Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Grupy Kapitałowej FASING S.A. Management Reports 2016

Apr 29, 2016

5611_rns_2016-04-29_023e351c-eca2-4bf1-a2a9-d89b543f226b.pdf

Management Reports

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa F A S I N G Spółka Akcyjna

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI za 2015 ROK

Katowice, kwiecień 2016 rok

Spis treści Strona

4
ółki


1.
Charakterystyka
"


4
1.1. Struktura organizacyjna
1.2. Zmiany w podstawowych zasadach za ządzania przedsiębiorstwem Emitenta i jego Grupą
" ••
Kapitałową
• .••••••••••••••••••••• .•. .••••••.•••••••.•••• 5






1.3. Struktura zatrudnienia
. 5
1.4. Przecięt e wynagrodzenie




5

6
1.5. Zakres i wielkość produkcji


1.6. Sprzedaż, rynki zbytu "
9
1. 7. Zaopatrzenie surowcowo-materiałowe. 14
1.8. Umowy znaczące dla działalności gospodarczej Spółki

14
1.9. Transakcje z podmiotami powiązanymi

22




2.
Inwestycje i rozwój
23
" •••••••.•.••••••••••••••••••••. 23
2.1. Inwestycje rzeczowe
2.2. Inwestycje kapitałowe 25
2.3. Prace badawczo - rozwojowe





23
2.4. Ochrona środowiska
26
"." 27

3. Sytuacja finansowa i majątkowa
3 .1. Wykorzystanie wpływów z emisji



3 8
3.2. Różnice pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w sprawozdaniu a prognozą 38
3.3. Ocena zarządzania zasobami finansowymi 38
3.4. Nietypowe zdarzenia, które miały wpływ na wynik finansowy Spółki

42
3.5. Zarządza ie ryzykiem w Spółce




42
3.6. Infonnacja o wszczętych przed sądem lub organem administracji publicznej postępowaniach
dotyczących zobowiązań lub wierzyte ności spółki lub jednostek od niej zależnych 42
3.7. Umowy zawarte między Emitentem a osobami zarządzającymi, prze
idujące rekompensatę
w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny
lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następ je z powodu połączenia Emitenta przez
przejęc e " •
••••••••••••.•••.••••••••••• 43
3.8. Liczba i wartość nominalna akcji i udziałów w jednostkach powiązanych Emitenta,
będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących 43
3.9. Umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach


posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy
44
3 .1 O. Infonnacja o systemie kontroli programów akcji pracowniczych. 44
3 .11. Infonnacja o umowie i wysokości wynagrodzenia podmiotu uprawnionego do badania
sprawozdania finansowego 44
4. Charakterystyka ewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju
Spółki w 2015 roku oraz perspektywy rozwoju działalności gospodarczej w
"" .
" .
2016 roku
.


45
• ". ". ". " ••••• " "
5. Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego " "
. 49
5.1. Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega Emitent 49
5.2. Postanowienia zbioru zasad ładu korporacyjnego, od przestrzegania których Emitent
odstąpił i wyjaśnienie przyczyn ich niestosowania


49
5.3. Opis głównych cech stosowanych w Spółce systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania
ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych 52
5.4. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji Emitenta 53
5.5. Posiadacze papierów wartośc owych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne oraz
opis tych uprawnień

.



54
5.6. Wszelkie ograniczenia dotyczące wykonywania prawa głosu, takie jak ograniczenie
wykonywania prawa głosu przez posiadaczy okreś onej części lub liczby głosów,
ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi,
przy współpracy spółki, prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są
oddzielone od posiadania papierów wartościowych 54
5. 7. Wszelkie ograniczenia dotyczące przenoszenia prawa własności papierów
" " " " "


wartościowych Emitenta
54
5.8. Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich
uprawnień, w szczególności prawa do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji " 54
5.9. Opis zasad dotyczących zmiany Statutu Spółki """ """ """ """""" """"" """
"""56
5.10. Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw
akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania, w szczególności zasady wynikające
z regulaminu walnego zgromadzenia, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają
wprost z przepisów prawa
. 56
5.11. Skład osobowy i zmiany, które w nim zaszły w ciągu ostatniego roku obrotowego,
oraz opis działania organów zarządzających i nadzorujących Emitenta oraz
ich Komitetów

"
57

1. Charakterystyka Spółki.

Spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa F ASING S.A. to firma z wieloletnią tradycją, działająca na rynku od 1913 roku jako producent sprzętu przede wszystkim dla przemysłu węglowego. Powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa i jako spółka akcyjna funkcjonuje od 13 grudnia 1991 roku. Spółka została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 5 lipca 2002 roku pod numerem KRS 0000120721.

W 2000 roku nastąpiło wprowadzenie do spółki inwestora strategicznego KARBON 2 Sp. z o.o., który w wyniku wezwań objął 63,46 % akcji Spółki. Na koniec okresu sprawozdawczego spółka KARBON 2 Sp. z o.o. posiadała 60,12 % akcji i tyleż samo głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.

Spółka działa na podstawie przepisów prawa polskiego, a w szczególności Kodeksu Spółek Handlowych oraz postanowień Statutu.

1.1. Struktura organizacyjna.

Struktura organizacyjna Spółki ustalana jest przez Zarząd Spółki. Spółka Grupa Kapitałowa FAS ING S.A. jest przedsiębiorstwem jednozakładowym i nie posiada jednostek wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo i terytorialnie. Struktura organizacyjna dostosowana jest do charakteru prowadzonej przez Spółkę działalności.

Przedsiębiorstwem Spółki kieruje Prezes Zarządu Spółki - Dyrektor Naczelny, który z Dyrektorem Zarządzającym i Inwestycji oraz Dyrektorem ds. Technicznych tworzy Zarząd Spółki Grupa Kapitałowa F ASING S.A. Funkcjonalnie wyodrębnione piony realizowały zadania wg podziału kompetencyjnego i tak:

  • Pion Prezesa Zarządu, Dyrektora Naczelnego zajmuje się polityką kadrową i obsługą prawną spółki, wdrażaniem i kontrolą funkcjonowania systemu zapewnienia jakości, analizą rynków w tym, promocją i reklamą, działalnością handlową oraz nadzorem nad podmiotami zależnymi .
  • Pion I Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora Zarządzającego i Inwestycji zajmuje się polityką finansową i ekonomiką działalności spółki oraz nadzorem nad podmiotami za eżnymi mającymi siedzibę poza granicami kraju.
  • Pion Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora ds. Technicznych zajmuje się technicznym przygotowaniem produkcji, realizacją produkcji, polityką zaopatrzeniową oraz nadzorem nad systemami komputerowymi w Spółce.

Zarząd Grupy Kapitałowej FAS ING S.A. jako organ Spółki iałał w okresie sprawozdawczym w ramach swoich uprawnień i kompetencji wynikających z przepisów i postanowień Kodeksu spółek handlowych, Statutu Spółki, Regulaminu Zarządu oraz Regulaminu Organizacyjnego. Realizował tak ezalecenia i uchwały Rady Nadzorczej i Walnych Zgromad eń. Zarząd Spółki odbył w tym okresie łącznie 32 posiedzenia, podejmując 140 uchwał. Na posiedzeniach Zarządu analizowano sytuację ekonomiczno finansową Spółki, rozpatrywano sprawy bieżące, formułowano wnioski do zaopiniowania przez Radę Nadzorczą.

1.2. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Emitenta i jego Grupą Kapitałową

W roku sprawozdawczym nie odnotowano zmian w podstawowych zasadach zarządzania Spółką, oraz nie odnotowano zasadniczych zmian w poziomie komputeryzacji wspomagającej system zarządzania.

1.3. Struktura zatrudnienia.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2015 roku w spółce Grupa Kapitałowa FASING S.A. zatrudnionych było 300 osób, w tym 18 osób w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Strukturę zatrudnienia w poszczególnych kwartałach 2015 roku (zatrudnienie przeciętne w przeliczeniu na etaty) przedstawia poniższe zestawienie:

Stanowiska I kwartał II kwartał III kwartał IV kwartał
stanowiska nierobotnicze 121,72 121,51 123,61 126,98
stanowiska robotnicze 165,73 161,34 156,20 151,32
razem 287,45 282,85 279,81 278,30

Stan zatrudnienia w spółce Grupa Kapitałowa FASING S.A. na dzień 31 grudnia 2014 roku wynosił 302 osoby, w tym 16 osób w niepełnym wymiarze czasu pracy. Na przestrzeni 2015 roku rozwiązano umowę o pracę z 25 pracownikami, zatrudniono 23 osoby. Ogółem zatrudnienie w tym okresie uległo zmniejszeniu o 2 osoby.

1.4. Przeciętne wynagrodzenie.

Wynagrodzenia w Spółce ustalane są na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego dla pracowników FASING S.A.

Średnie wynagrodzenie ogółem w Spółce w 2015 roku wyniosło 4.515,91 zł.

Średnia płaca w poszczególnych kwartałach okresu sprawozdawczego w porównaniu do roku poprzedniego kształtowała się jak niżej:

Wyszczególnienie 2015 rok
wartość w
ł
2014 rok
wartość w zł
dynamika
%
I kwartał 4.591,79 4.635,33 99,06
II kwartał 4.347,03 4.096,16 106,12
III kwartał 4.417,76 4.252,73 103,88
IV kwartał 4.707,85 4.189,17 112,38
średnia płaca w roku 4.515,91 4.292,76 105,19

Informację dotyczącą wynagrodzenia osób nadzorujących i zarządzających podano w pkt. nr 1 O w dodatkowych notach objaśniających do SA-R.

1.5. Zakres i wielkość produkcji.

Spółka Grupa Kapitałowa F ASING S.A. specjalizuje się w produkcji łańcuchów ogniwowych o średnicy pręta od 9 do 48 mrn, ogniw złącznych, kompletnych tras łańcuchowych oraz jej elementów: zgrzebeł, zamków, obejm. Świadczy również usługi z zakresu mechaniki i automatyki, w tym usługi serwisowe i remontowe.

Podstawowe grupy asortymentowe tworzą:

  • Wysoko-wytrzymałościowe łańcuchy ogniwowe, stosowane w górnictwie węglowym, jako cięgna w układach napędowych strugów i kombajnów węglowych oraz jako zespoły członowe w przenośnikach zgrzebłowych. Niektóre typy tych łańcuchów stosowane są w różnego rodzaju urządzeniach poza górnictwem. Łańcuc yprodukowane są w nitkach o długości od kilku do kilkudziesięciu metrów lub jako gotowe zespoły członowe dwu- i trój-łańcuchowe z zamkami i zgrzebłami - trasy łańcuchowe. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom i tendencjom technik transportowych, uwzględniając różne warunki eksploatacyjne wynikające z: długości i pochylenia przenośników, zainstalowanych mocy, wysokości i wybiegów ścian, procentowego udziału kamienia w urobku, typu i rodzaju sprzęgieł oraz agresywności chemicznej środowiska, ka Grupa Kapitałowa F ASING S.A. oferuje 5 grup wysoko-wytrzymałościowych łańcuchów ogniwowych górniczych, zróżnicowanych pod względem geometrii i własności mechanicznych:

  • łańcuchy klasy C (<:: 800 MPa)/ klasy C-Plus ( <:: 850 MPa) wg normy europejskiej IS0-610 lub polskiej PN-G-46701, odpowiednik niemieckiej normy DIN 22252 dodatkowo wykonywane według warunków technicznych F ASING, posiadają standardowe parametry i nadają się do normalnych warunków eksploatacyjnych, w przenośnikach o standardowej długości i standardowej mocy napędowej;
  • łańcuchy klasy PW9/ PW9 400N (2'.: 900 MPa) o podwyższonej wytrzymałości zastosowano w nich specjalną technologię obróbki cieplnej, która daje optymalny rozkład twardości w każdym ogniwie, co zwiększa trwałość łańcucha - wykonywane według warunków technicznych F ASING;
  • łańcuchy klasy C-Super/ C-Super 380 N (2'.: 900 MPa) o podwyższonej wytrzymałości - zastosowano specjalną obróbkę cieplną uzyskując zwiększoną twardość jednakową na całym obwodzie ogniwa; wykonywane według warunków technicznych F ASING;
  • łańcuchy klasy D/ D-3/ D-3 EXTRA/ E-FASING o najwyższej wytrzymałości ponad 1 OOO MPa/ 1050 MPa/ 11 OO MPa, z zastosowaniem stali "WO" i wielokrotnej obróbki cieplnej;
  • łańcuchy klasy FAS UT (2'.: 900 MPa)/ FAS US (2'.: 1000 MPa)/ FAS US EXTRA (2'.: 11 OO MPa) o podwyższonej wytrzymałości i najwyższej odporności na ścieranie wykonane według warunków technicznych FAS ING;
  • łańcuchy ogniwowe górnicze płaskie wykonywane wg normy DIN 22255 oferowane są w 5-ciu klasach wytrzymałości jak łańcuchy o przekroju okrągłym: wg DIN 22255/ kl. C, kl. C-Plus, kl. PW9, kl. C-Super, kl. D.

Oprócz łańcuchów ogniwowych górniczych płaskich o geometrii wg normy DIN 22255 Spółka wykonuje łańcuchy podwójnie i potrójnie niskie o specjalnej konstrukcji, która daje dodatkowo trzy podstawowe korzyści eksploatacyjne:

  • ograniczenie powstania tzw. martenzytu szlifowania na ogniwach pionowych,
  • możliwość zastosowania niższych profili nnociągu przenośnika, co jest szczególnie ważne przy eksploatacji niskich pokładów węgla,
  • zwiększona żywotność eksploatacyjna trasy łańcuchowej.

Ponadto produkowane są łańcuchy płaskie (poza normowe) 22x86 i 24x86 oraz trasy dwu-łańcuchowe z tymi łańcuchami do zastosowania w niskich profilach E180, E190 i E225.

Dla klas łańcuchów o podwyższonej wytrzymałości zastosowano najwyższej jakości stal WO (W- wysoko, O- optymalna) na bazie normy DIN 17115, także z mikrododatkami stopowymi, aby poprzez najlepiej dobrane parametry najnowocześniej szej specjalnej obróbki cieplnej uzyskać żądane własności mechaniczne.

Łańcuchy klas o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych produkowane są w zakresie średnic od ~ 18 do ~48 są przeznaczone do bardzo trudnych warunków eksploatacji - dla ścian o dużej koncentracji wydobycia, o dużych zainstalowanych mocach oraz niekorzystnych warunkach geologicznych. Łańcuchy te pozwalają zbroić przenośniki najdłuższe oraz najbardziej obciążone. Podwyższona trwałość łańcuchów tych klas jest wynikiem zastosowania w procesie wytwórczym jakościowo bardzo dobrej stali, a przede wszystkim specjalnej obróbki cieplnej, która zapewnia ogniwom zróżnicowane własności mechaniczne wzdłuż jego obwodu, jak również zwiększa odporność łuków na ścieranie.

Osobną grupę łańcuchów tworzą łańcuchy techniczne o specjalnym zastosowaniu:

  • łańcuchy techniczne dla energetyki,
  • łańcuchy techniczne dla cementowni, wśród których najważniej sze to: łańcuchy o ogniwach okrągłych oraz łańcuchy ze stali żaroodpornej,
  • łańcuchy kwasoodporne o uniwersalnym zastosowaniu w środowiskach agresywnych,
  • łańcuchy dla rybołówstwa w wielkościach od ~9 do ~45 mm,
  • łańcuchy dla rolnictwa,
  • łańcuchy i trasy łańcuchowe uodpornione na ścieranie.
  • )> Trasy dwu-łańcuchowe do przenośników zgrzebłowych ścianowych, podścianowych, do przenośników dla robót przygotowawczych, odżużlaczy i elewatorów.
  • )> Trasy trój-łańcuchowe i wielołańcuchowe do przenośników dla robót przygotowawczych, ładowarek oraz przenośników pozagórniczych.
  • )> Ogniwa złączne uniwersalne:
  • sworzniowe (OZUS) wykonywane zgodnie z normami: PN-G-46705 i DIN 22258-1 oraz o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych w klasach PW i D wg warunków technicznych FASING,
  • zamkowe (OZUZR) wykonywane zgodnie z normami: PN-G-46705 i DIN 22258-1 oraz o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych w klasach D i D-MAX wg warunków technicznych F ASING.

Ogniwa złączne uniwersalne mogą pracować w poziomie i w pionie i służą do łączenia łańcuchów lub wymiany zniszczonych w czasie pracy ogniw łańcuchów przenośników zgrzebłowych, łańcuchów strugowych i cięgien kombajnów.

  • )> Ogniwa złączne poziome (OZPZR) wykonywane zgodnie z normą DIN 22258-2 oraz o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych w klasach Di D-MAX wg warunków technicznych FASING i mogą pracować tylko w poziomie.
  • )> Ogniwa złączne pionowe blokowe (OZBR) o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych w stosunku do standardu normy DIN 22258-3. Ogniwa łączne OZBR służą do łączenia łańcuchów okrągłych (wg PN-G-46701, DIN 22252) i płaskich (wg DIN 22255), ale ze względu na swoją konstrukcję mogą pracować tylko w pozycji pionowej.
  • )> Ogniwa złączne strugowe (OZUZR-S) wielkości 42x137 i 38x137 służące do łączenia łańcuchów napędowych głowicy struga.

  • ~ Osprzęt do tras przenośnikowych zgrzebłowych: zgrzebła, obejmy, zamki, zgarniacze.

  • ~Zaczepy typu "S" i "C" przeznaczone są do podwieszania różnego rodzaju osprzętu w zakładach górniczych, takiego jak rurociągi, lutnie wentylacyjne, przenośniki oraz jako łączniki w rybołówstwie, przemyśle drzewnym, budownictwie.

Wyroby Spółki stosowane są w kopalniach, elektrociepłowniach, cementowniach, hutach, cukrowniach, rolnictwie, rybołówstwie - wszędzie tam, gdzie pracują przenośniki zgrzebłowe, przenośn ki kubełkowe i rurowe, wciągniki łańcuchowe oraz tam gdzie transport odbywa się przy zastosowaniu suwnic z zawiesiami łańcuchowymi .

Wielkość produkcji w okresie sprawozdawczym.

Wielkość wyprodukowanych w okresie sprawozdawczym wyrobów wyniosła 5.409,2 t i jest niższa o 178,1 t (tj. 3,19 %) w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Struktura asortymentowa produkowanych w Spółce wyrobów przedstawia się następująco:

  • ~grupa łańcuchów cienkich w wielkościach od~ 9 do~ 13; wielkość produkcji 16,3 t;
  • ~grupa łańcuchów średnich w wielkościach od ~ 14 do ~ 24; wie kość produkcji 1.900,3 t;
  • ~grupa łańcuchów grubych w wielkościach od~ 26 do~ 48; wielkość produkcji 3.154,8 t;

Wielkość produkcji łańcuchów ogółem wyniosła 5.071,4 t, co stanowi 93,76 % produkcji ogółem.

  • ~ogniwa złączne odpowiadające grupie produkowanych łańcuchów. Wielkość produkcji ogniw wyniosła 162,4 t, co stanowi 3,00 % produkcji ogółem.
  • ~ pozostałe wyroby i części zamienne. Wielkość produkcji tego asortymentu wyniosła 175,4 t, tj. 3,24 % produkcji Spółki ogółem.

Zdolności produkcyjne.

Stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych jest zrozmcowany w ależności od asortymentu produkcji i wynosi na poszczególnych urządzeniach i maszynach od 60 % do 90%. Jest on zależny od zgłaszanego popytu, a zwłaszcza od jego asortymentu. Utrzymująca się tendencja wzrastającego popytu na łańcuchy o podwyższonej wytrzymałości, w tym na łańcuchy tzw. ciężkie oraz ogniwa złączne blokowe, implikują potrzebę zwiększenia mocy produkcyjnych.

Poniesione nakłady inwestycyjne w roku sprawozdawczym na zakup ciężkiej zaginarki SCB-60 wpłynęły w sposób zdecydowany na poprawę sytuacji w obszarze zaginania łańcuchów ciężkich, których bez posiadania tej maszyny nie można było produkować. Dla zrównoważenia ciągu produkcyjnego ciężkich łańcuchów koniecznym staje się poniesienie dalszych nakładów inwestycyjnych celem zakupu odpowiedniej zgrzewarki.

Rozwój produkcji łańcuchów ciężkich płaskich, pociąga za sobą potrzebę wprowadzania mechanizacji i automatyzacji procesów, głównie w sferze podawania, odbioru i transportu wewnątrz zakładowego.

Dostosowanie pozostałego asortymentu produkcji do zgłaszanego popytu wymaga nakładów na remonty odtworzeniowe i modernizacje parku maszynowego oraz inwestycje. Okresowe spiętrzenie zamówień będzie realizowane przedłużonym czasem pracy adekwatnie do potrzeb.

1.6. Sprzedaż, rynki zbytu.

Przychody ze sprzedaży ogółem w 2015 roku osiągnęły poziom 175.230,8 tys. zł, w tym:

91.267,8 tys. zł. stanowi sprzedaż wyrobów i usług,

83.963,0 tys. zł. stanowi sprzedaż towarów i materiałów.

Osiągnięty poziom przychodów jest wyższy od przychodów analogicznego okresu ubiegłego roku o 62.631,5 tys. zł tj. o 55,62%. Na tak duży wzrost przychodów ze sprzedaży w stosunku do poziomu ubiegłego roku wpłynęło: realizacja kontraktu chińskiego oraz pośrednictwo w sprzedaży ołowiu i srebra.

Struktura geograficzna sprzedaży.

Sprzedaż Spółki skierowana jest na rynek krajowy i na rynki zagraniczne. W okresie sprawozdawczym zdecydowana ększość sprzedaży kierowana była na eksport. Udział sprzedaży eksportowej w sprzedaży ogółem wyniósł 66,78 %, pozostała część tj . 33,22% wartości sprzedaży stanowiła sprzedaż dla odbiorców krajowych.

L.p Wyszczególnienie 2015 rok
wartość
w tys. zł
Struktura
w%
2014 rok
wartość
w tys. zł
Struktura
W O/o
Dynamika
%
1. Sprzedaż krajowa 58.210,2 33,22 .570,2
63
56,46 91,57
w tym:
-
wyroby
47.356,0 27,
02
47.091,7 41,82 100,56
-
usługi
1.378,2 0,79 1.196,5 1,06 115,19
- towary 4.007,8 2,29 6.896,4 6,13 58,11
-
materiały
5.468,2 3,12 8.385,6 7,45 65,21
2. Eksport i WOT
w tym:
117.020,6 66,78 49.029,1 43,54 238,68
-wyroby 42.165,5 24,06 38.190,6 33,92 110,41
-
usługi
368,1 0,21 770,4 0,68 47,78
-
towary
74.487,0 42,51 10.068,1 8,94 742,42
-
materiały
- - - - -
OGÓLEM 175.230,8 100,00 112.599,3 100,00 155,62

Realizacja sprzedaży według asortymentu - sprzedaż krajowa.

