AI assistant
Eltel — Earnings Release 2016
Feb 21, 2017
3040_10-k_2017-02-21_f050026a-5113-4227-843c-6fb5c755a9c4.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Eltelkoncernen
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI–DECEMBER 2016
Januari–december 2016
- Nettoomsättning 1 399,8 miljoner euro (1 254,9), upp 13,5 procent i lokala valutor; organisk nettoomsättning ökade med 1,8 procent*
- Operativt EBITA 2,1 miljoner euro (62,2), eller 0,1 procent av nettoomsättningen (5,0)
- Nedskrivningar och avsättningar inom operativt EBITA 49,8 miljoner euro
- Goodwillnedskrivning om 55,0 miljoner euro redovisad avseende krafttransmissionsverksamheten
- EBIT uppgick till -67,4 miljoner euro (46,6)
- Finansnettot uppgick till -12,6 miljoner euro (-14,4)
- Resultat efter skatt -82,2 miljoner euro (43,2)
- Resultat per aktie -1,33 euro (0,69)
- Operativt kassafl öde -8,0 miljoner euro (+45,8), kassagenerering (cash conversion) om -387,4 procent beräknat på rullande 12 månader
- Styrelsen föreslår att ingen utdelning betalas för 2016 (0,24)
Oktober–december 2016
- Nettoomsättning 387,1 miljoner euro (397,3), ner 1,8 procent i lokala valutor; organisk nettoomsättning minskade med 2,8 procent*
- Operativt EBITA -14,6 miljoner euro (20,5), eller -3,8 procent av nettoomsättningen (5,2)
- Nedskrivningar och avsättningar i operativt EBITA 34,1 miljoner euro
- Goodwillnedskrivning om 55,0 miljoner euro redovisad avseende krafttransmissionsverksamheten
- EBIT uppgick till -73,2 miljoner euro (16,5)
- Finansnettot uppgick till -4,5 miljoner euro (-2,2)
- Resultat efter skatt -80,3 miljoner euro (17,3)
- Resultat per aktie -1,29 euro (0,27)
- Operativt kassafl öde 22,5 miljoner euro (+90,4)
- Siffror inom parentes gäller samma period föregående år om inget annat anges.
* Organisk nettoomsättning inkluderar inte förvärvet av U-SERV under 2016 och inte heller den norska Communication-verksamheten fram till den 1 september 2016 (Eltel Sønnico) och redovisas till jämförbara valutakurser.
VÄSENTLIGA BESLUT OCH HÄNDELSER VID STYRELSEMÖTET DEN 20 FEBRUARI 2017
Styrelsens beslut för att fokusera och stabilisera verksamheten:
- Eltels ledning och styrelse har fattat beslut om en strategisk inriktning på kärnverksamheterna Power och Communication
- Geografi skt kommer marknaderna i Norden och Polen att prioriteras, liksom möjligheter att fortsätta växa i Tyskland
- De verksamheter som ingår i Power och Communication omsatte tillsammans cirka 1,2 miljarder euro, motsvarande 87 % av koncernens totala omsättning 2016
- Som en följd av beslutet kommer verksamheter som ligger utanför Eltels kärnverksamhet att avyttras, med avsikt att hitta nya ägare med relevant kärnkompetens inom respektive verksamhetsområde. Verksamheter som omfattas av beslutet är;
- Verksamheten för krafttransmission i Afrika
- Järnvägsverksamheten inom Rail & Road
- Eldistributionsverksamheten i Baltikum
- De verksamheter som avses avyttras omsatte under 2016 tillsammans cirka 180 miljoner euro
- En överenskommelse har uppnåtts med Eltels långivare om revidering av kovenanter för 2016
- Styrelsen har beslutat att inleda en process för en företrädesemission för att skapa förutsättningar för de omstruktureringar som krävs och för tillväxt på kärnmarknaderna
- Eltels största ägare, Zeres Capital, Solero Luxco S.á.r.l., Fjärde AP-fonden, Swedbank Robur fonder samt Första AP-fonden, med en sammanlagd ägarandel om 49,02 % av aktiekapitalet i Eltel per den 31 januari 2017, har meddelat att man ställer sig bakom beslutet om företrädesemission
- Styrelsen har beslutat att tillsätta en särskild granskningsman för att utreda ansvarsfrågor kring eventuella historiska felaktigheter i redovisningen av projektverksamheten
Koncernchefens kommentar
Strategi för stabil tillväxt inom vårt kärnområde
Efter mitt tillträdde som koncernchef för Eltel den 19 september 2016 påbörjade vi en operativ genomgång av projektverksamheten. Därefter etablerade vi en Group Project funktion för att genomföra en rad operativa förbättringsåtgärder inom projektverksamheten, såsom projektstyrning, riskbedömning och rapportering. Beslut fattades om att genomföra en fördjupad undersökning av projekt med hög riskprofil, ledd av externa revisorer, med fokus primärt på projekt i Afrika. Parallellt har Eltels ledning, i nära samarbete med styrelsen, fortsatt genomlysningen av övrig verksamhet.
Våra slutsatser efter genomgången är tydliga. Eltels kärnkompetens återfinns inom Power och Communication på våra hemmamarknader Norden och Polen. Därutöver finns möjligheter att växa i Tyskland – en marknad som ligger nära Norden kulturellt och strukturellt. Den expansion som skett på övriga marknader har inte visat sig vara framgångsrik. Eltel har haft svårt att uppnå kritisk massa och därmed lönsamhet. Mot bakgrund av ovanstående analys och Eltels finansiella situation har ledningen utvecklat en strategi och handlingsplan som styrelsen fattat beslut om att genomföra under 2017.
Vi kommer att fokusera Eltels verksamhet på våra stabila och lönsamma verksamheter inom Power och Communication i Norden samt Polen och utvärdera våra möjligheter att fortsätta växa i Tyskland. Det är här vi har långsiktig förmåga att skapa stabil lönsamhet. Dessa marknader erbjuder dessutom intressanta marknadsförutsättningar, stabila kunder och en intressant utveckling inom fiber och smarta elmätare. Verksamheterna inom Power och Communication i Norden, Polen och Tyskland omsatte 2016 tillsammans cirka 1,2 miljarder euro, motsvarande 87 % av Eltels totala omsättning.
Som en följd av beslutet kommer de verksamheter som ligger utanför Eltels kärnverksamhet att avyttras till nya ägare med kärnkompetens inom respektive verksamhetsområde. Beslutet ligger i linje med vår ambition att sänka risknivån i verksamheten och frigöra resurser för vår kärnverksamhet. Vi avser som en följd av beslutet under året initiera säljprocesser för verksamheterna inom krafttransmission i Afrika, järnvägsverksamheten inom Rail & Road samt eldistributionsverksamheten i Baltikum. Verksamheterna omsatte under 2016 tillsammans cirka 180 miljoner euro.
Vi har skapat handlingsutrymme genom en överenskommelse med Eltels långivare om reviderade kovenanter för 2016. Men för att skapa långsiktigt aktieägarvärde krävs en balansräkning som tillåter en balanserad lånebörda kombinerat med investeringar i tillväxt på våra kärnmarknader. Styrelsen har därför beslutat initiera en process för en företrädesemission. Eltels största ägare, Zeres Capital, Solero Luxco S.á.r.l, Fjärde AP-fonden, Swedbank Robur fonder samt Första AP-fonden, med en sammanlagd ägarandel om 49,02 % av kapitalet per den 31 januari 2017, har meddelat att man ställer sig bakom beslutet om en företrädesemission. Styrelsens beslut och huvudägarnas uttalade stöd utgör viktiga grundstenar för den vändning av verksamheten vi nu sätter i verket.
Utfallet av våra externa revisorers genomgång av vissa projekt påvisade större brister än tidigare befarat, vilket resulterade i att resultatnedskrivningarna blev mer omfattande än vad som förutsågs i samband med vinstvarningen i januari. Vinstavräkningen har visat sig vara mer aggressiv än vad som tidigare befarats inom krafttransmission, i projekt främst i Afrika. Arbetet med genomlysningen av projektverksamheten och implementeringen av ny styrmodell som vi inledde när jag tillträdde som VD fortsätter. Eltels styrelse har meddelat att man fattat beslut om att tillsätta en särskild granskningsman för att utreda ansvarsfrågor kring eventuella felaktigheter i redovisningen av projektverksamheten.
Ser vi till utvecklingen i det fjärde kvartalet så kan vi konstatera att omsättningsökningen minskade till 387,1 miljoner euro, motsvarande 1,8 procent. För helåret 2016 uppgick omsättningen till 1,4 miljarder euro, en tillväxt på 13,5 procent, främst drivet av förvärv inom Communication. Operativt EBITA för det fjärde kvartalet uppvisade en förlust på -14,6 miljoner euro och uppgick till 2,1 miljoner euro för helåret 2016. Provisioner och nedskrivningar huvudsakligen i projektverksamheten inom krafttransmission i Afrika och järnvägsverksamheten i Norge påverkade koncernens operativa EBITA för 2016 negativt med 49,8 miljoner euro, av vilka 34,1 miljoner euro var relaterade till fjärde kvartalet.
Det svaga resultatet är allvarligt, även om det har tydliga förklaringar. Jag känner samtidigt stor tillförsikt till att vi nu vidtar rätt åtgärder. Eltel bedriver en i grunden sund verksamhet med mycket duktiga anställda och trogna kunder. Vi har en stark och lösningsorienterad kultur och lång historik av att leverera tjänster som skapar värde. Vårt nygamla fokus på våra kärnverksamheter och marknader har lång historik och vi känner våra kunder och marknader väl. Tillsammans med vår styrelse och våra ägare kommer vi nu lägga full kraft på att genomföra den handlingsplan som skall återställa Eltel till ett stabilt bolag som ges förutsättningar att kapitalisera på de tydliga tillväxtmöjligheter som finns i bolagets kärnverksamhet.
– Håkan Kirstein, vd och koncernchef
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER FJÄRDE KVARTALET 2016
ELTELKONCERNEN:
- I oktober slutförde Eltel aktieköpet till sitt långsiktiga incitamentsprogram 2016 (LTIP 2016)
- I november tog Ulf Lundahl över som styrelsens ordförande och Gerard Mohr avgick från styrelsen
- I november utnämndes Lars Nilsson till interims-CFO under tiden för Gert Skölds, ordinarie CFO, frånvaro
- I december slutförde Eltel sin operationella projektöversyn, och fattade beslut om åtgärder som omedelbart ska genomföras i projektverksamheten
- I december tecknade Eltel en ändring av koncernens finansieringsavtal som omfattar en tillfällig justering av nivåerna för de finansiella kovenanterna fram till slutet av 2017.
