AI assistant
Duroc — Interim / Quarterly Report 2011
Apr 28, 2011
3151_10-q_2011-04-28_03fa6028-fc0a-4197-89d2-dd9cc629db49.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari–mars 2011
Orderingången ökade med 65 %
Första kvartalet 2011 summerar Duroc en orderingång om 166,1 Mkr (100,6). Det är Durocs starkaste kvartal sedan andra kvartalet 2008. Orderstocken har växt till 140,8 Mkr (60,1), vilket är mer än en fördubbling jämfört med samma period föregående år. Den ökade orderingången är hänförlig till alla verksamheter i koncernen, men framförallt har investeringstakten för verktygsmaskiner ökat kraftigt och därmed orderingången inom affärsområde industrihandel. 2011 kommer att handla om fortsatt fokus på tillväxt och ökad lönsamhet i befintliga verksamheter, samt förvärv eller strukturaffärer.
Januari–mars 2011
| Orderingång | 166,1 Mkr (100,6) |
|---|---|
| Orderstock | 140,8 Mkr (60,1) |
| Nettoomsättning | 127,1 Mkr (105,5) |
| Rörelseresultat | 2,1 Mkr (-2,9) |
| Resultat efter skatt | 1,2 Mkr (-3,3) |
| Resultat per aktie | 0,16 kronor (-0,45) |
| Soliditet | 55 % (60) |
För ytterligare information
Erik Albinsson, vd och koncernchef, tel 070-492 78 33.
Nästa rapporttillfälle
Delårsrapport januari–juni 2011 15 juli
Denna information är sådan som Duroc AB (publ) kan vara skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 28 april 2011 kl 08.30.
Duroc AB (publ)
Organisationsnummer: 556446-4286 Box 340, SE-183 13 Täby. Besök: Reprovägen 15 Tel: +46 8 789 11 30. Fax: +46 8 789 11 31 www.duroc.com
Duroc-koncernen förvaltar och utvecklar industri- och handelsföretag. Med djup kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en ledande position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utvecklingen. Koncernen omsätter ca 500 Mkr och har ca 220 medarbetare. Duroc är noterat på NASDAQ OMX Stockholm.
...vi söker nu strukturaffärer inom båda våra affärsområden... ''
Vd-ord
Starkaste orderingången sedan 2008
Första kvartalet 2011 summerar vi en orderingång om 166,1 Mkr (100,6). Det är Durocs starkaste kvartal sedan andra kvartalet 2008. Orderstocken har växt till 140,8 Mkr (60,1), vilket är mer än en fördubbling jämfört med samma period föregående år. Den ökade orderingången är hänförlig till alla våra verksamheter, men framförallt kan vi se en ökning inom affärsområde industrihandel och trenden har fortsatt in i april. Investeringstakten för verktygsmaskiner har ökat markant under det första kvartalet.
Koncernens omsättning uppgick till 127,1 Mkr (105,5) och rörelseresultatet blev 2,1 Mkr (-2,9).
Inom affärsområde teknik/produktion har flytten av Duroc Engineering till Luleå slutförts. Förberedande arbete inför investeringarna i Duroc Special Steel har genomförts och i slutet av april kommer installationer att påbörjas i valsverket.
Duroc ska fortsätta växa organiskt men också via förvärv och vi söker nu strukturaffärer inom båda våra affärsområden. Jag ser attraktiva tillväxtområden där vi är väl positionerade inom båda segmenten. Att industrihandelsverksamheten nu visar ordersiffror som åter är i nivåer för att verksamheten ska leverera positiva resultat känns mycket tillfredsställande. 2011 kommer att handla om fortsatt fokus på tillväxt och ökad lönsamhet i befintliga verksamheter, samt förvärv eller strukturaffärer. Det ska bli spännande.
Erik Albinsson Vd och koncernchef
*) Rörelseresultatet fjärde kvartalet 2009 är ej belastat med goodwillnedskrivningen.
