Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Eltel Interim / Quarterly Report 2016

Nov 9, 2016

3040_10-q_2016-11-09_660797ea-a2ae-409b-b5b5-bc77ec17fc2c.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Eltelkoncernen

DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2016

Januari–september 2016

  • Nettoomsättning 1 012,7 miljoner euro (857,6), upp 20,6 procent i lokala valutor; organisk nettoomsättning ökade med 3,5 procent*
  • Operativt EBITA 16,7 miljoner euro (41,7), eller 1,6 procent av nettoomsättningen (4,9)
  • Inga jämförelsestörande poster (-1,7)
  • EBITA 16,7 miljoner euro (40,0), eller 1,6 procent av nettoomsättningen (4,7)
  • EBIT 5,9 miljoner euro (30,1)
  • Finansnettot minskade till -8,1 miljoner euro (-12,2)
  • Resultat efter skatt -1,8 miljoner euro (25,9)
  • Resultat per aktie -0,04 euro (0,42)
  • Operativt kassafl öde -30,5 miljoner euro (-44,6), kassagenerering (cash conversion) om 160,8 procent beräknat på rullande 12 månader

Juli–september 2016

  • Nettoomsättning 356,2 miljoner euro (310,8), upp 16,2 procent i lokala valutor; organisk nettoomsättning ökade med 4,0 procent*
  • Operativt EBITA 7,8 miljoner euro (22,5), eller 2,2 procent av nettoomsättningen (7,2)
  • EBITA 7,8 miljoner euro (23,3), eller 2,2 procent av nettoomsättningen (7,5)
  • EBIT 4,1 miljoner euro (19,6)
  • Finansnettot uppgick till -2,0 miljoner euro (-2,6)
  • Resultat efter skatt 1,9 miljoner euro (25,2)
  • Resultat per aktie 0,02 euro (0,39)
  • Operativt kassafl öde 22,6 miljoner euro (-7,4)

Siffror inom parentes gäller samma period föregående år om inget annat anges

* Organisk nettoomsättning inkluderar inte förvärvet av Vete under 2015, förvärvet av U-SERV under 2016 och inte heller den norska Communication-verksamheten fram till den 1 september 2016 (Eltel Sønnico) och redovisas till jämförbara valutakurser.

Koncernchefens kommentar

Fokus på att återställa fi nanser

Mina första veckor som vd för Eltel har utan tvekan varit hektiska. De resultatavvikelser vi haft i vissa projekt har varit ledningsgruppens högsta prioritet. Vi tar de efter sommaren kommunicerade avvikelserna på största allvar och adresserar dem följaktligen därefter.

Dessa utmaningar påverkade främst lönsamheten under det tredje kvartalet och hade endast marginell påverkan på nettoomsättningen. Omsättningsökningen uppgick till 16 procent under kvartalet. Tillväxten drevs främst av förvärv men också genom organisk tillväxt, speciellt i vår fi berverksamhet inom segmentet Communication. EBITA belastades främst av utvecklingen i Power segmentet, mest påtagligt av vissa elektrifi eringsprojekt i Afrika, och uppgick för kvartalet till 8 miljoner euro, i linje med den prognos som aviserades den 14 oktober.

Som tidigare kommunicerats förväntas dessa utmaningar också påverka omsättning och lönsamhet under det fjärde kvartalet. Eltel bedömer att EBITA för helåret 2016 kommer att ligga i intervallet 27-32 miljoner euro, vilket betyder en EBITA för det fjärde kvartalet i intervallet 10-15 miljoner euro. I prognosen för det fjärde kvartalet har ledningen också tagit hänsyn till den ökade effekten av försenade kundinvesteringar på den polska och tyska kraftmarknaden och inom den tyska kommunikationssektorn, vilket även kommunicerades i rapporten för det andra kvartalet.

För verksamhetsåret 2017 har Eltels ledning nu en mer konservativ inställning till koncernens projektverksamhet i krafttransmission i Afrika och inom järnväg & väg i Norge. Inom segmentet Power, förväntas nettoomsättningen inom krafttransmission minska under 2017 jämfört med 2016.

Eltels ledning genomför för närvarande en grundlig översyn, inklusive planering av permanenta korrigerande åtgärder, för att återställa situationen i den här delen av vår verksamhet. Slutsatserna och en handlingsplan kommer att vara på plats under november.

Trots utmaningarna utvecklas en övervägande majoritet av Eltel verksamhet väl. Projektverksamheten, som svarar för cirka en tredjedel av koncernens totala volymer, har haft en lönsam historik under många år. Vi har en betydande bekräftad orderstock med en stor andel installationer av smarta mätare och fi ber. I ett längre perspektiv kommer Eltels position inom såväl projekt som tjänster för Infranets vara fortsatt stark.

– Håkan Kirstein, vd och koncernchef

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER TREDJE KVARTALET 2016

ELTELKONCERNEN:

  • I augusti utsågs Håkan Kirstein till ny VD för Eltel AB och tillträdde sin tjänst i mitten av september
  • I augusti initierade Eltel teckningen för det långsiktiga incitamentsprogrammet 2016 (LTIP 2016)
  • I september utsågs Henrik Sundell till ny chefsjurist och medlem av Eltels koncernledning

SEGMENTET POWER:

  • I augusti vann Eltels verksamhet inom krafttransmission en order om byggnation av en kraftledning för Statnett i Norge till ett värde av cirka 50 miljoner euro
  • I augusti vann Eltels joint venture med Carillion plc en krafttransmissionsorder för National Grid i Storbritannien till ett värde av cirka 45 miljoner euro
  • I augusti vann Eltels krafttransmissionsverksamhet fem nya avtal i Finland till ett totalt värde om 18 miljoner euro
  • I september vann Eltels eldistributionsverksamhet ett treårigt avtal i Finland till ett totalt värde om cirka 18 miljoner euro

SEGMENTET COMMUNICATION

I juli vann Eltels verksamhet inom mobilkommunikation ett nytt treårigt ramavtal med Huawei i Tyskland

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT

  • I oktober slutfördes aktieköpen hänförligt till Eltels långsiktiga incitamentsprogram (LTIP 2016)
  • I oktober offentliggjorde Eltel att det tredje och fjärde kvartalet kommer att påverkas avsevärt av utmaningar gällande vissa projekt
  • I november avgick Eltels styrelseordförande Gérard Mohr och Ulf Lundahl tillträdde som ny styreseleordförande
Miljoner euro jul-sep
2016
jul-sep
2015
jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Rullande
12 mån.
Nettoomsättning 356,2 310,8 1 012,7 857,6 1 254,9 1 410,0
Nettoomsättningstillväxt, % 14,6 -6,1 18,1 -3,6 1,0 16,5
Organisk nettoomsättningstillväxt, %* 4,0 -3,4 3,5 4,5 4,5 N/A
Operativt EBITA 7,8 22,5 16,7 41,7 62,2 37,2
Operativ EBITA-marginal, % 2,2 7,2 1,6 4,9 5,0 2,6
Jämförelsestörande poster - 0,9 - -1,7 -1,7 -
EBITA 7,8 23,3 16,7 40,0 60,5 37,2
EBITA-marginal, % 2,2 7,5 1,6 4,7 4,8 2,6
Rörelseresultat (EBIT) 4,1 19,6 5,9 30,1 46,6 22,4
EBIT-marginal, % 1,2 6,3 0,6 3,5 3,7 1,6
Resultat efter finansiella poster 2,1 17,0 -2,2 17,9 32,2 12,1
Periodens resultat efter skatt 1,9 25,2 -1,8 25,9 43,2 15,4
Resultat per aktie, euro, före utspädning 0,02 0,39 -0,04 0,42 0,69 0,22
Resultat per aktie, euro, efter utspädning 0,02 0,39 -0,04 0,42 0,69 0,22
Skuldsättningsgrad** 4,3 3,6 4,3 3,6 2,0 4,3
Skuldsättningsgrad proforma justerat för
jämförelsestörande poster**
4,3 3,2 4,3 3,2 2,0 4,3
Operativt kassaflöde 22,6 -7,4 -30,5 -44,6 45,8 59,9
Kassagenerering, %** 160,8 4,5 160,8 4,5 75,8 160,8
Antal medarbetare vid periodens slut 9 648 9 236 9 648 9 236 9 568 9 648

NYCKELTAL

* Organisk nettoomsättning inkluderar inte förvärvet av Vete under 2015, förvärvet av U-SERV under 2016 och inte heller den norska Communication-verksamheten fram till den 1 september 2016 (Eltel Sønnico) och redovisas till jämförbara valutakurser

** beräknat på rullande 12 månader

Definitioner och nyckeltal presenteras på sidan 20.

Koncernens resultat

Omsättning och finansiella resultat

NETTOOMSÄTTNING

Januari–september 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen för Eltelkoncernen i lokala valutor ökade med 20,6 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 18,1 procent till 1 012,7 miljoner euro (857,6). Den starka tillväxten hänförs till förvärvet av norska Eltel Sønnico AS, som slutfördes under 2015, samt marginell inverkan från förvärven av norska Vete Signaltjenester AS och tyska U-SERV GmbH. Den organiska tillväxten i nettoomsättning var huvudsakligen relaterad till segmentet Communication och uppgick till 3,5 procent.

Under perioden januari–september 2016 svarade segmentet Power för 40,3 procent (46,0), segmentet Communication för 49,3 procent (40,8) och segmentet Transport & Security för 10,4 procent (13,3) av koncernens nettoomsättning. Den höga andelen för segmentet Communication av koncernens nettoomsättning under de första nio månaderna är en följd av konsolideringen av Eltel Sønnico AS, och fick delvis även stöd av god tillväxt för fiberutrullningar och uppgraderingstjänster i Norden. Under perioden januari–augusti 2015 drevs Eltels norska Communication-verksamhet som ett joint venture och nettoomsättningen var inte konsoliderad.

