AI assistant
Grupy Kapitałowej FASING S.A. — Interim / Quarterly Report 2017
May 19, 2017
5611_rns_2017-05-19_552567d2-94aa-4a9d-94eb-0a1a00c2fa51.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ROZSZERZONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE za I kwartał 2017 roku.
Grupa Kapitałowa FASING S.A.
Maj 2017
Spis treści
| 1. Kwartalne skrócone sprawozdanie finansowe |
|---|
| sporządzone wg MSR 3 |
| 2. Kwartalne skrócone jednostkowe sprawozdanie |
| Finansowe 13 |
| 3. Informacja dodatkowa 19 |
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
(kwoty wyrażone są w tys. zł)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| stan na | stan na | stan na | |
|---|---|---|---|
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | 31.03.2016 | |
| koniec kwartału/2017 |
koniec roku/2016 |
koniec kwartału/2016 |
|
| A k t y w a | |||
| A. Aktywa trwałe | 102026 | 104910 | 106669 |
| I. Wartości niematerialne | 2347 | 2410 | 2434 |
| 1.Koszty zakończonych prac.rozwojowych | 46 | 52 | 69 |
| 2.Wartość firmy | 0 | 0 | 0 |
| 3. Wartość firmy jednostek podporządkowanych | 0 | 0 | 0 |
| 4.Inne wartości niematerialne | 2301 | 2358 | 2365 |
| II. Rzeczowe aktywa trwałe w tym: | 76093 | 78915 | 83703 |
| śr.trwałe i wartości niematerialne w budowie | 1423 | 1566 | 1228 |
| III. Należności długoterminowe | 110 | 110 | 110 |
| 1. Od jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 |
| 2. Od pozostałych jednostek | 110 | 110 | 110 |
| 3. Nieruchomości i wartości niematerialne w budowie | 0 | 0 | 0 |
| IV. Inwestycje długoterminowe | 20742 | 20745 | 18360 |
| 1. Nieruchomości | 19618 | 19618 | 17950 |
| 2. Wartości niematerialne | 0 | 0 | 0 |
| 3. Długoterminowe aktywa finansowe | 1124 | 1127 | 410 |
| a) w jednostkach powiązanych, w tym: | 1080 | 1082 | 217 |
| - udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych wyceniane metodą praw własności |
40 | 40 | 40 |
| - udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych nieobjętych | |||
| konsolidacją | 76 | 79 | 77 |
| - udzielone pożyczki | 964 | 963 | 100 |
| - inne długoterminowe aktywa finansowe | 0 | 0 | 0 |
| b) w pozostałych jednostkach | 44 | 45 | 193 |
| 4. Inne inwestycje długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| V. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 2734 | 2730 | 2062 |
| 1. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2091 | 2079 | 2048 |
| 2. Inne rozliczenia międzyokresowe | 643 | 651 | 14 |
| B. Aktywa obrotowe | 156028 | 159198 | 167536 |
| I. Zapasy w tym: | 58690 | 64712 | 65750 |
| - aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | 0 | 0 | 0 |
| II. Należności krótkoterminowe | 85114 | 81388 | 86909 |
| 1. Od jednostek powiązanych | 4535 | 4129 | 2384 |
| 2. Od pozostałych jednostek | 80579 | 77259 | 84525 |
| III. Inwestycje krótkoterminowe | 5059 | 6196 | 8127 |
| 1. Krótkoterminowe aktywa finansowe | 5059 | 6196 | 8127 |
| a) w jednostkach powiązanych | 224 | 286 | 285 |
| b) w pozostałych jednostkach | 508 | 521 | 2409 |
| c) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne 2. Inne inwestycje krótkoterminowe |
4327 0 |
5389 0 |
5433 0 |
| IV. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 7165 | 6902 | 6750 |
| A k t y w a r a z e m |
258054 | 264108 | 274205 |
| P a s y w a | |||
| A. Kapitał własny | 142226 | 144115 | 141707 |
| I. Kapitał zakładowy | 8731 | 8731 | 8731 |
| II. Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| III. Udziały (akcje) własne (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| IV. Kapitał (fundusz )zapasowy | 85717 | 85717 | 78375 |
| V. Pozostałe kapitały ( fundusze) rezerwowe | 0 | 0 | 0 |
| VI. Całkowite dochody ogółem z lat ubiegłych, w tym: | 12528 | 9117 | 18291 |
| a) Zysk (strata) netto z lat ubiegłych | 4148 | 737 | 9911 |
| b) Inne całkowite dochody z lat ubiegłych | 8380 | 8380 | 8380 |
| VII. Całkowite dochody ogółem przypad.wlaśc. jedn. domin., w | |||
| tym: | 3123 | 7573 | 3907 |
| a) Zysk (strata) netto | 420 | 3498 | 915 |
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
| b) Inne całkowite dochody | 2703 | 4075 | 2992 |
|---|---|---|---|
| VIII. Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, związane z | |||
| aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako przeznaczone do | |||
| sprzedaży | 0 | 0 | 0 |
| IX. Odpisy z zysku netto przypadającego właścicielom | |||
| jednostki dominującej w ciągu roku obrotowego (wielkość | |||
| ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| Razem kapitały przypadające właścicielom jednostki | |||
| dominującej | 110099 | 111138 | 109304 |
| X. Kapitały przypadające udziałom nie dającym kontroli, w tym: | 32127 | 32977 | 32403 |
| Całkowite dochody ogółem przypadające udziałom nie | |||
| dającym kontroli w podziale na: | 2863 | 3615 | 3040 |
| a) Zysk (strata) netto | -48 | -84 | -136 |
| b) Inne całkowite dochody | 2911 | 3699 | 3176 |
| B. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 115828 | 119993 | 132498 |
| I. Rezerwy na zobowiązania | 6314 | 5985 | 9443 |
| 1. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 917 | 909 | 428 |
| 2. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 1998 | 2019 | 1917 |
| a) długoterminowa | 1796 | 1803 | 1749 |
| b) krótkoterminowa | 202 | 216 | 168 |
| 3. Pozostałe rezerwy | 3399 | 3057 | 7098 |
| a) długoterminowe | 0 | 0 | 854 |
| b) krótkoterminowe | 3399 | 3057 | 6244 |
| II. Zobowiązania długoterminowe | 11147 | 7128 | 13324 |
| 1. Wobec jednostek powiązanych | 1634 | 0 | 0 |
| 2. Wobec pozostałych jednostek | 9513 | 7128 | 13324 |
| III. Zobowiązania krótkoterminowe | 97025 | 105364 | 107694 |
| 1. Wobec jednostek powiązanych | 9810 | 9545 | 6794 |
| 2. Wobec pozostałych jednostek | 86621 | 95610 | 100306 |
| 3. Fundusze specjalne | 594 | 209 | 594 |
| 4. Zobowiązania związane z aktywami trwałymi klasyfikowanymi | |||
| jako przeznaczone do sprzedaży | 0 | 0 | 0 |
| IV. Rozliczenia międzyokresowe | 1342 | 1516 | 2037 |
| a) długoterminowe | 788 | 821 | 1512 |
| b) krótkoterminowe | 554 | 695 | 525 |
| P a s y w a r a z e m |
258054 | 264108 | 274205 |
| Wartość księgowa | 142226 | 144115 | 141707 |
| Liczba akcji | 3107249 | 3107249 | 3107249 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł) | 45,77 | 46,38 | 45,61 |
| Rozwodniona liczba akcji | |||
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł)
Poz. "Rozwodniona liczba akcji" i poz. "Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł)" nie jest liczona, nie przewiduje się emisji nowych akcji
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
POZYCJE POZABILANSOWE
| stan na | stan na | stan na | |
|---|---|---|---|
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | 31.03.2016 | |
| koniec | koniec | koniec | |
| kwartału/2017 | roku/2016 | kwartału/2016 | |
| 1. Należności warunkowe | 51228 | 51685 | 62314 |
| 1.1. Od jednostek powiązanych (z tytułu) | 36085 | 36085 | 47174 |
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 36085 | 36085 | 47174 |
| 1.2. Od pozostałych jednostek (z tytułu) | 15143 | 15600 | 15140 |
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 15143 | 15600 | 15140 |
| 2. Zobowiązania warunkowe | 26237 | 26499 | 23185 |
| 2.1. Na rzecz jednostek powiązanych (z tytułu) | 22832 | 23094 | 19780 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 22832 | 23094 | 19780 |
| 2.2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu) | 3405 | 3405 | 3405 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 3405 | 3405 | 3405 |
| 3. Inne (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - obce weksle dyskontowe | 0 | 0 | 0 |
| Pozycje pozabilansowe, razem | 77465 | 78184 | 85499 |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW (wariant kalkulacyjny) | ||
|---|---|---|
| Za 3 m-ce | Za 3 m-ce | |
| kończące się | kończące się | |
| Działalność kontynuowana: | 31.03.2017 | 31.03.2016 |
| I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i | ||
| materiałów, w tym: | 46636 | 46911 |
| - od jednostek powiązanych | 693 | 543 |
| 1. Przychody netto ze sprzedaży produktów | 40632 | 35947 |
| 2. Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów | 6004 | 10964 |
| 3. Dotacje | 0 | 0 |
| II. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, w | ||
| tym: | 31404 | 34747 |
| - od jednostek powiązanych | -646 | 227 |
| 1. Koszt wytworzenia sprzedanych produktów | 26706 | 24961 |
| 2. Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 4698 | 9786 |
| III. Zysk (strata) brutto ze sprzedaży (I-II) | 15232 | 12164 |
| IV. Koszty sprzedaży | 1675 | 884 |
| V. Koszty ogólnego zarządu | 9273 | 8735 |
| VI. Zysk (strata) ze sprzedaży (III-IV-V) | 4284 | 2545 |
| VII. Pozostałe przychody operacyjne | 745 | 712 |
| 1. Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 31 | 0 |
| 2. Dotacje | 64 | 39 |
| 3. Inne przychody operacyjne | 650 | 673 |
| VIII. Pozostałe koszty operacyjne | 1079 | 385 |
| 1. Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 0 | 0 |
| 2. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | 6 | 2 |
| 3. Inne koszty operacyjne | 1073 | 383 |
| IX. Zysk (strata) z działalności operacyjnej (VI+VII-VIII) | 3950 | 2872 |
| X. Przychody finansowe | 152 | 126 |
| 1. Dywidendy i udziały w zyskach, w tym: | 0 | 0 |
| - od jednostek powiązanych | 0 | 0 |
| 2. Odsetki, w tym: | 41 | 42 |
| - od jednostek powiązanych | 14 | 0 |
| 3. Zysk ze zbycia inwestycji | 0 | 0 |
| 4. Aktualizacja wartości inwestycji | 0 | |
| 5 . Inne | 111 | 84 |
| XI. Koszty finansowe | 2702 | 1402 |
| 1. Odsetki, w tym: - dla jednostek powiązanych |
579 4 |
858 0 |
| 2. Strata ze zbycia inwestycji | 0 | 0 |
| 3. Aktualizacja wartości inwestycji | 12 | 23 |
| 4. Inne | 2111 | 521 |
| XII. Zysk (strata) z działalności gospodarczej (IX+X-XI) | 1400 | 1596 |
| XIII. Zysk (strata) z udziałów w jedn. podporz. wycenianych | ||
| metodą praw własn. | 0 | 0 |
| XIV. Zysk (strata) na sprzedaży całości lub części udziałów | ||
| jedn. podporządkowanych | 0 | 0 |
| XV. Zysk ( strata ) przed opodatkowaniem (XII-XIII+XIV) | 1400 | 1596 |
| XVI. Podatek dochodowy | 1028 | 817 |
| a) część bieżąca | 1036 | 842 |
| b) część odroczona | -8 | -25 |
| XVII. Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia | ||
| straty) | 0 | 0 |
| XVIII. Zysk (Strata) netto z działalności kontynuowanej (XV | ||
| XVI-XVII) | 372 | 779 |
| - Działalność zaniechana | 0 | 0 |
| XIX. Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| XX. Zysk (strata) netto grupy kapitałowej (XVIII+/-XIX) | 372 | 779 |
| Przypadający właścicielom jednostki dominującej | 420 | 915 |
| Przypadający udziałom nie dającym kontroli | -48 | -136 |
| Zysk (strata) netto (zanualizowany) | 3007 | 5050 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 3107249 | 3107249 |
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
| Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych | 0 | 0 |
|---|---|---|
| Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą zanualizowany (w zł) | 0,97 | 1,63 |
| Rozwodniony | 0,00 | 0,00 |
| XXI. Inne całkowite dochody (+/-I+/-II+/-III+ /-IV+/-V+/-VI-VII) | 5614 | 6168 |
| Przypadające: | 5614 | |
| Właścicielom jednostki dominującej | 2703 | 2992 |
| Udziałom nie dającym kontroli | 2911 | 3176 |
| Pozycje, które w przyszłości mogą zostać zreklasyfikowane do | ||
| wyniku: | 0 | 6168 |
| I. Zmiany w nadwyżce z przeszacowania środków trwałych, | ||
| wartości niematerialnych, także wynikające z przeklasyfikowania | ||
| nieruchomości z rzeczowych aktywów trwałych do nieruchomości inwestycyjnych, w tym: |
0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 |
| II. Zyski i straty aktuarialne w tym: | 0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 |
| III. Zyski i straty wynikające z przeliczenia pozycji sprawozdania | ||
| finansowego jednostki działającej za granicą | 5614 | 6168 |
| IV. Zyski i straty z tytułu przeszacowania składników aktywów | ||
| fiansowych dostępnych do sprzedaży w tym: | 0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 |
| - przeniesienia na wynik finansowy okresu | 0 | 0 |
| V. Efektywna część zysków i strat związanych z instrumentem | ||
| zabezpieczającym w ramach zabezpieczenia przepływów | ||
| pieniężnych, w tym | 0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 |
| - przeniesienia na wynik finansowy okresu | 0 | 0 |
| VI. Udziały w innych całkowitych dochodach w jedn. podporz. | ||
| wycenianych metodą praw własn. | 0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 |
| - przeniesienia na wynik finansowy okresu | 0 | 0 |
| VII. Obciążenia z tytułu podatku dochodowego dotyczącego innych | ||
| całkowitych dochodów | 0 | 0 |
| XXII. Całkowity dochód grupy kapitałowej (XX+/-XXI) | 5986 | 6947 |
| Przypadający: | ||
| Właścicielom jednostki dominującej | 3123 | 3907 |
| Udziałom nie dającym kontroli | 2863 | 3040 |
Poz. "Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych" i poz. "Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)" nie jest liczona, nie przewiduje się emisji nowych akcji
ZESTAWIENIE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE WŁASNYM
| Za 3 m-ce | Za 12 m-cy | Za 3 m-ce | |
|---|---|---|---|
| kończące się | kończących się | kończące się | |
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | 31.03.2016 | |
| I. Kapitał własny na początek okresu (BO) | 144115 | 141862 | 141862 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 |
| I.a. Kapitał własny na początek okresu (BO), po uzgodnieniu do danych porównywalnych |
144115 | 141862 | 141862 |
| 1. Kapitał zakładowy na początek okresu | 8731 | 8731 | 8731 |
| 1.1. Zmiany kapitału zakładowego | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - wydania (emisji akcji) | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - umorzenia akcji | 0 | 0 | 0 |
| 1.2. Kapitał zakładowy na koniec okresu | 8731 | 8731 | 8731 |
| 2. Należne wpłaty na kapitał zakładowy na początek okresu | 0 | 0 | 0 |
| 2.1. Zmiany należnych wpłat na kapitał zakładowy | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| 2.2. Należne wpłaty na kapitał zakładowy na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
| 3.Akcje własne na początek okresu | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenie | 0 | 0 | |
| b) zmniejszenie | 0 | 0 | |
| 3.1. Akcje własne na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
| 4. Kapitał zapasowy na początek okresu | 85717 | 78375 | 78375 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | |
| Kapitał zapasowy na początek okresu, po korektach | 85717 | 78375 | 78375 |
| 4.1. Zmiany kapitału zapasowego | 0 | 7342 | 0 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 7342 | 0 |
| - emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 0 | 0 | 0 |
| - podziału zysku (ustawowo) | 0 | 0 | 0 |
| - podziału zysku (ponad wymaganą ustawowo minimalną wartość) | 0 | 6634 | 0 |
| - zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych (przeniesienie | |||
| nadwyżki z przeszacowania odpowiadającej zbytym lub | 0 | 0 | 0 |
| zlikwidowanym środkom trwałym i wartościomniematerialnym) | |||
| -przeniesienie zysków aktuarialnych | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 708 | 0 | |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - pokrycia straty | 0 | 0 | 0 |
