AI assistant
Erbud S.A. — Annual Report 2016
Mar 21, 2017
5602_rns_2017-03-21_f6815afb-43ff-4ab7-87d4-90a094571da4.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
GRUPA KAPITAŁOWA ERBUD
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2016 ROKU SPORZĄDZONE ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ
| 6.6 | Kwoty otrzymanych odszkodowań uzyskanych od stron trzecich z tytułu utraty wartości lub utraty rzeczowych | |
|---|---|---|
| aktywów trwałych 54 | ||
| 7 | Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży 55 | |
| 8 | Wartości niematerialne 55 | |
| 8.1 | Ujęcie w rachunku zysków i strat 56 | |
| 8.2 | Ograniczenia prawne 56 | |
| 9 | Wartość firmy z konsolidacji 56 | |
| 10 | Instrumenty finansowe 57 | |
| 10.1 | Wartość bilansowa 57 | |
| 10.2 | Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej oraz dostępne do sprzedaży 60 | |
| 10.3 | Pochodne instrumenty finansowe 62 | |
| 11 | Zapasy 62 | |
| 11.1 | Zapasy oddane pod zabezpieczenia 63 | |
| 12 | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 63 | |
| 13 | Rozliczenia międzyokresowe 65 | |
| 14 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 65 | |
| 15 | Kapitał 67 | |
| 15.1 | Kapitał podstawowy 67 | |
| 15.2 | Kapitał zapasowy 69 | |
| 15.3 | Polityki i procedury zarządzania kapitałem 69 | |
| 16 | Kredyty bankowe i pożyczki 70 | |
| 17. | Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych 78 | |
| 18.1 | Inne zobowiązania finansowe długoterminowe 79 | |
| 18.2 | Pozostałe zobowiązania finansowe długoterminowe 79 | |
| 18.3 | Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 79 | |
| 19 | Rezerwy na zobowiązania i inne obciążenia 79 | |
| 19.1 | Rezerwa na naprawy gwarancyjne 80 | |
| 20 | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, zobowiązania z tyt. podatku dochodowego, | |
| kaucje budowlane 80 | ||
| 21 | Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego 81 | |
| 22 | Długoterminowe kontrakty budowlane 81 | |
| 23 | Kaucje z tytułu umów budowlanych 82 | |
| 24 | Przychody ze sprzedaży 83 | |
| 25 | Koszty według rodzaju 83 | |
| 26 | Pozostałe przychody i koszty operacyjne 84 | |
| 27 | Przychody i koszty finansowe 85 | |
| 28 | Podatek dochodowy bieżący oraz odroczony 85 | |
| 29 | Udzielone pożyczki 88 | |
| 30 | Zysk na akcję 89 | |
| 31 | Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty, dywidenda na jedną akcję 89 | |
| 32 | Zmiany składu Grupy Kapitałowej 90 | |
| 33 | Płatność w formie akcji 91 | |
| 34 | Transakcje z podmiotami powiązanymi 91 | |
| 35 | Transakcje z kluczowymi członkami kadry kierowniczej 92 | |
| 36 | Wynagrodzenia kluczowych członków kadry kierowniczej 93 | |
| 37 | Zobowiązania i należności warunkowe 94 | |
| 38 | Postępowania sądowe 94 | |
| 39 | Nakłady inwestycyjne 94 | |
| 40 | Struktura zatrudnienia 94 | |
| 41 | Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym 94 | |
| 42 | Zabezpieczenia na aktywach 102 | |
| 43 | Sprawy sporne 102 | |
| 44 | Zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego 107 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku (w tysiącach złotych)
| Nota | Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku Dane przekształcone* |
|
|---|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA | |||
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów | |||
| i materiałów | 24 | 1 789 776 | 1 715 418 |
| Koszty sprzedanych produktów i usług oraz towarów i materiałów |
25 | 1 660 284 | 1 600 373 |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 129 492 | 115 045 | |
| Koszty sprzedaży | 5 236 | 4 659 | |
| Koszty ogólnego zarządu | 80 330 | 69 885 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 26 | 11 467 | 11 954 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 26 | 9 566 | 11 803 |
| Udział w zyskach/ (stratach) netto jednostek | 5 | 0 | 0 |
| podporządkowanych wycenianych metodą praw własności | |||
| Zysk z działalności operacyjnej | 45 827 | 40 652 | |
| Przychody finansowe | 27 | 7 826 | 3 389 |
| Koszty finansowe | 27 | 10 433 | 10 128 |
| Zysk brutto z działalności kontynuowanej | 43 220 | 33 913 | |
| Podatek dochodowy | 28 | 7 950 | 10 662 |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 35 270 | 23 251 | |
| Zysk/(strata) netto z działalności zaniechanej | -34 194 | 8 438 | |
| Zysk netto za rok obrotowy | 1 076 | 31 689 | |
| Zysk roku obrotowego przypadający na : Akcjonariuszy Jednostki Dominującej |
1 791 | 27 846 | |
| Udziałowców niesprawujących kontroli | -715 | 3 843 | |
| Podstawowa zysk/strata na akcję ( w PLN ) | |||
| Z działalności kontynuowanej | 2,75 | 1,82 | |
| Z działalności zaniechanej | -2,67 | 0,66 | |
| Rozwodniona zysk/strata na akcję ( w PLN ) | |||
| Z działalności kontynuowanej | 2,75 | 1,81 | |
| Z działalności zaniechanej | -2,67 | 0,66 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Skonsolidowany zysk / (strata) netto Inne całkowite dochody, które zostaną wstępnie przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu |
1 076 | 31 689 |
|---|---|---|
| określonych warunków | ||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 574 | 470 |
| Wycena instrumentów zabezpieczających | -1 646 | 2 073 |
| Pozostałe całkowite dochody | 0 | 0 |
| Całkowite dochody za okres | 4 | 34 232 |
| Z tego przypadające na: | ||
| Akcjonariuszy Jednostki Dominującej | 727 | 30 355 |
| Udziałowców niesprawujących kontroli | -723 | 3 877 |
| Całkowity dochód przypadający Akcjonariuszom Jednostki | ||
| Dominującej z: | ||
| Działalności kontynuowanej | 34 921 | 22 617 |
| Działalności zaniechanej | -34 194 | 7 738 |
* przekształcenie danych opisane w nocie 4
Podpis osoby sporządzającej Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Mariola Zielińska /Główny Księgowy/
Podpisy Członków Zarządu
Józef Zubelewicz /Członek Zarządu/ Dariusz Grzeszczak /Członek Zarządu/
Paweł Smoleń /Członek Zarządu/
Warszawa, 20 marca 2017 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku (w tysiącach złotych)
| Not a |
31 grudnia 2016 |
31 grudnia 2015 Dane przekształcon e* |
1 stycznia 2015 Dane pzekształcone * |
|
|---|---|---|---|---|
| AKTYWA | 947 297 | 1 078 767 | 1 031 323 | |
| Aktywa trwałe | 103 496 | 174 585 | 162 161 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 6 | 46 073 | 45 963 | 42 430 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 10 | 0 51 503 |
9 377 | |
| Wartość firmy | 9 | 22 968 | 22 968 | 22 066 |
| Wartości niematerialne | 8 | 1 958 | 2 263 | 2 263 |
| Aktywa finansowe długoterminowe | 10 | 2 876 | 12 808 | 41 298 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 28 | 17 029 | 39 000 | 44 651 |
| Kaucje budowlane | 12 565 | 0 0 |
||
| Rozliczenia międzyokresowe | 27 80 |
76 | ||
| Aktywa obrotowe | 843 801 | 904 182 | 869 162 | |
| Zapasy | 11 | 2 757 | 127 987 | 112 336 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 12 | 390 083 | 327 612 | 317 643 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | 12 | 4 771 | 3 913 | 5 883 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 10 | 22 788 | 37 440 | 23 126 |
| Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | 7 | 0 3 135 |
0 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 14 | 257 273 | 222 137 | 186 372 |
| Kontrakty budowlane | 22 | 127 600 | 137 359 | 161 966 |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 13 | 6 265 | 5 209 | 6 503 |
| Kaucje budowlane | 12, 23 |
32 264 | 39 390 | 55 333 |
| PASYWA | 947 297 | 1 078 767 | 1 031 323 | |
| Kapitał własny przypisany akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
251 660 | 278 753 | 254 217 | |
| Kapitał podstawowy | 15. 1 |
1 281 | 1 281 | 1 276 |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 1 343 | 761 | 671 | |
| Wycena instrumentów zabezpieczających | -640 | 1 006 | -1 067 | |
| Kapitał zapasowy | 15. | 213 197 | 229 619 | 223 094 |
| 2 | ||||
| Zyski zatrzymane | 36 479 | 46 086 | 30 243 | |
| Udziałowcy niesprawujący kontroli | 9 145 | 16 912 | 13 192 | |
| Kapitał własny ogółem | 260 805 | 295 665 | 267 409 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 81 203 | 138 245 | 144 797 | |
| Kredyty bankowe i pożyczki | 16 | 8 002 | 25 947 | 22 801 |
| Inne zobowiązania finansowe | 18. 1 |
5 656 | 7 159 | 6 624 |
| Rezerwy z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 19 | 1 932 | 1 727 | 1 455 |
| Inne rezerwy | 19 | 2 650 | 3 780 | 3 538 |
| Zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 19 | 52 000 | 65 000 | 65 000 |
| Kaucje budowlane | 23 | 7 588 | 0 0 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 28 | 2 625 | 34 632 | 45 379 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 18. | 750 | 0 | 0 | |
| 2 | |||||
| Zobowiązania krótkoterminowe | 605 289 | 644 857 | 619 117 | ||
| Kredyty bankowe i pożyczki | 16 | 43 916 | 81 419 | 30 065 | |
| Inne zobowiązania finansowe | 18. | 6 663 | 6 266 | 0 | |
| 3 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
20 | 313 418 | 264 085 | 401 548 | |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 20 | 4 610 | 4 740 | 2 751 | |
| Zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 0 | 0 | 0 | ||
| Rezerwy z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 19 | 8 972 | 8 531 | 7 124 | |
| Inne rezerwy | 19 | 28 420 | 21 840 | 15 448 | |
| Kaucje budowlane | 12, | 89 130 | 98 100 | 92 832 | |
| 23 | |||||
| Kontrakty budowlane | 22 | 110 144 | 120 152 | 42 538 | |
| Inne rozliczenia międzyokresowe | 13 | 16 | 39 724 | 26 811 |
* przekształcenie danych opisane w nocie 3.1
Podpis osoby sporządzającej Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Mariola Zielińska /Główny Księgowy/
Podpisy Członków Zarządu
Józef Zubelewicz /Członek Zarządu/ Dariusz Grzeszczak /Członek Zarządu/
Paweł Smoleń /Członek Zarządu/
Warszawa, 20 marca 2017 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku (w tysiącach złotych)
| Nota | Rok zakończony | Rok zakończony | |
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2016 roku |
31 grudnia 2015 Roku |
||
| Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 45 400 | 44 829 | |
| Korekty razem: | 29 159 | -35 360 | |
| Amortyzacja | 10 896 | 10 568 | |
| (Zysk) strata z tytułu różnic kursowych | 149 | -56 | |
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 4 958 | 4 183 | |
| (Zysk) strata z tytułu działalności inwestycyjnej | -4 005 | -8 602 | |
| Zmiana stanu rezerw | 14 | 7 040 | 8 087 |
| Zmiana stanu zapasów | 14 | 59 446 | -10 652 |
| Zmiana stanu należności | 14 | -74 547 | 8 799 |
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem | |||
| kredytów i pożyczek | 14 | 43 939 | -135 858 |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | 14 | -14 563 | 117 649 |
| Zmiana stanu rachunków powierniczych | 4 655 | -9 110 | |
| Inne korekty | 2 785 | -5 306 | |
| Zapłacony podatek dochodowy | -11 594 | -15 062 | |
| Środki pieniężne netto wykorzystywane w działalności | 74 559 | 9 469 | |
| operacyjnej | |||
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
| Wpływy | 55 131 | 30 594 | |
| Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów | |||
| trwałych | 7 298 | 868 | |
| Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialne | 655 | 973 | |
| i prawne | |||
| Z aktywów finansowych w tym: | 47 105 | 17 025 | |
| - spłata udzielonych pożyczek | 1 824 | 16 901 | |
| - dywidendy i odsetki otrzymane | 137 | 124 | |
| - zbycie aktywów finansowych | 144 | 0 | |
| - sprzedaż spółki zależnej | 45 000 | 0 | |
| Wpływy netto z tytułu sprzedaży jednostki współkontrolowanej | 0 | 11 461 | |
| Inne | 73 | 267 | |
| Wydatki | 30 648 | 39 958 | |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów | |||
| trwałych | 3 979 | 8 463 | |
| Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne i | 28 | 20 814 | |
| prawne | |||
| Nabycie aktywów finansowych | 15 151 | 3 755 | |
| Udzielone pożyczki długoterminowe | 10 071 | 6 700 | |
| Inne | 1 419 | 226 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 24 483 | -9 364 | |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
| Wpływy | 40 707 | 107 442 | |
| Wpływy netto z emisji akcji i innych instrumentów kapitałowych | |||
| oraz dopłat do kapitału | 0 | 549 | |
| Kredyty i pożyczki | 40 666 | 106 893 | |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 | |
| Inne | 41 | 0 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Wydatki | 104 613 | 71 782 | |
|---|---|---|---|
| Nabycie udziałów własnych | 0 | 0 | |
| Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 21 568 | 6 583 | |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 69 578 | 52 361 | |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 | |
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | 5 738 | 5 854 | |
| Odsetki zapłacone | 6 893 | 6 984 | |
| Z tytułu innych zobowiązań finansowych | 260 | 0 | |
| Inne | 576 | 0 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -63 906 | 35 660 | |
| Przepływy pieniężne netto razem | 35 136 | 35 765 | |
| Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | 35 136 | 35 765 | |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 | |
| Środki pieniężne na początek okresu | 222 137 | 186 372 | |
| Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: | 14 | 257 273 | 222 137 |
| - o ograniczonej możliwości dysponowania | 19 007 | 19 741 |
Podpis osoby sporządzającej Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Mariola Zielińska /Główny Księgowy/
Podpisy Członków Zarządu
Józef Zubelewicz /Członek Zarządu/ Dariusz Grzeszczak /Członek Zarządu/
Paweł Smoleń /Członek Zarządu/
Warszawa, 20 marca 2017 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku (w tysiącach złotych)
| ita aj cj ari tki mi j j Ka ł p ad ak Je dn Do p rzy p cy on us zo m os nu ce ą ą |
||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ka ita ł p od sta p wo wy |
Ak cj e wł as ne |
Ka ita ł p za p as ow y |
R ó żn ice ku rso we lic nia z p rze ze j ed k ste no |
Wy ce na ów ins tru nt me be iec zaj za zp ą |
Zy sk i ( ) z str aty Zy sk / ( ) z str ata lat ub ieg ły ch |
atr ma ne zy Zy sk / ( ) str ata tto ne |
Ra ze m |
Ud zia ły nie da j ą ce |
Ka ita ł p wł as ny ółe og |
|
| icz ch za g ran ny |
ch cy |
ko oli ntr |
m | |||||||
| Sta a 1 nia 20 16 rok ( Da st n n y cz u ne ks łco *) zta p rze ne |
1 2 81 |
0 | 22 9 6 19 |
76 1 |
1 0 06 |
46 08 6 |
0 | 27 8 7 53 |
16 91 2 |
29 5 66 5 |
| / Zy sk ( ) z kre str ata a o s |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 7 91 |
1 7 91 |
-71 5 |
1 0 76 |
| Po tał ałk ite do ch od zos e c ow y |
0 | 0 | 0 | 58 2 |
-1 64 6 |
0 | 0 | - 1 06 4 |
-8 | -1 07 2 |
| Ca łko wi te do ch od y raz em Wy ku dz iał ów Sp ółc e B ud lex p u w |
0 | 0 | 0 | 58 2 |
- 1 64 6 |
0 | 1 7 91 |
72 7 |
-72 3 |
4 - 4 |
| 0 | 0 | 4 6 70 |
0 | 0 | 0 | 0 | 4 6 70 |
-9 170 |
50 0 |
|
| Ob ję cie isj i ud zia łów em p rze z ud zia łow ów nie j ści ch ółk i c m szo ow sp y |
||||||||||
| leż nej PB DI za |
0 | 0 | -2 126 |
0 | 0 | 0 | 0 | -2 12 6 |
2 1 26 |
0 |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Dy wi de nd a d la ak cj ari on us zy |
0 | 0 | -18 96 6 |
0 | 0 | -11 39 8 |
0 | -30 36 4 |
0 | -30 36 4 |
| Sta a 3 1 g rud nia 20 16 rok n n u |
1 2 81 |
21 3 1 97 |
1 3 43 |
-64 0 |
34 68 8 |
1 7 91 |
25 1 6 60 |
9 1 45 |
26 0 80 5 |
*przekształcenie danych opisane w nocie 3.1Warszawa, 20 marca 2017 roku
Podpis osoby sporządzającej Podpisy Członków Zarządu Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Mariola Zielińska /Główny Księgowy/
Józef Zubelewicz /Członek Zarządu/ Dariusz Grzeszczak /Członek Zarządu/
Paweł Smoleń/Członek Zarządu/
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
przypisany akcjonariuszom Jednostki Dominującej za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku (w tysiącach złotych)
| ita aj cj ari tki mi j j Ka ł p ad ak Je dn Do p rzy p ą cy on us zo m os nu ą ce |
||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ka ita ł p |
Ak cj e |
Ka ita ł p |
R ó żn ice ku rso we |
Wy ce na |
Zy sk i ( ) z str aty |
atr ma ne zy |
Ra ze m |
Ud zia ły |
Ka ita ł p |
|
| od sta p wo wy |
wł as ne |
za p as ow y |
lic nia z p rze ze j ed k ste no icz ch za g ran ny |
ów ins tru nt me be iec zaj za zp ą ch cy |
/ ( ) z Zy sk str ata lat ub ieg ły ch |
/ ( ) Zy sk str ata tto ne |
nie da j ce ą ko oli ntr |
wł as ny ółe og m |
||
| Sta ( a 1 st nia 20 15 rok Da n n y cz u ne ks łco *) zta p rze ne |
1 2 76 |
0 | 22 3 0 94 |
67 1 |
-1 06 7 |
30 24 3 |
0 | 25 4 2 17 |
13 19 2 |
26 7 4 09 |
| Zy sk / ( ) z kre str ata a o s |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 84 6 |
27 84 6 |
3 8 43 |
31 68 9 |
| Po tał ałk ite do ch od zos e c ow y |
0 | 0 | 0 | 90 | 2 0 73 |
34 6 |
0 | 2 5 09 |
34 | 2 5 43 |
| Ca łko wi te do ch od y raz em Wy ku dz iał ów nie j ści ch p u m szo ow y |
0 | 0 | 0 | 90 | 2 0 73 |
34 6 |
27 84 6 |
30 35 5 |
3 8 77 |
34 23 2 |
| Ce Erb ud Ind ust ntr ry um Po dw ie ka itał od ższ sta y en p u p wo we g o w |
0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | -47 | -22 |
| h k itał u d elo ram ac ap oc we g o Pła ść w f ie a kcj i ( tno orm p rog ram |
5 | 0 | 54 5 |
0 | 0 | 0 | 0 | 55 0 |
0 | 55 0 |
| ki) dż me ne ers Prz ies ien ie w nik ku en y u z ro |
0 | 0 | 91 | 0 | 0 | 0 | 0 | 91 | 0 | 91 |
| dn ieg sk i za trz p op rze o n a z y y ma ne Ob ję cie ko lida cją j ed stk i za leż nej nso no |
0 | 0 | 5 8 64 |
0 | 0 | -5 86 4 |
0 | 0 | 0 | 0 |
| ier ( PD I N iem ) p o r az p ws cy zy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -10 4 |
0 | -10 4 |
104 | 0 |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Dy wi de nd a d la ak cj ari on us zy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -6 38 1 |
0 | -6 38 1 |
-21 4 |
59 5 -6 |
| Sta nia a 3 1 g rud 20 15 rok n n u |
1 2 81 |
0 | 22 9 6 19 |
76 1 |
1 0 06 |
18 24 0 |
27 84 6 |
27 8 7 53 |
16 91 2 |
29 5 6 65 |
*przekształcenie danych opisane w nocie 3.1
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
PODSTAWOWE DANE W PRZELICZENIU NA EUR
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | ||
| Aktywa trwałe | 103 496 | 23 394 | 174 585 | 40 968 | |
| Aktywa obrotowe | 843 801 | 190 733 | 904 182 | 216 896 | |
| Kapitał własny | 260 805 | 58 952 | 295 665 | 74 102 | |
| Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 686 492 | 155 175 | 783 102 | 183 762 |
Do przeliczenia danych bilansu na dzień 31 grudnia 2016 roku przyjęto kurs EURO ustalony przez NBP na ten dzień, tj. kurs 4,424 PLN/EURO.
Do przeliczenia danych bilansu na dzień 31 grudnia 2015 roku przyjęto kurs EURO ustalony przez NBP na ten dzień, tj. kurs 4,2615 PLN/EURO.
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|||
|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów |
1 789 776 | 409 026 | 1 715 418 | 409 916 |
| Koszty sprzedanych produktów i usług oraz towarów i materiałów |
1 660 284 | 379 433 | 1 600 373 | 382 425 |
| Zysk brutto na sprzedaży | 129 492 | 29 593 | 115 045 | 27 491 |
| Zysk z działalności operacyjnej | 45 827 | 10 473 | 40 652 | 9 714 |
| Zysk (strata) brutto | 43 220 | 9 877 | 33 913 | 8 104 |
| Zysk (strata) netto | 35 270 | 8 060 | 23 251 | 5 556 |
Do przeliczenia danych rachunku zysków i strat za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku przyjęto kurs średni EURO, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie, ustalonych przez NBP na ten dzień, tj. kurs 4,3757PLN/EURO.
Do przeliczenia danych rachunku zysków i strat za rok zakończony 31 grudnia 2015 roku przyjęto kurs średni EURO, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie, ustalonych przez NBP na ten dzień, tj. kurs 4,1848 PLN/EURO.
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku |
|||
|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
74 559 | 17 039 | 9 469 | 2 263 |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
24 483 | 5 595 | -9 364 | -2 238 |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
-63 906 | -14 605 | 35 660 | 8 521 |
| Przepływy pieniężne netto | 35 136 | 8 030 | 35 765 | 8 546 |
| Środki pieniężne na początek okresu | 222 137 | 52 126 | 186 372 | 43 726 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 257 273 | 58 154 | 222 137 | 52 126 |
Do przeliczenia wartości przepływów pieniężnych za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku zastosowano kurs średni obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie, ustalonych przez NBP na ten dzień, tj. kurs 4,3757PLN/EURO.
Do przeliczenia wartości przepływów pieniężnych za rok zakończony 31 grudnia 2015 roku zastosowano kurs średni obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie, ustalonych przez NBP na ten dzień, tj. kurs 4,1848 PLN/EURO.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Do przeliczenia wartości środków pieniężnych na dzień 1 stycznia 2016 roku zastosowano kurs ustalony przez NBP na ten dzień, tj. 4,2615 PLN/EURO.
Do przeliczenia wartości środków pieniężnych na dzień 1 stycznia 2015 roku zastosowano kurs ustalony przez NBP na ten dzień, tj. 4,2623 PLN/EURO.
Do przeliczenia wartości środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2016 roku zastosowano kurs ustalony przez NBP na ten dzień, tj. 4,424 PLN/EURO.
Do przeliczenia wartości środków pienięznych na dzień 31 grudnia 2015 roku zastosowano kurs ustalony przez NBP na ten dzień, tj. 4,2615 PLN/EURO.
*przekształcenie danych opisane w nocie 3.1 oraz 4
(w tysiącach złotych)
DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA
1 Informacje ogólne
Podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej Erbud S.A. ("Grupa") jest spółka akcyjna Erbud S.A. ("Jednostka Dominująca"), zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 29 listopada 2006 roku pod numerem KRS 0000268667 (Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS) z siedzibą w Warszawie, ul. Franciszka Klimczaka nr 1, która powstała z przekształcenia Erbud Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Erbud Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została założona 28 sierpnia 1990 roku, zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 8 sierpnia 2001 roku pod numerem KRS 0000034299.
Przedmiotem podstawowej działalności Jednostki Dominującej są usługi w zakresie ogólnego kubaturowego budownictwa lądowego (PKD 4521A).
Przedmiotem działalności Grupy są szeroko rozumiane usługi budowlano-montażowe wykonywane w systemie generalnego wykonawstwa w kraju i za granicą oraz działalność deweloperska. Ponadto Erbud S.A. pełni w Grupie rolę centrum zarządzającego, doradczego i finansowego.
Czas trwania Jednostki Dominującej i jednostek z Grupy jest nieoznaczony. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości podane są w tysiącach złotych.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd w dniu 20 marca 2017 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone na dzień i za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2016 r, zaś dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2015 r. oraz za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 r.
Grupa dokonała zmiany prezentacji danych za rok 2015 w porównaniu z opublikowanym sprawozdaniem finansowym za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2015 r. w związku z wystąpieniem działalności zaniechanej. Zmiana prezentacji została zaprezentowana w nocie 4.Grupa dokonała także korekty błędów opisanych w nocie 3.1.
1.1 Skład Grupy
Na dzień 31 grudnia 2016 roku w skład Grupy wchodzi Jednostka dominująca Erbud S.A. z siedzibą w Warszawie oraz następujące jednostki zależne, konsolidowane metodą pełną, z wyjątkiem: Erbud Construction Sp. z o.o. która nie jest konsolidowana z powodu nieistotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
| Jednostka | Siedziba | Zakres działalności | Udział bezpośredni Jednostki Dominującej w Grupie |
Udział pośredni Jednostki Dominującej w Grupie |
|---|---|---|---|---|
| Erbud International Sp. z o.o. | Toruń | Usługi budowlane | 100,00% | |
| Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. |
Toruń | Budownictwo drogowe | 90,00% | |
| Erbud Rzeszów Sp. z o.o. | Rzeszów | Usługi budowlane | 79,00% | |
| Erbud Construction Sp. z o.o. | Toruń | Usługi budowlane | 100,00% | |
| Grupa Erbud Industry | ||||
| Erbud Industry Sp. z o.o. | Toruń | Usługi Inżynieryjne | 100,00% | |
| Erbud Industry Centrum Sp. z o.o. |
Łódź | Usługi energetyczne | 98,92% | |
| Erbud Industry Pomorze Sp. z o.o. |
Gdańsk | Usługi energetyczne | 100% |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Erbud Industry Południe Sp. z o.o. |
Będzin | Usługi energetyczne | 99,29% | |
|---|---|---|---|---|
| Grupa GWI | ||||
| GWI GmbH | Düsseldorf, Niemcy | Usługi budowlane | 85,00% | |
| PDI Düsseldorf Malmedyerstrasse Ost GmbH |
Düsseldorf, Niemcy | Usługi budowlane | 43,35% | |
| PDI Düsseldorf Malmedyerstrasse West GmbH |
Düsseldorf, Niemcy | Usługi budowlane | 43,35% |
Podmiot stowarzyszony – nie ujęty w skonsolidowanych sprawozdaniu finansowy ze względu na nieistotność*
| Jednostka | Siedziba | Zakres działalności | Udział pośredni Jednostki Dominującej |
|---|---|---|---|
| Toruńska Sportowa w likwidacji Sp. z o.o. |
Toruń | Działalność sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna |
39 % |
*za nieistotne uważa się kwoty niższe niż 0,5% sumy bilansowej
Na dzień 31 grudnia 2015 roku w skład Grupy wchodzi Jednostka dominująca Erbud S.A. z siedzibą w Warszawie oraz następujące jednostki zależne, konsolidowane metodą pełną, z wyjątkiem: Erbud Construction Sp. z o.o. która nie jest konsolidowana z powodu nieistotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
| Jednostka | Siedziba | Zakres działalności | Udział bezpośredni Jednostki Dominującej w Grupie |
Udział pośredni Jednostki Dominującej w Grupie |
|---|---|---|---|---|
| Erbud International Sp. z o.o. | Toruń | Usługi budowlane | 100,00% | |
| Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. |
Toruń | Budownictwo drogowe | 94,27% | |
| Erbud Rzeszów Sp. z o.o. | Rzeszów | Usługi budowlane | 79,00% | |
| Erbud Construction Sp. z o.o. | Toruń | Usługi budowlane | 100,00% | |
| Grupa Erbud Industry | ||||
| Erbud Industry Sp. z o.o. | Toruń | Usługi Inżynieryjne | 100,00% | |
| Erbud Industry Centrum Sp. z o.o. |
Łódź | Usługi energetyczne | 98,92% | |
| Erbud Industry Pomorze Sp. z o.o. |
Gdańsk | Usługi energetyczne | 100% | |
| Erbud Industry Południe Sp. z o.o. |
Będzin | Usługi energetyczne | 99,29% | |
| Grupa GWI | ||||
| GWI GmbH | Düsseldorf, Niemcy | Usługi budowlane | 85,00% | |
| PDI Düsseldorf Malmedyerstrasse Ost GmbH |
Düsseldorf, Niemcy | Usługi budowlane | 43,35% | |
| PDI Düsseldorf Malmedyerstrasse West GmbH |
Düsseldorf, Niemcy | Usługi budowlane | 43,35% | |
Grupa Budlex
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Budlex S.A. | Warszawa | Holding - działalność w zakresie finansowania jednostek zależnych, zastępstwo gwarancyjne i inwestycyjne, obsługa finansowo-księgowa |
89,96% | |
|---|---|---|---|---|
| Budlex Construction sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Partner sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie, wynajem |
89,96% | |
| Budlex Azalia sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Brzoskwiniowa sp. z o.o. |
Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Properties sp. z o.o. | Warszawa | Usługi deweloperskie, wynajem |
89,96% | |
| Domator Łódź sp. z o. o. | Warszawa | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Glinki A3 sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Glinki A3/3 sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Wrzos sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica L7 sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Zbożowa 1 sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Zbożowa 1 sp. z o.o. s.k. |
Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica L6-7 sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica L6-7 sp. z o.o. s.k. |
Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Rubinowy Dom sp. z o.o. |
Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Sadowa L6 sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Irys sp. z o.o.s.k. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Magnolia sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Irys sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Sadowa sp. z o.o.s.k. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Calypso Office sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Magnolia sp. z o.o. s.k. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Wrzos sp. z o.o. s.k. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica L7 sp. z o.o. s.k. |
Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Pestalozziego 3 sp. z o.o. |
Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica 9 sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica 10 sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica 11 sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Pestalozziego 3 sp. z o.o. s.k. |
Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica 9 sp. z o.o. s.k. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica 10 sp. z o.o. s.k. |
Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Budlex Winnica 11 sp. z o.o. s.k. |
Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Wumbud sp. z o.o. | Toruń | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Residential Lease sp. z o.o. | Warszawa | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Residential Rental sp. z o.o. | Warszawa | Usługi deweloperskie | 89,96% | |
| Residential Properties Holding sp. z o.o. |
Warszawa | Usługi deweloperskie | 89,96% |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Residential Metropolitan Project sp. z o.o. |
Warszawa | Usługi deweloperskie | 89,96% |
|---|---|---|---|
| Residential Capitol Project sp. z o.o. |
Warszawa | Usługi deweloperskie | 89,96% |
Podmioty wspókontrolowane ujęte metodą praw własności – wspólne przedsięwzięcia
Podmiot stowarzyszony – nie ujęty w skonsolidowanych sprawozdaniu finansowy ze względu na nieistotność
| Jednostka | Siedziba | Zakres działalności | Udział pośredni Jednostki Dominującej |
|---|---|---|---|
| Toruńska Sportowa w likwidacji Sp. z o.o. |
Toruń | Działalność sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna |
39 % |
*za nieistotne uważa się kwoty niższe niż 0,5% sumy bilansowej
Jednostka Dominująca
Jednostka dominująca Erbud S.A nie jest jednostką zależną wobec innej jednostki.
1.2 Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej
Na dzień 31 grudnia 2016 roku skład Zarządu Jednostki Dominującej był następujący:
| Dariusz Grzeszczak | Członek Zarządu |
|---|---|
| Józef Zubelewicz | Członek Zarządu |
| Paweł Smoleń | Członek Zarządu |
Na dzień 31 grudnia 2016 roku skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej był następujący:
| Udo Berner | - Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|
| Gabriel Główka | - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
| Albert Durr | - Członek Rady Nadzorczej |
| Zofia Dzik | - Członek Rady Nadzorczej |
| Michał Otto | - Członek Rady Nadzorczej |
| Janusz Lewandowski | - Członek Rady Nadzorczej |
| Janusz Reiter | - Członek Rady Nadzorczej |
1.3 Założenie kontynuacji działalności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez jednostki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Spółki Dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania finansowego istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
(w tysiącach złotych)
1.4 Oświadczenie o zgodności z wymogami MSSF
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") zatwierdzonych przez Unię Europejską ("MSSF") i obejmuje rok zakończony 31 grudnia 2016 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony 31 grudnia 2015 roku i na dzień 31 grudnia 2015 roku.
1.5 Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd w dniu 21 marca 2017 roku do publikacji w dniu 21 marca 2017 roku.
2 Opis ważniejszych stosowanych polityk rachunkowości
Zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały przedstawione poniżej i były stosowane we wszystkich prezentowanych okresach w sposób ciągły, o ile nie podano inaczej.
2.1 Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z MSSF zatwierdzonymi przez UE obowiązującymi na dzień bilansowy niniejszego sprawozdania finansowego. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF") na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania.