Juli–september 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen för Eltelkoncernen i lokala valutor ökade med 16,2 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 14,6 procent till 356,2 miljoner euro (310,8). Den starka tillväxten hänförs till förvärvet av norska Eltel Sønnico AS som slutfördes under 2015. Organisk nettoomsättning ökade med 4,0 procent, främst drivet av segmentet Power.

Jämfört med nivån vid utgången av 2015 låg Eltels bekräftade orderstock relativt oförändrat på 923 miljoner euro (31 december 2015: 920) i slutet av september 2016 (30 juni 2016: 953). Orderstockens sammansättning stöds av order avseende installation av smarta mätare inom segmentet Power samt fiberutrullningar inom segmentet Communication. Bekräftad orderstock är det totala värdet av kontrakterade order som har mottagits men ännu inte redovisats som en försäljning. Detta avser främst order inom projektverksamheten med leveranstid på 2-5 år men omfattar även bekräftade order i ramavtal.

Jämförelse av nettoomsättning

Utvecklingen av nettoomsättningen samt poster som påverkar jämförbarheten sammanfattas i nedanstående tabell:

Miljoner euro jan-sep
2016
jan-sep
2015
Tillväxt-% Tillväxt-%
just. för
valutakurs
förändringar
Nettoomsättning 1 012,7 857,6 18,1 20,6
Nettoomsättning från rörelseförvärv 137,2 - 16,0 17,1
Nettoomsättning exkluderat förvärv 857,6 857,6 2,1 -
Effekt av valutakursomvandling -11,8 - - -
Organisk nettoomsättning (jämförbar) 887,4 857,6 - 3,5

Nettoomsättning från förvärv inkluderar förvärvade bolag under perioden från augusti 2015 till slutet av september 2016: Vete Signaltjenester AS och U-SERV GmbH och nettoomsättning från den norska Communication-verksamheten fram till den 1 september 2016 (Eltel Sønnico).

FINANSIELLA RESULTAT

Januari–september 2016 jämfört med samma period 2015

Eltelkoncernens operativa EBITA minskade till 16,7 miljoner euro (41,7), vilket motsvarar 1,6 procent av nettoomsättningen (4,9). Under perioden januari–september påverkades koncernens lönsamhet av fortsatta utmaningar och en nedgång i verksamhetsresultatet som gick fortare än förväntat, i synnerhet inom segmenten Power och Transport & Security. Större delen av den betydande nedgången i resultatet berodde på en avsättning om 10 miljoner euro i ett järnvägsprojekt i Norge, samt avsättningar och justeringar av marginalerna om 5,7 miljoner euro under tredje kvartalet, med den största påverkan från ett elektrifieringsprojekt i Afrika, marginaljustering inom eldistributionsverksamheten i Sverige samt att en svensk underentreprenör gick i konkurs. Dessutom påverkades EBITA negativt av lägre resultat i det andra krafttransmissionsprojekt i Afrika samt en svag lönsamhetsutveckling under tredje kvartalet för de norska järnvägsprojekten. Bortfallet av det avslutade Rakel-avtalet i Sverige, ökade kostnader för organisk uppbyggnad av kommunikationsverksamheten i Storbritannien och lanseringen av programmet för koncerngemensamma tjänster bidrog också till den försvagade lönsamheten. Under jämförelseperioden 2015 förelåg en positiv inverkan om 0,2 procentenheter på koncernens operativa EBITA-marginal till följd av att norska Eltel Sønnico AS inkluderades som en andel av joint venture-bolaget.

EBITA för koncernen minskade till 16,7 miljoner euro (40,0). Inga jämförelsestörande poster redovisades under 2016, medan 1,7 miljoner euro kostnader främst hänförliga till noteringen av Eltel på Nasdaq Stockholm i februari 2015 redovisades under jämförelseperioden 2015. Under rapportperioden uppgick avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar till 10,8 miljoner euro (9,9).

Finansnettot minskade till -8,1 miljoner euro (-12,2) på grund av lägre räntekostnader till följd av den förnyade finansieringen från februari 2015, samt introduktionen av företagscertifikatsprogrammet under 2015. Under perioden januari–september 2016 ingick i de finansiella kostnaderna en negativ effekt om 2,5 miljoner euro från en ränteomvärdering av derivat till följd av negativa marknadsräntor.

Skatten för perioden uppgick till +0,4 miljoner euro (+8,0). Resultat efter skatt under perioden januari–september 2016 uppgick till -1,8 miljoner euro (25,9).

Juli–september 2016 jämfört med samma period 2015

Under tredje kvartalet minskade Eltelkoncernens operativa EBITA till 7,8 miljoner euro (22,5) inklusive avsättningar och marginaljustering om 5,7 miljoner euro, vilket motsvarar 2,2 procent av nettoomsättningen (7,2). Den största tydliga negativa påverkan på EBITA härrör från de fortsatta utmaningarna inom krafttransmissionsverksamheten, där huvuddelen avser vissa projekt i Afrika. Marginaljustering inom eldistributionsverksameheten i Sverige, konkursen av en svensk underleveratör, bortfallet av det avslutade Rakel-avtalet i Sverige, ökade kostnader för organisk uppbyggnad av kommunikationsverksamheten i Storbritannien samt kostnader för implementeringen av programmet för koncernens gemensamma tjänster hade också en negativ inverkan på lönsamheten. De norska järnvägsprojekten hade också en något större negativ påverkan på lönsamheten än tidigare förväntat.

Under motsvarande kvartal 2015 förelåg en positiv inverkan om 0,1 procentenhet på koncernens operativa EBITA-marginal på grund av att norska Eltel Sønnico AS inkluderades som en andel av joint venture-bolaget.

EBITA för koncernen uppgick till 7,8 miljoner euro (23,3). Inga jämförelsestörande poster redovisades under tredje kvartalet 2016 (0,9). Under kvartalet uppgick avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar till 3,6 miljoner euro (3,7). Finansnettot uppgick till -2,0 miljoner euro (-2,6). Under tredje kvartalet ingick i de finansiella kostnaderna en negativ effekt om 0,2 miljoner euro från en ränteomvärdering av derivat till följd av negativa marknadsräntor.

Skatten för perioden uppgick till -0,3 miljoner euro (+8,2). Resultat efter skatt under tredje kvartalet uppgick till 1,9 miljoner euro (25,2).

Verksamhetsförutsättningar

Power

Tillväxten inom segmentet Power stöds av starka långsiktiga drivkrafter. Verksamhetsförutsättningarna kännetecknas av en hög aktivitetsnivå och långsiktiga investeringsplaner. Krafttransmissionsmarknaden kännetecknas av upphandlingar, baserade på omfattande investeringsplaner som har offentliggjorts av systemoperatörer på samtliga av Eltels marknader. Vissa uppskjutna projekt har emellertid noterats, i synnerhet på den polska och tyska marknaden. Nedgången i oljeoch metallpriserna påverkar för närvarande investeringarna i elnät i Afrika till följd av begränsad tillgång till nationell finansiering. Priskonkurrensen fortsätter att vara intensiv i Norden till följd av att dessa marknader är mer attraktiva jämfört med andra marknader i Europa. På eldistributionsmarknaden bibehölls den höga aktivitetsnivån, men en ökande efterfrågan på elmarknaden och tillhörande nya investeringsplaner har lockat till sig nya aktörer och konkurrensen fortsätter att vara intensiv. Eldistributionsoperatörer i Norge, Danmark och Tyskland fortsätter att investera i smarta elmätare under de närmaste åren. Det finns också viss ny aktivitet på marknader som Storbritannien, Österrike och Nederländerna. I Sverige förväntas en ny modell för reglering av elnäten ytterligare öka investeringsnivåerna inom transmissions- och eldistributionsnätverken.

Communication

Marknadssituationen för segmentet Communication är stark, men det förekommer vissa skillnader mellan olika länder och teknologier. Kommunikationssektorn fortsätter att drivas främst av installation av fiberoptik samt utrullningar av mobilnät. Efterfrågan på fiberinstallation förväntas ligga kvar på en hög nivå i Norden, men gradvis övergå från större utrullningsprojekt av fiber till en högre grad av uppförsäljning och anslutningstjänster i Sverige. Efterfrågan på fiberinstallation förväntas öka i Polen, Tyskland och Storbritannien de närmaste åren. Samtidigt är operatörerna i Norden mindre villiga att investera i kopparnätverken som en följd av det pågående kundbortfallet inom kopparnätet. Inom mobilkommunikationssektorn fortsätter efterfrågan på utrullningar av LTE/4G att erbjuda möjligheter i Centraleuropa, medan den högsta nivån dock har passerats speciellt i Norden har den högsta nivån nu passerats. I Tyskland ligger de offentliggjorda investeringsplanerna på en hög nivå, även om vissa förseningar har noterats i utrullningsplanerna avseende mobilkommunikation.

Transport & Security

De långsiktiga drivkrafterna för den nordiska transportsektorn, främst inom järnväg, är fortsatt starka och skapar en affärsmiljö med goda möjligheter för Eltel att utöka sin verksamhet. Ökade investeringsplaner för transportsektorn i Finland ger för närvarande en högre upphandlingsaktivitet. Ett flertal kunder i Norden publicerar löpande prognoser för planerade inköp på månads- eller kvartalsbasis, vilket ger en god överblick över upphandlingar och underlättar planering av verksamheten. Tillgången på resurser fortsätter att vara utmanande inom vissa tekniska områden. I Norden fortsätter säkerhetsmarknaden att öka med stöd av större satsningar på försvaret. Inom flygsegmentet medför verksamheten för fjärrstyrda trafikledartorn (Remote Tower) potentiella affärs- och marknadsmöjligheter. Investeringar hänförliga till smarta lösningar och nätverk till flygplatser befinner sig på planeringsstadiet, och erbjuder därmed potentiella nya möjligheter för Eltel. Den aktuella osäkerheten i Europa förväntas leda till ökade investeringar inom försvaret avseende övervakning och olika kommunikationslösningar.

