AI assistant
Enea S.A. — Annual Report 2020
Mar 26, 2021
5597_rns_2021-03-26_727d50bb-4256-4875-ac85-ecc877fbf2e6.xhtml
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Sprawozdanie Zarządu z działalności ENEA S.A oraz GK ENEA w 2020 roku
Sprawozdanie Zarządu z działalności ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA w 2020 r.
Poznań, Data zatwierdzenia i publikacji: 25 marca 2021 r.
2
List Prezesa Zarządu
Szanowni Państwo,
oddajemy w Państwa ręce raport okresowy Grupy ENEA, w którym podsumowujemy naszą działalność z minionych dwunastu miesięcy 2020 r. W tym czasie Grupa ENEA działała w wymagającym otoczeniu rynkowym oraz gospodarce mierzącej się ze skutkami pandemii. Sprawnie zreorganizowaliśmy naszą pracę na każdym poziomie działania, zapewniając bezpieczeństwo Pracownikom i Klientom oraz stabilne dostawy energii elektrycznej wszystkim Odbiorcom. Nasi Pracownicy odpowiedzialnie i z zaangażowaniem wykonują swoje zadania w tym szczególnym czasie. Za ten ogromny wysiłek bardzo im dziękuję. Z dużym zaangażowaniem, aktywnie wspieramy rządowe i obywatelskie działania na rzecz walki z koronawirusem. W 2020 r. Grupa ENEA przekazała ponad 5,3 mln zł za pośrednictwem m.in. Fundacji ENEA. Pomoc otrzymały szpitale, punkty lecznicze, hospicja, stacje sanitarno- epidemiologiczne oraz organizacje pozarządowe, a środki są przeznaczane m.in. na zakup sprzętu medycznego, potrzebnych środków higieny i ochrony osobistej. Wiemy, co znaczy odpowiedzialność. Dlatego troszczymy się nie tylko o Pracowników i Klientów, ale również całe społeczności, w których jako firma funkcjonujemy.
Wyniki finansowe i operacyjne
Rok 2020 był trudnym okresem dla światowej gospodarki. Również krajowy sektor energii odczuł istotny spadek aktywności dużego biznesu, co za tym idzie ograniczenie popytu na energię elektryczną. Na wyniki finansowe i operacyjne Grupy ENEA miały wpływ zmienne i trudne otoczenie rynkowe. Pomimo tego, wypracowaliśmy stabilne wyniki ze wzrostem przychodów o 11% r/r do 18,2 mld zł i EBITDA na poziomie 3,3 mld zł.
Wolumen sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym wyniósł w 2020 r. 21,1 TWh i wzrósł o ok. 3,8% (tj. 774 GWh) w stosunku do 2019 r. W segmencie odbiorców biznesowych wolumen sprzedaży był wyższy niż przed rokiem o 371 GWh, czyli ok. 2,5%, a w segmencie gospodarstw domowych o 133 GWh, tj. ok. 2,9%. Zwiększeniu uległ również wolumen sprzedaży paliwa gazowego w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 270 GWh, tj. o ok. 25,5%.
Łączny wolumen energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych wyniósł prawie 2,4 TWh i wzrósł o 5%, czyli o 112 GWh. Do sieci dystrybucyjnej ENEA Operator przyłączonych zostało ponad 43 tys. źródeł odnawialnych łącznie z mikroinstalacjami, a łączna liczba przyłączonych przez spółkę dystrybucyjną źródeł OZE wynosiła na koniec 2020 r. prawie 63 tys. Moc zainstalowanych w tym czasie źródeł to ponad 546 MW, dzięki czemu aktualna suma mocy przyłączonych źródeł OZE z uwzględnieniem mikroinstalacji to ponad 2 043 MW.
Nakłady inwestycyjne Grupy ENEA wyniosły w 2020 r. 2,4 mld zł i zostały zrealizowane w dużej mierze zgodnie z wcześniej przyjętymi założeniami. 273 mln zł zostało przeznaczonych na inwestycje związane z ochroną środowiska, w tym komercyjne przyłączenia farm wiatrowych do sieci ENEA Operator oraz modernizacje i projekty przystosowujące elektrownie Grupy do konkluzji BAT.
Stabilne źródło dostaw paliwa dla elektrowni
Głównym dostawcą surowca do dwóch naszych elektrowni jest wchodzący w skład Grupy LW Bogdanka. Spółka w ubiegłym roku odnotowała wydobycie na poziomie ponad 7,6 mln ton, co oznacza zmniejszenie r/r o 19,5%. W tym samym czasie sprzedaż węgla zmniejszyła się o 18%. Wpływ na niższe wyniki operacyjne spółki w 2020 r. miało przede wszystkim zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny ze strony energetyki zawodowej i ciepłownictwa. LW Bogdanka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 1 822 mln złotych. EBITDA wyniosła 466 mln zł.
Przed końcem 2020 r. LW Bogdanka zaprezentował nową strategię odpowiadając na wyzwania stawiane przez Politykę Energetyczną Polski do 2040 r. Spółka koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu zdolności produkcyjnych, wysokich wskaźników rentowności, poszanowaniu środowiska i utrzymaniu pozycji filaru gospodarczego i społecznego regionu. Zgodnie z założeniami, LW Bogdanka pozostaje liderem efektywności w branży górniczej z najwyższymi standardami w zakresie bezpieczeństwa pracy elastycznie dostosowującym się do wymagań środowiskowych i warunków rynkowych, uczestniczącym w ramach dywersyfikacji działalności w budowie „zielonego ładu”.
Grupa ENEA buduje energetykę przyszłości
W Grupie ENEA trwają prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju, która będzie dostosowana do nowych uwarunkowań zewnętrznych i umożliwi efektywną oraz skuteczną transformację. Mobilizacja na realizacji wyznaczonych kierunków rozwoju i celów jest bardzo istotna, szczególnie teraz, gdy obserwujemy spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią. Chcemy 3 aktywnie uczestniczyć w budowie silnej polskiej gospodarki, a przede wszystkim wspierać zrównoważony rozwój sektora paliwowo- energetycznego. Podejmujemy działania oraz realizujemy projekty i inwestycje, by wspólnie budować energetykę przyszłości. Będziemy intensyfikować nasze działania inwestycyjne w obszarze odnawialnych źródeł energii. Zrezygnowaliśmy z zaangażowania kapitałowego w projekt budowy bloku gazowego Elektrownia Ostrołęka C. Ewentualne projekty konwersji zasilania węglowego na gazowe w obszarze wytwarzania będziemy realizować w oparciu o własne aktywa wytwórcze.
OZE w centrum zainteresowania Grupy
Odpowiedzią na realizację ambitnej transformacji Grupy ENEA było powołanie w połowie 2020 r. spółki ENEA Nowa Energia, której zadaniem jest rozwój i zarządzanie projektami opartymi o odnawialne źródła energii. Spółka sprawnie i zgodnie z planem przeszła przez proces organizacji. Dziś zarządza 26 instalacjami OZE, w skład których wchodzą elektrownie wodne oraz farmy wiatrowe na terenie całej Polski.
Istotne miejsce w planach rozwojowych naszej Grupy zajmuje morska energetyka wiatrowa. By stać się dużo bardziej konkurencyjnymi na wymagającym rynku offshore, przy przyszłych projektach morskich farm wiatrowych zamierzamy współpracować z innymi partnerami z polskiego sektora energetycznego: PGE Polską Grupą Energetyczną oraz Tauronem Polska Energia. Wierzymy, że list intencyjny w sprawie współpracy, podpisany w styczniu 2021 r., przyspieszy i wzmocni nasze działania w tym segmencie biznesowym.
Poza rozwojem własnych odnawialnych źródeł energii, włączamy się w transformację energetyczną kraju wspierając merytorycznie wytwórców OZE w wypełnieniu obowiązku sprawozdawczego wynikającego z europejskiego prawa (tzw. wytycznych SOGL). Eksperci ENEA Operator dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem wspierając przedsiębiorców produkujących energię elektryczną ze źródeł odnawialnych w przekazywaniu danych o energii elektrycznej wytwarzanej i wprowadzanej do sieci energetycznej.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z podsumowaniem działalności Grupy ENEA za 2020 r. W imieniu Zarządu ENEA dziękuję członkom Rady Nadzorczej, zarządom pozostałych spółek oraz wszystkim Pracownikom Grupy ENEA za profesjonalne i skuteczne działania, dzięki którym wspólnie możemy budować i wzmacniać wartość naszej Grupy, czyniąc ją atrakcyjną dla inwestorów oraz akcjonariuszy.
Z poważaniem
Paweł Szczeszek
Prezes Zarządu ENEA S.A.
4
Spis treści
- Podsumowanie operacyjne 6
- ENEA S.A. jako podmiot dominujący w grupie kapitałowej 10
- Organizacja i działalność Grupy Kapitałowej ENEA 11
- Zarządzanie ryzykiem 31
- Zatrudnienie 34
- Opis branży 36
- Sytuacja finansowa 40
- Akcje i akcjonariat 68
- Władze 69
- Inne informacje istotne dla oceny sytuacji emitenta 74
- Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego 98
- Oświadczenie na temat informacji niefinansowych Grupy Kapitałowej ENEA za rok 2020 110
- Załączniki 144
- Słownik pojęć i skrótów 152
5
Grupa ENEA w liczbach
| WYDOBYCIE | WYTWARZANIE | DYSTRYBUCJA | OBRÓT |
|---|---|---|---|
| 19,7% udziału w rynku węgla energetycznego w Polsce | 6,3 GW całkowitej mocy zainstalowanej | 2,7 mln odbiorców usług dystrybucyjnych | 2,6 mln Klientów |
| 439 mln ton potencjału wydobywczego | 443 MW mocy zainstalowanej w OZE | 119,3 tys. km linii dystrybucyjnych wraz z przyłączami | 21,1 TWh sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego Klientom detalicznym w 2020 r. |
| 4 obszarów koncesyjnych | |||
| 7,6 mln ton produkcji netto węgla w 2020 r. | 22,5 TWh całkowitego wytwarzania energii netto w 2020 r. | 19,4 TWh dostarczonej energii w 2020 r. |
- 32 Biura Obsługi Klienta
- ENEA to 17,5 tys. Pracowników
6
1. Podsumowanie operacyjne
2020 r.
W 2020 r. Grupa Kapitałowa ENEA wypracowała wynik EBITDA na poziomie 3 302 mln zł (spadek r/r o 36 mln zł). Najwyższa EBITDA, 1 530 mln zł, zrealizowana została w obszarze Wytwarzania (spadek r/r o 64 mln zł). Znaczący spadek EBITDA odnotowano w Segmencie Elektrowni Systemowych, spadek r/r o około 97 mln zł, na co wpływ miało: rozwiązanie rezerwy na zakup farmy wiatrowej Skoczykłody w wysokości 129 mln zł w 2019 r., spadek marży na wytwarzaniu (niższy jednostkowy CDS z uwagi na wzrost kosztów węgla z transportem i kosztów CO2, częściowo pokrytych wyższą ceną energii), przy jednoczesnym wzroście marży na obrocie i Rynku Bilansującym (wyższe marże jednostkowe, wzrost wolumenu). Wzrost wyniku EBITDA odnotowano w Segmencie Ciepło r/r o 21 mln zł i w Segmencie OZE r/r o 12 mln zł.
W obszarze Wydobycia osiągnięta została EBITDA na poziomie 470 mln zł (spadek r/r o 301 mln zł). Na wynik segmentu wpływ miał głównie spadek przychodów ze sprzedaży węgla (mniejsza sprzedaż ilościowa częściowo skompensowana wyższą ceną sprzedaży), w związku z niekorzystną sytuacją nadpodaży surowca na rynku, przy jednoczesnym spadku kosztów świadczeń pracowniczych, w związku z otrzymanym dofinansowaniem z tzw. tarczy antykryzysowej.
Obszar Dystrybucji odnotował wynik EBITDA na poziomie 1 313 mln zł (wzrost r/r o 221 mln zł). Wzrost wyniku jest efektem wyższej marży z działalności koncesjonowanej (na którą wpływ miała m.in.wyższa stawka opłaty sieciowej stałej i zmiennej w zatwierdzonej taryfie na 2020 r., wyższe przychody z tytułu opłat za przyłączenie do sieci) oraz wyższego wyniku na pozostałej działalności operacyjnej (głównie na skutek zmiany rezerw dotyczących majątku sieciowego oraz wyższych przychodów z tytułu kar umownych i odszkodowań). Obszar Obrotu odnotował wynik EBITDA na poziomie -15 mln zł (wzrost r/r o 35 mln zł). Pozytywnie na wynik segmentu wpłynął wzrost średniej ceny sprzedaży energii oraz aktualizacja wyceny kontraktów CO 2 . Jednocześnie wzrosły koszty zakupu energii (spowodowane głównie wzrostem cen uprawnień do emisji CO 2 ) oraz koszty obowiązków ekologicznych.
• GK ENEA wydała na inwestycje ponad 2 441 mln zł.
• Produkcja węgla handlowego wyniosła 7,6 mln t.
• Sprzedaż węgla handlowego wyniosła 7,7 mln t.
• Grupa wytworzyła ponad 22 TWh energii elektrycznej.
• Sprzedaż ciepła w segmencie Wytwarzania wyniosła 6 000 TJ.
• Sprzedaż usług dystrybucyjnych odbiorcom końcowym wyniosła ponad 19 TWh.
• Wolumen sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym wyniósł ponad 21 TWh.
- -
Wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej
Wzrost przychodów ze sprzedaży usług dystrybucyjnych
Wzrost przychodów ze sprzedaży gazu
Spadek kosztów usług obcych
Wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu
Kwota różnicy ceny i rekompensata w 2019 r.
Wzrost kosztów zużycia materiałów i surowców
Wzrost kosztów świadczeń pracowniczych
Spadek przychodów ze sprzedaży węgla
7
1.1 Najważniejsze wydarzenia w 2020 r.
Pierwszy kwartał
- 3 lutego 2020 r. do Spółki wpłynęło oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych z tego samego dnia o skorzystaniu przez Ministra Aktywów Państwowych z uprawnienia do powołania na podstawie § 24 ust. 1 Statutu Spółki członka Rady Nadzorczej ENEA S.A. Zgodnie z ww. uprawnieniem 3 lutego 2020 r. do składu Rady Nadzorczej Spółki powołany został Pan Bartosz Nieścior.
- 6 lutego 2020 r. do Spółki wpłynęła, datowana na ten sam dzień, rezygnacja Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Stanisława Hebdy z członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki.
- 11 lutego 2020 r. ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. i GAZ SYSTEM S.A. podpisały porozumienie na zaprojektowanie przyłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM. Podpisane porozumienie umożliwi zaprojektowanie przyłącza gazowego na potrzeby Elektrowni Kozienice. Realizowana przez GAZ-SYSTEM rozbudowa systemu przesyłowego ma na celu dostarczenie zwiększonych ilości gazu ziemnego na terenie całej Polski. Dzięki temu wzrosną możliwości przyłączenia do sieci, zarówno zakładów przemysłowych, jak i odbiorców indywidualnych.
- 13 lutego 2020 r. ENEA S.A. i Energa S.A. zawarły Porozumienie o zawieszeniu finansowania projektu budowy elektrowni Ostrołęka C. 14 lutego 2020 r. spółka Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. przekazała generalnemu wykonawcy Kontraktu Budowa Elektrowni Ostrołęka C polecenie zawieszenia wykonywania całości prac związanych z Kontraktem, z terminem wejścia w życie zawieszenia w dniu 14 lutego 2020 r.
- 14 lutego 2020 r. Spółka powzięła informację o:
- przekazaniu 14 lutego 2020 r. przez spółkę Elektrownia Ostrołęka, realizującą budowę Elektrowni Ostrołęka C, generalnemu wykonawcy kontraktu budowy Elektrownia Ostrołęka C polecenia zawieszenia wykonywania całości prac związanych z kontraktem, z terminem wejścia w życie zawieszenia w dniu 14 lutego 2020 r.,
- przekazaniu również 14 lutego 2020 r. przez Elektrownię Ostrołęka wykonawcy umowy - Przebudowa infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C z dnia 4 października 2019 r. polecenia zawieszenia realizacji tego kontraktu kolejowego, z terminem wejścia w życie zawieszenia w dniu 14 lutego 2020 r.
- 14 lutego 2020 r., w związku z otrzymaniem zbadanych sprawozdań finansowych Polskiej Grupy Górniczej S.A. (PGG) za rok 2019, w których PGG rozpoznała odpis aktualizujący wartość aktywów trwałych PGG na dzień 31 grudnia 2019 r., Spółka powzięła informację o prawdopodobnej konieczności dokonania odpisu aktualizującego wartość posiadanego przez Spółkę pakietu akcji PGG. Odpis ujęto w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym GK ENEA za rok 2019 i w jednostkowym sprawozdaniu finansowym ENEA S.A. za rok 2019.
- 21 lutego 2020 r. Spółka oraz Energa S.A. podpisały uzgodnienie na temat analiz w okresie zawieszenia prac nad Projektem Ostrołęka C. Uzgodnienie określa szczegółowy zakres i harmonogram analiz aspektów techniczno- technologicznych, ekonomicznych, organizacyjno-prawnych oraz finansowych projektu.
- 21 lutego 2020 r. spółka ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. zawarła ze spółkami Fen Wind Farm B.V. z siedzibą w Amsterdamie oraz Wento Holdings S.à r.l. z siedzibą w Luksemburgu ugodę pozasądową, w związku ze sporem sądowym dotyczącym nabycia przez ENEA Wytwarzanie udziałów spółki Eco-Power Sp. z o.o., która to jest właścicielem farmy wiatrowej Skoczykłody. Na jej mocy, strony rozwiązały umowę przedwstępną dotyczącą nabycia przez ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. udziałów spółki Eco-Power Sp. z o.o. ze skutkiem na dzień zawarcia ugody oraz bezwarunkowo i nieodwołalnie zrzekły się wobec siebie wszelkich roszczeń dotyczących praw do jakichkolwiek udziałów bezpośrednio lub pośrednio związanych z zamierzoną sprzedażą na rzecz ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. udziałów Eco-Power Sp. z o.o. W zaistniałej sytuacji Grupa rozwiązała rezerwę w wysokości 129 mln zł. Rozwiązanie rezerwy ujęte zostało w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym GK ENEA za rok 2019.
- 19 marca 2020 r. agencja ratingowa Fitch Ratings wydała komunikat, w którym potwierdziła dla Spółki długoterminowe ratingi w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie "BBB" z perspektywą stabilną.
- 19 marca 2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwały, na mocy których z tym samym dniem w skład Rady Nadzorczej ENEA S.A. X kadencji powołani zostali Pani Izabela Felczak-Poturnicka (jednocześnie została jej powierzona funkcja Przewodniczącej Rady Nadzorczej Spółki) oraz Pan Mariusz Fistek.
- 31 marca 2020 r. podjęta została decyzja o dokonaniu ujęć aktualizujących bilansową wartość aktywów w Obszarze Wytwarzanie, Obszarze Odnawialnych Źródeł Energii CGU Biogaz oraz Obszarze Ciepło, jak również w tym samym dniu podjęta została decyzja o ujęciu odpisu z tytułu utraty wartości akcji PGG.
Drugi kwartał
- 19 maja 2020 r. Spółka powzięła informację od spółki Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o., realizującej projekt budowy elektrowni Ostrołęka C, o dokonaniu odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych Elektrowni Ostrołęka, w wysokości 1 027,3 mln zł. Elektrownia Ostrołęka poinformowała, że powyższe odpisy są efektem przeprowadzonego testu na utratę wartości majątku trwałego, w związku z aktualizacją założeń biznesowych projektu opartego o technologię węglową. W związku z powyższym, Zarząd Spółki w tym samym dniu podjął decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego wartość udziałów spółki Elektrownia Ostrołęka oraz decyzję o dokonaniu odpisu udzielonych Elektrowni Ostrołęka pożyczek, wraz z odsetkami. Odpisy ujęto w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym GK ENEA za rok 2019 i w jednostkowym sprawozdaniu finansowym ENEA S.A. za rok 2019.
- 27 maja 2020 r. do Spółki wpłynęło oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych z tego samego dnia o skorzystaniu przez Ministra Aktywów Państwowych z uprawnienia do powołania i odwołania na podstawie § 24 ust. 1 Statutu Spółki członka Rady Nadzorczej ENEA S.A. Zgodnie z otrzymanymi oświadczeniami, Minister Aktywów Państwowych, korzystając z ww. uprawnienia, z dniem 27 maja 2020 r. odwołał z Rady Nadzorczej Spółki Pana Bartosza Nieściora i jednocześnie powołał z tym samym dniem do Rady Nadzorczej Spółki Pana Pawła Szczeszka.
- 2 czerwca 2020 r. Spółka przyjęła raport końcowy z analiz przeprowadzonych we współpracy z Energa S.A. (Energa), w zakresie aspektów techniczno-technologicznych, ekonomicznych i organizacyjno-prawnych oraz dalszego finansowania projektu budowy nowego bloku węglowego - planowanej elektrowni Ostrołęka C w Ostrołęce o mocy ok. 1 000 MW (Projekt). Wnioski z przeprowadzonych analiz nie uzasadniają kontynuowania realizacji Projektu w dotychczasowej formie, tj. jako projektu budowy elektrowni wytwarzającej energię elektryczną w procesie spalania węgla kamiennego. Jednocześnie analiza techniczna potwierdziła możliwość realizacji wariantu budowy elektrowni wytwarzającej energię elektryczną w procesie spalania gazu ziemnego (Projekt gazowy) w dotychczasowej lokalizacji budowanego bloku węglowego. W konsekwencji powyższego, Zarząd Spółki podjął decyzję o zamiarze kontynuacji budowy jednostki wytwórczej w Ostrołęce z uwzględnieniem zmiany źródła zasilania z węglowego na gazowe. W dniu 2 czerwca 2020 r. zostało zawarte również trójstronne porozumienie pomiędzy Spółką, Energa oraz PKN ORLEN, określające główne zasady współpracy w Projekcie gazowym.
- 3 czerwca 2020 r. Spółka zawarła z Iberdrola Eólica Marina S.A. (Iberdrola) list intencyjny (List Intencyjny) dotyczący potencjalnej inwestycji Spółki w projekty morskich elektrowni wiatrowych rozwijanych w obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W związku z zawarciem Listu Intencyjnego, strony rozpoczną, na zasadzie wyłączności, negocjacje dotyczące oceny możliwości realizacji inwestycji kapitałowej Spółki oraz Iberdrola we wskazane projekty farm wiatrowych i ich wspólnego przygotowania, budowy i eksploatacji o łącznej mocy do ok. 3.3 GW.
- 4 czerwca 2020 r. Pan Mirosław Kowalik złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu ENEA S.A. oraz z członkostwa w Zarządzie Spółki z dniem 5 czerwca 2020 r. Jednocześnie w tym samym dniu, Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie delegowania z dniem 6 czerwca 2020 r., Członka Rady Nadzorczej Pana Pawła Szczeszka do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu ENEA S.A., do czasu powołania nowego Prezesa Zarządu Spółki, nie dłużej jednak niż na okres trzech miesięcy, licząc od dnia delegowania.
- 30 czerwca 2020 r.# Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie powołania Pana Pawła Szczeszka na stanowisko Prezesa Zarządu ENEA S.A. na wspólną kadencję, rozpoczętą z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2018 r. Uchwała weszła w życie z chwilą jej podjęcia. Z chwilą powołania na stanowisko Prezesa Zarządu wygasł mandat Pana Pawła Szczeszka jako Członka Rady Nadzorczej Spółki.
Trzeci kwartał
• 8 lipca 2020 r. Spółka powzięła informację o ogłoszeniu w tym samym dniu przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu wyroku, którym Sąd Apelacyjny oddalił apelację Spółki od wyroku Sądu Okręgowego, stwierdzającego nieważność uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ENEA S.A. z dnia 24 września 2018 r. w sprawie wyrażenia kierunkowej zgody na przystąpienie do Etapu Budowy w ramach projektu Ostrołęka C. W konsekwencji, z dniem 8 lipca 2020 r., wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu stwierdzający nieważność Uchwały stał się prawomocny.
• 22 lipca 2020 r. Pan Zbigniew Piętka złożył rezygnację z funkcji Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Korporacyjnych z dniem 24 lipca 2020 r.
• 23 lipca 2020 r. Pan Piotr Adamczak złożył rezygnację z funkcji Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Handlowych z dniem 10 sierpnia 2020 r.
• 7 sierpnia 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały w sprawie: powołania z chwilą podjęcia uchwały Pana Tomasza Szczegielniaka na stanowisko Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Korporacyjnych oraz powołania z dniem 17 sierpnia 2020 r. Pana Tomasza Siwaka na stanowisko Członka Zarządu ds. Handlowych, na wspólną kadencję, rozpoczętą z dniem odbycia Zwyczajnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzające go sprawozdanie finansowe za 2018 r.
• 11 sierpnia 2020 r. Spółka poinformowała o zamiarze ujęcia w sprawozdaniach finansowych za 1 pół. 2020 r. jednorazowych operacji o charakterze księgowym. Spółka zidentyfikowała konieczność dokonania odpisu aktualizującego wartość udziałów w spółce ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. (ENEA Wytwarzanie) w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za 1 pół. 2020 r. oraz odpisu aktualizującego wartość aktywów wytwórczych spółki zależnej ENEA Wytwarzanie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 1 pół. 2020 r., co jest związane z zakończeniem 11 sierpnia 2020 r. testów na utratę wartości majątku trwałego, obejmującego m.in. udziały w ENEA Wytwarzanie. Ponadto, po dokonaniu 11 sierpnia 2020 r. oceny wpływu decyzji o zamiarze kontynuacji budowy jednostki wytwórczej – Elektrowni Ostrołęka C, z uwzględnieniem zmiany źródła zasilania z węglow ego na gazowe, Spółka zidentyfikowała konieczność:
- dokonania odpisów związanych z udzieloną pożyczką, jak również ze zobowiązaniem ENEA S.A. względem ENERGA do zwrotu połowy pożyczek wraz z odsetkami, udzielonych przez ten podmiot do Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. wynikającymi z umów pożyczek zawartych w dniu 30 września 2019 r. oraz w dniu 23 grudnia 2019 r., o których Emitent informował m.in. w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2019 r. Odpis aktualizujący objął pozostałą, nieobjętą do tej pory odpisem aktualizującym, o którym informowano w raporcie bieżącym nr 18/2020, wartość pożyczek wraz z odsetkami udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. w jednostkowym oraz skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 1 pół. 2020 r.
- utworzenia w jednostkowym oraz skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 1 pół. 2020 r. rezerwy na przyszłe zobowiązania inwestycyjne wobec Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. oraz ENERGA, której poziom odzwierciedla możliwe, szacowane na dzień utworzenia rezerwy kwoty finansowania Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. dla celów rozliczenia dotychczasowej realizacji projektu realizowanego przez Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o.
• 8 września 2020 r. strony Listu Intencyjnego, o którym informowano w dniu 3 czerwca 2020 r., dotyczącego potencjalnej inwestycji w projekty morskich farm wiatrowych, podjęły decyzję o zakończeniu prowadzonych na zasadzie wyłączności rozmów w zakresie potencjalnej inwestycji w przedmiotowe projekty oraz odstąpieniu od sporządzania dokumentu term sheet. W związku z powyższym, w tym samym dniu strony Listu Intencyjnego potwierdziły zakończenie jego obowiązywania.
• 17 września 2020 r. do Spółki wpłynęło oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 16 września 2020 r. o skorzystaniu przez Ministra Aktywów Państwowych z uprawnienia do powołania na podstawie § 24 ust. 1 Statutu Spółki Członka Rady Nadzorczej ENEA S.A. Zgodnie z ww. uprawnieniem z dniem 16 września 2020 r. do składu Rady Nadzorczej Spółki powołany został Pan Rafał Włoda rski.
Czwarty kwartał
• 1 października 2020 r. Spółka podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący nabycia przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1 sp. z o.o. List intencyjny został podpisany przez wszystkie podmioty posiadające udziały w spółce PGE EJ 1 sp. z o.o. (oprócz ENEA są to KGHM Polska Miedź S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz TAURON Polska Energia S.A.), która jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Podmioty podpisujące List intencyjny zobowiązały się do przeprowadzenia w dobrej wierze wszelkich działań niezbędnych dla przygotowania i dokonania transakcji polegającej na nabyciu przez Skarb Państwa udziałów w spółce PGE EJ 1 sp. z o.o. Intencją wyrażoną w Liście intencyjnym jest, aby Skarb Państwa nabył udziały w spółce PGE EJ 1 sp. z o.o. do dnia 31 grudnia 2020 r., przy czym strony nie określiły terminu obowiązywania Listu intencyjnego. List intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania stron do dokonania Transakcji. Decyzja o przeprowadzeniu Transakcji uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.
• 21 października 2020 r. Elektrownia Połaniec zawarła z PSE aneks do umowy o świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej, zgodnie z którym przeprowadzono testy i pomiary gwarancyjne. Od 21 października moc osiągalna bloku nr 5 została oficjalnie podwyższona do 242 MW, a całej Elektrowni Połaniec do 1 899 MW. Modernizacja bloku nr 5 była ostatnią częścią dużego projektu „Feniks” realizowanego w Elektrowni Połaniec w latach 2013-2020. Jego celem było podniesienie ekonomiki i niezawodności pracy elektrowni, poprzez gruntowną modernizację sześciu z siedmiu konwencjonalnych bloków energetycznych, przedłużenie ich żywotności oraz dostosowanie parametrów emisyjnych elektrowni do obowiązujących, bardziej wymagających standardów.
• 23 października 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie powołania Pana Marcina Pawlickiego, z dniem 29 października 2020 r., na stanowisko Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Operacyjnych na wspólną kadencję, rozpoczętą z dniem odbycia Zwyczajnego Zgromadzenia Spółki, zatwierdzające go sprawozdanie finansowe za 2018 r.
• 27 października 2020 r. Spółka zidentyfikowała przesłanki wskazujące na konieczność dokonania odpisu aktualizującego wartość posiadanego przez Spółkę pakietu akcji w Polskiej Grupie Górniczej S.A. w szacunkowej wartości ok. 254 mln zł w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za 3 kw. 2020 r. oraz ok. 129 mln zł w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 3 kw. 2020 r.
• 17 listopada 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie odwołania ze składu Zarządu ENEA S.A. Pana Jarosława Ołowskiego, Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Fina nsowych.
• 9 grudnia 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w przedmiocie powołania z dniem 21 grudnia 2020 r. Pana Rafała Marka Muchę na stanowisko Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Finansowych na wspólną kadencję, rozpoczętą z dniem odbycia Zwyczajnego Zgromadzenia Spółki, zatwierdzające go sprawozdanie finansowe za 2018 r.
• 22 grudnia 2020 r. Rada Nadzorcza Emitenta podjęła decyzję w sprawie odpowiednio rezygnacji Emitenta z zaangażowania kapitałowego w budowę bloku gazowego w ramach Projektu Ostrołęka C, jak również uzgodnienia z Energa S.A. zasad rozliczenia kosztów realizacji projektu budowy bloku węglowego w ramach Projektu Ostrołęka C.
• 22 grudnia 2020 r. zostały podpisane porozumienie pomiędzy Spółką, Energa S.A. oraz Elektrownią Ostrołęka Sp. z o.o. (podmiot realizujący budowę Elektrowni Ostrołęka C) w sprawie współpracy przy podziale SPV oraz porozumienie pomiędzy Spółką, a Energa S.A. w sprawie współpracy przy rozliczeniu zdefiniow anego Projektu Węglowego.
1.2 Zdarzenia po okresie sprawozdawczym
• 4 stycznia 2021 r. do Spółki wpłynęła rezygnacja Pani Izabeli Felczak-Poturnickiej z funkcji Przewodniczącej Rady Nadzorczej oraz członkostwa w Radzie Nadzorczej ENEA S.A. z dniem 5 stycznia 2021 r.
• 5 stycznia 2021 r. ENEA, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia zawarły list intencyjny, którego celem jest nawiązanie strategicznej współpracy związanej z przyszłymi projektami inwestycyjnymi w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bał tyckiego.
• 22 stycznia 2021 r. – zawarcie Aneksu nr 24 do Umowy sprzedaży węgla energetycznego nr 3/W/2012 pomiędzy ENEA Elektrownia Połaniec S.A. a Lubelskim Węglem Bogdanka S.A na zakup węgla. W wyniku zawarcia aneksu zostaje przedłużony termin obowiązywania umowy do dnia 31 grudnia 2024 r. oraz przesunięciu również ulega wolumen ilościowy niezrealizowanych dostaw z roku 2020 na rok 2021.
• 22 stycznia 2021 r. – zawarcie Aneksu nr 2 do Załącznika nr 5 do Umowy UW/LW/01/2012 sprzedaży węgla energetycznego pomiędzy ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. a Lubelskim Węglem Bogdanka S.A na zakup węgla. W wyniku zawarcia Aneksu przesunięciu ulega wolumen ilościow y niezrealizowanych dostaw z roku 2020 na rok 2021.
• 25 lutego 2021 r. Spółka zidentyfikowała konieczność dokonania odpisu aktualizującego wartość udziałów w ENEA Wytwarzanie w wysokości ok. 2 817 mln zł w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za 2020 r. oraz odpisu aktualizującego wartość aktywów wytwórczych ENEA Wytwarzanie w wysokości ok.# 2. ENEA S.A. jako podmiot dominujący w grupie kapitałowej
Zmiany w strukturze organizacyjnej w ENEA S.A. w 2020 r. dotyczyły w głównej mierze rozdzielenia obszarów związanych z obsługą prawną, bezpieczeństwem i administracją, znajdujących się dotychczas w jednym departamencie. Wydzielenie powyższych zagadnień znalazło uzasadnienie w powierzeniu odpowiedzialności za realizację zadań w odrębnych kompetencyjnie obszarach. Pozwoliło to na rozdzielenie odpowiedzialności i zwiększenie skuteczności zarządzania oraz odzwierciedliło dbałość Rady Nadzorczej i Zarządu ENEA S.A. w zakresie przestrzegania oraz kreowania najwyższych standardów etycznych, zgodnościowych i antykorupcyjnych. Połączenie w tej samej jednostce organizacyjnej obszaru prawnego i compliance z obszarem bezpieczeństwa oraz administracją mogło być postrzegane jako wpływające na równowagę i wzajemną kontrolę tych jednostek.
W 2020 r. nie miały miejsca istotne zmiany w zasadach zarządzania Emitentem oraz Grupą Kapitałową ENEA. Formalne odzwierciedlenie zależności ustanowionych w Spółce (w tym schemat struktury organizacyjnej Spółki) oraz podziału zadań, odpowiedzialności i uprawnień stanowią regulaminy organizacyjne: Regulamin Organizacyjny Przedsiębiorstwa Spółki oraz Regulamin Jednostek Organizacyjnych ENEA S.A.
Powyżej przedstawiono strukturę organizacyjną Spółki na dzień 31 grudnia 2020 r.
3. Organizacja i działalność Grupy Kapitałowej ENEA
3.1. Struktura Grupy Kapitałowej ENEA
1) ENEA S.A. łącznie z ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. posiada 65,999% liczby głosów na WZ.
2) Postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego / spółka nie prowadzi działalności gospodarczej.
W obrębie GK ENEA funkcjonuje 7 wiodących podmiotów, tj. ENEA S.A. (obrót energią elektryczną), ENEA Operator Sp. z o.o. (dystrybucja energii elektrycznej), ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o., ENEA Elektrownia Połaniec S.A. i ENEA Nowa Energia Sp. z o.o. (produkcja i sprzedaż energii elektrycznej), ENEA Trading Sp. z o.o. (handel hurtowy energią elektryczną) oraz LW Bogdanka S.A. (wydobycie węgla). Pozostałe podmioty świadczą działalność pomocniczą w odniesieniu do wymienionych spółek. W strukturze Grupy uwzględniono również udziały mniejszościowe w podmiotach posiadane przez ENEA S.A. oraz spółki zależne od ENEA S.A. tj. w szczególności ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. oraz LW Bogdanka S.A.
3) W dalszej części dokumentu nazwy spółek mogą być pokazywane bez skróconej formy organizacyjno-prawnej.
3.2. Zmiany w strukturze GK ENEA
Restrukturyzacja majątkowa
Po dokonaniu w latach poprzednich kluczowych zmian organizacyjnych w 2020 r. GK ENEA, poza inicjatywami związanymi z planowanymi zmianami, nie realizowała istotnych działań w zakresie restrukturyzacji majątkowej.
Dezinwestycje kapitałowe
W 2020 r. nie prowadzono istotnych działań w zakresie dezinwestycji kapitałowych.
Zmiany w organizacji
W 2020 r. GK ENEA kontynuowała działania ukierunkowane na realizację Strategii Korporacyjnej Grupy.
Inwestycje kapitałowe
Szczegółowy opis procesów związanych z inwestycjami kapitałowymi został zamieszczony w sprawozdaniu finansowym za 2020 r.
Zdarzenia w raportowanym okresie oraz do dnia sporządzenia sprawozdania
- 24 lutego 2020 r. z KRS została wykreślona spółka Annacond Enterprises Sp. z o.o. Uprawomocnienie postanowienia o wykreśleniu Spółki z rejestru nastąpiło w dniu 12 marca 2020 r.
- 26 sierpnia 2020 r. do Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie został złożony Plan Podziału spółki ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. z siedzibą w Świerżach Górnych (Spółka Dzielona) oraz spółki ENEA Nowa Energia sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu (Spółka Przejmująca) w ramach reorganizacji Segmentu Odnawialnych Źródeł Energii w GK ENEA. Planowany podział odbędzie się w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych tj. przez wydzielenie Segmentu OZE ze spółki ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. do spółki ENEA Nowa Energia sp. z o.o.
- 27 sierpnia 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników ENEA Operator sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego tej Spółki o kwotę 13 863 800 zł, to jest z kwoty 4 683 073 700 zł do kwoty 4 696 937 500 zł, poprzez utworzenie nowych 138 638 udziałów o wartości nominalnej 100 zł każdy, w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego – w postaci 165 407 udziałów w spółce ENEA Logistyka sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (nr KRS 0000525547), o wartości nominalnej po 100 zł każdy, o łącznej wartości nominalnej 16 540 700 zł. W dniu 8 września 2020 r. zostało złożone oświadczenie przez ENEA S.A. o objęciu 138 638 nowo utworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki ENEA Operator sp. z o.o. Podwyższenie kapitału zakładowego zostało zarejestrowane w dniu 27 października 2020 r.
- 1 września 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki ENEA Innowacje sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o kwotę 9 300 000 zł, to jest z kwoty 17 060 000 zł do kwoty 26 360 000 zł, poprzez utworzenie nowych 93 000 udziałów o wartości nominalnej 100 zł każdy. W dniu 2 września 2020 r. ENEA S.A. objęła wszystkie nowo utworzone udziały w ENEA Innowacje sp. z o.o. Podwyższenie kapitału zakładowego zostało zarejestrowane w dniu 15 października 2020 r.
- 3 września 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki ENEA Badania i Rozwój sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o kwotę 9 300 000 zł, to jest z kwoty 7 855 000 zł do kwoty 17 155 000 zł, poprzez utworzenie nowych 186 000 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. W dniu 3 września 2020 r. ENEA Innowacje sp. z o.o. objęła wszystkie nowo utworzone udziały w ENEA Badania i Rozwój sp. z o.o. Podwyższenie kapitału zakładowego zostało zarejestrowane w dniu 29 października 2020 r.
- 9 września 2020 r. nastąpiło przeniesienie własności 100% udziałów ENEA Logistyka sp. z o.o. na ENEA Operator sp. z o.o. W związku z powyższym ENEA Logistyka sp. z o.o. stała się spółką zależną ENEA Operator sp. z o.o.
- W ramach czynności korporacyjnych związanych z reorganizacją Segmentu Odnawialnych Źródeł Energii w GK ENEA, w dniu 10 listopada 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. z siedzibą w Świerżach Górnych ("Spółka Dzielona") podjęło uchwałę w sprawie podziału Spółki ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. przez wydzielenie. Podział przez wydzielenie nastąpił w trybie określonym w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, poprzez przeniesienie na spółkę ENEA Nowa Energia sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu ("Spółka Przejmująca") organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębnionego w strukturze Spółki Dzielonej zespołu majątkowych składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ("Segment OZE”, „ZCP”), na warunkach określonych w Planie Podziału z dnia 25 sierpnia 2020 r. Podział został dokonany bez obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej, w drodze obniżenia innych kapitałów własnych Spółki Dzielonej, tj. zysków zatrzymanych w kwocie 526 430 903,46 zł. Jednocześnie w dniu 10 listopada 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Przejmującej podjęło uchwałę w sprawie podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie, tj.: przeniesienia ZCP Spółki Dzielonej w postaci Segmentu OZE na Spółkę Przejmującą. W ramach tej uchwały, w związku z przeniesieniem Segmentu OZE, podwyższono kapitał zakładowy Spółki Przejmującej z kwoty 5 000 zł do kwoty 52 648 100 zł, tj. o kwotę 52 643 100 zł, poprzez utworzenie nowych 1 052 862 udziałów, które zostały przyznane jedynemu Wspólnikowi Spółki Przejmującej, tj. ENEA S.A. Zgodnie z art. 530 § 2 Kodeksu spółek handlowych, podział został dokonany w Dniu Wydzielenia, tj. w dniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, co miało miejsce w dniu 1 grudnia 2020 r. Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego przez Krajowy Rejestr Sądowy, ENEA S.A. posiada w Spółce Przejmującej 1 052 962 udziały stanowiące 100% jej kapitału zakładowego.
- 23 listopada 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki PGE EJ 1 Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki z kwoty 370 858 tys. zł do kwoty 750 857 tys. zł o kwotę 379 999 tys. zł. W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki PGE EJ 1 Sp. z o.o., ENEA S.A., 24 listopada 2020 r. objęła 269 503 udziały w kapitale zakładowym spółki o wartości 38 000 tys. zł. Podwyższenie kapitału zakładowego zostało zarejestrowane w dniu 8 grudnia 2020 r. Jednocześnie strony postanowiły o dokonaniu potrącenia wierzytelności, wynikających z tytułu objęcia udziałów z wierzytelnościami z tytułu wszystkich pożyczek udzielonych spółce przez ENEA S.A, w łącznej kwocie ok. 19 084 tys. zł (kwota główna plus odsetki) i tym samym wskazane wierzytelności umorzyły się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej, tj. wierzytelności z tytułu pożyczek.
3.3. Obszary biznesowe GK ENEA
3.3.1. Wydobycie
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 | Zmiana | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produkcja netto [tys. ton] | 9 451 | 7 612 | -19,5% | 2 324 | 2 074 | -10,8% |
| Sprzedaż węgla [tys. ton] | 9 359 | 7 670 | -18,0% | 2 298 | 1 970 | -14,3% |
| Zapasy (na koniec okresu) [tys. ton] | 179 | 122 | -31,8% | 179 | 122 | -31,8% |
| Roboty chodnikowe [km] | 29,1 | 25,7 | -11,7% | 7,4 | 6,1 | -17,6% |
W GK ENEA działalność w przemyśle wydobywczym prowadzona jest przez spółkę zależną, LW Bogdanka, który jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniających się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych, zakładających udostępnienie nowych złóż.# 3.3.2 Wytwarzanie
3.3.2.1 Aktywa wytwórcze GK ENEA
| Wyszczególnienie | Moc zainstalowana elektryczna [MW e ] | Moc osiągana elektryczna [MW e ] | Moc zainstalowana cieplna [MW t ] | MOC zainstalowana w OZE [MW e ] |
|---|---|---|---|---|
| Elektrownia Kozienice | 4 071,8 | 4 020,0 | 125,4 | - |
| Elektrownia Połaniec | 1 837,0 | 1 899,0 | 130,0 | 230,0 |
| Farmy wiatrowe Bardy, Darżyno i Baczyna (Lubno I i Lubno II) | 71,6 | 70,1 | 0,0 | 71,6 |
| Biogazownie Liszkowo i Gorzesław | 3,8 | 3,8 | 3,1 | 3,8 |
| Elektrownie Wodne | 58,8 | 55,8 | 0,0 | 58,8 |
| MEC Piła | 10,0 | 10,0 | 135,3 | - |
| PEC Oborniki | 0,0 | 0,0 | 27,4 | - |
| ENEA Ciepło (Elektrociepłownia Białystok, Ciepłownia Zachód) | 203,5 | 156,6 | 684,1 | 78,5 |
| Razem [brutto] | 6 256,5 | 6 215,3 | 1 105,3 | 442,7 |
3.3.2.2. Wytwarzanie ─ zestawienie mocy zainstalowanych
Elektrownia Kozienice
| Blok | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | B9 | B10 | B11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moc zainstalowana [MW] | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 560 | 560 | 1 112 |
| Planowany ostatni rok produkcji | 2025 | 2025 | 2028 | 2028 | 2030 | 2030 | 2032 | 2032 | 2040 | 2041 | 2050 |
Powyższe dane zostały sporządzone w oparciu o aktualnie obowiązujący harmonogram pracy bloków i ujętych w nim odstawień jednostek wytwórczych. Aktualnie w ENEA Wytwarzanie prowadzone są prace koncepcyjne obejmujące analizę możliwości i zasadności wykorzystania paliwa gazowego (blok gazowo-parowy) w istniejącej infrastrukturze bloków klasy 200 MWe. Zakłada się odtworzenie całości posiadanych mocy wytwórczych z bloków klasy 200 MWe, jednak ostateczna wysokość mocy bloków do odtworzenia będzie efektem wykonywanej dokumentacji koncepcyjnej. Planowane jest kilkuetapowe odtwarzanie mocy wytwórczych. Dopiero opracowanie docelowego modelu odtworzenia mocy pozwoli na zaktualizowanie harmonogramu wyłączeń bloków energetycznych klasy 200 MWe.
Elektrownia Połaniec
| Blok | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | GU |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moc zainstalowana [MW] | 200 | 242 | 242 | 242 | 200 | 242 | 239 | 230 |
| Planowany ostatni rok produkcji | 2023 | 2034 | 2034 | 2034 | 2034 | 2034 | 2034 | 2042 |
ENEA Nowa Energia
Na koniec 2020 r. Spółka posiadała majątek produkcyjny i nieprodukcyjny 21 stopni wodnych z obiektami towarzyszącymi, na których usytuowane są elektrownie wodne o mocy zainstalowanej od 132 kW do 24,8 MW, Elektrociepłownię Biogazową Liszkowo o mocy zainstalowanej 2,126 MW, Farmy Wiatrowe: Darżyno o mocy zainstalowanej 6,3 MW, Bardy o mocy zainstalowanej 50,02 MW oraz FW Lubno I i Lubno II o mocy zainstalowanej 7,65 MW każda. Elektrownie wodne usytuowane są na rzekach: Brda, Wda, Gwda, Rega, Drawa, Myśla i Obra.
ENEA Ciepło
| Blok | B1 | B2 | B3 | B4 | 1) Kotły wodne | K1 | K2 | K3 | K4 | K5 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moc zainstalowana [MW] | 55 | 55 | 70 | 23,5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Moc zainstalowana [MW] | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
| Moc termiczna [MWt] | 98,4 | 108 | 108 | 0 | 33 | 35 | 35 | 40 | 40 | |
| Planowany ostatni rok produkcji | 2028 | 2040 | 2055 | 2040 | - | - | - | - | - |
1) Turbozespół kondensacyjny zasilany z upustów bloku B1
3.3.2.3. Dane dotyczące ENEA Wytwarzanie– Elektrownia Kozienice, MEC Piła i PEC Oborniki
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 | Zmiana | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Całkowite wytwarzanie energii elektrycznej (netto) [GWh], w tym: | 16 694 | 15 518 | -7,0% | 3 905 | 3 862 | -1,1% |
| Produkcja netto ze źródeł konwencjonalnych [GWh], w tym: | 16 694 | 15 518 | -7,0% | 3 905 | 3 862 | -1,1% |
| ENEA Wytwarzanie - Elektrownia Kozienice | 16 630 | 15 447 | -7,1% | 3 888 | 3 844 | -1,1% |
| MEC Piła | 64 | 71 | 10,9% | 17 | 18 | 5,9% |
| Produkcja ciepła brutto [TJ] | 1 067 | 1 018 | -4,6% | 355 | 364 | 2,5% |
1) Ujęcie księgowe
3.3.2.4. Dane dotyczące ENEA Nowa Energia
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 | Zmiana | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Całkowita produkcja z odnawialnych źródeł energii (netto) [GWh], w tym: | 320 | 323 | 1,1% | 88 | 83 | -5,6% |
| elektrownie wodne | 130 | 130 | 0,2% | 35 | 30 | -14,8% |
| farmy wiatrowe | 185 | 183 | -0,7% | 52 | 51 | -2,1% |
| biogazownie | 5 | 9 | 87,9% | 2 | 3 | 77,2% |
3.3.2.5. Dane dotyczące ENEA Elektrownia Połaniec
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 | Zmiana | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Całkowite wytwarzanie energii elektrycznej (netto) [GWh], w tym: | 8 557 | 6 280 | -26,6% | 1 956 | 1 581 | -19,2% |
| ENEA Elektrownia Połaniec – produkcja netto ze źródeł konwencjonalnych | 6 802 | 4 467 | -34,3% | 1 458 | 1 100 | -24,6% |
| ENEA Elektrownia Połaniec – produkcja z odnawialnych źródeł energii (spalanie biomasy – Zielony Blok) | 1 441 | 1 442 | 0,1% | 367 | 401 | 9,3% |
| ENEA Elektrownia Połaniec – produkcja z odnawialnych źródeł energii (współspalanie biomasy) | 314 | 371 | 18,3% | 130 | 79 | -38,9% |
| Produkcja ciepła brutto [TJ] | 2 390 | 2 016 | -15,7% | 581 | 613 | 5,6% |
Blok 11 Elektrowni Kozienice
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 | Zmiana | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produkcja energii elektrycznej netto [GWh] | 5 411 | 4 046 | -25,2% | 1 179 | 271 | -77,0% |
| Średnie miesięczne obciążenie netto [MW] | 755 | 700 | -7,2% | 658 | 617 | -6,3% |
3.3.2.6. Dane dotyczące ENEA Ciepło
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 | Zmiana | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Całkowite wytwarzanie energii elektrycznej (netto) [GWh] w tym: | 361 | 361 | 0,0% | 104 | 103 | -1,0% |
| Produkcja netto ze źródeł konwencjonalnych [GWh] – z wyłączeniem spalania biomasy | 156 | 105 | -32,1% | 26 | 32 | 23,1% |
| Produkcja z odnawialnych źródeł energii netto – spalanie biomasy [GWh] | 204 | 255 | 25,0% | 77 | 71 | -7,8% |
| Produkcja ciepła brutto [TJ] (razem z Ciepłownią Zachód) | 3 750 | 3 642 | -2,9% | 1 188 | 1 239 | 4,4% |
3.3.2.7. Emisja CO2
Kozienice – Elektrownia
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Emisja CO2 [t] | 14 883 265 | 13 786 235 |
| Przydział bezpłatnych uprawnień CO2 [t] | 1 719 943 | 55 833 |
| Koszty z tytułu uprawnień [zł] | 834 265 665,03 | 1 455 081 507,83 |
MEC Piła
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Emisja CO2 [t] | 80 450 | 81 089 |
| Przydział bezpłatnych uprawnień CO2 [t] | 14 954 2) | 11 827 3) |
| Koszty z tytułu uprawnień [zł] | 6 276 583,02 1) | 6 670 018,02 1) |
1) Ujęcie księgowe
2) Jednorazowy przydział bezpłatnych uprawnień na rok 2019
3) Jednorazowy przydział bezpłatnych uprawnień na rok 2020
Białystok – Elektrociepłownia
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Emisja CO2 [t] | 253 522 | 174 755 |
| Przydział bezpłatnych uprawnień CO2 [t] | 87 180 2) | 70 157 3) |
| Koszty z tytułu uprawnień [zł] | 16 867 573,66 | 11 525 145,94 |
Białystok – Ciepłownia Zachód
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Emisja CO2 [t] | 12 254 | 14 588 |
| Przydział bezpłatnych uprawnień CO2 [t] | 682 2) | 668 3) |
| Koszty z tytułu uprawnień [zł] | 1 480 174,14 | 1 546 186,44 |
Połaniec – Elektrownia
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Emisja CO2 [t] | 6 751 791 | 4 555 879 |
| Przydział bezpłatnych uprawnień CO2 [t] | 126 099 2) | 1 241 357 3) |
| Koszty z tytułu uprawnień [zł] | 411 162 326,88 | 398 680 605,31 |
Łęczyńska Energetyka 4)
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Emisja CO2 [t] | 44 697 | 45 263 |
| Przydział bezpłatnych uprawnień CO2 [t] | 8 261 | 6 535 |
| Koszty z tytułu uprawnień [zł] | 3 480 764,42 | 3 901 740,30 |
4) Podmiot w GK LW Bogdanka, posiadający uprawnienia do emisji CO2
Razem
| Wyszczególnienie | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Razem | 22 025 979 1 957 119 | 18 657 809 1 386 377 |
| Koszty z tytułu uprawnień [zł] | 1 273 533 087,15 | 1 877 405 203,84 |
3.3.2.8. Zaopatrzenie w paliwa
Podstawowym paliwem używanym do wytwarzania energii elektrycznej dla Elektrowni Kozienice oraz Elektrowni Połaniec jest węgiel kamienny w asortymencie miału. Podstawowymi paliwami używanymi w ENEA Ciepło - Elektrociepłownia Białystok w 2020 r. były węgiel i biomasa – głównie w postaci zrębki z drewna energetycznego, zrębki z wierzby i topoli energetycznej, pozostałości z produkcji rolnej oraz przemysłu przetwarzającego produkty rolne.
Dostawy węgla
| Elektrownia Kozienice | Elektrownia Połaniec | ENEA Ciepło | |
|---|---|---|---|
| Główni dostawcy węgla w 2020 r. | LW Bogdanka (87%) PGG (11%) | LW Bogdanka (47%) PGG (47%) | LW Bogdanka (84%) |
| Główny przewoźnik realizujący dostawy w okresie 2020 r. | PKP Cargo (ok. 100%) | Kolprem (ok. 45%) | PKP Cargo (ok. 26%) |
| LW Bogdanka (ok. 84%) | PKP Cargo (ok. 16%) |
Zakup paliwa
| Obszar Wytwarzania | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Typ paliwa | Ilość [tys. ton] | |
| Węgiel kamienny | 11 345 | |
| Biomasa | 1 913 | |
| Olej opałowy (ciężki) 1) | 15 | |
| Olej opałowy (lekki) 2) | 7 | |
| Gaz [tys. m] 3,4) | 18 | |
| Razem | 3 533 |
1) Paliwo rozpałkowe w B1-10 Elektrowni Kozienice i B1-7 Elektrowni Połaniec
2) Paliwo rozpałkowe w B11 Elektrowni Kozienice i B9 Elektrowni Połaniec
3) Używany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w MEC Piła oraz energii cieplnej w PEC Oborniki
4) Używany do produkcji ciepła w Ciepłowni Zachód: jednostka objętości gazu w tys. Nm3
3.3.3. Dystrybucja
| Sprzedaż usług dystrybucyjnych [GWh] | Liczba Odbiorców (w tys.) |
|---|---|
| 106,34 tys. km – Długość linii dystrybucyjnych | |
| 13,00 tys. km – Długość przyłączy | |
| 38,51 tys. szt. – Liczba stacji elektro-energetycznych | |
| 965,99 tys. szt. – Liczba przyłączy |
WRA łącznie dla roku taryfowego 2020 wynosiła 8 733 022 tys. zł.
Przyłączone źródła OZE (w tym mikroinstalacje) na terenie działania ENEA Operator
| 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba przyłączonych źródeł OZE, z uwzględnieniem mikroinstalacji, narastająco [szt.] | 2 758 | 4 573 | 7 216 | 19 500 | 62 748 |
| Liczba przyłączonych mikroinstalacji wynikająca ze złożonych zgłoszeń i wniosków narastająco [szt.] | 2 408 | 4 213 | 6 816 | 19 008 | 62 157 |
| Suma mocy przyłączonych źródeł OZE, z uwzględnieniem mikroinstalacji, narastająco [MW] | 1 237 | 1 269 | 1 329 | 1 497 | 2 043 |
| Suma mocy przyłączonych mikroinstalacji wynikająca ze złożonych zgłoszeń i wniosków narastająco [MW] | 15 | 28 | 48 | 134 | 436 |
Odbiorcy
| 2019 | 2020 | Razem | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Odbiorcy biznesowi | 15 051 | 14 527 | 3 787 | 3 829 | ||
| Gospodarstwa domowe | 4 713 | 4 892 | 1 198 | 1 265 | ||
| Razem | 19 764 | 19 419 | 4 986 | 5 094 |
| 2019 | 2020 | 1 ,3 % | |
|---|---|---|---|
| Odbiorcy biznesowi | 2 626 | 2 661 | |
| Gospodarstwa domowe |
3.3.4. Obrót
Sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym zrealizowana przez ENEA S.A. W 2020 r., w stosunku do analogicznego okresu 2019 r., nastąpił wzrost łącznego wolumenu sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego o 774 GWh, tj. o ok. 3,8%. Wzrost dotyczył sprzedaży energii elektrycznej zarówno w segmencie odbiorców biznesowych, jak i w segmencie gospodarstw domowych. W segmencie odbiorców biznesowych wolumen sprzedaży był wyższy o 371 GWh, tj. o ok. 2,5% i był spowodowany zmianą portfela klientów między latami 2019 i 2020. Wzrost wolumenu sprzedaży energii elektrycznej w segmencie gospodarstw domowych wyniósł 133 GWh, tj. ok. 2,9%.Zwiększeniu uległ również wolumen sprzedaży paliwa gazowego, w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, o 270 GWh, tj. o ok. 25,5% w tym w segmencie odbiorców biznesowych o 264 GWh, tj. o 24,9%. Łączne przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego w 2020 r. wzrosły, w stosunku do 2019 r., o 618 mln zł, tj. o 11,1%. Zwiększeniu uległy przychody zarówno w segmencie odbiorców biznesowych, jak również w segmencie gospodarstw domowych.
Sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym ENEA S.A. [GWh]
Sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym ENEA S.A. [mln zł]
1) Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej w 2019 r. uwzględniają stosowanie przez Spółkę cen i stawek na poziomie wynikającym z Ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw oraz identyfikują przychody wynikające z rozliczeń z Zarządcą Rozliczeń Ceny z tytuły kwoty różnicy cen i rekompensat za 2019 r. (tzw. rekompensata).
| Odbiorcy biznesowi | Gospodarstwa domowe | RAZEM | Energia elektryczna | Gaz | Rekompensata | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 15 726 | 4 613 | 20 339 | 3,716 | 1,137 | 4 790 |
| 2020 | 16 361 | 4 752 | 21 113 | 4,665 | 1,391 | 4 244 |
| 2019 | 1,059 | 1,060 | 1,059 | 4 790 | 1,397 | 1 397 |
| 2020 | 1,323 | 1,330 | 1,323 | 4 244 | 1 325 | 1 325 |
| 19,279 | 19,783 | |||||
| 2019 | ||||||
| 2020 | ||||||
| Energia elektryczna | ||||||
| Gaz | ||||||
| Odbiorcy biznesowi | Gospodarstwa domowe | RAZEM | Energia elektryczna | Gaz | Rekompensata | |
| 2019 | 15 726 | 4 613 | 20 339 | 3,716 | 1,137 | 4 790 |
| 2020 | 16 361 | 4 752 | 21 113 | 4,665 | 1,391 | 4 244 |
| Odbiorcy biznesowi | Gospodarstwa domowe | RAZEM | Energia elektryczna | Gaz | Rekompensata | |
| 2019 | 15 726 | 4 613 | 20 339 | 3,716 | 1,137 | 4 790 |
| 2020 | 16 361 | 4 752 | 21 113 | 4,665 | 1,391 | 4 244 |
| Energia elektryczna | ||||||
| Gaz | ||||||
| Rekompensata | ||||||
| 4 752 | ||||||
| 4 613 | ||||||
| 2019 | ||||||
| 2020 | ||||||
| Energia elektryczna | ||||||
| Gaz | ||||||
| Odbiorcy biznesowi | Gospodarstwa domowe | RAZEM | Energia elektryczna | Gaz | Rekompensata | |
| 2019 | 15 726 | 4 613 | 20 339 | 3,716 | 1,137 | 4 790 |
| 2020 | 16 361 | 4 752 | 21 113 | 4,665 | 1,391 | 4 244 |
| Energia elektryczna | ||||||
| Gaz | ||||||
| Rekompensata | ||||||
| 16 | 361 | 15 | 726 | 4 | 752 | |
| 4 | 613 | 21 | 113 | 20 | 339 | |
| 3,716 | 4,665 | 1,137 | 1,391 | 4,853 | 6,056 | |
| 119 | 127 | 0 | 1 | 119 | 128 | |
| 409 | -2 | 188 | 5 | 597 | 3 | |
| Odbiorcy biznesowi | Gospodarstwa domowe | RAZEM | Energia elektryczna | Gaz | Rekompensata | |
| 2019 | 15 726 | 4 613 | 20 339 | 3,716 | 1,137 | 4 790 |
| 2020 | 16 361 | 4 752 | 21 113 | 4,665 | 1,391 | 4 244 |
| Energia elektryczna | ||||||
| Gaz | ||||||
| Rekompensata | ||||||
| 4 790 | 4 244 | 1 397 | 1 325 | 6 187 | 5 569 | |
| 20 | ||||||
| 3,4. | ||||||
| Strategia | rozwoju | MISJA | : | ENEA | dostarcza | |
| niezawodne | produkty | i | usługi | dla Klientów, | budując | trwałe |
| relacje | oparte | na | poszanowaniu | środowiska | naturalnego | oraz |
| wzajemnych | wartości. | WIZJA | : | ENEA jest | wiodącym | dostawcą |
| zintegrowanych | produktów | i | usług, | cenionym | za | jakość, |
| kompleksowość | i | niezawodność. | Strategia Rozwoju | GK ENEA | do 2030 r. | z |
| perspektywą | 2035 r. | 12 grudnia | 2019 r., | na mocy | uchwały | Rady |
| Nadzorczej, | ENEA S.A. | przyjęła | do | realizacji | Strategię | do 2030 r. |
| z | perspektywą | 2035 r. | GK | ENEA zakłada | prowadzenie | swojej |
| działalności | w | sposób | zrównoważony, | przy | jednoczesnym | |
| minimalizowaniu | oddziaływania | na | środowisko | naturalne. | Zaktualizowano | |
| kierunki | rozwoju. | Kluczowe | z nich | to: | 1. | transformacja |
| aktywów | wytwórczych | w | oparciu | o | źródła zero- | |
| niskoemisyjne; | 2. | innowacyjne | usługi | dla Klientów | ENEI; | 3. |
| nowoczesna | komunikacja | i | modele | współpracy | z Klientem; | 4. |
| elektromobilność, | technologie | wodorowe; | 5. | Smart | Grid – | inteligentne |
| rozwiązania | dla Klientów; | 6. | automatyzacja, | robotyzacja | i | |
| digitalizacja | procesów; | 7. | Internet | Rzeczy, | sztuczna | |
| inteligencja, | blockchain; | 8. | magazynowanie | energii; | 9. | pozyskanie |
| paliw | zgodnie | z | najlepszymi | praktykami | i | |
| poszanowaniem | środowiska. | ENEA zakłada | transformację | w | kierunku | |
| innowacyjnego | koncernu | niskoemisyjnego, | oferującego | nie tylko | energię | |
| elektryczną, | lecz | kompleksowe | pakiety | produktów | i usługi | |
| oczekiwanych | przez Klientów. | Kierunki | rozwoju | stanowią | fundament | |
| określenia | celów strategicznych | dla GK | ENEA. | ENEA | identyfikuje | |
| pięć najważniejszych | celów strategicznych | wspierających | transformację | GK ENEA | w kierunku | |
| koncernu niskoemisyjnego: | 1. | dywersyfikacja | portfela | wytwórczego | GK ENEA; | 2. |
| niezawodność | i | ciągłość | dostaw | energii | elektrycznej | 3. |
| odpowiedzialne | partnerstwo | w | zrównoważonym | zarządzaniu | relacjami | |
| społecznościami | lokalnymi, | środowiskiem | i Klientami; | 4. | zachowanie | |
| bezpieczeństwa | finansowego | GK ENEA; | 5. | innowacyjność | we wszystkich | |
| aspektach | działalności | GK ENEA. | W ramach | nadrzędnego | celu | |
| istotą będzie | również jej | zrównoważony | rozwój. | Dlatego | celem | |
| nadrzędnym | GK ENEA jest | „systematycznie | rosnąca | wartość | GK ENEA | |
| zachowaniu | zrównoważonego | rozwoju”. | Aktualnie | obowiązująca | jeszcze | |
| Strategia GK ENEA | zakłada | osiągnięcie | szeregu | KPI | w perspektywach | |
| odpowiednio 2030 r. | oraz 2035 r. | Szczegółowe | parametry | uwzględnione | w Strategii, | |
| jak również | informacje nt. | przypisanych | do tej | Strategii | nakładów | |
| inwestycyjnych, | zostały | zaprezentowane | m.in. | w raporcie | bieżącym nr | |
| 36/2019. | Jednocześnie, | wobec licznych | oraz | fundamentalnych | zmian | |
| otoczeniu | branżowym, | prowadzone | są | aktualnie | prace nad | |
| aktualizacją | Strategii GK ENEA | w celu | zaadresowania | aktualnych | wyzwań | |
| warunków | prowadzenia | działalności | w branży | energetycznej. | Zaktualizowana | |
| Strategia | umożliwi | ambitną, | odpowiedzialną | i efektywną | transformację | |
| GK ENEA. | Mając powyższe | na uwadze, | na gruncie | niniejszego | sprawozdania, | |
| Emitent | odstąpił | od prezentacji | realizacji | wybranych | KPI, | |
| ujętych | w dokumencie | dotychczas | obowiązującej | Strategii, | z perspektywy | |
| wyników | oraz | danych operacyjnych | wypracowanych | w 2020 r. | 21 | |
| 3.5. | Realizowane | działania | i inwestycje | 3.5.1. | Nakłady | |
| inwestycyjne | Nakłady | inwestycyjne | [mln zł] | 4 kw. | 2019 | 4 kw. |
| Wydobycie | 115,7 | 117,9 | 132,2% | 410,4 | 613,8 | 93,8% |
| Wytwarzanie | 203,3 | 185,9 | 81,3% | 491,7 | 548,0 | 72,9% |
| Dystrybucja 1) | 335,0 | 428,5 | 105,1% | 1 013,3 | 1 176,2 | 99,3% |
| Wsparcie i inne 1) | 35,7 | 71,4 | 142,4% | 265,7 | 103,3 | 58,4% |
| Razem wykonanie planu | 689,7 | 803,7 | 103,6% | 2 181,1 | 2 441,3 | 88,2% |
| 1) Zmiana prezentacyjna w porównaniu do wcześniej publikowanych raportów polegająca na ujęciu nakładów spółki ENEA Logistyka sp. z o.o. w segmencie Dystrybucja (wcześniej Wsparcie i inne). | ||||||
| Inwestycje związane z ochroną środowiska | Wykonanie 2020 [mln zł] | |||||
| Dostosowanie do konkluzji BAT (Elektrownia Połaniec) | 103,7 | |||||
| Przyłączenia komercyjne farm wiatrowych (ENEA Operator) | 79,2 | |||||
| Zabudowa SCR dla bloków 9 i 10 (Elektrownia Kozienice) | 27,8 | |||||
| Dostosowanie do konkluzji BAT (Elektrownia Kozienice) | 27,1 | |||||
| Pozostałe inwestycje środowiskowe (Elektrownia Połaniec) | 22,3 | |||||
| Pozostałe inwestycje środowiskowe (Elektrownia Kozienice) | 5,8 | |||||
| Pozostałe | 6,6 | |||||
| Łącznie inwestycje związane z ochroną środowiska | 272,5 |
| 2019 | 2020 | |
|---|---|---|
| Wydobycie | 410 | 492 |
| Wytwarzanie | 1,013 | 266 |
| Dystrybucja | 2,181 | 614 |
| Pozostałe | 548 | 1,176 |
| Razem | 103 | 2,441 |
22
3.5.2. Realizacje kluczowych projektów
Obszar Zdarzenie
Obszar Handlu Detalicznego
• Zrealizowano działania, których celem jest optymalizacja modelu sprzedaży instalacji fotowoltaicznych oraz zwiększenie poziomu sprzedaży tych instalacji, a także większe wykorzystanie potencjału GK ENEA w tym zakresie.
• Zakończono rozbudowę systemu bilingowego, dzięki której możliwa będzie sprzedaż produktów usług dodatkowych, niezależnie od sprzedaży energii elektrycznej, co istotnie zwiększa potencjał sprzedażowy i możliwość generowania dodatkowych przychodów.
• Uruchomiono proces zawierania umów produktowych online w eBOKu i Strefie Zakupów dla Klientów ENEA z segmentu gospodarstw domowych, który daje Klientom możliwość zawarcia umowy w kilku prostych internetowych krokach oraz w dogodnym czasie. Pełna automatyzacja w zakresie procesu tworzenia i zawierania umowy oraz digitalizacja są czynnikami powodującym oszczędności kosztów.
• Uruchomiono proces sprzedaży telefonicznej umów produktowych dla Klientów ENEA z segmentu gospodarstw domowych z elementem mailowego zawarcia umowy.
• Uruchomiono sprzedaż nowego produktu ENEA Optima. Jest to system służący do zdalnej akwizycji danych pomiarowych pozwalający na monitoring i optymalizację kosztową poboru energii i mocy przez Klientów biznesowych.
• W dniu 29 września 2020 r. Spółka złożyła do Zarządcy Rozliczeń Cen Wniosek o korektę otrzymanej kwoty różnicy ceny i rekompensaty za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Wniosek został pozytywnie zweryfikowany i zatwierdzony, a środki bedące przedmiotem Wniosku zostały przekazane do Spółki.
Obszar Obsługi Klienta
• Kontynuacja prac nad wprowadzeniem automatyzacji procesów obsługowych, z wykorzystaniem m.in. robotyzacji procesów biznesowych (RPA), która przełoży się na terminową realizację kluczowych wskaźników w ramach realizowanych procesów.
• Uruchomienie Programu eKlient, którego celem jest wdrożenie nowych rozwiązań techniczno-organizacyjnych zwiększających poziom digitalizacji kontaktu z Klientem, rozwój nowoczesnych i niskokosztowych kanałów dotarcia do Klienta oraz jego obsługi, a także rozwój nowoczesnych kanałów obsługi i sprzedaży. W 2020 r. w ramach I etapu wdrożono rozwiązania zdalne, wprowadzone w związku z pandemią COVID-19:
a) umożliwienie zawarcia/wypowiedzenia umowy na podstawie obrazu dokumentów oraz kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
b) aktualizacja przez Klienta danych teleadresowych do korespondencji w trakcie rozmowy z konsultantem na infolinii 611 111 111 (bez konieczności pisemnego potwierdzenia),
c) umożliwienie zawierania umów produktowych on-line w Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta (eBOK), Strefie Zakupów,
d) wysyłanie sms prewindykacyjnych,
Obecnie trwają prace analityczne dot. zawierania umów on-line, e-Wniosków, uruchomienia aplikacji mobilnej, chatbotów i voicebotów, marketplace.
• Wdrożenie zmian w procesach, dokumentach i systemach obsługowych dla Klientów będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, umożliwiające korzystanie przez nich z niektórych praw konsumenta, zgodnie z Ustawą z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, w tym zmiany w Kodeksie Cywilnym oraz w Ustawie o prawach konsumenta.
• Skrócenie procesu zawierania umów poprzez:
a) przywrócenie dla konsumentów pisemnego oświadczenia Klienta o przyjęciu oferty w ramach Prostej Obsługi Klienta,
b) aktywowanie umów prosumenckich bez oczekiwania na zwrot podpisanej przez Klienta umowy i decentralizację procesów.
• Działania podjęte w ramach zapewnienia ciągłości i usprawnienia obsługi w okresie pandemii:
a) uproszczenie procesu zmiany sprzedawcy poprzez akceptację przez Spółkę skanów wypowiedzeń oraz skierowanie pism do wszystkich Sprzedawców z prośbą o przyjmowanie wypowiedzeń w formie skanów,
b) aktywne promowanie konta w Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta (eBOK) oraz e-faktury, które zapewniają dostęp on-line do bieżących informacji i faktur oraz możliwość przekazywania zgłoszeń, wniosków i reklamacji bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie konta posiada już ponad pół miliona Klientów.
c) wypracowanie z Bankami PEKAO S.A.# i PKO BP kwestii elektronicznej autoryzacji nowo wpływających zgód na obciążanie rachunku, zamiast w formie papierowej. • Rozbudowa self-service IVR na Infolinii 611 111 111, przy pomocy którego Klienci mogą pozyskać informację, m.in. w jaki sposób i za pomocą jakich dokumentów zawrzeć nową umowę z ENEA lub zmienić warunki obecnie obowiązującej umowy. Obszar Handlu Hurtowego • Projekt „Stworzenie systemu obsługi logistycznej dostaw biomasy przez porty morskie do ENEA Elektrownia Połaniec Spółka Akcyjna”. • Uruchomiono projekt pt. „Dostosowanie (adaptacja) Spółek GK ENEA do zmian funkcjonowania rynku bilansującego w Polsce”. • Uruchomiono projekt „Rozwój działalności handlowej w obszarze obrotu biomasą przez ENEA Trading sp. z o.o”.
