AI assistant
Duroc — Interim / Quarterly Report 2011
Jul 15, 2011
3151_ir_2011-07-15_5c8fcbdd-65f5-4839-bb19-749fca7ce1b5.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari–juni 2011
Starkt halvår
Investeringsviljan i Norden har fortsatt att öka. Affärsområde industrihandel har fördubblat orderstocken sedan årsskiftet och volymerna har återigen nått lönsamma nivåer. Ökningen inom affärsområde teknik/produktion är inte lika markant, men sker från högre nivåer och affärsområdet har en stabil utveckling. Rörelseresultaten växer i samtliga verksamheter.
| Koncernen | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| jan-jun | jan-jun | apr-jun | apr-jun | |
| Orderingång Mkr | 334,6 | 237,7 | 168,5 | 137,1 |
| Orderstock Mkr | 161,1 | 88,6 | ||
| Nettoomsättning Mkr | 275,3 | 214,1 | 148,2 | 108,6 |
| Rörelseresultat Mkr | 6,5 | -6,5 | 4,4 | -3,6 |
| Resultat efter skatt Mkr | 3,9 | -6,1 | 2,7 | -2,8 |
| Resultat per aktie kronor | 0,53 | -0,83 | 0,37 | -0,38 |
| Soliditet % | 52 | 59 |
För ytterligare information
Erik Albinsson, vd och koncernchef, tel 070-492 78 33.
Nästa rapporttillfälle
Delårsrapport januari–september 2011 27 oktober
Denna information är sådan som Duroc AB (publ) kan vara skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 15 juli 2011 kl 11.00.
Duroc AB (publ)
Organisationsnummer: 556446-4286 Box 340, SE-183 13 Täby. Besök: Reprovägen 15 Tel: +46 8 789 11 30. Fax: +46 8 789 11 31 www.duroc.com
Duroc-koncernen förvaltar och utvecklar industri- och handelsföretag. Med djup kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en ledande position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utvecklingen. Koncernen omsätter ca 500 Mkr och har ca 220 medarbetare. Duroc är noterat på NASDAQ OMX Stockholm.
...volymerna har återigen nått lönsamma nivåer...
Vd-ord
''
Ökad orderstock och växande rörelseresultat
Investeringsviljan i Norden har fortsatt att öka. Affärsområde industrihandel har fördubblat orderstocken sedan årsskiftet och volymerna har återigen nått lönsamma nivåer. Ökningen inom affärsområde teknik/ produktion är inte lika markant, men sker från högre nivåer och affärsområdet har en stabil utveckling. Rörelseresultaten växer i samtliga våra verksamheter.
Sammantaget för koncernen uppgick orderingången under första halvåret till 334,6 Mkr (237,7). Orderstocken har fortsatt växa och var vid periodens utgång 161,1 Mkr (88,6). Koncernens omsättning uppgick till 275,3 Mkr (214,1) och rörelseresultatet blev 6,5 Mkr (-6,5).
Kostnadskontrollen är god. De operativa kostnaderna har ökat marginellt under första halvåret jämfört med samma period förra året, medan volymen ökat med nästan 30%.
Flytten av Duroc Engineering slutfördes under första kvartalet och under andra kvartalet har intrimning av anläggningen skett. Investeringarna i Duroc Special Steel togs i drift under andra kvartalet enligt plan. Med den nya utrustningen kommer vi att kunna möta den ökande efterfrågan på tunn, bred, plan höghållfast plåt. Under andra kvartalet har beslutats om investering i ny hjulsvarv i Duroc Rail. Skälet är framförallt kommande volymökningar avseende malmtrafiken i norra Sverige, samt skärpta europeiska regelverk som innebär tätare underhållsintervaller.
Tillväxten och lönsamheten ökar i våra befintliga verksamheter. Vi arbetar vidare med att kunna genomföra nya förvärv. Koncernens kassa uppgick vid periodens utgång till drygt 53 Mkr. Efter periodens utgång utökar vi kreditfaciliteterna med ytterligare 20 Mkr och har beslutat finansiera hjulsvarven i Luleå via leasingupplägg.
Erik Albinsson Vd och koncernchef
*) Rörelseresultatet fjärde kvartalet 2009 är ej belastat med goodwillnedskrivningen.
