AI assistant
Duroc — Interim / Quarterly Report 2008
Feb 11, 2009
3151_10-k_2009-02-11_10dea515-5c3e-499b-bfd1-82ace6b1ddf5.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Helåret 2008
- Nettoomsättningen uppgick till 698,0 Mkr (560,4) •
- Rörelseresultatet blev 5,5 Mkr (21,7) •
- Resultatet efter skatt blev 5,7 Mkr (16,0) •
- Nettoresultatet per aktie blev 0,78 kronor (2,50) •
- Eget kapital per aktie blev 34,60 kronor (35,30) •
- Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för 2008 (1,50 kr per aktie) •
Fjärde kvartalet
- Förvärv av Madsen & Hansen i Danmark •
- Vikande efterfrågan har pressat försäljningssiffror och marginaler •
- Besparingspaket om 30-35 Mkr i koncernen på årsbasis genomförs •
- Nettoomsättningen fjärde kvartalet uppgick till 167,1 Mkr (201,5) •
- Rörelseresultatet blev -9,6 Mkr (10,1) •
- Resultatet efter skatt blev -6,6 Mkr (7,0) •
- Nettoresultatet per aktie blev -0,90 kronor (0,96) •
Duroc-koncernen förvaltar och utvecklar industri- och handelsföretag. Med djup kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en ledande position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utvecklingen. Duroc omsätter ca 700 Mkr, har ca 270 medarbetare och är noterat på OMX Nordiska Börs Stockholm.
Vd-ord
Ett kärvt investeringsklimat tillsammans med konjunkturnedgången påverkar nu flertalet av våra bolag. Nu planerar vi för en utdragen konjunktursvacka. Vi anpassar kostnadsmassan till lägre volymer samtidigt som vi tar vara på de möjligheter som uppstår.
År 2009 handlar om att genomföra väl avvägda kostnadsanpassningar och samtidigt ha beredskap för attraktiva förvärv. Vår målsättning är att komma ut ur lågkonjunkturen som en ännu starkare industrigrupp med stärkta marknadspositioner.
Den minskande efterfrågan i slutet av året har pressat såväl försäljningssiffrorna som marginalerna. Koncernens omsättning uppgick under kvartalet till167,1 Mkr (201,5) och rörelseresultatet blev -9,6 Mkr (10,1). För helåret uppgick omsättningen till 698,0 Mkr (560,4) och rörelseresultatet 5,5 Mkr (21,7). Orderingången var under kvartalet 111,0 Mkr (295,8) och orderstocken var vid årets utgång 107,8 Mkr (242,4).
Duroc har en solid grund
Vi har under de senaste åren arbetat med att effektivisera våra verksamheter, samtidigt har vi integrerat bolagen i Swedish Tool Holding-gruppen. Vi har ett konkurrenskraftigt kunderbjudande och vi har byggt en effektiv organisation. Under 2008 genomförde vi en betydande omstrukturering av vår sågklingeverksamhet, när vi slog samman verksamheterna i Lamitec Tools och Micor under samma tak. Sammanslagningen medför oförändrad produktionskapacitet till betydligt lägre produktionskostnader.
Genomförda förvärv
Vi följer vår strategi att expandera. Under året har vi genomfört två förvärv inom affärsområde industrihandel, Madsen & Hansen i Danmark och MT Consult i Norge. Förvärven stärker vår skandinaviska närvaro, breddar vår kundbas och inte minst expanderar vår Doosanagentur i Skandinavien.
Åtgärder under fjärde kvartalet
Nu anpassar vi kostnadsmassan till lägre volymer. I slutet av året beslutade vi om generella kostnadsbesparingar och neddragningar på personalsidan inom hela koncernen. Neddragningar om ett 50-tal anställda, utöver de 20-tal som lämnade i samband med omstruktureringen av Micor/Lamitec, kommer att ge resultateffekt från och med andra kvartalet 2009. Totalt uppgår besparingarna till i storleksordningen 30-35 Mkr på årsbasis.
