AI assistant
Duroc — Interim / Quarterly Report 2017
Nov 7, 2017
3151_10-q_2017-11-07_6920ce26-9fc0-4588-979a-85a2819dc1cf.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport första kvartalet 1 juli – 30 september 2017
Fiberverksamheten tillfredsställande
Första kvartalet 1 juli – 30 september 2017
Samtliga jämförelsesiffror avser, i enlighet med IFRS regler för omvända förvärv, endast IFG.
- Nettoomsättning 509,4 Mkr (433,0)
- Rörelseresultat 12,3 Mkr (19,6), varav Fiberverksamheten stod för 16,7 Mkr
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -8,9 Mkr (34,0)
- Koncernen har en nettokassa om 56,9 Mkr (39,3)
- Under juli månad 2017 tecknade Duroc ett avtal med Low & Bonar Plc om att förvärva den belgiska verksamheten BonarAgro, verksamt inom "non-woven"-sektorn. BonarAgro omsätter ca 20 M€. Tillträde var månadsskiftet oktober/november 2017. Köpeskillingen uppgår till ca 7 M€. Förvärvet beräknas stärka koncernens resultat från 2017/2018.
- Resultat per aktie 0,14 kr (0,40)
För att redovisa den nya Duroc-koncernens jämförelsetal innehåller nedanstående tabell pro forma information.
| 2016 | 2017 | 2017 | ||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | JULI – SEPT | R12 SEPT | 12M JULI-JUN | |
| Koncernen | JULI-SEPT | Pro forma | Pro forma | Pro forma |
| Nettoomsättning, Mkr | 509,4 | 536,0 | 2 231,8 | 2 258,4 |
| Rörelseresultat, Mkr | 12,3 | 21,1 | 88,4 | 97,1 |
| Soliditet, % | 55,9% | N/A | N/A | N/A |
Pro forma 2016 inkluderar inte större nedskrivningar i Svartöns Specialstål AB. Se även sidan 4.
För ytterligare information
John Häger vd, tel 070-248 72 99.
Denna information är sådan som Duroc AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt marknadsmissbruksförordningen EU/596/2014. Informationen lämnades för offentliggörande den 7 november 2017 kl 07.15.
Duroc AB (publ) Box 612, SE-182 16 Danderyd. Besök: Svärdvägen 5 Tel: +46 8 789 11 30. Fax: +46 8 789 11 31 Organisationsnummer: 556446-4286
Duroc-koncernen förvaltar och utvecklar industri- och handelsföretag. Med djup kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en ledande position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utvecklingen. Koncernen omsätter ca 2 200 Mkr och har ca 580 medarbetare. Duroc är noterat på NASDAQ OMX Stockholm (kortnamn: DURC). www.duroc.se
Vd-kommentar
Styrelsen har beslutat att dela upp Duroc i tre affärsområden istället för som tidigare två. Förändringen medför bättre styrning och tydligare rapportering av utvecklingen i Duroc. Affärsområdena är Fiber, Övrig Industri samt Industrihandel. I affärsområde Fiber ingår IFG-bolagen samt, från och med förvärvstillfället vid månadsskiftet oktober/november, BonarAgro. I affärsområde Övrig Industri ingår Duroc Rail och Duroc Laser Coating. I affärsområde Industrihandel ingår som tidigare gruppen Duroc Machine Tool.
Affärsområde Fiber, vars omsättning står för ca 80% av koncernen, fortsätter att utvecklas stabilt. Verksamheten är välinvesterad och genererar ett starkt kassaflöde. Lönsamheten ligger före plan för det första kvartalet och omsättningen är något högre än föregående år. Framförallt bidrar en stark efterfrågan på garner från möbelindustrin i USA till att utveckla produktmixen gynnsamt. Ny produktionsutrustning för garnverksamheten i USA samt för stapelfiber i Österrike tas i bruk i slutet på året och förväntas ytterligare stärka upp försäljning och lönsamhet. Det första halvåret är normalt något svagare i intjäning jämfört med slutet på räkenskapsåret. Detta har framförallt att göra med semesterperioden i Europa under augusti.
Vid månadsskiftet oktober/november har förvärvet av BonarAgro genomförts enligt plan. Förvärvet är i linje med den strategi som Duroc har, att bl. a. hitta angränsande verksamheter som kan förvärvas till ett fördelaktigt pris. Förvärvet bedöms generera ett substantiellt bidrag till Durocs resultat under räkenskapsåret. Nyckelpersoner i ledande befattningar är anställda och fokus är att optimera produktions- och logistikflödet för att på bästa sätt möta efterfrågan på produkterna.