| -przeniesienie strat aktuarialnych | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 |
| 4.2. Stan kapitału zapasowego na koniec okresu | 85717 | 85717 | 78375 |
| 5. Pozostałe kapitały rezerwowe na początek okresu | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 |
| Pozostałe kapitały rezerwowe na początek okresu, po korektach | 0 | 0 | 0 |
| 5.1. Zmiany pozostałych kapitałów rezerwowych | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| 5.2. Pozostałe kapitały rezerwowe na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
| 6. Całkowite dochody ogółem z lat ubiegłych na początek | 16690 | 21701 | 21701 |
| okresu | |||
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 |
| Całkowite dochody ogółem z lat ubiegłych na początek | 16690 | 21701 | 21701 |
| okresu, po korektach, w tym: | |||
| 6.1. Zysk (strata) z lat ubiegłych na początek okresu | 4235 | 9911 | 9911 |
| 6.2. Zysk z lat ubiegłych, na początek okresu | 4235 | 9911 | 9911 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 |
| 6.3. Zysk z lat ubiegłych, na początek okresu, po korektach | 4235 | 9911 | 9911 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - podziału zysku | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 87 | 9174 | 0 |
| -podziału zysku | 0 | 9120 | 0 |
| - wyłączenie FWM Osowiec | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 87 | 54 | 0 |
| 6.4. Zysk z lat ubiegłych na koniec okresu | 4148 | 737 | 9911 |
| 6.5. Strata z lat ubiegłych na początek okresu | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|
| 6.6. Strata z lat ubiegłych na początek okresu, po korektach | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - przeniesienia straty do pokrycia | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - pokrycie straty | 0 | 0 | 0 |
| -zmianu konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 |
| 6.7. Strata z lat ubiegłych na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
| 6.8. Zysk (strata) z lat ubiegłych na koniec okresu | 4148 | 737 | 9911 |
| 6.9. Inne całkowite dochody z lat ubiegłych na początek | 12455 | 11790 | 11790 |
| okresu | |||
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 |
| 6.10. Inne całkowite dochody z lat ubiegłych na początek | 12455 | 11790 | 11790 |
| okresu, po korektach | |||
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - ujemne różnic kursowych z przeliczenia na koniec poprzedniego okresu |
0 | 0 | 0 |
| -przeniesienia strat aktuarialnych do kapitału zapasowego | 0 | 0 | 0 |
| - zmian z udziałów w innych całkowitych dochodach w jednostkach | |||
| podporz. wycenianych metodą praw własn. | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 4075 | 3410 | 3410 |
| - dodatnie różnic kursowych z przeliczenia na koniec | |||
| poprzedniego okresu | 4075 | 3410 | 3410 |
| - przeniesienie nadwyżki z przeszacowania odpowiadającej zbytym | |||
| lub zlikwidowanym środkom trwałym i wartościom niematerialnym | 0 | 0 | 0 |
| do kapitału zapasowego) | |||
| -przeniesienia zysków aktuarialnych do kapitału zapasowego | 0 | 0 | 0 |
| - zmian z udziałów w innych całkowitych dochodach w jednostkach | |||
| podporz. wycenianych metodą praw własn. | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 |
| 6.11. Inne całkowite dochody z lat ubiegłych na koniec okresu | 8380 | 8380 | 8380 |
| 6.12. Całkowite dochody ogółem z lat ubiegłych na koniec | |||
| okresu | 12528 | 9117 | 18291 |
| 7. Całkowite dochody ogółem przypadajace właścicielom jedn. | 3123 | 7573 | 3907 |
| dominującej w tym: | |||
| a). zysk (strata) netto | 420 | 3498 | 915 |
| b) inne całkowite dochody | 2703 | 4075 | 2992 |
| 8. Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, związane z | |||
| aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako przeznaczone do | 0 | 0 | 0 |
| sprzedaży na początek okresu | |||
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 |
| 8.1 Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, związane z | |||
| aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako przeznaczone do | 0 | 0 | 0 |
| sprzedaży na początek okresu, po korektach | |||
| a) zwiększenie | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie 8.2. Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, związane z |
0 | 0 | 0 |
| aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako przeznaczone do | 0 | 0 | 0 |
| sprzedaży na koniec okresu | |||
| 9. Odpisy z zysku netto przypadającego właścicielom | |||
| jednostki dominującej w ciągu roku obrotowego (wielkość | 0 | 0 | 0 |
| ujemna) | |||
| Razem kapitały przypadające właścicielom jednostki dominującej | |||
| na początek okresu | 111138 | 108807 | 108807 |
| a) zwiększenie | 3123 | 14915 | 3907 |
| b) zmniejszenie | |||
| 4162 | 12584 | 3410 | |
| Razem kapitały przypadające właścicielom jednostki dominującej | |||
| na koniec okresu | 110099 | 111138 | 109304 |
| 10. Udziały nie dające kontroli na pocz. okresu | 32977 | 33055 | 33055 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|
| 10.1. Udziały nie dające kontroli na pocz. okresu po korektach | 32977 | 33055 | 33055 |
| a) Całkowite dochody ogółem przypadajace udziałom nie dającym kontroli, w tym: |
2863 | 3615 | 3041 |
| -zysk (strata) netto | -48 | -84 | -136 |
| -inne całkowite dochody | 2911 | 3699 | 3177 |
| b) inne zwiększenia | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 |
| -zmiana.udziału w kapit.podst. | |||
| -emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 0 | 0 | 0 |
| c) inne zmniejszenia | 3713 | 3693 | 3693 |
| - dodatnich różnic kursowych z przeliczenia na koniec poprzedniego okresu |
3699 | 3693 | 3693 |
| -zmiana.udziału w kapit.podst. | 0 | 0 | 0 |
| - nieopłacony kapitał w …. | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 14 | 0 | 0 |
| 10.2. Udziały nie dające kontroli na koniec okresu | 32127 | 32977 | 32403 |
| II. Kapitał własny na koniec okresu (BZ) | 142226 | 144115 | 141707 |
| III. Kapitał własny, po uwzględnieniu proponowanego podziału zysku (pokrycia straty) |
142226 | 144115 | 141707 |
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
SKONSOLIDOWANY SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Za 3 m-ce | Za 3 m-ce | |
|---|---|---|
| kończące się | kończące się | |
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
| A. Przepływy środków pieniężnych z działalności | ||
| operacyjnej - metoda pośrednia | ||
| I. Zysk (strata) netto przypadający jednostce dominujacej | 420 | 915 |
| - Podatek dochodowy, w tym: | 1029 | 817 |
| - Podatek dochodowy bieżący | 1037 | 842 |
| - Podatek dochodowy odroczony | -8 | -25 |
| - Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku ( zwiększenia straty ) | 0 | 0 |
| Zysk ( strata ) przed opodatkowaniem | 1449 | 1732 |
| II. Korekty razem | 389 | 329 |
| 1. Zysk (strata) przypadający udziałom nie dającym kontroli | -48 | -136 |
| 2. Udział w (zyskach) stratach netto jednostek podporządkowanych | ||
| wycenianych metodą praw własności | 0 | 0 |
| 3. Amortyzacja | 2629 | 3062 |
| 4. (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | -63 | 99 |
| 5. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 671 | 994 |
| 6. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej 7. Zmiana stanu rezerw |
-28 248 |
0 158 |
| 8. Zmiana stanu zapasów | 4664 | 3758 |
| 9. Zmiana stanu należności | 16119 | 19696 |
| 10. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem | ||
| pożyczek i kredytów | -24209 | -27734 |
| 11. Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | -307 | -300 |
| 12. Inne korekty z działalności operacyjnej | 20 | 36 |
| 13. Zapłacony/zwrócony podatek dochodowy | 693 | 696 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | ||
| (I+/-II) | 809 | 1244 |
| B. Przepływy środków pieniężnych z działalności | ||
| inwestycyjnej | ||
| I. Wpływy | 663 | 68 |
| 1. Zbycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych | ||
| aktywów trwałych | 49 | 0 |
| 2. Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialne | 0 | 0 |
| 3. Z aktywów finansowych, w tym: | 9 | 4 |
| a) w jednostkach powiązanych | 0 | 0 |
| - zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach - spłata udzielonych pożyczek długoterminowych |
0 0 |
0 0 |
| - odsetki | 0 | 0 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych | 0 | 0 |
| b) w pozostałych jednostkach | 9 | 4 |
| - zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 |
| - spłata udzielonych pożyczek długoterminowych | 0 | 0 |
| - odsetki | 9 | 4 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych | 0 | 0 |
| 4 . Inne wpływy inwestycyjne | 605 | 64 |
| II. Wydatki | 2288 | 3033 |
| 1. Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych | ||
| aktywów trwałych | 1787 | 1010 |
| 2. Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne | 0 | 0 |
| 3. Na aktywa finansowe, w tym: | 0 | 0 |
| a) w jednostkach powiązanych | 0 | |
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | |
| - udzielone pożyczki długoterminowe | 0 | 0 |
| b) w pozostałych jednostkach | 0 | 0 |
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - udzielone pożyczki długoterminowe | 0 | 0 |
| 4. Dywidendy i inne udziały w zyskach wypłacone udziałom nie | ||
| dającym kontroli | 0 | 0 |
Grupa Kapitałowa FASING SA
Kwartalne skrócone sprawozdanie finansowe sporządzone wg MSR
| 5. Inne wydatki inwestycyjne | 501 | 2023 |
|---|---|---|
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | ||
| (I-II) | -1625 | -2965 |
| C. Przepływy środków pieniężnych z działalności | ||
| finansowej | ||
| I. Wpływy | 10972 | 11155 |
| 1. Wpływy netto z emisji akcji (wydania udziałów) i innych | ||
| instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | 0 | |
| 2. Kredyty i pożyczki | 10972 | 11155 |
| 3. Emisja dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| 4. Inne wpływy finansowe | 0 | 0 |
| II. Wydatki | 11218 | 13483 |
| 1. Nabycie akcji (udziałów) własnych | 0 | 0 |
| 2. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli jednostki | ||
| dominującej | 0 | 0 |
| 3. Inne, niż wypłaty na rzecz właścicieli jednostki dominującej, | ||
| wydatki z tytułu podziału zysku | 0 | 0 |
| 4. Spłaty kredytów i pożyczek | 10115 | 11980 |
| 5. Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| 6. Z tytułu innych zobowiązań finansowych | 0 | 0 |
| 7. Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | 407 | 489 |
| 8. Odsetki | 696 | 1014 |
| 9. Inne wydatki finansowe | 0 | 0 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I | ||
| II) | -246 | -2328 |
| D. Przepływy pieniężne netto, razem (A.III+/-B.III+/-C.III) | -1062 | -4049 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | -1062 | -4049 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 5389 | 9482 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+/- D), w tym: | 4327 | 5433 |
| - o ograniczonej możliwości dysponowania | 88 | 142 |
| OBJAŚNIENIA DO PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH za I kwartał 2016 |
|
|---|---|
| A.II.12. Inne korekty z działalności operacyjnej | |
| odpis z tytułu inwestycji finansowych | (+) 36,0 tys.zł. |
| B.I.4. Inne wpływy inwestycyjne | |
| ‐ spłata udzielonych pożyczek | (+) 64,0 tys.zł. |
| B.II.5. Inne wydatki inwestycyjne | |
| ‐ wypłata udzielonych pożyczek | (‐) 2.023,0 tys.zł. |
| za I kwartał 2017 | |
| A.II.12 Inne korekty | |
| ‐ aktualizacja odpisu akt. finansowych | (+) 22,0 tys.zł. |
| B.II.5. Inne wydatki inwestycyjne | |
| ‐ udzielone pożyczki | (‐) 501,0 tys.zł. |
| B.I.4. Inne wpływy inwestycyjne | |
| ‐ spłata udzielonych pożyczek | (+) 605,0 tys.zł. |
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
(kwoty wyrażone są w tys. zł)
BILANS
| stan na | stan na | stan na | |
|---|---|---|---|
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | 31.03.2016 | |
| koniec kwartału/2017 |
koniec roku/2016 |
koniec kwartału/2016 |
|
| A k t y w a | |||
| I. Aktywa trwałe | 69661 | 70809 | 70877 |
| 1. Wartości niematerialne i prawne, w tym: | 243 | 272 | 22 |
| - wartość firmy | 0 | 0 | 0 |
| - inne wartości niematerialne i prawne | 243 | 272 | 22 |
| 2. Rzeczowe aktywa trwałe | 27285 | 28404 | 30894 |
| 3. Należności długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| 3.1. Od jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 |
| 3.2. Od pozostałych jednostek w których jednostka posiada | |||
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 0 |
| 3.3. Od pozostałych jednostek | 0 | 0 | 0 |
| 4. Inwestycje długoterminowe | 40451 | 40451 | 38329 |
| 4.1. Nieruchomości | 258 | 258 | 258 |
| 4.2. Wartości niematerialne i prawne 4.3. Długoterminowe aktywa finansowe |
0 40193 |
0 40193 |
0 38071 |
| a) w jednostkach powiązanych, w tym: | 40158 | 40158 | 37938 |
| - udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych wycenianych | |||
| metodą praw własności | 40058 | 40058 | 37838 |
| - pożyczki | 100 | 100 | 100 |
| b) w pozostałych jednostkach w których jednostka posiada | |||
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 0 |
| c) w pozostałych jednostkach | 35 | 35 | 133 |
| 4.4. Inne inwestycje długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| 5. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 1682 | 1682 | 1632 |
| 5.1. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1682 | 1682 | 1632 |
| 5.2. Inne rozliczenia międzyokresowe | 0 | 0 | 0 |
| II. Aktywa obrotowe | 90815 | 88297 | 91244 |
| 1. Zapasy | 29568 | 31533 | 34534 |
| 2. Należności krótkoterminowe | 58784 | 52969 | 48682 |
| 2.1. Od jednostek powiązanych 2.2. Od pozostałych jednostek w których jednostka posiada |
15418 | 15251 | 9524 |
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 0 |
| 2.3. Od pozostałych jednostek | 43366 | 37718 | 39158 |
| 3. Inwestycje krótkoterminowe | 1527 | 2587 | 7089 |
| 3.1. Krótkoterminowe aktywa finansowe | 1527 | 2587 | 7089 |
| a) w jednostkach powiązanych | 787 | 697 | 1045 |
| b) w pozostałych jednostkach | 445 | 455 | 2406 |
| c) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne | 295 | 1435 | 3638 |
| 3.2. Inne inwestycje krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| 4. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 936 | 1208 | 939 |
| III. Należne wpłaty na kapitał zakładowy (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| IV. Akcje (udziały) własne (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| A k t y w a r a z e m |
160476 | 159106 | 162121 |
| P a s y w a | |||
| I. Kapitał własny | 89239 | 85120 | 82929 |
| 1. Kapitał podstawowy | 8731 | 8731 | 8731 |
| 2. Kapitał zapasowy | 59553 | 59553 | 53123 |
| 3. Kapitał z aktualizacji wyceny | 8266 | 8266 | 8266 |
| 4. Pozostałe kapitały rezerwowe | 0 | 0 | 0 |
| 5. Zysk (strata) z lat ubiegłych 6. Zysk (strata) netto |
8570 4119 |
0 8570 |
8916 3893 |
| 7. Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| II. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 71237 | 73986 | 79192 |
| 1. Rezerwy na zobowiązania | 3973 | 3450 | 6024 |
| 1.1. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 77 | 77 | 75 |
| 1.2. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 1547 | 1568 | 1418 |
| a) długoterminowa | 1394 | 1401 | 1307 |
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
| b) krótkoterminowa | 153 | 167 | 111 |
