Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Eltel Interim / Quarterly Report 2016

Aug 19, 2016

3040_ir_2016-08-19_412cfad7-51ce-490b-90cb-fe84791cefc2.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Eltelkoncernen

DELÅRSRAPPORT JANUARI–JUNI 2016

Januari–juni 2016

  • Nettoomsättning 656,6 miljoner euro (546,8), upp 23,0 procent i lokala valutor; organisk nettoomsättning ökade med 3,2 procent*
  • Operativt EBITA 8,9 miljoner euro (19,2), eller 1,4 procent av nettoomsättningen (3,5)
  • Inga jämförelsestörande poster (-2,6)
  • EBITA 8,9 miljoner euro (16,7), eller 1,4 procent av nettoomsättningen (3,0)
  • EBIT 1,7 miljoner euro (10,5)
  • Finansnettot minskade till -6,1 miljoner euro (-9,7)
  • Resultat efter skatt -3.7 miljoner euro (0,7)
  • Resultat per aktie -0,07 euro (0,01)
  • Operativt kassafl öde -53,1 miljoner euro (-37,2), kassagenerering (cash conversion) om 68,8 procent beräknat på rullande 12 månader

April–juni 2016

  • Nettoomsättning 369,0 miljoner euro (307,8), upp 22,9 procent i lokala valutor; organisk nettoomsättning ökade med 3,5 procent*
  • Operativt EBITA 5,7 miljoner euro (13,9), eller 1,6 procent av nettoomsättningen (4,5)
  • EBITA 5,7 miljoner euro (14,0), eller 1,6 procent av nettoomsättningen (4,5)
  • EBIT 2,1 miljoner euro (10,9)
  • Finansnettot uppgick till -2,4 miljoner euro (-1,8)
  • Resultat efter skatt -0,1 miljoner euro (8,3)
  • Resultat per aktie -0,01 euro (0,13)
  • Operativt kassafl öde -15,7 miljoner euro (+22,7)

Siffror inom parentes gäller samma period föregående år om inget annat anges * Organisk nettoomsättning inkluderar inte den norska Communication-verksamheten, förvärven av Sønnico och Vete under 2015 och U-SERV under 2016 och redovisas till jämförbara valutakurser.

Koncernchefens kommentar

Stark tillväxt, men problem i enskilt projekt påverkade lönsamheten

Eltel fortsatte att uppvisa mycket stark tillväxt under andra kvartalet 2016. Den över 20-procentiga omsättningsökningen berodde huvudsakligen på det senaste årets förvärv, men också på stabil organisk tillväxt. Avseende nya order var det mycket glädjande att dessa innefattade nya order inom krafttransmissionssektorn både i Norden och Storbritannien. Communication-segmentet fortsatte att utvecklas positivt med en god marginalutveckling och stark tillväxt, även exklusive den konsoliderade Eltel Sønnico-verksamheten.

Däremot påverkades, som tidigare kommunicerats, koncernens lönsamhet under det andra kvartalet negativt av en avsättning om 10 miljoner euro relaterat till utmaningarna i genomförandet av ett järnvägsprojekt i Norge. Händelsen är helt oacceptabel och Eltel vidtar nu omedelbara korrigerande åtgärder för att rätta till situationen och se till att det inte händer igen. Den främsta grundläggande orsaken till det svaga genomförandet är otillfredsställande tekniska kvalitetsproblem i leverans av projektet, vilket resulterar i ytterligare omfattande korrigerande arbeten. Vi maximerar för närvarande våra ansträngningar för att vidta nödvändiga åtgärder, inklusive ytterligare kvalitets- och effektivitetsrevisioner samt lednings- och processförändringar.

Kvartalet påverkades också av utmaningar inom vissa afrikanska kraftprojekt, effekter från lägre orderingång i transmissionsverksamheten de senaste tolv månaderna och fortsatt påverkan från utmaningar i det andra norska järnvägsprojektet.

Parallellt har vi initierat ytterligare initiativ inom koncernen med en mycket stark inriktning på effektivitet i verksamheten när det gäller specialisering och utbyte av "best practice". Ett mycket bra exempel på detta är att vi gradvis förändrat organisationsstrukturen för fi berverksamheten för att den bättre ska stöda den för närvarande starka marknadsefterfrågan. Vårt pågående program för koncerngemensamma tjänster - ett tvåårigt initiativ för att centralisera våra stödfunktioner, använda "best practice" och öka effektiviteten - är ett annat bra exempel på förbättringar baserade på The Eltel Way.

Vårt kassaflöde var negativt under kvartalet till följd av högre rörelsekapital och genomförda förvärv. På kort sikt förväntas kassaflödet fortsätta att vara svagt jämfört med det goda utfallet under förra året som följd av ovan nämnda utmaningar. Vi ser emellertid fortfarande att vår icke kapitalintensiva affärsmodell kommer att fortsätta att vara en styrka för vårt framtida kassaflöde.

Under andra kvartalet har vi byggt vidare på vår plattform för att nå Eltels mål för lönsam tillväxt i ett medellångt till långt perspektiv. Förvärv som slutfördes under det andra kvartalet - Celer i Finland samt U-SERV och EVB i Tyskland - är alla exempel på förvärv som ökar vår lokala närvaro och skalbarheten i verksamheten. Dessutom har vi fortfarande en god pipeline av framtida potentiella förvärv.

Vår organiska tillväxt fortsätter att stödjas av synliga, positiva och långsiktiga drivkrafter på Infranetmarknaden. Detta gäller alla segment och affärsområden, framför allt inom fiber och smarta elmätare. Vår starka marknadsställning ger oss utmärkta möjligheter att få fördel av våra kunders ökade investeringsplaner, vilka drivs av slutanvändarnas behov och av nya regleringar.

Under kvartalet beslutade jag att, efter tolv år inom Eltel, lämna min befattning som koncernchef. Med den fastställda strategin och med en stark och kompetent ledningsgrupp på plats, är jag säker på att Eltel kommer att fortsätta att vara en pionjär när det gäller att utveckla Infranetbranschen. Rekryteringsprocessen pågår och jag kommer att fortsätta med full fokus på min post tills en efterträdare är på plats.

– Axel Hjärne, vd och koncernchef

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER ANDRA KVARTALET 2016

ELTELKONCERNEN:

  • I april emitterade Eltel 537 000 C-aktier för att användas i Eltels långsiktiga incitamentsprogram 2015
  • I april överklagade finska Konkurrens- och konsumentverket (FCCA) marknadsdomstolens beslut
  • I maj höll Eltel årsstämma 2016
  • I juni meddelades att koncernchefen Axel Hjärne kommer att lämna sin befattning
  • I juni höll Eltel en extra bolagsstämma som godkände ett nytt långsiktigt incitamentsprogram LTIP 2016

SEGMENTET POWER:

I april förvärvade Eltels verksamhet inom eldistribution mätarföretaget U-SERV GmbH och fältserviceverksamheten i EVB Billing und Services GmbH i Tyskland

SEGMENTET COMMUNICATION

I april tecknade Eltels fasta kommunikationsverksamhet ett förnyat treårigt avtal om fiberutbyggnad och underhåll med TDC Group i Danmark till ett värde av 50 miljoner euro

SEGMENTET TRANSPORT & SECURITY:

  • I april förvärvade Eltels järnvägs- och vägverksamhet det finska signaltjänstföretaget Celer Oy
  • I juni tecknade Eltels affärsområde aviation & security ett underhållsavtal med Banedanmark värt 16 miljoner euro.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT

  • I juli tecknade Eltels verksamhet inom mobilkommunikation ett nytt treårigt ramavtal med Huawei i Tyskland
  • I augusti vann Eltels verksamhet inom krafttransmission en order om byggnation av en kraftledning för Statnett i Norge till ett värde av cirka 50 miljoner euro
  • I augusti vann Eltels joint venture med Carillion plc en krafttransmissionsorder för National Grid i Storbritannien till ett värde av nästan 45 miljoner euro
  • I augusti meddelade Eltel om en avsättning på 10 miljoner euro i ett järnvägsprojekt i Norge som negativt påverkade resultatet för det andra kvartalet 2016

NYCKELTAL

Miljoner euro apr-jun
2016
apr-jun
2015
jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Rullande
12 mån.
Nettoomsättning 369,0 307,8 656,6 546,8 1 254,9 1 364,6
Nettoomsättningstillväxt, % 19,9 2,7 20,1 -2,2 1,0 10,9
Organisk nettoomsättningstillväxt, %* 3,5 12,5 3,2 9,2 4,5 N/A
Operativt EBITA 5,7 13,9 8,9 19,2 62,2 51,9
Operativ EBITA-marginal, % 1,6 4,5 1,4 3,5 5,0 3,8
Jämförelsestörande poster - 0,0 - -2,6 -1,7 0,9
EBITA 5,7 14,0 8,9 16,7 60,5 52,7
EBITA-marginal, % 1,6 4,5 1,4 3,0 4,8 3,9
Rörelseresultat (EBIT) 2,1 10,9 1,7 10,5 46,6 37,8
EBIT-marginal, % 0,6 3,5 0,3 1,9 3,7 2,8
Resultat efter finansiella poster -0,3 9,1 -4,4 0,9 32,2 27,0
Periodens resultat efter skatt -0,1 8,3 -3,7 0,7 43,2 38,7
Resultat per aktie, euro, före utspädning -0,01 0,13 -0,07 0,01 0,69 0,59
Resultat per aktie, euro, efter utspädning -0,01 0,13 -0,07 0,01 0,69 0,59
Skuldsättningsgrad** 3,6 4,1 3,6 4,1 2,0 3,6
Skuldsättningsgrad proforma justerat för
jämförelsestörande poster**
3,6 2,7 3,6 2,7 2,0 3,6
Operativt kassaflöde -15,7 22,7 -53,1 -37,2 45,8 29,9
Kassagenerering, %** 68,8 78,1 68,8 78,1 75,8 68,8
Antal medarbetare vid periodens slut 9 674 8 223 9 674 8 223 9 568 9 674

* Organisk nettoomsättning inkluderar inte den norska Communication-verksamheten, förvärven av Sønnico och

Vete under 2015 och U-SERV under 2016 och redovisas till jämförbara valutakurser

** beräknat på rullande 12 månader

Definitioner och nyckeltal presenteras på sidan 20.

