Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Eltel Interim / Quarterly Report 2015

Nov 19, 2015

3040_10-q_2015-11-19_7dea67e1-cd88-4feb-951e-c4c49da5ca9d.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Eltelkoncernen

Delårsrapport januari–september 2015

Januari–september 2015

  • Nettoomsättningen 857,6 miljoner euro (889,8), ned 3,6 procent*, organisk nettoomsättning upp 3,1 procent*
  • Operativt EBITA** 41,7 miljoner euro (43,6), eller 4,9 procent av nettoomsättningen (4,9)
  • Engångsposter -1,7 miljoner euro (-15,9), främst hänförligt till börsnoteringen
  • EBITA 40,0 miljoner euro (27,6), eller 4,7 procent av nettoomsättningen (3,1)
  • Finansnettot 12,2 miljoner euro (14,8)
  • Resultat efter skatt 25,9 miljoner euro (2,4)
  • Resultat per aktie 0,42 euro (-0,05)
  • Operativt kassafl öde** -44,6 miljoner euro (42,0), starkt påverkat av utbetalningar hänförliga till börsnoteringen under första kvartalet

Juli–september 2015

  • Nettoomsättning 310,8 miljoner euro (330,9), ned 6,1 procent*, organisk nettoomsättning ned 4,8 procent*
  • Operativt EBITA** 22,5 miljoner euro (25,7), eller 7,2 procent av nettoomsättningen (7,8)
  • Engångsposter 0,9 miljoner euro (-16,0)
  • EBITA 23,3 miljoner euro (9,7), eller 7,5 procent av nettoomsättningen (2,9)
  • Finansnettot 2,6 miljoner euro (5,7)
  • Resultat efter skatt 25,2 miljoner euro (0,9)
  • Resultat per aktie 0,39 euro (-0,02)
  • Operativt kassafl öde** -7,4 miljoner euro (19,4), påverkat av säsongsmässig ökning av rörelsekapitalet samt av förvärv av bolag

Siffror inom parentes gäller samma period föregående år om inget annat anges

* Organisk nettoomsättning exklusive den norska kommunikationsverksamheten samt förvärven av Sønnico och Edi.Son under 2015. För en jämförelse av nettoomsättning, se tabell på sidan 3 och segmentsrapportering för Communication på sidan 5 ** se defi nitionerna sid 11, 13 och 16

Koncernchefens kommentar

Marknadsaktiviteten på en fortsatt god nivå – bra lönsamhet men lägre projektvolymer

Marknadsutvecklingen under det tredje kvartalet låg i linje med årets tidigare kvartal. Vi fortsätter att se en hög aktivitetsnivå och efterfrågan från kunder inom samtliga segment: Power, Communication samt Transport & Security. Vi är nöjda med Eltels lönsamhetsutveckling under tredje kvartalet, både vad gäller marginalerna för segmenten Transport & Security samt Communication, och inte minst med tanke på att en avräkning i ett afrikanskt projekt i segmentet Power under motsvarande kvartal föregående år påverkade EBITA med cirka 6 miljoner euro.

Volymerna inom den projektrelaterade verksamheten var under kvartalet något lägre jämfört med föregående år. Detta beror delvis på en tuffare konkurrens i vissa delar av vår verksamhet, där vi har valt att inte kompromissa med vår lönsamhet. Vår orderbok inom projektverksamheten är stark och kommer på sikt ge oss stöd att nå våra fi nansiella mål.

Eltel arbetar ständigt med löpande förbättringar och utvecklandet av servicemodellen The Eltel Way. För närvarande ligger vårt fokus på arbetsmiljöområdet. Det är ett område som har en enorm betydelse för ett infranetbolag som Eltel.

Vi identifi erar och utvärderar ständigt ett stort utbud av olika förvärvsalternativ på marknaden. I år har vi genomfört några viktiga förvärv. Under det tredje kvartalet offentliggjorde vi det strategiska viktiga uppköpet av Eltel Sønnico i Norge. Denna sammanslagning inom segmentet Communication går enligt plan och kommer att öka vår effektivitet ytterligare framöver. På kort sikt kommer det dock innebära en viss utspädning av marginalen jämfört med den tidigare ägarstrukturen.

Efter kvartalets utgång offentliggjorde vi även ett mindre förvärv inom segmentet Transport & Security. Vete Signaltjenester AS är ett litet norskt bolag, specialiserat inom signalsystem för järnväg. Det är denna typ av förvärv som möjliggör även organisk tillväxt genom nya avtal inom detta område i framtiden.

Marknadsbilden för Infranet-tjänster är fortsatt attraktiv med goda framtidsutsikter. Inom segmentet Power har operatörer av transmissionssystem i Sverige och Norge meddelat att de kommer att dubbla sina elnätsinvesteringar under den kommande tioårsperioden. Liknande tongångar hörs på den tyska marknaden samt i fl era länder i Afrika. Dessutom fi nns det planer på omfattande investeringar i kraftdistribution - i synnerhet inom kabelprojekt och elmätarinstallationer. Inom segmentet Communication har efterfrågan på fi berinstallationer utvecklats positivt på fl era marknader och inom vårt affärssegment Transport & Security fortsätter upphandlingsaktivitet att vara hög i järnvägssektorn samt inom fl yg och säkerhet.

–Axel Hjärne, vd och koncernchef

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER OCH EFTER PERIODEN

  • Den 1 september meddelade Eltel att den återstående 50-procentiga andelen av Eltel Sønnico AS förvärvats från Umoe, för en köpeskilling av 265 miljoner norska kronor
  • Den 10 september undertecknade Eltel ett finskt företagscertifikatsprogram på 100 miljoner euro
  • Den 14 september undertecknade Eltel och Caruna Oy ett ramavtal värt 50 miljoner euro avseende ett kabelprojekt i Finland
  • Teckning av Eltels långsiktiga incitamentsprogram 2015 genomfördes under tredje kvartalet
  • I oktober offentliggjorde Eltel förvärvet av VETE Signaltjenester AS i Norge
  • I oktober undertecknade Eltel flere kontrakt för väg och järnväg i Norden till ett sammanlagt värde om 25 miljoner euro
  • I november tecknade Eltels nyförvärvade norska bolag Vete ett fyraårigt ramavtal i Norge
  • I november tecknade Eltels eldistribution ett kontrakt med Kamstrup värt 20 miljoner euro för DONG Energys lansering av smarta elmätare i Danmark
  • I november tecknade Eltel ramavtal med Huawei i Tyskland inom mobil kommunikation

NYCKELTAL

Miljoner euro jul-sep
2015
jul-sep
2014
jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Nettoomsättning 310,8 330,9 857,6 889,8 1 242,1
Nettoomsättningstillväxt, % -6,1 10,5 -3,6 11,0 8,2
Organisk nettoomsättning* 285,2 299,7 827,3 802,4 1 120,6
Operativt EBITA 22,5 25,7 41,7 43,6 61,3
Operativ EBITA-marginal, % 7,2 7,8 4,9 4,9 4,9
Engångsposter** 0,9 -16,0 -1,7 -15,9 -22,7
EBITA 23,3 9,7 40,0 27,6 38,6
EBITA-marginal, % 7,5 2,9 4,7 3,1 3,1
Rörelseresultat (EBIT) 19,6 6,6 30,1 18,3 26,2
EBIT-marginal, % 6,3 2,0 3,5 2,1 2,1
Resultat efter finansiella poster 17,0 0,9 17,9 3,4 7,2
Periodens resultat efter skatt 25,2 0,9 25,9 2,4 11,1
Resultat per aktie, euro, före utspädning 0,39 -0,02 0,42 -0,05 0,12
Resultat per aktie, euro, efter utspädning 0,39 -0,02 0,42 -0,05 0,12
Skuldsättningsgrad*** 3,6 5,8 3,6 5,8 5,4
Skuldsättningsgrad proforma justerat för engångsposter*** 3,2 2,8 3,2 2,8 2,2
Operativt kassaflöde -7,4 19,4 -44,6 42,0 88,9
Kassagenerering, %*** 4,5 164,3 4,5 164,3 230
Antal medarbetare vid periodens slut 9 236 8 538 9 236 8 538 8 647

* organisk nettoomsättning exklusive den norska kommunikationsverksamheten samt förvärven av Sønnico och Edi.Son under 2015

** huvudsakligen kostnader relaterade till börsnoteringen

*** beräknat på rullande 12 månader

Omsättning och finansiella resultat

NETTOOMSÄTTNING

Juli–september 2015 jämfört med samma period 2014

Nettoomsättningen för Eltelkoncernen under det tredje kvartalet minskade med 6,1 procent till 310,8 miljoner euro (330,9). Vid jämförbara valutakurser minskade nettoomsättningen med 3,9 procent.