- Vid utgången av 2016 uppfyllde Eltel inte de reviderade kovenanterna. I februari 2017 nådde Eltel och dess bankkonsortium en överenskommelse om en ytterligare ändring av det befintliga finansieringsavtalet med ändrade kovenanter för årsslutet 2016
SEGMENTET POWER:
I december undertecknade Eltels eldistributionsverksamhet och finska Caruna Oy ett nytt ramavtal till ett värde om cirka 18 miljoner euro för kabelprojekt i Finland
SEGMENTET COMMUNICATION
I november tecknade Eltels verksamhet för fast kommunikation en tvåårig förlängning av sitt avtal med svenska Trafikverket, värde cirka 15 miljoner euro
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT
- I januari sade Dariush Rezai upp sig från sin befattning som chef för affärsområdet Mobile Communication
- I januari tillsatte Eltel ett team under ledning av externa revisorer med syftet att utföra en omfattande utredning i vissa pågående projekt inom transmissionsverksamheten främst i Afrika
- I februari utökades Eltels valberedning inför årsstämman 2017 med Solero Luxco S.á.r.l. som en femte medlem
- I februari beslutade Eltel att fusionera sina verksamheter för fast och mobil kommunikation till ett affärsområde, Communication, som redovisas som segmentet Communication. Peter Uddfors utnämndes till chef för äffärsenheten Communication från och med den 1 mars 2017
- I februari omorganiserade Eltel sin affärsenhet för krafttransmissionsverksamheten och utsåg Juha Luusua, chef för affärsområdet Power Distribution, även till ställföreträdande chef för affärsområdet Power Transmission. Fredrik Menander, chef för affärsområdet Power Transmission, lämnade Eltel
NYCKELTAL
| Miljoner euro | okt-dec 2016 |
okt-dec 2015 |
jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
Rullande 12 mån. |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 387,1 | 397,3 | 1 399,8 | 1 254,9 | 1 399,8 |
| Nettoomsättningstillväxt, % | -2,6 | 12,8 | 11,6 | 1,0 | 11,6 |
| Organisk nettoomsättningstillväxt, %* | -2,8 | 4,5 | 1,8 | 4,5 | 1,8 |
| Operativt EBITA | -14,6 | 20,5 | 2,1 | 62,2 | 2,1 |
| Operativ EBITA-marginal, % | -3,8 | 5,2 | 0,1 | 5,0 | 0,1 |
| Jämförelsestörande poster | - | - | - | -1,7 | - |
| EBITA | -14,6 | 20,5 | 2,1 | 60,5 | 2,1 |
| EBITA-marginal, % | -3,8 | 5,2 | 0,1 | 4,8 | 0,1 |
| Av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -58,6 | -4,0 | -69,4 | -13,9 | -69,4 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -73,2 | 16,5 | -67,4 | 46,6 | -67,4 |
| EBIT-marginal, % | -18,9 | 4,2 | -4,8 | 3,7 | -4,8 |
| Resultat efter finansiella poster | -77,7 | 14,3 | -80,0 | 32,2 | -80,0 |
| Periodens resultat efter skatt | -80,3 | 17,3 | -82,2 | 43,2 | -82,2 |
| Resultat per aktie, euro, före utspädning | -1,29 | 0,27 | -1,33 | 0,69 | -1,33 |
| Resultat per aktie, euro, efter utspädning | -1,29 | 0,27 | -1,33 | 0,69 | -1,33 |
| Skuldsättningsgrad** | 13,2 | 2,0 | 13,2 | 2,0 | 13,2 |
| Operativt kassaflöde | 22,5 | 90,4 | -8,0 | 45,8 | -8,0 |
| Kassagenerering, %** | -387,4 | 75,8 | -387,4 | 75,8 | -387,4 |
| Antal medarbetare vid periodens slut | 9 465 | 9 568 | 9 465 | 9 568 | 9 465 |
* Organisk nettoomsättning inkluderar inte förvärvet av U-SERV under 2016 och inte heller den norska Communication-verksamheten fram till den 1 september 2016 (Eltel Sønnico) och redovisas till jämförbara valutakurser
** Nedskrivning om 55,0 miljoner euro härrörande från värdet på goodwill i krafttransmissionsverksamheten redovisad under fjärde kvartalet 2016
*** Beräknat på rullande 12 månader
Definitioner och nyckeltal presenteras på sidan 24.
Koncernens resultat
Omsättning och finansiella resultat
NETTOOMSÄTTNING
Januari–december 2016 jämfört med samma period 2015
Nettoomsättningen för Eltelkoncernen i lokala valutor ökade med 13,5 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 11,6 procent till 1 399,8 miljoner euro (1 254,9). Den starka tillväxten hänförs till Communicationsegmentet och drevs av förvärvet av norska Eltel Sønnico AS, som slutfördes under 2015, och stöddes av verksamheten inom fast kommunikation i Norden. Den organiska nettotillväxten om 1,8 procent härrörde främst från en stark tillväxt inom Communication-segmentet, medan nettoomsättningen inom segmenten Power och Transport & Security minskade.
Under helåret 2016 svarade segmentet Power för 39,7 procent (44,9) av koncernens nettoomsättning, segmentet Communication för 50,0 procent (43,0) och segmentet Transport & Security för 10,3 procent (12,0). Segmentet Communications höga andel av koncernens nettoomsättning under året är en följd av konsolideringen av Eltel Sønnico AS i Norge, och stöddes ävendelvis av god tillväxt inom verksamheten för fast kommunikation med fiberutrullningar och uppgraderingstjänster, särskilt i Sverige. Nettoomsättningen i både segmenten Power och Transport & Security minskade jämfört med 2015 års nivåer.
Jämfört med nivån vid utgången av 2015 minskade Eltels bekräftade orderstock till 845 miljoner euro (31 december 2015: 920) i slutet av 2016. Nedgången är främst hänförlig till en lägre orderingång inom krafttransmissions- och väg- & järnvägsverksamheten, delvis till följd av en medveten sänkning av risknivån i projektverksamheten. Sammansättningen i orderstocken är väl balanserad mellan segmenten Power och Communication jämfört med läget vid utgången av 2015. Bekräftad orderstock är det totala värdet av kontrakterade order som har mottagits men ännu inte redovisats som en försäljning. Detta avser främst order inom projektverksamheten med leveranstid på 2-5 år, men omfattar även bekräftade order i ramavtal.
Oktober–december 2016 jämfört med samma period 2015
Nettoomsättningen för Eltelkoncernen i lokala valutor minskade med 1,8 procent. Rapporterad nettoomsättning minskade med 2,6 procent till 387,1 miljoner euro (397,3). Nettoomsättningen i segmentet Power minskade väsentligt som en följd av en lägre nettoomsättning i krafttransmissionsverksamheten, men kompenserades av en ökad nettoomsättning främst inom segmentet Communication och även inom segmentet Transport & Security. Den organiska nettoomsättningen minskade med 2,8 procent.
Jämförelse av nettoomsättning
Utvecklingen av nettoomsättningen samt poster som påverkar jämförbarheten sammanfattas i nedanstående tabell:
| Miljoner euro | jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
Tillväxt-% | Tillväxt just. för valutakurs förändringar |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 399,8 | 1 254,9 | 11,6 | 13,5 |
| Nettoomsättning från rörelseförvärv | 136,8 | - | 10,9 | 11,7 |
| Nettoomsättning exkluderat förvärv | 1 263,0 | 1 254,9 | 0,7 | - |
| Effekt av valutakursomvandling | -14,8 | - | - | - |
| Organisk nettoomsättning (jämförbar) | 1 277,8 | 1 254,9 | - | 1,8 |
Nettoomsättning från förvärv omfattar U-SERV GmbH samt nettoomsättning från den norska Communication-verksamheten fram till den 1 september 2016 (Eltel Sønnico AS).
NETTOOMSÄTTNING
OPERATIVT EBITA OCH MARGINAL,
FINANSIELLA RESULTAT
Januari–december 2016 jämfört med samma period 2015
Eltelkoncernens operativa EBITA minskade till 2,1 miljoner euro (62,2), vilket motsvarar 0,1 procent av nettoomsättningen (5,0). Under 2016 och i synnerhet under andra halvåret 2016 påverkades koncernens lönsamhet tydligt av utmaningar och underprestation i projektverksamheten inom segmenten Power och Transport & Security. Under 2016 redovisades 49,8 miljoner euro i avsättningar och nedskrivningar i operativt EBITA. Under andra kvartalet bokfördes avsättningar om 10 miljoner euro, hänförligt till ett av de norska järnvägsprojekten, och under tredje kvartalet bokfördes 5,7 miljoner euro i avsättningar och reviderade marginaler, varav huvuddelen hänförde sig till ett elektrifieringsprojekt i Afrika. Utmaningarna i de ovannämnda projekten fortsatte att påverka resultatet under det fjärde kvartalet. Vidare genomfördes, inom projektverksamheten, en utredning av identifierade underskattade risker och en alltför optimistisk resultatavräkning i vissa projekt inom krafttransmissionsverksamheten. Utredningen gjordes i februari 2017 av ett team lett av externa revisorer. Under det fjärde kvartalet uppgick redovisade nedskrivningar och avsättningar, inklusive utfallet från den externa utredningen, till 34,1 miljoner euro. Andra faktorer som i mindre mån bidrog till minskningen i operativt EBITA var en revidering av marginalerna inom kraftdistribution i Sverige, konkursen av en svensk underleverantör, det avslutade Rakelavtalet i Sverige, högre kostnader inom Communication-verksamheten i Storbritannien samt implementeringskostnader för programmet för koncerngemensamma tjänster.
Koncernens EBITA minskade till 2,1 miljoner euro (60,5). Inga jämförelsestörande poster som påverkar EBITA redovisades under 2016, medan kostnader om 1,7 miljoner euro, främst hänförliga till Eltels notering på Nasdaq Stockholm i februari 2015 redovisades under jämförelseperioden. Baserat på förändringar i framtida prognoser för Eltels krafttransmissionsverksamhet samt hänförliga risker, i synnerhet i Afrika, redovisade Eltel nedskrivningar om 55,0 miljoner euro i värdet på goodwill inom krafttransmissionsverksamheten. Nedskrivningen hade ingen påverkan på kassaflödet eller skuldsättningsgraden (nettoskuld/justerat EBITDA). Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar uppgick till 14,4 miljoner euro (13,9).
Finansnetto minskade till 12,6 miljoner euro (14,4) som en följd av förnyad finansiering som genomfördes i februari 2015 samt introduktionen av företagscertifikatsprogrammet under 2015. Under 2016 omfattade finansiella kostnader en negativ effekt om 2,4 miljoner euro hänförligt till realiserade räntederivat. I december tecknade Eltel ett avtal om en ändring av sitt befintliga finansieringsavtal med sina banker gällande en tillfällig justering av kovenanterna som täcker in perioden från fjärde kvartalet 2016 till utgången av 2017. Vid utgången av 2016 uppnådde inte Eltel de justerade kovenanterna avseende skuldsättningsgraden (nettoskuld/justerad EBITDA) och inte heller räntetäckningsgraden (justerad EBITDA/ justerade finansiella kostnader, netto). I februari 2017 kom Eltel och dess bankkonsortium överens om en ändring i finansieringsavtalet gällande reviderade kovenanter för årsslutet 2016.
Skatten för perioden uppgick till 2,2 miljoner euro (+11,0) främst härrörande från värdering av uppskjuten skatt. Årets resultat efter skatt 2016 uppgick till -82,2 miljoner (+43,2).
Oktober–december 2016 jämfört med samma period 2015
Under fjärde kvartalet minskade Eltelkoncernens operativa EBITA till -14,6 miljoner euro (+20,5) vilket utgör -3,8 procent av nettoomsättningen (+5,2). De fortgående utmaningarna i vissa projekt inom krafttransmission i Afrika och järnvägsverksamheten i Norge fortsatte att påverka resultatet och lönsamheten. Inom projektverksamheten gjordes en utredning av identifierade underskattade risker och överoptimistisk resultatredovisning i vissa projekt inom krafttransmissionsverksamheten, främst i Afrika, i en revision genomförd av externa revisorer. Under fjärde kvartalet uppgick redovisade nedskrivningar och avsättningar, inklusive utfallet från den externa utredningen, till 34,1 miljoner euro. Andra faktorer som i viss mån bidrog till det svagare resultatet var lägre lönsamhet i segmentet Communication i Storbritannien och i mobilkommunikationsverksamheten i Norden.