Affärsområde Industrihandel hade en lägre omsättning och sämre resultat i juli och augusti jämfört med föregående år. Däremot har de kostnadsbesparingar om ca 6 Mkr på årsbasis som aviserats tidigare gradvis givit effekt och under september är resultatet betydligt bättre än för samma månad 2016/2017. Med den lägre kostnadsmassan blir det en fin hävstång då volymerna ökar.
Övrig Industri gör ett sämre resultat under kvartalet jämfört med 2016/2017. Detta är direkt kopplat till Duroc Rail och den milda vintern förra året som lett till betydligt lägre volymer att upparbeta än vad som är normalt för perioden. Under det första kvartalet har en ny automatisk blästeranläggning tagits i drift. Detta bidrar till att ytterligare förstärka Rails kapacitet och förmåga. Då vi närmar oss vintern och högsäsongen för underhållsarbetet beräknas omsättning och lönsamhet skapa förutsättningar för att återhämta resultatet.
Summerat gör Duroc ett sämre rörelseresultat för det första kvartalet 2017/2018 jämfört med samma kvartal 2016/2017 (pro forma). Rörelseresultatet hamnar på 12,3 Mkr (21,1) och omsättningen 509,4 Mkr (536). Differensen förklaras av flera faktorer. Resultatet i fiberverksamheten belastas med ett vinsttapp hänförligt till arbetsplatsolyckan i England som kommunicerats tidigare. Investeringar för att öka säkerheten i fabrikerna, samt kostnader relaterat till kundspecifik produktutveckling, har också påverkat resultatet, liksom förändringar i valutakurser. Säsongsvariationer i affärsområdet Övrig Industri gör att rörelseresultatet för dessa enheter blev -2,2 Mkr. Affärsområde Industrihandel drar ner resultatet med -1,1 Mkr på grund av lägre omsättning.
Duroc har en stark finansiell ställning med en nettokassa om 56,9 Mkr. Vi arbetar kontinuerligt med att scanna av marknaden efter lämpliga förvärvsobjekt. Starka finanser i kombination med en hög beredskap gör att vi kan agera snabbt när rätt tillfälle ges.
IFG-fabriken i England är tillbaka till full produktionskapacitet sedan i slutet på oktober. Ny produktionskapacitet inom IFG för högmarginalprodukter tas i drift i slutet på 2017. Förvärvet av BonarAgro är slutfört enligt plan och bolaget förväntas succesivt bidra positivt till resultatutvecklingen inom Fiber. Det finns en positiv trend på resultatförbättringen i affärsområde Industrihandel och resultatet i Övrig Industri förväntas återgå till det normala under det andra kvartalet. Sammantaget känner vi tillförsikt i bolagets resultatutveckling framåt.
John Häger
Verkställande Direktör
Koncernens utveckling
Nettoomsättningen minskade under första kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Det största affärsområdet Fiber låg i linje med föregående år. Affärsområde Industrihandel ligger efter föregående år. Detta är delvis påverkat av att Industrihandel har genomgått en omstrukturering för att höja lönsamheten vilket i vissa fall också inneburit medveten minskning i omsättningen. Affärsområde Övrig Industri påverkades av den milda vintern som har lett till färre underhåll på järnvägshjul under sommarmånaderna.
Nettoomsättningen är till viss del säsongsberoende och första kvartalen ligger överlag något lägre än övriga kvartal.
Rörelseresultatet för Duroc-koncernen påverkas till stor del av försäljningsvolymerna och i jämförelsen mellan kvartalen har bruttomarginaler, personalkostnader och avskrivningar legat på rimliga och likvärdiga nivåer i båda kvartalen. Minskade personalkostnader i Industrihandel kompenserar för något högre avskrivningar sammanhängande med investeringar inom främst Fiber.
Kostnaderna har varit högre inom fiberverksamheten till följd av planerade åtgärder samt förbättringar.
Durocs finansnetto uppgår till -1,1 Mkr. Valutakursförändringar utgör netto -0,3 Mkr och räntenettot utgör -0,8 Mkr. Duroc är finansiellt starkt och har en nettokassa om 56,9 Mkr vid utgången av första kvartalet.
