AI assistant
Esotiq & Henderson S.A. — Interim / Quarterly Report 2018
Sep 12, 2018
5604_rns_2018-09-12_e083639b-bfa6-43f4-8339-4e9454983d4b.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Sprawozdanie Zarządu z działalności Esotiq & Henderson S.A. i Grupy Kapitałowej za okres sześciu miesięcy
zakończonych 30 czerwca 2018 roku
Opis zmian organizacji Grupy Kapitałowej Emitenta, w tym w wyniku połączenia jednostek, uzyskania lub utraty kontroli nad jednostkami zależnymi oraz inwestycjami długoterminowymi, a także podziału, restrukturyzacji lub zaniechania działalności oraz wskazanie jednostek podlegających konsolidacji, a w przypadku Emitenta będącego Jednostką dominującą, który na podstawie obowiązujących go przepisów nie ma obowiązku lub może nie sporządzać skonsolidowanych sprawozdań finansowych – dodatkowo wskazanie przyczyny i podstawy prawnej braku konsolidacji.
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem nie zaszły zmiany w strukturze organizacyjnej Esotiq & Henderson S.A. ani Grupy Kapitałowej.
Zgodnie z definicją Grupy Kapitałowej zawartą w MSSF 10 skład Grupy Kapitałowej Esotiq & Henderson na dzień 30 czerwca 2018 roku oraz na dzień przekazania niniejszego sprawozdania był następujący:
| jednostka dominująca | Esotiq & Henderson S.A. z siedzibą w Gdańsku |
|---|---|
| jednostka zależna | Luma sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
| jednostka zależna | Esotiq Germany GmbH z siedzibą w Stuttgarcie |
Wyżej wymienione jednostki podlegają konsolidacji.
Czas trwania działalności poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Esotiq & Henderson jest nieograniczony.
Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek podporządkowanych sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.
Sprawozdania jednostkowe spółek Grupy Kapitałowej Esotiq & Henderson są sporządzane zgodnie z Ustawą o Rachunkowości. Dla potrzeb sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały one przekształcone na MSSF.
ESOTIQ oraz HENDERSON to czołowe na polskim rynku marki bieliźniarskie, posiadające w ofercie nie tylko wysokiej jakości bieliznę, stroje kąpielowe,
kąpielówki, piżamy ale również kosmetyki i perfumy. Produkty ESOTIQ dostępne są w 289 salonach stacjonarnych, w tym w 262 zlokalizowanych w Polsce, 19 na Ukrainie, 4 w Niemczech, 3 w Białorusi i 1 w Mołdawii oraz sklepach multibrandowych i internetowych. Sklepy multibrandowe i Internet są również głównymi kanałami sprzedaży produktów marki HENDERSON. Esotiq & Henderson S.A. prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego oraz hurtowego. Dystrybucja odbywa się przede wszystkim w tradycyjnym kanale sprzedażowym. W sieci salonów stacjonarnych, z których 53 stanowią salony własne, a 236 salony franczyzowe, realizowane jest 75% sprzedaży Grupy Kapitałowej. Sprzedaż hurtowa i poprzez sklepy multibrandowe, która odpowiada za 20% ogółu sprzedaży, realizowana jest w 450 placówkach w takich krajach jak Białoruś, Bułgaria, Cypr, Czechy, Francja, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Rosja, Ukraina i Włochy. Najbardziej dynamicznie rozwijającym się kanałem sprzedaży towarów Esotiq & Henderson jest Internet. Sprzedaż on-line za pośrednictwem 4 własnych e - sklepów stanowi już 5% ogółu sprzedaży. Rozwijając strategię omnichannel Emitent wdrożył platformę sprzedażową dostępną dla Klientów w dwunastu wersjach językowych, która umożliwia zakup wszystkich towarów on-line z dostawą do każdego kraju Unii Europejskiej.
Efektywny rozwój Esotiq & Henderson możliwy jest dzięki stałemu doskonaleniu oferowanych kolekcji i dopasowaniu ich do oczekiwań i gustów Klientów oraz dążeniu do stworzenia optymalnego z punktu widzenia Klienta modelu obsługi i sprzedaży.
Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok, w świetle wyników zaprezentowanych w raporcie kwartalnym w stosunku do wyników prognozowanych.
Esotiq & Henderson S.A. i spółki Grupy Kapitałowej nie publikowały prognoz wyników.
Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta na dzień przekazania raportu kwartalnego wraz ze wskazaniem liczby akcji posiadanych przez te podmioty, procentowego udziału tych akcji w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających oraz procentowego udziału tych akcji w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu, a także wskazanie zmian w strukturze własności znacznych pakietów akcji Emitenta w okresie od dnia przekazania poprzedniego raportu okresowego. Zestawienie stanu posiadania akcji Emitenta lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Emitenta na dzień przekazania raportu kwartalnego, wraz ze wskazaniem zmian w stanie posiadania, w okresie od dnia przekazania poprzedniego raportu okresowego, odrębnie dla każdej z tych osób.
| nazwisko i imię/firma | łączna liczba akcji |
zmiana stanu posiadania |
% kapitału zakładowego |
łączna liczba głosów na WZA |
% głosów na WZA |
|---|---|---|---|---|---|
| Adam Skrzypek – Prezes Zarządu | 96 634 | 0 | 4,33% | 186 268 | 5,76% |
| Krzysztof Jakubowski – Wiceprezes Zarządu | 5 798 | 0 | 0,26% | 5 798 | 0,18% |
| Mariusz Jawoszek – Przewodniczący Rady Nadzorczej |
0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
| Małgorzata Głowacka-Pędras – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej |
0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
| Jacek Grzywacz – Sekretarz Rady Nadzorczej |
5 000 | 0 | 0,22% | 10 000 | 0,31% |
| Henryk Folek – Członek Rady Nadzorczej (do 24 kwietnia 2018 r.) |
0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
| Tomasz Minkina – Członek Rady Nadzorczej | 0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
| Marek Szołdrowski – Członek Rady Nadzorczej |
0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
| Marek Warzecha – Członek Rady Nadzorczej (od 27 czerwca 2018 r.) |
0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
| Dictador Global Limited | 900 366 | 0 | 40,31% | 1 800 732 | 55,69% |
| Ranville Investments Sp. z o.o. | 179 107 | 0 | 8,02% | 179 107 | 5,54% |
| Esotiq & Henderson S.A. (akcje własne) | 61 391 | + 42 367 | 2,75% | 0 | 0,00% |
| Pozostali | 985 204 | ------------------ | 44,11% | 990 204 | 30,62% |
| Ogółem | 2 233 500 | ------------------ | 100,00% | 3 233 500 | 100,00% |
Pan Marek Warzecha - Członek Rady Nadzorczej Esotiq & Henderson S.A. pełni funkcję Prezesa Zarządu Ranville Investments Sp. z o.o. posiadającej 179 107 akcji Emitenta, z których przysługuje 179 107 głosów na Walnym Zgromadzeniu Esotiq & Henderson S.A., stanowiących odpowiednio 8,02% kapitału zakładowego i 5,54% ogólnej liczby głosów.
Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności emitenta lub jego jednostki zależnej, ze wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sporu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta.
Przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej nie toczą się istotne postępowania, których stroną jest Emitent lub jednostka od niego zależna.
Informacje o zawarciu przez Emitenta lub jednostkę od niego zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na warunkach innych niż rynkowe, wraz ze wskazaniem ich wartości, przy czym informacje dotyczące poszczególnych transakcji mogą być zgrupowane według rodzaju, z wyjątkiem przypadku, gdy informacje na temat poszczególnych transakcji są niezbędne do zrozumienia ich wpływu na sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy Emitenta.
Esotiq & Henderson S.A. lub podmioty Grupy Kapitałowej nie zawierały z podmiotami powiązanymi transakcji na warunkach innych niż rynkowe.
Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub przez jednostkę od niego zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji – łącznie jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu, jeżeli łączna wartość istniejących poręczeń lub gwarancji jest znacząca.
Emitent lub jednostki od niego zależne w I półroczu 2018 roku nie udzieliły poręczeń kredytu, pożyczek lub gwarancji – łącznie jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu w stosunku do którego łączna wartość istniejących poręczeń lub gwarancji jest znacząca.
Inne informacje, które zdaniem Emitenta są istotne dla oceny jego sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian, oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Emitenta.
W ocenie Zarządu Esotiq & Henderson S.A. sytuacja kadrowa, majątkowa oraz finansowa Jednostki dominującej jest optymalna dla realizacji długofalowej strategii rozwoju. W Jednostce dominującej oraz w jej otoczeniu nie występują istotne zagrożenia dla realizacji zobowiązań oraz perspektywicznych planów, dlatego też w okresie sprawozdawczym Emitent efektywnie kontynuował działania mające na celu umacnianie pozycji rynkowej. Globalizacja gospodarki pozwala na łatwiejsze dotarcie z ofertą Emitenta do Klientów zagranicznych, dlatego Zarząd Emitenta realizuje potencjał wzrostu poprzez terytorialną ekspansję poza granicami Polski, wciąż mając jednak na uwadze dalszy rozwój krajowej sieci sprzedaży przy wykorzystaniu tendencji do tworzenia centrów handlowych w mniejszych ośrodkach miejskich, jak również modernizowania i rozbudowywania już istniejących galerii. Na koniec okresu sprawozdawczego, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego liczba salonów Esotiq wzrosła o 13 punktów sprzedaży, na którą to liczbę złożyło się 12 salonów franczyzowych i 1 salon własny. Zwiększenie liczby salonów sprzedaży znalazło odzwierciedlenie we wzroście całkowitej powierzchni sprzedażowej marki Esotiq z 16 768 m kw. na koniec pierwszego półrocza 2017 r. do 17 425 m kw. na koniec pierwszego półrocza 2018 r. W okresie sprawozdawczym Esotiq & Henderson S.A. odnotował w Polsce spadek sprzedaży w sklepach porównywalnych (LFL), przy czym na możliwość odwrócenia tego trendu wskazują poprawiające się wskaźniki kwartalne, które wzrosły z (5,3)% w I kwartale 2018 r. do (4,9)%. w II kwartale 2018 r. W 2018 roku będzie następowało dalsze poszerzanie sieci sprzedaży, przy czym szczególnie mocny akcent zostanie położony na jej rozwój w formule franczyzowej oraz w Internecie. Do końca bieżącego roku liczba salonów Esotiq w Polsce zwiększy się do 283, a w Niemczech do 9. Na przełom 2018/2019 r. Esotiq & Henderson S.A. planuje otwarcie nowych salonów w Rosji i Kazachstanie. Wyniki pierwszego półrocza bieżącego roku w pełni potwierdziły słuszność decyzji Zarządu o rozwoju e - commerce, który dynamicznie zyskuje na popularności i staje się coraz bardziej znaczącą formułą sprzedaży. Produkty Esotiq & Henderson są dostępne w 4 własnych e-sklepach oraz na multibrandowych platformach internetowych w kraju i za granicą. W 4 kwartale 2018 r. e-sklep Esotiq w Niemczech zyska wsparcie Modehaus.de, co zapewni dalszy rozwój sprzedaży internetowej. W drugim kwartale bieżącego roku przychody e-sklepów wyniosły 2 mln zł, rosnąc ok. 80% r/r. Sklepy internetowe pełnią również funkcje marketingowe. Mając na uwadze powyższe Emitent rozbudowuje elektroniczne kanały komunikacji z Klientem oraz wdraża nowoczesne technologie usprawniające procesy sprzedażowe w Internecie oraz w tradycyjnym handlu. Zgodnie z założeniami już w IV kwartale 2018 r. uczestniczki ESOTIQ CLUB będą mogły korzystać z przysługujących im przywilejów nie tylko w salonach stacjonarnych, ale również w sklepach on-line. Na koniec pierwszego półrocza 2018 r. ESOTIQ CLUB liczył blisko 0,8 mln lojalnych uczestniczek, co oznacza ok. 16% przyrost r/r.
| I połowa 2018 r. |
I połowa 2017 r. |
|
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży (tys. zł) | 72 059 | 71 837 |
| Koszt sprzedanych produktów (tys. zł) |
26 300 | 29 578 |
| Zysk/strata brutto ze sprzedaży (tys. zł) | 45 759 | 42 259 |
| Zysk/strata z działalności operacyjnej (tys. zł) | 4 931 | 4 655 |
| Zysk/strata netto (tys. zł) | 4 192 | 4 087 |
Podstawowe informacje z jednostkowego sprawozdania z całkowitych dochodów.