Framtidsutsikter
Vi planerar för en lång period av lägre efterfrågan för våra bolag. Ett omfattande kostnadsbesparingsprogram pågår. Duroc är finansiellt starkt. Det gör att vi kan ta tillvara de möjligheter som uppstår i en konjunkturnedgång, i fråga om förvärvsmöjligheter och förändrad konkurrensbild.
Erik Albinsson Vd och koncernchef
orderingång/orderstock koncernen (MKR)
omsättning koncernen (mkr)
rörelseresultat koncernen (MKR)
Affärsområde Industrihandel
. Affärsområde Industrihandel bedriver handel med verktygsmaskiner inklusive automationslösningar, verktyg, service, support och finansiering till verkstadsindustrin. I affärsområdet ingår Swedish Tool Holding-gruppen med industrihandelsverksamheterna Swedish Tool, Wikman Gerber, Tool Center, Vislanda Maskin samt norska MT Consult och danska Madsen & Hansen. Medelantalet anställda är 105.
Den kraftiga inbromsningen i ekonomin och det rådande investeringsklimatet har under det fjärde kvartalet påverkat samtliga bolag inom affärsområde industrihandel. Orderingången och orderstocken har minskat rejält under kvartalet. Orderingången uppgick till 70,9 Mkr (244,0) och orderstocken var vid kvartalets utgång 73,2 Mkr (203,6). Gruppen omsatte 115,7 Mkr (142,3) under kvartalet och rörelseresultatet uppgick till – 2,0 Mkr (10,4). Det negativa resultatet beror till stor del på minskad försäljning, men även på valutakursförändringar och pressade marginaler för främst förnödenheter och tillbehör.
Under tredje kvartalet inleddes arbetet med ett åtgärdspaket för att anpassa kostnadsmassan till lägre volymer. Under det fjärde kvartalet har personalneddragningar och ytterligare effektiviseringar beslutats. Totalt berörs drygt ett 20-tal anställda. Effekterna av detta förväntas slå igenom under andra kvartalet 2009. Säljfrämjande åtgärder som olika finansierings- och hyreslösningar till kunderna, samt ökade satsningar på service och anpassningar av maskiner, har genomförts.
Den 2 december förvärvades Madsen & Hansen i Danmark och den 1 juni förvärvades MT Consult i Norge. Madsen & Hansen är ett väl etablerat maskinhandelsföretag med en årsomsättning om ca 40 MDKK. Förutom stärkt närvaro i Danmark innebär förvärvet också att gruppen expanderar Doosanagenturen i Skandinavien samt erbjuder ett starkt serviceerbjudande även i Danmark. MT Consult omsätter ca 2,5 MNOK på årsbasis och kompletterar Wikman Tool Centers befintliga verktygsverksamhet i Norge samt har tillfört gruppen ytterligare kundbas på norska marknaden.
| Industrihandel | 07 Q1 | 07 Q2 | 07 Q3 | 07 Q4 | 07 Helår | 08 Q1 | 08 Q2 | 08 Q3 | 08 Q4 | 08 Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | - | 76,9 1 | 26,4 1 | 42,3 | 345,6 | 96,9 1 | 49,0 11 | 8,0 11 | 5,7 | 479,6 |
| Rörelseresultat | - | 5,2 | 5,9 1 | 0,5 | 21,6 | 4,6 | 8,9 | 8,1 | -2,0 1 | 9,6 |
| Orderingång | - 1 | 09,5 1 | 37,0 | 244,0 | 490,5 11 | 2,8 11 | 8,6 | 46,9 | 70,9 | 349,2 |
| Orderstock | - | 91,3 1 | 01,9 | 203,6 | 203,6 | 219,4 1 | 89,0 11 | 8,0 | 73,2 | 73,2 |
Affärsområde Teknik/produktion
Affärsområde Teknik/produktion bedriver produktion av kundanpassade nischprodukter, konstruktionslösningar, specialbearbetning samt underhåll av komponenter till verkstads-, kraft-, process-, träförädlings- och transportindustrin. I affärsområdet ingår Duroc Engineering i Umeå och Göteborg, Duroc Tooling i Robertsfors och Olofström samt Duroc Rail och Micor. Medelantalet anställda är 169.