Organisk nettoomsättning, exklusive Eltels norska kommunikationsverksamhet och förvärvet av tyska Edi.Son, minskade med 4,8 procent. I jämförelse med föregående år härrörde minskningen av nettoomsättningen främst från lägre leveranser inom områdena krafttransmission och järnväg, samt en lägre orderingång för projektverksamheten i början av året, vilket påverkade nettoomsättningen under tredje kvartalet.

Under januari–augusti 2015 drevs den norska telekommunikationsverksamheten inom det hälftenägda joint venture-bolaget Eltel Sønnico och dess nettoomsättning konsoliderades inte i Eltel-koncernens redovisning. Den 1 september förvärvade Eltel resterande 50 procent av joint venture-bolaget. Från och med september är Eltel Sønnico ett av Eltel helägt dotterföretag och företagets nettoomsättning är konsoliderat i Eltels nettoomsättning.

Nettoomsättningen, exklusive den norska kommunikationsverksamheten, minskade med 5,6 procent för Power, ökade med 1,2 procent för Communication och minskade med 8,5 procent för Transport & Security.

Januari–september 2015 jämfört med samma period 2014

Nettoomsättningen minskade med 3,6 procent till 857,6 miljoner euro (889,8). Vid jämförbara valutakurser minskade koncernens nettoomsättning med 2,0 procent. Organisk nettoomsättning ökade med 3,1 procent. Den organiska tillväxten härrördes främst från höga leveransvolymer för järnvägsprojekt i Norge och kabelprojekt i Finland.

Nettoomsättning
Miljoner euro
jan-sep
2015
jan-sep
2014
Tillväxt -%
Nettoomsättning 857,6 889,8 -3,6
Den norska kommunikationsverksamheten överförd till Eltel Sønnico 87,4
Eltel Sønnico konsoliderad från och med 1 sep 19,7
Edi.Son Energietechnik GmbH 10,7
Organisk nettoomsättning 827,3 802,4 3,1

Segmentet Power svarade för 46 procent (42) av den totala nettoomsättningen, segmentet Communication bidrog med 41 procent (46 eller 41 exklusive den norska kommunikationsverksamheten) och affärssegmentet Transport & Security med 13 procent (12).

FINANSIELLA RESULTAT

Juli–september 2015 jämfört med samma period 2014

Eltelkoncernens operativa EBITA uppgick till 22,5 miljoner euro (25,7), vilket motsvarar 7,2 procent av nettoomsättningen (7,8). Operativt EBITA i tredje kvartalet föregående år påverkades positivt med cirka 6 miljoner euro pga en ändring i ett avtal i Afrika som resulterade i ersättning för kundförseningar.

EBITA uppgick till 23,3 miljoner euro (9,7), inklusive engångsintäkter om 0,9 miljoner euro (-16,0) från omvärderingen till verkligt värde av Eltels tidigare ägarandel på 50 procent i Eltel Sønnico. Avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar uppgick till 3,7 miljoner euro (3,1).

Finansnettot minskade till -2,6 miljoner euro (-5,7).

Januari–september 2015 jämfört med samma period 2014

Eltelkoncernens operativa EBITA minskade till 41,7 miljoner euro (43,6), vilket motsvarar 4,9 procent av nettoomsättningen (4,9).

EBITA uppgick till 40,0 miljoner euro (27,6), inklusive nettoengångskostnader på -1,7 miljoner euro netto (-15,9), främst avseende kostnader för rådgivningstjänster relaterade till börsnoteringen och incitamentsprogrammet för ledningen som realiserades i februari 2015 i samband med slutförandet av noteringen av bolagets aktier på Nasdaq Stockholm. Avskrivningen av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar uppgick till 9,9 miljoner euro (9,4).

I finansiella poster netto om -12,2 miljoner euro (14,8), ingår en icke kassaflödespåverkande nedskrivning om 3,5 miljoner euro för aktiverade finansieringskostnader före börsnoteringen. I februari 2015, efter börsnoteringen, förnyade Eltel sin finansiering, vilket medför lägre räntekostnader framöver. Skattekostnaden för perioden uppgick till 8,0 miljoner euro (-1,0), härrörande från uppskjutna skattefordringar för tidigare års skattemässiga underskottsavdrag.

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–september 2015 Sidan 3 av 19

M€ Nettoomsättning 2013 2014 2015 250 Q1 Q2 Q3 Q4 0 50 100 150 200 250 300 350 400 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4

Kv3 nettoomsättning per segment

Power Communication Transport & Security

Power Communication Transport & Security

Segmentsinformation

Eltel har delat sin verksamhet i tre affärssegment – Power, Communication samt Transport & Security – utifrån vilka produkter och tjänster som erbjuds.

Power

Affärssegmentet Power tillhandahåller underhåll av elnät samt underhållstjänster, uppgraderingstjänster och projektarbeten till nationella transmissionssystemoperatörer och ägare av distributionsnät. Segmentet verkar inom samtliga av Eltels geografiska områden, och verksamheten karaktäriseras av långsiktiga kundrelationer, med en kontinuerlig orderingång som genereras genom ramavtal och projekt. Tillväxten inom segmentet drivs generellt inte av BNP, utan istället av krav på ökad tillgänglighet i nät och regulatoriska krav. Huvuddelen av verksamheten utgörs av uppgraderingstjänster och projektbaserat arbete. Arbeten gällande uppgradering slutförs vanligtvis inom några månader, medan normala projektleveranser varar i 2–3 år. Ramavtalen sträcker sig vanligtvis över 3–5 år.

Miljoner euro jul-sep
2015
jul-sep
2014
jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Nettoomsättning 135,8 143,9 396,3 373,3 515,9
Operativt EBITA 9,6 15,8 19,4 24,1 32,1
Operativ EBITA-marginal, % 7,1 11,0 4,9 6,5 6,2
Antal medarbetare 3 347 3 321 3 347 3 321 3 412

Juli–september 2015 jämfört med samma period 2014

Eltels nettoomsättning för segmentet Power minskade med 5,6 procent till 135,8 miljoner euro (143,9). Justerat för valutakurseffekter var minskningen 4,9 procent. Den lägre nettoomsättningen härrör främst från den lägre orderingången under 2015, lägre volymer till följd av slutförande av afrikanska projekt samt höga volymer för polska transformatorstationsprojekt under tredje kvartalet 2014. På den nordiska marknaden som helhet låg volymerna kvar på en förhållandevis stabil nivå. Försäljningsvolymerna inom verksamheten för kraftdistribution ökade i Finland för kabelprojekt och i Sverige för både underhåll och uppgraderingstjänster. Nettoomsättningen inom verksamheten för krafttransmission ökade som ett resultat av förvärvet av tyska Edi.Son Energietechnik GmbH.

Operativt EBITA minskade med 39,1 procent och uppgick till 9,6 miljoner euro (15,8). Den operativa EBITA-marginalen uppgick till 7,1 procent (11,0). Operativt EBITA påverkades under tredje kvartalet föregående år positivt med cirka 6 miljoner euro pga ändringar i ett avtal i Afrika, vilket resulterade i en ersättning för kundförseningar. Operativt EBITA påverkades av lägre volymer och något lägre marginaler på grund av en förändrad mix inom kraftdistributionsverksamheten i Finland. Förändringen omfattade främst en övergång från underhåll till kabelprojektarbete med högre materielinnehåll. Minskningen motverkades delvis av fortsatta effektiviseringar främst i Sverige. Lönsamheten förbättrades i Polen trots ökad konkurrens på marknaden.

Januari–september 2015 jämfört med samma period 2014

Eltels nettoomsättning för segmentet Power ökade med 6,2 procent till 396,3 miljoner euro (373,3). Justerat för valutakurseffekter var tillväxten 6,5 procent. Ökningen av nettoomsättningen var främst hänförlig till ökningen av elkabelprojekt inom kraftdistribution i Finland. Under perioden januari–september 2015, påverkades transmissionsverksamheten något av lägre aktivitet på den nordiska marknaden samt lägre volymer i Polen. En stark utveckling noterades för marknader utanför Europa under första halvåret, men denna utveckling försvagades något under tredje kvartalet. Nettoomsättningen från Edi.Son Energietechnik GmbH i Tyskland, som förvärvades under andra kvartalet 2015, uppgick till 10,7 miljoner euro.

