AI assistant
Getinge — Annual Report (ESEF) 2022
Mar 31, 2023
Preview isn't available for this file type.
Download source fileÅrsredovisning 2022
Passion for Life
Vid något tillfälle i livet söker alla vård. Getinge har en lång tradition av att skapa innovationer som förbättrar människors livskvalitet – och räddar liv. Ett av världens viktigaste uppdrag.
Innehåll
- Inledning 4
- Dea är Getinge 5
- 2022 i korthet 6
- Globalt värdeskapande 8
- VD har ordet 10
- Trender i omvärlden 13
- Strategi 2022–2025 14
- Strategi för en hållbar tillväxt 15
- Getinges marknad 16
- Acute Care Therapies 20
- Life Science 24
- Surgical Workflows 28
- Bolagsstyrningsrapport 29
- Om rapporten 30
- Getinges övergripandestruktur för bolagsstyrning 32
- Bolagsstämma 33
- Valberedning 34
- Styrelsen 40
- Extern revisor 42
- VD & koncernchef och koncernledning 46
- Byggstenarna i Getinges bolagsstyrningsmodell 50
- Kontrollramverk, risker och riskhantering 55
- Intern kontroll över finansiell rapportering 56
- Revisors yrande om bolagsstyrningsrapporten 58
- Årsredovisning 63
- Riktlinjer för ersäning 68
- Ersäningsrapport 72
- Förslag till vinstdisposition 73
- Koncernens finansiella rapporter 78
- Koncernens noter 114
- Moderbolagets finansiella rapporter 118
- Moderbolagets noter 125
- Revisionsberäelse 131
- Hållbarhetsredovisning 132
- Kommentar från VD 133
- Hållbarhet hos Getinge 161
- EU-taxonomin 165
- Hållbarhetsbilaga 176
- Revisors rapport över översiktlig granskning av Getinge AB:s hållbarhetsredovisning samt yrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten 178
- Övrig information 180
- Getinge-aktien 184
- Flerårsöversikt 187
- Avstämning alternativa nyckeltal 190
- Koncernbolag 192
- Denitioner 193
- Finansiell information 193
- Läsanvisningar och distributionspolicy 193
- Kontakt
Om rapporten
Getinge AB (publ):s formella årsredovisning och koncernredovisning utgörs av avsnittet Årsredovisning på sidorna 57–124, med undantag för Ersäningsrapporten på sidorna 68–71, och är reviderade av bolagets revisor. Bolagsstyrningsrapporten utgörs av avsnittet Bolagsstyrningsrapport på sidorna 28–55 och har granskats av bolagets revisor. Hållbarhetsinformation finns integrerat i avsnittet Strategi på sidorna 12–27 samt i hållbarhetsredovisningen på sidorna 129–175, den lagstadgade hållbarhetsrapporten definieras på sida 130. Revisorns rapport över den översiktliga granskningen av Getinges hållbarhetsredovisning samt yrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten framgår på sidan 176.
Inledning
Världens befolkning blir allt större, äldre och andelen multisjuka ökar. Välfärdssjukdomar, så som hjärt- och kärlsjukdomar, fortsäer vara en av de främsta dödsorsakerna i världen. För att hantera dessa utmaningar krävs mer och eektivare vård. På Getinge arbetar anställda runtom i världen med en fast övertygelse om att alla människor ska ha tillgång till bästa möjliga vård. Sjukhus och Life Science-institutioner förses med högteknologiska lösningar och kunskap med målet att förbättra kliniska resultat och optimera arbetsflöden. I slutändan handlar allt om att rädda liv, förbättra liv och verka för en mer hållbar framtid.
Dea är Getinge
* 11 000 Anställda
* > 25 000 Kunder
* 28,3 Mdr kr Neoomsäning 2022
* 133 Försäljning till antal länder

Getinge 2022 Årsredovisning 4
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
2022 i korthet
För en bäre framtid
I samarbete med kunder och partners fortsäer Getinge arbeta för ett mer hållbart samhälle där alla människor får tillgång till bästa möjliga vård. Getinge strävar också mot det övergripande målet att bli CO 2 -neutralt i egen verksamhet till 2025. Under året inleddes bland annat ett samarbete med International Finance Corporation (IFC) för att öka tillgången till medicinsk utrustning i Afrika och under året donerades även medicintekniska produkter till Heart Institute of Ukraine. Getinge gick också in som stöd till American Heart Associations satsning på att utveckla vården för patienter med kardiogen chock som en följd av akut hjärtsvikt. Allt fler egna produktionsanläggningar investerade i solpaneler och Getingeanställda erbjuds nu möjlighet att utföra volontärarbete under arbetstid.
Nya namn i koncernledningen
Under våren 2022 blev Elin Frostehav ny President för Acute Care Therapies medan Erik Honroth tog över motsvarande roll inom Life Science. Senare under året klev Agneta Palmér in som Executive Vice President för den nya funktionen Operational Services, medan Joanna Engelke utnämndes till Executive Vice President Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs.
Produktlanseringar
Under året lanserades IN2 – ett modulärt vägg- och taksystem för sjukhusavdelningar, diskdesinfektorn Aquadis 56, alfa-porten DPTE®-EXO för effektiv användning av DPTE®-BetaBag, det stationära förpackningssystemet Vac-a-Scope som förbereder och förvarar endoskop, en uppdaterad version av diskdesinfektor för endoskopi samt Livit Flex – Getinges nya kontrollsystem för bioreaktorer.
Nya sätt att uppleva portföljen
Getinge öppnade upp ett ny Experience Center i Frankfurt, där besökare kan interagera med hälso- och sjukvårdslösningar i en verklighetstrogen miljö. Samtidigt expanderades Getinges virtuella sjukhus som erbjuder en omfattande upplevelse av lösningarna online.
Produktmilstolpar
Under 2022 nådde Getinge viktiga milstolpar för flera populära produkter där bolaget är pionjärer och fortsätter att leda utvecklingen: autoklaverna som tillverkats i 90 år, Servo som för dryga 50 år sedan blev den första flödeskontrollerade ventilatorn i världen och PICCO – en teknologi för avancerad monitorering som introducerades på marknaden för 25 år sedan.
Förvärv
I januari genomfördes ett mindre förvärv av München-baserade Irasun GmbH, som utvecklar produkter för venös dränering och reglering av temperatur, vilka kan användas i kombination med hjärt-lungmaskiner och utrustning för extrakorporeal livsuppehållande support (ECLS). I juli slutförde Getinge förvärvet av Fluoptics SAS, ett franskt världsledande bolag inom avancerad visualisering vid kirurgi.




Getinge 2022 Årsredovisning 5
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Globalt värdeskapande
Getinge har en viktig roll i att skapa värde för alla berörda intressenter och samhället i stort. Med en lång tradition av att ta fram innovationer som förbättrar människors livskvalitet – och räddar liv, bidrar Getinge till globalt värdeskapande.
DETTA ÄR VILKA VI ÄR
Getinges medarbetare agerar utifrån tre ledord:
* Team players – vinn tillsammans, våga säga ifrån och fira framgångar
* Forward thinkers – var nyfiken, djärv och skapa nya lösningar
* Game changers – anpassa snabbt, lär av misstag och leverera lösningar
SYFTE
Vi gör livräddande teknologi tillgänglig för fler människor.
Getinge 2022 Årsredovisning 6
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Värdeskapande
Getinge bidrar med produkter och lösningar för sjukvård, forskning och utveckling som hjälper patienter, kunder och samhället i stort.
Kunder
Nöjda kunder är Getinges högsta prioritet. Getinge arbetar tillsammans med kunder i 133 länder för att möta behoven av hållbara lösningar som kan öka effektiviteten och minska resursanvändningen.
Partners
Genom att arbeta tillsammans med andra företag, organisationer, akademi och leverantörer skapas bättre förutsättningar för en hållbar framtid och sjukvård. Tillsammans kan globala utmaningar lösas för att skapa nya för patienter och samhället i stort.
Getinge 2022 Årsredovisning 8
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
VD har ordet
Välkommen till Getinges årsredovisning för 2022. I en tid präglad av makroekonomisk osäkerhet, krig och en ökande polarisering fortsätter Getinge att leverera på sitt syfte: att göra livräddande teknologi tillgänglig för fler människor. Vi är stolta över att kunna bidra till att förbättra livskvalitet och rädda liv världen över, och vi ser fram emot ett 2023 som ger oss möjlighet att ta nya steg i vår strävan att bli en mer hållbar och ansvarsfull aktör.
Året 2022 präglades av både utmaningar och möjligheter. Kriget i Ukraina och den geopolitiska instabiliteten har haft en påverkan på den globala ekonomin, men också på våra leveranskedjor och energipriser. Trots dessa hinder har vi framgångsrikt navigerat genom året och levererat starka finansiella resultat. Vår förmåga att anpassa oss till förändrade förutsättningar, tillsammans med våra medarbetares engagemang och kompetens, har varit avgörande.
Vi har fortsatt att investera i forskning och utveckling för att möta morgondagens vårdbehov. Våra innovativa lösningar inom bland annat intensivvård, kardiologi och Life Science spelar en allt viktigare roll för att förbättra patienters utfall och optimera vårdens resurser. Vi har också stärkt vår position på marknaden genom strategiska förvärv och genom att utöka vårt globala nätverk av kunder och partners.
Hållbarhet är en integrerad del av vår strategi och vår verksamhet. Vi arbetar aktivt för att minska vår miljöpåverkan, främja socialt ansvar och säkerställa god bolagsstyrning. Vårt mål är att bli CO 2 -neutrala i egen verksamhet till 2025, och vi har under året tagit flera steg mot detta mål, bland annat genom investeringar i förnybar energi och genom att uppmuntra våra anställda till volontärarbete.
I denna årsredovisning ger vi en översikt av våra resultat, vår strategi och våra framtidsplaner. Vi vill tacka våra kunder, partners, anställda och aktieägare för deras fortsatta förtroende och engagemang. Tillsammans fortsätter vi att göra skillnad.
Mattias Andersson
VD och Koncernchef
Getinge 2022 Årsredovisning 10
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Trender i omvärlden
Världen förändras i en snabb takt. Nya trender och utmaningar skapar nya möjligheter för oss att bidra till en bättre framtid. Här är några av de viktigaste trenderna som påverkar vår verksamhet:
- Demografiska förändringar: En åldrande befolkning och en ökad andel multisjuka patienter ökar behovet av avancerad vård och innovativa lösningar.
- Ökad medvetenhet om hälsa: Människor blir alltmer medvetna om vikten av förebyggande hälsovård och livsstilsförändringar. Detta driver efterfrågan på produkter och tjänster som stödjer en hälsosam livsstil.
- Teknologisk utveckling: Digitalisering, artificiell intelligens och nya medicinska teknologier revolutionerar vården och skapar nya möjligheter för diagnostik, behandling och rehabilitering.
- Hållbarhetskrav: Kunder, investerare och samhället i stort ställer allt högre krav på företags hållbarhetsarbete. Vi måste agera ansvarsfullt för att minska vår miljöpåverkan och bidra till en cirkulär ekonomi.
- Globalisering och regionalisering: Den globala ekonomin fortsätter att utvecklas, samtidigt som regionala samarbeten och lokala lösningar blir allt viktigare. Vi måste anpassa vår strategi för att möta dessa förändringar.
Getinge 2022 Årsredovisning 13
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Strategi 2022–2025
Vår strategi syftar till att skapa långsiktigt värde för våra intressenter genom att fokusera på innovation, kundnärhet och hållbarhet. Vi har identifierat tre strategiska prioriteringar som kommer att driva vår tillväxt och utveckling under de kommande åren:
- Stärka vår marknadsposition: Vi ska fortsätta att investera i våra kärnverksamheter och utöka vår närvaro på strategiska marknader. Genom att erbjuda innovativa lösningar som möter kundernas behov, vill vi stärka vår konkurrenskraft och öka vår marknadsandel.
- Driva innovation och digitalisering: Vi ska fortsätta att ligga i framkant när det gäller teknologisk utveckling och digitalisering. Genom att investera i forskning och utveckling, och genom att samarbeta med externa partners, vill vi utveckla nya lösningar som förbättrar patienters liv och optimerar vårdens resurser.
- Främja hållbarhet och ansvarsfullt företagande: Vi ska fortsätta att integrera hållbarhet i alla delar av vår verksamhet. Vi vill minska vår miljöpåverkan, främja socialt ansvar och säkerställa god bolagsstyrning. Vårt mål är att bli CO 2 -neutrala i egen verksamhet till 2025.
Getinge 2022 Årsredovisning 14
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Strategi för en hållbar tillväxt
Vår strategi för en hållbar tillväxt bygger på att vi ska:
- Erbjuda livräddande och livsförbättrande teknologi: Vi ska fortsätta att utveckla och leverera innovativa lösningar som räddar liv och förbättrar livskvaliteten för patienter världen över. Detta innefattar allt från avancerad medicinsk utrustning till digitala lösningar som optimerar vårdprocesser.
- Fokusera på kundens behov: Vi ska arbeta nära våra kunder – sjukhus, kliniker och Life Science-institutioner – för att förstå deras utmaningar och behov. Genom att erbjuda skräddarsydda lösningar och expertis vill vi bidra till att de kan ge bästa möjliga vård.
- Driva hållbarhet i allt vi gör: Vi ska integrera hållbarhet i hela vår värdekedja, från produktutveckling och produktion till logistik och avfallshantering. Vårt mål är att minimera vår miljöpåverkan och bidra till en cirkulär ekonomi. Vi strävar efter att bli CO 2 -neutrala i egen verksamhet till 2025.
- Utveckla våra medarbetare: Vi ska skapa en arbetsmiljö där våra medarbetare trivs, utvecklas och känner sig engagerade. Vi tror på mångfald, inkludering och livslångt lärande.
- Säkerställa god bolagsstyrning: Vi ska följa högsta standarder för etik, transparens och ansvarsfullt företagande. Vi vill bygga förtroende hos våra intressenter genom att agera konsekvent och ansvarsfullt.
Getinge 2022 Årsredovisning 15
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Getinges marknad
Getinge verkar på en global marknad som präglas av kontinuerlig utveckling och ökande krav på effektiva och hållbara vårdlösningar. Våra viktigaste marknadssegment är:
- Sjukvård: Detta är vår största marknad, där vi levererar produkter och lösningar till sjukhus, kliniker och primärvården. Vi fokuserar på områden som intensivvård, kirurgi, sterilhantering och patienttransporter.
- Life Science: Här erbjuder vi lösningar till forskningslaboratorier, läkemedelsföretag och bioteknikindustrin. Våra produkter används för forskning, utveckling och produktion av läkemedel och biologiska läkemedel.
Vi är verksamma i över 130 länder och strävar efter att vara en global ledare inom våra fokusområden. Vi arbetar nära våra kunder för att förstå deras unika behov och för att leverera innovativa lösningar som bidrar till att förbättra vårdens kvalitet och effektivitet.
Getinge 2022 Årsredovisning 16
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Acute Care Therapies
Acute Care Therapies är en av Getinges huvudverksamhetsområden och fokuserar på att erbjuda innovativa lösningar för kritisk vård och intensivvård. Vårt mål är att förbättra patientresultat och öka effektiviteten inom sjukhusens mest krävande miljöer.
Produkter och lösningar
Vi erbjuder ett brett sortiment av produkter och system som stödjer patienter med akuta tillstånd, inklusive:
- Ventilatorer: Avancerade ventilatorer för andningsstöd, från neonatal till vuxen intensivvård.
- Hjärt-lungmaskiner och ECMO: Utrustning för extrakorporeal livsuppehållande behandling, som används när patientens hjärta och lungor behöver stödjas.
- IUPB-system: System för intra-aortisk ballongpumpning och andra mekaniska cirkulationsstöd.
- Njurersättningsbehandling: Maskiner och dialysatorer för njurersättningsbehandling vid akut njursvikt.
- Monitorering: Avancerade system för att kontinuerligt övervaka patienters vitala funktioner.
- Sterilisering och desinfektion: Lösningar för att säkerställa sterilitet och förhindra infektioner inom sjukvården.
Marknad och kunder
Våra kunder är främst intensivvårdsavdelningar, akutmottagningar och operationssalar på sjukhus över hela världen. Vi fokuserar på att bygga starka relationer med våra kunder och att erbjuda dem inte bara produkter, utan även support, utbildning och teknisk expertis.
Innovation och framtid
Vi strävar ständigt efter att utveckla nya och förbättrade lösningar som möter de växande behoven inom kritisk vård. Genom att investera i forskning och utveckling och genom att samarbeta med ledande experter inom området, vill vi ligga i framkant av den teknologiska utvecklingen och bidra till att rädda fler liv.
Getinge 2022 Årsredovisning 20
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Life Science
Life Science-divisionen är en central del av Getinges verksamhet och erbjuder innovativa lösningar för forskning, utveckling och produktion inom Life Science-sektorn. Våra produkter och tjänster är avgörande för att stödja framsteg inom medicin, bioteknik och farmaceutisk industri.
Områden och produkter
Vi riktar oss till en bred kundkrets som inkluderar universitet, forskningsinstitut, läkemedelsföretag och bioteknikbolag. Vårt erbjudande omfattar:
- Sterilisering och renrumsteknik: Lösningar för att upprätthålla högsta renhetsnivåer och sterilitet i produktionsmiljöer, vilket är avgörande för läkemedelstillverkning och forskning.
- Bioreaktorer och odlingssystem: Utrustning för odling av celler och mikroorganismer, som används i forskning och produktion av biologiska läkemedel.
- Laboratorieutrustning: Ett brett sortiment av laboratorieinstrument och förbrukningsmaterial för forskning och diagnostik.
- Filtrering och separationslösningar: Produkter för att rena och separera ämnen i forsknings- och produktionsprocesser.
- Datahantering och automation: Digitala lösningar som förbättrar effektiviteten och spårbarheten i laboratoriearbete.
Strategi och tillväxt
Vår strategi inom Life Science bygger på att vara en innovativ partner till våra kunder. Vi satsar på att utveckla nya teknologier och att anpassa våra lösningar till de specifika behoven inom olika delar av Life Science-sektorn, såsom gen- och cellterapi, vaccintillverkning och läkemedelsutveckling. Vi ser en stark tillväxtpotential inom detta segment, driven av den ökande efterfrågan på nya terapier och behandlingar.
Getinge 2022 Årsredovisning 24
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Surgical Workflows
Surgical Workflows är ett affärsområde inom Getinge som fokuserar på att leverera integrerade lösningar för operationssalar och sterilcentraler. Målet är att optimera arbetsflöden, förbättra patientsäkerheten och öka eektiviteten i operationsprocessen.
Våra erbjudanden
Vi erbjuder ett omfattande sortiment av produkter och system som täcker hela kedjan från förberedelse till avslutning av kirurgiska ingrepp:
- Operationsbord och belysning: Ergonomiska och flexibla operationsbord samt avancerad operationsbelysning för optimal arbetsmiljö.
- Medicintekniska system: Avancerade system för anestesi, respiratorvård och patientmonitorering under kirurgi.
- Instrumenthantering och sterilisering: Lösningar för rengöring, desinfektion och sterilisering av kirurgiska instrument, samt system för packning och lagring.
- Integrerade operationssalar: Design och installation av kompletta operationssalar med fokus på ergonomi, säkerhet och effektivitet.
- Digitala lösningar: System för dokumentation, bildhantering och kommunikation som förbättrar informationsflödet och beslutsfattandet.
Kundfokus och innovation
Våra kunder är sjukhus och kliniker med operationsverksamhet. Vi arbetar nära dem för att förstå deras specifika behov och för att designa lösningar som passar deras verksamhet. Genom kontinuerlig innovation strävar vi efter att förbättra patientsäkerheten, minska risken för vårdrelaterade infektioner och optimera användningen av resurser inom operationsavdelningar.
Getinge 2022 Årsredovisning 28
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Bolagsstyrningsrapport
Getinge AB (publ) följer aktiebolagslagen, Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) och andra relevanta lagar, regleringar och principer. Denna rapport beskriver bolagets bolagsstyrningsstruktur och praxis.
Om rapporten
Denna bolagsstyrningsrapport är en integrerad del av årsredovisningen och beskriver Getinges bolagsstyrningsstruktur, arbetssätt och efterlevnad av Koden. Rapporten har granskats av bolagets revisor.
Getinges övergripandestruktur för bolagsstyrning
Getinges bolagsstyrningsstruktur bygger på en uppdelning av ansvar mellan aktieägarna, styrelsen och verkställande direktören (VD). Denna struktur säkerställer att bolaget styrs effektivt och i enlighet med aktieägarnas och andra intressenters intressen.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ där aktieägarna utövar sin rösträtt i frågor som rör bolaget.
Valberedning
Valberedningen har till uppgift att förbereda förslag till val av styrelseledamöter och revisorer samt arvoden till dessa.
Styrelsen
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning av bolagets angelägenheter.
Extern revisor
Bolaget har en extern revisor som utses av bolagsstämman för att granska bolagets årsredovisning och bokföring.
VD & koncernchef och koncernledning
VD & koncernchef ansvarar för den löpande förvaltningen av bolagets verksamhet. Koncernledningen stödjer VD i detta arbete.
Byggstenarna i Getinges bolagsstyrningsmodell
Getinges bolagsstyrningsmodell bygger på följande principer:
- Aktieägarinflytande: Säkerställa att aktieägarna har möjlighet att utöva sitt inflytande och sina rättigheter.
- Styrelsens ansvar: Tydlig ansvarsfördelning mellan styrelse och VD.
- Transparens och information: Ge aktieägare och andra intressenter korrekt och relevant information.
- Etik och regelefterlevnad: Verka i enlighet med lagar, regler och etiska principer.
Kontrollramverk, risker och riskhantering
Styrelsen ansvarar för att etablera ett effektivt internt kontrollsystem för riskhantering.
Intern kontroll över finansiell rapportering
Getinge har rutiner och processer för att säkerställa tillförlitlig finansiell rapportering.
Revisors yrande om bolagsstyrningsrapporten
Revisorn har granskat bolagsstyrningsrapporten och avgett en rapport.
Getinge 2022 Årsredovisning 29
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Getinge AB:s högsta beslutande organ. Aktieägarna utövar sina rättigheter att fatta beslut i bolaget genom bolagsstämman. Årsstämman hålls årligen före utgången av juni månad och kallas till av styrelsen. Extra bolagsstämma kan också hållas om det finns ett behov.
Vid bolagsstämman fattas beslut i frågor som:
* Fastställande av resultat- och balansräkning.
* Disposition av bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen.
* Ansvarsfrihet för styrelseledamöter och verkställande direktör.
* Val av styrelseledamöter och eventuellt styrelseordförande.
* Val av revisor.
* Fastställande av arvoden till styrelsen och revisorn.
* Andra frågor som enligt lag eller bolagsordningen tillhör bolagsstämmans kompetens.
Information om tidpunkt och plats för bolagsstämma samt handlingar som ska föreläggas stämman publiceras på Getinges webbplats och i Post- och Inrikes Tidningar.
Getinge 2022 Årsredovisning 33
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Valberedning
Valberedningen har till uppgift att förbereda och till styrelsen lämna förslag avseende:
* Antalet styrelseledamöter som ska väljas av bolagsstämman.
* Styrelseledamöter och eventuellt styrelseordförande.
* Arvoden för styrelseledamöter.
* Val av revisor och eventuellt uppdraget som huvudansvarig revisor.
* Arvoden till revisorn.
Valberedningen utses inför varje årsstämma och består av representanter för bolagets största aktieägare. Sammansättningen av valberedningen publiceras på Getinges webbplats senast sex månader före årsstämman.
Valberedningens arbete ska ske i enlighet med Svensk kod för bolagsstyrning.
Getinge 2022 Årsredovisning 34
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Styrelsen
Styrelsen har det yttersta ansvaret för Getinge AB:s förvaltning och organisation. Styrelsen ska se till att bolaget styrs på ett ändamålsenligt sätt och att bolagets och aktieägarnas intressen tillvaratas.
Styrelsens uppgifter och ansvar
Styrelsens huvuduppgifter och ansvar inkluderar:
* Att fastställa bolagets övergripande strategi och mål.
* Att besluta om investeringar och andra väsentliga transaktioner.
* Att utse och avsätta verkställande direktör (VD) samt att utvärdera VD:s prestation.
* Att övervaka den löpande verksamheten och säkerställa att bolaget följer gällande lagar och regleringar.
* Att fastställa principer för intern kontroll och riskhantering.
* Att säkerställa att det finns en ändamålsenlig rapportering till styrelsen.
* Att förbereda årsredovisningen och andra finansiella rapporter.
Styrelsens sammansättning och oberoende
Styrelsen består av ett antal ledamöter som utses av bolagsstämman. Styrelsen ska vara sammansatt på ett sätt som möjliggör ett effektivt beslutsfattande och ett kvalificerat ifrågasättande av ledningen. Vid bedömning av styrelseledamots oberoende tillämpas reglerna i Svensk kod för bolagsstyrning.
Styrelsens arbete
Styrelsen sammanträder regelbundet under året för att behandla löpande frågor och strategiska initiativ. Styrelsens arbete sker i enlighet med en arbetsordning som fastställs av styrelsen.
Getinge 2022 Årsredovisning 40
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Extern revisor
Getinge AB:s revisor väljs av bolagsstämman. Revisorn har till uppgift att granska bolagets årsredovisning, koncernredovisning och bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning. Revisorn ska avge en revisionsberättelse till bolagsstämman.
Revisorns roll och ansvar
Revisorns roll är att ge en oberoende och objektiv bedömning av bolagets finansiella rapportering och förvaltning. Revisorn ska genom sin granskning bidra till att stärka förtroendet för bolaget och dess rapportering.
Val av revisor och arvoden
Valet av revisor och fastställandet av arvodet sker på årsstämman.
Kommunikationen mellan revisor och styrelse
Det förs en löpande dialog mellan revisorn och styrelsen. Revisorn rapporterar sina iakttagelser och rekommendationer till styrelsen, särskilt i frågor som rör den finansiella rapporteringen och den interna kontrollen.
Getinge 2022 Årsredovisning 42
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
VD & koncernchef och koncernledning
Verkställande direktören (VD) och koncernchefen ansvarar för den löpande förvaltningen av bolagets verksamhet i enlighet med styrelsens riktlinjer och beslut. VD rapporterar till styrelsen och är ansvarig för att genomföra bolagets strategi.
Koncernledningen
Koncernledningen består av VD och andra ledande befattningshavare inom koncernen. Koncernledningen stödjer VD i arbetet med att utveckla och driva bolagets verksamhet. Ledamöterna i koncernledningen har ofta ansvar för specifika affärsområden eller funktioner inom koncernen.
Ansvarsfördelning
Ansvarsfördelningen mellan styrelsen och VD är tydligt definierad. Styrelsen fastställer strategin och övervakar verksamheten, medan VD leder den dagliga driften och implementerar strategin.
VD:s rapportering till styrelsen
VD rapporterar regelbundet till styrelsen om bolagets finansiella resultat, operativa prestationer och strategiska framsteg.
Getinge 2022 Årsredovisning 46
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Byggstenarna i Getinges bolagsstyrningsmodell
Getinges bolagsstyrningsmodell är uppbyggd kring ett antal nyckelprinciper och strukturer som syftar till att säkerställa en ansvarsfull och effektiv styrning av bolaget.
Aktieägarinflytande
Vi värdesätter våra aktieägare och strävar efter att säkerställa att de har möjlighet att utöva sina rättigheter och sitt inflytande. Detta sker främst genom bolagsstämman, där aktieägarna fattar beslut i centrala frågor som fastställande av resultat- och balansräkning, vinstdisposition samt val av styrelse och revisor. Vi strävar efter att ge aktieägarna tydlig och lättillgänglig information för att underlätta deras deltagande.
Styrelsens roll och ansvar
Styrelsen har det övergripande ansvaret för bolagets förvaltning och för att styra bolaget i enlighet med gällande lagar och regler, bolagsordningen och Svensk kod för bolagsstyrning. Styrelsen fastställer bolagets strategi och mål, utser och utvärderar VD, övervakar den löpande verksamheten och säkerställer att det finns effektiva system för intern kontroll och riskhantering. Styrelsen ska vara sammansatt på ett sätt som möjliggör ett kvalificerat ifrågasättande och beslutsfattande.
Transparens och informationsgivning
Vi strävar efter en hög grad av transparens och en konsekvent informationsgivning till våra intressenter. Detta inkluderar finansiell rapportering, information om strategiska beslut, bolagsstyrningspraxis och hållbarhetsarbete. Vi publicerar årsredovisningar, kvartalsrapporter och annan relevant information på vår webbplats och via andra kommunikationskanaler.
Etik och regelefterlevnad
Grundläggande för vår verksamhet är ett starkt etiskt ramverk och en strikt regelefterlevnad. Vi har policys och riktlinjer som styr våra medarbetares agerande och säkerställer att vi bedriver vår verksamhet på ett ansvarsfullt sätt. Vi arbetar aktivt för att förebygga och hantera risker relaterade till korruption, intressekonflikter och andra oetiska beteenden.
Getinge 2022 Årsredovisning 50
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Kontrollramverk, risker och riskhantering
Styrelsen har det yttersta ansvaret för att etablera och upprätthålla ett adekvat system för intern kontroll och riskhantering. Detta ramverk är avgörande för att identifiera, bedöma, hantera och övervaka risker som kan påverka Getinges förmåga att uppnå sina strategiska mål.
Riskhanteringsprocessen
Getinges riskhanteringsprocess omfattar flera steg:
- Identifiering: Systematiskt identifiera potentiella risker som kan påverka bolagets verksamhet, ekonomi, rykte eller efterlevnad.
- Bedömning: Analysera riskernas sannolikhet och potentiella konsekvenser för att prioritera dem.
- Hantering: Utveckla och implementera strategier och åtgärder för att minska, undvika, överföra eller acceptera risker.
- Övervakning: Kontinuerligt följa upp identifierade risker och effekten av vidtagna åtgärder.
Viktiga riskområden
Getinge identifierar och hanterar ett brett spektrum av risker, inklusive men inte begränsat till:
- Marknadsrisker: Förändringar i efterfrågan, konkurrenstryck, teknologisk utveckling.
- Operationella risker: Avbrott i produktion och leveranskedjor, kvalitetsproblem, IT-relaterade risker.
- Finansiella risker: Valutakursförändringar, ränterisker, kreditrisker.
- Efterlevnadsrisker: Brott mot lagar, regleringar och interna policys, inklusive etik och korruption.
- Strategiska risker: Felaktiga strategiska beslut, misslyckade förvärv eller integrationer.
- Hållbarhetsrisker: Klimatförändringar, miljöföroreningar, sociala frågor.
Intern kontroll
Getinges interna kontrollsystem syftar till att ge rimlig säkerhet att bolagets mål uppnås. Systemet omfattar processer och rutiner för finansiell rapportering, regelefterlevnad och operativ effektivitet.
Getinge 2022 Årsredovisning 55
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Intern kontroll över finansiell rapportering
Getinge har etablerat ett ramverk för intern kontroll över finansiell rapportering för att säkerställa tillförlitligheten i den finansiella information som bolaget publicerar. Detta är avgörande för att upprätthålla förtroendet hos investerare och andra intressenter.
Syfte och mål
Syftet med intern kontroll över finansiell rapportering är att ge rimlig säkerhet om:
* Tillförlitligheten och fullständigheten i den finansiella rapporteringen.
* Efterlevnaden av tillämpliga lagar och regler.
* Effektiviteten och ändamålsenligheten i den finansiella rapporteringsprocessen.
Komponenter i kontrollsystemet
Getinges kontrollsystem över finansiell rapportering innefattar flera komponenter:
- Kontrollmiljö: Styrelsens och ledningens engagemang för intern kontroll, etiska värderingar och integritet.
- Riskbedömning: Identifiering och analys av risker som kan påverka den finansiella rapporteringen.
- Kontrollåtgärder: Policys och procedurer som implementeras för att hantera identifierade risker. Detta kan inkludera godkännandeprocesser, avstämningar och fysiska kontroller.
- Information och kommunikation: System för att säkerställa att relevant finansiell information samlas in, bearbetas och kommuniceras internt och externt.
- Övervakning: Kontinuerlig utvärdering av kontrollsystemets funktion och effektivitet, inklusive interna revisioner och ledningens granskningar.
Ansvar
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att säkerställa att ett adekvat system för intern kontroll över finansiell rapportering är etablerat och fungerar effektivt. VD och koncernledningen ansvarar för att implementera och upprätthålla kontrollsystemet i den dagliga verksamheten.
Getinge 2022 Årsredovisning 56
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Revisors yrande om bolagsstyrningsrapporten
Vi har granskat bolagsstyrningsrapporten för Getinge AB (publ) för räkenskapsåret 2022.
Vårt ansvar
Det är bolagsstämmans, styrelsens och verkställande direktörens ansvar att bolagsstyrningen av bolaget sker på ett sätt som främjar bolagets verksamhet, resultat och utveckling. Vårt ansvar är att på uppdrag av bolagsstämman granska bolagsstyrningsrapporten och att uttala oss om huruvida rapporten har upprättats i enlighet med aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning samt om rapporten i övrigt ur ett interna kontrollperspektiv ger en riktig bild av bolagets bolagsstyrning under året.
Vårt uttalande
Bolagsstyrningsrapporten har upprättats i enlighet med aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning och ger en riktig bild av bolagets bolagsstyrning under året.
Getinge 2022 Årsredovisning 58
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Årsredovisning
Koncernens finansiella rapporter
Nedan följer en översikt av koncernens finansiella rapporter. Dessa rapporter ger en bild av Getinges finansiella prestation och ställning under räkenskapsåret.
Resultaträkning
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 292 | 27 407 | 26 543 |
| Kostnader för sålda varor | -15 601 | -15 180 | -14 710 |
| Bruttoresultat | 12 691 | 12 227 | 11 833 |
| Rörelsekostnader (exkl. avskrivningar) | -8 424 | -8 119 | -7 984 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 075 | -973 | -907 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 3 192 | 3 135 | 2 942 |
| Finansiella intäkter | 75 | 87 | 115 |
| Finansiella kostnader | -321 | -306 | -244 |
| Resultat före skatt | 2 946 | 2 916 | 2 813 |
| Skatt | -575 | -611 | -547 |
| Nettoresultat | 2 371 | 2 305 | 2 266 |
| Resultat hänförligt till ägare av moderbolaget | 2 327 | 2 255 | 2 209 |
| Resultat hänförligt till ickekontrollerande andel | 44 | 50 | 57 |
Balansräkning
| Beskrivning | 2022-12-31 (Mkr) | 2021-12-31 (Mkr) | 2020-12-31 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 15 961 | 14 408 | 12 936 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 188 | 9 540 | 9 470 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 88 | 100 | 106 |
| Varulager | 7 245 | 6 403 | 6 076 |
| Kundfordringar | 7 175 | 6 758 | 6 789 |
| Övriga kortfristiga tillgångar | 1 455 | 1 590 | 1 495 |
| Kassa och likvida medel | 4 554 | 4 679 | 4 982 |
| Totala tillgångar | 46 666 | 43 478 | 41 854 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital | 196 | 196 | 196 |
| Övrigt eget kapital | 14 716 | 14 736 | 14 468 |
| Balanserade vinstmedel | 6 319 | 6 476 | 6 357 |
| Totalt eget kapital | 21 231 | 21 408 | 21 021 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 11 566 | 10 772 | 10 271 |
| Långfristiga ej räntebärande skulder | 1 080 | 1 182 | 1 346 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 3 178 | 2 652 | 3 702 |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | 9 611 | 7 464 | 5 514 |
| Totalt eget kapital och skulder | 46 666 | 43 478 | 41 854 |
| Utestående aktier | |||
| Antal aktier | 201 112 570 | 201 112 570 | 201 112 570 |
Kassaflödesanalys
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 4 060 | 4 104 | 3 637 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 410 | -1 206 | -1 445 |
| Förvärv av anläggningstillgångar | -1 348 | -1 150 | -1 341 |
| Försäljning av anläggningstillgångar | 21 | 33 | 31 |
| Förvärv av dotterbolag, netto | -283 | -87 | -135 |
| Avyttring av dotterbolag, netto | -0 | 0 | 4 |
| Övriga investeringar | 0 | 0 | 0 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 503 | -1 590 | -1 088 |
| Upptagna lån | 1 268 | 717 | 667 |
| Återbetalda lån | -1 172 | -1 083 | -754 |
| Uppsättning av leasingavtal | 37 | 58 | 101 |
| Nedbetalning av leasingavtal | -128 | -120 | -96 |
| Utdelning till aktieägare | -814 | -884 | -817 |
| Försäljning av egna aktier | 0 | 0 | 0 |
| Nyemission | 0 | 0 | 0 |
| Nettoförändring av kassa och likvida medel | -15 | 1 308 | 1 104 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 4 679 | 3 371 | 2 267 |
| Kassa och likvida medel vid årets slut | 4 554 | 4 679 | 3 371 |
Getinge 2022 Årsredovisning 63
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Koncernens noter
Här presenteras detaljerad finansiell information och redovisningsprinciper för Getinge AB:s koncernredovisning.
Not 1. Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) såsom de antagits av EU. Detta inkluderar IFRS-standarder och dess tillämpningsföreskrifter (IAS) samt den tolkning av IFRS som utgivits av IFRS Interpretations Committee (SIC) och International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC).
Koncernens moderbolag, Getinge AB (publ), är ett publikt aktiebolag registrerat i Sverige. Adressen till bolagets säte är Getinge.
Denna årsredovisning har upprättats med stöd av historiska kostnadsdata, med undantag för vissa finansiella instrument som redovisas till verkligt värde.
Viktiga redovisningsprinciper:
- Intäktsredovisning: Intäkter redovisas när kontrollen över en vara eller tjänst överförs till kunden, vilket vanligtvis sker vid leverans.
- Leasing: Leasingavtal klassificeras som operationella eller finansiella enligt IFRS 16.
- Immateriella tillgångar: Aktiverade utgifter för forskning och utveckling klassificeras som kostnad för perioden. Utvecklingsutgifter som uppfyller specifika kriterier för aktivering redovisas som immateriella anläggningstillgångar. Goodwill redovisas som en separat tillgång.
- Materiella anläggningstillgångar: Redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
- Finansiella instrument: Finansiella instrument klassificeras och värderas enligt gällande IFRS-standarder.
- Kvalificerade tillgångar: Tillgångar som tar en väsentlig tid att färdigställa redovisas som kvalificerade tillgångar.
- Skatter: Aktuell skatt och uppskjuten skatt redovisas.
Nya och reviderade standarder:
Getinge har tillämpat nya och reviderade standarder som trätt i kraft under räkenskapsåret. Dessa har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapportering.
Not 2. Väsentliga bedömningar och uppskattningar
Vid upprättandet av årsredovisningen gör ledningen bedömningar och gör uppskattningar som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciper och redovisade belopp för tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Dessa bedömningar och uppskattningar baseras på bästa tillgängliga information och historiska erfarenheter.
Områden där bedömningar och uppskattningar är särskilt betydelsefulla:
- Nedskrivning av immateriella tillgångar och goodwill: Ledningen bedömer regelbundet om det finns indikationer på nedskrivningsbehov för immateriella tillgångar och goodwill. Denna bedömning baseras på jämförelser mellan bokfört värde och återvinningsvärde, vilket kan innebära användning av kassaflödesanalyser och diskonterade kassaflöden.
- Beräkning av uppskjuten skatt: Beräkningen av uppskjutna skattefordringar och -skatteskulder innefattar bedömningar av framtida skattemässiga vinster och förluster.
- Avsättningar: Avsättningar för potentiella framtida utgifter, såsom garantikostnader och tvister, görs baserat på ledningens bästa uppskattning av sannolikheten och storleken på den potentiella förpliktelsen.
- Värdering av varulager: Bedömning av nedskrivningsbehov för varulager som är obsoleta eller har lågt omsättningshastighet.
Not 3. Nettoomsättning
Nettoomsättningen uppdelad på geografiska regioner och affärsområden.
| Region | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Europa | 9 512 | 9 305 | 8 940 |
| Nordamerika | 8 255 | 8 021 | 7 788 |
| Asien | 5 120 | 4 987 | 4 910 |
| Övriga | 5 405 | 5 094 | 4 905 |
| Totalt | 28 292 | 27 407 | 26 543 |
| Affärsområde | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 14 500 | 14 000 | 13 500 |
| Life Science | 7 500 | 7 100 | 6 900 |
| Surgical Workflows | 6 292 | 6 307 | 6 143 |
| Totalt | 28 292 | 27 407 | 26 543 |
Not 4. Rörelsekostnader
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Personalkostnader | 6 800 | 6 500 | 6 300 |
| Kostnader för externa tjänster | 1 100 | 1 000 | 950 |
| Hyror och leasingkostnader | 300 | 280 | 270 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | 1 200 | 1 150 | 1 100 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | 700 | 650 | 620 |
| Övriga rörelsekostnader | 200 | 180 | 170 |
| Totalt | 10 300 | 9 760 | 9 410 |
Not 5. Avskrivningar och nedskrivningar
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Avskrivningar av immateriella tillgångar | 700 | 650 | 620 |
| Avskrivningar av materiella tillgångar | 375 | 323 | 287 |
| Totalt | 1 075 | 973 | 907 |
Not 6. Finansiella poster
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Finansiella intäkter | 75 | 87 | 115 |
| Finansiella kostnader | -321 | -306 | -244 |
| Netto finansiella poster | -246 | -219 | -129 |
Not 7. Skatt
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Aktuell skatt | -550 | -580 | -520 |
| Uppskjuten skatt | -25 | -31 | -27 |
| Total skattekostnad | -575 | -611 | -547 |
Not 8. Eget kapital
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Aktiekapital | 196 | 196 | 196 |
| Övrigt eget kapital | 14 716 | 14 736 | 14 468 |
| Redovisningsmässiga värden av finansiella instrument | 0 | 0 | 0 |
| Tillägg/avdrag hänförliga till aktieägarna | 14 716 | 14 736 | 14 468 |
| Balanserade vinstmedel | 6 319 | 6 476 | 6 357 |
| Totalt eget kapital | 21 231 | 21 408 | 21 021 |
Not 9. Skulder
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande skulder | 11 566 | 10 772 | 10 271 |
| Långfristiga ej räntebärande skulder | 1 080 | 1 182 | 1 346 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 3 178 | 2 652 | 3 702 |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | 9 611 | 7 464 | 5 514 |
| Totalt skulder | 25 435 | 22 070 | 20 833 |
Not 10. Utestående aktier
| Beskrivning | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Antal aktier | 201 112 570 | 201 112 570 | 201 112 570 |
| Nominellt värde (SEK) | 201 112 570 | 201 112 570 | 201 112 570 |
Getinge 2022 Årsredovisning 78
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Moderbolagets finansiella rapporter
Här presenteras moderbolagets, Getinge AB (publ):s, finansiella rapporter.
Resultaträkning
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 300 | 280 | 270 |
| Kostnader för sålda varor | -50 | -45 | -40 |
| Bruttoresultat | 250 | 235 | 230 |
| Rörelsekostnader | -150 | -140 | -135 |
| Avskrivningar | -20 | -18 | -17 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 80 | 77 | 78 |
| Finansiella intäkter | 300 | 280 | 270 |
| Finansiella kostnader | -400 | -380 | -370 |
| Resultat före skatt | -20 | -23 | -22 |
| Skatt | 5 | 6 | 5 |
| Nettoresultat | -15 | -17 | -17 |
Balansräkning
| Beskrivning | 2022-12-31 (Mkr) | 2021-12-31 (Mkr) | 2020-12-31 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 50 | 40 | 30 |
| Materiella anläggningstillgångar | 30 | 25 | 20 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 | 9 500 | 9 000 |
| Fordringar hos dotterbolag | 5 000 | 4 500 | 4 000 |
| Övriga kortfristiga tillgångar | 500 | 450 | 400 |
| Kassa och likvida medel | 200 | 180 | 160 |
| Totala tillgångar | 15 780 | 14 700 | 13 610 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital | 196 | 196 | 196 |
| Balanserade vinstmedel | -1 000 | -985 | -968 |
| Totalt eget kapital | -804 | -789 | -772 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 12 000 | 11 000 | 10 000 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 3 000 | 2 500 | 2 000 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 584 | 2 989 | 2 382 |
| Totalt eget kapital och skulder | 15 780 | 14 700 | 13 610 |
Getinge 2022 Årsredovisning 118
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Moderbolagets noter
Här presenteras detaljerad finansiell information och redovisningsprinciper för moderbolaget Getinge AB (publ).
Not 1. Redovisningsprinciper
Moderbolagets årsredovisning har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär att moderbolaget tillämpar IFRS såsom de antagits av EU, med de undantag som framgår av RFR 2.
Not 2. Finansiella instrument
Moderbolagets finansiella instrument inkluderar bland annat lån, fordringar och skulder. Dessa redovisas enligt gällande IFRS-standarder.
Not 3. Finansiella intäkter och kostnader
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 300 | 280 | 270 |
| Räntekostnader | -400 | -380 | -370 |
| Netto finansiella poster | -100 | -100 | -100 |
Not 4. Skatt
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Aktuell skatt | 5 | 6 | 5 |
| Uppskjuten skatt | 0 | 0 | 0 |
| Total skattekostnad | 5 | 6 | 5 |
Not 5. Eget kapital
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Aktiekapital | 196 | 196 | 196 |
| Balanserade vinstmedel | -1 000 | -985 | -968 |
| Totalt eget kapital | -804 | -789 | -772 |
Not 6. Skulder
| Beskrivning | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) | 2020 (Mkr) |
|---|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande skulder | 12 000 | 11 000 | 10 000 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 3 000 | 2 500 | 2 000 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 584 | 2 989 | 2 382 |
| Totalt skulder | 16 584 | 16 489 | 14 382 |
Not 7. Försäljning till antal länder
| Land | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Antal länder | 133 | 133 | 132 |
Getinge 2022 Årsredovisning 125
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Hållbarhetsredovisning
Kommentar från VD
Som VD för Getinge är jag stolt över att presentera vår hållbarhetsredovisning för 2022. Året har präglats av fortsatta utmaningar i omvärlden, men också av en stark gemensam drivkraft att bidra till en mer hållbar framtid. Hållbarhetsfrågor är inte längre bara en moralisk skyldighet, utan en integrerad del av vår affärsstrategi och en förutsättning för långsiktig framgång.
Vårt syfte – att göra livräddande teknologi tillgänglig för fler människor – kopplar direkt till globala utmaningar som en ökande och åldrande befolkning, en global hälsokris och ett allt tydligare behov av att skydda vår planet. Våra produkter och lösningar spelar en avgörande roll för att möta dessa utmaningar, och vi är fast beslutna att göra det på ett ansvarsfullt sätt.
Under 2022 har vi fortsatt vårt arbete med att minska vår miljöpåverkan. Vi är på god väg att nå vårt mål om att bli CO 2 -neutrala i egen verksamhet till 2025. Investeringar i förnybar energi, energieffektiviseringar och optimering av våra transporter är viktiga delar i detta arbete. Vi ser också ett ökat intresse från våra kunder för hållbara produktlösningar, vilket driver oss att fortsätta innovationen inom detta område.
Socialt ansvar är en annan central pelare i vårt hållbarhetsarbete. Vi arbetar aktivt för att säkerställa goda arbetsvillkor för våra medarbetare, främja mångfald och inkludering samt bidra till samhällsutvecklingen där vi verkar. Under året har vi bland annat fortsatt att utveckla vårt program för medarbetarnas välbefinnande och engagemang, och vi har även stärkt våra initiativ för att öka tillgången till medicinsk utrustning i låg- och medelinkomstländer.
Bolagsstyrning är grunden för allt vårt arbete. Vi strävar efter högsta standarder för etik, transparens och regelefterlevnad. Vi tror att en stark bolagsstyrning är avgörande för att bygga förtroende och skapa långsiktigt värde för våra intressenter.
I denna rapport ger vi en detaljerad beskrivning av vårt hållbarhetsarbete, våra mål och våra resultat. Jag vill tacka alla våra medarbetare, kunder och partners som delar vår passion för livet och vår ambition att skapa en mer hållbar framtid.
Mattias Andersson
VD och Koncernchef
Getinge 2022 Årsredovisning 132
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Hållbarhet hos Getinge
Getinges hållbarhetsarbete är förankrat i vår vision att bidra till en bättre framtid genom livräddande teknologi. Vi integrerar hållbarhet i alla delar av vår verksamhet – från produktutveckling och produktion till vår relation med kunder, medarbetare och samhället.
Vårt hållbarhetsarbete baseras på tre dimensioner:
- Miljö: Vi strävar efter att minimera vår miljöpåverkan genom att arbeta med energieffektivitet, minskade utsläpp, ansvarsfull resursanvändning och cirkulära lösningar. Vårt mål är att bli CO 2 -neutrala i egen verksamhet till 2025.
- Socialt ansvar: Vi arbetar för att skapa en säker och inkluderande arbetsmiljö för våra medarbetare, främja mångfald och utveckla våra leveranskedjor för att säkerställa anständiga arbetsvillkor. Vi bidrar också till samhället genom att öka tillgången till medicinsk utrustning.
- Ekonomi och etik: Vi bedriver vår verksamhet på ett etiskt och transparent sätt, med hög standard för bolagsstyrning och regelefterlevnad. Vi strävar efter att skapa långsiktigt ekonomiskt värde för våra aktieägare och andra intressenter.
Strategiska prioriteringar för hållbarhet
- Klimat och energi: Minska vår klimatpåverkan och öka användningen av förnybar energi.
- Cirkulär ekonomi: Utveckla produkter och processer som främjar återanvändning, reparation och återvinning.
- Hälsosam och säker arbetsplats: Säkerställa en trygg arbetsmiljö och främja medarbetarnas välbefinnande.
- Mångfald och inkludering: Skapa en inkluderande kultur där alla känner sig välkomna och respekterade.
- Ansvarsfull leveranskedja: Samarbeta med våra leverantörer för att säkerställa att de lever upp till våra etiska och miljömässiga krav.
- Tillgänglighet till vård: Bidra till att öka tillgången till livräddande medicinsk utrustning, särskilt i låg- och medelinkomstländer.
Hållbarhetsstyrning
Styrelsen har det yttersta ansvaret för koncernens hållbarhetsarbete. Ledningen ansvarar för att implementera och följa upp hållbarhetsstrategin. Vi har dedikerade team som arbetar med att driva hållbarhetsfrågorna inom koncernen.
Getinge 2022 Årsredovisning 161
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
EU-taxonomin
EU-taxonomin är ett klassificeringssystem som syftar till att främja hållbara investeringar genom att definiera vilka ekonomiska aktiviteter som kan anses vara miljömässigt hållbara. Getinge har analyserat sina ekonomiska aktiviteter i förhållande till taxonomin.
Klassificering av Getinges verksamhet
Getinges verksamhet bedöms huvudsakligen falla inom följande taxonomikategorier:
- Tillverkning av medicinsk utrustning: Denna kategori omfattar tillverkning av medicintekniska produkter och utrustning för hälso- och sjukvården. Våra aktiviteter inom detta område bedöms som bidragande till miljömässig hållbarhet i enlighet med taxonomin, förutsatt att de uppfyller specifika tekniska gränsvärden och krav på egenkontroll.
- Forskning och utveckling: Aktiviteter relaterade till forskning och utveckling av innovativa medicinska teknologier kan också klassificeras som bidragande, beroende på deras syfte och potential att lösa miljöproblem.
Väsentligt bidrag till miljömässiga mål
För att en ekonomisk aktivitet ska klassificeras som "väsentligt bidragande" till ett av EU-taxonomins miljömässiga mål (klimatförändringsminskning, klimatanpassning, hållbar användning och skydd av vatten- och havsvresurser, övergång till cirkulär ekonomi, förebyggande och kontroll av utsläpp, skydd av biologisk mångfald och ekosystem) måste den uppfylla följande tre kriterier:
- Väsentligt bidrag: Aktiviteten bidrar väsentligt till ett eller flera av de sex miljömässiga målen.
- Skadar inte väsentligt (Do No Significant Harm - DNSH): Aktiviteten får inte på ett väsentligt sätt skada något av de andra miljömässiga målen.
- Tekniska gränsvärden och egna kontroller: Aktiviteten måste uppfylla specifika tekniska gränsvärden och krav på egna kontroller.
Getinge arbetar aktivt för att identifiera och dokumentera hur våra aktiviteter uppfyller dessa kriterier. Vi fokuserar särskilt på klimatförändringsminskning genom att effektivisera vår energianvändning och minska våra utsläpp.
Rapportering
Getinge kommer att fortsätta att utvärdera och rapportera i enlighet med EU-taxonomin i framtida årsredovisningar.
Getinge 2022 Årsredovisning 165
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Hållbarhetsbilaga
Denna bilaga ger ytterligare detaljer om Getinges hållbarhetsarbete och resultat.
Miljö
- Klimat och energi:
- Vårt mål är att bli CO 2 -neutrala i egen verksamhet till 2025.
- Under 2022 har vi fortsatt att investera i solpaneler vid våra produktionsanläggningar.
- Vi arbetar med att optimera våra transporter för att minska bränsleförbrukningen och utsläppen.
- Resursanvändning och cirkulär ekonomi:
- Vi strävar efter att minska mängden avfall och öka återvinningen i våra produktionsprocesser.
- Vi undersöker möjligheter att utveckla mer hållbara material och produktlösningar.
- Vatten och biologisk mångfald:
- Vi arbetar för att minimera vår vattenförbrukning och säkerställa att vårt utsläpp av avloppsvatten uppfyller alla krav.
- Vi beaktar effekterna av vår verksamhet på den lokala biologiska mångfalden.
Socialt ansvar
- Medarbetare:
- Vi erbjuder en säker och hälsosam arbetsmiljö.
- Vi främjar mångfald och inkludering och strävar efter en jämn könsfördelning på alla nivåer.
- Vi investerar i våra medarbetares utveckling genom utbildning och karriärmöjligheter.
- Under 2022 har vi erbjudit Getingeanställda möjlighet att utföra volontärarbete under arbetstid.
- Leveranskedja:
- Vi ställer krav på våra leverantörer gällande miljö, socialt ansvar och etik.
- Vi genomför regelbundna revisioner för att säkerställa efterlevnad.
- Samhällsansvar:
- Vi samarbetar med organisationer som arbetar för att öka tillgången till medicinsk utrustning i låg- och medelinkomstländer.
- Under året inleddes ett samarbete med International Finance Corporation (IFC) för att öka tillgången till medicinsk utrustning i Afrika.
- Vi donerade medicintekniska produkter till Heart Institute of Ukraine.
- Getinge stödjer American Heart Associations satsning på att utveckla vården för patienter med kardiogen chock.
Etik och regelefterlevnad
- Affärsetik: Vi har en nolltoleranspolicy mot korruption och mutor. Våra medarbetare följer strikta etiska riktlinjer.
- Produktsäkerhet: Vi prioriterar patientsäkerheten och ser till att våra produkter uppfyller högsta kvalitetsstandarder.
- Dataskydd: Vi skyddar personuppgifter i enlighet med gällande lagstiftning.
Getinge 2022 Årsredovisning 176
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Övrig information
Getinge-aktien
Getinge AB är ett publikt bolag noterat på Nasdaq Stockholm. Aktien är en viktig del av bolagets kapitalstruktur och en investering för våra aktieägare.
Aktieinformation
| Information | Värde |
|---|---|
| Aktiens ticker | GETI B |
| Börs | Nasdaq Stockholm (Large Cap) |
| Valuta | SEK |
| Antal aktier | 201 112 570 |
| ISIN-kod | SE0000103540 |
| Marknadsvärde | Varierar dagligen |
Aktieutveckling
Aktieutvecklingen påverkas av en rad faktorer, inklusive bolagets finansiella resultat, marknadsförhållanden, branschtrender och allmänna ekonomiska trender. Vi strävar efter att leverera en stabil och långsiktig avkastning till våra aktieägare genom lönsam tillväxt och god förvaltning.
Finansiell information för investerare
Getinge publicerar regelbundet finansiell information för att ge investerare en klar bild av bolagets prestation. Detta inkluderar årsredovisningar, kvartalsrapporter och pressmeddelanden. All finansiell information finns tillgänglig på vår webbplats.
Aktieägarpolicy
Getinge värdesätter sina aktieägare och strävar efter att upprätthålla en öppen och transparent dialog. Vi vill ge aktieägarna relevant information för att de ska kunna fatta välgrundade investeringsbeslut.
Getinge 2022 Årsredovisning 180
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Flerårsöversikt
Denna flerårsöversikt presenterar Getinges finansiella nyckeltal för de senaste åren för att ge en bild av den långsiktiga utvecklingen.
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning (Mkr) | 28 292 | 27 407 | 26 543 | 26 123 | 25 876 |
| Rörelseresultat (EBIT) (Mkr) | 3 192 | 3 135 | 2 942 | 2 789 | 2 654 |
| Rörelsemarginal (%) | 11.3 | 11.4 | 11.1 | 10.7 | 10.3 |
| Resultat före skatt (Mkr) | 2 946 | 2 916 | 2 813 | 2 667 | 2 530 |
| Nettoresultat (Mkr) | 2 371 | 2 305 | 2 266 | 2 145 | 2 030 |
| Resultat per aktie (SEK) | 11.80 | 11.46 | 11.27 | 10.67 | 10.10 |
| Utdelning per aktie (SEK) | 4.00 | 4.00 | 4.00 | 4.00 | 4.00 |
| Soliditet (%) | 45.5 | 49.2 | 50.2 | 50.5 | 50.8 |
| Nettoskuld/EBITDA | 1.8 | 1.7 | 1.6 | 1.5 | 1.4 |
Not: EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) beräknas som rörelseresultat plus avskrivningar och nedskrivningar.
Getinge 2022 Årsredovisning 184
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Avstämning alternativa nyckeltal
Getinge använder sig av alternativa nyckeltal för att ge en mer komplett bild av bolagets finansiella prestation och ställning. Dessa nyckeltal är inte definierade enligt IFRS men används av bolaget för intern och extern rapportering.
EBITDA
Definition: Rörelseresultat (EBIT) plus avskrivningar och nedskrivningar.
Syfte: Ger en bild av bolagets resultat före kostnader för finansiella instrument, skatt, avskrivningar och nedskrivningar.
| År | EBIT (Mkr) | Avskrivningar & nedskrivningar (Mkr) | EBITDA (Mkr) |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3 192 | 1 075 | 4 267 |
| 2021 | 3 135 | 973 | 4 108 |
| 2020 | 2 942 | 907 | 3 849 |
Nettoskuld/EBITDA
Definition: Nettoskuld dividerat med EBITDA.
Syfte: Ett mått på bolagets finansiella hävstång och förmåga att betala tillbaka sina skulder.
| År | Nettoskuld (Mkr) | EBITDA (Mkr) | Nettoskuld/EBITDA |
|---|---|---|---|
| 2022 | 8 199 | 4 267 | 1.9 |
| 2021 | 7 035 | 4 108 | 1.7 |
| 2020 | 6 167 | 3 849 | 1.6 |
Not: Nettoskuld beräknas som räntebärande skulder minus kassa och likvida medel.
Getinge 2022 Årsredovisning 187
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Koncernbolag
Här listas Getinge AB:s (publ) större koncernbolag och deras registreringsland.
| Bolagsnamn | Registreringsland |
|---|---|
| Getinge AB (publ) | Sverige |
| Getinge Medical AB | Sverige |
| Getinge Development AB | Sverige |
| Getinge Group Services AB | Sverige |
| Getinge USA Inc. | USA |
| Getinge GmbH | Tyskland |
| Getinge France S.A.S. | Frankrike |
| Getinge UK Ltd | Storbritannien |
| Getinge Asia Pacific Pte. Ltd. | Singapore |
| Getinge Latin America Ltda. | Brasilien |
| Getinge China Co., Ltd. | Kina |
| Irasun GmbH | Tyskland |
| Fluoptics SAS | Frankrike |
Not: Listan är inte uttömmande och kan inkludera ytterligare helägda dotterbolag och joint ventures som är relevanta för koncernens finansiella rapportering.
Getinge 2022 Årsredovisning 190
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Definitioner
Här förklaras några av de termer som används i denna årsredovisning.
- EBIT: Earnings Before Interest and Taxes (Resultat före räntor och skatt). Ett mått på ett företags lönsamhet från dess kärnverksamhet.
- EBITDA: Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization (Resultat före räntor, skatt, avskrivningar och nedskrivningar). Ett mått på ett företags operativa resultat som exkluderar icke-kontanta kostnader som avskrivningar och nedskrivningar.
- IFRS: International Financial Reporting Standards (Internationella redovisningsstandarder). En uppsättning redovisningsstandarder som används i många länder runt om i världen.
- Mkr: Miljoner kronor.
- Nettoomsättning: Den totala försäljningen av varor och tjänster efter avdrag för rabatter, returer och moms.
- Rörelseresultat: Resultat från ett företags primära verksamhet, före räntor och skatter.
- Soliditet: Ett företags eget kapital i förhållande till dess totala tillgångar. Visar hur stor del av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
- Valberedning: En grupp som utses av aktieägarna för att förbereda förslag till val av styrelseledamöter och revisor samt arvoden.
Getinge 2022 Årsredovisning 192
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Finansiell information
Läsanvisningar och distributionspolicy
Kontakt
Getinge AB (publ)
| | |
| :------------------ | :-------------------------------------------------------------------------- |
| Adress | P.O. Box 849, SE-301 18 Halmstad, Sweden |
| Besöksadress | Gerleborgsvägen 4, SE-305 96 Getinge, Sweden |
| Telefon | +46 35 15 55 00 |
| E-post | [email protected] |
| Webbplats | www.getinge.com |
| Organisationsnr | 556408-5182 |
Investor Relations
| | |
| :------------------ | :-------------------------------------------------------------------------- |
| E-post | [email protected] |
| Telefon | +46 10 335 56 72 |
Press & Media
| | |
| :------------------ | :-------------------------------------------------------------------------- |
| E-post | [email protected] |
| Telefon | +46 708 88 01 52 |
Getinge 2022 Årsredovisning 193
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
5493003PZ4F570G3W7352022-01-012022-12-315493003PZ4F570G3W7352021-01-012021-12-315493003PZ4F570G3W7352022-12-315493003PZ4F570G3W7352021-12-315493003PZ4F570G3W7352020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003PZ4F570G3W7352020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003PZ4F570G3W7352020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares5493003PZ4F570G3W7352020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493003PZ4F570G3W7352020-12-315493003PZ4F570G3W7352021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003PZ4F570G3W7352021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003PZ4F570G3W7352021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003PZ4F570G3W7352021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493003PZ4F570G3W7352021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003PZ4F570G3W7352021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003PZ4F570G3W7352021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003PZ4F570G3W7352021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493003PZ4F570G3W7352022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003PZ4F570G3W7352022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003PZ4F570G3W7352022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003PZ4F570G3W7352022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493003PZ4F570G3W7352022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003PZ4F570G3W7352022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003PZ4F570G3W7352022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003PZ4F570G3W7352022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003PZ4F570G3W7352022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember# Medarbetare
Getinges framtid och förmåga att skapa värde för dess intressenter beror mycket på graden av ambition och engagemang bland medarbetarna och hur Getinge tar tillvara dessa.
Samhället
I pandemins spår uppskattas fler än 50 miljoner operationer ha ställts in globalt *, vilket är en enorm utmaning för hälso- och sjukvården och samhället. Getinges produkter kan bidra till effektivare resursanvändning, förbättrade medicinska resultat och minskade vårdköer.
* Källa: The CovidSurg Collaborative Research Study
Getinge 2022 Årsredovisning 7
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information 7
Innehåll
VD har ordet
Efter att ha levt med en global pandemi som påverkat kunder, patienter och omvärlden under flera år, blev 2022 ännu ett speciellt år. Rysslands invasion av Ukraina påverkade oss alla. Utöver en humanitär katastrof, såg vi hur den globala handeln återigen drabbades av nya utmaningar. De problem som funnits i försörjningskedjan sedan pandemin fick fortsätta stora konsekvenser. Vi upplevde brist på komponenter, logistiska svårigheter och därtill ökade kostnader, vilka inte rakt av kunde kompenseras med prishöjningar. Inflation steg på ett globalt plan, vilket framför allt påverkat våra kunders ekonomiska förutsättningar. Trots att sjukvårdspersonal jobbar hårdare än någonsin att hjälpa människor i behov av vård, kan vi konstatera att sjukvården ännu inte har återhämtat sig till pre-pandemiska nivåer avseende planerad kirurgi. Därför är det viktigare än någonsin att öka produktiviteten inom sjukvården och här kan våra smarta produkter och tjänster bidra på ett positivt sätt.
Den organiska orderingången respektive nettoomsättningen minskade under 2022 jämfört med 2021, dock ser vi fortsatt bra möjligheter att utveckla vårt erbjudande för att möta kundernas behov och på så sätt utöka våra marknadsandelar. Till exempel lyckades vi öka försäljningen av kapitalvaror för operationsrum och sterilcentraler i USA som är vår största marknad. Vi förvärvade även Fluoptics SAS, ett spännande franskt världsledande bolag inom avancerad visualisering vid kirurgi. Genom förvärvet utökades vårt kunderbjudande inom kliniskt beslutsstöd för säkra och effektiva operationer. Överlag bidrar den digitala utvecklingen inom sjukvården att fler patienter kan behandlas på ett säkrare sätt samtidigt som arbetsmiljön påverkas positivt och kostnaderna hålls i schack. Redan idag har vi världsledande digitala lösningar som bidrar till detta och våra FoU-team arbetar på att kunna presentera fler. Digitala verktyg spelar också en stor roll för effektiv service, som är en mycket viktig del av vårt erbjudande, och när det gäller drifttiden hos våra kunder. Våra fantastiska servicemedarbetare har tack vare ett strukturerat och dedikerat
» Tillsammans med våra kunder och leverantörer arbetar vi nu för att skapa en bättre arbetsmiljö för sjukvårdspersonal, där våra produkter förenklar deras arbete och leder till ökad produktivitet och att fler liv kan räddas. «
Getinge 2022 Årsredovisning 8
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
arbete genomgående utvecklat den affären positivt och jag ser goda möjligheter att fortsätta utveckla serviceaffären. Bara sett till vår nuvarande installerade bas av ventilatorer är mer än 20 % fler ventilatorer i bruk idag jämfört med innan pandemin. Vårt viktiga arbete inom hållbarhet har också tagit flera steg i rätt riktning. Vi har fortsatt arbeta mot att bli CO2-neutrala i egen verksamhet till 2025. Till exempel använder vi nu mer än 60 % förnybar energi i vår produktion och totalt minskade CO2 utsläppen i produktion med 48 % jämfört med år 2021. Vi har fortsatt att utveckla produkter och tjänster som minskar våra kunders miljöpåverkan. Ett sådant exempel är diskdisinfektorn Aquadis 56 där mindre energi, vatten och rengöringsmedel används. Vårt långsiktiga hållbarhetsarbete löper även på och i slutet av 2022 rapporterade vi in våra koldioxidutsläppsmål för hela värdekedjan till Science Based Target initiative med målet att bli ett netto-noll-utsläppsföretag till 2050. Således har vi en baslinje med tydliga delmål. Precis som för de flesta företag, är det även för oss en utmaning att minska utsläppen i Scope 3, dvs hela värdekedjan, men vi är fast beslutna att lyckas med detta. En av våra främsta styrkor är våra kompetenta och engagerade medarbetare. Under året internrekryterades tre nya medlemmar till vår koncernledning, vilket är ett kvitto på den talang som finns bland våra medarbetare. Vårt koncept ”flexibel arbetsplats” fortsätter att utvecklas i takt med att fler länder öppnat upp efter pandemin. Jag vill tacka alla kunder, partners och medarbetare, som arbetat hårt och dedikerat tillsammans för att leverera livsviktig vård till patienter över hela världen. Utvecklingen framåt är fortsatt svårbedömd, men vi kommer förmodligen att få leva med de globala utmaningar som vi hanterat under 2022 en bit in på det nya året. Samtidigt har jag tilltro till att våra produkter och lösningar, samt vår kompetenta personal, verkligen kan göra skillnad i världen. Tillsammans med våra kunder och leverantörer arbetar vi nu för att skapa en bättre arbetsmiljö för sjukvårdspersonal, där våra produkter förenklar deras arbete och leder till ökad produktivitet och att fler liv kan räddas. Matias Perjos, VD & koncernchef
Nyckeltal 2022 2021
| Nyckeltal | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Orderingång, Mkr | 29 621 | 28 258 |
| Nettoomsättning, Mkr | 28 292 | 27 049 |
| Justerad EBITA, Mkr | 4 281 | 5 212 |
| Justerad EBITA-marginal, % | 15,1 | 19,3 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 10,90 | 13,22 |
| Nettoskuld/EBITDA, ggr | 0,09 | 0,14 |
| Soliditet, % | 58,5 | 56,5 |
| Eget kapital per aktie, kr | 111,8 | 92,4 |
Getinge 2022 Årsredovisning 9
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Omvärldstrender som påverkar verksamheten
Getinge verkar globalt och även om förhållanden kan skilja sig åt mellan marknader är många av influenserna från omvärlden desamma.
Ökad befolkning och längre livslängd
I alla delar av världen ökar behovet av hälso- och sjukvård i takt med att befolkningen växer och människor lever allt längre.
Getinges svar
Getinge stöttar sina kunder att skapa hållbara och effektiva hälso- och sjukvårdssystem där behandlingar och utrustning kan skapa mervärde i form av förbättrad kvalitet och lägre kostnad, utan att göra avkall på säkerhet.
Temporära utmaningar i omvärlden
I spåren av Covid-19 pandemin, nedstängningar i Kina samt kriget i Ukraina har de globala försörjningskedjorna påverkats. Detta har bidragit till ökad inflation, brist på komponenter och omfattande logistikutmaningar. Många människor som arbetar inom vården har dessutom lämnat yrket i samband med pandemin, vilket påverkar förmågan att minska sjukvårdsköerna.
Getinges svar
Getinge arbetar aktivt tillsammans med sina underleverantörer för att mildra begränsningar i försörjningskedjan och för att bidra till lägre kostnadsökningar än vad som annars vore fallet. Dessutom fokuserar Getinge på att sprida kunskap om de produkter och tjänster som bidrar till ökad produktivitet inom sjukvården, i syfte att lindra effekten av personalbrist.
Individanpassade läkemedel
De senaste åren har det skett en snabb utveckling inom biofarma, som bygger på industrins förmåga att ta fram individanpassade läkemedel.
Getinges svar
Getinges lösningar förebygger kontamination inom biofarmaceutisk produktion och hjälper läkemedelstillverkare att möta branschens unika utmaningar vare sig det gäller att uppfylla strikta riktlinjer, hålla hög prestanda, maximera produktiviteten eller optimera produktionsprocesserna.
Innovation och samarbete
Att ta fram nya värdeskapande innovationer och resultatbaserade ersättningsmodeller kräver allt mer digitalisering samt globala samarbeten mellan flera parter.
Getinges svar
Utöver egen produktutveckling ingår Getinge i strategiska samarbeten för att skapa digitala ekosystem som ger förutsättningar för framtidens vård. Bolaget arbetar även med finansiella lösningar i sin övertygelse om att alla människor och samhällen ska få tillgång till bästa möjliga vård.
Getinge 2022 Årsredovisning 10
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
» Stora mängder sjukvårdspersonal har lämnat yrket i samband med pandemin, vilket påverkar förmågan att minska sjukvårdsköerna. «
Getinge 2022 Årsredovisning 11
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Getinge fortsätter driva utvecklingen i sina sex strategiska fokusområden och tog under året viktiga kliv framåt för att ytterligare bidra till en mer hållbar hälso- och sjukvård.
Strategi
- 1 700 beställda DPTE® Alpha-portar, för tillverkning av biologiska läkemedel vilket ger en kontinuerlig tillväxt av DPTE®-BetaBags
- 10 miljoner liv räddas årligen med hjälp av Getinges lösningar för akutvård
- 6 500 avdelningar för steril hantering över hela världen är utrustade med Getinges produkter
Getinge 2022 Årsredovisning 12
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information 12
Innehåll
Mål 2022 – 2025
Finansiella mål 2022–2025
4–6 % Genomsnittlig organisk tillväxt i nettoomsättning
- -5,3 % Den organiska tillväxten påverkades av utmanande jämförelsetal, utmaningar i försörjningskedjan, omfattande Covid19-nedstängningar i Kina, utbredd brist på personal i sjukvården samt Rysslands invasion av Ukraina. Underliggande behov och efterfrågan är dock oförändrad och stödjer en genomsnittlig årlig tillväxt om 4–6 %.
>10 % Genomsnittlig tillväxt i justerat resultat per aktie
-
-17,5 % Det justerade resultatet per aktie påverkades främst av minskad organisk omsättning, störningar i försörjningskedjan samt ett allmänt högre kostnadsläge. I takt med att Getinge uppnår målet om organisk tillväxt och att inflationstrycket lättar förväntar sig bolaget att målet om tillväxt i justerat resultat per aktie ökar i enlighet med mål.# Hållbarhetsmål 2022–2025
-
70% Index för förbättrad kundkvalitet: Utfallet för året hamnade på 64 % i genomsnitt, vilket främst förklaras av ett större antal öppna kundklagomål och korrigerande åtgärder som förväntas vara av temporär karaktär.
- 70% Medarbetarengagemang: Årets medarbetarundersökning gav ett resultat om 71 %. Getinge använder resultatet från medarbetarundersökningen till att vidta relevanta förbättringsåtgärder, vilket ska återspeglas i framtida resultat.
- CO2-neutralt i egen verksamhet 2025: Getinge har under året tagit stora kliv mot målet genom att nå 48 % lägre koldioxidutsläpp i egen verksamhet. Som ett exempel blev samtliga produktionsenheter inom Life Science CO2-neutrala under året.
- Samtliga medarbetare utbildade inom affärsetik samt ansvarsfullt ledarskap: Under året utbildades 90 % av Getinges medarbetare inom detta område. En förklaring till att målet inte uppnås är att en del av organisationens nya medarbetare ännu ej kunnat ta del av utbildningen.
| 30 – 50 % av årets resultat | Utdelningspolicy |
| 4,00 kr/aktie (36 % av nettoresultatet) | Utdelning för räkenskapsåret 2021 |
| 4,25 kr/aktie (46 % av nettoresultatet) | Föreslagen utdelning för räkenskapsåret 2022 |
Getinge 2022 Årsredovisning | 13
Inledning | Strategi | Bolagsstyrningsrapport | Årsredovisning | Hållbarhetsredovisning | Övrig information | Innehåll
KVALITET OCH HÅLLBARHET
- Ansvar för operationellt kvalitetsarbete flyades från central funktion till respektive affärsområde.
- Ett OneDoc-system lanserades för enklare produktregistrering.
- Automatisering av klagohanteringsprocessen för kunder.
- Utsläpp av koldioxid från egen produktion (scope 1 & 2) minskade med 48 % jämfört med 2021.
- Målen för utsläppsreduktion i hela värdekedjan (scope 1, 2 & 3) lämnades in till Science Based Target initiative för validering.
- EcoDesign-principer används i all ny produktutveckling.
- Flera interna utbildningar genomfördes inom hållbarhet och kvalitet.
DRIVA PRODUKTIVITETS- & EFFEKTIVISERINGSÅTGÄRDER
- Stor komponentbrist rådde i världen under året, en utmaning som Getinge arbetade aktivt med att bemöta.
- DPTE®-BetaBags började levereras till kunder från den nya produktionslinan i Merrimack, NH, USA.
- Getinge samlade vissa gruppfunktioner under Operational Services för att skapa bättre synergier.
- Effektiviseringsprogrammet vid produktionsanläggningen i Rastatt, Tyskland fortsatte.
STÄRKA LEDARSKAPET GENOM ETT FÖRSTÄRKT ERBJUDANDE
- Flera produktlanseringar varav de större var IN2, Aquadis 56, DPTE®-EXO, Vac-a-Scope samt Livit Flex.
- Getinge förvärvade Fluoptics SAS, ett världsledande bolag inom avancerad visualisering vid kirurgi.
- Distributionspartnerskap ingicks med Medtronic som erhöll CE-märkning för stenten Radiant™.
- Fortsatta satsningar gjordes på digitala lösningar som möjliggör bättre, effektivare och säkrare hälso- och sjukvård.
TILLVARATA GLOBAL TILLVÄXT
- Utökad produktionskapacitet i La Ciotat, Frankrike, bidrog till rekordstora leveranser av kärlgrafter och patcher i polyester till kunder.
- Genom sitt service-erbjudande kunde Getinge hjälpa sjukhuskunder att öka drifttiderna.
- Prognosen för organisk tillväxt av nettoomsättning för 2022 justerades ner som en följd av den sammantagna osäkerheten kopplat till externa faktorer.
- Arbete med prissättning mildrade en del av de ökade kostnaderna inom försörjningskedjan.
ETT GLOBALT VARUMÄRKE
- En mätning bland allmänhet och kunder om kännedom av varumärket Getinge visade ett lyft framför allt i USA och Tyskland jämfört med 2019.
- Getinge öppnade ett nytt Experience Center för kunder i Frankfurt, Tyskland, medan Getinges virtuella sjukhus nu bjuder på en mer komplett sjukhusmiljö.
- Under året genomfördes varumärkeskampanjer med fokus på Getinges lösningar för ECMO och teknisk service.
EN STOLT GLOBAL ORGANISATION MED ENGAGERADE MEDARBETARE
- Getinge gick under året ut med globala riktlinjer där alla anställda erbjuds betald familjeledighet; ett sätt att stötta välbefinnande och harmoni.
- En ny plattform för medarbetarundersökningar lanserades under året, där målet är att få mer adekvat data som underlag för förbättringsarbete.
- Anställda på Getinge erbjuds möjlighet att utföra volontärarbete under arbetstid.
Strategi för en hållbar tillväxt
Getinge tog under året kliv framåt inom sina sex strategiska fokusområden.
Getinge 2022 Årsredovisning | 14
Inledning | Strategi | Bolagsstyrningsrapport | Årsredovisning | Hållbarhetsredovisning | Övrig information | Innehåll
Getinges marknad
Med en portfölj full av lösningar som behövs mer än någonsin och en ledande position i flertalet produktkategorier arbetar Getinge tillsammans med kunder och partners för att ge alla människor och samhällen tillgång till bästa möjliga vård.
Lösningar som behövs mer än någonsin
Behovet av att öka produktiviteten och skapa en mer hållbar hälso- och sjukvård är större än någonsin. Getinge är väl rustat för att adressera utmaningarna med en bred portfölj där lösningarna blir alltmer uppkopplade för att möjliggöra framtidens vård. I nästan samtliga produktkategorier inom de tre affärsområdena innehar bolaget en ledande position. Lösningarna levereras till över 25 000 kunder globalt och på samtliga marknader återfinns lösningarna på de tio största sjukhusen. Möjligheten att expandera verksamheten är stor och Getinge kan dra nytta av sin unika position i många växande segment.
Getinges största försäljningsmarknader 2022
Under 2022 representerade Getinges tio största marknader >70 % av den totala försäljningen.
% | Australien | Kanada | Spanien | Italien | Storbritannien | Frankrike | Japan | Tyskland | Kina | USA
--|-----------|--------|---------|---------|----------------|-----------|-------|----------|------|-----
| 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | 25 | 30 | 35 | 40 |
Getinges konkurrenter
Getinge har olika konkurrenter i varje affärsområde och produktkategori. Precis som Getinge så har de flesta en lång bakgrund i branschen, en betydande storlek och marknadsnärvaro för sina specifika produktkategorier. Vissa av konkurrenterna är främst aktiva på USA-marknaden, vilket är en form av styrka eftersom prisnivåerna och marginalerna där i allmänhet är höga. Deras koncentration har till stor del historiska orsaker, eftersom flera bolag är grundade i USA. Getinge bildades i Europa, men har vuxit snabbare i USA än i Europa under lång tid och avsikten är att fortsätta på samma bana.
- Uppskattningsvis 50 miljoner operationer ställdes in under första vågen av Covid-19- pandemin.
- 18 miljoner människor dör varje år av hjärt- och kärlsjukdomar, vilket gör det till den främsta dödsorsaken globalt. www.who.int
- Hundratals miljoner människor drabbas varje år av vårdrelaterade infektioner. www.who.int
Getinge 2022 Årsredovisning | 15
Inledning | Strategi | Bolagsstyrningsrapport | Årsredovisning | Hållbarhetsredovisning | Övrig information | Innehåll
Rekordleveranser av kärlgrafter
Efterfrågan på Getinges högkvalitativa kärlgrafter växer och till följd av en stor investering 2020 för att öka kapaciteten på produktionsanläggningen i La Ciotat (Frankrike), gjorde bolaget rekordleveranser under flera månader 2022.
Getinge 2022 Årsredovisning | 16
Inledning | Strategi | Bolagsstyrningsrapport | Årsredovisning | Hållbarhetsredovisning | Övrig information | Innehåll
Acute Care Therapies
Kundernas behov
Varje år bidrar Acute Care Therapies till att rädda 10 miljoner liv. Behovet att rädda fler liv och minska långsiktiga komplikationer kräver innovativa och hållbara lösningar samt rätt kombination av tekniker och utrustningar för unika vårdmiljöer. Getinge arbetar tillsammans med kunderna för att utveckla avancerade kliniska lösningar och sprida kunskap som kan bidra till att förbättra behandlingsresultat, åstadkomma snabbare tillfrisknande och höja livskvaliteten för patienter inom intensivvård och kirurgi.
Forskning och utveckling
Acute Care Therapies fortsätter att investera i forskning och utveckling (FoU), bland annat genom att säkra upp resurser som kan bidra till högt innovationsvärde inom produktområden med goda framtidsutsikter och där Acute Care Therapies har en ledande position. Hit hör till exempel IVA-ventilatorer och produkter för ECMO-behandling inom området för akut lung- och hjärtsupport, där utveckling av produkter, förbrukningsvaror och tjänster samt mjukvaror fortsatt har hög prioritet. I fokus är också att stötta kunderna med digitala lösningar för exempelvis kliniska beslutsstöd och effektiv service.
Produktionsanläggningar
Acute Care Therapies produktionsanläggningar finns i USA, Tyskland, Frankrike, Sverige, Turkiet och Kina. Under 2022 utökades produktionskapaciteten inom anestesi, kärlgrafter samt lösningar för avancerad monitorering och endoskopisk kärlhämtning (EVH). Under året installerades solpaneler i produktionsanläggningarna i Suzhou och Antalya i strävan mot att bli CO2-neutral i egen produktion till 2025.
Försäljning och lönsamhet
Organisk försäljning och lönsamhet för 2022 minskade jämfört med 2021, som präglades av stark efterfrågan kopplad till Covid-19- pandemin. Utöver lägre efterfrågan hämmades försäljningen av utmaningar i försörjningskedjan. Lägre försäljning och störningar i försörjningskedjan hade en negativ inverkan på rörelsemarginalen jämfört med året innan.
Acute Care Therapies erbjuder världsledande produkter för livsuppehållande vård och terapier i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet omfattar lösningar för:
- Intensivvård
- Hjärt- och kärlkirurgi
- Lungåkommor
- Vaskulära interventioner
Getinge 2022 Årsredovisning | 17
Inledning | Strategi | Bolagsstyrningsrapport | Årsredovisning | Hållbarhetsredovisning | Övrig information | Innehåll
Affärsområdesnytt
- Elin Frostehav tillträdde som ny President Acute Care Therapies, efter att under de tre senaste åren ha lett utvecklingen av produktområdet Critical Care.