Koncernens resultat

Omsättning och finansiella resultat

NETTOOMSÄTTNING

Januari–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen för Eltelkoncernen i lokala valutor ökade med 23,0 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 20,1 procent till 656,6 miljoner euro (546,8). Orsaken till den betydande tillväxten var förvärvet av norska Eltel Sønnico AS, som slutfördes under 2015, samt viss marginell inverkan från förvärven av norska Vete Signaltjenester AS och tyska U-SERV GmbH. Den organiska tillväxten i nettoomsättning var huvudsakligen relaterad till segmentet Communication och uppgick till 3,2 procent.

Under första halvåret 2016 svarade segmentet Power för 40,0 procent (47,4), segmentet Communication för 49,5 procent (38,4) och affärssegmentet Transport & Security för 10,5 procent (14,1) av koncernens nettoomsättning. Segmentet Communications höga andel av koncernens nettoomsättning under det första halvåret är en följd av konsolideringen av Eltel Sønnico AS. I jämförelsesiffrorna under det första halvåret 2015 drevs Eltels norska Communication-verksamhet som ett joint venture och nettoomsättningen var dekonsoliderad.

April–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen för Eltelkoncernen i lokala valutor ökade med 22,9 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 19,9 procent till 369,0 miljoner euro (307,8). Orsaken till den betydande tillväxten var huvudsakligen förvärvet av norska Eltel Sønnico AS som slutfördes under 2015. Organisk nettoomsättning ökade med 3,5 procent och drevs huvudsakligen av segmentet Communication, medan effekten av den lägre orderingången i power transmission under 2015 och 2016 inom segmentet Power började påverka nettoomsättningen negativt.

Jämfört med nivån vid utgången av 2015 ökade Eltels bekräftade orderstock från 920 miljoner euro till 953 miljoner euro i slutet av juni 2016 (31 mars 2016: 951). Förändringen i orderstockens sammansättning berodde i första hand på orderingången i segmentet Communication. Bekräftad orderstock är det totala värdet av kontrakterade order som har mottagits men ännu inte redovisats som försäljning. Detta avser främst order inom projektverksamheten med leveranstid på 2-5 år och omfattar även bekräftade order i ramavtal.

OPERATIVT EBITA OCH MARGINAL,

Jämförelse av nettoomsättning

Utvecklingen av nettoomsättningen samt poster som påverkar jämförbarheten sammanfattas i nedanstående tabell:

Miljoner euro jan-jun
2016
jan-jun
2015
Tillväxt-% Tillväxt-%
just. för
valutakurs
förändringar
Nettoomsättning 656,6 546,8 20,1 23,0
Nettoomsättning från rörelseförvärv 100,3 - 18,3 19,9
Nettoomsättning exkluderat förvärv 556,2 546,8 1,7 -
Effekt av valutakursomvandling -7,8 - - -
Organisk nettoomsättning (jämförbar) 564,1 546,8 - 3,2

Nettoomsättning från förvärv inkluderar förvärvade bolag under perioden från juli 2015 till slutet av juni 2016: Eltel Sønnico AS, Vete Signaltjenester AS och U-SERV GmbH.

FINANSIELLA RESULTAT

Januari–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Under första halvåret 2016 minskade Eltelkoncernens operativa EBITA till 8,9 miljoner euro (19,2), vilket motsvarade 1,4 procent av nettoomsättningen (3,5). Minskningen i operativt EBITA orsakades av avsättningen på 10 miljoner euro i ett järnvägsprojekt i Norge i det andra kvartalet, lägre resultat för vissa krafttransmissionssprojekt i Afrika samt ett annat norskt järnvägsprojekt. Bortfallet av det avslutade Rakel-avtalet i Sverige, uppbyggnad av kommunikationsverksamheten i Storbritannien och lanseringen av programmet för koncerngemensamma tjänster bidrog också till det svagare resultatet. Lönsamheten påverkades gynnsamt av gott resultat inom Power-verksamheten i Tyskland och Polen liksom inom Communication-verksamheten i framför allt Norge. Under jämförelseperioden 2015 förelåg en positiv inverkan om 0,3 procentenheter på koncernens operativa EBITA-marginal till följd av att norska Eltel Sønnico AS inkluderades som en andel av joint venturet.

EBITA för koncernen uppgick till 8,9 miljoner euro (16,7). Inga jämförelsestörande poster redovisades under 2016, medan 2,6 miljoner euro kostnader hänförliga till noteringen av Eltel på Nasdaq Stockholm i februari 2015 redovisades under jämförelseperioden 2015. Under rapportperioden uppgick avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar till 7,2 miljoner euro (6,1).

Finansnettot minskade till -6,1 miljoner euro (-9,7) på grund av lägre räntekostnader till följd av den förnyade finansieringen från februari 2015. Under det första halvåret 2016 ingick i de finansiella kostnaderna en negativ effekt om 2,3 miljoner euro från en ränteomvärdering av derivat till följd av negativa marknadsräntor.

Skatten för perioden uppgick till +0.7 miljoner euro (-0,1). Resultat efter skatt under första halvåret 2016 uppgick till -3,7 miljoner euro (0,7).

April–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Under andra kvartalet minskade Eltelkoncernens operativa EBITA till 5,7 miljoner euro (13,9), vilket motsvarar 1,6 procent av nettoomsättningen (4,5). Försämringen av operativt EBITA relateras främst till avsättningen på 10 miljoner euro relaterat till ett norsk järnvägsprojekt, orsakat av kostnader för korrigeringsarbete av betydande kvalitetsproblem i genomförandet av projektet. Därutöver har utmaningar i vissa krafttransmissionsprojekt i Afrika och i ett annat järnvägsprojekt i Norge påverkat lönsamheten negativt. Bortfallet av det avslutade Rakel-avtalet och upprampningen av Communication-verksamheten i Storbritannien hade också en negativ inverkan. Resultatet stöddes av gynnsam utveckling för Communicationverksamheten i Norden och för Power-verksamheten i Tyskland.

Under motsvarande kvartal 2015 förelåg en positiv inverkan om 0,3 procentenheter på koncernens operativa EBITAmarginal på grund av att norska Eltel Sønnico AS inkluderades som en andel av joint venturet.

EBITA för koncernen uppgick till 5,7 miljoner euro (14,0). Inga jämförelsestörande poster redovisades under andra kvartalet 2016. Under kvartalet uppgick avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar till 3,6 miljoner euro (3,1). Finansnettot uppgick till -2,4 miljoner euro (-1,8). Under andra kvartalet ingick i de finansiella kostnaderna en negativ effekt om 0,9 miljoner euro från en ränteomvärdering av derivat till följd av negativa marknadsräntor.

Skatten för perioden uppgick till +0,2 miljoner euro (-0,9). Resultat efter skatt under andra kvartalet uppgick till -0,1 miljoner euro (8,3).

Verksamhetsförutsättningar

Power

Efterfrågan inom segmentet Power stöds av starka långsiktiga drivkrafter. Verksamhetsförutsättningarna kännetecknas av en hög aktivitetsnivå på marknaden och långsiktiga investeringsplaner. Krafttransmissionsmarknaden kännetecknas av ett stabilt flöde av offentliga upphandlingar, baserat på omfattande investeringsplaner som har meddelats av systemoperatörer på samtliga av Eltels marknader, framför allt i Norge. Vissa uppskjutna projekt har emellertid noterats på den polska marknaden. Priskonkurrensen fortsätter att vara intensiv i Norden till följd av att dessa marknader är mer attraktiva jämfört med andra marknader i Europa. På eldistributionsmarknaden bibehölls den generellt sett höga aktivitetsnivån under rapportperioden. Ökande efterfrågan på elmarknaden och tillhörande nya investeringsplaner har lockat till sig nya aktörer och konkurrensen fortsätter att vara intensiv. Distributionssystemoperatörer i Norge, Danmark och Tyskland fortsätter att investera i smarta elmätare under de närmaste åren. Det finns också viss ny aktivitet på marknader som Storbritannien, Österrike och Nederländerna. I Sverige förväntas en ny modell för reglering av elnäten ytterligare öka investeringsnivåerna inom eldistributionsnätverken.

Communication

Marknadssituationen för segmentet Communication är stark, men det förekommer vissa skillnader mellan olika länder och teknologier. Kommunikationssektorn fortsätter att drivas främst av installation av fiberoptik samt utrullningar av mobilnät. Efterfrågan på fiberinstallation förväntas ligga kvar på en hög nivå i Norden, samt öka i Polen, Tyskland och Storbritannien. Samtidigt råder det i Norden fortsatt tveksamhet när det gäller operatörernas beredskap att investera i kopparnätverken som en följd av det pågående kundbortfallet inom kopparnätet. Inom mobilkommunikationssektorn fortsätter efterfrågan på utrullningar av LTE/4G att erbjuda möjligheter, särskilt i Norden. I Tyskland ligger de offentliggjorda investeringsplanerna på en hög nivå, även om vissa förseningar avseende mobilkommunikation har noterats i utrullningsplanerna.