Affärsområde industrihandel
Affärsområde industrihandel bedriver handel med verktygsmaskiner inklusive automationslösningar, verktyg, service, support och finansiering till verkstadsindustrin. I affärsområdet ingår Duroc Machine Tool-gruppen med industrihandelsverksamheter i Sverige, Norge, Danmark och Baltikum.
| Industrihandel (Mkr) | 2011 Q2 | 2010 Q2 |
|---|---|---|
| Orderingång | 97,9 | 72,8 |
| Orderstock | 116,1 | 43,7 |
| Omsättning | 72,6 | 51,7 |
| Rörelseresultat | 0,3 | -3,5 |
| Medelantal anställda | 68 | 72 |
Fördubblad orderstock sedan årsskiftet
Efterfrågan på verktygsmaskiner har fortsatt öka under andra kvartalet. Samtliga geografiska områden har haft en god orderingång. Den stora tillväxten ligger inom standardmaskiner och förbrukningsvaror, men även förfrågningar avseende projektmaskiner och större anläggningar ökar. Satsningarna på automationslösningar har fallit väl ut. En allt tydligare trend nu är att även små och medelstora industriföretag automatiserar.
Orderingången uppgick under kvartalet till 97,9 Mkr (72,8) och orderstocken har växt till 116,1 Mkr (43,7). Omsättningen uppgick till 72,6 Mkr (51,7) och volymen har återigen nått en lönsam nivå.
Under kvartalet har försäljnings- och serviceorganisationerna stärkts genom nyrekryteringar. Ett utökat koncept kring service och förebyggande underhåll har lanserats.
*) Rörelseresultatet fjärde kvartalet 2009 är ej belastat med goodwillnedskrivningen.
Affärsområde teknik/produktion
Affärsområde teknik/produktion bedriver produktion av kundanpassade nischprodukter, konstruktionslösningar, specialbearbetning samt underhåll av komponenter till verkstads-, kraft-, process-, träförädlings- och transportindustrin. I affärsområdet ingår verksamheterna Duroc Engineering, Duroc Tooling, Duroc Rail, Duroc Special Steel och Micor.
| Teknik/produktion (Mkr) | 2011 Q2 | 2010 Q2 |
|---|---|---|
| Orderingång | 70,6 | 64,4 |
| Orderstock | 45,0 | 45,0 |
| Omsättning | 75,6 | 56,9 |
| Rörelseresultat | 5,3 | 0,7 |
| Medelantal anställda | 158 | 154 |
Investeringar för volymökningar
Affärsområde teknik/produktion utvecklas stabilt och har ett tillfredsställande rörelseresultat i kvartalet. Orderingången uppgick till 70,6 Mkr (64,4) med en utgående orderstock om 45,0 Mkr (45,0). Omsättningen uppgick till 75,6 Mkr (56,9) och rörelsen genererade ett resultat om 5,3 Mkr (0,7).
Under kvartalet har ny produktionsutrustning i Duroc Special Steel driftsatts enligt plan. Utrustningen innefattar tjockleks- och planhetsreglering till valsverket.
Under kvartalet har beslutats om investering i ny hjulsvarv i Duroc Rail. Ett av huvudskälen är kommande volymökningar. Utrustningen möter även kommande regelverk på den europeiska marknaden. Hjulsvarven beräknas tas i drift under december 2011.
*) Rörelseresultatet fjärde kvartalet 2009 är ej belastat med goodwillnedskrivningen.
Moderbolaget
Duroc ABs (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv, finansiering, styrning och analys. Medelantalet anställda i moderbolaget är 3 (4) personer.
Omsättningen under kvartalet uppgick till 1,6 Mkr (1,2). Resultatet efter finansiella poster blev -0,2 Mkr (0,0). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,0 Mkr (0,0) och investeringar i finansiella tillgångar uppgick till 0,0 Mkr (0,0). De disponibla likvida medlen var vid periodens utgång 24,3 Mkr (26,4). Soliditeten uppgick till 97 % (97) och eget kapital uppgick till 154,8 Mkr (150,1).
Transaktioner med närstående
Duroc har inga väsentliga transaktioner med närstående utöver de som omnämns i årsredovisningen 2010.
Investeringar
Koncernen har under kvartalet investerat 5,3 Mkr (1,2 Mkr).
Kassaflöde
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten var under kvartalet 12,8 Mkr (-5,5).