Zastosowane nowe i zmienione standardy i interpretacje:
Na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe miały wpływ następujące nowe i zmienione standardy oraz interpretacje, które weszły w życie od 1 stycznia 2016 roku:
Grupa zastosowała zmiany standardów wchodzące w życie od 1 stycznia 2016 roku, nie miały one istotnego wpływu na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
a) Zmiany do MSR 1
W grudniu 2014 r., w ramach prac związanych z tzw. inicjatywą dotyczącą ujawniania informacji, Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała poprawkę do MSR 1. Celem opublikowanej zmiany jest wyjaśnienie koncepcji istotności oraz wyjaśnienie, że jeżeli jednostka uzna, że dane informacje są nieistotne, wówczas nie powinna ich ujawniać nawet, jeżeli takie ujawnienie jest co do zasady wymagane przez inny MSSF. W zmienionym MSR 1 wyjaśniono, że pozycje prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz sprawozdaniu z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów mogą być agregowane bądź dezagregowane w zależności od ich istotności. Wprowadzono również dodatkowe wytyczne odnoszące się do prezentacji sum częściowych w tych sprawozdaniach.
b) Plany określonych świadczeń: Składki pracowników – Zmiany do MSR 19
Zmiany do MSR 19 "Świadczenia pracownicze" zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w listopadzie 2013 r. Zmiany pozwalają na rozpoznawanie składek wnoszonych przez pracowników jako zmniejszenie kosztów zatrudnienia w okresie, w którym praca jest wykonywana przez pracownika, zamiast przypisywać składki do okresów pracy, jeżeli kwota składki pracownika jest niezależna od stażu pracy.
c) Roczne zmiany MSSF 2010-2012
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała w grudniu 2013 r. "Roczne zmiany MSSF 2010-2012", które zmieniają 7 standardów. Poprawki zawierają zmiany w prezentacji, ujmowaniu oraz wycenie oraz zawierają zmiany terminologiczne i edycyjne.
d) ) Zmiany do MSR 16 i MSR 41 dot. upraw roślinnych
Zmiany wymagają ujmowania określonych roślin produkcyjnych, takich jak winorośle, drzewa kauczukowe czy palmy oleiste (tj. które dają plony przez wiele lat i nie są przeznaczone na sprzedaż w postaci sadzonek ani do zbioru w czasie żniw) zgodnie z wymogami MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe", ponieważ ich uprawa jest analogiczna do produkcji. W rezultacie zmiany te włączają takie rośliny w zakres MSR 16 a nie MSR 41. Płody z tych roślin nadal pozostają w zakresie MSR 41.
e) Zmiany do MSSF 11 dot. nabycia udziału we wspólnej działalności
Niniejsza zmiana do MSSF 11 wymaga od inwestora w przypadku, gdy nabywa on udział we wspólnej działalności będącej biznesem w rozumieniu definicji zawartej w MSSF 3 stosowania do nabycia swojego udziału zasad dotyczących rachunkowości połączeń biznesów zgodnie z MSSF 3 oraz zasad wynikających z innych standardów, chyba że są one sprzeczne z wytycznymi zawartymi w MSSF 11.
f) Zmiany do MSR 16 i MSR 38 dot. amortyzacji
Zmiana wyjaśnia, że stosowanie metody amortyzacji bazującej na przychodach nie jest właściwe, ponieważ przychody generowane w działalności, która wykorzystuje dane aktywa odzwierciedlają również czynniki inne niż konsumpcja korzyści ekonomicznych z danego aktywa.
g) Roczne zmiany MSSF 2012-2014
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała we wrześniu 2014 r. "Roczne zmiany MSSF 2012- 2014", które zmieniają 4 standardy: MSSF 5, MSSF 7, MSR 19 i MSR 34.
h) Zmiany do MSR 27 dot. metody praw własności w jednostkowych sprawozdaniach finansowych
Zmiana MSR 27 umożliwia stosowanie metody praw własności jako jednej z opcjonalnych metod ujmowania inwestycji w jednostkach zależnych, współkontrolowanych i stowarzyszonych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym.
i) Zmiany do MSSF 10, MSSF 12 i MSR 28 dot. wyłączenia z konsolidacji jednostek inwestycyjnych
Poprawka do MSSF 10, MSSF 12 i MSR 28 opublikowana pt. Jednostki inwestycyjne: wyłączenia z konsolidacji precyzuje wymagania dotyczące jednostek inwestycyjnych oraz wprowadza pewne ułatwienia.
Standard wyjaśnia, że jednostka powinna wyceniać w wartości godziwej przez wynik finansowy wszystkie swoje jednostki zależne, które są jednostkami inwestycyjnymi. Ponadto doprecyzowano, że zwolnienie ze sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego jeżeli jednostka dominująca wyższego stopnia sporządza dostępne publicznie sprawozdania finansowe dotyczy niezależenie od tego czy jednostki zależne są konsolidowane, czy też wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy zgodnie z MSSF 10 w sprawozdaniu jednostki dominującej najwyższego lub wyższego szczebla.
Opublikowane standardy i interpretacje, które jeszcze nie obowiązują i nie zostały wcześniej zastosowane przez Grupę.
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
a) MSSF 9 "Instrumenty finansowe"
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
MSSF 9 zastępuje MSR 39. Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 r. lub po tej dacie.
Standard wprowadza jeden model przewidujący tylko dwie kategorie klasyfikacji aktywów finansowych: wyceniane w wartości godziwej i wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Klasyfikacja jest dokonywana na moment początkowego ujęcia i uzależniona jest od przyjętego przez jednostkę modelu zarządzania instrumentami finansowymi oraz charakterystyki umownych przepływów pieniężnych z tych instrumentów.
MSSF 9 wprowadza nowy model w zakresie ustalania odpisów aktualizujących – model oczekiwanych strat kredytowych. Większość wymogów MSR 39 w zakresie klasyfikacji i wyceny zobowiązań finansowych została przeniesiona do MSSF 9 w niezmienionym kształcie. Kluczową zmianą jest nałożony na jednostki wymóg prezentowania w innych całkowitych dochodach skutków zmian własnego ryzyka kredytowego z tytułu zobowiązań finansowych wyznaczonych do wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy.
W zakresie rachunkowości zabezpieczeń zmiany miały na celu ściślej dopasować rachunkowość zabezpieczeń do zarządzania ryzykiem.
Grupa zastosuje MSSF 9 od 1 stycznia 2018 r. Grupa jest w trakcie analizowania wpływu nowego standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
b) MSSF 14 "Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe"
Standard ten pozwala jednostkom, które sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF po raz pierwszy (z dniem 1 stycznia 2016 r. lub po tej dacie), do ujmowania kwot wynikających z działalności o regulowanych cenach, zgodnie z dotychczas stosowanymi zasadami rachunkowości. Dla poprawienia porównywalności z jednostkami które stosują już MSSF i nie wykazują takich kwot, zgodnie z opublikowanym MSSF 14 kwoty wynikające z działalności o regulowanych cenach, powinny podlegać prezentacji w odrębnej pozycji zarówno w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jak i w rachunku zysków i strat oraz sprawozdaniu z innych całkowitych dochodów.
Decyzją Unii Europejskiej MSSF 14 nie zostanie zatwierdzony.
c) MSSF 15 "Przychody z umów z klientami"
MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 r. lub po tej dacie.
Zasady przewidziane w MSSF 15 dotyczyć będą wszystkich umów skutkujących przychodami. Fundamentalną zasadą nowego standardu jest ujmowanie przychodów w momencie transferu towarów lub usług na rzecz klienta, w wysokości ceny transakcyjnej. Wszelkie towary lub usługi sprzedawane w pakietach, które da się wyodrębnić w ramach pakietu, należy ujmować oddzielnie, ponadto wszelkie upusty i rabaty dotyczące ceny transakcyjnej należy co do zasady alokować do poszczególnych elementów pakietu. W przypadku, gdy wysokość przychodu jest zmienna, zgodnie z nowym standardem kwoty zmienne są zaliczane do przychodów, o ile istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie nastąpi odwrócenie ujęcia przychodu w wyniku przeszacowania wartości. Ponadto, zgodnie z MSSF 15 koszty poniesione w celu pozyskania i zabezpieczenia kontraktu z klientem należy aktywować i rozliczać w czasie przez okres konsumowania korzyści z tego kontraktu.
Grupa zastosuje MSSF 15 od 1 stycznia 2018 r. Grupa jest w trakcie analizowania wpływu nowego standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
d) Objaśnienia do MSSF 15 "Przychody z umów z klientami"
Objaśnienia do MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" zostały opublikowane 12 kwietnia 2016 r. i mają zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych po 1 stycznia 2018 r.
Objaśnienia dostarczają dodatkowych informacji i wyjaśnień dotyczących głównych założeń przyjętych w MSSF 15, m.in. na temat identyfikacji osobnych obowiązków, ustalenia czy jednostka pełni rolę pośrednika (agenta), czy też jest głównym dostawcą dóbr i usług (principal) oraz sposobu ewidencji przychodów z tytułu licencji.
Oprócz dodatkowych objaśnień, wprowadzono także zwolnienia i uproszczenia dla jednostek stosujących nowy standard po raz pierwszy.
Grupa zastosuje Objaśnienia do MSSF 15 od 1 stycznia 2018 r. Grupa jest w trakcie analizowania wpływu nowego standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, Objaśnienia do MSSF 15 nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską.
e) Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 dot. sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami
Zmiany rozwiązują problem aktualnej niespójności pomiędzy MSSF 10 a MSR 28. Ujęcie księgowe zależy od tego, czy aktywa niepieniężne sprzedane lub wniesione do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia stanowią "biznes" (ang. business).
W przypadku, gdy aktywa niepieniężne stanowią "biznes", inwestor wykaże pełny zysk lub stratę na transakcji. Jeżeli zaś aktywa nie spełniają definicji biznesu, inwestor ujmuje zysk lub stratę z wyłączeniem części stanowiącej udziały innych inwestorów.
Zmiany zostały opublikowane 11 września 2014 r. Data obowiązywania zmienionych przepisów nie została ustalona przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
Grupa zastosuje zmianę od dnia obowiązywania przepisów zgodnie z ustaleniami Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zatwierdzenie tej zmiany jest odroczone przez Unię Europejską.
f) MSSF 16 "Leasing"
MSSF 16 "Leasing" został opublikowany przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości 13 stycznia 2016 r. i obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 r. lub po tej dacie.
Nowy standard ustanawia zasady ujęcia, wyceny, prezentacji oraz ujawnień dotyczących leasingu. Wszystkie transakcje leasingu skutkują uzyskaniem przez leasingobiorcę prawa do użytkowania aktywa oraz zobowiązania z tytułu obowiązku zapłaty. Tym samym, MSSF 16 znosi klasyfikację leasingu operacyjnego i leasingu finansowego zgodnie z MSR 17 i wprowadza jeden model dla ujęcia księgowego leasingu przez leasingobiorcę. Leasingobiorca będzie zobowiązany ująć: (a) aktywa i zobowiązania dla wszystkich transakcji leasingu zawartych na okres powyżej 12 miesięcy, za wyjątkiem sytuacji, gdy dane aktywo jest niskiej wartości; oraz (b) amortyzację leasingowanego aktywa odrębnie od odsetek od zobowiązania leasingowego w sprawozdaniu z wyników
MSSF 16 w znaczącej części powtarza regulacje z MSR 17 dotyczące ujęcia księgowego leasingu przez leasingodawcę. W konsekwencji, leasingodawca kontynuuje klasyfikację w podziale na leasing operacyjny i leasing finansowy oraz odpowiednio różnicuje ujęcie księgowe.
Grupa zastosuje MSSF 16 po jego zatwierdzeniu przez Unię Europejską. Grupa jest w trakcie analizowania wpływu nowego standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
g) Zmiany do MSR 12 dotyczące ujęcia aktywa z tytułu podatku odroczonego od niezrealizowanych strat
Zmiana do MSR 12 wyjaśnia wymogi dotyczące ujęcia aktywa z tytułu podatku odroczonego od niezrealizowanych strat związanych z instrumentami dłużnymi. Jednostka będzie zobligowana ująć aktywa z tytułu podatku odroczonego od niezrealizowanych strat, w sytuacji gdy są one rezultatem dyskontowania przepływów pieniężnych związanych z instrumentem dłużnym z zastosowaniem rynkowej stopy procentowej; także wówczas, gdy zamierza utrzymywać dane instrumenty dłużne do terminu wymagalności, a w momencie otrzymania kwoty nominalnej nie będzie obowiązku zapłaty podatków. Korzyści ekonomiczne odzwierciedlone w aktywie z tytułu podatku odroczonego wynikają z możliwości uzyskania przez posiadacza ww. instrumentów przyszłych zysków (odwracając efekt dyskontowania) bez konieczności zapłaty podatków.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 1 stycznia 2017 r. lub po tej dacie.
Grupa zastosuje powyższe zmiany od 1 stycznia 2017 r. Niniejszy standard nie będzie miał istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
(w tysiącach złotych)
h) Zmiany do MSR 7: Inicjatywa dotycząca ujawniania informacji
Zmiana do MSR 7 obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 1 stycznia 2017 r. lub po tej dacie. Jednostki będą zobowiązane ujawnić uzgodnienie zmian w zobowiązaniach wynikających z działalności finansowej.
Grupa zastosuje powyższe zmiany od 1 stycznia 2017 r. Niniejszy standard nie będzie miał istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
i) Zmiany do MSSF 2: Klasyfikacja i wycena transakcji opartych na akcjach
Zmiana do MSSF 2 obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 1 stycznia 2018 r. lub po tej dacie. Zmiana wprowadza m.in. wytyczne w zakresie wyceny w wartości godziwej zobowiązania z tytułu transakcji opartych na akcjach rozliczanych w środkach pieniężnych, wytyczne dotyczące zmiany klasyfikacji z transakcji opartych na akcjach rozliczanych w środkach pieniężnych na transakcje oparte na akcjach rozliczane w instrumentach kapitałowych, a także wytyczne na temat ujęcia zobowiązania podatkowego pracownika z tytułu transakcji opartych na akcjach.
Grupa zastosuje powyższe zmiany od 1 stycznia 2018 r. Grupa jest w trakcie analizowania wpływu nowego standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
j) Zmiany do MSSF 4: Zastosowanie MSSF 9 "Instrumenty finansowe" wraz z MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe"
Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" adresują kwestię zastosowania nowego standardu MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Opublikowane zmiany do MSSF 4 uzupełniają opcje istniejące już w standardach i mają na celu zapobieganie tymczasowym wahaniom wyników jednostek sektora ubezpieczeniowego w związku z wdrożeniem MSSF 9.
Grupa zastosuje powyższe zmiany od 1 stycznia 2018 r. Grupa jest w trakcie analizowania wpływu nowego standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
k) Roczne zmiany do MSSF 2014 - 2016
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała w grudniu 2016 r. "Roczne zmiany MSSF 2014-2016", które zmieniają 3 standardy: MSSF 12 "Ujawnienia udziałów w innych jednostkach", MSSF 1 "Zastosowanie MSSF po raz pierwszy" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych".
Poprawki zawierają wyjaśnienia oraz zmiany dotyczące zakresu standardów, ujmowania oraz wyceny, a także zawierają zmiany terminologiczne i edycyjne.
Grupa zastosuje powyższe zmiany od 1 stycznia 2017 r. (dotyczy zmian do MSSF 12). Niniejszy standard nie będzie miał istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Grupa zastosuje powyższe zmiany od 1 stycznia 2018 r. (dotyczy zmian do MSSF 1 oraz MSR 28). Grupa jest w trakcie analizowania wpływu nowego standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską.
l) Zmiany do MSR 40: reklasyfikacja nieruchomości inwestycyjnych
Zmiany do MSR 40 precyzują wymogi związane z przeklasyfikowaniem do nieruchomości inwestycyjnych oraz z nieruchomości inwestycyjnych. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 1 stycznia 2018 r. lub po tej dacie.
Grupa zastosuje powyższe zmiany od 1 stycznia 2018 r. Grupa jest w trakcie analizowania wpływu nowego standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
m) KIMSF 22: Transakcje w walutach obcych oraz płatności zaliczkowe
KIMSF 22 wyjaśnia zasady rachunkowości dotyczące transakcji, w ramach których jednostka otrzymuje lub przekazuje zaliczki w walucie obcej. Wytyczne obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 1 stycznia 2018 r. lub po tej dacie.
Grupa zastosuje powyższe zmiany od 1 stycznia 2018 r. Grupa jest w trakcie analizowania wpływu nowego standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
Jednocześnie nadal poza regulacjami przyjętymi przez UE pozostaje rachunkowość zabezpieczeń portfela aktywów i zobowiązań finansowych, których zasady nie zostały zatwierdzone do stosowania w UE. Według szacunków Grupy, zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń portfela aktywów lub zobowiązań finansowych według MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" nie miałoby istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby przyjęte do stosowania na dzień bilansowy.
Sprawozdanie finansowe jest sporządzone zgodnie z koncepcją kosztu historycznego, z wyjątkiem korekty hiperinflacyjnej opisanej w nocie 21 oraz z wyjątkiem niektórych instrumentów finansowych, które są wyceniane w wartości godziwej na koniec każdego okresu sprawozdawczego zgodnie z określoną poniżej polityką rachunkowości.
Koszt historyczny ustalany jest co do zasady na bazie wartości godziwej dokonanej zapłaty za dobra lub usługi.
Za wartość godziwą uznaje się cenę, którą można uzyskać przy sprzedaży składnika aktywów lub zapłaconą w celu przeniesienia zobowiązania w zwyczajowej transakcji w głównym (lub najkorzystniejszym) rynku w dniu wyceny i na obecnych warunkach rynkowych, niezależnie od tego, czy cena jest bezpośrednio obserwowalna czy oszacowana przy użyciu innej techniki wyceny. W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania Grupa bierze pod uwagę właściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku biorą te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny. Wartość godziwą dla celów wyceny i/lub ujawniania informacji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy ustala się na w/w podstawie, z wyjątkiem transakcji płatności w formie akcji, które są objęte zakresem MSSF 2, transakcji leasingowych, które są objęte zakresem MSR 17 jak i wycen, które mają pewne podobieństwa do wartości godziwej, ale nie są wartościami godziwymi takimi jak cena sprzedaży netto zgodnie z MSR 2 czy wartość użytkowa zgodnie z MSR 36.
Grupa klasyfikuje zasady pomiaru wartości godziwej wykorzystując poniższą hierarchię odzwierciedlającą wagę danych źródłowych wykorzystywanych do wyceny:
• Poziom 1: ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań, do których Grupa ma dostęp w dniu wyceny,
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
- Poziom 2: dane wsadowe inne niż ceny notowane zaliczane do Poziomu 1, które są obserwowalne dla aktywów lub zobowiązań w sposób bezpośredni (jako ceny) lub pośredni (pochodne cen),
- Poziom 3: dane wsadowe dla aktywów lub zobowiązań, które nie są oparte na obserwowalnych danych rynkowych (dane źródłowe nieobserwowalne).
2.2 Zasady konsolidacji
Podmioty zależne
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej oraz sprawozdania jednostek kontrolowanych przez Jednostkę Dominującą sporządzone na dzień bilansowy. Jednostki zależne to wszystkie jednostki gospodarcze (w tym jednostki strukturyzowane), nad którymi Grupa sprawuje kontrolę. Grupa sprawuje kontrolę nad jednostką, wówczas gdy jest narażona, lub ma prawo do zmiennych zwrotów ze swojego zaangażowania w tę jednostkę oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przeniesienia kontroli do grupy. Konsolidacji zaprzestaje się od dnia zaprzestania sprawowania kontroli.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie Jednostki Dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości.
Procedury konsolidacyjne
Konsolidacja metodą pełną jednostek zależnych dokonana została z zachowaniem następujących zasad:
- wszystkie odpowiednie pozycje aktywów i zobowiązań jednostek zależnych i Jednostki Dominującej zostały zsumowane w pełnej wysokości bez względu na to, w jakiej części Jednostka Dominująca jest właścicielem jednostki zależnej,
- wszystkie odpowiednie pozycje przychodów i kosztów jednostek zależnych i Jednostki Dominującej zostały zsumowane w pełnej wysokości bez względu na to, w jakiej części Jednostka Dominująca jest właścicielem jednostki zależnej,
- po dokonaniu sumowania dokonano korekt i wyłączeń konsolidacyjnych.
Ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego wyłączono:
- kapitały własne jednostek zależnych powstałe przed objęciem kontroli,
- wartość udziałów posiadanych przez Jednostkę Dominującą i inne jednostki objęte konsolidacją w jednostkach zależnych,
- wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze jednostek objętych konsolidacją,
- przychody i koszty dotyczące operacji gospodarczych dokonywanych między jednostkami objętymi konsolidacją,
- niezrealizowane, z punktu widzenia Grupy, zyski powstałe na operacjach dokonywanych między jednostkami objętymi konsolidacją, a zawarte w wartości podlegających konsolidacji aktywów i zobowiązań, a także niezrealizowane straty, chyba że transakcja dostarcza dowodów na wystąpienie utraty wartości przekazywanego składnika aktywów,
- dywidendy naliczone lub wypłacone przez jednostki zależne Jednostce Dominującej i innym jednostkom objętym konsolidacją.
Skonsolidowany wynik netto jest przypisywany akcjonariuszom Jednostki Dominującej oraz udziałom niedającym kontroli.
Podmioty stowarzyszone
Podmiotem stowarzyszonym jest jednostka, na którą Jednostka Dominująca wywiera znaczący wpływ i która nie jest ani jednostką zależną od inwestora ani wspólnym ustaleniem umownym. Znaczący wpływ oznacza możliwość uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej i operacyjnej w danej spółce, niestanowiący jednak kontroli ani współkontroli tej polityki.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Udziały finansowe w podmiotach stowarzyszonych wyceniane są przy wykorzystaniu metody praw własności, z wyjątkiem sytuacji, gdy inwestycja jest klasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży. Inwestycje w podmiot stowarzyszony są wyceniane według ceny nabycia z uwzględnieniem zmian w udziale Spółki w aktywach netto, jakie wystąpiły do dnia bilansowego, pomniejszonych o utratę wartości poszczególnych inwestycji. Straty podmiotów stowarzyszonych przekraczające wartość udziału Grupy w tych podmiotach stowarzyszonych nie są rozpoznawane, o ile Spółka Dominująca nie wzięła na siebie obowiązku pokrycia strat lub dokonania płatności w imieniu danej jednostki stowarzyszonej.
Nadwyżka ceny nabycia powyżej udziału w wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto (z uwzględnieniem zobowiązań warunkowych) podmiotu stowarzyszonego na dzień nabycia jest ujmowana jako wartość firmy, powiększając wartość inwestycji w podmiotach stowarzyszonych. W przypadku, gdy cena nabycia jest niższa od udziału w wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto (z uwzględnieniem zobowiązań warunkowych) podmiotu stowarzyszonego na dzień nabycia, różnica ujmowana jest jako przychód podczas ustalania udziału inwestora w zysku lub stracie jednostki stowarzyszonej za okres, w którym nastąpiło nabycie.
Na każdy dzień sprawozdawczy grupa ustala, czy występują obiektywne dowody na to, że nastąpiła utrata wartości inwestycji w jednostce stowarzyszonej. Jeżeli utrata wartości miała miejsce, grupa oblicza kwotę utraty wartości jako różnicę pomiędzy wartością odzyskiwalną jednostki stowarzyszonej a jej wartością bilansową i wykazuje tę kwotę obok "udziału w zysku/(stracie) jednostki stowarzyszonej" w sprawozdaniu z wyniku.
Wspólne ustalenia umowneInwestycje we wspólne porozumienia umowne są klasyfikowane albo jako wspólna działalność albo jako wspólne przedsięwzięcia w zależności od praw i obowiązków umownych każdego inwestora. Grupa Erbud S.A. oceniła charakter swoich wspólnych porozumień umownych i ustaliła, że są to wspólne przedsięwzięcia. Wspólne przedsięwzięcia są wyceniane metodą praw własności. Zgodnie z metodą praw własności, udziały we wspólnych przedsięwzięciach są początkowo ujmowane wg kosztu i następnie korygowane, tak aby ująć udział Grupy w wyniku oraz w zmianach pozostałych całkowitych dochodów, dotyczących okresu po nabyciu. Gdy udział Grupy w stratach wspólnego przedsięwzięcia jest równy albo przekracza jej udziały we wspólnym przedsięwzięciu (zawierające wszystkie długoterminowe udziały, które, w istocie, tworzą część inwestycji netto Grupy we wspólnych przedsięwzięciach), Grupa nie ujmuje kolejnych strat, chyba że zaciągnęła zobowiązania lub dokonała płatności w imieniu wspólnych przedsięwzięć. Niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy Grupą oraz jej wspólnymi przedsięwzięciami są eliminowane w stopniu odzwierciedlającym udziały Grupy we wspólnych przedsięwzięciach. Niezrealizowane straty są również eliminowane, chyba że transakcja dostarcza dowodów na wystąpienie utraty wartości przeniesionego składnika aktywów. Tam gdzie było to konieczne, zasady rachunkowości stosowane przez wspólne przedsięwzięcia zostały zmienione dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę..
Transakcje z udziałowcami niesprawującymi kontroli nieskutkujące zmianami kontroli
Transakcje z udziałowcami niesprawującymi kontroli nieskutkujące zmianami kontroli są księgowane w korespondencji z kapitałem.
Utrata kontroli
W momencie utraty przez Grupę kontroli nad jednostką zależną oblicza się zysk lub stratę - jako różnicę między:
- sumą wartości godziwej otrzymanej zapłaty oraz wartości godziwej zachowanych udziałów oraz
- wartością bilansową aktywów (z uwzględnieniem wartości firmy) i zobowiązań jednostki zależnej;
oraz ujmuje się w wyniku. W przypadku, gdy aktywa spółki zależnej są wyceniane w kwocie przeszacowanej lub wartości godziwej i wynikający z tego skumulowany zysk lub strata jest ujmowany w pozostałych całkowitych dochodach i odnoszony na kapitał, wartości uprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach i skumulowane w kapitale własnym rozlicza się w taki sposób, jak gdyby Grupa bezpośrednio zbyła odpowiednie składniki aktywów (tj. przenosi się na wynik lub bezpośrednio do zysków zatrzymanych, zgodnie z zasadami odpowiedniego MSSF). Wartość godziwą inwestycji utrzymanej w byłej jednostce zależnej na dzień utraty kontroli uznaje się za wartość godziwą w momencie początkowego ujęcia, rozliczaną następnie zgodnie z MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" lub za koszt w momencie początkowego ujęcia inwestycji w jednostce stowarzyszonej lub jednostce współkontrolowanej.
Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej, które nie kwalifikują się jako korekty dotyczące okresu wyceny, rozlicza się w zależności od klasyfikacji zapłaty warunkowej. Warunkowej zapłaty sklasyfikowanej jako kapitał własny nie wycenia się ponownie, a jej późniejsze uregulowanie rozlicza się w ramach kapitału własnego. Zapłata warunkowa zaklasyfikowana jako składnik aktywów lub zobowiązań podlega przeszacowaniu na kolejne dni sprawozdawcze zgodnie z MSR 39 lub MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe", a wynikające z przeszacowania zyski lub straty ujmuje się w rachunku zysków i strat.
2.2.1 Jednostki zależne
Jednostki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określonymi przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości ("Ustawa") z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami ("Krajowe Standardy Rachunkowości").
Erbud International Sp. z o.o. posiadał zagraniczny oddział w 2016 roku. Oddział podlegał rozliczeniom podatkowym i przepisom rachunkowości obowiązującym w kraju, w którym prowadzi działalność tj. Niemiec. Oddział zgodnie z par. 13 kodeksu handlowego w związku z par. niemieckiego Kodeksu Handlowego (HGB) ma obowiązek prowadzenia ksiąg i sporządzania bilansu. Zgodnie z par. 264 ust.1 w związku z par. 242 ust. 3 niemieckiego Kodeksu Handlowego (HGB) bilans roczny składa się z: bilansu, rachunku zysków i strat, aneksu. Oddział jest traktowany jak małe spółki kapitałowe w sensie par. 267 ust. 1 HGB, ponieważ nie zostały przekroczone przynajmniej dwa z trzech wielkości w dwóch następujących po sobie okresach bilansowych (suma bilansowa, przychody z obrotów, liczba pracowników).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności ze standardami wydanymi przez Radę ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF).
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez Spółkę dominującą ma miejsce wtedy, gdy posiada ona bezpośrednio lub pośrednio, poprzez swoje jednostki zależne, więcej niż połowę liczby głosów w danej spółce, chyba, że możliwe jest do udowodnienia, że taka własność nie stanowi o sprawowaniu kontroli. Sprawowanie kontroli ma miejsce również wtedy, gdy Spółka ma możliwość decydowania o polityce finansowej i operacyjnej danej jednostki.
Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia.
Wyniki finansowe jednostek nabytych lub sprzedanych w ciągu roku są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym od/do momentu ich nabycia/zbycia.
Podmiot dominujący i podmioty zależne skonsolidowane zostały metodą pełną z zachowaniem następujących zasad:
- wszystkie odpowiednie pozycje aktywów i zobowiązań jednostek zależnych i Jednostki Dominującej zostały zsumowane w pełnej wysokości bez względu na to, w jakiej części Jednostka Dominująca jest właścicielem jednostki zależnej,
- po dokonaniu sumowania dokonano korekt i wyłączeń konsolidacyjnych,
- wszystkie odpowiednie pozycje przychodów i kosztów jednostek zależnych i Jednostki Dominującej zostały zsumowane w pełnej wysokości bez względu na to, w jakiej części Jednostka Dominująca jest właścicielem jednostki zależnej,
- po dokonaniu sumowania dokonano korekt i wyłączeń konsolidacyjnych.
Ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego wyłączono:
- kapitały własne jednostek zależnych na dzień objęcia nad nimi kontroli,
- wartość udziałów posiadanych przez Jednostkę Dominującą i inne jednostki objęte konsolidacją w jednostkach zależnych,
- wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze jednostek objętych konsolidacją,
- przychody i koszty dotyczące operacji gospodarczych dokonywanych między jednostkami objętymi konsolidacją,
- niezrealizowane, z punktu widzenia Grupy, zyski powstałe na operacjach dokonywanych między jednostkami objętymi konsolidacją, a zawarte w wartości podlegających konsolidacji aktywów i pasywów a także niezrealizowane straty,
• dywidendy naliczone lub wypłacone przez jednostki zależne Jednostce Dominującej i innym jednostkom objętym konsolidacją.
2.2.2 Jednostki stowarzyszone
Jednostka stowarzyszona to jednostka, na którą Jednostka Dominująca wywiera znaczący wpływ, i która nie jest ani jednostką zależną ani wspólnym przedsięwzięciem. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane metodą praw własności. Sprawozdania finansowe jednostek stowarzyszonych są podstawą wyceny posiadanych przez Jednostkę Dominującą udziałów metodą praw własności. Rok obrotowy jednostek stowarzyszonych i Jednostki Dominującej jest jednakowy. Jednostki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określoną przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości ("Ustawa") z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami ("Krajowe Standardy Rachunkowości"). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności ze standardami wydanymi przez Radę ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF).
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są wykazywane w bilansie według ceny nabycia powiększonej o późniejsze zmiany udziału Jednostki Dominującej w aktywach netto tych jednostek, pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Rachunek zysków i strat odzwierciedla udział w wynikach działalności jednostek stowarzyszonych. W przypadku zmiany ujętej bezpośrednio w kapitale własnym jednostek stowarzyszonych, Spółka dominująca ujmuje swój udział w każdej zmianie i ujawnia go, jeśli jest to właściwe, w sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym.
Zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy Grupą Kapitałową a podmiotem stowarzyszonym podlegają wyłączeniom konsolidacyjnym zgodnie z udziałem Grupy Kapitałowej w kapitałach jednostki stowarzyszonej.
Na każdy dzień sprawozdawczy grupa ustala, czy występują obiektywne dowody na to, że nastąpiła utrata wartości inwestycji w jednostce stowarzyszonej. Jeżeli utrata wartości miała miejsce, grupa oblicza kwotę utraty wartości jako różnicę pomiędzy wartością odzyskiwalną jednostki stowarzyszonej a jej wartością bilansową i wykazuje tę kwotę obok "udziału w zysku/(stracie) jednostki stowarzyszonej" w sprawozdaniu z wyniku.
2.2.3 Udział we wspólnym przedsięwzięciu
W przypadku wspólnego przedsięwzięcia będącego współkontrolowanym podmiotem, w którym zgodnie z zawartym porozumieniem, wspólnicy ustanowili współkontrolę nad jego działalnością gospodarczą. Porozumienie wymaga do podjęcia decyzji finansowych i operacyjnych jednomyślnej zgody pomiędzy wspólnikami. Grupa wykazuje swoje udziały w podmiocie współkontrolowanym metodą praw własności. Sprawozdania finansowe wspólnego przedsięwzięcia są sporządzane na ten sam dzień sprawozdawczy, co sprawozdania finansowe Grupy. Ewentualne korekty mają na celu wyeliminowanie różnic w stosowanych zasadach (polityce) rachunkowości.
2.2.4 Udziały niesprawujące kontroli
Transakcje z udziałowcami niesprawującymi kontroli księgowane są w korespondencji z kapitałem.
2.3 Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych
Pozycje zawarte w sprawozdaniach finansowych wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym jednostka prowadzi działalność ("waluta funkcjonalna").
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy prezentowane jest w złotych, który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Jednostki Dominującej.
Transakcje w walutach obcych wykazuje się w księgach w wartości nominalnej przeliczonej na złote według kursu średniego NBP. W momencie realizacji różnice kursowe wykazywane są jako przychody lub koszty finansowe.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów)
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.
Poniższa tabela prezentuje kursy przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
| Waluta | 31 grudnia 2016 | 31 grudnia 2015 |
|---|---|---|
| EUR | 4,4240 | 4,2615 |
Aktywa, pasywa oraz wynik zagranicznych oddziałów spółek zależnych oraz spółek zależnych o odmiennej walucie funkcjonalej
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania zagranicznych jednostek przeliczane są na walutę prezentacji Grupy w następujący sposób:
- aktywa i zobowiązania oddziałów, a także każdego prezentowanego bilansu (tj. z uwzglednieniem danych porównywalnych) przelicza się według kursu zamknięcia obowiązującego na dany dzień bilasnowy,
- przychody i koszty przelicza się według kursu średniego (chyba, że przeliczenie wg kursu średniego odbiegałoby istotnie od wartości otrzymanych przy zastosowaniu kursu obowiązującego na dzień zawarcia transakcji).
Różnice kursowe wynikające z przeliczeń ujmuje się jako odrębny składnik kapitału "różnice kursowe z przeliczenia oddziałów zagranicznych".
W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, zakumulowane odroczone róznice kursowe ujęte w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w rachunku zysków i strat.
2.4 Oszacowania i założenia
Oszacowania i założenia, które wynikają z dotychczasowych doświadczeń oraz przewidywań odnośnie przyszłych zdarzeń poddawane są weryfikacji na każdy dzień bilansowy.
2.4.1 Ważne osądy przy stosowaniu zasad rachunkowości
Rozpoznawanie sprzedaży na kontraktach budowlanych
Przychody z wykonania kontraktów budowlanych, w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia bilansowego – po odliczeniu przychodów, które wpłynęły na wynik finansowy w ubiegłych okresach obrotowych – ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania, określonego według obmiaru wykonanych prac bądź mierzonego udziałem kosztów poniesionych od dnia zawarcia umowy do dnia ustalenia przychodu w całkowitych kosztach wykonania usługi. Budżety poszczególnych kontraktów podlegają w ciągu roku formalnemu procesowi aktualizacji (rewizji) w oparciu o bieżące informacje i są zatwierdzane przez Zarząd. W przypadku zaistnienia zdarzeń pomiędzy oficjalnymi rewizjami budżetu, które w istotny sposób wpływają na wynik kontraktu wartość całkowitych przychodów lub kosztów kontraktu może zostać zaktualizowana wcześniej.