Asortyment 2015 rok
wartość w
tys. zł
struktu-
ra w 0
/o
2014 rok
wartość w
tys. zł
struktu-
ra w 0
/o
dynami
ka%
łańcuchy ogółem 36.355,0 62,45 37.950,1 59,70 95,80
w tym:
-
łańcuch od fi 9 do fi 13
232,1 0,39 234,1 0,37 99,15
-
łańcuch od fi 14 do fi 24
8.287,8 14,24 8.364,3 13,16 99,08
-
łańcuch od fi 26 do fi 42
27.835,1 47,82 29.351,7 46,17 94,83
ogniwa ogółem 9.529,9 16,37 7.859,1 12,36 121,26
w tym:
-
ogniwa od fi 18 do fi26
524,4 0,90 582,4 0,92 90,04
-
ogniwa od fi30 do fi 42
9.005,5 15,47 7.276,7 11,44 123,76
pozostałe wyroby ogółem 1.471,1 2,53 1.282,5 2,02 114,71
w tym:
-
zgrzebła
426,4 0,73 458,8 0,72 92,94
-
zamki
901,5 1,55 718,4 1,13 125,49
-
obejmy, zaczepy
143,2 0,25 105,3 0,17 135,99
usługi ogółem 1.378,2 2,37 1.196,5 1,88 115,19
w tym:
-
wynajem lokali, obciążenia
za media usługi refakturow.
1.358,6 2,33 1.182,0 1,86 114,94
-
analiza składu chemicznego
0,5 0,008 10,5 0,02 4,76
-
badania mikro i
makro strukturalne
- - 4,0 0,006 -
-
badanie siły zrywającej
3,0 0,01 - - -
-
wyżarzanie zmiękczające
12,7 0,02 - - -
-
usługi regeneracji łańcucha
3,4 0,01 - - -
towary ogółem 4.007,8 6,89 6.896,4 10,85 58,11
w tym:
-
łańcuchy od fi 11 do fi 18
12,5 0,02 49,8 0,08 25,10
-
łańcuchy od fi38 do fi42
oraz fi 48 441,0 0,76 837,5 1,32 52,66
-
zgrzebła
2.822,5 4,85 1.342,2 2,11 210,29
-
węgiel niesortowany
- - 2.124,4 3,34 -
-
materiały budowlane (płyty
kostki granitowe, oporniki
granitowe) - - 2.240,9 3,53 -
-
pozostałe towary*
731,7 1,26 301
,6
0,47 242,61
materiały ogółem 5.468,2 9,39 8.385,6 13,19 63,69
w tym:
-
pręty walcowane
2.534,7 4,35 5.625,0 8,85 45,06
-
odkuwki ogniw fi 24 -
fi 48
1.391,4 2,39 - - -
odkuwki ogniw fi 42 -
-
fi 48
- - 1.033,6 1,63 -
-
odkuwki zamka fi 24
260,0 0,45 - - -
odkuwki zgrzebła fi 24
-
240,2 0,41 - - -
-
walcówka
- - 764,5 1,20 -
-złom 697,7 1,20 778,0 1,22 89,68
-
pozostałe materiały**
344,2 0,59 184,5 0,29 186,56
sprzedaż krajowa ogółem: 58.210,2 100,00 63.570,2 100,00 91,57

*w pozycji pozostałe towary ujęto: zamki, sprzęt komputerowy, smary. [w u.br. ujęto: zamki, odkuwki zamka, kostki matrycowe kuźnicze, smary śruby, odkuwki zgrzebła}.

** w pozycji pozostałe materiały ujęto: rozdzielacze, zawory, łożyska, pompy oleju, przewody hydrauliczne, sprzęgło elektromagnetyczne, tuleje, wyłączniki krańcowe, przekaźniki. [w u.br. ujęto: blachy, kosze na łańcuchy, pojemniki metalowe, rozdzielacze i przewody hydrauliczne, wyłączniki krańcowe, pręty płaskie, pręty stalowe, tuleje z brązu, zawory redukcyjne, olej opalowy, płytki wieloostrzowe, frezy tarczowe, frezy palcowe, zawory ciśnieniowe, noże tokarskie i noże do głowicy}.

Asortyment 2015 rok
wartość w
tys. zł
struktu-
ra w 0
/o
2014 rok
wartość w
tys. zł
struktu-
ra w 0
/o
dynami
ka%
łańcuchy ogółem 36.653,3 31,32 34.950,4 71,29 104,87
w tym:
-
łańcuch od fi 9 do fi 13
- - 43,1 0,09 -
łańcuch od fi 14 do fi 24
-
14.145,0 12,09 20.874,5 42,58 67,76
łańcuch od fi 26 do fi 42
-
21.519,5 18,39 14.032,8 28,62 153,35
łańcuch od fi 48
-
988,8 0,84 - - -
ogniwa ogółem 4.488,3 3,84 2.375,3 4,85 188,96
w tym:
-
ogniwa od fi18 do fi26
382,1 0,33 629,5 1,29 60,70
-
ogniwa od fi30 do fi48
4.106,2 3,51 1.745,8 3,56 235,20
pozostałe wyroby ogółem 1.023,9 0,88 864,9 1,76 118,38
w tym:
-
zgrzebła
171,6 0,15 163,6 0,33 104,89
-
zamki
830,8 0,71 695,4 1,42 119,47
-
obejmy, zaczepy
21,5 0,02 5,9 0,01 364,41
usługi ogółem 368,1 0,3
1
770,4 1,57 47,78
w tym:
-usługi transportu
samochodowego 285,2 0,24 160,7 0,33 177,47
-
usługa serwisowa (chiny)
18,6 0,02 589,5 1,20 3,16

Realizacja sprzedaży według asortymentu - sprzedaż na eksport i WDT.

materiały ogółem
sprzedaż eksport i WDT
ogółem
-
117.020,6
100,00 -
49.029,1
100,00 -
238,68
-
pozostałe towary*
263,6 0,22 157,1 0,32 167,79
-
srebro
1.188,2 1,02 - - -
-
ołów 99,98%
36.795,7 31 ,44 1.557,1 3,18 2363,09
-
zgrzebła
7.264,9 6,21 1.703,9 3,47 426,37
-
łańcuchy od fi38 do fi48
28.221
,4
24,12 5.919,3 12,07 476,77
-
łańcuchy od fi 11 do fi 18
753,2 0,64 671
,3
1,37 112,20
-
pręty walcowane
- - 59,4 0,12 -
w tym:
towary ogółem 74.487,0 63,65 10.068,1 20,53 739,83
-
usługa przerobu
49,1 0,04 - -
-
bilety lotnicze
13,2 0,01 - -
-
organizacja targów
górniczych, partycypacja. w
kosztach współuc
estnictwa
w targach międzynar.
- - 12,6 0,02 -
-
tłumaczenia, katalogi,
projekty kalendarzy,
2,0 0,002 7,6 0,02 26,32

* w pozycji pozostałe towary ujęt : kotwiarkę hydraulic ną, płytki centralne, płytki elektroniczne, płytki wyjściowe, przetworniki, siłownik hydrauliczny, wiertarkę hydrauliczną ręczną, wkładki elastyczne, zawory, blok odcinający akumulatora. [w u.br. ujęto: zamki, kostki matrycowe kuźnicze, ruby, p ojemniki szkieletowe, raczki, odkuwki, noże, smary}.

Rynek krajowy.

Sprzedaż na rynku krajowym odbywa się nie tylko na zasadzie sprzedaży be pośredniemu użytkownikowi ale także z udziałem firm pośredniczących. N a przestrzeni 2015 roku przychody ze sprzedaży krajowej, włączając firmy pośredniczące, osiągnęły poziom 58.210,2 tys. zł , co stanowi 33,22% przychodów ze sprzedaży ogółem, w tym sprzedaż wyrobów i usług 48.734,2 tys. zł, co stanowi odpowiednio 27,81 %.

W okresie sprawozdawczym najwięcej sprzedano łańcuchów ogniwowych, stanowiły one 62,45 % wartości sprzedaży krajowej .

Znaczący odbiorcy Spółki na rynku krajowym w 2015 roku to: Ja trzębska Spółka Węglowa S.A. - udział w sprzedaży krajowej 20,08%; KWK "Bogdanka" S.A. - udział w sprzedaży krajowej 19,73%; Kompania Węglowa S.A. - ud iał w sprzedaży krajowej 17,42%; Katowicki Holding Węglowy S.A. - udział w sprzedaży krajowej 9,63%; Centrum Badań i Analiz Technicznych - udział w sprzedaży krajowej 6,98%; KOPEX MACHINER Y - udział w sprzeda ykrajowej 5,66%; - KARBON 2 Sp. z o.o. - udział w sprzedaży krajowej 4,72%.

Spółka sprzedaje swoje wyroby klientom różnych branż, jednak zdecydowanie największym odbiorcąjest górnictwo węgla.

Rynek zagraniczny.

W 2015 roku sprzedaż na eksport stanowiła wartość 117.020,6 tys. zł, tj. 66,78% przychodów ze sprzedaży ogółem. W grupie wyrobów, dominującą grupę asortymentową w sprzedaży na eksport stanowiły łańcuchy, ich udział w przychodach z eksportu wyniósł 31,32%, natomiast w grupie towarów dominującą pozycją była sprzedaż ołowiu - 31,44%. Eksport od kilku lat stanowi dość stabilny rynek zbytu. Spółka w ramach realizowania eksportu bezpośredniego sprzedaje swoje wyroby m.in. do takich krajów jak: Chiny - udział w sprzedaży eksportowej 39,31 %; Czechy - udział w sprzedaży eksportowej 32,76%; Ukraina - udział w sprzedaży eksportowej 6,89%; Rosja - udział w sprzedaży eksportowej 5,29%; Szwecja - udział w sprzedaży eksportowej 3,40%; Niemcy - udział w sprzedaży eksportowej 2,81 %; Białoruś - udział w sprzedaży eksportowej 2,72%; Belgia - udział w sprzedaży eksportowej 1,56%; Włochy - udział w sprzedaży eksportowej 1,12%. Sprzedaż do innych krajów nie przekracza 1,0% wartości sprzedaży na eksport.

Pozycja na rynku.

Odbiorcami wyrobów i usług Spółki w głównej mierze są podmioty z branży górniczej węgla kamiennego. Udział Spółki w zaopatrywaniu krajowego górnictwa węgla kamiennego jest oceniany jako znaczny i stabilny. W wartościowej strukturze sprzedaży rynek ten zajmuje dominującą pozycję, dostarczając ok. 60 % przychodów ze sprzedaży.

Pozostała sprzedaż lokowana jest w sektorze przemysłu maszynowego, rybołówstwie, energetyce, hutnictwie, przemyśle cementowo - wapienniczym, górnictwie węgla brunatnego, rolnictwie - wszędzie tam, gdzie pracują przenośniki zgrzebłowe, wciągniki łańcuchowe a transport odbywa się przy zastosowaniu suwnic z zawiesiami łańcuchowymi.

W obliczu nasilającej się konkurencji, szczególnie dotyczy to produkcji łańcuchów, Spółka prowadzi prace w celu unowocześnienia produkcji i podniesienia jakości swoich wyrobów oraz intensywnie poszukuje nowych rynków zbytu.

Jednym z głównych zadań jakie firma realizować będzie nadal w 2016 roku, to umocnienie pozycji na dotychczasowych rynkach oraz pozyskanie nowych kontrahentów.

Docelowa pozycja w różnych sektorach, którą Spółka chce osiągnąć w przyszłych latach przedstawia się następująco:

  • górnictwo węgla kamiennego utrzymanie pozycji na rynku,
  • przemysł maszynowy zwiększenie sprzedaży (sprzedaż kompleksowa),
  • rynek energetyczny i pozostałe rynki maksymalizacja sprzedaży łańcuchów.

Aby to osiągnąć Spółka podejmuje intensywne działania marketingowe i promocyjne, które mają doprowadzić do zwiększenia udziału F ASING S.A. w rynku.

Uzależnienie Spółki od odbiorców.

W 2015 roku odbiorcami wyrobów oraz towarów Spółki, którzy przekroczyli próg 10% przychodów ze sprzedaży ogółem były następujące firmy:

=> - firma DUBELOW (Czechy) - udział w wartości sprzedaży ogółem wyniósł 21,69%;

~ - firma SHENHUA LOGISTICS GROUP CO RPO RA TION Ltd. (Chiny) - udział w wartości sprzedaży ogółem wyniósł 21,54%.

Pomiędzy powyższymi firmami a emitentem nie ma powiązań formalnych.

1.7. Zaopatrzenie surowcowo-materiałowe.

Podstawowe materiały wykorzystywane w procesach produkcyjnych to:

  • walcówka, pręty walcowane,
  • odkuwki,

Rynek krajowy jest dla Spółki głównym rynkiem zaopatrzenia w materiały i surowce do produkcji. Łączna wartość zakupionych materiałów przeznaczonych do produkcji w 2015 roku wyniosła 29.691,6 tys. zł.

Zarówno w strukturze zakupów jak i w strukturze dostawców w zakresie dostaw materiałów bezpośrednio produkcyjnych w 2015 roku w porównaniu do roku 2014 nie zaszły istotne zmiany.

Uzależnienie Spółki od dostawców.

W 2015 roku dostawcami, którzy przekroczyli próg 10% dostaw materiałów bezpośrednio produkcyjnych oraz towarów w ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży były firmy:

  • ~ AURUBIS AG (Niemcy) 21,42%, pomiędzy tym podmiotem a emitentem nie ma powiązań formalnych.
  • ~ Kettenwerk Becker- Pruente GmbH (Niemcy)- 11,34% podmiot zależny emitenta.

1.8. Umowy znaczące dla działalności gospodarczej Spółki.

Znaczące umowy zawarte w okresie sprawozdawczym

A) w dniu 23 stycznia 2015 roku została podpisana przez Spółkę umowa dostawy wielokrotnej (umowa datowana dnia 20.0l.2015r.) z Lubelskim Węglem "BOGDANKA" S.A. Przedmiotem tej umowy jest dostawa fabrycznie nowych łańcuchów, ogniw, zgrzebeł wraz z elementami złącznymi oraz noży do kompleksów strugowych. Łączna wartość umowy wynosi 7.041,0 tys. zł. netto. Minimalna wartość umowy wynosi 30% maksymalnej wartości umowy netto. Spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa F ASING S.A. (Dostawca) na podstawie niniejszej umowy zobowiązuje się do sukcesywnego dostarczania przedmiotu umowy do Zamawiającego w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dostawy w ramach tej umowy realizowane będą na podstawie okresowych zamówień określających szczegółowo asortyment, ilość i termin dostawy. W przypadku odstąpienia od umowy dostawy przez Lubelski Węgiel z przyczyn leżących po stronie Dostawcy, Dostawca zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Lubelskiego Węgla kary umownej w wysokości 10% maksymalnej wartości netto umowy. Lubelski Węgiel ma prawo obciążyć Dostawcę karą umowną w przypadku opóźnienia się przez Dostawcę z usuwaniem wad przedmiotu umowy w ramach rękojmi za wady i/lub gwarancji jakości w wysokości O, 1 % maksymalnej wartości netto umowy, za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia w usuwaniu wad.

Lubelski Węgiel ma prawo obciążyć Dostawcę karą umowną w przypadku opóźnienia się przez Dostawcę z realizacją każdorazowego zamówienia okresowego w wysokości O, 1 % wartości netto części danego zamówienia okresowego, niezrealizowanej w terminie, za każdy dzień opóźnienia. W odniesieniu do zamówień, co do których Dostawca opóźnia się z ich realizacją - czy to w całości czy w części - w stosunku do terminu, w którym powinny być zrealizowane i co do których Zamawiający w terminie 15 dni od dnia upływu terminu ich realizacji przesłał Dostawcy za pośrednictwem faksu lub systemu informatycznego EDI (system Elektronicznej Wymiany Danych) lub poczty elektronicznej wezwanie do realizacji, z upływem 30-go dnia opóźnienia, Lubelski Węgiel oprócz kary umownej określonej w poprzednim zdaniu za każdy kolejny dzień opóźnienia, ma prawo również obciążyć Dostawcę dodatkową karą umowną w wysokości 5% wartości netto całego zamówienia okresowego, a ponadto Lubelski Węgiel uprawniony będzie do odstąpienia od umowy - bez wyznaczania Dostawcy dodatkowego terminu do jej wykonania, które to uprawnienie Lubelski Węgiel ma prawo wykonać w ciągu 9 miesięcy od dnia powstania uprawnienia do odstąpienia od umowy.

B) w dniu 2 lutego 2015 roku została podpisana przez Spółkę umowa (umowa datowana dnia 26.0l.2015r.) na dostawę łańcuchów ogniwowych górniczych i ogniw złącznych do łańcuchów górniczych z przeznaczeniem dla Oddziałów Kompanii Węglowej S.A. w 2015 roku. Umowa ta stosownym aneksem została przedłużona do dnia 31 marca 2016 roku. Ogólna wartość umowy wynosi 9.620,0 tys. zł. netto. Dla określenia ilości oraz terminu dostaw, Zamawiający będzie składać Wykonawcy stosowne zamówienia. Zamawiający oświadcza, że minimalna gwarantowana realizacja umowy wyniesie nie mniej niż 50% wartości udzielonego zamówienia, o której mowa powy ej , w okresie obowiązywania umowy. Zgodnie z umową strony postanawiają, że Zamawiający, bez narażania się na jakąkolwiek odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, uprawniony jest do zaniechania złożenia zamówienia na towar o wartości nie większej niż 50% wartości zamówienia, o której mowa powyżej. Niewykonanie przez Zamawiającego umowy w takim zakresie nie wymaga podania przyczyn. Umowa obowiązuje od dnia jej zawarcia do dnia 31.12.2015 roku. W przypadku, gdy w okresie obowiązywania umowy Zamawiający nie złoży zamówień na dostawy o wartości minimum 50% wartości udzielonego zamówienia, umowa obowiązywać będzie do dnia 31. 03.2016 roku.

Kary umowne w razie niewykonania lub nienależytego wykonania.

Wykonawca zobowiązany jest zapłacić Zamawiającemu kary umowne:

  • a) w wysokości 10% wartości netto niezrealizowanej części umowy, gdy Zamawiający odstąpi od umowy z powodu okoliczności , za które odpowiada Wykonawca, w tym przypadku nie ma zastosowania podpunkt b) i c) w zakresie zamówień niezrealizowanych do dnia odstąpienia od umowy,
  • b) w wysokości 10% umownej wartości netto towaru określonego każdorazowo w niezrealizowanej części zamówienia, gdy Zamawiający odstąpi od zamówienia z powodu okoliczności za które odpowiada Wykonawca,
  • c) w wysokości 0,1 % umownej wartości netto towaru określonego każdorazowo w zamówieniu, nie dostarczonego w terminie za każdy rozpoczęty dzień zwłoki liczony do dnia dostarczenia towaru, przy czym od 31 dnia zwłoki kara umowna liczona będ ie w wysokości 0,5%. W przypadku definitywnego braku realizacji zamówienia lub jego części, w sytuacji gdy nie odstąpiono od umowy, kara umowna równa jest wartości niezrealizowanego zamówienia. Za definitywny brak realizacji zamówienia lub jego zęści uznaje się w szczególności oświadczenie Wykonawcy o odstąpieniu od realizacji zamówienia lub jego części oraz sytuację, w której kwota kary umownej

z tytułu zwłoki w realizacji zamow1ema lub jego części osiągnie wartość niezrealizowanego zamówienia lub jego części.

  • d) w wysokości O, 1 % wartości netto towaru zgłoszonego do reklamacji za każdy rozpoczęty dzień zwłoki w jej rozpatrzeniu, w przypadku dostarczenia towaru wadliwego, w tym z wadą ukrytą.
  • e) w wysokości 0,1 % wartości netto podlegającego wymianie towaru za każdy dzień zwłoki

Zamawiający zobowiązuje się zapłacić Wykonawcy kary umowne:

  • a) w wysokości 10% umownej wartości netto towaru określonego każdorazowo w niezrealizowanym zamówieniu, gdy Wykonawca odstąpi od zamówienia z powodu okolic ności, za które odpowiada Zamawiający,
  • b) w wysokości O, 1 % umownej wartości netto zamówionego i nieodebranego z winy Zamawiającego towaru za każdy rozpoczęty dzień zwłoki.

C) w okresie roku sprawozdawczego, Spółka otrzymała od spółki Dubelow s.r.o. z siedzibą w Ostrawie (Czechy) zamówienia o łącznej wartości 10.564,4 tys. EUR, przedmiotem których był ołów i srebro.

D) w ramach Umowy Handlowej nr l/F/2011 zawartej w dniu 26 stycznia 2011 roku (wraz z późniejszymi aneksami) ze spółką Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa S.A. (CZH), spółka Grupa Kapitałowa FAS ING S.A. skierowała do CZH S.A. w roku sprawozdawczym kilka zamówień o łącznej wartości 11.762,0 tys. zł., przedmiotem których była dostawa walcówki, prętów walcowanych oraz zgrzebła.

E) w okresie 2015 roku, spółka Grupa Kapitałowa FASING S.A skierowała do spółki Aurubis AG z siedzibą w Hamburgu (Niemcy) zamówienia na ołów o łącznej wartości 10.749,7 tys. EUR.

F) w dniu 23 marca 2015 roku wpłynęły do Spółki dwie umowy (datowane 17.03.2015r.) podpisane przez drugą stronę umowy - Jastrzębską Spółkę Węglową S.A. z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju, na łączną wartość 11.739,3 tys. zł. brutto. Przedmiotem jednej z umów jest dostawa łańcuchów ogniwowych górniczych, łańcuchów ogniwowych górniczych płaskich, ogniw złącznych uniwersalnych, ogniw złącznych poziomych, ogniw szybkozłącznych oraz zamków blokowych na wartość 6.308,4 tys. zł. brutto. Przedmiotem drugiej umowy jest dostawa łańcuchów ogniwowych górniczych na wartość 5.430,9 tys. zł . brutto.

Zgodnie z postanowieniami powyższych umów dostawa i wydanie towaru nastąpi częściami w terminie 18 miesięcy od daty zawarcia niniejszych umów. Dostawa poszczególnych części towarów następować będzie na podstawie zamówień, które szczegółowo określą ilości towaru, wymagane terminy oraz miejsca dostaw. Integralne części umów stanowią: SIWZ z załącznikami, oferta Dostawcy oraz Ogólne Warunki Umów obowiązujących u Odbiorcy, w zakresie, w jakim nie są modyfikowane lub uchylane niniejszymi umowami. Odbiorca uprawniony jest do niewykonania umów w zakresie nieprzekraczającym 50% wartości brutto umowy. Niewykonanie przez Odbiorcę umowy w wymienionym zakresie nie wymaga podania przyczyn i nie stanowi podstawy jego odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

G) w dniu 26 marca 2015 roku wpłynęła do Spółki umowa (datowana 24.03.2015r.) z Katowickim Holdingiem Węglowym S.A. z siedzibą w Katowicach, której przedmiotem jest dostawa łańcuchów ogniwowych górniczych na łączną wartość 5,9 mln zł. netto. Umowa została zawarta na okres 12 miesięcy. Integralną część umowy stanowią: Specyfikacja istotnych warunków zamow1ema Zamawiającego, Ogłoszenie Zamawiającego, Oferta Wykonawcy oraz Ogólne Warunki Umów dostaw materiałów KHW S.A. Zamawiający uprawniony jest do niewykonania umowy w zakresie nieprzekraczającym 50 % wartości brutto umowy. Niewykonanie umowy w tym zakresie nie wymaga podania przez Zamawiającego uzasadnienia, jak również nie stanowi podstawy do naliczenia przez Wykonawcę kar umownych oraz nie jest podstawą do kierowania roszczeń odszkodowawczych, względem Zamawiającego z powodu nieprawidłowego wykonania umowy. Dostawa i wydanie towarów następować będzie partiami na podstawie zamówień, składanych w formie elektronicznej.