Finansiell ställning
Likvida medel
Koncernens likvida medel uppgick vid periodens utgång till 53,3 Mkr (47,6).
Soliditet
Koncernens egna kapital uppgick vid periodens slut till 182,7 Mkr (191,5). Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 52 % (59). Koncernens räntebärande skulder uppgick till 37,1 Mkr (31,6).
Personal
Medelantalet anställda var under perioden 221 (230).
Händelser efter periodens utgång
Duroc har utökat checkkrediten med 20 Mkr.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för moderföretag och koncern
Duroc AB (publ) och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer
för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. Bolagens verksamhet, lönsamhet och finansiella ställning är direkt beroende av investeringar inom industrin i framförallt Sverige.
Med de senaste årens utveckling av den globala konjunkturen följer en allmän osäkerhet, vilket även på kort sikt medför en ökad risk och osäkerhet med avseende på Durocs försäljning och lönsamhet.
En utförlig beskrivning av moderföretagets och dotterbolagens risker och riskhantering ges i Durocs årsredovisning 2010 och specifikt på sidan 12 och 52.
Redovisningsprinciper
Koncernen och moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som i årsredovisningen för 2010. Delårsrapporten för koncernen är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9:e kapitel och RFR2 Redovisning för juridiska personer.
Nya och reviderade IFRS samt tolkningsuttalanden från IFRIC med tillämpning för koncernen från och med den 1 januari 2011 har inte haft någon effekt på koncernens resultat eller finansiella ställning.
Halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 15 juli 2011
| Joakim Skantze | Martin Johansson | Lennart Pihl |
|---|---|---|
| Styrelseordförande | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
| Bo Richter | Sture Wikman | Erik Albinsson |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Verkställande direktör |
Denna delårsrapport har ej blivit föremål för revisorernas granskning.
Kommande informationstillfällen 2011
Delårsrapport januari-september 27 oktober
Koncernens resultaträkning
| Belopp i Mkr | JAN-JUN 2011 | JAN-JUN 2010 | APR-JUN 2011 | APR-JUN 2010 | JAN-DEC 2010 | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 275,3 | 214,1 | 148,2 | 108,6 | 439,0 | 500,2 |
| Övriga rörelseintäkter | 2,7 | 1,6 | 1,7 | 0,9 | 4,8 | 5,9 |
| Förändring av varulager | -4,3 | 3,6 | 0,0 | 6,2 | -1,6 | -9,5 |
| Råvaror och förnödenheter | -66,7 | -45,8 | -35,1 | -26,4 | -88,4 | -109,3 |
| Handelsvaror | -84,9 | -66,2 | -51,8 | -35,3 | -144,0 | -162,7 |
| Övriga externa kostnader | -37,8 | -36,6 | -18,7 | -18,6 | -76,5 | -77,7 |
| Personalkostnader | -70,6 | -70,0 | -36,1 | -35,6 | -132,9 | -133,5 |
| Avskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. | -5,7 | -6,6 | -3,0 | -3,2 | -12,6 | -11,7 |
| Övriga rörelsekostnader | -1,5 | -0,6 | -0,8 | -0,2 | -4,3 | -5,2 |
| Rörelseresultat | 6,5 | -6,5 | 4,4 | -3,6 | -16,5 | -3,5 |
| Finansiella intäkter | 0,7 | 0,1 | 0,4 | 0,0 | 0,3 | 0,9 |
| Finansiella kostnader | -1,4 | -0,8 | -0,6 | -0,5 | -1,4 | -2,0 |
| Finansnetto | -0,7 | -0,7 | -0,2 | -0,5 | -1,1 | -1,1 |
| Resultat före skatt | 5,8 | -7,2 | 4,2 | -4,1 | -17,6 | -4,6 |
| Skatt på periodens resultat | -1,9 | 1,1 | -1,5 | 1,3 | -0,6 | -3,6 |
| PERIODENS RESULTAT | 3,9 | -6,1 | 2,7 | -2,8 | -18,2 | -8,2 |
| Varav periodens resultat tillhörigt: | ||||||
| moderbolagets aktieägare | 3,9 | -6,1 | 2,7 | -2,8 | -18,2 | -8,2 |
| innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| PERIODENS RESULTAT | 3,9 | -6,1 | 2,7 | -2,8 | -18,2 | -8,2 |
| Resultat per aktie | ||||||