23 Obszar Wytwarzania – Elektrownia Kozienice
| Nazwa inwestycji | Wartość [mln zł] |
|---|---|
| Inwestycje zrealizowane w 2020 r.: | |
| • Modernizacja bloku nr 1 – Uruchomienie wraz z synchronizacją bloku odbyło się zgodnie z planowanym terminem, tj. 11 kwietnia 2020 r. W dniu 12 maja 2020 r. została przekazana inwestycja na majątek spółki. | 26,0 |
| • Modernizacja bloku nr 4 - W dniach 2-5 sierpnia 2020 r. odbył się 72-godzinny ruch próbny bloku zakończony wynikiem pozytywnym. Stan zaawansowania prac modernizacji bloku - 100%. Zakończono modernizację. | 32,7 |
| • Modernizacja bloku nr 5 - W dniu 31 października 2020 r. blok został uruchomiony. | 25,8 |
| • Modernizacja chłodni wentylatorowych – celki CB21 i CB22. Projekt zrealizowany w terminie do 15 czerwca 2020 r. | 8,1 |
| • Elektrofiltr bloku nr 1 – Prace zakończono. Odbiór końcowy przeprowadzono w dniu 11 maja 2020 r. | 5,3 |
| • Elektrofiltr bloku nr 2 - Prace zakończono. Odbiór końcowy przeprowadzono w dniu 24 września 2019 r. Dokonano rozliczenia umowy protokołem odbioru końcowego z dnia 20 lutego 2020 r. | 16,5 |
| • Elektrofiltr bloku nr 4 – zmodernizowany elektrofiltr został uruchomiony i zsynchronizowany z siecią w dniu 2 sierpnia 2020 r. Odbiór końcowy przeprowadzono w dniu 24 sierpnia 2020 r. | 0,6 |
| • Elektrofiltr bloku nr 5 - W dniu 31 października 2020 r. został uruchomiony blok nr 5. W dniu 25 listopada 2020 r. został wykonany odbiór końcowy prac na obiekcie. Dnia 28 stycznia 2021 r. dokumentacja powykonawcza została odebrana. | 6,4 |
| • Stały monitoring NH 3 , HCL, HF oraz Hg na kominie. Kontynuacja prac w ramach umowy z 2019 r. Wykonano montaż na instalacji na IOS IV systemu do ciągłego pomiaru NH 3 , HCL, HF oraz Hg na kominie K6. Wykonano pomiary kalibracyjne na emitorze E5B10 w dniach 29 czerwca – 2 lipca 2020 r. Przeprowadzono odbiór końcowy zadania 31 sierpnia 2020 r. | 5,5 |
| • Dostosowanie formalno-prawne EW do wymogów konkluzji BAT – Projekt finansowo zakończony, kontynuacja do 31 marca 2021 r., bez generowania nakładów (z uwagi na polecenie P13/2020). | 0,1 |
| Inwestycje niezrealizowane w 2020 r. i przewidziane do dokończenia w 2021 r.: | |
| • Zabudowa instalacji katalitycznego odazotowania spalin wraz z modernizacją elektrofiltrów dla kotłów AP-1650 bloków nr 9 i 10 w ramach Programu modernizacji bloków 2 x 500 MW – kontynuacja z 2018 r. Blok nr 9 wraz z wymienionym elektrofiltrem bloku nr 9 – pracuje od dnia 30 czerwca 2019 r. Ruch Regulacyjny rozpoczął się 5 lutego 2020 r., w dniu 6 marca 2019 r. Strony podpisały protokół z zakończenia Ruchu Regulacyjnego – Instalacji SCR bloku nr 9 z wyłączeniem Stacji DRiM II. Zabudowana Instalacja SCR bloku nr 10 wraz ze zmodernizowanym elektrofiltrem bloku nr 10 – pracuje. Inwestycja została przejęta do eksploatacji w dniu 30 czerwca 2020 r. Pozostaje do wykonania odbiór końcowy, po uprzednim m.in. przekazaniu części zamiennych, dokumentacji powykonawczej oraz wykonaniu przez zamawiającego pomiarów gwarancyjnych. Zabudowana Instalacja SCR bloku nr 9 wraz wymienionym elektrofiltrem – pracuje. Została przekazana do eksploatacji w dniu 30 czerwca 2020 r., pozostaje do wykonania odbiór końcowy, po uprzednim m.in. przekazaniu części zamiennych, dokumentacji powykonawczej oraz wykonaniu przez zamawiającego pomiarów gwarancyjnych. W dniu 30 czerwca 2020 r. Strony Umowy zawarły ugodę oraz aneks nr 6 do umowy. W dniu 2 września 2020 r. Wykonawca poinformował zamawiającego, iż Zarząd Rafako S.A. podjął w dniu 2 września 2020 r. decyzję o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego Spółki, składając oświadczenie do Monitora Sądowego i Gospodarczego. Mając na uwadze powyższe, szacuje się, że terminy realizacji określone w aneksie nr 6 mogą być zagrożone, a w szczególności terminy dot. odbiorów końcowych Instalacji SCR kotłów nr 9 i 10 oraz EF 9 i EF 10. Obecnie szacuje się, że zakończenie realizacji przedmiotu umowy nastąpi do dnia 30 czerwca 2021 r., natomiast zakończenie Projektu nastąpi 30 września 2021 r. | 27,0 |
| • Modernizacja układu wody chłodzącej Elektrowni Kozienice – w związku z tym, że w postępowaniu ceny ofert znacznie przekroczyły planowane nakłady, unieważniono postępowanie. Następnie wspólnie z Energoprojektem Katowice zoptymalizowano technologię oraz zakres modernizacji i ogłoszono nowe postępowanie przetargowe. Realizację zaplanowano w latach 2021-2022. | 100,5 |
| • Zabudowa instalacji redukcji metali ciężkich ze ścieków IOS – w zakresie dostosowania parametrów ścieków pochodzących z instalacji odsiarczania spalin do wymogów konkluzji BAT (zabudowa instalacji redukcji metali ciężkich ze ścieków IOS) realizowane są następujące działania: - Automatyzacja i optymalizacja instalacji odsiarczania spalin IOS I-V (dla bloków nr 1-11). Zawarta umowa z wykonawcą z firmą Energopomiar, realizacja w latach 2019-2021. Do wykonania w roku 2021 pozostały badania obiektowe na instalacji IOS V (bloku nr 11) oraz opracowanie zakresu rzeczowego modernizacji, - Automatyzacja i optymalizacja IOS III (blok 500 MW nr 10) – w roku 2020 wykonano wdrożenie koncepcji na obiekcie referencyjnym - IOS III. Zostały spełnione wymagania kBAT oraz pozwolenia zintegrowanego, - Automatyzacja i optymalizacja IOS I, IOS II, IOS IV. W 2020 r. zawarto umowę z wykonawcą z firmą Energopomiar. Dostawy w roku 2020, modernizacja w roku 2021, - Automatyzacja i optymalizacja IOS V – będzie wykonana w roku 2021. | 11,4 |
| • Modernizacja instalacji odsiarczania spalin IOS I – modernizację na obiekcie zakończono w kwietniu 2020 r. Po wykonaniu pomiarów kalibracyjnych QAL2 i gwarancyjnych powstały pewne wątpliwości co do wiarygodności przedstawionych wyników pomiarów oraz przeprowadzonej modernizacji. Wystąpiły problemy przy wykonaniu pomiarów w celu potwierdzenia uzyskanych efektów modernizacji. Wyniki pomiarów są niezadawalające. Opracowywana jest koncepcja dalszej modernizacji, która zostanie wdrożona w 2021 r. | 3,0 |
| • Modernizacja instalacji odsiarczania spalin IOS IV – zgodnie z umową zastosowana technologia miała poprawić rozkład stężeń SO 2 . Po przedstawieniu sprawozdania z pomiarów QAL-2 okazało się, iż tak nie jest. Wystąpiono do wykonawcy o przedstawienie sposobu rozwiązania problemu. Wykonawca podjął próbę naprawy z ingerencją w modernizowany obiekt. Zostały wykonane pomiary QAL-2, a pozostałą procedurę od zakończenia działań na obiekcie należy powtórzyć: ruch próbny oraz wykonać pomiary gwarancyjne. Szacowana data zakończenia projektu 1 kw. 2021 r. | 7,9 |
Obszar Wytwarzania – Elektrownia Połaniec
| Nazwa inwestycji | Wartość [mln zł] |
|---|---|
| Inwestycje zrealizowane w 2020 r.: | |
| • Modernizacja bloku nr 5 – projekt Feniks | 103,6 |
| • Dostosowanie ENEA Elektrownia Połaniec do konkluzji BAT | 15,3 |
| Inwestycje planowane do realizacji w 1 kw. 2021 r.: | |
| Dostosowanie ENEA Elektrownia Połaniec do konkluzji BAT | 37,1 |
Obszar Wytwarzania – ENEA Ciepło
| Nazwa inwestycji | Wartość [mln zł] |
|---|---|
| Inwestycje zrealizowane w 2020 r.: | |
| • Inwestycje z dofinansowaniem - przebudowa istniejących sieci i węzłów cieplnych; | 9,9 |
| • Inwestycje rozwojowe - budowa nowych sieci, przyłączy i węzłów cieplnych, telemetria; | 12,2 |
| • Modernizacja elektrofiltru kotła K8; | 0,8 |
| • Rozbudowa ciągłego monitoringu spalin pomiar Hg, NH 3 , HCl; | 0,5 |
| • Rewitalizacja kotła K7; | 2,8 |
| • Upgrade systemu Experion PKS na blokach i układach pozablokowych oraz bazy danych PHD. | 0,3 |
| Inwestycje planowane do realizacji w 1 kw. 2021 r : | |
| • Rozbudowa ciągłego monitoringu spalin pomiar Hg, NH 3 , HCl, | 0,4 |
| • Upgrade systemu Experion PKS na blokach i układach pozablokowych oraz bazy danych PHD. | 0,5 |
Obszar Dystrybucji – ENEA Operator
| Nazwa inwestycji | Wartość [mln zł] |
|---|---|
| Inwestycje zrealizowane w 2020 r.: | |
| • Budowa i modernizacja szeregu elementów infrastruktury sieciowej, takich jak linie wysokiego, średniego i niskiego napięcia oraz stacje elektroenergetyczne, związana z realizacją następujących celów: realizacja obowiązku publiczno- prawnego, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu, poprawa niezawodności i jakości dostaw energii elektrycznej – automatyzacja sieci, zmiana struktury sieci SN z napowietrznej na kablową, działania zmierzające do osiągnięcia w sieci standardu „smart grid”; | 1 086,5 |
| • Rozwój narzędzi informatycznych wspomagających zarządzanie siecią; | 31,7 |
| • Rozwój w obszarze infrastruktury dla wspomagania działalności, w tym m.in. zakup specjalistycznych podnośników do prac pod napięciem, aparatury diagnostycznej linii kablowych i lokalizacji uszkodzeń na liniach SN i nn, utrzymanie użytkowanych budynków; | 26,9 |
| • Rozwój w obszarze infrastruktury dla wspomagania działalności, w tym m.in. nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem floty w obszarze dystrybucyjnym. | 19,4 |
Obszar Wydobycia
| Nazwa inwestycji | Wartość [mln zł] |
|---|---|
| Inwestycje zrealizowane w 2020 r.: | |
| Inwestycje rozwojowe: • Pole Ostrów - prace projektowe. • Zakup dóbr gotowych, maszyn i urządzeń. | 613,8 |
| Inwestycje operacyjne • Nowe wyrobiska i modernizacja istniejących – w 2020 r. wykonano 25,7 km chodników. • Zakup i montaż kompleksu kombajnowego. | |
| Inwestycje planowane do realizacji w 2021 r.: | |
| Inwestycje rozwojowe: • Zakup dóbr gotowych, maszyn i urządzeń. | 597,7 |
| Inwestycje operacyjne: • Nowe wyrobiska i modernizacja istniejących. | 25 |
3.5.3. Zawarte umowy
3.5.3.1. Umowy znaczące dla działalności GK ENEA
W 2020 r.# 3.5.3. Spółki zależne i powiązane
3.5.3.1. Umowy zawarte przez spółki z GK ENEA z podmiotami spoza GK ENEA
Spółki z GK ENEA nie zawierały umów istotnych, przy czym we wskazanym okresie zawarto:
- aneks do Umowy Wieloletniej Sprzedaży Węgla do celów energetycznych pomiędzy ENE Wytwarzanie a Jastrzębską Spółką Węglową. Aneksem wprowadzono do umowy oświadczenie akcyzowe o przeznaczeniu wyrobów węglowych na rok 2020.
- aneks nr 7 do umowy pomiędzy ENEA Wytwarzanie a Jastrzębską Spółką Węglową. Aneks wprowadza zakup 92 tys. ton węgla energetycznego z KWK Knurów-Szczygłowice, który został przechowany przez JSW. Aneks wydłużał okres obowiązywania umowy do 30 września 2020 r.
- aneks do Umowy Rocznej, stanowiącej załącznik do umowy pomiędzy LW Bogdanka a ENEA Wytwarzanie. Aneksem wprowadzono roczne rozliczenie ilościowe wykonania umowy oraz zmieniono miesięczny harmonogram dostaw, przy zachowaniu ilości sumarycznych w roku 2020.
- aneks nr 22 do Umowy Sprzedaży Węgla energetycznego nr 3/W/2012 pomiędzy ENEA Elektrownia Połaniec a LW Bogdanka na zakup węgla. W wyniku zawarcia aneksu został przedłużony termin obowiązywania umowy do dnia 31 grudnia 2023 r. (uprzednio umowa obowiązywała do dnia 31 grudnia 2021 r.), w związku z tym umowa obejmuje okres dostaw węgla energetycznego w latach 2013-2023. Ponadto aneks określa wolumeny ilościowe oraz warunki dostaw (w tym warunki cenowe) na poszczególne lata obowiązywania umowy.
- aneks nr 6 do umowy oraz ugody pomiędzy ENEA Wytwarzanie a Rafako S.A. w zakresie wydłużenia terminu realizacji Umowy odnośnie Zadania Stacji DRIM II, z datą przekazania do eksploatacji 30 marca 2021 r.
- umowy z PKP CARGO S.A. na transport 6 mln ton węgla energetycznego do ENEA Wytwarzanie z LW Bogdanka w okresie lipiec 2020 r. – październik 2021 r.
3.5.3.2. Realizacja umów dotyczących działalności operacyjnej i finansowej
| Data zawarcia | Strony umowy | Opis |
|---|---|---|
| 28 czerwca 2011 r. | ENEA Wytwarzanie, Rafako | Dostawa i montaż instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla kotłów OP-650 nr 4-8 |
| 23 stycznia 2012 r. | ENEA Wytwarzanie, LW Bogdanka | Umowa Wieloletnia nr UW/LW/01/2012 – określa ogólne warunki dostaw węgla w latach 2017 – 2036 |
| 30 września 2016 r. | ENEA Wytwarzanie, Rafako | Dostawa i montaż instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla kotłów AP-1650 nr 9 i 10 wraz z modernizacją elektrofiltrów |
| 27 grudnia 2017 r. | ENEA Wytwarzanie, Polska Grupa Górnicza | Umowa Wieloletnia nr 44/P/PGG/2018/K – określa ogólne warunki dostaw węgla w latach 2018 – 2021 |
| 29 grudnia 2017 r. | ENEA Wytwarzanie, Jastrzębska Spółka Węglowa | Umowa Wieloletnia sprzedaży węgla do celów energetycznych nr 48/DH/HE/2017 – określa ogólne warunki dostaw węgla w latach 2018 - 2020 |
| 12 lipca 2012 r. | ENEA Elektrownia Połaniec, LW Bogdanka | Umowa Wieloletnia – określa warunki dostaw węgla w latach 2013 – 2021 |
| 27 grudnia 2017 r. | ENEA Elektrownia Połaniec, Polska Grupa Górnicza | Umowa Wieloletnia nr 60/P/PGG/2018/K – określa ogólne warunki dostaw węgla w latach 2018 – 2021. |
| 28 sierpnia 2018 r. | ENEA Elektrownia Połaniec, Rafako | „Projekt, dostawa, montaż i uruchomienie kompletnej instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla bloku energetycznego nr 5 w ENEA Elektrownia Połaniec S.A.” |
3.5.3.3. Umowy zawarte przez LW Bogdanka z podmiotami spoza GK ENEA
| Data zawarcia | Strona umowy | Opis |
|---|---|---|
| 8 stycznia 2009 r. | Zakłady Azotowe Puławy | Umowa Wieloletnia – określa warunki dostaw węgla w latach 2010 – 2026 |
| 14 grudnia 2010 r. | Energa Elektrownie Ostrołęka | Umowa Wieloletnia – określa warunki dostaw węgla w latach 2011 – 2026 |
3.5.3.4. Uzależnienie od dostawców lub odbiorców
Z uwagi na strukturę sprzedaży, nie występuje uzależnienie od jakiegokolwiek odbiorcy. W obszarze zaopatrzenia dostawy węgla w największym zakresie realizowane są przez spółkę zależną LW Bogdanka.
3.5.3.5. Umowy ubezpieczenia
Umowy ubezpieczenia w GK ENEA zawierane są zgodnie z Polityką Ubezpieczeniową GK ENEA (Polityka). Dzięki wspólnej Polityce standardy ubezpieczeń oraz proces kontraktacji ubezpieczeń w GK ENEA są ujednolicone, ponadto zakupy ochrony ubezpieczeniowej są konsolidowane, uzyskując w ten sposób wymierne korzyści zarówno w zakresie ubezpieczeń (warunków ubezpieczeń), jak i ponoszonych kosztów.
Zgodnie z Polityką, Spółki transferują ryzyko poniesienia strat na skutek wystąpienia szkód w mieniu oraz roszczeń osób trzecich poprzez zawieranie ubezpieczeń z udziałem wiodących krajowych i globalnych brokerów ubezpieczeniowych, co do zasady w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, którego są członkiem.
Z uwagi na znaczną ekspozycję Spółek GK ENEA na szkody i potencjalne roszczenia, nie można wykluczyć, że zawarte ubezpieczenia mogą okazać się niewystarczające.
3.5.3.6. Umowy zawarte pomiędzy akcjonariuszami jednostki dominującej
Spółce nie są znane umowy zawarte pomiędzy akcjonariuszami ENEA S.A.
3.5.3.7. Umowy o współpracy lub kooperacji
W wyniku podejmowania działań innowacyjnych i realizacji projektów badawczo-rozwojowych, Spółka ENEA Operator kontynuowała w 2020 r. współpracę z wymienionymi poniżej jednostkami badawczymi:
- Uniwersytetem Zielonogórskim,
- Instytutem Energetyki w Warszawie,
- Instytutem Energetyki oddział Gdańsk,
- Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie,
- Politechniką Poznańską,
- Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Logistyki i Magazynowania,
- Akademią Morską w Szczecinie,
- Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu,
- Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy,
- Electric Power Research Institute (EPRI).
Dodatkowo w 2020 r., na podstawie zawarcia nowych umów, rozszerzono współpracę z następującymi jednostkami naukowymi:
- Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie,
- Uniwersytetem Szczecińskim.
Działalność ENEA Innowacje
Powołana przez Zarząd ENEA S.A. dnia 29 września 2015 r. spółka ENEA Innowacje zajmuje się przede wszystkim inicjatywami i przedsięwzięciami, które mają szanse stać się realnymi, innowacyjnymi i nowoczesnymi produktami czy usługami oferowanymi w przyszłości przez GK ENEA. Spółka realizuje działania związane stricte z poszukiwaniem, analizą i oceną projektów pod kątem atrakcyjności i zgodności ze strategią Grupy oraz wsparciem integracji procesów w ujęciu operacyjnym i strategicznym. Chętnie wspiera przedsięwzięcia z ambicjami globalnymi. W ścisłym kręgu zainteresowań spółki jest poszukiwanie i implementacja rozwiązań dla rozwoju potencjału obszarów, tj.: gospodarki o obiegu zamkniętym, magazynowania energii i nowych technologii OZE, elektromobilności, Smart Cities, Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji i automatyzacji.
Spółka w roku obrotowym 2020:
- dostosowała organizację pracy i realizację celów Spółki adekwatnie do sytuacji epidemiologicznej w kraju związanej z rozprzestrzenianiem koronawirusa SARS-CoV-2. Wpływ i rozwój pandemii wymusił na Spółce wprowadzenie odpowiednich środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i utrzymania ciągłości pracy w Spółce. W związku z tym wprowadzono wewnętrzne zasady i instrukcje dotyczące pracy w biurze, pracy zdalnej oraz organizacji spotkań i wyjazdów w oparciu o przepisy krajowe oraz Sztabu Kryzysowego w GK ENEA. Zakupiono w tym celu również środki ochrony indywidualnej jak maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji i wprowadzono obowiązkowy pomiar temperatury w biurach.
- kontynuowała założenia zaktualizowanego modelu funkcjonowania obszaru innowacji w GK ENEA i aktywnie uczestniczyła w projektach usprawniania regulacji wewnętrznych w GK dotyczących zarządzania innowacjami, poprzez opracowanie i wdrożenie procedury oceny projektów innowacyjnych, czy przygotowanie projektu Strategii Spółki, która ma wejść w życie w 2021 r.
- zidentyfikowała wiele inicjatyw i pomysłów innowacyjnych oraz przeprowadziła wstępne preselekcje kilkunastu z nich. Następnie, 5 najlepiej rokujących projektów poddano pogłębionej analizie i ocenie, w wyniku czego 2 projekty zostały skierowane do jednostki odpowiedzialnej za decyzje inwestycyjne w GK ENEA.
- prowadziła analizy i identyfikację m.in. otoczenia rynkowego, technologicznego, sektora energetycznego i jego konkurencyjności, które miały na celu wesprzeć kierunki działań i decyzje zarządcze w kwestii przyszłych inwestycji w innowacje Spółki.
- rozpoczęła prace optymalizujące działania innowacyjne i badawczo-rozwojowe poprzez uruchomienie prac połączenia się ze swoją Spółką zależną ENEA Badania i Rozwój celem utworzenia w jednym podmiocie gospodarczym dwóch obszarów – innowacyjnego i badawczo rozwojowego (zwany dalej B+R).
- przyjęła regulacje wewnętrzne określające szczegółowe zasady funkcjonowania Spółki w obszarze HR i administracjipoprzez wprowadzenie dokumentów, tj. regulaminu pracy, zasad realizacji szkoleń czy wytycznych dotyczących korzystania z floty.
- podpisała listy intencyjne i porozumienia o współpracy z takimi uczelniami i instytucjami jak: Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, czy Politechnika Warszawska.
- brała czynny udział i reprezentowała GK ENEA w wydarzeniach branżowych oraz start up’owych.
- kontynuowała program stażowy mający na celu pozyskiwanie młodej i ambitnej kadry, która przyczyni się w przyszłości do rozwoju Spółki.
Spółka nie prowadziła w roku 2020 działalności badawczo – rozwojowej. Informacja nt. innych umów o współpracy oraz kooperacji została zamieszczona w punkcie Inne informacje istotne dla oceny sytuacji emitenta.
3.5.3.8. Pozostałe umowy
ENEA S.A. w latach ubiegłych zawarła wewnątrzgrupowe umowy programowe emisji obligacji ze spółkami zależnymi, które służą finansowaniu inwestycji w segmencie OZE i segmencie Ciepło. Programy te są w całości wykorzystane i wykupywane w ratach. Łączna nominalna kwota obligacji pozostająca do wykupu w ramach tych programów na 31 grudnia 2020 r. wynosiła 18 mln zł.
3.5.4. Źródła finansowania programu inwestycyjnego – emisje papierów wartościowych ENEA S.A.# 3.5.4. Dostępne źródła finansowania zewnętrznego
GK ENEA realizuje model finansowania inwestycji, w którym ENEA S.A. pozyskuje środki finansowe ze źródeł zewnętrznych i dystrybuuje je do spółek zależnych. W dalszych działaniach ENEA S.A. będzie koncentrować się na zapewnieniu odpowiedniej dywersyfikacji zewnętrznych źródeł finansowania dla inwestycji zaplanowanych w Strategii GK ENEA, w celu optymalizowania wysokości kosztów i terminów spłaty zadłużenia. W okresie 12 miesięcy, zakończonym 31 grudnia 2020 r., ENEA S.A. nie zawierała nowych umów programowych dotyczących emisji obligacji.
3.5.4.1. Dostępne źródła finansowania zewnętrznego
| Źródło zobowiązania | Przeznaczenie | Wartość emisji | Data wykupu | Kwota zobowiązania na dzień bilansowy [nominalnie] | Dodatkowe informacje |
|---|---|---|---|---|---|
| Umowa Programowa dotycząca Programu Emisji Obligacji do kwoty 5 000 mln zł | Wydatki inwestycyjne oraz bieżąca działalność podmiotów z GK ENEA | 500 mln zł | wrzesień 2021 r. | 500 mln zł | |
| Program rynkowy niegwarantowany | 1 000 mln zł | czerwiec 2024 r. | 1 000 mln zł | ||
| 1 000 mln zł | czerwiec 2024 r. | 1 000 mln zł |
3.5.4.2. Wykorzystanie źródeł finansowania zewnętrznego
Poniżej zamieszczono podsumowanie wykorzystanych umów kredytowych oraz programów emisji obligacji, z tytułu których ENEA S.A. posiadała zobowiązania na 31 grudnia 2020 r.
| Źródło zobowiązania | Przeznaczenie | Wartość umowna | Ostateczna data wykupu/spłaty | Kwota zobowiązania na dzień bilansowy [nominalnie] | Dodatkowe informacje |
|---|---|---|---|---|---|
| Umowa Programowa dotycząca Programu Emisji Obligacji | Finansowanie realizacji projektów inwestycyjnych | do 3 000 mln zł | czerwiec 2022 r. | 2 140 mln zł | gwaranci emisji: PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, Bank Handlowy w Warszawie |
| finansowanie niezabezpieczone na aktywach | do 1 000 mln zł | grudzień 2026 r. | 720 mln zł | ||
| Umowa Programowa dotycząca Programu Emisji Obligacji | Finansowanie bieżącej działalności oraz potrzeb inwestycyjnych | do 700 mln zł | wrzesień 2027 r. | 533 mln zł | gwarant emisji: Bank Gospodarstwa Krajowego |
| finansowanie niezabezpieczone na aktywach | do 950 mln zł | wrzesień 2028 r. | 633 mln zł | ||
| do 475 mln zł | czerwiec 2030 r. | 381 mln zł | |||
| Umowa Kredytowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym | Finansowanie wieloletniego planu inwestycyjnego dot. modernizacji i rozbudowy sieci energetycznych ENEA Operator | do 946 mln zł | wrzesień 2032 r. | 878 mln zł | finansowanie niezabezpieczone na aktywach |
3.5.4.3. Dystrybucja środków pieniężnych - programy emisji obligacji spółek zależnych
GK ENEA przyjęła model finansowania inwestycji, prowadzonych przez spółki zależne od ENEA S.A., poprzez finansowanie wewnątrzgrupowe. ENEA S.A. pozyskuje na rynku finansowym długoterminowe środki pieniężne, poprzez zaciąganie kredytów lub emisję obligacji, które następnie dystrybuuje wewnątrz GK ENEA. Aktualnie ENEA S.A. w obszarach Wytwarzanie i Dystrybucja ma zawarte wewnątrzgrupowe programy emisji obligacji o łącznej wartości 5 371 mln zł. Programy te są w całości wykorzystane i częściowo wykupywane w ratach. Na dzień 31 grudnia 2020 r. łączne nominalne zaangażowanie z tytułu objętych przez ENEA S.A. obligacji emitowanych w ramach ww. programów wyniosło 3 682 mln zł. ENEA S.A. w latach ubiegłych zawarła także wewnątrzgrupowe umowy programowe emisji obligacji ze spółkami zależnymi, które służą finansowaniu inwestycji w segmencie OZE i segmencie Ciepło. Łączna kwota obligacji do wykupu w ramach tych programów na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosiła 18 mln zł.
| Spółka | Źródło zobowiązania | Data zawarcia | Wartość umowna | Wartość zobowiązania na dzień bilansowy (nominalnie) | Ostateczna data wykupu/spłaty | Dodatkowe informacje |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ENEA Wytwarzanie | Umowa Programowa dotycząca Programu Emisji Obligacji | wrzesień 2012 r. | 3 000 mln zł | 1 790 mln zł | czerwiec 2022 r. | Możliwość przeprowadzania emisji obligacji w ramach programu zakończyła się z dniem 31 grudnia 2017 r. Oprocentowanie obligacji w zależności od serii jest oparte na stałej lub zmiennej stopie procentowej. |
| Umowa Programowa dotycząca Programu Emisji Obligacji | czerwiec 2013 r. | 1 425 mln zł | 1 014 mln zł | czerwiec 2030 r. | Program w całości wykorzystany. Oprocentowanie obligacji w zależności od serii jest oparte na stałej lub zmiennej stopie procentowej. Spłata w półrocznych ratach kapitałowych począwszy od czerwca 2017 r. | |
| ENEA Operator | Wykonawcza umowa Programu Emisji Obligacji | lipiec 2015 r. | 946 mln zł | 878 mln zł | wrzesień 2032 r. | Program w całości wykorzystany. Oprocentowanie obligacji jest oparte na zmiennej stopie procentowej. Spłata w półrocznych ratach począwszy od grudnia 2018 r. |
3.5.4.4. Zaciągnięte i zakończone umowy kredytów i pożyczek
Według nominalnego stanu zadłużenia na 31 grudnia 2020 r., ENEA S.A. posiadała zaciągnięte długoterminowe kredyty w wysokości 1 892 mln zł. W 2020 r. ENEA S.A. nie wypowiadała umów kredytów oraz pożyczek. W roku 2020 ENEA S.A. nie zwiększyła swojego zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek.
| Data początkowa | Kredytodawca | Wartość umowy | Kwota zaciągniętego kredytu w 2020 r. | Oprocentowanie | Kapitał do spłaty na 31 grudnia 2020 r. | Ostateczna data spłaty |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 19 czerwca 2013 r. | Europejski Bank Inwestycyjny | 1 425 mln zł | 0 | stałe lub zmienne | 1 014 mln zł | czerwiec 2030 r. |
| 29 maja 2015 r. | Europejski Bank Inwestycyjny | 946 mln zł | 0 | stałe lub zmienne | 878 mln zł | wrzesień 2032 r. |
3.5.4.5. Kredyty i pożyczki zaciągnięte przez Spółki GK ENEA
Łączna suma zewnętrznego zadłużenia nominalnego z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek przez spółki z GK ENEA (z wyłączeniem ENEA S.A.) na 31 grudnia 2020 r. wyniosła 62 668 tys. zł. W 2020 r. Spółki z GK ENEA nie wypowiadały umów kredytów oraz pożyczek.
| Data początkowa | Ostateczny termin spłaty | Spółka | Rodzaj finansowania | Wartość umowy [tys. zł] | Kwota zaciągniętej pożyczki w 2020 r. [tys. zł] | Oprocentowanie | Zadłużenie z tyt. pożyczki na 31 grudnia 2020 r. [tys. zł] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| listopad 2016 r. | czerwiec 2023 r. | MEC Piła | pożyczka WFOŚiGW | 4 861 | 0 | Stawka bazowa + marża | 2 952 |
| październik 2013 r. | wrzesień 2028 r. | PEC | pożyczka WFOŚiGW | 3 500 | 0 | Stawka bazowa + marża | 1 850 |
| sierpień 2012 r. | listopad 2023 r. | ENEA Ciepło | kredyt inwestycyjny | 16 367 | 0 | Stawka bazowa + marża | 3 272 |
| kwiecień 2016 r. | grudzień 2026 r. | ENEA Ciepło | pożyczka NFOŚiGW | 60 075 | 0 | Stawka bazowa + marża | 42 406 |
| czerwiec 2014 r. | lipiec 2024 r. | Łęczyńska Energetyka | pożyczka WFOŚiGW | 26 580 | 0 | Stawka bazowa + marża | 10 894 |
| kwiecień 2020 r. | maj 2027 r. | ENEA Operator | pożyczka WFOŚiGW | 1 429 | 1 429 | Stawka bazowa + marża | 1 295 |
3.5.4.6. Udzielone pożyczki
W roku 2020 ENEA S.A. zawarła ze spółkami GK ENEA oraz innymi spółkami, w których posiada udziały, umowy pożyczek na łączną kwotę 3 660 500 1) tys. zł. Stan zadłużenia nominalnego spółek na 31 grudnia 2020 r. wynosił 3 999 000 tys. zł. Szczegółowe informacje nt. obowiązujących w 2020 r. umów pożyczek, jakie zawarła ENEA S.A. oraz poziomu ich wykorzystania prezentuje poniższa tabela:
| Data początkowa | Ostateczny termin spłaty | Spółka | Wartość umowy [tys. zł] | Kwota zaciągniętej pożyczki w 2020 r. [tys. zł] | Oprocentowanie | Zadłużenie z tyt. pożyczki na 31 grudnia 2020 r. [tys. zł] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| lipiec 2019 r. | czerwiec 2030 r. | ENEA Centrum | 40 000 | 0 | Stawka bazowa + marża | 0 2) |
| styczeń 2015 r. | styczeń 2020 r. | ENEA Oświetlenie | 10 000 | 0 | Stawka bazowa + marża | 0 3) |
| listopad 2017 r. | wrzesień 2023 r. | PGE EJ 1 | 18 240 | 10 500 | Stałe | 0 4) |
| październik 2018 r. | grudzień 2019 r. | PEC | 2 000 | 0 | Stawka bazowa + marża | 0 5) |
| lipiec 2019 r. | grudzień 2024 r. | ENEA Operator | 1 800 000 | 650 000 | Stawka bazowa + marża | 1 500 000 |
| wrzesień 2019 r | luty 2021 r. | Elektrownia Ostrołęka | 199 000 | 90 000 | Stałe | 199 000 6) |
| styczeń 2020 r. | wrzesień 2024 r. | ENEA Wytwarzanie | 2 200 000 | 1 800 000 | Stawka bazowa + marża | 1 800 000 |
| luty 2020 r. | grudzień 2024 r. | ENEA Elektrownia Połaniec | 500 000 | 500 000 | Stawka bazowa + marża | 500 000 |
1) ENEA S.A. zawarła umowy z ENEA Operator, ENEA Wytwarzanie, ENEA Elektrownia Połaniec i PGE EJ 1 łącznie na 3 661 mln zł. Zostało z nich uruchomione 2 961 mln zł.
2) Umowa na kwotę 40 mln zł z ENEA Centrum została zawarta w 2019 r., żadna transza pożyczki nie została uruchomiona i 30 czerwca 2020 r. minął okres dostępności.
3) Pożyczka została spłacona w styczniu 2020 r.
4) Na mocy Umowy Potrącenia z 25 listopada 2020 r. wszystkie wierzytelności ENEA S.A. wynikające z umów pożyczek zawartych z PGE EJ 1 zostały umorzone.
5) Pożyczka została spłacona w styczniu 2020 r.
6) Na 31 grudnia 2020 r. odpisy aktualizujące wartość pożyczek udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. wynosiły łącznie 209 785 tys. zł, wraz z odsetkami (wartość pożyczek odpisano do zera). Łączny odpis aktualizujący wartość pożyczek udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. rozpoznany w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2020 r. wyniósł 144 014 tys. zł i kwota ta została ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji: Odpisy aktualizujące aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
3.5.4.7. Udzielone i otrzymane poręczenia
W 2020 r. spółki z GK ENEA nie udzielały nowych poręczeń. Łączna wartość pozycji pozabilansowych z tytułu udzielonych przez ENEA S.A. poręczeń na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosiła 35 154 tys. zł.
3.5.4.8. Udzielone gwarancje
Łączna wartość pozycji pozabilansowych z tytułu udzielonych na zlecenie ENEA S.A. gwarancji bankowych na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosiła 417 221 tys. zł. W trakcie 2020 r. na zlecenie ENEA S.A. wystawiono gwarancje bankowe, których łączna wartość wynosiła 423 380 tys. zł. W tabeli poniżej przedstawiono najistotniejsze kwotowo gwarancje bankowe, udzielone na zlecenie ENEA S.A. w 2020 r. w ramach zawartych umów na gwarancje bankowe (próg istotności > 5 mln zł):
| Data udzielenia zabezpieczenia | Data obowiązywania zabezpieczenia | Podmiot na rzecz którego udzielono zabezpieczenia | Cel zawarcia umowy | Forma zabezpieczenia | Udzielona kwota zabezpieczenia [tys. zł] |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 września 2020 r. | 23 marca 2021 r. | Stal-Systems | Gwarancja zapłaty za roboty budowlane w ramach linii gwarancyjnej | do kwoty 350 000 000 zł | 67 382 |
| 17 grudnia 2020 r. | 31 grudnia 2022 r. |
wniesienie depozytu
1) w ramach linii gwarancyjnej do kwoty 600 000 000 zł 70 000 30 grudnia 2020 r. 31 grudnia 2022 r.
2) w ramach linii gwarancyjnej do kwoty 600 000 000 zł 100 000
1) z tytułu zawieranych na Towarowej Giełdzie Energii S.A. transakcji przez ENEA Wytwarzanie
2) z tytułu zawieranych na Towarowej Giełdzie Energii S.A. transakcji przez ENEA Elektrownia Połaniec
3.5.4.9. Transakcje zabezpieczające ryzyko stopy procentowej
W ramach realizacji Polityki Zarządzania Ryzykiem Stóp Procentowych, w 2020 r. ENEA S.A. zawarła transakcje zabezpieczające ryzyko stopy procentowej (Interest Rate Swap) dla ekspozycji o wartości 1 000 mln zł.
3.5.4.10. Transakcje z podmiotami powiązanymi
W okresie 2020 r. ENEA S.A. oraz jednostki od niej zależne nie zawierały z podmiotami powiązanymi transakcji na warunkach nierynkowych. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, zawartych przez ENEA S.A. lub jednostkę od niej zależną, znajdują się w nocie 39 do skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK ENEA za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r.
3.5.4.11. Podział zysku za 2019 rok
30 lipca 2020 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie ENEA S.A. podjęło uchwałę nr 6 w sprawie podziału zysku netto za rok obrotowy obejmujący okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r., zgodnie z którą 100% zysku netto za rok 2019 zostało przekazane na zwiększenie kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na finansowanie inwestycji.
3.5.4.12. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych
Sytuacja finansowa Spółki tworzy silne podstawy do wykonania planów inwestycyjnych. Bilans, kapitały własne oraz saldo środków pieniężnych GK ENEA są solidnym fundamentem finansowania nakładów inwestycyjnych, tak ze środków własnych, jak i źródeł zewnętrznych. W celu efektywnego wykorzystania środków Spółka w danych działaniach inwestycyjnych, w szczególności w zakresie ewentualnej akwizycji, zamierza wspomagać się finansowaniem dłużnym w celu wykorzystania efektu dźwigni finansowej.
4. Zarządzanie ryzykiem
Grupa ENEA w każdym segmencie prowadzonej działalności narażona jest na ryzyka. Ich materializacja może w istotny, niekorzystny sposób wpłynąć na ciągłość działania poszczególnych Spółek Grupy, ich sytuację finansową oraz zdolność do realizacji wytyczonych celów strategicznych. Świadomość tych zagrożeń wymaga utrzymania, wykorzystania i ciągłego udoskonalania sformalizowanego i zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem (ERM). Jego ramy określa obowiązująca w Grupie ENEA jednolita Polityka Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym. System ERM w Grupie ENEA bazuje na kompleksowym ujęciu przedmiotu zarządzania ryzykiem, określeniu zasad identyfikacji i oceny ryzyk. Na tej podstawie następuje wybór kluczowych ryzyk korporacyjnych, przygotowanie działań mitygujących, a także monitorowanie ekspozycji i wdrożenia działań. W przypadku części ryzyk, takich jak ryzyko kredytowe, utraty płynności, walutowe, stopy procentowej oraz towarowe, a także w przypadku ryzyk projektowych, naruszenia ochrony danych osobowych, ryzyk cybernetycznych, sformalizowane podejście do zarządzania ryzykiem lub oceny ryzyka przybiera formę dedykowanych Polityk i/lub Procedur. Istotnym elementem modelu funkcjonującego w Grupie ENEA jest także system zarządzania ciągłością działania, który ma na celu identyfikację procesów krytycznych dla działalności kluczowych Spółek Grupy ENEA i wdrożenie takich działań i procedur, które ograniczą ryzyko ich przerwania i zapewnią ich ciągłość w sytuacji awaryjnej. Przyjęte zasady zarządzania ryzykiem wyznaczone są w oparciu o najwyższe standardy zarządcze i zgodne są z najlepszymi praktykami rynkowymi w tej dziedzinie. Grupa do realizacji procesów zarządzania ryzykiem wykorzystuje dostępne systemy IT.
4.1. Model zarządczy
Koncepcję organizacji zarządzania ryzykiem w Grupie ENEA oparto o model zakładający koordynację procesów zarządzania ryzykiem w Grupie ENEA przez ENEA S.A. Charakterystyczne cechy tego modelu to ponadto:
* kluczowe Spółki Grupy ENEA zarządzają ryzykiem w oparciu o jednolite standardy określone w Politykach i Procedurach;
* spółki operacyjnie zarządzają ryzykiem w ramach przyznanych limitów i na zasadach zatwierdzanych przez Komitet Ryzyka Grupy ENEA;
* spółki raportują do ENEA S.A. oraz Komitetu Ryzyka Grupy ENEA w zakresie realizowanych działań w obszarze zarządzania ryzykiem.
4.2. Ocena ryzyk
Każde ryzyko uwzględnione w Rejestrze Ryzyk podlega ocenie pod kątem prawdopodobieństwa wystąpienia i potencjalnych skutków finansowych, reputacyjnych oraz wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo, zgodnie ze Skalą Oceny Ryzyk Korporacyjnych. Skala oceny definiuje zakres Planu Postępowania z Ryzykiem i częstotliwość monitorowania.
| 1 | 2 | 3 | 4 | |
|---|---|---|---|---|
| Ryzyko kluczowe | 4 | 8 | 12 | 16 |
| Ryzyko istotne | 3 | 6 | 9 | 12 |
| Ryzyko nieistotne | 2 | 4 | 6 | 8 |
| 1 | 2 | 3 | 4 | |
| Prawdopodobieństwo | ||||
| Skutek |
4.3. Proces zarządzania ryzykiem
Proces zarządzania ryzykiem w Grupie ENEA jest procesem wieloetapowym, angażującym wszystkie istotne jednostki organizacyjne Spółek Grupy.
- Identyfikacja i ocena nowych ryzyk: Identyfikacja potencjalnych ryzyk dotyczących bieżącej działalności operacyjnej Spółek oraz zagrażających osiągnięciu celów strategicznych GK ENEA i celów wynikających ze strategii obszarowych, a następnie ich ocena zgodnie z Metodyką ERM. Opracowanie Planu Postępowania z Ryzykiem i podejmowanie działań mitygujących przez właścicieli ryzyk.
- Monitorowanie istniejących ryzyk: Właściciele ryzyk monitorują na bieżąco efekty podejmowanych działań mitygujących i w razie konieczności modyfikują Plan Postępowania z Ryzykiem. W ustalonych okresach przekazują także informacje na ten temat do menedżera ryzyka. Incydenty i istotne zmiany w istniejących ryzykach są zgłaszane na bieżąco.
- Raportowanie ryzyk: Okresowe raportowanie na poziomie Spółki przez Menadżera Ryzyka do Zarządu Spółki. Okresowe raportowanie na poziomie Grupy ENEA przez Departament Zarządzania Ryzykiem ENEA S.A. do Komitetu Ryzyka Grupy ENEA.
W procesie identyfikacji uwzględniane są także ryzyka niefinansowe, które mogą mieć znaczący negatywny wpływ na zagadnienia społeczne, pracownicze, środowiskowe, praw człowieka i przeciwdziałania korupcji. Ich szczegółowy opis znajduje się w „Oświadczeniu na temat informacji niefinansowych” w dalszej części niniejszego sprawozdania.
4.4. Komitet Ryzyka Grupy ENEA
Kluczowym organem w procesie zarządzania ryzykiem w Grupie ENEA jest Komitet Ryzyka. Komitet jest organem grupującym przedstawicieli kluczowych obszarów biznesowych Grupy ENEA, reprezentujących wszystkie jej kluczowe Spółki.
Kompetencje Komitetu Ryzyka
Dla Obszaru Zarządzania Ryzykiem i Compliance, w szczególności:
1. Udzielanie rekomendacji Zarządowi ENEA S.A. w sprawie zatwierdzenia polityk regulujących proces zarządzania ryzykiem, ciągłością działania, ubezpieczeniami i Compliance oraz zmian aktualizacyjnych w tym zakresie.
2. Przyjmowanie i analiza informacji z obszaru zarządzania ryzykiem, ciągłością działania oraz ubezpieczeniami wpływających od Jednostek Merytorycznych.
3. Opiniowanie rocznych raportów w zakresie realizacji Polityki Compliance, które przedkładane są Zarządowi ENEA S.A. do zatwierdzenia.
4. Przyjmowanie półrocznych raportów z bieżącej realizacji Polityki Compliance oraz formułowanie zaleceń, co do realizacji Polityki Compliance.
5. Wydawanie wiążących interpretacji postanowień (wykładni) Polityki Compliance.
6. Zatwierdzanie dokumentacji operacyjnej regulującej proces zarządzania ryzykiem, ubezpieczeniami, ciągłością działania wraz z akceptacją zmian aktualizacyjnych (strategie, procedury, metodyki, narzędzia, instrukcje, wytyczne itp.).
Dla Obszaru Regulacji Rynkowych:
1. Wydawanie wytycznych dotyczących zajmowania stanowiska oraz podejmowania działań negocjacyjnych, regulacyjnych i lobbingowych dla spółek Grupy ENEA w zakresie regulacji rynkowych.
2. Wyznaczanie kierunku i zakresu analizy wpływu regulacji rynkowych na plany rozwojowe i inwestycyjne oraz strategię Grupy ENEA.
3. Przyjmowanie i analiza informacji z Obszaru Regulacji Rynkowych wpływających od Jednostek Merytorycznych.
4.4.1. Członkowie Komitetu Ryzyka Grupy ENEA
Skład osobowy Komitetu Ryzyka tworzą dedykowani członkowie zarządu ENEA S.A. oraz Spółek Zależnych w Grupie, a także dyrektorzy właściwych merytorycznie departamentów ENEA S.A.
4.5. Model ryzyk Grupy ENEA
MODEL RYZYK
| RYZYKA GŁÓWNE, NA KTÓRE NARAŻONA JEST GRUPA ENEA W OKREŚLONYCH KATEGORIACH | PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA MITYGUJĄCE DLA RYZYK W OKREŚLONYCH KATEGORIACH |
|---|---|
| STRATEGICZNE • Ryzyko wynikające z otoczenia regulacyjnego wpływające na poziom kosztów i przychodów • Ryzyko przyjęcia błędnych założeń dla długoterminowych projekcji finansowych • Ryzyko niewłaściwego zarządzania informacją w sytuacji kryzysowej • Ryzyko braku realizacji restrykcyjnych założeń polityki klimatycznej UE • Ryzyko luki pokoleniowej • Ryzyko związane z poniesieniem niezaplanowanych wydatków i kosztów na skutek rozliczeń prowadzonych z interesariuszami budowy elektrowni Ostrołęka C • Ryzyko uznania nieprzestrzegania zasad Programu Zgodności | • Udział w pracach zespołów tematycznych oraz innych towarzystw branżowych • Monitorowanie i weryfikacja prognoz kursów walutowych, stóp procentowych, ścieżek cenowych i innych założeń makroekonomicznych • Utrzymywanie sprawnych kanałów komunikacji z kluczowymi jednostkami biznesowymi • Udział w pracach nad regulacjami dla branży energetycznej i węglowej • Wdrożenie rozwiązań mających na celu uzupełnienie, podniesienie, wzmocnienie kompetencji i wiedzy organizacji, m.in.poprzez programy płatnych staży i praktyk, współpraca ze szkołami patronackimi • Zapewnienie transparentnego, konkurencyjnego i motywacyjnego systemu wynagrodzeń • Monitoring działań legislacyjnych • Monitorowanie przestrzegania Programu Zgodności i szkolenia pracowników |
FINANSOWE
- Ryzyko naruszenia umów o finansowanie
- Ryzyko pogorszenia ratingu
- Ryzyko wypowiedzenia umów przez banki
- Ryzyko utraty płynności finansowej
- Ryzyko poniesienia strat z tytułu niewywiązania się kontrahentów ze zobowiązań umownych (w tym ryzyko kredytowe)
- Ryzyko niezrealizowania lub wystąpienia opóźnień w realizacji inwestycji
- Ryzyko niekorzystnego otoczenia rynku ubezpieczeniowego
-
Ryzyko wahania stóp procentowych
-
Monitorowanie kowenantów bankowych w GK ENEA
- Bieżące konsultacje z agencją ratingową
- Bieżące konsultacje z bankami
- Prowadzenie usystematyzowanych działań w obszarze zarządzania ryzykiem kredytowym i windykacji
- Monitorowanie realizacji zadań inwestycyjnych
- Opracowanie informacji dotyczących transformacji źródeł wytwórczych i prowadzenie dialogu z rynkiem ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym
OPERACYJNE
- Ryzyko niespełnienia wymogów konkluzji BAT
- Ryzyko opóźnienia procesów przetargowych
- Ryzyko bezpieczeństwa teleinformatycznego w Grupie ENEA
- Ryzyko naruszenia przepisów prawa i regulacji wewnętrznych dotyczących ochrony danych osobowych
- Ryzyko niezbilansowania przychodów i kosztów zakupu i sprzedaży energii elektrycznej
- Ryzyko przerw działania w wyniku wystąpienia intensywnych czynników atmosferycznych
- Ryzyko ubytków mocy spowodowanych warunkami hydrologicznymi
- Ryzyko niedostępności pracowników w wyniku stanu epidemii choroby zakaźnej
- Ryzyko niekorzystnego klimatu społecznego
-
Ryzyko awarii przemysłowych.
-
Monitoring realizacji inwestycji związanych ze spełnieniem wymogów konkluzji BAT
- Zarządzanie procesami zakupowymi
- Regularne okresowe przeglądy systemów i ich ocena pod względem zapewnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego
- Przeprowadzanie kampanii informacyjnej wśród pracowników, w tym szkoleń wstępnych i okresowych dot. m.in. zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego
- Zabezpieczenie systemów przetwarzających dane osobowe poprzez zabezpieczenia systemowe
- Monitoring warunków hydrologicznych
- Bieżące wdrażanie zaleceń ogólnokrajowych w zakresie minimalizacji ryzyka zakażeń.
- Aktywny, regularny dialog ze stroną społeczną.
- Wprowadzenie instrukcji i mechanizmów kontrolnych
RYNKOWE
- Ryzyko zmienności cen towarów na rynku terminowym
- Ryzyko niedotrzymania ciągłości dostaw paliw
- Ryzyko wolumetryczne paliwa i transportu
-
Ryzyko realizacji sprzedaży założonego wolumenu węgla do głównych odbiorców
-
Doskonalenie metod i narzędzi optymalizacji portfeli towarowych
- Utrzymywanie i rozwój kompetencji wewnątrz Spółki do zarządzania ryzykiem towarowym
- Dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia i realizacji usług
- Ciągła analiza rynku paliwowo-energetycznego
- Optymalizacja dostaw węgla w ramach Grupy
34
- Zatrudnienie
Spółka z GK ENEA, według stanu zatrudnienia na ostatni dzień 2020 r., zatrudniały na umowę o pracę 17 452 osoby, w tym 3 104 kobiety i 14 348 mężczyzn. Na 31 grudnia 2020 r. ENEA S.A. na umowę o pracę zatrudniała 410 osób.
5.1. Realizacja Polityki HR w GK ENEA w 2020 r.
- Optymalizacja modelu organizacji pracy HR celem usprawnienia działalności Grupy. Istotą modelu jest:
- kreowanie polityki HR na poziomie ENEA S.A. oraz kaskadowanie założeń do realizacji poszczególnym spółkom Grupy, co w konsekwencji ma zapewnić spójność działań HR oraz wsparcie realizacji Strategii Grupy ENEA;
- zapewnienie wsparcia biznesu w spółkach Grupy poprzez HR Biznes Partnerów, odpowiedzialnych za wdrażanie rozwiązań HR, wspieranie Zarządów i kadry menadżerskiej w zarządzaniu zasobami ludzkimi, współpracę z zakładowymi organizacjami związkowymi;
- monitorowanie spójności procesów i standardów HR w całej Grupie ENEA, w takich obszarach jak: rekrutacje, adaptacja, zatrudnienie i zmiana warunków zatrudnienia, polityka rozwojowa, szkolenia, zarządzanie przez cele, systemy motywacyjne etc.;
- pozostawienie w ENEA Centrum, w Centrum Usług Wspólnych, wyłącznie działań operacyjnych w zakresie obsługi kadrowo-płacowej, ZFŚS oraz obsługi szkoleń, a także rozliczanie kosztów organizacji związkowych.
- Realizacja planu działań w oparciu o analizę wyników uzyskanych po przeprowadzonym badaniu satysfakcji pracowników w wybranych Spółkach Grupy ENEA.
- Digitalizacja procesów HR – kontynuowanie działań mających na celu wprowadzenie elektronicznej teczki osobowej (e-teczka), elektronicznego obiegu dokumentów w zakresie procesów obsługiwanych przez HR Biznes Partnera (rekrutacja, zatrudniania, zmiany warunków zatrudnienia etc.).
- Działania z zakresu employer branding, mające na celu pozyskanie najlepszych kandydatów do pracy, w tym:
- działania dedykowane studentom i absolwentom, takie jak promocja programu staży i praktyk „Zainstaluj się w Enei”, prowadzenie studiów o profilu praktycznym czy współpraca z organizacjami studenckimi
- działania adresowane do uczniów szkół branżowych i technicznych, realizowane w ramach modelu współpracy ze szkołami patronackimi na terenie działania spółek, w tym zorganizowanie drugiej edycji konkursu MOC NA START- konkursu o stypendium ENEA,
- promocja ofert pracy wśród osób poszukujących pracy, fachowców i specjalistów, jak i prowadzenie profili pracodawcy w mediach społecznościowych.
W tym obszarze podejmowane są również działania skierowane do obecnych pracowników poprzez prowadzenie Strefy pracownika w intranecie, organizowanie konkursów oraz promowanie wartości etycznych wynikających z Kodeksu Etyki Grupy ENEA. Nie bez znaczenia jest zdobycie nagrody Friendly Workplace oraz Certyfikatu Firma bez mobbingu, potwierdzającego skuteczność podejmowanych przez pracodawcę działań przeciwdziałających dyskryminacji i innym niepożądanym zachowaniom.
- promocja ofert pracy wśród osób poszukujących pracy, fachowców i specjalistów, jak i prowadzenie profili pracodawcy w mediach społecznościowych.
- Stały przegląd systemów motywacyjnych i ich urynkowienie; wdrożenie narzędzia do zarządzania przez cele stanowiącego bazę do czytelnego i motywacyjnego wynagradzania za osiągnięte wyniki, w szczególności dla kadry zarządzającej oraz pracowników z obszaru sprzedaży.
| wyższe | 40% | |
| średnie zawodowe | 43% | |
| podstawowe | 15% | 1% |
Struktura zatrudnienia w GK ENEA wg wykształcenia stan na 31 grudnia 2020 r.
| do 25 roku życia | 6% | |||||
| 26-35 lat | 26% | |||||
| 36-45 lat | 28% | |||||
| 46-55 lat | 23% | |||||
| 56-60 lat | 11% | |||||
| 61 lat i więcej | 6% |
Struktura zatrudnienia w GK ENEA wg wieku stan na 31 grudnia 2020 r.
35
5.2 Informacja na temat zasad wynagradzania w ENEA S.A.
W dniu 30 lipca 2020 r., Uchwałą nr 24, Zwyczajne Walne Zgromadzenie ENEA S.A. przyjęło dokument pn. „Polityka wynagrodzeń członków organu nadzorującego oraz organu zarządzającego w ENEA Spółka Akcyjna”, która weszła w życie z mocą obowiązującą od dnia 30 lipca 2020 r. i od tego dnia ma zastosowanie do wypłaty wynagrodzeń członkom Zarządu i Rady Nadzorczej. Ponadto, w Spółce funkcjonuje szereg formalnych regulacji płacowych w stosunku do Pracowników. Podstawą określenia wynagrodzeń w ENEA S.A. jest zakładowy układ zbiorowy pracy, regulaminy premiowania i regulamin pracy. Zasady ustalenia wynagrodzeń w ENEA S.A. są powiązane z jej strategią, celami oraz interesami i wynikami. Dodatkowo, zasady ustalania wynagrodzeń uwzględniają kwestię braku dyskryminacji z jakichkolwiek przyczyn. Z zastrzeżeniem zmian w zasadach wynagradzania osób zarządzających i nadzorujących, w 2020 r. nie miały miejsca istotne zmiany w stosowanych zasadach wynagradzania w Spółce. Do stosowanych w 2020 r. w ENEA S.A. pozafinansowych składników wynagrodzenia należały w szczególności: opieka medyczna, szkolenia, świadczenia socjalne (w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, tj. dofinansowanie do wypoczynku pracowników, dofinansowanie do zajęć sportowo-rekreacyjnych i działalności kulturalno-oświatowej, nisko oprocentowane pożyczki na cele mieszkaniowe), dodatkowy dzień wolny, preferencyjna oferta ubezpieczeniowa, samochody służbowe z możliwością wykorzystania do celów prywatnych czy pracowniczy program emerytalny. Stosowane w Spółce zasady wynagradzania oceniane są pozytywnie z punktu widzenia realizacji jej celów, w szczególności długoterminowego wzrostu wartości dla akcjonariuszy i stabilności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Na 31 grudnia 2020 r., Emitent, ani spółki z GK ENEA nie posiadały zobowiązań (w tym zaciągniętych), wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze, przypisanych indywidualnie do byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów.
36
- Opis branży
Bazowym aktem prawnym polskiego rynku energetycznego jest ustawa Prawo Energetyczne, jak również powiązane z nią rozporządzenia/akty wykonawcze wprowadzane najczęściej przez Ministrów Gospodarki bądź Środowiska. Za moment najistotniejszy w procesie tworzenia się rodzimego rynku uznaje się wejście w życie ustawy Prawo Energetyczne z kwietnia 1997 r. W tym samym czasie powołano również Urząd Regulacji Energetyki (URE). Urząd do dziś odpowiada za ustalanie cen za przesył energii elektrycznej, jak również prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej i prawa do emisji dwutlenku węgla. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, krajowe prawodawstwo musiało dostosować się do przepisów UE. Od tego czasu to prawodawstwo europejskie stało się podstawą do tworzenia krajowych uregulowań prawnych odnoszących się do rynku energetycznego. Najważniejszym dokumentem europejskim była Dyrektywa o zasadach wspólnego rynku energii elektrycznej. Istotną zmianą dla polskiego rynku było również wejście w życie w 2007 r. przepisów liberalizujących rynek, które dawały odbiorcom indywidualnym możliwość zakupu energii elektrycznej od dowolnego operatora. Dzisiaj energia elektryczna jest towarem, który jest przedmiotem obrotu na otwartym, konkurencyjnym rynku.# Podobnie jak każde inne dobro, energia jest wytwarzana przez wytwórców, następnie odbierana przez rynkowych pośredników, a w efekcie końcowym trafia do klienta indywidualnego, jak również przedsiębiorstw czy instytucji. Energia, podobnie jak każde inne wytworzone dobro, musi być przetransportowana do końcowego odbiorcy, co odbywa się przez sieć przesyłową i dystrybucyjną. Rynek energetyczny w Polsce opiera się o kilka grup energetycznych, z których najważniejsze poza ENEA to: PGE, TAURON, Energa (Grupa Orlen), ZE PAK oraz Innogy (działa tylko na obszarze Warszawy). Zgodnie z Prawem Energetycznym, wykonywanie działalności przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej wymaga specjalnych zezwoleń (koncesji) wydawanych przez prezesa URE. Wiodącymi dystrybutorami energii elektrycznej w Polsce są: ENEA Operator, PGE Dystrybucja, TAURON Dystrybucja oraz Energa Operator.
Główne grupy energetyczne w Polsce
Nieustanne dążenie do budowy otwartego i konkurencyjnego rynku opiera się na założeniu, że zarówno wytwarzanie, jak i sprzedaż energii elektrycznej nie podlegają naturalnemu monopolowi. Co więcej, mechanizmy rynkowe, rozumiane jako konkurencja pomiędzy grupami energetycznymi są gwarantem wysokiej jakości świadczonych usług, niezawodności krajowego systemu energetycznego, jak również niskich cen energii. Dostęp do taniej energii elektrycznej jest konieczny dla gospodarki, zwłaszcza aby lokalne wyroby przemysłowe mogły konkurować na rynkach międzynarodowych i tym samym tworzyły przewagę konkurencyjną Polski.
W lutym 2021 r. Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.” (PEP2040) - nowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora. Zgodnie z tym dokumentem w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę odegra w tym procesie wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej. Będą to dwa strategiczne nowe obszary i gałęzie przemysłu, które zostaną zbudowane w Polsce. PEP2040 jest jedną z dziewięciu zintegrowanych strategii sektorowych wynikających ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. PEP2040 jest spójna z Krajowym planem na rzecz energii i klimatu na lata 2021- 2030. PEP2040 zawiera opis stanu i uwarunkowań sektora energetycznego. Następnie wskazano trzy filary PEP2040, na których oparto osiem celów szczegółowych PEP2040 wraz z działaniami niezbędnymi do ich realizacji oraz projekty strategiczne. Zaprezentowano ujęcie terytorialne i wskazano źródła finansowania PEP2040.
37 Kluczowe elementy PEP2040 to:
* Transformacja energetyczna z uwzględnieniem samowystarczalności elektroenergetycznej.
* Wzrost udziału OZE we wszystkich sektorach i technologiach. W 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23%, nie mniej niż 32% w elektroenergetyce (głównie energetyka wiatrowa i PV), 28% w ciepłownictwie (wzrost o 1 p.p. r/r), 14% w transporcie (z dużym wkładem elektromobilności).
* Energetyka wiatrowa na morzu - moc zainstalowana osiągnie od ok. 5,9 GW w 2030 r. do ok. 11 GW w 2040 r.
* Nastąpi istotny wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice do: ok. 5-7 GW w 2030 r. i ok. 10-16 GW w 2040 r.
* W 2030 r. udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej nie będzie przekraczać 56%, a przy podwyższonych cenach uprawnień do emisji CO 2 może spaść nawet do poziomu 37,5%.
6.1 Otoczenie rynkowe
Ceny węgla na rynku polskim
- PSCMI1: Średnia cena notowań Indeksu PSCMI1 w 2020 r. wyniosła 11,92 zł/GJ, co w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 - 11,99 zł/GJ oznacza marginalny spadek o 0,6%.
- Miały: Średnia cena miałów energetycznych sprzedawanych do Energetyki Zawodowej w okresie 11M/2020 r. 1) wyniosła 11,62 zł/GJ. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 jest to wzrost o 1,2%.
W okresie 11M/2020 r. 1) nastąpił spadek wydobycia i sprzedaży węgla energetycznego w polskich kopalniach, wzrosły zapasy węgla energetycznego, a łączny wolumen importu wyniósł 10 mln ton. Od stycznia do listopada 2020 r. polskie kopalnie wydobyły 38,1 mln ton węgla energetycznego, wobec 45,6 mln ton w analogicznym okresie ubiegłego roku - spadek o 16,4% r/r. Sprzedaż w tym okresie wyniosła 37,1 mln ton wobec 43 mln ton w roku 2019 – spadek o 13,8% r/r. Poziom zapasów węgla energetycznego na koniec listopada wyniósł 5,2 mln ton i wzrósł o 22% w skali roku. Na krajowym rynku węgla utrzymuje się nadpodaż węgla i wysokie poziomy zapasów surowca. Spadł popyt na produkcję elektryczności z węgla wypierany przez gaz, OZE, import energii, wysokie ceny CO 2 oraz na skutek trwającej pandemii koronawirusa i gospodarczych lockdownów. Rozpoczyna się proces transformacji polskiej energetyki w kierunku jej niskoemisyjności. W ramach procesu dekarbonizacji zakłada się sukcesywne zamykanie nierentownych kopalń oraz konsekwentne odchodzenie od węgla.
1) Analiza okresu styczeń – listopad 2020 r. z uwagi na brak publikacji przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Katowicach danych rynkowych z obszaru polskiego rynku węgla za miesiąc grudzień 2020 r. w chwili publikacji raportu.
| 2019 | 11M/2019 | 11M/2020 | |
|---|---|---|---|
| wydobycie węgla energetycznego | 45.6 | 38.1 | |
| sprzedaż węgla energetycznego | 43.0 | 37.1 | |
| stan zapasów węgla energetycznego (mln ton) | 49.6 | 46.7 | 5.2 |
Ceny energii na rynku polskim
| BASE_Y_19/20/21 | |
|---|---|
| zł/MWh | |
| Źródło: TGE, ceny rozliczeniowe |
Na hurtowym rynku terminowym energii elektrycznej cena produktu BASE Y-21 spadła o 12% do poziomu 226,89 zł/MWh w stosunku do analogicznego produktu (tj. BASE Y-20) w 4 kw. 2019 r. Ceny BASE Y-21 w 2020 r. charakteryzowały się dużą zmiennością, a średnioważona wolumenem cena wzrosła w stosunku do analogicznego produktu w 2019 r. Cena BASE Y-21 na początku roku kształtowała się na poziomie zbliżonym do 253,00 zł/MWh, po czym spadła do poziomów 211,00 zł/MWh, by w końcowym okresie roku wzrosnąć do 245,00 zł/MWh. Na kształtowanie się ceny BASE Y-21 w 2020 r. głównie wpływ miały zmiany cen uprawnień do emisji CO 2 .
| RDN | BASE |
|---|---|
| zł/MWh | |
| Źródło: TGE, ceny rozliczeniowe |
Średnia cena energii elektrycznej na rynku SPOT w 4 kw. 2020 r. była wyższa o 16% w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Do tego wzrostu głównie przyczyniła się znacząco wyższa wycena wszystkich miesięcy w kwartale niż w analogicznym okresie w 2019 r. Na poziom cen energii elektrycznej na rynku SPOT w całym 2020 r. wpływ miały następujące czynniki:
* wysokie ceny uprawnień do emisji CO 2 (czynnik pro-wzrostowy),
* wyższe niż planowane poziomy ubytków mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) (czynnik pro-wzrostowy),
* dość wysoka generacja wiatrowa (czynnik pro-spadkowy),
* średnie zapotrzebowanie na moc w KSE na niższym poziomie w porównaniu do 2019 r. (czynnik ograniczający wzrost cen),
* wyższy niż w 2019 r. import energii z krajów sąsiadujących (czynnik pro-spadkowy).