Jeżeli stopień zaawansowania niezakończonej usługi nie może być na dzień bilansowy ustalony w sposób wiarygodny, to przychód ustala się w wysokości poniesionych w danym okresie obrotowym kosztów, nie wyższych jednak od kosztów, których pokrycie w przyszłości przez zamawiającego jest prawdopodobne.
2.4.2 Niepewność szacunków
Podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym zostały zaprezentowane poniżej:
Rezerwy na sprawy sporne
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
W sytuacji, gdy jednostki są stronami postępowań sądowych podmioty prawne obsługujące spółki Grupy oraz Zarządy spółek wchodzących w skład Grupy dokonują oszacowania wysokości rezerwy na pokrycie skutków toczących się postępowań.
Rezerwy na świadczenia pracownicze
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane przez Spółkę z uwzględnieniem wskaźnika rotacji, prawdopodobieństwa przyznania oraz stopy dyskontowej aktualnych na dzień szacunku.
Rezerwy na naprawy gwarancyjne
W przypadku usług budowlanych, spółki Grupy Erbud zobowiązane są do udzielenia gwarancji na swoje usługi. Metodologia tworzenia rezerw na naprawy gwarancyjne została opisana w punkcie 2.18 poniżej.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Rozpoznanie przychodów z kontraktów długoterminowych
Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych. Przychody i koszty z wykonania kontraktów budowlanych w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia bilansowego, po doliczeniu przychodów i kosztów, które wpłynęły na wynik finansowy w latach ubiegłych, ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania, ustalanego drogą obmiaru wykonanych prac.
Jeżeli wynik usługi nie może zostać na dzień bilansowy wiarygodnie ustalony, to przychód ustala się w wysokości poniesionych w danym okresie kosztów, nie wyższych jednak od kosztów, których pokrycie w przyszłości przez zamawiającego jest prawdopodobne.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na zrealizowanie aktywa.
Utrata wartości aktywów
Grupa przeprowadza testy na utratę wartości aktywów trwałych jeżeli zachodzą przesłanki utraty wartości oraz dodatkowo co najmniej raz w roku dla wartości firmy. Wartość odzyskiwaną ustala się dla pojedynczego składnika aktywów, chyba że składnik ten nie wypracuje wpływów środków pieniężnych będących w znacznym stopniu niezależnymi od wpływów środków pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub innych zespołów aktywów. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, wartość odzyskiwana ustalana jest na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do której dany składnik aktywów należy. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów.
2.5 Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz wszelkie odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia. z wyjątkiem sytuacji, gdzie możliwe jest wykazanie, że koszty te spowodowały zwiększenie oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych z tytułu posiadania danego środka trwałego. Wówczas poniesione koszty zwiększają wartość początkową środka trwałego.
Środki trwałe, z wyjątkiem gruntów, amortyzuje się liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności. Amortyzację rozpoczyna się, gdy dany składnik rzeczowych aktywów trwałych jest dostępny do użytkowania. Okres użytkowania rzeczowych aktywów trwałych kształtuje się następująco:
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Roczna stawka amortyzacyjna | ||
|---|---|---|
| • | Budynki i budowle | 2-4,5% |
| • | Urządzenia techniczne i maszyny | 6-30% |
| • | Środki transportu | 12,5-20% |
| • | Inne | 10-30% |
Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego lub ujmuje jako odrębny środek trwały tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych do Grupy, zaś koszt danej pozycji można wiarygodnie zmierzyć. Pozostałe koszty poniesione po początkowym ujęciu, takie jak: koszty napraw, przeglądów, opłaty eksploatacyjne, wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione, z wyjątkiem istotnych kosztów generalnych przeglądów, które ujmowane są w wartości bilansowej odpowiedniej pozycji rzeczowych aktywów trwałych.
Weryfikacji wartości końcowej i okresów użytkowania środków trwałych dokonuje się przynajmniej raz w roku i w razie potrzeby dokonuje się ich korekty. Jeżeli istnieją przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości, a wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną, wówczas wartość tych aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których te aktywa należą jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów. W przypadku składnika aktywów, który nie generuje wpływów pieniężnych w sposób znacząco samodzielny, wartość odzyskiwalna jest ustalana dla ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego ten składnik należy. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w rachunku zysków i strat w pozycji koszt własny sprzedaży.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Zyski i straty z tytułu zbycia środków trwałych ustala się drogą porównania wpływów ze sprzedaży z ich wartością bilansową i ujmuje się w rachunku zysków i strat.
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się, i w razie konieczności – koryguje, na koniec każdego roku obrotowego.
Inwestycje rozpoczęte dotyczące środków trwałych w budowie są wyceniane w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, w tym kosztów finansowania, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie są amortyzowane do momentu zakończenia ich budowy, tj. zanim nie są dostępne do użytkowania.
Transfery w grupie budynki i budowle oraz grunty dotyczą pozycji przeniesionych na inwestycje długoterminowe – zmniejszenie w pozycji grunty dotyczy wartości gruntu przeniesionego na inwestycje długoterminowe, zwiększenie w pozycji budynki i budowle dotyczy zmiany proporcji pomiędzy częścią budynku używanego na potrzeby własne a częścią traktowaną jako inwestycja długoterminowa.
2.6 Leasing
Umowy leasingu finansowego, które przenoszą na Spółkę zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, są aktywowane na dzień rozpoczęcia leasingu według niższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej środka stanowiącego przedmiot leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych. Opłaty leasingowe są rozdzielane pomiędzy koszty finansowe i spłatę rat kapitałowych przy uwzględnieniu stałej stopy procentowej w odniesieniu do zobowiązania.
Koszty finansowe są ujmowane bezpośrednio w rachunku zysków i strat. Używane na podstawie umów leasingu finansowego środki trwałe podlegają amortyzacji według zasad używanych do własnych składników majątku.
Jeżeli brak jest wiarygodnej pewności, że po zakończeniu umowy leasingu Spółka otrzyma prawo własności, aktywa są amortyzowane w okresie krótszym spośród okresu leasingu i okresu ekonomicznej użyteczności.
Umowy leasingowe, zgodnie,z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, klasyfikowane są jako umowy leasingu operacyjnego. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego oraz późniejsze raty leasingowe ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat metodą liniową przez okres trwania leasingu.
2.7 Utrata wartości aktywów niefinansowych
Na każdy dzień bilansowy spółki Grupy oceniają, czy istnieją obiektywne przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości składnika, bądź grupy aktywów. Jeśli przesłanki takie istnieją, spółki ustalają szacowaną możliwą do odzyskiwania wartość składnika i dokonują odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości, w kwocie równej różnicy między wartością możliwą do odzyskania i wartością bilansową. Wartość odzyskiwana to wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży i wartości użytkowej. Dla potrzeb analizy pod kątem utraty wartości, aktywa grupuje się na najniższym możliwym poziomie, w odniesieniu, do którego występują dające się zidentyfikować odrębnie ośrodki wypracowujące środki pieniężne. Ośrodek wypracowujący środki pieniężne jest najmniejszym, możliwym do określenia zespołem aktywów generującym wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależnie od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub grup aktywów.
Strata wynikająca z utraty wartości jest ujmowana w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia również czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu trwałej utraty wartości, który był ujęty w poprzednich okresach jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeśli takie przesłanki istnieją, poprzednio ujęty odpis aktualizujący ulega odwróceniu tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej jednakże podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona, gdyby w poprzednich latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości. Odwrócenia odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód w rachunku zysków i strat, chyba że dany składnik aktywów wykazywany jest w wartości przeszacowanej – w takiej sytuacji odwrócenie odpisu traktuje się jako zwiększenie kapitału z aktualizacji wyceny.
2.8 Nieruchomości inwestycyjne
Do nieruchomości inwestycyjnych klasyfikowane są nieruchomości, które traktuje się jako źródło przychodów z czynszów lub utrzymuje w posiadaniu ze względu na przyrost ich wartości, względnie obie te korzyści, przy czym nieruchomość taka nie jest wykorzystywana przy produkcji, dostawach towarów, świadczeniu usług lub czynnościach administracyjnych ani też przeznaczona na sprzedaż w ramach zwykłej działalności jednostki.
Nieruchomości inwestycyjne początkowo wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Przy początkowej wycenie uwzględnia się koszty przeprowadzenia transakcji. Po początkowym ujęciu nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym powstały.
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela, zawarcie umowy leasingu operacyjnego lub zakończenie budowy/wytworzenia nieruchomości inwestycyjnej.
W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, domniemany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
właściciela - Grupę staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części rzeczowy majątek trwały aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości. W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na ten dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w zysku lub stracie. Gdy Grupa kończy budowę lub wytworzenie nieruchomości inwestycyjnej, różnicę między ustaloną na ten dzień wartością godziwą tej nieruchomości a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w zysku lub stracie.
2.9 Wartości niematerialne i prawne
Wartości niematerialne i prawne są rozpoznawane, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości spowodują one wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych, które mogą być bezpośrednio powiązane z tymi aktywami.
Początkowe ujęcie wartości niematerialnych i prawnych następuje według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Po ujęciu początkowym wartości niematerialne i prawne są wyceniane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Wartości niematerialne i prawne są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności, które dla Grupy kształtują się następująco:
| • | Patenty i licencje | 5 -15 lat |
|---|---|---|
| • | Oprogramowanie | 1-5 lat |
Grupa ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest ograniczony czy nieokreślony. Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie jego wyksięgowania.
2.10 Wartość firmy
Wartość firmy jest nadwyżką sumy obejmującej:
- wynagrodzenie przekazane, wyceniane na dzień przejęcia według wartości godziwej;
- zapłatę warunkową, wycenioną na dzień przejęcia według wartości godziwej;
- wartość udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej wycenianą w wartości godziwej lub proporcjonalnie do udziałów w zidentyfikowanych aktywach netto;
- w przypadku połączeń jednostek przeprowadzanych etapowo, wycenioną na dzień przejęcia wartość godziwą udziałów uprzednio posiadanych przez przejmującego w jednostce przejmowanej;
nad wartością godziwą możliwych do zidentyfikowania aktywów netto na dzień nabycia, z uwzględnieniem wyjątków wymienionych w MSSF 3.
Wartość firmy odpowiada płatności dokonanej przez jednostkę przejmującą w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć.
Wartość firmy jest wykazywana jako składnik aktywów, nie podlega amortyzacji, lecz przynajmniej raz w roku podlega analizie pod kątem utraty wartości. Ewentualna utrata wartości rozpoznawana jest od razu w rachunku zysków i strat i nie podlega odwróceniu w kolejnych okresach sprawozdawczych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Jeżeli działalność wchodząca w skład danego ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została przyporządkowana wartość firmy, zostanie sprzedana, to wartość firmy odnosząca się do zbytej działalności uwzględniana jest przy ustalaniu zysku lub straty z tytułu zbycia.
Wartość firmy powstała przed datą zmiany zasad na MSSF ujęta została zgodnie z wartością rozpoznaną według wcześniej stosowanych zasad rachunkowości i podlegała testowi na utratę wartości na dzień przejścia na MSSF. Ponadto wartość firmy jest testowana corocznie pod kątem utraty wartości i wykazywana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według kosztu pomniejszonego o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. W celu przeprowadzenia testu pod kątem możliwej utraty wartości, wartość firmy alokowana jest do ośrodków wypracowujących środki pieniężne.
Ośrodek wypracowujący środki pieniężne jest najmniejszym, możliwym do określenia zespołem aktywów generującym wpływy pieniężne, w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub grup aktywów.
2.11 Instrumenty finansowe
Aktywa i zobowiązania finansowe są ujmowane w bilansie Grupy, gdy Grupa staje się stroną wiążącej umowy.
Posiadane instrumenty Grupa ujmuje w bilansie w podziale na następujące kategorie;
- aktywa finansowe: aktywa finansowe dostępne do sprzedaży, aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności, należności oraz pożyczki, aktywa finansowe wykazywane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat (w tym pochodne instrumenty finansowe),
- zobowiązania finansowe i instrumenty kapitałowe, kredyty bankowe i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania wykazywane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat (w tym pochodne instrumenty finansowe).
Klasyfikacja opiera się na kryterium celu nabycia inwestycji lub zaciągnięcia zobowiązania. Zarząd określa klasyfikację do poszczególnych kategorii inwestycji lub zobowiązań przy ich początkowym ujęciu, a następnie poddaje ja weryfikacji na każdy dzień bilansowy.
Aktywa finansowe wykazywane według wartości godziwej, z zyskami lub stratami rozliczanymi przez rachunek zysków i strat obejmują dwie kategorie:
- aktywa finansowe przeznaczone do obrotu oraz
- aktywa finansowe przeznaczone w momencie ich początkowego ujęcia do wyceny według wartości godziwej, z zyskami lub stratami ujmowanymi w rachunku zysków i strat
Składnik aktywów finansowych zalicza się do aktywów lub zobowiązań przeznaczonych do obrotu, jeżeli:
- został nabyty przede wszystkim w celu sprzedaży lub odkupienia w krótkim terminie
- jest instrumentem pochodnym (poza instrumentami zabezpieczającymi).
Zmiany wartości tych instrumentów finansowych uwzględnione są w przychodach lub kosztach finansowych. Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik zaliczane są do aktywów obrotowych.
Pożyczki i należności to nie zaliczane do instrumentów pochodnych aktywa finansowe o ustalonych lub możliwych do ustalenia płatnościach, nie notowane na aktywnym rynku. Zalicza się je do aktywów obrotowych, o ile ich termin wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego. Pożyczki i należności o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego zalicza się do aktywów trwałych.
Należności z tytułu dostaw i usług dotyczące realizowanych kontraktów budowlanych oraz z tytułu udzielonych zaliczek klasyfikowane są jako należności krótkoterminowe, gdyż oczekuje się, że zostaną uregulowane w toku normalnego cyklu operacyjnego jednostki.
Należności z tytułu kaucji gwarancyjnych oraz pożyczki, których termin wymagalności jest krótszy niż 12 miesięcy ujmowane są jako należności krótkoterminowe. Długoterminowe należności z tytułu kaucji gwarancyjnych podlegają dyskontowaniu do wartości bieżącej według efektywnych stóp procentowych.
Pożyczki i należności handlowe ujmuje się początkowo według wartości godziwej, a następnie wycenia się je według kosztu zamortyzowanego, pomniejszając je przy tym o odpisy aktualizujące z tytułu trwałej utraty wartości. Odpis z tytułu trwałej utraty
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
wartości aktualizujące należności tworzy się, gdy istnieją obiektywne dowody na to, że Grupa nie będzie w stanie otrzymać wszystkich należnych kwot wynikających z pierwotnych warunków należności.
Inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności to aktywa finansowe, nie zaliczone do aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu ani pożyczek i należności, o ustalonych lub możliwych do ustalenia płatnościach i ustalonym terminie zapadalności, które Zarząd Grupy zamierza i jest w stanie utrzymać do terminu zapadalności.
Transakcje zakupu i sprzedaży inwestycji ujmuje się na dzień przeprowadzenia transakcji – dzień, w którym Grupa zobowiązuje się zakupić lub sprzedać dany składnik aktywów. Inwestycje ujmuje się początkowo według wartości godziwej powiększonej o koszty transakcyjne, w kolejnych okresach inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności wyceniane są według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu).
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży to instrumenty finansowe nie zakwalifikowane do żadnej z pozostałych kategorii instrumentów finansowych.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży wykazuje się po początkowym ujęciu według wartości godziwej. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie wartości godziwej aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, a posiadają one ustalony termin wymagalności, wówczas ich wyceny dokonuje się w wysokości zamortyzowanego kosztu; jeżeli aktywa te nie mają ustalonego terminu wymagalności, wyceny dokonuje się w cenie nabycia.
Zyski i straty zmian wartości godziwej wykazuje się w okresie, w którym powstały. Powstałe różnice wartości bilansowej ujmowane są bezpośrednio w kapitale własnym. Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży stanowiące pozycje niepieniężne, w przypadku gdy wartość godziwa jest niemożliwa do ustalenia, wyceniane są według ceny nabycia pomniejszonej o ewentualną trwałą utratę wartości. W razie sprzedaży papierów wartościowych zaliczonych do "dostępnych do sprzedaży", łączne dotychczasowe korekty do poziomu aktualnej wartości godziwej, ujmowane w kapitale własnym, wykazuje się w rachunku zysków i strat jako zyski i straty z aktywów finansowych.
Instrument finansowy zostaje usunięty z bilansu, gdy Grupa traci kontrolę nad prawami umownymi składającymi się na dany instrument finansowy; zazwyczaj ma to miejsce w przypadku sprzedaży instrumentu lub gdy wszystkie przepływy środków pieniężnych przypisane danemu instrumentowi przechodzą na niezależną stronę trzecią
Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych rozpoznawane są na dzień dokonania transakcji. W momencie początkowego ujęcia są one wyceniane po cenie nabycia, czyli w wartości godziwej, obejmującej koszty transakcji.
Wyłączenie ze sprawozdania z sytuacji finansowej
Grupa wyłącza składnik aktywów finansowych (lub część składnika aktywów finansowych, lub część grupy podobnych aktywów finansowych) ze sprawozdania z sytuacji finansowej, gdy:
- Wygasły prawa do otrzymania przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych;
- Grupa przeniosła prawa do otrzymania przepływów pieniężnych ze składnika aktywów lub zobowiązała się do przekazania otrzymanych środków pieniężnych bez zbędnej zwłoki stronie trzeciej na zasadzie pośredniczenia w transakcji i albo (a) Grupa przeniosła zasadniczo całe ryzyko i wszystkie korzyści związane ze składnikiem aktywów, lub (b) Grupa nie przeniosła ani nie zachowała zasadniczo całego ryzyka i wszystkich korzyści związanych z posiadaniem składnika aktywów, ale przeniosła kontrolę nad składnikiem aktywów finansowych.
W przypadku, gdy Grupa przeniosła swoje prawa do otrzymania przepływów pieniężnych ze składnika aktywów lub zobowiązała się do pośredniczenia w transakcji, ale nie przeniosła ani nie zachowała zasadniczo całego ryzyka i wszystkich korzyści związanych z posiadaniem składnika aktywów, ani też ww. przeniesienie nie spowodowało przeniesienia kontroli nad składnikiem aktywów, wówczas nowy składnik aktywów jest ujmowany w stopniu, w jakim Grupa utrzymuje zaangażowanie w składnik aktywów.
W takiej sytuacji Grupa ujmuje również związane z nim zobowiązanie. Przeniesiony składnik aktywów i związane z nim zobowiązanie wycenia się z uwzględnieniem praw i obowiązków jakie Grupa zachowała.
Zaangażowanie w składnik aktywów, które przyjmuje formę gwarancji, jest wyceniane według niższej z dwóch wartości: pierwotnej wartości bilansowej składnika aktywów oraz maksymalnej kwoty, którą Grupa może być zobowiązana zapłacić za ten składnik aktywów.
2.12 Utrata wartości aktywów finansowych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych.
Jeżeli istnieją obiektywne przesłanki na to, że została poniesiona strata z tytułu utraty wartości pożyczek i należności wycenianych według zamortyzowanego kosztu, to kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat z tytułu nieściągnięcia należności, które nie zostały jeszcze poniesione), zdyskontowanych z zastosowaniem pierwotnej efektywnej stopy procentowej (tj. stopy procentowej ustalonej przy początkowym ujęciu). Wartość bilansową składnika aktywów obniża się bezpośrednio lub poprzez rezerwę. Kwotę straty ujmuje się w rachunku zysków i strat.
Grupa ocenia najpierw, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości poszczególnych składników aktywów finansowych, które indywidualnie są znaczące, a także przesłanki utraty wartości aktywów finansowych, które indywidualnie nie są znaczące. Jeżeli z przeprowadzonej analizy wynika, że nie istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości indywidualnie ocenianego składnika aktywów finansowych, niezależnie od tego, czy jest on znaczący, czy też nie, to Grupa włącza ten składnik do grupy aktywów finansowych o podobnej charakterystyce ryzyka kredytowego i łącznie ocenia pod kątem utraty wartości. Aktywa, które indywidualnie są oceniane pod kątem utraty wartości i dla których ujęto odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości lub uznano, że dotychczasowy odpis nie ulegnie zmianie, nie są brane pod uwagę przy łącznej ocenie grupy aktywów pod kątem utraty wartości.
Jeżeli w następnym okresie odpis z tytułu utraty wartości zmniejszył się, a zmniejszenie to można w obiektywny sposób powiązać ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu, to uprzednio ujęty odpis odwraca się. Późniejsze odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat w zakresie, w jakim na dzień odwrócenia wartość bilansowa składnika aktywów nie przewyższa jego zamortyzowanego kosztu.
Aktywa finansowe wykazywane według kosztu
Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości nie notowanego instrumentu kapitałowego, który nie jest wykazywany według wartości godziwej, gdyż jego wartości godziwej nie można wiarygodnie ustalić, albo instrumentu pochodnego, który jest powiązany i musi zostać rozliczony poprzez dostawę takiego nie notowanego instrumentu kapitałowego, to kwotę odpisu z tytułu utraty wartości ustala się jako różnicę pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych oraz wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy zastosowaniu bieżącej rynkowej stopy zwrotu dla podobnych aktywów finansowych.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości składnika aktywów finansowych dostępnego do sprzedaży, to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy ceną nabycia tego składnika aktywów (pomniejszona o wszelkie spłaty kapitału i amortyzację) i jego bieżącą wartością godziwą, pomniejszoną o wszelkie odpisy z tytułu utraty wartości tego składnika uprzednio ujęte w rachunku zysków i strat, zostaje wyksięgowana z kapitału własnego i przeniesiona do rachunku zysków i strat. Nie można ujmować w rachunku zysków i strat odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości instrumentów kapitałowych kwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży. Jeżeli w następnym okresie wartość godziwa instrumentu dłużnego dostępnego do sprzedaży wzrośnie, a wzrost ten może być obiektywnie łączony ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu z tytułu utraty wartości w rachunku zysków i strat, to kwotę odwracanego odpisu ujmuje się w rachunku zysków i strat.
2.13 Zapasy
Zapasy rzeczowych składników majątku obrotowego stanowią materiały, towary, produkcja w toku oraz wyroby gotowe.
Grupa stosuje następujące zasady kwalifikacji zapasów do poszczególnych kategorii:
- materiały elementy składowane w miejscach magazynowania przeznaczone do wykorzystania w procesach produkcyjnych, zwłaszcza do zużycia w działalności budowlanej,
- produkcja w toku obejmuje koszty niezakończonych projektów deweloperskich oraz składowane na terenach budów składniki zapasów o ogólnym przeznaczeniu, niskim stopniu przetworzenia, które mogą w prosty sposób oraz bez ponoszenia istotnych kosztów zostać wykorzystane dla innych kontraktów lub sprzedane (w przypadku, gdy okażą się niepotrzebne do realizacji danego kontraktu),
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
- towary składniki zapasów nabyte w cel ich odsprzedaży, w tym również grunty wykorzystywane w realizacji projektów deweloperskich,
- wyroby gotowe wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony oraz mieszkania, lokale użytkowe oraz budowle gotowe do sprzedaży.
Składnikami zapasów nie są elementy składowane na terenach budów o przeznaczeniu specyficznym dla danej budowy lub przetworzone we własnym zakresie lub przez podwykonawcę, takie co do których nie jest pewne, iż w prosty sposób mogą zostać wykorzystane dla innych kontraktów lub sprzedane. Takie pozycje odnoszone są bezpośrednio w koszt kontraktu i włączane są w tym samym do wyceny kontraktu według stopnia zaawansowania.
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i ceny sprzedaży netto.
Koszty poniesione na doprowadzenie każdego składnika zapasów do jego aktualnego miejsca i stanu - zarówno w odniesieniu do bieżącego, jak i poprzedniego roku – są ujmowane w następujący sposób:
- materiały w cenie nabycia ustalonej metodą "pierwsze weszło-pierwsze wyszło,
- produkty gotowe i produkty w toku koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych, z wyłączeniem kosztów finansowania zewnętrznego,
- towary w cenie nabycia ustalonej metodą "pierwsze weszło-pierwsze wyszło.
Cena sprzedaży netto to możliwa do uzyskania na dzień bilansowy cena sprzedaży bez podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, pomniejszona o rabaty, opusty i tym podobne oraz koszty związane z przystosowaniem składnika do sprzedaży i dokonaniem tej sprzedaży.
2.14 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług, których termin zapadalności wynosi zazwyczaj od 30 do 180 dni, są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisów aktualizacyjnych na nieściągalne należności. Odpis na należności wątpliwe oszacowywana jest wtedy, gdy ściągnięcie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne. Należności nieściągalne są odpisywane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie stwierdzenia ich nieściągalności.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
2.15 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują środki pieniężne w banku i kasie oraz lokaty krótkoterminowe o okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy.
Do środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania Grupa zalicza przede wszystkim środki:
- stanowiące zabezpieczenie gwarancji bankowych oraz zobowiązań z tytułu instrumentów pochodnych
- zgromadzone na rachunkach powierniczych w spółkach deweloperskich
o ile ich termin zapadalności nie przekracza 3 miesięcy.
Środki pieniężne w banku i kasie wyceniane są według wartości nominalnej.
Grupa wykazuje środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania w bilansie w ramach środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, natomiast na potrzeby rachunku przepływów pieniężnych ich zmiana bilansowa ujmowana jest w ramach przepływów z działalności operacyjnej.
2.16 Kapitały
Kapitał podstawowy obejmuje akcje zwykłe i jest wykazywany według wartości nominalnej (zgodnej ze statutem Jednostki Dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego).
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej to kwota równa nadwyżce cen obejmowania akcji Jednostki Dominującej ponad ich wartość nominalną.
Kapitał własny przypisany udziałom nie dającym kontroli stanowi część kapitałów własnych jednostek zależnych objętych konsolidacją pełną, która należy do innych udziałowców aniżeli jednostki wchodzące w skład Grupy.
Zysk (strata) netto jednostek zależnych w części należącej do udziałowców innych niż jednostki wchodzące w skład Grupy stanowi zysk (stratę) udziałów nie dających kontroli.
2.17 Rezerwy
Rezerwy ujmowane są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy), wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy jest pewne lub wysoce prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Rezerwy na zobowiązania obejmują między innymi:
- rezerwę na naprawy gwarancyjne,
- rezerwę na straty na kontraktach,
- rezerwę na sprawy sądowe i sporne,
- rezerwę na niewykorzystane urlopy pracowników,
- rezerwę na odprawy emerytalne.
Rezerwy na naprawy gwarancyjne
W przypadku usług budowlanych, spółki Grupy Erbud zobowiązane są do udzielenia gwarancji na swoje usługi.
Jako ogólną zasadę przyjmuje się tworzenie rezerw na koszty napraw gwarancyjnych w wysokości ustalonej wskaźnikiem procentowym będącym ilorazem historycznie poniesionych kosztów na naprawy gwarancyjnych oraz historycznie ujętych przychodów z tytułu realizacji kontraktów budowlanych. Koszty rezerwy na naprawy gwarancyjne obciążają koszty sprzedanych usług. Wspomniany wskaźnik procentowy podlega bieżącej analizie.
Spółki nieprowadzące działalności budowlanej na dzień bilansowy szacują ryzyko związane z udzielaniem gwarancji na swoje produkty lub usługi na podstawie danych historycznych oraz bieżących szacunków.
Rezerwy na sprawy sądowe i sporne
Departamenty prawne oraz zarządy spółek Grupy dokonują szczegółowej analizy potencjalnych ryzyk związanych z prowadzonymi sprawami i na tej podstawie podejmują decyzje o koniczności ujęcia skutków tych postępowań w księgach spółek Grupy oraz wysokości rezerwy.
Rezerwy na niewykorzystane urlopy pracowników
Podstawą do wyliczenia rezerwy z tytułu niewykorzystanego urlopu jest zestawienie niewykorzystanych dni urlopu na dany dzień bilansowy w podziale na poszczególnych pracowników oraz ich dzienne wynagrodzenie brutto powiększone o narzuty ZUS Pracodawcy.
Rezerwy na odprawy emerytalne, rentowe oraz nagrody jubileuszowe
Jednostki Grupy zobowiązane są do wypłat odpraw emerytalnych i rentowych zgodnie z odpowiednimi przepisami oraz regulaminem wynagradzania. Grupa zobowiązała się także do prowadzenia programu nagród jubileuszowych. W związku z tym tworzy rezerwy na wartość bieżącą zobowiązań z tytułu wyżej wymienionych świadczeń. Wypłaty odpisywane są w koszty
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
rachunku zysków i strat w sposób umożliwiający rozłożenie tych świadczeń na cały okres zatrudnienia pracowników w spółkach. Ostatnim rokiem obowiązywania programu nagród jubileuszowych w Erbud S.A.był rok 2011.
Spółki Grupy przyjęły politykę ujmowania zysków i strat aktuarialnych w okresie, w którym one powstały. Wszystkie zyski i straty aktuarialne są rozpoznawane w pozostałych dochodach całkowitych.
Grupa nie tworzy odrębnego funduszu gromadzącego wpłaty na przyszłe świadczenia.
Koszt programu świadczeń emerytalnych, rentowych oraz nagród jubileuszowych oraz wartość bieżąca zobowiązań z tych tytułów jest ustalana przy zastosowaniu technik aktuarialnych. Dokonanie aktuarialnej wyceny wymaga przyjęcia pewnych założeń. Obejmują one założenia co do stóp dyskontowych, prognozowanych stóp zwrotu z aktywów, prognozowanych podwyżek wynagrodzeń. Z względu na złożoności wyceny, przyjęte założenia, a także swój długoterminowy charakter, zobowiązania z tytułu wyżej wymienionych świadczeń są bardzo wrażliwe na zmiany założeń. Wszystkie założenia są weryfikowane na każdy dzień sprawozdawczy.
2.18 Kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, kredyty bankowe i pożyczki są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonych o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
W następnych okresach, kredyty i pożyczki są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się wszystkie koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczaniu zobowiązania.
W rachunku zysków i strat są ujmowane wszystkie skutki dotyczące skorygowanej ceny nabycia oraz skutki usunięcia zobowiązania z bilansu lub stwierdzenia utraty jego wartości.
2.19 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Ze względu na cechy charakteryzujące zobowiązania podzielone są na:
- rezerwy,
- zobowiązania warunkowe,
- zobowiązania finansowe,
- zobowiązania krótkoterminowe,
- zobowiązania długoterminowe.
Zobowiązania warunkowe to obowiązki wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Zobowiązania te są ujawniane w dodatkowych informacjach i objaśnieniach.
Zobowiązania finansowe to zobowiązania do wydania aktywów finansowych albo do wymiany instrumentu finansowego z inną jednostką na niekorzystnych warunkach.
Zobowiązania krótkoterminowe to ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług, a także całość lub ta część pozostałych zobowiązań, która stała się wymagalna w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Zobowiązania wycenia się na dzień bilansowy wg zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej.
Zobowiązania długoterminowe jest to część zobowiązań z innych tytułów niż dostaw i usług, które stają się wymagalne w okresie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług dotyczące realizowanych kontraktów budowlanych oraz tytułu otrzymanych zaliczek klasyfikowane są jako zobowiązania krótkoterminowe, gdyż oczekuje się, że zostaną uregulowane w toku normalnego cyklu operacyjnego jednostki.
Zobowiązania z tytułu kaucji gwarancyjnych, których termin rozliczenia jest krótszy niż 12 miesięcy ujmowane są jako zobowiązania krótkoterminowe. Długoterminowe zobowiązania z tytułu kaucji gwarancyjnych podlegają dyskontowaniu do wartości bieżącej według efektywnych stóp procentowych.
2.20 Rozliczenia międzyokresowe
Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych.
Najważniejszym jednak warunkiem, aby koszty można było rozliczać w czasie, jest spełnienie wymogu zaliczenia ich do aktywów jednostki czyli do zasobów o wiarygodnie ustalonej wartości, powstałych w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczania powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.
W przypadku rozliczeń międzyokresowych kosztów przypadających na przyszłe okresy, których rozliczanie nie nastąpi w ciągu najbliższych 12 miesięcy od dnia bilansowego, należy zaprezentować takie rozliczenia jako osobną pozycję bilansu dotyczącą długoterminowych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
2.21 Ujmowanie przychodów i kosztów
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w wartości godziwej zapłat otrzymanych lub należnych i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, VAT i inne podatki związane ze sprzedażą.
Przychody ze sprzedaży towarów ujmowane są w momencie, kiedy towary zostały dostarczone, a wszelkie prawa do tego towaru zostały przekazane oraz po spełnieniu wszystkich następujących warunków:
- przeniesienia z Grupy na nabywcę znaczącego ryzyka i korzyści wynikających z prawa własności towarów;
- scedowania przez Grupę funkcji kierowniczych w stopniu związanym na ogół z prawem własności oraz efektywnej kontroli nad sprzedanymi towarami;
- możliwości dokonania wiarygodnej wyceny kwoty przychodów;
- wystąpienia prawdopodobieństwa, że jednostka otrzyma korzyści ekonomiczne związane z transakcją; oraz
- możliwości wiarygodnej wyceny kosztów poniesionych lub przewidywanych w związku z transakcją.
Otrzymane wynagrodzenia za niedostarczone towary oraz niezakończone usługi są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako inne rozliczenia międzyokresowe.
Przychody z tytułu realizacji kontraktów budowlanych rozpoznaje się zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy przedstawionymi poniżej.
Przychody z tytułu odsetek ujmowane są, w odniesieniu do głównej kwoty należnej, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej.
Przychody z tytułu dywidend są ujmowane w momencie, kiedy zostaje ustanowione prawo akcjonariuszy do otrzymania płatności.
Zgodnie z zasadą memoriału Grupa ujmuje w rachunku zysków i strat wszystkie koszty przypadające na dany okres sprawozdawczy niezależnie od okresu ich faktycznego rozliczenia. Koszty poniesione, a nieodnoszące się do danego okresu są ujmowane w aktywach jako krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe, natomiast koszty nieponiesione, a przypadające na dany okres, stanowią inne rozliczenia międzyokresowe.
2.22 Kontrakty budowlane
Spółki Grupy rozpoznają przychody z tytułu wykonywanych kontraktów budowlanych zgodnie z metodą stopnia zaawansowania usługi. Budżety poszczególnych kontraktów podlegają formalnemu procesowi aktualizacji w oparciu o bieżące informacje w ciągu roku i są zatwierdzane przez Zarząd.
Metoda stopnia zaawansowania może być stosowana gdy jednostka może w sposób wiarygodny ustalić wynik umowy o usługę budowlaną.