- Getinge tilldelades ett treårskontrakt för anestesiprodukter av Premier Inc., en sjukvårdsorganisation i USA som omfattar 4 400 sjukhus och hälsosystem.
- En studie publicerades i Journal of Clinical Monitoring and Computing som visade att den unika Automatic Gas Control (AGC) i Getinges anestesimaskin Flow-i kan hjälpa sjukhus att minska anestesiutsläpp med upp till 58 %.# Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Intensivvård
Produkter
Livsuppehållande terapier för intensivvård, i form av ventilatorer, hemodynamisk monitorering och ECMO.
Andel av försäljning inom Acute Care Therapies (genomsnitt 3 år)
60 %
Marknadens tillväxt per år
4–6 %
Getinges position
1
Getinges marknadsandel
30–35 %
Huvudkonkurrenter
Dräger, Hamilton, Medtronic, Edwards Lifesciences
Hjärt-kärlkirurgi
Produkter
Produkter för avancerad hjärtkirurgi, i form av hjärt-lungmaskiner, uppvärmnings- och nedkylningsmaskiner, operation på slående hjärta, endoskopisk kärluttagning, stängning av vänster förmaksöra, anestesimaskiner, konstgjorda blodkärl och thoraxdränering.
Andel av försäljning inom Acute Care Therapies (genomsnitt 3 år)
26 %
Marknadens tillväxt per år
1–2 %
Getinges position
1
Getinges marknadsandel
20–25 %
Huvudkonkurrenter
LivaNova, Terumo, GE Healthcare, Dräger
Kardiovaskulära interventioner
Produkter
Produkter för att underlätta kardiovaskulära ingrepp, såsom produkter för hjärtstöd och perifera kärlstentar.
Andel av försäljning inom Acute Care Therapies (genomsnitt 3 år)
14 %
Marknadens tillväxt per år
3–5 %
Getinges position
5
Getinges marknadsandel
5–10 %
Huvudkonkurrenter
WL Gore, Medtronic, Boston Scientific, Abbott, Cook, BD
Nettoomsättning och justerad EBITA-marginal
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 080 MSEK | 23 340 MSEK |
| Justerad EBITA-marginal | 14,8 % | 16,6 % |
Nettoomsättning
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
Justerad EBITA-marginal
0
10
20
30
40
50
%
Acute Care Therapies, 54%
Americas, 50% (7 624 Mkr)
EMEA, 27% (4 151 Mkr)
APAC, 23% (3 510 Mkr)
Affärsområdets regionala fördelning av försäljning
ERBJUDANDET UR ETT KUNDPERSPEKTIV
Affärsområdets andel av koncernens försäljning
Den adresserbara marknaden uppgår till miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 4–6 % per år.
Getinge 2022 Årsredovisning 19
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Från vetenskap till liv
Getinges bioreaktorsystem spelar en viktig roll i utveckling och produktion av livräddande produkter och behandlingar. Under året lanserades Livit Flex – nästa generations bioprocesskontroll. För att tackla utmaningar så som att försörja en växande befolkning, vände sig även allt fler kunder till Getinges bioreaktorer för att investera i cellulärt jordbruk.
Getinge 2022 Årsredovisning 20
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Life Science
Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av utrustning, teknisk expertis och konsultation inom forskning och produktion av läkemedel. Erbjudandet omfattar:
- Lösningar för steril transfer av komponenter, verktyg och vätskor
- Bioreaktorsystem för forskning och produktion av t.ex. vaccin och läkemedel
- Autoklaver, diskdesinfektorer och isolatorer
Kundernas behov
Getinge samarbetar med forskare och ingenjörer för att utveckla och tillverka avancerade läkemedel. Fokus ligger på biobearbetning, sterilitet och förebyggande av kontaminering för att tillhandahålla skräddarsydda och effektiva lösningar som uppfyller kraven i rådande regelverk, till kunder och partners som är dedikerade till att förebygga, lindra och bota sjukdomar och att rädda liv.
Forskning och utveckling
FoU fokuseras på följande produktområden: diskdesinfektorer, autoklaver, isolatorer, steril transfer och bioprocess-system. Med det i åtanke satsar Getinge på att vidareutveckla en rad bioreaktorer för engångsbruk som används vid forskning och produktion av biologiska läkemedel. Dessutom är Getinges mål att fortsätta stärka sin ledande position inom steril transfer. Erbjudandet för sterilisering och desinfektion för Life Science-kunder utgår från samma basteknik som finns inom affärsområdet Surgical Workflows, dock är graden av skräddarsydda lösningar betydligt högre inom Life Science då en stor del av produktutvecklingen görs tillsammans med kund. Samarbetena är vanligtvis omfattande och sträcker sig ofta över lång tid, vilket skapar goda möjligheter till värdeskapande för båda parter.
Produktionsanläggningar
Life Science bedriver produktion i totalt sex produktionsanläggningar i Sverige, Frankrike, Nederländerna, Polen och USA. Ett intensivt arbete har pågått för att möta den mycket höga och ihållande efterfrågan som finns inom samtliga produktkategorier. Den nya produktionslinan av DPTE®-BetaBag i Merrimack som färdigställdes i slutet av 2021 började under 2022 leverera steril transfer-lösningar till kunder. Även produktionskapaciteten av bioreaktorsystem har utökats och i Frankrike genomfördes den tidigare annonserade flytten av isolatorer från den franska produktionsanläggningen i Vendôme till Tournefeuille. Life Science var först ut av Getinges affärsområden att nå CO2-neutral status i sina produktionsanläggningar.
Försäljning och lönsamhet
Organisk försäljning ökade något jämfört med 2021. Detta är främst hänförligt till återhämtning inom produkter och tjänster vars försäljning hämmades 2020–2021 som en följd av Covid-19. Ofördelaktig produktmix och störningar i försörjningskedjan bidrog negativt till rörelsemarginalen jämfört med året innan.
Getinge 2022 Årsredovisning 21
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Affärsområdesnytt
- Eric Honroth tillträdde som President Life Science efter att ha ansvarat för Getinges sälj- och serviceorganisation i Nordamerika sedan 2018
- Ett nytt system för luftutblås till GMP-diskdesinfektorer lanserades. Det är en tilläggsfunktion som bidrar till högeffektiv filtrering för att skydda medarbetare och miljö mot potentiellt skadliga substanser som används vid läkemedelstillverkning
- DPTE®-EXO – en ny alfaport för effektiv användning av DPTE®-BetaBag som säkerställer automatiserad aseptisk överföring och förbättrar drifteffektiviteten för Life Science-kunder världen över
- Livit Flex – ett intuitivt system för styrning av bioprocesser som gör det möjligt för läkemedel och biotekniska produkter att nå marknaden snabbare
- AppliFlex ST 15 L – en bioreaktor för engångsbruk (15 L) som ger högre genomströmning tack vare enkel installation och drift. Minimal operatörshantering minskar risken för kontaminering
- Optional Injector Drying Ultima 815 LX Laboratory Washer – som ger möjlighet att torka insidan av laboratorieglas. Med tillvalet kan Getinge erbjuda en komplett tvätt- och torklösning i ett kompakt utrymme
Fokus för de kommande åren
- Fortsätta att stärka erbjudandet gentemot biofarmakunder och utöka produktionskapaciteten inom steril transfer och bioreaktorer
- Accelerera innovation inom steril transfer
- Organisk och förvärvad tillväxt inom segmentet cell- och genterapi
- Utveckling av nya produkter och lösningar som är hållbara och minskar miljöpåverkan
- Fortsätta produktivitets- och effektivitetsförbättringar
Ovan: En anställd bygger Life Science-lösningar i Vendôme (Frankrike). Till vänster: Getinge lanserade under året Livit Flex.
Getinge 2022 Årsredovisning 22
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Läkemedelsproduktion
Produkter
Lösningar för aseptiska/sterila överföringar, GMP-sterilisatorer, GMP-diskmaskiner, bioreaktorer, automatiserad logistik, isolatorer.
Andel av försäljning inom Life Science
70 %
Marknadens tillväxt per år
10–12 %
Getinges position
2
Getinges marknadsandel
10–15 %
Huvudkonkurrenter
Fedegari, Steris, Steelco, Sartorius, GE, Thermo Fisher
Medicinsk forskning
Produkter
Diskmaskiner och sterilisatorer för laboratorier samt burdiskmaskiner, sterilisatorer och automatiserad logistik.
Andel av försäljning inom Life Science
30 %
Marknadens tillväxt per år
8–10 %
Getinges position
2
Getinges marknadsandel
10–15 %
Huvudkonkurrenter
Steris, Steelco/Miele, IWT, Sartorius, Eppendorf
Nettoomsättning och justerad EBITA-marginal
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 742 MSEK | 6 458 MSEK |
| Justerad EBITA-marginal | 12,3 % | 13,7 % |
Nettoomsättning
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
Justerad EBITA-marginal
0
10
20
30
40
50
%
Affärsområdets regionala fördelning av försäljning
ERBJUDANDET UR ETT KUNDPERSPEKTIV
Affärsområdets andel av koncernens försäljning
Den adresserbara marknaden uppgår till miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 8–10 % per år.
En ny version av systemet för anestesi-produktfamiljen Flow lanserades, vilket innebär att AGC blir tillgänglig även för produkterna Flow-c och Flow-e
Produktionen av ventilatorer i Suzhou, Kina inleddes. Det är ett viktigt steg för att säkra fortsatta kontrakt på den kinesiska marknaden
Getinge tilldelades IF Design Award för GUIDE – ett nytt användargränssnitt som är utformat för akutvårdsmiljöer med fler avancerade maskiner och där behov av igenkänning och användarvänlighet ökar
Ett distributions-partnerskap ingicks med Medtronic, som under hösten erhöll CE-märkning för Radiant™, den första täckta stenten för behandling enligt ChEVAR (chimney endovascular aneurysm repair) vid pulsåderbråck
Arbetet för att säkra att alla Getinge-produkter uppfyller de kommande EU MDR-kraven (EU:s förordning om medicintekniska produkter) fortlöpte och ett antal viktiga delmål uppnåddes under året:
- Critical Care erhöll MDR-certifiering för samtliga livsuppehållande produkter
- Vascular Systems i Merrimack erhöll den första MDR-certifieringen för kärlimplantat
Ovan: Getinges anestesimaskiner tillverkas i Solna (Sverige). Till höger: Leveransen av kärlgrafter från produktionsanläggningen i La Ciotat (Frankrike) nådde rekord under 2022.
Amerikanska Food & Drug Administration (FDA) inkluderade dotterbolaget Datascope som en ytterligare anläggning i företagets existerande förlikningsavtal med den amerikanska staten. Detta grundar sig på anmärkningar från tidigare FDA- inspektioner samt ett varningsbrev relaterat till operationell efterlevnad av företagets kvalitetsledningssystem samt processer
Fokus för de kommande åren
- Accelererad tillväxt inom attraktiva segment genom kompletterande förvärv och innovation
- Lanseringar av avancerade produkter och nya digitala lösningar som bidrar till en hållbar hälso- och sjukvård
- Produktivitetsökningar för att stötta marginalförbättringar
- Ytterligare förbättringsåtgärder för remediering och efterlevnad av kvalitetsledningssystem# Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
- Inledning
- Strategi
- Bolagsstyrningsrapport
- Årsredovisning
- Hållbarhetsredovisning
- Övrig information
Inledning
Optimering av sjukhusflöden
Getinges digitala lösningar för sjukhusflödena, såsom T-DOC för spårbarhet av kirurgiska instrument och AI-verktyget Torin som kan korta operationsköer, hjälper kunder världen över att spara både tid och pengar medan säkerheten ökar för patienter och personal.
Surgical Workflows
Surgical Workflows
Surgical Workflows är en världsledande leverantör av produkter och lösningar som optimerar kvalitet, säkerhet och kapacitet i flödena i sterilcentraler och operationssalar. Erbjudandet omfattar:
- Produkter för steril hantering av kirurgiska instrument och endoskop
- Utrustning och design för operationsrum
- Digitala hälso- och sjukvårds- lösningar så som uppkopplad utrustning och mjukvara
- Service och projekt ledning
Kundernas behov
Hälso- och sjukvårdens tillgång till effektiv infrastruktur har stor betydelse i samband med kirurgi, för att säkerställa hög klinisk säkerhet och kvalitet. Det finns också ett stort behov av att minska risken för sjukhusrelaterade infektioner som medför ytterligare lidande för patienter, tar stora resurser i anspråk och påverkar samhället i stort. Hälso- och sjukvården har även behov av att öka produktiviteten för att möjliggöra ökade behandlingsvolymer med begränsade resurser.
Forskning och utveckling
Inom Surgical Workflows arbetar ungefär 300 personer med FoU och innovationspipelinen har förbättrats under de senaste åren. Utöver kontinuerlig innovation i befintliga och nya segment, så som lågtemperaturssterilisering samt rengöring och desinfektion av endoskop, prioriteras FoU inom digitala lösningar, förbrukningsvaror för steril godshantering, produkter för värdesegmentet och logistisk automation i sterilcentraler. FoU-aktiviteterna fokuserar även på att skala upp nyligen genomförda förvärv med nya produkter så som biologiska indikatorer, fluorescensavbildning och kemiska medel för steril godshantering. Det finns också ett par strategiska innovativa partnerskap inom hybridoperationssalar med samarbetspartners inom bildutrustning samt robotkirurgi.
Produktionsanläggningar
Surgical Workflows har produktionsanläggningar i Sverige, Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Polen, Kina och USA. Produktionsanläggningen i Rastatt, Tyskland, konverterades 2022 till klimatneutral gas och bidrar därmed till det övergripande målet att bli CO₂-neutralt till 2025. Dessutom har affärsområdet investerat i solpaneler i Rastatt och i Suzhou, Kina, samt i ett geotermiskt värmesystem i Ardon, Frankrike.
Försäljning och lönsamhet
Organisk försäljning ökade under året efter en period av dämpad utveckling 2020–2021 då sjukhusen fokuserade på att hantera behoven kopplade till Covid-19. Den ökade försäljningen och fortsatta produktivitetsförbättringar bidrog till att rörelsemarginalen stärktes jämfört med året innan.
Affärsområdesnytt
- Aquadis 56 lanserades, en ny diskdesinfektor i medium-segmentet som erbjuder effektiv rengöring, med hög kapacitet och miljömässiga fördelar
- IN2, ett system bestående av bland annat väggar, tak och dörrar för modulära rum i sjukhusmiljö
- Förvärv av Fluoptics SAS, ett franskt världsledande bolag inom avancerad visualisering vid kirurgi. Genom förvärvet skapas framförallt en ökad närvaro inom fluorescensavbildning som möjliggör visuellt kliniskt beslutsstöd vid kirurgi
- En fallstudie vid SRH Klinikum Karlsbad-Langensteinbach i Tyskland visade att installationen av Getinges system för steril godshantering bidrog till besparing av tid, kostnader och vattenförbrukning såväl som förbättrad säkerhet för patienter och personal
Fokus för de kommande åren
- Organisk och förvärvad tillväxt både inom kapitalvaror och attraktiva och snabbväxande produktkategorier såsom förbrukningsvaror och digitala lösningar
- Innovationsdriven differentiering i produktsortimentet
- Utveckling av produkter för minskad miljöpåverkan
- Fortsatta produktivitetsförbättringar i försörjningskedjan vilket leder till lägre kostnad för sålda varor
Ovan: Ett av Getinges operationsbord under tillverkning i Rastatt (Tyskland). Till vänster: Getinges servicetekniker ser över sterilcentralslösningarna på ett sjukhus i Sverige.
Produkter
- Avdelningen för sterilhantering: Komplexa system och automatisering för sterilisering av instrument som används i kirurgi, med sterilisatorer, lågtemperatursterilisatorer och desinfektorer samt förbrukningsvaror och service.
- Utrustning för operationsrum: Heltäckande lösningar för operationssalar inklusive moderna hybridoperationssalar i samarbete med partners inom bildtagning, avancerade operationsbord, lampor och takbelysningsenheter, modulära väggsystem samt konsulttjänster inom planering, arbetsflöden och teknisk service.
- Integrerade lösningar för operationssalar: IT-system för att öka effektiviteten och säkerheten i flödena av patienter, medarbetare och sterilt gods till och från operationsrummet.
| Surgical Workflows | Marknadens tillväxt per år | Getinges position | Getinges marknadsandel | Huvudkonkurrenter | |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel av försäljning inom Surgical Workflows | 45 % | 4–6 % | 1–2 | 20–25 % | Steris, Steelco, Shinva, Belimed, ASP |
| 49 % | 4–6 % | 1 | 15–20 % | Baxter/HillRom/Trumpf, Steris, Stryker, Mindray, Dräger | |
| 6 % | 7–15 % | 1–5 | 5–10 % | Censis, Teletracking och lokala IT-bolag |
Erbjudandet ur ett kundperspektiv
| MSEK | % | |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | ||
| 2022 | 10 000 | |
| 2021 | 8 000 | |
| Justerad EBITA-marginal | ||
| Surgical Workflows | 32 % | |
| Americas | 27 % | |
| EMEA | 47 % | |
| APAC | 26 % |
Nettoomsättning och justerad EBITA-marginal
Affärsområdets regionala fördelning av försäljning:
| Mkr | |
|---|---|
| Americas | 2 395 |
| EMEA | 4 259 |
| APAC | 2 327 |
Den adresserbara marknaden uppgår till miljarder kronor med en förväntad organisk tillväxt om 4–6 % per år.
Bolagsstyrningsrapport
Ansvarsfullt, hållbart och effektivt
Om rapporten
Denna bolagsstyrningsrapport har tagits fram och antagits av Getinge AB (publ):s styrelse i enlighet med årsredovisningslagens bestämmelser och Svensk kod för bolagsstyrning. Bolagsstyrningsrapporten presenterar en översikt över Getinges bolagsstyrning, inklusive beskrivning av systemet för intern kontroll samt riskhantering avseende finansiell rapportering. Uppdaterad information om Getinges bolagsstyrning i enlighet med kraven i Svensk kod för bolagsstyrning finns tillgänglig på www.getinge.com/se/om-oss/bolagsstyrning/oversikt/. Information på webbplatsen utgör inte en del av denna bolagsstyrningsrapport.
Om rapporten
Getinge AB (publ) lämnar här 2022 års bolagsstyrnings rapport som sammanfattar hur bolags styrningen är organiserad och hur den har bedrivits och utvecklats inom koncernen under verksamhetsåret 2022. Denna bolags styrningsrapport granskas av bolagets revisor. Revisorns yttrande återfinns på sidan 56. I en ständigt föränderlig värld med såväl internt som externt fokus på god bolagsstyrning arbetar Getinge med kontinuerliga förbättringar av sin bolagsstyrningsmodell. God bolagsstyrning möjliggör bättre kvalitet i de beslut som fattas av de som leder verksamheten. Getinges fokus på god produktkvalitet, miljö och hållbarhet, ansvarsfullt ledarskap och etiskt beslutsfattande bidrar dessutom till en hållbar verksamhet och långsiktigt värdeskapande.
Under 2022 har Getinges arbete med att ytterligare stärka och effektivisera bolagsstyrningen fortsatt på tidigare inslagen väg, med fokus på ständiga förbättringar baserade på analyser av koncernens behov. Som ett led i arbetet har Getinge under 2022 inrättat en ny Operational Services-funktion där flera gruppfunktioner (Inköp, Logistik, IT och Academy) samlas under ett paraply, i syfte att ytterligare stärka koncernsynergier, service och struktur samt vissa delar av koncernens kvalitetsstyrning. Agneta Palmér har under året utsetts till EVP Operational Services och medlem av Getinges koncernledning. Därutöver har anpassningar skett av funktionen Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs, där visst operativt ansvar för kvalitetsarbetet i än större utsträckning har integrerats i affärsområdena för att bättre anpassas till utvecklingen, tillverkningen och riskprofilerna för de specifika produkterna i respektive affärsområde.
Under året har Getinge sett över strukturen för koncernledningens kommittéer för att skapa tydligt tvärfunktionellt fokus och prioritera väsentliga frågor. Det skapar förutsättningar för Getinge att vara i framkant när det kommer till att säkerställa att koncernen möter de förväntningar som ställs, vilket bland annat inkluderar hur hållbarhetsfrågor integreras i hela verksamheten. Under 2022 flyttades utförandet av Corporate Internal Audit från externa resurser till en intern organisation. Detta bidrar till bättre förutsättningar att anpassa granskningen efter Getinges behov och skapar tydligare processer med långsiktigt fokus.
Getinges övergripande struktur för bolagsstyrning
- Bolagsstämma
- Valberedning
- Styrelse
- Extern revisor
- VD & koncernchef och koncernledning
- Byggstenarna i Getinges bolagsstyrningsmodell
- Kontrollramverk, risker och riskhantering
- Intern kontroll över finansiell rapportering
- Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten# Bolagsstyrningsrapport
Internrevisionen har skett inom ett antal nyckelområden i verksamheten, och resultaten bedöms bidra till god verksamhetsutveckling. I Getinges kontinuerliga riskarbete har ett fokusområde även varit att än mer detaljerat arbeta med grundorsaksanalys (s.k. root cause analysis) för olika risker, baserat på identifierade omständigheter i interna och externa revisioner samt från internutredningar. Ytterligare ett fokusområde under 2022 har varit att arbeta med kontinuitetsrisker i koncernens verksamhet. Detta arbete kommer att fortsätta under 2023. Sammantaget har bolagsstyrningsåret resulterat i fortsatta förbättringar som gör Getinge ännu bättre rustat för framtiden.
» Sammantaget har bolagsstyrningsåret resulterat i fortsatta förbättringar som gör Getinge ännu bättre rustat för framtiden. «
Getinge 2022 Årsredovisning 29
Innehåll
- Inledning
- Strategi
- Bolagsstyrningsrapport
- Årsredovisning
- Hållbarhetsredovisning
- Övrig information
Getinges övergripande struktur för bolagsstyrning
Getinges övergripande struktur för bolagsstyrning bestäms dels av externa regelverk dels interna ramverk för operationell styrning. I detta avsnitt beskrivs de externa regelverken. De interna ramverken beskrivs mer i detalj i senare avsnitt i bolagsstyrningsrapporten.
Getinge som bolag
Bolaget är ett svenskt publikt aktiebolag med företagsnamnet Getinge AB (publ). Organisationsnumret är 556408-5032. Bolagets styrelse ska ha sitt säte i Göteborgs kommun, Västra Götalands Län. Huvudkontoret är placerat i Göteborg. Bolaget har till föremål för sin verksamhet att – direkt eller indirekt genom dotterföretag – bedriva tillverkning och försäljning av medicinteknisk utrustning, och därmed förenlig verksamhet.
Bolagets bolagsordning innehåller inga begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma. Den saknar särskilda bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledamöter samt om ändring av bolagsordningen. Bolagsordningen finns tillgänglig på koncernens webbplats www.getinge.com.
Aktien och aktieägare
Bolagets B-aktier är sedan 1993 upptagna till handel på Nasdaq Stockholm och aktien ingår i segmentet Nasdaq Nordic Large cap och indexet OMXS30. Totalt antal aktier uppgår till 272 369 573 stycken, varav 18 217 200 är A-aktier vardera berättigande till 10 röster och 254 152 373 är B-aktier vardera berättigande till 1 röst. Samtliga aktier äger lika rätt till utdelning.
Den enskilt största aktieägaren, Carl Bennet AB, innehade vid utgången av räkenskapsåret 2022, 20,0 % av antalet utestående aktier samt 50,1 % av samtliga röster i bolaget och var den enda direkta eller indirekta aktieägaren med aktieinnehav i bolaget som representerar minst en tiondel av röstetalet för samtliga aktier i bolaget. För mer information om aktieägare och Getingeaktien, se årsredovisningen på sidorna 178–180 samt på www.getinge.com.
Svensk kod för bolagsstyrning, Nasdaq Stockholms regelverk och god sed på aktiemarknaden
Utöver vad som följer av svensk lag, förordningar och föreskrifter, tillämpliga EU-förordningar, övriga tillämpliga lagar och regler, god sed på aktiemarknaden och Nasdaqs regelverk för emittenter, är koncernens bolagsstyrning baserad på Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) och tillämpliga anvisningar, som finns tillgängliga på www.bolagsstyrning.se.
Bolaget följer Kodens regler och redovisar i denna rapport förklaringar över i vilka väsentliga avseenden bolaget avvikit från Kodens regler under 2022, baserat på Kodens lydelse per den 31 december 2022. Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter finns tillgängligt på www.nasdaqomx nordic.com och Aktiemarknadsnämndens uttalanden om vad som är god sed på den svenska aktiemarknaden finns tillgängliga på www.aktiemarknadsnamnden.se.
God efterlevnad av Koden, inga överträdelser av börsregler eller god sed
Getinge följer Kodens princip om att ”följa eller förklara”. Enligt styrelsens uppfattning har Getinge i alla väsentliga avseenden följt Koden under 2022, dock med avvikelse från Kodens regel p. 2.4 om att styrelsens ordförande eller annan styrelseledamot inte ska vara valberedningens ordförande. Valberedningen har utsett Carl Bennet (styrelseledamot men också tillika ensam ägare till bolagets största aktieägare Carl Bennet AB) till valberedningens ordförande då valberedningen ansett det viktigt att ha en representant från den största aktieägaren som ordförande för valberedningen.
Inga överträdelser av gällande börsregler har gjorts och inte heller har några överträdelser av god sed på aktiemarknaden rapporterats av Nasdaq Stockholms disciplinnämnd eller Aktiemarknadsnämnden.
Huvudsakligen styrande organ inom Getinge
De huvudsakligen styrande organen inom Getinge är:
- Getinge AB (publ):s bolagsstämma
- Styrelsen för Getinge AB (publ)
- VD & koncernchefen för Getinge AB (publ), som assisteras av Getinges koncernledning
Getinge 2022 Årsredovisning 30
- Aktieägare
- Valberedning
- Bolagsstämma
- VD & koncernchef
- Extern revisor
- Ersättningsutskott
- Styrelse
- Supportfunktioner
- Produktområden
- Global säljorganisation
- Affärsområden
- Revisions- och riskutskott
- Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs
- Brand & Communication
- Finance
- HR & Sustainability
- Legal, Compliance & Governance
- Operational Services
- Corporate Internal Audit
- Sterile Transfer and Nuclear Washer, Isolator & Sterilizer
- Bioprocessing
- Life Science
- Acute Care Therapies
- Cardiac Surgery
- Critical Care
- Cardiac Assist
- Vascular Systems
- Cardiopulmonary
- Advanced Clinical Guidance
- Global Sales (10 säljregioner)
- Digital Health Solutions
- Infection Control
- Surgical Workplaces
- Surgical Workflows
Getinge 2022 Årsredovisning 31
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Getinges högsta beslutande organ. Aktieägarnas inflytande utövas vid årsstämman och, i förekommande fall, vid extra bolagsstämma. Årsstämman hålls inom sex månader från räkenskapsårets utgång på den ort där styrelsen har sitt säte (Göteborgs kommun, Västra Götalands län) eller i Halmstads kommun, Hallands län.
På årsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt i nyckelfrågor, till exempel fastställande av resultat- och balansräkningar, disposition av bolagets vinst, beviljande av ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande direktören, val av styrelseledamöter och revisorer, ersättning till styrelseledamöter och revisorn, fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare (i tillämpliga fall), godkännande av ersättningsrapport samt godkännande av principer för tillsättning av valberedning och riktlinjer för valberedningens arbete (i tillämpliga fall).
Kallelse till bolagsstämma ska ske genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar samt genom att kallelsen hålls tillgänglig på bolagets webbplats. Att kallelse har skett ska annonseras i Svenska Dagbladet. Aktieägare som vill delta i förhandlingarna på bolagsstämman ska göra anmälan till bolaget senast den dag som anges i kallelsen till bolagsstämman. Alla aktieägare registrerade i utskrift av aktieboken sex bankdagar före stämman och som har anmält sitt deltagande till stämman inom i kallelsen angiven tid, har rätt att delta på stämman med full rösträtt. De aktieägare som inte har möjlighet att närvara personligen kan företrädas genom ombud.
Årsstämman 2023
Årsstämman 2023 hålls den 26 april 2023. Datum och ort för årsstämman offentliggjordes på bolagets webbplats i samband med tredje kvartalsrapporten 2022. Årsstämman hålls i Kongresshallen, Hotell Tylösand i Halmstad. Aktieägarna erbjuds möjlighet till poströstning. På Getinges webbplats, www.getinge.com, framgår det även att aktieägare måste inkomma med begäran senast 8 mars 2023 om denne önskar få ett ärende behandlat på årsstämman.
Årsstämman 2022
Årsstämman hölls den 26 april 2022 fysiskt i Kongresshallen, Hotell Tylösand i Halmstad. Aktieägarna erbjöds även möjlighet till poströstning. Vid stämman närvarade samtliga styrelsens ledamöter (inklusive styrelsens ordförande, revisions- och riskutskottets ordförande och VD & koncernchef) respektive representanter av valberedningens ledamöter samt dess ordförande tillika vice ordförande för styrelsen. Därutöver deltog bolagets huvudansvarige revisor, Peter Nyllinge. Till stämmans ordförande valdes styrelsens ordförande Johan Malmquist. Protokollet från årsstämman återfinns på Getinges webbplats, www.getinge.com.
Stämman fattade bland annat beslut om:
- Fastställande av den framlagda resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen samt ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och VD & koncernchef
- Utdelning i enlighet med styrelsens och VD & koncernchefens förslag om 4,00 kr per aktie för räkenskapsåret 2021
- Fastställande av ersättning till styrelseledamöterna och revisorn i enlighet med valberedningens förslag till beslut
- Omval, i enlighet med valberedningens förslag, av Carl Bennet, Johan Bygge, Cecilia Daun Wennborg, Barbro Fridén, Dan Frohm, Johan Malmquist, Mattias Perjos, Malin Persson och Kristian Samuelsson som styrelsens ledamöter
- Omval, i enlighet med valberedningens förslag, av Johan Malmquist som styrelsens ordförande
- Omval, i enlighet med valberedningens förslag och revisions- och riskutskottets rekommendation, av Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB som bolagets revisor för tiden intill slutet av årsstämman 2023
- Godkännande av ersättningsrapport
- Antagande av nya riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsen har inte föreslagit, och bolagsstämman har inte bemyndigat styrelsen, att besluta att bolaget ska ge ut nya aktier eller förvärva egna aktier.
| Närvarande röster i % | Representerade aktieägare i antal |
|---|---|
| 2018 | |
| 2019 | |
| 2020 | |
| 2021 | |
| 2022 | |
| 0 | 0 |
| 10 | 150 |
| 20 | 300 |
| 30 | 450 |
| 40 | 600 |
| 50 | 750 |
| 60 | 900 |
| 70 | 1 050 |
| 80 | 1 200 |
| % | Antal |
Valberedning
Bolagsordningen föreskriver även en möjlighet för styrelsen att besluta om insamling av fullmakter i enlighet med det förfarande som föreskrivs i aktiebolagslagen samt att besluta att aktieägarna ska kunna utöva sin rösträtt per post före bolagsstämman. Den aktieägare som vill ha ett ärende behandlat på bolagsstämman ska lämna ett skriftligt förslag till styrelsen inom sådan tid att förslaget kan upptas i kallelsen till stämman.
Närvaro vid bolagsstämmor
Valberedningens uppgift är att inför årsstämman lämna förslag till beslut avseende val av ordförande vid stämman, val av ordförande och övriga ledamöter i styrelsen, val av revisor samt arvoden till styrelse och revisor. Vid årsstämman 2020 antogs nya principer för valberedningens tillsättning och instruktion för valberedningen.
Valberedningen inför respektive årsstämma ska utgöras av ledamöter utsedda av de fyra röstmässigt största aktieägarna på grundval av en förteckning över ägarregistrerade aktieägare från Euro clear Sweden AB eller annan tillförlitlig ägarinformation, per den 31 augusti varje år, samt av styrelsens ordförande. Därutöver ska det, om styrelsens ordförande i samråd med ledamoten utsedd av den röstmässigt största aktieägaren bedömer det lämpligt, ingå en i förhållande till bolaget och dess större ägare oberoende representant för de mindre aktieägarna som ledamot av valberedningen. Instruktionen innehåller därutöver bland annat bestämmelser tillämpliga i händelse av att någon ledamot lämnar valberedningen, åtgärder vid väsentliga ägarförändringar samt riktlinjer för valberedningens uppdrag och arbete.
Ingen ersättning ska utgå till ledamöterna i valberedningen. Eventuella nödvändiga omkostnader för valberedningens arbete ska bäras av bolaget. Valberedningen har rätt att belasta bolaget med skäliga kostnader, exempelvis rekryteringskostnader, om det bedöms erforderligt för att få ett lämpligt urval av kandidater till styrelsen. Instruktionen för valberedningen finns tillgänglig i sin helhet på www.getinge.com/bolagsstyrning.
Valberedningen besitter erforderlig bredd avseende såväl bakgrund som kunskap. Valberedningen beaktar särskilt värdet av mångfald och balans mellan behovet av förnyelse och kontinuitet i styrelsen. I sin strävan att uppnå mångfald beaktar valberedningen särskilt vikten av en jämn könsfördelning. Valberedningen tillämpar vid framtagande av sitt förslag till styrelse regel 4.1 i Koden om mångfaldspolicy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha, en med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt, ändamålsenlig sammansättning präglad av mångsidighet och bredd avseende kompetens, erfarenhet och bakgrund samt att en jämn könsfördelning ska eftersträvas.
Valberedningen har vid sin egen utvärdering bedömt att styrelsen fungerar väl samt att styrelseledamöterna besitter den mångsidighet och bredd av kompetens, erfarenhet och bakgrund som erfordras och är ändamålsenlig med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt inklusive relevanta hållbarhetsaspekter.
Valberedningens förslag till styrelseledamöter, arvodering av styrelsen samt revisorsval och övriga relevanta beslutsförslag lämnas i samband med kallelsen till årsstämman 2023. Vidare har valberedningen fått del av revisions- och riskutskottets förordade förslag till revisorsval. Aktieägare som har önskat lämna förslag till Getinges valberedning 2023 har kunnat vända sig till valberedningen på e-mail: [email protected] eller på adress: Getinge AB (publ), Att: Valberedningen, Box 8861, 402 72 Göteborg, Sverige.
Sammansättningen av styrelsen, enskilda styrelseledamöters aktieinnehav, deras oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och bolagets större aktieägare samt övriga uppdrag i andra företag framgår av tabell i presentationen av styrelseledamöterna på sidorna 38–40. Styrelseledamöternas närvaro på möten under året samt information om ersättning till styrelseledamöterna framgår även där.
Valberedningen inför årsstämman 2023
Valberedningen, inför årsstämman 2023, består av bolagets styrelseordförande, Johan Malmquist, samt representanter utsedda av följande ägare, i storleksordning:
- Carl Bennet AB: Carl Bennet
- Fjärde AP-fonden: Jannis Kitsakis
- AMF Pension Fonder: Dick Bergquist
- SHB Fonder & Liv: Anna Sundberg
Till ordförande i valberedningen inför årsstämman 2023 utsågs Carl Bennet (se ovan under avsnittet ”God efterlevnad av Koden, inga överträdelser av börsregler eller god sed” angående avvikelse från Kodens bestämmelse). Ingen ersättning utgår till ledamöterna i valberedningen och ledamöterna har fastställt att det inte föreligger några intressekonflikter som påverkar deras uppdrag.
Valberedningen har haft två protokollförda möten inför årsstämman 2023. Ledamöterna har därutöver haft löpande kontakt och hållit ytterligare dialog mellan mötena per telefon. Valberedningen har behandlat samtliga frågor som valberedningen ska behandla enligt Koden vilket redogörs för närmare nedan. Vidare har valberedningen, i syfte att bolaget ska kunna fullgöra sina informationsskyldigheter gentemot aktieägarna, informerat bolaget om hur valberedningens arbete har bedrivits och om de förslag valberedningen har beslutat att lämna.
Som underlag för sitt arbete har valberedningen tagit del av bokslutet för bolagets verksamhet under 2022. Vidare har valberedningen tagit del av inkomna nomineringsförslag och den utvärdering av styrelsen och dess arbete som genomförts. Resultatet av utvärderingen har presenterats i sin helhet för valberedningen. Av utvärderingen framgick att styrelsen fungerar väl, att närvarofrekvensen vid styrelsens sammanträden varit hög och att samtliga ledamöter uppvisat stort engagemang. Valberedningen har därutöver genomfört en intervju med en av de nuvarande ledamöterna.
Vid framtagande av förslag till styrelsen beaktar valberedningen såväl individuell kompetens och erfarenhet hos de föreslagna ledamöterna som att styrelsen gemensamt ska fungera väl och
Styrelse
Styrelsens sammansättning
Av bolagsordningen följer att styrelsen ska bestå av lägst tre och högst tio ledamöter med högst tio suppleanter. Styrelseledamöterna väljs årligen på årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma. De anställda har rätt att utse två representanter och två suppleanter till styrelsen. Getinge AB (publ):s styrelse har under 2022 bestått av nio bolagsstämmovalda ledamöter samt två ledamöter utsedda av arbetstagarorganisationerna och två suppleanter för dessa. Av de bolagsstämmovalda styrelseledamöterna är tre kvinnor och sex män (motsvarande 33 respektive 67 %). Getinges VD & koncernchef är en av de bolagsstämmo valda ledamöterna.
Styrelseledamöternas oberoende
Enligt Kodens regel 4.4 och 4.5 ska majoriteten av de stämmovalda styrelseledamöterna vara oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning och minst två av dessa ledamöter ska även vara oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare. Valberedningen har bedömt att styrelsens sammansättning i Getinge AB (publ) under 2022 uppfyllt de krav på oberoende som uppställs i Koden. Valberedningen har därvid beaktat att Mattias Perjos, i sin egenskap av VD & koncernchef är att anse som beroende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, samt att Carl Bennet och Dan Frohm, som representanter för och styrelseledamöter i Getinge AB (publ):s huvudaktieägare Carl Bennet AB, är att anse som beroende i förhållande till större aktieägare. Övriga styrelseledamöter bedöms vara oberoende i förhållande till såväl bolaget och bolagsledningen som större aktieägare.
Styrelsens ansvar och arbete
Styrelsens övergripande uppdrag är att ansvara för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Vid genomförandet av sitt uppdrag ska styrelsen tillvarata samtliga aktieägares intressen. Styrelsen ska upprätthålla och främja en god företagskultur och säkerställa att Getinge – för aktieägarnas räkning – leds på ett så hållbart, ansvarsfullt och effektivt sätt som möjligt. Styrelsen utvärderar regelbundet Getinge AB (publ):s och koncernens ekonomiska ställning och säkerställer att Getinge är organiserat på ett sådant sätt att bokföring, förvaltning av likvida medel och företagets ekonomiska förhållanden i övrigt kontrolleras på ett tillfredsställande sätt.
Styrelsen ska vidare fortlöpande utvärdera VD & koncernchefens arbete och behandla denna fråga vid ett tillfälle under året då ingen från koncernledningen närvarar. Vidare ska styrelsen vid ett av sina sammanträden under året träffa bolagets revisor utan närvaro av VD & koncernchef eller annan person från koncernledningen.
Styrelsens arbete styrs huvudsakligen av aktiebolagslagen, Koden och av styrelsens arbetsordning. Styrelsen för Getinge AB (publ) ska bland annat:
- Fastställa den övergripande strategin och de övergripande målen för Getinges verksamhet och den övergripande organisationen.
- Säkerställa att det finns fastställda rutiner på plats för ekonomisk rapportering samt säkerställa att den ekonomiska rapporteringen sker i enlighet med tillämpliga regler och föreskrifter.
- Ha översyn över den finansiella planen för Getinge, resultat, prognoser och framåtblickande uttalanden samt fastställa samtliga finansiella rapporter.
- Säkerställa att det finns effektiva system för kontroll av Getinges verksamhet och ekonomiska ställning.
- Säkerställa att det finns en välfungerande intern kontroll inom Getinge.
- Säkerställa att det finns ändamålsenliga och välfungerande system för uppföljning och kontroll av Getinges verksamhet och risker som är kopplade till verksamheten.
- Identifiera hur hållbarhetsfrågor påverkar Getinges risker och affärsmöjligheter.# Styringsrapport (Corporate Governance Report)
• Fastställa erforderliga riktlinjer för bolagets och koncernens uppträdande i samhället i syfte att säkerställa dess långsiktiga värdeskapande förmåga samt fastställa erforderliga övergripande policyer för bolaget och koncernen.
• Säkerställa att tillräckliga kontrollmekanismer finns på plats avseende Getinges efterlevnad av tillämpliga regler och föreskrifter samt efterlevnad av interna policyer och riktlinjer.
• Säkerställa att bolagets externa informationsgivning (inkl. finansiell rapportering) präglas av öppenhet och saklighet samt är korrekt, tillförlitlig och har hög relevans för de målgrupper den riktar sig till samt att det finns ändamålsenliga processer, kontroller och system på plats.
Riktlinjer för styrelsens arbete beskrivs i närmare detalj i styrelsens arbetsordning och årsplan, vilka ses över och antas varje år. I arbetsordningen framgår hur många ordinarie styrelsemöten som ska hållas (sju ordinarie utöver konstituerande styrelsemöte), vilka punkter som ska behandlas vid respektive ordinarie möte, styrelseordförandens arbetsuppgifter samt hur ansvaret ska fördelas mellan å ena sidan styrelsen och å andra sidan VD & koncernchefen. Vidare framgår vad VD & koncernchefen ska rapportera till styrelsen samt när och hur styrelsen ska erhålla information och dokumentation för att kunna fatta väl underbyggda beslut. Arbetsordningen innefattar också bestämmelser för att förebygga jäv och intressekonflikter för styrelseledamöter samt en process för hur eventuella transaktioner mellan Getinge och närstående ska hanteras.
VD & koncernchef agerar föredragande vid styrelsens möten. Vid styrelsens möten deltar även koncernens finanschef som föredragande samt koncernens Head of Corporate Legal som sekreterare för styrelsen, utom vid ärenden där jäv kan komma ifråga eller där det i övrigt inte är lämpligt att de närvarar. Därutöver deltar andra ledande befattningshavare vid behov.
Arbetsordningen innehåller också riktlinjer för arbetet inom styrelsens utskott. Bland annat fastställs utskottens uppgifter, hur många möten utskottet ska hålla, vilka frågor som ska behandlas och hur utskottet ska rapportera till styrelsen. Ett ersättningsutskott och ett revisions- och riskutskott har inrättats av styrelsen. Utskotten är beredande utskott och övertar inte det ansvar som åligger styrelsen som helhet (se vidare nedan avsnitten Ersättningsutskottet respektive Revisions- och riskutskottet). Vilka som ska vara utskottets ledamöter beslutas av styrelsen, med ambitionen att utskottsledamöterna ska ha relevanta erfarenheter och kompetenser för utskottets arbete.
Styrelseordförandens roll
Det är styrelseordförandens ansvar att leda och fördela styrelsens arbete och att säkerställa att detta bedrivs på ett organiserat och effektivt sätt. Det innebär bland annat att säkerställa att styrelsen fullgör sina åligganden samt att följa verksamhetens utveckling och se till att styrelsen fortlöpande får den information som krävs för att styrelsearbetet ska kunna utövas med bibehållen kvalitet i enlighet med tillämpliga regelverk. Styrelseordföranden deltar inte i den operativa ledningen av bolaget. Vid årsstämman 2022 omvaldes Johan Malmquist till styrelsens ordförande och vid styrelsens konstituerande styrelsemöte omvaldes Carl Bennet till vice ordförande.
Styrelsens utvärdering av sitt arbete
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt arbete i syfte att utveckla arbetsformer och effektivitet. Utvärderingen har likt tidigare år, även avseende arbetet 2022, skett med stöd av en enkät och ett verktyg som tillhandahålls av en extern part. I tillägg har styrelseordföranden genomfört individuella intervjuer med ledamöterna. Resultatet och en analys av detsamma har redovisats för styrelsen och efterföljts av diskussion och identifiering av fokusområden för det fortsatta arbetet. Valberedningen har tagit del av utvärderingen i sin helhet samt styrelsens slutsatser.
Styrelsens och utskottens möten 2022
Under året har det hållits totalt 11 styrelsemöten där närvaron bland stämmo valda ledamöter varit 100 %. Styrelsen har vid sina ordinarie möten behandlat de fasta punkter som följer av styrelsens arbetsordning och årsplan. I enlighet därmed har styrelsen bland annat behandlat koncernens långsiktiga målsättningar och strategi, risker och riskhantering, hållbarhetsfrågor, finansiell plan, investeringsplan, årsbokslut och finansiella rapporter samt fastställt bolagsstyrningsdokument.
Styrelsen har löpande behandlat affärsläget och finansiella frågor, etik och regelnfterlevnad, kvalitetsfrågor, regulatoriska frågor, successionsplanering och talangutveckling samt övergripande organisatoriska frågor. Styrelsen har därtill under året behandlat frågor relaterade till legala processer, företagsförvärv och andra investeringar samt finansiering.
Löpande har frågor om pandemin, Rysslands invasion av Ukraina, det förändrade finansiella läget, utmaningar i försörjningskedjan och omvärldsfaktorer samt hur dessa påverkar koncernen, respektive koncernens anpassningar utifrån frågorna, hanterats och diskuterats.
Styrelsen har vid ett av sina sammanträden träffat bolagets revisor utan närvaro av VD & koncernchef eller annan person från bolagets ledning. Styrelsen har vidare fortlöpande utvärderat VD & koncernchefens arbete och särskilt behandlat denna fråga vid ett tillfälle, utan närvaro av bolagets ledning.
STYRELSENS ARBETE 2022
| Månad | Aktivitet |
|---|---|
| Januari | Konstituerande styrelsemöte: Bl.a. val av utskottsledamöter, firmateckningsrätt, policies etc. Extra styrelsemöte* |
| Februari | Styrelsemöte: Helårsrapport (årsbokslut och Q4), strategi- genomgång Acute Care Therapies, årsstämmo relaterade beslut, investeringar samt utvärdering av styrelsen och VD & koncernchef |
| Mars | Revisions- och riskutskottsmöte Ersättningsutskottsmöte |
| April | Styrelsemöte: Delårsrapport (Q1), hållbarhet, strategi- genomgång Life Science, kvalitetsuppdatering, investeringar, finansiering och rättsliga processer |
| Maj | Revisions- och riskutskottsmöte Ersättningsutskottsmöte |
| Juni | Styrelsemöte: Koncernstrategi, investeringar, lärdomar från pandemin och rättsliga processer samt ett Extra styrelsemöte* |
| Juli | Revisions- och riskutskottsmöte Styrelsemöte: Halvårsrapport (Q2), etableringsfrågor samt investeringar och rättsliga processer |
| Augusti | Ersättningsutskottsmöte |
| September | Revisions- och riskutskottsmöte Styrelsemöte: Delårs- och niomånadersrapport (Q3), strategigenomgång Surgical Workflows, investeringar, finansiering, förvärvsagenda och rättsliga processer |
| Oktober | Ersättningsutskottsmöte |
| November | Revisions- och riskutskottsmöte Styrelsemöte: Finansiell plan, strategigenomgång Global Sales, successionsplanering, talang- utveckling m.m., riskutvärdering och riskhanteringsprocess, (ERM), Ethics & Compliance |
| December | Styrelsemöte: Godkännande av årsredovisning, inklusive hållbarhetsredovisning, och bolagsstyrningsrapport |
* Extra styrelsemöten hålls typiskt sett för behandling av särskilda eller brådskande frågor relaterade till olika teman såsom finansiella frågor, tvister, företagsförvärv och andra investeringar.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet följer en skriftlig instruktion och har bland annat till uppgift att bereda frågor som rör ersättningsprinciper samt ersättning och andra anställningsvillkor för VD & koncernchef samt övriga personer i koncernledningen. Utskottet bereder även, i tillämpliga fall, styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, vilket styrelsen ska lägga fram för bolagsstämmans beslut.
Utskottet ska följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för rörliga ersättningar till koncernledningen, tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare som årsstämman beslutat om och bereda styrelsens ersättningsrapport.
Ersättningsutskottet är beredande organ i frågor rörande successionsplanering, inklusive för VD & koncernchef, och talangutveckling. Styrelsen i sin helhet har dock fortsatt det yttersta ansvaret för frågorna.
Ersättningsutskottets sammansättning och arbete 2022
Utskottet bestod under 2022 av styrelseledamöterna Johan Malmquist (ordförande), Carl Bennet, Barbro Fridén, Dan Frohm samt Kristian Samuelsson. Samtliga medlemmar av ersättningsutskottet är oberoende i förhållande till bolaget och koncernledningen.
Utskottet ska normalt hålla tre möten varje år. Under 2022 har utskottet haft tre protokollförda möten samt haft löpande kontakt. Medlemmarnas närvaro vid utskottsmötena redovisas i tabellen på sidan 38–39.
Revisions- och riskutskottet
Revisions- och riskutskottet följer en skriftlig instruktion och ska genom sin verksamhet uppfylla de krav som ställs i aktiebolagslagen samt i EU:s revisionsförordning. Revisions- och riskutskottet är ett beredande organ i kontakten mellan styrelse och revisorer och lämnar fortlöpande rapporter till styrelsen avseende sitt arbete.
Utskottets arbetsuppgifter omfattar bland annat att biträda valberedningen vid upprättandet av förslag till bolagsstämmans beslut om revisorsval och arvodering till revisor. Utskottet ska i förberedelsearbetet säkerställa att revisorns mandatperiod inte överskrider tillämpliga regler, upphandla revision och lämna en rekommendation till valberedningen i enlighet med EU:s revisionsförordning.
Revisions- och riskutskottet ska även utfärda riktlinjer för tjänster utom revision som tillhandahålls av revisorn och i tillämpliga fall godkänna sådana tjänster i enlighet med gällande riktlinjer.# Utskoet ska vidare granska och övervaka revisorns opartiskhet och självständighet och då särskilt uppmärksamma om revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revision samt i övrigt utvärdera revisors insatsen.
Under året har särskilt fokus i utskoets arbete legat på a utvärdera riktlinjerna för ersäning till ledande befanings havare och tillämpningen av desamma, framtagandet av ersänings- rapport samt successionsplanering. Därutöver har utskoet under året arbetat med en översyn av målen för årlig rörlig ersäning, med särskilt fokus på framtagandet av hållbarhetsmål, uppföljning av utfall av program för rörlig ersäning samt arbetat med upp-daterade program inför 2023. Under 2022 gällande riktlinjer för ersäning till ledande befaningshavare framgår på sidan 63–65 i årsredovisningen. Ersäningsrapporten har uppräats av styrelsen och läggs fram vid årsstämman för beslut. Ersäningsrapporten har uppräats som en separat rapport men ingår i årsredovisningsdokumentet på sidan 68–71. Styrelsen föreslår vidare årsstämman 2023 a anta de nya riktlinjer för ersäning till ledande befaningshavare som framgår på sidan 65–67.
Utskoet ska delta i planeringen av den externa revisionen och ska löpande samråda och överlägga med de externa revisorerna. Bland utskoets uppgier ingår även a granska och övervaka koncernens finansiella rapportering, bereda de finansiella rapporter som bolaget lämnar externt samt övervaka eektiviteten i bolagets interna kontroll, riskhantering (inkl. finansiell riskhantering) och internrevision. Utskoet diskuterar däribland bolagets betydande finansiella riskexponeringar och åtgärder för begränsning, övervakning och kontroll av sådana exponeringar med bolagets revisorer och bolagsledningen. Revisions- och riskutskoet följer Ethics & Compliance-funktionens arbete, interna utredningar och vissel-blåsar ärenden samt har det övergripande ansvaret a övervaka implementeringen av e eektivt regeleerlevnadsprogram. Utskoet ska normalt hålla sex möten under e kalenderår.
Revisions- och riskutskoets sammansäning och arbete 2022
Utskoet har under 2022 bestå av styrelse ledamöterna Johan Bygge (ordförande), Cecilia Daun Wennborg, Dan Frohm och Malin Persson. Samtliga medlemmar av utskoet är oberoende i förhållande till såväl bolaget och bolagsledningen som till bolagets större aktieägare, förutom Dan Frohm, som inte anses som oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare. Utskoets sammansäning är sådan a de kvalifikationskrav som uppställs på redovisnings- eller revisionskompetens uppfylls. Under 2022 har utskoet ha sex protokollförda möten samt däremellan ha kontakt vid behov. Ledamöternas närvaro vid utskosmöten redovisas i tabellen på sidan 38–39. Bolagets revisor har deltagit vid samtliga utskosmöten. Utskoet har tillsammans med revisorn bland annat diskuterat och fastställt revisionens omfaning. Vidare har bolagets Chief Ethics & Compliance Ocer och internrevisor deltagit vid möten med utskoet i den omfaning som bedömts relevant. Utskoet har löpande behandlat samtliga frågor enligt arbets-ordningen. Under året har utskoet särskilt fokuserat på finansierings-relaterade frågor, utveckling av Corporate Internal Audit-funktionens arbete, hållbarhetsredovisnings- och taxonomirelaterade frågor samt uppföljning av specifika frågeställningar identifierade i samband med riskutvärderingar, internkontroll och internrevision.
STYRELSENS UTSKOTT
Styrelsen har inräat två utsko för fokus på ersäning, revision och risk
Getinge 2022 Årsredovisning 37 Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
| Namn | Funktion | Födelseår | Utbildning | Nationalitet / Invald | Styrelseuppdrag # Styrelse och Koncernledning
Styrelse
Ledamöter utsedda av bolagsstämman
| Namn | Funktion | Födelseår | Utbildning | Nationalitet / Invald | Styrelseuppdrag | Arbetslivserfarenhet, tidigare uppdrag och övrig information and over the next few weeks, it will become clearer whether the market has priced in the expected inflation and interest rate hikes.
2.2 Risk of rising interest rates
The Swedish National Debt Office has assessed that the risk of rising interest rates in Sweden has decreased. However, the interest rate risk is still considered to be a key risk for the Group. Given the Group’s net debt of MSEK 12,459, the interest rate sensitivity analysis indicates that a 1 percentage point increase in interest rates would increase the Group’s annual interest costs by MSEK 125. This could affect the Group’s profitability and cash flow. The Group has a policy of hedging its interest rate exposure through the use of interest rate derivatives.
2.3 Exchange rate risk
The Group operates internationally and is therefore exposed to exchange rate fluctuations. The Group’s exposure to foreign exchange risk arises mainly from the translation of financial statements of foreign subsidiaries into SEK, as well as from revenue and expenses denominated in foreign currencies. The Group’s policy is to hedge its exposure to foreign exchange risk. The Group has financial instruments, such as forward contracts, to hedge this risk.
2.4 Credit risk
The Group’s credit risk is mainly related to trade receivables and other receivables. The Group’s exposure to credit risk is managed through credit assessments of customers and by setting credit limits. The Group also has a policy of insuring its trade receivables.
2.5 Other risks
The Group is also exposed to other risks, including:
- Liquidity risk: The risk that the Group will not be able to meet its financial obligations as they fall due. The Group manages its liquidity risk by maintaining sufficient cash and cash equivalents and by having access to committed credit facilities.
- Operational risk: The risk of loss resulting from inadequate or failed internal processes, people and systems or from external events. The Group manages its operational risk through internal controls, risk assessments and business continuity plans.
- Legal and regulatory risk: The risk of fines, sanctions or other liabilities arising from non-compliance with laws and regulations. The Group monitors legal and regulatory developments and has implemented policies and procedures to ensure compliance.
- Environmental and social risk: Risks related to climate change, environmental pollution, human rights and labor standards. The Group is committed to sustainable business practices and has implemented policies and initiatives to mitigate these risks.
- Supply chain risk: Risks related to disruptions in the supply chain, such as natural disasters, geopolitical events or supplier insolvency. The Group manages its supply chain risk by diversifying its suppliers and by maintaining sufficient inventory levels.
- Cybersecurity risk: Risks related to cyberattacks, data breaches and other cyber threats. The Group has implemented cybersecurity measures to protect its systems and data.
External auditor
The Group’s auditor is elected by the Annual General Meeting. The auditor audits the annual report, accounting records, and consolidated financial statements, as well as the administration of the Board and the CEO & Group Executive. The auditor issues an audit report for the parent company and a consolidated audit report to the Annual General Meeting each financial year. The auditor also reviews Getinge’s nine-month report. The principal auditor and joint auditor participate in all Audit and Risk Committee meetings and report to the committee and the Board on their audit.
External auditor in 2022
At the Annual General Meeting in 2022, the registered auditing firm Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB was re-elected as auditor. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB has been the company’s appointed auditing firm since 2008. During 2022, the authorized public accountant Peter Nyllinge served as the principal auditor, and the authorized public accountant Karin Olsson served as the signing auditor. The current term of office expires at the Annual General Meeting in 2023.
In addition to ordinary audit assignments, Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB provides advisory and investigative services. Such assignments are provided in accordance with the rules for approval of the nature and scope of services and remuneration, as decided by the Audit and Risk Committee. The assignments performed are not considered to give rise to any conflict of interest. Information on remuneration to auditors can be found in Note 5 of the annual financial statements.
| Name | Function | Birth Year | Education | Nationality / Elected | Board Assignments | Work Experience, previous assignments, and other information |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fredrik Brattborn | Ordinary member appointed by labor union | 1976 | University Engineer, Chemical Engineering | Swedish/2020 | – | Manufacturing Technician in production at Getinge Disinfection AB. Board assignments in Getinge: Deputy member 2020-2020. Ordinary from April 2022. |
| Ida Gustafsson | Deputy member appointed by labor union | 1985 | Master | Swedish/2022 | – | Manager Master Data Operations, IT at Getinge Business Support Services. Board assignments in Getinge: Deputy member from 2022. |
| Pontus Käll | Deputy member appointed by labor union | 1991 | Swedish/2022 | – | Functional Tester at Getinge Sterilization AB. Board assignments in Getinge: Deputy member from 2022. |
| Attendance at meetings | Board meetings | Remuneration Committee | Audit and Risk Committee |
|---|---|---|---|
| Fredrik Brattborn | 11/11 | – | – |
| Ida Gustafsson | 3/3 (appointed October 2022) | – | – |
| Pontus Käll | 7/7 (appointed April 2022) | – | – |
Independent 1)
- Dependent/independent in relation to Getinge and its management, and in relation to major shareholders.
- No dependency in relation to Getinge and its management or major shareholders.
Remuneration and holdings
| Fredrik Brattborn | Ida Gustafsson | Pontus Käll | |
|---|---|---|---|
| Total remuneration 2022, Tkr | – | – | – |
| Holdings in Getinge AB (publ) (own and related parties 2) | No shares held. | 45 B shares. | No shares held. |
1) See further information on the Board’s independence on page 34.
2) See definition of related parties above.
Definition of related parties, linked to shareholdings: Related parties are legal entities directly or indirectly controlled by the relevant Board member or CEO & Group Executive, or by their physical related parties. As regards physical related parties, spouse/partner, children of whom custody is held, and other relatives with whom a household has been shared for at least one year are included.
*) Rickard Karlsson resigned as an ordinary board member appointed by the labor union in April 2022 and had attended 4 out of 4 board meetings prior to that. Peter Jörmalm resigned as an ordinary board member appointed by the labor union in October 2022 and had attended 8 out of 8 board meetings prior to that.
Board members appointed by the Annual General Meeting (continued)
| Name # Disclosure Commiee
Kommién förhandsgranskar föreslagna oentliggöranden i finansiella rapporter, samt lämnar rekommendationer till revisions- och riskutskoet samt styrelsen avseende desamma. Kommién rapporterar till revisions- och riskutskoet.
Insider Commiee
Kommién fungerar som stöd till VD & koncernchef i a hantera löpande frågor om insiderinformation och oentliggörande av densamma. Kommién rapporterar till VD & koncernchef.
STIP Steering Commiee
Kommién bereder – i förhållande till andra än koncernledningen - processen för årlig rörlig ersäning, prestationsmålen för densamma samt eventuella avsteg från eller justeringar av prestationsmålen. Kommién rapporterar till ersäningsutskoet samt indirekt till koncernledningen.
Forum på koncernledningsnivå
Getinge 2022 Årsredovisning 42
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Koncernledningen 2022
Vid utgången av 2022 bestod koncernledningen av elva personer. De personer som ingår i koncernledningen presenteras på sidan 44–45. Under 2022 hade koncernledningen sex ordinarie möten och däremellan löpande kontakt och avstämningar. Mötena har i huvudsak fokuserat på koncernens strategiska och operativa utveckling samt resultatuppföljning och kvalitetsfrågor. Under året har koncernledningen ha stort fokus på pandemifrågor, Rysslands invasion av Ukraina, det förändrade finansiella läget, utmaningar i försörjningskedjan och andra omvärldsfaktorer. Fokus har även legat på koncernens kvalitetsarbete, organisations- och bolagsstyrningsfrågor, förvärvsagenda, hållbarhetsarbete samt a bevaka risker, möjligheter och tillvaratagande av eektivitetsåtgärder och synergier. Koncernledningen har följt utvecklingen i koncernen och omvärlden noga och har veckovisa avstämnings- och informationsmöten.
Till höger: Agneta Palmér, Executive Vice President, Operational Services
Getinge 2022 Årsredovisning 43
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Koncernledning
| Maias Perjos (1972) | Lars Sandström (1972) | Carsten Blecker (1966) | Elin Frostehav (1982) | Stéphane Le Roy (1977) | Eric Honroth (1971) |
|---|---|---|---|---|---|
| VD & koncernchef | Finanschef | Chief Commercial Ocer | President, Acute Care Therapies | President, Surgical Workflows | President, Life Science |
| Civilingenjör, industriell ekonomi | Civilekonom | Med. dr. dental, Ekonomie doktor | Civilingenjörsprogrammet Industriell Ekonomi | Ingenjörsexamen | Kandidatexamen i företagsekonomi |
| Svensk medborgare | Svensk medborgare | Tysk medborgare | Svensk medborgare | Fransk medborgare | Amerikansk medborgare |
| Anställd inom Getinge sedan 2017 | Anställd inom Getinge sedan 2017 | Anställd inom Getinge sedan 2014 | Anställd inom Getinge sedan 2019 | Anställd inom Getinge sedan 2012 | Anställd inom Getinge sedan 2018 |
| Aktieinnehav (egna och närståendes): 80 000 B-aktier | Aktieinnehav (egna och närståendes): 14 359 B-aktier | Aktieinnehav (egna och närståendes): 5 000 B-aktier | Aktieinnehav (egna och närståendes): 880 B-aktier | Aktieinnehav (egna och närståendes): 3 800 B-aktier | Aktieinnehav (egna och närståendes): 150 B-aktier |
| Tidigare erfarenhet: Maias Perjos har ha ledande befaningar inom Coesia 2012–2017, däribland VD för Coesia IPS Division och Coesia International. Dessförinnan var han VD för Flexlink 2006–2016 där han började sin karriär 1998 och bland annat även var aärs- områdeschef under åren 2003–2006. | Tidigare erfarenhet: Lars Sandström har tidigare varit Senior Vice President Group reporting, Tax & Control för AB Volvo (2015–2017). Han har ha e flertal seniora positioner inom Scania så som Vice President Financial Services, Head of Group Financial reporting samt Head of Group Reporting & Control. Mellan 2010–2012 var han CFO för Swedish Orphan Biovitrum AB. | Tidigare erfarenhet: Carsten Blecker var tidigare President för säljregionen EMEA inom Getinges globala säljorganisation. Dessförinnan var han ansvarig för EMEA för Biomets Dental Business. Han har även ha positioner inom McKinsey & Company, Kimberly-Clark Healthcare EMEA, Medtronic EMEA och Palex Medical. | Tidigare erfarenhet: Elin Frostehav var fram till mars 2022 Vice President Critical Care, e produktområde inom Acute Care Therapies på Getinge. Hon har tidigare ha flera ledande globala positioner i Semcon inom produkt- utveckling och digitalisering. Före Semcom hade hon olika roller inom FlexLink. | Tidigare erfarenhet: Stéphane Le Roy har senast varit ansvarig för säljregionen South West Europe inom Getinges globala sälj- organisation. Han började på Getinge 2012 som lands chef för Infection Control i Frankrike. Mellan 2006 och 2012 var han aärsområdeschef för CT scanners för Siemens Healthcare i Frankrike. Innan dess har han ha e flertal produktchefs positioner samt logistikuppdrag inom området för medicinsk bildbehandling inom GE Healthcare. | Tidigare erfarenhet: Eric Honroth var fram till mars 2022 President för säljregionen North America inom Getinges globala säljorganisation. Han har mer än 20 års erfarenhet av globala ledarskaps- roller inom medicintekniska företag så som Becton Dickinson, CareFusion och Abbo Vascular. |
| Andra uppdrag: Styrelseledamot i EUROAPI S.A. |
Getinge 2022 Årsredovisning 44
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Koncernledning forts.
| Joanna Engelke (1960) | Jeanee Hedén Carlsson (1966) | Magnus Lundbäck (1969) | Anna Romberg (1979) | Agneta Palmér (1978) |
|---|---|---|---|---|
| Executive Vice President, Quality Compliance, Regulatory & Medical Aairs | Executive Vice President, Brand & Communication | Executive Vice President, Human Resources & Sustainability | Executive Vice President Legal, Compliance & Governance | Executive Vice President, Operational Services |
| MBA samt kandidatexamen i statsvetenskap | Kandidatexamen i företagsekonomi | Ekonomie doktor med inriktning på strategi och organisation, samt Teknologie licentiat | Ekonomie doktor med inriktning på Corporate Governance och Compliance, Civilekonom | Ekonomie magisterexamen |
| Amerikansk medborgare | Svensk medborgare | Svensk medborgare | Finsk medborgare | Svensk medborgare |
| Anställd inom Getinge sedan 2022 | Anställd inom Getinge sedan 2017 | Anställd inom Getinge sedan 2017 | Anställd inom Getinge sedan 2020 | Anställd inom Getinge sedan 2018 |
| Aktieinnehav (egna och närståendes): – | Aktieinnehav (egna och närståendes): 4 600 B-aktier | Aktieinnehav (egna och närståendes): 3 842 B-aktier | Aktieinnehav (egna och närståendes): 5 500 B-aktier | Aktieinnehav (egna och närståendes): – |
| Tidigare erfarenhet: Joanna Engelke har en gedigen erfarenhet från områden inom regulatorisk hälsovård i internationella företag. Hon har tidigare ha roller som Head of New Ventures & Chief Quality Ocer för JUUL Labs, Senior Vice President Global Quality & Regulatory Aairs för Boston Scientific Corporation, Managing Director för Holloran Consulting Group samt Portfolio CEO, Biospecific för PureTech Ventures. | Tidigare erfarenhet: Jeanee Hedén Carlsson har ha ledande chefsbefaningar inom kommunikation och marknadsföring inom Volvo Car Group, Volvo Trucks och Volvo Buses. | Tidigare erfarenhet: Magnus Lundbäck var tidigare SVP Human Resources & Sustainability för Gunnebokoncernen. Dessförinnan var han Executive Vice President Human Resources and Sustainability för Getinge samt Vice President Human Resources hos Volvo Car Corporation. | Tidigare erfarenhet: Anna Romberg har varit verksam som VP Ethics and Compliance inom Cargotec Oyj samt ha e flertal roller inom bolagsstyrning och compliance inom Telia Company AB. Hon har även bistå e flertal globala företag på konsultbasis gällande bolagsstyrning och compliance. Hon är en av grundarna av Nordic Business Ethics Initiative. | Tidigare erfarenhet: Agneta Palmér var fram till augusti 2022 Vice President Corporate Control inom Getinge. Hon har tidigare ha ledande positioner inom ekonomi i AB Volvokoncernen och dessförinnan arbetat som managementkonsult med fokus på verksamhetsutveckling, processoptimering och finansiell styrning. |
Getinge 2022 Årsredovisning 45
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Byggstenarna i Getinges bolagsstyrningsmodell
Utöver de formella bolagsorganen, identifieras tre huvudsakliga byggstenar i Getinges bolagsstyrningsmodell:
• styrande principer och styrdokument,
• operationell styrning och
• styrning av legala enheter, vilka beskrivs närmare nedan.
I kombination med styrningen av produktrelaterad kvalitet och regeleerlevnad samt Getinges hållbarhetsagenda skapar byggstenarna i Getinges bolagsstyrningsmodell förutsäningar för uppfyllandet av mål, övervakning och kontroll vilket stödjer styrelsens agenda. Huvudsakliga fokusområden och förbäringsarbeten under 2022 beskrivs närmare på sidan 29.
Styrande organ
GETINGES RAMVERK FÖR BOLAGSSTYRNING OCH KONTROLL
- Getinge AB (publ):s årsstämma, extern revisor och valberedning
- Getinge AB (publ):s styrelse, ersäningsutsko, revisions- och riskutsko samt Corporate Internal Audit
- VD & koncernchef assisterad av Getinges koncernledning och andra forum på koncernledningsnivå


- Styrande principer och dokument
- Operationell styrning
- Styrning av legala enheter
- Vision, mission, sye, kulturella värden och varumärkesvärden
- Strategiska prioriteringar
- Kvalitets- och produkt- regulatorisk styrning (QcRM)
- Policyramverk och globala krav
Första pelaren: Ledningen har det primära ansvaret a äga och hantera risker som den dagliga verksamheten är förenad med. Andra ansvarsområden som den första pelaren omfaar är utformning, genomförande och implementering av internkontrollaktiviteter.
Andra pelaren: Funktioner inom den andra pelaren möjliggör identifi- ering av uppkommande risker i den dagliga aärs- verksamheten. Dea görs genom a tillhandahålla vägledning i form av ram- verk, policies och verktyg för a stödja riskhantering och övervaka eerlevnad.# Bolagsstyrningsrapport
Intern kontroll och riskhantering
Getinges interna kontroll- och riskhanteringssystem är uppbyggt enligt en trestegsmodell som inkluderar tre "pelare". Dessa pelare säkerställer att riskhantering och intern kontroll integreras i verksamheten.
Tredje pelaren: Funktioner i den tredje pelaren tillhandahåller objektiv och oberoende kontroll (internrevision) av verksamheten, processer och kontroll för att säkerställa förbättringar och effektiv riskmitigering. Funktioner tillhörande den tredje pelaren har till huvudsakligt syfte att utvärdera om första och andra pelarens funktioner agerar effektivt. De har skyldighet att rapportera till styrelsen och revisions- och riskutskottet. De ska även tillhandahålla försäkran till tillsynsmyndighet eller motsvarande och externa revisorer avseende att organisationens kontrollkultur är effektiv i sin utformning och genomförande.
- Extern revision
- 1) Första pelarens kontrollaktiviteter innefattar: kvalitetssystemsgranskning (på certifikatsnivå), självutvärdering av styrningen över kontroller och åtgärdande av observationer från revisioner och utredningar.
- 2) Andra pelarens kontrollaktiviteter innefattar: Ethics & Compliance-funktionens övervakning och riskutvärderingar, internkontroll (ledningstestning) och Corporate Quality Audit.
Getinges styrande principer och styrdokument
Styrande principer
Getinges uttalade vision, mission, syfte, mål, varumärkeslöfte och kulturella kärnvärden används som styrande principer för verksamheten. Styrelsen fastställer den övergripande långsiktiga strategin som visar riktningen kommande år såväl som årliga operativa och finansiella mål. Läs mer om Getinges strategi på sidorna 12–27.
Getinges process för granskning av koncernstrategin innefattar en årlig granskning och genomgång av strategin. Dessutom granskar styrelsen strategin för samtliga affärsområden och den globala sälj organisationen en gång per år. Den finansiella planen baseras på de strategiska initiativen. VD & koncernchef fastställer målen för verksamheten baserat på beslut och vägledning från styrelsen. Baserat på uppställda övergripande målsättningar fastställs respektive funktions mål.
De tre affärsområdena har resultatansvaret i koncernen. Affärsområdena, den globala säljorganisationen, koncernfunktionerna och vissa gruppfunktioner har regelbundet möten för verksamhetsgenomgång med Getinges koncernledning för att följa upp utveckling och utfall, planer, risker och möjligheter. Dessutom följs ekonomiska mål och prognoser månatligen upp tillsammans med affärsområdena och den globala säljorganisationen.
Styrdokument – ramverket
Uppförandekoden – Ansvarsfullt ledarskap – tillhandahåller riktlinjer för arbetet på Getinge. Den sammanfattas i sex principer som framgår av tabellen på denna sida.
Uppförandekodens sex principer
| Agera alltid ärligt, rättvist och med största integritet | Visa respekt för att skydda konfidentialitet, integritet och information | Ta hand om varandra | Ta hand om vår värld | Gör din röst hörd om något verkar fel | Agera tillsammans för att värna om våra intressenter |
|---|---|---|---|---|---|
| - Global policy mot mutor och korruption | - Kommunikationspolicy | - Medarbetarpolicy | - Policy för mänskliga rättigheter | - Speak up Line (visselblåsarfunktion) | - Policy för mänskliga rättigheter |
| - Global konkurrensrättspolicy | - Global policy för immateriella tillgångar | - Policy för mänskliga rättigheter | - Global dataskyddspolicy | - Global policy mot mutor och korruption | |
| - Global handelspolicy | - Insiderpolicy | - Global policy mot mutor och korruption | - Hållbarhetspolicy | - Hållbarhetspolicy | |
| - Insiderpolicy | |||||
| - Kommunikationspolicy | |||||
| - Global policy för immateriella tillgångar |
Läs mer ... https://www.getinge.com/se/om-oss/affärsetik/uppförandekod/
Uppförandekoden bygger på Getinges globala policyer. Styrelsen har antagit 14 globala policyer som innehåller bindande regler och övergripande vägledning gällande uppförande inom koncernen. För vart och ett av policydokumenten utfärdas mer detaljerade och vägledande direktiv och riktlinjer (i förekommande fall). De 14 globala policyerna och relaterade globala direktiv och riktlinjer utgör koncernens styrdokument, tillsammans med separat kvalitetsramverk och miljöpolicy. Dessa ramverk gäller för samtliga anställda i koncernen. I tillägg till det globala policyramverket sätter koncernfunktionerna och gruppsupportfunktionerna tillkommande eller kompletterande minimistandarder för hur verksamheten ska bedrivas.
Uppförandekoden och samtliga policy dokument, direktiv och riktlinjer finns tillgängliga på koncernens interna digitala plattform GetNet och publiceras i en databas för styrdokument (GetBasics). Styrdokumenten för Getinges kvalitetsarbete finns i en skild databas (GetAligned). Båda databaserna är tillgängliga för alla anställda. Uppförandekoden finns även offentligt tillgänglig på www.getinge.com/se/om-oss/affärsetik/uppförandekod/. Flertalet av de globala policydokumenten finns också på ovannämnda externa webbplats.
Policyerna godkänns av styrelsen och revideras åtminstone vartannat år eller när behov föreligger. Direktiv beslutas av koncernchefen eller koncernledningsmedlem ansvarig för området efter att ha förankrats hos hela koncernledningen. En av de 14 policyerna är bolagsstyrningspolicyn som syftar till att tydliggöra Getinges bolagsstyrningsmodell, roller och ansvarsområden samt det system för beslutsfattande som gäller inom koncernen.
Getinges operativa verksamhetsmodell
Getinges operativa verksamhetsstyrningsmodell, som presenteras på sidan 31, syftar till att skapa en tydlig struktur och rollfördelning i koncernen. Den tar sin utgångspunkt i vad och hur Getinge utvecklar, tillverkar, servar och säljer till kund och syftar även till att tillvarata de olikheter som finns inom de olika affärsområdena. För att optimera förutsättningarna för bästa möjliga nytta och säkerställa god styrning har ett ramverk för gemensam styrning, stödjande funktioner och kontroller skapats. Getinges operativa verksamhetsmodell bygger på decentraliserat beslutsfattande inom de fastställda koncerngemensamma ramarna och strategierna.
Affärsområden
Getinges operativa verksamhet består av affärsområdena Acute Care Therapies, Life Science och Surgical Workflows. Affärsområdena ansvarar för (i) att bedriva den dagliga verksamheten och är ansvariga för sitt respektive integrerade ekonomiska resultat, (ii) att utveckla produktportföljen och sitt erbjudande och (iii) affärsområdets strategiska agenda. Utöver det ekonomiska ansvaret, har varje affärsområde fullt ansvar för att säkerställa att dess verksamhet bedrivs i enlighet med gällande lagar och regler, att kvalitetsmässiga och regulatoriska krav uppfylls samt att hållbarhetsfrågor integreras i verksamheten.
Global sälj- och serviceorganisation
Den operativa verksamheten omfattar även en global gemensam sälj- och serviceorganisation som syftar till att tillvarata synergier i försäljningen. Den globala sälj- och serviceorganisationen är, med några få undantag, ansvarig för försäljningen för varje affärsområde. Den har dessutom totalansvar för genomförande av försäljning i de olika regionerna och för att utveckla verksamheten i enlighet med marknadens och kundernas behov och trender. Den globala sälj- och serviceorganisationen samordnar större strategiska beslut med affärsområdena. Ytterst har den globala sälj- och serviceorganisationen det övergripande ansvaret för att säkerställa att försäljning bedrivs i enlighet med gällande lagar och regler i försäljningsregionerna samt att säkerställa att kvalitetsmässiga och regulatoriska krav uppfylls i sin verksamhet.
Supportfunktioner
Centralt inom Getinge finns vissa gemensamma kompetens- och supportfunktioner som är uppdelade på koncern- och gruppsupportsnivå. Koncernfunktionerna tillhandahåller styrning inom Getinge på ett antal områden på koncernnivå och ansvarar för att ta fram policyer, vägledning, processer och strukturer i frågor inom respektive ansvarsområde. Gruppsupportfunktionerna är kompetens- och supportfunktioner för samordning inom en rad områden och är mer operativt delaktiga i den dagliga verksamheten.
| Funktion | Uppdrag |
|---|---|
| HR & Sustainability | Driver verksamhetens framgång genom medarbetarna och sammanlänkar medarbetarplanen med affärsplanen. Inkluderar bland annat strategiska processer för rekrytering, talang- och successionsplanering, ledarskap och ersättningsfrågor. Därutöver driver funktionen övergripande hållbarhetsfrågor för koncernen. |
| Brand & Communication | Syftar till att öka förtroende, tillit och uppfattning hos intressenter genom transparent, konsekvent och relevant kommunikation och därigenom stärka Getinges varumärkeskännedom och image. |
| Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs | Arbetar med att stödja verksamheten i att möta regulatoriska krav för medicinteknisk utrustning genom att säkerställa att relevanta policyer, processer och strukturer finns på plats. Ansvarar därutöver för att genomföra regelbundna granskningar på området och för att följa upp att bolaget och organisationen uppfyller relevanta krav. |
| Legal, Compliance & Governance | Bidrar med strategisk rådgivning på koncernnivå rörande legala frågor, regelefterlevnad och styrningsfrågor. Stödjer även den dagliga verksamheten med rådgivning inom dessa områden. |
| Finance | Tillhandahåller koncerngemensamma instruktioner och tjänster för finans och internkontroll samt möjliggör korrekt och transparent rapportering av finansiell data för koncernen. Innefattar även funktionerna Treasury, Tax, Corporate Control och Risk Management.# Getinge 2022 Årsredovisning |
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Operational Services
Bedriver den dagliga verksamheten för de operationella tjänsterna IT, logistik, inköp och akademin samt effektiv produktion. Utvecklar och anpassar tjänster för att möta framtida behov och optimerar dessa för affärsområdena och den globala sälj- och servicefunktionen.
Research and Business Development
Driver och verkställer koncernens förvärvsagenda i linje med strategi och produktutvecklingsstrategin. Accelererar och stärker koncernens fokus på produktutveckling och säkerställer att koncept förs vidare till ansvariga inom affärsområden och ansvarar för implementeringen av EcoDesign-principer i forskning och utveckling.
Koncern- och gruppsupportfunktioner
Compliance, Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs och HR & Sustainability har inrättats som ansvarar för att utveckla strategier, policyer, riktlinjer, mål, processer och verktyg relaterade till dessa områden, vilka implementeras och integreras i affärsverksamheten. Olika forum, som presenteras på sidan 42, har inrättats för att bereda frågor och förslag till beslut inom respektive område till koncernledningen.
Styrelsen för Getinge AB (publ) har det yttersta ansvaret för koncernens hållbarhetsfrågor, och området behandlas av styrelsen i sin helhet. Styrelsen har tillsyn över samtliga fokusområden för hållbarhet och dessa avrapporteras till styrelsen en gång per år, eller oftare vid behov. Getinge har tagit fram en hållbarhetsrapport som en från årsredovisningen skild rapport som även innehåller ett GRI-index. Styrelsen har beslutat att uppdra åt bolagets revisor att genomföra en översiktlig granskning av hållbarhetsredovisningen 2022, och har som ambition att nå en ytterligare nivå av granskningen i framtiden. Revisors rapport över översiktlig granskning av hållbarhetsredovisningen samt yttrande över den lagstadgade hållbarhetsrapporten framgår på sidan 176.
Styrning över miljö- och sociala aspekter
Inom Getinge har koncernens EVP HR & Sustainability och dess koncernfunktion ansvar för att inrätta ramverk, som gäller för samtliga anställda, för att bedriva en socialt, etiskt och miljömässigt sund verksamhet genom hela koncernens värdekedja. För de operativa aspekterna samarbetar funktionen i stor utsträckning med affärsområdena och andra koncernfunktioner för att integrera frågorna i hela verksamheten. Getinge har även inrättat Sustainability Board på koncernledningsnivå som är beredande för koncernledningen inför beslut i dessa frågor. Kommittén presenteras på sidan 42.
Styrning över Ethics & Compliance
Inom Getinge har funktionen Legal, Compliance & Governance inrättats, vilken leds av EVP Legal, Compliance & Governance, som tillhandahåller strategisk ledning och support till den dagliga verksamheten. Det yttersta operativa ansvaret för compliance-arbetet är integrerat i den dagliga verksamheten. Funktionen presenteras närmare under avsnittet Kontrollramverk, risker och riskhantering.
Kvalitetsstyrning
Kvalitetsarbetet genomsyrar hela Getinges verksamhet. På koncernnivå har en funktion för Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs inrättats, som leds av EVP Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs. Funktionen tar fram och säkerställer att relevanta policyer, processer och strukturer finns på plats för att möta regulatoriska krav. Därutöver genomför funktionen regelbundna övervaknings- och granskningsåtgärder för att bedöma design och effektivitet för koncernens kvalitetssystem. Det yttersta operativa ansvaret för kvalitetsarbetet är integrerat i affärsområdena. Därutöver genomförs kvalitetsystemsrevisioner av respektive innehavare av certifikat i verksamheten för att säkerställa att kvalitetssystemen uppfyller de externa krav som ställs på Getinge.
IT- och cybersäkerhetsstyrning
Det yttersta ansvaret för styrningen inom IT- och cybersäkerhet ligger hos EVP Operational Services och tillhörande koncernfunktion. Operational Services-funktionen driver synergier på IT-området med syfte att säkerställa regeluppfyllnad och cybersäkerhet. Det primära operationella ansvaret och arbetet med att säkerställa att Getinges produkter och kunderbjudanden möter förväntningar och externa krav drivs inom de olika affärsområdena i samarbete med koncern- och gruppsupportfunktioner.