|---|---|---|---|
| 1.3. Pozostałe rezerwy | 2349 | 1805 | 4531 |
| a) długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| b) krótkoterminowe | 2349 | 1805 | 4531 |
| 2. Zobowiązania długoterminowe | 7910 | 4995 | 10773 |
| 2.1. Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 |
| 2.2. Wobec pozostałych jednostek w których jednostka posiada | |||
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 0 |
| 2.3. Wobec pozostałych jednostek | 7910 | 4995 | 10773 |
| 3. Zobowiązania krótkoterminowe | 56663 | 62679 | 59023 |
| 3.1. Wobec jednostek powiązanych | 8971 | 10333 | 9731 |
| 3.2. Wobec pozostałych jednostek w których jednostka posiada | |||
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 0 |
| 3.3. Wobec pozostałych jednostek | 47242 | 52151 | 48854 |
| 3.4. Fundusze specjalne | 450 | 195 | 438 |
| 4. Rozliczenia międzyokresowe | 2691 | 2862 | 3372 |
| 4.1. Ujemna wartość firmy | 0 | 0 | 0 |
| 4.2. Inne rozliczenia międzyokresowe | 2691 | 2862 | 3372 |
| a) długoterminowe | 2182 | 2183 | 2861 |
| b) krótkoterminowe | 509 | 679 | 511 |
| P a s y w a r a z e m |
160476 | 159106 | 162121 |
| Wartość księgowa | 89239 | 85120 | 82929 |
| Liczba akcji | 3107249 | 3107249 | 3107249 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł) | 28,72 | 27,39 | 26,69 |
| Rozwodniona liczba akcji | |||
| Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł) |
Poz. "Rozwodniona liczba akcji" i poz. "Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł)" nie jest liczona, nie przewiduje się emisji nowych akcji
POZYCJE POZABILANSOWE
| stan na | stan na | stan na | |
|---|---|---|---|
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | 31.03.2016 | |
| koniec | koniec | koniec | |
| kwartału/2017 | kwartału/2016 | kwartału/2016 | |
| 1. Należności warunkowe | 38303 | 38760 | 46239 |
| 1.1. Od jednostek powiązanych (z tytułu) | 23160 | 23160 | 31099 |
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 23160 | 23160 | 31099 |
| 1.2. Od pozostałych jednostek (z tytułu) | 15143 | 15600 | 15140 |
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 15143 | 15600 | 15140 |
| 2. Zobowiązania warunkowe | 26237 | 26499 | 23186 |
| 2.1. Na rzecz jednostek powiązanych (z tytułu) | 22832 | 23094 | 19781 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 22832 | 23094 | 19781 |
| 2.2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu) | 3405 | 3405 | 3405 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 3405 | 3405 | 3405 |
| 3. Inne (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| obce weksle dyskontowe | 0 | 0 | 0 |
| Pozycje pozabilansowe, razem | 64540 | 65259 | 69425 |
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
| za 3 m-ce | za 3 m-ce | |
|---|---|---|
| kończące się | kończące się | |
| I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, w | 31.03.2017 | 31.03.2016 |
| tym: | 33821 | 26616 |
| - od jednostek powiązanych | 2729 | 2012 |
| 1. Przychody netto ze sprzedaży produktów | 30069 | 20230 |
| 2. Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów | 3752 | 6386 |
| II. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, w tym: | 19621 | 16353 |
| - jednostkom powiązanym | 2355 | 1481 |
| 1. Koszt wytworzenia sprzedanych produktów | 16564 | 10692 |
| 2. Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 3057 | 5661 |
| III. Zysk (strata) brutto ze sprzedaży (I-II) | 14200 | 10263 |
| IV. Koszty sprzedaży | 1071 | 319 |
| V. Koszty ogólnego zarządu | 5345 | 4791 |
| VI. Zysk (strata) na sprzedaży (III-IV-V) | 7784 | 5153 |
| VII. Pozostałe przychody operacyjne | 510 | 293 |
| 1. Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 0 | 0 |
| 2. Dotacje | 2 | 0 |
| 3. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | 293 | |
| 4. Inne przychody operacyjne | 215 | 293 |
| VIII. Pozostałe koszty operacyjne | 945 | 56 |
| 1. Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych 2. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych |
0 0 |
0 2 |
| 3. Inne koszty operacyjne | 945 | 54 |
| IX. Zysk (strata) z działalności operacyjnej (VI+VII-VIII) | 7349 | 5390 |
| X. Przychody finansowe | 133 | 164 |
| 1. Dywidendy i udziały w zyskach, w tym: | 0 | 0 |
| a) od jednostek powiązanych, w tym: | 0 | 0 |
| - w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale | 0 | |
| b) od jednostek pozostałych, w tym: | 0 | |
| - w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale | 0 | |
| 2. Odsetki, w tym: | 24 | 44 |
| - od jednostek powiązanych | 14 | 15 |
| 3. Zysk z tytułu rozchodu aktywów finansowych, w tym: | 0 | 0 |
| - w jednostkach powiązanych | 0 | |
| 4. Aktualizacja wartości aktywów finansowych | 0 | 0 |
| 5. Inne | 109 | 120 |
| XI. Koszty finansowe | 2374 | 851 |
| 1. Odsetki, w tym: | 368 | 491 |
| - dla jednostek powiązanych | 4 | 0 |
| 2. Strata z tytułu rochodu aktywów finansowych, w tym - w jednostkach powiązanych |
0 | 0 |
| 3. Aktualizacja wartości aktywów finansowych | 21 | 37 |
| 4. Inne | 1985 | 323 |
| XIV. Zysk (strata) brutto (XII+/-XIII) | 5108 | 4703 |
| XV. Podatek dochodowy | 989 | 810 |
| a) część bieżąca | 989 | 810 |
| b) część odroczona | ||
| XVI. Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia straty) | 0 | 0 |
| XVII. Udział w zyskach (stratach) netto jednostek | ||
| podporządkowanych wycenianych metodą praw własności | 0 | |
| XVIII. Zysk (strata) netto (XIV-XV-XVI+/-XVII) | 4119 | 3893 |
| Zysk (strata) netto (zanualizowany) | 8796 | 7923 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 3107249 | 3107249 |
| Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą zanualizowany (w zł) | 2,83 | 2,55 |
| Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych |
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)
Poz. "Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych" i poz. "Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)" nie jest liczona, nie przewiduje się emisji nowych akcji
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| za 3 m-ce | za 12 m-cy | za 3 m-ce | |
|---|---|---|---|
| kończące się | kończących się | kończące się | |
| 31.03.2017 | 31.12.2016 | 31.03.2016 | |
| I.Kapitał (fundusz) własny na początek okresu (BO) | 85120 | 79036 | 79036 |
| a) zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| b) korekty błędów | 0 | 0 | 0 |
| I.a. Kapitał (fundusz) własny na początek okresu (BO), po korektach | 85120 | 79036 | 79036 |
| 1. Kapitał (fundusz) podstawowy na początek okresu | 8731 | 8731 | 8731 |
| 1.1. Zmiany kapitału (funduszu) podstawowego | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - wydania udziałów (emisji akcji) | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - umorzenia udziałów (akcji) | 0 | 0 | 0 |
| 1.2. Kapitał (fundusz) podstawowy na koniec okresu | 8731 | 8731 | 8731 |
| 2. Należne wpłaty na kapitał podstawowy na początek okresu | 0 | 0 | 0 |
| 2.1. Zmiany należnych wpłat na kapitał podstawowy | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| 2.2. Należne wpłaty na podstawowy zakładowy na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
| 3. Udziały (akcje) własne na początek okresu | 0 | 0 | 0 |
| 3.1. Zmiany akcji (udziałów) własnych | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| 3.2. Udziały (akcje) własne na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
| 4. Kapitał (fundusz) zapasowy na początek okresu | 59553 | 53123 | 53123 |
| 4.1. Zmiany kapitału (funduszu) zapasowego | 0 | 6430 | 5624 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 6430 | 5624 |
| - emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 0 | 0 | 0 |
| - z podziału zysku (ustawowo) | 0 | 0 | 0 |
| - z podziału zysku (ponad wymaganą ustawowo minimalną wartość) | 0 | 6430 | 5624 |
| - z aktualizacji sprzed.i zlikwid.śr. trwałych | 0 | 0 | |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - pokrycia straty | 0 | 0 | 0 |
| 4.2. Stan kapitału (funduszu) zapasowego na koniec okresu | 59553 | 59553 | 58747 |
| 5. Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny na początek okresu - | |||
| zmiany przyjętych zasad polityki rachunkowości | 8266 | 8266 | 8266 |
| 5.1. Zmiany kapitału (funduszu) z aktualizacji wyceny | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - przywrócenie odpisu-udziały Moj s.a. | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - zbycia środków trwałych | 0 | 0 | 0 |
| - likwidacji środkow trwałych | 0 | 0 | 0 |
| 5.2. Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny na koniec okresu | 8266 | 8266 | 8266 |
| 6. Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe na początek okresu | 0 | 0 | 0 |
| 6.1. Zmiany pozostałych kapitałów (funduszy) rezerwowych | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| 6.2. Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
| 7. Zysk (strata) z lat ubiegłych na początek okresu | 8570 | 8916 | 8916 |
| 7.1. Zysk z lat ubiegłych na początek okresu | 8570 | 8916 | 8916 |
| a) zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| b) korekty błędów | 0 | 0 | 0 |
| 7.2. Zysk z lat ubiegłych, na początek okresu, po korektach | 8570 | 8916 | 8916 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - podziału zysku z lat ubiegłych | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 8916 | 0 |
| - przeniesienie straty z lat ubiegłych do pokrycia | |||
| 0 | 0 | 0 | |
| - podziału zysku z lat ubiegłych | 0 | 8916 | 0 |
| 7.3. Zysk z lat ubiegłych na koniec okresu | 8570 | 0 | 8916 |
| 7.4. Strata z lat ubiegłych na początek okresu | 0 | 0 | 0 |
| a) zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | 0 |
| b) korekty błędów | 0 | 0 | 0 |
| 7.5. Strata z lat ubiegłych na początek okresu, po korektach | 0 | 0 | 0 |
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|
| - przeniesienia straty z lat ubiegłych do pokrycia | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - pokrycie straty z kapitału zapasowego(ZWZA) | 0 | 0 | 0 |
| 7.6. Strata z lat ubiegłych na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
| 7.7. Zysk (strata) z lat ubiegłych na koniec okresu | 8570 | 0 | 8916 |
| 8. Wynik netto | 4119 | 8570 | 3893 |
| a) zysk netto | 4119 | 8570 | 3893 |
| b) strata netto | 0 | 0 | 0 |
| c) odpisy z zysku | 0 | 0 | 0 |
| II. Kapitał (fundusz) własny na koniec okresu (BZ ) | 89239 | 85120 | 88553 |
| III. Kapitał (fundusz) własny, po uwzględnieniu proponowanego | |||
| podziału zysku (pokrycia straty) | 89239 | 85120 | 88553 |
RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| za 3 m-ce | za 3 m-ce | |
|---|---|---|
| kończące się | kończące się | |
| A. Przepływy środków pieniężnych z działalności | 31.03.2016 | 31.03.2016 |
| operacyjnej - metoda pośrednia | ||
| I. Zysk (strata) netto | 4119 | 3893 |
| II. Korekty razem 1. Udział w (zyskach) stratach netto jednostek podporządkowanych |
-5130 | -3452 0 |
| wycenianych metodą praw własności | ||
| 2. Amortyzacja | 1548 | 1690 |
| 3. (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 |
| 4. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 518 | 603 |
| 5. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej | 0 | 0 |
| 6. Zmiana stanu rezerw | 523 | -25 |
| 7. Zmiana stanu zapasów | 1964 | -502 |
| 8. Zmiana stanu należności | -5815 | 6265 |
| 9. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i | -3992 | -11753 |
| kredytów | ||
| 10. Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | 102 | 233 |
| 11. Inne korekty | 22 | 37 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -1011 | 441 |
| (I+/-II) | ||
| B. Przepływy środków pieniężnych z działalności | ||
| inwestycyjnej | ||
| I. Wpływy | 544 | 68 |
| 1. Zbycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów | 0 | 0 |
| trwałych | ||
| 2. Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne | 0 | 0 |
| 3. Z aktywów finansowych, w tym: | 2 | 4 |
| a) w jednostkach powiązanych | 0 | 0 |
| - zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 |
| - spłata udzielonych pożyczek długoterminowych | 0 | 0 |
| - odsetki | 0 | 0 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych | 0 | 0 |
| b) w pozostałych jednostkach | 2 | 4 |
| - zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 |
| - spłata udzielonych pożyczek długoterminowych | 0 | 0 |
| - odsetki | 2 | 4 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych | 0 | 0 |
| 4 . Inne wpływy inwestycyjne | 542 | 64 |
| II. Wydatki 1. Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów |
2121 1531 |
2833 773 |
| trwałych | ||
| 2. Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne | 0 | 0 |
| 3. Na aktywa finansowe, w tym: | 90 | 60 |
| a) w jednostkach powiązanych | 90 | 60 |
za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | 60 |
|---|---|---|
| - udzielone pożyczki długoterminowe | 0 | 0 |
| b) w pozostałych jednostkach | 0 | 0 |
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - udzielone pożyczki długoterminowe | 0 | 0 |
| 4. Inne wydatki inwestycyjne | 500 | 2000 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności | -1577 | -2765 |
| inwestycyjnej (I-II) | ||
| C. Przepływy środków pieniężnych z działalności | ||
| finansowej | ||
| I. Wpływy | 7949 | 7173 |
| 1. Wpływy netto z emisji akcji (wydania udziałów) i innych instrumentów | 0 | 0 |
| kapitałowych oraz dopłat do kapitału | ||
| 2. Kredyty i pożyczki | 7949 | 7173 |
| 3. Emisja dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| 4. Inne wpływy finansowe | 0 | 0 |
| II. Wydatki | 6500 | 8534 |
| 1. Nabycie akcji (udziałów) własnych | 0 | 0 |
| 2. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 0 | |
| 3. Inne, niż wypłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku | 0 | 0 |
| 4. Spłaty kredytów i pożyczek | 5680 | 7578 |
| 5. Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| 6. Z tytułu innych zobowiązań finansowych | 0 | 0 |
| 7. Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | 281 | 347 |
| 8. Odsetki | 539 | 609 |
| 9. Inne wydatki finansowe | 0 | 0 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 1449 | -1361 |
| (I-II) | ||
| D. Przepływy pieniężne netto, razem (A.III+/-B.III+/-C.III) | -1139 | -3685 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | -1139 | -3685 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 1434 | 7323 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+/- D), w tym: | 295 | 3638 |
| - o ograniczonej możliwości dysponowania | 81 | 142 |
OBJAŚNIENIA DO PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH I kwartał 2016
| A.II.11 Inne korekty | |
|---|---|
| ‐ spłata cesji | (+) 1.356,0tys.zł. |
| B.I.4. Inne wpływy inwestycyjne | |
| ‐ spłata udzielonych pożyczek | (+) 150,0 tys.zł. |
| C.I.4. Inne wpływy finansowe | |
| ‐ otrzymane poręczania | (+) 54,0 tys.zł. |
| I kwartał 2017 | |
| A.II.11 Inne korekty | |
| ‐ aktualizacja odpisu akt. finansowych | (+) 22,0 tys.zł. |
| B.II.4. Inne wydatki inwestycyjne | |
| ‐ udzielone pożyczki | (‐) 600,0 tys.zł. |
| B.I.4. Inne wpływy inwestycyjne | |
| ‐ spłata udzielonych pożyczek | (+) 542,0 tys.zł. |
INFORMACJA DODATKOWA
do skonsolidowanego raportu za I kwartał 2017 roku Grupy Kapitałowej FASING S.A. (zawierającego skrócone, jednostkowe, kwartalne sprawozdanie finansowe jednostki dominującej), w której jednostką dominującą jest spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING SA.