Transport & Security

De långsiktiga drivkrafterna för den nordiska transportsektorn, främst inom järnväg, är fortsatt starka och skapar en affärsmiljö med goda möjligheter för Eltel att utöka sin verksamhet. I Finland offentliggjordes nyligen ökade investeringsplaner för transportsektorn. Ett flertal kunder publicerar löpande prognoser för planerade inköp på månadseller kvartalsbasis, vilket ger en god överblick över upphandlingar och underlättar planering av verksamheten. Tillgången på resurser fortsätter att vara utmanande inom vissa viktiga tekniska områden. I Sverige fortsätter säkerhetsmarknaden att öka med stöd av större satsningar på försvaret. Inom flygsegmentet medför den svenska verksamheten för fjärrstyrda trafikledartorn (Remote Tower) potentiella affärs- och marknadsmöjligheter. I Norge och Danmark håller flygsektorn på att öppnas upp för externa tjänsteleverantörer, vilket innebär nya möjligheter för Eltel. Den aktuella osäkerheten i Europa förväntas leda till ökade investeringar inom försvaret avseende övervakning och olika kommunikationslösningar.

Balansräkning och kassaflöde

BALANSRÄKNING OCH FINANSIELL STÄLLNING

30 juni 2016

Räntebärande skulder uppgick vid utgången av juni 2016 till 283,6 miljoner euro (228,8), varav 231,7 miljoner euro (216,0) var långfristiga och 51,9 miljoner euro (12,7) var kortfristiga. Likvida medel uppgick till 50,9 miljoner euro (34,4).

Den räntebärande nettoskulden uppgick till 234,1 miljoner euro (196,0), vilket motsvarar en ökning med 19,5 procent och en skuldsättningsgrad (nettoskuld/EBITDA) på 3,6. Eltels mål på medellång till lång sikt är att ligga i intervallet 2,0-2,5. Ökningen i nettoskuld under 2016 sammanhänger med ökningen i rörelsekapital, betald utdelning och hög förvärvsaktivitet.

RÄNTEBÄRANDE SKULDER OCH NETTOSKULD

Miljoner euro 30 jun
2016
30 jun
2015
31 dec
2015
Räntebärande skulder i balansräkningen 283,6 228,8 231,6
Allokering av effektiv ränta till perioderna 1,4 1,6 1,4
Minus likvida medel -50,9 -34,4 -87,9
Nettoskuld 234,1 196,0 145,1

Vid utgången av andra kvartalet var Eltels likviditetsläge på en god nivå och tillgängliga likviditetsreserver uppgick till 156,7 miljoner euro (129,9). Av Eltels företagscertifikatsprogram om 100 miljoner euro, vilket antogs i september 2015, hade 44 miljoner euro utnyttjats i slutet av rapportperioden. Vid utgången av juni 2016 låg soliditeten för koncernen på 40,3 procent (43,9).

I slutet av juni uppgick garantier baserade på avtalsmässiga kommersiella åtaganden och pensionsförpliktelser utfärdade av banker, andra finansinstitut och moderbolaget till 381,0 miljoner euro (369,0). Summan inkluderade förskottsbetalningar och övriga typer av garantier för betalningar.

KASSAFLÖDE OCH KASSAGENERERING (CASH CONVERSION)

Januari–juni 2016

Under första halvåret 2016 uppgick Eltels operativa kassaflöde till -53,1 miljoner euro (-37,2) huvudsakligen drivet av ökningen i nettorörelsekapital. Negativt kassaflöde är utmärkande för inledningen på Eltels kalenderår på grund av gradvis ökande produktionsvolymer – ett normalt säsongsmässigt mönster för Eltels resultatgenerering. Kassaflödet påverkades också av den höga nivån på nettorörelsekapitalet till följd av vissa utmanande afrikanska elektrifieringsprojekt och två järnvägsprojekt i Norge. Kassaflödet påverkades ytterligare negativt av rörelsekapitalintensiva kraftprojekt i Polen och dessa förväntas orsaka volatilitet i rörelsekapitalet framöver.

Kassagenereringen på rullande 12 månader uppgick till 68,8 procent (78,1 procent). Det är normalt att kassaflödet, och därmed även kassagenereringen (cash conversion), varierar mellan kvartalen på grund av det säsongsmässiga mönstret för Eltels försäljning och produktion.

Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -45,3 miljoner euro (-37,1), inklusive en negativ påverkan om 62,0 miljoner euro (-54,8) från förändringen i rörelsekapitalet. Kassaflöde från finansiella poster och skatt uppgick till -6,4 miljoner euro (-8,3). Nettoinvesteringar, främst ersättningsinvesteringar, uppgick till 6,6 miljoner euro (4,5). Kassaflöde från förvärv uppgick till -18,4 miljoner euro, inbegripet betalningen av den återstående delen av köpeskillingen för förvärvet av Eltel Sønnico AS och de första betalningarna för förvärv som gjorts under 2016.

Säsongseffekter under kalenderåret

FÖRDELNING AV OMSÄTTNING OCH INTÄKTER UNDER RÄKENSKAPSÅRET

Eltels verksamhet är säsongsbunden till sin natur, vilket har en betydande inverkan på nettoomsättningen, EBITA och kassaflödet. Säsongsberoendet beror på en rad faktorer, däribland väderförhållanden, tidpunkten för kundernas order samt färdigställandet av olika arbetsfaser vid månadsslutet. Eltelkoncernen har historiskt sett redovisat förbättrade intäkter och rörelsevinster under andra halvåret. Kvartalsvis nettoomsättning och EBITA presenteras i tabellerna på sidan 4. Kassaflödet har normalt sett en stark säsongsmässig variation med ett svagare kassaflöde fram till slutet av tredje kvartalet på grund av ökad produktion under den perioden. När produktionsvolymerna minskar mot slutet av året är kassaflödet normalt sett starkt. För mer information, se nyckeltal per kvartal för koncernen på sidan 19.

Segmentsinformation

Eltel redovisar sin verksamhet i tre affärssegment – Power, Communication samt Transport & Security – utifrån vilka produkter och tjänster som erbjuds.

POWER

Segmentet Power tillhandahåller underhåll av elnät samt underhållstjänster, uppgraderingar och projektarbeten till nationella transmissionssystemoperatörer och ägare av distributionsnät. Segmentet verkar inom samtliga av Eltels geografiska områden, och verksamheten karaktäriseras av långsiktiga kundrelationer, med en kontinuerlig orderingång som genereras genom ramavtal och projekt. Efterfrågan inom denna sektor drivs generellt inte av BNP, utan istället av krav på ökad tillgänglighet i nätverk och regulatoriska krav. Huvuddelen av verksamheten utgörs av uppgraderingstjänster och projektbaserat arbete. Uppgraderingar slutförs vanligtvis inom några månader, medan normala projektleveranser varar i 2–3 år. Ramavtalen sträcker sig vanligtvis över 3–5 år.

Miljoner euro apr-jun
2016
apr-jun
2015
jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning 148,1 152,6 262,9 260,5 567,6
Operativt EBITA 6,8 7,7 8,2 9,8 29,6
Operativ EBITA-marginal, % 4,6 5,1 3,1 3,8 5,2
Antal medarbetare 3 536 3 442 3 536 3 442 3 607

Effekten av valutakursomvandling i nettoomsättningen uppgick till -3,8 miljoner euro under det andra kvartalet och till -6,8 miljoner euro för perioden januari-juni 2016

Januari–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen i lokal valuta för Power-segmentet ökade med 3,5 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 0,9 procent till 262,9 miljoner euro (260,5). Ökningen i nettoomsättning berodde främst på bra resultat för krafttransmissionsverksamheten i Tyskland och högre leveransvolymer framförallt för krafttransmissionsprojekt i Polen och Norge. Vissa afrikanska elektrifieringsprojekt hade en negativ påverkan på utvecklingen av nettoomsättningen, vilket förväntas fortsätta även under kommande kvartal 2016. Viss kundrelaterad försening i utrullningen av smarta mätare syntes i Norge. Orderingången, framför allt inom krafttransmission i Norden, var fortsatt svag.

Operativt EBITA minskade till 8,2 miljoner euro (9,8), och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 3,1 procent (3,8). Det svaga resultatet för vissa elektrifieringsprojekt i Afrika fortsatte och hade en negativ inverkan på lönsamheten i Power-segmentet under första halvåret 2016. Utmaningarna i de afrikanska elektrifieringsprojekten förväntas fortsätta under resten av 2016. Vädret i Norden var kallt i början av året och tämligen stabilt utan stormar under andra kvartalet, och följaktligen något ogynnsamt för eldistributionsverksamheten. Krafttransmission i Tyskland och Polen utvecklades väl och bidrog med god lönsamhet under rapportperioden.

April–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen i lokal valuta för segmentet Power minskade med 0,5 procent. Rapporterad nettoomsättning minskade med 3,0 procent till 148,1 miljoner euro (152,6). Den negativa tillväxten för Power-segmentet berodde på svag orderingång inom krafttransmissionsverksamheten under tidigare kvartal. Kraftverksamheten i Tyskland ökade klart till följd av organisk tillväxt, inklusive Edi.Son Energietechnik GmbH, och av nya förvärv. Detta motverkades emellertid av lägre leveransvolymer i afrikanska elektrifieringsprojekt samt effekterna från den lägre orderingången under de senaste kvartalen, vilket förväntas fortsätta även under kommande kvartal 2016. Orderingången inom krafttransmission var fortsatt svag under kvartalet. Eldistributionsverksamheten i Norden uppvisade viss volymökning i framför allt Sverige och Norge medan volymerna i Finland var lägre.

Operativt EBITA minskade till 6,8 miljoner euro (7,7), och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 4,6 procent (5,1). Den lägre lönsamheten beror huvudsakligen på svagare lönsamhet i vissa afrikanska projekt och ogynnsam verksamhetsmix i Norden. Under andra kvartalet var väderförutsättningarna i Norden tämligen stabila utan stormar och följaktligen något ogynnsamma för eldistributionsverksamheten. Utmaningarna i de afrikanska elektrifieringsprojekten förväntas fortsätta under resten av 2016.

