AI assistant
Grupy Kapitałowej FASING S.A. — Interim / Quarterly Report 2017
Nov 17, 2017
5611_rns_2017-11-17_55127650-70a4-49a3-9546-180e635306a9.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ROZSZERZONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE za III kwartał 2017 roku.
Grupa Kapitałowa FASING S.A.
Listopad 2017
Spis treści
-
- Kwartalne skrócone sprawozdanie finansowe sporządzone wg MSR
-
- Kwartalne skrócone jednostkowe sprawozdanie Finansowe
-
- Informacja dodatkowa
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
(kwoty wyrażone są w tys. zł)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| stan na | stan na | stan na | |
|---|---|---|---|
| 30.09.2017 koniec |
31.12.2016 koniec |
30.09.2016 koniec |
|
| kwartału/2017 | roku/2016 | kwartału/2016 | |
| A k t y w a | |||
| A. Aktywa trwałe | 102384 | 104910 | 102864 |
| I. Wartości niematerialne | 2281 | 2410 | 2556 |
| 1.Koszty zakończonych prac.rozwojowych | 46 | 52 | 57 |
| 2.Wartość firmy | 0 | 0 | 0 |
| 3. Wartość firmy jednostek podporządkowanych | 0 | 0 | 0 |
| 4.Inne wartości niematerialne | 2235 | 2358 | 2499 |
| II. Rzeczowe aktywa trwałe w tym: | 77545 | 78915 | 79673 |
| śr.trwałe i wartości niematerialne w budowie | 5420 | 1566 | 855 |
| III. Należności długoterminowe | 110 | 110 | 110 |
| 1. Od jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 |
| 2. Od pozostałych jednostek | 110 | 110 | 110 |
| 3. Nieruchomości i wartości niematerialne w budowie | 0 | 0 | 0 |
| IV. Inwestycje długoterminowe | 19658 | 20745 | 18451 |
| 1. Nieruchomości | 18664 | 19618 | 17237 |
| 2. Wartości niematerialne | 0 | 0 | 0 |
| 3. Długoterminowe aktywa finansowe | 994 | 1127 | 1214 |
| a) w jednostkach powiązanych, w tym: | 981 | 1082 | 217 |
| - udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych wyceniane | |||
| metodą praw własności | 40 | 40 | 40 |
| - udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych nieobjętych | |||
| konsolidacją | 77 | 79 | 77 |
| - udzielone pożyczki | 864 | 963 | 100 |
| - inne długoterminowe aktywa finansowe | 0 | 0 | 0 |
| b) w pozostałych jednostkach | 13 | 45 | 997 |
| 4. Inne inwestycje długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| V. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe 1. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
2790 2159 |
2730 2079 |
2074 2033 |
| 2. Inne rozliczenia międzyokresowe | 631 | 651 | 41 |
| B. Aktywa obrotowe | 157820 | 159198 | 161284 |
| I. Zapasy w tym: | 56807 | 64712 | 63591 |
| - aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | 0 | 0 | 0 |
| II. Należności krótkoterminowe | 83687 | 81388 | 84578 |
| 1. Od jednostek powiązanych | 3843 | 4129 | 7798 |
| 2. Od pozostałych jednostek | 79844 | 77259 | 76780 |
| III. Inwestycje krótkoterminowe | 9607 | 6196 | 4539 |
| 1. Krótkoterminowe aktywa finansowe | 9607 | 6196 | 4539 |
| a) w jednostkach powiązanych | 657 | 286 | 313 |
| b) w pozostałych jednostkach | 3125 | 521 | 439 |
| c) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne | 5825 | 5389 | 3787 |
| 2. Inne inwestycje krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| IV. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 7719 | 6902 | 8576 |
| A k t y w a r a z e m |
260204 | 264108 | 264148 |
| P a s y w a | |||
| A. Kapitał własny | 141264 | 144115 | 143391 |
| I. Kapitał zakładowy | 8731 | 8731 | 8731 |
| II. Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| III. Udziały (akcje) własne (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| IV. Kapitał (fundusz )zapasowy | 91941 | 85717 | 85717 |
| V. Pozostałe kapitały ( fundusze) rezerwowe | 0 | 0 | 0 |
| VI. Całkowite dochody ogółem z lat ubiegłych, w tym: | 3918 | 9117 | 9171 |
| a) Zysk (strata) netto z lat ubiegłych | -4462 | 737 | 791 |
| b) Inne całkowite dochody z lat ubiegłych | 8380 | 8380 | 8380 |
| VII. Całkowite dochody ogółem przypad.wlaśc. jedn. domin., w | |||
| tym: | 5104 | 7573 | 7288 |
| a) Zysk (strata) netto | 2991 | 3498 | 4259 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
| b) Inne całkowite dochody | 2113 | 4075 | 3029 |
|---|---|---|---|
| VIII. Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, związane z | |||
| aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako przeznaczone do | |||
| sprzedaży | 0 | 0 | 0 |
| IX. Odpisy z zysku netto przypadającego właścicielom jednostki | |||
| dominującej w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| Razem kapitały przypadające właścicielom jednostki dominującej | 109694 | 111138 | 110907 |
| X. Kapitały przypadające udziałom nie dającym kontroli, w tym: | 31570 | 32977 | 32484 |
| Całkowite dochody ogółem przypadające udziałom nie dającym | |||
| kontroli w podziale na: | 2305 | 3615 | 3122 |
| a) Zysk (strata) netto | -34 | -84 | 49 |
| b) Inne całkowite dochody | 2339 | 3699 | 3073 |
| B. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 118940 | 119993 | 120757 |
| I. Rezerwy na zobowiązania | 7397 | 5985 | 5744 |
| 1. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 901 | 909 | 370 |
| 2. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 1781 | 2019 | 1779 |
| a) długoterminowa | 1755 | 1803 | 1722 |
| b) krótkoterminowa | 26 | 216 | 57 |
| 3. Pozostałe rezerwy | 4715 | 3057 | 3595 |
| a) długoterminowe | 0 | 0 | |
| b) krótkoterminowe | 4715 | 3057 | 3595 |
| II. Zobowiązania długoterminowe | 10701 | 7128 | 9839 |
| 1. Wobec jednostek powiązanych | 614 | 0 | 0 |
| 2. Wobec pozostałych jednostek | 10087 | 7128 | 9839 |
| III. Zobowiązania krótkoterminowe | 99848 | 105364 | 103485 |
| 1. Wobec jednostek powiązanych | 8734 | 9545 | 6207 |
| 2. Wobec pozostałych jednostek | 90766 | 95610 | 96884 |
| 3. Fundusze specjalne | 348 | 209 | 394 |
| 4. Zobowiązania związane z aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako | |||
| przeznaczone do sprzedaży | 0 | 0 | 0 |
| IV. Rozliczenia międzyokresowe | 994 | 1516 | 1689 |
| a) długoterminowe | 669 | 821 | 1164 |
| b) krótkoterminowe | 325 | 695 | 525 |
| P a s y w a r a z e m |
260204 | 264108 | 264148 |
| Wartość księgowa | 141264 | 144115 | 143391 |
| Liczba akcji | 3107249 | 3107249 | 3107249 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł) | 45,46 | 46,38 | 46,15 |
| Rozwodniona liczba akcji | |||
| Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł) |
Poz. "Rozwodniona liczba akcji" i poz. "Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł)" nie jest liczona, nie przewiduje się emisji nowych akcji
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
POZYCJE POZABILANSOWE
| stan na | stan na | stan na | |
|---|---|---|---|
| 30.09.2017 | 31.12.2016 | 30.09.2016 | |
| koniec | koniec | koniec | |
| kwartału/2017 | roku/2016 | kwartału/2016 | |
| 1. Należności warunkowe | 57790 | 51685 | 51794 |
| 1.1. Od jednostek powiązanych (z tytułu) | 38085 | 36085 | 36335 |
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 38085 | 36085 | 36335 |
| 1.2. Od pozostałych jednostek (z tytułu) | 19705 | 15600 | 15459 |
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 19705 | 15600 | 15459 |
| 2. Zobowiązania warunkowe | 23852 | 26499 | 21080 |
| 2.1. Na rzecz jednostek powiązanych (z tytułu) | 20447 | 23094 | 17675 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 20447 | 23094 | 17675 |
| 2.2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu) | 3405 | 3405 | 3405 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 3405 | 3405 | 3405 |
| 3. Inne (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| - obce weksle dyskontowe | 0 | 0 | 0 |
| Pozycje pozabilansowe, razem | 81642 | 78184 | 72874 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW (wariant kalkulacyjny)
| Za 3 m-ce | Za 9 m-cy | Za 3 m-ce | Za 9 m-cy | |
|---|---|---|---|---|
| kończące się | kończących się | kończące się | kończących się | |
| 30.09.2017 | 30.09.2017 | 30.09.2016 | 30.09.2016 | |
| Działalność kontynuowana: | ||||
| I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów | ||||
| i materiałów, w tym: | 44210 | 134225 | 38762 | 131302 |
| - od jednostek powiązanych | 1553 | 4694 | 3540 | 7026 |
| 1. Przychody netto ze sprzedaży produktów | 33746 | 108889 | 32531 | 98416 |
| 2. Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów | 10464 | 25336 | 6231 | 32886 |
| 3. Dotacje | 0 | 0 | 0 | 0 |
| II. Koszty sprzedanych produktów, towarów i | ||||
| materiałów, w tym: | 30098 | 90850 | 23726 | 88513 |
| - od jednostek powiązanych | 2674 | 3750 | 3554 | 5380 |
| 1. Koszt wytworzenia sprzedanych produktów | 20294 | 68911 | 10791 | 58158 |
| 2. Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 9804 | 21939 | 12935 | 30355 |
| III. Zysk (strata) brutto ze sprzedaży (I-II) | 14112 | 43375 | 15036 | 42789 |
| IV. Koszty sprzedaży | 2512 | 6138 | 2146 | 5473 |
| V. Koszty ogólnego zarządu | 8763 | 26951 | 9463 | 28386 |
| VI. Zysk (strata) ze sprzedaży (III-IV-V) | 2837 | 10286 | 3427 | 8930 |
| VII. Pozostałe przychody operacyjne | 128 | 1061 | 262 | 1808 |
| 1. Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 10 | 46 | 9 | 169 |
| 2. Dotacje | 45 | 126 | 42 | 122 |
| 3. Inne przychody operacyjne | 73 | 889 | 211 | 1517 |
| VIII. Pozostałe koszty operacyjne | 664 | 2318 | 218 | 1453 |
| 1. Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | 113 | 585 | 147 | 362 |
| 3. Inne koszty operacyjne | 551 | 1733 | 71 | 1091 |
| IX. Zysk (strata) z działalności operacyjnej (VI+VII-VIII) | 2301 | 9029 | 3471 | 9285 |
| X. Przychody finansowe | 149 | 1181 | 157 | 1751 |
| 1. Dywidendy i udziały w zyskach, w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - od jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2. Odsetki, w tym: | 103 | 285 | 17 | 939 |
| - od jednostek powiązanych | -27 | 32 | 2 | 39 |
| 3. Zysk ze zbycia inwestycji | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. Aktualizacja wartości inwestycji | 0 | 0 | 390 | 390 |
| 5 . Inne | 46 | 896 | -250 | 422 |
| XI. Koszty finansowe | 1050 | 5292 | 1322 | 4393 |
| 1. Odsetki, w tym: | 719 | 2023 | 622 | 2229 |
| - dla jednostek powiązanych | -18 | 0 | 0 | 0 |
| 2. Strata ze zbycia inwestycji | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3. Aktualizacja wartości inwestycji | 362 | 383 | 1 | 16 |
| 4. Inne | -31 | 2886 | 699 | 2148 |
| XII. Zysk (strata) z działalności gospodarczej (IX+X-XI) | 1400 | 4918 | 2306 | 6643 |
| XIII. Zysk (strata) z udziałów w jedn. podporz. | ||||
| wycenianych metodą praw własn. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| XIV. Zysk (strata) na sprzedaży całości lub części | ||||
| udziałów jedn. podporządkowanych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| XV. Zysk ( strata ) przed opodatkowaniem (XII | ||||
| XIII+XIV) | 1400 | 4918 | 2306 | 6643 |
| XVI. Podatek dochodowy | 688 | 1961 | 794 | 2335 |
| a) część bieżąca | 628 | 2050 | 781 | 2437 |
| b) część odroczona | 60 | -89 | 13 | -102 |
| XVII. Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku | ||||
| (zwiększenia straty) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| XVIII. Zysk (Strata) netto z działalności | ||||
| kontynuowanej (XV-XVI-XVII) | 712 | 2957 | 1512 | 4308 |
| - Działalność zaniechana | 0 | 0 | 0 | 0 |
| XIX. Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | 0 | 0 | 0 | 0 |
| XX. Zysk (strata) netto grupy kapitałowej (XVIII+/-XIX) | 712 | 2957 | 1512 | 4308 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
| Przypadający właścicielom jednostki dominującej | 535 | 2991 | 1416 | 4259 |
|---|---|---|---|---|
| Przypadający udziałom nie dającym kontroli | 177 | -34 | 96 | 49 |
| Zysk (strata) netto (zanualizowany) | 2063 | 2063 | 8371 | 8371 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 3107249 | 3107249 | 3107249 | 3107249 |
| Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą zanualizowany (w zł) | 0,66 | 0,66 | 2,69 | 2,69 |
| Rozwodniony | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| XXI. Inne całkowite dochody (+/-I+/-II+/-III+ /-IV+/-V+/- | ||||
| VI-VII) | 323 | 4452 | -1533 | 6102 |
| Przypadające: | ||||
| Właścicielom jednostki dominującej | 251 | 2113 | -978 | 3029 |
| Udziałom nie dającym kontroli | 72 | 2339 | -555 | 3073 |
| Pozycje, które w przyszłości mogą zostać | ||||
| zreklasyfikowane do wyniku: | 0 | 4452 | 0 | 0 |
| I. Zmiany w nadwyżce z przeszacowania środków | ||||
| trwałych, wartości niematerialnych, także wynikające z | ||||
| przeklasyfikowania nieruchomości z rzeczowych aktywów | ||||
| trwałych do nieruchomości inwestycyjnych, w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| II. Zyski i straty aktuarialne w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| III. Zyski i straty wynikające z przeliczenia pozycji | ||||
| sprawozdania finansowego jednostki działającej za | ||||
| granicą | 323 | 4452 | -1533 | 6102 |
| IV. Zyski i straty z tytułu przeszacowania składników | ||||
| aktywów fiansowych dostępnych do sprzedaży w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przeniesienia na wynik finansowy okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| V. Efektywna część zysków i strat związanych z | ||||
| instrumentem zabezpieczającym w ramach | ||||
| zabezpieczenia przepływów pieniężnych, w tym | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przeniesienia na wynik finansowy okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| VI. Udziały w innych całkowitych dochodach w jedn. | ||||
| podporz. wycenianych metodą praw własn. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przeniesienia na wynik finansowy okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| VII. Obciążenia z tytułu podatku dochodowego | ||||
| dotyczącego innych całkowitych dochodów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| XXII. Całkowity dochód grupy kapitałowej (XX+/- | ||||
| XXI) | 1035 | 7409 | -21 | 10410 |
| Przypadający: | ||||
| Właścicielom jednostki dominującej | 786 | 5104 | 438 | 7288 |
| Udziałom nie dającym kontroli | 249 | 2305 | -459 | 3122 |
Poz. "Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych" i poz. "Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)" nie jest liczona, nie przewiduje się emisji nowych akcji
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
ZESTAWIENIE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE WŁASNYM
| Za 3 m-ce kończące się 30.09.2017 |
Za 9 m-cy kończących się 30.09.2017 |
Za 3 m-ce kończące się 30.09.2016 |
Za 9 m-cy kończących się 30.09.2016 |
|
|---|---|---|---|---|
| I. Kapitał własny na początek okresu (BO) | 140230 | 144115 | 142704 | 141862 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| I.a. Kapitał własny na początek okresu (BO), po | ||||
| uzgodnieniu do danych porównywalnych | 140230 | 144115 | 142704 | 141862 |
| 1. Kapitał zakładowy na początek okresu | 8731 | 8731 | 8731 | 8731 |
| 1.1. Zmiany kapitału zakładowego | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - wydania (emisji akcji) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - umorzenia akcji | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 1.2. Kapitał zakładowy na koniec okresu | 8731 | 8731 | 8731 | 8731 |