Kassaflödet, som redovisas i sin helhet för kvartalet på sidan 11 i denna rapport, har utvecklats negativt under perioden, vilket förklaras med en till viss del temporär ökning av varulagret samt en minskning av leverantörsskulder och övriga skulder.
Investeringarna uppgår till 11,8 Mkr och utgörs i huvudsak av kapacitetshöjningar inom affärsområdet Fiber.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten utgör till största delen en återbetalning av det lån som erhölls av Peter Gyllenhammar AB sent i juni 2017 och som återbetalades med internkassa i början av kvartalet.
För att få en övergripande bild över resultatutvecklingen i Duroc koncernen presenteras nedan en sammansatt pro forma för IFG och Duroc.
| 2016 | 2017 | 2017 | ||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | JUL-SEPT | R12 SEPT | JULI-JUNI | |
| Koncernen | JULI-SEPT | Pro forma | Pro forma | Pro forma |
| Nettoomsättning, Mkr | 509,4 | 536,0 | 2 231,8 | 2 258,4 |
| Rörelseresultat, Mkr | 12,3 | 21,1 | 88,4 | 97,1 |
Diagrammet nedan visar omsättningen per kvartal sammanslaget Fiber, Övrig Industri och Industrihandel.
DUROC KONCERNEN PRO FORMA OMSÄTTNING KVARTAL
Pro forma flerårssiffror i sammandrag.
| Belopp i Mkr | R12 SEPT 161001-170930 |
160701-170630 | 150701-160630 | 140701-150630 | 130701-140630 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 231,8 | 2 258,4 | 2 327,7 | 2 348,7 | 2 158,7 |
| Övriga rörelseintäkter | 2,7 | 3,3 | 7,5 | 5,1 | 12,0 |
| Förändring av varulager | 1,4 | -0,1 | 2,7 | -5,5 | 4,0 |
| Råvaror och förnödenheter | -1 255,0 | -1 238,9 | -1 324,0 | -1 369,9 | -1 296,3 |
| Handelsvaror | -207,7 | -242,5 | -212,9 | -230,4 | -198,0 |
| Övriga externa kostnader | -182,7 | -184,6 | -211,2 | -200,1 | -180,5 |
| Personalkostnader | -326,8 | -328,0 | -332,8 | -335,2 | -307,1 |
| Övriga rörelsekostnader | -133,0 | -129,8 | -124,2 | -104 | -93,6 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar* | 130,3 | 137,8 | 132,8 | 108,7 | 99,2 |
| Avskrivningar | -41,9 | -40,7 | -40,5 | -42,7 | -41,3 |
| Resultat efter avskrivningar | 88,4 | 97,1 | 83,3 | 66,0 | 57,9 |
* Inkluderar inte större nedskrivningar i Svartöns Specialstål AB som påverkar resultatet i perioden 150701-160630 med 15,5 Mkr och i perioden 160701-170630 med 11,6 Mkr. Totalt 27,1 Mkr.
Affärsområde Fiber
- Försäljningsvolymen räknat i ton minskade med 4,4% jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Omsättningen blev 434,4 Mkr (433,0).
- Av nedanstående diagram framgår viss säsongvariation i Affärsområdets verksamhet.
- Bruttomarginalerna var oförändrade under perioden, lägre produktionskostnader kompenserande för andra kostnadsökningar.
- Investeringar i främst USA respektive Österrike har ökat avskrivningarna under perioden. Kostnader för ytterligare förbättring av säkerheten och arbetsmiljön i fabriken i Golcar har vidare belastat periodens resultat.
- Satsningar inom produktutveckling har gjorts och hänför sig till utökade antal tester av produkter under kvartalet, vilket har lett till något högre kostnader.
- Kassaflödet före förändring i rörelsekapital uppgick till 24,2 Mkr. Temporär lageruppbyggnad samt minskning av kortfristiga skulder medförde en negativ förändring i rörelsekapitalet med -29,5 Mkr, varför det operativa kassaflödet i kvartalet blev -5,3 Mkr.
| Fiber | 2017 JULI-SEPT |
2016 JULI-SEPT |
2017 R12 SEPT |
2017 JULI-JUNI |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 434,4 | 433,0 | 1 851,0 | 1 849,1 |
| Rörelseresultat, Mkr | 16,7 | 19,6 | 81,0 | 83,9 |
| Medelantal anställda | 470 | 456 | 468 | 456 |
AFFÄRSOMRÅDE FIBER OMSÄTTNING KVARTAL
Affärsområde Övrig Industri
- Affärsområde Övrig Industris försäljning i första kvartalet blev lägre än föregående år. Säsongmässigt är det första kvartalet svagt, vartill kommer att en onormalt varm vinter som med fördröjd effekt reducerar behovet av underhåll av järnvägshjul.