1.Informacje o zasadach przyjętych przy sporządzaniu kwartalnego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Oświadczenie zgodności oraz ogólne zasady sporządzania.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymaganiami MSR 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku ( nowelizacja RMF z dnia 25 maja 2016roku poz.860 ) w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2009 r. Nr33, poz. 259 z późn. zm.), i przedstawia rzetelnie sytuację finansową Grupy Kapitałowej FASING S.A. na dzień 31 marca 2017 roku, wyniki jej działalności oraz przepływy pieniężne za okres 3 miesięcy zakończone dnia 31 marca 2017 roku z uwzględnieniem danych porównawczych.
Skonsolidowane śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień autoryzacji niniejszego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.
Zgodnie z wymogami Rozporządzenia Zarząd Grupy Kapitałowej FASING S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostało zgodnie z obowiązującymi zasadami, odzwierciedlają w sposób prawdziwy i jasny sytuację majątkową oraz wynik finansowy Grupy.
2.Wybrane dane finansowe przeliczone na EURO przedstawione na stronie tytułowej raportu i kwoty wykazane w raporcie w EURO zostały przeliczone z zachowaniem poniższych zasad:
Walutą funkcjonalną i walutą prezentacji niniejszego skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz informacji finansowej jest PLN.
Do przeliczenia danych bilansu na ostatni dzień okresu bieżącego roku przyjęto kurs EURO ustalony przez NBP na ten dzień tj. Tabela kursów NBP Nr 064/A/NBP/2017 z dnia 31.03.2017r., 1 EUR = 4, 2198 zł.
Do przeliczenia danych bilansu na ostatni dzień okresu porównywalnego przyjęto kurs EURO ustalony przez NBP na ten dzień to jest tabela kursów Nr 062/A/NBP/2016 z dnia 31.03.2016r., 1 EUR = 4, 2694 zł.
Do przeliczenia danych rachunku zysków i strat oraz danych z rachunku przepływów pieniężnych za okres bieżący przyjęto kurs średni EURO, obliczony, jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie, ustalonych przez NBP na ten dzień tj. za okres pierwszego kwartału 2017 roku średnia arytmetyczna: 1 EUR = 4, 2891 zł.
Do przeliczenia danych rachunku zysków i strat oraz danych z rachunku przepływów pieniężnych za okres bieżący przyjęto kurs średni EURO, obliczony, jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie, ustalonych przez NBP na ten dzień tj. za okres pierwszego kwartału 2016 roku średnia arytmetyczna: 1 EUR = 4, 3559 zł.
Najwyższy kurs w okresie:
za okres pierwszego kwartału 2017 roku, Tab.kursów Nr 001/A/NBP/2017, 1 EUR = 4, 4157 zł.
za okres pierwszego kwartału 2016 roku, Tab.kursów Nr 013/A/NBP/2016, 1 EUR = 4, 4987 zł.
Najniższy kurs w okresie:
za okres pierwszego kwartału 2017 roku, Tab.kursów Nr 064/A/NBP/2017, 1 EUR = 4, 2198 zł.
za okres pierwszego kwartału 2016 roku, Tab.kursów Nr 061/A/NBP/2016, 1 EUR = 4, 2245 zł.
3. Opis organizacji grupy kapitałowej emitenta, ze wskazaniem jednostek podlegających konsolidacji.
Emitent – Spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. z siedzibą w Katowicach przy ulicy Modelarskiej 11 jest podmiotem dominującym w Grupie Kapitałowej. Spółka wpisana dnia 5.07.2002r. do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Przedsiębiorców pod numerem 0000120721, o numerze identyfikacyjnym REGON - 271569537 oraz o numerze identyfikacyjnym NIP 634-025-76-23 z dnia 17.06.1993r. Spółka specjalizuje się w produkcji łańcuchów ogniwowych o średnicy pręta od 9 do 48 mm, ogniw szybko-złącznych, osprzętu do tras przenośników zgrzebłowych. Świadczy również usługi z zakresu mechaniki i automatyki, w tym usługi serwisowe i remontowe.
Spółki zależne:
- MOJ S.A. z siedzibą w Katowicach. Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 46,74% i 62,94% głosów na Zgromadzeniu. Przedmiotem działalności w głównej mierze jest: kucie, prasowanie, wytłaczanie, obróbka mechaniczna elementów metalowych, produkcja narzędzi, sprzętu i innych wyrobów metalowych oraz realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- SHAN DONG LIANGDA FASING ROUND LINK CHAINS CO., LTD z siedzibą w mieście Xintai, prowincja Shandong (Chiny). Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki na dzień bilansowy wynosi 50% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż łańcuchów górniczych, części zamiennych do maszyn i urządzeń górniczych oraz działalność handlowa. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- Firma K.B.P. Kettenwerk Becker- Prünte GmbH z siedzibą w Datteln (Niemcy). Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 100% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż łańcuchów górniczych, części zamiennych do maszyn i urządzeń górniczych, jak i obróbka
produktów metalowych. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- FASING UKRAINA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Doniecku (Ukraina). Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 100% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej spółki jest sprzedaż maszyn i urządzeń, w tym wykorzystywanych w górnictwie, budownictwie, w szczególności łańcuchów i tras łańcuchowych produkowanych przez emitenta. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- Spółka Przedsiębiorstwo Usług Górniczych GREENWAY Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 48,38% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Działalność spółki ukierunkowana jest na przygotowanie i realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego uruchomienia wydobycia węgla kamiennego z pokładu 816 w obszarze górniczym zlikwidowanej w 1994 roku kopalni "Barbara Chorzów" w Chorzowie. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- Spółka OOO "Zavody gornovo oborudovaniya i instrumenta Fasing" Sp. z o.o. w Moskwie (Rosja). Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 90% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności gospodarczej spółki jest: produkcja urządzeń i narzędzi górniczych; handel hurtowy pozostałymi materiałami budowlanymi; świadczenie usług przedstawicielskich, informacyjno-konsultacyjnych, brokerskich, marketingowych, leasingowych i zarządzających; działalność reklamowa, redakcyjno-wydawnicza i produkcja wyrobów poligraficznych; międzynarodowa działalność gospodarcza; wszystkie rodzaje handlu i działalności związanej ze skupem; a także wszelkie inne rodzaje działalności gospodarczej, w tym międzynarodowej działalności gospodarczej, niezabronionej w prawie. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- Spółka FASING Sino-Pol (Beijing) Mining Equipment and Tools Co. Ltd. z siedzibą w Pekinie zarejestrowana 25.04.2016r. Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 100% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest: sprzedaż maszyn i urządzeń Grupy Kapitałowej FASING S.A. na terenie Chin. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną
- FASING KONSTRUKCJE I MASZYNY PRZEMYSLOWE sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ulicy Modelarskiej 11. Udział emitenta w kapitale zakładowym spółki wynosi 100% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności Spółki są przede wszystkim: produkcja maszyn dla górnictwa i do wydobywania oraz budownictwa, wydobywanie węgla kamiennego, roboty związane z budową mostów i tuneli. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną
Podstawowe informacje finansowe o jednostce dominującej i konsolidowanych jednostkach zależnych ( dane w zł)
| Grupa Kapitałowa FASING S.A. |
MOJ S.A. | PUG GREENWAY |
SHAN DONG LIANGDA CHINY |
FASING UKRAINA |
BECKER PRUNTE |
FASING ROSJA |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA TRWAŁE | 69 659 695,10 | 35 962 840,41 | 9 955 871,83 | 203 289,23 | 8 972 545,25 | 72 089,60 | |
| AKTYWA OBROTOWE | 90 816 393,20 | 26 982 273,86 | 5 258 798,38 | 23 994 596,75 | 891 041,36 | 20 365 409,25 | 5 022 054,40 |
| ZOBOWIAZANIA KRÓTKOTERMINOWE |
56 662 103,74 | 23 038 810,03 | 5 033 207,86 | 9 444 453,01 | 991 697,85 | 16 845 532,71 | 5 202 440,83 |
| ZOBOWIAZANIA DLUDOTERMINOWE |
7 910 211,41 | 1 230 027,24 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 2 006 715,85 | 0,00 |
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY |
33 820 698,96 | 10 811 528,51 | 0,00 | 2 224 443,84 | 70 462,25 | 4 634 079,78 | 1 460 626,90 |
| WYNIK FINANSOWY | 4 118 966,65 | 277 063,66 | -37 871,65 | -379 774,02 | 29 868,62 | - 3 176 451,83 | 133 832,22 |
| POZOSTAŁE CAŁKOWITE DOCHODY (różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych) |
0,00 | 0,00 | 0,00 | 5 863 321,30 | -736 177,58 | 413 977,24 | 143 090,52 |
| FASING Sino Pol |
Fasing Konstrukcje i Maszyny Przemysłowe |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA TRWAŁE | 5 748,26 | 870 699,32 | |||
| AKTYWA OBROTOWE | 5 172 680,87 | 176 245,80 | |||
| ZOBOWIAZANIA KRÓTKOTERMINOWE |
3 286 564,91 | 425 307,26 | |||
| ZOBOWIAZANIA DŁUGOTERMINOWE |
0,00 | 0,00 | |||
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY |
253 049,57 | 15 870,00 | |||
| WYNIK FINANSOWY | -321 555,30 | -270 269,28 | |||
| POZOSTAŁE CAŁKOWITE DOCHODY (różnice kursowe z przeliczenia |
|||||
| jednostek zagranicznych) | -70 813,64 | 0,00 |
4.Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu, rezerwy, odpisy aktualizujące wartość składników majątku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera sprawozdania finansowe jednostki dominującej oraz jednostek zależnych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej FASING S.A. Informacje na temat podmiotów objętych sprawozdaniem zamieszczono powyżej. Jednostki zależne objęto konsolidacją metodą pełną. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje wszystkie jednostki zależne. Wszystkie znaczące salda i transakcje występujące pomiędzy jednostkami zależnymi zostały dla celów konsolidacji wyeliminowane. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy zastosowaniu jednolitych zasad rachunkowości we wszystkich jednostkach objętych konsolidacją. Grupa określiła (przy wyłączeniu z konsolidacji jednostek zależnych, których dane finansowe są nieistotne) poziom istotności, jako średnią arytmetyczną pięciu niżej wymienionych wielkości liczonych od łącznych danych jednostki dominującej oraz wszystkich jednostek zależnych każdego szczebla, bez dokonywania wyłączeń konsolidacyjnych
-
od sumy bilansowej 10 %
-
od przychodów ze sprzedaży produktów, towarów handlowych oraz przychodów
finansowych netto 5%
-
od kosztów ze sprzedaży produktów, wartości sprzedanych towarów handlowych oraz kosztów finansowych 5%
-
od przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej 10 %
-
od wyniku finansowego netto 10 %
Takie same zasady obowiązują dla jednostek, które nie mają jednostek zależnych, lecz posiadają inwestycje w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach, aby mogły nie sporządzać dodatkowego sprawozdania finansowego.
Firma K.B.P. Kettenwerk Becker- Prünte GmbH z siedzibą w Datteln (Niemcy) posiada 90% udziałów w kapitale zakładowym spółki Becker -Prünte Polska sp. z o.o. oraz 40%
udziałów w kapitale zakładowym spółki Becker- Prünte Czechy sp. z o.o.
Spółka Fasing Maszyny i Konstrukcje Przemysłowe Sp. z o.o. posiada 99% udziałów w kapitale zakładowym Biogaz Knurów Sp. z o.o. w Katowicach oraz 20% udziałów Pro – Oze Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach.( Spółki zawiesiły działalność gospodarczą do 31.01.2018 r.)
Spółka OOO "Zavody gornovo oborudovaniya i instrumenta FASING" Sp. z o.o. w Moskwie (Rosja) posiada 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Zhangjiakou Przedsiębiorstwo Budowy Maszyn Górniczych Sp. z o.o. Nowokuźnieck – Rosja.
Ze względu na nieistotność zakresu prowadzonej działalności operacyjnej oraz danych finansowych Grupa nie dokonuje konsolidacji sprawozdań finansowych tych podmiotów
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach polskich złotych .
Jednostki zależne.
Jednostkami zależnymi są jednostki, w których FASING S.A. sprawuje kontrolę, czyli ma zdolność do kierowania polityką finansową i operacyjną spółek w celu uzyskania korzyści ekonomicznych płynących z ich działalności. Grupa Kapitałowa FASING S.A. posiada kontrolę w jednostkach zależnych, poprzez posiadanie większości głosów w organach stanowiących jednostek. Spółki zależne są konsolidowane od daty objęcia kontroli przez Grupę do chwili utraty nad nimi kontroli.
Jednostki współzależne.
Spółka Electron Poland S. A. z siedzibą w Katowicach ul. Modelarska 11. Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 40% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest: produkcja lokomotyw kolejowych oraz taboru szynowego. Inwestycja ta została zaklasyfikowane zgodnie z MSR 28"Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych", jako jednostka stowarzyszona (współzależna) gdzie Grupa Kapitałowa FASING S.A. jako inwestor wywiera znaczący wpływ na jednostkę. Na dzień 31.03.2017 r. inwestycja w tej jednostce została ujęta w księgach według ceny nabycia tj. 40.105, 00 zł. a udziały w tej jednostce są wyceniane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności (według MSR 28).
Na dzień bilansowy, tj. 31.03.2017r. w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Spółka została wyłączona z wyceny metodą praw własności, jako dane finansowe nieistotne i ujęta w sprawozdaniu według ceny nabycia.
Waluta prezentacji i waluta funkcjonalna.
Waluta prezentacji – to waluta używana do prezentacji sprawozdań finansowych. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzane jest w języku polskim i w walucie polskiej, co jest zgodne z art. 45 ustawy o rachunkowości oraz MSR 21.