Operativt EBITA minskade till 19,4 miljoner euro (24,1). Den operativa EBITA-marginalen uppgick till 4,9 procent (6,5). Den lägre EBITA-marginalen är ett resultat av en ersättningen hänförlig till det afrikanskt projektet under 2014 som nämnts ovan. Påverkan kompenserades delvis av högre lönsamhet i Polen.

Verksamhetsförutsättningar 2015

Tillväxten inom Power gynnas av långsiktiga drivkrafter. Segmentet Power verkar på en marknad med hög aktivitetsnivå och långsiktiga investeringsplaner. Krafttransmissionsmarknaden kännetecknas av ett stabilt flöde av upphandlingar, i synnerhet hänförliga till investeringar i Norge, Tyskland och Polen. Operatörer av transmissionssystem i Sverige och Norge har meddelat att de avser att fördubbla sina elnätsinvesteringar under den kommande tioårsperioden. På kraftdistributionsmarknaden har den generellt sett höga aktivitetsnivån bibehållits. En ökad efterfrågan på kraftmarknaden har lockat till sig nya aktörer och konkurrensen fortsätter att vara intensiv. Distributionssystemoperatörer i Norge, Danmark och Tyskland fortsätter att ta investeringsbeslut avseende smarta elmätare.

Communication

Affärssegmentet Communication tillhandahåller underhåll och uppgraderingar till telekomoperatörer och andra ägare av kommunikationsnätverk. Segmentet verkar i dag på alla Eltels marknader, och verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundsamarbeten, med en jämn orderingång som huvudsakligen genereras genom ramavtal. Verksamheten drivs främst av teknikuppgraderingar och ökad efterfrågan på nätkapacitet.

Miljoner euro jul-sep
2015
jul-sep
2014
jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Nettoomsättning 140,3 150,4 351,3 415,6 584,0
Operativt EBITA 10,8 6,9 20,7 15,7 25,8
Operativ EBITA-marginal, % 7,7 4,6 5,9 3,8 4,4
Antal medarbetare 5 094 4 645 5 094 4 645 4 647

Konsolideringen av den norska Communikation-verksamheten, Eltel Sønnico, påverkar jämförbarheten. Se nedan samt på sidan 8 för ytterligare information.

Juli–september 2015 jämfört med samma period 2014

Eltels nettoomsättning för segmentet Communication minskade med 6,7 procent till 140,3 miljoner euro (150,4). Exklusive effekten av överföringen av den norska verksamheten till Eltel Sønnico, samt förvärvet av Eltel Sønnico i september, ökade den organiska nettoomsättningen med 1,2 procent. Exklusive valutaförändringar ökade den med 2,8 procent. Nettoomsättningen i Sverige ökade, främst till följd av en hög nivå av fiberuppgraderingstjänster. I Tyskland utvecklades både den fasta och den mobila kommunikationsverksamheten positivt. I Finland minskade nettoomsättningen för fast kommunikation på grund av en minskad omfattning av vissa kundkontrakt.

Operativt EBITA ökade med 56,7 procent till 10,8 miljoner euro (6,9). Lönsamheten förbättrades märkbart och den operativa EBITAmarginalen uppgick till 7,7 procent (4,6). I Tyskland var den förbättrade lönsamheten hänförlig till ökad nettoomsättning, minskade uppstartskostnader samt ökad kostnadseffektivitet. Operativt EBITA utvecklades också positivt i de flesta nordiska länderna. I Polen påverkades verksamheten inom fast kommunikation negativt av stormar i vissa områden, en lägre nivå av underhåll av kopparnätverk, samt utmaningar gällande implementeringen av ett förnyat kundkontrakt.

Januari–september 2015 jämfört med samma period 2014

Eltels nettoomsättning för segmentet Communication minskade med 15,5 procent till 351,3 miljoner euro (415,6) som en följd av joint venture -dekonsolideringen. Den organiska nettoomsättningen ökade med 1,1 procent eller 3,0 procent vid jämförbara valutakurser. Nettoomsättningsökningen härrörde främst från en högre nettoomsättning för fiberuppgraderingstjänster i Sverige och höga volymer inom mobilkommunikation i Danmark. Nettoomsättningen minskade inom fast kommunikation i Finland, på grund av en minskad omfattning av vissa kundkontrakt.

Operativt EBITA ökade betydligt till 20,7 miljoner euro (15,7). Den operativa EBITA-marginalen uppgick till 5,9 procent (3,8). Ökningen av operativt EBITA var främst hänförligt till högre marginaler i Tyskland som ett resultat av ökad effektivisering, men även till en högre nettoomsättning i Sverige. Högre nettoomsättning och ökad effektivitet hade en positiv effekt på lönsamheten i Danmark. I Storbritannien blev lönsamheten lägre till följd av investeringar för att bygga upp och utöka verksamheten. Vidare ökade den operativa EBITA-marginalen till följd av att det norska joint venture-företaget inkluderas i resultatet, och redovisades som en del av resultatet för joint venture-företaget utan påverkan på nettoomsättningen under perioden januari–augusti. Denna påverkan uppgick till cirka 0,6 procentenheter för perioden.

Verksamhetsförutsättningar 2015

Marknadssituationen för segmentet Communication under tredje kvartalet skiljde sig åt mellan olika länder. Efterfrågan på marknaden låg kvar på en god nivå i Sverige och var stabil i Danmark och Tyskland jämfört med förra året. I Finland var kundernas investeringsnivå lägre jämfört med förra året. I Sverige, Finland och Norge gick övergången till de nyligen förnyade ramavtalen samt den nya distriktsindelningen och tjänsterna enligt plan. Utrullningen av LTE/4G fortsätter att öppna upp för nya möjligheter inom samtliga geografiska områden. Efterfrågan på fiber låg kvar på en fortsatt hög nivå på flera marknader, vilket innebar goda möjligheter för fiberverksamheten.

Förvärv och konsolidering av Eltel Sønnico

Den 31 december 2014 överfördes Eltels och Umoes norska kommunikationsverksamhet till ett joint venture-företag (50/50) Eltel Sønnico AS. Under perioden januari–augusti 2015 konsoliderades inte den norska kommunikationsverksamheten i koncernens

nettoomsättning. Under denna period inkluderades Eltels andel av resultatet från joint venture-företaget på en egen rad i EBITAresultatet. Den 1 september 2015 förvärvade Eltel den återstående 50-procentiga andelen i joint venture-företaget Eltel Sønnico AS från Umoe. Efter förvärvet ägs företaget helt av Eltel och konsoliderar 100 procent av nettoomsättningen. Antalet medarbetare som överfördes från Eltel till joint venture-företaget den 31 december 2014 var 562, och totalt antal anställda i Eltel Sønnico AS per den 1 september 2015 var 1 165.

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–september 2015 Sidan 5 av 19

Transport & Security

Affärssegmentet Transport & Security tillhandahåller underhåll och uppgraderingar samt projektleveranser till flera statliga myndigheter, inklusive myndigheter med ansvar för järnvägar, vägar, försvaret och flyg. Affärssegmentet Transport & Security verkar framför allt i Norden. Verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundrelationer med ett jämnt inflöde av order på underhåll som genereras genom långsiktiga ramavtal och projektleveransavtal från upphandlingsprocesser. Verksamheten drivs av investeringar inom transportinfrastruktur, ökat resande med flyg och tåg samt genom outsourcing av tekniska tjänster inom försvar och flyg.

Miljoner euro jul-sep
2015
jul-sep
2014
jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Nettoomsättning 36,6 40,0 114,3 108,8 154,2
Operativt EBITA 4,2 3,5 10,0 9,7 12,1
Operativ EBITA-marginal, % 11,4 8,8 8,7 8,9 7,9
Antal medarbetare 566 548 566 548 563

Juli–september 2015 jämfört med samma period 2014

Nettoomsättningen för affärssegmentet Transport & Security minskade med 8,5 procent till 36,6 miljoner euro (40,0). Justerat för valutaförändringarna uppgick minskningen till 5,2 procent. Den lägre nettoomsättningen förklaras främst av en mycket hög nettoomsättning inom väg- och järnvägsverksamheten i Sverige motsvarande kvartal 2014. Under det tredje kvartalet 2015 utvecklades nettoomsättningen inom väg- och järnvägsverksamheten positivt med en hög produktion i flera viktiga projekt i Norge och Danmark. Flyg- och säkerhetsverksamheten redovisade fortsatt låg orderingång i Danmark. Under 2014 påverkades resultatet positivt av ett större installationsprojekt med hög aktivitet under tredje kvartalet. I Sverige fortsatte minskningen av Rakel-projektet att ha en negativ effekt på tillväxttakten, men det motverkades till stor del av högre aktivitet inom andra projekt på säkerhetsområdet.