39
Ceny uprawnień do emisji CO 2 oraz praw majątkowych „zielonych”
| Uprawnienia do emisji CO 2 (Dec-20) | EUR/t |
|---|---|
| Źródło: ICE, ceny rozliczeniowe |
W okresie od stycznia 2019 r. do lutego 2020 r. nie odbyła się żadna aukcja uprawnień do emisji CO 2 przeznaczonych dla Wielkiej Brytanii (UK). Było to związane z decyzją KE o zawieszeniu przydziału darmowych uprawnień i aukcji dla Wielkiej Brytanii, do czasu ustalenia sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Niepewność w sprawie „brexitu” determinowała wysoką zmienność cen uprawnień do emisji CO 2 w roku 2019. Początek roku 2020 przebiegał spokojniej - ceny uprawnień do początku marca mieściły się w przedziale 23,2 - 25,7 EUR/t. Od 12 marca, wskutek rozprzestrzeniania się w Europie koronawirusa, a także w wyniku zwiększenia podaży przez odblokowanie aukcji dla Wielkiej Brytanii (pierwsza z nich odbyła się 4 marca 2020 r.), nastąpiła w ciągu kilku dni gwałtowna wyprzedaż emisji, powodująca znaczny spadek cen do poziomu 15,30 EUR/t. Po tym spadku rynek zaczął stopniowo odrabiać straty, co było związane z poprawą nastrojów, utrzymaniem na szczeblu UE dążenia do realizacji ambitnych celów klimatycznych i stopniowym odmrażaniem gospodarek. Cały czas jednak obawy przed drugą falą koronawirusa wpływały na wahania cenowe. Wzrosty w 3 kw. 2020 r. spowodowane były m.in. propozycjami wprowadzenia zmian do systemu EU ETS, w tym pojawieniem się projektu propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej podniesienia celów klimatycznych. Początkowe spadki w 4 kw. 2020 r., wywołane wzrostem zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem częściowych lub lokalnych „lockdownów”, zostały zatrzymane przez informację o wypracowaniu skutecznych szczepionek. Wzrost cen w ostatnich miesiącach był także efektem przyjęcia nowego celu redukcji emisji o co najmniej 55% do 2030 r. oraz informacji o opóźnieniu aukcji pierwotnych oraz przydziału darmowych uprawnień dla instalacji w roku 2021. Wielka Brytania podjęła ostatecznie decyzję o opuszczeniu EU ETS i stworzeniu własnego systemu handlu emisjami, których cena minimalna została ustalona na poziomie 15 GBP/t. Operatorzy uczestniczący w EU ETS w dalszym ciągu są zobowiązani do realizacji obowiązku za rok 2020. Średnia cena w 4 kw. 2020 r. była o 7% wyższa, niż średnia cena w analogicznym okresie 2019 r.
| Ceny praw majątkowych „zielonych” (PMOZE_A) | |
|---|---|
| Źródło: TGE, indeksy z rynku sesyjnego |
W przypadku praw majątkowych „zielonych”, w 1 kw. 2020 r. ceny utrzymywały się w trendzie bocznym, a w 2 kw. 2020 r. w trendzie spadkowym o niewielkim nachyleniu. Do momentu publikacji projektu rozporządzenia (lipiec 2020 r.) ustalającego poziom obowiązku na rok 2021 na 19,5% ceny oscylowały w okolicach poniżej 130 zł/MWh. Ostatecznie, w okresie od sierpnia do grudnia ceny osiągnęły poziom około 140 zł/MWh i pozostały w trendzie bocznym, w efekcie średnia cena PMOZE_A za 4 kw. wyniosła 141,01 zł/MWh. Zgodnie z danymi przekazanymi przez TGE, w okresie od 1 lipca 2019 r. do 31 czerwca 2020 r. umorzonych zostało ok. 22,5 TWh praw majątkowych, podczas gdy na rejestrze pozostawało w dalszym ciągu ok.# 7. Sytuacja finansowa
7.1 Skonsolidowane wybrane dane finansowe
| [tys. zł] | 2019 | 1) 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 16 401 298 | 18 194 554 | 1 793 256 | 10,9% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 1 784 127 | (1 706 259) | -3 490 386 | -195,6% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 871 271 | (2 603 549) | -3 474 820 | -398,8% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | 540 697 | (2 234 337) | -2 775 034 | -513,2% |
| EBITDA | 3 337 916 | 3 301 958 | -35 958 | -1,1% |
| Przepływy pieniężne netto z: | ||||
| działalności operacyjnej | 2 144 615 | 3 157 764 | 1 013 149 | 47,2% |
| działalności inwestycyjnej | (2 312 818) | (2 576 300) | -263 482 | -11,4% |
| działalności finansowej | 1 279 312 | (2 401 857) | -3 681 169 | -287,7% |
| Stan środków pieniężnych na koniec okresu | 3 761 947 | 1 941 554 | -1 820 393 | -48,4% |
| Zysk / (strata) netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | 423 205 | (2 268 412) | -2 691 617 | -636,0% |
| Średnioważona liczba akcji [szt.] | 441 442 578 | 441 442 578 | - | - |
| Zysk/ (strata) netto na akcję [zł] | 0,96 | (5,14) | -6,10 | -635,4% |
| Rozwodniony zysk/ (strata) na akcję [zł] | 0,96 | (5,14) | -6,10 | -635,4% |
| [tys. zł] | 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa razem | 32 843 854 | 29 889 863 | -2 953 991 | -9,0% |
| Zobowiązania razem | 17 364 083 | 16 795 510 | -568 573 | -3,3% |
| Zobowiązania długoterminowe | 10 855 419 | 10 009 542 | -845 877 | -7,8% |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 6 508 664 | 6 785 968 | 277 304 | 4,3% |
| Kapitał własny | 15 479 771 | 13 094 353 | -2 385 418 | -15,4% |
| Kapitał zakładowy | 588 018 | 588 018 | - | - |
| Wartość księgowa na akcję [zł] | 35,07 | 29,66 | -5,41 | -15,4% |
| Rozwodniona wartość księgowa na akcję [zł] | 35,07 | 29,66 | -5,41 | -15,4% |
| [tys. zł] | 4 kw. 2019 | 1) 4 kw. 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 4 232 509 | 4 730 656 | 498 147 | 11,8% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 312 718 | (2 629 568) | -2 942 286 | -940,9% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | (405 839) | (2 693 961) | -2 288 122 | -563,8% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | (449 214) | (2 190 633) | -1 741 419 | -387,7% |
| EBITDA | 739 534 | 666 851 | -72 683 | -9,8% |
| Zysk/ (strata) netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | (468 332) | (2 205 995) | -1 737 663 | -371,0% |
| Średnioważona liczba akcji [szt.] | 441 442 578 | 441 442 578 | - | - |
| Zysk/ (strata) netto na akcję [zł] | (1,06) | (5,00) | -3,94 | -371,7% |
| Rozwodniony zysk/ (strata) na akcję [zł] | (1,06) | (5,00) | -3,94 | -371,7% |
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
7.2 Jednostkowe wybrane dane finansowe
| [tys. zł] | 2019 | 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 5 697 448 | 6 190 956 | 493 508 | 8,7% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | (113 831) | (191 109) | -77 278 | -67,9% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 287 294 | (3 397 659) | -3 684 953 | -1282,6% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | 283 331 | (3 356 750) | -3 640 081 | -1284,7% |
| EBITDA | -108 589 | -185 973 | -77 384 | -71,3% |
| Przepływy pieniężne netto z: | ||||
| działalności operacyjnej | (30 933) | (411 351) | -380 418 | -1229,8% |
| działalności inwestycyjnej | 429 197 | 400 024 | -29 173 | -6,8% |
| działalności finansowej | 1 318 154 | (2 326 190) | -3 644 344 | -276,5% |
| Stan środków pieniężnych na koniec okresu | 2 715 611 | 378 094 | -2 337 517 | -86,1% |
| Średnioważona liczba akcji [szt.] | 441 442 578 | 441 442 578 | - | - |
| Zysk/ (strata) netto na akcję [zł] | 0,64 | (7,60) | -8,24 | -1 287,5% |
| Rozwodniony zysk/ (strata) na akcję [zł] | 0,64 | (7,60) | -8,24 | -1 287,5% |
| [tys. zł] | 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa razem | 24 696 633 | 19 494 521 | -5 202 112 | -21,1% |
| Zobowiązania razem | 11 122 454 | 9 367 049 | -1 755 405 | -15,8% |
| Zobowiązania długoterminowe | 7 936 568 | 6 720 747 | -1 215 821 | -15,3% |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 3 185 886 | 2 646 302 | -539 584 | -16,9% |
| Kapitał własny | 13 574 179 | 10 127 472 | -3 446 707 | -25,4% |
| Kapitał zakładowy | 588 018 | 588 018 | - | - |
| Wartość księgowa na akcję [zł] | 30,75 | 22,94 | -7,81 | -25,4% |
| Rozwodniona wartość księgowa na akcję [zł] | 30,75 | 22,94 | -7,81 | -25,4% |
| [tys. zł] | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 1 487 487 | 1 625 006 | 137 519 | 9,2% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | (77 781) | (89 415) | -11 634 | -15,0% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | (439 379) | (2 912 085) | -2 472 706 | -562,8% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | (416 439) | (2 894 621) | -2 478 182 | -595,1% |
| EBITDA | -76 498 | -88 036 | -11 538 | -15,1% |
| Średnioważona liczba akcji [szt.] | 441 442 578 | 441 442 578 | - | - |
| Zysk/ (strata) netto na akcję [zł] | (0,94) | (6,56) | -5,62 | -597,9% |
| Rozwodniony zysk/ (strata) na akcję [zł] | (0,94) | (6,56) | -5,62 | -597,9% |
7.3 Kluczowe dane operacyjne i wskaźniki dla GK ENEA
| J.m. | 2019 | 1) 2020 | Zmiana | Zmiana % | 4 kw.2019 | 1) 4 kw.2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody tys. zł | 16 401 298 | 18 194 554 | 1 793 256 | 10,9% | 4 232 509 | 4 730 656 | 498 147 | 11,8% |
| EBITDA tys. zł | 3 337 916 | 3 301 958 | -35 958 | -1,1% | 739 534 | 666 851 | -72 683 | -9,8% |
| EBIT tys. zł | 1 784 127 | (1 706 259) | -3 490 386 | -195,6% | 312 718 | (2 629 568) | -2 942 286 | -940,9% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego tys. zł | 540 697 | (2 234 337) | -2 775 034 | -513,2% | (449 214) | (2 190 633) | -1 741 419 | -387,7% |
| Zysk / (strata) netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej tys. zł | 423 205 | (2 268 412) | -2 691 617 | -636,0% | (468 332) | (2 205 995) | -1 737 663 | -371,0% |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej tys. zł | 2 144 615 | 3 157 764 | 1 013 149 | 47,2% | (823 281) | (836 318) | -13 037 | -1,6% |
| CAPEX tys. zł | 2 181 120 | 2 441 339 | 260 219 | 11,9% | 689 714 | 803 746 | 114 032 | 16,5% |
| Dług netto tys. zł | 6 637 344 | 6 450 781 | -186 563 | -2,8% | 6 637 344 | 6 450 781 | -186 563 | -2,8% |
| Dług netto / EBITDA 2) | - | 1,99 | 1,95 | -0,04 | -2,0% | 1,99 | 1,95 | -0,04 |
| Rentowność aktywów (ROA) 2) % | 1,6% | -7,5% | -9,1 p.p. | - | -5,5% | -29,3% | -23,8 p.p. | - |
| Rentowność kapitału własnego (ROE) 2) % | 3,5% | -17,1% | -20,6 p.p. | - | -11,6% | -66,9% | -55,3 p.p. | - |
| Obrót | ||||||||
| Sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym GWh | 20 339 | 21 113 | 774 | 3,8% | 5 243 | 5 507 | 264 | 5,0% |
| Liczba odbiorców (Punkty Poboru Energii) tys. | 2 535 | 2 565 | 30 | 1,2% | 2 535 | 2 565 | 30 | 1,2% |
| Dystrybucja | ||||||||
| Sprzedaż usług dystrybucji odbiorcom końcowym GWh | 19 764 | 19 419 | -345 | -1,7% | 4 986 | 5 094 | 109 | 2,2% |
| Liczba klientów (stan na koniec okresu sprawozdawczego) tys. | 2 626 | 2 661 | 35 | 1,3% | 2 626 | 2 661 | 35 | 1,3% |
| Wytwarzanie | ||||||||
| Całkowite wytwarzanie energii elektrycznej netto, w tym: GWh | 25 931 | 22 482 | -3 449 | -13,3% | 6 053 | 5 629 | -424 | -7,0% |
| ze źródeł konwencjonalnych GWh | 23 653 | 20 090 | -3 563 | -15,1% | 5 390 | 4 994 | -395 | -7,3% |
| z odnawialnych źródeł energii GWh | 2 278 | 2 392 | 114 | 5,0% | 663 | 635 | -28 | -4,2% |
| Wytwarzanie ciepła brutto TJ | 7 207 | 6 676 | -531 | -7,4% | 2 123 | 2 217 | 94 | 4,4% |
| Sprzedaż energii elektrycznej, w tym: GWh | 30 584 | 27 776 | -2 808 | -9,2% | 7 664 | 6 990 | -674 | -8,8% |
| ze źródeł konwencjonalnych GWh | 23 653 | 20 090 | -3 563 | -15,1% | 5 390 | 4 994 | -395 | -7,3% |
| z odnawialnych źródeł energii GWh | 2 278 | 2 392 | 114 | 5,0% | 663 | 635 | -28 | -4,2% |
| z zakupu GWh | 4 653 | 5 294 | 641 | 13,8% | 1 611 | 1 361 | -250 | -15,5% |
| Sprzedaż ciepła TJ | 6 518 | 6 000 | -518 | -7,9% | 1 944 | 2 011 | 67 | 3,4% |
| Wydobycie | ||||||||
| Produkcja netto tys. t | 9 451 | 7 612 | -1 839 | -19,5% | 2 324 | 2 074 | -250 | -10,8% |
| Sprzedaż węgla tys. t | 9 359 | 7 670 | -1 689 | -18,0% | 2 298 | 1 970 | -328 | -14,3% |
| Zapas na koniec okresu tys. t | 179 | 122 | -57 | -31,8% | 179 | 122 | -57 | -31,8% |
| Roboty chodnikowe km | 29,1 | 25,7 | -3,4 | -11,7% | 7,4 | 6,1 | -1,3 | -17,6% |
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
2) definicje wskaźników zamieszczone zostały na str. 152
7.4 Wyniki finansowe GK ENEA w 2020 r.
Skonsolidowany rachunek zysków i strat w 2020 r.
| [tys. zł] | 2019 | 1) 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | 11 865 052 | 13 872 606 | 2 007 554 | 16,9% |
| Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 352 746 | 356 547 | 3 801 | 1,1% |
| Przychody ze sprzedaży gazu | 179 699 | 332 875 | 153 176 | 85,2% |
| Przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych | 2 823 514 | 3 097 810 | 274 296 | 9,7% |
| Przychody z tytułu świadectw pochodzenia | 29 587 | 9 268 | -20 319 | -68,7% |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 105 744 | 106 296 | 552 | 0,5% |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych produktów i usług | 170 810 | 166 286 | -4 524 | -2,6% |
| Przychody ze sprzedaży węgla | 269 146 | 234 817 | -34 329 | -12,8% |
| Przychody ze sprzedaży netto | 15 796 298 | 18 176 505 | 2 380 207 | 15,1% |
| Rekompensaty | 597 278 | 3 284 | -593 994 | -99,5% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego | 7 722 | 14 765 | 7 043 | 91,2% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 16 401 298 | 18 194 554 | 1 793 256 | 10,9% |
| Amortyzacja | 1 548 268 | 1 598 063 | 49 795 | 3,2% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 1 904 022 | 1 963 108 | 59 086 | 3,1% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 3 333 521 | 3 643 315 | 309 794 | 9,3% |
| Zakup energii i gazu na potrzeby sprzedaży | 6 090 506 | 7 514 300 | 1 423 794 | 23,4% |
| Usługi przesyłowe | 447 154 | 472 104 | 24 950 | 5,6% |
| Inne usługi obce | 925 799 | 914 208 | -11 591 | -1,3% |
| Podatki i opłaty | 414 439 | 443 407 | 28 968 | 7,0% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 14 663 709 | 16 548 505 | 1 884 796 | 12,9% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 285 962 | 248 815 | -37 147 | -13,0% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 186 733 | 173 824 | -12 909 | -6,9% |
| Zmiana rezerwy dotyczącej umów rodzących obciążenia | 10 415 | 17 745 | 7 330 | 70,4% |
| Zysk/(strata) na zmianie, sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych oraz prawa do korzystania ze składnika aktywów | (57 585) | (34 890) | 22 695 | 39,4% |
| Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych | 5 521 | 3 410 154 | 3 404 633 | 61 667,0% |
| Zysk/ (strata) z działalności operacyjnej | 1 784 127 | (1 706 259) | -3 490 386 | -195,6% |
| Koszty finansowe | 369 234 | 346 336 | -22 898 | -6,2% |
| Przychody finansowe | 63 890 | 54 346 | -9 544 | -14,9% |
| Przychody z tytułu dywidend | - | 201 | 201 | 40,8% |
| Odpisy/ (odwrócenie odpisów) aktualizujące aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie | 65 771 | 144 014 | 78 243 | 119,0% |
| Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i współkontrolowanych | -482 | 165 | 647 | -332```markdown |
| 361 149 804 31,1% Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tytułu utraty wartości inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i współkontrolowanych 59 777 129 208 69 431 116,2% Zysk/ (strata) przed opodatkowaniem 871 271 (2 603 549) -3 474 820 -398,8% Podatek dochodowy 330 574 -369 212 -699 786 -211,7% Zysk/ (strata) netto okresu sprawozdawczego 540 697 (2 234 337) -2 775 034 -513,2% EBITDA 3 337 916 3 301 958 -35 958 -1,1% 1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym 44 Główne czynniki zmiany EBITDA GK ENEA w 2020 r. (spadek o 36 mln zł): (+) wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej o 2 008 mln zł wynika głównie z wyższego wolumenu sprzedaży o 578 GWh oraz wzrostu średniej ceny sprzedaży o 16% (+) wzrost przychodów ze sprzedaży usług dystrybucyjnych o 274 mln zł w efekcie wyższych stawek w zatwierdzonej taryfie na 2020 r. (+) wzrost przychodów ze sprzedaży gazu ziemnego o 153 mln zł głównie w wyniku wyższego wolumenu sprzedaży o 2 188 GWh, przy jednoczesnym spadku średniej ceny sprzedaży o 15% (-) spadek przychodów ze sprzedaży węgla o 34 mln zł wynika głównie z niższego wolumenu sprzedaży, przy nieznacznie wyższej cenie (-) spadek przychodów ze sprzedaży świadectw pochodzenia o 20 mln zł w efekcie mniejszego wolumenu transakcji zewnątrzgrupowych (-) W 2019 r. ujęto w przychodach kwotę różnicy ceny i rekompensaty w wysokości 597 mln zł, stanowiącą wartość pokrycia różnicy cen między cenami stosowanymi w rozliczeniach z klientami a cenami określonymi jako wartości referencyjne do kwoty różnicy cen, wynikającymi ze stosowania zapisów ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz aktów wykonawczych do niej. W wykonaniu 2020 r., w przychodach ujęto korektę wartości kwoty różnicy ceny i rekompensaty dot. 2019 r. po uzyskaniu potwierdzenia danych od operatorów systemów dystrybucyjnych o wolumenie sprzedanej i zużytej energii elektrycznej za okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. w wysokości 3 mln zł (+) wzrost przychodów z tyt. leasingu i subleasingu operacyjnego o 7 mln zł - głównie LW Bogdanka (-) wzrost kosztów świadczeń pracowniczych o 59 mln zł spowodowany głównie: wzrostem średniego zatrudnienia, wyższymi kosztami wynagrodzeń wraz z narzutami oraz zmianą stanu rezerw aktuarialnych (-) wzrost kosztów zużycia materiałów i surowców oraz wartości sprzedanych towarów o 310 mln zł wynika z: (-) wzrostu kosztów zakupu uprawnień do emisji CO 2 , przy jednocześnie niższych kosztach zakupu węgla i zużycia biomasy dla całego Segmentu Wytwarzanie, (+) spadku wartości sprzedanych towarów i materiałów - głównie z uwagi na niższą sprzedaż, (+) aktualizacji wyceny CO 2. (-) wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu o 1 424 mln zł wynika głównie z: (-) energia elektryczna: wolumen +4 434 GWh; cena +5%, (-) gaz ziemny: wolumen +2 207 GWh; cena -16%. (-) wzrost kosztów usług przesyłowych o 25 mln zł głównie w wyniku wyższych stawek w zatwierdzonej taryfie na 2020 r. (+) spadek kosztów usług obcych o 12 mln zł wynika głównie z: niższych kosztów usług remontowych oraz kosztów zagospodarowania odpadów, przy jednoczesnym wzroście kosztów usług doradczych (-) wzrost kosztów podatków i opłat o 29 mln zł wynika m.in. z wyższego podatku od nieruchomości oraz z wyższych opłat ustanowienia służebności przesyłu (+) W 2019 r. ujęto w przychodach wykorzystanie rezerwy na umowy rodzące obciążenia w wysokości 79,0 mln zł, dotyczącej skutków finansowych związanych z wejściem w życie Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 grudnia 2018 r., a w kosztach zawiązano rezerwę wysokości 68,6 mln zł na stratę na Taryfie G zatwierdzonej przez URE. W 2020 r. nastąpiło wykorzystanie rezerwy na stratę na Taryfie G w wysokości 68,6 mln zł oraz zawiązanie rezerwy na stratę z tyt. rozliczenia opustu na energii wprowadzonej przez prosumenta do sieci w wysokości 50,8 mln zł. (-) spadek wyniku na pozostałej działalności operacyjnej o 2 mln zł: (-) zmiana rezerw na potencjalne roszczenia o 134 mln zł (w tym: w 2019 r. rozwiązanie rezerwy dotyczącej farmy wiatrowej Skoczykłody 129 mln zł), (+) aktualizacja wyceny kontraktów CO 2 o 72 mln zł, (+) niższa strata na likwidacji rzeczowych aktywow trwałych o 23 mln zł, m.in. w związku ze zmianą zakresu likwidowanych wyrobisk, (+) zmiana odpisów aktualizujących wartość należności przeterminowanych oraz należności nieściągalnych o 13 mln zł, (+) wyższe saldo zwrotów od ubezpieczyciela o 10 mln zł, (+) wzrost nieodpłatnie przyjętych środków trwałych o 10 mln zł, (+) wyższe przychody z tytułu odszkodowań, kar i grzywien o 6 mln zł. Istotne czynniki wpływające na wynik netto: (-) odpis aktualizujący wartość aktywów wytwórczych spółki zależnej ENEA Wytwarzanie w wysokości 3 404 mln zł (-) utworzenie rezerwy na przyszłe zobowiązania inwestycyjne wobec Elektrowni Ostrołęka w wysokości 222 mln zł (-) odpis aktualizujący wartość pakietu akcji w Polskiej Grupie Górniczej w wysokości 129 mln zł (-) wyższy odpis aktualizujący wartość udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka pożyczek wraz z odsetkami o 78 mln zł 45 Skonsolidowany rachunek zysków i strat w 4 kw. 2020 r. [tys. zł] 4 kw. 2019 1) 4 kw. 2020 1) Zmiana Zmiana % Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej 3 061 782 3 534 355 472 573 15,4% Przychody ze sprzedaży energii cieplnej 106 625 117 240 10 615 10,0% Przychody ze sprzedaży gazu 74 610 130 679 56 069 75,1% Przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych 739 787 788 052 48 265 6,5% Przychody z tytułu świadectw pochodzenia 14 151 639 -13 512 -95,5% Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów 27 081 34 254 7 173 26,5% Przychody ze sprzedaży pozostałych produktów i usług 38 701 43 655 4 954 12,8% Przychody ze sprzedaży węgla 74 216 73 987 -229 -0,3% Przychody ze sprzedaży netto 4 136 953 4 722 861 585 908 14,2% Rekompensaty 90 701 3 208 -87 493 -96,5% Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego 4 855 4 587 -268 -5,5% Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody 4 232 509 4 730 656 498 147 11,8% Amortyzacja 417 016 408 249 -8 767 -2,1% Koszty świadczeń pracowniczych 569 309 508 329 -60 980 -10,7% Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów 827 011 1 001 193 174 182 21,1% Zakup energii i gazu na potrzeby sprzedaży 1 670 675 2 045 017 374 342 22,4% Usługi przesyłowe 117 045 117 058 13 0,0% Inne usługi obce 266 915 263 780 -3 135 -1,2% Podatki i opłaty 83 178 108 020 24 842 29,9% Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży 3 951 149 4 451 646 500 497 12,7% Pozostałe przychody operacyjne 162 210 66 531 -95 679 -59,0% Pozostałe koszty operacyjne 49 554 44 415 -5 139 -10,4% Zmiana rezerwy dotyczącej umów rodzących obciążenia -50 287 -35 687 14 600 29,0% Zysk/(strata) na zmianie, sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych oraz prawa do korzystania ze składnika aktywów (21 211) (6 837) 14 374 67,8% Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tyt. utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych 9 800 2 888 170 2 878 370 29 371,1% Zysk/ (strata) z działalności operacyjnej 312 718 (2 629 568) -2 942 286 -940,9% Koszty finansowe 130 567 86 315 -44 252 -33,9% Przychody finansowe 19 863 22 993 3 130 15,8% Przychody z tytułu dywidend 0 8 8 100,0% Odpisy/ (odwrócenie odpisów) aktualizujące aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie 65 771 2 544 -63 227 -96,1% Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i współkontrolowanych -482 305 1 465 483 770 100,3% Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tytułu utraty wartości inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i współkontrolowanych 59 777 0 -59 777 -100,0% Zysk/ (strata) przed opodatkowaniem (405 839) (2 693 961) -2 288 122 -563,8% Podatek dochodowy 43 375 -503 328 -546 703 -1 260,4% Zysk/ (strata) netto okresu sprawozdawczego (449 214) (2 190 633) -1 741 419 -387,7% EBITDA 739 534 666 851 -72 683 -9,8% 1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Główne czynniki zmiany EBITDA GK ENEA w 4 kw. 2020 r. (spadek o 73 mln zł): (+) wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej o 473 mln zł wynika głównie z wyższego wolumenu sprzedaży o 176 GWh oraz wzrostu średniej ceny sprzedaży o 15%, przy jednocześnie niższych przychodach z Regulacyjnych Usług Systemowych (+) wzrost przychodów ze sprzedaży gazu ziemnego o 56 mln zł głównie w wyniku wyższego wolumenu sprzedaży o 889 GWh, przy jednoczesnym spadku średniej ceny sprzedaży o 17% (+) wzrost przychodów ze sprzedaży usług dystrybucyjnych o 48 mln zł w efekcie wyższych stawek w zatwierdzonej taryfie na 2020 r. oraz wyższego wolumenu o 109 GWh 46 (+) wzrost przychodów ze sprzedaży ciepła o 11 mln zł wynikający głównie z wyższego wolumenu sprzedaży o 70 TJ (-) spadek przychodów ze sprzedaży świadectw pochodzenia o 14 mln zł wynikający głównie z niższego wolumenu sprzedaży (-) W 4 kw. 2019 r. ujęto w przychodach rekompensaty w wysokości 91 mln zł stanowiące wartość pokrycia różnicy cen między cenami stosowanymi w rozliczeniach z klientami a cenami określonymi jako wartości referencyjne do kwoty różnicy cen, wynikającymi ze stosowania zapisów ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz aktów wykonawczych do niej. W wykonaniu 4 kw. 2020 r. w przychodach ujęto korektę wartości kwoty różnicy ceny i rekompensaty dot. 2019 r., po uzyskaniu potwierdzenia danych od operatorów systemów dystrybucyjnych o wolumenie sprzedanej i zużytej energii elektrycznej za okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. w wysokości 3 mln zł. (+) spadek kosztów świadczeń pracowniczych o 61 mln zł spowodowany głównie: zmianą stanu rezerw aktuarialnych (-) wzrost kosztów zużycia materiałów i surowców oraz wartości sprzedanych towarów o 174 mln zł wynika z: (-) wzrostu kosztów zakupu uprawnień do emisji CO 2 , przy jednocześnie niższych kosztach zużycia biomasy dla całego Segmentu Wytwarzanie’ (+) aktualizacji wyceny CO 2. | ||||
| ```(-) wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu o 374 mln zł wynika głównie z: (-) energia elektryczna: wolumen +735 GWh; cena +11%, (-) gaz ziemny: wolumen +892 GWh; cena -15%. (-) wzrost kosztów podatków i opłat o 25 mln zł wynika m.in. z wyższych kosztów opłat za umieszczenie urządzeń w drodze oraz z wyższego podatku od nieruchomości (+) W 4 kw. 2019 r. ujęto w przychodach wykorzystanie rezerwy na umowy rodzące obciążenia w wysokości 18,3 mln zł dotyczącej skutków finansowych związanych z wejściem w życie Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 grudnia 2018 r. oraz zawiązano w kosztach rezerwę w wysokości 68,6 mln zł na stratę na Taryfie G zatwierdzonej przez URE. W 4 kw. 2020 r. nastąpiło wykorzystanie części tej rezerwy w wysokości 15,1 mln zł oraz zawiązanie w kosztach rezerwy na stratę z tyt. rozliczenia opustu na energii wprowadzonej przez prosumenta do sieci w wysokości 50,8 mln zł. (-) spadek wyniku na pozostałej działalności operacyjnej o 76 mln zł: (-) zmiana rezerw na potencjalne roszczenia o 146 mln zł (w tym: w 2019 r. rozwiązanie rezerwy dotyczącej farmy wiatrowej Skoczykłody 129 mln zł), (-) zmiana odpisów aktualizujących wartość należności przeterminowanych oraz należności nieściągalnych o 12 mln zł, (+) aktualizacja wyceny kontraktów CO 2 o 61 mln zł, (+) niższa strata na likwidacji rzeczowych aktywow trwałych o 14 mln zł m.in. w związku ze zmianą zakresu likwidowanych wyrobisk, (+) wzrost nieodpłatnie przyjętych środków trwałych o 7 mln zł. Istotne czynniki wpływające na wynik netto: (-) odpis aktualizujący wartość aktywów wytwórczych spółki zależnej ENEA Wytwarzanie w wysokości 2 881 mln zł (+) niższy odpis aktualizujący wartość udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka pożyczek wraz z odsetkami w wysokości 63 mln zł |
47 Wyniki finansowe GK ENEA w 2020 r. i w 4 kw. 2020 r.
EBITDA [tys. zł]
| | 2019 1) | 2020 | Zmiana | Zmiana % | 4 kw. 2019 1) | 4 kw. 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obrót | -49 669 | -14 835 | 34 834 | 70,1% | -109 494 | -73 693 | 35 801 | 32,7% |
| Dystrybucja | 1 092 427 | 1 313 306 | 220 879 | 20,2% | 287 002 | 319 279 | 32 277 | 11,2% |
| Wytwarzanie | 1 594 142 | 1 530 076 | -64 066 | -4,0% | 442 699 | 321 074 | -121 625 | -27,5% |
| Wydobycie | 770 927 | 470 137 | -300 790 | -39,0% | 158 799 | 145 208 | -13 591 | -8,6% |
| Pozostała działalność | 87 610 | 87 456 | -154 | -0,2% | -2 904 | 3 481 | 6 385 | 219,9% |
| Pozycje nieprzypisane i wyłączenia | -157 521 | -84 182 | 73 339 | 46,6% | -36 568 | -48 498 | -11 930 | -32,6% |
| EBITDA Razem | 3 337 916 | 3 301 958 | -35 958 | -1,1% | 739 534 | 666 851 | -72 683 | -9,8% |
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
48 Obszar Obrotu w 2020 r. i 4 kw. 2020 r.
Sprzedaż detaliczna energii elektrycznej realizowana jest przez ENEA S.A. Handel hurtowy realizowany jest przez ENEA Trading.
[tys. zł]
| 2019 1) | 2020 | Zmiana | Zmiana % | 4 kw. 2019 1) | 4 kw. 2020 1) | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży netto | 9 637 774 | 10 335 442 | 697 668 | 7,2% | 3 617 068 | 4 463 974 | 846 906 | 23,4% |
| Rekompensaty | 597 163 | 3 284 | -593 879 | -99,5% | 90 586 | 3 208 | -87 378 | -96,5% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 10 234 937 | 10 338 726 | 103 789 | 1,0% | 3 707 654 | 4 467 182 | 759 528 | 20,5% |
| EBIT | -51 380 | -16 375 | 35 005 | 68,1% | -109 945 | -74 202 | 35 743 | 32,5% |
| Amortyzacja | 1 711 | 1 540 | -171 | -10,0% | 451 | 509 | 58 | 12,9% |
| EBITDA | -49 669 | -14 835 | 34 834 | 70,1% | -109 494 | -73 693 | 35 801 | 32,7% |
| CAPEX 2) | 727 | 711 | -16 | -2,2% | 691 | 0 | -691 | -100,0% |
| Udział przychodów ze sprzedaży segmentu w przychodach ze sprzedaży Grupy | 43% | 43% | 52% | 56% | 4 p.p. |
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
2) bez inwestycji kapitałowych ENEA S.A.
3) zmiana prezentacyjna - w skorygowanej marży I pokrycia uwzględniono wartość kwoty różnicy ceny i rekompensat
Główne czynniki zmiany EBITDA w 2020 r.:
Skorygowana marża I pokrycia
(+) wzrost średniej ceny sprzedaży energii o 8,4%
(+) wzrost wolumenu sprzedaży energii o 2,6%
(-) wzrost średniej ceny zakupu energii o 11,4%
(-) wzrost kosztów obowiązków ekologicznych o 3,9%
(+) wzrost wyniku na obrocie paliwem gazowym
(+) spadek kosztów rezerw z tytułu roszczeń wypowiedzianych umów PM OZE o 2,3 mln zł
(+) aktualizacja wyceny kontraktów CO ₂, transakcji terminowych energii, gazu i praw majątkowych
Koszty własne
(-) wyższe koszty bezpośrednie sprzedaży o 24,1 mln zł
(+) niższe koszty ogólnego zarządu o 5,1 mln zł
(+) niższe koszty usług wspólnych o 12,5 mln zł
Zmiana rezerw dotycząca umów rodzących obciążenia
(+) w 2019 r. ujęto w przychodach wykorzystanie rezerwy na umowy rodzące obciążenia w wysokości 79,0 mln zł dotyczącej skutków finansowych związanych z wejściem w życie Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 grudnia 2018 r., a w kosztach zawiązano rezerwę w wysokości 68,6 mln zł na stratę na Taryfie G zatwierdzonej przez URE. W 2020 r. ujęto wykorzystanie rezerwy na stratę na Taryfie G w wysokości 68,6 mln zł oraz zawiązanie rezerwy na stratę z tyt. rozliczenia opustu na energii wprowadzonej przez prosumenta do sieci w wysokości 50,8 mln zł.
49 Pozostałe czynniki
(-) wyższe odpisy aktualizujące należności o 10,3 mln zł
(-) wyższe koszty usług dystrybucji dotyczące obowiązującego modelu rozliczenia z prosumentami o 8,2 mln zł
(-) niższe przychody z tytułu świadczenia usług w zakresie handlu hurtowego o 4,4 mln zł
(-) wyższe koszty postępowań sądowych o 1,2 mln zł
(-) wyższe koszty darowizn o 1,2 mln zł
(-) niższe przychody z opłat licencyjnych związanych z marką ENEA o 0,9 mln zł
(+) niższe koszty rezerw na przewidywane straty i potencjalne roszczenia o 4,2 mln zł
(+) niższe odpisane należności o 0,9 mln zł
Obszar Obrotu w 4 kw. 2020 r.
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
2) zmiana prezentacyjna - w skorygowanej marży I pokrycia uwzględniono wartość kwoty różnicy ceny i rekompensat
Główne czynniki zmiany EBITDA w 4 kw. 2020 r.:
Skorygowana marża I pokrycia
(+) wzrost średniej ceny sprzedaży energii o 8,8%
(+) wzrost wolumenu sprzedaży energii o 3,8%
(+) spadek kosztów obowiązków ekologicznych o 2,2%
(-) wzrost średniej ceny zakupu energii o 12,5%
(-) spadek wyniku na obrocie paliwem gazowym
(+) spadek kosztów rezerw z tytułu roszczeń wypowiedzianych umów PM OZE o 0,3 mln zł
(+) aktualizacja wyceny kontraktów CO ₂, transakcji terminowych energii, gazu i praw majątkowych
Koszty własne
(+) niższe koszty ogólnego zarządu o 2,5 mln zł
(+) niższe koszty usług wspólnych o 2,9 mln zł
(-) wyższe koszty bezpośrednie sprzedaży o 1,5 mln zł
Zmiana rezerw dotycząca umów rodzących obciążenia
(+) w 4 kw. 2019 r. ujęto w przychodach wykorzystanie rezerwy na umowy rodzące obciążenia w wysokości 18,3 mln zł, dotyczącej skutków finansowych związanych z wejściem w życie Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 grudnia 2018 r., a w kosztach zawiązano rezerwę w wysokości 68,6 mln zł na stratę na Taryfie G zatwierdzonej przez URE. W 4 kw. 2020 r. ujęto wykorzystanie części tej rezerwy w wysokości 15,1 mln zł oraz zawiązanie w kosztach rezerwy na stratę z tyt. rozliczenia opustu na energii wprowadzonej przez prosumenta do sieci w wysokości 50,8 mln zł.
Pozostałe czynniki
(-) wyższe odpisy aktualizujące należności o 9,4 mln zł
(-) niższe przychody z tytułu świadczenia usług w zakresie handlu hurtowego o 5,7 mln zł
(-) wyższe koszty usług dystrybucji dotyczące obowiązującego modelu rozliczenia z prosumentami o 1,8 mln zł
(+) niższe koszty rezerw na przewidywane straty i potencjalne roszczenia o 1,3 mln zł
(+) niższe koszty postępowań sądowych o 0,5 mln zł
1)
50 Obszar Wytwarzania w 2020 r. i 4 kw. 2020 r.
W obszarze Wytwarzania prezentowane są dane finansowe ENEA Wytwarzanie wraz z jej spółkami zależnymi, ENEA Nowa Energia, ENEA Ciepło, ENEA Ciepło Serwis, ENEA Elektrownia Połaniec, ENEA Połaniec Serwis i ENEA Bioenergia. ENEA Wytwarzanie posiada m.in. 11 wysokosprawnych i zmodernizowanych bloków energetycznych w Elektrowni Kozienice. Natomiast ENEA Elektrownia Połaniec posiada 7 bloków węglowych o łącznej mocy osiągalnej 1 657 MW oraz największy na świecie blok opalany wyłącznie biomasą o mocy osiągalnej 225 MW.
[tys. zł]
| 2019 | 2020 | Zmiana | Zmiana % | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży netto | 8 071 890 | 8 420 671 | 348 781 | 4,3% | 2 045 747 | 2 150 094 | 104 347 | 5,1% |
| energia elektryczna | 7 356 618 | 7 706 358 | 349 740 | 4,8% | 1 839 116 | 1 940 249 | 101 133 | 5,5% |
| świadectwa pochodzenia | 302 156 | 318 465 | 16 309 | 5,4% | 89 412 | 81 777 | -7 635 | -8,5% |
| sprzedaż uprawnień do emisji CO 2 | 21 780 | 0 | -21 780 | -100,0% | 0 | 0 | - | |
| ciepło | 346 540 | 349 276 | 2 736 | 0,8% | 105 044 | 114 848 | 9 804 | 9,3% |
| pozostałe | 44 796 | 46 572 | 1 776 | 4,0% | 12 175 | 13 220 | 1 045 | 8,6% |
| Rekompensaty | 115 | 0 | -115 | -100,0% | 115 | 0 | -115 | -100,0% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego | 340 | 603 | 263 | 77,4% | 96 | 129 | ||
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 8 072 345 | 8 421 274 | 348 929 | 4,3% | 2 045 958 | 2 150 223 | 104 265 | 5,1% |
| EBIT | 1 030 558 | -2 443 | 356 | -3 473 914 | -337,1% | 291 466 | -2 701 | 657 |
| Amortyzacja | 553 534 | 569 439 | 15 905 | 2,9% | 141 183 | 141 560 | 377 | 0,3% |
| Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych | 10 050 | 3 403 993 | 3 393 943 | 33770,6% | 10 050 | 2 881 171 | 2 871 121 | 28 568,4% |
| EBITDA | 1 594 142 | 1 530 076 | -64 066 | -4,0% | 442 699 | 321 074 | -121 625 | -27,5% |
| CAPEX | 491 737 | 548 033 | 56 296 | 11,4% | 203 303 | 185 916 | -17 387 | -8,6% |
| Udział przychodów ze sprzedaży obszaru w przychodach ze sprzedaży netto Grupy | 34% | 35% | 1 p.p. | 29% | 27% | -2 p.p. |
Główne czynniki zmiany EBITDA w 2020:
Segment Elektrownie Systemowe - spadek o 96,9 mln zł
W 2019 r. miało miejsce rozwiązanie rezerwy na zakup FW Skoczykłody w wysokości 129,0 mln zł.# Odchylenie EBITDA bez uwzględnienia rozwiązania rezerwy na Skoczykłody wynosi +32,1 mln zł (+) wzrost marży na obrocie i na Rynku Bilansującym o 308,0 mln zł (+) wzrost pozostałych czynników o 22,4 mln zł (-) spadek marży na wytwarzaniu o 298,3 mln zł Segment Ciepło - wzrost o 20,9 mln zł (+) ENEA Ciepło wzrost o 10,7 mln zł (+) wzrost przychodów ze świadectw pochodzenia o 9,0 mln zł (+) wzrost przychodów ze sprzedaży ciepła o 4,4 mln zł (+) spadek kosztów podatków i opłat o 4,1 mln zł (-) wzrost kosztów usług obcych o 5,6 mln zł 51 (+) wzrost wyniku pozostałych spółek segmentu (PEC Oborniki, MEC Piła, ENEA Elektrownia Połaniec, ENEA Ciepło Serwis) o 10,2 mln zł Segment OZE - wzrost o 11,9 mln zł (+) Obszar Biomasa (Zielony Blok) +46,6 mln zł (w tym +2,0 mln zł ENEA Bioenergia): wyższa marża na produkcji energii z OZE o 43,4 mln zł, wyższa marża ZB na sprzedaży/ aktualizacji zapasu zielonych certyfikatów o 1,1 mln zł, niższe koszty stałe o 0,1 mln zł (-) Obszar Wiatr (-20,8 mln zł): -14,0 mln zł spadek przychodów ze świadectw pochodzenia, -3,6 mln zł spadek sprzedaż energii, - 0,8 mln zł wzrost kosztów (w tym głównie -0,8 mln zł wzrost świadczeń pracowniczych), -2,5 mln zł wynik na pozostałej działalności operacyjnej (-) Obszar Woda (-12,9 mln zł): -8,1 mln zł spadek przychodów ze świadectw pochodzenia, -3,2 mln zł sprzedaż energii, -1,6 mln zł wzrost kosztów (w tym głównie -1,6 mln zł wzrost świadczeń pracowniczych) (-) Obszar Biogaz (-0,8 mln zł): +1,1 mln zł sprzedaż energii, -1,9 mln zł wzrost kosztów (w tym głównie -1,6 mln zł wzrost kosztów materiałów) Obszar Wytwarzania w 4 kw. 2020 r. Główne czynniki zmiany EBITDA w 4 kw. 2020 r.: Segment Elektrownie Systemowe - spadek o 160,9 mln zł W 2019 r. miało miejsce rozwiązanie rezerwy na zakup FW Skoczykłody w wysokości 129,0 mln zł. Odchylenie EBITDA bez uwzględnienia rozwiązania rezerwy na Skoczykłody wynosi -31,9 mln zł (-) spadek marży na wytwarzaniu o 24,0 mln zł (-) niższe przychody z Regulacyjnych Usług Systemowych o 20,3 mln zł (+) wzrost pozostałych czynników o 5,9 mln zł (+) wzrost marży na obrocie i na Rynku Bilansującym o 6,5 mln zł Segment Ciepło - wzrost o 20,2 mln zł (+) ENEA Ciepło wzrost o 15,7 mln zł (+) wzrost przychodów ze świadectw pochodzenia o 7,9 mln zł (+) wzrost przychodów ze sprzedaży ciepła o 5,5 mln zł (+) spadek kosztów świadczeń pracowniczych o 4,0 mln zł (+) spadek kosztów podatków i opłat o 3,4 mln zł (+) wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej o 1,5 mln zł (-) wzrost kosztów zużycia materiałów i surowców o 4,1 mln zł (+) wzrost wyniku pozostałych spółek segmentu (PEC Oborniki, MEC Piła, ENEA Elektrownia Połaniec, ENEA Ciepło Serwis) o 4,5 mln zł Segment OZE - wzrost o 19,1 mln zł (+) Obszar Biomasa (Zielony Blok) +22,0 mln zł (w tym +1,6 mln zł ENEA Bioenergia sp. z o.o.): wyższa marża na produkcji energii z OZE o 17,1 mln zł, niższe koszty stałe o 3,2 mln zł (+) Obszar Wiatr (+1,2 mln zł): -0,4 mln zł spadek przychodów ze świadectw pochodzenia, +1,5 mln zł wzrost sprzedaż energii (+) Obszar Biogaz (+0,1 mln zł): +0,4 mln zł wzrost przychodów ze świadectw pochodzenia, +0,3 mln zł sprzedaż energii, -0,6 mln zł wzrost kosztów (w tym głównie -0,7 mln zł wzrost kosztów zmiennych zużycia i transportu substratów) (-) Obszar Woda (-3,9 mln zł): -3,0 mln zł spadek przychodów ze świadectw pochodzenia, -0,6 mln zł sprzedaż energii, -0,5 mln zł wzrost kosztów (w tym głównie -0,6 mln zł wzrost świadczeń pracowniczych), +0,1 mln zł wynik na pozostałej działalności operacyjnej.
Obszar Dystrybucji w 2020 r. i 4 kw. 2020 r.
ENEA Operator odpowiada za dystrybucję energii elektrycznej do 2,7 mln Klientów w zachodniej i północno-zachodniej Polsce na obszarze 58,2 tys. km 2 . Podstawowym zadaniem ENEA Operator jest dostarczanie energii w sposób ciągły i niezawodny, przy zachowaniu odpowiednich parametrów jakościowych. W obszarze Dystrybucji prezentowane są dane finansowe Spółek:
* ENEA Operator
* ENEA Serwis
* ENEA Pomiary
* ENEA Logistyka
* Annacond Enterprises (do 24 lutego 2020 r.)
| [tys. zł] | 2019 1) | 2020 | Zmiana | Zmiana % | 4 kw. 2019 1) | 4 kw. 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży netto | 2 966 861 | 3 228 142 | 261 281 | 8,8% | 782 420 | 830 439 | 48 019 | 6,1% |
| usługi dystrybucyjne do odbiorców końcowych | 2 697 577 | 2 891 196 | 193 619 | 7,2% | 697 104 | 746 065 | 48 961 | 7,0% |
| opłaty za przyłączenie do sieci | 68 533 | 131 163 | 62 630 | 91,4% | 21 647 | 18 398 | -3 249 | -15,0% |
| pozostałe | 200 751 | 205 783 | 5 032 | 2,5% | 63 669 | 65 976 | 2 307 | 3,6% |
| EBIT | 493 042 | 679 855 | 186 813 | 37,9% | 127 194 | 154 433 | 27 239 | 21,4% |
| Amortyzacja | 603 664 | 633 451 | 29 787 | 4,9% | 159 808 | 164 846 | 5 038 | 3,2% |
| Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych | (4 279) | 0 | 4 279 | 100,0% | 0 | 0 | - | - |
| EBITDA | 1 092 427 | 1 313 306 | 220 879 | 20,2% | 287 002 | 319 279 | 32 277 | 11,2% |
| CAPEX | 1 013 297 | 1 176 220 | 162 923 | 16,1% | 335 011 | 428 491 | 93 480 | 27,9% |
| Udział przychodów ze sprzedaży segmentu w przychodach ze sprzedaży netto Grupy | 12% | 13% | 1 p.p. | - | 11% | 10% | -1 p.p. | - |
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Główne czynniki zmiany EBITDA w 2020 r.:
Marża z działalności koncesjonowanej
(+) wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o 194 mln zł
(+) wyższe przychody z tyt. opłat za przyłączenie do sieci o 63 mln zł
(-) wyższe koszty zakupu usług przesyłowych i dystrybucyjnych (saldo) o 13 mln zł
(-) wyższe koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej (saldo) o 20 mln zł
Koszty operacyjne
(-) wyższe koszty świadczeń pracowniczych o 36 mln zł
(-) wyższe koszty podatków i opłat o 32 mln zł
(-) wyższe koszty usług obcych o 7 mln zł
(+) pozostałe koszty 2 mln zł
Pozostała działalność operacyjna
(+) zmiana stanu rezerw dotyczących majątku sieciowego o 29 mln zł
(+) wyższe przychody z tytułu kar umownych i odszkodowań o 24 mln zł
(+) zmiana stanu odpisów aktualizujących o 11 mln zł
(+) niższe koszty likwidacji o 6 mln zł
(+) wyższe przychody z tytułu kolizji o 9 mln zł
(-) pozostałe przychody i koszty 3 mln zł
Obszar Dystrybucji w 4 kw. 2020 r.
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Główne czynniki zmiany EBITDA w 4 kw. 2020 r.:
Marża z działalności koncesjonowanej
(+) wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o 49 mln zł
(-) niższe przychody z tyt. opłat za przyłączenie do sieci o 3 mln zł
(+) niższe koszty zakupu usług przesyłowych i dystrybucyjnych (saldo) o 2 mln zł
(-) wyższe koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej (saldo) o 5 mln zł
Koszty operacyjne
(+) niższe koszty świadczeń pracowniczych o 11 mln zł
(-) wyższe koszty podatków i opłat o 24 mln zł
(-) wyższe koszty usług obcych o 14 mln zł
(+) pozostałe koszty 2 mln zł
Pozostała działalność operacyjna
(+) wyższe przychody z tytułu kar umownych i odszkodowań o 7 mln zł
(+) wyższe przychody z tytułu kolizji o 6 mln zł
(+) zmiana stanu rezerw dotyczących majątku sieciowego o 3 mln zł
Obszar Wydobycia w 2020 r. i 4 kw. 2020 r.
W obszarze Wydobycia prezentowane są wyniki finansowe GK LW Bogdanka z jednostką dominującą – Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. oraz jej spółkami zależnymi. LW Bogdanka dzieli swój asortyment sprzedaży na miał energetyczny, który stanowi 99% oraz na groszek i orzech. Głównymi odbiorcami jest energetyka zawodowa i przemysłowa.
| [tys. zł] | 2019 | 2020 | Zmiana | Zmiana % | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana | Zmiana % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży netto | 2 155 556 | 1 812 825 | -342 731 | -15,9% | 529 445 | 466 386 | -63 059 | -11,9% |
| węgiel | 2 109 275 | 1 775 588 | -333 687 | -15,8% | 519 256 | 455 357 | -63 899 | -12,3% |
| pozostałe produkty i usługi | 28 805 | 24 954 | -3 851 | -13,4% | 6 537 | 8 117 | 1 580 | 24,2% |
| towary i materiały | 17 476 | 12 283 | -5 193 | -29,7% | 3 652 | 2 912 | -740 | -20,3% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego | 2 302 | 9 287 | 6 985 | 303,4% | 2 302 | 2 192 | -110 | -4,8% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 2 157 858 | 1 822 112 | -335 746 | -15,6% | 531 747 | 468 578 | -63 169 | -11,9% |
| EBIT | 418 193 | 127 427 | -290 766 | -69,5% | 66 848 | 52 099 | -14 749 | -22,1% |
| Amortyzacja | 352 984 | 336 549 | -16 435 | -4,7% | 92 201 | 86 110 | -6 091 | -6,6% |
| Odpis/ (odwrócenie odpisu) z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych | (250) | 6 161 | 6 411 | 2564,4% | (250) | 6 999 | 7 249 | 2899,6% |
| EBITDA | 770 927 | 470 137 | -300 790 | -39,0% | 158 799 | 145 208 | -13 591 | -8,6% |
| CAPEX | 410 407 | 613 750 | 203 343 | 49,5% | 115 719 | 117 877 | 2 158 | 1,9% |
| Udział przychodów ze sprzedaży obszaru w przychodach ze sprzedaży netto Grupy | 9% | 8% | -1 p.p. | - | 7% | 6% | -1 p.p. | - |
Główne czynniki zmiany EBITDA w 2020 r.:
(-) spadek przychodów ze sprzedaży węgla w związku ze spadkiem ilościowej sprzedaży węgla (-1,69 mln t)
(+) spadek ilościowej sprzedaży częściowo skompensowany wyższą o prawie 2,0% ceną sprzedanego węgla
(+) spadek wartości poniesionych gotówkowych kosztów produkcji sprzedanej - niższe o 2,8 mln t wydobycie brutto, co przełożyło się na spadek wartości zużytych materiałów i kosztów usług obcych, przy rosnącej cenie jednostkowej energii elektrycznej oraz przy niższych kosztach świadczeń pracowniczych (zwiększona liczba pracowników korzystających ze świadczeń wprowadzonych przez przepisy dotyczące tarczy antykryzysowej w związku z trwającą pandemią [zmniejszenie obciążenia po stronie Grupy]; w 2020 r. uwzględniono dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie)
(-) w 2019 r. rozwiązanie rezerwy na sporne roszczenia ZUS (zawyżona baza o ok. 16 mln zł)
Różnice prezentacyjne dotyczą sprawozdawczości finansowej GK ENEA i GK LW Bogdanka w zakresie amortyzacji.
770.9
767.6
466.2
470.1
35.4
66.9
3.9
-3,3
-396,8
-6,9
EBITDA Segment Wydobycie Wykonanie 2019
Różnice prezentacyjne między układami EBITDA GK LWB Wykonanie 2019
Ilość sprzedanego węgla
Cena sprzedanego węgla
Zmiana gotówkowych kosztów produkcji sprzedanego węgla
Wynik na pozostałej działalności LWB oraz spółek zależnych
EBITDA GK LWB Wykonanie 2020
Różnice prezentacyjne między układami EBITDA
Segment Wydobycie Wykonanie 2020
mln zł
Obszar Wydobycia w 4 kw. 2020 r.
Główne czynniki zmiany EBITDA w 4 kw.# 2020 R.
(-) spadek przychodów ze sprzedaży węgla w związku ze spadkiem ilościowej sprzedaży węgla (-0,33 mln t).
(-) spadająca o 0,25 mln t produkcja węgla jest pochodną zmiany stanu zapasów.
(+) spadek wartości poniesionych gotówkowych kosztów produkcji sprzedanej - niższe o 0,5 mln t wydobycie brutto, co przełożyło się na spadek wartości zużytych materiałów, przy niższych kosztach świadczeń pracowniczych (zwiększona liczba pracowników korzystających ze świadczeń wprowadzonych przez przepisy dotyczące tarczy antykryzysowej w związku z trwającą pandemią [zmniejszenie obciążenia po stronie Grupy]; w 2020 r. uwzględniono dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie)
Różnice prezentacyjne dotyczą sprawozdawczości finansowej GK ENEA i GK LW Bogdanka w zakresie amortyzacji.
Obszar Pozostałej działalności w 2020 r. i 4 kw. 2020 r.
[tys. zł]
| 2019 1) | 2020 | Zmiana | Zmiana % | 4 kw. 2019 1) | 4 kw. 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży netto | 444 406 | 468 708 | 24 302 | 5,5% | 101 437 | 106 796 | 5 359 | 5,3% |
| Przychody z tytułu leasingu i subleasingu operacyjnego | 5 151 | 4 925 | -226 | -4,4% | 2 475 | 2 279 | -196 | -7,9% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 449 557 | 473 633 | 24 076 | 5,4% | 103 912 | 109 075 | 5 163 | 5,0% |
| EBIT | 26 315 | 14 085 | -12 230 | -46,5% | -19 810 | -16 719 | 3 091 | 15,6% |
| Amortyzacja | 61 295 | 73 371 | 12 076 | 19,7% | 16 906 | 20 200 | 3 294 | 19,5% |
| EBITDA | 87 610 | 87 456 | -154 | -0,2% | -2 904 | 3 481 | 6 385 | 219,9% |
| CAPEX | 83 353 | 62 570 | -20 783 | -24,9% | 34 636 | 34 743 | 107 | 0,3% |
| Udział przychodów ze sprzedaży segmentu w przychodach ze sprzedaży Grupy | 2% | 2% | 1% | 1% |
1) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
W obszarze Pozostałej działalności prezentowane są spółki z obszarów:
* wsparcia dla pozostałych spółek w Grupie Kapitałowej: ENEA Centrum – stanowiąca Centrum Usług Wspólnych w Grupie w zakresie księgowości, kadr, teleinformatyki, obsługi klienta, windykacji, zakupów i administracji
* ENEA Innowacje – spółka zajmuje się przedsięwzięciami, które mają szanse stać się w przyszłości innowacyjnymi i nowoczesnymi produktami oferowanymi przez Grupę
* ENEA Badanie i Rozwój – spółka odpowiedzialna za badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych
* działalności towarzyszącej: ENEA Oświetlenie – spółka wyspecjalizowana w oświetleniu wewnątrz i na zewnątrz budynków; projektuje, buduje oświetlenie drogowe, iluminacje przestrzeni miejskich, podświetlanie budynków zabytkowych i użyteczności publicznej, a także świadczy usługi budowy i kompleksowej obsługi elektrowni fotowoltaicznych.
158.8 156.2 148.5 145.2
11.1 52.7 5.1
-2,6 -76,7 -3,3
EBITDA Segment Wydobycie
Wykonanie 4 kw. 2019
Różnice prezentacyjne między układami EBITDA GK LWB
Wykonanie 4 kw. 2019
Ilość sprzedanego węgla
Cena sprzedanego węgla
Zmiana gotówkowych kosztów produkcji sprzedanego węgla
Wynik na pozostałej działalności LWB oraz spółek zależnych
EBITDA GK LWB
Wykonanie 4 kw. 2020
Różnice prezentacyjne między układami EBITDA
Segment Wydobycie
Wykonanie 4 kw. 2020
mln zł
Analiza wskaźnikowa
| 2019 1) | 2020 2) | 4 kw. 2019 2) | 4 kw. 2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Wskaźniki rentowności | ||||
| ROE -rentowność kapitału własnego | 3,5% | -17,1% | -11,6% | -66,9% |
| ROA -rentowność aktywów | 1,6% | -7,5% | -5,5% | -29,3% |
| Rentowność netto | 3,3% | -12,3% | -10,6% | -46,3% |
| Rentowność operacyjna | 10,9% | -9,4% | 7,4% | -55,6% |
| Rentowność EBITDA | 20,4% | 18,1% | 17,5% | 14,1% |
| Wskaźniki płynności i struktury finansowej | ||||
| Wskaźnik bieżącej płynności | 1,4 | 1,2 | 1,4 | 1,2 |
| Pokrycie majątku trwałego kapitałami własnymi | 65,1% | 60,2% | 65,1% | 60,2% |
| Wskaźnik zadłużenia ogólnego | 52,9% | 56,2% | 52,9% | 56,2% |
| Dług netto / EBITDA | 1,99 | 1,95 | 1,99 | 1,95 |
| Wskaźniki aktywności gospodarczej | ||||
| Cykl rotacji należności krótkoterminowych w dniach 3) | 51 | 49 | 50 | 47 |
| Cykl rotacji zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych w dniach 4) | 74 | 59 | 70 | 55 |
| Cykl rotacji zapasów w dniach | 42 | 35 | 40 | 32 |
1) definicje wskaźników zamieszczone zostały na str. 152
2) przekształcenie prezentacyjne danych zgodnie z skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
3) należności z tyt. dostaw i usług – handlowe, aktywa z tyt. umów z klientami i koszty doprowadzenia do zawarcia umowy
4) zobowiązania z tyt. dostaw i usług – handlowe, zobowiązania z tyt. umów z klientami
Sytuacja majątkowa – struktura aktywów i pasywów GK ENEA
Aktywa [tys. zł]
| 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 23 792 019 | 21 767 810 | -2 024 209 | -8,5% |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 21 470 804 | 18 903 722 | -2 567 082 | -12,0% |
| Prawo do korzystania ze składnika aktywów | 719 948 | 730 078 | 10 130 | 1,4% |
| Wartości niematerialne | 379 024 | 359 365 | -19 659 | -5,2% |
| Nieruchomości inwestycyjne | 23 109 | 21 239 | -1 870 | -8,1% |
| Inwestycje w jednostki stowarzyszone i współkontrolowane | 373 016 | 133 647 | -239 369 | -64,2% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 569 369 | 1 296 061 | 726 692 | 127,6% |
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej | 40 172 | 97 957 | 57 785 | 143,8% |
| Dłużne aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie | 48 649 | 0 | -48 649 | -100,0% |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 20 862 | 72 381 | 51 519 | 247,0% |
| Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy | 12 749 | 11 256 | -1 493 | -11,7% |
| Należności z tytułu leasingu i subleasingu finansowego | 319 | 513 | 194 | 60,8% |
| Środki zgromadzone w ramach Funduszu Likwidacji Kopalń | 133 998 | 141 591 | 7 593 | 5,7% |
| Aktywa obrotowe | 9 051 835 | 8 122 053 | -929 782 | -10,3% |
| Prawa do emisji CO 2 | 1 375 128 | 2 529 059 | 1 153 931 | 83,9% |
| Zapasy | 1 376 295 | 1 129 975 | -246 320 | -17,9% |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 2 123 567 | 2 132 191 | 8 624 | 0,4% |
| Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy | 12 646 | 13 428 | 782 | 6,2% |
| Aktywa z tytułu umów z klientami | 330 447 | 322 446 | -8 001 | -2,4% |
| Należności z tytułu leasingu i subleasingu finansowego | 950 | 975 | 25 | 2,6% |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 59 746 | 10 470 | -49 276 | -82,5% |
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej | 7 056 | 41 894 | 34 838 | 493,7% |
| Dłużne aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie | 3 576 | 61 | -3 515 | -98,3% |
| Inne inwestycje krótkoterminowe | 477 | 0 | -477 | -100,0% |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 3 761 947 | 1 941 554 | -1 820 393 | -48,4% |
| Razem aktywa | 32 843 854 | 29 889 863 | -2 953 991 | -9,0% |
| 43,2% | 52,3% | 43,8% | 31,6% | |
|---|---|---|---|---|
| 13,4% | 16,7% | |||
| 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | Dystrybucja | Wytwarzanie | Wydobycie |
| Struktura rzeczowych aktywów trwałych | mln zł | 21 471 | 18 904 |
Główne czynniki zmian aktywów trwałych (spadek o 2 024 mln zł):
* 2 567 mln zł spadek rzeczowych aktywów trwałych - w tym: wzrost wartości umorzenia o 1 349 mln zł oraz utworzenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości aktywów w Segmencie Wytwarzania, przy jednoczesnym wzroście wartości środków trwałych o 2 172 mln zł
* 239 mln zł spadek wartości inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i współkontrolowanych - utrata wartości inwestycji w akcje Polskiej Grupie Górniczej S.A.
* 49 mln zł spadek dłużnych aktywów finansowych wycenionych w zamortyzowanym koszcie
* 727 mln zł wzrost aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego - wzrost głównie na skutek odpisu aktualizującego majątek oraz zmiany stanu rezerwy na CO 2
* 58 mln zł wzrost aktywów finansowych wycenionych w wartości godziwej – głównie wzrost wartości aktywów netto PGE EJ1
* 52 mln zł wzrost należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności - głównie wzrost wartości depozytów wstępnych związanych z kontraktacją uprawnień do emisji CO 2
Główne czynniki zmian aktywów obrotowych (spadek o 930 mln zł):
* 1 820 mln zł spadek pozycji środków pieniężnych i ich ekwiwalentów - głównie: spłata finansowania długoterminowego oraz zmiana wysokości depozytów zabezpieczających na rynku uprawnień do emisji CO 2
* 246 mln zł spadek pozycji zapasów - w tym: spadek zapasu węgla, spadek zapasu świadectw pochodzenia energii, rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość pozostałych zapasów
* 1 154 mln zł wzrost wartości praw do emisji CO 2 - w tym: 2 436 mln zł zakup uprawnień w 2020 r., -1 282 mln zł umorzenie praw za 2019 r.
Pasywa [tys. zł]
| 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Razem kapitał własny | 15 479 771 | 13 094 353 | -2 385 418 | -15,4% |
| Kapitał zakładowy | 588 018 | 588 018 | - | - |
| Kapitał z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji | 3 632 464 | 3 632 464 | - | - |
| Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów finansowych | -16 295 | -16 295 | - | - |
| Kapitał rezerwowy z wyceny instrumentów zabezpieczających | -17 356 | -105 534 | -88 178 | -508,1% |
| Zyski zatrzymane | 10 268 882 | 7 938 162 | -2 330 720 | -22,7% |
| Udziały niekontrolujące | 1 024 058 | 1 057 538 | 33 480 | 3,3% |
| Razem zobowiązania | 17 364 083 | 16 795 510 | -568 573 | -3,3% |
| Zobowiązania długoterminowe | 10 855 419 | 10 009 542 | -845 877 | -7,8% |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 6 508 664 | 6 785 968 | 277 304 | 4,3% |
| Razem pasywa | 32 843 854 | 29 889 863 | -2 953 991 | -9,0% |
| 7 803 | 24 984 | 774 | 1 270 | 6 608 | 75 | 1 098 | 850 | |
| Kredyty, pożyczki i dłużne papiery wartościowe | ||||||||
| Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej | ||||||||
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | ||||||||
| Rezerwy na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia | ||||||||
| Pozostałe | ||||||||
| 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | |||||||
| Struktura zobowiązań długo terminowych | mln zł |
Główne czynniki zmian zobowiązań długoterminowych (spadek o 846 mln zł)
* 1 195 mln zł - spadek pozycji kredyty, pożyczki i dłużne papiery wartościowe - głównie reklasyfikacja zobowiązań długoterminowych na krótkoterminowe
* 114 mln zł - wzrost zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych
* 76 mln zł wzrost rezerw na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia - głównie wzrost rezerw na bezumowne korzystanie z gruntów, rekultywację składowiska oraz likwidację zakładu górniczego
* 51 mln zł - wzrost zobowiązań finansowych wycenionych w wartości godziwej - aktualizacja wyceny instrumentów finansowych IRS zabezpieczających przed wzrostem kosztów z tytułu zmiany stóp procentowych
* 109 mln zł - wzrost pozostałych zobowiązań długoterminowych - głównie wzrost rozliczeń dochodu z tyt. dotacji oraz usług modernizacji oświetlenia drogowego, wzrost rezerw z tyt.odroczonego podatku dochodowego
Główne czynniki zmian zobowiązań krótkoterminowych (wzrost o 277 mln zł)
* 880 mln zł - wzrost rezerw na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia - głównie: wzrost rezerw na zakup uprawnień do emisji CO 2 oraz wzrost pozostałych rezerw (w tym: zawiązanie w 2020 r. rezerwy na przyszłe zobowiązania inwestycyjne w Elektrowni Ostrołęka w wysokości 222 mln zł oraz zawiązanie rezerwy na stratę z tyt. rozliczenia opustu na energii wprowadzonej przez prosumenta do sieci w wysokości 51 mln zł), przy jednoczesnym spadku rezerw na świadectwa pochodzenia energii
* 151 mln zł - wzrost pozostałych zobowiązań krótkoterminowych - w tym głównie 136 mln zł wzrost zobowiązań z tytułu umów z klientami
* 125 mln zł - wzrost zobowiązań z tytułu dostaw i usług - wzrost zobowiązań dotyczących depozytów na transakcje futures na prawa do emisji CO 2 , przy jednoczesnym spadku zobowiązań z tytułu zakupu rzeczowych i niematerialnych aktywów trwałych, spadku zobowiązań handlowych, spadku zobowiązań z tytułu podatków (z wyłączeniem podatku dochodowego)
* 879 mln zł - spadek pozycji kredyty, pożyczki i dłużne papiery wartościowe - wykup obligacji przez ENEA S.A. na kwotę 1 184 mln zł oraz spłaty rat kredytów na kwotę 162 mln zł, przy jednocześniej reklasyfikacji kredytów i obligacji z długoterminowych na krótkoterminowe
| | 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 |
| :-------------------------------------------------------------------------- | :------------ | :------------ |
| Kredyty, pożyczki i dłużne papiery wartościowe | 2 103 | 1 913 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 1 716 | 1 224 |
| Rezerwy na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia | 111 | 666 |
| Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 2 038 | 2 597 |
| Pozostałe | 247 | 680 |
- 2 000 4 000 6 000 8 000
31 grudnia 2019 31 grudnia 2020
Struktura zobowiązań krótko terminowych (mln zł)
Sytuacja pieniężna Grupy Kapitałowej ENEA
Rachunek przepływów pieniężnych [tys. zł]
| 2019 | 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 2 144 615 | 3 157 764 | 1 013 149 | 47,2% |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (2 312 818) | (2 576 300) | -263 482 | -11,4% |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 1 279 312 | (2 401 857) | -3 681 169 | -287,7% |
| Zwiększenie / (Zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych | 1 111 109 | (1 820 393) | -2 931 502 | -263,8% |
| Stan środków pieniężnych na początek okresu sprawozdawczego | 2 650 838 | 3 761 947 | 1 111 109 | 41,9% |
| Stan środków pieniężnych na koniec okresu sprawozdawczego | 3 761 947 | 1 941 554 | -1 820 393 | -48,4% |
1) Nabycie rzeczowych i niematerialnych aktywów trwałych oraz nabycie jednostek zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych skorygowane o nabyte środki pieniężne
Wyniki finansowe ENEA S.A. w 2020 r. i 4 kw. 2020 r.
Rachunek zysków i strat ENEA S.A. w 2020 r. [tys. zł]
| 2019 | 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom detalicznym | 4 852 493 | 6 055 826 | 1 203 333 | 24,8% |
| Sprzedaż paliwa gazowego odbiorcom detalicznym | 119 649 | 128 132 | 8 483 | 7,1% |
| Sprzedaż energii i paliwa gazowego innym podmiotom | 195 638 | 63 992 | -131 646 | -67,3% |
| Sprzedaż usług | 4 972 | 4 853 | -119 | -2,4% |
| Sprzedaż towarów i materiałów | 0 | 25 | 25 | 100,0% |
| Pozostałe przychody | -1 367 | -77 | 1 290 | 94,4% |
| Podatek akcyzowy | 71 170 | 65 391 | -5 779 | -8,1% |
| Przychody ze sprzedaży netto | 5 100 215 | 6 187 360 | 1 087 145 | 21,3% |
| Rekompensaty | 597 163 | 3 284 | -593 879 | -99,5% |
| Przychody z tytułu leasingu | 70 312 | 242 | - | 345,7% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 5 697 448 | 6 190 956 | 493 508 | 8,7% |
| Amortyzacja | 5 242 | 5 136 | -106 | -2,0% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 74 078 | 75 332 | 1 254 | 1,7% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 2 437 | 2 794 | 357 | 14,6% |
| Zakup energii i gazu na potrzeby sprzedaży | 5 462 752 | 6 021 789 | 559 037 | 10,2% |
| Usługi przesyłowe i dystrybucyjne | 6 331 | 14 597 | 8 266 | 130,6% |
| Inne usługi obce | 217 439 | 222 568 | 5 129 | 2,4% |
| Podatki i opłaty | 4 139 | 4 127 | -12 | -0,3% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 5 772 418 | 6 346 343 | 573 925 | 9,9% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 16 591 | 11 390 | -5 201 | -31,3% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 66 298 | 64 981 | -1 317 | -2,0% |
| Zmiana rezerwy dotyczącej umów rodzących obciążenia | 10 415 | 17 745 | 7 330 | 70,4% |
| Zysk / (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | 431 | 124 | -307 | -71,2% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | (113 831) | (191 109) | -77 278 | -67,9% |
| Koszty finansowe | 285 835 | 275 906 | -9 929 | -3,5% |
| Przychody finansowe | 264 845 | 232 918 | -31 927 | -12,1% |
| Przychody z tytułu dywidend | 781 | 507 | -274 | -35,1% |
| Odpisy/(odwrócenie odpisów) z tytułu utraty wartości udziałów w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych | 293 621 | 3 613 242 | 3 319 621 | 1 130,6% |
| Odpisy aktualizujące aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie | 65 771 | 144 014 | 78 243 | 119,0% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 287 294 | (3 397 659) | -3 684 953 | -1 282,6% |
| Podatek dochodowy | 3 963 | -40 909 | -44 872 | -1 132,3% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | 283 331 | (3 356 750) | -3 640 081 | -1 284,7% |
| EBITDA | -108 589 | -185 973 | -77 384 | -71,3% |
Główne czynniki zmiany EBITDA ENEA S.A. w 2020 r. (spadek o 77,4 mln zł):
(-) spadek marży I pokrycia o 65,9 mln zł:
(-) wzrost średniej ceny zakupu energii o 11,1%
(-) wzrost kosztów obowiązków ekologicznych o 5,0%
(+) wzrost średniej ceny sprzedaży energii o 8,4%
(+) wzrost wolumenu sprzedaży energii o 2,6%
(+) wzrost wyniku na obrocie paliwem gazowym
W 2019 r. ujęto w przychodach kwotę różnicy ceny i rekompensaty w wysokości 597,2 mln zł, stanowiącą wartość pokrycia różnicy cen między cenami stosowanymi w rozliczeniach z klientami a cenami określonymi jako wartości referencyjne do kwoty różnicy cen, wynikającymi ze stosowania zapisów ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz aktów wykonawczych do niej.
W wykonaniu 2020 r., w przychodach ujęto korektę wartości kwoty różnicy ceny i rekompensaty dot. 2019 r., po uzyskaniu potwierdzenia danych od operatorów systemów dystrybucyjnych o wolumenie sprzedanej i zużytej energii elektrycznej za okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r., w wysokości 3,3 mln zł.
(-) wyższe koszty świadczeń pracowniczych o 1,3 mln zł, w tym głównie:
(-) wyższe koszty wynagrodzeń z pochodnymi o 1,4 mln zł
(-) wyższe koszty usług obcych o 5,2 mln zł, w tym głównie:
(-) wyższe koszty sprzedaży i obsługi klienta o 22,4 mln zł
(-) wyższe koszty czynszów i innych opłat związanych z najmem lub dzierżawą o 0,8 mln zł
(+) niższe koszty usług wspólnych o 10,7 mln zł
(+) niższe koszty związane z reklamą i reprezentacją o 7,7 mln zł
(-) spadek wyniku na pozostałej działalności operacyjnej o 4,2 mln zł, w tym głównie:
(-) wyższe odpisy aktualizujące należności o 10,3 mln zł
(-) wyższe koszty postępowań sądowych o 1,2 mln zł
(-) wyższe koszty darowizn o 1,2 mln zł
(+) niższe koszty rezerw na przewidywane straty i potencjalne roszczenia o 6,4 mln zł
(+) wyższe przychody z tytułu opłat licencyjnych związanych z marką ENEA o 1,6 mln zł
(+) niższe odpisane należności o 0,9 mln zł
(+) zmiana rezerwy dotyczącej umów rodzących obciążenia - w 2019 r. ujęto w przychodach wykorzystanie rezerwy na umowy rodzące obciążenia w wysokości 79,0 mln zł, dotyczącej skutków finansowych związanych z wejściem w życie Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 grudnia 2018 r., natomiast w kosztach zawiązano rezerwę w wysokości 68,6 mln zł na stratę na Taryfie G zatwierdzonej przez URE. W 2020 r. nastąpiło wykorzystanie rezerwy na stratę na Taryfie G w wysokości 68,6 mln zł oraz zawiązanie rezerwy na stratę z tyt. rozliczenia opustu na energii wprowadzonej przez prosumenta do sieci w wysokości 50,8 mln zł.