Waluta funkcjonalna - waluta podstawowego środowiska gospodarczego, w którym działa Spółka. Podstawowym środowiskiem gospodarczym, w którym działa jednostka, jest środowisko, w którym generuje ona i wydatkuje środki pieniężne. Dla FASING S.A. i jednostek zależnych działających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej walutą podstawowego środowiska jest PLN. Dla jednostki zależnej działającej na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej walutą funkcjonalną jest CNY (yuan). Dla jednostki zależnej działającej na terytorium Niemiec walutą funkcjonalną jest EUR. Dla jednostki zależnej działającej na terytorium Ukrainy walutą funkcjonalną jest UAH (hrywna). Dla jednostki zależnej działającej na terytorium Rosji walutą funkcjonalną jest RUB ( rubel ).
Waluta obca jest walutą inną niż waluta funkcjonalna Spółki. Transakcje w walucie obcej początkowo ujmuje się w walucie funkcjonalnej, stosując do przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej natychmiastowy kurs wymiany waluty funkcjonalnej na walutę obcą, obowiązujący na dzień zawarcia transakcji. Dzień zawarcia transakcji to dzień, w którym transakcja po raz pierwszy spełnia warunki ujęcia jej zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Zasady rachunkowości.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadami rachunkowości opisanymi w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej FASING S.A. za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku. Zmiany w MSSF, które weszły w życie od 1 stycznia 2017 roku nie mają wpływu na bieżące i uprzednie wykazane skonsolidowane wyniki finansowe oraz wartości skonsolidowanych kapitałów własnych. Grupa zamierza przyjąć opublikowane, lecz nieobowiązujące do dnia publikacji niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zmiany w MSSF, zgodnie z datą ich wejścia w życie.
W I kwartale 2017 roku nie wprowadzono zmian do polityki stosowanej w Grupie Kapitałowej FASING S.A.
5. Objaśnienia dotyczące sezonowości lub cykliczności działalności emitentów w prezentowanym okresie.
Sezonowość, jakim podlegają przychody uzyskiwane przez Grupę nie stanowi ryzyka mogącego w istotny sposób wpływać na efekty prowadzonej działalności. Grupa podlega normalnemu sezonowemu cyklowi koniunktury w trakcie roku, zbliżonego do innych podmiotów mających związek z branżą górniczą. W celu minimalizacji wpływu efektów sezonowości na wyniki, Grupa dostosowuje do poziomu przychodów zakres działalności.
6.Informacje o odpisach aktualizujących z tytułu wartości zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwróceniu odpisów z tego tytułu.
W pierwszym kwartale 2017 roku zwiększono wartość odpisów aktualizujących zapasy o kwotę 6,2 tys. zł. Łączna wysokość odpisów aktualizujących zapasy według stanu na dzień 31 marca 2017 roku wyniosła 6.475,3 tys. zł., na co składa się:
| Aktualizacja wartości materiałów w magazynie | 392, 9 tys. zł. |
|---|---|
| Aktualizacja wartości towarów w magazynie | 3.648,3 tys. zł. |
| Aktualizacja wyceny półproduktów i produkcji w toku | 2.304,9 tys. zł. |
| Aktualizacja wyrobów gotowych z tyt. deprecjacji | 129, 2 tys. zł. |
| Razem | 6.475,3 tys. zł. |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów finansowych, rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych lub innych aktywów oraz odwróceniu tych odpisów przedstawiają się jak niżej:
na dzień 31 marca 2017 roku, w porównaniu ze stanem na dzień 31 grudnia 2016 roku odnotowano:
- spadek o kwotę 247,9 tys. zł. wysokości odpisów aktualizujących wartość należności tj.: zawiązano nowe odpisy w kwocie 4,8 tys. zł., oraz rozwiązano odpisy w kwocie 252, 7 tys. zł. (obecnie stan odpisów wynosi 10.406,0 tys. zł., w tym: wartość należności głównej:
8.872,0 tys. zł., wartość odsetek 1.534,0 tys. zł.),
-
wysokości odpisu aktualizującego wartość inwestycji krótkoterminowych w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku wzrosła o kwotę 21,4 tys. zł. (obecnie stan odpisów wynosi 1.230,1tys. zł.),
-
wysokość odpisu aktualizującego wartość posiadanych udziałów w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku pozostała bez zmian (obecna wartość wynosi 3.913,6 tys. zł., w tym: udziały w jednostkach podporządkowanych wycenianych metodą praw własności 2.724,6 tys. zł., w pozostałych jednostkach 1.189,0 tys. zł.)
7. Informacje o utworzeniu, zwiększeniu, wykorzystaniu i rozwiązaniu rezerw.
Wykazane w bilansie rezerwy w kwocie 6 313 784,65 zł. utworzone z tytułu:
| Grupa rezerw | Stan na 01.01.2017r. |
Zawiązanie | Rozwiązanie | Stan na 31.03.2017r. |
|---|---|---|---|---|
| Odroczony podatek |
||||
| dochodowy | 908 706,00 | 8 027,00 | 0,00 | 916 733,00 |
| Świadczenia | ||||
| emerytalne i podobne | 2 019 196,98 | 0,00 | 21 320,64 1 997 876,34 | |
| Pozostałe rezerwy | 3 057 064,77 | 543 999,00 | 201 888,46 3 399 175,31 | |
| RAZEM | 5 984 967,75 | 552 026,00 | 223 209,10 6 313 784,65 |
Na kwotę 3.399,2 tys. zł. pozostałych rezerw składa się:
| - rezerwa z tyt. dywidendy | 1.115.3 tys. zł. |
|---|---|
| - rezerwa na dodatkowe wynagrodzenia | 136,7 tys. zł. |
| - rezerwa na koszty procesu sądowego | 1.805,0 tys. zł. |
|---|---|
| - rezerwa na koszty prowizji od kontraktu | 342,2 tys. zł. |
Informacje o aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Wartość aktywa z tytułu odroczonego podatku na dzień 31 marca 2017 roku wyniosła 2.091,2 tys. zł. ( wzrost o 12,7 tys. zł. w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku).
8. Informacje o istotnych transakcjach nabycia i sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych.
W ciągu pierwszego kwartału 2017 roku Spółki Grupy nabyły rzeczowe aktywa trwałe za łączną kwotę 1.787,0 tys. zł., na które składają się: inwestycje w budowle i budynki, maszyny i urządzenia (remont i modernizacja zgrzewarki, zaginarki kalibrownicy) oraz pozostałe środki trwałe.
9. Informacje o istotnych zobowiązaniach z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
W okresie sprawozdawczym w Spółkach Grupy wystąpiły istotne zobowiązania z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
W spółce Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa S.A. zobowiązanie z tytułu umowy leasingu zwrotnego wynosi:
- na dzień 31.03.2017 r.: 510. 625,51 zł.
- na dzień 31.03.2018 r. pozostanie do spłaty: 970.204,03 zł.
W spółce Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa S.A. zobowiązanie z tytułu umowy leasingu operacyjnego na zakup zaginarki SCB-60 na dzień 31.03.2017 r. wynosi 2 553 813,13 zł. Umowa zawarta z SG EQUIPMENT LEASING POLSKA sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na okres 59 miesięcy.
W spółce MOJ S.A. zobowiązania z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych zakupionych w okresie sprawozdawczym regulowane są zgodnie z warunkami określonymi w zawartych umowach.
W spółce K.B.P. Kettenwerk Becker- Prünte GmbH dnia 19.04.2016 roku zawarto umowę leasingu zwrotnego tzw. Sale and lease back z firmą leasingową Commerz Real Mobilienleasing GmbH. Przedmiotem leasingu jest zaginarka SCB- 60 PREMIUM-246 , czas trwania umowy 60 miesięcy, stopa % wynosi 1,452%, wartość ofertowa : 1 300 000,00 EUR (za taką cenę firma sprzedała zaginarkę firmie leasingowej). Na dzień 31.03.2017 r. wartość zobowiązania z tytułu leasingu zwrotnego wynosi 1 036 949,00 EUR.
10. Informacje o istotnych rozliczeniach z tytułu spraw sądowych.
Grupa prowadzi szczegółową ewidencję spraw sądowych oraz innych należności o charakterze roszczeń prawnych. W sprawach, dla których w ocenie prawnej i kierownictwa Grupy istnieje duże ryzyko przegrania sprawy lub nie ma możliwości odzyskania utraconych aktywów Grupa tworzy rezerwy. Ewentualne przyszłe rozliczenia dokonywane są w ciężar utworzonych rezerw.
Wykaz istotnych spraw sądowych na dzień 31.03.2017 roku Powód: · BIO ENERGIA S.A. z siedzibą w Warszawie Pozwany: Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. W.p.: 2 837 630, 00 zł. Sąd: Sąd Okręgowy w Warszawie, XX Wydział Gospodarczy
W dniu 21 grudnia 2015 r. został wydany w sprawie wyrok przez Sąd I instancji, w którym Sąd:
-
zasądził od Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. na rzecz powoda kwotę 1.135.051,40 zł. wraz z odsetkami od dnia 29 stycznia 2011 r. do dnia zapłaty z tytułu kary umownej za odstąpienie od umowy,
-
oddalił roszczenie w zakresie żądania zasądzenia kwoty 1.702.577,80 zł. wraz z odsetkami od dnia 29 stycznia 2011 r. do dn. zapłaty z tytułu kary umownej za opóźnienie w zapłacie,
-
pozostawił orzeczenie o kosztach referendarzowi sądowemu z przyjęciem, że Fasing przegrał w 40%.
W pierwszym półroczu 2016r. strony sprawy wniosły apelacje. Na dzień 31.03.2017 r. sytuacja nie uległa zmianie.
11. Wskazanie korekt błędów poprzednich okresów.
W okresie sprawozdawczym w Grupie nie dokonano korekt błędów poprzednich okresów.
12. Informacje na temat zmian sytuacji gospodarczej i warunków prowadzenia działalności, które mają istotny wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych jednostki, niezależnie od tego, czy te aktywa i zobowiązania są ujęte w wartości godziwej czy w skorygowanej cenie nabycia (koszcie zamortyzowanym).
W okresie pierwszego kwartału 2017 roku nie wystąpiły zmiany sytuacji gospodarczej i warunków prowadzenia działalności, które miałyby istotny wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych.
13. Informacje o niespłaceniu kredytu lub pożyczki lub naruszeniu istotnych postanowień umowy kredytu lub pożyczki, w odniesieniu, do których nie podjęto żadnych działań naprawczych do końca okresu sprawozdawczego.
W okresie pierwszego kwartału 2017 roku wszystkie zobowiązania z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek były regulowane terminowo.
14. Informacja dotycząca emisji, wykupu i spłaty dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych.
W okresie pierwszego kwartału 2017 roku podmiot dominujący jak i pozostałe spółki zależne nie emitowały papierów dłużnych.
15. Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję, z podziałem na akcje zwykłe i uprzywilejowane.
W okresie sprawozdawczym nie wypłacono dywidendy ani nie deklarowano wypłaty dywidendy za bieżący okres.
16. Informacja o wszczętych przed sądem lub organem administracji publicznej postępowaniach dotyczących zobowiązań lub wierzytelności spółki lub jednostek od niej zależnych.
W okresie pierwszego kwartału 2017 roku nie zostały wszczęte oraz nie toczą się postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności spółki Grupa Kapitałowa FASING S.A. oraz podmiotów od niej zależnych, których łączna wartość stanowiłaby, co najmniej 10 % kapitałów własnych spółki Grupa Kapitałowa FASING S.A.
17. Sprawozdawczość według segmentów branżowych i geograficznych
Informacje dotyczące segmentów działalności zgodnie z wymogami MSR są prezentowane w podziale na segmenty, jako segmenty branżowe i rynki geograficzne.
Działalność Grupy podzielono na następujące segmenty branżowe:
-
segment górniczy,
-
segment pozostałej działalności.
Segment pozostałej działalności obejmuje sprzedaż produktów gotowych oraz usługi na rynkach poza górniczych.
Uzupełniające informacje o działalności Grupy prezentowane w przekroju geograficznym podzielono na następujące segmenty:
-
segment sprzedaży eksportowej (wraz ze sprzedażą wewnątrzwspólnotową),
-
segment sprzedaży krajowej.
Przy ustalaniu składu segmentu branżowego kierowano się przede wszystkim wiarygodnością i porównywalnością informacji na przestrzeni czasu. Przyjęcie segmentu branżowego, jako podstawowego wzoru sprawozdawczości wydaje się najbardziej właściwe zważywszy na specyfikę działalności FASING S.A. Głównym czynnikiem, którym kierowano się przy wyodrębnieniu segmentu sprzedaży eksportowej i segmentu sprzedaży krajowej było ryzyko walutowe.
Według zbiorczego zestawienia Grupy Kapitałowej FASING S.A. przed wyłączeniami konsolidacyjnymi
| segmenty | Wartość | Wynik na sprzedaży po |
Koszty | Wynik na | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| branżowe | x | TKW | sprzedaży netto | TKW | sprzedaży | Koszty zarządu | Razem koszty | sprzedaży |
| RAZEM GÓRNICTWO |
||||||||
| , W TYM: | wyroby i usł. | 9 422 607,95 | 14 568 277,04 | 5 145 669,09 | 330 783,98 | 2 549 913,49 | 12 303 305,42 | 2 264 971,62 |
| towar.handl. | 34 611,89 | 81 672,44 | 47 060,55 | 0,00 | 0,00 | 34 611,89 | 47 060,55 | |
| INNI, W TYM: |
wyroby i usł. | 22 516 298,55 | 31 440 934,72 | 8 924 636,17 | 1 244 939,77 | 5 909 615,06 | 29 670 853,38 | 1 770 081,34 |
| towar.handl. | 5 941 303,45 | 7 199 875,61 | 1 258 572,16 | 99 749,33 | 813 907,04 | 6 854 959,82 | 344 915,79 | |
| RAZEM | 37 914 821,84 | 53 290 759,81 | 15 375 937,97 | 1 675 473,08 | 9 273 435,59 | 48 863 730,51 | 4 427 029,30 |
| Segmenty geograficzne | Wartość sprzedaży netto |
TKW | Wynik na sprzedaży po TKW |
Koszty sprzedaży |
Koszty zarządu | Razem koszty | Wynik na sprzedaży |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż wyrobów i |
||||||||
| usług | 46 009 211,76 | 31 938 906,50 | 14 070 305,26 | 1 575 723,75 | 8 459 528,55 | 41 974 158,80 | 4 035 052,96 | |
| z tego : | Kraj | 28 439 739,99 | 19 626 188,27 | 8 813 551,72 | 504 063,59 | 4 588 018,95 | 24 718 270,81 | 3 721 469,18 |
| Eksport | 17 569 471,77 | 12 312 718,23 | 5 256 753,54 | 1 071 660,16 | 3 871 509,60 | 17 255 887,99 | 313 583,78 | |
| Sprzedaż materiałów i |
||||||||
| towarów | 7 281 548,05 | 5 975 915,34 | 1 305 632,71 | 99 749,33 | 813 907,04 | 6 889 571,71 | 391 976,34 | |
| z tego : | Kraj | 5 081 253,81 | 4 410 782,92 | 670 470,89 | 99 749,33 | 813 907,04 | 5 324 439,29 | -243 185,48 |
| Eksport | 2 200 294,24 | 1 565 132,42 | 635 161,82 | 0,00 | 0,00 | 1 565 132,42 | 635 161,82 | |
| Razem sprzedaż |
53 290 759,81 | 37 914 821,84 | 15 375 937,97 | 1 675 473,08 | 9 273 435,59 | 48 863 730,51 | 4 427 029,30 |
18. Zwięzły opis istotnych dokonań lub niepowodzeń emitenta w okresie, którego dotyczy raport, wraz z wykazem najważniejszych zdarzeń dotyczących emitenta (informacje podane w raportach bieżących).