H) w dniu 26 maja 2015 roku została zawarta z Bankiem Zachodnim WBK S.A. z siedzibą we Wrocławiu umowa o kredyt rewolwingowy, w ramach której Bank udzielił Spółce kredytu do kwoty 7.500.000,00 zł, i następnie stosownym aneksem z dnia 12.10.2015r. zmniejszonego do kwoty 7.100.000,00 zł., z przeznaczeniem na finansowanie wystawionych faktur (faktury z tyt. realizacji kontraktu eksportowego) na rachunek klienta. Kredyt został udzielony na okres od dnia 26.05.2015r. do dnia 26.05.2016r.

Od kwoty wykorzystanego kredytu naliczane dą odsetki w skali roku według stawki WIBOR dla jednomiesięcznych depozytów międzybankowych powiększonej o marżę banku w wysokości 2 pp.

Prowizje i opłaty:

  • 1) prowizja przygotowawcza w wysokości 0,5 % kwoty udzielonego kredytu, tj. 37.500,00 zł.,
  • 2) prowizja za zaangażowanie w wysokości 0,18 % w skali roku, tj. 0,0005 % dziennie niewykorzystanej części postawionego do dyspozycji kredytu,
  • 3) prowizja za udzielenie usługi w związku z ustawowymi opłatami uiszczanymi na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego,
  • 4) prowizja przygotowawcza za świadczenie ONWN w wysokości 39.000,00 zł.

Zabezpieczeniem wierzytelności Banku wynikających z ww. Umowy jest:

  • 1) hipoteka umowna do kwoty najwyższej 7.425.000,00 zł ustanowiona na rzecz Banku na Nieruchomości,
  • 2) przelew wierzytelności z tytułu umowy ubezpieczenia Nieruchomości na kwotę 3.700,000,00 ,
  • 3) przelew wierzytelności z tytułu należności od zgłoszonego odbiorcy na Rachunek Techniczny,
  • 4) poręczenie cywilne do kwoty 7.500.000,00 zł udzielone przez spółkę Karbon 2 Sp. z o.o.

I) w dniu 18 czerwca 2015 roku został podpisany przez Zarząd Spółki kontrakt ze półką Shenhua Logistic Group Corporation Ltd. (Kupujący), który jest wynikiem udziału FASING S.A. w przetargu zorganizowanym przez spółkę Shenhua Logistic Group Corporation Ltd. (Chiny). Przedmiotem kontraktu jest dostawa łańcuchów górniczych płaskich na łączną wartość 4.593.300,00 EUR. Płatności będą dokonywane w walucie EURO, w formie akredytywy nieodwołalnej zabezpieczającej interesy Sprzedającego. Jeśli Sprzedający nie dokona dostawy na czas zgodnie z zapisami Kontraktu (z wyjątkiem zapisów dotyczących siły wyższej), Kupujący dokonuje przełożenia dostawy pod warunkiem, że Sprzedający zgadza się zapłacić za likwidowaną szkodę. Jednak likwidacja szkody nie stanowi więcej niż 10% wartości kontraktu. Stawka kary jest naliczana jako 0,5% wartości kontraktu za każde 7 dni kalendarzowych, nieparzyste dni niższe niż 7 dni są liczone jako 7 dni. Jeśli Sprzedający nie dokona dostawy w ciągu 12 tygodni od daty wysyłki wyszczególnionej w Kontrakcie, Kupujący ma prawo unieważnić Kontrakt. Jeśli Kupujący nie spełni któregokolwiek z jego obowiązków na podstawie kontraktu, w wyniku czego Sprzedający nie jest w stanie wypełnić

warunków dostawy, obie strony uzgadniają zmieniony termin dostawy a Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za likwidację jakiejkolwiek szkody.

Wszelkie spory wynikające z realizacji, lub w związku z kontraktem będą rozstrzygane w drodze przyjaznych konsultacji przez obie strony. W przypadku gdy nie można osiągnąć porozumienia w terminie 60 dni od rozpoczęcia takich konsultacji, spory będą następnie przedkładane do arbitrażu.

W przypadku, gdy porozumienie nie może być osiągnięte poprzez takie negocjacje w ciągu dwóch miesięcy, spory będą następnie przedkładane do arbitrażu do Chińskiej Międzynarodowej Komisji Arbitrażu Handlu i Ekonomiki, Pekin. Orzeczenie arbitrażu będzie ostateczne i wiążące dla obu stron. Koszty arbitrażu poniesie strona przegrywająca za wyjątkiem przypadków kiedy jest to orzeczone przez Komisję Arbitrażową. Podczas arbitrażu kontrakt będzie nieprzerwanie wykonywany przez obie strony za wyjątkiem tych części, które podlegają arbitrażowi. Kontrakt będzie interpretowany i wykonywany zgodnie z prawem Chińskiej Republiki Ludowej.

W sytuacji gdy jakakolwiek zawartość kontraktu będzie zmieniona i/ lub uzupełniona poprzez wzajemne uzgodnienie, aneks w formie pisemnej do kontraktu powinien być podpisany przez obie strony i stanowić integralną część kontraktu.

J) w dniu 18 czerwca 2015 roku z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, z siedzibą w Warszawie, został zawarty aneks do umowy kredytu z dnia 22 września 2009 roku, udzielonego w formie limitu kredytowego wielocelowego. W ramach zawartego aneksu Bank PKO BP S.A. podwyższył limit kredytowy wielocelowy o 4,0 mln zł. tj. z 6,0 mln zł. do 10,0 mln zł. Limit udzielony został na okres od dnia 18 czerwca 2015 roku do dnia 17 czerwca 2018 roku.

W ramach udzielonego 10,0 mln zł. limitu kredytowego Spółka może zaciągnąć:

    1. kredyt w rachunku bieżącym do wysokości 30,00% limitu, tj. do kwoty 3,0 mln zł"
    1. kredyt obrotowy nieodnawialny do wysokości 50,00% limitu, tj. do kwoty 5,0 mln " z przeznaczeniem na finansowanie bieżących obowiązań wynikających z wykonywanej ziałalności,
    1. kredyt obrotowy odnawialny z przeznaczeniem na pokrycie zobowiązań Kredytobiorcy wobec PKO BP SA z tytułu wypłat dokonanych w ramach:
  • otwartych akredytyw dokumentowych do wysokości 20,00 % limitu tj. do kwoty 2,0 mln zł lub
  • gwarancji bankowych do wysokości 35,00 % limitu tj. do kwoty 3,5 mln zł udzielonych przez PKO BP SA,

Oprocentowanie limitu:

    1. Oprocentowanie kredytów udzielonych w ramach umowy limitu ustalane jest w stosunku rocznym, według stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej, powiększonej o marżę PKO BP SA, z zastrzeżeniem, że stopa procentowa nie może być niższa niż marża PKO BP SA, jak również nie może być niższa niż zero.
    1. Kwota wykorzystanego kredytu w rachunku bieżącym oraz kwota wykorzystanego kredytu obrotowego odnawialnego jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej, o której mowa w punkcie 1. Stawkę referencyjną stanowi stawka WIBORIM oznaczająca notowaną na warszawskim rynku międzybankowym stopę procentową dla międzybankowych depozytów I-miesięcznych, według notowania podanego w Tabeli kursów PKO BP SA obowiązującej:
  • w przypadku kredytu w rachunku bieżącym i kredytu obrotowego odnawialnego, w dniu rozpoczęcia każdego (miesięcznego) okresu obrachunkowego,

  • a w przypadku kredytu obrotowego nieodnawialnego w dniu poprzedzającym rozpoczęcie każdego okresu obrachunkowego, za jaki należne odsetki od kredytu są naliczane i spłacane. W przypadku, gdy w danym dniu nie ogłoszono Tabeli kursów PKO BP SA z notowaniem stawki WIBORlM, stosuje się stawkę WIBORlM podaną w ostatniej obowiązującej Tabeli kursów PKO BP SA w dniu poprze zającym ten dzień.

W przypadku, gdy stawka referencyjna osiągnie wartość równą lub niższą niż zero, do określenia stopy procentowej przyjmuje się wartość na poziomie równym zero.

    1. Marża banku jest stała w umownym okresie kredytowania i zależy od wyniku dokonanej przez PKO BP SA oceny zdolności kredytowej Kredytobiorcy oraz stopnia ryzyka banku.
    1. Marża PKO BP SA wynosi 2, 1 O pp. dla kredytu w rachunku bieżącym oraz dla kredytu obrotowego odnawialnego i nieodnawialnego.

W okresie obowiązywania niniejszej umowy:

  1. PKO BP SA pobiera prowizje naliczone w walucie polskiej:

  2. a) Prowizja przygotowaw. (od kwoty operacji) za czynności związane z podwyższeniem i przedłużeniem terminu obowiązywania umowy kredytowej - O, 1 % nie mniej niż 150,00 zł pobrana następnego dnia roboczego po podpisaniu aneksu do umowy.

  3. b) Za uruchomienie limitu kredytowego wielocelowego w formie: kredytu w rachunku bieżącym - 1 % p.a. od uruchamianej, lub podwyższanej kwoty kredytu w ramach sublimitu, pobrana w dniu złożenia dyspozycji.
  4. c) Za uruchomienie limitu kredytu wielocelowego w formie kredytu obrotowego nieodnawialnego - 0,7% od każdej dyspozycji realizacji pokrycia płatności, pobrana w dniu złożenia dyspozycji.
  5. d) Od niewykorzystanej kwoty kredytu w rachunku bieżącym 0,3% miesięcznie od salda niewykorzystanego kredytu.
  6. e) Za niedostarczenie w wymaganym terminie dokument. związanych z monitoringiem kredytu: 200,00 zł za każdy zakończony 14-dniowy okres opóźnienia.
  7. f) Za administrowanie limitem kredytowym wielocelowym 200,00 ł miesięcznie.
  8. g) Od niewykorzystanej kwoty kredytu obrotowego nieodnawialnego 0,004% dziennie od kwoty niewykorzystanego kredytu.
  9. h) Za zmianę na wniosek Klienta warunków umowy limitu kredytowego wielocelowego w zakresie przedłużenia kredytu w rachunku bieżącym - 1 % p.a.
  10. i) Za rozpatrzenie zlecenia udzielenia gwarancji/ regwarancji, przedłużenia terminu ważności gwarancji/ regwarancji, podwyższenia kwoty gwarancji/ regwarancji (w obrocie krajowym i zagranicznym) - 200,00 zł.
  11. j) Za udzielenie przez PKO BP SA gwarancji/ regwarancji oraz za otwarcie akredytywy stand-by (w obrocie krajowym i zagranicznym) od kwoty zobowiązania PKO BP SA za każdy rozpoczęty trzymiesięczny okres ważności tego zobowiązania dla transakcji zabezpieczonych w inny sposób - 0,5% nie mniej niż 300 zł.
  12. k) Za podwyższenie kwoty gwarancji/ regwarancji lub akredytywy stand by (w obrocie krajowym i zagranicznym) - dla transakcji zabezpieczonych w inny sposób - od kwoty podwyższenia 0,5% nie mniej niż 300,00 zł.
    1. Prowizje, o których mowa w pkt. 1, i opłaty bankowe, PKO BP SA pobierze w należnej wysokości z rachunku, bieżącego .

Spłata odsetek następuje w formie obciążenia przez PKO BP SA rachunku bieżącego Kredytobiorcy. Spłata kredytu w rachunku bieżącym dokonywana jest bez odrębnych dyspozycji Kredytobiorcy z pierwszych wpływów na ten rachunek. Spłata zadłużenia z tytułu wykorzystanego kredytu obrotowego odnawialnego i kredytu obrotowego nieodnawialnego następuje w terminach ustalonych w dyspozycji Kredytobiorcy, w formie obciążenia przez PKO BP SA rachunku bieżącego Kredytobiorcy kwotą kredytu w walucie polskiej. Spłata zadłużenia z tytułu wypłat dokonanych na podstawie akredytywy lub gwarancji następuje w formie obciążenia przez PKO BP SA rachunku bieżącego Kredytobiorcy kwotą dokonanej wypłaty z akredytywy dokumentowej lub gwarancji bankowej. W przypadku opóźnienia w

spłacie zadłużenia, tytułu wykorzystanego limitu lub jego części, PKO BP SA pobierze odsetki od niespłaconej kwoty. W dniu zawarcia niniejszej umowy stopa procentowa wynosi 10,0 % w stosunku rocznym.

Spłata wierzytelności PKO BP SA, związanych z wykorzystaniem limitu, zabezpieczona jest w następujący sposób:

    1. Weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy.
    1. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji z tytułu wystawienia weksla wraz z informacją dla Kredytobiorcy o skutkach złożonego oświadczenia o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 97 Prawa Bankowego.
    1. Ustanowiona hipoteka kaucyjna na nieruchomości fabrycz. do kwoty 7.200.000,00 zł.
    1. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji wraz z informacją dla Kredytobiorcy o skutkach złożonego oświadczenia o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 97 Prawa Bankowego.
    1. Zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych.
    1. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji wydania przedmiotu zastawu rejestrowego wraz z informacją dla Kredytobiorcy o skutkach złożonego oświadczenia o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 97 Prawa Bankowego.
    1. Umowne prawo potrącenia wierzytelności PKO BP SA z tytułu kredytu z rachunku bieżącego i innych rachunków Kredytobiorcy prowadzonych w PKO BP SA.
    1. Przelew wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia nieruchomości oraz rzeczy ruchomych stanowiących przedmiot zabezpieczenia.

K) w dniu 8 lipca 2015r. ze Śląskim Bankiem Spółdzielczym "SILESIA" w Katowicach został podpisany aneks do umowy kredytowej zawartej 27.06.2013r.

Zgodnie z zawartym aneksem:

  • obniżeniu ulega kwota kredytu tj. z kwoty 6,5 mln zł. do kwoty 5,5 mln zł"
  • kredyt zostaje przedłużony do dnia 26.06.2016 roku,
  • oprocentowanie kredytu wynosi 3,66% w stosunku rocznym,
  • od zadłużenia przeterminowanego, Bank nalicza odsetki wg zmiennej stopy oprocentowania odpowiadającej wysokości czterokrotności stopy lombardowej NBP. W dniu podpisania umowy kredytu odsetki te wynoszą: 10,0% w stosunku rocznym.

Prowizje należne Bankowi:

  • prowizja od kwoty przyznanego kredytu w wysokości 33,0 tys. zł, co stanowi 0,6% od kwoty przyznanego kredytu,
  • za inne czynności związane z udzielonym kredytem, Bank pobiera opłaty i prowizje zgodnie z Taryfą opłat i prowizji bankowych Śląskiego Banku Spółdzielczego "SILESIA" w Katowicach dla klientów instytucjonalnych, obowiązującą w dniu wykonywania czynności.

Zabezpieczenie kredytu stanowi:

  • weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową,
  • poręczenie wg prawa wekslowego przez KARBON 2 Sp. z o.o.,
  • oświadczenie o poddaniu się egzekucji z wystawienia Kredytobiorcy,
  • oświadczenie o poddaniu się egzekucji z wystawienia Poręczyciela wekslowego tj. KARBON 2 Sp. z o.o.
  • pełnomocnictwo do rachunku bieżącego Kredytobiorcy prowadzonego w Śląskim Banku Spółdzielczym "SILESIA" w Katowicach,
  • pełnomocnictwo do rachunku bieżącego Kredytobiorcy prowadzonego przez PKO BP Oddział w Katowicach,
  • zastaw rejestrowy ustanowiony na środkach trwałych do kwoty 4.576.400,00 zł wraz z cesją praw polisy ubezpieczenia,

  • zastaw rejestrowy ustanowiony na zapasach do kwoty 2.000.000,00 zł wraz z cesją praw polisy ubezpieczenia,

  • przelew wierzytelności z umowy z dnia 13.05.2015r. zawartej pomiędzy Kredytobiorcą a Jastrzębską Spółką Węglową S.A.,
  • przelew wierzytelności z umowy z dnia l 7.03.2015r. zawartej pomiędzy Kredytobiorcą a Jastrzębską Spółką Węglową S.A.

Poza tym współpraca z odbiorcami wyrobów Spółki odbywa się na zasadzie składanych zamówień, które z reguły nie mają charakteru wiążących umów sprzedaży, lecz stanowią prognozy asortymentowo - ilościowe, które uściślane są w trakcie roku, w formie uzgadnianych harmonogramów miesięcznych.

Umowy ubezpieczenia

I. Umowy ubezpieczenia zawarte na okres od Ol.Ol.2015r. do 3 l.12.2015r.

  • Umowa ubezpieczenia zawarta z AIG Europe Limited Sp. z o.o. oddział w Polsce w zakresie ubezpieczenia członków zarządu, na łączną sumę 20.000.000,00 zł, wysokość składki wyniosła 28.175,00 zł.
  • Umowa ubezpieczenia zawarta z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji W ARTA S.A. - odpowiedzialność cywilna za szkody osobowe lub rzeczowe wynikające z prowadzenia działalności objętej ubezpieczeniem lub posiadania mienia wraz z odpowiedzialnością cywilną za produkt, na łączną sumę ubezpieczenia 8.000.000,00 zł, wysokość składki wyniosła 62.333,00 zł.
  • Umowa ubezpieczenia zawarta z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna w zakresie ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk, na łączną sumę ubezpieczenia 255.760.810,09 zł" wys. składki wyniosła 62.405,00 zł.
  • Umowa ubezpieczenia zawarta z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna w zakresie ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, na łączną sumę ubezpieczenia 694.921,67 zł" wysokość składki wyniosła 3.538,00 zł.
  • GOTHAER Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., umowa ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków pracowników firmy pod ziemią, pracowników ochrony, straży pożarnej i kasjerek. Suma ubezpieczenia 50.000,00 zł., składka z tego tytułu wyniosła 4.680,00 zł.
  • Umowy ubezpieczenia zawarte z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji W ARTA S.A" w ramach których ubezpieczono pojazdy mechaniczne, w tym, ubezpieczeniem objęto 21 samochodów. Składka z tego tytułu wyniosła 66.564,00 zł. Okres ubezpieczenia rok 2015/ 2016.
  • II. Z końcem miesiąca grudnia 2015 roku, Spółka zawarła umowy ubezpieczenia na 2016 rok z np. firmami ubezpieczeniowymi:
  • Umowa ubezpieczenia zawarta z AIG Europe Limited Sp. z o.o. oddział w Polsce w zakresie ubezpieczenia członków zarządu, na łączną sumę 20.000.000,00 zł, wysokość składki wynosi 24.500,00 zł.
  • Umowa ubezpieczenia zawarta z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A. - odpowiedzialność cywilna za szkody osobowe lub rzeczowe wynikające z prowadzenia działalności objętej ubezpieczeniem lub posiadania mienia

wraz z odpowiedzialnością cywilną za produkt, na łączną sumę ubezpieczenia 10.000.000,00 zł, wysokość składki wynosi 61.044,00 zł.

  • Umowa ubezpieczenia zawarta z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna w zakresie ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk, na łączną sumę ubezpieczenia 262.614.505,78 zł; wys. składki wynosi 77.476,00 zł.
  • Umowa ubezpieczenia zawarta z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna w zakresie ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, na łączną sumę ubezpieczenia 772.421,96 zł; wysokość składki wynosi 4.104,00 zł.
  • GOTHAER Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., umowa ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków pracowników firmy pod ziemią, pracowników ochrony, straży pożarnej i kasjerek. Suma ubezpieczenia 50.000,00 zł. , składka z tego tytułu wynosi 4.680,00 zł.

Umowy znaczące dla działalności Spółki zawarte z instytucjami finansowymi (banki, towarzystwa leasingowe) zawarto w dalszej części sprawozdania w pkt. 3. Sytuacja finansowa i majątkowa - tabela: kredyty, leasingi.

1.9. Transakcje z podmiotami powiązanymi.

Istotne transakcje z podmiotami powiązanymi w okresie sprawozdawczym

W okresie 2015 roku transakcje zawierane przez Spółkę z podmiotami powiązanymi były głównie typowymi transakcjami wynikającymi z bieżącej iałalności operacyjnej, zawieranymi na warunkach rynkowych. Spółki w okresie sprawozdawczym nie zawierały transakcji z podmiotami zależnymi i niezależnymi na warunkach innych niż rynkowe. Dla podmiotu dominującego w Grupie tj. spółki Fabryki Sprzętu i Narządzi Górniczych Grupy Kapitałowej F ASING SA - znaczącymi pod względem wartości były transakcje:

  • ze spółką zależną MOJ S.A., do której to skierowano kilkakrotne, jednostkowe zamówienia na łączną wartość 11.387,5 tys. zł. Przedmiotem tych zamówień były odkuwki ogniw, zgrzebeł, zamków;

  • ze spółką zależną Kettenwerk Becker - Pruente GmbH (Niemcy), do której to skierowano kilkakrotne, jednostkowe zamówienia na łączną wartość 3.787,0 tys. euro i na wartość 294,2 tys. zł. Przedmiotem tych zamówień były łańcuchy górnicze oraz zgrzebła;

  • ze spółką zależną Shandong Liangda Fasing Round Link Chains Co" Ltd. dotyczące dostaw łańcuchów górniczych i ogniw w ramach zawieranych umów. Wartość jednostkowych umów w okresie 2015 roku wyniosła 1.650,2 tys. zł i 86,4 tys. euro;

  • z podmiotem dominującym tj. spółką KARBON 2 Sp. z o.o. dotyczące zamówień na łączną wartość 11.721,5 tys. zł, przedmiotem których były pręty walcowe, walcówka kątowniki i płaskowniki. Oprócz ww. zamówień, w okresie sprawozdawczym FASING S.A. zawarła ze spółką KARBON 2 Sp. z .o.o. umowę na wykonanie robót elektrycznych na wartość 280,4 tys. zł" oraz umowę na roboty budowlane na wartość 192,9 tys. zł.

  • ze spółką zależną OOO "Zavody Gornowo Oborudowanija i Instrumenta Fasing" z sied ibą w Moskwie (Rosja) - dotyczące dostaw w 2015 roku łańcuchów górniczych oraz ogniw złącznych na łączną wartość 4.338,0 tys. .

Ponadto FASING S.A. udzieliła podmiotom powiązanym pożyczek, które zostały przedstawione w pkt. 3 ppkt. udzielone pożyczki.