Istotne zmiany wpływające na wynik netto:
(-) wyższe odpisy z tytułu utraty wartości udziałów w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych oraz odpisy aktualizujące aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie łącznie o 3 397,9 mln zł, w tym:
(-) wyższy odpis aktualizujący wartość udziałów spółki ENEA Wytwarzanie o 3 372,9 mln zł oraz wartość akcji Polskiej Grupy Górniczej (PGG) o 206,7 mln zł
(-) wyższy odpis aktualizujący wartość udzielonych spółce Elektrownia Ostrołęka pożyczek wraz z odsetkami o 78,2 mln zł
(+) niższy odpis aktualizujący wartość udziałów spółki Elektrownia Ostrołęka o 231,1 mln zł
(+) W 2019 r. ujęty odpis aktualizujący wartość udziałów spółki ENEA Ciepło w wysokości 28,8 mln zł
Rachunek zysków i strat ENEA S.A. w 4 kw. 2020 r. [tys. zł]
| 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom detalicznym | 1 309 373 | 1 578 228 | 268 855 | 20,5% |
| Sprzedaż paliwa gazowego odbiorcom detalicznym | 34 984 | 37 017 | 2 033 | 5,8% |
| Sprzedaż energii i paliwa gazowego innym podmiotom | 68 041 | 21 757 | -46 284 | -68,0% |
| Sprzedaż usług | 2 435 | 1 557 | -878 | -36,1% |
| Pozostałe przychody | -534 | 7 541 | - | 101,3% |
| Podatek akcyzowy | 17 468 | 16 836 | -632 | -3,6% |
| Przychody ze sprzedaży netto | 1 396 831 | 1 621 730 | 224 899 | 16,1% |
| Rekompensaty | 90 586 | 3 208 | -87 378 | -96,5% |
| Przychody z tytułu leasingu | 70 | 68 | -2 | -2,9% |
| Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody | 1 487 487 | 1 625 006 | 137 519 | 9,2% |
| Amortyzacja | 1 283 | 1 379 | 96 | 7,5% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 21 413 | 23 404 | 1 991 | 9,3% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 827 | 661 | -166 | -20,1% |
| Zakup energii i gazu na potrzeby sprzedaży | 1 430 820 | 1 586 222 | 155 402 | 10,9% |
| Usługi przesyłowe i dystrybucyjne | 3 776 | 5 573 | 1 797 | 47,6% |
| Inne usługi obce | 52 485 | 49 766 | -2 719 | -5,2% |
| Podatki i opłaty | 383 | 377 | -6 | -1,6% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 1 510 987 | 1 667 382 | 156 395 | 10,4% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 8 605 | 2 885 | -5 720 | -66,5% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 12 593 | 14 237 | 1 644 | 13,1% |
| Zmiana rezerwy dotyczącej umów rodzących obciążenia | -50 287 | -35 687 | 14 600 | 29,0% |
| Zysk / (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | (6) | 0 | 6 | 100,0% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | (77 781) | (89 415) | -11 634 | -15,0% |
| Koszty finansowe | 75 353 | 60 434 | -14 919 | -19,8% |
| Przychody finansowe | 73 582 | 57 385 | -16 197 | -22,0% |
| Odpisy/(odwrócenie odpisów) z tytułu utraty wartości udziałów w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych | 293 855 | 2 817 077 | 2 523 222 | 858,7% |
| Odpisy aktualizujące aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie | 65 972 | 2 544 | -63 428 | -96,2% |
Wskaźniki
| Wskaźniki rentowności | 2019 | 2020 | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 |
|---|---|---|---|---|
| ROE -rentowność kapitału własnego | 2,1% | -33,1% | -12,3% | -114,3% |
| ROA -rentowność aktywów | 1,1% | -17,2% | -6,7% | -59,4% |
| Rentowność netto | 5,0% | -54,2% | -28,0% | -178,1% |
| Rentowność operacyjna | -2,0% | -3,1% | -5,2% | -5,5% |
| Rentowność EBITDA | -1,9% | -3,0% | -5,1% | -5,4% |
Wskaźniki płynności i struktury finansowej
| Wskaźnik | 2019 | 2020 | 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Wskaźnik bieżącej płynności | 2,2 | 1,4 | 2,2 | 1,4 |
| Pokrycie majątku trwałego kapitałami własnymi | 76,8% | 63,8% | 76,8% | 63,8% |
| Wskaźnik zadłużenia ogólnego | 45,0% | 48,0% | 45,0% | 48,0% |
Wskaźniki aktywności gospodarczej
| Cykl rotacji należności krótkoterminowych w dniach | 76 | 82 | 78 | 85 |
|---|---|---|---|---|
| Cykl rotacji zobowiązań z tyt. dostaw i usług oraz pozostałych w dniach | 38 | 30 | 36 | 31 |
| Cykl rotacji zapasów w dniach | 17 | 8 | 20 | 11 |
65
Sytuacja majątkowa – struktura aktywów i pasywów ENEA S.A.
Na dzień: Aktywa [tys. zł]
| 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 17 685 534 | 15 864 373 | -1 821 161 | -10,3% |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 24 070 | 23 910 | -160 | -0,7% |
| Prawo do korzystania ze składnika aktywów | 33 249 | 29 978 | -3 271 | -9,8% |
| Wartości niematerialne | 4 376 | 4 180 | -196 | -4,5% |
| Nieruchomości inwestycyjne | 13 755 | 13 206 | -549 | -4,0% |
| Inwestycje w jednostki stowarzyszone i współkontrolowane | 12 892 612 | 9 512 925 | -3 379 687 | -26,2% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 95 395 | 101 483 | 6 088 | 6,4% |
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej | 38 848 | 84 848 | 46 000 | 118,4% |
| Dłużne aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie | 4 567 870 | 6 082 074 | 1 514 204 | 33,1% |
| Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy | 12 749 | 11 256 | -1 493 | -11,7% |
| Należności z tytułu leasingu i subleasingu finansowego | 2 610 513 | 2 097 | -80,3% | |
| Aktywa obrotowe | 7 011 099 | 3 630 148 | -3 380 951 | -48,2% |
| Zapasy | 217 460 | 65 700 | -151 760 | -69,8% |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 962 730 | 1 381 371 | 418 641 | 43,5% |
| Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy | 12 646 | 13 428 | 782 | 6,2% |
| Aktywa z tytułu umów z klientami | 215 223 | 228 905 | 13 682 | 6,4% |
| Należności z tytułu leasingu i subleasingu finansowego | 3 083 | 3 274 | 191 | 6,2% |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 30 680 | 0 | -30 680 | -100,0% |
| Dłużne aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie | 2 801 067 | 1 406 802 | -1 394 265 | -49,8% |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 768 210 | 530 668 | -2 237 542 | -80,8% |
| Razem aktywa | 24 696 633 | 19 494 521 | -5 202 112 | -21,1% |
Główne czynniki zmian aktywów trwałych (spadek o 1 821 mln zł):
• 3 380 mln zł - spadek inwestycji w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych, w tym: ujęcie odpisów aktualizujących wartość udziałów w ENEA Wytwarzanie w wysokości 3 135 mln zł, aktualizacja wartości udziałów w Polskiej Grupie Górniczej w wysokości 254 mln zł, objęcie udziałów w podwyższonym kapitale ENEA Innowacje w wysokości 9,3 mln zł
• 1 514 mln zł - wzrost dłużnych aktywów finansowych wycenionych w zamortyzowanym koszcie - w wyniku udzielenia pożyczek oraz reklasyfikacji części obligacji i pożyczek do aktywów obrotowych
• 46 mln zł - wzrost aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej
• 6 mln zł - wzrost aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Główne czynniki zmian aktywów obrotowych (spadek o 3 381 mln zł):
• 2 238 mln zł - spadek środków pieniężnych – głównie w wyniku spłat zadłużenia w wysokości 2 000 mln zł i odsetek od zadłużenia w wysokości 0,2 mln zł
• 1 394 mln zł - spadek obligacji wewnątrzgrupowych i pożyczek - wykup przez spółki obligacji, reklasyfikacja obligacji i pożyczek z aktywów trwałych do obrotowych, odpis aktualizujący pożyczki (w tym pożyczka dla Elektrowni Ostrołęka)
• 152 mln zł - spadek zapasów - dotyczy świadectw pochodzenia energii elektrycznej
• 31 mln zł - należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego w 2019 r.
• 257 mln zł - wzrost należności z tytułu dostaw i usług
• 161 mln zł - wzrost pozostałych należności, w tym głównie należności z tytułu rozliczeń podatku CIT w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej w 2020 r.
66
Na dzień: Pasywa [tys. zł]
| 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Razem kapitał własny | 13 574 179 | 10 127 472 | -3 446 707 | -25,4% |
| Kapitał zakładowy | 588 018 | 588 018 | - | - |
| Kapitał z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji | 4 627 673 | 4 627 673 | - | - |
| Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów finansowych | -17 036 | -17 036 | - | - |
| Kapitał rezerwowy z wyceny instrumentów zabezpieczających | -17 356 | -105 534 | -88 178 | -508,1% |
| Kapitał rezerwowy | 5 690 700 | 5 974 031 | 283 331 | 5,0% |
| Zyski zatrzymane | 2 702 180 | -939 680 | -3 641 860 | -134,8% |
| Razem zobowiązania | 11 122 454 | 9 367 049 | -1 755 405 | -15,8% |
| Zobowiązania długoterminowe | 7 936 568 | 6 720 747 | -1 215 821 | -15,3% |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 3 185 886 | 2 646 302 | -539 584 | -16,9% |
| Razem pasywa | 24 696 633 | 19 494 521 | -5 202 112 | -21,1% |
Główne czynniki zmian zobowiązań (spadek o 1 755 mln zł):
• 1 894 mln zł - wykup obligacji
• 162 mln zł - spłaty ratalne kredytów
• 156 mln zł - spadek poziomu zobowiązań z tytułu dostaw i usług
• 80 mln zł - spadek stanu zobowiązań wobec Energa S.A. z tytułu cesji pożyczki dla Elektrowni Ostrołęka
• 213 mln zł - wzrost rezerw na pozostałe zobowiązania
• 116 mln zł - wzrost zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej
• 100 mln zł - wzrost zobowiązań z tytułu cash poolingu
• 71 mln zł - zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego w 2020 r.
• 25 mln zł - wzrost zobowiązań z tytułu podatków (z wyłączeniem podatku dochodowego)
• 20 mln zł - wzrost zobowiązań z tytułu umów z klientami
67
Sytuacja pieniężna ENEA S.A.
Rachunek przepływów pieniężnych [tys. zł]
| 2019 | 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | (30 933) | (411 351) | -380 418 | -1229,8% |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 429 197 | 400 024 | -29 173 | -6,8% |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 1 318 154 | (2 326 190) | -3 644 344 | -276,5% |
| Zwiększenie / (Zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych | 1 716 418 | (2 337 517) | -4 053 935 | -236,2% |
| Stan środków pieniężnych na początek okresu sprawozdawczego | 999 193 | 2 715 611 | 1 716 418 | 171,8% |
| Stan środków pieniężnych na koniec okresu sprawozdawczego | 2 715 611 | 378 094 | -2 337 517 | -86,1% |
1) odpisy/ (odwrócenie odpisów) aktualizujące wartość udziałów oraz odpisy aktualizujące aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Dystrybucja | 4 108 | 4 021 |
| Wytwarzanie | 3 392 | 3 304 |
Stan posiadanych obligacji wewnątrzgrupowych i pożyczek mln zł
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| 7 500 | 7 325 |
1)
Stan zadłużenia zewnętrznego mln zł
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| 68 |
68
8. Akcje i akcjonariat
8.1. Struktura kapitału i akcjonariatu
Wysokość kapitału zakładowego ENEA S.A. na dzień 31 grudnia 2020 r.# 8. AKCJONARIAT I NOTOWANIA
8.1. Kapitał zakładowy i liczba akcji
Kapitał zakładowy ENEA S.A. na dzień 31 grudnia 2020 r. wynosił 441 442 578 zł i dzieli się na 441 442 578 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1 zł każda. Ogólna liczba głosów wynikających ze wszystkich wyemitowanych akcji Emitenta odpowiada liczbie akcji i wynosi 441 442 578 głosów. Wszystkie akcje Spółki są akcjami zdematerializowanymi na okaziciela zarejestrowanymi w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie miały miejsca zmiany w strukturze akcjonariuszy Emitenta.
Powyższa tabela przedstawia strukturę akcjonariatu ENEA S.A. na dzień sporządzenia raportu okresowego za 2020 r.
8.2. Notowania akcji ENEA S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych
Akcje ENEA S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) od 17 listopada 2008 r. W 2020 r. kurs akcji ENEA S.A. spadł z 7,915 zł do 6,54 zł, tj. o 1,38 zł, czyli o 17%. Najwyższy kurs zamknięcia w 2020 r. akcje ENEA S.A. osiągnęły 27 lipca 2020 r. (8,32 zł), natomiast najniższy – 12 marca 2020 r. (3,87 zł).
Udział akcji Spółki w indeksach na 31 grudnia 2020 r.:
| Indeks | Udział |
|---|---|
| WIG | 0,7% |
| WIG20 | 2,5% |
| mWIG40 | 12,3% |
| sWIG80 | 0,6% |
8.3. Potencjalne zmiany w strukturze akcjonariatu
Spółce nie są znane umowy oraz zdarzenia, w wyniku których w przyszłości mogłyby nastąpić zmiany w proporcjach akcji posiadanych przez dotychczasowych Akcjonariuszy. Tym niemniej specyfika procesu nieodpłatnego nabywania od Skarbu Państwa akcji pracowniczych przez uprawnionych pracowników i ich spadkobierców może spowodować nieznaczne zmiany w liczbie akcji posiadanych przez Skarb Państwa.
8.4. Akcje własne
ENEA S.A. ani spółki z GK ENEA nie nabywały w 2020 r. akcji własnych Spółki.
8.5. System kontroli akcji pracowniczych
Statut ENEA S.A. przewiduje pakiet tzw. akcji pracowniczych. Na ten cel przeznaczone były wszystkie akcje zwykłe imienne serii B ENEA S.A. w liczbie 41 638 955 sztuk. Na podstawie odpowiednich przepisów prawa, uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji ENEA S.A. było 8 818 osób, dla których przewidziano 33 239 235 akcji. Prawo do nieodpłatnego nabycia przez osoby uprawnione od Skarbu Państwa akcji ENEA S.A. wygasło 16 maja 2012 r. Po tym terminie zawarte mogą być jedynie umowy przez spadkobierców osób uprawnionych w szczególnych przypadkach określonych w ww. ustawie.
ENEA S.A. nie uruchamiała w 2020 r. standardowych systemów kontroli programów akcji pracowniczych.
Struktura akcjonariatu
| Akcjonariusz | Liczba akcji / liczba głosów na WZ | Udział w kapitale zakładowym / udział w ogólnej liczbie głosów |
|---|---|---|
| Skarb Państwa | 227 364 428 | 51,5% |
| Pozostali | 214 078 150 | 48,5% |
| RAZEM | 441 442 578 | 100,0% |
Dane dotyczące akcji w 2020 r.
| Dane | Liczba akcji [szt.] | Minimum [zł] | Maximum [zł] | Kurs na koniec okresu [zł] | Kurs na koniec poprzedniego okresu [zł] | Średni wolumen [szt.] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 441 442 578 | 3,87 | 8,32 | 6,54 | 7,915 | 564 595 |
9. WŁADZE
9.1. Skład osobowy Zarządu ENEA S.A.
Na dzień 1 stycznia 2020 r.
| Imię i nazwisko | Funkcja |
|---|---|
| Mirosław Kowalik | Prezes Zarządu |
| Jarosław Ołowski | Członek Zarządu ds. Finansowych |
| Piotr Adamczak | Członek Zarządu ds. Handlowych |
| Zbigniew Piętka | Członek Zarządu ds. Korporacyjnych |
- 4 czerwca 2020 r. Pan Mirosław Kowalik złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu ENEA S.A. oraz z członkostwa w Zarządzie Spółki z dniem 5 czerwca 2020 r.
- Jednocześnie w tym samym dniu, Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie delegowania z dniem 6 czerwca 2020 r., Członka Rady Nadzorczej Pana Pawła Szczeszka do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu ENEA S.A. do czasu powołania nowego Prezesa Zarządu Spółki, nie dłużej jednak niż na okres trzech miesięcy licząc od dnia delegowania.
- 30 czerwca 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie powołania Pana Pawła Szczeszka na stanowisko Prezesa Zarządu ENEA S.A. na wspólną kadencję rozpoczętą z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2018 r. Uchwała weszła w życie z chwilą jej podjęcia. Z chwilą powołania na stanowisko Prezesa Zarządu wygasł mandat Pana Pawła Szczeszka jako Członka Rady Nadzorczej Spółki.
- 22 lipca 2020 r. Pan Zbigniew Piętka złożył rezygnację z funkcji Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Korporacyjnych z upływem dnia 24 lipca 2020 r.
- 23 lipca 2020 r. Pan Piotr Adamczak złożył rezygnację z funkcji Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Handlowych z upływem dnia 10 sierpnia 2020 r.
- 7 sierpnia 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały w sprawie powołania Pana Tomasza Szczegielniaka z chwilą podjęcia uchwały na stanowisko Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Korporacyjnych oraz Pana Tomasza Siwaka z dniem 17 sierpnia 2020 r. na stanowisko Członka Zarządu ds. Handlowych na wspólną kadencję rozpoczętą z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2018 r.
- 23 października 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie powołania Pana Marcina Pawlickiego z dniem 29 października 2020 r. na stanowisko Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Operacyjnych na wspólną kadencję rozpoczętą z dniem odbycia Zwyczajnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2018 r.
- 17 listopada 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie odwołania ze składu Zarządu ENEA S.A. Pana Jarosława Ołowskiego, Członka Zarządu ENEA S.A.ds. Finansowych.
- 9 grudnia 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w przedmiocie powołania z dniem 21 grudnia 2020 r. Pana Rafała Marka Muchę na stanowisko Członka Zarządu ENEA S.A. ds. Finansowych na wspólną kadencję rozpoczętą z dniem odbycia Zwyczajnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2018 r.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania
| Imię i nazwisko | Funkcja |
|---|---|
| Paweł Szczeszek | Prezes Zarządu |
| Tomasz Siwak | Członek Zarządu ds. Handlowych |
| Tomasz Szczegielniak | Członek Zarządu ds. Korporacyjnych |
| Marcin Pawlicki | Członek Zarządu ds. Operacyjnych |
| Rafał Marek Mucha | Członek Zarządu ds. Finansowych |
9.2. Skład osobowy Rady Nadzorczej ENEA S.A.
Na dzień 1 stycznia 2020 r.
| Imię i nazwisko | Funkcja |
|---|---|
| Stanisław Kazimierz Hebda | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
| Mariusz Pliszka | Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
| Michał Jaciubek | Sekretarz Rady Nadzorczej |
| Paweł Koroblowski | Członek Rady Nadzorczej |
| Ireneusz Kulka | Członek Rady Nadzorczej |
| Maciej Mazur | Członek Rady Nadzorczej |
| Piotr Mirkowski | Członek Rady Nadzorczej |
| Roman Stryjski | Członek Rady Nadzorczej |
- 3 lutego 2020 r. do Spółki wpłynęło oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych z tego samego dnia o skorzystaniu przez Ministra Aktywów Państwowych z uprawnienia do powołania na podstawie § 24 ust. 1 Statutu Spółki członka Rady Nadzorczej ENEA S.A. Zgodnie z ww. uprawnieniem z dniem 3 lutego 2020 r. do składu Rady Nadzorczej Spółki powołany został Pan Bartosz Nieścior.
- 6 lutego 2020 r. Pan Mariusz Pliszka złożył z tym dniem rezygnację z pełnienia funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej ENEA S.A.
- 6 lutego 2020 r. Rada Nadzorcza dokonała wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej ENEA S.A. w osobie Pana Bartosza Nieściora.
- 6 lutego 2020 r. Pan Stanisław Hebda złożył z tym dniem rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej ENEA S.A.
- 19 marca 2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało w skład Rady Nadzorczej ze skutkiem od dnia 19 marca 2020 r. Panią Izabelę Felczak-Poturnicką, której powierzono funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej oraz Pana Mariusza Fistka.
- 27 maja 2020 r. do Spółki wpłynęły oświadczenia Ministra Aktywów Państwowych z tego samego dnia o skorzystaniu przez Ministra Aktywów Państwowych z uprawnienia do powołania i odwołania na podstawie § 24 ust. 1 Statutu Spółki członka Rady Nadzorczej ENEA S.A. Zgodnie z otrzymanymi oświadczeniami Minister Aktywów Państwowych korzystając z ww. uprawnienia z dniem 27 maja 2020 r. odwołał z Rady Nadzorczej Spółki Pana Bartosza Nieściora i jednocześnie powołał z tym samym dniem do Rady Nadzorczej Spółki Pana Pawła Szczeszka.
- 4 czerwca 2020 r. Rada Nadzorcza dokonała wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej ENEA S.A. w osobie Pana Romana Stryjskiego.
- 4 czerwca 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie delegowania z dniem 6 czerwca 2020 r. Członka Rady Nadzorczej Pana Pawła Szczeszka do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu ENEA S.A. do czasu powołania nowego Prezesa Zarządu Spółki, nie dłużej jednak niż na okres trzech miesięcy licząc od dnia delegowania.
- 30 czerwca 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie powołania Pana Pawła Szczeszka na stanowisko Prezesa Zarządu ENEA S.A. na wspólną kadencję, rozpoczętą z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2018 r. Uchwała weszła w życie z chwilą jej podjęcia. Z chwilą powołania na stanowisko Prezesa Zarządu wygasł mandat Pana Pawła Szczeszka jako Członka Rady Nadzorczej Spółki.
- 17 września 2020 r. do Spółki wpłynęło oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 16 września 2020 r., o skorzystaniu przez Ministra Aktywów Państwowych z uprawnienia do powołania na podstawie § 24 ust. 1 Statutu Spółki Członka Rady Nadzorczej ENEA S.A. Zgodnie z ww. uprawnieniem z dniem 16 września 2020 r. do składu Rady Nadzorczej Spółki powołany został Pan Rafał Włodarski.
- 4 stycznia 2021 r. do Spółki wpłynęła rezygnacja Pani Izabeli Felczak-Poturnickiej z funkcji Przewodniczącej Rady Nadzorczej oraz członkostwa w Radzie Nadzorczej ENEA S.A. z dniem 5 stycznia 2021 r.
- 7 stycznia 2021 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ENEA S.A. dokonało wyboru na Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki ENEA S.A. Pana Rafała Włodarskiego.
- 7 stycznia 2021 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę, na mocy której z tym samym dniem w skład Rady Nadzorczej ENEA S.A. X kadencji powołana została Pani Dorota Szymanek.
Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Rady Nadzorczej w ramach Rady Nadzorczej funkcjonują następujące komitety stałe: Komitet ds. Audytu, Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń oraz Komitet ds. Strategii i Inwestycji. Szczegółowe informacje dotyczące komitetów wraz z ich składami osobowymi znajdują się w rozdziale 11.10.4. niniejszego sprawozdania.# Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania
Imię i nazwisko
Rafał Włodarski
Roman Stryjski
Michał Jaciubek
Dorota Szymanek
Paweł Koroblowski
Ireneusz Kulka
Maciej Mazur
Piotr Mirkowski
Mariusz Pliszka
Mariusz Fistek
Funkcja
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Sekretarz Rady Nadzorczej
Członek Rady Nadzorczej
Członek Rady Nadzorczej
Członek Rady Nadzorczej
Członek Rady Nadzorczej
Członek Rady Nadzorczej
Członek Rady Nadzorczej
Członek Rady Nadzorczej
71
9.3. Wykaz akcji i uprawnień do akcji ENEA S.A. w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących
| Imię i nazwisko | Funkcja | Liczba akcji ENEA S.A. na 26 listopada 2020 r. | Liczba akcji ENEA S.A. na 25 marca 2021 r. |
|---|---|---|---|
| Michał Jaciubek | Członek Rady Nadzorczej | 5 020 | 5 020 |
| Mariusz Pliszka | Członek Rady Nadzorczej | 3 880 | 3 880 |
Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania pozostałe osoby zarządzające oraz nadzorujące nie posiadają akcji ENEA S.A.
Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania osoby zarządzające i nadzorujące nie posiadają uprawnień do akcji ENEA S.A.
Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania osoby zarządzające i nadzorujące nie posiadają akcji lub udziałów w podmiotach zależnych ENEA S.A.
9.4. Zasady wynagradzania członków Zarządu ENEA S.A.
Zasady wynagradzania Członków Zarządu ENEA S.A., obowiązujące w 2020 r. zostały wprowadzone na podstawie uchwały z dnia 19 grudnia 2019 r. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ENEA S.A. w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń Członków Zarządu uchylającej tym samym obowiązującą uchwałę w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń Członków Zarządu z dnia 15 grudnia 2016 r. i kolejne uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ENEA S.A. w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń Członków Zarządu.
Uchwalone przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 19 grudnia 2019 r. nowe zasady wynagradzania Członków Zarządu ENEA S.A. przewidują, że z Członkiem Zarządu Spółki zawierana jest umowa o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji (Umowa), której treść określa Rada Nadzorcza:
a. w okresie obowiązywania Umowy Członkom Zarządu przysługuje:
* wynagrodzenie stałe miesięczne, ustalone w przedziale kwotowym mieszczącym się od 7 do 15-krotności podstawy wymiaru, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 11 ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami,
* wynagrodzenie zmienne, uzależnione od poziomu realizacji celów zarządczych, nie może przekroczyć 100% wynagrodzenia stałego w poprzednim roku obrotowym;
b. Rada Nadzorcza może zawrzeć z Członkiem Zarządu umowę o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu pełnienia funkcji przy czym może być ona zawarta jedynie w przypadku pełnienia funkcji przez Członka Zarządu przez okres co najmniej 6 miesięcy, a wysokość odszkodowania za każdy miesiąc obowiązywania zakazu konkurencji nie może przekraczać 50 % miesięcznego stałego wynagrodzenia, otrzymanego przez Członka Zarządu przed ustaniem pełnienia funkcji. Okres zakazu konkurencji nie może przekraczać 6 miesięcy po ustaniu pełnienia funkcji przez Członka Zarządu. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez Członka Zarządu umowy o zakazie konkurencji będzie on zobowiązany do zapłaty kary umownej na rzecz Spółki, nie niższej niż wysokość odszkodowania przysługującego za cały okres zakazu konkurencji.
c. W razie rozwiązania albo wypowiedzenia przez Spółkę umowy, Członkowi Zarządu może być przyznana odprawa, w wysokości nie wyższej niż trzykrotność części stałej wynagrodzenia, pod warunkiem pełnienia przez niego funkcji przez okres co najmniej dwunastu miesięcy przed rozwiązaniem tej umowy. Odprawa nie przysługuje Członkowi Zarządu w przypadku:
* wypowiedzenia, rozwiązania lub zmiany Umowy wskutek zmiany funkcji pełnionej przez Członka Zarządu w składzie Zarządu,
* wypowiedzenia, rozwiązania lub zmiany Umowy wskutek powołania Członka Zarządu na kolejną kadencję Zarządu
* objęcia funkcji Członka Zarządu w spółce w ramach Grupy Kapitałowej,
* rezygnacji z pełnienia funkcji.
Ponadto Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ENEA S.A. uchwałą z dnia 30 lipca 2020 r. przyjęło dokument pn. „Polityka wynagrodzeń członków organu nadzorującego oraz organu zarządzającego w ENEA Spółka Akcyjna”. Zasady wynagradzania Członków Zarządu wynikające z Uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 19 grudnia 2019 r. oraz z dokumentu „Polityka wynagrodzeń członków organu nadzorującego oraz organu zarządzającego w ENEA Spółka Akcyjna” zostały implementowane w przyjętym przez Radę Nadzorczą ENEA S.A. wzorze Umowy i obowiązują w zawartych z Członkami Zarządu Spółki Umowach.
Zgodnie z „Polityką wynagrodzeń członków organu nadzorującego oraz organu zarządzającego w ENEA Spółka Akcyjna” Spółka nie przyznaje Członkom Zarządu wynagrodzenia w formie instrumentów finansowych, ani nie obowiazują dodatkowe programy emerytalno-rentowe oraz programy wcześniejszych emerytur dla Członków Zarządu.
72
9.5. Zasady wynagradzania Członków Rady Nadzorczej ENEA S.A.
Zasady wynagradzania Członków Rady Nadzorczej ENEA S.A., obowiązujące w 2020 r. zostały wprowadzone na mocy uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z 15 grudnia 2016 r. Zgodnie z postanowieniami tejże uchwały NWZ miesięczne wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej ustalono jako iloczyn przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz mnożnika:
- dla Przewodniczącego Rady Nadzorczej – 1,7,
- dla pozostałych Członków Rady Nadzorczej – 1,5.
Uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w § 1 ust. 2-3 przewiduje także, że:
a. Członkom Rady Nadzorczej przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa powyżej bez względu na liczbę zwołanych posiedzeń,
b. wynagrodzenie nie przysługuje za ten miesiąc, w którym Członek Rady Nadzorczej nie był obecny na żadnym z prawidłowo zwołanych posiedzeń, a nieobecność nie została usprawiedliwiona.
W dniu 19 grudnia 2019 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie ustalenia zasad kształtowania wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej i ustaliło miesięczne wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej, jako iloczyn podstawy wymiaru, o którym mowa w art. 1 ust. 3 pkt 11 ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami oraz mnożnika:
- dla Przewodniczącego Rady Nadzorczej – 1,7,
- dla pozostałych Członków Rady Nadzorczej – 1,5.
Uchwała weszła w życie z dniem jej podjęcia.
Ponadto w dniu 30 lipca 2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu pn. „Polityka wynagrodzeń członków organu nadzorującego oraz organu zarządzającego w ENEA Spółka Akcyjna, w której obok zasad wynagradzania członków Rady Nadzorczej adekwatnie do pełnionej przez danego Członka funkcji określono, że Spółka nie przyznaje Członkom Rady Nadzorczej wynagrodzenia w formie instrumentów finansowych oraz że nie obowiazują dodatkowe programy emerytalno-rentowe oraz programy wcześniejszych emerytur dla Członków Rady Nadzorczej.
9.6. Wysokość wynagrodzeń
Wynagrodzenie osób wchodzących w skład Zarządu ENEA S.A. pobierane w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r., z którymi Spółka zawarła umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania przedstawia poniższa tabela:
| Imię i Nazwisko | Funkcja | Wynagrodzenie z kontraktu w zł [bez VAT] 1) | Świadczenia dodatkowe | Uwagi |
|---|---|---|---|---|
| Paweł Szczeszek | Prezes Zarządu | 444 166,75 | funkcja pełniona od 30 czerwca 2020 r., uwzględnia wynagrodzenie Członka Rady Nadzorczej delegowanego do pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu | |
| Tomasz Siwak | Członek Zarządu | 247 500,00 | funkcja pełniona od 17 sierpnia 2020 r. | |
| Tomasz Szczegielniak | Członek Zarządu | 265 833,25 | funkcja pełniona od 7 sierpnia 2020 r. | |
| Marcin Pawlicki | Członek Zarządu | 115 500,00 | funkcja pełniona od 29 października 2020 r. | |
| Rafał Marek Mucha | Członek Zarządu | 20 166,63 | funkcja pełniona od 21 grudnia 2020 r. | |
| Mirosław Kowalik | Prezes Zarządu | 1 373 921,71 | 1) funkcja pełniona do 5 czerwca 2020 r. | |
| Piotr Adamczak | Członek Zarządu | 1 289 740,83 | 1) funkcja pełniona do 10 sierpnia 2020 r. | |
| Jarosław Ołowski | Członek Zarządu | 1 130 330,60 | 2) funkcja pełniona do 17 listopada 2020 r. | |
| Zbigniew Piętka | Członek Zarządu | 1 287 907,50 | 1) funkcja pełniona do 24 lipca 2020 r. | |
| Piotr Olejniczak | Członek Zarządu | 316 387,50 | 3) funkcja pełniona do 20 maja 2019 r. |
1) wynagrodzenie obejmuje również zakaz konkurencji oraz premie za rok 2018 i 2019.
2) wynagrodzenie obejmuje również zakaz konkurencji, odprawę oraz premie za rok 2019.
3) wynagrodzenie obejmuje premie za rok 2018.
W okresie sprawowania funkcji zarządczych w 2020 r. Członkowie Zarządu ENEA S.A. nie pobierali wynagrodzenia z tytułu pełnienia w tym czasie funkcji w spółkach zależnych ENEA S.A.
Wynagrodzenie nie obejmowało składników pozafinansowych.
Zgodnie z „Polityką wynagrodzeń członków organu nadzorującego oraz organu zarządzającego w ENEA Spółka Akcyjna” Rada Nadzorcza upoważniona jest do określenia zakresu i zasad udostępniania Członkom Zarządu urządzeń technicznych oraz zasobów stanowiących mienie Spółki, niezbędnych do wykonywania funkcji, a także może określić limity albo sposób ich określania dotyczącego kosztów, jakie Spółka ponosi w związku z udostępnieniem i wykorzystywaniem urządzeń i zasobów przez członka
73
Zarządu do celów służbowych. Do składników pozafinansowych jakie w powyższym trybie przysługiwały w 2020 r. Członkom Zarządu należą w określonych przypadkach:
i) pokrycie kosztów indywidualnych szkoleń,
ii) pokrycie kosztów zakwaterowania.
Wynagrodzenie osób wchodzących w skład Rady Nadzorczej ENEA S.A. w roku obrotowym 2020 przedstawia poniższa tabela:
| Imię i Nazwisko | Wynagrodzenie [zł] | uwagi |
|---|---|---|
| Stanisław Kazimierz Hebda | 10 950,13 | funkcja pełniona do 6 lutego 2020 r. |
Otoczenie regulacyjne
Działalność ENEA S.A. oraz jej spółek zależnych prowadzona jest w otoczeniu podlegającym szczególnej regulacji prawnej, zarówno na poziomie krajowym, jak również Unii Europejskiej (regulowana działalność gospodarcza). Szereg regulacji prawnych dotyczących przedsiębiorstw energetycznych jest pochodną decyzji o charakterze politycznym. Z tego powodu regulacje te są przedmiotem częstych zmian, których Spółka nie jest w stanie przewidzieć, a co za tym idzie ustalić ich skutków dla prowadzonej działalności gospodarczej. Niezależnie od powyższego ENEA S.A. oraz jej spółki zależne („Grupa ENEA”) podlegają regulacjom prawnym w zakresie systemu podatkowego, ochrony konkurencji i konsumentów, prawa pracowniczego czy ochrony środowiska. Nie można wykluczyć, iż zmiany w ww. obszarach tak na gruncie konkretnych aktów prawnych, jak i indywidualnych interpretacji odnoszących się do istotnych obszarów działalności GK ENEA, mogą stać się źródłem potencjalnych ryzyk dla tej działalności.
10.1.1. Wewnętrzny rynek energii elektrycznej
W dniu 14 czerwca 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Przedmiotowe rozporządzenie wchodzi w skład regulacji tzw. „Pakietu Zimowego” oraz stanowi zasadniczy akt prawny wymuszający wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze funkcjonowania rynków energii elektrycznej i usług systemowych tak w Polsce, jak i w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Główne zmiany w regulacji krajowych obejmują konieczności dostosowania zasad funkcjonowania krajowego Rynku Bilansującego. W ostatnim kwartale 2019 r. została przedstawiona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., jako Operatora Systemu Przesyłowego odpowiedzialnego za funkcjonowanie Rynku Bilansującego, koncepcja zmian Rynku Bilansującego. Szczegółowy opis projektowanych zmian w funkcjonowaniu Rynku bilansującego został przedstawiony przez Operatora Systemu Przesyłowego w dokumencie „Koncepcja zmian zasad funkcjonowania rynku bilansującego w Polsce” opublikowanym na stronie internetowej Operatora. W roku 2020 Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. kontynuowały prace związane ze zmianą zasad funkcjonowania Rynku Bilansującego przeprowadzając konsultacje oraz publikując dokumenty: ZMIANY nr 1/2020 Warunków Dotyczących Bilansowania zatwierdzone decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) 1 grudnia 2020 r. oraz ZMIANY nr 2/2020 Warunków Dotyczących Bilansowania zatwierdzone decyzją Prezesa URE 16 grudnia 2020 r. W tym samym czasie, zainicjowane zostały również prace nad zmianami w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, dostosowującymi rynek mocy w Polsce głównie do art. 22 ust. 4 oraz ust. 5 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wewnętrznego rynku energii elektrycznej, które to postanowienia regulują brak możliwości wsparcia z rynku mocy dla jednostek wytwórczych niespełniających tzw. standardu emisyjności 550 g CO 2 /kWh, jednakże z zachowaniem wsparcia z rynku mocy dla jednostek niespełniających wskazanego standardu emisyjnego, jeżeli wsparcie takie wynika z umów mocowych zawartych przed dniem 31 grudnia 2019 r. Dnia 21 grudnia 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 663/2009 i (WE) nr 715/2009, dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 94/22/WE, 98/70/WE, 2009/31/WE, 2009/73/WE, 2010/31/UE, 2012/27/UE i 2013/30/UE, dyrektyw Rady 2009/119/WE i (EU) 2015/652 oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 525/2013. Przedmiotowym rozporządzeniem wprowadzono obowiązek sporządzania krajowego planu na rzecz energii i klimatu jako elementu realizacji unii energetycznej obejmującej 5 wymiarów: bezpieczeństwo energetyczne, wewnętrzny rynek energii, efektywność energetyczną, obniżenie emisyjności, a także badania naukowe, innowacje i konkurencyjność. Głównym celem mechanizmu zarządzania unią energetyczną jest umożliwienie osiągnięcia celów unii energetycznej, a zwłaszcza celów polityki klimatyczno-energetycznej do 2030 r., jeśli chodzi o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, energię ze źródeł odnawialnych i efektywność energetyczną. Minister Aktywów Państwowych przekazał 30 grudnia 2019 r. „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030” Komisji Europejskiej, co stanowiło wypełnienie obowiązku nałożonego na Polskę w tym zakresie. Dokument został sporządzony w oparciu o krajowe strategie rozwoju przy uwzględnieniu projektu „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”. Wyznacza następujące cele klimatyczno-energetyczne na 2030 r.: 7% redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych systemem ETS w porównaniu do poziomu w roku 2005, 21-23% udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto (z zastrzeżeniem, iż cel 23% będzie możliwy do osiągnięcia w sytuacji przyznania Polsce dodatkowych środków unijnych, w tym przeznaczonych na sprawiedliwą transformację), wzrost efektywności energetycznej o 23% w porównaniu z prognozami PRIMES2007, redukcję do 56-60% udziału węgla w produkcji energii elektrycznej.
10.1.2. Zapotrzebowanie na energię elektryczną
Zgodnie z dokumentem „Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2021-2030” prognozowane całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną netto w Polsce wzrośnie w latach 2020-2040 z 159,9 TWh do 204,2 TWh.
1) https://www.gov.pl/documents/33372/436746/Wnioski_z_analiz_do_PEP2040_2018-11-23.pdf/1481a6a9-b87f-a545-4ad8-e1ab467175cf
10.1.3. Nowelizacja Ustawy Prawo energetyczne
13 maja 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy – Prawo energetyczne. Wprowadziła ona do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy gazowej, która ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów znowelizowanej dyrektywy gazowej. 24 listopada 2020 r. został przez Radę Ministrów przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, wdrożony zostanie m.in. system inteligentnego opomiarowania. Przewiduje on zainstalowanie do 31 grudnia 2028 r. u co najmniej 80 % odbiorców końcowych inteligentnych liczników pomiarowych. Ponadto projekt przewiduje wprowadzenie kompleksowych rozwiązań dla rozwoju magazynów energii – rozwój energetyki rozproszonej i OZE; zwiększenie ochrony konsumentów na rynku energii i paliw gazowych poprzez wprowadzenie zakazu zawierania umów przez sprzedawców energii i gazu w formie akwizycyjnej tzw. door to door, ułatwienia dla działalności przedsiębiorstw energetycznych, m.in. stworzenie ram prawnych dla funkcjonowania zamkniętych systemów dystrybucyjnych.
10.1.4. Nowelizacja Rozporządzenia systemowego
1 grudnia 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 11 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Kluczowa zmiana wprowadzona rozporządzeniem dotyczy zasad funkcjonowania Rynku Bilansującego tj. umożliwienie aktywnego udziału strony popytowej (DSR), jednostkom wytwórczym niepodlegającym centralnemu dysponowaniu oraz magazynom energii elektrycznej w rynku bilansującym. Poza kwestiami związanymi z funkcjonowaniem Rynku Bilansującego nowelizacja dotyczy w niewielkim zakresie przepisów dotyczących przyłączania urządzeń do sieci elektroenergetycznej.
10.1.5. Taryfa dla usług dystrybucji energii elektrycznej 2021 r.
Prezes URE zatwierdził Taryfę dla usług dystrybucji energii elektrycznej ENEA Operator. Decyzja Prezesa URE nr DRE.WPR.4211.67.11.2020.KKu z dnia 8 stycznia 2021 r. opublikowana została w Biuletynie Branżowym URE – Energia Elektryczna Nr 2 (3247) z dnia 8 stycznia 2021 r. Nowa Taryfa zatwierdzona została na okres do dnia 31 grudnia 2021 r. Spadek stawek własnych (opłata sieciowa stała, opłata sieciowa zmienna, opłata abonamentowa) w zatwierdzonej taryfie ENEA Operator wynosi średnio 1,7% dla wszystkich grup taryfowych, natomiast dla odbiorców w grupie taryfowej G spadek wynosi ok. 2,2 %. Od 1 stycznia 2021 r. dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając tę opłatę, średni wzrost rachunku w części dystrybucyjnej wyniesie ok. 20% dla wszystkich grup taryfowych, natomiast dla odbiorców w grupie taryfowej G wzrost wyniesie ok. 15%. Dla gospodarstw domowych o średnim zużyciu w ciągu roku (dla średniego zużycia w kraju w grupie G11-1777 kWh) zmiana opłat dystrybucyjnych oznacza miesięcznie płatności wyższe o 6,45 zł, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej. Podkreślić należy, że opłata mocowa ma charakter opłaty przenoszonej. Zgodnie z uchwałą Zarządu ENEA Operator nr 15/2021 z dnia 12 stycznia 2021 r. taryfa zaczeła obowiązywać od 1 lutego 2021 r.
10.1.6. Konto regulacyjne dla operatorów systemów dystrybucyjnych
1 grudnia 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 13 listopada 2020 r.10.1.7. Rynki finansowe (EMIR Refit)
Z dniem 17 czerwca 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/834 z dnia 20 maja 2019 r. zmieniające Rozporządzenie (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do obowiązku rozliczania, zawieszania obowiązku rozliczania, wymogów dotyczących zgłaszania, technik ograniczania ryzyka związanego z kontraktami pochodnymi będącymi przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, które nie są rozliczane przez kontrahenta centralnego, rejestracji repozytoriów transakcji i nadzoru nad nimi, a także wymogów dotyczących repozytoriów transakcji (EMIR Refit). Celem rozporządzenia jest uproszczenie niektórych obowiązków wynikających z rozporządzenia (UE) nr 648/2012 (EMIR) oraz wprowadzenie bardziej proporcjonalnego podejścia do obciążeń regulacyjnych wobec podmiotów o niskim wolumenie działalności na rynkach finansowych. W wyniku wprowadzonych zmian, wprowadzono jako zasadę obowiązek raportowania transakcji na instrumentach pochodnych zawieranych poza rynkiem regulowanym (przewidując jednakże wyjątek od tej zasady dla transakcji wewnątrzgrupowych dotyczących instrumentów pochodnych, w postaci możliwości uzyskania stosownego zwolnienia z obowiązku raportowania).
10.1.8. Rynek Mocy
W 2020 r. w oparciu o przepisy:
* ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy;
* regulaminu rynku mocy zatwierdzony decyzją Prezesa URE z 30 grudnia 2020 r.;
* rozporządzenia Ministra Energii:
* z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wykonania obowiązku mocowego, jego rozliczania i demonstrowania oraz zawierania transakcji na rynku wtórnym;
* z dnia 3 września 2018 r. w sprawie zabezpieczenia finansowego wnoszonego przez dostawców mocy oraz uczestników aukcji wstępnych;
* rozporządzenia Ministra Klimatu:
* z dnia 6 sierpnia 2020 r. w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2025 oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2022,
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. przeprowadziły następujące procesy rynku mocy:
* certyfikacje ogólne;
* certyfikacje do aukcji głównych na lata 2021–2025;
* certyfikacje do aukcji dodatkowych na lata 2021-2022;
* aukcję główną na rok 2021 – 15 listopada 2018 r.;
* aukcję główną na rok 2022 – 5 grudnia 2018 r.;
* aukcję główną na rok 2023 – 21 grudnia 2018 r.;
* aukcję główną na rok 2024 – 6 grudnia 2019 r.;
* aukcje dodatkowe na rok 2021 – 18 marca 2020 r.;
* aukcję główną na rok 2025 – 14 grudnia 2020 r.
10.1.8.1 Zakontraktowane obowiązki mocowe ENEA Wytwarzanie i ENEA Elektrownia Połaniec [MW]
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowa na 5 lat (modernizowane) | 2 711 | 2 711 | 2 711 | 2 711 | 2 711 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 |
| Razem | 3 626 | 3 626 | 3 626 | 3 626 | 3 626 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 |
10.1.8.2 Szacowane przychody z rynku mocy ENEA Wytwarzanie i ENEA Elektrownia Połaniec [mln zł]
| 1) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowa na 5 lat (modernizowane) | 652 | 652 | 652 | 652 | 652 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 |
| Razem | 872 | 872 | 872 | 872 | 872 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 |
1) Wartość nieindeksowana
ENEA Elektrownia Połaniec uczestniczyła we wszystkich ww. procesach i w ich wyniku zawarła dwie umowy mocowe na 5-letnie okresy 2021-2025, dla bloków nr 2 i 7. Wynika to ze strategii Grupy ENEA zatwierdzanej decyzjami Zarządu ENEA S.A. przed poszczególnymi aukcjami głównymi. Pozostałe bloki za wyjątkiem bloku nr 9 zostały zgłoszone do udziału w rynku wtórnym. Decyzją Komitetu Sterującego Rynku Mocy GK ENEA zostanie zawarta pomiędzy ENEA Wytwarzanie a ENEA Elektrownia Połaniec umowa ws. Wspólnego działania na rynku mocy i wzajemnego rezerwowania.
ENEA Wytwarzanie uczestniczyła we wszystkich ww. procesach i w ich wyniku zawarła:
1. dziewięć umów mocowych na 5-letnie okresy dostaw 2021-2025, dla bloków nr 1-10 bez bloku nr 3,
2. jedną umowę mocową na 15-letni okres dostaw 2021-2035 dla bloku nr 11,
3. umowy jednoroczne dostaw na lata 2021, 2022 i 2023, 2024, 2025 dla trzech jednostek Rynku Mocy z Segmentu OZE (wodne) o łącznej mocy około 37 MW zostały przeniesione na ENEA Nowa Energia. Założenia te wynikały ze strategii Grupy ENEA zatwierdzanej decyzjami Zarządu ENEA S.A. przed poszczególnymi aukcjami głównymi. Blok nr 3 oraz jednostki węglowe w Elektrociepłowni Białystok oraz MEC Piła zostały zgłoszone do udziału w rynku wtórnym.
10.1.8.3 Zakontraktowane obowiązki mocowe ENEA Ciepło
| 2021 | 1 kw. | 2 kw. | 3 kw. | 4 kw. | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowy kwartalne (istniejące) | 29 | - | - | - | 22 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 1 rok (istniejące) | - | - | - | - | - | - | 29 | 37 1) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Razem | 29 | - | - | - | 22 | - | 29 | 37 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
1) Umowa mocowa ENEA Ciepło na rok 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2025 r.
10.1.8.4 Szacowane przychody z rynku mocy ENEA Ciepło [mln zł]
| 1) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowy kwartalne (istniejące) | 4 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 1 rok (istniejące) | - | - | - | 8 | 3 2) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Razem | 4 | - | - | 8 | 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
1) Wartość nieindeksowana
2) Umowa mocowa ENEA Ciepło na rok 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2025 r.
ENEA Ciepło uczestniczyła we wszystkich ww. procesach i w ich wyniku zawarła dwie kwartalne umowy mocowe na rok dostaw 2021 (na 1 i 4 kw.) dla bloku nr 2, jedną jednoroczną umowę mocową na rok dostaw 2024 dla bloku nr 3 oraz jedną półroczną umowę mocową na okres dostaw od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2025 r. dla bloku nr 3. Wynika to z dokumentów: „Strategia udziału JRM ENEA Ciepło w aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2024”, „Strategia udziału JRM Grupy ENEA w aukcjach dodatkowych na rok dostaw 2021” oraz „Strategia udziału JRM Grupy ENEA w aukcji głównej na rok dostaw 2025” opracowanych pod przewodnictwem ENEA Trading zatwierdzonych decyzjami Zarządu ENEA Ciepło przed aukcjami. Do udziału w rynku wtórnym na rok 2021 został zgłoszony blok nr 3, na 2024 i 2025 r. zostały zgłoszone bloki nr 1, 2 i 4.
10.1.8.5 Zakontraktowane obowiązki mocowe ENEA Nowa Energia [MW]
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowa na 1 rok (istniejące) | 37 | 37 | 37 | 38 | 37 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Razem | 37 | 37 | 37 | 38 | 37 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
10.1.8.6 Szacowane przychody z rynku mocy ENEA Nowa Energia [mln zł]
| 1) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Umowa na 1 rok (istniejące) | 9 | 7 | 8 | 10 | 6 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 5 lat (modernizowane) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umowa na 15 lat (nowe) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Razem | 9 | 7 | 8 | 10 | 6 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
ENEA Nowa Energia (przedtem: ENEA Wytwarzanie Segment OZE) uczestniczyła we wszystkich ww. procesach rynku mocy i w ich wyniku zawarła umowy jednoroczne dostaw na lata 2021-2025, dla trzech jednostek o średniej mocy ok. 37 MW w danym roku dostaw.
10.1.9. REMIT
REMIT – rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (ang. Regulation on wholesale Energy Market Integrity and Transparency). Na mocy rozporządzenia rynek energii elektrycznej podlega ścisłym, restrykcyjnym zasadom publikacji i jawności informacji, które mogą mieć wpływ na ceny produktów energetycznych na hurtowym rynku energii, w tym bezwzględnemu zakazowi manipulacji rynkowej. Z REMIT wynika obowiązek rejestracji każdego uczestnika rynku w krajowym rejestrze uczestników rynku. Uczestnik rynku zobowiązany jest do raportowania danych na temat transakcji zawieranych na hurtowych rynkach energii, w tym składanych zleceń. Z REMIT wynika także obowiązek podania do publicznej wiadomości tzw. informacji wewnętrznej dotyczącej zdolności i wykorzystania instalacji służących produkcji, magazynowaniu przesyłowi energii elektrycznej w tym dotyczące planowanej i nieplanowanej niedostępności tych instalacji, w formie sformalizowanego komunikatu. Rozporządzenie REMIT zakazuje manipulacji oraz prób manipulacji na rynku i zakazuje wykorzystywania informacji wewnętrznych. Rozporządzenie REMIT wyposaża organy regulacyjne w uprawnienia związane z prowadzeniem dochodzeń, egzekwowaniem przepisów rozporządzenia oraz ustanawianiem sankcji za niedochowywanie obowiązków. W opublikowanych w 2019 r. aktualizacjach czwartej edycji ”Guidance on the application of Regulation (EU) No 1227/2011 of the European Parliament and of the Council of 25 October 2011 on wholesale energy market integrity and transparency”, ACER w rozdziale 7.2. stwierdziła, że w celu uznania za skuteczne ujawnienia informacji wewnętrznych zgodnie z art. 4 ust.# 10.1.10. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych
Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada na wybrane gminy obowiązek realizacji budowy na swoim terenie ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów o napędzie alternatywnym. W przypadku jego niezrealizowania do końca 2019 r., zgodnie z postanowieniami Ustawy, obowiązek ten przechodzi na poszczególnych operatorów systemów dystrybucyjnych, zgodnie z ich obszarem działalności. Z uwagi na fakt, że na obszarze działania ENEA Operator, obowiązek ten nie został przez samorządy zrealizowany, na spółce tej spoczywa obecnie obowiązek budowy 455 punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania, który dotyczy czterech aglomeracji - Poznania, Szczecina, Bydgoszczy i Gorzowa Wielkopolskiego. Liczba ta stanowi różnicę między minimalną liczbą ogólnodostępnych punktów ładowania, jakie wg ustawy powinny zostać wybudowanie na terenie wskazanych czterech gminach do 31 marca 2021 r., a istniejącą oraz planowaną do wybudowania przez prywatnych inwestorów liczbą tych punktów. Z tego też względu ENEA Operator realizuje obecnie projekt pod nazwą „Implementacja obowiązków ustawowych ENEA Operator w zakresie elektromobilności wynikających z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych”.
W kontekście rozwoju elektromobilności należy zwrócić uwagę na Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 13 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które weszło w życie 1 grudnia 2020 r. Wprowadzone zostały w nim rozwiązania pozwalające na tworzenie grup taryfowych dla podmiotów prowadzących ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Podmioty, rozliczane zgodnie z wprowadzaną taryfą, zapłacą mniej z tytułu składnika stałego stawki sieciowej. Poniosą natomiast wyższe koszty z tytułu składnika zmiennego stawki sieciowej.
10.1.11. Wpływ taryfy dla energii elektrycznej dla zespołu grup taryfowych G
30 grudnia 2019 r. Prezes URE podjął decyzję o zatwierdzeniu „Taryfy dla energii elektrycznej dla zespołu grup taryfowych G” ENEA S.A. na okres od 14 stycznia do 31 marca 2020 r. ("Taryfa"). Prezes URE zatwierdził ceny sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców w grupach taryfowych G dla ENEA S.A., na poziomie niepokrywającym ponoszonych przez Spółkę kosztów. ENEA S.A. złożyła wniosek o zatwierdzenie taryfy na następny okres, tj. od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r. jednak po zakończeniu postępowania dowodowego Prezes URE postanowił w dniu 8 lipca 2020 r. odmówić zatwierdzenia zmiany Taryfy. Aktualnie toczy się postępowanie odwoławcze od decyzji Prezesa URE. Taryfa zatwierdzona 30 grudnia 2019 r. stosowana była w rozliczeniach za energię sprzedaną do klientów do końca 2020 r. Mając powyższe na uwadze oraz działając zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa, Spółka na 31 grudnia 2019 r. utworzyła rezerwę na kontrakty rodzące obciążenia na poziomie 68,6 mln zł. Spółka w 2020 r. wykorzystała rezerwę na kontrakty rodzące obciążenia w pełnej wysokości, tj.w kwocie 68,6 mln zł. W dniu 9 grudnia 2020 r. Prezes URE podjął decyzję o zatwierdzeniu taryfy dla energii elektrycznej dla zespółu grup taryfowych G na okres od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. Taryfa ta weszła w życie dnia 1 stycznia 2021 r.
10.1.12. Operacyjna Rezerwa Mocy (ORM)
- Mechanizm ORM prowadzony był przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne - Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) w ramach katalogu usług systemowych
- Dla wytwórców energii był bodźcem ekonomicznym do oferowania OSP mocy wytwórczych w godzinach szczytowego zapotrzebowania na moc
- ORM były objęte dyspozycyjne zdolności wytwórcze, stanowiące nadwyżkę mocy dostępnej dla OSP ponad zawarte kontrakty dla zapotrzebowania na energię elektryczną
- Cena jednostkowa za ORM była zależna od ilości dostępnych dla OSP zdolności wytwórczych ponad zapotrzebowanie na energię elektryczną pokryte:
- w ramach umów sprzedaży energi
- na Rynku Bilansującym w ramach zmiany swobodnej
- Cena jednostkowa za ORM była zależna od ilości dostępnych dla OSP zdolności wytwórczych ponad zapotrzebowanie i nie mogła być wyższa niż cena referencyjna, która dla roku 2016 wyniosła 41,20 zł/MW, dla roku 2017 - 41,79 zł/MW, dla roku 2018 – 42,58 zł/MW, dla roku 2019 – 43,73 zł/MW a w roku 2020 ten poziom to 44,24 zł/MW.
Parametry modelu rozliczeń ORM dla lat 2019-2020:
| Parametr | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| 1 stycznia 2019 – 5 kwietnia 2019 | 151 416,67 | |
| Budżet godzinowy [zł] | 159 630,24 | |
| 6 kwietnia 2019 – 31 grudzień 2019 | 164 537,41 | |
| Cena referencyjna [zł/MW-h] | 43,73 | 44,24 |
| Wielkość godzinowa wymaganej ORM [MW-h] | 3 650,36 | 3 719,20 |
| Liczba godzin szczytu zapotrzebowania | 3 765 | 3 825 |
| Budżet roczny ORM [mln zł] | 601,01 | 629,36 |
W 2016 r. zmieniono obowiązujące zasady rozliczania ORM, które we wcześniejszych okresach powodowały, że w godzinach, w których cena jednostkowa za ORM osiągała wartość maksymalną, OSP nie wykorzystywał w pełni budżetu przeznaczonego na tę usługę. Od roku 2016 zostały wprowadzone dodatkowe rozliczenia korekcyjne (miesięczne i roczne), które weryfikowały ponownie rozliczenie i ewentualne niewykorzystane środki z ORM były rozdysponowywane na jednostki uczestniczące w mechanizmie. W roku 2017 do mechanizmu Operacyjnej Rezerwy Mocy włączono jednostki odbiorcze z możliwością redukcji zapotrzebowania (DSR). W kolejnych latach 2018 - 2020 następuje wzrost kosztów PSE S.A. Rok 2020 był ostatnim rokiem funkcjonowania ORM. W związku z wprowadzeniem Rynku Mocy i zmianami zasad funkcjonowania Rynku Bilansującego w Polsce, od 1 stycznia 2021 r. Operacyjna Rezerwa Mocy została usunięta z katalogu Usług Systemowych.
10.1.13. Wzrost liczby klientów korzystających z możliwości zmiany sprzedawcy
Na koniec 2020 r. liczba klientów biznesowych (grupy taryfowe A, B, C), którzy zmienili sprzedawcę energii elektrycznej wyniosła 216 498, a więc zwiększyła się od końca 2019 r. o 6 604 (wzrost o 3,1%). Wśród klientów w segmencie gospodarstw domowych (grupa taryfowa G) liczba ta wyniosła 690 309, a więc zwiększyła się od końca 2019 r. o 33 086, co stanowi wzrost o 5%. Powyższe dane wskazują, że dynamika zmian sprzedawcy w 2020 r. była niewielka. Pandemia wyraźnie zmniejszyła zainteresowanie odbiorców zmianą sprzedawcy prądu. Widać to zarówno w grupie odbiorców indywidualnych jak i biznesowych.
10.1.14. Zwolnienie z obowiązku taryfowania gospodarstw domowych w zakresie energii elektrycznej
Na podstawie art. 49 ustawy – Prawo energetyczne Prezes URE może zwolnić przedsiębiorstwo energetyczne z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia, jeżeli stwierdzi, że działa ono w warunkach konkurencji. Ewentualne zwolnienie z taryfowania może pozytywnie wpłynąć na marżę ENEA S.A. ze sprzedaży energii elektrycznej w przyszłości.
10.1.15. Istotne trendy w obszarze Dystrybucji
Coraz istotniejszy wpływ na funkcjonowanie ENEA Operator mają również przepisy prawa unijnego, w szczególności pakietu energetycznego pod nazwą Czysta Energia dla Wszystkich Europejczyków, w szczególności Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniająca Dyrektywę 2012/27/UE. Pakiet ten wspiera realizację celów UE dotyczących osiągnięcia bardziej konkurencyjnego, bezpiecznego i zrównoważonego systemu energetycznego oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Zobowiązania w tym zakresie przewidują zmniejszenie emisji przynajmniej o 40% w stosunku do poziomu z 1990 r., przy równoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej o 32,5% i zwiększeniu udziału energii ze źródeł odnawialnych do poziomu 32% końcowego zużycia. Efektem realizacji tych zobowiązań będzie stały, już obecnie obserwowany wzrost zainstalowanych mocy w OZE, co tworzy miejsce dla nowych uczestników rynku energii, prowadzi do zmiany sposobu zarządzania siecią elektroenergetyczną i powoduje zmiany w rolach pełnionych przez obecnych uczestników, w tym OSD. Szybki rozwój rozproszonych zasobów energii połączony z nowymi technologiami, również w zakresie ICT w sposób istotny oddziałuje na sieć dystrybucyjną, jednocześnie kształtując nową rolę OSD na rynku energii. Nowe wyzwania w tym obszarze dla ENEA Operator to między innymi: nowa rola OSD jako podmiotu wspierającego rozwój rynku (w szczególności rynków lokalnych), wykorzystanie elastyczności rozproszonych źródeł energii, zarządzanie danymi, współpraca z OSP/OSD, nowe technologie informatyczne i teleinformatyczne, rozwój inteligentnych sieci, aktywizacja odbiorców, pojawienie się społeczności energetycznych (klastry i spółdzielnie energetyczne), cyberbezpieczeństwo oraz rozwój działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej. Jako, że innowacje stanowią istotny czynnik rozwoju w ENEA Operator zostały stworzone regulacje umożliwiające podmiotom zewnętrznym zgłaszanie i wspólną realizację ze Spółką przedsięwzięć pilotażowych oraz innowacyjnych. Realizacja tych inicjatyw daje możliwość wspólnego wypracowania lub przetestowania rozwiązań w warunkach rzeczywistych. Kluczową konsekwencją zmian na rynku energii będzie stopniowy spadek ilości energii dystrybuowanej sieciami OSD. Zwiększać się będzie natomiast ilość energii produkowanej na własne potrzeby przez odbiorców końcowych, w szczególności przez prosumentów.# Zmieniający się model rynku energii i jego skutki dla obecnych użytkowników, takich jak operatorzy systemu dystrybucyjnego, wymagać będzie również transformacji obecnego modelu regulacyjnego.
10.1.16. Kodeksy sieciowe w działalności ENEA Operator
Coraz istotniejszą rolę w funkcjonowaniu ENEA Operator jako OSD odgrywają również kodeksy sieciowe, opracowywane przez ENTSO i przyjmowane przez Komisję Europejską jako jej rozporządzenia. Kodeksy są konkretnymi narzędziami do wdrożenia jednolitego rynku energii w UE. Zawierają one wspólne zasady funkcjonowania i zarządzania systemami energetycznymi oraz mają na celu eliminację barier technicznych dla dalszej integracji rynku. W 2020 r. Spółka prowadziła działania związane z wdrożeniem, w zakresie dotyczącym OSD, Wytycznych dotyczących pracy systemu przesyłowego energii elektrycznej (Kodeks SO GL, System Operation Guideline) m.in. ENEA Operator rozpoczęła kampanię informacyjną, która w znacznym stopniu ułatwi wytwórcom energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych realizację wymogów wynikających z tego Kodeksu. Od 1 stycznia 2021 r. wytwórców OZE z całej Polski obowiązują nowe przepisy dotyczące przysyłania danych o energii elektrycznej wytwarzanej i wprowadzanej do sieci energetycznej. Proces przekazywania do Polskich Sieci Elektroenergetycznych informacji pomiarowych pozyskanych od wytwórców przebiega za pośrednictwem operatorów systemu dystrybucyjnego, do których należy ENEA Operator. Eksperci postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby ułatwić przedsiębiorcom produkującym energię elektryczną ze źródeł odnawialnych proces adaptacji do nowych obowiązków już na samym początku ich obowiązywania. Przygotowano webinarium dla wytwórców przybliżające cel wytycznych i sposób realizacji tego obowiązku. Spółka zamieściła na swojej stronie internetowej www.operator.enea.pl wszystkie niezbędne informacje dotyczące sposobu realizacji obowiązków wynikających z nowych rozporządzeń. W zakładce https://www.operator.enea.pl/dlawytworcow przedsiębiorcy znaleźć mogą między innymi wzory formularzy do wprowadzania danych wynikających z wytycznych SO GL. Eksperci z ENEA Operator odpowiadają również na pytania i wątpliwości wytwórców OZE pod specjalnie dla nich utworzonym adresem mailowym: [email protected]. Ponadto już w 1 kw. 2021 r. ENEA Operator uruchomi przyjazne narzędzie informatyczne: „Portal dla Wytwórców”, które znacznie ułatwi cały proces przekazywania danych, minimalizując przy tym możliwość podania błędnych informacji. Przed uruchomieniem portalu spółka zaproponuje wytwórcom serię bezpłatnych szkoleń ułatwiających obsługę portalu.
10.1.17. Program Zapewnienia Niedyskryminacyjnego Traktowania Użytkowników Systemu Dystrybucyjnego ENEA Operator
W okresie sprawozdawczym Spółka wykonując obowiązek wynikający z art. 9d ust. 4 ustawy Prawo energetyczne przestrzegała postanowień Programu Zgodności – Programu Zapewnienia Niedyskryminacyjnego Traktowania Użytkowników Systemu Dystrybucyjnego ENEA Operator (dalej „Program Zgodności”). Przedsięwzięcia podejmowane i realizowane przez ENEA Operator w ramach Programu Zgodności w okresie sprawozdawczym umożliwiały użytkownikom systemu i potencjalnym użytkownikom systemu równoprawny dostęp do systemu dystrybucyjnego oraz korzystanie z usług dystrybucji energii elektrycznej na równoprawnych zasadach. Program Zgodności został w 2020 r. zaktualizowany – Prezes URE zatwierdził dokument 1 czerwca 2020 r., a wszedł on w życie 3 grudnia 2020 r.
10.1.18. Model regulacji jakościowej
Kluczowym elementem wpływającym na działalność ENEA Operator jest wprowadzona przez Prezesa URE regulacja jakościowa. Obecnie jej zasady określa dokument „Regulacja jakościowa w latach 2018-2025 dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych” w wersji z dnia 29 maja 2019 r. W dniu 7 października 2019 r. Prezes URE wyznaczył ENEA Operator cele rozliczeniowa na lata 2018-2025. W związku z tym, wskaźnikami mającymi bezpośredni wpływ na przychód regulowany ENEA Operator w części dotyczącej zwrotu z kapitału, w okresie 2018-2025 są obecnie następujące kluczowe wskaźniki efektywności:
* CTPmd - wskaźnik regulacyjny czasu trwania przerwy na obszarze: duże miasta,
* CTPmp - wskaźnik regulacyjny czasu trwania przerwy na obszarze: miasta na prawach powiatu,
* CTPm - wskaźnik regulacyjny czasu trwania przerwy na obszarze: miasta,
* CTPw - wskaźnik regulacyjny czasu trwania przerwy na obszarze: wsie,
* CPmd - wskaźnik regulacyjny częstości przerw na obszarze: duże miasta,
* CPmp - wskaźnik regulacyjny częstości przerw na obszarze: miasta na prawach powiatu,
* CPm - wskaźnik regulacyjny częstości przerw na obszarze: miasta,
* CPw - wskaźnik regulacyjny częstości przerw na obszarze: wsie,
* CRP - Czas Realizacji Przyłączenia.
81
10.1.19. Rating
Agencja ratingowa Fitch Ratings, w komunikacie z 19 marca 2020 r., potwierdziła dla ENEA S.A. długoterminowe ratingi w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie „BBB” z perspektywą stabilną. Potwierdzenie ratingów odzwierciedla profil biznesowy ENEA S.A. jako zintegrowanego przedsiębiorstwa energetycznego z dużymi segmentami wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej oraz umiarkowaną dźwignią finansową. Ratingi ENEA S.A. wspiera wysoki udział w wynikach działalności regulowanej i quasi- regulowanej, odpowiednio z dystrybucji energii elektrycznej oraz płatności z tytułu rynku mocy. Główne czynniki ryzyka to prawie całkowite uzależnienie od węgla w segmencie wytwarzania energii elektrycznej, a także ekspozycja na bardziej ryzykowne segmenty górnictwa i obrotu.
10.1.20. Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO)
RODO (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) jest unijnym aktem prawnym, który obowiązuje od 25 maja 2018 r. we wszystkich krajach członkowskich. Wprowadza nowe zasady przetwarzania danych osobowych i nakłada na administratorów danych nowe obowiązki. GK ENEA w swojej działalności uwzględnia wymagania wskazanych przepisów, w tym zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych, mając przede wszystkim na uwadze ochronę praw i wolności osób, których dane przetwarza. W spółkach GK ENEA wyznaczono zgodnie z art. 37 RODO Inspektorów Ochrony Danych, którzy wspólnie omawiają istotne kwestie dotyczące ochrony danych osobowych w GK ENEA.
10.1.21. Postępowania sądowe i administracyjne
Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania nie toczą się istotne postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności, których stroną byłaby ENEA S.A. lub jednostka zależna. Szczegółowy opis postępowań zamieszczony jest w nocie 43.3 do „Skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK ENEA za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r.”
10.1.22. Postępowania sądowe związane z powództwami o stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchylenie uchwał walnego zgromadzenia
Spółka w trakcie okresu sprawozdawczego była stroną czterech postępowań związanych z powództwami o stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchylenie uchwały walnego zgromadzenia. Poniżej zamieszczono podsumowanie informacji nt. poszczególnych postępowań.
| Powód | Przedmiot pozwu (literalne brzmienie) | Status postępowania # 10. Item 10. Directors, Executive Officers and Corporate Governance
10.1. Directors and Executive Officers
10.1.23. Analyses of gas fuel transmission and reception from the transmission network by ENEA Wytwarzanie
On February 11, 2020, ENEA Wytwarzanie and GAZ SYSTEM signed an agreement for the design of the Kozienice Power Plant's connection to the GAZ-SYSTEM transmission network, including the acquisition of all necessary administrative permits. The signed agreement will enable the design of a gas connection for the Kozienice Power Plant. The expansion of the transmission system by GAZ-SYSTEM aims to deliver increased quantities of natural gas throughout Poland. This will enhance the possibilities for connecting both industrial plants and individual customers to the network.
10.1.24. Participation in the nuclear power plant construction program
On April 15, 2015, KGHM, PGE, TAURON, and ENEA entered into a Share Purchase Agreement for PGE EJ 1. KGHM, TAURON, and ENEA acquired 10% shares each (a total of 30% shares) in PGE EJ 1 from PGE. ENEA paid PLN 16 million for the acquired shares. In accordance with the corporate approvals held, ENEA S.A.'s financial commitment within the preliminary phase of the Project (Development Stage) will not exceed approximately PLN 107 million. The total expenditures of ENEA S.A. resulting from the acquisition of shares and the increase of the company's share capital have amounted to PLN 70.5 million to date. To ensure PGE EJ 1 has funds for its ongoing operations, ENEA also provided loans to the company, which have been repaid. On October 1, 2020, ENEA signed a letter of intent with the State Treasury regarding the State Treasury's acquisition of 100% shares in PGE EJ 1. The letter of intent was signed by all entities holding shares in PGE EJ 1 (besides ENEA, these are KGHM Polska Miedź, PGE Polska Grupa Energetyczna, and TAURON Polska Energia), which is responsible for the preparation and implementation of the investment involving the construction and operation of Poland's first nuclear power plant. The entities signing the Letter of Intent have committed to conducting in good faith all actions necessary for the preparation and completion of the transaction involving the State Treasury's acquisition of shares in PGE EJ 1 (the Transaction). The Letter of Intent does not create an obligation for the parties to complete the Transaction. The decision to proceed with the Transaction will depend on the results of negotiations in this regard and the fulfillment of other conditions specified in legal provisions or corporate documents. Discussions and negotiations related to the finalization of transaction documentation are currently underway.
10.1.25. Research program on energy storage and distributed generation
In 2018, an agreement - Master Agreement For EPRI Participation (Framework Agreement) and an agreement - Research Portfolio Agreement were concluded with EPRI concerning the participation of ENEA S.A. and its subsidiaries in selected research projects (the research project period is 3 years - 2018, 2019, 2020). The Framework Agreement with EPRI was concluded for a period of 10 years. Under the agreement, ENEA S.A. (and individual subsidiaries indicated in the aforementioned agreement) gained access to Research Program No. 94 (and materials developed within this program) for the years 2018, 2019, and 2020. Pursuant to the signed agreement, GK ENEA participated in research programs concerning energy storage and distributed generation. The scope of cooperation covered challenges related to energy storage, integration of storage with distributed energy sources and microgrids, and the creation of new services based on energy storage. Furthermore, participation in the program allowed, among other things, access to a range of tools and research results enabling technology assessment and economic and technical modeling. Thanks to participation in the program, GK ENEA had the opportunity to obtain expert knowledge from EPRI and exchange experiences with other research participants. The agreement expired at the end of 2020.
10.1.26. Participation in ElectroMobility Poland S.A.
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Energa S.A., ENEA S.A., and Tauron Polska Energia S.A. established the company ElectroMobility Poland S.A. on October 19, 2016. The company's activity is intended to contribute to the implementation of a program aimed at building a Polish electric vehicle and introducing it to mass sales, as well as the creation of an electromobility system in Poland. Each of the founding companies of ElectroMobility Poland acquired 25% of the shares, thus obtaining 25% of the votes at the general meeting of shareholders. The company currently has a share capital of PLN 70 million.
83
10.1.27. Research and development projects implemented at ENEA Operator
ENEA Operator implemented a number of research and development projects in 2020, which are being continued in 2021:
-
Project titled: "Power and Energy Balancing System and Monitoring of Electricity Supply Quality for Distributed Sources and Energy Storage" implemented jointly with the AGH University of Science and Technology. Continuous monitoring systems cover a wide spectrum of issues related to the continuous control of the operational state of power grids, electricity quality, measuring instruments, and the entire IT infrastructure necessary for transmitting measurement data, as well as remote management of systems and measuring instruments. The project received funding from the National Centre for Research and Development within Action 1.2: "Sectoral R&D programs" of the Operational Program Smart Development 2014-2020. The project implementation is ongoing. The industrial research phase has been completed, and the experimental development phase is currently underway.
-
Project titled: "Innovative System Services of Energy Storage Increasing the Quality and Efficiency of Electricity Use" implemented jointly with the University of Zielona Góra, which involves testing strategies and methods, including business ones, for using energy storage in power grids to improve the quality and efficiency of electricity use and develop product offerings for customers. The project received funding from the National Centre for Research and Development within Action 1.2: "Sectoral R&D programs" of the Operational Program Smart Development 2014-2020. The industrial research phase has been completed, and the experimental development phase is currently underway.
-
Project titled: "Flexible System for Increasing the Competencies of Technical Service Employees Using Virtual Reality Techniques" implemented jointly with the Poznan University of Technology and the University of Economics in Poznan, concerning the application of VR techniques in training technical service employees on virtual models of power engineering objects using realistic interaction methods. The project received funding from the National Centre for Research and Development within Action 2/1.1.1/2018 "Fast Track" of the Operational Program Smart Development 2014-2020. The project is in the experimental development phase (the industrial research phase has been completed).