Podstawowe informacje ze skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów.
| I połowa 2018 r. |
I połowa 2017 r. |
|
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży (tys. zł) | 72 680 | 79 188 |
| Koszt sprzedanych produktów (tys. zł) |
26 371 | 33 293 |
| Zysk/strata brutto ze sprzedaży (tys. zł) | 46 309 | 45 895 |
| Zysk/strata z działalności operacyjnej (tys. zł) | 3 964 | 139 |
| Zysk/strata netto (tys. zł) | 3 166 | (714) |
W okresie sprawozdawczym Emitent uzyskał przychody ze sprzedaży wyższe o 0,31% w relacji do analogicznego okresu roku ubiegłego. Koszt sprzedanych produktów uległ przy tym zmniejszeniu o 11,08%, a zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 8,28%. Marża brutto ze sprzedaży w Jednostce dominującej wyniosła 63,5%, co oznacza wzrost o 4,68 pp r/r. Zysk z działalności operacyjnej wzrósł o 5,93% w porównaniu do pierwszego półrocza roku 2017, a zysk brutto obniżył się o 8,80%. Jednostka dominująca wypracowała w okresie sprawozdawczym zysk netto w wysokości 4 192 tys. zł, co oznacza wzrost o 2,57% w stosunku do odpowiedniego okresu roku ubiegłego. W ujęciu skonsolidowanym przychody ze sprzedaży zmniejszyły się o 8,22%, czemu towarzyszyło zmniejszenie kosztu sprzedanych towarów o 20,79%. W stosunku do roku poprzedniego zysk brutto ze sprzedaży zwiększył się o 0,9%, zysk z działalności operacyjnej wzrósł blisko 29 krotnie, a zysk brutto 13 krotnie. Marża brutto ze sprzedaży w Grupie Kapitałowej wyniosła 63,72%, co oznacza wzrost o 5,76 pp. W okresie sprawozdawczym Grupa Kapitałowa osiągnęła zysk netto w wysokości 3 166 tys. zł, wobec straty w kwocie 714 tys. zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Poziom wyników odnotowanych przez spółki Grupy Kapitałowej w pierwszym półroczu 2018 roku jest efektem coraz większej rozpoznawalności marek własnych, poszerzenia oferowanego asortymentu oraz optymalizacji struktury Grupy Kapitałowej w efekcie ubiegłorocznego podziału Emitenta.
Wskazanie czynników, które w ocenie Emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału.
Niezależnymi od Jednostki dominującej i spółek Grupy Kapitałowej czynnikami zewnętrznymi, które mogą wpływać na osiągane wyniki są m.in.: warunki makroekonomiczne, kształt polityki fiskalnej, wahania stóp procentowych, zmiany regulacji prawnych, trendy branżowe itp. W związku z dokonywaniem zakupów i sprzedaży w walutach obcych spółki Grupy Kapitałowej narażone są na ryzyko walutowe, które może mieć wpływ na rentowność działalności. Krótka pozycja walutowa zajmowana przez spółki Grupy może, w przypadku osłabienia złotego, prowadzić do wzrostu kosztów dostaw towarów i spadku marży. Grupa dokonuje oceny wartości narażonej na ryzyko na podstawie raportów kwartalnych obejmujących wszystkie zobowiązania i należności spółek oraz pozostałe aktywa w walutach obcych. Wpływ na perspektywy rozwoju mogą mieć również czynniki o charakterze wewnętrznym, które w dużym zakresie mogą być kontrolowane przez Zarządy. Do tego rodzaju czynników można zaliczyć przede wszystkim możliwość realizacji założonej strategii rozwoju, w tym umacniania pozycji konkurencyjnej na rynku krajowym i zagranicznym, zwiększanie sieci dystrybucji bezpośredniej i pośredniej, poszerzanie oferty handlowej, a w szczególności asortymentu wysokomarżowego.
Spółki Grupy Kapitałowej systematycznie wprowadzają na rynek nowe kolekcje, co związane jest z modowymi trendami i sezonami sprzedażowymi, ale także nowe produkty komplementarne w stosunku do dotychczas oferowanych. Tego typu działania służące tworzeniu i rozwojowi oferty produktowej z reguły obarczone są ryzykiem niepowodzenia rynkowego – pomimo aktywnego udziału spółek Grupy w kreowaniu trendów na rynku.
Strategia rozwoju Emitenta zakłada również dalszy rozwój sieci sprzedaży. Umacnianie marek własnych oraz pozycji rynkowej Grupy poprzez wzrost sprzedaży jest w dużym stopniu uzależnione od możliwości rozbudowy sieci salonów własnych i franczyzowych. Obecnie salony są zlokalizowane w galeriach handlowych lub przy głównych ulicach większych miast. Istnieje jednak ryzyko, że w przyszłości pozyskanie nowych, atrakcyjnych lokalizacji dla salonów sprzedaży będzie utrudnione lub obarczone wyższymi kosztami, co może doprowadzić do zahamowania wzrostu sprzedaży lub obniżenia rentowności działalności operacyjnej.
Na koniec pierwszego półrocza powierzchnia handlowa Esotiq była większa o 4% r/r, dzięki powstaniu nowych salonów na Ukrainie oraz w Niemczech. Rozwój sprzedaży na rynkach zagranicznych i realizacja strategii marketingowej, która obejmuje uczestnictwo marek własnych w ogólnoświatowej branży modowej wiąże się z ponoszeniem zwiększonych nakładów finansowych oraz generuje dodatkowe ryzyko. Brak odzwierciedlenia decyzji strategicznych we wzroście dynamiki sprzedaży może skutkować pogorszeniem sytuacji finansowej lub brakiem wzrostu wartości.
Najważniejszymi elementami planu rozwoju Esotiq & Henderson S.A. i Grupy Kapitałowej na rok 2018 i przyszłe okresy są otwarcia dobrych jakościowo lokalizacji w Polsce, dynamiczny rozwój e-commerce i ekspansja na nowe rynki zagraniczne oraz utrzymanie wysokiej marży brutto.
Zwięzły opis istotnych dokonań lub niepowodzeń emitenta w okresie, którego dotyczy raport, wraz z wykazem najważniejszych zdarzeń dotyczących emitenta.
Okres sprawozdawczy był dla Jednostki dominującej okresem stabilnego rozwoju, w którym nie wystąpiły istotne dokonania lub niepowodzenia.