Operativt EBITA ökade med 19,1 procent till 4,2 miljoner euro (3,5). Den operativa EBITA-marginalen uppgick till 11,4 procent (8,8). Ökningen av den operativa EBITA-marginalen för flyg- och säkerhetsverksamheten beror främst på slutförandet av stora ordrar samt en positiv utveckling i Sverige och Danmark. Inom järnvägs- och vägverksamheten förbättrades EBITAmarginalen i samtliga länder utom Norge.

Januari–september 2015 jämfört med samma period 2014

Nettoomsättningen för affärssegmentet Transport & Security ökade med 5,0 procent till 114,3 miljoner euro (108,8). Justerat för valutaförändringar uppgick tillväxten till 8,3 procent. Tillväxten är resultatat av en hög produktionsnivå inom järnvägs- och vägverksamheten under 2015, med en viss dämpning noterad mot slutet av tredje kvartalet. Tillväxten var särskilt stark i Norge till följd av två stora projekt. Även i Danmark låg produktionen inom järnvägs- och vägverksamheten på en hög nivå.

Operativt EBITA ökade till 10,0 miljoner euro (9,7). Den operativa EBITA-marginalen uppgick till 8,7 procent (8,9). Trots lägre marginaler inom vissa större projekt och höga volymer inom järnvägs- och vägverksamheten, ligger EBITA-marginalen kvar på ungefär samma nivå som 2014, som ett resultat av den positiva utvecklingen under tredje kvartalet och positiva effekter från slutförandet av äldre beställningar inom ramen för Rakel-projektet.

Verksamhetsförutsättningar 2015

De långsiktiga drivkrafterna för den nordiska transportsektorn, främst inom järnväg, är fortsatt starka och skapar en affärsmiljö med goda möjligheter för Eltel att utöka sin verksamhet. Tillgången på resurser förblir utmanande inom vissa viktiga tekniska områden. Ett flertal kunder publicerar löpande prognoser för planerade inköp på månads- eller kvartalsbasis, vilket ger en god överblick över upphandlingar och underlättar planeringen.

I Sverige har säkerhetsmarknaden fortsatt att öka med stöd av större satsningar på försvaret. Inom flygsegmentet ger den svenska verksamheten för fjärrstyrda trafikledartorn (Remote Tower) potentiella affärs- och marknadsmöjligheter. En ny terminal ska i enlighet med ett nyligen fattat beslut byggas på Stockholm Arlanda flygstation under perioden 2016–2023. I Norge och Danmark öppnas flygsektorn för externa tjänsteleverantörer, vilket innebär nya möjligheter för Eltel.

Balansräkning och kassaflöde

BALANSRÄKNING OCH FINANSIELL STÄLLNING

30 september 2015

Räntebärande skulder uppgick till 248,6 miljoner euro (355,4 miljoner euro inklusive räntebärande skulder till aktieägarna), varav 216,8 miljoner euro (6,9) var långfristiga och 31,8 miljoner euro (348,5) var kortfristiga. Eltels finansiering förnyades i februari 2015. Räntebärande skulder som vid utgången av 2014 uppgick till 330,9 miljoner euro återbetalades och ersattes av en ny lånefacilitet på 210 miljoner euro med en löptid på fem år. Likvida medel uppgick till 23,7 miljoner euro (42,2). Den räntebärande nettoskulden uppgick till 226,7 miljoner euro (303,8) vilket motsvarar en minskning med 25,4 procent och nettoskuld/EBITDA på 3,2, justerat för poster av engångskaraktär.

RÄNTEBÄRANDE SKULDER OCH NETTOSKULD

30 sep 30 sep 31 dec
Miljoner euro 2015 2014 2014
Räntebärande skulder i balansräkningen* 248,6 340,8 326,0
Allokering av effektiv ränta till perioderna 1,8 5,2 3,5
Minus likvida medel -23,7 -42,2 -61,0
Nettoskuld 226,7 303,8 268,5

* exklusive räntebärande skulder till aktieägarna

Likviditetsläget var gott vid periodens slut. Tillgängliga likviditetsreserver uppgick till totalt 100,3 miljoner euro (95,6). I september undertecknade Eltel även ett finskt företagscertifikatsprogram på 100 miljoner euro främst för rörelsekapital. Programmet diversifierar Eltels finansieringskapacitet. Vid utgången av kvartalet låg soliditeten på 42,4 procent (28,9).

I slutet av perioden uppgick garantier baserade på avtalsmässiga kommersiella åtaganden och pensionsförpliktelser utfärdade av banker, finansinstitut och moderbolaget till 325,6 miljoner euro (287,3). Summan omfattade förskottsbetalningar och övriga typer av garantier för betalningar.

KASSAFLÖDE OCH KASSAGENERERING (CASH CONVERSION)

Januari–september 2015

I slutet av tredje kvartalet uppgick Eltels operativa kassaflöde till -44,6 miljoner euro (42,0) som en följd av kostnader hänförliga till börsintroduktionen samt en utfasning av kassaflöden från den operativa verksamheten, inklusive förvärv.

De huvudsakliga posterna som påverkade det negativa kassaflödet under perioden januari–september var betalningar i samband med börsnoteringen på 28,4 miljoner euro, en ökning av rörelsekapitalet till följd av en stark säsongsmässig påverkan från höga produktionsvolymer, förbrukning av förskottsbetalningar från 2014, samt en hög fakturering i september, vilket ledde till högre kundfordringar än normalt. Det operativa kassaflödet under tredje kvartalet uppgick till -7,4 miljoner euro (19,4), främst drivet av krafttransmissionverksamheten samt nytt rörelsekapital från nyligen förvärvade verksamheter. Kassaflödet, och därmed även kassagenereringen (cash conversion), varierar mellan kvartalen på grund av ett säsongsmässiga mönster avseende försäljning och produktion. Kassagenerering rullande 12 månader var 4,5 procent. Under 2014 låg samma nyckeltal ovanligt högt, på 164,3 procent, som en följd av fasning av projektbetalningar och erhållna förskottsbetalningar. Justerat för engångskostnader hänförliga till börsnoteringen uppgick den löpande kassagenereringen till 60,9 procent.

Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -44,7 miljoner euro (40,3), inklusive en negativ påverkan från förändringen av rörelsekapitalet på 85,2 miljoner euro (+12,4). Kassaflöde från finansiella poster och skatt uppgick till -8,5 miljoner euro (-18,2). Nettoinvesteringar (främst ersättningsinvesteringar) låg stabilt kvar på 7,8 miljoner euro (6,4).

Säsongseffekter under kalenderåret

FÖRDELNING AV OMSÄTTNING OCH INTÄKTER UNDER RÄKENSKAPSÅRET

Eltels verksamhet är säsongsbunden till sin natur, vilket har en betydande inverkan på nettoomsättningen, EBITA samt kassaflödet. Säsongsberoendet beror på en rad faktorer, däribland väderförhållanden, tidpunkten för kundernas order samt färdigställandet av olika arbetsfaser vid månadsslutet. Eltelkoncernen har historiskt sett redovisat förbättrade intäkter och rörelsevinster under andra halvåret, med den högsta aktivitetsnivån under perioden maj till oktober. Nettoomsättningen och EBITA presenteras i tabellerna på sidan 3. Kassaflödet har normalt sett en stark säsongsmässig variation med ett gott kassaflöde i början av året, och ett svagare kassaflöde fram till slutet av tredje kvartalet på grund av ökad produktion. När produktionsvolymerna minskar igen mot slutet av året är kassaflödet normalt sett starkt igen. För mer information, se nyckeltal per kvartal på sidan 15.

Övriga upplysningar

LÅNGSIKTIGT INCITAMENTSPROGRAM 2015

Årsstämman godkände implementeringen av ett aktiesparprogram 2015 ("LTIP 2015") för nyckelpersoner inom Eltelkoncernen. Löptiden för LTIP 2015 är 3 år, och antalet deltagare uppgår till 70 personer. LTIP 2015 implementerades under tredje kvartalet och för att delta krävs en personlig investering i aktier i Eltel AB.