Zgodnie z metodą stopnia zaawansowania, przychody z umowy są ujmowane w rachunku zysków i strat jako przychody w tym okresie, w którym wykonane zostały odpowiednie prace wynikające z umowy o usługę budowlaną. Koszty umowy są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty tego okresu, w którym wykonane zostały prace, do których koszty te się odnoszą. W
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
przypadku kiedy istnieje prawdopodobieństwo, iż łączne koszty wykonania usługi przekroczą łączne przychody z tytułu umowy, przewidywana strata jest ujmowana jako koszt okresu, w którym została ujawniona.
Określając stan zaawansowania realizacji umowy jednostka stosuje taką metodę, która pozwoli w sposób wiarygodny ustalić stan wykonania prac. Metody te mogą, w zależności od charakteru umowy, obejmować:
- pomiary wykonanych prac,
- ustalenie proporcji kosztów umowy poniesionych z tytułu prac wykonanych do danego momentu w stosunku do szacunkowych łącznych kosztów umowy,
- porównanie fizycznie wykonanych części prac z pracami wynikającymi z umowy.
Przy określaniu stanu zaawansowania na podstawie kosztów umowy poniesionych do danego momentu, w kosztach tych prac uwzględnia się tylko te koszty umowy, które odzwierciedlają stan wykonania prac.
Jeżeli nie można wiarygodnie oszacować wyniku finansowego kontraktu budowlanego, przychody ujmuje się wyłącznie do wysokości poniesionych kosztów, których odzyskanie jest prawdopodobne oraz koszty umowy ujmuje się jako koszt tego okresu, w którym zostały poniesione.
Wyniki wyceny odnoszone są w aktywach i pasywach odpowiednio w pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej "Kontrakty budowlane".
2.23 Zysk/strata brutto na sprzedaży
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży to różnica pomiędzy:
- przychodami ze sprzedaży produkcji podstawowej i innych usług realizowanych w ramach działalności podstawowej jednostek Grupy oraz towarów i materiałów, a
- kosztem wytworzenia sprzedanych produktów i usług oraz wartością sprzedanych towarów i materiałów.
2.24 Zysk/strata z działalności operacyjnej
Zysk (strata) z działalności operacyjnej obejmuje przychody i koszty z działalności operacyjnej bez uwzględniania kosztów i przychodów finansowych, do których zaliczane są przede wszystkim odsetki, różnice kursowe oraz koszty prowizji i gwarancji bankowych.
2.25 Podatki
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek dochodowy od dochodów uzyskiwanych w kraju obliczany jest zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi, natomiast dochody jednostek prowadzących działalność za granicą podlegają opodatkowaniu według lokalnych przepisów, uwzględniając umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów, a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości, spółki Grupy tworzą rezerwę i ustalają aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest w odniesieniu do dodatnich różnic przejściowych w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty:
• z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
• w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia przy zachowaniu zasady ostrożności:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe obowiązujące na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym jest ujmowany w kapitale własnym, a nie w rachunku zysków i strat.
Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlegają kompensacie w ramach poszczególnych spółek Grupy.
2.26 Aktywa przeznaczone do sprzedaży
Do grupy tej zalicza się składniki aktywów trwałych (lub grup do zbycia), jeśli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie.
Wycena składnika aktywów trwałych (lub grup do zbycia) następuje w kwocie niższej z jego wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Wartość godziwą aktywów trwałych zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży (grup do zbycia) ustala się zgodnie z MSSF 13.
2.27 Sprawozdawczość dotycząca segmentów działalności
Organizacja i zarządzanie Grupy odbywają się w podziale na segmenty.
Grupa Erbud działa w obszarze czterech głównych segmentów operacyjnych:
- działalność budowlana budownictwo kubaturowe,
- działalność deweloperska (działalność zaniechana)
- działalność inżynieryjno-drogowa,
- działalność w segmencie budownictwa energetycznego.
Inne obszary działalności, które nie spełniają warunków, aby zostały uznane za segmenty sprawozdawcze, obejmują spółki prowadzące między innymi działalność produkcyjną, usługową i handlową.
Podział działalności na poszczególne segmenty został dokonany poprzez kwalifikację poszczególnych podmiotów według ich podstawowej, statutowej działalności oraz znaczenia działalności spółek na rzecz segmentu. Taki podział odpowiada rozłożeniu zasadniczych ryzyk oraz zwrotów z poniesionych nakładów.
Grupa stosuje jednolitą politykę rachunkowości dla wszystkich segmentów. Transakcje pomiędzy poszczególnymi segmentami oraz spółkiami powiązanymi dokonywane są na warunkach rynkowych.
Udziały w jednostkach wycenianych metodą praw własności zostały zakwalifikowane do właściwego segmentu ze względu na przedmiot działalności wycenianej tą metodą jednostki.
2.28 Zysk netto na jedną akcję
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
2.29 Rachunkowość zabezpieczeń
Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń. Zmiany wartości godziwej pochodnych instrumentów finansowych wyznaczonych do zabezpieczenia przepływów pieniężnych w części stanowiącej efektywne zabezpieczenie odnosi się bezpośrednio na inne całkowite dochody.
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej pochodne instrumenty finansowe prezentowane są jako odrębna pozycja bądź w ramach pozostałych aktywów i zobowiązań, jeśli ich wartość jest nieistotna.
Dodatkowe informacje na temat zasad ujmowania i wyceny pochodnych instrumentów finansowych oraz rachunkowości zabezpieczeń znajdują się w nocie 12.2.
3 Zmiany stosowanych zasad rachunkowości
3.1 Korekta błędu
W okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2016 r. Spółka Erbud S.A. skorygowała błędne ujęcie kosztów dotyczących naprawy pasa startowego na lotnisku Warszawa-Modlin. Jako, że koszty te nie spełniają definicji aktywa według MSSF, a dotyczą napraw wykonanych w 2013 r. zostały ujęte w wyniku lat ubiegłych. Korekta spowodowała zmniejszenie rozliczeń międzyokresowych czynnych oraz kapitałów własnych o 20.122 tysięcy złotych na dzień 31 grudnia 2015 r. oraz 1 stycznia 2015 r.
Powyższa zmiana nie miała wpływu na rachunek zysków i strat ani sprawozdanie z całkowitych dochodów za bieżący okres sprawozdawczy oraz okres porównawczy. Zysk i rozwodniony zysk na jedną akcję nie uległ w okresie sprawozdawczym i porównawczym zmianie z tytułu powyższej korekty.
Grupa Erbud S.A. skorygowała także prezentację środków pieniężnych zdeponowanych na rachunkach powierniczych. Środki te uprzednio wykazywane były w pozycji "środki pieniężne i ich ekwiwalenty" a po zmianie zostały zaprezentowane jako inne krótkoterminowe aktywa finansowe. Zmiana wynika z faktu, iż aktywa te nie spełniają definicji środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Aktywa te będą zrealizowane w cyklu operacyjnym Grupy Budlex prowadzącej działalność deweloperską, w związku z tym zostały one wykazane w ramach aktywów krótkoterminowych. Zmiana ta wpłynęła na zmniejszenie środków pieniężnych i ich ekwiwalentów o kwotę 32.001 tysięcy złotych na 31.12.2015 r. oraz o kwotę 22.891 tysięcy złotych na 01.01.2015 r.
Powyższa zmiana nie miała wpływu na rachunek zysków i strat ani sprawozdanie z całkowitych dochodów za bieżący okres sprawozdawczy oraz okres porównawczy. Zysk i rozwodniony zysk na jedną akcję nie uległ w okresie sprawozdawczym i porównawczym zmianie z tytułu powyższej korekty.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
3.2 Zmiana szacunków
W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2016 roku nie miały miejsca zmiany metodologii dokonywania szacunków.
3.3 Zmiana zasad rachunkowości
W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2016 roku nie dokonano zmian stosowanych zasad rachunkowości.
4 Działalność zaniechana
W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2016 roku wystąpiła działalność zaniechana w rozumieniu MSSF 5. Działalność zaniechana obejmuje te segmenty działalności Grupy, które zostały zaniechane (sprzedane) w trakcie roku obrotowego. Dnia 13 października 2016 roku Grupa zbyła segment działalności deweloperskiej. Opis transakcji oraz przeniesienia Grupy Budlex do działalności zaniechanej opisany jest w nocie 34.
Poniższe tabele przedstawiają dane dotyczące przekształcenia danych porównawczych w związku z wydzieleniem działalności zaniechanej.
| Po zmianie dwanaście miesięcy zakończonych 31 grudnia 2015 |
Zatwierdzone 31 grudnia 2015 |
Zmiana | |
|---|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA | |||
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów |
1 715 418 | 1 763 282 | -47 864 |
| Koszty sprzedanych produktów i usług oraz towarów i materiałów |
1 600 373 | 1 641 581 | -41 208 |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 115 045 | 121 701 | -6 656 |
| Koszty sprzedaży | 4 659 | 6 493 | -1 834 |
| Koszty ogólnego zarządu | 69 885 | 71 558 | -1 673 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 11 954 | 12 321 | -367 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 11 803 | 11 873 | -70 |
| Zysk ze sprzedaży udziałów w jednostce współkontrolowanej |
0 | 7 430 | -7 430 |
| Zysk z działalności operacyjnej | 40 652 | 51 528 | -10 876 |
| Przychody finansowe | 3 389 | 4 812 | -1 423 |
| Koszty finansowe | 10 128 | 11 511 | -1 383 |
| Zysk brutto z działalności kontynuowanej | 33 913 | 44 829 | -10 916 |
| Podatek dochodowy | 10 662 | 13 140 | -2 478 |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 23 251 | 31 689 | -8 438 |
| Zysk/(strata) netto z działalności zaniechanej | 8 438 | 0 | 8 438 |
| Zysk netto / (strata) za rok obrotowy | 31 689 | 31 689 | 0 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Okres od 1 stycznia 2016 do 13 października 2016 roku |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 roku |
|
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA | ||
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów | 59 816 | 47 864 |
| Koszty sprzedanych produktów i usług oraz towarów i materiałów | 54 551 | 41 208 |
| Zysk / (strata) brutto ze sprzedaży | 5 265 | 6 656 |
| Koszty sprzedaży | 1 719 | 1 834 |
| Koszty ogólnego zarządu | 1 550 | 1 673 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 2 171 | 367 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 127 | 70 |
| Udział w zyskach/ (stratach) netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
0 | 7 430 |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 4 040 | 10 876 |
| Przychody finansowe | 750 | 1 423 |
| Koszty finansowe | 1 570 | 1 383 |
| Zysk / (strata) brutto z działalności zaniechanej | 3 220 | 10 916 |
| Podatek dochodowy | 1 040 | 2 478 |
| Zysk netto po opodatkowaniu z działalności zaniechanej | 2 180 | 8 438 |
| Strata na sprzedaży z działalności zaniechanej | -36 374 | 0 |
| Strata netto z działalności zaniechanej | -34 194 | 0 |
Aktywa Grupy zbyte dotyczące aktywów netto Grupy Budlex.
| 13 października 2016 roku | |
|---|---|
| Aktywa Trwałe | 18 670 |
| Rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne | 3 507 |
| Nieruchomości | 5 102 |
| Aktywa z tyt. odroczonego podatku dochodowego | 1 354 |
| Aktywa finansowe | 8 707 |
| Aktywa Obrotowe | 154 856 |
| Zapasy | 121 203 |
| Należności handlowe i pozostałe należności | 6 307 |
| Inne aktywa finansowe | 27 346 |
| AKTYWA RAZEM | 173 526 |
| Zobowiązania | |
| Zobowiązania z tyt. odroczonego podatku dochodowego | 2 129 |
| Zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania | 38 272 |
| Kredyty | 36 282 |
| Rezerwy | 2 808 |
| Zobowiązania z tyt. emisji dłużnych papierów wartościowych | 13 261 |
| ZOBOWIĄZANIA RAZEM | 92 752 |
| AKTYWA NETTO | 80 774 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI ZANIECHANEJ |
Okres od 1 stycznia 2016 do 13 października 2016 roku |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2015 roku |
|---|---|---|
| Przepływy netto z zaniechanej działalności operacyjnej | -1 811 | -3 446 |
| Przepływy netto z zaniechanej działalności inwestycyjnej | 10 816 | -25 197 |
| Przepływy netto z zaniechanej działalności finansowej | -38 955 | 24 766 |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI ZANIECHANEJ RAZEM |
-29 950 | 28 124 |
Wynik na zbyciu działalności zaniechanej
| 13 października 2016 roku | |
|---|---|
| Cena sprzedaży udziałów | 45 000 |
| Koszty transakcyjne | (600) |
| Wartość aktywów netto sprzedanej działalności | (80 774) |
| Strata na sprzedaży działalności zaniechanej | (36 374) |
5 Informacje dotyczące segmentów działalności
W roku zakończonym 31 grudnia 2016 roku Grupa prowadziła działalność w ramach następujących segmentów sprawozdawczych:
- działalność budowlana budownictwo kubaturowe
- działalność deweloperska (działalność zaniechana)
- działalność inżynieryjno-drogowa
- działalność przemysłowa
W roku zakończonym 31 grudnia 2016 roku Grupa prowadziła działalność w ramach następujących segmentów geograficznych:
- kraj
- zagranica (Niemcy, Belgia, Luksemburg)
Podział na poszczególne segmenty został dokonany poprzez kwalifikację poszczególnych podmiotów według ich statutowej działalności. Grupa stosuje jednolitą politykę rachunkowości dla wszystkich segmentów.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Segmenty sprawozdawcze
Poniższe tabele przedstawiają dane dotyczące przychodów i zysków oraz niektórych aktywów i zobowiązań poszczególnych segmentów sprawozdawczych Grupy na dzień 31 grudnia 2016 roku. W ramach działalności zaniechanej zaprezentowana jest działalność deweloperska. Wyniki działalności zaniechanej prezentowane są za okres od 1 stycznia 2016 roku do 13 października 2016 roku (data zbycia segmentu).
Przychody i koszty w podziale na segmenty sprawozdawcze
| Za okres od 1 stycznia do | Działalność | Działalność | Działalność | Działalność w | Razem | Działalność |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2016 roku | budowlana – | inżynieryjno | w | segmencie | zaniechana | |
| budownictwo | drogowa | segmencie | pozostałym | |||
| kubaturowe | przemysłu | |||||
| Przychody razem | 1 424 261 | 156 843 | 298 098 | 8 668 | 1 887 870 | 59 816 |
| Sprzedaż między | ||||||
| segmentami | 0 | (15 072) | (83 022) | 0 | (98 094) | 0 |
| Sprzedaż na rzecz | ||||||
| klientów zewnętrznych | 1 424 261 | 141 771 | 215 076 | 8 668 | 1 789 776 | 59 816 |
| Koszt sprzedanych | ||||||
| produktów, towarów i | ||||||
| materiałów na zewnątrz | 1 331 739 | 126 509 | 193 688 | 8 348 | 1 660 284 | 54 551 |
| Koszt sprzedanych | ||||||
| produktów, towarów i | ||||||
| materiałów razem | 1 331 739 | 126 509 | 193 688 | 8 348 | 1 660 284 | 54 551 |
| Wynik brutto ze sprzedaży | 92 522 | 15 262 | 21 388 | 320 | 129 492 | 5 265 |
| Koszty sprzedaży | 432 | 2 151 | 2 653 | 0 | 5 236 | 1 719 |
| Koszty ogólnego zarządu | 55 964 | 7 991 | 16 375 | 0 | 80 330 | 1 550 |
| Wynik na pozostałej | ||||||
| działalności operacyjnej | 579 | 1 338 | -51 | 35 | 1 901 | 2 044 |
| zysk ze sprzedaży udziałów | ||||||
| w jednostce | ||||||
| współkontrolowanej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wynik segmentu | 36 705 | 6 458 | 2 309 | 355 | 45 827 | 4 040 |
| Wynik na działalności | ||||||
| finansowej | -2 356 | 545 | -1 193 | 397 | -2 607 | -820 |
| Podatek dochodowy | 5 294 | 1 480 | 513 | 663 | 7 950 | 1 040 |
| Zysk netto | 29 055 | 5 523 | 603 | 89 | 35 270 | 2 180 |
Inne pozycje w podziale na segmenty sprawozdawcze
| Za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku |
Działalność budowlana – budownictwo kubaturowe |
Działalność inżynieryjno drogowa |
Działalność w segmencie przemysłu |
Działalność w segmencie pozostałym |
Razem | Działalność zaniechana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortyzacja segmentu | 3 974 | 2 759 | 3 717 | 446 | 10 896 | 830 |
| Przychody z tytułu odsetek | 1 455 | 958 | 30 | 3 | 2 446 | 528 |
| Koszty z tytułu odsetek | 6 617 | 146 | 1 026 | 73 | 7 862 | 1 207 |
| Odpisy aktualizujące wartość | ||||||
| aktywów | 295 | 1 074 | 426 | 0 | 1 795 | 4 611 |
| Odwrócenie odpisu | ||||||
| aktualizującego wartość | 1 028 | 0 | 42 | 0 | 1 070 | 3 |
| aktywów | ||||||
| Nakłady inwestycyjne na: | 5 263 | 906 | 1 758 | 146 | 8 073 | 103 |
| rzeczowe aktywa trwałe | 2 342 | 563 | 590 | 146 | 3 641 | 35 |
| - wartości niematerialne i | 152 | 11 | 69 | 0 | 232 | 28 |
| prawne | ||||||
| - zwiększenia z tytułu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| przejęcia | ||||||
| - pozostałe nakłady | ||||||
| niepieniężne | 2 769 | 332 | 1 099 | 0 | 4 200 | 40 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Na dzień 31 grudnia 2016 roku |
Działalność budowlana – budownictwo kubaturowe |
Działalność inżynieryjno drogowa |
Działalność w segmencie przemysłu |
Działalność w segmencie pozostałym |
Razem | Działalność zaniechana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa segmentu | 745 798 | 91 938 | 84 310 | 8 222 | 930 268 | 0 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
9 635 | 5 629 | 1 455 | 310 | 17 029 | 0 |
| Aktywa razem | 755 433 | 97 567 | 85 765 | 8 532 | 947 297 | 0 |
| Zobowiązania segmentu | 542 784 | 59 751 | 83 908 | 49 | 686 492 | 0 |
| Zobowiązania razem | 542 784 | 59 751 | 83 908 | 49 | 686 492 | 0 |
Aktywa i zobowiązania w podziale na segmenty sprawozdawcze
Segmenty sprawozdawcze
Poniższe tabele przedstawiają dane dotyczące przychodów i zysków oraz niektórych aktywów i zobowiązań poszczególnych segmentów sprawozdawczych Grupy na dzień 31 grudnia 2015 roku. W ramach działalności zaniechanej zaprezentowana jest działalność deweloperska.
| Za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku |
Działalność budowlana – budownictwo kubaturowe |
Działalność inżynieryjno drogowa |
Działalność w segmencie przemysłu |
Razem | Działalność zaniechana |
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody razem | 1 130 960 | 333 077 | 372 877 | 1 836 914 | 47 864 |
| Sprzedaż między segmentami Sprzedaż na rzecz klientów |
0 | (2 336) | (119 160) | (121 496) | 0 |
| zewnętrznych Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów na |
1 130 960 | 330 741 | 253 717 | 1 715 418 | 47 864 |
| zewnątrz Koszt sprzedanych produktów, towarów i |
1 053 823 | 309 734 | 236 816 | 1 600 373 | 41 208 |
| materiałów razem | 1 053 823 | 309 734 | 236 816 | 1 600 373 | 41 208 |
| Wynik brutto ze sprzedaży | 77 137 | 21 007 | 16 901 | 115 045 | 6 656 |
| Koszty sprzedaży | 241 | 2 565 | 1 853 | 4 659 | 1 834 |
| Koszty ogólnego zarządu Wynik na pozostałej |
45 323 | 8 692 | 15 870 | 69 885 | 1 673 |
| działalności operacyjnej zysk ze sprzedaży udziałów w jednostce współkontrolowanej |
299 | 42 | -190 | 151 | 297 |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 7 430 | |
| Wynik segmentu Wynik na działalności |
31 872 | 9 792 | - 1 012 | 40 652 | 10 916 |
| finansowej | -5 687 | 412 | -1 464 | -6 739 | 40 |
| Podatek dochodowy | 7 017 | 3 128 | 517 | 10 662 | 2 478 |
| Zysk netto | 19 168 | 7 076 | - 2 993 | 23 251 | 8 438 |
Inne pozycje w podziale na segmenty sprawozdawcze
| Za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku |
Działalność budowlana – budownictwo kubaturowe |
Działalność inżynieryjno drogowa |
Działalność w segmencie przemysłu |
Razem | Działalność zaniechana |
|---|---|---|---|---|---|
| Amortyzacja segmentu | 3 098 | 3 050 | 3 357 | 9 505 | 1 063 |
| Przychody z tytułu odsetek | 1 203 | 807 | 29 | 2 039 | 1 274 |
| Koszty z tytułu odsetek | 5 125 | 233 | 1 223 | 5 581 | 1 299 |
| Odpisy aktualizujące wartość | |||||
| aktywów | 4 166 | 56 | 5 | 4 227 | 5 913 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
| Odwrócenie odpisu aktualizującego wartość aktywów |
238 | 328 | 74 | 640 | 0 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nakłady inwestycyjne na: | 6 731 | 2 764 | 8 209 | 17 704 | 1 371 |
| rzeczowe aktywa trwałe | 3 482 | 1 388 | 4 359 | 9 229 | 1 371 |
| - wartości niematerialne i prawne |
176 | 25 | 122 | 323 | 0 |
| - zwiększenia z tytułu przejęcia - pozostałe nakłady |
0 | 0 | 1 221 | 1 221 | 0 |
| niepieniężne | 3 073 | 1 351 | 2 507 | 6 931 | 0 |
Aktywa i zobowiązania w podziale na segmenty sprawozdawcze
| Na dzień 31 grudnia 2015 roku |
Działalność budowlana – budownictwo kubaturowe |
Działalność inżynieryjno drogowa |
Działalność w segmencie przemysłu |
Razem | Działalność zaniechana |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa segmentu | |||||
| 630 709 | 112 111 | 85 120 | 827 940 | 211 827 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
22 822 | 6 835 | 6 595 | 36 252 | 2 748 |
| Aktywa razem | 653 531 | 118 946 | 91 715 | 864 192 | 214 575 |
| Zobowiązania segmentu | 501 986 | 67 826 | 103 160 | 672 972 | 110 130 |
| Zobowiązania razem | 501 986 | 67 826 | 103 160 | 672 972 | 110 130 |
Segmenty geograficzne
Poniższa tabele przedstawia dane dotyczące przychodów, nakładów oraz niektórych aktywów dotyczących poszczególnych segmentów geograficznych Grupy na dzień 31 grudnia 2016 roku. W ramach działalności zaniechanej zaprezentowana jest działalność deweloperska. Wyniki działalności zaniechanej prezentowane są za okres od 1 stycznia 2016 roku do 13 października 2016 roku (data zbycia segmentu).
Przychody i koszty w podziale na segmenty geograficzne
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Kraj | Zagranica | Razem | Działalność zaniechana |
|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 1 414019 | 375 757 | 1 789 776 | 59 816 |
| Przychody razem | 1 414 019 | 375 757 | 1 789 776 | 59 816 |
| Koszt sprzedanych produktów, towarów | 1 306 243 | 354 041 | 1 660 284 | 54 551 |
| i materiałów na zewnątrz | ||||
| Koszt sprzedanych produktów, towarów | 1 306 243 | 354 041 | 1 660 284 | 51 551 |
| i materiałów razem | ||||
| Wynik brutto ze sprzedaży | 107 776 | 21 716 | 129 492 | 5 265 |
| Koszty sprzedaży | 5 236 | 0 | 5 236 | 1 719 |
| Koszty ogólnego zarządu | 69 012 | 11 318 | 80 330 | 1 550 |
| Wynika na pozostałej działalności operacyjnej | 1 111 | 790 | 1 901 | 2 044 |
| zysk ze sprzedaży udziałów w jednostce | 0 | 0 | 0 | 0 |
| współkontrolowanej | ||||
| Wynik segmentu | 34 639 | 11 188 | 45 827 | 4 040 |
| Wynik na działalności finansowej | -2 132 | -475 | -2 607 | -820 |
| Podatek dochodowy | 2 671 | 5 279 | 7 950 | 1 040 |
| Zysk netto | 29 836 | 5 434 | 35 270 | 2 180 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Kraj | Zagranica | Razem | Działalność zaniechana |
|---|---|---|---|---|
| Amortyzacja segmentu | 10 111 | 785 | 10 896 | 830 |
| Przychody z tytułu odsetek | 2 402 | 44 | 2 446 | 528 |
| Koszty z tytułu odsetek | 6 495 | 1 367 | 7 862 | 1 207 |
| Odpisy aktualizujące wartość aktywów | 1 672 | 123 | 1 795 | 4 611 |
| Odwrócenie odpisu aktualizującego wartość aktywów |
1 070 | 0 | 1 070 | 3 |
| Nakłady inwestycyjne na: | 6 309 | 1 764 | 8 073 | 103 |
| - rzeczowe aktywa trwałe | 2 195 | 1 446 | 3 641 | 35 |
| - wartości niematerialne | 232 | 0 | 232 | 28 |
| - zwiększenia z tytułu przejęcia | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Pozostałe nakłady niepieniężne | 3 882 | 318 | 4 200 | 40 |
Aktywa i zobowiązania w podziale na segmenty geograficzne
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Kraj | Zagranica | Razem | Działalność zaniechana |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa segmentu | 790 780 | 139 488 | 930 268 | 0 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 16 286 | 743 | 17 029 | 0 |
| Aktywa razem | 807 066 | 140 231 | 947 297 | 0 |
| Zobowiązania segmentu | 589 977 | 96 515 | 686 492 | 0 |
| Zobowiązania razem | 589 977 | 96 515 | 686 492 | 0 |
Poniższa tabele przedstawia dane dotyczące przychodów, nakładów oraz niektórych aktywów dotyczących poszczególnych segmentów geograficznych Grupy na dzień 31 grudnia 2015 roku. W ramach działalności zaniechanej zaprezentowana jest działalność deweloperska.
Przychody i koszty w podziale na segmenty geograficzne
| Rok zakończony | Kraj | Zagranica | Razem | Działalność |
|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 roku | zaniechana | |||
| Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 1 557 200 | 158 218 | 1 715 418 | 47 864 |
| Przychody razem | 1 557 200 | 158 218 | 1 715 418 | 47 864 |
| Koszt sprzedanych produktów, towarów | 1 452 990 | 147 383 | 1 600 373 | 41 208 |
| i materiałów na zewnątrz | ||||
| Koszt sprzedanych produktów, towarów | 1 452 990 | 147 383 | 1 600 373 | 41 208 |
| i materiałów razem | ||||
| Wynik brutto ze sprzedaży | 104 210 | 10 835 | 115 045 | 6 656 |
| Koszty sprzedaży | 4 659 | 0 | 4 659 | 1 834 |
| Koszty ogólnego zarządu | 62 327 | 7 558 | 69 885 | 1 673 |
| Wynika na pozostałej działalności operacyjnej | -6 542 | 6 693 | 151 | 297 |
| zysk ze sprzedaży udziałów w jednostce | 0 | 0 | 0 | 7 430 |
| współkontrolowanej | ||||
| Wynik segmentu | 30 682 | 9 970 | 40 652 | 10 876 |
| Wynik na działalności finansowej | -5 470 | -1 269 | -6 739 | 40 |
| Podatek dochodowy | 8 121 | 2 541 | 10 662 | 2 478 |
| Zysk netto | 17 091 | 6 160 | 23 251 | 8 438 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Rok zakończony | Kraj | Zagranica | Razem | Działalność |
|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 roku | zaniechana | |||
| Amortyzacja segmentu | 8 934 | 571 | 9 505 | 1 063 |
| Przychody z tytułu odsetek | 1 738 | 301 | 2 039 | 1 274 |
| Koszty z tytułu odsetek | 4 984 | 1 597 | 6 581 | 1 299 |
| Odpisy aktualizujące wartość aktywów | 4 227 | 0 | 4 227 | 5 913 |
| Odwrócenie odpisu aktualizującego | 523 | 117 | 640 | 0 |
| wartość aktywów | ||||
| Nakłady inwestycyjne na: | 16 802 | 902 | 17 704 | 1 371 |
| - rzeczowe aktywa trwałe | 8 327 | 902 | 9 229 | 1 371 |
| - wartości niematerialne | 323 | 0 | 323 | 0 |
| - zwiększenia z tytułu przejęcia | 1 221 | 0 | 1 221 | 0 |
| Pozostałe nakłady niepieniężne | 6 931 | 0 | 6 931 | 0 |
Aktywa i zobowiązania w podziale na segmenty geograficzne
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku |
Kraj | Zagranica | Razem | Działalność zaniechana |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa segmentu | 716 581 | 111 359 | 827 940 | 211 827 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 36 045 | 207 | 36 252 | 2 748 |
| Aktywa razem | 752 626 | 111 566 | 864 192 | 214 575 |
| Zobowiązania segmentu | 601 404 | 71 568 | 672 972 | 110 130 |
| Zobowiązania razem | 601 404 | 71 568 | 672 972 | 110 130 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
6Rzeczowe aktywa trwałe
| 201 6 |
Gru nty |
Bu dyn ki |
Urz dze nia ą |
Śro dki |
Inn e ś rod ki |
Śro dki ałe trw |
Zal icz ki n a |
Og ółe m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (w tym pr aw o |
i bu dow le |
tec hn icz ne |
tra ort nsp u |
trw ałe |
w b udo wie |
śro dki trw ałe |
||
| uży tko nia wa |
i m asz yny |
w b udo wie |
||||||
| wie ste czy go |
||||||||
| ) ntu gru |
||||||||
| ść ień Wa rto bru tto dz 1 s tyc zni a 2 016 ku na ro |
5 8 55 |
15 073 |
26 455 |
33 698 |
6 6 98 |
2 1 50 |
20 | 89 949 |
| Zw ię ksz ia: en |
3 9 04 |
2 6 05 |
1 4 33 |
5 0 32 |
926 | -91 3 |
30 | 13 017 |
| kup - za |
0 | 559 | 1 0 30 |
1 1 48 |
874 | 0 | 30 | 3 6 41 |
| - le asi ng |
0 | 0 | 385 | 3 8 15 |
0 | 0 | 0 | 4 2 00 |
| - ró żni kur ce sow e |
0 | 0 | 8 | 69 | 62 | 0 | 0 | 139 |
| - ko rek ty r ekl fika jne asy cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| byc ie w sku tek łąc ia j edn ek dar ch ost - na po zen gos po czy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| zej ie z e ś rod ków ały ch w b udo wie trw - pr ęc |
0 | 2 0 46 |
0 | 0 | 0 | -2 0 46 |
0 | 0 |
| tałe - po zos |
3 9 04 |
0 | 10 | 0 | -10 | 1 1 33 |
0 | 5 0 37 |
| nie jsz ia: Zm en |
957 | 948 | 795 | 1 7 97 |
1 5 79 |
105 | 0 | 6 1 81 |
| daż + l ikw ida cja - sp rze |
0 | 88 | 555 | 715 | 983 | 105 | 0 | 2 4 47 |
| ies eni trzn - pr zem zcz a w ew nę e |
0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 |
| - ko rek ekl fika jne ty r asy cy |
0 | 0 | 0 | 00 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| tałe - po zos |
0 | 0 | -70 | 211 | 70 | 0 | 0 | 211 |
| - ak eda nej ółk i za leż nej tyw a s prz sp |
957 | 860 | 310 | 871 | 524 | 0 | 0 | 3 5 22 |
| Wa rto ść bru tto dz ień 31 ud nia 20 16 rok na gr u |
8 8 02 |
16 730 |
27 093 |
36 933 |
6 0 45 |
1 1 32 |
50 | 96 785 |
| Um ie n a d zie ń 1 ia 2 016 ku sty orz en czn ro |
75 | 6 4 27 |
14 585 |
19 180 |
3 7 19 |
0 | 0 | 43 986 |
| Um ie o kre orz en su : |
||||||||
| Am ja bie orty żąc zac a |
28 | 795 | 3 1 94 |
4 6 15 |
1 7 30 |
0 | 0 | 10 362 |
| Zm nie jsz ia en |
0 | 993 | 609 | 830 | 1 2 04 |
0 | 0 | 3 6 36 |
| daż + l ikw ida cja - sp rze |
0 | 51 | 424 | 401 | 932 | 0 | 0 | 1 8 08 |
| - ko rek ekl fika jne ty r asy cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - ró żni kur ika jąc zel icz eni a je dno k ste ce sow e w yn e z pr |
0 | 0 | -7 | -49 | -40 | 0 | 0 | -96 |
| icz h zag ran nyc |
||||||||
| tałe - po zos |
0 | 0 | -10 | 119 | 13 | 0 | 0 | 122 |
| ółk - ak tyw eda nej i za leż nej a s prz sp |
0 | 942 | 202 | 359 | 299 | 0 | 0 | 1 8 02 |
| Um ie n a d zie ń 3 rud nia rok 1 g 20 16 orz en u |
103 | 6 2 29 |
17 170 |
965 22 |
45 4 2 |
0 | 0 | 50 712 |
| Od isy z t tuł tra ty w art ośc i na dz ień 1 s tyc zni a 2 016 ku p ro y u u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
| Od isy tuł ośc i na dz ień 31 ud nia 20 16 rok z t tra ty w art p y u u gr u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa ść dzi eń 1 s zni a 2 016 ku rto net to tyc na ro |
5 7 80 |
8 6 46 |
11 870 |
14 518 |
2 9 79 |
2 1 50 |
20 | 45 963 |
| Wa ść dzi eń dn ia 2 ku rto net to 31 016 na gru ro |
8 6 99 |
501 10 |
9 9 23 |
13 968 |
1 8 00 |
1 1 32 |
50 | 46 073 |
| 201 5 |
Gru nty |
Bu dyn ki |
Urz dze nia ą |
Śro dki |
Inn e ś rod ki |
Śro dki ałe trw |
Zal icz ki n a |
Og ółe m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (w tym pr aw o |
i bu dow le |
tec hn icz ne |
tra ort nsp u |
trw ałe |
w b udo wie |
śro dki trw ałe |
||
| uży tko nia wa |
i m asz yny |
w b udo wie |
||||||
| wie ste czy go |
||||||||
| ) ntu gru |
||||||||
| Wa ść bru dz ień zni 015 ku rto tto 1 s tyc a 2 na ro |
5 4 99 |
18 107 |
22 378 |
525 26 |
5 0 86 |
942 | 1 2 13 |
75 79 0 |
| Zw ię ksz ia: en |
356 | 934 | 4 9 97 |
8 4 94 |
2 1 40 |
1 3 89 |
-1 153 |
17 157 |
| kup - za |
0 | 932 | 4 4 07 |
1 6 52 |
2 1 23 |
1 4 66 |
20 | 10 600 |
| - le asi ng |
0 | 0 | 389 | 6 5 42 |
0 | 0 | 0 | 6 9 31 |
| - ró żni kur ce sow e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| fika - ko rek ty r ekl jne asy cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -77 | -1 173 |
-1 2 50 |
| byc ie w sku tek łąc ia j edn ek dar ch ost - na po zen gos po czy |
356 | 2 | 201 | 300 | 15 | 0 | 0 | 874 |
| zej ie z e ś rod ków ały ch w b udo wie trw - pr ęc |
0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 |
| Zm nie jsz ia: en |
0 | 3 9 68 |
920 | 1 3 21 |
528 | 181 | 40 | 6 9 58 |
| daż + l ikw ida cja - sp rze |
0 | 2 | 920 | 1 0 12 |
489 | 67 | 0 | 2 4 90 |
| ies eni trzn - pr zem zcz a w ew nę e |
0 | 3 9 66 |
0 | 29 | 0 | 0 | 0 | 3 9 95 |
| - ko rek ekl fika jne ty r asy cy |
0 | 0 | 0 | 280 | 39 | 114 | 40 | 473 |
| Wa ść bru dz ień 31 ud nia 20 15 rok rto tto na gr u |
5 8 55 |
15 073 |
26 455 |
33 698 |
6 6 98 |
2 1 50 |
20 | 89 949 |
| Um ie n a d zie ń 1 ia 2 015 ku sty orz en czn ro |
46 | 6 4 33 |
11 977 |
15 628 |
3 2 36 |
0 | 0 | 37 320 |
| ie o Um kre orz en su : |
||||||||
| Am orty ja bie żąc zac a |
29 | 843 | 3 4 13 |
4 3 53 |
908 | 0 | 0 | 9 5 46 |
| Zm nie jsz ia en |
0 | 849 | 805 | 801 | 425 | 0 | 0 | 2 8 80 |
| daż + l ikw ida cja - sp rze |
0 | 2 | 757 | 805 | 454 | 0 | 0 | 2 0 18 |
| - ko rek ekl fika jne ty r asy cy |
0 | 847 | 48 | 0 | -25 | 0 | 0 | 870 |
| - ró żni kur ika jąc zel icz eni a je dno ste k ce sow e w yn e z pr |
0 | 0 | 0 | -4 | -4 | 0 | 0 | -8 |
| icz h zag ran nyc |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
| Um ie n a d zie ń 3 1 g rud nia 20 15 rok orz en u |
75 | 6 4 27 |
14 585 |
19 180 |
3 7 19 |
0 | 0 | 43 986 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Od isy tuł ośc i na dz ień 1 s zni a 2 015 ku z t tra ty w art tyc p y u u ro |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| ośc ień Od isy z t tuł tra ty w art i na dz 31 ud nia 20 15 rok p y u u gr u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wa ść dzi eń zni 015 ku rto net to 1 s tyc a 2 na ro |
5 4 53 |
11 674 |
10 401 |
10 897 |
50 1 8 |
942 | 1 2 13 |
42 430 |
| Wa rto ść net to dzi eń 31 dn ia 2 015 ku na gru ro |
5 7 80 |
8 6 46 |
11 870 |
14 518 |
2 9 79 |
2 1 50 |
20 | 45 963 |
(w tysiącach złotych)
6.1 Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych naliczona w okresie zakończonym 31 grudnia 2016 oraz 31 grudnia 2015 roku ujęta została w następujących pozycjach:
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|
|---|---|---|
| Koszty ogólnego zarządu | 6 960 | 3 864 |
| Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 3 402 | 4 904 |
| Razem | 10 362 | 8 768 |
6.2 Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu finansowego
Grupa jako leasingobiorca używa na podstawie umów leasingu finansowego następujące rzeczowe aktywa trwałe:
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość początkowa środków trwałych używanych w ramach leasingu finansowego |
Wartość bilansowa netto środków trwałych używanych w ramach leasingu finansowego |
Wartość początkowa środków trwałych używanych w ramach leasingu finansowego |
Wartość bilansowa netto środków trwałych używanych w ramach leasingu finansowego |
||||
| Urządzenia techniczne i maszyny |
12 908 | 4 463 | 12 605 | 5 620 | |||
| Środki transportu | 29 142 | 11 349 | 27 228 | 12 280 | |||
| Inne środki trwałe | |||||||
| Razem | 42 050 | 15 812 | 39 833 | 17 900 |
6.3 Środki trwałe w budowie
W okresie zakończonym 31 grudnia 2016, a także w okresie zakończonym 31 grudnia 2015 roku kwota aktywowanych kosztów finansowania zewnętrznego nie występowała.