| 2. Należne wpłaty na kapitał zakładowy na początek | 0 | 0 | 0 | 0 |
| okresu | ||||
| 2.1. Zmiany należnych wpłat na kapitał zakładowy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) 2.2. Należne wpłaty na kapitał zakładowy na koniec |
0 | 0 | 0 | 0 |
| okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3.Akcje własne na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenie | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3.1. Akcje własne na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. Kapitał zapasowy na początek okresu | 91941 | 85717 | 85009 | 78375 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kapitał zapasowy na początek okresu, po korektach | 91941 | 85717 | 85009 | 78375 |
| 4.1. Zmiany kapitału zapasowego | 0 | 6224 | 708 | 7342 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 6224 | 708 | 7342 |
| - emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - podziału zysku (ustawowo) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - podziału zysku (ponad wymaganą ustawowo minimalną | 0 | 6224 | 0 | 6634 |
| wartość) - zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych |
||||
| (przeniesienie nadwyżki z przeszacowania | ||||
| odpowiadającej zbytym lub zlikwidowanym środkom | 0 | 0 | 0 | 0 |
| trwałym i wartościomniematerialnym) | ||||
| -przeniesienie zysków aktuarialnych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 708 | 708 | |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - pokrycia straty | 0 | 0 | 0 | 0 |
| -przeniesienie strat aktuarialnych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4.2. Stan kapitału zapasowego na koniec okresu | 91941 | 91941 | 85717 | 85717 |
| 5. Pozostałe kapitały rezerwowe na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów Pozostałe kapitały rezerwowe na początek okresu, po |
0 | 0 | 0 | 0 |
| korektach | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 5.1. Zmiany pozostałych kapitałów rezerwowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 5.2. Pozostałe kapitały rezerwowe na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6. Całkowite dochody ogółem z lat ubiegłych na | ||||
| początek okresu | 8236 | 16690 | 16021 | 21701 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|---|
| Całkowite dochody ogółem z lat ubiegłych na | 8236 | 16690 | 16021 | 21701 |
| początek okresu, po korektach, w tym: | ||||
| 6.1. Zysk (strata) z lat ubiegłych na początek okresu | -144 | 4235 | 7641 | 9911 |
| 6.2. Zysk z lat ubiegłych, na początek okresu | -144 | 4235 | 7641 | 9911 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6.3. Zysk z lat ubiegłych, na początek okresu, po | ||||
| korektach | -144 | 4235 | 7641 | 9911 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - podziału zysku | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 8697 | 0 | 9120 |
| -podziału zysku | 0 | 8697 | 0 | 9120 |
| - wyłączenie FWM Osowiec | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 | |
| 6.4. Zysk z lat ubiegłych na koniec okresu | -144 | -4462 | 7641 | 791 |
| 6.5. Strata z lat ubiegłych na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6.6. Strata z lat ubiegłych na początek okresu, po | ||||
| korektach | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przeniesienia straty do pokrycia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - pokrycie straty | 0 | 0 | 0 | 0 |
| -zmianu konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6.7. Strata z lat ubiegłych na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6.8. Zysk (strata) z lat ubiegłych na koniec okresu | -144 | -4462 | 7641 | 791 |
| 6.9. Inne całkowite dochody z lat ubiegłych na | ||||
| początek okresu | 8380 | 12455 | 8380 | 11790 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6.10. Inne całkowite dochody z lat ubiegłych na | ||||
| początek okresu, po korektach | 8380 | 12455 | 8380 | 11790 |
| a) zwiększenie (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - ujemne różnic kursowych z przeliczenia na koniec | ||||
| poprzedniego okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| -przeniesienia strat aktuarialnych do kapitału | ||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | |
| zapasowego | ||||
| - zmian z udziałów w innych całkowitych dochodach w | 0 | 0 | 0 | 0 |
| jednostkach podporz. wycenianych metodą praw własn. | ||||
| b) zmniejszenie (z tytułu) | 0 | 4075 | 0 | 3410 |
| - dodatnie różnic kursowych z przeliczenia na koniec | 0 | 4075 | 0 | 3410 |
| poprzedniego okresu | ||||
| - przeniesienie nadwyżki z przeszacowania | ||||
| odpowiadającej zbytym lub zlikwidowanym środkom | ||||
| trwałym i wartościom niematerialnym do kapitału | 0 | 0 | 0 | 0 |
| zapasowego) | ||||
| -przeniesienia zysków aktuarialnych do kapitału | ||||
| zapasowego | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmian z udziałów w innych całkowitych dochodach w | ||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | |
| jednostkach podporz. wycenianych metodą praw własn. | ||||
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6.11. Inne całkowite dochody z lat ubiegłych na | 8380 | 8380 | 8380 | 8380 |
| koniec okresu | ||||
| 6.12. Całkowite dochody ogółem z lat ubiegłych na | 8236 | 3918 | 16021 | 9171 |
| koniec okresu | ||||
| 7. Całkowite dochody ogółem przypadajace | 786 | 5104 | 438 | 7288 |
| właścicielom jedn. dominującej w tym: | ||||
| a). zysk (strata) netto | 535 | 2991 | 1416 | 4259 |
| b) inne całkowite dochody | 251 | 2113 | -978 | 3029 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
| 8. Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, związane | ||||
|---|---|---|---|---|
| z aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako | 0 | 0 | 0 | 0 |
| przeznaczone do sprzedaży na początek okresu | ||||
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 8.1 Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, | ||||
| związane z aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako | ||||
| przeznaczone do sprzedaży na początek okresu, po | 0 | 0 | 0 | 0 |
| korektach | ||||
| a) zwiększenie | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenie | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 8.2. Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, | ||||
| związane z aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako | 0 | 0 | 0 | 0 |
| przeznaczone do sprzedaży na koniec okresu | ||||
| 9. Odpisy z zysku netto przypadającego | ||||
| właścicielom jednostki dominującej w ciągu roku | 0 | 0 | 0 | 0 |
| obrotowego (wielkość ujemna) | ||||
| Razem kapitały przypadające właścicielom jednostki | 108908 | 111138 | 109761 | 108807 |
| dominującej na początek okresu | ||||
| a) zwiększenie | 786 | 11328 | 1146 | 14630 |
| b) zmniejszenie | 0 | 12772 | 0 | 12530 |
| Razem kapitały przypadające właścicielom jednostki | 109694 | 109694 | 110907 | 110907 |
| dominującej na koniec okresu | ||||
| 10. Udziały nie dające kontroli na pocz. okresu | 31322 | 32977 | 32943 | 33055 |
| - zmiany przyjętych zasad ( polityki ) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - korekty błędów poprzednich okresów 10.1. Udziały nie dające kontroli na pocz. okresu po |
0 | 0 | 0 | 0 |
| korektach | 31322 | 32977 | 32943 | 33055 |
| a) Całkowite dochody ogółem przypadajace udziałom nie | ||||
| dającym kontroli, w tym: | 249 | 2305 | -459 | 3122 |
| -zysk (strata) netto | 177 | -34 | 96 | 49 |
| -inne całkowite dochody | 72 | 2339 | -555 | 3073 |
| b) inne zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| -zmiana.udziału w kapit.podst. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| -emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 0 | 0 | 0 | 0 |
| c) inne zmniejszenia | 1 | 3712 | 0 | 3693 |
| - dodatnich różnic kursowych z przeliczenia na koniec | ||||
| poprzedniego okresu | 0 | 3699 | 0 | 3693 |
| -zmiana.udziału w kapit.podst. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - nieopłacony kapitał w …. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zmiany konsolidacyjne | 1 | 13 | 0 | 0 |
| 10.2. Udziały nie dające kontroli na koniec okresu | 31570 | 31570 | 32484 | 32484 |
| II. Kapitał własny na koniec okresu (BZ) | 141264 | 141264 | 143391 | 143391 |
| III. Kapitał własny, po uwzględnieniu | ||||
| proponowanego podziału zysku (pokrycia straty) | 141264 | 141264 | 143391 | 143391 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
SKONSOLIDOWANY SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Za 3 m-ce | Za 9 m-cy | Za 3 m-ce | Za 9 m-cy | |
|---|---|---|---|---|
| kończące się | kończących się | kończące się | kończących się | |
| 30.09.2017 | 30.09.2017 | 30.09.2016 | 30.09.2016 | |
| A. Przepływy środków pieniężnych z | ||||
| działalności operacyjnej - metoda pośrednia | ||||
| I. Zysk (strata) netto przypadający jednostce | ||||
| dominujacej - Podatek dochodowy, w tym: |
535 688 |
2991 1961 |
1416 794 |
4259 2335 |
| - Podatek dochodowy bieżący | 628 | 2050 | 781 | 2437 |
| - Podatek dochodowy odroczony | 60 | -89 | 13 | -102 |
| - Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku ( | ||||
| zwiększenia straty ) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zysk ( strata ) przed opodatkowaniem | 1223 | 4952 | 2210 | 6594 |
| II. Korekty razem | 7979 | 9398 | 3304 | 4961 |
| 1. Zysk (strata) przypadający udziałom nie dającym | ||||
| kontroli | 177 | -34 | 96 | 49 |
| 2. Udział w (zyskach) stratach netto jednostek | ||||
| podporządkowanych wycenianych metodą praw | ||||
| własności | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3. Amortyzacja | 2829 | 7842 | 2457 | 8492 |
| 4. (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | -31 | -297 | 112 | 27 |
| 5. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 3114 | 2273 | 3243 | 2468 |
| 6. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej | -10 | -43 | -4 | -166 |
| 7. Zmiana stanu rezerw | 435 | 1726 | -532 | -4384 |
| 8. Zmiana stanu zapasów | 3807 | 6395 | 835 | 7001 |
| 9. Zmiana stanu należności | -1813 | 12195 | -1985 | 19142 |
| 10. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
-1518 | -21842 | -1642 | -27730 |
| 11. Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | 56 | -1135 | 494 | -2512 |
| 12. Inne korekty z działalności operacyjnej | 466 | 462 | -123 | 49 |
| 13. Zapłacony/zwrócony podatek dochodowy | 467 | 1856 | 353 | 2525 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności | ||||
| operacyjnej (I+/-II) | 8514 | 12389 | 4720 | 9220 |
| B. Przepływy środków pieniężnych z | ||||
| działalności inwestycyjnej | ||||
| I. Wpływy | 5448 | 6139 | -49 | 8796 |
| 1. Zbycie wartości niematerialnych i prawnych oraz | ||||
| rzeczowych aktywów trwałych | 4434 | 4483 | -146 | 5607 |
| 2. Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości | ||||
| niematerialne | 954 | 954 | 0 | 713 |
| 3. Z aktywów finansowych, w tym: | 16 | 20 | 87 | 158 |
| a) w jednostkach powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - spłata udzielonych pożyczek długoterminowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - odsetki | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) w pozostałych jednostkach | 16 | 20 | 87 | 158 |
| - zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach - spłata udzielonych pożyczek długoterminowych |
0 0 |
0 0 |
0 0 |
0 0 |
| - odsetki | 16 | 20 | 87 | 158 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4 . Inne wpływy inwestycyjne | 44 | 682 | 10 | 2318 |
| II. Wydatki | 5634 | 9875 | 407 | 4092 |
| 1. Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz | ||||
| rzeczowych aktywów trwałych | 4992 | 8316 | 402 | 1987 |
| 2. Inwestycje w nieruchomości oraz wartości | ||||
| niematerialne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3. Na aktywa finansowe, w tym: | 0 | 0 | 51 | 51 |
| a) w jednostkach powiązanych | 0 | 0 | 51 | 51 |
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | 0 | 51 | 51 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
| - udzielone pożyczki długoterminowe | 0 | 0 | 0 | |
|---|---|---|---|---|
| b) w pozostałych jednostkach | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - udzielone pożyczki długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. Dywidendy i inne udziały w zyskach wypłacone | ||||
| udziałom nie dającym kontroli | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 5. Inne wydatki inwestycyjne | 642 | 1559 | -46 | 2054 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności | ||||
| inwestycyjnej (I-II) | -186 | -3736 | -456 | 4704 |
| C. Przepływy środków pieniężnych z | ||||
| działalności finansowej | ||||
| I. Wpływy | 8971 | 32493 | 8806 | 29498 |
| 1. Wpływy netto z emisji akcji (wydania udziałów) i innych | ||||
| instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2. Kredyty i pożyczki | 8971 | 32493 | 8806 | 29498 |
| 3. Emisja dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. Inne wpływy finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| II. Wydatki | 14861 | 40710 | 13765 | 49119 |
| 1. Nabycie akcji (udziałów) własnych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli jednostki | ||||
| dominującej | 2486 | 2486 | 2486 | 2486 |
| 3. Inne, niż wypłaty na rzecz właścicieli jednostki | ||||
| dominującej, wydatki z tytułu podziału zysku | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. Spłaty kredytów i pożyczek | 10410 | 33893 | 10027 | 42602 |
| 5. Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6. Z tytułu innych zobowiązań finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 7. Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | ||||
| finansowego | 1210 | 2038 | 483 | 1459 |
| 8. Odsetki | 755 | 2293 | 769 | 2572 |
| 9. Inne wydatki finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności | ||||
| finansowej (I-II) | -5890 | -8217 | -4959 | -19621 |
| D. Przepływy pieniężne netto, razem (A.III+/- | ||||
| B.III+/-C.III) | 2438 | 436 | -695 | -5697 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków | ||||
| pieniężnych, w tym: | 2438 | 436 | 229 | -5697 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic | ||||
| kursowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 3387 | 5389 | 3556 | 9484 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+/- D), w | ||||
| tym: | 5825 | 5825 | 2861 | 3787 |
| - o ograniczonej możliwości dysponowania | 114 | 114 | 188 | 188 |
OBJAŚNIENIA DO PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH za III KWARTAŁY 2017 A.II.12. Inne korekty z działalności operacyjnej - wierzytelność z tytułu cesji (+) 462,0 tys. zł. B.I.4. Inne wpływy inwestycyjne - spłata udzielonych pożyczek (+) 682,0 tys.zł. B.II.5. Inne wydatki inwestycyjne - wypłata udzielonych pożyczek (-) 1.559,0 tys.zł. za III KWARTAŁY 2016 A.II.12. Inne korekty z działalności operacyjnej odpis z tytułu inwestycji finansowych (+) 49,0 tys.zł. B.I.4. Inne wpływy inwestycyjne - spłata udzielonych pożyczek (+)2.318,0 tys.zł. B.II.5. Inne wydatki inwestycyjne - wypłata udzielonych pożyczek (-) 2.054,0 tys.zł.