Affärsområde industrihandel
Affärsområde industrihandel bedriver handel med verktygsmaskiner inklusive automationslösningar, verktyg, service, support och finansiering till verkstadsindustrin. I affärsområdet ingår Duroc Machine Tool-gruppen med industrihandelsverksamheter i Sverige, Norge, Danmark och Baltikum.
| Industrihandel | 2011 Q1 | 2010 Q1 |
|---|---|---|
| Orderingång | 92,7 | 42,3 |
| Orderstock | 90,8 | 22,6 |
| Omsättning | 51,2 | 43,9 |
| Rörelseresultat | -0,9 | -6,4 |
| Medelantal anställda | 69 | 72 |
Maskininvesteringstakten har ökat
Efterfrågan på verktygsmaskiner ökade rejält under första kvartalet och alla verksamheter inom affärsområde industrihandel ökade sin orderingång. Sammantaget redovisade affärsområdet en orderingång om 92,7 Mkr (42,3) och en utgående orderstock om 90,8 Mkr (22,6). Redan under slutet av 2010 ökade försäljningen av förbrukningsvaror och verktyg och under första kvartalet har maskininvesteringarna hos kund ökat markant. Omsättningen uppgick till 51,2 Mkr (43,9) och rörelseresultatet blev -0,9 (-6,4).
I kvartalet slöts ett exklusivt återförsäljaravtal med Baykal, Turkiets ledande tillverkare av bland annat kantpressar, gradsaxar, plasmaoch laserskärmaskiner. Agenturen stärker Duroc Machine Tools positioner inom plåtformande verktyg på den svenska marknaden och har även en stor potential i de baltiska verksamheterna.
*) Rörelseresultatet fjärde kvartalet 2009 är ej belastat med goodwillnedskrivningen.
Affärsområde teknik/produktion
Affärsområde teknik/produktion bedriver produktion av kundanpassade nischprodukter, konstruktionslösningar, specialbearbetning samt underhåll av komponenter till verkstads-, kraft-, process-, träförädlings- och transportindustrin. I affärsområdet ingår verksamheterna Duroc Engineering, Duroc Tooling, Duroc Rail, Duroc Special Steel och Micor.
| Teknik/produktion | 2011 Q1 | 2010 Q1 |
|---|---|---|
| Orderingång | 73,5 | 58,3 |
| Orderstock | 50,0 | 37,5 |
| Omsättning | 76,0 | 61,6 |
| Rörelseresultat | 4,0 | 4,2 |
| Medelantal anställda | 153 | 154 |
Ihållande positiv trend
Orderingången för affärsområde teknik/produktion uppgick under första kvartalet till 73,5 Mkr (58,3). Den utgående orderstocken minskade något jämfört med kvartalet innan till 50,0 Mkr (37,5). Omsättningen uppgick till 76,0 Mkr (61,6) och rörelsen genererade ett resultat om 4,0 Mkr (4,2).
Under kvartalet slutfördes flytten av Duroc Engineering- verksamheten i Umeå till Luleå. Antalet utleveranser och intäkter har varit lägre under flyttperioden, vilket genererat ett resultatbortfall i storleksordningen 2 Mkr.
Duroc Rail hade ett starkt första kvartal på grund av en kall vinter som ökar behovet av hjulunderhåll, samt att LKABs nya vagnsflotta går in i underhållsfas.
Förberedande arbete inför investeringarna i Duroc Special Steel har genomförts och i slutet av april kommer installationer att påbörjas i valsverket.
Micor har noterat en nedgång under första kvartalet beroende på minskad export av sågade trävaror till krisdrabbade Nordafrika.
*) Rörelseresultatet fjärde kvartalet 2009 är ej belastat med goodwillnedskrivningen.
Moderbolaget
Duroc ABs (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv, finansiering, styrning och analys. Medelantalet anställda i moderbolaget är 3 (4) personer.