Under det fjärde kvartalet har konjunkturnedgången och den kraftigt sjunkande efterfrågan även nått bolagen inom affärsområde teknik/produktion. Orderingången uppgick under perioden till 40,1 Mkr (51,8) och orderstocken minskade till 34,6 Mkr (38,8). Periodens omsättning uppgick till 53,0 Mkr (59,1) och rörelseresultatet uppgick till -5,0 Mkr (0,9).
En betydande del av resultatförsämringen är hänförlig till Micor. Micor upplever en rejält vikande försäljning till följd av de lägre produktionsvolymerna inom sågverksindustrin, parkettgolvs- och byggindustrin.
Duroc Rail har haft fortsatt god efterfrågan, försäljning och resultat under hela 2008. Det råder även en god efterfrågan på laserhärdning hos Duroc Tooling i Olofström. Duroc Engineering har inte noterat någon försämring inom området renoveringar. Däremot inom OEM och serietillverkning har efterfrågan minskat under det fjärde kvartalet. Duroc Tooling i Robertsfors har en vikande efterfrågan, även inom flyg- och kraftindustrin.
Åtgärdspaket för att anpassa kostnadsmassan pågår inom samtliga verksamheter. Utöver de 20-tal som lämnade i samband med omstruktureringen av Micor berörs ytterligare ett 30-tal anställda.
| Teknik/produktion | 07 Q1 | 07 Q2 | 07 Q3 | 07 Q4 | 07 Helår | 08 Q1 | 08 Q2 | 08 Q3 | 08 Q4 | 08 Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 53,3 | 55,4 | 45,9 | 59,1 | 213,7 | 59,4 | 61,9 | 45,6 | 53,0 | 220,0 |
| Rörelseresultat | 4,4 | 2,1 | -0,1 | 0,9 | 7,3 | 5,5 | -5,4 1 | ,4 | -5,0 | -3,5 |
| Orderingång | 51,4 | 61,3 | 38,9 | 51,8 | 203,4 | 60,9 | 73,8 | 41,0 | 40,1 | 215,8 |
| Orderstock | 46,5 | 53,1 | 46,1 | 38,8 | 38,8 | 40,2 | 52,1 | 47,5 | 34,6 | 34,6 |
Moderbolaget
Duroc ABs (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv, finansiering, styrning och analys.
Omsättningen under kvartalet uppgick till 1,7 Mkr (5,6). Resultatet efter finansiella poster blev -4,2 Mkr (0,8). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 Mkr (0,2). Investeringar i finansiella tillgångar uppgick till 0 Mkr (0). De disponibla likvida medlen uppgick vid periodens utgång till 35,7 Mkr (26,7). Medelantalet anställda i moderbolaget var 3 (3) personer.
Utdelning
För att upprätthålla en stark balansräkning, hantera ett osäkert affärsklimat framöver och möjliggöra förvärv föreslår styrelsen att ingen utdelning lämnas för år 2008 (1,50 kr per aktie).
Investeringar
Koncernen har under kvartalet investerat 3,9 Mkr (2,7) exklusive förvärv.
Kassaflöde
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten var under kvartalet 24,3 Mkr (4,7).
Finansiell ställning
L I K V I D A ME D E L
Koncernens likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick vid periodens utgång till 86,9 Mkr (86,8). Duroc-koncernen har dessutom ett kreditlöfte om ytterligare 25 Mkr att nyttja för företagsförvärv.
S O L I D I T E T
Koncernens egna kapital uppgick vid periodens slut till 253,3 Mkr (258,5). Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 56 % (56). Koncernens räntebärande skulder uppgick till 42,3 Mkr (41,5).
Personal
Medelantalet anställda var under året 277 (238).
Genomförda förvärv
Per den 2 december förvärvades inkråmet i Madsen & Hansen Randers A/S. Tillgångar inklusive fastighet förvärvades för 11 MDKK, varav immateriella uppgick till 4 MDKK. Swedish Tool har övertagit ett fastighetslån om 2 MDKK, resterande köpeskilling erlades kontant.
Per den 1 juni förvärvades aktierna i MT Consult AS i Norge.