Förvärv av det tyska mätarserviceföretaget U-SERV GmbH och tillgångarna inom fältservice i EVB GmbH

Under andra kvartalet gjorde Eltel två förvärv inom Power-segmentet för att etablera en plattform för att expandera bolagets mätarverksamhet i Tyskland. I april förvärvades det tyska mätarserviceföretaget U-SERV GmbH och tillgångarna inom fältserviceversamheten i EVB Billing und Services GmbH.

U-SERV anses vara ett av de stora företagen inom mätarservice i Tyskland med en nettoomsättning på cirka 9 miljoner euro och cirka 50 fast anställda samt möjlighet att vid behov mobilisera mer än 1 000 anställda. Produktutbudet omfattar byten av nationella elmätare, avläsning av elmätare, egen avläsning samt justeringar och byten av gasmätare.

Eltel förvärvade även tillgångarna inom fältservice i EVB Billing und Services GmbH, ett dotterbolag till ATV Energie GmbH. Tillgångarna består av EVBs kundbas för mätarrelaterad fältservice och inkluderade ett erbjudande till de cirka 80 medarbetarna att övergå till Eltel.

COMMUNICATION

Segmentet Communication tillhandahåller underhåll och uppgraderingar samt projektarbeten till telekomoperatörer och andra ägare av kommunikationsnätverk. Segmentet verkar i dag på alla Eltels marknader, och verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundsamarbeten, med en jämn orderingång som huvudsakligen genereras genom ramavtal. Verksamheten drivs främst av teknikuppgraderingar och ökad efterfrågan på nätkapacitet

Miljoner euro apr-jun
2016
apr-jun
2015
jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning 181,4 113,6 325,7 211,0 543,7
Operativt EBITA 9,7 6,1 12,3 9,9 34,2
Operativ EBITA-marginal, % 5,4 5,3 3,8 4,7 6,3
Antal medarbetare 5 177 4 032 5 177 4 032 5 126

Effekten av valutakursomvandling i nettoomsättningen uppgick till -5,0 miljoner euro under det andra kvartalet och till -8,7 miljoner euro för perioden januari-juni 2016

Konsolideringen av den norska Communication-verksamheten Eltel Sønnico AS påverkade jämförbarheten. Under januari–augusti 2015 var inte nettoomsättningen för Eltel Sønnico AS konsoliderad, och Eltels andel (50 procent) av nettoresultatet i Eltel Sønnico AS inkluderades i EBITA. Sedan förvärvet den 1 september 2015 är 100 procent av bolaget konsoliderat.

Januari–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Tillväxten i nettoomsättning i lokal valuta uppgick till 58,5 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 54,4 procent till 325,7 miljoner euro (211,0) främst som en följd av konsolideringen av det förvärvade norska joint venture-bolaget Eltel Sønnico AS från och med september 2015. Organisk tillväxt stöddes av fortsatta fiberinstallationer och uppgraderingar i framför allt Sverige.

Operativt EBITA ökade till 12,3 miljoner euro (9,9), och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 3,8 procent (4,7). Lönsamheten gynnades av kommunikationsverksamheten i Norden, framför allt i Norge, men motverkades av uppbyggnaden av ny kommunikationsverksamhet i Tyskland och Storbritannien. Väderförutsättningarna, framför allt i Norden, var inte optimala för verksamheten under första halvåret 2016. Under den jämförbara rapportperioden 2015 påverkades den operativa EBITA-marginalen positivt med 0,8 procentenheter med andelen av resultatet från den norska kommunikationsverksamhetens joint venture. Joint venture hade ingen påverkan på nettoomsättningen.

April–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Tillväxten i nettoomsättning i lokal valuta för Communication-segmentet uppgick till 64,0 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 59,7 procent till 181,4 miljoner euro (113,6), främst som en följd av konsolideringen av det förvärvade norska joint venture -bolaget Eltel Sønnico AS från och med september 2015. Organisk tillväxt drevs av ökade volymer för fiberinstallationer och uppgraderingar i framför allt Sverige. Under andra kvartalet var orderingången för fiberinstallationer och uppgraderingar god på flera marknader och har därmed bidragit till en ökad orderstock för kommande kvartal.

Operativt EBITA ökade till 9,7 miljoner euro (6,1), och den operativa EBITA-marginalen var nästan oförändrad på 5,4 procent (5,3). Lönsamheten gynnades av fiberverksamheten i Sverige men motverkades av uppstartskostnader för nya kontrakt och uppbyggnaden av den nya kommunikationsverksamheten i Storbritannien. Under det jämförbara kvartalet 2015 påverkades den operativa EBITA-marginalen positivt med 0,7 procentenheter med andelen av resultatet från den norska kommunikationsverksamhetens joint venture. Detta påverkade inte nettoomsättningen.

TRANSPORT & SECURITY

Affärssegmentet Transport & Security tillhandahåller underhåll och uppgraderingar samt projektleveranser till flera statliga myndigheter, inklusive myndigheter med ansvar för järnvägar, vägar, försvar och flyg. Affärssegmentet Transport & Security verkar främst i Norden. Verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundrelationer med ett kontinuerligt inflöde av order på underhåll som genereras genom långsiktiga ramavtal och projektleveransavtal från upphandlingsprocesser. Verksamheten drivs av investeringar inom transportinfrastruktur, för flyg och tåg, samt genom outsourcing av tekniska tjänster inom försvar och flyg.

Miljoner euro apr-jun
2016
apr-jun
2015
jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning 40,0 42,9 69,0 77,7 151,7
Operativt EBITA -8,1 3,4 -8,1 5,8 11,4
Operativ EBITA-marginal, % -20,2 8,0 -11,8 7,4 7,5
Antal medarbetare 687 581 687 581 611

Effekten av valutakursomvandling i nettoomsättningen uppgick till -0,6 miljoner euro under det andra kvartalet och till -0,9 miljoner euro för perioden januari-juni 2016

Januari–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen i lokal valuta för affärssegmentet Transport & Security minskade med 10,2 procent. Rapporterad nettoomsättning minskade med 11,2 procent till 69,0 miljoner euro (77,7). Nedgången i nettoomsättning påverkades huvudsakligen av Rakel-avtalet som avslutats under andra kvartalet 2015. Visst positivt bidrag till nettoomsättningen erhölls från det förvärvade signalföretaget Celer Oy. Förvärvet slutfördes i april 2016.

Operativt EBITA försämrades till -8,1 miljoner euro (5,8), och den operativa EBITA-marginalen blev negativ och uppgick till -11,8 procent (7,4). Det mycket otillfredsställande resultatet är främst relaterad till en avsättning på 10 miljoner euro i ett norskt järnvägsprojekt orsakat av kostnader för korrigeringsarbete av betydande kvalitetsproblem i genomförandet av projektet. Nedgången berodde också på bortfallet av Rakel-avtalet och på svag lönsamhet i ett annat järnvägsprojekt i Norge. Den svaga utvecklingen för detta järnvägsprojekt förväntas fortsätta under de kommande kvartalen 2016.

April–juni 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen i lokal valuta för affärssegmentet Transport & Security minskade med 5,8 procent. Rapporterad nettoomsättning minskade med 6,9 procent till 40,0 miljoner euro (42,9). I april förvärvades och konsoliderades det finska signaltjänsteföretaget Celer Oy, vilket bidrog positivt till utvecklingen av affärssegmentets nettoomsättning. Denna positiva inverkan motverkades emellertid av bortfallet av det avslutade Rakel-avtalet i Sverige under motsvarande period föregående år.

Operativt EBITA försämrades till -8,1 miljoner euro (3,4), och den operativa EBITA-marginalen var negativ och uppgick till -20,2 procent (8,0). Det otillfredsställande resultatet orsakas främst av en avsättning på 10 miljoner euro relaterat till ett norskt järnvägsprojekt, orsakat av kostnader för korrigeringsarbete av betydande kvalitetsproblem i genomförandet av projektet. Det avslutade Rakel-avtalet och av fortsatt svag lönsamhet i ett annat järnvägsprojekt i Norge bidrog också till det mycket svaga resultatet. Den svaga utvecklingen för detta järnvägsprojekt förväntas fortsätta under de kommande kvartalen 2016.

Förvärv av det finska signaltjänstföretaget Celer Oy

I april förvärvade Eltel Celer Oy, ett finskt signalsystemföretag, en välkänd aktör på den finska järnvägsmarknaden och med en stark ställning på marknaden. Förvärvet av Celer Oy kompletterar Eltels nuvarande erbjudande i Finland, och medför tydliga synergier med Eltels befintliga järnvägs- och vägverksamhet. Förvärvet förstärker ytterligare koncernens ställning i Norden på signatjänstelmarknaden som ett komplement till förvärvet av Vete Signaltjenester AS i Norge i oktober 2015. Celer hade en omsättning på cirka 6 miljoner euro och 29 anställda.

Övriga upplysningar

FÖRVÄRV INOM SEGMENTEN POWER SAMT TRANSPORT & SECURITY

I april tillkännagavs två förvärv inom Power-segmentet i syfte att etablera en plattform för att utöka mätarverksamheten i Tyskland. Eltel förvärvade det tyska mätarserviceföretaget U-SERV GmbH och tillgångarna inom fältservice i EVB Billing und Services GmbH. U-SERV anses vara ett av de stora företagen inom mätarservice i Tyskland med en nettoomsättning på cirka 9 miljoner euro och cirka 50 fast anställda samt möjlighet att vid behov mobilisera mer än 1000 anställda. Produktutbudet omfattar byten av nationella elmätare, avläsning av elmätare, egen avläsning samt justeringar och byten av gasmätare. Eltel förvärvade även tillgångarna inom fältservice i EVB Billing und Services GmbH, ett dotterbolag till ATV Energie GmbH. Tillgångarna omfattar EVBs kundbas för mätarrelaterad fältservice och inkluderade ett erbjudande till de cirka 80 medarbetarna att övergå till Eltel.