-
Project "eNeuron: greEN Energy hUbs for local integRated energy cOmmunities optimizatioN" implemented within the Horizon 2020 program. The project's objective is to develop innovative tools for optimizing the design and operation of local energy systems, whose main task will be the efficient integration of distributed energy sources. The Energy Hub concept, understood as a model for controlling and managing systemically integrated distributed energy sources to optimize their operation, will be analyzed and tested in practice. The developed results are intended to provide effective, economical, and sustainable solutions for potential entities interested in implementing such systems, including, among others, distribution system operators, local communities, and individual prosumers.
-
Project "DRES2Market: Technical, business and regulatory approaches to enhance the renewable energy capabilities to take part actively in the electricity and ancillary services markets", implemented within the Horizon 2020 program. The main objective of the DRES2Market project is to develop a comprehensive and cost-effective approach to facilitate the effective participation of renewable energy-based distributed generation in electricity markets and enable the provision of balancing and storage services in accordance with market criteria. The DRES2Market project focuses on overcoming existing barriers (technological and regulatory frameworks) to the development and integration of these technologies.
ENEA Operator completed the implementation of two R&D projects in 2020:
- Project "Solar PV on the Distribution Grid: Smart Integrated Solutions of Distributed Generation based on solar PV, Energy storage devices and Active Demand Management" implemented within the Horizon 2020 program. It concerned the development of smart integrated solutions for distributed generation based on photovoltaic installations, energy storage devices, and active demand management. The project's objective was to develop affordable integrated solutions to increase the potential of distributed photovoltaic installations based on the effective integration of PV devices, energy storage, monitoring and control strategies and procedures, active demand management, smart technologies, and the integration of procedures into the energy distribution system according to market criteria.
2.# 10.1.28. Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie LW Bogdanka
Projekt farmy fotowoltaicznej na terenach należących do LW Bogdanka pozwoli na właściwe zagospodarowanie kopalnianych gruntów oraz może przyczynić się do znacznej redukcji kosztów energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania infrastruktury technicznej LW Bogdanka z poszanowaniem środowiska oraz przy wykorzystaniu technologii odnawialnych. W 2020 r. trwały szczegółowe analizy m.in. w zakresie wymaganych dla danych terenów decyzji i uzgodnień.
10.1.29. Budowa farm fotowoltaicznych we współpracy z KOWR
Projekt budowy wielkopowierzchniowych instalacji fotowoltaicznych we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa jest jednym z kluczowych projektów na których zostały oparte założenia transformacji energetycznej GK ENEA. Realizując założenia zaktualizowanej w grudniu 2019 r. Strategii GK ENEA, w kolejnych latach rozważany jest rozwój projektów PV do łącznej mocy 1500-2000 MWp (scenariusz bazowy/dynamiczny). Współpraca pomiędzy Grupą ENEA i KOWR wpisuje się w założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., która zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii w celu dywersyfikacji struktury wytwarzania i obniżenia emisyjności sektora energetycznego.
10.1.30. Realizacja potencjalnej inwestycji w projekty morskich elektrowni wiatrowych
3 czerwca 2020 r. Spółka zawarła z Iberdrola Eólica Marina S.A. list intencyjny dotyczący potencjalnej inwestycji Spółki w projekty morskich elektrowni wiatrowych rozwijanych w obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W związku z zawarciem listu intencyjnego strony rozpoczęły na zasadzie wyłączności, negocjacje dotyczące oceny możliwości realizacji inwestycji kapitałowej Spółki oraz Iberdrola we wskazane projekty farm wiatrowych i ich wspólnego przygotowania, budowy i eksploatacji o łącznej mocy do ok. 3,3 GW. W dniu 8 września 2020 r. strony listu podjęły decyzję o zakończeniu prowadzonych na zasadzie wyłączności rozmów w zakresie potencjalnej inwestycji w przedmiotowe projekty oraz odstąpieniu od sporządzania dokumentu term sheet. W związku z powyższym w tym samym dniu strony listu potwierdziły zakończenie jego obowiązywania. Jednocześnie strony LOI pozostają otwarte na możliwość współpracy w przyszłości. ENEA S.A. aktywnie kontynuuje badanie możliwości rozwoju morskich farm wiatrowych.
10.1.31. Realizacja projektu budowy Elektrowni Ostrołęka C
Szczegółowe informacje nt. realizacji projektu budowy Elektrowni Ostrołęka C zostały opisane w nocie 18 do „Skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK ENEA za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r.
10.1.32. Zasady sporządzenia sprawozdań finansowych
Niniejsze Sprawozdanie Zarządu z działalności zostało sporządzone zgodnie z § 70 - 71 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych (…). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej oraz jednostkowe sprawozdanie finansowe ENEA S.A. zawarte w ramach skonsolidowanego raportu ENEA S.A. za rok obrotowy 2020 sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości oraz Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSR/MSSF) zatwierdzonymi przez Unię Europejską. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej oraz jednostkowe sprawozdanie finansowe ENEA S.A. zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Emitenta oraz jego Grupę Kapitałową w dającej się przewidzieć przyszłości. Dane finansowe zaprezentowane w sprawozdaniach, jeżeli nie wskazano inaczej, zostały wyrażone w tys. zł.
10.1.33. Spory zbiorowe
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie ma sporów zbiorowych.
10.1.34. Zatrudnienie
Spółki z GK ENEA według stanu zatrudnienia na 31 grudnia 2020 r. zatrudniały na umowę o pracę 17 452 osób. Na dzień 31 grudnia 2020 r. ENEA S.A. na umowę o pracę zatrudniała 410 osób.
10.1.35. Prognozy wyników finansowych
Zarząd ENEA S.A. nie publikował prognoz wyników finansowych na 2021 r.
10.1.36. Zmiany wynikające z COVID-19
W związku z trwającym na terenie kraju stanem pandemii koronawirusa, zostały wprowadzone tarcze antykryzysowe, które objęty swoimi regulacjami również sektor energetyczny. Główne zmiany, które zostały wprowadzone przez tarcze od 1.0 do 6.0 to:
1) w ustawie – Prawo energetyczne:
- zawieszenie możliwości wstrzymywania dostarczania energii elektrycznej lub paliw gazowych;
2) w ustawie o odnawialnych źródłach energii:
- możliwość wydłużenia terminu na realizację zobowiązania do wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej z OZE (systemy wsparcia FIT i FIP);
- możliwość wydłużenia terminu na realizację zobowiązania uczestnika aukcji OZE do sprzedaży po raz pierwszy energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego.
Ponadto, zostały również wprowadzone zmiany w ustawie o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w ustawie o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym i w obrocie giełdowym.
10.1.37. Wpływ skutków epidemii koronawirusa COVID-19 na działalność GK ENEA
Pod koniec 2019 r. z Chin zaczęły napływać informacje o zagrożeniu spowodowanym koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującym chorobę COVID-19 („koronawirus”). Do Polski COVID-19 dotarł w połowie marca 2020 r., a w dniu 20 marca 2020 r. został w Polsce wprowadzony stan epidemii. Występowanie wirusa i powodowane przez niego skutki, podobnie jak i skutki podejmowanych przez państwo działań w celu przeciwdziałania pandemii, nie pozostają bez wpływu na kondycję gospodarki w kraju i na świecie. Z tego względu również działalność Grupy została dotknięta przez panującą sytuację:
- Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w segmencie Wydobycia zauważalne jest zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel (ok. 18% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019), co miało związek ze zmniejszeniem aktywności gospodarczej w kraju i spadkiem popytu na energię elektryczną.
- W segmencie Obrotu w roku 2020 w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. nastąpił wzrost łącznego wolumenu sprzedaży energii elektrycznej o 774 GWh, tj. o 3,8%. Zwiększeniu uległ również wolumen sprzedaży paliwa gazowego w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (o 270 GWh, tj. o 25,5%). W roku 2020 w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. nastąpił wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i gazu o 618 mln zł, tj. o 11,1%. Zwiększeniu uległy przychody zarówno w segmencie odbiorców biznesowych, jak również w segmencie gospodarstw domowych.
- W segmencie Wytwarzaniae z jednej strony zauważalna jest mniejsza produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w 2020 r. (ok. 15% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019), co zostało zrekompensowane wyraźnym wzrostem sprzedaży energii elektrycznej w obrocie, co w sumie przekłada się na wzrost przychodów tego segmentu (ok. 4% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019).
- W segmencie Dystrybucja, Grupa zaobserwowała w 2020 r. spadek sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o ok. 2% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, nie wpłynęło to jednak na spadek EBITDA w tym segmencie.
- Wahania na globalnych rynkach powodowały w roku 2020 także istotne zmiany cen energii elektrycznej, praw do emisji CO 2 , surowców, a także istotne wahania na rynkach kapitałowych. Grupa przeanalizowała te tendencje pod kątem weryfikacji założeń stosowanych w testach na utratę wartości majątku i przeprowadziła testy na utratę wartości niefinansowych aktywów trwałych spółek ENEA Wytwarzanie, ENEA Nowa Energia, ENEA Ciepło, ENEA Elektrownia Połaniec oraz LWB. Wyniki testów przedstawiono w nocie dotyczącej utraty wartości aktywów niefinansowych.
- Spółka wykonywała w trakcie roku 2020, w tym na dzień 31 grudnia 2020 r., dodatkowe analizy możliwego wpływu związanego z pandemią COVID-19 na poziom odpisów na należności. Efektem tej analizy była weryfikacja odpisu na oczekiwane straty. Jednak poziom dodatkowego odpisu był nieistotny z punktu widzenia sprawozdawczego. Niemniej, Grupa ocenia, że w przypadku utrzymywania się ograniczeń związanych z zapobieganiem skutków epidemii COVID-19 i tym samym dalszym ograniczaniem aktywności gospodarczej, możliwe jest pogorszenie się wskaźnika rotacji należności, w związku z ograniczeniem zdolności płatniczych odbiorców energii elektrycznej.− W związku z reorganizacją pracy, zwiększonymi zabezpieczeniami spowodowanymi stanem epidemicznym i czasową niedostępnością wykonawców, Grupa identyfikuje ryzyko przesunięcia terminów zakończenia planowanych remontów i modernizacji jednostek wytwórczych, m.in. do konkluzji BAT. Skutki ewentualnej materializacji tego ryzyka będą ograniczone w czasie i uzależnione m.in. od aktualnej sytuacji rynkowej. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, rozwój sytuacji w roku 2021 jest trudny do przewidzenia, podobnie jak potencjalne dalsze negatywne skutki dla działalności operacyjnej i finansowej Jednostki Dominującej oraz Grupy. Dalsze rozprzestrzenianie się wirusa może bowiem powodować wprowadzanie kolejnych ograniczeń i spadek aktywności gospodarczej (obecnie liczne ograniczenia działalności dotyczą: hoteli, restauracji, kawiarni, galerii handlowych), spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, a w konsekwencji spadek jej produkcji, co może wpłynąć na przychody ze sprzedaży Grupy. Ponadto istotnie zwiększona liczba osób zarażonych w Grupie, wpłynęłaby na ryzyka związane z ciągłością działania spółek Grupy. Ewentualne przerwy w prowadzeniu działalności mogłyby wpłynąć negatywnie na przychody ze sprzedaży Grupy. W ENEA S.A. funkcjonuje powołany przez Zarząd Sztab kryzysowo-koordynacyjny w ENEA S.A., a we wszystkich spółkach Grupy działają Zespoły, które koordynują zadania związane z zapewnieniem ciągłości działania spółek Grupy ENEA w kontekście zagrożenia koronawirusem. Zarząd ENEA S.A. koordynuje poprzez Sztab całość działań, w powyższym zakresie. Sztab i Zespoły podejmują działania zmierzające do ochrony zdrowia pracowników poprzez zapewnienie środków ochrony indywidualnej (m.in.: zapewnienie maseczek, żeli antybakteryjnych, rękawiczek), wdrożenie bezpiecznych zasad pracy (m.in.: wprowadzanie tam, gdzie to jest możliwe trybu pracy zdalnej, ograniczenie spotkań bezpośrednich w miejscach pracy, dezynfekcja pomieszczeń, wprowadzenie limitów pracowników w pomieszczeniach, zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy pracownikami). Podejmowane środki ostrożności w celu przeciwdziałania zakażeniu się koronawirusem wpływają na poziom kosztów działalności 86 operacyjnej, co wraz ze zmianami w poziomie przychodów w ostatecznym rozrachunku wpływa na skonsolidowany wynik finansowy. W celu zniwelowania negatywnego wpływu koronawirusa na wyniki finansowe LW Bogdanka podjęto szereg działań dostosowujących i optymalizujących. Jednym z takich działań było złożenie przez spółkę wniosku do Wojewódzkiego Urzędu Pracy o dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych („FGŚP”) na rzecz ochrony miejsc pracy (w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0). Wniosek został zaakceptowany i 6 października 2020 r. spółka otrzymała informację o przyznaniu dofinansowania z FGŚP w łącznej wysokości 33,7 mln złotych. Dofinansowanie zostało wypłacone w trzech transzach, począwszy od października 2020 r. 24 listopada 2020 r. LW Bogdanka złożyła wniosek uzupełniający o dofinansowanie z FGŚP na rzecz ochrony miejsc pracy. Informację o zaakceptowaniu wniosku spółka otrzymała 25 listopada 2020 r. W ramach dofinansowania przyznano kwotę 0,65 mln złotych na dofinansowanie do wynagrodzeń za listopad i grudzień 2020 r., a także styczeń 2021 r. W perspektywie długoterminowej zakłada się, że w momencie zakończenia epidemii gospodarka krajowa powróci do stabilnego rozwoju, pojawi się zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną, a to przełoży się na wzrost popytu na węgiel energetyczny wydobywany przez LW Bogdanka. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż 29 września LW Bogdanka zaktualizowała założenia produkcyjne na 2020 r., spodziewając się łącznego rocznego wydobycia netto na poziomie ok. 7,4 mln ton. Ostatecznie roczne wydobycie wyniosło ponad 7,6 mln ton, niemniej jednak poziom ten jest niższy niż poziom oczekiwany do zrealizowania w standardowych okolicznościach, a na jego obniżenie miało wpływ wiele czynników. W pierwszej połowie roku widoczne było znaczne zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny ze strony energetyki zawodowej i ciepłownictwa, co wynika zarówno z ciepłej i wietrznej zimy jak i ze spadku aktywności gospodarczej będącego efektem pandemii koronawirusa. Natomiast w trzecim kwartale 2020 r. do powyższych czynników doszły również czynniki natury geologiczno-górniczej, ograniczające zakładane postępy ścian oraz realizowane poziomy uzysku, m.in. w postaci przyrostu ciśnienia deformacyjnego powodującego ograniczenie funkcjonalności wyrobisk przyścianowych. W połączeniu z niedoborami kadrowymi wynikającymi z rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 i koniecznością izolowania pracowników mających kontakt z osobami chorymi, warunki te okazały się na tyle uciążliwe, że spowodowały znaczne ograniczenie wydobycia. Należy jednak podkreślić, że w ocenie spółki wszystkie opisane powyżej trudności są przejściowe. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Grupa nie identyfikuje ryzyka dotyczącego zdolności do kontynuowania działalności.
10.1.38. Wypowiedzenie/ odstąpienie przez ENEA S.A. od umów dotyczących zakupu praw majątkowych
28 października 2016 r. ENEA S.A. złożyła oświadczenia o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od długoterminowych umów na zakup praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł (tzw. zielonych certyfikatów). Umowy te uległy rozwiązaniu. Przyczyną wypowiedzenia/ odstąpienia od poszczególnych umów przez Spółkę było wyczerpanie możliwości przywrócenia równowagi kontraktowej i ekwiwalentności świadczeń stron wywołanych zmianami prawa. Skutkiem finansowym wynikającym z rozwiązania umów będzie uniknięcie przez Spółkę straty stanowiącej różnicę między cenami umownymi a ceną rynkową zielonych certyfikatów. Aktualnie przed Sądem Okręgowym w Poznaniu toczą się trzy sprawy o ustalenie bezskuteczności wypowiedzenia (odstąpienia) przez ENEA S.A. od umów sprzedaży praw majątkowych. Dodatkowo toczą się postępowania przeciwko ENEA S.A. o zapłatę tytułem wynagrodzenia za prawa majątkowe, które wynikały z potrącenia płatności za szkodę wyrządzoną ENEA S.A. powstałą wskutek niewykonania przez kontrahentów obowiązku kontraktowego przystąpienia w dobrej wierze do renegocjacji kontraktów długoterminowych na sprzedaż praw majątkowych zgodnie z obowiązującą strony klauzulą adaptacyjną. Szacowana całkowita wartość zobowiązań umownych ENEA S.A. wynosiła ok. 1 187 mln zł netto.
10.1.39. Pakiet Zimowy i Europejski Zielony Lad:
Pakiet Zimowy
W 2019 r. instytucje unijne zakończyły prace legislacyjne nad zestawem aktów prawnych, składających się na tzw. pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Od tego momentu pakiet unijny jest implementowany w poszczególnych Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Na Pakiet Zimowy składały się:
- Dyrektywa 2018/2002 w sprawie efektywności energetycznej (cel 32,5% do 2030 r.),
- Dyrektywa 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (cel 32% OZE na poziomie unijnym),
- Rozporządzenie 2018/1999 w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu (wprowadzono obowiązek przygotowywania 10-letnich Krajowych Planów na Rzecz Energii i Klimatu)
- Rozporządzenie 2019/943 w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej,
- Dyrektywa 2019/944 w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej,
- Rozporządzenie 2019/941 w sprawie gotowości na wypadek zagrożeń w sektorze energii elektrycznej,
- Rozporządzenie 2019/942 ustanawiającej Agencję Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER),
- Dyrektywa 2018/844 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Europejski Zielony Ład
Jednym z priorytetów Komisji Europejskiej kadencji 2019-2024 jest tzw. Europejski Zielony Ład, będący planem działania na rzecz zrównoważonej gospodarki unijnej, mającym urzeczywistnić aspirację Europy do miana pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu. W tym celu podejmowane są oraz zaplanowano na kolejne lata liczne inicjatywy legislacyjne.
- W grudniu 2019 r. Rada Europejska przyjęła jako cel całej Unii Europejskiej osiągnięcie neutralności klimatycznej (ewentualne emisje gazów cieplarnianych muszą zostać całkowicie skompensowane zwiększonym ich pochłanianiem) do 2050 r.
- W marcu 2020 r. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia, tzw. Europejskiego prawa o klimacie, w którym zawarty ma być zarówno cel neutralności klimatycznej, jak i zwiększony cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na rok 2030.
- W grudniu 2020 r. Rada Europejska przyjęła zwiększony z 32% do 55% cel redukcji emisji gazów cieplarnianych (w porównaniu do poziomów z 1990 r.) przez Unię Europejską jako całość. Rada poparła także:
- Wsparcie projektów klimatycznych ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego kwotą 1 bln euro do 2030 r.;
- Wdrożenie mechanizmu sprawiedliwej transformacji, dedykowanego regionom i społecznościom utrzymującym się z wydobycia i produkcji energii z paliw kopalnych;
- Wprowadzenie tzw. Carbon Border Adjustment Mechanism (forma dodatkowej opłaty za import emisji na terytorium UE);
Wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu oznacza konieczność rewizji dużej grupy aktualnie obowiązujących regulacji unijnych oraz wdrożenie wielu nowych. Planowane są oraz opracowywane m.in.:
- reforma europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz rozporządzania w sprawie wiążących rocznych redukcji emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie w sektorach nieobjętych EU ETS (Effort Sharing Regulation);
- kolejne zmiany w dyrektywach o promowaniu energii elektrycznej z OZE oraz o efektywności energetycznej;
- Europejska Strategia Offshore;
- rewizja dyrektywy o opodatkowaniu produktów energetycznych i energii elektrycznej;
- dostosowanie rozporządzania w sprawie włączenia emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych w wyniku działalności związanej z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem (LULUCF).
10.1.40.# Zmienność i płynność na rynku hurtowym
Rynek SPOT w roku 2020 kształtowany był w głównej mierze przez spadek zapotrzebowania w KSE związany z pandemią SARS- COV-2, saldem wymiany międzysystemowej oraz notowaniami uprawnień do emisji CO 2 . Średnia cena na RDN TGE S.A. ukształtowała się na poziomie 209,77 zł/MWh w produkcie BASE i 224,51 zł/MWh w produkcie PEAK co stanowi spadek odpowiednio o 8,97% i 9,13% w odniesieniu do roku 2019 przy nieznacznym spadku obrotów o 2,97% dla produktu BASE i 2,13% dla produktu PEAK.
W pierwszym kwartale zaobserwowano znaczny 60% wzrost importu energii elektrycznej w odniesieniu do roku 2019, co w połączeniu ze wzrostem poziomu generacji źródeł wiatrowych o 12,40%, spadkiem zapotrzebowania na energię elektryczną w KSE średnio o 1,87% oraz stabilną sytuacją na rynku uprawnień do emisji CO 2 przełożyło się na spadek cen o 20,16% (175,11 zł/MWh) dla produktu BASE i 19,81% (192,64 zł/MWh) dla produktu PEAK.
Drugi kwartał charakteryzował się znacznym spadkiem zapotrzebowania na energię elektryczna na poziomie 8,10% w odniesieniu do roku 2019 związanym z wprowadzeniem „lockdownu” na terenie Polski. Utrzymujący się jednocześnie wysoki poziom importu energii elektrycznej (wzrost o 42% w odniesieniu do drugiego kwartału roku 2019) spowodował spadek cen energii elektrycznej w odniesieniu do roku 2019 o 25,41% (180,64 zł/MWh) dla produktu BASE i 26,46% (189,62 zł/MWh) dla produktu PEAK.
W trzecim kwartale udział importu energii elektrycznej w bilansowaniu KSE uległ zmniejszeniu, jednak nadal utrzymywał się na znaczącym poziomie (wzrost o 31,47% w odniesieniu do roku 2019). Jednocześnie wzrosło zapotrzebowanie na energię elektryczną odnotowując niewielki 1,20% spadek w odniesieniu do roku 2019. Wyraźnie natomiast wzrosły notowania uprawnień do emisji CO 2 . Przełożyło się to na wzrost cen na rynku SPOT do poziomu 233,28 zł/MWh (spadek o 6,92% w odniesieniu do roku 2019) dla produktu BASE i 244,66 zł/MWh (spadek o 6,99% w odniesieniu do roku 2019) dla produktu PEAK.
Czwarty kwartał 2020 r. charakteryzował się wyraźnym spadkiem importu energii elektrycznej oraz wzrostem zapotrzebowania i notowań uprawnień do emisji CO 2 co w efekcie przełożyło się na wzrost cen na rynku SPOT do poziomu 250,06 zł/MWh (wzrost o 19,27% w odniesieniu do roku 2019) dla produktu BASE i 271,11 zł/MWh (wzrost o 19,36% w odniesieniu do roku 2019) dla produktu PEAK.
Z uwagi na fakt, że w roku 2020 utrzymywał się ten sam reżim prawny w zakresie obliga giełdowego co w roku 2019, płynność dla produktów bazowych w roku 2020 była na podobnym poziomie co w roku 2019. Dla produktu bazowego Y+1 można było nawet zaobserwować wzrost obrotów o ok 7%. Na ceny produktów na rynku giełdowym miały głównie wpływ rosnące ceny uprawnień. Z powodu pandemii SARS-COV-2 w okresie marzec-czerwiec zaobserwowano spadek cen na energii elektrycznej notowanej na Towarowej Giełdzie Energii powiązany ze spadkiem zapotrzebowania i spadkiem cen uprawnień do emisji CO 2 , która w okresie 23 i 30 marca 2020 r. osiągnęła dla produktu Y+1 minimalny poziom 211,65 zł/MWh. W styczniu 2020 r. cena ta wynosiła ok. 253 zł/MWh.
10.1.41. Wpływ Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw
28 grudnia 2018 r. została uchwalona Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw („Ustawa”) obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. Powyższa regulacja wprowadziła między innymi:
• obniżenie stawki akcyzy dla energii elektrycznej sprzedanej odbiorcy końcowemu z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh,
• zasady wyznaczania na 2019 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorcy końcowego do stosowania przez sprzedawców energii elektrycznej,
• możliwość ubiegania się przez sprzedawców energii elektrycznej o kwotę na pokrycie różnicy przychodów za obrót energią elektryczną na rzecz odbiorców końcowych od Zarządcy Rozliczeń określonego w Ustawie („Kwota różnicy ceny”/ „Rekompensata finansowa”).
Na podstawie znowelizowanej Ustawy z dnia 23 lipca 2019 r. opublikowano Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie sposobu obliczania Kwoty różnicy ceny i Rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia („Rozporządzenie”). Zgodnie z zapisami Ustawy oraz Rozporządzenia Spółka w 2019 r. otrzymała Kwotę różnicy ceny za 1 pół. 2019 r. oraz Rekompensatę finansową za 2 pół. 2019 r. w łącznej kwocie 597,2 mln zł.
Zgodnie z art. 9 Ustawy Spółka, po uzyskaniu potwierdzenia danych od operatorów systemów dystrybucyjnych o wolumenie sprzedanej i zużytej energii elektrycznej za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2019 r., dokonała w dniu 29 września 2020 r. korekty otrzymanej Kwoty różnicy ceny oraz Rekompensaty, w efekcie której otrzymała w grudniu 2020 r. zwrot w wysokości 3,2 mln zł. Uwzględniając otrzymane w roku 2019 kwoty od Zarządcy Rozliczeń w wysokości 597,2 mln zł, łączna kwota różnicy ceny oraz rekompensaty finansowej otrzymanej przez Spółkę wyniosła 600,4 mln zł.
10.1.42. Sytuacja w krajowym sektorze górnictwa węgla kamiennego
Ścieżka cenowa energii elektrycznej będzie silnie uzależniona od kosztów pozyskania paliwa produkcyjnego. Konieczność restrukturyzacji sektora górniczego w średnim terminie bez wątpienia przełoży się na zmianę cen dostarczanych miałów energetycznych. Kierunek zmian nie jest jednoznaczny, niemniej jednak jako podstawowy składnik kosztu generacji krajowej energii elektrycznej wprowadza dodatkowe ryzyka związane z procesem kontraktacji terminowej. Przewiduje się utrzymanie dotychczasowego poziomu wydobycia w kraju w terminie średnim oraz jego sukcesywny spadek w horyzoncie transformacji energetycznej.
10.1.43. Analizy związane z projektem elektrowni złożonej z systemu zgazowania węgla i bloku gazowo- parowego (IGCC) w gminie Łęczna
Spółka ENEA Badania i Rozwój (EBiR) w kwietniu 2020 r. złożyła w Gminie Łęczna wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) przedsięwzięcia dotyczącego projektu elektrowni w technologii bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa (Projekt IGCC) w gminie Łęczna. Do wniosku załączony został raport oddziaływania na środowisko będący jednym z wielu dokumentów służących badaniom i rozwojowi koncepcji Projektu IGCC. Decyzja o realizacji inwestycji uzależniona jest od zaawansowanych analiz, które są prowadzone przez Grupę ENEA z uwzględnieniem zmieniającego się otoczenia rynkowego i regulacyjnego. W sierpniu 2020 r., z uwagi na ogłoszoną przez Ministerstwo Aktywów Państwowych informacją o przewidywanych zmianach w koncepcji funkcjonowania grup energetycznych, w szczególności na plany wydzielania ze struktur grup energetycznych aktywów węglowych, zarekomendowano wstrzymanie wydatków na realizację Projektu IGCC do czasu ukształtowania się programu dla aktywów węglowych. Obwieszczeniem z dnia 22 września 2020 r. Burmistrz Łęcznej zawiesił postępowanie o uzyskanie DUŚ dla Projektu IGCC, na wniosek EBiR.
10.1.44. Nowa strategia LW Bogdanka
Przyjęta 2 grudnia 2020 r. Strategia wpisuje się w projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. oraz stanowi ogniwo Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej ENEA do 2030 r. z perspektywą do 2035 r., poprzez objęcie swym zakresem m.in. zaspokojenia przewidywanego zapotrzebowania na węgiel energetyczny ze strony elektrowni i elektrociepłowni należących do obszaru Wytwarzania GK ENEA. Określona w Strategii wizja wskazuje, że: „Bogdanka jest liderem efektywności w branży górniczej z najwyższymi standardami w zakresie bezpieczeństwa pracy, elastycznie dostosowującym się do wymagań środowiskowych i warunków rynkowych, uczestniczącym w ramach dywersyfikacji działalności w budowie „zielonego ładu”. Zgodnie z misją: „Bogdanka jest pewnym i wiarygodnym dostawcą węgla dla energetyki zawodowej utrzymującym przewagę konkurencyjną w sposób zapewniający trwały wzrost wartości Spółki, doskonalącym się w zakresie standardów bezpieczeństwa pracy, ochrony środowiska i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. W ramach prac nad Strategią określone zostały dwa podstawowe Cele Strategiczne:
• Utrzymanie pozycji lidera na rynku dostaw węgla energetycznego dla energetyki zawodowej w Polsce, skutecznie konkurującego z importem
• Utrzymanie wysokiej efektywności i rentowności produkcji, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i techniczno-technologicznych
W oparciu o opracowane prognozy (projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021–2030), LW Bogdanka będzie dążyć do pozostania najbardziej efektywnym kosztowo producentem węgla energetycznego w Polsce, skutecznie konkurującym z innymi producentami i dostawcami węgla, przy zachowaniu dotychczasowego potencjału produkcyjnego w perspektywie do 2040 r.
10.1.45. Europejski system EU ETS
W roku 2020 zakończyła się tzw. III faza w ramach systemu EU ETS. Wprowadzone w ramach systemu EU ETS zmiany (m.in. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/410 z dnia 14 marca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE w celu wzmocnienia efektywnych pod względem kosztów redukcji emisji oraz inwestycji niskoemisyjnych oraz decyzję (UE) 2015/1814 w zakresie utworzenia Funduszu Modernizacyjnego, czy też Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1814 z dnia 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia i funkcjonowania rezerwy stabilności rynkowej dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i zmiany dyrektywy 2003/87/WE) objęły po części ostatni okres III fazy systemu EU ETS. Będą jednak w istotnym zakresie wpływać na ramy funkcjonowania podmiotów objętych systemem EU ETS w IV fazie, tj. w latach 2021-2030. Najistotniejsze mechanizmy w ramach systemu EU ETS, wpływające na zmniejszenie podaży na rynku EU ETS to zwiększony od roku 2021 liniowy współczynnik redukcji z dotychczasowych 1,74% do 2,2% i funkcjonująca od początku 2019 r. rezerwa stabilności rynkowej. Oba te elementy systemu mają wpływ na obserwowane w 2020 r. wysokie poziomy cen uprawnień do emisji CO 2 .# 10.1.46. Koncesje
Grupa energetyczne działają na polskim rynku energii w oparciu o udzielone im koncesje. Poniższa tabela przedstawia koncesje posiadane przez Spółki GK ENEA:
| Spółka | Koncesja na: |
|---|---|
| ENEA S.A. | • obrót energią elektryczną - ważna do 31 grudnia 2025 r. • obrót paliwami gazowymi - ważna do 31 grudnia 2030 r. |
| ENEA Operator | • dystrybucję energii elektrycznej - ważna do 1 lipca 2030 r. |
| ENEA Nowa Energia | • wytwarzanie energii elektrycznej-ważna do 31 grudnia 2030 r. |
| ENEA Wytwarzanie | • wytwarzanie energii elektrycznej - ważna do 31 grudnia 2030 r. • obrót energią elektryczną - ważna do 31 grudnia 2030 r. • wytwarzanie ciepła - ważna do 31 grudnia 2025 r. • przesyłanie i dystrybucję ciepła - ważna do 31 grudnia 2025 r. |
| ENEA Trading | • obrót energią elektryczną - ważna do 31 grudnia 2030 r. • obrót paliwami gazowymi - ważna do 31 grudnia 2030 r. • obrót gazem ziemnym z zagranicą - ważna do 31 grudnia 2030 r. |
| ENEA Ciepło | • obrót, wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucję energii cieplnej do 30 września 2028 r. • obrót energia elektryczną - ważna do 1 września 2028 r. • wytwarzanie energii elektrycznej - ważna do 30 listopada 2028 r. • obrót paliwami gazowymi - ważna do 10 stycznia 2029 r. |
| MEC Piła | • wytwarzanie ciepła - ważna do 31 grudnia 2025 r. • przesyłanie i dystrybucję ciepła - ważna do 31 grudnia 2025 r. • wytwarzanie energii elektrycznej - ważna do 31 grudnia 2030 r. |
| PEC Oborniki | • wytwarzanie ciepła - ważna do 31 grudnia 2025 r. • przesyłanie i dystrybucję ciepła - ważna do 31 grudnia 2025 r. |
| ENEA Elektrownia Połaniec | • wytwarzanie energii elektrycznej - ważna do 1 listopada 2025 r. • obrót energią elektryczną - ważna do 31 grudnia 2030 r. • wytwarzanie ciepła - ważna do 1 listopada 2025 r. • przesyłanie i dystrybucję ciepła - ważna do 1 listopada 2025 r. |
| LW Bogdanka | • wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Bogdanka objętego obszarem górniczym Puchaczów V - ważna do 31 grudnia 2031 r. • wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Lubelskie Zagłębie Węglowe – obszar K-3 objętego obszarem górniczym Stręczyn - ważna do 17 lipca 2046 r. • wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Ostrów położonego na terenie gmin: Ludwin, Łęczna, Ostrów Lubelski, Puchaczów, Sosnowica, Uścimów w województwie lubelskim - ważna do 31 grudnia 2065 r. • wydobywanie węgla kamiennego ze złoża „Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7" położonego na terenie gminy Cyców, ważna do 31 grudnia 2046 r. |
10.2. Środowisko naturalne
10.2.1. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń
Zgodnie z regulacjami unijnymi, a w szczególności Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych -IED (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola), od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe, zaostrzone normy ochrony środowiska. W związku z powyższym wszyscy producenci energii elektrycznej w Polsce, którzy wykorzystują przede wszystkim wysokoemisyjne technologie węglowe, są zobligowani dostosować bloki energetyczne do nowych wymagań środowiskowych. Prawo, wychodząc naprzeciw problemom przedsiębiorców, przewiduje możliwość skorzystania z mechanizmów derogacyjnych. Złagodzenie wymagań dyrektywy IED w postaci derogacji pozwala zyskać dodatkowy czas na dostosowanie jednostek wytwórczych do zaostrzonych norm emisji zanieczyszczeń do powietrza.
17 sierpnia 2017 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano tzw. konkluzje BAT (kBAT) dla dużych obiektów energetycznego spalania (Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/1442 z 31 lipca 2017 r. ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE). Opublikowane kBAT wprowadzają m.in. bardziej restrykcyjne (niż w dyrektywie IED) wymogi dla takich zanieczyszczeń jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu i pył. Dopuszczalnymi poziomami emisji (BAT – AELs) objęte zostały także dodatkowe substancje: rtęć, chlorowodór, fluorowodór i amoniak. Konkluzje BAT będą obowiązywały od dnia 18 sierpnia 2021 r., po zakończeniu 4-letniego okresu dostosowawczego.
Elektrownia Kozienice – bloki 1-10
| Lata | Emisja SO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji SO 2 [ kg / MWh ] | Opłata za emisję SO 2 [tys. zł] | Emisja NO x [Mg] | Wskaźnik emisji NO x [ kg / MWh ] | Opłata za emisję NO x [tys. zł] | Emisja pyłu [Mg] | Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] | Opłata za emisję pyłu [tys. zł] | Emisja CO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji CO 2 [ kg / MWh ] | Produkcja energii elektrycznej brutto [MWh] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 8 948,4 | 0,726 | 4 921,6 | 8 690,0 | 0,705 | 4 779,5 | 450,8 | 0,037 | 166,8 | 10 456 362 | 848 | 12 333 784,2 |
| 2019 | 7 256,9 | 0,597 | 3 918,8 | 8 385,7 | 0,690 | 4 528,3 | 285,5 | 0,023 | 102,8 | 10 463 178 | 861 | 12 152 678,0 |
| Zmiana % | 23,31 | 21,61 | 25,59 | 3,63 | 2,17 | 5,55 | 57,90 | 60,87 | 62,26 | -0,07 | -1,51 | 1,49 |
W 2020 r. nastąpił wzrost stawek opłat za emisję:
* SO 2 : 0,54 zł/kg w 2019 r. => 0,55 zł/kg w 2020 r.
* NO x : 0,54 zł/kg w 2019 r. => 0,55 zł/kg w 2020 r.
* Pył : 0,36 zł/kg w 2019 r. => 0,37 zł/kg w 2020 r.
Elektrownia Kozienice – blok 11 vs. bloki 1-10
| Lata | Emisja SO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji SO 2 [ kg / MWh ] | Opłata za emisję SO 2 [tys. zł] | Emisja NO x [Mg] | Wskaźnik emisji NO x [ kg / MWh ] | Opłata za emisję NO x [tys. zł] | Emisja pyłu [Mg] | Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] | Opłata za emisję pyłu [tys. zł] | Emisja CO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji CO 2 [ kg / MWh ] | Produkcja energii elektrycznej brutto [MWh] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 Blok 11 1) | 1 484,8 | 0,334 | 816,7 | 1 760,6 | 0,397 | 968,3 | 72,4 | 0,016 | 26,8 | 3 329 873 | 750 | 4 439 488,1 |
| 2019 Blok 11 1) | 1 778,9 | 0,300 | 960,6 | 2 285,1 | 0,385 | 1 234,0 | 84,1 | 0,014 | 30,3 | 4 420 087 | 744 | 5 938 492,0 |
| 2020 Bloki 1-10 | 8 948,4 | 0,726 | 4 921,6 | 8 690,0 | 0,705 | 4 779,5 | 450,8 | 0,037 | 166,8 | 10 456 362 | 848 | 12 333 784,2 |
| 2019 Bloki 1-10 | 7 256,9 | 0,597 | 3 918,8 | 8 385,7 | 0,690 | 4 528,3 | 285,5 | 0,023 | 102,8 | 10 463 178 | 861 | 12 152 678,0 |
1) Dane dla bloku 11 uwzględniają emisje i opłaty dla kotłowni rozruchowej.
ENEA Elektrownia Połaniec
| Lata | Emisja SO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji SO 2 [ kg / MWh ] | Opłata za emisję SO 2 [tys. zł] | Emisja NO x [Mg] | Wskaźnik emisji NO x [ kg / MWh ] | Opłata za emisję NO x [tys. zł] | Emisja pyłu [Mg] | Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] | Opłata za emisję pyłu [tys. zł] | Emisja CO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji CO 2 [ kg / MWh ] | Produkcja energii elektrycznej brutto [MWh] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 7 272,5 | 1,057 | 3 999,9 | 5 184,7 | 0,753 | 2 851,6 | 378,7 | 0,055 | 140,1 | 4 555 878,8 | 662,0 | 6 882 202,7 |
| 2019 | 5 895,8 | 0,629 | 3 183,7 | 6 452,8 | 0,688 | 3 484,5 | 484,2 | 0,052 | 174,3 | 6 751 790,7 | 720,1 | 9 376 542,7 |
| Zmiana % | 23,4 | 68,0 | 25,6 | -19,7 | 9,4 | -18,2 | -21,8 | 5,8 | -19,6 | -32,5 | -8,1 | -26,6 |
Elektrociepłownia Białystok
| Lata | Emisja SO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji SO 2 [ kg / MWh ] | Opłata za emisję SO 2 [tys. zł] | Emisja NO x [Mg] | Wskaźnik emisji NO x [ kg / MWh ] | Opłata za emisję NO x [tys. zł] | Emisja pyłu [Mg] | Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] | Opłata za emisję pyłu [tys. zł] | Emisja CO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji CO 2 [ kg / MWh ] | Produkcja energii elektrycznej brutto [MWh] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 101 | 0,072 | 55,5 | 443 | 0,317 | 243,6 | 41 | 0,029 | 15,0 | 174 755 | 123,3 | 440 061,128 |
| 2019 | 206 | 0,143 | 111,4 | 406 | 0,282 | 219,2 | 44 | 0,030 | 15,8 | 253 522 | 175,9 | 440 638,451 |
| Zmiana % | -51,0 | -49,4 | -50,1 | 9,1 | 12,7 | 11,1 | -7,2 | -4,2 | -4,7 | -31,1 | -28,8 | -0,13 |
Ciepłownia Zachód Białystok
| Lata | Emisja SO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji SO 2 [ kg / MWh ] | Opłata za emisję SO 2 [tys. zł] | Emisja NO x [Mg] | Wskaźnik emisji NO x [ kg / MWh ] | Opłata za emisję NO x [tys. zł] | Emisja pyłu [Mg] | Wskaźnik emisji pyłu [kg/MWh] | Opłata za emisję pyłu [tys. zł] | Emisja CO 2 [Mg] | Wskaźnik emisji CO 2 [ kg / MWh ] | Produkcja energii elektrycznej brutto [MWh] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 13,6 | - | 7,5 | 12,8 | - | 7,0 | 1,0 | - | 0,4 | 14 588 | - | - |
| 2019 | 18,3 | - | 9,9 | 11,7 | - | 6,3 | 1,3 | - | 0,5 | 12 254 | - | - |
| Zmiana % | -25,7 | - | -24,2 | 9,4 | - | -11,1 | -23,1 | - | -20,0 | 19,0 | - | - |
10.2.2. Dotrzymywanie wymogów formalno-prawnych
ENEA Wytwarzanie korzystała z derogacji wynikającej z dyrektywy IED jakim był Przejściowy Plan Krajowy (PPK):
* w zakresie emisji SO 2 oraz pyłu: Elektrownia Kozienice (bloki 1-10) – wspólnie z Elektrociepłownią Białystok,
* w zakresie emisji NO x : Elektrociepłownia Białystok – samodzielnie.
W okresie uczestnictwa w PPK (1 stycznia 2016 r. - 30 czerwca 2020 r.) obowiązywało dotrzymanie rocznych limitów masowych dla zanieczyszczeń zgłoszonych do derogacji, jak również obowiązywały standardy emisyjne według stanu na dzień 31 grudnia 2015 r. W GK ENEA, w ramach PPK Elektrownia Kozienice (bloki nr 1-10) rozliczała się wspólnie z ENEA Ciepło (Elektrociepłownia Białystok) w zakresie limitów SO 2 i pyłu. Uczestnictwo w PPK umożliwiało ENEA Wytwarzanie optymalizację kosztów związanych z emisjami do powietrza. Emisję zanieczyszczeń objętych derogacją PPK oraz stopień wykorzystania przyznanego na 2020 r. pułapu emisji zanieczyszczeń zaprezentowano w tabeli zamieszczonej poniżej:
| ENEA Wytwarzanie (Elektrownia Kozienice) | ENEA Ciepło (Elektrociepłownia Białystok) | GK ENEA (Razem) | |
|---|---|---|---|
| SO 2 | |||
| Emisja [Mg] | 3092,64 | 61,96 | 3154,59 |
| Roczny przyznany pułap [Mg] | 3756,75 | 355,07 | 4111,82 |
| % wykorzystania | 82,3% | 17,5% | 76,7% |
| pył | |||
| Emisja [Mg] | 72,62 | 16,45 | 89,07 |
| Roczny przyznany pułap [Mg] | 375,65 | 35,52 | 411,17 |
| % wykorzystania | 19,3% | 46,3% | 21,7% |
| NO x | |||
| Emisja [Mg]] | 203,81 | 203,81 | |
| Roczny przyznany pułap [Mg] | Nd. | 293,12 | 293,12 |
| % wykorzystania | 69,5% | 69,5% |
Uwaga: w zestawieniu ujęto również EC Białystok z uwagi na fakt wspólnego jej uczestnictwa w PPK z Elektrownią Kozienice. Emisja określona na potrzeby PPK nie stanowi podstawy do wyliczenia opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska.# 92
ENEA Ciepło
ENEA Ciepło korzysta z derogacji wynikającej z dyrektywy IED jakim jest Przejściowy Plan Krajowy (PPK):
- w zakresie emisji SO 2 oraz pyłu: Elektrociepłownią Białystok - wspólnie z Elektrownią Kozienice (bloki 1-10),
- w zakresie emisji NO x : Elektrociepłownia Białystok - samodzielnie.
W okresie obowiązywania PPK, tj. od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2020 r., obowiązują malejące z roku na rok, roczne masowe pułapy emisyjne, jak również obowiązują standardy emisyjne według stanu na 31 grudnia 2015 r.
ENEA Ciepło korzysta w ramach instalacji Ciepłowni Zachód z derogacji ciepłowniczej wynikającej z dyrektywy IED w zakresie emisji SO 2 , pyłu i NO x . W okresie obowiązywania derogacji ciepłowniczej tj. od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2022 r., obowiązują standardy emisyjne według stanu na 31 grudnia 2015 r.
Emisję zanieczyszczeń w ramach PPK za 2020 r. oraz stopień wykorzystania rocznych pułapów emisyjnych zestawiono w tabeli poniżej.
| Instalacja | SO 2 | Pył | NO x |
|---|---|---|---|
| [Mg] | % wykorzystania | [Mg] | |
| emisja | 3 092,64 | 82,3 % | 72,62 |
| Elektrownia Kozienice | |||
| roczny pułap | 3 756,75 | 375,65 | |
| emisja | 61,96 | 17,5 % | 16,45 |
| Elektrociepłownia Białystok | |||
| roczny pułap | 355,07 | 35,52 | |
| emisja | 3 154,59 | 76,7 % | 89,07 |
| Razem | |||
| roczny pułap | 4 111,82 | 411,17 |
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. z 2020 r., poz. 1860), w odniesieniu do bloku nr 11 w zakresie emisji wszystkich zanieczyszczeń oraz w odniesieniu do bloków nr 1-10 w zakresie emisji NO x (cały rok 2020), SO 2 i pył (od 1 lipca 2020 r.), obowiązują następujące warunki uznania standardów emisji za dotrzymane:
a) żadna z zatwierdzonych średnich miesięcznych wartości stężeń substancji nie przekracza 100% standardu emisyjnego,
b) żadna z zatwierdzonych średnich dobowych wartości stężeń substancji nie przekracza 110% standardu emisyjnego,
c) 95% wszystkich zatwierdzonych średnich jednogodzinnych wartości stężeń substancji w ciągu roku kalendarzowego nie przekracza 200% standardu emisyjnego.
W przypadku niedotrzymania nawet jednego z warunków określonych w punktach a), b), c) zachodzi ryzyko naliczenia kary za każde godzinowe przekroczenie liczone od początku roku. W 2020 r. nie stwierdzono przekroczenia standardów emisyjnych i innych wymogów formalno-prawnych.
Elektrownia Kozienice realizuje cele nakreślone przez prawodawstwo krajowe i wspólnotowe (dyrektywa IED, konkluzje BAT). W Elektrowni funkcjonuje pięć instalacji odsiarczania spalin, które gwarantują wymaganą redukcję emisji SO 2 ze spalin wszystkich bloków. Wszystkie bloki Elektrowni wyposażone są w wysokosprawne elektrofiltry, poddawane modernizacjom w celu utrzymania wysokiej skuteczności odpylania. Bloki (z wyłączeniem bloku nr 3) są także wyposażone w instalacje do selektywnej katalitycznej redukcji NO x (SCR).
ENEA Elektrownia Połaniec
ENEA Elektrownia Połaniec korzysta z derogacji wynikającej z dyrektywy IED – derogacja naturalna 17 500 godzin, którą objęty jest kocioł nr 1. Do końca roku 2020 r. z limitu 17 500 godzin wykorzystano łącznie 13 572 godzin, w tym w 2020 r., wykorzystano 4 265 godziny (339 godziny w 1 kw., 1 017 godzin w 2 kw., 1 277 godzin w 3 kw. oraz 1 632 godzin w 4 kw. 2020 r.).
93
10.2.3. Zagadnienie dotyczące obszaru Wydobycia – LW Bogdanka:
Rekultywacja
- na bieżąco prowadzona była pielęgnacja zorganizowanej zieleni, obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz zrekultywowanych w latach ubiegłych terenów poprzemysłowych w rejonie Pola Bogdanka, Nadrybie i Stefanów oraz zaplecza kolejowego w Zawadowie.
Ochrona powierzchni
- wpływ prowadzonej w 2020 r. eksploatacji górniczej na powierzchnię ujawniał się, tak jak dotychczas, głównie w postaci powiększenia się powierzchniowego zasięgu dotychczasowych oddziaływań,
- maksymalne osiadania w granicach OG „Puchaczów V” utrzymują się w rejonie wsi Bogdanka i Nadrybie Wieś gm. Puchaczów i wynoszą ok. 5,0 m w centralnej części niecki osiadań w tym rejonie,
- szkody w obiektach budowlanych w 2020 r., tak jak dotychczas, w większości przypadków dotyczyły wiejskiej zabudowy, zgłoszone uszkodzenia w tych budynkach nie stwarzały zagrożenia dla użytkowników i były usuwane na bieżąco,
- w 2020 r. prowadzono prace związane z odwadnianiem gruntów rolnych na szkodach górniczych poprzez bieżącą konserwację sieci melioracyjnej, pompowni, zbiorników wyrównawczych.
Sankcje i opłaty grożące Spółce z tytułu ochrony środowiska
- działalność górnicza pociąga za sobą opłatę eksploatacyjną, z tytułu korzystania ze środowiska naturalnego, korzystania z usług wodnych oraz szereg kosztów związanych z:
- zagospodarowaniem odpadów pogórniczych,
- pielęgnacją terenów poprzemysłowych,
- monitoringiem środowiskowym,
- opracowaniem operatów i dokumentacji niezbędnych do właściwego funkcjonowania zakładu.
Opłata eksploatacyjna jest wnoszona co pół roku na konta gmin, na terenie których prowadzi się eksploatację (60%) oraz na poczet Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (40%). Jednostka Dominująca spełnia standardy w zakresie ekologii i w 2020 r. nie poniosła kar z tytułu naruszenia warunków korzystania ze środowiska, określonych w obowiązujących przepisach prawnych.
Ochrona powietrza atmosferycznego
- Grupa nie posiada emitora zorganizowanego emitującego pyły i gazy do atmosfery;
- niezorganizowanym emitorem jest obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w Bogdance, który może być źródłem pylenia w czasie suchych i wietrznych dni;
- emisja niezorganizowana do powietrza pochodzi ze spalania paliw w silnikach spalinowych wykorzystywanych w Jednostce Dominującej oraz procesów spawania.
Gospodarka wodno-ściekowa
dotyczy przede wszystkim wód dołowych, w tym:
- drenowania górotworu w obrębie wyrobisk górniczych,
- gospodarcze wykorzystania wody dołowej do celów ppoż. i technologicznych,
- wypompowywania wody na powierzchnię,
- gospodarczego wykorzystania wód dołowych na powierzchni (Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla, Łęczyńska Energetyka - w ramach Stacji Uzdatniania Wody),
- retencjonowania wody dołowej w zbiorniku - osadniku na powierzchni w celu redukcji zawiesiny,
- zrzutu wód ze zbiornika poprzez system rowów odprowadzających oraz ciek - Rów Żelazny do rzeki Świnki w ilości ok. 16 722 m 3 /dobęwody dołowe charakteryzują się sumą chlorków i siarczanów w wysokości 1 038 mg/dm 3 .
Gospodarka odpadami:
- w 2020 r. łączny przychód odpadów górniczych wyniósł - 5 091,36 tys. ton;
- około 45% odpadów poddanych było odzyskowi i zagospodarowaniu. Odzysk odpadów tj. wykorzystanie do rekultywacji terenów, utwardzania dróg, placów, produkcji cementu w Cementowni „Ożarów” i innych celów wyniósł – 2 308,53 tys. ton;
- w tym 96% odpadów wykorzystywane jest do wykonywania rekultywacji terenów zdegradowanych oraz terenów na szkodach górniczych. Polega ona na przywróceniu tym terenom pierwotnej rzeźby poprzez wypełnienie terenu odpadami górniczymi, a następnie przykryciu ich warstwą glebową i zagospodarowaniu w kierunku rolnym bądź zadrzewieniowym;
- pozostałe odpady wydobywcze (2 782,83 tys. ton) są składowane na obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w Bogdance;
- Jednostka Dominująca prowadzi zagospodarowanie innych odpadów poprzemysłowych przekazuje jednostkom uprawnionym odpady, które nadają się do wykorzystania (drewno, oleje przepracowane, złom, ścinki taśm przenośnikowych) lub unieszkodliwiania (zużyte źródła światła, opakowania po klejach, farbach itp.).
94
10.3. Pozostałe informacje
10.3.1 Przewidywana sytuacja finansowa
W 2020 r. wobec coraz bardziej wymagającej sytuacji na rynku energii, GK ENEA musiała sprostać zdarzeniom, które w znaczny sposób wpływały na działalność spółek w sektorze energetyki i generowane przez nie wyniki. Pomimo wyzwań, takich jak m.in. trwająca epidemia COVID-19, rosnące koszty emisji CO 2 na rynku, rozwój odnawialnych źródeł energii, Grupa wypracowała wyniki finansowe i operacyjne na oczekiwanym poziomie. Z uwagi na fakt, iż Grupa stanowi zamknięty łańcuch wartości od wydobycia węgla po sprzedaż energii elektrycznej do odbiorcy końcowego, możliwe jest ciągłe elastyczne reagowanie na dynamiczną, zmienną sytuację rynkową i regulacyjną. Obecnie trudno jest w sposób całościowy przewidzieć, jak wirus COVID-19 wpłynie na wynik finansowy GK ENEA i na całą gospodarkę w kolejnych latach. Wiadomo jednak, iż ostateczny wpływ tej epidemii na wynik przedsiębiorstw zależny będzie od tego jaka będzie skala i czas trwania tego zjawiska.
W obszarze Wydobycia osiągnięto niższy wynik EBITDA niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wyniki za rok 2019 były rekordowe pod wieloma względami, przede wszystkim przez poziom produkcji, który ma największy na nie wpływ. W 2020 r. w związku z pandemią oraz kryzysem gospodarczym zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię, co wymusiło ograniczenie produkcji, co wpłynęło również na wyższe koszty działalności operacyjnej spółki. Po okresie spowolnienia procesów gospodarczych w pierwszym półroczu nastąpiła normalizacja po stronie popytu i powrót do poziomów sprzedaży notowanych w poprzednich latach. Jednakże w związku z wcześniejszym ograniczaniem wydobycia nastąpiły przesunięcia w harmonogramach biegu ścian, terminach ich zakończenia oraz w terminach rozpoczęcia kolejnych ścian, co wpłynęło na skumulowanie się trudności geologicznych w kolejnym kwartale. Pod koniec 2020 r. Spółka otrzymała z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie (ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy) dofinansowanie na wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem, przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 (świadczenie wynikające z zapisów tzw. tarczy antykryzysowej 4.0).# 10.3. Informacje dotyczące działalności w obszarze wytwarzania i dystrybucji energii
LW Bogdanka systematycznie prowadzone są prace mające na celu zoptymalizowanie procesu wydobywczego (pod kątem wykorzystywanej technologii, jak i planowanej rozcinki złoża oraz prac udostępniających nowe pokłady węgla). Całość prac (planowanie nowych wyrobisk, wydobycie i sprzedaż węgla handlowego) uwzględnia aktualne i przyszłe ryzyko rynkowe. Prace udostępniające (nowe wyrobiska) prowadzone są tak, aby uzyskać ciągłość wydobycia. Stale prowadzony jest także monitoring cen węgla na rynkach krajowych i międzynarodowych. LW Bogdanka zamierza skupiać się na jeszcze wyższej efektywności i rentowności produkcji węgla, poszanowaniu środowiska, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań oraz utrzymaniu pozycji lidera na rynku dostaw węgla energetycznego w Polsce.
Prawie 46% wyniku EBITDA GK ENEA zrealizowano w obszarze Wytwarzania. Obszar ten osiągnął r/r wynik EBITDA niższy o 64 mln zł. Znaczący spadek EBITDA odnotowano w Segmencie Elektrowni Systemowych, na co wpływ miało: w 2019 r. rozwiązanie rezerwy dotyczącej farmy wiatrowej Skoczykłody, która zawiązana została w roku 2016 w wysokości 129 mln zł, spadek marży na wytwarzaniu (niższy jednostkowy CDS z uwagi na wzrost kosztów węgla z transportem i kosztów CO2, częściowo pokrytych wyższą ceną energii), przy jednoczesnym wzroście marży na obrocie i Rynku Bilansującym (wyższe marże jednostkowe, wzrost wolumenu).
W 2020 r. spółki wytworzyły łącznie prawie 23 TWh energii, z czego udział odnawialnych źródeł energii wyniósł ponad 2 TWh. W kolejnych latach Grupa zamierza powiększać udział OZE w tzw. „miksie” źródeł wytwórczych, celem dywersyfikacji struktury wytwarzania i obniżenia emisyjności, poprzez realizację inwestycji związanych m.in. z budową farm fotowoltaicznych na terenach LW Bogdanka, a także rozwojem morskich farm wiatrowych. Celem jest osiągnięcie redukcji wartości wskaźnika jednostkowej emisji CO2.
Należy wspomnieć również o rozstrzygniętych w 2018 r. aukcjach Rynku Mocy, które począwszy od roku 2021 w sposób istotny poprawią przepływy obszaru i umożliwią sfinansowanie niezbędnych inwestycji. Najbardziej istotne z punktu widzenia Obszaru Wytwarzanie jest fakt uzyskania 15-letniego kontraktu na dostawy mocy pochodzącej z Bloku 11.
Stabilnym obszarem działalności Grupy jest obszar Dystrybucji, który zrealizował w raportowanym okresie wynik EBITDA na wyższym poziomie niż w roku ubiegłym (wzrost r/r o 221 mln zł). Wzrost wyniku EBITDA jest głównie efektem wyższej stawki opłaty sieciowej stałej i zmiennej w zatwierdzonej taryfie na 2020 r., wyższych przychodów z tytułu opłat za przyłączenie do sieci oraz wyższego wyniku na pozostałej działalności operacyjnej (głównie na skutek zmiany rezerw dotyczących majątku sieciowego oraz wyższych przychodów z tytułu kar umownych i odszkodowań). GK ENEA konsekwentnie realizuje inwestycje, podnosząc bezpieczeństwo i stabilność realizowanych dostaw energii. Grupa planuje zadania inwestycyjne związane z rozwojem i modernizacją sieci, w tym zamierza kontynuować inwestycje dotyczące „inteligentnych sieci”, wdrożenia nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz pozostałej infrastruktury związanej ze wspomaganiem działalności.
W kolejnych okresach, ze względu na zmieniający się model rynku energii, obserwowany będzie stopniowy spadek ilości energii dystrybuowanej sieciami OSD. Zwiększać się będzie natomiast ilość energii produkowanej na własne potrzeby przez odbiorców końcowych, w szczególności przez prosumentów. Od 1 stycznia 2021 r. dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców dodatkowo tzw. opłatę mocową, która ma charakter opłaty przenoszonej.
Obszar Obrotu odnotował poprawę wyniku EBITDA w 2020 r. względem poprzedniego roku (wzrost r/r o 35 mln zł). Pozytywnie na wynik EBITDA segmentu wpłynął wzrost średniej ceny sprzedaży energii oraz aktualizacja wyceny kontraktów CO2. Jednocześnie wzrosły koszty zakupu energii (spowodowane głównie wzrostem cen uprawnień do emisji CO2) oraz koszty obowiązków ekologicznych.
We wrześniu 2020 r. Spółka złożyła do Zarządcy Rozliczeń Cen Wniosek o korektę otrzymanej kwoty różnicy ceny i rekompensaty za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Wniosek został pozytywnie zweryfikowany i zatwierdzony, w efekcie którego Spółka otrzymała w grudniu 2020 r. zwrot w wysokości 3,2 mln zł.
Spółka na dzień 31 grudnia 2020 r. utworzyła rezerwę na kontrakty rodzące obciążenia z tyt. straty wynikającej z rozliczenia przez ENEA S.A. jako sprzedawcy z urzędu, opustu na opłatach dystrybucyjnych w zakresie energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów w wysokości 50,8 mln zł.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dla gospodarstw domowych na okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Taryfa 95 została zatwierdzona na uzasadnionym poziomie rynkowym, wnioskowanym przez Spółkę (średni wzrost taryfy o 3,5% w stosunku do Taryfy stosowanej w 2020 r.) Na rok 2021 Spółka prognozuje poprawę wyniku EBITDA w Segmencie Obrót w stosunku do roku 2020.
Należy zwrócić uwagę, że lata 2020-2023 to okres zapadalności dużej części finansowania zaciągniętego w poprzednich latach przez podmioty z branży energetycznej. GK ENEA kontynuuje działania związane z pozyskaniem finansowania działalności inwestycyjnej i operacyjnej, jednak wśród kredytodawców (banki/inwestorzy instytucjonalni) coraz bardziej widoczny jest trend dostosowywania polityk kredytowych do wymogów porozumienia paryskiego i europejskiej polityki klimatycznej, co oznacza, że maleje liczba podmiotów gotowych finansować działalność związaną z wydobyciem węgla kamiennego lub produkcją energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych bazujących na spalaniu paliw kopalnych, w tym w szczególności, węgla brunatnego i kamiennego, a nawet szeroko pojętą działalność ogólnokorporacyjną grup kapitałowych z branży energetycznej.
Widoczny jest natomiast wzrost zainteresowania instytucji finansowych finansowaniem inwestycji wspierających transformację energetyczną w kierunku odnawialnych źródeł energii oraz udzielaniem finansowania poprzez instrumenty zawierające komponent ESG (z ang. Environmental, Social and Governance – środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny), wymagające m.in. realizacji strategii i polityki środowiskowej, wywiązywania się z zasad społecznej odpowiedzialności i troski o środowisko. Optymizmem napawa fakt, że przepływy Grupy w kolejnych latach zostaną wsparte w wyniku wygranych aukcji Rynku Mocy i zawartych w związku z tym kontraktów na dostawę mocy.
10.3.2. Wykorzystywane instrumenty finansowe
ENEA S.A. realizuje strategię zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej, której głównym celem jest zabezpieczenie przepływów pieniężnych wynikających z zawartych umów o finansowanie. Przyjęta strategia zakłada ograniczenie zagrożenia wpływu na wynik finansowy zmian w przepływach pieniężnych wynikających z ryzyka zmian stóp procentowych na rynku w określonym horyzoncie czasu.
Na dzień 31 grudnia 2020 r. łączna wartość ekspozycji ENEA S.A. dotycząca obligacji i kredytów zabezpieczona transakcjami IRS na 31 grudnia 2020 r. wyniosła 4 672 992 tys. zł. Wskaźnik zabezpieczenia przepływów opartych na oprocentowaniu zmiennym wynosi 67% dla GK ENEA oraz 68% jednostkowo dla ENEA S.A.
W celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z ekspozycji walutowej w okresie sprawozdawczym ENEA S.A. zawarła 8 transakcji FX Forward. Wartość transakcji wynosiła 1 071 tys. EUR.
10.3.3. Zarządzanie zasobami finansowymi
GK ENEA zarządza zasobami finansowymi zarówno w ujęciu krótko- jaki i długoterminowym. Podejmowane działania prowadzone są zarówno w obszarze organizacyjnym, jak również na płaszczyźnie decyzyjnej oraz kontrolnej. Nadrzędnym celem zarządzania zasobami finansowymi jest dążenie do zapewnienia płynności finansowej w sposób umożliwiający maksymalizację korzyści ekonomicznych. Podejmowane działania skupiają się przede wszystkim wokół:
- kształtowania optymalnego poziomu i struktury majątku oraz odpowiedniego doboru źródeł jego finansowania, (uwzględniającego koszt ich pozyskania),
- realizacji strategii inwestycyjnej dla posiadanych środków pieniężnych, uwzględniającej kierunki i formy inwestowania,
- planowania przepływów pieniężnych oraz monitorowania koncentracji środków pieniężnych na rachunkach bankowych,
- kontroli sytuacji finansowej, analizy wykonania planów rzeczowo-finansowych oraz planów przepływów pieniężnych,
- wyboru i wdrażania działań mitygujących ryzyka związane z prowadzoną działalnością.
Bieżące gospodarowanie zasobami finansowymi odbywa się z wykorzystaniem mechanizmu Cash Pooling-u. Wykorzystywane usługi Cash Pooling-u rzeczywistego umożliwiają fizyczną konsolidację oraz bilansowanie sald na rachunkach uczestników. Powstające niedobory środków pieniężnych spółek z GK ENEA pokrywane są z wykorzystaniem przyznawanych, dziennych limitów intraday. W przypadku braku wystarczającego salda środków pieniężnych na pokrycie niedoborów w ujęciu skonsolidowanym, GK ENEA posiada możliwość wykorzystania dostępnych źródeł finansowania zewnętrznego w postaci kredytów w rachunkach bieżących.
Z poziomu centralnego, GK ENEA zarządza także nadwyżkami finansowymi dokonując ich alokacji. Prowadzone działania uzupełniane są analizami ilościowymi ukierunkowanymi na sporządzanie analiz scenariuszowych oraz awaryjnego planu finansowania.
W celu ujednolicenia procesu zarządzania płynnością i ryzykiem płynności finansowej Spółki Grupy ENEA zostały objęte regulacją pn. „Polityka zarządzania płynnością oraz ryzykiem płynności w Grupie ENEA”.
Działania prowadzone w ramach zarządzania zasobami finansowymi w ujęciu długoterminowym koncentrują się w głównej mierze na identyfikacji zapotrzebowania na środki pieniężne w długim okresie, pozyskiwaniu finansowania w ramach powstających potrzeb gotówkowych oraz dystrybuowaniu go zgodnie z powstającym zapotrzebowaniem w ramach grupy. Pozyskiwanie finansowania w GK ENEA odbywa się z poziomu centralnego – tj. ENEA S.A. – w ramach tzw. centralnego mechanizmu pozyskiwania finansowania.# Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych
Do przeprowadzenia czynności rewizji finansowej za lata 2020 i 2019, o których mowa w tabeli poniżej, Rada Nadzorcza Spółki wybrała PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt Sp. K. (dalej PwC): Umowa z ww. podmiotem została podpisana 26 stycznia 2018 r. Umowa została zawarta na okres 3 lat.
96 Informacje nt. wynagrodzenia netto należnego podmiotom dokonującym czynności rewizji finansowej na rzecz ENEA S.A. w latach 2019-2020 zaprezentowane są w tabeli poniżej :
Dane w tys. zł, w tym:
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Wynagrodzenie z tytułu badania rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego ENEA S.A. | 179 | 327 |
| Wynagrodzenie z tytułu badania rocznych sprawozdań finansowych spółek zależnych | 1 | 159 |
| Wynagrodzenie z tytułu przeglądu śródrocznego sprawozdania finansowego i śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego ENEA S.A. oraz przeglądu śródrocznych sprawozdań finansowych spółek zależnych | 146 | 204 |
| Wynagrodzenie za pozostałe usługi | 158 | 78 |
| RAZEM | 1 641 | 1 565 |
Wynagrodzenie za pozostałe usługi w latach 2019 i 2020 obejmowało wynagrodzenie za weryfikację sprawozdania regulacyjnego zgodnie z art. 44 Prawa energetycznego, weryfikację wskaźnika akcyzowego, weryfikację wskaźnika intensywności zużycia energii elektrycznej, weryfikację WRA oraz WRA AMI, badania sprawozdań rzeczowo-finansowych z realizacji zadań inwestycyjnych ujętych w Krajowym Planie Inwestycyjnym, weryfikację spełnienia warunków umów kredytowych. Szczegółowe informacje dotyczące PwC oraz opis świadczonych usług opublikowany został raportem bieżącym nr 42/2017 z 19 grudnia 2017 r.
10.3.5. Polityka w obszarze działalności sponsoringowej i charytatywnej
GK ENEA jako podmiot odpowiedzialny społecznie angażuje się w projekty sponsoringowe z obszaru sportu, kultury i społecznej odpowiedzialności biznesu zarówno w skali lokalnej i regionalnej, jak i ogólnopolskiej. Podstawowymi dokumentami regulującymi zasady dotyczące sponsoringu w Grupie ENEA są:
- Zasady prowadzenia działań sponsoringowych w Grupie ENEA,
- Dobre praktyki w zakresie prowadzenia działalności sponsoringowej przez spółki z udziałem Skarbu Państwa.
Portfolio projektów sponsoringowych zakłada angażowanie się w dyscypliny szczególnie ważne dla kraju i jego mieszkańców, a także długofalowy i całościowy rozwój wybranej dyscypliny. Produkty sponsoringowe mają wyróżniać wizerunek ENEA na tle innych grup energetycznych. Grupa ENEA poprzez sponsoring realizuje cele, takie jak budowanie pozytywnego wizerunku, umacnianie relacji z marką, budowanie rozpoznawalności marki oraz wsparcie działań handlowych. Zaangażowanie sponsorskie i działania społecznie odpowiedzialne mają na celu dostarczenie narzędzi ułatwiających dotarcie do obecnych i potencjalnych Klientów oraz wizerunkowe wsparcie prowadzonych działań biznesowych.
Szczególnie istotny, w aspekcie realizowanych działań sponsoringowych i wizerunkowych w 2020 r., był motyw przewodni SPORT – ZDROWIE – EKOLOGIA. Grupa ENEA wykorzystała ten przekaz kluczowy, by wzmocnić i zbudować swój wizerunek w kontekście wyzwań, przed którymi stała cała branża energetyczna.
GK ENEA, jako podmiot odpowiedzialny społecznie realizuje szereg projektów autorskich wspierających kampanie i akcje społeczne, a w sytuacji wyjątkowej dla regionu, kraju i świata, za jaką uznajemy pandemię koronawirusa Grupa ENEA aktywnie włącza się w działania pomocowe. W 2020 r. od początku pandemii Grupa przekazała ponad 5,3 mln zł za pośrednictwem m.in. Fundacji ENEA na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2. Pomoc finansowa trafiła nie tylko do placówek medycznych, szpitali, ale również stacji sanitarno-epidemiologicznych i organizacji pozarządowych, które aktywnie działają na rzecz walki z pandemią. Przekazane za pośrednictwem Fundacji ENEA pieniądze są przeznaczone m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego (aparatura wspierająca leczenie stanów zapalnych układu oddechowego, w tym respiratory), a także potrzebne środki higieny i ochrony personelu i pacjentów placówek medycznych.
W ramach działań zaangażowanych społecznie Grupa ENEA realizuje akcje prośrodowiskowe, programy edukacyjne, programy stypendialne, kampanie społeczne, imprezy edukacyjne, sportowe, rekreacyjne lub kulturalne, w tym m.in.:
- Akcja edukacyjna „ENEA Akademia Talentów” - jest jednym z głównych projektów Fundacji ENEA. W ramach akcji najbardziej utalentowani uczniowie w jednej z następujących kategorii: sport, sztuka, nauka zdobywają stypendia w wysokości 3 000 zł. Natomiast organizacje z najciekawszymi projektami edukacyjnymi otrzymują na ich realizację granty w wysokości 10 000 zł.
- Program skierowany dla seniorów i rodzin wielopokoleniowych pn. „ENEA dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”, który skupia się wokół poszerzania świadomości konsumenckiej, edukacji antysmogowej oraz nauki pierwszej pomocy.
97 W 2020 r. uruchomiono bezpłatną infolinię pn. „TeleRada” gdzie poradą służą w czasie dyżuru: lekarz, prawnik, dietetyk, pracownik socjalny, przedstawiciel rzecznika konsumentów.
- „ENEA EkoProjekty” to działania prośrodowiskowe zapewniają zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego; edukację i promowanie odpowiedzialnego użytkowania obszarów leśnych.
-
DoZobaczenia to kampania, której celem było wspieranie lokalnych społeczności, przedsiębiorców z branży turystycznej i promowanie polskiej turystyki regionalnej. Na stronie poświęconej akcji pojawiały się informacje o ekologicznym podróżowaniu oraz elektromobilności.
- Działania wolontariatu pracowniczego, który dzięki programom celowym Fundacji ENEA tj. „Potęga pomocy” – projekt grantowy dla pracowników, „Biegamy-Zbieramy-Pomagamy” - projekt nastawiony na sportowy rozwój dzieci i młodzieży angażuje pracowników Grupy do realizacji działań charytatywnych;
- Akcje prozdrowotne – realizowane przez Fundację ENEA na rzecz pracowników Grupy;
W 2020 r. przy współudziale Fundacji ENEA zrealizowano 10 autorskich projektów społecznych, wsparto realizację dziesiątek projektów charytatywnych na terenie działania Grupy ENEA, z których skorzystało 28 245 beneficjentów.