Preliminär förvärvskalkyl
| Redovisade värden | Justeringar till R | edovisade värden | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | i förvärvad verksamhet | verkligt värde | i koncernen | |
| Fordringar | 0,2 | 0,0 | 0,2 | |
| Lager | 3,4 | 0,0 | 3,4 | |
| Rörelseskulder | -0,9 | 0,0 | -0,9 | |
| Rörelsekapital | 2,7 | 0,0 | 2,7 | |
| Immateriella tillgångar | 0,0 | 6,7 | 6,7 | |
| Maskiner och inventarier 1 | ,0 | 0,0 | 1,0 | |
| Fastighet | 5,2 | 0,0 | 5,2 | |
| Total | 8,9 | 6,7 | 15,6 | |
| Avgår: | ||||
| Lån | -2,6 | 0,0 | -2,6 | |
| Uppskjuten skatt | 0,0 | -0,3 | -0,3 | |
| Kassa/Bank | 0,1 | 0,0 | 0,1 | |
| Identifierade tillgångar | 6,4 | 6,4 | 12,8 | |
| Goodwill | 0,0 | |||
| Uppskjuten skattefordran | 0,0 | |||
| Köpeskilling | 12,8 | |||
| Effekt på kassaflödet | ||||
| Köpeskilling | 12,8 | |||
| Avgår ej utbetald tilläggsköpeskilling | -3,2 | |||
| Likvida medel i de förvärvade bolagen | -0,1 | |||
| Summa effekt på kassaflödet | 9,5 |
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för moderföretag och koncern
Duroc AB (publ) och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. Bolagens verksamhet, lönsamhet och finansiella ställning är direkt beroende av investeringar inom industrin i framförallt Sverige.
Med den senaste tidens dramatiska utveckling av den globala konjunkturen följer en allmän osäkerhet, vilket även på kort sikt medför en ökad risk och osäkerhet med avseende på Durocs försäljning och lönsamhet.
En utförlig beskrivning av moderföretagets och dotterbolagens risker och riskhantering ges i Durocs årsredovisning 2007 och specifikt på sidan 2 och 28.
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovsningslagen och lagen om värdepappersmarknaden tillämpats. Delårsrapporten för moderbolaget är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2.1 Redovisning för juridisk person. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats av både koncernen och moderbolaget som i den senaste årsredovisningen.
Stockholm 11 februari 2009
| Petter Stillström | Sten-Åke Aronsson L | ennart Pihl |
|---|---|---|
| Styrelseordförande | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
| Bo Richter K | las Åström | Erik Albinsson |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Verkställande direktör |
FÖR YTTERLIGARE INFORMATION Kontakta Erik Albinsson, 070-492 78 33.
Denna bokslutskommuniké har ej blivit föremål för revisorns granskning.
Kommande informationstillfällen
| Delårsrapport januari-mars | 29 april 2009 |
|---|---|
| Årsredovisning | mitten av april 2009 |
| Årsstämma | 7 maj 2009 |
| Delårsrapport januari-juni 1 | 7 juli 2009 |
| Delårsrapport januari-september | 4 november 2009 |
Årsredovisningen 2008 kommer att finnas tillgänglig på bolagets hemsida samt Durocs huvudkontor i Täby, tel 08-789 11 30, [email protected]
Årsstämma, valberedning och styrelseval
Durocs årsstämma kommer att hållas i Stockholm den 7 maj 2009. Styrelsen kommer att föreslå årsstämman 2009 att fastställa riktlinjer för val av valberedning. Dessa ska gälla för utseende av valberedning inför årsstämman 2010. Riktlinjerna innebär i korthet att valberedningen ska bestå av tre representanter utsedda av de, per den 30 september före stämman, tre största ägarna. Valberedningens ledamöter presenteras senast sex månader innan årsstämman. På hemsidan lämnas uppgift om hur aktieägare kan lämna förslag till valberedningen. Valberedningens förslag ska sedan offentliggörs i samband med kallelsen till årsstämman.
Förslag till styrelseledamöter inför styrelseval vid årsstämman 2009 kan lämnas till Petter Stillström, AB Traction, tel 08-506 289 00.
Informationen är sådan som Duroc AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 11 februari 2009 kl 14.00.