I april genomförde Eltel ett förvärv inom affärssegmentet Transport & Security när bolaget förvärvade Celer Oy, ett välkänt finskt signalsystemföretag på den finska järnvägsmarknaden som har en stark ställning på marknaden och erbjuder tjänster inom järnvägssignalering. Celer hade en omsättning på cirka 6 miljoner euro och 29 anställda. Förvärvet av företaget undertecknades och slutfördes den 1 april 2016.

PROGRAMMET FÖR KONCERNGEMENSAMMA TJÄNSTER UTVECKLAS ENLIGT PLAN

Som ett led i det fortlöpande arbetet med att förbättra effektiviteten i verksamheten initierade Eltel ett tvåårigt projekt för att centralisera supportfunktionen för back-office-verksamheten. Projektet inleddes i maj 2016. Under andra kvartalet etablerades en ny back-office i Gdansk i Polen och den första överföringen av lokala funktioner har påbörjats. Viss påverkan på kostnader i samband med genomförandet av programmet kommer att uppkomma under 2016. Under 2017 beräknas kostnader i samband med programmet komma att uppvägas av uppnådda besparingar och under 2018 förväntas nettobesparingar uppnås.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Det övergripande ekonomiska klimatet och regleringsbeslut på koncernens marknader medför risker avseende volymer och tidpunkten för investeringar. Betydande rörelser i valutakurserna EUR/SEK, EUR/NOK och EUR/PLN kan påverka koncernens nettoomsättning och, i lägre grad, koncernens lönsamhet.

Negativa räntor kan påverka koncernens resultat. De räntederivat som tecknades i säkringssyfte när räntorna var positiva kanske inte längre kan klassas som säkringar enligt IFRS, och resultatet av omvärderingen av derivaten måste i så fall redovisas i resultaträkningen. Likvida medel som innehas i valutor med negativ ränta kan bli föremål för en depositionsavgift som bankerna tar ut och som redovisas i finansiella kostnader.

KKV-fallet (den finska konkurrensmyndigheten) kommer att fortsätta i Högsta förvaltningsdomstolen i Finland

Den 31 oktober 2014 gjorde den finska konkurrensmyndigheten (KKV) en framställning till den finska marknadsdomstolen om bestämmande om en påföljdsavgift om 35 miljoner euro för Eltel. KKV:s påstående om överträdelse av konkurrensreglerna, som hävdades av KKV, gällde Eltels verksamhet för byggande och planering av kraftledningar i Finland under perioden 2004–2011. Eltel anser sig inte skyldigt till överträdelse av konkurrensreglerna, och överklagade konkurrensverkets anmälan och föreläggande om vite till den finska marknadsdomstolen och krävde att målet läggs ner. Huvudförhandlingen i målet hölls i den finska marknadsdomstolen i september 2015. Den 30 mars 2016 lade den finska marknadsdomstolen ner målet såsom preskriberat gällande anmälan om Eltels brott mot konkurrenslagstiftningen i Finland i sin krafttransmissionsverksamhet. Den 29 april 2016 inlämnade konkurrensmyndigheten en överklagan till Högsta förvaltningsdomstolen mot det beslut som togs av den finska marknadsdomstolen. Målet förväntas fortsätta i Högsta förvaltningsdomstolen. Ingen tidsplan har ännu meddelats av domstolen.

I anslutning till Eltels börsnotering på Nasdaq Stockholm i februari 2015 ingick de säljande aktieägarna ett avtal där de åtog sig att bidra med ett belopp om sammanlagt högst 35 miljoner euro till ett escrow-konto som innehas av Eltel för att täcka eventuella böter (exklusive kostnader och eventuella skadestånd hänförliga till krav från utomstående) som ska betalas av bolaget med anledning av KKV-fallet. I händelse av en slutgiltig dom där Eltel åläggs betala böter, kommer motsvarande belopp konverteras från escrow-kontot till eget kapital i Eltel. För mer information rörande detta fall och garantibeloppet (escrow-kontot), se Eltels årsredovisning 2015 och Eltels prospekt rörande börsnoteringen.

För ytterligare information om risker och osäkerhetsfaktorer, se årsredovisningen för 2015.

ÅRSSTÄMMA 2016

Eltels årsstämma hölls den 2 maj 2016. Val av styrelseledamöter skedde enligt följande: Gérard Mohr, Matti Kyytsönen, Susanne Lithander, Ulf Lundahl, Rada Rodriguez och Karl Åberg omvaldes. Håkan Kirstein och Gunilla Fransson valdes till nya styrelseledamöter. Till styrelsens ordförande omvaldes Gérard Mohr. Årsstämman 2016 beslutade om en utdelning av 0,24 euro per aktie.

EXTRA BOLAGSSTÄMMA 2016

Eltel höll en extra bolagsstämma den 20 juni 2016. Årsstämman godkände införandet av ett aktiesparprogram (LTIP 2016) för nyckelpersoner inom Eltelkoncernen i syfte att skapa ett personligt långsiktigt ägande av

Eltel-aktier bland deltagarna. Programmet omfattar koncernchefen och koncernens ledningsgrupp, sammanlagt 11 personer, samt ytterligare högst 74 nyckelmedarbetare i Eltel.

KONCERNCHEF AXEL HJÄRNE LÄMNAR ELTEL

I juni meddelades att koncernchefen Axel Hjärne beslutat att lämna sin befattning. Styrelsen påbörjade en rekryteringsprocess för att finna en efterträdare till Axel Hjärne, som kommer att kvarstå tills en efterträdare är på plats. Axel Hjärne har arbetat för Eltel i tolv år och han har varit koncernchef under de senaste sju åren. Under dessa år har Eltel vuxit kraftigt från att vara en lokal nordisk aktör till att bli det ledande Infranet-bolaget i norra Europa.

EMISSION AV C-AKTIER

I april emitterade Eltel 537 000 C-aktier för att användas i Eltels långsiktiga incitamentsprogram 2015 (LTIP 2015). Aktierna berättigar inte till utdelning och har 1/10 rösträtt. Eltel avser inte att utöva någon rösträtt så länge aktierna innehas av Eltel. Det totala antalet aktier i Eltel AB efter nyemissionen är 62 624 238 stamaktier (oförändrat) och 537 000 C-aktier.

ÄGARSTRUKTUR

De största aktieägarnas andel i Eltel AB per den 30 juni 2016 var:

Aktieägare Antal aktier Andel av kapital och rösträtter, %
Zeres Capital 8 075 545 12,90 %
Lannebo fonder 6 161 686 9,84 %
Swedbank Robur Fonder 5 974 794 9,54 %
Fjärde AP-fonden 5 810 824 9,28 %
BNP Paribas S.A. 3 076 206 4,91 %
Totalt 29 099 055 46,47 %
Övriga aktieägare 33 525 183 53,53 %
Totalt antal utestående aktier i Eltel AB 62 624 238 100,00 %

Uppdaterad information om Eltels största aktieägare och innehav bland insynspersoner per den 30 juni 2016 finns på Eltels hemsida www.eltelgroup.com/en/share-information/.

STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS UNDERSKRIFTER

Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att delårsrapporten ger en sann och rättvisande bild av moderbolagets och koncernens verksamheter, deras finansiella ställning och resultat och beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Stockholm, 18 augusti 2016

STYRELSEN

Gérard Mohr, ordförande Gunilla Fransson
Håkan Kirstein Matti Kyytsönen
Susanne Lithander Ulf Lundahl
Rada Rodriguez Karl Åberg
Jonny Andersson Björn Ekblom

VD OCH KONCERNCHEF

Axel Hjärne

Denna rapport är oreviderad.

Finansiell information i sammandrag

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Miljoner euro apr-jun
2015
apr-jun
2015
jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning 369,0 307,8 656,6 546,8 1 254,9
Kostnad för sålda varor och tjänster -333,0 -268,7 -589,2 -478,8 -1 089,6
Bruttoresultat 36,0 39,1 67,4 68,0 165,3
Övriga intäkter 0,3 1,3 0,8 2,0 4,3
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -3,3 -5,8 -6,7 -7,8 -14,2
Administrationskostnader -25,6 -19,7 -49,0 -44,9 -88,0
Övriga kostnader -1,6 -2,0 -3,3 -2,1 -8,3
Andel av resultat i joint ventures -0,1 0,9 -0,2 1,6 1,5
Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar (EBITA) 5,7 14,0 8,9 16,7 60,5
Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar -3,6 -3,1 -7,2 -6,1 -13,9
Rörelseresultat (EBIT) 2,1 10,9 1,7 10,5 46,6
Finansiella intäkter 0,1 - 0,1 0,1 0,3
Finansiella kostnader -2,4 -1,8 -6,2 -9,8 -14,7
Finansiella poster, netto -2,4 -1,8 -6,1 -9,7 -14,4
Resultat före skatt -0,3 9,1 -4,4 0,9 32,2
Inkomstskatt 0,2 -0,9 0,7 -0,1 11,0
Resultat efter skatt -0,1 8,3 -3,7 0,7 43,2
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -0,4 8,1 -4,1 0,5 41,7
Innehav utan bestämmande inflytande 0,3 0,2 0,4 0,2 1,5
Resultat per aktie
Före utspädning, euro -0,01 0,13 -0,07 0,01 0,69
Efter utspädning, euro -0,01 0,13 -0,07 0,01 0,69

KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET I SAMMANDRAG

Miljoner euro apr-jun
2015
apr-jun
2015
jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Periodens resultat -0,1 8,3 -3,7 0,7 43,2
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återföras till resultaträkningen
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner -3,2 1,3 -1,2 1,7 0,4
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Kassaflödessäkringar 0,2 -0,3 0,0 -0,6 -3,5
Säkringar av nettoinvestering 1,3 - 1,5 -0,6 -1,5
Valutakursdifferenser -4,5 0,8 -4,1 6,1 3,3
Summa -3,1 0,5 -2,6 4,9 -1,6
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt -6,3 1,8 -3,8 6,6 -1,2
Periodens totalresultat -6,3 10,0 -7,4 7,4 41,9
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -6,6 9,9 -7,8 7,1 40,5
Innehav utan bestämmande inflytande 0,3 0,2 0,4 0,2 1,5

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Miljoner euro 30 jun
2016
30 jun
2015
31 dec
2015
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 476,4 418,4 463,6
Immateriella anläggningstillgångar 76,5 85,9 82,4
Materiella anläggningstillgångar 37,7 35,8 38,0
Investeringar i och fordringar på joint venture 0,4 30,6 0,2
Finansiella tillgångar som kan säljas 0,4 0,3 0,2
Uppskjutna skattefordringar 35,5 22,6 34,2
Övriga finansiella tillgångar 35,0 35,0 35,0
Kundfordringar och andra fordringar 0,1 - 0,1
Summa anläggningstillgångar 662,1 628,7 653,7
Omsättningstillgångar
Varulager 7,7 11,0 14,5
Kundfordringar och andra fordringar 395,4 324,9 341,1
Likvida medel 50,9 34,4 87,9
Summa omsättningstillgångar 454,0 370,4 443,5
SUMMA TILLGÅNGAR 1 116,0 999,1 1 097,2
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 418,4 407,3 440,9
Innehav utan bestämmande inflytande 7,5 6,6 7,1
Summa eget kapital 425,9 413,9 448,0
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 231,7 216,0 216,7
Skulder till aktieägare 35,0 35,0 35,0
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning 13,2 15,1 13,9
Uppskjutna skatteskulder 16,8 17,8 17,1
Avsättningar 2,5 3,5 3,0
Övriga långfristiga skulder 6,2 3,1 0,1
Summa långfristiga skulder 305,4 290,5 285,8
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 51,9 12,7 14,9
Avsättningar 13,3 3,1 3,8
Förskott från kunder 58,7 55,3 62,7
Leverantörsskulder och andra skulder 260,7 223,4 281,9
Summa kortfristiga skulder 384,7 294,7 363,4
Summa skulder 690,1 585,2 649,2
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 116,0 999,1 1 097,2

KONCERNENS KASSAFLÖDE I SAMMANDRAG

Miljoner euro jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster
och skatt -45,3 -37,1 49,1
Erhållen ränta 0,1 0,1 0,3
Ränta och övriga erlagda finansiella kostnader -5,1 -7,1 -9,7
Betalda inkomstskatter -1,5 -1,4 -3,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten -51,8 -45,5 36,4
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Köp av materiella anläggningstillgångar -7,0 -4,8 -12,3
Försäljning av materiella anläggninstillgångar 0,4 0,3 1,3
Förvärv av verksamhet -18,4 -12,7 -33,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten -25,1 -17,2 -44,2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Betalningar för emitterade aktier - 143,1 143,1
Upptagna långfristiga lån 21,3 209,3 209,3
Upptagna kortfristiga lån 47,0 10,0 29,2
Betalning av kortfristiga lån -13,0 - -19,0
Amortering av lån -0,1 -326,5 -326,5
Förändring finansiella leasingskulder -0,5 -0,2 -0,5
Utdelning till aktieägare -15,0 - -
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande - - -0,8
Förändring övriga finansiella tillgångar -0,1 0,1 0,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 39,7 35,9 35,5
Förändringar av likvida medel -37,2 -26,8 27,8
Likvida medel vid periodens början 87,9 61,0 61,0
Kursdifferens i likvida medel 0,2 0,2 -0,9
Likvida medel vid periodens slut 50,9 34,4 87,9

BRYGGA FRÅN EBITA TILL KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET FÖRE FINANSIELLA POSTER OCH SKATT

Miljoner euro jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Rullande
12 mån.
EBITA 8,9 16,7 60,5 52,7
Avskrivningar 6,7 5,5 11,9 13,1
EBITDA 15,6 22,1 72,3 65,8
Förändringar i rörelsekapitalet, netto -62,0 -54,8 -15,5 -22,6
Nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar -6,6 -4,5 -11,1 -13,2
Operativt kassaflöde (används i nyckeltalet kassagenerering) -53,1 -37,2 45,8 29,9
Justerat för nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar 6,6 4,5 11,1
Vinst från försäljning av tillgångar -0,1 -0,1 -1,3
Poster redovisade i övrigt totalresultat -1,6 -2,7 -6,1
Övriga icke kassaflödespåverkande förändringar 2,9 -1,6 -0,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster
och skatt
-45,3 -37,1 49,1

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–juni 2016 Sidan 14 av 22

Miljoner euro Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Ansamlad
förlust
Omvärderingar av
förmånsbestämnda
pensionsplaner
Säkrings
reserv
Omräknings
differenser
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 jan 2016 125,2 389,1 -37,3 -22,5 3,7 -17,2 440,9 7,1 448,0
Totalresultat för perioden - - -4,1 -1,2 1,5 -4,1 -7,8 0,4 -7,4
Egetkapitalreglerade
ersättningar
- - 0,4 - - - 0,4 - 0,4
Betalningar av emitterade
aktier
1,1 -1,1 - - - - - - -
Utdelning betald till
aktieägare
- -15,0 - - - - -15,0 - -15,0
Transaktioner med
aktieägare
1,1 -16,1 0,4 - - - -14,7 - -14,7
Eget kapital 30 jun 2016 126,3 373,0 -41,1 -23,7 5,2 -21,3 418,4 7,5 425,9

KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

Miljoner euro Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Ansamlad
förlust
Omvärderingar av
förmånsbestämnda
pensionsplaner
Säkrings
reserv
Omräknings
differenser
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 jan 2015 86,4 276,3 -79,4 -22,9 8,6 -20,5 248,4 6,4 254,9
Totalresultat för perioden - - 0,5 1,7 -1,2 6,1 7,1 0,2 7,4
Betalningar av emitterade
aktier
38,9 113,4 - - - - 152,3 - 152,3
Nyemissionskostnader - -0,6 - - - - -0,6 - -0,6
Transaktioner med
aktieägare
38,9 112,8 - - - - 151,7 - 151,7
Eget kapital 30 jun 2015 125,2 389,1 -78,9 -21,2 7,4 -14,4 407,3 6,6 413,9
Miljoner euro Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Ansamlad
förlust
Omvärderingar av
förmånsbestämnda
pensionsplaner
Säkrings
reserv
Omräknings
differenser
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 jan 2015 86,4 276,3 -79,4 -22,9 8,6 -20,5 248,4 6,4 254,9
Totalresultat för perioden - - 41,7 0,4 -4,9 3,3 40,5 1,5 41,9
Egetkapitalreglerade
ersättningar
- - 0,3 - - - 0,3 - 0,3
Betalningar av emitterade
aktier
38,9 113,4 - - - - 152,3 - 152,3
Nyemissionskostnader - -0,6 - - - - -0,6 - -0,6
Utdelning betald
till innehav utan
bestämmande inflytande
- - - - - - - -0,8 -0,8
Transaktioner med
aktieägare
38,9 112,8 0,3 - - - 152,0 -0,8 151,2
Eget kapital 31 dec 2015 125,2 389,1 -37,3 -22,5 3,7 -17,2 440,9 7,1 448,0

Noter till de finansiella rapporterna i sammandrag

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Redovisningsprinciperna överensstämmer med dem som används av koncernen för räkenskapsåret 2015.

Från och med det andra kvartalet 2016 har Eltel tillämpat ESMAs (European Securities and Markets Authority – Den europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten) nya riktlinjer för alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures). Utöver finansiell data som definieras i IFRS, presenteras specifika nyckeltal, sk alternativa nyckeltal för att återspegla resultatet i den underliggande verksamheten, underlätta analys av koncernens utveckling i linje med koncernledningens uppföljning och öka jämförbarheten mellan olika perioder. Definitionerna av dessa nyckeltal presenteras på sidan 20 och relevant information som möjliggör avstäming av IFRS nyckeltal är presenterad i samband med informationen i denna rapport. Dessa alternativa nyckeltal ersätter ej nyckeltal definierade enligt IFRS.

NETTOOMSÄTTNING PER SEGMENT

apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jan-dec
Miljoner euro 2016 2015 2016 2015 2015
Power
Nettoomsättning (extern) 148,0 151,8 262,7 259,2 561,4
Försäljning mellan segmenten 0,0 0,8 0,2 1,2 6,3
Communication
Nettoomsättning (extern) 181,1 113,2 324,9 210,0 541,9
Försäljning mellan segmenten 0,3 0,4 0,8 1,0 1,8
Transport & Security
Nettoomsättning (extern) 40,0 42,9 68,9 77,6 151,6
Försäljning mellan segmenten 0,0 0,1 0,0 0,1 0,2
Eliminering av försäljning mellan segmenten -0,4 -1,4 -1,0 -2,3 -8,2
Summa, nettoomsättning 369,0 307,8 656,6 546,8 1 254,9

AVSTÄMNING AV SEGMENTSRESULTAT

Miljoner euro apr-jun
2016
apr-jun
2015
jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Operativt EBITA per segment
Power 6,8 7,7 8,2 9,8 29,6
Communication 9,7 6,1 12,3 9,9 34,2
Transport & Security -8,1 3,4 -8,1 5,8 11,4
Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten* -2,7 -3,3 -3,4 -6,2 -13,0
Operativt EBITA, koncernen 5,7 13,9 8,9 19,2 62,2
Jämförelsestörande poster i EBITA** - 0,0 - -2,6 -1,7
EBITA före förvärvsrelaterade avskrivningar 5,7 14,0 8,9 16,7 60,5
Avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar -3,6 -3,1 -7,2 -6,1 -13,9
Rörelseresultat (EBIT) 2,1 10,9 1,7 10,5 46,6
Icke kassaflödespåverkande finansiella jämförelsestörande
kostnader för finansieringen inför börsnoteringen
- - - -3,5 -3,5
Finansiella poster, netto -2,4 -1,8 -6,1 -6,2 -10,9
Resultat före skatt -0,3 9,1 -4,4 0,9 32,2

* Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten utgörs av koncernledningsfunktioner och andra kostnader på koncernnivå

** Jämförelsestörande poster är poster vilka ledningen inte anser utgör en del av den löpande verksamheten. Under 2015 utgjordes dessa av kostnader hänförliga till börsnotering och vinst från omvärderingen till verkligt värde av Eltels tidigare ägarandel på 50 procent i Eltel Sønnico AS.