- Det negativa rörelseresultatet återspeglar den låga beläggningen i produktionen under perioden.
- Kassaflödet före förändring i rörelsekapitalet uppgick till -0,6 Mkr. En viss ökning i rörelsekapitalet medförde att kassaflödet från den löpande verksamheten sammantaget utgjorde -2,7 Mkr.
| Övrig Industri | 2017 JULI-SEPT |
2016 JULI-SEPT Pro forma |
2017 R12 SEPT Pro forma |
2017 JULI-JUNI Pro forma |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 15,2 | 24,5 | 84,0 | 93,3 |
| Rörelseresultat, Mkr | -2,2 | -0,4 | 19,7 | 14,6 |
| Medelantal anställda | 40 | 64 | 52 | 42 |
Pro forma 2016 inkluderar inte större nedskrivningar i Svartöns Specialstål AB. Se även sidan 4.
AFFÄRSOMRÅDE ÖVRIG INDUSTRI OMSÄTTNING KVARTAL
Affärsområde Industrihandel
- Kvartalets försäljning minskade med 23,7% jämfört med föregående år. Juli och augusti 2017 var särskilt svaga månader, i september månad noteras en väsentligt förbättrad affärsvolym med starkt förbättrat resultat.
- Affärsområdet uppvisar betydande säsongvariationer. Första kvartalet (juli-september) är typiskt det svagaste, perioden oktoberdecember traditionellt årets starkaste kvartal. Se diagram nedan.
- Bruttomarginalen har under kvartalet successivt förstärkts, tack vare en förbättrad produktmix.
- Åtgärder har under kvartalet vidtagits för att kraftfullt sänka Affärsområdets operativa kostnader. Personalkostnaderna reduceras successivt samtidigt som lokalkostnaderna i Sverige väsentligen sänkts.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten, före förändringar i rörelsekapitalet, uppgick till -1,5 Mkr. Som en följd av större inköp till lager utökades rörelsekapitalet med -5,6 Mkr, varför det sammantagna operativa kassaflödet utgjorde -7,1 Mkr.
| Industrihandel | 2017 JULI-SEPT |
2016 JULI-SEPT Pro forma |
2017 R12 SEPT Pro forma |
2017 JULI-JUNI Pro forma |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 59,9 | 78,5 | 296,6 | 315,5 |
| Rörelseresultat, Mkr | -1,1 | 1,9 | -2,0 | 1,0 |
| Medelantal anställda | 75 | 75 | 75 | 72 |
Samtliga jämförelsesiffror avser, i enlighet med IFRS regler för omvända förvärv, endast IFG.
Moderbolaget
Duroc ABs (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv, samt ekonomisk rapportering.
Resultat och finansiell ställning
Nettoomsättningen under perioden uppgick till 509,4 Mkr (433,0). Resultatet efter finansiella poster uppgick till 11,2 Mkr (18,2). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 11,8 Mkr (12,6).
Likvida medel
Koncernens likvida medel uppgick vid periodens utgång till 191,8 Mkr (149,7). Då de räntebärande skulderna uppgick till 134,9 (110,4) uppgår koncernens nettokassa således till 56,9 MSEK (39,3).
Soliditet
Koncernens egna kapital uppgick vid periodens slut till 690,3 Mkr (429,6).
Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 55,9% (46,4%). Vid en teoretisk återbetalning av räntebärande skulder, se ovan, stiger soliditeten, allt annat lika, till 62,7%.
Personal
Medelantalet anställda var under perioden 587 (456). Medelantalet anställda i moderbolaget är 3 (2).
Transaktioner med närstående
Duroc har, på marknadsmässiga villkor, under perioden till närstående försålt maskiner och verktyg till ett värde av 0,1 Mkr.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för moderföretag och koncern
Duroc AB (publ) och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras.
En utförlig beskrivning av moderföretagets och dotterbolagens risker och riskhantering ges i Durocs årsredovisning 1 januari – 30 juni 2017.
Investeringar
Koncernen har under kvartalet investerat 11,8 Mkr (12,6) inom främst Affärsområde Fiber.