W dniu 19 stycznia 2018 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę w sprawie udzielenia Zarządowi Spółki upoważnienia do nabycia akcji własnych Spółki oraz w sprawie utworzenia kapitału rezerwowego na nabycie akcji własnych Spółki. W granicach udzielonego upoważnienia Spółka może nabywać w pełni pokryte akcje własne od jednego lub kilku akcjonariuszy, przy czy łączna liczba nabywanych akcji własnych nie może być większa niż 446 700, a łączna wartość nominalna tych akcji nie może przekroczyć 44 670,00 zł. Łączną maksymalną wysokość zapłaty za nabywane akcje, w tym koszty nabycia, ustalono na kwotę 21 000 000,00 zł. Cena, za którą Spółka nabywa akcje własne nie może być wyższa niż 45,00 zł, ani niższa niż 0,10 zł za akcję. Do dnia opublikowania niniejszego sprawozdania Spółka nabyła 61 391 akcji własnych, którym odpowiada 61 391 głosów, co stanowi odpowiednio 2,75% kapitału zakładowego oraz 1,9% ogólnej liczby głosów.
W dniu 24 kwietnia 2018 roku Pan Henryk Folek złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej Emitenta.
W dniu 26 kwietnia 2018 r. Emitent otrzymał od Edicta Capital Polska sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach [Zawiadamiający] zawiadomienie z dnia 24 kwietnia 2018 r., złożone w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy, o zmniejszeniu stanu posiadania akcji Esotiq & Henderson S.A. wskutek zbycia w dniu 23 kwietnia 2018 r. 214 107 akcji. Zbycie nastąpiło na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej poza zorganizowanym systemem obrotu. Zbyte akcje stanowiły 9,58% w kapitale zakładowym Spółki oraz uprawniały do 214 107 głosów stanowiących 6,62% ogólnej liczby głosów. Przed dokonaniem powyższej transakcji Zawiadamiający posiadał 214 107 akcji Emitenta stanowiących 9,58% kapitału zakładowego oraz uprawniających do 214 107 głosów stanowiących 6,62% ogólnej liczby głosów. Zgodnie z zawiadomieniem, po dokonaniu transakcji Zawiadamiający posiada 0 akcji Spółki z których przysługuje 0 głosów, co stanowi odpowiednio 0,00% kapitału zakładowego i 0,00% ogólnej liczby głosów, a zatem Zawiadamiający nie posiada akcji Emitenta. Zawiadamiający oświadczył ponadto, iż podmioty zależne od niego nie posiadają akcji Spółki, nie istnieją osoby, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. c Ustawy oraz że nie posiada instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69b ust. 1 Ustawy.
W dniu 7 maja 2018 r. Emitent otrzymał od Ranville Investments sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie [Zawiadamiający] zawiadomienie z dnia 25 kwietnia 2018 r., złożone w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy, o przekroczeniu 5% ogólnej liczby głosów w Spółce wskutek nabycia w dniu 23 kwietnia 2018 r. 214 107 akcji Emitenta. Nabycie nastąpiło na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej poza zorganizowanym systemem obrotu. Nabyte akcje stanowią 9,58% w kapitale zakładowym Spółki oraz uprawniają do 214 107 głosów stanowiących 6,62% ogólnej liczby głosów. Zgodnie z zawiadomieniem, przed dokonaniem powyższej transakcji tj. na dzień 23 kwietnia 2018 r. Zawiadamiający nie posiadał akcji Emitenta. Po dokonaniu transakcji, na dzień 23 kwietnia 2018 r., Zawiadamiający posiadał 214 107 akcji Spółki z których przysługiwało 214 107 głosów, co stanowiło odpowiednio 9,58% kapitału zakładowego i 6,62% ogólnej liczby głosów. Zawiadamiający oświadczył ponadto, iż nie istnieją podmioty zależne od niego posiadające akcji Spółki, nie istnieją osoby, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. c Ustawy oraz że nie posiada instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69b ust. 1 Ustawy.
W dniu 10 maja 2018 r. Emitent otrzymał od Ranville Investments sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie [Zawiadamiający] zawiadomienie z dnia 2 maja 2018 r., złożone w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy, o zbyciu w dniu 30 kwietnia 2018 r. 35 000 akcji Emitenta. Zbycie nastąpiło w wyniku transakcji pakietowej zawartej poza zorganizowanym systemem obrotu. Zbyte akcje stanowią 1,56% w kapitale zakładowym Spółki oraz uprawniają do 35 000 głosów stanowiących 1,08% ogólnej liczby głosów. Zgodnie z zawiadomieniem, przed dokonaniem powyższej transakcji tj. na dzień 30 kwietnia 2018 r. Zawiadamiający posiadał 214 107 akcji Spółki z których przysługiwało 214 107 głosów, co stanowiło odpowiednio 9,58% kapitału zakładowego i 6,62% ogólnej liczby głosów. Po dokonaniu transakcji, na dzień 30 kwietnia 2018 r., Zawiadamiający posiadał 179 107 akcji Spółki z których przysługiwało 179 107 głosów, co stanowiło odpowiednio 8,02% kapitału zakładowego i 5,54% ogólnej liczby głosów. Zawiadamiający oświadczył ponadto, iż nie istnieją podmioty zależne od niego posiadające akcji Spółki, nie istnieją osoby, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. c Ustawy oraz że nie posiada instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69b ust. 1 Ustawy.
W dniu 27 czerwca 2018 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Emitenta podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy z zysku za rok obrotowy 2017, zgodnie z następującymi warunkami:
-
- Wysokość dywidendy: 2 172 109,00 zł,
-
- Wartość dywidendy przypadająca na jedną akcję: 1,00 zł na każdą akcję z wyłączeniem akcji własnych,
-
- Liczba akcji objętych dywidendą: 2 172 109,
-
- Dzień dywidendy: 10 września 2018 r.,
-
- Termin wypłaty dywidendy: 10 października 2018 r.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Emitenta w dniu 27 czerwca 2018 r. powołało do Rady Nadzorczej Esotiq & Henderson S.A. Pana Marka Warzechę, powierzając pełnienie funkcji Członka Rady Nadzorczej na okres bieżącej trzyletniej kadencji, która rozpoczęła się w dniu 30 czerwca 2017 r.