Obrót gospodarczy pomiędzy podmiotami powiązanymi został przedstawiony w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

2. Inwestycje i rozwój.

2.1. Inwestycje rzeczowe.

Nakłady inwestycyjne poniesione w 2015 roku na tytuły jak niżej:

modernizacja pieca wgłębnego 300,0 tys. zł,
zakup sprzętu komputerowego 129,2 tys. zł,
modernizacja maszyn (zgrzewarka, zaginarka, kalibrownica) 1.970,7 tys. zł,
zakup środków transportu 98,7 tys. zł,
zakup oprzyrządowań 81,5 tys. zł,
zakup urządzeń 337,9 tys. zł
,
zakup maszyn 709,2 tys. zł,
inne środki trwałe 43,8 tys. zł,
Razem: 3.671,0 tys. zł

W okresie sprawozdawczym dokonano zakupu zaginarki SCB-60 z wyposażeniem finansowanej poprzez leasing w cenie netto 1.150,0 tys. EUR.

Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych.

Na rok 2016 planuje się inwestycje w kwocie łącznej 5.509,0 tys. zł. Plan inwestycji w zakresie maszyn i urządzeń zamyka się kwotą 3.975,0 tys. zł i obejmuje: zakupy, budowę i modernizację maszyn i urządzeń. Planowane inwestycje informatyczne obejmują zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz rozbudowę sieci w łącznej kwocie 139,0 tys. zł. Nakłady inwestycyjne w zakresie rozbudowy i modernizacji infrastruktury zakładowej (budynki i budowle) szacuje się na 1.395,0 tys. zł.

Inwestycje w środki trwałe będą sfinansowane z nadwyżki finansowej wygenerowanej przez Spółkę (zysk netto + amortyzacja). W przypadku pozyskania środków finansowych, planuje się zakup zgrzewarki do średnicy 60 mm na wartość 12,0 mln zł. Zagrożenie realizacji tych projektów jest niewielkie.

2.2. Inwestycje kapitałowe.

Powiązania kapitałowe Grupy Kapitałowej FASING S.A.

Powiązania kapitałowe Spółki Grupa Kapitałowa FASING SA na dzień 31.12.2015 roku w podziale na podmioty zależne i pozostałe, przedstawia poniższa tabela.

Nazwa podmiotu Siedziba Przedmiot działalności Ilość
posiad.
akcji/
udziałów
(szt.)
Warto ć
nominalna
(w tys. zł/
euro/rub)
Wart
ć
bilansowa
(w tys. zł)
Udział w
kapitale
zakład.
podmioty zależne (udział w kapitale powvżci 45%)
MOJSA Katowice produkcja sprzętu, na zędzi i innych wyrobów
metalowych. Działalność deweloperska
4593475 4.593,5
tys. zł
4.596,9 46,74 o/o
SHANDONG
LIANGDA FASING
ROUNDLINK
CHAINS Co. Ltd.
Xintai
(Chiny)
produkcja i sprzedaż łańcuch w górniczych,
części zamiennych do maszyn i urządzeń
górniczych oraz działalność handlowa.
7.764,67 50%
KBP Kettenwerk
Becker-Pruente
GmbH
Dateln
(Niemcy)
produkcja i sprzedaż łańcuchów ogniwowych
górniczych wraz z osprzętem. Przeznaczone do
prze ośników zgrzebłowyc , zawiesi i innych
urządzeń transportu poziomego i pionowego.
2 2.000,0
tys. euro
25.000,0 100%
FASJNG-
U KRAJNA
So. z o.o.
Donieck
(Ukraina)
sprzedaż maszyn i urządz
, w tym
wykorzystywanych w górnictwie,
budownictwie.
50,0
tys. euro
0,0 100%
Przedsiębiorstwo
Usług Górniczych
Greenway
Sp. z o.o.
Katowice przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia
inwestycyjnego uruchomienia wydobycia węgla
kamiennego z pokładu 816 w obszarze
górniczym w zlikwidowanej kopalni "Barbara
Chorzów".
300 300,0
tys. zł
300,0 48,38
Fabryki Sprzętu i
Narzędzi Górniczych (Rosja)
Fasing
Moskwa świadczenie usług pośrednictwa handlowego I .485,0
1ys. rub
136,57 90%
Electron Poland S.A. Katowice produkcja lokomotyw kolejowych oraz taboru
szynowego.
40,0
tys. ł
40,1 40%
pozostałe podmioty (udział w kapitale nie przekracza 2%)
Fabryka Urządzeń
Mechanicznych
CHOFUMSA
Chocianów produkcja maszyn, urządzeń, cylindrów,
walców papierniczych oraz odlewów
maszvnowvch.
I 0,003 0,01 0,0002%
Katowickie
Przedsiębiorstwo
Budownictwa
Przemysłowego
BUDUSSA
Katowice budownictwo przemysłowe. I 0,002 0,03 0,0001%
PRG SA Gliwice Gliwice projektowanie i wykonawstwo podziemnych
robót górniczych oraz powierzchniowych robót
inżynieryjnych i ud owlano-montażowych,
produkcja materiałów budowlanych i
konstrukcji, remonty maszyn i urządzeń, usługi
transoortowe
5.303 21 ,3 0,0 1,93%

Długoterminowe aktywa finansowe na dzień 31.12.2015r. wynoszą37.838,2 tys. zł.

Ze względu na ujemny kapitał własny, na dzień bilansowy dokonano odpisu aktualizacyjnego posiadanych udziałów o wartości 219,16 tys. zł., w spółce FASING Ukraina Sp. z o.o. z siedzibą w Doniecku. Po dokonanej aktualizacji wartość bilansowa udziałów wynosi zero.

Przystąpienie do spółki i objęcie akcji.

W dniu 6 maja 2015 roku aktem notarialnym rep. A numer 2140/2015 została zawiązana spółka Electron Poland Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach. W dniu 12 sierpnia 2015 roku do F ASING S.A. wpłynęło pismo od spółki Electron Poland S.A. informujące o otrzymaniu z Sądu Rejonowego Katowice Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy

KRS Postanowienia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego: Rejestru Przedsiębiorców spółki Electron Poland Spółka Akcyjna. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 100.000,00 zł i dzieli się na 100 akcji imiennych o nominalnej wartości 1.000,00 zł każda akcja. Spółka Grupa Kapitałowa FASING S.A. objęła 40 akcji imiennych, o wartości 1.000,00 zł każda akcja, o łącznej wartości 40.000,00 zł, stanowiących 40% kapitału akcyjnego tej Spółki. Objęcie akcji zostało sfinansowane ze środków własnych Spółki. Przeważającym przedmiotem działalności Spółki zgodnie z PKD jest produkcja lokomotyw kolejowych oraz taboru szynowego.

2.3. Prace badawczo - rozwojowe.

Działalność badawczo - rozwojowa Spółki w okresie sprawozdawczym prowadzona była we własnym zakresie przez Dział Konstrukcyjno - Technologiczny. Prace z tego zakresu prowadzone były zgodnie z zatwierdzonym Planem Postępu Technicznego w dwóch dziedzinach:

  • strategia i rozwój innowacyjności produktów,
  • rozwój i modernizacja nowych technologii.

Główne kierunki działań to:

  • ciągłe udoskonalanie wyrobów dla górnictwa i energetyki w celu utrzymania swojej pozycji na rynku górniczym i paliwowo- energetycznym,
  • wprowadzanie nowych wyrobów, szczególnie dla górnictwa w celu dostosowania asortymentu do zmieniających się potrzeb w kierunku intensyfikacji i koncentracji wydobycia,
  • opracowanie nowych i doskonalenie dotychczasowych wyrobów na rynki poza górnicze,
  • wyszukiwanie nowych zastosowań dla już produkowanych wyrobów dostosowywanie wyrobów do aktualnych potrzeb obecnych klientów oraz pozyskiwanie nowych rynków zbytu,
  • rozszerzanie ofert eksportowych na rynki górnicze i poza górnicze.

Strategia i rozw6j innowacyjności produkt6w.

  • opracowanie dokumentacji konstrukcyjno technologicznej łańcuchów "super grubych" tj. wielkości ~52 , ~56, ~60,
  • wdrożenie do produkcji specjalnych nienormowanych tras dwu-łańcuchowych 18x64 i 19x64,5 w segmentach trzyczłonowych, pojedynczych członach oraz w wersjach kompletowanych luzem,
  • uruchomienia brakujących pozycji w typoszeregu łańcuchów płaskich podwójnie niskich na bazie odkuwek: 34x126-97 + 48x152-121 i rozwój nowych 52xl 70, 56xl86 i 60xl 89,
  • wdrożenie do produkcji ogniw złącznych poziomych zamkowych RAPID nowej konstrukcji z zamkami dwustronnymi typu ZF wielkości: 30x108; 34x126; 38x137; 42x146,
  • wdrożenie do produkcji ogniw złącznych pionowych (blokowych) RAPID wielkości: 48x152; 52xl 70 zgodnie z normą DIN 22258-3 i według warunków technicznych FAS ING dostosowane do łańcuchów okrągłych i płaskich,

  • uruchomienie produkcji ogniw złącznych uniwersalnych zamkowych RAPID do strugów węglowych o nowej wzmocnionej konstrukcji wielkości 42x137,

  • uruchomienie produkcji zgrzebeł nowej wzmocnionej konstrukcji do tras dwułańcuchowych podawarek kombajnów chodnikowych AM-50.

Łańcuchy górnicze ogniwowe płaskie podwójnie niskie F ASING 22x86-61 i 24x86-64 zostały nagrodzone w konkursie " Innowacyjne Rozwiązania w Budowie Maszyn i Urządzeń Górniczych - Innowacyjny Produkt 2015" odbywającym się podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Hutniczego i Energetycznego w Katowicach w 2015 roku, otrzymując III miejsce w kategorii "Innowacyjne Technologie". Najnowszym osiągnięciem jest zdobycie nagrody w konkursie " Górniczy Sukces Roku 2015" w kategorii "Innowacyj ność" organizowanym przez Górniczą Izbę Handlowo-Przemysłową i Szkołę Eksploatacji Podziemnej. Łańcuchy zyskują bardzo dobre rekomendacje od naszych kontrahentów w Niemczech i na Ukrainie, promujemy je także w Chinach.

Rozwój i modernizacja nowych technologii.

  • wdrożenie do produkcji automatycznej, sterowanej komputerowo, z grzaniem indukcyjnym zaginarki do produkcji łańcuchów wielkości \$38 + \$60 mm umożliwiającej wytwarzanie łańcuchów płaskich na bazie odkuwek lub pr tów spłaszczonych, dopracowywanie dokumentacji wykonawczej oprzyrządowania do zaginania łańcuchów \$38x137 i \$52xl 70,
  • sukcesywna modernizacja parku maszynowego w celu przystosowania go do produkcji łańcuchów \$52x 170 i większych, grubszych,
  • dalsza modyfikacja procesów obróbki cieplnej łańcuchów i ogniw złącznych w kierunku optymalizacji parametrów mechanicznych i wytrzymałościowych - szczególnie naprężeń rozrywających, trwałości zmęczeniowej i pracy łamania - dla wydłużenia okresu eksploatacji,
  • wdrożenie do produkcji kręgów walcowych i cylindrów do obróbki cieplnej łańcuchów.

2.4. Ochrona środowiska.

W okresie sprawozdawczym Spółka nie płaciła kar za emisję substancji szkodliwych do atmosfery oraz za emisję hałasu. Wykonane pomiary emisji do powietrza atmosferycznego i pomiary hałasu emitowanego na zewnątrz firmy, nie wykazały przekroczeń nakazanych prawem normatywów. Poniesiono jedynie opłaty za wprowadzanie substancji zanieczysz zających do powietrza, opłatę za odzysk i recykling odpadów opakowaniowych, opłatę za utylizację odpadów. Są to opłaty wynikające z uregulowań prawnych, dotyczących funkcjonowania jednostek gospodarczych.

Na terenie fabryki nie ma zeskładowanych odpadów wytworzonych w latach ubiegłych. Ponadto Spółka prowadzi prace mające na celu:

  • ograniczenie wycieków oleju z maszyn i urządzeń,

  • ograniczenie przedostawania się emulsji poza obręb maszyn i urządzeń,

  • pozyskanie i wykorzystanie do celów grzewczych ciepła technologicznego,

  • segregowanie wytworzonych odpadów.

Wszystkie ww. przedsięwzięcia proekologiczne są prowadzone zgodnie z przyjętymi Programami Zarządzania Środowiskowego .

3. Sytuacja finansowa i majątkowa.

Charakterystyka struktury aktywów i pasywów.

Bilans wybrane pozycje - w tys.

AKTYWA Stan na
31.12.2015r.
struktura
%
Stan na
31.12.2014r.
struktura
%
dynamika
%
AKTYW A TRW ALE 72.147,9 42,13 71.617,2 47,52 100,74
Wartości niematerialne i
prawne
23,9 0,02 31,7 0,02 75,39
Rzeczowe aktywa trwałe 32.162,9 18,78 31.681,8 21,02 101 ,52
Należności długoterminowe 0,0 - 0,0 - -
Inwestycje długoterm inowe 38.329,3 22,38 38.275,5 25,40 100, 14
Długoterminowe rozliczenia
międzyokresowe
1.631,8 0,95 1.628,2 1,08 100,22
AKTYWA OBROTOWE 99.095,4 57,87 79.104,0 52,48 125,27
Zapasy 34.032,4 19,87 28.043,9 18,61 121 ,35
Należności krótko term ino we 54.946,l 32,09 45.519,8 30,20 120,71
Inwestycje krótkoterminowe 8.775,7 5,13 5.003,5 3,31 175,39
Krótkoterminowe rozliczenia
międzyokresowe
1.341 ,2 0,78 536,8 0,36 249,85
AKTYW A Razem 171.243,3 100,00 150.721,2 100,00 113,62

W stosunku do stanu na koniec ubr., za okres sprawozdawczy Spółka odnotowała wzrost aktywów ogółem o 20.522,1 tys. zł tj. 13,62 %. Aktywa trwałe stanowią 42,13 % całego majątku Spółki, w tym: rzeczowe aktywa trwałe 18,78 %, inwestycje długoterminowe w postaci akcji i udziałów stanowią22,38 %.

W grupie majątku obrotowego odnotowano wzrost w stosunku do ubr. o 19.991,4 tys. zł, który obejmuje m.in:

  • wzrost zapasów o 5.988,5 tys. zł;

  • wzrost należności krótkoterminowych o 9.426,3 tys. zł;

  • wzrost inwestycji krótkoterminowych o 3.772,2 tys. zł;

  • wzrost krótkoterminowych rozliczeń okresowych o 804,4 tys. zł.

PASYWA Stan na
31.12.2015r.
struktura
%
Stan na
3 l.12.2014r.
struktura
%
dynamika
%
KAPIT AL WŁASNY 79.035,8 46,15 72.605,2 48,17 108,86
Kapitał podstawowy 8.731,4 5, 1 o 8.731 ,4 5,79 100,00
Kapitał zapasowy 53.122,6 31,02 47.499,1 31 ,52 111,84
Kapitał z aktualizacji wyceny 8.265,4 4,82 8.265,4 5,48 100,00
Zysk (strata) z lat ubiegłych 0,00 - 0,00 - -
Zysk (strata) netto 8.916,4 5,21 8.109,3 5,38 109,95
ZOBOWIĄZANIA I
REZERWY NA
ZOBOWIĄZANIA
92.207,5 53,85 78.116,0 51,83 118,04
Rezerwy na zobowiązania 6.048,3 3,53 1.422,8 0,94 425,10
Zobowiązania
długoterminowe
8.917,0 5,21 7.138,3 4,74 124,92
Zobowiązania
krótkoterminowe
73.701,6 43,04 65.334,9 43,35 112,81
Rozliczenia międzyokresowe 3.540,6 2,07 4.220,0 2,80 83,90
PASYWA Razem 171.243,3 100,00 150.721,2 100,00 113,62

W pasywach, w stosunku do stanu na 31.12.2014r. nastąpił wzrost kapitału własnego o 6.430,6 tys. zł tytułem:

  • podwyższenia kapitału zapasowego o 5.623,5 tys. zł , co jest wynikiem podziału zysku netto za rok obrotowy 2014 - zgodnie z decyzją WZA,
  • osiągniętego zysku netto w kwocie 8.916,4 tys. zł za 2015 rok, tj. o 807,1 tys. zł więcej aniżeli w roku ubiegłym,

W stosunku do ubr" zwiększeniu uległy:

  • rezerwy na zobowiązania o kwotę 4.625,5 tys. zł, na którą w większości złożyły się: zawiązana rezerwa w kwocie 2. 726,4 tys. zł" z tytułu pośrednictwa w sprzedaży do kontraktów eksportowych, rezerwa w kwocie 1.805,1 tys. zł., na toczące się postępowanie sądowe BIO-ENERGIA S.A.

  • zobowiązania długoterminowe o kwotę 1.778,7 tys. zł, co jest m.in. wynikiem finansowania poprzez leasing nabycia środków trwałych,

  • zobowiązania krótkoterminowe o kwotę 8.366,7 tys. zł" w tym: 6.182,7 tys. zł z tytułu dostaw i usług,

Rachunek zysków i strat

Wpływ poszczególnych rodzajów działalności na wartość wyniku finansowego obrazuje poniższe zestawienie.

Rachunek wyników - wybrane pozycje wartość w tys. zł.

Wyszczee:ólnienie 2015 rok 2014 rok Dynamika
Przychody netto ze sprzedaży produktów
towarów i materiałów
175.230,8 112.599,3 155,62
Koszty sprzedanych produktów, towarów i
materiałów
125.165,2 71.145,5 175,93
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży 50.065,6 41.453,8 120,77
Koszty sprzedaży 9.895,9 3.678,7 269,01
Koszty ogólnego zarządu 22.968,4 21.854,9 105,09
Zysk (strata) ze sprzedaży 17.201,3 15.920,2 108,05
Pozostałe przychody operacyjne 1.678,0 1.912,0 87,76
Pozostałe koszty operacyjne 4.053,2 4.697,0 86,29
Zysk(strata) na działalności operacyjnej 14.826,1 13.135,2 112,87
Przychody finansowe 1.169,4 2.425,4 48,21
Koszty finansowe 4.322,0 4.135,9 104,50
Zysk (strata) z działalności gospodarczej 11.673,5 11.424,7 102,18
Wynik zdarzeń nadzwyczajnych 0,0 0,0 0,0
Zysk (strata) brutto 11.673,5 11.424,7 102,18
Podatek dochodowy 2.757,1 3.315,4 83,16
Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia
zysku
0,0 0,0 0,0
Zysk (strata) netto 8.916,4 8.109,3 109,95

Uzyskany poziom przychodów ze przedaży w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego rokujest wyższy o 55,62 % tj. o kwotę 62.631,5 tys. zł .

Wynik z zi ałalności gospodarczej za rok obrotowy 2015 wyniósł 11.673,5 tys. ł i jest wyższy o 248,8 tys. ł od wyniku analogicznego okresu ubiegłego roku. Na poziom wyniku wpłynęły:

  • zysk ze sp zedaży w wysokości 17.201,3 tys. ;
  • strata na pozostałej iałalności operacyjnej w wysokości (-)2.375,2 tys. zł;
  • stratą na iałalności finansowej w wysokości (-)3 .152,6 tys. ł.

Pozycja "pozostałe przychody operacyjne" - dominujące pozycje:

  • rozwiązanie odpisu na należności w kwocie 128,6 tys. zł;
  • rozliczenie zysku w czasie kalibrownica w kwocie 459,1 tys. zł;
  • rozwiązanie odpisu na zapasy w kwocie 758,5 tys. zł;
  • odszkodowania (samochody, majątkowe) w kwocie 142,0 tys. zł;
  • umorzenie pożyczki z WFOŚiGW w kwocie 78,8 tys. zł;
  • otrzymane kary, grzywny na kwotę 12,3 tys. zł;
  • przychody z tytułu egzekucji sądowych w kwocie 28,4 tys. zł;
  • przychody ze przedaży niefinansowych aktywów w kwocie 22,9 tys. zł;
  • rozliczenie nadpłaty sk adki ZUS w kwocie 32,3 tys. ;
  • przedawnione zobowiązania w kwocie 5,9 tys. zł;
  • wycena instrumentów finansowych w kwocie 5,4 tys. zł.

Pozycja "pozostałe koszty operacyjne" - dominujące pozycje:

  • odpisy aktualizujące zapasy w kwocie 867,1 tys. ł;
  • darowizny w kwocie 230,4 tys. ł;
  • dokonane odpisy aktualizujące należności w kwocie 469,4 tys. zł;
  • prowizja od umów w kwocie 190,2 tys. ;
  • koszty egzekucji sądowych w kwocie 9,3 tys. ;
  • zapłaco ekary, odszkodowania w kwocie 110,4 tys. ł;
  • koszty zw ązane z wypłatą odszkodowań w kwocie 125,1 tys. ;
  • koszty procesu sądowego (Biogazownia) w wysokości 1.805,l tys. zł;
  • likwidacja pojemników i materiałów w wysokości 11 2,6 tys. zł;
  • koszty reklamacji w wysokości 103,3 tys. zł;
  • odpisy aktualizujące środki trwałe w budowie w wysokości 22,4 tys. zł;
  • inne koszty operacyjne NKUP w wysoko ci 6,6 tys. zł.

Pozycja "przychody finansowe" - dominujące pozycje:

  • ro wią anie odpisów aktualizujących na odsetki w wysokości 133,9 tys. ł;
  • naliczone odsetki od należności w wyso ości 142, 7 tys. zł;

  • doch. z tytułu udzielonych poręczeń w wysokości 387,4 tys. zł;

  • przewidywane odsetki od zobowiązań za rok ubiegły w wysokości 139,4 tys. zł;
  • naliczone odsetki od udzielonych pożyczek w wysokości 109,4 tys. ł;
  • przychody z tyt. transakcji walutowych w wysokości 23,2 tys. zł;
  • dodatnie różnice kursowe w wysokości 103,1 tys. zł;
  • odsetki od lokat rach. bankowego w wysokości 12,9 tys. zł;
  • umorzone odsetki, przedawnione należności i zobowiązania w wysokości 42,2 tys. zł;
  • wycena bilansowa należności w wysokości 69,6 tys. zł.

Pozycja "koszty finansowe" - dominujące pozycje:

  • odsetki od kredytów w wysokości 1.424,9 tys. zł;
  • odpisy aktualiz. należności z tyt. pożyczek w wysokości 104,6 tys. zł;
  • prowizje od kredytów w wysokości 425,6 tys. zł;
  • koszty pośrednictwa finansowego poręczenia w wysokości 707 ,6 tys. ;
  • prowizje i odsetki dot. factoringu w kwocie 596,0 tys. zł;
  • odpisy na naliczone odsetki za zwłokę w wysokości 142,7 tys. zł;
  • naliczone odsetki od zobowiązań w wysokości 166,2 tys. zł;
  • wycena odpisów aktualiz. należności w kwocie 191 , 1 tys. zł;
  • zapłacone odsetki z tyt. leasingu w kwocie 146,0 tys. zł;
  • prowizje bankowe w wysokości 58,2 tys. zł;
  • prowizje dot. wypłaty dywidendy w wysokości 7,5 tys. zł;
  • zapłacone odsetki od zobowiązań roku bieżącego w wysokości 77,4 tys. zł;
  • odsetki i kary budżetowe NKUP w wysokości 17, 1 tys. zł;
  • wycena bilansowa transakcji walutowych w wysokości 37,5 tys. zł;
  • aktualizacja wyceny udziałów w wysokości 219,2 tys. zł.