Koncernens resultaträkning
| Belopp i Mkr | JAN-DEC 2008 | JAN-DEC 2007 O | KT-DEC 2008 O | KT-DEC 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 698,0 | 560,4 | 167,1 | 201,5 |
| Kostnad sålda varor | -535,6 | -423,5 | -134,3 | -149,0 |
| Bruttoresultat | 162,4 | 136,9 | 32,8 | 52,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 2,6 | 1,4 | 1,1 | 0,8 |
| Försäljningskostnader | -109,5 | -82,8 | -26,4 | -25,6 |
| Administrationskostnader | -48,7 | -33,5 | -16,3 | -17,5 |
| Övriga rörelsekostnader | -1,3 | -0,3 | -0,8 | -0,1 |
| Rörelseresultat* | 5,5 | 21,7 | -9,6 | 10,1 |
| Finansiella intäkter | 4,4 | 2,8 | 2,3 | 1,2 |
| Finansiella kostnader | -3,1 | -1,7 | -1,0 | -0,8 |
| Finansnetto | 1,3 | 1,1 | 1,3 | 0,4 |
| Resultat före skatt | 6,8 | 22,8 | -8,3 | 10,5 |
| Skatt på periodens resultat | -1,1 | -6,8 | 1,7 | -3,5 |
| PER IODENS RESULT AT |
5,7 | 16,0 | -6,6 | 7,0 |
| varav tillhörigt: | ||||
| -moderbolagets aktieägare | 5,7 | 16,0 | -6,5 | 7,1 |
| -minoritetsintressen | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -0,1 |
| PER IODENS RESULT AT |
5,7 | 16,0 | -6,6 | 7,0 |
| * avskrivningarna uppgår till | 13,4 | 11,2 | 2,9 | 2,9 |
| Resultat per aktie | ||||
| före utspädning (kr) | 0,78 | 2,50 | -0,90 | 0,96 |
| efter utspädning (kr) | 0,78 | 2,50 | -0,90 | 0,96 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning (st) | 7 328 900 | 6 402 873 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (st) | 7 328 900 | 6 402 873 | 7 328 900 | 7 328 900 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| 2008-12-31 | 2007-12-31 | |
|---|---|---|
| Belopp i Mkr | ||
| TILLG ÅNGAR |
||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 95,8 | 89,9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 61,7 | 64,0 |
| Andra långfristiga fordringar | 0,0 | 1,9 |
| Uppskjutna skattefordringar | 22,4 | 22,9 |
| Summa anläggningstillgångar | 179,9 | 178,7 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 67,0 | 54,4 |
| Förskott till leverantörer | 6,4 | 5,7 |
| Kundfordringar | 94,3 | 119,7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4,9 | 11,2 |
| Övriga fordringar | 9,5 | 7,0 |
| Kortfristiga placeringar | 0,0 | 10,0 |
| Likvida medel | 86,9 | 76,8 |
| Summa omsättningstillgångar | 269,0 | 284,8 |
| SUMMA TILLG ÅNGAR |
448,9 | 463,5 |
| 2008-12-31 | 2007-12-31 | |
|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||
| Eget kapital | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 252,8 | 258,0 |
| Minoritetsintressen | 0,5 | 0,5 |
| Summa eget kapital | 253,3 | 258,5 |
| Skulder | ||
| Långfristiga räntebärande skulder | 35,1 | 33,3 |
| Övriga långfristiga skulder | 3,7 | 2,3 |
| Övriga avsättningar | 3,6 | 3,4 |
| Uppskjutna skatteskulder | 2,1 | 2,1 |
| Summa långfristiga skulder | 44,5 | 41,1 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 7,2 | 8,2 |
| Förskott från kunder | 12,4 | 32,6 |
| Leverantörsskulder | 79,0 | 56,5 |
| Övriga skulder | 18,1 | 23,9 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 34,4 | 42,7 |
| Summa kortfristiga skulder | 151,1 | 163,9 |
| Summa skulder | 195,6 | 205,0 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
448,9 | 463,5 |
Sammandrag avseende förändringar i eget kapital
| Belopp i Mkr | JAN-DEC 2008 | JAN-DEC 2007 |
|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 258,5 | 178,9 |
| Omräkningsdifferens | 0,1 | 0,2 |
| Nyemission | 0,0 | 63,4 |
| Lämnad utdelning | -11,0 | 0,0 |
| Periodens resultat | 5,7 | 16,0 |