Balansräkning och kassaflöde

BALANSRÄKNING OCH FINANSIELL STÄLLNING

30 september 2016

Räntebärande skulder uppgick vid slutet av september 2016 till 286,2 miljoner euro (248,6), varav 231,8 miljoner euro (216,8) var långfristiga och 54,4 miljoner euro (31,8) var kortfristiga. Likvida medel uppgick till 70,4 miljoner euro (23,7). Den räntebärande nettoskulden uppgick till 217,1 miljoner euro (226,7), vilket motsvarar en minskning med 4,3 procent och en skuldsättningsgrad (nettoskuld/EBITDA) på 4,3. Eltels mål på medellång till lång sikt är att ligga i intervallet 2,0- 2,5. Eltels bankavtal omfattar finansiella förpliktelser, så kallade kovenanter, avseende förhållandet justerad nettoskuld/ EBITDA samt EBITDA/finansiella kostnader. Förhållandet justerad nettoskuld/EBITDA ska inte överskrida 4,0. Med beaktande av vissa definierade justeringar för beräkning av kovenanterna, som finns inkluderade i definitionen i avtalet, har inga brott mot kovenanterna skett vid utgången av tredje kvartalet 2016.

Eltel har inlett diskussioner med sina banker för att hitta en lösning för att övervinna denna potentiella utmaning. Dessa diskussioner fortskrider väl med ett ömsesidig syfte att finna en lösning och nå en överenskommelse före slutet av 2016. En möjlig lösning skulle kunna omfatta en justering av kovenantnivåerna.

RÄNTEBÄRANDE SKULDER OCH NETTOSKULD

Miljoner euro 30 sep
2016
30 sep
2015
31 dec
2015
Räntebärande skulder i balansräkningen 286,2 248,6 231,6
Allokering av effektiv ränta till perioderna 1,2 1,8 1,4
Minus likvida medel -70,4 -23,7 -87,9
Nettoskuld 217,1 226,7 145,1

Vid utgången av tredje kvartalet var Eltels likviditetsläge på en god nivå och tillgängliga likviditetsreserver uppgick till 181,0 miljoner euro (100,3). Av Eltels företagscertifikatsprogram om 100 miljoner euro, vilket antogs i september 2015, hade 47 miljoner euro utnyttjats i slutet av rapportperioden. Vid utgången av september 2016 låg soliditeten för koncernen på 39,0 procent (42,4).

I slutet av september uppgick garantier baserade på avtalsmässiga kommersiella åtaganden och pensionsförpliktelser utfärdade av banker, andra finansinstitut och moderbolaget till 376,2 miljoner euro (325,6). Summan inkluderade förskottsbetalningar och övriga typer av garantier för betalningar.

KASSAFLÖDE OCH KASSAGENERERING (CASH CONVERSION)

Januari–september 2016

Eltels operativa kassaflöde uppgick till -30,5 miljoner euro (-44,6), huvudsakligen drivet av ökningen i nettorörelsekapital under året. Kassaflödet påverkades negativt av rörelsekapitalintensiva kraftprojekt i Polen och dessa förväntas orsaka volatilitet i rörelsekapitalet framöver. Den höga nivån på nettorörelsekapitalet var även en följd av utmaningar i vissa afrikanska elektrifieringsprojekt och två järnvägsprojekt i Norge. Under tredje kvartalet minskade rörelsekapitalet till följd av god likviditetsförvaltning, högre förskottsbetalningar främst för nya krafttransmissionsorder i Norden samt ökade leverantörsskulder till följd av hög aktivitet inom kabelprojekt, fiberinstallation samt krafttransmissions- och järnvägsprojekt. Denna effekt är tillfällig och kommer att ha omvänd påverkan under de närmaste kvartalen. Under tredje kvartalet var det operativa kassaflödet 22,6 miljoner euro (-7,4).

Kassagenereringen på rullande 12 månader uppgick till 160,8 procent (4,5), uppblåst av det synnerligen starka kassaflödet under fjärde kvartalet 2015, vilket inte förväntas upprepas under 2016. Det är normalt att kassaflödet, och därmed även kassagenereringen (cash conversion), varierar mellan kvartalen på grund av det säsongsmässiga mönstret för Eltels försäljning och produktion. Negativt kassaflöde är utmärkande för inledningen på Eltels kalenderår på grund av gradvis ökande produktionsvolymer – ett normalt säsongsmässigt mönster för Eltels resultatgenerering. Projektutfasning kan ha stor påverkan på kassaflödets säsongsmässiga mönster.

Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -20,4 miljoner euro (-44,7), inklusive en negativ påverkan om 47,6 miljoner euro (-85,2) från förändringen i rörelsekapitalet. Kassaflöde från finansiella poster och skatt uppgick till -8,4 miljoner euro (-8,5). Nettoinvesteringar, främst ersättningsinvesteringar, uppgick till 9,4 miljoner euro (7,8). Kassaflöde från förvärv uppgick till -19,9 miljoner euro (-30,1), inbegripet betalningen av den återstående delen av köpeskillingen för förvärvet av Eltel Sønnico AS och de första betalningarna för förvärv som gjorts under 2016.

Säsongseffekter under kalenderåret

FÖRDELNING AV OMSÄTTNING OCH INTÄKTER UNDER RÄKENSKAPSÅRET

Eltels verksamhet är generellt säsongsbunden till sin natur, vilket har en betydande inverkan på nettoomsättningen, EBITA och kassaflödet. Säsongsberoendet beror normalt på en rad faktorer, däribland väderförhållanden, tidpunkten för kundernas order samt färdigställandet av olika arbetsfaser vid månadsslutet, särskilt gällande stora projekt. Eltelkoncernen har historiskt sett redovisat förbättrade intäkter och rörelsevinster under andra halvåret. Kvartalsvis nettoomsättning och EBITA presenteras i tabellerna på sidan 4. Kassaflödet har normalt sett en stark säsongsmässig variation med ett svagare kassaflöde fram till slutet av tredje kvartalet på grund av ökad produktion under den perioden. När produktionsvolymerna minskar mot slutet av året är kassaflödet normalt sett starkare. För mer information, se nyckeltal per kvartal för koncernen på sidan 19.

Segmentsinformation

Eltel redovisar sin verksamhet i tre affärssegment – Power, Communication samt Transport & Security – utifrån vilka produkter och tjänster som erbjuds.

POWER

Segmentet Power tillhandahåller underhåll av elnät samt underhållstjänster, uppgraderingar och projektarbeten till nationella transmissionssystemoperatörer och ägare av distributionsnät. Segmentet verkar inom Eltels geografiska områden, och verksamheten karaktäriseras av långsiktiga kundrelationer, med en kontinuerlig orderingång som genereras genom ramavtal och projekt. Efterfrågan inom denna sektor drivs generellt inte av BNP, utan istället av krav på ökad tillgänglighet i nät och regulatoriska krav. Huvuddelen av verksamheten utgörs av uppgraderingstjänster och projektbaserat arbete. Uppgraderingar slutförs vanligtvis inom några månader, medan normala projektleveranser varar i 2–3 år. Ramavtalen sträcker sig vanligtvis över 3–5 år.

Miljoner euro jul-sep
2016
jul-sep
2015
jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning 146,2 135,8 409,0 396,3 567,6
Operativt EBITA 0,3 9,6 8,5 19,4 29,6
Operativ EBITA-marginal, % 0,2 7,1 2,1 4,9 5,2
Antal medarbetare 3 488 3 347 3 488 3 347 3 607

Effekten av valutakursomvandling i nettoomsättningen uppgick till -2,6 miljoner euro under kvartalet och till -9,4 miljoner euro för perioden januari-september 2016

Januari–september 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen i lokal valuta för Power-segmentet ökade med 5,6 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 3,2 procent till 409,0 miljoner euro (396,3). Ökningen i nettoomsättning berodde främst på ett bra genomförande i krafttransmissionsverksamheten i Tyskland gällande luftledningar och transformatorstationer samt högre leveransvolymer för kraftledningar i Polen. I Norden, särskilt i Norge, Sverige och Danmark var ökade leveransvolymer hänförliga till både krafttransmissions- och kraftdistributionsverksamheterna. Tillväxten motverkades emellertid av en tydlig nedgång i leveransvolymer inom vissa elektrifieringsprojekt i Afrika. Installationer av smarta mätare i Norge, som tidigare har blivit försenade, påbörjades mot slutet av kvartalet.

Operativt EBITA minskade till 8,5 miljoner euro (19,4), och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 2,1 procent (4,9). Det svaga resultatet inom vissa elektrifieringsprojekt i Afrika försämrades ytterligare mot slutet av rapportperioden, vilket fick en tydlig negativ påverkan på EBITA för segmentet Power. Utmaningarna i elektrifieringsprojekten i Afrika förväntas fortsätta även under fjärde kvartalet 2016. Vidare påverkades lönsamheten av marginaljustering inom eldistributionsverksamheten i Sverige. Den negativa påverkan uppvägdes något av det positiva bidraget från verksamheten i Tyskland och Polen. Vädret i Norden var kallt i början av året, tämligen stabilt utan stormar under andra kvartalet med några stormar under det tredje kvartalet.