6.4 Rzeczowe aktywa trwałe oddane pod zabezpieczenia
Na dzień 31 grudnia 2016 roku ustanowione były zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych jednostek wchodzących w skład Grupy na kwotę 3 909 tysięcy złotych.
Na dzień 31 grudnia 2015 roku ustanowione były zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych jednostek wchodzących w skład Grupy na kwotę 3 150 tysięcy złotych.
6.5 Kwoty zobowiązań umownych zaciągniętych w celu nabycia rzeczowych aktywów trwałych
Na dzień 31 grudnia 2016 kwota zobowiązań związanych z umowami zakupu aktywow trwałych wynosiła 0 zł. Na dzień 31 grudnia 2015 roku kwota zobowiązań umownych zaciągniętych w celu nabycia rzeczowych aktywów trwałych wyniosła 0 złotych.
6.6 Kwoty otrzymanych odszkodowań uzyskanych od stron trzecich z tytułu utraty wartości lub utraty rzeczowych aktywów trwałych
W okresie zakończonym 31 grudnia 2016 roku, a także w okresie zakończonym 31 grudnia 2015 roku Grupa nie otrzymała od stron trzecich żadnych odszkodowań z tytułu utraty wartości lub utraty pozycji rzeczowych aktywów trwałych.
(w tysiącach złotych)
7 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Na dzień 31 grudnia 2016 roku Grupa nie posiadała aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Dnia 13 października 2016 roku spółka zbyła aktywa zakwalifikowane w ciągu roku do sprzedaży. Opis transakcji znajduje się w nocie 34.
8 Wartości niematerialne
| 2016 | Inne |
|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2016 roku | 5 456 |
| Zwiększenia: | 233 |
| - zakup | 231 |
| - nabycie wskutek połączenia jednostek gospodarczych | 0 |
| - różnice kursowe | 2 |
| - inne | 0 |
| Zmniejszenia: | 396 |
| - sprzedaż | 0 |
| - likwidacja | 67 |
| - różnice kursowe | 0 |
| - aktywa sprzedanej spółki zależnej | 329 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2016 roku | 5 293 |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2016 roku | 3 193 |
| - amortyzacja okresu | 534 |
| Zmniejszenia: | 392 |
| - likwidacja | 67 |
| - różnice kursowe | -2 |
| - aktywa sprzedanej spółki zależnej | 327 |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2016 roku | 3 335 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2016 roku | 2 263 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2016 roku | 1 958 |
| 2015 | Inne | |
|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 4 720 | |
| Zwiększenia: | 743 | |
| - zakup | 323 | |
| - nabycie wskutek połączenia jednostek gospodarczych | 347 | |
| - różnice kursowe | 0 | |
| - inne | 73 | |
| Zmniejszenia: | 7 | |
| - sprzedaż | 0 | |
| - likwidacja | 7 | |
| - różnice kursowe | 0 | |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2015 roku | 5 456 | |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2015 roku | 2 457 | |
| - amortyzacja okresu | 743 | |
| Zmniejszenia: | 7 | |
| - likwidacja | 7 | |
| - różnice kursowe | 0 | |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2015 roku | 3 193 | |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 2 263 | |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2015 roku | 2 | 263 |
(w tysiącach złotych)
8.1 Ujęcie w rachunku zysków i strat
Amortyzacja wartości niematerialnych została ujęta w następujących pozycjach rachunku zysków i strat:
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|
|---|---|---|
| Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 474 | 692 |
| Koszty ogólnego zarządu | 60 | 46 |
| Razem | 534 | 738 |
8.2 Ograniczenia prawne
Na dzień 31 grudnia 2016 roku oraz na dzień 31 grudnia 2015 roku jednostki Grupy nie posiadały obciążeń ustanowionych na wartościach niematerialnych posiadanych przez Grupę które ograniczałyby tytuł prawny lub stanowiły zabezpieczenie zobowiązań.
9 Wartość firmy z konsolidacji
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Wartość brutto na początek okresu | 22 968 | 22 066 |
| Zwiększenia | 0 | 902 |
| Zmniejszenia | 0 | 0 |
| Wartość brutto na koniec okresu | 22 968 | 22 968 |
| Odpis aktualizujący na początek okresu | 0 | 0 |
| Odpis aktualizujący na koniec okresu | 0 | 0 |
| Wartość netto firmy na koniec okresu | 22 968 | 22 968 |
Wartość firmy wykazana w bilansie na dzień 31 grudnia 2016 dotyczy:
- Spółki Erbud International Sp. z o.o. w kwocie 1 420 tysięcy złotych
- Spółki Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo Inżynieryjnego SA w kwocie 18 274 tysięcy złotych
- Spółki Erbud Industry Sp. z o.o. w kwocie 408 tysięcy złotych
- Spółki Erbud Industry Pomorze Sp.z o.o. w kwocie 1 964 tysięcy złotych
- Spółki Erbud Industry Południe Sp.z o.o. w kwocie 902 tysięcy złotych
Wartość firmy przyporządkowuje się do ośrodków Grupy wypracowujących środki pieniężne. Dla wartości firmy powstałej przy nabyciu akcji Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego SA przez Erbud SA przyjmuje się, że ośrodkiem wypracowującym środki pieniężne jest całośc segmentu inżynieryjno-drogowego dotycząca Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego SA.
Wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne ustala się na podstawie wyliczeń wartości użytkowej. Wyliczenia te wykorzystują projekcje przepływów pieniężnych w okresie trzyletnim. Przepływy pieniężne wykraczające poza okres trzyletni oszacowano na stałym poziomie. Stopa wzrostu nie przewyższa długoterminowej przeciętnej stopy wzrostu dla branży budowlanej, w której funkcjonuje ośrodek wypracowujący środki pieniężne. W wyliczeniach przyjęto przeciętną marżę brutto na poziomie 10,01%, natomiast wykorzystana stopa dyskontowa wyniosła 8,9% (po zaokrągleniu i ubruttowieniu). Zarząd ustalił budżetowaną marżę brutto na podstawie wyników historycznych oraz swoich przewidywań co do rozwoju rynku. Średnie ważone przeciętne stopy wzrostu zgodne są z prognozami przedstawionymi w raportach branżowych. Zastosowana stopa dyskonta to stopa przed opodatkowaniem, odzwierciedlająca konkretne zagrożenia dotyczące poszczególnych segmentów.
Na podstawie testu na utratę wartości przez wartość firmy, który został przeprowadzony na dzień 31 grudnia 2016 roku, Zarząd stwierdził, że nie ma potrzeby dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.
10 Instrumenty finansowe
10.1 Wartość bilansowa
Poniższe tabele przedstawiają wartości bilansowe wszystkich instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań według stanu na 31 grudnia 2016 roku oraz pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w RZiS w podziale na kategorie instrumentów finansowych za okres od 1 stycznia 2016 do 31 stycznia 2016 roku.
| I n s t r u m e n t y f i n a n s o w e | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Klasy instrumentów finansowych | Aktyw a finans owe dostęp ne do sprzed aży |
Aktywa finanso we wyceni ane w wartoś ci godziw ej przez RZiS |
Pożycz ki i należn ości |
Zobowiąz ania finansow e wycenian e w wartości godziwej przez RZiS |
Zobowiązani a finansowe wyceniane wg zamortyzow anego kosztu |
Zobowiąza nia z tytułu instrument ów pochodnyc h wyznaczon e jako instrument y zabezpiecz ające - rachunkow ość zabezpiecz eń |
Ogółem |
| Pożyczki udzielone | 0 | 0 | 22 788 | 0 | 0 | 0 | 22 788 |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 490 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 490 |
| Inne aktywa finansowe | 0 | 2 386 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 386 |
| Razem aktywa finansowe, w tym prezentowane w bilansie jako: |
|||||||
| - długoterminowe | 490 | 2 386 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 876 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 | 22 788 | 0 | 0 | 0 | 22 788 |
| Kaucje z tyt. umów o budowę | 0 | 0 | 44 829 390 |
0 | -96 718 | 0 | -51 889 |
| Należności z tyt. dostaw i usług i pozostałe Kwoty należne od odbiorców z tyt. umów o |
0 | 0 | 083 127 |
0 | 0 | 0 | 390 083 |
| budowę | 0 | 0 | 600 | 0 | 0 | 0 | 127 600 |
| Pochodne instrumenty finansowe | 0 | 0 257 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty Kwoty należne dostawcom z tyt. umów o |
0 | 273 | 0 | 0 | 0 | 0 | 257 273 |
| budowę Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz |
0 | 0 | 0 | 0 | -110 144 | 0 | -110 144 |
| pozostałe zobowiązania Zobowiązania długoterminowe z tytułu |
0 | 0 | 0 | 0 | -313 418 | 0 | -313 418 |
| kredytów i pożyczek | 0 | 0 | 0 | 0 | -8 002 | 0 | -8 002 |
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | -5 656 | 0 | -5 656 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | -6 663 | 0 | -6 663 |
| Zobowiązania z tytułu emisji obligacji Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu |
0 | 0 | 0 | 0 | -52 000 | 0 | -52 000 |
| kredytów i pożyczek | 0 | 0 259 65 |
0 585 |
0 | -43 916 | 0 | -43 916 |
| Ogółem | 490 | 9 | 300 | -0 | -636 517 | 0 | 208 932 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Klasy instrumentów finansowych | Aktywa utrzymyw ane do terminu wymagaln ości |
Aktywa finans owe dostęp ne do sprzed aży |
Aktywa finanso we wyceni ane w wartoś ci godziw ej przez RZiS |
Pożycz ki i należn ości |
I n s t r u m e n t y f i n a n s o w e Zobowiąz ania finansow e wycenian e w wartości godziwej przez RZiS |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowane go kosztu |
Zobowiązani a z tytułu instrumentó w pochodnych wyznaczone jako instrumenty zabezpieczaj ące - rachunkowo ść zabezpiecze |
ń*Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody (koszty) z tyt. Odsetek | 0 | 0 | 13 | 1 083 | 0 | -6 012 | 0 | -4 916 |
| Zyski (straty) z tyt. różnic kursowych Rozwiązanie (utworzenie) odpisów |
0 | 0 | 9 | 3 329 | 0 | 1 316 | 0 | 4 654 -1 |
| aktualizujących | 0 | 0 | 0 | -1 757 | 0 | 0 | 0 | 757 - |
| Zyski (straty) z tyt. Wyceny Zyski (straty) ze zbycia / realizacji |
0 | 0 | 0 | 0 | -322 | 0 | 0 | 322 |
| instrumentów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 0 | 0 | 44 |
| Ogółem | 0 | 0 | 22 | 2 655 | -278 | -4 696 | 0 | -2 297 |
Poniższe tabele przedstawiają wartości bilansowe wszystkich instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań według stanu na 31 grudnia 2015 roku oraz pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w RZiS w podziale na kategorie instrumentów finansowych za okres od 1 stycznia 2016 do 31 stycznia 2016 roku.
| I n s t r u m e n t y f i n a n s o w e | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Klasy instrumentów finansowych | Aktyw a finans owe dostęp ne do sprzed aży |
Aktywa finanso we wyceni ane w wartoś ci godziw ej przez RZiS |
Pożycz ki i należn ości |
Zobowiąz ania finansow e wycenian e w wartości godziwej przez RZiS |
Zobowiązani a finansowe wyceniane wg zamortyzow anego kosztu |
Zobowiąza nia z tytułu instrument ów pochodnyc h wyznaczon e jako instrument y zabezpiecz ające - rachunkow ość zabezpiecz eń |
Ogółem |
| Pożyczki udzielone | 0 | 0 | 15 289 | 0 | 0 | 0 | 15 289 |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 677 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 677 |
| Inne aktywa finansowe | 0 | 2 281 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 281 |
| Razem aktywa finansowe, w tym prezentowane w bilansie jako: |
|||||||
| - długoterminowe | 677 | 2 281 | 9 850 | 0 | 0 | 0 | 12 808 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 | 5 439 | 0 | 0 | 0 | 5 439 |
| Kaucje z tyt. umów o budowę | 0 | 0 | 39 390 327 |
0 | -98 100 | 0 | -58 710 327 |
| Należności z tyt. dostaw i usług i pozostałe Kwoty należne od odbiorców z tyt. umów o |
0 | 0 | 612 137 |
0 | 0 | 0 | 612 |
| budowę | 0 | 0 | 359 | 0 | 0 | 0 | 157 481 |
| Pochodne instrumenty finansowe | 0 | 0 254 |
0 | -31 | 0 | -74 | -105 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 0 | 138 | 0 | 0 | 0 | 0 | 254 138 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Kwoty należne dostawcom z tyt. umów o | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| budowę | 0 | 0 | 0 | 0 | -120 152 | 0 | -120 152 |
| Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów |
0 | 0 | 0 | 0 | -264 085 | 0 | -264 085 |
| i pożyczek | 0 | 0 | 0 | 0 | -25 947 | 0 | -25 947 |
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | -7 159 | 0 | -7 159 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | -6 192 | 0 | -6 192 |
| Zobowiązania z tytułu emisji obligacji Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu |
0 | 0 | 0 | 0 | -65 000 | 0 | -65 000 |
| kredytów i pożyczek | 0 | 0 256 |
0 504 |
0 | -81 419 | 0 | -81 419 |
| Ogółem | 677 | 419 | 361 | -31 | -668 054 | -74 | 128 709 |
| Klasy instrumentów finansowych | Aktywa utrzymyw ane do terminu wymagaln ości |
Aktywa finanso we dostęp ne do sprzed aży |
Aktywa finanso we wyceni ane w wartoś ci godziw ej przez RZiS |
Pożycz ki i należno ści |
I n s t r u m e n t y f i n a n s o w e Zobowiąz ania finansow e wycenian e w wartości godziwej przez RZiS |
Zobowiązani a finansowe wyceniane wg zamortyzowa nego kosztu |
Zobowiązani a z tytułu instrumentó w pochodnych wyznaczone jako instrumenty zabezpieczaj ące - rachunkowo ść zabezpiecze |
ń* Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody (koszty) z tyt. Odsetek | 0 | 0 | 786 | 1 061 | 0 | -6 549 | 0 | -4 702 |
| Zyski (straty) z tyt. różnic kursowych Rozwiązanie (utworzenie) odpisów |
0 | 0 | -118 | -60 | 0 | 1 304 | 0 | 1 126 -3 |
| aktualizujących | 0 | 0 | 0 | -3 661 | 0 | 0 | 0 | 661 2 |
| Zyski (straty) z tyt. Wyceny Zyski (straty) ze zbycia / realizacji |
0 | 0 | 0 | 0 | 192 | 0 | 2 543 | 735 |
| instrumentów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ogółem | 0 | 0 | 668 | -2 660 | 192 | -5 245 | 2 543 | -4 502 |
* wycena instrumentów zabezpieczających odniesiona do kapitału z aktualizacji wyceny (polityka zabezpieczeń)
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
10.2 Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej oraz dostępne do sprzedaży
Poniższe tabele przedstawiają analizę aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy, które po początkowych ujęciu wyceniane są w wartości godziwej, pogrupowanych w Poziomy 1-3 w zależności od stopnia obserwowalności danych źródłowych wykorzystanych do wyceny wartości godziwej.
| rud nia rok 31 20 16 g u |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Po mia oś ci g od ziw ej art r w |
|||||
| Po zio 1 m |
Po zio 2 m |
Po zio 3 m |
Ra ze m |
||
| Ak fin e d do da tyw ost ży a an sow ę p ne sp rze |
0 | 49 0 |
0 | 49 0 |
|
| ZIS Ak fin nia oś ci g od ziw ej z R tyw art ty a an sow e w y ce ne w w p rze , w m: |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| Po ch od ins fin tru nty ne me an sow e |
0 | 79 1 |
0 | 79 1 |
|
| fin Inn kty e a wa an sow e |
0 | 2 3 86 |
0 | 2 3 86 |
|
| Ra ze m |
0 | 3 6 67 |
0 | 3 6 67 |
| 31 rud nia 20 16 rok g u oś Po mia art ci g od ziw ej r w |
||||
|---|---|---|---|---|
| Po zio 1 m |
Po zio 2 m |
Po zio 3 m |
Ra ze m |
|
| fin ZIS Zo bo wią nia nia oś ci g od ziw ej z R art ty za an sow e w y ce ne w w p rze , w m: |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Po ch od ins fin tru nty ne me an sow e |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Ra ze m |
0 | 0 | 0 | 0 |
Poniższe tabele przedstawiają analizę aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy, które po początkowych ujęciu wyceniane są w wartości godziwej, pogrupowanych w Poziomy 1-3 w zależności od stopnia obserwowalności danych źródłowych wykorzystanych do wyceny wartości godziwej.
| 31 rud nia 20 15 rok ( Da ks łco *) zta g u ne p rze ne |
||||
|---|---|---|---|---|
| Po mia oś ci g od ziw ej art r w |
||||
| Po zio 1 m |
Po zio 2 m |
Po zio 3 m |
Ra ze m |
|
| Ak fin e d do da ży tyw ost a an sow ę p ne sp rze |
0 | 67 7 |
0 | 67 7 |
| Ak fin nia oś ci g od ziw ej z R ZIS tyw art ty a an sow e w ce ne p rze m: y w w , w |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Po ch od ins fin tru nty ne me an sow e |
0 | 1 3 15 |
0 | 1 3 15 |
| Inn kty fin e a wa an sow e |
0 | 2 2 81 |
0 | 2 2 81 |
| Ra ze m |
0 | 4 2 73 |
0 | 4 2 73 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
| 31 rud nia 20 15 g |
rok u |
|||
|---|---|---|---|---|
| Po mia art oś ci g od ziw ej r w |
||||
| Po zio 1 m |
Po zio 2 m |
Po zio 3 m |
Ra ze m |
|
| fin ZIS Zo bo wią nia nia art oś ci g od ziw ej z R ty za an sow e w y ce ne w w p rze , w m: |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Po ch od ins fin tru nty ne me an sow e |
0 | 105 | 0 | 10 5 |
| Ra ze m |
0 | 10 5 |
0 | 10 5 |
(w tysiącach złotych)
10.3 Pochodne instrumenty finansowe
W 2014 roku Grupa podpisała umowę na roboty budowlane ze Spółką Hala Koszyki Grayson Investments sp. z o.o. sp.k. W związku z powyższym kontraktem Grupa spodziewa się określonych płatności w euro. Grupa w celu zabezpieczenia przepływów pieniężnych wynikających z tej umowy zawarła kontrakt forward z ING Bankiem Śląskim S.A. z jednym kursem (4,2815 PLN/EUR) dla wszystkich przepływów (tzw. "parforward") - w kwotach i terminach odpowiadających spodziewanym przepływom z tytułu kontraktu budowlanego.
W ramach kontraktu budowlanego podpisanego w dniu 08.12.2015r. z Ghelamco Poland sp. z o.o. sp.k. na budowę budynku biurowego klasy "A+" oraz modernizację dwóch istniejących budynków w całości składających się na inwestycję pod nazwą: "Nowa Formiernia" Centrum Biurowo – Konferencyjne", Erbud S.A. spodziewa się określonych płatności w EUR.
Grupa w celu zabezpieczenia przepływów pieniężnych wynikających z tej umowy zawarła kontrakt forward zawarty z mBankiem S.A. w dniu 10.12.2015r. z jednym kursem forward dla wszystkich przepływów (tzw. "parforward") - w kwotach i terminach odpowiadających spodziewanym przepływom z tytułu kontraktu budowlanego.
W związku z zawarciem przez ERBUD S.A. (Emitent) umowy na roboty budowlane dotyczącą robót budowlanych w zakresie realizacji budynków B i C kompleksu Centrum Praskie Koneser przy ul. Ząbkowskiej w Warszawie wraz z towarzyszącą infrastrukturą, o której to umowie Emitent informował w raporcie bieżącym nr 90/2016 w dniu 21 grudnia 2016 roku Emitent w dniu 21 grudnia 2016 r. zawarł serię "Par Forwardów" zabezpieczających przepływy z w/w kontraktu.
Transakcja zabezpieczająca została zawarta z ING Bank Śląski z siedzibą w Katowicach. Emitent zabezpieczył przepływy na łączna sumę 11.675.291,46 EUR.
Zmiany wartości godziwej finansowych instrumentów pochodnych wyznaczonych do zabezpieczenia przepływów pieniężnych w części stanowiącej efektywne zabezpieczenie odnosi się bezpośrednio na inne całkowite dochody. Zmiany wartości godziwej finansowych instrumentów pochodnych wyznaczonych do zabezpieczenia przepływów pieniężnych w części nie stanowiącej efektywnego zabezpieczenia zalicza się do pozostałych przychodów lub kosztów finansowych okresu sprawozdawczego.
W momencie ustanowienia zabezpieczenia Spółka formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja ta zawiera: (i) identyfikację instrumentu zabezpieczającego, (ii) identyfikację zabezpieczanej pozycji lub transakcji, (iii) określenie charakteru zabezpieczanego ryzyka oraz (iv) określenie sposobu oceny efektywności instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem.
Oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce skuteczne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka. Efektywność zabezpieczenia jest oceniania na bieżąco w celu sprawdzenia, czy jest ono wysoce efektywne we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zostało ustanowione.
11 Zapasy
| 31 grudnia 2016 roku |
31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Materiały | 2 893 | 3 511 |
| Półprodukty i produkty w toku | 0 | 31 116 |
| Produkty gotowe | 129 | 48 485 |
| Towary | 0 | 45 655 |
| Zaliczki na dostawy | 0 | 420 |
| Wartość brutto zapasów na koniec okresu | 3 022 | 129 187 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
| Odpisy aktualizujące wartość zapasów na początek okresu | 1 200 | 1 668 |
|---|---|---|
| Utworzone w pozostałe koszty operacyjne | 2 | 0 |
| Utworzone w koszt wytworzenia sprzedanych produktów | 0 | 0 |
| Odwrócone w pozostałe przychody operacyjne | -23 | 75 |
| Wykorzystane | 0 | 379 |
| Odpis aktualizujący dotyczący sprzedanych aktywów | -914 | 14 |
| Odpisy aktualizujące wartość zapasów na koniec okresu | 265 | 1 200 |
| Wartość netto zapasów na koniec okresu | 2 757 | 127 987 |
11.1 Zapasy oddane pod zabezpieczenia
Na dzień 31 grudnia 2016 roku pozycja nie wystąpiła. Na dzień 31 grudnia 2015 roku ustanowione były zabezpieczenia na zapasach jednostek wchodzących w skład Grupy na kwotę 126 469 tysięcy złotych.
12 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Krótkoterminowe należności brutto | ||
| a) z tytułu dostaw i usług | 410 520 | 350 710 |
| - od podmiotów powiązanych | 91 | 32 |
| - od pozostałych podmiotów | 410 429 | 350 678 |
| b) Budżetowe | 14 746 | 23 354 |
| c) Inne |
11 267 | 10 351 |
| Odpis aktualizujący wartość należności | 9 415 | 13 500 |
| Krótkoterminowe należności netto razem, | 427 118 | 370 915 |
| prezentowane w bilansie w pozycji: | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności | 390 083 | 327 612 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | 4 771 | 3 913 |
| Kaucje budowlane | 32 264 | 39 390 |
Wartość godziwa należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności odpowiada w przybliżeniu ich wartości bilansowej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| 31 grudnia 2016 | 31 grudnia 2015 | |
|---|---|---|
| Należności przeterminowane: | ||
| a) do 1 miesięcy | 63 164 | 25 842 |
| b) od 1 do 3 miesięcy | 29 823 | 12 463 |
| c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy | 9 414 | 16 778 |
| d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku | 7 135 | 9 566 |
| e) powyżej 1 roku | 37 966 | 27 736 |
| Należności przeterminowane razem | 147 502 | 92 385 |
| odpisy aktualizujące wartość należności przeterminowanych | 8 204 | 13 500 |
| Należności przeterminowane netto razem | 139 298 | 78 885 |
Poniższa tabela przedstawia strukturę wiekową należności przeterminowanych na dzień bilansowy.
Odpisy aktualizujące wartość należności tworzy się indywidualnie dla każdej należności w oparciu o stopień prawdopodobieństwa odzyskania należności.
Kwota należności przeterminowanych nie objętych odpisem aktualizującym na dzień 31.12.2016 roku obejmuje między innymi należności od spółki Kępska SA w wysokości 8 188 tysięcy złotych zabezpieczone hipotecznie, należności od spółki Międzyzdrojski Rynek Sp. z o.o. w wysokości 3 700 tysięcy złotych (spółka miejska) oraz należności od DSH PL w wysokości 2 805 tysięcy złotych czy należności od Akademii Muzycznej w kwocie 1 895 tysięcy złotych. Z uwagi na przewidywane odzyskanie tych należności Spółka nie objęła odpisem w/w pozycji.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Poniższe zestawienie prezentuje odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług i pozostałych należności:
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Odpisy aktualizujące na początek okresu | 13 500 | 7 215 |
| Utworzone w pozostałe koszty operacyjne | 1 795 | 10 140 |
| Odwrócone w pozostałe przychody operacyjne | 1 070 | 640 |
| Wykorzystane | 197 | 1 802 |
| Różnice kursowe | 0 | -2 |
| Pozostałe | -4 613 | -1 508 |
| Odpisy aktualizujące przejęte ze Spółki Erbud Industry Południe | 0 | 97 |
| Odpisy aktualizujące na koniec okresu, w tym: | 9 415 | 13 500 |
| Odpisy aktualizujące należności z tytułu dostaw i usług | 9 415 | 12 108 |
| Odpisy aktualizujące pozostałe należności | 0 | 1 392 |
Nie występuje koncentracja ryzyka kredytowego z tytułu należności handlowych, gdyż Grupa posiada dużą liczbę klientów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
13 Rozliczenia międzyokresowe
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku |
|---|---|---|
| Ubezpieczenia | 4 785 | 3 137 |
| Dyskonto obligacji | 1 312 | 1 595 |
| Przedpłaty | 0 | 0 |
| Zaliczki na dostawy | 0 | 0 |
| Pozostałe | 168 | 477 |
| Razem | 6 265 | 5 209 |
| Inne rozliczenia międzyokresowe | 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku |
|---|---|---|
| Niefakturowane koszty usług | 0 | 9 |
| Otrzymane zaliczki na zakup mieszkań, lokali i miejsc parkingowych |
0 | 39 715 |
| Pozostałe | 16 | 0 |
| Razem | 16 | 39 724 |
14 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|
|---|---|---|
| Środki pieniężne w kasie | 120 | 116 |
| Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 238 285 | 202 572 |
| - rachunki bieżące | 145 976 | 94 257 |
| - depozyty jednodniowe | 54 316 | 75 617 |
| - inne depozyty | 36 000 | 28 000 |
| - lokaty terminowe | 1 993 | 4 698 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Inne środki pieniężne | 18 868 | 19 449 |
|---|---|---|
| Razem środki pieniężne | 257 273 | 222 137 |
| w tym: środki pieniężne i ich ekwiwalenty o ograniczonej możliwości do dysponowania |
19 007 | 19 741 |
| Środki pieniężne na potrzeby rachunku przepływów pieniężnych | 257 273 | 222 137 |
Do środków pieniężnych i ich ekwiwalentów o ograniczonej możliwości dysponowania Grupa zaliczyła:
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Środki pieniężne na lokatach stanowiących zabezpieczenie gwarancji bankowych |
18 868 | 9 753 |
| Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych | 139 | 50 |
| Pozostałe | 0 | 243 |
| Środki na rachunkach wyodrębnionych wpływów | 0 | 9 695 |
| Razem | 19 007 | 19 741 |
Uzgodnienie zmiany stanu pozycji bilansowych do zmian wykazanych w rachunku przepływów pieniężnych za rok 2016 zostało zaprezentowane poniżej:
| 31 grudnia 2016 roku | |
|---|---|
| Zmiana stanu należności w bilansie | -68 768 |
| Sprzedaż spółki zależnej | -5 779 |
| Zmiana stanu należności w rachunku przepływów pieniężnych | -74 547 |
| 31 grudnia 2016 roku | |
| Zmiana stanu zapasów w bilansie | 125 229 |
| Sprzedaż spółki zależnej | -109 824 |
| Reklasyfikacji zapasów | 44 041 |
| Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływów pieniężnych | 59 446 |
| 31 grudnia 2016 roku | |
| Zmiana stanu zobowiązań w bilansie | 48 347 |
| Sprzedaż spółki zależnej | 10 582 |
| Zobowazanie z tyt.dywidendy | -14 990 |
| Zmiana stanu zobowiązań w rachunku przepływów pieniężnych | 43 939 |
| 31 grudnia 2016 roku | |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych w bilansie | -40 960 |
| Sprzedaż spółki zależnej | 26 397 |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych w rachunku przepływów pieniężnych | -14 563 |
| 31 grudnia 2016 roku | |
| Zmiana stanu rezerw w bilansie | 6 095 |
| Sprzedaż spółki zależnej | 945 |
(w tysiącach złotych)
Zmiana stanu rezerw w rachunku przepływów pieniężnych 8 040
15 Kapitał
15.1 Kapitał podstawowy
Kapitał akcyjny jednostki na dzień 31 grudnia 2016 roku składa się z 12.811.859 akcji o łącznej wartości 1.281.185,90 złotych. Struktura kapitału zakładowego Jednostki Dominującej na dzień 31 grudnia 2016 roku przedstawia się następująco:
| Akcjonariusz | Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejo wania |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji | % udziału w kapitale zakładowym |
Ograniczenia zbywalności |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wolff & Muller Holding Gmbh & Co.KG |
Zwykłe | Brak | Brak | 4 152 865 | 32,41% | Brak |
| DGI Fundusz Inwestycyjny Zamkniety Aktywów Niepublicznych kontrolowany przez Dariusza Grzeszczaka |
Zwykłe | Brak | Brak | 2 136 260 | 16,67% | Brak |
| NATIONALE NEDERLANDEN Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (dawniej ING PTE) |
Zwykłe | Brak | Brak | 1 200 000 | 9,37% | Brak |
| AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny BZ WBK |
Zwykłe | Brak | Brak | 1 183 146 | 9,23% | Brak |
| Dariusz Grzeszczak | Zwykłe | Brak | Brak | 773 900 | 6,04% | Brak |
| Adler Properties Sp z o.o. kontrolowana przez Józefa Zubelewicza |
Zwykłe | Brakl | Brak | 512 087 | 4,00% | Brak |
| Józef Zubelewicz | Zwykłe | Brak | Brak | 259 500 | 2,03% | Brak |
| Pozostali Akcjonariusze | Zwykłe | Brak | Brak | 2 594 101 | 20,25% | Brak |
| Razem | 12 811 859 | 100% | ||||
| Wartość nominalna akcji ze wszystkich serii |
0,10 zł | Wartość kapitału zakładowego |
1 281 185,90 zł |
Grupa Kapitałowa Erbud Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Kapitał akcyjny jednostki na dzień 31 grudnia 2015 roku składa się z 12.811.859 akcji o łącznej wartości 1.281.185,90 złotych. Struktura kapitału zakładowego Jednostki Dominującej na dzień 31 grudnia 2015 roku przedstawia się następująco:
| Akcjonariusz | Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejo wania |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji | % udziału w kapitale zakładowym |
Ograniczenia zbywalności |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wolff & Muller Holding Gmbh & Co.KG |
Zwykłe | Brak | Brak | 4 152 865 | 32,41% | Brak |
| DGI Fundusz Inwestycyjny Zamkniety Aktywów Niepublicznych kontrolowany przez Dariusza Grzeszczaka |
Zwykłe | Brak | Brak | 2 136 260 | 16,67% | Brak |
| Nationale0Nederlanden PTE (dawniej ING PTE S.A.) |
Zwykłe | Brak | Brak | 1 266 900 | 9,89% | Brak |
| AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny BZ WBK |
Zwykłe | Brak | Brak | 1 183 146 | 9,23% | Brak |
| Dariusz Grzeszczak | Zwykłe | Brak | Brak | 773 900 | 6,04% | Brak |
| Adler Properties Sp z o.o. kontrolowana przez Józefa Zubelewicza |
Zwykłe | Brak | Brak | 712 087 | 5,56% | Brak |
| Józef Zubelewicz | Zwykłe | Brak | Brak | 259 500 | 2,03% | Brak |
| Pozostali Akcjonariusze | Zwykłe | Brak | Brak | 2 327 201 | 18,17% | Brak |
| Razem | 12 811 859 | 100% | ||||
| Wartość nominalna akcji ze wszystkich serii |
0,10 zł | Wartość kapitału zakładowego |
1 281 185,90 zł |
Tabela prezentuje akcjonariuszy posiadających powyżej 5% w kapitale zakładowym.