Kassaflöde
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten var under kvartalet -8,9 Mkr (34,0).
Redovisningsprinciper
Koncernen och moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som i årsredovisningen för 2017. Delårsrapporten för koncernen är upprättad i enlighet med IAS 34. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9:e kapitel och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Verkligt värde av finansiella instrument
Det förekom inga överföringar mellan nivåer eller värderingskategorier under perioden. Verkligt värde på koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas vara lika med dess bokförda värden.
Väsentliga händelser efter periodens utgång
Den 11 juli 2017 meddelade Duroc att koncernens dotterbolag IFG Exelto tecknat avtal med Low & Bonar PLC, noterat på London Stock Exchange, om att förvärva dess affärsenhet för odlings- och jordbruksrelaterade textilier – BonarAgro – för 7 MEUR.
BonarAgro, som är baserat i belgiska Lokeren, utvecklar, tillverkar och säljer fiberbaserade textilier för professionell odling av grödor.
Förvärvet kompletterar IFGs verksamhet inom textilfiber, både vad gäller produkterbjudande och säljkanaler. Produkterna säljs över hela världen bland annat via en egen säljorganisation. BonarAgro omsätter cirka 20 MEUR och har cirka 200 anställda. Förvärvet bedöms stärka koncernens intjäningsförmåga från 2017/2018. Tillträde skedde vid månadsskiftet oktober/november 2017.
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| Belopp i Mkr | JUL-SEP 2017 | JUL-SEP 2016 | JAN-JUN 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 509,4 | 433,0 | 1 170,3 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,7 | 0,0 | 1,1 |
| Förändring av varulager | -0,5 | 0,0 | -5,9 |
| Råvaror och förnödenheter | -291,4 | -284,7 | -561,3 |
| Handelsvaror | -42,1 | 0,0 | -104,4 |
| Övriga externa kostnader | -44,3 | -35,5 | -163,5 |
| Personalkostnader | -76,9 | -57,3 | -175,3* |
| Avskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. | -11,6 | -8,5 | -55,9 |
| Övriga rörelsekostnader | -31,0 | -27,4 | -114,5 |
| Rörelseresultat | 12,3 | 19,6 | 60,3 |
| Finansiella intäkter | 1,8 | 0,0 | 4,6 |
| Finansiella kostnader | -2,9 | -1,4 | -10,1 |
| Finansnetto | -1,1 | -1,4 | -5,5 |
| Resultat före skatt | 11,2 | 18,2 | 54,8 |
| Uppskjuten skatt | 1,8 | 1,3 | -21,5 |
| Aktuell skatt | -7,4 | -6,7 | 4,1 |
| PERIODENS RESULTAT | 5,6 | 12,8 | 37,4 |
| Varav periodens resultat tillhörigt: | |||
| moderbolagets aktieägare | 5,6 | 12,8 | 37,4 |
| PERIODENS RESULTAT | 5,6 | 12,8 | 37,4 |
| Resultat per aktie | |||
| före utspädning (kr) | 0,14 | 0,40 | 1,01 |
| efter utspädning (kr) | 0,14 | 0,40 | 1,01 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning (st) | 39 000 000 | 31 671 100 | 37 167 775 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (st) | 39 000 000 | 31 671 100 | 37 167 775 |
*Omklassificering av personalkostnader har skett som en effekt av ändrad resultatuppföljningsprincip.