Omsättningen under kvartalet uppgick till 1,4 Mkr (1,4). Resultatet efter finansiella poster blev -0,1 Mkr (0,0). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,0 Mkr (0,0) och investeringar i finansiella tillgångar uppgick till 0,0 Mkr (0,0). De disponibla likvida medlen var vid periodens utgång 22,9 Mkr (25,9). Soliditeten uppgick till 95 % (96) och eget kapital uppgick till 155,0 Mkr (150,7).
Transaktioner med närstående
Duroc AB och Duroc Machine Tool AB hyr lokaler av Naeco Fastighet AB, som ägs av styrelseledamoten Sture Wikman.
Investeringar
Koncernen har under kvartalet investerat 4,4 Mkr (2,1 Mkr). Investeringen om 15 Mkr i anläggningstillgångar i Duroc Special Steel kommer att banklånefinansieras under året.
Kassaflöde
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten var under kvartalet -4,3 Mkr (-2,5).
Finansiell ställning
Likvida medel
Koncernens likvida medel uppgick vid periodens utgång till 47,2 Mkr (58,6).
Soliditet
Koncernens egna kapital uppgick vid periodens slut till 179,8 Mkr (194,5). Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 55 % (60). Koncernens räntebärande skulder uppgick till 38,8 Mkr (36,3).
Personal
Medelantalet anställda var under perioden 225 (230).
Händelser efter periodens utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens utgång.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för moderföretag och koncern
Duroc AB (publ) och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. Bolagens verksamhet, lönsamhet och finansiella ställning är direkt beroende av investeringar inom industrin i framförallt Sverige. Med de senaste årens utveckling av den globala konjunkturen följer en allmän osäkerhet, vilket även på kort sikt medför en ökad risk och osäkerhet med avseende på Durocs försäljning och lönsamhet.
En utförlig beskrivning av moderföretagets och dotterbolagens risker och riskhantering ges i Durocs årsredovisning 2010 och specifikt på sidan 12 och 52.
Redovisningsprinciper
Koncernen och moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som i årsredovisningen för 2010. Delårsrapporten för koncernen är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9:e kapitel och RFR2 Redovisning för juridiska personer.
Stockholm den 28 april 2011
Styrelsen i Duroc AB (publ)
Denna delårsrapport har ej blivit föremål för revisorernas granskning.
Kommande informationstillfällen 2011
| Årsstämma i Täby | 5 maj kl 16.00 |
|---|---|
| Delårsrapport januari-juni | 15 juli |
| Delårsrapport januari-september | 27 oktober |
Koncernens resultaträkning
| Belopp i Mkr | JAN-MAR 2011 | JAN-MAR 2010 | JAN-DEC 2010 | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 127,1 | 105,5 | 439,0 | 460,6 |
| Övriga rörelseintäkter | 1,0 | 0,7 | 4,8 | 5,1 |
| Förändring av varulager | -4,3 | -2,6 | -1,6 | -3,3 |
| Råvaror och förnödenheter | -31,6 | -19,4 | -88,4 | -100,6 |
| Handelsvaror | -33,1 | -30,9 | -144,0 | -146,2 |
| Övriga externa kostnader | -19,1 | -18,0 | -76,5 | -77,6 |
| Personalkostnader | -34,5 | -34,4 | -132,9 | -133,0 |
| Avskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. | -2,7 | -3,4 | -12,6 | -11,9 |
| Övriga rörelsekostnader | -0,7 | -0,4 | -4,3 | -4,6 |
| Rörelseresultat | 2,1 | -2,9 | -16,5 | -11,5 |
| Finansiella intäkter | 0,3 | 0,1 | 0,3 | 0,5 |
| Finansiella kostnader | -0,8 | -0,3 | -1,4 | -1,9 |
| Finansnetto | -0,5 | -0,2 | -1,1 | -1,4 |
| Resultat före skatt | 1,6 | -3,1 | -17,6 | -12,9 |
| Skatt på periodens resultat | -0,4 | -0,2 | -0,6 | -0,8 |
| PERIODENS RESULTAT | 1,2 | -3,3 | -18,2 | -13,7 |
| Varav periodens resultat tillhörigt: | ||||
| moderbolagets aktieägare | 1,2 | -3,3 | -18,2 | -13,7 |
| innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| PERIODENS RESULTAT | 1,2 | -3,3 | -18,2 | -13,7 |
| Resultat per aktie | ||||