Koncernens EBITA uppgick till -14,6 miljoner euro (+20,5). Under kvartalet redovisade Eltel en icke kassaflödespåverkande nedskrivning om 55,0 miljoner euro av värdet på goodwill inom krafttransmissionsverksamheten. Nedskrivningen av goodwill hade ingen påverkan på skuldsättningsgraden (nettoskuld/EBITA). Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar uppgick till 3,6 miljoner euro (4,0). Finansnetto uppgick till 4,5 miljoner euro (2,2).
Skatten för perioden uppgick till 2,6 miljoner euro (+2,9). Resultat efter skatt för fjärde perioden uppgick till -80,3 miljoner euro (+17,3).
Verksamhetsförutsättningar
Power
Tillväxten inom segmentet Power stöds av starka långsiktiga drivkrafter. Verksamhetsförutsättningarna kännetecknas av en hög aktivitetsnivå och långsiktiga investeringsplaner. Krafttransmissionsmarknaden kännetecknas av upphandlingar, baserade på omfattande investeringsplaner som har offentliggjorts av systemoperatörer på samtliga av Eltels marknader. Särskilt under senare delen av 2016 noterades ett senareläggande av projekt på marknaderna i Polen och Tyskland, medan investeringarna i krafttransmission i synnerhet i Norge låg kvar på en bra nivå. I Norden har den ökade efterfrågan på krafttransmission och därtill relaterade investeringsplaner lockat nya aktörer till regionen. Konkurrensen förblev intensiv och priskonkurrensen kvarstod till följd av detta stora intresse. Nedgången i olje- och metallpriserna påverkar för närvarande investeringarna i elnät i Afrika till följd av begränsad tillgång på nationell finansiering. Distributionssystemoperatörer i Norge, Danmark och Tyskland fortsätter att investera i smarta elmätare under de närmaste åren. I Sverige förväntas en ny modell för reglering av elnäten ytterligare öka investeringsnivåerna inom eldistributionsnätverken.
Communication
Samtidigt som verksamhetsförutsättningarna inom segmentet Communication är goda, finns det variation mellan länder och teknologier. Kommunikationssektorn fortsätter att drivas främst av fiber- och mobilutrullningar. Efterfrågan på fiberutrullningar förväntas ligga kvar på en sund nivå i Norden, även om det sannolikt kommer att ske en gradvis övergång från större utrullningsprojekt till större volymer av uppförsäljning och anslutningstjänster i Sverige. Fiberutrullningar och efterfrågan på fiber förväntas öka i Polen och Tyskland de närmaste åren. Samtidigt är operatörerna i Norden mindre villiga att investera i kopparnätverket som en följd av det pågående kundbortfallet inom kopparnätet. Inom mobilkommunikationssektorn fortsätter efterfrågan på LTE/4G-utrullningar att erbjuda möjligheter i Centraleuropa, medan de högsta nivåerna har passerats i Norden. I Tyskland ligger offentliggjorda investeringsplaner på en hög nivå, även om vissa förseningar har kunnat noteras i planerna för en utrullning av mobilkommunikationen.
Transport & Security
De långsiktiga drivkrafterna för den nordiska transportsektorn, främst inom järnväg, är fortsatt starka och skapar en affärsmiljö med goda möjligheter. Till följd av utökade investeringsplaner för transportsektorn som har offentliggjorts i Finland, är upphandlingsaktiviteten för närvarande hög. Ett flertal kunder i Norden publicerar löpande prognoser för planerade inköp på månads- eller kvartalsbasis, vilket ger en god överblick över upphandlingar och underlättar planering av verksamheten. Tillgången på resurser fortsätter att vara utmanande inom vissa tekniska områden. I Norden fortsätter säkerhetsmarknaden att öka med stöd av större satsningar på försvaret. Inom flygsektorn befinner sig investeringar i smarta lösningar och nätverk på planeringsstadiet, vilket ger potentiella nya möjligheter för Eltel. Den rådande säkerhetssituationen i Europa förväntas driva fram investeringar inom områden avseende övervakning och diverse kommunikationslösningar.
Balansräkning och kassaflöde
BALANSRÄKNING OCH FINANSIELL STÄLLNING
31 december 2016
Räntebärande skulder uppgick vid utgången av december 2016 till 283,5 miljoner euro (231,6), varav 3,5 miljoner euro (216,7) var långfristiga och 280,0 miljoner euro (14,9) var kortfristiga. Likvida medel uppgick till 85,2 miljoner euro (87,9). Lånen inom ramen för Eltels bankavtal redovisas som kortfristiga till följd av de redovisade, ej uppfyllda kovenanterna beräknade per utgången av december 2016. I februari 2017 nådde Eltel och dess bankkonsortium en överenskommelse om en ytterligare ändring av det befintliga finansieringsavtalet med ändrade kovenanter för 2016.
Den räntebärande nettoskulden uppgick till 200,1 miljoner euro (145,1), vilket motsvarar en ökning med 37,9 procent och en skuldsättningsgrad (nettoskuld/EBITDA) på 13,2. Eltels mål på medellång till lång sikt är att ligga i intervallet 2,0–2,5.
Eltels banklåneavtal omfattar finansiella kovenanter hänförliga till förhållandet justerad nettoskuld/EBITDA samt förhållandet justerad EBITDA/finansiella kostnader, netto. I december tecknade Eltel ett avtal gällande en ändring av det befintliga finansieringsavtalet om en temporär revidering av kovenanterna gällande skuldsättningsgraden. I det ändringsavtal som tecknades med bankerna ligger de reviderade kvartalsmässiga kovenanterna gällande skuldsättningsgraden (nettoskuld/EBITDA) i intervallet 6,30–3,60, och omfattar perioden från situationen vid utgången av 2016 och löper till utgången av 2017. Dessa reviderade nivåer ersatte de ursprungliga kovenanterna gällande skuldsättningsgraden i finansieringsavtalet från 2015, där kovenanterna fastställdes till 4,0x för fjärde kvartalet 2016 och 3,5x från och med första kvartalet 2017. Avtalet förväntas öka Eltels finansieringskostnader med cirka 4,5 miljoner euro under 2017. Till följd av den sämre lönsamheten uppfyllde inte Eltel kovenanterna avseende den reviderade nettoskuldsättningsgraden (nettoskuld/EBITDA) och inte heller räntetäckningsgraden (justerad EBITDA/ justerade finansieringskostnader, netto) vid utgången av 2016. I februari 2017 enades Eltel och dess bankkonsortium om en ytterligare ändring av det befintliga finansieringsavtalet, med en ändring avseende kovenanter för situationen vid utgången av 2016. Det finns emellertid en risk vad gäller att klara kovenanterna avseende den reviderade nettoskuldsättningsgraden (nettoskuld/justerat EBITDA) och räntetäckningsgraden (justerad EBITDA/justerade finansieringskostnader, netto) under första kvartalet 2017. Eltel har inlett diskussioner med banken för att hitta en lösning.
I februari 2017 beslutade styrelsen att inleda en process för en företrädesemission för att minska finansierings- och likviditetrisken.
RÄNTEBÄRANDE SKULDER OCH NETTOSKULD
| Miljoner euro | 31 dec 2016 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|
| Räntebärande skulder i balansräkningen | 283,5 | 231,6 |
| Allokering av effektiv ränta till perioderna | 1,8 | 1,4 |
| Minus likvida medel | -85,2 | -87,9 |
| Nettoskuld | 200,1 | 145,1 |
Vid utgången av december 2016 uppgick tillgängliga likviditetsreserver till 195,4 miljoner euro (183,3). Per samma datum hade 47 miljoner euro av Eltels företagscertifikatsprogram om 100 miljoner euro, vilket antogs i september 2015, utnyttjats. Vid utgången av december 2016 låg soliditeten för koncernen på 34,2 procent (43,3).
Den 31 december 2016 uppgick garantier baserade på avtalsmässiga kommersiella åtaganden och pensionsförpliktelser utfärdade av banker, andra finansinstitut och moderbolaget till 358,6 miljoner euro (375,4). Summan inkluderade förskottsbetalningar och övriga typer av garantier för betalningar.
KASSAFLÖDE OCH KASSAGENERERING (CASH CONVERSION)
Januari–december 2016
Eltels operativa kassaflöde uppgick till -8,0 miljoner euro (+45,8) huvudsakligen drivet av minskad lönsamhet i kombination med ett högre nettorörelsekapital under första halvåret. Kassaflödet var negativt under första halvåret, och blev positivt under andra halvåret. Under fjärde kvartalet fortsatte minskningen av nettorörelsekapitalet från tredje kvartalet, och det operativa kassaflödet låg på 22,5 miljoner euro (90,4). Pågående rörelsekapitalintensiva projekt i Polen väntas fortsätta att orsaka volatilitet i rörelsekapitalet framöver. Vidare resulterade utmaningarna i vissa elektrifieringsprojekt i Afrika och två järnvägsprojekt i Norge i ett högre nettorörelsekapital.
Kassagenereringen på rullande 12 månader uppgick till -387,4 procent (75,8 procent), negativt påverkat av ett ovanligt starkt kassaflöde under fjärde kvartalet 2015, svag lönsamhet under 2016 och en utmanande situation för nettorörelsekapitalet i vissa projekt. Det är normalt att kassaflödet, och därmed även kassagenereringen (cash conversion), varierar mellan kvartalen på grund av det säsongsmässiga mönstret för Eltels försäljning och produktion. Början av Eltels kalenderår kännetecknas av ett negativt kassaflöde som en följd av gradvis ökade produktionsvolymer – ett vanligt säsongsmässigt mönster för Eltels produktion. Utfasning av projekt kan få en väsentlig påverkan på det säsongsmässiga mönstret för kassaflödet.
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 4,5 miljoner euro (49,1), inklusive en negativ påverkan om 9,8 miljoner euro (-15,5) från förändringar i nettorörelsekapitalet. Nedskrivningen av goodwill hänförlig till krafttransmissionsverksamheten om 55,0 miljoner euro som redovisades under fjärde kvartalet hade ingen påverkan på kassaflödet. Kassaflöde från finansiella poster och skatt uppgick till -12,8 miljoner euro i (-12,6). Nettoinvesteringar, främst ersättningsinvesteringar, uppgick till 13,3 miljoner euro (11,1). Kassaflöde från förvärv uppgick till -19,9 miljoner euro (-33,1), inbegripet betalningen av den återstående delen av köpeskillingen för förvärvet av Eltel Sønnico AS och Celer Oy och de första betalningarna för förvärv som gjorts under 2016.
Säsongseffekter under kalenderåret
FÖRDELNING AV OMSÄTTNING OCH INTÄKTER UNDER RÄKENSKAPSÅRET
Eltels verksamhet är säsongsbunden till sin natur, vilket har en betydande inverkan på nettoomsättningen, EBITA och kassaflödet. Säsongsberoendet beror på en rad faktorer, däribland väderförhållanden, tidpunkten för kundernas order samt färdigställandet av olika arbetsfaser vid månadsslutet. Eltelkoncernen har historiskt sett redovisat förbättrade intäkter och rörelsevinster under andra halvåret. Kvartalsvis nettoomsättning och EBITA presenteras i tabellerna på sidan 4. Kassaflödet har normalt sett en stark säsongsmässig variation med ett svagare kassaflöde fram till slutet av tredje kvartalet på grund av ökad produktion under den perioden. När produktionsvolymerna minskar mot slutet av året är kassaflödet normalt sett starkare. För mer information, se nyckeltal per kvartal för koncernen på sidan 23.
Segmentsinformation
Eltel redovisar sin verksamhet i tre affärssegment – Power, Communication samt Transport & Security – utifrån vilka produkter och tjänster som erbjuds.