W dniu 7 sierpnia 2018 roku, Rada Nadzorcza Spółki działając jako podmiot uprawniony na podstawie § 9 ust. 3 pkt 2 Statutu Spółki, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi, dokonała wyboru biegłego rewidenta do przeprowadzenia przeglądów i badań jednostkowych oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych Spółki i Grupy Kapitałowej Esotiq & Henderson w latach 2018-2019. Wybranym biegłym rewidentem jest UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k., z siedzibą w Krakowie, ul. Moniuszki 50, 31-523 Kraków, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów pod numerem 3115. UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. nie prowadziła w latach ubiegłych przeglądów i badań sprawozdań finansowych Spółki oraz Grupy Kapitałowej Esotiq & Henderson.
Wskazanie czynników i zdarzeń, w tym o nietypowym charakterze, mających istotny wpływ na skrócone sprawozdanie finansowe.
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły indywidualne czynniki lub zdarzenia, w tym o nietypowym charakterze cechujące się istotnym wpływem na skrócone sprawozdanie finansowe.
Opis podstawowych zagrożeń i ryzyka związanych z pozostałymi miesiącami roku obrotowego.
Czynniki ryzyka związane z działalnością spółek Grupy Kapitałowej Esotiq & Henderson
Ryzyko związane ze strategią rozwoju
Rozwój spółek Grupy Kapitałowej wiąże się z ekspozycją na szereg czynników ryzyka o charakterze zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Wpływ tych czynników może mieć istotne znaczenie dla powodzenia strategii oraz osiąganych w przyszłości wyników finansowych. Strategia Emitenta i jednostek zależnych zakłada umacnianie marek własnych oraz pozycji rynkowej poprzez wzrost sprzedaży, a jej powodzenie w dużej mierze uzależnione jest od efektywności dopasowania oferty sprzedażowej do oczekiwań i gustów Klientów oraz możliwości rozbudowy sieci salonów własnych i franczyzowych w kraju oraz za granicą. Implementacja powyższej strategii wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych oraz nakładów na kapitał obrotowy. Brak odzwierciedlenia decyzji strategicznych we wzroście dynamiki sprzedaży może skutkować pogorszeniem sytuacji finansowej lub brakiem wzrostu wartości Spółki w długim terminie. Zarząd ustawicznie monitoruje wyniki sprzedaży i stopień realizacji celów krótko i długoterminowych w efekcie czego minimalizuje ryzyko podjęcia nietrafnych decyzji strategicznych.
Ryzyko związane z otoczeniem konkurencyjnym
Rynek, na którym działają spółki Grupy Kapitałowej jest rynkiem o silnej konkurencji. Z jednej strony, w rezultacie ogólnego procesu globalizacji, na polski rynek bieliźniarski wkraczają znane, posiadające ugruntowaną pozycję marki europejskie i światowe. Z drugiej strony niski próg wejścia na rynek oraz brak konieczności ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych umożliwił rozpoczęcie i rozwój działalności na rynku szerokiemu gronu drobnych producentów. Ponadto w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost importu produktów tekstylnych z Dalekiego Wschodu, które pod względem cenowym stanowią silną konkurencję dla polskich firm działających na rynku bieliźniarskim. Takie ukształtowanie rynku powoduje konieczność ciągłej rywalizacji o klienta. Istnieje ryzyko utraty klientów na rzecz konkurencji, co jednocześnie wpłynie na możliwość realizacji założonych poziomów sprzedaży. Silna konkurencja może wymóc także na spółkach konieczność obniżenia ceny produktu, co z kolei spowoduje spadek osiąganych wyników finansowych. Zabezpieczeniem Spółki przed opisanym ryzykiem jest konsekwentna realizacja założonej strategii działania mającej na celu oferowanie na rynku bielizny o wysokiej jakości, wzrost rozpoznawalności marek własnych, dynamiczny rozwój sieci salonów własnych, franczyzowych i salonów multibrandowych, a także wzrost sprzedaży eksportowej.
Ryzyko związane ze zmianą preferencji konsumentów
Wielkość sprzedaży towarów w dużej mierze zależy od dostosowania się do zmiennych preferencji klientów. Decyzje dotyczące zakupu wyrobów Emitenta są uzależnione od gustów nabywców i obowiązujących w danym okresie trendów. Wyprodukowana kolekcja może nie znaleźć oczekiwanego zainteresowania ze strony klientów, co w konsekwencji może spowodować spadek przychodów. Spółka ogranicza ten rodzaj ryzyka poprzez prowadzenie stosownej polityki asortymentowo – cenowej.
Ryzyko związane z sezonowością sprzedaży
Rynek bieliźniarski charakteryzuje nieznaczna sezonowość. Należy przy tym wyróżnić dwa okresy wzmożonej sprzedaży, tj. wiosenno-letni i jesienno-zimowy związane z wprowadzaniem na rynek nowych kolekcji. Niekorzystne warunki pogodowe mogą spowodować ograniczenie sprzedaży części wyrobów oferowanych przez spółki Grupy Kapitałowej, w szczególności strojów kąpielowych, co w rezultacie prowadzić może do spadku przychodów ze sprzedaży. W celu minimalizacji ryzyka, marki Esotiq i Henderson cechuje zdywersyfikowana oferta zapewniająca przychody w każdym sezonie. Marginalizację ryzyka można uzyskać realizując posezonowe wyprzedaże, dlatego spółki prowadzą systematyczną analizę raportów sprzedaży oraz na bieżąco monitorują stany magazynów.