Opis zmian w wysokości kapitału zakładowego Spółki dominującej w 2016 roku.
Poza uprawnieniami wynikającymi z posiadanych bezpośrednio akcji Erbud S.A. znaczni akcjonariusze nie posiadają innych praw głosu na Walnym Zgromadzeniu.
Posiadane przez w/w podmioty akcje Erbud S.A. nie są uprzywilejowane.
Statut Spółki nie przyznaje akcjonariuszom, o których mowa powyżej, żadnych uprawnień osobistych w stosunku do Erbud S.A., w szczególności nie przyznaje prawa do powoływania członków Zarządu ani członków Rady Nadzorczej Erbud.
Liczba akcji składających się na zatwierdzony kapitał jest równa liczbie akcji wyemitowanych. Wartość nominalna jednej akcji wynosi 0,10 złotego. Żadne akcje nie zostały zarezerwowane dla potrzeb emisji związanych z realizacją opcji umów sprzedaży.
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Erbud jak też na dzień publikacji tego sprawozdania w Erbud S.A. oraz w Grupie Erbud nie obowiązuje żaden program motywacyjny oparty na akcjach, opcjach na akcje, warrantach ani innych instrumentach pochodnych.
Opis istotnych zmian w kapitale zakładowym Spółki dominującej w okresie od 1 stycznia 2016 roku do daty sporządzenia sprawozdania finansowego.
W 2016 roku nie miały miejsca istotne zmiany w akcjonariacie Spółki dominującej.
15.2 Kapitał zapasowy
| - ze sprzedaży udziałów powyżej ich wartości nominalnej | 31 grudnia 2016 roku 154 412 |
31 grudnia 2015 roku 154 412 |
|---|---|---|
| - inny (wg rodzaju) | 58 786 | 75 207 |
| - z zysku | 47 899 | 77 107 |
| - wpłaty akcjonariusza | 14 | 14 |
| - z podniesienia kapitału w Spółce Rembet Plus | -750 | -750 |
| - przejecie pozostałych udziałów w PRD SA | -9 | -9 |
| - korekty podatku dochodowego dotyczącej kosztów emisji | 767 | 767 |
| - przejęcie pozostałych udziałów w spółce Budlex | 0 | -4 636 |
| - zmiana prezentacyjna kapitału zapasowego | -718 | -718 |
| - płatność w formie akcji | 2 901 | 3 398 |
| - z kapitału rezerwowego utworzonego na zakup akcji własnych | 2 000 | 2 000 |
| - sprzedaż akcji własnych | 484 | 484 |
| - zakup udziałów w spółce Erbud Energetyka | 272 | 272 |
| - płatność w formie akcji przyznanie udziałów | 0 | -6 292 |
| - podwyższenie kapitału Budlex- agio | 0 | 188 |
| - podwyższenie kapitału podstawowego w ramach kapitału docelowego |
2 257 | 2 257 |
| - podwyższenie kapitału w spółce PRD | 150 | 150 |
| - połączenie spółek zależnych Ersteel i ER Services | 102 | 102 |
| - zakup udziałów w Spółce Erbud Industry Centrum (d. Engorem) | 849 | 849 |
| - przejęcie pozostałych udziałów w spółce Erbud Industry Centrum (d. Engorem) |
16 | 16 |
| - sprzedaż udziałów PBDI | -2 126 | 0 |
| - wynik na wykupie udziałowców niesprawujących kontroli | 4 670 | 0 |
| - inne | 8 | 8 |
| Razem | 213 198 | 229 619 |
15.3 Polityki i procedury zarządzania kapitałem
Kapitał zapasowy tworzony jest zgodnie z postanowieniami Kodeksu Spółek Handlowych oraz decyzjami akcjonariuszy. Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Tak utworzony kapitał zapasowy nie podlega podziałowi. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, jednakże część kapitału zapasowego
można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym i nie podlega on podziałowi na inne cele.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększałyby wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może odpowiednio kształtować wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy lub wyemitować nowe akcje.
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Zadłużenie ogółem | 114 600 | 184 952 |
| Minus: środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
-257 273 | -222 137 |
| Zadłużenie netto | -142 673 | -37 185 |
| Kapitał własny razem | 260 805 | 295 665 |
| Wskaźnik zadłużenia | -55% | -13% |
16 Kredyty bankowe i pożyczki
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Długoterminowe | 8 002 | 25 947 |
| Kredyty bankowe | 8 002 | 25 947 |
| Krótkoterminowe | 43 916 | 81 419 |
| Kredyty w rachunku bieżącym | 31 300 | 35 714 |
| Kredyty bankowe i pożyczki | 12 616 | 45 705 |
| Razem kredyty bankowe i pożyczki | 51 918 | 107 366 |
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek przedstawia się następująco:
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| a) do 1 roku | 43 916 | 81 419 |
| b) powyżej 1 roku do 3 lat | 7 533 | 23 589 |
| c) powyżej 3 do 5 lat | 469 | 2 358 |
| d) powyżej 5 lat | 0 | 0 |
| Razem | 51 918 | 107 366 |
Wartość bilansowa kredytów i pożyczek zbliżona jest do ich wartości godziwej, ponieważ warunki oprocentowania kredytów w umowach oparte są o zmienną stopę procentową.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 31 grudnia 2016 roku
| GW I |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kre dy ty ba nk ow e: |
Kw kr ota dłu we |
ed /p ży ki tu y o cz g um ow y |
Kw kr ed /p ży ki ota tu y o cz tał a d łat p oz os o s p y |
Op tow ie roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
||
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| GW I |
8 8 48 |
2 0 00 |
EU R |
8 7 41 |
1 9 70 75 , |
Eu rib 1M +2 1% or , |
30 .09 .20 17 |
PK O BP |
| Lis be iec ń/g cj i s łat ta za zp ze wa ran p y |
kre dy Sp ółk i G WI tu |
|||||||
| Za be iec nie do low zp ze ce e: 3 m ln Eu od Er bu d S.A ro |
||||||||
| Za be iec nie j śc iow zp ze p rze e: |
||||||||
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw kr ed ota dłu we |
/p ży ki tu o cz y g um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
Kw kr ed ota tał p oz os |
/p ży ki tu o cz y a d łat o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| GW I |
8 8 48 |
2 0 00 |
EU R |
8 8 48 |
2 0 00 |
4, 39 % |
31 .05 .20 17 |
Co rzb k me an |
| ń/g Lis ta be iec cj i s łat za zp ze wa ran p y |
Sp ółk kre dy tu i G WI |
|||||||
| Za be iec nie do low zp ze ce e: |
||||||||
| 2 m ln EU R o d m Ba nk |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw kr ed ota dłu we |
/p ży ki tu o cz y g um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
Kw kr ed ota tał p oz os |
/p ży ki tu o cz y a d łat o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| GW I |
8 8 48 |
2 0 00 |
EU R |
42 | 9, 38 |
EO NIA 4% + |
Kre dy t w hu nk rac u bie żą cy m |
C B KB k an |
| Lis iec ń/g cj i s ta be łat kre dy za zp ze wa ran p y |
Sp ółk i G tu WI |
|||||||
| Za be iec nie do low zp ze ce e: |
3 Mln Euro od Erbudu S. A.
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw kr ed ota dłu we g |
/p ży ki tu o cz y um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
Kw kr ed ota tał p oz os |
/p ży ki tu o cz y a d łat o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| GW I |
7 4 33 |
1 6 80 |
7 4 33 |
1 6 80 |
1% | 17 .02 .20 17 |
NR W |
|
| Lis be iec ń/g cj i s łat kre ta za zp ze wa ran p y |
dy Sp ółk i G WI tu |
|||||||
| Za be iec nie do low zp ze ce e: |
||||||||
| Kre dy j z k uj t p ety rze p rze up ac eg o |
| Kre dy ty ba nk ow e: |
Kw kr ed /p ży ki ota tu y o cz dłu we g um ow y |
Wa lut a kre tu /p dy ży ki o cz |
Kw kr ed /p ży ki ota tu y o cz tał a d łat p oz os o s p y |
Op tow ie roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ce ą ży kę o cz |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| GW I |
11 7 7 |
1 7 43 |
11 7 7 |
1 7 43 |
1% | 17 .02 .20 17 |
NR W |
|
| Lis be iec ń/g cj i s łat kre ta za zp ze wa ran p y |
ółk dy Sp i G WI tu |
|||||||
| Za be iec nie do low zp ze ce e: |
||||||||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
ERBUD INDUSTRY CENTRUM
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw kr ed /p ży ki ota tu o cz y dłu we g um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
Kw kr ed ota tał p oz os |
/p ży ki tu o cz y a d łat o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| ST C ER BU D I ND U RY EN TR UM |
9 3 83 |
6 0 99 |
Wi bo r 3 M + 1 7% , |
28 .02 .20 20 |
IT AG CR ED RIC OL E |
|||
| ń/g Lis be iec cj i s łat kre ta za zp ze wa ran p y |
Sp ółk dy i E rbu tu |
Ce d I nd try us |
ntr um |
Zabezpieczenie docelowe:
UMOWA PORĘCZENIA ZUP/S/41/2014
ERBUD INDUSTRY
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw kr ed ota dłu we g |
/p ży ki tu y o cz um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
Kw kr ed ota y tał p oz os |
/p ży ki tu o cz a d łat o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| ER BU D I ND U ST RY |
35 00 0 |
PL N |
2 5 26 |
Wi bo r 1 M + 1 4% , |
17 .09 .20 24 |
Ż B BG NP Pa rib as SA |
Lista zabezpieczeń/gwarancji spłaty kredytu Spółki Erbud Industry
Zabezpieczenie docelowe:
poręczenie według prawa cywilnego do kwoty 35.000.000,00 PLN (słownie: trzydzieści pięć milionów złotych) udzielone przez ERBUD S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Klimczaka 1, 02-797 Warszawa wraz z oświadczeniem Poręczyciela o poddaniu się egzekucji na rzecz Banku w trybie art.97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.) do kwoty 35.000.000,00
potwierdzona cesja przyszłych wierzytelności z kontrakru/kontraktów zawartych przez ERBUD INDUSTRY Sp. z o.o. z kontrahentami w wysokości nie niższej niż 5.000.000,00 PLN
potwierdzona cesja istniejących i przyszłych wierzytelności z Kontraktów zawartych przez Kredytobiorcę z kontrahentami, finansowanych w ramach kredytu odnawialnego z wyłączeniem kontraktów potwierdzonych umową: na zabudowę instalacji katalicznego odazotowania spalin dla kotłów OP-650 nr 1,2 w ENEA Wytwarzanie SA oraz kontraktu na wykonanie robót budowlano montażowych z przeznaczeniem dla etapu 1 zadania inwestycyjnego NOWA ELEKTROCIEPŁOWNIA w GRUPIE AZOTY w ZAKŁADACH AZOTOWYCH KĘDZIERZYN S.A. potwierdzona cesja wierzytelności przysługujących ERBUD SA z tytułu realizacji umowy na kompleksowe zaprojektowanie, budowę i uruchomienie systemu selektywnej redukcji katalitycznej spalin NOx w kotłach OP-650 na blokach 1,2 w ENEA Wytwarzanie SA w Świerżach Górnych, w części dotyczącej robót podzielonych, zawartej z Mitsubishi Hitachi Power System potwierdzona cesja wierzytelności przysługujących ERBUD SA z tytułu realizacji umowy nr UZ/ZK1/0365/14/JB zawartej w dniu 06 czerwca 2014 roku w Raciborzu, dotyczącej wykonania robót budowlano-montażwoych z przeznaczeniem dla Etapu 1 zadania inwestycyjnego NOWA ELEKTROWNIA W GRUPIE AZOTY w ZAKŁADACH AZOTOWYCH KĘDZIERZYN S.A. zawartej z RAFAKO S.A.
oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art.. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997t. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002r. Nr72, poz. 665, z późn.zm.)
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw kr ed ota dłu we g |
/p ży ki tu o cz y um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
Kw kr ed ota tał p oz os |
/p ży ki tu o cz y a d łat o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| ST ER BU D I ND U RY |
5 3 00 |
PL N |
2 9 87 |
Wi bo r 1 M + 1 9% , |
17 .09 .20 19 |
Ż B BG NP Pa rib as SA |
Lista zabezpieczeń/gwarancji spłaty kredytu Spółki Erbud Industry
Zabezpieczenie docelowe:
poręczenie według prawa cywilnego do kwoty 5.300.000,00 PLN (słownie: pięć milionów trzysta złotych) udzielone przez ERBUD SA z siedzibą w Warszawie, ul. Klimczaka 1, 02-797 Warszawa wraz z oświadczeniem Poręczyciela o poddaniu się egzekucji na rzecz Banku w trybie art.97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.)
oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art.. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997t. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002r. Nr72, poz. 665, z późn.zm.)
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw kr ed ota dłu we g |
/p ży ki tu o cz y um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
Kw kr ed ota tał p oz os |
/p ży ki tu o cz y a d łat o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| ST ER BU D I ND U RY |
5 0 00 |
PL N |
47 5 |
Wi bo r O /N + 1 3% , |
31 .01 .20 18 |
mB k an |
Lista zabezpieczeń/gwarancji spłaty kredytu Spółki Erbud Industry
Zabezpieczenie docelowe:
weksel in blanco, wystawiony przez Klienta, poręczony przez ERBUD SA z siedzibą w Warszawie, ul.Klimczaka 1, 02-797 Warszawa, zaopatrzony w deklarację wekslową Klienta i poręczyciela z dnia 23.02.2015 r.
cesja istniejących i przyszłych wierzytelnosci kontraktowych z warunkową konsolidacją salda na rzecz Banku, spełniających łącznie następujące warunki:
-
łączna minimalna wartość kontraktów o okresie realizacji powyżej 3 miesięcy nie niższa niż 9.000.000,00, przy czym 50% kwoty ma pochodzić z kontraktów realizowanych samodzielnie przez Klienta (wykonawca), a drugie 50% może pochodzić z kontraktów, w których Klient jest podwykonawcą ERBUD SA;
-
minimalny poziom wpływów z kontraktów objetych cesją na poziomie 4.500.000,00 PLN kwartalnie, przy czym Bank dopuszcza krótkookresowe (nie przekraczające 3 miesięcy) naruszenie tego warunku uzasadnione sezonowością.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| Kre dy ty ba nk ow e: |
Kw kr ota dłu we |
Wa lut a kre ed /p ży ki tu y o cz tu /p dy g um ow y ży ki o cz |
Kw kr ed /p ży ki ota tu y o cz tał a d łat p oz os o s p y |
ie Op tow roc en an |
in Te łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ce ą ży kę o cz |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ N] PL |
[ ] WA LU TA |
[ N] PL |
[ ] WA LU TA |
|||||
| ER BU D I ND U ST RY |
4 0 00 |
PL N |
2 6 84 |
Wi bo r 1 M + 1 9% , |
30 .04 .20 20 |
Ż B BG NP Pa rib as SA |
Lista zabezpieczeń/gwarancji spłaty kredytu Spółki Erbud Industry
Zabezpieczenie docelowe:
poręczenie wg prawa cywilnego do kwoty 4.000.000,00 PLN udzielone przez ERBUD SA z siedziba w Warszawie, ul. Klimczaka 1 02-797 Warszawa, wpisaną do KRS prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000268667, o numerach NIP:8790172253 i REGON: 005728373, posiadającą kapitał zakładowy w wysokości 1.271.454,60 złotych, który został w całości wpłacony wraz z oświadczeniem Poręczyciela o poddaniu się egzekucji na rzecz Banku w trybie art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe
oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji w trybie art.. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw kr ed ota dłu we g |
/p ży ki tu y o cz um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
Kw kr ed ota tał p oz os |
/p ży ki tu y o cz a d łat o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b an zw i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| ER BU D I ND U ST RY |
35 00 0 |
PL N |
3 | Wi bo r 1 M + 1 2% , |
17 .09 .20 24 |
Ż B BG NP Pa rib as SA |
Lista zabezpieczeń/gwarancji spłaty kredytu Spółki Erbud Industry
Zabezpieczenie docelowe:
poręczenie według prawa cywilnego do kwoty 35.000.000,00 PLN (słownie: trzydzieści pięć milionów złotych) udzielone przez ERBUD SA z siedzibą w Warszawie, ul. Klimczaka 1, 02-797 Warszawa wraz z oświadczeniem Poręczyciela o poddaniu się egzekucji na rzecz Banku w trybie art.97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.) do kwoty 35.000.000,00
potwierdzona cesja przyszłych wierzytelności z kontrakru/kontraktów zawartych przez ERBUD INDUSTRY Sp. z o.o. z kontrahentami w wysokości nie niższej niż 5.000.000,00 PLN potwierdzona cesja istniejących i przyszłych wierzytelności z Kontraktów zawartych przez Kredytobiorcę z kontrahentami, finansowanych w ramach kredytu odnawialnego z wyłączeniem kontraktów potwierdzonych umową: na zabudowę instalacji katalicznego odazotowania spalin dla kotłów OP-650 nr 1,2 w ENEA Wytwarzanie SA oraz kontraktu na wykonanie robót budowlano montażowych z przeznaczeniem dla etapu 1 zadania inwestycyjnego NOWA ELEKTROCIEPŁOWNIA w GRUPI E AZOTY w ZAKŁADACH AZOTOWYCH KĘDZIERZYN S.A. potwierdzona cesja wierzytelności przysługujących ERBUD SA z tytułu realizacji umowy na kompleksowe zaprojektowanie, budowę i uruchomienie systemu selektywnej redukcji katalitycznej spalin NOx w kotłach OP-650 na blokach 1,2 w ENEA Wytwarzanie SA w Świerżach Górnych, w części dotyczącej robót podzielonych, zawartej z Mitsubishi Hitachi Power System potwierdzona cesja wierzytelności przysługujących ERBUD SA z tytułu realizacji umowy nr UZ/ZK1/0365/14/JB zawartej w dniu 06 czerwca 2014 roku w Raciborzu, dotyczącej wykonania robót budowlano-montażwoych z przeznaczeniem dla Etapu 1 zadania inwestycyjnego NOWA ELEKTROWNIA W GRUPIE AZOTY w ZAKŁADACH AZOTOWYCH KĘDZIERZYN S.A. zawartej z RAFAKO S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
ERBUD INDUSTRY POŁUDNIE
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw ota kr ed dłu we g |
/p tu ży ki y o cz um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
/p Kw ota kr ed tu ży ki y o cz tał a d łat p oz os o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| ST ER BU D I ND U RY PO ŁU DN IE |
2 0 00 |
PL N |
1 9 05 |
O /N Wi bo 1, 25 % r + |
28 .07 .20 17 |
Cre dit Ag rico le |
Lista zabezpieczeń/gwarancji spłaty kredytu Spółki Erbud Industry Pomorze
Zabezpieczenie docelowe:
Erbud SA zobowiązuje się złożyć do 31 marca 2016 roku w Banku oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstwie Art.. 777 § 1 Kodeksu postepowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964r. Co do zobowiązań wynikających z umowy, o treści akceptowalnej przez dla Banku, do kwoty 33.000.000,00, uprawniające Bank do wystąpienia do sądu o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 28 lipca 2024r.
ERBUD INDUSTRY POMORZE
| Kre dy ba nk ty ow e: |
Kw kr ed ota dłu we g |
/p ży ki tu o cz y um ow y |
Wa lut a kre dy tu /p ży ki o cz |
Kw kr ed ota y tał p oz os |
/p ży ki tu o cz a d łat o s p y |
Op ie tow roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na ku / a b zw an i ud j ed stk no j p zie laj ą ce ży kę o cz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| ST ER BU D I ND U RY PO MO RZ E |
2 0 00 |
PL N |
1 8 93 |
Wi bo r O /N + 1 25 % , |
28 .07 .20 17 |
Cre dit Ag rico le |
Lista zabezpieczeń/gwarancji spłaty kredytu Spółki Erbud Industry Pomorze
Zabezpieczenie docelowe:
Erbud SA przedstawił oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstwie art.. 777 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego
| Kre dy ty ba nk ow e: |
Kw ota kr ed dłu we g |
/p tu ży ki y o cz um ow y |
Wa lut a kre tu /p dy ży ki o cz |
Kw ota kr ed tał p oz os |
/p tu ży ki y o cz a d łat o s p y |
Op tow ie roc en an |
Te in łat rm sp y |
Na a b ku zw an i ud / j ed stk no j p zie laj ce ą ży kę o cz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [ PL N] |
[ WA LU TA ] |
[ PL N] |
[ WA LU TA ] |
|||||
| ST ER BU D I ND U RY PO MO RZ E |
1 5 00 |
PL N |
1 57 |
Wi bo r 1 M + 1 8% , |
16 .01 .20 25 |
Ż B BG NP PA RIB AS |
Lista zabezpieczeń/gwarancji spłaty kredytu Spółki Erbud Industry Pomorze
Zabezpieczenie docelowe:
a) generalna cesja instniejących i przyszłych wierzytelności z tytułu należności handlowych przysługujących Kredytobiorcy od wszystkich jego dłużników
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
b) poręczenie według prawa cywlnego do kwoty 2.000.000,00 udzielone przez Erbud Industry Sp. z o.o.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Warunki umów kredytowych
Spółki Grupy na mocy umów kredytowych zobligowane są do spełniania określonych wskaźników finansowych (tzw. kowenantów). Zgodnie z wymogami MSR 1 naruszenie warunków umów kredytowych, które może potencjalnie spowodować ograniczenie bezwarunkowej dostępności kredytów w okresie najbliższego roku powoduje konieczność zakwalifikowania takich zobowiązań jako krótkoterminowe.
W przypadku umowy dotyczącej poręczeń gwarancyjnych świadczonych przez mBank na dzień bilansowy oraz na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółka nie dotrzymała zapisów umownych zobowiązujących do utrzymania niektórych z kowenantów.
Złamanie kowenantów jest efektem dwóch zdarzeń jednorazowych:
-
transakcji związanej z Budlexem;
-
odpisem kosztów wymiany betonowego pasa nawierzchni betonowej w Modlinie.
Są to zdarzenia jednorazowe, niezwiązane z działalnością operacyjną.
Poniżej przedstawiono zestawienie niespełnionych wskaźników:
| Bank mBank | |||
|---|---|---|---|
| Poziom | Poziom | ||
| Wskaźnik | wymagany | zrealizowany | Komentarz |
| nie więcej niż | |||
| zadłużenia | 65% | 69% | wskaźnik niespełniony |
Zarząd Spółki dominującej na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie przewiduje istotnych problemów z utrzymaniem bieżącego finansowania pomimo niedotrzymania ww. warunku umowy kredytowej.
17. Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych
W dniu 26 marca 2014 roku, Jednostka Dominująca wyemitowała łącznie 5.200 obligacji na okaziciela Serii B, zdematerializowanych, niezabezpieczonych o łącznej wartości nominalnej 52.000.000 zł. Wartość nominalna jednej obligacji wyniosła 10.000 zł. Cena emisyjna wyniosła 9.587 zł. Dzień wykupu został ustalony na 26 marca 2018 roku. Oprocentowanie Obligacji jest oprocentowaniem zmiennym opartym o stawkę WIBOR 6M powiększoną o marżę równą 3%. Odsetki płatne co 6 miesięcy. W dniu 25 kwietnia 2014 roku wyemitowane przez Jednostkę Dominującą obligacje na okaziciela serii B, zostały wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu BondSpot działającego w ramach Catalyst. Spółka przeznaczyłą środki finansowe na wykup 40.000 obligacji serii A wyemitowanych przez Emitenta oraz sfinansowanie zwiększonego zapotrzebowania na kapitał obrotowy związany z rekordowymi zamówieniami Grupy Kapitałowej Spółki. Pozostałe 10.000 obligacji serii A zostało wykupione według pierwotnie ustalonego terminu tj. 14 lipca 2014 roku.
Całość zobowiązań z tyt. emisji obligacji na dzień 31 grudnia 2016 stanowi zobowiązania długoterminowe.
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Erbud jak też na dzień publikacji tego sprawozdania w Erbud S.A. oraz w Grupie Erbud nie obowiązuje żaden program motywacyjny oparty na akcjach, opcjach na akcje, warrantach ani innych instrumentach pochodnych.
18.1 Inne zobowiązania finansowe długoterminowe
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 5 656 | 7 128 |
18.2 Pozostałe zobowiązania finansowe długoterminowe
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Zabezpieczenie ryzyka kursowego w Spółce Budlex Sp.z o.o | 0 | 31 |
| Zobowiązanie z tyt.wykupu udziałów mniejszościowych w Spółce Budlex SA |
750 | 0 |
| Razem | 750 | 31 |
18.3 Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe
| 31 grudnia 2016 roku |
31 grudnia 2015 roku |
|
|---|---|---|
| Odsetki | 0 | 0 |
| Odsetki od obligacji | 846 | 734 |
| Zobowiązania z tyt obligacji | 0 | 0 |
| Leasingi | 5 026 | 5 458 |
| Instrumenty finansowe forward | 791 | 74 |
| Razem | 6 663 | 6 266 |
19 Rezerwy na zobowiązania i inne obciążenia
| Rezerwy na naprawy gwarancyjne |
Rezerwy na sprawy sądowe i odszkodowania |
Rezerwy na świadczenia pracownicze i świadczenia po okresie zatrudnienia |
Inne | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2016 roku | 17 721 | 4 659 | 10 258 | 3 240 | 35 878 |
| Zwiększenie | 3 262 | 1 696 | 4 239 | 13 564 | 22 761 |
| Utworzone w bieżącym roku | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązane | 5 040 | 5 348 | 482 | 1 820 | 12 690 |
| Wykorzystane | 115 | 0 | 3 111 | 749 | 3 975 |
| Transfery | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31 grudnia 2016 roku | 15 828 | 1 007 | 10 904 | 14 235 | 41 974 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
Rezerwy na dzień 31 grudnia 2016:
Prezentowane w bilansie w pozycji:
Zobowiązania długoterminowe:
| Razem stan na 31 grudnia 2016 roku | 41 974 |
|---|---|
| - Inne rezerwy | 28 420 |
| - Rezerwy z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 8 972 |
| Zobowiązania krótkoterminowe: | |
| - Inne rezerwy | 2 650 |
| - Rezerwy z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 1 932 |
| Rezerwy na naprawy gwarancyjne |
Rezerwy na sprawy sądowe i odszkodowania |
Rezerwy na świadczenia pracownicze i świadczenia po okresie zatrudnienia |
Inne | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2015 roku | 17 432 | 961 | 8 579 | 593 | 27 565 |
| Zwiększenie | 2 393 | 3 897 | 5 267 | 2 939 | 14 496 |
| Utworzone w bieżącym roku | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązane | 1 462 | 0 | 867 | 290 | 2 619 |
| Wykorzystane | 642 | 199 | 2 721 | 39 | 3 601 |
| Transfery | 0 | 0 | 0 | 37 | 37 |
| Stan na 31 grudnia 2015 roku | 17 721 | 4 659 | 10 258 | 3 240 | 35 878 |
Rezerwy na dzień 31 grudnia 2015:
| Prezentowane w bilansie w pozycji: | |
|---|---|
| Zobowiązania długoterminowe: | |
| - Rezerwy z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 1 727 |
| - Inne rezerwy | 3 780 |
| Zobowiązania krótkoterminowe: | |
| - Rezerwy z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 8 531 |
| - Inne rezerwy | 21 840 |
| Razem stan na 31 grudnia 2015 roku | 35 878 |
19.1 Rezerwa na naprawy gwarancyjne
Grupa wykazała w bilansie rezerwy na naprawy gwarancyjne 17 721 tysięcy złotych według stanu na dzień 31 grudnia 2015 roku oraz 15 828 tysięcy złotych według stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku. Grupa tworzy rezerwę na koszty przewidywanych napraw gwarancyjnych w oparciu o poziom napraw gwarancyjnych odnotowanych w latach ubiegłych. Założenia zastosowane do obliczenia rezerwy na naprawy gwarancyjne oparte zostały na ewidencji napraw gwarancyjnych w latach 2013-2016.
20 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, zobowiązania z tyt. podatku dochodowego, kaucje budowlane
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
| Krótkoterminowe zobowiązania | 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|---|
| a) z tytułu dostaw i usług | 334 959 | 327 918 | |
| - od podmiotów powiązanych | 766 | 881 | |
| - od pozostałych podmiotów | 334 193 | 327 037 | |
| b) budżetowe | 24 271 | 19 546 | |
| - podatek dochodowy od osób prawnych | 4 610 | 4 740 | |
| - podatek VAT | 9 873 | 5 037 | |
| - podatek dochodowy od osób fizycznych | 2 121 | 1 965 | |
| - inne | 7 667 | 7 804 | |
| c) | inne | 47 928 | 19 461 |
| - kosztów tytułu wynagrodzeń | 6 699 | 6 330 | |
| - zaliczki otrzymane | 16 457 | 11 964 | |
| - zobowiązania z tyt. dywidendy | 14 990 | 0 | |
| - pozostałe | 9 782 | 1 167 | |
| Razem prezentowane w bilansie w pozycji: | 407 158 | 366 925 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 313 418 | 264 085 | |
| Zobowiązania z tytułu podatku bieżącego | 4 610 | 4 740 | |
| Kaucje budowlane | 89 130 | 98 100 |
21 Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych netto przedstawiają się następująco:
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Wartość bieżąca opłat |
Wartość bieżąca opłat |
|
| Wartość nominalna minimalnych opłat | ||
| W okresie do 1 roku | 5 405 | 5 869 |
| W okresie od 1 roku do 5 lat | 5 799 | 7 412 |
| Razem zobowiązania z tytułu leasingu finansowego – minimalne opłaty leasingowe ogółem |
11 204 | 13 281 |
| Koszty finansowe z tytułu leasingu finansowego | 522 | 695 |
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych | ||
| W okresie do 1 roku | 5 026 | 5 458 |
| W okresie od 1 roku do 5 lat | 5 656 | 7 128 |
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych razem | 10 682 | 12 586 |
22 Długoterminowe kontrakty budowlane
Do wyceny długoterminowych usług budowlanych zastosowano metodę stopnia realizacji umowy wynikającej z obmiaru. Przychody, koszty oraz zysk wykazane zostały proporcjonalnie do stopnia zaawansowania realizacji robót.