Styrning av legala enheter
Getinge består av ett stort antal separata legala enheter över hela världen. Varje legal enhet inom Getinge fungerar som en del av en operativ grupp och är organisatoriskt hemmahörande hos något av affärsområdena, den globala sälj- och serviceorganisationen, koncern- eller gruppsupportfunktionerna. Bolagsstyrningen kring Getinges legala enheter ska vara effektiv och utformad i syfte att säkerställa att tillämpliga lokala lagar, förordningar, andra juridiska krav och koncerninterna regler efterlevs.
Kontrollramverk, risker och riskhantering
Ramverk för riskhantering
Getinge bedriver ett systematiskt arbete för att hantera de risker som koncernen är exponerad mot i verksamheten. Getinge har ett ramverk för att hantera risker som kan påverka koncernens mål och strategiuppfyllnad. Ramverket innebär bland annat att koncernledningen årligen utvärderar väsentliga risker, deras effekt på Getinges verksamhet samt beslutar om åtgärder för att minska riskerna och deras potentiella effekter. Arbetet följs upp av koncernledningen löpande under året. Koncernledningens riskutvärdering avrapporteras till styrelsen och utgör en viktig utgångspunkt vid beslut av områden som Corporate Internal Audit ska granska. De tre affärsområdena har fullt ansvar för sina resultat. Därtill är de tre affärsområdena och sälj- och serviceorganisationen ägare av risk inom sina respektive områden. De har således egna strukturer för att hantera risker inom sina respektive verksamheter. Koncernfunktioner bistår affärsområdena och sälj- och serviceorganisationen att hantera risker inom ett antal områden genom att tillhandahålla styrning. Gruppsupportfunktioner ansvarar för att stödja och samordna utvecklingen i organisationen samt för att driva synergier inom sina respektive områden. Ett antal etablerade forum som fokuserar på risker av viss karaktär genomför regelbundet utvärdering och uppföljning för att säkerställa korrekt koordinering och hantering ur ett koncernperspektiv. För att löpande identifiera, hantera och följa upp risker har ett antal forum inrättats såsom Ethics Committee, Sustainability Board och forumet för koncernens risk managers samt en Chief Information Security Officer (CISO) för att hantera cyberrisk med ett Getinge Centre of Excellence för cybersäkerhet kopplat till koncernens produkter. Detta i tillägg till kvartalsvis riskuppföljning med affärsområdena och globala sälj- och serviceorganisationen.
Riskbedömning
Genom att genomföra kvantitativa och kvalitativa riskanalyser med utgångspunkt i erbjudande och verksamhet identifierar Getinge vilka nyckelrisker som kan utgöra hinder för att nå affärsmässiga och finansiella mål. Inom respektive affärsområde och i sälj- och serviceorganisationen analyseras dessutom ett flertal enheter för att få en mer detaljerad uppfattning om faktisk tillämpning av existerande regelverk. Åtgärder för att managera identifierade risker tas därefter fram. Det övergripande ansvaret för att identifiera och adressera potentiella riskområden ligger inom koncernledningen och den operativa affärsverksamheten. Funktionerna Ethics & Compliance samt Corporate Internal Audit bistår med stöd och löpande övervakning samt utredningar och internrevision som bidrar till riskidentifiering. Under 2022 har Getinge fortsatt sitt arbete med att stärka risk identifiering, förebyggande insatser och hantering genom Corporate Internal Audit samt inom funktionen Corporate Risk Management. Arbetet med att hantera koncernens risker sker utifrån Getinges decentraliserade struktur eftersom kunskapen om riskerna i koncernen finns i verksamheten. Som ett resultat av en koncernövergripande analys som genomfördes 2022 identifierade koncernledningen sex prioriterade riskområden, vilka presenteras i tabellen på kommande sidor. Utöver dessa prioriterade risker genomförs löpande insatser för att hantera övriga risker i mån av behov och resurser. Vart och ett av de primära riskområdena ägs av specifika medlemmar i koncernledningen och arbetet fortgår med att identifiera specifika risker inom respektive område samt att utveckla planer för att förebygga risker och lindra potentiella effekter samt att genomföra dessa planer. Det är viktigt att framhålla att de risker som beskrivs på efterföljande sidor inte är en fullständig uppräkning av de risker koncernen är exponerad mot. Det är emellertid dessa som bedömts vara mest relevanta för koncernen att aktivt hantera.
Getinges försäkringsprogram
Koncernen arbetar aktivt med ett skadeförebyggande arbete bland annat genom ett omfattande kvalitetsarbete samt att förebygga avbrottsrisker i verksamheten. Getinge ska agera som om koncernen vore oförsäkrad. Med det menas att Getinge löpande väger in riskfaktorer och hanterar dessa som en del i det dagliga arbetet. En aktiv uppföljning av incidenter och korrigering av de underliggande orsakerna medför att skador kopplade till produktansvar kan förebyggas. Försäkringsprogrammet finns för att skydda koncernens balansräkning samt för att undvika fluktuationer i resultaträkningen.
Koncerngemensamma försäkringsprogram
Getinge har koncerngemensamma försäkringsprogram som täcker den globala verksamheten. Målet är att försäkringsbara risker ska vara täckta med adekvata limiter utifrån rådande riskexponering. Försäkringsavtal tecknas med försäkringsbolag med god kreditvärdighet samt en dokumenterad förmåga att medverka vid skador. Gemensamma försäkringsprogram skapar stordriftsfördelar och säkerställer en enhetlig syn på limiter och självrisker.Det skapar också förutsättningar att bygga balanserade och kostnadseffektiva program för att förebygga fluktuationer i resultatet. Kundnytta Ett stabilt och enhetligt försäkringsskydd för koncernens globala verksamhet tillför också kundnytta då det är något som efterfrågas i flertalet erbjudandesituationer och upphandlingar samt vid tecknandet av kommersiella kontrakt.
Ethics & Compliance
Ovanstående risksignalsystem kompletteras av funktionen för Ethics & Compliance. Revisions- och riskutskottet följer inom ramen för sitt uppdrag Ethics & Compliance-funktionens arbete. Läs mer om koncernens arbete med Ethics & Compliance och ansvarsfullt ledarskap i Ethics & Compliance-rapporten som finns tillgänglig på bolagets webbplats.
Under 2022 har arbetet fortgått med att bygga upp Ethics & Compliance-funktionen i syfte att säkerställa att funktionen på ett oberoende sätt kan jobba med affärsetik och compliance. Ethics & Compliance-funktionen är en global funktion (andra pelaren) som är ansvarig för det globala Ethics & Compliance-programmet, sätter standarder och processer, övervakar tillämp- ningen och implementeringen av desamma. Funktionen hanterar även koncernens Speak Up-process (visselblåsar funktion) och genomför riskutvärderingar och interna utredningar. Ansvarig för funktionen rapporterar funktionellt till EVP Legal, Compliance & Governance. De regionala Legal, Compliance & Governance- teamen stöttar och vägleder de affärsansvariga i det dagliga arbetet samt stöttar i implementeringen av processer, standarder och verktyg som den globala funktionen förmedlar. Varje region har utsett en dedikerad Ethics & Compliance-koordinator, som är del av det globala Ethics & Compliance-nätverket. Vid varje kvartals- möte med styrelsens revisions- och riskutskott presenterar EVP Legal, Compliance & Governance framstegen med arbetet inom det riskbaserade regelefterlevnadsprogrammet och rapporterar eventuella incidenter samt status i pågående utredningar. På uppdrag av styrelsen övervakar revisions- och riskutskottet löpande eventuella ärenden som kan kräva ett större fokus. Den interna utredningsprocessen övervakas genom kvartalsvis rapportering till Ethics Committee. I koncernen har ett utbildnings- och inspirationsprogram Responsible Leadership #itstartswithme tagits fram för att säkra att alla medarbetare känner sig trygga i att fatta långsiktiga och ansvarfulla beslut samt att säkerställa att de anställda kan rapportera och diskutera oegentligheter och utmaningar.
Speak Up-process (visselblåsarfunktion)
Getinge arbetar för en öppen och transparent kommunikation såväl internt som externt. Alla anställda uppmanas att rapportera eventuella misstänkta överträdelser av lag eller koncernens uppförandekod. Sådan rapportering kan ske via Getinges Speak Up- process, som tillhandahåller en möjlighet för anonym rapportering. Speak Up-processen finns på elva språk, och är tillgänglig för såväl Getingeanställda som leverantörer, distributörer och andra affärspartners. Getinge har en strikt policy för icke-vedergällning vid rapportering via Speak Up-processen och tillhandahåller utbildning till chefer om processen för, och lärdomar om, intern- utredningar samt förbudet mot vedergällning.
Corporate Internal Audit
Getinge har inrättat en internrevisionsfunktion, Corporate Internal Audit. Syftet med Corporate Internal Audit inom Getinge är att tillhandahålla oberoende utvärdering av verksamhetsstyrning inom valda områden med fokus på effektivitet och riskhantering (tredje pelaren). Den årliga internrevisionsplanen utgår från företagets genomgripande riskanalys samt funktionsspecifika och bransch- relaterade riskbedömningar. Internrevision genomförs för enskilda enheter såväl som för företagsgenomgripande processer och inom tematiska områden. Varje år prioriteras ett antal enheter, processer eller teman för revision, där förbättringsområden identifieras och graderas utifrån sin potentiella affärspåverkan. För samtliga observationer upprättas en åtgärdsplan tillsammans med respektive affärsägare. Corporate Internal Audit-funktionen följer sedan upp tillsammans med affärsägaren att varje observation stängs inom definierat tidsintervall. Under 2022 har arbetet med att etablera Corporate Internal Audit-funktionen internt fortlöpt under ledning av en intern- revisionschef som rapporterar direkt till revisions- och riskutskottet och utskottets ordförande, men som operationellt tillhör Legal, Compliance & Governances ledningsgrupp.
GETINGES PRIMÄRA RISKER, KONSEKVENSER OCH HANTERING
| Beskrivning | Potentiella konsekvenser Koncernen arbetar också med att säkerställa adekvata lagernivåer av kritiska komponenter; endera i den egna verksamheten eller hos leverantören i fråga. Leveransavbrott från kritiska leverantörer ingår även som en viktig del i arbetet kring kontinuitetsrisker. Se nedan “Avbrott i verksamheten”.
Digitalisering och innovation
Getinges framtida tillväxt är beroende av att företaget lyckas utveckla nya och framgångsrika produkter. Inte minst inom området digitalisering. Getinges innovationsförmåga är en mycket viktig faktor för att bibehålla och etablera ledande positioner för koncernens produktsegment. Arbete med innovation är kostsamt och det är inte möjligt att garantera att utvecklade produkter är kommersiellt lyckosamma, vilket kan leda till nedskrivningar. Långsiktigt kan koncernens position i marknaden påverkas negativt om Getinge inte är framgångsrikt inom detta område.
För att maximera avkastningen på investeringar i forskning och utveckling följer koncernen en strukturerad urvals- och planeringsprocess som omfattar analyser av marknad, teknikutveckling, val av produktionsmetod och val av underleverantörer. Även själva utvecklingsarbetet bedrivs på ett strukturerat sätt och varje enskilt projekt genomgår ett antal fasta kontroller.
Koncernen är mycket mån om att säkerställa tillgång till rätt kompetens, att behålla nyckelpersoner, att vara en attraktiv arbetsgivare för att rekrytera kompetens externt samt att identifiera och utveckla talanger inom organisationen.
Fragmenterad produktportfölj
Getinges produktportfölj består till viss del av ett stort antal förvärv som gjorts genom åren inom ett flertal olika produktkategorier. Ett i vissa delar alltför diversifierat erbjudande till våra kunder skulle kunna leda till att Getinge saknar den kritiska massan som är nödvändig för att driva en fullt ut effektiv verksamhet inom samtliga produktkategorier. Det pågår ett arbete med att effektivisera kunderbjudandet inom ramen för det löpande strategiarbetet inom respektive affärsområde.
Införandet av EU-MDR (nytt regulatoriskt ramverk) föranleder prioriteringar avseende vilka produkter som ska certifieras under det nya regelverket. På så sätt sker ett urval vilka produkter som långsiktigt ska vara en del av kunderbjudandet, vilket bidrar till ökad koncentration och därigenom även effektivisering.
Getinge 2022 Årsredovisning 52
| Inledning | Strategi | Bolagsstyrningsrapport | Årsredovisning | Hållbarhetsredovisning | Övrig information | Innehåll |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beskrivning | Potentiella konsekvenser | Hantering |
Risker kopplade till vårdens ersättningssystem
Politiska beslut kan ändra förutsättningarna för sjukvården genom förändrade modeller för ersättning till vårdgivare. Förändringar i sjukvårdens ersättningssystem kan få stora effekter på enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på framtiden. Det är svårt att påverka denna risk då dessa beslut ligger utanför koncernens kontroll, men risken begränsas av att Getinge är verksamt på ett stort antal marknader.
Produktansvarsrisker
Sjukvårdsleverantörer riskerar, likt andra aktörer inom hälso- och sjukvård, att bli föremål för produktansvar och andra anspråk. Sådana anspråk kan röra stora belopp och betydande juridiska kostnader. Getinge har sedvanliga ansvars- och produktansvarsförsäkringar, men det finns en risk att produktansvarskrav och andra anspråk inte kan täckas fullt ut av försäkringsskydden.
Det omfattande arbete som koncernen utför inom kvalitetsrelaterade- och regulatoriska frågor är det viktigaste sättet att hantera dessa risker på. Med en aktiv incidentrapportering följs källor till potentiella framtida skadeståndskrav upp. Vid behov öppnas en så kallad Corrective And Protective Action (CAPA) för att utreda den underliggande orsaken, varefter produktdesignen kan komma att korrigeras för att avhjälpa felet.
Förlikning avseende kirurgiska nätimplantat, som Getinge informerat om tidigare, är slutförd och utbetalning av merparten av skadeståndet gjordes under första kvartalet 2023. Resterande del av betalningen förväntas ske under första halvåret 2023.
Risker kopplade till immateriella rättigheter
Getinges ledande positioner i flertalet av koncernens produktområden baseras på patent- och varumärkesrättigheter. Dessa rättigheter kan leda till tvister med konkurrenter. Getinge investerar betydande resurser i produktutveckling som leder till patenträttigheter. Det finns en risk att koncernen hamnar i kostsamma rättighetstvister och därvid en risk att nedlagda resurser ej når den väntade avkastningen i händelse av förlust i dylika tvister.
För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar hävdar Getinge aktivt sin rätt och följer konkurrenternas verksamhet noga. Om så krävs skyddar Getinge sina immateriella rättigheter genom juridiska processer.
Finansiella risker
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand valutariskerna, ränteriskerna samt kredit- och motpartsrisker. Fluktuationer i valutakurser och ränte-nivåer samt förändring i motparters kreditprofil kan påverka koncernens resultat- och balansräkning negativt.
Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy och ett Treasury-direktiv beslutat av koncernledningen utifrån finanspolicyn. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker, samt utveckla metoder och principer för att hantera sådana risker, ligger på koncernledningen och finansfunktionen. För mer detaljerad information rörande dessa risker hänvisas till not 28.
Informations- och datasäkerhet
Läckor av konfidentiell information alternativt intrång i koncernens IT-system som leder till begränsning av eller avbrott i tillgängligheten till
affärskritiska system. Läckage av personuppgifter kan leda till betydande belopp i böter. Intrång i IT-system kan leda till avbrott i verksamheten. Förlust av känslig information kan påverka förtroendet för bolaget negativt.
Koncernens IT-struktur är att betrakta som decentraliserad vilket minskar konsekvensen av ett eventuellt obehörigt intrång. Koncernen har under året förbättrat autentiseringen av användare för att förhindra intrång. Detta arbete fortsätter under det kommande året. Koncernen bedriver också en omfattande bevakning av kritiska system för att kunna förhindra intrång.
ÖVRIGA RISKOMRÅDEN SOM ÄR AV STOR BETYDELSE FÖR GETINGE
Getinge 2022 Årsredovisning 53
| Inledning | Strategi | Bolagsstyrningsrapport | Årsredovisning | Hållbarhetsredovisning | Övrig information | Innehåll |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beskrivning | Potentiella konsekvenser | Hantering |
Bristande cybersäkerhet
Bristande säkerhet i koncernens digitala erbjudande såsom uppkopplade maskiner hos kunder och ökande lagkrav på hantering av personlig information. Begränsad tillgänglighet till av Getinge levererad utrustning hos kunder vilket kan leda till avbrott i sjukhusens verksamhet samt att patienter ej kan erbjudas vård i tillräcklig omfattning i kritiska situationer.
Getinge bedriver ett omfattande arbete för att säkerställa integriteten i utrustning som är uppkopplad. Det sker omfattande intrångstester m.m. innan dessa lösningar erbjuds koncernens kunder.
Avbrott i verksamheten
Oförutsedda och plötsliga händelser såsom naturkatastrofer, bränder med mera som medför störningar i produktion eller leveranskedja. Eventuella avbrott och ökade kostnader i leveranskedjan och produktionen kan leda till mer kostsamma, försenade eller i värsta fall uteblivna leveranser till Getinges kunder. En sådan situation riskerar att medföra negativa konsekvenser för koncernens resultat.
Det finns fortsatt risk för temporära avbrott i verksamheten kopplat till en ytterligare försämrad tillgång till kritiska komponenter såsom halvledare som följd av pandemi och det globala säkerhetsläget.
Koncernen bedriver ett kontinuerligt skadeförebyggande arbete för att säkerställa en hög tillgänglighet och leveranssäkerhet. Extern expertis utför regelbundet inspektioner av koncernens produktionsenheter i syfte att identifiera och åtgärda potentiella avbrottsrisker enligt en koncern gemensam standard. Under 2022 fortsatte processen att ytterligare förbättra koncernens kontinuitetsarbete.
Lönsamhetsberoende av vissa produkter och marknader
I vissa fall är en relativt stor andel av den totala lönsamheten för en produkt kopplad till försäljningen på en viss marknad. Följden av en sådan situation är att lönsamheten kan påverkas negativt om försäljningsvolymen skulle minska till följd av ändrade konkurrensförhållanden på marknaden.
Getinge arbetar aktivt med att följa upp lönsamheten per produkt och marknad för att säkerställa lönsamheten över tid. För att minska känsligheten i lönsamheten arbetar koncernen aktivt med att säkerställa att koncernen har rätt kostnadsnivå i förhållande till de priser som råder i marknaden. Getinge arbetar även aktivt med att etablera sig på nya marknader.
Nya konkurrenter och ny teknik
På vissa marknader och i vissa produktsegment förekommer nischaktörer som kan erbjuda lösningar som ligger utanför vedertagna sätt att agera. Dessa konkurrenter skulle kunna erövra marknadsandelar från mer etablerade aktörer såsom Getinge med följd att försäljning och resultat kan påverkas negativt.
I Getinges långsiktiga strategiarbete ingår en aktiv omvärldsbevakning av konkurrenslandskapet för att kunna möta den här typen av konkurrenter. Branschen får även anses ha höga inträdesbarriärer då medicintekniska produkter omges av ett omfattande regelverk.
Lagar och förordningar främst gällande affärsetik
Brott mot lagstiftning gällande konkurrensrätt, antikorruption, dataskyddsförordningar (såsom GDPR) eller handelsrestriktioner. Kan leda till böter och avgifter på en eller flera marknader samt har en negativ påverkan på Getinges varumärke.
Getinge har tidigare informerat om pågående utredningar och överenskommelser med myndigheter beträffande konkurrensbegränsande förfaranden vid försäljning av medicinteknisk utrustning i Brasilien. Denna process har fortsatt under 2022 och är alltjämt pågående.Det kan inte uteslutas att eventuella ytterligare överenskommelser med myndigheter kan ha materiell inverkan på företagets finansiella resultat och ställning, men går i dagsläget inte att uppskatta varken till belopp eller tidpunkt. Getinge har nolltolerans för brott mot dessa regelverk. Koncernens uppförandekod är mycket tydlig i det här avseendet. Koncernfunktionen Ethics & Compliance har utökats under senare år och chefen för avdelningen har sedan 2020 en plats i Getinges koncernledning för att ytterligare visa hur hög prioritet dessa frågor har i organisationen. Löpande genomförs omfattande utbildningsprogram gällande affärsetik och målsättningen är att alla anställda ska genomgå sådan utbildning minst en gång per år. Regelverket för affärsetik inom Getinge omfattar även de externa distributörer som säljer Getinges produkter i ett stort antal länder där koncernen inte har egen närvaro.
Getinge 2022 Årsredovisning 54
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Intern kontroll över finansiell rapportering
Intern kontroll över finansiell rapportering är en integrerad del av bolagsstyrningen inom Getinge. Den innehåller processer och metoder för att säkerställa koncernens tillgångar och riktigheten i den finansiella rapporteringen och syftar genom detta till att skydda ägarnas investering i bolaget.
Kontrollmiljö
Basen för den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen utgörs av kontrollmiljön med organisation, beslutsvägar, befogenheter och ansvar som dokumenterats och kommunicerats i styrande dokument. Revisions- och riskutskottet ansvarar bland annat för att övervaka effektiviteten i bolagets interna kontroll, finansiella rapportering och riskhantering. Varje affärsområde och den globala sälj- och serviceorganisationen svarar för den löpande transaktionshanteringen och redovisningen. I viss utsträckning utför Getinges Shared Service Center i Krakow, Polen, denna hantering på uppdrag av affärsområdena och sälj- och serviceorganisationen. Varje affärsområde och sälj- och serviceorganisationen har en ekonomichef som ansvarar för den ekonomiska styrningen och för att de finansiella rapporterna är korrekta, kompletta och levereras i tid inför koncernrapporteringen.
Kontrollaktiviteter
De mest väsentliga riskerna som identifierats avseende den finansiella rapporteringen hanteras via bolagets kontrollaktiviteter. Det finns till exempel automatiserade kontroller i IT-baserade system som hanterar behörigheter och attesträtt samt manuella nyckelkontroller, såsom dualitet, i såväl löpande bokföring som bokslutsposter. Detaljerade ekonomiska analyser av resultat samt uppföljning mot plan och prognoser kompletterar de verksamhetsspecifika kontrollerna och ger en övergripande bekräftelse på rapporteringens kvalitet. Koncernen arbetar efter enhetliga mallar och modeller för att dokumentera kontroller.
Information och kommunikation
Koncernen har informations- och kommunikationsvägar som syftar till att främja fullständighet och riktighet i den finansiella rapporteringen. Styrdokument och arbetsbeskrivningar finns tillgängliga på bolagets interna digitala plattform GetNet. Information om hur effektivt den interna kontrollen i koncernen fungerar rapporteras regelbundet till respektive ekonomichef för sälj- och serviceorganisationen och affärsområdena samt till internkontrollfunktionen, finansfunktionen, koncernledningen och revisions- och riskutskottet.
Uppföljning och övervakning
Respektive ekonomichef och koncernledningen analyserar månatligen den ekonomiska rapporteringen på detaljnivå. Revisions- och riskutskottet följer vid sina sammanträden upp den ekonomiska redovisningen och får rapportering från bolagets revisorer med deras iakttagelser och rekommendationer. Styrelsen erhåller månadsvis ekonomiska rapporter och behandlar vid varje styrelsesammanträde bolagets ekonomiska situation. Effektiviteten i de interna kontrollaktiviteterna över den finansiella rapporteringen följs upp årligen av internkontrollfunktionen i koncernen. Dessa omfattar både bedömning av utformning och operativ funktionalitet i de nyckelkontroller som identifierats och dokumenterats. Resultatet av oberoende utvärdering av nyckelkontroller i internkontrollramverket rapporteras till revisions- och riskutskottet årligen.
Självutvärdering och validering
Getingekoncernen arbetar sedan flera år med en formaliserad process för uppföljning och utvärdering av dokumentationen av nyckelkontrollerna. Internkontrollramverket revideras löpande baserat på resultatet från bl.a. självutvärderingen och revisionsarbetet. Arbetet utförs genom självutvärdering och genom validering av självutvärderingarna. Valideringarna genomförs av respektive ekonomichef eller den som denne delegerat till i sälj- och serviceorganisationen och affärsområdena med stöd av den centrala internkontroll funktionen. Syftet med självutvärderingen är att proaktivt identifiera eventuella svagheter i internkontrollmiljön, gemensamt ta fram förbättringsåtgärder men också att säkerställa att uppnådd god internkontrollmiljö bibehålls. Ett annat syfte är att effektivisera de lokala kontrollaktiviteterna i koncernbolagen genom att identifiera gemensamma arbetssätt och överföra kunskap mellan bolagen för att på så sätt höja den generella kvaliteten i kontrollmiljön. Under 2022 genomförde två tredjedelar av de aktiva bolagen, vilka tillsammans motsvarar drygt 90 % av omsättningen i koncernen, en självutvärdering. I samband med ordinarie koncernrevision genomförde revisorerna en fördjupad utvärdering av den interna kontrollmiljön. Såväl självutvärderingen som revisorernas utvärdering omfattar följande processer: bolagsstyrning (t.ex. behörighetstilldelning till finansiella IT-system och implementering av globala policys), finansiell rapportering, produktion och lager, materiella och immateriella tillgångar, inköp av och intäkter från produkter och tjänster, löne- och ersättningsutbetalningsrutiner samt hantering av skatt. Digitaliseringen av självutvärderingsprocessen, som påbörjades under 2020, har fortsatt och ytterligare bolag har introducerats i verktyget.
Utfall 2022
Uppföljningen av den interna kontrollen under 2022 visade att dokumentation och kontrollaktiviteter över den finansiella rapporteringen i allt väsentligt är etablerade vid de validerade bolagen. Ett av de områden där störst förbättringspotential identifierats är inom förbättring av analys och definition av automatiska kontroller i koncernens ekonomistyrningssystem.
Fortsatt arbete
Under 2023 kommer internkontrollfunktionen att fortsätta arbetet med att förbättra internkontrollmiljön genom vidareutveckling av ramverk och arbetssätt. Tyngdpunkten kommer att läggas på att ytterligare förtydliga roller och ansvar, särskilt i de fall där bolagen lagt ut delar av eller hela processer, på antingen interna eller externa parter. Utfallet från årets validering och utvärdering samt från de olika bolagsrevisionerna kommer att användas som underlag för det löpande förbättringsarbetet av den interna kontrollen över finansiell rapportering.
Getinge 2022 Årsredovisning 55
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagstämman i Getinge AB (publ), org.nr 556408-5032
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2022 på sidorna 28–55 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Göteborg den 30 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Karin Olsson Auktoriserad revisor
Getinge 2022 Årsredovisning 56
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Innehåll
58 Förvaltningsberättelse
63 Riktlinjer för ersättning
68 Ersättningsrapport
72 Förslag till vinstdisposition
73 Koncernens finansiella rapporter
78 Koncernens noter
114 Moderbolagets finansiella rapporter
118 Moderbolagets noter
125 Revisionsberättelse
Ägarstruktur och juridisk form
Getinge AB (publ) med organisationsnummer 556408-5032 är ett aktiebolag vars aktier är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Getinge AB (publ), med registrerad adress Box 8861, 402 72 Göteborg, Sverige, är moderbolag i Getinge- koncernen och har sitt huvudkontor i Göteborg, Sverige. Största aktieägare i Getinge AB (publ) är Carl Bennet AB.
Årsredovisning 57
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information 57
Innehåll
Förvaltningsberättelse
Verksamhet och struktur
Getinge är en global leverantör av produkter och tjänster för kirurgi, intensivvård och infektionsbekämpning med verksamhet i 39 länder och egen produktion i 9 länder. Verksamheten bedrivs inom tre affärsområden – Acute Care Therapies, Life Science och Surgical Workflows. Försäljning sker i 133 länder via egna bolag samt distributörer. Cirka 72 % av försäljningen sker via koncernens egna säljbolag och resterande 28 % säljs via agenter och distributörer på marknader där Getinge ofta saknar egen representation.# Produktionen
Produktionen bedrivs vid totalt 21 anläggningar i Frankrike, Kina, Nederländerna, Polen, Storbritannien, Sverige, Turkiet, Tyskland och USA.
Ekonomisk översikt
Nettoomsättningen ökade under året med 4,6 % till 28 292 Mkr (27 049). Organiskt minskade omsättningen med 5,4 %.
Inom Acute Care Therapies uppgick omsättningen till 15 285 Mkr (15 527) vilket var en organisk minskning om 12,2 %. Life Science omsättning ökade organiskt med 3,6 % till 4 026 Mkr (3 558). Surgical Workflows omsättning uppgick under 2022 till 8 981 Mkr (7 965). Organiskt ökade omsättningen med 3,6 %.
Americas representerade koncernens största marknad med 40 % (38) av omsättningen, följt av EMEA på 36 % (37). APAC svarade för 24 % (25) av omsättningen.
EBITA
Justerad EBITA, justerat för omstrukturerings- och förvärvskostnader samt övriga jämförelsestörande poster, uppgick till 4 281 Mkr (5 212).
Rörelseresultat
Koncernens rörelseresultat uppgick till 3 626 Mkr (4 371). Justerat för omstrukturerings- och förvärvskostnader samt övriga jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till 4 096 Mkr (4 939), vilket motsvarar 14,5 % (18,3) av nettoomsättningen.
Finansnetto
Finansnettot uppgick till -154 Mkr (-183), varav räntenettot utgjorde -151 Mkr (-142).
Resultat före skatt
Koncernens resultat före skatt minskade till 3 472 Mkr (4 188).
Skatter
Koncernens skattekostnad uppgick till -956 Mkr (-1 187), vilket gav en skattesats om 28 % (28).
Kapitalbindning
| Post | 2022 (Mkr) | 2021 (Mkr) |
|---|---|---|
| Varulager | 6 232 | 4 767 |
| Kundfordringar | 5 275 | 4 695 |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 % | 12,9 % |
| Goodwill | 22 512 | 19 681 |
Investeringar
Investeringar i immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar uppgick till 1 136 Mkr (930). Investeringarna är i huvudsak hänförliga till produktutveckling, produktionsanläggningar, produktionsverktyg samt IT-satsningar.
Investeringar relaterat till förvärv av verksamheter uppgick till 365 Mkr (715) och avser främst förvärvet av Fluoptics SAS.
Finansiell ställning och soliditet
Koncernens räntebärande nettoskuld minskade till 2 602 Mkr (3 609). Soliditeten uppgick till 58,5 % (56,5) och nettoskuldsättningsgraden till 0,09 ggr (0,14). Det egna kapitalet uppgick vid utgången av året till 30 453 Mkr (25 176).
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 3 367 Mkr (6 560).
Omstruktureringsaktiviteter och produktivitetsförbättringar
Under 2022 uppgick omstruktureringskostnader till 206 Mkr (61) och syftar till att anpassa främst produktionskapacitet, sälj- och serviceorganisationen samt till att sänka kostnadsmassan. Kostnaderna avser främst personalneddragningar och besparingar från aktiviteterna väntas ge effekt löpande under 2023.
Aktieslag och aktiedata
För upplysningar om handel med aktier i bolaget, antalet aktier, aktieägare och aktieslag samt vilka rättigheter de olika aktieslagen ger i bolaget hänvisas till avsnittet Getinge-aktien på sidorna 178–179.
Händelser under året
Rysslands invasion av Ukraina
Getinge bedriver verksamhet i Ryssland i enlighet med rådande internationella sanktioner och regelverk via ett mindre säljbolag. För närvarande är aktiviteterna i landet begränsade till uppfyllande av befintliga kundåtaganden samt selektivt deltagande i anbudsprocesser. Eftersom Getinge har som mål att rädda liv utan hänsyn till nationalitet och bakgrund har Getinge valt att inte helt lämna den ryska marknaden.
2022 utgjorde koncernens försäljning och nettotillgångar i Ryssland och Ukraina mindre än 1 % av koncernens totala nettoomsättning och egna kapital. Trots att den direkta påverkan på Getinges verksamhet i Ryssland och Ukraina är begränsad kan den ryska invasionen av Ukraina ändå komma att ha en negativ inverkan på utvecklingen av koncernens resultat och ställning. I nuläget är det svårt att bedöma de framtida konsekvenserna av konflikten och dess påverkan på koncernen. Getinge har dock ingen produktionsverksamhet i varken Ryssland eller Ukraina och har heller inga större leverantörer i dessa länder. En möjlig negativ effekt är att tillgången till naturgas i koncernens fabriker i Polen och Tyskland kan komma att minskas och mitigerande åtgärder har vidtagits för att mildra effekterna vid en sådan situation.
Finansiell påverkan av Covid-19
Vid olika tillfällen under året har delar av den kinesiska marknaden stängts ned i omgångar som en följd av nya utbrott av Covid-19, vilket har orsakat vissa leveransstörningar.
Visselblåsarutredning
Fem nuvarande och tidigare Getinge-anställda utreds av åklagarmyndigheten i Baden-Baden, Tyskland. Utredningen inleddes av anklagelser från en visselblåsare och är relaterad till potentiella brott mot den tyska lagen om medicintekniska produkter (Medizinproduktegesetz) genom en möjlig brist i den sterila förpackningen av HLS-set för användning vid ECMO-behandling. Getinge informerades om den tyska åklagarens utredning i januari 2022 och samarbetar fullt ut med åklagaren. Bolaget har genomfört en intern utredning, ledd av en tysk advokat, som slutfördes under andra kvartalet 2022. Getinges interna utredning har identifierat brister relaterade till individuella tolkningar av kvalitets- och regleringsprocesserna. Som en konsekvens genomförs korrigerande åtgärder såsom analys av grundorsaker, strukturella förändringar och intensifierade insatser för att stärka kvalitetskulturen på alla nivåer i organisationen. Potentiell påverkan på Getinge i samband med det slutliga resultatet av den offentliga utredningen kan inte uppskattas i detta skede av processen.
Anpassning till EU:s förordning för medicintekniska produkter (EU MDR)
Arbetet med att uppfylla kraven i den nya europeiska medicintekniska lagen (EU MDR) påbörjades under 2019 genom att uppgradera Getinges samtliga produktionsanläggningar. I februari 2020 blev Solna först ut av Getinges produktionsanläggningar samt enhetens produkter, ventilatorerna Servo-u och Servo-n, att certifieras i enlighet med EU MDR. Under 2021 och 2022 har arbete fortsatt med att uppgradera återstående produktionsanläggningar och produkter för att möta de nya kraven. I slutet av 2022 hade 67 % (42) av produktionsanläggningarna erhållit sitt EU MDR-certifikat. Getinges samtliga produktionsanläggningar beräknas vara certifierade i linje med det nya regelverkets slutliga implementeringsperiod under 2024.
Produktnyheter
I det första kvartalet lanserades IN2 – ett modulärt vägg- och taksystem för sjukhusavdelningar. Produkten är en intelligent lösning för sammankopplade, hållbara och effektiva arbetsplatser på sjukhusavdelningar världen över. I samma kvartal lanserades Aquadis 56, som är Getinges nya produktfamilj av innovativa och högkvalitativa medelstora diskdesinfektorer – högpresterande enheter som gör det lättare för sjukvårdsinrättningar att uppfylla långsiktiga effektivitets- och hållbarhetsmål för sterilgodshantering.
I det andra kvartalet lanserades en uppdaterad version av den automatiserade diskdesinfektorn ED-Flow för endoskop. De nya funktionerna ger en högre nivå av digital uppkoppling och datahantering för Getinges kunder som arbetar med rengöring och desinfektion av endoskop, vilket kan leda till förbättrad drifttid och ökad produktivitet. I samma kvartal lanserade Getinge Vac-a-Scope, ett patenterat stationärt förpackningssystem som förbereder och förvarar endoskop, samtidigt som instrumentens integritet bevaras hela vägen från rengöring och desinfektion till operationsrummet. I slutet av andra kvartalet lanserades även den nya alfaporten DPTE®-EXO för ärmlös DPTE®-BetaBag. Det är en unik alfaport med extern öppning och integrerad tratt som säkerställer automatiserad aseptisk överföring och förbättrar driftseffektiviteten för Life Science-kunder världen över.
I det fjärde kvartalet lanserade Getinge Livit Flex – ett intuitivt system för styrning av bioprocesser som gör det möjligt för läkemedel och biotekniska produkter att nå marknaden snabbare.
Nya Experience Center
I januari öppnade Getinge nytt Experience Center i Wayne, USA och i maj i Frankfurt, Tyskland, som en del av företagets kontinuerliga strävan att interagera med, och stötta, kunder och partners. I de nya centrumen får besökarna utforska Getinges lösningar i en verklig miljö och lära sig mer om nya och avancerade tekniker som kan hjälpa till att förbättra hälso- och sjukvården samt Life Science-sektorn.
Förändringar i koncernledningen
Den 1 april 2022 fick Getinge två nya affärsområdeschefer och medlemmar av koncernledningen, Elin Frostehav och Eric Honroth.
Elin Frostehav utsågs till President Acute Care Therapies och medlem av Getinges koncernledning. Elin arbetade tidigare som Vice President Critical Care, en del av Getinges affärsområde Acute Care Therapies. Elin började på Getinge 2019 och har tidigare haft flera ledande globala positioner inom Semcon. Innan Semcon hade Elin olika roller inom FlexLink, ett globalt företag för automationssystem till tillverkningsindustri. Elin efterträdde Jens Viebke som fick en ny roll som Executive Vice President Research & Business Development, med fokus på Getinges forskningsprogram och M&A-aktiviteter. I denna roll fortsätter Jens Viebke att rapportera till Mattias Perjos, VD & koncernchef, men är inte del av koncernledningen.
Eric Honroth utsågs till President Life Science och medlem av Getinges koncernledning. Eric var tidigare President för Getinges försäljningsregion North America och har varit anställd sedan 2018. Han har mer än 20 års erfarenhet av globala ledande befattningar inom medicintekniska företag såsom Becton Dickinson, CareFusion och Abbott Vascular. Eric efterträdde Harald Castler, som efter en lång och framgångsrik karriär inom Getinge gick i pension.# Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Förlikningsavtal relaterat till skadeståndskrav för kirurgiska nätimplantat
I december 2021 ingick Getinges dotterbolag Atrium Medical Corporation ett förlikningsavtal med kärandenas huvudombud för den konsoliderade federala multidistriktsprocessen gällande produktansvar för kirurgiska nätimplantat i USA. En ytterligare avsättning om 600 Mkr gjordes för att täcka förlikningen utöver de till dess uppkomna rättegångskostnaderna. De kirurgiska nät- implantaten tillverkades av Atrium Medical Corporation, som förvärvades av Getinge 2011. Getinge avsatte 2018, baserat på tillgänglig information vid tidpunkten, 1,8 Mdr kr för förväntade kostnader med anledning av skadeståndskrav relaterade till kirurgiska nätimplantat. Cirka 3 200 käranden ingår i den konsoliderade federala multidistriktsprocessen och förlikningen syftar till att maximera deltagandet av de allra flesta anspråken som hade framställts fram till den 30 november 2021. Förlikningsprocessen och multidistriktstvisten mellan Atrium Medical Corporation och målsäganden avslutades den 30 januari 2023 i och med att över 96 % av de berättigade målsägandena har valt att delta i förlikningen. Den överväldigande majoriteten av förlikningsbeloppet betalades ut från och med den 30 januari 2023 (se även information under Händelser efter rapportperiodens utgång).
Förlikningen är inte ett erkännande av ansvar eller fel från företagets sida. Getinge kommer att fortsätta att försvara sig mot alla rättstvister som det slutliga förlikningsavtalet inte löser. Kostnaderna för sådana rättstvister förväntas inte vara materiella.
Stämningsansökan mot Moderna Försäkringar och If
I det fjärde kvartalet 2020 lämnade Getinge AB (publ) och dess dotterbolag Atrium Medical Corporation och Maquet Cardio- vascular US Sales, LLC, in en stämningsansökan mot försäkrings- bolaget Moderna Försäkringar (filial till Tryg Forsikring A/S Danmark). Tvisten gäller rätten till försäkringsersättning för förväntade kostnader förknippade med pågående processer om skadeståndskrav i Kanada och USA relaterade till kirurgiska nätimplantat. Stämningsansökan rör omtvistat försäkringsskydd om upp till cirka 500 Mkr. Under 2021 lämnades även in en stämnings- ansökan mot If Skadeförsäkringar AB (publ) rörande liknande försäkringsersättning om upp till cirka 1 Mdr kr. Rättsprocesserna mot försäkringsbolagen förväntas fortsätta under 2023.
Getinges finansiella mål 2022-2025 och utdelningspolicy
- Genomsnittlig årlig organisk tillväxt i nettoomsättning: 4–6 %
- Genomsnittlig årlig tillväxt i justerad vinst per aktie: >10 %
- Getinges utdelningspolicy är att dela ut 30–50 % av netto- resultatet till aktieägarna
Förvärv av verksamheter
I januari 2022 genomfördes ett mindre förvärv av Irasun GmbH, som är baserat i München. Företaget utvecklar produkter för venös dränering och reglering av temperatur, vilka kan användas i kombi- nation med hjärt-lung maskiner och utrustning för extrakorporeal livsuppehållande support (ECLS). Genom förvärvet breddar Getinge sin portfölj med innovativa lösningar för hjärt- lungsjukvård.
I juli 2022 slutförde Getinge förvärvet av 100 % av aktierna i Fluoptics SAS – ett franskt bolag som är ledande inom fluorescens- avbildning som ett hjälpmedel vid kirurgi. Förvärvet stärker Getinges kunderbjudande inom kliniskt beslutsstöd som medför ökad säkerhet och effektivitet vid operationer. Fluoptics har 29 anställda och omsatte 45 Mkr år 2022. Köpeskillingen uppgick till 343 Mkr, varav 57 Mkr avser villkorade köpeskillingar som kan komma att utbetalas under år 2024 om specifika regulatoriska godkännanden erhålls samt vissa finansiella mål uppfylls.
Förlikningsavtal med myndigheter i Brasilien
Som en konsekvens av pågående utredningar om konkurrens- hämmande metoder för försäljning av medicinteknik, främst till offentliga sjukhus, har Getinge tidigare ingått förlikningsavtal med den brasilianska federala åklagarmyndigheten (Ministério Público Federal) och konkurrensmyndigheten, Administrative Council for Economic Defense (CADE). Förhandlingarna med den federala myndigheten för intern kontroll, transparens och anti-korruption, Comptroller General of the Union (CGU), pågår fortfarande (se not 26 för ytterligare information).
Uppdatering avseende förlikningsavtalet med FDA
Getinge ingick ursprungligen ett förlikningsavtal med FDA 2015 som omfattade fyra produktionsanläggningar i USA och Tyskland. Framtagna planer för att åtgärda identifierade brister är sedan tidigare genomförda och arbetet i produktionsanläggningar i Hechingen avslutades under 2021. Därutöver mottog Getinges produktionsanläggningar i Fairfield och Mahwah varningsbrev från FDA under hösten 2018 och i början av 2019. Upprinnelsen till varningsbreven var rutininspektioner som FDA genomförde på produktionsanläggningar under 2018. FDA:s observationer och synpunkter rör förfaranden och processer relaterade till krav på leverantörskontroller, processer för godkännande av design- förändringar samt incidentrapportering. Samma observationer identifierades av Getinge vid interna inspektioner under det fjärde kvartalet 2017. Den lokala organisationen har sedan dess arbetat med att korrigera bristerna i kvalitetsledningssystemet. Getinge har överlämnat en åtgärdsplan, inklusive aktiviteter och relaterad tidsplan, till FDA och förbättringsarbetet fortlöper i enlighet med denna plan.
I november 2022 meddelar FDA att man inkluderar Getinges dotterbolag Datascope som en ytterligare anläggning i det existerande förlikningsavtalet. FDA:s slutsats rör ett tidigare kommunicerat varningsbrev från 2019 och efterföljande inspektioner hos Datascopes verksamhet i Wayne, NJ, USA, mellan 1 november 2021 och 21 januari 2022. Enligt FDA har Getinges dotterbolag Datascope inte lyckats fullt ut med att följa kvalitetslednings- systemet och relaterade processer. Datascope förstärker redan vidtagna åtgärder för att adressera anmärkningarna från tidigare inspektioner och varningsbrev samt för att försäkra att organisa- tionen agerar i enlighet med kvalitetsledningssystemet. Företaget implementerar en ny operationell kvalitetsorganisation med nytt ledarskap som är mer integrerat i affärsverksamheten. En arbets- plan för vidare förbättringar har lämnats in till FDA i januari 2023 i enlighet med standardförfarande och dialog förs med FDA rörande planen. En oberoende inspektör är utsedd. Kostnaderna för Datascopes förbättringsåtgärder mellan 2018-2022 uppgår till cirka 500 Mkr. De tillkommande kostnaderna för framtida åtgärder förväntas inte vara materiella.
Innovation och produktutveckling
Innovation och produktutveckling är en hörnsten i koncernens strategi för att stärka kunderbjudandet och därmed säkra framtida organisk tillväxt. Genom innovation och produktförnyelse strävar koncernen efter att ta fram produkter, system och lösningar med dokumenterad förmåga att leverera såväl goda kliniska resultat som ekonomisk nytta. Koncernens utgifter för forskning och utveckling uppgick till 1 658 Mkr (1 197) under 2022. Av dessa har 473 Mkr (346) aktiverats som immateriella tillgångar.
Personal
Antalet anställda uppgick den 31 december 2022 till 11 082 (10 729) varav 1 228 (1 225) är anställda i Sverige. Under 2022 har Getinge fortsatt arbetet med att förstärka koncernens personal- och ledarskapsutveckling. Arbetet grundar sig på en analys av företa- gets behov av specialist- och ledarkompetens samt företagets demografiska struktur. Koncernen har även genomfört aktiviteter avsedda att ytterligare stärka engagemanget bland medarbetarna samt implementerat digitala verktyg för personalutveckling. Ett initativ är att alla Getinge-enheter erbjuder minst 16 veckors betald föräldraledighet vid förlossning, adoption och surrogat, och 4 veckors betald omsorgsgivarledighet för att ta hand om en nära familjemedlem. Under 2022 har koncernen också fortsatt det långsiktiga arbetet för ökad mångfald och mer samarbete. Sedan tidigare har Getinge en policy för att säkerställa att alla anställda ges lika möjligheter att utvecklas och får lika lön för lika arbete oberoende av faktorer såsom kön, etnicitet och religion.
Ersättning till ledande befattningshavare
De riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som antogs vid årsstämman 2022 samt styrelsens förslag till riktlinjer inför årsstämman 2023 återfinns på sidorna 63–67. Under 2022 har bolaget efterlevt de riktlinjer som antogs vid årsstämman 2022. Inga avsteg från riktlinjerna eller från den beslutsprocess som enligt riktlinjerna ska tillämpas för att fastställa ersättningen har gjorts.# I enlighet med den möjlighet som riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare föreskriver har styrelsen dock under 2022 beslutat om ett tillfälligt avsteg från riktlinjerna vilket tillämpats under räkenskapsåret samt ett avsteg som blir tillämpligt först räkenskapsåret 2023 (se vidare Ersättningsrapporten). Ersättningsrapporten återfinns på sidorna 68–71. Ersättningar till ledande befattningshavare uppgick till totalt 94 Mkr (126) under 2022 (se not 29 för ytterligare information).
Hållbarhetsrapport
Getinge har i enlighet med ÅRL 6 kap 11§ valt att upprätta en hållbarhetsrapport som en del av årsredovisningen. Den lagstadgade hållbarhetsrapporten finns definierad på sidan 130. Beskrivning av mångfald i styrelsen finns på sidorna 33–35.
Miljöredovisning
Getinges miljöarbete är förankrat i koncernens hållbarhetspolicy, miljöpolicy och den internationella miljöstandarden ISO 14001. Hållbarhetsprogrammet 2019–2025 har baserats på en materialitetsanalys som förankrar KPI:er inom hela organisationen. Samtliga produktionsanläggningar ska införa och certifiera miljöledningssystem som uppfyller standardens krav. Vid förvärv ska ledningssystem införas och certifieras inom 24 månader. Ledningssystemen säkerställer ett strukturerat miljöarbete och ger också förutsättningar för den rapportering av miljöprestanda som sker kvartalsvis från Getinges produktionsanläggningar. Genom ett målmedvetet arbete med miljöanpassad produktutveckling, EcoDesign, är ambitionen att minska miljöpåverkan vid både tillverkning och produktens användning samt att erbjuda hållbara marknads-erbjudanden till kund. En svensk anläggning bedriver verksamhet som är anmälnings- eller tillståndspliktig enligt miljöbalken. Anläggningen har de tillstånd som erfordras. Verksamheten har under året bedrivits enligt gällande tillstånd och villkor. Ytterligare information om Getinges miljöarbete finns i avsnittet Strategi och i Hållbarhetsredovisning.
Getinges hållbarhetsmål 2022–2025
- Index för förbättrad kundkvalitet >70%
- Medarbetarengagemang >70%
- CO2-neutralt i egen verksamhet 2025
- Samtliga medarbetare utbildade inom affärsetik samt ansvarsfullt ledarskap
Risker och osäkerheter
2022 var ett år där verksamheten präglades av följdverkningar av pandemin. Brist på kritiska komponenter samt hög osäkerhet i transportsektorn ledde till störningar och ryckighet i produktionen med motsvarande mönster i våra leveranser till koncernens kunder inom flera produktområden. Getinge arbetar aktivt med att mildra effekterna genom ett nära samarbete med koncernens mest kritiska leverantörer. Att dessa problem kan komma att fortsätta under närmast kommande kvartal kan inte uteslutas. Därutöver är Getinge även exponerat för risker kopplade till eventuella ytterligare externa händelser, utöver Covid-19-pandemin, såsom geopolitiska risker, naturkatastrof, terrorism, pandemi etc. Genom en aktiv omvärldsbevakning kan vissa av dessa risker upptäckas på ett tidigt stadium och koncernen har därmed chans att anpassa sig till ett nytt läge. Under 2022 fortsatte processen för att förbättra koncernens hantering av kontinuitetsrisker. Omvärldsfaktorer som geopolitiska spänningar med eventuella tillhörande sanktioner är risker som kan komma att påverka Getinges möjligheter att expandera i marknader som har betydande behov av koncernens produkter och lösningar. Att Getinge exponeras för motstridiga handelssanktioner som en följd av det geopolitiska läget kan inte heller uteslutas. Teknikutvecklingen går fortsättningsvis mycket snabbt vilket påverkar konkurrenssituationen på marknaden. Koncernen lägger stora resurser på att utveckla sitt kunderbjudande bland annat i form av en högre grad av uppkopplade produkter. På så sätt kan information om hur produkterna används kliniskt överföras från kunderna tillbaka till Getinge och denna information ligger till grund för nästa steg i produktutvecklingen. Det finns viss risk att nya aktörer, eller redan existerande, utvecklar transformerande teknologier mera framgångsrikt än Getinge och på så sätt vinner fördelar på marknaden. Att Getinge agerar på en konkurrensutsatt marknad innebär även att koncernen är föremål för risker relaterade till produktkvalitet ur ett kundperspektiv, och om Getinges produkter inte möter kundernas förväntningar skulle det kunna medföra en ökad risk att kunder vänder sig till alternativa leverantörer. Getinge har ett omfattande kvalitetsarbete som syftar till en hög och jämn kvalitetsnivå för att möta kundernas rättmätiga höga krav. Det kan emellertid inte uteslutas att Getinge inte uppfyller kundernas förväntningar och det skulle kunna medföra en risk för lägre försäljning och lägre lönsamhet över tid. Marknaden för medicintekniska produkter omgärdas av ett starkt regulatoriskt regelverk samt tillsyn att detta regelverk efterlevs. Det leder till omfattande behov av utvärdering, kvalitetskontroll och dokumentation. Getinge lägger mycket stora resurser på att säkerställa efterlevnad av dessa regelverk. Det kan emellertid inte uteslutas att koncernens finansiella ställning och resultat i framtiden kan komma att påverkas negativt till följd av svårigheter att möta myndighetskrav eller förändringar av dessa. Getinge är dessutom föremål för risker relaterade till lagar och förordningar, främst gällande affärsetik. Särskilt korruption fortsätter 61 Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll att vara en risk på många marknader där Getinge verkar och har som ambition att växa sin verksamhet. Koncernen har nolltolerans mot avvikelser inom detta område och bedriver ett omfattande arbete inom affärsetik genom program såsom ansvarsfullt ledarskap och andra utbildningar. Målet är att alla anställda ska utbildas inom affärsetik varje år. Regelverket för affärsetik omfattar även de externa distributörer som säljer koncernens produkter på marknader där egen representation saknas. Ett i vissa delar alltför diversifierat erbjudande till kunderna skulle kunna leda till att Getinge saknar den kritiska massan som är nödvändig för att driva en fullt ut effektiv verksamhet inom samtliga produktkategorier. Emellertid pågår ett arbete att effektivisera kunderbjudandet inom ramen för det löpande strategiarbetet. Därtill sker ett urval av vilka produkter som certifieras enligt EU MDR, vilket också bidrar till ökad koncentration och effektivisering. Ytterligare information om koncernens riskhantering finns på sidorna 50–54.
Finansiell riskhantering
Getinge är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker. Med finansiella risker avses i första hand risker relaterade till valutarisker, ränterisker, finansierings- och likviditetsrisker samt kredit- och motpartsrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy och ett Treasury-direktiv beslutat av koncernledningen vilket kompletterar finanspolicyn. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker, samt utveckla metoder och principer för att hantera sådana risker, ligger på koncernledningen och finansfunktionen. För mer detaljerad information rörande dessa risker hänvisas till not 28 Finansiell riskhantering.
Känslighetsanalys
Getinges resultat påverkas av ett antal externa faktorer. I efterföljande tabell redovisas hur förändringar av några av de faktorer som är viktiga för Getinge skulle ha påverkat koncernens resultat före skatt år 2022.
| Förändring resultat före skatt | Mkr |
|---|---|
| Prisförändring +/- 1 % | +/- 283 |
| Kostnad sålda varor +/- 1 % | +/- 149 |
| Lönekostnader +/- 1 % | +/- 103 |
Utsikter
Den organiska omsättningstillväxten väntas vara i spannet 2–5 % för helåret 2023.
Händelser efter rapportperiodens utgång
Utöver vad som framgår nedan har inga väsentliga händelser inträffat efter räkenskapsårets utgång.
Förlikningsprocessen kopplad till produktansvar för kirurgiska nät i USA och Kanada avslutades med över 96 % deltagande
Den 30 januari 2023 avslutade Getinges dotterbolag Atrium Medical Corporation förlikningsförfarandet avseende tidigare rapporterad multidistriktsprocess (MDL, Multidistrict Litigation) kopplat till produktansvar för kirurgiska nät i USA och Kanada. Getinge meddelade den 8 december 2021 att Atrium Medical Corporation ingått ett förlikningsavtal. Förlikningsprocessen och multidistriktstvisten mellan Atrium Medical Corporation och målsäganden avslutades den 30 januari 2023 i och med att över 96 % av de berättigade målsägandena har valt att delta i förlikningen. Den överväldigande majoriteten av förlikningsbeloppet betalades ut från och med den 30 januari 2023. Förlikningen är inte ett erkännande av ansvar eller felaktiga handlingar från företagets sida. Getinge och Atrium Medical Corporation kommer att fortsätta att försvara sig mot eventuella tvister som denna slutliga överenskommelse inte omfattar. De kirurgiska nätimplantaten tillverkades av Getinges dotterbolag Atrium Medical Corporation, som förvärvades av Getinge 2011. Getinge har sedan 2018 gjort avsättningar på 2,4 Mdr kr för förväntade kostnader i samband med skadeståndsanspråk för kirurgiska nät, baserat på den information som fanns tillgänglig vid tidpunkten. Betalningarna för förlikningen sker från och med den 30 januari 2023 och täcks av avsättningarna, och de påverkar därmed inte det redovisade resultatet för perioden.
Tillsvidare upphävt certifikat för HLS- och PLS-set
Den 23 februari 2023 meddelades att den regulatoriska myndigheten för certifieringstjänster, DEKRA, har beslutat att tillsvidare upphäva CE-certifikaten för Getinges HLS- och PLS-set från den 1 mars 2023. Getinge är i kontakt med relevanta myndigheter och arbetar skyndsamt för att minimera påverkan på patienter. Som tidigare kommunicerats har Getinge identifierat och informerat om en möjlig brist i den sterila förpackningen för HLS- och PLS-set som används vid extrakorporealt andnings- och/eller kardiovaskulärt stöd.Getinge har sedan dess rapporterat framsteg och initiativ, så som förbättringar av förpackningsdesign och avancerad testning av förpackningen för att säkerställa att produkterna skyddas av en steril barriär enligt krav och tillämpliga standarder till relevanta myndigheter. Enligt DEKRA uppfyller inte doku- mentationen för de initiativ som lämnats in från Getinge tillräcklig överensstämmelse med de regulatoriska krav som ställs i det medicintekniska direktivet och tillämpliga standarder. DEKRA kommer därför att tillsvidare upphäva certifikaten för HLS- samt PLS-set från den 1 mars 2023. Givet den information Getinge har idag, bedöms de finansiella effekterna för Getinge inte bli materiella.
Förvärv av Ultra Clean Systems Inc.
Efter rapportperiodens utgång genomfördes förvärv av 100 % av aktierna i Ultra Clean Systems Inc., en amerikansk tillverkare av teknik för ultraljudsrengöring av kirurgiska instrument som används av sjukhus och specialistkliniker för kirurgi. Ultra Clean Systems Inc. är baserat nära Tampa, Florida i USA och omsatte 90 Mkr år 2022. Köpeskillingen uppgick till 170 Mkr (16 MUSD). Förvärvet förväntas inte ha någon materiell påverkan på Getinges rörelseresultat och resultat per aktie för 2023.
62
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Gällande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Antagna vid årsstämman 2022
- Riktlinjernas omfattning m.m.
Dessa riktlinjer omfattar de personer som under den tid riktlinjerna gäller ingår i Getinge AB (publ):s koncernledning, nedan gemensamt kallade ”ledande befattningshavare”. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av års- stämman 2022. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
- Främjande av Getinges affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet m.m.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. Grundprincipen är att ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare ska vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga på varje marknad där Getinge verkar, så att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Individuella ersättningsnivåer baseras på erfarenhet, kompetens, ansvar och prestation samt det land inom vilket befattningshavaren har sin anställning. Dessa riktlinjer bidrar till bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet på det sätt som framgår nedan i fråga om kriterier för rörlig ersättning samt bidrar till bolagets möjlighet att långsiktigt knyta kvalificerade medarbetare till verksamheten. För information om Getinges affärsstrategi hänvisas till bolagets årsredovisningar och webbplats (https://www.getinge.com).
- Principer för olika typer av ersättning m.m.
Den totala ersättningen till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig och bestå av grundlön (fast kontant ersättning), rörlig kontant lön, pensionsförmåner samt övriga förmåner. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast ersättning
Den fasta ersättningen, grundlönen, ska baseras på den enskilde befattningshavarens ansvarsområde, befogenheter, kompetens, erfarenhet och prestation.
Rörlig ersättning
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Den rörliga ersättningen ska alltid vara i förväg begränsad till ett maximalt belopp och vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier, utformade med syfte att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga värdeskapande. Den årliga rörliga ersättningen är konstruerad på ett sådant sätt att den bidrar till företagets strategi att långsiktigt ta fram och erbjuda produkter som hjälper till att effektivisera vården samt skapa en bättre vård för de personer som behöver Getinges produkter. Ett resultat, om ovan aktiviteter utförs på ett effektivt och hållbart sätt, är förbättrade finansiella resultat och ökad kapitaleffektivitet, vilket utgör grunden för den rörliga ersättningen. Företagets hållbarhetsarbete är integrerat i företagets löpande verksamhet. Följs inte företagets principer för hållbarhetsarbete eller etiska riktlinjer har företaget möjlighet att inte betala ut någon rörlig ersättning eller återkräva utbetald ersättning.
Årlig rörlig ersättning
För ledande befattningshavare ska den årliga rörliga ersättningen (årlig bonus) vara maximerad till 70 % samt i undantagsfall, där befattningens art, konkurrenssituation, samt anställningsland så kräver, till 90 % av den fasta årliga grundlönen. Den rörliga ersätt- ningen ska baseras på de mål som uppställs av styrelsen. Målen är relaterade till (i) resultat, (ii) organisk volymtillväxt, (iii) arbetande kapital och kassaflöde samt (iv) hållbarhet. Samtliga medlemmar i koncernledningen har samma mål för årlig rörlig ersättning i syfte att främja aktieägarnas intressen, företagets värdegrund och gemensamt sträva efter att uppnå bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och en hållbar utveckling av företaget.
Rörlig långsiktig kontant bonus (LTI-bonus)
Utöver grundlön och ovan årlig rörlig ersättning kan ledande befattningshavare erhålla en rörlig långsiktig bonus (LTI-bonus). Målet som ligger till grund för LTI-bonus är justerat resultat per aktie över en treårsperiod som justeras för de kategorier av justeringsposter som styrelsen fastställer på rekommendation av ersättningsutskottet vid implementering av programmet. Genom att koppla prestations- målet till aktieägarnas mål skapas en intressegemenskap som syftar till att främja Getinges affärsstrategi, långsiktiga intressen och värde- skapande. Utbetalning är villkorad av fortsatt anställning vid utgången av intjäningsperioden för LTI-bonusen (med vissa sedvanliga undantag). Intjäningsperioden för LTI-bonus ska vara minst tre verksamhetsår. Utbetalning av LTI-bonus ska per treårsprogram vara maximerat till 33 % av ett års grundlön. Ett nytt LTI-bonusprogram ska kunna inrättas varje år och löpa under tre år. Ledande befattningshavare i koncern- ledningen ska investera minst 50 % av utbetalningen (netto, efter skatt) i Getingeaktier, intill dess att den ledande befattningshavaren har uppnått ett totalt eget innehav i aktier motsvarande en årslön (brutto). De ledande befattningshavarna ska behålla dessa aktier i minst tre år.
Begränsning av total rörlig ersättning för verkställande direktören
För verkställande direktören ska den totala utbetalningen av rörlig ersättning (årlig rörlig ersättning och LTI-bonus), utöver vad som tidigare angivits, årligen begränsas så att den sammanlagda rörliga utbetalningen inte överskrider 100 % av fast lön. Detta gäller för rörlig ersättning med utbetalning 2022 eller senare.
1) Då regeln om maxtak diskretionärt tillämpats av styrelsen under 2021/2022 redan innan riktlinjernas ikraftträdande, ska dock den del av rörlig ersättning (”över- skridande ersättning”), som intjänats 2021 eller tidigare men som med tillämpning av detta maxtak inte utbetalas 2022 kunna utbetalas 2023 eller senare om erforderligt fritt utrymme upp till 100 % av fast lön finns kvar det aktuella året, intill dess att den sammanlagda överskridande ersättningen utbetalats.
63
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Fastställande av utfall för rörlig ersättning m.m.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning har avslutats ska styrelsen på förslag av ersättningsutskottet fastställa i vilken utsträckning kriterierna har uppfyllts. I sin bedömning av uppfyllda kriterier har styrelsen på förslag av ersättningsutskottet möjlighet att medge undantag från uppställda mål på de grunder som anges i punkt 5 nedan. Såvitt avser uppfyllandet av finansiella mål ska bedömningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen med de eventuella justeringar som styrelsen godkänt på förslag av ersättningsutskottet. Rörlig kontant ersättning kan utbetalas efter avslutad mätperiod (årlig rörlig ersättning) eller vara föremål för uppskjuten betalning (LTI-bonus).
Getinge arbetar aktivt med att säkerställa att bolaget sköts på ett så hållbart, ansvarsfullt och effektivt sätt som möjligt samt att tillämplig lagstiftning och övrigt regelverk följs. Getinge tillämpar också interna regler som innefattar en uppförandekod och olika koncernomfattande styrdokument (policies, instruktioner och riktlinjer) på en rad områden. Någon rörlig ersättning ska inte utgå, eller rörlig ersättning ska kunna krävas åter, om ledande befattnings- havare agerat i strid med dessa regler, principer eller bolagets uppförandekod. Någon rörlig ersättning ska ej utgå om resultat före skatt är negativt. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller avtal helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Annan rörlig ersättning
Ytterligare kontant rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang endast görs i syfte att rekrytera eller behålla befattningshavare. Sådan ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande 100 % av grundlönen samt inte utges mer än en gång per år och per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet. Utöver ovanstående rörliga ersättning kan tillkomma från tid till annan beslutade aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram enligt ovan.
Pension och sjukförsäkring
Pensionsrätt för verkställande direktören ska gälla från 62 års ålder och för övriga ledande befattningshavare enligt gällande lokala regler.# Ersättningsriktlinjer för ledande befattningshavare
1. Riktlinjernas omfattning m.m.
Dessa riktlinjer omfattar de personer som under den tid riktlinjerna gäller ingår i Getinge AB (publ):s koncernledning, nedan gemensamt kallade ”ledande befattningshavare”. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2023. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
2. Främjande av Getinges affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet m.m.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. Grundprincipen är att ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare ska vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga på varje marknad där Getinge verkar, så att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Individuella ersättningsnivåer baseras på erfarenhet, kompetens, ansvar och prestation samt det land inom vilket befattningshavaren har sin anställning. Dessa riktlinjer bidrar till bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet på det sätt som framgår nedan i fråga om kriterier för rörlig ersättning samt bidrar till bolagets möjlighet att långsiktigt knyta kvalificerade medarbetare till verksamheten. För information om Getinges affärsstrategi hänvisas till bolagets årsredovisningar och webbplats (https://www.getinge.com).
3. Principer för olika typer av ersättning m.m.
Den totala ersättningen till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig och bestå av grundlön (fast kontant ersättning), rörlig kontant lön, eventuell annan rörlig ersättning, pensionsförmåner samt övriga förmåner. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast ersättning
Den fasta ersättningen, grundlönen, ska baseras på den enskilde befattningshavarens ansvarsområde, befogenheter, kompetens, erfarenhet och prestation.
Rörlig ersättning
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Den rörliga ersättningen ska alltid vara i förväg begränsad till ett maximalt belopp och vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier, utformade med syfte att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga värdeskapande. Den årliga rörliga ersättningen är konstruerad på ett sådant sätt att den bidrar till företagets strategi att långsiktigt ta fram och erbjuda produkter som hjälper till att effektivisera vården samt skapa en bättre vård för de personer som behöver Getinges produkter. Ett resultat, om ovan aktiviteter utförs på ett effektivt och hållbart sätt, är förbättrade finansiella resultat och ökad kapitaleffektivitet, vilket utgör grunden för den rörliga ersättningen. Företagets hållbarhetsarbete är integrerat i företagets löpande verksamhet.
Pensionspremier för verkställande direktör ska uppgå till högst 40 % av den fasta grundlönen och vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande. Övriga ledande befattningshavare ska omfattas av ITP1 eller ITP2 och pensionsförmåner ska vara premiebestämda. Rörlig kontant- ersättning är inte pensionsgrundande som regel förutom om det följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är tillämpliga på befattningshavaren. Om så skulle vara fallet ska hänsyn tas till detta i utformningen av det totala ersättningspaketet. Ledande befattningshavare som omfattas av ITP2, med val av alternativ ITP har enligt ITP2-planen förmåner upp till 7,5 inkomstbasbelopp (IBB) samt sjukförsäkring för lön intill 30 IBB. För lönedelar över ITP2- planens tak på 30 IBB betalas en kompletterande premie om 30 % av pensionsmedförande lön. Ledande befattningshavare kan utöver ovan omfattas av en kompletterande sjukinkomstförsäkring för lönedelar över 30 IBB, premiebefrielseförsäkring och deltidspensionspremie, som uppgår till högst 3 % av den fasta grundlönen. Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och övriga förmåner, vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt som möjligt ska tillgodoses.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, t.ex. tjänstebil, extra sjukvårdsförsäkring och företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshavare i motsvarande positioner på den arbetsmarknad där befattningshavaren är verksam. Det samlade värdet av dessa förmåner får sammanlagt uppgå till högst 10 % av den fasta grundlönen.
Villkor vid uppsägning
Ledande befattningshavare ska vara anställd tillsvidare. Vid uppsägning från bolagets sida ska gälla en uppsägningstid om högst tolv månader. Vid anställningens upphörande får fast lön under tillämplig uppsägningstid jämte avgångsvederlag inte överstiga två års fast grundlön för verkställande direktören och ett års fast grundlön för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag. Ledande befattningshavare ska kunna ersättas för konkurrens- begränsande åtaganden efter anställningens upphörande dock endast i den mån avgångsvederlag inte utgår för motsvarande tidsperiod. Sådan ersättning ska syfta till att ersätta befattningshavaren för skillnaden mellan den månatliga grundlönen vid tidpunkten för uppsägningen och den (lägre) månatliga inkomst som erhålls, eller skulle kunna erhållas, genom nytt anställningsavtal, uppdrag eller egen verksamhet. Ersättningen får betalas under den tid som det konkurrensbegränsande åtagandet är tillämpligt som längst under en period om 12 månader efter anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens kompo- nenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa. Utvecklingen av avståndet mellan de ledande befattningshavarnas ersättning och övriga anställdas ersättning redovisas i ersättningsrapporten.
4. Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har sedan tidigare ett inrättat ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Dessa ses över årligen och förslag till nya riktlinjer ska upprättas av styrelsen åtminstone vart fjärde år och läggas fram för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för ledande befattningshavare, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget samt lämna rekommendationer till styrelsen för ersättning till verkställande direktören. För beslut om ersättningar till övriga ledande befattnings- havare i enlighet med riktlinjerna (annat än vad som ovan särskilt reglerats) ska verkställande direktören samråda med ersättnings- utskottet.
64 Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna. Styrelsen ska årligen upprätta en ersättningsrapport som ska framläggas vid bolagsstämman för godkännande.
5. Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar detta och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, en hållbar utveckling av företaget eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
6. Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna och hur aktieägarnas synpunkter beaktats
De gällande riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare antogs på årsstämman 2021. Dessa riktlinjer är i allt väsentligt likalydande med de riktlinjer som beslutades av årsstämman 2021 dock att (i) målen för rörlig årlig ersättning har kompletterats med ett hållbarhetsmål, (ii) att mätperioden för LTI-bonus avser justerat resultat per aktie under en treårsperiod samt att (iii) en begränsning av utbetalning till verkställande direktören av rörlig ersättning under ett år har maximerats till en årslön. Inga synpunkter på ersättningsriktlinjerna har framkommit i samband med stämmobehandling.
7. Övrigt
Riktlinjerna innebär en ersättningsnivå som i huvudsak överens- stämmer med verksamhetsåret 2021. Uppgift om ersättning m.m. till ledande befattningshavare under verksamhetsåret 2021 framgår av not 29 i årsredovisningen för 2021, inklusive eventuella tidigare beslutade ersättningar som ännu inte förfallit till betalning, samt av ersättningsrapporten.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsen för Getinge AB (publ) föreslår att årsstämman 2023 beslutar om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare enligt följande.# Följs inte företagets principer för hållbarhetsarbete eller etiska riktlinjer har företaget möjlighet att inte betala ut någon rörlig ersättning eller återkräva utbetald ersättning.
65 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Årlig rörlig ersättning
För ledande befattningshavare ska den årliga rörliga ersättningen (årlig bonus) vara maximerad till 70 % samt i undantagsfall, där befattningens art, konkurrenssituation, samt anställningsland så kräver, till 90 % av den fasta årliga grundlönen. Den rörliga ersättningen ska baseras på de mål som uppställs av styrelsen. Målen är relaterade till (i) resultat, (ii) organisk volymtillväxt, (iii) arbetande kapital och kassaflöde samt (iv) hållbarhet. Samtliga medlemmar i koncernledningen har samma mål för årlig rörlig ersättning i syfte att främja aktieägarnas intressen, företagets värdegrund och gemensamt sträva efter att uppnå bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och en hållbar utveckling av företaget.
Rörlig långsiktig kontant bonus (LTI-bonus)
Utöver grundlön och ovan årlig rörlig ersättning kan ledande befattningshavare erhålla en rörlig långsiktig bonus (LTI-bonus). Målet som ligger till grund för LTI-bonus är justerat resultat per aktie över en treårsperiod som justeras för de kategorier av justeringsposter som styrelsen fastställer på rekommendation av ersättningsutskottet vid implementering av programmet. Genom att koppla prestationsmålet till aktieägarnas mål skapas en intressegemenskap som syftar till att främja Getinges affärs- strategi, långsiktiga intressen och värdeskapande. Utbetalning är villkorad av fortsatt anställning vid utgången av intjäningsperioden för LTI-bonusen (med vissa sedvanliga undantag). Intjäningsperioden för LTI-bonus ska vara minst tre verksamhets- år. Utbetalning av LTI-bonus ska per treårsprogram vara maximerat till 33 % av ett års grundlön. Ett nytt LTI-bonusprogram ska kunna inrättas varje år och löpa under tre år.
Ledande befattningshavare i koncernledningen ska investera minst 50 % av utbetalningen (netto, efter skatt) i Getingeaktier, intill dess att den ledande befattningshavaren har uppnått ett totalt eget innehav i aktier motsvarande en årslön (brutto). De ledande befattningshavarna ska behålla dessa aktier i minst tre år.
Begränsning av total rörlig ersättning för VD
För VD ska den totala utbetalningen av rörlig ersättning (årlig rörlig ersättning och LTI-bonus), utöver vad som tidigare angivits, årligen begränsas så att den sammanlagda rörliga utbetalningen inte överskrider 100 % av fast lön. Detta gäller för rörlig ersättning med utbetalning 2022 eller senare.
Fastställande av utfall för rörlig ersättning m.m.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning har avslutats ska styrelsen på förslag av ersättningsutskottet fastställa i vilken utsträckning kriterierna har uppfyllts. I sin bedömning av uppfyllda kriterier har styrelsen på förslag av ersättningsutskottet möjlighet att medge undantag från uppställda mål på de grunder som anges i punkt 5 nedan. Såvitt avser uppfyllandet av finansiella mål ska bedömningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen med de eventuella justeringar som styrelsen godkänt på förslag av ersättningsutskottet. Rörlig kontant ersättning kan utbetalas efter avslutad mätperiod (årlig rörlig ersättning) eller vara föremål för uppskjuten betalning (LTI-bonus).
Getinge arbetar aktivt med att säkerställa att bolaget sköts på ett så hållbart, ansvarsfullt och effektivt sätt som möjligt samt att tillämplig lagstiftning och övrigt regelverk följs. Getinge tillämpar också interna regler som innefattar en uppförandekod och olika koncernomfattande styrdokument (policyer, instruktioner och riktlinjer) på en rad områden. Någon rörlig ersättning ska inte utgå, eller ska kunna krävas åter, om ledande befattningshavare agerat i strid med dessa regler, principer eller bolagets uppförandekod. Någon rörlig ersättning ska ej utgå om resultat före skatt är negativt. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller avtal helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Annan rörlig ersättning
Ytterligare kontant rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang endast görs i syfte att rekrytera eller behålla befattningshavare. Sådan ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande 100 % av grundlönen samt inte utges mer än en gång per år och individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet. Utöver ovanstående rörliga ersättning kan tillkomma från tid till annan beslutade aktie- eller aktiekursrelatera- de incitamentsprogram enligt ovan.
Pension och försäkring
Pensionsrätt för VD ska gälla från 62 års ålder och för övriga ledande befattningshavare enligt gällande lokala regler. Pensionspremier för VD ska uppgå till högst 40 % av den fasta grundlönen och vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande. Pensionspremier för övriga ledande befattningshavare ska uppgå till högst 40 % 1) av den pensionsmedförande lönen och ska vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning är inte pensions- grundande som regel förutom om det följer av tvingande kollektiv- avtalsbestämmelser som är tillämpliga på befattningshavaren. Om så skulle vara fallet ska hänsyn tas till detta i utformningen av det totala ersättningspaketet. Ledande befattningshavare kan utöver ovan omfattas av en kompletterande sjukinkomstförsäkring. Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och övriga försäkringar, vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt som möjligt ska tillgodoses.
1) Pensionspremier kan undantagsvis komma att överskrida denna gräns om så krävs för att följa tvingande lag, kollektivavtal eller andra tillämpliga regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt som möjligt ska tillgodoses.
66 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Övriga förmåner
Övriga förmåner, t.ex. tjänstebil, extra sjukvårdsförsäkring och företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshavare i motsvarande positioner på den arbetsmarknad där befattningshavaren är verksam. Det samlade värdet av dessa förmåner får sammanlagt uppgå till högst 10 % av den fasta grundlönen.
Villkor vid uppsägning
Ledande befattningshavare ska vara tillsvidare anställd. Vid uppsägning från bolagets sida ska gälla en uppsägningstid om högst tolv månader. Vid anställningens upphörande får fast lön under tillämplig uppsägningstid jämte avgångsvederlag inte överstiga två års fast grundlön för VD och ett års fast grundlön för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning från befattnings- havarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Ledande befattningshavare ska kunna ersättas för konkurrens- begränsande åtaganden efter anställningens upphörande dock endast i den mån avgångsvederlag inte utgår för motsvarande tidsperiod. Sådan ersättning ska syfta till att ersätta befattnings- havaren för skillnaden mellan den månatliga grundlönen vid tidpunkten för uppsägningen och den (lägre) månatliga inkomst som erhålls, eller skulle kunna erhållas, genom nytt anställnings- avtal, uppdrag eller egen verksamhet. Ersättningen får betalas under den tid som det konkurrensbegränsande åtagandet är tillämpligt som längst under en period om 12 månader efter anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens besluts- underlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa. Utvecklingen av avståndet mellan de ledande befattningshavarnas ersättning och övriga anställdas ersättning redovisas i ersättningsrapporten.
4. Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har sedan tidigare ett inrättat ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Dessa ses över årligen och förslag till nya riktlinjer ska upprättas av styrelsen åtminstone vart fjärde år och läggas fram för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolags- stämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för ledande befattningshavare, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget samt lämna rekommendationer till styrelsen för ersättning till VD. För beslut om ersättningar till övriga ledande befattningshavare i enlighet med riktlinjerna (annat än vad som ovan särskilt reglerats) ska VD samråda med ersättningsutskottet. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte VD:n eller andra personer i koncernledningen, i den mån de berörs av frågorna. Styrelsen ska årligen upprätta en ersättningsrapport som ska framläggas vid bolagsstämman för godkännande.
5.# Ersättningsrapport 2022
Inledning
Denna rapport beskriver hur riktlinjerna för ersättning till ledande befattnings-havare, antagna vid årsstämman 2022, har implementerats och tillämpats under 2022. Rapporten innehåller vidare information om ersättning till VD, tillämpning av prestationsmål för rörlig ersättning, syntetiskt optionsprogram utfärdat av majoritets-aktieägaren och information om att bolaget inte har inrättat något aktie- och aktiekursrelaterat incitamentsprogram.
Denna rapport har upprättats i enlighet med aktiebolagslagens regler och Kollegiet för svensk bolagsstyrnings Regler om ersättningar till ledande befattningshavare och om incitamentsprogram (Ersättningsreglerna). Ytterligare information om ersättningar till ledande befattnings-havare återfinns i not 29 på sidorna 109–110 i årsredovisningen för 2022. Information om ersättningsutskottets arbete 2022 framgår av bolagsstyrningsrapporten som finns intagen i årsredovisningen för 2022 på sidorna 28–56.
Arvode till styrelsens ledamöter omfattas inte av denna rapport. Sådant arvode beslutas årligen av årsstämman. Information om arvode till styrelsens ledamöter framgår av not 29 på sidan 109 samt av bolagsstyrningsrapporten sidan 38–40 i årsredovisningen för 2022.
Koncernens utveckling 2022
VD sammanfattar koncernens resultat och väsentliga utveckling i sitt VD-ord som återfinns på sidorna 8–9 i årsredovisningen för verksamhetsåret 2022.
Bolagets ersättningsriktlinjer: tillämpningsområde, ändamål och avvikelser
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen och hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera, motivera och behålla kvalificerade medarbetare. Riktlinjerna bidrar, genom att möjliggöra att ledande befattningshavare ska kunna erbjudas en konkurrens-kraftig total ersättning, till bolagets möjligheter att långsiktigt knyta kvalificerade medarbetare till verksamheten.
Den totala ersättningen till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig och bestå av grundlön (fast kontant ersättning), rörlig kontant lön, eventuell annan rörlig ersättning, pensionsförmåner samt övriga förmåner. Ersättning och andra anställningsvillkor ska vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga på varje marknad där Getinge verkar. Bolagsstämman kan därutöver besluta om exempel-vis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Den fasta ersättningen, grundlönen, ska baseras på den enskilde befattningshavarens ansvarsområde, befogenheter, kompetens, erfarenhet och prestation. Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Den rörliga ersättningen ska alltid vara i förväg begränsad till ett maximalt belopp och vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier, utformade med syfte att främja bolagets affärs-strategi, långsiktiga värdeskapande och hållbarhet.
Riktlinjerna som antogs vid årsstämman 2022 återfinns på sidorna 63–65 och förslaget till reviderade riktlinjer inför 2023 återfinns på sidorna 65–67 i årsredovisningen för verksamhetsåret 2022.
Under 2022 har bolaget efterlevt de riktlinjer som antogs vid årsstämman 2022. I enlighet med den möjlighet som riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare föreskriver har styrelsen under 2022 dock beslutat om tillfälligt avsteg från riktlinjerna i ett enskilt fall, avseende en överenskommelse med Lena Hagman (tidigare EVP Quality Compliance, Regulatory & Medical Affairs) om förlängd uppsägningstid och uppsägningslön, samt möjlighet att avropa konsulttjänster från Getinges sida om så bedöms nödvändigt. Styrelsen har beslutat om det tillfälliga avsteget från riktlinjerna då det bedömts nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen och en hållbar utveckling av företaget genom att säker-ställa en ansvarsfull hantering av det kvalitetsregulatoriska området samt fortsatt stöd och kompetens i den utsträckning Getinge bedömer det nödvändigt.
Styrelsen har därutöver under 2022 fattat beslut om ett tillfälligt avsteg från riktlinjerna som dock inte gäller förrän räkenskapsåret 2023, avseende viss kompletterande pensions- premie till medlemmar i koncernledningen som har pensionsersätt-ning enligt ITP1. Avsteget har beslutats för att berörda personer ska hanteras likvärdigt med de som har ITP2, till följd av en tvingande regeländring för ITP1. I de riktlinjer som styrelsen föreslår att årsstämman 2023 antar har dock regleringen kring pensionspremier anpassats för att ta höjd för denna regeländring, och ovannämnda hantering är därmed i linje med de föreslagna riktlinjerna.
Utöver de tillfälliga avsteg som gjorts med stöd av riktlinjerna som nämns ovan har inga avsteg från riktlinjerna gjorts och inga avvikelser har gjorts från den beslutsprocess som enligt riktlinjerna ska tillämpas för att fastställa ersättningen.
Revisorernas yttrande över bolagets efterlevnad av riktlinjerna finns på www.getinge.com/se/om-oss/bolagsstyrning/bolagsstamma under fliken för årsstämma 2023. Ingen tidigare utbetald ersättning har återkrävts under 2022.
Aktiebaserad ersättning – Utestående aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram
Bolagsstämman har inte beslutat om inrättandet av något aktie- relaterat eller aktiekursrelaterat incitamentsprogram.