| före utspädning (kr) | 0,53 | -0,83 | 0,37 | -0,38 | -2,48 | -1,12 |
| efter utspädning (kr) | 0,53 | -0,83 | 0,37 | -0,38 | -2,48 | -1,12 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning (st) | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (st) | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
Rapport över totalresultatet för koncernen
| PERIODENS RESULTAT | 3,9 | -6,1 | 2,7 | -2,8 | -18,2 | -8,2 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Omräkningsdifferenser | 0,1 | -0,7 | 0,2 | -0,2 | -1,4 | -0,6 |
| Skatt relaterat till övrigt totalresultat | - | - | - | - | - | - |
| Summa övrigt totalresultat | 0,1 | -0,7 | 0,2 | -0,2 | -1,4 | -0,6 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 4,0 | -6,8 | 2,9 | -3,0 | -19,6 | -8,8 |
| Varav totalresultat tillhörigt: | ||||||
| moderbolagets aktieägare | 4,0 | -6,8 | 2,9 | -3,0 | -19,6 | -8,8 |
| innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | 4,0 | -6,8 | 2,9 | -3,0 | -19,6 | -8,8 |
Koncernens balansräkning
| Belopp i Mkr | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 35,4 | 36,7 | 35,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 55,3 | 49,3 | 50,8 |
| Långfristiga fordringar | 0,8 | 0,5 | 1,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 30,7 | 30,6 | 28,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 122,2 | 117,1 | 116,1 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 70,4 | 71,8 | 73,2 |
| Förskott till leverantörer | 2,0 | 0,5 | 1,4 |
| Kundfordringar | 86,7 | 75,6 | 63,7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7,5 | 6,0 | 6,3 |
| Övriga fordringar | 11,6 | 3,5 | 3,0 |
| Likvida medel | 53,3 | 47,6 | 50,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 231,5 | 205,0 | 197,6 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 353,7 | 322,1 | 313,7 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 7,3 | 7,3 | 7,3 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 61,4 | 61,4 | 61,4 |
| Omräkningsreserv | -1,0 | -0,4 | -1,1 |
| Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 115,0 | 123,2 | 111,1 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 182,7 | 191,5 | 178,7 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Summa eget kapital | 182,7 | 191,5 | 178,7 |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 32,0 | 25,5 | 27,6 |
| Garantiavsättning | 1,2 | 0,8 | 1,0 |
| Uppskjutna skatteskulder | 7,4 | 4,2 | 3,1 |
| Summa långfristiga skulder | 40,6 | 30,5 | 31,7 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 5,1 | 6,1 | 5,3 |
| Förskott från kunder | 19,4 | 5,6 | 10,0 |
| Leverantörsskulder | 59,8 | 43,4 | 47,8 |
| Övriga skulder | 15,0 | 12,6 | 11,6 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31,1 | 32,4 | 28,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 130,4 | 100,1 | 103,3 |
| Summa skulder | 171,0 | 130,6 | 135,0 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 353,7 | 322,1 | 313,7 |
Sammandrag avseende förändringar i koncernens eget kapital
| Belopp vid periodens utgång | 182,7 | 191,5 | 178,7 |
|---|---|---|---|
| Periodens totalresultat | 4,0 | -6,8 | -19,6 |
| Belopp vid periodens ingång | 178,7 | 198,3 | 198,3 |
| Belopp i Mkr | JAN-JUN 2011 | JAN-JUN 2010 | JAN-DEC 2010 |
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| Belopp i Mkr | JAN-JUN 2011 | JAN-JUN 2010 | APR-JUN 2011 | APR-JUN 2010 | JAN-DEC 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||||
| Resultat före skatt | 5,8 | -7,2 | 4,2 | -4,1 | -17,6 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 6,0 | 6,2 | 3,3 | 3,4 | 12,2 |
| Betald inkomstskatt | -1,1 | 1,1 | 0,1 | 0,0 | -0,8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