Juli–september 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen i lokal valuta för segmentet Power ökade med 9,5 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 7,6 procent till 146,2 miljoner euro (135,8). De främsta orsakerna till nettoomsättningstillväxten var de högre volymerna inom kabelprojekt och en utfasning av krafttransmissionsprojekt i Norden, samt en mindre påverkan från eldistributionsverksamheten i Tyskland och krafttransmissionsverksamheten i Polen. Tillväxten motverkades till viss del av en lägre nettoomsättning inom vissa elektrifieringsprojekt i Afrika. Installationer av smarta mätare i Norge, som tidigare har blivit försenade, påbörjades mot slutet av kvartalet.

Operativt EBITA försämrades tydligt och uppgick till 0,3 miljoner euro (9,6), och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 0,2 procent (7,1). Huvuddelen av de totala avsättningarna om 5,7 miljoner euro som redovisades under tredje kvartalet var hänförlig till segmentet Power. Det klart svagare resultatet är en följd av de underpresterande i elektrifieringsprojekten i Afrika, vilket i sin tur beror på en rad olika faktorer såsom förseningar och begränsad tillgång till projektplatserna och därpå följande kostnadsökningar till följd av merarbete samt övriga verksamhetsrelaterade problem i projekten. Utmaningarna i elektrifieringsprojekten i Afrika förväntas fortsätta även under fjärde kvartalet 2016. Operativt EBITA påverkades ytterligare negativt av marginaljustering inom eldistributionsverksamheten i Sverige. Dessutom påverkades lönsamheten negativt av lägre resultat i Tyskland och Polen till följd av lägre marknadsaktivitet. Under tredje kvartalet var väderförhållandena gynnsamma i Norden, med en del stormar i Sverige och Finland.

COMMUNICATION

Segmentet Communication tillhandahåller underhåll och uppgraderingar samt projektarbeten till telekomoperatörer och andra ägare av kommunikationsnätverk. Segmentet verkar i dag på alla Eltels marknader, och verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundsamarbeten, med en jämn orderingång som huvudsakligen genereras genom ramavtal. Verksamheten drivs främst av teknikuppgraderingar och ökad efterfrågan på nätkapacitet

Miljoner euro jul-sep
2016
jul-sep
2015
jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning 173,9 140,3 499,6 351,3 543,7
Operativt EBITA 9,4 10,8 21,7 20,7 34,2
Operativ EBITA-marginal, % 5,4 7,7 4,3 5,9 6,3
Antal medarbetare 5 182 5 094 5 182 5 094 5 126

Effekten av valutakursomvandling i nettoomsättningen uppgick till -2,1 miljoner euro under kvartalet och till -10,8 miljoner euro för perioden januari-september 2016

Konsolideringen av den norska Communication-verksamheten Eltel Sønnico AS påverkade jämförbarheten. Under januari–augusti 2015 var inte nettoomsättningen för Eltel Sønnico AS konsoliderad, och Eltels andel (50 procent) av nettoresultatet i Eltel Sønnico AS inkluderades i EBITA. Sedan förvärvet den 1 september 2015 är 100 procent av bolaget konsoliderat.

Januari–september 2016 jämfört med samma period 2015

Tillväxten i nettoomsättning i lokal valuta uppgick till 45,3 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 42,2 procent till 499,6 miljoner euro (351,3) främst som en följd av konsolideringen av det förvärvade norska joint venture-bolaget Eltel Sønnico AS från och med september 2015. Organisk tillväxt stöddes av fortsatta fiberinstallationer och uppgraderingar framför allt i Sverige.

Operativt EBITA ökade till 21,7 miljoner euro (20,7), och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 4,3 procent (5,9). EBITA gynnades av kommunikationsverksamheten i Norge, men motverkades delvis av uppbyggnaden av ny kommunikationsverksamhet i Storbritannien samt en svagare verksamhetsmix och effekter av kundbortfallet inom kopparnätet i Norden. Under den jämförbara rapportperioden 2015 påverkades den operativa EBITA-marginalen positivt med 0,5 procentenheter som följd av andelen av resultatet från den norska kommunikationsverksamhetens joint venture. Joint venture-bolaget hade ingen påverkan på nettoomsättningen.

Juli–september 2016 jämfört med samma period 2015

Tillväxten i nettoomsättning i lokal valuta uppgick till 25,4 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 23,9 procent till 173,9 miljoner euro (140,3), främst som en följd av konsolideringen av det förvärvade norska joint venture-bolaget Eltel Sønnico AS från och med september 2015.

Operativt EBITA ökade till 9,4 miljoner euro (10,8), och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 5,4 procent (7,7). Lönsamheten gynnades av verksamheten inom fast kommunikation i Norge men motverkades av en svagare verksamhetsmix i övriga Norden, kostnader för uppbyggnaden av den nya kommunikationsverksamheten i Storbritannien samt av förseningen med att påbörja ett stort projekt inom mobilkommunikation i Tyskland. Under det jämförbara kvartalet 2015 påverkades den operativa EBITA-marginalen positivt med 0,2 procentenheter med andelen av resultatet från den norska kommunikationsverksamhetens joint venture. Detta påverkade inte nettoomsättningen.

TRANSPORT & SECURITY

Affärssegmentet Transport & Security tillhandahåller underhåll och uppgraderingar samt projektleveranser till flera statliga myndigheter, inklusive myndigheter med ansvar för järnvägar, vägar, försvar och flyg. Affärssegmentet Transport & Security verkar främst i Norden. Verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundrelationer med ett kontinuerligt inflöde av order på underhåll som genereras genom långsiktiga ramavtal och projektleveransavtal från upphandlingsprocesser. Verksamheten drivs av investeringar inom transportinfrastruktur, för flyg och tåg samt av outsourcing av tekniska tjänster inom säkerhet och flyg.

Miljoner euro jul-sep
2016
jul-sep
2015
jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning 36,7 36,6 105,7 114,3 151,7
Operativt EBITA 1,7 4,2 -6,4 10,0 11,4
Operativ EBITA-marginal, % 4,7 11,4 -6,1 8,7 7,5
Antal medarbetare 688 566 688 566 611

Effekten av valutakursomvandling i nettoomsättningen uppgick till -0,3 miljoner euro under kvartalet och till -1,1 miljoner euro för perioden januari-september 2016

Januari–september 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen i lokal valuta för affärssegmentet Transport & Security minskade med 6,6 procent. Rapporterad nettoomsättning minskade med 7,5 procent till 105,7 miljoner euro (114,3). Nedgången i nettoomsättning påverkades huvudsakligen av Rakel-avtalet som avslutats under andra kvartalet 2015 samt lägre volymer inom väg- och järnvägsverksamheten i Norge. Denna negativa påverkan uppvägdes delvis av ett positivt bidrag till nettoomsättningen från förvärvet av signalföretagen Vete Signaltjenester AS och Celer Oy.

Operativt EBITA försämrades till -6,4 miljoner euro (10,0), och den operativa EBITA-marginalen blev negativ och uppgick till -6,1 procent (8,7). Det mycket otillfredsställande resultatet är främst relaterat till en avsättning på 10 miljoner euro, redovisad under andra kvartalet, avseende ett norskt järnvägsprojekt. Anledningen till avsättningen var betydande kvalitetsproblem i genomförandet av projektet samt nödvändigt korrigeringsarbete. Nedgången berodde också på bortfallet av Rakel-avtalet och på svag lönsamhet i ett annat järnvägsprojekt i Norge. Den negativa utvecklingen i dessa norska järnvägsprojekt förväntas fortsätta att påverka EBITA under fjärde kvartalet 2016 jämfört med marginalen i jämförelseperioden.

Juli–september 2016 jämfört med samma period 2015

Nettoomsättningen i lokal valuta för affärssegmentet Transport & Security ökade med 1,2 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 0,3 procent till 36,7 miljoner euro (36,6). Nedgången i nettoomsättning påverkades huvudsakligen av Rakel-avtalet som avslutats under andra kvartalet 2015 samt lägre volymer inom väg- och järnvägsverksamheten i Norge. Denna negativa påverkan uppvägdes delvis av ett positivt bidrag till nettoomsättningen från förvärvet av signalföretagen Vete Signaltjenester AS och Celer Oy.

Operativt EBITA försämrades till 1,7 miljoner euro (4,2), och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 4,7 procent (11,4). Nedgången i EBITA berodde på bortfallet av Rakel-avtalet som fortfarande ingår i jämförelsesiffrorna samt på fortsatt svag lönsamhet i järnvägsprojekten i Norge. Den negativa utvecklingen i dessa norska järnvägsprojekt förväntas fortsätta att påverka EBITA under fjärde kvartalet 2016 jämfört med marginalen i jämförelseperioden.

Övriga upplysningar

PROGRAMMET FÖR KONCERNGEMENSAMMA TJÄNSTER UTVECKLAS ENLIGT PLAN

Som ett led i det fortlöpande arbetet med att förbättra effektiviteten i verksamheten initierade Eltel ett tvåårigt projekt för att centralisera supportfunktionen för back-office-verksamheten. Projektet inleddes i maj 2016. Under andra kvartalet etablerades en ny back-office i Gdansk i Polen och den första överföringen av lokala funktioner har påbörjats. Överflyttningen av lokala funktioner fortsatte under tredje kvartalet.Vid slutet av tredje kvartalet hade totalt en miljon euro i kostnader relaterat till implementeringen av programmet bokats under 2016. Under 2017 beräknas kostnader i samband med programmet att uppvägas av uppnådda besparingar och under 2018 förväntas nettobesparingar uppnås.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Det övergripande ekonomiska klimatet och regleringsbeslut på koncernens marknader medför risker avseende volymer och tidpunkten för investeringar. Betydande rörelser i valutakurserna EUR/SEK, EUR/NOK och EUR/PLN kan påverka koncernens nettoomsättning och, i lägre grad, koncernens lönsamhet.