Ryzyko związane z dostawami towarów i dostawcami
Ponad 80% zaopatrzenia spółek pochodzi od dalekowschodnich wytwórców. Istotna część towarów nabywana jest w takich krajach jak Chiny, Indonezja, Bangladesz, czy Indie. Emitent nie jest w stanie przewidzieć skali ewentualnego zwiększenia kosztów prowadzenia działalności w tych krajach ani stopnia w jakim mogą one przełożyć się na ceny nabywanych towarów. Mogą pojawić się, wcześniej nieprzewidziane, problemy z transportem towarów do Europy, które spowodują czasowe wstrzymanie dostaw. Ponadto Spółka nie ma wpływu na wysokość narzucanych przez państwo i Unię Europejską ceł importowych. Ewentualne zwiększenie kosztów związane z powyższymi czynnikami zmusi do podwyższenia cen sprzedaży oferowanego asortymentu, co może przełożyć się na poziom sprzedaży lub będzie skutkowało pogorszeniem rentowności działalności Spółki. Jednostka dominująca Grupy Kapitałowej nie jest w stanie przewidzieć skali ewentualnego zwiększenia kosztów dostaw towarów ani stopnia, w jakim mogą one przełożyć się na ceny w przyszłości. Występuje również ryzyko utraty głównych dostawców. Emitent ocenia ryzyko związane z koncentracją produkcji jako niewielkie. Zlecenie zakupu jest każdorazowo składane do wybranego dostawcy, który po potwierdzeniu przyjęcia zlecenia rozpoczyna proces produkcyjny, który kończy się kontrolą jakości. Współpraca ze sprawdzonymi dostawcami pozwala na lepsze planowanie produkcji i ograniczanie ryzyka niezrealizowania zamówienia, oszustwa czy opóźnienia dostaw, a ponadto umożliwia uzyskiwanie korzystnych warunków płatności. Dostawcy zagraniczni wysyłają towar do wskazanego portu lub bezpośrednio do magazynu Emitenta w Polsce. Należy mieć na uwadze, że również transport towarów z zagranicy może wiązać się z nieoczekiwanymi problemami, które mogą spowodować opóźnienie dostaw. Emitent nie ma również wpływu na wysokość narzucanych przez państwo i Unię Europejską ceł importowych, zaś ewentualne zwiększenie kosztów dostaw może zmusić Emitenta do podwyższenia cen sprzedaży, co może przełożyć się na wielkość sprzedaży lub pogorszenie rentowności działalności.
Ryzyko uzależnienia wyników finansowych Spółki od trafności lokalizacji sieci sklepów
Umacnianie marek własnych oraz pozycji spółek Grupy Kapitałowej na rynku bieliźniarskim poprzez wzrost sprzedaży jest w dużym stopniu uzależnione od możliwości rozbudowy sieci salonów własnych i franczyzowych w kraju i zagranicą przy zachowaniu dotychczasowego wizerunku marki. Salony są otwierane w galeriach handlowych lub przy dobrze zlokalizowanych ulicach większych miast. Nakłady finansowe, poniesione w związku z wyposażeniem zgodnie z założonym wizerunkiem dobrze umiejscowionego salonu, powinny przynieść efekt w postaci odpowiedniego poziomu oraz rentowności sprzedaży. W przypadku dokonania złego wyboru lokalizacji nowego salonu poniesione nakłady mogą nie zostać odzyskane z powodu osiągania przez salon zbyt małych przychodów oraz niskiej rentowności sprzedaży. Ponadto istnieje ryzyko, że w przyszłości pozyskanie nowych, atrakcyjnych lokalizacji dla salonów sprzedaży będzie utrudnione lub obarczone wyższymi kosztami. W konsekwencji sytuacja taka może doprowadzić do zahamowania wzrostu sprzedaży lub obniżenia rentowności działalności operacyjnej Spółki. Każda nowa lokalizacja jest oceniana pod względem potencjału i możliwości generowania przychodów. Istnieje jednak ryzyko niewłaściwego wyboru lokalizacji, a w efekcie osiągania mniejszych od prognozowanych przychodów w danym salonie.
Ryzyko nietrafionych wyborów minimalizuje się poprzez otwieranie salonów w różnych lokalizacjach, dywersyfikując w ten sposób źródła przychodów ze względu na ich umiejscowienie. Dzięki posiadaniu rozbudowanej sieci salonów następuje ograniczenie wskazanego ryzyka.
Ryzyko związane z umowami najmu własnych salonów sprzedaży
Esotiq i Henderson S.A poprzez swoją jednostkę zależną Luma sp. z o.o. zawiera umowy najmu lokali, w których prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie sprzedaży detalicznej (własne salony sprzedaży). Umowy zawierane są zazwyczaj na czas oznaczony – w związku z powyższym występują następujące ryzyka:
- po upływie przewidzianego okresu, na jaki zostały zawarte, wynajmujący może ich nie przedłużyć, co może mieć istotne znaczenie w przypadku lokali położonych w atrakcyjnych lokalizacjach (centra i galerie handlowe). Zaistnienie takiej sytuacji prowadzić będzie do podjęcia przez Spółkę działań zmierzających do znalezienia alternatywnej lokalizacji (punktu);
- w przypadku, gdy umowy najmu nie zawierają postanowień dotyczących możliwości ich wypowiedzenia przez Spółkę zachodzi ryzyko zaistnienia sytuacji, w której Spółka będzie zobowiązana do kontynuowania umów także w przypadku, gdy realizowana w określonych sklepach sprzedaż będzie niższa od prognozowanej, w związku z czym dany sklep będzie generował straty, co będzie miało bezpośredni wpływ na wyniki finansowe realizowane przez Emitenta.
Ryzyko związane z umowami, których stroną jest Emitent
Działalność gospodarcza spółek Grupy Kapitałowej oparta jest na umowach partnerskich (w ramach których odbywa się sprzedaż wyrobów Spółki z wykorzystaniem jej know-how i systemu sprzedaży) i umowach dostawy, które zawarte zostały co do zasady na czas nieoznaczony z możliwością ich rozwiązania przez każdą ze stron z zachowaniem standardowych (1- lub 3- miesięcznych) okresów wypowiedzenia. Spółka prowadzi politykę dywersyfikacji kontrahentów, zarówno dostawców jak i odbiorców oraz partnerów, w związku z czym wygaśnięcie lub niewłaściwa realizacja jakiejkolwiek umowy z kontrahentem nie będzie miała istotnego wpływu na kondycję finansową Spółki. Niemniej jednak utrata pewnego grona kontrahentów może spowodować przejściowe trudności w realizacji założonej strategii, co może przełożyć się na wyniki finansowe Spółki.
Ryzyko płynności finansowej
W przypadku okresowego, znaczącego spadku sprzedaży lub innych czynników wpływających na poziom i strukturę przepływów pieniężnych Emitent może doświadczyć niedoborów gotówki, co w konsekwencji może spowodować trudności w regulowaniu wszelkiego rodzaju zobowiązań powstałych w toku działalności zgodnie z ich terminem zapadalności. W przypadku gdyby przyszłe przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej lub inne zasoby kapitałowe Emitenta były niewystarczające do zapewnienia płynności finansowej, Emitent może być zmuszony do ograniczenia zakresu prowadzonej działalności i planowanych nakładów inwestycyjnych, sprzedaży aktywów, pozyskania dodatkowego finansowania zewnętrznego (dłużnego lub udziałowego), refinansowania bądź nawet restrukturyzacji. Opisany powyżej czynnik ryzyka oraz możliwe zdarzenia mogą mieć istotny niekorzystny wpływ na działalność Emitenta, sytuację finansową oraz perspektywy rozwoju.
