AI assistant
Eltel — Earnings Release 2015
Feb 19, 2016
3040_10-k_2016-02-19_ce97b419-bfae-40d9-bfb3-cfce6c7612e4.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Eltelkoncernen
Bokslutskommuniké januari–december 2015
Januari–december 2015
- Nettoomsättningen 1 254,9 miljoner euro (1 242,1), upp 2,9 procent vid jämförbara valutakurser*, organisk nettoomsättning upp 4,5 procent*
- Operativt EBITA 62,2 miljoner euro (61,3), eller 5,0 procent av nettoomsättningen (4,9)
- Engångsposter -1,7 miljoner euro (-22,7), främst hänförligt till börsnoteringen
- EBITA 60,5 miljoner euro (38,6), eller 4,8 procent av nettoomsättningen (3,1)
- Finansnettot minskade till -14,4 miljoner euro (-19,0)
- Resultat efter skatt 43,2 miljoner euro (11,1)
- Resultat per aktie 0,69 euro (0,12)
- Operativt kassafl öde 45,8 miljoner euro (88,9), negativ påverkat av utbetalningar hänförliga till börsnoteringen under 2015
- Styrelsen föreslår en utdelning för 2015 om 0,24 euro per aktie
Oktober–december 2015
- Nettoomsättningen 397,3 miljoner euro (352,3), upp 15,4 procent vid jämförbara valutakurser *, organisk nettoomsättning upp 4,5 procent*
- Operativt EBITA 20,5 miljoner euro (17,7), eller 5,2 procent av nettoomsättningen (5,0)
- Inga engångsposter (-6,7 miljoner euro)
- EBITA 20,5 miljoner euro (11,0), eller 5,2 procent av nettoomsättningen (3,1)
- Finansnettot minskade till -2,2 miljoner euro (- 4,2)
- Resultat efter skatt 17,3 miljoner euro (8,7)
- Resultat per aktie 0,27 euro (0,17)
- Operativt kassafl öde 90,4 miljoner euro (66,3)
Siffror inom parentes gäller samma period föregående år om inget annat anges
* Organisk nettoomsättning inkluderar inte den norska Communication-verksamheten, samt förvärven av Edi.Son, Sønnico och Vete under 2015, och redovisas till jämförbara valutakurser. För en jämförelse av nettoomsättning, se tabell på sidan 4 och segmentsrapportering för Communication på sidan 7.
Koncernchefens kommentar
Stark tillväxt under fjärde kvartalet avslutade ett rekordår för Eltel
De positiva långsiktiga trenderna på Infranet-marknaden fortsatte under det sista kvartalet 2015. Vi lyckades dra nytta av det gynnsamma marknadsläget och redovisade en tydlig ökning av orderingången under fjärde kvartalet inom samtliga av Eltels segment – Power, Communication och Transport & Security.
Vi vann en betydande mängd avtal, särskilt inom vår verksamhet för större projekt, där vi hade en något svagare orderingång i början av 2015 – vilket avspeglar den fl uktuerande delen av vår verksamhet. Flera av de nya avtalen var strategiskt viktiga projekt avseende utrullning av smarta elmätare som kommer att genomföras under de närmaste åren. År 2015 var också mycket bra inom underhåll och uppgraderingar, som utgör ungefär två tredjedelar av vår verksamhet. Vi förnyade fl era och tecknade fl era nya fl eråriga ramavtal, bland annat ett förnyat större femårsavtal med TeliaSonera i Sverige. När vi stängde böckerna för 2015 låg Eltels orderstock för bekräftade orders på den högsta nivån i bolagets historia och uppgick till 920 miljoner euro, en ökning med 35 procent jämfört med utgången av 2014. Vi redovisar den här siffran för första gången och förhoppningsvis ökar det förståelsen för vår långsiktiga förutsägbarhet och potential.
Vidare uppvisade Eltel stark tvåsiffrig nettoomsättningstillväxt under fjärde kvartalet, främst till följd av de framgångsrikt slutförda förvärven i Tyskland och Norge under året, men också till följd av en god organisk tillväxt. För helåret 2015 uppgick den organiska tillväxten till 4,5 procent och tillväxten från förvärv till 8,7 procent – därmed överskred vi klart vårt tillväxtmål om 10 procent och mer därtill. Koncernens lönsamhet fortsatte också att öka med en operativ EBITA-marginal på över 5 procent både för kvartalet och för helåret. Vår kassagenerering under fjärde kvartalet var igen stark, och den justerade kassagenereringen för 2015 var över 120 procent - ett bevis på att vår affärsmodell genererar goda kassafl öden och binder lite kapital.
Under fjärde kvartalet uppvisade vårt segment Power en mycket stark organisk tillväxt, huvudsakligen till följd av den goda utvecklingen inom eldistributionsverksamheten. Segmentet Communication fortsatte att gå bra tack vare den starka utvecklingen inom fi berinstallation och uppgraderingar av mobilnät som fortsatte även under det sista kvartalet 2015. Inom segmentet Transport & Security påverkades nettoomsättningen av lägre volymer och svagare resultat, även om fl era nya order inom järnvägssektorn tecknades under de sista månaderna 2015.
Eltels första år som börsnoterat bolag har varit händelserikt. Vi upplever att börsnoteringen har ökat kunskapen och transparensen avseende både Eltel och Infranet-branschen. Branschen bidrar på ett avgörande sätt till att modernisera samhället, vars behov av kritiskt viktiga infranät ständigt ökar. Genom att fortsätta att dra nytta av skalfördelar, en internationell plattform och utmärkta kundrelationer, kommer Eltel att fortsätta vara pionjären inom omvandlingen av Infranetbranschen från en inhemsk, teknisk bransch till en global dynamisk värdeskapare.
För att nå våra mål på medellång sikt om lönsam tillväxt och hög kassagenerering kommer vårt fokus under 2016 att ligga på fortsatt effektivisering i verksamheten samtidigt som vi ska fortsätta växa, både organiskt och genom förvärv. Vi ser speciellt möjligheter till fortsatt förbättring inom våra verksamheter för transmission och järnväg. Särskilda fokusområden vad gäller effektiviseringar är hälsa och säkerhet samt utveckling av våra medarbetare. Våra tillväxtambitioner stöds även framöver av starka marknadsutsikter i kombination med intressanta förvärvsalternativ inom alla våra marknader och segment.
–Axel Hjärne, vd och koncernchef
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER FJÄRDE KVARTALET 2015
- I november meddelade Eltel valberedningens sammansättning inför årsstämman 2016
- I oktober förvärvade Eltel ett norskt bolag specialiserat på tjänster inom järnvägssignalering, Vete Signaltjenester AS, med en nettoomsättning på cirka 60 miljoner norska kronor.
SEGMENTET POWER:
- Eltels transmissionsverksamhet tecknade två större avtal gällande krafttransmission i Polen, värderade till cirka 26 miljoner euro
- Eltels eldistributionsverksamhet tecknade ett kontrakt med Kamstrup värt 20 miljoner euro för DONGs lansering av smarta elmätare i Danmark
- Eltels eldistributionsverksamhet tecknade ett kontrakt med Soria-konsortiet i Norge, avseende 300 000 miljoner smarta elmätare
SEGMENTET COMMUNICATION:
- Eltels kommunikationsverksamhet förnyade två större tvååriga ramavtal med en stor operatör i Finland
- Eltels kommunikationsverksamhet tecknade ett treårigt ramavtal med Huawei i Tyskland, värderat till cirka 20 miljoner euro
SEGMENTET TRANSPORT & SECURITY:
- Eltels järnvägs- och vägverksamhet vann sex kontrakt i Norden till ett sammanlagt värde av cirka 24 miljoner euro
- Eltels järnvägs- och vägverksamhet tecknade ett fyraårigt ramavtal med Jernbaneverket i Norge, värderat till cirka 9 miljoner euro
- Eltels järnvägs- och vägverksamhet tecknade ett treårigt underhållsavtal med Sund&Baelt i Danmark, värderat till cirka 10 miljoner euro
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODEN
- I januari tecknade Eltels eldistributionsverksamhet ett avtal med E.ON i Sverige avseende transformatorer värderat till cirka 13 miljoner euro
- I januari tecknade Eltels verksamhet inom fast kommunikation ett nytt treårigt ramavtal, värderat till 15 miljoner euro med DNA i Finland
ÖVRIGT
Ett beslut gällande den pågående rättegången i den finska marknadsdomstolen med de finska konkurrensmyndigheterna (FCCA) är att vänta under början av 2016. I det fallet och beroende på utfallet, kommer Eltel att återkomma med mer kommentarer gällande eventuell inverkan på bolaget av ett dylikt beslut. För mer information, se avsnittet "Risker och osäkerhetsfaktorer" i denna rapport.