Negativa räntor kan påverka koncernens resultat. De räntederivat som tecknades i säkringssyfte när räntorna var positiva kanske inte längre kan klassas som säkringar enligt IFRS, och resultatet av omvärderingen av derivaten måste i så fall redovisas i resultaträkningen. Likvida medel som innehas i valutor med negativ ränta kan bli föremål för en depositionsavgift som bankerna tar ut och som redovisas i finansiella kostnader.

Eltel har identifierat att koncernens guidance i fråga om EBITA för 2016 kan leda till utmaningar i kommande kvartal vad gäller att klara förpliktelser (kovernanter) avseende belåningsgrad (nettoskuld/justerad EBITDA) i bankavtalet. För att addressera denna risk har Eltel inlett diskussioner med sina banker för att hitta en lösning för att övervinna denna potentiella utmaning. Dessa diskussioner fortskrider väl med ett ömsesidig syfte att finna en lösning och nå en överenskommelse före slutet av 2016. En möjlig lösning skulle kunna omfatta en justering av kovenantnivåerna.

KKV-fallet (den finska konkurrensmyndigheten) kommer att fortsätta i Högsta förvaltningsdomstolen i Finland

Den 31 oktober 2014 gjorde den finska konkurrensmyndigheten (KKV) en framställning till den finska marknadsdomstolen om bestämmande om en påföljdsavgift om 35 miljoner euro för Eltel. KKV:s påstående om överträdelse av konkurrensreglerna, som hävdades av KKV, gällde Eltels verksamhet för byggande och planering av kraftledningar i Finland under perioden 2004–2011. Eltel anser sig inte skyldigt till överträdelse av konkurrensreglerna, och överklagade KKV:s anmälan och framställning om vite till den finska marknadsdomstolen och krävde att målet lades ner. Huvudförhandlingen i målet hölls i den finska marknadsdomstolen i september 2015. Den 30 mars 2016 lade den finska marknadsdomstolen ner målet såsom preskriberat gällande anmälan om Eltels brott mot konkurrenslagstiftningen i Finland i sin krafttransmissionsverksamhet. Den 29 april 2016 inlämnade KKV en överklagan till Högsta förvaltningsdomstolen mot det beslut som togs av den finska marknadsdomstolen. Målet förväntas fortsätta i Högsta förvaltningsdomstolen. Ingen tidsplan har ännu meddelats av domstolen.

I anslutning till Eltels börsnotering på Nasdaq Stockholm i februari 2015 ingick de säljande aktieägarna ett avtal där de åtog sig att bidra med ett belopp om sammanlagt högst 35 miljoner euro till ett escrow-konto som innehas av Eltel för att täcka eventuella böter (exklusive kostnader och eventuella skadestånd hänförliga till krav från utomstående) som ska betalas av bolaget med anledning av KKV-fallet. I händelse av en slutgiltig dom där Eltel åläggs betala böter, kommer motsvarande belopp konverteras från escrow-kontot till eget kapital i Eltel. För mer information rörande detta fall och garantibeloppet (escrow-kontot), se Eltels årsredovisning 2015 och Eltels prospekt rörande börsnoteringen.

Eltel har mottagit kravbrev gällande skadestånd från vissa kunder baserat på KKV:s anklagelser. Ingen skadeståndstalan har väckts vid domstol. Eltel står fast vid att bolaget inte har brutit mot konkurrenslagstiftningen och att alla skadeståndskrav som hänför sig till anklagelserna är ogrundade och baserade på oriktiga fakta. Eltel kommer att bestrida och försvara sig mot eventuella skadeståndskrav. Som framgår av börsprospektet bedömer Eltel att skadeståndskrav kan förväntas och kan vara väsentliga. Utfallet av sådana krav kommer att vara beroende av flera faktorer såsom tex. utfallet i målet i Högsta förvaltningsdomstolen i Finland, där KKV:s anklagelser slutligt kommer att avgöras.

För ytterligare information om fallet, se Eltels årsredovisningen för 2015 och Eltels börsprospekt.

För ytterligare information om risker och osäkerhetsfaktorer, se årsredovisningen för 2015.

HÅKAN KIRSTEIN UTSEDD TILL NY VD FÖR ELTEL

I augusti utsåg Eltels styrelse Håkan Kirstein till ny VD och koncernchef för Eltel, från och med den 19 september 2016. Håkan Kirstein var styrelseledamot i Eltel, där han började i maj 2016. Han har en bakgrund inom Statoil, som VD för Niscayah Group AB, och har även varit tillförordnad VD för Imtech Nordic AB.

ÄGARSTRUKTUR

De största aktieägarnas andel i Eltel AB per den 30 september 2016 var:

Aktieägare Antal aktier Andel av stamaktier, %
Zeres Capital 8 127 395 12,98 %
Swedbank Robur Fonder 5 984 794 9,56 %
Fjärde AP-fonden 5 810 824 9,28 %
Lannebo fonder 4 335 575 6,92 %
Första AP-fonden 3 164 700 5,05 %
Totalt 27 423 288 43,79 %
Övriga aktieägare 35 200 950 56,21 %
Totalt antal stamaktier i Eltel AB 62 624 238 100,00 %

Uppdaterad information om Eltels största aktieägare per den 30 september 2016 finns på Eltels hemsida www.eltelgroup.com/en/share-information/.

Stockholm, 8 november 2016

Håkan Kirstein VD och koncernchef

Finansiell information i sammandrag

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Miljoner euro jul-sep
2016
jul-sep
2015
jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning 356,2 310,8 1 012,7 857,6 1 254,9
Kostnad för sålda varor och tjänster -319,3 -264,5 -908,5 -743,3 -1 089,6
Bruttoresultat 36,9 46,3 104,2 114,3 165,3
Övriga intäkter 1,4 1,2 2,2 3,2 4,3
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -2,3 -2,3 -9,0 -10,1 -14,2
Administrationskostnader -26,3 -19,2 -75,4 -64,2 -88,0
Övriga kostnader -1,7 -2,7 -5,0 -4,9 -8,3
Andel av resultat i joint ventures -0,1 0,1 -0,3 1,6 1,5
Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar (EBITA) 7,8 23,3 16,7 40,0 60,5
Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar -3,6 -3,7 -10,8 -9,9 -13,9
Rörelseresultat (EBIT) 4,1 19,6 5,9 30,1 46,6
Finansiella intäkter - 0,1 0,1 0,2 0,3
Finansiella kostnader -2,0 -2,6 -8,2 -12,4 -14,7
Finansiella poster, netto -2,0 -2,6 -8,1 -12,2 -14,4
Resultat före skatt 2,1 17,0 -2,2 17,9 32,2
Inkomstskatt -0,3 8,2 0,4 8,0 11,0
Resultat efter skatt 1,9 25,2 -1,8 25,9 43,2
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 1,5 24,6 -2,5 25,1 41,7
Innehav utan bestämmande inflytande 0,3 0,6 0,7 0,8 1,5
Resultat per aktie
Före utspädning, euro 0,02 0,39 -0,04 0,42 0,69
Efter utspädning, euro 0,02 0,39 -0,04 0,42 0,69

KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET I SAMMANDRAG

Miljoner euro jul-sep
2016
jul-sep
2015
jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Periodens resultat 1,9 25,2 -1,8 25,9 43,2
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återföras till resultaträkningen
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner -5,3 -3,6 -6,4 -1,9 0,4
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Kassaflödessäkringar 0,1 -0,9 0,1 -1,5 -3,5
Säkringar av nettoinvestering 1,2 0,2 2,7 -0,4 -1,5
Valutakursdifferenser -1,4 -6,2 -5,5 -0,1 3,3
Summa -0,1 -6,9 -2,7 -2,0 -1,6
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt -5,4 -10,5 -9,1 -3,8 -1,2
Periodens totalresultat -3,5 14,7 -10,9 22,1 41,9
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -3,8 14,1 -11,7 21,2 40,5
Innehav utan bestämmande inflytande 0,3 0,6 0,7 0,8 1,5

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Miljoner euro 30 sep
2016
30 sep
2015
31 dec
2015
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 475,8 461,1 463,6
Immateriella anläggningstillgångar 72,7 84,9 82,4
Materiella anläggningstillgångar 37,8 38,2 38,0
Investeringar i och fordringar på joint venture 0,5 0,3 0,2
Finansiella tillgångar som kan säljas 0,4 0,3 0,2
Uppskjutna skattefordringar 37,1 32,9 34,2
Övriga finansiella tillgångar 35,0 35,0 35,0
Kundfordringar och andra fordringar 0,1 - 0,1
Summa anläggningstillgångar 659,2 652,8 653,7
Omsättningstillgångar
Varulager 10,2 11,9 14,5
Kundfordringar och andra fordringar 412,4 372,7 341,1
Likvida medel 70,4 23,7 87,9
Summa omsättningstillgångar 493,0 408,2 443,5
SUMMA TILLGÅNGAR 1 152,2 1 061,0 1 097,2
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 414,3 421,4 440,9
Innehav utan bestämmande inflytande 6,7 6,4 7,1
Summa eget kapital 421,0 427,8 448,0
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 231,8 216,8 216,7
Skulder till aktieägare 35,0 35,0 35,0
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning 18,8 17,9 13,9
Uppskjutna skatteskulder 16,1 17,4 17,1
Avsättningar 2,4 3,0 3,0
Övriga långfristiga skulder 6,2 0,1 0,1
Summa långfristiga skulder 310,4 290,3 285,8
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 54,4 31,8 14,9
Avsättningar 8,7 3,6 3,8
Förskott från kunder 71,9 50,9 62,7
Leverantörsskulder och andra skulder 285,8 256,6 281,9
Summa kortfristiga skulder 420,8 342,9 363,4
Summa skulder 731,2 633,2 649,2
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 152,2 1 061,0 1 097,2