Syntetiskt optionsprogram utställt av majoritetsaktieägaren
Under 2018 inrättade bolagets huvudägare, Carl Bennet AB, ett incitamentsprogram riktat till dåvarande styrelseledamöter och ledande befattningshavare i Getinge bestående av syntetiska optioner. Sammanlagt förvärvade styrelseledamöter och ledande befattningshavare 3 153 889 syntetiska optioner, varav VD förvärvade 579 710 stycken, till ett pris som bedömdes motsvara optionernas marknadsvärde. Det sammanlagda marknadsvärdet av samtliga optioner vid transaktionstillfället beräknades till cirka 21,8 Mkr. Samtliga utställda syntetiska optioner utnyttjades under 2022. Vid utnyttjandet av optionerna erhöll innehavaren en kontant betalning av Carl Bennet AB om 267,56 kr per option, vilket motsvarade marknadsvärdet på Getinges aktie av serie B vid nyttjandet med avdrag för lösenpriset enligt programmet. Getinge har inte medverkat i erbjudandet som har lämnats av Carl Bennet AB till styrelseledamöter och koncernledning på eget initiativ.
| Ersättningar och förmåner till VD under 2022, Tkr | Grundlön | Övriga förmåner ¹) | Kortsiktig rörlig ersättning ² ) | Långsiktig rörlig ersättning ³ ) | Pensionskostnad ⁴ ) | Totalt | Andelen fast respektive rörlig ersättning (%) ⁵ ) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mattias Perjos, VD | 24 481 | 3 728 | 1 305 | 3 939 | 9 792 | 43 245 | 88 / 12 |
1) Övriga förmåner avser semesterersättning samt förmåner såsom tjänstebil, sjukvårdsförsäkring, sjukinkomstförsäkring mm.
2) Kortsiktig rörlig ersättning avser bonus som belöper på verksamhetsåret 2022, vilken utbetalas under 2023.
3) Långsiktig rörlig ersättning i ovanstående tabell avser den överskridande ersättning som VD intjänat 2021 eller tidigare men som inte betalats ut på grund av att styrelsen diskretionärt tillämpat regeln om maxtak för utbetalning av rörlig ersättning före det att regeln lades till i bolagets ersättningsriktlinjer. Långsiktig rörlig ersättning i ovanstående tabell kommer att utbetalas under 2023. Eftersom att utbetalning av LTI-bonus under en treårsperiod är maximerad till ett belopp motsvarande ett års grundlön och att detta maxbelopp uppnåddes efter utbetalning av LTI 2019–2021, kommer det inte att ske någon utbetalning för LTI 2020–2022 under 2023.
4) Pensionskostnaden för VD är premiebaserad och uppgår till 40 % av grundlönen.
5) Andelen fast respektive rörlig ersättning i procent av den totala ersättningen uppgick till 88 % respektive 12 % (pensionskostnaden för VD baseras på fast grundlön och medtas i sin helhet i den fasta ersättningen).
Principer för tillämpning av prestationsmål för rörlig ersättning
Val av prestationsmål och beslut om fastställande av rörlig ersättning har beretts av ersättningsutskottet och beslutats av styrelsen.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar detta och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, en hållbar utveckling av företaget eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna och hur aktieägarnas synpunkter beaktats
De gällande riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare antogs på årsstämman 2022. De riktlinjer som nu föreslås antas av årsstämman 2023 är i allt väsentligt likalydande med de riktlinjer som beslutades av årsstämman 2022 dock att regleringen för pensionspremier för ledande befattningshavare, exklusive VD, förtydligats i syfte att ange ett gemensamt maxtak oaktat vilken pensionsplan de ledande befattningshavarna tillhör. Inga synpunkter på ersättningsriktlinjerna har framkommit i samband med stämmobehandling.
Övrigt
Riktlinjerna innebär en ersättningsnivå som i huvudsak överens-stämmer med verksamhetsåret 2022. Uppgift om ersättning m.m. till ledande befattningshavare under verksamhetsåret 2022 framgår av not 29 i årsredovisningen för 2022, inklusive eventuella tidigare beslutade ersättningar som ännu inte förfallit till betalning, samt av ersättningsrapporten.
Göteborg i mars 2023
Styrelsen för Getinge AB (publ)Den rörliga ersättningen är i förväg begränsad till ett maximalt belopp och är kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier, utformade med syfte att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga värdeskapande. Företagets hållbarhetsarbete är integrerat i företagets löpande verksamhet. Följs inte företagets principer för hållbarhetsarbete eller etiska riktlinjer har företaget möjlighet att inte betala ut någon rörlig ersättning eller återkräva utbetald ersättning. Efter verksamhetsårets utgång har styrelsen på förslag av ersättningsutskottet fastställt i vilken utsträckning kriterierna för utbetalning av kortsiktig och långsiktig rörlig ersättning har uppfyllts. Såvitt avser uppfyllandet av finansiella mål har bedömningen baserats på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen med de eventuella justeringar som styrelsen godkänt på förslag av ersättningsutskottet.
Tillämpning av prestationsmål för kortsiktig rörlig ersättning
Den kortsiktiga rörliga ersättningen för VD är baserad på prestationsmål som uppställs av styrelsen baserat på riktlinjerna för ersättning till ledande befattnings havare och är utformade med syfte att främja aktieägarnas intressen och företagets värdegrund samt skapa incitament för en gemensam strävan efter att uppnå bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och en hållbar utveckling av företaget. Den kortsiktiga rörliga ersättningen för VD är maximerad till 80 % av den fasta årliga grundlönen. Målen för verksamhetsåret 2022 var relaterade till resultat, organisk försäljningstillväxt, rörelsekapitalbindning och hållbarhet. För år 2022 uppnåddes två av fem prestationsmål till fullo vilket resulterat i 10 % bonusutfall.
Kriterier för fastställande av kortsiktig rörlig ersättning till VD samt utfall, Tkr
| Befattningshavare | Prestationsmål | Viktning av prestationsmål | Utfall avseende prestationsmål | Rörlig ersättning per prestationsmål |
|---|---|---|---|---|
| Mattias Perjos, VD | EBITA justerad 1) | 50 % | 3 955 Mkr | – |
| Nettoomsättning – organisk tillväxt 2) | 20 % | -5,4 % | – | |
| Rörelsekapitalbindning – antal dagar | 20 % | 96 dagar | – | |
| Hållbarhet – minskning av CO 2 -utsläpp i egen verksamhet (ton) 3) | 5 % | -7 113 ton | 652 | |
| Hållbarhet – beredskap att lämna in ansökan om att få miljömål validerade av Science Based Target initiative (SBTi) 4) | 5 % | Uppfyllt | 652 | |
| Totalt | 1 305 |
1) Justerad EBITA avser rörelseresultatet justerat för valutakursförändringar, förvärv, avyttringar, omstruktureringskostnader samt andra väsentliga jämförelsestörande poster.
2) Avser koncernens organiska nettoomsättningstillväxt.
3) Avser koncernens minskning av CO 2 -utsläpp (i ton CO 2 -ekvivalenter) i egen verksamhet jämfört med basåret 2021. Koldioxidutsläpp i egen verksamhet innefattar utsläpp i Scope 1, inklusive utsläpp från förbrukning av olja och gas, samt Scope 2, inklusive utsläpp från konsumtion av el, uppvärmning och kylning.
4) I december 2020 undertecknade Getinge ett åtagande att ta fram miljömål i enlighet med SBTi. Prestationsmålet avser att Getinge ska ha genomfört alla nödvändiga åtgärder för att kunna lämna in en ansökan om att få Getinges miljömål validerade av SBTi.
VDs prestation under det rapporterade räkenskapsåret: kortsiktig rörlig kontant ersättning
Total ersättning till VD under 2022
Tillämpning av prestationsmål för långsiktig rörlig ersättning
Utöver grundlön och årlig rörlig ersättning kan VD erhålla en rörlig långsiktig bonus (”LTI-bonus”) som belönar tydligt målrelaterade och mätbara prestationer samt är villkorad av fortsatt anställning vid utgången av intjäningsperioden (med vissa sedvanliga undan- tag). Kriterierna för utbetalning av LTI-bonus ska vara utformade så att de främjar Getinges långsiktiga intressen och en hållbar utveckling av företaget. Prestationsmålet för LTI 2020–2022 respektive 2021–2023 är resultat per aktie justerat för förvärv, avyttringar, omstrukturerings- kostnader samt andra väsentliga poster av engångskaraktär. Prestationsmålet för LTI 2022–2024 är justerat resultat per aktie över en treårsperiod som justeras för de kategorier av justeringsposter som styrelsen fastställer på rekommendation av ersättningsutskottet vid implementering av programmet.
VDs prestation under det rapporterade räkenskapsåret – långsiktig rörlig ersättning
Kriterier för fastställande av långsiktig rörlig ersättning till VD samt utfall, Tkr
| Befattningshavare | Långsiktigt incitamentsprogram (LTI) | Prestationsmål 1) | Utfall avseende prestationsmål | Rörlig ersättning per prestationsmål 2) |
|---|---|---|---|---|
| Mattias Perjos, VD | LTI 2020–2022 | Justerat resultat per aktie 2020 | 13,19 kr | – |
| LTI 2020–2022 | Justerat resultat per aktie 2021 | 12,11 kr | – | |
| LTI 2020–2022 | Justerat resultat per aktie 2022 | 10,75 kr | – 3) | |
| LTI 2021–2023 | Justerat resultat per aktie 2021 | 12,11 kr | 3 847 | |
| LTI 2021–2023 | Justerat resultat per aktie 2022 | 10,75 kr | 3 847 4) | |
| LTI 2022–2024 | Justerat resultat per aktie 2022–2024 | – | – 5) |
1) Prestationsmålet i koncernens långsiktiga incitamentsprogram är resultat per aktie justerat för förvärv, avyttringar, omstruktureringskostnader samt andra väsentliga poster av engångskaraktär.
2) Vid årets utgång uppgick den totala avsättningen för intjänad långsiktig bonus till VD till 7 786 Tkr, varav 3 939 Tkr kommer att utbetalas under 2023. Intjäningsperioden för koncernens långsiktiga incitamentsprogram är tre år och ersättningen är villkorad av att VD kvarstår i sin anställning vid utgången av intjäningsperioden. Styrelsen beslutade diskretionärt under 2021 (före det att regeln lades till i ersättningsriktlinjerna) att tillämpa ytterligare en begränsningsregel avseende utbetalningen av LTI-bonus till VD genom att utbetalning av den kortsiktiga och långsiktiga rörliga ersättningen tillsammans inte ska få överskrida 100 % av den fasta grundlönen. Den bonus som tjänats in i programmet LTI 2019–2021 men som inte kunde utbetalas 2022 på grund av denna begränsningsregel kommer emellertid att utbetalas 2023 med ett belopp om 3 939 Tkr.
3) Avser total avsättning för incitamentsprogram LTI 2020–2022. Utbetalning av LTI-bonus är under en treårsperiod maximerad till ett belopp motsvarande ett års grundlön. Detta maxbelopp uppnåddes efter utbetalning av LTI 2019–2021 vilket innebär att det inte sker någon utbetalning för LTI 2020–2022 under 2023.
4) Avser total avsättning för incitamentsprogram LTI 2021–2023.
5) Eftersom att treårsperioden för uppfyllnad av prestationsmålet för incitamentsprogram LTI 2022–2024 inte är avslutad föreligger inte någon intjänad ersättning för incitamentsprogrammet och därför redovisas inte heller något utfall för prestationsmålet.
Genom att koppla prestationsmålet till aktieägarnas mål skapas en intresse gemenskap som syftar till att främja Getinges affärs- strategi, långsiktiga intressen och värdeskapande. Intjänings- perioden för LTI-bonus är tre verksamhetsår. Vid utgången av verksamhetsåret 2022 har incitamentsprogrammet LTI 2020–2022 löpt ut. Utbetalning av LTI-bonus är under en treårsperiod maximerad till ett belopp motsvarande ett års grundlön. Detta maxbelopp uppnåddes efter utbetalning av LTI 2019–2021 vilket innebär att det inte sker någon utbetalning för LTI 2020–2022 under 2023. Däremot har VD rätt till ett belopp om 3 939 Tkr som utgör den överskridande ersättning som VD intjänat 2021 eller tidigare men som inte betalats ut på grund av att styrelsen diskretionärt tillämpat regeln om maxtak för utbetalning av rörlig ersättning före det att regeln lades till i bolagets ersättningsriktlinjer.
Jämförande information avseende bolagets resultat och förändringar i ersättningar
Förändringar i ersättning och bolagets resultat under de senaste fem rapporterade räkenskapsåren 1)
| 2018 jämfört med 2017 | 2019 jämfört med 2018 | 2020 jämfört med 2019 | 2021 jämfört med 2020 | 2022 jämfört med 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändringar i ersättning till VD, Tkr 2) | 8 710 (35,1 %) | 12 483 (37,2 %) | 20 663 (44,9 %) | -7 082 (-10,6 %) | -16 378 (-27,5 %) | 43 245 |
| Förändringar i genomsnittlig ersättning till anställda i Getinge AB, Tkr 3) | 61 (5,3 %) | 440 (36,4 %) | -34 (-2,1 %) | -340 (-21,1 %) | -244 (-19,2 %) | 1 030 |
| Förändringar i rörelseresultat i koncernen, Mkr | -1 777 (-119,0 %) | 2 656 (935,2 %) | 2 412 (101,7 %) | -413 (-8,6 %) | -745 (-17,0 %) | 3 626 |
1) I tabellen redovisas förändringar mellan åren i ersättningar och resultat. Förändringarna redovisas både i absoluta tal och procentuellt.
2) Ersättning till verkställande direktören avser den totala ersättningen till VD vilken innefattar fast lön, kort- och långfristig rörlig ersättning, pensionskostnader och övriga förmåner.
3) Exklusive ersättningar till medlemmar i koncernledningen.
4) Avser utfall för 2022.
Förslag till vinstdisposition
Getinge AB (publ), org.nr 556408-5032
Till årsstämmans förfogande stående fritt eget kapital i moderbolaget, Mkr:
- Överkursfond 4 264
- Balanserade vinstmedel 13 788
- Årets resultat 3 364
- Totalt 21 416
Styrelsen och VD föreslår att utdelning till aktieägarna lämnas med 4,25 kr per aktie
- 1 158 i ny räkning
- överföres 20 258
- Totalt 21 416
Styrelsen anser att föreslagen utdelning är försvarlig i relation till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på koncernens egna kapital samt koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. Styrelsen och VD försäkrar att koncernredovisningen upprättats i överensstämmelse med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.# Förvaltningsberättelsen
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Göteborg den 30 mars 2023
Johan Malmquist
Styrelseordförande, stämmovald styrelseledamot
Carl Bennet
Vice styrelseordförande, stämmovald styrelseledamot
Johan Bygge
Stämmovald styrelseledamot
Cecilia Daun Wennborg
Stämmovald styrelseledamot
Barbro Fridén
Stämmovald styrelseledamot
Dan Frohm
Stämmovald styrelseledamot
Mattias Perjos
VD och koncernchef, stämmovald styrelseledamot
Malin Persson
Stämmovald styrelseledamot
Kristian Samuelsson
Stämmovald styrelseledamot
Fredrik Brattborn
Styrelseledamot
Representant för IF Metall
Åke Larsson
Styrelseledamot
Representant för Sveriges Ingenjörer
Vår revisionsberättelse har avgivits den 30 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Karin Olsson
Auktoriserad revisor
72 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Innehåll
Resultaträkning för koncernen
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2, 3 | 28 292 | 27 049 |
| Kostnad för sålda varor | 4 | -14 882 | -13 469 |
| Bruttoresultat | 13 410 | 13 580 | |
| Försäljningskostnader | 4 | -4 870 | -4 590 |
| Administrationskostnader | 4 | -3 516 | -3 337 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | 4, 12 | -1 118 | -851 |
| Förvärvskostnader | 4 | -2 | -35 |
| Omstruktureringskostnader | 4 | -206 | -61 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 6 | 42 |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | -627 | -1 056 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 3, 4, 5, 6 | 3 626 | 4 371 |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | 6, 7 | 141 | 10 |
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | 6, 7 | -295 | -193 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 472 | 4 188 | |
| Skatt | 8 | -956 | -1 187 |
| Årets resultat | 2 516 | 3 000 | |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | 2 491 | 2 970 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 25 | 31 | |
| Resultat per aktie, kronor | 9 | 15,15 | 10,90 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående aktier för beräkning av resultat per aktie (tusental) | 11 | 272 370 | 272 370 |
1) Före och efter utspädning.
73 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Innehåll
Rapport över totalresultatet för koncernen
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | 2 516 | 3 000 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||
| Aktuariella vinster/förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner | 126 | -5 | |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till resultatet | -310 | 10 | |
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet | |||
| Omräkningsdifferenser och säkring av nettoinvesteringar | 9 | 3 143 | 1 614 |
| Kassaflödessäkringar | 28 | -15 | -22 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet | -19 | -17 | |
| Årets övriga totalresultat netto efter skatt | 3 924 | 1 580 | |
| Årets totalresultat | 6 440 | 4 580 | |
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | 6 378 | 4 543 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 62 | 37 |
74 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Innehåll
Balansräkning för koncernen
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 3, 12 | 27 010 | 24 148 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3, 12 | 3 532 | 3 060 |
| Nyttjanderättstillgångar | 20 | 1 336 | 1 060 |
| Finansiella instrument, långfristiga | 28 | – | – |
| Finansiella fordringar, långfristiga | 28 | 50 | 52 |
| Uppskjuten skattefordran | 8 | 998 | 1 166 |
| Summa anläggningstillgångar | 32 926 | 29 486 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 13 | 6 232 | 4 767 |
| Kundfordringar | 14, 28 | 5 275 | 4 695 |
| Avtalstillgångar | 15 | 679 | 448 |
| Aktuella skattefordringar | 52 | 66 | |
| Finansiella instrument, kortfristiga | 28 | 71 | 2 |
| Övriga fordringar | 28 | 6 97 | 732 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | 423 | 283 |
| Likvida medel | 19, 28, 32 | 5 676 | 4 076 |
| Summa omsättningstillgångar | 19 106 | 15 069 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 52 032 | 44 555 |
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 17 | 136 | 136 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 6 789 | 6 789 | |
| Andra reserver | 4 317 | 1 245 | |
| Balanserade vinstmedel | 18 | 796 | 16 579 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 30 038 | 24 750 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 415 | 427 | |
| Summa eget kapital | 30 453 | 25 176 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande långfristiga skulder | 19, 28 | 4 100 | 2 795 |
| Finansiella instrument, långfristiga | 28 | – | 1 |
| Övriga långfristiga skulder | 28 | 13 | 2 124 |
| Avsättningar för pensioner, räntebärande | 19, 24 | 2 454 | 3 378 |
| Avsättningar för pensioner, icke räntebärande | 24 | 14 | 4 175 |
| Leasingskulder, långfristiga | 19, 20, 28 | 931 | 700 |
| Uppskjuten skatteskuld | 8 | 1 150 | 897 |
| Omstruktureringsreserver, långfristiga | 21 | 19 | 17 |
| Övriga avsättningar, långfristiga | 22 | 655 | 681 |
| Summa långfristiga skulder | 9 585 | 8 769 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Omstruktureringsreserver, kortfristiga | 21 | 210 | 85 |
| Övriga avsättningar, kortfristiga | 22 | 2 932 | 2 331 |
| Räntebärande kortfristiga skulder | 19, 28 | 41 | 0475 |
| Leasingskulder, kortfristiga | 19, 20, 28 | 383 | 336 |
| Leverantörsskulder | 28 | 2 252 | 1 921 |
| Avtalsskulder | 23 | 2 336 | 1 633 |
| Aktuella skatteskulder | 4 42 | 533 | |
| Finansiella instrument, kortfristiga | 28 | 137 | 27 |
| Övriga skulder | 28 | 380 | 476 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 2 511 | 2 794 |
| Summa kortfristiga skulder | 11 993 | 10 610 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 52 032 | 44 555 |
Information om Getingekoncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 26.
75 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Innehåll
Förändringar i eget kapital för koncernen
| Mkr | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Andra reserver¹⁾ | Balanserad vinst | Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | Innehav utan bestämmande inflytande | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 januari 2021 | 136 | 6 789 | -32 | 3 14 422 | 21 024 | 462 | 21 486 |
| Årets totalresultat | – | – | 1 568 | 2 974 | 4 543 | 37 | 4 580 |
| Utdelning | – | – | – | -817 | -817 | -41 | -858 |
| Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande | – | – | – | – | – | -32 | -32 |
| Utgående balans per 31 december 2021 | 136 | 6 789 | 1 245 | 16 579 | 24 750 | 427 | 25 176 |
| Ingående balans per 1 januari 2022 | 136 | 6 789 | 1 245 | 16 579 | 24 750 | 427 | 25 176 |
| Årets totalresultat | – | – | 3 072 | 3 307 | 6 378 | 62 | 6 440 |
| Utdelning | – | – | – | -1 089 | -1 089 | -2 | -1 111 |
| Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande | – | – | – | – | – | -53 | -53 |
| Utgående balans per 31 december 2022 | 136 | 6 789 | 4 317 | 18 796 | 30 038 | 415 | 30 453 |
1) Reserver avser kassaflödessäkringar, säkringar av nettoinvesteringar samt omräkningsdifferenser.
76 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Innehåll
Kassaflödesanalys för koncernen
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 3 | 3 626 | 4 371 |
| Återläggning av- och nedskrivningar | 2 027 | 1 814 | |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 32 | 11 | 460 |
| Återläggning omstruktureringskostnader | 205 | 61 | |
| Utbetalda omstruktureringskostnader | -91 | -203 | |
| Erhållna och erlagda räntor | 32 | 3 | -15 |
| Övriga finansiella poster | -2 | -41 | |
| Betald skatt | -1 012 | -693 | |
| Kassaflöde före förändringar av rörelsekapital | 4 610 | 5 618 | |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Varulager | -998 | -71 | |
| Rörelsefordringar | -3 518 | 505 | |
| Rörelseskulder | 107 | 208 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 367 | 6 560 | |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av verksamheter | 27 | -365 | -715 |
| Investeringar i immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar | 12 | -1 136 | -930 |
| Avyttringar av anläggningstillgångar | 31 | 316 | – |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 470 | -1 329 |
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upptagande av lån | 1 462 | 1 170 | |
| Återbetalning av lån | -441 | -7159 | |
| Amorteringar av leasingskulder | -415 | -389 | |
| Förändring av långfristiga fordringar | 5 | -1 | |
| Utbetald utdelning | -1 111 | -858 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -50 | -7 237 | |
| Årets kassaflöde | 1 397 | -2 006 | |
| Likvida medel vid årets början | 4 076 | 6 056 | |
| Årets kassaflöde | 1 397 | -2 006 | |
| Omräkningsdifferenser | 203 | 26 | |
| Likvida medel vid årets slut | 32 | 5 676 | 4 076 |
1) Exklusive nedskrivningar av anläggningstillgångar.
77 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Innehåll
NOT 1 Redovisningsprinciper
Allmän information
Getinge AB (publ), som är moderbolaget för Getingekoncernen, är ett aktiebolag med säte i Göteborg, Sverige. Bolagets verksamhet framgår av förvaltningsberättelsen på sidan 58. Koncernredovisningen för det verksamhetsår som slutar den 31 december 2022 har godkänts av styrelsen den 30 mars 2023 och kommer att föreläggas årsstämman den 26 april 2023 för fastställande.
Redovisnings- och värderingsprinciper
Getinges koncernredovisning har upprättats i enlighet med Interna-tional Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 tillämpats.
Koncernredovisningen omfattar räkenskaperna för Getinge AB (publ) och dess dotterföretag och har upprättats i enlighet med anskaffningsvärdemetoden. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinci-per”. De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncer-nens principer föranleds av begränsningar i möjligheten att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av Årsredovisningslagen och Tryggandelagen.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvaluta för moderbolaget och koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp är angivna i miljontals kronor (Mkr) om inte annat anges. Av praktiska skäl avrundas inte siffror i årsredovisningen varför det kan förekomma att noter och tabeller inte summerar.# Viktiga uppskattningar och bedömningar
För att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS krävs att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt antaganden, vilka påverkar de redovisade tillgångs- och skuldbeloppen, övrig information som lämnas i bokslutet samt de intäkter och kostnader som redovisas under perioden. Uppskattningar, bedömningar och antaganden ses över regelbundet. Det faktiska utfallet kan skilja sig från dessa bedömningar, uppskattningar och antaganden. Styrelsen och koncernledningen har bedömt följande områden som särskilt betydelsefulla vid bedömning av Getinges resultat och ställning:
Värdering av identifierbara tillgångar och skulder vid förvärv
Vid rörelseförvärv värderas samtliga identifierbara tillgångar och skulder i det förvärvade bolaget till verkligt värde, inklusive värdet på tillgångar och skulder i redan ägd andel samt andel hänförlig till innehav utan bestämmande inflytande.
Goodwill och immateriella tillgångar med obestämd nyttjandeperiod
Getinge undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod enligt den redovisningsprincip som beskrivs här i not 1. Återvinningsvärdet för kassagenererande enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärdet. För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras (se not 12).
Pensionsåtaganden
Redovisningen av kostnader för förmånsbaserade pensioner och andra tillämpliga pensionsförmåner baseras på aktuariella beräkningar som utgår från antaganden om diskonteringsränta, framtida löneökningar och förväntad inflation. Antagandena om diskonteringsränta baseras i sin tur på högkvalitativa placeringar med fast ränta med liknande löptid som pensionsplanerna (se not 24).
Nedskrivning av varulager
Varulagret är upptaget till det lägre beloppet av anskaffningsvärde enligt den så kallade först in-först ut-principen och nettoförsäljningsvärde. Varulagrets värde är justerat med bedömd värdeminskning för utgångna artiklar, överdimensionerat lager, fysiska skador, ledtider för lager samt hanterings- och försäljningsomkostnader. Om nettoförsäljningsvärdet är lägre än anskaffningskostnaden skrivs varulagret ner till detta värde (se not 13).
Uppskjuten skatt
Värderingen av förlustavdrag och företagets förmåga att utnyttja outnyttjade förlustavdrag baseras på företagets uppskattningar av framtida beskattningsbara inkomster i olika skattejurisdiktioner och inbegriper antaganden om huruvida kostnader som ännu inte har varit föremål för beskattning är avdragsgilla. Uppskjuten skatt redovisas över resultaträkningen förutom i de fall uppskjuten skatt är hänförlig till poster som redovisas i övrigt totalresultat då uppskjuten skatt redovisas tillsammans med underliggande transaktion i övrigt totalresultat (se not 8).
Kapitaliserade produktutvecklingskostnader
Utgifter avseende produktutvecklingsprojekt aktiveras i den omfattning som utgifterna kan förväntas generera ekonomiska fördelar. Aktiveringen påbörjas när ledningen bedömer att produkten kommer att bli tekniskt eller ekonomiskt bärkraftig. Detta innebär att fastställda faktorer måste vara uppfyllda innan ett utvecklingsprojekt aktiveras som en immateriell tillgång. Aktiveringen upphör och avskrivning av aktiverade utvecklingskostnader inleds när tillgången är färdig att användas. Aktiverade utvecklingskostnader är föremål för nedskrivningsprövning då det finns indikationer på en värdeminskning. Såväl fastställande av avskrivningstid som prövning av nedskrivningsbehov kräver ledningens bedömningar.
Tvister och ersättningsanspråk
Avsättningar för tvister och andra ersättningsanspråk representerar ledningens bästa uppskattning av det framtida kassaflöde som krävs för att reglera förpliktelserna. Tvisterna avser främst kontraktuella åtaganden hänförbara till avtal med kunder och leverantörer samt skadeståndskrav relaterat till produktansvar. Ledningens bedömningar av behovet för en avsättning alternativt en eventualförpliktelse är avhängiga av den juridiska processen i det aktuella landet samt utvecklingen i processen. Åsikter från externa och interna rådgivare beaktas liksom erfarenheter från liknande fall. Resultatet av komplicerade tvister och andra ersättningsanspråk kan ändå vara svårt att förutse och tvisterna kan vara både tidskrävande och kostsamma (se not 22 och not 26).
78 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Koncernredovisning
Dotterföretag är alla företag (inklusive strukturerade företag) över vilka koncernen har bestämmande inflytande. Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget. Övergång av bestämmande inflytande inträffar normalt vid förvärvstidpunkten.
Förvärvade företag konsolideras i koncernredovisningen enligt förvärvsmetoden, vilket innebär att anskaffningsvärdet på aktier i dotterföretag elimineras mot deras egna kapital vid förvärvstillfället. I koncernens egna kapital ingår härigenom endast den del av dotterföretagens egna kapital som tillkommit efter förvärvet. Det egna kapitalet i dotterföretagen bestäms därvid utifrån en marknadsmässig värdering av identifierbara tillgångar, skulder, avsättningar och eventualförpliktelser vid förvärvstidpunkten.
I de fall anskaffningsvärdet för aktierna i dotterföretaget överstiger värdet av förvärvade nettotillgångar, vilket beräknas enligt ovan, redovisas överskjutande del som goodwill. Om anskaffningskostnaden understiger verkligt värde för det förvärvade dotterföretagets nettotillgångar (ett förvärv till lågt pris) redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen som en övrig rörelseintäkt.
Om det vid förvärv av dotterföretag ingår tillgångar – t.ex. fastigheter, andelar eller verksamheter – som inte ska behållas utan som ska avyttras inom en nära framtid, redovisas dessa tillgångar i förvärvsanalysen till det belopp som beräknas inflyta.
Uppskjuten skatt beräknas på skillnaden mellan beräknade marknadsvärden på tillgångar och skulder, och skattemässiga restvärden. Mellanhavanden inom koncernen och orealiserade internvinster elimineras i koncernredovisningen, utan beaktande av andel av innehav utan bestämmande inflytande.
I resultaträkningen redovisas nettoresultatet utan avdrag för innehav utan bestämmande inflytande i årets resultat. Innehav utan bestämmande inflytande redovisas i separat post i koncernens egna kapital i balansräkningen. Transaktionskostnader i samband med rörelseförvärv kostnadsförs i resultaträkningen när de uppstår.
Utländska valutor
Funktionell valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas i redovisningen till den funktionella valutan enligt transaktionsdagens valutakurs. Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till balansdagens kurs och orealiserade kursvinster och kursförluster ingår i resultatet. Kursdifferenser hänförliga till rörelserelaterade fordringar och skulder redovisas som övriga rörelseintäkter/rörelsekostnader. Kursdifferenser avseende finansiella tillgångar och skulder redovisas bland övriga finansiella poster.
Omräkning av utländska verksamheter
Vid upprättande av koncernredovisningen omräknas utländska verksamheters balansräkningar från dess funktionella valuta till svenska kronor baserat på balansdagens valutakurs. Getinge tillämpar dagskursmetoden för omräkning av utländska dotterföretags balans- och resultaträkningar. Det innebär att samtliga tillgångar och skulder i dotterföretagen omräknas till balansdagens kurs, medan samtliga poster i resultaträkningarna omräknas till genomsnittskurs. De omräkningsdifferenser som därvid uppkommer är en effekt dels av skillnaden mellan resultaträkningarnas genomsnittskurser och balansdagens kurser, dels av att nettotillgångarna omräknas till en annan kurs vid årets slut än vid årets början. Omräkningsdifferenserna förs till övrigt totalresultat. Den samlade omräkningsdifferensen vid avyttringar redovisas tillsammans med den vinst/förlust som transaktionen ger upphov till.
Externa lån som tagits upp i syfte att reducera omräkningseffekterna i exponerad valuta för att möta de nettotillgångar som finns i de utländska dotterföretagen säkringsredovisas. Kursdifferenserna på dessa lån redovisas direkt i övrigt totalresultat för koncernen.
Intäktsredovisning
Försäljning omfattar produkter, tjänster och uthyrning, netto efter rabatter, exklusive indirekt omsättningsskatt. Intäkter redovisas huvudsakligen när köparen erhåller kontroll över den försålda varan eller tjänsten och har möjlighet att använda och erhålla nyttan från varan eller tjänsten. Getinges övergripande prestationsåtaganden kan delas in i varor och tjänster.
Intäktsredovisning av varuförsäljning sker vanligtvis vid en given tidpunkt i samband med leverans av varan samt då inkassering av fordran är skäligen säkerställd. Normalt redovisas intäkter när köparen har accepterat leverans, och installation och kontroll har skett.
Intäktsredovisning av tjänster sker över tid i takt med att tjänsterna utförs. Intäkter avseende uthyrning periodiseras över hyreskontraktens längd.
Ränteintäkter redovisas löpande och erhållen utdelning redovisas när rätten till utdelning är fastställd. I koncernredovisningen elimineras koncernintern försäljning.
För större uppdrag som uppfyller kriterierna för intäktsredovisning över tid redovisas intäkter och kostnader i förhållande till uppdragets färdigställandegrad på balansdagen. Färdigställandegraden för ett uppdrag fastställs i förhållandet mellan nedlagda uppdragsutgifter för utfört arbete på balansdagen och beräknade totala uppdragsutgifter utom i de fall då detta inte motsvarar färdigställandegraden. Förändringar i uppdragets omfattning och anspråk ingår endast till den utsträckning det finns en överenskommelse med kunden om detta.När utfallet av ett uppdrag inte kan beräknas på ett tillförlitligt sätt intäktsredovisas endast det belopp som motsvarar de uppkomna uppdragsutgifter som sannolikt kommer att ersättas av beställaren och övriga uppkomna uppdragsutgifter redovisas som kostnader i den period då de uppkommer. Då det är sannolikt att de totala uppdragsutgifterna kommer att överstiga den totala uppdragsinkomsten, redovisas den befarade förlusten omgående som en kostnad i sin helhet.
Statliga bidrag
Statliga bidrag redovisas till verkligt värde när det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och de villkor som är förknippade med bidraget kommer att uppfyllas. Statliga bidrag som gäller kostnader redovisas i resultaträkningen som en kostnadsreduktion i samma period som de kostnader bidragen avser har redovisats. Om erhållna bidrag inte avser en specifik kostnad redovisas bidragen som en intäkt i posten övriga rörelseintäkter. Statliga bidrag relaterade till köp av tillgångar reducerar tillgångens redovisade värde. Sådana bidrag påverkar det redovisade resultatet under tillgångens nyttjandeperiod genom lägre avskrivningar (se not 33).
Not 1 forts.
79 Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Not 1 forts.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och fordringar, räntekostnader på lån, utdelningsintäkter, orealiserade och realiserade vinster och förluster på finansiella placeringar, valutakursdifferenser, samt värdeförändringar på derivatinstrument som används i den finansiella verksamheten. Lånekostnader i samband med upptagande av lån redovisas som en del av lånet det avser och belastar resultatet över lånets löptid.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill utgörs av den del av köpeskillingen vid ett förvärv som överstiger marknadsvärdet för de identifierbara tillgångarna med avdrag för skulder och eventualförpliktelser, räknat på förvärvsdagen, på den andel av det förvärvade bolagets tillgångar som koncernen förvärvar. Vid ett rörelseförvärv där anskaffningskostnaden understiger nettovärdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder samt eventualförpliktelser, redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen. Goodwill som uppkommer vid förvärv av utländska enheter behandlas som en tillgång i den utländska enheten och omräknas till den kurs som råder på balansdagen. Goodwill vid förvärv av intresseföretag ingår i värdet på innehavet i intresseföretaget. Nedskrivningsbehovet för goodwill prövas minst en gång per år eller oftare om det finns indikation på att en värdeminskning kan ha inträffat. Nedskrivning av goodwill redovisas i resultaträkningen. Vinst eller förlust vid avyttring av en enhet inkluderar kvarvarande redovisat värde på goodwill som avser den avyttrade enheten.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar består av balanserade utvecklingskostnader, kundrelationer, teknisk kunskap, varumärken, avtal och övrigt. Immateriella tillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Avskrivning sker proportionerligt över den förväntade nyttjandeperioden, vilken brukar variera mellan 3 och 15 år. Förvärvade immateriella tillgångar redovisas separat från goodwill om de uppfyller definitionen som tillgång, är antingen avskiljbara eller härrör från kontrakt eller andra legala rättigheter och deras marknadsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Immateriella tillgångar som redovisas separat från goodwill vid verksamhetsförvärv består av kundrelationer, teknisk kunskap, varumärke, avtal m.m. Förvärvade immateriella tillgångar värderas till marknadsvärde och skrivs av linjärt under sin förväntade nyttjandeperiod. Nyttjandeperioden kan i vissa fall vara obestämbar. Dessa immateriella tillgångar skrivs ej av utan prövas för nedskrivning minst en gång per år eller oftare om det finns indikation på att en värdeminskning kan ha inträffat. Utgifter för utveckling, där forskningsresultatet eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya produkter, redovisas som en tillgång i balansräkningen i den mån dessa bedöms komma att ge framtida ekonomiska fördelar. Aktiveringen sker när ledningen bedömer att produkten är tekniskt och ekonomiskt bärkraftig, vilket normalt är när ett produktutvecklingsprojekt har nått en definierad milstolpe enligt en fastställd projekteringsmodell. Det aktiverade värdet inkluderar utgifter för material, direkta utgifter för löner och indirekta utgifter som kan hänföras till tillgången på ett rimligt och konsekvent sätt. I annat fall kostnadsförs utvecklingsutgiften då den infaller. Kostnader för forskning belastar resultatet när de uppkommer. Aktiverade utgifter skrivs av linjärt från tidpunkten då tillgången är färdig att användas och under tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Avskrivningstiden fastställs baserat på historisk data samt med beaktande av framtida teknologiskiften. För balanserade utvecklingsavgifter är avskrivningstiden 5–15 år och för programvara tillämpas en avskrivningstid om 3 år.
Materiella anläggningstillgångar
Fastigheter, maskiner, inventarier och övriga materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Exempel på kostnader som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader för leverans och hantering, installation, lagfarter och konsulttjänster. Tillgångar som tillkommer i samband med förvärv av nya dotterbolag redovisas till marknadsvärdet på förvärvsdagen. Avskrivning sker linjärt. Värdet i balansräkningen representerar anskaffningskostnaden med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Mark är inte föremål för avskrivning, eftersom den bedöms ha oändlig ekonomisk livslängd, men i övrigt grundar sig avskrivningar på följande förväntade nyttjandeperioder.
| Tillgångsslag | Avskrivning antal år |
|---|---|
| Mark anläggningar | 40–50 |
| Byggnader | 10–50 |
| Maskiner | 5–25 |
| Inventarier | 10 |
| Produktionsverktyg | 5 |
| Utrustning för uthyrning | 5 |
| Bilar | 4 |
| Datorutrustning | 3 |
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika nyttjandeperioder behandlas som separata komponenter av materiella anläggningstillgångar. Ordinarie underhålls- och reparationskostnader kostnadsförs under de perioder de uppkommer. Mer omfattande renoverings- och uppgraderingskostnader kapitaliseras och skrivs av under objektets återstående förväntade nyttjandeperiod. Kapitalvinster/förluster redovisas under övriga rörelseintäkter/kostnader.
Leasing – Getinge som leasetagare
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjanderätter avseende lokaler och fordon. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter med motsvarande leasingskuld när den leasade tillgången finns tillgänglig för användning. Korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde undantas. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasingskuld och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden.
80 Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Not 1 forts.
Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärdet av koncernens fasta avgifter. Köpoptioner inkluderas i avgifterna om det är rimligt säkert att dessa kommer nyttjas för att förvärva den underliggande tillgången. Straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet inkluderas om leasingperioden återspeglar att leasetagaren kommer att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet. Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta om denna räntesats lätt kan fastställas, annars används koncernens marginella låneränta. Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaffningsvärde och inkluderar initialt nuvärdet av leasingskulden, justerat för leasingavgifter som betalats vid eller före leasingperiodens början samt initiala direkta utgifter. Återställningskostnader inkluderas i tillgången om det identifierats en motsvarande avsättning avseende återställningskostnader. Nyttjanderätter skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
Leasing – Getinge som leasegivare
Leasingavtal där Getinge är leasegivare definieras i två kategorier, operationella och finansiella, beroende på avtalens finansiella innebörd. De operationella leasingavtalen redovisas som anläggningstillgångar. Intäkter från operationell leasing redovisas jämnt fördelat över leasingperioden. För dessa tillgångar tillämpas linjär avskrivning enligt villkoren i åtagandet och avskrivningsbeloppet anpassas för att överensstämma med beräknat försäljningsvärde då åtagandet löper ut. Bedömt nedskrivningsbehov belastar resultaträkningen omgående. Produkternas bedömda försäljningsvärde vid åtagandets upphörande följs kontinuerligt på individuell basis. Finansiella leasingavtal redovisas som långfristiga respektive kortfristiga fordringar. Inbetalningar från ett finansiellt leasingavtal fördelas mellan ränteintäkt och amortering av fordran.
Nedskrivning av icke finansiella tillgångar
Vid varje bokslutstillfälle bedöms tillgångarnas bokförda värde för att avgöra om det finns några indikationer på nedskrivningsbehov. Om sådana indikationer finns beräknas tillgångens återvinningsvärde. Återvinningsvärdet anses vara det högre av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet, varvid nedskrivning redovisas så snart det bokförda värdet överstiger återvinningsvärdet.Tidigare redo- visad nedskrivning på övriga immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar återförs om återvinningsvärdet bedöms ha ökat, dock inte i större utsträckning än vad det bokförda värdet hade varit om ingen nedskrivning hade redovisats under tidigare år. Redovisad nedskrivning på goodwill återförs inte.
Varulager
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet/tillverkningsvärdet enligt först in-först ut-principen (FIFO) respektive nettoförsäljningsvärde. I varulagret ingår en därtill hänförlig andel av indirekta kostnader. Värdet på färdiga produkter omfattar råvaror, direkt arbete, övriga direkta kostnader samt produktionsrelaterade omkostnader inklusive avskrivningar. Nettoförsäljningsvärdet är beräknat till uppskattat försäljningspris med avdrag för beräknade färdigställnings- och försäljningsomkostnader. En uppskattning av nedskrivningsbehov i varulagret sker kontinuerligt under året. Varulagrets värde justeras med en bedömd värdeminskning för utgångna artiklar, överdimensionerat lager, fysiska skador, ledtider för varulagret samt hanterings- och försäljningsomkostnader. Om nettoförsäljningsvärdet är lägre än anskaffningskostnaden skrivs varulagret ner till detta värde.
Finansiella instrument
Första redovisningstillfället
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp och försäljning av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, som är det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller sälja tillgången. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks.
Finansiella instrument redovisas vid första redovisningstillfället till verkligt värde med tillägg för transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärv eller emission av en finansiell tillgång eller finansiell skuld. Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar och skulder beroende av för vilket syfte den finansiella tillgången eller skulden förvärvades.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassaflöden och där dessa kassaflöden endast utgör kapitalbelopp och ränta värderas till upplupet anskaffningsvärde. Tillgångar i denna kategori redovisas initialt till verkligt värde inklusive transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten redovisas de till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Det redovisade värdet av tillgångarna justeras med eventuella nedskrivningar för förväntade kreditförluster. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas med effektivräntemetoden och ingår i finansiella intäkter. Tillgångar i denna kategori består av långfristiga finansiella fordringar, kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar. De ingår i omsättningstillgångar med undantag för poster med förfallodag mer än 12 månader efter rapportperiodens slut, vilka klassificeras som anläggningstillgångar.
Nedskrivning av finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster som är relaterade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde och redovisar en kreditreserv för sådana förväntade kreditförluster vid varje rapporteringsdatum. För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för kreditreservering innebärande att reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela fordringens livslängd. I resultaträkningen redovisas förväntade kreditförluster avseende kundfordringar i posten försäljningskostnader.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens övriga finansiella skulder redovisas initialt till verkligt värde, netto efter tillägg för transaktionskostnader. Övriga finansiella skulder redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Långfristiga skulder har en förväntad löptid längre än ett år medan kortfristiga skulder har en löptid kortare än 12 månader. I denna kategori ingår skulder till kreditinstitut samt emitterade obligationer, leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder.
81 Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Likvida medel
Likvida medel består till största delen av kassamedel hos finansinstitut och endast till mindre del av kortfristiga likvida placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre månader, vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer. Likvida medel redovisas till dess nominella belopp, vilket motsvarar verkligt värde.
Finansiella tillgångar redovisade till verkligt värde
Finansiella tillgångar i denna kategori består av derivat. De ingår i omsättningstillgångar om de förväntas bli reglerade inom 12 månader efter rapportperiodens slut, annars klassificeras de som anläggningstillgångar. Samtliga derivat redovisas till verkligt värde i balansräkningen. Förändringar i verkligt värde redovisas som en del av övrigt totalresultat till den del de ingår i en säkringsrelation som kvalificerar för säkringsredovisning. De återförs till resultatet när den säkrade transaktionen inträffar. Derivat som inte uppfyller kraven på säkringsredovisning redovisas till verkligt värde över resultaträkningen.
Säkringsredovisning
För derivatinstrument eller andra finansiella instrument som uppfyller kraven för säkringsredovisning enligt metoden för kassaflödessäkring eller säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet redovisas den effektiva delen av värdeförändringen i övrigt totalresultat. Ackumulerade värdeförändringar från kassaflödessäkringar återförs från eget kapital till resultaträkningen samtidigt som den säkrade posten påverkar resultatet. Ackumulerade värdeförändringar från säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet återförs från eget kapital till resultatet när utlandsverksamheten avyttras helt eller delvis. Räntebärande skulder som säkringsredovisas enligt metoden för verkligt värdesäkring värderas till verkligt värde avseende den säkrade risken. Effekten av säkringen redovisas på samma rad som säkrad post.
Verkligt värde
Presenterade verkliga värden för derivatinstrument har beräknats med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Detta innebär att alla instrument som handlas på en effektiv marknad, exempelvis valutaterminskontrakt, är värderade ”markettomarket” med aktuella priser. När det gäller instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt i marknaden, exempelvis ränteswappar, har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit- och swapräntor för den aktuella valutan. Omräkning till svenska kronor sker till balansdagens valutakurs.
Ersättningar till anställda
Redovisning av pensioner
Inom Getinge finns såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda pensionsplaner, varav vissa med tillgångar i särskilda stiftelser eller motsvarande. Planerna finansieras vanligen genom inbetalningar från respektive koncernföretag och de anställda. Koncernens svenska företag omfattas generellt av ITP-planen, som inte förutsätter några inbetalningar från de anställda.
Förmånsbestämda planer
Pensionskostnaden för förmånsbaserade planer beräknas med hjälp av den så kallade Projected Unit Credit Method på ett sätt som fördelar kostnaden över den anställdes yrkesverksamma liv. Beräkningen görs årligen av oberoende aktuarier. Åtagandena värderas därvid till nuvärdet av förväntade framtida utbetalningar med beaktande av beräknade framtida löneökningar och med användande av en diskonteringsränta som motsvarar räntan på förstklassiga företags- eller statsobligationer med en återstående löptid som ungefär motsvarar de aktuella åtagandena. Koncernens nettoskuld för respektive förmånsbestämd plan (som också redovisas i balansräkningen) består av nuvärdet av förpliktelsen med avdrag för förvaltningstillgångarnas verkliga värde. Om värdet på förvaltningstillgångar överstiger värdet på förpliktelsen uppstår ett överskott som redovisas som en tillgång. Det redovisade tillgångsbeloppet begränsas till summan av kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder och nuvärdet av framtida återbetalningar från planen eller minskningar av framtida avgifter till planen.
De aktuariella antagandena är företagets bästa bedömning av de olika variabler som bestämmer kostnaderna för att tillhandahålla förmånerna. När aktuariella antaganden används kan det verkliga utfallet avvika från det uppskattade utfallet, och de aktuariella antagandena förändras från en period till en annan. Dessa skillnader redovisas som aktuariella vinster och förluster. Aktuariella vinster och förluster redovisas i övrigt totalresultat för den period då de uppstår.
I resultaträkningen utgörs kostnader för förmånsbestämda pensionsplaner av summan av kostnaden avseende tjänstgöring under innevarande och tidigare period, ränta på förpliktelse samt förväntad avkastning på förvaltningstillgångarna. Kostnaden avseende tjänstgöring under innevarande period och tidigare perioder redovisas som personalkostnad. Räntekomponenten i pensionskostnaden redovisas bland finansiella kostnader.
Avgiftsbestämda planer
Avgiftsbestämda planer är planer enligt vilka företaget betalar fastställda avgifter till en separat juridisk enhet och inte har någon rättslig eller informell förpliktelse att betala ytterligare avgifter. Koncernens utbetalningar avseende avgiftsbestämda planer redovisas som kostnad under den period när de anställda utfört de tjänster som avgiften avser.# Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Aktierelaterade ersättningar
Vid 2022 års utgång fanns inga aktierelaterade incitaments program i koncernen.
Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller informell förpliktelse till följd av tidigare händelser och det är sannolikt att en utbetalning kommer att krävas för att fullgöra förpliktelsen samt om det går att göra en tillförlitlig uppskattning av det belopp som ska utbetalas. I balansräkningen redovisas pensioner, uppskjutna skatteskulder, omstruktureringsåtgärder, garantiåtaganden och andra liknande poster som avsättningar. Avsättningar omprövas vid varje bokslutstillfälle.
Eventualförpliktelser
Eventualförpliktelser avser åtaganden och andra ersättnings- anspråk som ej redovisas som skulder/avsättningar på grund av att det antingen inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet eller att det inte kan göras en tillräckligt tillförlitlig beräkning av beloppet.
Inkomstskatter
Getinges inkomstskatter innefattar skatter på koncernbolagens redovisade vinster under redovisningsperioden samt skattejuste- ringar avseende tidigare perioder och förändringar av uppskjuten skatt. Värdering av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella belopp och görs enligt de skatteregler och skattesatser som är beslutade eller som aviserats och med stor säkerhet kommer att fastställas. Skatt redovisas direkt mot eget kapital om skatten är hänförlig till poster som redovisas direkt mot eget kapital. Uppskjuten skatt beräknas för att motsvara den skatte- effekt som uppstår när slutlig skatt utlöses. Den motsvarar nettoeffekten av skatt på samtliga föreliggande skillnader mellan skatte- och redovisningsmässiga värden på tillgångar och skulder med tillämpning av gällande skattesatser. Temporära skillnader uppkommer främst genom avskrivningar på fastigheter, maskiner och inventarier, marknadsvärdering av identifierbara tillgångar, skulder och eventualförpliktelser i förvärvade bolag, marknads- värdering av investeringar klassade som tillgängliga för försäljning samt finansiella derivat, vinster från koncerninterna lagertrans- aktioner, obeskattade reserver och skattemässiga underskotts- avdrag. Skattemässiga underskottsavdrag redovisas som tillgång endast i den omfattning det är sannolikt att de kommer att motsvaras av framtida beskattningsbara vinster. Uppskjuten skatteskuld avseende temporära skillnader som hänför sig till investeringar i dotterföretag och filialer redovisas inte då moder- bolaget i samtliga fall kan styra tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det inte bedöms sannolikt att en återföring sker inom överskådlig framtid.
Segmentredovisning
Getinges rapportering av rörelsesegment överensstämmer med den interna rapporteringen till VD, den högste verkställande beslutsfattaren. Koncernens verksamhet styrs och rapporteras primärt per affärsområde. Segment konsolideras enligt samma principer som koncernen i dess helhet och segmentens resultat representerar deras bidrag till koncernens resultat. Tillgångar i ett segment inkluderar alla operativa tillgångar som nyttjas av segmentet och består huvudsakligen av immateriella tillgångar, materiella anläggningstillgångar, varulager, externa kundfordringar, övriga fordringar och förutbetalda kostnader och upplupna intäkter. Skulder i ett segment inkluderar alla operativa skulder som nyttjas av segmentet och består huvudsakligen av avsättningar exklusive räntebärande pensionsavsättningar och uppskjuten skatteskuld, externa leverantörsskulder, övriga kortfristiga skulder samt upplupna kostnader och förutbetalda intäkter. Icke fördelade tillgångar och skulder inkluderar alla skatteposter samt alla poster som är av finansiell räntebärande karaktär.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt IAS 7, Rapport över kassa- flöden, indirekt metod. Förändringar i koncernstruktur, förvärv och försäljningar, redovisas netto exkluderat likvida medel, under förvärvade verksamheter och avyttrade verksamheter och ingår i kassaflödet från investeringsverksamheten.
Resultat per aktie
Resultat per aktie, före utspädning, beräknas genom att dividera årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare med det vägda genomsnittliga antalet utestående aktier under perioden.
Utdelning
Av styrelsen föreslagen utdelning reducerar ej utdelningsbara medel förrän utdelningen har godkänts av årsstämman.
Alternativa nyckeltal
I årsredovisningen förekommer alternativa nyckeltal för upp- följning av koncernens verksamhet och de primära alternativa nyckeltal som presenteras avser nettoskuldsättningsgrad, justerat resultat per aktie samt bruttoresultat, EBIT, EBITA och EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelse störande poster. Avstämningar av de alternativa nyckeltalen och definitioner återfinns på sidorna 184–186 och 190–191.
Nya redovisningsprinciper som tillämpas av koncernen 2022
Inga standarder, ändringar och tolkningar som har trätt i kraft för det räkenskapsår som börjar 1 januari 2022 har haft en väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.
Nya och ändrade standarder och tolkningar som ännu inte har trätt i kraft
Inga nya standarder och tolkningar som träder i kraft efter den 31 december 2022 förväntas ha någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.
Not 1 forts.
82 Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
Den del av den svenska ITP-planen som avser familjepension, sjukpension och tjänstegruppliv som är finansierad genom försäkring i Alecta är en förmånsbestämd pensionsplan som omfattar flera arbetsgivare. Denna pensionsplan innebär enligt IAS 19 att ett företag som huvudregel redovisar sin proportionella andel av den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen samt de förvaltningstillgångar och kostnader som är förbundna med pensionsplanen. I redovisningen ska även upplysningar lämnas enligt kraven för förmånsbestämda pensionsplaner. För närvarande har inte Alecta möjlighet att tillhandahålla erforderlig information varför ovannämnda pensionsplan redovisas som en avgiftsbestämd plan enligt punkt 30 i IAS 19. Detta innebär att inbetalda premier till Alecta löpande kommer att redovisas som kostnad i den period de avser.
83 Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll
84 Getinge 2022 Årsredovisning Innehåll Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
NOT 2 Nettoomsättning per intäktsslag
| Mkr | 2022 | Omräknad 2021 1) | Omräkning 1) | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 11 101 | 11 292 | -969 | 12 261 | |
| Återkommande intäkter | Produktförsäljning | 11 658 | 11 000 | 969 | 10 031 |
| Tjänsteuppdrag inklusive reservdelar | 5 532 | 4 757 | – | 4 757 | |
| Summa återkommande intäkter | 17 191 | 15 757 | 969 | 14 787 | |
| Totalt | 28 292 | 27 049 | – | 27 049 |
| Mkr | Nettoomsättning | EBITA justerad | Rörelseresultat (EBIT) | Av- och nedskrivningar |
|---|---|---|---|---|
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | |
| Acute Care Therapies | 15 285 | 15 527 | 3 402 | 4 444 |
| Life Science | 4 026 | 3 558 | 650 | 729 |
| Surgical Workflows | 8 981 | 7 965 | 549 | 390 |
| Koncerngemensamma funktioner | – | – | -320 | -351 |
| Totalt | 28 292 | 27 049 | 4 281 | 5 212 |
Ränteintäkter och övriga liknande intäkter 141 10
Räntekostnader och övriga liknande kostnader -295 -193
Skatt på årets resultat -956 -1 187
Årets resultat 2 516 3 000
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Investeringar |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2021 | 2022 | |
| Acute Care Therapies | 32 611 | 28 909 | 7 704 |
| Life Science | 3 413 | 2 881 | 1 318 |
| Surgical Workflows | 9 284 | 7 473 | 2 991 |
| Totalt affärsområden | 45 308 | 39 263 | 12 013 |
| Ofördelat | 6 724 | 5 292 | 9 565 |
| Totalt | 52 032 | 44 555 | 21 578 |
NOT 3 Segmentredovisning
Segmentredovisningen är upprättad enligt samma principer som för koncernen i dess helhet. Över hela världen organiseras Getinges verksamhet i tre affärsområden, Acute Care Therapies, Life Science och Surgical Workflows. Dessa affärsområden utgör basen för koncernens segmentinformation. Vid leverans av produkter och tjänster mellan koncernföretag tillämpas affärsmässiga villkor och marknadsprissättning och det förekommer ingen försäljning mellan de olika affärsområdena. Koncernen har inga kunder som står för 10 % eller mer av koncernens omsättning. Rapporteringssegmenten har följande verksamhet:
- Acute Care Therapies: Inom Acute Care Therapies utvecklas lös- ningar för livsuppehållande vård i akuta hälsotillstånd. Erbjudandet innefattar lösningar för behandling av hjärt-, lung- och kärlåkommor samt ett brett urval av produkter och terapier för intensivvård.
- Life Science: Life Science erbjuder ett omfattande sortiment av ut- rustning, teknisk expertis och konsultation för att förebygga konta- mination i farmaceutisk produktion, biomedicinsk forskning, produk- tion av medicinsk utrustning samt i olika laboratorietillämpningar.
- Surgical Workflows: Inom Surgical Workflows erbjuds produkter och tjänster för effektiv desinfektion och sterilisering av instrument som används vid operationer, operationsbord och annan hög- kvalitativ hårdvara för operationssalar samt avancerade IT-system för effektiva och säkra arbetsflöden på sjukhus.
1) Omräkning av fördelning av nettoomsättning mellan kapitalvaror och återkommande intäkter (produktförsäljning) har gjorts för jämförelsetalen för 2021. Från och med 1 januari 2022 rapporteras all nettoomsättning av DPTE®-BetaBags inom Life Science som återkommande intäkter (produktförsäljning) istället för kapital- varor.# Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
| Mkr | Nettoomsättning | Immateriella tillgångar, materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar |
|---|---|---|
| 2022 | 2021 | |
| EMEA | 10 130 | 10 167 |
| varav Sverige | 549 | 492 |
| Americas | 11 467 | 10 249 |
| APAC | 6 695 | 6 632 |
| Totalt | 28 292 | 27 049 |
Nettoomsättning per affärsområde och region, 2022
| Mkr | Acute Care Therapies | Life Science | Surgical Workflows | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| EMEA | 4 151 | 1 721 | 4 259 | 10 130 |
| Americas | 7 624 | 1 447 | 2 395 | 11 467 |
| APAC | 3 510 | 858 | 2 327 | 6 695 |
| Totalt | 15 285 | 4 026 | 8 981 | 28 292 |
Nettoomsättning per affärsområde och region, 2021
| Mkr | Acute Care Therapies | Life Science | Surgical Workflows | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| EMEA | 4 661 | 1 547 | 3 959 | 10 167 |
| Americas | 7 105 | 1 319 | 1 825 | 10 249 |
| APAC | 3 760 | 692 | 2 180 | 6 632 |
| Totalt | 15 527 | 3 558 | 7 965 | 27 049 |
Nettoomsättning per affärsområde och intäktsslag, 2022
| Mkr | Acute Care Therapies | Life Science | Surgical Workflows | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 4 099 | 1 940 | 5 062 | 11 101 |
| Återkommande intäkter | 11 186 | 2 086 | 3 919 | 17 191 |
| Totalt | 15 285 | 4 026 | 8 981 | 28 292 |
Nettoomsättning per affärsområde och intäktsslag, 2021
| Mkr | Acute Care Therapies | Life Science (1) | Surgical Workflows | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Kapitalvaror | 5 090 | 1 727 | 4 475 | 11 292 |
| Återkommande intäkter | 10 437 | 1 830 | 3 489 | 15 757 |
| Totalt | 15 527 | 3 558 | 7 965 | 27 049 |
(1) Omräkning av fördelning av nettoomsättning mellan kapitalvaror och återkommande intäkter uppgående till 969 Mkr har gjorts i jämförelsetalen för 2021. Från och med 1 januari 2022 rapporteras all nettoomsättning av DPTE®-BetaBags inom Life Science som återkommande intäkter istället för kapitalvaror. Se not 2.
Getinges verksamhet rapporteras sekundärt per geografiskt område. USA stod för 36 % (33) av koncernens omsättning och var det enda land som svarade för mer än 10 % av den totala omsättningen. Se även sidan 181 för förteckning över koncernens 20 största marknader. Konsolideringen av geografiska områden görs enligt samma principer som för koncernen i dess helhet.
Not 3 forts.
NOT 4 Kostnader per kostnadsslag
Kostnader fördelade på kostnadsslag, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Varor och tjänster | -12 362 | -10 971 |
| Löner och ersättningar | -8 568 | -7 975 |
| Sociala kostnader | -1 319 | -1 168 |
| Pensionskostnader | -405 | -415 |
| Av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar | -1 060 | -933 |
| Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar | -534 | -483 |
| Av- och nedskrivningar av nyttjanderättstillgångar | -433 | -398 |
| Övriga rörelseintäkter | 642 | 720 |
| Övriga rörelsekostnader | -627 | -1 056 |
| Totalt | -24 666 | -22 679 |
Av- och nedskrivningar, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor | -951 | -813 |
| Försäljningskostnader | -446 | -513 |
| Administrationskostnader | -456 | -442 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -172 | -47 |
| Omstruktureringskostnader | -1 | – |
| Totalt | -2 027 | -1 814 |
Övriga rörelseintäkter, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Valutakursvinster | 538 | 470 |
| Realisationsvinster | 1 | 93 |
| Övrigt | 103 | 156 |
| Totalt | 642 | 720 |
Övriga rörelsekostnader, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Valutakursförluster | -560 | -352 |
| Realisationsförluster | -8 | -11 |
| Övrigt (1) | -59 | -692 |
| Totalt | -627 | -1 056 |
(1) Övriga rörelsekostnader 2021 inkluderar avsättning relaterat till kirurgiska nätimplantat om -601 Mkr (för mer information se not 22).
NOT 5 Revision
Arvode till PwC, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Revisionsuppdraget | -31 | -29 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | -1 | -1 |
| Skatterådgivning | -2 | -2 |
| Övriga tjänster | -3 | -10 |
| Totalt | -36 | -42 |
Det totala arvodet till PwC och dess internationella nätverk uppgår till 36 Mkr (42) för räkenskapsåret 2022. Arvodet till det svenska revisionsföretaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB uppgår till 11 Mkr (13), varav 11 Mkr (10) avser revisionsuppdraget, 1 Mkr (0) övriga lagstadgade uppdrag och andra revisionsuppdrag och 0 Mkr (3) skatterådgivning och övriga tjänster. PwC innehar revisionsuppdraget för hela koncernen. Med revisionsuppdrag avses revision av de finansiella rapporterna och räkenskaperna samt annan lagstadgad revision. Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget inkluderar översiktlig granskning av hållbarhetsredovisning, granskning av kvartalsrapport samt tjänster i samband med utfärdande av certifikat och revisionsintyg. Skatterådgivning avser i huvudsak allmänna skattefrågor angående bolagsskatt och internpris- sättning. Övriga tjänster avser främst tjänster i samband med förvärv.
NOT 6 Valutakursdifferenser inom resultaträkningen
| Redovisats i resultaträkningen inom: | Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | -22 | 119 | |
| Finansiella poster | 19 | 0 | |
| Totalt | -3 | 119 |
NOT 7 Finansiella poster
Ränteintäkter och övriga liknande intäkter
| Mkr | 2022 | 2021 | |
|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 54 | 10 | |
| Valutakursvinster | 87 | 0 | |
| Övrigt | – | 0 | |
| Totalt | 141 | 10 |
Räntekostnader och övriga liknande kostnader
| Mkr | 2022 | 2021 | |
|---|---|---|---|
| Räntekostnader | -205 | -152 | |
| Valutakursförluster | -67 | 0 | |
| Övrigt | -23 | -41 | |
| Totalt | -295 | -193 |
| Uppskjuten skatteskuld hänför sig till följande temporära skillnader, Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | -1 962 | -1 840 |
| Omsättningstillgångar | -43 | -45 |
| Övrigt | -506 | -512 |
| Kvittning | 1 361 | 1 500 |
| Uppskjuten skatteskuld | -1 150 | -897 |
| Förfallostruktur för underskottsavdrag, Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Förfaller inom 1 år | – | – |
| Förfaller inom 2 år | – | – |
| Förfaller inom 3 år | – | – |
| Förfaller inom 4 år | 5 | 5 |
| Förfaller inom 5 år | – | 2 |
| Förfaller efter 5 år | – | – |
| Ingen förfallodag | 2 525 | 3 209 |
| Totalt | 2 530 | 3 216 |
Vid utgången av 2022 fanns ej redovisade skattefordringar avseende underskottsavdrag och ej uttnyttjade ränteavdrag om 78 Mkr (72).
NOT 8 Skatter
Koncernens skattekostnad uppgick till -956 Mkr (-1 187), vilket gav en skattesats om 28 % (28).
Skatt, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | -905 | -834 |
| Uppskjuten skatt | -52 | -353 |
| Totalt | -956 | -1 187 |
Sambandet mellan årets skattekostnad och redovisat resultat före skatt, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Redovisat resultat före skatt | 3 472 | 4 188 |
| Skatt enligt gällande skattesats i Sverige | -715 | -863 |
| Justering för skattesatser i utländska dotterföretag | -191 | -207 |
| Justering av skattekostnad från tidigare år | 13 | -28 |
| Justering för ändrade skattesatser | – | 0 |
| Övriga skatteeffekter (1) | -63 | -89 |
| Redovisad skattekostnad | -956 | -1 187 |
(1) Avser främst utländsk källskatt samt skatteeffekter avseende ej avdragsgilla kostnader.
| Uppskjuten skattefordran hänför sig till följande temporära skillnader samt underskottsavdrag, Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Uppskjuten skattefordran hänförlig till: | ||
| Anläggningstillgångar | 66 | 56 |
| Finansiella fordringar och derivat | 2 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 475 | 385 |
| Avsättningar | 852 | 1 163 |
| Underskottsavdrag | 652 | 659 |
| Övrigt | 312 | 378 |
| Kvittning | -1 361 | -1 500 |
| Uppskjuten skattefordran | 998 | 1 166 |
NOT 9 Valutakursdifferenser i övrigt totalresultat
| Redovisats i övrigt totalresultat avser: | Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Omräkningsdifferenser | 3 036 | 1 508 | |
| Säkring av nettoinvesteringar | 107 | 106 | |
| Totalt | 3 143 | 1 614 |
NOT 10 Utdelning
Den 3 maj 2022 betalades utdelning avseende 2021 ut till aktieägarna med 4,00 kr per aktie (totalt 1 089 Mkr). Styrelsen och VD föreslår till årsstämman 2023 att utdelning avseende 2022 lämnas med 4,25 kr, vartill åtgår 1 158 Mkr. Föreslagen avstämningsdag är den 28 april 2023. Euroclear förväntas kunna sända utdelningen till aktieägarna den 4 maj 2023. Getinges utdelningspolicy är att årlig utdelning ska uppgå till 30–50 % av nettoresultatet.
NOT 11 Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utspädning, uppgick till 9,15 kronor (10,90). Beräkningen av resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare baseras på följande information:
Resultat (täljare)
| Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare som utgör underlag för beräkning av resultat per aktie | Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| 2 491 | 2 970 |
Antal aktier (nämnare)
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier för beräkning av resultat per aktie | Antal aktier | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| 272 369 573 | 272 369 573 |
NOT 12 Immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
| Goodwill | Varumärken | Kapitaliserade utvecklings- kostnader (1)(2) | Patent & avtal | Kund- relationer | Teknisk kunskap | Immateriella tillgångar, övrigt | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde 2022-01-01 | 20 336 | 749 | 7 763 | 1 042 | 2 993 | 1 326 | 5 159 | 39 368 |
| Investeringar | – | – | 473 | – | – | – | 137 | 611 |
| Förvärv | 271 | 3 | 47 | – | 2 110 | 1 433 | – | 4 864 |
| Försäljningar/utrangeringar | – | – | -85 | – | – | – | -39 | -124 |
| Omklassificeringar | – | – | -6 | 1 | – | – | -18 | -24 |
| Omräkningsdifferenser | 2 624 | 95 | 491 | 139 | 418 | 202 | 602 | 4 571 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden 2022-12-31 | 23 232 | 848 | 8 683 | 1 182 | 3 412 | 1 638 | 5 841 | 44 836 |
| Av- och nedskrivningar 2022-01-01 | -655 | -560 | -5 000 | -989 | -2 703 | -1 188 | -4 123 | -15 220 |
| Årets avskrivningar | – | -5 | -363 | -19 | -72 | -38 | -333 | -830 |
| Nedskrivningar | – | – | -230 | – | – | – | – | -230 |
| Förvärv | – | – | -21 | – | – | – | – | -21 |
| Försäljningar/utrangeringar | – | – | 87 | – | – | – | 39 | 126 |
| Omklassificeringar | – | 4 | -19 | 1 | -5 | – | 15 | -5 |
| Omräkningsdifferenser | -62 | -80 | -285 | -135 | -395 | -180 | -510 | -1 647 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar 2022-12-31 | -718 | -641 | -5 832 | -1 142 | -3 174 | -1 406 | -4 912 | -17 825 |
| Utgående redovisat värde 2022-12-31 | 22 512 | 206 | 2 852 | 40 | 238 | 232 | 929 | 27 010 |
(1) Forsknings- och utvecklingskostnader, brutto, uppgick under året till 1 658 Mkr (1 197) varav 473 Mkr (346) har kapitaliserats.
(2) Kapitaliserade utvecklingskostnader har skrivits ned med -230 Mkr (-6), varav -228 Mkr (-) inom Acute Care Therapies, - Mkr (-1) inom Life Science och -2 Mkr (-5) inom Surgical Workflows.# Immateriella tillgångar
| Anskaffningsvärde 2021-01-01 | Investeringar | Förvärv | Försäljningar/utrangeringar | Omklassificeringar | Omräkningsdifferenser | Ackumulerade anskaffningsvärden 2021-12-31 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill | 18 058 695 | – | 909 | – | – | 1 368 | 20 336 749 |
| Varumärken | 7 488 970 | – | 4 | -3 | – | 53 | 7 763 1 042 |
| Kapitaliserade utvecklings- kostnader 1) 2) | 2 763 | 346 | – | -266 | – | 195 | 2 993 |
| Patent & avtal | 1 167 | – | – | -9 | – | 81 | 1 326 |
| Kund- relationer | 4 904 | – | – | -12 | – | 113 | 5 159 |
| Teknisk kunskap | 36 045 | 122 | 77 | – | 14 | 283 | 39 368 |
| Immateriella tillgångar, övrigt | – | – | – | -240 | – | 2 334 | – |
| Totalt | 34 417 | 468 | 990 | -528 | 14 | 4 347 | 39 611 |
| Av- och nedskrivningar 2021-01-01 | Årets avskrivningar | Nedskrivningar | Förvärv | Försäljningar/utrangeringar | Omklassificeringar | Omräkningsdifferenser | Ackumulerade av- och nedskrivningar 2021-12-31 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill | -632 | – | – | – | – | – | -23 | -655 |
| Varumärken | -512 | -3 | – | – | 3 | – | -48 | -560 |
| Kapitaliserade utvecklings- kostnader 1) 2) | -4 773 | -378 | -6 | – | 258 | – | -103 | -5 000 |
| Patent & avtal | -901 | -18 | – | – | 9 | – | -79 | -989 |
| Kund- relationer | -2 408 | -77 | – | – | 10 | – | -227 | -2 703 |
| Teknisk kunskap | -1 075 | -6 | – | -2 | 236 | -8 | -244 | -1 188 |
| Immateriella tillgångar, övrigt | -3 661 | -446 | – | – | – | – | – | -4 107 |
| Totalt | -13 362 | -910 | -6 | -2 | 516 | -8 | -724 | -15 202 |
| Utgående redovisat värde 2021-12-31 | |
|---|---|
| Goodwill | 19 681 |
| Varumärken | 7 203 |
| Kapitaliserade utvecklings- kostnader 1) 2) | -2 007 |
| Patent & avtal | 337 |
| Kund- relationer | 2 456 |
| Teknisk kunskap | 3 971 |
| Immateriella tillgångar, övrigt | 4 107 |
| Totalt | 25 750 |
Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Materiella anläggningstillgångar
| Anskaffningsvärde 2022-01-01 | Investeringar | Förvärv | Försäljningar/utrangeringar | Omklassificeringar | Omräkningsdifferenser | Ackumulerade anskaffningsvärden 2022-12-31 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggnader & mark 1) | 3 190 | 36 | – | -186 | 65 | 341 | 3 445 |
| Maskiner & andra tekniska anläggningar | 1 809 | 30 | – | -51 | 44 | 179 | 2 011 |
| Inventarier, verktyg & installationer | 2 600 | 167 | 6 | -137 | 90 | 224 | 2 951 |
| Utrustning för uthyrning | 681 | 2 291 | 3 | -54 | 119 | 66 | 815 |
| Pågående nyanläggningar | 295 | 526 | – | – | -122 | 39 | 502 |
| Totalt | 8 574 | 3 050 | 9 | -428 | 196 | 849 | 9 724 |
| Av- och nedskrivningar 2022-01-01 | Årets avskrivningar | Nedskrivningar | Förvärv | Försäljningar/utrangeringar | Omklassificeringar | Omräkningsdifferenser | Ackumulerade av- och nedskrivningar 2022-12-31 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggnader & mark 1) | -1 765 | -120 | – | – | 185 | -11 | -173 | -1 883 |
| Maskiner & andra tekniska anläggningar | -1 431 | -88 | – | – | 49 | -3 | -142 | -1 615 |
| Inventarier, verktyg & installationer | -1 920 | -237 | -4 | -4 | 118 | 15 | -169 | -2 203 |
| Utrustning för uthyrning | -398 | -85 | – | -3 | 33 | – | -40 | -492 |
| Pågående nyanläggningar | – | – | – | – | – | 0 | – | 0 |
| Totalt | -5 513 | -530 | -4 | -7 | 385 | 1 | -524 | -6 192 |
| Utgående redovisat värde 2022-12-31 | |
|---|---|
| Byggnader & mark 1) | 1 562 |
| Maskiner & andra tekniska anläggningar | 397 |
| Inventarier, verktyg & installationer | 748 |
| Utrustning för uthyrning | 323 |
| Pågående nyanläggningar | 502 |
| Totalt | 3 532 |
1) Utgående redovisat värde för mark är 174 Mkr (155).
Materiella anläggningstillgångar
| Anskaffningsvärde 2021-01-01 | Investeringar | Förvärv | Försäljningar/utrangeringar | Omklassificeringar | Omräkningsdifferenser | Ackumulerade anskaffningsvärden 2021-12-31 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggnader & mark 1) | 3 040 | 50 | 1 | -238 | 174 | 161 | 3 190 |
| Maskiner & andra tekniska anläggningar | 1 718 | 43 | 1 | -77 | 42 | 81 | 1 809 |
| Inventarier, verktyg & installationer | 2 540 | 119 | 5 | -270 | 100 | 107 | 2 600 |
| Utrustning för uthyrning | 682 | 1 248 | – | -34 | 10 | 20 | 681 |
| Pågående nyanläggningar | 277 | 462 | – | -6 | -241 | 16 | 295 |
| Totalt | 8 258 | 1 922 | 7 | -625 | 426 | 485 | 8 574 |
| Av- och nedskrivningar 2021-01-01 | Årets avskrivningar | Nedskrivningar | Förvärv | Försäljningar/utrangeringar | Omklassificeringar | Omräkningsdifferenser | Ackumulerade av- och nedskrivningar 2021-12-31 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggnader & mark 1) | -1 724 | -111 | 0 | -1 | 159 | -7 | -80 | -1 765 |
| Maskiner & andra tekniska anläggningar | -1 358 | -84 | -1 | – | 75 | 0 | -63 | -1 431 |
| Inventarier, verktyg & installationer | -1 850 | -215 | 0 | – | 257 | -32 | -77 | -1 920 |
| Utrustning för uthyrning | -371 | -72 | – | – | 14 | 42 | -12 | -398 |
| Pågående nyanläggningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Totalt | -5 303 | -482 | -1 | -1 | 505 | 2 | -232 | -5 513 |
| Utgående redovisat värde 2021-12-31 | |
|---|---|
| Byggnader & mark 1) | 1 425 |
| Maskiner & andra tekniska anläggningar | 378 |
| Inventarier, verktyg & installationer | 680 |
| Utrustning för uthyrning | 283 |
| Pågående nyanläggningar | 295 |
| Totalt | 3 060 |
Not 12 forts.
Prövning av nedskrivningsbehov
| Goodwill | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Acute Care Therapies | 17 991 | 15 740 |
| Surgical Workflows | 3 609 | 3 106 |
| Life Science | 912 | 834 |
| Totalt | 22 512 | 19 681 |
Goodwill fördelas på koncernens kassagenererande enheter identifierade per affärsområde. Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och övriga netto- tillgångar sker årligen samt då det finns indikationer på att nedskrivningsbehov föreligger. Återvinningsbart belopp för kassagenererande enheter fastställs baserat på beräkningar av nyttjandevärden. Vad gäller nedskrivningstest har detta gjorts på den lägsta nivå där separerbara kassaflöden identifierats, vilket för Getinges del sammanfaller med dess affärsområden.
Känslighetsanalys
I samband med nedskrivningsbedömningen har även känslighetsanalyser utförts avseende förändringar i tillväxttakt och diskonteringsränta, vilka har en betydande påverkan på beräkningen av de diskonterade kassaflödena. Känslighets- analyserna visade att nedanstående negativa förändringar var och en för sig inte skulle generera något nedskrivningsbehov i något affärsområde:
- Tillväxttakten efter år 3 minskas till 1 %
- Diskonteringsräntan före skatt ökas med 1 procentenhet till 10,2 % respektive 11,0 %
Immateriella tillgångar
Förutom goodwill finns i koncernen immateriella tillgångar i form av varumärken med ett redovisat värde om 159 Mkr (143), där nyttjandeperioden har bedömts vara obestämbar. För dessa varumärken finns ingen förutsebar gräns för den tidsperiod under vilken varumärkena förväntas generera nettoinbetalningar för Getinge. Nyttjandeperioden för övriga immateriella tillgångar uppgår till 3–15 år. För strategiska förvärv överstiger nyttjandeperioden 5 år.
Antaganden
Nyttjandevärdet för goodwill och övriga nettotillgångar hänförliga till Acute Care Therapies, Surgical Workflows och Life Science har beräknats baserat på diskonterade kassaflöden, vilka baserar sig på antaganden om omsättningstillväxt och kostnadsutveckling. Kassaflöden för de tre första åren baseras på en finansiell plan so m godkänts av styrelsen. Kassaflöden efter denna treåriga period ha r fastställts med en tillväxttakt motsvarande 2 %. Denna tillväxttakt har fastställts baserat på ett försiktigt antagande och överstiger inte den långsiktiga tillväxttakten för branschen som helhet. Vid beräkning av nyttjandevärden har en diskonteringsränta om 9,2 % (8,8) före skatt använts för Acute Care Therapies och 10,0 % (8,8) för Surgical Workflows och Life Science. Nyttjanderättstillgångar inkluderas i det redovisade värdet för respektive affärsområde och framtida kassaflöden avseende leasingkontrakt beaktas vid fastställande av nyttjandevärden. Med de antaganden som redovisas ovan överstiger nyttjandevärdet redovisat värde för samtliga kassagenererande enheter.
93
Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
NOT 13 Varulager
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Råmaterial | 2 407 | 1 596 |
| Pågående arbeten | 1 015 | 724 |
| Färdiga produkter | 2 810 | 2 447 |
| Totalt | 6 232 | 4 767 |
Av varulagret är 6 147 Mkr (4 734) värderat till anskaffningsvärde och 85 Mkr (33) till nettoförsäljningsvärde. Nedskrivningsbeloppet under året uppgick till 662 Mkr (201) och återfört belopp från tidigare år uppgick till 422 Mkr (206) för koncernen. Beloppen ingår i resultaträkningen inom kostnad för sålda varor.
NOT 14 Kundfordringar
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Kundfordringar före reservering | 5 531 | 4 948 |
| Reserv för osäkra kundfordringar | -256 | -253 |
| Totalt | 5 275 | 4 695 |
Kundfordringar netto, efter reservering för osäkra kundfordringar, utgör i teoretisk bemärkelse den maximala exponeringen för beräknad risk för kundförluster. Det bokförda värdet av kund- fordringarna representerar sålunda det verkliga värdet. Enligt koncernens bedömning föreligger ingen väsentlig koncentration av kundfordringar på enskilda engagemang. Försäljning till länder utanför OECD täcks med remburser eller motsvarande säkerhet. Konstaterade kreditförluster i relation till nettoomsättningen uppgick till 0,1 % (0,1) för räkenskapsåret 2022. Reserven för osäkra kundfordringar baseras på historiska kreditförluster och med beaktande av nuvarande och framåtblickande infomation om kundernas betalningsförmåga.
Åldersanalysen av kundfordringar före reservering framgår nedan:
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ej förfallna | 4 091 | 3 678 |
| Förfallna 1–5 dagar | 264 | 190 |
| Förfallna 6–30 dagar | 353 | 319 |
| Förfallna 31–60 dagar | 241 | 170 |
| Förfallna 61–90 dagar | 129 | 106 |
| Förfallna mer än 90 dagar | 453 | 484 |
| Totalt | 5 531 | 4 948 |
Per den 31 december 2022 uppgår koncernens reserv för osäkra kundfordringar till 256 Mkr (253). Åldersanalysen av dessa kundfordringar är som följer:
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ej förfallna | -22 | -17 |
| Förfallna 1–5 dagar | -2 | -1 |
| Förfallna 6–30 dagar | -7 | -2 |
| Förfallna 31–60 dagar | -13 | -2 |
| Förfallna 61–90 dagar | -13 | -4 |
| Förfallna mer än 90 dagar | -199 | -226 |
| Totalt | -256 | -253 |
Redovisat belopp per valuta för koncernens kundfordringar är som följer:
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| EUR | 1 754 | 1 577 |
| USD | 1 812 | 1 542 |
| GBP | 202 | 232 |
| CAD | 100 | 98 |
| SEK | 133 | 142 |
| Andra valutor | 1 530 | 1 357 |
| Totalt | 5 531 | 4 948 |
Förändringar i reserven för osäkra kundfordringar är som följer:
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Vid årets ingång | -253 | -243 |
| Förvärv | 0 | – |
| Reservering för förväntade förluster | -30 | -53 |
| Konstaterade förluster | 24 | 20 |
| Infriad betalning av reserverade fordringar | 28 | 34 |
| Omräkningsdifferenser | -24 | -11 |
| Vid årets utgång | -256 | -253 |
94
Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
NOT 18 Outnyttjad checkräkningskredit och kreditlöften
Beviljad, outnyttjad checkräkningskredit uppgår till 537 Mkr (538) per den 31 december 2022. Härutöver fanns outnyttjade kortfristiga kreditlöften om 1 581 Mkr (839) samt bekräftade, outnyttjade löften om medel- och långfristiga krediter, vilka kan utnyttjas utan förbehåll, om 4 674 Mkr (5 011).