LTIP 2015 kommer att bestå av högst 429 600 aktier, vilket motsvarar cirka 0,7 procent av det totala antalet utestående aktier och rösträtter i bolaget.

Mer information om LTIP 2015 finns i dokumenten till årsstämman 2015, som finns tillgängliga på Eltels webbplats.

FÖRVÄRV INOM SEGMENTET COMMUNICATION

Den 1 september 2015 meddelade Eltel att bolaget slutfört förvärvet av den återstående 50-procentiga återstoden av the joint venture-företaget Eltel Sønnico AS i Norge, från samarbetspartner Umoe för 265 miljoner norska kronor. I samband med slutförandet betalades två tredjedelar kontant och den återstående tredjedelen förväntas erläggas i januari 2016. Som ett resultat av denna transaktion är nu Eltel ensam ägare av företaget.

Före förvärvet av den återstående 50-procentiga delen av joint venture-företaget Eltel Sønnico AS, drevs den norska kommunikationsverksamheten som ett likaägt (50/50) joint venture mellan Eltelkoncernen och Umoekoncernen. Bolaget tecknade ett femårsavtal med Telenor under tredje kvartalet 2014, och påbörjade sin verksamhet i januari 2015. Eltel Sønnico AS har 1 100 anställda och en omsättning på cirka 1 700 miljoner norska kronor. Efter förvärvet av den återstående 50-procentiga andelen ökar Eltels nettoomsättning med joint venture-företagets hela nettoomsättning, strax under 200 miljoner euro, medan periodens resultat ökar med Umoes 50-procentiga andel av joint venture-företagets resultat.

I och med att Eltel nu är ensam ägare till joint venture-företaget, kommer styrningen att harmoniseras med Eltelkoncernens styrstruktur, med en organisatorisk uppdelning på specialiserade affärsenheter samt implementeringen av Eltels operativa modell, The Eltel Way.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Det övergripande ekonomiska klimatet och regleringsbeslut på koncernens marknader medför risker hänförliga till volymer och tidpunkten för investeringar. Betydande rörelser i valutakurserna EUR/SEK och EUR/PLN kan påverka koncernens resultat.

Den 31 oktober 2014 lade den finska konkurrensmyndigheten (FCCA) fram ett förslag till den finska marknadsdomstolen att ålägga koncernen ett vite om 35 miljoner euro. Detta med anledning av en påstådd överträdelse från Eltels sida vid arbetet med att bygga kraftledningar i Finland under 2004–2011. Eltel avgav sitt svar den 19 december 2014. Eltel erhöll ett svaromål från FCCA per den 13 mars 2015 och svarade den 27 april 2015. Den muntliga förhandlingen hölls i finska marknadsdomstolen i september. Eltel anser sig inte skyldigt till överträdelse av konkurrensreglerna och finner ingen grund för yrkandet på vite. Bolaget har därmed överklagat konkurrensverkets anmälan och föreläggande om vite till den finska marknadsdomstolen och krävt att målet läggs ner. I anslutning till Eltels börsnotering på Stockholmsbörsen i februari 2015 har de säljande aktieägarna ingått ett avtal där de åtagit sig att bidra med ett belopp om sammanlagt högst 35 miljoner euro till Eltel för att täcka eventuella böter (dvs. exklusive kostnader och eventuella skadestånd hänförliga till krav från utomstående) som ska betalas av bolaget med anledning av FCCA-fallet.

För mer information om risker och osäkerheter, se Årsredovisningen 2014

Stockholm, 18 november 2015

Axel Hjärne VD och koncernchef

Finansiell information i sammandrag

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Miljoner euro jul-sep
2015
jul-sep
2014
jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Nettoomsättning 310,8 330,9 857,6 889,8 1 242,1
Kostnad för sålda varor och tjänster -264,5 -279,7 -743,3 -772,1 -1 078,3
Bruttoresultat 46,3 51,2 114,3 117,7 163,8
Övriga intäkter 1,2 0,2 3,2 1,8 8,4
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -2,3 -2,6 -10,1 -8,6 -12,2
Administrationskostnader -19,2 -36,9 -64,2 -81,3 -116,1
Övriga kostnader -2,7 -2,1 -4,9 -1,8 -4,5
Andel av resultat i joint ventures 0,1 -0,2 1,6 -0,2 -0,7
Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar (EBITA) 23,3 9,7 40,0 27,6 38,6
Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar -3,7 -3,1 -9,9 -9,4 -12,4
Rörelseresultat (EBIT) 19,6 6,6 30,1 18,3 26,2
Finansiella intäkter 0,1 - 0,2 0,3 0,3
Finansiella kostnader -2,6 -5,7 -12,4 -15,1 -19,3
Finansiella poster, netto -2,6 -5,7 -12,2 -14,8 -19,0
Resultat före skatt 17,0 0,9 17,9 3,4 7,2
Inkomstskatt 8,2 0,1 8,0 -1,0 3,9
Resultat efter skatt 25,2 0,9 25,9 2,4 11,1
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 24,6 0,1 25,1 1,2 9,5
Innehav utan bestämmande inflytande 0,6 0,9 0,8 1,2 1,6
Resultat per aktie
Före utspädning, euro 0,39 -0,02 0,42 -0,05 0,12
Efter utspädning, euro 0,39 -0,02 0,42 -0,05 0,12

KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET I SAMMANDRAG

Miljoner euro jul-sep
2015
jul-sep
2014
jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Periodens resultat 25,2 0,9 25,9 2,4 11,1
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återföras till resultaträkningen
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner -3,6 -2,6 -1,9 -6,2 -9,8
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Kassaflödessäkringar -0,9 1,1 -1,5 1,4 1,5
Säkringar av nettoinvestering 0,2 -0,4 -0,4 3,7 6,7
Valutakursdifferenser -6,2 1,9 -0,1 -5,5 -16,0
Summa -6,9 2,7 -2,0 -0,4 -7,8
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt -10,5 - -3,8 -6,6 -17,6
Periodens totalresultat 14,7 1,0 22,1 -4,2 -6,5
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 14,1 0,1 21,2 -5,4 -8,1
Innehav utan bestämmande inflytande 0,6 0,9 0,8 1,2 1,6

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Miljoner euro 30 sep
2015
30 sep
2014
31 dec
2014
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 461,1 429,2 405,8
Immateriella anläggningstillgångar 84,9 93,0 84,6
Materiella anläggningstillgångar 38,2 34,2 33,1
Investeringar i och fordringar från joint venture 0,3 - 28,2
Finansiella tillgångar som kan säljas 0,3 0,1 0,3
Förvaltningstillgångar avseende pensionsåtaganden - 0,2 -
Uppskjutna skattefordringar 32,9 15,4 23,6
Övriga finansiella tillgångar 35,0 - -
Kundfordringar och andra fordringar - 0,7 0,9
Summa anläggningstillgångar 652,8 573,0 576,4
Omsättningstillgångar
Varulager 11,9 11,6 10,2
Kundfordringar och andra fordringar 372,7 332,6 335,2
Likvida medel 23,7 42,2 61,0
Summa omsättningstillgångar 408,2 386,4 406,4
SUMMA TILLGÅNGAR 1 061,0 959,4 982,8
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 421,4 254,0 248,4
Innehav utan bestämmande inflytande 6,4 6,0 6,4
Summa eget kapital 427,8 260,1 254,9
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 216,8 6,9 6,5
Skulder till aktieägare 35,0 - -
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning 17,9 15,1 18,0
Uppskjutna skatteskulder 17,4 15,8 15,9
Övriga avsättningar 3,0 2,4 2,7
Övriga långfristiga skulder 0,1 0,1 0,1
Summa långfristiga skulder 290,3 40,3 43,2
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 31,8 334,0 319,5
Skulder till aktieägare - 14,5 14,7
Övriga avsättningar 3,6 17,2 29,0
Förskott från kunder 50,9 60,5 69,0
Leverantörsskulder och andra skulder 256,6 232,9 252,6
Summa kortfristiga skulder 342,9 659,0 684,7
Summa skulder 633,2 699,3 727,9
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 061,0 959,4 982,8