KONCERNENS KASSAFLÖDE I SAMMANDRAG

Miljoner euro jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster
och skatt
-20,4 -44,7 49,1
Erhållen ränta 0,1 0,2 0,3
Ränta och övriga erlagda finansiella kostnader -6,2 -7,6 -9,7
Betalda inkomstskatter -2,2 -1,1 -3,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten -28,8 -53,3 36,4
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Köp av materiella anläggningstillgångar -10,1 -8,7 -12,3
Försäljning av materiella anläggninstillgångar 0,7 0,8 1,3
Förvärv av verksamhet -19,9 -30,1 -33,1
Investeringar i joint venture -0,5 - -
Kassaflöde från investeringsverksamheten -29,8 -37,9 -44,2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Betalningar för emitterade aktier - 143,1 143,1
Upptagna långfristiga lån 21,3 209,3 209,3
Upptagna kortfristiga lån 88,0 29,2 29,2
Betalning av kortfristiga lån -51,4 - -19,0
Amortering av lån -0,1 -326,5 -326,5
Förändring finansiella leasingskulder -0,5 -0,1 -0,5
Utdelning till aktieägare -15,0 - -
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande -1,1 -0,8 -0,8
Förändring övriga finansiella tillgångar 0,3 0,4 0,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 41,4 54,7 35,5
Förändringar av likvida medel -17,2 -36,5 27,8
Likvida medel vid periodens början 87,9 61,0 61,0
Kursdifferens i likvida medel -0,3 -0,8 -0,9
Likvida medel vid periodens slut 70,4 23,7 87,9

BRYGGA FRÅN EBITA TILL KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET FÖRE FINANSIELLA POSTER OCH SKATT

Miljoner euro jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Rullande
12 mån.
EBITA 16,7 40,0 60,5 37,2
Avskrivningar 9,7 8,5 11,9 13,1
EBITDA 26,4 48,5 72,3 50,3
Förändringar i rörelsekapitalet, netto -47,6 -85,2 -15,5 22,1
Nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar -9,4 -7,8 -11,1 -12,6
Operativt kassaflöde (används i nyckeltalet kassagenerering) -30,5 -44,6 45,8 59,9
Justerat för nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar 9,4 7,8 11,1
Vinst från försäljning av tillgångar -0,3 -1,1 -1,3
Poster redovisade i övrigt totalresultat -2,8 -5,3 -6,1
Övriga icke kassaflödespåverkande förändringar 3,8 -1,6 -0,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster
och skatt
-20,4 -44,7 49,1

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–september 2016 Sidan 14 av 23

Miljoner euro Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Ansamlad
förlust
Omvärderingar av
förmånsbestämnda
pensionsplaner
Säkrings
reserv
Omräknings
differenser
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 jan 2016 125,2 389,1 -37,3 -22,5 3,7 -17,2 440,9 7,1 448,0
Totalresultat för perioden - - -2,5 -6,4 2,8 -5,5 -11,7 0,7 -10,9
Egetkapitalreglerade
ersättningar
- - 0,0 - - - 0,0 - 0,0
Betalningar av emitterade
aktier
1,1 -1,1 - - - - - - -
Utdelning betald till
aktieägare
- -15,0 - - - - -15,0 - -15,0
Utdelning betald
till innehav utan
bestämmande inflytande
- - - - - - - -1,1 -1,1
Transaktioner med
aktieägare
1,1 -16,1 0,0 - - - -15,0 -1,1 -16,1
Eget kapital 30 sep 2016 126,3 373,0 -39,9 -29,0 6,5 -22,7 414,3 6,7 421,0

KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

Miljoner euro Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Ansamlad
förlust
Omvärderingar av
förmånsbestämnda
pensionsplaner
Säkrings
reserv
Omräknings
differenser
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 jan 2015 86,4 276,3 -79,4 -22,9 8,6 -20,5 248,4 6,4 254,9
Totalresultat för perioden - - 25,1 -1,9 -1,9 -0,1 21,2 0,8 22,1
Betalningar av emitterade
aktier
38,9 113,4 - - - - 152,3 - 152,3
Nyemissionskostnader - -0,6 - - - - -0,6 - -0,6
Utdelning betald
till innehav utan
bestämmande inflytande
- - - - - - - -0,8 -0,8
Transaktioner med
aktieägare
38,9 112,8 - - - - 151,7 -0,8 150,9
Eget kapital 30 sep 2015 125,2 389,1 -54,3 -24,8 6,7 -20,6 421,4 6,4 427,8
Miljoner euro Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Ansamlad
förlust
Omvärderingar av
förmånsbestämnda
pensionsplaner
Säkrings
reserv
Omräknings
differenser
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 jan 2015 86,4 276,3 -79,4 -22,9 8,6 -20,5 248,4 6,4 254,9
Totalresultat för perioden - - 41,7 0,4 -4,9 3,3 40,5 1,5 41,9
Egetkapitalreglerade
ersättningar
- - 0,3 - - - 0,3 - 0,3
Betalningar av emitterade
aktier
38,9 113,4 - - - - 152,3 - 152,3
Nyemissionskostnader - -0,6 - - - - -0,6 - -0,6
Utdelning betald
till innehav utan
bestämmande inflytande
- - - - - - - -0,8 -0,8
Transaktioner med
aktieägare
38,9 112,8 0,3 - - - 152,0 -0,8 151,2
Eget kapital 31 dec 2015 125,2 389,1 -37,3 -22,5 3,7 -17,2 440,9 7,1 448,0

Noter till de finansiella rapporterna i sammandrag

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Redovisningsprinciperna överensstämmer med dem som används av koncernen för räkenskapsåret 2015.

Från och med det andra kvartalet 2016 har Eltel tillämpat ESMAs (European Securities and Markets Authority – Den europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten) nya riktlinjer för alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures). Utöver finansiell data som definieras i IFRS, presenteras specifika nyckeltal, sk alternativa nyckeltal för att återspegla resultatet i den underliggande verksamheten, underlätta analys av koncernens utveckling i linje med koncernledningens uppföljning och öka jämförbarheten mellan olika perioder. Definitionerna av dessa nyckeltal presenteras på sidan 21 och relevant information som möjliggör avstäming av IFRS nyckeltal är presenterad i samband med informationen i denna rapport. Dessa alternativa nyckeltal ersätter ej nyckeltal definierade enligt IFRS.

NETTOOMSÄTTNING PER SEGMENT

jul-sep jul-sep jan-sep jan-sep jan-dec
Miljoner euro 2016 2015 2016 2015 2015
Power
Nettoomsättning (extern) 146,0 134,5 408,7 393,7 561,4
Försäljning mellan segmenten 0,2 1,4 0,3 2,6 6,3
Communication
Nettoomsättning (extern) 173,9 139,8 498,8 349,8 541,9
Försäljning mellan segmenten 0,0 0,5 0,8 1,5 1,8
Transport & Security
Nettoomsättning (extern) 36,3 36,6 105,2 114,2 151,6
Försäljning mellan segmenten 0,4 - 0,5 0,1 0,2
Eliminering av försäljning mellan segmenten -0,6 -1,9 -1,5 -4,3 -8,2
Summa, nettoomsättning 356,2 310,8 1 012,7 857,6 1 254,9

AVSTÄMNING AV SEGMENTSRESULTAT

Miljoner euro jul-sep
2016
jul-sep
2015
jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Operativt EBITA per segment
Power 0,3 9,6 8,5 19,4 29,6
Communication 9,4 10,8 21,7 20,7 34,2
Transport & Security 1,7 4,2 -6,4 10,0 11,4
Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten* -3,7 -2,2 -7,1 -8,4 -13,0
Operativt EBITA, koncernen 7,8 22,5 16,7 41,7 62,2
Jämförelsestörande poster i EBITA** - 0,9 - -1,7 -1,7
EBITA före förvärvsrelaterade avskrivningar 7,8 23,3 16,7 40,0 60,5
Avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar -3,6 -3,7 -10,8 -9,9 -13,9
Rörelseresultat (EBIT) 4,1 19,6 5,9 30,1 46,6
Icke kassaflödespåverkande finansiella jämförelsestörande
kostnader för finansieringen inför börsnoteringen
- - - -3,5 -3,5
Finansiella poster, netto -2,0 -2,6 -8,1 -8,7 -10,9
Resultat före skatt 2,1 17,0 -2,2 17,9 32,2

* Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten utgörs av koncernledningsfunktioner och andra kostnader på koncernnivå

** Jämförelsestörande poster är poster vilka ledningen inte anser utgör en del av den löpande verksamheten. Under 2015 utgjordes dessa av kostnader hänförliga till börsnotering och vinst från omvärderingen till verkligt värde av Eltels tidigare ägarandel på 50 procent i Eltel Sønnico AS.

