AI assistant
Enea S.A. — Management Reports 2021
Sep 16, 2021
5597_rns_2021-09-16_b84dd72d-4e9c-4837-94b6-3a640fa70577.pdf
Management Reports
Open in viewerOpens in your device viewer


Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ENEA w I półroczu 2021 r.
Poznań, data publikacji: 16 września 2021 r.

| 1. Podsumowanie operacyjne I półrocza 2021 r. |
4 |
|---|---|
| 2. Organizacja i działalność Grupy Kapitałowej ENEA |
6 |
| 3. Model ryzyk Grupy ENEA | 18 |
| 4. Otoczenie rynkowe | 19 |
| 5. Sytuacja finansowa | 23 |
| 6. Akcje i akcjonariat |
41 |
| 7. Władze |
42 |
| 8. Inne informacje istotne dla oceny sytuacji emitenta |
44 |
| 9. CSR – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu |
58 |
| 10. Raportowanie niefinansowe | 60 |
| 11. Załączniki |
62 |
| 12. Słownik pojęć i skrótów |
68 |

Grupa ENEA w liczbach

ENEA to 17,5 tys. Pracowników



1. Podsumowanie operacyjne I półrocza 2021 r.
W I półroczu 2021 r. Grupa Kapitałowa ENEA wypracowała wynik EBITDA na poziomie 1 652 mln zł (spadek r/r o 170 mln zł).

Obszar Wytwarzania odnotował wynik EBITDA na poziomie 655 mln zł (spadek r/r o 217 mln zł). Znaczący spadek EBITDA odnotowano w Segmencie Elektrowni Systemowych, spadek r/r o 271 mln zł, na co wpływ miał spadek marży na wytwarzaniu (niższy jednostkowy CDS głównie z uwagi na wzrost kosztów CO2 oraz niższą cenę energii) oraz marży na obrocie i Rynku Bilansującym (niższe marże jednostkowe, spadek wolumenu), co zostało częściowo zrekompensowane przychodami z rynku mocy. W Segmencie Ciepło odnotowano wzrost wyniku EBITDA r/r o 20 mln zł, natomiast w Segmencie OZE wzrost r/r o 35 mln zł.
W Obszarze Wydobycia osiągnięta została EBITDA na poziomie 318 mln zł (wzrost r/r o 104 mln zł). Wyższy wynik EBITDA wynika głównie ze zwiększonej sprzedaży węgla, częściowo skompensowanej niższą ceną sprzedaży.
Obszar Dystrybucji odnotował wynik EBITDA na poziomie 687 mln zł (wzrost r/r o 9 mln zł). Wzrost wyniku jest efektem wyższej marży z działalności koncesjonowanej, na którą wpływ miały m.in. wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych, niższe koszty zakupu usług przesyłowych i dystrybucyjnych oraz niższe koszty zakupu energii elektrycznej na potrzeby różnicy bilansowej. Negatywnie na wynik segmentu wpłynął wzrost kosztów operacyjnych oraz spadek wyniku na pozostałej działalności operacyjnej.

Obszar Obrotu odnotował wynik EBITDA na poziomie 9 mln zł (spadek r/r o 31 mln zł). Niższy wynik EBITDA głównie w wyniku: aktualizacji wyceny kontraktów CO2, zmiany rezerw dotyczących umów rodzących obciążenia, wzrostu kosztów obowiązków ekologicznych, przy jednoczesnym większym spadku cen zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym niż spadek cen sprzedaży energii elektrycznej na rynku detalicznym oraz wzroście wolumenu sprzedaży energii.
- GK ENEA wydała na inwestycje 728 mln zł.
- Produkcja węgla handlowego wyniosła 4,9 mln t.
- Sprzedaż węgla handlowego wyniosła 4,6 mln t.
- Grupa wytworzyła prawie 12,1 TWh energii elektrycznej.
- Sprzedaż ciepła w Segmencie Wytwarzania wyniosła 3,9 PJ.
- Sprzedaż usług dystrybucyjnych odbiorcom końcowym wyniosła prawie 10,2 TWh.
- Wolumen sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym wyniósł prawie 12,2 TWh.
+ -
Otrzymanie przychodów z rynku mocy Wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej Wzrost przychodów ze sprzedaży gazu Wzrost przychodów ze sprzedaży energii cieplnej Wzrost przychodów ze sprzedaży węgla

Wzrost kosztów zużycia materiałów i surowców Wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu Wzrost kosztów świadczeń pracowniczych Zmiana rezerw dotyczących umów rodzących obciążenia Wzrost kosztów usług obcych Spadek wyniku na pozostałej działalności operacyjnej

1.1. Najważniejsze wydarzenia w 2021 r.
Pierwszy kwartał
- 4 stycznia 2021 r. do Spółki wpłynęła rezygnacja Pani Izabeli Felczak-Poturnickiej z funkcji Przewodniczącej Rady Nadzorczej oraz członkostwa w Radzie Nadzorczej ENEA S.A. z dniem 5 stycznia 2021 r.
- 5 stycznia 2021 r. ENEA S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia zawarły list intencyjny, którego celem jest nawiązanie strategicznej współpracy związanej z przyszłymi projektami inwestycyjnymi w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
- 7 stycznia 2021 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ENEA S.A. dokonało wyboru Pana Rafała Włodarskiego na Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki ENEA S.A.
- 7 stycznia 2021 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę, na mocy której z tym samym dniem w skład Rady Nadzorczej ENEA S.A. powołana została Pani Dorota Szymanek.
- 22 stycznia 2021 r. zawarcie Aneksu nr 24 do Umowy sprzedaży węgla energetycznego nr 3/W/2012 pomiędzy ENEA Elektrownia Połaniec S.A. a LW Bogdanka S.A na zakup węgla. W wyniku zawarcia aneksu zostaje przedłużony termin obowiązywania umowy do 31 grudnia 2024 r. oraz przesunięciu również ulega wolumen ilościowy niezrealizowanych dostaw z roku 2020 na rok 2021.
- 22 stycznia 2021 r. zawarcie Aneksu nr 2 do Załącznika nr 5 do Umowy UW/LW/01/2012 sprzedaży węgla energetycznego pomiędzy ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. a LW Bogdanka S.A na zakup węgla. W wyniku zawarcia Aneksu przesunięciu ulega wolumen ilościowy niezrealizowanych dostaw z roku 2020 na rok 2021.
- 19 lutego 2021 r. zawarcie Aneksów do Umowy Wieloletniej Nr UW/LW/01/2012 na dostawę węgla energetycznego oraz Umowy dostaw dodatkowych Nr UD/LW/01/2021 pomiędzy ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. a LW Bogdanka S.A.
- 25 lutego 2021 r. Spółka zidentyfikowała konieczność dokonania odpisu aktualizującego wartość udziałów w ENEA Wytwarzanie w wysokości ok. 2 817 mln zł w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za 2020 r. oraz odpisu aktualizującego wartość aktywów wytwórczych ENEA Wytwarzanie w wysokości ok. 2 881 mln zł w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym GK ENEA za 2020 r., o którym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 7/2021.
- 11 marca 2021 r. ENEA S.A. podpisała umowę na sprzedaż zielonej energii z Krakowskim Holdingiem Komunalnym. Przedmiotem umowy jest sprzedaż 424 GWh energii elektrycznej z odnawialnych źródeł potwierdzona dokumentami określającymi źródła oraz ilość dostarczonej energii elektrycznej, sporządzone przez właściwą instytucję certyfikującą, potwierdzające pochodzenie energii ze źródeł odnawialnych.
- 26 marca 2021 r. zawarta została umowa sprzedaży dotycząca nabycia przez Skarb Państwa 100% udziałów w spółce PGE EJ 1 sp. z o.o.
- 31 marca 2021 r. Skarb Państwa nabył od ENEA S.A. 532 523 udziały stanowiące 10% kapitału zakładowego PGE EJ 1 sp. z o.o.
Drugi kwartał
- 13 kwietnia 2021 r. zawarcie umów z PKP CARGO S.A. na okres od 13 kwietnia 2021 r. do 13 października 2022 r. na wykonanie usługi przewozu węgla energetycznego dla ENEA Elektrownia Połaniec S.A.
- 30 kwietnia 2021 r. zawarcie przez ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. oraz LW Bogdanka S.A. umowy dostaw dodatkowych Nr UD/LW/02/2021 i Aneksu do Umowy Wieloletniej nr UW/LW/01/2012 z 19 lutego 2021 r.
- 11 maja 2021 r. Zarząd ENEA S.A. podjął decyzję o dokonaniu częściowego odkupu obligacji serii ENEA0921 przed terminem zapadalności w celu ich umorzenia w kwocie głównej 350 000 tys. zł powiększonej o należne odsetki oraz premię dla posiadaczy. Obligacje serii ENEA0921 zostały wyemitowane w wysokości 500 000 tys. zł 16 września 2015 r. na podstawie "Umowy Programowej dotyczącej Programu Emisji Obligacji do kwoty 5 000 000 000 zł z dnia 30 czerwca 2014 r." z późn. zm. Niewykupiona część obligacji serii ENEA0921 o wartości nominalnej 150 000 tys. zł pozostaje w posiadaniu obligatariuszy do dnia zapadalności, tj. do 16 września 2021 r.
- 23 czerwca 2021 r. otrzymanie przez ENEA Elektrownia Połaniec S.A. informacji od Ministra Klimatu i Środowiska o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie otrzymanej przez ten podmiot pomocy publicznej w formie uprawnień do emisji CO2 do 2016 r. z tytułu zrealizowanych modernizacji bloków energetycznych w latach 2013-2016. Na mocy decyzji Ministra Klimatu i Środowiska otrzymanej 9 sierpnia 2021 r. postępowania zostały w całości umorzone.
- 25 czerwca 2021 r. podpisanie dokumentów dotyczących rozliczenia Projektu Węglowego w ramach Projektu Ostrołęka C oraz realizacji Projektu Gazowego w Ostrołęce, o których Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 20/2021 oraz 21/2021.
- 28 czerwca 2021 r. zawarcie umowy z PKP CARGO S.A. na okres od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. na wykonanie usługi przewozu węgla energetycznego dla ENEA Elektrownia Połaniec S.A. z LW Bogdanka S.A.
- 28 czerwca 2021 r. zawarcie umów z PKP CARGO S.A. na okres od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. na wykonanie usługi przewozu węgla energetycznego dla ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
- 30 czerwca 2021 r. ENEA Innowacje sp. z o.o. podpisała umowę ramową o współpracy z NCBR Investment Fund ASI S.A.
1.2. Zdarzenia po okresie sprawozdawczym
- 9 lipca 2021 r. zawarcie Aneksu do Umowy sprzedaży węgla energetycznego nr 3/W/2021 oraz Umowy dodatkowej sprzedaży węgla energetycznego pomiędzy LW Bogdanka S.A. a ENEA Elektrownia Połaniec S.A.
- 9 lipca 2021 r. zawarcie Aneksu do Umowy sprzedaży węgla energetycznego nr UW/LW/01/2012 oraz Umowy dodatkowej sprzedaży węgla energetycznego pomiędzy LW Bogdanka S.A. a ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
- 9 lipca 2021 r. zidentyfikowana została możliwość częściowego rozwiązania rezerwy utworzonej w kwocie 222,2 mln zł (pierwotnie w kwocie 219,4 mln zł), o której Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 23/2021.
- 23 lipca 2021 r. ENEA S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., TAURON Polska Energia S.A., Energa S.A. oraz Skarb Państwa zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
- 15 września 2021 r. do Spółki wpłynęło oświadczenie Pana Ireneusza Kulki, że z dniem 16 września 2021 r. rezygnuje z funkcji członka Rady Nadzorczej ENEA S.A. oraz Przewodniczącego Komitetu ds. Audytu.

2. Organizacja i działalność Grupy Kapitałowej ENEA
2.1. Struktura Grupy Kapitałowej ENEA

1) ENEA S.A. łącznie z ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. posiada 65,999% liczby głosów na WZ.
2) Postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego / spółka nie prowadzi działalności gospodarczej.
3) 31 marca 2021 r. Skarb Państwa nabył od ENEA S.A. 532 523 udziały PGE EJ 1 sp. z o.o. stanowiące 10% kapitału zakładowego spółki, w związku z tym ENEA S.A. nie jest już udziałowcem spółki PGE EJ 1 sp. z o.o.
W obrębie GK ENEA funkcjonuje siedem wiodących podmiotów, tj. ENEA S.A. (obrót energią elektryczną), ENEA Operator sp. z o.o. (dystrybucja energii elektrycznej), ENEA Wytwarzanie sp. z o.o., ENEA Elektrownia Połaniec S.A. i ENEA Nowa Energia sp. z o.o. (produkcja i sprzedaż energii elektrycznej), ENEA Trading sp. z o.o. (handel hurtowy energią elektryczną) oraz LW Bogdanka S.A. (wydobycie węgla). Pozostałe podmioty świadczą działalność pomocniczą w odniesieniu do wymienionych spółek. W strukturze Grupy uwzględniono również udziały mniejszościowe w podmiotach posiadane przez ENEA S.A. oraz spółki zależne od ENEA S.A. tj. w szczególności ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. oraz LW Bogdanka S.A.4)
4) W dalszej części dokumentu nazwy spółek mogą być pokazywane bez skróconej formy organizacyjno-prawnej.
2.2. Zmiany w strukturze GK ENEA
Restrukturyzacja majątkowa
Po dokonaniu w latach poprzednich kluczowych zmian organizacyjnych w I półroczu 2021 r. GK ENEA, poza inicjatywami związanymi z planowanymi zmianami, nie realizowała istotnych działań w zakresie restrukturyzacji majątkowej.
Dezinwestycje kapitałowe
31 marca 2021 r. Skarb Państwa nabył od ENEA S.A. 532 523 udziały PGE EJ 1 sp. z o.o., stanowiące 10% kapitału zakładowego tej spółki, w związku z tym ENEA S.A. nie jest już udziałowcem spółki PGE EJ 1 sp. z o.o.
W pozostałym zakresie w I półroczu 2021 r. nie prowadzono istotnych działań w zakresie dezinwestycji kapitałowych.
Zmiany w organizacji
W I półroczu 2021 r. GK ENEA kontynuowała działania ukierunkowane na realizację Strategii Korporacyjnej Grupy.
Inwestycje kapitałowe
Szczegółowy opis procesów związanych z inwestycjami kapitałowymi został zamieszczony w skróconym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2021 r.

Zdarzenia w raportowanym okresie oraz do dnia sporządzenia sprawozdania
- 19 stycznia 2021 r. został uruchomiony projekt "Połączenie ENEA Innowacje sp. z o.o. z ENEA Badania i Rozwój sp. z o.o.". Celem projektu połączenia spółek ENEA Innowacje sp. z o.o. oraz ENEA Badania i Rozwój sp. z o.o. jest optymalizacja prowadzenia działalności innowacyjnej w GK ENEA. 1 czerwca 2021 r. połączenie spółek zostało zarejestrowane w KRS.
- 31 marca 2021 r. Skarb Państwa nabył od ENEA S.A. 532 523 udziały PGE EJ 1 sp. z o.o., stanowiące 10% kapitału zakładowego tej spółki, w związku z tym ENEA S.A. nie jest już udziałowcem spółki PGE EJ 1 sp. z o.o.
- 7 maja 2021 r. na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników ENEA Innowacje sp. z o.o., podjęto uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 4 500 000 zł, to jest z kwoty 26 360 000 zł do kwoty 30 860 000 zł, poprzez utworzenie 45 000 udziałów o wartości nominalnej 100 zł każdy. Podwyższenie zostało zarejestrowane 1 lipca 2021 r.
2.3. Obszary biznesowe GK ENEA

Dystrybucja
- •Dostarczanie energii elektrycznej
- •Planowanie i zapewnianie rozbudowy sieci dystrybucyjnej, w tym przyłączanie nowych Klientów
- •Eksploatacja, konserwacja i remonty sieci dystrybucyjnej
- •Zarządzanie danymi pomiarowymi
Wytwarzanie
- •Wytwarzanie energii w oparciu o węgiel kamienny, biomasę, gaz, wiatr, wodę i biogaz
- •Wytwarzanie ciepła •Obrót energią elektryczną
- •Przesyłanie i dystrybucja ciepła
Wydobycie
- •Produkcja węgla kamiennego
- •Sprzedaż węgla kamiennego
- •Zabezpieczenie bazy surowcowej dla Grupy Kapitałowej
Obrót hurtowy
- •Optymalizacja portfela kontraktów hurtowych energii elektrycznej i paliwa gazowego
- •Działania na rynkach produktowych
- •Zapewnienie dostępu do rynków hurtowych
Obrót detaliczny
- •Obrót energią elektryczną i paliwem gazowym na rynku
- detalicznym •Oferta produktowa i usługowa dostosowana do potrzeb Klientów
- •Kompleksowa Obsługa Klienta
2.3.1. Wydobycie
W GK ENEA działalność w przemyśle wydobywczym prowadzona jest przez spółkę zależną LW Bogdanka, która jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniającym się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych, zakładających udostępnienie nowych złóż. Sprzedawany przez LW Bogdanka węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami LW Bogdanka są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej, zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.
| Wyszczególnienie | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produkcja netto [tys. ton] | 3 697 | 4 947 | 33,8% | 1 631 | 2 335 | 43,2% |
| Sprzedaż węgla [tys. ton] | 3 522 | 4 590 | 30,3% | 1 604 | 2 206 | 37,5% |
| Zapasy (na koniec okresu) [tys. ton] | 354 | 479 | 35,3% | 354 | 479 | 35,3% |
| Roboty chodnikowe [km] | 13,1 | 10,4 | -20,6% | 6,5 | 5,1 | -21,5% |

2.3.2. Wytwarzanie
2.3.2.1. Aktywa wytwórcze GK ENEA na dzień 30 czerwca 2021 r.
| Wyszczególnienie | Moc zainstalowana elektryczna [MWe ] |
Moc osiągana elektryczna [MWe ] |
Moc zainstalowana cieplna [MWt ] |
MOC zainstalowana w OZE [MWe ] |
|---|---|---|---|---|
| Elektrownia Kozienice | 4 071,8 | 4 020,0 | 125,4 | - |
| Elektrownia Połaniec | 1 837,0 | 1 899,0 | 130,0 | 230,0 |
| Farmy wiatrowe Bardy, Darżyno i Baczyna (Lubno I i Lubno II) |
71,6 | 70,1 | 0,0 | 71,6 |
| Biogazownie Liszkowo i Gorzesław | 3,8 | 3,8 | 3,1 | 3,8 |
| Elektrownie Wodne | 58,8 | 55,8 | 0,0 | 58,8 |
| MEC Piła | 10,0 | 10,0 | 135,3 | - |
| PEC Oborniki | 0,0 | 0,0 | 27,4 | - |
| ENEA Ciepło (Elektrociepłownia Białystok, Ciepłownia Zachód) |
203,5 | 156,6 | 684,1 | 78,5 |
| Razem [brutto] | 6 256,5 | 6 215,3 | 1 105,3 | 442,7 |
2.3.2.2. Wytwarzanie ─ zestawienie mocy zainstalowanych
Elektrownia Kozienice
| Blok | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | B9 | B10 | B11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moc zainstalowana [MW] |
230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 560 | 560 | 1 112 |
| Planowany rok wyłączenia z produkcji |
2025 | 2025 | 2027 | 2027 | 2030 | 2030 | 2033 | 2033 | 2041 | 2042 | 2048 |
Uwaga: Powyższe dane przedstawiają wariant bazowy. Spółka posiada także równoległe warianty technologiczne o tym samym poziomie atrakcyjności, ale o odmiennej konfiguracji technologicznej skutkującej innym w czasie i ilościom odstawień bloków B1-B8 na potrzeby odtworzenia mocy wytwórczych.
Powyższe dane dla B1-B8 zostały sporządzone w oparciu o aktualnie zakładany w ramach projektu odtworzenia mocy wytwórczych harmonogram, natomiast dla pozostałych bloków w oparciu o aktualnie obowiązujący harmonogram pracy bloków i ujętych w nim odstawień jednostek wytwórczych. W ENEA Wytwarzanie zakończono prace koncepcyjne obejmujące analizę możliwości i zasadności wykorzystania paliwa gazowego (blok gazowo-parowy) w istniejącej infrastrukturze bloków klasy 200 MWe. Zakłada się odtworzenie całości posiadanych mocy wytwórczych z bloków klasy 200 MWe, jednak ostateczna wysokość mocy bloków do odtworzenia zostanie określona w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego. Planowane jest kilkuetapowe odtwarzanie mocy wytwórczych. Dopiero opracowanie docelowego modelu odtworzenia mocy pozwoli na zaktualizowanie harmonogramu wyłączeń bloków energetycznych klasy 200 MWe. Uzyskano wymagane zgody korporacyjne na wykonanie I etapu projektu związanego z przygotowaniem Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ). Aktualnie trwa realizacja prac tego etapu.
Elektrownia Połaniec
| Blok | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | GU |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moc zainstalowana [MW] | 200 | 242 | 242 | 242 | 200 | 242 | 239 | 230 |
| Planowany ostatni rok produkcji | 2023 | 2034 | 2034 | 2034 | 2034 | 2034 | 2034 | 2042 |
Powyższe dane zostały sporządzone w oparciu o aktualnie obowiązujący harmonogram pracy bloków i ujętych w nim odstawień jednostek wytwórczych. Aktualnie w ENEA Elektrownia Połaniec opracowywana jest koncepcja modernizacji B1.
ENEA Nowa Energia
Na koniec czerwca 2021 r. spółka posiadała majątek produkcyjny i nieprodukcyjny 21 stopni wodnych z obiektami towarzyszącymi, na których usytuowane są elektrownie wodne o mocy zainstalowanej od 132 kW do 24,8 MW, Elektrociepłownię Biogazową Liszkowo o mocy zainstalowanej 2,126 MW, farmy wiatrowe: Darżyno o mocy zainstalowanej 6,3 MW, Bardy o mocy zainstalowanej 50,02 MW oraz FW Lubno I i Lubno II o mocy zainstalowanej 7,65 MW każda. Elektrownie wodne usytuowane są na rzekach: Brda, Wda, Gwda, Rega, Drawa, Myśla, Obra i Wełna.

ENEA Ciepło
| Blok | B1 | B2 | B3 | B41) | Kotły wodne | K1 | K2 | K3 | K4 | K5 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moc zainstalowana [MW] | 55 | 55 | 70 | 23,5 | Moc zainstalowana [MW] | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Moc termiczna [MWt] | 98,4 | 108 | 108 | 0 | Moc termiczna [MWt] | 33 | 35 | 35 | 40 | 40 |
| Planowany ostatni rok produkcji | 2027 | 2040 | 2055 | 2040 | Planowany ostatni rok produkcji | - | - | - | - | - |
| 1) Turbozespół kondensacyjny zasilany z upustów bloku B1 |
2.3.2.3. Dane dotyczące ENEA Wytwarzanie – Elektrownia Kozienice, MEC Piła i PEC Oborniki 1)
| Wyszczególnienie | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Całkowite wytwarzanie energii elektrycznej (netto) [GWh], w tym: |
6 823 | 8 229 | 20,6% | 3 385 | 4 110 | 21,4% |
| Produkcja netto ze źródeł konwencjonalnych [GWh], w tym: |
6 823 | 8 229 | 20,6% | 3 385 | 4 110 | 21,4% |
| ENEA Wytwarzanie - Elektrownia Kozienice | 6 787 | 8 195 | 20,7% | 3 366 | 4 094 | 21,6% |
| MEC Piła | 36 | 34 | -5,6% | 19 | 16 | -15,8% |
| Produkcja ciepła brutto [TJ] | 578 | 707 | 22,3% | 164 | 192 | 17,1% |
1) Ujęcie księgowe
| Blok 11 Elektrowni Kozienice | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produkcja energii elektrycznej netto [GWh] | 2 142 | 2 572 | 20% | 1 146 | 1 416 | 24% |
| Średnie miesięczne obciążenie netto [MW] | 684 | 704 | 3% | 691 | 726 | 5% |
2.3.2.4. Dane dotyczące ENEA Nowa Energia
| Wyszczególnienie | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Całkowita produkcja z OZE (netto) [GWh], w tym: |
184 | 146 | -20,6% | 71 | 68 | -4,4% |
| elektrownie wodne | 76 | 68 | -10,2% | 32 | 30 | -6,0% |
| farmy wiatrowe | 103 | 74 | -28,5% | 36 | 35 | -2,9% |
| biogazownie | 4 | 4 | -13,9% | 2 | 2 | -5,6% |
2.3.2.5. Dane dotyczące ENEA Elektrownia Połaniec
| Wyszczególnienie | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Całkowite wytwarzanie energii elektrycznej (netto) [GWh], w tym: |
3 226 | 3 460 | 7,2% | 1469 | 1716 | 16,8% |
| ENEA Elektrownia Połaniec – produkcja netto ze źródeł konwencjonalnych |
2 222 | 2 547 | 14,6% | 992 | 1199 | 20,9% |
| ENEA Elektrownia Połaniec – produkcja z odnawialnych źródeł energii (spalanie biomasy – Zielony Blok) |
779 | 761 | -2,3% | 387 | 426 | 10,2% |
| ENEA Elektrownia Połaniec – produkcja z odnawialnych źródeł energii (współspalanie biomasy) |
226 | 152 | -32,8% | 90 | 91 | 0,5% |
| Produkcja ciepła brutto [TJ] | 898 | 1 146 | 27,7% | 468 | 570 | 21,6% |
2.3.2.6. Dane dotyczące ENEA Ciepło
| Wyszczególnienie | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Całkowite wytwarzanie energii elektrycznej (netto) [GWh] w tym: |
193 | 234 | 21,2% | 71 | 87 | 22,5% |
| Produkcja netto ze źródeł konwencjonalnych [GWh] – z wyłączeniem spalania biomasy |
73 | 140 | 91,8% | 4 | 40 | 900,0% |
| Produkcja z odnawialnych źródeł energii netto – spalanie biomasy [GWh] |
120 | 94 | -21,7% | 67 | 47 | -29,9% |
| Produkcja ciepła brutto [TJ] (razem z Ciepłownią Zachód) |
2 029 | 2 450 | 20,7% | 611 | 688 | 12,6% |

2.3.2.7. Emisja CO2, przydział bezpłatnych uprawnień CO2, koszty z tytułu uprawnień
| Emisja CO2 [t] | Przydział bezpłatnych uprawnień CO2 [t] | Koszty z tytułu uprawnień [tys. zł] | |
|---|---|---|---|
| Elektrownia Kozienice | |||
| I pół. 2020 | 6 035 713 | 26 532 | 635 328 |
| I pół. 2021 | 7 248 016 | 3) - |
899 246 |
| MEC Piła | |||
| I pół. 2020 | 44 859 | 11 8272) | 3 8261) |
| I pół. 2021 | 52 020 | 3) - |
1) 6 795 |
| Białystok – Elektrociepłownia | |||
| I pół. 2020 | 122 178 | 70 1572) | 5 176 |
| I pół. 2021 | 216 809 | 3) - |
25 395 |
| Białystok – Ciepłownia Zachód | |||
| I pół. 2020 | 7 314 | 6682) | 752 |
| I pół. 2021 | 14 411 | 3) - |
1 637 |
| Elektrownia Połaniec | |||
| I pół. 2020 | 2 224 541 | 1 241 357 | 195 910 |
| I pół. 2021 | 2 630 358 | 3) - |
262 505 |
| Łęczyńska Energetyka4) | |||
| I pół. 2020 | 25 571 | 6 535 | 1 999 |
| I pół. 2021 | 30 858 | 3) - |
6 209 |
| Razem I pół. 2020 | 8 460 176 | 1 357 076 | 842 991 |
| Razem I pół. 2021 | 10 192 472 | - | 1 201 787 |
1) Ujęcie księgowe
2) Jednorazowy przydział bezpłatnych uprawnień na rok 2020
3) Brak przydziału na moment publikacji niniejszego raportu okresowego
4) Podmiot w GK LW Bogdanka, posiadający uprawnienia do emisji CO2
2.3.2.8. Zaopatrzenie w paliwa
Podstawowym paliwem używanym do wytwarzania energii elektrycznej dla Elektrowni Kozienice jest węgiel kamienny w sortymencie miału. Podstawowymi paliwami używanymi w Elektrowni Połaniec w I półroczu 2021 r. były węgiel w sortymencie miału oraz biomasa – głównie w postaci zrębki z drewna energetycznego, pozostałości z produkcji rolnej oraz przemysłu przetwarzającego produkty rolne. Podstawowymi paliwami używanymi w ENEA Ciepło – Elektrociepłowni Białystok w I półroczu 2021 r. były węgiel i biomasa – głównie w postaci zrębki z drewna energetycznego, zrębki z wierzby i topoli energetycznej, pozostałości z produkcji rolnej oraz przemysłu przetwarzającego produkty rolne.
| Dostawy węgla | Elektrownia Kozienice | Elektrownia Połaniec | ENEA Ciepło |
|---|---|---|---|
| Główni dostawcy węgla w I półroczu 2021 r. |
LW Bogdanka (ok. 91%) PGG (ok. 8%) |
LW Bogdanka (49%) PGG (ok. 50 %) |
LW Bogdanka (100%) |
| Główny przewoźnik realizujący dostawy w I półroczu 2021 r. |
PKP Cargo (ok. 100%) | Kolprem (ok. 28%) PKP Cargo (ok. 49%) |
LW Bogdanka (ok. 100%) |
| Zakup paliwa | I półrocze 2020 r. | I półrocze 2021 r. | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Ilość [tys. ton] | Koszt [mln zł] | Ilość [tys. ton] | Koszt [mln zł] | ||
| Węgiel kamienny | 3 564 | 932 | 4 857 | 1 171 | |
| Biomasa | 987 | 269 | 949 | 178 | |
| Olej opałowy (ciężki)1) | 6 | 9 | 8 | 15 | |
| Olej opałowy (lekki)2) | 4 | 10 | 3,22 | 9,75 | |
| 3) Gaz [tys. m3 ] |
11 722 | 13 | 11 238 | 12,77 | |
| Razem [mln zł] | 1 233 | 1 387 |
1) Paliwo rozpałkowe w B1-10 Elektrowni Kozienice i B1-7 Elektrowni Połaniec
2) Paliwo rozpałkowe w B11 Elektrowni Kozienice i B9 Elektrowni Połaniec oraz w ENEA Ciepło
3) Używany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w MEC Piła

2.3.3. Dystrybucja
Sprzedaż usług dystrybucyjnych [GWh] Liczba Odbiorców (w tys.)


106,34 tys. km – Długość linii dystrybucyjnych
13,00 tys. km – Długość przyłączy
38,51 tys.szt. – Liczba stacji elektro-energetycznych 965,99 tys. szt. – Liczba przyłączy
Przyłączone źródła OZE (w tym mikroinstalacje) na terenie działania ENEA Operator
| Liczba przyłączonych źródeł OZE, z uwzględnieniem mikroinstalacji, narastająco [szt.] |
Liczba przyłączonych mikroinstalacji wynikająca ze złożonych zgłoszeń i wniosków narastająco [szt.] |
Suma mocy przyłączonych źródeł OZE, z uwzględnieniem mikroinstalacji, narastająco [MW] |
Suma mocy przyłączonych mikroinstalacji wynikająca ze złożonych zgłoszeń i wniosków narastająco [MW] |
|
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2 758 | 2 408 | 1 237 | 15 |
| 2017 | 4 573 | 4 213 | 1 269 | 28 |
| 2018 | 7 216 | 6 816 | 1 329 | 48 |
| 2019 | 19 500 | 19 008 | 1 497 | 134 |
| 2020 | 62 748 | 62 157 | 2 043 | 436 |
| I półrocze 2021 | 80 465 | 79 818 | 2 375 | 573 |

2.3.4. Obrót
Sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym zrealizowana przez ENEA S.A.
W I półroczu 2021 r., w stosunku do analogicznego okresu 2020 r., nastąpił wzrost łącznego wolumenu sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego o 1 671 GWh, tj. o 15,9%. Wzrost dotyczył sprzedaży energii elektrycznej zarówno w segmencie odbiorców biznesowych (o 1 381 GWh, tj. o 18,6%), jak i w segmencie gospodarstw domowych (o 119 GWh, tj. o 4,9%). Zwiększeniu uległ również wolumen sprzedaży paliwa gazowego w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 171 GWh, tj. o 25,1%. Wzrost dotyczył głównie sprzedaży w segmencie odbiorców biznesowych (o 168 GWh, tj. o 24,8%).
Łączne przychody ze sprzedaży w I półroczu 2021 r. wzrosły w stosunku do analogicznego okresu 2020 r., o 410 mln zł, tj. o 13,4%. Zwiększeniu uległy przychody zarówno w segmencie odbiorców biznesowych, jak również w segmencie gospodarstw domowych.

Sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym ENEA S.A. [GWh]
Sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym ENEA S.A. [mln zł]


2.4. Strategia rozwoju

celów strategicznych wspierających transformację GK ENEA w kierunku koncernu niskoemisyjnego:
-
- dywersyfikacja portfela wytwórczego GK ENEA;
-
- niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej;
-
- odpowiedzialne partnerstwo w zrównoważonym zarządzaniu relacjami ze społecznościami lokalnymi, środowiskiem i Klientami;
-
- zachowanie bezpieczeństwa finansowego GK ENEA;
-
- innowacyjność we wszystkich aspektach działalności GK ENEA.
W ramach nadrzędnego celu istotą będzie również jej zrównoważony rozwój. Dlatego celem nadrzędnym GK ENEA jest "systematycznie rosnąca wartość GK ENEA przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju".
Aktualnie obowiązująca jeszcze Strategia GK ENEA zakłada osiągnięcie szeregu KPI w perspektywach odpowiednio 2030 r. oraz 2035 r. Szczegółowe parametry uwzględnione w Strategii, jak również informacje nt. przypisanych do tej Strategii nakładów inwestycyjnych, zostały zaprezentowane m.in. w raporcie bieżącym nr 36/2019.
Jednocześnie, wobec licznych oraz fundamentalnych zmian w otoczeniu branżowym, prowadzone są prace nad aktualizacją Strategii GK ENEA w celu zaadresowania obecnych wyzwań oraz warunków prowadzenia działalności w branży energetycznej. Zaktualizowana Strategia umożliwi ambitną, odpowiedzialną i efektywną transformację GK ENEA.
Mając na uwadze powyższe, na gruncie niniejszego sprawozdania, Emitent odstąpił od prezentacji realizacji wybranych KPI, ujętych w dokumencie dotychczas obowiązującej Strategii, z perspektywy wyników oraz danych operacyjnych wypracowanych w I półroczu 2021 r.

2.5. Realizowane działania i inwestycje
2.5.1. CAPEX - nakłady inwestycyjne

I pół. 2020 I pół. 2021
| CAPEX - nakłady inwestycyjne [mln zł] |
II kw. 2020 | II kw. 2021 | Wykonanie II kw. 2021 / Plan II kw. 2021 |
I pół. 2020 | I pół. 2021 | Wykonanie I pół. 2021 / Plan I pół. 2021 |
Plan 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wydobycie | 133,2 | 65,3 | 66,6% | 399,5 | 137,1 | 68,0% | 597,7 |
| Wytwarzanie | 138,9 | 121,2 | 77,0% | 254,8 | 203,9 | 73,0% | 568,8 |
| Dystrybucja | 315,3 | 215,6 | 111,0% | 488,4 | 371,1 | 90,4% | 901,3 |
| Wsparcie i inne | 11,9 | 9,6 | 2,9% | 20,5 | 16,0 | 4,7% | 440,1 |
| Razem wykonanie planu | 599,3 | 411,7 | 52,0% | 1 163,2 | 728,1 | 59,0% | 2 507,9 |
Inwestycje związane z ochroną środowiska
| Wyszczególnienie [mln zł] | Wykonanie II kw. 2021 | Wykonanie I pół. 2021 |
|---|---|---|
| Dostosowanie do konkluzji BAT (Elektrownia Połaniec) | 22,4 | 36,6 |
| Budowa źródła kogeneracyjnego w Pile (MEC Piła) | 0,2 | 11,6 |
| Dostosowanie do konkluzji BAT (Elektrownia Kozienice) | 1,5 | 5,1 |
| Pozostałe | 3,4 | 6,7 |
| Łącznie inwestycje związane z ochroną środowiska | 27,5 | 60,0 |
2.5.2. Realizacje kluczowych projektów
Obszar Dystrybucji – ENEA Operator
| Nazwa inwestycji | Wartość [mln zł] |
|---|---|
| Inwestycje zrealizowane w I półroczu 2021 r.: | |
| • Budowa i modernizacja szeregu elementów infrastruktury sieciowej, takich jak linie wysokiego, średniego i niskiego napięcia oraz stacje elektroenergetyczne, związana z realizacją następujących celów: realizacja obowiązku publiczno prawnego, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu, poprawa niezawodności i jakości dostaw energii elektrycznej – automatyzacja sieci, zmiana struktury sieci SN z napowietrznej na kablową, działania zmierzające do osiągnięcia w sieci standardu "smart grid"; |
356,3 |
| • Rozwój w obszarze infrastruktury dla wspomagania działalności w zakresie informatyki i telekomunikacji; |
10,3 |
| • Rozwój w obszarze infrastruktury dla wspomagania działalności w zakresie budynków i narzędzi; |
1,4 |
| • Rozwój w obszarze infrastruktury dla wspomagania działalności w zakresie transportu. |
0,2 |
| Inwestycje planowane do realizacji w kolejnych kwartałach 2021 r.: | |
| • Budowa i modernizacja szeregu elementów infrastruktury sieciowej, takich jak linie wysokiego, średniego i niskiego napięcia oraz stacje elektroenergetyczne, związana z realizacją następujących celów: realizacja obowiązku publiczno prawnego, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu, poprawa niezawodności i jakości dostaw energii elektrycznej – automatyzacja sieci, zmiana struktury sieci SN z napowietrznej na kablową, działania zmierzające do osiągnięcia w sieci standardu "smart grid"; |
468,0 |
| • Rozwój w obszarze infrastruktury dla wspomagania działalności w zakresie informatyki i telekomunikacji; |
22,7 |
| • Rozwój w obszarze infrastruktury dla wspomagania działalności w zakresie budynków i narzędzi; |
16,4 |
| • Rozwój w obszarze infrastruktury dla wspomagania działalności w zakresie transportu. |
9,5 |
ENEA Operator jest liderem wśród OSD w wykorzystaniu unijnych pieniędzy. Pozyskała największą kwotę dotacji na inwestycje z funduszy Unii Europejskiej spośród operatorów systemu dystrybucyjnego, w ramach budżetu UE na lata 2014-2020 - zdobyła ponad 40 proc. dostępnych środków unijnych przeznaczonych dla krajowych OSD. W sumie spółka pozyskała już ponad 400 mln zł dotacji.

Obszar Wytwarzania – Elektrownia Kozienice
| Nazwa inwestycji Wartość [mln zł] |
||||
|---|---|---|---|---|
| • | Inwestycje zrealizowane w I półroczu. 2021 r.: Elektrofiltr bloku nr 5 – 31 października 2020 r. został uruchomiony blok nr 5. 25 listopada 2020 r. został wykonany odbiór końcowy prac na obiekcie. 28 stycznia 2021 r. dokumentacja powykonawcza została odebrana. Inwestycja przekazana na majątek 24 lutego 2021 r. |
0,03 | ||
| • | Elektrofiltr bloku nr 8 – Modernizację elektrofiltru bloku nr 8 rozpoczęto 25 stycznia 2021 r. Po wykonanej modernizacji elektrofiltr bloku nr 8 zakończył Ruch Próbny z pozytywnym wynikiem 26 maja 2021 r. |
0,5 | ||
| • | Modernizacja kanału ujęciowego wody chłodzącej – projekt rozliczony 30 kwietnia 2021 r. | 0,2 | ||
| • | Modernizacja bloku nr 8 – modernizacja zakończona. Ruch Próbny z pozytywnym wynikiem przeprowadzono 26 maja 2021 r. |
38,0 | ||
| Inwestycje planowane do realizacji w kolejnych kwartałach 2021 r.: | ||||
| 1. | Modernizacja bloku nr 3 wchodząca w skład Programu modernizacji bloków 3 i 8 w 2021 r. – modernizacja w trakcie realizacji. |
41,7 | ||
| 2. | Zabudowa instalacji katalitycznego odazotowania spalin wraz z modernizacją elektrofiltrów dla kotłów AP-1650 bloków nr 9 i 10 w ramach Programu modernizacji bloków 2 x 500 MW – kontynuacja z 2018 r. |
10,2 | ||
| 3. | Program: "Modernizacja układu wody chłodzącej Elektrowni Kozienice" z realizacją w latach 2019-2022, w tym: | |||
| • budowa chłodni wentylatorowych wraz z pracami projektowymi; |
0,6 | |||
| 4. | • modernizacja pomp wody chłodzącej bloków 200 MW. Program dostosowania ENEA Wytwarzanie do konkluzji BAT, w tym: |
8,0 | ||
| • modernizacja elektrofiltra bloku nr 3; |
0,6 | |||
| • zabudowa instalacji redukcji metali ciężkich ze ścieków IOS; |
5,4 | |||
| • modernizacja instalacji odsiarczania spalin IOS I; |
0,6 | |||
| • modernizacja instalacji odsiarczania spalin IOS II; |
2,6 | |||
| • modernizacja instalacji odsiarczania spalin IOS IV. |
0,7 |
Obszar Wytwarzania – Elektrownia Połaniec
| Nazwa inwestycji | Wartość [mln zł] | |
|---|---|---|
| Inwestycje zrealizowane w I półroczu 2021 r.: | ||
| • dostosowanie ENEA Elektrownia Połaniec do konkluzji BAT. |
36,6 | |
| Inwestycje planowane do realizacji w kolejnych kwartałach 2021 r.: | ||
| • dostosowanie ENEA Elektrownia Połaniec do konkluzji BAT. |
53,9 |
Obszar Wytwarzania – ENEA Ciepło
| Nazwa inwestycji | Wartość [mln zł] | ||
|---|---|---|---|
| Inwestycje zrealizowane w I półroczu 2021 r.: | |||
| • | inwestycje z dofinansowaniem - przebudowa istniejących sieci i węzłów cieplnych; | 3,3 | |
| • | inwestycje rozwojowe - budowa nowych sieci, przyłączy i węzłów cieplnych, telemetria; | 2,6 | |
| • | modernizacja kotłów węglowych w Ciepłowni Zachód w celu dostosowania do wymogów Ochrony Środowiska; | 0,05 | |
| • | pozostałe inwestycje w obszarze Centrali; | 3,3 | |
| • | wymiana sterowników w systemach automatyki klasy DCS oraz w systemach FSC na blokach i układach pozablokowych; | 0,6 | |
| • | budowa biomasowego bloku kogeneracyjnego; | 0,2 | |
| • | pozostałe inwestycje w obszarze Oddziału Elektrociepłowni Białystok. | 2,1 | |
| Inwestycje planowane do realizacji w kolejnych kwartałach 2021 r.: | |||
| • | inwestycje z dofinansowaniem - przebudowa istniejących sieci i węzłów cieplnych; | 16,3 | |
| • | inwestycje rozwojowe - budowa nowych sieci, przyłączy i węzłów cieplnych, telemetria; | 10,7 | |
| • | modernizacja kotłów węglowych w Ciepłowni Zachód w celu dostosowania do wymogów Ochrony Środowiska; | 4,0 | |
| • | pozostałe inwestycje w obszarze Centrali; | 1,3 | |
| • | rewitalizacja kotła K7; | 3,5 | |
| • | odtworzenie młynów węglowych kotłów K-7 i K-8; | 1,2 | |
| • | wymiana sterowników w systemach automatyki klasy DCS oraz w systemach FSC na blokach i układach pozablokowych; | 2,9 | |
| • | budowa biomasowego bloku kogeneracyjnego; | 1,8 | |
| • | pozostałe inwestycje w obszarze Oddziału Elektrociepłowni Białystok. | 3,7 |
Obszar Wydobycia
| Nazwa inwestycji | Wartość [mln zł] |
|---|---|
| Inwestycje zrealizowane w I półroczu 2021 r.: | |
| Inwestycje rozwojowe: • zakup dóbr gotowych, maszyn i urządzeń. |
|
| Inwestycje operacyjne: | 137,1 |
| • nowe wyrobiska i modernizacja istniejących – w I półroczu 2021 r. wykonano 10,4 km chodników. |

Inwestycje planowane do realizacji w kolejnych kwartałach 2021 r.: Inwestycje rozwojowe:
• zakup dóbr gotowych, maszyn i urządzeń;
• zakup i montaż kompleksu ścianowego.
Inwestycje operacyjne:
• nowe wyrobiska i modernizacja istniejących.
| Obszar | Zdarzenia | |||
|---|---|---|---|---|
| • • Obszar Handlu Detalicznego • |
Zoptymalizowano model współpracy w zakresie instalacji fotowoltaicznych w celu zwiększenia poziomu sprzedaży tych instalacji, a także wykorzystania potencjału GK ENEA w tym zakresie. Wdrożono rozszerzenie oferty ENEA Optima uwzględniające nowe regulacje dotyczące opłaty mocowej. ENEA Optima to system służący do zdalnej akwizycji danych pomiarowych pozwalający na monitoring i optymalizację kosztową poboru energii i mocy przez Klientów biznesowych. Zaktualizowano portfolio produktowe w zakresie oferty kierowanej do konsumentów poprzez wdrożenie produktów opartych na mechanizmie opustowym połączonych z usługami dodatkowymi |
|||
| • • • Obszar Obsługi Klienta • • • |
Kontynuacja prac nad wprowadzeniem automatyzacji procesów obsługowych, z wykorzystaniem m.in. robotyzacji procesów biznesowych (RPA), która przełoży się na terminową realizację kluczowych wskaźników w ramach realizowanych procesów. Kontynuacja Programu eKlient, którego celem jest wdrożenie nowych rozwiązań techniczno-organizacyjnych zwiększających poziom digitalizacji kontaktu z Klientem, rozwój nowoczesnych i niskokosztowych kanałów dotarcia do Klienta oraz jego obsługi, a także rozwój nowoczesnych kanałów obsługi i sprzedaży: zawieranie umów on-line, e-Wnioski, chatboty i voiceboty, marketplace. Uruchomienie w stacjonarnych BOK wysyłki dokumentów dołączanych do umowy na adres e-mail podany przez Klienta w celu optymalizacji kosztów druku papierowych dokumentów; Realizacja projektu mobilnych biur obsługi Klientów, których celem jest podnoszenie jakości i efektywności sprzedaży produktów Enei i skuteczne dotarcie do grupy klientów z mniejszych miejscowości. Kontynuacja Wizualizacji sieci BOK i utworzenie pilotażowego pierwszego Salonu Sprzedaży w Centrum handlowym Malta w Poznaniu. Salony mają w swojej nowej wizualnej odsłonie łączyć działania kreujące wizerunek Enei jako firmy innowacyjnej, ECO, otwartej na klienta oraz koncentrować się na funkcjach sprzedażowo – marketingowych. Wdrożenie w systemach billingowych rozwiązań umożliwiających rozliczenia nowego składnika opłaty dystrybucyjnej – opłaty mocowej oraz taryfy e-Mobility dedykowanej dla ogólnodostępnych stacji ładowania. |
|||
| Obszar • • Handlu Hurtowego |
Kontynuacja projektu "Dostosowanie (adaptacja) Spółek GK ENEA do zmian funkcjonowania rynku bilansującego w Polsce". Kontynuacja projektu "Rozwój działalności handlowej w obszarze obrotu biomasą przez ENEA Trading sp. z o.o.". |
2.5.3. Zawarte umowy
2.5.3.1. Umowy istotne dla działalności Grupy Kapitałowej ENEA
W I półroczu 2021 r. spółki z GK ENEA nie zawierały umów istotnych, przy czym we wskazanym okresie zawarto:
- aneksy do Umowy sprzedaży węgla energetycznego nr 3/W/2012 pomiędzy ENEA Elektrownia Połaniec a LW Bogdanka na zakup węgla oraz umowy dodatkowe sprzedaży węgla pomiędzy tymi podmiotami.
- aneksy do Umowy UW/LW/01/2012 sprzedaży węgla energetycznego pomiędzy ENEA Wytwarzanie a LW Bogdanka na zakup węgla oraz umowy dodatkowe sprzedaży węgla pomiędzy tymi podmiotami.
2.5.4. Źródła finansowania programu inwestycyjnego – emisje papierów wartościowych oraz kredyty i pożyczki
ENEA S.A. finansuje program inwestycyjny wykorzystując nadwyżki finansowe z prowadzonej działalności gospodarczej oraz zadłużenie zewnętrzne. GK ENEA realizuje model finansowania inwestycji, w którym ENEA S.A. pozyskuje środki finansowe ze źródeł zewnętrznych i dystrybuuje je do spółek zależnych. W dalszych działaniach ENEA S.A. będzie koncentrować się na zapewnieniu odpowiedniej dywersyfikacji zewnętrznych źródeł finansowania dla inwestycji zaplanowanych w Strategii GK ENEA, w celu optymalizowania wysokości kosztów i terminów spłaty zadłużenia.
W okresie I półrocza 2021 r., ENEA S.A. nie zawierała nowych umów kredytowych.
Według nominalnego stanu zadłużenia na 30 czerwca 2021 r., ENEA S.A. posiadała zaciągnięte długoterminowe kredyty w wysokości 1 790 mln zł.
Zadłużenie nominalne ENEA S.A. z tytułu wyemitowanych obligacji oraz zaciągniętych kredytów na dzień 30 czerwca 2021 r. wynosi łącznie 6 914 mln zł.
Jednocześnie spółki z GK ENEA są stronami indywidualnych umów kredytowych/pożyczkowych. Łączna suma zewnętrznego zadłużenia nominalnego z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek przez spółki z GK ENEA (z wyłączeniem ENEA S.A.) na 30 czerwca 2021 r. wynosiła 55,9 mln zł.
W I półroczu 2021 r. spółki z Grupy ENEA nie wypowiadały umów kredytów oraz pożyczek.
2.5.5. Udzielone poręczenia i gwarancje
W trakcie I półrocza 2021 r. spółki z GK ENEA nie udzielały nowych poręczeń i gwarancji o znaczącej wartości.
Na dzień 30 czerwca 2021 r. łączna wartość poręczeń i gwarancji korporacyjnych udzielonych przez ENEA S.A. na zabezpieczenie zobowiązań spółek z GK ENEA wyniosła 35,1 mln zł, natomiast łączna wartość gwarancji bankowych wystawionych na zlecenie ENEA S.A. i stanowiących zabezpieczenie zobowiązań spółek z GK ENEA wyniosła 523,2 mln zł.
460,6

2.5.6. Transakcje zabezpieczające ryzyko stopy procentowej
W okresie I półrocza 2021 r. ENEA S.A. nie zawierała nowych transakcji zabezpieczających ryzyko stopy procentowej.
2.5.7. Dystrybucja środków pieniężnych - programy emisji obligacji spółek zależnych
GK ENEA przyjęła model finansowania inwestycji, prowadzonych przez spółki zależne od ENEA S.A., poprzez finansowanie wewnątrzgrupowe. ENEA S.A. pozyskuje na rynku finansowym długoterminowe środki pieniężne, poprzez zaciąganie kredytów lub emisję obligacji, które następnie dystrybuuje wewnątrz GK ENEA.
Aktualnie ENEA S.A. w Obszarach Wytwarzania i Dystrybucji ma zawarte wewnątrzgrupowe programy emisji obligacji, których początkowa łączna wartość nominalna wynosiła 5 371 mln zł. Programy te są w całości wykorzystane i częściowo wykupywane w ratach. Na dzień 30 czerwca 2021 r. łączne nominalne zaangażowanie z tytułu objętych przez ENEA S.A. obligacji emitowanych w ramach ww. programów wynosi 3 239 mln zł. ENEA S.A. w latach ubiegłych zawarła także wewnątrzgrupowe umowy programowe emisji obligacji ze spółkami zależnymi, które służą finansowaniu inwestycji w Segmencie OZE i Segmencie Ciepło. Łączna kwota obligacji do wykupu w ramach tych programów na dzień 30 czerwca 2021 r. wynosiła 12 mln zł.
2.5.8. Udzielone pożyczki
W I półroczu 2021 r. ENEA S.A. zawarła dwie nowe umowy pożyczek ze spółkami GK ENEA. W czerwcu 2021 r. ENEA S.A. zawarła umowę pożyczki z ENEA Operator na kwotę 1 090 mln zł oraz z MEC Piła na kwotę 15 mln zł. Stan zadłużenia nominalnego spółek na 30 czerwca 2021 r. wynosił 4 014 mln zł. Szczegółowe informacje nt. obowiązujących w I półroczu 2021 r. umów pożyczek wewnątrzgrupowych oraz poziomu ich wykorzystania prezentuje poniższa tabela.
| Data początkowa | Ostateczny termin spłaty |
Spółka | Wartość umowy [tys. zł] |
Kwota zaciągniętej pożyczki w I półroczu 2021 r. [tys. zł] |
Oprocentowanie | Zadłużenie z tyt. pożyczki na 30 czerwca 2021 r. [tys. zł] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| lipiec 2019 r. | grudzień 2026 r. | ENEA Operator | 2 890 000 | 0 | Stawka bazowa + marża |
1 500 000 |
| wrzesień 2019 r. | wrzesień 2021 r. | Elektrownia Ostrołęka |
199 000 | 0 | Stałe | 199 000 |
| styczeń 2020 r. | wrzesień 2024 r. | ENEA Wytwarzanie |
2 200 000 | 0 | Stawka bazowa + marża |
1 800 000 |
| luty 2020 r. | grudzień 2024 r. | ENEA Elektrownia Połaniec |
500 000 | 0 | Stawka bazowa + marża |
500 000 |
| czerwiec 2021 r. | grudzień 2031 r. | MEC Piła | 15 000 | 15 000 | Stawka bazowa + marża |
15 000 |
2.5.9. Transakcje z podmiotami powiązanymi
W okresie I półrocza 2021 r. ENEA S.A. oraz jednostki od niej zależne nie zawierały z podmiotami powiązanymi transakcji na warunkach nierynkowych. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi zawartych przez ENEA S.A. lub jednostkę od niej zależną znajdują się w nocie 24 w "Skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ENEA za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r.".

3. Model ryzyk Grupy ENEA
| MODEL RYZYK | RYZYKA GŁÓWNE, NA KTÓRE NARAŻONA JEST GRUPA ENEA W OKREŚLONYCH KATEGORIACH |
PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA MITYGUJĄCE DLA RYZYK W OKREŚLONYCH KATEGORIACH |
|---|---|---|
| STRATEGICZNE | • Ryzyko przyjęcia błędnych założeń dla długoterminowych projekcji finansowych • Ryzyko niewłaściwego zarządzania informacją w sytuacji kryzysowej • Ryzyko braku realizacji restrykcyjnych założeń polityki klimatycznej UE w obszarze wytwarzania • Ryzyko luki pokoleniowej • Ryzyko związane z poniesieniem niezaplanowanych wydatków i kosztów na skutek rozliczeń prowadzonych z interesariuszami budowy elektrowni Ostrołęka C • Ryzyko uznania nieprzestrzegania zasad Programu Zgodności • Ryzyko niekorzystnych zmian prawnych w Polsce i UE, związane z niepewnością otoczenia legislacyjnego • Ryzyko utraty koncesji |
• Monitorowanie i weryfikacja prognoz kursów walutowych, stóp procentowych, ścieżek cenowych i innych założeń makroekonomicznych • Utrzymywanie sprawnych kanałów komunikacji z kluczowymi jednostkami biznesowymi • Wdrożenie rozwiązań mających na celu uzupełnienie, podniesienie, wzmocnienie kompetencji i wiedzy organizacji, m.in. poprzez programy płatnych staży i praktyk, współpraca ze szkołami patronackimi • Zapewnienie transparentnego, konkurencyjnego i motywacyjnego systemu wynagrodzeń • Monitorowanie przestrzegania Programu Zgodności i szkolenia pracowników • Monitoring działań legislacyjnych • Udział w pracach nad regulacjami branży energetycznej oraz zespołów tematycznych oraz innych towarzystw branżowych |
| FINANSOWE | • Ryzyko naruszenia umów o finansowanie • Ryzyko pogorszenia ratingu • Ryzyko wypowiedzenia umów przez banki • Ryzyko utraty płynności finansowej • Ryzyko poniesienia strat z tytułu niewywiązania się kontrahentów ze zobowiązań umownych (w tym ryzyko kredytowe) • Ryzyko niezrealizowania lub wystąpienia opóźnień w realizacji inwestycji • Ryzyko niekorzystnego otoczenia rynku ubezpieczeniowego • Ryzyko wahania stóp procentowych • Ryzyko przegrania toczących się spraw sądowych |
• Monitorowanie konwenantów bankowych w GK ENEA • Bieżące konsultacje z agencją ratingową • Bieżące konsultacje z bankami • Prowadzenie usystematyzowanych działań w obszarze zarządzania ryzykiem kredytowym i windykacji • Monitorowanie realizacji zadań inwestycyjnych • Poszukiwanie nowych rynków reasekuracyjnych • Opracowanie informacji dotyczących transformacji źródeł wytwórczych i prowadzenie dialogu z rynkiem ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym |
| OPERACYJNE | • Ryzyko niespełnienia wymogów konkluzji BAT • Ryzyko opóźnienia procesów przetargowych • Ryzyko bezpieczeństwa teleinformatycznego w Grupie ENEA • Ryzyko naruszenia przepisów prawa i regulacji wewnętrznych dotyczących ochrony danych osobowych • Ryzyko niezbilansowania przychodów i kosztów zakupu i sprzedaży energii elektrycznej • Ryzyko przerw działania w wyniku wystąpienia intensywnych czynników atmosferycznych • Ryzyko ubytków mocy spowodowanych warunkami hydrologicznymi • Ryzyko niedostępności pracowników w wyniku stanu epidemii choroby zakaźnej • Ryzyko niekorzystnego klimatu społecznego • Ryzyko awarii przemysłowych i wypadków. |
• Monitoring realizacji inwestycji związanych ze spełnieniem wymogów konkluzji BAT • Zarządzanie procesami zakupowymi • Przeprowadzanie testów systemów IT pod względem zapewnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego • Przeprowadzanie kampanii informacyjnej wśród pracowników, w tym szkoleń wstępnych dot. m.in. zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego • Monitoring warunków hydrologicznych • Bieżące wdrażanie zaleceń ogólnokrajowych w zakresie minimalizacji ryzyka zakażeń. • Aktywny, regularny dialog ze stroną społeczną. • Zwiększanie świadomość wśród pracowników w zakresie RODO poprzez szkolenia okresowe, e-learningowe |
| RYNKOWE | • Ryzyko zmienności cen towarów na rynku terminowym • Ryzyko niedotrzymania ciągłości dostaw paliw • Ryzyko wolumetryczne paliwa i transportu |
• Doskonalenie metod i narzędzi optymalizacji portfeli towarowych • Utrzymywanie i rozwój kompetencji wewnątrz Spółki do zarządzania ryzykiem towarowym • Dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia i realizacji usług • Monitoring rynku paliwowo-energetycznego • Optymalizacja dostaw węgla w ramach Grupy |

4. Otoczenie rynkowe
Ceny węgla na rynku polskim

PSCMI1: Średnia cena z notowań Indeksu PSCMI1 w II kwartale 2021 r. wyniosła 11,32 zł/GJ, w porównaniu do średniej ceny w II kwartale 2020 r. na poziomie 12,03 zł/GJ, jest to spadek o 5,9% r/r. W I półroczu 2021 r. średnia cena wyniosła 11,44 zł/GJ wobec 12,03 zł/GJ w roku 2020, spadek o 4,9% r/r.
Miały: Średnia cena miałów energetycznych sprzedawanych do Energetyki Zawodowej w II kwartale 2021 r. wyniosła 11,30 zł/GJ w porównaniu do średniej ceny w II kwartale 2020 r. 11,69 zł/GJ, jest to spadek o 3,3% r/r. W I półroczu 2021 r. średnia cena miałów na poziomie 11,29 zł/GJ była niższa o 3,5% r/r wobec 11,70 zł/GJ w roku 2020.

W I półroczu 2021 r. polskie kopalnie wydobyły łącznie 21,4 mln ton węgla energetycznego wobec 20,6 mln ton w analogicznym okresie roku 2020 (+4% r/r). Sprzedaż węgla na krajowym rynku węgla wyniosła 21,4 mln ton i wzrosła o 14,9% r/r.
Zapas węgla energetycznego na koniec czerwca br. wyniósł 5,0 mln ton, spadek o 22,2% r/r. W ciągu I półrocza 2021 r. zaimportowano łącznie na rynek krajowy 4,8 mln ton węgla energetycznego tj. o 12,2% więcej aniżeli w porównywalnym okresie roku 2020.
Sytuacja w krajowym sektorze górnictwa węgla kamiennego
Ścieżka cenowa energii elektrycznej związana jest z kosztami pozyskania paliwa produkcyjnego oraz kosztem zakupu uprawnień do emisji CO2, które obecnie oscylują w przedziale 50-58 EUR/tonę i generują dodatkowe ryzyka związane z procesem kontraktacji terminowej. Przewiduje się sukcesywny spadek krajowego wydobycia zgodny z harmonogramem zamykania kopalń w horyzoncie transformacji energetycznej.

Ceny energii na rynku polskim
BASE_Y_20/21/22 (zł/MWh)

Źródło: TGE, ceny rozliczeniowe
Na hurtowym rynku terminowym energii elektrycznej średnia cena produktu BASE Y-22 w II kwartale 2021 r. wzrosła o 48% do poziomu 335,54 zł/MWh w stosunku do analogicznego produktu (tj. BASE Y-21) w II kwartale 2020 r.
Rynkowa cena BASE Y-22 w I półroczu 2021 r. charakteryzowała się dużą zmiennością. Na początku roku kształtowała się na poziomie zbliżonym do 259,86 zł/MWh, by w końcowym okresie półrocza osiągnąć poziom 358,65 zł/MWh.
Na kształtowanie się ceny BASE Y-22 w I półroczu 2021 r. wpływ miały głównie zmiany cen uprawnień do emisji CO2.
RDN BASE (zł/MWh)

Źródło: TGE, ceny rozliczeniowe
Średnia cena energii elektrycznej na rynku SPOT w II kwartale 2021 r. była wyższa o 69% w porównaniu do tego samego okresu w 2020 r. Do tego wzrostu głównie przyczyniła się znacząco wyższa wycena wszystkich miesięcy w kwartale niż w analogicznym okresie w 2020 r.
Na poziom cen energii elektrycznej na rynku SPOT w I półroczu 2021 r. wpływ miały następujące czynniki:
- wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 (czynnik pro-wzrostowy),
- wysokie poziomy ubytków mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) (czynnik pro-wzrostowy),
- stosunkowo niska, w okresie zimowym, generacja wiatrowa (czynnik pro-wzrostowy),
- średnie zapotrzebowanie na moc w KSE na wyższym poziomie w porównaniu do 2020 r. (czynnik pro-wzrostowy),
- stosunkowo niskie, w okresie zimowym, temperatury powietrza (czynnik pro-wzrostowy),
- stosunkowo niski import energii z krajów sąsiadujących (czynnik pro-wzrostowy).
W I półroczu 2021 r. wolumen obrotu frontowym produktem rocznym tj. BASE_Y-22 wyniósł 5 153 MW, co oznacza istotny spadek w porównaniu do I półrocza 2020 r., kiedy w ramach kontraktacji BASE_Y-21 zawarto transakcje opiewające łącznie na aż 7 965 MW (spadek o 35% r/r). Spadł również średni wolumen kontraktowany na każdej sesji z poziomu 64 MW w 2020 r. do 42 MW w roku 2021.