Ryzyko związane u udzielaniem kredytów kupieckich
Spółka udziela swoim kontrahentom, w zakresie prowadzonej sprzedaży hurtowej, kredytów kupieckich, w związku z czym potencjalnie narażona jest na ryzyko związane z ewentualną niewypłacalnością partnerów handlowych. Należności od hurtowych odbiorców towarów stanowią składnik aktywów Spółki, dlatego opóźnienia w regulacji należności przez tychże kontrahentów negatywnie oddziaływają na płynność finansową Spółki. Ponadto ze względu na zamrożenie części środków pieniężnych w postaci należności, Spółka wykazuje zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Czynnikiem ograniczającym niniejsze ryzyko jest dywersyfikacja odbiorców oraz weryfikacja i monitorowanie ich sytuacji finansowej. Emitenta posiada również polisę ubezpieczeniową na zabezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego. Emitent będzie dokonywał oceny kontrahentów na podstawie dostępnych danych: publikowanych sprawozdań finansowych, ocen ratingowych dokonywanych przez wywiadownie gospodarcze, informacji rynkowych. Kontrolę ryzyka kredytowego będzie sprawował bezpośrednio dział windykacji Spółki, ustalając limity kredytowe na poszczególnych kontrahentów. Oceny koncentracji ryzyka będą dokonywane na podstawie wysokości limitów przyznanych na kontrahenta.
Ryzyko związane z naruszeniem praw własności intelektualnej
Prowadzona przez Emitenta działalność wiąże się z ryzykiem wystąpienia kolizji w zakresie praw własności intelektualnej wykorzystywanych przez Emitenta. Zamiarem Emitenta jest dążenie do uniknięcia w swojej działalności takiej sytuacji w której poprzez wprowadzenie do sprzedaży określonych produktów naruszałby on prawa własności intelektualnej przysługujące podmiotom trzecim. Niemożliwe jednak do wykluczenia jest, iż w przyszłości mogą pojawić się zarzuty dotyczące naruszenia praw własności intelektualnej podmiotów trzecich, szczególnie w związku z wprowadzeniem nowych produktów. Zważywszy na to istnieje ryzyko zapłaty kar i odszkodowań na rzecz takiego podmiotu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na sytuację finansową Emitenta.
Ryzyko utraty kluczowych pracowników
W ramach działalności gospodarczej nie można wykluczyć ryzyka związanego z zatrudnianiem pracowników, przedłużającymi się procesami rekrutacji kluczowej kadry, wzrostem oczekiwań płacowych przewyższającym wzrost wydajności pracy lub też utratą dotychczasowych pracowników. Szeroki zakres wiedzy oraz wieloletnie doświadczenie Zarządu Emitenta, członków Rady Nadzorczej oraz innych osób o istotnym znaczeniu Emitenta, zapewnia skuteczność realizacji strategii rozwoju, umożliwiając systematyczny wzrost skali działalności. Odejście jednego lub kilku strategicznych pracowników w przyszłości, będzie mogło niekorzystnie wpłynąć na prowadzoną działalność, a potencjalnie spowodować także zahamowanie rozwoju. Aby minimalizować tego rodzaju ryzyko Emitent planuje prowadzenie długofalowej polityki zatrudniania opartej o różnorodne systemy motywacyjne.
Ryzyko związane z dalszą ekspansją na rynki zagraniczne
Zdobywanie polskiego jak i zagranicznych rynków zbytu dla swoich produktów jest jedną z głównych strategii rozwoju spółek Grupy Kapitałowej. Przedsięwzięcie obarczone jest jednak ryzykiem, którego powodami mogą być m.in.: błędne rozpoznanie potrzeb potencjalnych klientów, niepełne dostosowanie produktów do wymagań rynków zagranicznych, brak lub niedostateczny popyt na owe produkty, nieefektywna kampania reklamowa, bądź pojawienie się konkurencyjnej oferty. Wymienione powyżej zdarzenia mogą powodować ograniczenie dynamiki rozwoju, gorsze wyniki finansowe lub utratę części zainwestowanych środków. Wnikliwe badania rynku, potrzeb potencjalnego klienta oraz rzetelna ocena szans rozwoju na rynkach zagranicznych to narzędzia, którymi Grupa Kapitałowa stara się ograniczyć wyżej wymienione ryzyko.
Czynniki ryzyka związane z otoczeniem spółek Grupy Kapitałowej Esotiq i Henderson
Ryzyko związane z sytuacją makroekonomiczną i polityką gospodarczą
Czynniki makroekonomiczne oddziałują na działalność spółek Grupy Kapitałowej, realizację przyjętej strategii rozwoju oraz uzyskiwane wyniki finansowe. Koniunktura gospodarcza jest niezależna od działań spółek. Do najistotniejszych wskaźników mających wpływ na działalność przedsiębiorstw zaliczyć można m. in. poziom inflacji, tempo wzrostu PKB, wielkość inwestycji, ogólną kondycję polskiej i światowej gospodarki, wielkość deficytu budżetowego i zadłużenia zagranicznego, strukturę dochodów ludności, poziom stóp procentowych czy stopę bezrobocia. Na działalność spółek mogą mieć istotny wpływ również elementy polityki rządu lub Narodowego Banku Polski, kształtujące uwarunkowania działalności gospodarczej i wpływające m. in. na podaż pieniądza, poziom inflacji i stóp procentowych, a także kursów walutowych. Niekorzystne zmiany wskaźników makroekonomicznych, wpływające na obniżenie poziomu zamożności społeczeństwa, mogą wpłynąć na zmniejszenie przyszłych przychodów bądź zwiększenie kosztów działalności.
Ryzyko związane z sytuacją na rynkach finansowych
Do czynników mogących negatywnie wpłynąć na działalność spółek Grupy Kapitałowej należy zaliczyć politykę sektora bankowego. Wzrostowi skali działalności towarzyszy wzrost zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne, a zaostrzanie polityki kredytowej może negatywnie wpłynąć na możliwość jego uzyskania. Grupa Kapitałowa nie wyklucza również finansowania działalności za pomocą instrumentów rynku kapitałowego. Niepozyskanie niezbędnego finansowania - na rynku pieniężnym lub kapitałowym – mogłoby mieć negatywny wpływ na realizację planów inwestycyjnych oraz na płynność finansową.