A) w dniu 05 stycznia 2017 roku Grupa Kapitałowa FASING S.A. skierowała do spółki DUBELOV S.R.O. dwa zamówienia na łączną wartość 1.302,4 tys. zł, przedmiotem, których był zakup prętów walcowanych. W ramach współpracy pomiędzy spółkami wartość jednostkowych kilkakrotnych zamówień złożonych przez FASING S.A. w okresie od dnia 10 maja 2016 roku (raport nr 19/2016) do dnia 5 stycznia 2017 roku (włączając powyższe zamówienia) wynosi łącznie 8.663,9 tys. zł. Przedmiotem tych zamówień były pręty walcowane. Zamówieniem o największej wartości złożonym w tym okresie było zamówienie na pręty walcowane z dnia 05 stycznia 2017 roku na wartość 1.145,5 tys. zł.
B) w dniu 16 lutego 2017 roku Grupa Kapitałowa FASING S.A. skierowała do spółki MOJ S.A. dwa zamówienia na łączną wartość brutto 507, 7 tys. zł, przedmiotem których były odkuwki ogniw. W ramach współpracy pomiędzy spółkami wartość jednostkowych kilkakrotnych zamówień złożonych przez Grupę Kapitałową FASING S.A. w okresie od dnia 11 października 2016 roku tj. od publikacji raportu bieżącego nr 33/2016 do dnia 16 lutego 2017 roku (włączając powyższe zamówienia) wynosi łącznie 8.778,2 tys. zł. Przedmiotem tych zamówień były odkuwki ogniw, zgrzebeł, zamków. Zamówieniem o największej wartości złożonym w tym okresie było zamówienie na odkuwki ogniw z dnia 21 listopada 2016 roku na wartość 860,8 tys. zł.
C) w dniu 1 marca 2017 roku, została zawarta Umowa o współpracy w zakresie sprzedaży stali pomiędzy Grupą Kapitałową FASING S.A. (jako Kupującym) a Przedsiębiorstwem Handlu Hurtowego MEGATOR B. Nowicka – Żurawska, R. Żurawski Sp. j. z siedzibą w Zabrzu przy ulicy Bytomskiej 37 (jako Sprzedającym).
Umowa została zawarta na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca. Przedmiotem umowy jest określenie zasad współpracy handlowej pomiędzy Stronami w zakresie zaopatrzenia Kupującego przez Sprzedającego w wyroby stalowe zakupione w firmie trzeciej.
Zgodnie z postanowieniami umowy Sprzedający zobowiązuje się nabyć w imieniu własnym, a następnie przenieść na Kupującego, własność wyrobów stalowych i innych towarów każdorazowo uzgodnionych przez Strony, stosownie do złożonych zamówień przez Kupującego.
Strony ustaliły, że sprzedaż wyrobów stalowych będzie realizowana na podstawie poszczególnych zamówień określających nazwę towaru, ilość termin i miejsce odbioru składanych Sprzedającemu przez Kupującego. Zamówienia składane będą w formie pisemnej przez Kupującego potwierdzonych, również w formie pisemnej przez Sprzedającego w cenie i na warunkach handlowych zawartych w potwierdzeniu zamówienia, które Sprzedający zobowiązany jest sporządzić w ciągu 10 dni od daty wpływu zamówienia od Kupującego. Dostawy stali realizowane będą po cenie jednostkowej ustalanej każdorazowo przez Strony w potwierdzeniu zamówienia. Do ceny stali Sprzedający doliczy podatek VAT w wysokości określonej w obowiązujących przepisach, za wyjątkiem towarów objętych odwrotnym obciążeniem. Za opóźnienie w zapłacie, Sprzedającemu przysługują odsetki umowne.
Strony są zwolnione z odpowiedzialności za niewykonanie Umowy, jeżeli jej realizację uniemożliwiły okoliczności siły wyższej. Siłę wyższą stanowi zdarzenie nagłe, nieprzewidywalne i niezależne od Stron, uniemożliwiające wykonanie Umowy w całości lub w części na stałe lub na pewien czas, któremu nie można zapobiec ani przeciwdziałać przy zachowaniu należytej staranności.
D) w dniu 9 marca 2017 roku została podpisana przez Grupę Kapitałową FASING S.A. (drugą stronę umowy), umowa (datowana 3 marca 2017 r.) zawarta z Polską Grupą Górniczą Sp. z o.o. (Zamawiający). Przedmiotem umowy jest dostawa łańcuchów ogniwowych górniczych dla Oddziałów Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. w 2017 roku. Łączna wartość umowy wynosi 6.699,3 tys. zł netto. Dla określenia ilości oraz terminu dostaw, Zamawiający składać będzie Wykonawcy stosowne zamówienia. W przypadku przekazywania zamówień w formie elektronicznej zamówienia publikowane będą w "Portalu Dostawcy" co jest równoznaczne z dostarczeniem zamówienia. Zamawiający oświadcza, że minimalna gwarantowana realizacja umowy wyniesie nie mniej niż 50 % wartości udzielonego zamówienia, o której mowa powyżej, w okresie obowiązywania umowy. Strony umowy postanawiają, że Zamawiający, bez narażania się na jakąkolwiek odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, uprawniony jest do zaniechania złożenia zamówienia na towar o wartości nie większej niż 50 % wartości zamówienia, o której mowa powyżej. Niewykonanie przez Zamawiającego umowy w takim zakresie nie wymaga podania przyczyn.
Umowa obowiązuje od dnia zawarcia do dnia 31.12.2017 roku. W przypadku, gdy w okresie obowiązywania umowy Zamawiający nie złoży zamówień na dostawy o wartości minimum 50 % wartości udzielonego zamówienia, umowa obowiązywać będzie do dnia 31.03.2018 roku. Zamówienie nie może być doręczone później niż w ostatnim dniu obowiązywania umowy. Strony mogą w każdej chwili rozwiązać umowę na mocy porozumienia stron.
Do realizacji niniejszej umowy zastosowanie mają – w zakresie w jakim nie są zmieniane lub uchylane niniejszą umową – Ogólne Warunki Zakupu i Realizacji Dostaw materiałów, wyrobów i części zamiennych maszyn i urządzeń dla Oddziałów Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o., stanowiącej integralną część niniejszej umowy.
Zamawiający oświadcza, że minimalna gwarantowana realizacja umowy wyniesie nie mniej niż 50 % wartości udzielonego zamówienia, o której mowa powyżej, w okresie obowiązywania umowy. Strony umowy postanawiają, że Zamawiający, bez narażania się na jakąkolwiek odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, uprawniony jest do zaniechania złożenia zamówienia na towar o wartości nie większej niż 50% wartości zamówienia, o której mowa powyżej. Niewykonanie przez Zamawiającego umowy w takim zakresie nie wymaga podania przyczyn.
Zamawiający zastrzega sobie prawo do odstąpienia od umowy lub zamówienia z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy w przypadku opóźnienia w realizacji, lub nieprawidłowej realizacji umowy lub zamówienia, po uprzednim pisemnym wezwaniu Wykonawcy do prawidłowego wykonania umowy w terminie nie krótszym niż termin realizacji dostawy liczony
W razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewidywane są kary umowne.
Wykonawca zobowiązany jest zapłacić Zamawiającemu kary umowne:
- a)w wysokości 10 % wartości netto niezrealizowanej części umowy, gdy Zamawiający odstąpi od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada Wykonawca, w tym przypadku nie ma zastosowania punkt b) i c) w zakresie zamówień niezrealizowanych do dnia odstąpienia od umowy,
- b)w wysokości 10 % umownej wartości netto towaru określonego każdorazowo w niezrealizowanej części zamówienia, gdy Zamawiający odstąpi od zamówienia z powodu okoliczności, za które odpowiada Wykonawca,
- c)w wysokości 0,1 % umownej wartości netto towaru pokreślonego każdorazowo w zamówieniu, nie dostarczonego w terminie za każdy rozpoczęty dzień zwłoki liczony do dnia dostarczenia towaru, przy czym od 31 dnia zwłoki kara umowna liczona będzie w wysokości 0,5 %. W przypadku definitywnego braku realizacji zamówienia lub jego części, w sytuacji gdy nie odstąpiono od umowy, kara umowna równa jest wartości niezrealizowanego zamówienia. Za definitywny brak realizacji zamówienia lub jego części uznaje się w szczególności oświadczenie Wykonawcy o odstąpieniu od realizacji zamówienia lub jego części oraz sytuację, w której kwota kary umownej z tytułu zwłoki w realizacji zamówienia lub jego części osiągnie wartość niezrealizowanego zamówienia lub jego części,
- d)w wysokości 0,1 % wartości netto towaru zgłoszonego do reklamacji za każdy rozpoczęty dzień zwłoki w jej rozpatrzeniu, w przypadku dostarczenia towaru wadliwego, w tym z wadą ukrytą,
- e)w wysokości 0,1 % wartości netto podlegającego wymianie towaru za każdy dzień zwłoki.
Zamawiający zobowiązuje się zapłacić Wykonawcy kary umowne:
a)w wysokości 10 % umownej wartości netto towaru określonego każdorazowo
w niezrealizowanym zamówieniu, gdy Wykonawca odstąpi od zamówienia z powodu okoliczności, za które odpowiada Zamawiający,
b)W wysokości 0,1 % umownej wartości netto zamówionego i nieodebranego z winy zamawiającego towaru za każdy rozpoczęty dzień zwłoki.
W okresie od miesiąca czerwca 2016 roku do dnia publikacji niniejszego raportu zawarto z Polską Grupą Górniczą Sp. o.o. umowy (włączając powyższą) na łączną wartość 10.804,8 tys. zł. netto. Umową o najwyższej wartości w tym okresie jest umowa opisana powyżej.
E) w dniu 20 marca 2017 roku wpłynęła do spółki Grupa Kapitałowa FASING S.A. podpisana przez drugą stronę umowy, umowa (datowana dnia 14 marca 2017r.) zawarta z Jastrzębską Spółką Węglową S.A. (Odbiorca) z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju na wartość 8.142,3 tys. zł netto (brutto: 10.015,0 tys. zł). Przedmiotem umowy jest dostawa łańcuchów ogniwowych górniczych, tras łańcuchowych oraz ogniw złącznych.
Zgodnie z postanowieniami powyższej umowy dostawa i wydanie towaru nastąpi częściami w terminie 12 miesięcy od daty zawarcia umowy. Dostawa poszczególnych części towarów następować będzie na podstawie zamówień, które szczegółowo określą ich ilość, wymagane terminy oraz miejsce dostaw. Integralną częścią umowy są: SIWZ z załącznikami, oferta Dostawcy oraz Ogólne Warunki Umów JSW S.A. w zakresie, w jakim nie są modyfikowane lub uchylane niniejszą umową. Wg zapisu w umowie, Odbiorca uprawniony jest do niewykonania Umowy w zakresie nieprzekraczającym 50 % wartości brutto umowy. Niewykonanie przed Odbiorcę umowy w wyżej wymienionym zakresie nie wymaga podania przyczyn i nie stanowi podstawy jego odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
W okresie ostatnich 12 miesięcy tj. od publikacji raportu nr 8/2016 w dniu 14.03.2016r. do dnia dzisiejszego tj. 20 marca 2017 roku Spółka zawarła z Jastrzębską Spółką Węglową S.A. kilka umów (włączając powyższą umowę) na łączną wartość 15.972,8 tys. zł brutto. Umową o najwyższej wartości w tym okresie jest umowa podana powyżej.
F) w dniu 21 marca br. z Alior Bankiem S.A. z siedzibą w Warszawie Grupa Kapitałowa FASING S.A. zawarła aneks nr 1 do umowy kredytu nr 666926/311/2015 o kredyt obrotowy nieodnawialny w ramach działalności przejętej z Banku BPH z dnia 20 listopada 2015 roku. Zgodnie z zawartym aneksem:
-
bank przyznaje Kredytobiorcy kredyt obrotowy nieodnawialny w ramach działalności przejętej z Banku BPH w kwocie 8,0 mln zł z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności. [przez bank BPH kredyt obrotowy wg powyższej umowy był udzielony w kwocie 7,9 mln zł., z terminem spłaty do dnia 17 listopada 2017 roku. Na dzień 28 lutego 2017 roku saldo kredytu wynosiło 3,0 mln zł.],
-
kredyt zostaje udostępniony na okres od dnia udostępnienia kredytu do dnia 20 marca 2019 roku (okres kredytowania),
-
kredyt będzie spłacany w 24 ratach kapitałowych. Raty będą płatne w okresach miesięcznych, w dniach płatności odsetek, poczynając od 28 kwietnia br.
-
od kwoty wykorzystanego kredytu Bank pobiera odsetki według zmiennej stopy procentowej, 1M WIBOR + 2,4 p.p. marży. W okresie odsetkowym stopa procentowa nie ulega zmianie. Wysokość oprocentowania w dniu 21 marca 2017 roku wynosi w stosunku rocznym 4,06%
-
od każdej wymagalnej i niezapłaconej w terminie ustalonym w Umowie kwoty kapitału wykorzystanego kredytu, Bank pobiera odsetki za okres od dnia wymagalności do dnia poprzedzającego całkowitą spłatę włącznie, naliczane codziennie, według stawki maksymalnych odsetek za opóźnienie tj. dwukrotności sumy referencyjnej NBP i 5,5 p.p. z zastrzeżeniem, że w przypadku zmiany sposobu naliczania maksymalnych odsetek za opóźnienie, Bank będzie naliczał odsetki od niezapłaconej kwoty Kredytu zgodnie z nowym sposobem naliczania maksymalnych odsetek za opóźnienie.
Prowizje należne Bankowi:
-
prowizja od kwoty przyznanego kredytu – w wysokości 50,0 tys. zł,
-
pozostałe opłaty i prowizje bankowe związane z Umową będą naliczane i płatne zgodnie z obowiązującą w Banku "Taryfą Opłat i Prowizji pobieranych przez Alior Bank S.A. za czynności związane z obsługą Klienta Korporacyjnego w ramach działalności przejętej z Banku BPH".
Zabezpieczenie kredytu stanowi:
-
weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową,
-
poręczenie przez KARBON 2 Sp. z o.o. do kwoty 5,0 mln zł,
-
wpis hipoteczny na nieruchomości fabrycznej położonej w Katowicach przy ulicy Modelarskiej 11 do kwoty 3,0 mln zł,
-
wpis hipoteczny na nieruchomości fabrycznej położonej w Zabrzu przy ulicy Hagera 6 do kwoty 3,0 mln zł,
-
zastaw rejestrowy na środkach obrotowych do kwoty 0,95 mln zł,
-
zastaw rejestrowy na maszynach i urządzeniach na wartość 4,8 mln zł
-
zastaw rejestrowy na akcjach imiennych spółki MOJ S.A. w ilości 4 293 475 sztuk o
wartości nominalnej 1,00 zł każda, zdeponowanych w DM TRIGON.