NYCKELTAL
| Miljoner euro | oct-dec 2015 |
oct-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
Rullande 12 månader |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 397,3 | 352,3 | 1 254,9 | 1 242,1 | 1 254,9 |
| Nettoomsättningstillväxt, % | 12,8 | 1,9 | 1,0 | 8,2 | 1,0 |
| Organisk nettoomsättningstillväxt, %* | 4,5 | 4,5 | 4,5 | 11,1 | 4,5 |
| Operativt EBITA | 20,5 | 17,7 | 62,2 | 61,3 | 62,2 |
| Operativ EBITA-marginal, % | 5,2 | 5,0 | 5,0 | 4,9 | 5,0 |
| Engångsposter** | - | -6,7 | -1,7 | -22,7 | -1,7 |
| EBITA | 20,5 | 11,0 | 60,5 | 38,6 | 60,5 |
| EBITA-marginal, % | 5,2 | 3,1 | 4,8 | 3,1 | 4,8 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 16,5 | 7,9 | 46,6 | 26,2 | 46,6 |
| EBIT-marginal, % | 4,2 | 2,2 | 3,7 | 2,1 | 3,7 |
| Resultat efter finansiella poster | 14,3 | 3,7 | 32,2 | 7,2 | 32,2 |
| Periodens resultat efter skatt | 17,3 | 8,7 | 43,2 | 11,1 | 43,2 |
| Resultat per aktie, euro, före utspädning | 0,27 | 0,17 | 0,69 | 0,12 | 0,69 |
| Resultat per aktie, euro, efter utspädning | 0,27 | 0,17 | 0,69 | 0,12 | 0,69 |
| Skuldsättningsgrad*** | 2,0 | 5,4 | 2,0 | 5,4 | 2,0 |
| Skuldsättningsgrad proforma justerat för engångsposter*** | 2,0 | 2,2 | 2,0 | 2,2 | 2,0 |
| Operativt kassaflöde | 90,4 | 66,3 | 45,8 | 88,9 | 45,8 |
| Kassagenerering, %*** | 75,8 | 230,0 | 75,8 | 230,0 | 75,8 |
| Antal medarbetare vid periodens slut | 9 568 | 8 647 | 9 568 | 8 647 | 9 568 |
*organisk nettoomsättning inkluderar inte den norska Communication-verksamheten, och inte heller förvärven av Edi.Son, Sønnico och Vete under 2015, och redovisas till jämförbara valutakurser
** huvudsakligen kostnader relaterade till börsnoteringen
*** beräknat på rullande 12 månader
Omsättning och finansiella resultat NETTOOMSÄTTNING
Oktober–december 2015 jämfört med samma period 2014
Nettoomsättningen för Eltelkoncernen i lokala valutor ökade med 15,4 procent under det fjärde kvartalet. I rapporterad valuta ökade nettoomsättningen med 12,8 procent till 397,3 miljoner euro (352,3). De främsta drivkrafterna för den starka tillväxten inom koncernens nettoomsättning var de förvärv som slutfördes i Tyskland och Norge under 2015.
Organisk nettoomsättning ökade med 4,5 procent. Ökningen av den organiska nettoomsättningen härrör från verksamheten inom segmentet Power i Norden samt från den internationella projektverksamheten inom Power.
Januari–december 2015 jämfört med samma period 2014
Nettoomsättningen i lokala valutor ökade med 2,9 procent under 2015. Nettoomsättningen i rapporterad valuta ökade med 1,0 procent till 1 254,9 miljoner euro (1 242,1). Organisk nettoomsättning ökade med 4,5 procent. Ökningen av nettoomsättningen härrörde främst från segmentet Power som levererade en tillväxt på över 10 procent, vilket omfattade både organisk tillväxt och tillväxt genom förvärv, och därmed uppfyllde koncernens tillväxtmål. Den organiska tillväxten i nettoomsättningen i affärssegment Communication var marginellt positiv under 2015. Nedgången inom underhåll av kopparledningar kompenserades mer än väl av tillväxt inom verksamheten för utrullningen av fiber och mobila nätverk. Under 2015 påverkades den totala omsättningen för segmentet Communication negativt av överföringen av Eltels norska Communication-verksamhet till bolagets joint venture Eltel Sønnico vilket skedde i slutet av 2014. Förvärvet av den återstående delen av joint venturebolaget Eltel Sønnico i september bidrog starkt till nettoomsättningstillväxten under årets sista fyra månader. Utvecklingen av nettoomsättningen i affärssegment Transport & Security var negativ, främst som en följd av slutförandet av Rakel-avtalet i Sverige under första kvartalet 2015.
Vid utgången av 2015 låg Eltels bekräftade orderstock på 920 miljoner euro - den högsta nivån någonsin och en ökning med 35 procent jämfört med utgången 2014. Tillväxten var framförallt driven av en mycket stark orderingång avseende kontrakt för utrullning av smarta elmätare, med start i slutet av 2016. Bekräftad orderstock är det totala värdet av kontrakterade order som ännu inte redovisats som försäljning. Detta avser främst order inom projektverksamheten med leveranstid på 2-5 år men omfattar även bekräftade order i ramavtal.
Segmentet Power svarade för 45 procent (41) av den totala nettoomsättningen, segmentet Communication bidrog med 43 procent (47 eller 41 exklusive den norska Communicationverksamheten) och affärssegmentet Transport & Security med 12 procent (12) av koncernens nettoomsättning.
Jämförelse av nettoomsättning
Utvecklingen av nettoomsättningen samt poster som påverkar jämförbarheten sammanfattas i nedanstående tabell:
| Nettoomsättning Miljoner euro |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
Tillväxt-% | Tillväxt-% just. för valutakurs förändringar |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 254,9 | 1 242,1 | 1,0 | 2,9 |
| Nettoomsättning från rörelseförvärv Den norska kommunikationsverksamheten överförd |
99,1 | - | 8,0 | 8,7 |
| till Eltel Sønnico | - | 121,6 | ||
| Organisk nettoomsättning, koncernen | 1 155,8 | 1 120,6 | 3,1 | 4,5 |
Nettoomsättning från förvärv omfattar Edi.Son Energietechnik GmbH från och med den 1 maj, Eltel Sønnico från och med den 1 september och Vete Signaltjenester AS från och med den 1 oktober 2015.
Organisk nettoomsättning för koncernen omfattar inte förvärven under 2015 och inte heller den norska Communication-verksamheten som överfördes till joint venture -bolaget Eltel Sønnico per den 31 december 2014.
FINANSIELLA RESULTAT
Oktober–december 2015 jämfört med samma period 2014
Operativt EBITA för Eltelkoncernen uppgick till 20,5 miljoner euro (17,7), eller 5,2 procent av nettoomsättningen (5,0). Förbättringen av operativt EBITA drevs av ett starkt resultat under fjärde kvartalet inom segmenten Communication och Power, medan lönsamheten inom Transport & Security huvudsakligen påverkades av en svagare utveckling inom verksamheten för järnväg.
Nettoomsättning
Nettoomsättning per land
Koncernens EBITA uppgick till 20,5 miljoner euro (11,0) påverkades positivt av lägre engångskostnader och ett förbättrat operativt resultat. Under motsvarande period 2014 redovisades 6,7 miljoner euro i engångskostnader hänförliga till Eltels notering på Nasdaq Stockholm. Avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar uppgick till 4,0 miljoner euro (3,1).
De finansiella kostnaderna minskade till 2,2 miljoner euro (4,2) som en följd av en lägre nettoskuld och lägre räntor baserat på förnyad finansiering.
Skatt för perioden var positiv och uppgick till 2,9 miljoner euro (4,9) till följd av uppskjutna skattefordringar för tidigare års skattemässiga underskottsavdrag i Tyskland och Norge, aktiverade av förvärvet av Edi.Son Energietechnik GmbH och Eltel Sønnico AS.
Januari–december 2015 jämfört med samma period 2014
Eltelkoncernens operativa EBITA ökade till rekordhöga 62,2 miljoner euro (61,3), vilket motsvarar 5,0 procent av nettoomsättningen (4,9). Utvecklingen inom segmentet Communication var mycket bra och både operativt EBITA och lönsamheten ökade betydligt under 2015. Verksamheten inom segmentet Power svängde tillbaka på rätt spår igen under fjärde kvartalet. Trots den positiva utvecklingen under fjärde kvartalet låg dock både operativt EBITA och EBITA-marginalen inom segmentet Power under den nivå som uppnåddes under föregående år. Inom segmentet Transport & Security hade det svaga resultatet under fjärde kvartalet en negativ påverkan på lönsamheten för helåret för segmentet. EBITA-marginalen för helåret låg emellertid kvar över den genomsnittliga nivån för koncernen.
EBITA för koncernen uppgick till 60,5 miljoner euro (38,6). EBITA omfattar engångskostnader om 1,7 miljoner euro (22,7), främst härrörande från rådgivningstjänster relaterade till börsnoteringen och incitamentsprogrammet för ledningen vilket realiserades i februari 2015 i samband med slutförandet av noteringen av bolagets aktier på Nasdaq Stockholm. Avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar uppgick till 13,9 miljoner euro (12,4).
I finansnettot om -14,4 miljoner euro (-19,0), ingår en icke kassaflödespåverkande nedskrivning om 3,5 miljoner euro för aktiverade finansieringskostnader härrörande till finansieringen före börsnoteringen. I februari 2015, efter börsnoteringen, förnyade Eltel sin finansiering, vilket medför lägre räntekostnader framöver. Skatt för perioden var positiv och uppgick till 11,0 miljoner euro (3,9), härrörande från uppskjutna skattefordringar för tidigare års skattemässiga underskottsavdrag som en följd av högre EBIT och lägre finansieringskostnader.
