Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Duroc Interim / Quarterly Report 2020

Nov 5, 2020

3151_10-q_2020-11-05_c0e98d98-2057-4376-84f5-5aa8f8cf6cc8.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

DELÅRSRAPPORT JULI-SEPTEMBER 2020

TYDLIG ÅTERHÄMTNING I SLUTET AV KVARTALET

Duroc tydliggör koncernens värdeskapande och uppdaterar strategin

Första kvartalet juli-september 2020

  • Nettoomsättningen minskade med 19 procent till 703,6 MSEK (866,2).
  • Justerad EBITDA* minskade med 11 procent och uppgick till 47,9 MSEK (54,0), motsvarande en förbättrad justerad EBITDA*-marginal om 6,8 procent (6,2).
  • Rörelseresultatet uppgick till 20,1 MSEK (94,7, inklusive 65,7 MSEK avseende upplösning av negativ goodwill från förvärvet av Cotting Group).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 54,4 MSEK (113,5).
  • Resultat efter skatt uppgick till 11,2 MSEK (83,4).
  • Resultat per aktie uppgick till 0,29 SEK (2,14).
  • Covid-19 har fortsatt påverkat produktion och försäljning i delar av koncernen. Tydlig återhämtning i slutet av kvartalet.
  • Duroc tydliggör koncernens värdeskapande och ökar transparensen i rapporteringen genom en ny indelning av koncernens verksamheter i 7 bolag, vilka ersätter de tidigare affärsområdena. Se vidare sid 3-7 samt sid 16 i denna rapport.
2020/2021 2019/2020 2020/2021 2019/2020
Koncernen (Mkr) Q1 Q1 R12 SEP JUL-JUN
Nettoomsättning 703,6 866,2 2 995,6 3 158,2
EBITDA 45,4 119,4 195,1 269,1
Justerad EBITDA* 47,9 54,0 206,6 212,7
Justerad EBITDA*-marginal, % 6,8 6,2 6,9 6,7
Rörelseresultat (EBIT) 20,1 94,7 87,2 161,8
Justerad EBIT* 22,6 29,3 104,1 110,9
Resultat efter skatt 11,2 83,4 44,3 116,5
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK 0,29 2,14 1,14 2,99
Kassaflöde från löpande verksamheten 54,4 113,5 263,2 322,3
Nettoskuld 218,7 368,6 218,7 257,0
varav leasingskuld från IFRS 16 143,2 142,0 143,2 139,3
Nettoskuldsättningsgrad, % 23 36 23 27

* Justerad för jämförelsestörande poster. Avstämning av belopp finns på sid 17

Duroc förvärvar, utvecklar och förvaltar företag med tyngdpunkt på industri och handel. Med djup kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en ledande position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utvecklingen. Duroc är noterat på Nasdaq Stockholm (kortnamn: DURC). www.duroc.se

VD-KOMMENTAR

Duroc förändrar rapporteringsstrukturen med syftet att förbättra styrning och följa resultatutvecklingen samtidigt som vi breddar investeringshorisonten. Det första kvartalet präglas av stark återhämtning. Den positiva trend som avslutade föregående räkenskapsår håller i sig.

Duroc tydliggör koncernens värdeskapande och uppdaterar strategin

För att bättre kunna styra och följa resultatutvecklingen i Durocs bolag har vi förändrat vår rapporteringsstruktur. Tidigare delades koncernen in i fyra affärsområden. I det nya formatet rapporterar vi utvecklingen för våra större bolag var för sig. Denna nya struktur tydliggör vår affärsidé och gör det lättare att följa de framsteg som görs när Duroc kommer in som ägare.

De större bolag som vi nu rapporterar separat är IFG, Drake Extrusion, Cresco, Cotting Group, DMT Group och Duroc Rail. Mindre bolag, UPN, DLC och Herber rapporteras konsoliderat i en grupp benämnd Smaller Company Portfolio.

Duroc har hittills i huvudsak förvärvat bolag inom industriproduktion eller industrihandel, gärna bolag med likheter och/eller synergier med bolag vi redan äger. För att öka våra tillväxtmöjligheter fattade styrelsen under kvartalet beslut om att bredda Durocs investeringshorisont till att även omfatta andra typer av verksamheter inom industri och handel som kan vara helt nya för oss.

Durocs övergripande strategi för långsiktigt värdeskapande följer en väldefinierad förvärvs- och vidareförädlingsprocess. En grundbult i vår förvärvsstrategi är att vi hellre köper låglönsamma bolag med förbättringspotential billigt, än redan lönsamma bolag dyrt. Vid förvärv av dyra bolag finns risken att en väsentlig del av köpeskillingen utgör betalning för en förhoppning om framtida överlönsamhet. Genom att förvärva billiga bolag minskar vi den finansiella risken. De bolag vi förvärvar är billiga i förhållande till ett bedömt långsiktigt värde av underliggande tillgångar och den verksamhet som bedrivs. Vi lever efter Ben Graham och Warren Buffets devis "Price is what you pay, value is what you get".

Efter många år i branschen har vi ett brett och kunnigt nätverk av kompetenta personer som är viktiga för oss både vid våra förvärv och under bolagens resa. Förvärvsprocessen börjar ofta just med nätverket, som också är viktigt för oss eftersom det hjälper oss att utveckla våra bolag. Förutom att se över interna ledningsresurser i respektive bolag kommer vi framöver också i högre grad än tidigare tillföra extern relevant expertis i våra bolags operationella styrelser.

Vår process för värdeskapande i ett förvärvat bolag anpassas till den situation som råder för det aktuella bolaget. Målet är att förbättra lönsamheten och därmed skapa värde. Effekten blir både att koncernens synliga löpande resultat stiger och, än mer väsentligt, att koncernens sammantagna avkastningsvärde förstärks. Vi skapar goodwill, vi köper den inte.

Arbetet handlar till stor del om tydliga aktiviteter. Genom att implementera nya eller modifierade affärsplaner i de förvärvade bolagen skapar vi långsiktigt värde. Vi föreslår konkreta åtgärder för såväl kortsiktig lönsamhetsförbättring som långsiktig affärsutveckling. Dessutom optimerar vi kapitalanvändningen och den finansiella strukturen i respektive bolag. När det gäller bolagens inriktning och löpande verksamhet kommer en klar majoritet av alla idéer nerifrån och upp, det vill säga från bolagen själva.

Några av våra bolag har redan genomgått vår värdeskapandeprocess och är välpresterande. Exempel är Cresco, Drake Extrusion, DMT Group och Duroc Rail. Dessa verksamheter generar tillfredsställande rörelseresultat. De har dessutom goda förutsättningar för fortsatt långsiktig lönsam tillväxt. Avkastningen på sysselsatt kapital för dessa bolag ligger mellan 16 och 61 procent, vilket innebär att deras reella värde betydligt överstiger deras bokförda värde.

Cotting Group och IFG befinner sig i en tidigare fas i vår förädling, och dessa bolag genomgår för närvarande stora förändringsprocesser. Eftersom vi redan planenligt har genomfört en rad kritiska aktiviteter bedömer vi förutsättningarna för att förbättra resultat och avkastning på sysselsatt kapital i dessa bolag som goda.