10,7 | 0,1 | 7,6 | -0,7 | -6,2 |
| Förändring av rörelsekapital | -2,2 | -8,1 | 5,2 | -4,8 | 8,7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 8,5 | -8,0 | 12,8 | -5,5 | 2,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -9,7 | -3,1 | -5,3 | -1,2 | -12,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 4,4 | 0,8 | -1,6 | -4,3 | 3,0 |
| Periodens kassaflöde | 3,2 | -10,3 | 5,9 | -11,0 | -7,4 |
| Likvida medel vid periodens början | 50,0 | 58,1 | 47,2 | 58,6 | 58,1 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0,1 | -0,2 | 0,2 | 0,0 | -0,7 |
| Likvida medel vid periodens utgång | 53,3 | 47,6 | 53,3 | 47,6 | 50,0 |
Segmentrapportering
| Belopp i Mkr | JAN-JUN 2011 | JAN-JUN 2010 | APR-JUN 2011 | APR-JUN 2010 | JAN-DEC 2010 | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | ||||||
| Industrihandel | 123,8 | 95,6 | 72,6 | 51,7 | 206,8 | 235,0 |
| varav externa | 123,6 | 95,5 | 72,5 | 51,6 | 206,7 | |
| varav interna | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | |
| Teknik/Produktion | 151,6 | 118,5 | 75,6 | 56,9 | 232,3 | 265,4 |
| varav externa | 151,6 | 118,5 | 75,6 | 56,9 | 232,3 | |
| varav interna | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| Koncerngemensamma funktioner | 3,0 | 2,7 | 1,5 | 1,3 | 5,3 | 5,6 |
| Elimineringar | -3,1 | -2,7 | -1,5 | -1,3 | -5,4 | -5,8 |
| Summa nettoomsättning | 275,3 | 214,1 | 148,2 | 108,6 | 439,0 | 500,2 |
| Rörelseresultat | ||||||
| Industrihandel | -0,6 | -9,9 | 0,3 | -3,5 | -15,2 | -5,9 |
| Teknik/Produktion | 9,3 | 4,9 | 5,3 | 0,7 | 2,2 | 6,6 |
| Koncerngemensamma funktioner | -2,2 | -1,5 | -1,2 | -0,8 | -3,5 | -4,2 |
| Elimineringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Summa rörelseresultat | 6,5 | -6,5 | 4,4 | -3,6 | -16,5 | -3,5 |
| Finansnetto | -0,7 | -0,7 | -0,2 | -0,5 | -1,1 | -1,1 |
| Resultat före skatt | 5,8 | -7,2 | 4,2 | -4,1 | -17,6 | -4,6 |
| Rörelsemarginal | ||||||
| Industrihandel | -0,5% | -10,4% | 0,4% | -6,8% | -7,4% | -2,5% |
| Teknik/Produktion | 6,1% | 4,1% | 7,0% | 1,2% | 0,9% | 2,5% |
| Total | 2,4% | -3,0% | 3,0% | -3,3% | -3,8% | -0,7% |
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| Belopp i Mkr | JAN-JUN 2011 | JAN-JUN 2010 | APR-JUN 2011 | APR-JUN 2010 | JAN-DEC 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3,0 | 2,6 | 1,6 | 1,2 | 5,2 |
| Övriga externa kostnader | -2,1 | -1,7 | -1,1 | -0,7 | -3,5 |
| Personalkostnader | -3,1 | -2,4 | -1,6 | -1,3 | -5,1 |
| Avskrivningar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 |
| Rörelseresultat | -2,2 | -1,5 | -1,1 | -0,8 | -3,5 |
| Finansiella intäkter | 1,9 | 1,5 | 0,9 | 0,8 | 2,6 |
| Finansiella kostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Finansnetto | 1,9 | 1,5 | 0,9 | 0,8 | 2,6 |
| Resultat före skatt | -0,3 | 0,0 | -0,2 | 0,0 | -0,9 |
| Skatt på periodens resultat | 0,1 | -1,0 | 0,1 | -0,5 | -1,8 |
| PERIODENS RESULTAT | -0,2 | -1,0 | -0,1 | -0,5 | -2,7 |
Rapport över totalresultatet för moderbolaget i sammandrag
| PERIODENS RESULTAT | -0,2 | -1,0 | -0,1 | -0,5 | -2,7 |
|---|---|---|---|---|---|
| Övrigt totalresultat | |||||
| Erhållet koncernbidrag från dotterföretag | - | - | - | - | 9,0 |
| Skatt relaterad till koncernbidrag | - | - | - | - | -2,4 |
| Summa övrigt totalresultat | - | - | - | - | 6,6 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | -0,2 | -1,0 | -0,1 | -0,5 | 3,9 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| Belopp i Mkr | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Andelar i koncernföretag | 58,3 | 54,8 | 58,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 19,1 | 21,4 | 19,0 |