G) w dniu 29 marca 2017 roku Spółka skierowała do spółki KARBON 2 Sp. z o.o. dwa zamówienia na łączną wartość brutto 1.769,5 tys. zł, przedmiotem których jest materiał bezpośrednio produkcyjny tj. pręty walcowane. W ramach współpracy pomiędzy spółkami wartość jednostkowych kilkakrotnych zamówień złożonych przez Spółkę w okresie od dnia 6 października 2016 roku tj. od publikacji raportu bieżącego nr 32/2016 do dnia 29 marca 2017 roku (włączając powyższe zamówienia) wynosi łącznie 8.232,9 tys. zł. Przedmiotem tych zamówień była walcówka, blachy stalowe, pręty: płaskie, stalowe i walcowane oraz płaskowniki. Zamówieniem o największej wartości złożonym w tym okresie jest zamówienie na pręty walcowane z dnia 29 marca 2017 roku na wartość 1.718,1 tys. zł. Oprócz ww. zamówień, w ww. okresie, FASING S.A. zawarła ze spółką KARBON 2 Sp. z .o.o. kilka umów na roboty budowlano – remontowe w obiektach posadowionych na nieruchomości fabrycznej Spółki na łączną wartość 1.242,8 tys. zł. brutto.
H) w dniu 31 marca br. ze Śląskim Bankiem Spółdzielczym "SILESIA" w Katowicach, Grupa Kapitałowa FASING S.A. zawarła aneks nr 5 do umowy kredytowej o kredyt w rachunku bieżącym udzielonego wg umowy B001/14/24 z dnia 17.02.2014r. Zgodnie z zawartym aneksem:
-
kredyt w wysokości 3.000,0 tys. zł zostaje przedłużony do dnia 30.03.2018 roku,
-
oprocentowanie kredytu zmienne: WIBOR 1M + marża banku 2,4 %,
-
prowizja od kwoty udzielonego kredytu 0,60%,
-
za inne czynności związane z udzielonym kredytem, Bank pobiera opłaty i prowizje zgodnie z "Taryfą Opłat i Prowizji bankowych Śląskiego Banku Spółdzielczego "SILESIA"
w Katowicach dla klientów instytucjonalnych, obowiązującą w dniu wykonywania czynności. Zabezpieczenie kredytu stanowi:
-
weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową,
-
poręczenie wekslowe KARBON 2 Sp. z o.o. do kwoty 2,0 mln zł,
-
wpis hipoteczny na nieruchomości fabrycznej położonej w Katowicach przy ulicy Modelarskiej 11 do kwoty 2,0 mln zł, wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej,
-
zastaw rejestrowy na maszynach i urządzeniach do kwoty 4,0 mln zł wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej,
-
pełnomocnictwo do rachunku bieżącego Kredytobiorcy prowadzonego w Śląskim Banku Spółdzielczym "SILESIA" w Katowicach,
-
pełnomocnictwo do rachunku bieżącego Kredytobiorcy prowadzonego przez PKO BP Oddział w Katowicach
W okresie ostatnich 12 miesięcy spółka zawarła ze Śląskim Bankiem Spółdzielczym "SILESIA" w Katowicach, umowy kredytowe (włączając powyższą) na łączną kwotę 8,5 mln zł. Większą umową jest umowa o kredy rewolwingowy na kwotę 5,5 mln zł., z dnia 27.06.2013r. (zawarcie umowy rap. bież. nr 33/2013 z dnia 28.06.2013r., zmiany do umowy: rap. bież. nr 31/2015 z dnia 8.07.2015r., rap. bież. nr 30/2016 z dnia 25.07.2016r.).
Pomiędzy Bankiem a Emitentem nie ma powiązań formalnych.
19.Opis czynników i zdarzeń, w szczególności o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na osiągnięty wynik finansowy w I kwartale 2017 roku.
W I kwartale 2017 roku wartość przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniosła 46.636,0 tys. zł i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest niższa o 275,0 tys. zł tj. 0,59 % (w ub. roku 46.911,0 tys. zł). Koszt wytworzenia sprzedanych produktów, towarów i materiałów w tym okresie wyniósł 31.404,0 tys. zł i w stosunku do okresu roku poprzedniego jest niższy o 3.343,0 tys. zł tj. 34,73 % (w ub. r. 34.747, 0 tys. zł). Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 15.232,0 tys. zł i jest wyższy o
3.068,0 tys. zł. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (w ub. r. 12.164, 0 tys. zł).
Za I kwartał 2017 roku wynik na sprzedaży Grupy jest dodatni i wynosi 4.284,0 tys. zł.
i jest wyższy o 1.738,0 tys. zł. od wyniku za I kwartał 2016 r. (w ub. r. 2.545,0 tys. zł). Dominujące pozycje kosztów finansowych stanowią: odsetki wraz z prowizjami od zaciągniętych kredytów, umów leasingowych, factoringu oraz utworzone odpisy aktualizujące należności finansowe, koszty pośrednictwa finansowego (poręczenia). Dominujące pozycje kosztów operacyjnych stanowią: odpisy z tytułu aktualizacji wartości aktywów w tym: należności i deprecjacja zapasów, darowizny, koszty reklamacji oraz pozostałe prowizje. Wynik finansowy brutto Grupy za I kwartał br. wynosi (+ ) 1.400,0 tys. zł. Wynik finansowy netto Grupy za I kwartał br. wynosi (+) 372,0 tys. zł. z czego:
-
właścicielom jednostki dominującej (+) 420,0 tys. zł.
-
udziałom nie dającym kontroli (-) 48,0 tys. zł.
Inne całkowite dochody (różnice kursowe z przeliczenia pozycji sprawozdania finansowego jednostki działającej za granicą) w pierwszym kwartale są dodatnie i wynoszą :
(+) 5.614,0 tys. zł. z czego:
- właścicielom jednostki dominującej (+) 2.703,0 tys. zł.
- udziałom niedającym kontroli (+) 2.911,0 tys. zł.
co daje dodatnie całkowite dochody Grupy w wysokości : (+) 5.986,0 tys. zł. z tego:
- właścicielom jednostki dominującej (+) 3.123, 0 tys. zł.
- udziałom niedającym kontroli (+) 2.863, 0 tys. zł.
W przypadku KBP Becker-Prunte przyczyny obniżenia wyniku finansowego :
Z uwagi na kończącą się eksploatacje węgla w Niemczech w sposób istotny następuje ograniczenie dostaw produktów firmy KBP Becker–Prunte dla górnictwa niemieckiego, co spowodowało iż Spółka poniosła straty w 2016 roku i w I kwartale 2017 roku. W związku z tym działania restrukturyzacyjne podejmowane przez Spółkę koncentrują się na poszukiwaniu nowych odbiorców i innowacyjności produktów. Firma zainteresowana jest przede wszystkim zwiększeniem swojej obecności na węglowym rynku chińskim i amerykańskim. Kryzys dla węgla w latach 2015-2016 utrudniał ożywienie koniunktury, stworzył możliwości przerwy sprzedaży i efektywności ekonomicznej. Firma promuje nowy wzór łańcucha i złącza blokowego. Produkty te są w zainteresowaniu kopalni.
20. Najważniejsze zdarzenia, które wystąpiły po dniu, na który sporządzono skrócone kwartalne sprawozdanie finansowe, nieujęte w tym sprawozdaniu, a mogące w znaczący sposób wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe emitenta.
Po dniu bilansowym do dnia sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego to jest do dnia 19.05.2017 roku nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych na dzień 31 marca 2017 roku.
21. Informacja dotycząca zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego.
Należności warunkowe:
Stan na 31.12.2016 roku – 51 684,7 tys. zł. Stan na 31.03.2017 roku – 51 427,5 tys. zł.
Należności warunkowe na dzień bilansowy 31 marca 2017 roku wynoszą 51.427,5 tys. zł i w stosunku do stanu na dzień 31.12.2016 roku spadły o 257, 2 tys. zł.
Poręczenia otrzymane przez podmiot dominujący w Grupie
| Nr poz. | Data udzielenia |
Kwota poręczenia |
Dla | Poręczyciel | Przedmiot poręczenia |
Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 2.04.2012 05.05.2016 |
4 000 000,00 | Deutsche Bank SA |
KARBON 2 | zobowiązanie FASING z tyt. linii wielocelowej w ramach której udzielono spółce kredytów obrotowego w kwocie 2 mln zł oraz w rachunku bieżącym w kwocie 2 mln zł Poręczenie do kwoty 4 000 000,00 zł udzielone do 30.04.2018r. Saldo kredytów na 31.03.2017r. wynosi RB |
Poręczenie wekslowe |
| - 1 490,8 tys. zł oraz OBR - 1 083,3 tys. zł |
| 2. | 27.06.2013 09.07.2015 02.11.2015 |
2 000 000,00 | Śląski Bank Spółdzielczy SILESIA |
KARBON 2 | zobowiązania FASING SA z tyt. kredytu rewolwingowego udzielonego w wysokości 6.500.000,00 zł od 27.06.2013 do 26.06.2015 do 26.06.2016 do 26.06.2017 Od 9.07.2015 finansowanie obniżono do kwoty 5.500.000,00 zł, a poręczenie do 2 000 000,00 zł Saldo kredytu na 31.03.2017r. wynosi 5 441,0 tys. zł |
Poręczenie wekslowe |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3. | 09.04.2015 | 2 000 000,00 | Śląski Bank | KARBON 2 | zobowiązania FASING | Poręczenie |
| 26.04.2016 | Spółdzielczy SILESIA |
SA z tyt. kredytu w rachunku bieżącym udzielonego w wysokości 3.000.000,00 zł od 17.02.2014 do 16.02.2016 do 30.04.2016 do 31.03.2017 do 30.03.2018 Poręczenie do kwoty 2 000 000,00 zł udzielono do 30.03.2018r. Saldo kredytu na 31.03.2017 wynosi 2 994,5 tys. zł |
cywilne | |||
| 4. | 24.11.2015 21.03.2017 |
5 000 000,00 | ALIOR BANK SA (BPH SA) |
KARBON 2 | zobowiązania FASING SA z tyt. kredytu w rachunku obrotowego udzielonego w wysokości 7 970.000,00 zł z dnia 20.11.2015r. oraz 21.03.2017 podwyższonego do 8 mln zł o kwotę 5 012,0 tys. zł Poręczenia do kwoty 5 000 000,00 zł obowiązuje do 20.03.2019r. Saldo kredytu na 31.03.2017r. wynosi 7 671,2 tys. zł |
Poręczenie cywilne |
| 5. | 04.01.2016 | 2 000 000,00 | Orzesko Knurowski Bank Spółdzielczy O/ Zabrze |
KARBON 2 | zobowiązania FASING SA z tyt. kredytu w rachunku obrotowego udzielonego w wysokości 3.600.000,00 zł z dnia 30.12.2015r. Poręczenia do kwoty 2 000 000,00 zł obowiązuje do 27.12.2018r. Saldo kredytu na 31.03.2017r. wynosi 2 162, 9 tys. zł |
Poręczenie cywilne |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6. | 25.07.2016 | 8 160 000,00 | BZ WBK SA O/Katowice |
KARBON 2 | zobowiązania FASING SA z tyt. multilinii w ramach, której udzielono Spółce kredytu w rachunku bieżącym w wysokości 2.500.000,00 zł oraz limitu na akredytywy w wysokości 4 300 000, 00 zł do 25.07.2017r. Poręczenie do kwoty 8 160 000, 00 zł udzielono do 25.07.2017r. Saldo kredytu na 31.03.2017r. wynosi: RB - 1 503,8 tys. zł, AKRED - 2 299,0 tys. zł |
Poręczenie wekslowe |
|
| Razem | 23 160 000,00 | ||||||
| Poręczenia otrzymane przez MOJ S.A. | |||||||
| Nr poz. | Data | Kwota | Dla | Poręczyciel | Przedmiot | Rodzaj | |
| 1. | udzielenia 24.10.2013 |
(zł) 3 000 000,00 |
Getin Noble Bank SA O/K-ce |
FASING S.A. |
Poręczenia Kredyt rewolwingowy aneks nr 1 do umowy z 19.11.13r. Udzielone do 18.11.2017 |
cywilne | Poręczenia Poręczenie |
| 2. | 19.11.2013 | 4 250 000,00 | Getin Noble Bank SA O/K-ce |
FASING S.A. |
Kredyt obrotowy rewolwingowy. Udzielone do dnia 18.11.2017 |
cywilne | Poręczenie |
Informacja dodatkowa do sprawozdania za I kwartał 2017 Grupa Kapitałowa FASING S.A.
| 3. | 19.11.2013 | 1 875 000,00 | Getin Noble Bank SA O/K-ce |
FASING S.A. |
Kredyt w r-ku bieżącym. Udzielone do dnia 16.11.2017 |
Poręczenie cywilne |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4. | 18.06.2014 | 1 000 000,00 | Orzesko Knurowski Bank Spółdzielczy O/Zabrze |
FASING S.A. |
Kredyt obrotowy. Udzielone do dnia 17.06.2017 |
Poręczenie wekslowe |
| 5. | 15.07.2014 | 1 800 000,00 | Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. O/Rybnik |
FASING S.A. |
Kredyt obrotowy w r-ku bieżącym. Udzielone do dnia 23.05.2017 |
Poręczenie cywilne |
| 6. | 01.06.2016 | 1 000 000,00 | Orzesko Knurowski Bank Spółdzielczy O/Zabrze |
FASING S.A | Kredyt obrotowy. Udzielone do dnia 30.05.2019 |
Poręczenie wekslowe |
| Razem | 12 925 000,00 |
Informacja dodatkowa do sprawozdania za I kwartał 2017 Grupa Kapitałowa FASING S.A.