RÖRELSEFÖRVÄRV

Miljoner euro Kv2 2016
Verkligt värde på överförd köpeskilling per förvärvsdagen
Belopp erlagt kontant 8,1
Villkorad köpeskilling 9,6
Summa 17,7
Verkligt värde på redovisade belopp för identifierbara nettotillgånger
Materiella anläggningstillgångar 0,6
Immateriella tillgångar 2,1
Finansiella tillgångar som kan säljas 0,1
Varulager 0,1
Kundfordringar och andra fordringar 4,5
Likvida medel 0,0
Summa tillgångar 7,4
Kortfristiga skulder 0,3
Uppskjutna skatteskulder för justeringar till verkligt värde 0,6
Leverantörsskulder och andra skulder 4,0
Summa skulder 4,9
Identifierbara nettotillgångar 2,6
Goodwill vid förvärvstillfället 15,2
Överförd köpeskilling erlagd kontant 8,1
Förvärvade likvida medel -0,1
Utflöde av likvida medel netto vid förvärvstillfället 8,2
Förvärvskostnad som belastar kostnader 0,1
Netto kontant hänförligt till förvärvet 8,2

Celer Oy

Den 1 april 2016 slutförde Eltel förvärvet av Celer Oy. Celer Oy är en av de viktigare aktörerna inom segmentet signaltjänster för järnvägsmarknaden i Finland med en årlig omsättning på cirka 6 miljoner euro. Celer hade 29 anställda med högt specialiserad signaloch säkerhetskompetens. Förvärvet av Celer Oy är i linje med Eltels strategiska plan att expandera på den finska marknaden. Eltels kunder har omfattande investeringsplaner och det finns ett ökande behov för att säkerställa tillräcklig kompetens och resurser inom denna sektor. Förvärvet kompletterar Eltels nuvarande erbjudande i Finland, och ger tydliga synergier med Eltels befintliga järnvägsoch vägverksamhet. Förvärvet förstärker ytterligare Eltels ställning i Norden på signalmarknaden som ett komplement till förvärvet av Vete Signaltjenester AS i Norge i oktober 2015.

U-SERV & EVB

Den 1 maj förvärvade Eltel 100 procent av U-SERV GmbH, ett företag som verkar inom el- och gasmätarsektorn i Tyskland, samt tillgångarna i den mätarrelaterade fältservicen från EVB Billing und Services GmbH, ett dotterbolag till ATV Energie GmbH. U-SERV är ett av de stora företagen inom mätarservice i Tyskland med en årlig nettoomsättning på cirka 9 miljoner euro och cirka 50 fast anställda samt möjlighet att vid behov mobilisera mer än 1 000 anställda. Produktutbudet omfattar byten av nationella elmätare, avläsning av elmätare, egen avläsning samt justeringar och byten av gasmätare. Avtalet med EVB omfattar överföringen av EVBs kundbas samt ett erbjudande till de ca 80 medarbetarna att övergå till Eltel. Genom det befintliga avtalet om affärsutveckling kommer ATV, EVB och Eltel att samarbeta för att utöka verksamheten avseende smarta mätartjänster i Tyskland.

Eltel har en starkt marknadsställning inom sektorn för smarta mätare i Norden och genom detta förvärv utsträcks Eltels ställning till att också omfatta den tyska marknaden. U-SERVs starka och snabbt växande lokala närvaro i kombination med Eltels breda internationella kompetens inom utbyggnaden av smarta mätare erbjuder god potential för ytterligare tillväxt. U-SERVs applikationer i gasinstallationer erbjuder Eltel en ny möjlighet att utöka verksamheten för smarta mätare och dess kundbas medför framtida möjligheter för Eltel att expandera sitt bredare tjänsteutbud för eldistributörer i Tyskland. I enlighet med den nya tyska lagstiftningen håller den tyska marknaden på att öppnas för investeringar i smarta mätare för den kommande perioden 2017-2032. Det totala antalet elmätare som beräknas bytas ut under denna period uppgår till 43 miljoner. Dessutom beräknas cirka fem miljoner gasmätare komma att bytas ut i framtiden.

Inga rörelseförvärv gjordes under tredje kvartalet 2016.

RESULTAT PER AKTIE

jul-sep
2016
jul-sep
2015
jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare 1,5 24,6 -2,5 25,1 41,7
Viktat genomsnittligt antal stamaktier, före utspädning 62 624 238 62 624 238 62 624 238 60 052 560 60 700 764
Viktat genomsnittligt antal stamaktier, efter utspädning 62 658 058 62 625 171 62 648 892 60 052 874 60 702 870
Resultat per aktie före utspädning 0,02 0,39 -0,04 0,42 0,69
Resultat per aktie efter utspädning 0,02 0,39 -0,04 0,42 0,69

RÖRELSEKAPITAL, NETTO OCH SYSSELSATT KAPITAL

EUR million 30 sep
2016
30 sep
2015
31 dec
2015
Varulager 10,2 11,9 14,5
Kundfordringar och andra fordringar 412,4 372,7 341,1
Övriga avsättningar -11,1 -6,6 -6,9
Förskott från kunder -71,9 -50,9 -62,7
Leverantörsskulder och andra skulder -285,8 -253,6 -281,9
Övrigt* 1,1 0,9 3,5
Rörelsekapital, netto 54,9 74,3 7,6
Immateriella tillgångar exklusive förvärvsrelaterade övervärden 3,9 3,2 3,7
Materiella anläggningstillgångar 37,8 38,2 38,0
Sysselsatt kapital 96,5 115,7 49,4
Sysselsatt kapital i genomsnitt 94,6 75,0 34,4

*Inkluderar justeringar av fordringar och skulder ovan för poster ickeklassifierade som nettorörelsekapital, främst gällande värdering av derivativ, villkorlig köpeskilling för förvärv och inkomstskatteskuld, samt poster i nettorörelsekapital i övriga poster i balansräkningen.

DERIVAT

30 sep 2016 30 sep 2015 31 dec 2015
Miljoner euro Nominellt
värde
Verkligt
värde
Nominellt
värde
Verkligt
värde
Nominellt
värde
Verkligt
värde
Räntederivat 79,9 -1,9
1)
156,5 -1,1
3)
157,8 -1,1
5)
Valutaderivat 95,2 -0,1
2)
84,7 0,1
4)
82,0 0,3
6)
Inbäddade derivat 35,7 3,6 55,7 7,1 58,5 6,2
Summa 210,7 1,7 296,9 6,1 298,3 5,4

Avsedda som kassaflödessäkringar 1) -1,0 miljoner euro 2) 0,0 miljoner euro 3) -1,1 miljoner euro 4) 0,0 miljoner euro 5) -1,1 miljoner euro 6) -0,1 miljoner euro. Finansiella tillgångar redovisade till verkligt värde via resultatet utgörs enbart av derivat. Verkligt värde för derivatinstrument baseras på observerbara marknadsdata (nivå 2 observerbar information) per balansdagen. Verkligt värde för övriga finansiella instrument motsvarar deras bokförda värdet.

TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE

Inga transaktioner har under kvartalet ägt rum mellan Eltel och närstående som på ett väsentligt sätt påverkar bolagets ställning och intäkter.

NYCKELTAL PER KVARTAL

Miljoner euro jul-sep
2016
apr-jun
2016
jan-mar
2016
okt-dec
2015
jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
Nettoomsättning 356,2 369,0 287,5 397,3 310,8 307,8 239,0
Nettoomsättningstillväxt, % 14,6 19,9 20,3 12,8 -6,1 2,7 -7,8
Operativt EBITA 7,8 5,7 3,2 20,5 22,5 13,9 5,3
Operativ EBITA-marginal, % 2,2 1,6 1,1 5,2 7,2 4,5 2,2
EBITDA 10,8 9,3 6,3 23,9 26,3 16.7 5,5
EBITA 7,8 5,7 3,2 20,5 23,3 14,0 2,7
EBITA-marginal, % 2,2 1,6 1,1 5,2 7,5 4,5 1,1
Rörelseresultat (EBIT) 4,1 2,1 -0,4 16,5 19,6 10,9 -0,4
EBIT-marginal, % 1,2 0,6 -0,1 4,2 6,3 3,5 -0,2
Resultat efter finansiella poster 2,1 -0,3 -4,1 14,3 17,0 9,1 -8,3
Periodens resultat efter skatt 1,9 -0,1 -3,6 17,3 25,2 8,3 -7,5
Resultat per aktie, euro, före utspädning 0,02 -0,01 -0,06 0,27 0,39 0,13 -0,14
Resultat per aktie, euro, efter utspädning 0,02 -0,01 -0,06 0,27 0,39 0,13 -0,14
Avkastning på sysselsatt kapital, %* 21,1 40,0 53,6 135,7 42,8 33,3 35,1
Avkastning på eget kapital, %* 3,6 9,2 11,1 12,3 10,1 3,1 2,2
Skuldsättningsgrad* 4,3 3,6 2,6 2,0 3,6 4,1 4,2
Rörelsekapital, netto 54,9 69,1 48,9 7,6 74,3 39,8 47,6
Operativt kassaflöde 22,6 -15,7 -37,4 90,4 -7,4 22,7 -59,9
Kassagenerering, %* 160,8 68,8 112,1 75,8 4,5 78,1 12,0
Antal medarbetare vid periodens utgång 9 648 9 674 9 601 9 568 9 236 8 223 7 967

* beräknat på rullande 12 månader

SEGMENTSREDOVISNING PER KVARTAL

NETTOOMSÄTTNING
Miljoner euro jul-sep
2016
apr-jun
2016
jan-mar
2016
okt-dec
2015
jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
Power 146,2 148,1 114,8 171,3 135,8 152,6 107,8
Communication 173,9 181,4 144,3 192,4 140,3 113,6 97,4
Transport & Security 36,7 40,0 29,0 37,5 36,6 42,9 34,8
Eliminering av försäljning mellan segmenten -0,6 -0,4 -0,6 -3,9 -1,9 -1,4 -1,0
Summa, nettoomsättning 356,2 369,0 287,5 397,3 310,8 307,8 239,0