Ceny uprawnień do emisji CO2 oraz praw majątkowych "zielonych"
Uprawnienia do emisji CO₂ (Dec-20) (EUR/t)

Źródło: ICE, ceny rozliczeniowe
W pierwszych dniach stycznia ceny uprawnień do emisji CO2 w dalszym ciągu znajdowały się w trendzie wzrostowym, zapoczątkowanym na przełomie października i listopada pozytywnymi informacjami o uzyskaniu szczepionek przeciwko COVID-19, a wzmocnionym dodatkowo m.in. przez ustalenie nowego celu redukcji emisji na poziomie 55% do 2030 r., opóźnieniem aukcji pierwotnych oraz przydziałów darmowych uprawnień dla przemysłu. Ponadto Wielka Brytania podjęła ostatecznie decyzję o opuszczeniu EU ETS i stworzeniu własnego systemu handlu emisjami, przy czym operatorzy uczestniczący w EU ETS w dalszym ciągu są zobowiązani do realizacji obowiązku za rok 2020. Pierwszy ruch korekcyjny (minimum na poziomie 31,62 EUR/t) miał miejsce na przełomie stycznia, po którym ceny ustabilizowały się na średnim poziomie ok. 33,40 EUR/t w trendzie bocznym. Gwałtowny powrót do trendu wzrostowego przypadał na uruchomienie aukcji pierwotnych. Pierwsza aukcja niemieckich uprawnień rozliczona została po cenie 33,51 EUR/t. Druga aukcja polskich uprawnień do emisji CO2 rozliczona została już w cenie wyższej o ponad 4 EUR/t, tj. w cenie 38,00 EUR/t. Ostatecznie ruch ten sprawił, że ceny osiągnęły poziom zbliżony do 40 EUR/t (maksymalny poziom przypadał na 12 lutego 2021 r. i wyniósł 40,02 EUR/t). Po tym przesileniu systemu doszło do korekty notowań, wywołanej najprawdopodobniej artykułem Bloomberg'a (zbieżność czasowa), w myśl którego KE rozważa wprowadzenie limitów uprawnień posiadanych w rejestrze przez podmioty uczestniczące w rynku (m.in. fundusze inwestycyjne), jako odpowiedź na spekulacyjny charakter wzrostu cen w lutym. Ostatecznie korekta zatrzymała się na poziomie 37,27 EUR/t i rozpoczął się kolejny gwałtowny wzrost cen, które osiągnęły poziom zbliżony do 43 EUR/t (42,99 EUR/t 17 marca 2021 r.). Dyskontowanie przez rynek możliwych skutków zmian w systemie EU ETS, które muszą zostać wprowadzone, aby dostosować EU ETS do zatwierdzonego nowego celu redukcyjnego, a także niepewność wynikająca ze zbliżającego się uruchomienia brytyjskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (UK ETS) spowodowały wzrost cen do poziomu 56,65 EUR/t w pierwszej połowie maja. Ostatecznie uruchomienie aukcji brytyjskich spowodowało chwilowe załamanie cen w systemie EU ETS w związku z transferem kapitału – instalacje brytyjskie posiadające uprawnienia europejskie spieniężały je w celu zakupu uprawnień brytyjskich. Proceder ten zaobserwowany został podczas jeszcze dwóch kolejnych aukcji brytyjskich z coraz mniejszym wpływem na wycenę EUA. Inne czynniki mające znaczenie z punktu widzenia wyceny uprawnień do emisji CO2 w czerwcu to przede wszystkim:
- przeniesienie z Londynu do Amsterdamu części giełdy ICE odpowiadającej za handel europejskimi uprawnieniami (pokłosie brexitu) i wynikające z tego tytułu problemy techniczne, które uniemożliwiały efektywne zawieranie transakcji, co doprowadziło do chwilowego wstrzymania obrotu,
- informacje dotyczące pakietu legislacyjnego "Fit for 55", związanego z wdrażaniem zasad Nowego Europejskiego Ładu oraz zmian polityki klimatycznej.
W efekcie zawirowań cenowych ostatecznie średni poziom cen uprawnień do emisji CO2 ukształtował się w I półroczu 2021 r. na poziomie 43,96 EUR/t, a w samym II kwartale wyniosła ona 50,20 EUR/t.
26 lutego 2021 r. platforma aukcyjna ICE opublikowała kalendarz aukcji uprawnień dla brytyjskiego systemu handlu uprawnieniami (UK ETS), w ramach którego aukcje odbywać będą się co drugą środę do 15 grudnia 2021 r. Minimalna cena uprawnień ustalona została na poziomie 22 GBP/t (pierwotnie miała wynosić 15 GBP/t). Cena ta zostanie wycofana, kiedy system UK ETS zostanie uznany za "dojrzały".
Średnia cena w II kwartale 2021 r. była o 132% wyższa, niż średnia cena w analogicznym okresie 2020 r.

Ceny praw majątkowych "zielonych" (PMOZE_A) (zł/MWh)

Notowania praw majątkowych "zielonych" przez zdecydowaną większość I kwartału 2021 r. trwały w kontynuacji trendu bocznego zapoczątkowanego w IV kwartale 2020 r. oscylując w okolicach 142,30 zł/MWh do połowy marca, a następnie w okolicach 149,18 zł/MWh. Dopiero w maju nastąpił wzrost cen do poziomu nawet 162,99 zł/MWh (średnia cena transakcyjna z 1 czerwca 2021 r.), a ostatecznie ceny w analizowanym okresie osiągnęły 167,18 zł/MWh 29 czerwca 2021 r. Wzrost cen w drugiej połowie czerwca był efektem opublikowania 16 czerwca 2021 r. projektu rozporządzenia zwiększającego wysokość obowiązku z poziomu 19,35% (zgodnie z art. 59 Ustawy o OZE) do poziomu 19,5% na rok 2022 (utrzymanie poziomu z 2021 r.). 26 lipca opublikowane zostało podsumowanie konsultacji społecznych dotyczących wspomnianego projektu rozporządzenia i proponowana wartość obowiązku została obniżona do poziomu 18,5% na rok 2022.
Średnia cena w II kwartale 2021 r. była o 24% wyższa w porównaniu do średniej ceny w analogicznym okresie 2020 r.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez TGE, w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31 czerwca 2021 r. umorzonych zostało ok. 18,3 TWh praw majątkowych, wobec szacowanych ok. 24 TWh obowiązku (możliwe opóźnienie przekazywania informacji na linii URE – TGE), podczas gdy na rejestrze pozostało w dalszym ciągu ok. 30,8 TWh.

5. Sytuacja finansowa
5.1. Skonsolidowane wybrane dane finansowe
| [tys. zł] | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 8 949 455 | 9 823 338 | 873 883 | 9,8% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 528 958 | 899 190 | 370 232 | 70,0% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | (10 337) | 929 314 | 939 651 | 9 090,2% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | (81 643) | 736 030 | 817 673 | 1 001,5% |
| EBITDA | 1 821 698 | 1 652 135 | -169 563 | -9,3% |
| Przepływy pieniężne netto z: | ||||
| działalności operacyjnej | 2 458 385 | 4 147 201 | 1 688 816 | 68,7% |
| działalności inwestycyjnej | (1 207 676) | (891 522) | 316 154 | 26,2% |
| działalności finansowej | (1 367 369) | (1 001 965) | 365 404 | 26,7% |
| Stan środków pieniężnych na koniec okresu | 3 645 287 | 4 195 268 | 549 981 | 15,1% |
| Zysk / (strata) netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej |
(99 218) | 699 380 | 798 598 | 804,9% |
| Średnioważona liczba akcji [szt.] | 441 442 578 | 441 442 578 | - | - |
| Zysk/ (strata) netto na akcję [zł] | (0,22) | 1,58 | 1,80 | 818,2% |
| Rozwodniony zysk/ (strata) na akcję [zł] | (0,22) | 1,58 | 1,80 | 818,2% |

| [tys. zł] | 31 grudnia 2020 | 30 czerwca 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa razem | 29 889 863 | 31 026 673 | 1 136 810 | 3,8% |
| Zobowiązania razem | 16 795 510 | 17 111 938 | 316 428 | 1,9% |
| Zobowiązania długoterminowe | 10 009 542 | 8 787 574 | -1 221 968 | -12,2% |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 6 785 968 | 8 324 364 | 1 538 396 | 22,7% |
| Kapitał własny | 13 094 353 | 13 914 735 | 820 382 | 6,3% |
| Kapitał zakładowy | 588 018 | 588 018 | - | - |
| Wartość księgowa na akcję [zł] | 29,66 | 31,52 | 1,86 | 6,3% |
| Rozwodniona wartość księgowa na akcję [zł] | 29,66 | 31,52 | 1,86 | 6,3% |
| [tys. zł] | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 4 357 373 | 4 777 564 | 420 191 | 9,6% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | (105 540) | 351 215 | 456 755 | 432,8% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | (565 436) | 424 134 | 989 570 | 175,0% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | (540 690) | 329 618 | 870 308 | 161,0% |
| EBITDA | 806 116 | 729 631 | -76 485 | -9,5% |
| Zysk/ (strata) netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej |
(543 815) | 313 816 | 857 631 | 157,7% |
| Średnioważona liczba akcji [szt.] | 441 442 578 | 441 442 578 | - | - |
| Zysk/ (strata) netto na akcję [zł] | (1,23) | 0,71 | 1,94 | 157,7% |
| Rozwodniony zysk/ (strata) na akcję [zł] | (1,23) | 0,71 | 1,94 | 157,7% |

5.2. Kluczowe dane operacyjne i wskaźniki dla GK ENEA
| J.m. | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
tys. zł | 8 949 455 | 9 823 338 | 873 883 | 9,8% | 4 357 373 | 4 777 564 | 420 191 | 9,6% |
| EBITDA | tys. zł | 1 821 698 | 1 652 135 | -169 563 | -9,3% | 806 116 | 729 631 | -76 485 | -9,5% |
| EBIT | tys. zł | 528 958 | 899 190 | 370 232 | 70,0% | (105 540) | 351 215 | 456 755 | 432,8% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego |
tys. zł | (81 643) | 736 030 | 817 673 | 1 001,5% | (540 690) | 329 618 | 870 308 | 161,0% |
| Zysk / (strata) netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej |
tys. zł | (99 218) | 699 380 | 798 598 | 804,9% | (543 815) | 313 816 | 857 631 | 157,7% |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
tys. zł | 2 458 385 | 4 147 201 | 1 688 816 | 68,7% | 2 544 326 | 2 524 855 | -19 471 | -0,8% |
| CAPEX | tys. zł | 1 163 250 | 728 099 | -435 151 | -37,4% | 599 252 | 411 673 | -187 579 | -31,3% |
| Dług netto | tys. zł | 5 674 781 | 3 340 015 | -2 334 766 | -41,1% | 5 674 781 | 3 340 015 -2 334 766 | -41,1% | |
| Dług netto / EBITDA1) | - | 1,60 | 1,07 | -0,53 | -33,1% | 1,60 | 1,07 | -0,53 | -33,1% |
| Rentowność aktywów (ROA)1) | % | -0,5% | 4,7% | 5,2 p.p. | - | -6,9% | 4,2% | 11,1 p.p. | - |
| Rentowność kapitału własnego (ROE)1) | % | -1,1% | 10,6% | 11,7 p.p. | - | -14,2% | 9,5% | 23,7 p.p. | - |
| Obrót | |||||||||
| Sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym |
GWh | 10 504 | 12 175 | 1 671 | 15,9% | 4 910 | 5 845 | 935 | 19,0% |
| Liczba odbiorców (Punkty Poboru Energii) |
tys. | 2 545 | 2 593 | 48 | 1,9% | 2 545 | 2 593 | 48 | 1,9% |
| Dystrybucja | |||||||||
| Sprzedaż usług dystrybucji odbiorcom końcowym |
GWh | 9 459 | 10 162 | 703 | 7,4% | 4 434 | 4 987 | 553 | 12,5% |
| Liczba klientów (stan na koniec okresu sprawozdawczego) |
tys. | 2 642 | 2 682 | 40 | 1,5% | 2 642 | 2 682 | 40 | 1,5% |
| Wytwarzanie | |||||||||
| Całkowite wytwarzanie energii elektrycznej netto, w tym: |
GWh | 10 427 | 12 069 | 1 642 | 15,7% | 4 996 | 5 980 | 984 | 19,7% |
| ze źródeł konwencjonalnych | GWh | 9 118 | 10 916 | 1 798 | 19,7% | 4 381 | 5 348 | 967 | 22,1% |
| z odnawialnych źródeł energii | GWh | 1 309 | 1 153 | -156 | -11,9% | 615 | 632 | 17 | 2,8% |
| Wytwarzanie ciepła brutto | TJ | 3 505 | 4 302 | 797 | 22,7% | 1 244 | 1 449 | 205 | 16,5% |
| Sprzedaż energii elektrycznej, w tym: | GWh | 13 438 | 14 486 | 1 048 | 7,8% | 6 681 | 7 210 | 529 | 7,9% |
| ze źródeł konwencjonalnych | GWh | 9 118 | 10 916 | 1 798 | 19,7% | 4 381 | 5 348 | 967 | 22,1% |
| z odnawialnych źródeł energii | GWh | 1 309 | 1 153 | -156 | -11,9% | 615 | 632 | 17 | 2,8% |
| z zakupu | GWh | 3 011 | 2 417 | -594 | -19,7% | 1 685 | 1 230 | -455 | -27,0% |
| Sprzedaż ciepła | TJ | 3 180 | 3 914 | 734 | 23,1% | 1 124 | 1 307 | 183 | 16,3% |
| Wydobycie | |||||||||
| Produkcja netto | tys. t | 3 697 | 4 947 | 1 250 | 33,8% | 1 631 | 2 335 | 704 | 43,2% |
| Sprzedaż węgla | tys. t | 3 522 | 4 590 | 1 068 | 30,3% | 1 604 | 2 206 | 602 | 37,5% |
| Zapas na koniec okresu | tys. t | 354 | 479 | 125 | 35,3% | 354 | 479 | 125 | 35,3% |
| Roboty chodnikowe | km | 13,1 | 10,4 | -2,7 | -20,6% | 6,5 | 5,1 | -1,4 | -21,5% |
1) definicje wskaźników zamieszczone zostały na str. 68

5.3. Wyniki finansowe GK ENEA w I półroczu 2021 r. oraz II kwartale 2021 r.
Skonsolidowany rachunek zysków i strat w I półroczu 2021 r.
| [tys. zł] | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | 6 782 916 | 7 068 169 | 285 253 | 4,2% |
| Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 186 715 | 234 752 | 48 037 | 25,7% |
| Przychody ze sprzedaży gazu | 155 653 | 221 879 | 66 226 | 42,5% |
| Przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych | 1 565 581 | 1 567 263 | 1 682 | 0,1% |
| Przychody z tytułu świadectw pochodzenia | 7 894 | 1 653 | -6 241 | -79,1% |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 42 744 | 59 705 | 16 961 | 39,7% |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych produktów i usług | 84 199 | 81 553 | -2 646 | -3,1% |
| Przychody ze sprzedaży węgla | 116 155 | 155 344 | 39 189 | 33,7% |
| Przychody z tytułu rynku mocy | 0 | 426 151 | 426 151 | 100,0% |
| Przychody ze sprzedaży netto | 8 941 857 | 9 816 469 | 874 612 | 9,8% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego | 7 598 | 6 869 | -729 | -9,6% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 8 949 455 | 9 823 338 | 873 883 | 9,8% |
| Amortyzacja | 770 968 | 749 581 | -21 387 | -2,8% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 980 939 | 1 042 313 | 61 374 | 6,3% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 1 663 061 | 2 097 962 | 434 901 | 26,2% |
| Zakup energii i gazu na potrzeby sprzedaży | 3 682 909 | 4 116 962 | 434 053 | 11,8% |
| Usługi przesyłowe | 236 895 | 217 185 | -19 710 | -8,3% |
| Inne usługi obce | 400 716 | 439 616 | 38 900 | 9,7% |
| Podatki i opłaty | 221 227 | 235 842 | 14 615 | 6,6% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 7 956 715 | 8 899 461 | 942 746 | 11,8% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 135 491 | 79 859 | -55 632 | -41,1% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 99 611 | 73 855 | -25 756 | -25,9% |
| Zmiana rezerwy dotyczącej umów rodzących obciążenia | 39 305 | -3 736 | -43 041 | -109,5% |
| Zysk/ (strata) na zmianie, sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych oraz prawa do korzystania ze składnika aktywów |
(17 195) | (23 591) | -6 396 | -37,2% |
| Odpis z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych | 521 772 | 3 364 | -518 408 | -99,4% |
| Zysk/ (strata) z działalności operacyjnej | 528 958 | 899 190 | 370 232 | 70,0% |
| Koszty finansowe | 173 708 | 116 911 | -56 797 | -32,7% |
| Przychody finansowe | 23 336 | 35 700 | 12 364 | 53,0% |
| Przychody z tytułu dywidend | 152 | 119 | -33 | -21,7% |
| Odpisy/ (odwrócenie odpisów) aktualizujące aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie |
138 737 | 9 988 | -128 749 | -92,8% |
| Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i współkontrolowanych | -250 338 | 121 204 | 371 542 | 148,4% |
| Zysk/ (strata) przed opodatkowaniem | (10 337) | 929 314 | 939 651 | 9 090,2% |
| Podatek dochodowy | 71 306 | 193 284 | 121 978 | 171,1% |
| Zysk/ (strata) netto okresu sprawozdawczego | (81 643) | 736 030 | 817 673 | 1 001,5% |
| EBITDA | 1 821 698 | 1 652 135 | -169 563 | -9,3% |
Główne czynniki zmiany EBITDA GK ENEA w I półroczu 2021 r. (spadek o 170 mln zł):
(+) wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej o 285 mln zł wynika głównie z wyższego wolumenu sprzedaży o 2 526 GWh, przy jednoczesnym spadku średniej ceny sprzedaży o 5% oraz niższych przychodach z Regulacyjnych Usług Systemowych (+) wzrost przychodów ze sprzedaży ciepła o 48 mln zł wynika głównie z wyższego wolumenu sprzedaży o 751 TJ
(+) wzrost przychodów ze sprzedaży gazu ziemnego o 66 mln zł głównie w wyniku wyższego wolumenu sprzedaży o 1 084 GWh, przy jednoczesnym spadku średniej ceny sprzedaży o 11%
(+) wzrost przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów o 17 mln zł wynika z większego zapotrzebowania na asortyment u klientów zewnętrznych

(+) wzrost przychodów ze sprzedaży węgla o 39 mln zł wynika z wyższego wolumenu sprzedaży, przy jednoczesnym spadku średniej ceny sprzedaży
(+) w I półroczu 2021 r. rozpoznanie przychodów z tytułu Rynku Mocy w wysokości 426 mln zł
(-) wzrost kosztów świadczeń pracowniczych o 61 mln zł spowodowany głównie: wzrostem średniego zatrudnienia, wyższymi kosztami wynagrodzeń wraz z narzutami oraz zmianą stanu rezerw pracowniczych
(-) wzrost kosztów zużycia materiałów i surowców oraz wartości sprzedanych towarów o 435 mln zł wynika z:
(-) wzrostu kosztów emisji CO2, kosztów zużycia węgla, przy jednocześnie niższych kosztach zużycia biomasy dla całego Segmentu Wytwarzanie
(-) aktualizacji wyceny CO2
(-) wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu o 434 mln zł wynika głównie z:
- (-) energia elektryczna: wolumen +566 GWh; średnia cena +2%
- (-) gaz ziemny: wolumen +1 082 GWh; średnia cena -10%
(+) spadek kosztów usług przesyłowych o 20 mln zł wynika głównie ze spadeku mocy umownej oraz niższych stawek opłaty stałej i zmiennej
(-) wzrost kosztów usług obcych o 39 mln zł wynika głównie z: wyższych kosztów usług remontowych oraz kosztów usług zlecanych firmom zewnętrznym
(-) wzrost kosztów podatków i opłat o 15 mln zł wynika m. in. z wyższego podatku od nieruchomości oraz z wyższych opłat eksploatacyjnych
(-) w I półroczu 2020 r. ujęto w przychodach wykorzystanie części rezerwy w wysokości 39,3 mln zł zawiązanej w kosztach w grudniu 2019 r. w wysokości 68,6 mln zł na stratę na Taryfie G zatwierdzonej przez URE. W I półroczu 2021 r. ujęto wykorzystanie części rezerwy w wysokości 8,2 mln zł związanej w kosztach w grudniu 2020 r. na stratę wynikającą z rozliczenia przez ENEA S.A. jako sprzedawcy z urzędu opustu na opłatach dystrybucyjnych w zakresie energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów w wysokości 50,8 mln zł oraz ujęto w kosztach aktualizację tej rezerwy w wysokości 11,9 mln zł
(-) spadek wyniku na pozostałej działalności operacyjnej o 36 mln zł:
- (-) zmiana odpisów aktualizujących wartość należności przeterminowanych oraz należności nieściągalnych o 22 mln zł
- (-) niższe przychody z tytułu odszkodowań, kar i grzywien o 13 mln zł
- (-) niższe saldo zwrotów od ubezpieczyciela o 12 mln zł
- (-) aktualizacja wyceny kontraktów CO2 o 10 mln zł
- (+) niższe rezerwy na potencjalne roszczenia o 11 mln zł
Istotne zmiany wpływające na wynik netto:
(+) w I półroczu 2021 r. ujęto częściowe rozwiązanie rezerwy na przyszłe zobowiązania inwestycyjne wobec spółki Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. w wysokości 114,1 mln zł utworzonej w kwocie 222,2 mln zł (pierwotnie w kwocie 219,4 mln zł)
(+) w I półroczu 2020 r. dokonano odpisu aktualizującego wartość udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. pożyczek wraz z odsetkami w kwocie 138,7 mln zł, natomiast w I półroczu 2021 r. dokonano odpisu aktualizującego wartość odsetek od pożyczek udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. w kwocie 10,0 mln zł (różnica 128,7 mln zł)
Skonsolidowany rachunek zysków i strat w II kwartale 2021 r.
| [tys. zł] | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | 3 319 416 | 3 522 953 | 203 537 | 6,1% |
| Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 69 312 | 82 462 | 13 150 | 19,0% |
| Przychody ze sprzedaży gazu | 54 610 | 65 522 | 10 912 | 20,0% |
| Przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych | 785 413 | 757 072 | -28 341 | -3,6% |
| Przychody z tytułu świadectw pochodzenia | 5 488 | 1 653 | -3 835 | -69,9% |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 23 047 | 34 338 | 11 291 | 49,0% |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych produktów i usług | 41 034 | 38 776 | -2 258 | -5,5% |
| Przychody ze sprzedaży węgla | 56 496 | 59 225 | 2 729 | 4,8% |
| Przychody z tytułu rynku mocy | 0 | 213 199 | 213 199 | 100,0% |
| Przychody ze sprzedaży netto | 4 354 816 | 4 775 200 | 420 384 | 9,7% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego | 2 557 | 2 364 | -193 | -7,5% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 4 357 373 | 4 777 564 | 420 191 | 9,6% |
| Amortyzacja | 389 884 | 378 410 | -11 474 | -2,9% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 500 051 | 511 258 | 11 207 | 2,2% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 871 630 | 1 093 511 | 221 881 | 25,5% |
| Zakup energii i gazu na potrzeby sprzedaży | 1 810 113 | 2 019 829 | 209 716 | 11,6% |
| Usługi przesyłowe | 115 430 | 110 021 | -5 409 | -4,7% |
| Inne usługi obce | 195 705 | 215 214 | 19 509 | 10,0% |

| Podatki i opłaty | 89 510 | 116 007 | 26 497 | 29,6% |
|---|---|---|---|---|
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 3 972 323 | 4 444 250 | 471 927 | 11,9% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 57 113 | 38 368 | -18 745 | -32,8% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 38 471 | 6 417 | -32 054 | -83,3% |
| Zmiana rezerwy dotyczącej umów rodzących obciążenia | 14 958 | -2 656 | -17 614 | -117,8% |
| Zysk/ (strata) na zmianie, sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych oraz prawa do korzystania ze składnika aktywów |
(2 418) | (11 388) | -8 970 | -371,0% |
| Odpis z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych | 521 772 | 6 | -521 766 | -100,0% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | (105 540) | 351 215 | 456 755 | 432,8% |
| Koszty finansowe | 81 643 | 58 115 | -23 528 | -28,8% |
| Przychody finansowe | 10 996 | 13 218 | 2 222 | 20,2% |
| Przychody z tytułu dywidend | 152 | 119 | -33 | -21,7% |
| Odpisy/ (odwrócenie odpisów) aktualizujące aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie |
137 695 | 3 788 | -133 907 | -97,2% |
| Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i współkontrolowanych | -251 706 | 121 485 | 373 191 | 148,3% |
| Zysk/ (strata) przed opodatkowaniem | (565 436) | 424 134 | 989 570 | 175,0% |
| Podatek dochodowy | -24 746 | 94 516 | 119 262 | 481,9% |
| Zysk/ (strata) netto okresu sprawozdawczego | (540 690) | 329 618 | 870 308 | 161,0% |
| EBITDA | 806 116 | 729 631 | -76 485 | -9,5% |
Główne czynniki zmiany EBITDA GK ENEA w II kwartale 2021 r. (spadek o 76 mln zł):
(+) wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej o 204 mln zł wynika głównie z wyższego wolumenu sprzedaży o 1 305 GWh, przy jednoczesnym spadku średniej ceny sprzedaży o 4% oraz niższych przychodach z Regulacyjnych Usług Systemowych (+) wzrost przychodów ze sprzedaży ciepła o 13 mln zł wynika z wyższego wolumenu sprzedaży o 431 TJ, przy jednoczesnym spadku średniej ceny sprzedaży o 13%
(+) wzrost przychodów ze sprzedaży gazu ziemnego o 11 mln zł głównie w wyniku wyższego wolumenu sprzedaży o 122 GWh oraz wzrostu średniej ceny sprzedaży o 2%
(-) spadek przychodów ze sprzedaży usług dystrybucyjnych o 28 mln zł w efekcie niższych przychodów z tytułu opłat za przyłączenie do sieci, przy jednoczesnym wyższym wolumenie dystrybuowanej energii o 553 GWh
(+) wzrost przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów o 11 mln zł wynika z większego zapotrzebowania na asortyment u klientów zewnętrznych
(+) w II kwartale 2021 r. rozpoznanie przychodów z tytułu Rynku Mocy w wysokości 213 mln zł
(-) wzrost kosztów świadczeń pracowniczych o 11 mln zł spowodowany głównie: wyższymi kosztami wynagrodzeń wraz z narzutami oraz zmianą stanu rezerw pracowniczych
(-) wzrost kosztów zużycia materiałów i surowców oraz wartości sprzedanych towarów o 222 mln zł wynika z:
(-) wzrostu kosztów emisji CO2, przy jednocześnie niższych kosztach zużycia biomasy i węgla dla całego Segmentu Wytwarzanie
(-) aktualizacji wyceny CO2
(-) wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu o 210 mln zł wynika głównie z:
(-) energia elektryczna: wolumen +211 GWh; średnia cena +5%
(-) gaz ziemny: wolumen +114 GWh; średnia cena +6%
(-) wzrost kosztów usług obcych o 20 mln zł wynika głównie z: wyższych kosztów usług remontowych, kosztów usług zlecanych firmom zewnętrznym, przy jednocześnie niższych kosztach usług doradczych
(-) wzrost kosztów podatków i opłat o 26 mln zł wynika głównie ze zmiany prezentacji kosztów umieszczania urządzeń w pasie drogowym (wyksięgowanie zgodnie z MSSF 16)
(-) w II kwartale 2020 r. ujęto w przychodach wykorzystanie części rezerwy w wysokości 14,9 mln zł, zawiązanej w kosztach w grudniu 2019 r. w wysokości 68,6 mln zł na stratę na Taryfie G zatwierdzonej przez URE. W II kwartale 2021 r. ujęto wykorzystanie części rezerwy w wysokości 5,9 mln zł związanej w kosztach w grudniu 2020 r. na stratę wynikającą z rozliczenia przez ENEA S.A. jako sprzedawcy z urzędu opustu na opłatach dystrybucyjnych w zakresie energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów w wysokości 50,8 mln zł oraz ujęto w kosztach aktualizację tej rezerwy w wysokości 8,6 mln zł
(+) wzrost wyniku na pozostałej działalności operacyjnej o 4 mln zł:
(-) zmiana odpisów aktualizujących wartość należności przeterminowanych oraz należności nieściągalnych o 21 mln zł
(+) niższe rezerwy na potencjalne roszczenia o 16 mln zł
Istotne zmiany wpływające na wynik netto:
(+) w II kwartale 2021 r. ujęto częściowe rozwiązanie rezerwy na przyszłe zobowiązania inwestycyjne wobec spółki Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. wysokości 114,1 mln zł utworzonej w kwocie 222,2 mln zł (pierwotnie w kwocie 219,4 mln zł)
(+) w II kwartale 2020 r. dokonano odpisu aktualizującego wartość udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. pożyczek wraz z odsetkami w kwocie 137,7 mln zł, natomiast w II kwartale 2021 r. dokonano odpisu aktualizującego wartość odsetek od pożyczek udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. w kwocie 3,8 mln zł (różnica 133,9 mln zł)

Wyniki finansowe GK ENEA w I półroczu 2021 r.
| EBITDA [tys. zł] | I pół. 20201) | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % | II kw. 20201) | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obrót | 40 310 | 8 910 | -31 400 | -77,9% | -70 002 | -38 075 | 31 927 | 45,6% |
| Dystrybucja | 678 499 | 687 457 | 8 958 | 1,3% | 372 263 | 318 698 | -53 565 | -14,4% |
| Wytwarzanie | 872 079 | 655 325 | -216 754 | -24,9% | 399 821 | 288 126 | -111 695 | -27,9% |
| Wydobycie | 214 314 | 318 333 | 104 019 | 48,5% | 84 929 | 154 766 | 69 837 | 82,2% |
| Pozostała działalność | 52 429 | 60 254 | 7 825 | 14,9% | 27 985 | 33 131 | 5 146 | 18,4% |
| Pozycje nieprzypisane i wyłączenia |
-35 933 | -78 144 | -42 211 | -117,5% | -8 880 | -27 015 | -18 135 | -204,2% |
| EBITDA Razem | 1 821 698 | 1 652 135 | -169 563 | -9,3% | 806 116 | 729 631 | -76 485 | -9,5% |
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym


Obszar Obrotu w I półroczu 2021 r. oraz w II kwartale 2021 r.
Sprzedaż detaliczna energii elektrycznej realizowana jest przez ENEA S.A.
Handel hurtowy realizowany jest przez ENEA Trading.
| [tys. zł] | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
3 999 162 | 4 646 322 | 647 160 | 16,2% | 1 950 882 | 2 286 735 | 335 853 | 17,2% |
| EBIT | 39 647 | 7 311 | -32 336 | -81,6% | -70 346 | -38 810 | 31 536 | 44,8% |
| Amortyzacja | 663 | 1 599 | 936 | 141,2% | 344 | 735 | 391 | 113,7% |
| EBITDA | 40 310 | 8 910 | -31 400 | -77,9% | -70 002 | -38 075 | 31 927 | 45,6% |
| CAPEX1) | 676 | 1 285 | 609 | 90,1% | 662 | 549 | -113 | -17,1% |
| Udział przychodów ze sprzedaży segmentu w przychodach ze sprzedaży Grupy |
37% | 39% | 2 p.p. | - | 37% | 39% | 2 p.p. | - |
1) bez inwestycji kapitałowych ENEA S.A.
mln zł

Główne czynniki zmiany EBITDA w I półroczu 2021 r.:
Skorygowana marża I pokrycia
- (+) spadek średniej ceny zakupu energii o 6,7%
- (+) wzrost wolumenu sprzedaży energii o 15,3%
- (-) spadek średniej ceny sprzedaży energii o 1,6%
- (-) wzrost kosztów obowiązków ekologicznych o 20,4%
- (-) spadek wyniku na obrocie paliwem gazowym
- (+) spadek kosztów rezerw z tytułu roszczeń wypowiedzianych umów PM OZE o 0,5 mln zł
- (-) aktualizacja wyceny kontraktów CO₂, transakcji terminowych energii, gazu i praw majątkowych
Koszty własne
- (-) wyższe koszty bezpośrednie sprzedaży o 7,6 mln zł
- (+) niższe koszty ogólnego zarządu o 3,5 mln zł
Zmiana rezerw dotycząca umów rodzących obciążenia
(-) w I półroczu 2020 r. ujęto w przychodach wykorzystanie części rezerwy w wysokości 39,3 mln zł zawiązanej w kosztach w grudniu 2019 r. w wysokości 68,6 mln zł na stratę na Taryfie G zatwierdzonej przez URE. W I półroczu 2021 r. ujęto wykorzystanie części rezerwy w wysokości 8,2 mln zł związanej w kosztach w grudniu 2020 r. na stratę wynikającą z rozliczenia przez ENEA S.A. jako sprzedawcy z urzędu opustu na opłatach dystrybucyjnych w zakresie energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów w wysokości 50,8 mln zł oraz ujęto w kosztach aktualizację tej rezerwy w wysokości 11,9 mln zł
Pozostałe czynniki
(-) wyższe koszty usług dystrybucji dotyczące obowiązującego modelu rozliczenia z prosumentami o 15,0 mln zł
- (-) wyższe odpisy aktualizujące należności o 2,0 mln zł
- (-) wyższe odpisane należności o 0,2 mln zł
- (+) niższe koszty postępowań sądowych o 5,2 mln zł
- (+) niższe koszty rezerw na przewidywane straty i potencjalne roszczenia o 2,0 mln zł
- (+) niższe koszty składek na rzecz instytucji, do których przynależność nie jest obowiązkowa o 1,6 mln zł
- (+) wyższe przychody z tytułu świadczenia usług w zakresie handlu hurtowego o 1,3 mln zł
- (+) niższe koszty darowizn o 1,0 mln zł
- (+) wyższe przychody z tytułu licencji związanych z marką ENEA o 0,8 mln zł