| Summa anläggningstillgångar | 77,4 | 76,3 | 77,4 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar på koncernbolag | 57,9 | 51,4 | 58,2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0,3 | 0,2 | 0,7 |
| Övriga fordringar | 0,4 | 0,4 | 0,2 |
| Kassa och bank | 24,3 | 26,4 | 21,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 82,9 | 78,4 | 81,0 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 160,3 | 154,7 | 158,4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | 8,4 | 8,4 | 8,4 |
| Fritt eget kapital | 146,4 | 141,7 | 146,7 |
| Summa eget kapital | 154,8 | 150,1 | 155,1 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 0,6 | 0,3 | 0,4 |
| Skulder till koncernföretag | 3,0 | 2,7 | 0,0 |
| Övriga skulder | 0,2 | 0,2 | 1,2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1,7 | 1,4 | 1,7 |
| Summa kortfristiga skulder | 5,5 | 4,6 | 3,3 |
| Summa skulder | 5,5 | 4,6 | 3,3 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 160,3 | 154,7 | 158,4 |
| Ställda säkerheter | - | - | - |
| Eventualförpliktelser | 19,3 | 10,0 | 10,0 |
Ekonomisk översikt
Nedan sammanfattas Duroc-koncernens finansiella utveckling.
| Miljoner kronor (Mkr) där inget annat anges | JAN–JUN 2011 | JAN–JUN 2010 | JAN-JUN 2009 | JAN-JUN 2008 | JAN–DEC 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 275,3 | 214,1 | 211,0 | 367,4 | 439,0 |
| Rörelseresultat | 6,5 | -6,5 | 2,1 | 7,6 | -16,5 |
| Resultat efter finansnetto | 5,8 | -7,2 | 1,0 | 7,5 | -17,6 |
| Resultat efter skatt | 3,9 | -6,1 | 0,6 | 6,4 | -18,2 |
| Avkastning på eget kapital i % | 2,1 | -2,7 | 0,2 | 2,5 | -9,7 |
| Avkastning på sysselsatt kapital i % | 3,3 | -2,5 | 0,8 | 3,0 | -7,3 |
| Genomsnittligt antal aktier | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Antalet utestående aktier vid periodens utgång | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Resultat / aktie (kr) | 0,53 | -0,83 | 0,08 | 0,87 | -2,48 |
| Balansräkning | |||||
| Balansomslutning | 353,7 | 322,1 | 393,5 | 456,9 | 313,7 |
| Räntebärande skulder | 37,1 | 31,6 | 36,8 | 37,7 | 32,9 |
| Sysselsatt kapital | 219,8 | 223,1 | 290,7 | 291,3 | 211,6 |
| Eget kapital | 182,7 | 191,5 | 253,9 | 253,6 | 178,7 |
| Soliditet i % | 52 | 59 | 65 | 56 | 57 |
| Skuldsättningsgrad | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,2 |
| Kassaflöde | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | 10,7 | 0,1 | -0,9 | 15,5 | -6,2 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 8,5 | -8,0 | -12,9 | 5,7 | 2,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -9,7 | -3,1 | -0,3 | -5,1 | -12,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 4,4 | 0,8 | -5,2 | -14,0 | 3,0 |
| Periodens kassaflöde | 3,2 | -10,3 | -18,4 | -13,4 | -7,4 |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 221 | 230 | 227 | 271 | 220 |
| Nettoomsättning / medelantal anställda | 1,2 | 0,9 | 0,9 | 1,4 | 2,0 |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | 0,6 | 0,4 | 0,5 | 0,6 | 0,9 |
DEFINITION AV NYCKELTAL:
| Eget kapital | Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inklusive årets resultat. |
|---|---|
| Sysselsatt kapital | Balansomslutningen minus räntefria skulder. |
| Avkastning på eget kapital | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. |
| Avkastning på sysselsatt kapital | Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. |
| Soliditet | Eget kapital dividerat med balansomslutningen. |
| Skuldsättningsgrad | Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. |
| Resultat per aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier. |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | Omsättning minskat med materialkostnader dividerat med medelantal anställda. |