Målet för samtliga bolag är att vart och ett ska prestera i paritet med, eller bättre än sina peers. För bolagen som grupp är det långsiktiga målet att de nuvarande innehaven tillsammans ska leverera en rörelsemarginal (EBIT-marginal) om minst 6 procent.

Första kvartalet

Räkenskapsårets första kvartal präglas av effekterna från covid-19 och möter även starka jämförelsetal från föregående år. Nettoomsättningen minskade med 19 procent till 703,6 MSEK (866,2), till viss del även påverkat av sjunkande råvarupriser inom IFG. Justerad EBIT uppgick till 22,6 MSEK (29,3). Kvartalet genomsyras av stadig återhämtning hos de flesta av bolagen med variation för segment och geografi och resultaten har successivt förstärkts. September blev en resultatmässigt stark månad.

Framtidsutsikter

Den stadiga förbättringen i försäljningsvolymer och resultat hos våra bolag har fortsatt in i andra kvartalet. Att förutspå utvecklingen är dock omöjligt givet att pandemin nu åter tycks ta fart runt om i världen. Det skall inte uteslutas att våra bolag åter kan komma att påverkas negativt beroende på utbredningen av den andra vågen av covid-19, men trenden i våra affärer är idag tydligt positiv. Vi bevakar kontinuerligt utvecklingen och tar tillsammans med våra bolag beslut om åtgärder i den händelse vi ser en försämring av förutsättningarna.

Duroc-koncernen har under 2020 genererat ett starkt kassaflöde och vår nettoskuldsättning är idag väsentligt lägre än före utbrottet av covid-19-pandemin. Vi har således en god beredskap för att fortsatt kunna genomföra opportunistiska förvärv i enlighet med vår övergripande strategi.

John Häger Verkställande Direktör

UTVECKLING DUROCS BOLAG

Durocs bolag utgörs av International Fibres Group (IFG), Drake Extrusion, Cresco, Cotting Group, Duroc Machine Tool Group (DMT Group), Duroc Rail och Smaller Company Portfolio, som samlar Universal Power Nordic (UPN), Herber och Duroc Laser Coating (DLC). Nedan anges respektive bolags andel av nettoomsättning och EBIT för den senaste 12-månaders perioden, oktober 2019 – september 2020. Läs mer om utvecklingen i respektive bolag på sidorna 3-7 samt i Durocs segmentredovisning på sid 16 i denna rapport.

Första kvartalet juli-september 2020

Nettoomsättningen minskade med 19 procent till 703,6 MSEK (866,2), huvudsakligen till följd av covid-19 men även påverkat av lägre råvarupriser inom IFG (läs mer om hur råvarupriserna påverkar IFGs omsättning på sid 4). Även den organiska tillväxten var negativ och uppgick till -15 procent. Justerad EBITDA uppgick till 47,9 MSEK (54,0) och den justerade EBITDA-marginalen stärktes till 6,8 procent (6,2). Den förbättrade EBITDA-marginalen är ett resultat av ett dedikerat utvecklingsarbete mot mer lönsamma produktområden inom IFG, Cresco och Drake Extrusion. Rörelseresultatet uppgick till 20,1 MSEK (94,7). Justerad EBIT uppgick till 22,6 MSEK (29,3).

UTVECKLING KONCERNENS NETTOOMSÄTTNING UTVECKLING KONCERNENS RÖRELSERESULTAT (EBIT)

Rörelseresultatet Q2 2017/2018 samt Q1 och Q2 2019/2020 inkluderar 31 MSEK respektive 65,7 och 1,2 MSEK negativ goodwill från rörelseförvärv.

International Fibres Group (IFG) är en av Europas ledande tillverkare av polypropylenbaserade stapelfibrer, en insats-vara med stärkande, isolerande, separerande eller dränerande egenskaper. Fibern används vid tillverkning av bland annat golv, mattor, möbler, filter, livsmedelsförpackningar, bilinredning och fiberdukar, vilket innebär en diversifierad kundportfölj. IFG har produktionsanläggningar i Belgien, Storbritannien och Österrike.

Andel av omsättning

• Volymerna minskade med 8 procent. Aktiviteten i marknaden inom vissa områden är fortsatt påverkad av covid-19, men en tydlig återhämtning noterades i det första kvartalet, framförallt inom automotive.

  • Råvarupriserna minskade med cirka 20 procent, vilket också drivit den lägre omsättningen*.
  • EBITDA ökade med 51 procent, ett resultat av en gynnsam försäljningsmix där affärerna inom technical, en mer avancerad och specialiserad fiber, ökat.
  • Sysselsatt kapital har påverkats av lägre kundfordringar och lager, en effekt av de lägre råmaterialpriserna och de lägre volymerna. Därtill pågår ett fokuserat arbete för att öka effektiviteten och minska kapitalbindningen i dessa poster.

* Under det senaste året har råvarupriserna inom IFG gått ner. Prismekanismer i kundavtalen innebär att omsättningen minskar i takt med de lägre priserna. Eftersom råvarupriserna påverkar både försäljningspris och kostnad för råmaterial förblir bruttovinsten oförändrad, dock med viss eftersläpning.

2020/2021 2019/2020 2020/2021
Belopp i Mkr Q1 Q1 R12 SEP
Nettoomsättning 255,3 323,2 999,6
Omsättningstillväxt % -21 2 -22
Organisk tillväxt % -18 0 -20
EBITDA 12,5 8,3 30,5
EBITDA-marginal % 4,9 2,6 3,1
Justerad EBITDA 15,0 8,6 39,8
Justerad EBITDA-marginal, % 5,9 2,6 4,0
EBIT 5,0 0,3 -4,9
EBIT-marginal % 1,9 0,1 -0,5
Nettoskuld/Nettokassa (-) 35,5 75,4 35,5
varav leasingskuld från IFRS 16 73,8 82,4 73,8
Sysselsatt kapital 371,4 465,1 371,4
Avkastning på sysselsatt kapital % -1,2 -1,2 -1,2
Justerad avkastning på sysselsatt kapital % 2,3 -1,1 2,3

Drake Extrusion är Nordamerikas ledande tillverkare av polypropylenbaserat färgat filamentgarn och stapelfiber. Filamentgarn används främst till kunder som tillverkar tyger för möbelindustrin. Stapelfibern används vid tillverkning av en mängd områden, bland annat golv, mattor, möbler, tekniska filter, bilinredning och fiberdukar. Verksamheten är belägen i Virginia, USA.

Andel av omsättning

• Volymerna minskade med 10 procent. Minskningen är i sin helhet hänförlig till stapelfiber, där framförallt automotive påverkats av effekterna från covid-19. Volymerna inom den lönsamma garnaffären, där efterfrågan stigit kraftigt sedan slutet på förra kvartalet, ökade med 10 procent.