| Belopp vid periodens utgång | 253,3 | 258,5 |
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| Belopp i Mkr | JAN-DEC 2008 | JAN-DEC 2007 O | KT-DEC 2008 O | KT-DEC 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat före skatt | 6,8 | 22,8 | -8,3 | 10,5 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 14,2 | 10,2 | 3,0 | 3,1 |
| Betald inkomstskatt | -2,8 | -0,3 | 3,3 | -0,1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| före förändringar av rörelsekapital | 18,2 | 32,7 | -2,0 | 13,5 |
| Förändring av rörelsekapital | 11,0 | -7,8 | 26,3 | -8,8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 29,2 | 24,9 | 24,3 | 4,7 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -17,3 | -49,8 | -13,0 | 6,8 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten (exkl utdelning) | -0,4 | 19,6 | 5,0 | 0,0 |
| Utdelning | -11,0* | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens kassaflöde | 0,5 | -5,3 | 16,3 | 11,5 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | ||||
| vid periodens början | 86,8 | 91,6 | 71,0 | 75,0 |
| Kursdifferens i likvida medel | -0,4 | 0,5 | -0,4 | 0,3 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | ||||
| vid periodens utgång | 86,9 | 86,8 | 86,9 | 86,8 |
* (1,50 kronor per aktie)
Segmentsrapportering
| Nettoomsättning | JAN-DEC 2008 | JAN-DEC 2007 O | KT-DEC 2008 O | KT-DEC 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | ||||
| Industrihandel | 479,6 | 345,6 | 115,7 | 142,3 |
| Teknik/Produktion | 220,0 | 213,7 | 53,0 | 59,1 |
| Moderbolag/Elimineringar | -1,6 | 1,1 | -1,6 | 0,1 |
| Summa nettoomsättning | 698,0 | 560,4 | 167,1 | 201,5 |
| Rörelseresultat* | ||||
| Belopp i Mkr | ||||
| Industrihandel | 19,6 | 21,6 | -2,0 | 10,4 |
| Teknik/Produktion | -3,5 | 7,3 | -5,0 | 0,9 |
| Moderbolag/Elimineringar | -10,6 | -7,2 | -2,6 | -1,2 |
| Summa rörelseresultat* | 5,5 | 21,7 | -9,6 | 10,1 |
| Rörelsemarginal | ||||
| Industrihandel | 4,1% | 6,3% | -1,7% | 7,3% |
| Teknik/Produktion | -1,6% | 3,4% | -9,4% | 1,5% |
| Total | 0,8% | 3,9% | -5,7% | 5,0% |
*Rörelseresultatet avser resultat efter avskrivningar men före koncerngemensamma kostnader, finansiella intäkter och kostnader.
Moderbolagets resultaträkning
| Belopp i Mkr | JAN-DEC 2008 | JAN-DEC 2007 O | KT-DEC 2008 O | KT-DEC 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7,3 | 6,5 | 1,7 | 5,6 |
| Bruttoresultat | 7,3 | 6,5 | 1,7 | 5,6 |
| Administrationskostnader | -12,0 | -10,5 | -2,9 | -2,3 |
| Rörelseresultat | -4,7 | -4,0 | -1,2 | 3,3 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | -4,0 | 18,3 | -4,0 | -3,3 |
| Ränteintäkter och liknande poster | 3,7 | 3,5 | 1,0 | 0,8 |
| Finansnetto | -0,3 | 21,8 | -3,0 | -2,5 |
| Resultat före skatt | -5,0 | 17,8 | -4,2 | 0,8 |
| Skatt på periodens resultat | -0,9 | 0,7 | -1,1 | -0,6 |
| PER IODENS RESULT AT |
-5,9 | 18,5 | -5,3 | 0,2 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| Belopp i Mkr | 2008-12-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|
| TILLG ÅNGAR |
||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,1 | 0,1 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,1 | 0,3 |
| Andelar i koncernföretag | 115,5 | 136,1 |
| Uppskjutna skattefordringar | 18,6 | 20,0 |
| Summa anläggningstillgångar | 134,3 | 156,5 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Fordringar på koncernbolag | 59,5 | 56,8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0,4 | 0,4 |
| Övriga fordringar | 0,3 | 0,1 |