KONCERNENS KASSAFLÖDE I SAMMANDRAG

Miljoner euro jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster och
skatt
-44,7 40,3 81,4
Erhållen ränta 0,2 0,3 0,3
Ränta och övriga erlagda finansiella kostnader -7,6 -15,1 -19,2
Betalda inkomstskatter -1,1 -3,4 -4,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten -53,3 22,1 58,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Köp av materiella anläggningstillgångar -8,7 -7,0 -10,0
Försäljning av materiella anläggninstillgångar 0,8 0,6 1,2
Förvärv och avyttring av verksamhet -30,1 0,2 0,2
Kassaflöde från investeringsverksamheten -37,9 -6,2 -8,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Betalningar av emitterade aktier 143,1 - -
Upptagna långfristiga lån 209,3 - -
Upptagna kortfristiga lån 29,2 12,0 -
Amortering av lån -326,5 -9,4 -9,1
Förändring finansiella leasingskulder -0,1 -1,5 -1,8
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande och övriga finansiella
kostnader -0,8 -0,7 -0,7
Förändring övriga finansiella tillgångar 0,4 0,5 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 54,7 0,9 -11,6
Förändringar av likvida medel -36,5 16,8 37,8
Likvida medel vid periodens början 61,0 26,2 26,2
Kursdifferens i likvida medel -0,8 -0,7 -3,0
Likvida medel vid periodens slut 23,7 42,2 61,0

BRYGGA FRÅN EBITA TILL KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET FÖRE FINANSIELLA POSTER OCH SKATT

Miljoner euro jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
EBITA 40,0 27,6 38,6
Avskrivningar 8,5 8,3 11,0
Förändringar i rörelsekapitalet, netto -85,2 12,4 48,1
Nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar -7,8 -6,4 -8,9
Operativt kassaflöde (används i nyckeltalet kassagenerering) -44,6 42,0 88,9
Justerat för nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar 7,8 6,4 8,9
Vinst från försäljning av tillgångar -1,1 -1,1 -6,3
Poster redovisade i övrigt totalresultat -5,3 -1,2 -1,2
Övriga icke kassaflödespåverkande förändringar -1,6 -5,7 -8,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster och
skatt
-44,7 40,3 81,4

KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

Miljoner euro Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Ansamlad
förlust
Omvärderingar av
förmånsbestämnda
pensionsplaner
Säkrings
reserv
Omräknings
differenser
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 jan 2015 86,4 276,3 -79,4 -22,9 8,6 -20,5 248,4 6,4 254,9
Totalresultat för perioden - - 25,1 -1,9 -1,9 -0,1 21,2 0,8 22,1
Betalningar av emitterade
aktier
38,9 113,4 - - - - 152,3 - 152,3
Nyemissionskostnader - -0,6 - - - - -0,6 - -0,6
Utdelning betald till innehav
utan bestämmande inflytande
- - - - - - - -0,8 -0,8
Transaktioner med aktieägare 38,9 112,8 - - - - 151,7 -0,8 150,9
Eget kapital 30 sep 2015 125,2 389,1 -54,3 -24,8 6,7 -20,6 421,4 6,4 427,8
Miljoner euro Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Ansamlad
förlust
Omvärderingar av
förmånsbestämnda
pensionsplaner
Säkrings
reserv
Omräknings
differenser
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 jan 2014 86,4 281,5 -88,9 -13,1 0,4 -4,5 261,8 5,5 267,3
Totalresultat för perioden - - 1,2 -6,2 5,1 -5,5 -5,4 1,2 -4,2
Utdelning till aktieägare - -2,4 - - - - -2,4 - -2,4
Utdelning betald till innehav
utan bestämmande inflytande
- - - - - - - -0,7 -0,7
Transaktioner med aktieägare - -2,4 - - - - -2,4 -0,7 -3,0
Eget kapital 30 sep 2014 86,4 279,2 -87,7 -19,3 5,5 -10,0 254,0 6,0 260,1
Miljoner euro Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Ansamlad
förlust
Omvärderingar av
förmånsbestämnda
pensionsplaner
Säkrings
reserv
Omräknings
differenser
Summa Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
eget
kapital
Eget kapital 1 jan 2014 86,4 281,5 -88,9 -13,1 0,4 -4,5 261,8 5,5 267,3
Totalresultat för perioden - - 9,5 -9,8 8,2 -16,0 -8,1 1,6 -6,5
Nyemissionskostnader - -2,9 - - - - -2,9 - -2,9
Utdelning till aktieägare - -2,4 - - - - -2,4 - -2,4
Utdelning betald till innehav
utan bestämmande inflytande
- - - - - - - -0,7 -0,7
Transaktioner med aktieägare - -5,3 - - - - -5,3 -0,7 -5,9
Eget kapital 31 dec 2014 86,4 276,3 -79,4 -22,9 8,6 -20,5 248,4 6,4 254,9

Noter till de finansiella rapporterna i sammandrag

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Redovisningsprinciperna överensstämmer med dem som används av koncernen för räkenskapsåret 2014. För räntederivat som ingicks under första kvartalet 2015 har koncernen tillämpat kassaflödessäkring enligt beskrivningen i årsredovisningen.

NETTOOMSÄTTNING PER SEGMENT

Miljoner euro jul-sep
2015
jul-sep
2014
jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Power
Nettoomsättning (extern) 134,5 141,1 393,7 367,2 506,6
Försäljning mellan segmenten 1,4 2,7 2,6 6,1 9,3
Communication
Nettoomsättning (extern) 139,8 149,8 349,8 413,6 581,2
Försäljning mellan segmenten 0,5 0,6 1,5 2,0 2,8
Transport & Security
Nettoomsättning (extern) 36,6 40,0 114,2 108,8 154,1
Försäljning mellan segmenten - - 0,1 0,1 0,1
Nettoomsättning som ej allokerats till segmenten - - - 0,2 0,2
Eliminering av försäljning mellan segmenten -1,9 -3,3 -4,3 -8,1 -12,2
Summa, nettoomsättning 310,8 330,9 857,6 889,8 1 242,1
AVSTÄMNING AV SEGMENTSRESULTAT
jul-sep jul-sep jan-sep jan-sep jan-dec
Miljoner euro 2015 2014 2015 2014 2014
Operativt EBITA per segment
Power 9,6 15,8 19,4 24,1 32,1
Communication 10,8 6,9 20,7 15,7 25,8
Transport & Security 4,2 3,5 10,0 9,7 12,1
Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten* -2,2 -0,5 -8,4 -5,9 -8,7
Operativt EBITA, koncernen 22,5 25,7 41,7 43,6 61,3
Engångsposter** 0,9 -16,0 -1,7 -15,9 -22,7
EBITA före förvärvsrelaterade avskrivningar 23,3 9,7 40,0 27,6 38,6
Avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar -3,7 -3,1 -9,9 -9,4 -12,4
Rörelseresultat (EBIT) 19,6 6,6 30,1 18,3 26,2
Icke kassaflödespåverkande finansiella engångskostnader för
finansieringen inför börsnoteringen
- - -3,5 - -
Finansiella poster, netto -2,6 -5,7 -8,7 -14,8 -19,0

Resultat före skatt 17,0 0,9 17,9 3,4 7,2 * Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten utgörs av koncernledningsfunktioner och andra kostnader på koncernnivå

** Engångsposter är poster vilka ledningen inte anser utgör en del av den pågående operativa verksamheten, se tabellen nedan

ENGÅNGSPOSTER I EBITA

Miljoner euro jul-sep
2015
jul-sep
2014
jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Incitamentsprogram för ledningen relaterat till börsnoteringen - -11,7 -1,8 -11,7 -17,6
Kostnader för rådgivare relaterat till börsnoteringen - -3,7 -0,8 -3,7 -8,2
Övriga engångsposter 0,9 -0,6 0,9 -0,5 3,1
Engångsposter som ingår i EBITA 0,9 -16,0 -1,7 -15,9 -22,7
Engångsposter avseende kostnader för rådgivare relaterat till
börsnotering redovisat mot eget kapital
- - -0,6 - -2,9
Summa incitamentsprogram för ledningen relaterat till börsnoteringen
under perioden
- -11,7 -1,8 -11,7 -17,6
Summa kostnader för rådgivare relaterat till börsnoteringen under
perioden
- -3,7 -1,4 -3,7 -11,1
Totala kostnader relaterat till börsnoteringen under perioden - -15,4 -3,2 -15,4 -28,7

Övriga engångsposter under tredje kvartalet 2015 utgörs av vinst vid omvärderingen till verkligt värde av Eltels tidigare ägarandel på 50 procent i Eltel Sønnico, och under 2014 härrör de främst från strukturella förändringar hos koncernen, inklusive försäljning och stängning av verksamheter.