RÖRELSEFÖRVÄRV

Miljoner euro Kv2 2016
Verkligt värde på överförd köpeskilling per förvärvsdagen
Belopp erlagt kontant 8,1
Villkorad köpeskilling 9,6
Summa 17,7
Verkligt värde på redovisade belopp för identifierbara nettotillgånger
Materiella anläggningstillgångar 0,6
Immateriella tillgångar 2,1
Finansiella tillgångar som kan säljas 0,1
Varulager 0,1
Kundfordringar och andra fordringar 4,5
Likvida medel 0,0
Summa tillgångar 7,4
Kortfristiga skulder 0,3
Uppskjutna skatteskulder för justeringar till verkligt värde 0,6
Leverantörsskulder och andra skulder 4,0
Summa skulder 4,9
Identifierbara nettotillgångar 2,6
Goodwill vid förvärvstillfället 15,2
Överförd köpeskilling erlagd kontant 8,1
Förvärvade likvida medel -0,1
Utflöde av likvida medel netto vid förvärvstillfället 8,2
Förvärvskostnad som belastar kostnader 0,1
Netto kontant hänförligt till förvärvet 8,2

Celer Oy

Den 1 april 2016 slutförde Eltel förvärvet av Celer Oy. Celer Oy är en av de viktigare aktörerna inom segmentet signaltjänster för järnvägsmarknaden i Finland med en årlig omsättning på cirka 6 miljoner euro. Celer hade 29 anställda med högt specialiserad signaloch säkerhetskompetens. Förvärvet av Celer Oy är i linje med Eltels strategiska plan att expandera på den finska marknaden. Eltels kunder har omfattande investeringsplaner och det finns ett ökande behov för att säkerställa tillräcklig kompetens och resurser inom denna sektor. Förvärvet kompletterar Eltels nuvarande erbjudande i Finland, och ger tydliga synergier med Eltels befintliga järnvägsoch vägverksamhet. Förvärvet förstärker ytterligare Eltels ställning i Norden på signalmarknaden som ett komplement till förvärvet av Vete Signaltjenester AS i Norge i oktober 2015.

U-SERV & EVB

Den 1 maj förvärvade Eltel 100 procent av U-SERV GmbH, ett företag som verkar inom el- och gasmätarsektorn i Tyskland, samt tillgångarna i den mätarrelaterade fältservicen från EVB Billing und Services GmbH, ett dotterbolag till ATV Energie GmbH. U-SERV är ett av de stora företagen inom mätarservice i Tyskland med en årlig nettoomsättning på cirka 9 miljoner euro och cirka 50 fast anställda samt möjlighet att vid behov mobilisera mer än 1 000 anställda. Produktutbudet omfattar byten av nationella elmätare, avläsning av elmätare, egen avläsning samt justeringar och byten av gasmätare. Avtalet med EVB omfattar överföringen av EVBs kundbas samt ett erbjudande till de ca 80 medarbetarna att övergå till Eltel. Genom det befintliga avtalet om affärsutveckling kommer ATV, EVB och Eltel att samarbeta för att utöka verksamheten avseende smarta mätartjänster i Tyskland.

Eltel har en starkt marknadsställning inom sektorn för smarta mätare i Norden och genom detta förvärv utsträcks Eltels ställning till att också omfatta den tyska marknaden. U-SERVs starka och snabbt växande lokala närvaro i kombination med Eltels breda internationella kompetens inom utbyggnaden av smarta mätare erbjuder god potential för ytterligare tillväxt. U-SERVs applikationer i gasinstallationer erbjuder Eltel en ny möjlighet att utöka verksamheten för smarta mätare och dess kundbas medför framtida möjligheter för Eltel att expandera sitt bredare tjänsteutbud för eldistributörer i Tyskland. I enlighet med den nya tyska lagstiftningen håller den tyska marknaden på att öppnas för investeringar i smarta mätare för den kommande perioden 2017-2032. Det totala antalet elmätare som beräknas bytas ut under denna period uppgår till 43 miljoner. Dessutom beräknas cirka fem miljoner gasmätare komma att bytas ut i framtiden.

RESULTAT PER AKTIE

apr-jun
2016
apr-jun
2015
jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare -0,4 8,1 -4,1 0,5 41,7
Viktat genomsnittligt antal stamaktier, före utspädning 62 624 238 62 624 238 62 624 238 58 745 409 60 700 764
Viktat genomsnittligt antal stamaktier, efter utspädning 62 671 703 62 624 238 62 655 784 58 745 409 60 702 870
Resultat per aktie före utspädning -0,01 0,13 -0,07 0,01 0,69
Resultat per aktie efter utspädning -0,01 0,13 -0,07 0,01 0,69

RÖRELSEKAPITAL, NETTO OCH SYSSELSATT KAPITAL

EUR million 30 jun
2016
30 jun
2015
31 dec
2015
Varulager 7,7 11,0 14,5
Kundfordringar och andra fordringar 395,4 324,9 341,1
Övriga avsättningar -15,8 -6,7 -6,9
Förskott från kunder -58,7 -55,3 -62,7
Leverantörsskulder och andra skulder -260,7 -223,4 -281,9
Övrigt* 1,3 -10,8 3,5
Rörelsekapital, netto 69,1 39,8 7,6
Immateriella tillgångar exklusive förvärvsrelaterade övervärden 3,9 3,0 3,7
Materiella anläggningstillgångar 37,7 35,8 38,0
Sysselsatt kapital 110,7 78,6 49,4
Sysselsatt kapital i genomsnitt 94,6 75,0 34,4

*Inkluderar justeringar av fordringar och skulder ovan för poster ickeklassifierade som nettorörelsekapital, främst gällande värdering av derivativ, villkorlig köpeskilling för förvärv och inkomstskatteskuld, samt poster i nettorörelsekapital i övriga poster i balansräkningen.

DERIVAT

30 jun 2016 30 jun 2015 31 dec 2015
Miljoner euro Nominellt
värde
Verkligt
värde
Nominellt
värde
Verkligt
värde
Nominellt
värde
Verkligt
värde
Räntederivat 80,5 -1,8
1)
158,1 0,9
3)
157,8 -1,1
5)
Valutaderivat 92,6 0,4
2)
73,9 0,5
4)
82,0 0,3
6)
Inbäddade derivat 44,0 4,0 71,6 7,6 58,5 6,2
Summa 217,1 2,6 303,6 9,0 298,3 5,4

Avsedda som kassaflödessäkringar 1) -1,1 miljoner euro 2) 0,0 miljoner euro 3) 0,9 miljoner euro 4) -0,1 miljoner euro 5) -1,1 miljoner euro 6) -0,1 miljoner euro. Finansiella tillgångar redovisade till verkligt värde via resultatet utgörs enbart av derivat. Verkligt värde för derivatinstrument baseras på observerbara marknadsdata (nivå 2 observerbar information) per balansdagen. Verkligt värde för övriga finansiella instrument motsvarar deras bokförda värdet.

TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE

Inga transaktioner har under kvartalet ägt rum mellan Eltel och närstående som på ett väsentligt sätt påverkar bolagets ställning och intäkter.

NYCKELTAL PER KVARTAL

Miljoner euro apr-jun
2016
jan-mar
2016
okt-dec
2015
jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
Nettoomsättning 369,0 287,5 397,3 310,8 307,8 239,0
Nettoomsättningstillväxt, % 19,9 20,3 12,8 -6,1 2,7 -7,8
Operativt EBITA 5,7 3,2 20,5 22,5 13,9 5,3
Operativ EBITA-marginal, % 1,6 1,1 5,2 7,2 4,5 2,2
EBITDA 9,3 6,3 23,9 26,3 16.7 5,5
EBITA 5,7 3,2 20,5 23,3 14,0 2,7
EBITA-marginal, % 1,6 1,1 5,2 7,5 4,5 1,1
Rörelseresultat (EBIT) 2,1 -0,4 16,5 19,6 10,9 -0,4
EBIT-marginal, % 0,6 -0,1 4,2 6,3 3,5 -0,2
Resultat efter finansiella poster -0,3 -4,1 14,3 17,0 9,1 -8,3
Periodens resultat efter skatt -0,1 -3,6 17,3 25,2 8,3 -7,5
Resultat per aktie, euro, före utspädning -0,01 -0,06 0,27 0,39 0,13 -0,14
Resultat per aktie, euro, efter utspädning -0,01 -0,06 0,27 0,39 0,13 -0,14
Avkastning på sysselsatt kapital, %* 40,0 53,6 135,7 42,8 33,3 35,1
Avkastning på eget kapital, %* 9,2 11,1 12,3 10,1 3,1 2,2
Skuldsättningsgrad* 3,6 2,6 2,0 3,6 4,1 4,2
Rörelsekapital, netto 69,1 48,9 7,6 74,3 39,8 47,6
Operativt kassaflöde -15,7 -37,4 90,4 -7,4 22,7 -59,9
Kassagenerering, %* 68,8 112,1 75,8 4,5 78,1 12,0
Antal medarbetare vid periodens utgång 9 674 9 601 9 568 9 236 8 223 7 967