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
(kwoty wyrażone są w tys. zł)
BILANS
| stan na | stan na | stan na | |
|---|---|---|---|
| 30.09.2017 | 31.12.2016 | 30.09.2016 | |
| koniec | koniec | koniec | |
| A k t y w a | kwartału/2017 | roku/2016 | kwartału/2016 |
| I. Aktywa trwałe | 67781 | 70809 | 69788 |
| 1. Wartości niematerialne i prawne, w tym: | 213 | 272 | 231 |
| - wartość firmy | 0 | 0 | 0 |
| - inne wartości niematerialne i prawne | 213 | 272 | 231 |
| 2. Rzeczowe aktywa trwałe | 25505 | 28404 | 28746 |
| 3. Należności długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| 3.1. Od jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 |
| 3.2. Od pozostałych jednostek w których jednostka posiada | |||
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 0 |
| 3.3. Od pozostałych jednostek | 0 | 0 | 0 |
| 4. Inwestycje długoterminowe | 40321 | 40451 | 39193 |
| 4.1. Nieruchomości | 258 | 258 | 258 |
| 4.2. Wartości niematerialne i prawne 4.3. Długoterminowe aktywa finansowe |
0 40063 |
0 40193 |
0 38935 |
| a) w jednostkach powiązanych, w tym: | 40058 | 40158 | 38862 |
| - udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych wycenianych | |||
| metodą praw własności | 40058 | 40058 | 38762 |
| - pożyczki | 0 | 100 | 100 |
| b) w pozostałych jednostkach w których jednostka posiada | |||
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 0 |
| c) w pozostałych jednostkach | 5 | 35 | 73 |
| 4.4. Inne inwestycje długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| 5. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 1742 | 1682 | 1618 |
| 5.1. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1742 | 1682 | 1618 |
| 5.2. Inne rozliczenia międzyokresowe | 0 | 0 | 0 |
| II. Aktywa obrotowe | 103359 | 88297 | 82873 |
| 1. Zapasy 2. Należności krótkoterminowe |
29806 65235 |
31533 52969 |
33066 46684 |
| 2.1. Od jednostek powiązanych | 28105 | 15251 | 12563 |
| 2.2. Od pozostałych jednostek w których jednostka posiada | |||
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 34121 |
| 2.3. Od pozostałych jednostek | 37130 | 37718 | |
| 3. Inwestycje krótkoterminowe | 7018 | 2587 | 2676 |
| 3.1. Krótkoterminowe aktywa finansowe | 7018 | 2587 | 2676 |
| a) w jednostkach powiązanych | 3008 | 697 | 1209 |
| b) w pozostałych jednostkach | 1144 | 455 | 436 |
| c) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne | 2866 | 1435 | 1031 |
| 3.2. Inne inwestycje krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| 4. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 1300 | 1208 | 447 |
| III. Należne wpłaty na kapitał zakładowy (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| IV. Akcje (udziały) własne (wielkość ujemna) A k t y w a r a z e m |
0 171140 |
0 159106 |
0 152661 |
| P a s y w a | |||
| I. Kapitał własny 1. Kapitał podstawowy |
92363 8731 |
85120 8731 |
85148 8731 |
| 2. Kapitał zapasowy | 65637 | 59553 | 59553 |
| 3. Kapitał z aktualizacji wyceny | 8266 | 8266 | 8266 |
| 4. Pozostałe kapitały rezerwowe | 0 | 0 | 0 |
| 5. Zysk (strata) z lat ubiegłych | 0 | 0 | 0 |
| 6. Zysk (strata) netto | 9729 | 8570 | 8598 |
| 7. Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) | 0 | 0 | 0 |
| II. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 78777 | 73986 | 67513 |
| 1. Rezerwy na zobowiązania | 4889 | 3450 | 3518 |
| 1.1. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 85 | 77 | 9 |
| 1.2. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 1367 | 1568 | 1304 |
| a) długoterminowa | 1353 | 1401 | 1280 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
| b) krótkoterminowa | 14 | 167 | 24 |
|---|---|---|---|
| 1.3. Pozostałe rezerwy | 3437 | 1805 | 2205 |
| a) długoterminowe | 0 | 0 | 0 |
| b) krótkoterminowe | 3437 | 1805 | 2205 |
| 2. Zobowiązania długoterminowe | 9166 | 4995 | 7042 |
| 2.1. Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 |
| 2.2. Wobec pozostałych jednostek w których jednostka posiada | |||
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 0 |
| 2.3. Wobec pozostałych jednostek | 9166 | 4995 | 7042 |
| 3. Zobowiązania krótkoterminowe | 62370 | 62679 | 53922 |
| 3.1. Wobec jednostek powiązanych | 11284 | 10333 | 7307 |
| 3.2. Wobec pozostałych jednostek w których jednostka posiada | |||
| zaangażowanie w kapitale | 0 | 0 | 0 |
| 3.3. Wobec pozostałych jednostek | 50787 | 52151 | 46292 |
| 3.4. Fundusze specjalne | 299 | 195 | 323 |
| 4. Rozliczenia międzyokresowe | 2352 | 2862 | 3031 |
| 4.1. Ujemna wartość firmy | 0 | 0 | 0 |
| 4.2. Inne rozliczenia międzyokresowe | 2352 | 2862 | 3031 |
| a) długoterminowe | 1957 | 2183 | 2522 |
| b) krótkoterminowe | 395 | 679 | 509 |
| P a s y w a r a z e m |
171140 | 159106 | 152661 |
| Wartość księgowa | 92363 | 85120 | 85148 |
| Liczba akcji | 3107249 | 3107249 | 3107249 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł) | 29,73 | 27,39 | 27,40 |
| Rozwodniona liczba akcji | |||
| Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł) |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
POZYCJE POZABILANSOWE
| stan na | stan na | stan na | |
|---|---|---|---|
| 30.09.2017 | 31.12.2016 | 30.09.2016 | |
| koniec | koniec | koniec | |
| kwartału/2017 | kwartału/2016 | kwartału/2016 | |
| 1. Należności warunkowe | 45865 | 38760 | 40835 |
| 1.1. Od jednostek powiązanych (z tytułu) | 26160 | 23160 | 23160 |
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 26160 | 23160 | 23160 |
| 1.2. Od pozostałych jednostek (z tytułu) | 19705 | 15600 | 17675 |
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 19705 | 15600 | 17675 |
| 2. Zobowiązania warunkowe | 23852 | 26499 | 18864 |
| 2.1. Na rzecz jednostek powiązanych (z tytułu) | 20447 | 23094 | 15459 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 20447 | 23094 | 15459 |
| 2.2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu) | 3405 | 3405 | 3405 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 3405 | 3405 | 3405 |
| 3. Inne (z tytułu) | 0 | 0 | 0 |
| obce weksle dyskontowe | 0 | 0 | 0 |
| Pozycje pozabilansowe, razem | 69717 | 65259 | 59699 |
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
| za 3 m-ce za 9 m-cy za 3 m-ce za 9 m-cy kończące się kończących się kończące się kończących się 30.09.2017 30.09.2017 30.09.2016 30.09.2016 I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, w tym: 35413 94496 26469 78246 - od jednostek powiązanych 10816 14795 5484 8540 1. Przychody netto ze sprzedaży produktów 30647 85154 22682 64523 2. Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów 4766 9342 3787 13723 II. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, w tym: 24856 59626 15581 46197 - jednostkom powiązanym 9739 13132 3072 5423 1. Koszt wytworzenia sprzedanych produktów 20342 51232 11699 33840 2. Wartość sprzedanych towarów i materiałów 4514 8394 3882 12357 |
|---|
| III. Zysk (strata) brutto ze sprzedaży (I-II) 10557 34870 10888 32049 |
| IV. Koszty sprzedaży 1444 3583 1479 3619 |
| V. Koszty ogólnego zarządu 5291 16569 4886 15197 |
| VI. Zysk (strata) na sprzedaży (III-IV-V) 3822 14718 4523 13233 |
| VII. Pozostałe przychody operacyjne 159 1238 244 990 |
| 1. Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych 0 0 0 0 |
| 2. Dotacje 5 8 2 4 |
| 3. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych 0 665 0 0 |
| 4. Inne przychody operacyjne 154 565 242 986 |
| VIII. Pozostałe koszty operacyjne 238 1325 188 1486 |
| 1. Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych 0 0 0 0 |
| 2. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych 98 237 88 886 |
| 3. Inne koszty operacyjne 140 1088 100 600 |
| IX. Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
| (VI+VII-VIII) 3743 14631 4579 12737 |
| X. Przychody finansowe 93 1075 -307 1228 |
| 1. Dywidendy i udziały w zyskach, w tym: 0 0 0 0 |
| a) od jednostek powiązanych, w tym: 0 0 0 0 |
| - w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale 0 0 0 0 |
| b) od jednostek pozostałych, w tym: 0 0 0 0 |
| - w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale 0 0 0 0 |
| 2. Odsetki, w tym: 56 210 3 878 |
| - od jednostek powiązanych 0 32 0 37 |
| 3. Zysk z tytułu rozchodu aktywów finansowych, w tym: 0 0 0 0 |
| - w jednostkach powiązanych 0 0 0 0 |
| 4. Aktualizacja wartości aktywów finansowych 0 0 0 0 |
| 5. Inne 37 865 -310 350 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
| XI. Koszty finansowe | 592 | 4132 | 935 | 3113 |
|---|---|---|---|---|
| 1. Odsetki, w tym: | 405 | 1244 | 364 | 1267 |
| - dla jednostek powiązanych | 0 | 23 | -2 | 5 |
| 2. Strata z tytułu rochodu aktywów finansowych, w tym | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - w jednostkach powiązanych | ||||
| 3. Aktualizacja wartości aktywów finansowych | 416 | 461 | 0 | 49 |
| 4. Inne | -229 | 2427 | 571 | 1797 |
| XIV. Zysk (strata) brutto (XII+/-XIII) | 3244 | 11574 | 3337 | 10852 |
| XV. Podatek dochodowy | 606 | 1845 | 767 | 2254 |
| a) część bieżąca | 555 | 1845 | 665 | 2203 |
| b) część odroczona | 51 | 102 | 51 | |
| XVI. Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku | ||||
| (zwiększenia straty) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| XVII. Udział w zyskach (stratach) netto jednostek | ||||
| podporządkowanych wycenianych metodą praw | ||||
| własności | 0 | 0 | 0 | 0 |
| XVIII. Zysk (strata) netto (XIV-XV-XVI+/-XVII) | 2638 | 9729 | 2570 | 8598 |
| Zysk (strata) netto (zanualizowany) | 9701 | 9701 | 6942 | 6942 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 3107249 | 3107249 | 3107249 | 3107249 |
| Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą zanualizowany (w zł) | 3,12 | 3,12 | 2,23 | 2,23 |
| Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych | ||||
| Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) |
Poz. "Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych" i poz. "Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)" nie jest liczona, nie przewiduje się emisji nowych akcji
ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| za 3 m-ce | za 9 m-cy | za 3 m-ce | za 9 m-cy | |
|---|---|---|---|---|
| kończące się | kończących się | kończące się | kończących | |
| 30.09.2017 | 30.09.2017 | 30.09.2016 | się 30.09.2016 | |
| I.Kapitał (fundusz) własny na początek okresu (BO) | 89635 | 85120 | 82578 | 79036 |
| a) zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) korekty błędów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| I.a. Kapitał (fundusz) własny na początek okresu (BO), | ||||
| po korektach | 89635 | 85120 | 82578 | 79036 |
| 1. Kapitał (fundusz) podstawowy na początek okresu | 8731 | 8731 | 8731 | 8731 |
| 1.1. Zmiany kapitału (funduszu) podstawowego | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - wydania udziałów (emisji akcji) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - umorzenia udziałów (akcji) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 1.2. Kapitał (fundusz) podstawowy na koniec okresu | 8731 | 8731 | 8731 | 8731 |
| 2. Należne wpłaty na kapitał podstawowy na początek | ||||
| okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2.1. Zmiany należnych wpłat na kapitał podstawowy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2.2. Należne wpłaty na podstawowy zakładowy na | ||||
| koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3. Udziały (akcje) własne na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3.1. Zmiany akcji (udziałów) własnych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3.2. Udziały (akcje) własne na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. Kapitał (fundusz) zapasowy na początek okresu | 65637 | 59553 | 59553 | 53123 |
| 4.1. Zmiany kapitału (funduszu) zapasowego | 0 | 6084 | 0 | 6430 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 6084 | 0 | 6430 |
| - emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - z podziału zysku (ustawowo) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - z podziału zysku (ponad wymaganą ustawowo | ||||
| minimalną wartość) | 0 | 6084 | 0 | 6430 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
| - z aktualizacji sprzed.i zlikwid.śr. trwałych | 0 | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|---|
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - pokrycia straty | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4.2. Stan kapitału (funduszu) zapasowego na koniec | ||||
| okresu | 65637 | 65637 | 59553 | 59553 |
| 5. Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny na początek okresu - zmiany przyjętych zasad polityki |
||||
| rachunkowości | 8266 | 8266 | 8266 | 8266 |
| 5.1. Zmiany kapitału (funduszu) z aktualizacji wyceny | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przywrócenie odpisu-udziały Moj s.a. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zbycia środków trwałych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - likwidacji środkow trwałych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 5.2. Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny na koniec | ||||
| okresu | 8266 | 8266 | 8266 | 8266 |
| 6. Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe na | ||||
| początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6.1. Zmiany pozostałych kapitałów (funduszy) | ||||
| rezerwowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6.2. Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe na koniec okresu |
0 | 0 | 0 | 0 |
| 7. Zysk (strata) z lat ubiegłych na początek okresu | 7001 | 8570 | 6028 | 8916 |
| 7.1. Zysk z lat ubiegłych na początek okresu | 7001 | 8570 | 6028 | 8916 |
| a) zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) korekty błędów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 7.2. Zysk z lat ubiegłych, na początek okresu, po | ||||
| korektach | 7001 | 8570 | 6028 | 8916 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - podziału zysku z lat ubiegłych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 8570 | 0 | 8916 |
| - przeniesienie straty z lat ubiegłych do pokrycia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - podziału zysku z lat ubiegłych | 0 | 8570 | 0 | 8916 |
| 7.3. Zysk z lat ubiegłych na koniec okresu | 7001 | 0 | 6028 | 0 |
| 7.4. Strata z lat ubiegłych na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) korekty błędów | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 7.5. Strata z lat ubiegłych na początek okresu, po | ||||
| korektach | 0 | 0 | 0 | 0 |
| a) zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przeniesienia straty z lat ubiegłych do pokrycia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) zmniejszenia (z tytułu) - pokrycie straty z kapitału zapasowego(ZWZA) |
0 0 |
0 0 |
0 0 |
0 0 |
| 7.6. Strata z lat ubiegłych na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 7.7. Zysk (strata) z lat ubiegłych na koniec okresu | 7001 | 0 | 6028 | 0 |
| 8. Wynik netto | 2728 | 9729 | 2570 | 8598 |
| a) zysk netto | 2728 | 9729 | 2570 | 8598 |
| b) strata netto | 0 | 0 | 0 | 0 |
| c) odpisy z zysku | 0 | 0 | 0 | 0 |
| II. Kapitał (fundusz) własny na koniec | ||||
| okresu (BZ ) | 92363 | 92363 | 85148 | 85148 |
| III. Kapitał (fundusz) własny, po uwzględnieniu | ||||
| proponowanego podziału zysku (pokrycia straty) | 92363 | 92363 | 85148 | 85148 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| za 3 m-ce | za 9 m-cy | za 3 m-ce | za 9 m-cy | |
|---|---|---|---|---|
| kończące się | kończących się | kończące się | kończących się | |
| 30.09.2017 | 30.09.2017 | 30.09.2016 | 30.09.2016 | |
| A. Przepływy środków pieniężnych z | ||||
| działalności operacyjnej - metoda pośrednia | ||||
| I. Zysk (strata) netto | 2728 | 9729 | 2570 | 8598 |
| II. Korekty razem | 1088 | -3278 | 483 | -1898 |
| 1. Udział w (zyskach) stratach netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
0 | 0 | ||
| 2. Amortyzacja | 1961 | 5187 | 1544 | 5171 |
| 3. (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 2997 | 1766 | 2991 | 1517 |
| 5. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6. Zmiana stanu rezerw | 424 | 1439 | 11 | -2530 |
| 7. Zmiana stanu zapasów | 264 | 1726 | 711 | 967 |
| 8. Zmiana stanu należności | -6981 | -12267 | -3365 | 8262 |
| 9. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z | 2132 | -930 | -1614 | -15732 |
| wyjątkiem pożyczek i kredytów | ||||
| 10. Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | -174 | -661 | 329 | 398 |
| 11. Inne korekty | 465 | 462 | -124 | 49 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności | 3816 | 6451 | 3053 | 6700 |
| operacyjnej (I+/-II) |
||||
| B. Przepływy środków pieniężnych z | ||||
| działalności inwestycyjnej | ||||
| I. Wpływy | 4442 | 4974 | 95 | 2413 |
| 1. Zbycie wartości niematerialnych i prawnych oraz | 4423 | 4423 | 0 | 0 |
| rzeczowych aktywów trwałych | ||||
| 2. Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości | 0 | 0 | 0 | 0 |
| niematerialne i prawne | ||||
| 3. Z aktywów finansowych, w tym: | 7 0 |
10 1 |
84 0 |
148 0 |
| a) w jednostkach powiązanych - zbycie aktywów finansowych |
0 | 0 | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - spłata udzielonych pożyczek długoterminowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - odsetki | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) w pozostałych jednostkach | 7 | 9 | 84 | 148 |
| - zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - spłata udzielonych pożyczek długoterminowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - odsetki | 7 | 9 | 84 | 148 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4 . Inne wpływy inwestycyjne | 12 | 541 | 11 | 2265 |
| II. Wydatki | 1248 | 6774 | 250 | 4749 |
| 1. Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych |
605 | 3341 | 249 | 1435 |
| 2. Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| i prawne | ||||
| 3. Na aktywa finansowe, w tym: | 0 | 2220 | 0 | 1314 |
| a) w jednostkach powiązanych | 0 | 2220 | 0 | 1314 |
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - udzielone pożyczki długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| b) w pozostałych jednostkach | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - udzielone pożyczki długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. Inne wydatki inwestycyjne | 643 | 1213 | 1 | 2000 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności | 3194 | -1800 | -155 | -2336 |
| inwestycyjnej (I-II) | ||||
| C. Przepływy środków pieniężnych z | ||||
| działalności finansowej | ||||
| I. Wpływy 1. Wpływy netto z emisji akcji (wydania udziałów) i innych |
6337 | 21395 | 3559 | 12411 |
| instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | 0 | 0 | 0 | 0 |
za okres od 01.01.2017 do 30.09.2017
| 2. Kredyty i pożyczki | 6337 | 21395 | 3559 | 12411 |
|---|---|---|---|---|
| 3. Emisja dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4. Inne wpływy finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| II. Wydatki | 10714 | 24614 | 7502 | 23067 |
| 1. Nabycie akcji (udziałów) własnych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 2486 | 2486 | 2486 | 2486 |
| 3. Inne, niż wypłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu | 0 | 0 | 0 | 0 |
| podziału zysku | ||||
| 4. Spłaty kredytów i pożyczek | 6491 | 18616 | 4148 | 17919 |
| 5. Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6. Z tytułu innych zobowiązań finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 7. Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | 1115 | 1676 | 354 | 1049 |
| finansowego | ||||
| 8. Odsetki | 622 | 1836 | 514 | 1613 |
| 9. Inne wydatki finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności | -4377 | -3219 | -3943 | -10656 |
| finansowej (I-II) | ||||
| D. Przepływy pieniężne netto, razem (A.III+/- | 2633 | 1432 | -1045 | -6292 |
| B.III+/-C.III) | ||||
| E. Bilansowa zmiana stanu środków | 2523 | 1432 | -1045 | -6292 |
| pieniężnych, w tym: | ||||
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic | 0 | 0 | 0 | 0 |
| kursowych | ||||
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 343 | 1434 | 2076 | 7323 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+/- | 2976 | 2866 | 1031 | 1031 |
| D), w tym: | ||||
| - o ograniczonej możliwości dysponowania | 41 | 114 | 0 | 185 |
OBJAŚNIENIA DO PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH III kwartał 2017 A.II.11 Inne korekty - wycena inwestycji finansowych (+) 462,0 tys.zł B.I.4. Inne wpływy inwestycyjne '- spłata udzielonych pożyczek (+) 541,0tys.zł B.II.4. Inne wydatki inwestycyjne - wypłata udzielonych pożyczek (-) 1.213,0 tys.zł. III kwartał 2016 A.II.11 Inne korekty - wycena inwestycji finansowych (+) 49,0 tys.zł B.I.4. Inne wpływy inwestycyjne '- spłata udzielonych pożyczek (+) 2.265,0tys.zł B.II.4. Inne wydatki inwestycyjne - wypłata udzielonych pożyczek (-) 2.000,0 tys.zł.