  • De garner som Drake tillverkar används i tyger främst inom möbelindustrin och bidrar till slitstarka och lättskötta material. Bland annat trenden med utemöbler driver på en ökad efterfrågan på bolagets produkter.
  • Den växande garnverksamheten är ett resultat av den utvecklings och investeringsplan som bolaget arbetar utifrån. Ytterligare beslutade investeringar om 70 MSEK innebär att kapaciteten kommer utökas betydligt under räkenskapsåret.
  • EBITDA ökade med 42 procent till följd av att produktmixen växlar om mot större andel filamentgarn.

2020/2021 2019/2020 2020/2021

Belopp i Mkr Q1 Q1 R12 SEP
Nettoomsättning 144,0 159,9 527,9
Omsättningstillväxt % -10 -7 -21
Organisk tillväxt % -2 -14 -16
EBITDA 18,3 12,9 68,8
EBITDA-marginal % 12,7 8,0 13,0
EBIT 11,7 6,6 43,6
EBIT-marginal % 8,1 4,1 8,3
Nettoskuld/Nettokassa (-) -13,0 -9,1 -13,0
varav leasingskuld från IFRS 16 13,7 2,2 13,7
Sysselsatt kapital 242,6 250,4 242,6
Avkastning på sysselsatt kapital % 17,9 11,0 17,9

Cresco utvecklar, tillverkar och säljer textilbaserade lösningar för professionell odling av grödor och är en av de ledande aktörerna på världsmarknaden. Produkterna bidrar till gynnsamma miljöer i växthus och för svampodlingar samt komposteringsanläggningar. Den viktigaste produkten är klimatväv för växthus som styr klimatet för odlingen, vilket bidrar till en effektivare process med lägre energianvändning. Cresco har sin produktionsanläggning i Belgien.

Andel av omsättning

  • Cresco realiserade del av den höga orderboken under kvartalet. Order backlog vid slutet av perioden är fortfarande på en stabilt hög nivå, 8,3 MEUR.
  • Förbättrad EBITDA och stark EBITDA-marginal från en gynnsam produktmix med stor andel klimatväv till växthus.
  • Covid-19 har endast haft marginell påverkan på Crescos verksamhet och i dagsläget finns inga tecken på att detta skulle förändras, även om en eventuell mer långvarig nedgång i ekonomin skulle få inverkan även på Cresco.
  • Cresco har ökat sin geografiska representation genom etableringen av ett dotterbolag i USA och ett fördjupat samarbete med en distributör i Kanada. Bolaget har även intensifierat produktutvecklingsarbetet för nästa generations klimatväv för växthus.
2020/2021 2019/2020 2020/2021
Belopp i Mkr Q1 Q1 R12 SEP
Nettoomsättning 67,9 68,8 257,6
Omsättningstillväxt % -1 -1 -14
Organisk tillväxt % 1 -3 -13
EBITDA 10,5 7,1 32,5
EBITDA-marginal % 15,4 10,3 12,6
EBIT 9,2 6,0 27,7
EBIT-marginal % 13,6 8,7 10,7
Nettoskuld/Nettokassa (-) 44,9 46,4 44,9
varav leasingskuld från IFRS 16 5,3 2,6 5,3
Sysselsatt kapital 179,0 171,2 179,0
Avkastning på sysselsatt kapital % 15,5 25,1 15,5

Duroc Machine Tool Group (DMT Group) är

en av Nordens och Baltikums största leverantörer av verktygsmaskiner, verktyg, maskinservice och support till verkstadsföretag. Kunderna återfinns bl.a. inom fordons- och skogsindustrin, anläggningsmaskiner samt kraftgenerering. Den viktigaste produkten är bearbetningsmaskiner från Doosan, ett av de världsledande märkena på marknaden. DMT Group representerar ett 60 tal internationellt kända fabrikat och är ensamma om att verka på sju marknader: Sverige, Norge, Danmark, Finland, Estland, Lettland och Litauen.

Andel av omsättning

2020/2021 2019/2020 2020/2021
Belopp i Mkr Q1 Q1 R12 SEP
Nettoomsättning 72,1 103,0 350,5
Omsättningstillväxt % -30 -4 -22
Organisk tillväxt % -28 -5 -21
EBITDA 5,4 12,5 28,8
EBITDA-marginal % 7,4 12,1 8,2
EBIT 4,3 11,1 23,9
EBIT-marginal % 5,9 10,8 6,8
Nettoskuld/Nettokassa (-) -21,0 -9,9 -21,0
varav leasingskuld från IFRS 16 4,6 5,6 4,6
Sysselsatt kapital 25,4 49,2 25,4
Avkastning på sysselsatt kapital % 61,1 72,1 61,1
  • Minskad nettoomsättning till följd av det sämre orderläget under tredje och fjärde kvartalet 2019/2020, som covid-19 orsakade.
  • Orderingången återhämtade sig under det första kvartalet och uppgick vid periodens utgång till 91,2 MSEK, vilket är 11 procent högre än motsvarande kvartal förra året.
  • Det förbättrade orderläget har inneburit att DMT Group kunnat avsluta tidigare permitteringsåtgärder och resultatet i det första kvartalet innefattar således inga sådana ersättningar.
  • Lägre EBITDA till följd av de lägre försäljningsvolymerna och en jämförelseperiod som innehöll flera maskinprojektet med lönsamhetsnivåer över genomsnittet.
  • Det sysselsatta kapitalet har minskat som en följd av lägre nivå på kundfordringarna och minskat antal lagerhållna maskiner.

Cotting Group är sedan mer än 60 år etablerat på den internationella marknaden för belagda textilier. Produkterna utgörs av PVC- och PU-belagda textilier som används inom en rad olika områden, bland annat modeindustrin, skyddskläder, sjukhussängar, bilinredningar, tandläkarstolar, möbler och väggbeklädnad. Cotting har produktionsanläggningar i Frankrike och i Belgien.

Andel av omsättning

  • Minskad nettoomsättning främst som en följd av de utmaningar som covid-19 har inneburit inom automotive. Fler av bolagets andra kundsegment har också påverkats.
  • Tydlig vändning i slutet av kvartalet då bolagets kunder inom automotive återgått till en aktivitetsnivå i likhet med den som rådde före utbrottet av pandemin. I Frankrike förbereder organisationen en återgång till treskift och de permitteringsåtgärder som nu endast sker i begränsad omfattning beräknas fasas ut helt under nästa kvartal. Läget omfattas dock fortfarande av osäkerhet.
  • Inom den belgiska verksamheten driver kundsegmentet medical fortsatt en positiv försäljningsutveckling.
  • De låga försäljningsvolymerna medförde en justerad EBITDA som minskade betydligt.
  • Cotting Group har utvecklat en ny säljstrategi med fokus på att bredda kundbasen inom existerande segment och har initierat flertalet produktutvecklingsprojekt i linje med strategin.
2020/2021 2019/2020 2020/2021
Belopp i Mkr Q1 Q1 R12 SEP
Nettoomsättning 118,0 140,8 558,5
Omsättningstillväxt % -16 - -
Organisk tillväxt % -13 - -
EBITDA -1,5 73,7 18,7
EBITDA-marginal % -1,2 52,4 3,3
Justerad EBITDA -1,5 8,0 24,2
Justerad EBITDA-marginal, % -1,2 5,7 4,3
EBIT -5,7 70,6 1,3
EBIT-marginal % -4,8 50,1 0,2
Nettoskuld/Nettokassa (-) 6,7 -10,9 6,7
varav leasingskuld från IFRS 16 7,2 5,4 7,2
Sysselsatt kapital 290,7 279,4 290,7
Avkastning på sysselsatt kapital % 0,5 25,6 0,5
Justerad avkastning på sysselsatt kapital % 2,3 1,8 2,3

Duroc Rail levererar kompletta, effektiva och högkvalitativa underhåll på järnvägshjul för lok samt person- och godsvagnar. Från Luleå tillgodoser Duroc Rail främst norra Sveriges behov av underhåll på järnvägshjul.