Rapport över totalresultatet för koncernen
| PERIODENS RESULTAT | 5,6 | 12,8 | 37,4 |
|---|---|---|---|
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||
| Omräkningsdifferenser | -11,2 | 6,3 | -13,1 |
| Reserver | 2,3 | 0,0 | 50,7 |
| Säkringsredovisning (netto) | 1,1 | 0,0 | -0,4 |
| Poster som inte kan återföras i resultaträkningen | |||
| Aktuariella vinster och förluster (netto) | |||
| Summa övrigt totalresultat | -7,8 | 6,3 | 37,2 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | -2,2 | 19,1 | 74,6 |
| Varav totalresultat tillhörigt: | |||
| moderbolagets aktieägare | -2,2 | 19,1 | 74,6 |
| innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | -2,2 | 19,1 | 74,6 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| Belopp i Mkr | 2017-09-30 | 2016-09-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 79,0 | 2,3 | 79,2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 355,2 | 317,7 | 362,9 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 9,3 | 0,0 | 8,8 |
| Långfristiga fordringar | 2,3 | 7,0 | 2,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 56,6 | 47,1 | 49,5 |
| Summa anläggningstillgångar | 502,4 | 374,1 | 502,7 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 201,6 | 135,5 | 168,9 |
| Förskott till leverantörer | 0,0 | 0,0 | 1,5 |
| Kundfordringar | 302,2 | 239,0 | 314,4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17,2 | 3,7 | 12,9 |
| Aktuella skattefordringar | 1,7 | 0,0 | 5,2 |
| Övriga fordringar | 18,4 | 32,4 | 19,8 |
| Likvida medel | 191,8 | 149,7 | 295,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 732,9 | 560,3 | 818,1 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 235,3 | 934,4 | 1 320,8 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 39,0 | 10,0 | 39,0 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 260,5 | 106,2 | 260,5 |
| Omräkningsreserv | 53,5 | 67,0 | 63,6 |
| Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 337,3 | 246,4 | 329,3 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 690,3 | 429,6 | 692,4 |
| Summa eget kapital | 690,3 | 429,6 | 692,4 |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 52,4 | 41,8 | 56,4 |
| Övriga långfristiga skulder | 0,0 | 5,2 | 0,0 |
| Garantiavsättning | 1,4 | 0,0 | 3,2 |
| Pensionsavsättning | 53,8 | 118,1 | 58,4 |
| Uppskjutna skatteskulder | 43,3 | 34,1 | 38,8 |
| Övriga avsättningar | 1,2 | 5,5 | 0,0 |
| Summa långfristiga skulder | 152,1 | 204,7 | 156,8 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 88,8 | 68,6 | 157,2 |
| Förskott från kunder | 21,5 | 0,0 | 15,1 |
| Leverantörsskulder | 156,3 | 114,2 | 157,0 |
| Aktuella skatteskulder | 7,5 | 7,2 | 4,8 |
| Övriga skulder | 74,1 | 57,6 | 79,1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 44,7 | 52,5 | 58,4 |
| Summa kortfristiga skulder | 392,9 | 300,1 | 471,6 |
| Summa skulder | 545,0 | 504,8 | 628,4 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 235,3 | 934,4 | 1 320,8 |
Sammandrag avseende förändringar i koncernens eget kapital
| Belopp i Mkr | JUL-SEP 2017 | JUL-SEP 2016 | JAN-JUN 2017 |
|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 692,4 | 410,5 | 434,5 |
| Periodens resultat | 5,6 | 12,8 | 37,4 |
| Omräkningsdifferenser | -11,2 | 6,3 | -13,1 |
| Aktuariella vinster och förluster (netto) | 2,3 | 0,0 | 50,7 |
| Säkringsredovisning (netto) | 1,1 | 0,0 | -0,3 |
| Apportemission | 0,0 | 0,0 | 183,2 |
| Belopp vid periodens utgång | 690,3 | 429,6 | 692,4 |
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| Belopp i Mkr | JUL-SEP 2017 | JUL-SEP 2016 | JAN-JUN 2017 |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Resultat före skatt | 11,2 | 18,2 | 54,8 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 10,2 | 4,0 | 15,3 |
| Betald inkomstskatt | -1,2 | -2,1 | 0,8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
20,2 | 20,1 | 70,9 |
| Förändring av rörelsekapital | -29,1 | 13,9 | 36,2 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -8,9 | 34,0 | 107,1 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -11,8 | -12,6 | 15,0 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten (exkl utdelning) | -78,7 | -8,7 | 63,0 |
| Periodens kassaflöde | -99,4 | 12,7 | 185,1 |
| Likvida medel vid periodens början | 295,4 | 136,2 | 112,4 |
| Kursdifferens i likvida medel | -4,2 | 0,8 | -2,1 |
| Likvida medel vid periodens utgång | 191,8 | 149,7 | 295,4 |
Segmentrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Styrelsen och den verkställande direktören motsvarar högste verkställande beslutsfattare för koncernen och utvärderar koncernens finansiella ställning och resultat samt fattar strategiska beslut. Företagsledningen har fastställt rörelsesegmenten baserat på den information som behandlas av styrelsen och den verkställande direktören och som används som underlag för att fördela resurser och utvärdera resultat.