Za okres sprawozdawczy Spółka wygenerowała zysk netto w wysokości 8.916,4 tys. zł.

Struktura kosztów wg rodzaju.

Na zrealizowaną w okresie sprawozdawczym sprzedaż produktów poniesiono koszty o łącznej wartości 83.846,1 tys. zł.

Struktura kosztów według rodzajów:

Lp. 2015 rok 2014 rok
Koszty rodzajowe wartość w struktura wartość w struktura
tys. zł w% tys. zł w%
1. Amortyzacja 6.604,9 8,12 6.028,4 7,85
2. Materiały i energia 35.240,5 43,33 38.177,8 49,74
3. Usługi obce 14.857,0 18,27 8.381,3 10,92
4. Podatki i opłaty 1.101,9 1,35 1.073,4 1,40
5. Wynagrodzenia 17.428,5 21,43 16.535,8 21,54
6. Ubezpieczenia społeczne i inne
świadczenia (w tym ZFSŚ i
świadczenia na rzecz pracowników)
3.512,6 4,32 3.547,1 4,62
7. ałe koszt rodzajowe
Po
2.586,9 3,18 3.014,8 3,93
Koszty według rodzaju razem 81.332,3 100,00 76.758,6 100,00
Poniesione od początku roku koszty rodzajowe w kwocie 81.332,3 tys. zł
skorygowane o:
ę stanu produktów
zm
koszt wytworzenia świadczeń na wła
ne potrzeby
+ 3.627,0 tys. zł
-
1.11 3 ,2 tys. zł
tanow ą koszt
y przedaży wyrobów i us
ug
łas
83.846,1 tys. zł

Na ększy ud iał w strukturze rodzajowej kosztów mają: mat riały i energia 43,33%, wynagrodzenia z narzutami 25,75% oraz łu iobce 18,27%.

Kredyty.

edług stanu na ń 31.12.2015 roku ółka osiadała niżej wymienione kredyty

Nazwa instytucji
finansowej
Rodzaj produktu i okres
kredytowania
Kwota
udzielonego
kredytu w tys.
zl
Kwota
po zo ta ąca
do splaty na
31.12.2015r.
w tvs. ł
Stopa %
wg umowy
PKO BPSA
I O/Katowice
kredyt obrotowy odnawialny w
ramach linii wielocelowej
udzielony na okres od 22.09.2010r.
do 2 1.09.2013r., przedłużony do
09.07.2016r. i następnie przedł ż.
do 17.06.2018r.
3.449,3
podwyższo y
l 8.06.2015r. do
5.000,0
4.371 ,0 WIBOR
IM +2,1 pp
Orzesko-Kn urowski
Bank Spółdzielczy
O/Zabrze
kredyt obrotowy udzielony na
okres od 19.12.20 12r. do
18. 12.20 l 4r" przedłużony do
26.08.20 l 6r.
2.000,0
podwyższo y
27.08.2013r. do
kwoty 3.705,0
720,4 WIBOR 3M+3, 15pp.
od 27.08.2013r.
WIBOR 3M+2,9pp od
20.0l.2014r. marża +
2,65pp.
Orzeska-Knurowski
Bank Spółdzielczy
O/Zabrze
kredyt obrotowy udzielony na
okres od 05.08.2014r. do
30.07.2017r.
2.160,0 1.140,0 WIBOR 3M+2,65pp.
BZ WBK
O/Katowice
kredyt obrotowy na spłatę kredytu
w Banku Spół
czym w
Gliwicach i Banku Millenium
udzielony na okres od 18.04.2013r.
do 30.04.2016r.
2.950,0
uruchomiony
I 7.07.2013r.
2.477,1
300,3 WIBOR
IM+ 2,7 pp
BPH S.A. kredyt obrotowy udzielony na
okres od 25. 11 .2014r. do
25.1 I .2016r.od 20.11.2015
podwyższo y z przeznaczeniem na
łatę kredytów w GETIN NOBLE
BANK-u. kredyt do 19.11.20 l 7r.
7.970,0 7.642,9 WIBOR
IM + l,7pp
SILESIA Katowice Sląs i Bank Spółdz elczy kredyt rewolwingowy udzielony
na okres od 27.06.2013r. do
26.06.20 I 4r" przed łużony do
26.06.20 I 5r" przedłu . do
26.06.20 I 6r.
6.500,0
zmniejszony
09.07.2015 do
kwoty 5.500,0
5.267,9 WIBOR
IM + 2,0pp
BZ WBK
Ol Katowice
kredyt rewolwingowy udzielony
na okres
od 26.05.2015r. do 26.05.2016r.
7.500,0
zmniejszony
12.I0.2015r. do
kwoty 7. 100,0
4.950,2 WIBOR
IM + 2,0pp
PKO BPSA
I O/Katowice
kredyt w r-ku bież. w ramach linii
wielocelowej udzielony na okres
od 22.09.2010r. do 21.09.2013r"
przedłużony do 2 l.09.2014r"
przedłużony do 21.09.201Sr"
przedłuż. do 17.06.2018r.
1.456,6
podwyższony do
2.000,0
podwyższony od
18.06.201Sr. do
3.000,0
2.306,4 WIBOR
IM+ 2,1 pp
Orzesko-Knurowski
Bank Spółdzielczy
O/Zabrze
kredyt w r-ku bież. udzielony na
okres od 2 I .12.2015r. do
20.12.20 I 6r.
1.500,0 1.474, 1 WIBOR 3M+2,65 pp
BZ WBK
O/Chorzów
kredyt w r-ku bież. udzielony na
okres od O 1.09.2011 r. do
31.08.20 I 2r" przedłużony do
31.12.2013r., przed łużony do
17.04.2014r., przedłużony do
I 6.04.20 I Sr" przedłużony do
16.04.20 l 6r.
1.000,0
podwyższony od
17.07.2013r. do
2.000,0
podwyższony od
22.08.2013r. do
2.500,0
2.481 ,5 WIBOR
IM+ 1,7 pp
od 30.08.2012r.
WIBOR
IM+2,0pp
O/Katowice linia wielozadaniowa kredyt w
Deutsche Bank PBC S.A. rachunku bież. udzielony na okres
od 02.04.2012r. do 02.05.2014r"
przedłużony do 31.03.2015r"
przedłuż. do 29.04.2016r.
1.000,0
podwyższony od
13.05.20l3r. do
3.000,0
2.764,8 WIBOR
IM + 2,0 pp
SILESIA kredyt w rachunku bieżącym
Śląski Bank Spóldzielczy udzielony na okres od l 7.02.2014r.
do 16.02.20 I 5r" przedłuż. do
16.02.2016r.
3.000,0 1.754,8 WIBOR
1M+2,0pp

Na dzień bilansowy - ogółem kredyty pozostające do spłaty wynoszą: 35.174,3 tys. zł.

Otrzymane pożyczki.

Na dzień 31 .12.2015 roku spółka posiadała np. pożyczkę:

Firma udzielająca
pożyczki
Rodzaj produktu i
okres kredytowania
Kwota w tys. zł Kwota
pozostająca
do spłaty w
tys. zł
Stopa%
według
umowy
Zabezpieczenie
WFOŚiGW
W Katowicach
Pożyczka udzielona na
instalację fotowoltai-
czną na okres od
02.08.2013r. do
30.06.2022r.
I rata 300,0
Il rata 33,3
270,8 4,28%
(wg stopy
redyskonta
Gwarancja bankowa

Udzielone pożyczki.

W okresie sprawozdawczym Spółka udzieliła pożyczek oraz dokonała przedłużenia okresu spłaty udzielonych pożyczek np. podmiotom zale nym:

  • pożyczka udzielona na okres od 08.07.2014r. do 31.0l.2015r. i następnie stosownym aneksem przedłużona do 31.12.2016r" w kwocie 225,0 tys. euro spółce OOO Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Fasing z siedzibą w Moskwie. Oprocentowanie pożyczki wynosi 5% w stosunku rocznym. Saldo pożyczki na dzień bilansowy wynosi 833.7 tys. zł;

  • pożyczka udzielona na okres od 21.ll.2014r. do 25.ll.2015r. i następnie stosownym aneksem przedłużona do 25.l l.2016r. w kwocie 70,0 tys. zł spółce Przedsiębiorstwo Usług Górniczych Greenway Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Oprocentowanie pożyczki wynosi 8% w stosunku rocznym. Saldo pożyczki na dzień bilansowy wynosi 70,0 tys. zł.

  • pożyczka udzielona na okres od 26.02.20 l 5r. do 31.12.2015r. i następnie stosownym aneksem przedłużona do 31.12.20 l 6r. w kwocie 40,0 tys. zł spółce Przedsiębiorstwo Usług Górniczych Greenway Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Oprocentowanie pożyczki wynosi 8% w stosunku rocznym. Saldo pożyczki na dzień bilansowy wynosi 40,0 tys. zł.

  • pożyczka udzielona na okres od 20.11.2015r. do 31.12.2016r. w kwocie 40,0 tys. zł spółce Przedsiębiorstwo Usług Górniczych Greenway Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Oprocentowanie pożyczki wynosi 8% w stosunku rocznym. Saldo pożyczki na dzień bilansowy wynosi 40,0 tys. zł.

  • pożyczka udzielona na okres od 21.07.2015r. do 30.06.2018r. w kwocie 100,0 tys. zł., spółce Electron Poland S.A. z siedzibą w Katowicach. Oprocentowanie pożyczki wynosi 7% w stosunku rocznym. Saldo pożyczki na dzień bilansowy wynosi 1 OO.O tys. zł;

Zestawienie pożyczek udzielonych innym podmiotom oraz osobom fizycznym wg stanu na dzień 31.12.20 l 5r.

Pożyczkobiorca Rodzaj produktu i okres kredytowania Kwota
udzielonej
pożyczki w
tys. zł
Stopa%
w dniu
zawarcia
umowy
Zabezpieczenie
Osoba fizyczna Pożyczka eniężna, udzielona od
02. l 2.2009r. do O 1.03.20 I Or" przedłużona
do 30.06.20 I Or" astępnie przed łu żona do
3 l.08.2010r.
50,0 10,5% weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową
poręczony przez
współmałżonka
Podmiot
gospodarczy
Pożyczka pieniężna, udzielona od
02.12.2009r. do 01.03.20 I Or" przedłużona
do 30.06.201 Or" następnie przedłużona do
31.08.20 I Or.
50,0 10,5% weksel in blanco wraz z
deklaracją weks ową
poręczony przez
współm
żonka
Podmiot
gospodarczy
Pożyczka pieniężna, udzielona od
20.09.2011 r. do 15.10.2011 r" a następnie
przedłużona do 20.02.20 I 2r.
300,0 15,0% weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową,
po ęczony
Osoba fizyczna Pożyczka pieniężna, udzielona od
15.06.2012r. do 30.05.2013r" przedłużona
do 3 J.12.2013r" przedłużona do
30.06.2014r" przedłużona do !O. I l.2017r.
52,0 10,0% weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową
Osoba fizyczna Pożyczka pieni ężna, udzielona od
08.12.2011 r. do 3 1.12.20 I 2r., przedłużona
do 31.12.20 I 3r" przedłużona do
30.06.20 I 4r., przedłużona do 31 .08.20 I 9r.
150,0 10,0% hipoteka umowna na
ieruchomości
Osoba fizyczna Pożyczka pieniężna, udzielona od
29.03.2012r. do 3 I.12.2012r" przedłużona
do 31.12.2013r" przedłużona do
30.06.20 I 4r" przedłużona do 31.12.20 I 4r"
przedłużona do 31.12.20 I 5r" przedłużona
do 11 .06.20 I 8r.
50,0 12,0% zgoda współmałżonka
Osoba fizyczna Pożyczka pieniężna, udzielona od
19.09.2012r. do 28.02.2013r" przedłużona
do 30.06.2013r" przedłużona do
30.06.2014r" przedłużona do 31.12.2014r"
przedłużona do 31. I 2.20 l 5r" przedłużona
do 28.02.20 I 8r.
40,0 12,0% weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową
Podmiot
gospodarczy
Pożyczka pieniężna, udzielona od
06. I 0.2014r. do 3 l.l2.2014r" przedłużona
do31.12.2015r.
50,0 10%
Podmiot
gospodarczy
Pożyczka pieniężna, udzielona od
26.06.2015r. do 30.06.2016r.
40,0 7%
Podmiot
gospodarczy
Pożyczka pieniężna, udzielona od
08.09.2015r. do 30.09.2016r.
220,0 7%
Osoba fizyczna Pożyczka pieniężna, udzielona od
16.10.2009r. do 11.12.20 I 2r., przedłużona
do 11.12.20 I 7r.
20,0 8,2% weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową wraz
ze zgoda
soółmałżonka
Osoba fizyczna Pożyczka pieniężna, udzielona od
15.09.2010r. do I l.09.2012r., przedłużona
do I I.O 1.20 l 8r.
15,0 12,0% weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową wraz
ze zgoda wsoółmałżonka
Osoba fizyczna Pożyczka pieniężna, udzielona od
12.10.201 lr. do I l.06.2012r., przedłużona
do 30.06.2013r., przedłuż. do 30.06.2014r.,
przedłużona do 11.09.20 I 7r.
15,0 10,0% weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową
Osoba fizyczna Pożyczka pieniężna, udzielona od
05.07.2012r. do 15.08.2014r., przedłużona
do 11.11.20 I 6r.
20,0 15,0% weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową wraz
ze zgoda współmałżonka
Osoba fizyczna Pożyczka pieniężna, udzielona od
21.0l.2013r. do I0.07.2014r., przedłużona
do 3 1.12.20 l 5r., przedłużona do
l l.09.2017r.
20,0 12,0%

Saldo udzielonych pożyczek(+ odsetki) na dzień 31.12.2015r. wyniosło 2.559,9 tys. zł. Na niespłacone w terminie pożyczki utworzono odpis aktualizujący w wysokości 800,2 tys. zł.

Umowy leasingu.

Zawarte umowy leasingu wg stanu na dzień 3 l.12.2015r. (w tys. zł)

Nazwa instytucji
finansowej
Rodzaj leasingu/
okres leasineu
Wartość netto
w tvs. zł/ euro
Saldo leasingu Stopa%
w tvs. zł
Zabezpieczenie
mLEASING
Sp. z o.o.
leasing samochodu
AUDIQ5
od 29.05.20 I 5r. do
20.05 .20 l 8r.
213,0 155,9 zmienna
Millennium
Leasing Sp. z o.o.
leasing linii do
509,0 tys. euro
cięcia prętów
uruchomiony w
790,5
od 24.11.201 Ir. do
XIl/20 12
05.11.2016r.
EURIBORIM weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową,
kaucja gwarancyjna
Europejski
Fundusz
Leasingowy
leasing zwrotny
kalibrownicy KPH-
600
od 15.04.2013r. do
24.03.2018r.
2.529,0 1.036,8 Zmienna w
oparciu o
WIBOR
IM+4, 15pp.
weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową,
leasing zaginarki
SCB-60 z
SGE Leasing
wyposażeni em
Polska Sp. z o.o.
od 13.05.20 I 5r. do
3 l .05.2020r.
3.212,7 3.212,7 3,7 weksel in blanco wraz z
deklaracją wekslową,
Część odsetkowa i V AT - płatność przypadająca w
następnym miesiącu
52,6
RAZEM: 5.248,5
Data
udzielenia
K wota
w tys. zł
dla or czyciel przedmiot
czeni a
27.08.2013r.
Poręczenie
cywilne
1.000,0 Orzesko-Knurowski Bank
Spółdzielczy O/ Zabrze
KARBON 2
Sp. z o.o.
zobowiązania F ASING S.A. z tyt. kredytu
obrotowego udzielonego w wysokości
2.000,0 tys. zł i od 27.08.2013r.
podwyższonego do kwoty 3.705,0 tys. zł.
Po ęczenie obowiązuje do dnia 26.08.2016r.
Saldo kredytu na 31.12.20 I 5r. wynosi 720,4
ltvs. ł.
0 1.09.20 1 l r.
18.04.2013r.
17.04.2014r.
17.04.20 l 5r.
12.10.2015r.
Porę zeni e
cywilne
2.400,0 Bank Zachodn i WBK
S.A. Ol Katowice
Sp. z o.o. zobow. FASING S.A. z tyt. kredytu w r-ku
bież. udzielonego w wysokości 1.000,0 tys.
zł, wg aneksu nr 2 zw ększ. do kwoty
KARBON2 2.000,0 tys. zł, zw
sz. aneks. nr 4 do
kwoty 2.500,0 tys. zł z całkowitą sp atą
16.04.2016r. Kredyt podwyższony o 2.000,0
tys. ł na okres dwóch miesięcy do
30.11.2015r. Saldo kredytu na 31.12.2015r.
wvnosi 2.481,5 tys. zł
02.04.20 12r.
Poręcznie
wekslowe
4.000,0 Deutsche Bank PBC SA Sp. z o.o. zobowiązanie FASING SA z tyt. linii
wielocelowej w ramach której udzielono
spółce kredytu obrotowego w kwocie
3.000,0 tys. zł oraz kredytu w rachunku
KARBON2 bieżącym w kwocie 1.000,0 tys. ł i
podwyższo ego do 3.000,0 tys. zł. Po
z.
udzielone do 29.04.2015r. Kredyt obrotowy
spłacony. Poręczenie kredytu w rach. bież.
zed uż. do 29.04.20 16r. Saldo kredytu na
31. 12.2015r. wvnosi: 2.764,8 tys. ł.
l8.04.20 13r.
12.10.20 15r.
Poręczenie
cywilne
631 ,0 Bank Zachodni WBK
S.A. Oddz ał Katowice
KARBON2
Sp. z o.o.
zobowi ązanie FASING S.A. z tyt. kredytu
obrotowego udzielonego w kwocie 2.950,0
tys. ł od 18.04.2013r. do 17.04.2016r.
Saldo kredytu na 31.12.2015r. wynosi 300,3
tvs. zł.
27.06.20 13r.
09.07.20 15r.
02. 11.20 I Sr.
Poręczenie
wekslowe
2.000,0 ąski Bank Spółdz
czy
SILESIA
Sp. z o.o. zobow ązanie FASING S.A. z tyt. kredytu
rewolwingowego udzielonego w kwocie
KARBON2 6.500,0 tys. ł od 27.06.2013r. do
26.06.2015 r., przedłużon ego do
26.06.2016r. od 9.07.2015r. obniżonego do
kwoty 5.500,0 tys. zł. Saldo kredytu na
31.12.201 Sr. wvnosi 5.267,9 tvs. zł
05.08.2014r.
Poręczenie
cywilne
1.000,0 Orzesko-Knurowski Bank
Spółdzie czy O/ Zabrze
KARBON2
Sp. z o.o.
zobowiązan a FASING S.A. z tyt. kredytu
obrotowego udzielonego w wysokości
2. 160,0 tys. ł z dnia 05.08.2014r.
ie obow ązuje do 30.07.2017r.
Poręc
Saldo kredytu na 3 1.1 2.20 l 5r. wynosi
1.140,0 tys. ł.
09 .04.20 l 5r.
Poręczenie
cywilne
3.000,0 Sląski Bank Spółdzielczy
SILESIA
Sp. z o.o. zobowiązania FAS ING S.A. z tyt. kredytu w
rachunku bieżącym (dobezpieczenie w
KARBON2 Xll/2014) udzielonego w wysokości 3.000,0
tys. zł od 17.02.2014r. do 16.02.2016r.
Saldo kredytu na 31.12.20 I Sr. wynosi
I. 754,8 tvs. zł.
23.02.20 15r.
OJ .12.20 15r.
Poręczenie
cywilne
4.960,4 Bank Zachodni WBK
S.A. O/Katowice
Sp. z o.o. zobowiązania FASING S.A. z tyt. limitu
akredytywy udzielonego od 23 .02.2015r. do
KARBON2 22.02.20 I 6r do kwoty 500,0 tys. EUR.
Podwyższony od O 1.12.20 I 5r. do kwoty
970,0 tys. EUR. Poręczenie do I 7.08.2016r.
Saldo otwartych akredytyw na 3 1.12.20 I 5r.
wynosi 800,0 tvs. EUR (3.409,2 tvs. zł.)
26.05.20 I 5r.
12.10.2015r.
Poręczenie
7. 100,0 Bank Zachodni WBK
S.A. Ol Katowice
Sp. z o.o. zobowiązanie FASING S.A. z tyt. kredytu
KARBON2 rewolwingowego (finansowanie kontraktu
sk iego) udzielonego do kwoty 7.500,0
tys.
, zmniejszony do kwoty 7.100,0 tys.

Po ęc enia otrzymane wg stanu na dzień 31.12.2015r.

cywilne zł, na okres od 26.0S.20 I Sr. do 26.0S.2016r.
Saldo kredytu na 31.12.201 Sr. wynosi
4.9S0,2 tys. zł.
24.l l.2015r. zobowiązanie FASING S.A. z tyt. kredytu
obrotowego udzielonego w wysokości
Poręczenie
cywilne
5.000,0 BPH S.A. KARBON2
Sp. z o.o.
7.970,0 tys. zł, z dnia 20.11.201 Sr.
Poręczen e obowiązuje do l 9.l l.2017r.
Saldo kredytu na 31.12.20 I Sr. wynosi
7.642,9 tvs. ł.
RAZEM 31.091,4

Udzielone porę zenia wg stanu na dzień 31.12.2015r.