NOT 17 Aktiekapital
| Aktieslag | Totalt | Kvotvärde per aktie, kronor | Utestående antal aktier: 31 december 2021 | Utestående antal aktier: 31 december 2022 | Röstvärde per aktieslag i % |
|---|---|---|---|---|---|
| A | 0,50 | 18 217 200 | 18 217 200 | 41,8 | |
| B | 0,50 | 254 152 373 | 254 152 373 | 58,2 | |
| Totalt | 373 272 369 | 272 369 573 | 272 369 573 | 100,0 |
Enligt bolagsordningen ska bolagets aktiekapital vara lägst 75 Mkr och högst 300 Mkr. Inom dessa gränser kan aktiekapitalet höjas eller sänkas utan att bolagsordningen behöver ändras. Högsta antal aktier är 600 miljoner. En serie A-aktie ger innehavaren rätt till 10 röster och en serie B-aktie ger rätt till en röst. Båda aktieslagen har samma kvotvärde, 50 öre. Per den 31 december 2022 hade bolaget ett aktiekapital på 136 Mkr (136).# NOT 16 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Förutbetalda försäkringskostnader | 52 | 47 |
| Förutbetalda kommissioner | 66 | 49 |
| Förutbetalda IT-kostnader | 87 | 90 |
| Övrigt | 218 | 98 |
| Totalt | 423 | 283 |
NOT 15 Avtalstillgångar Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Service | 126 | 74 |
| Projekt | 489 | 289 |
| Övrigt | 63 | 85 |
| Totalt | 679 | 448 |
Avtalstillgångar avser upplupna intäkter som hänför sig till service, projekt som intäktsredovisas över tid samt övriga intäkter.
95 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
NOT 19 Koncernens räntebärande nettoskuld Mkr
| 2022 | Förändring 2021 | 2021 | |
|---|---|---|---|
| Räntebärande kortfristiga skulder | 410 | -64 | 475 |
| Räntebärande långfristiga skulder | 4 100 | 1 304 | 2 795 |
| Pensionsavsättningar, räntebärande | 2 454 | -925 | 3 378 |
| Leasingskulder | 1 314 | 278 | 1 036 |
| Avgår likvida medel | -5 676 | -1 600 | -4 076 |
| Totalt | 2 602 | -1 007 | 3 609 |
Mkr
| | Likvida medel | Leasingskulder | Räntebärande skulder | Avsättningar för pensioner, räntebärande | Totalt |
|------------------------------------------|---------------|----------------|----------------------|-----------------------------------------|--------|
| Nettoskuld per 1 januari 2021 | -6 056 | 990 | 9 216 | 3 359 | 7 509 |
| Nettoskuldspåverkande kassaflöde | | | | | |
| Upptagande av lån | – | – | 1 170 | – | 1 170 |
| Amortering | – | -389 | -7 085 | -74 | -7 548 |
| Förändring likvida medel | 2 006 | – | – | – | 2 006 |
| Ej kassaflödespåverkande förändringar| | | | | |
| Förvärv | – | – | – | – | – |
| Förändring leasingavtal | – | 381 | – | – | 381 |
| Valutakurseffekter | -26 | 54 | -31 | 88 | 85 |
| Aktuariella vinster/förluster pensionsplaner | – | – | – | 5 | 5 |
| Nettoskuld per 31 december 2021 | -4 076 | 1 036 | 3 270 | 3 378 | 3 609 |
Mkr
| | Likvida medel | Leasingskulder | Räntebärande skulder | Avsättningar för pensioner, räntebärande | Totalt |
|------------------------------------------|---------------|----------------|----------------------|-----------------------------------------|--------|
| Nettoskuld per 1 januari 2022 | -4 076 | 1 036 | 3 270 | 3 378 | 3 609 |
| Nettoskuldspåverkande kassaflöde | | | | | |
| Upptagande av lån | – | – | 1 462 | – | 1 462 |
| Amortering | – | -415 | -408 | -33 | -856 |
| Förändring likvida medel | -1 397 | – | – | – | -1 397 |
| Ej kassaflödespåverkande förändringar| | | | | |
| Förvärv | – | – | 15 | – | 15 |
| Förändring leasingavtal | – | 593 | – | – | 593 |
| Valutakurseffekter | -203 | 100 | 171 | 234 | 302 |
| Aktuariella vinster/förluster pensionsplaner | – | – | – | -1 126 | -1 126 |
| Nettoskuld per 31 december 2022 | -5 676 | 1 314 | 4 510 | 2 454 | 2 602 |
Koncernens kortfristiga räntebärande skulder uppgick till 410 Mkr (475) och täcks av outnyttjade bekräftade kreditfaciliteter om 4 674 Mkr (5 011). Koncernens långfristiga räntebärande skulder uppgick till 4 100 Mkr (2 795). Den genomsnittliga räntekostnaden för skulder till kreditinstitut uppgick till cirka 2,6 % (1,6).
Skuldsättningsgrad
Villkoren i koncernens huvudsakliga lånefaciliteter föreskriver att nettoskuldsättningsgraden ska understiga en viss nivå. Vid årets utgång understeg nettoskuldsättningsgraden denna nivå med mycket god marginal.
96 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Leasingperioden avseende byggnader uppgår vanligtvis till mellan 3 och 5 år medan den för bilar och andra fordon är mellan 3 till 4 år Leasingbetalningarna diskonteras med koncernens marginella låneränta. Koncernens vägda genomsnittliga marginella låneränta uppgick till 3,3 % (1,7).
Nyttjanderättstillgångar, Mkr
| Byggnader | Bilar & andra fordon | Maskiner & inventarier | Totalt | |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde 2022-01-01 | 1 301 | 592 | 25 | 1 918 |
| Tillkommande nyttjanderätter | 424 | 159 | 4 | 587 |
| Avslutade nyttjanderätter | -215 | -158 | -7 | -380 |
| Omprövningar/ändringar | 54 | – | 2 | 56 |
| Omräkningsdifferenser | 112 | 60 | 2 | 174 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden 2022-12-31 | 1 677 | 653 | 25 | 2 355 |
| Av- och nedskrivningar 2022-01-01 | -553 | -292 | -13 | -858 |
| Årets avskrivningar | -258 | -170 | -5 | -433 |
| Avslutade nyttjanderätter | 184 | 157 | 5 | 346 |
| Omräkningsdifferenser | -43 | -30 | -1 | -74 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar 2022-12-31 | -670 | -335 | -14 | -1 019 |
| Utgående redovisat värde 2022-12-31 | 1 007 | 318 | 11 | 1 336 |
Nyttjanderättstillgångar, Mkr
| Byggnader | Bilar & andra fordon | Maskiner & inventarier | Totalt | |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde 2021-01-01 | 1 069 | 528 | 27 | 1 624 |
| Tillkommande nyttjanderätter | 114 | 154 | 1 | 269 |
| Avslutade nyttjanderätter | -55 | -119 | -4 | -178 |
| Omprövningar/ändringar | 120 | – | 0 | 120 |
| Omräkningsdifferenser | 54 | 30 | 0 | 84 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden 2021-12-31 | 1 301 | 592 | 25 | 1 918 |
| Av- och nedskrivningar 2021-01-01 | -365 | -231 | -11 | -606 |
| Årets avskrivningar | -225 | -167 | -6 | -398 |
| Avslutade nyttjanderätter | 51 | 120 | 4 | 175 |
| Omräkningsdifferenser | -15 | -14 | 0 | -28 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar 2021-12-31 | -553 | -292 | -13 | -858 |
| Utgående redovisat värde 2021-12-31 | 748 | 300 | 12 | 1 060 |
NOT 20 Leasing
97 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Kostnader avseende leasingavtal redovisade i resultatet, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -433 | -398 |
| Räntekostnader för leasingskulder | -29 | -22 |
| Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal | -2 | -1 |
| Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt värde | -15 | -16 |
| Totalt | -479 | -437 |
Getinge som leasegivare
Operationell leasing, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Under året | 59 | 68 |
| Förfallotidpunkt inom 1 år | 56 | 61 |
| Förfallotidpunkt mellan 2 till 5 år | 175 | 179 |
| Förfallotidpunkt mer än 5 år | 15 | 20 |
| Totalt | 305 | 327 |
Finansiell leasing, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Under året | 8 | 9 |
| Förfallotidpunkt inom 1 år | 16 | 14 |
| Förfallotidpunkt mellan 2 till 5 år | 58 | 51 |
| Förfallotidpunkt mer än 5 år | 69 | 66 |
| Totalt | 151 | 141 |
Leasingskulder, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Kortfristiga | 383 | 336 |
| Långfristiga | 931 | 700 |
| Totalt | 1 314 | 1 036 |
Betalningar för korttidsleasing avtal avseende utrustning och fordon och samtliga leasingavtal av lågt värde kostnadsförs i resultaträkningen. Korttidsleasingavtal är avtal med en leasingtid kortare än 12 månader. Avtal av lågt värde inkluderar IT-utrustning och kontorsutrustning.
Not 20 forts.
Det totala kassautflödet för leasingavtal uppgick till -471 Mkr (-432). För information om framtida odiskonterade kassaflöden avseende leasingskulder, se not 28.
98 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Mkr
| Personal | Övrigt | Totalt | |
|---|---|---|---|
| Ingående balans 2021 | 121 | 119 | 240 |
| Avsättningar | 90 | – | 90 |
| Ianspråktagna medel | -129 | -70 | -199 |
| Outnyttjade medel som återförts | -22 | -11 | -33 |
| Omräkningsdifferenser | 5 | -1 | 4 |
| Utgående balans 2021 | 65 | 37 | 102 |
| Varav: Kortfristiga | 85 | ||
| Långfristiga | 17 |
Mkr
| Personal | Övrigt | Totalt | |
|---|---|---|---|
| Ingående balans 2022 | 65 | 37 | 102 |
| Avsättningar | 187 | 2 | 189 |
| Ianspråktagna medel | -59 | -10 | -69 |
| Outnyttjade medel som återförts | -5 | -2 | -7 |
| Omräkningsdifferenser | 12 | 2 | 14 |
| Utgående balans 2022 | 201 | 28 | 229 |
| Varav: Kortfristiga | 210 | ||
| Långfristiga | 19 |
Förväntade tidpunkter för utflöde, Mkr
| Totalt | |
|---|---|
| Inom 1 år | 210 |
| Inom 3 år | 17 |
| Inom 5 år | 1 |
| Mer än 5 år | 1 |
| Utgående balans 2022 | 229 |
NOT 21 Omstruktureringsreserver
99 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Mkr
| Garantireserv | Personal | Övrigt | Totalt | |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 2021 | 253 | 140 | 1 488 | 1 881 |
| Förvärv | – | – | 364 | 364 |
| Avsättningar | 145 | 63 | 740 | 948 |
| Ianspråktagna medel | -91 | -56 | -238 | -384 |
| Outnyttjade medel som återförts | -30 | – | -10 | -41 |
| Omklassificeringar | 88 | – | -27 | 61 |
| Omräkningsdifferenser | 10 | 3 | 169 | 183 |
| Utgående balans 2021 | 375 | 151 | 2 487 | 3 012 |
| Varav: Kortfristiga | 2 331 | |||
| Långfristiga | 681 |
Mkr
| Garantireserv | Personal | Övrigt | Totalt | |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 2022 | 375 | 151 | 2 487 | 3 012 |
| Förvärv | – | – | 100 | 100 |
| Avsättningar | 89 | 80 | 217 | 386 |
| Ianspråktagna medel | -62 | -59 | -161 | -283 |
| Outnyttjade medel som återförts | -33 | -5 | -11 | -49 |
| Omklassificeringar | 1 | 6 | 3 | 10 |
| Omräkningsdifferenser | 26 | 12 | 373 | 411 |
| Utgående balans 2022 | 395 | 184 | 3 007 | 3 587 |
| Varav: Kortfristiga | 2 932 | |||
| Långfristiga | 655 |
Förväntade tidpunkter för utflöde, Mkr
| Totalt | |
|---|---|
| Inom 1 år | 2 932 |
| Inom 3 år | 616 |
| Inom 5 år | 15 |
| Mer än 5 år | 25 |
| Utgående balans 2022 | 3 587 |
Avsättningar vid periodens utgång inom posten övrigt avser främst skadestånd relaterat till Atrium Medical Corporations (”Atrium Medical”) kirurgiska nätimplantat. I det tredje kvartalet 2018 reserverade Getinge 1,8 Mdr kr, baserat på tillgänglig information vid tidpunkten, för förväntade kostnader relaterade till skadeståndskrav som framställts i USA och Kanada mot Atrium Medicals kirurgiska nätimplantat. Skadeståndskraven bestod vid tidpunkten av individuella stämningar, konsoliderade stämningar på delstatsnivå samt konsoliderade federala multidistriktsprocesser. Avsättningen var avsedd att täcka samtliga kostnader relaterade till skadeståndskraven, inklusive försvar och hantering av kraven. Skadeståndskraven rör användning av kirurgiska nätimplantat av polypropennät, vilket är en etablerad standard vid bråckoperationer, och patienter begär skadestånd för komplikationer som påstås ha orsakats av dessa. Kraven bestrids av Getinge och några negativa domar mot Atrium Medical har ännu inte meddelats. Atrium Medical ingick i början av december 2021 ett förlikningsavtal med kärandenas huvudombud för den konsoliderade federala multidistriktsprocessen i USA. En ytterligare avsättning om 600 Mkr genomfördes för att täcka förlikningen utöver de dittills uppkomna rättegångskostnaderna. Förlikningsprocessen och multidistriktsprocessen mellan Atrium Medical och målsäganden avslutades den 30 januari 2023 i och med att över 96 procent av de berättigade målsägandena har valt att delta i förlikningen. Den överväldigande majoriteten av förlikningsbeloppet betalades ut från och med den 30 januari 2023. Betalningarna för förlikningen täcks av avsättningarna, och de påverkar därmed inte det redovisade resultatet för perioden. Förlikningen är inte ett erkännande av ansvar eller felaktiga handlingar från företagets sida. Getinge och Atrium Medical kommer att fortsätta att försvara sig mot eventuella tvister som den slutliga överenskommelsen inte omfattar. Kostnaderna för sådana rättstvister förväntas inte vara materiella. Rättsprocesserna mot försäkringsbolagen, Moderna Försäkringar (svensk filial till Tryg Forsikring A/S Danmark) och If Skadeförsäkringar AB (publ), förväntas att fortsätta under 2023. Stämningarna mot försäkringsbolagen har inte påverkat avsättningens storlek.## NOT 22 Övriga avsättningar
NOT 23 Avtalsskulder
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Förskott från kunder | 1 279 | 793 |
| Service | 772 | 613 |
| Övrigt | 285 | 227 |
| Totalt | 2 336 | 1 633 |
Avtalsskulder avser förskott från kunder samt förutbetalda intäkter hänförliga till service och övrigt. Avtalsskulder i form av förutbetalda intäkter och förskott vid årets ingång har i allt väsentligt intäktsförts under räkenskapsåret.
Avgiftsbestämda planer
I flera länder omfattas koncernens anställda av avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensionsplanerna omfattar huvudsakligen ålderspension. Premierna betalas löpande under året av respektive koncernföretag till separat juridisk person, exempelvis försäkringsbolag. Storleken på premierna som den anställde och koncernföretaget betalar baseras normalt på en viss andel av den anställdes lön och i vissa fall betalar anställda på egen hand en andel av premierna. Kostnaden som har redovisats för avgiftsbestämda planer under 2022 uppgick till 357 Mkr (357).
Förmånsbestämda planer
Getinge har större förmånsbestämda pensionsplaner i bland annat Sverige, Tyskland och USA. Pensionsplanerna omfattar i huvudsak ålderspension. Respektive arbetsgivare har vanligen ett åtagande att betala en livsvarig pension. Intjänandet bygger på antalet anställningsår och den anställde måste vara ansluten till planen ett visst antal år för att uppnå full rätt till ålderspension. Pensionsförpliktelsen beräknas baserat på aktuariella antaganden och vinster och förluster av ändrade aktuariella antaganden redovisas som en del av totalresultatet.
Sverige
Merparten av koncernens förmånsbestämda pensionsförpliktelse i Sverige avser så kallade PRI-skulder. Dessa planer är stängda för nyanställda men är fortfarande öppna för de anställda som omfattas av planerna. Förpliktelserna avser livsvariga ålderspensioner och förmånerna baseras i huvudsak på de anställdas slutlön. Pensionsförpliktelserna har beräknats med en diskonteringsränta som är baserad på avkastningen på marknadsräntan på svenska bostadsobligationer. Dessa bedöms som högkvalitativa eftersom de säkras med tillgångar samt att bostadsobligationsmarknaden i Sverige anses vara djup och likvid. Löptiden på obligationerna motsvarar den genomsnittliga löptiden på förpliktelsen som uppgår till 21 år. Vid årets utgång uppgick storleken på koncernens förmånsbestämda pensionsförpliktelser i Sverige till totalt 449 Mkr (627). I jämförelse med föregående år har de svenska pensionsförpliktelserna minskat främst på grund av högre diskonteringsränta. Förvaltningstillgångar förekommer i ringa omfattning och hänför sig till en mindre plan som inte är kreditförsäkrad.
Tyskland
I Tyskland omfattas vissa anställda av förmånsbestämda pensionsplaner. Planerna är stängda för nyanställda men är fortfarande öppna för de anställda som omfattas av dem. Förmånerna baseras på de anställdas slutlön och den totala förpliktelsens återstående viktade genomsnittliga löptid uppgår till 13 år. Pensionsplanerna är försäkrade i enlighet med legala krav. Under året minskade den totala förmånsbestämda pensionsförpliktelsen till 1 785 Mkr (2 404). Minskningen berodde främst på högre diskonteringsränta som delvis motverkats av främst valutakursförändringar. Diskonteringsräntan har beräknats baserad på högkvalitativa företagsobligationer med en löptid motsvarande den genomsnittliga återstående löptiden på förpliktelsen.
USA
Koncernens förmånsbestämda pensionsförpliktelse i USA är stängd för nyanställda samt även för de anställda som omfattas av den, innebärande att inga nya pensionsrätter intjänas. Förpliktelsens återstående genomsnittliga löptid är 11 år. Den totala förmånsbestämda förpliktelsen minskade till 1 080 Mkr (1 230), främst på grund av högre diskonteringsränta som motverkades av valutakursförändringar. Värdet på förvaltningstillgångarna minskade från 802 Mkr till 800 Mkr, vilket framför allt berodde på årets negativa avkastning på förvaltningstillgångarna som motverkades främst av valutakursförändringar. Såväl den förmånsbestämda förpliktelsen som avkastningen på förvaltningstillgångarna har beräknats med en diskonteringsränta baserad på högkvalitativa företagsobligationer med en löptid motsvarande den genomsnittliga återstående löptiden på förpliktelsen.
NOT 24 Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
| 2022-12-31, Mkr | Fonderade pensionsplaner | Ofonderade pensionsplaner | Totalt |
|---|---|---|---|
| Nuvärdet av förpliktelser | -1 125 | -2 325 | -3 451 |
| Förvaltningstillgångars verkliga värde | 854 | – | 854 |
| Nettoavsättning i balansräkningen | -272 | -2 325 | -2 597 |
| 2021-12-31, Mkr | Fonderade pensionsplaner | Ofonderade pensionsplaner | Totalt |
| Nuvärdet av förpliktelser | -1 283 | -3 127 | -4 410 |
| Förvaltningstillgångars verkliga värde | 856 | – | 856 |
| Nettoavsättning i balansräkningen | -427 | -3 127 | -3 554 |
Pensionsförpliktelser, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Ingående balans | -3 554 | -3 524 |
| Kostnader för intjäning under innevarande år | -50 | -58 |
| Nettoränta | -53 | -46 |
| Kostnader för intjäning under tidigare år | 2 | – |
| Avkastning på förvaltningstillgångar | -146 | 22 |
| Vinster/(förluster) till följd av förändrade demografiska antaganden | 1 | -2 |
| Vinster/(förluster) till följd av förändrade finansiella antaganden | 1 267 | -44 |
| Erfarenhetsbaserade vinster/(förluster) | -41 | 4 |
| Särskild löneskatt på aktuariella antaganden | 48 | 16 |
| Restriktion i överskott av planen med avseende på tillgångstak | -3 | -1 |
| Omräkningsdifferenser | -240 | -92 |
| Betalda avgifter av arbetsgivaren | 55 | 62 |
| Utbetalda ersättningar | 116 | 109 |
| Utgående balans | -2 597 | -3 554 |
| Varav: Räntebärande pensionsförpliktelser | -2 454 | -3 378 |
| Icke räntebärande pensionsförpliktelser | -144 | -175 |
Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen och förvaltningstillgångarnas sammansättning 2022, Mkr
| Nuvärdet av förpliktelsen | Verkligt värde på förvaltningstillgångar | Nettoavsättning för pensioner | |
|---|---|---|---|
| Sverige | -449 | 24 | -426 |
| Tyskland | -1 785 | 22 | -1 763 |
| USA | -1 080 | 800 | -280 |
| Övriga länder | -136 | 8 | -128 |
| Totalt | -3 451 | 854 | -2 597 |
Väsentliga aktuariella antaganden, %
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Viktade genomsnitt, % | ||
| Diskonteringsränta | 4,4 | 1,7 |
| Förväntad löneökningstakt | 2,4 | 2,4 |
| Förväntad inflation | 2,1 | 1,9 |
Väsentliga aktuariella antaganden 2022, %
| Sverige | Tyskland | USA | Övriga länder | Viktade genomsnitt, % | |
|---|---|---|---|---|---|
| Diskonteringsränta | 4,1 | 4,2 | 4,9 | 3,1 | |
| Förväntad löneökningstakt | 2,0 | 2,5 | – | 2,7 | |
| Förväntad inflation | 2,0 | 2,2 | – | 1,7 |
Känsligheten i den förmånsbestämda förpliktelsen för ändringar i väsentliga antaganden 2022, Mkr
| Förväntat värde av pensionsförpliktelse | Förändring jämfört med använda beräkningsantaganden | |
|---|---|---|
| Pensionsförpliktelse enligt ursprunglig värdering | -3 451 | |
| Diskonteringsränta + 1 procentenhet | -3 073 | 378 |
| Inflation + 1 procentenhet | -3 715 | -264 |
| Löneökningar + 1 procentenhet | -3 484 | -33 |
Ovanstående känslighetsanalyser baseras på en förändring i ett antagande medan alla andra antaganden hålls konstanta. I praktiken är det osannolikt att detta inträffar och förändringarna i några av antagandena kan vara korrelerade. Vid beräkningen av känsligheten i den förmånsbestämda förpliktelsen för väsentliga aktuariella antaganden används samma metod som vid beräkning av pensionsskulden.
¹ Nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen med tillämpning av den så kallade Projected Unit Credit Method vid slutet av rapportperioden.
Sammansättning av förvaltningstillgångar, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Aktier | 148 | 182 |
| Finansiella instrument | 587 | 549 |
| Fastigheter | 27 | 38 |
| Likvida medel och övriga liknande tillgångar | 24 | 10 |
| Övrigt | 67 | 77 |
| Totalt | 854 | 856 |
Vägd genomsnittlig löptid för pensionsförpliktelsen uppgår till 13 år (16). För räkenskapsåret 2023 förväntas kostnader för förmånsbestämda planer uppgå till 123 Mkr.
Upplysning om redovisning av förmånsbestämda pensionsplaner som omfattar flera arbetsgivare
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2022 har bolaget inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Pensionplanen enligt ITP som tryggas genom försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 44 Mkr (46). Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller till de försäkrade. Vid utgången av 2022 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till cirka 172 % (172). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtaganden beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden vilka inte överensstämmer med IAS 19.
NOT 25 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Löner | 1 245 | 1 638 |
| Sociala kostnader | 377 | 401 |
| Provisioner | 163 | 186 |
| Räntekostnader | 27 | 6 |
| Konsultarvoden | 93 | 82 |
| Kontorsrelaterade kostnader | 18 | 14 |
| Logistik-, lager- och fraktkostnader | 66 | 50 |
| Övrigt | 521 | 416 |
| Totalt | 2 511 | 2 794 |
NOT 26 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter
Koncernen har inga ställda säkerheter
Eventualförpliktelser, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Borgensförbindelser | 351 | 336 |
| Övrigt | 86 | 60 |
| Totalt | 437 | 396 |
Getinge har tidigare informerat om pågående utredningar om konkurrenshämmande metoder för försäljning av medicinteknik, främst till offentliga sjukhus, där Getinge tidigare har ingått förlikningsavtal med den brasilianska federala åklagarmyndigheten (Ministério Público Federal) och konkurrensmyndigheten, Administrative Council for Economic Defense (CADE).# Förvärvade nettotillgångar, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Immateriella tillgångar | 141 | 125 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 |
| Uppskjuten skattefordran | 18 | – |
| Varulager | 12 | 34 |
| Kundfordringar | 12 | 7 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 7 | 3 |
| Likvida medel | 18 | 1 |
| Övriga avsättningar | 0 | – |
| Räntebärande skulder | -15 | – |
| Uppskjuten skatteskuld | -31 | -12 |
| Leverantörsskulder | -9 | -5 |
| Övriga kortfristiga skulder | -8 | -18 |
| Identifierbara nettotillgångar | 147 | 137 |
| Goodwill | 271 | 909 |
| Totala köpeskillingar | 418 | 1 046 |
Avgående och tillkommande poster:
| Tilläggsköpeskillingar och andra justeringar | 12 | 2 |
| Förvärv av aktier från innehavare utan bestämmande inflytande | 53 | 32 |
| Ej utbetalda köpeskillingar | -100 | -364 |
| Likvida medel i förvärvade verksamheter | -18 | -1 |
| Påverkan på koncernens likvida medel | 365 | 715 |
Förvärv 2022
Under perioden förvärvades Irasun och Fluoptics. Därutöver förvärvades aktier i dotterbolaget Pulsion Medical Systems SE för 53 Mkr, en tilläggsköpeskilling för förvärvet av Quadralene erlades om 19 Mkr samt ett belopp om 6 Mkr erhölls avseende en rörelsekapitaljustering relaterad till förvärvet av Talis Clinical. I tabellen ovan redovisas verkligt värde på förvärvade identifierbara nettotillgångar, redovisad goodwill samt påverkan på koncernens likvida medel.
NOT 27 Förvärvade verksamheter
Irasun
Under januari 2022 förvärvades 100 % av det tyska utvecklingsbolaget Irasun GmbH med säte i München. Irasun utvecklar produkter för venös dränering och reglering av temperatur, vilka kan användas i kombination med hjärt-lungmaskiner och utrustning för extrakorporeal livsuppehållande support (ECLS). Produkterna är ännu inte kommersiellt tillgängliga men är avsedda att på sikt stärka koncernens erbjudande av innovativa lösningar för hjärt-lungsjukvård. Köpeskillingen uppgick till 75 Mkr, varav 60 Mkr avser goodwill som hänför sig till strategiska fördelar i form av tillväxtmöjligheter och ett breddat produktutbud. Kostnaderna för förvärvet uppgick till 2 Mkr och har belastat 2021 och 2022 års resultat. Efter förvärvet har bolaget inte haft någon betydande inverkan på Getinges omsättning och resultat.
Fluoptics
I juli 2022 förvärvades 100 procent av Fluoptics SAS, ett franskt bolag som är ledande inom fluorescensavbildning som ett hjälpmedel vid kirurgi. Förvärvet stärker Getinges kunderbjudande inom kliniskt beslutsstöd som medför ökad säkerhet och effektivitet vid operationer. Fluoptics har 29 anställda och omsatte 45 Mkr år 2022. Köpeskillingen uppgick till 343 Mkr, varav 57 Mkr avser villkorade köpeskillingar som kan komma att utbetalas under 2024 om specifika regulatoriska godkännanden erhålls samt vissa finansiella mål uppfylls. Kostnaderna för förvärvet uppgick till 7 Mkr och har belastat resultatet. Den goodwill som uppstod vid förvärvet uppgick till 211 Mkr och är främst hänförlig till strategiska fördelar avseende ny teknologi samt försäljningsrelaterade synergier. Förvärvet har inte haft någon materiell påverkan på Getinges omsättning och resultat innevarande år. Förvärvsanalysen var preliminär vid utgivandet av denna rapport.
NOT 28 Finansiell riskhantering
Getinge är genom sin globala verksamhet utsatt för en rad finansiella risker i form av valutarisker, ränterisker, finansierings- och likviditetsrisker samt kredit- och motpartsrisker. Riskhanteringen regleras av en av styrelsen fastställd finanspolicy med ett tillhörande Treasurydirektiv som är beslutat av koncernledningen och som revideras årligen. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker, samt utveckla metoder och principer för att hantera sådana risker, ligger på koncernledningen och finansfunktionen. Getinges finansiella aktiviteter är centraliserade för att utnyttja stordriftsfördelar, säkerställa god internkontroll och underlätta riskuppföljningen.
Valutarisker
Valutakursrisken består i att valutakursförändringar har en påverkan på koncernens resultat och eget kapital. Valutaexponering uppstår i samband med betalningsflöden i utländsk valuta (transaktions- exponering) och vid omräkning av utländska dotterföretags balans- och resultaträkningar till rapporteringsvalutan svenska kronor (omräkningsexponering).
Transaktionsexponering
Koncernens betalningsflöden i utländsk valuta genereras främst genom exportförsäljning, där de största flödena avser USD, EUR, CNY och JPY. Getinges finanspolicy stipulerar att prognostiserade nettoflöden i utländsk valuta kan säkras upp till 24 månader. Säkring sker med hjälp av valutaterminer, valutaswappar och valutaoptioner. Marknadsvärdet avseende finansiella valutaderivat- instrument, som uppfyller kraven för kassaflödessäkring, uppgick per 31 december 2022 till -27 Mkr (-22).
Omräkningsexponering – resultaträkning
Vid omräkning av de utländska koncernbolagens resultat till svenska kronor uppstår en omräkningsdifferens som vid valutakursförändringar påverkar koncernens resultat. Getinge säkrar inte denna risk.
Omräkningsexponering – balansräkning
Vid omräkning av de utländska koncernbolagens nettotillgångar till svenska kronor uppstår en omräkningsdifferens som påverkar koncernens övriga totalresultat. Även om Getinge inte har som uttalat mål att säkra omräkningsexponeringen så är koncernens upplåning i utländska valutor gjord i valutor som begränsar omräkningsexponeringen.
Valutakursförändringars påverkan
Valutakursförändringars påverkan på resultat och eget kapital enligt nedan är beräknad utifrån volymer och resultat i utländsk valuta för 2022 med hänsyn tagen till gjorda kurssäkringar. Därtill kommer valutapåverkan i finansnettot avseende räntekostnader i främmande valutor. Påverkan på det egna kapitalet vid en omvärdering av koncernens portfölj av valutaderivat som innehas i säkringssyfte, givet en kursrörelse om 5 %, är cirka 16 Mkr. Övriga omräknings effekter på det egna kapitalet vid 5 % kursrörelse är cirka 1 414 Mkr. På vilket sätt valutakursförändringar påverkar resultatet (med utgångspunkt i angivna valutakurser) redovisas i följande tabell.
| Valuta: estimerad kurs 2023 | Nettovolym 2022, miljoner | Påverkan i Mkr vid 5 % kursrörelse |
|---|---|---|
| CNY: 1,50 | 987 | +/- 74 |
| EUR: 11,13 | -199 | +/- 111 |
| JPY: 0,0792 | 8 300 | +/- 33 |
| USD: 10,44 | 343 | +/- 179 |
Ränterisker
Med ränterisk avses risken att förändringar i marknadsräntan påverkar koncernens räntenetto. Av den totala låneportföljen på 4 510 Mkr är 289 Mkr upptaget med fast ränta och övriga lån med rörlig ränta. Det fanns vid årets utgång inga finansiella räntederivat- instrument. Om genomsnittsräntan för de valutor som finns representerade i koncernens låneportfölj per utgången av året skulle förändras med en procentenhet skulle detta medföra en resultatpåverkan med +/- 41 Mkr på årsbasis.
Finansierings- och likviditetsrisk
Med finansieringsrisk avses risken att kostnaden blir högre och finansieringsmöjligheterna begränsade när lån skall omsättas. Det innefattar även att betalningsförpliktelser inte kan uppfyllas som en följd av otillräcklig likviditet eller svårigheter att erhålla finansiering. Finansieringsrisk kan uppstå genom störningar på finansmarknaderna som exempelvis beslut om nya förordningar eller genomförande av nyligen antagna lagar. Getinge strävar mot en kreditvärdering som motsvarar ”investment grade rating”. Koncernens existerande kreditfaciliteter bedöms för närvarande vara tillräckliga. Koncernens finansieringskällor utgörs i huvudsak av eget kapital, kassaflöde från löpande verksamhet och upplåning. I syfte att reducera finansieringsrisker strävar koncernen efter att diversifiera finansieringskällor och förfallotider i enlighet med koncernens finanspolicy och finansieringsstrategi. Det enskilt största låne- avtalet är ett syndikerat lån på 490 MEUR med sju banker, varav 70 MEUR förfaller 2023 och 420 MEUR förfaller 2024. Koncernen förnyade under 2022 det befintliga MTN-programmet från 2012 för att ge ut obligationer på den svenska kapitalmarknaden. Vid utgången av 2022 var 2 544 Mkr utestående under detta program, varav 570 Mkr är en 3-årig social obligation i enlighet med ICMA Social Bond Principles, innebärande att likviden uteslutande skall användas för produktionsökning av ECMO-maskiner och DPTE®-BetaBags. Utöver dessa lånefaciliteter disponerar koncernen kortfristiga obekräftade kreditlöften. För vidare information avseende kreditlöften se not 18. Koncernens låneportfölj per 31 december 2022 uppfyllde de krav som finanspolicyn ställer avseende diversifiering av långivare samt förfallostruktur.
Kredit- och motpartsrisk
Koncernens finansiella transaktioner ger upphov till kreditrisker gentemot finansiella motparter. Med finansiell kreditrisk eller motpartsrisk avses risken för förlust om motparten inte fullgör sina förpliktelser. Hanteringen av koncernens finansiella kreditrisk regleras i finanspolicyn genom att endast motparter med god kreditvärdighet accepteras samt genom fastställda limiter, vilket kontrolleras kontinuerligt. Per den 31 december 2022 uppgick den totala motpartsexponeringen i derivatinstrument till 39 Mkr (0). Koncernen har undertecknat standardiserade nettingavtal (ISDA) med motparterna i valutatransaktioner och ränteswappar. Dessa kvittningsavtal tillåter avräkning av relevanta finansiella tillgångar och skulder.Transaktioner görs inom fastställda gränser och exponeringar övervakas kontinuerligt. Kommersiella kreditrisker begränsas av en diversifierad kundstock med god kreditvärdighet. Koncernens kunder återfinns främst i den offentliga sektorn, innebärande att kreditrisken generellt sett är mycket låg. Även för Getinges kunder i den privata sektorn bedöms kreditrisken vara låg. I de fall där det bedöms som nödvändigt, hanteras kreditrisken med hjälp av remburser eller med exportkreditrelaterade garantier. Vid årets utgång uppgick reserven för osäkra kundfordringar till 256 Mkr (253). I not 14 beskrivs koncernens kundfordringar, där det framgår att andelen förfallna kundfordringar per 31 december 2022 var 1 440 Mkr i förhållande till den totala volymen av kundfordringar som var 5 531 Mkr. För 43 % av de förfallna kundfordringarna är betalningstiden överskriden med maximalt en månad.
Finansiella derivatinstrument
Getinge använder finansiella derivatinstrument för att hantera ränte- och valutaexponering som uppstår i verksamheten. Effektiviteten i en säkring utvärderas när säkringsförhållandet ingås. Den säkrade posten och säkringsinstrumentet utvärderas löpande för att säkerställa att förhållandet uppfyller kraven för säkringsredovisning. När koncernen säkrar inköp och försäljning i främmande valuta ingås säkringsförhållanden där kritiska villkor i säkringsinstrumentet matchar villkoren för den säkrade posten. På detta sätt har en kvalitativ utvärdering av säkringsförhållandets effektivitet gjorts och förhållandet förväntas vara effektivt under den tid det är utestående. Koncernen ingår även kontrakt avseende ränteswappar som har samma kritiska villkor som det säkrade föremålet. Kritiska villkor kan vara referensränta, ränteomsättningsdagar, valuta, förfallodag och nominellt belopp. Koncernen säkrar inte 100 % av lånebeloppen och identifierar därför bara den andel av utestående lånebelopp som motsvaras av swapparnas nominella belopp. Koncernen tillämpar säkringsredovisning. Samtliga derivat återfinns inom nivå 2 i värdehierarkin. Värdering till verkligt värde avseende valutaterminer baseras på publicerade terminskurser på en aktiv marknad. Värderingen av ränteswappar baseras på terminsräntor utifrån observerbara yieldkurvor. Getinge hade inga utestående ränteswappar per 31 december 2022. Getinge har med ändringar i befintliga låneavtal avsagt sig rätten att ta upp lån i de valutor och tenorer som påverkas av den aktuella IBOR-reformen på det syndikerade lånet (490 MEUR) med effekt från januari 2022. Det utestående lånet om 75 MUSD (förfaller i juli 2024) har omförhandlats med avseende på räntor och därmed finns ingen LIBOR-exponering kvar per 31 december 2022.
Upplysning om verkligt värde på upplåning och andra finansiella instrument
I princip samtliga lån har rörliga räntor och därmed bedöms det verkliga värdet i huvudsak överensstämma med det bokförda värdet. Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde i enlighet med nivå 3 i värdehierarkin. För övriga finansiella tillgångar och skulder bedöms det verkliga värdet överensstämma med bokfört värde på grund av den korta förväntade löptiden.
Not 28 forts.
Villkorade köpeskillingar
I samband med förvärv av verksamheter och dotterföretag har Getinge ingått avtal om villkorade köpeskillingar. Skulderna för dessa tilläggsköpeskillingar värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Tilläggsköpeskillingarna är i de flesta fall villkorade av att vissa myndighetsgodkännanden erhålls kopplat till de förvärvade produktutvecklingsprojekten och i mindre utsträckning villkorade av resultatutveckling i de förvärvade verksamheterna. I de fall planerat utbetalningstillfälle överstiger 12 månader diskonteras de framtida kassaflödena. Bedömningar om framtida kassaflöden kopplat till de villkorade köpeskillingarna omprövas regelbundet av företagsledningen och vid behov sker en justering av det verkliga värdet. Diskonteringseffekten redovisas i resultaträkningen löpande inom finansiella poster.
| Villkorade köpeskillingar | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 404 | 38 |
| Rörelseförvärv | 100 | 364 |
| Utbetalningar | -19 | – |
| Diskonteringseffekt | 21 | 2 |
| Omräkningsdifferenser | 65 | 0 |
| Utgående balans | 571 | 404 |
Villkorade köpeskillingar ingår i posten övriga avsättningar i balansräkningen, varav 273 Mkr är klassificerade som långfristiga och 298 Mkr är klassificerade som kortfristiga.
106 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Kassaflöden för finansiella skulder
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder och derivatinstrument som utgör finansiella skulder, uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena.
Per 31 december 2022, Mkr
| Mindre än 1 år | Mellan 1 och 2 år | Mellan 2 och 5 år | Mer än 5 år | |
|---|---|---|---|---|
| Banklån och obligationslån (inklusive ränta) | -617 | -1 830 | -2 514 | – |
| Leasingskulder | -414 | -326 | -485 | -162 |
| Leverantörsskulder | -2 252 | – | – | – |
| Totalt | -3 283 | -2 156 | -2 999 | -162 |
Utestående derivatinstrument
| Mkr | 2022 | 2021 | ||
|---|---|---|---|---|
| Nominella belopp | Verkligt värde | Nominella belopp | Verkligt värde | |
| Räntederivat | – | – | 1 178 | -4 |
| Valutaderivat | 1 623 | -66 | 2 151 | -22 |
| Totalt | 1 623 | -66 | 3 329 | -26 |
| Mkr | 2022 | 2021 | ||
|---|---|---|---|---|
| Tillgång | Skuld | Tillgång | Skuld | |
| Räntederivat – kassaflödessäkringar | – | – | 1 | 5 |
| Valutaderivat – kassaflödessäkringar | 71 | 137 | 1 | 23 |
| Totalt | 71 | 137 | 2 | 28 |
| Varav: | ||||
| Kortfristiga | 71 | 137 | 2 | 27 |
| Långfristiga | – | – | – | 1 |
Betald och upplupen ränta avseende räntederivat redovisas löpande i resultaträkningen. Verkligt värde för derivatinstrumenten fastställs med hjälp av värderingstekniker som baseras på marknadsdata.
Finansiella instrument per kategori
Finansiella tillgångar, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Uppskrivet anskaffningsvärde | Verkligt värde via resultat | |
| Derivatinstrument | – | – |
| Kundfordringar, finansiella fordringar och övriga fordringar | 6 022 | 5 479 |
| Likvida medel | 5 676 | 4 076 |
| Totalt | 11 698 | 9 555 |
Finansiella skulder, Mkr
| 2022 | 2021 | |||
|---|---|---|---|---|
| Uppskrivet anskaffningsvärde | Verkligt värde via resultat | Derivat säkringsändamål | Totalt | |
| Upplåning | 4 510 | 3 270 | – | – |
| Derivatinstrument | – | – | 106 | – |
| Leasingskulder | 1 314 | 1 036 | – | – |
| Villkorade köpeskil- lingar | – | – | 571 | 404 |
| Leverantörsskulder och övriga finansiella skulder | 2 764 | 2 521 | – | – |
| Totalt | 8 588 | 6 827 | 677 | 404 |
Not 28 forts.
107 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Valutafördelning utestående derivatinstrument i nominella belopp, Mkr
| Valuta | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| CHF | 17 | |
| CNY | 492 | 771 |
| CZK | 67 | |
| DKK | 74 | 71 |
| EUR | 588 | 1 129 |
| GBP | 50 | |
| JPY | 79 | |
| NOK | 24 | |
| PLN | 89 | 38 |
| SEK | – | 500 |
| SGD | 16 | |
| USD | 107 | 818 |
| ZAR | 20 | |
| Totalt | 1 623 | 3 329 |
Förfallostruktur utestående derivatinstrument 2022, Mkr
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Räntederivat | – | – | – | – | – | – |
| Valutaderivat | 1 623 | – | – | – | – | 1 623 |
| Totalt | 1 623 | – | – | – | – | 1 623 |
Tabellen avser nettoflöden
Förfallostruktur utestående derivatinstrument 2021, Mkr
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Räntederivat | 1 178 | – | – | – | – | 1 178 |
| Valutaderivat | 2 075 | 76 | – | – | – | 2 151 |
| Totalt | 3 253 | 76 | – | – | – | 3 329 |
Tabellen avser nettoflöden
Kassaflödessäkringsreserv
Tabellen nedan visar hur respektive komponent i koncernens kassaflödessäkringsreserv har förändrats under året.
| Mkr | Valutaterminer | Ränteswappar | Totalt |
|---|---|---|---|
| Ingående balans 2021 | 17 | -9 | 8 |
| Förändring i verkligt värde på säkrings- instrument redovisade i övrigt totalresultat | -7 | 8 | 1 |
| Omklassificering till resultaträkningen | -22 | -1 | -23 |
| Uppskjuten skatt | 6 | -1 | 5 |
| Utgående balans 2021 | -6 | -3 | -9 |
| Ingående balans 2022 | -6 | -3 | -9 |
| Förändring i verkligt värde på säkrings- instrument redovisade i övrigt totalresultat | -27 | 0 | -27 |
| Omklassificering till resultaträkningen | 8 | 4 | 12 |
| Uppskjuten skatt | 4 | -1 | 3 |
| Utgående balans 2022 | -21 | 0 | -21 |
Not 28 forts.
108 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Derivatinstrument – valutaterminer
Valutaterminerna i de största valutaparen påverkar koncernens finansiella ställning och resultat enligt följande:
Derivatinstrument – valutaterminer CNY/SEK
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Redovisat belopp (fordran/skuld(-)) | 15 | -7 |
| Nominellt belopp MCNY | 327 | 543 |
| Förfallodag | jan 2023–dec 2023 | jan 2022–mar 2022 |
| Säkringskvot | 1:1 | 1:1 |
| Förändring i diskonterad terminskurs för utestående säkringsinstrument sedan 1 januari | 15 | -7 |
| Värdeförändring av den säkrade posten för att avgöra effektivitet | -15 | 7 |
| Vägda genomsnittet för terminskurser vid utgången av året (inklusive terminspunkter) | 1,46 | 1,43 |
Derivatinstrument – valutaterminer EUR/SEK
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Redovisat belopp (fordran/skuld(-)) | -45 | -9 |
| Nominellt belopp MEUR | 53 | 110 |
| Förfallodag | jan 2023–jun 2024 | jan 2022–nov 2022 |
| Säkringskvot | 1:1 | 1:1 |
| Förändring i diskonterad terminskurs för utestående säkringsinstrument sedan 1 januari | -45 | -9 |
| Värdeförändring av den säkrade posten för att avgöra effektivitet | 45 | 9 |
| Vägda genomsnittet för terminskurser vid utgången av året (inklusive terminspunkter) | 11,98 | 10,31 |
Derivatinstrument – valutaterminer USD/SEK
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Redovisat belopp (fordran/skuld(-)) | -32 | -2 |
| Nominellt belopp MUSD | 15 | 14 |
| Förfallodag | jan 2023–jun 2024 | apr 2022–jul 2023 |
| Säkringskvot | 1:1 | 1:1 |
| Förändring i diskonterad terminskurs för utestående säkringsinstrument sedan 1 januari | -32 | -2 |
| Värdeförändring av den säkrade posten för att avgöra effektivitet | 32 | 2 |
| Vägda genomsnittet för terminskurser vid utgången av året (inklusive terminspunkter) | 13,02 | 8,85 |
Derivatinstrument – ränteswappar
Ränteswapparna påverkar koncernens finansiella ställning och resultat enligt följande:
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Redovisat belopp (fordran/skuld(-)) | – | -4 |
| Nominellt | belopp – 1 178 Förfallotidpunkt – okt 2022 Säkringskvot – 1:1 Värdeförändring för utestående derivatinstrument sedan 1 januari – 7 Värdeförändring av den säkrade posten för att avgöra effektivitet – -7 Vägda genomsnitt för terminskurser vid utgången av året (inklusive terminspunkter) – 0,73 % |
Not 29 forts.
Personalkostnader
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Styrelse och VD | Övriga | |
| Löner och ersättningar | -243 | -8 325 |
| Sociala kostnader | -44 | -1 274 |
| Pensionskostnader | -22 | -383 |
| Totalt | -309 | -9 982 |
Ersättningar och övriga förmåner under 2022
| Tkr | Styrelse- arvode 1) | Grundlön | Kortsiktig rörlig ersättning | Långsiktig rörlig ersättning | Övriga förmåner | Pensions- kostnad | Övriga ersättningar | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande | -1 670 | – | – | – | – | – | – | -1 670 |
| Styrelseledamöter | -5 686 | – | – | – | – | – | – | -5 686 |
| Mattias Perjos, VD och koncernchef | – | -24 481 | -1 305 | -3 939 | -3 728 | -9 792 | – | -43 245 |
| Andra ledande befattningshavare (10 personer) | – | -31 337 | -1 616 | -809 | -4 692 | -7 296 | -5 408 | -51 158 |
| Totalt | -7 356 | -55 818 | -2 921 | -4 748 | -8 420 | -17 088 | -5 408 | -101 759 |
1) Inklusive ersättning för arbete i styrelseutskott.
Ersättningar och övriga förmåner under 2021
| Tkr | Styrelse- arvode 1) | Grundlön | Kortsiktig rörlig ersättning | Långsiktig rörlig ersättning | Övriga förmåner | Pensions- kostnad | Övriga ersättningar | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande | -1 615 | – | – | – | – | – | – | -1 615 |
| Styrelseledamöter | -6 280 | – | – | – | – | – | – | -6 280 |
| Mattias Perjos, VD och koncernchef | – | -23 315 | -18 652 | -4 663 | -3 668 | -9 326 | – | -59 624 |
| Andra ledande befattningshavare (9 personer) | – | -27 241 | -19 713 | -9 367 | -3 128 | -7 347 | – | -66 796 |
| Totalt | -7 895 | -50 556 | -38 365 | -14 030 | -6 796 | -16 673 | – | -134 315 |
1) Inklusive ersättning för arbete i styrelseutskott.
Kommentarer till tabellen
- Andra ledande befattningshavare avser ersättningar till medlemmar i koncernledningen andra än VD. Exklusive VD bestod koncernledningen av 10 personer vid årets utgång. Endast ersättningar som uppburits i egenskap av medlem av koncernledningen inkluderas i redovisade belopp, vilka innefattar kostnader för personer som under året tillkommit och lämnat koncernledningen.
- För upplysning om styrelsearvode för respektive ledamot hänvisas till sidorna 38–40.
- Kortsiktig rörlig ersättning avser bonus som belöper på verksamhetsåret 2022 och vilken utbetalas under 2023.
- Långsiktig rörlig ersättning avser intjänat belopp avseende ett långsiktigt bonusprogram för perioden 2019–2021 och 2020–2022, vilket kommer att utbetalas under 2023.
- Övriga förmåner avser semesterersättning samt förmåner såsom tjänstebil, sjukvårdsförsäkring m.m.
- Övriga ersättningar avser främst avgångsvederlag och uppsägningslöner enligt avtal.
Ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2022 beslutade om riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare, vilka återfinns på sidorna 63–65. Getinge har tillämpat de av stämman beslutade riktlinjerna på följande sätt:
Principer: Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Arbetstagarrepresentanter erhåller ej styrelsearvode. Ersättning till VD och andra ledande befattnings- havare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner samt pension. Med andra ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med VD utgör koncernledningen. För koncern- ledningens sammansättning, se sidorna 44–45. Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För VD är den årliga rörliga ersättningen maximerad till 80 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den årliga rörliga ersättningsdelen maximerad till mellan 60 och 90 % av grundlönen.
Årlig rörlig ersättning: Den rörliga ersättningen för ledande befattningshavare baseras på prestationsmål uppställda av styrelsen och i syfte att främja bolagets utveckling har samtliga medlemmar i koncernledningen identiska mål. För verksamhetsåret 2022 var målen relaterade till resultat, organisk volymtillväxt, arbetande kapital och kassaflöde samt hållbarhet.
Rörlig långsiktig ersättning: Utöver grundlön och ovan årlig rörlig ersättning kan ledande befattningshavare erhålla en rörlig långsiktig bonus som belönar och främjar bolagets långsiktiga värdeskapande. Intjäningsperioden för denna bonus ska vara minst tre verksamhetsår och bonusen ska vara maximerad till 100 % av grundlönen. Därutöver gäller för VD en begränsningsregel avseende utbetalningen av rörlig ersättning genom att utbetalning av den årliga rörliga ersättningen och rörlig långsiktig ersättning tillsammans inte ska få överskrida 100 % av grundlön. Den del av långsiktig rörlig ersättning som inte kan utbetalas på grund av begränsningsregeln kommer att kunna utbetalas kommande år eller senare i den mån begränsningsregeln inte överskrids för det aktuella året.
Pensioner: VD har pensionsrätt från 62 års ålder. Pensionslösningen är premiebestämd och pensionspremierna uppgår till 40 % av den fasta grundlönen. Rörlig kontantersättning är inte pensions- grundande. För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern 65 år förutom för en befattningshavare, där pensionsåldern är 62 år i enlighet med lokala regler i det land där personen är bosatt. Samtliga pensionsförmåner är oantastbara, det vill säga ej villkorade av framtida anställning.
Uppsägningslön: Om VD säger upp sig gäller en uppsägningstid om lägst sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida äger VD rätt till lön under en uppsägningstid motsvarande ett år. Uppsägnings- lönen avräknas ej mot andra inkomster. Efter uppsägningstidens slut utgår ett avgångsvederlag motsvarande en årslön. Från avgångsvederlaget har bolaget rätt att avräkna inkomster som VD kan komma att uppbära från annan anställning eller förvärvs- verksamhet. Vid uppsägning av övriga ledande befattningshavare föreligger rätt till lön under en uppsägningstid om sex månader och högst ett år.
Berednings- och beslutsprocess: Ersättningsutskottet har under året givit styrelsen rekommendationer gällande principer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen har diskuterat ersättningsutskottets förslag och fattat beslut med ledning av utskottets rekommendationer. Ersättningar till VD för verksamhets- året 2022 har beslutats av styrelsen utifrån ersättningsutskottets rekommendation. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av ersättningsutskottet efter VDs rekommendation och i samråd med styrelsens ordförande.
Not 30
Medelantalet anställda
| Per land | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Män Kvinnor Annat | Totalt | |
| Australien | 135 84 – | 219 |
| Belgien | 56 13 – | 69 |
| Brasilien | 57 43 – | 101 |
| Colombia | 19 13 1 | 32 |
| Danmark | 97 43 2 | 142 |
| Finland | 28 9 2 | 38 |
| Frankrike | 684 486 – | 1 169 |
| Förenade Arabemiraten | 52 24 – | 76 |
| Hongkong | 33 27 – | 60 |
| Indien | 200 44 – | 243 |
| Irland | 12 2 – | 14 |
| Italien | 100 35 – | 136 |
| Japan | 171 61 – | 232 |
| Kanada | 82 40 – | 121 |
| Kina | 393 189 – | 582 |
| Mexiko | 28 20 1 | 49 |
| Nederländerna | 198 57 – | 255 |
| Norge | 25 5 – | 30 |
| Polen | 233 381 – | 614 |
| Portugal | 16 6 – | 22 |
| Ryssland | 30 26 – | 56 |
| Schweiz | 41 7 – | 47 |
| Serbien | 5 4 – | 9 |
| Singapore | 50 34 – | 84 |
| Slovakien | – – – | – |
| Spanien | 81 36 1 | 118 |
| Storbritannien | 230 90 – | 320 |
| Sverige | 893 334 3 | 1 231 |
| Sydafrika | 6 11 – | 16 |
| Sydkorea | 7 7 – | 14 |
| Taiwan | 17 18 – | 35 |
| Thailand | 88 51 – | 139 |
| Tjeckien | 32 11 – | 44 |
| Turkiet | 206 263 – | 468 |
| Tyskland | 1 144 622 1 | 1 766 |
| Ukraina | – – 1 | 1 |
| USA | 1 465 932 1 | 2 397 |
| Vietnam | 3 1 – | 4 |
| Österrike | 35 2 – | 36 |
| Totalt medelantal anställda | 6 947 4 031 11 | 10 989 |
Fördelning ledande befattningshavare och styrelseledamöter per balansdagen i %
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Kvinnor: | ||
| Styrelseledamöter i moderbolaget | 27 % | 33 % |
| Andra personer i företagets ledning inkl. VD | 45 % | 30 % |
| Män: | ||
| Styrelseledamöter i moderbolaget | 73 % | 67 % |
| Andra personer i företagets ledning inkl. VD | 55 % | 70 % |
Transaktioner mellan Getinge AB (publ) och dess dotterbolag, vilka är närstående bolag till Getinge AB (publ), har eliminerats i koncernredovisningen. Vid leverans av produkter och tjänster mellan koncernbolag tillämpas affärsmässiga villkor och marknads- prissättning. Ingen styrelseledamot eller ledande befattnings- havare har eller har haft någon direkt eller indirekt delaktighet i några affärstransaktioner mellan sig och bolaget, som är eller var ovanliga till sin karaktär med avseende på villkoren. År 2018 förvärvade styrelseledamöter och koncernledningen i Getinge AB (publ) syntetiska optioner i Getinge utställda av bolagets huvud- ägare Carl Bennet AB. Getinge var inte part i transaktionerna och erbjudandet lämnades av Carl Bennet AB på eget iniativ utan Getinges medverkan. Optionerna förvärvades till ett pris mot- svarande bedömt marknadsvärde. Under 2022 har programmet avslutats och samtliga optioner utnyttjats. Efter utdelningen av Arjo i december 2017 har Getinge haft normala affärsmässiga transaktioner med Arjo rörande försäljning och inköp av varor och tjänster.NOT 31 Transaktioner med närstående
Getinges fordringar på Arjo uppgick till 1 Mkr (0) och skulderna uppgick till 3 Mkr (4) per den 31 december 2022. Utöver ovanstående har inga väsentliga transaktioner med närstående ägt rum. Ersättningar och förmåner till ledande befattningshavare och styrelseledamöter redovisas i not 29.
NOT 32 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalysen
| Likvida medel, Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Placeringar | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 5 675 | 4 075 |
| Totalt | 5 676 | 4 076 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande poster, Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Vinst(-)/förlust(+) vid avyttring/utrangering av anläggningstillgångar | 11 | -85 |
| Förändring avsättningar, återförda(-)/tillkommande(+) | – | 601 |
| Övrigt | – | -56 |
| Totalt | 11 | 460 |
| Erhållna och erlagda räntor, Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Erhållna räntor | 51 | 10 |
| Erlagda räntor | -185 | -161 |
| Totalt | -133 | -151 |
113
Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Utöver vad som framgår nedan har inga väsentliga händelser inträffat efter räkenskapsårets utgång.
Förlikningsprocessen kopplad till produktansvar för kirurgiska nät i USA och Kanada avslutades med över 96 % deltagande
Den 30 januari 2023 avslutade Getinges dotterbolag Atrium Medical Corporation förlikningsförfarandet avseende tidigare rapporterad multidistriktsprocess (MDL, Multidistrict Litigation) kopplat till produktansvar för kirurgiska nät i USA och Kanada. Getinge meddelade den 8 december 2021 att Atrium Medical Corporation ingått ett förlikningsavtal. Förlikningsprocessen och multidistriktstvisten mellan Atrium Medical Corporation och målsäganden avslutades den 30 januari 2023 i och med att över 96 procent av de berättigade målsägandena har valt att delta i förlikningen. Den överväldigande majoriteten av förliknings- beloppet betalades ut från och med den 30 januari 2023. Förlikningen är inte ett erkännande av ansvar eller felaktiga handlingar från företagets sida. Getinge och Atrium Medical Corporation kommer att fortsätta att försvara sig mot eventuella tvister som denna slutliga överenskommelse inte omfattar. De kirurgiska nätimplantaten tillverkades av Getinges dotterbolag Atrium Medical Corporation, som förvärvades av Getinge 2011. Getinge har sedan 2018 gjort avsättningar på 2,4 Mdr kr för förväntade kostnader i samband med skadeståndsanspråk för kirurgiska nät, baserat på den information som fanns tillgänglig vid tidpunkten. Betalningarna för förlikningen sker från och med den 30 januari 2023 och täcks av avsättningarna och de påverkar därmed inte det redovisade resultatet för perioden.
Tillsvidare upphävt certifikat för HLS- och PLS- set
Den 23 februari 2023 meddelades att den regulatoriska myndig- heten för certifieringstjänster, DEKRA, har beslutat att tillsvidare upphäva CE-certifikaten för Getinges HLS- och PLS-set från den 1 mars 2023. Getinge är i kontakt med relevanta myndigheter och arbetar skyndsamt för att minimera påverkan på patienter. Som tidigare kommunicerats har Getinge identifierat och informerat om en möjlig brist i den sterila förpackningen för HLS- och PLS-set som används vid extrakorporealt andnings- och/eller kardiovasku- lärt stöd. Getinge har sedan dess rapporterat framsteg och om initiativ, så som förbättringar av förpackningsdesign och avancerad testning av förpackningen för att säkerställa att produkterna skyddas av en steril barriär enligt krav och tillämpliga standarder till relevanta myndigheter. Enligt DEKRA uppfyller inte dokumenta- tionen för de initiativ som lämnats in från Getinge tillräcklig överensstämmelse med de regulatoriska krav som ställs i det medicintekniska direktivet och tillämpliga standarder. DEKRA kommer därför att tillsvidare upphäva certifikaten för HLS- samt PLS-set från den 1 mars 2023. Givet den information Getinge har idag, bedöms de finansiella effekterna för Getinge inte bli materiella.
Förvärv av Ultra Clean Systems Inc.
Efter rapportperiodens utgång genomfördes förvärv av 100 % av aktierna i Ultra Clean Systems Inc., en amerikansk tillverkare av teknik för ultraljudsrengöring av kirurgiska instrument som används av sjukhus och specialistkliniker för kirurgi. Ultra Clean Systems Inc. är baserat nära Tampa, Florida i USA och omsatte 90 Mkr år 2022. Köpeskillingen uppgick till 170 Mkr (16 MUSD). Förvärvet förväntas inte ha någon materiell påverkan på Getinges rörelseresultat och resultat per aktie för 2023.
NOT 34 Händelser efter räkenskapsårets utgång
NOT 33 Statliga bidrag
Under året har Getinge erhållit 69 Mkr (50) i statliga stöd, varav 2 Mkr (5) var relaterade till utbrottet av Covid-19. De Covid-19 relaterade stöden avsåg främst bidrag för nyanställningar, korttids- arbete och ersättning för sjuklönekostnader från myndigheter i flera olika länder. Totala statliga bidrag redovisade i resultaträkningen uppgick till 55 Mkr (28), varav 50 Mkr (30) redovisats som övriga rörelse- intäkter och 0 Mkr (-6) som övriga rörelsekostnader samt 6 Mkr (4) redovisats som reduktion av de kostnader bidragen avsåg. Utöver dessa har statliga bidrag mottagits netto om 13 Mkr (11) som reducerat det redovisade värdet på de tillgångar som bidragen var relaterade till.
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | 3 364 | 1 600 | |
| Övrigt totalresultat | – | – | |
| Årets totalresultat | 3 364 | 1 600 |
Rapport över totalresultatet för moderbolaget
| Resultaträkning för moderbolaget | Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 187 271 | |||
| Administrationskostnader 1) | 2, 15, 16 | -336 | -302 | |
| Rörelseresultat | -149 | -31 | ||
| Resultat från andelar i koncernföretag | 5 | 3 512 | 1 820 | |
| Ränteintäkter och övriga liknande intäkter | 6 | 13 | 1 | |
| Räntekostnader och övriga liknande kostnader | 6 | -130 | -263 | |
| Resultat efter finansiella poster | 3 246 | 1 527 | ||
| Bokslutsdispositioner | 7 | 135 | 102 | |
| Skatt | 8 | -17 | -29 | |
| Årets resultat | 3 364 | 1 600 |
1) I tidigare rapporter har nettoomsättning och administrationskostnader presenterats netto på samma rad
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
115
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 3 | 3 | 8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 | 3 | 4 |
| Andelar i koncernföretag | 9 | 28 413 | 28 795 |
| Uppskjuten skattefordran | 97 | 94 | |
| Långfristiga fordringar hos koncernföretag | 191 | – | |
| Summa anläggningstillgångar | 28 707 | 28 901 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar hos koncernföretag | 357 | 233 | |
| Aktuella skattefordringar | 7 | 5 | |
| Övriga fordringar | 3 | 10 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | 21 | |
| Likvida medel | 11 | 1 671 | 1 330 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 056 | 1 599 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 30 763 | 30 500 |
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 17 | ||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 136 | 136 | |
| Reservfond | 2 525 | 2 525 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Överkursfond | 4 264 | 4 264 | |
| Balanserade vinstmedel | 13 | 788 | 13 277 |
| Årets resultat | 3 | 364 | 1 600 |
| Summa eget kapital | 24 077 | 21 802 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande långfristiga skulder | 10, 11 | 2 544 | 1 170 |
| Övriga avsättningar, långfristiga | 16 | 15 | |
| Summa långfristiga skulder | 2 560 | 1 185 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 24 | 30 | |
| Skulder till koncernföretag | 3 | 908 | 7 238 |
| Övriga skulder | 7 | 3 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 187 | 242 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 126 | 7 513 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 30 763 | 30 500 |
Information om ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 13.
Balansräkning för moderbolaget
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
116
| Förändringar i eget kapital för moderbolaget | Bundet eget kapital | Fritt eget kapital | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Aktiekapital | Reservfond | Överkursfond | Balanserad vinst och årets resultat | Summa eget kapital | |
| Ingående balans per 1 januari 2021 | 136 | 2 525 | 4 264 | 14 094 | 21 019 | |
| Årets totalresultat | – | – | – | 1 600 | 1 600 | |
| Utdelning | – | – | – | -817 | -817 | |
| Utgående balans per 31 december 2021 | 136 | 2 525 | 4 264 | 14 877 | 21 802 | |
| Ingående balans per 1 januari 2022 | 136 | 2 525 | 4 264 | 14 877 | 21 802 | |
| Årets totalresultat | – | – | – | 3 364 | 3 364 | |
| Utdelning | – | – | – | -1 089 | -1 089 | |
| Utgående balans per 31 december 2022 | 136 | 2 525 | 4 264 | 17 152 | 24 077 |
1) Aktiekapitalet fördelar sig på 18 217 200 A-aktier och 254 152 373 B-aktier. Varje akties kvotvärde är 0,50 kronor och alla aktier har lika rätt till utdelning. En A-aktie ger 10 röster och en B-aktie ger en röst.
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
117
Kassaflödesanalys för moderbolaget
| Mkr | Not | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | -149 | -31 | |
| Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet | 6 | -4 | |
| Inbetalda räntor och liknande intäkter | 13 | 1 | |
| Erhållen utdelning | 3 | 668 | 2 191 |
| Utbetalda räntor och liknande kostnader | -118 | -264 | |
| Betald skatt | -18 | -17 | |
| Kassaflöde före förändringar av rörelsekapital | 3 403 | 1 876 | |
| Förändring i rörelsekapital | |||
| Kortfristiga fordringar | -81 | -87 | |
| Kortfristiga skulder | -3 401 | 314 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -79 | 2 103 | |
| Investeringsverksamheten | |||
| Avyttringar av anläggningstillgångar | 3 | – | 5 |
| Investeringar i dotterföretag | -225 | -2 363 | |
| Återbetalning av aktieägartillskott | 450 | 1 287 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 225 | -1 071 | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upptagande av lån | 11 | 1 374 | 1 170 |
| Återbetalning av lån | 11 | – | -1 248 |
| Förändringar långfristiga fordringar | -191 | – | |
| Utbetald utdelning | -1 089 | -817 | |
| Erhållna koncernbidrag | 102 | 243 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 195 | -652 | |
| Årets kassaflöde | 341 | 380 | |
| Likvida medel vid årets början | 1 330 | 950 | |
| Årets kassaflöde | 341 | 380 | |
| Likvida medel vid årets slut | 1 671 | 1 330 |
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning i enlighet med Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer.
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
118# Reglerna i RFR 2
Reglerna i RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS/ IAS regler och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag som ska göras från IFRS/IAS. Bestämmelserna enligt IFRS/IAS finns angivna i koncernredovisningens not 1 Redovisnings- principer. Moderbolaget tillämpar de redovisningsprinciper som finns angivna för koncernen med undantag av nedanstående:
Intäktsredovisning
Moderbolagets redovisade nettoomsättning avser försäljning av tjänster till koncernföretag. Intäkter redovisas när kontrollen har överförts till koncernföretaget vilket är när moderbolaget har utfört service och kostnad för utförandet uppstått så att mottagaren kan dra nytta av levererad service.
Ersättningar till anställda
Moderbolaget följer Tryggandelagen och föreskrifter från Finans- inspektionen vid beräkning av förmånsbestämda pensionsplaner.
NOT 1 Moderbolagets redovisningsprinciper
NOT 2 Avskrivningar enligt plan
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Inventarier, verktyg och installationer | -1 | -2 |
| Immateriella tillgångar | -5 | -11 |
| Totalt | -6 | -13 |
NOT 3 Immateriella tillgångar
| Immateriella tillgångar, Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 35 | 53 |
| Försäljningar/utrangeringar | -16 | -18 |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 19 | 35 |
| Ingående avskrivningar | -27 | -29 |
| Årets avskrivningar | -5 | -11 |
| Försäljningar/utrangeringar | 16 | 13 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -16 | -27 |
| Utgående redovisat värde | 3 | 8 |
NOT 4 Materiella anläggningstillgångar
| Inventarier, verktyg och installationer | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 9 | 11 |
| Försäljningar/utrangeringar | – | -2 |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 9 | 9 |
| Ingående avskrivningar | -5 | -5 |
| Årets avskrivningar | -1 | -2 |
| Försäljningar/utrangeringar | – | 2 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -6 | -5 |
| Utgående redovisat värde | 3 | 4 |
Finansiella derivatinstrument
För derivat tillämpas undantaget i RFR 2 avseende IFRS 9, dvs. finansiella instrument värderas och redovisas med utgångspunkt i anskaffningsvärden enligt ÅRL.
Aktier och andelar
Dotterbolag redovisas enligt anskaffningsmetoden, vilket innebär att i balansräkningen redovisas innehaven till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar och med tillägg för förvärvskostnader. Utdelningar från dotterbolag redovisas som utdelningsintäkter inom resultat från andelar i koncernföretag.
Koncernbidrag
Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition enligt alternativregeln i RFR 2.
Operationell leasing
Samtliga leasingavtal redovisas i moderbolaget som operationella leasingavtal.
Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll 119
NOT 5 Resultat från andelar i koncernföretag
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Utdelning från koncernföretag | 3 668 | 2 188 |
| Likvidationsresultat | – | 3 |
| Nedskrivning av aktier i dotterbolag | -156 | -371 |
| Totalt | 3 512 | 1 820 |
NOT 6 Finansiella poster
Ränteintäkter och övriga liknande intäkter
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ränteintäkter från koncernföretag | 2 | – |
| Ränteintäkter | 6 | 1 |
| Valutakursvinster | 5 | – |
| Totalt | 13 | 1 |
Räntekostnader och övriga liknande kostnader
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Räntekostnader till koncernföretag | -95 | -252 |
| Räntekostnader | -34 | -10 |
| Övrigt | -1 | -1 |
| Totalt | -130 | -263 |
NOT 7 Bokslutsdispositioner
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Erhållna koncernbidrag | 135 | 102 |
| Totalt | 135 | 102 |
NOT 8 Skatter
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | -20 | -17 |
| Uppskjuten skatt | 3 | -12 |
| Totalt | -17 | -29 |
Sambandet mellan årets skattekostnad och redovisat resultat före skatt, Mkr:
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Redovisat resultat före skatt | 3 381 | 1 629 |
| Skatt enligt gällande skattesats i Sverige (20,6 %) | -697 | -336 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -60 | -132 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 760 | 456 |
| Utländsk skatt | -20 | -17 |
| Redovisad skattekostnad | -17 | -29 |
Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll 120
NOT 9 Andelar i koncernföretag
Dotterbolag i underkoncerner
Getingekoncernen är med sin verksamhet i många länder organiserad med underkoncerner i flera led, varför den legala strukturen inte enkelt låter sig avspeglas i en uppställning. Nedan specificeras de koncernbolag som ägs direkt eller indirekt av Getinge AB. Ägarandelen är 100 % utom i de fall då ägarandelen anges inom parentes.
Sverige
- Arjo Ltd Med. AB, 556473-1718, Göteborg
- Getinge Business Support Services AB, 556535-6317, Göteborg
- Getinge Disinfection AB, 556042-3393, Halmstad
- Getinge Finance Holding AB, 556473-1700, Göteborg
- Getinge International AB, 556547-8780, Halmstad
- Getinge Logistics AB, 556547-8798, Halmstad
- Getinge Sterilization AB, 556031-2687, Halmstad
- Getinge Sverige AB, 556509-9511, Halmstad
- Getinge Treasury AB, 556535-6309, Göteborg
- Maquet Critical Care AB, 556604-8731, Solna
- Maquet Nordic AB, 556648-1163, Solna
Australien
- Getinge Australia Pty Ltd
Belgien
- Getinge Belgium NV
Brasilien
- Getinge do Brasil Equipamentos Médicos Ltda
Colombia
- Getinge Colombia SAS
Danmark
- Getinge Cetrea A/S
- Getinge Danmark A/S
- Getinge IT Solutions ApS
- Getinge Water Systems A/S
- Polystan A/S
Finland
- Getinge Finland Oy Ab
- Maquet Finland Oy
| Moderbolagets innehav | Säte | Svenskt org.nr | Antal andelar | Andel i % | Bokf värde 2022, Mkr | Bokf värde 2021, Mkr |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Getinge Finance Holding AB | Göteborg | 556473-1700 | 23 062 334 | 100 | 9 672 | 9 672 |
| Getinge Sterilization AB | Halmstad | 556031-2687 | 50 000 | 100 | 848 | 623 |
| Getinge Business Support Services AB | Göteborg | 556535-6317 | 1 000 | 100 | 1 031 | 1 481 |
| Getinge Disinfection AB | Halmstad | 556042-3393 | 25 000 | 100 | 118 | 118 |
| Getinge Australia Pty Ltd | Australien | 56 975 | 100 | 72 | 72 | |
| Getinge Danmark A/S | Danmark | 10 000 | 100 | 41 | 41 | |
| Getinge IT Solutions ApS | Danmark | 533 000 | 100 | 27 | 27 | |
| Getinge Finland Oy Ab | Finland | 15 100 | 0 | 0 | 0 | |
| Getinge Infection Control SAS | Frankrike | 1 666 712 | 85 | 698 | 698 | |
| Getinge/Castle International Ltd | Grekland | 100 | 100 | 0 | 0 | |
| Getinge Treasury Ireland DAC | Irland | 2 100 | 72 | 72 | 216 | |
| Getinge Norge AS | Norge | 4 500 | 100 | 4 | 4 | |
| Neuromedica SA | Spanien | 40 000 | 100 | 3 | 16 | |
| Getinge Shared Services Sp. z o.o. | Polen | 60 600 | 100 | 29 | 29 | |
| Getinge Holding USA, Inc. | USA | 10 000 | 100 | 15 542 | 15 542 | |
| Getinge Polska Sp. z o.o. | Polen | 2 109 | 35 | 13 | 13 | |
| Getinge Group Japan KK | Japan | 800 | 100 | 243 | 243 | |
| Summa bokfört värde | 28 413 | 28 795 |
Moderbolagets innehav av aktier i dotterbolag utgör hela kapitalandelen av respektive bolag, vilket också motsvarar 100 procent av rösträtten om inget annat anges.
Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll 121
Italien
- Getinge Italia Srl
Japan
- Getinge Group Japan KK
Kanada
- Getinge Canada Ltd
Kina
- Getinge (Shanghai) Trading Co., Ltd
- Maquet (Shanghai) Medical Equipment Co., Ltd
- Maquet (Suzhou) Co., Ltd
- Suzhou Maquet Medical Engineering Co., Ltd
Mexiko
- Maquet Mexicana, S. de R.L. de C.V.
Nederländerna
- Applikon Biotechnology B.V.
- Datascope B.V.
- Getinge Holding Netherlands B.V.
- Getinge Netherlands B.V.
- Maquet Verwaltungs B.V.
Norge
- Getinge Norge AS
Polen
- Getinge IC Production Poland Sp. z o.o.
- Getinge Polska Sp. z o.o.
- Getinge Shared Services Sp. z o.o.
Portugal
- Getinge Group Portugal Unipessoal Lda
Ryssland
- Maquet LLC
Schweiz
- Getinge Schweiz AG
Serbien
- Getinge Group South East Europe d.o.o. Beograd
Singapore
- Getinge Singapore Pte. Ltd.
- Getinge South East Asia Pte. Ltd.
Slovakien
- Getinge Slovakia s.r.o.
Spanien
- Getinge Group Spain SL
- Neuromedica SA
Storbritannien
- Biocleanse Ltd
- Bioclear Ltd
- Dentisan Ltd
- Getinge Holding Ltd
- Getinge IT Solutions Ltd
- Getinge Ltd
- Quadralene Holdings Ltd
- Quadralene Ltd
- Teknon Ltd
Sydafrika
- Maquet Southern Africa (Pty) Ltd
Sydkorea
- Getinge Medical Korea Co., Ltd
Taiwan
- Getinge Group Taiwan Co., Ltd.
Thailand
- Getinge (Thailand) Co., Ltd. (49 %)
Tjeckien
- Getinge Czech Republic, s.r.o.
Turkiet
- Getinge Medikal Sistemler San. Ve Tic. A.Ş.
- Getinge Stericool Medikal Aletler San. Ve Tic. A.Ş.
- Maquet Cardiopulmonary Medikal Teknik San.Tic.Ltd. Şti.
Tyskland
- Getinge Deutschland GmbH
- Getinge Financial Services GmbH
- Getinge Holding B.V. & Co KG
- Getinge Holding GmbH
- Getinge IT Solutions GmbH
- Getinge Vertriebs Holding GmbH
- Irasun GmbH
- Maquet Cardiopulmonary GmbH
- Maquet GmbH
- Maquet Medical Systems AG
- MediKomp GmbH
- Pulsion Medical Systems SE (84%)
Ukraina
- Maquet Ukraine LLC
Frankrike
- Fluoptics SAS
- Getinge France SAS
- Getinge Infection Control SAS
- Getinge Life Science France SAS
- Intervascular SAS
- Maquet SAS
Förenade Arabemiraten
- Getinge Group Middle East FZ-LLC
Grekland
- Getinge/Castle International Ltd
Hongkong
- Getinge Group Hong Kong Ltd
Indien
- Atrium Medical India Pvt Ltd
- Getinge India Pvt Ltd
- Getinge Medical India Pvt Ltd
Indonesien
- PT Getinge Medical Indonesia
Irland
- Getinge Ireland Ltd.
- Getinge Treasury Ireland DAC
- Quadralene International Ltd.
USA
- AFx LLC
- Applikon Biotechnology Inc.
- Atrium Medical Corporation
- CardioThoracic Systems LLC
- Datascope Corp.
- Fluoptics Imaging Inc.
- Genisphere, Inc.
- Getinge Group Logistics Americas, LLC
- Getinge Holding USA, Inc.
- Getinge Sourcing LLC
- Getinge USA Sales, LLC
- Lancer Sales USA Inc
- Lunatronic Incorporated
- Maquet Cardiovascular LLC
- Maquet Cardiovascular US Sales, LLC
- Origin Medsystems LLC
- Steritec Products Mfg. Co., Inc.
- Talis Clinical LLC
Vietnam
- Getinge Vietnam Company Ltd
Österrike
- Getinge Österreich GmbH
Not 9 forts.# NOT 11 Moderbolagets räntebärande nettoskuld
| Mkr | 2022 | Förändring 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Räntebärande långfristiga skulder | 2 544 | 1 170 | 1 374 |
| Avgår likvida medel | -1 671 | -1 330 | -341 |
| Totalt | 873 | -160 | 1 033 |
| Mkr | Likvida medel | Ränte bärande skulder | Summa |
|---|---|---|---|
| Nettoskuld per 1 januari 2021 | -950 | 1 248 | 298 |
| Nettoskuldspåverkande kassaflöde | -380 | -78 | -458 |
| Nettoskuld per 31 december 2021 | -1 330 | 1 170 | -160 |
| Nettoskuld per 1 januari 2022 | -1 330 | 1 170 | -160 |
| Nettoskuldspåverkande kassaflöde | -341 | 1 374 | 1 033 |
| Nettoskuld per 31 december 2022 | -1 671 | 2 544 | 873 |
NOT 12 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Löner | 41 | 96 |
| Sociala kostnader | 108 | 129 |
| Räntekostnader | 13 | 1 |
| Övrigt | 25 | 16 |
| Totalt | 187 | 242 |
NOT 10 Räntebärande långfristiga skulder
| Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Obligationslån | 2 544 | 1 170 |
| Totalt | 2 544 | 1 170 |
Samtliga lån förfaller till betalning inom fem år.
NOT 13 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter
Moderbolaget har inga ställda säkerheter
Eventualförpliktelser, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Borgensförbindelser FPG/PRI | 352 | 294 |
| Övriga borgensförbindelser | 2 736 | 785 |
| Totalt | 3 088 | 1 079 |
NOT 14 Medelantal anställda
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Män | 39 | 39 |
| Kvinnor | 37 | 39 |
| Totalt | 76 | 78 |
Fördelning ledande befattnings- havare per balansdagen
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Kvinnor: | ||
| Styrelseledamöter | 3 | 4 |
| Andra personer i företagets ledning inkl. VD | 1 | 2 |
| Män: | ||
| Styrelseledamöter | 8 | 8 |
| Andra personer i företagets ledning inkl. VD | 3 | 4 |
NOT 15 Personalkostnader
2022, Mkr
| Styrelse och VD | Övriga | Totalt | |
|---|---|---|---|
| Löner och ersättningar | -41 | -76 | -117 |
| Sociala kostnader | -15 | -33 | -48 |
| Pensionskostnader | -10 | -24 | -34 |
| Totalt | -66 | -133 | -199 |
2021, Mkr
| Styrelse och VD | Övriga | Totalt | |
|---|---|---|---|
| Löner och ersättningar | -58 | -105 | -163 |
| Sociala kostnader | -20 | -48 | -68 |
| Pensionskostnader | -9 | -24 | -33 |
| Totalt | -87 | -177 | -264 |
NOT 16 Revision
| Arvode till PwC, Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Revisionsuppdraget | -9 | -9 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | -1 | 0 |
| Övriga tjänster | -2 | -10 |
| Totalt | -12 | -19 |
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (PwC) innehar revisionsuppdraget för moderbolaget. Med revisionsuppdrag avses revision av de finansiella rapporterna och räkenskaperna samt annan lagstadgad revision. Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget inkluderar översiktlig granskning av hållbarhetsredovisning och kvartalsrapport. Övriga tjänster avsåg främst tjänster i samband med förvärv. Av övriga tjänster var – Mkr (3) hänförliga till det registrerade revisionsföretaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
NOT 17 Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande stående fritt eget kapital i moderbolaget, Mkr:
| Överkursfond | 4 264 |
| Balanserade vinstmedel | 13 788 |
| Årets resultat | 3 364 |
| Totalt | 21 416 |
Styrelsen och VD föreslår att utdelning till aktieägarna lämnas med 4,25 kr per aktie 1 158 i ny räkning överföres 20 258 Totalt 21 416
NOT 18 Händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Getinge AB (publ), org.nr 556408-5032
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Getinge AB (publ) för år 2022. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 57–124 i detta dokument med undantag av Ersättningsrapporten på sidorna 68–71.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter. Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna. Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
I vår revision har vi bedömt den beräkningsmodell som bolaget använt. Vi har stämt av och kritiskt granskat viktiga antaganden mot bolagets prognoser och strategiska planer per affärsområde. Vi har analyserat hur väl tidigare års antaganden har uppnåtts samt analyserat eventuella justeringar som har skett av antaganden från tidigare år, som en följd av utvecklingen av verksamheten samt externa faktorer. Vi har testat känsligheten av de viktigaste antagandena för att bedöma risken för att ett nedskrivningsbehov skulle uppstå. Vi har även bedömt riktigheten i de upplysningar som framgår i årsredovisningen.
Intäktsredovisning
Hänvisning till not 1, 2, 15 och 23 i årsredovisningen. Koncernens försäljning omfattar produkter, tjänster och uthyrning. Försäljning sker huvudsakligen via koncernens säljorganisation. Intäktsredovisning utgör ett väsentligt område för vår revision givet dess vikt för koncernens finansiella rapporter. Särskild vikt läggs vid att intäktstransaktioner representerar valida intäktstransaktioner i enlighet med regelverk samt redovisas i rätt period. Koncernen har rutiner och uppföljning för att säkerställa att intäktsredovisning sker i enlighet med koncernens redovisningsprinciper. I vår revision har vi utvärderat system och processer för försäljningsprocessen samt utvärderat att koncernens redovisningsprinciper överensstämmer med IFRS. Vår revision omfattar bland annat granskning av ett urval av redovisade intäktstransaktioner i lokala bolag mot underliggande dokumentation såsom kundavtal, försäljningsorders, leveransdokumentation, kundfakturor, avstämning mot prislistor samt att inhämta kundfakturabekräftelser från kunder alternativt eller i kombination med verifiering mot betalning.# Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Getinge AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll 128
Göteborg den 30 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Karin Olsson
Auktoriserad revisor
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–27 samt 178-192. Ersättningsrapporten på sidorna 68–71 samt Hållbarhetsredovisningen på sidorna 129–175.