Verksamhetsförutsättningar
Tillväxten inom el- och kraftsektorn gynnas av långsiktiga drivkrafter. Verksamhetsförutsättningarna kännetecknas av en hög aktivitetsnivå på marknaden och långsiktiga investeringsplaner. Krafttransmissionsmarknaden kännetecknas av ett stabilt flöde av upphandlingar, baserat på omfattande investeringsplaner som har offentliggjorts av systemoperatörer på samtliga av Eltels marknader. På eldistributionsmarknaden har den generellt sett höga aktivitetsnivån bibehållits. En ökad efterfrågan på marknaden har lockat till sig nya aktörer, och konkurrensen fortsätter att vara intensiv. Distributionssystemoperatörer i Norge, Danmark och Tyskland fortsätter att ta investeringsbeslut avseende smarta elmätare under de närmaste åren. Vidare förväntas upphandlingsaktiviteten fortsätta att ligga på en hög nivå i Sverige och Finland. I Sverige förväntas en ny modell för reglering av elnäten ytterligare öka investeringsnivåerna inom eldistributionsnätverken.
Efterfrågan på marknaden för telekomsektorn är stark, i synnerhet inom fast kommunikation, även om det förekommer vissa skillnader mellan olika länder och teknologier. Efterfrågan på fiberutrullning förväntas ligga kvar på en hög nivå. Antalet användare av kopparnät och därpå följande lägre behov av underhåll fortsätter att sjunka. I Finland har kundernas investeringsnivå varit lägre jämfört med de nivåer som noterades under 2014. Efterfrågan på utrullningar av LTE/4G fortsätter att erbjuda möjligheter, särskilt i Norden, men med en ökad aktivitet också i Tyskland.
De långsiktiga drivkrafterna för den nordiska transportsektorn, främst inom järnväg, är fortsatt starka och skapar goda möjligheter att utöka verksamheten. Ett flertal kunder publicerar löpande prognoser för planerade inköp på månads- eller kvartalsbasis, vilket ger en god överblick över upphandlingar och underlättar planering av verksamheten. Under fjärde kvartalet tecknades flera nya order inom järnvägssektorn. I Sverige fortsätter marknaden för säkerhets- och försvartjänster att öka med stöd av större satsningar inom försvaret. Inom flygsektorn fortsätter den svenska verksamheten för fjärrstyrda trafikledartorn (Remote Tower) erbjuda nya affärs- och marknadsmöjligheter. I Norge och Danmark håller flygsektorn på att öppnas upp för externa tjänsteleverantörer, vilket innebär nya möjligheter för Eltel.
Segmentsinformation
Eltel redovisar sin verksamhet i tre affärssegment – Power, Communication samt Transport & Security – utifrån vilka produkter och tjänster som erbjuds.
Power
Affärssegmentet Power tillhandahåller underhåll av elnät samt underhållstjänster, uppgraderingstjänster och projektarbeten till nationella transmissionssystemoperatörer och ägare av distributionsnät. Segmentet verkar inom samtliga av Eltels geografiska områden, och verksamheten karaktäriseras av långsiktiga kundrelationer, med en kontinuerlig orderingång som genereras genom ramavtal och projekt. Tillväxten inom segmentet drivs generellt inte av BNP, utan istället av krav på ökad tillgänglighet i nät och regulatoriska krav. Huvuddelen av verksamheten utgörs av uppgraderingstjänster och projektbaserat arbete. Arbeten gällande uppgradering slutförs vanligtvis inom några månader, medan normala projektleveranser varar i 2–3 år. Ramavtalen sträcker sig vanligtvis över 3–5 år.
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 171,3 | 142,6 | 567,6 | 515,9 |
| Operativt EBITA | 10,2 | 8,0 | 29,6 | 32,1 |
| Operativ EBITA-marginal, % | 5,9 | 5,6 | 5,2 | 6,2 |
| Antal medarbetare | 3 607 | 3 412 | 3 607 | 3 412 |
Oktober–december 2015 jämfört med samma period 2014
Nettoomsättningen i lokala valutor för segmentet Power ökade med 22,1 procent under fjärde kvartalet. Nettoomsättningen i rapporterad valuta ökade med 20,2 procent till 171,3 miljoner euro (142,6). Ökningen av nettoomsättningen var främst driven av en högre omsättning inom eldistributionsverksamheten i Norden; elkabelprojekt i Finland samt god aktivitet i Danmark. Vidare bidrog transmissionsprojekt i Norden och Tyskland, samt en hög aktivitet inom elektrifieringsprojekt i Afrika, till tillväxten.
Lönsamheten ökade klart under fjärde kvartalet. Operativt EBITA ökade med 27,0 procent och uppgick till 10,2 miljoner euro (8,0) och den operativa EBITA-marginalen låg på en god nivå på 5,9 procent (5,6). Förbättringen var främst hänförlig till tillväxten inom den nya krafttransmissionsverksamheten i Tyskland. Vidare bidrog välhanterade transformatorprojekt i Polen också till det förbättrade verksamhetsresultatet.
Januari–december 2015 jämfört med samma period 2014
Nettoomsättningen i lokala valutor för segmentet Power ökade med 10,8 procent i 2015. Nettoomsättningen i rapporterad valuta ökade med 10,0 procent till 567,6 miljoner euro (515,9). Nettoökningen härrörde främst från krafttransmissionsverksamheten i Tyskland. I Tyskland utgjordes leveransmixen både av transformatorprojekt samt byggandet av kraftledningar. I Norden ökade både eldistributions- och transmissionsverksamheten i Finland sin nettoomsättning under 2015, medan tillväxten delvis motverkades av lägre omsättning inom transmission i Sverige och Norge. Transmissionsverksamheten i Afrika redovisade också tillväxt.
Operativt EBITA för helåret var 7,9 procent lägre och uppgick totalt till 29,6 miljoner euro (32,1). Den operativa EBITA-marginalen uppgick till 5,2 procent (6,2). Den lägre EBITA-marginalen var främst en följd av den i snitt klart högre ersättningen hänförlig till ett afrikanskt projekt under tredje kvartalet 2014. Denna effekt kompenserades till viss del av det positiva bidraget från det förvärvade tyska bolaget Edi.Son samt en generellt bättre lönsamhet på den polska marknaden.
Communication
Affärssegmentet Communication tillhandahåller underhåll och uppgraderingar till telekomoperatörer och andra ägare av kommunikationsnätverk. Segmentet verkar i dag på alla Eltels marknader, och verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundsamarbeten, med en jämn orderingång som huvudsakligen genereras genom ramavtal. Verksamheten drivs främst av teknikuppgraderingar, underhåll och ökad efterfrågan på nätkapacitet.
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 192,4 | 168,4 | 543,7 | 584,0 |
| Operativt EBITA | 13,5 | 10,1 | 34,2 | 25,8 |
| Operativ EBITA-marginal, % | 7,0 | 6,0 | 6,3 | 4,4 |
| Antal medarbetare | 5 126 | 4 647 | 5 126 | 4 647 |
Konsolideringen av den norska kommunikationsverksamheten, Eltel Sønnico, påverkar jämförbarheten. Se nedan för mer information.
Oktober–december 2015 jämfört med samma period 2014
Nettoomsättningen i lokala valutor för segmentet Communication ökade med 17,6 procent under fjärde kvartalet. I rapporterad valuta ökade nettoomsättningen med 14,2 procent till 192,4 miljoner euro (168,4). Den främsta orsaken till ökningen var konsolideringen av det förvärvade norska joint venture-bolaget Eltel Sønnico från och med september 2015. Den organiska nettotillväxten var 1,4 procent. Utöver effekten från Eltel Sønnico påverkades ökningen av nettoomsättningen positivt av ökade fiberutrullningsprojekt och underhållsvolymer i Sverige.
Operativt EBITA ökade avsevärt med 33,9 procent till 13,5 miljoner euro (10,1) och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 7,0 procent (6,0). Förbättringen av operativt EBITA härrörde främst från det klart förbättrade resultatet för verksamheten i Tyskland och en stark utveckling i Norden.
Januari–december 2015 jämfört med samma period 2014
Eltels nettoomsättning i lokala valutor för segmentet Communication minskade med 4,3 procent under 2015. I rapporterad valuta minskade nettoomsättningen med 6,9 procent till 543,7 miljoner euro (584,0). Orsaken till nedgången var dekonsolideringen av den norska Communication-verksamheten från januari till september 2015. Organisk nettoomsättning ökade med 2,6 procent. Den positiva affärsutvecklingen inom fiberuppgraderingstjänster i Sverige motverkades delvis av lägre volymer i Finland.
Operativt EBITA ökade betydligt med 32,7 procent till 34,2 miljoner euro (25,8). Lönsamheten förbättrades märkbart och den operativa EBITA-marginalen uppgick till 6,3 procent (4,4). Den främsta orsaken till den förbättrade lönsamheten var en ökad och mer effektiv verksamhet i Tyskland jämfört med 2014, samt en ökning inom utrullning av fiber- och mobilnät i Norden.
Eltel Sønnico påverkan på jämförbarheten
Den 31 december 2014 överfördes Eltels och Umoes norska kommunikationsverksamhet till ett joint venture-företag (50/50) Eltel Sønnico AS. Under perioden januari–augusti 2015 konsoliderades inte den norska kommunikationsverksamheten i koncernens nettoomsättning. Under denna period inkluderades Eltels andel av resultatet från joint venture-företaget på en egen rad i EBITAresultatet. Den 1 september 2015 förvärvade Eltel resterande 50 procent av joint venture-bolaget Eltel Sønnico. Efter förvärvet ägs företaget helt av Eltel som konsoliderar 100 procent av nettoomsättningen. Antalet anställda som överfördes från Eltel till joint venture-företaget den 31 december 2014 var 562, och totalt antal anställda i Eltel Sønnico AS per den 1 september 2015 var 1 165.
Organisk nettoomsättning påverkas inte av överföringen av den norska Communication-verksamheten till Eltel Sønnico, och inte heller av förvärvet av Eltel Sønnico i september.