Andel av omsättning

  • Duroc Rail, som befinner sig i lågsäsong, hade en bra nivå på försäljningen. Volymerna minskade förvisso i förhållande till föregående år. Men detta ska ses som en naturlig följd av att bolaget stängde räkenskapsåret 2019/2020 på rekordnivåer. Den milda vintern i fjol medför också att behovet av underhåll inför kommande högsäsong är mindre.
  • EDITDA-marginalen förbättrades till följd av förbättrat kapacitetsutnyttjande. En god förmåga att anpassa kostnaderna till de minskade volymerna har bidragit till en hög lönsamhetsnivå i bolaget även under lågsäsong.
  • Duroc Rail fortsätter att bredda sin kundbas och ambitionen är att under räkenskapsåret genomföra betydande investeringar och uppgraderingar av kritisk processutrustning.
2020/2021 2019/2020 2020/2021
Belopp i Mkr Q1 Q1 R12 SEP
Nettoomsättning 22,3 25,6 124,0
Omsättningstillväxt % -13 136 -3
Organisk tillväxt % -13 136 -3
EBITDA 4,2 4,4 30,3
EBITDA-marginal % 18,8 17,0 24,4
EBIT 2,4 2,6 22,6
EBIT-marginal % 10,5 10,1 18,2
Nettoskuld/Nettokassa (-) 28,4 34,7 28,4
varav leasingskuld från IFRS 16 15,0 18,8 15,0
Sysselsatt kapital 43,0 49,9 43,0
Avkastning på sysselsatt kapital % 47,6 37,3 47,6

Smaller Company Portfolio

Universal Power Nordic (UPN) erbjuder den svenska och norska marknaden dieselmotorer för industriellt och marint bruk samt tillhörande reservdelar, service, reparationer. Bolaget representerar välkända varumärken såsom Perkins, Kubota, Kohler och Nanni. Herber Engineering tillverkar avancerade rörbockningsmaskiner för kallformning av rör och profiler. Kunderna återfinns globalt inom bland annat bil-, flyg- och möbelindustrin samt inom området för HVAC. Duroc Laser Coating (DLC) är Sveriges ledande företag inom laserytbehandling. Bolaget erbjuder renovering och nytillverkning av industrikomponenter.

Andel av omsättning

  • Bolagen i Durocs portfölj för mindre bolag har påverkats kraftigt av en lägre marknadsaktivitet till följd av covid-19, vilket avspeglar sig i kvartalets omsättningssiffra.
  • UPN har märkt av mindre antal beställningar av nya motorer och omsättningen i Herber är en effekt av en orderbok som legat på låga nivåer under hela våren. Under kvartalet har orderstocken för Herber emellertid förbättrats avsevärt och även DLC som gör ett bra resultat i kvartalet har märkt av en ökad efterfrågan.
  • God kostnadskontroll där permitteringsåtgärder ingått medförde att bolagen i portföljen kunnat mitigera resultateffekterna från omsättningstappet.
2020/2021 2019/2020 2020/2021
Belopp i Mkr Q1 Q1 R12 SEP
Nettoomsättning 24,1 45,0 178,0
Omsättningstillväxt % -46 53 4
Organisk tillväxt % -46 7 -15
EBITDA 0,3 2,1 6,6
EBITDA-marginal % 1,1 4,6 3,7
EBIT -2,2 -0,7 -4,2
EBIT-marginal % -9,3 -1,5 -2,4
Nettoskuld/Nettokassa (-) 32,6 59,0 32,6
varav leasingskuld från IFRS 16 22,2 32,5 22,2
Sysselsatt kapital 49,6 74,1 49,6
Avkastning på sysselsatt kapital % -6,7 -2,9 -6,7

FINANSIELL INFORMATION

RESULTAT OCH FINANSIELL STÄLLNING

Nettoomsättningen under kvartalet uppgick till 703,6 MSEK (866,2). Rörelseresultatet uppgick till 20,1 MSEK (94,7) och resultat efter skatt till 11,2 MSEK (83,4), där föregående års siffror inkluderar en positiv effekt från negativ goodwill om 65,7 MSEK hänförlig till förvärvet av Cotting Group. Övrigt totalresultat uppgick till 11,3 MSEK (-17,1), där aktuariella vinster och omvärdering av strategiska innehav till marknadsvärde haft en positiv inverkan.

Koncernens egna kapital uppgick vid perioden slut till 971,0 MSEK (1 013,2) och soliditeten till 48,4 procent (44,7). Om likvida medel och räntebärande skulder skulle nettoredovisas skulle koncernens justerade soliditet uppgå till 52,6 procent (49,8).

FINANSIERING

Duroc AB har ett banklån om 113 MSEK med en femårig amorteringsplan. Därutöver finns lokala fastighetslån i Österrike och Belgien samt en central kontokredit kopplad till en koncernövergripande cash pool. Per den sista september uppgick koncernen outnyttjade kreditfaciliteter till 275 MSEK.

Durocs finansieringavtal inkluderar två finansiella kovenanter, nettoskuld i förhållande till EBITDA samt soliditet. Ledning och styrelse följer regelbundet prognoser i förhållande till gränsvärdena i kovenanterna. På så sätt säkerställs att Duroc uppfyller sina åtaganden gentemot kreditgivarna och likviditetsoch finansieringsrisk minimeras. Per den 30 september 2020 var lånevillkoren uppfyllda med god marginal i kovenanterna.

Aktierna i koncernens holdingbolag International Fibres Group AB, Duroc Machine Tool Holding AB och Duroc Produktion AB är pantförskrivna som säkerhet för nyttjade krediter under låneavtalet.

INVESTERINGAR

Koncernen har under räkenskapsåret gjort investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar om totalt 15,2 MSEK (22,0).

KASSAFLÖDE

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick under kvartalet till 54,4 MSEK (113,5). Rörelsefordringarna och rörelseskulderna har ökat i kvartalet med mindre negativ nettoeffekt. Minskade lagernivåer har påverkat positivt. Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till - 15,2 MSEK (-192,4), där föregående års siffra inkluderar förvärvet av Cotting Group om -170,1 MSEK.

Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till -17,6 MSEK (-42,2)

Likvida medel

Koncernens likvida medel uppgick vid rapportperiodens utgång till 161,7 MSEK (235,5). De räntebärande skulderna uppgick till 380,6 MSEK (604,4), inklusive leasingskuld från IFRS 16 om 143,2 MSEK (142,0), och koncernens nettoskuld uppgick till 218,7 MSEK (368,6). Durocs belåning minskade i och med införandet av den koncernövergripande cash pool som påbörjades under det sista kvartalet föregående räkenskapsår.

MODERBOLAGET

Duroc ABs huvudsakliga funktioner är förvärv, uppföljning av utvecklingen i koncernbolagen, affärsutveckling samt ekonomisk rapportering. Omsättningen utgörs av internt fakturerade tjänster och uppgick för räkenskapsårets till 1,3 MSEK (1,3). Resultat efter skatt uppgick till -3,6 MSEK (-2,7). Utöver andelar i koncernföretag består tillgångarna i moderbolaget främst av fordringar på koncernföretag och banktillgodohavanden. Soliditeten i Duroc AB uppgick vid periodens utgång till 77,6 procent (81,4). Soliditeten har påverkats av den centraliserade lånestruktur som implementerats under andra halvan av räkenskapsåret 2019/2020, där den externa finansieringen främst sker i moderbolaget.

PERSONAL

Medelantalet anställda i koncernen var under kvartalet 1 100 (1 184). Medelantalet anställda i moderbolaget var 6 (6) för samma period.

VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER FÖR MODERBOLAG OCH KONCERN

Duroc AB och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. En utförlig beskrivning av moderföretagets och dotterbolagens risker och riskhantering gavs i Durocs årsredovisning för räkenskapsåret 1 juli 2019 - 30 juni 2020.

Den omfattande spridningen av covid-19 har påverkat produktion och försäljning i Duroc-koncernens bolag från mitten av mars 2020 och har medfört negativa effekter på resultatet under sista kvartalet 2019/2020 och första kvartalet 2020/2021. Läget förbättrades betydligt redan under andra halvan av det fjärde kvartalet med återkommande försäljningsvolymer och en produktion som åter är igång. Läget har sedermera förbättrats ytterligare under detta räkenskapsårs första kvartal. Det finns emellertid fortsatt en risk att ett mer utmanande företagsklimat med den andra vågen kan komma att påverka verksamheten fortsatt under innevarande räkenskapsår. Det råder alltjämt en stor osäkerhet kring de långsiktiga ekonomiska följderna och överblicken över kommande påverkan på Duroc är begränsad, även om situationen för närvarande är stabil. Några enheter inom koncernen har därtill haft en ökad efterfrågan och det sjunkande oljepriset medför lägre råvarupriser för IFG, Drake Extrusion, Cresco och Cotting Group.

Duroc står väl rustat för att möta de utmaningar som covid-19 fört med sig. Koncernen är inte verksam inom segment vilka kan komma att drabbas av mer strukturella och långsiktiga skador, såsom t.e.x. flygindustrin, turist- och eventnäringen.

ÖVRIGA UPPLYSNINGAR

Svartöns Specialstål ABs konkursbo

Duroc har tidigare informerat om att Duroc AB är bäst prioriterad fordringsägare i Svartöns Specialstål ABs konkurs där konkursförvaltaren stämt ett försäkringsbolag. Vid fullständig framgång för konkursboet hade Duroc kunnat erhålla en utdelning om 15 -20 MSEK. Processen har emellertid dragit ut på tiden och kommit att belasta konkursboet med mer kostnader än förväntat. Detta har, enligt vår uppfattning, varit en medveten strategi från försäkringsbolaget för att slå ut sin mindre motpart innan målet kommit till domstol. Durocs juridiska rådgivare har hela tiden hävdat att Duroc på goda grunder kunnat räkna med att nå framgång i målet. Mot bakgrund av motpartens möjlighet att driva den rättsliga processen vidare i flera instanser och fortsätta att obstruera processen, till en hög kostnad, så har Duroc, via konkursboet, motvilligt efter periodens utgång valt att ingå en förlikning med försäkringsbolaget. Utfallet av denna förlikning är 1 MSEK, varav Duroc förväntas erhålla en större andel.

Brexit

Storbritanniens utträde ur EU (Brexit) kan komma att påverka Durocs verksamhet. Storbritannien lämnade EU den 31 januari 2020 och därefter inleddes den övergångsperiod som pågår till den 31 december 2020. Det råder emellertid fortfarande osäkerhet kring långsiktiga avtal för den fortsatta relationen med EU och huruvida dessa hinner bli klara i tid. Det finns en risk för att en avtalslös period inträder efter den 31 december 2020.

Bristen på klarhet över vad som kommer att hända gör det fortsatt svårt att fullt ut kartlägga effekterna av Brexit. Vissa förberedande åtgärder har vidtagits i berörda dotterbolag och styrelse och ledning följer därtill löpande utvecklingen, för att vid behov kunna vidta ytterligare lämpliga åtgärder.

Inom IFG utgör cirka 20 procent av omsättningen export från Storbritannien till EU eller andra delar av världen. Stora delar av denna försäljning kan flyttas till andra koncernbolag inom EU och en eventuell negativ påverkan från Brexit bedöms inte vara omfattande.

Risker för koncernens verksamhet utanför Storbritannien handlar huvudsakligen om inköp av varor. Mängden varor som köps in från Storbritannien är dock begränsad och effekterna bedöms inte få någon väsentlig inverkan på Durocs verksamhet.

Vidare har IFG, Drake Extrusion och Cresco ett brittiskt moderbolag. En avsaknad av avtal mellan Storbritannien och EU skulle kunna innebära att vissa transaktioner mellan koncernbolagen, så som t.e.x utdelning, belastas med källskatt under en begränsad period innan avtal hunnit upprättas. Duroc bevakar frågan. Effekterna bedöms kunna hanteras, men det finns en osäkerhet.

DENNA RAPPORT HAR INTE VARIT FÖREMÅL FÖR REVISORERNAS GRANSKNING.

Stockholm den 5 november 2020

John Häger

Verkställande Direktör

Denna information är sådan som Duroc AB är skyldigt att offentliggöra enligt marknadsmissbruksförordningen EU/596/2014. Informationen lämnades för offentliggörande den 5 november 2020 kl 08:30

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Belopp i Mkr 2020/2021
Q1
2019/2020
Q1
2019/2020
JUL-JUN
Nettoomsättning 703,6 866,2 3 158,2
Övriga rörelseintäkter 4,7 70,2 119,3
Förändring av varulager -18,0 -9,1 28,6
Råvaror och förnödenheter -323,0 -445,1 -1 546,1
Handelsvaror -57,2 -84,8 -331,2
Övriga externa kostnader -111,7 -119,7 -465,7
Personalkostnader
Avskrivningar och nedskrivningar
-151,6 -157,5 -689,5
på materiella och immateriella anl.tillg. -25,3 -24,7 -107,3
Övriga rörelsekostnader -1,5 -0,9 -4,5
Rörelseresultat 20,1 94,7 161,8
Finansnetto -2,9 -4,2 -16,2
Resultat före skatt 17,1 90,5 145,6
Aktuell skatt -7,5 -9,0 -14,1
Uppskjuten skatt 1,6 1,9 -15,0
RESULTAT EFTER SKATT 11,2 83,4 116,5
Resultat efter skatt hänförligt till:
moderbolagets aktieägare 11,2 83,4 116,5
Resultat per aktie
före och efter utspädning (kr) 0,29 2,14 2,99
Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning (st) 39 000 000 39 000 000 39 000 000

RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET FÖR KONCERNEN

Belopp i Mkr 2020/2021 2019/2020 2019/2020
PERIODENS RESULTAT Q1
11,2
Q1
83,4
JUL-JUN
116,5
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser -7,0 26,7 -0,6
Säkringsredovisning (netto) -0,8 -0,0 0,2
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Omvärdering av strategiska innehav 16,0 -10,4 -14,3
Aktuariella vinster och förluster (netto) 3,1 -33,3 -100,4
Summa övrigt totalresultat 11,3 -17,1 -115,0
SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN 22,5 66,4 1,5
Totalresultat för perioden hänförligt till:
moderbolagets aktieägare 22,5 66,4 1,5
innehav utan bestämmande inflytande - - -

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Belopp i Mkr 2020-09-30 2019-09-30 2020-06-30
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 93,7 94,4 94,6
Materiella anläggningstillgångar 727,5 751,1 738,6
Finansiella anläggningstillgångar 34,4 23,1 18,3
Uppskjutna skattefordringar 72,9 89,2 73,0
Summa anläggningstillgångar 928,5 957,8 924,6
Omsättningstillgångar
Varulager 468,2 505,2 479,3
Kundfordringar 388,3 495,5 355,3
Aktuella skattefordringar 12,0 13,1 14,7
Övriga fordringar 28,6 31,8 24,7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 19,4 29,9 20,7
Likvida medel 161,7 235,5 142,3
Summa omsättningstillgångar 1 078,2 1 311,0 1 037,0
SUMMA TILLGÅNGAR 2 006,7 2 268,8 1 961,6
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 39,0 39,0 39,0
Övrigt tillskjutet kapital 260,5 260,5 260,5
Reserver 111,0 146,6 118,8
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 560,5 567,1 530,2
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 971,0 1 013,2 948,4
Summa eget kapital 971,0 1 013,2 948,4
Långfristiga skulder
Avsättningar för pensioner 169,6 120,5 171,6
Övriga avsättningar 14,1 33,7 14,5
Långfristiga räntebärande skulder 148,2 104,4 163,0
Långfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar 115,9 113,4 112,7
Övriga långfristiga skulder 3,6 - 3,6
Uppskjutna skatteskulder 42,3 42,8 45,5
Summa långfristiga skulder 493,7 414,7 511,0
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 89,2 358,0 97,2
Kortfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar 27,3 28,6 26,5
Förskott från kunder 23,2 32,0 16,4
Leverantörsskulder 207,1 229,5 179,4
Aktuella skatteskulder 19,8 12,8 14,2
Övriga skulder 59,4 58,1 57,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 116,1 121,8 111,0
Summa kortfristiga skulder 542,0 840,9 502,2
Summa skulder 1 035,7 1 255,6 1 013,2
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 006,7 2 268,8 1 961,6

SAMMANDRAG AVSEENDE FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL

Belopp i Mkr 2020/2021
Q1-Q1
2019/2020
Q1-Q1
2019/2020
JUL-JUN
Belopp vid periodens ingång 948,4 950,0 950,0
Justering av ingående balans vid övergång till IFRS16 - -3,2 -3,1
Periodens resultat 11,2 83,4 116,5
Omräkningsdifferenser -7,0 26,7 -0,6
Omvärdering av strategiska innehav 16,0 -10,4 -14,3
Aktuariella vinster och förluster (netto) 3,1 -33,3 -100,4
Säkringsredovisning (netto) -0,8 -0,0 0,2
Belopp vid periodens utgång 971,0 1 013,2 948,4

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

Belopp i Mkr 2020/2021
Q1
2019/2020
Q1
2019/2020
JUL-JUN
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt 17,1 90,5 145,6
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 29,3 -44,9 13,0
Betald inkomstskatt 0,7 -4,7 -9,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 47,2 40,9 148,7
KASSAFLÖDE FRÅN FÖRÄNDRINGAR I RÖRELSEKAPITAL
Ökning/minskning av varulager 11,9 18,5 30,1
Ökning/Minskning av rörelsefordringar -36,3 69,4 213,3
Ökning/Minskning av rörelseskulder 31,7 -15,3 -69,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten 54,4 113,5 322,3
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Köp och försäljning av immateriella anläggningstillgångar -0,0 -0,6 -3,7
Köp och försäljning av materiella anläggningstillgångar -15,2 -21,1 -89,3
Kassaflöde från förvärv - -170,1 -168,3
Kassaflöde från finansiella tillgångar - -0,6 0,3
Kassaflöde från investeringsverksamheten -15,2 -192,4 -260,9
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Upptagna lån - 1,1 142,8
Amortering av lån -16,8 -22,6 -283,4
Förändring i kortfristig rörelsefinansiering -0,9 -20,7 -121,6
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -17,6 -42,2 -262,2
Periodens kassaflöde 21,6 -121,1 -200,9
Likvida medel vid periodens början 142,3 352,5 352,5
Kursdifferens i likvida medel -2,1 4,1 -9,4
Likvida medel vid periodens utgång 161,7 235,5 142,3

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Belopp i Mkr 2020/2021
Q1
2019/2020
Q1
2019/2020
JUL-JUN
Nettoomsättning 1,3 1,3 5,6
Övriga externa kostnader -2,4 -1,1 -7,1
Personalkostnader -2,9 -2,7 -12,3
Avskrivningar -0,1 -0,1 -0,5
Rörelseresultat -4,1 -2,5 -14,3
Resultat från andelar i koncernföretag - - 58,7
Finansiella intäkter 0,7 0,5 1,9
Finansiella kostnader -1,2 -1,7 -6,2
Finansnetto -0,5 -1,2 54,5
Erhållna/Lämnade koncernbidrag - - 22,1
Resultat före skatt -4,6 -3,7 62,2
Skatt på periodens resultat 1,0 0,9 -7,0
RESULTAT EFTER SKATT -3,6 -2,7 55,3

RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET FÖR MODERBOLAGET I SAMMANDRAG

Belopp i Mkr 2020/2021
Q1
2019/2020
Q1
2019/2020
JUL-JUN
PERIODENS RESULTAT -3,6 -2,7 55,3
Övrigt totalresultat
Omvärdering av strategiska innehav -0,0 - -0,3
Summa övrigt totalresultat -0,0 - -0,3
SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN -3,6 -2,7 55,0