POWER
Segmentet Power tillhandahåller underhåll av elnät samt underhållstjänster, uppgraderingar och projektarbeten till nationella transmissionssystemoperatörer och ägare av distributionsnät. Segmentet verkar inom Eltels geografiska områden, och verksamheten karaktäriseras av långsiktiga kundrelationer, med en kontinuerlig orderingång som genereras genom ramavtal och projekt. Efterfrågan inom denna sektor drivs generellt inte av BNP, utan istället av krav på ökad tillgänglighet i nät och regulatoriska krav. Huvuddelen av verksamheten utgörs av uppgraderingstjänster och projektbaserat arbete. Uppgraderingar slutförs vanligtvis inom några månader, medan normala projektleveranser varar i 2–3 år. Ramavtalen sträcker sig vanligtvis över 3–5 år.
| Miljoner euro | okt-dec 2016 |
okt-dec 2015 |
jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 148,0 | 171,3 | 557,0 | 567,6 |
| Operativt EBITA | -17,5 | 10,2 | -8,9 | 29,6 |
| Operativ EBITA-marginal, % | -11,8 | 5,9 | -1,6 | 5,2 |
| Antal medarbetare | 3 345 | 3 607 | 3 345 | 3 607 |
Effekten av valutakursomvandling i nettoomsättningen uppgick till 0,2 miljoner euro under kvartalet och till -9,2 miljoner euro för perioden januari-december 2016
Januari–december 2016 jämfört med samma period 2015
Nettoomsättningen i lokal valuta för Power-segmentet minskade något och sjönk med 0,3 procent. Rapporterad nettoomsättning minskade med 1,9 procent till 557,0 miljoner euro (567,6). Minskningen i nettoomsättning berodde främst på lägre volymer inom krafttransmissionsverksamheten i Afrika och revidering av optimistisk resultatredovisning i vissa projekt. Nettoomsättningen ökade i Norden, i synnerhet i Norge, beroende både på projekt inom transformatorstationer och utrullning av smarta mätare. I Tyskland ökade nettoomsättning både inom krafttransmissionsoch eldistributionsverksamheten.
Operativt EBITA minskade och vändes i en förlust om 8,9 miljoner euro (+29,6). Redovisade avsättningar, nedskrivningar och marginaljustering uppgick till 34,7 miljoner euro under rapportperioden. Det negativa EBITA-resultatet var en följd av underprestationer i vissa elektrifieringsprojekt i Afrika inom krafttransmissionsverksamheten som ledde till avsättningar och nedskrivningar, varav huvuddelen redovisades under fjärde kvartalet och härrör från utfallet av en utredning som leddes av externa revisorer och slutfördes i februari 2017. En marginaljustering inom eldistributionsverksamheten i Sverige hade en svagt negativ påverkan på resultatet.
Grundat på förändringar i framtida prognoser för Eltels krafttransmissionsverksamhet och därtill hänförliga risker, i synnerhet i Afrika, redovisade Eltel en nedskrivning på 55,0 miljoner euro av värdet på goodwill i krafttransmissionsverksamheten.
Oktober–december 2016 jämfört med samma period 2015
Nettoomsättningen i lokal valuta för Power-segmentet minskade med 13,7 procent. Rapporterad nettoomsättning minskade med 13,6 procent till 148,0 miljoner euro (171,3). Minskningen i nettoomsättning berodde på lägre volymer inom krafttransmissionsverksamheten i Afrika samt en revidering av överoptimistisk resultatredovisning. Nettoomsättningen ökade i Norden, i synnerhet i Norge, drivet både av projekt inom transformatorstationer och utrullning av smarta mätare.
Operativt EBITA minskade och vändes i en förlust om 17,5 miljoner euro (+10,2). Det negativa EBITA-resultatet var en följd av underprestationer i vissa elektrifieringsprojekt i Afrika inom krafttransmissionsverksamheten som ledde till avsättningar och nedskrivningar, varav huvuddelen redovisades under fjärde kvartalet och härrör från utfallet av en utredning som leddes av externa revisorer och slutfördes i februari 2017. Marginaljustering inom distributionsverksamheten i Sverige samt ett lägre resultat för krafttransmissionsverksamheten i Tyskland hade en svagt negativ påverkan på resultatet. Huvuddelen av koncernens totala avsättningar om 34,1 miljoner euro, som redovisades under fjärde kvartalet, härrörde från Power-segmentet och uppgick till 29,9 miljoner euro.
Eltel redovisade en nedskrivning om 55,0 miljoner euro av värdet på goodwill för krafttransmissionsverksamheten.
COMMUNICATION
Segmentet Communication tillhandahåller underhåll och uppgraderingar samt projektarbeten till telekomoperatörer och andra ägare av kommunikationsnätverk. Segmentet verkar i dag på alla Eltels marknader, och verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundsamarbeten, med en jämn orderingång som huvudsakligen genereras genom ramavtal. Verksamheten drivs främst av teknikuppgraderingar och ökad efterfrågan på nätkapacitet
| Miljoner euro | okt-dec 2016 |
okt-dec 2015 |
jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 201,6 | 192,4 | 701,1 | 543,7 |
| Operativt EBITA | 12,8 | 13,5 | 34,5 | 34,2 |
| Operativ EBITA-marginal, % | 6,3 | 7,0 | 4,9 | 6,3 |
| Antal medarbetare | 5 157 | 5 126 | 5 157 | 5 126 |
Effekten av valutakursomvandling i nettoomsättningen uppgick till -2,5 miljoner euro under kvartalet och till -13,3 miljoner euro för perioden januari-december 2016
Konsolideringen av den norska Communication-verksamheten Eltel Sønnico AS påverkade jämförbarheten. Under januari–augusti 2015 var inte nettoomsättningen för Eltel Sønnico AS konsoliderad, och Eltels andel (50 procent) av nettoresultatet i Eltel Sønnico AS inkluderades i EBITA. Sedan förvärvet den 1 september 2015 är 100 procent av bolaget konsoliderat.
Januari–december 2016 jämfört med samma period 2015
Tillväxten i nettoomsättningen i lokal valuta uppgick till 31,4 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 29,0 procent till 701,1 miljoner euro (543,7) främst som en följd av konsolideringen av det förvärvade norska joint venturebolaget Eltel Sønnico AS från och med september 2015. Verksamheten inom fast kommunikation i Norden, i synnerhet i Sverige, innebar också ett positivt bidrag till nettoomsättningstillväxten under 2016.
Operativt EBITA ökade till 34,5 miljoner euro (34,2) och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 4,9 procent (6,3). Operativt EBITA påverkades positivt av den fasta kommunikationsverksamheten i Norge, och motverkades något av olönsam verksamhet i Storbritannien och lägre lönsamhet i verksamheten för mobilkommunikation. Under den jämförbara rapportperioden 2015 påverkades den operativa EBITA-marginalen positivt med 0,3 procentenheter med andelen av resultatet från den norska kommunikationsverksamhetens joint venture. Joint venture hade ingen påverkan på nettoomsättningen.
Oktober–december 2016 jämfört med samma period 2015
Tillväxten i nettoomsättning i lokal valuta för Communication-segmentet uppgick till 6,1 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 4,8 procent till 201,6 miljoner euro (192,4), främst till följd av verksamheten inom fast kommunikation i Norge och Sverige.
Operativt EBITA minskade till 12,8 miljoner euro (13,5) och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 6,3 procent (7,0). Det främsta bidraget till resultatet var kommunikationsverksamheten i Sverige och Norge, vilket i viss mån motverkades av en olönsam verksamhet i Storbritannien.
TRANSPORT & SECURITY
Affärssegmentet Transport & Security tillhandahåller underhåll och uppgraderingar samt projektleveranser till flera statliga myndigheter, inklusive myndigheter med ansvar för järnvägar, vägar, försvar och flyg. Affärssegmentet Transport & Security verkar främst i Norden. Verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundrelationer med ett kontinuerligt inflöde av order på underhåll som genereras genom långsiktiga ramavtal och projektleveransavtal från upphandlingsprocesser. Verksamheten drivs av investeringar inom transportinfrastruktur, för flyg och tåg samt av outsourcing av tekniska tjänster inom säkerhet och flyg.
| Miljoner euro | okt-dec 2016 |
okt-dec 2015 |
jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38,3 | 37,5 | 143,9 | 151,7 |
| Operativt EBITA | -4,4 | 1,4 | -10,8 | 11,4 |
| Operativ EBITA-marginal, % | -11,5 | 3,8 | -7,5 | 7,5 |
| Antal medarbetare | 669 | 611 | 669 | 611 |
Effekten av valutakursomvandling i nettoomsättningen uppgick till -0,6 miljoner euro under kvartalet och till -1,7 miljoner euro för perioden januari-december 2016
Januari–december 2016 jämfört med samma period 2015
Nettoomsättningen i lokal valuta för affärssegmentet Transport & Security minskade med 4,0 procent. Rapporterad nettoomsättning minskade med 5,2 procent till 143,9 miljoner euro (151,7). Nedgången i nettoomsättning var främst en följd av lägre volymer i järnvägs- och vägverksamheten i Norge samt i flyg- och säkerhetsverksamheten i Sverige till följd av det avslutade Rakel-avtalet. Den negativa påverkan på nettoomsättningen motverkades delvis av förvärvet av det finska signalföretaget Celer Oy.
Operativt EBITA försämrades och vändes i en förlust om 10,8 miljoner euro (+11,4). Det otillfredsställande resultatet orsakades av två förlustbringande järnvägsprojekt i Norge. Under andra kvartalet redovisades en avsättning om 10 miljoner euro hänförligt till ett norskt järnvägsprojekt. Anledningen till avsättningen var betydande kvalitetsproblem i genomförandet av projektet samt nödvändigt korrigeringsarbete. Ytterligare revideringar av marginalerna samt nedskrivningar hänförliga till båda dessa förlustbringande projekt gjordes under andra halvåret. Det lägre resultatet beror också på det avslutade Rakel-avtalet. Redovisade avsättningar och nedskrivningar uppgick till 13,9 miljoner euro under 2016 och härrörde från järnvägs- och vägverksamheten.
Oktober–december 2016 jämfört med samma period 2015
Nettoomsättningen i lokal valuta för affärssegmentet Transport & Security ökade med 3,9 procent. Rapporterad nettoomsättning ökade med 2,1 procent till 38,3 miljoner euro (37,5). Ökningen i nettoomsättning berodde främst på förvärvet av det finska signalföretaget Celer Oy. Tillväxten motverkades av lägre volymer inom järnvägs- och vägverksamheten i Norge. I december avslutades ett ramavtal med Försvarets Materielhantering inom Eltels flyg- och säkerhetsverksamhet.
Operativt EBITA vändes i en förlust om 4,4 miljoner euro (+1,4). Nedgången i EBITA beror på de svaga resultaten för de förlustbringande järnvägsprojekten i Norge. Under fjärde kvartalet uppgick redovisade avsättningar och nedskrivningar till 3,4 miljoner euro och härrörde från järnvägs- och vägverksamheten.
Övriga upplysningar
PROGRAMMET FÖR KONCERNGEMENSAMMA TJÄNSTER UTVECKLAS ENLIGT PLAN
Som ett led i det fortlöpande arbetet med att förbättra effektiviteten i verksamheten initierade Eltel ett tvåårigt projekt för att centralisera supportfunktionen för back-office-verksamheten. Projektet inleddes i maj 2016. Under andra kvartalet etablerades en ny back-office i Gdansk i Polen och den första överföringen av lokala funktioner har påbörjats. Under andra halvåret 2016 fortsatte överföringen av lokala funktioner från Finland, Norge och Sverige. Under 2016 redovisades kostnader om cirka 1 miljon euro som har uppkommit i samband med genomförandet av programmet. Under 2018 förväntas nettobesparingar uppnås.