| Likvida medel | 35,7 | 26,7 |
| Summa omsättningstillgångar | 95,9 | 84,0 |
| SUMMA TILLG ÅNGAR |
230,2 | 240,5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER |
||
| Eget kapital | ||
| Bundet eget kapital | 8,4 | 8,4 |
| Fritt eget kapital | 213,2 | 228,9 |
| Summa eget kapital | 221,6 | 237,3 |
| Skulder | ||
| Leverantörsskulder | 0,5 | 0,5 |
| Skulder till koncernföretag | 5,2 | 0,5 |
| Övriga skulder | 0,3 | 0,1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2,6 | 2,1 |
| Summa kortfristiga skulder | 8,6 | 3,2 |
| Summa skulder | 8,6 | 3,2 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
230,2 | 240,5 |
| Ställda säkerheter | - | - |
| Eventualförpliktelser | 7,0 | 10,6 |
Koncernens finansiella utveckling i sammandrag
Nedan sammanfattas Duroc-koncernens finansiella utveckling för perioden 1 januari - 31 december 2008, 2007 samt 2006.
Mkr där inget annat anges. För definitioner se nedan.
| JAN-DEC 2008 | JAN-DEC 2007 | JAN-DEC 2006 | |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Omsättning | 698,0 | 560,4 | 199,5 |
| Rörelseresultat | 5,5 | 21,7 | 1,2 |
| Resultat före skatt | 6,8 | 22,8 | 30,6 |
| Avkastning på eget kapital i % | 2,2 | 7,2 | 16,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital i % | 3,3 | 7,0 | 14,1 |
| Balansräkning | |||
| Balansomslutning | 448,9 | 463,5 | 233,7 |
| Sysselsatt kapital | 295,6 | 300,0 | 192,2 |
| Eget kapital | 253,3 | 258,5 | 178,4 |
| Soliditet i % | 56 | 56 | 76 |
| Skuldsättningsgrad | 0,2 | 0,2 | 0,1 |
| Kassaflöde | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| före förändringar av rörelsekapital | 18,2 | 32,7 | 10,1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 29,2 | 24,9 | 8,7 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -17,3 | -49,8 | 50,6 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -11,4 | 19,6 | -4,8 |
| Periodens kassaflöde | 0,5 | -5,3 | 54,5 |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 277 | 238 | 163 |
| Omsättning / medelantal anställda | 2,5 | 2,4 | 1,2 |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | 0,8 | 1,0 | 0,8 |
| Investeringar (exkl förvärv) | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,2 | 0,5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12,1 1 | 5,3 | 11,7 |
| Aktien | |||
| Nettoresultat / aktie (kr) | 0,78 | 2,50 | 5,25 |
| Nettoresultat / aktie efter full utspädning (kr) | 0,78 | 2,50 | 5,25 |
| Nettoresultat / utestående aktier vid periodens utgång (kr) | 0,78 | 2,17 | 5,25 |
| Kassaflöde från den löpande | |||
| verksamheten / aktie (kr) | 3,98 | 3,89 | 1,64 |
| Periodens kassaflöde / aktie (kr) | 0,07 | -0,83 | 10,23 |
| Antalet utestående aktier vid periodens utgång | 7 328 900 | 7 328 900 | 5 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier | 7 328 900 | 6 402 783 | 5 328 900 |
| Antalet utestående optioner | 0 | 0 | 0 |
| Börskurs vid periodens slut (kr) | 14,9 | 27,0 | 29,4 |
| Eget kapital / aktie (kr) | 34,6 | 35,3 | 33,6 |
Definition av nyckeltal
Eget kapital Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl årets resultat. Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital. Soliditet Eget kapital dividerat med balansomslutningen. Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. Nettoresultat per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier. Förädlingsvärde / medelantal anställda Omsättning minskat med materialkostnader dividerat med medelantal anställda. Sysselsatt kapital Balansomslutning minus räntefria skulder.