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Belopp i Mkr 2020-09-30 2019-09-30 2020-06-30
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0,7 1,2 0,9
Materiella anläggningstillgångar 0,0 0,2 0,0
Andelar i koncernföretag 1 117,5 1 069,3 1 104,7
Övriga aktier och andelar 0,1 0,4 0,1
Fordringar på koncernbolag 13,9 49,6 26,6
Uppskjutna skattefordringar 16,2 23,2 15,2
Summa anläggningstillgångar 1 148,4 1 143,8 1 147,4
Omsättningstillgångar
Fordringar på koncernbolag 72,3 25,6 99,8
Övriga fordringar 0,3 0,3 0,9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1,3 0,6 1,7
Kassa och bank 80,3 5,8 10,7
Summa omsättningstillgångar 154,2 32,2 113,2
SUMMA TILLGÅNGAR 1 302,6 1 176,1 1 260,6
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital 40,1 40,1 40,1
Fritt eget kapital 971,2 917,2 974,9
Summa eget kapital 1 011,3 957,3 1 015,0
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 88,0 - 94,3
Skulder till koncernföretag - 3,2 -
Summa långfristiga skulder 88,0 3,2 94,3
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 25,2 180,7 25,2
Leverantörsskulder 1,5 0,4 1,2
Skulder till koncernföretag 170,6 30,1 120,0
Övriga skulder 0,7 0,6 0,3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5,4 3,5 4,7
Summa kortfristiga skulder 203,3 215,4 151,3
Summa skulder 291,3 218,6 245,7
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 302,6 1 176,1 1 260,6

NOTER

NOT 1. REDOVISNINGSPRINCIPER

Durocs koncernredovisning upprättas i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) och tillhörande tolkningar (IFRIC) så som de antagits av EU. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. För moderbolaget tillämpas även RFR 2 Redovisning för juridisk person.

Koncernens redovisningsprinciper beskrivs i not 2 i årsredovisningen 2019/2020. Redovisnings- och värderingsprinciper är förutom tillämpning av säkringsredovisning enligt IFRS 9 som beskrivs nedan, oförändrade i förhållande till årsredovisningen för räkenskapsåret 1 juli 2019 – 30 juni 2020.

Säkringsredovisning

Från och med 1 juli 2020 tillämpar koncernen säkringsredovisning enligt IFRS 9 avseende valutasäkring av nettoinvesteringar i utländska verksamheter. Nettoinvesteringar i EUR säkras genom lån i valutan. Periodens valutakursdifferenser på valutalån efter avdrag för skatteeffekter, redovisas, i den mån säkringen är effektiv, i övrigt totalresultat med ackumulerade valutakursdifferenser respektive verkligt värdeförändringar i omräkningsreserven i eget kapital. Härigenom neutraliseras delvis de omräkningsdifferenser som uppkommer från de utländska verksamheterna.

Redovisning i juridisk person

Duroc har i enlighet med RFR 2 valt att inte tillämpa IFRS 16 i moderbolaget. Duroc AB redovisar ej uppsägningsbara leasingavtal som kostnad fördelat linjärt över nyttjandeperioden.

Alternativa nyckeltal

För att underlätta jämförelse mellan olika perioder och uppföljning av utvecklingen i Duroc-koncernen och de olika bolagen, presenteras i denna rapport viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS, så kallade alternativa nyckeltal. Dessa ska ses som ett komplement till den finansiella informationen. De alternativa nyckeltal som använts finns definierade i anslutning till där de presenterats, alternativt i slutet på denna rapport. Avstämningar återfinns i not 5.

Avrundningar

Belopp anges i miljoner kronor (MSEK) med en decimal om inte annat framgår. Avrundningar kan förekomma i tabeller och räkningar, vilka får till följd att angivna totalbelopp inte alltid är en exakt summa av de avrundade delbeloppen.

NOT 2. VALUTASÄKRING

Koncernen valutasäkrar del av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet. Per den 30 september 2020 hade koncernen exponeringar mot EUR, vilka säkras med hjälp av lån i utländsk valuta. Från och med 1 juli 2020 tillämpas säkringsredovisning, vilket innebär att den effektiva delen av valutakursförändringarna redovisas i koncernens rapport över totalresultat. För jämförelseperioden redovisades valutakursförändringarna på dessa lån som finansiella intäkter och kostnader. Vid ingången av rapporteringsperioden 1 juli - 30 september 2020 hade koncernen lån om 11,4 MEUR som vid utgången av perioden uppgick till 10,8 MEUR för vilka säkringsredovisning tillämpas. Relaterade valutakursförändringar om -0,7 MSEK före skatt har därmed redovisats i koncernens rapport över totalresultat.

NOT 3. FÖRVÄRV

Under innevarande kvartal har inga förvärv tillkommit. I juli 2019 förvärvade Duroc samtliga aktier i det franska bolaget Griffine Enduction SA, respektive det belgiska bolaget Plastibert &Cie. NV, som tillsammans utgör Cotting Group.

NOT 4. SEGMENTRAPPORTERING

Koncernens rörelsesegment motsvarar Durocs bolag. Segmenten överensstämmer med den indelning som koncernens högste verkställande beslutsfattare, styrelsen och den verkställande direktören, använder för att utvärdera resultat

och finansiella ställning samt fatta strategiska beslut och fördela resurser. Mer information om respektive bolag återfinns i denna rapport på sid 4-7.

2020/2021 2019/2020 2020/2021 2019/2020
Belopp i Mkr Q1 Q1 R12 SEP JUL-JUN
Nettoomsättning
IFG 255,3 323,2 999,6 1 067,5
Drake Extrusion 144,0 159,9 527,9 543,8
Cresco 67,9 68,8 257,6 258,5
Cotting Group 118,0 140,8 558,5 581,3
DMT Group 72,1 103,0 350,5 381,4
Duroc Rail 22,3 25,6 124,0 127,4
Small Company Portfolio 24,1 45,0 178,0 198,9
Holdingbolag/koncerngemensamma funktioner 2,4 2,8 6,0 6,5
Elimineringar -2,5 -3,0 -6,6 -7,0
Total 703,6 866,2 2 995,6 3 158,2
EBITDA
IFG Group 12,5 8,3 30,5 26,3
Drake Extrusion 18,3 12,9 68,8 63,4
Cresco 10,5 7,1 32,5 29,1
Cotting Group -1,5 73,7 18,7 93,9
DMT Group 5,4 12,5 28,8 35,9
Duroc Rail 4,2 4,4 30,3 30,5
Small Company Portfolio 0,3 2,1 6,6 8,4
Holdingbolag/koncerngemensamma funktioner -4,2 -1,4 -21,2 -18,5
Total 45,4 119,4 195,1 269,1
Rörelseresultat
IFG Group 5,0 0,3 -4,9 -9,6
Drake Extrusion 11,7 6,6 43,6 38,5
Cresco 9,2 6,0 27,7 24,4
Cotting Group -5,7 70,6 1,3 77,6
DMT Group 4,3 11,1 23,9 30,8
Duroc Rail 2,4 2,6 22,6 22,8
Small Company Portfolio -2,2 -0,7 -4,2 -2,7
Holdingbolag/koncerngemensamma funktioner -4,5 -1,8 -22,7 -20,0
Total 20,1 94,7 87,2 161,8
Finansnetto -2,9 -4,2 -15,0 -16,2
Resultat före skatt 17,1 90,5 72,3 145,6
Nettoskuld Sysselsatt kapital Eget kapital
Belopp i Mkr 2020-09-30 2019-09-30 2020-06-30 2020-09-30 2019-09-30 2020-06-30 2020-09-30 2019-09-30 2020-06-30
IFG Group 35,5 75,4 24,4 371,4 465,1 388,3 312,5 365,1 340,8
Drake Extrusion -13,0 -9,1 -4,0 242,6 250,4 254,5 228,7 234,0 228,9
Cresco 44,9 46,4 51,3 179,0 171,2 175,4 159,6 147,8 151,9
Cotting Group 6,7 -10,9 3,5 290,7 279,4 292,5 250,7 262,4 256,2
DMT Group -21,0 -9,9 -7,7 25,4 49,2 34,8 112,1 124,7 108,1
Duroc Rail 28,4 34,7 28,8 43,0 49,9 41,1 25,7 26,3 24,0
Small Company Portfoliio 32,6 59,0 32,3 49,6 74,1 51,9 24,6 22,8 26,9
Holdingbolag 104,6 183,0 128,4 11,7 12,5 11,6 -143,0 -169,9 -188,3
Total 218,7 368,6 257,0 1 213,4 1 351,7 1 250,2 971,0 1 013,2 948,5