VALBEREDNINGENS SAMMANSÄTTNING
I januari 2017, till följd av en förändring i ägandet av Eltel AB, ändrades sammansättningen av valberedningen i Eltel, då Lannebo Fonder sålde hela sitt innehav i Eltel AB. Per den 20 januari 2017, var de fyra största aktieägarna och medlemmarna i valberedningen: Zeres Capital, Fjärde AP-fonden (AP4), Swedbank Robur Fonder samt Första AP-fonden (AP1).
I februari 2017 utökades valberedningen med Solero Luxco S.á.r.l. som en femte medlem. I januari 2017 hade Solero Luxco ett innehav i Eltel motsvarande 10,84 procent av rösterna. Per den 6 februari 2017 var medlemmarna i valberedningen följande: Joakim Rubin, Zeres Capital (13,03 procent av rösterna), Erik Malmberg, Solero Luxco S.á.r.l. (10,84 procent av rösterna), Per Colleen, Fjärde AP-fonden (9,60 procent av rösterna), Marianne Flink, Swedbank Robur Fonder (9,57 procent av rösterna) samt Ossian Ekdahl, Första AP-fonden (AP1) (6,00 procent av rösterna). Valberedningen representerade 49,02 procent av rösterna i bolaget.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Det övergripande ekonomiska klimatet och regleringsbeslut på koncernens marknader medför risker avseende volymer och tidpunkten för investeringar. Betydande rörelser i valutakurserna EUR/SEK, EUR/NOK och EUR/PLN kan påverka koncernens nettoomsättning och, i lägre grad, koncernens lönsamhet.
Negativa räntor kan påverka koncernens resultat. De räntederivat som tecknades i säkringssyfte när räntorna var positiva kanske inte längre kan klassas som säkringar enligt IFRS, och resultatet av omvärderingen av derivaten måste i så fall redovisas i resultaträkningen. Likvida medel som innehas i valutor med negativ ränta kan bli föremål för en depositionsavgift som bankerna tar ut och som redovisas i finansiella kostnader.
Eltels nuvarande resultat som påverkar koncernens EBITA de närmaste kvartalen omfattar en risk hänförlig till uppfyllandet av kovenanten gällande skuldsättningsgraden (nettoskuld/justerad EBITDA) i avtalet med bankerna. I december tecknade Eltel ett avtal gällande en ändring av det befintliga finansieringsavtalet gällande en temporär justering av kovenanten gällande skuldsättningsgraden. I det ändringsavtal som tecknades med bankerna ligger de reviderade kvartalsmässiga kovenanterna gällande skuldsättningsgraden (nettoskuld/EBITDA) i intervallet 6,30–3,60, och omfattar perioden från situationen vid utgången av 2016 och löper till utgången av 2017. Dessa justerade nivåer ersatte de ursprungliga kovenanterna gällande skuldsättningsgraden i finansieringsavtalet från 2015, där kovenanterna fastställdes till 4,0x för fjärde kvartalet 2016 och 3,5x från och med första kvartalet 2017. Det ändrade avtalet ökar Eltels finansieringskostnader och är beroende av framstegen med att återställa bolagets lönsamhet och minska rörelsekapitalet. Vid utgången av 2016 uppfyllde inte Eltel kovenanten avseende den reviderade nettoskuldsättningsgraden (nettoskuld/ EBITDA) och inte heller räntetäckningsgraden (justerad EBITDA/justerade finansieringskostnader, netto). I februari 2017 enades Eltel och dess bankkonsortium om en ytterligare ändring av det befintliga finansieringsavtalet, med reviderade kovenanter för situationen vid utgången av 2016. Det finns emellertid en risk vad gäller att klara kovenanterna avseende den reviderade nettoskuldsättningsgraden (nettoskuld/ justerat EBITDA) och räntetäckningsgraden (justerad EBITDA/ justerade finansieringskostnader, netto) under första kvartalet 2017. Eltel har inlett diskussioner med banken för att hitta en lösning.
Eltels utmaningar i fråga om att uppfylla sina finansiella kovenanter kan leda till en risk för att leverantörer och övriga intressenter kan begära upptrappade betalningsvillkor eller ytterligare garantier.
I februari 2017 beslutade styrelsen att inleda en process för en företrädesemission för att minska finansierings- och likviditetrisken.
Projektverksamheten omfattar inneboende risker hänförliga till prissättningen av projekt samt uppskattningar av den slutgiltiga kostnaden för ett avtal. Därutöver omfattar projektverksamheten, till följd av myndigheter, kunder och övriga yttre omständigheter, inklusive risker för förseningar och risken för att koncernens kunder inte kan anskaffa medel för att finansiera planerade projekt och tjänster. Den viktigaste kompetensen för att kunna genomföra ett projekt och göra det lönsamt är koncernens förmåga att på ett korrekt sätt förutse projektkostnaderna, effektivt hantera tjänsterna som tillhandahålls av underentreprenörer samt kontrollera tekniska händelser som skulle kunna påverka eller försena projektets framskridande. I praktiken kan svag projektledning, fel vid beräkningar av kostnaderna eller felaktiga anbud orsaka betydande ytterligare kostnader för genomförandet samt förseningar.
KKV-fallet (den finska konkurrensmyndigheten) kommer att fortsätta i Högsta förvaltningsdomstolen i Finland
Den 31 oktober 2014 gjorde den finska konkurrensmyndigheten (KKV) en framställning till den finska marknadsdomstolen om bestämmande om en påföljdsavgift om 35 miljoner euro för Eltel. KKV:s påstående om överträdelse av konkurrensreglerna gällde Eltels verksamhet för byggande och planering av kraftledningar i Finland under perioden 2004–2011. Eltel anser sig inte skyldigt till överträdelse av konkurrensreglerna, och överklagade konkurrensverkets anmälan och föreläggande om vite till den finska marknadsdomstolen och krävde att målet läggs ner. Huvudförhandlingen i målet hölls i den finska marknadsdomstolen i september 2015. Den 30 mars 2016 lade den finska marknadsdomstolen ner målet såsom preskriberat gällande anmälan om Eltels brott mot konkurrenslagstiftningen i Finland i sin krafttransmissionsverksamhet. Den 29 april 2016 inlämnade konkurrensmyndigheten en överklagan till Högsta förvaltningsdomstolen mot det beslut som togs av den finska marknadsdomstolen. Målet förväntas fortsätta i Högsta förvaltningsdomstolen. Ingen tidsplan har ännu meddelats av domstolen.
I anslutning till Eltels börsnotering på Nasdaq Stockholm i februari 2015 ingick de säljande aktieägarna ett avtal där de åtog sig att bidra med ett belopp om sammanlagt högst 35 miljoner euro till ett escrow-konto som innehas av Eltel för att täcka eventuella böter (exklusive kostnader och eventuella skadestånd hänförliga till krav från utomstående) som ska betalas av bolaget med anledning av KKV-fallet. I händelse av en slutgiltig dom där Eltel åläggs betala böter, kommer motsvarande belopp konverteras från escrow-kontot till eget kapital i Eltel. För mer information rörande detta fall och garantibeloppet (escrow-kontot), se Eltels årsredovisning 2015 och Eltels prospekt rörande börsnoteringen.
Eltel har mottagit kravbrev gällande skadestånd från vissa kunder baserat på KKV:s anklagelser. Inga skadeståndskrav har framställts i någon civilrättslig domstol. Eltel står fast vid att bolaget inte har gjort sig skyldigt till överträdelse av konkurrensreglerna samt att alla vidhängande skadeståndskrav är ogrundade och inkompletta med avseende på fakta. Eltel kommer att överklaga och försvara sig mot alla eventuella skadeståndskrav. Såsom det anges i prospektet förväntar sig Eltel att blir föremål för skadeståndstal grundad på den påstådda kartellbildningen och förväntar sig att ett sådant skadestånd blir betydande. Det slutgiltiga utfallet av sådana skadeståndskrav är i hög grad avhängigt av domen i Högsta förvaltningsdomstolen, som kommer att fälla avgörandet i KKV-fallet.
För ytterligare information gällande detta mål, se Eltels årsredovisning för 2015 och prospektet. För ytterligare information om risker och osäkerhetsfaktorer, se årsredovisningen för 2015 och Eltels prospekt rörande börsnoteringen.