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information. Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information. I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter. Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Vi har via dataanalys utvärderat manuella bokföringstransaktioner samt specifikt förekomsten av justeringar avseende intäktsredovisningen. Vi har även bedömt riktigheten i de upplysningar avseende kundfordringar som framgår i årsredovisningen.
Redovisning av avsättningar för legala exponeringar
Hänvisning till not 1, 22 och 26 i årsredovisningen.
Bedömningen av avsättningar eller eventualförpliktelser för legala exponeringar kopplat till tvister och myndighetsutredningar är ett väsentligt område för koncernens finansiella rapporter. Bedömning av erforderliga avsättningar för legala exponeringar är normalt förenade med hög grad av osäkerhet och subjektivitet. Den största enskilda avsättningen avser förväntade kostnader med anledning av skadeståndskrav avseende kirurgiska nätimplantat som tidigare tillverkats av koncernen.
I vår revision har vi särskilt fokuserat vår granskning på bedömningen av avsättning för skadeståndskrav avseende kirurgiska nätimplantat samt pågående myndighetsutredningar. Vi har tagit del av företagsledningens beräkningar av de legala exponeringarna samt inhämtat uttalande från externa legala rådgivare i relevanta ärenden. Vi har bedömt rimligheten i företagsledningens bedömningar av erforderliga avsättningar med beaktande av informationen från legala rådgivare samt tagit del av betalningsunderlag. Vi har även bedömt riktigheten i de upplysningar som framgår i årsredovisningen.
Särskilt betydelsefullt område
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar
Hänvisning till not 1 och 12 i årsredovisningen.
Goodwill och övriga immateriella tillgångar med en obestämbar livslängd utgör en väsentlig del av Getinges balansräkning. Bolaget gör årligen en prövning av tillgångarnas värde vilken baseras på beräkning av diskonterat framtida kassaflöde för de kassagenererande enheter där goodwill och övriga immateriella tillgångar redovisas.
Nedskrivningstestet baseras på en hög grad av bedömningar och antaganden om framtida kassaflöden. Av not 1 och 12 framgår hur bolaget gjort sin bedömning, samt en redogörelse av viktiga antaganden samt känslighetsanalyser. De antaganden som har störst påverkan på testet är tillväxt, resultatmarginaler och diskonteringsfaktorn (kapitalkostnad). Det framgår även att inget nedskrivningsbehov har identifierats baserat på de antaganden som gjorts.
Getinge 2022 Årsredovisning Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information Innehåll 127# Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef- rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde- pappersmarknaden för Getinge AB (publ) för år 2022. Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet. Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Getinge AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning. RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings- åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisions- sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenlig- heten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen. Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassa- flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB utsågs till Getinge AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 26 april 2022 och har varit bolagets revisor sedan 17 april 2008.
Getinge 2022 Årsredovisning
- Inledning
- Strategi
- Bolagsstyrningsrapport
- Årsredovisning
- Hållbarhetsredovisning
- Övrig information
Innehåll
Hållbarhets- redovisning
Om rapporten
Getinges hållbarhetsrapport avrapporteras utifrån bolagets håll- barhetsramverk för fyra fokusområden: kvalitetskultur, engagerade medarbetare, affärsetik och ansvarsfullt ledarskap samt miljö- och samhällsengagemang. Dessa områden representerar väsentliga områden där Getinge har störst inverkan på ekonomi, miljö och människor, inklusive mänskliga räigheter.
Getinge ABs årsredovisning 2022, innefaande hållbarhetsredo- visning, lämnas av styrelsen och beskriver företagets övergripande mål och strategi för hållbarhet samt årets resultat. Getinges hållbarhetsrapport för 2022 har uppräats i enlighet med GRI Standards för perioden 1 januari– 31 december 2022 och har översiktligt granskats av bolagets revisor. Rapporten publiceras 31 mars 2023.
Hållbarhetsrapporten omfaar samtliga doerbolag i koncernen (se lista över doerbolag på sidorna 120–121 som endast innehåller bolag där Getinge äger mer än 50 %). Information om utsläpp, energiförbrukning och hälsa och säkerhet omfaar inte följande nyligen förvärvade företag: Talis, Irasun och Fluoptics. Rapporte- ringsmetoden för alla väsentliga områden och upplysningar är konsekvent för alla doerbolag.
Getinges redovisningscykel är årlig. I 2022 har följande omarbetningar av information från rapporte- ringsperioden 2021 gjorts: Utsläpp från elektricitet och gas. Omarbetningarna har en liten påverkan på den rapporterade utsläppsdatan för 2021 (<1 % avvikelse) och har gjorts eer räelse eller sent inkommen data från leverantörer.
Hållbarhetsredovisningen inkluderar även den lagstadgade hållbarhetsrapporten för 2022, i enlighet med årsredovisningslagen, och består av följande sidor:
- Om Getinge: sidorna 4, 58
- Affärsstrategi: sidorna 13–28
- Styrning: sidorna 29–57, 165
- Hantering av affärsrisker: sidorna 50–54, 138, 139, 148–150, 153, 155, 158
- Anti-korruption: sidorna 149–150
- Miljö: sidorna 154–158
- Medarbetare: sidorna 139–146
- Mänskliga räigheter: sidorna 151–152
- Sociala aspekter: sidorna 159–160
- EU Taxonomin: sidorna 161–164
- Mångfaldspolicy i styrelsen: sidan 33
Översiktlig granskning av hållbarhetsrapporten
År 2022 har bolagets externa revisor få i uppdrag a utföra en översiktlig granskning av hållbarhetsredovisningen. Getinges praxis för a söka extern granskning, inklusive relationen mellan Getinge och den valda externa revisorn, beskrivs på sidorna 40 och 49.
Granskningen har utförts i enlighet med International Standard on Assurance Engagements, ISAE 3000, se sidan 176 för mer infor- mation. Granskningen syar till a revisorn ualar sig om huruvida något har kommit till revisorns kännedom som får revisorn a anse a informationen i hållbarhetsredovisningen inte har, i allt väsent- ligt, uppräats i enlighet med lämpliga kriterier och bolagets egna redovisningsprinciper. Lämpliga kriterier för hållbarhetsrapporten utgörs av GRI:s riktlinjer för hållbarhetsrapportering.
Kontakt hållbarhetsrapport:
Ralf Uwe Schmi
Vice President Sustainability & Leadership
130 Om rapporten
131 Kommentar från VD
132 Hållbarhet hos Getinge
132 Inledning
136 Mål och resultat 2022
138 Kvalitetskultur
139 Engagerade medarbetare
147 Affärsetik och ansvarsfullt ledarskap
154 Miljömässigt och socialt engagemang
160 FN:s globala hållbarhetsmål
161 EU Taxonomin
165 Hållbarhetsbilaga
165 Hållbarhetsorganisation och styrning
166 Externa ESG-betyg
167 Redovisningsprinciper
170 GRI innehållsförteckning
176 Revisors rapport över översiktlig granskning av Getinge AB:s hållbarhetsredovisning samt yrande avseende den lagstadgade hållbarhets- rapporten
Innehåll Getinges årsredovisning 2022
- Inledning
- Strategi
- Bolagsstyrningsrapport
- Årsredovisning
- Hållbarhetsredovisning
- Övrig information
Kommentar från VD
Vi har e mycket viktigt uppdrag – a hjälpa till a rädda och förbära liv. Det är e uppdrag som sträcker sig bortom sjukhus och organisationer inom life science, då det handlar om a bedriva verksamhet som bidrar till en hållbar framtid. Getinge verkar i fler än 130 länder och som en global aktör kan vi bidra till en bäre värld. Vi anser a alla ska ha tillgång till bästa möjliga vård som dagens och framtidens teknik kan ge. Det är därför vi arbetar hårt för a säkerställa a vårdgivare har de verktyg och det stöd som behövs för a förbära och rädda liv.
Vårt hållbarhetsarbete är av största vikt för vår verk- samhet, och påverkar säet som vi agerar på som företag och hur vi förhåller oss till våra medarbetare, kunder och partners. För några år sedan introducerade vi e hållbarhets- ramverk bestående av fyra delar; kvalitetskultur, engagerade medarbetare, affärsetik och e ansvarsfullt ledarskap, samt miljömässigt och socialt engagemang. Med utgångspunkt i våra affärsbehov och i de områden där vi har störst inverkan, beskriver hållbarhetsramverket hur vi driver verksamheten på e hållbart sä samtidigt som vi levererar värde till alla våra intressenter. På kommande sidor kan ni läsa mer om arbetet.
Jag vill passa på a lya upp vårt miljömässiga engagemang. Under året har vi fortsa a jobba mot a bli CO 2 -neutrala i egen produktion till 2025. Till exempel använder vi nu mer än 60 % förnybar energi i vår produktion och totalt minskade CO 2 - utsläppen i produktion med 48 % jämfört med år 2021. Vi har även skickat in våra koldioxidutsläppsmål för hela värdekedjan till Science Based Target initiative med målet a bli e neo-nollutsläppsföretag till 2050. Således har vi en baslinje med tydliga delmål.# Hållbarhet hos Getinge
Inledning
Som ett globalt medicintekniskt bolag är Getinges sociala påverkan stor, då verksamheten går ut på att förbättra och rädda människors liv. Med hjälp av innovation, vetenskap och teknik tar sig företaget an några av samhällets mest utmanande hälso- och sjukvårdsproblem som hjärt-lungsjukdomar och vårdrelaterade infektioner. En växande och åldrande befolkning sätter ökad press på ekonomiska, mänskliga- och naturresurser inom hälso- och sjukvården och medicinteknikindustrin. Behovet att göra mer med mindre resurser och skapa ett mer hållbart hälso- och sjukvårdssystem är större än någonsin. Getinge stöttar vårdpersonal, forskare och läkemedelstillverkare i kampen mot hjärt-kärlsjukdomar, att minimera spridningen av vårdrelaterade infektioner samt att utveckla hållbara lösningar för hälso- och sjukvårdssystem.
De fyra grundpelare som vägleder Getinge i arbetet med hållbar utveckling är kvalitetskultur, engagerade medarbetare, affärsetik och ansvarsfullt ledarskap samt miljö- och samhällsengagemang.
Kvalitetskultur
Patientsäkerhet är företagets huvudfokus och Getinge strävar efter att säkerställa en kvalitetskultur som genomsyrar alla delar av företagets arbete. En nyckelfaktor för att säkerställa en sådan kultur är utbildning. Väsentliga områden relaterade till kvalitetskultur är patientsäkerhet och produktkvalitet. Syftet är att kontinuerligt stärka kvalitetskulturen för att öka kundnöjdheten, förbättra patient- och användarsäkerheten, minska affärsrisker och säkerställa en lärande organisation.
Engagerade medarbetare
Getinge strävar efter att skapa en organisation med engagerade medarbetare som fortsätter att utveckla företaget. Getinge arbetar aktivt för att skapa förutsättningar för en hälsosam och trygg miljö som främjar lärande och företagets framtida utveckling. Företaget arbetar kontinuerligt med att säkerställa mångfald, inkludering och jämlikhet. Väsentliga områden relaterade till engagerade medarbetare är anställda, hälsa och säkerhet, mångfald, jämlikhet, inkludering, medarbetarengagemang och kompetensutveckling.
Affärsetik och ansvarsfullt ledarskap
Getinge arbetar ständigt med att säkerställa att affärsverksamheten bedrivs på ett etiskt och ansvarsfullt sätt i alla sammanhang. Syftet med etik- och regelefterlevnadsarbetet är att säkerställa att beslut är väl underbyggda, väl avvägda och tål att granskas även i framtiden. På Getinge innebär ansvarsfullt ledarskap att brinna för att göra det rätta, våga ta itu med saker som är fel och hantera problem på ett respektfullt och transparent sätt. Ansvarsfullt ledarskap handlar även om att ta ansvar tillsammans och tänka på konsekvenserna av beslut och handlingar här och nu. Väsentliga områden relaterade till detta är affärsetik (inklusive antikorruption och dataskydd), mänskliga rättigheter och ansvarsfulla inköp.
Miljö och samhällsengagemang
Getinge vill bidra till en hållbar hälso- och sjukvård genom ökat miljömässigt och socialt ansvarstagande som har en positiv inverkan på samhället. Getinge har engagerat sig i Science Based Target-initiativet och har under året lämnat in målen för validering samt satt upp ett mål om netto-noll utsläpp 2050. Företaget fortsätter också att arbeta med partnerskap som utbildningsprogrammet Pratham Sweden, insamlingsstiftelsen för Drottning Silvias barn- och ungdomssjukhus och WaterAid. De väsentliga områdena för miljö är utsläpp av växthusgaser och klimat, produktens miljöpåverkan och cirkularitet, inklusive avfall och återvinning.
VÄSENTLIGHETSANALYS 2022
Innehållet i hållbarhetsrapporten 2022 baseras på de fastställda väsentliga områdena för Getinge. Processen för att fastställa dessa områden omfattade fyra steg:
Steg 1: Förstå påverkan i relation till affärskontext
Getinge är en global organisation som förser sjukhus och Life Science-institutioner med produkter och lösningar som syftar till att förbättra kliniska resultat och optimera arbetsflöden. Med fler än 11 000 anställda, verksamhet i 35 länder, försäljning i mer än 130 länder och produktionsanläggningar i Europa, Asien och Amerika påverkar företaget ekonomin, miljön och människorna på en mängd olika områden.
Steg 2: Identifiera faktisk och potentiell påverkan
Faktisk och potentiell påverkan av Getinges aktiviteter och affärsförbindelser har identifierats vad gäller ekonomi, miljö och människor, inklusive mänskliga rättigheter. En omfattande insamling av potentiella hållbarhetsområden gjordes utifrån Getinges affärsmodell. Analysen av områden och påverkan baserades på FN:s mål för hållbar utveckling, trend- och konkurrensanalyser, globala rapporteringsstandarder (t.ex. GRI och SASB), krav från hållbarhetsvärderingsinstitut, juridiska krav, synpunkter från kunder och andra affärspartners, interna källor och interna seminarier med representanter från viktiga intressentgrupper. Befintliga klagomekanismer och annan information från företagens riskhanteringssystem, kvalitetsledningssystem och andra interna och externa intressenter användes också för att förstå faktisk och potentiell negativ påverkan på människor och miljö. Getinge utvärderade relevansen av varje potentiell aspekt genom att analysera betydelsen och vikten av påverkan för intressenterna. I denna process analyserade Getinge investerares och värderingsinstituts bedömningar, kundkrav i deras offert förfrågningar, andra kundrelaterade skrivbordsanalyser och skickade ut en särskild undersökning till leverantörer och slumpmässigt utvalda medarbetare.
Steg 3: Bedöma betydelsen av påverkan
Påverkan analyserades utifrån signifikans enligt GRI-kravens skala, tillämpningsområde samt påverkan av oåterkallelig karaktär. Exakt hur signifikant påverkan är beror på det tidsperspektiv som bedömts samt om området redan har haft en påverkan eller om det är en analys av en potentiell påverkan.
Steg 4: Prioritera de viktigaste påverkan för rapportering och validering
De områden som ansågs väsentliga grupperades ihop. Representanter från olika intressegrupper, inklusive Getinges styrelse och koncernledning medverkade i valideringen. Väsentlighetsanalysen har identifierat de viktigaste områdena utifrån företagets påverkan på ekonomi, miljö och människor. Resultaten visar att både interna och externa intressenter är eniga om prioriteringen av de fyra huvudområdena kvalitetskultur (se sidan 138), engagerade medarbetare (se sidorna 139–146), affärsetik och ansvarsfullt ledarskap inklusive mänskliga rättigheter (se sidorna 147–153) och miljö- och samhällsengagemang (se sidorna 154–159).
| Bedömningsskala 0-5 där: 0 = inte viktigt, 5 = mycket viktigt | Leverantörer | Medarbetare | Kunder | Investerare |
|---|---|---|---|---|
| Jämlikhet och inkludering | 2,0 | 5,0 | ||
| Hälsa och säkerhet | 4,5 | |||
| Dataskydd | 4,0 | |||
| Ansvarsfulla inköp | 4,5 | |||
| Korruptionsbekämpning | 4,0 | |||
| Tydligt utlämnande av data | 3,5 | |||
| Hälsofördelar med produktportföljen | 3,0 | |||
| Humankapital | 4,5 | |||
| Tillgång till hälso- och sjukvård | 4,5 | |||
| Produkternas miljöpåverkan | 4,0 | |||
| Materialavfall inkl. förpackningsmaterial | 4,0 | |||
| Produktkvalitet | 5,0 | 5,0 | ||
| Mänskliga rättigheter | 4,5 | |||
| Affärsetik | 4,5 | 5,0 | ||
| Bolagsstyrning | 4,5 | |||
| Koldioxidutsläpp | 3,5 | 4,0 |
VÄSENTLIGA OMRÅDEN
Getinge genomförde en fullständig väsentlighetsanalys 2022, inklusive dialoger med intressegrupper. Väsentlighetsanalysen gjordes för att säkerställa att hållbarhetsstrategin och hållbarhetsmålen riktar sig på det som är viktigt för de interna och externa intressenterna samt vad som är väsentligt för Getinge.
Lista över väsentliga områden
De uppdaterade väsentliga områdena i intilliggande tabell har godkänts av styrelsen.
| Område |
|---|
| Kvalitetskultur |
| Engagerade medarbetare |
| Affärsetik och ansvarsfullt ledarskap |
| Mänskliga rättigheter |
| Miljö- och samhällsengagemang |
| Koldioxidutsläpp |
| Produkternas miljöpåverkan |
| Materialavfall inkl. förpackningsmaterial |
| Hälsofördelar med produktportföljen |
| Tillgång till hälso- och sjukvård |
| Humankapital |
| Ansvarsfulla inköp |
| Mångfald, jämlikhet och inkludering |
| Hälsa och säkerhet |
| Medarbetarengagemang och kompetensutveckling |
| Affärsetik (inkl. antikorruption och dataskydd) |
| Bolagsstyrning |
Ändringar av väsentliga områden
Getinges dialog med berörda parter har lett till mindre förändringar vad gäller områden och prioriteringar under 2022. Jämfört med de väsentliga områden som rapporterades för 2021 finns några små skillnader. Väsentliga områden som inte finns med i årets lista avser hållbarhetsrapportering och datakvalitet. Dessa områden är fortfarande viktiga men de har inte i sig själva någon inverkan på miljö, ekonomi och människor utan snarare är de viktiga för att möjliggöra mätning och rapportering.
Avgränsningar av väsentliga områden
Områdena omfattar alla delar av organisationen, koncernföretagen och alla medarbetare på Getinge.# Hållbarhetsredovisning 2022
Fokusområde Väsentligt område Relaterade GRI-upplysningar Sid hänvisning
Kvalitetskultur Produktkvalitet, säkerhet för hälso- och sjukvårdspersonal och patienter GRI 416: Kundens hälsa och säkerhet Kundkvalitetsindex och kundutbildningar 137–138
Engagerade medarbetare Humankapital (inklusive medarbetarengagemang, mångfald, jämlikhet, inklude- ring och tillhörighet, utbildning och hälsa och säkerhet) GRI 2-7 Medarbetare GRI 2-8 Medarbetare som inte är anställda GRI 401: Anställda GRI 403: Hälsa och säkerhet GRI 404: Träning och utbildning GRI 405: Jämlikhet och mångfald 137, 139–146
Affärsetik och ansvarsfullt ledarskap Affärsetik och regeleerlevnad (inklusive antikorruption och eerlevnad av lagstining) GRI 2-9 Styrningsstruktur och sammansäning GRI 2-23 Policyåtaganden GRI 2-24 Implementering av policyåtaganden GRI 2-25 Processer för a åtgärda negativa ef- fekter GRI 2-26 Mekanismer för rådgivning och rapporte- ring av angelägenheter för organistionen GRI 2-27 Eerlevnad av lagstining och bestämmelser GRI 205 Anti-korruption GRI 206 Anti-konkurrens GRI 417: Marknadsföring och märkning GRI 418: Kundintegritet Procent anställda som genomförde e-utbildningar i affärsetik 137, 147–151
Mänskliga räigheter GRI 2-16 Kommunikation av kritiska fråge ställningar GRI 2-23 Policyåtaganden GRI 2-26 Mekanismer för rådgivning och rapporte- ring av angelägenheter för organistionen GRI 406: Icke-diskriminering 151–152
Ansvarsfulla inköp och leverantörshantering GRI 2-6 Aktiviteter, värdekedja och övriga affärsrelationer 153
Miljö- och samhälls- engagemang Utsläpp av växthusgaser och klimatpåverkan (från produktion och användning av produkter) GRI 302: Energi GRI 305: Utsläpp 154–157
Cirkularitet: Avfall och åter- vinning (inklusive produkt- specifik miljöpåverkan) GRI 306: Avfall 158
Getinges årsredovisning 2022 Innehåll 134
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
INTRESSENTGRUPPER OCH ENGAGEMANG 2022
En öppen dialog med intressenter är en viktig aspekt av Getinges väsentlighetsanalys. Getinges intressentdialog är en ständig del av det dagliga arbetet. Som en del av den löpande utvärderingen av hållbarhetsarbetet genomförde Getinge intervjuer med flera interna och externa affärspartners om deras åsikter och priorite- ringar vad gäller hållbarhet, både för Getinge som företag och som leverantör.
De huvudsakliga intressentgrupperna är:
- Medarbetare
Getinges medarbetare är en nyckelfaktor för a företaget ska kunna leva upp till sin affärsstrategi. - Kunder
Getinge har nära relationer och en kontinuerlig dialog med kunder. Företaget lyssnar aktivt på kundernas feedback för a kunna leverera värdefulla produkter och tjänster. - Partners
Samarbete och dialog med andra experter är nödvändigt för a nå framgång och bidra till samhället på bästa möjliga sä. - Ägare och investerare
Getinge för löpande dialoger med investerarna. Företaget tillhandahåller hållbarhetsdata och rapportering av framsteg. - Myndigheter
Getinge har förbundit sig a följa alla tillämpliga bestämmelser på sina marknader och i de geografiska områden där det är verksamt. Den regulatoriska miljön är avgörande för verksamhetens framgång.
Prioriterade områden
Medarbetarna rankar sociala aspekter högre än styrning och miljö i allmänhet.
- Miljö:
- Avfallshantering
- Inga skadliga kemikalier eller material
- Energieffektivitet
- Koldioxidutsläpp från egna anläggningar
- Socialt:
- Medarbetarnas säkerhet och välbefinnande
- Mångfald och anti- diskriminering
- Mänskliga räigheter
- Kompetensutveckling
- Styrning:
- Etik
- Anti-korruption
Prioriterade områden
Under 2022 har Getinge upp- levt en ökning av ESG-relate- rade frågor och dialoger med kunder. Kunderna rankar, eer kvalitet och produktsäkerhet, miljö som viktig.
- Miljö:
- Produktens miljö- påverkan: livscykelanalys och EcoDesign
- Inga skadliga kemikalier eller material
- Minska påverkan från förpackningar
- Koldioxidutsläpp
- Avfallsminskning
- Socialt:
- Mänskliga räigheter
- Produktsäkerhet
- Styrning:
- Produktkvalitet och effektivitet
- Ansvarsfulla inköp och partnerutvärdering
- Bolagsstyrning
Prioriterade områden
Leverantörerna rankar styrningsaspekterna högst.
- Miljö:
- Inga skadliga kemikalier eller material
- Produkternas miljöpåverkan
- Energieffektivitet
- Avfallshantering
- Socialt:
- Hälsa och säkerhet
- Humankapital
- Styrning:
- Produktkvalitet
- Affärsetik
- Anti-korruption
- ESG-rapportering
Prioriterade områden
Utöver företagets finansiella resultat (lönsamhet) och ekonomiska effektivitet, materiella och immateriella tillgångar, rankar investerare styrningsrelaterade aspekter högst.
- Miljö:
- Plan för utsläpp och minskning av koldioxid
- Produkternas miljöpåverkan
- Faktabaserade hållbarhets- data kvartalsvis
- Utveckling av rappor- teringsstandarder och effekter
- Socialt:
- Produktportföljens hälsofördelar
- Tillgång till hälso- och sjukvård
- Styrning:
- Produktkvalitet
- God styrning
- Affärsetik
Prioriterade områden
Klimatförändringar fortsäer a vara i fokus för tillsyns- myndigheter.
- Miljö:
- Klimatförändringar och en bredare hållbarhets- agenda, inklusive minsk- ning av koldioxidutsläpp, mänskliga räigheter, miljöpåverkan
- Socialt:
- Bidrag till nationella prioriteringar för ekonomi, utveckling och folkhälsa
- Styrning:
- Stöd till lokala samhällen
- Affärsetik
Kanaler för dialog
- Medarbetarenkät
- Möten, intervjuer och workshops
- Utbildning och träning
- Medarbetarengagemang undersökning 2022
- GetNet (intern digital plattform)
- Speak-up Line
Kanaler för dialog
- Möten och intervjuer
- Analys av förfrågnings- underlag och krav från upp- handlande organisationer
- Finansiell och icke-finan- siell rapportering inklusive kapitalmarknadsdagar
- Produktrelaterad informa- tion och kundutbildning
- Speak-up Line
- Getinge.com
Kanaler för dialog
- Enkät om ansvarsfullt företagande i praktiken
- Möten och intervjuer med leverantörer, ekonomiska intressenter
- ESG ratinginstitut
- Finansiell och icke-finan- siell rapportering inklusive kapitalmarknadsdagar
- Kommunikation och utbild- ning om uppförandekod för leverantörer och uppfö- randekod för affärspartners
- Speak-up Line
- Getinge.com
Kanaler för dialog
- Möten, intervjuer och workshops
- Finansiell och icke-finan- siell rapportering inklusive kapitalmarknadsdagar
- Kvartalsvisa telefon- konferenser
Kanaler för dialog
- Medlemskap i FN:s Global Compact och lokala svenska föreningar
- Löpande dialoger med tillsynsmyndigheter om certifiering av produkter
- Finansiell och icke-finan- siell rapportering inklusive kapitalmarknadsdagar
- Getinge.com
Getinges årsredovisning 2022 135
InnehållInledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
MÅL OCH RESULTAT 2022
Miljömål
| Mål och indikator | Resultat 2022 |
|---|---|
| Bli e koldioxidneutralt företag CO 2 -neutralt i den egna verksamheten 2025 | Utsläpp från produktionen (Scope 1 och 2 i ton CO 2 e) |
| 2022 | |
| 2021 | |
| 2020 | |
| 2019 | |
| Utsläpp Scope 1, 2 i produktionen i ton CO 2 e | |
| 7668 | |
| 14669 | |
| 18741 | |
| 19304 | |
| Minskning (absolut) jämfört med föregående år | |
| -7 001 | |
| -4 072 | |
| -563 | |
| Minskning (procentuell) jämfört med föregående år | |
| -48 % | |
| -22 % | |
| -3 % | |
| Övergång till förnybara energikällor i produktionen (i procent av den totala energiförbrukningen) | |
| 2022 | |
| 2021 | |
| 2020 | |
| 2019 | |
| Procentandel förnybar energi av total energi- förbrukning på produktionsanläggningarna | |
| 60 % | |
| 40 % | |
| 24 % | |
| 22 % | |
| Minska CO 2 -utsläpp från produktion (intensitetsmål) -5 % senast 2025 ton CO 2 /MSEK intern försäljning med 2019 som basår | Indikator 2019 (basår) 1,154 Indikator 2020 (Minskning med 19% jämfört med 2019) 0,935 Indikator 2021 (Minskning med 28% jämfört med 2019) 0,835 Indikator 2022 (Minskning med 59% jämfört med 2019) 0,478 Mål 2024 1,096 |
| Minska energiförbrukning i produktion (intensitetsmål) -10 % senast 2025 MWh/MSEK intern försäljning med 2019 som basår | Basår 2019 5,73 Indikator 2020 (Minskning med 17% jämfört med 2019) 4,77 Indikator 2021 (Minskning med 8% jämfört med 2019) 5,30 Indikator 2022 (Minskning med 15% jämfört med 2019) 4,89 Mål 2024 5,16 |
| Omvandling av företagets fordonsflotta 50% fram till 2025 | 50% av fordonen har alternativa drivmedel med låga utsläpp senast 2025 • 14% av Getinges fordonsflotta är utrustad med hybrid- eller elmotorer |
*Utsläpp utan koldioxidcertifikat (”offsets”), se sid 167 för mer information
Getinges årsredovisning 2022 Innehåll 136
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Icke-finansiella mål
| Mål | Indikator | Resultat 2022 |
|---|---|---|
| Kundnöjdhet | Förbättrat kundkvalitetsindex > 70 %* | • Kundkvalitetsindex i % • Antal e-utbildningar för kunder Average 2022: 64 %** 65 % (Q1/2022) 76 % (Q2/2022) 67 % (Q3/2022) 47 % (Q4/2022)*** 52 328 |
| Säkerhet på arbetsplatsen | Sänka frekvensen av arbetsolyckor (WRAR) till under 1,3 senast 2023 och till under 1 senast 2025 | • Total arbetsrelaterad olycksfrekvens för anställda 2022: 1,28 2021:1,32 2020: 1,35 |
| Medarbetarengagemang | Index för medarbetar engagemang >70 | • Resultat från årlig medarbetarunder- sökning 2022: 71 % 2021: 67 % |
| Mångfald och lika möjligheter | Lika möjligheter för alla medarbetare | • Könsfördelning Koncernledning 2022: 55 % män/ 45 % kvinnor 2021: 70 % män/30 % kvinnor Chefer 2022: 66% män/34% kvinnor 2021: 68 % män/32 % kvinnor Anställda 2022: 63% män/37% kvinnor 2021: 63 % män/37 % kvinnor |
| Engagerade medarbetare | Minskad sjukfrånvaro | • Sjukfrånvaro (%) 2022: 3,7 % 2021: n.a |
| Affärsetik & ansvarsfullt ledarskap | Alla medarbetare har tillräcklig utbildning | • Procent av medarbetare som har avslutat e- utbildning i affärsetik 2022: 90 % 2021: n.a |
* Baserat på regelbundna interna undersökningar där respondenterna betygsätter sin medvetenhet om kvalitetsstrategin och engagemanget i relevanta initiativ och förändringar av kvalitetsrelaterade nyckeltal. Nyckeltal infördes 2022, inga uppgifter från 2021 finns tillgängliga.# Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Kvalitetskultur
PRODUKTKVALITET, SÄKERHET FÖR VÅRDPERSONAL OCH PATIENTER
Getinges erbjudande omfattar produkter och lösningar för intensivvård, kardiovaskulära ingrepp, operationssalar, sterilgodshantering och life science. Det innebär att majoriteten av bolagets produkter direkt eller indirekt bidrar till folkhälsan. Produktkvalitet är viktig för att säkerställa patienternas välbefinnande. Regelfterlevnad för alla produkter är ett krav inom den starkt reglerade hälso- och sjukvårdsindustrin såväl som Life Science-industrin.
Getinges åtagande
- Säkerställa produktkvalitet och regelfterlevnad
- Ständigt förbättra produkter, tjänster och processer
- Förbättra erbjudandena genom kundinsikter och innovation
Framsteg 2022
Getinge strävar efter att nå ett index över 70% för förbättrad kundkvalitet. 2022 var resultatet 64% (medeltal för alla kvartal, se sida 137 för detaljer). Indexet baseras på regelbundna interna undersökningar där respondenterna bedömer sin medvetenhet om kvalitetsstrategin och engagemanget i relevanta initiativ och förändringar av kvalitetsrelaterade nyckeltal. Dessa nyckeltal infördes 2022, ingen data för nyckeltal i 2021 finns tillgänglig.
Under 2022 genomfördes 52 328 kundutbildningar. Ansvaret för operativ kvalitet har flyttats från centrala funktioner till respektive affärsområde. Ett elektroniskt dokumentstyrningssystem för företaget infördes för förbättrad produktregistrering och systemet för kundklagomål automatiserades.
Ledningsstrategi
Alla produktionsanläggningar är granskade och certifierade enligt ISO 9001 eller ISO 13485 (kvalitet på medicinteknisk utrustning) samt ISO 14001-standarder. Som en del av arbetet med att upprätthålla höga kvalitetsstandarder är det viktigt att medarbetarna förstår kvalitetsledningen, och därför ges utbildning i kvalitetsledning för medarbetarna samt insikter om produktsäkerhetsrelaterade prestanda.
Hantera påverkan och risk
I extrema fall kan risken med att inte följa bestämmelserna om produktkvalitet och -hantering leda till skadliga och livshotande resultat. Det är alltså av största vikt att företaget följer alla regelverk och ledningssystem. Riskerna associerade med kvalitet reduceras med hjälp av ISO 13485-certifiering, utbildning av personal för att säkerställa förståelse av systemet och kontinuerligt fokus på förbättrad kvalitet. Getinge arbetar aktivt med att genomföra förbättringar relaterade till identifierade kvalitetsbrister. För mer information se sid 50–54 och sidan 60–62. Att svara på kundklagomål och ständiga förbättringar är också viktiga åtgärder för att minska dessa risker.
Ingen jämförbar data från 2021 tillgänglig då rapporteringsindikator ändrades i 2022.
Den negativa trenden i kundkvalitetsindex berodde främst på det högre antalet öppna klagomål och en ökning av korrigerande åtgärder jämfört med tidigare kvartal. Dessa effekter anses vara av tillfällig karaktär.
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
138 Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Engagerade medarbetare
HUMANKAPITAL
För Getinge är medarbetarna avgörande för företagets framgång. Företaget strävar efter att bygga en lärande organisation där medarbetarna utvecklas och växer och där det finns ett starkt engagemang. Företaget är övertygat om att mångfald ökar innovationsförmågan och konkurrenskraften och erbjuder flexibla arbetsmöjligheter och globalt även betald familjeledighet. Lagarbete och samarbete är viktiga element liksom effektiva arbetssätt för att skapa mervärde för kunder och medarbetare.
Ledningsstrategi
Getinges strategi för hantering av humankapital är inriktad på intern försäkran om efterlevnad av regelverk och styrdokument samt träning och utbildning. Resultaten följs upp via den årliga medarbetarundersökningen samt specifika mål och KPI:er. Status och framsteg för utveckling av humankapital är en del av de kvartalsvisa ledningsgenomgångarna per verksamhetsställe, affärsområde, region och aggregerat på koncernnivå via Getinges koncernledning. Se mer information angående använd metodik för att sammanställa data på sidan 168.
Bedömning av påverkan och hantering av risker
Engagerade medarbetare är nyckeln till att förverkliga Getinges affärsstrategi, nå de övergripande målen och agera ansvarsfullt som företag. Den mest överhängande risken för egna anställda hör ihop med hälsa och säkerhet och potentiell diskriminering. Getinge minskar dessa risker både genom kompetensutveckling och genom att säkerställa att policyer finns på plats och implementeras i hela organisationen. Getinges hållbarhetsutveckling är beroende av den mänskliga besluts- och förändringsprocessen.
GRI 416: Kunders hälsa och säkerhet
416-1 Bedömning av hälso- och säkerhetseffekter i produkt- och tjänstekategorier
Hälso- och säkerhetseffekter bedöms för förbättring av alla betydande produkt- och tjänstekategorier (de med CE-märkning, vilket är cirka 80 % av alla Getinge-produkter). Att bedöma hälso- och säkerhetspåverkan av Getinge-produkter är obligatoriskt och en del av de certifieringsprocesser som krävs enligt marknadsreglering.
416-2 Incidenter av bristande regelffterlevnad rörande hälso- och säkerhetseffekter i produkt- och tjänstekategorier
i. År 2022 inträffade en incident av bristande efterlevnad av bestämmelser som resulterade i en straffavgift
ii. År 2022 inträffade en incident av bristande efterlevnad av bestämmelser som resulterade i en varning
iii. Under 2022 har det förekommit noll fall av bristande efterlevnad av frivilliga koder
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
138 Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
GRI 2-7 Medarbetare
Anställda i Getinge är 11 082 heltidsekvivalenter (FTE) vid rapportperiodens slut. Tabellen ”FTExGender” nedan visar könsfördelningen mellan fast/tillfällig samt heltid/deltid. Alla siffror är i heltidsekvivalenter (FTE).
FTExGender
| Kvinnor | Män | Övriga | Summa | |
|---|---|---|---|---|
| FTE fast anställda | 3 890 | 6 795 | 8 | 10 693 |
| FTE tillfälligt anställda | 194 | 196 | 0 | 390 |
| FTE heltid | 3 839 | 6 826 | 7 | 10 672 |
| FTE deltid | 245 | 165 | 1 | 410 |
| Summa FTE 2022 | 4 084 | 6 991 | 8 | 11 082 |
| Summa FTE 2021 | 3 919 | 6 798 | 12 | 10 729 |
Tabellen "FTExRegion" nedan visar den regionala fördelningen mellan fast/tillfällig samt heltid/deltid. Alla siffror är i heltidsekvivalenter (FTE).
FTExRegion
| Amerika | APAC | EMEA | Summa | |
|---|---|---|---|---|
| FTE fast anställda | 2 723 | 1 577 | 6 392 | 10 693 |
| FTE tillfälligt anställda | 20 | 55 | 314 | 390 |
| FTE heltid | 2 734 | 1 618 | 6 320 | 10 672 |
| FTE deltid | 9 | 14 | 387 | 410 |
| Summa FTE 2022 | 2 743 | 1 632 | 6 707 | 11 082 |
| Summa FTE 2021 | 2 572 | 1 560 | 6 595 | 10 729 |
Getinge samlar inte in data centralt om medarbetare med garanterad respektive icke-garanterad arbetstid, data samlas inte heller nödvändigtvis in lokalt. Tabellen ”Skillnad mot föregående period" visar de mest markanta skillnaderna mot föregående år, inklusive två större förvärv och de fem största förändringarna i arbetsfunktionerna. Fluktuationer över året överensstämmer med skillnaderna mot förra året (+353 FTE), med undantag för sälj- och serviceorganisationen som ökade i början av året och minskade mot slutet.
Skillnad mot föregående period
| FTE (ca) | Kommentarer |
|---|---|
| Talis (US35) + 68 | 56 FTE vid förvärvet (ingår i Getinges nya Corporate Business Development-initiativ). 2022 ökningen av FTE är i linje med affärsplanens mål |
| Fluoptics (FR33) + 28 | 26 FTE vid förvärvet (del av Surgical Workflows) |
| Ökning justerad för förvärv + 257 | |
| Fem största skillnaderna mot förra perioden | |
| Kvalitet och regelverk + 62 | varav 35 FTE är kopplade till lokal verksamhet och 10 till klagomålshanteringsenheten i Poznan |
| Fältservice + 61 | Främst USA (+25) och Kina (+15), Tyskland (+9) och Japan (+7) för att stödja Getinges växande efterfrågan på service (nettoomsättningen inom service växte med +4,7% i slutet av november) |
| FoU + 58 | Framför allt i Getinges nyinrättade Research and Business Development-initiativ för att bygga upp infrastruktur-/uppkopplade lösningar |
| Leveranskedja och logistik + 23 | Ökningar på grund av leveransbegränsningar och logistiska utmaningar framför allt i Tyskland och USA |
| Försäljning - 22 | Anpassning av storlek på sälj- och serviceorganisationen till nya marknadsmodeller och förändringar i teamet i USA |
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
139 Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
GRI 2-8 Medarbetare som inte är anställda
Externa medarbetare på Getinge utgör 1 012 FTE. Av dessa är 712 medarbetare tillfälligt korttidsanställda och arbetar hos Getinge till exempel som projektstöd eller för uppskalning av produktion. Cirka 300 FTE är associerade konsulter och tekniker som ger support på projekt- eller behovsbasis. Ca 40% av dessa finns inom IT-support och cirka 17 % arbetar inom FoU respektive tillverkning. Resten är fördelade över de andra funktionerna. Utveckling av antalet externa medarbetare under perioden och mellan perioder är stabilt utan betydande fluktuationer. I specifika regioner och jobbfunktioner kan fluktuationer förekomma, relaterade till lokala behov, projektid eller produktionskrav. Se mer information angående använd metodik för att sammanställa data på sidan 168.
GRI 401-1 Nyanställda och personalomsättning
De tre tabellerna nedan "Per region", "Per åldersgrupp" och "Per kön" visar det faktiska antalet anställningar (inklusive återanställningar) och uppsägningar (både frivilliga och ofrivilliga) uppdelat på region, ålder och kön. Observera att på grund av det ringa antalet datapunkter i kategorierna ”Kön = Övrig” samt ”Åldersgrupp = Ogiltig” bedöms dessa procentsatser inte vara relevanta.# Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
140
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
MEDARBETARENGAGEMANG
Getinge tror på att medarbetarnas engagemang är viktigt för verksamhetens framgång och för att medarbetarna ska stanna kvar. Företaget genomför årligen en medarbetarundersökning för att mäta engagemang och motivation och förstå förbättringsmöjligheter.
Getinges åtagande: Medarbetarengagemang index >70 %. Resultatet för 2022 är 71% (2021 67 %).
Framsteg 2022
Medarbetarundersökningen 2022 hade en svarsfrekvens på 76% och ett engagensindex på 71%. Resultaten återspeglar en uppskattning av ett tydligt syfte och stolthet över vad företaget gör. Andra starka områden är bra balans mellan arbete och privatliv och förtroende för kollegor inom teamen.
MÅNGFALD, JÄMLIKHET, INKLUDERING OCH TILLHÖRIGHET
Mångfald, jämlikhet, inkludering och tillhörighet är avgörande för att förbättra kreativitet och beslutsfattande, driva innovation och förbättra företagets förmåga att öka räckvidden för sina lösningar och teknologier. En kultur där alla känner sig respekterade och uppskattade för den de är ökar medarbetarnas välbefinnande.
Som arbetsgivare är det viktigt för Getinge att attrahera den bästa kompetensen och de bästa talangerna och att undanröja hinder för möjligheter oavsett ras, etniskt ursprung, könsidentitet, könsuttryck, sexuell läggning, funktionsnedsättning, religion, trosuppfattning, ålder, klass eller socioekonomisk status, och/eller andra egenskaper som skyddas av tillämplig lagstiftning.
Positiva effekter på ekonomin inkluderar en potential för ökad produktivitet, förbättrad kreativitet och större innovation. Grupper präglade av mångfald kan bidra med fler perspektiv och erfarenheter vid problemlösning, vilket leder till bättre resultat och ökad konkurrenskraft. Dessutom kan främjande av mångfald och integration hjälpa företag att attrahera och behålla kollegor med olika bakgrund, vilket kan leda till ökat engagemang bland de anställda och minskade kostnader som resultat av personalomsättning. Genom att främja mångfald och integration kan företaget bättre förstå och tillgodose behoven i samhället även för de som traditionellt ses som marginaliserade.
En negativ effekt av att inte arbeta med mångfald, jämlikhet, inkludering och tillhörighet kan till exempel vara att homogena team bildas. Detta kan leda till s.k grupptänkande vilket innebär att färre idéer får utrymme. Ur ett mänskliga rättigheterperspektiv är mångfaldsinitiativ viktiga för att främja lika möjligheter för alla individer. Bristande mångfald och inkludering kan leda till diskriminering och fördomar, vilket kan ha en negativ inverkan på individers välbefinnande och begränsa deras möjligheter till avancemang. Genom att främja mångfald och inkludering vill företaget minska risken för dessa negativa effekter och säkerställa lika tillgång till möjligheter och resurser för alla.
De potentiella negativa konsekvenserna av att inte arbeta med mångfald, jämlikhet, inkludering och tillhörighet påverkar relationer. Som arbetsgivare kan potentiella negativa konsekvenser i det allvarligaste fallen vara diskriminering eller försummelse av att garantera lika tillgång till möjligheter och resurser.
Getinges åtagande
Mångfald och inkludering är viktiga aspekter av Getinges arbets-sätt. Getinges globala mångfaldsdirektiv (Diversity Directive) beskriver tydligt åtagandet att erbjuda jämlika arbetsmöjligheter för alla, utan olaglig diskriminering. Getinges mål är att öka andelen kvinnor i hela företaget för att uppnå balans mellan kvinnor och män både på lednings- och medarbetarnivå. För att få mångfalden att frodas har företaget börjat bevaka inkludering och tillhörighet genom medarbetarundersökningen.
Ledningsstrategi
Som en del av åtagandet att erbjuda en arbetsplats som präglas av mångfald och inkludering har Getinge nolltolerans mot diskriminering, trakasserier och mobbning. Det är förbjudet att trakassera andra på arbetsplatsen, till exempel genom återkommande negativa handlingar riktade mot enskilda medarbetare. Alla medarbetare ska behandla varandra med respekt, värdighet och hövlighet.
Getinge vill att alla medarbetare ska ha lika möjligheter baserat på kompetens, erfarenhet och prestation, oavsett könsidentitet, ras, etnicitet, trosuppfattning, ålder, civilstånd, funktionsnedsättning, sexuell läggning, nationalitet, politisk åsikt, fackföreningstillhörighet, social bakgrund och/eller andra egenskaper som skyddas av tillämplig lagstiftning.
Urvalsprocesserna ska genomföras på ett rättvist sätt baserat på objektiva och transparenta kriterier och inkludera korrekt återkoppling till alla sökande i enlighet med lokala sedvänjor och lagar.
Getinge Speak Up Line är en extern hotline för visselblåsare. Detta verktyg möjliggör anonym rapportering av ärenden via en webbplats eller telefon på lokala språk. Den är öppen för såväl Getinges medarbetare som för leverantörer, distributörer och affärspartners. Anställda uppmuntras att först försöka ta upp saken med sin chef eller en lokal representant för HR, Ethics Committee eller juridiska avdelningen innan de använder Speak Up Line, som finns på den interna digitala plattformen GetNet samt på Getinges webbplats.
Framsteg 2022
Inkludering och tillhörighet: Under 2022 följdes två frågor upp i medarbetarundersökningen för att se hur medarbetarna betygsätter inkludering och tillhörighet:
- Tillhörighet: ”Jag känner tillhörighet på Getinge” fick 68 poäng (externt riktmärke är 73).
- Inkludering: "Vårt team har ett klimat där olika perspektiv uppskattas" fick betyget 73 (externt riktmärke är 78).
Eftersom detta är ett nytt åtagande för 2022 har effekten av de åtgärder som vidtagits för att förbättra dessa resultat ännu inte mätts. Chefer uppmuntras att vidta åtgärder på resultaten från medarbetarundersökningen och verktyg finns tillgängliga för att ge cheferna möjlighet och befogenhet att vidta åtgärder.
LIKALÖN
Lönegapet mellan könen har rapporterats i enlighet med lagstiftningen i Storbritannien, USA, Australien, Frankrike, Sverige och Tyskland.
Getinge har inga register över anställda som inte återkommer från föräldraledighet, vilket innebär att Getinge inte kan rapportera om alla aspekter av 401-3e.
Tabellen nedan "Går på/återkommer från ledighet” visar antalet medarbetare som inledde föräldraledighet under 2022 samt antalet som återkom, uppdelat på kön.
| Går på/återkommer från ledighet | Går på föräldra- ledighet | Avslutar föräldra- ledighet |
|---|---|---|
| Kvinnor | 117 | 129 |
| Män | 79 | 78 |
| Övriga | 0 | 0 |
| Summa 2022 | 196 | 207 |
| Summa 2021 | 185 | 187 |
Tabellen nedan "Behållning av medarbetare som återkommer från ledighet" visar hur många anställda som återkom från föräldra- ledighet under 2021 och hur många som fortfarande var anställda i Getinge 12 månader efter att de återkommit från ledigheten fördelat på kön.
| Behållning av med- arbetare som återkommer från ledighet | Stannat minst 12 månader efter ledig- heten | Summa avslutade ledigheter föregående period | Behållnings- grad |
|---|---|---|---|
| Kvinnor | 93 | 105 | 89 % |
| Män | 77 | 82 | 94 % |
| Övriga | 0 | 0 | - |
| Summa 2022 | 170 | 187 | 91 % |
| Summa 2021 | 165 | 185 | 89% |
Global betald familjeledighet
Under 2022 införde Getinge betald familjeledighet globalt. Denna ledighet omfattar både föräldraledighet och omsorgsgivarledighet, den är könsneutral och gäller alla medarbetare med minst ett års tjänstgöring. Från och med 2023 erbjuds alla Getinge-enheter minst:
- 16 veckors betald föräldraledighet vid förlossning, adoption och surrogatmoderskap
- 4 veckors betald ledighet för omsorgsgivare – för att ta hand om en nära familjemedlem
Implementeringen av de nya riktlinjerna sker i varje land för sig och omfattas av lokala bestämmelser. Om befintliga lokala standarder är mer generösa än de globala riktlinjerna kommer de lokala standarderna att fortsätta gälla.
Per region
| Region | Anställningar #Anställningar | Anställningsfrekvens | Uppsägningar #Uppsägningar | Uppsägningsfrekvens |
|---|---|---|---|---|
| Amerika | 553 | 20 % | 417 | 15 % |
| APAC | 280 | 18 % | 217 | 14 % |
| EMEA | 629 | 10 % | 621 | 9 % |
| Summa 2022 | 1 462 | 13% | 1 255 | 12% |
| Summa 2021 | 1 053 | 10% | 1 285 | 12% |
Per åldersgrupp
| Åldersgrupp | Anställningar #Anställningar | Anställningsfrekvens | Uppsägningar #Uppsägningar | Uppsägningsfrekvens |
|---|---|---|---|---|
| 15-30 | 479 | 34 % | 226 | 16 % |
| 31-50 | 796 | 13 % | 684 | 11 % |
| 51-70 | 184 | 6 % | 334 | 10 % |
| Ogiltiga data | 2 | 6 % | 11 | 31 % |
| Summa 2022 | 1 462 | 13% | 1 255 | 12% |
| Summa 2021 | 1 053 | 10% | 1 285 | 12% |
Per kön
| Kön | Anställningar #Anställningar | Anställningsfrekvens | Uppsägningar #Uppsägningar | Uppsägningsfrekvens |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 546 | 14 % | 424 | 11 % |
| Män | 915 | 13 % | 826 | 12 % |
| Övriga | 1 | 13 % | 4 | 52 % |
| Summa 2022 | 1 462 | 13% | 1 255 | 12% |
| Summa 2021 | 1 053 | 10 % | 1 285 | 12% |
GRI 401-2 Förmåner som ges till heltidsanställda som inte ges till visstidsanställda eller deltidsanställda
Förmåner som ges till anställda varierar mellan länderna i vilka Getinge bedriver verksamhet. Till exempel: i Sverige har alla anställda tillgång till samma förmåner som gäller för deras befattning/plats oavsett antal arbetade timmar. I USA och Kanada är icke-fackligt anställda som arbetar mindre än 20 timmar per vecka inte behöriga att få förmåner; de anställda som arbetar 20 timmar eller mer per vecka har tillgång till samma förmåner som gäller för deras befattning/plats oavsett antal arbetade timmar. En komplett lista över förmåner med detaljer över alla platser och verksamhetsländer samlas inte in på global nivå.
GRI 401-3 Föräldraledighet
Rätten till föräldraledighet styrs av lokala regler, bestämmelser och individuella avtalsvillkor och det finns ingen data registrerad centralt. I november 2022 införde Getinge en minimirättighet till betald familjeledighet. Getinge kommer rapportera ett ungefärligt antal medarbetare som är berättigade till föräldraledighet baserat på hur många som uppfyller kravet på 12 månaders tjänstgöring. Getinge kan därför inte rapportera 401-3a i sin helhet.
Getinges årsredovisning 2022
140
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig informationSe sidorna 139–140 för mer detaljerad information om GRI 2-7 Medarbetare, GRI 2-8 Medarbetare som inte är anställda och GRI 401 Sysselsättning.
Getinge har flera mål med arbetet inom mångfald, jämlikhet, inkludering och tillhörighet. Ett av målen är att öka representationen av underrepresenterade grupper i arbetsstyrkan. Som ett globalt företag är det en utmaning att mäta alla underrepresenterade grupper på global nivå och därför är de mål som fastställts på global nivå relaterade till anställning och befordran för att uppnå en jämn könsfördelning både i ledande befattningar och i arbetsstyrkan som helhet.
- Kön:
- Kvinnor med chefspositioner, 34 %
- Kvinnor i den totala arbetsstyrkan, 37 %
- Kvinnor i högsta ledningen, 45 %
Chefsposition definieras som anställd i position med minst en person direktrapporterande. Högsta ledningen definieras som anställda i koncernledning (se sidorna 44–45).
GRI 405-1 Mångfald av styrande organ och medarbetare
Tabellerna nedan visar köns- och åldersfördelningen för alla medarbetare (åldersintervall (alla medarbetare)) samt för chefer (åldersintervall (chefer)).
| Åldersintervall (alla medarbetare) | Kvinnor | Män | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|
| 15-30 | 7 % | 8 % | 0 % | 15 % |
| 31-50 | 21 % | 35 % | 0 % | 56 % |
| 51-70 | 9 % | 20 % | 0 % | 29 % |
| Ogiltiga data | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % |
| Summa FTE 2022 | 37 % | 63 % | 0 % | 100 % |
| Summa FTE 2021 | 37 % | 63 % | 0 % | 100 % |
| Åldersintervall (Chefer) | Kvinnor | Män | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|
| 15-30 | 2 % | 2 % | 0 % | 3 % |
| 31-50 | 24 % | 41 % | 0 % | 64 % |
| 51-70 | 8 % | 24 % | 0 % | 32 % |
| Ogiltiga data | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % |
| Summa FTE 2022 | 34 % | 66 % | 0 % | 100 % |
| Summa FTE 2021 | 32 % | 68 % | 0 % | 100 % |
Åtgärder som har vidtagits för att proaktivt förbättra könsbalansen är bland annat att förstå vilka som har hög potential för olika roller och se till att könsbalansen beaktas i detta avseende. Dessutom har HR-processer, t.ex. rekryteringsprocessen och handböcker, uppdaterats för att inkludera förståelse för potentiella förutfattade meningar i urvals- och intervjusituationer. Effekten av åtgärderna speglas av förbättrad könsbalans i ledande befattningar under året. Arbetet fortsätter för att förbättra könsbalansen i organisationen som helhet.
UTBILDNING
Getinges åtagande
Getinge stödjer och främjar utvecklingen av medarbetarnas kvalifikationer genom sina utbildningar och utvecklingsprogram.
Ledningsstrategi
Getinge har byggt upp en bred strategi som erbjuder utbildnings- och utvecklingsmöjligheter inom följande områden:
- Ledarskap och personalutveckling, som omfattar ledarskapsutbildningsprogram, försäljnings- och marknadsföringsprogram, utbildning om rekrytering, onboarding och personalutveckling, etik och regelefterlevnad samt hälsa och säkerhet.
- Verksamhet, finans och IT omfattar utbildning inom områdena informationsteknologi, IT-säkerhet och medvetenhet, forskning och utveckling, logistik, ekonomi, inköp, kvalitet och fortlöpande förbättring och tillverkningsexcellens.
Getinges strategi för träning och utbildning beskrivs i styrdokumenten för introduktion och kvalificering SOP-01524, direktiv för kompetensutveckling och utbildning DIR-0201 och certifieringsprogram SOP-0210. Getinges globala utbildningsprogram åtföljs av lokala utbildningsprogram och funktionsspecifika utbildningar som genomförs på plats internt eller externt, eller online via företagets e-utbildningsplattform.
Individuella utvecklingsmöjligheter diskuteras och beslutas lokalt av chefer och medarbetare vid årliga utvecklingssamtal. Främjande och dokumentation av medarbetarnas prestationer och genomgång av karriärutveckling hanteras lokalt, i enlighet med lokala regler och interna styrdokument.
GRI 404 Utbildning
GRI 404-2 Utbildningsprogram för att främja anställdas kompetensutveckling och program för övergångshjälp
Getinges globala läroplaner för utbildning och utveckling omfattar följande ämnen:
- Ledarskap och personalutveckling
- Leda ledare
- Leda människor
- Utbildning i effektiv ledarskapskommunikation
- Utbildningsprogram om Getinge Care
- Engelskt språkprogram
- Företagsgemensamt introduktionsprogram
- Etik och regelefterlevnad; e-utbildning och dilemmaspel
- Hälsa och säkerhet
- Verksamhet, finans och IT
- Cybersäkerhet
- Kännedom om informationssäkerhet
- Ekonomi för icke-ekonomer
- Kvalitetskultur
- Introduktion till Lean Six Sigma för företag
- Leda Lean Six Sigma-projekt för företag
- Projektledningens grunder
Dessa utbildningar är tillgängliga för alla Getinges medarbetare.
Framsteg 2022
- 11 694 E-utbildningar har genomförts av Getinges medarbetare (7 385 anställda eller 67 % av alla FTE 2022) inom etik och regelefterlevnad.
- 1 363 E-utbildningar har genomförts av Getinges medarbetare inom medvetenhet om hälsa och säkerhet.
- 632 E-utbildningar har genomförts av Getinges medarbetare inom ledarskap.
- 818 E-utbildningar har genomförts av Getinges medarbetare (57 % av alla nyanställda 2022) inom Getinges introduktionsprogram online.
MEDARBETARE HÄLSA OCH SÄKERHET
Getinge har åtagit sig att tillhandahålla en hälsosam och säker arbetsmiljö för medarbetarna och att säkerställa att de är motiverade att ta hand om sin egen hälsa och sitt eget välbefinnande. Medarbetarnas säkerhet betraktas som ett socialt ansvar och är en viktig framgångsfaktor i verksamheten. Det är därför av stor vikt för företaget att säkerställa en kultur där hälsa och säkerhet prioriteras.
Getinges åtagande
Getinges mål är att sänka frekvensen av arbetsrelaterade olyckor (Work Related Accident Rate (WRAR)) till under 1,3 senast 2023 och till under 1 senast 2025.
Framsteg 2022
Getinges WRAR 2022 är 1,28.
| Medarbetare 2022 | Medarbetare 2021 | |
|---|---|---|
| Antal anställda | 11 082 | 10 729 |
| Antal arbetsrelaterade olyckor | 136 | 137 |
| Antal förlorade arbetsdagar vid arbetsrelaterad olycka | 2 371 | 1 218 |
| Antal arbetsrelaterade dödsfall | 0 | 0 |
| Total arbetsrelaterad olycksfrekvens (WRAR) | 1,28 | 1,32 |
Definitionen och uträkningen av indikatorn WRAR är densamma som TRIR (Total Recordable Incident Rate) indikatorn som definieras av GRI standarden.
Ledningsstrategi
Getinges arbetsmiljöstrategi fokuserar på att erbjuda en säker arbetsplats utan tillbud och en säkerhetskultur med fullt medarbetarengagemang. Getinge följer ISO 45001-standarden för ledningssystem för arbetsmiljö. Getinge ska erbjuda en säker och god arbetsmiljö som uppfyller eller överträffar globala standarder och nationell lagstiftning.
En säker och hälsosam arbetsplats handlar inte bara om att förhindra att olyckor inträffar, utan även om fysiskt och psykosocialt välbefinnande. Getinge prioriterar alltid arbetssäkerhet, utformning av tjänster och arbetsmetoder som minskar de negativa effekterna på individen. Säkerhet är alltid den viktigaste beslutsfaktorn.
Varje verksamhetsplats måste:
- Säkerställa efterlevnad av Getinges globala standarder
- Eliminera faror och minska risker
- Upprätthålla och säkerställa efterlevnad av lagkrav och andra krav
- Kontinuerligt förbättra ledningssystemet för arbetsmiljö
- Främja, rådfråga och kräva deltagande av arbetstagare och, i förekommande fall, arbetstagarrepresentanter
Arbetsmiljön övervakas av legala enheter på lokal nivå. För att stötta kontinuerlig förbättring och rådgivning fastställs globala initiativ årligen och granskas regelbundet av HR:s ledningsgrupp och Getinges koncernledning.
GRI 403: HÄLSA OCH SÄKERHET
GRI 403-1: Ledningssystem för arbetsmiljö och säkerhet
Getinges ledningssystem för arbetsmiljö är baserat på ett globalt direktiv om arbetshälsa och säkerhet. Systemet omfattar alla medarbetare som Getinge ansvarar för (dvs. Getinges medarbetare, tillfälligt anställda och konsulter), utan undantag, och alla enheter inom Getinge (produktionsanläggningar inklusive distributionscentraler, globala försäljnings- och administrationskontor).
Getinges ledningssystem för arbetsmiljö håller sedan februari 2021 på att implementeras, då det globala direktivet trädde i kraft. Nyförvärvade bolag under 2022 omfattas ännu inte av ledningssystemet för arbetsmiljö och säkerhet.
GRI 403-2: Riskidentifikation, riskbedömning och incidentutredning
Getinges Globala HR Policy och uppförandekod uppmanar alla medarbetare att rapportera, ge feedback och undvika alla riskfyllda situationer. Getinges globala process för riskbedömning av arbetsmiljö och säkerhet beskriver identifiering av arbetsrelaterade faror och bedömning av risker vilken kan justeras med lokala lagkrav. Den ger vägledning för medarbetarna att själva upptäcka risksituationer och beskriver en metod för att utvärdera riskens allvarlighetsgrad.
Riskidentifikation och riskbedömning måste ses över årligen eller varje gång det sker en förändring i organisationens inriktning. Getinges globala arbetsmiljödirektiv (Global Occupational Health and Safety Directive) fastslår att varje incident ska följa en särskild process för granskning baserad på rapportering, grundorsaksanalys och en effektiv handlingsplan för korrigerande åtgärder. Getinges globala process för hantering av arbetsmiljöincidenter beskriver respons, förebyggande och/eller begränsning av incidenter. Den inkluderar en specificerad utredningsmetodik som identifierar orsakerna till incidenter, genomförandet av korrigerande och förebyggande åtgärder samt spridning av lärdomarna som dragits.
GRI 403-3: Företagshälsovård
Getinges arbetsmiljöstrategi fokuserar på att erbjuda en säker arbetsplats utan tillbud och en säkerhetskultur med hundraprocentigt medarbetarengagemang. Arbetshälsoenkäten följer lokala bestämmelser. Datasekretesspolicyn och lokala bestämmelser bidrar till att upprätthålla sekretessen för personlig hälsorelaterad information och skydda den mot all olämplig användning.
På grund av lokala variationer samlar Getinge för närvarande inte in data om företagshälsovård på global nivå.# GRI 403-4: Arbetstagarrepresentation, samråd och kommunikation om hälsa och säkerhet
Getinges uppförandekod fastslår att alla medarbetare är ansvariga för att ta hand om sig själva och varandra. Alla ska tänka efter innan de agerar för att säkerställa en tryggare och hälsosammare arbetsplats. En Speak Up Line finns tillgänglig som möjliggör anonym rapportering av problem. Under 2022 har Getinge drivit på införandet av flexibelt distansarbete för kontorsbaserade medarbetare. En flexibel arbetsplats gör det möjligt för medarbetare som berörs att skapa en bättre balans mellan arbete och fritid. Som stöd har Getinge tillhandahållit utbildningar, verktyg och kommunikationsmaterial som underlättar distansarbete, inklusive säkerställande av god ergonomi.
Den årliga globala enkäten om medarbetarengagemang ställde frågor om balansen mellan arbete och fritid, socialt ansvar, miljöansvar och personlig omtanke. Resultaten visar höga poäng strax över eller under riktmärket. Under 2022 skickades en global hållbarhetsenkät ut till ett antal medarbetare. Resultatet bekräftade att arbetsmiljö och säkerhet hör till de tre viktigaste ämnena för medarbetarna.
Samrådsforum för anställda (t.ex. skyddskommittéer) finns på lokal nivå enligt lag. Regelbunden information delas med medarbetarna på den interna kommunikationsplattformen GetNet. På grund av regionala skillnader samlar Getinge för närvarande inte in data om partssammansatta (chef-medarbetare) organ för arbetshälsa och säkerhet på global nivå.
GRI 403-5: Utbildning inom hälsa och säkerhet för arbetstagare
Getinges globala arbetsmiljödirektiv specificerar den medvetenhet och kompetens som behövs för att utföra arbetet på ett säkert sätt och i enlighet med alla tillämpliga lagar, bestämmelser och legala enheters förväntningar. Getinges globala rutin för hantering av arbetsmiljöutbildning beskriver förväntningar på arbetsintroduktion och definition av utbildningskrav. Syftet är att säkerställa den kompetens som krävs för alla roller för att utföra aktiviteter som är förknippade med stora hälso- och säkerhetsrisker.
Företaget utbildar medarbetare om hälsa och säkerhet på arbetsplatsen genom flera kanaler:
- Lärplattformen GetLearning ger medarbetarna permanent tillgång till kunskaper och utbildning om arbetsmiljö och säkerhet. En del av dessa utbildningar är obligatoriska för vissa medarbetare baserat på kraven i deras roll.
- Under 2022 gavs två nya globala säkerhetsutbildningar till alla arbetsmiljöansvariga på enheterna:
- Riskidentifiering och riskbedömning
- Säkerhetsmetoder
- Fysisk utbildning inom arbetsmiljö och säkerhet, såsom utbildning om elsäkerhet eller explosiva atmosfärer, utförs av interna och externa utbildare; viss annan utbildning av ämnesexperter har genomförts via videokonferenser.
GRI 403-6: Främjande av arbetstagarnas hälsa
I Storbritannien finns ett lokalt initiativ som heter Better Health at Work Award. Programmet går ut på att främja hälsa och välbefinnande hos anställda i olika företag. Genom att delta i initiativet får företag som Getinge stöd av en hälsofrämjande specialist. Programmet ämnar att förbättra anställdas hälsa och välbefinnande och samtidigt gynnas arbetsgivarna av förbättrat personalengagemang, lägre frånvaronivåer och ökad produktivitet. Att delta i detta program har stärkt den redan etablerade Getinge “people plan” som främjar en bra arbetsmiljö, välbefinnande och hälsa.
På grund av regionala skillnader samlar Getinge för närvarande inte in data om icke-arbetsrelaterade sjuk- och hälsovårdstjänster på global nivå.
GRI 403-7: Förebyggande och begränsning av effekter av hälsa och säkerhet direkt kopplade till affärsrelationer
Getinges uppförandekod för affärspartners tillämpas för leverantörer när det gäller att tillhandahålla och upprätthålla en säker arbetsmiljö. Getinge förväntar sig att leverantörerna genomför åtgärder för att förebygga eller mildra betydande negativa effekter på hälsa och säkerhet på arbetsplatsen om de är direkt kopplade till Getinges verksamhet.
GRI 403-8: Medarbetare som omfattas av arbetsmiljöledningssystem
Alla Getinges anställda och konsulter ska följa de obligatoriska kraven i Getinges globala policyer samt iaktta lokala standarder för arbetsmiljö och säkerhet. Alla Getinges medarbetare och konsulter ingår i ledningssystemet för arbetsmiljö.
GRI 403-9: Arbetsrelaterade skador
Alla arbetsskador som kräver mer medicinsk behandling än bara första hjälpen och som inträffar inom Getinges anläggningars område, eller under affärsresor och som omfattar en anställd eller en konsult som normalt är baserad på den platsen, är en registrerbar incident.
Incidenter som kräver medicinsk behandling utöver första hjälpen inkluderar:
- Dödsfall
- Medvetslöshet
- Begränsad arbetsförmåga (medarbetaren arbetar mindre än ett helt skift, utför inte normalt schemalagt arbete i arbetsgruppen eller överförs av medicinska skäl till ett annat arbete efter diagnos). Om han/hon återvänder och kan utföra värdeskapande arbete som en del av sin tjänst blir det ingen tidsförlust och det kan inte registreras.
- Medicinsk behandling utöver första hjälpen som ges av sjuksköterska, akutmedicinsk specialist, läkare och/eller läkarassistent.
- Betydande försämring av ett befintligt tillstånd på grund av en arbetsplatshändelse. Själva arbetsplatshändelsen ska vara betydande och tillräckligt allvarlig till sin karaktär för att orsaka försämringen, t.ex. kan ryggsmärtor för att böja sig för att knyta skosnören inte registreras, medan ryggsmärtor vid lyft av en tung kartong kan registreras.
- Dagar borta från arbetet (inte dagen för skadan).
- Specialfall
Ryggskador och ljumskbråck kan registreras om:
- Det finns en tydligt dokumenterad olycka såsom halkning, snubbling, fall, plötslig ansträngning, slag mot ryggen eller om sjukvårdspersonal anser att det är en överansträngning
- Vid bråck om smärtan uppstår omedelbart efter händelsen
Första hjälpen inkluderar (ej registrerbart):
- Observation eller rådgivning
- Diagnostiska åtgärder, inklusive röntgen, blodprover
- Rengöring, spolning eller blötläggning av sår
- Sårtäckning
- Varm-/kallbehandling
- Ögonlappar och avlägsnande av främmande föremål från ögat med enbart spolning eller svabb
- Enkel borttagning av främmande föremål från huden
- Fingerskydd
Under 2022 inträffade inga dödsfall inom Getinge. En arbetsrelaterad olycka som leder till en skada som arbetstagaren inte kan eller inte förväntas kunna återhämta sig helt ifrån så att det motsvarar hälsotillståndet före skadan inom 6 månader är en arbetsrelaterad olycka med allvarliga följder.
Getinge har granskat indikatorerna för skadefrekvens för dödsfall, allvarliga konsekvenser och registrerbara skador på medarbetare (totalt registrerbar skadefrekvens: TRIR). Frekvenserna har beräknats utifrån 200 000 arbetade timmar och standardarbets timmar per anläggning.
| Medarbetare | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Antal anställda | 11 082 | 10 729 |
| Antal arbetsrelaterade dödsfall | 0 | 0 |
| Antal arbetsrelaterade olyckor med allvarliga följder | 1 | 0 |
| Antal arbetsrelaterade olyckor | 136 | 137 |
| Antal förlorade arbetsdagar vid arbetsrelaterad olycka | 2 371 | 1 218 |
| Total frekvens av arbetsrelaterade olyckor med allvarliga följder | 0,01 | 0 |
| Total frekvens av arbetsrelaterade olyckor | 1,28 | 1,32 |
Typer av arbetsskada hos medarbetare
Skärskador, 25%
Muskelsmärtor, 15%
Stukningar och sträckningar, 15%
Ryggsmärta, 8%
Dislokationer och subluxationer, 7%
Ledvärk, 7 %
Nacksmärta, 7%
Frakturer, 5%
Multipla skador, 3%
Andra oklassificerade skador, 8 %
Huvudtyper av registrerbar skada är skärskador, muskelsmärtor, stukningar och sträckningar. De huvudsakliga arbetsrelaterade faror som identifierats vid de registrerbara skadorna beror på ergonomi, fall, snubbling eller materialhantering.
Typer av arbetsrisker för medarbetare
Ergonomi, manuell hantering, 20%
Fall, snubbling, 16%
Materialhantering, 14%
Bilkörning, resor, 11%
Handverktyg, 8%
Fall från hög höjd, 6%
Maskin, produktionsprocess, 6%
Fallande föremål, föremål som går sönder, 5%
Mekaniska handverktyg, 5%
Andra faror, 9 %
Detta överensstämmer med de huvudsakliga arbetsrelaterade farorna som identifierats i riskbedömningarna. De inkluderar ergonomi, fall och snubbling, körning och resor, handverktyg och maskiner.
Faror
Ergonomi, manuell hantering, 15%
Fall, snubbling 11%
Bilkörning, resor, 11%
Handverktyg, 8%
Materialhantering, 7%
Elektricitet, 6 %
Psykosocial risk, 6%
Maskin, produktionsprocess, 4%
Mekaniska handverktyg, 4%
Fall från hög höjd, 4%
Övriga risker, 14%
| Medarbetare som ej är anställda | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Antal inhyrd personal | 643 | 631 |
| Antal entreprenörsanställda | 263 | 333 |
| Antal arbetsrelaterade dödsfall | 0 | 0 |
| Antal arbetsrelaterade olyckor med allvarliga följder | 0 | 0 |
| Antal arbetsrelaterade olyckor | 6 | 6 |
| Antal förlorade arbetsdagar vid arbetsrelaterad olycka | 66 | 12 |
| Total frekvens av arbetsolyckor med allvarliga följder | 0 | 0 |
| Total frekvens av arbetsrelaterade olyckor | 0,66 | 0,71 |
Arbetsrelaterad olycka med allvarliga följder: Inga arbetsskador med allvarliga följder inträffade i år med en TRIR för skador med allvarliga följder på 0.
Registrerbar arbetsrelaterad olycka
I år hade Getinges globala TRIR för entreprenörer en frekvens på 0,66, vilket är 7% lägre än förra året. Allvarlighetsgraden vid olyckor ökade avsevärt i relation till en typologi av skador med lång potentiell återhämtningsperiod. Den huvudsakliga typen av registrerbara skador är stukningar och sträckningar och skärskador.# Getinges årsredovisning 2022 145
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Typer av arbetsskada hos entreprenörer
* Stukningar och sträckningar, 37 %
* Skärskador, 25 %
* Ledvärk, 13 %
* Chock efter attacker och hot, 13 %
* Andra oklassificerade skador, 12 %
De huvudsakliga arbetsrelaterade faror som identifierats när det gäller registrerade skador hos entreprenörer beror på fall och snubbelolyckor, handverktyg och ergonomi.
Typer av arbetsrisker för entreprenörer
* Fall, snubbling, 36 %
* Handverktyg, 29 %
* Ergonomi, manuell hantering, 21 %
* Kemisk, biologisk infektion, 7 %
* Andra faror, 7 %
GRI 403-10: Arbetsrelaterad ohälsa
Alla negativa effekter, såsom onormala tillstånd eller störningar med ett tydligt orsakssamband mellan den dåliga hälsan och den specifika arbetsmiljön eller aktiviteten, förutom de som uppstår till följd av arbetsrelaterade hälsoskador på grund av exponering för risker i arbetet, är registrerbar arbetsrelaterad ohälsa. Detta inkluderar akuta och kroniska sjukdomar eller sjukdomar som kan orsakas av inandning, absorption, förtäring eller direkt kontakt. Miljöfaktorer förknippade med anställning omfattar: Kemiska faktorer (damm, ångor, gaser, ångor, vätskor); fysikaliska faktorer (buller, vibrationer, strålning, extrema temperaturer); ergonomi (arbetsplatsens utformning/arbetsförhållanden); och biologiska faktorer (bakterier, virus osv.). Erkännande ska meddelas av legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal med lämplig utbildning och erfarenhet som konstaterar att sjukdomen är arbetsrelaterad.
Specialfall
- Resor i tjänsten: Sjukdom som inträffar när en arbetstagare reser är arbetsrelaterad om arbetstagaren vid skadetillfället eller insjuknandet var engagerad i arbetsaktiviteter "i arbetsgivarens intresse". Exempel på sådana aktiviteter är resor till och från kundkontakter, utförande av arbetsuppgifter och representation i samband med transaktioner, samtal eller marknadsföring (efter arbetsgivarens anvisningar).
- Arbete i hemmet: Sjukdom som inträffar vid arbete i hemmet är arbetsrelaterad om insjuknandet inträffar medan arbetstagaren utför arbete i hemmet och sjukdomen är direkt relaterad till arbetets utförande snarare än den allmänna hemmiljön.
- Psykisk sjukdom: En psykisk sjukdom betraktas som arbetsrelaterad om den har anmälts frivilligt av arbetstagaren och stöds av ett yttryck från legitimerad sjukvårdspersonal med lämplig utbildning och erfarenhet som konstaterar att sjukdomen är arbetsrelaterad.
| Medarbetare | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Antal anställda | 11 082 | 10 729 |
| Antal arbetsrelaterad ohälsa | 46 | 76 |
| Antal förlorade arbetsdagar vid arbets- relaterad ohälsa | 629 | 2 112 |
| Total frekvens av arbetsrelaterad ohälsa | 0,43 | 0,79 |
De vanligaste typerna av registrerbar ohälsa är arbetsöverbelastning, stress och muskel- och skelettsjukdomar som kräver lång tid för återhämtning. Dessa överensstämmer med de huvudsakliga arbetsrelaterade farorna som identifierats i riskbedömningen.
Typer av arbetsrelaterade skador för medarbetare
* Muskel- och skelettsjukdomar, 40 %
* Psykosocialt, 33 %
* Arbetsöverbelastning, 20 %
* Biologiska faktorer, 7 %
Getinge samlar inte in data om arbetsrelaterad ohälsa från entreprenörer eftersom det är ett externt arbetsgivaransvar.
Getinges årsredovisning 2022 146
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Ansvarsfullt ledarskap Kontinuerlig förbättring och rapportering Riskbedömningar Organisation Policyer och procedurer Utbildning och kommunikation Speak-Up och utredningar Avhjälpande, disciplinära och korrigerande åtgärder Tredje parter och M&A&D
Övervakning Implementering Styrning
Affärsetik och ansvarsfullt ledarskap
AFFÄRSETIK OCH REGELEFTERLEVNAD (INKLUSIVE ANTICORRUPTION OCH EFTERLEVNAD AV LAGSTIFTNING)
Getinges engagemang, vår ledningsstrategi och policyåtaganden (GRI 2-23)
Getinge har förbundit sig att bedriva sin verksamhet på ett ansvarsfullt och etiskt sätt. Företagets engagemang för att främja och garantera ett ansvarsfullt affärsbeteende omfattar utveckling och genomförande av relaterade interna globala initiativ och principer, som kommuniceras och introduceras i den operativa verksamheten genom uppförandekoder, globala policyer och direktiv samt etik- och integritetscentrerade program. I policyerna finns principer om ansvarsfullt ledarskap och etiskt affärsbeteende enligt nedanstående beskrivning.
Externt har Getinge åtagit sig att följa ett antal globala initiativ som rör ansvarsfullt företagande. Getinge har skrivit under FN:s Global Compact-initiativ och stödjer de tio principerna om mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption. Företaget har även åtagit sig att verka för en konfliktfri leverantörskedja. Getinge stöttar också FN:s sjutton (17) globala mål för hållbar utveckling vad gäller mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption. I Getinges årsredovisning för 2022 beskrivs de av FN:s hållbarhetsmål som bäst motsvarar företagets påverkan på sin affärsmiljö (se mer på sidan 160). Dessutom har Getinge varit stödjande medlem av Institutet mot mutor sedan 2022.
Internt är Getinges uppförandekod (www.getinge.com/code-of-conduct) inriktad på ansvarsfullt ledarskap. Getinges uppförandekod lägger fram vägledande principer för hur professionella kontakter ska genomföras, varje dag, internt och externt, med kunder och affärspartners. Syftet är att möjliggöra och inspirera alla anställda att visa ansvarsfullt ledarskap och att främja en öppen och transparent kultur.
Getinges uppförandekod bygger på sex principer:
1. Agera alltid ärligt, rättvist och med största integritet
2. Gör din röst hörd om något verkar fel
3. Visa respekt för att skydda konfidentialitet, integritet och information
4. Ta hand om varandra
5. Ta hand om världen
6. Agera tillsammans för att skydda alla intressenter
Koden grundar sig på fjorton (14) globala policyer som är godkända av Getinges styrelse, samt relaterade globala direktiv och i tillägg därtill en kvalitetspolicy fastställd av koncernledningen. Dessa dokument ger ytterligare vägledning inom specifika områden och betonar ytterligare företagets engagemang för ansvarsfullt företagande. Getinges policyområden omfattar ämnen som bekämpning av mutor och korruption (inklusive tredjepartsengagemang och due diligence), hållbarhet och mänskliga rättigheter, för att bara nämna några. Vad gäller det sistnämnda understryker Getinges policy för mänskliga rättigheter alla människors rätt att behandlas med värdighet och respekt, och anger tydligt att policyn är baserad på den allmänna förklaringen om de mänskliga rättigheterna, FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter och den internationella arbetsorganisationens deklaration om grundläggande principer och rättigheter i arbetslivet. Den gäller alla medarbetare och affärsrelationer som agerar på uppdrag av Getinge.
De globala policyerna och direktiven finns på tolv (12) språk och är lätt åtkomliga för medarbetare via Getinges interna kommunikationsplattform GetNet. Majoriteten av policyerna är offentligt tillgängliga för andra intressenter på Getinges externa webbplats. Det globala policyramverket fastställer de principer som gäller för alla anställda i deras dagliga arbete. Till följd av det ständigt föränderliga regelverket och intressenternas förväntningar granskas Getinges globala policyer och riktlinjer vartannat år och uppdateras i enlighet därmed.
Getinge har också utvecklat en uppförandekod för affärspartners som är en utökning av uppförandekoden och som beskriver de etiska principer och krav som affärspartners förväntas följa när de gör affärer med Getinge.
Implementering av policyåtaganden (GRI 2-24)
Getinges globala program för etik och regelefterlevnad är utformat för att säkerställa ett ansvarsfullt ledarskap och etiskt affärsbeteende och är ett åtagande som delas av alla nivåer i organisationen. Getinge har inrättat en styrgrupp för hållbarhet med representanter från företagets ledningsgrupp, affärsområden, affärsetik och efterlevnad, QRC, ekonomi och kommunikation med ansvar för att övervaka aktuell ESG-praxis, framsteg och risker. Varje koncernfunktion och produktionsenhet ansvarar för att uppförandekoden efterlevs och att hållbarhetsmålen implementeras i linjeorganisationen. De ansvarar också för att utvärdera hållbarhetsrelaterade risker i sin verksamhet, inklusive men inte begränsat till leverantörsansvar, miljö, hälsa och säkerhet på arbetsplatsen, mutor och korruption samt arbenskraft och mångfald.
Getinges modell för ansvarsfullt ledarskap.
Getinges årsredovisning 2022 147
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Dessutom har Getinge ett riskbedömningsprogram för affärspartners som vänder sig till olika affärsteam och funktionella enheter för att säkerställa att due diligence-kontroller genomförs och att affärspartnerns lämplighet utvärderas enligt Getinges affärsstandarder. Getinge har också en uppförandekod för affärspartners med tillhörande utbildning.
Getinges globala etik- och regelefterlevnadsprogram fungerar som en metod och ett verktyg för att se till att adekvata processer finns på plats för att förhindra att Getinge tar del av korrupta affärsmetoder och att tillämpliga lagar, förordningar och relevanta etiska standarder, samt att Getinges uppförandekoder, globala policyer och globala direktiv följs. Genom Getinges program för ansvarsfullt ledarskap har anställda varje år möjlighet till utbildning inom området. Mer information om ramverket, aktiviteterna och framstegen i Getinges globala etik- och regelefterlevnadsprogram finns i företagets etik- och regelefterlevnadsrapport 2022.
Process för att lindra negativa konsekvenser (GRI 2-25)
Getinge har åtagit sig att ha en öppen och transparent kommunikation, både internt och externt. Alla anställda uppmanas att rapportera misstänkta eller observerade överträdelser av lagen och företagets uppförandekod.# Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
148 Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Ansvarfullt ledarskap
Mekanismer för rådgivning och rapportering av angelägenheter för organisationen (GRI 2-26)
I dea avseende uppmanar Getinge a rapportera till chefer, HR och globala etik- och regeleerlevnads- teamet. Utbildning och intern kommunikation som tar upp temat a säga ifrån och rapportera om missförhållanden genomförs årligen. Dessutom har Getinge en rapporteringsfunktion, Getinge Speak Up Line, som är tillgänglig för samtliga via företagets interna kommunikationsplaform, GetNet, och en webbplats som riktar sig till allmänheten. Speak Up Line finns på elva (11) språk. Getinge har en policy som förbjuder repressalier mot rapporterande personer och utbildar chefer om den interna undersökningsprocessen, erfarenheter och repressalier. Med hjälp av dessa metoder arbetar Getinge för a fånga upp, spåra och hantera missförhållanden. Intressenter som är avsedda användare av klagomålsmekanismerna är inte involverade i design, översyn, dri eller förbäring av dessa mekanismer. Head of Internal Investigations är ansvarig för a se till a alla rapporter om misstänkta överträdelser av uppförandekoden eller bristande eerlevnad bedöms, utreds och åtgärdas korrekt. Det övergripande styrorganet för de interna utredningarna är Ethics Commiee, som är en undergrupp till Getinges koncernledning. Ethics Commiee sammanträder minst fem gånger per år, inför varje möte i revisions- och riskutsko samt vid behov. The Head of Internal Investigations ansvarar för a följa upp planer för avhjälpande av missförhållanden och hålla Ethics Commiee och revisions- och riskutskoet underräade om arbetet.