Główne czynniki zmiany EBITDA w II kwartale 2021 r.:
Skorygowana marża I pokrycia
- (+) spadek średniej ceny zakupu energii o 6,5%
- (+) wzrost wolumenu sprzedaży energii o 18,3%
- (-) spadek średniej ceny sprzedaży energii o 1,0%
- (-) wzrost kosztów obowiązków ekologicznych o 22,6%
- (-) spadek wyniku na obrocie paliwem gazowym
- (+) spadek kosztów rezerw z tytułu roszczeń wypowiedzianych umów PM OZE o 1,9 mln zł
- (-) aktualizacja wyceny kontraktów CO₂, transakcji terminowych energii, gazu i praw majątkowych
Koszty własne
- (+) niższe koszty bezpośrednie sprzedaży o 5,1 mln zł
- (+) niższe koszty ogólnego zarządu o 1,6 mln zł
- (-) wyższe koszty usług wspólnych o 3,6 mln zł
Zmiana rezerw dotycząca umów rodzących obciążenia
(-) w II kwartale 2020 r. ujęto w przychodach wykorzystanie części rezerwy w wysokości 14,9 mln zł, zawiązanej w kosztach w grudniu 2019 r. w wysokości 68,6 mln zł na stratę na Taryfie G zatwierdzonej przez URE. W II kwartale 2021 r. ujęto wykorzystanie części rezerwy w wysokości 5,9 mln zł związanej w kosztach w grudniu 2020 r. na stratę wynikającą z rozliczenia przez ENEA S.A. jako sprzedawcy z urzędu opustu na opłatach dystrybucyjnych w zakresie energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów w wysokości 50,8 mln zł oraz ujęto w kosztach aktualizację tej rezerwy w wysokości 8,6 mln zł
Pozostałe czynniki
(-) wyższe koszty usług dystrybucji dotyczące obowiązującego modelu rozliczenia z prosumentami o 7,0 mln zł
- (-) wyższe odpisy aktualizujące należności o 0,9 mln zł
- (+) niższe koszty rezerw na przewidywane straty i potencjalne roszczenia o 2,9 mln zł
- (+) wyższe przychody z tytułu świadczenia usług w zakresie handlu hurtowego o 1,5 mln zł
- (+) niższe koszty postępowań sądowych o 0,6 mln zł
- (+) niższe odpisane należności o 0,5 mln zł
- (+) wyższe przychody z tytułu licencji związanych z marką ENEA o 0,3 mln zł

Obszar Wytwarzania w I półroczu 2021 r. oraz w II kwartale 2021 r.
W obszarze Wytwarzania prezentowane są dane finansowe ENEA Wytwarzanie wraz z jej spółkami zależnymi, ENEA Nowa Energia, ENEA Ciepło, ENEA Ciepło Serwis, ENEA Elektrownia Połaniec, ENEA Połaniec Serwis i ENEA Bioenergia.
ENEA Wytwarzanie posiada m.in. jedenaście wysokosprawnych i zmodernizowanych bloków energetycznych w Elektrowni Kozienice. Natomiast ENEA Elektrownia Połaniec posiada siedem bloków węglowych o łącznej mocy osiągalnej 1 657 MW oraz największy na świecie blok opalany wyłącznie biomasą o mocy osiągalnej 225 MW.
| [tys. zł] | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży netto | 4 105 533 | 4 463 545 | 358 012 | 8,7% | 2 009 832 | 2 220 454 | 210 622 | 10,5% |
| energia elektryczna | 3 729 248 | 3 623 479 | -105 769 | -2,8% | 1 853 499 | 1 822 165 | -31 334 | -1,7% |
| Rynek mocy | 0 | 426 151 | 426 151 | 100,0% | 0 | 213 199 | 213 199 | 100,0% |
| świadectwa pochodzenia | 172 326 | 155 775 | -16 551 | -9,6% | 76 889 | 88 294 | 11 405 | 14,8% |
| ciepło | 182 893 | 230 380 | 47 487 | 26,0% | 67 902 | 80 804 | 12 902 | 19,0% |
| pozostałe | 21 066 | 27 760 | 6 694 | 31,8% | 11 542 | 15 992 | 4 450 | 38,6% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego |
273 | 450 | 177 | 64,8% | 137 | 267 | 130 | 94,9% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
4 105 806 | 4 463 995 | 358 189 | 8,7% | 2 009 969 | 2 220 721 | 210 752 | 10,5% |
| EBIT | 64 933 | 454 187 | 389 254 | 599,5% | -266 355 | 186 739 | 453 094 | 170,1% |
| Amortyzacja | 284 324 | 201 138 | -83 186 | -29,3% | 143 354 | 101 387 | -41 967 | -29,3% |
| Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych |
522 822 | 0 | -522 822 | -100,0% | 522 822 | 0 | -522 822 | -100,0% |
| EBITDA | 872 079 | 655 325 | -216 754 | -24,9% | 399 821 | 288 126 | -111 695 | -27,9% |
| CAPEX | 254 796 | 203 947 | -50 849 | -20,0% | 138 856 | 121 155 | -17 701 | -12,7% |
| Udział przychodów ze sprzedaży obszaru w przychodach ze sprzedaży netto Grupy |
38% | 37% | -1 p.p. | - | 38% | 37% | -1 p.p. | - |


Główne czynniki zmiany EBITDA w I półroczu 2021 r.:
Segment Elektrownie Systemowe - spadek o 271,4 mln zł
- (-) niższa marża na obrocie i na Rynku Bilansującym o 366,7 mln zł
- (-) niższa marża na wytwarzaniu o 238,6 mln zł
- (-) niższe przychody z Regulacyjnych Usług Systemowych o 50,8 mln zł
- (-) niższe pozostałe czynniki o 35,0 mln zł
- (+) przychody z Rynku mocy 419,7 mln zł
Segment Ciepło - wzrost o 20,1 mln zł
- (+) wyższa marża na cieple o 20,4 mln zł
- (+) przychody z Rynku mocy 2,6 mln zł
- (-) wyższe koszty stałe o 8,3 mln zł
- (+) wyższe pozostałe czynniki o 5,4 mln zł

Segment OZE - wzrost o 34,6 mln zł
(+) Obszar Biomasa (Zielony Blok) +18,1 mln zł (w tym -3,4 mln zł ENEA Bioenergia): +18,8 mln zł wyższa marża na produkcji energii z OZE, +3,0 mln zł wyższa marża Zielony Blok na sprzedaży zielonych certyfikatów, -0,2 mln zł wyższe koszty stałe (+) Obszar Wiatr (+10,1 mln zł): +11,7 mln zł wyższe przychody z tyt. świadectw pochodzenia, +2,2 mln zł wyższe przychody ze sprzedaży energii, -3,6 mln zł wyższe koszty stałe
(+) Obszar Woda (+5,3 mln zł): +3,9 mln zł przychody z Rynku mocy, +3,6 mln zł wyższe przychody ze sprzedaży energii, -2,4 mln zł wyższe koszty stałe
(+) Obszar Biogaz (+1,0 mln zł): głównie +1,2 mln zł wyższe przychody z tyt. świadectw pochodzenia

Główne czynniki zmiany EBITDA w II kwartale 2021 r.:
Segment Elektrownie Systemowe – spadek o 157,5 mln zł
- (-) niższa marża na obrocie i na Rynku Bilansującym o 223,3 mln zł
- (-) niższa marża na wytwarzaniu o 121,3 mln zł
- (-) niższe przychody z Regulacyjnych Usług Systemowych o 25,0 mln zł
- (+) przychody z Rynku mocy 210,5 mln zł
- (+) wyższe pozostałe czynniki o 1,6 mln zł
Segment Ciepło – wzrost o 10,0 mln zł
- (+) wyższa marża na cieple o 5,3 mln zł
- (+) przychody z rynku mocy 0,5 mln zł
- (-) wyższe koszty stałe o 4,2 mln zł
- (+) wyższe pozostałe czynniki o 8,4 mln zł
Segment OZE – wzrost o 35,8 mln zł
(+) Obszar Biomasa (Zielony Blok) +25,1 mln zł (w tym -1,6 mln zł ENEA Bioenergia): +26,4 mln zł wyższa marża na produkcji energii z OZE, +0,2 mln zł wyższa marża Zielony Blok na sprzedaży zielonych certyfikatów, +0,1 mln zł niższe koszty stałe
(+) Obszar Wiatr (+6,7 mln zł): +5,8 mln zł wyższe przychody z tyt. świadectw pochodzenia, +4,0 mln zł wyższe przychody ze sprzedaży energii, -3,0 mln zł wyższe koszty stałe
(+) Obszar Woda (+3,6 mln zł): +2,1 mln zł przychody z rynku mocy, +2,8 mln zł wyższe przychody ze sprzedaży energii, -1,3 mln zł wyższe koszty stałe
(+) Obszar Biogaz (+0,4 mln zł): głównie +0,6 mln zł wyższe przychody z tyt. świadectw pochodzenia

Obszar Dystrybucji w I półrocze 2021 r. oraz w II kwartale 2021 r.
ENEA Operator odpowiada za dystrybucję energii elektrycznej do 2,7 mln Klientów w zachodniej i północno-zachodniej Polsce na obszarze 58,2 tys. km2 . Podstawowym zadaniem ENEA Operator jest dostarczanie energii w sposób ciągły i niezawodny, przy zachowaniu odpowiednich parametrów jakościowych.
W obszarze Dystrybucji prezentowane są dane finansowe Spółek:
- ENEA Operator
- ENEA Serwis
- ENEA Pomiary
- ENEA Logistyka
- Annacond Enterprises (do 24 lutego 2020 r.)
| [tys. zł] | I pół. 20201) | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % | II kw. 20201) | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży netto | 1 622 318 | 1 628 588 | 6 270 | 0,4% | 816 386 | 789 081 | -27 305 | -3,3% |
| usługi dystrybucyjne do odbiorców końcowych |
1 427 274 | 1 508 288 | 81 014 | 5,7% | 680 191 | 720 649 | 40 458 | 5,9% |
| opłaty za przyłączenie do sieci | 100 804 | 36 397 | -64 407 | -63,9% | 88 915 | 26 050 | -62 865 | -70,7% |
| pozostałe | 94 240 | 83 903 | -10 337 | -11,0% | 47 280 | 42 382 | -4 898 | -10,4% |
| EBIT | 369 543 | 355 391 | -14 152 | -3,8% | 213 236 | 151 126 | -62 110 | -29,1% |
| Amortyzacja | 308 956 | 332 066 | 23 110 | 7,5% | 159 027 | 167 572 | 8 545 | 5,4% |
| EBITDA | 678 499 | 687 457 | 8 958 | 1,3% | 372 263 | 318 698 | -53 565 | -14,4% |
| CAPEX | 488 509 | 371 059 | -117 450 | -24,0% | 315 288 | 215 618 | -99 670 | -31,6% |
| Udział przychodów ze sprzedaży segmentu w przychodach ze sprzedaży netto Grupy |
15% | 14% | -1 p.p. | - | 15% | 13% | -2 p.p. | - |
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym

Główne czynniki zmiany EBITDA w I półroczu 2021 r.:
Marża z działalności koncesjonowanej
(+) wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o 81 mln zł
- (+) niższe koszty zakupu usług przesyłowych i dystrybucyjnych (saldo) o 18 mln zł
- (+) niższe koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej (saldo) o 11 mln zł
- (+) wyższe pozostałe przychody o 3 mln zł
- (-) niższe przychody z tyt. opłat za przyłączenie do sieci o 64 mln zł
Koszty operacyjne
- (-) wyższe koszty świadczeń pracowniczych o 8 mln zł
- (-) wyższe koszty usług obcych o 8 mln zł
- (-) wyższe koszty podatków i opłat o 6 mln zł
Pozostała działalność operacyjna
- (-) niższe przychody z tytułu kolizji o 10 mln zł
- (-) niższe przychody z tytułu otrzymanych kar umownych i odszkodowań o 10 mln zł
- (-) zmiana stanu odpisów aktualizujących o 9 mln zł
- (+) zmiana stanu rezerw dotyczących majątku sieciowego o 8 mln zł

mln zł

Główne czynniki zmiany EBITDA w II kwartale 2021 r.:
Marża z działalności koncesjonowanej
(-) niższe przychody z tyt. opłat za przyłączenie do sieci o 63 mln zł
(+) wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o 40 mln zł
- (+) niższe koszty zakupu usług przesyłowych i dystrybucyjnych (saldo) o 6 mln zł
- (+) niższe koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej (saldo) o 4 mln zł
- (+) wyższe pozostałe przychody o 2 mln zł
Koszty operacyjne
- (-) wyższe koszty podatków i opłat o 23 mln zł
- (-) wyższe koszty usług obcych o 6 mln zł
- (-) wyższe koszty świadczeń pracowniczych o 2 mln zł
Pozostała działalność operacyjna
(-) niższe przychody z tytułu otrzymanych kar umownych i odszkodowań o 9 mln zł
- (-) zmiana stanu odpisów aktualizujących o 9 mln zł
- (-) niższe przychody z tytułu kolizji o 5 mln zł
- (+) zmiana stanu rezerw dotyczących majątku sieciowego o 10 mln zł

Obszar Wydobycia w I półroczu 2021 r. oraz w II kwartale 2021 r.
W obszarze Wydobycia prezentowane są wyniki finansowe GK LW Bogdanka z jednostką dominującą – Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. oraz jej spółkami zależnymi.
LW Bogdanka dzieli swój asortyment sprzedaży na miał energetyczny, który stanowi 99% oraz na groszek i orzech.
Głównymi odbiorcami jest energetyka zawodowa i przemysłowa.
| [tys. zł] | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży netto | 844 196 | 1 042 416 | 198 220 | 23,5% | 382 602 | 500 881 | 118 279 | 30,9% |
| węgiel | 826 235 | 1 018 563 | 192 328 | 23,3% | 375 675 | 489 885 | 114 210 | 30,4% |
| pozostałe produkty i usługi | 11 921 | 16 056 | 4 135 | 34,7% | 4 249 | 6 463 | 2 214 | 52,1% |
| towary i materiały | 6 040 | 7 797 | 1 757 | 29,1% | 2 678 | 4 533 | 1 855 | 69,3% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego |
4 816 | 4 179 | -637 | -13,2% | 2 327 | 2 037 | -290 | -12,5% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
849 012 | 1 046 595 | 197 583 | 23,3% | 384 929 | 502 918 | 117 989 | 30,7% |
| EBIT | 66 022 | 131 404 | 65 382 | 99,0% | 12 802 | 59 347 | 46 545 | 363,6% |
| Amortyzacja | 149 342 | 186 923 | 37 581 | 25,2% | 73 177 | 95 413 | 22 236 | 30,4% |
| Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych |
(1 050) | 6 | 1 056 | 100,6% | (1 050) | 6 | 1 056 | 100,6% |
| EBITDA | 214 314 | 318 333 | 104 019 | 48,5% | 84 929 | 154 766 | 69 837 | 82,2% |
| CAPEX | 399 485 | 137 124 | -262 361 | -65,7% | 133 211 | 65 255 | -67 956 | -51,0% |
| Udział przychodów ze sprzedaży obszaru w przychodach ze sprzedaży netto Grupy |
8% | 9% | 1 p.p. | - | 7% | 8% | 1 p.p. | - |
mln zł

Czynniki zmiany EBITDA w I półroczu 2021 r.:
(+) Wzrost przychodów ze sprzedaży węgla w związku ze wzrostem ilościowej sprzedaży węgla (+1,1 mln t).
(-) Wzrost ilościowej sprzedaży, przy niższej cenie sprzedanego węgla.
(-) Wzrost wartości poniesionych gotówkowych kosztów produkcji - wyższe o 1,4 mln t wydobycie urobku przełożyło się na wzrost wartości zużytych materiałów i kosztów usług obcych (większa liczba dni wydobywczych).
(-) W 2020 r. zwiększona liczba pracowników korzystających ze świadczeń wprowadzonych przez przepisy dotyczące tarczy antykryzysowej w związku z trwającą pandemią - zmniejszenie obciążenia po stronie spółki. W związku z ograniczeniami produkcji węgla w 2020 r. część pracowników została oddelegowana do prac chodnikowych, które miały wykonywać firmy obce. W 2020 r. większa wartość wynagrodzeń była wyksięgowywana na CAPEX (była aktywowana i nie obciążała bieżącego wyniku spółki; efekt zaniżonej bazy).
Różnice prezentacyjne dotyczą sprawozdawczości finansowej GK ENEA i GK LW Bogdanka w zakresie amortyzacji.



Czynniki zmiany EBITDA w II kwartale 2021 r.:
(+) Wzrost przychodów ze sprzedaży węgla w związku ze wzrostem ilościowej sprzedaży węgla (+0,6 mln t).
(-) Wzrost ilościowej sprzedaży, przy niższej cenie sprzedanego węgla.
(-) Wzrost wartości poniesionych gotówkowych kosztów produkcji - wyższe o 0,9 mln t wydobycie urobku przełożyło się na wzrost wartości zużytych materiałów i kosztów usług obcych (większa liczba dni wydobywczych).
(-) W 2020 r. zwiększona liczba pracowników korzystających ze świadczeń wprowadzonych przez przepisy dotyczące tarczy antykryzysowej w związku z trwającą pandemią - zmniejszenie obciążenia po stronie spółki. W związku z ograniczeniami produkcji węgla w 2020 r. część pracowników została oddelegowana do prac chodnikowych, które miały wykonywać firmy obce. W 2020 r. większa wartość wynagrodzeń była wyksięgowywana na CAPEX (była aktywowana i nie obciążała bieżącego wyniku spółki; efekt zaniżonej bazy).
Różnice prezentacyjne dotyczą sprawozdawczości finansowej GK ENEA i GK LW Bogdanka w zakresie amortyzacji.
Obszar Pozostałej działalności w I półroczu 2021 r.
| [tys. zł] | I pół. 20201) | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % | II kw. 20201) | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży netto | 236 914 | 248 388 | 11 474 | 4,8% | 120 153 | 123 066 | 2 913 | 2,4% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego |
2 534 | 2 276 | -258 | -10,2% | 106 | 71 | -35 | -33,0% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
239 448 | 250 664 | 11 216 | 4,7% | 120 259 | 123 137 | 2 878 | 2,4% |
| EBIT | 17 195 | 20 253 | 3 058 | 17,8% | 10 506 | 15 659 | 5 153 | 49,0% |
| Amortyzacja | 35 234 | 36 643 | 1 409 | 4,0% | 17 479 | 17 472 | -7 | 0,0% |
| Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych |
0 | 3 358 | 3 358 | 100,0% | 0 | 0 | - | - |
| EBITDA | 52 429 | 60 254 | 7 825 | 14,9% | 27 985 | 33 131 | 5 146 | 18,4% |
| CAPEX | 17 344 | 14 684 | -2 660 | -15,3% | 10 891 | 9 096 | -1 795 | -16,5% |
| Udział przychodów ze sprzedaży segmentu w przychodach ze sprzedaży Grupy |
2% | 2% | - | - | 2% | 2% | - | - |
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
W obszarze Pozostałej działalności prezentowane są spółki z obszarów:
• wsparcia dla pozostałych spółek w Grupie Kapitałowej:
ENEA Centrum – stanowiąca Centrum Usług Wspólnych w Grupie w zakresie księgowości, kadr, teleinformatyki, obsługi klienta, windykacji, zakupów i administracji.
ENEA Innowacje – spółka zajmuje się przedsięwzięciami, które mają szanse stać się w przyszłości innowacyjnymi i nowoczesnymi produktami oferowanymi przez Grupę.
ENEA Badania i Rozwój - spółka odpowiedzialna za badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych. 12 kwietnia 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników ENEA Badania i Rozwój podjęło uchwałę w sprawie połączenia ze spółką ENEA Innowacje przez przejęcie ENEA Badania i Rozwój przez ENEA Innowacje, w nastepstwie czego w dniu 1 czerwca 2021 r. został ujawniony wpis w KRS o połączeniu spółek ENEA Innowacje oraz ENEA Badania i Rozwój.
• działalności towarzyszącej:
ENEA Oświetlenie – spółka wyspecjalizowana w oświetleniu wewnątrz i na zewnątrz budynków; projektuje, buduje oświetlenie drogowe, iluminacje przestrzeni miejskich, podświetlanie budynków zabytkowych i użyteczności publicznej, a także świadczy usługi budowy i kompleksowej obsługi elektrowni fotowoltaicznych.

Analiza wskaźnikowa1)
| I pół. 2020 | I pół. 2021 | II kw. 2020 | II kw. 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Wskaźniki rentowności | ||||
| ROE - rentowność kapitału własnego | -1,1% | 10,6% | -14,2% | 9,5% |
| ROA - rentowność aktywów | -0,5% | 4,7% | -6,9% | 4,2% |
| Rentowność netto | -0,9% | 7,5% | -12,4% | 6,9% |
| Rentowność operacyjna | 5,9% | 9,2% | -2,4% | 7,4% |
| Rentowność EBITDA | 20,4% | 16,8% | 18,5% | 15,3% |
| Wskaźniki płynności i struktury finansowej | ||||
| Wskaźnik bieżącej płynności | 1,4 | 1,1 | 1,4 | 1,1 |
| Pokrycie majątku trwałego kapitałami własnymi | 64,3% | 63,6% | 64,3% | 63,6% |
| Wskaźnik zadłużenia ogólnego | 51,2% | 55,2% | 51,2% | 55,2% |
| Dług netto / EBITDA | 1,60 | 1,07 | 1,60 | 1,07 |
| Wskaźniki aktywności gospodarczej | ||||
| Cykl rotacji należności krótkoterminowych w dniach2) |
50 | 46 | 51 | 47 |
| Cykl rotacji zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych w dniach3) |
67 | 67 | 68 | 67 |
| Cykl rotacji zapasów w dniach | 39 | 34 | 40 | 34 |
1) definicje wskaźników zamieszczone zostały na str. 68
2) należności z tyt. dostaw i usług – handlowe, aktywa z tyt. umów z klientami i koszty doprowadzenia do zawarcia umowy
3) zobowiązania z tyt. dostaw i usług – handlowe, zobowiązania z tyt. umów z klientami
Sytuacja majątkowa – struktura aktywów i pasywów GK ENEA
| Na dzień: | ||||
|---|---|---|---|---|
| Aktywa [tys. zł] | ||||
| 31 grudnia 2020 | 30 czerwca 2021 | Zmiana | Zmiana % | |
| Aktywa trwałe | 21 767 810 | 21 867 440 | 99 630 | 0,5% |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 18 903 722 | 18 872 613 | -31 109 | -0,2% |
| Prawo do korzystania ze składnika aktywów | 730 078 | 748 123 | 18 045 | 2,5% |
| Wartości niematerialne | 359 365 | 349 380 | -9 985 | -2,8% |
| Nieruchomości inwestycyjne | 21 239 | 20 753 | -486 | -2,3% |
| Inwestycje w jednostki stowarzyszone i współkontrolowane | 133 647 | 140 751 | 7 104 | 5,3% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 296 061 | 1 134 501 | -161 560 | -12,5% |
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej | 97 957 | 55 732 | -42 225 | -43,1% |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 72 381 | 391 157 | 318 776 | 440,4% |
| Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy | 11 256 | 12 432 | 1 176 | 10,4% |
| Należności z tytułu leasingu i subleasingu finansowego | 513 | 772 | 259 | 50,5% |
| Środki zgromadzone w ramach Funduszu Likwidacji Kopalń | 141 591 | 141 226 | -365 | -0,3% |
| Aktywa obrotowe | 8 122 053 | 9 159 233 | 1 037 180 | 12,8% |
| Prawa do emisji CO2 | 2 529 059 | 794 054 | -1 735 005 | -68,6% |
| Zapasy | 1 129 975 | 1 291 217 | 161 242 | 14,3% |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 2 132 191 | 2 294 947 | 162 756 | 7,6% |
| Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy | 13 428 | 11 970 | -1 458 | -10,9% |
| Aktywa z tytułu umów z klientami | 322 446 | 415 756 | 93 310 | 28,9% |
| Należności z tytułu leasingu i subleasingu finansowego | 975 | 868 | -107 | -11,0% |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 10 470 | 125 663 | 115 193 | 1 100,2% |
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej | 41 894 | 29 429 | -12 465 | -29,8% |
| Dłużne aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie |
61 | 61 | - | - |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 941 554 | 4 195 268 | 2 253 714 | 116,1% |
| Razem aktywa | 29 889 863 | 31 026 673 | 1 136 810 | 3,8% |


1) w tym wyłączenia
Czynniki zmian aktywów trwałych (wzrost o 100 mln zł):
- 319 mln zł wzrost należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności głównie wzrost wartości depozytów zabezpieczających związanych z kontraktacją uprawnień do emisji CO2
- 162 mln zł spadek aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego spadek głównie na skutek zmiany stanu rezerw na CO2
- 42 mln zł spadek aktywów finansowych wycenionych w wartości godziwej głównie sprzedaż udziałów PGE EJ1
Czynniki zmian aktywów obrotowych (wzrost o 1 037 mln zł):
- 2 254 mln zł wzrost pozycji środków pieniężnych i ich ekwiwalentów głównie zmiana wysokości środków celowych z tytułu handlu prawami do emisji CO2 oraz wpływy z rynku mocy
- 163 mln zł wzrost należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności głównie wzrost należności handlowych, przy jednoczesnym spadku należności z tytułu podatków
- 115 mln zł wzrost należności z tytułu podatku dochodowego głównie należność z tytułu nadpłaty PGK ENEA
- 161 mln zł wzrost zapasów w tym: wzrost zapasu węgla, wzrost zapasu świadectw pochodzenia energii, spadek zapasu biomasy
- 93 mln zł wzrost pozycji aktywa z tytułu umów z klientami wynika głównie z wyższego poziomu niezafakturowanej sprzedaży enegii elektrycznej
- 1 735 mln zł spadek wartości praw do emisji CO2 w tym: -1 918 mln zł umorzenie praw, +183 mln zł nabycie uprawnień w 2021 r.
| Pasywa [tys. zł] | Na dzień | |||
|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2020 | 30 czerwca 2021 | Zmiana | Zmiana% | |
| Razem kapitał własny | 13 094 353 | 13 914 735 | 820 382 | 6,3% |
| Kapitał zakładowy | 588 018 | 588 018 | - | - |
| Kapitał z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji | 3 632 464 | 2 692 784 | -939 680 | -25,9% |
| Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów finansowych | -16 295 | 0 | 16 295 | 100,0% |
| Kapitał rezerwowy z wyceny instrumentów zabezpieczających | -105 534 | -40 111 | 65 423 | 62,0% |
| Zyski zatrzymane | 7 938 162 | 9 580 185 | 1 642 023 | 20,7% |
| Udziały niekontrolujące | 1 057 538 | 1 093 859 | 36 321 | 3,4% |
| Razem zobowiązania | 16 795 510 | 17 111 938 | 316 428 | 1,9% |
| Zobowiązania długoterminowe | 10 009 542 | 8 787 574 | -1 221 968 | -12,2% |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 6 785 968 | 8 324 364 | 1 538 396 | 22,7% |
| Razem pasywa | 29 889 863 | 31 026 673 | 1 136 810 | 3,8% |

mln zł
Struktura zobowiązań długoterminowych

Czynniki zmian zobowiązań długoterminowych (spadek o 1 222 mln zł)
- 1 966 mln zł spadek pozycji kredyty, pożyczki i dłużne papiery wartościowe głównie reklasyfikacja zobowiązań długoterminowych na krótkoterminowe
- 53 mln zł spadek zobowiązań finansowych wycenionych w wartości godziwej aktualizacja wyceny instrumentów finansowych IRS zabezpieczających przed wzrostem kosztów z tytułu zmiany stóp procentowych
- 771 mln zł wzrost zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań wynika głównie ze wzrostu zobowiązań z tyt. wyceny transakcji futures oraz forward CO2
- 26 mln zł wzrost rozliczeń dochodu z tyt. dotacji oraz usług modernizacji oświetlenia drogowego głównie rozliczenie międzyokresowe przychodów z tyt. dotacji

Czynniki zmian zobowiązań krótkoterminowych (wzrost o 1 538 mln zł)
- 1 106 mln zł wzrost zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań wzrost zobowiązań z tytułu wyceny transakcji futures na prawa do emisji CO2, przy jednoczesnym spadku zobowiązań inwestycyjnych oraz zobowiązań z tytułu podatków
- 1 095 mln zł wzrost pozycji kredyty, pożyczki i dłużne papiery wartościowe głównie reklasyfikacja zobowiązań długoterminowych na krótkoterminowe, przy jednoczesnym wykupie obligacji przez ENEA S.A.
- 129 mln zł wzrost zobowiązań z tytułu umów z klientami zaliczki na opłaty przyłączeniowe
- 719 mln zł spadek rezerw na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia głównie spadek rezerw na zakup uprawnień do emisji CO2, rozwiązanie części rezerwy na przyszłe zobowiązania inwestycyjne w Elektrowni Ostrołęka (zawiązanej w 2020 r.), wzrost rezerw na świadectwa pochodzenia energii
- 72 mln zł spadek zobowiązań z tytułu bieżącego podatku dochodowego głównie uregulowanie zobowiązania PGK ENEA z tytułu podatku CIT za IV kwartał 2020 r.

Sytuacja pieniężna Grupy Kapitałowej ENEA
| Rachunek przepływów pieniężnych [tys. zł] | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 2 458 385 | 4 147 201 | 1 688 816 | 68,7% |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (1 207 676) | (891 522) | 316 154 | 26,2% |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (1 367 369) | (1 001 965) | 365 404 | 26,7% |
| Zwiększenie / (Zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych | (116 660) | 2 253 714 | 2 370 374 | 2 031,9% |
| Stan środków pieniężnych na początek okresu sprawozdawczego | 3 761 947 | 1 941 554 | -1 820 393 | -48,4% |
| Stan środków pieniężnych na koniec okresu sprawozdawczego | 3 645 287 | 4 195 268 | 549 981 | 15,1% |


1) Nabycie rzeczowych i niematerialnych aktywów trwałych oraz nabycie jednostek zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych skorygowane o nabyte środki pieniężne

6. Akcje i akcjonariat
6.1. Struktura kapitału i akcjonariatu
Wysokość kapitału zakładowego ENEA S.A. na 30 czerwca 2021 r. oraz sporządzenia niniejszego sprawozdania wynosi 441 442 578 zł i dzieli się na 441 442 578 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1 zł każda. Ogólna liczba głosów wynikających ze wszystkich wyemitowanych akcji Emitenta odpowiada liczbie akcji i wynosi 441 442 578 głosów.
Wszystkie akcje Spółki są akcjami zdematerializowanymi na okaziciela zarejestrowanymi w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.
| Akcjonariusz | Liczbaakcji / liczba głosów na WZ |
Udział w kapitale zakładowym / udział w ogólnej liczbie głosów |
|---|---|---|
| Skarb Państwa | 227 353 628 | 51,5% |
| Pozostali | 214 088 950 | 48,5% |
| RAZEM | 441 442 578 | 100,0% |
Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie miały miejsca zmiany w strukturze akcjonariuszy Emitenta.
Powyższa tabela przedstawia strukturę akcjonariatu ENEA S.A. na dzień sporządzenia raportu okresowego za I półrocze 2021 r.
6.2. Notowania akcji ENEA S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych
Akcje ENEA S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) od 17 listopada 2008 r.
W I półroczu 2021 r. kurs akcji ENEA S.A. wzrósł z 6,535 zł do 8,505 zł, tj. o 1,970 zł, czyli o 30,1%. Najwyższy kurs zamknięcia w I półroczu 2021 r. akcje ENEA S.A. osiągnęły 8 czerwca 2021 r. (10,15 zł), natomiast najniższy – 19 i 25 marca 2021 r. (6,04 zł).
Udział akcji Spółki w indeksach na 30 czerwca 2021 r. w %:
| 0,7 | 2,6 | 12,7 | 0,6 |
|---|---|---|---|
| Dane | I pół. 2021 |
|---|---|
| Liczba akcji [szt.] | 441 442 578 |
| Minimum [zł] | 6,04 |
| Maximum [zł] | 10,15 |
| Kurs na koniec okresu [zł] | 8,505 |
| Kurs na koniec poprzedniego okresu [zł] | 6,535 |
| Średni wolumen [szt.] | 606 965 |

7. Władze
7.1. Skład osobowy Zarządu ENEA S.A.
| Na dzień 1 stycznia oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania |
|||
|---|---|---|---|
| Imię i nazwisko | Funkcja | ||
| Paweł Szczeszek | Prezes Zarządu | ||
| Tomasz Siwak | Członek Zarządu ds. Handlowych | ||
| Tomasz Szczegielniak | Członek Zarządu ds. Korporacyjnych | ||
| Marcin Pawlicki | Członek Zarządu ds. Operacyjnych | ||
| Rafał Mucha | Członek Zarządu ds. Finansowych |
W trakcie okresu sprawozdawczego oraz do dnia publikacji raportu za I półrocze 2021 r. nie miały miejsca zmiany w składzie Zarządu Spółki.
7.2. Skład osobowy Rady Nadzorczej ENEA S.A.
| Na dzień 1 stycznia 2021 r. | Na dzień publikacji raportu za I półrocze 2021 r. | |
|---|---|---|
| Imię i nazwisko | Funkcja | Imię i nazwisko |
| Izabela Felczak-Poturnicka | Przewodnicząca Rady Nadzorczej | Rafał Włodarski |
| Roman Stryjski | Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
Roman Stryjski |
| Michał Jaciubek | Sekretarz Rady Nadzorczej | Michał Jaciubek |
| Mariusz Fistek | Członek Rady Nadzorczej | Mariusz Fistek |
| Paweł Koroblowski | Członek Rady Nadzorczej | Paweł Koroblowski |
| Ireneusz Kulka | Członek Rady Nadzorczej | Ireneusz Kulka |
| Maciej Mazur | Członek Rady Nadzorczej | Maciej Mazur |
| Piotr Mirkowski | Członek Rady Nadzorczej | Piotr Mirkowski |
| Mariusz Pliszka | Członek Rady Nadzorczej | Mariusz Pliszka |
| Rafał Włodarski | Członek Rady Nadzorczej | Dorota Szymanek |
- 4 stycznia 2021 r. do Spółki wpłynęła rezygnacja Pani Izabeli Felczak-Poturnickiej z funkcji Przewodniczącej Rady Nadzorczej oraz członkostwa w Radzie Nadzorczej ENEA S.A. z dniem 5 stycznia 2021 r.
- 7 stycznia 2021 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ENEA S.A. dokonało wyboru Pana Rafała Włodarskiego na Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki ENEA S.A..
- 7 stycznia 2021 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę, na mocy której z tym samym dniem w skład Rady Nadzorczej ENEA S.A. X kadencji powołana została Pani Dorota Szymanek.
- 15 września 2021 r. do Spółki wpłynęło oświadczenie Pana Ireneusza Kulki, że z dniem 16 września 2021 r. rezygnuje z funkcji członka Rady Nadzorczej ENEA S.A. oraz Przewodniczącego Komitetu ds. Audytu.
Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Rady Nadzorczej w ramach Rady Nadzorczej funkcjonują następujące komitety stałe: Komitet ds. Audytu, Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń oraz Komitet ds. Strategii i Inwestycji.

Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Komitet ds. Audytu funkcjonuje w następującym składzie:
| Komitet ds. Audytu | ||
|---|---|---|
| Imię i nazwisko | Funkcja | |
| Ireneusz Kulka 1) 2) 3) | Przewodniczący | |
| Dorota Szymanek 1) | Członek | |
| Maciej Mazur 1) | Członek | |
| Piotr Mirkowski 1) 3) | Członek | |
| Mariusz Pliszka 1) 3) | Członek | |
| Roman Stryjski 1) | Członek |
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania skład Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń przedstawia się następująco:
| Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Imię i nazwisko | Funkcja | |||||||||||
| Roman Stryjski 1) | Przewodniczący | |||||||||||
| Mariusz Fistek1) | Członek | |||||||||||
| Michał Jaciubek1) | Członek | |||||||||||
| Paweł Koroblowski 1) | Członek | |||||||||||
| Piotr Mirkowski 1) | Członek | |||||||||||
| Rafał Włodarski | Członek |
1) Członek niezależny w rozumieniu zasad ładu korporacyjnego ujętych w zbiorze Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021.
1) Członek niezależny w rozumieniu art. 129 ust. 3 Ustawy z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym i w rozumieniu zasad ładu korporacyjnego ujętych w zbiorze Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021.
2) Członek posiadający wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych, z uwagi na posiadane wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie zawodowe.
3) Członek posiadający wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa emitent, z uwagi na posiadane wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie zawodowe.
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania skład Komitetu ds. Strategii i Inwestycji przedstawia się następująco:
| Komitet ds. Strategii i Inwestycji | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Imię i nazwisko | Funkcja | |||||||||||
| Rafał Włodarski | Przewodniczący | |||||||||||
| Dorota Szymanek | Członek | |||||||||||
| Michał Jaciubek | Członek | |||||||||||
| Paweł Koroblowski | Członek | |||||||||||
| Ireneusz Kulka | Członek | |||||||||||
| Maciej Mazur | Członek | |||||||||||
| Mariusz Pliszka | Członek |
7.3. Wykaz akcji i uprawnień do akcji ENEA S.A. w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących
| Imię i nazwisko | Funkcja | Liczba akcji ENEA S.A. na 27 maja 2021 r. |
Liczba akcji ENEA S.A. na 16 września 2021 r. |
|---|---|---|---|
| Michał Jaciubek | Członek Rady Nadzorczej | 5 020 | 5 020 |
| Mariusz Pliszka | Członek Rady Nadzorczej | 3 880 | 3 880 |
Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania pozostałe osoby zarządzające oraz nadzorujące nie posiadają akcji ENEA S.A. Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania osoby zarządzające i nadzorujące nie posiadają uprawnień do akcji ENEA S.A. Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania osoby zarządzające i nadzorujące nie posiadają akcji lub udziałów w podmiotach zależnych ENEA S.A.

8. Inne informacje istotne dla oceny sytuacji emitenta
Otoczenie regulacyjne
Działalność ENEA S.A. oraz jej spółek zależnych prowadzona jest w otoczeniu podlegającym szczególnej regulacji prawnej, zarówno na poziomie krajowym, jak również Unii Europejskiej (regulowana działalność gospodarcza). Szereg regulacji prawnych dotyczących przedsiębiorstw energetycznych jest pochodną decyzji o charakterze politycznym. Z tego powodu regulacje te są przedmiotem częstych zmian, których Spółka nie jest w stanie przewidzieć, a co za tym idzie ustalić ich skutków dla prowadzonej działalności gospodarczej. Niezależnie od powyższego, ENEA S.A. oraz jej spółki zależne ("Grupa ENEA") podlegają regulacjom prawnym w zakresie systemu podatkowego, ochrony konkurencji i konsumentów, prawa pracowniczego czy ochrony środowiska. Nie można wykluczyć, iż zmiany w ww. obszarach, tak na gruncie konkretnych aktów prawnych, jak i indywidualnych interpretacji odnoszących się do istotnych obszarów działalności GK ENEA, mogą stać się źródłem potencjalnych ryzyk dla tej działalności.
8.1. Wewnętrzny rynek energii elektrycznej
Działalność podmiotów z branży energetycznej jest regulowana również na poziomie szeregu regulacji unijnych. Informacja nt. kluczowych regulacji obowiązujących w tym obszarze została zamieszczona w "Sprawozdaniu Zarządu z działalności ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA w 2020 r." w rozdziale 10.
W trakcie I półrocza 2021 r. oraz po dacie bilansowej nie miały miejsca zmiany odnoszące się do istotnych regulacji obowiązujących dla wewnętrznego rynku energii elektrycznej.
8.2. Zapotrzebowanie na energię elektryczną
Oszacowano, że krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną netto wyniesie ponad 181 TWh w 2030 r. i ponad 204 TWh w 2040 r. Popyt na moc maksymalną wyniesie prawie 28 GW w 2030 r. i ponad 31 GW w 2040 r. Całkowity wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną netto w latach 2020–2040 wynosi 27,7%. Zapotrzebowanie na moc szczytową w tym okresie wzrośnie o 27,8%.1)
1) https://www.gov.pl/web/klimat/polityka-energetyczna-polski
8.3. Nowelizacja Ustawy Prawo energetyczne
18 czerwca 2021 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona Ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza szereg rozwiązań istotnych dla funkcjonowania uczestników rynku energii. Kluczowym z nich jest wdrożenie w Polsce inteligentnego opomiarowania. Działanie to realizowane będzie przez operatorów systemów dystrybucyjnych, a więc również przez ENEA Operator. Ustawa zawiera harmonogram instalacji liczników zdalnego odczytu w punktach poboru energii i przewiduje, że do 31 grudnia 2028 r. zostaną one zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych. Jednocześnie wskazuje, że do 31 grudnia 2023 r. ma być to 15% odbiorców, do 31 grudnia 2025 r. – 35%, a do 31 grudnia 2027 r. – 65%.
Ponadto ustawa wprowadza m.in. zmiany w zakresie działania Koordynatora do spraw negocjacji, regulacje dot. zawierania umów z cenami dynamicznymi i wzmacnia obowiązujące prawa odbiorców oraz wprowadza nowe prawa w zakresie sprzedaży energii elektrycznej (nowe warunki umowne, obowiązki dotyczące rozliczeń, rozwiązywania sporów ze sprzedawcą, obowiązki informacyjne).
Ustawa przewiduje również powołanie Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), którą to funkcję pełnić będzie PSE S.A. OIRE zarządzać będzie Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE), który ma zostać wdrożony w ciągu 3 lat od daty wejścia w życie znowelizowanego Prawa energetycznego, i który będzie m.in. przetwarzał dane z liczników inteligentnych. Pojawienie się CSIRE spowoduje fundamentalne zmiany w dotychczasowym sposobie wymiany informacji między uczestnikami rynku energii.
Ustawa zawiera również rozwiązania wzmacniające pozycję odbiorców oraz zwiększające ochronę konsumentów na rynku energii i paliw gazowych, a także ułatwienia dla działalności przedsiębiorstw energetycznych, m.in. tworząc ramy prawne dla funkcjonowania zamkniętych systemów dystrybucyjnych oraz magazynów energii.
8.4. Taryfy dla energii elektrycznej 2021 r.
Prezes URE zatwierdził Taryfę dla usług dystrybucji energii elektrycznej ENEA Operator. Decyzja Prezesa URE nr DRE.WPR.4211.67.11.2020.KKu z dnia 8 stycznia 2021 r. opublikowana została w Biuletynie Branżowym URE – Energia Elektryczna Nr 2 (3247) z dnia 8 stycznia 2021 r. Nowa Taryfa zatwierdzona została na okres do 31 grudnia 2021 r.
Zgodnie z uchwałą Zarządu ENEA Operator nr 15/2021 z 12 stycznia 2021 r. taryfa zaczęła obowiązywać od 1 lutego 2021 r.
9 grudnia 2020 r. Prezes URE podjął decyzję o zatwierdzeniu taryfy dla energii elektrycznej dla zespołu grup taryfowych G dla ENEA S.A. na okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Taryfa ta weszła w życie 1 stycznia 2021 r.
8.5. Rynki finansowe (EMIR)
Regulacja EMIR (ang.: European Market Infrastructure Regulation) to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 648/2012 w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji, wraz z rozporządzeniami wykonawczymi wydanymi na jego podstawie – zmienione Rozporządzeniem 2019/834 z dnia 20 maja 2019 r. (EMIR Refit).
Wymogi EMIR są odpowiednio zróżnicowane w zależności od przynależności poszczególnych podmiotów do danej kategorii. W odniesieniu do podmiotów niefinansowych klasyfikacja dokonywana jest na podstawie wartości średniej pozycji kontraktowej podmiotu. ENEA S.A. kwalifikuje się do kategorii tzw. kontrahentów niefinansowych minus, co redukuje zakres wymogów

wynikających dla Spółki z ww. rozporządzenia do konieczności zgłaszania zawieranych transakcji do Repozytorium transakcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW).
8.6. Rynek mocy
W 2021 r. w oparciu o przepisy:
- ustawę z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy,
- Regulamin rynku mocy zatwierdzony decyzją Prezesa URE z dnia 30 grudnia 2020 r.,
- Rozporządzenia Ministra Energii:
- ‒ z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wykonania obowiązku mocowego, jego rozliczania i demonstrowania oraz zawierania transakcji na rynku wtórnym,
- ‒ z dnia 3 września 2018 r. w sprawie zabezpieczenia finansowego wnoszonego przez dostawców mocy oraz uczestników aukcji wstępnych.
- Rozporządzenie Ministra Klimatu:
- ‒ z dnia 6 sierpnia 2020 r. w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2025 oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2022.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. przeprowadziły następujące procesy rynku mocy:
- certyfikacje ogólne;
- certyfikacje do aukcji głównych na lata 2021–2025;
- certyfikacje do aukcji dodatkowych na lata 2021-2022;
- aukcję główną na rok 2021 15 listopada 2018 r.;
- aukcję główną na rok 2022 5 grudnia 2018 r.;
- aukcję główną na rok 2023 21 grudnia 2018 r.;
- aukcję główną na rok 2024 6 grudnia 2019 r.;
- aukcje dodatkowe na rok 2021 18 marca 2020 r.;
- aukcję główną na rok 2025 14 grudnia 2020 r.;
- aukcje dodatkowe na rok 2022 16 marca 2021 r.
8.6.1. Zakontraktowane obowiązki mocowe ENEA Wytwarzanie i ENEA Elektrownia Połaniec
| [MW] | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowa na 1 rok (istniejące) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) |
2 711 | 2 711 | 2 711 | 2 711 | 2 711 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) |
915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 |
| Razem | 3 626 | 3 626 | 3 626 | 3 626 | 3 626 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 |
8.6.2. Szacowane przychody z rynku mocy ENEA Wytwarzanie i ENEA Elektrownia Połaniec
| [mln zł] 1) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowa na 1 rok (istniejące) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) |
652 | 652 | 652 | 652 | 652 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) |
220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 |
| Razem 1) Wartość nieindeksowana |
872 | 872 | 872 | 872 | 872 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 |
ENEA Elektrownia Połaniec uczestniczyła we wszystkich ww. procesach i w ich wyniku zawarła dwie umowy mocowe na 5-letnie okresy 2021-2025, dla bloków nr 2 i nr 7. Wynika to ze strategii Grupy ENEA zatwierdzanej decyzjami Zarządu ENEA S.A. przed poszczególnymi aukcjami głównymi. Pozostałe bloki za wyjątkiem bloku nr 9 zostały zgłoszone do udziału w rynku wtórnym. ENEA Elektrownia Połaniec i ENEA Wytwarzanie zawarły umowę o wspólnym przedsięwzięciu w obszarze rynku mocy ws. wspólnego działania na rynku mocy i wzajemnego rezerwowania.
ENEA Wytwarzanie uczestniczyła we wszystkich ww. procesach i w ich wyniku zawarła:
- dziewięć umów mocowych na 5-letnie okresy dostaw 2021-2025, dla bloków nr 1-10 bez bloku nr 3,
- jedną umowę mocową na 15-letni okres dostaw 2021-2035 dla bloku nr 11,
- umowy jednoroczne dostaw na lata 2021, 2022 i 2023, 2024, 2025 dla trzech jednostek rynku mocy z Segmentu OZE (wodne) o łącznej mocy około 37 MW zostały przeniesione na ENEA Nowa Energia.
Założenia te wynikały ze strategii Grupy ENEA zatwierdzanej decyzjami Zarządu ENEA S.A. przed poszczególnymi aukcjami głównymi. Blok nr 3 oraz jednostki węglowe w Elektrociepłowni Białystok oraz MEC Piła zostały zgłoszone do udziału w rynku wtórnym.

8.6.3. Zakontraktowane obowiązki mocowe ENEA Ciepło
| [MW] | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| I kw. | II kw. | III kw. | IV kw. | I kw. II kw. | III kw. | IV kw. | |||||||||||||||
| Umowy kwartalne (istniejące) |
29 | - | 22 | 34 | - | 22 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Umowa na 1 rok (istniejące) |
- | - | - | 29 | 371) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||
| Umowa na 5 lat (moderniz owane) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||
| Umowa na 15 lat (nowe) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||
| Razem 1) Umowa mocowa ENEA Ciepło na rok 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2025 r. |
29 | - | 22 | 34 | - | 22 | - | 29 | 37 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
8.6.4. Szacowane przychody z rynku mocy ENEA Ciepło
| [mln zł]2) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowy kwartalne (istniejące) |
4 | 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 1 rok (istniejące) |
- | - | - | 8 | 1) 3 |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Razem 1) Umowa mocowa ENEA Ciepło na rok 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2025 r. |
4 | 3 | - | 8 | 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
2) Wartość nieindeksowana
ENEA Ciepło uczestniczyła we wszystkich ww. procesach i w ich wyniku zawarła dwie kwartalne umowy mocowe na rok dostaw 2021 (na I i IV kw.) dla bloku nr 2, dwie kwartalne umowy mocowe na rok dostaw 2022 (na I i IV kw.) dla bloku nr 2, jedną jednoroczną umowę mocową na rok dostaw 2024 dla bloku nr 3 oraz jedną półroczną umowę mocową na okres dostaw od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2025 r. dla bloku nr 3.
Wynika to z dokumentów: "Strategia udziału JRM ENEA Ciepło w aukcji głównej rynku mocy (…)" na rok dostaw 2024, 2025 oraz "Strategia udziału JRM Grupy ENEA w aukcjach dodatkowych (…)" na rok dostaw 2021, 2022 opracowanych pod przewodnictwem ENEA Trading zatwierdzonych decyzjami Zarządu ENEA Ciepło przed aukcjami. Do udziału w rynku wtórnym na rok 2021 oraz 2022 został zgłoszony blok nr 3, na 2024 i 2025 r. zostały zgłoszone bloki nr 1, 2 i 4.
8.6.5. Zakontraktowane obowiązki mocowe ENEA Nowa Energia
| [MW] | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowa na 1 rok (istniejące) |
37 | 37 | 37 | 38 | 37 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Razem | 37 | 37 | 37 | 38 | 37 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
8.6.6. Szacowane przychody z rynku mocy ENEA Nowa Energia
| [mln zł]1) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowa na 1 rok (istniejące) |
9 | 7 | 8 | 10 | 6 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Razem | 9 | 7 | 8 | 10 | 6 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
1) Wartość nieindeksowana

ENEA Nowa Energia (wcześniej: ENEA Wytwarzanie Segment OZE) uczestniczyła we wszystkich ww. procesach rynku mocy i w ich wyniku zawarła umowy jednoroczne dostaw na lata 2021-2025, dla trzech jednostek o średniej mocy ok. 37 MW w danym roku dostaw.
8.6.7. Zakontraktowane obowiązki mocowe MEC Piła
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| [MW] | I kw. |
II kw. |
III kw. |
IV kw. |
I kw. |
II kw. |
III kw. |
IV kw. |
|||||||||||||
| Umowy kwartalne (istniejące) |
- | - | 6 | 6 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |||
| Umowa na 1 rok (istniejące) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||
| Umowa na 5 lat (modernizowane) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||
| Umowa na 15 lat (nowe) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||
| Razem | - | - | 6 | 6 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
8.6.8. Szacowane przychody z rynku mocy MEC Piła
| [mln zł]1) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowy kwartalne (istniejące) |
- | 1 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 1 rok (istniejące) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Razem | - | 1 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
1) Wartość nieindeksowana
MEC Piła uczestniczyła we wszystkich ww. procesach rynku mocy i w ich wyniku zawarła dwie kwartalne umowy mocowe na rok dostaw 2022 (na 2 i 3 kwartał).
8.7. REMIT
Regulacja REMIT (ang.: Regulation on wholesale Energy Market Integrity and Transparency) to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii. Na mocy rozporządzenia rynek energii elektrycznej podlega ścisłym, restrykcyjnym zasadom publikacji i jawności informacji, które mogą mieć wpływ na ceny produktów energetycznych na hurtowym rynku energii, w tym bezwzględnemu zakazowi manipulacji rynkowej.
Z REMIT wynika obowiązek rejestracji każdego uczestnika rynku w krajowym rejestrze. Uczestnik rynku zobowiązany jest do raportowania danych na temat transakcji zawieranych na hurtowych rynkach energii, w tym składanych zleceń. Z REMIT wynika także obowiązek podania do publicznej wiadomości, w postaci sformalizowanego komunikatu, tzw. informacji wewnętrznej dotyczącej zdolności i wykorzystania instalacji służących produkcji, magazynowaniu i przesyłowi energii elektrycznej, w tym dotyczącej planowanej i nieplanowanej niedostępności tych instalacji. Rozporządzenie REMIT zakazuje manipulacji oraz prób manipulacji na rynku oraz zakazuje wykorzystywania informacji wewnętrznych do działań handlowych. Rozporządzenie REMIT wyposaża organy regulacyjne w uprawnienia związane z prowadzeniem dochodzeń, egzekwowaniem przepisów rozporządzenia oraz ustanawianiem sankcji za niedochowywanie obowiązków.
Od 1 stycznia 2021 r. za skuteczne ujawnienie informacji wewnętrznych uznawana jest publikacja realizowana za pośrednictwem platform informacyjnych (Inside Information Platforms - IIP) zaakceptowanych przez Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki – ACER (ang.: Agency for the Cooperation of Energy Regulators). W Polsce dla rynku energii taką platformą jest Giełdowa Platforma Informacyjna prowadzona przez Towarową Giełdę Energii.
Również od 1 stycznia 2021 r. ACER pobiera od podmiotów raportujących jako RRM (Registered Reporting Mechanism) opłaty za gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie informacji zgłaszanych przez uczestników rynku lub podmioty działające w ich imieniu.
8.8. Europejski system EU ETS
Z początkiem 2021 r. rozpoczęła się tzw. IV faza w ramach systemu EU ETS. Wprowadzone w ramach systemu EU ETS zmiany (m.in. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/410 z dnia 14 marca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE w celu wzmocnienia efektywnych pod względem kosztów redukcji emisji oraz inwestycji niskoemisyjnych oraz decyzję (UE) 2015/1814 w zakresie utworzenia Funduszu Modernizacyjnego, czy też Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1814 z dnia 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia i funkcjonowania rezerwy stabilności rynkowej dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i zmiany dyrektywy 2003/87/WE) będą w istotnym zakresie wpływać na ramy funkcjonowania podmiotów objętych systemem EU ETS w IV fazie, tj. w latach 2021-2030. Najistotniejsze mechanizmy w ramach systemu EU ETS, wpływające na zmniejszenie podaży na rynku EU ETS to zwiększony od roku 2021 liniowy współczynnik redukcji z dotychczasowych 1,74% do 2,2% i funkcjonująca od początku 2019 r. rezerwa stabilności rynkowej.

Z kolei na zwiększenie popytu na jednostki EUA istotny wpływ mają ogłaszane i planowane inicjatywy legislacyjne organów Unii Europejskiej, realizujące założenia ogłoszonego w 2019 r. tzw. "Europejskiego Zielonego Ładu".
W związku z powyższym Komisja Europejska ogłosiła, że pracuje nad przygotowaniem szerokiego pakietu legislacyjnego pod nazwą "Fit for 55", który opublikowała 14 lipca 2021 r. Szczegółowe informacje nt. pakietu znajdują się w punkcie 8.10. W kontekście powyższego, od listopada 2020 r. obserwowany jest gwałtowany trend wzrostowy notowań uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, kontynuowany do końca II kwartale 2021 r.
8.9. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych
Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada obowiązek na poszczególnych operatorów systemów dystrybucyjnych realizacji budowy na swoim terenie punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Na obszarze działania ENEA Operator, obowiązek ten dotyczy budowy 417 punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania, który dotyczy czterech aglomeracji - Poznania, Szczecina, Bydgoszczy i Gorzowa Wielkopolskiego. Liczba ta stanowi różnicę między minimalną liczbą ogólnodostępnych punktów ładowania, jakie wg ustawy powinny zostać wybudowanie na terenie wskazanych czterech gminach do 31 marca 2021 r., a istniejącą oraz planowaną do wybudowania przez prywatnych inwestorów liczbą tych punktów. Z tego też względu ENEA Operator realizuje obecnie projekt pod nazwą "Implementacja obowiązków ustawowych ENEA Operator w zakresie elektromobilności wynikających z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych". Obecnie procedowany jest projekt Ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw, który stanowi implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/944 do polskiego systemu prawnego. Intencją ustawodawcy jest wygaszenie tzw. mechanizmu interwencyjnego z uwagi na treść ww. Dyrektywy, zgodnie z którą OSD nie mogą być właścicielami, tworzyć ani obsługiwać punktów ładowania pojazdów elektrycznych, ani zarządzać takimi punktami, z wyjątkiem prywatnych punktów ładowania wyłącznie na własny użytek.
8.10. Europejski Zielony Ład i pakiet "Fit for 55"
Europejski Zielony Ład
Jednym z priorytetów Komisji Europejskiej kadencji 2019-2024 jest tzw. Europejski Zielony Ład, będący planem działania na rzecz zrównoważonej gospodarki unijnej, mającym urzeczywistnić aspirację Europy do miana pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu. W tym celu podejmowane są oraz zaplanowano na kolejne lata liczne inicjatywy legislacyjne.
- W grudniu 2019 r. Rada Europejska przyjęła jako cel całej Unii Europejskiej osiągnięcie neutralności klimatycznej (ewentualne emisje gazów cieplarnianych muszą zostać całkowicie skompensowane zwiększonym ich pochłanianiem) do 2050 r.
-
21 kwietnia 2021 r. Parlament Europejski oraz przedstawiciele Rady Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie. rozporządzenia tzw. Europejskiego prawa o klimacie (EU Climate Law). Projekt rozporządzenia został przyjęty przez Parlament Europejski 24 czerwca 2021 r. oraz Radę UE 28 czerwca 2021 r., a następnie zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE. Główne założenia rozporządzenia to:
-
Unia Europejska jako całość (a nie poszczególne Państwa Członkowskie) zobowiązuje się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.;
-
także w odniesieniu do Unii jako całości ustanowiono cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do co najmniej 55% netto do 2030 r., w porównaniu do poziomu emisji w 1990 r. (zgodnie z obowiązującymi regulacjami cel redukcyjny Unii na 2030 r. wynosi 40%);
-
zobowiązanie do podniesienia ambicji w zakresie pochłaniania emisji (carbon sink) przy jednoczesnym ograniczeniu wielkości pochłoniętych emisji, które będą mogły być zaliczone do realizacji celu redukcji, co oznacza, że de facto cel redukcyjny na 2030 będzie wynosił 57%;
-
w stosownych przypadkach KE może wyznaczyć dodatkowy cel pośredni redukcji emisji na 2040 r., najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od pierwszego globalnego przeglądu przeprowadzonego w ramach Porozumienia Paryskiego, który będzie musiał uwzględniać planowany "budżet emisji gazów cieplarnianych" na lata 2030-2050, czyli maksymalną wielkość emisji Unii w latach 2030-2050, która nie zagrozi realizacji zobowiązań UE z Porozumienia Paryskiego;
-
Unia została zobowiązana do osiągania ujemnych emisji po 2050 r.;
- zobowiązanie do badania nowych propozycji legislacyjnych pod kątem zgodności z celem neutralności klimatycznej, a w przypadku braku spójności obowiązek wyraźnego tego wskazania w projekcie.
-
Wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu oznacza konieczność rewizji dużej grupy aktualnie obowiązujących regulacji unijnych oraz wdrożenie wielu nowych. W związku z tym Komisja Europejska opublikowała 14 lipca 2021 r. szeroki pakiet propozycji legislacyjnych pod nazwą "Fit for 55". Pakiet obejmie następujące dokumenty i proponuje wprowadzenie następujących zmian:
-
rewizję Dyrektywy 2003/87/WE ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych, której główne zmiany wprowadzą:
-
Rozszerzenie EU ETS na nowe sektory: transport oraz budownictwo;
- podwyższenie poziomu liniowego współczynnika redukcji (LRF) w roku następującym po dacie wejścia w życie rewizji dokumentu, wzmocnione dodatkowo poprzez wprowadzenie jednorazowego skasowania uprawnień emisji;
- uniemożliwienie finansowania inwestycji w paliwa kopalne (gaz) z Funduszu Modernizacyjnego; • państwa członkowskie będą musiały przeznaczyć 100% przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji na
-
inwestycje wspierające redukcję emisji; do tego czasu przeznaczane było na ten cel 50% środków; • otrzymywanie darmowych uprawnień zależne będzie od wymogu przeprowadzenia oraz wdrożenia wymagań audytu energetycznego;
-
rewizję dyrektywy 2018/2001/UE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, której główne zmiany wprowadzą:

- zwiększenie celu ogólnego dla ciepłownictwa i celu dla ciepłownictwa systemowego. Propozycja Komisji Europejskiej powiązana jest z definicją "efektywnych systemów ciepłowniczych" zgodnie z projektem dyrektywy EED;
- zwiększony roczny cel zużycia OZE w sektorze ciepłownictwa i chłodnictwa systemowego o 1,1 %. rocznie do 2030 r.;
-
rewizję dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej, której główne zmiany wprowadzą:
- zmiana definicji efektywnych systemów ciepłowniczych i systemów chłodnictwa poprzez wprowadzenie progresywnie zmiennych minimalnych warunków jakie musi spełnić instalacja, aby była zakwalifikowana jako efektywna;
-
rewizję dyrektywy o opodatkowaniu produktów energetycznych i energii elektrycznej, której główne zmiany wprowadzą:
-
Komisja proponuje, aby przedstawione zmiany rozpoczęły obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.
- zachowanie możliwości stosowania ulg i obniżonych stawek podatkowych dla energii elektrycznej z OZE.
- zachowanie możliwości stosowania ulg i obniżonych stawek podatkowych dla energii elektrycznej wytworzonej w kogeneracji, spełniającej definicję wysokosprawnej kogeneracji z dyrektywy EED.
- Przedstawiona propozycja stawek minimalnego opodatkowania dla paliw do ogrzewania klaruje się na poziomach odpowiednio: dla gazu ziemnego i niezrównoważonego biogazu wyjściowo w 2023 r. 0,6 EUR/GJ docelowo 0,9 EUR EUR/GJ w 2033 r., dla węgla od 2023 r. 0,9 EUR/GJ, dla zrównoważonego biogazu od 2023 r. 0,45 EUR/GJ, dla niezrównoważonej biomasy leśnej od 2023 r. 0,9 EUR/GJ oraz dla zrównoważonej biomasy leśnej od 2023 r. 0,45 EUR/GJ;
- Przedstawiona propozycja stawki minimalnego opodatkowania dla energii elektrycznej wynosi 0,15 EUR/GJ od 2023 r.
- dostosowanie do nowych celów redukcyjnych rozporządzenia w sprawie włączenia emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych w wyniku działalności związanej z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem (LULUCF).
Do końca 2022 r. zmiany mogą dotknąć nawet 50 unijnych aktów prawnych, aby zapewnić ich spójność z celami przyjętymi w rozporządzeniu Prawo o klimacie.
8.11. Operacyjna Rezerwa Mocy (ORM)
Szczegółowe informacje nt. mechanizmu ORM zostały opisane w "Sprawozdaniu Zarządu z działalności ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA w 2020 r." w rozdziale 10 i na moment sporządzenia niniejszego raportu pozostają one aktualne.
8.12. Liczba klientów korzystających z możliwości zmiany sprzedawcy
Na koniec I półroczu 2021 r. liczba klientów biznesowych (grupy taryfowe A, B, C), którzy zmienili sprzedawcę energii elektrycznej wyniosła 221,5 tys., a więc zwiększyła się od końca 2020 r. o blisko 5 tys. (wzrost o 2,3%). Wśród klientów w segmencie gospodarstw domowych (grupa taryfowa G) liczba ta wyniosła 707,4 tys., a więc zwiększyła się od końca 2020 r. o 17 tys., co stanowi wzrost o 2,5%. Powyższe dane wskazują, że dynamika zmian sprzedawcy w 2021 r. jest niska i na podobnym poziomie co w analogicznym okresie roku ubiegłego.
8.13. Koncesje
Grupy energetyczne działają na polskim rynku energii w oparciu o udzielone im koncesje. Z uwagi na średnio- oraz długoterminowy charakter obowiązywania poszczególnych koncesji, szczegółowe zestawienie informacji nt. koncesji posiadanych przez poszczególne spółki wchodzące w skład GK ENEA prezentowane są w rocznych raportach okresowych.
8.14. Zwolnienie z obowiązku taryfowania gospodarstw domowych w zakresie energii elektrycznej
Na podstawie art. 49 ustawy – Prawo energetyczne Prezes URE może zwolnić przedsiębiorstwo energetyczne z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia, jeżeli stwierdzi, że działa ono w warunkach konkurencji. Ewentualne zwolnienie z taryfowania może pozytywnie wpłynąć na marżę ENEA S.A. ze sprzedaży energii elektrycznej w przyszłości. W aktualnym stanie prawnym nadal obowiązuje model regulacyjny zakładający obowiązek przedkładania taryfy do zatwierdzenia Prezesowi URE. Postępowanie administracyjne odbywa się w ostatnim kwartale roku poprzedzającego wprowadzenie nowej taryfy G w oparciu o wytyczne Prezesa URE w odniesieniu do kalkulacji cen przenoszących koszty uzasadnione z jednoczesnym uwzględnieniem modelowego zysku jednostkowego.
8.15. Istotne trendy w Obszarze Dystrybucji
Coraz istotniejszy wpływ na funkcjonowanie ENEA Operator mają przepisy prawa unijnego, w szczególności pakietu energetycznego pod nazwą Czysta Energia dla Wszystkich Europejczyków, w tym Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniająca Dyrektywę 2012/27/UE. Pakiet ten wspiera realizację celów UE dotyczących osiągnięcia bardziej konkurencyjnego, bezpiecznego i zrównoważonego systemu energetycznego oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Zobowiązania w tym zakresie przewidują zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przynajmniej o 40% w stosunku do poziomu z 1990 r., przy równoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej o 32,5% i zwiększeniu udziału energii ze źródeł odnawialnych do poziomu 32% końcowego zużycia. Efektem realizacji tych zobowiązań będzie stały, już obecnie obserwowany wzrost zainstalowanych mocy w OZE, co tworzy miejsce dla nowych uczestników rynku energii, prowadzi do zmiany sposobu zarządzania siecią elektroenergetyczną i powoduje zmiany w rolach pełnionych przez obecnych uczestników, w tym OSD.
Efekt ten zostanie wzmocniony poprzez ogłoszony 14 lipca przez Komisję Europejską pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii – "Fit for 55", zawierający m.in. propozycje dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. oraz, co szczególnie istotne z punktu widzenia OSD, rewizji dyrektywy RED II, w tym założenie o podwyższeniu udziału OZE w zużyciu energii elektrycznej do 40% w 2030 r. czy rewizji dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Wszystkie państwa członkowskie będą