Nettoomsättning för Communication per kvartal
Transport & Security
Affärssegmentet Transport & Security tillhandahåller underhåll och uppgraderingar samt projektleveranser till flera statliga myndigheter, inklusive myndigheter med ansvar för järnvägar, vägar, försvaret och flyg. Affärssegmentet Transport & Security verkar främst i Norden. Verksamheten kännetecknas av långsiktiga kundrelationer med ett kontinuerligt inflöde av order på underhåll som genereras genom långsiktiga ramavtal och projektleveransavtal från upphandlingsprocesser. Verksamheten drivs av investeringar inom transportinfrastruktur, ökad transport inom flyg och tåg samt genom outsourcing av tekniska tjänster inom försvar och flyg.
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 37,5 | 45,4 | 151,7 | 154,2 |
| Operativt EBITA | 1,4 | 2,4 | 11,4 | 12,1 |
| Operativ EBITA-marginal, % | 3,8 | 5,4 | 7,5 | 7,9 |
| Antal medarbetare | 611 | 563 | 611 | 563 |
Oktober–december 2015 jämfört med samma period 2014
Nettoomsättningen i lokala valutor för affärssegmentet Transport & Security minskade med 15,6 procent under fjärde kvartalet. I rapporterad valuta minskade nettoomsättningen med 17,5 procent till 37,5 miljoner euro (45,4). Den främsta orsaken till den lägre nettoomsättningen var slutförandet av Rakel-avtalet inom säkerhetsverksamheten i Sverige, samt en något lägre omsättning inom flyg- och säkerhetssektorn i Danmark. Vidare påverkades järnvägsverksamheten i Sverige negativt av minskade volymer till följd av en lägre orderingång i början av 2015.
Operativt EBITA minskade med 41,2 procent och uppgick till 1,4 miljoner euro (2,4), och den operativa EBITA-marginalen minskade till 3,8 procent (5,4). De främsta orsakerna till den svaga lönsamheten var relaterade till det avslutade Rakelavtalet i Sverige och lägre lönsamhet inom järnvägssektorn till följd av en lägre lönsamhet inom järnvägsverksamheten i Norge.
Januari–december 2015 jämfört med samma period 2014
Nettoomsättningen i lokala valutor för affärssegmentet Transport & Security ökade med 1,3 procent under fjärde kvartalet. I rapporterad valuta minskade nettoomsättningen med 1,6 procent till 151,7 miljoner euro (154,2). Den marginellt lägre nettoomsättningen var främst hänförlig till en lägre verksamhetsaktivitet både inom flyg och säkerhet, samt inom järnvägsverksamheten i Sverige. Den negativa påverkan kompenserades delvis av nya avtal för järnvägsverksamheten i Norge.
Operativt EBITA minskade med 6,0 procent till 11,4 miljoner euro (12,1). Den operativa EBITA-marginalen för helåret uppgick till 7,5 procent (7,9). Den lägre marginalen var främst en följd av svagare projektresultat och lönsamhet inom järnvägsverksamheten i Norge.
Förvärv
Den 5 oktober 2015 förvärvade Eltel Vete Signaltjenester AS i Norge. Vete tillhandahåller tjänster inom signalsystem för järnväg i Norge. Bolaget hade en årlig omsättning på cirka 60 miljoner norska kronor i 2014 och 37 anställda med specialistkompetens inom signal- och säkerhetssystem.
Balansräkning och kassaflöde
BALANSRÄKNING OCH FINANSIELL STÄLLNING
31 december 2015
I februari 2015, i samband med börsnoteringen av Eltel, förnyades bolagets finansiering. Räntebärande skulder, som vid utgången av 2014 uppgick till 330,9 miljoner euro, återbetalades och ersattes av en lånefacilitet på 210 miljoner euro med en löptid på fem år. Räntebärande skulder uppgick vid utgången av 2015 till 266,6 miljoner euro (340,7 miljoner euro inklusive räntebärande skulder till aktieägarna), varav 251,7 miljoner euro (6,5) var långfristiga och 14,9 miljoner euro (334,2) var kortfristiga. Likvida medel uppgick till 87,9 miljoner euro (61,0).
Den räntebärande nettoskulden uppgick till 145,1 miljoner euro (268,5) vilket motsvarar en minskning med 45,9 procent och en nettoskuld/EBITDA på 2,0, justerat för engångsposter. Detta är väl i linje med Eltels mål på medellång till lång sikt om en skuldsättningsgrad på 2,0–2,5.
RÄNTEBÄRANDE SKULDER OCH NETTOSKULD
| Miljoner euro | 31 dec 2015 |
31 dec 2014 |
|---|---|---|
| Räntebärande skulder i balansräkningen* | 231,6 | 326,0 |
| Allokering av effektiv ränta till perioderna | 1,4 | 3,5 |
| Minus likvida medel | -87,9 | -61,0 |
| Nettoskuld | 145,1 | 268,5 |
* exklusive räntebärande skulder till aktieägarna
Vid utgången av 2015 var Eltels likviditetsläge på en god nivå, och tillgängliga likviditetsreserver uppgick till 183,3 miljoner euro (126,4). I september introducerade Eltel ett finskt företagscertifikatsprogram på 100 miljoner euro främst i användningssyfte för rörelsekapital. Programmet diversifierar Eltels finansieringskapacitet och förbättrar finansieringsläget. Vid utgången av december låg soliditeten för koncernen på 43,3 procent (27,9).
I slutet av rapporteringsperioden uppgick garantier baserade på avtalsmässiga kommersiella åtaganden och pensionsförpliktelser utfärdade av banker, andra finansinstitut och moderbolaget till 375,4 miljoner euro (304,5). Summan omfattade förskottsbetalningar och övriga typer av garantier för betalningar.
KASSAFLÖDE OCH KASSAGENERERING (CASH CONVERSION)
Januari–december 2015
Eltels operativa kassaflöde för 2015 uppgick till 45,8 miljoner euro (88,9). Operativt kassaflöde för helåret blev klart positivt efter den mycket starka kassagenereringen under fjärde kvartalet. Operativt kassaflöde under fjärde kvartalet uppgick till 90,4 miljoner euro (66,3), främst drivet av ett starkt verksamhetsresultat och en positiv effekt från säsongsmässiga förändringar av nettorörelsekapitalet, inklusive nyttjande av en leverantörsfinansiering, som tillhandahållits av en kund, i den förvärvade norska kommunikationsverksamheten. För helåret 2015 påverkades kassaflödet negativt av erläggandet av 28,4 miljoner euro i kostnader hänförliga till börsnoteringen, medan påverkan på EBITA från huvuddelen av kostnaderna skedde under 2014.
Den löpande kassagenereringen för 12 månader uppgick till 75,8 procent, och justerat för engångskostnader hänförliga till börsnoteringen uppgick den löpande kassagenereringen till 123,3 procent. Under 2014 låg kassagenereringen ovanligt högt, på 230,0 procent (145 procent justerat för engångskostnader hänförliga till börsnoteringen), som en följd av fasning av projekt, erhållna förskottsbetalningar samt påverkan på EBITA från kostnader hänförliga till börsnoteringen.
Kassaflödet, och därmed även kassagenereringen (cash conversion), varierar mellan kvartalen på grund av säsongsmässiga mönster avseende försäljning och produktion.
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 49,1 miljoner euro (81,4), inklusive en negativ påverkan från förändringen av rörelsekapitalet på 15,5 miljoner euro (+48,1). Kassaflöde från finansiella poster och skatt uppgick till -12,6 miljoner euro (-23,3). Kassflöde från förvärv uppgick till 33,1 miljoner euro och nettoinvesteringar, främst ersättningsinvesteringar, uppgick till 11,1 miljoner euro (8,9).
Säsongseffekter under kalenderåret
FÖRDELNING AV OMSÄTTNING OCH INTÄKTER UNDER RÄKENSKAPSÅRET
Eltels verksamhet är säsongsbunden till sin natur, vilket har en betydande inverkan på nettoomsättningen, EBITA samt kassaflödet. Säsongsberoendet beror på en rad faktorer, däribland väderförhållanden, tidpunkten för kundernas order samt färdigställandet av olika arbetsfaser vid månadsslutet. Eltelkoncernen har historiskt sett redovisat förbättrade intäkter och rörelsevinster under andra halvåret, med den högsta aktivitetsnivån under perioden maj till oktober. Nettoomsättningen och EBITA presenteras i tabellerna på sidan 4 och 5. Kassaflödet har normalt sett en stark säsongsmässig variation med ett svagare kassaflöde fram till slutet av tredje kvartalet på grund av ökad produktion under den perioden. När produktionsvolymerna minskar igen mot slutet av året är kassaflödet normalt sett starkt. För mer information, se nyckeltal per kvartal på sidan 18.
Övriga upplysningar
FÖRVÄRV INOM SEGMENTET TRANSPORT & SECURITY
Den 5 oktober offentliggjorde Eltel slutförandet av förvärvet av Vete Signaltjenester AS i Norge. Vete tillhandahåller tjänster inom signalsystem för järnväg i Norge. Bolaget hade en årlig omsättning på cirka 60 miljoner norska kronor och 37 anställda med specialistkompetens inom signal- och säkerhetssystem i 2014. Förvärvspriset ligger i linje med de mål som Eltel presenterade i prospektet i samband med börsnoteringen på Nasdaq Stockholm i februari 2015.