ÄGARSTRUKTUR
De största aktieägarnas andel i Eltel AB per den 31 december 2016 var:
| Aktieägare | Antal aktier | Andel av stamaktier, % |
|---|---|---|
| Zeres Capital | 8 146 875 | 13,0 % |
| Fjärde AP-Fonden | 6 010 824 | 9,6 % |
| Swedbank Robur Fonder | 5 990 194 | 9,6 % |
| Lannebo Fonder | 4 280 000 | 6,8 % |
| Första AP-Fonden | 3 164 700 | 5,1 % |
| Totalt | 27 592 593 | 44,1 % |
| Övriga aktieägare | 35 031 645 | 55,9 % |
| Totalt antal stamaktier i Eltel AB | 62 624 238 | 100,0 % |
| Totalt antal C aktier i Eltel AB | 537 000 | |
Uppdaterad information om Eltels största aktieägare efter den 31 december 2016 finns på Eltels hemsida www.eltelgroup.com/en/share-information/.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS UNDERSKRIFTER
Stockholm, 20 februari 2017
STYRELSEN
Ulf Lundahl, ordförande Gunilla Fransson Matti Kyytsönen
Susanne Lithander Rada Rodriguez Karl Åberg
Jonny Andersson Björn Ekblom
VD OCH KONCERNCHEF
Håkan Kirstein
Finansiell information i sammandrag
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Miljoner euro | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Nettoomsättning | 387,1 | 397,3 | 1 399,8 | 1 254,9 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -371,0 | -346,3 | -1 279,5 | -1 089,6 |
| Bruttoresultat | 16,0 | 51,0 | 120,3 | 165,3 |
| Övriga intäkter | 1,9 | 1,1 | 4,0 | 4,3 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -2,7 | -4,2 | -11,7 | -14,2 |
| Administrationskostnader | -29,0 | -23,8 | -104,4 | -88,0 |
| Övriga kostnader | -0,7 | -3,5 | -5,6 | -8,3 |
| Andel av resultat i joint ventures | -0,1 | -0,1 | -0,4 | 1,5 |
| Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar (EBITA) | -14,6 | 20,5 | 2,1 | 60,5 |
| Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -58,6 | -4,0 | -69,4 | -13,9 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -73,2 | 16,5 | -67,4 | 46,6 |
| Finansiella intäkter | 0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,3 |
| Finansiella kostnader | -4,6 | -2,3 | -12,8 | -14,7 |
| Finansiella poster, netto | -4,5 | -2,2 | -12,6 | -14,4 |
| Resultat före skatt | -77,7 | 14,3 | -80,0 | 32,2 |
| Inkomstskatt | -2,6 | 2,9 | -2,2 | 11,0 |
| Resultat efter skatt | -80,3 | 17,3 | -82,2 | 43,2 |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | -80,9 | 16,6 | -83,5 | 41,7 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,6 | 0,6 | 1,3 | 1,5 |
| Resultat per aktie | ||||
| Före utspädning, euro | -1,29 | 0,27 | -1,33 | 0,69 |
| Efter utspädning, euro | -1,29 | 0,27 | -1,33 | 0,69 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET I SAMMANDRAG
| Miljoner euro | okt-dec 2016 |
okt-dec 2015 |
jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | -80,3 | 17,3 | -82,2 | 43,2 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som inte ska återföras till resultaträkningen | ||||
| Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | 7,1 | 2,3 | 0,7 | 0,4 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||||
| Kassaflödessäkringar | 0,2 | -2,0 | 0,3 | -3,5 |
| Säkringar av nettoinvestering | -0,4 | -1,0 | 2,3 | -1,5 |
| Valutakursdifferenser | -0,7 | 3,4 | -6,1 | 3,3 |
| Summa | -0,9 | 0,3 | -3,6 | -1,6 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 6,2 | 2,6 | -2,9 | -1,2 |
| Periodens totalresultat | -74,1 | 19,9 | -85,1 | 41,9 |
| Totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | -74,7 | 19,2 | -86,4 | 40,5 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,6 | 0,6 | 1,3 | 1,5 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Miljoner euro | 31 dec 2016 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 420,2 | 463,6 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 70,1 | 82,4 |
| Materiella anläggningstillgångar | 37,8 | 38,0 |
| Investeringar i och fordringar på joint venture | 0,6 | 0,2 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 0,3 | 0,2 |
| Uppskjutna skattefordringar | 29,7 | 34,2 |
| Övriga finansiella tillgångar | 35,0 | 35,0 |
| Kundfordringar och andra fordringar | 0,2 | 0,1 |
| Summa anläggningstillgångar | 594,0 | 653,7 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 7,5 | 14,5 |
| Kundfordringar och andra fordringar | 393,3 | 341,1 |
| Likvida medel | 85,2 | 87,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 486,0 | 443,5 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 080,0 | 1 097,2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 339,7 | 440,9 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 7,3 | 7,1 |
| Summa eget kapital | 347,0 | 448,0 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 3,5 | 216,7 |
| Skulder till aktieägare | 35,0 | 35,0 |
| Ersättningar till anställda efter avslutad anställning | 8,1 | 13,9 |
| Uppskjutna skatteskulder | 15,5 | 17,1 |
| Avsättningar | 1,7 | 3,0 |
| Övriga långfristiga skulder | 6,2 | 0,1 |
| Summa långfristiga skulder | 70,0 | 285,8 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 280,0 | 14,9 |
| Avsättningar | 24,9 | 3,8 |
| Förskott från kunder | 65,6 | 62,7 |
| Leverantörsskulder och andra skulder | 292,6 | 281,9 |
| Summa kortfristiga skulder | 663,0 | 363,4 |
| Summa skulder | 733,0 | 649,2 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 080,0 | 1 097,2 |
KONCERNENS KASSAFLÖDE I SAMMANDRAG
| Miljoner euro | jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster och skatt | 4,5 | 49,1 |
| Erhållen ränta | 0,1 | 0,3 |
| Ränta och övriga erlagda finansiella kostnader | -10,5 | -9,7 |
| Betalda inkomstskatter | -2,5 | -3,3 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -8,3 | 36,4 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | ||
| Köp av materiella anläggningstillgångar | -14,1 | -12,3 |
| Försäljning av materiella anläggninstillgångar | 0,8 | 1,3 |
| Förvärv av verksamhet | -19,9 | -33,1 |
| Investeringar i joint venture | -0,7 | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -34,0 | -44,2 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | ||
| Betalningar för emitterade aktier | - | 143,1 |
| Upptagna långfristiga lån | 21,3 | 209,3 |
| Upptagna kortfristiga lån | 93,0 | 29,2 |
| Betalning av kortfristiga lån | -56,4 | -19,0 |
| Amortering av lån | -1,8 | -326,5 |
| Förändring finansiella leasingskulder | -0,8 | -0,5 |
| Utdelning till aktieägare | -15,0 | - |
| Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | -1,1 | -0,8 |
| Förändring övriga finansiella tillgångar | 0,5 | 0,7 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 39,7 | 35,5 |
| Förändringar av likvida medel | -2,6 | 27,8 |
| Likvida medel vid periodens början | 87,9 | 61,0 |
| Kursdifferens i likvida medel | -0,1 | -0,9 |
| Likvida medel vid periodens slut | 85,2 | 87,9 |
BRYGGA FRÅN EBITA TILL KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET FÖRE FINANSIELLA POSTER OCH SKATT
| Miljoner euro | jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
|---|---|---|
| EBITA | 2,1 | 60,5 |
| Avskrivningar | 13,1 | 11,9 |
| EBITDA | 15,1 | 72,3 |
| Förändringar i rörelsekapitalet, netto | -9,8 | -15,5 |
| Nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar | -13,3 | -11,1 |
| Operativt kassaflöde (används i nyckeltalet kassagenerering) | -8,0 | 45,8 |
| Justerat för nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar | 13,3 | 11,1 |
| Vinst från försäljning av tillgångar | -0,4 | -1,3 |
| Poster redovisade i övrigt totalresultat | -3,4 | -6,1 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande förändringar | 2,9 | -0,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster och skatt | 4,5 | 49,1 |
| Miljoner euro | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Ansamlad förlust |
Omvärderingar av förmånsbestämnda pensionsplaner |
Säkrings reserv |
Omräknings differenser |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 1 jan 2016 | 125,2 | 389,1 | -37,3 | -22,5 | 3,7 | -17,2 | 440,9 | 7,1 | 448,0 |
| Totalresultat för perioden | - | - | -83,5 | 0,7 | 2,5 | -6,1 | -86,4 | 1,3 | -85,1 |
| Egetkapitalreglerade ersättningar |
- | - | 0,1 | - | - | - | 0,1 | - | 0,1 |
| Betalningar av emitterade aktier |
1,1 | -1,1 | - | - | - | - | - | - | - |
| Utdelning betald till aktieägare |
- | -15,0 | - | - | - | - | -15,0 | - | -15,0 |
| Utdelning betald till innehav utan bestämmande inflytande |
- | - | - | - | - | - | - | -1,1 | -1,1 |
| Transaktioner med aktieägare |
1,1 | -16,1 | 0,1 | - | - | - | -14,9 | -1,1 | -16,0 |
| Eget kapital 31 dec 2016 | 126,3 | 373,0 | -120,7 | -21,8 | 6,2 | -23,4 | 339,7 | 7,3 | 347,0 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| Miljoner euro | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Ansamlad förlust |
Omvärderingar av förmånsbestämnda pensionsplaner |
Säkrings reserv |
Omräknings differenser |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 1 jan 2015 | 86,4 | 276,3 | -79,4 | -22,9 | 8,6 | -20,5 | 248,4 | 6,4 | 254,9 |
| Totalresultat för perioden | - | - | 41,7 | 0,4 | -4,9 | 3,3 | 40,5 | 1,5 | 41,9 |
| Egetkapitalreglerade ersättningar |
- | - | 0,3 | - | - | - | 0,3 | - | 0,3 |
| Betalningar av emitterade aktier |
38,9 | 113,4 | - | - | - | - | 152,3 | - | 152,3 |
| Nyemissionskostnader | - | -0,6 | - | - | - | - | -0,6 | - | -0,6 |
| Utdelning betald till innehav utan bestämmande inflytande |
- | - | - | - | - | - | - | -0,8 | -0,8 |
| Transaktioner med aktieägare |
38,9 | 112,8 | 0,3 | - | - | - | 152,0 | -0,8 | 151,2 |
| Eget kapital 31 dec 2015 | 125,2 | 389,1 | -37,3 | -22,5 | 3,7 | -17,2 | 440,9 | 7,1 | 448,0 |
Noter till de finansiella rapporterna i sammandrag
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Redovisningsprinciperna överensstämmer med dem som används av koncernen för räkenskapsåret 2015.
Från och med det andra kvartalet 2016 har Eltel tillämpat ESMAs (European Securities and Markets Authority – Den europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten) nya riktlinjer för alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures). Utöver finansiell data som definieras i IFRS, presenteras specifika nyckeltal, sk alternativa nyckeltal för att återspegla resultatet i den underliggande verksamheten, underlätta analys av koncernens utveckling i linje med koncernledningens uppföljning och öka jämförbarheten mellan olika perioder. Definitionerna av dessa nyckeltal presenteras på sidan 21 och relevant information som möjliggör avstäming av IFRS nyckeltal är presenterad i samband med informationen i denna rapport. Dessa alternativa nyckeltal ersätter ej nyckeltal definierade enligt IFRS.
NETTOOMSÄTTNING PER SEGMENT
| okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Miljoner euro | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Power | ||||
| Nettoomsättning (extern) | 147,6 | 167,7 | 556,3 | 561,4 |
| Försäljning mellan segmenten | 0,3 | 3,6 | 0,7 | 6,3 |
| Communication | ||||
| Nettoomsättning (extern) | 201,3 | 192,1 | 700,1 | 541,9 |
| Försäljning mellan segmenten | 0,3 | 0,2 | 1,0 | 1,8 |
| Transport & Security | ||||
| Nettoomsättning (extern) | 38,1 | 37,4 | 143,3 | 151,6 |
| Försäljning mellan segmenten | 0,1 | 0,0 | 0,6 | 0,2 |
| Eliminering av försäljning mellan segmenten | -0,7 | -3,9 | -2,3 | -8,2 |
| Summa, nettoomsättning | 387,1 | 397,3 | 1 399,8 | 1 254,9 |
AVSTÄMNING AV SEGMENTSRESULTAT
| Miljoner euro | okt-dec 2016 |
okt-dec 2015 |
jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Operativt EBITA per segment | ||||
| Power | -17,5 | 10,2 | -8,9 | 29,6 |
| Communication | 12,8 | 13,5 | 34,5 | 34,2 |
| Transport & Security | -4,4 | 1,4 | -10,8 | 11,4 |
| Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten* | -5,5 | -4,6 | -12,6 | -13,0 |
| Operativt EBITA, koncernen | -14,6 | 20,5 | 2,1 | 62,2 |
| Jämförelsestörande poster i EBITA** | - | - | - | -1,7 |
| EBITA före förvärvsrelaterade avskrivningar | -14,6 | 20,5 | 2,1 | 60,5 |
| Avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -3,6 | -4,0 | -14,4 | -13,9 |
| Nedskrivning av goodwill*** | -55,0 | - | -55,0 | - |
| Rörelseresultat (EBIT) | -73,2 | 16,5 | -67,4 | 46,6 |
| Icke kassaflödespåverkande finansiella jämförelsestörande kostnader för finansieringen inför börsnoteringen |
- | - | - | -3,5 |
| Finansiella poster, netto | -4,5 | -2,2 | -12,6 | -10,9 |
| Resultat före skatt | -77,7 | 14,3 | -80,0 | 32,2 |
* Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten utgörs av koncernledningsfunktioner och andra kostnader på koncernnivå
** Jämförelsestörande poster är poster vilka ledningen inte anser utgör en del av den löpande verksamheten. Under 2015 utgjordes dessa av kostnader hänförliga till börsnotering och vinst från omvärderingen till verkligt värde av Eltels tidigare ägarandel på 50 procent i Eltel Sønnico AS.
*** Nedskrivningen av goodwill härrör från krafttransmissionsverksamheten.
NEDSKRIVNING AV GOODWILL
Som en följd av den utmanande situationen i projektverksamheten samt utfallet av en omfattande utredning av vissa projekt har Eltels ledning reviderat uppskattade framtida kassaflöden inom de kassagenererande enheterna (CGU) inom krafttransmissionsverksamheten. Återvinningsvärdet för CGU inom krafttransmissionsverksamheten uppskattades till 164 miljoner euro, och en nedskrivning om 55 miljoner euro redovisades, vilket minskade värdet av goodwill för dessa CGU till 83 miljoner euro. Nedskrivningen är en följd av högre risker än väntat avseende projektverksamheten, främst i Afrika, bland annat utmaningar gällande genomförandet av projekten samt begränsad tillgång till inhemsk finansiering och övriga utmaningar i de lokala ekonomierna som har påverkats av en nedgång i olje- och metallpriserna. Som en följd av det sänktes förväntningarna på framtida försäljningsvolymer och motsvarande kassaflöden betydligt.