musiały przyczynić się do osiągnięcia tych celów. Pakiet będzie obecnie przedmiotem negocjacji pomiędzy organami UE i jej państwami członkowskimi, a następnie będzie podlegał zaakceptowaniu przez Radę Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski. Szacuje się, że nowe rozwiązania prawne wejdą w życie w 2024 r.
Szybki rozwój rozproszonych zasobów energii połączony z nowymi technologiami, również w zakresie ICT, w sposób istotny oddziałuje na sieć dystrybucyjną, jednocześnie kształtując nową rolę OSD na rynku energii. Nowe wyzwania w tym obszarze dla ENEA Operator to między innymi: nowa rola OSD jako podmiotu wspierającego rozwój rynku (w szczególności rynków lokalnych), wykorzystanie elastyczności rozproszonych źródeł energii, zarządzanie danymi, współpraca z OSP/OSD, nowe technologie informatyczne i teleinformatyczne, rozwój inteligentnych sieci, aktywizacja odbiorców, pojawienie się społeczności energetycznych (klastry i spółdzielnie energetyczne), cyberbezpieczeństwo oraz rozwój działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej.
Kluczową konsekwencją zmian na rynku energii będzie stopniowy spadek ilości energii dystrybuowanej sieciami OSD. Zwiększać się będzie natomiast ilość energii produkowanej na własne potrzeby przez odbiorców końcowych, w szczególności przez prosumentów. Zmieniający się model rynku energii i jego skutki dla obecnych użytkowników, takich jak operatorzy systemu dystrybucyjnego, wymagać będzie również transformacji obecnego modelu regulacyjnego.
Zmiany zachodzące na rynku energii wymuszają na uczestnikach tego rynku wdrażanie szeregi rozwiązań innowacyjnych. Tą samą drogą podąża ENEA Operator. Z tego względu w spółce zostały stworzone regulacje umożliwiające podmiotom zewnętrznym zgłaszanie i wspólną realizację ze Spółką przedsięwzięć pilotażowych oraz innowacyjnych. Realizacja tych inicjatyw daje możliwość wspólnego wypracowania lub przetestowania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w warunkach rzeczywistych.
8.16. Kodeks sieciowy SO GL w działalności ENEA Operator
Od 1 stycznia 2021 r. wytwórców OZE z całej Polski obowiązują nowe przepisy dotyczące przesyłania danych o energii elektrycznej wytwarzanej i wprowadzanej do sieci energetycznej, co wynika z tzw. Kodeksu SO GL (ang.: System Operation Guideline, Wytycznych dotyczących pracy systemu przesyłowego energii elektrycznej). Proces przekazywania do PSE informacji pozyskanych od wytwórców przebiega za pośrednictwem operatorów systemu dystrybucyjnego, do których należy ENEA Operator. Eksperci tej spółki postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby ułatwić przedsiębiorcom produkującym energię elektryczną ze źródeł odnawialnych proces adaptacji do nowych obowiązków już na samym początku ich obowiązywania. Przygotowano webinarium dla wytwórców przybliżające cel Wytycznych i sposób ich realizacji. Na stronie internetowej Spółki, w zakładce https://www.operator.enea.pl/dlawytworcow przedsiębiorcy znaleźć mogą między innymi wzory formularzy do wprowadzania danych wynikających z wytycznych SO GL. Eksperci z ENEA Operator odpowiadają również na pytania i wątpliwości wytwórców OZE pod specjalnie dla nich utworzonym adresem mailowym: [email protected]. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem Portalu dla wytwórców, który ma ułatwić i zautomatyzować przekazywanie danych według SO GL.
8.17. Program Zapewnienia Niedyskryminacyjnego Traktowania Użytkowników Systemu Dystrybucyjnego ENEA Operator
W okresie sprawozdawczym Spółka wykonując obowiązek wynikający z art. 9d ust. 4 ustawy Prawo energetyczne przestrzegała postanowień Programu Zgodności – Programu Zapewnienia Niedyskryminacyjnego Traktowania Użytkowników Systemu Dystrybucyjnego ENEA Operator (dalej "Program Zgodności"). Przedsięwzięcia podejmowane i realizowane przez ENEA Operator w ramach Programu Zgodności w okresie sprawozdawczym umożliwiały użytkownikom systemu i potencjalnym użytkownikom systemu równoprawny dostęp do systemu dystrybucyjnego oraz korzystanie z usług dystrybucji energii elektrycznej na równoprawnych zasadach.
8.18. Model regulacji jakościowej
Kluczowym elementem wpływającym na działalność ENEA Operator jest wprowadzona przez Prezesa URE regulacja jakościowa. Obecnie jej zasady określa dokument "Regulacja jakościowa w latach 2018-2025 dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych" w wersji z 29 maja 2019 r.
7 października 2019 r. Prezes URE wyznaczył ENEA Operator cele rozliczeniowe na lata 2018-2025. W związku z tym, wskaźnikami mającymi bezpośredni wpływ na przychód regulowany ENEA Operator w części dotyczącej zwrotu z kapitału, w okresie 2018-2025 są wskaźniki czasu trwania przerw (CTP) i częstości przerw (CP) na obszarze dużych miast, miast na prawach powiatu, miast i wsi.
8.19. Członkostwo ENEA Operator w organizacjach międzynarodowych
ENEA Operator jest zaangażowana we współpracę międzynarodową z podmiotami rynku energii elektrycznej. W szczególności współpraca ta jest podejmowana z organizacjami i podmiotami europejskimi takimi jak EDSO, a także utworzona na mocy Dyrektywy 2019/944 EU DSO Entity. W ramach tej współpracy następuje bieżący monitoring wydarzeń o charakterze technicznym oraz legislacyjnym w Europie. Ponadto, przedstawiane i wdrażane są propozycje zmian i rozwoju rynku dystrybucji energii elektrycznej uwzględniające perspektywę i charakterystykę polskiego rynku.
8.20. Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO)
RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) jest unijnym aktem prawnym, który obowiązuje od 25 maja 2018 r. we wszystkich krajach członkowskich. Wprowadzono nowe zasady przetwarzania danych osobowych i nałożono na administratorów danych nowe obowiązki. GK ENEA w swojej działalności uwzględnia wymagania wskazanych przepisów, w tym zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych, mając przede wszystkim na uwadze ochronę praw i wolności osób, których dane przetwarza. W spółkach GK ENEA wyznaczono zgodnie z art. 37 RODO Inspektorów Ochrony Danych, którzy wspólnie omawiają istotne kwestie dotyczące ochrony danych osobowych w GK ENEA.

8.21. Postępowania sądowe i administracyjne
Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania nie toczą się istotne postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności, których stroną byłaby ENEA S.A. lub jednostka zależna.
Szczegółowy opis postępowań zamieszczony jest w nocie 25 w "Skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ENEA za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r.".
8.22. Postępowania sądowe związane z powództwami o stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchylenie uchwał walnego zgromadzenia
Spółka w trakcie okresu sprawozdawczego była stroną dwóch postępowań związanych z powództwami o stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchylenie uchwały walnego zgromadzenia. Poniżej zamieszczono podsumowanie informacji nt. poszczególnych postępowań.
| Powód | Przedmiot pozwu (literalne brzmienie) | Status postępowania |
|---|---|---|
| Międzyzakładowy Związek Zawodowy Synergia Pracowników GK ENEA |
Pozew o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia Spółki, ewentualnie uchylenie uchwały walnego zgromadzenia Spółki1) |
Postępowanie umorzone w I instancji (w zakresie pkt 1 postanowienia z dnia 26 maja 2021 r., tj. w zakresie umorzenia postępowania orzeczenie prawomocne z dniem 12 sierpnia 2021 r.). |
| Międzyzakładowy Związek Zawodowy Synergia Pracowników GK ENEA |
Pozew o uchylenie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki2) |
Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Poznaniu – jako sądem I instancji. Sprawa w toku. |
1) dotyczy uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ENEA S.A. z 24 września 2018 r. w sprawie wyrażenia kierunkowej zgody na przystąpienie do Etapu Budowy w ramach projektu Ostrołęka C.
2) dotyczy uchwał nr 7, 8, 9 oraz 11 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia ENEA S.A. z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie udzielenia poszczególnym byłym Członkom Zarządu Spółki absolutorium z wykonania obowiązków w 2019 r.
8.23. Zasady sporządzenia sprawozdań finansowych
Skrócone sprawozdania finansowe odpowiednio ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA zawarte w ramach rozszerzonego skonsolidowanego raportu ENEA S.A. za okres pierwszego półrocza 2021 r. sporządzone zostały zgodnie z wymogami Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej MSR 34 Śródroczna sprawozdawczość finansowa, który został zatwierdzony przez Unię Europejską.
Skrócone sprawozdania finansowe zostały sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Spółki nie stwierdza na dzień podpisania skróconych sprawozdań finansowych faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania, bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności. Dane finansowe zaprezentowane w sprawozdaniach, jeżeli nie wskazano inaczej, zostały wyrażone w tys. zł.
8.24. Spory zbiorowe
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie ma sporów zbiorowych.
8.25. Zatrudnienie
Spółki z GK ENEA według stanu zatrudnienia na 30 czerwca 2021 r. zatrudniały na umowę o pracę 17 523 osoby. 30 czerwca 2021 r. ENEA S.A. na umowę o pracę zatrudniała 417 osób.
Powyższe stany zatrudnienia w podziale na segmenty działalności kształtują się następująco:
Dystrybucja: 5 419 osób; Obrót: 522 osoby; Wydobycie: 5 809 osób; Wytwarzanie: 4 001 osób; Pozostałe: 1 772 osoby.
8.26. Prognozy wyników finansowych
Zarząd ENEA S.A. nie publikował prognoz wyników finansowych na 2021 r.
8.27. Rating
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu Emitent posiada ocenę ratingową wystawioną przez agencję Fitch Ratings. Ocena ta została wyrażona w komunikacie z 19 marca 2020 r., w którym agencja potwierdziła dla ENEA S.A. długoterminowe ratingi w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie "BBB" z perspektywą stabilną. Potwierdzenie ratingów odzwierciedla profil biznesowy ENEA S.A. jako zintegrowanego przedsiębiorstwa energetycznego z dużymi segmentami wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej oraz umiarkowaną dźwignią finansową. Ratingi ENEA S.A. wspiera wysoki udział w wynikach działalności regulowanej i quasi-regulowanej, odpowiednio z dystrybucji energii elektrycznej oraz płatności z tytułu rynku mocy. Główne czynniki ryzyka to prawie całkowite uzależnienie od węgla w segmencie wytwarzania energii elektrycznej, a także ekspozycja na bardziej ryzykowne segmenty górnictwa i obrotu.
8.28. Zmiany wynikające z COVID-19
W związku z trwającym na terenie kraju stanem pandemii koronawirusa, zostały wprowadzone tarcze antykryzysowe, które objęły swoimi regulacjami również sektor energetyczny. Szczegółowe informacje nt. zmian, które zostały wprowadzone przez tarcze od 1.0 do 6.0 zostały opisane w "Sprawozdaniu Zarządu z działalności ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA w 2020 r." w rozdziale 10. W I półroczu 2021 r. weszły w życie tarcze 7.0 i 8.0, które nie wprowadziły zmian w obszarze objętym koncesjonowaną działalnością ENEA S.A.

8.29. Wpływ skutków epidemii koronawirusa COVID-19 na działalność GK ENEA
Od 20 marca 2020 r. obowiązuje w Polsce stan epidemii wywołany koronawirusem SARS-Cov-2. Występowanie wirusa i powodowane przez niego skutki, podobnie jak i skutki przeciwdziałań podejmowanych przez państwo w celu ograniczenia pandemii, nie pozostają bez wpływu na kondycję gospodarki krajowej. Z tego względu również działalność Grupy została dotknięta przez panującą sytuację:
- w Segmencie Wydobycia zauważalne jest zwiększone zapotrzebowania na węgiel (ok. 30% w stosunku do analogicznego okresu roku 2020).
- w Segmencie Obrotu w I półroczu 2021 r. w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. nastąpił wzrost łącznego wolumenu sprzedaży energii elektrycznej o 1 500 GWh, tj. o 15,3%. Zwiększeniu uległ również wolumen sprzedaży paliwa gazowego w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 171 GWh, tj. o 25,1%. W I półroczu 2021 r. w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. nastąpił wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i gazu o 410 mln zł, tj. o ok. 13%. Zwiększeniu uległy przychody zarówno w segmencie odbiorców biznesowych i w segmencie gospodarstw domowych.
- w Segmencie Wytwarzania produkcja energii elektrycznej w I półroczu 2021 r. jest wyższa o ok. 16% w stosunku do analogicznego okresu roku 2020. Przekłada się to na wzrost przychodów tego segmentu (o ok. 9% w stosunku do analogicznego okresu roku 2020).
- w Segmencie Dystrybucji, Grupa zaobserwowała w I półroczu 2021 r. wzrost sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o 7% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, spowodowany głównie wzrostem sprzedaży w grupach taryfowych B i G.
- Spółka, od początku trwania pandemii, wykonuje regularnie dodatkowe analizy możliwego wpływu związanego z pandemią COVID-19 na poziom odpisów na należności. Efektem tych analiz jest weryfikacja odpisu na oczekiwane straty. Poziom dodatkowego odpisu – od początku prowadzenia tych analiz – jest nieistotny z punktu widzenia sprawozdawczego, niemniej, Grupa ocenia, że w przypadku utrzymywania się ograniczeń związanych z zapobieganiem skutków epidemii COVID-19 i tym samym dalszym ograniczaniem aktywności gospodarczej, nie jest wykluczone pogorszenie się wskaźnika rotacji należności, w związku z ograniczeniem zdolności płatniczych odbiorców energii elektrycznej.
- w związku z reorganizacją pracy, zwiększonymi zabezpieczeniami spowodowanymi stanem epidemicznym i czasową niedostępnością wykonawców, Grupa identyfikuje ryzyko przesunięcia terminów zakończenia planowanych remontów i modernizacji jednostek wytwórczych, m.in. dot. konkluzji BAT. Skutki ewentualnej materializacji tego ryzyka będą ograniczone w czasie i uzależnione m.in. od aktualnej sytuacji rynkowej.
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu, rozwój sytuacji w roku 2021 jest trudny do przewidzenia, podobnie jak potencjalne dalsze negatywne skutki dla działalności operacyjnej i finansowej Jednostki Dominującej oraz Grupy. Dalsze rozprzestrzenianie się wirusa może bowiem powodować wprowadzanie kolejnych ograniczeń i spadek aktywności gospodarczej (obecnie liczne ograniczenia działalności dotyczą m.in.: hoteli, restauracji, kawiarni, galerii handlowych). Ponadto istotnie zwiększona liczba osób zarażonych w Grupie potencjalnie mogłaby wpłynąć na ryzyka związane z ciągłością działania spółek Grupy – ewentualne przerwy w prowadzeniu działalności mogłyby wpłynąć negatywnie na przychody ze sprzedaży. Grupa podejmuje jednak działania zapobiegawcze, mające na celu mitygowanie tego rodzaju ryzyk.
W ENEA S.A. funkcjonuje powołany przez Zarząd Sztab kryzysowo-koordynacyjny w ENEA S.A., a we wszystkich spółkach Grupy działają Zespoły, które koordynują zadania związane z zapewnieniem ciągłości działania spółek Grupy ENEA w kontekście zagrożenia koronawirusem. Zarząd ENEA S.A. koordynuje poprzez Sztab całość działań w powyższym zakresie. Sztab i Zespoły podejmują działania zmierzające do ochrony zdrowia pracowników poprzez zapewnienie środków ochrony indywidualnej (m.in.: zapewnienie maseczek, żeli antybakteryjnych, rękawiczek), wdrożenie bezpiecznych zasad pracy (m.in.: wprowadzanie tam, gdzie to jest możliwe trybu pracy zdalnej, ograniczenie spotkań bezpośrednich w miejscach pracy, dezynfekcja pomieszczeń, wprowadzenie limitów pracowników w pomieszczeniach, zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy pracownikami). Podejmowane środki ostrożności w celu przeciwdziałania zakażeniu się koronawirusem wpływają na poziom kosztów działalności operacyjnej, co wraz ze zmianami w poziomie przychodów w ostatecznym rozrachunku wpływa na skonsolidowany wynik finansowy.
Pandemia COVID-19 nie miała w I półroczu 2021 r. tak znacznego wpływu na działalność LWB jak w 2020 r. Dodatkowo dzięki wytężonej pracy załogi oraz optymalizacji układu i harmonogramu biegu ścian w okresie wzmożonego popytu na węgiel, możliwe było osiągnięcie bardzo dobrych wyników produkcyjnych, które przełożyły się na wynik finansowy I półroczu 2021 r.
Niemniej jednak, mając cały czas na uwadze ryzyka powodowane przez COVID-19, LWB w dalszym ciągu kontynuuje stosowanie odpowiednich środków i zabezpieczeń w celu zabezpieczenia się przed negatywnym wpływem COVID-19 na działalność i wyniki finansowe spółki. Do działań tych należy zaliczyć w szczególności środki ochrony osobistej, zachowanie dystansu, odpowiednią organizację pracy i wykorzystanie tam gdzie to możliwe pracy zmianowej oraz pracy zdalnej, jak również odpowiednie środki techniczne ułatwiające profilaktykę.
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu okresowego Grupa nie identyfikuje ryzyka dotyczącego zdolności do kontynuowania działalności.
8.30. Wypowiedzenie/ odstąpienie przez ENEA S.A. od umów dotyczących zakupu praw majątkowych
28 października 2016 r. ENEA S.A. złożyła oświadczenia o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od długoterminowych umów na zakup praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł (tzw. zielonych certyfikatów). Umowy te uległy rozwiązaniu. Przyczyną wypowiedzenia/ odstąpienia od poszczególnych umów przez Spółkę było wyczerpanie możliwości przywrócenia równowagi kontraktowej i ekwiwalentności świadczeń stron wywołanych zmianami prawa. Skutkiem finansowym

wynikającym z rozwiązania umów będzie uniknięcie przez Spółkę straty stanowiącej różnicę między cenami umownymi a ceną rynkową zielonych certyfikatów. Aktualnie przed Sądem Okręgowym w Poznaniu toczą się trzy sprawy o ustalenie bezskuteczności wypowiedzenia (odstąpienia) przez ENEA S.A. od umów sprzedaży praw majątkowych. Dodatkowo toczą się postępowania przeciwko ENEA S.A. o zapłatę tytułem wynagrodzenia za prawa majątkowe, które wynikały z potrącenia płatności za szkodę wyrządzoną ENEA S.A. powstałą wskutek niewykonania przez kontrahentów obowiązku kontraktowego przystąpienia w dobrej wierze do renegocjacji kontraktów długoterminowych na sprzedaż praw majątkowych zgodnie z obowiązującą strony klauzulą adaptacyjną. Szacowana całkowita wartość zobowiązań umownych ENEA S.A. wynosiła ok. 1 187 mln zł netto.
8.31. Analizy związane z projektem elektrowni złożonej z systemu zgazowania węgla i bloku gazowoparowego (IGCC) w gminie Łęczna
Spółka ENEA Badania i Rozwój (EBiR) w kwietniu 2020 r. złożyła w Gminie Łęczna wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) przedsięwzięcia dotyczącego projektu elektrowni w technologii bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa (Projekt IGCC) w gminie Łęczna. Do wniosku załączony został raport oddziaływania na środowisko będący jednym z wielu dokumentów służących badaniom i rozwojowi koncepcji Projektu IGCC. Decyzja o realizacji inwestycji uzależniona jest od zaawansowanych analiz, które są prowadzone przez Grupę ENEA z uwzględnieniem zmieniającego się otoczenia rynkowego i regulacyjnego. W sierpniu 2020 r., z uwagi na ogłoszoną przez Ministerstwo Aktywów Państwowych informacją o przewidywanych zmianach w koncepcji funkcjonowania grup energetycznych, w szczególności na plany wydzielania ze struktur grup energetycznych aktywów węglowych, zarekomendowano wstrzymanie wydatków na realizację Projektu IGCC do czasu ukształtowania się programu dla aktywów węglowych. Obwieszczeniem z 22 września 2020 r. Burmistrz Łęcznej zawiesił postępowanie o uzyskanie DUŚ dla Projektu IGCC, na wniosek EBiR.
8.32. Analizy przesyłania i odbioru paliwa gazowego z sieci przesyłowej przez ENEA Wytwarzanie
11 lutego 2020 r. ENEA Wytwarzanie i GAZ-SYSTEM podpisały porozumienie na zaprojektowanie przyłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM wraz z pozyskaniem wszelkich niezbędnych pozwoleń administracyjnych. Podpisane porozumienie umożliwi zaprojektowanie przyłącza gazowego na potrzeby Elektrowni Kozienice. Realizowana przez GAZ-SYSTEM rozbudowa systemu przesyłowego ma na celu dostarczenie zwiększonych ilości gazu ziemnego na terenie całej Polski. Dzięki temu wzrosną możliwości przyłączenia do sieci zarówno zakładów przemysłowych, jak i odbiorców indywidualnych.
W ENEA Wytwarzanie zostały zakończone prace koncepcyjne dotyczące wyboru rozwiązań technologicznych oraz analizy ekonomiczne dla "Odtworzenia mocy wytwórczych bloków węglowych klasy 200 MW ENEA Wytwarzanie w oparciu o technologię spalania paliwa gazowego". Uzyskano zgody korporacyjne na uruchomienie I etapu, w skład którego wchodzą prace przed inwestycyjne tj.: przygotowanie SWZ w tym wzoru umowy oraz wykonanie aktualizacji modelu finansowego przedsięwzięcia (wraz z audytem modelu finansowego). Prace w ramach tego etapu w realizacji.
8.33. Udział w programie budowy elektrowni atomowej
26 marca 2021 r. ENEA, PGE, TAURON i KGHM zawarły ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży udziałów dotyczącą nabycia przez Skarb Państwa 100% udziałów w spółce PGE EJ1. Zgodnie z postanowieniami Umowy Sprzedaży Udziałów, przeniesienie własności udziałów PGE EJ1 nastąpiło w 31 marca 2021 r. ENEA sprzedała Skarbowi Państwa 532 523 udziały w PGE EJ1, stanowiące 10% kapitału zakładowego oraz reprezentujące 10% głosów na zgromadzeniu wspólników PGE EJ1. Cena sprzedaży za 100% udziałów wyniosła 531 362 tys. zł, z czego na ENEA przypadło 53 136 tys. zł. Cena sprzedaży będzie podlegać korekcie na bazie wyceny PGE EJ1 zaktualizowanej na dzień zamknięcia transakcji. W ocenie ENEA S.A. ewentualna korekta nie będzie miała znaczącego wpływu na ostateczną cenę sprzedaży.
Ponadto, 26 marca 2021 r. Wspólnicy zawarli z PGE EJ1 Aneks do Porozumienia z 15 kwietnia 2015 r. w sprawie sporu PGE EJ1 z konsorcjum WorleyParsons Zgodnie z Aneksem, wynikająca z w/w Porozumienia odpowiedzialność Wspólników względem PGE EJ1 za wynik sporu z konsorcjum WorleyParsons została ograniczona kwotowo, a w przypadku rozstrzygnięcia w/w sporu na korzyść PGE EJ1 Wspólnikom przysługują odpowiednio świadczenia od PGE EJ1. Informacje nt. przebiegu sporu pomiędzy PGE EJ1 a konsorcjum WorleyParsons przekazywane były przez PGE we właściwych raportach okresowych.
W związku z transakcją nabycia przez Skarb Państwa 100% udziałów w spółce PGE EJ1 Wspólnicy rozwiązali także Umowę Wspólników z dnia 3 września 2014 r. ze skutkiem od 26 marca 2021 r.
W związku ze sprzedażą wszystkich udziałów PGE EJ1 należących do ENEA S.A. na rzecz Skarbu Państwa, ENEA S.A. przestała być udziałowcem spółki PGE EJ1.
8.34. Udział w ElectroMobility Poland S.A.
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Energa S.A., ENEA S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. 19 października 2016 r. powołały spółkę ElectroMobility Poland S.A. Działalność spółki ma przyczynić się do realizacji programu dążącego do budowy polskiego pojazdu elektrycznego oraz wprowadzenia go do sprzedaży masowej, a także powstania systemu elektromobilności w Polsce. Każda ze spółek powołujących ElectroMobility Poland objęła po 25% akcji, uzyskując w ten sposób po 25% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
19 sierpnia 2021 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ElectroMobility Poland S.A. podjęło uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego Spółki o 17 699 500,00 zł, poprzez zmniejszenie wartości nominalnej wszystkich jej akcji z dotychczasowej kwoty 7 000,00 zł każda akcja do nowej wartości nominalnej 5 230,05 zł każda akcja. Celem obniżenia kapitału zakładowego jest przekazanie środków z kapitału zakładowego na zapasowy. Zgromadzenie podjęło także uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego o kwotę 249 996 390,00 zł do kwoty 302 296 890,00 zł, za łączną cenę emisyjną 250 000 000 zł, która zostanie wniesiona wyłącznie wkładem pieniężnym. Emisja nowych akcji została przeprowadzona w drodze subskrypcji prywatnej. Wszystkie nowe akcje są akcjami zwykłymi, imiennymi. Nadwyżka łącznej ceny emisyjnej nad wartością nominalną zostanie przelana na kapitał zapasowy. Nowe akcje zostały zaoferowane Skarbowi Państwa, z którym ElectroMobility Poland S.A. zawarła

umowę objęcia akcji. Po zakończeniu wszystkich czynności związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego ENEA S.A. będzie posiadała 4,325% akcji w kapitale zakładowym.
8.35. Projekty badawczo-rozwojowe realizowane w ENEA Operator
ENEA Operator realizuje szereg projektów badawczo-rozwojowych:
-
- Projekt pt. "System bilansowania mocy i energii oraz monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej rozproszonych źródeł i zasobników energii" realizowany wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą. Systemy ciągłego monitorowania obejmują szerokie spektrum zagadnień związanych z procesem ciągłego kontrolowania stanu pracy sieci elektroenergetycznych, jakością energii elektrycznej, przyrządami pomiarowymi oraz całą infrastrukturą teleinformatyczną niezbędną do transmisji danych pomiarowych, a także zdalnego zarządzania systemami i przyrządami pomiarowymi. Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Działania 1.2: "Sektorowe programy B+R" Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Realizacja projektu pozostaje w toku. Zakończona została faza badań przemysłowych i aktualnie trwa faza eksperymentalnego rozwoju.
-
- Projekt pt. "Innowacyjne usługi systemowe magazynów energii zwiększające jakość i wydajność wykorzystania energii elektrycznej" realizowany wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim zakłada testowanie strategii i metod, w tym również biznesowych, wykorzystania magazynów energii w sieciach elektroenergetycznych w celu poprawy jakości i efektywności wykorzystania energii elektrycznej oraz rozwoju oferty produktowej dla klientów. Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Działania 1.2: "Sektorowe programy B+R" Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Zakończona została faza badań przemysłowych i aktualnie trwa faza eksperymentalnego rozwoju.
-
- Projekt pt. "Elastyczny system zwiększania kompetencji pracowników służb technicznych z zastosowaniem technik rzeczywistości wirtualnej" realizowany wspólnie z Politechniką Poznańską oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu dotyczy zastosowania technik VR w szkoleniu pracowników służb technicznych na wirtualnych modelach obiektów elektroenergetycznych z zastosowaniem metod realistycznej interakcji. Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Działania 2/1.1.1/2018 "Szybka ścieżka" Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt znajduje się w fazie eksperymentalnego rozwoju (faza badań przemysłowych została zakończona).
-
- Projekt "eNeuron: greEN Energy hUbs for local integRated energy cOmmunities optimizatioN" realizowany w ramach programu Horyzont 2020. Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych narzędzi do optymalizacji procesu projektowania i funkcjonowania lokalnych systemów energetycznych, których głównym zadaniem będzie efektywna integracja rozproszonych źródeł energii. Zostanie przeanalizowana i przetestowana w praktyce koncepcja Energy Hub rozumiana jako model sterowania oraz zarządzania rozproszonymi źródłami energii zintegrowanymi systemowo w celu optymalizacji ich działania. Opracowane wyniki mają zapewniać skuteczne, ekonomiczne i zrównoważone rozwiązania potencjalnym podmiotom zainteresowanym wdrożeniem takich systemów, w tym m.in. operatorom sieci dystrybucyjnych lokalnym społecznościom i indywidualnym prosumentom.
-
- Projekt "DRES2Market: Technical, business and regulatory approaches to enhance the renewable energy capabilities to take part actively in the electricity and ancillary services markets", realizowany w ramach program Horyzont 2020. Głównym celem projektu DRES2Market jest opracowanie kompleksowego i opłacalnego podejścia w celu ułatwienia skutecznego udziału generacji rozproszonej opartej na energii odnawialnej na rynkach energii elektrycznej oraz umożliwienie świadczenia usług bilansowania i magazynowania zgodnie z kryteriami rynkowymi. Projekt DRES2Market koncentruje się na przezwyciężeniu istniejącej bariery (ramy technologiczne i regulacyjne) dla rozwoju integracji tych technologii.
-
- Projekt pt. "Opracowanie inteligentnego i bezobsługowego systemu stabilizacji pracy dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych w oparciu o modułowe instalacje wodorowego bufora energetycznego z perspektywą użytkowego wykorzystania wodoru" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Działanie: Badania naukowe i prace rozwojowe – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt jest realizowany w konsorcjum przemysłowo naukowym wspólnie z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym i Uniwersytetem Szczecińskim.
W spółce realizowane są także projekty pilotażowe, które zostały zgłoszone zarówno przez podmioty zewnętrzne jak i pracowników. Takie inicjatywy poza możliwością wspólnego wypracowania lub przetestowania pomysłów w warunkach rzeczywistych, pozwalają na rzetelną ocenę nowych rozwiązań w zakresie dojrzałości technologicznej, perspektyw rozwoju, korzyści i kosztów oraz czynników ryzyka. W ten sposób ENEA Operator docenia potencjał pracowników, a także nawiązuje współpracę z kolejnymi podmiotami zewnętrznymi.
8.36. Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie LW Bogdanka
Projekt farmy fotowoltaicznej na terenach należących do LW Bogdanka pozwoli na właściwe zagospodarowanie kopalnianych gruntów oraz może przyczynić się do znacznej redukcji kosztów energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania infrastruktury technicznej LW Bogdanka z poszanowaniem środowiska oraz przy wykorzystaniu technologii odnawialnych.
W 2020 r. wykonano opracowanie "Studium wykonalności budowy farm fotowoltaicznych na terenach LW Bogdanka". Na bazie tego dokumentu w I półroczu 2021 r. zakończono procedurę wyłonienia wykonawcy farmy fotowoltaicznej dla potrzeb pola Bogdanka.
8.37. Budowa farm fotowoltaicznych we współpracy z KOWR
Projekt budowy wielkopowierzchniowych instalacji fotowoltaicznych we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa jest jednym z kluczowych projektów na których zostały oparte założenia transformacji energetycznej GK ENEA. Realizując założenia zaktualizowanej w grudniu 2019 r. Strategii GK ENEA, w kolejnych latach rozważany jest rozwój projektów PV do łącznej mocy 1500-2000 MWp (scenariusz bazowy/dynamiczny). Współpraca pomiędzy Grupą ENEA i KOWR wpisuje się w założenia

Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., która zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii w celu dywersyfikacji struktury wytwarzania i obniżenia emisyjności sektora energetycznego.
8.38. Realizacja projektu budowy Elektrowni Ostrołęka C
Szczegółowe informacje nt. realizacji projektu budowy Elektrowni Ostrołęka C zostały opisane w nocie 11 w "Skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ENEA za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r.".
8.39. Działalność ENEA Innowacje
Powołana przez Zarząd ENEA S.A. 29 września 2015 r. spółka ENEA Innowacje zajmuje się przede wszystkim inicjatywami i przedsięwzięciami, które mają szanse stać się realnymi, innowacyjnymi i nowoczesnymi produktami czy usługami oferowanymi w przyszłości przez GK ENEA. Spółka realizuje działania związane stricte z poszukiwaniem, analizą i oceną projektów pod kątem atrakcyjności i zgodności ze strategią Grupy oraz wsparciem integracji procesów w ujęciu operacyjnym i strategicznym. Chętnie wspiera przedsięwzięcia z ambicjami globalnymi. W ścisłym kręgu zainteresowań spółki jest poszukiwanie i implementacja rozwiązań dla rozwoju potencjału obszarów, tj.: gospodarki o obiegu zamkniętym, magazynowania energii i nowych technologii OZE, elektromobilności, Smart Cities, Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji i automatyzacji.
Spółka nie prowadziła w I półroczu 2021 r. działalności badawczo – rozwojowej.
Z końcem czerwca 2021 r. ENEA Innowacje podpisała umowę ramową o współpracy z NCBR Investement Fund ASI S.A., koinwestycyjnym publicznym funduszem venture capital należącym i zarządzanym przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju. Zgodnie z umową ramową ENEA Innowacje pełnić będzie rolę podmiotu zarządzającego wspólnym portfelem inwestycyjnym. Podstawowym zadaniem będzie inwestowanie wspólnych środków na zasadach rynkowych w udziały lub akcje wybranych spółek, będących już w fazie wzrostu lub ekspansji oraz komercjalizujących już wyniki swoich wcześniejszych prac badawczo-rozwojowych. Celem tych działań inwestycyjnych ma być wzrost wartości spółek portfelowych oraz maksymalizacja wartości całego portfela inwestycyjnego dla obu podmiotów (inwestorów).
8.40. Raport o stosowaniu Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021
"Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021" to nowa redakcja zbioru zasad ładu korporacyjnego, którym od 2002 r., na podstawie przepisów Regulaminu Giełdy, podlegają emitenci akcji notowanych na Głównym Rynku GPW. Dobre Praktyki uwzględniają aktualny stan prawny i najnowsze trendy z obszaru corporate governance, a także reagują na postulaty uczestników rynku zainteresowanych coraz lepszym ładem korporacyjnym w spółkach giełdowych. W stosunku do zasad zawartych w Dobrych Praktykach obowiązuje formuła: stosuj lub wyjaśnij (comply or explain).
Z końcem lipca ENEA S.A. opublikowała raport o stosowaniu Dobrych Praktyk. Spółka stosuje się do zdecydowanej większości zasad. Cały raport dostępny jest do pobrania w zakładce Ład korporacyjny na stronie internetowej https://ir.enea.pl
8.41. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń
Zgodnie z regulacjami unijnymi, a w szczególności Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych - IED (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola), od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe, zaostrzone normy ochrony środowiska. W związku z powyższym wszyscy producenci energii elektrycznej w Polsce, którzy wykorzystują przede wszystkim wysokoemisyjne technologie węglowe, byli zobligowani dostosować bloki energetyczne do nowych wymagań środowiskowych. Prawo, wychodząc naprzeciw problemom przedsiębiorców, przewidziało możliwość skorzystania z mechanizmów derogacyjnych. Złagodzenie wymagań dyrektywy IED w postaci derogacji pozwoliło zyskać dodatkowy czas na dostosowanie jednostek wytwórczych do zaostrzonych norm emisji zanieczyszczeń do powietrza. 17 sierpnia 2017 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano tzw. konkluzje BAT (kBAT) dla dużych obiektów energetycznego spalania (Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/1442 z 31 lipca 2017 r. ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE). Opublikowane kBAT wprowadzają m.in. bardziej restrykcyjne (niż w dyrektywie IED) wymogi dla takich zanieczyszczeń jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu i pył. Dopuszczalnymi poziomami emisji (BAT – AELs) objęte zostały także dodatkowe substancje: rtęć, chlorowodór, fluorowodór i amoniak. Konkluzje BAT obowiązują od 18 sierpnia 2021 r., po zakończeniu 4-letniego okresu dostosowawczego.
Elektrownia Kozienice – bloki 1-10
| SO2 | NOx | Pył | CO2 | Produkcja | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lata | Emisja SO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji SO2 [kg/MWh] |
Opłata za emisję SO2 [tys. zł] |
Emisja NOx [Mg] |
Wskaźnik emisjiNOx [kg/MWh] |
Opłata za emisję NOx [tys. zł] |
Emisja pyłu [Mg] |
Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] |
Opłata za emisję pyłu [tys. zł] |
EmisjaCO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji CO2 [kg/MWh] |
energii elektrycznej brutto [MWh] |
| I pół. 2021 | 4 103,3 | 0,676 | 2 297,8 | 4 304,4 | 0,709 | 2 410,5 | 160,6 | 0,026 | 61,0 | 5 132 958,8 | 845 | 6 072 292,9 |
| I pół. 2020 | 3 689,4 | 0,732 | 2 029,2 | 3 505,0 | 0,696 | 1 927,7 | 160,8 | 0,032 | 59,5 | 4 279 353,6 | 849 | 5 037 543,9 |
| Zmiana % | 11,22 | -7,73 | 13,24 | 22,81 | 1,88 | 25,05 | -0,12 | -17,14 | 2,52 | 19,95 | -0,49 | 20,54 |
W 2021 r. nastąpił wzrost stawek opłat za emisję:
SO2 : 0 55 zł/kg w 2020 r. => 0,56 zł/kg w 2021 r. NOx : 0,55 zł/kg w 2020 r. => 0,56 zł/kg w 2021 r. Pył : 0,37 zł/kg w 2020 r. => 0,38 zł/kg w 2021 r.