För att svara mot den ökande efterfrågan från kunderna har Eltel beslutat att utöka sin kompetens och sina resurser inom signal- och säkerhetssegmentet. Förvärvet av Vete kompletterar Eltels nuvarande produkt och serviceportfölj i Norge och medför tydliga synergier med Eltels befintliga järnvägsverksamhet. I och med förvärvet av Vete kan Eltel utöka verksamheten i Norge ytterligare, och vidareutveckla samarbetet över gränserna mellan de olika enheterna inom Eltel.
STYRELSENS FÖRSLAG TILL UTDELNING
Totalt fritt eget kapital för moderbolaget per den 31 december 2015 uppgick till 378 745 547,00 euro, varav årets resultat efter skatt uppgick till 374 981,93 euro. På årsstämman föreslog styrelsen för aktieägarna att en utdelning om 0,24 euro per aktie ska utbetalas på de utestående 62 624 238 aktierna, vilket får till resultat en total summa av föreslagen utdelning om 15 029 817,12 euro. Styrelsen föreslår vidare att det återstående fria egna kapitalet om 363 715 729,88 euro, balanseras och transporteras.
Samtliga aktier som finns per avstämningsdagen berättigar till utdelning för år 2015.
ÅRSSTÄMMA OCH ÅRSREDOVISNING
Eltels årsstämma hålls måndagen den 2 maj 2016 på Eltels huvudkontor, Adolfsbergsvägen 13, Bromma, Stockholm.
Årsredovisningen kommer att finnas tillgänglig på Eltels webbplats, www.eltelgroup.com, samt på Eltels huvudkontor, Adolfsbergsvägen 13, Bromma, Stockholm, från och med vecka 15.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Det övergripande ekonomiska klimatet och regleringsbeslut på koncernens marknader medför risker avseende volymer och tidpunkten för investeringar. Betydande rörelser i valutakurserna EUR/SEK, EUR/NOK och EUR/PLN kan påverka koncernens resultat.
Den 31 oktober 2014 lade den finska konkurrensmyndigheten (FCCA) fram ett förslag till den finska marknadsdomstolen att ålägga koncernen ett vite om 35 miljoner euro. Detta med anledning av en påstådd överträdelse från Eltels sida vid arbetet med att bygga kraftledningar i Finland under 2004–2011. Eltel avgav sitt svar den 19 december 2014. Eltel erhöll ett svaromål från FCCA per den 13 mars 2015 och svarade den 27 april 2015. Den muntliga förhandlingen hölls i finska marknadsdomstolen i september 2015. Ett beslut från den finska marknadsdomstolen är att vänta under början av 2016. Eltel anser sig inte skyldigt till överträdelse av konkurrensreglerna och finner ingen grund för yrkandet på vite. Eltel har överklagat FCCA:s anmälan och föreläggande om vite till den finska marknadsdomstolen och krävt att målet läggs ner. I anslutning till Eltels börsnotering på Stockholmsbörsen i februari 2015 har de säljande aktieägarna ingått ett avtal där de åtagit sig att bidra med ett belopp om sammanlagt högst 35 miljoner euro till Eltel för att täcka eventuella böter (dvs. exklusive kostnader och eventuella skadestånd hänförliga till krav från utomstående) som ska betalas av bolaget med anledning av FCCA-fallet.
För mer information om risker och osäkerheter, se Årsredovisningen 2014.
ÄGARSTRUKTUR
De största aktieägarna i Eltel AB per den 30 december 2015 :
| Aktieägare | Antal aktier | Andel av kapital och rösträtter, % |
|---|---|---|
| 3i-kontrollerade företag | 12 524 849 | 20,00% |
| Zeres Capital | 6 575 545 | 10,50% |
| Swedbank Robur Fonder | 6 008 465 | 9,59% |
| Fjärde AP-fonden | 5 775 530 | 9,22% |
| BNP Paribas S.A. | 4 732 625 | 7,56% |
| Summa | 35 617 014 | 56,87% |
| Övriga aktieägare | 27 007 224 | 43,13% |
| Summa aktier i Eltel AB | 62 624 238 | 100,00% |
Uppdaterad information om Eltel största aktieägare och innehav bland insynspersoner per den 30 december 2015 finns på Eltels hemsida http://www.eltelgroup.com/sv/agarstruktur/.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS UNDERSKRIFTER
Stockholm, 18 februari 2016
STYRELSEN
Gérard Mohr, ordförande
Fredrik Karlsson Ulf Lundahl Susanne Lithander Rada Rodriguez
Matti Kyytsönen Karl Åberg Jonny Andersson Björn Ekblom
VD OCH KONCERNCHEF
Axel Hjärne
Denna rapport är oreviderad.
Finansiell information i sammandrag
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 397,3 | 352,3 | 1 254,9 | 1 242,1 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -346,3 | -306,2 | -1 089,6 | -1 078,3 |
| Bruttoresultat | 51,0 | 46,1 | 165,3 | 163,8 |
| Övriga intäkter | 1,1 | 6,6 | 4,3 | 8,4 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -4,2 | -3,6 | -14,2 | -12,2 |
| Administrationskostnader | -23,8 | -34,9 | -88,0 | -116,1 |
| Övriga kostnader | -3,5 | -2,7 | -8,3 | -4,5 |
| Andel av resultat i joint ventures | -0,1 | -0,5 | 1,5 | -0,7 |
| Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar (EBITA) | 20,5 | 11,0 | 60,5 | 38,6 |
| Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -4,0 | -3,1 | -13,9 | -12,4 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 16,5 | 7,9 | 46,6 | 26,2 |
| Finansiella intäkter | 0,1 | - | 0,3 | 0,3 |
| Finansiella kostnader | -2,3 | -4,2 | -14,7 | -19,3 |
| Finansiella poster, netto | -2,2 | -4,2 | -14,4 | -19,0 |
| Resultat före skatt | 14,3 | 3,7 | 32,2 | 7,2 |
| Inkomstskatt | 2,9 | 4,9 | 11,0 | 3,9 |
| Resultat efter skatt | 17,3 | 8,7 | 43,2 | 11,1 |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 16,6 | 8,3 | 41,7 | 9,5 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,6 | 0,4 | 1,5 | 1,6 |
| Resultat per aktie | ||||
| Före utspädning, euro | 0,27 | 0,17 | 0,69 | 0,12 |
| Efter utspädning, euro | 0,27 | 0,17 | 0,69 | 0,12 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET I SAMMANDRAG
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-sep 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 17,3 | 8,7 | 43,2 | 11,1 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som inte ska återföras till resultaträkningen | ||||
| Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | 2,3 | -3,6 | 0,4 | -9,8 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||||
| Kassaflödessäkringar | -2,0 | 0,1 | -3,5 | 1,5 |
| Säkringar av nettoinvestering | -1,0 | 3,0 | -1,5 | 6,7 |
| Valutakursdifferenser | 3,4 | -10,5 | 3,3 | -16,0 |
| Summa | 0,3 | -7,4 | -1,6 | -7,8 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 2,6 | -11,0 | -1,2 | -17,6 |
| Periodens totalresultat | 19,9 | -2,3 | 41,9 | -6,5 |
| Totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 19,2 | -2,7 | 40,5 | -8,1 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,6 | 0,4 | 1,5 | 1,6 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Miljoner euro | 31 dec 2015 |
31 dec 2014 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 463,6 | 405,8 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 82,4 | 84,6 |
| Materiella anläggningstillgångar | 38,0 | 33,1 |
| Investeringar i och fordringar från joint venture | 0,2 | 28,2 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 0,2 | 0,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 34,2 | 23,6 |
| Övriga finansiella tillgångar | 35,0 | - |
| Kundfordringar och andra fordringar | 0,1 | 0,9 |
| Summa anläggningstillgångar | 653,7 | 576,4 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 14,5 | 10,2 |
| Kundfordringar och andra fordringar | 341,1 | 335,2 |
| Likvida medel | 87,9 | 61,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 443,5 | 406,4 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 097,2 | 982,8 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 440,9 | 248,4 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 7,1 | 6,4 |
| Summa eget kapital | 448,0 | 254,9 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 216,7 | 6,5 |
| Skulder till aktieägare | 35,0 | - |
| Ersättningar till anställda efter avslutad anställning | 13,9 | 18,0 |
| Uppskjutna skatteskulder | 17,1 | 15,9 |
| Övriga avsättningar | 3,0 | 2,7 |
| Övriga långfristiga skulder | 0,1 | 0,1 |
| Summa långfristiga skulder | 285,8 | 43,2 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 14,9 | 319,5 |
| Skulder till aktieägare | - | 14,7 |
| Övriga avsättningar | 3,8 | 29,0 |
| Förskott från kunder | 62,7 | 69,0 |
| Leverantörsskulder och andra skulder | 281,9 | 252,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 363,4 | 684,7 |
| Summa skulder | 649,2 | 727,9 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 097,2 | 982,8 |
KONCERNENS KASSAFLÖDE I SAMMANDRAG
| Miljoner euro | jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster och skatt | 49,1 | 81,4 |
| Erhållen ränta | 0,3 | 0,3 |
| Ränta och övriga erlagda finansiella kostnader | -9,7 | -19,2 |