INFORMACJA DODATKOWA
do skonsolidowanego raportu za III kwartał 2017 roku Grupy Kapitałowej FASING S.A. (zawierającego skrócone, jednostkowe, kwartalne sprawozdanie finansowe jednostki dominującej) , w której jednostką dominującą jest spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING SA.
1.Informacje o zasadach przyjętych przy sporządzaniu kwartalnego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Oświadczenie zgodności oraz ogólne zasady sporządzania.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymaganiami MSR 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku ( nowelizacja RMF z dnia 25 maja 2016 roku poz. 860 ) w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2009 r. Nr 33, poz. 259 z późn. zm.), i przedstawia rzetelnie sytuację finansową Grupy Kapitałowej FASING S.A. na dzień 30 września 2017 roku, wyniki jej działalności oraz przepływy pieniężne za okres 9 miesięcy zakończone dnia 30 września 2017 roku z uwzględnieniem danych porównawczych.
Skonsolidowane śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień autoryzacji niniejszego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.
Zgodnie z wymogami Rozporządzenia Zarząd Grupy Kapitałowej FASING S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostało zgodnie z obowiązującymi zasadami, odzwierciedlają w sposób prawdziwy i jasny sytuację majątkową oraz wynik finansowy Grupy.
2.Wybrane dane finansowe przeliczone na EURO przedstawione na stronie tytułowej raportu i kwoty wykazane w raporcie w EURO zostały przeliczone z zachowaniem poniższych zasad:
Walutą funkcjonalną i walutą prezentacji niniejszego skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz informacji finansowej jest PLN.
Do przeliczenia danych bilansu na ostatni dzień okresu bieżącego roku przyjęto kurs EURO ustalony przez NBP na ten dzień tj. Tabela kursów NBP Nr 189/A/NBP/2017 z dnia 29.09.2017r., 1 EUR = 4,3091 zł.
Do przeliczenia danych bilansu na ostatni dzień okresu porównywalnego przyjęto kurs EURO ustalony przez NBP na ten dzień to jest tabela kursów Nr 190/A/NBP/2016 z dnia 30.09.2016r., 1 EUR = 4,3120 zł.
Do przeliczenia danych rachunku zysków i strat oraz danych z rachunku przepływów pieniężnych za okres bieżący przyjęto kurs średni EURO, obliczony, jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie, ustalonych przez NBP na ten dzień tj. za okres trzech kwartałów 2017 roku średnia arytmetyczna: 1 EUR = 4,2566 zł.
Do przeliczenia danych rachunku zysków i strat oraz danych z rachunku przepływów pieniężnych za okres bieżący przyjęto kurs średni EURO, obliczony, jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie, ustalonych przez NBP na ten dzień tj. za okres trzech kwartałów 2016 roku średnia arytmetyczna: 1 EUR = 4,3688 zł.
Najwyższy kurs w okresie:
za okres trzech kwartałów 2017 roku, Tab. kursów Nr 001/A/NBP/2017, 1 EUR = 4,4157 zł. za okres trzech kwartałów 2016 roku, Tab. kursów Nr 013/A/NBP/2016, 1 EUR = 4,4987 zł. Najniższy kurs w okresie:
za okres trzech kwartałów 2017 roku, Tab. kursów Nr 104/A/NBP/2017, 1 EUR = 4,1737 zł. za okres trzech kwartałów 2016 roku, Tab. kursów Nr 064/A/NBP/2016, 1 EUR = 4,2355 zł.
3. Opis organizacji grupy kapitałowej emitenta, ze wskazaniem jednostek podlegających konsolidacji.
Emitent – Spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. z siedzibą w Katowicach przy ulicy Modelarskiej 11 jest podmiotem dominującym w Grupie Kapitałowej. Spółka wpisana dnia 5.07.2002r. do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Przedsiębiorców pod numerem 0000120721, o numerze identyfikacyjnym REGON - 271569537 oraz o numerze identyfikacyjnym NIP 634-025-76-23 z dnia 17.06.1993r. Spółka specjalizuje się w produkcji łańcuchów ogniwowych o średnicy pręta od 9 do 48 mm, ogniw szybko-złącznych, osprzętu do tras przenośników zgrzebłowych. Świadczy również usługi z zakresu mechaniki i automatyki, w tym usługi serwisowe i remontowe.
Spółki zależne:
- MOJ S.A. z siedzibą w Katowicach. Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 46,74% i 62,94% głosów na Zgromadzeniu. Przedmiotem działalności w głównej mierze jest: kucie, prasowanie, wytłaczanie, obróbka mechaniczna elementów metalowych, produkcja narzędzi, sprzętu i innych wyrobów metalowych oraz realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- SHAN DONG LIANGDA FASING ROUND LINK CHAINS CO., LTD z siedzibą w mieście Xintai, prowincja Shandong (Chiny). Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki na dzień bilansowy wynosi 50% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż łańcuchów górniczych, części zamiennych do maszyn i urządzeń górniczych oraz działalność handlowa. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- Firma K.B.P. Kettenwerk Becker- Prünte GmbH z siedzibą w Datteln (Niemcy). Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 100% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż łańcuchów górniczych, części zamiennych do maszyn i urządzeń górniczych, jak i obróbka produktów metalowych. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- FASING UKRAINA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Doniecku (Ukraina). Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 100% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej spółki jest sprzedaż maszyn i urządzeń, w tym wykorzystywanych
w górnictwie, budownictwie, w szczególności łańcuchów i tras łańcuchowych produkowanych przez emitenta. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- Spółka Przedsiębiorstwo Usług Górniczych GREENWAY Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 48,38% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Działalność spółki ukierunkowana jest na przygotowanie i realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego uruchomienia wydobycia węgla kamiennego z pokładu 816 w obszarze górniczym zlikwidowanej w 1994 roku kopalni "Barbara Chorzów" w Chorzowie. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- Spółka OOO "Zavody gornovo oborudovaniya i instrumenta Fasing" Sp. z o.o. w Moskwie (Rosja). Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 90% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności gospodarczej spółki jest: produkcja urządzeń i narzędzi górniczych; handel hurtowy pozostałymi materiałami budowlanymi; świadczenie usług przedstawicielskich, informacyjno-konsultacyjnych, brokerskich, marketingowych, leasingowych i zarządzających; działalność reklamowa, redakcyjno-wydawnicza i produkcja wyrobów poligraficznych; międzynarodowa działalność gospodarcza; wszystkie rodzaje handlu i działalności związanej ze skupem; a także wszelkie inne rodzaje działalności gospodarczej, w tym międzynarodowej działalności gospodarczej, niezabronionej w prawie. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną.
- Spółka FASING Sino-Pol (Beijing) Mining Equipment and Tools Co. Ltd. z siedzibą w Pekinie zarejestrowana 25.04.2016r. Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 100% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest: sprzedaż maszyn i urządzeń Grupy Kapitałowej FASING S.A. na terenie Chin. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną
- FASING KONSTRUKCJE I MASZYNY PRZEMYSLOWE sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ulicy Modelarskiej 11. Udział emitenta w kapitale zakładowym spółki wynosi 100% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności Spółki są przede wszystkim: produkcja maszyn dla górnictwa i do wydobywania oraz budownictwa, wydobywanie węgla kamiennego, roboty związane z budową mostów i tuneli. Spółka objęta skonsolidowanym sprawozdaniem metodą pełną
Podstawowe informacje finansowe o jednostce dominującej i konsolidowanych jednostkach zależnych ( dane w zł)
| Grupa Kapitałowa FASING S.A. |
MOJ S.A. | PUG GREENWAY |
SHAN DONG LIANGDA CHINY |
FASING UKRAINA |
BECKER PRUNTE |
FASING ROSJA |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA TRWAŁE | 67 780 816,89 | 35 123 872,32 | - | 8 903 913,97 | 399 332,79 | 8 532 735,51 | 56 537,60 |
| AKTYWA OBROTOWE | 103 359 242,69 | 25 819 246,00 | 5 381 126,25 | 23 215 429,26 | 469 753,55 | 25 516 021,13 | 3 276 593,70 |
| ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |
62 370 252,01 | 21 508 023,65 | 5 305 904,41 | 8 842 202,22 | 825 601,51 | 24 672 355,63 | 3 377 818,92 |
| ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE |
9 165 719,55 | 794 906,58 | - | - | - | 741 126,94 | - |
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY |
94 495 556,04 | 31 869 451,17 | - | 9 284 519,36 | 157 977,64 | 15 690 215,89 | 6 726 717,82 |
| WYNIK FINANSOWY | 9 728 725,14 | 381 756,30 | - 115 416,08 | - 395 324,45 | - 27 025,43 | - 5 402 878,50 | 200 960,62 |
| POZOSTAŁE CAŁKOWITE DOCHODY (różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych) |
4 649 997,17 | - 738 431,44 | 561 828,54 | 139 571,33 |
| FASING SINO-POL |
Fasing Konstrukcje i Maszyny Przemysłowe |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA TRWAŁE | 5 359,42 | 5 558 042,36 | |||
| AKTYWA OBROTOWE | 7 795 457,28 | 1 534 988,16 | |||
| ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |
6 054 284,23 | 6 730 392,44 | |||
| ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE |
- | - | |||
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY |
5 326 564,76 | 15 870,00 | |||
| WYNIK FINANSOWY | - 376 552,66 | - 598 265,31 | |||
| POZOSTAŁE CAŁKOWITE DOCHODY (różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych) |
- 161 148,01 |
4.Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu, rezerwy, odpisy aktualizujące wartość składników majątku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera sprawozdania finansowe jednostki dominującej oraz jednostek zależnych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej FASING S.A. Informacje na temat podmiotów objętych sprawozdaniem zamieszczono powyżej. Jednostki zależne objęto konsolidacją metodą pełną. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje wszystkie jednostki zależne. Wszystkie znaczące salda i transakcje występujące pomiędzy jednostkami zależnymi zostały dla celów konsolidacji wyeliminowane. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy zastosowaniu jednolitych zasad rachunkowości we wszystkich jednostkach objętych konsolidacją. Grupa określiła (przy wyłączeniu z konsolidacji jednostek zależnych, których dane finansowe są nieistotne) poziom istotności, jako średnią arytmetyczną pięciu niżej wymienionych wielkości liczonych od łącznych danych jednostki dominującej oraz wszystkich jednostek zależnych każdego szczebla, bez dokonywania wyłączeń konsolidacyjnych
-
od sumy bilansowej 10 %
-
od przychodów ze sprzedaży produktów, towarów handlowych oraz przychodów
finansowych netto 5%
-
od kosztów ze sprzedaży produktów, wartości sprzedanych towarów handlowych oraz kosztów finansowych 5%
-
od przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej 10 %
-
od wyniku finansowego netto 10 %
Takie same zasady obowiązują dla jednostek, które nie mają jednostek zależnych, lecz posiadają inwestycje w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach, aby mogły nie sporządzać dodatkowego sprawozdania finansowego.
Firma K.B.P. Kettenwerk Becker- Prünte GmbH z siedzibą w Datteln (Niemcy) posiada 90% udziałów w kapitale zakładowym spółki Becker -Prünte Polska sp. z o.o. oraz 40%
udziałów w kapitale zakładowym spółki Becker- Prünte Czechy sp. z o.o.
Spółka Fasing Maszyny i Konstrukcje Przemysłowe Sp. z o.o. posiada 99% udziałów w kapitale zakładowym Biogaz Knurów Sp. z o.o. w Katowicach ( spółka zawiesiła działalność gospodarczą do 31.01.2018 r. ) oraz 20% udziałów Pro – Oze Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach ( spółka zawiesiła działalność gospodarczą do 31.01.2018 r.) .
Spółka OOO "Zavody gornovo oborudovaniya i instrumenta FASING" Sp. z o.o. w Moskwie (Rosja) posiada 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Zhangjiakou Przedsiębiorstwo Budowy Maszyn Górniczych Sp. z o.o. Nowokuźnieck – Rosja.
Ze względu na nieistotność zakresu prowadzonej działalności operacyjnej oraz danych finansowych Grupa nie dokonuje konsolidacji sprawozdań finansowych tych podmiotów
Niniejsze kwartalne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach polskich złotych .
Jednostki zależne.