Elektrownia Kozienice – blok 11 vs. bloki 1-10
| SO2 | NOx | Pył | CO2 | Produkcja | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lata | Emisja SO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji SO2 [kg/MWh] |
Opłata za emisję SO2 [tys. zł] |
Emisja NOx [Mg] |
Wskaźnik emisjiNOx [kg/MWh] |
Opłata za emisję NOx [tys. zł] |
Emisja pyłu [Mg] |
Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] |
Opłata za emisję pyłu [tys. zł] |
EmisjaCO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji CO2 [kg/MWh] |
energii elektrycznej brutto [MWh] |
| I pół. 2021 Blok 111) |
907,2 | 0,322 | 508,1 | 1 122,1 | 0,398 | 628,4 | 35,7 | 0,013 | 13,6 | 2 115 057,3 | 750 | 2 818 530,0 |
| I pół. 2020 Blok 111) |
771,0 | 0,329 | 424,0 | 971,4 | 0,414 | 534,3 | 37,3 | 0,016 | 13,8 | 1 756 358,7 | 748 | 2 346 998,4 |
| I pół. 2021 Bloki 1-10 |
4 103,3 | 0,676 | 2 297,8 | 4 304,4 | 0,709 | 2 410,5 | 160,6 | 0,026 | 61,0 | 5 132 958,8 | 845 | 6 072 292,9 |
| I pół. 2020 Bloki 1-10 |
3 689,4 | 0,732 | 2 029,2 | 3 505,0 | 0,696 | 1 927,7 | 160,8 | 0,032 | 59,5 | 4 279 353,6 | 849 | 5 037 543,9 |
1) Dane dla bloku 11 uwzględniają emisje i opłaty dla kotłowni rozruchowej.
ENEA Elektrownia Połaniec
| SO2 | Pył | CO2 | Produkcja | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lata | EmisjaSO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji SO2 [kg/MWh] |
Opłata za emisję SO2 [tys. zł] |
EmisjaNOx [Mg] |
Wskaźnik emisji NOx [kg/MWh] |
Opłata za emisję NOx [tys. zł] |
Emisja pyłu [Mg] |
Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] |
Opłata za emisję pyłu [tys. zł] |
EmisjaCO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji CO2 [kg/MWh] |
energii elektrycznej brutto [MWh] |
| I pół. 2021 | 2 394,20 | 0,629 1 340,75 | 2 750,51 | 0,723 1 540,29 | 210,17 | 0,055 | 79,87 | 2 630 358 | 691,2 | 3 805 320,8 | ||
| I pół. 2020 | 3 246,63 | 0,919 1 785,65 | 2 471,46 | 0,700 1 359,3 | 160,19 | 0,045 | 59,27 | 2 224 541 | 629,6 | 3 533 112,1 | ||
| Zmiana % | -26,3 | -31,5 | -24,9 | 11,3 | 3,3 | 13,3 | 31,2 | 21,8 | 34,8 | 18,2 | 9,8 | 7,7 |
Elektrociepłownia Białystok
| Lata | SO2 | NOx | Pył | CO2 | Produkcja | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Emisja SO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji SO2 [kg/MWh] |
Opłata za emisję SO2 [tys. zł] |
Emisja NOx [Mg] |
Wskaźnik emisjiNOx [kg/MWh] |
Opłata za emisję NOx [tys. zł] |
Emisja pyłu [Mg] |
Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] |
Opłata za emisję pyłu [tys. zł] |
EmisjaCO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji CO2 [kg/MWh] |
energii elektrycznej brutto [MWh] |
|
| I pół. 2021 | 134,9 | 0,148 | 75,5 | 281,9 | 0,309 | 157,9 | 14,0 | 0,015 | 5,3 | 156 515,5 | 171,399 | 282 443,6 |
| I pół. 2020 | 62,3 | 0,081 | 34,3 | 226,3 | 0,295 | 124,5 | 25,9 | 0,034 | 9, 6 | 122 177,9 | 159,041 | 235 273,9 |
| Zmiana % | 116,5 | 82,7 | 120,1 | 24,6 | 4,7 | 26,8 | -45,9 | -55,9 | -44,8 | 28,1 | 7,8 | 20,0 |
Ciepłownia Zachód Białystok
| Lata | SO2 | NOx | Pył | CO2 | Produkcja | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Emisja SO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji SO2 [kg/MWh] |
Opłata za emisję SO2 [tys. zł] |
Emisja NOx [Mg] |
Wskaźnik emisjiNOx [kg/MWh] |
Opłata za emisję NOx [tys. zł] |
Emisja pyłu [Mg] |
Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] |
Opłata za emisję pyłu [tys. zł] |
EmisjaCO2 [Mg] |
Wskaźnik emisji CO2 [kg/MWh] |
energii elektrycznej brutto [MWh] |
|
| I pół. 2021 | 16,7 | - | 9,3 | 14,1 | - | 7,9 | 0,5 | - | 0,2 | 14 411 | - | - |
| I pół. 2020 | 4,0 | - | 2,2 | 3,5 | - | 1,9 | 0,4 | - | 0,1 | 7 314 | - | - |
| Zmiana % | 317,5 | - | 322,7 | 302,9 | - | 315,8 | 25,0 | - | 100,0 | 97,0 | - | - |
8.42. Dotrzymywanie wymogów formalno-prawnych
ENEA Wytwarzanie
30 czerwca 2020 r. Elektrownia Kozienice zakończyła uczestnictwo w Przejściowym Planie Krajowym (PPK) i od 1 lipca 2020 r. dotrzymuje standardy emisyjne, zgodnie z zapisami dyrektywy IED. Jednocześnie w Elektrowni realizowany jest program dostosowania instalacji do konkluzji BAT, które zaczęły obowiązywać od 18 sierpnia 2021 r.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. z 2020 r., poz. 1860), w odniesieniu do instalacji bloków 1-10 oraz instalacji bloku 11 w zakresie emisji wszystkich zanieczyszczeń, obowiązują następujące warunki uznania standardów emisji za dotrzymane:
- a) żadna z zatwierdzonych średnich miesięcznych wartości stężeń substancji nie przekracza 100% standardu emisyjnego,
- b) żadna z zatwierdzonych średnich dobowych wartości stężeń substancji nie przekracza 110% standardu emisyjnego,
- c) 95% wszystkich zatwierdzonych średnich jednogodzinnych wartości stężeń substancji w ciągu roku kalendarzowego nie przekracza 200% standardu emisyjnego.
W przypadku niedotrzymania nawet jednego z warunków określonych w punktach a), b), c) zachodzi ryzyko naliczenia kary za każde godzinowe przekroczenie liczone od początku roku.
W I półroczu 2021 r. nie stwierdzono przekroczenia standardów emisyjnych i innych wymogów formalno-prawnych.
Elektrownia Kozienice realizuje cele nakreślone przez prawodawstwo krajowe i wspólnotowe (dyrektywa IED, konkluzje BAT). W Elektrowni funkcjonuje pięć instalacji odsiarczania spalin, które gwarantują wymaganą redukcję emisji SO2 ze spalin wszystkich bloków. Wszystkie bloki Elektrowni wyposażone są w wysokosprawne elektrofiltry, poddawane modernizacjom w celu utrzymania

wysokiej skuteczności odpylania. Bloki (z wyłączeniem bloku nr 3) są także wyposażone w instalacje do selektywnej katalitycznej redukcji NOx (SCR).
ENEA Ciepło
ENEA Ciepło korzysta w ramach instalacji Ciepłowni Zachód z derogacji ciepłowniczej wynikającej z dyrektywy IED w zakresie emisji SO2, pyłu i NOx.
W okresie obowiązywania derogacji ciepłowniczej tj. od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2022 r., obowiązują standardy emisyjne według stanu na 31 grudnia 2015 r.
ENEA Elektrownia Połaniec
ENEA Elektrownia Połaniec S.A. korzysta z derogacji wynikającej z dyrektywy IED – derogacja naturalna 17 500 godzin, którą objęty jest kocioł nr 1.
W I półroczu 2021 r. z limitu wykorzystano łącznie 1 307 godzin. Do wykorzystania pozostało 2 621 godzin.

9. CSR – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu
1. Walka z COVID-19
Do chwili obecnej Grupa ENEA przeznaczyła kwotę ponad 6,2 mln zł na wsparcie placówek medycznych i instytucji, które angażowały się w walkę z pandemią Kwota została przekazana do 43 szpitali i innych jednostek leczniczych na terenie całej Polski. W I półroczu 2021 r. na walkę z COVID-19 oraz rehabilitację po przebyciu choroby Fundacja ENEA przekazała 1,9 mln zł. Fundacja będzie pomagać zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Aktywów Państwowych.
2. ENEA dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów w trakcie pandemii w ramach projektu "ENEA dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie" uruchomiliśmy darmową infolinię TeleRada. Pięć dni w tygodniu, w wyznaczonych godzinach, dyżurują eksperci z wybranych dziedzin – dietetyk, prawnik, pracownik socjalny, rzecznik konsumentów, lekarz i farmaceuta. Projekt ma na celu również edukację i kształtowanie świadomości konsumenckiej oraz wsparcie ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwach domowych naszych klientów i lokalnych społeczności. Ze względów bezpieczeństwa, w trosce o zdrowie wszystkich uczestników, w miejsce bezpośrednich spotkań pojawiły się webinary dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa seniorów. Za pomocą udostępnionych materiałów, seniorzy i całe rodziny mogą dowiedzieć się jak bezpiecznie poruszać się w postanowieniach umów handlowych, jak zachowywać się w czasie spotkania z odwiedzającym dom przedstawicielem handlowym oraz jakie praktyki stosują nieuczciwi sprzedawcy, czy jak uchronić swój dom przed pożarem.
3. Z Wielkopolski do Wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku – projekt edukacji historycznej
ENEA S.A. wspólnie z Fundacją "Towarzystwo Projektów Edukacyjnych" realizuje projekt historyczno-edukacyjny nt. Powstania Wielkopolskiego, angażując się tym samym w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju w zakresie zapewnienia dobrej jakości edukacji. W ramach projektu opracowane zostały następujące materiały: lekcja multimedialna dla młodzieży 120 szkół podstawowych – klasy 7 i 8, materiały i pomoce dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia lekcji: podręcznik dla uczniów, pakiet metodyczny dla nauczycieli, strona internetowa dedykowana akcji https://1918pamietamy.enea.pl, zorganizowane zostały dwie konferencje historyczno-dydaktyczne, dla szkół przygotowano wystawę wielkoformatową. Jesienią zostanie przeprowadzony konkurs z nagrodami, sprawdzający wiedzę wyniesioną z lekcji o Powstaniu. Celem projektu jest szerzenie wiedzy i edukacja młodego pokolenia na temat Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenia dla budowania niepodległości Polski oraz integracja społeczności lokalnej z terenu działania ENEA wokół ważnych historycznych wydarzeń – budowanie poczucia wspólnotowości i patriotyzmu.
4. Ogólnopolska olimpiada "Zwolnieni z teorii"
Grupa ENEA po raz drugi dołączyła do grona partnerów ogólnopolskiej olimpiady dla uczniów i studentów "Zwolnieni z teorii" w ramach wspieranej przez Grupę ENEA ścieżki "Energia w edukacji". W tegorocznej edycji w ścieżce pod patronatem ENEA wzięło udział 315 uczestników, którzy realizując 33 projekty wsparli 752 tys. beneficjentów. Wśród projektów wspieranych przez ENEA znalazły się m.in. pomysły z obszaru ekologii i świadomej konsumpcji, projekt wspomagający osoby bezrobotne na rynku edukacji i pracy, działania edukacyjne w zakresie zaburzeń psychicznych oraz walki z otyłością i nadwagą, czy inicjatywy z obszaru profilaktyki zdrowia. Przedstawiciele ENEA zasiedli w jury oraz uczestniczyli w spotkaniach ze studentami i maturzystami, opowiadając o pracy w Grupie ENEA. Dodatkowo zrealizowany był warsztat dla uczestników ścieżki ENEA obejmujący wiedzę z zakresu social mediów. W sumie w olimpiadzie uczestniczyło ponad 3 800 osób, które zrealizowały prawie 750 projektów.
5. Kampania #OgarnijHejt
W ramach ustanowionego przez Sejm RP Roku Lema, Grupa ENEA została partnerem kampanii #OgarnijHejt oraz innych działań realizowanych w ramach obchodów Roku Lema. Do końca czerwca trwały zapisy szkół na zajęcia edukacyjne. W ramach kampanii, od września realizowane są bezpłatne zajęcia na temat cyberprzemocy i cyberbezpieczeństwa dla uczniów, nauczycieli i rodziców w 30 szkołach podstawowych z terenu działania Grupy ENEA. Odbył się również warsztat dla pracowników z zakresu profilaktyki cyberprzemocy, która może dotykać ich bliskich. W dniach 10-15 września odbył się Kongres Technologiczny z udziałem przedstawicieli Grupy ENEA.
6. Kampania społeczna "ENEA dla kobiet" informująca o negatywnych skutkach pandemii zwłaszcza wśród kobiet
Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca, w mediach społecznościowych naszej Grupy odbyła się transmisja premierowego koncertu Kasi Stankiewicz i Varius Manx dla wszystkich naszych pracowników, w szczególności kobiet. Występ rozpoczął akcję społeczną mającą na celu niwelację negatywnych skutków emocjonalnych spowodowanych pandemią koronawirusa. Dzięki wsparciu Fundacji ENEA oraz przeprowadzonej zbiórce, w okresie od 8 do 31 marca 2021 r. kobiety mogły skorzystać z darmowej zdalnej opieki psychologicznej. Z pomocy skorzystało 51 kobiet, a psychologowie przez 68 godzin udzielali wsparcia. Akcja społeczna zorganizowana była we współpracy z Fundacją Drabina Rozwoju.
7. Misja profilaktyka. Zdrowie zaczyna się w głowie
Fundacja ENEA została partnerem tegorocznej 13. edycji kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.", która ruszy 1 października. W ramach akcji, dzięki finansowemu zaangażowaniu Fundacji ENEA, Fundacja "Twarze depresji" będzie świadczyć bezpłatną, zdalną pomoc psychologiczną osobom potrzebującym z terenu działania Grupy ENEA przez blisko sto dni. Zrealizowano również działania profilaktyczne dla pracowników, w tym webinarium o leczeniu depresji, spotkanie z psychologiem i aktorem Piotrem Zeltem chorującym na depresję oraz warsztaty radzenia sobie ze stresem, w których wzięło udział ponad 230 pracowników Grupy ENEA.

8. Projekt Koncerty nad Rusałką
Grupa ENEA wsparła polską młodą scenę muzyczną podczas pandemii, zostając partnerem głównym Koncertów Nad Rusałką. Projekt obejmował 25 koncertów młodej sceny muzycznej, w tym koncerty plenerowe, aktywizujące osoby niepełnosprawne dzięki zainstalowaniu pętli indukcyjnej, pozwalająca odbierać muzykę również osobom słabosłyszącym.
9. Kampania prośrodowiskowa dla klientów ENEI
Projekt "Razem w trosce o pszczoły" został opracowany jako inspiracja dla klientów ENEA do tworzenia "miejskich stołówek" dla pszczół, poprzez wspólne sianie kwiatów bogatych w nektar. W ramach projektu przygotowane i dostarczone zostały do BOK-ów ENEA nasiona kwiatów miododajnych w formie ulotki (ulotka biodegradowalna w duchu zero waste). Celem kampanii było: szerzenie wiedzy i edukacja klientów oraz pracowników ENEA o znaczeniu pszczół w życiu codziennym człowieka, kształtowanie wrażliwości na kwestie ochrony bioróżnorodności, zaangażowanie klientów ENEA w akcję prośrodowiskową i wspólne sianie nanołączek.
10. Akcja "Pomóż zwierzakom przetrwać zimę"
ENEA prowadzi również działania, w centrum których znajduje się edukacja przyrodnicza i ochrona środowiska. W lutym Fundacja ENEA zaprosiła placówki szkolne do akcji "Pomóż zwierzakom przetrwać zimę". W ramach działań uczniowie uczyli się jak we właściwy sposób chronić i pomagać skrzydlatym przyjaciołom w czasie mrozów, a do trzydziestu szkół trafiły karmniki i prawie tona karmy dla ptaków. Każda szkoła została również wyposażona w materiały edukacyjne oraz instrukcję dokarmiania ptaków. Do akcji zgłosiły się także placówki z Poznania, Staszowa, Zielonej Góry, Połańca, Piły i Szczecina, do których uczęszczają dzieci naszych pracowników lub ich bliskich.
11. Pomagaj z pasją
ENEA przeprowadziła dla pracowników Grupy ENEA akcję w ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Pomagaj z pasją", której pomysłodawcą była Fundacja Pro NGO. Ideą akcji było tworzenie przez pracowników dzieł m.in. obrazów, fotografii czy rękodzieł, które docelowo wezmą udział w aukcji charytatywnej, wspierając wybrane przez siebie organizacje pozarządowe w kraju. Sześć najlepszych prac naszych pracowników zostało nominowanych do kolejnego etapu konkursu prowadzonego przez Fundację Pro NGO, z czego pięć przeszło do etapu finałowego, podczas którego jury konkursu wybrało najlepsze prace w każdej z kategorii. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 28 kwietnia 2021 r.
12. Finał programu "Biegamy-Zbieramy-Pomagamy" – granty
Biegamy-Zbieramy-Pomagamy jest jednym z najważniejszych programów społecznie odpowiedzialnych zainicjowanych przez Fundację ENEA, który zachęca pracowników Grupy ENEA, pasjonatów sportu, do pomagania. Co roku w zawodach sportowych – biegowych, triathlonowych, rowerowych i nordic walking – uczestniczą setki osób, zbierając punkty, które przeliczane są na złotówki. Dzięki uzbieranym w ten sposób środkom Fundacja ENEA organizuje wydarzenia sportowe dla dzieci i młodzieży. W 2021 r. ze względu na wyjątkowe okoliczności spowodowane pandemią koronawirusa, Fundacja ENEA podjęła decyzję o przeznaczeniu środków uzbieranych przez pracowników w 2019 i 2020 r. na granty o wysokości po 5000 zł dla Młodzieżowych Klubów Sportowych, w których trenują młodzi sportowcy z niepełnosprawnościami. O dotacje mogły ubiegać się kluby z terenów, na których działają spółki Grupy ENEA. Granty zostały przyznane dwóm klubom sportowych w Inowrocławiu oraz Gorzowie Wielkopolskim. Od początku programu "Biegamy-Zbieramy-Pomagamy", podczas 1 122 zawodów uzbierano łącznie 148 tys. zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na sportowy rozwój dzieci i młodzieży.
13. Shoebox
Grupa ENEA już po raz czwarty włączyła się w akcję Shoebox zachęcając do przekazania nieużywanych kosmetyków osobom w trudnej sytuacji życiowej. Nazwa akcji pochodzi od pudełek po butach, w których umieszczane są kosmetyki. Kosmetyki były zbierane w siedmiu miastach: Poznaniu, Bydgoszczy, Pile, Szczecinie, Połańcu, Kozienicach i Gorzowie Wielkopolskim. W tym roku w Grupie zebrano 118 kilogramów kosmetyków!

10. Raportowanie niefinansowe
Odpowiedzialne praktyki zarządcze – publikacja pierwszego raportu ESG Grupy Kapitałowej za 2020 r.

Kontynuując proces raportowania niefinansowego za 2020 r. rozpoczęty w Grupie Kapitałowej ENEA w marcu 2021 r. publikacją "Oświadczenia na temat informacji niefinansowych Grupy Kapitałowej ENEA" jako wyodrębnionej, a zarazem integralnej części rocznego "Sprawozdania Zarządu z działalności ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA za 2020 rok" - w maju 2021 r. zaprezentowany został online pierwszy raport ESG GK ENEA dostępny pod adresem:https://raportesg2020.csr.enea.pl/
Publikacja podsumowuje rok 2020, wyjątkowy - bo pandemiczny, w podziale na sferę środowiskową (environmental), odpowiedzialności społecznej (social responsibility) oraz ładu korporacyjnego (corporate governance), czyli odpowiedzialnego zarządzania. Nadal jednak model działania ENEA opiera się niezmiennie na równoprawnym traktowaniu celów gospodarczych,
społecznych i ekologicznych, stąd w poprzednich 9. latach (2011-2019) raporty niefinansowe Grupy miały w tytule zrównoważony rozwój / CSR. Zmiana podejścia ma na celu zwiększenie skuteczności oceny pozafinansowej przedsiębiorstw, m.in. dla inwestorów, analityków oraz niezależne agencje ratingowe.
W raporcie ESG wskazujemy, w jaki sposób ENEA wspiera rozwiązywanie najbardziej kluczowych problemów współczesnego świata poprzez uwzględnienie kontekstu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Przedstawiamy także podejście Grupy ENEA do zarządzania poszczególnymi zagadnieniami środowiskowymi, pracowniczymi i społecznymi, obowiązujące wewnętrzne polityki i procedury, jak również rezultaty podejmowanych wysiłków. Szczególnie dużo miejsca poświęcamy dwóm kwestiom o znaczeniu ogólnospołecznym. Pierwszą z nich są działania na rzecz publicznego systemu ochrony zdrowia oraz społeczności lokalnych w kontekście epidemii COVID-19. Co istotne, nie ograniczyły się one do wsparcia finansowego, ale przejawiały się także m.in. poprzez zaangażowanie wolontariuszy. Drugim, równie ważnym tematem, jest wkład GK ENEA w walkę z globalnym kryzysem klimatycznym – stąd prezentacja nie tylko osiągniętych wyników, ale także zobowiązań na przyszłość, np. w zakresie transformacji w kierunku koncernu zeroemisyjnego np. w formie rozwijania produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Wyrazem transparentności i wiarygodności przedstawionych informacji jest m.in. szczegółowy opis ryzyk wiążących się z działalnością Grupy oraz sposobów zarządzania nimi, w tym poszerzona analiza ryzyk wynikających ze zmian klimatu, jak również rzetelne informacje o zdarzeniach problemowych, np. ze sfery bezpieczeństwa pracy.
Publikacja przygotowana zgodnie z międzynarodowymi standardami raportowania GRI Standards. spełniając jednocześnie jeszcze wyższe standardy dostępności (WCAG 2.1).

ENEA zajęła 4. miejsce, a LW Bogdanka 3. miejsce, w kategorii branżowej "Paliwa, energetyka, wydobycie" Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2021.
W czerwcu 2021 r. Grupa ENEA znalazła się na 4. miejscu, a LW Bogdanka na 3. miejscu w kategorii branżowej "Paliwa, energetyka, wydobycie" XV edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Akademię Rozwoju Leona Koźmińskiego. Dalsze pozycje zajęły spółki z naszej najbliższej konkurencji. Potwierdza to wysoką jakość procesów w obszarze zrównoważonego rozwoju, które toczą się w naszej Grupie.
W tym roku w Rankingu wzięło udział niemal 80 firm, a do głównego zestawienia zakwalifikowało się 70 firm, wśród których w klasyfikacji ogólnej ENEA zajęła 16. pozycję, a LW Bogdanka 15. lokatę. Tu również spółki z najbliższego otoczenia konkurencyjnego znalazły się na dalszych miejscach.

Grupa ENEA została laureatem XI edycji Srebrnego Listka CSR Tygodnika "Polityka"

W czerwcu 2021 r. Grupa ENEA, po raz czwarty z rzędu, została laureatem Srebrnego Listka CSR Tygodnika Polityka organizowanego przez firmę doradczą Deloitte, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Tygodnik Polityka dla najbardziej odpowiedzialne i zaangażowane społecznie firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju w 2020 r.
Wśród wyróżnionych w tym roku dobrych praktyk znalazło się działanie Grupy ENEA "Moc jest w Nas", które było odpowiedzią firmy i jej pracowników na wyjątkową sytuację związaną z pandemią koronawirusa. W ramach akcji, spółki Grupy, pracownicy i wolontariusze, realizowali inicjatywy pomocowe, m.in. spontaniczne akcje szycia maseczek, wsparcie rzeczowe i finansowe, pomoc psychologiczna, zakupy dla seniorów.
Zestawienie docenia i motywuje firmy do ulepszania swoich działań zarządczych w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu i 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).
W 10. edycji zestawienia wyróżniono 92 firmy (o 24 więcej podmiotów niż rok wcześniej). Połowa z nich otrzymała Biały Listek CSR Polityki, 24 – Srebrny Listek CSR Polityki, a 15 – Złoty Listek CSR Polityki.
Wśród firm nagrodzonych Białym Listkiem CSR znalazła się również LW Bogdanka, spółka z Grupy ENEA.