| Betalda inkomstskatter | -3,3 | -4,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 36,4 | 58,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | ||
| Köp av materiella anläggningstillgångar | -12,3 | -10,0 |
| Försäljning av materiella anläggninstillgångar | 1,3 | 1,2 |
| Förvärv av verksamhet | -33,1 | - |
| Avyttring av verksamhet | - | 0,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -44,2 | -8,7 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | ||
| Betalningar av emitterade aktier | 143,1 | - |
| Upptagna långfristiga lån | 209,3 | - |
| Upptagna kortfristiga lån | 29,2 | - |
| Betalning av kortfristiga lån | -19,0 | - |
| Amortering av lån | -326,5 | -9,1 |
| Förändring finansiella leasingskulder | -0,5 | -1,8 |
| Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | -0,8 | -0,7 |
| Förändring övriga finansiella tillgångar | 0,7 | - |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 35,5 | -11,6 |
| Förändringar av likvida medel | 27,8 | 37,8 |
| Likvida medel vid periodens början | 61,0 | 26,2 |
| Kursdifferens i likvida medel | -0,9 | -3,0 |
| Likvida medel vid periodens slut | 87,9 | 61,0 |
BRYGGA FRÅN EBITA TILL KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET FÖRE FINANSIELLA POSTER OCH SKATT
| Miljoner euro | jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|
| EBITA | 60,5 | 38,6 |
| Avskrivningar | 11,9 | 11,0 |
| Förändringar i rörelsekapitalet, netto | -15,5 | 48,1 |
| Nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar | -11,1 | -8,9 |
| Operativt kassaflöde (används i nyckeltalet kassagenerering) | 45,8 | 88,9 |
| Justerat för nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar | 11,1 | 8,9 |
| Vinst från försäljning av tillgångar | -1,3 | -6,3 |
| Poster redovisade i övrigt totalresultat | -6,1 | -1,2 |
| Övriga icke kassaflödespåverkande förändringar | -0,4 | -8,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före finansiella poster och skatt | 49,1 | 81,4 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| Miljoner euro | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Ansamlad förlust |
Omvärderingar av förmånsbestämnda pensionsplaner |
Säkrings reserv |
Omräknings differenser |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 1 jan 2015 | 86,4 | 276,3 | -79,4 | -22,9 | 8,6 | -20,5 | 248,4 | 6,4 | 254,9 |
| Totalresultat för perioden | - | - | 41,7 | 0,4 | -4,9 | 3,3 | 40,5 | 1,5 | 41,9 |
| Egetkapitalreglerade ersättningar |
- | - | 0,3 | - | - | - | 0,3 | - | 0,3 |
| Betalningar av emitterade aktier |
38,9 | 113,4 | - | - | - | - | 152,3 | - | 152,3 |
| Nyemissionskostnader | - | -0,6 | - | - | - | - | -0,6 | - | -0,6 |
| Utdelning betald till innehav utan bestämmande inflytande |
- | - | - | - | - | - | - | -0,8 | -0,8 |
| Transaktioner med aktieägare | 38,9 | 112,8 | 0,3 | - | - | - | 152,0 | -0,8 | 151,2 |
| Eget kapital 31 dec 2015 | 125,2 | 389,1 | -37,3 | -22,5 | 3,7 | -17,2 | 440,9 | 7,1 | 448,0 |
| Miljoner euro | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Ansamlad förlust |
Omvärderingar av förmånsbestämnda pensionsplaner |
Säkrings reserv |
Omräknings differenser |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 1 jan 2014 | 86,4 | 281,5 | -88,9 | -13,1 | 0,4 | -4,5 | 261,8 | 5,5 | 267,3 |
| Totalresultat för perioden | - | - | 9,5 | -9,8 | 8,2 | -16,0 | -8,1 | 1,6 | -6,5 |
| Nyemissionskostnader | - | -2,9 | - | - | - | - | -2,9 | - | -2,9 |
| Utdelning till aktieägare | - | -2,4 | - | - | - | - | -2,4 | - | -2,4 |
| Utdelning betald till innehav utan bestämmande inflytande |
- | - | - | - | - | - | - | -0,7 | -0,7 |
| Transaktioner med aktieägare | - | -5,3 | - | - | - | - | -5,3 | -0,7 | -5,9 |
| Eget kapital 31 dec 2014 | 86,4 | 276,3 | -79,4 | -22,9 | 8,6 | -20,5 | 248,4 | 6,4 | 254,9 |
Noter till de finansiella rapporterna i sammandrag
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Redovisningsprinciperna överensstämmer med dem som används av koncernen för räkenskapsåret 2014. För räntederivat som ingicks under första kvartalet 2015 har koncernen tillämpat kassaflödessäkring enligt beskrivningen i årsredovisningen.
NETTOOMSÄTTNING PER SEGMENT
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Power | ||||
| Nettoomsättning (extern) | 167,7 | 139,3 | 561,4 | 506,6 |
| Försäljning mellan segmenten | 3,6 | 3,2 | 6,3 | 9,3 |
| Communication | ||||
| Nettoomsättning (extern) | 192,1 | 167,6 | 541,9 | 581,2 |
| Försäljning mellan segmenten | 0,2 | 0,8 | 1,8 | 2,8 |
| Transport & Security | ||||
| Nettoomsättning (extern) | 37,4 | 45,4 | 151,6 | 154,1 |
| Försäljning mellan segmenten | 0,0 | - | 0,2 | 0,1 |
| Nettoomsättning som ej allokerats till segmenten | - | - | - | 0,2 |
| Eliminering av försäljning mellan segmenten | -3,9 | -4,1 | -8,2 | -12,2 |
| Summa, nettoomsättning | 397,3 | 352,3 | 1 254,9 | 1 242,1 |
| AVSTÄMNING AV SEGMENTSRESULTAT | ||||
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
| Operativt EBITA per segment | ||||
| Power | 10,2 | 8,0 | 29,6 | 32,1 |
| Communication | 13,5 | 10,1 | 34,2 | 25,8 |
| Transport & Security | 1,4 | 2,4 | 11,4 | 12,1 |
| Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten* | -4,6 | -2,8 | -13,0 | -8,7 |
| Operativt EBITA, koncernen | 20,5 | 17,7 | 62,2 | 61,3 |
| Engångsposter** | - | -6,7 | -1,7 | -22,7 |
| EBITA före förvärvsrelaterade avskrivningar | 20,5 | 11,0 | 60,5 | 38,6 |
| Avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -4,0 | -3,1 | -13,9 | -12,4 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 16,5 | 7,9 | 46,6 | 26,2 |
| Icke kassaflödespåverkande finansiella engångskostnader för finansieringen inför börsnoteringen |
- | - | -3,5 | - |
| Finansiella poster, netto | -2,2 | -4,2 | -10,9 | -19,0 |
| Resultat före skatt | 14,3 | 3,7 | 32,2 | 7,2 |
* Poster som inte har allokerats till rörelsesegmenten utgörs av koncernledningsfunktioner och andra kostnader på koncernnivå
** Engångsposter är poster vilka ledningen inte anser utgör en del av den pågående operativa verksamheten, se tabellen nedan
ENGÅNGSPOSTER I EBITA
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Incitamentsprogram för ledningen relaterat till börsnoteringen | - | -5,9 | -1,8 | -17,6 |
| Kostnader för rådgivare relaterat till börsnoteringen | - | -4,5 | -0,8 | -8,2 |
| Övriga engångsposter | - | 3,7 | 0,9 | 3,1 |
| Engångsposter som ingår i EBITA | - | -6,7 | -1,7 | -22,7 |
| Engångsposter avseende kostnader för rådgivare relaterat till börsnotering redovisat mot eget kapital |
- | -2,9 | -0,6 | -2,9 |
| Summa incitamentsprogram för ledningen relaterat till börsnoteringen under perioden |
- | -5,9 | -1,8 | -17,6 |
| Summa kostnader för rådgivare relaterat till börsnoteringen under perioden | - | -7,4 | -1,4 | -11,1 |
| Totala kostnader relaterat till börsnoteringen under perioden | - | -13,3 | -3,2 | -28,7 |
Övriga engångsposter under 2015 utgörs av vinst vid omvärderingen till verkligt värde av Eltels tidigare ägarandel på 50 procent i Eltel Sønnico, och under 2014 härrör de främst från strukturella förändringar hos koncernen, inklusive försäljning och stängning av verksamheter.
RÖRELSEFÖRVÄRV
| Kv4 2015 | Kv3 2015 | Kv2 2015 | |
|---|---|---|---|
| Miljoner euro | Vete Signaltjenester AS | Eltel Sønnico AS | Edi.Son Energietechnik GmbH |
| Verkligt värde på överförd köpeskilling per förvärvsdagen |
|||
| Belopp erlagt kontant | 0,8 | 18,7 | 21,0 |
| Villkorad köpeskilling | - | 9,6 | 4,5 |
| Förvärvet av återstående 50 procent | - | 28,3 | - |
| Verkligt värde av tidigare ägd andel om 50 procent | - | 28,3 | - |
| Summa | 0,8 | 56,6 | 25,5 |
| Verkligt värde på redovisade belopp för identifierbara |
|||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,1 | 2,8 | 2,9 |
| Immateriella tillgångar | 0,2 | 3,7 | 6,8 |
| Varulager | 0,0 | 1,6 | - |
| Kundfordringar och andra fordringar | 1,8 | 30,5 | 7,9 |
| Likvida medel | -0,5 | 1,0 | 8,3 |
| Summa tillgångar | 1,5 | 39,6 | 25,9 |
| Avsättningar | - | 0,1 | 1,2 |
| Erhållna förskott | - | - | 1,6 |
| Uppskjutna skatteskulder för justeringar till verkligt värde |
0,1 | 1,0 | 2,0 |
| Leverantörsskulder och andra skulder | 1,7 | 28,1 | 3,9 |
| Summa skulder | 1,7 | 29,2 | 8,7 |
| Identifierbara nettotillgångar | -0,2 | 10,4 | 17,2 |
| Goodwill vid förvärvstillfället | 1,0 | 46,3 | 8,3 |
Verkligt värde av tillgångar och skulder förvärvade och övertagna under fjärde kvartalet har fastställts preliminärt i avvaktan på slutförandet av värderingen. Värderingen av tidigare förvärv har slutförts, med förändringar av den initiala värderingen av Edi.Sons kundfordringar och andra fordringar samt uppskjutna skatteskulder.