Jednostkami zależnymi są jednostki, w których FASING S.A. sprawuje kontrolę, czyli ma zdolność do kierowania polityką finansową i operacyjną spółek w celu uzyskania korzyści ekonomicznych płynących z ich działalności. Grupa Kapitałowa FASING S.A. posiada kontrolę w jednostkach zależnych, poprzez posiadanie większości głosów w organach stanowiących jednostek. Spółki zależne są konsolidowane od daty objęcia kontroli przez Grupę do chwili utraty nad nimi kontroli.
Jednostki współzależne.
Spółka Electron Poland S. A. z siedzibą w Katowicach ul. Modelarska 11. Udział emitenta w kapitale zakładowym Spółki wynosi 40% i tyleż samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest: produkcja lokomotyw kolejowych oraz taboru szynowego. Inwestycja ta została zaklasyfikowane zgodnie z MSR 28"Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych", jako jednostka stowarzyszona (współzależna) gdzie Grupa Kapitałowa FASING S.A. jako inwestor wywiera znaczący wpływ na jednostkę. Na dzień 30.09.2017 r. inwestycja w tej jednostce została ujęta w księgach według ceny nabycia tj. 40.105, 00 zł. a udziały w tej jednostce są wyceniane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności (według MSR 28).
Na dzień bilansowy, tj. 30.09.2017r. w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Spółka została wyłączona z wyceny metodą praw własności, jako dane finansowe nieistotne i ujęta w sprawozdaniu według ceny nabycia.
Waluta prezentacji i waluta funkcjonalna.
Waluta prezentacji – to waluta używana do prezentacji sprawozdań finansowych. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzane jest w języku polskim i w walucie polskiej, co jest zgodne z art. 45 ustawy o rachunkowości oraz MSR 21.
Waluta funkcjonalna - waluta podstawowego środowiska gospodarczego, w którym działa Spółka. Podstawowym środowiskiem gospodarczym, w którym działa jednostka, jest środowisko, w którym generuje ona i wydatkuje środki pieniężne. Dla FASING S.A. i jednostek zależnych działających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej walutą podstawowego środowiska jest PLN. Dla jednostki zależnej działającej na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej walutą funkcjonalną jest CNY (yuan). Dla jednostki zależnej działającej na terytorium Niemiec walutą funkcjonalną jest EUR. Dla jednostki zależnej działającej na terytorium Ukrainy walutą funkcjonalną jest UAH (hrywna). Dla jednostki zależnej działającej na terytorium Rosji walutą funkcjonalną jest RUB ( rubel ).
Waluta obca jest walutą inną niż waluta funkcjonalna Spółki. Transakcje w walucie obcej początkowo ujmuje się w walucie funkcjonalnej, stosując do przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej natychmiastowy kurs wymiany waluty funkcjonalnej na walutę obcą, obowiązujący na dzień zawarcia transakcji. Dzień zawarcia transakcji to dzień, w którym transakcja po raz pierwszy spełnia warunki ujęcia jej zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Zasady rachunkowości.
Niniejsze kwartalne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadami rachunkowości opisanymi w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej FASING S.A. za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku. Zmiany w MSSF, które weszły w życie od 1 stycznia 2017 roku nie mają wpływu na bieżące i uprzednie wykazane skonsolidowane wyniki finansowe oraz wartości skonsolidowanych kapitałów własnych. Grupa zamierza przyjąć opublikowane, lecz nieobowiązujące do dnia publikacji niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zmiany w MSSF, zgodnie z datą ich wejścia w życie.
W III kwartale 2017 roku nie wprowadzono zmian do polityki rachunkowości stosowanej w Grupie Kapitałowej FASING S.A.
5. Objaśnienia dotyczące sezonowości lub cykliczności działalności emitentów w prezentowanym okresie.
Sezonowość, jakim podlegają przychody uzyskiwane przez Grupę nie stanowi ryzyka mogącego w istotny sposób wpływać na efekty prowadzonej działalności. Grupa podlega normalnemu sezonowemu cyklowi koniunktury w trakcie roku, zbliżonego do innych podmiotów mających związek z branżą górniczą. W celu minimalizacji wpływu efektów sezonowości na wyniki, Grupa dostosowuje do poziomu przychodów zakres działalności.
6. Informacje o odpisach aktualizujących z tytułu wartości zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwróceniu odpisów z tego tytułu.
W trzecim kwartale 2017 roku nie dokonano aktualizacji stanu zapasów magazynowych. Łączna wysokość odpisów aktualizujących zapasy według stanu na dzień 30 września 2017 roku wyniosła 6.494,2 tys. zł., na co składa się:
| Aktualizacja wartości materiałów w magazynie | 428,0 tys. zł. |
|---|---|
| Aktualizacja wartości towarów w magazynie | 3.569,1 tys. zł. |
| Aktualizacja wyceny półproduktów i produkcji w toku | 2.361,3 tys. zł. |
| Aktualizacja wyrobów gotowych z tyt. deprecjacji | 135,8 tys. zł. |
| Razem | 6.494,2 tys. zł. |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów finansowych, rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych lub innych aktywów oraz odwróceniu tych odpisów przedstawiają się jak niżej:
na dzień 30 września 2017 roku, w porównaniu ze stanem na dzień 31 grudnia 2016 roku odnotowano:
- spadek o kwotę 725,6 tys. zł. wysokości odpisów aktualizujących wartość należności tj.: zawiązano nowe odpisy w kwocie 563,7 tys. zł., oraz rozwiązano odpisy w kwocie
1.289,3 tys. zł. (obecnie stan odpisów wynosi 9,928,3 tys. zł., w tym: wartość należności głównej: 8.835,3 tys. zł., wartość odsetek 1.093,0 tys. zł.),
-
wysokości odpisu aktualizującego wartość inwestycji krótkoterminowych w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku wzrosła o kwotę 110,0 tys. zł. (obecnie stan odpisów wynosi 1.318,7 tys. zł.),
-
wysokość odpisu aktualizującego wartość posiadanych udziałów w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku pozostała bez zmian (obecna wartość wynosi 3.913,6 tys. zł., w tym: udziały w jednostkach podporządkowanych wycenianych metodą praw własności 2.724,6 tys. zł., w pozostałych jednostkach 1.189,0 tys. zł.)
7. Informacje o utworzeniu, zwiększeniu, wykorzystaniu i rozwiązaniu rezerw.
Wykazane w bilansie rezerwy w kwocie 7 396 958,17 zł..utworzone z tytułu:
| Grupa rezerw | Stan na 01.01.2017r. |
Zawiązanie | Rozwiązanie | Stan na 30.09.2017r. |
|---|---|---|---|---|
| Odroczony podatek |
||||
| dochodowy | 908 706,00 | 24 543,00 | 32 432,00 | 900 817,00 |
| Świadczenia | ||||
| emerytalne i podobne | 2 019 196,98 | 0,00 | 238 372,61 | 1 780 824,37 |
| Pozostałe rezerwy | 3 057 064,77 | 1 720 154,77 | 61 902,74 | 4 715 316,80 |
| RAZEM | 5 984 967,75 | 1 744 697,77 | 332 707,35 | 7 396 958,17 |
Na kwotę 4.715,3 tys. zł. pozostałych rezerw składa się:
| - rezerwa z tyt. dywidendy | 1.115.3 tys. zł. |
|---|---|
| - rezerwa na dodatkowe wynagrodzenia | 163,0 tys. zł. |
| - rezerwa na koszty procesu sądowego | 1.805,0 tys. zł. |
| - rezerwa na koszty prowizji od kontraktu | 1.632,0 tys. zł. |
Informacje o aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Wartość aktywa z tytułu odroczonego podatku na dzień 30 września 2017 roku wyniosła 2.159,2 tys. zł. ( wzrost o 80,7 tys. zł. w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku).
8. Informacje o istotnych transakcjach nabycia i sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych.
W ciągu trzech kwartałów 2017 roku Spółki Grupy nabyły rzeczowe aktywa trwałe za łączną kwotę 8.316,4 tys. zł., na które składają się: inwestycje w budowle i budynki, maszyny i urządzenia (remont i modernizacja zgrzewarki, zaginarki kalibrownicy , zakup kombajnu chodnikowego AM 75 wraz z podajnikami PDT VT 800) oraz pozostałe środki trwałe.
9. Informacje o istotnych zobowiązaniach z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
W okresie sprawozdawczym w Spółkach Grupy wystąpiły istotne zobowiązania z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
W spółce Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa S.A. zobowiązanie z tytułu umów leasingu zwrotnego wynosi:
-
na dzień 30.09.2017 r.:4. 270 925,13 zł.
-
na dzień 30.09.2018 r. pozostanie do spłaty: 3. 870 429,52 zł.
W spółce Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa S.A. zobowiązanie z tytułu umowy leasingu operacyjnego na zakup zaginarki SCB-60 na dzień 30.09.2017 r. wynosi 2 289 704,67 zł. Umowa zawarta z SG EQUIPMENT LEASING POLSKA sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na okres 59 miesięcy.
W dniu 23.08.2017 r. spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa S.A. podpisała umowę leasingu finansowego zwrotnego z ETF-L ENERGO-UTECH S.A. z siedzibą w Poznaniu. Przedmiotem umowy leasingowej jest zgrzewarka iskrowa KSA602D, czas trwania umowy 48 miesięcy, stopa % wynosi 4,5 punktu procentowego+ wskaźnik Wibor, opłata manipulacyjna w wysokości 2,50 % liczona od wartości przedmiotu leasingu
wartość ofertowa: 4.423 000,00 zł. (za taką cenę firma sprzedała zaginarkę firmie leasingowej). Na dzień 30.09.2017 r. wartość zobowiązania z tytułu leasingu zwrotnego wynosi 3.971 391,87 zł.
W spółce MOJ S.A. zobowiązania z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych zakupionych w okresie sprawozdawczym regulowane są zgodnie z warunkami określonymi w zawartych umowach.
W spółce K.B.P. Kettenwerk Becker- Prünte GmbH dnia 19.04.2016 roku zawarto umowę leasingu zwrotnego tzw. Sale and lease back z firmą leasingową Commerz Real Mobilienleasing GmbH. Przedmiotem leasingu jest zaginarka SCB- 60 PREMIUM-246, czas trwania umowy 60 miesięcy, stopa % wynosi 1,452%, wartość ofertowa : 1 300 000,00 EUR (za taką cenę firma sprzedała zaginarkę firmie leasingowej). Na dzień 30.09.2017 r. wartość zobowiązania z tytułu leasingu zwrotnego wynosi 923 693,00 EUR.
10. Informacje o istotnych rozliczeniach z tytułu spraw sądowych.
Grupa prowadzi szczegółową ewidencję spraw sądowych oraz innych należności o charakterze roszczeń prawnych. W sprawach, dla których w ocenie prawnej i kierownictwa Grupy istnieje duże ryzyko przegrania sprawy lub nie ma możliwości odzyskania utraconych aktywów Grupa tworzy rezerwy. Ewentualne przyszłe rozliczenia dokonywane są w ciężar utworzonych rezerw.
Wykaz istotnych spraw sądowych na dzień 30.09.2017 roku
Powód: · BIO ENERGIA S.A. z siedzibą w Warszawie
Pozwany: Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A.
W.p.: 2 837 630, 00 zł.
Sąd: Sąd Okręgowy w Warszawie, XX Wydział Gospodarczy
W dniu 21 grudnia 2015 r. został wydany w sprawie wyrok przez Sąd I instancji, w którym Sąd:
-
zasądził od Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. na rzecz powoda kwotę 1.135.051,40 zł. wraz z odsetkami od dnia 29 stycznia 2011 r. do dnia zapłaty z tytułu kary umownej za odstąpienie od umowy,
-
oddalił roszczenie w zakresie żądania zasądzenia kwoty 1.702.577,80 zł. wraz z odsetkami od dnia 29 stycznia 2011 r. do dn. zapłaty z tytułu kary umownej za opóźnienie w zapłacie,
-
pozostawił orzeczenie o kosztach referendarzowi sądowemu z przyjęciem, że Fasing przegrał w 40%. ( Powyższa informacja była podawana w raportach kwartalnych i półrocznych , od IV kwartału 2015 r. ) .
W dniu 13 października 2017 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację złożoną od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 21 grudnia 2015 r., sygnatura akt XX GC 537/11 w sprawie z powództwa Bio-Energia sp. z o.o. w Warszawie o zapłatę 2 837 629,20 zł.
Powód dochodził zapłaty łącznie kwoty 2 837 629,20 zł. tytułem zapłaty kar umownych z umowy dotyczącej zaprojektowania i wybudowania biogazowni rolniczej w Gospodarstwie Rolnym Wojnowo. Na żądanie pozwu składały się kary umowne:
-
za opóźnienie w wykonaniu umowy w kwocie 1 705 577,80 zł.
-
za odstąpienie od umowy przez powoda w kwocie 1 135 051,40 zł.
Wyrokiem z dnia 21 grudnia 2015 r., sygnatura akt XX GC 537/11 Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził na rzecz powoda kwotę 1 135 051,40 zł. z odsetkami ustawowymi od dnia 12 lutego 2011 r. tytułem kary umownej za odstąpienie od umowy a w pozostałym zakresie powództwo oddalił. Orzeczenie o kosztach procesu zostało pozostawione referendarzowi sądowemu, przy przyjęciu, że pozwany Fasing S.A. wygrał proces w 60 %.
Koszty procesu w I instancji nie zostały jeszcze ustalone. Będą ustalone odrębnym orzeczeniem, które ma wydać referendarz sądowy.
Wyrok został zaskarżony przez obie strony. Fasing domagał się zmiany wyroku i oddalenia powództwa w całości, natomiast powód domagał się zmiany wyroku i zasądzenia dodatkowo kwoty 1 705 577,80 zł tytułem kary umownej za opóźnienie.
Podstawą rozstrzygnięcia było przyjęcie przez sądy obu instancji następujących ustaleń i twierdzeń:
-
Fasing S.A. nie wykonał umowy w terminie, zarówno w zakresie wykonania dokumentacji projektowej, jak i w zakresie robót budowlanych,
-
opóźnienie Fasing S.A. miało charakter znaczący (do dnia odstąpienia od umowy Fasing, pomimo przekazania mu placu budowy) nie rozpoczął jakichkolwiek robót budowalnych,
-
Fasing S.A. w całości odpowiada za opóźnienie w wykonaniu umowy a powód nie przyczynił się do jego powstania,
-
Fasing S.A., pomimo wyraźnego wskazania w SIWZ, nie był w stanie zaprojektować biogazowni w sposób zgodny z SIWZ, tj. bez kolizji obiektów i robót z istniejącą linią napowietrzną średniego napięcia.
Pomimo tych niekorzystnych ustaleń sądy obu instancji podzieliły argumentację prawną Fasing, zgodnie z którą, powód nie może dochodzić obu kar umownych jednocześnie, pomimo tego, że zostały one zastrzeżone w umowie. Dlatego też powództwo w zakresie kary umownej za opóźnienie ( 1 705 577,80 zł) zostało oddalone.
Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Oznacza to, że jest on już wykonalny.
- W związku z tym Fasing S.A. zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Bio-Energia sp. z o.o. :
- kwoty 1 135 051,40 zł. z ustawowymi odsetkami od dnia 12 lutego 2011 r.
- kwoty 10 800,00 zł tytułem kosztów procesu w II instancji.
Możliwe jest wniesienie skargi kasacyjnej od wyroku Sądu II instancji. Skargę składa się do Sądu Najwyższego. Jednakże złożenie skargi nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego wyroku. Został złożony wniosek o doręczenie wyroku Sądu Apelacyjnego z pisemnym uzasadnieniem. Po jego otrzymaniu otworzy się termin do złożenia skargi kasacyjnej, który wynosi 2 miesiące od otrzymania odpisu wyroku z uzasadnieniem.
11. Wskazanie korekt błędów poprzednich okresów.
W okresie sprawozdawczym w Grupie nie dokonano korekt błędów poprzednich okresów.
12. Informacje na temat zmian sytuacji gospodarczej i warunków prowadzenia działalności, które mają istotny wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych jednostki, niezależnie od tego, czy te aktywa i zobowiązania są ujęte w wartości godziwej czy w skorygowanej cenie nabycia (koszcie zamortyzowanym).