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku |
|
|---|---|---|
| Przychody z tytułu umów o budowę | 1 611 938 | 1 648 413 |
| Koszty z tytułu umów o budowę, w tym: | 1 450 870 | 1 524 628 |
| - ujęta strata | 373 | 0 |
| Zysk brutto | 160 695 | 123 785 |
Grupa Kapitałowa Erbud Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Wartość rozpoznanych należności i zobowiązań z tytułu długoterminowych kontraktów o świadczenie usług budowlanych w Grupie przedstawia poniższa tabela:
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Aktywa: | ||
| Kwoty należne od odbiorców | 127 600 | 157 481 |
| - wycena kontraktów | 127 600 | 157 481 |
| Zobowiązania: | ||
| Kwoty należne odbiorcom | 110 144 | 120 152 |
| - wycena kontraktów | 110 144 | 120 152 |
23 Kaucje z tytułu umów budowlanych
Kaucje z tytułu umów budowlanych na dzień 31 grudnia 2016 roku oraz 31 grudnia 2015 roku prezentują się następująco:
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Kaucje zatrzymane przez odbiorców | ||
| Kaucje do zwrotu po upływie 12 miesięcy | 12 565 | 10 701 |
| Kaucje do zwrotu w ciągu 12 miesięcy | 32 264 | 28 689 |
| Razem | 44 829 | 39 390 |
| Kaucje zatrzymane dostawcom | ||
| Kaucje do zwrotu po upływie 12 miesięcy | 7 588 | 10 797 |
| Kaucje do zwrotu w ciągu 12 miesięcy | 89 130 | 87 303 |
| Razem | 96 718 | 98 100 |
Kaucje z tytułu umów budowlanych w okresie zapłaty powyżej jednego roku podlegają dyskontowaniu i są wykazywane w bilansie w wartości bieżącej. Kwoty dyskonta ujęte w bilansie (pomniejszające wartość nominalną należności i zobowiązań z tytułu kaucji):
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Dyskonto kaucji zatrzymanych przez odbiorców | -698 | -537 |
| Dyskonto kaucji zatrzymanych dostawcom | -483 | -644 |
Kwoty dyskonta ujęte w rachunku zysków i strat:
| Wyksięgowanie dyskonta zobowiązań 1 stycznia 2016 |
Wyksięgowanie dyskonta należności 1 stycznia 2016 |
Zaksięgowanie dyskonta zobowiązań 31 grudnia 2016 |
Zaksięgowanie dyskonta należności 31 grudnia 2016 |
Razem wpływ dyskonta w okresie zakończonym 31 grudnia 2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Wpływ na wynik brutto |
-644 | 537 | 483 | -698 | -322 |
| Wpływ na wynik netto |
-522 | 435 | 391 | -565 | -261 |
| Wyksięgowanie dyskonta zobowiązań |
Wyksięgowanie dyskonta należności |
Zaksięgowanie dyskonta zobowiązań |
Zaksięgowanie dyskonta należności |
Razem wpływ dyskonta w okresie |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
| 1 stycznia 2015 | 1 stycznia 2015 | 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2015 | zakończonym 31 grudnia 2015 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Wpływ na wynik brutto |
-686 | 771 | 644 | -537 | 192 |
| Wpływ na wynik netto |
-556 | 625 | 522 | -435 | 156 |
24 Przychody ze sprzedaży
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych | 0 | 0 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 1 779 977 | 1 710 609 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 9 799 | 4 809 |
| Razem | 1 789 776 | 1 715 418 |
25 Koszty według rodzaju
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|
|---|---|---|
| Amortyzacja | 10 896 | 9 506 |
| Zużycie materiałów i energii | 248 904 | 277 627 |
| Usługi obce | 1 204 591 | 1 163 371 |
| Podatki i opłaty | 9 804 | 9 087 |
| Wynagrodzenia | 173 345 | 160 078 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 39 159 | 35 717 |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 18 129 | 19 889 |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 8 180 | 4 570 |
| Koszty według rodzaju razem | 1 713 008 | 1 679 845 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń | 32 842 | -4 928 |
| międzyokresowych kosztów dotycząca kontraktów budowlanych | ||
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (wielkość ujemna) |
0 | 0 |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | -5 236 | -4 659 |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | -80 330 | -69 885 |
| Koszt wytworzenia sprzedanych produktów | 1 660 284 | 1 600 373 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
26 Pozostałe przychody i koszty operacyjne
| Pozostałe przychody operacyjne | Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|---|---|---|
| Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 4 127 | 1 328 |
| Odwrócenie odpisów aktualizujących, w tym: | 40 | 566 |
| - Należności | 17 | 566 |
| - Inne | 23 | 0 |
| Rozwiązanie rezerw, w tym: | 5 219 | 207 |
| - naprawy gwarancyjne | 1 130 | 207 |
| - sprawy sądowe | 3 652 | 0 |
| - inne | 437 | 0 |
| Pozostałe, w tym: | 2 081 | 9 853 |
| - odszkodowania | 253 | 1 161 |
| - otrzymane kary, grzywny, odszkodowania | 1 210 | 376 |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących należności | 0 | 139 |
| - umorzone zobowiązania | 161 | 10 |
| - dotacje | 0 | 0 |
| - wycena nieruchomości inwestycyjnej do wartości godziwej | 0 | 5 685 |
| GWI | ||
| - korekty prezentacyjne | 0 | 908 |
| - inne | 457 | 1 574 |
| Razem | 11 467 | 11 954 |
| Pozostałe koszty operacyjne | Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|---|---|---|
| Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 24 | 20 |
| Utworzenie odpisów aktualizujących, w tym: | 1 777 | 4 227 |
| - należności | 1 774 | 4 227 |
| - rzeczowe aktywa trwałe | 3 | 0 |
| - zapasy | 0 | 0 |
| Utworzenie rezerw, w tym: | 2 908 | 4 203 |
| - na naprawy gwarancyjne | 2 869 | 505 |
| - na sprawy sądowe | 0 | 1 397 |
| - inne | 39 | 2 301 |
| Pozostałe, w tym: | 4 857 | 3 353 |
| - kary, grzywny, odszkodowania | 3 717 | 1 279 |
| - koszty postępowania sądowego | 413 | 1 196 |
| - odpisane należności umorzone | 15 | 1 790 |
| - darowizny | 94 | 41 |
| - korekty prezentacyjne | 0 | -1 592 |
| - inne | 618 | 639 |
| Razem | 9 566 | 11 803 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
27 Przychody i koszty finansowe
| Przychody finansowe | Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|---|---|---|
| Aktualizacja wartości inwestycji | 0 | 0 |
| Wycena instrumentów finansowych | 0 | 0 |
| Zysk ze zbycia aktywów finansowych | 44 | 0 |
| Dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 |
| Odsetki z tytułu udzielonych pożyczek | 638 | 525 |
| Odsetki od jednostek uczestnictwa | 0 | 0 |
| Odsetki od obligacji | 0 | 0 |
| Odsetki pozostałe | 1 670 | 1 158 |
| Odsetki od lokat terminowych | 137 | 164 |
| Dyskonto kaucji | 0 | 192 |
| Dodatnie różnice kursowe, w tym: | 4 713 | 1 345 |
| - Zrealizowane | 4 286 | 1 284 |
| - Niezrealizowane | 427 | 61 |
| Zysk na okazyjnym nabyciu Spółki Energoserv | 0 | 0 |
| Wycena instrumentów finansowych | 0 | 0 |
| Pozostałe | 624 | 5 |
| Razem | 7 826 | 3 389 |
| Koszty finansowe | Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|---|---|---|
| Wycena instrumentów finansowych | 0 | 0 |
| Odsetki od obligacji | 2 605 | 2 600 |
| Odsetki z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek | 2 851 | 3 250 |
| Koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego | 521 | 573 |
| Odsetki pozostałe | 1 384 | 125 |
| Ujemne różnice kursowe, w tym: | 59 | 219 |
| - Zrealizowane | 49 | 6 |
| - Niezrealizowane | 10 | 213 |
| Opłaty gwarancji bankowych | 291 | 321 |
| Dyskonto kaucji oraz pozostałych zobowiązań | 322 | 0 |
| Bankowa prowizja przygotowawcza | 2 010 | 2 535 |
| Koszty finansowe obligacjii | 178 | 169 |
| Dyskonto obligacji | 0 | 237 |
| Pozostałe | 212 | 99 |
| Razem | 10 433 | 10 128 |
28 Podatek dochodowy bieżący oraz odroczony
Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2016 roku oraz 31 grudnia 2015 roku przedstawiają się następująco:
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku (Dane przekształcone*) |
|
|---|---|---|
| Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat | 7 950 | 10 662 |
| Podatek bieżący | 17 986 | 16 460 |
| Podatek odroczony dotyczący powstania i odwrócenia się różnic przejściowych |
-10 036 | -5 798 |
| Podatek dochodowy wykazany w kapitałach | 0 | 486 |
| wycena instrumentów zabezpieczających | 0 | 486 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem z podatkiem liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku i na dzień 31 grudnia 2015 roku przedstawia poniższa tabela:
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku |
|
|---|---|---|
| Zysk brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 43 220 | 33 913 |
| Wynik brutto przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk brutto przed opodatkowaniem | 43 220 | 33 913 |
| Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19% w roku 2016 oraz 2015 |
5 546 | 7 625 |
| Dodatkowe obciążenie wynikające ze stawki przekraczającej 19% w Niemczech |
3 674 | 770 |
| Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | 0 | 441 |
| Nieujęte straty podatkowe | 106 | 0 |
| Nadwyżka trwałych kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów nad przychodami nie zaliczanymi do dochodu do opodatkowania |
-1 376 | 1 826 |
| Podatek wykazany w skonsolidowanym rachunku zysków i strat |
7 950 | 10 662 |
W roku zakończonym 31 grudnia 2016 roku nie nastąpiła zmiana stosowanej stawki podatkowej w porównaniu do poprzedniego okresu obrotowego.
W roku zakończonym 31 grudnia 2016 roku nie wystąpiły pozycje różnic przejściowych w związku z którymi nie ujęto w bilansie składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego lub nie utworzono rezerwy z tytułu podatku odroczonego.
| Rezerwa z tyt. podatku odroczonego | 31 grudnia 2016 | 31 grudnia 2015 |
|---|---|---|
| Wycena kontraktów długoterminowych | 22 399 | 24 615 |
| Przeszacowanie aktywów | 2 084 | 7 253 |
| Koszty finansowe aktywowane | 78 | 312 |
| Wycena bilansowa, dyskonto zobowiązań | 18 | 594 |
| Naliczone odsetki | 59 | 0 |
| Zarachowane przychody | 0 | 0 |
| Pozostałe | 851 | 1 858 |
| Razem | 25 489 | 34 632 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego netto | 2 625 | 0 |
| Aktywa z tyt. podatku odroczonego | 31 grudnia 2016 | 31 grudnia 2015 |
|---|---|---|
| Wycena kontraktów budowlanych | 29 140 | 23 630 |
| Rezerwy | 5 464 | 6 364 |
| Strata podatkowa | 929 | 1 340 |
| Marża zrealizowana na sprzedaży wewnątrz Grupy |
0 | 938 |
| Pozostałe wynagrodzenia naliczone statystycznie | 428 | 702 |
| Aktualizacja należności | 1 354 | 1 484 |
| Wycena odsetek obligacji | 0 | 0 |
| Inne zobowiązania finansowe | 1 356 | 1 582 |
| Korekty konsolidacyjne | 0 | 0 |
| Koszty następnych okresów | 571 | 1 724 |
| Dyskonto kaucji | 0 | 0 |
| Pozostałe | 651 | 1 236 |
| Razem | 39 893 | 39 000 |
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego netto | 17 029 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Aktywa i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego są kompensowane, jeżeli istnieje tytuł prawny uprawniający do skompensowania należności podatkowych i bieżących zobowiązań podatkowych oraz jeżeli odroczony podatek dotyczy tej samej jurysdykcji podatkowej i zostanie zrealizowany w podobnych okresach.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
29 Udzielone pożyczki
Na dzień 31 grudnia 2016 roku Grupa udzieliła następujące pożyczki:
| Kwota kredytu/pożyczki pozostała do spłaty |
Oprocentowanie | Termin spłaty |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | [PLN] | ||||
| Budlex S.A. | 7 064 | Wibor + 3,4% | 31.12.2017 | ||
| Zabezpieczenie: | |||||
| Pożyczka niezabezpieczona | |||||
| Kwota kredytu/pożyczki pozostała | Oprocentowanie | Termin | |||
| do spłaty | spłaty | ||||
| Pożyczkobiorca | [PLN] | [EUR] | |||
| Wojciech Grabianowski | 262 | 59 | 4% | 31.12.2017 | |
| Zabezpieczenie: |
Pożyczka niezabezpieczona
| Kwota kredytu/pożyczki pozostała do spłaty |
Termin spłaty |
|||
|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | [PLN] | [EUR] | ||
| X2 GmbH | 10 053 | 2 272 | 5% | 31.12.2018 |
| Zabezpieczenie: |
Pożyczka niezabezpieczona
| Kwota kredytu/pożyczki pozostała do spłaty |
Oprocentowanie | Termin spłaty |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | [PLN] | [EUR] | |||
| Wento Operations Cyprus Limited | 5 409 | 0 | 1R Wibor + 2,05% | 30.05.2017 | |
| Zabezpieczenie: |
Gwarancja Wento Holdings S.a r.I Luxemburg L-1653, at 2,
Avenue Charles de Gaulle do wysokości 6 000 000,00 PLN
Suma pożyczek udzielonych 22 788
30 Zysk na akcję
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Jednostki Dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję:
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Rok zakończony 31 grudnia 2015 roku |
|
|---|---|---|
| Zysk (strata) netto przypadający na akcjonariuszy jednostki | 1 791 | 27 846 |
| Dominującej | ||
| Średnia ważona liczba akcji (w szt.) | 12 811 859 | 12 780 257 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | 0,14 | 2,18 |
| Średnia ważona rozwodniona liczba akcji | 12 811 859 | 12 811 859 |
| Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (w zł) | 0,14 | 2,17 |
31 Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty, dywidenda na jedną akcję
W dniu 28 kwietnia 2016 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki "ERBUD" S.A. w Warszawie Uchwałą Nr 5 zatwierdziło zaproponowany przez Zarząd i zaaprobowany przez Radę Nadzorczą podział zysku netto za rok obrotowy 2015.
Zgodnie z treścią pkt Uchwały Nr 5 Walnego Zgromadzenia została wypłacona akcjonariuszom dywidenda w kwocie 15.374.230,80 złotych.
Wypłacenie dywidendy w powyższej wysokości będzie wymagało przeznaczenia na tą dywidendę:
a) całego wypracowanego w 2015 roku zysku w wysokości 11.397.120,34 (słownie: jedenaście milionów trzysta dziewięćdziesiąt siedem tysięcy sto dwadzieścia złotych 34/100)
oraz
b) kwoty 3.977.110,46 złotych (słownie: trzy miliony dziewięćset siedemdziesiąt siedem tysięcy sto dziesięć złotych 46/100) pochodzącej z kapitału zapasowego spółki ERBUD SA.
Do dywidendy uprawnionych jest 12.811.859 akcji.
Zysk przeznaczony do wypłaty tytułem dywidendy wynosi 1,20 zł na każdą akcję uprawniającą do udziału w dywidendzie.
Zarząd poinformował, iż lista Akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za 2015 rok została ustalona na dzień 17 maja 2016 roku.
Termin wypłaty dywidendy ustalony został na dzień 02 czerwca 2016 roku.
Na dzień sporządzenia sprawozdania dywidenda została wypłacona.
Zgodnie z Uchwałą Nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ERBUD S.A. z dnia 22 grudnia 2016 roku, w dniu 23 stycznia 2017 roku Akcjonariuszom została wypłacona dywidenda nadzwyczajna.
Na wypłatę dywidendy dla Akcjonariuszy przeznaczona została kwota 14.989.875,03 zł, tj. zł pochodzącą z istniejącego w Spółce kapitału zapasowego utworzonego z zysków osiągniętych w latach ubiegłych.
Wypłata Dywidendy Nadzwyczajnej nastąpi poprzez pomniejszenie (rozwiązanie w części) o kwotę 14.989.875,03 zł kapitału zapasowego Spółki w jego części powstałej z zysków Spółki osiągniętych w latach ubiegłych.
Zysk przeznaczony do wypłaty tytułem dywidendy wyniósł 1,17 zł na każdą akcję uprawniającą do udziału w dywidendzie.
Do dywidendy uprawnionych było 12.811.859 akcji.
Zgodnie z Uchwałą Nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Erbud S.A. z dnia 22 grudnia 2016 roku, lista Akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy nadzwyczajnej ustalona została na dzień 09 stycznia 2017 r.
32 Zmiany składu Grupy Kapitałowej
W dniu 15 czerwca 2016 roku Zarząd Erbud S.A. zakończył negocjacje z Holdinvest 1 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ("Holdinvest") w sprawie zbycia posiadanych aktywów w postaci akcji Budlex S.A. Pomiędzy Holdinvest i Emitentem uzgodniona została treść umowy precyzującej warunki zbycia przez Emitenta akcji Budlex ("Umowa") ("Transakcja"). O zawarciu Umowy Emitent poinformuje stosownym raportem.
Transakcja sprzedaży zakłada kilka etapów na które składać się będą:
-
Zakup przez Emitenta 10,04% akcji Budlex od mniejszościowego akcjonariusza za cenę 4.500.000,00 zł,
-
Zbycie przez Emitenta 100% akcji Budlex na rzecz Holdinvest za cenę 45.000.000,00 zł.
Warunkiem zamknięcia Transakcji było:
-
Udzielenie zgody Rady Nadzorczej Emitenta na przeprowadzenie Transakcji zgodnie z warunkami handlowymi uzgodnionymi w Umowie.
-
Zgoda UOKiK na przeprowadzenie Transakcji.
Ponadto w Umowie ustalono, że przed zbyciem 100% akcji Budlex, a po zakupie 10.04% akcji Budlex od mniejszościowego akcjonariusza, Budlex w ramach tzw. wypływów dozwolonych wypłaci Emitentowi dywidendę w wysokości 17.000.000,00 złotych. Również w tym okresie Emitent odkupi od spółek zależnych od Budlex S.A. za cenę 10.000.000,00 złotych netto nieruchomość zabudowaną zlokalizowaną w Toruniu przy ulicy Wapiennej 10 gdzie obecnie mieszczą się biura Centrum Usług Wspólnych działającego w ramach struktury Emitenta; biura oddziału Toruń Erbud S.A. oraz biura spółek zależnych od Emitenta – Erbud International Sp. z o.o.; PBDI S.A.; Erbud Industry Sp. z o.o.; Erbud Contruction Sp. z o.o.
Transakcja przyniesie pozytywne przepływy pieniężne w wysokości 45.000.000,00 złotych.
Środki z niej będą przeznaczone przede wszystkim na wzmocnienie obecności w strategicznych dla ERBUD-u segmentach, czyli budownictwie kubaturowym, energetycznym oraz w usługach i inżynierii dla przemysłu. Spółka nie wyklucza przeprowadzenia w przyszłości nowych akwizycji.
Transakcja nie będzie miała wpływu na politykę dywidendową ERBUD S.A.
W wyniku ziszczenia się wszystkich warunków zawieszających od których uzależniona była sprzedaż akcji Spółki, w dniu 13 października 2016 roku została zawarta umowa sprzedaży 100% akcji Spółki przy pośrednictwie domu maklerskiego - Q Securities z siedzibą w Warszawie.
Na mocy Umowy Emitent sprzedał 100% akcji Spółki na rzecz HOLDINVEST 1 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie za cenę 45.000.000 złotych. Warunki transakcji opisane w raporcie bieżącym nr 48/2016 z dnia 24 czerwca 2016 r. nie uległy zmianie z tą różnicą, że Strony uzgodniły, że w miejsce zakupu przez Emitenta nieruchomości zabudowanej zlokalizowanej w Toruniu przy ulicy Wapiennej 10 Emitent zakupił 100% udziałów w spółce Budlex Properties Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która jest właścicielem tej nieruchomości. Budlex Properties Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie nie prowadzi działalności operacyjnej innej niż zarządzanie posiadaną nieruchomością.
I Transza ceny w kwocie 10.000.000 złotych została zapłacona w dniu 30.09.2016 roku. II Transza ceny w kwocie 10.000.000 złotych oraz 25.000.000 złotych została zapłacona odpowiednio w dniu 13.10.2016 i 27.10.2016.
W dniu 10 października 2016 roku została zawarta umowa pomiędzy Budlex SA i Erbud SA sprzedaży udziałów w ilości 248.120 udziałów, stanowiących 100% udziałów w Spółce Budlex Properties Sp z o.o. za łączną cenę 12.000.0000 złotych, tj. 48,36 złotych za 1 udział. Cena została zapłacona przez kupującego w dniu 10.10.2016 roku.
W dniu 21 sierpnia 2015 roku Uchwałą nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki PBDI S.A. kapitał zakładowy Spółki został podwyższony do kwoty 913.500,00 złotych. Podwyższenia dokonano poprzez emisję 828 akcji zwykłych imiennych serii C o wartości nominalnej 50,00 zł każda. Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki zarejesrtowane zostało w Krajowym Rejestrze Sądowym 13 stycznia 2016 roku. W związku z powyższym na dzień publikacji sprawozdania finansowego udział emitenta w kapitale zakładowym jednostki zależnej PBDI S.A. przedstawia się następująco:
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Akcjonariat PBDI SA powyżej 5% wszystkich akcji w spółce
| Wyszczególnienie | Ilość posiadanych akcji Emitenta |
% udział w kapitale zakładowym |
Liczba głosów |
% udział na WZA |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Erbud S.A. | 16 442 | 90% | 16 442 | 90% |
| 2 | Jacek Leczkowski | 1 828 | 10% | 1 828 | 10% |
Poza wyżej wymienioną nie wystąpiły żadne zmiany w strukturze jednostek zależnych oraz inwestycji długoterminowych.
33 Płatność w formie akcji
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Erbud jak też na dzień publikacji tego sprawozdania w Erbud S.A. oraz w Grupie Erbud nie obowiązuje żaden program motywacyjny oparty na akcjach, opcjach na akcje, warrantach ani innych instrumentach pochodnych.
34 Transakcje z podmiotami powiązanymi
Poniższe tabele przedstawiają łączne kwoty transakcji zawartych przez jednostkę dominującą z podmiotami powiązanymi nie podlegającymi konsolidacji za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku oraz na ten dzień a także na za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku oraz na ten dzień:
| Należności/aktywa 31 grudnia 2016 roku |
Zobowiązania | Przychody rok zakończony 31 grudnia 2016 roku |
Koszty | |
|---|---|---|---|---|
| - z tytułu dostaw i usług | 91 | 766 | 24 | 0 |
| - ze zbycia środków | 0 | 0 | 0 | 0 |
| trwałych | ||||
| - inne | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - zapasy na stanie | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - pożyczki | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Należności/aktywa 31 grudnia 2015 roku |
Zobowiązania | Przychody | Koszty rok zakończony 31 grudnia 2015 roku |
|
|---|---|---|---|---|
| - z tytułu dostaw i usług - ze zbycia środków |
31 0 |
881 0 |
2 0 |
881 0 |
| trwałych - inne |
0 | 0 | 0 | 0 |
| - zapasy na stanie - pożyczki |
2 900 | 0 | 0 | 0 |
35 Transakcje z kluczowymi członkami kadry kierowniczej
Na dzień 31 grudnia 2016 roku osoby zarządzające (członkowie zarządu ) posiadały następującą liczbę akcji:
| Akcjonariusz | Rodzaj akcji |
Liczba akcji | % udziału w kapitale zakładowym |
Liczba głosów | % udział w głosach na WZA |
|---|---|---|---|---|---|
| DGI Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych kontrolowany przez Dariusz Grzeszczaka |
Zwykłe | 2 136 260 | 16,67% | 2 136 260 | 16,67% |
| Adler Properties Sp z o.o. kontrolowana przez Józefa Zubelewicza |
Zwykłe | 512 087 | 4,00% | 512 087 | 4,00% |
| Dariusz Grzeszczak | Zwykłe | 773.900 | 6,04% | 773.900 | 6,04% |
| Józef Adam Zubelewicz | Zwykłe | 259.500 | 2,03% | 259.500 | 2,03% |
| Albert Duerr- członek RN | Zwykłe | 28.000 | 0,22% | 28.000 | 0,22% |
Na dzień 31 grudnia 2015 roku osoby zarządzające (członkowie zarządu ) posiadały następującą liczbę akcji:
| Akcjonariusz | Rodzaj akcji | Liczba akcji | % udziału w kapitale zakładowym |
Liczba głosów |
% udział w głosach na WZA |
|---|---|---|---|---|---|
| DGI Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych kontrolowany przez Dariusz Grzeszczaka |
Zwykłe | 2 136 260 | 16,67% | 2 136 260 | 16,67% |
| Adler Properties Sp z o.o. kontrolowana przez Józefa Zubelewicza |
Zwykłe | 712 087 | 5,56% | 712 087 | 5,56% |
| Dariusz Grzeszczak | Zwykłe | 773.900 | 6,04% | 773.900 | 6,04% |
| Józef Adam Zubelewicz | Zwykłe | 259.500 | 2,03% | 259.500 | 2,03% |
| Albert Duerr- członek RN | Zwykłe | 14.500 | 0,11% | 14.500 | 0,11% |
Na dzień przekazania raportu członkowie Zarządu oraz prokurenci nie posiadają żadnych opcji na akcje Erbud S.A.
Członkowie Rady Nadzorczej, Zarządu Jednostki Dominującej oraz członkowie kluczowej kadry kierowniczej, zarówno na dzień 31 grudnia 2016 roku, jak i na dzień 31 grudnia 2015 roku nie posiadali niespłaconych pożyczek, kredytów ani gwarancji udzielonych przez spółki Grupy Erbud.
Członkowie Rady Nadzorczej, Zarządu Jednostki Dominującej oraz członkowie kluczowej kadry kierowniczej, zarówno na dzień 31 grudnia 2016 roku, jak i na dzień 31 grudnia 2015 roku nie byli stroną umów zobowiazujących do świadczeń na rzecz spółek Grupy Erbud.
36 Wynagrodzenia kluczowych członków kadry kierowniczej
Wysokość wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej Erbud S.A. w roku zakończonym 31 grudnia 2016 roku oraz 31 grudnia 2015 roku otrzymanych od Erbud S.A. oraz od jego podmiotów zależnych:
| Imię i nazwisko | Funkcja | Łączna wartość wypłaconych wynagrodzeń oraz przyznanych świadczeń w naturze w roku zakończonym 31 grudnia 2016 roku |
Łączna wartość wypłaconych wynagrodzeń oraz przyznanych świadczeń w naturze w roku zakończonym 31 grudnia 2015 roku |
|---|---|---|---|
| Udo Berner | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
90 | 90 |
| Józef Olszyński | Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
24 | 72 |
| Albert Durr | Członek Rady Nadzorczej |
60 | 60 |
| Gabriel Główka | Członek Rady Nadzorczej |
68 | 60 |
| Zofia Dzik | Członek Rady Nadzorczej |
60 | 60 |
| Michał Otto | Członek Rady Nadzorczej |
60 | 60 |
| Janusz Lewandowski |
Członek Rady Nadzorczej |
60 | 60 |
| Janusz Reiter | Członek Rady Nadzorczej |
40 | 0 |
Wysokość wynagrodzeń członków Zarządu w Erbud S.A. oraz od jego podmiotów zależnych:
| Imię i nazwisko | Funkcja | Łączna wartość wypłaconych wynagrodzeń oraz przyznanych świadczeń w naturze w roku zakończonym 31 grudnia 2016 roku |
Łączna wartość wypłaconych wynagrodzeń oraz przyznanych świadczeń w naturze w roku zakończonym 31 grudnia 2015 roku |
|---|---|---|---|
| Dariusz Grzeszczak | Członek Zarządu |
2 190 | 1 513 |
| Józef Adam Zubelewicz |
Członek Zarządu |
2 190 | 1 514 |
| Paweł Smoleń | Członek Zarządu |
131 | 290 |
37 Zobowiązania i należności warunkowe
Salda pozycji pozabilansowych Grupy z tytułu należności, zobowiązań warunkowych i innych pozycji pozabilansowych są następujące:
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | ||
|---|---|---|---|
| Należności warunkowe | |||
| Od pozostałych jednostek | 113 877 | 13 001 | |
| Otrzymane gwarancje i poręczenia | 113 877 | 13 001 | |
| Sprawy sądowe | 0 | 0 | |
| Weksle otrzymane pod zabezpieczenia | 0 | 0 | |
| Zobowiązania warunkowe | |||
| Na rzecz pozostałych jednostek | 468 869 | 420 454 | |
| Udzielone gwarancje i poręczenia | 461 525 | 418 843 | |
| Sprawy sądowe | 0 | 0 | |
| Weksle własne | 7 344 | 1 611 | |
| Pozycje pozabilansowe razem | -354 992 | -407 453 |
38 Postępowania sądowe
Na dzień 31 grudnia 2016 nie toczą się żadne istotne postępowania sądowe z powództwa Erbud S.A., poza wymienionymi w punkcie 43.
Istotne sprawy sądowe, w których pozwanym jest Erbud S.A., zostały opisane w punkcie 21.2 oraz 43.
39 Nakłady inwestycyjne
Planowane nakłady inwestycyjne w 2016 roku wynoszą 3 800 tysięcy złotych, w tym:
- Erbud S.A. 1 500 tysięcy złotych
- Grupa Industry 800 tysięcy złotych
- PBDI S.A. 900 tysięcy złotych
- GWI 600 tysięcy złotych
40 Struktura zatrudnienia
Przeciętne zatrudnienie w Grupie kształtowało się następująco:
| 31 grudnia 2016 roku | 31 grudnia 2015 roku | |
|---|---|---|
| Pracownicy fizyczni | 1 121 | 1 218 |
| Pracownicy umysłowi | 892 | 826 |
| Razem | 2 013 | 2 044 |
41 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Grupa Erbud w toku prowadzonej działalności narażona jest na różne rodzaje ryzyka finansowego: ryzyko walutowe, ryzyko cenowe, ryzyko stóp procentowych, ryzyko kredytowe oraz ryzyko utraty płynności. Zarząd weryfikuje i ustala zasady zarządzania każdym z niżej wymienionych ryzyk.
Ryzyko walutowe
W ramach podstawowej działalności operacyjnej spółki Grupy zawierają kontrakty budowlane, które są denominowane w walutach obcych (przede wszystkim w EUR). Przyjęta przez Zarząd polityka zarządzania ryzykiem walutowym polega na dopasowaniu waluty kontraktu do waluty wydatków związanych z tym kontraktem. Grupa kontrakty realizowane na terenie Polski zawiera w większości przypadków w polskich złotych a kontrakty realizowane przez spółki i jednostki zagraniczne zawierane są w euro.
Rachunkowość zabezpieczeń
W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2014 roku Grupa podpisała umowę na roboty budowlane ze Spółką Hala Koszyki Grayson Investments sp. z o.o. sp.k. W związku z powyższym kontraktem Grupa spodziewa się określonych płatności w euro. Grupa w celu zabezpieczenia przepływów pieniężnych wynikających z tej umowy zawarła kontrakt forward z ING Bankiem Śląskim S.A. z jednym kursem (4,2815 PLN/EUR) dla wszystkich przepływów (tzw. "parforward") - w kwotach i terminach odpowiadających spodziewanym przepływom z tytułu kontraktu budowlanego.
W ramach kontraktu budowlanego podpisanego w dniu 08.12.2015r. z Ghelamco Poland sp. z o.o. sp.k. na budowę budynku biurowego klasy "A+" oraz modernizację dwóch istniejących budynków w całości składających się na inwestycję pod nazwą: "Nowa Formiernia" Centrum Biurowo – Konferencyjne", Erbud S.A. spodziewa się określonych płatności w EUR.
Grupa w celu zabezpieczenia przepływów pieniężnych wynikających z tej umowy zawarła kontrakt forward zawarty z mBankiem S.A. w dniu 10.12.2015r. z jednym kursem forward dla wszystkich przepływów (tzw. "parforward") - w kwotach i terminach odpowiadających spodziewanym przepływom z tytułu kontraktu budowlanego.
W związku z zawarciem przez ERBUD S.A. (Emitent) umowy na roboty budowlane dotyczącą robót budowlanych w zakresie realizacji budynków B i C kompleksu Centrum Praskie Koneser przy ul. Ząbkowskiej w Warszawie wraz z towarzyszącą infrastrukturą, o której to umowie Emitent informował w raporcie bieżącym nr 90/2016 w dniu 21 grudnia 2016 roku Emitent w dniu 21 grudnia 2016 r. zawarł serię "Par Forwardów" zabezpieczających przepływy z w/w kontraktu.
Transakcja zabezpieczająca została zawarta z ING Bank Śląski z siedzibą w Katowicach. Emitent zabezpieczył przepływy na łączna sumę 11.675.291,46 EUR.
Zmiany wartości godziwej finansowych instrumentów pochodnych wyznaczonych do zabezpieczenia przepływów pieniężnych w części stanowiącej efektywne zabezpieczenie odnosi się bezpośrednio na inne całkowite dochody. Zmiany wartości godziwej finansowych instrumentów pochodnych wyznaczonych do zabezpieczenia przepływów pieniężnych w części nie stanowiącej efektywnego zabezpieczenia zalicza się do pozostałych przychodów lub kosztów finansowych okresu sprawozdawczego.
W momencie ustanowienia zabezpieczenia Spółka formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja ta zawiera: (i) identyfikację instrumentu zabezpieczającego, (ii) identyfikację zabezpieczanej pozycji lub transakcji, (iii) określenie charakteru zabezpieczanego ryzyka oraz (iv) określenie sposobu oceny efektywności instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem.
Oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce skuteczne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka. Efektywność zabezpieczenia jest oceniania na bieżąco w celu sprawdzenia, czy jest ono wysoce efektywne we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zostało ustanowione.
Wartość bilansowa instrumentów finansowych denominowanych w walutach (w PLN) na 31.12.2016:
| PLN | |
|---|---|
| Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne | 42 722 |
| Forwardy walutowe | 0 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 27 082 |
| Należności z tytułu kaucji | 3 621 |
| Udzielone pożyczki | 0 |
| Razem | 73 425 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 0 |
| Zobowiązania z tytułu dostawi i usług oraz pozostałe | 5 074 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
| Zobowiązania z tytułu kaucji | 0 |
|---|---|
| Forwardy walutowe | 0 |
| Razem | 5 074 |
| Ekspozycja na ryzyko walutowe | 68 351 |
Wartość bilansowa instrumentów finansowych denominowanych w walutach (w PLN) na 31.12.2015:
| PLN | |
|---|---|
| Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne | 3 134 |
| Forwardy walutowe | 1 315 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 32 524 |
| Należności z tytułu kaucji | 1 496 |
| Udzielone pożyczki | 0 |
| Razem | 38 469 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 0 |
| Zobowiązania z tytułu dostawi i usług oraz pozostałe | 5 955 |
| Zobowiązania z tytułu kaucji | 0 |
| Forwardy walutowe | 105 |
| Razem | 6 060 |
| Ekspozycja na ryzyko walutowe |
Ryzyko stóp procentowych
Ryzyko stóp procentowych występuje głównie w związku z korzystaniem przez spółki Grupy z kredytów bankowych, pożyczek, leasingu finansowego oraz emisją obligacji. Powyższe instrumenty finansowe oparte są o zmienne stopy procentowe i narażają Grupę na ryzyko zmiany przepływów pieniężnych. Ponadto, Grupa lokuje wolne środki pieniężne w inwestycje o zmiennej stopie procentowej (lokaty), co powoduje zmniejszenie zysków z inwestycji w sytuacji spadku stóp procentowych. Grupa korzysta także z instrumentów o oprocentowaniu stałym, w przypadku których ruchy rynkowych stóp procentowych nie mają wpływu na ponoszone koszty odsetkowe lub uzyskiwane przychody z tytułu odsetek. Należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i zobowiązania nie są oprocentowane i mają terminy płatności do jednego roku.
Grupa monitoruje stopień narażenia na ryzyko stopy procentowej oraz prognozy stóp procentowych.
Poniższa tabela przedstawia wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy na dzień 31 grudnia 2016 roku narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.
Oprocentowanie stałe
| Poniżej roku |
1-3 lat | 3-5 lat | Powyżej 5 lat |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Udzielone pożyczki | 262 | 0 | 0 | 0 | 262 |
| Aktywa gotówkowe - lokaty terminowe | 1 993 | 0 | 0 | 0 | 1 993 |
| Razem | 2 255 | 0 | 0 | 0 | 2 255 |
Oprocentowanie zmienne
| Poniżej roku |
1-3 lat | 3-5 lat | Powyżej 5 lat |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 236 292 | 0 | 0 | 0 | 236 292 |
| Aktywa gotówkowe - lokaty terminowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udzielone pożyczki | 22 526 | 0 | 0 | 0 | 22 526 |
| Kredyty w rachunku bieżącym | 31 300 | 0 | 0 | 0 | 31 300 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | |||||
| (długo- i krótkoterminowe) | 5 026 | 5 588 | 68 | 0 | 10 682 |
| Zabezpieczone kredyty bankowe | 12 616 | 7 265 | 737 | 0 | 20 618 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
| Obligacje | 0 | 52 000 | 0 | 0 | 52 000 |
|---|---|---|---|---|---|
| Razem aktywa - zobowiązania | 307 760 | 64 853 | 805 | 0 | 373 418 |
Poniższa tabela przedstawia wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy na dzień 31 grudnia 2015 roku narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.