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–september 2015 Sidan 13 av 19

RÖRELSEFÖRVÄRV

Edi.Son
Miljoner euro Eltel Sønnico AS Energietechnik GmbH
Preliminärt verkligt värde på överförd köpeskilling
Belopp erlagt kontant 18,7 21,0
Villkorad köpeskilling 9,6 4,5
Förvärvet av återstående 50 procent 28,3 -
Verkligt värde av tidigare ägd andel om 50 procent 28,3 -
Summa 56,6 25,5
Preliminärt verkligt värde på redovisade belopp för identifierbara
Materiella anläggningstillgångar 2,8 2,9
Immateriella tillgångar 3,7 6,8
Varulager 1,6 -
Kundfordringar och andra fordringar 30,5 7,3
Likvida medel 1,0 8,3
Summa tillgångar 39,6 25,3
Avsättningar 0,1 1,2
Erhållna förskott - 1,6
Uppskjutna skatteskulder för justeringar till verkligt värde 1,0 2,0
Leverantörsskulder och andra skulder 28,1 3,9
Summa skulder 29,2 8,7
Identifierbara nettotillgångar 10,4 16,6
Goodwill vid förvärvstillfället 46,3 8,9
Verkligt värde av tillgångar och skulder har fastställts preliminärt i avvaktan på slutförandet av värderingen.
Uppskjutna skatteskulder för justeringar till Edi.Sons verkliga värde har adderats.
Överförd köpeskilling erlagd kontant 18,7 21,0
Förvärvade likvida medel 1,0 8,3
Utflöde av likvida medel netto vid förvärvstillfället 17,7 12,7
Anskaffningsvärde som belastar kostnader 0,1 0,3
Netto kontant hänförligt till förvärvet 17,8 13,0

Under januari–augusti 2015 drevs Eltel Sønnico AS som ett 50/50 joint venture mellan Eltelkoncernen och Umoekoncernen. Eltels 50-procentiga andel av detta joint venture konsoliderades med hjälp av kapitalandelsmetoden. Eltel fick kontroll över företaget via förvärvet av återstående 50 procent från Umoe, och företaget är helt konsoliderat per den 1 september 2015. Vid förvärvet behandlas 100 procent av Eltel Sønnico AS som ett förvärv till verkligt värde, inklusive den tidigare ägarandelen på 50 procent.

När Eltel blir ensam ägare av Eltel Sønnico AS, realiseras synergier från införlivandet i Eltelkoncernen genom implementeringen av Eltels operativa modell – Eltel Way – inklusive specialiserade affärsenheter och genom att harmonisera styrningen av företaget med Eltel.

RESULTAT PER AKTIE

jul-sep
2015
jul-sep
2014
jan-sep
2015
jan-sep
2014
jan-dec
2014
Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare 24,6 0,1 25,1 1,2 9,5
Utdelning hänförlig till preferensaktier - -1,1 - -3,3 -4,4
Nettoresultat för beräkning av resultat per aktie 24,6 -1,0 25,1 -2,0 5,2
Viktat genomsnittligt antal stamaktier, före utspädning 62 624 238 43 181 789 60 052 560 43 181 789 43 181 789
Viktat genomsnittligt antal stamaktier, efter utspädning 62 625 171 43 181 789 60 052 874 43 181 789 43 181 789
Resultat per aktie före utspädning 0,39 -0,02 0,42 -0,05 0,12
Resultat per aktie efter utspädning 0,39 -0,02 0,42 -0,05 0,12

DERIVAT

Miljoner euro 30 sep 2015 30 sep 2014 31 dec 2014
Nominellt värde Verkligt värde Nominellt värde
Verkligt värde
Nominellt värde Verkligt värde
Räntederivat 156,5 -1,1 1) 49,9 -0,1 - -
Valutaderivat 84,7 0,1 2) 102,5 0,3 3) 102,5 0,4 4)
Summa 241,2 -1,0 152,4 0,2 102,5 0,4

Avsedda som kassaflödessäkringar 1) -1,1 miljoner euro 2) 0,0 miljoner 3) 0,4 miljoner 4) 0,0 miljoner. Finansiella tillgångar redovisade till verkligt värde via resultatet utgörs enbart av derivat. Verkligt värde för derivatinstrument baseras på observerbara marknadsdata (nivå 2 observerbar information) per balansdagen. Verkligt värde för övriga finansiella instrument motsvarar deras bokförda värdet.

TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE

Inga transaktioner har under kvartalet ägt rum mellan Eltel och närstående som på ett väsentligt sätt påverkar bolagets ställning och intäkter.

NYCKELTAL PER KVARTAL

Miljoner euro jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
oct-dec
2014
jul-sep
2014
apr-jun
2014
jan-mar
2014
Nettoomsättning 310,8 307,8 239,0 352,3 330,9 299,8 259,2
Nettoomsättningstillväxt, % -6,1 2,7 -7,8 1,9 10,5 9,3 13,7
Operativt EBITA 22,5 13,9 5,3 17,7 25,7 13,1 4,8
Operativ EBITA-marginal, % 7,2 4,5 2,2 5,0 7,8 4,4 1,8
EBITDA 26,3 16,7 5,5 13,7 12,2 16,4 7,3
EBITA 23,3 14,0 2,7 11,0 9,7 13,6 4,4
EBITA-marginal, % 7,5 4,5 1,1 3,1 2,9 4,5 1,7
Rörelseresultat (EBIT) 19,6 10,9 -0,4 7,9 6,6 10,5 1,2
EBIT-marginal, % 6,3 3,5 -0,2 2,2 2,0 3,5 0,5
Resultat efter finansiella poster 17,0 9,1 -8,3 3,7 0,9 6,3 -3,7
Periodens resultat efter skatt 25,2 8,3 -7,5 8,7 0,9 5,1 -3,6
Resultat per aktie, euro, före utspädning 0,39 0,13 -0,14 0,17 -0,02 0,09 -0,11
Resultat per aktie, euro, efter utspädning 0,39 0,13 -0,14 0,17 -0,02 0,09 -0,11
Avkastning på sysselsatt kapital, %* 42,8 33,3 35,1 54,4 38,1 63,6 69,6
Avkastning på eget kapital, %* 9,7 2,6 1,7 3,7 1,7 7,1 5,6
Skuldsättningsgrad* 3,6 4,1 4,2 5,4 5,8 4,3 4,4
Rörelsekapital, netto 74,3 39,8 47,6 -17,1 24,0 33,4 17,2
Operativt kassaflöde -7,4 22,7 -59,9 66,3 19,4 -2,0 24,5
Kassagenerering, %* 4,5 78,1 12,0 230,0 164,3 93,7 110,9
Antal medarbetare vid periodens utgång 9 236 8 223 7 967 8 647 8 538 8 383 8 294

* beräknat på rullande 12 månader

SEGMENTSREDOVISNING PER KVARTAL NETTOOMSÄTTNING

jul-sep apr-jun jan-mar oct-dec jul-sep apr-jun jan-mar
Miljoner euro 2015 2015 2015 2014 2014 2014 2014
Power 135,8 152,6 107,8 142,6 143,9 123,0 106,5
Communication 140,3 113,6 97,4 168,4 150,4 141,6 123,6
Transport & Security 36,6 42,9 34,8 45,4 40,0 37,8 31,0
Nettoomsättning som inte allokeras till segmenten - - - - - 0,1 0,1
Eliminering av försäljning mellan segmenten -1,9 -1,4 -1,0 -4,1 -3,3 -2,7 -2,0
Summa, nettoomsättning 310,8 307,8 239,0 352,3 330,9 299,8 259,2

OPERATIVT EBITA PER SEGMENT

Miljoner euro jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
oct-dec
2014
jul-sep
2014
apr-jun
2014
jan-mar
2014
Power 9,6 7,7 2,1 8,0 15,8 6,5 1,9
% av nettoomsättning 7,1 5,1 1,9 5,6 11,0 5,3 1,8
Communication 10,8 6,1 3,8 10,1 6,9 5,9 2,8
% av nettoomsättning 7,7 5,3 3,9 6,0 4,6 4,2 2,3
Transport & Security 4,2 3,4 2,3 2,4 3,5 3,2 3,0
% av nettoomsättning 11,4 8,0 6,7 5,4 8,8 8,5 9,5
Kostnader som inte allokeras till segmenten -2,2 -3,3 -2,9 -2,8 -0,5 -2,5 -2,9
Operativt EBITA 22,5 13,9 5,3 17,7 25,7 13,1 4,8
% av nettoomsättning 7,2 4,5 2,2 5,0 7,8 4,4 1,8