98
11.1. Określenie stosowanego zbioru zasad
Kreowanie wartości dla akcjonariuszy, również poprzez transparentność Spółki, jest jednym z priorytetów GK ENEA. Mając to na uwadze, Zarząd ENEA S.A. oświadcza, że w 2020 r. Spółka stosowała zasady ładu korporacyjnego (ang. corporate governance), stanowiące załącznik do Uchwały Nr 26/1413/2015 Rady Nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z 13 października 2015 r., pn. „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016” (DPSN, zasady ładu korporacyjnego), które zostały opublikowane w serwisie prowadzonym przez GPW pod adresem internetowym https://www.gpw.pl/dobre-praktyki w sekcji poświęconej zagadnieniom ładu korporacyjnego spółek notowanych.
W związku z faktem, iż Prezes Rady Ministrów nie określił dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, w zakresie dobrych praktyk w 2020 r. Spółka nie stosowała innych praktyk - poza tymi wskazanymi w DPSN.
11.2. Zasady i rekomendacje ładu korporacyjnego, od których odstąpiono
Intencją Zarządu ENEA S.A. jest stosowanie wszystkich zasad ładu korporacyjnego. Z uwagi jednak na fakt, że część zasad może stwarzać konieczność poniesienia przez Spółkę nadmiernych obciążeń, które mogłyby przewyższać ewentualne korzyści wynikające z potrzeb rynku, Spółka odstąpiła w 2020 r. od stosowania części zasad i rekomendacji ładu korporacyjnego wskazanych poniżej.
I. Zarząd i Rada Nadzorcza
- II.Z.5. Członek rady nadzorczej przekazuje pozostałym członkom rady oraz zarządowi spółki oświadczenie o spełnianiu przez niego kryteriów niezależności określonych w zasadzie II.Z.4.
-
Komentarz spółki: Spółka wyjaśnia, że zgodnie ze Statutem Spółki, niezależny członek Rady Nadzorczej jest zobowiązany do złożenia Spółce pisemnego oświadczenia, co do spełniania wszystkich kryteriów niezależności – wraz ze zobowiązaniem do niezwłocznego informowania Spółki o zaprzestaniu spełniania tych kryteriów. Statut ENEA S.A. nie przewiduje natomiast obowiązku składania tego rodzaju oświadczeń pozostałym członkom Rady Nadzorczej. Jednakże Zarząd deklaruje, że okoliczności przytoczone w treści niniejszej zasady uznaje za dobrą praktykę korporacyjną. Dlatego też Zarząd deklaruje możliwość wystąpienia do właściwych organów Spółki z wnioskiem o rozważenie wprowadzenia odpowiednich zmian do aktów wewnętrznych Spółki wraz ze stosowną rekomendacją.
-
II.Z.7. W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej zastosowanie mają postanowienia Załącznika I do Zalecenia Komisji Europejskiej, o którym mowa w zasadzie II.Z.4. W przypadku gdy funkcję komitetu audytu pełni rada nadzorcza, powyższe zasady stosuje się odpowiednio.
-
Komentarz spółki: Spółka wyjaśnia, że w odniesieniu do zadań i funkcjonowania komitetów działających w Radzie Nadzorczej, co do zasady stosuje postanowienia Załącznika I do Zalecenia Komisji Europejskiej, o którym mowa w analizowanej zasadzie, z tym zastrzeżeniem, że akty wewnętrzne Spółki nie wymagają w sposób bezwzględny, aby większość członków Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń była niezależna. W skład Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń powinien wchodzić co najmniej jeden członek niezależny w rozumieniu Zalecenia KE, przy czym w przypadku powołania do Rady więcej niż jednej osoby spełniającej wskazane powyżej kryteria niezależności, w skład tego komitetu powinna wchodzić największa możliwa liczba członków niezależnych.
-
II.Z.8. Przewodniczący komitetu audytu spełnia kryteria niezależności wskazane w zasadzie II.Z.4.
- Komentarz spółki: Spółka wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującym w Spółce Regulaminem Rady Nadzorczej, większość członków Komitetu ds. Audytu, w tym jego Przewodniczący, jest niezależna od Spółki w rozumieniu art. 129 ustawy z dnia 11 maja 2017 r.# 11. Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego
IV. Walne zgromadzenie i relacje z akcjonariuszami
IV.R.2.
Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu lub zgłaszane spółce oczekiwania akcjonariuszy, o ile spółka jest w stanie zapewnić infrastrukturę techniczną niezbędna dla sprawnego przeprowadzenia walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, powinna umożliwić akcjonariuszom udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu takich środków, w szczególności poprzez:
1) transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,
2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad walnego zgromadzenia,
3) wykonywanie, osobiście lub przez pełnomocnika, prawa głosu w toku walnego zgromadzenia.
Komentarz spółki:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej nie ma charakteru obowiązkowego, a o udziale w takim walnym zgromadzeniu postanawia zwołujący to zgromadzenie. Co do zasady, Zarząd Spółki odnosi się pozytywnie do ewentualnego umożliwienia w przyszłości akcjonariuszom Spółki udziału w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, o ile zapewniona będzie minimalizacja ewentualnych ryzyk prawnych związanych z taką formą walnego zgromadzenia.
IV.Z.2.
Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu spółki, spółka zapewnia powszechnie dostępną transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym.
Komentarz spółki:
Spółka wyjaśnia, że aktualnie nie udostępnia transmisji obrad Walnego Zgromadzenia w czasie rzeczywistym. Z przebiegu obrad walnych zgromadzeń sporządzany jest jednak zapis obrazu i dźwięku, który następnie podlega udostępnieniu przez Spółkę za pośrednictwem korporacyjnej strony internetowej.
V. Konflikt interesów i transakcje z podmiotami powiązanymi
V.Z.5.
Przed zawarciem przez spółkę istotnej umowy z akcjonariuszem posiadającym co najmniej 5% ogólnej liczby głosów w spółce lub podmiotem powiązanym zarząd zwraca się do rady nadzorczej o wyrażenie zgody na taką transakcję. Rada nadzorcza przed wyrażeniem zgody dokonuje oceny wpływu takiej transakcji na interes spółki. Powyższemu obowiązkowi nie podlegają transakcje typowe i zawierane na warunkach rynkowych w ramach prowadzonej działalności operacyjnej przez spółkę z podmiotami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej spółki. W przypadku, gdy decyzję w sprawie zawarcia przez spółkę istotnej umowy z podmiotem powiązanym podejmuje walne zgromadzenie, przed podjęciem takiej decyzji spółka zapewnia wszystkim akcjonariuszom dostęp do informacji niezbędnych do dokonania oceny wpływu tej transakcji na interes spółki.
Komentarz spółki:
Aktualne brzmienie Statutu Spółki nie przewiduje, aby przed zawarciem przez Spółkę istotnej umowy z akcjonariuszem posiadającym co najmniej 5% ogólnej liczby głosów w spółce lub podmiotem powiązanym, Rada Nadzorcza wyraziła zgodę na taką transakcję. Możliwość powstania potencjalnego konfliktu interesów zabezpieczają natomiast m.in. postanowienia Statutu Spółki wymagające zgody Rady Nadzorczej na zwarcie umów, o których mowa w § 20 ust. 3 Statutu Spółki. Ponadto od czerwca 2020 r. w Spółce obowiązuje Procedura okresowej oceny transakcji z podmiotami powiązanymi przez Radę Nadzorczą, zgodnie z którą zawarcie istotnej transakcji w rozumieniu przepisów art. 90h Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych wymaga zgody Rady Nadzorczej spółki.
VI. Wynagrodzenia
VI.R.1.
Wynagrodzenie członków organów spółki i kluczowych menedżerów powinno wynikać z przyjętej polityki wynagrodzeń.
Komentarz spółki:
Spółka wyjaśnia, że do dnia 30 lipca 2020 r. w ENEA S.A. nie obowiązywała sformalizowana polityka wynagrodzeń, natomiast w związku z zapisami Ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ENEA S.A. obradujące w dniu 19 grudnia 2019 roku dokonało zmian obowiązujących dotychczas aktów korporacyjnych dotyczących zasad kształtowania wynagrodzeń Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej. Z kolei w dniu 30 lipca 2020 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki przyjęło dokument pn. „Polityka wynagrodzeń członków organu nadzorującego oraz organu zarządzającego w ENEA Spółka Akcyjna” z mocą obowiązującą od dnia 30 lipca 2020 r. i od tego dnia ma zastosowanie do wypłaty wynagrodzeń członkom Zarządu i Rady Nadzorczej.
VI.R.2.
Polityka wynagrodzeń powinna być ściśle powiązana ze strategią spółki, jej celami krótko- i długoterminowymi, długoterminowymi interesami i wynikami, a także powinna uwzględniać rozwiązania służące unikaniu dyskryminacji z jakichkolwiek przyczyn.
Komentarz spółki:
Z zastrzeżeniem komentarza do rekomendacji VI.R.I Spółka wyjaśnia, że do dnia 30 lipca 2020 r. w ENEA S.A. nie obowiązywała sformalizowana polityka wynagrodzeń. Obowiązujący natomiast od dnia 30 lipca 2020 r. dokument pn. „Polityka wynagrodzeń członków organu nadzorującego oraz organu zarządzającego w ENEA Spółka Akcyjna” przewiduje natomiast m.in., że rozwiązania przyjęte w tej polityce zostały ustalone w sposób mający przyczyniać się do realizacji strategii biznesowej, długoterminowych interesów oraz stabilności ENEA S.A. i jej rozwoju. Podstawową zasadą tej polityki jest zapewnienie konkurencyjnego poziomu oraz efektywności wynagrodzeń, a także ich przejrzystości w zależności od osiąganych wyników. Ogólne ramy polityki wynagrodzeń mają na celu zapewnienie spójności elementów wynagradzania, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności zarządzania ryzykiem i długoterminowej strategii.
VI.R.3.
Jeżeli w radzie nadzorczej funkcjonuje komitet do spraw wynagrodzeń, w zakresie jego funkcjonowania ma zastosowanie zasada II.Z.7.
Komentarz spółki:
Spółka wyjaśnia, że w odniesieniu do zadań i funkcjonowania komitetów działających w Radzie Nadzorczej, co do zasady stosuje postanowienia Załącznika I do Zalecenia Komisji Europejskiej, o którym mowa w analizowanej zasadzie, z tym zastrzeżeniem, że akty wewnętrzne Spółki nie wymagają w sposób bezwzględny, aby większość członków Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń była niezależna. W skład Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń powinien wchodzić co najmniej jeden członek niezależny w rozumieniu Zalecenia KE, przy czym w przypadku powołania do Rady więcej niż jednej osoby spełniającej wskazane powyżej kryteria niezależności, w skład tego komitetu powinna wchodzić największa możliwa liczba członków niezależnych.
11.3. Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie emitenta systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych
Zasady i procedura sporządzania sprawozdań finansowych uregulowane są w szczególności przez Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzone przez Unię Europejskiej, ustawę o rachunkowości oraz wewnętrzne procedury funkcjonujące w ENEA S.A. Ustanowienie systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych ma na celu w szczególności zapewnienie kompletności i poprawności informacji finansowych zawartych w sprawozdaniach finansowych i raportach okresowych. Zarząd ENEA S.A. jest odpowiedzialny za system kontroli wewnętrznej w GK ENEA i jego skuteczność w procesie sporządzania sprawozdań finansowych i raportów okresowych. Zadaniem efektywnego systemu kontroli wewnętrznej w sprawozdawczości finansowej jest zapewnienie kompletności i poprawności informacji finansowych zawartych w sprawozdaniach finansowych i raportach okresowych. Sprawozdania finansowe i raporty okresowe oraz stosowana przez ENEA S.A. („Spółka”) miesięczna sprawozdawczość zarządcza i operacyjna opierają się na danych pochodzących z systemu finansowo-księgowego Spółki. Po wykonaniu wszystkich, z góry określonych procesów zamknięcia ksiąg na koniec każdego miesiąca sporządzane są szczegółowe finansowo-operacyjne raporty zarządcze. Raporty te sporządzane są przez Departament Controllingu GK przy współudziale kierownictwa średniego i wyższego szczebla poszczególnych komórek organizacyjnych. W odniesieniu do zakończonych okresów sprawozdawczych, szczegółowej analizie podlegają nie tylko wyniki finansowe Spółki ale również poszczególne obszary biznesowe. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przeglądów strategii i planów ekonomiczno-finansowych. Osobami szczególnie zaangażowanymi w proces szczegółowego planowania i budżetowania, obejmujący wszystkie obszary funkcjonowania GK ENEA jest kierownictwo średniego i wyższego szczebla. Zarząd Spółki przyjmuje plan rzeczowo-finansowy przygotowany przez Departament Controllingu GK ENEA, natomiast Rada Nadzorcza zatwierdza ten plan. Zarząd Spółki nadzoruje w trakcie roku realizację celów określonych w przyjętym planie rzeczowo-finansowym. Kokpit menedżerski wypracowany przez Departament Controllingu GK we współpracy z innymi Departamentami stanowi cenne źródło informacji dla Rady Nadzorczej na temat aktualnej sytuacji finansowej, otoczenia oraz poziomu realizacji celów w krytycznych obszarach. Spółka stosuje spójne zasady księgowe prezentując dane finansowe w sprawozdaniach finansowych, okresowych raportach finansowych i innych raportach przekazywanych akcjonariuszom.# 11.4. Informacje o akcjach i akcjonariacie
Szczegółowy opis w zakresie struktury kapitału zakładowego, struktury akcjonariatu, zmian w jego strukturze w 2020 r. oraz potencjalnych zmian w jego strukturze został umieszczony w Rozdziale 8 - Akcje i akcjonariat.
11.5. Papiery wartościowe dające specjalne uprawnienia kontrolne
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania ENEA S.A. nie emitowała żadnych papierów wartościowych, które mogłyby dawać szczególne uprawnienia kontrolne wobec Emitenta.
11.6. Ograniczenia dotyczące wykonywania prawa głosu
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania w Spółce nie występują żadne ograniczenia odnośnie do wykonywania prawa głosu, poza tymi, które wynikają z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
11.7. Ograniczenia dotyczące zbywalności papierów wartościowych
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania w Spółce nie występują ograniczenia dotyczące przenoszenia prawa własności papierów wartościowych Emitenta inne, niż wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących, w tym m.in. ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która przewiduje, że akcje ENEA S.A. należące do Skarbu Państwa nie mogą być zbyte.
11.8. Sposób działania i zasadnicze uprawnienia walnego zgromadzenia oraz opis praw akcjonariuszy i sposób ich wykonywania
Walne Zgromadzenia ENEA S.A. odbywają się na podstawie Kodeksu spółek handlowych i Statutu ENEA S.A. oraz Regulaminu Walnego Zgromadzenia, z uwzględnieniem przyjętych przez Spółkę do stosowania zasad wynikających z „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016”.
Zgodnie ze Statutem ENEA S.A., Zarząd Spółki zwołuje Walne Zgromadzenie w przypadkach określonych w przepisach prawa oraz postanowieniach Statutu, a także, w razie złożenia pisemnego żądania przez głównego akcjonariusza, tj. Skarbu Państwa, który tak długo, jak pozostaje akcjonariuszem Spółki, niezależnie od udziału w kapitale zakładowym, może żądać stosownie do art. 400 § 1 Kodeksu spółek handlowych zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, jak również umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego Walnego Zgromadzenia. Skarb Państwa składa takie żądanie na piśmie Zarządowi najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem Walnego Zgromadzenia. Jeżeli żądanie zostanie złożone po ogłoszeniu o zwołaniu Walnego Zgromadzenia, wówczas zostanie potraktowane jako wniosek o zwołanie kolejnego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
Jak stanowi § 29 ust. 3 Statutu Spółki, w przypadku, gdy Walne Zgromadzenie nie zostanie zwołane w terminie dwóch tygodni od daty złożenia żądania, akcjonariusz Skarb Państwa może uzyskać prawo do zwołania Walnego Zgromadzenia stosownie do art. 354 § 1 Kodeksu spółek handlowych.
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia, poza sprawami określonymi w bezwzględnie obowiązujących przepisach prawa oraz innych postanowieniach Statutu, należą w szczególności:
- powoływanie i odwoływanie członków Rady Nadzorczej, z zastrzeżeniem zapisów Statutu Spółki uprawniających akcjonariusza Skarb Państwa do powoływania i odwoływania jednego członka rady nadzorczej (stosownie do art. 354 § 1 Kodeksu spółek handlowych), w sytuacji, gdy Skarb Państwa przestanie być jedynym akcjonariuszem Spółki,
- uchwalanie regulaminu Walnego Zgromadzenia określającego szczegółowe zasady prowadzenia obrad i podejmowania uchwał,
- emisja obligacji zamiennych lub wymiennych oraz innych instrumentów uprawniających do nabycia albo objęcia akcji Spółki.
11.8.1. Prawo uczestniczenia w WZ
Zgodnie z art. 406¹ § 1 Kodeksu spółek handlowych prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu spółki mają osoby będące akcjonariuszami spółki na szesnaście dni przed datą Walnego Zgromadzenia (dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu). Ponadto, prawo uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu ENEA S.A. z prawem zabierania głosu przysługuje członkom Zarządu oraz Rady Nadzorczej w składzie umożliwiającym udzielenie merytorycznej odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie obrad WZ.
11.8.2. Prawo uczestniczenia w WZ przez pełnomocnika
Akcjonariusz może uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu ENEA S.A. oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika.
11.8.3. Prawa akcjonariuszy
Akcjonariuszowi lub akcjonariuszom spółki reprezentującym co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego przysługuje prawo żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia ENEA S.A. Żądanie to, zawierające uzasadnienie lub projekt uchwały dotyczącej proponowanego punktu porządku obrad, powinno być złożone Zarządowi ENEA S.A. nie później, niż 21 dni przed wyznaczonym terminem zgromadzenia.
Akcjonariusz lub akcjonariusze spółki reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą przed terminem Walnego Zgromadzenia ENEA S.A. zgłaszać projekty uchwał dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad Walnego Zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad. Każdy akcjonariusz może podczas Walnego Zgromadzenia zgłaszać projekty uchwał dotyczących spraw wprowadzonych do porządku obrad. Projekty te powinny być przedstawione w języku polskim.
11.8.4. Zasady zmiany Statutu Spółki
Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, zmiana Statutu Spółki wymaga uchwały podjętej określoną większością głosów oraz wpisu do rejestru. Statut Spółki nie zawiera zapisów odmiennych od przepisów Kodeksu spółek handlowych, regulujących zmianę Statutu.
11.8.5. Polityka różnorodności
W roku 2020 w ENEA S.A. nie została wdrożona sformalizowana polityka różnorodności w odniesieniu do władz Spółki (członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej) oraz jej kluczowych menedżerów. Spółka dokłada starań, aby każdorazowy wybór jej władz oraz kluczowych menedżerów odbywał się zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i poprzedzony był dokładną analizą doświadczenia, kompetencji, umiejętności oraz merytorycznym przygotowaniem każdego z kandydatów, bez względu na inne pozamerytoryczne kryteria, takie jak w szczególności płeć lub wiek. W ocenie Spółki, wskazane powyżej kryteria oceny kandydatur na ww. stanowiska pozwalają dokonać wyboru kandydatów zapewniających możliwość realizacji strategii oraz rozwoju działalności Spółki.
11.9. Zarząd ENEA S.A.
11.9.1. Skład osobowy
Zgodnie ze Statutem Spółki Zarząd Spółki składa się z 3 do 8 osób, w tym Prezesa Zarządu. Liczbę członków Zarządu określa Rada Nadzorcza. Obecnie Zarząd ENEA S.A. jest pięcioosobowy. Skład Zarządu Spółki na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania przedstawiony został w Rozdziale 9 - Władze.
11.9.2. Zasady dotyczące powoływania i odwoływania osób zarządzających
Zgodnie ze Statutem Spółki członków Zarządu lub cały Zarząd powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza, z zastrzeżeniem możliwości wyboru jednej osoby przez pracowników Spółki stosownie do postanowień § 14 Statutu Spółki. § 14 Statutu Spółki stanowi, że jeżeli średnioroczne zatrudnienie w Spółce wynosi powyżej 500 pracowników (sytuacja taka nie zachodzi obecnie w ENEA S.A.), Rada Nadzorcza powołuje w skład Zarządu jedną osobę wybraną przez pracowników Spółki na okres kadencji Zarządu. Przy powoływaniu Członków Zarządu Rada Nadzorcza stosuje się w szczególności do zasad zawartych w § 13 ust. 8 i 9 Statutu Spółki oraz zasad wynikających z przepisów powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Zasady i tryb wyboru członka Zarządu wybieranego przez pracowników został wskazany w § 14 ust. 7 Statutu Spółki.
11.9.3. Kompetencje i uprawnienia Zarządu
Zarząd prowadzi sprawy Spółki i ją reprezentuje. Uprawnienia, organizacja oraz zasady działania Zarządu określone są przez przepisy Kodeksu spółek handlowych, Statut oraz Regulamin Zarządu.# Uchwały Zarządu wymagają wszystkie sprawy przekraczające zakres zwykłych czynności Spółki, a w szczególności:
- przyjęcie regulaminu organizacyjnego przedsiębiorstwa Spółki, z zastrzeżeniem zatwierdzenia go przez Radę Nadzorczą
- tworzenie i likwidacja oddziałów,
- powołanie prokurenta i ustanowienie pełnomocnika, za wyjątkiem pełnomocnika procesowego, przy czym powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków Zarządu,
- zaciąganie kredytów i pożyczek,
- przyjęcie rocznych planów rzeczowo-finansowych, w tym planów inwestycyjnych oraz strategicznych planów wieloletnich, z zastrzeżeniem zatwierdzenia ich przez Radę Nadzorczą,
- zaciąganie zobowiązań warunkowych, w tym udzielanie przez Spółkę gwarancji, poręczeń oraz wystawianie weksli,
- nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziałów w nieruchomości, na podstawie jednej albo wielu czynności prawnych w okresie 12 następujących po sobie miesięcy, o wartości równej lub przekraczającej równowartość 200 000 złotych,
- oddanie w leasing, dzierżawę, najem, użyczenie, użytkowanie lub oddanie do jakiegokolwiek innego używania nieruchomości Spółki,
- wzięcie w leasing, dzierżawę, najem, użytkowanie lub przyjęcie do jakiegokolwiek innego używania nieruchomości, na podstawie jednej albo wielu czynności prawnych w okresie 12 następujących po sobie miesięcy, o wartości czynszu za okres 12 następujących po sobie miesięcy równej lub przekraczającej równowartość 200 000 złotych,
- nabycie, zbycie lub obciążenie składnika aktywów trwałych, z wyjątkiem nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziałów w nieruchomości, na podstawie jednej albo więcej czynności prawnych w okresie 12 następujących po sobie miesięcy, o wartości równej lub przekraczającej równowartość 200 000 złotych,
- kwestie dot. leasingu, dzierżawy, najmu, użyczenia, użytkowania lub oddania do jakiegokolwiek innego używania aktywów trwałych,
- sprawy, o których rozpatrzenie Zarząd zwraca się do Rady Nadzorczej lub Walnego Zgromadzenia,
- określenie sposobu wykonywania przez Spółkę prawa głosu na walnym zgromadzeniu lub na zgromadzeniu wspólników Istotnych Jednostek Zależnych,
- przyjmowanie zasad i procedur ukierunkowanych na realizację wspólnego interesu ekonomicznego grupy kapitałowej, w tym w oparciu o segmenty działalności grupy (obszary biznesowe) oraz kształtowanie: struktur organizacyjnych, informacyjnych i decyzyjnych w ramach grupy kapitałowej oraz procedur zarządzania działalnością gospodarczą i wspólnymi przedsięwzięciami gospodarczymi w ramach grupy kapitałowej, w celu zapewnienia efektywności funkcjonalnej i ekonomicznej działalności grupy kapitałowej.
11.9.4. Zasady działania Zarządu
Zarząd reprezentuje Spółkę we wszystkich czynnościach sądowych i pozasądowych, prowadzi sprawy Spółki. Zarząd działa na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, Statutu Spółki i Regulaminu Zarządu ENEA S.A. Regulamin Zarządu jest przyjmowany uchwałą Zarządu i zatwierdzany przez Radę Nadzorczą. Obecnie obowiązuje w Spółce Regulamin Zarządu ENEA S.A., zatwierdzony uchwałą Rady Nadzorczej w dniu 25 listopada 2020 r.
Do składania oświadczeń woli w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu albo jednego Członka Zarządu łącznie z prokurentem.
Zgodnie z Regulaminem Zarządu posiedzenia Zarządu odbywają się we wtorki w siedzibie Spółki, chyba że Prezes Zarządu lub wyznaczony przez niego Członek Zarządu postanowi inaczej. Posiedzenia Zarządu Spółki zwołuje z własnej inicjatywy lub na wniosek dwóch Członków Zarządu Prezes Zarządu lub wyznaczony przez niego Członek Zarządu. Udział w posiedzeniach Zarządu jest obowiązkowy. Członek Zarządu podaje przyczyny swojej nieobecności na posiedzeniu Zarządu na piśmie lub przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość. Nieobecność na posiedzeniu Zarządu usprawiedliwia Przewodniczący posiedzenia.
Na posiedzenia Zarządu mogą być zaproszeni pracownicy Spółki, eksperci i doradcy zewnętrzni. Program i niezbędne dokumenty na posiedzenie Zarządu dostarczane są przez Biuro Obsługi Organów Spółki co najmniej na dwa dni robocze przed posiedzeniem Zarządu. Z ważnych powodów posiedzenie może być zwołane w trybie natychmiastowym i bez przekazania materiałów. Warunkiem odbycia posiedzenia doraźnego jest skuteczne zawiadomienie wszystkich członków Zarządu o posiedzeniu.
Decyzje Zarządu związane z prowadzeniem spraw Spółki, o których mowa w § 11 ust. 2 Statutu Spółki, wymagają podjęcia uchwały przez Zarząd. Zarząd podejmuje uchwały, jeżeli na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jego członków, a wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu. W przypadku równości głosów przy podejmowaniu uchwały przez Zarząd decyduje głos Prezesa Zarządu.
Zarząd może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Podjęcie uchwały w tym trybie wymaga uzasadnienia oraz uprzedniego przedstawienia projektu uchwały wszystkim członkom Zarządu. Uchwały podjęte w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość zostają przedstawione na najbliższym posiedzeniu Zarządu z podaniem wyniku głosowania.
Pełny tekst Statutu oraz Regulaminu Zarządu ENEA S.A., w których opis działania Zarządu został opisany szczegółowo, jest udostępniony na stronie www.enea.pl w zakładce „Relacje inwestorskie” -> „Ład korporacyjny”.
11.10. Rada Nadzorcza ENEA S.A.
11.10.1. Skład osobowy
Zgodnie ze Statutem Spółki Rada Nadzorcza składa się z 6 do 15 członków powoływanych przez: (i) Walne Zgromadzenie, (ii) pracowników Spółki oraz (iii) Skarb Państwa. W skład Rady Nadzorczej powinna wchodzić co najmniej jedna osoba powoływana przez Walne Zgromadzenie, spośród osób spełniających kryteria niezależności określone w zasadach ładu korporacyjnego uchwalanych przez Radę GPW. Aktualnie Rada Nadzorcza ENEA S.A. jest dziesięcioosobowa i jest Radą X kadencji. Skład Rady Nadzorczej Spółki na dzień publikacji niniejszego sprawozdania wraz z informacjami nt. zmian w 2020 r. oraz do dnia sporządzenia sprawozdania przedstawiony został w Rozdziale 9 - Władze.
11.10.2. Zasady działania
Rada Nadzorcza działa na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, Statutu Spółki i Regulaminu Rady Nadzorczej ENEA S.A. uchwalonego uchwałą Rady Nadzorczej z dnia 15 grudnia 2009 r., z późn. zm.
Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością Spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Do szczególnych obowiązków Rady Nadzorczej należy ocena sprawozdania Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym. Ponadto do kompetencji Rady Nadzorczej należy ocena wniosków Zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składanie Walnemu Zgromadzeniu corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny.
Rada Nadzorcza odbywa posiedzenia co najmniej raz na dwa miesiące. Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady lub Wiceprzewodniczący przedstawiając szczegółowy porządek obrad. Posiedzenie Rady powinno być zwołane na żądanie każdego z członków Rady lub na wniosek Zarządu. Udział w posiedzeniu Rady jest obowiązkiem członka Rady. Członek Rady podaje przyczyny swojej nieobecności na piśmie. Usprawiedliwienie nieobecności członka Rady wymaga uchwały Rady.
11.10.3. Opis działania Rady Nadzorczej ENEA S.A.
Posiedzenie Rady zwołuje się w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania wniosku. Do zwołania posiedzenia Rady wymagane jest pisemne zaproszenie wszystkich członków Rady na co najmniej 7 dni przed posiedzeniem Rady. Z ważnych powodów Przewodniczący Rady może skrócić ten termin do 2 dni określając sposób przekazania zaproszenia. W zaproszeniu na posiedzenie Rady Przewodniczący określa termin posiedzenia, miejsce obrad oraz szczegółowy projekt porządku obrad. Wraz z zaproszeniem przesyła się materiały dotyczące spraw objętych przedmiotem porządku obrad. W przypadkach wskazanych w Regulaminie Rady Nadzorczej posiedzenia Rady mogą się odbywać również bez formalnego zwołania.
Posiedzenia Rady prowadzi Przewodniczący Rady, a w przypadku jego nieobecności Wiceprzewodniczący lub inny członek Rady Nadzorczej wybrany na posiedzeniu. Przewodniczący Rady, a w przypadku jego nieobecności Wiceprzewodniczący lub inny członek Rady Nadzorczej prowadzący posiedzenie, zapewnia sprawny i prawidłowy przebieg posiedzeń Rady Nadzorczej, zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, przepisami prawa, Statutem i Regulaminem Rady Nadzorczej ENEA S.A., a w szczególności posiada wyłączne prawo do:
- otwierania, prowadzenia i zamykania posiedzeń Rady Nadzorczej,
- udzielania i odbierania głosu członkom Rady Nadzorczej,
- wydawania zarządzeń porządkowych,
- zarządzania głosowań, czuwania nad ich prawidłowym przebiegiem i ogłaszania ich wyników,
- rozstrzygania spraw porządkowych,
- zarządzania przerw w posiedzeniach Rady Nadzorczej,
- wydawania instrukcji osobie protokołującej przebieg posiedzenia Rady Nadzorczej,
- dystrybucji uchwał pisemnych Rady Nadzorczej,
- podejmowania innych działań koniecznych do sprawnego działania Rady Nadzorczej.# Spółki
IV. Informacje o Emitencie
1. Przegląd działalności
2. Podział według segmentów
3. Informacje o spółkach zależnych i powiązanych
4. Zdarzenia istotne dla rozwoju Emitenta
5. Czynniki ryzyka
5.1. Ryzyko rynkowe
5.2. Ryzyko operacyjne
5.3. Ryzyko finansowe
5.4. Ryzyko prawne i regulacyjne
5.5. Ryzyko związane ze zmianami klimatu
6. Informacje o warunkach pracy i zatrudnienia
6.1. Liczba pracowników
6.2. Zatrudnienie według stanowisk i działów
6.3. Wynagrodzenia i świadczenia pracownicze
6.4. Działania na rzecz pracowników
7. Ochrona środowiska
8. Inwestycje
9. Inne informacje
V. Zarządzanie i nadzór korporacyjny
10. Zarząd
10.1. Skład Zarządu
10.2. Wynagrodzenia Zarządu
10.3. Odpowiedzialność Zarządu
11. Rada Nadzorcza
11.1. Skład Rady Nadzorczej
11.2. Zasady działania Rady Nadzorczej
Przy rozpatrywaniu każdej przedłożonej sprawy członkowie Rady mają prawo w formie dyskusji ocenić projekty uchwał oraz zgłaszać poprawki do ich treści, przy czym dyskusja powinna przebiegać zgodnie z poniższymi zasadami:
• członek Rady Nadzorczej może zabierać głos wyłącznie w sprawach objętych porządkiem obrad w zakresie aktualnie rozpatrywanego punktu tego porządku,
• przy rozpatrywaniu każdej sprawy z porządku obrad w zależności od jej tematu, Przewodniczący może wyznaczyć ilość czasu przypadającą na mówcę,
• Przewodniczący może zwracać uwagę mówcy, który odbiega od rozpatrywanego tematu, przekracza przysługujący mu czas wystąpienia lub wypowiada się w sposób niedozwolony,
• Przewodniczący ma prawo odebrać głos mówcom nie stosującym się do uwag Przewodniczącego lub zabierającym głos w sposób niezgodny z Regulaminem,
• Przewodniczący decyduje o zakończeniu dyskusji po wysłuchaniu członków Rady, którzy zgłosili potrzebę zabrania głosu.
Zmiana zaproponowanego porządku obrad może nastąpić, gdy na posiedzeniu obecni są wszyscy członkowie Rady i nikt nie wnosi sprzeciwu, co do porządku obrad. Sprawa nieuwzględniona w porządku obrad jest włączana do porządku obrad następnego posiedzenia.
Rada podejmuje uchwały, jeżeli na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jej członków, a wszyscy jej członkowie zostali zaproszeni.
Rada podejmuje uchwały bezwzględną większością oddanych głosów. W przypadku równości głosów przy podejmowaniu uchwały przez Radę Nadzorczą decyduje głos Przewodniczącego.
Z zastrzeżeniem przypadków opisanych w Kodeksie spółek handlowych, Rada Nadzorcza może podejmować uchwały 1) bez odbywania posiedzenia w drodze zamieszczenia podpisów na tym samym egzemplarzu (egzemplarzach) projektu uchwały albo na odrębnych dokumentach o tej samej treści albo 2) z wykorzystaniem telefonu lub za pomocą innych środków porozumiewania się na odległość, w sposób umożliwiający bezpośrednie porozumienie się wszystkich uczestniczących w nim Członków.
Podjęcie uchwały w trybie jak w pkt.1) wymaga uprzedniego sporządzenia jej uzasadnienia oraz przedstawienia projektu uchwały wszystkim członkom Rady Nadzorczej wraz z uzasadnieniem. Uchwały podjęte w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość zostają przedstawione na najbliższym posiedzeniu Rady Nadzorczej z podaniem wyniku głosowania.
Rada nadzorcza może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość także w sprawach, dla których Statut spółki przewiduje głosowanie tajne, o ile żaden z członków rady nadzorczej nie zgłosi sprzeciwu.
Członkowie Rady Nadzorczej mogą brać udział w podejmowaniu uchwał Rady Nadzorczej oddając głosy na piśmie za pośrednictwem innego Członka Rady Nadzorczej (z zastrzeżeniem art. 388 § 2 Kodeksu spółek handlowych).
Pełny tekst Statutu oraz Regulaminu Rady Nadzorczej ENEA S.A. w których został zamieszczony szczegółowy opis działania Rady Nadzorczej, jest udostępniony na stronie www.enea.pl w zakładce „Relacje inwestorskie” -> „Ład korporacyjny”.
11.10.4. Komitety Rady Nadzorczej
Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Rady Nadzorczej, w ramach Rady funkcjonują następujące komitety stałe:
• Komitet ds. Audytu,
• Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń,
• Komitet ds. Strategii i Inwestycji.
W skład komitetu wchodzi, co najmniej trzech członków powoływanych przez Radę spośród jej członków na okres odpowiadający długości kadencji Rady. Członkowie komitetu wybierają ze swojego grona przewodniczącego komitetu. Przewodniczący komitetu kieruje pracami komitetu, sprawuje nadzór nad pracą komitetu, w szczególności nad organizacją i przebiegiem posiedzeń komitetu.
11.10.4.1. Komitet ds. Audytu
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Komitet ds. Audytu funkcjonuje w następującym składzie:
| Komitet ds. Audytu | Funkcja |
|---|---|
| Ireneusz Kulka | Przewodniczący 1) 2) 3) |
| Dorota Szymanek | Członek 1) |
| Roman Stryjski | Członek 1) |
| Maciej Mazur | Członek 1) |
| Piotr Mirkowski | Członek 1) 3) |
| Mariusz Pliszka | Członek 1) 3) |
1) Członek niezależny w rozumieniu art. 129 ust. 3 Ustawy z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym i w rozumieniu zasad ładu korporacyjnego ujętych w zbiorze Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016,
2) Członek posiadający wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych, z uwagi na posiadane wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie zawodowe.
3) Członek posiadający wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa emitent, z uwagi na posiadane wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie zawodowe.
11.10.4.1.1. Opis działania Komitetu ds. Audytu
Szczegółowy opis kompetencji Komitetu Audytu zawiera ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. 2017 poz. 1089, z późn. zm.) oraz Regulamin Rady Nadzorczej ENEA S.A.
W składzie Komitetu ds. Audytu, większość jego członków, w tym przewodniczący Komitetu Audytu powinni spełniać kryteria niezależności w rozumieniu art. 129 ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, a ponadto w skład Komitetu ds. Audytu powinien wchodzić także przynajmniej jeden członek posiadający wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
Członkowie komitetu audytu posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Emitent. Warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli przynajmniej jeden członek komitetu audytu posiada wiedzę i umiejętności z zakresu tej branży lub poszczególni członkowie w określonych zakresach posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu tej branży.
Zadaniem Komitetu ds. Audytu jest doradzanie Radzie w zakresie wewnętrznej polityki i procedur budżetowych przyjętych przez Spółkę oraz ich kontrola i doradztwo w zakresie kontaktów Spółki z biegłym rewidentem, w tym w szczególności:
1) monitorowanie:
a) procesu sprawozdawczości finansowej Spółki,
b) skuteczności systemów kontroli wewnętrznej i systemów zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego, w tym w zakresie sprawozdawczości finansowej,
c) wykonywania czynności rewizji finansowej, w szczególności przeprowadzania przez firmę audytorską badania, z uwzględnieniem wszelkich wniosków i ustaleń Komisji Nadzoru Audytowego wynikających z kontroli przeprowadzonej w firmie audytorskiej;
2) kontrolowanie i monitorowanie niezależności biegłego rewidenta i firmy audytorskiej, w szczególności w przypadku, gdy na rzecz Spółki świadczone są przez firmę audytorską inne usługi niż badanie;
3) informowanie Rady o wynikach badania oraz wyjaśnianie, w jaki sposób badanie to przyczyniło się do rzetelności sprawozdawczości finansowej w Spółce, a także jaka była rola Komitetu ds. Audytu w procesie badania;
4) dokonywanie oceny niezależności biegłego rewidenta oraz wyrażanie zgody na świadczenie przez niego dozwolonych usług niebędących badaniem w Spółce;
5) opracowywanie polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania;
6) opracowywanie polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem;
7) określanie procedury wyboru firmy audytorskiej przez jednostkę zainteresowania publicznego;
8) przedstawianie Radzie rekomendacji dotyczącą powołania biegłych rewidentów lub firm audytorskich, zgodnie z politykami, o których mowa w pkt 5 i 6;
9) przedkładanie zaleceń mających na celu zapewnienie rzetelności procesu sprawozdawczości finansowej w Spółce;
10) monitorowanie rzetelności informacji finansowych przedstawianych przez Spółkę, w szczególności w drodze przeglądu stosowności i konsekwencji stosowania metod rachunkowości przyjętych przez Spółkę i jej grupę (w tym kryteriów konsolidacji sprawozdań finansowych spółek w grupie);
11) opiniowanie i przedkładanie Radzie do zatwierdzenia rocznego planu audytu wewnętrznego;
12) opiniowanie i przedkładanie Radzie do zatwierdzenia rocznego budżetu Departamentu Audytu i Kontroli Wewnętrznej Grupy Kapitałowej;
13) opiniowanie i przedkładanie Radzie do zatwierdzenia zmian zakresu czynności Departamentu Audytu i Kontroli Wewnętrznej Grupy Kapitałowej;
14) omawianie wszelkich problemów lub zastrzeżeń, które mogą wynikać z badania sprawozdań finansowych;
15) omawianie z biegłymi rewidentami Spółki, przed rozpoczęciem każdego badania rocznego sprawozdania finansowego, charakteru i zakresu badania oraz monitorowanie koordynacji prac między biegłymi rewidentami Spółki;
16) przegląd okresowych i rocznych sprawozdań finansowych Spółki (jednostkowych i skonsolidowanych);
17) analiza listów do Zarządu sporządzonych przez biegłego rewidenta Spółki, niezależności i obiektywności dokonanego przez niego badania oraz odpowiedzi Zarządu;
18) przegląd, przynajmniej raz w roku, systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem, pod kątem zapewnienia, że główne ryzyka (w tym związane z przestrzeganiem obowiązujących przepisów prawa i regulacji) są prawidłowo identyfikowane, zarządzane i ujawniane;
19) zapewnienie skuteczności funkcji audytu wewnętrznego w drodze wyrażenia opinii dotyczącej wyboru, powołania, odwołania Dyrektora Departamentu Audytu i Kontroli Wewnętrznej Grupy Kapitałowej, a także monitorowanie reakcji Zarządu Spółki na jego ustalenia i zalecenia;
20) wyrażenie opinii w dotyczącej wypowiedzenia warunków płacy (obniżenie wynagrodzenia) Dyrektorowi Departamentu Audytu i Kontroli Wewnętrznej Grupy Kapitałowej;
21) analizowanie raportów audytorów wewnętrznych Spółki i głównych spostrzeżeń innych analityków wewnętrznych oraz odpowiedzi Zarządu na te spostrzeżenia, łącznie z badaniem stopnia niezależności audytorów wewnętrznych;
22) kontrolowanie charakteru i zakresu usług pozarewidenckich, w szczególności na podstawie ujawnienia przez rewidenta zewnętrznego sumy wszystkich opłat wniesionych przez Spółkę i jej grupę na rzecz firmy# audytorskiej i jej sieci, pod kątem zapobieżenia istotnej sprzeczności interesów na tym tle; 23) prowadzenie przeglądu skuteczności procesu kontroli zewnętrznej i monitorowanie reakcji Zarządu Spółki na zalecenia przedstawione przez zewnętrznych rewidentów w piśmie do Zarządu; 24) badanie kwestii będących powodem rezygnacji z usług rewidenta zewnętrznego i wydawanie zaleceń w sprawie wymaganych czynności; 25) współpraca z Departamentem Audytu i Kontroli Wewnętrznej Grupy Kapitałowej oraz okresowa ocena ich pracy; 26) przegląd systemu rachunkowości zarządczej Spółki; 27) rozważanie wszelkich innych kwestii związanych z audytem Spółki, na które zwrócił uwagę Komitet lub Rada Nadzorcza, 28) informowanie Rady Nadzorczej o wszelkich istotnych kwestiach w zakresie działalności Komitetu ds. Audytu.
11.10.4.1.2. Współpraca z firmą audytorską
Główne założenia opracowanej Polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania w ENEA S.A. Obowiązująca w ENEA S.A. polityka wyboru firmy audytorskiej przede wszystkim zakłada unikanie konfliktu interesów w ten sposób, że przed przyjęciem lub kontynuowaniem zlecenia badania, firma audytorska oświadcza, czy spełnione są wymogi w zakresie niezależności (zarówno, jeżeli chodzi o firmę audytorską, jak i biegłego rewidenta), a w szczególności czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia dla niezależności w stosunku do ENEA S.A. Firma audytorska co roku potwierdza swoją niezależność Komitetowi ds. Audytu i przedstawia zagrożenia dla swojej niezależności, jak również zabezpieczenia stosowane dla ograniczenia tych zagrożeń. Dodatkowo, przy wyborze firmy audytorskiej pod uwagę brane jest przede wszystkim doświadczenie zespołu audytowego w badaniu, kompetencje, kryterium finansowe oraz zasoby osobowe. Wybór firmy audytorskiej dokonywany jest z poszanowaniem zasady bezstronności i niezależności firmy audytorskiej, zgodnie z przepisami prawa w zakresie obowiązkowej rotacji firm audytorskich i kluczowych biegłych rewidentów, obowiązkowych okresów karencji oraz wyników kontroli firm audytorskich zawartych w sprawozdaniu rocznym publikowanym przez Komisję Nadzoru Audytowego. Polityka wyboru firmy audytorskiej zapewnia również zasady rotacji firm audytorskich i biegłych rewidentów zgodne z przepisami Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym z dnia 11 maja 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1089 z późn. zm. - Ustawa o biegłych).
107
Główne założenia opracowanej Polityki świadczenia usług dozwolonych niebędących badaniem przez firmę audytorską ENEA S.A. oraz jej spółki zależne mogą korzystać z usług dozwolonych (zdefiniowanych zgodnie z art. 136 Ustawy o biegłych), które świadczone są przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie ENEA S.A. Polityka świadczenia usług dozwolonych niebędących badaniem przez firmę audytorską zawiera zamknięty katalog usług dozwolonych, których świadczenie możliwe jest wyłącznie w zakresie niezwiązanym z polityką podatkową spółek z Grupy ENEA. Usługa dozwolona niebędąca badaniem może być świadczona przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie ENEA S.A. pod warunkiem, że została uprzednio zatwierdzona przez Komitet ds. Audytu, po przeprowadzeniu oceny zagrożeń i zabezpieczeń niezależności firmy audytorskiej, kluczowego biegłego rewidenta oraz innych członków zespołu wykonującego badanie. Dodatkowo, w przypadku gdy firma audytorska przeprowadzająca badanie ENEA S.A. świadczy usługi dozwolone niebędące badaniem przez okres co najmniej trzech kolejnych lat obrotowych, wówczas wynagrodzenie za świadczenie tych usług ogranicza się do 70% średniego wynagrodzenia z trzech kolejnych ostatnich lat obrotowych płaconego z tytułu badania ustawowego ENEA S.A. oraz, w stosownych przypadkach, jej spółek zależnych oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych tej grupy przedsiębiorstw. W przypadku usług zabronionych, tzn. usług innych niż usługi dozwolone, zabronione jest bezpośrednie lub pośrednie ich świadczenie w ENEA S.A. oraz jej spółkach zależnych przez firmę audytorską, która przeprowadza badanie ENEA S.A., w czasie od rozpoczęcia badanego okresu do wydania sprawozdania z badania. W roku 2020 r. na rzecz Grupy były świadczone przez firmę audytorską badającą sprawozdanie finansowe dozwolone usługi niebędące badaniem, a zatwierdzenie przez Komitet ds. Audytu Rady Nadzorczej ENEA S.A. usług dozwolonych niebędących badaniem odbyło się po przeprowadzeniu oceny zagrożeń i zabezpieczeń niezależności. Rekomendacja Komitetu ds. Audytu Rady Nadzorczej ENEA S.A. dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki i została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez Spółkę procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria.
11.10.4.1.3. Działalność Komitetu ds. Audytu w 2020 r.
Komitet ds. Audytu
Komitet ds. Audytu w 2020 r. odbył 6 posiedzeń i podjął 11 Uchwał, które dotyczyły, m.in.:
* zmian dokumentu: „I. Polityka wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania w ENEA S.A. II. Polityka świadczenia usług dozwolonych niebędących badaniem przez firmę audytorską. III. Procedura wyboru firmy audytorskiej.”,
* przyjęcia przez Komitet ds. Audytu Rady Nadzorczej ENEA S.A. raportu końcowego z audytu nr 1/2020 „Ogólna ocena systemu kontroli wewnętrznej w ENEA S.A.” celem przyjęcia i przekazania Radzie Nadzorczej ENEA S.A. informacji zarządczej dotyczącej oceny systemu kontroli wewnętrznej w ENEA S.A,
* przyjęcia informacji dla Rady Nadzorczej o wynikach badania sprawozdań finansowych ENEA S.A. i GK ENEA za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2019 r. ,
* przyjęcia Sprawozdania Komitetu ds. Audytu Rady Nadzorczej ENEA S.A. z działalności w 2019 r. ,
* w sprawie wyrażenia zgody na świadczenie przez firmę PricewaterhouseCoopers Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k. (dawniej: PricewaterhouseCoopers) spółce Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. usług dozwolonych niebędących badaniem,
* w sprawie oceny metod przeglądu Skróconego Śródrocznego Jednostkowego Sprawozdania finansowego ENEA S.A. za okres od 1 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. i Skróconego Śródrocznego Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego GK ENEA za okres od 1 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r.,
* przyjęcia Sprawozdania Komitetu ds. Audytu Rady Nadzorczej ENEA S.A. z działalności w 1 pół. 2020 r. ,
* wydania opinii do Rocznego Planu Audytu na 2021 rok i Budżetu Departamentu Audytu i Kontroli Grupy Kapitałowej na 2021 rok oraz przedłożenia powyższych dokumentów wraz z opinią do Rady Nadzorczej ENEA S.A. w celu ich zatwierdzenia ,
* zaopiniowania zmienionego Aktu Pochodnego pn. Polityka Audytu Wewnętrznego Grupy Kapitałowej ENEA przez Komitet ds. Audytu Rady Nadzorczej ENEA S.A. oraz przekazania przedmiotowego dokumentu Radzie Nadzorczej ENEA S.A. do zatwierdzenia .
11.10.4.2. Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń funkcjonuje w następującym składzie:
| Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń | Imię i nazwisko | Funkcja |
|---|---|---|
| Roman Stryjski | 1) Przewodniczący | |
| Mariusz Fistek | 1) Członek | |
| Michał Jaciubek | 1) Członek | |
| Paweł Koroblowski | 1) Członek | |
| Piotr Mirkowski | 1) Członek | |
| Rafał Włodarski | Członek |
1) Członek niezależny w rozumieniu zasad ładu korporacyjnego ujętych w zbiorze Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016
108
11.10.4.2.1. Opis działania Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń
W skład Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń powinien wchodzić co najmniej jeden członek niezależny w rozumieniu Zalecenia KE, przy czym w przypadku powołania do Rady więcej niż jednej osoby spełniającej wskazane powyżej kryteria niezależności, w skład tego komitetu powinna wchodzić największa możliwa liczba członków niezależnych. Zadaniem Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń jest wspomaganie osiągania celów strategicznych Spółki poprzez przedstawianie Radzie opinii i wniosków dotyczących struktury zatrudnienia oraz wynagradzania kadry Spółki, w tym w szczególności kadry kierowniczej. Opis zadań Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń został określony w Regulaminie Rady Nadzorczej ENEA S.A. W szczególności do zadań Komitetu należy:
* analizowanie polityki Zarządu dotyczącej nominacji, wyboru i powoływania kadry kierowniczej wysokiego szczebla;
* przedstawianie Radzie propozycji dotyczących wynagrodzenia oraz form zatrudnienia członków Zarządu z uwzględnieniem ich dotychczasowych osiągnięć;
* przedstawianie Radzie Nadzorczej opinii dotyczących uzasadnienia przyznania wynagrodzenia uzależnionego od wyników a także bodźców motywacyjnych w kontekście oceny stopnia realizacji określonych zadań i celów Spółki oraz propozycji we wskazanym powyżej zakresie;
* ocena systemu zarządzania zasobami ludzkimi w Spółce;
* okresowa ocena umiejętności, wiedzy i doświadczenia poszczególnych członków Zarządu i kadry kierowniczej i przedstawianie wyników oceny Radzie.
11.10.4.2.2. Działalność Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń w 2020 r.
Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń
Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń odbył 9 posiedzeń i podjął 14 Uchwał. Przedmiotem posiedzeń Komitetu było m.in. wypracowanie rekomendacji dla Rady Nadzorczej dotyczących:
* propozycji Celów Zarządczych dla członków Zarządu ENEA S.A. na rok 2020,
* zawarcia Umów o świadczenie usług zarządzania z Członkami Zarządu ENEA S.A. oraz aneksów do Umów o świadczenie usług zarządzania z Członkami Zarządu ENEA S.A.,
* wykonania Celów Zarządczych w roku 2019 i ustalenia wysokości należnej wypłaty Wynagrodzenia Zmiennego dla Zarządu ENEA S.A.,
* podjęcia uchwały w sprawie kształtowania wynagrodzeń Członków Zarządu ENEA S.A.,
11.10.4.3. Komitet ds. Strategii i Inwestycji
Skład Komitetu ds. Strategii i Inwestycji przedstawia się następująco:
| Komitet ds. Strategii i Inwestycji | Imię i nazwisko | Funkcja |
|---|---|---|
| Rafał Włodarski | Przewodniczący | |
| Dorota Szymanek | Członek | |
| Michał Jaciubek | Członek | |
| Paweł Koroblowski | Członek | |
| Ireneusz Kulka | Członek | |
| Maciej Mazur | Członek | |
| Mariusz Pliszka | Członek |
11.10.4.3.1. Opis działania Komitetu ds. Strategii i Inwestycji
Komitet ds.# Strategii i Inwestycji
Działalność Komitetu ds. Strategii i Inwestycji w 2020 r.
Komitet ds. Strategii i Inwestycji został powołany przez Radę Nadzorczą w dniu 9 lipca 2020 r. Zadaniem Komitetu ds. Strategii i Inwestycji jest opiniowanie i przedstawianie rekomendacji Radzie Nadzorczej w kwestiach planowanych inwestycji i dezinwestycji mających istotny wpływ na aktywa Spółki. W szczególności do zadań Komitetu należy:
- ocena wpływu planowanych i podejmowanych inwestycji i dezinwestycji na kształt aktywów Spółki;
- ocena działań, umów, listów intencyjnych i innych dokumentów związanych z czynnościami mającymi na celu nabycie, zbycie, obciążenie lub inny sposób rozdysponowania istotnych aktywów Spółki,
- opiniowanie wszelkich dokumentów o charakterze strategicznym przedkładanych Radzie Nadzorczej przez Zarząd,
- opiniowanie strategii rozwoju Spółki, w tym wieloletnich planów finansowych,
- monitorowanie realizacji strategii rozwoju Spółki oraz projektów inwestycyjnych.
Komitet ds. Strategii i Inwestycji odbył 1 posiedzenie i podjął 1 Uchwałę dotyczącą wyboru Przewodniczącego Komitetu. Przedmiotem posiedzenia Komitetu były informacje Zarządu na temat:
- monitorowania Strategii Rozwoju GK ENEA w postaci raportu za 9 miesięcy 2020 r. pn. „Monitoring realizacji Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej ENEA do 2030 r. z perspektywą 2035 r.”,
- realizacji istotnych projektów inwestycyjnych w GK ENEA, poziomu ich zaawansowania i wykonania w odniesieniu do planu.
Wobec obowiązku Zarządu Spółki do przedłożenia Radzie Nadzorczej sprawozdania ze stosowania dobrych praktyk określonych przez Prezesa Rady Ministrów wynikającego z § 11 ust. 4 pkt 2) Statutu Spółki oraz mając na względzie fakt stosowania przez ENEA S.A. postanowień DPSN, Spółka nie stosowała w roku 2020 innych dobrych praktyk niż „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016”.
Oświadczenie na temat informacji niefinansowych Grupy Kapitałowej ENEA za rok 2020
Spis treści
- Raportowanie niefinansowe Grupy ENEA
- Model biznesowy.
- Kluczowe niefinansowe wskaźniki efektywności GK ENEA.
- Ryzyka niefinansowe związane z działalnością GK ENEA.
- Odpowiedzialność Grupy ENEA w kontekście epidemii COVID-19
- Zagadnienia środowiskowe – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki.
- Zagadnienia pracownicze – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki.
- Zagadnienia społeczne – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki.
- Zagadnienia praw człowieka – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki.
- Zagadnienia przeciwdziałania korupcji – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki.
12.1 Raportowanie niefinansowe Grupy ENEA
Publikacja niniejszego oświadczenia (dalej zwanego „Oświadczeniem”), stanowiącego wyodrębnioną część Sprawozdania Zarządu z działalności ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA w 2020 r., stanowi wypełnienie obowiązku określonego w art. 49b i art. 55 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. 2019 poz. 351), implementującej do polskiego porządku prawnego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE w sprawie ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy. Stanowi ponadto odpowiedź firmy na oczekiwania sformułowane w Suplemencie dotyczącym zgłaszania informacji związanych z klimatem (2019/C 209/01) do wspomnianej dyrektywy, a także w publicznym stanowisku Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) w sprawie priorytetów nadzorczych dla raportów okresowych emitentów za 2020 r. w zakresie sprawozdań niefinansowych. Jest też realizacją, w zakresie raportowania niefinansowego, Wytycznych dla spółek z udziałem Skarbu Państwa sporządzających sprawozdanie finansowe za rok 2020 opracowanych we wrześniu 2020 r. przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Oświadczenie dotyczące okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. obejmuje dane niefinansowe ENEA S.A. jako jednostki dominującej oraz wszystkich spółek zależnych ujętych w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ENEA za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2020 r. Poświęcone jest zagadnieniom, o których mowa w art. 49b ust. 2 Ustawy o rachunkowości. Dokument został przygotowany przez Biuro Relacji z Otoczeniem, stanowiące część Departamentu PR i Komunikacji ENEA S.A., we współpracy z zewnętrzną firmą ekspercką. Nie został poddany dodatkowej weryfikacji przez niezależny podmiot. Prezentowane dane opracowano z wykorzystaniem międzynarodowych standardów raportowania niefinansowego Global Reporting Initiative - GRI Standards, w wersji Core. W stosunku do oświadczenia za 2019 r. nie dokonano korekt opublikowanych danych.
Informacje na temat ładu korporacyjnego Grupy ENEA oraz jej wpływu na społeczeństwo i środowisko zebrane na potrzeby opracowania Oświadczenia zostaną szerzej zaprezentowane w postaci Raportu zrównoważonego rozwoju Grupy ENEA za 2020 r. Jego publikację, w formie platformy online dostępnej pod adresem raport2020.csr.enea.pl, zaplanowano na połowę 2021 r.
12.2 Model biznesowy
12.2.1 Przedmiot działalności
Grupa ENEA prowadzi działalność biznesową w czterech głównych obszarach, co jest możliwe dzięki skoordynowanej współpracy wyspecjalizowanych, autonomicznych w sensie cywilnoprawnym, spółek. Obszary te stanowią:
- produkcja energii elektrycznej i cieplnej (ENEA Wytwarzanie sp. z o.o., ENEA Ciepło sp. z o.o., ENEA Elektrownia Połaniec S.A., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o., Miejska Energetyka Cieplna Piła sp. z o.o., ENEA Bioenergia sp. z o.o., ENEA Nowa Energia sp. z o.o.),
- obrót energią elektryczną i paliwem gazowym (ENEA S.A. – obrót detaliczny, ENEA Trading sp. z o.o. – obrót hurtowy),
- dystrybucja energii elektrycznej (ENEA Operator sp. z o.o., ENEA Pomiary sp. z o.o., ENEA Serwis sp. z o.o.),
- dystrybucja ciepła (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o., Miejska Energetyka Cieplna Piła sp. z o.o., ENEA Ciepło sp. z o.o.).
Wiodącymi podmiotami są ENEA S.A., ENEA Operator, ENEA Wytwarzanie, ENEA Elektrownia Połaniec, ENEA Trading oraz LW „Bogdanka”, zaś pozostałe spółki świadczą w odniesieniu do nich działalność pomocniczą. Lubelski Węgiel „Bogdanka”, kontrolowany przez Grupę ENEA (posiadającą łącznie 66% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy tej spółki), jest jednym z liderów krajowego rynku producentów węgla kamiennego, wyróżniającym się wynikami finansowymi, wydajnością wydobycia oraz planami udostępnienia nowych złóż. Odbiorcami jego produktów są przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej, w tym spółki wytwórcze Grupy ENEA. Produkcja energii odbywa się w elektrowniach: w Kozienicach (11 wysokosprawnych i zmodernizowanych bloków energetycznych) i Połańcu (7 bloków węglowych oraz największy na świecie blok opalany wyłącznie biomasą), w elektrociepłowniach w Białymstoku, Pile i Obornikach, na farmach wiatrowych w miejscowościach Bardy, Darżyno i Baczyna, w 21 elektrowniach wodnych oraz w biogazowniach w Gorzesławiu i Liszkowie. Dystrybucją energii elektrycznej, a także rozbudową i konserwacją niezbędnej infrastruktury sieciowej, zajmuje się ENEA Operator. Sprzedaż detaliczna energii elektrycznej i paliwa gazowego jest realizowana przez ENEA S.A. za pośrednictwem opiekunów klientów i partnerów handlowych na terenie całego kraju oraz poprzez ENEA Centrum w imieniu ENEA S.A., tj. 32 nowoczesne Biura Obsługi Klienta oraz Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta (eBOK). Łącznie Grupa ENEA dostarcza produkty i usługi surowcowo-energetyczne do ok. 2,6 mln Klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych.
12.2.2 Kreowanie wartości przedsiębiorstwa
Grupa ENEA buduje pozycję rynkową w oparciu o zestaw wymiernych i niewymiernych korzyści proponowanych Klientom. Ich pozyskiwaniu oraz satysfakcji służy m.in. łączenie produktów i usług w atrakcyjne pakiety oraz ciągły rozwój działań na rzecz bezawaryjności dostaw energii. W 2020 r. firma dodatkowo uatrakcyjniła swoją ofertę, zwiększając zakres produktów i usług dostępnych dla Klientów bez konieczności zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej. Zarówno przyjęty model zwiększania wartości Grupy, jak i sposób, w jaki kreuje ona wartość dla Klientów, wynikają wprost z misji oraz wizji przyjętych przez przedsiębiorstwo.
MISJA: ENEA dostarcza niezawodne produkty i usługi dla Klientów budując trwałe relacje oparte na poszanowaniu środowiska naturalnego oraz wzajemnych wartości.
WIZJA: ENEA jest wiodącym dostawcą zintegrowanych produktów i usług cenionym za jakość, kompleksowość i niezawodność.
12.2.3 Otoczenie rynkowe
Obecny kształt polskiego rynku energii utworzył się w 1997 r. wraz z wejściem w życie Prawa energetycznego oraz powołaniem Urzędu Regulacji Energetyki. Jego Prezes m.in. zatwierdza ceny paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła oraz wydaje świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych, z których wynikają zbywalne prawa majątkowe. Wydaje także koncesje na wykonywanie działalności gospodarczej na rynku energetycznym, m.in. na wytwarzanie, przesył, dystrybucję i obrót energią elektryczną. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., do krajowego prawa wdrożono dyrektywę regulującą zasady funkcjonowania europejskiego rynku energii elektrycznej oraz analogiczną dyrektywę dla rynku gazu ziemnego. Ważne zmiany nastąpiły także w 2007 r., gdy odbiorcy indywidualni otrzymali prawo zakupu energii od dowolnie wybranego sprzedawcy. Krajowy rynek energii elektrycznej tworzą głównie grupy: ENEA, PGE, TAURON, Energa oraz innogy.
12.2.4 Strategia Grupy ENEA
Zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy Kapitałowej ENEA do 2030 roku z perspektywą 2035 roku, zaktualizowaną 12 grudnia 2019 r., Grupa koncentruje się na transformacji w kierunku koncernu niskoemisyjnego oraz na inwestycjach w nowe produkty i usługi, wykorzystujące zaawansowane rozwiązania informatyczne i cyfrowe.# Realizacja strategii ma w związku z tym istotny pozytywny wpływ na środowisko naturalne oraz rozwój społeczno-gospodarczy kraju. W dokumencie zapisano cele do osiągnięcia przez Grupę w krótkiej, średniej i długiej perspektywie (odpowiednio do 2025 r., 2030 r. i 2035 r.).
Kluczowe kierunki rozwoju Grupy:
- Transformacja aktywów wytwórczych w oparciu o źródła zero- i niskoemisyjne;
- Innowacyjne usługi dla Klientów;
- Nowoczesna komunikacja i modele współpracy z Klientem;
- Elektromobilność, technologie wodorowe;
- Smart Grid – inteligentne rozwiązania dla Klientów;
- Automatyzacja, robotyzacja i digitalizacja procesów;
- Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, blockchain;
- Magazynowanie energii;
- Pozyskanie paliw zgodnie z najlepszymi praktykami i poszanowaniem środowiska.
Kierunki rozwoju stanowią fundament do określenia celów strategicznych dla Grupy.
CEL NADRZĘDNY REALIZACJI STRATEGII:
Systematycznie rosnąca wartość Grupy Kapitałowej ENEA przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju.
Grupa ENEA identyfikuje pięć najważniejszych celów strategicznych wspierających jej transformację w kierunku koncernu niskoemisyjnego. Są to:
- dywersyfikacja portfela wytwórczego Grupy;
- niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej;
- odpowiedzialny partner w zrównoważonym zarządzaniu relacjami ze społecznościami lokalnymi, środowiskiem i Klientami;
- zachowanie bezpieczeństwa finansowego Grupy;
- innowacyjność we wszystkich aspektach działalności Grupy.
Scenariusze przewidziane w strategii opierają się na założeniu pełnego wykorzystania obecnej pozycji rynkowej i posiadanych aktywów do rozwoju nowych rodzajów działalności biznesowej, opartych w szczególności o pakiety kompleksowych usług. Takie podejście, zgodne ze światowymi trendami, służy pełnemu zaspokajaniu potrzeb Klientów w zakresie mediów sieciowych i infrastrukturalnych, przy jednoczesnym świadczeniu szerokiego wachlarza innowacyjnych usług dodatkowych, również spoza sektora elektroenergetycznego.
Dodatkowe informacje na temat strategii można znaleźć na str. 20 Sprawozdania Zarządu z działalności ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA w 2020 r.
Grupa ENEA, chcąc być gotową na wyzwania, z jakimi mierzyć muszą się dziś polskie koncerny energetyczne; obecnie pracuje nad aktualizacją swojej strategii, aby w pełni odpowiadała ona nowym uwarunkowaniom zewnętrznym oraz umożliwiała wiarygodną oraz efektywną transformację Grupy.
Model biznesowy i strategia Grupy ENEA a klimat
W 2020 r. jednostki odpowiadające w ENEA S.A. za zarządzanie strategiczne, zarządzanie rozwojem, zarządzanie ryzykiem oraz odpowiedzialność społeczną kontynuowały rozpoczęte w 2019 r. wewnętrzne konsultacje dotyczące możliwości przeprowadzenia analizy wpływu modelu biznesowego firmy na klimat oraz wpływu klimatu na model biznesowy, a także analizy odporności modelu biznesowego i strategii z uwzględnieniem różnych scenariuszy związanych z klimatem. W momencie publikacji Oświadczenia nie zostały podjęte ostateczne decyzje zarządcze w tej sprawie.
Kluczowe niefinansowe wskaźniki efektywności GK ENEA
| Obszar | Wskaźnik | 2019 | 2020 | Zmiana 2020/2019 |
|---|---|---|---|---|
| ekonomiczny | Wpłaty do budżetu państwa z tytułu dywidend | 0 | 0 | - |
| Nakłady na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze | 1,9 mld zł | 2,0 mld zł | +3% | |
| Potwierdzone przypadki korupcji | 2 | 0 | -100% | |
| środowiskowy | Bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych (Zakres 1) | 12 039 576 Mg CO₂ | 18 671 299 Mg CO₂ | -15% |
| Intensywność emisji gazów cieplarnianych | 774 kg/MWh | 757 kg/MWh | -2% | |
| Produkcja energii ze źródeł odnawialnych | 2 279 GWh | 2 392 GWh | +5% | |
| Kwota przeznaczona na inwestycje w obszarze środowiska naturalnego | 238 mln zł | 272,5 mln zł | +14% | |
| Kwota przeznaczona przez ENEA Operator sp. z o.o. na inwestycje w obszarze efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego | 0,999 mld zł | 1,165 mld zł | +17% | |
| Kwota istotnych kar oraz liczba sankcji pozafinansowych z tytułu nieprzestrzegania prawa i regulacji dotyczących ochrony środowiska | 0 | 0 | - | |
| społeczny | Łączna kwota przeznaczona na cele społeczne ⁴ - w tym wsparcie przekazane na walkę z epidemią COVID-19, - w tym pozostałe wydatki na cele społeczne. | 3 262 127 zł | 8 040 797 zł | +134% |
| Liczba beneficjentów wolontariatu kompetencyjnego ⁵ | Nie raportowano | 3 412 | - | |
| Liczba wolontariuszy, którzy mieli podpisane umowy o wolontariat na dzień 31.12.2020 r. | Nie raportowano | 359 | - | |
| Łączna liczba godzin przeznaczonych przez Pracowników na wolontariat pracowniczy ⁶ | 1 857 | 660 | -64% | |
| kliencki | Liczba incydentów o charakterze dyskryminacyjnym i podjętych działań naprawczych | 0 | 0 | - |
| Segment Obrót: liczba Klientów indywidualnych (odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego) ⁷ | 2 535 tys. | 2 565 tys. | +1% | |
| Segment Dystrybucja: liczba Klientów/odbiorców energii ⁷ | 2 626 tys. | 2 661 tys. | +1% | |
| Sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym | 20,3 TWh | 21,1 TWh | +4% | |
| SAIDI – średni czas trwania wyłączenia zasilania ⁸ | 98 min. | 77 min. | -22% | |
| SAIFI – częstotliwość wyłączenia zasilania ⁸ | 2,79 | 2,06 | -15% | |
| Przypadki niezgodności z regulacjami związane z wpływem produktów i usług na zdrowie i bezpieczeństwo | Nie raportowano | 0 | - | |
| Przypadki niezgodności z regulacjami związane z informowaniem o produktach i usługach | Nie raportowano | 0 | - | |
| Naruszenia ochrony danych Klientów, które kwalifikowały się do zgłoszenia do PUODO | 0 | 0 | - |
1 Suma emisji związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła przez Elektrownię Kozienice, Elektrownię Połaniec, Elektrociepłownię Białystok, Ciepłownię „Zachód”, MEC Piła, PEC oraz Łęczyńską Energetykę.
2 Iloraz całkowitej emisji CO₂ związanej z produkcją energii elektrycznej i całkowitej produkcji energii elektrycznej brutto.
3 Łączna kwota inwestycji realizowanych przez spółkę.
4 Suma środków przekazanych przez spółki na rzecz Fundacji ENEA, Fundacji „Solidarni Górnicy” oraz bezpośrednio beneficjentom, a także na autorskie projekty zaangażowania społecznego.
5 Działanie realizowane wyłącznie w I kwartale 2020 r., tj. do czasu przejścia szkół na nauczanie zdalne.
6 Spadek wartości wskaźnika w porównaniu do 2019 r. wynika z zagrożeń związanych z epidemią - ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne konieczna była rezygnacja z wielu planowanych inicjatyw wolontariatu pracowniczego.
7 Stan na koniec okresu sprawozdawczego.
8 Dotyczy planowanych i nieplanowanych przerw w dostawach energii elektrycznej dla wysokiego i średniego napięcia.
Ryzyka niefinansowe związane z działalnością Grupy ENEA
System zarządzania ryzykiem w Grupie ENEA
Kluczowe spółki Grupy ENEA w sposób systematyczny i skoordynowany zarządzają zidentyfikowanymi ryzykami związanymi ze swoją działalnością, zapewniając maksymalną ochronę przed skutkami ich zaistnienia.
Proces zarzadzania ryzykami w kluczowych spółkach Grupy ENEA prowadzony jest w sposób systematyczny i skoordynowany. Nadzorującą go jednostką jest Departament Zarządzania Ryzykiem w ENEA S.A. składający się z dwóch biur odpowiedzialnych odpowiednio za zarządzanie ryzykiem finansowym oraz zarządzanie ryzykiem biznesowym, ciągłością działania i ubezpieczeniami. Poszczególne spółki Grupy posiadają komórki odpowiedzialne za obszar zarządzania ryzykiem, które współpracują z Departamentem Zarządzania Ryzykiem ENEA S.A. Uzupełnieniem tego modelu jest funkcjonujący w Grupie system zarządzania ciągłością działania, który ma na celu identyfikację procesów krytycznych dla działalności spółek, ocenę ryzyk związanych z ciągłością działania i wdrożenie takich mechanizmów i procedur, które zapewnią ciągłość procesów w sytuacji ich przerwania.
Proces zarządzania ryzykami korporacyjnymi (w tym ryzykami niefinansowymi) regulują odpowiednie polityki, procedury oraz metodyki. Dokumentem nadrzędnym, regulującym cały obszar zarządzania ryzykiem, jest Polityka Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym w Grupie ENEA.
Efektywność procesu zarządzania ryzykiem korporacyjnym zapewniają:
- bieżąca identyfikacja ryzyk, w tym niefinansowych (m.in. związanych ze zmianami klimatu), na poziomie poszczególnych spółek Grupy;
- realizowane wytyczne polityki, procedur oraz metodyk zarządzania określonymi obszarami ryzyka;
- podzielenie procesu na trzy etapy: identyfikacji i oceny nowych ryzyk, monitorowanie istniejących ryzyk oraz raportowanie;
- operacyjne zarządzanie ryzykiem przez spółki w ramach przyznanych limitów, na zasadach zatwierdzanych przez Komitet Ryzyka Grupy ENEA, w którym zasiadają wybrani członkowie Zarządu ENEA S.A. oraz zarządów kluczowych spółek zależnych, a także dyrektorzy departamentów ENEA S.A. odpowiadających za zarządzaniem ryzykiem, compliance oraz kwestie związane z audytami;
- system zarządzania ciągłością działania.