* beräknat på rullande 12 månader

SEGMENTSREDOVISNING PER KVARTAL

NETTOOMSÄTTNING

Miljoner euro apr-jun
2016
jan-mar
2016
okt-dec
2015
jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
Power 148,1 114,8 171,3 135,8 152,6 107,8
Communication 181,4 144,3 192,4 140,3 113,6 97,4
Transport & Security 40,0 29,0 37,5 36,6 42,9 34,8
Eliminering av försäljning mellan segmenten -0,4 -0,6 -3,9 -1,9 -1,4 -1,0
Summa, nettoomsättning 369,0 287,5 397,3 310,8 307,8 239,0

OPERATIVT EBITA PER SEGMENT

Miljoner euro apr-jun
2016
jan-mar
2016
okt-dec
2015
jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
Power 6,8 1,4 10,2 9,6 7,7 2,1
% av nettoomsättning 4,6 1,2 5,9 7,1 5,1 1,9
Communication 9,7 2,6 13,5 10,8 6,1 3,8
% av nettoomsättning 5,4 1,8 7,0 7,7 5,3 3,9
Transport & Security -8,1 -0,1 1,4 4,2 3,4 2,3
% av nettoomsättning -20,2 -0,3 3,8 11,4 8,0 6,7
Kostnader som inte allokeras till segmenten -2,7 -0,7 -4,6 -2,2 -3,3 -2,9
Operativt EBITA 5,7 3,2 20,5 22,5 13,9 5,3
% av nettoomsättning 1,6 1,1 5,2 7,2 4,5 2,2

ANTAL MEDARBETARE PER SEGMENT VID PERIODENS UTGÅNG

apr-jun
2016
jan-mar
2016
okt-dec
2015
jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
Power 3 536 3 324 3 607 3 347 3 442 3 278
Communication 5 177 5 401 5 126 5 094 4 032 3 971
Transport & Security 687 629 611 566 581 555
Övrigt 274 247 224 229 168 163
Summa 9 674 9 601 9 568 9 236 8 223 7 967

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–juni 2016 Sidan 19 av 22

Definitioner och nyckeltal

IFRS nyckeltal

Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare
RESULTAT PER AKTIE Vägt genomsnitt av antalet stamaktier
Alternativa nyckeltal (Alternative performance measures, APM)
ORGANISK
NETTOOMSÄTTNING
Organisk nettoomsättning inkluderar inte den norska Communication-verksamheten,
förvärven av Sønnico och Vete under 2015 och U-SERV under 2016 och redovisas till
jämförbara valutakurser
OPERATIVT EBITA Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar och jämförelsestörande poster
JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER
Poster relaterade till särskilda händelser vilka ledningen inte anser utgör en del av den
pågående operativa verksamheten
BEKRÄFTAD ORDERSTOCK Total värdet av kontrakterade order som ännu inte redovisats som försäljning
OPERATIVT KASSAFLÖDE EBITA + avskrivningar + förändringar i rörelsekapitalet - nettoförvärv av materiella
anläggninstillgångar (investeringar)
Operativt kassaflöde x 100
KASSAGENERERING, %* EBITA
SOLIDITET, % Summa eget kapital x 100
Summa tillgångar - förskott från kunder
NETTOSKULD Räntebärande skulder (exklusive skulder till aktieägarna) - likvida medel
Nettoskuld
SKULDSÄTTNINGSGRAD* EBITDA
SYSSELSATT KAPITAL Rörelsekapital, netto + Immateriella tillgångar exklusive goodwill och förvärvsrelaterade
övervärden + Materiella anläggningstillgångar
AVKASTNING PÅ EBIT x 100
SYSSELSATT KAPITAL, %* Sysselsatt kapital (genomsnitt under rapportperioden)
AVKASTNING PÅ EGET Resultat efter skatt x 100
KAPITAL, %* Summa eget kapital (genomsnitt under rapportperioden)

* beräknat på rullande 12 månader

Moderbolaget

Eltel AB ägar och styr aktierna hänförliga till Eltelkoncernen. Koncernens verksamhetsmässiga och strategiska ledningsfunktioner är centraliserat till Eltel AB. Bolaget har ingen affärsverksamhet och riskerna är huvudsakligen hänförliga till dotterföretagens verksamhet.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING

Miljoner euro apr-jun
2016
apr-jun
2015
jan-jun
2016
jan-jun
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning - - - - 1,4
Administrationsintäkter och -kostnader -1,1 -1,4 -2,3 -3,4 -4,9
Ränta och övriga finansiella intäkter 4,9 6,4 9,9 13,3 23,7
Ränta och övriga finansiella kostnader -1,2 -0,2 -2,0 -1,5 -2,6
Finansiella poster, netto 3,7 6,2 7,9 11,8 21,1
Resultat före skatt 2,6 4,8 5,6 8,3 17,5
Bokslutsdisponitioner
Erlagda koncernbidrag - - - - -17,2
Skatter -0,6 - -1,2 - -
Nettoresultat 2,0 4,8 4,4 8,3 0,4

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING

Miljoner euro 30 jun
2016
30 jun
2015
31 dec
2015
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 241,6 241,6 241,6
Uppskjutna skattefordringar 0,1 - 0,1
Övriga finansiella tillgångar 35,0 35,0 35,0
Fordringar från koncernföretag 348,3 362,0 357,6
Summa anläggningstillgångar 625,0 638,6 634,3
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och andra fordringar 0,9 1,5 2,2
Fordringar från checkkonto 50,1 - 5,8
Likvida medel 0,1 - -
Summa omsättningstillgångar 51,1 1,5 8,1
SUMMA TILLGÅNGAR 676,1 640,1 642,4
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 493,7 512,3 504,0
Långfristiga skulder
Skulder 83,2 83,2 83,3
Skulder till aktieägare 35,0 35,0 35,0
Skulder till koncernföretag - 0,4 -
Uppskjutna skatteskulder 1,2 - -
Summa långfristiga skulder 119,5 118,6 118,3
Kortfristiga skulder
Skulder 43,9 - -
Skulder till koncernföretag 17,3 6,5 17,5
Avsättningar - 0,4 -
Leverantörsskulder och andra skulder 1,7 2,3 2,5
Summa kortfristiga skulder 62,9 9,2 20,1
Summa skulder 182,4 127,8 138,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 676,1 640,1 642,4

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–juni 2016 Sidan 21 av 22

PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Eltel bjuder in analytiker och media att delta vid en presentation av andra kvartalet 2016 den 19 augusti 2016, kl. 10.00 (CET), där Eltels vd och koncernchef Axel Hjärne och CFO Gert Sköld kommer att presentera rapporten och svara på frågor. En direktsänd audiocast samt en powerpointpresentation kommer att fi nnas tillgänglig på www.eltelgroup.com/ investors.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION, KONTAKTA:

Ingela Ulfves, VP - IR and Group Communications tfn. +358 40 311 3009, [email protected]

FINANSIELL KALENDER

Delårsrapport januari–september 2016 Bokslutskommuniké januari-december 2016 9 november 2016 10 februari 2017

Denna information är sådan information som Eltel AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 19 augusti 2016 kl. 08.00 CET.

Eltel i korthet

Eltel är en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till Infranetbranschen – kritisk infrastruktur inom affärsområdena Power, Communication samt Transport & Security – med verksamhet i Norden och Baltikum, Polen, Tyskland och Storbritannien. Eltel tillhandahåller ett brett och integrerat utbud av tjänster, som sträcker sig från underhåll- och uppgraderingstjänster till projektleveranser. Eltel har en bred kontraktsportfölj och en lojal och växande kundbas med stora nätoperatörer.

Koncernens resa mot att bli en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till Infranetbranschen inleddes i början av 2000-talet. Vid den tiden började branschen att anta nya former i och med avregleringen och privatiseringen av el- och telekomoperatörer, och som ett resultat av behovet att förbättra effektiviteten. Sedan dess har Eltel vuxit snabbt, och för räkenskapsåret 2015 genererade koncernen en nettoomsättning på 1 255 miljoner euro, och redovisade operativt EBITA på 62,2 miljoner euro.

STRATEGI OCH MÅL

Eltel har en tydlig strategisk agenda när det gäller att dra nytta av en stark marknadsställning samt att säkra en fortsatt lönsam tillväxt. Bolaget har satt upp fyra fi nansiella mål på sin resa mot visionen att bli det främsta Infranetbolaget i Europa.

MÅL PÅ MEDELLÅNG OCH LÅNG SIKT

Eltel har defi nierat följande mål på medellång och lång sikt:

  • Genomsnittligt årlig organisk omsättningstillväxt på cirka 5 procent och cirka 5 procent årlig tillväxt via förvärv och sammanslagningar, inklusive ny outsourcing
  • en redovisad EBITA-marginal på cirka 6 procent
  • genomsnittlig kassagenerering på 95–100 procent av EBITA, och
  • en skuldsättningsgrad på 2,0-2,5 x nettoskuld/EBITDA

Mål på medellång och lång sikt ska betraktas som en period på cirka tre till fem år.Utdelningspolicy

UTDELNINGSPOLICY

Styrelsen har antagit en utdelningspolicy enligt vilken 50 procent, med viss fl exibilitet vad gäller utdelningsandel, av bolagets konsoliderade nettoresultat ska delas ut över tid.

Eltel AB POB 126 23, Adolfsbergsvägen 13, Bromma SE-112 92 Stockholm SVERIGE Org no. 556728-6652

tfn. +46 8 585 376 00 [email protected] http://www.eltelnetworks.com http://www.eltelgroup.com