Ryzyko związane z brakiem stabilności systemu podatkowego
System podatkowy charakteryzuje się niejednoznacznością przepisów oraz wysoką częstotliwością zmian. Niejednokrotnie brak jest ich jednoznacznej wykładni, co może powodować sytuację odmiennej interpretacji przepisów prawa przez Emitenta i organy skarbowe. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, organ skarbowy może nałożyć na Emitenta karę finansową, która może mieć istotny negatywny wpływ na wyniki finansowe. Ryzyko związane z opodatkowaniem może wynikać ze zmian w wysokościach stawek podatkowych, istotnych z punktu widzenia Emitenta. Wpływ tych zmian na przyszłą kondycję należy uznać za niewielki, jako że prawdopodobieństwo skokowych zmian w regulacjach podatkowych jest znikome. W celu ograniczania ryzyka związanego z opodatkowaniem Zarząd zakłada występowanie do organów podatkowych z wnioskami o interpretacje określonych przepisów oraz korzystanie z doradców podatkowych.
Ryzyko zmiany przepisów prawnych oraz ich interpretacji
Charakteryzujące polski system prawny częste zmiany przepisów prawa lub różne jego interpretacje mogą rodzić dla spółek Grupy Kapitałowej potencjalne ryzyko, iż prognozy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej staną się nieaktualne, a jego kondycja finansowa ulegnie pogorszeniu. Regulacjami, których zmiany w największym stopniu oddziałują na funkcjonowanie spółek są w szczególności przepisy prawa podatkowego, handlowego i w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.
Zmiany w powyższych regulacjach mogą bowiem prowadzić do istotnego przeobrażenia otoczenia, a tym samym wpłynąć na wyniki finansowe spółek poprzez ograniczenie możliwości sprzedaży, zwiększenie kosztów działalności w efekcie konieczności poniesienia dodatkowych wydatków na wypełnienie nowych obowiązków prawnych i administracyjnych, czy też w drodze bezpośredniego wzrostu obciążeń podatkowych, nałożenia kar administracyjnych i obciążeń podatkowych związanych z nieprawidłowym, zdaniem organów administracji publicznej, stosowaniem przepisów prawa. Najnowszymi przykładami takich regulacji są Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Istotnym czynnikiem, który może wpłynąć na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową są także rozbieżności w interpretacji przepisów, obowiązującego w Polsce i Unii Europejskiej porządku prawnego. Niejednolitość wykładni przepisów dokonywanych przez krajowe sądy oraz organy administracji publicznej, a także przez sądy wspólnotowe może prowadzić do skutków oddziałujących pośrednio i bezpośrednio na Emitenta. Zagrożenie dla działalności stanowi niestabilność systemu prawnego w Polsce. W obowiązującym systemie oraz regulacjach występują luki i sprzeczności tak aksjologiczne, jak i logiczne. Dotyczy to zarówno stanowienia prawa, jak i jego stosowania oraz przestrzegania. Niestabilność i niejasność wielu przepisów prawnych skutkuje rozbieżnością interpretacyjną w praktyce stosowania prawa lub też kontrowersji w doktrynie. Niedostateczne i nadmierne uregulowania prawne mogą istotnie utrudnić prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym ograniczyć przewidywalność osiąganych wyników finansowych.
Opisane powyżej czynniki mogą mieć istotny negatywny wpływ na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową. Zarządy spółek Grupy Kapitałowej na bieżąco monitorują zmiany kluczowych z punktu widzenia Spółki przepisów prawa i sposobu ich interpretacji, starając się z odpowiednim wyprzedzeniem dostosować strategię Spółki do występujących zmian.
Ryzyko walutowe
W związku z dokonywaniem zakupów i sprzedaży w walutach obcych Jednostka dominująca narażona jest na ryzyko walutowe. Per saldo z tytułu w/w działalności Spółka posiada z reguły krótką pozycję walutową, co w przypadku osłabienia złotego może prowadzić do powstania strat z tytułu ujemnych różnic kursowych. Spółka zarządza ryzykiem walutowym poprzez zawieranie transakcji forward.
Ryzyko płynności
Ryzyko płynności oznacza zagrożenie wystąpienia trudności w wywiązywaniu się z zobowiązań. W celu ograniczenia ryzyka płynności Spółka zaciągnęła kredyty bankowe, z których zobowiązania reguluje na bieżąco.
Ryzyko związane z koniunkturą gospodarczą
Istotny wpływ na wyniki osiągane przez Emitenta ma ogólna koniunktura gospodarcza. Wysokości przychodów może być uzależniona od tempa wzrostu PKB, kondycji finansowej i poziomu dochodów gospodarstw domowych, kształtu polityki fiskalnej. Pogorszenie koniunktury gospodarczej może wpłynąć na zmniejszenie wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych, a wraz z tym, na zmniejszenie popytu na towary Emitenta, co negatywnie rzutowałoby na jego perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową. Ewentualna zmiana uwarunkowań może zaistnieć w wymiarze krajowym lub szerszym. Celem ograniczenia negatywnych skutków osłabienia koniunktury Zarząd Emitenta:
- monitoruje sytuację gospodarczą w kraju i za granicą oraz z odpowiednim wyprzedzeniem dostosowuje strategię do zachodzących zmian,
- realizuje geograficzną dywersyfikację działalności tak, aby uniezależnić się od regionalnych wahań koniunktury.
Ryzyko zdarzeń nieprzewidywalnych (nadzwyczajnych)
Kataklizmy czy konflikty zbrojne są przykładami zdarzeń nieprzewidywalnych, które mogą mieć znaczący wpływ na pogorszenie sytuacji finansowej na rynku polskim oraz światowym.
W przypadku wystąpienia w przyszłości takich zdarzeń jak np.: wojny, ataki terrorystyczne lub nadzwyczajne działanie sił przyrody, może dojść do niekorzystnych zmian w koniunkturze gospodarczej i działalności Emitenta, co może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie, a w konsekwencji na wyniki finansowe.
Niniejsze sprawozdanie zostało zatwierdzone do publikacji w dniu 12 września 2018 r.
______________________ ______________________
ADAM SKRZYPEK KRZYSZTOF JAKUBOWSKI
Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Gdańsk, 12 września 2018 r.