W okresie trzech kwartałów 2017 roku nie wystąpiły zmiany sytuacji gospodarczej i warunków prowadzenia działalności, które miałyby istotny wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych.
13. Informacje o niespłaceniu kredytu lub pożyczki lub naruszeniu istotnych postanowień umowy kredytu lub pożyczki, w odniesieniu, do których nie podjęto żadnych działań naprawczych do końca okresu sprawozdawczego.
W okresie trzech kwartałów 2017 roku wszystkie zobowiązania z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek były regulowane terminowo.
14. Informacja dotycząca emisji, wykupu i spłaty dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych.
W okresie trzech kwartałów 2017 roku podmiot dominujący jak i pozostałe spółki zależne nie emitowały papierów dłużnych.
15. Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję, z podziałem na akcje zwykłe i uprzywilejowane.
ZWZ Spółki w dniu 12 czerwca 2017r. podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku za 2016 rok , kwotę 2.485.799,20 zł. przeznaczyło na wypłatę dywidendy co daje 0,80 zł. na jedną akcję. ZWZ ustaliło :
-
dzień dywidendy ( dzień nabycia praw do dywidendy ) na 07 sierpnia 2017r.
-
termin wypłaty dywidendy na dzień 17 sierpnia 2017r.
16. Informacja o wszczętych przed sądem lub organem administracji publicznej postępowaniach dotyczących zobowiązań lub wierzytelności spółki lub jednostek od niej zależnych.
W okresie trzech kwartałów 2017 roku nie zostały wszczęte oraz nie toczą się postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności spółki Grupa Kapitałowa FASING S.A. oraz podmiotów od niej zależnych, których łączna wartość stanowiłaby, co najmniej 10 % kapitałów własnych spółki Grupa Kapitałowa FASING S.A.
17. Sprawozdawczość według segmentów branżowych i geograficznych
Informacje dotyczące segmentów działalności zgodnie z wymogami MSR są prezentowane w podziale na segmenty, jako segmenty branżowe i rynki geograficzne.
Działalność Grupy podzielono na następujące segmenty branżowe:
-
segment górniczy,
-
segment pozostałej działalności.
Segment pozostałej działalności obejmuje sprzedaż produktów gotowych oraz usługi na rynkach poza górniczych.
Uzupełniające informacje o działalności Grupy prezentowane w przekroju geograficznym podzielono na następujące segmenty:
-
segment sprzedaży eksportowej (wraz ze sprzedażą wewnątrzwspólnotową),
-
segment sprzedaży krajowej.
Przy ustalaniu składu segmentu branżowego kierowano się przede wszystkim wiarygodnością i porównywalnością informacji na przestrzeni czasu. Przyjęcie segmentu branżowego, jako podstawowego wzoru sprawozdawczości wydaje się najbardziej właściwe zważywszy na specyfikę działalności FASING S.A. Głównym czynnikiem, którym kierowano się przy wyodrębnieniu segmentu sprzedaży eksportowej i segmentu sprzedaży krajowej było ryzyko walutowe.
Według zbiorczego zestawienia Grupy Kapitałowej FASING S.A. przed wyłączeniami konsolidacyjnymi
| segmenty branżowe |
x | TKW | Wartość sprzedaży netto |
Wynik na sprzedaży po TKW |
Koszty sprzedaży |
Koszty zarządu | Razem koszty | Wynik na sprzedaży |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RAZEM GÓRNICTWO W TYM: |
wyroby i usł. | 27 416 315,48 | 42 777 146,97 | 15 360 831,49 | 1 002 042,51 | 5 347 515,72 | 33 765 873,71 | 9 011 273,26 |
| towar.handl. | 353 916,17 | 507 058,49 | 153 142,32 | 0,00 | 0,00 | 353 916,17 | 153 142,32 | |
| INNI, W TYM: |
wyroby i usł. | 67 818 274,35 | 92 591 050,89 | 24 772 776,54 | 4 471 200,91 | 19 720 225,08 | 92 009 700,34 | 581 350,55 |
| towar.handl. | 24 447 750,36 | 27 691 616,33 | 3 243 865,97 | 664 534,37 | 1 883 023,76 | 26 995 308,49 | 696 307,84 | |
| RAZEM | 120 036 256,36 | 163 566 872,68 | 43 530 616,32 | 6 137 777,79 | 26 950 764,56 | 153 124 798,71 | 10 442 073,97 |
| Segmenty geograficzne | Wartość sprzedaży netto |
TKW | Wynik na sprzedaży po TKW |
Koszty sprzedaży |
Koszty zarządu | Razem koszty | Wynik na sprzedaży |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż wyrobów i usług |
135 368 197,86 | 95 234 589,83 | 40 133 608,03 | 5 473 243,42 | 25 067 740,80 | 125 775 574,05 | 9 592 623,81 | |
| z tego : | Kraj | 81 662 885,25 | 57 117 747,41 | 24 545 137,84 | 1 744 365,52 | 12 587 662,95 | 71 449 775,88 | 10 213 109,37 |
| Eksport | 53 705 312,61 | 38 116 842,42 | 15 588 470,19 | 3 728 877,90 | 12 480 077,85 | 54 325 798,17 | -620 485,56 | |
| Sprzedaż materiałów i towarów |
28 198 674,82 | 24 801 666,53 | 3 397 008,29 | 664 534,37 | 1 883 023,76 | 27 349 224,66 | 849 450,16 | |
| z tego : | Kraj | 22 460 908,60 | 19 833 409,68 | 2 627 498,92 | 664 534,37 | 1 883 023,76 | 22 380 967,81 | 79 940,79 |
| Eksport | 5 737 766,22 | 4 968 256,85 | 769 509,37 | 0,00 | 0,00 | 4 968 256,85 | 769 509,37 | |
| Razem sprzedaż |
163 566 872,68 | 120 036 256,36 | 43 530 616,32 | 6 137 777,79 | 26 950 764,56 | 153 124 798,71 | 10 442 073,97 |
18. Zwięzły opis istotnych dokonań lub niepowodzeń emitenta w okresie, którego dotyczy raport, wraz z wykazem najważniejszych zdarzeń dotyczących emitenta (informacje podane w raportach bieżących).
A) w dniu 17 lipca 2017 roku została podpisana jednostronnie przez Spółkę (Dostawca) umowa dostawy wielokrotnej z Lubelskim Węglem "BOGDANKA" S.A. (Zamawiający). Przedmiotem tej umowy jest dostawa fabrycznie nowych łańcuchów, ogniw oraz zgrzebeł do kompleksów strugowych. Dnia 27 lipca br. wpłynęła do spółki powyższa umowa podpisana przez drugą stronę umowy. Maksymalna wartość umowy wynosi 25.671,9 tys. zł. netto. Do cen netto dolicza się podatek VAT według stawki wynikającej z obowiązujących przepisów prawa. Minimalna wartość umowy wynosi 30% maksymalnej wartości umowy netto.
Umowa zostaje zawarta na czas określony, na okres 18 miesięcy od dnia jej zawarcia, przy czym Strony zgodnie ustalają, że Dostawca obowiązany jest zrealizować zamówienie okresowe na zasadach określonych niniejsza umową, o ile wpłynie ono do Dostawcy przed upływem terminu obowiązywania umowy. Dostawy w ramach tej umowy realizowane będą na podstawie okresowych zamówień określających szczegółowo asortyment, ilość i termin dostawy. W przypadku, gdy wykorzystanie przez Strony maksymalnej kwoty umowy, według stanu na 2 miesiące przed upływem terminu obowiązywania umowy, będzie niższe niż 90% tej kwot. Strony w drodze pisemnego aneksu mogą przedłużyć termin obowiązywania niniejszej umowy o kolejne 18 miesięcy.
W przypadku odstąpienia od umowy dostawy przez Lubelski Węgiel z przyczyn leżących po stronie Dostawcy, Dostawca zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Lubelskiego Węgla kary umownej w wysokości 10% maksymalnej wartości netto umowy. W przypadku odstąpienia przez Lubelski Węgiel, z przyczyn leżących po stronie Dostawcy od umowy dostawy w zakresie niewykonanym, to jest w odniesieniu do wyrobów nie dostarczonych Zamawiającemu do dnia odstąpienia od umowy dostawy, Zamawiający jest uprawniony do obciążenia Dostawcy karą umowną z tytułu niewykonania umowy dostawy w zakresie niewykonanym, w wysokości 30% łącznej ceny netto wyrobów niedostarczonych Zamawiającemu do dania odstąpienia od umowy dostawy, to jest 30% wartości netto umowy w zakresie niewykonanym, w jakim Zamawiający odstąpił od umowy. Lubelski Węgiel ma prawo obciążyć Dostawcę karą umowną w przypadku opóźnienia się przez Dostawcę z usuwaniem wad przedmiotu umowy w ramach rękojmi za wady i/lub gwarancji jakości w wysokości 0,1% maksymalnej wartości netto umowy, za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia w usuwaniu wad. Lubelski Węgiel ma prawo obciążyć Dostawcę karą umowną w przypadku opóźnienia się przez Dostawcę z realizacją każdorazowego zamówienia okresowego w wysokości 0,1 % wartości netto części danego zamówienia okresowego, niezrealizowanej w terminie, za każdy dzień opóźnienia. W odniesieniu do zamówień, co do których Dostawca opóźnia się z ich realizacją – czy to w całości czy w części – w stosunku do terminu, w którym powinny być zrealizowane i co do których Zamawiający w terminie 15 dni od dnia upływu terminu ich realizacji przesłał Dostawcy za pośrednictwem faksu lub systemu informatycznego EDI (system Elektronicznej Wymiany Danych) lub poczty elektronicznej wezwanie do realizacji, z upływem 30-go dnia opóźnienia, Lubelski Węgiel oprócz kary umownej określonej w poprzednim zdaniu za każdy kolejny dzień opóźnienia, ma prawo również obciążyć Dostawcę dodatkową karą umowną w wysokości 5% wartości netto całego zamówienia okresowego, a ponadto Lubelski Węgiel uprawniony będzie do odstąpienia od umowy – bez wyznaczania Dostawcy dodatkowego terminu do jej wykonania, które to uprawnienie Lubelski Węgiel ma prawo wykonać w ciągu 9 miesięcy od dnia powstania uprawnienia do odstąpienia od umowy.
W okresie od miesiąca lipca 2016 roku tj. od publikacji rap. nr 29/2016 do dnia publikacji niniejszego raportu zawarto z Lubelskim Węglem "BOGDANKA" S. A. umowy (włączając powyższą) na łączną wartość 29.369,8 tys. zł. netto. Umową o najwyższej wartości w tym okresie jest umowa opisana powyżej.
B) w dniu 18 lipca 2017 roku, został podpisany przez Grupę Kapitałowa FASING S.A. (drugą stronę kontraktu) kontrakt z DONSKOY ANTHRACITE JOIT-STOCK COMPANY Federacja Rosyjska, który obowiązuje do 31.12.2019 roku.
Przedmiotem kontraktu jest dostawa sprzętu górniczego, którego wykaz, charakterystyki techniczne, termin dostawy i ceny będą uzgadniane przez Strony w odpowiednich Specyfikacjach, które będą stanowiły nieodłączną część niniejszego kontraktu. Cena sprzętu po podpisaniu przez Strony Specyfikacji na kolejną partię sprzętu jest stała i nie podlega zmianie. Ogólna wartość kontraktu będzie sumą wartości sprzętu dostarczonego zgodnie ze wszystkimi Specyfikacjami, które będą stanowiły nieodłączną część niniejszego Kontraktu. Waluta kontraktu i waluta płatności jest euro. Dostawa Sprzętu wg niniejszego Kontraktu odbywać się będzie na warunkach DAP zgodnie z INCOTERMS-2010.
W przypadku nie dotrzymania przez Sprzedającego terminów dostawy sprzętu, Sprzedający zobowiązany będzie zapłacić Kupującemu karę w wysokości 0,5% wartości nie dostarczonego w terminie towaru za każdy dzień naruszenia terminów dostawy lecz łącznie nie więcej niż 5% wartości nieterminowo dostarczonego sprzętu, a także zobowiązuje się pokryć poniesione przez Kupującego straty.
W przypadku naruszenia przez Sprzedającego terminu remontu lub wymiany sprzętu zarówno przy odbiorze jak i w okresie obowiązywania gwarancji, Sprzedający zapłaci karę w wysokości 0,1% wartości nie wyremontowanego lub nie wymienionego sprzętu za każdy dzień zwłoki w wykonaniu swoich zobowiązań wynikających z niniejszego kontraktu, jednak łącznie nie więcej niż 5% wartości nie wyremontowanego lub nie wymienionego sprzętu. W przypadku nie dotrzymania przez Kupującego terminu płatności za sprzęt dostarczony w ramach niniejszego kontraktu, Kupujący ma obowiązek zapłacić Sprzedającemu karę umowną w wysokości 0,5% od wartości nieterminowo opłaconego sprzętu, za każdy dzień takiego opóźnienia, lecz łącznie nie więcej niż 5% wartości sprzętu, który został nieterminowo zapłacony.
Strony będą dążyć do rozstrzygnięcia sporów i rozbieżności, które mogą powstać w trakcie realizacji niniejszego kontraktu w sposób polubowny. W przypadku, jeśli strony nie dojdą do porozumienia w sposób polubowny, spory będą rozstrzygane przez Międzynarodowy Handlowy Sąd Arbitrażowy przy Izbie Handlowo – Przemysłowej Federacji Rosyjskiej.
C) w dniu 3 sierpnia 2017 roku Spółka skierowała do spółki MOJ S.A. trzy zamówienia na łączną wartość brutto 910,7 tys. zł, przedmiotem których są odkuwki ogniw, zgrzebeł i zamków. W ramach współpracy pomiędzy spółkami wartość jednostkowych kilkudziesięciu zamówień złożonych przez Spółkę w okresie od dnia 16 lutego 2017 roku tj. od publikacji raportu bieżącego nr 4/2017 do dnia 3 sierpnia 2017 roku (włączając powyższe zamówienia) wynosi łącznie 8.681,8 tys. zł. Przedmiotem tych zamówień były odkuwki ogniw, zgrzebeł, zamków. Zamówieniem o największej wartości złożonym w tym okresie jest zamówienie na odkuwki ogniw dnia 3 sierpnia 2017 roku na wartość 573,9 tys. zł.
D) w dniu 30 sierpnia 2017 roku w formie elektronicznej wpłynęło do Spółki kolejne zamówienie (specyfikacja) od firmy DTEK Pavlogradugol Private Jont-Stock Company (Ukraina), przedmiotem którego jest zamówienie na łańcuchy oraz trasy dwu – łańcuchowe na łączną wartość 373,7 tys. EUR. W ramach współpracy pomiędzy firmami wartość jednostkowych kilku zamówień (specyfikacji) złożonych przez powyższą firmę w okresie od dnia 19 stycznia 2017 roku do dnia 31 sierpnia 2017 roku (włączając powyższe zamówienia) wynosi łącznie 2.499,9 tys. EUR. Przedmiotem tych zamówień (specyfikacji) były łańcuchy, trasy łańcuchowe. Zamówieniem o największej wartości złożonym w tym okresie jest zamówienie na łańcuchy, trasy łańcuchowe z dnia 28.07.br., na wartość 667,0 tys. EUR.
E) w dniu 5 września 2017 roku, Rada Nadzorcza Spółki, zgodnie z kompetencjami wynikającymi ze Statutu Spółki oraz z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi postanowiła rozszerzyć zakres badania sprawozdań finansowych Spółki poprzez powierzenie firmie audytorskiej INTERFIN Sp. z o.o. przeprowadzenie badania sprawozdań finansowych Spółki również za rok 2018, składających się z następujących części:
- przegląd sprawozdania finansowego Spółki za I półrocze 2018 roku,
-przegląd skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej FASING S.A. za I półrocze 2018 roku,
-
badanie sprawozdania finansowego Spółki za rok obrotowy 2018,
-
badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej FASING S.A. za rok obrotowy 2018.