Cykliczna ocena ryzyk realizowana jest przez właścicieli ryzyk w uzgodnieniu z menedżerem ryzyka. Polega ona na aktualizowaniu oceny prawdopodobieństwa materializacji ryzyka oraz potencjalnych skutków w perspektywie finansowej‚ reputacyjnej oraz wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo. Szacowanie prawdopodobieństwa materializacji oraz możliwych skutków pozwala podzielić ryzyka na kluczowe, istotne i nieistotne. Rejestr ryzyk zidentyfikowanych dla danej spółki jest przyjmowany przez jej Zarząd wraz z raportem menedżera ryzyka, nie rzadziej niż raz na kwartał.
Dodatkowe informacje na temat modelu zarządzania ryzykiem w Grupie ENEA można znaleźć na str. 31-33 Sprawozdania Zarządu z działalności ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA w 2020 r.
W kluczowych spółkach Grupy ENEA zidentyfikowano ryzyka niefinansowe, które mogą mieć negatywny wpływ na obszar pracowniczy, społeczny, środowiskowy, praw człowieka lub przeciwdziałania korupcji.Obszar pracowniczy:
- ryzyko luki pokoleniowej,
- ryzyko niepokoju społecznego w przypadku nieosiągnięcia przez partnerów społecznych porozumienia przy okazji weryfikacji zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy czy wprowadzania nowych metod zarządzania zasobami ludzkimi,
- ryzyko wypadków przy pracy lub chorób zawodowych,
- ryzyko sporów z Pracownikami, grupami Pracowników lub związkami zawodowymi,
- ryzyko niedostępności Pracowników w wyniku epidemii,
- ryzyko utraty kompetencji,
- ryzyko wyrządzenia szkód osobowych Pracownikom oraz osobom trzecim.
Obszar społeczny:
- ryzyko wystąpienia niepokojów społecznych, dodatkowych żądań strony związkowej oraz pogorszenia relacji z partnerami społecznymi,
- ryzyko braku łączności pomiędzy Klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi i/lub opóźnień w przekazywaniu niezbędnych dokumentów/informacji wskutek awarii poczty elektronicznej,
- ryzyko niewłaściwego zarządzania informacją w sytuacji kryzysowej (niedostosowanie treści komunikatu i kanałów komunikacji do interesariuszy, podanie nieprawdziwej informacji),
- ryzyko naruszenia giełdowych obowiązków informacyjnych,
- ryzyko wzrostu wartości roszczeń właścicieli nieruchomości w zakresie zobowiązań za służebność przesyłu/dzierżawę nieruchomości,
- ryzyko wzrostu wartości roszczeń samorządów lokalnych w zakresie opodatkowania gruntów pod liniami elektroenergetycznymi,
- ryzyko niewdrożenia lub nieterminowego wdrożenia Wytycznych do treści Programów Zgodności opracowywanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych i operatora systemu magazynowania , opublikowanych przez Prezesa URE,
- ryzyko opóźnień lub niewydania istotnych dla Klientów decyzji dotyczących przyłączeń,
- ryzyko opóźnień w realizacji kluczowych inwestycji przyłączeniowych,
- ryzyko niezrealizowania projektu „System radiowej łączności specjalnej dla energetyki” zgodnie z harmonogramem.
Obszar praw człowieka:
- ryzyko naruszenia ochrony danych osobowych (np. w wyniku błędu ludzkiego, nieznajomości lub nieprzestrzegania przepisów prawa i regulacji wewnętrznych przez Pracowników lub współpracowników, awarii systemu informatycznego czy ataku hakerskiego),
- ryzyko naruszenia przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
Obszar środowiskowy:
- ryzyko niedostosowania technologii do wymogów przepisów o ochronie środowiska (konkluzje BAT, Dyrektywa IED),
- ryzyko niedyspozy cyjności IOS , SCR i/lu b elektrofiltrów spowodowanej awarią tych urządzeń, co może skutkować zwiększeniem emisji do powietrza,
- ryzyko ograniczenia lub konieczności zaprzestania działalności z powodu nieposiadania ważnych decyzji i pozwoleń z obszaru ochrony środowiska,
- ryzyko niedotrzymania warunków obowiązujących pozwoleń w zakresie:
- gospodarki wodno-ściekowej (w tym dotyczących przepływu nienaruszalnego i dopuszczalnej temperatury wód pochłodniczych),
- gospodarki odpadami, w tym szlamem z instalacji odsiarczania spalin,
- emisji do powietrza, w tym NO x , SO 2 i pyłów,
- ryzyko wyrządzenia szkód w elementach środowiska naturalnego w związku z prowadzeniem prac eksploatacyjnych lub inwestycyjnych,
- ryzyko przekroczenia masy magazynowanych odpadów zapisanej w pozwoleniu środowiskowym (dotyczy odpadów innych niż uboczne produkty spalania),
- ryzyko braku zagospodarowania odpadów niebezpiecznych,
- ryzyko pożaru biomasy,
- ryzyko zapłonu pyłu węglowego spowodowanego wysoką temperaturą.
Obszar przeciwdziałania korupcji:
- ryzyko pojawienia się potencjalnej lub realnej sprzeczności pomiędzy interesem Grupy ENEA, a interesem osobistym Pracownika,
- ryzyko podejmowania przez Pracowników działań noszących znamiona nieuczciwej konkurencji,
- ryzyko podejmowania przez Pracowników działań korupcyjnych.
Ryzyka związane z klimatem
Ryzyka związane z klimatem są identyfikowane i analizowane w ramach procesu zarządzania ryzykami korporacyjnymi, co oznacza, że podlegają cyklicznej ocenie zgodnie z Polityką Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym w Grupie ENEA . W ramach procesu raportowania niefinansowego za 2020 r., Grupa poszerzyła analizę ryzyk wynikających ze zmian klimatu, które mogą spowodować znaczące zmiany w działalności, przychodach lub kosztach poszczególnych obszarów biznesowych. Uwzględniono w niej perspektywę krótkoterminową (do końca 2022 r.), średnioterminową (do końca 2025 r.) oraz długoterminową (do końca 2035 r.).
| Obszar biznesowy Grupy ENEA | Ryzyko wynikające ze zmian klimatu | Czynnik ryzyka | Działania mitygujące |
|---|---|---|---|
| DYSTRYBUCJA | Ryzyko przerwania ciągłości dostaw, utraty przychodów i poniesienia znaczących kosztów w następstwie wystąpienia szkód katastroficznych w elementach infrastruktury liniowej i punktowej sieci dystrybucyjnej | Perspektywa: długoterminowa. Zwiększona częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych (burze z porywistym wiatrem, wiatry huraganowe, oblodzenia) | Stosowanie najnowszych technologii podczas modernizacji linii elektroenergetycznej, kablowanie linii elektroenergetycznej, monitorowanie stanu sieci elektroenergetycznej oraz niezwłoczne wykonywanie zabiegów eksploatacyjnych. |
| Ryzyko spadku lub utraty rentowności wytwarzania energii elektrycznej w następstwie utrwalenia się silnego trendu wzrostowego na rynku EUA, przy jednoczesnych nieproporcjonalnych wzrostach cen energii elektrycznej | Perspektywa: krótko-, średnio- i długoterminowa Wysoka cena uprawnień do emisji CO 2 mogąca skutkować niską lub ujemną wartością tzw. marży pierwszego pokrycia (CDS, clean dark spread ) | Zwiększenie udziału współspalania biomasy. Zamiana paliwa węglowego na paliwa niskoemisyjne. | |
| Ryzyko przerwania ciągłości działania, utraty przychodów i poniesienia znaczących kosztów w następstwie ekstremalnych zjawisk pogodowych | Perspektywa: krótko-, średnio- i długoterminowa Zwiększona częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych (susze, powodzie wpływające na poziom wody w Wiśle, intensywne opady śniegu, mrozy, oblodzenia, huragany) | System monitorowania poziomu wody w rzece Wiśle. Coroczna ocena stanu technicznego obiektów elektrowni. Stały nadzór personelu ruchowego nad pracą elektrowni. System zabezpieczeń przeciwpowodziowych na wypadek wzrostu poziomu wody w Wiśle (szandory). Bieżący nadzór nad urządzeniami oraz optymalna gospodarka remontowa. | |
| Ryzyko katastrof budowlanych w elektrowniach wodnych (uszkodzenia urządzeń hydrotechnicznych w wyniku erozji i naporu wody) | Perspektywa: średnio- i długoterminowa Częściowe lub całkowite uszkodzenia urządzeń hydrotechnicznych pod wpływem czynników takich jak deszcze nawalne, potęgujące niekorzystny wpływ wody na obiekty hydrotechniczne | Ciągła realizacja i przygotowywanie nowych zadań remontowych i inwestycyjnych w odniesieniu do urządzeń hydrotechnicznych. | |
| Ryzyko katastrof budowlanych na farmach wiatrowych (uszkodzenia obiektów wytwórczych w wyniki silnego wiatru) | Perspektywa: średnio- i długoterminowa Ekstremalne warunki pogodowe takie jak silny wiatr, huragan, trąba powietrzna | Brak możliwości podjęcia działań powstrzymujących wobec siły sprawczej zdarzeń o charakterze naturalnym (żywiołowym). | |
| WYTWARZANIE | Ryzyko utraty przychodów lub poniesienia kosztów związane z niepewnością otoczenia legislacyjnego | Perspektywa: średnio- i długoterminowa Zmiany w unijnych lub krajowych przepisach, skutkujące np. nieuznawaniem biomasy za zeroemisyjne źródło energii | Monitorowanie i uczestnictwo w pracach legislacyjnych. |
| Ryzyko spadku przychodów z tytułu sprzedaży energii cieplnej | Perspektywa: krótko-, średnio- i długoterminowa Trendy wzrostowe temperatury w sezonie grzewczym powodujące spadek zapotrzebowania na energię cieplną | Dywersyfikacja źródeł przychodów dzięki rozwojowi kogeneracji. | |
| Ryzyko podwyższenia opłat z tytułu korzystania ze środowiska | Perspektywa: krótkoterminowa Brak wymaganych przepisami prawa decyzji środowiskowych lub niespełnianie określonych w nich warunków | Bieżące monitorowanie przepisów. Bieżące monitorowanie ważności decyzji umożliwiające odpowiednio wczesne przygotowanie wniosków w sprawie zmian. Bieżący nadzór nad sposobem wdrażania i dotrzymywania warunków określonych w posiadanych decyzjach. | |
| Ryzyko wstrzymania produkcji energii elektrycznej/ciepła w wyniku niedostosowania technologii do wymogów przepisów ochrony środowiska | Perspektywa: krótkoterminowa Konieczność dostosowania jednostek wytwórczych do wymogów Dyrektywy IED oraz przyszłych konkluzji BAT, do wymogów Prawa wodnego itd. | Regularne modernizacje i inwestycje w: instalacje do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, układy akumulacji ciepła, instalacje odzysku ciepła ze spalin, instalacje odsiarczania spalin, kotły. Modernizacja infrastruktury przesyłowej i węzłów ciepłowniczych, poszerzanie zakresu stosowania systemów telemetrycznych. Stosowanie w wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła odpowiednich systemów chłodzenia. Dbanie o właściwy stan techniczny urządzeń, w których stosowane są gazy fluorowane. | |
| Ryzyko przerwania lub ograniczenia ciągłości działania i utraty przychodów w wyniku niedotrzymania ciągłości dostaw paliw | Perspektywa: krótko-, średnio- i długoterminowa Brak lub ograniczona dostępność biomasy w wyniku katastrof naturalnych takich jak huragany, powodzie, susze czy wymrożenia Brak lub ograniczona dostępność węgla z uwagi na katastrofy naturalne w sektorze wydobywczym i w procesie dostaw | Optymalizowanie dostaw paliw. Dywersyfikacja portfela paliw. Interwencyjne zakupy paliw. Przenoszenie części lub całości procesu przewozu paliwa na dostawcę. Monitoring wykonania wraz z analizą odchyleń oraz aktualizacja planów realizacji umów na dostawy paliw produkcyjnych oraz usług logistycznych. | |
| Ryzyko wzrostu kosztów zakupu substratów pochodzenia roślinnego niezbędnych do produkcji biogazu | Perspektywa: średnioterminowa Susza hydrologiczna mogąca wpływać na dostępność i ceny kiszonki z kukurydzy, będącej głównym substratem wsadowym w produkcji biogazu | Stosowanie szerokiej akcji zakupowej w odniesieniu do substratów i przygotowywanie jej odpowiednio wcześniej. |
Perspektywa: krótko-, średnio- i długoterminowa
Globalny kryzys klimatyczny sprawiający, że działalność oparta na paliwach kopalnych ma coraz trudniejszy dostęp do źródeł finansowania, a firmy ubezpieczeniowe traktują sektor wytwórczy energii z węgla jako branżę obarczoną wyższym ryzykiem. Wykorzystanie strategii transformacji Grupy w konsultacjach z rynkiem reasekuracyjnym. Poszukiwanie nowych metod zabezpieczania majątku.
Ryzyko ograniczenia lub konieczności zaprzestania działalności elektrowni z powodu trudności w otrzymaniu lub utrzymaniu decyzji i pozwoleń z obszaru ochrony środowiska.
Perspektywa: krótko-, średnio- i długoterminowa
Działalność organizacji ekologicznych prowadzących agresywne kampanie przeciwko elektrowniom poprzez: zaskarżanie i żądanie unieważnienia posiadanych przez elektrownie pozwoleń zintegrowanych i decyzji środowiskowych, powoływanie się na interes społeczny i włączanie się do postępowań w sprawie zmiany pozwoleń zintegrowanych, co opóźnia lub uniemożliwia uzyskanie pozytywnych decyzji. Współpraca z wiodącymi kancelariami prawnymi. Współpraca z organizacjami ekologicznymi.
Ryzyko powstania niezaplanowanych kosztów w następstwie przyjęcia błędnych założeń dla długoterminowych projekcji finansowych
Perspektywa: średnio- i długoterminowa
Postępujące zmiany klimatu wpływające na politykę klimatyczną poszczególnych państw i organizacji, a tym samym mogące kształtować zasady funkcjonowania systemu uprawnień do emisji CO2 i cenę tych uprawnień. Cykliczna aktualizacja ścieżek cenowych.
OBRÓT
Ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów lub powstania strat w następstwie zmienności cen towarów na rynku terminowym
Perspektywa: krótko-, średnio- i długoterminowa
Możliwość odchyleń cen energii elektrycznej i gazu na Towarowej Giełdzie Energii w stosunku do cen zakontraktowanych we wcześniejszych miesiącach, w związku z innymi niż zakładane temperaturami w sezonie letnim i zimowym. Utrzymywanie i rozwój wewnątrz Grupy ENEA kompetencji w zakresie zarządzania tym ryzykiem. Wewnętrzne procedury optymalizujące ryzyko. Monitorowanie i analiza czynników wpływających na ceny na TGE. Dostosowywanie składanych zleceń, zarówno w zakresie ceny, jak i wolumenów, do aktualnej sytuacji na rynku.
Ryzyka związane z koniecznością zmian w funkcjonowaniu spółki, z którymi wiązałyby się dodatkowe nakłady inwestycyjne
Perspektywa: średnio- i długoterminowa
Zmiany klimatu wpływające na coraz bardziej restrykcyjną politykę klimatyczną UE, co bezpośrednio i pośrednio przekłada się na podwyższanie wielu standardów środowiskowych, które spełniać muszą zakłady górnicze. Bieżący nadzór nad spełnianiem standardów środowiskowych. Stały monitoring zmian w polityce klimatycznej UE i wynikających z niej zmian w przepisach krajowych. Aktywny udział w konsultacjach w sprawie nowych regulacji. Stałe poszukiwanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych minimalizujących wpływ spółki na klimat, np. poprzez zwiększanie poziomu efektywności energetycznej.
WYDOBYCIE
Ryzyko braku możliwości zrealizowania umów sprzedaży węgla ze względu na spadek zapotrzebowania na węgiel energetyczny w Polsce i na świecie
Perspektywa: średnio- i długoterminowa
Prawdopodobny stopniowy spadek zapotrzebowania na dotychczas oferowane produkty, wynikający ze zmian w miksie energetycznym kraju, w tym Grupy ENEA i spadku zapotrzebowania na energię elektryczną produkowaną z węgla (m.in. wskutek działań na rzecz efektywności energetycznej, wyeliminowania z portfela kontrahentów odbiorców indywidualnych, upowszechniania się przechodzenia na własne źródła energii i ciepła, wzrostu przeciętnych temperatur otoczenia zimą). Wdrażanie nowej strategii biznesowej, w tym dywersyfikacja przychodów w kierunku wydobycia węgla koksującego będącego surowcem strategicznym w UE.
Ryzyko wzrostu kosztów funkcjonowania poprzez konieczność wypłat większych odszkodowań z tytułu strat w użytkach zielonych i gruntach rolnych związanych z niwelowaniem środowiskowych szkód górniczych
Perspektywa: krótko-, średnio- i długoterminowa
Prowadzona działalność wydobywcza związana jest ze szkodami górniczymi i może prowadzić do powstawania niecek osiadań, zakłócać lokalne stosunki wodne – powodować lokalne podtopienia. Skuteczna polityka zarządzania szkodami górniczymi. Stały dialog z lokalną społecznością. Stały monitoring ruchów górotworu przez zastosowanie nowoczesnych metod pomiaru. Monitoring aspektów środowiskowych poprzez Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem i Bezpieczeństwem. Bieżąca rekultywacja terenów objętych niekorzystnym oddziaływaniem działalności wydobywczej.
Ryzyko wzrostu kosztów pozyskania kapitału i/lub ubezpieczenia majątku
Perspektywa: krótko-, średnio- i długoterminowa
Globalny kryzys klimatyczny sprawia, że działalność oparta na paliwach kopalnych ma coraz trudniejszy dostęp do źródeł finansowania, a firmy ubezpieczeniowe traktują sektor górniczy jako branżę wysokiego ryzyka. Wykorzystanie strategii transformacji Grupy w konsultacjach z rynkiem reasekuracyjnym. Poszukiwanie nowych metod zabezpieczania majątku.
Ryzyko utrudnień w zakresie wszelkich procedur administracyjnych z udziałem pozarządowych organizacji ekologicznych
Perspektywa: średnio- i długoterminowa
Działalność organizacji prośrodowiskowych może wpłynąć na społeczną legitymizację działalności spółki, w tym ewentualne protesty związane z działalnością inwestycyjną i rozwojową. Realizacja działań projektowych w partnerstwie z organizacjami środowiskowymi. Bieżące komunikowanie działań zwiększających bezpieczeństwo otoczenia przyrodniczego. Wzrost efektywności środowiskowej spółki i dalsze inwestycje w tym zakresie (zwiększenie efektywności energetycznej, stacja uzdatniania wody, budowa farmy fotowoltaicznej). Poszanowanie dla państwowych form ochrony przyrody (np. brak wydobycia i planów wydobycia w przyszłości pod Poleskim Parkiem Narodowym).
Ryzyko utraty reputacji w związku z prowadzeniem działalności w branży paliw kopalnych
Perspektywa: średnio- i długoterminowa
Branża górnicza z powodu kryzysu klimatycznego, polityki UE oraz działalności organizacji środowiskowych może być postrzegana jako winna zmian klimatycznych. Uczestnictwo w inicjatywach biznesowych, zaangażowanie w lokalną działalność prospołeczną i prorozwojową, intensywne działania komunikacyjne, stawiające przede wszystkim na pokazanie roli spółki na Lubelszczyźnie, jej efektywności środowiskowej oraz otwartości na zmiany.
Ryzyko spadku przychodów ze sprzedaży węgla energetycznego
Perspektywa: średnio- i długoterminowa
Wzrost średnich temperatur otoczenia, w szczególności w okresie grzewczym. Wzrost temperatur otoczenia w sezonie grzewczym może oznaczać spadek zapotrzebowania na energię cieplną pochodzącą z węgla na rzecz m.in. energii wiatrowej. Ograniczenie wpływu działalności spółki na ocieplanie się klimatu. Uwzględnienie prognoz modeli klimatycznych w ustalaniu zakresów kontraktów z odbiorcami. Do momentu publikacji Oświadczenia nie dokonano analizy szans związanych ze zmianami klimatu, a także ryzyk i szans klimatycznych w całym łańcuchu dostaw.
12.5 Odpowiedzialność Grupy ENEA w kontekście epidemii COVID-19
4 marca 2020 r. na terenie Polski wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wywołującym poważną chorobę układu oddechowego – COVID-19. Już 14 marca ogłoszono w kraju stan zagrożenia epidemicznego, a 23 marca stan epidemii. Nadrzędnymi priorytetami Grupy ENEA w tej sytuacji było i jest zapewnienie niezawodności dostaw energii elektrycznej oraz ciepła do milionów domów (które dziś dla wielu są dodatkowo miejscami pracy), firm oraz instytucji, w tym placówek ochrony zdrowia, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa Pracownikom. Wyrazem odpowiedzialności przedsiębiorstwa jest również aktywne wspieranie rządowych i obywatelskich działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, a także inicjowanie autorskich projektów angażujących społeczność lokalną i pracowniczą, których zadaniem jest niwelowanie negatywnych skutków społecznych i gospodarczych pandemii.
12.5.1 Działania na rzecz Pracowników
W I połowie marca 2020 r. Zarząd ENEA S.A. powołał sztab kryzysowo-koordynacyjny, za pośrednictwem którego koordynuje całość działań mających na celu ochronę zatrudnionych przed zakażeniem SARS-CoV-2. Na poziomie spółek funkcjonują lokalne sztaby, których głównymi zadaniami jest monitorowanie sytuacji epidemicznej, zaopatrywanie Pracowników w środki ochrony indywidualnej oraz wdrażanie bezpiecznych zasad pracy. Ta ostatnia kategoria działań obejmuje w szczególności wprowadzenie tam, gdzie to możliwe pracy zdalnej, a w pozostałych przypadkach rotacji (tak zaplanowanej, by grupy Pracowników nie spotykały się ze sobą) oraz ustanowienie limitów Pracowników w poszczególnych pomieszczeniach. Ponadto, wprowadzono obowiązkowe pomiary temperatury przed wejściem do budynków, dozowniki do dezynfekcji rąk w ciągach komunikacyjnych, częściach wspólnych, toaletach i na stanowiskach biurowych Pracowników oraz okresową lub w razie konieczności dezynfekcję pomieszczeń. Do minimum ograniczono bezpośrednie kontakty pomiędzy Pracownikami oraz liczbę zebrań „na żywo”, a te niezbędne odbywały się z maseczkach ochronnych i z zachowaniem dystansu wynoszącego minimum 1,5 m. Zdecydowaną większość spotkań wewnętrznych i z kontrahentami zewnętrznymi realizowano w formie tele- lub wideokonferencji przy użyciu własnych narzędzi funkcjonujących w Grupie. Również szkolenia wewnętrzne odbywały się za pomocą własnej platformy e-learningowej. Jednocześnie na czas pandemii zwiększono możliwość zdalnego dostępu Pracowników do szkoleń, webinarów i spotkań branżowych organizowanych na platformach komunikacyjno-szkoleniowych, z zachowaniem zasad zapewniających stabilność i bezpieczeństwo systemów informacyjnych w Grupie. Wszystkie reguły postępowania spisano w formie procedur oraz instrukcji (określających np.## 12.5. Działania na rzecz Pracowników, Klientów i Społeczności w związku z epidemią COVID-19
12.5.1 Działania na rzecz Pracowników
W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 oraz zalecenia i wytyczne dotyczące zapobiegania jego rozprzestrzenianiu się, Grupa ENEA wdrożyła szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i dobrostanu swoich Pracowników. Wprowadzono szczegółowe procedury postępowania w przypadku epidemii w danym zakładzie pracy, stale dostosowywane do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zaktualizowano oceny ryzyka zawodowego, uwzględniając zagrożenia związane z wirusem. Pracownicy byli systematycznie informowani o profilaktyce zakażeń za pośrednictwem SMS-ów, mailingu, plakatów i intranetu. Departament PR i Komunikacji informował o sytuacji epidemicznej, decyzjach sztabów kryzysowych i nowych wytycznych. Utworzono specjalny adres e-mail do zgłaszania pytań dotyczących COVID-19.
Aby zminimalizować wpływ epidemii na Pracowników, Grupa ENEA zapewniła:
a) wsparcie psychologiczne i duchowe – bezpłatne, telefoniczne konsultacje ze specjalistami.
b) maseczki ochronne – również do użytku poza miejscem pracy.
c) edukację w zakresie profilaktyki zdrowia – w ramach programu Fundacji ENEA „Misja Profilaktyka” realizowano cykle informacyjne „Zdrowy kręgosłup” oraz „Zdrowie zaczyna się w głowie” (webinar i warsztaty).
12.5.2 Wybrane inicjatywy Fundacji ENEA i spółek
Spółki Grupy prowadziły kampanie informacyjne zachęcające do szczepień przeciwko COVID-19 oraz do oddawania osocza przez ozdrowieńców. Fundacja ENEA opracowała film i publikacje promujące oddawanie osocza.
- ENEA S.A. opracowała szkolenia e-learningowe „Zasady BHP podczas pracy zdalnej dla pracowników ENEA S.A” oraz „Zasady bezpiecznego powrotu do pracy”.
- ENEA Operator sp. z o.o. przeorganizowała służby techniczne, zapewniając ciągłość zarządzania siecią energetyczną i dostaw energii elektrycznej oraz bezpieczeństwo Pracowników. Osoby zatrudnione w Contact Center miały możliwość pracy w trybie zdalnym.
- MEC Piła sp. z o.o. i PEC sp. z o.o. zaoferowały Pracownikom bezpłatne testy na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2.
- ENEA Połaniec Serwis sp. z o.o. finansowała testy dla Pracowników mających kontakt z osobą zakażoną. Wdrożono procedurę skróconą realizacji badań lekarskich.
- ENEA Centrum sp. z o.o. wprowadziła nowe procedury dotyczące pracy z korespondencją (jednodniowa kwarantanna, używanie rękawiczek jednorazowych).
- Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. wprowadził dodatkową nagrodę doraźną za zdyscyplinowaną postawę w zakresie profilaktyki COVID-19.
12.5.3 Wkład finansowy Grupy ENEA w zwalczanie epidemii
W 2020 r. Grupa przeznaczyła ponad 5,3 mln zł na wsparcie innych podmiotów, głównie publicznych instytucji ochrony zdrowia, w walce z COVID-19.
Wsparcie Grupy ENEA na walkę z epidemią COVID-19 [zł]
| Kategoria | Kwota |
|---|---|
| Łącznie | 5 339 271 |
| w tym przekazane: | |
| - za pośrednictwem Fundacji ENEA | 4 391 100 |
| - za pośrednictwem Fundacji „Solidarni Górnicy” | 700 000 |
| - bezpośrednio przez spółki | 248 171 |
12.5.4 Działania na rzecz systemu ochrony zdrowia
Grupa objęła pomocą finansową i rzeczową placówki z terenu działania Grupy, w pierwszej kolejności szpitale przekształcone w jednostki zakaźne. Przekazane środki finansowe przeznaczono na specjalistyczny sprzęt medyczny, środki higieny i ochrony. Proces był koordynowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Grupa wspierała także działania Pracowników na rzecz placówek ochrony zdrowia – uszyli oni prawie 10 tys. maseczek dla szpitali i hospicjów.
Wybrane inicjatywy spółek:
- ENEA Centrum sp. z o.o. oddelegowała Pracowników do pomocy Narodowemu Funduszowi Zdrowia w obsłudze infolinii dotyczącej koronawirusa, a następnie do wspierania infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
- ENEA Elektrownia Połaniec S.A. przekazała maseczki ochronne i środki do dezynfekcji szpitalom i jednostkom wojskowym. Dzięki wsparciu spółki w kieleckim sanepidzie uruchomiono laboratorium wykonujące badania w kierunku koronawirusa.
- ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. ufundowała ratownikom z Kozienic nowoczesny aparat do fumigacji.
- ENEA Operator sp. z o.o. użyczyła placówkom medycznym samochody osobowe na potrzeby transportu personelu i leków.
12.5.5 Działania na rzecz społeczności lokalnych
W sierpniu 2020 r. Grupa ENEA rozpoczęła kampanię #DoZobaczenia, promującą turystykę regionalną i elektromobilność w celu ograniczania skutków ekonomicznych epidemii COVID-19. Opracowano platformę internetową do-zobaczenia.pl z konkursem zdjęć polskiej turystyki. Na podstawie zgłoszonych atrakcji opracowano przewodnik turystyczny.
Grupa ENEA zaangażowała się w akcję #CONTRA19, zachęcając Pracowników do wspierania wiedzą i doświadczeniem młodzieży pomagającej seniorom, lokalnym przedsiębiorcom i walczącej z fake newsami.
Wybrane inicjatywy spółek:
- ENEA S.A. wsparła finansowo projekt „naGranie nad Rusałką” – cykl plenerowych koncertów transmitowanych w internecie.
- MEC Piła sp. z o.o. wraz z lokalnymi działaczami przekazała środki ochrony osobistej dla domów pomocy społecznej.
- ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. przekazała środki ochrony osobistej wychowawcom i dzieciom z mazowieckich placówek opiekuńczo-wychowawczych.
- Spółki Grupy wspierały działania Pracowników na rzecz lokalnych społeczności:
- ENEA S.A. wysłała SMS-y informujące o możliwości realizacji zakupów dla seniorów przez wolontariuszy.
- ENEA Pomiary sp. z o. o. koordynowała organizację zbiórek środków czystości i upominków dla Domów Dziecka i Hospicjum.
12.5.6 Działania na rzecz Klientów
Grupa ENEA promowała zdalne kanały komunikacji, w szczególności eBOK, aby zminimalizować ryzyko zakażenia COVID-19. Poszerzono zakres spraw, które można załatwić bez wychodzenia z domu, m.in. umożliwiono zawieranie umów produktowych elektronicznie, uproszczono proces zmiany sprzedawcy, umożliwiono podpisywanie skanów dokumentów i wypracowano z bankami kwestię elektronicznej autoryzacji zgód na obciążanie rachunku.
Przez znaczną część 2020 r. Biura Obsługi Klienta były zamknięte lub obsługiwały wyłącznie umówione osoby. Pracownicy nie odczytywali stanów liczników energii elektrycznej, Klienci mogli podawać stany telefonicznie, przez eBOK lub stronę www.operator.enea.pl. W przypadku inteligentnych liczników odczyty były dokonywane zdalnie.
Od marca do końca grudnia 2020 r. zanotowano wzrost liczby kont w Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta o 42% oraz wzrost liczby spraw związanych z energią elektryczną załatwianych za pośrednictwem tego kanału o 32%.
- ENEA Pomiary sp. z o.o. ograniczyła czynności wymagające bezpośredniego kontaktu z Klientem, takie jak windykacja czy odczyty liczników. Podczas koniecznych zleceń zachowywano dystans, dokonywano dezynfekcji rąk i sprzętu.
- ENEA Operator sp. z o.o. wdrożyła elektroniczną obsługę procesów dotychczas obsługiwanych pocztą tradycyjną oraz przeorganizowała pracę Biur Obsługi Klienta pod kątem bezpieczeństwa sanitarnego.# 12. Zagadnienia środowiskowe – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki
12.6 Ochrona środowiska w strategii Grupy ENEA
Strategia Rozwoju Grupy Kapitałowej ENEA do 2030 roku z perspektywą 2035 roku zakłada transformację firmy w kierunku koncernu niskoemisyjnego. Zgodnie z dokumentem, w latach 2020-2035 nakłady inwestycyjne Grupy na nowe niskoemisyjne moce wytwórcze wyniosą 7,3 mld zł, zaś na moce wytwórcze oparte o odnawialne źródła energii (fotowoltaika, farmy wiatrowe, biogazownie, instalacje do spalania biomasy) – 14,7 mld zł. ENEA zakłada, że w wyniku realizacji strategii osiągnie udział OZE w produkcji energii elektrycznej na poziomie 22% do 2025 r. oraz 33% w 2030 r. W efekcie, w 2030 r. Grupa będzie wytwarzać 41% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i gazowych, a w 2035 r. 60%. Strategia przewiduje także zainteresowanie Grupy m.in. rozwojem czystych technologii węglowych, energetyki rozproszonej oraz elektromobilności. Realizacja strategii, w tym zwłaszcza stopniowa rezygnacja z konwencjonalnych jednostek wytwórczych i rozwój jednostek zero- i niskoemisyjnych, przyniesie wymierne korzyści ekologiczne, w tym redukcję jednostkowej emisji CO₂, w 2018 r. wynoszącej 781 kg/MWh, o 30% do 2030 r. (550 kg/MWh) oraz aż o 56% do 2035 r. (434 kg/MWh). Strategia zakłada także zmniejszenie wskaźnika strat sieciowych w dystrybucji do 5,4% w 2025 r. oraz 5,3% w 2030 r. Grupa ENEA, chcąc być gotową na wyzwania, z jakimi mierzyć muszą się dziś polskie koncerny energetyczne, obecnie pracuje nad aktualizacją swojej strategii, aby w pełni odpowiadała ona nowym uwarunkowaniom zewnętrznym oraz umożliwiała wiarygodną oraz efektywną transformację Grupy.
12.6.2 Zarządzanie wpływem na środowisko
Wytwarzanie i dostarczanie energii elektrycznej oraz ciepła w sposób bezpieczny dla środowiska i zgodny z przepisami jest dla Grupy ENEA jednym z głównych priorytetów. Dąży ona również do racjonalnego zarządzania zasobami przyrody, a także do zachowania różnorodności biologicznej oraz trwałości procesów ekologicznych w swoim otoczeniu. W Grupie ENEA funkcjonuje szereg polityk i procedur odnoszących się do kwestii środowiskowych. Zasady postępowania Grupy ENEA, określone w Kodeksie Etyki Grupy ENEA, obejmują także tę sferę. Zgodnie z nimi Grupa:
* dba o środowisko naturalne i podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu jego ochrony, niezależnie od miejsca i rodzaju wykonywanej pracy,
* w sposób racjonalny korzysta z zasobów naturalnych i energii,
* dąży do zapewnienia należytej ochrony środowiska naturalnego stosując się do przepisów prawa powszechnie obowiązującego, a także wewnętrznych regulacji,
* włącza się do działań i aktywnie uczestniczy w akcjach edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska naturalnego i budowania świadomości ekologicznej,
* podejmuje działania mające na celu zapobieganie wystąpieniu awarii zagrażających środowisku naturalnemu.
Dbałość o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne uwzględnia również Polityka Compliance Grupy ENEA, która nakazuje Grupie m.in.:
* działania minimalizujące emisję zanieczyszczeń i gwarantujące rozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi,
* inicjatywy na rzecz zachowania równowagi pomiędzy działalnością Grupy a środowiskiem naturalnym,
* prowadzenie inwestycji uwzględniających technologie przyjazne środowisku,
* wspieranie odnawialnych źródeł energii,
* współpracę z organizacjami odpowiedzialnymi za dbanie o środowisko naturalne.
Z kolei Polityka komunikacji w Grupie ENEA zawiera zapisy mówiące, że komunikacja Grupy jest prowadzona w sposób promujący wartości proekologiczne, a jej działania sponsoringowe będą się koncentrować m.in. na obszarze ochrony środowiska. W poszczególnych spółkach obowiązują, dopasowane do ich specyfiki – polityki, procedury, instrukcje oraz regulaminy, obligujące je do ochrony i zrównoważonego korzystania ze środowiska, które są na bieżąco aktualizowane (w 2020 r. m.in. w związku z nowelizacją Ustawy o odpadach). Do wybranych zasad, np. określających sposób postępowania z wytworzonymi odpadami, muszą się ponadto stosować firmy zewnętrzne wykonujące prace na terenie i na rzecz spółek Grupy. Dodatkowo, w spółkach Grupy stosowane są metodyki monitorowania i dokumentowania określonych oddziaływań na środowisko oraz osiąganych efektów działalności prośrodowiskowej.
Wybrane polityki, standardy i procedury należytej staranności z obszaru zarządzania środowiskowego w spółkach Grupy ENEA
ENEA S.A.
- Polityka środowiskowa
ENEA Wytwarzanie
- Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP
- Księga Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskowego i BHP, oparta o wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015, PN-EN ISO 14001:2015 oraz PN-N-18001:2004/OHSAS 18001:2007
- Procedura „Nadzór nad wymaganiami prawnymi i innymi”
- Procedura „Identyfikacja i ocena aspektów środowiskowych”
- Procedura „Monitorowanie środowiska”
- Procedura „Identyfikacja potencjalnych wypadków i sytuacji awaryjnych oraz reagowanie w przypadku ich wystąpienia w ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. w lokalizacji Świerże Górne”
- Plan działań ratowniczych na wypadek zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia lub środowiska w ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. w Świerżach Górnych (Elektrownia Kozienice)
- Procedura gotowości i reagowania na awarie w lokalizacji Koronowo
- Procedura „Zarządzanie celami”
- Procedura „Przegląd zarządzania, analiza i doskonalenie”
- Pozostałe szczegółowe procedury i instrukcje postępowania określające zasady prowadzenia działań oddziaływujących na środowisko, a także monitorowania, prowadzenia pomiarów oraz sprawowania nadzoru metrologicznego nad urządzeniami służącymi do monitorowania efektów działalności środowiskowej
ENEA Ciepło, ENEA Ciepło Serwis
- Polityka Systemu Zarządzania Środowiskowego, a także oparte o nią procedury:
- Nadzór nad dokumentacją (SZŚ)
- Nadzór nad zapisami (SZŚ)
- Monitorowanie procesu (SZŚ)
- Zarządzanie celami (SZŚ)
- Audity wewnętrzne (SZŚ)
- Postępowanie z niezgodnością – działania korygujące (SZŚ)
- Okresowa ocena z wymaganiami prawnymi i innymi (SZŚ)
- Przegląd zarządzania (SZŚ)
- Procedura PŚ-4.3-01 „Identyfikacja aspektów środowiskowych”
- Procedura PŚ-4.4-01 „Reagowanie na sytuacje niebezpieczne i awarie”
- Procedura PŚ-4.4-02 „Gospodarka odpadami”
- Procedura PŚ-4.5-01 „System monitorowania i pomiarów parametrów mających wpływ na środowisko”
- Instrukcja jakości QI-7.5-11 „Program zapobiegania poważnym awariom przemysłowym związanych z magazynowaniem i użytkowaniem substancji i materiałów niebezpiecznych na terenie Ciepłowni Zachód”
- Instrukcje wewnętrzne dotyczące monitorowania i raportowania emisji CO₂:
- Instrukcja I-OŚ-01 „Zarządzanie zapisami i dokumentacją”
- Instrukcja I-OŚ-02 „Określenie zmian mających wpływ na przydział uprawnień do emisji dla instalacji”
- Instrukcja I-OŚ-03 „Obliczanie emisji CO₂”
- Instrukcja I-OŚ-04 „Jakość systemu informatycznego wykorzystywanego w działaniach w zakresie przepływu danych”
- Instrukcja I-OŚ-05 „Szacunkowe określenie zużycia paliwa w czasie uszkodzenia wagi taśmowej”
- Instrukcja I-OŚ-06 „Kontrolowanie procesów zlecanych na zewnątrz”
- Instrukcja I-OŚ-07 „Identyfikacja zainstalowanych przyrządów służących do wyznaczania wartości danych”
- Instrukcja I-OŚ-08 „Zarządzanie personelem dla celów ETS”
- Instrukcja I-OŚ-09 „Ocena adekwatności planu monitorowania”
- Instrukcja I-OŚ-10 „Zarządzanie działaniami w zakresie przepływu danych”
- Instrukcja I-OŚ-11 „Przeprowadzanie korekt i działań naprawczych”
- Instrukcja I-OŚ-12 „Nadzór nad wyposażeniem pomiarowym do monitorowania emisji CO₂”
- Instrukcja I-OŚ-13 „Wewnętrzne przeglądy i walidacja danych”
- Instrukcja I-OŚ-14 „Ocena niepewności”
- Instrukcja I-OŚ-15 „Analiza ryzyka monitorowania emisji CO₂”
- Instrukcja I-OŚ-16 „Analiza ryzyka planu metodyki monitorowania PMM”
- Instrukcja I-OŚ-17 „Monitorowanie danych podstawowych i działania kontrolne do wniosku o bezpłatny przydział uprawnień do emisji CO₂”
- Procedura „Monitorowanie emisji CO₂ w Elektrociepłowni Białystok”
- Instrukcja organizacji działań ratowniczych na terenie ENEA Ciepło sp. z o.o. – Oddział Elektrociepłownia Białystok
- Procedura „Identyfikacja zagrożeń i ustalanie sposobów reakcji na awarie środowiskowe ENEA Ciepło sp. z o.o. – Oddział Elektrociepłownia Białystok”
- Procedura „Zapobieganie i zmniejszanie wpływu sytuacji awaryjnych na środowisko ENEA Ciepło sp. z o.o. – Oddział Elektrociepłownia Białystok”
- Procedura „Działania w przypadku awarii środowiskowych Elektrociepłownia Białystok”
- Instrukcja gospodarki substancjami i mieszaninami niebezpiecznymi i stwarzającymi zagrożenie
- Instrukcja postępowania z odpadami na terenie Elektrociepłowni Białystok
ENEA Ciepło Oddział Elektrociepłownia Białystok
- Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskowego i BHP
- Księga Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskowego i BHP
- Procedura „Zarządzanie celami”
- Procedura „Identyfikacja i ocena aspektów środowiskowych”
- Procedura „Monitorowanie środowiska”
- Procedura „Identyfikacja zagrożeń i ustalanie sposobów reakcji na awarie środowiskowe Elektrociepłownia Białystok”
- Procedura „Zapobieganie i zmniejszanie wpływu sytuacji awaryjnych na środowisko Elektrociepłownia Białystok”
- Procedura „Działania w przypadku awarii środowiskowych Elektrociepłownia Białystok”
- Procedura „Monitorowanie emisji CO₂ w Elektrociepłowni Białystok”
Miejska Energetyka Cieplna Piła
- Instrukcja „Postępowanie z odpadami”
- Procedury wymienione w planie monitorowania emisji CO₂
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
- Polityka środowiskowa
ENEA Operator
- Program Zakładowy Bank Zanieczyszczeń Środowiska SOZAT
- Procedura wypełniania obowiązków wobec podmiotów finansujących inwestycje ENEA Operator sp. z o.o.# 12.6.2 Działania w obszarze środowiska
12.6.3 Wybrane działania proekologiczne w Grupie ENEA w 2020 r.
Grupa ENEA w 2020 r. prowadziła liczne działania na rzecz zmniejszenia swojego negatywnego wpływu na środowisko. Miały one postać zarówno dużych inwestycji, jak i mniejszych zmian w codziennym funkcjonowaniu poszczególnych spółek. Stale podejmowano także wysiłki na rzecz zwiększania świadomości ekologicznej Pracowników oraz ich wiedzy na temat racjonalnego korzystania ze środowiska. Co więcej, prowadzono edukację ekologiczną otoczenia Grupy oraz realizowano projekty z zakresu aktywnej ochrony przyrody.
ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. przeprowadziła szereg inwestycji pozwalających ograniczyć wpływ Elektrowni Kozienice na środowisko. Najważniejsze z nich to: modernizacje oczyszczalni ścieków z instalacji odsiarczania spalin IOS III bloku klasy 500 MW nr 10, modernizacje elektrofiltrów bloków klasy 200 MW nr 1, 4 i 5 oraz chłodni wentylatorowych bloków klasy 500 MW (celki CB21 i CB22). Ponadto zamontowano system do ciągłego pomiaru emisji NH₃, HCl, HF oraz Hg na emitorach za instalacjami odsiarczania spalin IOS I-V, zmodernizowano część oświetlenia elektrowni oraz wyposażono oczyszczalnię ścieków deszczowo-przemysłowych w separator oleju umożliwiający ograniczenie emisji substancji ropopochodnych w przypadku awarii instalacji wykorzystujących olej lekki. Spółka podejmowała także działania mające na celu maksymalizację sprzedaży produktów ubocznych spalania oraz sfinansowała akcję z zakresu czynnej ochrony przyrody, w ramach której do rzeki Krypianki w gminie Garbatka-Letnisko trafiło ponad 100 raków szlachetnych. Z kolei akcja „Ogródek kwietny z ENEĄ Wytwarzanie i Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym” miała na celu wzmocnienie bazy pokarmowej owadów zapylających oraz rozbudzenie zainteresowania tymi zwierzętami i bogactwem roślin miododajnych. Ponadto spółka współorganizowała warsztaty przyrodnicze dla dzieci oraz konkursy, wykłady i inne wydarzenia poruszające tematykę recyklingu.
ENEA Elektrownia Połaniec S.A. zamontowała instalację SCR na bloku nr 5 oraz przeprowadziła modernizacje: oczyszczalni ścieków z instalacji odsiarczania spalin (spełniając w ten sposób wymagania konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania), IOS D, elektrofiltrów bloków nr 2 i 7 oraz pomp wody chłodzącej PCH2 i PCH9. W 2020 r. wykonała także i przesłała do Urzędu Regulacji Energetyki audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Jej aktywności edukacyjne to m.in. wsparcie komunikacyjne akcji swoich Pracowników zwracającej uwagę na znaczenie pszczół i zagrożenia dla tych owadów (#EneaKwiatyDlaPszczół), kampania informacyjna prowadzona w partnerstwie z „Tygodnikiem Nadwiślańskim”, której tematem przewodnim było 127 oszczędzanie wody i energii elektrycznej (w jej ramach m.in. odbył się konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży) oraz kolejna edycja konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej dla dzieci ze szkół podstawowych.
ENEA Ciepło sp. z o.o. podejmowała liczne działania na rzecz zwiększenia efektywności przesyłu i dystrybucji energii cieplnej. Polegały one m.in. na wymianie ok. 9 km sieci kanałowych na sieci preizolowane, modernizacji kilkudziesięciu węzłów ciepłowniczych oraz montażu systemu telemetrii, umożliwiającego zdalny odczyt parametrów pracy, na ok. 100 węzłach. ENEA Ciepło sp. z o.o. kontynuowała modernizację kotłów węglowych w Ciepłowni „Zachód”, mającą na celu dostosowanie ich do wymogów konkluzji BAT. Z kolei ENEA Ciepło sp. z o.o. Oddział Elektrociepłownia Białystok zmodernizowała elektrofiltr kotła K8 oraz rozbudowała system ciągłego monitoringu spalin pod kątem emisji Hg, NH₃ i HCl.
ENEA Centrum sp. z o.o. realizowała liczne inicjatywy przekładające się na znaczne ograniczenie ilości odpadów w postaci papieru i zużytych tonerów. Były to m.in. promocja e-BOK i e-faktur, poszerzenie zakresu spraw możliwych do załatwienia przez Klientów online oraz pilotażowy projekt Biur Obsługi Klienta zatytułowany „Możliwość wysyłania załączników drogą mailową do umów kompleksowych”.
ENEA Logistyka sp. z o.o. i MR Bogdanka sp. z o.o. zastępowały tradycyjne oświetlenie energooszczędnymi źródłami światła. ENEA Pomiary sp. z o.o. również zmodernizowała oświetlenie, a ponadto ociepliła dach swojej siedziby i uruchomiła tam instalację fotowoltaiczną, jak również zakupiła trzy kolejne samochody elektryczne na potrzeby pracy monterskiej w dużych aglomeracjach miejskich. Dodatkowo, spółka przekształciła część swojego terenu w kwietną łąkę oraz postawiła budki dla owadów pożytecznych.
ENEA Operator sp. z o.o. budowała i modernizowała misy transformatorowe w sposób zapobiegający skażeniu ziemi olejem. W zakresie czynnej ochrony przyrody, spółka zamontowała 121 platform pod bocianie gniazda na słupach linii własnych oraz na dodatkowych stanowiskach słupowych oraz kontynuowała współpracę z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych na rzecz ochrony rybołowa, montując 22 nowe platformy lęgowe dla tego ptaka na słupach linii 110 kV. Spółka wzięła także udział w programie czyszczenia gniazd i znakowania piskląt bociana białego na terenie Parku Krajobrazowego „Ujście Warty” w ramach współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego oraz w akcji obrączkowania i zwracania środowisku naturalnemu 6 osobników ściśle chronionej sowy płomykówki, mającej gniazdo na stacji transformatorowej (działanie wspólne z Fundacją na rzecz Zwierząt „Dzika Ostoja” oraz Stowarzyszeniem Ochrony Sów SOS).
MEC Piła sp. z o.o. zmniejszyła emisję szkodliwych substancji do powietrza dzięki budowie źródła kogeneracyjnego, a ponadto zwiększała efektywność energetyczną swojego funkcjonowania poprzez montaż urządzeń energooszczędnych i układów automatycznej regulacji oraz optymalizację pracy źródeł ciepła, a także sieci ciepłowniczej.
ENEA Bioenergia sp. z o.o. uzyskała Krajową Ocenę Techniczną, na podstawie której na bazie odpadu mieszanki popiołowo-żużlowej z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych może obecnie produkować pełnowartościowe kruszywo budowlane.
Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. zainicjował kompleksowy program zwiększenia efektywności środowiskowej pt. „Współpraca międzysektorowa na rzecz zrównoważonego rozwoju LWB” oraz projekt badawczo-edukacyjny „Gleba – przestrzeń rolnicza. Zrównoważone rolnictwo na terenach okołogórniczych LWB”, którego partnerem jest Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Wspólnie z Fundacją dla Przyrody spółka realizowała projekt „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny”, obejmujący czynną ochronę rzadkich gatunków sów oraz edukację ekologiczną. Kolejnym przedsięwzięciem było stworzenie, wspólnie z Fundacją Krajobrazy oraz Gminą Łęczna, Laboratorium Miejskiego Programu Estetyka – platformy dialogu mieszkańców z miastem w sprawach związanych z rozwojem zielonej infrastruktury.
Łęczyńska Energetyka sp. z o.o. uruchomiła pierwszą instalację fotowoltaiczną funkcjonującą na zasadach prosumenckich, a także dokonała termomodernizacji budynków oraz wymiany izolacji na odcinkach sieci ciepłowniczych.
Fundacja ENEA sfinansowała wiele projektów realizowanych przez spółki, a także m.in. stworzenie przez Nadleśnictwo Łopuchówko ścieżki edukacyjnej „W poszukiwaniu zielonej energii” w parku w Radojewie. Wspierała także Po-Dzielnię– Centrum Ekonomii Współdzielenia, poznańską edukacyjno-kulturalną inicjatywę na rzecz wydłużania życia przedmiotów, ograniczania konsumpcjonizmu, promowania upcyklingu. W ramach projektu działa „Kawiarenka naprawcza”, w której pod hasłem „Napraw! Nie wyrzucaj” promowane są idee gospodarki cyrkularnej, w tym umiejętności naprawiania sprzętów, zamiast ich wyrzucania i generowania tzw. elektrośmieci.
12.6.4. Efekty realizowanych polityk z obszaru ochrony środowiska
| Emisja CO₂ [Mg] | 2018 | 2019 | 2020 | Zmiana 2020/2019 |
|---|---|---|---|---|
| Elektrownia Kozienice | 14 076 969 | 14 883 264 | 13 786 235 | -7% |
| Elektrownia Połaniec | 8 219 329 | 6 751 791 | 4 555 879 | -33% |
| Elektrociepłownia Białystok | 280 147 | 253 522 | 174 755 | -31% |
| Ciepłownia „Zachód” (Białystok) | 19 753 | 12 254 | 14 588 | +19% |
| MEC Piła | 84 107 | 80 450 | 81 089 | +1% |
| PEC | 14 576 | 13 597 | 13 490 | -1% |
| Łęczyńska Energetyka | 49 217 | 44 697 | 45 263 | +1% |
Grupa ENEA raportuje bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych (Zakres 1) wiążące się z działalnością należących do niej spółek produkujących energię elektryczną i ciepło. Do momentu publikacji Oświadczenia nie zapadły decyzje zarządcze w odniesieniu do harmonogramu wdrożenia pełnego raportowania emisji w Grupie oraz w jej łańuchu dostaw (Zakres 1 + Zakres 2 + Zakres 3).# Produkcja energii z OZE [GWh]
| 2018 | 2019 | 2020 | Zmiana 2020/2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Łączna produkcja z odnawialnych źródeł energii, w tym: | 2 025 | 2 279 | 2 392 | +5,0% |
| ENEA Nowa Energia: elektrownie wodne | 159 | 130 | 130 | +0,2% |
| ENEA Nowa Energia: farmy wiatrowe | 130 | 185 | 183 | -0,7% |
| ENEA Nowa Energia: biogazownie | 6 | 5 | 9 | +87,9% |
| ENEA Ciepło: spalanie biomasy | 172 | 204 | 255 | +25,0% |
| ENEA Elektrownia Połaniec: współspalanie biomasy | 180 | 314 | 371 | +18,3% |
| ENEA Elektrownia Połaniec: spalanie biomasy | 1 378 | 1 441 | 1 442 | +0,1% |
Intensywność emisji gazów cieplarnianych [kg/MWh]
| 2018 | 2019 | 2020 | Zmiana 2020/2019 | |
|---|---|---|---|---|
| 781 | 774 | 757 | -2 % |
Zużycie energii elektrycznej [MWh]
| 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| 3 288 484 | 2 660 204 | 2 415 110 |
Pobór wody [m³]
| 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Łączne zużycie wody przez spółki Grupy ENEA: | 2 912 857 179 | 2 851 674 557 | 2 521 563 139 |
| w tym pobór wody z ujęć/wodociągów miejskich | 241 504 231 | 654 204 558 | |
| w tym pobór wody powierzchniowej | 2 896 571 028 | 2 834 572 229 | 2 504 441 015 |
| w tym pobór wody głębinowej | 841 364 867 | 398 833 748 | |
| w tym pobór wody z drenażu | 12 565 217 | 12 872 658 | 12 928 105 |
| w tym pobór wody z innego źródła | 2 638 066 | 3 130 618 | 3 155 395 |
Wygenerowane odpady [Mg]
| 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Całkowita waga wygenerowanych w Grupie ENEA odpadów: | 8 318 353 | 7 486 683 | 6 328 559 |
| w tym odpady niebezpieczne | 824 | 5 464 | 14 833 |
| w tym odpady inne niż niebezpieczne | 8 317 529 | 7 481 219 | 6 327 726 |
Iloraz całkowitej emisji CO₂ związanej z produkcją energii elektrycznej i całkowitej produkcji energii elektrycznej brutto.
Nie uwzględniono nieruchomości, dla których brak szczegółowych danych na temat zużycia energii (np. ze względu na rozliczanie się przez spółki z administratorami w formie ryczałtu), a także potrzeb sieciowych ENEA Operator sp. z o.o. Dane raportowane przez ENEA Nowa Energia sp. z o.o. mają charakter szacunkowy.
Nie uwzględniono nieruchomości, dla których brak szczegółowych danych na temat zużycia wody (np. ze względu na rozliczanie się przez spółki z administratorami w formie ryczałtu). Dane raportowane przez ENEA Nowa Energia sp. z o.o. mają charakter szacunkowy.
Elektrownia Kozienice wykorzystuje do produkcji wodę pochodzącą z rzeki Wisły. Pobór zwrotny wody przeznaczonej na cele chłodnicze stanowi ponad 99% całości wody pobranej przez elektrownię.
Nie uwzględniono nieruchomości, dla których brak szczegółowych danych na temat wytworzonych odpadów (np. ze względu na rozliczanie się przez spółki z administratorami w formie ryczałtu).
Uwzględniono odpady zbierane przez ENEA Logistyka od innych jednostek Grupy ENEA oraz wynikające z przepisów Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
12.7 Zagadnienia pracownicze – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki
12.7.1 Regulacje z obszaru pracowniczego
Podejście Grupy ENEA do Pracowników opiera się na bezwzględnym przestrzeganiu ich praw, równym traktowaniu oraz jasnych kryteriach zatrudniania, wynagradzania i awansu, wspieraniu w rozwoju zawodowym i osobistym oraz dbałości o przyjazną i sprzyjającą współpracę atmosferę. Zagadnienia pracownicze na poziomie Grupy regulują przede wszystkim:
- zakładowe układy zbiorowe pracy,
- Kodeks Etyki Grupy ENEA, określający wartości Grupy,
- Regulamin Komisji Etyki Grupy ENEA, w którym opisano procedurę zgłaszania, przyjmowania i weryfikowania naruszeń Kodeksu Etyki i wyjaśniania wątpliwości etycznych,
- Polityka Compliance Grupy ENEA, która opisuje m.in. pożądane zachowania i postawy Pracowników,
- Zasady adaptacji w Grupie ENEA,
- Procedura realizacji działań rozwoju kapitału ludzkiego w Grupie ENEA, określająca formy i ujednolicająca postępowanie w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych Pracowników,
- Preliminarze Wspólnej Działalności Socjalnej w Grupie ENEA, wyznaczające zakres i zasady udzielania świadczeń socjalnych na rzecz Pracowników w danym roku,
- Procedura Komitetu Zarządzania Grupy ENEA dotycząca polityki personalnej w zakresie obsady Zarządów i Rad Nadzorczych Spółek.
Ponadto, w poszczególnych spółkach obowiązują polityki i procedury dostosowane do ich specyfiki. Określają one m.in. proces rekrutacji, zasady premiowania, ewidencjonowanie czasu pracy, ewidencjonowanie i rozliczanie podróży służbowych czy zasady realizacji rozstań z Pracownikami. Przyjęte regulacje wewnętrzne zapewniają zgodność funkcjonowania spółek z przepisami Kodeksu pracy oraz pozostałymi przepisami prawa odnoszącymi się do praw i obowiązków pracowniczych. Dodatkowo, każdego roku kierownicy jednostek organizacyjnych, w konsultacji z Pracownikami, przygotowują zestawienia określające zapotrzebowanie na szkolenia rozwijające kompetencje kadry.
Ważniejsze regulacje wewnętrzne z zakresu zagadnień pracowniczych obowiązujące w wybranych spółkach Grupy ENEA
ENEA S.A.
* Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego
* Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników ENEA S.A. oraz Spółek zależnych wymienionych w załączniku nr 10 do Układu
* Regulamin Pracy w ENEA S.A.
* Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom w ENEA S.A.
* Regulamin Premiowania Pracowników ENEA S.A.
* Regulamin premiowania Pracowników ENEA S.A. w oparciu o System Zarządzania przez Cele
* Model Kompetencji ENEA S.A.
* Procedura Rekrutacji w ENEA S.A.
ENEA Operator
* Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego
* Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników ENEA S.A. oraz Spółek zależnych wymienionych w załączniku nr 10 do Układu
* Regulamin Pracy Pracowników ENEA Operator sp. z o.o.
* Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom w ENEA Operator sp. z o.o.
* Procedura Rekrutacji
* Regulamin funkcjonowania systemu Zarządzanie Przez Cele w ENEA Operator sp. z o.o.
* Regulamin organizacji podróży służbowych w ENEA Operator sp. z o.o.
Lubelski Węgiel „Bogdanka”
* Regulamin Pracy
* Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy
* Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
* Polityka postępowania w procesie rekrutacji i selekcji pracowników Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. dla stanowisk produkcyjnych oraz dla stanowisk menadżerskich i specjalistycznych
ENEA Centrum
* Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego
* Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników ENEA S.A. oraz Spółek zależnych wymienionych w załączniku nr 10 do Układu
* Regulamin Pracy w ENEA Centrum sp. z o.o.
* Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom w ENEA Centrum sp. z o.o.
* Regulamin Premiowania Pracowników ENEA Centrum sp. z o.o. w oparciu o System Zarządzania przez Cele
* Zasady realizacji rozstań z Pracownikami w ENEA Centrum sp. z o.o.
Obowiązuje na podstawie porozumienia o stosowaniu ZUZP dla Pracowników ENEA S.A., co oznacza, że spółka może go samodzielnie zmieniać (jest jednak związana wykładnią jego interpretacji).
ENEA Elektrownia Połaniec
* Regulamin Pracy dla Pracowników ENEA Elektrownia Połaniec S.A.
* Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników ENEA Elektrownia Połaniec S.A.
* Regulamin Wynagradzania Kadry Menedżerskiej
* Program Ochrony Zdrowia oraz porozumienie w sprawie jego wykonywania
* Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom w ENEA Elektrownia Połaniec S.A.
* Porozumienie ze Związkami Zawodowymi z dnia 30 grudnia 1999 r dotyczące zasad współpracy
* Umowa dotycząca partycypacji w kosztach związanych z działalnością związkową zawarta ze Spółkami wydzielonymi w procesie restrukturyzacji
* Umowa dotycząca partycypacji w kosztach związanych z prowadzeniem PKZP zawarta ze Spółkami wydzielonymi w procesie restrukturyzacji
* Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz Umowa o wspólnej działalności socjalnej
* Instrukcja w sprawie przeprowadzania oceny Pracowników
* Umowa zakładowa dotycząca Pracowniczego Programu Emerytalnego
* Regulamin przyznawania odznaczeń i wyróżnień w ENEA Elektrownia Połaniec S.A.
ENEA Wytwarzanie
* Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego
* Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.; Umowa Społeczna dla Pracowników ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
* Regulamin pracy dla Pracowników ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
* Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
* Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom w ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
* Procedura zarządzania personelem ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
* Regulamin premiowania Pracowników ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
* Regulamin premii rocznej dla Pracowników ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
* Procedura Rekrutacji
12.7.2 Motywowanie Pracowników
Spółki Grupy ENEA stosują finansowe i pozafinansowe formy motywacji Pracowników. Do najczęściej spotykanych benefitów należą:
- prawo do premii rocznej,
- dodatek stażowy,
- nagroda i dzień wolny z okazji Dnia Energetyka,
- nagroda jubileuszowa,
- dopłata do energii elektrycznej wykorzystywanej w gospodarstwie domowym,
- opieka medyczna, z możliwością jej rozszerzenia na członków rodziny na preferencyjnych warunkach,
- prawo do ubezpieczenia grupowego,
- korzystne odprawy emerytalno-rentowe,
- prawo do uczestnictwa w Pracowniczym Programie Emerytalnym,
- pożyczki i bezzwrotne lub zwrotne zapomogi z Międzyzakładowej Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej,
- finansowanie pobytów w sanatorium,
- finansowanie udziału w szkoleniach, zdobywania uprawnień i certyfikatów oraz dofinansowanie do studiów,
- dofinansowanie do wypoczynku,
- dofinansowanie do pobytu w żłobku/przedszkolu oraz do wypoczynku dzieci i młodzieży,
- dopłaty do kosztów aktywności sportowej,
- bilety/karnety do kina, teatru, muzeum i na wydarzenia sportowe,
- nisko oprocentowane pożyczki na cele mieszkaniowe.# 12.7.2 Zatrudnienie i zarządzanie zasobami ludzkimi
Uprawnienia osób pracujących na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy lub zatrudnionych na czas określony są analogiczne jak Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, na czas nieokreślony. Jednocześnie prawo do niektórych benefitów zależy od stażu pracy lub przysługuje do określonej wysokości dochodów. Wybrane świadczenia otrzymują także Pracownicy emerytowani.
Charakter motywacyjny mają także m.in. następujące rozwiązania:
• Pomysłodajnia – program umożliwiający realizację przez pracodawcę propozycji zgłaszanych przez zatrudnionych, dotyczących usprawnień w codziennej pracy,
• możliwość wspólnego angażowania się Pracowników w zaproponowane przez nich działania na rzecz lokalnych społeczności, np. w ramach programu grantowego „Potęga poMocy”,
• konkursy dla zatrudnionych i ich dzieci,
• możliwość uczestnictwa dzieci Pracowników w zajęciach sportowych i teatralnych,
• uczestnictwo Grupy w kampanii na rzecz pogłębiania relacji rodzinnych „Dwie Godziny dla Rodziny”,
• ruchomy czas pracy.
Zmiany w sferze motywowania Pracowników w 2020 r.
W 2020 r. w związku z epidemią COVID-19 zrezygnowano z większości spotkań integracyjnych Pracowników oraz imprez dla ich dzieci. W Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A. wynegocjowano zmiany w zakładowym układzie zbiorowym pracy, porządkujące strukturę wynagrodzeń oraz wdrożono nowy system premiowy. W ENEA S.A. zaktualizowano Regulamin premiowania Pracowników ENEA S.A. w oparciu o System Zarządzania przez Cele , zaś w ENEA Elektrownia Połaniec S.A. poprzez odpowiednie zmiany w ZUZP usankcjonowano funkcjonowanie Pracowniczego Programu Emerytalnego oraz dodatkowych nagród okolicznościowych dla Pracowników (w ramach uspójniania rozwiązań w ramach Grupy).
Badania satysfakcji
W spółkach Grupy ENEA realizowane są, z różną regularnością, badania opinii pracowniczych dotyczące różnych obszarów. W 2018 r. odbyło się pierwsze badanie satysfakcji obejmujące większość spółek Grupy, o identycznym zakresie i czasie trwania, obejmujące m.in. elementy oceny bezpośrednich przełożonych. W przyszłości badanie zostanie powtórzone, a czas pomiędzy badaniami organizacja poświęca na wdrażanie działań doskonalących. W 2020 r. badanie zaangażowania i satysfakcji z pracy zostały przeprowadzone w ENEA Ciepło sp. z o.o. Oddział Elektrociepłownia Białystok , wśród Pracowników Wydziału Laboratorium. Z kolei w ENEA Innowacje sp. z o.o. odbyło się badanie opinii na temat pracy Biura Organizacji i Zarządzania.
Zatrudnienie
W 2020 r. GK ENEA zatrudniała na umowę o pracę 17 480 osób.
| Łączna liczba osób zatrudnionych na umowę o pracę | 17 480¹⁶ |
|---|---|
| w tym zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy – kobiety | 3 077 |
| w tym zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy – mężczyźni | 14 354 |
| w tym zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy – kobiety | 27 |
| w tym zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy – mężczyźni | 22 |
| w tym zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony – kobiety | 2 816 |
| w tym zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony – mężczyźni | 12 368 |
| w tym zatrudnieni na pozostałe umowy (w tym: na okres próbny, czas określony, stażową i zastępstwa) – kobiety | 288 |
| w tym zatrudnieni na pozostałe umowy (w tym: na okres próbny, czas określony, stażową i zastępstwa) – mężczyźni | 2 008 |
Różnorodność grup stanowisk w podziale ze względu na płeć
| Liczba zatrudnionych | |
|---|---|
| najwyższa kadra zarządzająca – kobiety | 17⁴ |
| najwyższa kadra zarządzająca – mężczyźni | 17⁴⁰ |
| dyrektorzy – kobiety | 17⁴¹ |
| dyrektorzy – mężczyźni | 17¹⁶¹ |
| kierownicy niższego szczebla – kobiety | 18²²⁹ |
| kierownicy niższego szczebla – mężczyźni | 18⁹²⁵ |
| Pracownicy operacyjni – kobiety | 2 562 |
| Pracownicy operacyjni – mężczyźni | 3 046 |
| Pracownicy administracyjni – kobiety | 274 |
| Pracownicy administracyjni – mężczyźni | 10 243 |
¹⁶ Liczba wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę w spółkach Grupy ENEA według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r., łącznie z Pracownikami czasowo zawieszonymi w zatrudnieniu, tj. przebywającymi na urlopach wychowawczych bądź urlopach bezpłatnych powyżej 30 dni lub otrzymującymi świadczenia rehabilitacyjne.
¹⁷ Dodatkowo uwzględniono osoby zatrudnione na innym typie umowy niż umowa o pracę, np. na tzw. kontrakcie menadżerskim.
¹⁸ Włącznie z nadsztygarami i dyspozytorami p/z.
Zatrudnienie kobiet i mężczyzn na umowę o pracę w podziale na grupy wiekowe
| Liczba zatrudnionych | |
|---|---|
| Pracownicy poniżej 30. roku życia – kobiety | 562 |
| Pracownicy poniżej 30. roku życia – mężczyźni | 2 772 |
| Pracownicy z przedziału wiekowego – 30-50 lat – kobiety | 1 715 |
| Pracownicy z przedziału wiekowego – 30-50 lat – mężczyźni | 7 441 |
| Pracownicy powyżej 50. roku życia – kobiety | 827 |
| Pracownicy powyżej 50. roku życia – mężczyźni | 4 163 |
Zarządzanie luką pokoleniową
Ważnym działaniem Grupy ENEA na rzecz utrzymania ciągłości zatrudnienia jest przeciwdziałanie luce pokoleniowej. W tym celu realizowane są następujące inicjatywy:
• monitorowanie potencjalnych odejść Pracowników ze względu na osiągnięty wiek emerytalny lub możliwość skorzystania z tzw. wcześniejszej emerytury związanej z pracą w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze,
• współpraca spółek Grupy z lokalnymi szkołami zawodowymi i technicznymi, w tym ze szkołami o profilu energetycznym (program szkół patronackich),
• kształcenie zawodowe studentów we współpracy z uczelniami (studia dualne),
• program płatnych staży oraz bezpłatnych lub płatnych praktyk dla studentów „Zainstaluj się w ENEI”,
• organizacja spotkań i wycieczek dydaktycznych dla uczniów,
• promocja Grupy jako godnego zaufania pracodawcy, m.in. na uczelniach i targach pracy.
W ramach programu szkół patronackich finansowane są stypendia dla najzdolniejszych uczniów, dofinansowywany zakup wyposażenia dla pracowni dydaktycznych oraz organizowane wycieczki i konkursy. Uczniowie placówek odbywają w spółkach Grupy obowiązkowe praktyki zawodowe.
Szkoły branżowe, z którymi współpracuje Grupa ENEA:
• Technikum Energetyczne w Poznaniu,
• Zespół Szkół Technicznych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie,
• Technikum Elektryczno-Energetyczne w Bydgoszczy,
• Zespół Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim,
• Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli,
• Zespół Szkół w Chodzieży,
• Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie,
• Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie,
• Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie,
• Technikum w Połańcu,
• Branżowa Szkoła I stopnia w Połańcu,
• Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie,
• Zespół Szkół Technicznych w Gnieźnie,
• Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu,
• Zespół Szkół nr 1 w Kozienicach,
• Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej,
• Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim,
• Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.
Uczelnie wyższe, z którymi Grupa ENEA współpracuje w zakresie szkolenia zawodowego:
• Uniwersytet Łódzki,
• Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
• Uniwersytet Warszawski,
• Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego,
• Politechnika Wrocławska,
• Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu,
• Akademia Sztuki Wojennej,
• Politechnika Świętokrzyska,
• Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
• Akademia Górniczo-Hutnicza,
• Wojskowa Akademia Techniczna,
• Politechnika Warszawska,
• Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
• Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
• Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
• Politechnika Białostocka.
W związku z epidemią COVID-19, w niektórych spółkach Grupy wstrzymano realizację praktyk i staży.
12.7.3 Różnorodność
Grupa ENEA nie opracowała osobnej polityki zarządzania różnorodnością (taki dokument posiada jedynie Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.), jednak od lat dokłada starań, by w praktyce uwzględniać zróżnicowanie zatrudnionych osób, np. wynikające z posiadanego doświadczenia, wiedzy czy zainteresowań. Przestrzegana jest zasada równego traktowania bez względu na płeć, wiek, status majątkowy czy poglądy polityczne, a poświęcone jej zapisy uwzględniono w następujących dokumentach: Kodeksie Etyki Grupy ENEA , zakładowych układach zbiorowych pracy, Polityce przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom , Polityce Compliance Grupy ENEA . Dane dotyczące różnorodności nie są raportowane do zarządów i rad nadzorczych spółek.
Potwierdzeniem skuteczności wysiłków Grupy ENEA na rzecz tworzenia przyjaznego miejsca pracy jest uzyskanie przez nią wyróżnienia „Friendly Workplace 2020”, przyznanego przez portal MarkaPracodawcy.pl.
12.7.4 Komunikacja
Grupa ENEA dąży do zapewnienia wszystkim Pracownikom dostępu do pełnych i aktualnych informacji na temat podejmowanych działań oraz istotnych wydarzeń mających miejsce w ich spółkach, całej Grupie oraz jej otoczeniu. Sprawny przepływ informacji do Pracowników zapewniają w szczególności:
• intranet korporacyjny (aktualności dotyczące Grupy) oraz intranety spółek,
• Strefa Pracownika w intranecie Grupy ENEA (aktualności, informacje oraz dokumenty dotyczące spraw pracowniczych),
• gazetki zakładowe („Echo Elektrowni” w Elektrowni Połaniec, „Bogdanka”, „Paczka informacyjna pracowników MEC Piła”, „Info Express” w ENEA Operator sp. z o.o.),
• mailing (do wybranych grup lub do wszystkich Pracowników),
• tablice ogłoszeń, ulotki i plakaty,
• radiowęzeł.
Narzędziami dialogu w spółkach Grupy są m.in.:
• spotkania i wideokonferencje,
• rozmowy pomiędzy Pracownikami oraz ich bezpośrednimi przełożonymi,
• badania ankietowe (np. poziom satysfakcji ze współpracy z różnymi obszarami: IT, kadry, zakupy itd.; ocena poszczególnych działań spółek),
• badania satysfakcji,
• skrzynka mailowa Pomysłodajnia, [email protected] (za jej pośrednictwem zatrudnieni przesyłają pomysły na usprawnienie pracy),
• skrzynka mailowa „HR napisz do nas”, [email protected] (za jej pośrednictwem zatrudnieni przesyłają pytania dotyczące spraw pracowniczych, na które odpowiedzi publikowane są w Strefie Pracownika),
• platforma Mam Pomysł, dostępna z poziomu intranetu Grupy ENEA.