OPERATIVT EBITA PER SEGMENT

Miljoner euro jul-sep
2016
apr-jun
2016
jan-mar
2016
okt-dec
2015
jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
Power 0,3 6,8 1,4 10,2 9,6 7,7 2,1
% av nettoomsättning 0,2 4,6 1,2 5,9 7,1 5,1 1,9
Communication 9,4 9,7 2,6 13,5 10,8 6,1 3,8
% av nettoomsättning 5,4 5,4 1,8 7,0 7,7 5,3 3,9
Transport & Security 1,7 -8,1 -0,1 1,4 4,2 3,4 2,3
% av nettoomsättning 4,7 -20,2 -0,3 3,8 11,4 8,0 6,7
Kostnader som inte allokeras till segmenten -3,7 -2,7 -0,7 -4,6 -2,2 -3,3 -2,9
Operativt EBITA 7,8 5,7 3,2 20,5 22,5 13,9 5,3
% av nettoomsättning 2,2 1,6 1,1 5,2 7,2 4,5 2,2

ANTAL MEDARBETARE PER SEGMENT VID PERIODENS UTGÅNG

jul-sep
2016
apr-jun
2016
jan-mar
2016
okt-dec
2015
jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
Power 3 488 3 536 3 324 3 607 3 347 3 442 3 278
Communication 5 182 5 177 5 401 5 126 5 094 4 032 3 971
Transport & Security 688 687 629 611 566 581 555
Övrigt 290 274 247 224 229 168 163
Summa 9 648 9 674 9 601 9 568 9 236 8 223 7 967

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–september 2016 Sidan 19 av 23

Definitioner och nyckeltal

IFRS nyckeltal

Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare
RESULTAT PER AKTIE Vägt genomsnitt av antalet stamaktier
Alternativa nyckeltal (Alternative performance measures, APM)
ORGANISK
NETTOOMSÄTTNING
Organisk nettoomsättning inkluderar inte förvärvet av Vete under 2015, förvärvet av U-SERV
under 2016 och inte heller den norska Communication-verksamheten fram till den 1
september 2016 (Eltel Sønnico) och redovisas till jämförbara valutakurser
OPERATIVT EBITA Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar och jämförelsestörande poster
JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER
Poster relaterade till särskilda händelser vilka ledningen inte anser utgör en del av den
pågående operativa verksamheten
BEKRÄFTAD ORDERSTOCK Total värdet av kontrakterade order som ännu inte redovisats som försäljning
OPERATIVT KASSAFLÖDE EBITA + avskrivningar + förändringar i rörelsekapitalet - nettoförvärv av materiella
anläggninstillgångar (investeringar)
Operativt kassaflöde x 100
KASSAGENERERING, %* EBITA
Summa eget kapital x 100
SOLIDITET, % Summa tillgångar - förskott från kunder
NETTOSKULD Räntebärande skulder (exklusive skulder till aktieägarna) - likvida medel
Nettoskuld
SKULDSÄTTNINGSGRAD* EBITDA
SYSSELSATT KAPITAL Rörelsekapital, netto + Immateriella tillgångar exklusive goodwill och förvärvsrelaterade
övervärden + Materiella anläggningstillgångar
AVKASTNING PÅ EBIT x 100
SYSSELSATT KAPITAL, %* Sysselsatt kapital (genomsnitt under rapportperioden)
AVKASTNING PÅ EGET Resultat efter skatt x 100
KAPITAL, %* Summa eget kapital (genomsnitt under rapportperioden)

* beräknat på rullande 12 månader

Moderbolaget

Eltel AB ägar och styr aktierna hänförliga till Eltelkoncernen. Koncernens verksamhetsmässiga och strategiska ledningsfunktioner är centraliserat till Eltel AB. Bolaget har ingen affärsverksamhet och riskerna är huvudsakligen hänförliga till dotterföretagens verksamhet.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING

Miljoner euro jul-sep
2016
jul-sep
2015
jan-sep
2016
jan-sep
2015
jan-dec
2015
Nettoomsättning - - - - 1,4
Administrationsintäkter och -kostnader -1,2 -0,8 -3,5 -4,2 -4,9
Ränta och övriga finansiella intäkter 4,4 5,3 14,4 18,6 23,7
Ränta och övriga finansiella kostnader -0,7 -0,2 -2,8 -1,7 -2,6
Finansiella poster, netto 3,7 5,0 11,6 16,8 21,1
Resultat före skatt 2,5 4,3 8,1 12,6 17,5
Bokslutsdisponitioner
Erlagda koncernbidrag - - - - -17,2
Skatter -0,6 - -1,8 - -
Nettoresultat 2,0 4,3 6,3 12,6 0,4

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING

Miljoner euro 30 sep
2016
30 sep
2015
31 dec
2015
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 241,6 241,6 241,6
Uppskjutna skattefordringar 0,1 0,1 0,1
Övriga finansiella tillgångar 35,0 35,0 35,0
Fordringar från koncernföretag 327,2 352,2 357,6
Summa anläggningstillgångar 604,0 628,9 634,3
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och andra fordringar 1,1 1,3 2,2
Fordringar från checkkonto 76,5 7,1 5,8
Likvida medel 0,2 0,1 -
Summa omsättningstillgångar 77,8 8,4 8,1
SUMMA TILLGÅNGAR 681,7 637,3 642,4
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 495,3 516,1 504,0
Långfristiga skulder
Skulder 83,3 83,0 83,3
Skulder till aktieägare 35,0 35,0 35,0
Skulder till koncernföretag - 0,4 -
Uppskjutna skatteskulder 1,8 - -
Summa långfristiga skulder 120,1 118,4 118,3
Kortfristiga skulder
Skulder 47,0 - -
Skulder till koncernföretag 17,2 - 17,5
Avsättningar - 0,3 -
Leverantörsskulder och andra skulder 2,2 2,5 2,5
Summa kortfristiga skulder 66,3 2,8 20,1
Summa skulder 186,4 121,2 138,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 681,7 637,3 642,4

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–september 2016 Sidan 21 av 23

REVISORS RAPPORT ÖVER ÖVERSIKTLIG GRANSKNING AV FINANSIELL DELÅRSINFORMATION I SAMMANDRAG (DELÅRSRAPPORT) UPPRÄTTAD I ENLIGHET MED IAS 34 OCH 9 KAP. ÅRSREDOVISNINGSLAGEN

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Eltel AB (publ) per 30 september 2016 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 8 november 2016

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Niklas Renström Auktoriserad revisor

PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Eltel bjuder in analytiker och media att delta vid en presentation av tredje kvartalet 2016 den 9 november 2016, kl. 10.00 (CET), där Eltels vd och koncernchef Håkan Kirstein och CFO Gert Sköld kommer att presentera rapporten och svara på frågor. En direktsänd audiocast samt en powerpointpresentation kommer att finnas tillgänglig på www.eltelgroup. com/investors.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION, KONTAKTA:

Ingela Ulfves, VP - IR and Group Communications tfn. +358 40 311 3009, [email protected]

FINANSIELL KALENDER

Bokslutskommuniké januari-december 2016 10 februari 2017
Delårsrapport januari-mars 2017 5 maj 2017
Delårsrapport januari-juni 2017 17 augusti 2017
Delårsrapport januari-september 2017 2 november 2017
Årsredovisning 2016 7 april 2017
Årsstemma 2017 28 april 2017

Denna information är sådan information som Eltel AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 9 november 2016 kl. 08.00 CET.

Eltel i korthet

Eltel är en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till Infranetbranschen – kritisk infrastruktur inom affärsområdena Power, Communication samt Transport & Security – med verksamhet i Norden och Baltikum, Polen, Tyskland och Storbritannien. Eltel tillhandahåller ett brett och integrerat utbud av tjänster, som sträcker sig från underhåll- och uppgraderingstjänster till projektleveranser. Eltel har en bred kontraktsportfölj och en lojal och växande kundbas med stora nätoperatörer.

Koncernens resa mot att bli en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till Infranetbranschen inleddes i början av 2000-talet. Vid den tiden började branschen att anta nya former i och med avregleringen och privatiseringen av el- och telekomoperatörer, och som ett resultat av behovet att förbättra effektiviteten. Sedan dess har Eltel vuxit snabbt, och för räkenskapsåret 2015 genererade koncernen en nettoomsättning på 1 255 miljoner euro, och redovisade operativt EBITA på 62,2 miljoner euro.

STRATEGI OCH MÅL

Eltel har en tydlig strategisk agenda när det gäller att dra nytta av en stark marknadsställning samt att säkra en fortsatt lönsam tillväxt. Bolaget har satt upp fyra finansiella mål på sin resa mot visionen att bli det främsta Infranetbolaget i Europa.

MÅL PÅ MEDELLÅNG OCH LÅNG SIKT

Eltel har definierat följande mål på medellång och lång sikt:

  • Genomsnittligt årlig organisk omsättningstillväxt på cirka 5 procent och cirka 5 procent årlig tillväxt via förvärv och sammanslagningar, inklusive ny outsourcing
  • en redovisad EBITA-marginal på cirka 6 procent
  • genomsnittlig kassagenerering på 95–100 procent av EBITA, och
  • en skuldsättningsgrad på 2,0-2,5 x nettoskuld/EBITDA

Mål på medellång och lång sikt ska betraktas som en period på cirka tre till fem år.

UTDELNINGSPOLICY

Styrelsen har antagit en utdelningspolicy enligt vilken 50 procent, med viss flexibilitet vad gäller utdelningsandel, av bolagets konsoliderade nettoresultat ska delas ut över tid.

Eltel AB POB 126 23, Adolfsbergsvägen 13, Bromma SE-112 92 Stockholm SVERIGE Org no. 556728-6652

tfn. +46 8 585 376 00 [email protected] http://www.eltelnetworks.com http://www.eltelgroup.com