Oprocentowanie stałe
| Poniżej roku |
1-3 lat | 3-5 lat | Powyżej 5 lat |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Udzielone pożyczki | 243 | 0 | 0 | 0 | 243 |
| Aktywa gotówkowe - lokaty terminowe | 4 228 | 0 | 0 | 0 | 4 228 |
| Razem | 4 471 | 0 | 0 | 0 | 4 471 |
Oprocentowanie zmienne
| Poniżej roku |
1-3 lat | 3-5 lat | Powyżej 5 lat |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 249 440 | 0 | 0 | 0 | 249 440 |
| Aktywa gotówkowe - lokaty terminowe | 470 | 0 | 0 | 0 | 470 |
| Udzielone pożyczki | 5 196 | 9 850 | 0 | 0 | 15 046 |
| Kredyty w rachunku bieżącym | 35 714 | 0 | 0 | 0 | 35 714 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | |||||
| (długo- i krótkoterminowe) | 5 458 | 7 059 | 69 | 0 | 12 586 |
| Zabezpieczone kredyty bankowe | 45 705 | 21 712 | 4 235 | 0 | 71 652 |
| Obligacje | 0 | 65 000 | 0 | 0 | 65 000 |
| Razem aktywa - zobowiązania | 168 229 | -83 921 | -4 304 | 0 | -80 004 |
Ryzyko cenowe
Grupa narażona jest na ryzyko cenowe związane we wzrostem cen najczęściej kupowanych materiałów budowlanych, takich jak: stal i beton. Otwarcie europejskich rynków pracy powoduje odpływ wykwalifikowanej kadry budowlanej za granicę a jej zmniejszona podaż wpływa na wzrost kosztów płac. W wyniku wzrostu cen materiałów oraz kosztów pracy mogą wzrosnąć ceny usług świadczonych na rzecz Grupy przez firmy podwykonawcze. Ceny w umowach zawartych z inwestorami są z reguły stałe przez cały okres realizacji kontraktu – najczęściej od 6 miesięcy do 36 miesięcy, z kolei umowy z podwykonawcami zawierane są w terminach późniejszych, w miarę postępu poszczególnych prac.
W celu ograniczenia ryzyka cenowego Grupa Erbud na bieżąco monitoruje ceny najczęściej kupowanych materiałów budowlanych, a podpisywane umowy mają odpowiednio dopasowane parametry, dotyczące między innymi czasu trwania kontraktu oraz wartości umowy do sytuacji rynkowej.
Ryzyko kredytowe
Aktywami finansowymi Grupy, które są narażone na podwyższone ryzyko kredytowe są głównie należności z tytułu dostaw i usług oraz kaucje budowlane. W Grupie Erbud funkcjonuje polityka oceny i weryfikacji ryzyka kredytowego związanego ze wszystkimi kontraktami, zarówno na etapie przedofertowym, jak i w trakcie realizacji.
Każdy kontrahent przed podpisaniem umowy, jest oceniany pod kątem możliwości wywiązania się ze zobowiązań finansowych. W przypadku negatywnej oceny zdolności płatniczych kontrahenta, przystąpienie do kontraktu jest uzależnione od ustanowienia adekwatnych zabezpieczeń finansowych lub majątkowych. Ponadto, w umowach z inwestorami zawierane są klauzule przewidujące prawo do wstrzymania realizacji robót, jeżeli występuje opóźnienie w przekazaniu należności za wykonane usługi.
W miarę możliwości tworzy się również zapisy umowne warunkujące dokonywanie płatności podwykonawcom od wpływu środków od inwestora.
Struktura wiekowa należności i kaucji została przedstawiona w punkcie 14.
Ryzyko utraty płynności
W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności spółki Grupy utrzymują odpowiednią ilość środków pieniężnych oraz zbywalnych papierów wartościowych, a także zawierają umowy o linie kredytowe, które służą jako dodatkowe zabezpieczenie płynności. Do finansowania zakupów inwestycyjnych Grupa wykorzystuje środki własne lub długoterminowe umowy leasingu finansowego zapewniając odpowiednią trwałość struktury finansowania dla tego rodzaju aktywów.
Spółki Grupy współpracują, zarówno w ramach transakcji pieniężnych, jak i kapitałowych z instytucjami finansowymi o wysokiej wiarygodności, nie powodując przy tym znacznej koncentracji ryzyka kredytowego. Jednocześnie Grupa stosuje politykę ograniczającą zaangażowanie kredytowe wobec poszczególnych instytucji finansowych oraz emitentów papierów dłużnych, które są nabywane w ramach lokowania okresowych nadwyżek środków pieniężnych.
Zarządzanie płynnością wspomagane jest obowiązującym systemem raportowania prognoz płynności przez spółki Grupy.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2016 roku oraz na dzień 31 grudnia 2015 roku wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności:
| 31 grudnia 2016 | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 469 | 43 447 | 8 002 | 0 | 51 918 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 428 | 4 598 | 5 656 | 0 | 10 682 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
318 028 | 0 | 2 387 | 0 | 320 415 |
| Kaucje budowlane | 0 | 89 130 | 7 588 | 0 | 96 718 |
| Wyemitowane obligacje | 0 | 0 | 52 000 | 0 | 52 000 |
| Razem | 318 925 | 137 175 | 75 633 | 0 | 531 733 |
| 31 grudnia 2015 | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 469 | 80 950 | 25 947 | 0 | 107 366 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 108 | 4 348 | 7 130 | 0 | 12 586 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
233 231 | 62 698 | 8 352 | 367 | 304 648 |
| Kaucje budowlane | 0 | 10 797 | 87 303 | 0 | 98 100 |
| Wyemitowane obligacje | 0 | 0 | 65 000 | 0 | 65 000 |
| Razem | 234 808 | 158 793 | 193 732 | 367 | 587 700 |
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe i stóp procentowych
Potencjalnie możliwe zmiany w zakresie ryzyka rynkowego Grupa oszacowała następująco: 100 pb zmiana w zakresie stopy procentowej PLN (wzrost lub spadek stopy procentowej) 100 pb zmiana w zakresie stopy procentowej EUR (wzrost lub spadek stopy procentowej)
10% zmiana kursu walutowego PLN/EUR (wzrost lub dewaluacja PLN)
Analiza wrażliwości przez Grupę nie uwzględnia wpływu opodatkowania. Wpływ potencjalnie możliwych zmian na wynik finansowy i kapitał Spółki przedstawia poniższa tabela:
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(w tysiącach złotych)
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe i stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2016 roku
| Wa ść cj i rto p oz y ty PL N w s. |
Ry ko alu tow zy w e Wp ływ nik PL N ty na wy w s. |
||
|---|---|---|---|
| cj niu fin Po da zy a w sp raw oz an so wy m |
|||
| j acj a P LN ap rec o 10% do EU R |
de lua cj a P LN wa o 10% do EU R |
||
| Śro dk i p ien ię żn e |
42 72 2 |
-4 27 2 |
4 2 72 |
| Na leż śc i z tuł u d i u słu łe leż ści ty ost sta no aw g ora z p ozo na no |
27 08 2 |
-2 70 8 |
2 7 08 |
| Na leż śc i z tuł u k cj i ty no au |
3 6 21 |
-36 2 |
36 2 |
| Ud zie lon oży czk i e p |
0 | 0 | 0 |
| fin Wp ły ak ty w na wa an so we |
73 42 5 |
-7 34 2 |
7 3 42 |
| Zo bo wią nia tuł u k red tów i p k ty oży za cze z y |
0 | 0 | 0 |
| Zo bo wią nia ty tuł u d ost i i u słu sta łe za z aw g ora z p ozo |
5 0 74 |
50 7 |
-50 7 |
| Zo bo wią nia tuł u k cj i ty za z au |
0 | 0 | 0 |
| Wp ły bo wi ia f ina w na zo ąz an ns ow e |
5 0 74 |
50 7 |
-50 7 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe i stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2015 roku
| ść cj i Wa rto p oz y PL N ty w s. |
Ry ko alu tow e zy w |
||
|---|---|---|---|
| Po cj da niu fin zy a w sp raw oz an so wy m |
Wp ływ nik ty PL N na wy w s. |
||
| j acj a P LN ap rec o 10% do EU R |
de lua cj a P LN wa o 10% do EU R |
||
| Śro dk i p ien ię żn e |
3 1 34 |
-31 3 |
31 3 |
| Na leż śc i z ty tuł u d ost i u słu sta łe leż ści no aw g ora z p ozo na no |
32 52 4 |
-3 25 2 |
3 2 52 |
| Na leż śc i z tuł u k cj i ty no au |
1 4 96 |
-14 9 |
149 |
| Ud zie lon oży czk i e p |
0 | 0 | 0 |
| Wp ły ak fin ty w na wa an so we |
37 15 4 |
-3 71 4 |
3 7 14 |
| tów Zo bo wią nia tuł u k red i p oży k ty za z y cze |
0 | 0 | 0 |
| Zo bo wią nia tuł u d i i u słu łe ty ost sta za z aw g ora z p ozo |
5 9 55 |
59 5 |
-59 5 |
| Zo bo wią nia tuł u k cj i ty za z au |
0 | 0 | 0 |
| Wp ły bo wi ia f ina w na zo ąz an ns ow e |
5 9 55 |
59 5 |
-59 5 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w tysiącach złotych)
42 Zabezpieczenia na aktywach
Hipoteki na aktywach Grupy spółki
Oprócz hipotek ustanowionych na aktywach wymienionych w punkcie 6.4
43 Sprawy sporne
Roszczenie przeciwko Bank Millenium S.A.
W dniu 22 grudnia 2010 roku ERBUD S.A. złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie, Wydział XVI Gospodarczy pozew o zapłatę przeciwko Bankowi Millennium S.A. Wartość przedmiotu sporu: 71.065.496 zł. Pozwany: Bank Millennium S.A. w Warszawie.
W 2008 roku Bank Millennium S.A. doradził Emitentowi (Erbud S.A.) zawarcie transakcji opcji walutowych na zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym w zakresie kontraktów denominowanych w EUR realizowanych przez Emitenta. Propozycja Banku wynikała ze zgłoszonej przez Emitenta potrzeby uzyskania zabezpieczenia adekwatnego do jego sytuacji. Zdaniem Spółki produkt nie był optymalnie dopasowany do potrzeb ERBUD S.A. W czwartym kwartale 2008 roku w wyniku drastycznej przeceny złotego na parze PLN/EUR Bank Millennium S.A. poinformował Emitenta o negatywnej wycenie posiadanej w tym czasie ekspozycji. Jednocześnie powstał spór co do treści transakcji opcji walutowych, przede wszystkim w zakresie wyłączania struktur opcyjnych. Podczas wielokrotnych rozmów Emitent przedstawił swoje stanowisko Bankowi, który zażądał realizacji transakcji z podjęciem działań zmierzających do przymusowej realizacji roszczeń. W celu ograniczenia wysokości potencjalnej szkody, sporne transakcje zostały zrestrukturyzowane, a Bank został poinformowany o podjęciu w przyszłości działań prawnych zmierzających do naprawienia szkody wynikającej z zawartych transakcji opcji walutowych. Szczegóły restrukturyzacji Emitent przedstawił w RP 43/2008 w dniu 21.11.2008 r. oraz w sprawozdaniach finansowych za rok 2008. Emitent nigdy nie zgodził się ze stanowiskiem Banku Millennium S.A. i w związku z powyższym, wezwał dwukrotnie Bank do zapłaty kwoty 71.065.496 zł, na którą składają się kwoty pobrane przez Bank z rachunku bankowego Emitenta, utracone korzyści oraz koszty doradców prawnych i finansowych. W związku z powyższym, Emitent zdecydował się na wytoczenie powództwa o zapłatę zmierzającego do wyrównania szkody.
W dniu 4 listopada 2016 roku Emitent złożył apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 16 września 2016r. oddalającego powództwo w sprawie XVI GC 964/10. Wyrok został zaskarżony w całości, a zarzuty apelacji koncentrują się w szczególności na niewłaściwych ustaleniach i wnioskach Sądu pierwszej instancji dotyczących wadliwego ustalenia przez Sąd treści spornych transakcji, jak i niewłaściwej interpretacji dokumentów, w tym potwierdzających zawarcie transakcji. Dodatkowo powołano w apelacji także liczne wyroki Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego w Warszawie, wydawane w podobnych sprawach, w których Sądy wydawały wyroki korzystne dla Klientów Banku Millennium będących w sytuacji zbliżonej do Emitenta.
Na dzień publikacji tego sprawozdania finansowego spór sądowy jest w toku, trwają w dalszym ciągu przesłuchania świadków.
Stanowisko Emitenta odnośnie sytuacji związanej z realizacją inwestycji – rozbudowa lotniska w Modlinie:
Stan faktyczny - Podstawowe informacje o kontrakcie i jego realizacji.
Umowa o budowę części lotniczej Lotniska Warszawa-Modlin podpisana została 14 września 2010 roku, wartość całkowita prac wynosiła ok. 87 mln zł netto. Na mocy Umowy ERBUD S.A. ("Generalny Wykonawca"), zobowiązany był do wykonania między innymi modernizacji drogi startowej. Zamawiający ustanowił Inwestorem Zastępczym spółkę Bud-Invent sp. z o.o. Droga startowa o długości ok. 2500 mb składa się z 2 progów wykonanych w technologii betonu cementowego, każdy o długości ok. 540 mb oraz części wykonanej z asfaltobetonu o długości 1.421 mb. Wartość wykonania progów betonowych drogi startowej to ok. 10 mln zł netto.
Podwykonawcą odpowiedzialnym za realizację progów betonowych drogi startowej była wyspecjalizowana w takich pracach spółka DSH – Dospravni stavby a.s. ("DSH"), podmiot zależny grupy budowlanej Metrostav. Zamawiający został poinformowany o wyborze podwykonawcy i nie wyraził sprzeciwu (styczeń 2011 roku).
DSH zleciła wykonanie szeregu prac następującym podmiotom:
-
Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej - zlecenie obejmowało opracowanie receptury (składu mieszanki betonowej) do realizacji progów betonowych drogi startowej. Opracowane receptury były zgodne z Polskimi Normami;
-
CEMEX I LAFARGE – dwa światowe koncerny dostawców kruszyw - zlecenie obejmowało dostarczenie kruszyw do betonu do wykonania progów betonowych drogi startowej.
CEMEX I LAFARGE przekazali deklaracje zgodności materiałów do wyrobu betonu z Polskimi Normami wskazanymi w recepturze.
W dniu 10 czerwca 2011 r. DSH przedstawił Zamawiającemu recepturę. Zamawiający zatwierdził recepturę 20 czerwca 2011 roku.
Droga startowa była realizowana przez DSH w okresie czerwiec–listopad 2011 roku w oparciu o recepturę przygotowaną przez Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej przy użyciu kruszywa dostarczonego przez CEMEX i LAFARGE. Wszystkie rozwiązania projektowe, receptury materiałowe, świadectwa zgodności, inwentaryzacje geodezyjne były nadzorowane przez służby Generalnego Wykonawcy i Zamawiającego, a prace były wykonywane pod bezpośrednim nadzorem inspektorów nadzoru inwestorskiego.
W trakcie wykonywania masy betonowej były pobierane próbki przez laboratorium TPA Sp. z o.o. (Instytut badań Technicznych). Próbki były pobierane zgodnie z Polską Normą, tj. z każdej wytworzonej partii betonu. Badania wykazały projektowaną lub wyższą wytrzymałość i mrozoodporność betonu.
Decyzją nr 919/2012 z dnia 6 czerwca 2012 roku Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie inwestycji. Pozwolenie na użytkowanie zostało uzależnione od wykonania przez Zamawiającego m.in. następujących obowiązków:
-
opracowania zasad użytkowania obiektu w tym m.in. instrukcji utrzymania nawierzchni lotniskowych,
-
dokonywania systematycznych przeglądów technicznych nawierzchni lotniskowych,
-
stałego monitorowania obiektu.
Decyzją nr 1980/2012 z dnia 28 grudnia 2012 roku Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru zakazał użytkowania części pasa startowego (decyzja ogłoszona ustnie w dniu 22 grudnia 2012r.). Podstawą decyzji był art. 66 ust 1 pkt 2 i ust 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, tj.: "(…)stwierdzenie, że obiekt budowlany jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku (…)".
Zgodnie z wywiadem udzielonym TVN CNBC w dniu 23 stycznia 2013r., przez Pana Marcina Daniła - Wiceprezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa – Modlin Sp. z o.o Zamawiający nie miał żadnej umowy z Ryanair w oparciu o którą przewoźnik mógłby dochodzić odszkodowania za przestoje lotniska. Zamawiający miał umowę z WizzAir – nie zawiera ona jednak żadnych zapisów, które obligują Zamawiającego do zwrotu poniesionych szkód. WizzAir nie może od lotniska żądać pieniędzy (brak jest ku temu podstaw prawnych). WizzAir powiadomił Zamawiającego o zmianie lotniska, na którym będzie operował na 3-4 dni przed jego zamknięciem, z powodu braku w Modlinie systemu ILS.
W styczniu i lutym 2013 r. Zamawiający i Generalny Wykonawca przeprowadzili szereg spotkań i narad technicznych, w wyniku których w dniu 20 lutego 2013 r., Generalny Wykonawca przedstawił ramowy harmonogram prac do prowadzenia na drodze startowej, który został zatwierdzony przez Zamawiającego.
W dniu 6 marca 2013 r. Generalny Wykonawca przejął od Zamawiającego teren budowy i rozpoczął wykonywanie prac. W dniu 22 kwietnia 2013r. Zamawiający zatwierdził nową recepturę betonu. W dniu 17 czerwca 2013r. MWINB wydał decyzję nr 846/2013 na mocy której uchylona została decyzja 1980/2012 dotyczącą zakazu użytkowania części pasa startowego.
Ponadto, w dniu 12 sierpnia 2013 roku Emitent otrzymał postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w sprawie ustanowienia zabezpieczenia roszczeń Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Ploh Sp. z o.o., które to Przedsiębiorstwo wysunęło roszczenia w wysokości 74 tysięcy złotych z tytułu utraconych korzyści związanych z przerwą w działaniu lotniska. Sąd ustanowił zabezpieczenie w postaci hipoteki przymusowej na nieruchomości niezbudowanej należącej do Emitenta położonej w Toruniu. W dniu 19 sierpnia 2013 r. wniesione zostało zażalenie na postanowienie w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia roszczenia, wskutek jego rozpoznania Sąd Okręgowy w Warszawie postanowienie z dnia 11 grudnia 2013 r. wskutek uwzględnienia zażalenia zmienił postanowienie w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia i wniosek oddalił. W dniu 26 sierpnia 2013 r. wniesiona została odpowiedź na pozew, w której, prócz wniosku o oddalenie powództwa w całości jako oczywiście bezzasadnego, podniesiony został zarzut niewłaściwości sądu. W dniu 24 września 2013 r. na skutek uwzględnienia zarzutu niewłaściwości sprawa przekazana została do rozpoznania Sądowi Rejonowemu m.st. Warszawy Wydziałowi Gospodarczemu. Sąd zobowiązał organy administracji do dostarczenia żądanych przez daną stronę powodową dokumentów, odroczył posiedzenie bez terminu.
W dniu 17 lipca 2013 roku do siedziby Emitenta wpłynęło wezwanie do zapłaty LS Airport Services S.A. na kwotę 1.844 tysięcy złotych z tytułu utraconych korzyści związanych z przerwą w działaniu lotniska w Modlinie. Kancelaria reprezentująca Emitenta przesłała odpowiedź na wezwanie dowodząc jego bezzasadności.
W dniu 12 maja 2014 r. Spółce został doręczony pozew, w którym Zamawiający wniósł o zapłatę kwoty 34.381.374,64 zł z tytułu odszkodowania wraz z ustawowymi odsetkami oraz kosztami postępowania. Sprawa jest prowadzona przez Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVI Wydział Gospodarczy, pod sygn. akt XXVI GC 353/14. W związku z koniecznością sporządzenia specjalistycznych ekspertyz technicznych i finansowych, w dniu 21 lipca został złożony wniosek o dalsze przedłużenie terminu. Wedle informacji uzyskanych w dniu 24 lipca 2014 r. termin na złożenie odpowiedzi na pozew został przedłużony do dnia 12 października 2014 r.
W dniu 11 października 2014 r. Erbud złożył odpowiedź na pozew, w której wniósł o oddalenie powództwa MPL w całości oraz przyznanie zwrotu kosztów postępowania. Jednocześnie, niezależnie od zakwestionowania roszczenia powoda, Erbud wytoczył przeciwko MPL powództwo wzajemne wnosząc o zasadzenie na swoją rzecz kwoty 19 892 tys. PLN wraz z odsetkami ustawowymi. Na roszczenie wzajemne składają się poniesione przez Erbud koszty napraw nawierzchni lotniska Warszawa-Modlin.
W dniu 2 marca 2015 r. do Erbud doręczone zostało pismo procesowe MPL, w którym ten podtrzymał swoje żądania oraz wniósł o oddalenie powództwa wzajemnego Erbud. W odpowiedzi, w dniu 15 maja 2015 r. prawnicy Weil złożyli pismo (przygotowane wraz z ekspertami z różnych dziedzin), w którym podtrzymali dotychczasowe stanowisko Erbud w sprawie, przedstawili dalszą argumentację oraz ustosunkowali się do kwestii dowodowych i proceduralnych.
W dniu 3 lipca 2015 r. kancelaria prawna Weil złożyła wniosek o przeprowadzenie dowodu z opublikowanej w czerwcu 2015 roku Informacji o wynikach kontroli NIK dot. budowy portu lotniczego w Modlinie.
Obecnie trwają rozprawy sądowe i przesłuchania świadków oraz dalsza wymiana pism procesowych.
Biorąc pod uwagę skomplikowany stan faktyczny sprawy oraz obszerność materiału dowodowego zgłoszonego w postępowaniu, w tym prawdopodobieństwo przeprowadzenia kilku dowodów z opinii biegłych, wyrok sądu pierwszej instancji prawdopodobnie nie zostanie wydany wcześniej niż po upływie ok. 3 lat od wniesienia pozwu przez MPL.
Stanowisko Zarządu w sprawie roszczeń finansowych
Na podstawie umowy z dnia 14 września 2010 roku realizowanej na rzecz Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa - Modlin Sp. z o.o. Erbud S.A. występowała w roli generalnego wykonawcy pasa startowego lotniska Warszawa-Modlin. W dniu 28 grudnia 2012 roku, z uwagi na stwierdzone usterki nawierzchni, Wojewódzki Mazowiecki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję zakazującą użytkowania części pasa startowego w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Mając na względzie interes publiczny Spółka dokonała wymiany betonowej nawierzchni pasa (w ramach wykonawstwa zastępczego), bez oczekiwania na wyjaśnienie przyczyn powstania uszkodzeń i bez potwierdzenia obowiązku dokonania naprawy w ramach zobowiązania gwarancyjnego. Powyższe prace zostały zakończone w czerwcu 2013 roku, a lotnisko zostało ponownie dopuszczone do ruch pasażerskiego w dniu 3 lipca 2013 roku.
Erbud S.A. nie uznaje swojej odpowiedzialności za wadliwy stan nawierzchni pasa startowego, a zlecone niezależne ekspertyzy techniczne wskazują na powody uszkodzenia niezależne od Spółki. W związku z tym, w naszej ocenie oraz ocenie doradców prawnych Erbud S.A. wydatki poniesione na wymianę nawierzchni pasa startowego w łącznej kwocie 20,1 miliona złotych oraz kwoty zatrzymane w wysokości 2,9 miliona złotych ujęte na dzień 31 grudnia 2015 roku w aktywach bilansu, jak również wszelkie roszczenia kierowane do Erbud S.A. związane z tą sprawą w ostatecznym rozliczeniu nie obciążą Spółki.
Z uwagi na trwające postępownie sądowe związane z przypisaniem odpowiedzialności za niewłaściwy stan pasa startowego lotniska, złożony charakter sprawy oraz przewidywane długotrwałe postępowania sądowe nie można wykluczyć, iż ostateczne skutki finansowe w/w zdarzenia dla Spółki mogą się różnić od aktualnych oszacowań przyjętych przez Zarząd Erbud S.A. dla potrzeb sporządzenia prezentowanego sprawozdania finansowego.
W dniu 18 marca 2015 roku Emitent złożył w Sądzie Okręgowym Warszawa Mokotów w Warszawie pozew o zapłatę odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania umowy, przeciw Cemex Polska sp. z o.o. z siedzibą Warszawie oraz Lafarge Kruszywa i Beton sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (Pozwany) w kwocie 18.685.956,97 (słownie: osiemnaście milionów sześćset osiemdziesiąt pięć tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt sześć i 97/100 złotych), w tym roszczenie względem Cemex Polska sp. z o.o.: 8.098.200,89 zł (słownie: osiem milionów dziewięćdziesiąt osiem tysięcy dwieście i 89/100 złotych); oraz roszczenie względem Lafarge Kruszywa i Beton sp. z o.o.: 10.587.756,08 zł (słownie: dziesięć milionów pięćset osiemdziesiąt siedem tysięcy siedemset pięćdziesiąt sześć 8/100 i złotych).
W kolejnych miesiącach strony wymieniły dalsze pisma procesowe, w których podtrzymały swoje stanowiska procesowe, przedstawiły dodatkową argumentację oraz ustosunkowały się do kwestii dowodowych i proceduralnych.
Biorąc pod uwagę fakt, że w sprawie poruszane są specjalistyczne zagadnienia techniczne, z czego wynika ryzyko przeprowadzenia dowodów z opinii biegłych, wyrok Sądu pierwszej instancji prawdopodobnie nie zostanie wydany wcześniej niż po upływie około 3 lat od wniesienia pozwu przez Erbud.
Zgodnie z naszymi szacunkami szansa zasądzenia roszczenia na rzecz Erbud jest większa niż ryzyko oddalenia powództwa.
Roszczenie do Kępska S.A. z siedzibą w Warszawie
Data złożenia pozwu przez ERBUD S.A.: 22 kwietnia 2014 r.
Wartość przedmiotu sporu: 9.877.132 zł (8.187.631,31 zł + 1.689.500 zł)
Aktualny stan sprawy:
ERBUD S.A. dochodzi od Kępska S.A. zapłaty wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych. Pozwem z 22 kwietnia 2014 r. Powód wniósł o zasądzenie od Kępska S.A. kwoty 8.187.631,31 zł
W pozwie Erbud S.A. wniósł również o zabezpieczenie dalszej kwoty 1.414.500 zł poprzez zajęcie przysługujących Pozwanemu wierzytelności z rachunków bankowych oraz ustanowienie hipoteki przymusowej na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej przy ulicy Kępskiej 8 w Opolu. Postanowieniem z 12 sierpnia 2014 r. Sąd Okręgowy zabezpieczył roszczenie w kwocie 1.414.500 zł zgodnie z wnioskiem Powoda. Postanowienie z klauzulą wykonalności z 4 września 2014 r. zostało doręczone Powodowi 19 września 2014 r. 23 września 2014 r. Powód złożył do Sądu Rejonowego w Opolu, VI Wydziału Ksiąg Wieczystych, wniosek o wpis na podstawie ww. postanowienia Sądu hipoteki przymusowej w kwocie 1.414.500 zł. Sąd Rejonowy w Opolu postanowieniem z 15 grudnia 2014 r. oddalił wniosek Powoda o wpis hipoteki przymusowej. W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wskazał, że ze stanu ujawnionego w księdze wieczystej KW nr OP10/00085900/3 wynika, że użytkownikiem wieczystym nieruchomości, objętej tą księgą jest EMIR 75 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a nie Kępska S.A. 27 stycznia 2015 r. Powód złożył wniosek o nadanie postanowieniu o zabezpieczeniu roszczenia w zakresie ustanowienia hipoteki przymusowej klauzuli wykonalności na EMIR 75 sp. z o.o. Postanowieniem z 30 stycznia 2015 r. Sąd Okręgowy w Opolu nadał klauzulę wykonalności na EMIR 75 sp. z o.o. 5 lutego 2015 r. ERBUD S.A. złożył wniosek o wpis hipoteki w księdze wieczystej. 29 maja 2015 r. hipoteka została wpisana do księgi wieczystej. 29 czerwca 2015 r. Kępska S.A. (data wpływu do Sądu 1 lipca 2015 r.) wniosła zażalenie do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na postanowienie Sądu Okręgowego w Opolu o nadaniu klauzuli wykonalności na EMIR 75 Sp. z o.o. Postanowieniem z 10 lipca 2015 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił zaskarżone postanowienie o nadaniu klauzuli na EMIR 75 Sp. z o.o., w ten sposób, że wniosek o jej nadanie oddalił (stanowi ono podstawę do wykreślenia hipoteki w kwocie 1.414.500 zł). Postanowienie jest prawomocne.
W odpowiedzi na pozew z 10 września 2014 r. Kępska S.A. wniosła o oddalenie powództwa w całości oraz podniosła zarzut potrącenia wierzytelności Powoda z wzajemną wierzytelnością Pozwanego z tytułu nienależytego wykonania zobowiązań ERBUD S.A. wynikających z umowy o generalne wykonawstwo.
30 listopada 2015r. ERBUD S.A. rozszerzył powództwo o kwotę 1.689.500 zł, która to kwota stanowi należną ERBUD S.A. karę umowną z tyłu odstąpienia od umowy na generalne wykonawstwo z przyczyn leżących po stronie Kępska S.A.
W toku rozprawy z 11 stycznia 2017 r. Sąd wydał postanowienie dowodowe, w którym dopuścił dowody z dokumentów przedstawionych przez Kępską pod koniec 2016 roku, a ponadto dopuścił dowód z uzupełniającej opinii biegłego. Erbud złożył zastrzeżenia do protokołu i wniósł o reasumpcję postanowienia dowodowego zarówno w zakresie dopuszczenia dokumentów załączonych do ww pism procesowych, jak i w zakresie tezy dowodowej dla biegłego dotyczącej wykazania "zwłoki" Erbud w wykonaniu umowy o roboty budowlane. Przewidywany termin zakończenia postępowania przed Sądem I instancji: 2017 r.
Roszczenie do Międzyzdrojski Rynek Sp. z o.o.
Wartość przedmiotu sporu: 3 699 578 zł.
Aktualny stan sprawy: Sąd Okręgowy I instancja w Szczecinie, sporządzona została opinia biegłego sądowego.
Erbud S.A. wystąpił o zapłatę należności wynikających z faktur (zaakceptowanych przez pozwaną). Obiekt wybudowany przez Erbud S.A. został odebrany przez pozwaną, jest w formie pisemnej sporządzony protokół odbioru, pomiędzy stronami były próby spisania porozumienia, strona pozwana wyrażała wolę zapłaty, jednak rozkładanie należności na rzecz Erbud w czasie, spowodowało konieczność wystąpienia do sądu. Aktualnie pozwany żąda obniżenia wynagrodzenia z powodu licznych istotnych wad wykonawczych.
Dnia 25.01.2016 r. ogłoszono wyrok, na podstawie którego zasądzono na rzecz Erbud S.A. kwotę 3 212 456,39
zł. wraz z odsetkami. Wyrok jest nieprawomocny. Pozwany złożył apelację, powód odpowiedź na apelację.
Termin rozprawy apelacyjnej 09.03.2017 r.
Roszczenie do Akademia Muzyczna w Łodzi
Data złożenia pozwu: 20 grudnia 2013 r.
Wartość przedmiotu sporu: 2.050.515,- zł
Stan sprawy: W dniu 20 grudnia 2013 r. ERBUD S.A. wniósł powództwo o zapłatę kwoty 1 895 430,00 zł tytułem wynagrodzenia za wykonane przez Powoda na rzecz Pozwanego roboty budowlane objęte umową nr 694/U/AMŁ/2012 z dnia 20 grudnia 2012 r., z którego to tytułu Powód wystawił Pozwanemu fakturę VAT nr 519/13/W z dnia 30 lipca 2013 r. oraz o zapłatę kwoty 74 934,40 zł – tytułem należnych Powodowi odsetek ustawowych od kwoty wynagrodzenia naliczonych od dnia wymagalności roszczenia (tj. od dnia 29 sierpnia 2013 r.) do dnia wniesienia pozwu (tj. do dnia 20 grudnia 2013 r.) oraz kwoty 80 150,37 zł - tytułem odszkodowania za nienależyte wykonanie przez Akademię Umowy nr 209/U/AMŁ/11 z dnia 15 września 2011 r., w wyniku którego ERBUD poniósł szkodę w postaci zwiększonych kosztów utrzymania budowy przez okres dłuższy niż przewidywała ww. umowa, tj. w okresie 1.06.2013 r. – 15.07.2013 r. Pozwana Akademia Muzyczna złożyła odpowiedź na pozew z dnia 23 stycznia 2014 r. z żądaniem oddalenia powództwa w całości oraz podniosła procesowy zarzut potrącenia kar umownych. Powód złożył pismo procesowe z dnia 31.03.2014 r. oraz z dnia 22.05.2014 r., a Pozwana pismo z dnia 4.04.2014 r. i z dnia 30.06.2014 r. Dotychczas odbyły się dwie rozprawy w dniu 29.08.2014 r. (słuchano jednego świadka ERBUD) oraz w dniu 7.11.2014 r., na której doszło do odroczenia sprawy z uwagi na planowane wniesienie powództwa wzajemnego przez Pozwanego o zapłatę pozostałej części kar umownych. Odbyła się rozprawa w dniu 4.06.2015 r. – odroczenie terminu rozprawy. Postanowieniem z dnia 5.11.2015 r. Sąd połączył przedmiotową sprawę ze sprawą o sygn. akt I C 1944/14, a następnie wyznaczył termin rozprawy na dzień 11.03.2016 r. Obecnie w sprawie, na wniosek Akademii Muzycznej, prowadzone jest postępowanie mediacyjne celem zawarcia ugody
44 Zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego
Do dnia publikacji nieniejszego sprawozdania finansowego nie zostały ujawnione żadne istotne zdarzenia, które powinny być ujawnione.
Podpis osoby sporządzającej Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Mariola Zielińska /Główny Księgowy/
Podpisy Członków Zarządu
Józef Zubelewicz /Członek Zarządu/ Dariusz Grzeszczak /Członek Zarządu/
Paweł Smoleń /Członek Zarządu/
Warszawa, 20 marca 2017 roku