Data
udzielenia
Kwota
w tys. zł.
dla Za zobowiązania przedmiot poręcz
a
28.06.2012r.
11.07.2014r.
Poręczenie
wekslowe
20S,6 Śląski Bank
czy SILESIA
Spółdz
Centrum Badań i
Sp. z o.o.
umowa o kredyt w r-ch bieżącym z dnia
Analiz Technicznych 28.06.2012r. na kwotę 3SO,O tys. zł,
zw ększ. do kwoty SOO,O tys. zł. Od dnia
26.06.201Sr. poręcz. do kwoty 205,6 tys.
zł. Poreczenie obowiazuie do 27.06.2016r
30.10.2013r.
15. 12.201 Sr.
Poręczenie
cywilne
3.7SO,O GETIN NOBLE BANK
S.A. Katowice
MOJ S.A. umowa o kredyt rewolwingowy z dnia
24.I0.2013r. na kwotę 2.000,0 tys. zł
podwyższony 19.1 1.20 I 3r. do kwoty
3.000,0 tys. ł do 23.10.2014r.,
zedł
do 18.1 1.2015r., następnie przedłuż. do
18.11.2016r. (od 15.12.2015r. akt
notarialny art. 777 kpc poręczenie do
kwoty 3.750,0 tvs. ł.
19.11.2013r.
15. 12.2015r.
ręczeni e
cywilne
3.750,0 GETIN NOBLE BANK
S.A. Katowice
MOJ S.A. umowa o kredyt rewolwingowy z dnia
19.l 1.2013r. na kwotę 2.000,0 tys. zł,
17 .03 .20 l 4r. podwyższony do kwoty
3.000,0 tys. zł. na okres do 18.11.2014r.,
przedłużony do 18. 1 1.2015r., następnie
przedłużony do 18.11.2016r. (od
I 5.12.2015r. akt notarialny art. 777 kpc
ooręczenie do kwoty 3.7SO,O tYS. zł.
19. l l.2013r.
15.12.2015r.
Poręczenie
cywilne
l.87S,O GETIN NOBLE BANK
S.A. Katowice
MOJ S.A. umowa o kredyt w r-ku bieżącym na
kwotę 1.SOO,O tys. zł na okres od
19.11.2013r. do 18.l l.2014r.,
przedłużony do 18.1 1.20 I Sr., następ ie
przedłużony do 18. 11.2016r., (od
IS .12.201Sr. akt notarialny art. 777 kpc
looręczenie do kwoty l.87S,O tys
ł.
18.06.2014r.
Poręczen e
wekslowe
2.SOO,O Orzesko-Knurowski
Bank Spółdzielczy
Ol Zabrze
MOJ S.A. umowa o kredyt obrotowy na kwotę
2.SOO,O tys. zł na okres od 18.06.2014r.
do 17.06.2017r.
IS.07.2014r.
Poręczen e
cywilne
1.800,0 BGŻ BNP Paribas S.A.
Katowice
MOJ S.A. umowa o kredyt w rachunku ieżącym na
kwotę 1.200,0 tys. ł na okres od
IS.D7.2014r. do 2S.OS.2015r., prze
uż.
do 24.0S.20 I 6r.
20.07.201 Sr.
Poręczen ie
cywilne
2.400,0 Bank Handlowy S.A.
Katowice
MOJ S.A. umowa o kredyt w rachunku bieżącym na
kwotę 2.000,0 tys. ł na okres od
20.07.201Sr. do 29.06.2016r. Poręc enie
udzielone do 31.12.2016r.
22.07.201 Sr.
Poręczenie
wekslowe
2.000,0 PKO BP S.A.
Katowice
KARBON2
Sp. z o.o
umowa o kredyt w rachunku bieżącym na
kwotę 2.000,0 tys. zł na okres od
22.07.20 1Sr. do 21.07.2016r.
03.1 l.2015r.
Po ęczenie
wekslowe
1.500,0 KHW S.A. KARBON2
Sp. z o.o.
umowa
rzedaży węgla przez KHW
S.A. poręczona do kwoty 1.500,0 tys. zł
na okres od 03.11.20 I Sr. do 28. l0.2016r.
RAZEM 19.780,6

Otrzymane gwarancje, ubezpieczenia i hipoteki na dzień 3J.12.2015r.

Nazwa
instytucji
finansowej
Kwota
w tys. zł/
Rodzaj/ na okres Na rzecz Przeznaczenie Zabezpieczenie
STU ERGO
HESTIA S.A.
2.200,0
tys. ł
Gwarancja
kontraktowa w
ramach limitu
odnawialnego
od 21.03.201 lr. na
czas ieokreślony
FASING
S.A.
Gwarancje: zapła y wadium,
należytego wykonania kontraktu,
nal eżytego sunięci a wad i usterek.
weksle in blanco
wraz z
deklaracjami
wekslowymi
MANULI
HYDRAULICS
POLSKA SA
139,7
tys. zł
Gwarancja zabezp.
należyte wykon.
zobowiązania
od 17.05.201 Ir.
do 3 I .07.2012r.
do 3 ł.07.2013r.
do 3 ł.07 2014r.
do 04.11.201 Sr.
do 04. l 1.2016r.
FASING
S.A.
Gwarancja zabezpieczająca należyte
wykonanie zobowiązań
wynikających z umowy najmu nr
2/2011
MOJ S.A. 7.425,0
tys. zł
Hipoteka na
nieru chomości w
Osowcu, na okres
od 18.04.2013r.
do 30.04.2016r.
do 17.08.20 l 6r.
FASING
S.A.
Zabezpieczenie kredytów
udzielonych Grupie Kapit ałowej
FASING S.A. przez BZ WBK S.A.
SANTANDER
BANKS.A.
1.957,4
tys. zł
Gwarancja
dobrego
wykonania umowy
od 24.07.20 15r. do
31.12.201 7r.
SHENHUA
LOGISTICS
GROUP
Chiny
Zabezpieczenie kontraktu na wotę
4.593,3 tys. euro; nr SHWZ GW
DLl50090 zdn. 29.05.2015r"
przedmiotem którego jest dostawa
łańcu ha górniczego
ask ego do
ch iń kich kopalń.
regwarancja Banku
PKO BP SA. nr
00962020001398
ważna do
15.02.2018r.
Razem 11.722,1

Udzielone gwarancje wg stanu na dzień 31.12.2015r.

Na rzecz kogo Kwota w zł Okres
obowi zywania
Za zobowiązania
BIO -ENRGIA
Sp. z o.o.
3.405.154,20 Od 28.01.201 lr. Dwie noty obciążeniowe za opóinienie w oddaniu
przedmiotu umowy.
CMC Zawiercie
S.A.
5.000.000,00 od 16.09.2011 r. do
31.12.2014r. do
31.1 2.20 I Sr.
Gwarancja zapłaty podwyższona w roku 2015 z kwoty
4.000,0 tys. zł. do kwoty 5.000,0 tys. ł. na rzecz firmy
CMC Zawiercie S.A. za zobowiązania Karbon 2 Sp. z o.o.
Razem: 8.405.154,20
Nazwa
instytucji
finansowej
Rodzaj Kwota limitu
w tys. zł.
Kwota
wyko-
rzysta-
niaw
tys. zł.
Kwota
do
wy korzy-
stania w
tys. zl.
Okres
kredyto-
wania
Oprocento-
wanie
Zabezpieczenie
BZ WBK
FAKTOR
Sp. z o.o.
Faktoring
finanso-
wanie
dostaw
KRAJ
4 500,0 tys. ł
od 25.09.2010r.
zmniejszenie do
2.000,0 tys.
od 23 . I 2.2010r.
zwię kszen e do
2.600,0 tys. zł.
od 13.03.2012r.
zwiększen e do
4.000,0 tys. ł.
od 30.11.20 J 2r.
zwiększen ie do
5.000,0 tvs. ł.
4.105,8 894,2 od
28.08.2008
na czas
nieograni-
czo ny
zmieniono
na
ograniczony
od
I I.O 1.20 l 6r.
do
31.12.2016r.
WIBOR IM
+ J,8 pp.
(wg umowy)
weksel in blanco
wraz z
deklaracją
wekslową,
ełnomocnictwo
do rachunku
bankowego
BiZ Bank Umowa
faktorin-
gowaz
regresem
3.600,0 2.374,3 1.225,7 od
30.04.2015r.
do
30.04.2016r.
WIBOR
lM +2,3 pp.
EURIBOR
IY+2,3pp
(wg umowy)
oświadcz. o podd
ię egzekucji,
pełnomoc. do
dysponowania
rach. bankowym
potwierdzona
cesja należnośc .

Factoring na dzień 31.12.2015r. (w tys. zł.)

3.1. Wykorzystanie wpływów z emisji.

W okresie sprawozdawczym Emitent nie rzeprowadzał nowej emisji akcji kolejnej serii.

3.2. Różnice pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w sprawozdaniu a prognozą.

Spółka nie publikowała prognozy wyników finansowych.

3.3. Ocena zarządzania zasobami finansowymi.

Za prawidłowe zarządzanie zasobami finansowymi Spółki odpowiedzialny jest Dział Finansowy kierowany przez Dyrektora ds. Finansowych. Główn m zadaniem pracowników tego działu jest pozyskiwanie kapitałów niezbędny hdo funkcjonowania firmy oraz ich racjonalne lokowanie w składnikach majątkowych. Celem zarzą zan afinansowego jest wzrost warto ci firmy, pro adzący do maksymalizowania korzyści jej udziałowców. Aby osiągnąć ten cel wprowadzono w Spółce następujące re uły, które muszą być ezwzg dnie przestrzegane:

• Właściwą organ zację i nadzór nad obiegiem informacji wewnętrznej , która umożliwia kontrolę przebiegu operacji finansowych, sygnalizuje mo liwość występowania ewentualnych zagrożeń i nieprawidłowości wymagających interwencji, oraz ułatwia ocenę bieżącej sytuacji firmy.

  • Regularne informowanie Zarządu o aktualnej sytuacji finansowej Spółki i jej przewidywanym rozwoju oraz o wynikających z tego konsekwencjach dla dalszego kształtowania działalności gospodarczej.
  • Zapewnienie dopływu niezbędnych kapitałów z zewnątrz (kredyty bankowe, leasingi, pożyczki z funduszy), przy minimalizacji kosztów finansowych oraz przy zachowaniu należytej płynności finansowej.
  • Comiesięczne przygotowanie planu wpływów i wydatków finansowych, wraz z podaniem środków zaradczych w przypadku wystąpienia niedoborów finansowych.
  • Ciągłe monitorowanie stanu należności handlowych, oraz interweniowanie w przypadku wystąpienia opóźnień w zapłacie (monity, wezwania do zapłaty, a w ostateczności, oddanie sprawy do sądu).

Zarządzanie zasobami finansowymi Spółki w roku 2015 należy ocemc pozytywnie. Wszelkie zobowiązania publiczno-prawne oraz względem pracowników były regulowane terminowo. Zaciągnięte kredyty obsługiwane były bez zakłóceń tj. kolejne raty kapitałowe, jak również odsetki regulowane były na bieżąco. Ponadto spółka Grupa Kapitałowa FAS ING S.A. dokonywała zakupu wyrobów hutniczych u wybranych dostawców z wydłużonym terminem płatności z uwzględnieniem w cenie wartości pieniądza w czasie. Tego typu zobowiązania również regulowane były na bieżąco. Zobowiązania wobec pozostałych dostawców Spółka regulowała z opóźnieniem średnio 30 dni.

Ryzyka finansowe istotne dla działalności Spółki:

Ryzyka utraty płynności:

  • spadek przychodów ze sprzedaży,
  • ryzyko utraty płynności przez kontrahentów,
  • problemy z pozyskaniem finansowania zewnętrznego.

Ryzyko utraty płynności

W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem utraty płynności Spółka przygotowuje plany finansowe, które są co miesiąc aktualizowane. Umożliwia to precyzyjne zaplanowanie wpływów i wydatków związanych z działalnością Spółki, oraz wykrycie ewentualnych problemów, które mogą pojawić się w przyszłości. Dzięki temu Spółka ma czas na podjęcie odpowiednich działań (np. szybsze ściągnięcie swych należności od dłużników, zaciągnięcie krótkoterminowego kredytu obrotowego itp.).

Spółka monitoruje także stan swych należności, sprawdza czy są spłacane na bieżąco. Jeśli nie, to monituje swoich dłużników, nakłada na nich odsetki ustawowe, a w ostateczności dochodzi swoich roszczeń na drodze powództwa sądowego.

Ryzyko spadku przychodów

W celu zmniejszenia ryzyka spadku sprzedaży oraz niewypłacalności kontrahentów Spółka stara się zdobywać nowe rynki oraz pozyskiwać nowych odbiorców, tak aby możliw e maksymalnie zdywersyfikować źródła przychodów, a tym samym ograniczyć wpływ problemów jednego z kontrahentów na sytuację finansową Spółki.

Ryzyko kredytowe

W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kredytowym Spółka zawiera transakcje z odbiorcami o dobrej renomie. W przypadku sprzedaży z odroczonym terminem płatności kontrahenci poddawani są weryfikacji pod kątem zdolności kredytowej. Aby ograniczyć ryzyko braku zapłaty od kontrahentów Spółka monitoruje stan swych należności , sprawdza czy są spłacane na bieżąco. Jeśli nie to monituje swoich dłużników, dokonuje naliczeń odsetek ustawowych, a w ostateczności dochodzi swoich roszczeń na drodze powództwa sądowego. W celu zabezpieczenia dostaw eksportowych Spółka wykorzystuje akredytywę lub inkaso dokumentowe, a w przypadku dostaw do Rosji, także ubezpiecza swe należności.

Ryzyko braku finansowania zewnętrznego

Aby ograniczyć ryzyko braku finansowania zewnętrznego Spółka współpracuje z wieloma bankami, firmami leasingowymi, oraz funduszami pożyczkowymi, przez co zwiększa swe szanse na pozyskanie funduszy. Wykorzystując analizy finansowe oraz wskaźniki finansowe Spółka bada swój standing finansowy oraz sprawdza, aby nie uległ pogorszeniu, co mogłoby zniechęcić banki do dalszej współpracy. Obecnie współpraca z instytucjami finansowymi przebiega bez zarzutów.

Ryzyko zmiany cen stali

Jest to ryzyko dość istotne, ponieważ stal jest głównym surowcem do produkcji łańcuchów, i jego cena bezpośrednio wpływa na rentowność sprzedaży. Aby ograniczyć to ryzyko Spółka stara się odbierać stal od różnych producentów, oraz u każdego z nich wynegocjować możliwie najdłuższy termin ważności ceny. Ponadto, za wyjątkiem dostaw do kopalń, Spółka nie zawiera umów długoterminowych ze stałą ceną spr edaży. W przypadku dostaw na kopalnie, Spółka przygotowując ofertę przetargową kalkuluje swą marżę wliczając w nią prognozowaną zmianę cen stali.

Instrumenty finansowe wykorzystywane w celu ograniczenia ryzyk finansowych.

W 2015 roku Spółka korzystała z instrumentów finansowych w celu ograniczenia ryzyk finansowych. Spółka zawarła z Bankiem BZ WBK S.A. transakcje walutowe typu forward mające na celu zabezpieczenie ryzyka kursowego wynikającego z realizacji kontraktów eksportowych. Transakcje zostały zawarte w następujących terminach:

  • w dniu 08.06.2015 roku zawarto transakcję zabezpieczającą kursy walutowe forward na kwotę 820.000,00 euro, pozycja sprzedaży z terminem zapadalności na 14.08.2015r.,
  • w dniu 06.07.2015 roku zawarto transakcje zabezpieczającą kursy walutowe forward na kwotę 500.000,00 euro, pozycja sprzedaży z terminem zapadalności na 15.09.2015r.,
  • w dniu 14.07.2015 roku zawarto transakcje forward kupna na kwotę 500.000,00 euro po kursie 4.1615 zł.,
  • w dniu 24.11.2015 roku zawarto transakcję zabezpieczającą kursy walutowe forward na kwotę 286.002,00 euro, pozycja sprzedaży z terminem zapadalności na dzień 28.12.2015r.

Strategia zabezpieczenia działalności Spółki przed ryzykiem kursowym dopuszcza możliwość zawarcia transakcji zabezpieczającej przed ryzykiem kursowym (opcja walutowa lub forward walutowy), jednak tylko do wysokości planowanych wpływów/wydatków w walucie obcej.

Oceny zarządzania zasobami finansowymi Spółki dokonano w następujących obszarach:

  • płynności
  • rentowności
  • stopnia zadłużenia

Podstawowe kaźniki finansowe dla Spółki:

Wyszczególnienie 31.12.2015 31.12.2014
I. Wskaźniki płynności
1. wskaźnik bieżą
y
1,34 1,21
2. wskaźnik szybki 0,88 0,78
II. Wskaźniki aktywności
1. rotacji nale
ności
104,6 130,3
2. rotacja zobowiazań 81, 1 105,4
3. rotacja zapasów 64,7 90,1
III. Wskaźniki rentowności
1. rentowność sprzedaży netto 5,1% 7,2%
2. rentowno
ć majątku (ROA)
5,2% 5,4%
3. rentowność kapitału własnego 12,7% 12,6%
IV. Wska
niki zadłużenia
1. wskaźnik ogólnego zadłużenia 48,3% 48,1%
2.
skaźnik adłużenia kapitału własnego
104,5% 99,8%

Wskaźniki przedstawione w tabeli obliczono stosując na pującą metodykę:

  • wskaźnik bieżą y płynności = aktywa obrotowe/ zobowiązania krótkoterminowe (bieżące),
  • wskaźnik szybki = (aktywa obrotowe zapasy)/ zobowiązania krótkoterminowe (bie ące),
  • rotacja należności = (średni stan należności * 365 dni okresu)/ przychody ze sprzedaży netto,
  • rotacja zapasów = (przeciętny stan zapasów * 365 dni okresu)/ przychody ze przedaży netto,
  • rotacja zobowiązań = (średni stan zobowiązań krótkoterminowych bez kredytów pożyczek) * 365 dni okresu/ przychody ze sprzedaży netto,
  • rentowność pr edaży netto = (zysk netto I przychody netto ze sp zedaży) x 100%,
  • rentowność majątku (ROA) = (zysk netto I aktywa ogółem) x 100%,
  • rentowność kapitału własnego = (zysk netto I kapitał własny wynik finansowy roku obrotowego) x 100%,
  • wskaźnik ogólnego zadłużenia = (zobowiązania ogółem I majątek ogółem) x 100%,
  • wskaźnik zadłużenia kapitału własnego = (zobowiązania ogółem I kapitały łasne) x 100%,

ałania, które Zarząd podejmuje w 2016 roku:

  • terminowa spłata zaciągniętych kredytów,
  • poprawa płynności finansowej,
  • zmniejszenie kosztu pozyskania pieniądza,
  • ubezpieczenie nale ności.

3.4. Nietypowe zdarzenia, które miały wpływ na wynik finansowy Spółki.

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły żadne nietypowe zdarzenia, które miałyby wpływ na wynik finansowy osiągnięty z działalności przez Spółkę Grupa Kapitałowa FASING SA.

3.5. Zarządzanie ryzykiem w Spółce.

Spółka dokonuje oceny wszystkich ryzyk, mogących mieć wpływ na ryzyko finansowe. Ryzyko finansowe w Spółce dotyczy ryzyka kredytowego, walutowego i stopy procentowej.

  • W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kredytowym Spółka dywersyfikuje klientów, którzy są jej dłużnikami, na bieżąco monituje swoich dłużników, dochodzi swoich roszczeń na drodze powództwa, obciąża dłużników odsetkami ustawowymi oraz bierze udział w postępowaniach układowych dotyczących dłużników, zakłada inwestycje krótkoterminowe jedynie w instytucjach finansowych o wysokiej wiarygodności finansowej.
  • W celu zabezpieczenia dostaw eksportowych Spółka wykorzystuje akredytywę lub inkaso dokumentowe.
  • Ryzyko stopy procentowej jest minimalne, a dotyczy zaciągniętych kredytów o zmiennej stopie procentowej oraz udzielonych pożyczek o zmiennej stopie procentowej.

Ryzyko zmiany cen kursów walutowych

Aby ograniczyć ryzyko zmiany kursów walutowych Spółka wykorzystuje hedging naturalny, tj. skorelowanie w czasie wpływów z tytułu sprzedaży eksportowej i wydatków do kontrahentów zagranicznych w tej samej walucie oraz stara się ograniczyć transakcje wymiany waluty. Transakcje zabezpieczające ryzyko walutowe zawierane są zgodnie z przyjętą w Spółce strategią zabezpieczenia działalności Spółki przed ryzykiem kursowym. Strategia ta dopuszcza zawieranie transakcji forward na zakup lub sprzedaż waluty, jednak tylko do wysokości planowanych wpływów/ wydatków.

3.6. Informacja w wszczętych przed sądem lub organem administracji publicznej postępowaniach dotyczących zobowiązań lub wierzytelności spółki lub jednostek od niej zależnych.

W 2015 roku nie zostały wszczęte oraz nie toczą się postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności spółki Grupa Kapitałowa F ASING S.A. oraz podmiotów od niej zależnych, których łączna wartość stanowiłaby co najmniej 1 O % kapitałów własnych spółki Grupa Kapitałowa FASING S.A.

3.7. Umowy zawarte między Emitentem a osobami zarządzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia Emitenta przez przejęcie.

Umowy o pracę zawarte z I Wiceprezesem Zarządu oraz z Wiceprezesem Zarządu nie zawierają zapisu dotyczącego odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji oraz nie przewidują wypłaty rekompensaty z tytułu rozwiązania umowy o pracę, tak w przypadku rezygnacji jak i odwołania z zajmowanego stanowiska.

Umowa o zarządzanie zawarta z Prezesem Zarządu zawiera zapis dotyczący odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji. Odszkodowanie w wysokości 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia pobieranego w ostatnim roku przez Zarządzającego wypłacane będzie przez Spółkę przez okres sześciu miesięcy po rozwiązaniu umowy. W przypadku odwołania Zarządzającego ze stanowiska i rozwiązania umowy przed upływem terminu na jaki została zawarta, Zarządzający otrzyma odszkodowanie w wysokości 12-krotnego średniego miesięcznego wynagrodzenia, obliczonego na podstawie wynagrodzenia faktycznie pobieranego przez Zarządzającego w okresie 12 miesięcy poprzedzających rozwiązanie umowy. Odszkodowanie nie przysługuje w przypadku odwołania Zarządzającego z funkcji w Zarządzie z przyczyn wskazanych w art. 52 § 1 Kodeksu pracy.

Ww. umowy nie przewidują żadnych rekompensat w przypadku połączenia emitenta przez przejęcie.

3.8. Liczba i wartość nominalna akcji i udziałów w jednostkach powiązanych Emitenta, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących.

Spośród osób zarządzających i nadzorujących na dzień 31 grudnia 2015 roku, zgodnie z posiadanymi przez Spółkę informacjami, posiadaczami akcji i udziałów w jednostkach powiązanych z emitentem byli:

  • Prezes Zarządu Pan Zdzisław Bik był w posiadaniu 472.149 sztuk akcji imiennych zwykłych serii F spółki MOJ S.A o wartości nominalnej 1 zł każda akcja oraz 120 udziałów o wartości nominalnej 1.000,00 zł każdy udział spółki Przedsiębiorstwo Usług Górniczych Greenway Sp. z o.o.

  • I Wiceprezes Zarządu Pan Maksymilian Klank był w posiadaniu 20 udziałów o wartości nominalnej 1.000,00 zł każdy udział spółki Przedsiębiorstwo Usług Górniczych Greenway Sp. z o.o.

  • Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Tadeusz Demel był w posiadaniu 20 udziałów o wartości nominalnej 1.000,00 zł każdy udział spółki Przedsiębiorstwo Usług Górniczych Greenway Sp. z o.o.

  • Członek Rady Nadzorczej Pan Włodzimierz Grudzień był w posiadaniu 20 udziałów o wartości nominalnej 1.000,00 zł każdy udział spółki Przedsiębiorstwo Usług Górniczych Greenway Sp. z o.o.

3.9. Umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy.

W roku sprawozdawczym nie wpłynęły do Spółki umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy.

3.10. Informacja o systemie kontroli programów akcji pracowniczych.

Spółka nie przeprowadza programów akcji pracowniczych, a także nie dokonywała w okresie 2015 roku transakcji nabycia akcji własnych.