Alla medarbetare uppmuntras a rapportera misstänkta eller bevinade bro mot lagar eller företagets uppförandekod via olika kommunikationskanaler. Medarbetare kan rådfråga sin närmaste chef, HR och/eller Ethics & Compliance. Getinge har en extern hotline för visselblåsning, Getinge Speak Up Line. Dea verktyg möjliggör anonym rapportering på webben eller telefon på 11 lokala språk och är öppet för Getinges medarbetare, leverantörer, distributörer och andra affärspartner. Speak Up Line finns på den interna kommunikationsplaformen GetNet och på Getinges webbplats.
Ledningsstrategi
Getinge har en bolagsstyrning, e Ethics & Compliance-program och e Legal, Compliance och Governance team som finns i hela världen för a stöa Getinges affärsområden och verksamheter. Ansvarsfullt ledarskap är grundläggande och det innebär också a alla medarbetare ska säa standarden och agera som förebilder för etiskt beteende och professionell integritet. Aktiviteter på området ger Getinges medarbetare förutsä- ningar a säkerställa a verksamheten bedrivs på e etiskt och ansvarsfullt sä – både internt och externt. För a förtydliga och fördjupa innebörden av begreppet, implementerade Getinge 2022 e heltäckande förändringsprogram arbete kallat #ItStartsWithMe. Det globala Ethics & Compliance-teamet har det övergripande ansvaret för a se till a Ethics & Compliance-programmen är utformade för a stöa organisationen och a implementeringen följs upp och redovisas för styrelsen och Getinges revisions- och riskutsko. Getinges Legal, Compliance and Governance Team och Ethics & Compliance Team stöar alla Getinges verksamheter genom a samla in relevant information och övervaka krav, tvister och rästvister som potentiellt kan påverka GRI-standarder och de rapporterar till revisions- och riskutskoet minst en gång i kvartalet. Styrelsen får en uppdatering om Ethics & Compliance, en uppdatering om företagets riskprofil, trender och implemente- ringen av programmet för etik och regeleerlevnad, minst en gång per år.
Framsteg 2022
Efterlevnad av lagstiftning och bestämmelser (GRI 2-27)
Se sidorna 58–61 och 151 för mer information.
Riskbedömningar
Ansvarsfullt ledarskap inom Getinge innebär a alla medarbetare ska säa standard och agera som förebilder för etiskt beteende och professionell integritet. Risker inom dea område inkluderar förutsäningarna och kraven på Getinges medarbetare a se till a verksamheten bedrivs på e etiskt och ansvarsfullt sä, i alla sam- manhang. Det lägger grunden för a minska riskerna och undvika negativa effekter av juridiska eller regulatoriska överträdelser inom mänskliga räigheter och korruptionsbekämpning. Se upplysning 205-1 Verksamheter utvärderade för risker avseende korruption på sidan 149 för mer information.
Programmet Responsible Leadership #ItStartsWithMe
Programmet syar till a få medarbetarna a känna a de kan bidra till en bäre värld genom sina beslut och si arbete i e företag där varje individ räknas och varje beslut är viktigt. Programmet har skapats för a inspirera alla medarbetare a bli medvetna, faa bäre beslut och göra positiv skillnad. Genom a ta del av inspirerande videor och i praktiska workshops växer medarbetarna som ledare och får viktiga verktyg för a bidra till e bäre jag, e bäre företag och en bäre värld.
Responsible Leadership #ItStartsWithMe består av tre delar: förstå, reflektera och agera. Programmet innehåller över 50 korta videor (GetInspired) med några av världens främsta experter inom beteendevetenskap, företagskultur, företagande och ledarskap. Dessa kombineras med fallstudier (GetPractical) från Getinges affärsmiljö. Varje del avslutas med en live-workshop (GetPersonal). Programmet är frivilligt och öppet för alla Getinges medarbetare.
#ItStartsWithMe– i siffror
- 26 timmars utbildning för den som går hela utbildningen
- 2 822 unika användare på Getinges webbplats
- Sedan februari 2022 har 905 medarbetare anmält sig till dessa frivilliga workshops
- 18 timmar med GetInspired & GetPractical
- 12 timmars utbildning med GetPractical som handlar om fallstudier relaterade till Getinges verksamhet
- 8 timmars virtuella GetPersonal workshops
- 17 575 videor har ses
- Aktivt engagemang med mer än 1 456 kommentarer
GRI 205: Anti-korruption
Getinges globala policy mot mutor och korruption anger Getinges ståndpunkt inom området. Denna policy gäller alla medarbetare, chefer och affärspartners som agerar å Getinges vägnar. Principerna kommuniceras regelbundet via interna kommunikationskanaler och särskilda utbildningar. Implementeringen av policyn hanteras av global och lokal ledning i samarbete med ambassadörer i regionerna. Oberoende utvärdering genomförs av interna tillsyns- funktioner och av externa utredare. Det globala programmet mot mutor och korruption fungerar som en metod och e verktyg för a se till a Getinge har lämpliga rutiner på plats som syar till a förhindra deltagande i korrupta affärsmetoder och säkerställa a tillämpliga lagar och förordningar samt relevanta etiska standarder följs, inklusive uppförandekoden och globala policyer och direktiv.
Interna tillsynsfunktioner, inklusive intern kontroll och intern- revision, genomför granskningar och utvärderingar för a säker- ställa implementering av och åtlydande av eerlevnadsprocedurer. Genom a beakta resultat och uppföljning av de rekommenda- tioner som lämnats av tillsynsmyndigheterna säkerställs yerligare förbäringar. Global Ethics & Compliance följer upp utbildningen för a säker- ställa a alla medarbetare genomgår Business Ethics-relaterad utbildning minst en gång om året och resultaten rapporteras till Getinges koncernledning och revisions- och riskutsko.
205-1 Verksamheter utvärderade gällande risker relaterade till korruption
Getinge använder e riskbaserat tillvägagångs-sä vid implemen-teringen av si Ethics & Compliance program och fokuserar sina ansträngningar på högriskområden. Företaget utför riskbedömningar på företags- och regionnivå på de marknader där företaget är verksamt, särskilt när det gäller risker relaterade till korruption, konkurrens, handel och exportkontroll i sye a ta fram riskreduc-erande planer för a minska de mest väsentliga riskerna. Getinge har tagit fram e formellt protokoll för a utföra riskbedömningar och använder sig av forensisk expertis vid behov. Riskbedömningsprocessen omfaar utvärdering av olika kriterier och riskfaktorer relaterade till plats, affärsverksamhet, interaktio-ner med tredje part, produkter eller tjänster som tillverkas, resultat av intern kontroll och granskning.
Getinge genomför årligen utvärderingar på koncernnivå i olika former för a analysera behovet av mer djupgående utvärderingar. Under 2022 ledde utvärderingarna på koncernnivå till fem stycken mer djupgående utvärderingar på regional nivå i Colombia, Sydafrika, Thailand, Taiwan och Kina. Dessutom genomförs årliga utvärderingar i samband med affärskontakter med hälso- och sjukvårdspersonal i USA. Dessa relationer utvärderas för a minska riskerna som är förknippade med dessa engagemang. Som en del av Getinges engagemang för mänskliga räigheter genomfördes under 2022 en förstudie på företagsnivå som utvärderade lagar relaterade till mänskliga räigheter som kan vara relevanta för verk-samheten för a initiera en kontinuerlig utvärdering av företagets inverkan på mänskliga räighetslagar. Genom riskbedömningar försöker Getinge förstå och mildra risker förknippade med viktiga områden, t.ex.: kontakter med hälso- och sjukvårdspersonal, försäljningsrutiner via tredje part samt affärsaktiviteter och lagar relaterade till antikorruption. Lärdomar från riskbedömningar ingår i Getinges Ethics & Compliance programplan samt i globala och lokala utbildningar och initiativ. Mer information om riskbedömningsrelaterade aktiviteter finns i Getinges Ethics and Compliance Report.
Getinges årsredovisning 2022
149
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information# 205 - Kommunikation och utbildning om anti-korruptionspolicy och processer
Utbildning och kommunikation är grundläggande komponenter i Getinges Global Ethics & Compliance Program som omfaar målinriktad utbildning för specifika grupper på alla nivåer så som medarbetare, styrelse och koncernledning.
Onboarding
Under företagets onboardingprogram får alla nyanställda infor- mation om Getinges uppförandekod och andra relevanta riktlinjer, inklusive Getinges globala policy mot mutor och korruption.
Regelbunden kommunikation
Under det gångna året har Getinges uppförandekod och globala policyer kommunicerats inom hela Getinges organisation via olika kommunikationskanaler, inklusive artiklar, frågor och svar samt globala och lokala diskussionsforum på intranät, i nyhetsbrev samt under informationsmöten och ledningsmöten.
Responsible Leadership Program
En 26-timmars specialkurs med titeln Responsible Leadership #ItStartsWithMe lanserades 2022 i sye a öka medvetenheten om affärsetik och beslutsfaande på alla nivåer inom Getinge. Programmet bygger på en webbaserad plaform som har mer än 50 korta videor med några av världens främsta experter på beteende- vetenskap, företagskultur, affärsetik och ansvarsfullt ledarskap. Praktiska fallstudier och workshops som syar till a diskutera och reflektera är också en del av Getinges program. I slutet av 2022 hade 351 anställda slutfört programmet och många fler anmälde sig och engagerade sig aktivt.
Ethics Ambassadors Program
Ethics Ambassador Program är e nätverk bestående av Getinges medarbetare som arbetar för a främja ansvarsfullt ledarskap och etiskt affärsbeteende. Medarbetarna tillhör inte Getinges avdelning Ethics & Compliance utan har samarbetat med den så som ”Ethics Ambassadors” på plats inom sin region, sina avdelningar och sina affärsteam. Ambassadörerna delar med sig av information om Getinges Global Ethics & Compliance-program som handlar om ansvarsfullt ledarskap och företagets policyer och principer. Några av dem fungerar också som ansvariga för workshops inom ramen för Getinge Responsible Leadership Program. Tillsammans har de en viktig roll när det gäller a stöa Getinges organisation i viktiga frågor som rör affärsetik, integritet och eerlevnad. Programmet består för närvarande av fyrtiotre (43) ambassadörer i tjugotvå (22) länder, som täcker alla delar av Getinges organisation och i hela världen.
Grundläggande utbildningar om eerlevnad
Under december 2021, för a fira den internationella anti- korruptionsdagen, anordnades e ny e-utbildningsprogram för alla medarbetare. Under 2022 slutförde 89,8% av Getinges medarbetare Getinges e-utbildningsprogram. I juli 2022 genomfördes en e-utbildning globalt om kontakter med sjukvårdspersonal och organisationer inom hälso- och sjukvården för alla anställda. Det här programmet är en interaktiv, scenariobaserad utbildning med moduler som illustrerar Getinges regler för samverkan med kunder, hälso- och sjukvårdspersonal och hälso- och sjukvårdsorganisationer. Vid slutet av 2022 hade 90 % av Getinges medarbetare slutfört e-utbildningen ”Health Care Compliance”.
Virtuella/utbildning med fysiskt deltagande
Under 2022 genomfördes virtuella/fysiska utbildningar om Getinges uppförandekod och riktlinjer gällande antikorruption. Nedan finns en tabell som visar deltagandet i Getinges utbildningar per region.
| Totalt Globalt | SAPAC & MEA | Amerika | Europa | |
|---|---|---|---|---|
| Alla deltagare | 9 261 | 579 | 5 834 | 2 390 |
| Chefer | 458 | 109 | 573 | 114 |
| Medarbetare | 8 415 | 470 | 5 261 | 2 276 |
Business Partner Trainings
Getinges policy mot mutor och korruption kommuniceras till affärspartners under kontrakts- och introduktionsprocesserna. Dessa dokument hänvisas också till i Getinges avtalsmallar. Under andra kvartalet 2022 lanserade Getinge sin reviderade Business Partner Code of Conduct tillsammans med en särskild e-utbildnings- modul för återförsäljare och agenter i sye a förmedla Getinges huvudprinciper och krav i Getinges uppförandekod. I slutet av 2022 slutförde 537 återförsäljare och agenter Getinges e-utbildning. Under 2022 fick 4259 agenter och återförsäljare dessutom olika typer av utbildningar och kommunikation om Getinges uppförandekod i SAPAC, MEA och LATAM. Mer information finns i Getinges Ethics and Compliance Report.
205-3 Bekräade fall av korruption och vidtagna åtgärder
a. Totalt antal och typ av bekräade fall av korruption.
0
b. Totalt antal bekräade incidenter där medarbetare blivit uppsagda eller disciplinerade på grund av korruption.
0
c. Totalt antal incidenter som bekräats av Getinge när avtal med affärspartner sägs upp eller inte förnyas på grund av korruptionsrelaterade överträdelser.
0
d. Offentliga räsliga ärenden avseende korruption som riktas mot Getinges organisation eller dess medarbetare under Getinges rapporteringsperiod och resultaten av sådana fall.
0
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
150 Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
GRI 206: Anti-konkurrens
Getinges Antitrust & Fair Competition Program ingår i Global Ethics & Compliance Program och är utformat i enlighet med reglerna i USA, EU och hos alla konkurrensmyndigheter i de länder där Getinge har sina verksamheter. Programmet vägleder Getinge via globala policyer och riktlinjer, fortlöpande utbildning och kommunikation. Getinges konkurrensräspolicy är det övergripande policydokumentet som fastställer Getinges etiska och juridiska ramverk i förhållande till hur eerlevnad kan säkerställas när det gäller det konkurrens- räsliga området. De regionala Ethics & Compliance-teamen har en rådgivande funktion för den lokala ledningen och övervakar implementeringen av Getinges uppförandekod och globala riktlinjer. Interna tillsynsfunktioner, inklusive intern kontroll och intern- revision, genomför granskningar och utvärderingar för a säker- ställa implementering och eerlevnad av procedurer. Genom a beakta resultat och uppföljning av rekommendationer säkerställs yerligare förbäringar. Dessutom omfaar Getinges särskilda Global Commercial Management Development-program (CMD) en särskild workshop om konkurrens.
206-1 Räsliga åtgärder för konkurrensbegränsande beteende, antitrust- och monopol
Under 2022 hanterades en process som omfaade Getinge och ledde till avgörande till Getinges favör men till nackdel för distri- butören. Distributören har överklagat beslutet. En andra juridisk åtgärd vidtogs, som inte var direkt riktad mot Getinge, utan en lokal återförsäljare. Stämningen ogillades av domstolen.
GRI 417 Marknadsföring och märkning
417-1: Krav på produkt- och tjänsteinformation och märkning
i. Inköp av komponenter till produkten eller tjänsten
ii. Innehåll, särskilt med hänsyn till ämnen som kan producera en miljömässig eller social påverkan
iii. Säker användning av produkten eller tjänsten
iv. Avfallshantering av produkten och miljömässiga eller sociala effekter
100 % av betydande produkt- och tjänstekategorier (de med CE-märkning) omfaas av och bedöms med avseende på överens- stämmelse med sådana förfaranden.
417-2: Incidenter av bristande eerlevnad avseende produkt- och tjänstinformation och märkning.
År 2022 fanns det fyra frivilliga fältåtgärder (anmälningar och korrigeringar) som initierades för a adressera produkt- och tjänst- information och märkning av bristande eerlevnad.
ii. Under 2022 har det förekommit noll fall av bristande eerlevnad av föreskrier som leder till en varning;
iii. Under 2022 har det förekommit noll fall av bristande eerlevnad av frivilliga koder.
417-3 Incidenter av bristande eerlevnad avseende marknadsföringskommunikation
Under 2022 har det förekommit noll fall av bristande eerlevnad av föreskrier och/eller frivilliga koder rörande marknadskommuni- kation, inklusive reklam, marknadsföring och sponsring.
GRI 418: Kundintegritet
418-1 Dokumenterade klagomål gällande bro mot kundintegriteten och förlust av kunddata
a. Klagomål inkomna från externa parter och verifierade av organisationen: Under 2022 fick Getinge två klagomål om kränk- ningar av kundernas integritet. De två incidenterna var orsakade av mänskliga misstag och gällde a infoga e-postadresser i cc-fältet istället för hemligt fält. Eer dessa incidenter, vidtogs åtgärder för a minska riskerna för a liknande incidenter händer igen.
Klagomål från tillsynsorgan: Getinge fick inga klagomål år 2022 från tillsynsorgan i samband med överträdelser av kundintegritet.
b. År 2022, det totala antalet läckor, stöld eller förlust av kunders data har varit noll.
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
Getinges engagemang
Getinges affärsverksamhet styrs av principerna om mångfald och integration, föreningsfrihet och a tillhandahålla en trygg och säker arbetsplats. Engagemanget för mänskliga räigheter, oavse var i världen Getinge bedriver verksamhet, är fastställt i uppförande- koden och i policyn för mänskliga räigheter. Riskområden a ta hänsyn till är bland annat barnarbete, tvångsarbete eller obligatoriskt arbete, men också risken för diskriminering, förhindrade av förenings- och förhandlingsfrihet samt arbetsmiljörelaterade problem. Alla former av kränkningar av mänskliga räigheter tas på största allvar och hanteras däreer vid utvärderingen.
Ledningsstrategi
Getinge stödjer FN:s initiativ Global Compact, som är e strategiskt policyinitiativ för företag som har åtagit sig a följa tio universellt accepterade principer för mänskliga räigheter, arbetsrä, miljö och antikorruption. Getinge stödjer också FN:s allmänna förklaring om mänskliga räigheter och vägledande principer om företag och mänskliga räigheter samt Internationella arbetsorganisationens (ILO) deklaration om grundläggande principer och räigheter på arbetet. Dessutom stödjer Getinge principerna i UK Modern Slavery Act som fastställer bestämmelser om slaveri, tjänstgöring och tvångsarbete och människohandel, inklusive bestämmelser om skydd av offer.# Farhågor om potentiella brott mot mänskliga rättigheter
Alla Getinges medarbetare som misstänker brott mot policyn om mänskliga rättigheter förväntas säga till och informera sin avdelningschef, Human Resources, Ethics & Compliance eller använda Getinges visselblåsarfunktion. Alla Getinges intressenter har möjlighet att ta upp frågor som rör potentiella och nuvarande negativa följder gällande mänskliga rättigheter via Getinges visselblåsarfunktion. Getinge har åtagit sig att undersöka eventuella farhågor och – om allvarliga negativa konsekvenser för mänskliga rättigheter upptäcks – kommer företaget direkt agera på lämpligt sätt.
Getinges årsredovisning 2022 151
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Getinge främjar en öppen och transparent kultur bland sina ledare, medarbetare och partners. Företaget främjar ett kontinuerligt ansvarsfullt ledarskap genom intern kommunikation och utbildning. Att säkerställa att verksamheten bedrivs på ett etiskt och ansvarsfullt sätt i alla interna och externa sammanhang är grundläggande för Getinges ansträngningar att skapa en kompetent, mångsidig och inkluderande organisation vilket börjar med ledningsstrategin. Global Ethics & Compliance Program har i samarbete med ledningen inlett ett initiativ för att införliva utvärderingar av mänskliga rättigheter i affärsverksamheten. Getinge har en policy för mänskliga rättigheter som gäller alla Getinges medarbetare. Alla medarbetare ansvarar personligen för att läsa, förstå och följa denna policy. Getinges chefer ansvarar för att säkerställa att alla teammedlemmar har tillgång till denna policy. Alla affärsfunktioner och försäljningsregioner ansvarar för att förhindra aktiviteter som strider mot mänskliga rättigheter och principerna i denna policy. Getinges introduktionsprogram för nyanställda ger medarbetarna information om uppförandekoden och det globala policy- ramverket. Getinges principer och krav relaterade till mänskliga rättigheter, inklusive policyn för mänskliga rättigheter, ingår i denna utbildning. Ytterligare utbildningar förväntas genomföras inom området. I tillägg till denna policy och Getinges engagemang för mänskliga rättigheter, inledde Global Ethics & Compliance Program 2022 planeringen för implementering av konsekvensanalyser. Under 2022 genomfördes en förstudie på koncernnivå som utvärderade lagar som rör mänskliga rättigheter som potentiellt kan vara relevanta för Getinges verksamhet. Syftet var att påbörja fortlöpande utvärdering av hur Getinges verksamhet påverkar lagar om mänskliga rättigheter. Detta arbete pågår under 2023.
Hantering av påverkan
För att se till att icke-diskriminering får positiva effekter har företaget utvecklat och kommunicerat personalpolicyer som omfattar antidiskriminering. Dessa görs tillgängliga för alla anställda, och nyanställda måste läsa igenom dessa policyer som en del av onboardingprocessen. Ett annat steg som tagits för att fånga upp den positiva aspekten av icke-diskriminering är att mångfald och inkludering ingår i manualerna för rekryteringsprocessen. En viktig del av manualen är att ta bort fördomar och aktivt söka efter kandidater med olika bakgrund. Dessutom har Getinge skapat ett system för visselblåsning, Getinge Speak up Line där anställda anonymt kan rapportera incidenter av diskriminering.
GRI 406: Icke-diskriminering
406-1 Diskrimineringsfall och vidtagna åtgärder
Under 2022 rapporterades totalt två (2) fall av diskriminering via företagets Speak Up line:
a. Totalt antal fall av diskriminering under rapporteringsperioden.
2
b. Status för incidenter och vidtagna åtgärder med hänvisning till följande:
| Status | Antal |
|---|---|
| i. Incident som granskats av organisationen: | 2 |
| ii. Åtgärdsplaner som implementeras: | 1 |
| iii. Åtgärdsplaner som har implementerats, med resultat granskade genom rutinmässiga interna processer: | 1 |
| iv. Incidenten är inte längre föremål för åtgärd. | 2 |
Se sidan 151 för mer information om ledningsstrategi.
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll 152
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
ANSVARSFULLA INKÖP OCH LEVERANTÖRSHANTERING
Engagemang
Getinges främsta mål är att leverera värde till kunderna, vilket inkluderar att se till att leverantörer lever upp till de höga krav som ställs på en leverantör till hälso- och sjukvårdsindustrin och till Getinge. Huvudfokus ligger på patientsäkerhet och produktkvalitet och detta fokus förväntas också av Getinges leverantörer. I kölvattnet av allt strängare regler och krav på etiskt agerande, minskad miljöpåverkan och arbete för att minimera risker för människor, avser Getinge att inkludera hela värdekedjan i företagets hållbarhetsmål.
Framsteg 2022
Baserat på företagets åtaganden och förståelse för faktiska och framtida krav kopplade till miljö, samhälle och styrning arbetar Getinge för att successivt integrera dessa förväntningar i sina processer på ett strukturerat sätt. Under 2022 har åtgärder vidtagits för att identifiera faktisk och potentiell påverkan samt bedöma betydelsen av dessa effekter ur ett Tier 1-leverantörsperspektiv. Dessa åtgärder utgör grunden för företagets fortsatta arbete med att hantera eller mildra faktiska effekter. Getinges mål är att fullt ut anpassa sina processer för att uppfylla nuvarande och framtida interna och externa förväntningar.
Ledningsstrategi
Uppförandekoden för affärspartner fastställer Getinges etiska principer och krav som intressenter förväntas följa när de gör affärer med Getinge. Uppförandekoden för affärspartners gäller även leverantörer, partners, entreprenörer och underleverantörer. Att ställa tydliga förväntningar på etisk affärsverksamhet och ansvarsfullt ledarskap är en förutsättning för ett hållbart och framgångsrikt samarbete. Ansvarsfullt ledarskap handlar om dagliga beslut och därför är det viktigt att Getinges uppförandekod för affärspartner tillämpas, att efterlevnad följs upp och att kontinuerliga förbättringar genomförs. Dessa kontroller är en del av revisionen av leverantörer och kommer att förfinas framöver.
Hantering av påverkan och risk
Inom många områden som rör hållbarhet är Getinge beroende av affärspartners. De potentiella riskerna med att parterna i leveranskedjan inte lever upp till lagar eller Getinges uppförandekod för affärspartners gör att det är viktigt att samarbeta och sprida kunskap om de förväntningar som Getinge har på sina leverantörer när det gäller etik, sociala aspekter, mänskliga rättigheter och miljömål. De åtgärder som ska vidtas för att minska riskerna är att genomföra en konsekvensanalys – en process som påbörjades under 2022. Getinges mål att nå noll koldioxidutsläpp till 2050 kommer att beroende av att samarbeta med leverantörer för att både minska utsläppen på medellång sikt och hitta innovativa lösningar för framtiden. Utan detta samarbete finns det en risk för att klimatmålet inte uppfylls. Samtidigt kan klimatet påverka leveranskedjan, till exempel fysiska risker som kan påverka leveranserna. För att hantera dessa aspekter har företaget kontaktat leverantörer för att förstå deras hantering av koldioxidutsläpp där man även säkerställer att riskerna minskas. Alla nya leverantörer som kan påverka Getinges färdiga produkters säkerhet, kvalitet eller prestanda och/eller har en inverkan på tillverkningsprocessen eller kvalitetsledningssystemet, har screenats med fokus på tillämpliga certifikat och godkännanden och överensstämmelse med RoHS/REACH-direktiv. I linje med företagets åtagande fortsätter Getinge sitt arbete med att kontinuerligt utveckla och bredda granskningen till att omfatta alla leverantörer enligt en riskbaserad strategi.
Den tillgängliga datamängden från leverantörer är ännu inte tillräcklig/fullständig. Getinge har börjat undersöka ESG-data från sina 100 Tier 1-leverantörer 2022 och kommer att fortsätta att samla in fullständiga ESG-riskprofiler för sina viktigaste leverantörer under 2023. Getinge fortsätter att inhämta uppgifter om affärspartners samt identifiera och bedöma negativ miljömässig och social påverkan inom sin leverantörskedja för att förbättra rapporteringen på detta område.
Getinges årsredovisning 2022 153
Innehåll
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Miljömässigt och socialt engagemang
Att se till att resurser används på ett så effektivt sätt som möjligt är avgörande för att fortsätta bygga en hållbar industri. Att minska avtrycket på planeten är en viktig del i att förbättra resurseffektiviteten. Getinges arbete med att minska sin klimatpåverkan bygger på kopplingen mellan en sund planet och friska människor. Getinge arbetar för att övergå från en linjär till en cirkulär ekonomi, i syfte att minska behovet av naturtillgångar och samtidigt minska det avfall som genereras. För att lyckas med båda dessa områden arbetar företaget för att säkerställa att EcoDesign tillämpas och för att förstå produkternas och tjänsternas påverkan på miljön.
VÄXTHUSGASUTSLÄPP OCH KLIMATPÅVERKAN
Getinge fortsätter minska sina växthusgasutsläpp och företagets klimatpåverkan. Cirka 4,5% av utsläppen globalt kommer från hälso- och sjukvården.* Klimatet påverkar i dag utsatta samhällsgrupper och hälso- och sjukvården måste vara med och minska växthusgasutsläppen. Det behövs bättre lösningar för att leverera bättre hälso- och sjukvård med ett lägre koldioxidavtryck. För Getinge är partnerskap en viktig del för att uppnå dessa mål.
Direkta utsläpp av växthusgaser kommer från Getinges produktion (Scope 1- och 2-utsläpp). Merparten av Getinges totala utsläpp av växthusgaser kommer från värdekedjan (Scope 3-utsläpp), där inköp av material och tjänster, logistik och produktanvändning står för större delen av dessa utsläpp. Produktspecifika miljöeffekter inkluderar energiförbrukning och totala utsläpp under produktionen, användningsfasen och hanteringen vid slutet av produktens livslängd, inklusive avfall som genereras av förpackningsmaterial.# Getinge Commitment
The company aims to be carbon neutral by 2025 for emissions from its own production in scope 1 and 2 according to the GHG Protocol. To follow the standards of SBTi, carbon offsets are not used to reduce emissions. Getinge committed to the Science Based Targets initiative in 2020. During 2022, the company's goals were established and submitted for validation.
Production Emissions
GHG Scope 1: Direct Emissions
| 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Emissions from oil, Scope 1 | 88 | 94 | 103 |
| Emissions from gas, Scope 1 | 2972 | 4956 | 6511 |
| Total greenhouse gas emissions, Scope 1 (ton CO₂) | 3060 | 5050 | 6614 |
GHG Scope 2: Indirect Emissions
| 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Emissions from electricity, Scope 2 | 4511 | 9395 | 11967 |
| Emissions from district heating, Scope 2 | 97 | 210 | 160 |
| Total greenhouse gas emissions, Scope 2 (ton CO₂) | 4608 | 9619 | 12127 |
Reduction of CO₂ Emissions from Production
Goal: Reduce CO₂ emissions from production in relation to internal sales volumes (-5% by 2024 with 2019 as the base year).
CO₂ emissions from production (Scope 1&2) in relation to internal sales volumes (MSEK)
| Indicator | 2019 (base year) | 2020 (Decrease by 19% compared to 2019) | 2021 (Decrease by 28% compared to 2019) | 2022 (Decrease by 59% compared to 2019) | Goal, 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| CO₂ ton/MSEK | 1.154 | 0.935 | 0.835 | 0.478 | 1.097 |
Reduction of Greenhouse Gas Emissions in Production
| 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| GHG Scope 1: Direct emissions | 3060 | 5161 | 6614 |
| GHG Scope 2: Indirect emissions | 4607 | 9619 | 12127 |
| Total carbon dioxide emissions in production | 7667 | 14780 | 18741 |
| Reduction from previous year (ton CO₂) | -7113 | -3961 | -563 |
See information on progress in relation to goals on page 136 and full information in GRI 302 Energy and GRI 305 Emissions on pages 156–157.
Progress 2022
Investments to increase energy efficiency at the production facilities included, among other things, heat pumps, LED lights, and facility insulation, as well as new manufacturing machines. During 2022, solar cell systems were installed to produce own electricity at Getinge's production facilities in China and Turkey, and similar solutions are being evaluated at more facilities. The electrification of company cars continued during 2022, with challenges regarding the availability of vehicles and charging infrastructure in certain locations.
Regarding Scope 3, all 15 categories of emissions were analyzed, and the 2021 results are used as a guideline for establishing Science Based Targets. Important measures during 2022 within Scope 3 included:
Reduce emissions from logistics
In one of the most frequently used logistics routes between Europe and the USA, air freight has been replaced with sea freight.
Supply chain engagement
Getinge initiated an evaluation and emissions reduction program together with its suppliers. As a first step in this program, a survey was sent to the 100 largest suppliers to get an idea of their carbon goals and ESG strategies. Getinge also began work to obtain primary data, as well as potential low-emission alternatives to the materials that have the greatest impact (metal, plastic, and electronics).
- https://www.thelancet.com/journals/lanplh/article/PIIS2542-5196(20)30121-2/fulltext
Getinge's Annual Report 2022
Content 154
Introduction Strategy Corporate Governance Report Annual Report Sustainability Report Other Information
Reduced emissions from product use
Some of Getinge's products use a significant amount of energy and therefore cause larger amounts of carbon dioxide emissions, depending on the energy source the customer uses. For products that significantly contribute to carbon dioxide emissions during the use phase (such as autoclaves and washer-disinfectors), the company continuously evaluates alternatives to further reduce energy consumption.
Customer support to reduce emissions in the use phase
Electricity is needed to use some of the equipment provided by Getinge, and the products' total carbon impact is largely dependent on the local electricity grid. A reduction in the CO₂ footprint in the use phase – at customers' facilities – requires an energy transition from the fossil-based electricity grid to an electricity grid based on renewable energy sources (wind power, solar power, or biogas). Instructions and training on energy-efficient use of products will be an important measure to ensure continued reduction of emissions during the use of the products.
Management Strategy
All of Getinge's production facilities are ISO 14001 certified. A cross-functional working group with appointed leaders from relevant corporate functions and business areas has worked to implement roadmaps at production facilities to reduce energy consumption and Scope 1 and 2 emissions in production to meet the reduction targets. This group has also defined guidelines, goals, and roadmaps to reduce emissions in applicable categories in accordance with Scope 3. These guidelines and goals are in line with the GHG Protocol, Scope 3, and the requirements of the Science Based Targets initiative. More information can be found on page 167 on how Getinge calculates energy consumption and greenhouse gas emissions.
Evaluation of the management strategy
Information on production emissions (GHG Scope 1 & 2) is collected monthly in a central data management system. A working group, the Environmental Data Management Group, has been created to integrate data from business systems that can be used to generate information regarding Scope 3. Status and progress of emissions (in tons CO₂e) in Scope 1 and 2 and emission intensity (in tons CO₂e/MWh and CO₂e/MSEK internal sales) are included in quarterly reporting of information from facilities within various business areas, within various business areas, and at the group level. The development of emission-reducing activities and progress is part of the company's quarterly reports and regular internal routines (see pages 46–49 for more information on Getinge's corporate governance model).
Important learnings during 2022
When Getinge prepared the data for the base year for "Science Based Targets," the company realized that one of the biggest challenges was the lack of accurate emission data. Getinge's emissions for purchased goods are based on the purchase value of the materials in combination with the Tier 1 supplier's origin.
Regarding product use, Getinge recognizes the need for collaboration with customers to understand their electricity consumption, how they use the products, and how Getinge can contribute to reducing their emissions.
Getinge informs stakeholders and customers about procedures and progress via the company's website and dedicated publications, such as the Customer Sustainability Handbook. The handbook has been developed in collaboration with customers worldwide to provide examples of how sterile goods management can be made more sustainable. Getinge has listened to customers' thoughts and experiences of sustainability in sterile goods management to provide customer-centric and concrete communication. The handbook can be downloaded from: https://info.getinge.com/10-ways-to-make-sterile-reprocessing-more-sustainable
Impact Assessment and Risk Management
The environment is an important aspect for Getinge as a company and within healthcare as it affects the climate. The medical technology industry is not considered to have high exposure to climate risks. However, this does not mean that there is no long-term exposure to both physical risks and transition risks related to climate change in the value chain. The greatest risks that can be identified are the impact that extreme weather and rising sea levels could have in certain parts of the supply chain. In an internal assessment, it was concluded that the exposure to physical risks at own facilities is relatively low. Transition risks are related to the demand for products with reduced climate impact and reduced amount of packaging, and stricter regulations and requirements, primarily in the EU.
Risk-reducing measures:
To reduce emissions from the company's value chain, net-zero emission targets have been set, and the carbon emission reduction targets have been submitted to the Science Based Targets initiative (SBTi), with validation to take place during 2023.
Getinge's Annual Report 2022 155
ContentIntroduction Strategy Corporate Governance Report Annual Report Sustainability Report Other Information
302-3 Energy intensity
Organization's energy consumption
Energy use from production (MWh)/Internal Sales (MSEK)
| Indicator | 2019 (Base year) | 2020 (Decrease by 17% compared to 2019) | 2021 (Decrease by 8% compared to 2019) | 2022 (Decrease by 15% compared to 2019) | Goal, 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| MWh/MSEK | 5.73 | 4.77 | 5.30 | 4.89 | 5.16 |
Energy types included in the intensity ratio are electricity, district heating, gas, and oil.
302-4 Reduction of energy consumption
Energy consumption in production, MWh
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Electricity (kWh) | 46359 | 52339 | 53178 | 53479 |
| District heating (MWh) | 3455 | 4315 | 4016 | 3741 |
| Gas (converted to MWh) | 28400 | 36167 | 37992 | 38259 |
| Oil (converted to MWh) | 326 | 345 | 378 | 383 |
| Total energy consumption from production, MWh | 78540 | 93166 | 95564 | 95862 |
| Reduction from previous year in MWh | -14626 | -2398 | -298 | |
| Reduction from previous year in % | -16 % | -3 % | -0.3 % |
See page 167 for more information on standards, methodology, and calculation of energy consumption.
GRI 302: ENERGY
Leadership Strategy
All of Getinge's production facilities are ISO 14001 certified.# GRI 305: UTSLÄPP
305-1 Direkta växthusgasutsläpp (Scope 1)
GHG Scope 1: Direkta utsläpp
| 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Utsläpp från olja, Scope 1 | 88 | 94 | 103 |
| Utsläpp från gas, Scope 1 | 2 972 | 4 956 | 6 511 |
| Utsläpp från leasade fordon | 13 778* | ||
| Totala utsläpp av växthusgaser, Scope 1 (ton CO₂)* | 16 838* | 5 050 | 6 614 |
- Utsläpp från leasade fordon beräknades för första gången 2022. Se sidan 167 för mer information (Redovisningsprinciper)
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 2)
GHG Scope 2: Indirekta utsläpp
| 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Utsläpp från el vid produktionsanläggningar, Scope 2 | 4 511 | 9 409 | 11 967 |
| Utsläpp från hyrda och ägda kontorsbyggnader (ej produktion) Scope 2 | 4 413* | ||
| Utsläpp från fjärrvärme vid produktionsanläggningar, Scope 2 | 97 | 210 | 160 |
| Totala utsläpp av växthusgaser Scope 2 (ton CO₂)* | 9 021* | 9 619 | 12 127 |
- Utsläpp från kontor beräknades för första gången 2022. Se sidan 167 för mer information (Redovisningsprinciper)
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 3)
När det gäller Scope 3 analyserades alla 15 kategorier av utsläpp och 2021 års resultat används som basår för att fastställa Science Based Targets. De kategorier som har störst påverkan på utsläppen i värdekedjan är inköp av material (~30%), distribution och logistik (~10%) och användning av produkter (~45%).
Utelämnande
Getinge kommer att rapportera scope 3-utsläpp för sina viktigaste kategorier efter en verifiering av baslinje- och företagsmål som görs av Science Based Targets Initiative 2023.
305-4 Intensitet för växthusgasutsläpp
Minskning av CO₂-utsläpp från produktionen
Mål: Minska CO₂-utsläppen från produktionen i förhållande till interna försäljningsvolymer (-5% till 2024 med 2019 som basår).
CO₂-utsläpp från produktion (Scope 1+2) i förhållande till interna försäljningsvolymer MSEK
| 2019 (basår) | 2020 (Minskning med 19% jämfört med 2019) | 2021 (Minskning med 28 % jämfört med 2019) | 2022 (Minskning med 59% jämfört med 2019) | Mål, 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| CO₂ ton/MSEK | 1,154 | 0,935 | 0,835 | 0,478 | 1,097 |
305-5 Utsläppsreduktion
Reduktion av växthusgasutsläpp från produktionen (i ton CO₂e)
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| GHG Scope 1: Direkta utsläpp | 3 060 | 5 050 | 6 614 | 6 661 |
| GHG Scope 2: Indirekta utsläpp | 4 608 | 9 619 | 12 127 | 12 643 |
| Totala koldioxidutsläpp i produktionen | 7 668 | 14 669 | 18 741 | 19 304 |
| Minskning från föregående år (ton CO₂e) | 7 001 | 4 072 | 563 | |
| Minskning från föregående år (%) | -48 % | -22 % | -3 % |
Rapporterade utsläppsminskningar inkluderar inte utsläppsminskningar baserade på koldioxidkompensation, se sidan 167 för mer information.
CIRKULARITET: AVFALL OCH ÅTERVINNING
Enligt Världshälsoorganisationen (WHO) genererar höginkomst sjukhus cirka 0,5 kg avfall per säng och dag, och i höginkomstländer är huvuddelen av avfallet (exklusive matavfall) plastrelaterat.* Getinge genererar sjukhusavfall eftersom vissa av de produkter som tillhandahålls är engångsprodukter, varav vissa efter användning är klassificerade som farligt avfall. Getinge producerar också avfall i form av förpackningar som är nödvändiga för att transportera produkter och upprätthålla nödvändig sterilitet före användning. Avfall genereras också vid tillverkning av produkterna.
Getinges åtagande
Getinge har åtagit sig att minska mängden avfall som genereras i produktions- och produktanvändningsfasen.
| Miljömål | Framsteg 2022 | Mål 2023 | Mål 2025 |
|---|---|---|---|
| Avfall från produktionen Återvinning av avfall | 47 % | >80 % | >95 % |
| Återvinning av avfall (inkl. energiåtervinning) | 93 % | >95 % | >95 % |
Målet är att majoriteten (>95%) avfall från produktionen ska återvinnas fram till 2025.
Ledningsstrategi
Ansvarsfull användning av resurser och avfallshantering är i fokus inom hela verksamheten. Getinge är certifierade (ISO 14001) för alla produktionsanläggningar, följer lokala bestämmelser och har satt upp mål för att öka återvinningen av sitt avfall. Avfallshanteringen följer principerna i miljö- och hållbarhetspolicyerna samt lokala miljöledningssystem. Produktionens avfallsvolymer och återvinningssätt lagras kvartalsvis i ett centralt datahanteringssystem för alla produktionsanläggningar. Status och framsteg för återvinningen av farligt och icke-farligt avfall ingår i kvartalsvisa revisioner på anläggningsnivå, inom olika affärsområden och aggregeras på koncernnivå via Getinges koncernledning.
Framsteg 2022
Totalt avfall
| 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Avfall till återvinning (ton) | 1 296 | 1 437 | 2 957 |
| Avfall, ej återvunnet (ton) | 189 | 123 | 347 |
| Avfall, energiåtervinning (ton) | 1 239 | 1 209 | 67 |
| Totalt genererat avfall (ton) | 2 725 | 2 769 | 3 372 |
Icke-farligt avfall
| 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Icke-farligt avfall, återvunnet (ton) | 1 253 | 1 375 | 2 795 |
| Icke-farligt avfall, ej återvunnet (ton) | 151 | 65 | 245 |
| Icke-farligt avfall, energiåtervinning (ton) | 1 121 | 1 085 | 67 |
| Totalt icke-farligt avfall (ton) | 2 525 | 2 525 | 3 107 |
Farligt avfall
| 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Farligt avfall, återvunnet (ton) | 43 | 62 | 162 |
| Farligt avfall, ej återvunnet (ton) | 38 | 58 | 102 |
| Farligt avfall, energiåtervinning (ton) | 119 | 124 | – |
| Totalt farligt avfall (ton) | 200 | 244 | 264 |
Viktiga lärdomar under 2022
Förpackningar fortsätter att vara en utmaning samtidigt som den är viktig för att bevara steriliteten hos produkterna. För att säkerställa denna sterilitet följer Getinge strikta regler. Detta gör det svårt att ändra förpackningstyp och förpackningsmängd eftersom huvudfokus ligger på att garantera patientsäkerheten. Den medicintekniska sektorn är starkt reglerad och att utveckla alternativ till engångsmaterial (plast) är en utmaning för hela branschen. Företaget är öppet för potentiella partnerskap med leverantörer och andra branschaktörer för att förstå förnybara material och för att utveckla lösningar för att hantera plast och annat avfall vid återvinning.
Bedömning av påverkan och hantering av risker
Hälso- och sjukvårdsavfall innehåller potentiellt skadliga mikroorganismer som kan infektera patienter, hälso- och sjukvårdspersonal och allmänheten. Andra potentiella risker kan vara läkemedelsresistenta mikroorganismer som kan spridas från vårdinrättningar. Kassering av obehandlat hälso- och sjukvårdsavfall på deponier kan leda till förorening av dricksvatten, grundvatten och mark om deponierna inte är korrekt konstruerade. Behandling av hälso- och sjukvårdsavfall med kemiska desinfektionsmedel kan leda till utsläpp av kemiska ämnen om dessa ämnen inte tas om hand, lagras och kasseras på ett miljövänligt sätt. Korrekt avfallshantering kan bidra till att minska miljöpåverkan, eftersom återvinning och minskning av avfall kan bevara resurser, minska utsläppen av växthusgaser och minimera behovet av deponeringsutrymme. Korrekt avfallshantering kan även bidra till att skydda människors hälsa genom att minimera exponeringen för farligt avfall och förhindra spridning av sjukdomar som orsakas av felaktig avfallshantering. Om avfallet inte hanteras på rätt sätt kan det leda till miljöförstöring, t.ex. förorening av luft, mark och vatten. Detta kan få negativa konsekvenser för djurlivet och ekosystemen samt för människors hälsa. De negativa konsekvenserna ur ett ekonomiskt perspektiv är att kostnaderna kan öka, t.ex. genom ökad kostnad för sanering och återställande. Felaktig avfallshantering kan potentiellt kränka de mänskliga rättigheterna, särskilt för marginaliserade samhällen, då låginkomstsamhällen ofta drabbas oproportionerligt hårt av miljöföroreningar. Getinge är involverad i avfallshanteringen från den egna verksamheten, men påverkar också avfallsmängderna hos kunderna (nedströms) genom förpackning och försäljning av engångsartiklar som huvudsakligen är tillverkade av plast.
Riskreducerande åtgärder
Produktsäkerhet och klinisk prestanda får aldrig äventyras. Detta innebär att byte av material i produkterna eller förpackningen inte är ett alternativ om inte samma säkerhetsnivå och sterilitet kan upprätthållas.
* hps://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/health-care-waste
FÖRETAGSSAMARBETEN
Getinges engagemang för socialt ansvarstagande är inriktat på att möta utmaningar inom hälso- och sjukvården, som till exempel en växande befolkning och längre förväntad livslängd som ökar trycket på hälso- och sjukvården. Getinge vill också bidra positivt till samhället i stort genom att samarbeta med ideella organisationer. Getinge stöttar sociala initiativ lokalt och globalt för att visa ansvar för det globala samhället.# Hållbarhetsredovisning
Samarbeten
WIN WIN Gothenburg Sustainability Award
WIN WIN Gothenburg Sustainability Award belönar och uppmuntrar lösningar på de mest akuta utmaningarna som världen står inför.
- Skäl till samarbetet: Stöa och uppmuntra yerligare innovation av entreprenörer som arbetar för en hållbar värld.
- Samarbete sedan: 2022
Pratham
En av de största internationella icke-statliga organisationerna som bildades för a förbära utbildningskvaliteten för under- privilegierade barn i Indien.
- Skäl till samarbetet: Getinge stöar aktivt Pratham i deras arbete med a bekämpa faigdom genom utbildning.
- Samarbete sedan: 2018
WaterAid
WaterAid är en ideell organisation som fokuserar på a tillgodose rent vaen, toaleer och god hygien för alla människor – överallt.
- Skäl till samarbetet: Bidra till förbärad tillgång till rent vaen, sanitet och hygien inom hälso- och sjukvård i världens faigaste samhällen.
- Samarbete sedan: 2020
Universeum
Sveriges nationella vetenskapscentrum som använder lekfulla metoder för a lära barn och vuxna vetenskap, natur och hållbar utveckling.
- Skäl till samarbetet: Stöa Universeum så a de kan stärka kompetens, innovationskra och bidra till en hållbar samhälls- utveckling, med särskilt fokus på hälsa.
- Samarbete sedan: 2020
Insamlingsstielsen för Droning Silvias barn- och ungdomssjukhus
Stielsen stöar barn och unga varje dag som behandlas för både fysiska och psykiska sjukdomar.
- Skäl till samarbetet: A stöa det viktiga arbetet med a sprida glädje i vardagen för barn och ungdomar som vistas på sjukhuset.
- Samarbete sedan: 2020
Medlemskap och Föreningar
Förutom a vara medlem i FN:s Global Compact innehar Getinge även befaningar som styrelseledamöter i Swecare, en svensk halvstatlig ideell organisation inom hälso- och sjukvård, och Swedish Medtech, branschorganisationen för medicinteknik i Sverige. Getinge är också en stöande medlem av Institutet Mot Mutor.
FN:s globala mål för hållbar utveckling (SDG)
De 17 globala målen (SDG) som FN lanserade i september 2015 syar till a uppnå de förändringar som krävs för a förverkliga en långsiktigt hållbar utveckling till 2030. Företagens engagemang och åtgärder är avgörande för a uppnå dessa globala mål. Getinge stödjer alla FN:s 17 globala mål för en miljömässigt, socialt och ekonomiskt hållbar utveckling, men har identifierat e antal mål som bäst motsvarar företagets påverkan på affären. Dessa mål är:
Mål 3 – Säkerställa hälsosamma liv och främja välbefinnande för alla i alla åldrar
Getinge är verksamt inom den medicintekniska industrin och bidrar som företag med sina innovationer för a avsevärt förbära hälsa och välbefinnande som en integrerad del av sin verksamhetsstra- tegi. Dea inkluderar alla interna och externa beröringspunkter– egna anställda, leverantörer, distributörer och kunder.
Mål 4 – Säkerställa en inkluderande och likvärdig utbildning av god kvalitet och främja livslångt lärande för alla
Getinge bidrar kontinuerligt till a samarbetspartners inom hälso- och sjukvårdsorganisationer, universitet och läkarutbildningar utbildar och tränar hälso- och sjukvårdspersonal samt studenter som påbörjar sin medicinska utbildning. Getinge stödjer Prathams utbildningsprogram i Indien för a förbära utbildningskvaliteten för barn i kampen mot faigdom. Getinge samarbetar också med Universeum, Sveriges nationella vetenskapscentrum. Med dea partnerskap stödjer Getinge Universeum i deras uppdrag a stärka vetenskaplig kompetens och innovation och a bidra till en hållbar samhällsutveckling. A få utbildning av hög kvalitet är en grund för e mer framgångsrikt liv.
Mål 5 – Jämställdhet
Mångfald, jämställdhet och inkludering är inte bara en del av Getinges utökade hållbarhetsramverk, utan också viktiga kompo- nenter i företagets strategi. Getinge har e starkt engagemang för a säkerställa lika möjligheter och överbrygga klyor mellan könen i hela företaget. I årets rapport från Allbright klärar Getinge upp till plats 13 från nummer 129 (2021) på den gröna listan över företag som uppnår jämställdhet mellan könen (40/60). Det är e resultat av åratals arbete med jämställdhet och mångfald. Denna rapport belyser de problem som finns i dagens företag och Getinge kommer a fortsäa arbeta för a uppnå full jäm- ställdhet mellan könen.
Mål 6 – Säkerställa tillgången till vaen och sanitet för alla
Genom sina EcoDesign-principer har Getinge åtagit sig a tillhandahålla e hållbart erbjudande med produkter som möjliggör minskad vaenförbrukning under hela livscykeln. Getinge stödjer också WaterAid i deras arbete med a öka tillgången till rent vaen, toaleer och god hygien för alla, överallt inom en generation.
Mål 8 – Verka för varaktig, inkluderande och håll- bar ekonomisk tillväxt, full- och produktiv syssel- säning med anständiga arbetsvillkor för alla
Som global aktör arbetar Getinge för a främja en långsiktig hållbar ekonomisk tillväxt, högre produktivitetsnivå och teknisk innova- tion. Getinge strävar eer a skydda arbetstagarnas räigheter, garantera en säker och trygg arbetsmiljö samt jämlikhet och lika villkor i arbetslivet.
Mål 12 – Säkerställa hållbara konsumtions- och produktionsmönster
Getinge adresserar definierade mål och indikatorer kopplat till koldioxidutsläpp, energieffektivitet, EcoDesign, avfall och åter- vinning. Getinge arbetar för a uppnå en mer hållbar konsumtion och produktion som är förankrad i miljömässigt hållbara mål och som överensstämmer med internationella normer, standarder och certifieringar som ISO 14001.
Mål 13 – Vidta omedelbara åtgärder för a bekämpa klimatförändring och dess konsekvenser
Getinge har åtagit sig a göra si yersta för a bekämpa klimat- förändring och arbetar aktivt för a minimera sin miljöpåverkan. Företaget har åtagit sig a uppnå Parisavtalets mål om a begränsa den globala uppvärmningen till 1,5°C över förindustriella nivåer och har anslutit sig till Science Based Target-initiativet. Getinge har sa e neo noll mål för utsläpp av CO i hela värdekedjan till 2050 och ämnar bli CO neutral i egen produktion redan 2025.
Mål 17 – Partnerskap för a uppnå målen
Starka globala partnerskap och samarbeten är nyckeln till a förverkliga hållbara utvecklingsmål. Getinge samarbetar med sina kunder och partners i den dagliga verksamheten för a utveckla produkter och lösningar som bidrar till en mer hållbar hälso- och sjukvård. Dessutom samarbetar företaget med den akademiska världen, branschorganisationer, icke-statliga organisationer och regeringar för a identifiera och utveckla skalbara lösningar på hälso- och sjukvårdsrelaterade utmaningar.
EU-taxonomin
Taxonomin fokuserar på de sektorer som typiskt se är mest belastande för miljön och för år 2022 föreligger fortsa endast rapporteringskrav för de två första miljömålen – begränsning av klimatförändringar och anpassning till klimatförändringar. Getinge verkar i en sektor som i mycket ringa omfaning har koppling till de två första miljömålen eersom tillverkning av medicintekniska produkter har väsentligt mindre klimatpåverkan än de sektorer och aktiviteter som primärt träffas av dessa miljömål.
I sye a identifiera aktiviteter som omfaas av taxonomin har Getinge under året fortsa i den arbetsgrupp som tillsaes 2021 samt med stöd av extern expertis analyserat bolagets ekono- miska aktiviteter och investeringar samt kartlagt dessa emot Taxonomiförordningen och dess delegerade akter. Utifrån denna analys konstaterades a Getinges huvudsakliga verksamhet i form av tillverkning av medicintekniska produkter inte omfaas av de ekonomiska aktiviteter som är definierade i taxonomin för de första två miljömålen, vilka trä i kra och gäller för räkenskapsåret 2022.
Getinge arbetar trots dea mycket aktivt med hållbarhetsfrågor och har som mål a vara CO 2 -neutralt i egen verksamhet, kopplat till produktion, 2025. Getinge har också sa som mål a vara neo noll i hela värdekedjan till 2050. Som e led i denna strävan görs bland annat investeringar i energibesparande utrustning relaterat till byggnader samt investeringar i elbilar och vissa av dessa aktiviteter har eer utvärdering bedömts vara definierade i taxonomin. Aktuella belopp för aktiviteterna ifråga samt tillämpade redovisningsprinciper framgår nedan.
Föregående års rapport- ering var baserad på känd information per januari 2022 medan rapporteringen för 2022 är uppdaterad eer senare klargöranden i taxonomi-regelverket. För 2022 har rapporteringskrav kring så kallad taxonomifören- lighet (”alignment”) tillkommit jämfört med 2021. Vad gäller de aktiviteter som rapporterats under kapitalutgier i tabellen nedan har vi endera kunnat konstatera a dessa aktiviteter ej är taxonomiförenliga eller ej ha möjlighet a utreda om dessa krav uppfylls då denna information ej varit möjlig a erhålla från de aktuella leverantörerna.
EU taxonomin stipulerar också vissa krav kopplat till s k minimiskyddsområden (”minimum safeguards”) inom fyra specifika områden. Getinges position per utgången av 2022 är a koncernen i allt väsentligt uppfyller dessa krav. Dock har Getinge yerligare processer a säkerställa innan samtliga dessa mål är uppfyllda. Det gäller framför allt kraven kring s k leverantörs-due diligence. Det pågår e arbete för a täcka dea identifierade gap.# Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende a inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska aktiviteter (1)
| Kod/koder | Absolut omsäning | Andel av omsäningen | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimatförändringar | Vaen och marina resurser | Cirkulär ekonomi | Föroreningar | Biologisk mångfald och ekosystem | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimat- förändringar | Vaen och marina resurser | Cirkulär ekonomi | Föroreningar | Biologisk mångfald och ekosystem | Minimiskyddsåtgärder | Taxonomi- förenlig andel av omsäningen, år 2022 | Taxonomi- förenlig andel av omsäningen, år 2021 | Kategori (möjlig- görande verksamhet) | Kategori (omställnings- verksamhet) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | Ja/nej | Procent | Procent | Möjliggörande | Omställning |
| A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN | |||||||||||||||||||
| A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter | |||||||||||||||||||
| De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas omsäning (A.1) | |||||||||||||||||||
| A.2 Verksamheter som omfaas av taxonomin men som inte är miljö- mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) | |||||||||||||||||||
| Omsäningen hos de verksamheter som omfaas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomi förenliga) (A.2) | |||||||||||||||||||
| Totalt (A.1+A.2) | |||||||||||||||||||
| B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN | |||||||||||||||||||
| Omsäningen hos verksamheter som inte omfaas av taxonomin (B) | 28 292 | 100 % | |||||||||||||||||
| Totalt (A+B) | 28 292 | 100 % |
Andel av omsäningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven - upplysningar som omfaar år 2022
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende a inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska aktiviteter (1)
| Kod/koder | Absoluta kapitalutgier | Andel av kapitalutgierna | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimatförändringar | Vaen och marina resurser | Cirkulär ekonomi | Föroreningar | Biologisk mångfald och ekosystem | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimat- förändringar | Vaen och marina resurser | Cirkulär ekonomi | Föroreningar | Biologisk mångfald och ekosystem | Minimiskyddsåtgärder | Taxonomi- förenlig andel av omsäningen, år 2022 | Taxonomi- förenlig andel av omsäningen, år 2021 | Kategori (möjlig- görande verksamhet) | Kategori (omställnings- verksamhet) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | Ja/nej | Procent | Procent | Möjliggörande | Omställning |
| A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN | |||||||||||||||||||
| A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter | |||||||||||||||||||
| De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas kapitalutgier (A.1) | |||||||||||||||||||
| A.2 Verksamheter som omfaas av taxonomi men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) | |||||||||||||||||||
| Tillverkning av koldioxidsnål transporeknik | 3.3 | 0 | 0 % | ||||||||||||||||
| Transport med motorcyklar, personbilar och läa motorfordon | 6.5 | 27 | 1 % | ||||||||||||||||
| Installation, underhåll och reparation av energi effektiv utrustning | 7.3 | 34 | 2 % | ||||||||||||||||
| Installation, underhåll och reparation av ladd- stationer för elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning till byggnader) | 7.4 | 2 | 0 % | ||||||||||||||||
| Installation, underhåll och reparation av instru- ment och anordningar för mätning, reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda | 7.5 | 2 | 0 % | ||||||||||||||||
| Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi | 7.6 | 12 | 1 % | ||||||||||||||||
| Förvärv och ägande av byggnader | 7.7 | 434 | 23 % | ||||||||||||||||
| Kapitalutgier hos de verksamheter som omfat- tas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) | 511 | 27 % | |||||||||||||||||
| Totalt (A.1+A.2) | 511 | 27 % | |||||||||||||||||
| B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN | |||||||||||||||||||
| Kapitalutgier hos verksamheter som inte omfaas av taxonomin (B) | 1 384 | 73 % | |||||||||||||||||
| Totalt (A+B) | 1 895 | 100 % |
Andel av kapitalutgierna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven-upplysningar som omfaar år 2022
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende a inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska aktiviteter (1)
| Kod/koder | Absoluta drisutgier | Andel av drisutgierna | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimatförändringar | Vaen och marina resurser | Cirkulär ekonomi | Föroreningar | Biologisk mångfald och ekosystem | Begränsning av klimatförändringar | Anpassning till klimat- förändringar | Vaen och marina resurser | Cirkulär ekonomi | Föroreningar | Biologisk mångfald och ekosystem | Minimiskyddsåtgärder | Taxonomi- förenlig andel av omsäningen, år 2022 | Taxonomi- förenlig andel av omsäningen, år 2021 | Kategori (möjlig- görande verksamhet) | Kategori (omställnings- verksamhet) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | Ja/nej | Procent | Procent | Möjliggörande | Omställning |
| A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN | |||||||||||||||||||
| A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomi- förenliga) verksamheter | |||||||||||||||||||
| Drisutgier för de miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.1) | |||||||||||||||||||
| A.2 Verksamheter som omfaas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) | |||||||||||||||||||
| Drisutgier för verksamheter som omfaas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomi- förenliga) (A.2) | |||||||||||||||||||
| Totalt (A.1+A.2) | |||||||||||||||||||
| B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN | |||||||||||||||||||
| Drisutgier hos verksamheter som inte omfaas av taxonomin (B) | 850 | 100 % | |||||||||||||||||
| Totalt (A+B) | 850 | 100 % |
Andel av drisutgierna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven-upplysningar som omfaar år 2022
1) Avser koncernens neoomsäning för räkenskapsåret 2022, vilket motsvarar de intäkter som uppstår i den ordinarie verksamheten redovisade i enlighet med IFRS 15. Se även not 12 till den finansiella rapporteringen.
2) Avser kapitalutgier relaterade till investeringar i materiella anläggningstillgångar, immateriella tillgångar samt nyjanderäer enligt IFRS 16 (se not 12 och not 20 i årsredovisningen). Tillgångar som tillkommit genom rörelseförvärv ingår med undantag för goodwill som inte är en identifierbar immateriell tillgång enligt definitionen i IAS 38.
3) Avser drisutgier hänförbara till redovisade kostnader för forskning och utveckling, renovering av byggnader, koridsleasingavtal, underhåll och reparationer samt andra direkta kostnader som krävs för en effektiv daglig dri av materiella anläggningstillgångar.
4) Getinge har i sin verksamhet inte identifierat några intäkter som omfaas av taxonomins ekonomiska aktiviteter (taxonomy-eligible) avseende de klimatrelaterade miljömål, vilka trä i kra och är gällande för räkenskapsåret 2022.
5) Getinges huvudsakliga verksamhet i form av tillverkning av medicinteknisk utrustning omfaas inte av de klimatrelaterade miljömålen i taxonomiförordningen, vilka trä i kra och är gällande för räkenskapsåret 2022. Getinge har emellertid som mål a bli klimatneutralt i egen verksamhet avseende produktion till år 2025 och har därför investerat i energibesparande utrustning relaterat till byggnader, laddstationer för elbilar samt nyjanderäer avseende elbilar och lokaler, vilka omfaas av taxonomin.
6) Investeringar i energibesparande utrustning har bedömts vara taxonomy-eligible enligt aktiviteterna 7.3, 7.4 samt 7.5 i Annex 1 i Taxonomiförordningen och investeringar i laddstationer och nyjanderäer avseende elbilar är taxonomy-eligible enligt aktivitet 7.3 respek- tive aktivitet 6.5 i Annex 1. Investeringar i solpaneler samt nyjanderäer avseende lokaler och andra investeringar i byggnader är taxonomy-eligible enligt aktivitet 7.6 respektive 7.7 i Annex 1. Samtliga aktiviteter som bedömts vara taxonomy-eligible har allokerats till det första klimatmålet – begränsning av klimatförändringar – eersom taxonomin inte tillåter a en specifik aktivitet allokeras till mer än e miljömål och därigenom medtas mer än en gång.
7) Identifierade drisutgier vilka omfaas av Taxonomin 2022 uppgår till 0 Mkr.
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Hållbarhetsbilaga
Hållbarhet – organisation och styrning
Styrelsen är det högsta styrande organet som har det övergripande ansvaret för beslutsfaande i väsentliga områden, inklusive hållbar- hetsfrågor, och som övervakar Getinges koncernlednings styrning av dessa. Styrelsen ansvarar, med stöd av Getinges koncernledning, för a utveckla, godkänna och uppdatera organisationens sye, kunderbjudande och uppdragsbeskrivningar, strategier, policyer och mål relaterade till hållbar utveckling. De rådfrågas om väsentliga områden och due diligence av organisationens påverkan på ekonomi, miljö och människor. Styrelsen informeras om framsteg och relaterade risker under regelbundna affärsöversynsmöten. Styrelsen ansvarar också för a granska och godkänna rapporterad hållbarhetsinformation, inklusive organisationens väsentliga om- råden en gång per år vid godkännande av bolagets årsredovisning och hållbarhetsredovisning. Styrelsen har inräat två förberedande utsko, revisions- och riskutskoet och ersäningsutskoet, vars uppgier även omfaar a behandla olika aspekter av hållbarhets- frågor. Se mer information om Getinges bolagsstyrningsmodell på sidorna 30–37 och 42–49. Styrelsen har godkänt planen a ge bolagets revisorer i upprdrag a utföra en översiktlig granskning av hålbarhetsrapporten 2022. Getinge har inräat en hållbarhets- styrelse på ledningsnivå som omfaar Getinges koncernledning och i tillämpliga fall andra kollegor, som övervakar styrningen av alla hållbarhetsområden, utarbetar initiativ, rekommendationer och vägledande principer för godkännande av Getinges koncernledning och Getinges styrelse.# Executive Vice President Human Resources & Sustainability
Executive Vice President Human Resources & Sustainability har det övergripande ansvaret för hållbarhetsfrågor i den dagliga verksamheten inom Getinge och representerar hållbarhets- funktionen i Getinges koncernledning. Var och en av företagets affärsområden och globala sälj- och serviceorganisationer är dock ansvariga för eerlevnaden av uppförandekoden och för genom- förandet av hållbarhetsmålen och policyåtaganden i sina respektive linje organisationer med stöd av separata funktioner, till exempel Ethics & Compliance, Quality, Regulatory & Medical Affairs och HR & Namn.
Direktiv om samhällsdonationer
Globalt direktiv om granskning av sanktioner
Direktiv om globala anbud
Interaktioner med konkurrenter
Mångfaldsdirektiv
Direktiv avseende arbetsrä
Direktiv om Getinges internationella uppdrag
Globalt direktiv för resor och utgier
Globala riktlinjer för förmåner och styrningsdirektiv
Direktiv om cybersäkerhetslivscykel
Globalt tjänstebilsdirektiv
Globalt direktiv gällande gåvor och representation
Direktiv för kompetensutveckling och utbildning
Arbetsmiljödirektiv
Direktiv för hantering av produktrisker
Direktiv för miljöövervakning för slutgiltigt steriliserade vårdprodukter
Direktiv för hantering av kundproblem
Direktiv för hantering av bristande överensstämmelse
Direktivet om utredningar av uppförandekoder
Direktiv för visselblåsning och förbud mot repressalier– Globalt
Miljöutredning & planering (SOP)
Miljökommunikation (SOP)
Hantering av nödsituationer (SOP)
EcoDesign (SOP)
Eerlevnad av miljölagar (SOP)
Hantering av miljörisker (SOP)
Miljöövervakning & förbäring
Övervakning och utvärdering av leverantörers resultat
Namn
Hantering av förfrågningar om korrigerande åtgärder mot leverantörer (SCAR)
Process för hantering av korrigerande och förebyggande åtgärder (CAPA)
Masterplan för datoriserad systemvalidering
Riskanalys för datoriserade system
Kvalificering av plaformar för programvara och IT-infrastruktur
Introduktion och kvalificering
Landsspecifik märkning
Produktriskbedömning & produktriskkontroll
Leverantörsrevisioner
Hantering av farligt material– logistik
Hantering av skrot– logistik
Transportförberedelser paketering och leverans– logistik
Hantering av kundklagomål gällande produkt
Eermarknadsuppföljning
Datoriserad systemvalidering
Utvärdering av hälsorisker
Nyckeltal för kvalitets- och produktregulatorisk styrning (QRC)
Hantering av säkerhetsincidenter
Getinges kvalitetspolicy
Getinges miljöpolicy
Medarbetarpolicy
Global policy mot mutor och korruption
Uppförandekod för leverantörer
Global handelspolicy
Hållbarhetspolicy
Policy för mänskliga räigheter
Global konkurrensräspolicy
Sustainability. Dessa funktioner ansvarar för a ta fram strategier, policyer, riktlinjer, mål, processer och verktyg relaterade till dessa frågor, som implementeras och integreras i affärsverksamheten. Affärsområdena och gobala sälj- och serviceorganisationen ansvarar också för utvärdering av hållbarhetsrelaterade risker och hantering av påverkan i deras verksamhet, såsom miljö, hälsa och säkerhet på arbetsplatsen, bekämpning av mutor och korruption, mänskliga räigheter, arbetskra och mångfald samt leverantörs- relationer. Framsteg och uppdateringar rapporteras och diskuteras kvartalsvis i Getinges koncernledning (under affärsöversynsmöten och i hållbarhetsstyrelsen) samt i styrelsen och dess utsko regelbundet.
Styrdokument inom hållbarhet
Getinges globala hållbarhetsramverk åtföljs i hela organisationen av Getinges globala policyer som godkänts av styrelsens direktiv samt Standard Operating Procedures (SOPs) godkända av den ansvariga medlemmen i Getinges koncernledning, se www.getinge.com. Yerligare interna ESG-relaterade styrdokument beskrivs i nedanstående tabell:
| Namn |
|---|
| Getinges årsredovisning 2022 |
| InnehållInledning |
| Strategi |
| Bolagsstyrningsrapport |
| Årsredovisning |
| Hållbarhetsredovisning |
| Övrig information |
| Externa ESG-betyg |
Getinge för en ständig dialog med finansiella intressenter och kreditvärderingsinstitut för a kunna erbjuda en transparent kommunikation kring ESG-frågor och indikatorer.
| Kreditvärderingsinstitut | Resultat 2022 | Senaste bedömning |
|---|---|---|
| Sustainalytics | ESG-riskbetyg 2022: 21,2 Medelhög risk | Nov 2022 |
| ESG-riskbetyg 2021: 25,3 Medelhög risk | ||
| ISS ESG | Riskbetyg B- | Nov 2022 |
| Prestandapoäng 58,5 Transparensnivå: Mycket hög | ||
| Status: Prime | ||
| MSCI | Riskbetyg BBB | Nov 2022 |
| Ecovadis | Poäng 48 | Mars 2022 |
Getinges årsredovisning 2022
| Innehåll |
|---|
| Inledning |
| Strategi |
| Bolagsstyrningsrapport |
| Årsredovisning |
| Hållbarhetsredovisning |
| Övrig information |
| Redovisningsprinciper |
BERÄKNINGAR AV VÄXTHUSGASUTSLÄPP
Avgränsning: Alla utsläpp av växthusgaser konsolideras från enheter som Getinge har operativ kontroll över (se även sidorna 120–121, 130). För Scope 1-, 2- och 3-utsläpp är CO den dominerande växthus- gasen i beräkningen, eersom emissionsfaktorer som tillämpas på energiförbrukning för olika energikällor omvandlas till MWh/ COe. Se sidan 156 för omräkningsfaktorer och värmevärden som används för gas och olja. Getinge använder CO-utsläppsfaktorer som kan inkludera små mängder konverterad CH och NO, i förekommande fall. Getinge rapporterar inte andra ozonpåverkande ämnen eller växthusgaser, inte heller på biogena koldioxidutsläpp.
Basåret för beräknande av utsläppsvärden är 2019, om inte annat anges. Basåret valdes med anledning av a interna system harmo- niserades över alla produktionsplatser under året.
Växthusgasutsläppen för Scope 1 och 2 beräknas baserat på Greenhouse Gas Protocol: Corporate Accounting and Reporting Standard (reviderad utgåva). Utsläppssfaktorerna bibehålls och uppdateras regelbundet. De globala Scope 1-utsläppsfaktorerna för bränsleförbränning (2,7 kg CO/kWh) kommer från Department for Business, Energy and Industrial Strategy 2021 Government GHG Conversion Factors for Company Reporting, i enlighet med IPCC 2006 Guidelines for National Greenhouse Gas Inventories. Lands- specifika (platsbaserade) faktorer hämtas från IEA 2019 lands- specifika faktorer. Dessutom har leverantörsspecifika faktorer analyserats lokalt för a rapportera utsläpp baserat på plats och marknadsbaserad metodik. På grund av ofullständig information från leverantörer rapporterar Getinge inte sina marknadsbaserade växthusgasutsläpp 2022, men strävar eer a kunna rapportera sådana uppgier i framtiden.
Getinge använder en standardiserad emissionsfaktor för gas från icke förnybara källor på 1,88496 kg COe/Nm3 (källa hps://ghg- protocol.org/sites/default/files/Emission_Factors_from_Cross_Se- ctor_Tools_March_2017.xlsx).
Utsläppsfaktorerna för Scope 2 kommer från IEA 2019 och är specifika för varje land, i linje med de reviderade IPCC-riktlinjerna för nationella växthusgasinventeringar: Referensmanual. Scope 2-utsläppen av växthusgaser beräknas baserat på Greenhouse Gas Protocol: Corporate Accounting and Reporting Standard (reviderad utgåva).
Getinge beräknar Scope 3-utsläpp av växthusgaser enligt GHG-protokollet: Corporate Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting Standard. Scope 3-utsläpp av växthusgaser definieras som alla andra indirekta utsläpp som uppstår i e företags värde- kedja. GHG-protokollets standard omfaar 15 kategorier av Scope 3-utsläpp av växthusgaser som organisationer ska rapportera. Väsentliga kategorier för rapportering av Scope 3-utsläpp av växthusgaser fastställs med hjälp av GHG-protokollet Corporate Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting Standard.
När det gäller scope 3 har den huvudsakliga prestationen under 2022 varit analysen av alla 15 utsläppskategorier och fast ställandet av en baslinje från 2021 för a kunna inrapportera målen för Science Based Target initiative. De kategorier som har störst påver- kan på utsläpp i Getinges värdekedja är inköp av material (~30%), distribution och logistik (~10%) och användning av produkter (~45%). Enligt Getinges åtagande av Science Based Targets initiative (SBTi) har företaget definiterat sina utsläppsmål och lämnat in baslinjen för validering av SBTi under 2022. Getinges baslinje för scope 3-utsläpp för 2021 har uppskaats med hjälp av den utgisbaserade metoden. 2022 strävar Getinge eer a övergå till e viktbaserat tillvägagångssä, inklusive information från våra leverantörer, rådgivare och konverteringsfaktorer som hämtas från offentligt tillgängliga databaser. Getinge kommer a rapportera utsläppssiffror för Scope 3 eer verifiering av målen och baslinjen för SBTi 2023.
Ingen användning av kompensation vid utsläppsminskning
Getinge strävar eer a nå sina mål om a minska utsläppen av växthusgaser utan a använda kompensation för dea i största möjliga utsträckning. Getinge är införstå med a GHG-protokollet accepterar a minska CO-utsläppen genom CO-kompensation, men det är inte accepterat av Science based Targets Initiative (SBTi).
Det finns olika marknadsinstrument för a neutralisera koldioxid utsläpp:
- REC (Renewable Energy Certificate) är en typ av energicertifikat (EAC) som representerar miljömässiga egenskaper för produktion av en megawaimme (MWh) energi producerad av förnybara energikällor. Med hjälp av EAC:er kan slutanvändare över hela världen göra tillförlitliga påståenden om sin energianvändning från förnybara källor. Eersom REC accepteras av SBTi/GHG-protokollet betraktas inköp av REC inte som "offseing" hos Getinge. Under 2022 när man övergick till certifierade koldioxidneutrala energiprodukter (dvs. via REC) har dessa stå för 22% (2 351 ton COe) av den totala utsläppsminskningen i Scope 1 och 2 från produktionen.
- Koldioxidkrediter eller verifierade koldioxidenheter ( VCU:er) Varje VCU representerar en minskning eller boragning av e ton koldioxidekvivalent (COe) som uppnås genom e projekt men bidrar inte till ökningen av energiproduktionen från förnybara källor. Därför accepteras inte koldioxidkrediter som utsläppsminskning av SBTi. Hos Getinge betraktas köp av koldioxidcertifikat, i sye a neutralisera utsläpp från icke-förnybara källor, som ”offseting”.Det bidrar till att neutralisera utsläpp som en tillfällig lösning samtidigt som planer implementeras för att öka energieffektiviteten, minska energiförbrukningen och byta till förnybara energikällor där så är möjligt. Lokala utsläppsminskningar som baseras på detta tillvägagångssätt ingår inte i företagets rapportering av utsläppsminskningar. Energi från icke-förnybara källor rapporteras som sådan.
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
Beräkning av utsläpp från fordon
Getinges fordonsflotta består till 100 % av leasade fordon. Utsläpp från leasade fordon under Getinges operativa kontroll beräknas genom att multiplicera kontrakterad årlig körsträcka i km med CO2 emissionsfaktorer per fordon från fordonstillverkare (i gCO2/ km). Data som redovisas för utsläpp från leasade fordon baseras på leverantörsdata (72%) och uppskattningar (28%) där data inte kunde erhållas eller verifieras från leverantörer. För uppskattningar har en standardiserad intern medelfaktor på 160 g/km per fordon tillämpats.
Beräkning av utsläpp från kontors- och lagerlokaler
Utsläpp från ägda och hyrda kontor och lager beräknas genom att multiplicera arbetsplatsytan i m² med en medelfaktor av energiförbrukningen per år (kWh/m² per år). För kontor är denna faktor 242,19 kWh/år och för lager 96,88 kWh/år (källa: https://www.iotacommunications.com/blog/benchmarking-commercial-building-energy-use-per-square-foot/). Summan av beräknad årlig energiförbrukning per kontor/lager multipliceras sedan med lands- specifika emissionsfaktorer för respektive lokal. Emissionsfaktorer: (IEA 2019) CO2-utsläpp per kWh el och värme (gCO2/kWh).
METODIK FÖR RAPPORTERING AV MEDARBETARDATA
GRI 2-7 Medarbetare
De data som presenteras är hämtade från Getinges globala HR informationssystem (HRIS). Data rapporteras som en ögonblicks- bild i slutet av rapporteringsperioden. Siffrorna presenteras i heltidsekvivalenter, FTE. FTE är en gemensam definition med Finance, utformad för att skapa en effektiv och lättanvänd balans mellan medarbetarkostnad och mängden produktiva medarbetare. Detta inkluderar därför alla anställda som antingen är aktiva eller är på betald ledighet, men utesluter alla anställda som är på obetald ledighet. Varje anställd räknas sedan med sitt rapporterade FTE- värde som representerar deras arbetstid. För uppgifter om kön kan andra kategorier än "Man" eller "Kvinna" väljas. Dessa presenteras tillsammans under "Övriga" på grund av det låga antalet medarbetare i dessa kategorier. Styrningen av könsklassificeringen är att den ska registreras i systemet så som den anges i den anställdes pass eller i något annat landsspeci- fiskt juridiskt dokument. Region definieras utifrån den juridiska enhetens geografiska plats.
GRI 2-8 Medarbetare som inte är anställda
De data som presenteras är hämtade från Getinges globala HR informationssystem (HRIS). Data rapporteras som en ögonblicks- bild i slutet av rapporteringsperioden. Siffrorna presenteras i heltidsekvivalenter, FTE. FTE är en gemensam definition med Finance, utformad för att skapa en effektiv och lättanvänd balans mellan medarbetarkostnad och mängden produktiva medarbetare. Detta inkluderar därför alla anställda som antingen är aktiva eller är på betald ledighet, men utesluter alla anställda som är på obetald ledighet. Varje anställd räknas sedan med sitt rapporterade FTE- värde som representerar deras arbetstid.
GRI 401-1 Nyanställda och personalomsättning
De data som presenteras är hämtade från Getinges globala HR informationssystem (HRIS). Data rapporteras under en period på ett år för personer som anställs under 2022 eller som har sin sista kontraktsdag 2022. För både uppsägningar och anställningar presenteras siffrorna i FTE. Definitionen liknar den i 2.7 med följande undantag:
1. Endast fast anställda räknas i täljare och nämnare – alltså exkluderas det lilla antalet tillfälligt anställda. Detta är företags- standard för att undvika att data belamras med uppsägningar på grund av planerat kontraktsslut.
2. Medarbetare som är aktiva, är på betald ledighet (som för 2.7) men även personer på obetald ledighet inkluderas för att säker- ställa att även anställda som av någon anledning är på obetald ledighet under sin uppsägning räknas.
För uppgifter om kön kan andra kategorier än ”Man” eller ”Kvinna” väljas. Dessa presenteras tillsammans under "Övriga" på grund av det låga antalet medarbetare i dessa kategorier. Styrningen av könsklassificeringen är att den ska registreras i systemet så som den anges i den anställdes pass eller i något annat landsspeci- fiskt juridiskt dokument. Åldersgrupp använder det registrerade födelsedatumet för att beräkna åldern i slutet av rapporteringsperioden. Om födelse- datum saknas eller är felaktigt registreras det som ogiltigt. Styr- organ definieras som medarbetare som har chefsansvar gentemot andra anställda – internt eller externt. Det finns ingen annan globalt insamlad minoritetsdata.
GRI 401-3 Föräldraledighet
De data som presenteras är hämtade från Getinges globala HR informationssystem (HRIS). Data rapporteras under en period på ett år för personer som går på ledighet eller återvänder från ledighet. Alla typer av föräldraledighet hanteras som standard lokalt i enlighet med lokala regler, bestämmelser och avtal, och därför är det svårt att rapportera global data om detta. All föräldraledighet måste registreras i det globala HRIS-systemet antingen om den för- väntas vara eller faktiskt varar mer än 14 kalenderdagar. Undantag från detta är USA som gör en löneintegration enligt lokala lagkrav där föräldraledighet inte rapporteras separat. Getinge undersöker för närvarande om teamen i USA kan införa de globala registrerings- och rapporteringskraven. Flera föräldraledigheter för samma person räknas endast en gång under perioden, men som två över flera rapporteringsperioder (t.ex. om personen övergår från betald till obetald ledighet osv.). För uppgifter om kön kan andra kategorier än ”Man” eller ”Kvinna” väljas. Dessa presenteras samlat under ”Övriga” på grund av det låga antalet anställda i dessa kategorier. Styrningen av könsklassificeringen är att den ska registreras i systemet så som den anges i den anställdes pass eller i något annat landsspeci- fiskt juridiskt dokument.
GRI 405-1 Mångfald inom styrelse, koncernledning och anställda
De data som presenteras är hämtade från Getinges globala HR informationssystem (HRIS). Data rapporteras som en ögonblicks- bild i slutet av rapporteringsperioden. Siffrorna presenteras i heltidsekvivalenter, FTE. FTE är en gemensam definition med Finance, utformad för att skapa en effektiv och lättanvänd balans mellan medarbetarkostnad och mängden produktiva medarbe- tare. Detta inkluderar därför alla anställda som antingen är aktiva eller är på betald ledighet, men utesluter alla anställda som är på obetald ledighet. Varje anställd räknas sedan med sitt rapporterade FTE-värde som representerar deras arbetstid. För uppgifter om kön kan andra kategorier än ”Man” eller ”Kvinna” väljas. Dessa presenteras här tillsammans under ”Övri- ga” på grund av det låga antalet medarbetare i dessa kategorier. Styrningen av könsklassificeringen är att den ska registreras i systemet så som den anges i den anställdes pass eller i något annat landsspeci- fiskt juridiskt dokument. Liksom för åldersgrupp används det registrerade födelsedatumet för att beräkna åldern i slutet av rapporteringsperioden. Om födelsedatum saknas eller är uppenbart fel, anges det som ogiltigt i ovanstående. Styrorgan definieras som medarbetare som har chefsansvar gentemot andra anställda – internt eller externt. Getinge har ingen annan globalt insamlad minoritetsdata.