| Netto kontant hänförligt till förvärvet | 1,2 | 17,8 | 14,5 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde som belastar kostnader | 0,0 | 0,1 | 0,3 |
| Utflöde av likvida medel netto vid förvärvstillfället | 1,2 | 17,7 | 14,2 |
| Förvärvade likvida medel | -0,5 | 1,0 | 8,3 |
| Överförd köpeskilling erlagd kontant | 0,8 | 18,7 | 22,5 |
Den 5 oktober 2015 förvärvade Eltel Vete Signaltjenester AS, ett bolag i Norge specialiserat inom signalsystem för järnväg. Förvärvet av Vete kompletterar Eltels nuvarande erbjudande i Norge, och ger tydliga synergier med Eltels befintliga järnvägsverksamhet. I och med förvärvet av Vete kan Eltel utöka verksamheten i Norge ytterligare, och ytterligare utveckla samarbetet över gränserna mellan de olika enheterna inom Eltel.
RESULTAT PER AKTIE
| okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|
|---|---|---|---|---|
| Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare | 16,6 | 8,3 | 41,7 | 9,5 |
| Utdelning hänförlig till preferensaktier | - | -1,1 | - | -4,4 |
| Nettoresultat för beräkning av resultat per aktie | 16,6 | 7,2 | 41,7 | 5,2 |
| Viktat genomsnittligt antal stamaktier, före utspädning | 62 624 238 | 43 181 789 | 60 700 764 | 43 181 789 |
| Viktat genomsnittligt antal stamaktier, efter utspädning | 62 631 662 | 43 181 789 | 60 702 870 | 43 181 789 |
| Resultat per aktie före utspädning | 0,27 | 0,17 | 0,69 | 0,12 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 0,27 | 0,17 | 0,69 | 0,12 |
DERIVAT
| Miljoner euro | 31 dec 2015 | 31 dec 2014 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nominellt värde | Verkligt värde | Nominellt värde | Verkligt värde | |||
| Räntederivat | 157,8 | -1,1 | 1) | - | - | |
| Valutaderivat | 82,0 | 0,3 | 2) | 102,5 | 0,4 3) |
|
| Summa | 239,8 | -0,8 | 102,5 | 0,4 |
Avsedda som kassaflödessäkringar 1) -1,1 miljoner euro 2) 0,1 miljoner 3) 0,0 miljoner. Finansiella tillgångar redovisade till verkligt värde via resultatet utgörs enbart av derivat. Verkligt värde för derivatinstrument baseras på observerbara marknadsdata (nivå 2 observerbar information) per balansdagen. Verkligt värde för övriga finansiella instrument motsvarar deras bokförda värdet.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga transaktioner har under kvartalet ägt rum mellan Eltel och närstående som på ett väsentligt sätt påverkar bolagets ställning och intäkter.
NYCKELTAL PER KVARTAL
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
jul-sep 2015 |
apr-jun 2015 |
jan-mar 2015 |
oct-dec 2014 |
jul-sep 2014 |
apr-jun 2014 |
jan-mar 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 397,3 | 310,8 | 307,8 | 239,0 | 352,3 | 330,9 | 299,8 | 259,2 |
| Nettoomsättningstillväxt, % | 12,8 | -6,1 | 2,7 | -7,8 | 1,9 | 10,5 | 9,3 | 13,7 |
| Operativt EBITA | 20,5 | 22,5 | 13,9 | 5,3 | 17,7 | 25,7 | 13,1 | 4,8 |
| Operativ EBITA-marginal, % | 5,2 | 7,2 | 4,5 | 2,2 | 5,0 | 7,8 | 4,4 | 1,8 |
| EBITDA | 23,9 | 26,3 | 16,7 | 5,5 | 13,7 | 12,2 | 16,4 | 7,3 |
| EBITA | 20,5 | 23,3 | 14,0 | 2,7 | 11,0 | 9,7 | 13,6 | 4,4 |
| EBITA-marginal, % | 5,2 | 7,5 | 4,5 | 1,1 | 3,1 | 2,9 | 4,5 | 1,7 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 16,5 | 19,6 | 10,9 | -0,4 | 7,9 | 6,6 | 10,5 | 1,2 |
| EBIT-marginal, % | 4,2 | 6,3 | 3,5 | -0,2 | 2,2 | 2,0 | 3,5 | 0,5 |
| Resultat efter finansiella poster | 14,3 | 17,0 | 9,1 | -8,3 | 3,7 | 0,9 | 6,3 | -3,7 |
| Periodens resultat efter skatt | 17,3 | 25,2 | 8,3 | -7,5 | 8,7 | 0,9 | 5,1 | -3,6 |
| Resultat per aktie, euro, före utspädning | 0,27 | 0,39 | 0,13 | -0,14 | 0,17 | -0,02 | 0,09 | -0,11 |
| Resultat per aktie, euro, efter utspädning | 0,27 | 0,39 | 0,13 | -0,14 | 0,17 | -0,02 | 0,09 | -0,11 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, %* | 135,7 | 42,8 | 33,3 | 35,1 | 54,4 | 38,1 | 63,6 | 69,6 |
| Avkastning på eget kapital, %* | 12,3 | 10,1 | 3,1 | 2,2 | 4,3 | 2,3 | 7,5 | 6,0 |
| Skuldsättningsgrad* | 2,0 | 3,6 | 4,1 | 4,2 | 5,4 | 5,8 | 4,3 | 4,4 |
| Rörelsekapital, netto | 7,6 | 74,3 | 39,8 | 47,6 | -17,1 | 24,0 | 33,4 | 17,2 |
| Operativt kassaflöde | 90,4 | -7,4 | 22,7 | -59,9 | 66,3 | 19,4 | -2,0 | 24,5 |
| Kassagenerering, %* | 75,8 | 4,5 | 78,1 | 12,0 | 230,0 | 164,3 | 93,7 | 110,9 |
| Antal medarbetare vid periodens utgång | 9 568 | 9 236 | 8 223 | 7 967 | 8 647 | 8 538 | 8 383 | 8 294 |
* beräknat på rullande 12 månader, avkastning på eget kapital omräknat för tidigare perioder
SEGMENTSREDOVISNING PER KVARTAL
NETTOOMSÄTTNING
| okt-dec | jul-sep | apr-jun | jan-mar | oct-dec | jul-sep | apr-jun | jan-mar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Miljoner euro | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 | 2014 | 2014 | 2014 | 2014 |
| Power | 171,3 | 135,8 | 152,6 | 107,8 | 142,6 | 143,9 | 123,0 | 106,5 |
| Communication | 192,4 | 140,3 | 113,6 | 97,4 | 168,4 | 150,4 | 141,6 | 123,6 |
| Transport & Security | 37,5 | 36,6 | 42,9 | 34,8 | 45,4 | 40,0 | 37,8 | 31,0 |
| Nettoomsättning som inte allokeras till segmenten | - | - | - | - | - | - | 0,1 | 0,1 |
| Eliminering av försäljning mellan segmenten | -3,9 | -1,9 | -1,4 | -1,0 | -4,1 | -3,3 | -2,7 | -2,0 |
| Summa, nettoomsättning | 397,3 | 310,8 | 307,8 | 239,0 | 352,3 | 330,9 | 299,8 | 259,2 |
OPERATIVT EBITA PER SEGMENT
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
jul-sep 2015 |
apr-jun 2015 |
jan-mar 2015 |
oct-dec 2014 |
jul-sep 2014 |
apr-jun 2014 |
jan-mar 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power | 10,2 | 9,6 | 7,7 | 2,1 | 8,0 | 15,8 | 6,5 | 1,9 |
| % av nettoomsättning | 5,9 | 7,1 | 5,1 | 1,9 | 5,6 | 11,0 | 5,3 | 1,8 |
| Communication | 13,5 | 10,8 | 6,1 | 3,8 | 10,1 | 6,9 | 5,9 | 2,8 |
| % av nettoomsättning | 7,0 | 7,7 | 5,3 | 3,9 | 6,0 | 4,6 | 4,2 | 2,3 |
| Transport & Security | 1,4 | 4,2 | 3,4 | 2,3 | 2,4 | 3,5 | 3,2 | 3,0 |
| % av nettoomsättning | 3,8 | 11,4 | 8,0 | 6,7 | 5,4 | 8,8 | 8,5 | 9,5 |
| Kostnader som inte allokeras till segmenten | -4,6 | -2,2 | -3,3 | -2,9 | -2,8 | -0,5 | -2,5 | -2,9 |
| Operativt EBITA | 20,5 | 22,5 | 13,9 | 5,3 | 17,7 | 25,7 | 13,1 | 4,8 |
| % av nettoomsättning | 5,2 | 7,2 | 4,5 | 2,2 | 5,0 | 7,8 | 4,4 | 1,8 |
ANTAL MEDARBETARE PER SEGMENT VID PERIODENS UTGÅNG
| okt-dec 2015 |
jul-sep 2015 |
apr-jun 2015 |
jan-mar 2015 |
oct-dec 2014 |
jul-sep 2014 |
apr-jun 2014 |
jan-mar 2014 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power | 3 607 | 3 347 | 3 442 | 3 278 | 3 412 | 3 321 | 3 186 | 3 077 |
| Communication | 5 126 | 5 094 | 4 032 | 3 971 | 4 647 | 4 645 | 4 660 | 4 712 |
| Transport & Security | 611 | 566 | 581 | 555 | 563 | 548 | 516 | 476 |
| Övrigt | 224 | 229 | 168 | 163 | 25 | 24 | 21 | 29 |
| Summa | 9 568 | 9 236 | 8 223 | 7 967 | 8 647 | 8 538 | 8 383 | 8 294 |
Eltelkoncernen | Bokslutskommuniké 2015 Sidan 18 av 21
Definitioner och nyckeltal
| ORGANISK NETTOOMSÄTTNING | Organisk nettoomsättning är exklusive den norska Communication-verksamheten samt förvärven av Edi.Son, Sønnico och Vete under 2015, och redovisas till jämförbara valutakurser |
|---|---|
| OPERATIVT EBITA | Rörelseresultat före förvärvsrelaterade avskrivningar och engånsposter |
| ENGÅNGSPOSTER | Poster som är icke-återkommande till sin natur och där ledningen inte anser utgör en del av den pågående operativa verksamheten |