Återvinningsvärdet baseras på värdet i bruksvärdesberäkningen. Diskonteringsräntan (WACC) som har använts vid beräkningen är 9,2 procent.
RÖRELSEFÖRVÄRV
| Miljoner euro | Kv2 2016 |
|---|---|
| Verkligt värde på överförd köpeskilling per förvärvsdagen | |
| Belopp erlagt kontant | 8,1 |
| Villkorad köpeskilling | 9,6 |
| Summa | 17,7 |
| Verkligt värde på redovisade belopp för identifierbara nettotillgånger | |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,6 |
| Immateriella tillgångar | 2,1 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 0,1 |
| Varulager | 0,1 |
| Kundfordringar och andra fordringar | 4,5 |
| Likvida medel | 0,0 |
| Summa tillgångar | 7,4 |
| Kortfristiga skulder | 0,3 |
| Uppskjutna skatteskulder för justeringar till verkligt värde | 0,6 |
| Leverantörsskulder och andra skulder | 4,0 |
| Summa skulder | 4,9 |
| Identifierbara nettotillgångar | 2,6 |
| Goodwill vid förvärvstillfället | 15,2 |
| Överförd köpeskilling erlagd kontant | 8,1 |
| Förvärvade likvida medel | -0,1 |
| Utflöde av likvida medel netto vid förvärvstillfället | 8,2 |
| Förvärvskostnad som belastar kostnader | 0,1 |
| Netto kontant hänförligt till förvärvet | 8,2 |
Celer Oy
Den 1 april 2016 slutförde Eltel förvärvet av Celer Oy. Celer Oy är en av de viktigare aktörerna inom segmentet signaltjänster för järnvägsmarknaden i Finland med en årlig omsättning på cirka 6 miljoner euro. Celer hade 29 anställda med högt specialiserad signaloch säkerhetskompetens. Förvärvet av Celer Oy är i linje med Eltels strategiska plan att expandera på den finska marknaden. Eltels kunder har omfattande investeringsplaner och det finns ett ökande behov för att säkerställa tillräcklig kompetens och resurser inom denna sektor. Förvärvet kompletterar Eltels nuvarande erbjudande i Finland, och ger tydliga synergier med Eltels befintliga järnvägs- och vägverksamhet. Förvärvet förstärker ytterligare Eltels ställning i Norden på signalmarknaden som ett komplement till förvärvet av Vete Signaltjenester AS i Norge i oktober 2015.
U-SERV & EVB
Den 1 maj förvärvade Eltel 100 procent av U-SERV GmbH, ett företag som verkar inom el- och gasmätarsektorn i Tyskland, samt tillgångarna i den mätarrelaterade fältservicen från EVB Billing und Services GmbH, ett dotterbolag till ATV Energie GmbH. U-SERV är ett av de stora företagen inom mätarservice i Tyskland med en årlig nettoomsättning på cirka 9 miljoner euro och cirka 50 fast anställda samt möjlighet att vid behov mobilisera mer än 1 000 anställda. Produktutbudet omfattar byten av nationella elmätare, avläsning av elmätare, egen avläsning samt justeringar och byten av gasmätare. Avtalet med EVB omfattar överföringen av EVBs kundbas samt ett erbjudande till de ca 80 medarbetarna att övergå till Eltel. Genom det befintliga avtalet om affärsutveckling kommer ATV, EVB och Eltel att samarbeta för att utöka verksamheten avseende smarta mätartjänster i Tyskland.
Eltel har en starkt marknadsställning inom sektorn för smarta mätare i Norden och genom detta förvärv utsträcks Eltels ställning till att också omfatta den tyska marknaden. U-SERVs starka och snabbt växande lokala närvaro i kombination med Eltels breda internationella kompetens inom utbyggnaden av smarta mätare erbjuder god potential för ytterligare tillväxt. U-SERVs applikationer i gasinstallationer erbjuder Eltel en ny möjlighet att utöka verksamheten för smarta mätare och dess kundbas medför framtida möjligheter för Eltel att expandera sitt bredare tjänsteutbud för eldistributörer i Tyskland. I enlighet med den nya tyska lagstiftningen håller den tyska marknaden på att öppnas för investeringar i smarta mätare för den kommande perioden 2017-2032. Det totala antalet elmätare som beräknas bytas ut under denna period uppgår till 43 miljoner. Dessutom beräknas cirka fem miljoner gasmätare komma att bytas ut i framtiden.
Inga rörelseförvärv gjordes under fjärde kvartalet 2016.
RESULTAT PER AKTIE
| okt-dec 2016 |
okt-dec 2015 |
jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
|
|---|---|---|---|---|
| Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare | -80,9 | 16,6 | -83,5 | 41,7 |
| Viktat genomsnittligt antal stamaktier, före utspädning | 62 624 238 | 62 624 238 | 62 624 238 | 60 700 764 |
| Viktat genomsnittligt antal stamaktier, efter utspädning | 62 658 058 | 62 631 662 | 62 651 196 | 60 702 870 |
| Resultat per aktie före utspädning | -1,29 | 0,27 | -1,33 | 0,69 |
| Resultat per aktie efter utspädning | -1,29 | 0,27 | -1,33 | 0,69 |
RÖRELSEKAPITAL, NETTO OCH SYSSELSATT KAPITAL
| EUR million | 31 dec 2016 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|
| Varulager | 7,5 | 14,5 |
| Kundfordringar och andra fordringar | 393,3 | 341,1 |
| Övriga avsättningar | -26,5 | -6,9 |
| Förskott från kunder | -65,6 | -62,7 |
| Leverantörsskulder och andra skulder | -292,6 | -281,9 |
| Övrigt* | -1,4 | 3,5 |
| Rörelsekapital, netto | 14,7 | 7,6 |
| Immateriella tillgångar exklusive förvärvsrelaterade övervärden | 4,9 | 3,7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 37,8 | 38,0 |
| Sysselsatt kapital | 57,5 | 49,4 |
| Sysselsatt kapital i genomsnitt | 53,4 | 34,4 |
*Inkluderar justeringar av fordringar och skulder ovan för poster ickeklassifierade som nettorörelsekapital, främst gällande värdering av derivativ, villkorlig köpeskilling för förvärv och inkomstskatteskuld, samt poster i nettorörelsekapital i övriga poster i balansräkningen.
DERIVAT
| 31 dec 2016 | 31 dec 2015 | |||
|---|---|---|---|---|
| Miljoner euro | Nominellt värde | Verkligt värde | Nominellt värde | Verkligt värde |
| Räntederivat | 22,2 | 0,1 | 1) 157,8 |
3) -1,1 |
| Valutaderivat | 90,9 | 0,3 | 2) 82,0 |
0,3 4) |
| Inbäddade derivat | 37,7 | 3,1 | 58,5 | 6,2 |
| Summa | 150,9 | 3,6 | 298,3 | 5,4 |
Avsedda som kassaflödessäkringar 1) -0,7 miljoner euro 2) 0,0 miljoner euro 3) -1,1 miljoner euro 4) -0,1 miljoner euro. Finansiella tillgångar redovisade till verkligt värde via resultatet utgörs enbart av derivat. Verkligt värde för derivatinstrument baseras på observerbara marknadsdata (nivå 2 observerbar information) per balansdagen. Verkligt värde för övriga finansiella instrument motsvarar deras bokförda värdet.
Under 2016 avslutades räntederivat i SEK och EUR i förtid, eftersom de inte längre kunde klassificeras som säkringar enligt IFRS till följd av en negativ ränta. Det realiserade värdet har inkluderats i finansiella kostnader.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga transaktioner har under kvartalet ägt rum mellan Eltel och närstående som på ett väsentligt sätt påverkar bolagets ställning och intäkter.
NYCKELTAL PER KVARTAL
| Miljoner euro | okt-dec 2016 |
jul-sep 2016 |
apr-jun 2016 |
jan-mar 2016 |
okt-dec 2015 |
jul-sep 2015 |
apr-jun 2015 |
jan-mar 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 387,1 | 356,2 | 369,0 | 287,5 | 397,3 | 310,8 | 307,8 | 239,0 |
| Nettoomsättningstillväxt, % | -2,6 | 14,6 | 19,9 | 20,3 | 12,8 | -6,1 | 2,7 | -7,8 |
| Operativt EBITA | -14,6 | 7,8 | 5,7 | 3,2 | 20,5 | 22,5 | 13,9 | 5,3 |
| Operativ EBITA-marginal, % | -3,8 | 2,2 | 1,6 | 1,1 | 5,2 | 7,2 | 4,5 | 2,2 |
| EBITDA | -11,3 | 10,8 | 9,3 | 6,3 | 23,9 | 26,3 | 16.7 | 5,5 |
| EBITA | -14,6 | 7,8 | 5,7 | 3,2 | 20,5 | 23,3 | 14,0 | 2,7 |
| EBITA-marginal, % | -3,8 | 2,2 | 1,6 | 1,1 | 5,2 | 7,5 | 4,5 | 1,1 |
| Nedskrivning av goodwill | -55,0 | - | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat (EBIT) | -73,2 | 4,1 | 2,1 | -0,4 | 16,5 | 19,6 | 10,9 | -0,4 |
| EBIT-marginal, % | -18,9 | 1,2 | 0,6 | -0,1 | 4,2 | 6,3 | 3,5 | -0,2 |
| Resultat efter finansiella poster | -77,7 | 2,1 | -0,3 | -4,1 | 14,3 | 17,0 | 9,1 | -8,3 |
| Periodens resultat efter skatt | -80,3 | 1,9 | -0,1 | -3,6 | 17,3 | 25,2 | 8,3 | -7,5 |
| Resultat per aktie, euro, före och efter utspädning | -1,29 | 0,02 | -0,01 | -0,06 | 0,27 | 0,39 | 0,13 | -0,14 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, %* | -126,1 | 21,1 | 40,0 | 53,6 | 135,7 | 42,8 | 33,3 | 35,1 |
| Avkastning på eget kapital, %* | -20,7 | 3,6 | 9,2 | 11,1 | 12,3 | 10,1 | 3,1 | 2,2 |
| Skuldsättningsgrad* | 13,2 | 4,3 | 3,6 | 2,6 | 2,0 | 3,6 | 4,1 | 4,2 |
| Rörelsekapital, netto | 14,7 | 54,9 | 69,1 | 48,9 | 7,6 | 74,3 | 39,8 | 47,6 |
| Operativt kassaflöde | 22,5 | 22,6 | -15,7 | -37,4 | 90,4 | -7,4 | 22,7 | -59,9 |
| Kassagenerering, %* | -387,4 | 160,8 | 68,8 | 112,1 | 75,8 | 4,5 | 78,1 | 12,0 |
| Antal medarbetare vid periodens utgång | 9 465 | 9 648 | 9 674 | 9 601 | 9 568 | 9 236 | 8 223 | 7 967 |
* beräknat på rullande 12 månader
SEGMENTSREDOVISNING PER KVARTAL NETTOOMSÄTTNING
| Miljoner euro | okt-dec 2016 |
jul-sep 2016 |
apr-jun 2016 |
jan-mar 2016 |
okt-dec 2015 |
jul-sep 2015 |
apr-jun 2015 |
jan-mar 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power | 148,0 | 146,2 | 148,1 | 114,8 | 171,3 | 135,8 | 152,6 | 107,8 |
| Communication | 201,6 | 173,9 | 181,4 | 144,3 | 192,4 | 140,3 | 113,6 | 97,4 |
| Transport & Security | 38,3 | 36,7 | 40,0 | 29,0 | 37,5 | 36,6 | 42,9 | 34,8 |
| Eliminering av försäljning mellan segmenten | -0,7 | -0,6 | -0,4 | -0,6 | -3,9 | -1,9 | -1,4 | -1,0 |
| Summa, nettoomsättning | 387,1 | 356,2 | 369,0 | 287,5 | 397,3 | 310,8 | 307,8 | 239,0 |
OPERATIVT EBITA PER SEGMENT
| Miljoner euro | okt-dec 2016 |