| före utspädning (kr) | 0,16 | -0,45 | -2,48 | -1,87 |
| efter utspädning (kr) | 0,16 | -0,45 | -2,48 | -1,87 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning (st) | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (st) | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
Rapport över totalresultatet för koncernen
| PERIODENS RESULTAT | 1,2 | -3,3 | -18,2 | -13,7 |
|---|---|---|---|---|
| Övrigt totalresultat | ||||
| Omräkningsdifferenser | -0,1 | -0,5 | -1,4 | -1,0 |
| Skatt relaterat till övrigt totalresultat | - | - | - | - |
| Summa övrigt totalresultat | -0,1 | -0,5 | -1,4 | -1,0 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 1,1 | -3,8 | -19,6 | -14,7 |
| Varav totalresultat tillhörigt: | ||||
| moderbolagets aktieägare | 1,1 | -3,8 | -19,6 | -14,7 |
| innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | 1,1 | -3,8 | -19,6 | -14,7 |
Koncernens balansräkning
| Belopp i Mkr | 2011-03-31 | 2010-03-31 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 35,5 | 37,1 | 35,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 52,6 | 50,9 | 50,8 |
| Långfristiga fordringar | 1,2 | 0,6 | 1,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 29,4 | 29,3 | 28,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 118,7 | 117,9 | 116,1 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 70,2 | 70,9 | 73,2 |
| Förskott till leverantörer | 4,0 | 0,4 | 1,4 |
| Kundfordringar | 71,4 | 61,5 | 63,7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7,6 | 9,2 | 6,3 |
| Övriga fordringar | 8,5 | 4,1 | 3,0 |
| Likvida medel | 47,2 | 58,6 | 50,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 208,9 | 204,7 | 197,6 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 327,6 | 322,6 | 313,7 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 7,3 | 7,3 | 7,3 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 61,4 | 61,4 | 61,4 |
| Omräkningsreserv | -1,2 | -0,2 | -1,1 |
| Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 112,3 | 125,9 | 111,1 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 179,8 | 194,4 | 178,7 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | 0,1 | 0,0 |
| Summa eget kapital | 179,8 | 194,5 | 178,7 |
| Långfristiga skulder Långfristiga räntebärande skulder |
33,8 | 29,0 | 27,6 |
| Garantiavsättning | 1,0 | 1,1 | 1,0 |
| Uppskjutna skatteskulder | 4,7 | 3,6 | 3,1 |
| Summa långfristiga skulder | 39,5 | 33,7 | 31,7 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 5,0 | 7,3 | 5,3 |
| Förskott från kunder | 10,3 | 1,4 | 10,0 |
| Leverantörsskulder | 47,1 | 40,0 | 47,8 |
| Övriga skulder | 13,2 | 12,9 | 11,6 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 32,7 | 32,8 | 28,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 108,3 | 94,4 | 103,3 |
| Summa skulder | 147,8 | 128,1 | 135,0 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 327,6 | 322,6 | 313,7 |
Sammandrag avseende förändringar i koncernens eget kapital
| Belopp vid periodens utgång | 179,8 | 194,5 | 178,7 |
|---|---|---|---|
| Periodens totalresultat | 1,1 | -3,8 | -19,6 |
| Belopp vid periodens ingång | 178,7 | 198,3 | 198,3 |
| Belopp i Mkr | JAN-MAR 2011 | JAN-MAR 2010 | JAN-DEC 2010 |
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| Belopp i Mkr | JAN-MAR 2011 | JAN-MAR 2010 | JAN-DEC 2010 |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Resultat före skatt | 1,6 | -3,1 | -17,6 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 2,7 | 2,8 | 12,2 |
| Betald inkomstskatt | -1,2 | 1,1 | -0,8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
3,1 | 0,8 | -6,2 |
| Förändring av rörelsekapital | -7,4 | -3,3 | 8,7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -4,3 | -2,5 | 2,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4,4 | -1,9 | -12,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 6,0 | 5,1 | 3,0 |
