat (EBIT), Mkr | 2019 | Jan-Mar 2019 | Jan-Mar 2019 | 2018 |
| Acute Care Therapies | 419 | 1 | 418 | 155 |
| Life Science | 39 | 0 | 39 | 56 |
| Surgical Workflows | -240 | 1 | -241 | -311 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) |
-80 | 0 | -80 | -61 |
| Totalt | 138 | 2 | 136 | -161 |
| Finansnetto | -114 | -6 | -108 | -121 |
| Resultat efter finansiella poster | 24 | T | 28 | -282 |
| Skatt | -7 | 1 | -8 | -19 |
| Resultat efter skatt | 17 | -3 | 20 | -301 |

IFRS 16-effekter på justerade resultatmått
| Bruttoresultat, justerat, Mkr | Jan-Mar 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Mar 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 1946 | 9 | 1937 | 1 753 |
| Life Science | 203 | 2 | 201 | 186 |
| Surgical Workflows | 676 | 16 | 660 | 649 |
| Totalt | 2825 | 27 | 2798 | 2588 |
| EBITDA justerad, Mkr | Jan-Mar 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Mar 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
| Acute Care Therapies | 818 | 39 | 779 | 642 |
| Life Science | 70 | 5 | 65 | 75 |
| Surgical Workflows | -43 | 47 | -90 | -66 |
| Koncerngemensamma funktioner och övrigt (inkl. elimineringar) |
-78 | -79 | -60 | |
| Totalt | 767 | 92 | 675 | 591 |
| EBITA justerad, Mkr | Jan-Mar 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Mar 2019 |
Utan IFRS 16 Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 598 | 597 | 470 | |
| Life Science | 46 | 0 | 46 | 57 |
| Surgical Workflows | -195 | -196 | -165 | |
| Koncerngemensamma funktioner och | ||||
| övrigt (inkl. elimineringar) | -80 | 0 | -80 | -61 |
| Totalt | 369 | ୍ୟ | 367 | 301 |
IFRS 16-effekter på kassaflödet
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
IFRS 16-effekt Jan-Mar 20191) |
Utan IFRS 16 Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 138 | 2 | 136 | -161 |
| Återläggning av-och nedskrivningar | 536 | 90 | 446 | 401 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande | ||||
| poster | 3 | 3 | 355 | |
| Återläggning omstruktureringskostnader | 92 | 92 | ||
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -67 | -67 | -45 | |
| Finansiella poster | -113 | -6 | -107 | -110 |
| Betald skatt | -233 | -233 | -168 | |
| Kassaflöde före förändringar i | ||||
| rörelsekapital | 356 | 86 | 270 | 272 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av räntebärande skulder | -457 | -86 | -371 | -528 |
| Förändring av långfristiga fordringar | 5 | 5 | 10 | |
| Kassaflöde från | ||||
| finansieringsverksamheten | -452 | -86 | -366 | -518 |
1)
IFRS16-effekter på utvalda nyckeltal
| Jan-Mar | IFRS 16-effekt | Utan IFRS 16 | Jan-Mar | |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella och operativa nyckeltal | 2019 | Jan-Mar 2019 | Jan-Mar 2019 | 2018 |
| Resultat per aktie 1), kronor | 0,02 | -0,01 | 0,03 | -1,13 |
| Justerat resultat per aktie 1), kronor | 0.64 | -0.01 | 0,65 | 0.46 |
| EBITDA, Mkr | 674 | 92 | 582 | 240 |
| EBIT justerad, Mkr | 247 | 2 | 245 | 190 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 10,4 | 0,1 | 10,3 | 8,7 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0.69 | 0,05 | 0.64 | 0,65 |
| Nettoskuld/Rullande 12m EBITDA just, ggr | 3,4 | 0,2 | 3,2 | 3,2 |
1) Före och efter utspädning

Moderbolagets finansiella rapporter
Resultaträkning för moderbolaget
| Mkr | Jan-Mar 2019 |
Jan-Mar 2018 |
Jan-Dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Administrationskostnader | -116 | -119 | -288 |
| Ovriga rörelsekostnader | -311 | ||
| Rörelseresultat | -116 | -119 | -599 |
| Resultat från andelar i koncernföretag 1) | 483 | 8 951 | |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | 0 | 0 | 206 |
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | -343 | -496 | -1642 |
| Resultat efter finansiella poster2) | 24 | -615 | 6 916 |
| Bokslutsdispositioner | 2 188 | ||
| Skatt | 96 | 136 | -119 |
| Periodens resultat3) | 120 | -479 | 8 985 |
1) skulder i utländsk valuta
3) Periodens totalresultat överensstämmer med periodens resultat
Balansräkning för moderbolaget
| Mkr | 31 Mars 2019 |
31 Mars 2018 |
31 December 2018 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 44 | 83 | 58 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 8 | 9 |
| Andelar i koncernföretag | 28 062 | 25 455 | 28 062 |
| Uppskjuten skattefordran | 174 | 323 | 80 |
| Långfristiga fordringar | 30 | 56 | 29 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 092 | 143 | 2 718 |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 223 | 174 |
| Summa tillgångar | 29 560 | 26 291 | 31130 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 21 276 | 12 105 | 21 156 |
| Långfristiga skulder | 4147 | 4 280 | 4 206 |
| Långfristiga skulder till koncernföretag | 743 | 669 | 718 |
| Ovriga avsättningar | 15 | 10 | |
| Kortfristiga skulder till koncernföretag | 156 | 3 466 | 1 493 |
| Kortfristiga skulder | 3 223 | 5 771 | 3 547 |
| Summa eget kapital och skulder | 29 560 | 26 291 | 31130 |