W 2020 r.ze względów epidemicznych w maksymalnym możliwym zakresie zastępowano spotkania bezpośrednie komunikacją zdalną. Ponadto Departament PR i Komunikacji ENEA S.A. w każdy piątek wysyłał Pracownikom informacje o aktualnej sytuacji epidemicznej w Grupie.
12.7.5 Wolność zrzeszania się, dialog społeczny i współdecydowanie
Grupa ENEA szanuje prawo swoich Pracowników do zrzeszania się i aktywnej działalności związkowej.
Związki zawodowe w wiodących i zatrudniających największą liczbę Pracowników spółkach Grupy ENEA
- ENEA S.A.
- Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Związku Zawodowego Inżynierów i Techników przy ENEA S.A.
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Energetyków w ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Grupy Kapitałowej ENEA
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Synergia” Pracowników Grupy Kapitałowej ENEA
- Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” ENEA
- ENEA Operator
- Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Związku Zawodowego Inżynierów i Techników przy ENEA S.A.
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Energetyków
- Zakładowa Organizacja Związkowa w ENEA Operator sp. z o.o.
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Grupy Kapitałowej ENEA
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Grupy Energetycznej ENEA S.A.
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Synergia” Pracowników Grupy Kapitałowej ENEA
- Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” ENEA
- ENEA Elektrownia Połaniec
- Międzyzakładowa Organizacja Związkowa „Energetyk”
- Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Elektrowni Połaniec i Spółek
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Dozoru przy Elektrowni w Połańcu
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy przy Elektrowni Połaniec
- ENEA Wytwarzanie
- Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w ENEA Wytwarzanie
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Energetyków w ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Zmianowych w ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
- ENEA Centrum
- Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” ENEA
- Międzyzakładowa Organizacja Związkowa przy ENEA Ciepło sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników
- Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Związku Zawodowego Inżynierów i Techników przy ENEA S.A.
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Energetyków w ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Dozoru przy Elektrowni w Połańcu
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Grupy Kapitałowej ENEA
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy przy Elektrowni Połaniec S.A. w Zawadzie
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Synergia” Pracowników Grupy Kapitałowej ENEA
- Lubelski Węgiel „Bogdanka”
- NSZZ „Solidarność”
- Związek Zawodowy Górników w Polsce
- Związek Zawodowy „Kadra”
- Związek Zawodowy Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce „Przeróbka”
Zarządy spółek Grupy ENEA prowadzą stały dialog ze związkami zawodowymi. W 2019 r. została podpisana umowa społeczna, która w szczególności określa zasady stabilizacji zatrudnienia. Ponadto, odpowiedzią na postulaty związków zawodowych w zakresie wzrostu wynagrodzeń są coroczne negocjacje płacowe. Strona społeczna aktywnie współpracuje z pracodawcami przy wprowadzaniu zmian w zakresie wewnętrznych źródeł prawa pracy. W Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A. funkcjonuje Komisja ds. Zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy, za pośrednictwem której realizowany jest proces ciągłych negocjacji pracodawcy ze związkami zawodowymi. W pozostałych spółkach w przypadku potrzeby zmian w ZUZP powoływane są zespoły zadaniowe. Pracownicy Grupy ENEA mają wpływ na jej funkcjonowanie oraz na funkcjonowanie zatrudniających ich spółek także poprzez wybieranie swoich przedstawicieli do rad nadzorczych (większość spółek Grupy ¹⁹ ) oraz możliwość wyboru przedstawicieli Pracowników do rad pracowników (obecnie w ENEA Elektrownia Połaniec S.A.).
12.7.6 Bezpieczeństwo i higiena pracy
Grupa ENEA w obszarze BHP działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, na bieżąco dostosowując regulacje wewnętrzne do zmian w tym zakresie. Spółki Grupy dążą do eliminacji wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a także do zwiększania świadomości Pracowników w zakresie zagrożeń zawodowych (m.in. za pośrednictwem szkoleń i konkursów wiedzy) oraz ich odpowiedzialności i zaangażowania w poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wprowadzają także kolejne udogodnienia w zakresie ergonomii pracy (np. doposażanie stanowisk pracy w podnóżki czy podkładki pod nadgarstki, wymiana foteli biurowych na posiadające regulację podłokietników).
Grupa śledzi nowe rozwiązania techniczne wpływające na poziom BHP, m.in. poprzez coroczny udział wyznaczonego Pracownika w seminariach i wykładach organizowanych podczas Targów Ochrony Pracy. Stan BHP jest stale monitorowany i poprawiany, co gwarantują przyjęte polityki, procedury oraz instrukcje. Wymagają one m.in. regularnego dokonywania przeglądów narzędzi i sprzętu, bieżącego kontrolowania warunków pracy i przestrzegania przez Pracowników przepisów.
W części zakładów funkcjonują społeczni inspektorzy pracy, powoływani zgodnie z Regulaminem wyborów Społecznych Inspektorów Pracy w GK ENEA S.A. , którzy w imieniu Pracowników kontrolują stan BHP i zgłaszają postulaty w kwestii jego poprawy. Reprezentanci Pracowników biorą także udział w działających w niektórych spółkach Komisjach BHP.
Dokumenty dotyczące BHP w wiodących oraz kluczowych dla tego zagadnienia spółkach Grupy ENEA
- ENEA S.A.
- Regulamin Pracy w ENEA S.A.
- Programy szkoleń BHP dla ENEA S.A.
- Ocena ryzyka zawodowego
- Inne instrukcje (Instrukcja oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego, instrukcje pierwszej pomocy, instrukcje postępowania na wypadek pożaru)
- ENEA Operator
- Procedura oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura ochrony przeciwpożarowej w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura określająca zasady współpracy w zakresie BHP pomiędzy ENEA Operator sp. z o.o. a Wykonawcą
- Procedura szkoleń okresowych BHP w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura szkoleń prac pod napięciem w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura asekuracji przy pracach na wysokości w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura organizacji bezpiecznej pracy przy agregatach prądotwórczych w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura ewidencjonowania i kontroli sprzętu ochronnego elektroizolacyjnego i wskazującego napięcie w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura obiegu dokumentów dla instruktażu specjalistycznego z zasad asekuracji i ewakuacji przy pracach na wysokości w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura Środki pierwszej pomocy przedmedycznej w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura Zasady organizacji ratownictwa przedmedycznego w ENEA Operator sp. z o.o.
- Regulamin przygotowania zawodowego dla nowo zatrudnionych Pracowników Posterunków Energetycznych
- Instrukcje(Instrukcja organizacji bezpiecznej pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych w ENEA Operator sp. z o.o., Instrukcja organizacji pracy przy zabudowie i wymianie liczników bilansujących i zestawów modułów komunikacyjnych w stacjach transformatorowych SN/nn na potrzeby projektu AMI, instrukcje eksploatacyjne obiektów i urządzeń elektroenergetycznych, instrukcje stanowiskowe)
- Inne instrukcje(Standard wyposażenia Posterunków Energetycznych oraz wozów brygad Posterunków Energetycznych, Metody i zasady asekuracji przy pracach na wysokości w ENEA Operator sp. z o.o., Zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy / Prokuratury Rejonowej o wypadku śmiertelnym, ciężkim, zbiorowym, Zgłoszenie zdarzenia wypadkowego, Standaryzacja – tablice i znaki bezpieczeństwa oraz zasady ich stosowania w ENEA Operator sp. z o.o.)
- ENEA Elektrownia Połaniec
- Zintegrowany System Zarządzania obejmujący System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy
- Instrukcja Organizacji Bezpiecznej Pracy w ENEA Elektrownia Połaniec S.A.
- Instrukcja postępowania w razie wypadków i nagłych zachorowań oraz zasady postępowania powypadkowego
- Instrukcja przeprowadzania i dokumentowania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
- Instrukcja przydzielania pracownikom odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej oraz środków czystości
- Instrukcja ochrony przeciwpożarowej w ENEA Elektrownia Połaniec S.A.
- Instrukcja w sprawie zakazu palenia wyrobów tytoniowych w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych
- Procedura monitorowania bezpieczeństwa i higieny pracy
- Procedura identyfikacji zagrożeń, oceny ryzyka zawodowego oraz innych ryzyk dla systemu zarządzania BHP
- ENEA Wytwarzanie
- Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskowego i BHP
- Procedura Monitorowanie BHP
- Procedura gotowości i reagowania na awarie w lokalizacji Koronowo
- Procedura Identyfikacja zagrożeń i ocena ryzyka zawodowego
- Instrukcje(Instrukcja oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, Instrukcja badania wypadków przy pracy, chorób zawodowych i zdarzeń potencjalnie wypadkowych, Instrukcja Organizacji Bezpiecznej Pracy, instrukcje stanowiskowe, instrukcje BHP, instrukcje BHP eksploatacji urządzeń)
- Regulamin pracy dla Pracowników ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
- Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom w ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
- Zarządzenie w sprawie odpowiedzialności pracodawcy w zakresie BHP
- Programy szkoleń wstępnych, stanowiskowych i okresowych dla pracowników
- Regulamin Jednostek Organizacyjnych ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
¹⁹ W ENEA S.A. i ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. uprawnienie to wynika wprost z Ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników.# Lubelski Węgiel „Bogdanka” - Strategia w zakresie obszaru bezpieczeństwa pracy - Dokument bezpieczeństwa Zakładu Górniczego - Procedury, regulaminy, wytyczne i instrukcje Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP - Regulamin Pracy - Zarządzenia Zarządu i Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego ENEA Pomiary - Procedura zgłaszania wypadków przy pracy - Instrukcje BHP w magazynie ( Instrukcja przy użytkowaniu wózka widłowego, Instrukcja przy użytkowaniu podestu ruchomego, Instrukcja przy ręcznych pracach transportowych ) - Instrukcja przy eksploatacji i konserwacji regałów półkowych - Instrukcja przy obsłudze plombownicy pneumatycznej stołowej - Instrukcja podczas malowania natryskowego liczników energii elektrycznej pistoletem natryskowym - Instrukcja postępowania w przypadku pożaru - Inne instrukcje ( Instrukcja przy obsłudze komputera z monitorem ekranowym i drukarki, Instrukcja przy obsłudze niszczarki ) ENEA Serwis - Procedura zgłaszania wypadków przy pracy oraz wypadków w drodze do pracy lub z pracy w ENEA Serwis sp. z o.o. - Procedura prac pod napięciem - Instrukcje ( Instrukcja stanowiskowa biurowo-administracyjna, Instrukcja stanowiskowa elektromonter, inne instrukcje stanowiskowe) 136 ENEA Oświetlenie - Regulamin Pracy Pracowników ENEA Oświetlenie sp. z o.o. - Procedura prac pod napięciem przy urządzeniach elektroenergetycznych w ENEA Operator sp. z o.o. - Instrukcje związane z BHP (m.in. Instrukcja organizacji bezpiecznej pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych w ENEA Oświetlenie sp. z o.o., Instrukcja stanowiskowa elektromontera, Instrukcja stanowiskowa nieelektryka, Instrukcja eksploatacji linii i urządzeń oświetlenia drogowego w ENEA Oświetlenie sp. z o.o., Instrukcja stanowiskowa elektromontera pomiarów urządzeń energetycznych przewoźnego laboratorium pomiarowego, instrukcje oznakowania robót prowadzonych w pasie drogowym, Instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy podczas transportu, rozładunku/załadunku, składowania oraz montażu słupów oświetleniowych, Instrukcja BHP magazynowania i składowania materiałów, Instrukcja BHP przy pracach transportowych, Instrukcja BHP przy pracach z drabiną, Instrukcja BHP na stanowisku pracy z komputerem i drukarką) - Instrukcje BHP przy obsłudze urządzeń biurowych (m.in. bindownicy oraz kserokopiarki) oraz instrukcje BHP przy obsłudze innych urządzeń (np. wiertarki, pilarki tarczowej do drewna, szlifierki) - Zasady prowadzenia ruchu urządzeń elektroenergetycznych w ENEA Operator sp. z o.o. Kwestie związane z BHP są uwzględnione również w zakładowych układach zbiorowych pracy.
12.7.7 Wybrane działania spółek Grupy ENEA w 2020 r. z obszaru BHP
W Elektrowni Połaniec odbył się w audyt recertyfikacyjny przeprowadzony przez TÜV NORD Polska Sp. z o.o. na zgodność systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy z normą PN-ISO 45001 . W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia , w efekcie której poszerzono wykaz czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, w spółce opracowano program działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia jej Pracowników na pyły zawierające krystaliczną krzemionkę. Co więcej, kontynuowano kampanię „Pracujemy bezpiecznie albo wcale” na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy wykonawców, w ramach której w 2020 r. przeszkolono 5480 osób oraz zaktualizowano stronę na temat BHP w zakładowym intranecie.
W spółce ENEA Połaniec Serwis sp. z o.o. wdrożono aktualizację Instrukcji Organizacji Bezpiecznej Pracy w ENEA Elektrownia Połaniec S.A. , a także zakupiono nowoczesne, bezpieczne wyposażenie (m.in. sprzęt spawalniczy, elektronarzędzia) oraz atestowany sprzęt zabezpieczający Pracowników przed upadkiem z wysokości.
W ENEA Ciepło sp. z o.o. Oddział Elektrociepłownia Białystok zakupiono radiotelefony dla członków grupy ratownictwa awaryjnego, w celu poprawy łączności podczas działań ratowniczych.
W ENEA Ciepło Serwis sp. z o.o. zaktualizowano m.in. Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego dla Ciepłowni Zachód w Białymstoku przy ulicy Starosielce 2/1 , Dokument zabezpieczenia przed wybuchem obiektów na terenie Ciepłowni Zachód w Białymstoku przy ulicy Starosielce 2/1 oraz Instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych .
ENEA Logistyka sp. z o.o. zainwestowała w nowe przewijarki do kabli, które poprawiły nie tylko wydajność, ale i komfort pracy Pracowników oddziałów w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Ponadto spółka podjęła decyzję, by obowiązkowe okresowe ćwiczenia przeciwpożarowe z ewakuacji w jej centrali w Poznaniu poszerzyć o udział straży pożarnej (państwowej i ochotniczej) oraz innych służb i firm specjalizujących się w tematyce zapobiegania pożarom.
ENEA Oświetlenie sp. z o.o. poprawiła warunki pracy biurowej, m.in. poprzez zakup bardziej ergonomicznych foteli oraz modernizację klimatyzatorów. Ponadto w spółce dokonano przeglądu sprzętu asekurującego do prac na wysokości oraz sprzętu chroniącego przed porażeniem.
W ENEA Operator sp. z o.o. przeprowadzano szkolenia w zakresie zasad organizacji pracy przy urządzeniach i instalacjach elektroenergetycznych, wynikające ze zmienionych w tym zakresie przepisów BHP oraz przygotowano materiały do samokształcenia.
W ENEA Bioenergia sp. z o.o. miała miejsce recertyfikacja z normy PN-N 18001:2004 na PN-ISO 45001:2018 , z czym wiązała się m.in. konieczność aktualizacji Księgi Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy oraz Polityki Bezpieczeństwa i Higieny Pracy , a także szkoleń dla audytorów wewnętrznych. Ponadto m.in. zakupiono sprzęt zmniejszający wybrane ryzyka (np. kruszarkę do kamienia wapiennego oraz komplet maszyn do zakuwania węży hydraulicznych wysokociśnieniowych), zorganizowano szkolenie doskonalące z zakresu BHP przy wykonywaniu prac na wysokościach, doświetlono wybrane place składowe biomasy oraz poprawiono ergonomię pracy na stanowisku operatora urządzeń biomasy (zakup nowych mebli, wymiana monitorów).
Lubelski Węgiel „Bogdanka” nawiązał współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie w sprawie specjalistycznych szkoleń dla Pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Łęczyńska Energetyka sp. z o.o. dokonała licznych zakupów sprzętu zwiększających bezpieczeństwo i higienę pracy, m.in. urządzeń do bezpiecznej pracy w studni oraz do pracy na wysokości, maty antyzmęczeniowej do tokarni.
Działania na rzecz bezpieczeństwa epidemicznego Pracowników opisano w rozdziale Odpowiedzialność Grupy ENEA w kontekście epidemii COVID-19.
12.8 Zagadnienia społeczne – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki
12.8.1 Zaangażowanie społeczne i wolontariat
Grupa ENEA podejmuje różnorodne działania odpowiadające na potrzeby i oczekiwania interesariuszy, zarówno w skali lokalnej i regionalnej, jak i ogólnopolskiej. Podstawowymi dokumentami regulującymi zasady zaangażowania społecznego Grupy są:
- Zasady postępowania z wnioskami o Wsparcie w obszarze zaangażowania społecznego w Grupie ENEA,
- Zasady prowadzenia działań public relations i działań partnerstwa społecznego w Grupie ENEA,
- Regulamin Wolontariatu Pracowniczego w Grupie ENEA.
Za koordynację zaangażowania społecznego, jak również ogółu działań społecznie odpowiedzialnych w Grupie, odpowiada Biuro Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, stanowiące część Departamentu PR i Komunikacji ENEA S.A. Centrum kompetencyjnym w zakresie inicjatyw prospołecznych Grupy, a także podmiotem wspierającym finansowo cele społeczne ze środków z darowizn przekazywanych przez należące do niej spółki, jest Fundacja ENEA. Jej cele oraz zasady działania określają:
- Statut Fundacji ENEA,
- Regulamin organizacyjny Fundacji ENEA,
- Regulamin udzielania wsparcia przez Fundację ENEA.
Fundacja ENEA prowadzi przede wszystkim działania przynoszące trwałe efekty społeczne. W tym celu realizuje przemyślane i innowacyjne projekty w sferach takich jak bezpieczeństwo, edukacja dzieci i młodzieży, ochrona środowiska, pomoc osobom potrzebującym oraz sport, kultura i sztuka. W sytuacjach wyjątkowych, takich jak epidemie czy klęski żywiołowe, Fundacja udziela bezpośredniej pomocy poszkodowanym.
Aktywna w dziedzinie zaangażowania społecznego jest także Fundacja „Solidarni Górnicy”, powołana przez Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Jej celem jest pomoc Pracownikom spółki i ich rodzinom: osobom poszkodowanym w wypadkach losowych, chorym czy znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Organizacja zajmuje się także wspieraniem talentów oraz przedsięwzięć kulturalnych, ekologicznych i prozdrowotnych. W 2020 r. opracowano koncepcję i wstęp do strategii rozwoju fundacji.
Spółki Grupy organizują liczne akcje charytatywne, a także przedsięwzięcia edukacyjne, np. propagujące zdrowy styl życia lub popularyzujące wiedzę przyrodniczą. Zaangażowani w życie lokalnych społeczności są ponadto Pracownicy Grupy. Wspiera ona ich działania, podejmowane m.in. w ramach zbiórek dobroczynnych oraz wolontariatu pracowniczego.
| Zaangażowane społeczne i wolontariat w Grupie ENEA 2020 | ||
|---|---|---|
| Środki przekazane przez spółki na cele społeczne inne niż walka z COVID-19 | 20 | 2 701 526 zł |
| Liczba beneficjentów wolontariatu kompetencyjnego | 21 | 3 412 |
| Liczba wolontariuszy, którzy mieli podpisane umowy wolontariackie na dzień 31 grudnia 2020 r. | 22 | 359 |
| Łączna liczba godzin przeznaczonych przez Pracowników na wolontariat pracowniczy | 660 |
Łącznie ze wsparciem przekazanym na walkę z epidemią COVID-19, Grupa ENEA przeznaczyła na cele społeczne 8 040 797 zł, co oznacza wzrost o 146% w stosunku do 2019 r.
Przykłady zaangażowania społecznego Grupy ENEA
ENEA dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie – program edukacji w zakresie bezpieczeństwa oraz świadomości konsumenckiej, realizowany przez Fundację ENEA. Nowością w 2020 r. była TeleRada – bezpłatna infolinia organizująca dyżury ekspertów z różnych dziedzin (lekarz, prawnik, dietetyk, pracownik socjalny, przedstawiciel rzecznika konsumentów).# Potęga poMocy
Konkurs grantowy skierowany do Pracowników Grupy ENEA polegający na zgłaszaniu przez nich pomysłów na działania na rzecz społeczności lokalnych. Pracownicy w charakterze wolontariuszy remontują, rewitalizują ogrody, organizują festyny czy turnieje sportowe, spełniają marzenia podopiecznych domów dziecka, wspierają seniorów, chorych i potrzebujących oraz pomagają zwierzętom. W 2020 r. wyłoniono 8 projektów, które łącznie otrzymały od Fundacji ENEA wsparcie w wysokości 25 000 zł. Wśród zrealizowanych inicjatyw znalazły się m.in. warsztaty hortiterapeutyczne dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz remont świetlicy szkolnej. 20 Za pośrednictwem Fundacji ENEA, Fundacji „Solidarni Górnicy” oraz bezpośrednio (w formie darowizn i autorskich programów społecznych). 21 Dane na ten temat znajdują się w rozdziale Odpowiedzialność Grupy ENEA w kontekście epidemii COVID-19 Oświadczenia. 22 Nie uwzględniono programu „Bogdanka Społecznie Zaangażowana”.
Biegamy – Zbieramy – Pomagamy
Akcja charytatywna realizowana przez Fundację ENEA wspólnie z Pracownikami Grupy. Kilometry przebyte podczas zawodów biegowych, rowerowych i nordic walking, a także podczas zawodów charytatywnych oraz imprez sportowych sponsorowanych przez Grupę, przeliczane są na złotówki, a za zgromadzoną kwotę organizowane są działania i wydarzenia dla lokalnych społeczności, mające na celu wspieranie rozwoju sportowego dzieci i młodzieży.
Program wolontariatu kompetencyjnego
W 2020 r. w ramach tego przedsięwzięcia, koordynowanego przez Fundację ENEA, Pracownicy Grupy kontynuowali opowiadanie dzieciom, jak powstaje prąd i jak go oszczędzać (akcja „Nie taki prąd straszny”) oraz edukację społeczną w zakresie właściwego reagowania, kiedy jest się świadkiem wypadku (akcja „Pierwsza pomoc – ratownictwo przedmedyczne”).
Program wolontariatu akcyjnego
W jego ramach Fundacja ENEA zaprasza Pracowników Grupy do udziału w organizowanych przez siebie akcjach wspierających lokalne społeczności. W roku 2020 wolontariusze poświęcili swój czas na pomoc dzieciom oraz osobom w potrzebie, m.in. realizując zakupy dla seniorów z powiatu poznańskiego w ramach akcji ENEA dla pokoleń, angażując się w zbiórki charytatywne oraz dzieląc się swoją wiedzą w ramach projektu #CONTRA19.
Kup bliskim, pomóż wszystkim
W okresie przedświątecznym Grupa ENEA zorganizowała tradycyjny kiermasz charytatywny, który w 2020 r. miał formę zdalną. Umożliwił on Pracownikom Grupy nabycie prezentów i ozdób bożonarodzeniowych wykonanych przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Poznaniu, Pile oraz Policach, jednocześnie zachęcając do odpowiedzialnych zakupów. Dochód z kiermaszu został przeznaczony na leczenie podopiecznych placówek.
Obok prowadzenia własnych działań, Fundacja ENEA wspiera inicjatywy prospołeczne innych podmiotów. W roku 2020, z uwagi na sytuację epidemiczną, większość środków przekazano na projekty dotyczące ochrony i promocji zdrowia. Pozostałe fundusze przeznaczono na dotowanie mniejszych realizacji, w tym projektów charytatywnych, wspierających integrację i reintegrację zawodową oraz społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, kulturę fizyczną i sport amatorski oraz ratownictwo i ochronę ludności (Ochotnicze Straże Pożarne).
Działania podejmowane w ramach walki ze pandemią i jej skutkami opisano w rozdziale Odpowiedzialność Grupy ENEA w kontekście epidemii COVID-19 Oświadczenia. Z kolei wybrane projekty o tematyce ekologicznej adresowane do społeczności lokalnych uwzględniono w sekcji Wybrane działania proekologiczne w Grupie ENEA w 2020 r.
12.8.2 Bezpieczeństwo dostaw energii
Jednym ze strategicznych celów Grupy ENEA są działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju: zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz niezawodności funkcjonowania sieci dystrybucyjnej. W ENEA Operator obowiązują m.in. następujące regulacje dotyczące działań na rzecz niezawodności dostaw energii:
- Procedura dotycząca planowania i zgłaszania prac na sieci WN, SN i nn na potrzeby realizacji inwestycji i eksploatacji oraz prowadzenia ruchu sieci w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura prac pod napięciem przy urządzeniach elektroenergetycznych w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura prac pod napięciem w sieciach napowietrznych 15 i 20 KV w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura prowadzenia ewidencji wykonanych prac w technologii PPN oraz obliczania dostarczonej energii elektrycznej do odbiorców w trakcie wykonywania prac pod napięciem w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura wymiany informacji oraz raportowania zdarzeń w sieci elektroenergetycznej przez służby ruchu ENEA Operator sp. z o.o. i współpracy ze sztabami zarządzania kryzysowego w sytuacjach awarii rozległych
- Procedura zarządzania wycinkami drzew i krzewów w pasach linii elektroenergetycznych ENEA Operator sp. z o.o.
- Katalog standardowych zabiegów eksploatacyjnych sieci elektroenergetycznej WN, SN i nn w ENEA Operator sp. z o.o.
- Procedura likwidacji kolizji
- Szczegółowe regulacje dotyczące prawidłowej eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych
- Standardy w zakresie stosowania aparatury pomiarowo-diagnostycznej do linii kablowych średniego napięcia oraz pomiarów i diagnostyki linii kablowych wysokiego i średniego napięcia
- Standardy w zakresie stosowanych rozwiązań technicznych budowy linii i urządzeń elektroenergetycznych
- Plan ciągłości działania , w którym zawarto procedury awaryjne dla procesów krytycznych.
Poprawie niezawodności pracy sieci, szczególnie SN, mającej największy wpływ na wskaźniki czasu trwania i częstości przerw w dostawach energii, służą m.in. następujące programy i działania wspomagające:
- Realizacja Koncepcji rozwoju sieci SN, która uwzględnia również rozwój automatyki w głębi sieci,
- Kablowanie sieci SN przebiegających przez tereny leśne,
- Likwidacja zagrożeń zwarciowych w sieci SN, mająca na celu zwiększenie przekrojów wyprowadzeń linii SN z GPZ, co pozwoli w konsekwencji na zwiększenie pewności zasilania odbiorców,
- Wdrożenie w wybranych ciągach SN funkcji FDIR (Faul Detection, Isolation & Restoration),
- Likwidacja sieci 6 kV na terenie aglomeracji poznańskiej,
- Działania ENEA Operator w zakresie pomiarów oraz diagnostyki linii kablowych średniego napięcia,
- Prace nakierowane na prowadzenie systemowych działań związanych z wycinkami drzew i krzewów w pasach linii elektroenergetycznych.
ENEA Operator sp. z o.o. dokłada wszelkich starań, aby ograniczać skutki awarii oraz przywracać odbiorcom zasilanie w możliwie najkrótszym czasie. W celu zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej stosowane jest zasilanie wydzielonej sieci elektroenergetycznej z agregatów prądotwórczych, o ile jest to możliwe pod względem technicznym. Maksymalne ograniczanie przerw w dostawach energii elektrycznej do odbiorców realizowane jest poprzez systematyczne zwiększanie zakresu prac realizowanych w technologii prac pod napięciem (SN i nn), jak również prewencyjne pomiary diagnostyczne. Prace w zakresie zlokalizowania miejsca wystąpienia uszkodzeń w sieci, wykonania niezbędnych przełączeń oraz naprawcze dla przywrócenia zasilania odbiorcom są podejmowane niezwłocznie po wystąpieniu awarii przez Pracowników ENEA Operator i zewnętrznych firm wykonawczych. Dla każdej awarii prowadzona jest analiza przyczyn, która jest jednym z elementów oceny stanu technicznego i stanowi podstawę do formulowania zakresów modernizacji/wymiany urządzeń w ramach funkcjonujących w spółce programów modernizacyjnych i inwestycyjnych lub decyzji eksploatacyjnych.
Na zwiększenie bezpieczeństwa zasilania odbiorców mają również wpływ wprowadzone standardy dotyczące stosowanych materiałów i robót wykonywanych w sieci dystrybucyjnej spółki. Stosowanie jednolitego wyposażenia sieciowego pozwala na szybsze usuwanie awarii. W procesie tworzenia standardów, każde z zastosowanych rozwiązań poddawane jest wnikliwej analizie i dialogom technicznym. W wyniku prac powstają pragmatyczne dokumenty, które uwzględniają wymagania stawiane sieci dystrybucyjnej na obszarze całej spółki. Wszystkie standardy podlegają cyklicznym, corocznym analizom, które pozwalają na ich uszczegółowienie i aktualizację w taki sposób, aby zawarte w nich wymagania oraz wytyczne odpowiadały bieżącym, zmieniającym się potrzebom funkcjonowania sieci elektroenergetycznej.
W 2020 r. ENEA Operator kontynuowała prace na rzecz zwiększenia niezawodności pracy sieci dystrybucyjnej, tj. realizację programów modernizacyjnych, reorganizację służb prowadzących eksploatację i usuwających awarie oraz ich doposażanie w sprzęt i narzędzia.
Wskaźniki niezawodności sieci
Konsekwentna realizacja szeroko zakrojonych działań w obszarach inwestycji, eksploatacji oraz organizacji pracy znajduje odzwierciedlenie w dynamice poprawy wskaźników niezawodności dostaw energii elektrycznej.
| 2018 | 2019 | 2020 | Cel na 2025 23 | Cel na 2030 23 | |
|---|---|---|---|---|---|
| SAIDI – średni czas trwania wyłączenia zasilania 24 | 150 min. | 98 min. | 77 min. | 105 min. | 100 min. |
| SAIFI – częstotliwość wyłączenia zasilania 24 | 3,03 | 2,43 | 2,06 | 2,14 | 2,03 |
23 Zapisany w strategii Grupy.
24 Dotyczy planowanych i nieplanowanych przerw w dostawach energii elektrycznej dla wysokiego i średniego napięcia.
12.9 Zagadnienia praw człowieka – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki
W obszarze praw człowieka priorytety dla Grupy ENEA stanowią:
- Bezwzględne przestrzeganie zasady równego traktowania bez względu na płeć, wiek, pochodzenie, status społeczny, stan zdrowia, tożsamość seksualną czy światopogląd,
- Realizacja jednolitej polityki przeciwdziałania mobbingowi,
- Zapewnienie wszelkiego wsparcia Pracownikom, którzy uważają, iż są poddawani mobbingowi, w bezstronnym wyjaśnieniu sprawy, a w razie potwierdzenia się zarzutów zastosowanie środków naprawczych,
- Promowanie w organizacji właściwych postaw oraz wskazywanie zachowań niedopuszczalnych (za pośrednictwem szkoleń, e-learningu, webinariów itd.).# Spółki Grupy czynią wszelkie starania również w zakresie zagwarantowania przestrzegania praw obywatelskich (np. prawo do swobodnego wypowiadania się czy prawo do prywatności) oraz praw społecznych (podstawowe prawa pracownicze, prawo do ochrony socjalnej czy ochrony zdrowia). Wzorce postępowania dla wszystkich Pracowników Grupy określają przede wszystkim:
- Kodeks Etyki Grupy ENEA, definiujący wartości etyczne, którymi powinni kierować się Pracownicy (są to uczciwość, kompetencja, odpowiedzialność i bezpieczeństwo) oraz prezentujący oczekiwane zasady zachowania, których fundamentem jest równe traktowanie i poszanowanie godności osobistej. Dokument wprowadza standardy dla relacji z Klientami, partnerami biznesowymi, akcjonariuszami, społecznościami lokalnymi i współpracownikami;
- Polityka Compliance Grupy ENEA, wskazująca m.in. na potrzebę budowania przyjaznego środowiska pracy, dbałość o ochronę zdrowia i bezpieczeństwo Pracowników, poszanowanie ich życia osobistego i czasu wolnego;
- Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom, która wskazuje charakterystyki postepowań niedopuszczalnych, tryb ich zgłaszania oraz postępowania ze zgłoszeniami, a także działania prewencyjne w tej kwestii oraz obowiązki pracodawcy i Pracowników;
- Polityka zgłaszania naruszeń i ochrony sygnalistów w Grupie ENEA (dokument przyjęty w 2020 r.) określa m.in. kanały, za pośrednictwem których można zgłaszać ewentualne naruszenia, podział ról i odpowiedzialność w zakresie ich weryfikacji oraz środki ochrony osób zgłaszających takie naruszenia.
Za wdrażanie i nadzór nad realizacją wymienionych regulacji odpowiadają:
- w zakresie przeciwdziałania mobbingowi i przestrzegania zasad etycznych ujętych w Kodeksie Etyki Grupy ENEA – Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi ENEA S.A.;
- w zakresie compliance – Departament Prawno-Organizacyjny ENEA S.A. którego dyrektor od grudnia 2019 r. pełni jednocześnie funkcję Compliance Officera Grupy ENEA.
Do monitorowania swojego otoczenia w kontekście obowiązujących norm są także zobligowani wszyscy Pracownicy.
Ponadto, w Grupie funkcjonuje Komisja Etyki, która rozstrzyga zgłaszane przez Pracowników wątpliwości etyczne oraz bezstronnie wyjaśnia zidentyfikowane przypadki prawdopodobnego złamania postanowień Kodeksu Etyki. Komisja działa w oparciu o swój regulamin, określający m.in. procedury w zakresie zgłaszania wątpliwości i naruszeń oraz prowadzenia czynności wyjaśniających.
W 2020 r. w Grupie ENEA nie wystąpiły potwierdzone przypadki dyskryminacji. W większości spółek funkcjonują specjalne zespoły opiniodawcze. Ich zadaniem jest ustalanie wszystkich okoliczności zarzutów zgłaszanych przez Pracowników oraz wydawanie rekomendacji w sprawie zaistnienia zjawiska mobbingu, dyskryminacji lub innych nieakceptowalnych zachowań w miejscu pracy.
Ze względu na różnorodność spółek należących do Grupy, na poziomie poszczególnych jednostek zostały wdrożone dodatkowe dokumenty i działania, spójne z zasadami przyjętymi dla całej organizacji. W Lubelskim Węglu „Bogdanka” obowiązuje Kodeks Etyki dla GK LW „Bogdanka” S.A. Jednostką odpowiedzialną za monitoring przyjętych w nim regulacji jest Rzecznik ds. Etyki, zajmujący się ponadto edukacją etyczną pracowników, oraz Inspektor ds. CSR. Ponadto, w spółce funkcjonuje Dział Polityki Compliance.
ENEA S.A. we współpracy z ENEA Centrum sp. z o.o. przygotowała szkolenie e-learningowe skierowane do Pracowników oraz webinaria (adresowane do menedżerów) zatytułowane „Budowanie przyjaznego środowiska pracy – przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom”. Udział w szkoleniu był obowiązkowy dla Pracowników ENEA S.A., ENEA Operator sp. z o.o., ENEA Wytwarzanie sp. z o.o., ENEA Centrum sp. z o.o., ENEA Oświetlenie sp. z o.o., ENEA Trading sp. z o.o., ENEA serwis sp. z o.o., ENEA Pomiary sp. z o.o. oraz ENEA Bioenergia sp. z o.o. ENEA S.A. posiada certyfikat „Firma bez mobbingu”, wystawiony przez Centrum Antymobbingowe Sanduro. Potwierdza on wysoki stopień ochrony Pracowników.
141
Wybrane działania Grupy ENEA na rzecz praw człowieka w 2020 r.
W 2020 r. zostały przygotowane i wprowadzone w życie: Procedura Zgłaszania Naruszeń w Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A oraz Polityka Compliance Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. W 2020 r. w ENEA S.A. oraz ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. zaktualizowano wewnętrzne regulacje dotyczące przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz innym nieakceptowalnym zachowaniom, a w dalszej kolejności będą one aktualizowane w pozostałych spółkach Grupy, w związku z zasadą jednolitej polityki w tej sferze. Członkowie zespołu antymobbingowego w ENEA Pomiary sp. z o.o. wzięli udział w szkoleniu pt. „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji”.
Ochrona prywatności Klientów
Grupa ENEA szanuje prywatność Klientów oraz dba o bezpieczeństwo przechowywanych danych, kierując się w tym zakresie obowiązującymi przepisami prawa oraz wewnętrznymi procedurami. Spółki Grupy ENEA spełniają wymogi nałożone przez Ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. W organizacji wprowadzono zaawansowane rozwiązania informatyczne umożliwiające szybkie i sprawne reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa oraz przeciwdziałające ryzykom z tego obszaru, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zagrożeń, generowanych w związku z koniecznością dostosowania bezpieczeństwa systemów do pracy w okresie pandemii.
Ponadto, zgodnie z wymogami RODO, w spółkach Grupy zostali wyznaczeni Inspektorzy Ochrony Danych. Monitorują oni przestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych i są punktem kontaktowym we wszystkich sprawach z tego zakresu, także dla Klientów.
Wdrożone wewnętrzne regulacje:
- Polityka Ochrony Danych Osobowych w Grupie ENEA,
- Zasady Bezpieczeństwa Teleinformatycznego w Grupie ENEA,
- Zasady przetwarzania danych osobowych w Grupie ENEA,
- Metodyka zarządzania ryzkiem przetwarzania danych osobowych w Grupie ENEA.
Ponadto, spółki przyjmują własne regulacje, czego przykładem może być Polityka Bezpieczeństwa Informacji w systemach teleinformatycznych w spółce Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.
W raportowanym okresie w Grupie ENEA nie zidentyfikowano przypadków naruszeń dotyczących ochrony danych Klientów, które kwalifikowały się do zgłoszenia do PUODO.
Ochrona danych osobowych w obszarze sprzedaży
Grupa ENEA opracowała Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych w obszarze sprzedaży. Jest to zbiór praktycznych zasad dotyczących marketingu bezpośredniego, przetwarzania danych osobowych oraz realizacji obowiązków wynikających z RODO, Prawa telekomunikacyjnego i Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Powstał we współpracy z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych i obowiązuje wszystkich sprzedawców. Z kolei Polityka Zrównoważonego Marketingu Bezpośredniego ENEA S.A. ma charakter publicznej deklaracji ENEA S.A. w zakresie przestrzegania przepisów prawa związanych z ochroną danych osobowych i prywatności Klientów. Zapisano w niej zapewnienie należytej staranności po stronie ENEA S.A. w działaniach marketingowych kierowanych do Klientów.
Wybrane działania w 2020 r.
W 2020 r. miał miejsce przegląd i aktualizacja Polityki Ochrony Danych Osobowych w Grupie ENEA. W ENEA Trading sp. z o.o. odbył się przegląd procesów związanych z przetwarzaniem danych zawartych w dokumentach tożsamości, w ramach którego uzyskano opinię Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych potwierdzającą zgodność przyjętej praktyki z prawem. Ponadto, w związku z podwyższonym poziomem zagrożenia incydentami ze sfery bezpieczeństwa danych, wynikającym z wdrożenia trybu pracy zdalnej, wspomniana spółka oraz ENEA S.A. zwiększyły częstotliwość komunikatów uświadamiających Pracownikom obowiązki i niebezpieczeństwa związane z przetwarzaniem danych. Zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa informacji uwzględniano w porozumieniach dotyczących pracy zdalnej, zawieranych z Pracownikami przez większość spółek na początku epidemii COVID-19. W ENEA Serwis sp. z o.o. wprowadzono Zasady bezpieczeństwa podczas zdalnej pracy (Home Office).
142
12.10 Zagadnienia przeciwdziałania korupcji – opis polityk i procedur należytej staranności oraz ich wyniki
12.10.1 Przeciwdziałanie korupcji
Kluczowym aktem regulującym kwestie związane z zapobieganiem przyjmowania korzyści majątkowych oraz osobistych są Zasady przyjmowania i wręczania upominków w Grupie ENEA, zgodnie z którymi istnieje obowiązek uzyskania zgody na przyjęcie upominków, których wartość przekracza 200 zł. Zagadnienia związane z przeciwdziałaniem korupcji zostały ponadto unormowane w Polityce Compliance Grupy ENEA oraz w Kodeksie Etyki Grupy ENEA.
Zapisy wspierające przeciwdziałanie korupcji zawierają ponadto m.in. następujące dokumenty:
* Polityka zgłaszania naruszeń i ochrony sygnalistów w Grupie ENEA (przyjęta w 2020 r.),
* Polityka Zakupowa Grupy Kapitałowej ENEA,
* Kodeks Kontrahentów Grupy ENEA (przyjęty w 2020 r.), określający podstawowe wymagania względem kontrahentów w zakresie zgodności ich działań z prawem oraz standardami etycznymi i rynkowymi.
Niezwykle ważnym elementem systemu przeciwdziałania korupcji jest odpowiednie kreowanie kultury organizacyjnej Grupy ENEA. Służą temu m.in. stacjonarne i e-learningowe szkolenia dla Pracowników, promujące etyczne i zgodne z prawem zachowania, oraz informacje dostępne w intranecie. Zasady przyjmowania i wręczania upominków oraz zapobieganie konfliktom interesów i przestępstwom korupcyjnym są elementami obowiązkowych szkoleń wstępnych we wszystkich spółkach Grupy. Ponadto, szkolenia o tej tematyce są na bieżąco aktualizowane i powtarzane, szczególnie w sytuacji zmiany lub wprowadzenia nowego dokumentu regulującego wspomniane kwestie.
Do zadań Biura Organizacji i Compliance należy m.in. opiniowanie opracowywanych przez jednostki i komórki organizacyjne regulacji wewnętrznych (regulaminów, instrukcji, zasad, procedur, itp.) pod kątem spójności z innymi uregulowaniami wewnętrznymi.# Dodatkowo Biuro:
- prowadzi okresowe przeglądy aktów normatywnych i pochodnych,
- udostępnia w intranecie informacje dotyczące etyki i compliance, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania korupcji,
- udziela wsparcia przy interpretacji postanowień z obszaru compliance.
Eliminacji nadużyć w omawianej sferze służą także odpowiednie postanowienia aktów wewnętrznych spółek, takich jak regulaminy udzielania zamówień (przewidują one wymóg, by członkowie zarządów i komisji przetargowych składali oświadczenia potwierdzające brak związków z wykonawcami biorącymi udział w postępowaniach), regulaminy tworzenia listy wykonawców kwalifikowanych, zasady określające dokonywania zakupów awaryjnych czy regulaminy pracy.
W 2020 r. zakończyły się działania adaptujące system antykorupcyjny Grupy ENEA do Standardów rekomendowanych dla systemu zarządzania zgodnością w zakresie przeciwdziałania korupcji oraz systemu ochrony sygnalistów w spółkach notowanych na rynkach organizowanych przez GPW. Za realizację zadania odpowiedzialne było Biuro Organizacji i Compliance.
Wybrane działania spółek Grupy ENEA w 2020 r. z obszaru przeciwdziałania korupcji
W 2020 r. zostały przygotowane i wprowadzone w życie: Procedura Zgłaszania Naruszeń w Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A oraz Polityka Compliance Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. Na stronie internetowej enea.pl zostały umieszczone materiały informacyjne dotyczące systemu compliance oraz Kodeksu Kontrahentów. Ponadto, witrynę uzupełniono o ogólnie dostępny formularz umożliwiający zgłaszanie naruszeń.
W 2020 r. w ENEA Centrum sp. z o.o. wprowadzono Zasady opracowywania, przyjmowania, zmiany, uchylania oraz publikacji regulacji wewnętrznych w ENEA Centrum sp. z o.o., a także opracowano proces monitorowania zmian w otoczeniu prawnym.
Pracownicy ENEA Trading sp. z o.o. wzięli udział w szkoleniach w zakresie zapewniania zgodności z unijnym rozporządzeniem w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (REMIT) oraz w zakresie zapobiegania manipulacjom na rynku instrumentów finansowych.
ENEA Ciepło sp. z o.o. wprowadziła do stosowania instrukcję przeciwdziałania konfliktowi interesów oraz nadużyciom finansowym w związku z realizacją projektów dofinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014- 2020.
Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników ENEA Pomiary sp. z o.o. zmieniło umowę spółki, wprowadzając obowiązek sporządzania i przedkładania Radzie Nadzorczej i Zgromadzeniu Wspólników rocznego sprawozdania ze stosowania dobrych praktyk, o których mowa w art. 7 ust. 3 Ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.
143
Wskaźniki efektywności polityk w zakresie przeciwdziałania korupcji
| 2019 | 2020 | |
|---|---|---|
| Liczba potwierdzonych przypadków korupcji w spółkach Grupy ENEA | 2 | 0 |
W lutym 2020 r. dokonano anonimowego zgłoszenia dotyczącego rzekomych przypadków korupcji w ENEA Bioenergia sp. z o.o. związanych z dostawami biomasy. W wyniku powyższego, spółka powołała zespół mający na celu wyjaśnienie tej sprawy, który po kilku miesiącach pracy przedstawił jednostkom nadzorującym raport końcowy z oceny sytuacji. Został on przedstawiony Departamentowi Bezpieczeństwa ENEA S.A., Zarządowi ENEA Elektrownia Połaniec S.A., Radzie Nadzorczej ENEA Bioenergia sp. z o.o. oraz Zarządowi ENEA Bioenergia sp. z o.o.; zawiera propozycje usprawnień w procesie obsługi dostaw biomasy, pozwalających zminimalizować ryzyko zdarzeń niepożądanych. Jednocześnie zespół nie znalazł dowodów na potwierdzenie zarzutów w sprawie korupcji.
144
Załącznik nr 1 - Rachunek zysków i strat ENEA Operator w 2020 r. [tys. zł]
| 2019 | 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych odbiorcom końcowym | 2 704 174 | 2 897 237 | 193 063 | 7,1% |
| Przychody z tytułu opłat dodatkowych | 5 522 | 3 277 | -2 245 | -40,7% |
| Przychody ze sprzedaży niezafakturowanej usług dystrybucji | -6 597 | -6 040 | 557 | 8,4% |
| Rozliczenie rynku bilansującego | 27 967 | 39 707 | 11 740 | 42,0% |
| Opłaty za przyłączenie do sieci | 68 533 | 131 163 | 62 630 | 91,4% |
| Przychód z tytułu nielegalnego poboru energii elektrycznej | 5 503 | 5 835 | 332 | 6,0% |
| Przychody z tytułu usług | 28 637 | 27 144 | -1 493 | -5,2% |
| Przychody ze sprzedaż usług dystrybucji innym podmiotom | 18 412 | 26 631 | 8 219 | 44,6% |
| Przychody ze sprzedaż towarów i materiałów oraz inne przychody | 2 877 | 1 619 | -1 258 | -43,7% |
| Przychody ze sprzedaży | 2 855 028 | 3 126 572 | 271 543 | 9,5% |
| Amortyzacja środków trwałych i WNiP | 594 577 | 624 892 | 30 315 | 5,1% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 470 375 | 506 378 | 36 003 | 7,7% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 33 700 | 32 921 | -779 | -2,3% |
| Zakup energii na potrzeby własne oraz straty sieciowe | 320 935 | 352 982 | 32 047 | 10,0% |
| Koszty usług przesyłowych | 443 650 | 464 819 | 21 169 | 4,8% |
| Inne usługi obce | 287 286 | 294 329 | 7 043 | 2,5% |
| Podatki i opłaty | 198 127 | 229 681 | 31 554 | 15,9% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 2 348 650 | 2 506 002 | 157 352 | 6,7% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 56 017 | 124 785 | 68 768 | 122,8% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 64 681 | 63 592 | -1 089 | -1,7% |
| Zysk/ (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | (13 742) | (7 700) | 6 042 | 44,0% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 483 972 | 674 063 | 190 090 | 39,3% |
| Przychody finansowe | 2 754 | 4 057 | 1 303 | 47,3% |
| Koszty finansowe | 98 727 | 86 358 | -12 369 | -12,5% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 387 999 | 591 762 | 203 762 | 52,5% |
| Podatek dochodowy | 77 895 | 116 451 | 38 556 | 49,5% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | 310 104 | 475 311 | 165 206 | 53,3% |
| EBITDA | 1 078 549 | 1 298 955 | 220 405 | 20,4% |
Główne czynniki zmiany EBITDA ENEA Operator w 2020 r. (wzrost o 220 mln zł):
- (+) wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o 194 mln zł wynikają z wyższej stawki opłaty stałej i zmiennej w taryfie na 2020 r., a także późniejszego wprowadzenia do stosowania taryfy na 2019 r.
- (-) wyższe koszty zakupu usług przesyłowych i dystrybucyjnych (saldo) o 13 mln zł są konsekwencją wyższych stawek w zatwierdzonej taryfie na 2020 r.
- (+) wyższe przychody za przyłączenie do sieci o 63 mln zł wynikają z przyłączenia obiektu OZE w II grupie przyłączeniowej o znacznej opłacie, która ma charakter jednostkowy
- (-) wyższe koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej (saldo) o 20 mln zł wynikają przede wszystkim z wyższej średniej ceny energii elektrycznej
- (-) wyższe koszty operacyjne o 74 mln zł wynikają głównie z wyższych kosztów świadczeń pracowniczych oraz wyższych kosztów podatków i opłat
- (+) wyższy wynik na pozostałej działalności operacyjnej o 76 mln zł wynika głównie z aktualizacji rezerw dotyczących majątku sieciowego, wyższych przychodów z tytułu kar umownych i odszkodowań, zmiany stanu odpisów aktualizujących oraz wyższych przychodów z tytułu usuwania kolizji
13
Załącznik nr 2 - Rachunek zysków i strat ENEA Operator w 4 kw. 2020 r. [tys. zł]
| 4 kw. 2019 | 4 kw. 2020 | Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych odbiorcom końcowym | 698 105 | 753 541 | 55 435 | 7,9% |
| Przychody z tytułu opłat dodatkowych | 1 587 | 1 325 | -262 | -16,5% |
| Przychody ze sprzedaży niezafakturowanej usług dystrybucji | -1 001 | -7 475 | -6 474 | -646,7% |
| Rozliczenie rynku bilansującego | 13 169 | 13 378 | 209 | 1,6% |
| Opłaty za przyłączenie do sieci | 21 647 | 18 398 | -3 249 | -15,0% |
| Przychód z tytułu nielegalnego poboru energii elektrycznej | 1 403 | 1 863 | 460 | 32,8% |
| Przychody z tytułu usług | 7 630 | 6 784 | -846 | -11,1% |
| Przychody ze sprzedaż usług dystrybucji innym podmiotom | 4 877 | 7 023 | 2 145 | 44,0% |
| Przychody ze sprzedaż towarów i materiałów oraz inne przychody | 686 | 666 | -20 | -2,9% |
| Przychody ze sprzedaży | 748 104 | 795 501 | 47 397 | 6,3% |
| Amortyzacja środków trwałych i WNiP | 157 137 | 162 555 | 5 418 | 3,4% |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 146 908 | 135 594 | -11 314 | -7,7% |
| Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów | 10 115 | 10 778 | 663 | 6,6% |
| Zakup energii na potrzeby własne oraz straty sieciowe | 85 566 | 90 990 | 5 424 | 6,3% |
| Koszty usług przesyłowych | 115 829 | 116 030 | 201 | 0,2% |
| Inne usługi obce | 77 984 | 92 435 | 14 451 | 18,5% |
| Podatki i opłaty | 32 493 | 56 087 | 23 594 | 72,6% |
| Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży | 626 032 | 664 469 | 38 437 | 6,1% |
| Pozostałe przychody operacyjne | 21 586 | 38 787 | 17 201 | 79,7% |
| Pozostałe koszty operacyjne | 12 175 | 15 227 | 3 052 | 25,1% |
| Zysk/ (strata) na sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych | (5 412) | (3 806) | 1 606 | 29,7% |
| Zysk / (strata) z działalności operacyjnej | 126 071 | 150 786 | 24 715 | 19,6% |
| Przychody finansowe | 952 | 519 | -433 | -45,5% |
| Koszty finansowe | 39 441 | 19 430 | -20 011 | -50,7% |
| Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 87 582 | 131 875 | 44 293 | 50,6% |
| Podatek dochodowy | 17 214 | 25 640 | 8 426 | 48,9% |
| Zysk / (strata) netto okresu sprawozdawczego | 70 368 | 106 235 | 35 867 | 51,0% |
| EBITDA | 283 208 | 313 341 | 30 133 | 10,6% |
Główne czynniki zmiany EBITDA ENEA Operator w 4 kw. 2020 (wzrost o 30 mln zł):
- (+) wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym o 49 mln zł są głównie konsekwencją wyższej stawki opłaty stałej i zmiennej w taryfie na 2020 r. oraz wyższego wolumenu o 109 GWh
- (-) niższe koszty zakupu usług przesyłowych i dystrybucyjnych (saldo) o 2 mln zł
- (-) niższe przychody za przyłączenie do sieci o 3 mln zł
- (-) wyższe koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej (saldo) o 5 mln zł wynikają przede wszystkim z wyższej średniej ceny energii elektrycznej
- (-) wyższe koszty operacyjne o 27 mln zł wynikają głównie z wyższych kosztów podatków i opłat oraz usług obcych, przy jednocześnie niższych kosztach świadczeń pracowniczych
- (+) wyższy wynik na pozostałej działalności operacyjnej o 16 mln zł wynika głównie z wyższych przychodów z tytułu usuwania kolizji, wyższych przychodów z tytułu kar umownych i odszkodowań oraz aktualizacji rezerw dotyczących majątku sieciowego
146
Załącznik nr 3 - Rachunek zysków i strat ENEA Wytwarzanie w 2020 r. [tys.# 14. Słownik pojęć i skrótów
Poniżej zamieszczono słownik pojęć i wykaz skrótów używanych w treści niniejszego sprawozdania. Definicje alternatywnych pomiarów wyników oraz metodologie ich obliczania są takie same, jak definicje oraz metodologie obliczania tych samych wskaźników we wcześniejszych raportach okresowych GK ENEA. Wybrane definicje można również znaleźć w słowniku pojęć i skrótów dostępnym na stronie internetowej Spółki https://ir.enea.pl/slownik. Informacja nt. poszczególnych wskaźników obliczanych dla okresów sprawozdawczych jest cyklicznie monitorowana oraz prezentowana w ramach kolejnych raportów okresowych Spółki. Zaprezentowane wskaźniki są typowymi wskaźniki stosowanymi w analizie finansowej ze szczególnym uwzględnieniem branż, w których działa Grupa Kapitałowa ENEA.
| Wskaźnik finansowy | Wyszczególnienie |
|---|---|
| Cykl rotacji należności krótkoterminowych w dniach | Średni stan należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe x liczba dni / Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody |
| Cykl rotacji zobowiązań z tyt. | # H1 |
H2
dostaw i usług oraz pozostałych w dniach Średni stan zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych x liczba dni / Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów Cykl rotacji zapasów w dniach Średni stan zapasów x liczba dni / Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów Dług netto / EBITDA (Kredyty, pożyczki i dłużne papiery wartościowe długo- i krótkoterminowe + zobowiązania z tyt. leasingu finansowego długo- i krótkoterminowe + zobowiązania finansowe wycenione w wartości godziwej długo- i krótkoterminowe - środki pieniężne i ich ekwiwalenty - aktywa finansowe wycenione w wartości godziwej długo- i krótkoterminowe - dłużne aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie długo- i krótkoterminowe)/ EBITDA LTM EBITDA Zysk (strata) operacyjny + amortyzacja + odpis z tyt. utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych EBITDA LTM EBITDA z ostatnich 12 miesięcy EBIT Zysk (strata) operacyjny Finansowanie zewnętrzne Suma pozycji z sprawozdania z przepływów pieniężnych: Otrzymane kredyty i pożyczki, Emisja obligacji, Spłata kredytów i pożyczek, Wykup obligacji Koszty operacyjne Amortyzacja; Koszty świadczeń pracowniczych; Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów; Zakup energii i gazu na potrzeby sprzedaży; Usługi przesyłowe; Inne usługi obce, Podatki i opłaty Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów Zużycie materiałów i surowców oraz wartość sprzedanych towarów; Zakup energii na potrzeby sprzedaży; Usługi przesyłowe; inne usługi obce, podatki i opłaty, podatek akcyzowy Koszty stałe Koszty, które są niezależnie od wielkości produkcji energii elektrycznej. W Elektrowni koszty te dotyczą: kosztów wynagrodzeń razem z narzutami, amortyzacji, kosztów zużycia materiałów i surowców, kosztów usług obcych, kosztów podatków i opłat, w pozycji też znajdują się również pozostałe koszty stałe Koszty własne Bezpośrednie i pośrednie koszty sprzedaży ENEA S.A. i ENEA Trading Marża na cieple Marża na sprzedaży ciepła, kalkulowana jako różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży ciepła, a jego zmiennymi kosztami wytworzenia Marża na obrocie Różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży energii zakupionej w ramach obrotu, a kosztami zakupu tej energii uwzględniająca wynik na sprzedaży CO 2 Marża na produkcji energii z OZE Marża na sprzedaży energii i produkcji zielonych certyfikatów z Zielonego Bloku, kalkulowana jako różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży energii i z wyceny wyprodukowanych certyfikatów, a kosztami zmiennymi ich wytworzenia 153 Wskaźnik finansowy Wyszczególnienie Marża na Rynku Bilansującym Różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży energii zakupionej na rynku bilansującym, a kosztami zakupu tej energii uwzględniająca wynik na sprzedaży CO 2 Marża na wytwarzaniu Różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami ze sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej i przychodów z certyfikatów, a kosztami zmiennymi dotyczącymi wytworzenia tej energii Marża z działalności koncesjonowanej Marża z działalności koncesjonowanej jest to pozycja zarządcza uwzględniająca przychody i koszty związane z działalnością gospodarczą polegającą na dystrybucji energii elektrycznej na potrzeby odbiorców zlokalizowanych na określonym terenie. Są to przede wszystkim: • przychody ze sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym • koszt usług przesyłowych i dystrybucyjnych • koszty zakupu energii elektrycznej na pokrycie różnicy bilansowej i potrzeb własnych • przychody z tytułu opłat za przyłączenie do sieci ENEA Operator posiada koncesję udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do dnia 1 lipca 2030 r. Marża ZB na sprzedaży / aktualizacji zapasu zielonych certyfikatów Marża na sprzedaży zielonych certyfikatów z Zielonego Bloku kalkulowana jako różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a kosztem własnym sprzedaży certyfikatów, uwzględniająca aktualizację zapasu zielonych certyfikatów tj. aktualizację średnioważonej ceny zapasu certyfikatów do ceny rynkowej w przypadku znacznego spadku ich ceny rynkowej Pokrycie majątku trwałego kapitałami własnymi Kapitał własny / Aktywa trwałe Rentowność operacyjna Zysk (strata) operacyjny / Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody Rentowność kapitału własnego (ROE) Zysk (strata) netto okresu sprawozdawczego / Kapitał własny Rentowność aktywów (ROA) Zysk (strata) netto okresu sprawozdawczego / Aktywa całkowite Rentowność netto Zysk (strata) netto okresu sprawozdawczego / Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody Rentowność EBITDA EBITDA / Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody Skorygowana marża I pokrycia Marża na obrocie detalicznym energią elektryczną i paliwem gazowym realizowana przez ENEA S.A. wykazywana łącznie ze sprzedażą hurtową realizowaną przez ENEA Trading skorygowana prezentacyjnie o inne czynniki zależne takie jak koszty rezerw z tytułu roszczeń wypowiedzianych umów PMOZE, przychody i koszty z tytułu sprzedaży i zakupu praw do emisji CO ₂ , wycenę kontraktów CO ₂ , transakcji terminowych energii, gazu i praw majątkowych wykazywaną w działalności operacyjnej. Wynik na pozostałej działalności operacyjnej Zmiana na pozycjach: pozostałe przychody operacyjne, pozostałe koszty operacyjne, zysk/ strata na zmianie, sprzedaży i likwidacji rzeczowych aktywów trwałych Wskaźnik bieżącej płynności Aktywa obrotowe / Zobowiązania krótkoterminowe Wskaźnik zadłużenia ogólnego Zobowiązania ogółem / Aktywa całkowite Zmiana kapitału obrotowego Pozycja z sprawozdania z przepływów pieniężnych 154 Skrót/pojęcie Pełna nazwa/wyjaśnienie ACER Agency for the Cooperation of Energy Regulators - Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki Advanced Metering Infrastructure Liczniki inteligentne AMI Advanced Metering Infrastructure, zaawansowane systemy pomiarowo – rozliczeniowe wraz z dwukierunkowymi układami pomiarowo – rozliczeniowymi. Aukcja mocy Mechanizm wprowadzony przez Ustawę z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz. U. 2020 poz. 247). W ramach aukcji mocy producenci energii elektrycznej oferują operatorowi na okres dostaw obowiązek mocowy, czyli zobowiązują się do pozostawania w okresie dostaw w gotowości do dostarczania określonej mocy elektrycznej do systemu oraz do dostawy określonej mocy elektrycznej do systemu w okresach zagrożenia BAT Best Available Techniques – najlepsze dostępne techniki, dokument formułujący wnioski dotyczące najlepszych dostępnych technik dla instalacji nim objętych, a także wskazujący poziomy emisji powiązane z najlepszymi dostępnymi technikami BHP Bezpieczeństwo i higiena pracy Blockchain Zdecentralizowana platforma o rozproszonej infrastrukturze sieciowej, służąca do księgowania transakcji, płatności lub zapisów księgowych. Do zalet tej technologii należy m.in. bezpieczeństwo, które zapewnia stosowanie algorytmów kryptograficznych, odporność na awarie oraz jawność transakcji przy zachowaniu anonimowości użytkowników. Lista możliwych zastosowań obejmuje m.in. kryptowaluty, Internet Rzeczy, transakcje giełdowe bez pośredników i instytucji, księgi wieczyste z pominięciem notariusza i sądów ksiąg wieczystych, handel energią elektryczną prosument-odbiorca bez pośredników, księgi rachunkowe CAPEX Capital expenditures - nakłady inwestycyjne CDS (ang. Clean dark spread) Różnica pomiędzy osiągniętymi ceną ze sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej, a kosztami zmiennymi dotyczącymi wytworzenia tej energii (jednostkowy koszt CO 2 i jednostkowy koszt węgla z transportem). Cena euroszczytu (PEAK) Cena kontraktu z dostawą takiego samego wolumenu energii w euroszczycie (tj. w godzinach od 7:00 do 22:00 w dni robocze) Cena pasma (BASE) Cena kontraktu z dostawą takiego samego wolumenu energii w każdej godzinie doby CER Certified Emission Reduction - jednostka poświadczonej redukcji emisji CO Tlenek węgla (czad) CO 2 Dwutlenek węgla Compliance Zapewnianie zgodności działalności organizacji z obowiązującymi przepisami oraz regulacjami wewnętrznymi CSR (ang. Corporate Social Responsibility) Społeczna odpowiedzialność biznesu. Odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko, zapewniana przez przejrzyste i etyczne postępowanie, które: ‒ przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa ‒ uwzględnia oczekiwania interesariuszy ‒ jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami postępowania ‒ jest zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach Dyrektywa IED Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r.w sprawie emisji przemysłowych. Zaostrza ona standardy emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów z obiektów energetycznego spalania Employer branding Działania firmy mające na celu budowanie jej wizerunku jako atrakcyjnego pracodawcy ENTSO-e Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ang. European Network of Transmission System Operators for Electricity - ENTSO-E), która zrzesza 43 operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (OSP) z 36 krajów w Europie. Organizacja powstała w grudniu 2008 r. i funkcjonuje na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 714/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1228/2003 EUA EU Emission Allowance - uprawnienie do emisji w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami Europejski System Handlu Emisjami EU ETS Europejski system wspierający redukcję emisji gazów cieplarnianych FDIR (ang.# Faul Detection, Isolation, Restoration) System umożliwiający automatyczne wykrywanie awarii, wyizolowanie miejsca uszkodzenia i przywrócenie zasilania GPZ Główny Punkt Zasilający GWh Gigawatogodzina HCI Chlorowodór HF Fluorowodór Hg Rtęć Hortiterapia Metoda terapeutyczna wykorzystująca ogrody HR Human resources - Zasoby ludzkie
ICE Platforma obrotu umożliwiająca handel uprawnieniami do emisji CO₂ (EUA) oraz jednostkami poświadczonej redukcji emisji (CER) na rynku futures
ICT Information and Communication Technologies. Technologie teleinformatyczne.
Instalacja SCR Instalacja katalitycznego odazotowania spalin.
Interesariusz Osoba lub grupa osób zainteresowana decyzjami lub działaniami organizacji. Interesariusz to każdy, kto wpływa na organizację i każdy, na kogo ona wpływa
Internet Rzeczy Koncepcja, zgodnie z którą różnego rodzaju przedmioty, m.in. urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze, mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej lub sieci komputerowej. Celem realizacji tej idei jest tworzenie inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy związanych z życiem codziennym
IOS Instalacja odsiarczania spalin oraz redukcji metali ciężkich
IT (ang. information technology) Technika informatyczna. Sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne techniki związane ze zbieraniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji
Kogeneracja Proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej w elektrociepłowni
Krajowy System Elektroenergetyczny Zbiór urządzeń przeznaczony do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej, połączonych ze sobą funkcjonalnie w system umożliwiający realizację dostaw energii elektrycznej na terenie kraju w sposób ciągły i nieprzerwany
Łańcuch dostaw Sekwencja działań lub stron dostarczających produkty lub usługi dla organizacji
Mg Megagram, inaczej tona
Mobbing Prześladowanie, uporczywe nękanie i zastraszanie, stosowanie przemocy psychicznej wobec podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy
MW e Megawat mocy elektrycznej
MWh Megawatogodzina (1 GWh = 1.000 MWh)
MW t Megawat mocy cieplnej
NH₃ Amoniak
Nm³ Normalny metr sześcienny gazu, tj. liczba m³ , jakie zająłby gaz w warunkach normalnych
nn Sieć niskiego napięcia, dostarczająca indywidualnym odbiorcom prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz, pod napięciem fazowym 230 V
NOₓ Tlenki azotu
Operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., jednoosobowa spółka Skarbu Państwa będąca właścicielem sieci najwyższych napięć, a więc operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego
OSD Operator Systemu Dystrybucyjnego
OSDn Operator Systemu Dystrybucyjnego, którego sieć dystrybucyjna nie posiada bezpośredniego połączenia z siecią przesyłową
OSP OSP Operator Systemu Przesyłowego
OZE Odnawialne źródła energii
PKPZ Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
PM „białe” Nazwa potoczna instrumentów
PMOZE-BIO PM „błękitne” Nazwa potoczna instrumentu
PMEF, PMEF_F, PMEF-XXXX PM „zielone” Tożsame z PMOZE
PMOZE Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł energii
PMOZE - BIO Prawa Majątkowe wynikające ze Świadectw Pochodzenia energii elektrycznej w biogazowniach rolniczych
PSCMI 1 Odzwierciedla poziom cen miałów energetycznych klasy 20-23/1 w sprzedaży do energetyki zawodowej i przemysłowej.
Prawo energetyczne Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. 2019 poz. 755)
Prosument Osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji, a jednocześnie może ją magazynować i przekazywać nadwyżkę do sieci energetycznej
Rada pracowników Organ reprezentacji pracowniczej ustanowiony przez Ustawę z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. 2006 nr 79 poz. 550). Rady pracowników powinny być tworzone u pracodawców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Obowiązek ten nie dotyczy m.in. pracodawców objętych zakresem ustawy, którzy do 24 maja 2006 r. zawarli z przedstawicielami pracowników porozumienie gwarantujące warunki informowania i konsultowania na poziomie przynajmniej równym zapisanemu w ustawie
Regulacje WP Winter Package (Pakiet zimowy)
RDN Rynek Dnia Następnego (RDN) funkcjonuje od 30 czerwca 2000 r. Jest rynkiem spot dla energii elektrycznej w Polsce. Od początku notowań ceny na RDN stanowią odniesienie dla cen energii w kontraktach bilateralnych w Polsce. RDN przeznaczony jest dla tych spółek, które chcą w sposób aktywny i bezpieczny na bieżąco domykać swoje portfele zakupów/sprzedaży energii elektrycznej w poszczególnych godzinach doby
Rynek bilansujący Rynek techniczny prowadzony przez OSP. Jego celem jest bilansowanie w czasie rzeczywistym zapotrzebowania na energię elektryczną z jej produkcją w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE)
Rynek SPOT Rynek kasowy (bieżący)
Rynek terminowy Rynek energii elektrycznej, na którym notowane są produkty typu forward
SAIDI System Average Interruption Duration Index - wskaźnik przeciętnego systemowego czasu trwania przerwy długiej i bardzo długiej (wyrażany w minutach na Klienta)
SAIFI System Average Interruption Frequency Index - wskaźnik przeciętnej systemowej częstości przerw długich w dostawie energii (wyrażany w liczbie przerw na Klienta)
SCoTA Standard Coal Trading Agreement – standard umowy funkcjonujący na międzynarodowym rynku węgla
SCR (ang. Selective Catalytic Reduction) Instalacja katalitycznego odazotowania spalin. Zasadą jej działania jest redukcja tlenków azotu do azotu atmosferycznego na powierzchni katalizatora, odbywająca się z wykorzystaniem substancji zawierającej amoniak
Smart Grid Inteligentne sieci elektroenergetyczne, w ramach których istnieje komunikacja między wszystkimi uczestnikami rynku energii, mająca na celu dostarczanie usług energetycznych z zapewnieniem obniżenia kosztów, zwiększenia efektywności oraz integracji rozproszonych źródeł energii, w tym także źródeł odnawialnych
SN Sieć średniego napięcia, w której napięcie międzyfazowe wynosi od 1 kV do 60 kV
SO₂ Dwutlenek siarki
Społeczna inspekcja pracy Służba społeczna pełniona przez pracowników, mająca na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych, określonych w przepisach prawa pracy. Społeczni inspektorzy pracy współdziałają z Państwową Inspekcją Pracy oraz innymi organami nadzoru i kontroli warunków pracy. Podstawowy zakres ich działalności określa Ustawa z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (Dz.U. 2015 poz. 567)
Taryfa FIP System FIP przeznaczony jest dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 0,5 MW i nie większej niż 1 MW którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną, do wybranego podmiotu innego niż sprzedawca zobowiązany.
TGE Towarowa Giełda Energii
TWh Terawatogodzina
Upcykling Forma przetwarzania surowców, w wyniku której powstają produkty o wyższej wartości
URE Urząd Regulacji Energetyki
Ustawa Prawo Energetyczne Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo Energetyczne
WN Sieć wysokiego napięcia. Elektroenergetyczna sieć przesyłowa, w której napięcie międzyfazowe wynosi od 60 do 200 kV (w Polsce 110 kV). Sieć do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości
WRA Wartość regulacyjna aktywów
WRA AMI Wartość regulacyjna aktywów dla inwestycji AMI
Zakres 1 (scope 1) Emisje bezpośrednie CO₂ powstałe w wyniku spalania paliw w źródłach stacjonarnych bądź mobilnych będących własnością firmy bądź przez nią nadzorowanych, emisji powstałych w wyniku zachodzących procesów technologicznych czy ulatniających się czynników chłodniczych
Zakres 2 (scope 2) Pośrednie energetyczne emisje CO₂ powstałe w wyniku zużywania zakupionej lub dostarczonej z zewnątrz energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej, chłodu
Zakres 3 (scope 3) Inne pośrednie emisje CO₂ powstałe w całym łańcuchu wartości firmy, np. w wyniku wytworzenia surowców lub półproduktów, zagospodarowania odpadów, transportu surowców oraz produktów, podróży służbowych Pracowników czy użytkowania produktów przez końcowych użytkowników
Zrównoważony rozwój Rozwój umożliwiający zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia bez zmniejszania szans na zaspokojenie potrzeb przyszłych pokoleń, uwzględniający oczekiwania otoczenia oraz wyzwania społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Pozwala na trwałe zwiększanie wartości organizacji oraz racjonalne zarządzanie zasobami
ZUZP (zakładowy układ zbiorowy pracy) Porozumienie pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi, które określa m.in. obowiązki pracodawcy wobec pracowników oraz gwarantowane uprawnienia pracownicze
Podpisy Zarządu
Data zatwierdzenia i publikacji „Sprawozdania Zarządu z działalności ENEA S.A. oraz Grupy Kapitałowej ENEA w 2020 r.” - 25 marca 2021 r.
Podpisy:
- Prezes Zarządu Paweł Szczeszek
- Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych Tomasz Siwak
- Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych Tomasz Szczegielniak
- Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych Marcin Pawlicki
- Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Rafał Marek Mucha