| Periodens kassaflöde | -2,7 | 0,7 | -7,4 |
| Likvida medel vid periodens början | 50,0 | 58,1 | 58,1 |
| Kursdifferens i likvida medel | -0,1 | -0,2 | -0,7 |
| Likvida medel vid periodens utgång | 47,2 | 58,6 | 50,0 |
Segmentrapportering
| Belopp i Mkr | JAN–MAR 2011 | JAN-MAR 2010 | JAN-DEC 2010 | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | ||||
| Industrihandel | 51,2 | 43,9 | 206,8 | 214,1 |
| varav externa | 51,1 | 43,9 | 206,7 | |
| varav interna | 0,1 | 0,0 | 0,1 | |
| Teknik/Produktion | 76,0 | 61,6 | 232,3 | 246,7 |
| varav externa | 76,0 | 61,6 | 232,3 | |
| varav interna | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| Moderbolag/Elimineringar | -0,1 | 0,0 | -0,1 | -0,2 |
| Summa nettoomsättning | 127,1 | 105,5 | 439,0 | 460,6 |
| Rörelseresultat | ||||
| Industrihandel | -0,9 | -6,4 | -15,2 | -9,7 |
| Teknik/Produktion | 4,0 | 4,2 | 2,2 | 2,0 |
| Moderbolag/Elimineringar | -1,0 | -0,7 | -3,5 | -3,8 |
| Summa rörelseresultat | 2,1 | -2,9 | -16,5 | -11,5 |
| Finansnetto | -0,5 | -0,2 | -1,1 | -1,4 |
| Resultat före skatt | 1,6 | -3,1 | -17,6 | -12,9 |
| Rörelsemarginal | ||||
| Industrihandel | -1,8% | -14,6% | -7,4% | -4,5% |
| Teknik/Produktion | 5,3% | 6,8% | 0,9% | 0,8% |
| Total | 1,7% | -2,7% | -3,8% | -2,5% |
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| Belopp i Mkr | JAN-MAR 2011 | JAN-MAR 2010 | JAN-DEC 2010 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1,4 | 1,4 | 5,2 |
| Övriga externa kostnader | -1,0 | -1,0 | -3,5 |
| Personalkostnader | -1,5 | -1,1 | -5,1 |
| Avskrivningar | 0,0 | 0,0 | -0,1 |
| Rörelseresultat | -1,1 | -0,7 | -3,5 |
| Finansiella intäkter | 1,0 | 0,7 | 2,6 |
| Finansiella kostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Finansnetto | 1,0 | 0,7 | 2,6 |
| Resultat före skatt | -0,1 | 0,0 | -0,9 |
| Skatt på periodens resultat | 0,0 | -0,5 | -1,8 |
| PERIODENS RESULTAT | -0,1 | -0,5 | -2,7 |
Rapport över totalresultatet för moderbolaget i sammandrag
| PERIODENS RESULTAT | -0,1 | -0,5 | -2,7 |
|---|---|---|---|
| Övrigt totalresultat | |||
| Erhållet koncernbidrag från dotterföretag | - | - | 9,0 |
| Skatt relaterad till koncernbidrag | - | - | -2,4 |
| Summa övrigt totalresultat | - | - | 6,6 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | -0,1 | -0,5 | 3,9 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| Belopp i Mkr | 2011-03-31 | 2010-03-31 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Andelar i koncernföretag | 58,3 | 54,8 | 58,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 19,0 | 21,9 | 19,0 |
| Summa anläggningstillgångar | 77,3 | 76,8 | 77,4 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar på koncernbolag | 62,0 | 54,6 | 58,2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0,5 | 0,2 | 0,7 |
| Övriga fordringar | 0,3 | 0,3 | 0,2 |
| Kassa och bank | 22,9 | 25,9 | 21,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 85,7 | 81,0 | 81,0 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 163,0 | 157,8 | 158,4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | 8,4 | 8,4 | 8,4 |
| Fritt eget kapital | 146,6 | 142,3 | 146,7 |
| Summa eget kapital | 155,0 | 150,7 | 155,1 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 0,3 | 0,5 | 0,4 |
| Skulder till koncernföretag | 4,5 | 0,1 | 0,0 |
| Övriga skulder | 1,7 | 1,4 | 1,2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1,5 | 5,1 | 1,7 |
| Summa kortfristiga skulder | 8,0 | 7,1 | 3,3 |
| Summa skulder | 8,0 | 7,1 | 3,3 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 163,0 | 157,8 | 158,4 |
| Ställda säkerheter | - | - | - |
| Eventualförpliktelser | 15,6 | 10,0 | 10,0 |
Ekonomisk översikt
Nedan sammanfattas Duroc-koncernens finansiella utveckling.