| BEKRÄFTAD ORDERSTOCK | Total värdet av kontrakterade order som ännu inte redovisats som försäljning |
| RESULTAT PER AKTIE | Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare - utdelning hänförligt till preferensaktier |
| Vägt genomsnitt av antalet stamaktier | |
| OPERATIVT KASSAFLÖDE | EBITA + avskrivningar + förändringar i rörelsekapitalet - nettoförvärv av materiella anläggninstillgångar (investeringar) |
| KASSAGENERERING, %* | Operativt kassaflöde x 100 |
| EBITA | |
| Summa eget kapital x 100 | |
| SOLIDITET, % | Summa tillgångar - förskott från kunder |
| NETTOSKULD | Räntebärande skulder (exklusive skulder till aktieägarna) - likvida medel |
| EBIT x 100 | |
| AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL, %* | Sysselsatt kapital (genomsnitt under rapportperioden) |
| SYSSELSATT KAPITAL | Rörelsekapital, netto + Immateriella tillgångar exklusive goodwill och förvärvsrelaterade övervärden + materiella anläggningstillgångar |
| Resultat efter skatt x 100 | |
| AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL, %* | Summa eget kapital (genomsnitt under rapportperioden) |
| Nettoskuld | |
| SKULDSÄTTNINGSGRAD* | EBITDA |
| * beräknat på rullande 12 månader |
Eltelkoncernen | Bokslutskommuniké 2015 Sidan 19 av 21
Moderbolaget
Eltel AB äger och styr aktierna hänförliga till Eltelkoncernen. Under året har koncernens verksamhetsmässiga och strategiska ledningsfunktioner centraliserats till Eltel AB. Bolaget har ingen affärsverksamhet och riskerna är huvudsakligen hänförliga till dotterföretagens verksamhet.
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
| Miljoner euro | okt-dec 2015 |
okt-dec 2014 |
jan-dec 2015 |
jan-dec 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1,4 | 0,3 | 1,4 | 0,3 |
| Administrationsintäkter och -kostnader | -0,7 | 1,5 | -4,9 | -14,0 |
| Ränta och övriga finansiella intäkter | 5,2 | 7,1 | 23,7 | 28,1 |
| Ränta och övriga finansiella kostnader | -0,9 | -0,2 | -2,6 | -0,8 |
| Finansiella poster, netto | 4,3 | 6,8 | 21,1 | 27,3 |
| Resultat före skatt | 4,9 | 8,6 | 17,5 | 13,5 |
| Bokslutsdisponitioner | ||||
| Erlagda koncernbidrag | -17,2 | -13,5 | -17,2 | -13,5 |
| Nettoresultat | -12,3 | -4,9 | 0,4 | 0,0 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
| Miljoner euro | 31 dec 2015 |
31 jan 2014 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Andelar i koncernföretag | 241,6 | 34,5 |
| Uppskjutna skattefordringar | 0,1 | - |
| Övriga finansiella tillgångar | 35,0 | - |
| Fordringar från koncernföretag | 357,6 | 474,3 |
| Summa anläggningstillgångar | 634,3 | 508,8 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar och andra fordringar | 2,2 | 0,8 |
| Fordringar från checkkonto | 5,8 | - |
| Summa omsättningstillgångar | 8,1 | 0,8 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 642,4 | 509,6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 504,0 | 352,1 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder | 83,3 | - |
| Skulder till aktieägare | 35,0 | - |
| Skulder till koncernföretag | 17,5 | 125,7 |
| Summa långfristiga skulder | 135,9 | 125,7 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till aktieägare | - | 14,7 |
| Skulder till koncernföretag | - | 2,2 |
| Avsättningar | - | 13,2 |
| Leverantörsskulder och andra skulder | 2,5 | 1,7 |
| Summa kortfristiga skulder | 2,5 | 31,8 |
| Summa skulder | 138,4 | 157,5 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 642,4 | 509,6 |
EGET KAPITAL
| Miljoner euro | 1 jan 2015 |
Betalningar av emitterade aktier |
Nyemissions kostnader |
Säkrings reserv |
Egetkapital reglerade ersättningar |
Resultat | 31 dec 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekapital | 86,4 | 38,9 | - | - | - | - | 125,2 |
| Fritt eget kapital | 265,7 | 113,4 | -0,6 | -0,5 | 0,3 | 0,4 | 378,7 |
| Summa | 352,1 | 152,3 | -0,6 | -0,5 | 0,3 | 0,4 | 504,0 |
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Eltel bjuder in analytiker och media att delta vid en presentation av fjärde kvartalet 2015 den 19 februari 2016, kl. 12.00 (CET), där Eltels vd och koncernchef Axel Hjärne och CFO Gert Sköld kommer att presentera rapporten och svara på frågor. En direktsänd webcast samt en powerpointpresentation kommer att finnas tillgänglig på www.eltelgroup.com/ investors.
FÖR YTTERLIGARE INFORMATION, KONTAKTA:
Axel Hjärne, vd och koncernchef tfn. +46 8 58 53 7966, [email protected] Ingela Ulfves, VP - IR och Kommunikation tfn. +358 40 311 3009, [email protected]
Gert Sköld, CFO tfn. +46 8 62 34 584, [email protected]
FINANSIELL KALENDER
| Årsredovisning 2015 | vecka 15 |
|---|---|
| Årsstämma 2016 | 2 maj 2016, Stockholm |
| Delårsrapport januari–mars 2016 | 11 maj 2016 |
| Delårsrapport januari–juni 2016 | 19 augusti 2016 |
| Delårsrapport januari–september 2016 | 9 november 2016 |
Informationen i denna kvartalsrapport är sådan som Eltel AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande kl. 08.00 (CET) den 19 februari 2016.
Eltel i korthet
Eltel är en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till Infranetbranschen – kritisk infrastruktur inom affärsområdena Power, Communication samt Transport & Security – med verksamhet i Norden och Baltikum, Polen, Tyskland och Storbritannien. Eltel tillhandahåller ett brett och integrerat utbud av tjänster, som sträcker sig från underhåll- och uppgraderingstjänster till projektleveranser. Eltel har en bred kontraktsportfölj och en lojal och växande kundbas med stora nätoperatörer.
Koncernens resa mot att bli en ledande europeisk leverantör av tekniska tjänster till infranetbranschen inleddes i början av 2000-talet. Vid den tiden började branschen att anta nya former i och med avregleringen och privatiseringen av el- och telekomoperatörer, och som ett resultat av behovet att förbättra effektiviteten. Sedan dess har Eltel vuxit snabbt, och för räkenskapsåret 2015 genererade koncernen en nettoomsättning på 1 255 miljoner euro, och redovisade operativt EBITA på 62.2 miljoner euro.
STRATEGI OCH MÅL
Eltel har en tydlig strategisk agenda när det gäller att dra nytta av en stark marknadsställning samt att säkra en fortsatt lönsam tillväxt. Bolaget har satt upp fyra finansiella mål på sin resa mot visionen att bli det främsta infranet- bolaget i Europa.
MÅL PÅ MEDELLÅNG OCH LÅNG SIKT
Eltel har definierat följande mål på medellång och lång sikt:
- Genomsnittligt årlig organisk omsättningstillväxt på cirka 5 procent och cirka 5 procent årlig tillväxt via förvärv och sammanslagningar, inklusive ny outsourcing
- en redovisad EBITA-marginal på cirka 6 procent
- genomsnittlig kassagenerering på 95–100 procent av EBITA, och
- en skuldsättningsgrad på 2,0-2,5 x nettoskuld/EBITDA
Mål på medellång och lång sikt ska betraktas som en period på cirka tre till fem år.
UTDELNINGSPOLICY
Styrelsen har antagit en utdelningspolicy enligt vilken 50 procent, med viss flexibilitet vad gäller utdelningsandel, av bolagets konsoliderade nettoresultat ska delas ut över tid.
Eltel AB
POB 126 23, Adolfsbergsvägen 13, Bromma SE-112 92 Stockholm SVERIGE Org no. 556728-6652
tfn. +46 8 585 376 00 [email protected] http://www.eltelnetworks.com http://www.eltelgroup.com