Definitioner
Finansiella termer
Arbetande kapital. Genomsnittlig balansomslutning med återläggning av likvida medel, övriga avsättningar, leverantörsskulder och andra icke räntebärande skulder
Avkastning på arbetande kapital. Rullande tolv månaders EBIT justerad, i förhållande till arbetande kapital.
Avkastning på eget kapital. Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Bruttomarginal. Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat justerat. Bruttoresultat med återläggning av av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
EBIT. Rörelseresultat.
EBIT justerad. Rörelseresultat med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA justerad. EBITA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITA-marginal. EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA. Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA justerad. EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal. EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde. Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten, exklusive förvärv och avyttring av verksamhet.
Justerat resultat per aktie. Periodens resultat, justerat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Nettoskuldsättningsgrad. Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Organisk förändring. En procentuell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyttringar den gångna perioden jämfört med samma period föregående år.
Periodens resultat, justerat. Periodens resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelsestörande poster samt skatteeffekt på återlagda resultatposter.
Resultat före skatt, justerat. Periodens resultat före skatt med återläggning av avoch nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
Resultat per aktie. Periodens resultat hänförlig till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad. Rullande tolv månaders EBITDA justerad i förhållande till rullande tolv månaders räntenetto.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Valutatransaktionseffekt. Växling av innevarande års volymer av utländsk valuta till årets valutakurser, jämfört med föregående års valutakurser.
Medicinska termer
Autoklav. En form av tryckkokare för sterilisering.
Endoskop. Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
Endovaskulär. Behandling inom kärl, via katetrar
Kardiopulmonell. Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
Kardiovaskulär. Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
Konstgjorda grafter. Artificiella kärlimplantat.
Lågtemperatursterilisering. Används för instrument för minimalinvasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
Stent. Cylinder för endovaskulär kärlvidgning.
Vaskulär intervention. Ett medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för att använda en öppen kirurgisk metod.
Geografiska benämningar
Americas. Nord-, Syd- och Centralamerika.
APAC. Asien och Oceanien.
EMEA. Europa, Mellanöstern och Afrika
Telefonkonferens
Telefonkonferens med VD och koncernchef, Mattias Perjos, och Finansdirektör, hålls den 23 april 2019, kl 12.30–13.30 svensk tid. Vänligen se telefonnummer nedan för att delta:
SE: +46856642707 UK: +443333009269 US: +18446251570
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. För att ta del av denna via webcast, vänligen klicka på följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q1-2019.
Alternativt, använd följande länk för att ladda ned presentationen: https://www.getinge.com/sv/om-oss/investerare/rapporterpresentationer
En inspelning av konferensen finns tillgänglig i 3 år via följande länk: https://tv.streamfabriken.com/getinge-q1-2019
Finansiell information
Uppdaterad information rörande exempelvis Getinges aktie och bolagsstyrning finns på www.getingen, bokslutskommunikén och kvartalsrapporter på svenska och finns tillgängliga för netladdning på www.getinge.com. Följande datum är fastställda för finansiell kommunikation:
| 17 juli 2019 | Delårsrapport januari-juni 2019 |
|---|---|
| 17 oktober 2019 | Delărsrapport januari-september 2019 |
| 29 januari 2020 | Helårsrapport för 2019 |
| Mars 2020 | Årsredovisning för 2019 |
Kontakt
Lars Mattsson, Head of Investor Relations +46 (0)10 335 0043 [email protected]
Jeanette Hedén Carlsson, Kommunikationsdirektör +46 (0) 10 335 1003 [email protected]
Denna information är sådan infornation som Getilggöra enligt EUs marknadsnissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 23 april 2019 kl 10.30 CET.
Med en fast övertygelse om att alla männällen ska ha tillgång till bästa möjliga vård förser Getinge sjukhus och Life Science-institutioner med produkter och har till mål att förbättra kliniska resultat och optimera arbetsflöden. Erbjudandet omfattar produkter och lösningard, hjärt- och kärkirurgi, operationssalar, sterilgodshantering samt Life Science-sektorn. Getinge har över 10 000 anställda runtom i världen och produkterna säljs i över 135 länder.
Getinge AB (publ) | Lindholmspiren 7, 417 56 Göteborg, Sverige | Telefon: +46 (0)10 335 0000 | Email: [email protected] | Organisationsnummer: 556408-5032 | www.getinge.com