jul-sep 2016 |
apr-jun 2016 |
jan-mar 2016 |
okt-dec 2015 |
jul-sep 2015 |
apr-jun 2015 |
jan-mar 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power | -17,5 | 0,3 | 6,8 | 1,4 | 10,2 | 9,6 | 7,7 | 2,1 |
| % av nettoomsättning | -11,8 | 0,2 | 4,6 | 1,2 | 5,9 | 7,1 | 5,1 | 1,9 |
| Communication | 12,8 | 9,4 | 9,7 | 2,6 | 13,5 | 10,8 | 6,1 | 3,8 |
| % av nettoomsättning | 6,3 | 5,4 | 5,4 | 1,8 | 7,0 | 7,7 | 5,3 | 3,9 |
| Transport & Security | -4,4 | 1,7 | -8,1 | -0,1 | 1,4 | 4,2 | 3,4 | 2,3 |
| % av nettoomsättning | -11,5 | 4,7 | -20,2 | -0,3 | 3,8 | 11,4 | 8,0 | 6,7 |
| Kostnader som inte allokeras till segmenten | -5,6 | -3,7 | -2,7 | -0,7 | -4,6 | -2,2 | -3,3 | -2,9 |
| Operativt EBITA | -14,6 | 7,8 | 5,7 | 3,2 | 20,5 | 22,5 | 13,9 | 5,3 |
| % av nettoomsättning | -3,8 | 2,2 | 1,6 | 1,1 | 5,2 | 7,2 | 4,5 | 2,2 |
ANTAL MEDARBETARE PER SEGMENT VID PERIODENS UTGÅNG
| okt-dec 2016 |
jul-sep 2016 |
apr-jun 2016 |
jan-mar 2016 |
okt-dec 2015 |
jul-sep 2015 |
apr-jun 2015 |
jan-mar 2015 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power | 3 345 | 3 488 | 3 536 | 3 324 | 3 607 | 3 347 | 3 442 | 3 278 |
| Communication | 5 157 | 5 182 | 5 177 | 5 401 | 5 126 | 5 094 | 4 032 | 3 971 |
| Transport & Security | 669 | 688 | 687 | 629 | 611 | 566 | 581 | 555 |
| Övrigt | 294 | 290 | 274 | 247 | 224 | 229 | 168 | 163 |
| Summa | 9 465 | 9 648 | 9 674 | 9 601 | 9 568 | 9 236 | 8 223 | 7 967 |
Eltelkoncernen | Bokslutskommuniké januari–december 2016 Sidan 23 av 26
Definitioner och nyckeltal
IFRS nyckeltal
| Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare | |
|---|---|
| RESULTAT PER AKTIE | Vägt genomsnitt av antalet stamaktier |
| Alternativa nyckeltal (Alternative performance measures, APM) | |
| ORGANISK NETTOOMSÄTTNING |
Organisk nettoomsättning inkluderar inte förvärvet av U-SERV under 2016 och inte heller den norska Communication-verksamheten fram till den 1 september 2016 (Eltel Sønnico) och redovisas till jämförbara valutakurser |
| OPERATIVT EBITA | Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar och jämförelsestörande poster |
| JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER |
Poster relaterade till särskilda händelser vilka ledningen inte anser utgör en del av den pågående operativa verksamheten |
| BEKRÄFTAD ORDERSTOCK | Total värdet av kontrakterade order som ännu inte redovisats som försäljning |
| OPERATIVT KASSAFLÖDE | EBITA + avskrivningar + förändringar i rörelsekapitalet - nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar (investeringar) |
| Operativt kassaflöde x 100 | |
| KASSAGENERERING, %* | EBITA |
| Summa eget kapital x 100 | |
| SOLIDITET, % | Summa tillgångar - förskott från kunder |
| NETTOSKULD | Räntebärande skulder (exklusive skulder till aktieägarna) - likvida medel |
| Nettoskuld | |
| SKULDSÄTTNINGSGRAD* | EBITDA |
| SYSSELSATT KAPITAL | Rörelsekapital, netto + Immateriella tillgångar exklusive goodwill och förvärvsrelaterade övervärden + Materiella anläggningstillgångar |
| AVKASTNING PÅ SYSSELSATT | EBIT x 100 |
| KAPITAL, %* | Sysselsatt kapital (genomsnitt under rapportperioden) |
| AVKASTNING PÅ EGET | Resultat efter skatt x 100 |
| KAPITAL, %* | Summa eget kapital (genomsnitt under rapportperioden) |
* beräknat på rullande 12 månader
Moderbolaget
Eltel AB ägar och styr aktierna hänförliga till Eltelkoncernen. Koncernens verksamhetsmässiga och strategiska ledningsfunktioner är centraliserat till Eltel AB. Bolaget har ingen affärsverksamhet och riskerna är huvudsakligen hänförliga till dotterföretagens verksamhet.
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
| Miljoner euro | oct-dec 2016 |
oct-dec 2015 |
jan-dec 2016 |
jan-dec 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0,6 | 1,4 | 0,6 | 1,4 |
| Administrationsintäkter och -kostnader | -2,1 | -0,7 | -5,6 | -4,9 |
| Ränta och övriga finansiella intäkter | 4,5 | 5,2 | 18,9 | 23,7 |
| Ränta och övriga finansiella kostnader | -0,8 | -0,9 | -3,5 | -2,6 |
| Finansiella poster, netto | 3,7 | 4,3 | 15,3 | 21,1 |
| Resultat före skatt | 2,2 | 4,9 | 10,3 | 17,5 |
| Bokslutsdisponitioner | ||||
| Erlagda koncernbidrag | -9,8 | -17,2 | -9,8 | -17,2 |
| Skatter | 1,8 | - | - | - |
| Nettoresultat | -5,8 | -12,3 | 0,5 | 0,4 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
| Miljoner euro | 31 dec 2016 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Andelar i koncernföretag | 241,6 | 241,6 |
| Uppskjutna skattefordringar | 0,1 | 0,1 |
| Övriga finansiella tillgångar | 35,0 | 35,0 |
| Fordringar från koncernföretag | 331,8 | 357,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 608,5 | 634,3 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar och andra fordringar | 3,4 | 2,2 |
| Fordringar från checkkonto | 74,0 | 5,8 |
| Likvida medel | 0,0 | 0,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 77,4 | 8,1 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 685,9 | 642,4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 489,7 | 504,0 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder | - | 83,3 |
| Skulder till aktieägare | 35,0 | 35,0 |
| Summa långfristiga skulder | 35,0 | 118,3 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder | 130,4 | - |
| Skulder till koncernföretag | 29,0 | 17,5 |
| Leverantörsskulder och andra skulder | 1,9 | 2,5 |
| Summa kortfristiga skulder | 161,2 | 20,1 |
| Summa skulder | 196,2 | 138,4 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 685,9 | 642,4 |
Lånen inom ramen för Eltels bankavtal redovisas som kortfristiga till följd av de redovisade, ej uppfyllda kovenanterna beräknade per utgången av december 2016.
EGET KAPITAL
| Miljoner euro | 1 jan 2016 |
Betalningar av emitterade aktier |
Utdelning till aktieägare |
Säkrings reserv |
Egetkapital reglerade ersättningar |
Resultat | 31 dec 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekapital | 125,2 | 1,1 | - | - | - | - | 126,3 |
| Fritt eget kapital | 378,7 | -1,1 | -15,0 | 0,1 | 0,1 | 0,5 | 363,3 |
| Summa | 504,0 | - | -15,0 | 0,1 | 0,1 | 0,5 | 489,7 |
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Eltel bjuder in analytiker och media att delta vid en presentation av fjärde kvartalet 2016 den 21 februari 2017, kl. 09.00 (CET), där Eltels vd och koncernchef Håkan Kirstein, interims-CFO Lars Nilsson och styrelseordförande Ulf Lundahl kommer att presentera rapporten och svara på frågor. En direktsänd audiocast samt en powerpointpresentation kommer att finnas tillgänglig på www.eltelgroup.com/investors.
FÖR YTTERLIGARE INFORMATION, KONTAKTA:
Ingela Ulfves, VP - IR and Group Communications tfn. +358 40 311 3009, [email protected]
FINANSIELL KALENDER
| Årsredovisning 2016 | 7 april 2017 |
|---|---|
| Årsstemma 2017 | 28 april 2017 |
| Delårsrapport januari-mars 2017 | 5 maj 2017 |
| Delårsrapport januari-juni 2017 | 17 augusti 2017 |
| Delårsrapport januari-september 2017 | 2 november 2017 |
Denna information är sådan information som Eltel AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 21 februari 2017 kl. 07.00 CET.
Eltel i korthet
Eltel är en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till Infranetbranschen – kritisk infrastruktur inom affärsområdena Power, Communication samt Transport & Security – med verksamhet i Norden och Baltikum, Polen, Tyskland och Storbritannien. Eltel tillhandahåller ett brett och integrerat utbud av tjänster, som sträcker sig från underhåll- och uppgraderingstjänster till projektleveranser. Eltel har en bred kontraktsportfölj och en lojal och växande kundbas med stora nätoperatörer.
Koncernens resa mot att bli en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till Infranetbranschen inleddes i början av 2000-talet. Vid den tiden började branschen att anta nya former i och med avregleringen och privatiseringen av el- och telekomoperatörer, och som ett resultat av behovet att förbättra effektiviteten. Sedan dess har Eltel vuxit snabbt, och för räkenskapsåret 2016 genererade koncernen en nettoomsättning på 1 400 miljoner euro, och redovisade operativt EBITA på 2,1 miljoner euro.
STRATEGI OCH MÅL
Eltel har en tydlig strategisk agenda när det gäller att dra nytta av en stark marknadsställning samt att säkra en fortsatt lönsam tillväxt. Bolaget har satt upp fyra finansiella mål på sin resa mot visionen att bli det främsta Infranetbolaget i Europa.
MÅL PÅ MEDELLÅNG OCH LÅNG SIKT
Eltel har definierat följande mål på medellång och lång sikt:
- Genomsnittligt årlig organisk omsättningstillväxt på cirka 5 procent och cirka 5 procent årlig tillväxt via förvärv och sammanslagningar, inklusive ny outsourcing
- en redovisad EBITA-marginal på cirka 6 procent
- genomsnittlig kassagenerering på 95–100 procent av EBITA, och
- en skuldsättningsgrad på 2,0-2,5 x nettoskuld/EBITDA
Mål på medellång och lång sikt ska betraktas som en period på cirka tre till fem år.
UTDELNINGSPOLICY
Styrelsen har antagit en utdelningspolicy enligt vilken 50 procent, med viss flexibilitet vad gäller utdelningsandel, av bolagets konsoliderade nettoresultat ska delas ut över tid.
Eltel AB POB 126 23, Adolfsbergsvägen 13, Bromma SE-112 92 Stockholm SVERIGE Org no. 556728-6652
tfn. +46 8 585 376 00 [email protected] http://www.eltelnetworks.com http://www.eltelgroup.com