Utifrån den interna rapporteringen har tre rapporterbara segment identifierats, Fiber, Övrig Industri och Industrihandel. Industrihandel och Övrig Industri anses ha tillkommit i sin helhet via det omvända förvärvet varför finansiell information för detta segment endast presenteras från förvärvstillfället.
| Belopp i Mkr | JUL-SEP 2017 | JUL-SEP 2016 | JAN-JUN 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | |||
| Fiber | |||
| varav externa | 434,4 | 433,0 | 998,5 |
| varav interna | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Industrihandel | 59,9 | 0,0 | 113,8 |
| varav externa | 59,9 | 0,0 | 113,8 |
| varav interna | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Övrig Industri | 15,2 | 0,0 | 58,0 |
| varav externa | 15,2 | 0,0 | 58,0 |
| varav interna | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Koncerngemensamma funktioner | 2,0 | 0,0 | 4,0 |
| Elimineringar | -2,0 | 0,0 | -4,0 |
| Summa nettoomsättning | 509,4 | 433,0 | 1 170,3 |
| Rörelseresultat | |||
| Fiber | 16,7 | 19,6 | 60,4 |
| Industrihandel | -1,1 | 0,0 | -2,6 |
| Övrig Industri | -2,2 | 0,0 | 2,5 |
| Koncerngemensamma funktioner | -1,1 | 0,0 | 0,0 |
| Summa rörelseresultat | 12,3 | 19,6 | 60,3 |
| Finansnetto | -1,1 | -1,4 | -5,5 |
| Resultat före skatt | 11,2 | 18,2 | 54,8 |
| Rörelsemarginal | |||
| Fiber | 3,8% | 4,5% | 6,0% |
| Industrihandel | -1,8% | n/a | -2,3% |
| Övrig Industri | -13,8% | n/a | 4,3% |
| Total | 2,8% | 4,5% | 5,2% |
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| Belopp i Mkr | JUL-SEP 2017 | JUL-SEP 2016 | JAN-JUN 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2,0 | 1,5 | 4,0 |
| Övriga externa kostnader | -1,6 | -0,4 | -3,6 |
| Personalkostnader | -1,5 | -1,3 | -2,7 |
| Rörelseresultat | -1,1 | -0,2 | -2,3 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0,0 | -10,8 | 0,0 |
| Finansiella intäkter | 0,2 | 0,2 | 0,5 |
| Finansiella kostnader | -0,1 | 0,0 | -0,2 |
| Finansnetto | 0,1 | -10,6 | 0,3 |
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0,0 | 0,0 | -7,9 |
| Resultat före skatt | -1,0 | -10,8 | -9,9 |
| Skatt på periodens resultat | 0,2 | 0,0 | 0,2 |
| RESULTAT EFTER SKATT | -0,8 | -10,8 | -9,7 |
Rapport över totalresultatet för moderbolaget i sammandrag
| PERIODENS RESULTAT | -0,8 | -10,8 | -9,7 |
|---|---|---|---|
| Övrigt totalresultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | -0,8 | -10,8 | -9,7 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| Belopp i Mkr | 2017-09-30 | 2016-09-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Andelar i koncernföretag | 856,5 | 64,7 | 856,5 |
| Uppskjutna skattefordringar | 25,0 | 24,8 | 24,8 |
| Summa anläggningstillgångar | 881,5 | 89,5 | 881,3 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar på koncernbolag | 32,5 | 26,0 | 35,7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0,7 | 0,2 | 0,5 |
| Övriga fordringar | 0,6 | 0,4 | 0,7 |
| Kassa och bank | 11,8 | 10,7 | 11,8 |
| Summa omsättningstillgångar | 45,6 | 37,3 | 48,7 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 927,1 | 126,8 | 930,0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | 40,1 | 8,4 | 40,1 |
| Fritt eget kapital | 859,5 | 98,9 | 860,4 |
| Summa eget kapital | 899,6 | 107,3 | 900,5 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 6,4 | 0,0 | 7,1 |
| Leverantörsskulder | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Skulder till koncernföretag | 18,9 | 5,3 | 20,9 |
| Övriga skulder | 0,3 | 12,7 | 0,3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1,9 | 1,5 | 1,2 |
| Summa kortfristiga skulder | 27,5 | 19,5 | 29,5 |
| Summa skulder | 27,5 | 19,5 | 29,5 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 927,1 | 126,8 | 930,0 |
DEFINITION AV NYCKELTAL
Eget kapital: Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl årets resultat.
Soliditet: Eget kapital dividerat med balansomslutningen.
Resultat / aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.