3.11. Informacja o umowie i wysokości wynagrodzenia podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego.

Przegląd i badanie sprawozdań finansowych Spółki za rok 2014 przeprowadzała firma audytorska MW RAFIN Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka Komandytowa z siedzibą w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 54/III/3 wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych Uchwałą nr 364/29/2005 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 20 grudnia 2005 roku pod numerem ewidencyjnym 3076. Przegląd i badanie prowadzone było przez kluczowego biegłego rewidenta Panią Katarzynę Kozar nr ewid. KIBR 10878.

  • A. Spółka na przegląd i badanie sprawozdań finansowych za 2015 rok zawarła umowy z fitmą audytorską MW RAFIN Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka Komandytowa z siedzibą w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 54/III/3 wpisaną na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych Uchwałą nr 364/29/2005 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 20 grudnia 2005 roku pod numerem ewidencyjnym 3076. Przegląd i badanie prowadzone było przez kluczowego biegłego rewidenta Panią Katar ynę Kozar nr ewid. KIBR 10878.
  • Umowa nr 50/15/15 z dnia 18 czerwca 2015 roku o przeprowadzenie przeglądu i oceny jednostkowego sprawozdania finansowego za I półrocze 2015 roku sporządzonego wg ustawy o rachunkowości . Wg umowy, przegląd sprawozdania finansowego zostanie przeprowadzony do dnia 21 sierpnia 2015 roku.
  • Umowa nr 51/15/15 z dnia 18 czerwca 2015 roku o przeprowadzenie przeglądu i oceny skonsolidowanego śródrocznego sprawozdania finansowego za I półrocze 2015 roku sporządzonego wg MSSF. Wg umowy przegląd skonsolidowanego śródrocznego skróconego sprawozdania finansowego zostanie przeprowadzony w terminie do 27 sierpnia 2015 roku.
  • Umowa nr 52/15/16 z dnia 18 czerwca 2015 roku o przeprowadzenie badania i oceny sprawozdania finansowego za 2015 rok sporządzonego wg ustawy o rachunkowości. Wg umowy badanie jednostkowego sprawozdania finansowego zostanie przeprowadzone w okresie od 26.10.2015r. do 1 l.04.2016r"
  • Umowa nr 53/15/16 z dnia 18 czerwca 2015 roku o przeprowadzenie badania i oceny skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2015 rok sporządzonego w MSSF. Wg umowy badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostanie przeprowadzone w terminie do 25.04.2016r.

  • B. Wysokość wynagrodzenia podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych z tytułu przeglądu i badania sprawozdań finansowych:

    1. wysokość wynagrodzenia podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych za 2014 rok ogółem należne 73.185,00 , w tym: - przegląd prawozdań finansowych - nale na i zapłacona 25.215,00 zł,
    2. za badanie sprawozdań finansowych- należna i apłacona 47.970,00 zł.
    1. wysokość wynagrodzenia podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych za 2015 rok ogółem należne 73.185,00 zł, w tym:
    2. przegląd sprawozdań finansowych- należna i apłacona 25.215,00 zł,
    3. za badanie sprawozdań finansowych należna 47.970,00 zł.
  • C. wysokość wynagrodzenia podmiotu uprawnionego do badania prawozdań finansowych z innych tytułów. Umowa o dokonywanie interpretacji przepisów w zakresie rachunkowości zawarta w dniu Ol .06.2003r. na czas nieokreślo yz firmą audytorską MW RAFIN Spółka z ograniczoną odpowiedzialno cią, Spółka Komandytowa z siedzibą w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 54/III/3,
  • nale na i zapłacona za 2014 rok 26.568,00 ,
  • należna i zapłacona za 2015 rok- 35.1 78,00 zł.

4. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju Spółki w 2015 roku oraz perspektywy rozwoju działalności gospodarczej w 2016 roku

Na osiągnięte wyniki w 2015 roku wpływ miało szereg czynników, zachodzących w otoczeniu rynkowym i wewnętrzne, tyczące ątku Spółki i jej działalności:

Zewnętrzne czynniki istotne dla rozwoju Spółki

  • Potencjał rozwojowy krajów określanych jako BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), krajów Azji Płd.-W ch, powoduje, iż cały czas prowadzone są działania mające zwiększyć zasięg geograficzny oferowanych usług i towarów. ięki realizowanej strategii, w ostatnich latach nacząco wzrosła rze aż eksportowa Spółki.
  • Poluzowanie polityki pienię jprzez ówne banki centralne na świec e, które w krótkim okresie mogą poprawić sytuację na rynkach oraz zw szyć poziom inwestycji przedsiębior tw.
  • Sytuacja gospodarcza w kraju oraz na świecie , która może mieć wp yw na wyniki osiągane przez Spółkę.
  • Sytuacja finansowa odbiorców, zwłaszcza tych z sektora górniczego. Problemy z odzyskaniem należności mogą stanowić zagrożenie dla płynności Spółki.
  • Zapotrzebowanie na usłu igórnicze zw ązane z wydobyciem węgla, im ększe tym większa szansa dla Spółki na wzrost przychodów.

  • Rosnący pozagorn1czy rynek zbytu na produkty Spółki, daje szansę na większą dywersyfikację sprzedaży.

  • Częste zmiany w przepisach prawnych, zwłaszcza tych podatkowych, które nie ułatwiają prowadzenia działalności.
  • Pomimo planów zwiększenia udziału energii odnawialnych w bilansie energetycznym, węgiel przez najbliższe kilkanaście lat pozostanie głównym surowcem energetycznym w Polsce, co powinni zapewnić realizację planów dofinansowania polskich kopalń (poprzez upublicznienie lub emisję obligacji) w celu zapewnienie ciągłości realizacji prac inwestycyjnych. Daje to szanse na utrzymanie dotychczasowych poziomów sprzedaży na rynek górniczy.

Wewnętrzne czynniki istotne dla funkcjonowania i rozwoju Spółki.

Szanse:

  • Podpisane umowy ze spółkami węglowymi na dostawy produktów w roku 2016 co daje szanse na utrzymanie poziomu sprzedaży krajowej.
  • Poszerzenie oferty produktowej, produkcja pod specjalne potrzeby klientów. Ułatwi to pozyskanie klientów z innych branż niż górnictwo oraz zwiększy przychody Spółki.
  • Konkurencyjność produktów pod względem ceny oraz jakości. Zostanie to osiągnięte poprzez unowocześnienie parku maszynowego oraz bardziej wydajną organizację pracy.
  • Profesjonalna obsługa posprzedażowa (serwis plus doradztwo technologiczne).
  • Bardzo dobra znajomość rynku górniczego w Polsce.
  • Rozwój działalności eksportowej, obecność przedstawicieli Spółki w Chinach, w Rosji i na Ukrainie.
  • Korzystne położenie Spółki, bliskość dużych odbiorców z sektora węglowego.
  • Współpraca z jednostkami badawczo-rozwojowymi.

Zagrożenia:

  • DUŻy udział w łącznych przychodach Spółki sprzedaży do sektora węglowego.
  • Trudności z pozyskaniem z rynku wykwalifikowanej kadry pracowniczej, konieczność przeprowadzenia szkoleń.

Czynniki ryzyka i zagrożeń

Do najważniejszych czynników ryzyka i zagrożeń dla Spółki należą:

• Obecna sytuacja polskiego przemysłu wydobywczego węgla kamiennego wpływa bezpośrednio na sytuację Spółki i jej przyszłość. Pomimo prowadzonych działań marketingowych mających zwiększyć sprzedaż na eksport oraz do innych segmentów przemysłu, firmy te w dalszym ciągu są znaczącym odbiorcą Spółki, tym samym wszelkie problemy sektora górniczego w Polsce bezpośrednio przekładają się na sytuację Spółki, co przejawia się przede wszystkim spadkiem zamówień oraz wydłużeniem terminu spłaty zobowiązań. Problemy te mogą wpłynąć na pogorszenie płynności Spółki w przyszłości. Do głównych przyczyn problemów polskiego górnictwa należy:

  • o brak jednolitej strategii odnośnie prywatyzacji sektora górniczego,
  • o silny wpływ związków zawodowych na działalność spółek węglowych,
  • o wydobywanie węgla z coraz głębiej położonych złóż, co ma swój wpływ na wzrost jednostkowych kosztów wydobycia,
  • o coraz większy import taniego węgla, głównie ze wschodu, który wypycha z rynku węgiel krajowy,
  • o polityka Unii Europejskiej odnośnie emisji C02, która może doprowadzić do zmniejszenia roli węgla jako surowca energetycznego.
  • Zagrożenia dla globalnej gospodarki:
  • o opóźnienie postępów w rozwiązywaniu kryzysu w strefie euro,
  • o problemy dotyczące kwestii zadłużenia i podatków w Stanach Zjednoczonych,
  • o możliwość gwałtownego spowolnienia inwestycji w Chinach,
  • Zwiększona konkurencja ze strony firm krajowych i zagranicznych, która zmusza Spółkę do elastycznej polityki cenowej.
  • Wahania kursów walutowych, zwłaszcza PLN/EUR, mające wpływ na wynik z transakcji importowych i eksportowych.
  • Spowolnienie w przemyśle stalowym w Europie oraz zmniejszenie produkcji stali w Chinach, co powoduje zmienność cen stali, głównego surowca do produkcji łańcuchów. Ryzyko to jest szczególnie duże przy dostawach do spółek węglowych, gdzie ustalone ceny są stałe przez cały rok i nie pod egają zmianom.
  • Problemy finansowe sektora bankowego, co może przełożyć się na zaostrzenie polityki banków w zakresie udzielania kredytów i gwarancji.
  • Sytuacja polityczna na wschodzie Europy.

Perspektywy rozwoju Spółki na lata następne

Rok 2015 był okresem intensywnych działań handlowo - marketingowych. Spółka wzięła udział w wielu kluczowych wydarzeniach branżowych w kraju i zagranicą oraz prowadziła intensywne działania mające na celu utrzymanie i rozwój relacji biznesowych ze swoimi partnerami. Efektem tych działań są dobre wyniki za rok 2015, utrzymanie wiodącej pozycji globalnego dostawcy sprzętu elektromaszynowego, a na jednym ze strategicznych rynków zbytu - w Chinach - rekordowe wyniki sprzedaży i zawiązanie współpracy z największym producentem węgla kamiennego w Chinach.

W 2016 roku Spółka planuje osiągnąć założone wyniki poprzez następujące działania:

  • Zwiększenie udziału w sprzedaży na górniczych rynkach zagranicznych, do których dostarczane są wyroby Spółki, ze szczególnym naciskiem na kluczowe rynki zbytu, tj. Chińska Republikę Ludową, Federację Rosyjską.
  • Ekspansja na nowe zagraniczne rynki zbytu sektora górniczego i energetyki.
  • Promocja wizerunku Spółki na kluczowych rynkach zagranicznych jako globalnego dostawcy wysokiej jakości sprzętu elektromaszynowego.
  • Współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego oraz instytucjami rządowymi odpowiedzialnymi za promocję gospodarki polskiej na scenie międzynarodowej.
  • Dalsza dywersyfikacja zagranicznych rynków zbytu pod kątem asortymentowym poprzez rozwój współpracy z kluczowymi odbiorcami w segmencie łańcuchów zawiesinowych.

  • Poszukiwanie opłacalnych perspektywicznie kierunków dywersyfikacji działalności Spółki. Opracowanie nowych i udoskonalanie dotychczasowych wyrobów na rynki poza górnicze.

  • Współpraca z innymi producentami polskiego sektora elektromaszynowego dostarczającego sprzęt do rodzimego górnictwa w celu systematyzacji sytuacji gospodarczej w sektorze górniczym oraz wyegzekwowania należności.
  • Rozwój innowacyjnych rozwiązań dla sektorów odbiorców przy wsparciu programów unijnych dedykowanych badaniom i rozwojowi przedsiębiorstw.
  • Intensyfikacja współpracy z uczelniami i innymi instytucjami naukowo badawczymi w celu identyfikacji tendencji rynkowych i wypracowania rozwiązań na przyszłe potrzeby sektorów odbiorców.
  • Modernizacja zaplecza naukowo badawczego i parku maszynowego oraz optymalizacja procesów produkcji w celu zwiększenia efektywności i możliwości produkcyjnych Spółki.
  • Doskonalenie funkcjonujących w Spółce systemów zarządzania i organizacji.
  • Optymalizacja działań wszystkich obszarów Spółki pod kątem ochrony środowiska.
  • Działania wspierające rozwój regionu, w jakim funkcjonuje Spółka, o charakterze społecznym i kulturowo - rekreacyjnym.

W opinii Zarządu Grupy Kapitałowej FAS ING S.A., wyniki osiągnięte przez Spółkę w roku 2015 są zadowalające, a planowane zamierzenia inwestycyjne na lata następne dają perspektywy na dalszy rozwój Spółki oraz na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników finansowych w przyszłości.

Strategia Spółki

Cele strategiczne Spółki przedstawiają się następująco:

  • -t satysfakcjonująca i stabilna rentowność,
  • -t dobra i pewna pozycja rynkowa.

Najważniejsze zdarzenia w Spółce, które wystąpiły po dniu, na który sporządzono sprawozdanie

Po dniu bilansowym, na który sporządzono sprawozdanie nie wystąpiły zdarzenia wpływające znacząco na sytuację majątkową i finansową Spółki.

5. Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego.

5.1. Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega Emitent.

W 2015 roku Grupa Kapitałowa FASING S.A. podlegała zbiorowi zasad ładu korporacyjnego określonych w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW", stanowiącym załącznik do Uchwały nr 19/1307/2012 Rady Giełdy z dnia 21 listopada 2012 roku.

Treść "Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW" dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (www.com-gov.gpw.pl), a także na stronie Spółki (www.fasing.pl) w zakładce "Relacje inwestorskie".

Informacja Zarządu dotycząca stosowania zasad ładu korporacyjnego dostępna jest na stronie internetowej Spółki http://www.fasing.pl

Spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa F ASING S.A. dokładała wszelkich starań by stosować zasady ładu korporacyjnego określone ww. dokumencie.

5.2. Postanowienia zbioru zasad ładu korporacyjnego, od przestrzegania których Emitent odstąpił i wyjaśnienie przyczyn ich niestosowania.

Zarząd Fabryk Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa F ASING S.A. podaje zasady ze zbioru zasad ładu korporacyjnego zawartych w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW'', które:

  • nie są i nie będą stosowane,

  • są stosowane w ograniczonym zakresie,

I. Rekomendacje dotyczące dobrych praktyk spółek giełdowych

Zasada nr 1: Spółka powinna prowadzić przejrzystą i efektywną politykę informacyjną, zarówno z wykorzystaniem tradycyjnych metod, jak i z użyciem nowoczesnych technologii oraz najnowszych narzędzi komunikacji zapewniających szybkość, bezpieczeństwo oraz efektywny dostęp do informacji.

Korzystając w jak najszerszym stopniu z tych metod, Spółka powinna w szczególności:

  • prowadzić swoją stronę internetową, o zakresie i sposobie prezentacji wzorowanym na modelowym serw1s1e relacji inwestorskich, dostępnym pod adresem: http://naszmodel.gpw.pl/;
  • zapewnić odpowiednią komunikację z inwestorami i analitykami, wykorzystując w tym celu również nowoczesne metody komunikacji internetowej;

Stanowisko Spółki:

Częściowe odstępstwo od stosowania zasady 1 tiret 1.

Spółka nie prowadzi swojej strony internetowej stricte wg wzoru wskazanego pod adresem: http://naszmodel.gpw.pl/, jednakże w serwisie zawarte są wszystkie wymagane dane.

Zasada nr 5: Spółka powinna posiadać politykę wynagrodzeń oraz zasady jej ustalania. Polityka wynagrodzeń powinna w szczególności określać formę, strukturę i poziom wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających. Przy określaniu polityki

wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających spółki powinno mieć zastosowanie zalecenie Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie wspierania odpowiedniego systemu wynagro zeń dyrektorów spółek notowanych na giełdzie (2004/913/WE), uzupełnione o zalecenie KE z 30 kwietnia 2009 r. (2009/385/WE).

Stanowisko Spółki:

Przed dniem 1 lipca 201 O roku Spółka przyjęła do stosowania tą zasadę o treści określonej w punkcie I.5. Dobrych Praktyk 2007 w całości. Z uwagi na zmianę powyżej zasady dokonanej na podstawie Dobrych Praktyk 201 O Spółka oświadcza, że nie jest ona stosowana. Zgodnie ze Statutem Spółki, wynagrodzenie członków Zarządu ustala Rada Nadzorcza, natomiast wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej określa Walne Zgromadzenie. Wynagrodzenia członków organów Spółki ustalane są na podstawie zakresu zadań i odpowiedzialności wynikającej z pełnionych funkcji oraz uzyskiwanych wyników ekonomicznych.

Zasada nr 9: GPW rekomenduje spółkom publicznym i ich akcjonariuszom, by zapewniły one zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwach, wzmacniając w ten sposób kreatywność i innowacyjność w prowadzonej przez spółki działalności gospodarczej.

Stanowisko Spółki:

Obecnie w składzie Rady Nadzorczej Spółki nie ma kobiet. W trzyosobowym składzie Zarządu jest jedna kobieta. Zarówno w poprzedniej kadencji Rady jak i w 2015 roku na ZWZA została wybrana Rada Nadzorcza na nową kadencję i do Rady nie ap ikowała żadna kobieta. Jednakże Spółka nie wyklucza możliwości zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w Radzie Nadzorczej oraz w Zarządzie Spółki.

Zasada nr 12: Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość wykonywania osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku walnego zgromadzenia, poza miejscem odbywania walnego zgromadzenia, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

Stanowisko Spółki:

Zasada ta nie jest stosowana i w najbliższym czasie nie będzie stosowana ze względu na brak odpowiednich regulacji w Statucie Spółki oraz Regulaminie Walnego Zgromadzenia, jak również ze względu na wysokie koszty związane z wdrożeniem systemu transmisji danych.

II. Dobre praktyki realizowane przez zarządy spółek giełdowych

Zasada nr 1: Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa:

p!g_2). w przypadku, gdy wyboru członków organu spółki dokonuje walne zgromadzenie udostępnione spółce uzasadnienia kandydatur zgłaszanych do zarządu i rady nadzorczej wraz z życiorysami zawodowymi, w terminie umożliwiającym zapoznanie się z nimi oraz podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem.

Stanowisko Spółki

Stosowanie tej zasady jest uwarunkowane gotowością akcjonariuszy uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu do dobrowolnego przyjęcia zobowiązania do przekazywania Spółce informacji o swoich zamiarach w zakresie zgłaszania kandydatów do składu Rady Nadzorczej Spółki przed odbyciem zgromadzenia.

pkt. 7) pytania akcjonariuszy dotyczące spraw objętych porządkiem obrad, zadawane przed i w trakcie walnego zgromadzenia, wraz z odpowiedziami na zadawane pytania,

Stanowisko Spółki

Zasada ta w pewnej części nie jest i nie będzie stosowana przez Spółkę. Spółka będzie przestrzegała powyższą zasadę w zakresie jakie wynikają z przepisów prawa tj. Kodeksu spółek handlowych oraz Rozporządzen aMinistra Finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych ( .... ) z dnia 19 lutego 2009 roku. Spółka nie będzie publikowała na swojej stronie internetowej pytań zadawanych w trakcie Walnego Zgromadzenia oraz odpowiedzi na te pytania udzielanych na Walnym Zgromadzeniu, gdyż w trakcie Zgromadzenia zadawana jest uża liczba pytań, często mało istotnych. Pełne stosowanie powyższej zasady wymagałoby sporządzania stenogramu z przebiegu obrad Walnego Zgromadzenia.

pkt. 9a) zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo,

Stanowisko Spółki:

Zasada nie jest stosowana, Zarząd nie wyklucza przyjęcia tej zasady do stosowania w przyszłości.

Zasada nr 2: Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części Il. pkt 1.

Stanowisko Spółki:

Spółka nie zapewnia funkcjonowania strony w języku angielskim w zakresie wskazanym w części II.l. Dobrych Praktyk 2010 z uwagi na wysokie koszty usług z tym związane. Od 1 stycznia 2009 roku w języku angielskim są zamieszczane jedynie wybrane dokumenty i mater ały korporacyjne jednakże w zakresie węższym niż to wynika z zasady II.1.

III. Dobre praktyki stosowane przez członków rad nadzorczych

Zasada nr 6: Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt b) wyżej wymienionego Załącznika osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności, o których mowa w tym Załączniku. Ponadto za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot nieza eżności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się rzeczywiste i istotne powiązanie z akcjonariuszem mającym prawo do wykonywania 5 % i więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Stanowisko Spółki:

Zasada nie jest i nie będzie stosowana. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, członkowie Rady Nadzorczej powoływani są w sposób suwerenny przez walne zgromadzenie Spółki. Statut Spółki nie zawiera i nie ustala kryteriów niezależności i trybu wyboru niezależnych członków Rady Nadzorczej. Według opinii Zarządu skład osobowy Rady Nadzorczej właściwie zabezpiecza interesy wszystkich grup akcjonariuszy.

Zasada nr 8: W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych( ... ).

Stanowisko Spółki:

W strukturze Rady Nadzorczej nie zostały wyodrębnione komitety, a ich rolę spełnia cała Rada Nadzorcza składająca się z minimalnej liczby członków wymaganej prawem. Rada Nadzorcza w zakresie zadań i funkcjonowania nie stosuje się do Załącznika I do zalecenia KE z dnia 15 lutego 2005r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych( .. .. )

IV. Dobre praktyki stosowane przez akcjonariuszy

Zasada nr 1 O: Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwo ć udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, polegającego na:

1) transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,

2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad,

Zasada ta powinna być stosowana najpóźniej począwszy od dnia 1 stycznia 2013 r.

Stanowisko Spółki

Zasada ta nie jest stosowana i w najb iższym czasie nie będzie stosowana ze względu na brak odpowiednich regulacji w Statucie Spółki oraz Regulaminie Walnego Zgromadzenia, jak również ze względu na wysokie koszty związane z wdrożeniem systemu transmisji danych.

Od 1 stycznia 2016 roku Grupa Kapitałowa FASING S.A. stosuje nowe zasady przyjęte uchwałą nr 26/1413/2015 Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 13 października 2015 roku - "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016". Dokument ten jest dostępny na stronie internetowej Giełdy (http://www.gpw.pl) w sekcji poświęconej zagadnieniom ładu korporacyjnego spółek notowanych. Pełne oświadczenie Grupy Kapitałowej FASING S.A. dotyczące stosowania DPSN 2016 znajduje się na stronie internetowej Spółki w zakładce Relacje Inwestorskie.