ANTAL MEDARBETARE PER SEGMENT VID PERIODENS UTGÅNG

jul-sep
2015
apr-jun
2015
jan-mar
2015
oct-dec
2014
jul-sep
2014
apr-jun
2014
jan-mar
2014
Power 3 347 3 442 3 278 3 412 3 321 3 186 3 077
Communication 5 094 4 032 3 971 4 647 4 645 4 660 4 712
Transport & Security 566 581 555 563 548 516 476
Övrigt 229 168 163 25 24 21 29
Summa 9 236 8 223 7 967 8 647 8 538 8 383 8 294

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–september 2015 Sidan 15 av 19

Definitioner och nyckeltal

OPERATIVT EBITA Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar och engånsposter
ENGÅNGSPOSTER Poster som är icke-återkommande till sin natur och där ledningen inte anser utgör en del
av den pågående operativa verksamheten
RESULTAT PER AKTIE Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare - utdelning hänförligt till
preferensaktier
Vägt genomsnitt av antalet stamaktier
OPERATIVT KASSAFLÖDE EBITA + avskrivningar + förändringar i rörelsekapitalet - nettoförvärv av materiella
anläggninstillgångar (investeringar)
KASSAGENERERING, %* Operativt kassaflöde x 100
EBITA
SOLIDITET, % Summa eget kapital x 100
Summa tillgångar - förskott från kunder
NETTOSKULD Räntebärande skulder (exklusive skulder till aktieägarna) - likvida medel
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL, %* EBIT x 100
Sysselsatt kapital (genomsnitt under rapportperioden)
SYSSELSATT KAPITAL Rörelsekapital, netto + Immateriella tillgångar exklusive goodwill och förvärvsrelaterade
övervärden + materiella anläggningstillgångar
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL, %* Resultat efter skatt x 100
Summa eget kapital (genomsnitt under rapportperioden)
SKULDSÄTTNINGSGRAD* Nettoskuld
EBITDA
* beräknat på rullande 12 månader

Moderbolaget

Eltel AB ägar och styr aktierna hänförliga till Eltelkoncernen. Under året har koncernens verksamhetsmässiga och strategiska ledningsfunktioner centraliserats till Eltel AB. Bolaget har ingen affärsverksamhet och riskerna är huvudsakligen hänförliga till dotterföretagens verksamhet.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING

jul-sep jul-sep jan-sep jan-sep jan-dec
Miljoner euro 2015 2014 2015 2014 2014
Nettoomsättning - - - - 0,3
Administrationsintäkter och -kostnader -0,8 -15,5 -4,2 -15,5 -14,0
Ränta och övriga finansiella intäkter 5,3 7,2 18,6 21,0 28,1
Ränta och övriga finansiella kostnader -0,2 -0,2 -1,7 -0,6 -0,8
Finansiella poster, netto 5,0 7,0 16,8 20,4 27,3
Resultat före skatt 4,3 -8,5 12,6 4,9 13,5
Bokslutsdisponitioner
Erlagda koncernbidrag - - - - -13,5
Inkomstskatt - - - - -
Nettoresultat 4,3 -8,5 12,6 4,9 -0,0

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING

Miljoner euro 30 sep
2015
30 sep
2014
31 jan
2014
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 241,6 34,5 34,5
Övriga finansiella tillgångar 35,0 - -
Fordringar från koncernföretag 352,2 467,3 474,3
Summa anläggningstillgångar 628,9 501,8 508,8
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och andra fordringar 1,3 0,2 0,8
Fordringar från checkkonto 7,1 0,1 -
Likvida medel 0,1 - -
Summa omsättningstillgångar 8,4 0,4 0,8
SUMMA TILLGÅNGAR 637,3 502,2 509,6
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 516,1 359,9 352,1
Långfristiga skulder
Skulder 83,0 - -
Skulder till aktieägare 35,0 - -
Skulder till koncernföretag 0,4 112,2 125,7
Summa långfristiga skulder 118,4 112,2 125,7
Kortfristiga skulder
Skulder till aktieägare - 14,5 14,7
Skulder till koncernföretag - - 2,2
Avsättningar 0,3 15,0 13,2
Leverantörsskulder och andra skulder 2,5 0,5 1,7
Summa kortfristiga skulder 2,8 30,1 31,8
Summa skulder 121,2 142,2 157,5
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 637,3 502,2 509,6

Eltelkoncernen | Delårsrapport januari–september 2015 Sidan 17 av 19

Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation i sammandrag (delårsrapport) upprättad i enlighet med IAS 34 och 9 kap. årsredovisningslagen

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Eltel AB (publ) per 30 september 2015 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 18 november 2015

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Niklas Renström Auktoriserad revisor

PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Eltel bjuder in analytiker och media att delta vid en presentation av tredje kvartalet 2015 den 19 november 2015, kl. 12.00 (CET), där Eltels vd och koncernchef Axel Hjärne och CFO Gert Sköld kommer att presentera rapporten och svara på frågor. En direktsänd webcast samt en powerpointpresentation kommer att finnas tillgänglig på www.eltelgroup.com/ investors.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION, KONTAKTA:

Axel Hjärne, vd och koncernchef tfn. +46 8 58 53 7966, [email protected] Ingela Ulfves, VP, IR och Kommunikation tfn. +358 40 311 3009, [email protected]

Gert Sköld, CFO tfn. +46 8 62 34 584, [email protected]

FINANSIELL KALENDER

Bokslutskommuniké januari-december 2015 Årsredovisning 2015 Årsstämma 2016

19 februari 2016 11 april 2016 2 maj 2016, Stockholm

Informationen i denna kvartalsrapport är sådan som Eltel AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande kl. 07.30 (centraleuropeisk tid) den 19 november, 2015.

Eltel i korthet

Eltel är en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till infranetbranschen – kritisk infrastruktur inom affärsområdena Power, Communication samt Transport & Security – med verksamhet i Norden och Baltikum, Polen, Tyskland och Storbritannien. Eltel tillhandahåller ett brett och integrerat utbud av tjänster, som sträcker sig från underhåll- och uppgraderingstjänster till projektleveranser. Eltel har en bred kontraktsportfölj och en lojal och växande kundbas med stora nätoperatörer.

Koncernens resa mot att bli en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till infranetbranschen inleddes i början av 2000-talet. Vid den tiden började branschen att anta nya former i och med avregleringen och privatiseringen av el- och telekomoperatörer, och som ett resultat av behovet att förbättra effektiviteten. Sedan dess har Eltel vuxit snabbt, och för räkenskapsåret 2014 genererade koncernen en nettoomsättning på 1 242 miljoner euro, och redovisade operativt EBITA på 61 miljoner euro.

STRATEGI OCH MÅL

Eltel har en tydlig strategisk agenda när det gäller att dra nytta av en stark marknadsställning samt att säkra en fortsatt lönsam tillväxt. Bolaget har satt upp fyra finansiella mål på sin resa mot visionen att bli det främsta infranet-bolaget i Europa.

MÅL PÅ MEDELLÅNG OCH LÅNG SIKT

Eltel har definierat följande mål på medellång och lång sikt:

  • Genomsnittligt årlig organisk omsättningstillväxt på cirka 5 procent och cirka 5 procent årlig tillväxt via förvärv och sammanslagningar, inklusive ny outsourcing
  • en redovisat EBITA-marginal på cirka 6 procent
  • genomsnittlig kassagenerering (cash conversion) på 95–100 procent av EBITA, och
  • en skuldsättningsgrad på 2,0-2,5 x nettoskuld/EBITDA

Mål på medellång och lång sikt ska betraktas som en period på cirka tre till fem år.

UTDELNINGSPOLICY

Styrelsen har antagit en utdelningspolicy som innebär att 50 procent, med viss flexibilitet med utdelningsandel, av bolagets konsoliderade nettovinst ska delas ut över tiden.

Eltel AB

POB 126 23, Adolfsbergsvägen 13, Bromma SE-112 92 Stockholm SVERIGE Org no. 556728-6652

tfn. +46 8 585 376 00 [email protected] http://www.eltelnetworks.com http://www.eltelgroup.com