11. Załączniki
Załącznik nr 1 - Rachunek zysków i strat ENEA Operator w I półroczu 2021 r.
| [tys. zł] | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych odbiorcom końcowym |
1 422 514 | 1 488 615 | 66 101 | 4,6% |
| Przychody z tytułu opłat dodatkowych | 1 545 | 2 271 | 726 | 47,0% |
| Przychody ze sprzedaży niezafakturowanej usług dystrybucji | 4 760 | 19 673 | 14 913 | 313,3% |
| Rozliczenie rynku bilansującego | 20 259 | 2 507 | -17 752 | -87,6% |
| Opłaty za przyłączenie do sieci | 100 804 | 36 397 | -64 407 | -63,9% |
| Przychód z tytułu nielegalnego poboru energii elektrycznej | 2 785 | 5 084 | 2 299 | 82,6% |
| Przychody z tytułu usług | 13 784 | 14 106 | 322 | 2,3% |
| Przychody ze sprzedaż usług dystrybucji innym podmiotom | 12 914 | 12 716 | -198 | -1,5% |
| Przychody ze sprzedaż towarów i materiałów oraz inne przychody | 631 | 906 | 275 | 43,6% |
| Przychody ze sprzedaży | 1 579 996 | 1 582 275 | 2 279 | 0,1% |
| Amortyzacja środków trwałych i WNiP | 305 074 | 328 033 | 22 959 | 7,5% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 257 590 | 265 380 | 7 790 | 3,0% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 14 654 | 16 310 | 1 656 | 11,3% |
| Zakup energii na potrzeby własne oraz straty sieciowe | 176 814 | 147 584 | -29 230 | -16,5% |
| Koszty usług przesyłowych | 231 464 | 212 835 | -18 629 | -8,0% |
| Inne usługi obce | 130 605 | 138 135 | 7 530 | 5,8% |
| Podatki i opłaty | 114 587 | 120 875 | 6 288 | 5,5% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 1 230 788 | 1 229 152 | -1 636 | -0,1% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 66 902 | 20 115 | -46 787 | -69,9% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 42 568 | 17 407 | -25 161 | -59,1% |
| Zysk/ (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | (2 659) | (1 139) | 1 520 | 57,2% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 370 883 | 354 692 | -16 191 | -4,4% |
| Przychody finansowe | 2 940 | 4 509 | 1 569 | 53,4% |
| Koszty finansowe | 49 134 | 29 446 | -19 688 | -40,1% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 324 689 | 329 755 | 5 066 | 1,6% |
| Podatek dochodowy | 63 902 | 65 549 | 1 647 | 2,6% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | 260 787 | 264 206 | 3 419 | 1,3% |
| EBITDA | 675 957 | 682 725 | 6 768 | 1,0% |
Czynniki zmiany EBITDA ENEA Operator w I półroczu 2021 r. (wzrost o 7 mln zł):
(+) wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o 81 mln zł wynikają głównie z wyższego wolumenu dystrybuowanej energii. Skutki oddziaływania pandemii i ograniczeń w sektorze przedsiębiorstw, w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną, są znacznie mniej odczuwalne. Dodatkowo, cały czas obserwujemy wpływ pracy w trybie "home office" na poziom zapotrzebowania na energię elektryczną w grupach taryfowych G
(+) niższe koszty zakupu usług przesyłowych i dystrybucyjnych (saldo) o 18 mln zł są w szczególności konsekwencją spadku mocy umownej oraz niższych stawek opłaty zmiennej i stałej, odpowiednio w rozliczeniach z PSE S.A. oraz sąsiednimi OSD
(-) niższe przychody za przyłączenie do sieci o 64 mln zł wynikają z rozliczenia w 2020 r. przyłączenia o znacznej opłacie przyłączeniowej w II grupie przyłączeniowej
(+) niższe koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej (saldo) o 11 mln zł wynikają przede wszystkim ze spadku cen hurtowych z realizacją w 2021 r.
(-) wyższe koszty operacyjne o 23 mln zł wynikają głównie z wyższych kosztów świadczeń pracowniczych, wyższych kosztów usług obcych oraz wyższych kosztów podatków i opłat
(-) niższy wynik na pozostałej działalności operacyjnej o 20 mln zł wynika głównie z niższych przychodów z tytułu otrzymanych kar umownych i odszkodowań, niższych przychodów z tytułu usuwania kolizji, zmiany stanu odpisów aktualizujących, kompensownanych przez wynik aktualizacji stanu rezerw dotyczących majątku sieciowego

Załącznik nr 2 - Rachunek zysków i strat ENEA Operator w II kwartale 2021 r.
| [tys. zł] | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych odbiorcom końcowym |
690 315 | 726 670 | 36 355 | 5,3% |
| Przychody z tytułu opłat dodatkowych | 320 | 1 303 | 983 | 307,2% |
| Przychody ze sprzedaży niezafakturowanej usług dystrybucji | -10 124 | -6 021 | 4 103 | 40,5% |
| Rozliczenie rynku bilansującego | 7 748 | 262 | -7 486 | -96,6% |
| Opłaty za przyłączenie do sieci | 88 915 | 26 050 | -62 865 | -70,7% |
| Przychód z tytułu nielegalnego poboru energii elektrycznej | 1 211 | 2 167 | 956 | 78,9% |
| Przychody z tytułu usług | 6 696 | 6 858 | 162 | 2,4% |
| Przychody ze sprzedaż usług dystrybucji innym podmiotom | 7 028 | 6 641 | -387 | -5,5% |
| Przychody ze sprzedaż towarów i materiałów oraz inne przychody | 284 | 557 | 273 | 96,1% |
| Przychody ze sprzedaży | 792 393 | 764 487 | -27 906 | -3,5% |
| Amortyzacja środków trwałych i WNiP | 157 126 | 165 520 | 8 394 | 5,3% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 133 069 | 135 062 | 1 993 | 1,5% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 6 307 | 8 228 | 1 921 | 30,5% |
| Zakup energii na potrzeby własne oraz straty sieciowe | 82 400 | 70 754 | -11 646 | -14,1% |
| Koszty usług przesyłowych | 114 374 | 108 204 | -6 170 | -5,4% |
| Inne usługi obce | 63 389 | 69 855 | 6 466 | 10,2% |
| Podatki i opłaty | 38 139 | 60 730 | 22 591 | 59,2% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 594 804 | 618 353 | 23 549 | 4,0% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 42 193 | 8 319 | -33 874 | -80,3% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 25 506 | 5 960 | -19 546 | -76,6% |
| Zysk/ (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | (1 684) | (573) | 1 111 | 66,0% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 212 592 | 147 920 | -64 672 | -30,4% |
| Przychody finansowe | 2 239 | 4 032 | 1 793 | 80,1% |
| Koszty finansowe | 27 543 | 14 600 | -12 943 | -47,0% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 187 288 | 137 352 | -49 936 | -26,7% |
| Podatek dochodowy | 36 457 | 27 449 | -9 008 | -24,7% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | 150 831 | 109 903 | -40 928 | -27,1% |
| EBITDA | 369 718 | 313 440 | -56 278 | -15,2% |
Czynniki zmiany EBITDA ENEA Operator w II kwartale 2021 r. (spadek o 56 mln zł):
(+) wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o 40 mln zł wynikają głównie z wyższego wolumenu dystrybuowanej energii
(+) niższe koszty zakupu usług przesyłowych i dystrybucyjnych (saldo) o 6 mln zł
(-) niższe przychody za przyłączenie do sieci o 63 mln zł
(+) niższe koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej (saldo) o 4 mln zł wynikają przede wszystkim ze spadku cen hurtowych z realizacją w 2021 r.
(-) wyższe koszty operacyjne o 33 mln zł wynikają głównie z wyższych kosztów podatków i opłat oraz kosztów usług obcych
(-) niższy wynik na pozostałej działalności operacyjnej o 13 mln zł wynika głównie z niższych przychodów z tytułu otrzymanych kar umownych i odszkodowań, zmiany stanu odpisów aktualizujących, niższych przychodów z tytułu usuwania kolizji, kompensownanych przez wynik aktualizacji stanu rezerw dotyczących majątku sieciowego

Załącznik nr 3 - Rachunek zysków i strat ENEA Wytwarzanie w I półroczu 2021 r.
| [tys. zł] | I pół. 20201) | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | 2 547 033 | 2 335 631 | -211 402 | -8,3% |
| koncesja na wytwarzanie | 1 946 445 | 2 207 592 | 261 147 | 13,4% |
| koncesja na obrót | 541 769 | 110 606 | -431 163 | -79,6% |
| Regulacyjne Usługi Systemowe | 58 819 | 17 433 | -41 386 | -70,4% |
| Przychody z tytułu Rynku Mocy | 0 | 298 475 | 298 475 | 100,0% |
| Przychody z tytułu świadectw pochodzenia | 22 570 | 91 | -22 479 | -99,6% |
| Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 521 | 574 | 53 | 10,2% |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych produktów i usług | 3 267 | 2 614 | -653 | -20,0% |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 6 292 | 12 025 | 5 733 | 91,1% |
| Przychody ze sprzedaży netto | 2 579 683 | 2 649 410 | 69 727 | 2,7% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego | 162 | 302 | 140 | 86,4% |
| Przychody ze sprzedaży i inne dochody | 2 579 845 | 2 649 712 | 69 867 | 2,7% |
| Amortyzacja środków trwałych i WNiP | 204 405 | 114 635 | -89 770 | -43,9% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 133 168 | 135 309 | 2 141 | 1,6% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 1 437 659 | 1 789 960 | 352 301 | 24,5% |
| Zakup energii na potrzeby sprzedaży | 375 582 | 233 067 | -142 515 | -37,9% |
| Usługi przesyłowe | 1 | 3 | 2 | 200,0% |
| Inne usługi obce | 55 586 | 58 251 | 2 665 | 4,8% |
| Podatki i opłaty | 36 508 | 39 667 | 3 159 | 8,7% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 2 242 909 | 2 370 892 | 127 983 | 5,7% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 36 047 | 14 150 | -21 897 | -60,7% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 6 991 | 7 916 | 925 | 13,2% |
| Zysk / (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | (81) | 11 | 92 | 113,6% |
| Odpis z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych | 522 822 | 0 | -522 822 | -100,0% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | (156 911) | 285 065 | 441 976 | 281,7% |
| Przychody finansowe | 347 | 8 533 | 8 186 | 2 359,1% |
| Koszty finansowe | 75 646 | 49 160 | -26 486 | -35,0% |
| Przychody z tytułu dywidend | 152 | 120 | -32 | -21,1% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | (232 058) | 244 558 | 476 616 | 205,4% |
| Podatek dochodowy | -43 553 | 137 276 | 180 829 | 415,2% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | (188 505) | 107 282 | 295 787 | 156,9% |
| EBITDA | 570 316 | 399 700 | -170 616 | -29,9% |
1) prezentowane dane w 2020 r. nie uwzględniają wydzielonego z ENEA Wytwarzanie z dniem 1 grudnia 2020 r. Segmentu OZE
Główne czynniki zmiany EBITDA ENEA Wytwarzanie w I półroczu 2021 r. (spadek o 171 mln zł):
(-) niższa marża na obrocie i na Rynku Bilansującym o 248,2 mln zł
(-) niższa marża na wytwarzaniu o 133,0 mln zł
(-) niższe przychody z Regulacyjnych Usług Systemowych o 41,4 mln zł
(-) niższe pozostałe czynniki o 41,1 mln zł w tym niższy wynik na pozostałej działalności operacyjnej o 22,8 mln zł, niższe przychody
ze sprzedaży praw majątkowych o 22,5 mln zł
(-) wyższe koszty stałe o 5,4 mln zł
(+) przychody z rynku mocy 298,5 mln zł

Załącznik nr 4 - Rachunek zysków i strat ENEA Wytwarzanie w II kwartale 2021 r.
| [tys. zł] | II kw. 20201) | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | 1 273 762 | 1 184 138 | -89 624 | -7,0% |
| koncesja na wytwarzanie | 951 007 | 1 114 951 | 163 944 | 17,2% |
| koncesja na obrót | 293 381 | 60 109 | -233 272 | -79,5% |
| Regulacyjne Usługi Systemowe | 29 374 | 9 078 | -20 296 | -69,1% |
| Przychody z tytułu Rynku Mocy | 0 | 149 070 | 149 070 | 100,0% |
| Przychody z tytułu świadectw pochodzenia | 7 427 | 0 | -7 427 | -100,0% |
| Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 191 | 181 | -10 | -5,2% |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych produktów i usług | 1 828 | 1 275 | -553 | -30,3% |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 3 258 | 7 183 | 3 925 | 120,5% |
| Przychody ze sprzedaży netto | 1 286 466 | 1 341 847 | 55 381 | 4,3% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego | 83 | 191 | 108 | 130,1% |
| Przychody ze sprzedaży i inne dochody | 1 286 549 | 1 342 038 | 55 489 | 4,3% |
| Amortyzacja środków trwałych i WNiP | 102 393 | 56 893 | -45 500 | -44,4% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 70 520 | 68 132 | -2 388 | -3,4% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 710 346 | 932 045 | 221 699 | 31,2% |
| Zakup energii na potrzeby sprzedaży | 198 057 | 122 525 | -75 532 | -38,1% |
| Usługi przesyłowe | 1 | 1 | - | - |
| Inne usługi obce | 27 753 | 30 888 | 3 135 | 11,3% |
| Podatki i opłaty | 18 605 | 19 867 | 1 262 | 6,8% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 1 127 675 | 1 230 351 | 102 676 | 9,1% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 17 970 | 11 441 | -6 529 | -36,3% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 2 304 | 5 815 | 3 511 | 152,4% |
| Zysk / (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | 99 | (1) | -100 | -101,0% |
| Odpis z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych | 522 822 | 0 | -522 822 | -100,0% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | (348 183) | 117 312 | 465 495 | 133,7% |
| Przychody finansowe | 150 | 8 476 | 8 326 | 5 550,7% |
| Koszty finansowe | 40 835 | 26 213 | -14 622 | -35,8% |
| Przychody z tytułu dywidend | 152 | 120 | -32 | -21,1% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | (388 716) | 99 695 | 488 411 | 125,6% |
| Podatek dochodowy | -74 329 | 109 347 | 183 676 | 247,1% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | (314 387) | (9 652) | 304 735 | 96,9% |
| EBITDA | 277 032 | 174 205 | -102 827 | -37,1% |
1) prezentowane dane w 2020 r. nie uwzględniają wydzielonego z ENEA Wytwarzanie z dniem 1 grudnia 2020 r. Segmentu OZE
Główne czynniki zmiany EBITDA ENEA Wytwarzanie w II kwartale 2021 r. (spadek o 103 mln zł):
(-) niższa marża na obrocie i na Rynku Bilansującym o 129,1 mln zł
(-) niższa marża na wytwarzaniu o 87,4 mln zł
(-) niższe przychody z Regulacyjnych Usług Systemowych o 20,3 mln zł
(-) niższe pozostałe czynniki o 14,1 mln zł w tym niższy wynik na pozostałej działalności operacyjnej o 10,0 mln zł, niższe przychody
ze sprzedaży praw majątkowych o 7,4 mln zł
(-) wyższe koszty stałe o 1,0 mln zł,
(+) przychody z rynku mocy 149,1 mln zł

Załącznik nr 5 - Rachunek zysków i strat ENEA Elektrownia Połaniec w I półroczu 2021 r.
| [tys. zł] | I pół. 2020 | I pół. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | 1 089 849 | 1 177 488 | 87 639 | 8,0% |
| koncesja na wytwarzanie | 881 901 | 831 507 | -50 394 | -5,7% |
| koncesja na obrót | 191 821 | 339 273 | 147 452 | 76,9% |
| Regulacyjne Usługi Systemowe | 16 127 | 6 708 | -9 419 | -58,4% |
| Przychody z tytułu Rynku Mocy | 0 | 121 166 | 121 166 | 100,0% |
| Przychody z tytułu świadectw pochodzenia | 126 917 | 124 411 | -2 506 | -2,0% |
| Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 21 833 | 33 519 | 11 686 | 53,5% |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych produktów i usług | 2 765 | 2 651 | -114 | -4,1% |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 1 864 | 1 123 | -741 | -39,8% |
| Podatek akcyzowy | 27 | 33 | 6 | 22,2% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 1 243 201 | 1 460 325 | 217 124 | 17,5% |
| Amortyzacja środków trwałych i WNiP | 31 645 | 38 610 | 6 965 | 22,0% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 37 938 | 38 873 | 935 | 2,5% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 734 192 | 772 491 | 38 299 | 5,2% |
| Zakup energii na potrzeby sprzedaży | 128 360 | 394 602 | 266 242 | 207,4% |
| Usługi przesyłowe | 164 | 220 | 56 | 34,1% |
| Inne usługi obce | 118 522 | 113 287 | -5 235 | -4,4% |
| Podatki i opłaty | 17 795 | 17 740 | -55 | -0,3% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 1 068 616 | 1 375 823 | 307 207 | 28,7% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 8 813 | 18 002 | 9 189 | 104,3% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 915 | 529 | -386 | -42,2% |
| Zysk / (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | 56 | 0 | -56 | -100,0% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 182 539 | 101 975 | -80 564 | -44,1% |
| Przychody finansowe | 138 | 10 | -128 | -92,8% |
| Koszty finansowe | 3 575 | 4 804 | 1 229 | 34,4% |
| Przychody z tytułu dywidend | 0 | 3 517 | 3 517 | 100,0% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 179 102 | 100 698 | -78 404 | -43,8% |
| Podatek dochodowy | 56 640 | 21 735 | -34 905 | -61,6% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | 122 462 | 78 963 | -43 499 | -35,5% |
| EBITDA | 214 184 | 140 585 | -73 599 | -34,4% |
Główne czynniki zmiany EBITDA ENEA Elektrownia Połaniec w I półroczu 2021 r. (spadek o 74 mln zł):
Segment Elektrownie Systemowe (spadek EBITDA o 100,8 mln zł):
- (-) niższa marża na obrocie i RB o 118,5 mln zł
- (-) niższa marża na wytwarzaniu o 105,6 mln zł
- (-) niższe przychody ze sprzedaży Regulacyjnych Usług Systemowych o 9,4 mln zł
- (+) przychody z Rynku Mocy 121,2 mln zł
- (+) niższe koszty stałe o 11,5 mln zł
Segment OZE (wzrost EBITDA o 21,5 mln zł):
(+) wyższa marża na produkcji energii z OZE o 18,8 mln zł
(+) wyższa marża Zielony Blok na sprzedaży zielonych certyfikatów o 3,0 mln zł
(-) wyższe koszty stałe o 0,2 mln zł
Segment Ciepło (wzrost EBITDA o 5,7 mln zł):
(+) wyższa marża na cieple o 5,8 mln zł z tytułu: wyższej ceny sprzedaży ciepła o 5,0 mln zł, niższego kosztu paliwa o 1,8 mln zł, wyższego wolumenu produkcji ciepła o 0,8 mln zł, wyższego kosztu CO2 o 1,8 mln zł
(-) wyższe koszty stałe o 0,2 mln zł

Załącznik nr 6 - Rachunek zysków i strat ENEA Elektrownia Połaniec w II kwartale 2021 r.
| [tys. zł] | II kw. 2020 | II kw. 2021 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | 544 007 | 588 954 | 44 947 | 8,3% |
| koncesja na wytwarzanie | 400 677 | 412 824 | 12 147 | 3,0% |
| koncesja na obrót | 136 183 | 173 700 | 37 517 | 27,5% |
| Regulacyjne Usługi Systemowe | 7 147 | 2 430 | -4 717 | -66,0% |
| Przychody z tytułu Rynku Mocy | 0 | 61 416 | 61 416 | 100,0% |
| Przychody z tytułu świadectw pochodzenia | 57 300 | 72 255 | 14 955 | 26,1% |
| Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 11 774 | 16 963 | 5 189 | 44,1% |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych produktów i usług | 1 427 | 1 328 | -99 | -6,9% |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 845 | 539 | -306 | -36,2% |
| Podatek akcyzowy | 13 | 15 | 2 | 15,4% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 615 340 | 741 440 | 126 100 | 20,5% |
| Amortyzacja środków trwałych i WNiP | 16 660 | 20 246 | 3 586 | 21,5% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 21 130 | 20 595 | -535 | -2,5% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 339 285 | 376 616 | 37 331 | 11,0% |
| Zakup energii na potrzeby sprzedaży | 88 879 | 220 897 | 132 018 | 148,5% |
| Usługi przesyłowe | 51 | 125 | 74 | 145,1% |
| Inne usługi obce | 62 525 | 53 234 | -9 291 | -14,9% |
| Podatki i opłaty | 9 120 | 9 485 | 365 | 4,0% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 537 650 | 701 198 | 163 548 | 30,4% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 8 388 | 17 554 | 9 166 | 109,3% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 834 | 207 | -627 | -75,2% |
| Zysk / (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | 56 | 0 | -56 | -100,0% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 85 300 | 57 589 | -27 711 | -32,5% |
| Przychody finansowe | 44 | 3 | -41 | -93,2% |
| Koszty finansowe | 2 443 | 2 464 | 21 | 0,9% |
| Przychody z tytułu dywidend | 0 | 3 517 | 3 517 | 100,0% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 82 901 | 58 645 | -24 256 | -29,3% |
| Podatek dochodowy | -6 571 | -15 562 | -8 991 | -136,8% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | 89 472 | 74 207 | -15 265 | -17,1% |
| EBITDA | 101 960 | 77 835 | -24 125 | -23,7% |
Główne czynniki zmiany EBITDA ENEA Elektrownia Połaniec w II kwartale 2021 r. (spadek o 24 mln zł):
Segment Elektrownie Systemowe (spadek EBITDA o 53,8 mln zł):
- (-) niższa marża na obrocie i RB o 94,2 mln zł
- (-) niższa marża na wytwarzaniu o 33,9 mln zł
- (-) niższe przychody ze sprzedaży Regulacyjnych Usług Systemowych o 4,7 mln zł
- (+) przychody z Rynku Mocy 61,4 mln zł
- (+) niższe koszty stałe o 17,6 mln zł
Segment OZE (wzrost EBITDA o 26,7 mln zł):
- (+) wyższa marża na produkcji energii z OZE o 26,4 mln zł
- (+) wyższa marża Zielony Blok na sprzedaży zielonych certyfikatów o 0,2 mln zł
- (+) niższe koszty stałe o 0,1 mln zł
Segment Ciepło (wzrost EBITDA o 2,9 mln zł):
(+) wyższa marża na cieple o 2,9 mln zł z tytułu: wyższej ceny sprzedaży ciepła o 2,5 mln zł, niższego kosztu paliwa o 0,8 mln zł, wyższego wolumenu produkcji ciepła o 0,4 mln zł, wyższego kosztu CO2 o 0,9 mln zł.

12. Słownik pojęć i skrótów
Poniżej zamieszczono słownik pojęć i wykaz skrótów używanych w treści niniejszego sprawozdania. Definicje alternatywnych pomiarów wyników oraz metodologie ich obliczania są takie same, jak definicje oraz metodologie obliczania tych samych wskaźników we wcześniejszych raportach okresowych GK ENEA. Wybrane definicje można również znaleźć w słowniku pojęć i skrótów dostępnym na stronie internetowej Spółki https://ir.enea.pl/slownik.
Informacja nt. poszczególnych wskaźników obliczanych dla okresów sprawozdawczych jest cyklicznie monitorowana oraz prezentowana w ramach kolejnych raportów okresowych Spółki. Zaprezentowane wskaźniki są typowymi wskaźnikami stosowanymi w analizie finansowej ze szczególnym uwzględnieniem branż, w których działa Grupa Kapitałowa ENEA.
| Wskaźnik finansowy | Wyszczególnienie |
|---|---|
| Cykl rotacji należności krótkoterminowych w dniach |
Średni stan należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe x liczba dni / Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
| Cykl rotacji zobowiązań z tyt. dostaw i usług oraz pozostałych w dniach |
Średni stan zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych x liczba dni / Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
| Cykl rotacji zapasów w dniach | Średni stan zapasów x liczba dni / Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
| Dług netto / EBITDA | (Kredyty, pożyczki i dłużne papiery wartościowe długo- i krótkoterminowe + zobowiązania z tyt. leasingu finansowego długo- i krótkoterminowe + zobowiązania finansowe wycenione w wartości godziwej długo- i krótkoterminowe - środki pieniężne i ich ekwiwalenty - aktywa finansowe wycenione w wartości godziwej długo- i krótkoterminowe - dłużne aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie długo- i krótkoterminowe)/ EBITDA LTM |
| EBITDA | Zysk (strata) operacyjny + amortyzacja + odpis z tyt. utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych |
| EBITDA LTM | EBITDA z ostatnich 12 miesięcy |
| EBIT | Zysk (strata) operacyjny |
| Finansowanie zewnętrzne | Suma pozycji z sprawozdania z przepływów pieniężnych: Otrzymane kredyty i pożyczki, Emisja obligacji, Spłata kredytów i pożyczek, Wykup obligacji |
| Koszty operacyjne | Amortyzacja; Koszty świadczeń pracowniczych; Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów; Zakup energii i gazu na potrzeby sprzedaży; Usługi przesyłowe; Inne usługi obce, Podatki i opłaty |
| Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów; zakup energii i gazu na potrzeby sprzedaży; usługi przesyłowe; inne usługi obce, podatki i opłaty, podatek akcyzowy |
| Koszty stałe | Koszty, które są niezależnie od wielkości produkcji energii elektrycznej. W Elektrowni koszty te dotyczą: kosztów wynagrodzeń razem z narzutami, amortyzacji, kosztów zużycia materiałów i surowców, kosztów usług obcych, kosztów podatków i opłat, w pozycji też znajdują się również pozostałe koszty stałe |
| Koszty własne | Bezpośrednie i pośrednie koszty sprzedaży ENEA S.A. i ENEA Trading |
| Marża na cieple | Marża na sprzedaży ciepła, kalkulowana jako różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży ciepła, a jego zmiennymi kosztami wytworzenia |
| Marża na obrocie | Różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży energii zakupionej w ramach obrotu, a kosztami zakupu tej energii uwzględniająca wynik na sprzedaży CO2 |
| Marża na produkcji energii z OZE | Marża na sprzedaży energii i produkcji zielonych certyfikatów z Zielonego Bloku, kalkulowana jako różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży energii i z wyceny wyprodukowanych certyfikatów, a kosztami zmiennymi ich wytworzenia |

| Wskaźnik finansowy | Wyszczególnienie |
|---|---|
| Marża na Rynku Bilansującym | Różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży energii zakupionej na rynku bilansującym, a kosztami zakupu tej energii uwzględniająca wynik na sprzedaży CO2 |
| Marża na wytwarzaniu | Różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami ze sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej i przychodów z certyfikatów, a kosztami zmiennymi dotyczącymi wytworzenia tej energii |
| Marża z działalności koncesjonowanej | Marża z działalności koncesjonowanej jest to pozycja zarządcza uwzględniająca przychody i koszty związane z działalnością gospodarczą polegającą na dystrybucji energii elektrycznej na potrzeby odbiorców zlokalizowanych na określonym terenie. Są to przede wszystkim: • przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym • koszt usług przesyłowych i dystrybucyjnych • koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej i potrzeb własnych • przychody z tytułu opłat za przyłączenie do sieci ENEA Operator posiada koncesję udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do dnia 1 lipca 2030 r. |
| Marża ZB na sprzedaży / aktualizacji zapasu zielonych certyfikatów |
Marża na sprzedaży zielonych certyfikatów z Zielonego Bloku kalkulowana jako różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a kosztem własnym sprzedaży certyfikatów, uwzględniająca aktualizację zapasu zielonych certyfikatów tj. aktualizację średnioważonej ceny zapasu certyfikatów do ceny rynkowej w przypadku znacznego spadku ich ceny rynkowej |
| Pokrycie majątku trwałego kapitałami własnymi |
Kapitał własny / Aktywa trwałe |
| Rentowność operacyjna | Zysk (strata) operacyjny / Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
| Rentowność kapitału własnego (ROE) | Zysk (strata) netto okresu sprawozdawczego / Kapitał własny |
| Rentowność aktywów (ROA) | Zysk (strata) netto okresu sprawozdawczego / Aktywa całkowite |
| Rentowność netto | Zysk (strata) netto okresu sprawozdawczego / Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
| Rentowność EBITDA | EBITDA / Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
| Skorygowana marża I pokrycia | Marża na obrocie detalicznym energią elektryczną i paliwem gazowym realizowana przez ENEA S.A. wykazywana łącznie ze sprzedażą hurtową realizowaną przez ENEA Trading skorygowana prezentacyjnie o inne czynniki zależne takie jak koszty rezerw z tytułu roszczeń wypowiedzianych umów PMOZE, przychody i koszty z tytułu sprzedaży i zakupu praw do emisji CO₂, wycenę kontraktów CO₂, transakcji terminowych energii, gazu i praw majątkowych wykazywaną w działalności operacyjnej. |
| Wynik na pozostałej działalności operacyjnej |
Zmiana na pozycjach: pozostałe przychody operacyjne, pozostałe koszty operacyjne, zysk/ strata na zmianie, sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych |
| Wskaźnik bieżącej płynności | Aktywa obrotowe / Zobowiązania krótkoterminowe |
| Wskaźnik zadłużenia ogólnego | Zobowiązania ogółem / Aktywa całkowite |
| Zmiana kapitału obrotowego | Pozycja z sprawozdania z przepływów pieniężnych |

| Skrót/pojęcie | Pełna nazwa/wyjaśnienie |
|---|---|
| ACER | Agency for the Cooperation of Energy Regulators - Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki |
| Aukcja mocy | Mechanizm wprowadzony przez Ustawę z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz. U. 2020 poz. 247). W ramach aukcji mocy producenci energii elektrycznej oferują operatorowi na okres dostaw obowiązek mocowy, czyli zobowiązują się do pozostawania w okresie dostaw w gotowości do dostarczania określonej mocy elektrycznej do systemu oraz do dostawy określonej mocy elektrycznej do systemu w okresach zagrożenia |
| BAT | Best Available Techniques – najlepsze dostępne techniki, dokument formułujący wnioski dotyczące najlepszych dostępnych technik dla instalacji nim objętych, a także wskazujący poziomy emisji powiązane z najlepszymi dostępnymi technikami |
| Blockchain | Zdecentralizowana platforma o rozproszonej infrastrukturze sieciowej, służąca do księgowania transakcji, płatności lub zapisów księgowych. Do zalet tej technologii należy m.in. bezpieczeństwo, które zapewnia stosowanie algorytmów kryptograficznych, odporność na awarie oraz jawność transakcji przy zachowaniu anonimowości użytkowników. Lista możliwych zastosowań obejmuje m.in. kryptowaluty, Internet Rzeczy, transakcje giełdowe bez pośredników i instytucji, księgi wieczyste z pominięciem notariusza i sądów ksiąg wieczystych, handel energią elektryczną prosument-odbiorca bez pośredników, księgi rachunkowe |
| CAPEX | Capital expenditures - nakłady inwestycyjne na rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawo do korzystania ze składnika aktywów |
| CDS (ang. Clean dark spread) |
Różnica pomiędzy osiągniętymi ceną ze sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej, a kosztami zmiennymi dotyczącymi wytworzenia tej energii (jednostkowy koszt CO2 i jednostkowy koszt węgla z transportem). |
| Cena pasma (BASE) | Cena kontraktu z dostawą takiego samego wolumenu energii w każdej godzinie doby |
| CER | Certified Emission Reduction - jednostka poświadczonej redukcji emisji |
| CO | Tlenek węgla (czad) |
| CO2 | Dwutlenek węgla |
| CSR (ang. Corporate Social Responsibility) |
Społeczna odpowiedzialność biznesu. Odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko, zapewniana przez przejrzyste i etyczne postępowanie, które: ‒ przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa ‒ uwzględnia oczekiwania interesariuszy ‒ jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami postępowania ‒ jest zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach |
| Dyrektywa IED | Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych. Zaostrza ona standardy emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów z obiektów energetycznego spalania |
| EUA | EU Emission Allowance - uprawnienie do emisji w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami |
| Europejski System Handlu Emisjami EU ETS |
Europejski system wspierający redukcję emisji gazów cieplarnianych |
| GWh | Gigawatogodzina |
| HCI | Chlorowodór |
| HF | Fluorowodór |
| Hg | Rtęć |
| ICE | Platforma obrotu umożliwiająca handel uprawnieniami do emisji CO2 (EUA) oraz jednostkami poświadczonej redukcji emisji (CER) na rynku futures |
| IIP | Inside Information Platform. Platfomy informacyjne |
| Instalacja SCR | Instalacja katalitycznego odazotowania spalin |
| Interesariusz | Osoba lub grupa osób zainteresowana decyzjami lub działaniami organizacji. Interesariusz to każdy, kto wpływa na organizację i każdy, na kogo ona wpływa |
| Internet Rzeczy | Koncepcja, zgodnie z którą różnego rodzaju przedmioty, m.in. urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze, mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej lub sieci komputerowej. Celem realizacji tej idei jest tworzenie inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy związanych z życiem codziennym |
| IOS | Instalacja odsiarczania spalin oraz redukcji metali ciężkich |
| IT (ang. information technology) |
Technika informatyczna. Sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne techniki związane ze zbieraniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji |
| Mg | Megagram, inaczej tona |
| MWe | Megawat mocy elektrycznej |
| MWh | Megawatogodzina (1 GWh = 1.000 MWh) |
| MWt | Megawat mocy cieplnej |
| NH3 | Amoniak |
| Nm3 | 3 Normalny metr sześcienny gazu, tj. liczba m , jakie zająłby gaz w warunkach normalnych |
| nn | Sieć niskiego napięcia, dostarczająca indywidualnym odbiorcom prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz, pod napięciem fazowym 230 V |
| NOx | Tlenki azotu |

| OSD | Operator Systemu Dystrybucyjnego |
|---|---|
| OSP | Operator Systemu Przesyłowego. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., jednoosobowa spółka Skarbu Państwa będąca właścicielem sieci najwyższych napięć, a więc operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego |
| OZE | Odnawialne źródła energii |
| PM "białe" | Nazwa potoczna instrumentów PMOZE-BIO |
| PM "błękitne" | Nazwa potoczna instrumentu PMEF, PMEF_F, PMEF-XXXX |
| PM "zielone" | Tożsame z PMOZE |
| PMOZE | Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł energii |
| PMOZE - BIO | Prawa Majątkowe wynikające ze Świadectw Pochodzenia energii elektrycznej w biogazowniach rolniczych |
| PSCMI 1 | Odzwierciedla poziom cen miałów energetycznych klasy 20-23/1 w sprzedaży do energetyki zawodowej i przemysłowej. |
| Prawo energetyczne | Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. 2019 poz. 755) |
| RDN | Rynek Dnia Następnego (RDN) funkcjonuje od 30 czerwca 2000 r. Jest rynkiem spot dla energii elektrycznej w Polsce. Od początku notowań ceny na RDN stanowią odniesienie dla cen energii w kontraktach bilateralnych w Polsce. RDN przeznaczony jest dla tych spółek, które chcą w sposób aktywny i bezpieczny na bieżąco domykać swoje portfele zakupów/sprzedaży energii elektrycznej w poszczególnych godzinach doby |
| REMIT | (ang.: Regulation on wholesale Energy Market Integrity and Transparency) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii |
| Rynek bilansujący | Rynek techniczny prowadzony przez OSP. Jego celem jest bilansowanie w czasie rzeczywistym zapotrzebowania na energię elektryczną z jej produkcją w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE) |
| Rynek SPOT | Rynek kasowy (bieżący) |
| Rynek terminowy | Rynek energii elektrycznej, na którym notowane są produkty typu forward |
| SCR (ang. Selective Catalytic Reduction) |
Instalacja katalitycznego odazotowania spalin. Zasadą jej działania jest redukcja tlenków azotu do azotu atmosferycznego na powierzchni katalizatora, odbywająca się z wykorzystaniem substancji zawierającej amoniak |
| Smart Grid | Inteligentne sieci elektroenergetyczne, w ramach których istnieje komunikacja między wszystkimi uczestnikami rynku energii, mająca na celu dostarczanie usług energetycznych z zapewnieniem obniżenia kosztów, zwiększenia efektywności oraz integracji rozproszonych źródeł energii, w tym także źródeł odnawialnych |
| SN | Sieć średniego napięcia, w której napięcie międzyfazowe wynosi od 1 kV do 60 kV |
| SO2 | Dwutlenek siarki |
| TGE | Towarowa Giełda Energii |
| TWh | Terawatogodzina |
| URE | Urząd Regulacji Energetyki |
| Ustawa Prawo Energetyczne Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo Energetyczne | |
| WN | Sieć wysokiego napięcia. Elektroenergetyczna sieć przesyłowa, w której napięcie międzyfazowe wynosi od 60 do 200 kV (w Polsce 110 kV). Sieć do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości |

Podpisy Zarządu
Data zatwierdzenia i publikacji Sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ENEA w pierwszym półroczu 2021 r. – 16 września 2021 r.
Podpisy:

Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Rafał Mucha