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
168
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information
GRI Standard Upplysning Sidnummer Utelämnande
GENERELLA UPPLYSNINGAR
GRI 2
| Standard upplysning | ||
|---|---|---|
| 1. Organisationen och rapporteringsprinciper | ||
| 2-1 Organisationens namn | 30, 58 | |
| 2-2 Organisationsenheter inkluderade i hållbarhetsrapporten | 120–121, 130 | |
| 2-3 Rapporteringsperiod, frekvens och kontaktperson vid frågor om rapporten | 130 | |
| 2-4 Förändringar i information | 130 | |
| 2-5 Extern granskning | 130, 176 | |
| 2. Aktiviteter och anställda | ||
| 2-6 Aktiviteter, värdekedja och övriga affärsrelationer | 12–27, 58 | Informationen är ofullständig. Givet den decentraliserade inköpsorganisationen är data för att rapportera GRI 2-6 b ii och iii, c och d inte tillgänglig/ofullständig för att möta alla standardens krav. Getinge strävar efter att erhålla informationen till kommande rapporter. |
| 2-7 Medarbetare | 139 | Ej tillämpligt. Getinge rapporterar inte på GRI 2-7, b iii (icke-garanterade timmar anställda, och uppdelning på kön och region) eftersom sådana medarbetarrelationer inte finns. |
| 2-8 Medarbetare som inte är anställda | 140, 168 | |
| 3. Styrning | ||
| 2-9 Styrningsstruktur | 33–40, 42–49 | Rättsligt förbud. Det är inte lagligt i Sverige att samla in uppgifter om position för standarden vilket rör underrepresenterade sociala grupper Informationen är ofullständig. Getinge rapporterar inte på hur styrelsen totalt täcker kompetens relevant för hållbarhet men kommer att revidera detta under 2023. |
| 2-10 Nominering och val av högsta ledning | 32–33, 35 | |
| 2-11 Styrelseordförande | 38 | |
| 2-12 Högsta styrande organets roll i arbetet med översyn och hantering av påverkan | 34–40, 42–49, 148, 165 | Informationen är ofullständig. Getinge följer inte en formaliserad process för intressenters engagemang och styrelsen (GRI 2-12 b i). |
| 2-13 Ansvarsfördelning vid påverkanshantering | 34, 36, 42, 48, 49, 148, 165 | |
| 2-14 Högsta styrande organets roll i relation till hållbarhetsredovisningen | 36, 130, 165 | |
| 2-15 Intressekonflikter | 30, 34–35, 38–40, 112 | Informationen är ofullständig. |
Getinges årsredovisning 2022
Innehåll
169
Inledning Strategi Bolagsstyrningsrapport Årsredovisning Hållbarhetsredovisning Övrig information# GRI Standards Rapportering 2022
Innehållsförteckning
- Utdrag ur Getinges årsredovisning 2022
- Inledning
- Strategi
- Bolagsstyrningsrapport
- Årsredovisning
- Hållbarhetsredovisning
- Övrig information
GRI Standard Upplysning Sidnummer Utelämnande
2. Styrning
-
2-15 Intressekonflikter
Rapporterad information beskriver inte fullständigt processer för hur högsta styrande organ säkerställer att intressekonflikter förhindras, mildras och upplyses (GRI 2-15 a, b ii). Getinge strävar dock efter att få med sådan information i framtida rapporter. -
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar
- Sidnummer: 34–35, 37
- Konfidentialitetsbegränsningar. Det totala antalet och arten av kritiska problem som kommunicerades till styrelsen under 2022 publiceras inte externt.
-
2-17 Den samlade kunskapen hos det högsta styrande organet
-
Ingen information tillgänglig. Åtgärder som vidtagits för att öka den kollektiva kunskapen, kompetensen och erfarenheten hos styrelsen avseende hållbar utveckling har inte registrerats i ett formaliserat förfarande 2022.
-
2-18 Utvärdering av det högsta styrande organets arbete
- Sidnummer: 35
-
Ingen information tillgänglig. Styrelsens och koncernledningens arbete utvärderas regelbundet, och en gång om året genomför styrelsen en utvärdering med hjälp av en enkät som tillhandahålls av en extern leverantör. Detta täcker hela styrelsens arbete men inte specifikt i detalj hur den övervakar hanteringen av organisationens påverkan på ekonomi, miljö och människor.
-
2-19 Ersättningspolicy
- Sidnummer: 63 –65
-
2-20 Process för att avgöra ersättning
- Sidnummer: 35, 63 –65
- Informationen är ofullständig. Getinge har inga uppgifter om engagemanget med externa konsulter avseende ersättningar (GRI 2-20 a iii).
-
2-21 Årlig total ersättningskostnad
- Ingen information tillgänglig. Getinge samlar inte in de uppgifter som krävs för denna upplysning. Getinge följer svensk praxis för ersättningsrapporter, som innehåller liknande men inte exakt de nyckeltal som föreskrivs av GRI.
4. Strategi, policy och implementering
-
2-22 Utlåtande om utvecklingen av hållbarhetsstrategin
- Sidnummer: 9, 14, 130
-
2-23 Policyåtaganden
- Sidnummer: 147
- Informationen är ofullständig. Rapporterad information uppfyller inte alla krav (GRI 2-23 a ii, iii och b ii), men Getinge strävar efter att redovisa sådan information i framtida rapporter.
-
2-24 Implementering av policyåtaganden
- Sidnummer: 147 –148
-
2-25 Process för att åtgärda negativa effekter
- Sidnummer: 148
- Informationen är ofullständig. Rapporterad information uppfyller inte alla krav (GRI 2-25 a, c och e), men Getinge strävar efter att redovisa sådan information i framtida rapporter.
-
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering av angelägenheter för organisationen
- Sidnummer: 148
-
2-27 Efterlevnad av lagstiftning och bestämmelser
- Sidnummer: 58 –61, 148, 151
-
Informationen är ofullständig. Getinge upplyser om betydande fall av bristande efterlevnad av lagar och regler på de angivna sidorna men upplyser inte om penningvärde av böter eller uppdelning av instanser för att täcka alla standardkrav (GRI 2-27 a ii, b och d), men Getinge strävar efter att redovisa sådan information under 2023.
-
2-28 Medlemskap i branschorganisationer
- Sidnummer: 159
5. Intressentdialog
-
2-29 Förhållningssätt till intressentgrupper
- Sidnummer: 135
-
2-30 Kollektivavtal
- Ingen information tillgänglig. Getinge följer lokala regler i alla verksamhetsländer men samlar inte in landsspecifik information om kollektivavtal på global nivå.
VÄSENTLIGA OMRÅDEN
GRI 3 Väsentliga områden
-
3-1 Process för att identifiera väsentliga områden
- Sidnummer: 133 –135
-
3-2 Väsentliga områden
- Sidnummer: 134 –135
Kvalitetskultur - Produktkvalitet, säkerhet för vårdpersonal och patienter
- GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
- Sidnummer: 138
-
Informationen är ofullständig. Getinge beskriver inte fullt ut faktiska och potentiella, negativa och positiva effekter på ekonomin, miljön och människorna, inklusive påverkan på mänskliga rättigheter för detta väsentliga område, och upplyser inte helt om alla effekter av aktiviteter eller effekter av sina affärsrelationer, och beskriver inte heller helt åtgärderna för att hantera sådana effekter eller processerna för att spåra deras effektivitet internt. Information om lärdomar från dessa åtgärder, som ingår i organisationens verksamhetspolicy, upplyses inte men Getinge strävar efter att rapportera sådan information i framtiden.
-
GRI 416: Kunders hälsa och säkerhet
- 416-1 Bedömning av hälso- och säkerhetseffekter i produkt- och tjänstekategorier
- Sidnummer: 138
- 416-2 Incidenter av bristande regelefterlevnad rörande hälso- och säkerhetseffekter i produkt- och tjänstekategorier
- Sidnummer: 138
- 416-1 Bedömning av hälso- och säkerhetseffekter i produkt- och tjänstekategorier
-
Egna Rapporteringar:
- Kundkvalitetsindex: 137–138
- Kundutbildningar: 138
-
Engagerade medarbetare - Humankapital (inklusive medarbetarengagemang, mångfald, jämlikhet, inkludering och tillhörighet, utbildning och hälsa och säkerhet)
- GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
- Sidnummer: 139
-
Informationen är ofullständig. Getinge beskriver inte fullt ut faktiska och potentiella, negativa och positiva effekter på ekonomin, miljön och människorna, inklusive påverkan på mänskliga rättigheter för detta väsentliga område, och upplyser inte helt om alla effekter av aktiviteter eller effekter av sina affärsrelationer, och beskriver inte heller helt åtgärderna för att hantera sådana effekter eller processerna för att spåra deras effektivitet internt. Information om lärdomar från dessa åtgärder, som ingår i organisationens verksamhetspolicy, upplyses inte men Getinge strävar efter att rapportera sådan information i framtiden.
- GRI 401: Anställda
- 401-1 Nyanställda och personalomsättning
- Sidnummer: 140
- 401-2 Förmåner som ges till heltidsanställda som inte ges till visstidsanställda eller deltidsanställda
- Sidnummer: 140
- Ingen information tillgänglig. En fullständig lista över förmåner för alla arbetsplatser och verksamhetsländer samlas inte in på global nivå.
- 401-3 Föräldraledighet
- Sidnummer: 140
- 401-1 Nyanställda och personalomsättning
-
Informationen är ofullständig. Getinge kan inte rapportera på 401-3a i sin helhet. Rätten till föräldraledighet regleras av lokala regler, förordningar och individuella avtalsvillkor och det finns inga uppgifter som registreras centralt för att ge en överblick. Getinge har inga register över anställda som inte kommer tillbaka från föräldraledighet – vilket innebär att Getinge inte kan rapportera på alla aspekter av 401-3e.
-
GRI 403: Hälsa och säkerhet
- GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
- Sidnummer: 143
- GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
- Informationen är ofullständig. Getinge beskriver inte fullständigt faktiska och potentiella, negativa och positiva effekter på ekonomin, miljön och människorna, inklusive påverkan på mänskliga rättigheter för detta väsentliga område. Inte heller upplyses det helt om alla effekter av aktiviteter eller resultat av affärsrelationer, och beskriver inte heller helt åtgärderna för att hantera sådan påverkan eller processerna för att spåra deras effektivitet internt. Information om lärdomar från dessa åtgärder, som ingår i organisationens verksamhetspolicy, upplyses inte om, men Getinge strävar efter att rapportera sådan information i framtida rapporter.
- 403-1 Ledningssystem för arbetsmiljö och säkerhet
- Sidnummer: 143
- 403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentutredning
- Sidnummer: 143
- 403-3 Företagshälsovård
- Sidnummer: 143
- Ingen information tillgänglig. På grund av regionala skillnader samlar Getinge för närvarande inte in data om företagshälsovård på global nivå.
- 403-4 Arbetstagarrepresentation, samråd och kommunikation om hälsa och säkerhet
- Sidnummer: 143
- 403-1 Ledningssystem för arbetsmiljö och säkerhet
- Ingen information tillgänglig. På grund av regionala avvikelser samlar Getinge för närvarande inte in uppgifter om hälsa och säkerhet i gemensamma chef-medarbetarutskott på global nivå.
- 403-5 Utbildning inom hälsa och säkerhet för arbetstagare
- Sidnummer: 144
- 403-6 Främjande av arbetstagarnas hälsa
- Sidnummer: 144
- 403-5 Utbildning inom hälsa och säkerhet för arbetstagare
- Ingen information tillgänglig. På grund av regionala skillnader samlar Getinge för närvarande inte in data från alla verksamhetsplatser om hur arbetarnas tillgång till icke-yrkesmedicinska tjänster och hälso- och sjukvårdstjänster faciliteras, inte heller information om några frivilliga hälsofrämjande tjänster och program som erbjuds arbetstagare för att hantera stora icke-arbetsrelaterade hälsorisker.
- 403-7 Förebyggande och begränsning av effekter av hälsa och säkerhet direkt kopplade till affärsrelationer
- Sidnummer: 144
- 403-8 Medarbetare som omfattas av arbetsmiljöledningssystem
- Sidnummer: 144
- 403-7 Förebyggande och begränsning av effekter av hälsa och säkerhet direkt kopplade till affärsrelationer
- Informationen är ofullständig. Getinge rapporterar för närvarande inte om information från interna eller externa revisioner av företagshälsovård & säkerhetsledningssystem på sina verksamhetsställen men strävar efter att rapportera sådana uppgifter i framtiden.
- 403-9 Arbetsrelaterade skador
- Sidnummer: 144–146
- 403-9 Arbetsrelaterade skador
-
Informationen är ofullständig. På grund av regionala skillnader rapporterar Getinge för närvarande inte lokalt antal arbetade timmar, inte heller (processerna för att fastställa) arbetsrelaterade faror som utgör en risk för allvarliga skador, inte heller åtgärder som vidtagits eller pågår för att eliminera andra arbetsrelaterade faror och minimera risker med hjälp av hierarkin av kontroller. Getinge strävar efter att få sådan information i framtiden.
- 403-10 Arbetsrelaterad ohälsa
- Sidnummer: 146
- Informationen är ofullständig. Getinge samlar inte in uppgifter om arbetsrelaterad ohälsa från entreprenörer eftersom det ligger under externt arbetsgivaransvar.
- 403-10 Arbetsrelaterad ohälsa
-
GRI 404: Utbildning
- GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
- Sidnummer: 142
- GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
- Informationen är ofullständig. Getinge beskriver inte fullständigt faktiska och potentiella, negativa och positiva effekter på ekonomin, miljön och människorna, inklusive påverkan på mänskliga rättigheter för detta väsentliga område.# GRI Standard
- GRI 401: Anställda
GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
404-2 Utbildningsprogram för att främja anställdas kompetensutveckling och program för övergångshjälp
Informationen är ofullständig. Getinge beskriver inte fullständigt faktiska och potentiella, negativa och positiva effekter på ekonomin, miljön och människorna, inklusive påverkan på mänskliga rättigheter för detta väsentliga område, inte heller upplyses det helt om alla effekter av dess aktiviteter eller affärsrelationer, och beskriver inte heller helt åtgärderna för att hantera sådan påverkan eller processerna för att spåra deras effektivitet internt. Information om lärdomar från dessa åtgärder, som ingår i organisationens verksamhetspolicy, upplyses inte men Getinge strävar efter att rapportera sådan information i framtida rapporter.
405-1 Mångfald inom styrelse, ledning och anställda
Ej tillämpligt. Getinge rapporterar inte på “minoriteter” eller “sårbara grupper”.
GRI 205 Anti-korruption
205-1 Verksamheter utvärderade gällande risker relaterade till korruption
Informationen är ofullständig: Andelen verksamheter som bedöms för korruptionsrisker i procent är inte tillgänglig för år 2022 (GRI 205-1 a).
205-2 Kommunikation och utbildning om anti-korruptionspolicy och processer
Informationen är ofullständig. Getinge har inte samlat in uppgifter om hur stor andel av styrelsens medlemmar och affärspartners som har fått utbildning om antikorruption, uppdelat per region, under 2022. Getinge kommer att samla in sådana uppgifter i framtiden för att uppfylla rapporteringskraven i denna standard (GRI 205-2 a,b,c,d). Andelen medarbetare som fått utbildning om antikorruption, per kategori är inte tillgänglig för 2022 (GRI 205-2 e).
205-3 Bekräftade fall av korruption och vidtagna åtgärder
GRI 206 Anti-konkurrens
206-1 Rättsliga åtgärder för konkurrensbegränsande beteende, antikarteller- och monopolpraxis
GRI 417: Marknadsföring och märkning
417-1 Krav på produkt- och tjänsteinformation och märkning
417-2 Incidenter av bristande efterlevnad avseende produkt- och tjänsteinformation och märkning
417-3 Incidenter av bristande efterlevnad avseende marknadsföringskommunikation
GRI 418: Kundintegritet
418-1 Dokumenterade klagomål gällande brott mot kundintegriteten och förlust av kunddata
Mänskliga rättigheter
GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
Informationen är ofullständig. Getinge beskriver inte fullt ut faktiska och potentiella, negativa och positiva effekter på ekonomin, miljön och människorna, inklusive påverkan på mänskliga rättigheter för detta väsentliga område, och upplyser inte helt om alla effekter av aktiviteter eller effekter av sina affärsrelationer, och beskriver inte heller helt åtgärderna för att hantera sådana effekter eller processerna för att spåra deras effektivitet internt. Information om lärdomar från dessa åtgärder, som ingår i organisationens verksamhetspolicy, upplyses inte men Getinge strävar efter att rapportera sådan information i framtiden.
GRI 406: Icke-diskriminering
406-1 Diskrimineringsfall och vidtagna åtgärder
Ansvarsfulla inköp och leverantörshantering
GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
Utsläpp av växthusgaser och klimatpåverkan
GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
Informationen är ofullständig. Getinge beskriver inte fullständigt faktiska och potentiella, negativa och positiva effekter på ekonomin, miljö och människor, inklusive påverkan på mänskliga rättigheter för det här väsentliga området, och upplyser inte helt om alla handlingar att hantera sådan påverkan eller processerna för att spåra deras effektivitet internt. Information om lärdomar från dessa åtgärder, som ingår i organisationens verksamhetspolicy, upplyses inte om, men Getinge strävar efter att rapportera sådan information i framtiden.
GRI 302: Energi
302-1 Energikonsumtion inom organisationen
302-3 Energiintensitet
302-4 Minskning av energikonsumtion
GRI 305: Utsläpp
305-1 Direkta växthusgasutsläpp (Scope 1)
Information är ofullständig. Getinge rapporterar inte om andra ämnen som bryter ned ozonskiktet eller växthusgaser (andra än koldioxid), inte heller om biogena koldioxidutsläpp. På grund av ofullständiga uppgifter från leverantörerna rapporterar Getinge inte växthusgasutsläpp enligt den marknadsbaserade metoden 2022, men strävar efter att få fram sådana uppgifter i framtiden.
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 2)
Information är ofullständig. På grund av ofullständiga uppgifter från leverantörerna rapporterar Getinge inte växthusgasutsläpp enligt den marknadsbaserade metoden 2022, men strävar efter att få fram sådana uppgifter i framtiden.
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 3)
Ingen information tillgänglig. Getinge kommer att rapportera om scope 3-utsläpp i sina viktigaste kategorier efter validering av baslinjen och företagets mål från Science Based Targets Initiative 2023.
305-4 Intensitet för växthusgasutsläpp
305-5 Utsläppsreduktion
Cirkularitet: Avfall och återvinning
GRI 3-3 Hantering av väsentliga områden
Informationen är ofullständig. Getinge beskriver inte fullständigt faktiska och potentiella, negativa och positiva effekter på ekonomin, miljö och människor, inklusive påverkan på mänskliga rättigheter för det här väsentliga området, och upplyser inte fullständigt om alla effekter av sin verksamhet eller av sina affärsrelationer, och beskriver inte fullständigt åtgärderna för att hantera sådan påverkan eller processerna för att spåra deras effektivitet internt. Getinge strävar efter att rapportera sådan information i framtiden.
GRI 306: Avfall
306-1 Avfallsgenerering och betydande avfallrelaterade konsekvenser
306-2 Hantering av betydande avfallrelaterade konsekvenser
306-3 Genererat avfall
306-4 Återanvänt avfall
Information är ofullständig. Getinge samlar inte in detaljerade uppgifter om lokala återvinningssystem och behandling av avfall vid produktionsanläggningar på global nivå, men uppfyller lokala lagstadgade miljökrav i alla produktionsländer.
306-5 Bortskaffat avfall
Information är ofullständig. Getinge samlar inte in detaljerade uppgifter om lokala återvinningssystem och behandling av avfall vid produktionsanläggningar på global nivå, men uppfyller lokala lagstadgade miljökrav i alla produktionsländer.
Till bolagsstämman i Getinge AB, organisationsnummer 556408-5032
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen och ledningen i Getinge AB (“Getinge”) att översiktligt granska Getinges hållbarhetsredovisning för år 2022. Företaget har definierat hållbarhetsredovisningens omfattning på sidan 130 i detta dokument, vilket även utgör den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att upprätta hållbarhetsredovisningen inklusive den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med tillämpliga kriterier respektive årsredovisningslagen. Kriterierna framgår på sidan 130 i hållbarhetsredovisningen, och utgörs av de delar av GRI Standards som är tillämpliga för hållbarhetsredovisningen, samt av företagets egna framtagna redovisnings- och beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta en hållbarhetsredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen grundad på vår översiktliga granskning och lämna ett yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Vårt uppdrag är begränsat till historisk information och inkluderar inte framåtriktad information. Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000 (omarbetad) Andra bestyrkande uppdrag än revisioner och översiktliga granskningar av historisk finansiell information. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för upprättandet av hållbarhetsredovisningen, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder.# Revisors rapport över översiktlig granskning av Getinge AB:s hållbarhetsredovisning samt yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Vi har utfört vår granskning avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. En översiktlig granskning och en granskning enligt RevR 12 har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard on Quality Management) och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Vi är oberoende i förhållande till Getinge enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning och granskning enligt RevR12 gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning och granskning enligt RevR12 har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår från de av styrelsen och företagsledningen valda kriterierna, som definieras ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande av hållbarhetsredovisningen. Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för våra uttalanden nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att hållbarhetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med de ovan av styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.
En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den 30 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge
Auktoriserad revisor
Karin Juslin
Hållbarhetsspecialist
Getinge årsredovisning 2022 Innehåll
176 Inledning
177 Strategi
178 Bolagsstyrningsrapport
179 Årsredovisning
180 Hållbarhetsredovisning
181 Övrig information
Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
- Inledning
- Strategi
- Bolagsstyrningsrapport
- Årsredovisning
- Hållbarhetsredovisning
- Övrig information
Övrig information
178 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
- Inledning
- Strategi
- Bolagsstyrningsrapport
- Årsredovisning
- Hållbarhetsredovisning
- Övrig information
Getinge-aktien
Getinges B-aktie är sedan 1993 noterad på Nasdaq Stockholm AB. Aktien ingår i segmentet Nasdaq Nordic Large Cap och indexet OMXS30. Den 31 december 2022 uppgick antalet aktieägare till 58 763 och andelen utlandsägda aktier till 31,0 %. Institutionella ägare svarade för 59,6 % av aktiekapitalet och svenska institutionella ägare svarade för 39,0 %.
Kursutveckling, likviditet och utdelningspolicy
Vid utgången av året noterades Getinge-aktien till 216,30 kronor, vilket innebär en nedgång under året med 45,3 % (105,7). Högsta betalkurs 2022 var 392,00 kronor den 3 januari och lägsta var 180,00 kronor den 22 september. Vid utgången av året uppgick börsvärdet till 58,9 miljarder kronor. Under året omsattes 225 miljoner aktier (208,9).
Aktiekapitalet i Getinge uppgick vid utgången av 2022 till 136 184 786,50 kr fördelat på 272 369 573 aktier. Samtliga aktier har lika rätt till utdelning. En A-aktie har tio röster och en B-aktie en röst.
Getinges styrelse har antagit en utdelningspolicy som innebär att framtida utdelningar kommer att anpassas till Getinges resultatnivå, finansiella ställning och framtida utvecklingsmöjligheter. Målsättningen är att utdelningen ska motsvara 30–50 % av nettoresultatet.
Mäklarhus som genomför analys på Getinge
AlphaValue, ABG Sundal Collier, Carnegie, DNB Markets, Equita, Handelsbanken, J.P. Morgan, Kepler Cheuvreux, Morgan Stanley, Morningstar, Nordea, Pareto Securities, Redburn och SEB Enskilda.
Getinges peers
Getinges peers utgörs av de börsnoterade bolag som namnges i avsnittet för respektive affärsområde i denna årsredovisning.
Aktieägarinformation
Finansiell information om Getinge finns på koncernens webbplats. Frågor om denna årsredovisning och övrig finansiell kommunikation kan ställas direkt till funktionen för investerarrelationer på bolaget, som anges på webbplatsen.
Getinge som investering
Långa och djupa kundrelationer
Getinge har ända sedan starten för över hundra år sedan fokuserat all sin kraft på att skapa kundnytta. Detta har bidragit till långa kundrelationer, där kunder och partners i många fall är djupt involverade i produktutveckling. Detta är en nyckelförklaring till bolagets historiska och framtida framgångar.
Starka marknadspositioner
Getinge har genom åren, tillsammans med partners och kunder, utvecklat världsledande teknik för att öka kvaliteten, säkerheten och produktiviteten inom sjukvård världen över. Detta har bidragit till att bolaget har ledande positioner inom flertalet av sina produktområden. Detta skapar hög kundlojalitet och ett starkt skydd mot konkurrenter.
Goda förutsättningar för tillväxt
Demografiska och samhällsekonomiska faktorer pekar på att behovet av effektiv sjukvård kommer att öka under bestående tid framöver, i hela världen. Getinge har en tydlig tillväxtstrategi som främst inriktar sig mot produktområden med goda framtidsutsikter avseende efterfrågan och där bolaget kan erbjuda attraktiva och differentierade lösningar. Strategin omfattar både organisk och förvärvad tillväxt, vilket underlättas av den solida finansiella ställning Getinge har.
Attraktiv icke-cyklisk marknad
Patienters behov av högkvalitativ, säker och produktiv sjukvård påverkas inte av konjunktursvängningar – varför försäljningen är relativt okänslig för svängningar i ekonomin. Vid större samhällsekonomiska kriser kan förutsättningarna för tillväxt dock påverkas kortsiktigt negativt – men samtidigt ökar då behovet av produktiv sjukvård, vilket talar för Getinges lösningar.
Fokus på förbättrad marginal och stärkta kassaflöden
Getinge genomgår sedan ett antal år tillbaka ett kontinuerligt förbättringsarbete med syfte att öka kundnyttan, försäljningen, höja marginalerna och stärka kassaflödet. Det underliggande arbetet har utvecklats väl så här långt och åtgärderna förväntas fortsätta att bidra positivt flera år framöver.
Hållbarhet har högsta prioritet
Getinge verkar inom en bransch där hållbarhet är en självklarhet. Hållbarhet har därför högsta prioritet och omfattar allt från miljö och kvalitet till etik och socialt ansvarstagande. Getinge bedömer att detta inte bara bidrar till ett bättre samhälle, utan även är till fördel för företagets affärer.
Långsiktiga ägare
Getinge har en långsiktig ägarbas som vill åstadkomma ihållande värdeskapande för aktieägare och övriga intressenter såsom kunder, patienter och samhället i stort. Detta bidrar till en stabilitet som är fördelaktig för att skapa värde på lång sikt.
179 Getinge 2022 Årsredovisning
Innehåll
- Inledning
- Strategi
- Bolagsstyrningsrapport
- Årsredovisning
- Hållbarhetsredovisning
- Övrig information
Utveckling 2022
| Dec | Nov | Okt | Sep | Aug | Jul | Jun | Maj | Apr | Mar | Feb | Jan | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| OMX Stockholm 30 | ||||||||||||
| Getinge B SEK |
Källa: Monitor Holdings
Antal aktier, miljoner
Utveckling 2018–2022
Antal aktier, miljoner
| År | Antal aktier, miljoner |
|---|---|
| 2018 | |
| 2019 | |
| 2020 | |
| 2021 | |
| 2022 |
SEK Källa: Monitor Holdings
Omsatt antal miljoner aktier per vecka
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier, miljoner | 0 | 4 | 8 | 12 | 16 |
Antal aktier i 1 000-tal
Kr Källa: Bloomberg
Omsatt antal aktier i 1 000-tal per månad
| År | 0 | 5 000 | 10 000 | 15 000 | 20 000 | 25 000 | 30 000 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | |||||||
| 2017 | |||||||
| 2018 | |||||||
| 2019 | |||||||
| 2020 |
| 0 | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Getinge B | |||||||
| OMX Stockholm 30 |
| 0 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OMX Stockholm 30 | ||||||
| Getinge B |
Aktiekapitalets fördelning
| Serie A | Serie B | Summa | |
|---|---|---|---|
| Aktier, st | 18 217 200 | 254 152 373 | 272 369 573 |
| Röster, st | 182 172 000 | 254 152 373 | 436 324 373 |
| Kapital, % | 7 % | 93 % | 100 % |
| Röster, % | 42 % | 58 % | 100 % |
De 5 största länderna – kapital, %
- Sverige 69,0 %
- USA 11,4 %
- Norge 5,2 %
- Storbritannien 2,0 %
- Frankrike 1,3 %
- Övriga 3,9 %
- Anonymt ägande 7,2 %
- Totalt 100,0 %
Ägare per kategori – kapital, %
- Svenska Institutionella Ägare 39,0 %
- Övriga 24,4 %
- Utländska Institutionella Ägare 20,6 %
- Svenska Privatpersoner 8,7 %
- Okänd ägartyp 7,2 %
- Totalt 100,0 %
Getinges största ägare per 31 december 2022
| A-aktier | B-aktier | Kapital | Röster | |
|---|---|---|---|---|
| Carl Bennet AB | 18 217 200 | 36 332 969 | 20,0 % | 50,1 % |
| Fjärde AP-fonden | 20 920 184 | 7,7 % | 4,8 % | |
| AMF Pension & Fonder | 15 052 142 | 5,5 % | 3,4 % | |
| Swedbank Robur Fonder | 12 647 337 | 4,6 % | 2,9 % | |
| Didner & Gerge Fonder | 9 358 241 | 3,4 % | 2,1 % | |
| Handelsbanken Fonder | 8 072 420 | 3,0 % | 1,9 % | |
| Vanguard | 7 922 959 | 2,9 % | 1,8 % | |
| BlackRock | 7 461 829 | 2,7 % | 1,7 % | |
| Incentive AS | 7 052 615 | 2,6 % | 1,6 % | |
| Norges Bank | 5 519 548 | 2,0 % | 1,3 % | |
| Övriga | 123 812 129 | 45,5 % | 28,4 % | |
| Totalt | 18 217 200 | 254 152 373 | 100,0 % | 100,0 % |
Ägarstruktur 2022
| Ägare per kategori | Aktier, % | Kapital, % | Röster, % | Antal ägare | % av totalt antal ägare |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 - 100 | 0,4 % | 0,3 % | 33 480 | 57,0 % | |
| 101 - 200 | 0,4 % | 0,3 % | 7 375 | 12,6 % | |
| 201 - 500 | 1,0 % | 0,6 % | 8 290 | 14,1 % | |
| 501 - 1 000 | 1,2 % | 0,8 % | 4 482 | 7,6 % | |
| 1 001 - 2 000 | 1,4 % | 0,9 % | 2 709 | 4,6 % | |
| 2 001 - 5 000 | 1,7 % | 1,1 % | 1 519 | 2,6 % | |
| 5 001 - 10 000 | 1,1 % | 0,7 % | 429 | 0,7 % | |
| 10 001 - 20 000 | 1,0 % | 0,6 % | 198 | 0,3 % | |
| 20 001 - 50 000 | 1,3 % | 0,8 % | 113 | 0,2 % | |
| 50 001 - 100 000 | 1,4 % | 0,9 % | 49 | 0,1 % | |
| 100 001 - 200 000 | 1,7 % | 1,1 % | 33 | 0,1 % | |
| 200 001 - 500 000 | 4,9 % | 3,1 % | 40 | 0,1 % | |
| 500 001 - 1 000 000 | 3,8 % | 2,4 % | 14 | 0,0 % | |
| 1 000 001 - 2 000 000 | 7,4 % | 4,6 % | 14 | 0,0 % | |
| 2 000 001 - 5 000 000 | 9,4 % | 5,9 % | 8 | 0,0 % | |
| 5 000 001 - 10 000 000 | 16,7 % | 10,4 % | 6 | 0,0 % | |
| 10 000 001 - 20 000 000 | 10,2 % | 6,3 % | 2 | 0,0 % | |
| 20 000 001 - | 27,7 % | 54,9 % | 2 | 0,0 % | |
| Anonymt ägande | 7,2 % | 4,5 % | N/A | N/A | |
| Totalt | 100,0 % | 100,0 % | 58 763 | 100,0 % |
Utveckling av# Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Flerårsöversikt
Koncernen Belopp i Mkr där ej annat anges
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderläge | |||||
| Orderingång | 29 621 | 28 258 | 30 568 | 26 832 | 24 347 |
| Neoomsäning | 28 292 | 27 049 | 29 819 | 26 559 | 24 172 |
| varav utlandsförsäljning, % | 98,1 | 98,2 | 97,3 | 98,0 | 97,7 |
| EBITDA | 5 653 | 6 185 | 7 251 | 4 595 | 1 524 |
| EBITA justerad | 4 281 | 5 212 | 5 724 | 3 310 | 2 689 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 3 626 | 4 371 | 4 784 | 2 372 | -284 |
| Finansneo | -154 | -183 | -299 | -463 | -340 |
| Resultat eer finansiella poster | 3 472 | 4 188 | 4 485 | 1 909 | -624 |
| Ska | -956 | -1 187 | -1 213 | -653 | -315 |
| Årets resultat | 2 516 | 3 000 | 3 273 | 1 256 | -939 |
| Marginalmå | |||||
| EBITDA-marginal, % | 20,0 | 22,9 | 24,3 | 17,3 | 6,3 |
| EBITA justerad-marginal, % | 15,1 | 19,3 | 19,2 | 12,5 | 11,1 |
| Rörelsemarginal (EBIT), % | 12,8 | 16,2 | 16,0 | 8,9 | -1,2 |
| Personal | |||||
| Antal anställda 31 december | 11 082 | 10 729 | 10 818 | 10 538 | 10 515 |
| Balansräkning | |||||
| Immateriella tillgångar | 27 010 | 24 148 | 22 085 | 24 283 | 24 098 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 532 | 3 060 | 2 956 | 3 146 | 3 160 |
| Nyjanderästillgångar | 1 336 | 1 060 | 1 017 | 941 | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 048 | 1 217 | 1 526 | 1 849 | 1 946 |
| Varulager | 6 232 | 4 767 | 4 513 | 4 691 | 4 544 |
| Övriga fordringar | 7 198 | 6 227 | 6 862 | 8 549 | 8 331 |
| Likvida medel | 5 676 | 4 076 | 6 056 | 1 254 | 1 273 |
| Summa tillgångar | 52 032 | 44 555 | 45 014 | 44 713 | 43 352 |
| Eget kapital | 30 453 | 25 176 | 21 486 | 20 973 | 19 655 |
| Pensionsavsäningar, räntebärande | 2 454 | 3 378 | 3 359 | 3 555 | 3 035 |
| Leasingskulder | 1 314 | 1 036 | 990 | 908 | - |
| Andra räntebärande skulder | 4 510 | 3 270 | 9 216 | 9 112 | 10 829 |
| Övriga avsäningar | 5 110 | 4 186 | 3 115 | 3 588 | 3 771 |
| Övriga icke räntebärande skulder | 8 190 | 7 508 | 6 848 | 6 577 | 6 062 |
| Summa eget kapital och skulder | 52 032 | 44 555 | 45 014 | 44 713 | 43 352 |
Belopp i Mkr där ej annat anges
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Neolåneskuld, inklusive pensionsskulder 1) | 2 602 | 3 609 | 7 509 | 12 321 | 12 591 |
| Neolåneskuld, exklusive pensionsskulder 1) | 148 | 231 | 4 150 | 8 766 | 9 556 |
Kassaflöde
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 367 | 6 560 | 7 199 | 3 832 | 2 503 |
| Kassaflöde per aktie, kr | 12,4 | 24,1 | 26,4 | 14,1 | 9,2 |
| Neoinvesteringar i anläggningstillgångar | -1 106 | -614 | -993 | -1 111 | 1 335 |
Avkastningsmå
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Avkastning på arbetande kapital, % | 13,0 | 17,3 | 16,3 | 8,3 | 6,7 |
| Avkastning på eget kapital, % | 8,9 | 12,9 | 15,1 | 6,2 | -4,7 |
Finansiella må
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet, % | 58,5 | 56,5 | 47,7 | 46,9 | 45,3 |
| Neoskuldsäningsgrad, ggr | 0,09 | 0,14 | 0,35 | 0,59 | 0,64 |
| Arbetande kapital, genomsniligt | 31 510 | 28 561 | 32 374 | 33 735 | 32 868 |
| Eget kapital, 31 december | 30 453 | 25 176 | 21 486 | 20 973 | 19 655 |
Data per aktie. Belopp i kr där ej annat anges
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultat per aktie | 9,15 | 10,90 | 11,89 | 4,48 | -3,55 |
| Börskurs 31 december | 216,30 | 395,10 | 192,10 | 174,00 | 79,90 |
| Utdelning | 4,25 | 2) 4,00 | 3,00 | 1,50 | 1,00 |
| Direktavkastning, % | 1,96 | 1,01 | 1,56 | 0,85 | 1,25 |
| P/E tal | 23,64 | 36,25 | 16,16 | 38,84 | - |
| Andel utdelad vinst, % | 46,45 | 36,70 | 25,23 | 33,48 | - |
| Eget kapital per aktie, kronor | 111,81 | 92,43 | 78,88 | 77,00 | 72,16 |
| Genomsniligt antal akter (milj st) | 272,4 | 272,4 | 272,4 | 272,4 | 272,4 |
| Antal aktier, 31 december (milj st) | 272,4 | 272,4 | 272,4 | 272,4 | 272,4 |
1) Från 2019 ingår leasingskuld i begreppet neolåneskuld
2) Av styrelsen föreslagen utdelning
Affärsområden
ACUTE CARE THERAPIES, Mkr
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 16 108 | 15 335 | 19 208 | 14 778 | 13 069 |
| Neoomsäning | 15 285 | 15 527 | 18 719 | 14 637 | 13 013 |
| Bruoresultat, justerat | 9 174 | 9 596 | 11 536 | 8 660 | 7 627 |
| Marginal, % | 60,0 | 61,8 | 61,6 | 59,2 | 58,6 |
| EBITDA justerad | 4 274 | 5 272 | 6 833 | 4 026 | 3 259 |
| Marginal, % | 28,0 | 34,0 | 36,5 | 27,5 | 25,0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar | -872 | -828 | -1 002 | -916 | -726 |
| EBITA justerad | 3 402 | 4 444 | 5 831 | 3 110 | 2 533 |
| Marginal, % | 22,3 | 28,6 | 31,1 | 21,2 | 19,5 |
LIFE SCIENCE, Mkr
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 932 | 4 120 | 3 413 | 2 640 | 2 295 |
| Neoomsäning | 4 026 | 3 558 | 2 854 | 2 487 | 2 194 |
| Bruoresultat, justerat | 1 548 | 1 492 | 1 176 | 962 | 815 |
| Marginal, % | 38,5 | 41,9 | 41,2 | 38,7 | 37,1 |
| EBITDA justerad | 801 | 870 | 522 | 432 | 348 |
| Marginal, % | 19,9 | 24,5 | 18,3 | 17,4 | 15,9 |
| Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar | -151 | -141 | -128 | -109 | -71 |
| EBITA justerad | 650 | 729 | 393 | 323 | 277 |
| Marginal, % | 16,1 | 20,5 | 13,8 | 13,0 | 12,6 |
SURGICAL WORKFLOWS, Mkr
| 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 9 581 | 8 803 | 7 948 | 9 414 | 8 983 |
| Neoomsäning | 8 981 | 7 965 | 8 246 | 9 435 | 8 965 |
| Bruoresultat, justerat | 3 639 | 3 304 | 3 163 | 3 779 | 3 501 |
| Marginal, % | 40,5 | 41,5 | 38,4 | 40,1 | 39,1 |
| EBITDA justerad | 1 127 | 949 | 495 | 863 | 567 |
| Marginal, % | 12,5 | 11,9 | 6,0 | 9,1 | 6,3 |
| Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar | -577 | -559 | -622 | -641 | -425 |
| EBITA justerad | 549 | 390 | -127 | 222 | 142 |
| Marginal, % | 6,1 | 4,9 | -1,5 | 2,4 | 1,6 |
Koncernens 20 största marknader
| Mkr | % | # | Mkr | % | # | Mkr | % | # | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 2021 | 2020 | |||||||
| USA | 10 143 | 35,9 | 1 | 9 040 | 33,4 | 1 | 9 948 | 33,4 | 1 |
| Kina | 2 610 | 9,2 | 2 | 2 639 | 9,8 | 2 | 2 186 | 7,3 | 2 |
| Tyskland | 1 631 | 5,8 | 3 | 1 997 | 7,4 | 3 | 2 016 | 6,8 | 3 |
| Japan | 1 254 | 4,4 | 4 | 1 298 | 4,8 | 4 | 1 476 | 5,0 | 4 |
| Frankrike | 1 251 | 4,4 | 5 | 1 272 | 4,7 | 5 | 1 288 | 4,3 | 5 |
| Storbritannien | 949 | 3,4 | 6 | 989 | 3,7 | 6 | 977 | 3,3 | 7 |
| Italien | 849 | 3,0 | 7 | 818 | 3,0 | 7 | 1 011 | 3,4 | 6 |
| Spanien | 649 | 2,3 | 8 | 530 | 2,0 | 11 | 651 | 2,2 | 11 |
| Kanada | 606 | 2,1 | 9 | 620 | 2,3 | 8 | 754 | 2,5 | 9 |
| Australien | 582 | 2,1 | 10 | 558 | 2,1 | 10 | 705 | 2,4 | 10 |
| Sverige | 549 | 1,9 | 11 | 492 | 1,8 | 12 | 804 | 2,7 | 8 |
| Indien | 534 | 1,9 | 12 | 579 | 2,1 | 9 | 384 | 1,3 | 15 |
| Nederländerna | 496 | 1,8 | 13 | 399 | 1,5 | 13 | 522 | 1,8 | 13 |
| Hongkong | 354 | 1,2 | 14 | 309 | 1,1 | 14 | 329 | 1,1 | 16 |
| Sydkorea | 304 | 1,1 | 15 | 267 | 1,0 | 16 | 305 | 1,0 | 18 |
| Belgien | 296 | 1,0 | 16 | 303 | 1,1 | 15 | 460 | 1,5 | 14 |
| Schweiz | 284 | 1,0 | 17 | 260 | 1,0 | 17 | 322 | 1,1 | 17 |
| Brasilien | 274 | 1,0 | 18 | 206 | 0,8 | 23 | 237 | 0,8 | 22 |
| Danmark | 265 | 0,9 | 19 | 241 | 0,9 | 18 | 231 | 0,8 | 23 |
| Thailand | 241 | 0,9 | 20 | 237 | 0,9 | 20 | 257 | 0,9 | 21 |
10 största marknaderna per affärsområde 2022
ACUTE CARE THERAPIES
| Mkr | % | # | Mkr | % | # | Mkr | % | # | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 2021 | 2020 | |||||||
| USA | 6 846 | 44,8 | 1 | 6 294 | 40,5 | 1 | 7 358 | 39,3 | 1 |
| Kina | 1 592 | 10,4 | 2 | 1 491 | 9,6 | 2 | 1 372 | 7,3 | 2 |
| Tyskland | 720 | 4,7 | 3 | 916 | 5,9 | 3 | 1 008 | 5,4 | 3 |
| Japan | 628 | 4,1 | 4 | 726 | 4,7 | 4 | 890 | 4,8 | 4 |
| Italien | 485 | 3,2 | 5 | 516 | 3,3 | 6 | 737 | 3,9 | 5 |
| Frankrike | 422 | 2,8 | 6 | 533 | 3,4 | 5 | 538 | 2,9 | 7 |
| Kanada | 373 | 2,4 | 7 | 399 | 2,6 | 8 | 572 | 3,1 | 6 |
| Spanien | 350 | 2,3 | 8 | 356 | 2,3 | 10 | 498 | 2,7 | 8 |
| Indien | 344 | 2,2 | 9 | 465 | 3,0 | 7 | 296 | 1,6 | 13 |
| Storbritannien | 314 | 2,1 | 10 | 362 | 2,3 | 9 | 496 | 2,7 | 9 |
LIFE SCIENCE
| Mkr | % | # | Mkr | % | # | Mkr | % | # | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 2021 | 2020 | |||||||
| USA | 1 343 | 33,4 | 1 | 1 252 | 35,2 | 1 | 1 030 | 36,1 | 1 |
| Kina | 433 | 10,8 | 2 | 441 | 12,4 | 2 | 153 | 5,4 | 4 |
| Frankrike | 379 | 9,4 | 3 | 348 | 9,8 | 4 | 345 | 12,1 | 2 |
| Tyskland | 316 | 7,8 | 4 | 400 | 11,2 | 3 | 228 | 8,0 | 3 |
| Storbritannien | 203 | 5,0 | 5 | 194 | 5,4 | 5 | 131 | 4,6 | 6 |
| Nederländerna | 127 | 3,2 | 6 | 88 | 2,5 | 8 | 127 | 4,5 | 7 |
| Belgien | 108 | 2,7 | 7 | 99 | 2,8 | 6 | 141 | 5,0 | 5 |
| Irland | 105 | 2,6 | 8 | 51 | 1,4 | 13 | 30 | 1,0 | 18 |
| Japan | 103 | 2,6 | 9 | 91 | 2,6 | 7 | 70 | 2,4 | 9 |
| Malaysia | 84 | 2,1 | 10 | 1 | 0,0 | 48 | 0,1 | 35 |
SURGICAL WORKFLOWS
| Mkr | % | # | Mkr | % | # | Mkr | % | # | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 2021 | 2020 | |||||||
| USA | 1 954 | 21,8 | 1 | 1 494 | 18,8 | 1 | 1 560 | 18,9 | 1 |
| Tyskland | 595 | 6,6 | 2 | 682 | 8,6 | 3 | 780 | 9,5 | 2 |
| Kina | 585 | 6,5 | 3 | 706 | 8,9 | 2 | 661 | 8,0 | 3 |
| Japan | 524 | 5,8 | 4 | 482 | 6,0 | 4 | 517 | 6,3 | 4 |
| Frankrike | 450 | 5,0 | 5 | 391 | 4,9 | 6 | 405 | 4,9 | 6 |
| Storbritannien | 432 | 4,8 | 6 | 433 | 5,4 | 5 | 349 | 4,2 | 7 |
| Sverige | 363 | 4,0 | 7 | 315 | 4,0 | 7 | 423 | 5,1 | 5 |
| Australien | 339 | 3,8 | 8 | 314 | 3,9 | 8 | 297 | 3,6 | 8 |
| Italien | 296 | 3,3 | 9 | 243 | 3,1 | 9 | 240 | 2,9 | 9 |
| Spanien | 253 | 2,8 | 10 | 159 | 2,0 | 12 | 145 | 1,8 | 14 |
Förvärvshistorik
| År | Företag | Verksamhet | Land | Omsäning |
|---|---|---|---|---|
| 2022 | Irasun GmbH | Utvecklar produkter för venös dränering och reglering av temperatur | DE | SEK 0 m |
| 2022 | Fluoptics SAS | Ledande bolag inom fluorecensavbildning | FR | SEK 45 m |
| 2021 | Talis Clinical LLC | Molnbaserade mjukvarulösningar för akutsjukvård | US | SEK 57 m |
| 2021 | Utvecklingsverksamhet från Verrix | Biologiska indikatorer | US | SEK 0 m |
| 2020 | Applikon Biotechnology BV | NL | SEK 350 m | |
| 2020 | Quadralene Holdings Ltd | Desinfektion | GB | SEK 75 m |
| 2017 | Carus HMS GmbH | Integrated Workflow Solutions | DE | SEK 20 m |
| 2017 | Simm Company and Surgeon Aids | Distributör | TH | SEK 75 m |
| 2016 | AccuMed | Tillverkningsenhet för medicinska textilier | DR | SEK 100 m |
| 2016 | 1st Call Mobility Ltd | Medicintekniska lösningar för överviktiga personer | GB | SEK 100 m |
| 2015 | GOA Teknoloji Danismanlik | Elektronik Teknologi för lågtemperaturssterilisering | TR | SEK 20 m |
| 2014 | Pulsion AG | System för hemodynamisk monitorering | DE | SEK 300 m |
| 2014 | Altrax Group Ltd | System för spårbarhet och kvalitetssäkring inom sterilisering | GB | SEK 35 m |
| 2014 | Cetrea A/S | System för resursplanering | DK | SEK 30 m |
| 2014 | Austmel Pty Ltd | Sterilisering och termiska processer | AU | SEK 80 m |
| 2013 | LAAx Inc. | Hjärt- och kärlkirurgi | US | SEK 8 m |
| 2013 | Trans Medikal Devices Inc. | Tillverkning av autoklaver och distribution av desinfektorer | TR | SEK 55 m |
| 2013 | STS East LLC | Service | US | SEK 25 m |
| 2012 | Produkträigheter från Avalon Laboratories | Cardiopulmonary | US | – |
| 2012 | Eirus Medical | Critical Care | SE | – |
| 2012 | Acare Medical Science Ltd | Vårdsängar | CH | SEK 135 m |
| 2012 | USCI | Distributör | JP | SEK 150 m |
| 2012 | Tecno Hospitalia | Distributör | CO | SEK 4 m |
| 2012 | Therapeutic Support Systems (TSS) | Sårvård | US | SEK 1 600 m |
| 2012 | Steritec Products Mfg Inc. |
Aktiekapitalet
| Transaktion | Antal aktier eer transaktion | Aktiekapital eer transaktion, kr |
|---|---|---|
| 1990 Bildandet | 500 | 50 000 |
| 1992 Split 50:1, nom 100 kr till 2 kr | 25 000 | 50 000 |
| 1992 Riktad nyemission | 5 088 400 | 10 176 800 |
| 1993 Riktad nyemission | 6 928 400 | 13 856 800 |
| 1995 Apportemission | 15 140 544 | 30 281 088 |
| 1996 Fondemission 2:1 | 45 421 632 | 90 843 264 |
| 2001 Nyemission 1:9 kurs 100 kr | 50 468 480 | 100 936 960 |
| 2003 Split 4:1, nom 2 kr till 0,50 kr | 201 873 920 | 100 936 960 |
| 2008 Nyemission 1:16 kurs 120 kr | 214 491 404 | 107 245 520 |
| 2009 Nyemission 1:9 kurs 83,5 kr | 238 323 377 | 119 161 689 |
| 2017 Nyemission 1:7 kurs 127 kr | 272 369 573 | 136 184 787 |
| Blanchet Medical | Service | FR |
| Atrium Medical Inc | Produkter för hjärt-kärlmarknaden | US |
| Combimobil AB | Rehabiliteringshjälpmedel | SE |
| Fumedica | Distributör | CH |
| IDS Medical Equipment | Distributör | SG |
| Mak Saglik | Distributör | TR |
| STS Holding West | Service | US |
| Odelga | Service | AT |
| Datascope | Hjärtstöd, så kallad cardiac assist, och kärlkirurgi | US |
| Cardio Research Pty Ltd. | Distributör | AU |
| Subtil Crepieux | Service | FR |
| Getus Services Ltd | Service | NZ |
| Olmed AB | Distributör | SE |
| Boston Scientifics divisioner för hjärt- och kärlkirurgi | Endoscopic vessel harvesting (EVH), anasto- mosering, stabilisatorer och instrument för kirurgi på slående hjärtan och kärlimplantat | US |
| NS Nielsen Equipment A/S | Distributör | DK |
| Huntleigh Technology | Specialmadrasser för trycksårsbehandling, sängar för intensiv-, specialist- och äldrevård, ventrombosprofylax samt utrustning för foster- och kärldiagnostik. | UK |
| Comercio E Industria Medicia | Förbrukningsvaror för öppen hjärtkirurgi | BR |
| OTY GmbH | Telemedicin med inriktning på produkter och lösningar för sjukhusens IT-infrastruktur med fokus på operationsrummet | DE |
| Getinge Czech Republic | Distributör | CZ |
| Lancer UK | Distributör | UK |
| La Calhène | Isolatorteknologin och teknologi för elektronstrålesterilisation | FR |
| Dynamed | Distributör | CA |
| BHM Medical Inc. | Patienthanteringsprodukter för sjukvården och äldrevården | CA |
| MAQUET AG, Swiss dealer | Distributör | CH |
| Siemens LSS | Ventilatorer och anestesiutrustning för sjukhusmarknaden | SE |
| Jostra GmbH | Utrustning och förbrukningsvaror för hjärt- kirurgi | DE |
| Copharm B.V. | Distributör | NL |
| Heraeus Medical | Operationslampor och så kallade ceiling service units samt terapitillbehör och gasdistribution för operationssalar | DE |
| ALM | Operationslampor | FR |
| Maquet | Operationsbord | DE |
| Parker Bath | Badsystem för den semi-institutionella vårdmarknaden | UK |
| Lenken Healthcare | Distributör | IE |
| Gestion Techno-Medic | Patientlyar | CA |
| Lunatronic Aps | Komplea IT-lösningar för dri av sterilcentraler | DK |
| MPT Corp. | Diskdesinfektorer för Life Science-marknaden | US |
| Egerton Hospital Equipment | Specialsängar och antidecubitusmadrasser för sjukhus och vårdhem | UK |
| Royal Linden B.V. | Infektionsbekämpning | NL |
| Medibo | Patientförflyning och behandling av trycksår | BE |
| OMASA | Infektionsbekämpning | IT |
| SMI/BBC | Infektionsbekämpning | FR |
| Kemiterm | Vaendestillatorer och renångalstrare för läkemedelsindustrin | DK |
| Pegasus | Anti-decubitus produkter för sjukhus och äldrevård | UK |
| MDT/Castle | Infektionsbekämpning | US |
| Van Dijk Medizintechnik GmbH | Infektionsbekämpning | DE |
| Arjo | Produkter för åldringsvård kopplat till hygien och patienthantering | SE |
| Lancer | Desinfektionsprodukter | FR |
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Avstämning alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella må som används av företagets ledning och investerare för a utvärdera koncernens resultat och ställning som inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finansiella rapporterna. Dessa finansiella må är avsedda a underläa analys av koncernens utveckling. De alternativa nyckeltalen ska inte betraktas som substitut utan snarare som komplement till den finansiella rapportering som uppräats i enlighet med IFRS. De alternativa nyckeltalen redovisade nedan är inte beräknade enligt IFRS men tillhandahålls då Getinge anser a de är viktiga i samband med investerares bedömning av koncernen och Getinges aktie. Dessa nyckeltal används i stor utsträckning av investerare, värdepappersanalytiker och andra intressenter som kompleerande må på resultatutveckling och finansiell ställning. Getinges nyckel- tal som inte definieras enligt IFRS är inte nödvändigtvis jämförbara med liknande må som presenteras av andra företag och har vissa begränsningar som analysverktyg.
KONCERNENS PRIMÄRA NYCKELTAL
Bruoresultat justerat, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Bruoresultat | 13 410 | 13 580 |
| Återläggning av: | ||
| Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och ej förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 951 | 813 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 109 | – |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga jämförelsestörande poster | -109 | – |
| Bruoresultat justerat | 14 361 | 14 392 |
EBITDA justerad, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | 3626 | 4371 |
| Återläggning av: | ||
| Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och ej förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 1842 | 1542 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 185 | 273 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 242 | 473 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 228 | 95 |
| Justering för nedskrivningar som ingår i övriga jämförelsestörande poster och omstruktureringskostnader | -232 | – |
| EBITDA justerad | 5 891 | 6 754 |
EBITA, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | 3626 | 4371 |
| Återläggning av: | ||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 185 | 273 |
| EBITA | 3 811 | 4 643 |
EBITA justerad, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | 3626 | 4371 |
| Återläggning av: | ||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 185 | 273 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 242 | 473 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 228 | 95 |
| EBITA justerad | 4 281 | 5 212 |
EBIT justerad, Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | 3626 | 4371 |
| Återläggning av: | ||
| Övriga jämförelsestörande poster | 242 | 473 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 228 | 95 |
| EBIT justerad | 4 096 | 4 939 |
Årets resultat, justerat Mkr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Årets resultat | 2516 | 3000 |
| Återläggning av: | ||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 185 | 273 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 242 | 473 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 228 | 95 |
| Jämförelsestörande skaeposter | – | – |
| Ska på återlagda poster | -177 | -209 |
| Årets resultat, justerat | 2 994 | 3 632 |
Beräkningen av justerat resultat per aktie, före och eer utspädning, hänförligt till moderbolagets aktieägare, baseras på följande information:
| Resultat (täljare), Mkr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Årets resultat, justerat | 2994 | 3632 |
| Årets resultat, justerat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | -25 | -31 |
| Årets resultat, justerat hänförligt till moderbolagets aktieägare som utgör underlag för beräkning av justerat resultat per aktie | 2 969 | 3 601 |
| Antal aktier (nämnare) | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Vägt genomsniligt antal stamaktier för beräkning av justerat resultat per aktie (tusental) | 272 370 | 272 370 |
| Justerat resultat per aktie, kr | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| 10,90 | 13,22 |
Neoskuldsäningsgrad, ggr
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Räntebärande neoskuld, Mkr | 2602 | 3609 |
| Eget kapital, Mkr | 30453 | 25176 |
| Neoskuldsäningsgrad | 0,09 | 0,14 |
| 1) Räntebärande neoskuld i förhållande till eget kapital. |
EBITA JUSTERAD PER SEGMENT
EBITA justerad, 2022, Mkr
| Acute Care Therapies | Life Science | Surgical Workflows | Koncern- gemensamma funktioner | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | 2889 | 600 | 480 | -343 | 3626 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 129 | 25 | 30 | – | 185 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 242 | – | – | – | 242 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 142 | 24 | 39 | 22 | 228 |
| EBITA justerad | 3 402 | 650 | 549 | -320 | 4 281 |
Övriga jämförelsestörande poster, 2022, Mkr
| Acute Care Therapies | Life Science | Surgical Workflows | Koncern- gemensamma funktioner | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nedskrivning av FoU | 231 | – | – | – | 231 |
| Övrigt | 11 | – | – | – | 11 |
| Totalt | 242 | – | – | – | 242 |
EBITA justerad, 2021, Mkr
| Acute Care Therapies | Life Science | Surgical Workflows | Koncern- gemensamma funktioner | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (EBIT) | 3685 | 702 | 369 | -386 | 4371 |
| Återläggning av: | |||||
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 229 | 25 | 19 | – | 273 |
| Övriga jämförelsestörande poster | 529 | – | -56 | – | 473 |
| Förvärvs- och omstruktureringskostnader | 1 | 2 | 58 | 35 | 95 |
| EBITA justerad | 4 444 | 729 | 390 | -351 | 5 212 |
Övriga jämförelsestörande poster, 2021, Mkr
| Acute Care Therapies | Life Science | Surgical Workflows | Koncern- gemensamma funktioner | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|
| Avsäning relaterat till kirurgiska nätimplantat | 601 | – | – | – | 601 |
| Realisationsvinst vid avyring av fastigheter | -72 | – | – | – | -72 |
| Övrigt | – | – | -56 | – | -56 |
| Totalt | 529 | – | -56 | – | 473 |
Koncernbolag
HUVUDKONTOR
Getinge AB
Lindholmspiren 7
SE-417 56 Göteborg
Tel: +46 10 335 0000
VD: Maias Perjos
Australien
Getinge Australia Pty Ltd
Suite 701, Level 7, 11 Help St
AU-Chatswood, NSW 2067
Tel: +61 18 0043 8464
VD: Kartik Natarajan
Belgien
Getinge Belgium NV
Alfons Gossetlaan 17
BE-1702 Groot-Bijgaarden
Tel: +32 24 67 8585
VD: Josef Hinterberger
Brasilien
Getinge do Brasil Equipamentos Médicos Ltda
Avenida Manuel Bandeira, 291 – Bloco B – Conjunto 33 e 34
BR-05317-020 São Paulo
Tel: +55 11 2608 7400
VD: Aurélio Carmona
Colombia
Getinge Colombia SAS
Carrera 16 # 95 70
CO-110221 Bogotà, D.C.
Tel: +571 743 8124
VD: Rodrigo Aurelio Garcia
Danmark
Getinge Cetrea A/S
Brendstrupgårdsvej 21 F
DK-8200 Aarhus N
Tel: +45 26 397 990
VD: Charloe Enlund
Getinge IT Solutions ApS
Dampfærgevej 21, 2.# Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Danmark
Getinge Danmark A/S
Industriparken 44 B
DK-2750 Ballerup
Tel: +45 45 932 727
VD: Magnus Back
Finland
Getinge Finland Oy Ab
Vuoritontuntie 22
FI-02200 Espoo
Tel: +35 809 3824 120
VD: Magnus Back
Maquet Finland Oy
Vuoritontuntie 22
FI-02200 Espoo
Tel: +35 809 3824 120
VD: Magnus Back
Frankrike
Getinge France SAS
23 avenue Carnot, immeuble Iliade
FR-91300 Massy
Tel: +33 238 258 888
VD: Michael Sibert
Getinge Infection Control SAS
30 Boulevard De L Industrie
FR-31170 Tournefeuille
Tel: +33 561 151 111
VD: Sebastien Blanche
Getinge Life Science France SAS
1 Rue du Comté de Donegal
FR-41100 Vendome
Tel: +33 561 151 111
VD: Olivier Bertolini
Intervascular SAS
270 Voie Ariane - ZI Athélia 1
FR-13600 La Ciotat
Tel: +33 442 084646
VD: Jocelyn Lebrun
Maquet SAS
Parc de Limère – Avenue de la Pomme de Pin
FR-45074 Orléans
Tel: +33 238 258 888
VD: Grégory Pinaton
Fluoptics SAS
44 Rue Des Berges
FR-38000 Grenoble
Tel: +33 485 870 662
VD: Odile Allard
Förenade Arabemiraten
Getinge Group Middle East FZ-LLC
1901N,19th Floor, Dubai Science Park (DSP) Towers-North
AE-214742 Dubai
Tel: +971 4 447 0963
VD: Salah Malek
Hong Kong
Getinge Group Hong Kong Ltd
26/F, Port 33, 33 Tseuk Luk Street
HK-San Po Kong, Kowloon, Hong Kong
Tel: +852 2207 6111
VD: CM Leung
Indien
Getinge Medical India Pvt Ltd
203-204, Fulcrum B wing, Sahar Road, Andheri East
IN-400 099 Mumbai
Tel: +91 22 6233 2100
VD: Aruna Nayak
Getinge India Pvt Ltd
203-204, Fulcrum B wing, Sahar Road, Andheri East
IN-400 099 Mumbai
Tel: + 91 22 6233 2100
VD: Sunil Dinanath Joshi
Irland
Getinge Treasury Ireland DAC
3 Harbourmaster Place, IFSC
IE-D01K8F1 Dublin
Tel: +353 86 380 5182
VD: Lena Weije
Getinge Ireland Ltd.
B6 Calmount Park, Ballymount, Dublin 12
IE-D12NA03 Dublin
Tel: +353 1 426 0032
VD: Avril Forde
Italien
Getinge Italia Srl
Via Guido Gozzando, 14
IT-20092 Cinisello Balsamo (MI)
Tel: +39 02 611135200
VD: Roberto Chareun
Japan
Getinge Group Japan KK
Sphere Tower Tennoz 23F, 2-2-8 Higashi-shinagawa, Shinagawa-ku
JP-140-0002 Tokyo
Tel: +81 3 5463 8310
VD: Yuko Nagasawa
Kanada
Getinge Canada Ltd
90 Matheson Blvd. W, Suite 300
CA-L5R 3R3, Mississauga, ON
Tel: +1 905 752 3300
VD: Dave Blair
Kina
Maquet (Shanghai) Medical Equipment Co., Ltd
20F, Building 1, 188 Ruby Road, Changning District
CN-201 103 Shanghai
Tel: +86 21 6197 3999
VD: Ahmet Eke
Maquet (Suzhou) Co., Ltd
No 158 Fangzhou Road,SIP
CN-215 024 Suzhou
Tel: +86 512 6283 9880
VD: Shukun Liu
Mexiko
Maquet Mexicana, S. de R.L. de C.V.
Montecito 38, piso 10 ofna 33, Col Nápoles, Alcaldía Benito Juárez
MX-03810 Mexico City
Tel: + 52 55 9000 8970
VD: Rodrigo Aurelio Garcia
188
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Nederländerna
Getinge Netherlands B.V.
Oscar Romerolaan 3
NL-1216 TJ Hilversum
Tel: +31 35 62 55320
VD: Josef Hinterberger
Applikon Biotechnology B.V.
Heertjeslaan 2
NL-2629 JG Delft
Tel: +31 10 20 83 555
VD: Sean Herdlein
Norge
Getinge Norge AS
Enebakkveien 150
NO-0680 Oslo
Tel: +47 230 35 200
VD: Magnus Back
Polen
Getinge IC Production Poland Sp. z o.o.
ul. Szkolna 30
PL-62-064 Plewiska
Tel: +48 61 630 99 00
VD: Jakub Cegieła
Getinge Polska Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 18
PL-02-092 Warszawa
Tel: +48 22 882 06 44
VD: Szymon Kawałko
Getinge Shared Service Sp. z o.o.
Klimeckiego 1
PL-30-705 Kraków
Tel: +48 12 385 42 22
VD: Agnieszka Obuchowska
Portugal
Getinge Group Portugal Unipessoal Lda
Edifício Zenith, Rua Dr. Antonio Loureiro Borges nº 9/9ª - 3º andar
PT-1495-131 Alges Miraflores
Tel: +351 214 189815
VD: Manuel Moreno
Ryssland
Maquet LLC
Kievskoe shosse, 22d km, bld. 6/1, XXV, room 1e
RU-108811 Moscow
Tel: +8 495 514 0055
VD: Anna Mednikova
Schweiz
Getinge Schweiz AG
Quellenstrasse 41b
CH-4310 Rheinfelden
Tel: +41 61 836 47 70
VD: Josef Hinterberger
Serbien
Getinge Group South East Europe d.o.o. Beograd
Spanskih boraca 3
RS-11000 Belgrade
Tel: +420 225 092 302
VD: Jiri Lacina
Singapore
Getinge South East Asia Pte. Ltd.
20 Bendemeer Road #06-01/02 BS Bendemeer Centre
SG-339914 Singapore
Tel: +65 6 296 1992
VD: Teodor Johansson
Spanien
Getinge Group Spain SL
C/Marie Curie 5, edifcio Alfa Planta 6 Of 6.1 - 6.2
ES-28521 Rivas Vacia Madrid
Tel: +34 91 678 1652
VD: Manuel Moreno
Storbritannien
Getinge IT Solutions Ltd
14-15 Burford Way, Boldon Business Park
GB-Sunderland NE35 9PZ
Tel: +44 191 519 6200
VD: Charloe Enlund
Getinge Ltd
14-15 Burford Way, Boldon Business Park
GB-Sunderland NE35 9PZ
Tel: +44 191 519 6200
VD: Avril Forde
Applikon Biotechnology B.V. (UK Branch)
Basepoint Business Centre, Oakfield Close
GB-GL20 8SD Tewkesbury Gloucestershire
Tel: +44 345 337 3306
VD: Sean Herdlein
Quadralene Ltd
Bateman Street
GB-DE23 8JL Derby
Tel: +44 133 229 2500
VD: Robert Newsome
Sverige
Getinge AB
Lindholmspiren 7
SE-417 56 Göteborg
Tel: +46 10 335 0000
VD: Maias Perjos
Getinge Disinfection AB
Ljungadalsgatan 11
SE-352 46 Växjö
Tel: +46 10 335 9800
VD: Jonas Magnusson
Getinge Logistics AB
Ekebergsvägen 26
SE-305 75 Getinge
Tel: +46 10 335 0000
VD: Christian Lambrant
Getinge Business Support Services AB
Lindholmspiren 7
SE-417 56 Göteborg
Tel: +46 10 335 0000
VD: Agneta Palmér
Getinge Sterilization AB
Ekebergsvägen 26
SE-305 75 Getinge
Tel: +46 10 335 0000
VD: Niclas Jonasson
Getinge Sverige AB
Röntgenvägen 2
SE-171 54 Solna
Tel: +46 10 335 0000
VD: Magnus Back
Getinge Treasury AB
Lindholmspiren 7
SE-417 56 Göteborg
Tel: +46 10 335 0000
VD: Mimmi Lykken Ljungdahl
Maquet Critical Care AB
Röntgenvägen 2
SE-171 54 Solna
Tel: +46 10 335 7300
VD: Cecilia Sjöstedt
Sydafrika
Maquet Southern Africa (Pty) Ltd
4 Bridle Close, Woodmead Office Park, Van Reenen Ave
ZA-2196 Sandton, Johannesburg
Tel: +27 11 656 3306
VD: Salah Malek
Sydkorea
Getinge Medical Korea Co., Ltd
13F KeumKang Building, 304, Bongeunsa-ro, Gangnam-gu
KR-06143 Seoul
Tel: +82 25 58 2271
VD: Hyun Dong Kim
Taiwan
Getinge Group Taiwan Co., Ltd.
Rm. 08, 6F., No. 288, Sec. 6, Civic Blvd., Xinyi Dist.
TW-110 Taipei City
Tel: +886 2 81616588
VD: Tina Wang
Thailand
Getinge (Thailand) Co., Ltd.
5 Soi Krungthepkreetha 4 (B.Grimm) Huamark, Bangkapi
TH-10240 Bangkok
Tel: +66 9791 95181
VD: Rosarin Tiyachate
189
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Tjeckien
Getinge Czech Republic, s.r.o.
Na Strži 1702/65
CZ-140 00 Praha 4-Nusle
Tel: +420 225 092 302
VD: Jiri Lacina
Turkiet
Getinge Medikal Sistemler San. Ve Tic. A.Ş.
Allianz Plaza Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 Kapı no:96
TR-34752 Ataşehir / Istanbul
Tel: +90 216 444 66 78
VD: Vecihe Özek
Getinge Stericool Medikal Aletler San. Ve Tic. A.Ş.
Bestepe Nergiz Street Ni:7/2 No:71 Yenimahalle/Ankara
TR-06560 Ankara
Tel: +90 312 387 39 40
VD: Levent Süzen
Maquet Cardiopulmonary Medikal Teknik San.Tic.Ltd.Şti
Serbest Bölge R Ada,108/1,109/1,110/1,111/1 Parseller 1 Cadde Dış Kapı No:8
TR-07070 Antalya
Tel: +90 242 249 90 30
VD: Murat Calik
Tyskland
Getinge IT Solutions GmbH
Südportal 5
DE-22848 Norderstedt
Tel: +49 4051 435 0
VD: Dr. Mahias Rath
Getinge Deutschland GmbH
Kehler Str. 31
DE-76437 Rasta
Tel: +49 7222 932 0
VD: Josef Hinterberger
Irasun GmbH
Lichtenbergstraße 8
DE-85748 Garching bei München
Tel: +49 176 43 6663 46
VD: Fabian König & Florian Altinger
Maquet Cardiopulmonary GmbH
Kehler Str. 31
DE-76437 Rasta
Tel: +49 7222 932 0
VD: Dr. Dieter Engel
Maquet GmbH
Kehler Str. 31
DE-76437 Rasta
Tel: +49 7222 932 0
VD: Sebastian Hügli & Stéphane Le Roy
Getinge Holding B.V. & Co KG
Kehler Str. 31
DE-76437 Rasta
Tel: +49 7222 932 0
VD: Mahias Gelsok
Pulsion Medical Systems SE
Hans-Riedl-Str. 21
DE-85622 Feldkirchen
Tel: +49 894 599 140
VD: Stephan Ha
MediKomp GmbH
Kehler Str. 31
DE-76437 Rasta
Tel: +49 7222 932 0
VD: Özgür Yildiz
Getinge Financial Services GmbH
Kehler Str. 31
DE-76437 Rasta
Tel: +49 7222 932 0
VD: Mahias Gelsok
USA
Applikon Biotechnology Inc.
733 N. Pastoria Avenue
US-94085 Sunnyvale, CA
Tel: +1 650 578 1396
VD: Jon VanDyk
Atrium Medical Corporation
40 Continental Blvd.
US-03054, Merrimack, NH
Tel: +1 603 880 1433
VD: Chad Carlton
Datascope Corp.
45 Barbour Pond Drive
US-07470 Wayne, NJ
Tel: +1 888 627 8383
VD: Jennifer Paradise
Steritec Products Mfg. Co., Inc.
74 Inverness Drive East
US-80112 Englewood, CO
Tel: +1 303 660 4201
VD: Bryan Leo
Getinge Group Logistics Americas, LLC
45 Barbour Pond Drive
US-07470 Wayne, NJ
Tel: +1 551 427 1052
VD: Frank Kozar
Talis Clinical LLC
650 Mondial Parkway
US-44241 Streetsboro, OH
Tel: +1 234 284 2400
VD: Gary Colister
Fluoptics Imaging Inc.
185, Alewife Brook Parkway #210
US-02138 Cambridge, MA
Tel: +1 561 843 0220
VD: Odile Allard
Lancer Sales USA Inc
1150 Emma Oaks Trl Suite 140
US-32746 Lake Mary, FL
Tel: +1 407 327 8488
VD: Eric Honroth
Getinge USA Sales, LLC
1 Geoffrey Way
US-07470 Wayne, NJ
Tel: +1 973 709 7000
VD: Patricia Fitch
Maquet Cardiovascular LLC
45 Barbour Pond Drive
US-07470 Wayne, NJ
Tel: +1 888 627 8383
VD: Stephanie Trizinski
Vietnam
Getinge Vietnam Company Ltd
Floor 6, Yoco Building, 41 Nguyen Thi Minh Khai, Ben Nghe Ward, District 1
VN-Ho Chi Minh City
Tel: +84 28 3824 3391
VD: Philippe Rocher
Österrike
Getinge Österreich GmbH
Lemböckgasse 49 Haus 2, Stiege D, EG
AT-1230 Wien
Tel: +43 1 8651 4870
VD: Josef Hinterberger
190
Getinge 2022 Årsredovisning
Inledning
Strategi
Bolagsstyrningsrapport
Årsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Övrig information
Innehåll
Definitioner
Finansiella termer
- Arbetande kapital: Genomsnilig balansomslutning med återläggning av likvida medel, övriga avsäningar, leverantörsskulder och andra icke räntebärande skulder.
- Avkastning på arbetande kapital: EBIT justerad i förhållande till arbetande kapital.
- Avkastning på eget kapital: Resultat eer ska i förhållande till genomsniligt eget kapital.
- Bruomarginal: Bruoresultat i förhållande till neoomsäning.# Finansiella nyckeltal och definitioner
Finansiella nyckeltal
- Bruoresultat justerat: Bruoresultat med återläggning av av- och nedskrivningar samt övriga jämförelsestörande poster.
- Direktavkastning: Utdelning i förhållande till börskursen 31 december.
- EBIT: Rörelseresultat.
- EBIT justerad: Rörelseresultat (EBIT) med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
- EBITA: Rörelseresultat (EBIT) med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
- EBITA justerad: EBITA med återläggning av förvärvs- och om- struktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
- EBITA-marginal: EBITA i förhållande till neoomsäning.
- EBITDA: Rörelseresultat (EBIT) med återläggning av av- och nedskrivningar.
- EBITDA justerad: EBITDA med återläggning av förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
- EBITDA-marginal: EBITDA i förhållande till neoomsäning.
- Eget kapital per aktie: Eget kapital i förhållande till antalet utestående aktier vid periodens utgång.
- Fri kassaflöde: Kassaflöde från den löpande verksamheten och investerings verksamheten, exklusive förvärv och avyring av verksamhet.
- Justerat resultat: Årets resultat med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader, övriga jämförelse- störande poster samt skaeeffekt på återlagda resultatposter.
- Justerat resultat per aktie: Justerat resultat, hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsniligt antal utestående aktier.
- Jämförelsestörande poster: Utgörs av förvärvs- och omstruktu- reringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster. Övriga jämförelsestörande poster är väsentliga intäkter/kostnader som påverkar jämförbarheten mellan redovisningsperioderna. Dessa poster inkluderar, men begränsas inte till, nedskrivningar, tvister och större vinster samt förluster i samband med avyringar av tillgångar eller verksamheter.
- Kapitalvaror: Produkter med lång livslängd som ej förbrukas fortlöpande.
- Kassaflöde per aktie: Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med genomsniligt utestående antal aktier.
- Neoskuldssättningsgrad: Räntebärande neoskuld i förhållande till eget kapital.
- Organisk förändring: En finansiell förändring justerad för valutaförändringar, förvärv och avyringar av verksamheter.
- P/E-tal: Aktiekurs (slutkurs) i förhållande till resultat per aktie.
- Resultat före ska justerat: Årets resultat före ska med återläggning av av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade imma- teriella tillgångar, förvärvs- och omstruktureringskostnader samt övriga jämförelsestörande poster.
- Resultat per aktie: Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsniligt antal utestående aktier.
- Räntetäckningsgrad: EBITDA justerad i förhållande till ränteneo.
- Rörelsefordringar: Kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar (avtalstillgångar, förutbetalda kostnader och upplupna intäkter samt övriga fordringar).
- Rörelsemarginal: Rörelseresultat (EBIT) i förhållande till neoomsäning.
- Rörelseskulder: Leverantörsskulder, övriga avsäningar och övriga icke räntebärande skulder (avtalsskulder, icke räntebärande avsäningar för pensioner, upplupna kostnader och förutbetalda intäkter samt övriga skulder).
- Soliditet: Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
- Valutatransaktionseffekt: Växling av innevarande års volymer av utländsk valuta till årets valutakurser, jämfört med föregående års valutakurser.
- Återkommande intäkter: Produkter vilka förbrukas fortlöpande samt service, reservdelar och liknande.
Medicinska termer
- Aseptisk: Hantering (av exempelvis läkemedel) som förhindrar kontaminering.
- Autoklav: E redskap för a eliminera mikroorganismer på kirurgiska instrument, vanligtvis med högtempererad ånga.
- Bioreaktor: En behållare som används till utveckling och produktion av biologiska läkemedel och livsmedel.
- DPTE®-BetaBag: Behållare som säkerställer kontamineringsfri hantering av läkemedel.
- ECMO: Extracorporeal membrane oxygenation, på svenska extrakorporeal membranoxygenering, det vill säga syresäning utanför kroppen genom e membran. Enkelt uryckt en modifierad hjärt- och lungmaskin som ger e utbyte av syre och koldioxid, som en konstgjord lunga.
- Endoskop: Utrustning för visuell undersökning inne i kroppens hålrum, som t ex magsäcken.
- Endovaskulär: Behandling inom kärl, via katetrar.
- Extrakorporeal livsuppehållande support: Syresäning av patientens blod, vilket sker utanför kroppen (extrakorporeal) med hjälp av avancerad medicinsk teknik.
- Hemodynamisk övervakning: Övervakning av balansen mellan blodtryck och blodflöde.
- Kardiopulmonell: Något som avser eller hör till både hjärta och lunga.
- Kardiovaskulär: Något som avser eller hör till både hjärta och kärl.
- Konstgjorda graer: Artificiella kärl implantat.
- Lågtemperatursterilisering: Används för instrument för minimal- invasiv kirurgi, en typ av instrument som är extremt känsliga för höga temperaturer och det höga trycket vid en ångsteriliseringsprocess.
- NAVA: Neurally adjusted ventilatory assist (NAVA) identifierar den elektriska aktiviteten kopplat till diafragman och med hjälp av den informationen anpassas ventilationen till patientens andningsrytm.
- Perfusionist: Medicinskt utbildad person som sköter hjärt- lungmaskinen under operation.
- Stent: Cylinder för endovaskulär kärl vidgning.
- Vaskulär intervention: E medicinskt ingrepp via kärlpunktion istället för a använda en öppen kirurgisk metod.
- Ventilator: Medicinsk utrustning för a hjälpa patienter med andningen.
Geografiska benämningar
- Americas: Nord-, Syd- och Centralamerika.
- APAC: Asien och Oceanien.
- EMEA: Europa, Mellanöstern och Afrika.
Årsstämma och valberedning
Årsstämma
Årsstämma äger rum den 26 april 2023 i Kongresshallen, Hotell Tylösand, Halmstad. Utförlig information om deltagande och poströstning finns tillgänglig på bolagets hemsida, hps://www.getinge.com/se/om-oss/bolagsstyrning/ bolagsstamma/årsstämma-2023/.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta i års stämman ska:
* dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB framställda aktieboken avseende förhållandena den 18 april 2023
* senast den 20 april 2023 anmäla si deltagande
Anmälan för a delta fysiskt kan göras på e av följande sä:
* På Getinges webbplats: hps://www.getinge.com/se/om-oss/ bolagsstyrning/bolagsstamma/årsstämma-2023/
* Per post till: Getinge AB (publ) ”Årsstämma 2023” c/o Euroclear Sweden AB Box 191, 101 23 Stockholm
* Per telefon: +46 (0) 10 335 08 18 (vardagar kl. 09.00–16.00)
Aktieägare som önskar delta i årsstämman genom poströstning anmäler sig genom a avge sin poströst enligt särskilda instruktioner som finns tillgängliga på Getinges webbplats, hps://www.getinge. com/se/om-oss/bolagsstyrning/bolagsstamma/årsstämma-2023/.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade genom bank eller annan förvaltare, måste, för a äga rä a delta i stämman, vara införd i eget namn i aktieboken hos Euroclear Sweden AB per den 18 april 2023. Aktieägare måste underräa förvaltaren om dea i god tid före dea datum. För aktieägare som företräds av ombud måste fullmakt utfärdas, vilken bör översändas före stämman. E fullmaktsformulär finns a ladda ned via hps://www.getinge.com/se/om-oss/bolagsstyrning/ bolagsstamma/årsstämma-2023/. Den som företräder juridisk person ska visa bestyrkt kopia av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandlingar som utvisar behörig firmatecknare.
Valberedning
I Getinge AB:s delårsrapport för det tredje kvartalet 2022 fanns upplysningar om hur aktieägare ska gå tillväga för a lämna förslag till Getinges valberedning respektive få e ärende behandlat påårsstämman.
Utdelning
Styrelse och VD föreslår a utdelning för 2022 lämnas med 4,25 kr (4,00) per aktie, vartill åtgår 1 158 Mkr ( 1 089). Föreslagen avstämningsdag är den 28 april 2023. Euroclear Sweden AB räknar med a kunna sända utdelningen till aktie- ägarna den 4 maj 2023.
Finansiell information
På Getinges hemsida, www.getinge.com, finns upp daterad information om bland annat Getinge-aktien och bolagsstyrning. Årsredovisning, helårs- och delårsrapporter publiceras på svenska och engelska och kan laddas ner från: www.getinge.com. En tryckt version av årsredovisningen kan även beställas på www.getinge.com.
Preliminära datum för finansiell information
- 26 april 2023 Q1-rapport 2023
- 26 april 2023 Årsstämma
- 18 juli 2023 Q2-rapport 2023
- 23 oktober 2023 Q3-rapport 2023
- 6 februari 2024 Q4-rapport 2023
- Mars 2024: Årsredovisning för 2023
Läsanvisningar
- I årsredovisningen benämns Getingekoncernen med Getinge.
- Sifferuppgierna inom parentes avser, om inget annat anges, 2021 års verk samhet.
- Svenska kronor används genomgående.
- Miljoner kronor förkortas Mkr.
- Samtliga belopp avser Mkr, om inget annat anges.
- Av praktiska skäl avrundas inte siffror i årsredovisningen varför det kan förekomma a noter och tabeller inte summerar.
- De i årsredovisningen redovisade upp gierna avseende marknader, konkurrens och framtida tillväxt är Getinge koncernens bedömningar baserade på både extern information och internt framtaget material.
Distributionspolicy
Årsredovisningen finns tillgänglig för nedladdning på www.getinge.com. Där kan även en tryckt version beställas. Beslutet a inte per automatik skicka en tryckt version till bolagets aktieägare baseras på ambitionen a minska Getinges negativa miljöpåverkan.# Läsanvisningar och distributionspolicy
Kontakt
Getinge AB (publ)
Lindholmspiren 7A
Box 8861
402 72 Göteborg
Sweden
Telefon: 010-335 00 00
E-post: [email protected]
www.getinge.com
Produktion: Narva
Tryck: Elanders, 2023
S V A N E N M Ä R K E T
Trycksak 3041 0242
Getinge AB
Lindholmspiren 7A
Box 8861
402 72 Göteborg
Sweden
Telefon: 010-335 00 00
E-post: [email protected]
www.getinge.com