Firma audytorska INTERFIN Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie przy ulicy Radzikowskiego 27/03 wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 529, zgodnie z Uchwałą nr 114/57/95 Krajowej Rady Izby Biegłych Rewidentów została wybrana do badania sprawozdań finansowych Spółki za 2017 rok przez Radę Nadzorczą Grupy Kapitałowej FASING S.A., o czym informowaliśmy raportem bieżącym nr 19/2017 z dnia 12 czerwca 2017 roku.
Umowy z audytorem zostaną zawarte na okres niezbędny do wykonania czynności przeglądu i badania sprawozdań finansowych.
Firma audytorska INTERFIN dokonała przeglądu sprawozdań finansowych Emitenta za I półrocze 2017 roku.
F) w dniu 12 września 2017 roku została zawarta ze spółką zależną Fasing Sino-Pol (Beijing) Mining Equipment and Tools Co., Ltd. (Chiny) umowa przedmiotem, której jest dostawa łańcuchów i ogniw dla górnictwa. Wartość umowy wynosi 1.446,1 tys. EUR. Umowa zostaje zawarta na czas określony tj. od dnia zawarcia do dnia 31.10.2017 r.
Strony umowy ustaliły, że jeżeli którakolwiek ze Stron umowy z powodu zadziałania siły wyższej opóźni wykonanie umowy, to okres realizacji umowy może zostać przedłużony do czasu rozwiązania problemu. Wszelkie spory związane z umową lub jej wykonaniem będą załatwiane poprzez konsultacje. W przypadku, gdy nie można osiągnąć porozumienia poprzez konsultacje, spór będzie rozpatrywany przez wybrany przez Strony sąd arbitrażowy polski. Decyzja o wyborze sądu musi być zaakceptowana przez obie Strony umowy.
Dostawy do ww. firmy odbywają się również na zasadzie składanych jednostkowych zamówień. W ramach współpracy pomiędzy firmami wartość jednostkowych kilkudziesięciu zamówień złożonych przez powyższą firmę w okresie od dnia 1stycznia 2017 roku do dnia 12 września 2017 roku wynosi łącznie 1.492,2 tys. EUR. Przedmiotem tych zamówień były łańcuchy, ogniwa złączne. Wartość ogółem wynikająca z wcześniejszych zamówień oraz z powyżej wskazanej umowy wynosi 2.938,3 tys. EUR.
G) w dniu 19 września 2017 roku Spółka skierowała do spółki KARBON 2 Sp. z o.o. trzy zamówienia na łączną wartość brutto 1.789,0 tys. zł, przedmiotem których jest materiał bezpośrednio produkcyjny tj. walcówka i pręty walcowane. W ramach współpracy pomiędzy spółkami wartość jednostkowych kilkudziesięciu zamówień złożonych przez Spółkę w okresie od dnia 29 marca 2017 roku tj. od publikacji raportu bieżącego nr 9/2017 do dnia 19 września 2017 roku (włączając powyższe zamówienia) wynosi łącznie 8.379,7 tys. zł. Przedmiotem tych zamówień była walcówka, blachy stalowe, pręty: płaskie, stalowe i walcowane oraz płaskowniki. Zamówieniem o największej wartości złożonym w tym okresie jest zamówienie na pręty walcowane z dnia 19 września 2017 roku na wartość 1.012,5 tys. zł. Oprócz ww. zamówień, w ww. okresie, FASING S.A. zawarła ze spółką KARBON 2 Sp. z .o.o. kilka umów na roboty budowlano – remontowe w obiektach posadowionych na nieruchomości fabrycznej Spółki na łączną wartość 534,2 tys. zł. brutto.
H) w ramach Umowy o współpracy zawartej w dniu 1 marca 2017 roku z Przedsiębiorstwem Handlu Hurtowego MEGATOR B. Nowicka – Żurawska, R. Żurawski Sp. j., spółka Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. skierowała do tej spółki w dniu 27 września 2017 roku zamówienie o wartości brutto 1.316,1 tys. zł., przedmiotem którego są pręty walcowane. Wartość jednostkowych kilkakrotnych zamówień w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia 27 września br. wynosi (włączając powyższe zamówienie) brutto 9.214,6 tys. zł. Na kwotę tą składają się zamówienia, których przedmiotem były pręty walcowane. Zamówieniem o największej wartości złożonym w tym okresie jest zamówienie na pręty walcowane z dnia 27 kwietnia br. na wartość brutto 1.396,5 tys. zł. O fakcie zawarcia umowy informowaliśmy w raporcie bieżącym nr 5/2017 z dnia 1 marca 2017 roku.
19.Opis czynników i zdarzeń, w szczególności o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na osiągnięty wynik finansowy w III kwartale 2017 roku.
W III kwartale 2017 roku wartość przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniosła 44.210,0 tys. zł i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest wyższa o 5.448,0 tys. zł tj. 14,06 % (w ub. roku 38.762,0 tys. zł). Koszt wytworzenia sprzedanych produktów, towarów i materiałów w tym okresie wyniósł 30.098,0 tys. zł i w stosunku do okresu roku poprzedniego jest wyższa o 6.372,0 tys. zł tj. 26,86 % (w ub. r. 23.726, 0 tys. zł). Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 14.112,0 tys. zł i jest niższy o
924,0 tys. zł. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (w ub. r. 15.036, 0 tys. zł).
Za III kwartał 2017 roku wynik na sprzedaży Grupy jest dodatni i wynosi 2.837,0 tys. zł.
i jest niższy o 590,0 tys. zł. od wyniku za III kwartał 2016 r. (w ub. r. 3.427,0 tys. zł). Dominujące pozycje kosztów finansowych stanowią: odsetki wraz z prowizjami od zaciągniętych kredytów, umów leasingowych, factoringu oraz utworzone odpisy aktualizujące należności finansowe, koszty pośrednictwa finansowego (poręczenia). Dominujące pozycje kosztów operacyjnych stanowią: odpisy z tytułu aktualizacji wartości aktywów w tym: należności i deprecjacja zapasów, darowizny, koszty reklamacji oraz pozostałe prowizje. Wynik finansowy brutto Grupy za III kwartał br. wynosi (+ ) 1.400,0 tys. zł. Wynik finansowy netto Grupy za III kwartał br. wynosi (+) 712,0 tys. zł. z czego:
-
właścicielom jednostki dominującej (+) 535,0 tys. zł.
-
udziałom nie dającym kontroli (+) 177,0 tys. zł.
Inne całkowite dochody (różnice kursowe z przeliczenia pozycji sprawozdania finansowego jednostki działającej za granicą) w pierwszym półroczu są dodatnie i wynoszą :
(+) 323,0 tys. zł. z czego:
- właścicielom jednostki dominującej (+) 251,0 tys. zł.
- udziałom niedającym kontroli (+) 72,0 tys. zł.
- co daje dodatnie całkowite dochody Grupy w wysokości : (+) 1.035,0 tys. zł. z tego:
- właścicielom jednostki dominującej (+) 786, 0 tys. zł.
- udziałom niedającym kontroli (+) 249, 0 tys. zł.
- W przypadku KBP Becker-Prunte przyczyny obniżenia wyniku finansowego :
Z uwagi na kończące się eksploatacje węgla w Niemczech w sposób istotny następuje ograniczenie dostaw produktów firmy KBP Becker –Prute dla górnictwa niemieckiego.
Działania restrukturyzacyjne podejmowane przez Spółkę koncentrują się na poszukiwaniu nowych odbiorców i innowacyjności produktów. Firma zainteresowana jest przede wszystkim zwiększeniem swojej obecności na węglowym rynku chińskim i amerykańskim. Kryzys dla węgla w latach 2015-2016 utrudniał ożywienie koniunktury, stworzył możliwości przerwy sprzedaży i efektywności ekonomicznej. Firma promuje nowy wzór łańcucha i złącza blokowego. Produkty te są w zainteresowaniu kopalni.
20. Najważniejsze zdarzenia, które wystąpiły po dniu, na który sporządzono skrócone kwartalne sprawozdanie finansowe, nieujęte w tym sprawozdaniu, a mogące w znaczący sposób wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe emitenta.
Po dniu bilansowym do dnia sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego to jest do dnia 14.11.2017 roku nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych na dzień 30 września 2017 roku.
21. Informacja dotycząca zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego.
Należności warunkowe:
Stan na 31.12.2016 roku – 51 684,7 tys. zł. Stan na 30.09.2017 roku – 57 790,0 tys. zł. Należności warunkowe na dzień bilansowy 30 września 2017 roku wynoszą 57.790,0 tys. zł i w stosunku do stanu na dzień 30.09.2016 roku wzrosły o 6.105,3 tys. zł.
Poręczenia otrzymane przez podmiot dominujący w Grupie
| Nr poz. | Data | Kwota | Dla | Poręczyciel | Przedmiot | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| udzielenia | poręczenia | poręczenia | ||||
| 1. | 2.04.2012 05.05.2016 |
4 000 000,00 | Deutsche Bank SA |
KARBON 2 | zobowiązanie FASING z tyt. linii wielocelowej w ramach której udzielono spółce kredytów obrotowego w kwocie 2 mln zł oraz w rachunku bieżącym w kwocie 2 mln zł Poręczenie do kwoty 4 000 000,00 zł udzielone do 30.04.2018r. Saldo kredytów na 30.09.2017r. wynosi RB – 1 928,1 tys. zł oraz OBR – 666,7 tys. zł |
Poręczenie wekslowe |
| 2. | 27.06.2013 09.07.2015 02.11.2015 |
2 000 000,00 | Śląski Bank Spółdzielczy SILESIA |
KARBON 2 | zobowiązania FASING SA z tyt. kredytu rewolwingowego udzielonego w wysokości 6.500.000,00 zł od 27.06.2013 do 26.06.2015 do 26.06.2016 do 26.06.2018 Od 9.07.2015 finansowanie obniżono do kwoty 5.500.000,00 zł, a poręczenie do 2 000 000,00 zł Saldo kredytu na 30.09.2017r. wynosi 5 389,7 tys. zł |
Poręczenie wekslowe |
| 3. | 09.04.2015 26.04.2016 |
2 000 000,00 | Śląski Bank Spółdzielczy SILESIA |
KARBON 2 | zobowiązania FASING SA z tyt. kredytu w rachunku bieżącym (dobezpieczenie w XII/2014) udzielonego w wysokości 3.000.000,00 zł od 17.02.2014 do 16.02.2016 do 30.04.2016 do 31.03.2017 do 30.03.2018 Poręczenie do kwoty 2 000 000,00 zł udzielono do 30.03.2018r. Saldo kredytu na 30.09.2017 wynosi 2 951,3 tys. zł |
Poręczenie wekslowe |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4. | 24.11.2015 21.03.2017 |
5 000 000,00 | ALIOR BANK SA (BPH SA) |
KARBON 2 | zobowiązania FASING SA z tyt. kredytu w rachunku obrotowego udzielonego w wysokości 7 970.000,00 zł z dnia 20.11.2015r. oraz 21.03.2017 podwyższonego do 8 mln zł o kwotę 5 012,0 tys. zł Poręczenia do kwoty 5 000 000,00 zł obowiązuje do 20.03.2019r. Saldo kredytu na 30.09.2017r. wynosi 6 327,0 tys. zł |
Poręczenie cywilne |
| 5. | 04.01.2016 | 2 000 000,00 | Orzesko Knurowski Bank Spółdzielczy O/ Zabrze |
KARBON 2 | zobowiązania FASING SA z tyt. kredytu w rachunku obrotowego udzielonego w wysokości 3.600.000,00 zł z dnia 30.12.2015r. Poręczenia do kwoty 2 000 000,00 zł obowiązuje do 27.12.2018r. Saldo kredytu na 30.09.2017r. wynosi 1 500,0 tys. zł |
Poręczenie cywilne |
| 6. | 25.07.2016 | 11 160 000,00 | BZ WBK SA O/Katowice |
KARBON 2 | zobowiązania FASING SA z tyt. multilinii w ramach, której udzielono Spółce kredytu w rachunku bieżącym w wysokości 2.500.000,00 zł oraz limitu na akredytywy w wysokości 4 300 000, 00 zł do 25.07.2017r. od 10.04.2017 |
Poręczenie wekslowe |
| Razem | 26 160 000,00 | |
|---|---|---|
| AKRED – 1 508,6 tys. zł | ||
| REW– 0,0 tys. zł, | ||
| RB – 2 460,7 tys. zł, | ||
| 30.09.2017r. wynosi: | ||
| Saldo kredytu na | ||
| 15.07.2018r. | ||
| udzielono do | ||
| 11 160 000, 00 zł | ||
| Poręczenie do kwoty | ||
| 15.04.2018r. | ||
| przedłużono do | ||
| 2 500 000,00 zł. Linię | ||
| rewolwingowy do kwoty | ||
| 000,00 zł dodano kredyt | ||
| akredytywy do 4 800 | ||
| podwyższono limit na |
Poręczenia otrzymane przez MOJ S.A.
| Nr poz. | Data | Kwota | Dla | Poręczyciel | Przedmiot | Rodzaj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| udzielenia | (zł) | Poręczenia | Poręczenia | |||
| 1. | 24.10.2013 | 3 000 000,00 | Getin Noble Bank SA O/K-ce |
FASING S.A. |
Kredyt rewolwingowy aneks nr 1 do umowy z 19.11.13r. Udzielone do 18.11.2017 |
Poręczenie cywilne |
| 2. | 19.11.2013 | 4 250 000,00 | Getin Noble Bank SA O/K-ce |
FASING S.A. |
Kredyt obrotowy rewolwingowy. Udzielone do dnia 18.11.2017 |
Poręczenie cywilne |
| 3. | 19.11.2013 | 1 875 000,00 | Getin Noble Bank SA O/K-ce |
FASING S.A. |
Kredyt w r-ku bieżącym. Udzielone do dnia 16.11.2017 |
Poręczenie cywilne |
| 4. | 15.07.2014 | 1 800 000,00 | Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. O/Rybnik |
FASING S.A. |
Kredyt obrotowy w r-ku bieżącym. Udzielone do dnia 21.06.2018 |
Poręczenie cywilne |
| 5. | 01.06.2016 | 1 000 000,00 | Orzesko Knurowski Bank Spółdzielczy O/Zabrze |
FASING S.A | Kredyt obrotowy. Udzielone do dnia 30.05.2019 |
Poręczenie wekslowe |
| Razem | 11 925 000,00 |
Ubezpieczenia i gwarancje otrzymane przez podmiot dominujący w Grupie
| Nazwa | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| instytucji | Kwota | Rodzaj | Na rzecz | Przeznaczenie | Okres | Zabezpieczenie |
| finansowej | ||||||
| STU ERGO | 2 200 000,00 | Gwarancja | FASING | Gwarancja: zapłaty | Od | Weksle in blanco |
| HESTIA | kontraktowa w | S.A. | wadium, należytego wykonania kontraktu, |
21.03.2011r. | wraz z deklaracjami |
|
| S.A. | ramach limitu | należytego usunięcia | na czas | wekslowymi | ||
| odnawialnego | wad i usterek | nieokreślony | ||||
| MANULI | 139 713,58 | Gwarancja | FASING | Gwarancja | Od 17.05.2011 | |
| HYDRAUL | zabezpieczająca | S.A. | zabezpieczająca należyte wykonania |
do 31.07.2012 | ||
| ICS | należyte | zobowiązań | do 31.07.2013 | |||
| POLSKA S.A. |
wykonania zobowiązania |
wynikających z | do 31.07.2014 do 04.11.2015 |
|||
| umowy najmu nr | do 04.11.2016 | |||||
| 2/2011 | do 04.11.2017 | |||||
| PKO BP SA | 263 700,00 | Gwarancja | WFOŚiGW | na zabezpieczenie | od 07.04.2016 | w ramach linii |
| bankowa | w | udzielonej pożyczki wg umowy nr |
do 15.06.2018 | kredytowej wielocelowej wg |
||
| Katowicach | 199/2013/28/OA/al/P z | umowy z dnia | ||||
| dnia 02.08.2013r. na | 22.09.2010r. wraz z | |||||
| dofinansowanie realizacji zadania |
aneksami | |||||
| Instalacja fotowoltaiczna | ||||||
| całkowity koszt | ||||||
| inwestycji 810 000, 00 zł pożyczka udzielona na |
||||||
| okres od 02.08.2013 do | ||||||
| 30.06.2022, Saldo pożyczki na |
||||||
| 30.09.2017r. Wynosi | ||||||
| 197,9 tys. zł | ||||||
| SANTAND | 1 979 298,90 | Gwarancja | SHENHUA | Zabezpieczenie kontaktu (10%) na kwotę 4 593 |
od 24.07.2015 do 31.12.2017 |
Regwara ncja Banku PKO |
| ER Bank SA |
dobrego wykonania |
LOGISTICS GROUP |
300, 00 EUR nr SHWZ | BP SA nr | ||
| Hiszpania | umowy | Chiny | GW DL 150090 z dnia 29.05.2015 |
00962020001398 | ||
| przedmiotem, którego | ważna do dnia 15.02.2018r |
|||||
| jest dostawa łańcucha górniczego płaskiego do |
||||||
| kopalń w Chinach | ||||||
| MOJ S.A. | 7 425 000,00 | Hipoteka na | FASING | Zabezpieczenie | Od 18.04.2013 | |
| nieruchomości | S.A. | kredytów udzielonych | do 30.04.2016 | |||
| w Osowiec | Grupie Kapitałowej FASING SA przez BZ |
do 17.08.2016 | ||||
| WBK SA w ramach | do 25.07.2017 | |||||
| MULTILINII: | do 15.04.2018 | |||||
| Saldo na dzień | ||||||
| 30.09.2017 wynosi RB – 2 460,7 tys. zł , |
||||||
| AKRED – 1 508,6 | ||||||
| tys. zł | ||||||
| REW – 0,0 tys. zł | ||||||
| KONKO | 3 447 280,00 | Cesja | FASING | Przedmiotem cesji jest gwarancja FASING |
Od 08.01.2016 | Potwierdzenie |
| S.A. w upadłości |
wierzytelności | S.A. | dla | notarialne przelewu |
||
| układowej | ENERGOTRADING | wierzytelności | ||||
| LIMITED z | ||||||
| Honkongu za KONKO SA |
| cesja do kwoty 800 000, 00 EUR |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| CARBONEX Sp. z o.o. |
4 250 000,00 | Hipoteka na nieruchomości w Tarnowskich Górach |
FASING S.A. |
Zabezpieczenie kredytu udzielonego Grupie Kapitałowej FASING SA przez BS w Mikołowie Saldo na dzień 30.09.2017 wynosi OBR – 2 361,1 tys. zł |
Od 03.08.2017 do 31.07.2020 |
|
| RAZEM | 19 704 992,48 |
Zobowiązania warunkowe, w tym: również udzielone przez jednostki gwarancje i poręczenia:
Stan na 31.12. 2016 roku – 23 093, 7 tys. zł Stan na 30.09. 2017 roku – 20 446, 5 tys. zł.