Ubezpieczenia i gwarancje otrzymane przez podmiot dominujący w Grupie
| Nazwa instytucji finansowej |
Kwota | Rodzaj | Na rzecz | Przeznaczenie | Okres | Zabezpiecz enie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| STU ERGO HESTIA S.A. |
2 200 000,00 | Gwarancja kontraktu w ramach limitu odnawialnego |
FASING S.A. |
Gwarancja: zapłaty wadium, należytego wykonania kontraktu, należytego usunięcia wad i usterek |
Od 21.03.2011r. na czas nieokreślony |
Weksle in blanco wraz z deklaracjami wekslowymi |
| MANULI HYDRAUL ICS POLSKA S.A. |
139 713,58 | Gwarancja zabezpieczająca należyte wykonania zobowiązania |
FASING S.A. |
Gwarancja zabezpieczająca należyte wykonania zobowiązań wynikających z umowy najmu nr 2/2011 |
Od 17.05.2011 do 31.07.2012 do 31.07.2013 do 31.07.2014 do 04.11.2015 do 04.11.2016 do 04.11.2017 |
Informacja dodatkowa do sprawozdania za I kwartał 2017 Grupa Kapitałowa FASING S.A.
| PKO BP SA | 263 700,00 | Gwarancja bankowa |
WFOŚiGW w Katowicach |
na zabezpieczenie udzielonej pożyczki wg umowy nr 199/2013/28/OA/al/P z dnia 02.08.2013r. na dofinansowanie realizacji zadania Instalacja fotowoltaiczna całkowity koszt inwestycji 810 000, 00 zł pożyczka udzielona na okres od 02.08.2013 do 30.06.2022, Saldo pożyczki na 31.12.2016r. wynosi 218, 7 tys. zł |
od 07.04.2016 do 15.06.2018 |
w ramach linii kredytowej wielocelowej wg umowy z dnia 22.09.2010r. wraz z aneksami |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SANTAND ER Bank SA Hiszpania |
1 938 280,73 | Gwarancja dobrego wykonania umowy |
SHENHUA LOGISTICS GROUP Chiny |
Zabezpieczenie kontaktu (10%) na kwotę 4 593 300, 00 EUR nr SHWZ GW DL 150090 z dnia 29.05.2015 przedmiotem, którego jest dostawa łańcucha górniczego płaskiego do kopalń w Chinach |
od 24.07.2015 do 31.12.2017 |
Regwara ncja Banku PKO BP SA nr 0096202000 1398 ważna do dnia 15.02.2018r |
| MOJ S.A. | 7 425 000,00 | Hipoteka na nieruchomości w Osowiec |
FASING S.A. |
Zabezpieczenie kredytów udzielonych Grupie Kapitałowej FASING SA przez BZ WBK SA w ramach MULTILINII: Saldo na dzień 31.03.2017 wynosi RB - 1 503, 8 tys. zł , AKRED – 2 299, 0 tys. zł |
Od 18.04.2013 do 30.04.2016 do 17.08.2016 do 25.07.2017 |
|
| KONKO S.A. w upadłości układowej |
3 375 840,00 | Cesja wierzytelności |
FASING S.A. |
Przedmiotem cesji jest gwarancja FASING dla ENERGOTRADING LIMITED z Honkongu za KONKO SA cesja do kwoty 800 000, 00 EUR |
Od 08.01.2016 | Potwierdze nie notarialne przelewu wierzytelno ści |
| RAZEM | 15 342 534,31 |
Zobowiązania warunkowe, w tym: również udzielone przez jednostki gwarancje i poręczenia:
Stan na 31.12. 2016 roku – 23 093, 7 tys. zł Stan na 31.03. 2017 roku – 22 832, 1 tys. zł.
| Rodzaj zobowiązań, gwarancji, poręczeń |
Stan na dzień 31.03.2017r. Kwota w tys. zł |
Stan na dzień 31.12.2016r. Kwota w tys. zł |
Zmiana + / - Kwota w tys. zł |
|---|---|---|---|
| Poręczenie wg prawa cywilnego |
16 332,1 | 16 593,7 | - 261,6 |
| Poręczenie wg prawa wekslowego |
6 500,00 | 6 500,00 | 0,00 |
| Zobowiązania warunkowe z ww. tyt. ogółem |
22 832,1 | 23 093,7 | -261,6 |
Informacja dodatkowa do sprawozdania za I kwartał 2017 Grupa Kapitałowa FASING S.A.
Poręczenia udzielone przez podmiot dominujący w Grupie
| Data udzielenia |
Kwota poręczenia |
Dla | Za zobowiązania |
Przedmiot poręczenia | Rodzaj | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 30.10.2013 15.12.2015 07.07.2016 21.11.2016 |
4 250 000,00 | GETIN NOBLE BANK SA Katowice |
MOJ S.A. Katowice |
umowa o kredyt rewolwingowy z dnia 24.10.2013r. na kwotę 2 000 000,00 zł podwyższony 19.11.2013r. do kwoty 3 000 000,00 zł od 07.07.2016 do 3 400 000, 00 zł do 18.11.2016 do 18.11.2017 (od 15.12.2015 od 21.11.2016 akt notarialny art. 777 kpc poręczenia cywilne do kwoty 4 250 000,00 zł) |
Poręczenie cywilne |
| 2. | 19.11.2013 15.12.2015 07.07.2016 21.11.2016 |
3 000 000,00 | GETIN NOBLE BANK SA Katowice |
MOJ S.A. Katowice |
umowa o kredyt rewolwingowy z dnia 19.11.2013 do kwoty 2 000 000, 00 zł 17.03.2014 podwyższony do kwoty 3 000 000, 00 zł od 07.07.2016 zmniejszono do 2 600 000, 00 zł do 18.11.2016 zmniejszono do kwoty 2 400 000, 00 zł do 18.11.2017 (od 15.12.2015 od 21.11.2016 akt notarialny art. 777 kpc poręczenia cywilne do kwoty 3 000 000,00 zł) |
Poręczenie cywilne |
| 3. | 19.11.2013 15.12.2015 21.11.2016 |
1 875 000,00 | GETIN NOBLE BANK SA Katowice |
MOJ S.A. Katowice |
umowa o kredyt w rachunku bieżącym na kwotę 1 500 000, 00 zł na okres od 19.11.2013 do 18.11.2014 do 18.11.2016 do 16.11.2017 (od 15.12.2015 od 21.11.2016 akt notarialny art. 777 kpc poręczenia cywilne do kwoty 1 875 000, 00 zł) |
Poręczenie cywilne |
| 4. | 18.06.2014 01.06.2016 |
1 000 000,00 | OKB Sp. Zabrze |
MOJ S.A. Katowice |
umowa o kredyt obrotowy na kwotę 2 500 000, 00 zł na okres od 18.06.2014 do 17.06.2017 Poręczenie 2 500 000, 00 zł od 1.06.2016 zmniejszone do kwoty 1 000 000, 00 zł |
Poręczenie wekslowe |
| 5. | 15.07.2014 23.05.2016 |
1 800 000,00 | BGŻ BNP Paribas SA Katowice |
MOJ S.A. Katowice |
umowa o kredyt w rachunku bieżącym na kwotę 1 200 000,00 zł na okres od 15.07.2014 do 25.05.2015 do 24.05.2016 do 23.05.2017 |
Poręczenie cywilne |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6. | 22.07.2015 22.06.2016 |
3 000 000,00 | PKO BP SA Katowice |
KARBON 2 Sp. z o.o. Katowice |
umowa o kredyt w rachunku bieżącym na kwotę 2 000 000, 00 zł na okres od 22.07.2015r. do 21.07.2016r. do 21.07.2017r. |
Poręczenie wekslowe |
| 7. | 03.11.2015 28.10.2016 |
1 500 000,00 | KHW SA | KARBON 2 Sp. z o.o. Katowice |
umowa sprzedaży węgla przez KHW SA poręczona do kwoty 1 500 000, 00 zł na okres od 03.11.2015 do 28.10.2016 do 31.12.2017 |
Poręczenie wekslowe |
| 8. | 01.06.2016 | 1 000 000,00 | OKB Sp. Zabrze |
MOJ SA Katowice |
umowa o kredyt obrotowy na kwotę 2 000 000, 00 zł na okres od 01.06.2016 do 30.05.2019 Poręczenie do kwoty 1 000 000, 00 zł |
Poręczenie wekslowe |
| 9. | 21.12.2016 | 5 407 085,63 | KARBON 2 Sp. z o.o. |
BECKER Niemcy |
umowa poręczenia na zabezpieczenie płatności na kwotę 1 281 360, 64 EURO do 30.06.2019r. |
Poręczenie cywilne |
| Razem | 22 832 085,63 |
Inne zobowiązania dotyczą podmiotu dominującego w Grupie Kapitałowej
Gwarancje zapłaty według stanu na dzień 31.03.2017r. wynoszą 3.405.154,20 zł. i w stosunku do stanu na 31.12.2016r. nie uległy zmianie.
Gwarancje zapłaty na dzień 31.03.2017 r.
| Dla kogo | Kwota w zł | Data udzielenia |
Termin | Za kogo |
|---|---|---|---|---|
| Bio-Energia Sp. z o.o. |
3 405 154,20 | 28.01.2011r. | W trakcie negocjacji |
Dwie noty obciążeniowe za opóźnienie w oddaniu |
| przedmiotu umowy | ||||
| RAZEM | 3 405 154,20 |
22. Wskazanie skutków zmian w strukturze jednostki gospodarczej, w tym w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek grupy kapitałowej, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.
W okresie pierwszego kwartału 2017 roku nie było zmian w strukturze gospodarczej Spółek Grupy, w tym zmian w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek grupy kapitałowej emitenta, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.
23. Stanowisko Zarządu odnośnie co do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok.
Spółka nie publikowała prognozy wyników finansowych na 2017 rok.
24. Akcjonariusze posiadający, co najmniej 5 % głosów na WZA Spółki.
Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki: 1. KARBON 2 Sp. z o.o.
Od dnia 28.04.2017r. (data przekazania raportu rocznego za 2016r.) do dnia 19.05.2017r. Liczba posiadanych akcji – 1.868.056; co stanowi 60,12% kapitału zakładowego Liczba przysługujących głosów z posiadanych akcji - 1.868.056 Udział w ogólnej liczbie głosów – 60,12%
25. Zestawienie zmian w stanie posiadania akcji spółki przez osoby zarządzające i nadzorujące w okresie od przekazania poprzedniego raportu kwartalnego.
Pan Tadeusz Demel Przewodniczący Rady Nadzorczej posiada 400 szt. akcji spółki Grupa Kapitałowa FASING S.A, które nabył przed 2001 rokiem. Pozostali Członkowie Rady Nadzorczej oraz Członkowie Zarządu nie posiadają akcji Spółki.
26. Transakcje z podmiotami powiązanymi.
W okresie pierwszego kwartału 2017 roku transakcje zawierane przez Spółki z podmiotami powiązanymi były głównie typowymi transakcjami wynikającymi z bieżącej działalności operacyjnej, zawieranymi na warunkach rynkowych. Spółki w okresie sprawozdawczym nie zawierały transakcji z podmiotami zależnymi i niezależnymi na warunkach innych niż rynkowe.
27. Informacja o udzieleniu przez emitenta lub jednostkę od niego zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji – łącznie jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu, jeżeli łączna wartość istniejących poręczeń lub gwarancji stanowi równowartość, co najmniej 10% kapitałów własnych emitenta.
Informacja o udzielonych i otrzymanych poręczeniach, gwarancjach podano powyżej w punkcie 21.
28. Inne informacje, które zdaniem emitenta są istotne dla oceny jego sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian, oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez emitenta
W okresie sprawozdawczym w jednostkach Grupy w pierwszym kwartale 2017 r. nie zaszły istotne zmiany mające wpływ na sytuację kadrową, majątkową oraz finansową. Spółki realizowały wszystkie swoje zobowiązania oraz na bieżąco monitorują swoje należności i utrzymują je na poziomie niezagrażającym dalszemu istnieniu Spółek.
29. Czynniki, które w ocenie emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki w perspektywie, co najmniej kolejnego kwartału Szanse
Rozwój działalności eksportowej na rynkach określonych, jako BRIC( Brazylia, Rosja,
Chiny, Indie).
- Utrzymanie pozycji dostawcy dla górnictwa polskiego. Dalszy wzrost sprzedaży eksportowej na rynku amerykańskim i australijskim oraz wietnamskim..
- Poszerzenie oferty produktowej, produkcja pod specjalne potrzeby klientów, co może ułatwić pozyskanie klientów z innych branż niż górnictwo i da szansę na większą dywersyfikację sprzedaży.
- Poluzowanie polityki pieniężnej przez główne banki centralne na świecie, które w krótkim okresie mogą poprawić sytuację na rynkach oraz zwiększyć poziom inwestycji przedsiębiorstwa.
- Współpraca z jednostkami badawczo-rozwojowymi.
Zagrożenia
- Zmienne ceny materiałów i usług do produkcji wyrobów w szczególności: stali, paliw.
- Niepewna sytuacja finansowo organizacyjna górnictwa węgla kamiennego w Polsce, mniejsze inwestycje spółek węglowych w 2017 roku, co może mieć wpływ na wielkość zamówień, wydłużone przez spółki górnicze terminy płatności, które stawiają pod znakiem zapytania płynność finansową.
- Polityka Unii Europejskiej odnośnie emisji
- Problemy polityczno- gospodarcze odbiorców zagranicznych z Ukrainy i Rosji.
- Poziomu kursów walutowych.
Informacja
o zasadach przyjętych przy sporządzaniu jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki Fabryk Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING SA.
Porównywalność danych.
Dane zawarte w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za okresy objęte sprawozdaniem tj. pierwszy kwartał 2017 roku oraz za pierwszy kwartał 2016 roku są porównywalne.
Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu, rezerwy, odpisy aktualizujące wartość składników majątku, porównywalność danych.
Jednostkowy raport kwartalny za pierwszy kwartał 2017 roku został sporządzony zgodnie z obowiązującymi zasadami i metodami rachunkowości zgodne z Ustawą z dnia 29 września 1994roku o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r., poz.1047) z uwzględnieniem współmierności przychodów i kosztów, ujmowanych według zasady memoriałowej z zachowaniem zasady ostrożności wyceny aktywów i pasywów.
Omówienie zastosowanych metod wyceny aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego:
Zasady wyceny poszczególnych składników aktywów i pasywów oraz pomiar wyniku finansowego zastały szczegółowo przedstawiane w raporcie rocznym za rok obrotowy 2016. Przy sporządzanie sprawozdania za I kwartał 2017, zasady wyceny w stosunku do zasad według, których sporządzono sprawozdania za rok obrotowy 2016 nie uległy zmianie.
Odpisy aktualizujące należności.
Stan odpisów aktualizujących należności na dzień 31.03.2017 r. wynosił ogółem 6 599,6 tys. zł. i obejmowały należności od dłużników:
- zalegających z zapłatą powyżej 12 miesięcy oraz niezależnie od okresów zalegania w stosunku, co, do których uzyskano informację o ogłoszeniu upadłości, otwarciu postępowania układowego, likwidacji,
- naliczone i nie zapłacone odsetki od przeterminowanych należności.
| Należność | ||
|---|---|---|
| Treść | główna | odsetki |
| Stan na 01.01.2017 (BO) | 5 277 677,90 | 1 287 877,68 |
| Odpisy z tyt. aktual. wyceny | 0,00 | 0,00 |
| Wycena bilansowa - różnice | 0,00 | 0,00 |
| kursowe | ||
| Razem zwiększenia | 5 277 677,90 | 1 287 877,68 |
| Wykorzystanie odpisu | ||
| Rozwiązanie odpisów na skutek | 124 556,61 | 16 792,75 |
| spłaty należności | ||
| Wycena bilansowa- różnice | 101 150,00 | 0,00 |
| kursowe | ||
| Razem zmniejszenia | 225 706,61 | 16 792,75 |
| Stan na 31.03.2017 (BZ) | 5 051 971,29 | 1 271 084,93 |
Rezerwy.
Wykazane w bilansie rezerwy wynoszą ogółem: 3.973,7 tys. zł. w tym na: świadczenia emerytalne i podobne na dzień 31.03.2017r. wynoszą : 1.547,7 tys. zł.
Wartość aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na dzień 31.03.2017 r. wynosi 1.682,2 tys. zł. W okresie pierwszego kwartału 2017r. nie dokonywano odpisów aktualizujących wartość długoterminowych aktywów finansowych.
| Grupa rezerw | Stan na 01.01.2017 r. |
Zawiązanie | Rozwiązanie | Stan na 31.03.2017 r. |
|---|---|---|---|---|
| Odroczony podatek dochodowy |
76 987,00 | 0,00 | 0,00 | 76 987,00 |
| Świadczenia emerytalne i podobne |
1 568 980,02 | 0,00 | 21 320,64 | 1 547 659,38 |
| Pozostałe rezerwy | 1 805 051,40 | 543 999,00 | 0,00 | 2 349 050,40 |
| Razem | 3 451 018,42 | 543 999,00 | 21 320,64 | 3 973 696,78 |
Podpisy:
Zdzisław Bik ...............................................
Prezes Zarządu
Maksymilian Klank . ...............................................
I Wiceprezes Zarządu
Zofia Guzy ................................................
Wiceprezes Zarządu