NOT 5. ALTERNATIVA NYCKELTAL

I detta avsnitt presenteras en avstämning av alternativa nyckeltal, finansiell information vilken inte definierats i IFRS. Alternativa nyckeltal används löpande av ledningen i Duroc för att underlätta jämförelse mellan olika perioder, planering samt uppföljning av verksamhetens utveckling. De presenteras i Durocs finansiella

rapporter som ett stöd till investerare och andra intressenter som analyserar Durocs finansiella information. Definitioner återfinns i slutet på denna rapport. De alternativa nyckeltalen ska ses som ett komplement till den finansiella information som presenteras i enlighet med IFRS.

Organisk tillväxt

2020/2021 2019/2020
Belopp i Mkr Q1 Q1
Nettoomsättning 703,6 866,2
Valutakurseffekt 29,5
Organisk tillväxt 733,1 866,2
Organisk tillväxt (procent) -15%

EBITDA, justerad EBITDA och justerad EBIT

Belopp i Mkr 2020/2021
Q1
2019/2020
Q1
2019/2020
R12 SEP
2019/2020
JUL-JUN
Rörelseresultat 20,1 94,7 87,2 161,8
Avskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. 25,3 24,7 107,9 107,3
EBITDA 45,4 119,4 195,1 269,1
Jämförelsestörande poster
Negativ goodwill - -65,7 -1,2 -66,9
Omstruktureringskostnader 2,5 0,3 16,6 14,4
Resultat från försäljning av mark - - -3,9 -3,9
Justerad EBITDA 47,9 54,0 206,6 212,7
Avskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. -25,3 -24,7 -107,9 -107,3
Nedskrivning materiella anläggningstillgångar i samband med omstrukturering - - 5,4 5,4
Justerad EBIT 22,6 29,3 104,1 110,9

Nettoskuld

Belopp i Mkr 2020-09-30 2019-09-30 2020-06-30
Långfristiga räntebärande skulder 148,2 104,4 163,0
Långfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar 115,9 113,4 112,7
Kortfristiga räntebärande skulder 89,2 358,0 97,2
Kortfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar 27,3 28,6 26,5
Derivatinstrument -0,2 -0,3 -0,2
Likvida medel -161,7 -235,5 -142,3
Nettoskuld 218,7 368,6 257,0

Sysselsatt kapital

Belopp i Mkr 2020-09-30 2019-09-30 2020-06-30
Eget Kapital 971,0 1 013,2 948,4
Nettoskuld 218,7 368,6 257,0
Immateriella tillgångar från förvärv -85,3 -85,9 -85,4
Pensionsskuld 169,6 120,5 171,6
Strategiska innehav -30,0 -18,4 -14,0
Uppskjuten skatt -30,6 -46,3 -27,5
Sysselsatt kapital 1 213,4 1 351,7 1 250,2

NOT 6. VERKLIGT VÄRDE AV FINANSIELLA INSTRUMENT

Det förekom inga överföringar mellan nivåer eller värderingskategorier under perioden. Verkligt värde på koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas vara lika med dess bokförda värden.

NOT 7.TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE

Under kvartalet har Duroc köpt tjänster och sålt tjänster till bolag där Peter Gyllenhammar AB är majoritetsägare till ett belopp om 0,8 MSEK respektive 0,1 MSEK.

DEFINITION AV NYCKELTAL

.

Organisk tillväxt Nettoomsättningstillväxt justerad för förvärv och valutaomräkningseffekter
Eget kapital Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl. årets resultat
EBITDA Resultat före av- och nedskrivningar (Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortisation)
Justerad EBITDA EBITDA justerat för jämförelsestörande poster
EBIT Rörelseresultat
Justerad EBIT EBIT justerat för jämförelsestörande poster
Soliditet Eget kapital dividerat med balansomslutningen
Justerad soliditet Eget kapital dividerat med justerad balansomslutning där likvida medel och räntebärande skulder nettoredovisats
Jämförelsestörande poster Poster i resultaträkningen, vilka om de ej lyfts fram, försvårar förståelsen för utvecklingen av den underliggande verksamheten
Resultat / aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier
+Nettoskuld/-Nettokassa Räntebärande skulder, minus kassa
Nettoskuldsättningsgrad Nettoskuld/Eget kapital
Sysselsatt kapital Eget kapital plus nettoskuld, justerat för uppskjuten skatt, förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, pensionsskuld och
strategiska innehav.
Avkastning på sysselsatt
kapital
EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital per månad. Med anledningen av övergången till
IFRS16 per 1 juli 2019 har avkastning på sysselsatt kapital som presenteras för jämförelseperioden beräknats med
genomsnittligt sysselsatt kapital för den senaste tremånadersperioden, dvs juli-september 2019.
Justerad avkastning på
sysselsatt kapital
Justerad EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital per månad. Med anledningen av
övergången till IFRS16 per 1 juli 2019 har justerad avkastning på sysselsatt kapital som presenteras för jämförelseperioden
beräknats med genomsnittligt sysselsatt kapital för den senaste tremånadersperioden, dvs juli-september 2019.

TELEFONKONFERENS Q1 2020/2021

5 november 2020 kl. 11.00 +46 8 505 583 75

KOMMANDE INFORMATIONSTILLFÄLLEN

Årsstämma 2020 5 november 2020 Delårsrapport juli - december 2020 5 februari 2021 Delårsrapport juli 2020 - mars 2021 7 maj 2021

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION

John Häger, vd, tel +46 70 248 72 99.

DUROC AB

Box 5277, SE-102 46 Stockholm. Besök: Linnégatan 18 Tel: +46 8 789 11 30. Organisationsnummer: 556446-4286