| Miljoner kronor (Mkr) där inget annat anges | JAN–MAR 2011 | JAN–MAR 2010 | JAN–MAR 2009 | JAN–MAR 2008 | JAN–DEC 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 127,1 | 105,5 | 118,4 | 158,1 | 439,0 |
| Rörelseresultat | 2,1 | -2,9 | -4,1 | 7,8 | -16,5 |
| Resultat efter finansnetto | 1,6 | -3,1 | -4,7 | 7,6 | -17,6 |
| Resultat efter skatt | 1,2 | -3,3 | -3,5 | 5,4 | -18,2 |
| Avkastning på eget kapital i % | 0,6 | -1,5 | -1,4 | 2,1 | -9,7 |
| Avkastning på sysselsatt kapital i % | 1,1 | -1,1 | -1,4 | 1,8 | -7,3 |
| Genomsnittligt antal aktier | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Antalet utestående aktier vid periodens utgång | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Resultat / aktie (kr) | 0,16 | -0,45 | -0,48 | 0,74 | -2,48 |
| Balansräkning | |||||
| Balansomslutning | 327,6 | 322,6 | 397,4 | 470,1 | 313,7 |
| Räntebärande skulder | 38,8 | 36,3 | 38,2 | 37,1 | 32,9 |
| Sysselsatt kapital | 218,6 | 230,8 | 288,1 | 301,0 | 211,6 |
| Eget kapital | 179,8 | 194,5 | 249,9 | 263,9 | 178,7 |
| Soliditet i % | 55 | 60 | 63 | 56 | 57 |
| Skuldsättningsgrad | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,2 |
| Kassaflöde | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | 3,1 | 0,8 | -1,0 | 10,8 | -6,2 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -4,3 | -2,5 | -9,1 | -2,6 | 2,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4,4 | -1,9 | 0,5 | 1,5 | -12,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 6,0 | 5,1 | -4,0 | -4,3 | 3,0 |
| Periodens kassaflöde | -2,7 | 0,7 | -12,6 | -5,4 | -7,4 |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 225 | 230 | 241 | 280 | 220 |
| Nettoomsättning / medelantal anställda | 0,6 | 0,5 | 0,5 | 0,6 | 2,0 |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | 0,3 | 0,2 | 0,2 | 0,3 | 0,9 |
DEFINITION AV NYCKELTAL:
| Eget kapital | Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inklusive årets resultat. |
|---|---|
| Sysselsatt kapital | Balansomslutningen minus räntefria skulder. |
| Avkastning på eget kapital | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. |
| Avkastning på sysselsatt kapital | Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. |
| Soliditet | Eget kapital dividerat med balansomslutningen. |
| Skuldsättningsgrad | Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. |
| Resultat per aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier. |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | Omsättning minskat med materialkostnader dividerat med medelantal anställda. |