| Rodzaj zobowiązań, gwarancji, poręczeń |
Stan na dzień 30.09.2017r. |
Stan na dzień 31.12.2016r. |
Zmiana + / - |
|---|---|---|---|
| Kwota w tys. zł | Kwota w tys. zł | Kwota w tys. zł | |
| Poręczenie wg prawa cywilnego |
16 446,5 | 16 593,7 | - 147,2 |
| Poręczenie wg prawa wekslowego |
4 000,0 | 6 500,0 | - 2.500,0 |
| Zobowiązania warunkowe z ww. tyt. ogółem |
20 446,5 | 23 093,7 | - 2.647,2 |
Poręczenia udzielone przez podmiot dominujący w Grupie
| Data udzielenia |
Kwota poręczenia |
Dla | Za zobowiązania |
Przedmiot poręczenia | Rodzaj | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 30.10.2013 15.12.2015 07.07.2016 21.11.2016 |
4 250 000,00 | GETIN NOBLE BANK SA Katowice |
MOJ S.A. Katowice |
umowa o kredyt rewolwingowy z dnia 24.10.2013r. na kwotę 2 000 000,00 zł podwyższony 19.11.2013r. do kwoty 3 000 000,00 zł od 07.07.2016 do 3 400 000,00 zł do 18.11.2016 do 18.11.2017 (od 15.12.2015 od 21.11.2016 akt notarialny art. 777 kpc poręczenia cywilne do kwoty 4 250 000,00 zł) |
Poręczenie cywilne |
| 2. | 19.11.2013 15.12.2015 07.07.2016 21.11.2016 |
3 000 000,00 | GETIN NOBLE BANK SA Katowice |
MOJ S.A. Katowice |
umowa o kredyt rewolwingowy z dnia 19.11.2013 do kwoty 2 000 000,00 zł 17.03.2014 podwyższony do kwoty 3 000 000,00 zł od 07.07.2016 zmniejszono do 2 600 000,00 zł do 18.11.2016 zmniejszono do kwoty 2 400 000,00 zł do 18.11.2017 (od 15.12.2015 od 21.11.2016 akt notarialny art. 777 kpc poręczenia cywilne do kwoty 3 000 000,00 zł) |
Poręczenie cywilne |
| 3. | 19.11.2013 15.12.2015 21.11.2016 |
1 875 000,00 | GETIN NOBLE BANK SA Katowice |
MOJ S.A. Katowice |
umowa o kredyt w rachunku bieżącym na kwotę 1 500 000, 00 zł na okres od 19.11.2013 do 18.11.2014 do 18.11.2016 do 16.11.2017 (od 15.12.2015 od 21.11.2016 akt notarialny art. 777 kpc poręczenia cywilne do kwoty 1 875 000, 00 zł) |
Poręczenie cywilne |
| 4. | 15.07.2014 23.05.2016 23.06,2017 |
1 800 000,00 | BGŻ BNP Paribas SA Katowice |
MOJ S.A. Katowice |
umowa o kredyt w rachunku bieżącym na kwotę 1 200 000,00 zł na okres od 15.07.2014 do 25.05.2015 do 24.05.2016 do 23.05.2017 do 21.06.2018 |
Poręczenie cywilne |
| 5. | 22.07.2015 22.06.2016 |
3 000 000,00 | PKO BP SA Katowice |
KARBON 2 Sp. z o.o. Katowice |
umowa o kredyt w rachunku bieżącym na kwotę 2 000 000, 00 zł na okres od 22.07.2015r. do 21.07.2016r. do 21.07.2017r. do 21.06.2018r. |
Poręczenie wekslowe |
| 6. | 01.06.2016 | 1 000 000,00 | OKB Sp. Zabrze |
MOJ SA Katowice |
umowa o kredyt obrotowy na kwotę 2 000 000, 00 zł na okres od 01.06.2016 do 30.05.2019 Poręczenie do kwoty 1 000 000, 00 zł |
Poręczenie wekslowe |
| 7. | 21.12.2016 Razem |
5 521 511,13 20 446 511,13 |
KARBON 2 Sp. z o.o. |
BECKER Niemcy |
umowa poręczenia na zabezpieczenie płatności na kwotę 1 281 360, 64 EURO do 30.06.2019r. |
Poręczenie cywilne |
Inne zobowiązania dotyczą podmiotu dominującego w Grupie Kapitałowej
Gwarancje zapłaty według stanu na dzień 30.09.2017r. wynoszą 3.405.154,20 zł. i w stosunku do stanu na 31.12.2016r. nie uległy zmianie.
| Dla kogo | Kwota w zł | Data udzielenia |
Termin | Za kogo |
|---|---|---|---|---|
| Bio-Energia Sp. z o.o. |
3 405 154,20 | 28.01.2011r. | W trakcie negocjacji |
Dwie noty obciążeniowe za opóźnienie w oddaniu przedmiotu umowy |
| RAZEM | 3 405 154,20 |
Gwarancje zapłaty na dzień 30.09.2017 r.
22. Wskazanie skutków zmian w strukturze jednostki gospodarczej, w tym w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek grupy kapitałowej, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.
W okresie trzech kwartałów 2017 roku nie było zmian w strukturze gospodarczej Spółek Grupy, w tym zmian w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek grupy kapitałowej emitenta, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.
23. Stanowisko Zarządu odnośnie co do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok.
Spółka nie publikowała prognozy wyników finansowych na 2017 rok.
24. Akcjonariusze posiadający, co najmniej 5 % głosów na WZA Spółki.
Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki:
- KARBON 2 Sp. z o.o.
Od dnia 31.08.2017r. (data przekazania raportu za I półrocze 2017 r.) do dnia 17.11.2017r.
Liczba posiadanych akcji – 1.868.056; co stanowi 60,12% kapitału zakładowego
Liczba przysługujących głosów z posiadanych akcji - 1.868.056
Udział w ogólnej liczbie głosów – 60,12%
25. Zestawienie zmian w stanie posiadania akcji spółki przez osoby zarządzające i nadzorujące w okresie od przekazania poprzedniego raportu półrocznego.
Pan Tadeusz Demel Przewodniczący Rady Nadzorczej posiada 400 szt. akcji spółki Grupa Kapitałowa FASING S.A, które nabył przed 2001 rokiem. Pozostali Członkowie Rady Nadzorczej oraz Członkowie Zarządu nie posiadają akcji Spółki.
Transakcje z podmiotami powiązanymi.
W okresie trzeciego kwartału 2017 roku transakcje zawierane przez Spółki z podmiotami powiązanymi były głównie typowymi transakcjami wynikającymi z bieżącej działalności operacyjnej, zawieranymi na warunkach rynkowych. Spółki w okresie sprawozdawczym nie zawierały transakcji z podmiotami zależnymi i niezależnymi na warunkach innych niż rynkowe.
26. Informacja o udzieleniu przez emitenta lub jednostkę od niego zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji – łącznie jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu, jeżeli łączna wartość istniejących poręczeń lub gwarancji stanowi równowartość, co najmniej 10% kapitałów własnych emitenta.
Informacja o udzielonych i otrzymanych poręczeniach, gwarancjach podano powyżej w punkcie 21.
27. Inne informacje, które zdaniem emitenta są istotne dla oceny jego sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian, oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez emitenta
W okresie sprawozdawczym w jednostkach Grupy w trzecim kwartale 2017 r. nie zaszły istotne zmiany mające wpływ na sytuację kadrową, majątkową oraz finansową. Spółki realizowały wszystkie swoje zobowiązania oraz na bieżąco monitorują swoje należności i utrzymują je na poziomie niezagrażającym dalszemu istnieniu Spółek.
28. Czynniki, które w ocenie emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki w perspektywie, co najmniej kolejnego kwartału
Szanse
- Rozwój działalności eksportowej na rynkach określonych, jako BRIC( Brazylia, Rosja, Chiny, Indie).
- Utrzymanie pozycji dostawcy dla górnictwa polskiego. Dalszy wzrost sprzedaży eksportowej na rynku amerykańskim i australijskim oraz wietnamskim..
- Poszerzenie oferty produktowej, produkcja pod specjalne potrzeby klientów, co może ułatwić pozyskanie klientów z innych branż niż górnictwo i da szansę na większą dywersyfikację sprzedaży.
- Poluzowanie polityki pieniężnej przez główne banki centralne na świecie, które w krótkim okresie mogą poprawić sytuację na rynkach oraz zwiększyć poziom inwestycji przedsiębiorstwa.
- Współpraca z jednostkami badawczo-rozwojowymi.
Zagrożenia
- Zmienne ceny materiałów i usług do produkcji wyrobów w szczególności: stali, paliw.
- Niepewna sytuacja finansowo organizacyjna górnictwa węgla kamiennego w Polsce, mniejsze inwestycje spółek węglowych w 2017 roku, co może mieć wpływ na wielkość zamówień, wydłużone przez spółki górnicze terminy płatności, które stawiają pod znakiem zapytania płynność finansową.
- Polityka Unii Europejskiej odnośnie emisji
- Problemy polityczno- gospodarcze odbiorców zagranicznych z Ukrainy i Rosji.
- Poziomu kursów walutowych.
Informacja
o zasadach przyjętych przy sporządzaniu jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki Fabryk Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING SA.
Porównywalność danych.
Dane zawarte w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za okresy objęte sprawozdaniem tj. trzeci kwartał 2017 roku oraz za trzeci kwartał 2016 roku są porównywalne.
Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu, rezerwy, odpisy aktualizujące wartość składników majątku, porównywalność danych.
Jednostkowy raport za III kwartał 2017r. został sporządzony zgodnie z obowiązującymi zasadami i metodami rachunkowości zgodne z Ustawą z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r., poz.1047 , Dz. U. z 2017 r. poz.61 )
z uwzględnieniem współmierności przychodów i kosztów, ujmowanych według zasady memoriałowej z zachowaniem zasady ostrożności wyceny aktywów i pasywów.
Omówienie zastosowanych metod wyceny aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego:
Zasady wyceny poszczególnych składników aktywów i pasywów oraz pomiar wyniku finansowego zastały szczegółowo przedstawiane w raporcie rocznym za rok obrotowy 2016. Przy sporządzanie sprawozdania za III kwartał 2017, zasady wyceny w stosunku do zasad według, których sporządzono sprawozdania za rok obrotowy 2016 nie uległy zmianie.
Odpisy aktualizujące należności.
Stan odpisów aktualizujących należności na dzień 30.09.2017 r. wynosił ogółem 5.479,0 tys. zł. i obejmowały należności od dłużników:
- zalegających z zapłatą powyżej 12 miesięcy oraz niezależnie od okresów zalegania w stosunku, co, do których uzyskano informację o ogłoszeniu upadłości, otwarciu postępowania układowego, likwidacji,
- naliczone i nie zapłacone odsetki od przeterminowanych należności.
| Należność | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Treść | główna | odsetki | ||||
| Stan na 01.01.2017 (BO) | 5 277 677,90 | 1 2 87 877,68 | ||||
| Odpisy z tyt. aktual. wyceny | 5 078,52 | 107 118,27 | ||||
| Wycena bilansowa - różnice | ||||||
| kursowe | ||||||
| Razem zwiększenia | 5 078,52 | 107 118,27 | ||||
| Wykorzystanie odpisu | 10 364,99 | |||||
| Rozwiązanie odpisów na skutek | 392 727,46 | 603 507,56 | ||||
| spłaty należności | ||||||
| Wycena bilansowa- różnice | 192 150,00 | 0,00 | ||||
| kursowe | ||||||
| Razem zmniejszenia | 584 877,46 | 613 872,55 | ||||
| Stan na 30.09.2017 (BZ) | 4 697 878,96 | 781 123,40 |
Rezerwy.
Wykazane w bilansie rezerwy wynoszą ogółem: 4 889 758,02 zł. tym na: świadczenia emerytalne i podobne na dzień 30.09.2017r. Wynoszą : 1 367 232,62 zł.
Wartość aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na dzień 30.09.2017 r. wynosi 1.742,0 tys. zł. W okresie trzech kwartałów 2017r. nie dokonywano odpisów aktualizujących wartość długoterminowych aktywów finansowych.
| Grupa rezerw | Stan na 01.01.2017 r. |
Zawiązanie | Rozwiązanie | Stan na 30.09.2017 r. |
|---|---|---|---|---|
| Odroczony podatek dochodowy |
76 987,00 | 8 490,00 | 0,00 | 85 477,00 |
| Świadczenia emerytalne i podobne |
1 568 980,02 | 0,00 | 201 747,40 | 1 367 232,62 |
| Pozostałe rezerwy | 1 805 051,40 | 1 631 997,00 | 0,00 | 3 437 048,40 |
| Razem | 3 451 018,42 | 1 640 487,00 | 201 747,40 | 4 889 758,02 |
Na pozycję pozostałe rezerwy 3 437 048,40 zł. składają się :
-
rezerwy na koszty procesu sądowe w kwocie – 1 805 051,40 zł.
-
rezerwy na koszty prowizji od kontraktu w kwocie – 1 631 997,00 zł.
Podpisy:
Zdzisław Bik ……..……………………..
Prezes Zarządu
Maksymilian Klank ……………….......................
I Wiceprezes Zarządu
Zofia Guzy .................................................. Wiceprezes Zarządu
Grażyna Dudek ................................................
Prokurent, Główny Księgowy
Katowice 17.11.2017 r.