5.3. Opis głównych cech stosowanych w Spółce systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych.

Spółka nie ma wyodrębnionej komórki kontroli wewnętrznej. Za funkcjonowanie kontroli wewnętrznej w Spółce oraz zapobieganie i wykrywanie nieprawidłowości odpowiedzialność ponosi Zarząd Spółki. Kontrola wewnętrzna w Spółce funkcjonuje jako kontrola funkcjonalna oparta na podziale funkcji i kompetencji przypisanych w zakresie czynności i obowiązków do poszczególnych stanowisk kierowniczych. System kontroli zapewnia prawidłowe udokumentowanie oraz kompletne ujęcie zakupu, sprzedaży i zabezpiecza właściwą kontrolę merytoryczną i formalno rachunkową. System kontroli wewnętrznej związany z rachunkowością zapewnia kompletne ujęcie prawidłowe udokumentowanie w szczególności:

  • operacji gospodarczych związanych z zakupem środków trwałych, materiałów oraz usług,

  • dowodów związanych z ka kulacją kosztów i wyceną produktów,

  • dowodów związanych z obliczaniem wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych,

  • dowodów związanych z rozchodem do użytkowania maszyn i urządzeń, zużyciem materiałów oraz z ich sprzedażą,

  • dowodów związanych z obrotem pieniężnym (kasowym i bankowym).

W kwestii zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych, merytoryczny i organizacyjny nadzór w okresie sprawozdawczym sprawował I Wiceprezes Zar ądu, Dyrektor Zarządzający i Inwestycji. Sprawozdania finansowe przygotowuje Dział Księgowości , bezpośrednio nadzorowany przez Główną ęgową Spółki, a na tępnie są one weryfikowane i zatwierdzane przez Zarzą . Półroczne i roczne sprawozdania finansowe jednostkowe i skonsolidowane, podlegają badaniu oraz przeglądowi przez niezależnego biegłego rewidenta wybranego przez Radę Nadzorczą. Księgi rachunkowe główna i analityczna) prowadzone są za pomocą programu komputerowego Biura Projektowania Systemów Cyfrowych S.A. IMPULS 5.1.0. Do tęp do zbiorów mają tylko upoważnione osoby. Dane zawarte w bazach systemu ą zabezpieczone przed utratą i . . zmszczemem.

5.4. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji Emitenta.

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 8.731.369,72 złotych i dzieli się na 3.107.249 akcji o wartości nominalnej 2,81 ł każda:

  • 2.080.910 akcji serii A. Akcje serii A zostały wyemitowane w wiązku z przekształceniem przed iębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa,
  • 693.637 akcji serii B. Akcje serii B zos ły wyemitowane na podstawie uchwały nr 1 NWZA z dnia 30 stycznia 1997 roku w sprawie podwyższenia kapitału akcyjnego,
  • 332.702 akcji serii C. Akcje serii C zostały wyemitowane na podstawie uchwały nr 2 NWZA z dnia 19 września 1997 roku w sprawie podwyższenia pitału akcyjnego.

Wszystkie akcje Spółki są akcjami zwykłymi na okaziciela i nie odlegają zamianie na akcje imienne. Ka da akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Spółki . Nie tnieją ograniczenia w przenoszeniu praw łasności akcji Spółki oraz w zakresie wykonywania praw głosu przypadających na akcje Spółki, inne niż wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa regulujących rynek kapit łowy.

Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub ośrednio przez podmioty zale eco najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki :

Struktura akcjonariatu na dzień 31.12.2015 roku według informacji posiadanych przez Spółkę prze staw ała ę następuj co :

Akcjonariusze Ilość posiadanych
akcji serii: A, B, C
(szt.)
% udział
w kapitale
zakładowym
Liczba głosów
na WZA
%
dział w
ogólnej
liczbie
głosów na
WZA
KARBON 2 Sp. o.o. 1.868.056 60,12 1.868.056 60,12
Pozostali -
poniżej 5%
dowego
kapitału zak
1.239.193 39,88 1.239.193 39,88
razem: 3.107.249 100,00% 3.107.249 100,00%

W okresie 2015 roku Spółka nie otrzymała informacji dotyczących zmian w strukturze akcjonariatu.

Akcje spółki posiadane przez osoby zarządzające i nadzorujące

Wg posiadanych informacji, Pan Tadeusz Demel Przewodniczący Rady Nadzorczej posiada 400 szt. akcji Spółki Grupa Kapitałowa F ASING S.A, które nabył przed 2001 rokiem. Pozostali Członkowie Rady Nadzorczej oraz Członkowie Zarządu nie posiadają akcji Spółki.

5.5. Posiadacze papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne oraz opis tych uprawnień.

Akcje spółki Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa F ASING S.A. nie są akcjami uprzywilejowanymi i nie dają specjalnych uprawnień kontrolnych.

5.6. Wszelkie ograniczenia dotyczące wykonywania prawa głosu, takie jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi, przy współpracy spó ki, prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych.

Spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa F ASING S.A. nie wprowadziła żadnych ograniczeń dotyczących wykonywania prawa głosu z wyemitowanych akcji.

5.7. Wszelkie ograniczenia dotyczące przenoszenia prawa własności papierów wartościowych Emitenta.

Spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. me ustanowiła żadnych ograniczeń dotyczących przenoszenia praw własności akcji Spółki.

5.8. Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności prawa do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji.

    1. Zarząd składa się z jednej do pięciu osób. Kadencja Zarządu trwa trzy lata i jest wspólna dla wszystkich członków zarządu.
    1. Rada Nadzorcza powołuje Prezesa Zarządu oraz na wniosek Prezesa pozostałych Członków Zarządu, w tym pełniących funkcje: I Wiceprezesa i Wiceprezesów Zarządu.
    1. Rada Nadzorcza określi liczbę Członków Zarządu i zasady wynagradzania Członków Zarządu.
    1. Rada Nadzorcza może odwołać Prezesa Zarządu, Członka Zarządu (I Wiceprezesa, Wiceprezesów Zarządu) lub wszystkich Członków Zarządu (w tym Prezesa, I Wiceprezesa i Wiceprezesów Zarządu) przed upływem ich kadencji.
    1. Zarząd wykonuje wszelkie uprawnienia w zakresie zarządzania spółką z wyjątkiem uprawnień zastrzeżonych przez prawo lub Statut Spółki dla pozostałych władz Spółki. Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu.
    1. Tryb działania Zarządu, a także sprawy, które mogą być powierzone poszczególnym jego Członkom, w tym Prezesowi, I Wiceprezesowi i Wiceprezesom Zarządu, określi szczegółowo Regulamin Zarządu. Regulamin Zarządu uchwala Zarząd Spółki, a zatwierdza go Rada Nadzorcza.
    1. Uchwały Zarządu zapadają bezwzględną większością głosów, a w przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
    1. Do składania oświadczeń i podpisywania ich w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch Członków Zarządu (w tym Prezesa, I Wiceprezesa lub Wiceprezesów Zarządu), albo jednego Członka Zarządu (w tym Prezesa, I Wiceprezesa lub Wiceprezesów Zarządu) łącznie z prokurentem.
    1. Rada Nadzorcza zawiera w imieniu Spółki umowy z Członkami Zarządu i reprezentuje Spółkę w sporach z Członkami Zarządu. Rada Nadzorcza może upoważnić, w drodze uchwały, jednego lub więcej członków do dokonania takich czynności prawnych.
  • 1 O. Pracownicy Spółki podlegają Zarządowi. Zarząd zawiera i rozwiązuje z nimi umowy o pracę oraz ustala ich wynagrodzenie.

Podstawowe kompetencje Zarządu

    1. Do zakresu działania Zarządu należy prowadzenie wszelkich spraw Spółki, za wyjątkiem zastrzeżonych w przepisach Kodeksu spółek handlowych i Statucie Spółki do kompetencji Walnego Zgromadzenia i Rady Nadzorczej.
    1. Składanie oświadczeń woli w imieniu Spółki w zakresie praw i obowiązków majątkowych i niemajątkowych, a także podpisywanie dokumentów w imieniu Spółki wymaga współdziałania dwóch Członków Zarządu, albo jednego Członka Zarządu łącznie z prokurentem.
    1. W rozumieniu przepisów prawa pracy, Zarząd Spółki jest organem iałającym w imieniu Spółki jako pracodawcy, z zastrzeżeniem § 2 ust. 5 Regulaminu Zarządu.
    1. Do praw i obowiązków Za ządu w szczególności należy:
  • a) ustalanie terminu, porządku obrad i zwoływanie Walnych Zgromadzeń; składanie Walnemu Zgromadzeniu wniosków, wraz z opinią Rady Nadzorczej, w sprawach objętych porządkiem obrad;
  • b) przedstawianie organom nadzorczym sprawozdania finansowego i pisemnego sprawozdania Zarządu z działalności w okresie obrachunkowym oraz wniosku w sprawie podziału zysku lub pokrycia strat;
  • c) uchwalanie Regulaminu Organizacyjnego Spółki oraz innych wewnętrznych aktów regulujących tok pracy przedsiębiorstwa Spółki;
  • d) opracowywanie i uchwalanie planów rocznych, wieloletnich i strategicznych Spółki;
  • e) ustanawianie pełnomocnictw i prokury;
  • f) występowanie do Rady Nadzorczej z wnioskiem o zwołanie jej posiedzenia;
  • g) występowanie do Rady Nadzorczej z wnioskami o zatwierdzenie: Regulaminu Zarządu, planów rocznych, wieloletnich i strategicznych Spółki;
  • h) występowanie do Rady Nadzorczej z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie transakcji nieobjętych zatwierdzonymi na dany rok planami, obejmujących zbycie, nabycie, obciążenie oraz wydzierżawienie mienia, a także przekraczających zatwierdzone plany, jeżeli wartość danej transakcji przewyższy 15% wartości aktywów netto Spółki, według ostatniego bilansu;
  • i) uczestniczenie w Walnym Zgromadzeniu, a w razie nieobecności przedstawienie Walnemu Zgromadzeniu pisemnego usprawiedliwienia.

Zarząd nie posiada uprawnień do podjęcia decyzji o emisji akcji. Uprawnienia odnośnie prawa do podjęcia decyzji o wykupie akcji nie odbiegają od uregulowań zawartych w kodeksie spółek handlowych.

5.9. Opis zasad dotyczących zmiany Statutu Spółki.

Zmiany postanowień Statutu Spółki należą do kompetencji Walnego Zgromadzenia. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu wymaga większości % głosów. Uchwały w przedmiocie zmian Statutu Spółki zwiększających świadczenia akcjonariuszy lub uszczuplających prawa przyznane osobiście poszczególnym akcjonariuszom, wymagają zgody wszystkich akcjonariuszy, których dotyczą.

5.10. Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego zgromadzenia, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa.

Zasady działania Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy regulują postanowienia Kodeksu Spółek Handlowych oraz Statutu Spółki . Zasady działania Walnego Zgromadzenia oraz jego zasadniczych uprawnień reguluje odrębny regulamin (Regulamin Walnego Zgromadzenia), który Spółka udostępniła na swojej stronie internetowej.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd nie później niż do dnia 30 (trzydziestego) czerwca każdego roku. Rada Nadzorcza może zwołać Zwyczajne Walne Zgromadzenie, jeżeli Zarząd nie zwoła go w terminie określonym w zdaniu poprzednim. Rada Nadzorcza może zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, jeżeli zwołanie go uzna za wskazane.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd z własnej inicjatywy lub na wniosek akcjonariuszy reprezentujących co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego. Wniosek o którym mowa w zdaniu poprzednim winien być złożony w formie pisemnej lub elektronicznej. Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w ciągu dwóch tygodni od daty zgłoszenia wniosku.

Jeżeli w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia żądania Zarządowi Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie nie zostanie zwołane, sąd rejestrowy może upoważnić do zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy występujących z tym żądaniem. Sąd wyznacza przewodniczącego tego zgromadzenia.

Walne Zgromadzenie zwołane na wniosek akcjonariuszy powinno odbyć się w terminie wskazanym w żądaniu, a w razie istotnych przeszkód w najbliższym terminie umożliwiającym rozstrzygnięcie wnoszonych spraw.

Akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę ogółu głosów w spółce mogą zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie.

Odwołanie Walnego Zgromadzenia, w którego porządku obrad na wniosek uprawnionych podmiotów umieszczono określone sprawy lub które zwołane zostało na taki wniosek możliwe jest tylko za zgodą wnioskodawców. W innych przypadkach Walne Zgromadzenie może być odwołane, jeżeli jego odbycie napotyka na nadzwyczajne przeszkody lub jest oczyw1sc1e bezprzedmiotowe. Odwołanie Walnego Zgromadzenia następuje w taki sam sposób jak zwołanie zapewniając jak najmniejsze ujemne skutki dla spółki i akcjonariuszy.

Porządek obrad Walnego Zgromadzenia ustala Zarząd w porozumieniu z Radą Nadzorczą. Rada Nadzorcza oraz akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału mogą zgłosić uzasadnione żądanie umieszczenia poszczególnych spraw w porządku obrad

Walnego Zgromadzenia. Żądanie, o którym mowa w zdaniu powyżej powinno zostać zgłoszone Zarządowi nie później niż na 21 (dwadzieścia jeden) dni przed wyznaczonym terminem zgromadzenia. Żądanie zgłoszone po upływie ww. terminu będzie traktowane jako wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.

Zgodnie z postanowieniami Statutu Spółki , Walne Zgromadzenia odbywają się w siedzibie Spółki. Jeżeli przepisy ustawy lub statutu nie stanowią inaczej Walne Zgromadzenie jest ważne bez względu na liczbę reprezentowanych na nim akcji.

Walne Zgromadzenie otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub osoba przez niego wskazana, po czym spośród osób uprawnionych do głosowania wybiera ię przewodniczącego Zgromadzenia.

Uchwały Walnego Zgromadzenia podejmowane są bezwzględną większością głosów oddanych, jeżeli przepisy ustawy lub statutu nie przewidują surowszych warunków powzięcia danej uchwały.

Poza sprawami zastrzeżonymi w Kodeksie Spółek Handlowych, zgodnie z postanowieniami Statutu, do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy :

    1. rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,
    1. powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty,
    1. udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków,
    1. rozpatrzenie i zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej ,
    1. zmiany statutu,
    1. emisji obligacji zamiennych i obligacji z prawem pierwszeństwa objęcia akcji,
    1. zbycia przedsiębiorstwa spółki albo jego zorganizowanej części,
    1. obniżenia kapitału zakładowego,
    1. umorzenia akcji z zastrzeżeniem, że jeżeli na Walnym Zgromadzeniu jest reprezentowana co najmniej połowa kapitału zakładowego, do powzięcia uchwały o umorzeniu akcji wystarczy zwykła większość głosów,
  • 1 O. połączenia z inną Spółką z zastrzeżeniem, że wymagana większość stanowi co najmniej połowę kapitału zakładowego,
  • 11 . rozwiązania spółki.

5.11. Skład osobowy i zmiany, które w nim zaszły w ciągu ostatniego roku obrotowego, oraz opis działania organów zarządzających i nadzorujących Emitenta oraz ich Komitetów.

1. Organ zarządzający- Zarząd Spółki

Przedsiębiorstwem Spółki kieruje Prezes Zarządu Spółki - Dyrektor Naczelny, który z Dyrektorem Zarządzającym i Inwestycji oraz Dyrektorem ds. Technicznych tworzy Zarząd Spółki Grupa Kapitałowa F ASING S.A.

Rok sprawozdawczy 2015 Zarząd Spółki rozpoczął w składzie:

Pan Zdzisław Bik -
Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny,
Pan Maksymilian Klanl< -
I Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający i Inwestycji,
Pani Zofia Guzy -
Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Technicznych.

Do końca okresu sprawozdawczego skład osobowy Zarządu nie uległ zmianie.

Informacja o udziale kobiet i mężczyzn w Zarządzie Spółki w okresie ostatnich dwóch lat

stan na dzień liczba kobiet liczba mężczyzn
Ol .Ol.2014r. 1 2
31.12.2014r. 1 2
Ol.Ol.2015r. 1 2
31.12.2015r. 1 2

Zasady działania Zarządu Spółki określa Statut Spółki oraz Regulamin Zarządu.

Zarząd składa się z jednej do pięciu osób. Kadencja Zarządu trwa trzy lata i jest wspólna dla wszystkich członków Zarządu. Rada Nadzorcza powołuje Prezesa Zarządu oraz na wniosek Prezesa pozostałych członków Zarządu, w tym pełniących funkcje I Wiceprezesa i Wiceprezesów Zarządu. Liczbę Członków Zarządu określa Rada Nadzorcza.

Zarząd wykonuje wszelkie uprawnienia w zakresie zarządzania spółką z wyjątkiem uprawnień zastrzeżonych przez prawo lub Statut Spółki dla pozostałych władz Spółki. Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu. Tryb działania Zarządu, określa szczegółowo Regulamin Zarządu. Regulamin Zarządu uchwala Zarząd Spółki, a zatwierdza go Rada Nadzorcza.

Zarząd Spółki zarządza majątkiem i sprawami Spółki, wypełniając swoje obowiązki z zachowaniem najwyższej staranności, przy przestrzeganiu Statutu Spółki, Regulaminów wewnętrznych Spółki i obowiązującego prawa, a także reprezentuje Spółkę na tle innych jej organów. Zarząd kieruje się przede wszystkim interesem Spółki, określa główne cele działania spółki i przedkłada Radzie Nadzorczej, przy czym jest odpowiedzialny za ich realizację. Zadaniem Zarządu jest dbanie o przejrzystość i efektywność systemu zarządzania Spółką, a także prowadzenie jej spraw zgodnie z przepisami prawa i dobrą praktyką.

2. Organ nadzorujący Rada Nadzorcza Spółki

Działalność w roku sprawozdawczym Rada Nadzorcza Spółki rozpoczęła w pięcioosobowym składzie tj.:

Pan Tadeusz Demel - Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Józef Dubiński - Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pan Stanisław Bik - Sekretarz Rady Nadzorczej Pan Włodzimierz Grudzień - Członek Rady Nadzorczej Pan Andrzej Matczewski - Członek Rady Nadzorczej

Zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki w okresie sprawozdawczym

W związku upływem VIII kadencji Rady Nadzorczej Zwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 29 czerwca 2015 roku w podjętych jednomyślnie uchwałach powołało członków Rady Nadzorczej Spółki na ową wspólną IX (dziewiątą) kadencję. W skład Rady Nadzorczej zostali powołani: Pan Stanisław Bik, Pan Tadeusz Demel, Pan Józef Dubiński, Pan Włodzimierz Grudzień i Pan Andrzej Matczewski. Wszystkie wymienione osoby zasiada yw Radzie Nadzorczej poprzedniej kadencji.

Nowo wybrana Rada Nadzorcza Spółki, na posiedzeniu w dniu 29 czerwca 2015 roku spośród swojego grona dokonała wyboru przewodniczącego , zastępcę przewodniczącego oraz sekretarza Rady, i tak:

  • na Przewodniczącego Rady Nadzorczej wybrano Pana Tadeusza Demela,

  • na Zastępcę Przewodniczącego Rady Nadzorczej wybrano Pana Józefa Dubińskiego,

  • na Sekretarza Rady Nadzorczej wybrano Pana Stanisława Bika.

Do końca okresu sprawozdawczego skład osobowy Rady Nadzorczej nie uległ zmianie.

Informacja o udziale kobiet i mężczyzn w Radzie Nadzorczej Spółki w okresie ostatnich dwóch lat

stan na dzień liczba kobiet liczba mężczyzn
Ol.01.2014r. o 5
31.12.2014r. o 5
Ol.Ol.2015r. o 5
31.12.2015r. o 5

Zasady działania Rady Nadzorczej określa Statut Spółki oraz Regulamin Rady Nadzorczej. Rada Nadzorcza składa się z pięciu do dziewięciu członków wybieranych przez Walne Zgromadzenie na wspólną kadencję, która trwa trzy lata. Rada Nadzorcza odbywa posiedzenia co najmniej raz na kwartał. Rada Nadzorcza podejmuje uchwały, jeżeli na posiedzeniu obecna jest co najmniej połowa jej Członków, a wszyscy jej Członkowie zostali zaproszeni. Uchwały Rady Nadzorczej zapadają bezwzględną większością głosów, a w przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Rady. Rada Nadzorcza uchwala swój regulamin, określający szczegółowy tryb działania Rady.

Rada Nadzorcza może podjąć uchwałę w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumienia się na odległość, jeżeli wszyscy członkowie rady zostali powiadomieni o treści projektu uchwały. Członkowie Rady Nadzorczej mogą również brać udział w podejmowaniu uchwał, oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka rady, w sprawach objętych porządkiem obrad.

Rada Nadzorcza nadzoruje działalność Spółki. Do podstawowych obowiązków Rady Nadzorczej należy:

  • 1) wybór biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego z uwzględnieniem zasady jego zmiany przynajmniej co 5 lat,
  • 2) ocena sprawozdania finansowego oraz sprawozdania zarządu z działalności spółki za rok obrotowy,
  • 3) badanie co roku i zatwierdzanie planów działalności gospodarczej, planów finansowych i marketingowych Spółki oraz żądanie od Zarządu szczegółowych sprawozdań z wykonania tych planów,

  • 4) składanie Walnemu Zgromadzeniu pisemnego sprawozdania z wyników czynności, o których mowa w punkcie od 1 do 3,

  • 5) określanie i przedstawianie Walnemu Zgromadzeniu zasad podziału zysku, w tym określanie kwoty przeznaczanej na dywidendy i terminów wypłaty dywidend lub zasad pokrycia strat,
  • 6) wyrażanie zgody na transakcje obejmujące zbycie lub nabycie akcji lub innego mienia albo zaciągnięcie zobowiązania za wyjątkiem zobowiązań zabezpieczających wykonanie umów handlowych, jeżeli wartość danej transakcji przewyższy 15% wartości aktywów netto Spółki według ostatniego bilansu,
  • 7) powoływanie, zawieszanie i odwoływanie członków Zarządu,
  • 8) delegowanie członków Rady Nadzorczej do wykonywania czynności zarządu w razie zawieszenia lub odwołania całego zarządu lub gdy zarząd z innych powodów nie może działać,
  • 9) wykonywanie zadań Komitetu Audytu jeżeli Komitet Audytu nie zostanie powołany lub zaistnieją przeszkody uniemożliwiające jego funkcjonowanie.

Komitet Audytu

Rada Nadzorcza, mając na uwadze, że składa się z nie więcej niż 5 (pięciu) członków, Uchwałą nr 19NII/2009 z dnia 23 grudnia 2009 roku, przyjęła do wypełniania zadania Komitetu Audytu.

Do zadań Komitetu Audytu należy w szczególności:

  • monitorowanie procesu sprawozdawczości finansowej,
  • monitorowanie skuteczności systemów kontroli wewnętrznej , audytu wewnętrznego oraz zarządzanie ryzykiem,
  • monitorowanie wykonywania czynności rewizji finansowej w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym,
  • monitorowanie niezależności biegłego rewidenta i podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych,
  • rekomendowanie Radzie Nadzorczej podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych do przeprowadzenia czynności rewizji finansowej jednostki w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym.

Podpisy:

Zdzisław Bik

Maksymilian Klank

Zofia Guzy ························ ····· · Wiceprezes Z~~~ d~ .,.. .